О создании Комиссии по проведению Года рабочих профессий
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 13 января 2025 года № 4-р
В целях объединения усилий заинтересованных государственных органов Республики Казахстан, профсоюзов, бизнес-сообщества и работодателей для повышения престижа и популяризации рабочих профессий в обществе, преобразования технического и профессионального образования в систему притяжения молодежи и работодателей:
1. Создать Комиссию по проведению Года рабочих профессий (далее – Комиссия) в составе согласно приложению к настоящему распоряжению.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Комиссии.
Премьер-Министр О. Бектенов
Приложение к распоряжению
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 13 января 2025 года № 4-р
Состав Комиссии по проведению Года рабочих профессий
1. Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, председатель.
2. Министр просвещения Республики Казахстан, заместитель председателя.
3. Вице-министр просвещения Республики Казахстан, секретарь.
4. Вице-министр сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Вице-министр науки и высшего образования Республики Казахстан.
6. Вице-министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
7. Вице-министр здравоохранения Республики Казахстан.
8. Вице-министр транспорта Республики Казахстан.
9. Заместитель Министра обороны Республики Казахстан.
10. Вице-министр культуры и информации Республики Казахстан.
11. Вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан.
12. Вице-министр торговли и интеграции Республики Казахстан.
13. Вице-министр водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
14. Заместитель Министра иностранных дел Республики Казахстан.
15. Вице-министр по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
16. Вице-министр туризма и спорта Республики Казахстан.
17. Вице-министр национальной экономики Республики Казахстан.
18. Вице-министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
19. Вице-министр экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
20. Вице-министр энергетики Республики Казахстан.
21. Заместитель акима области Абай.
22. Заместитель акима Акмолинской области.
23. Заместитель акима Актюбинской области.
24. Заместитель акима Алматинской области.
25. Заместитель акима Атырауской области.
26. Заместитель акима Западно-Казахстанской области.
27. Заместитель акима Жамбылской области.
28. Заместитель акима области Жетісу.
29. Заместитель акима Карагандинской области.
30. Заместитель акима Костанайской области.

Жұмысшы мамандықтарының жылын өткізу жөніндегі комиссия құру туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2025 жылғы 13 қаңтардағы № 4-ө Өкімі.
Қоғамдағы жұмысшы мамандықтарының беделін арттыру және танымал ету, техникалық және кәсіптік білім беруді жастар мен жұмыс берушілерді тарту жүйесіне айналдыру үшін Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарының, кәсіподақтардың, бизнес-қоғамдастықтың және жұмыс берушілердің күшін біріктіру мақсатында:
1. Осы өкімге қосымшаға сәйкес құрамда Жұмысшы мамандықтарының жылын өткізу жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Комиссия туралы ереже бекітілсін.
Премьер-Министр О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2025 жылғы 13 қаңтардағы
№ 4-ө өкіміне
қосымша
Жұмысшы мамандықтарының жылын өткізу жөніндегі комиссияның құрамы
1.Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары, төраға.
2. Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрі, төрағаның орынбасары.
3. Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министрі, хатшы.
4. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министрі.
5. Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министрі.
6. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі.
7. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі.
8. Қазақстан Республикасының Көлік вице-министрі.
9. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің орынбасары.
10. Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министрі.
11. Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі.
12. Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министрі.
13. Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация вице-министрі.
14. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің орынбасары.
15. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министрі.
16. Қазақстан Республикасының Туризм және спорт вице-министрі.
17. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі.
18. Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министрі.
19. Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министрі.
20. Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі.
21. Абай облысы әкімінің орынбасары.
22. Ақмола облысы әкімінің орынбасары.
23. Ақтөбе облысы әкімінің орынбасары.
24. Алматы облысы әкімінің орынбасары.
25. Атырау облысы әкімінің орынбасары.
26. Батыс Қазақстан облысы әкімінің орынбасары.
27. Жамбыл облысы әкімінің орынбасары.
28. Жетісу облысы әкімінің орынбасары.
29. Қарағанды облысы әкімінің орынбасары.
30. Қостанай облысы әкімінің орынбасары.

31. Заместитель акима Кызылординской области.
32. Заместитель акима Мангистауской области.
33. Заместитель акима Павлодарской области.
34. Заместитель акима Северо-Казахстанской области.
35. Заместитель акима Туркестанской области.
36. Заместитель акима области Ұлытау.
37. Заместитель акима Восточно-Казахстанской области.
38. Заместитель акима города Алматы.
39. Заместитель акима города Астаны.
40. Заместитель акима города Шымкента.
41. Председатель Федерации профсоюзов Республики Казахстан (по согласованию).
42. Президент некоммерческого акционерного общества "Talap" (по согласованию).
43. Председатель правления Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию).
44. Руководитель аппарата акционерного общества "Национальная компания "КазМунайГаз" (по согласованию).
45. Управляющий директор по HR, правовому сопровождению и рискам акционерного общества "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями "KEGOC" (по согласованию).
46. Управляющий директор по HR и производственной безопасности акционерного общества "Национальная атомная компания "Казатомпром" (по согласованию).
47. Председатель правления акционерного общества "Национальные информационные технологии" (по согласованию).
48. Руководитель аппарата акционерного общества "Национальная компания "Қазақстан темір жолы" (по согласованию).
49. Управляющий директор по корпоративному управлению, социально-трудовым отношениям и охране труда акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (по согласованию).
50. Генеральный директор по администрированию бизнеса акционерного общества "Национальная горнорудная компания "Тау-Кен Самрук" (по согласованию).
51. Руководитель аппарата акционерного общества "Самрук-Энерго" (по согласованию).
52. Председатель правления акционерного общества "Казахтелеком" (по согласованию).
53. Управляющий директор по социально-трудовым отношениям, охране труда и связям с общественностью акционерного общества "Казпочта" (по согласованию).
54. Председатель правления акционерного общества "Национальная компания "Kazakh Tourism" (по согласованию).
55. Директор по организационному развитию и управлению персоналом товарищества с ограниченной ответственностью "Кazakhmys Holding (Казахмыс Холдинг)" (по согласованию).
56. Директор Департамента по управлению талантами товарищества с ограниченной ответственностью "Евразийская Группа" (по согласованию).
57. Директор Департамента развития человеческого капитала объединения юридических лиц "Казахстанская ассоциация организаций нефтегазового и энергетического комплекса "Kazenergy" (по согласованию).

31. Қызылорда облысы әкімінің орынбасары.
32. Маңғыстау облысы әкімінің орынбасары.
33. Павлодар облысы әкімінің орынбасары.
34. Солтүстік Қазақстан облысы әкімінің орынбасары.
35. Түркістан облысы әкімінің орынбасары.
36. Ұлытау облысы әкімінің орынбасары.
37. Шығыс Қазақстан облысы әкімінің орынбасары.
38. Алматы қаласы әкімінің орынбасары.
39. Астана қаласы әкімінің орынбасары.
40. Шымкент қаласы әкімінің орынбасары.
41. Қазақстан Республикасы Кәсіподақтар федерациясы төрағасы (келісу бойынша).
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
42-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 10.07.2026 № 604 (01.07.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
42. "Talap" коммерциялық емес акционерлік қоғамының президенті (келісу бойынша).
43. "Атамекен" Қазақстан Республикасы ұлттық кәсіпкерлер палатасының басқарма төрағасы (келісу бойынша).
44. "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының аппарат басшысы (келісу бойынша).
45. "Электр желілерін басқару жөніндегі Қазақстан компаниясы" "KEGOC" акционерлік қоғамының HR, құқықтық сүйемелдеу және тәуекелдер жөніндегі басқарушы директоры (келісу бойынша).
46. "Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы" акционерлік қоғамының HR және өндірістік қауіпсіздік жөніндегі басқарушы директоры (келісу бойынша).
47. "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісу бойынша).
48. "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының аппарат басшысы (келісу бойынша).
49. "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының корпоративтік басқару, əлеуметтік-еңбек қатынастары жəне еңбекті қорғау жөніндегі басқарушы директоры (келісу бойынша).
50. "Тау-Кен Самұрық" ұлттық тау-кен компаниясы" акционерлік қоғамының Бизнесті әкімшілендіру жөніндегі бас директоры (келісу бойынша).
51. "Самұрық-Энерго" акционерлік қоғамының аппарат басшысы (келісу бойынша).
52. "Қазақтелеком" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісу бойынша).
53. "Қазпошта" акционерлік қоғамының әлеуметтік-еңбек қатынастары, еңбекті қорғау және қоғаммен байланыс жөніндегі басқарушы директоры (келісу бойынша).
54. "Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісу бойынша).
55. "Kazakhmys Holding" (Казахмыс Холдинг)" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің ұйымдық даму және персоналды басқару жөніндегі директоры (келісу бойынша).
56. "Еуразиялық топ" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің Таланттарды басқару департаментінің директоры (келісу бойынша).
57. "Kazenergy" Қазақстан мұнай-газ және энергетика кешені ұйымдарының қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің Адами капиталды дамыту департаментінің директоры (келісу бойынша).

58. Директор Департамента технического регулирования объединения юридических лиц "Республиканская ассоциация горнодобывающих и горно-металлургических предприятий" (по согласованию).
59. Директор исполнительной дирекции объединения юридических лиц "Союз машиностроителей Казахстана" (по согласованию).
60. Председатель правления объединения юридических лиц "Ассоциация электроэнергетиков" (по согласованию).
61. Председатель президиума республиканского объединения юридических лиц "Союз строителей Казахстана" (по согласованию).
62. Президент ассоциации предприятий легкой промышленности Республики Казахстан (по согласованию).
63. Председатель правления Союза юридических лиц и индивидуальных предпринимателей "Национальное объединение предприятий легкой промышленности "QazTextileIndustry" (по согласованию).
64. Президент ассоциации мебельной и деревообрабатывающей промышленности Республики Казахстан (по согласованию).
65. Президент объединения юридических лиц "Ассоциация застройщиков Казахстана" (по согласованию).
66. Президент объединения юридических лиц "Ассоциация производственных геологических организаций Республики Казахстан" (по согласованию).
67. Президент объединения юридических лиц "Казахстанская ассоциация гостиниц и ресторанов" (по согласованию).
68. Председатель объединения юридических лиц и индивидуальных предпринимателей в форме ассоциации "Саморегулируемая организация общественного питания Республики Казахстан" (по согласованию).
69. Президент ассоциации туроператоров Республики Казахстан (по согласованию).
70. Исполнительный директор объединения юридических лиц "Евразийская ассоциация туризма" (по согласованию).
71. Директор ассоциации субъектов управления, сервиса и энергосервиса в жилищной сфере "Шанырак" (по согласованию).
72. Президент объединения юридических лиц "Ассоциация торговых предприятий Казахстана" (по согласованию).
73. Руководитель корпоративного университета "Аллюр" товарищества с ограниченной ответственностью "СарыаркаАвтоПром" (по согласованию).
74. Заместитель директора по учебной работе частного учреждения "Samruk Business Academy" (по согласованию).
75. Директор научно-исследовательского центра "Молодежь" (по согласованию).
_______________________
Утверждено распоряжением
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 13 января 2025 года № 4-р
Положение о Комиссии по проведению Года рабочих профессий
Глава 1. Общие положения
1. Комиссия по проведению Года рабочих профессий (далее – Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.

58. "Тау-кен өндіруші және тау-кен металлургиялық кәсіпорындардың республикалық қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің Техникалық реттеу департаментінің директоры (келісу бойынша).
59. "Қазақстан машина жасаушылар одағы" заңды тұлғалар бірлестігінің атқарушы дирекциясының директоры (келісу бойынша).
60. "Электр энергетиктері қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің басқарма төрағасы (келісу бойынша).
61. "Қазақстан құрылысшылар одағы" республикалық заңды тұлғалар бірлестігінің президиум төрағасы (келісу бойынша).
62. Қазақстан Республикасы жеңіл өнеркәсіп кәсіпорындары қауымдастығының президенті (келісу бойынша).
63. "QazTextileIndustry" жеңіл өнеркәсіп кәсіпорындарының ұлттық бірлестігі" заңды тұлғалар және жеке кәсіпкерлер одағы басқарушы төрағасы (келісу бойынша).
64. "Қазақтан Республикасы жиһаз және ағаш өңдеу өнеркәсібі қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің президенті (келісу бойынша).
65. "Қазақстан құрылыс салушылар қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің президенті (келісу бойынша).
66. "Қазақстан Республикасының өндірістік геологиялық ұйымдарының қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің президенті (келісу бойынша).
67. "Қазақстандық қонақүйлер мен мейрамханалар қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің президенті (келісу бойынша).
68. "Қазақстан Республикасы қоғамдық тамақтандыру өзін-өзі реттейтін ұйымы" қауымдастық нысанындағы заңды тұлғалар және жеке кәсіпкерлер бірлестігінің төрағасы (келісу бойынша).
69. Қазақстан Республикасы туроператорлар қауымдастығының президенті (келісу бойынша).
70. "Еуразиялық туризм қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің атқарушы директоры (келісу бойынша).
71. "Шаңырақ" тұрғын үй саласындағы басқару, сервис және энергия сервис субъектілерінің қауымдастығы" жеке кәсіпкерлер және заңды тұлғалар бірлестігінің директоры (келісу бойынша).
72. "Қазақстан сауда кәсіпорындарының қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің президенті (келісу бойынша).
73. "СарыарқаАвтоПром" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің "Аллюр" корпоративтік университетінің басшысы (келісу бойынша).
74. Samruk Business Academy" жеке меншік мекемесі директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары (келісу бойынша).
75. "Жастар" ғылыми-зерттеу орталығының директоры (келісу бойынша).
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2025 жылғы 13 қаңтардағы
№ 4-ө өкімімен
бекітілген
Жұмысшы мамандықтарының жылын өткізу жөніндегі комиссия туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жұмысшы мамандықтарының жылын өткізу жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.

2. Целью деятельности Комиссии является выработка предложений и рекомендаций по проведению Года рабочих профессий для повышения престижа и популяризации рабочих профессий в обществе, преобразования технического и профессионального образования в систему притяжения молодежи и работодателей.
3. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
4. Рабочим органом Комиссии является Министерство просвещения Республики Казахстан.
5. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не менее одного раза в квартал.
Глава 2. Основные задачи Комиссии
6. В рамках поставленных целей на Комиссию возлагаются следующие основные задачи:
1) координация работы государственных органов, национальных компаний, акиматов областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, других участников и выработка рекомендаций по проведению Года рабочих профессий;
2) проведение мониторинга и заслушивание отчетов ответственных исполнителей по реализации Плана мероприятий по проведению Года рабочих профессий, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2024 года № 1134 (далее – План);
3) проведение мониторинга исполнения отраслевых и региональных планов государственных органов, национальных компаний и предприятий, акиматов областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, принятых в реализацию Плана;
4) мониторинг и контроль за исполнением рекомендаций Комиссии по реализации Плана, отраслевых и региональных планов государственных органов, национальных компаний и предприятий, акиматов областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента;
5) внесение Премьер-Министру Республики Казахстан, руководству Правительства Республики Казахстан предложений по качеству исполнения и мерам совершенствования реализации Плана, отраслевых и региональных планов государственных органов, национальных компаний и предприятий, акиматов областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента;
6) взаимодействие с представителями бизнес-сообщества, ассоциаций работодателей, профсоюзов в рамках реализации Плана и других мероприятий по проведению Года рабочих профессий;
7) рассмотрение вопросов информационного сопровождения мероприятий и акций в средствах массовой информации в рамках проведения Года рабочих профессий.

2. Қоғамдағы жұмысшы мамандықтарының беделін арттыру және танымал ету, техникалық және кәсіптік білім беруді жастар мен жұмыс берушілерді тарту жүйесіне айналдыру үшін Жұмысшы мамандықтарының жылын өткізу бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу Комиссия қызметінің мақсаты болып табылады.
3. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
4. Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
5. Комиссияның отырыстары қажеттiлiгіне қарай, бірақ тоқсанына кем дегенде бiр рет өткiзiледi.
2-тарау. Комиссияның негізгі міндеттері
6. Комиссияға қойылған мақсаттар шеңберінде мынадай негізгі міндеттер жүктеледі:
1) мемлекеттік органдардың, ұлттық компаниялардың, облыстар, Астана, Алматы және Шымкент қалалары әкімдіктерінің, басқа да қатысушылардың жұмысын үйлестіру және Жұмысшы мамандықтарының жылын өткізу бойынша ұсынымдар әзірлеу;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 1134 қаулысымен бекітілген Жұмысшы мамандықтарының жылын өткізу жөніндегі іс-шаралар жоспарының (бұдан әрі – Жоспар) іске асыру бойынша жауапты орындаушылардың есептеріне мониторинг жүргізу және тыңдау;
3) мемлекеттік органдардың, ұлттық компаниялар мен кәсіпорындардың, облыстар, Астана, Алматы және Шымкент қалалары әкімдіктерінің Жоспарды іске асыру үшін қабылданған салалық және өңірлік жоспарларының орындалуына мониторинг жүргізу;
4) мемлекеттік органдардың, ұлттық компаниялар мен кәсіпорындардың, облыстар, Астана, Алматы және Шымкент қалалары әкімдіктерінің Жоспарды, салалық және өңірлік жоспарларын іске асыру жөніндегі Комиссияның ұсынымдарының орындалуына мониторинг жүргізу және бақылау;
5) Қазақстан Республикасының Премьер-Министріне, Қазақстан Республикасы Үкіметінің басшылығына Жоспардың, мемлекеттік органдардың, ұлттық компаниялар мен кәсіпорындардың, облыстар, Астана, Алматы және Шымкент қалалары әкімдіктерінің салалық және өңірлік жоспарларының орындалу сапасы және іске асырылуын жетілдіру шаралары жөнінде ұсыныстар енгізу;
6) бизнес-қоғамдастық, жұмыс берушілер қауымдастықтары, кәсіподақтар өкілдерімен Жоспарды және басқа да Жұмысшы мамандықтарының жылын өткізу жөніндегі іс-шараларды іске асыру шеңберінде өзара іс-қимыл жасау;
7) Жұмысшы мамандықтарының жылын өткізу шеңберінде бұқаралық ақпарат құралдарында іс-шаралар мен акцияларды ақпараттық сүйемелдеу мәселелерін қарастыру.

Глава 3. Организация и порядок работы Комиссии
7. Работа Комиссии основывается на коллегиальном обсуждении вопросов и выработке рекомендаций и предложений.
8. Комиссия:
1) запрашивает и получает от центральных государственных органов, местных исполнительных органов и иных организаций необходимые информацию, документы и материалы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) приглашает, а также заслушивает на своих заседаниях должностных лиц государственных органов и иных организаций, не являющихся членами Комиссии.
9. Организация заседаний Комиссии состоит из следующих последовательных действий:
1) не позднее чем за 5 (пять) рабочих дней до запланированной даты проведения заседания секретарем или рабочим органом членам Комиссии направляются приглашение, повестка и необходимые материалы.
Вопросы в повестку включаются в соответствии с целями и задачами, поставленными перед Комиссей;
2) члены Комиссии в течение 1 (один) рабочего дня подтверждают свое участие или неучастие (с указанием причин) на предстоящем заседании;
3) определяется кворум предстоящего заседания.
Заседание считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третей об общего числа членов Комиссии. При отсутствии кворума заседание переносится на срок не более 5 (пять) рабочих дней.
10. Заседание проводится с использованием видеоконференцсвязи и доступных онлайн-сервисов.
Заседание в очном формате проводится в случае рассмотрения вопросов, содержащих служебную информацию ограниченного распространения или государственные секреты, а также при отсутствии технической возможности. При этом члены Комиссии обеспечивают свое участие на заседании.
При смешанном режиме используется очный формат с одновременным использованием видеоконференцсвязи и доступных онлайн-сервисов.
11. Учет принимающих участие в заседании членов Комиссии осуществляется секретарем.
12. Руководит заседанием председатель, в случае его отсутствия – заместитель председателя.
Председатель определяет регламент проведения заседания (длительность выступлений и докладов, порядок выступления докладчиков).
Каждый из членов Комиссии имеет право на выражение своей позиции по вопросам повестки дня.
13. Решения Комиссии принимаются, если за них подано большинство голосов от общего количества принявших участие на заседании членов Комиссии. Члены Комиссии при принятии решений обладают равными голосами. В случае равенства голосов голос председателя является решающим. Секретарь не обладает правом голоса.
14. Голосование осуществляется в открытом режиме.

3-тарау. Комиссия жұмысын ұйымдастыру және оның тәртібі
7. Комиссияның жұмысы мәселелерді алқалы түрде талқылауға және ұсынымдар мен ұсыныстарды тұжырымдауға негізделеді.
8. Комиссия:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен орталық мемлекеттік органдардан, жергілікті атқарушы органдардан және өзге де ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды сұратады және алады;
2) мемлекеттік органдардың және Комиссия мүшелері болып табылмайтын өзге де ұйымдардың лауазымды тұлғаларын өз отырыстарына шақырады, сондай-ақ оларды тыңдайды.
9. Комиссия отырыстарын ұйымдастыру мынадай дәйекті іс-қимылдан тұрады:
1) отырыс өткізу жоспарланған күнге дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күні бұрын Комиссия хатшысы немесе жұмыс органы Комиссия мүшелеріне шақыруды, күн тәртібін және қажетті материалдарды жібереді.
Күн тәртібіне мәселелер Комиссияның алдына қойылған мақсаттар мен міндеттерге сәйкес енгізіледі;
2) Комиссия мүшелері 1 (бір) жұмыс күні ішінде алдағы отырысқа өзінің қатысатынын не қатыспайтынын (себептерін көрсете отырып) растайды;
3) алдағы отырыстың кворумы айқындалады.
Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, отырыс заңды деп есептеледі. Кворум болмаған жағдайда отырыс 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ауыстырылады.
10. Отырыс бейнеконференцбайланыс және қолжетімді онлайн-сервистер пайдаланылып өткізіледі.
Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты немесе мемлекеттік құпияларды қамтитын мәселелер қаралған жағдайда, сондай-ақ техникалық мүмкіндік болмаған кезде отырыс бетпе-бет форматта өткізіледі. Бұл ретте Комиссия мүшелері отырысқа өздерінің қатысуларын қамтамасыз етеді.
Аралас режимде бейнеконференцбайланыспен және қолжетімді онлайн-сервистермен қатар бетпе-бет форматы қолданылады.
11. Отырысқа қатысып отырған Комиссия мүшелерін есепке алуды хатшы жүзеге асырады.
12. Отырысты төраға, ол болмаған жағдайда төрағаның орынбасары басқарады.
Төраға отырысты өткізу регламентін (сөз сөйлейтіндер мен баяндамалардың ұзақтығы, баяндамашылардың сөз сөйлеу тәртібі) айқындайды.
Комиссия мүшелерінің әрқайсысы күн тәртібіндегі мәселелер бойынша өз ұстанымын білдіруге құқылы.
13. Комиссия шешімдері, егер олар үшін отырысқа қатысқан Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданады. Комиссия мүшелері шешімдер қабылдау кезінде тең дауысқа ие болады. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағаның дауысы шешуші болып табылады. Хатшының дауыс беру құқығы жоқ.
14. Дауыс беру ашық режимде жүзеге асырылады.

15. В течение 1 (один) рабочего дня после заседания председатель подписывает протокол, который регистрируется секретарем и рассылается членам Комиссии. Выписки из протокола направляются тем заинтересованным лицам, которым в протоколе даются рекомендации.
Решения, отраженные в протоколе заседания Комиссии, носят рекомендательный характер.
16. Хранение протоколов и материалов к ним осуществляется рабочим органом или секретарем с учетом сроков хранения, установленных уполномоченным органом в области архивного дела и документационного обеспечения.
________________________________

15. Отырыстан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде төраға хаттамаға қол қояды, оны хатшы тіркейді және Комиссия мүшелеріне таратады. Хаттамадан үзінді көшірмелер хаттамада ұсынымдар берілетін мүдделі тұлғаларға жіберіледі.
Комиссия отырысының хаттамасында көрсетілген шешімдер ұсынымдық сипатта болады.
16. Хаттамалар мен олардың материалдарын сақтауды жұмыс органы немесе хатшы архив ісі және құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган белгілеген сақтау мерзімдерін ескере отырып жүзеге асырады.