О мерах по реализации законов Республики Казахстан от 30 июня 2025 года "О территориальной обороне Республики Казахстан" и "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам территориальной обороны"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 21 июля 2025 года № 111-р.
1. Утвердить прилагаемый перечень правовых актов, принятие которых обусловлено законами Республики Казахстан от 30 июня 2025 года "О территориальной обороне Республики Казахстан" и "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам территориальной обороны" (далее – перечень).
2. Государственным органам Республики Казахстан:
1) разработать и в установленном порядке внести на утверждение Президента Республики Казахстан и в Правительство Республики Казахстан проекты правовых актов согласно перечню;
2) принять соответствующие ведомственные акты согласно перечню;
3) ежемесячно, не позднее 30 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации информацию о разработке и принятии правовых актов согласно перечню.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан анализировать, обобщать и ежемесячно, не позднее 5 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации сводную информацию по реализации указанных законов.
Премьер-Министр О. Бектенов
Утвержден распоряжением
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от " " 2025 года №

Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының аумақтық қорғанысы туралы" және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне аумақтық қорғаныс мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 30 маусымдағы заңдарын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2025 жылғы 21 шілдедегі № 111-ө Өкімі
1. Қоса беріліп отырған қабылдануы Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының аумақтық қорғанысы туралы" және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне аумақтық қорғаныс мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 30 маусымдағы заңдарымен негізделген құқықтық актілер тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары:
1) тізбеге сәйкес құқықтық актілердің жобаларын әзірлесін және белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Президентіне және Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге енгізсін;
2) тізбеге сәйкес тиісті ведомстволық актілерді қабылдасын;
3) ай сайын, 30-ы күнінен кешіктірмей, тізбеге сәйкес құқықтық актілердің әзірленуі және қабылдануы туралы ақпаратты жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісіне орналастырып тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі көрсетілген заңдарды іске асыру жөніндегі жиынтық ақпаратты талдап, қорытындыласын және ай сайын, 5-і күнінен кешіктірмей, жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісіне орналастырып тұрсын.
Премьер-Министр О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2025 жылғы 21 шілдедегі
№ 111-ө өкімімен
бекітілген

Перечень правовых актов, принятие которых обусловлено законами Республики Казахстан от 30 июня 2025 года "О территориальной обороне Республики Казахстан" и "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам территориальной обороны"
№ п/п
Наименование правового акта
Форма акта
Государственный орган, ответственный за исполнение
Срок исполнения
Лицо, ответственное за качество, своевременность разработки и принятие правовых актов
1
2
3
4
5
6
1.
Об утверждении Системы организации территориальной обороны Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан
МО
август 2025 года
Камалетдинов С.Б.
2.

Қабылдануы Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының аумақтық қорғанысы туралы" және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне аумақтық қорғаныс мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 30 маусымдағы заңдарымен негізделген құқықтық актілердің тізбесі
Р/с
Құқықтық актінің атауы
Актінің нысаны
Орындауға жауапты мемлекеттік орган
Орын
дау мерзімі
Құқықтық актіні сапалы, уақтылы әзірлеуге және қабылдануына жауапты адам
1
2
3
4
5
6
1.
Қазақстан Республикасының аумақтық қорғанысын ұйымдастыру жүйесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
Қорғанысмині
2025 жылғы
тамыз
С.Б. Қамалетдинов
2.

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 1 апреля 1999 года № 2922 "Об утверждении Положения о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан
КНБ (по согласованию)
август 2025 года
Алтынбаев А.С.
3.
О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 20 февраля 2021 года № 515 "О некоторых вопросах Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу"
Указ Президента Республики Казахстан
АФМ (по согласованию)
август 2025 года
Сагындыков А.А.
4.
Об утверждении Правил подготовки и ведения территориальной обороны Республики Казахстан
постановление Правительства Республики Казахстан
МО
август 2025 года
Камалетдинов С.Б.
5.
Об утверждении перечня объектов территориальной обороны Республики Казахстан
постановление Правительства Республики Казахстан
МО
август 2025 года
Камалетдинов С.Б.
6.
Об утверждении Правил технического прикрытия путей сообщений Республики Казахстан
постановление Правительства Республики Казахстан
МТ
август 2025 года
Калиакпаров М.К.
7.
О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан"
постановление Правительства Республики Казахстан
МЧС
август 2025 года
Турсынбаев К.А.
8.
О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2022 года № 357 "Об утверждении Положения о Министерстве обороны Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан"
постановление Правительства Республики Казахстан
МО
август 2025 года
Камалетдинов С.Б.
9.
О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 868 "Об утверждении Правил выплаты единовременной компенсации в случае гибели (смерти) военнослужащего в период прохождения им воинской службы или военнообязанного, призванного на воинские сборы, при установлении ему инвалидности или в случае получения им увечья, связанного с исполнением обязанностей воинской службы"
постановление Правительства Республики Казахстан
МО
август 2025 года
Камалетдинов С.Б.
10.
О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607 "Вопросы Министерства внутренних дел Республики Казахстан"
постановление Правительства Республики Казахстан
МВД
август 2025 года
Аленов Б.Т.
11.
О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 862 "Некоторые вопросы Министерства транспорта Республики Казахстан"
постановление Правительства Республики Казахстан
МТ
август 2025 года
Калиакпаров М.К.
12.

"Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 1 сәуірдегі № 2922 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
ҰҚК
(келісу бойын
ша)
2025 жылғы
тамыз
Ә.С. Алтынбаев
3.
"Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 20 ақпандағы № 515 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
ҚМА
(келісу бойын
ша)
2025 жылғы
тамыз
Ә.А. Сағындықов
4.
Қазақстан Республикасының аумақтық қорғанысын дайындау және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Қорғанысмині
2025 жылғы
тамыз
С.Б. Қамалетдинов
5.
Қазақстан Республикасы аумақтық қорғаныс объектілерінің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Қорғанысмині
2025 жылғы
тамыз
С.Б. Қамалетдинов
6.
Қазақстан Республикасының қатынас жолдарын техникалық бүркемелеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
КМ
2025 жылғы
тамыз
М.Қ. Қалиақпаров
7.
"Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ТЖМ
2025 жылғы
тамыз
К.А. Тұрсынбаев
8.
"Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі туралы ережені бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 маусымдағы № 357 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Қорғанысмині
2025 жылғы
тамыз
С.Б. Қамалетдинов
9.
"Әскери қызметін өткеру кезеңінде әскери қызметші немесе әскери жиындарға шақырылған әскери міндетті қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда, оған мүгедектік белгіленген кезде немесе ол әскери қызмет міндеттерін орындауға байланысты мертіккен жағдайда біржолғы өтемақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 27 тамыздағы № 868 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Қорғанысмині
2025 жылғы
тамыз
С.Б. Қамалетдинов
10.
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ІІМ
2025 жылғы
тамыз
Б.Т. Әленов
11.
"Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 862 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
КМ
2025 жылғы
тамыз
М.Қ. Қалиақпаров
12.

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан"
постановление Правительства Республики Казахстан
МПС
август 2025 года
Шархан И.Ш.
13.
Об утверждении Правил эксплуатации, обслуживания, содержания, ремонта и планирования строительства подъездных путей, используемых Министерством обороны Республики Казахстан
совместный приказ
МО, МТ
август 2025 года
Абубакиров К.А.,
Калиакпаров М.К.
14.
Об утверждении военно-технических требований к путям сообщений
приказ Министра обороны Республики Казахстан
МО
август 2025 года
Абубакиров К.А.
15.
Об утверждении Положения об органах военных сообщений
приказ Министра обороны Республики Казахстан
МО
август 2025 года
Абубакиров К.А.
16.
Об утверждении порядка ведения и форм журнала учета актов о назначении проверок в сфере территориальной обороны Республики Казахстан
приказ Министра обороны Республики Казахстан
МО
август 2025 года
Камалетдинов С.Б.
17.
О внесении изменений и дополнений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 3 декабря 2019 года № 990 "Об утверждении Положения о Генеральном штабе Вооруженных Сил Республики Казахстан"
приказ Министра обороны Республики Казахстан
МО
август 2025 года
Камалетдинов С.Б.
18.
О внесении изменений и дополнений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 1 августа 2019 года № 595дсп "Об утверждении Правил обеспечения и содержания территориальных органов территориальных войск Вооруженных Сил Республики Казахстан"
приказ Министра обороны Республики Казахстан
МО
август 2025 года
Абубакиров К.А.
19.
О внесении изменений и дополнения в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 августа 2017 года № 582дсп
"Об утверждении Правил выполнения и оформления воинских перевозок перевозчиками независимо от форм собственности".
приказ Министра транспорта Республики Казахстан
МТ
август 2025 года
Калиакпаров М.К.
20.
Об утверждении перечня объектов территориальной обороны областей, городов республиканского значения, столицы
постановления акиматов областей, городов республиканского значения, столицы
МИО
август 2025 года
заместители первых руководителей
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МИО – местные исполнительные органы;
МТ – Министерство транспорта Республики Казахстан;
АФМ – Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу;
МО – Министерство обороны Республики Казахстан;
МПС – Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан;
МЧС – Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
КНБ – Комитет национальной безопасности Республики Казахстан;
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
_______________________

"Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ӨҚМ
2025 жылғы
тамыз
И.Ш. Шархан
13.
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі пайдаланатын кірме жолдарды пайдалану, оларға қызмет көрсету, күтіп-ұстау, жөндеу және олардың құрылысын жоспарлау қағидаларын бекіту туралы
Бірлескен бұйрық
Қорғанысмині, КМ
2025 жылғы
тамыз
Қ.А. Әбубәкіров,
М.Қ. Қалиақпаров
14.
Қатынас жолдарына әскери-техникалық талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің бұйрығы
Қорғанысмині
2025 жылғы
тамыз
Қ.А. Әбубәкіров
15.
Әскери қатынастар органдары туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің бұйрығы
Қорғанысмині
2025 жылғы
тамыз
Қ.А. Әбубәкіров
16.
Қазақстан Республикасының аумақтық қорғаныс саласында тексерулер тағайындау туралы актілерді есепке алу журналын жүргізу тәртібі мен оның нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің бұйрығы
Қорғанысмині
2025 жылғы
тамыз
С.Б. Қамалетдинов
17.
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас штабы туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 3 желтоқсандағы № 990 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрі
нің бұйрығы
Қорғанысмині
2025 жылғы
тамыз
С.Б. Қамалетдинов
18.
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері аумақтық әскерлерінің аумақтық органдарын қамтамасыз ету және ұстау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 1 тамыздағы № 595қбп бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрі
нің бұйрығы
Қорғанысмині
2025 жылғы
тамыз
Қ.А. Әбубәкіров
19.
"Меншік нысандарына қарамастан тасымалдаушылардың əскери тасымалдарды орындау жəне ресімдеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 29 тамыздағы № 582қбп бұйрығына өзгерістер және толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің бұйрығы
КМ
2025 жылғы
тамыз
М.Қ. Қалиақпаров
20.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың аумақтық қорғаныс объектілерінің тізбесін бекіту туралы
Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкімдіктерінің қаулысы
ЖАО
2025 жылғы
тамыз
Бірінші басшылардың орынбасарлары
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар;
КМ – Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі;
ҚМА – Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі;
Қорғанысмині – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі;
ӨҚМ – Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі;
ТЖМ – Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі;
ҰҚК – Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті;
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі.