Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 10 тамыздағы № 707 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 10 тамыздағы
№ 707 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер
1. "Экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларының өздерiне қатысты меншiктiң мемлекеттiк мониторингi жүзеге асырылатын объектілерiнiң тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 30 шілдедегі № 810 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларының өздерiне қатысты меншiктiң мемлекеттiк мониторингi жүзеге асырылатын объектілерiнiң тiзбесiнде:
реттік нөмірі 98-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
98.
"Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" АҚ
"Ұлттық холдингтердің және (немесе) ұлттық компаниялардың не олардың аффилиирленген тұлғаларының, сондай-ақ мемлекет қатысатын өзге де заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына берілген және (немесе) олардың меншігінде тұрған стратегиялық объектілердің және мемлекетпен аффилиирленбеген заңды тұлғалардың, сондай-ақ жеке тұлғалардың меншігінде тұрған стратегиялық объектілердің тізбелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 30 маусымдағы № 651 қаулысымен бекітілген ұлттық холдингтердің және (немесе) ұлттық компаниялардың не олардың аффилиирленген тұлғаларының, сондай-ақ мемлекет қатысатын өзге де заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына берілген және (немесе) олардың меншігінде тұрған стратегиялық объектілердің тізбесінде, сондай-ақ "Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 6 сәуірдегі № 376 қаулысымен бекітілген ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың тізбесінде есепке алынған
".
2. "Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 6 сәуірдегі № 376 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың тізбесінде:
"Ұлттық компаниялар" деген бөлімдегі 39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2026 года № 707
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 августа 2026 года № 707
Изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2004 года № 810 "Об утверждении перечня объектов отраслей экономики, имеющих стратегическое значение, в отношении которых осуществляется государственный мониторинг собственности":
в перечне объектов отраслей экономики, имеющих стратегическое значение, в отношении которых осуществляется государственный мониторинг собственности, утвержденном указанным постановлением:
строку, порядковый номер 98, изложить в следующий редакций:
"
98
АО "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт"
Числится в перечне стратегических объектов, переданных в уставный капитал и (или) находящихся в собственности национальных холдингов и (или) национальных компаний либо их аффилированных лиц, а также иных юридических лиц с участием государства и стратегических объектов, находящихся в собственности юридических лиц, не аффилированных с государством, а также физических лиц, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2008 года № 651 "Об утверждении перечней стратегических объектов, переданных в уставный капитал и (или) находящихся в собственности национальных холдингов и (или) национальных компаний либо их аффилированных лиц, а также иных юридических лиц с участием государства и стратегических объектов, находящихся в собственности юридических лиц, не аффилированных с государством, а также физических лиц", а также перечне национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2011 года № 376 "Об утверждении перечня национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний"
".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2011 года № 376 "Об утверждении перечня национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний":
в перечне национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Национальные компании" пункт 39 изложить в следующей редакции:

"39. "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы.".
3. "Мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1095 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесінде:
реттік нөмірі 151-жолда:
5-бағанда:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;";
реттік нөмірі 152-жолда:
5-бағанда:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) "Ақтау теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;";
реттік нөмірі 156-жолда:
5-бағанда:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;";
реттік нөмірі 213-жолда:
5-бағанда:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;";
реттік нөмірі 218-жолда:
5-бағанда:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;";
реттік нөмірі 223-жолда:
5-бағанда:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;";
реттік нөмірі 224-жолда:
5-бағанда:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;";
реттік нөмірі 225-жолда:
5-бағанда:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;";
реттік нөмірі 235-жолда:
5-бағанда:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;";
реттік нөмірі 238-жолда:
5-бағанда:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;";
реттік нөмірі 239-жолда:
5-бағанда:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;";
реттік нөмірі 241-жолда:
5-бағанда:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;";
реттік нөмірі 308-жолда:
5-бағанда:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;".

"39. Акционерное общество "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт".
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1095 "Об утверждении перечня видов деятельности, осуществляемых государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированными с ними лицами":
в перечне видов деятельности, осуществляемых государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированными с ними лицами, утвержденном указанным постановлением:
в строке, порядковый номер 151:
в графе 5:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) акционерное общество "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт";";
в строке, порядковый номер 152:
в графе 5:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) акционерное общество "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт";";
в строке, порядковый номер 156:
в графе 5:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) акционерное общество "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт";";
в строке, порядковый номер 213:
в графе 5:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) акционерное общество "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт";";
в строке, порядковый номер 218:
в графе 5:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) акционерное общество "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт";";
в строке, порядковый номер 223:
в графе 5:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) акционерное общество "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт";";
в строке, порядковый номер 224:
в графе 5:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) акционерное общество "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт";";
в строке, порядковый номер 225:
в графе 5:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) акционерное общество "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт";";
в строке, порядковый номер 235:
в графе 5:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) акционерное общество "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт";";
в строке, порядковый номер 238:
в графе 5:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) акционерное общество "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт";";
в строке, порядковый номер 239:
в графе 5:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) акционерное общество "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт";";
в строке, порядковый номер 241:
в графе 5:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) акционерное общество "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт";";
в строке, порядковый номер 308:
в графе 5:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) акционерное общество "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт";".

4. "Қазақстан Республикасының теңіз инфрақұрылымын дамытудың 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 29 сәуірдегі № 343 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының теңіз инфрақұрылымын дамытудың 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспарында:
"Ағымдағы жағдайды талдау" деген бөлімде:
он жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүдделі мемлекеттік органдар мен тасымалдау процесіне қатысушылар бизнес-процестерге цифрлық технологияларды енгізу және "бірыңғай терезе" тетігінің элементтері (кіші жүйелер, API функционалдық бөліктері) болып табылатын ақпараттық жүйелерді құру бойынша жұмыс жүргізуде. Тасымалдау процесін жеделдету мақсатында алдын ала хабардар ету бөлігінде ("АХТСП" ҰК" АҚ, "KTZ Express" АҚ, "Баку халықаралық теңіз сауда порты" ЖАҚ) деректер алмасу үшін ақпараттық жүйелер арасында интеграциялау жүргізілді.";
жиырмасыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"АХТСП" ҰК" АҚ Қытай – Қазақстан – Әзербайжан – Грузия – Түркия – Еуропа бағыты бойынша контейнерлердегі жүктерді ауыстырып тиеуге 2024 жылға:";
отыз үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"3. "Теңіз порты" кеден бекеті АХТСП-ға межелі пункті "Қазақстан Республикасы" деп контейнерлерде келетін импорттық жүктерге мобильді инспекциялық-тексеріп қарау кешенін (бұдан әрі – МИТК) қолдана отырып, міндетті кедендік бақылауды өткізеді.";
мына:
"
1.1.
Каспийдегі қазіргі порт қуаттарын және оларды дамыту жөніндегі жоспарларды, оның ішінде ТХКБ және Солтүстік-Оңтүстік бағыттары шеңберінде талдау
КМ-ға талдамалық есеп
2024 жылғы қыркүйек
"ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "АТСП" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Құрық порты" ЖШС (келісу бойынша), "АТСТ" ЖШС (келісу бойынша), "SEMURG Invest" ЖШС (келісу бойынша), "ЕРСАЙ Каспиан Контрактор" ЖШС (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1.1.
Каспийдегі қазіргі порт қуаттарын және оларды дамыту жөніндегі жоспарларды, оның ішінде ТХКБ және Солтүстік-Оңтүстік бағыттары шеңберінде талдау
КМ-ға талдамалық есеп
2024 жылғы қыркүйек
"ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "АХТСП" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Құрық порты" ЖШС (келісу бойынша), "АТСТ" ЖШС (келісу бойынша), "SEMURG Invest" ЖШС (келісу бойынша), "ЕРСАЙ Каспиан Контрактор" ЖШС (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
";
мына:
"
1.2.
Ақтау және Құрық порттарының терминалдық қуаттарының пайдалануға берілуін және жүк жөнелтушілердің жоспарларын ескере отырып, темір жолдардың өткізу қабілетін талдау
КМ-ға талдамалық есеп
2024 жылғы қыркүйек
"ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "АТСП" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Құрық порты" ЖШС (келісу бойынша), "АТСТ" ЖШС (келісу бойынша), "SEMURG Invest" ЖШС (келісу бойынша), "ЕРСАЙ Каспиан Контрактор" ЖШС (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1.2.
Ақтау және Құрық порттарының терминалдық қуаттарының пайдалануға берілуін және жүк жөнелтушілердің жоспарларын ескере отырып, темір жолдардың өткізу қабілетін талдау
КМ-ға талдамалық есеп
2024 жылғы қыркүйек
"ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "АХТСП" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Құрық порты" ЖШС (келісу бойынша), "АТСТ" ЖШС (келісу бойынша), "SEMURG Invest" ЖШС (келісу бойынша), "ЕРСАЙ Каспиан Контрактор" ЖШС (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
";
мына:
"
2.1.
Ақтау портында контейнерлік хаб салу
пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы желтоқсан
КМ, "АТСП" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
43,4 млрд теңге
бюджеттен тыс қаражат
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2.1.
Ақтау портында контейнерлік хаб салу
пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы желтоқсан
КМ, "АХТСП" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
43,4 млрд теңге
бюджеттен тыс қаражат
";
мына:
"
2.2.
Ақтау теңіз портының акваториясында және оған кіреберіс каналында түбін тереңдету жұмыстарын жүргізу
орындалған жұмыстар актісі
2025 жылғы желтоқсан
КМ, "ҚТЖ" ҰК" АҚ, "АТСП" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
18,1 млрд теңге
бюджеттен тыс қаражат
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2.2.
Ақтау теңіз портының акваториясында түбін тереңдету жұмыстарын және оған кіреберіс каналын жүргізу
орындалған жұмыстар актісі
2025 жылғы желтоқсан
КМ, "ҚТЖ" ҰК" АҚ, "АХТСП" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
18,1 млрд теңге
бюджеттен тыс қаражат
";
мына:
"
2.3.
Баутино теңіз портының акваториясында түбін тереңдету жұмыстарын жүргізу
орындалған жұмыстар актісі
2026 жылғы желтоқсан
КМ, "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "АТСП" ҰК" АҚ (келісу бойынша), жеке терминал иелері
8,0 млрд теңге
бюджеттен тыс қаражат
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2.3.
Баутино теңіз портының акваториясында түбін тереңдету жұмыстарын жүргізу
орындалған жұмыстар актісі
2026 жылғы желтоқсан
КМ, "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "АХТСП" ҰК" АҚ (келісу бойынша), жеке терминалдар иелері
8,0 млрд теңге
бюджеттен тыс қаражат
";
мына:
"
2.4.
Ақтау портының № 3 айлағын ұзарта отырып, № 12 айлақты реконструкциялау
пайдалануға қабылдау актісі
2026 – 2027 жылдар
КМ, "АТСП" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
29,6 млрд тенге
бюджеттен тыс қаражат
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2.4.
Ақтау портының № 3 айлағын ұзарта отырып, № 12 айлақты реконструкциялау
пайдалануға қабылдау актісі
2026 – 2027 жылдар
КМ, "АХТСП" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
29,6 млрд теңге
бюджеттен тыс қаражат
";
мына:
"
2.5.
Ақтау портының қайта тиеу техникасы мен жабдықтарын жаңарту
қабылдау актісі
2024 – 2025 жылдар
КМ, "АТСП" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
8,5 млрд теңге
қарыз қаражаты (ҚДБ)
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2.5.
Ақтау портының қайта тиеу техникасы мен жабдықтарын жаңарту
қабылдау актісі
2024 – 2025 жылдар
КМ, "АХТСП" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
8,5 млрд теңге
қарыз қаражаты (ҚДБ)
";
мына:
"
2.9.
Ақтау портында № 13, № 14, № 15 құрғақ жүк айлақтарын салу
пайдалануға қабылдау актісі
2027 – 2028 жылдар
КМ, "АТСП" ҰК" АҚ, "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
92,5 млрд теңге
қарыз қаражаты (ҚДБ)
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2.9.
Ақтау портында № 13, № 14, № 15 құрғақ жүк айлақтарын салу
пайдалануға қабылдау актісі
2027 – 2028 жылдар
КМ, "АХТСП" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
92,5 млрд теңге
қарыз қаражаты (ҚДБ)
";
мына:
"
2.10.
Ақтау портындағы № 9, № 10 мұнай құю айлақтарын реконструкциялау
пайдалануға қабылдау актісі
2027 – 2028 жылдар
КМ, "АТСП" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
17,6 млрд теңге
"ҚДБ" АҚ қарыз қаражаты
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2.10.
Ақтау портындағы № 9, № 10 мұнай құю айлақтарын реконструкциялау
пайдалануға қабылдау актісі
2027 – 2028 жылдар
КМ, "АХТСП" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
17,6 млрд теңге
"ҚДБ" АҚ қарыз қаражаты
";
мына:
"
5.4.
Халықаралық контейнерлік операторларды тарту
шарттарды жасасу
Тұрақты негізде
КМ, "KazakhInvest" (келісу бойынша) ҰК" АҚ, Маңғыстау облысының әкімдігі, "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "АТСП" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.4.
Халықаралық контейнерлік операторларды тарту
шарттар жасасу
тұрақты негізде
КМ, "KazakhInvest" (келісу бойынша) ҰК" АҚ, Маңғыстау облысының әкімдігі, "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "АХТСП" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
";
мына:
"
6.2.
"ҚТЖ" ҰК" АҚ мен теңіз порттарындағы терминал операторлары арасында жүк тасымалдарын жоспарлау мен басқарудың интеграцияланған автоматтандырылған жүйесін құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2025 жылғы желтоқсан
КМ, "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша) "АТСП" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Құрық порты" ЖШС (келісу бойынша), ЦДИАӨМ
0,2 млрд теңге
бюджеттен тыс қаражат
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
6.2.
"ҚТЖ" ҰК" АҚ мен теңіз порттарындағы терминалдар операторлары арасында жүк тасымалдарын жоспарлау мен басқарудың интеграцияланған автоматтандырылған жүйесін құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2025 жылғы желтоқсан
КМ, "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша) "АХТСП" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Құрық порты" ЖШС (келісу бойынша), ЦДИАӨМ
0,2 млрд теңге
бюджеттен тыс қаражат
";
ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуында:
"АТСП" ҰК" АҚ – "Ақтау теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"АХТСП" ҰК" АҚ – "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы".

4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2024 года № 343 "Об утверждении Комплексного плана развития морской инфраструктуры Республики Казахстан на 2024 – 2028 годы":
в Комплексном плане развития морской инфраструктуры Республики Казахстан на 2024 – 2028 годы, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Анализ текущей ситуации":
абзац семнадцатый изложить в следующей редакции:
"Заинтересованными государственными органами и участниками перевозочного процесса проводится работа по внедрению цифровых технологий в бизнес-процессы и созданию информационных систем, которые являются элементами механизма "единого окна" (подсистемы, функциональные части API). Проведена интеграция между информационными системами для обмена данными в части предварительного информирования (АО "НК "АММТП", АО "KTZ Express", ЗАО "Бакинский международный морской торговый порт") с целью ускорения перевозочного процесса.";
абзац двадцатый изложить в следующей редакции:
"АО "НК "АММТП" готово установить плату на 2024 год на перевалку грузов в контейнерах по направлению Китай – Казахстан – Азербайджан – Грузия – Турция – Европа в размере:";
абзац тридцать третий изложить в следующей редакции:
"3. Таможенным постом "Морпорт" проводится обязательный таможенный контроль импортных грузов, прибывающих в контейнерах в АММТП с пунктом назначения "Республика Казахстан", с применением мобильного инспекционно-досмотрового комплекса (далее – МИДК).";
строку:
"
1.1.
Анализ имеющихся портовых мощностей на Каспий и планов по их развитию, в том числе в рамках маршрутов ТМТМ и Север- Юг
аналитический отчет в МТ
сентябрь 2024 года
АО "НК "КТЖ" (по согласованию),
АО "НК "АМТП" (по согласованию),
ТОО "Порт Курык" (по согласованию),
ТОО "АМСТ" (по согласованию),
ТОО "SEMURG INVEST" (по согласованию),
ТОО "ЕРСАЙ Каспиан Контрактор" (по согласованию)
не требуется
не требуются
"
изложить в следующей редакции:
"
1.1.
Анализ имеющихся портовых мощностей на Каспий и планов по их развитию, в том числе в рамках маршрутов ТМТМ и Север- Юг
аналитический отчет в МТ
сентябрь 2024 года
АО "НК "КТЖ" (по согласованию),
АО "НК "АММТП" (по согласованию),
ТОО "Порт Курык" (по согласованию),
ТОО "АМСТ" (по согласованию),
ТОО "SEMURG INVEST" (по согласованию),
ТОО "ЕРСАЙ Каспиан Контрактор" (по согласованию)
не требуется
не требуются
";
строку:
"
1.2.
Анализ пропускной способности железных дорог с учетом ввода в эксплуатацию терминальных мощностей портов Актау и Курык и планов грузоотправителей
аналитический отчет в МТ
сентябрь 2024 года
АО "НК "КТЖ" (по согласованию),
АО "НК "АМТП" (по согласованию),
ТОО "Порт Курык" (по согласованию),
ТОО "АМСТ" (по согласованию),
ТОО "SEMURG INVEST" (по согласованию),
ТОО "ЕРСАЙ Каспиан Контрактор"
(по согласованию)
не требуется
не требуются
"
изложить в следующей редакции:
"
1.2.
Анализ пропускной способности железных дорог с учетом ввода в эксплуатацию терминальных мощностей портов Актау и Курык и планов грузоотправителей
аналитический отчет в МТ
сентябрь 2024 года
АО "НК "КТЖ" (по согласованию),
АО "НК "АММТП" (по согласованию),
ТОО "Порт Курык" (по согласованию),
ТОО "АМСТ" (по согласованию),
ТОО "SEMURG INVEST" (по согласованию),
ТОО "ЕРСАЙ Каспиан Контрактор"
(по согласованию)
не требуется
не требуются
";
строку:
"
2.1.
Строительство контейнерного хаба в порту Актау
акт приемки в эксплуатацию
декабрь 2025 года
МТ, АО "НК "АМТП" (по согласованию),
АО "НК "КТЖ"
(по согласованию)
43,4 млрд тенге
внебюджетные средства
"
изложить в следующей редакции:
"
2.1.
Строительство контейнерного хаба в порту Актау
акт приемки в эксплуатацию
декабрь 2025 года
МТ, АО "НК "АММТП" (по согласованию), АО "НК "КТЖ"
(по согласованию)
43,4 млрд тенге
внебюджетные средства
";
строку:
"
2.2.
Проведение дноуглубительных работ в акватории морского порта Актау и подходного канала к нему
акт выполненных работ
декабрь 2025 года
МТ, АО "НК "КТЖ" (по согласованию),
АО "НК "АМТП" (по согласованию)
18,1 млрд тенге
внебюджетные средства
"
изложить в следующей редакции:
"
2.2.
Проведение дноуглубительных работ в акватории морского порта Актау и подходного канала к нему
акт выполненных работ
декабрь 2025 года
МТ, АО "НК "КТЖ" (по согласованию),
АО "НК "АММТП" (по согласованию)
18,1 млрд тенге
внебюджетные средства
";
строку:
"
2.3.
Проведение дноуглубительных работ в акватории морского порта Баутино
акт выполненных работ
декабрь 2026 года
МТ, АО "НК "КТЖ" (по согласованию),
АО "НК "АМТП" (по согласованию), владельцы частных терминалов
8,0 млрд тенге
внебюджетные средства
"
изложить в следующей редакции:
"
2.3.
Проведение дноуглубительных работ в акватории морского порта Баутино
акт выполненных работ
декабрь 2026 года
МТ, АО "НК "КТЖ" (по согласованию),
АО "НК "АММТП" (по согласованию),
владельцы частных терминалов
8,0 млрд тенге
внебюджетные средства
";
строку:
"
2.4.
Реконструкция причала № 12 с удлинением причала № 3 порта Актау
акт приемки в эксплуатацию
2026-2027 годы
МТ, АО "НК "АМТП" (по согласованию),
АО "НК "КТЖ" (по согласованию)
29,6 млрд тенге
внебюджетные средства
"
изложить в следующей редакции:
"
2.4.
Реконструкция причала № 12 с удлинением причала № 3 порта Актау
акт приемки в эксплуатацию
2026-2027 годы
МТ, АО "НК "АММТП" (по согласованию),
АО "НК "КТЖ"
(по согласованию)
29,6 млрд тенге
внебюджетные средства
";
строку:
"
2.5.
Обновление перегрузочной техники и оборудования порта Актау
акт приемки
2024-2025 годы
МТ, АО "НК "АМТП" (по согласованию),
АО "НК "КТЖ"
(по согласованию)
8,5 млрд тенге
заемные средства (БРК)
"
изложить в следующей редакции:
"
2.5.
Обновление перегрузочной техники и оборудования порта Актау
акт приемки
2024-2025 годы
МТ, АО "НК "АММТП" (по согласованию),
АО "НК "КТЖ"
(по согласованию)
8,5 млрд тенге
заемные средства (БРК)
";
строку:
"
2.9.
Строительство сухогрузных причалов № 13, № 14, № 15 в порту Актау
акт приемки в эксплуатацию
2027-2028 годы
МТ, АО "НК "АМТП" (по согласованию), АО "НК "КТЖ" (по согласованию)
92,5 млрд тенге
заемные средства (БРК)
"
изложить в следующей редакции:
"
2.9.
Строительство сухогрузных причалов № 13, № 14, № 15 в порту Актау
акт приемки в эксплуатацию
2027-2028 годы
МТ, АО "НК "АММТП" (по согласованию), АО "НК "КТЖ" (по согласованию)
92,5 млрд тенге
заемные средства (БРК)
";
строку:
"
2.10.
Реконструкция нефтеналивных причалов № 9, № 10 в порту Актау
акт приемки в эксплуатацию
2027-2028 годы
МТ, АО "НК "АМТП" (по согласованию), АО "НК "КТЖ" (по согласованию)
17,6 млрд тенге
заемные средства АО "БРК"
"
изложить в следующей редакции:
"
2.10.
Реконструкция нефтеналивных причалов № 9, № 10 в порту Актау
акт приемки в эксплуатацию
2027-2028 годы
МТ, АО "НК "АММТП" (по согласованию), АО "НК "КТЖ" (по согласованию)
17,6 млрд тенге
заемные средства АО "БРК"
";
строку:
"
5.4.
Привлечение международных контейнерных операторов
заключение договоров
на постоянной основе
МТ, АО "НК "KazakhInvest" (по согласованию), акимат Мангистауской области, АО "НК "ҚТЖ" (по согласованию), АО "НК "АМТП" (по согласованию)
не требуется
не требуются
"
изложить в следующей редакции:
"
5.4.
Привлечение международных контейнерных операторов
заключение договоров
на постоянной основе
МТ, АО "НК "KazakhInvest" (по согласованию), акимат Мангистауской области,
АО "НК "ҚТЖ" (по согласованию),
АО "НК "АММТП" (по согласованию)
не требуется
не требуются
";
строку:
"
6.2.
Создание интегрированной автоматизированной системы планирования и управления грузовыми перевозками между АО "НК "КТЖ" и операторами терминалов в морских портах
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2025 года
АО "НК "КТЖ" (по согласованию),
АО "НК "АМТП" (по согласованию),
ТОО "Порт Курык" (по согласованию), МЦРИАП
0,2 млрд тенге
внебюджетные средства
"
изложить в следующей редакции:
"
6.2.
Создание интегрированной автоматизированной системы планирования и управления грузовыми перевозками между АО "НК "КТЖ" и операторами терминалов в морских портах
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2025 года
АО "НК "КТЖ" (по согласованию),
АО "НК "АММТП" (по согласованию),
ТОО "Порт Курык" (по согласованию), МЦРИАП
0,2 млрд тенге
внебюджетные средства
";
в примечании: расшифровка аббревиатур:
строку "АО "НК "АМТП" – акционерное общество "Национальная компания "Актауский морской торговый порт" изложить в следующей редакции:
"АО "НК "АММТП" – акционерное общество "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт";".