О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 262 "Об утверждении Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 июля 2026 года № 613.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 262 "Об утверждении Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы" следующие изменения:
в Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы, утвержденной указанным постановлением:
раздел 1. "Паспорт" изложить в следующей редакции:
"1. Паспорт
Наименование
Концепция развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы (далее – Концепция)
Основание для разработки
1. Указ Президента Республики Казахстан от 30 июля 2024 года № 611 "Об утверждении Национального плана развития Республики Казахстан до 2029 года и признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан".
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан".
3. Пункт 1.3.2 протокола заседания Правительства Республики Казахстан от 27 января 2026 года № 4
Наименования государственного органа-разработчика и государственных органов-соисполнителей
Министерство туризма и спорта Республики Казахстан, Министерство иностранных дел Республики Казахстан, Министерство внутренних дел Республики Казахстан, Министерство культуры и информации Республики Казахстан, Министерство просвещения Республики Казахстан, Министерство здравоохранения Республики Казахстан, Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министерство финансов Республики Казахстан, Министерство национальной экономики Республики Казахстан, Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан, Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, Министерство транспорта Республики Казахстан, местные исполнительные органы, Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (по согласованию), Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию), акционерное общество "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек" (по согласованию), акционерное общество "Национальная компания "KazakhTourism" (по согласованию), акционерное общество "Жасыл даму" (по согласованию)
Сроки реализации

"Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 262 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 13 шілдедегі № 613 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 262 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасында:
"Паспорт" деген 1-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Паспорт
Атауы
Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы (бұдан әрі – Тұжырымдама)
Әзірлеу үшін негіздеме
1. "Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарын бекіту және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 30 шілдедегі № 611 Жарлығы.
2. "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысы.
3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 27 қаңтардағы отырысы № 4 хаттамасының 1.3.2-тармағы
Әзірлеуші мемлекеттік органның және бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдардың атауы
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі, Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі, Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі, Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі, Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі, Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі, жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті (келісу бойынша), "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы (келісу бойынша), "Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамы (келісу бойынша), "Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы (келісу бойынша), "Жасыл даму" акционерлік қоғамы (келісу бойынша)
Іске асыру мерзімі

2023 – 2029 годы
";
в разделе "4. Видение развития туристской отрасли":
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"Будут внедряться цифровые инструменты, которые повысят конкуренцию на туристском рынке, а также облегчат взаимодействие в отрасли между субъектами.".
в разделе "5. Основные принципы и подходы развития туристской отрасли":
в подразделе "5.2. Создание благоприятного климата, повышение качества сервиса и развитие цифровизации":
абзацы пятый, десятый, шестнадцатый и тридцать третий исключить;
раздел "6. Целевые индикаторы и ожидаемые результаты в 2029 году" изложить в следующей редакции:
"6. Целевые индикаторы и ожидаемые результаты в 2029 году
Эффективность реализации Концепции будет измеряться следующими целевыми индикаторами:
1. Рост объема ВДС в отрасли туризма до 6,3 трлн теңге.
2. Рост инвестиций в услугах по проживанию и питанию до 260 млрд теңге.
3. Увеличение занятости в отрасли туризма до 800 тысяч человек.
Также по итогам реализации Концепции ожидается достижение следующих результатов в 2029 году:
1. Увеличение количества внутренних туристов до 11 млн человек.
2. Увеличение количества въездных туристов до 4 млн человек.
3. 50-е место в рейтинге ВЭФ по глобальному Индексу развития путешествий и туризма.";
План действий по реализации Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 июля 2026 года № 613
Приложение
к Концепции развития туристской отрасли
Республики Казахстан
на 2023 – 2029 годы
План действий
по реализации Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы
№ п/п Наименование Форма завершения Срок исполнения Ответственные исполнители Объем финансирования Источник финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Направление 1. Развитие инженерно-коммуникационной и транспортной инфраструктуры
Целевой индикатор 1. Рост объема ВДС в отрасли туризма до 6,3 трлн теңге:
2023 год – 3,5 трлн теңге;
2024 год – 3,9 трлн теңге;
2025 год – 4,2 трлн теңге;
2026 год – 4,7 трлн теңге;
2027 год – 5,1 трлн теңге;
2028 год – 5,6 трлн теңге;
2029 год – 6,3 трлн теңге
1
Проведение инвентаризации туристских дестинаций с целью оценки обеспеченности инженерной и транспортной инфраструктурой с определением развития инфраструктуры в качестве важного направления
перечень инфраструктурных проектов
ежегодно
МИО, АО "НК "KazakhTourism" (по согласованию)
не требуется
не требуется
2
Обустройство туристских маршрутов на территориях национальных природных парков и заповедников с обеспечением необходимой инфраструктурой
план по благоустройству
ежегодно
МЭПР, МИО
в рамках предусмотренных средств
ЧИ, МБ
3
Проведение мониторинга реализации инфраструктурных проектов
рекомендации
ежегодно
МИО, АО "НК "KazakhTourism" (по согласованию)
не требуется
не требуется
4

2023 – 2029 жылдар
";
"4. Туристік саланы дамытудың пайымы" деген бөлімде:
сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Туристік нарықтағы бәсекелестікті арттыратын, сондай-ақ салада субъектілер арасындағы өзара іс-қимылды жеңілдететін цифрлық құралдар енгізілетін болады.";
"5. Туристік саланы дамытудың негізгі қағидаттары мен тәсілдері" деген бөлімде:
"5.2. Қолайлы жағдайлар жасау, сервис сапасын арттыру және цифрландыруды дамыту" деген кіші бөлімде:
бесінші, оныншы, он алтыншы және отыз үшінші абзацтар алып тасталсын.
"6. 2029 жылы нысаналы индикаторлар және күтілетін нәтижелер" деген бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Нысаналы индикаторлар және 2029 жылы күтілетін нәтижелер
Тұжырымдаманы іске асырудың тиімділігі мынадай нысаналы индикаторлармен өлшенетін болады:
1. Туризм саласындағы ЖҚҚ көлемінің 6,3 трлн теңгеге дейін өсуі.
2. Тұру және тамақтану қызметтеріндегі инвестициялардың өсуі 260 млрд теңгеге дейін.
3. Туризм саласында жұмыспен қамтудың 800 мың адамға дейін ұлғаюы.
Сондай-ақ Тұжырымдаманы іске асыру қорытындылары бойынша 2029 жылы мынадай нәтижелерге қол жеткізу күтілуде:
1. Ішкі туристер санын 11 млн адамға дейін ұлғайту.
2. Келуші туристер санын 4 млн адамға дейін ұлғайту.
3. Саяхат пен туризмді дамытудың жаһандық индексі бойынша ДЭФ рейтингінде 50-ші орын.";
Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 13 шілдедегі
№ 613 қаулысына
Қосымша
Қазақстан Республикасының
туристік саласын дамытудың
2023 – 2029 жылдарға
арналған тұжырымдамасына
қосымша
Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары
Р/с
Атауы
Аяқталу нысаны
Орындау мерзімі
Жауапты орындаушылар
Қаржыландыру көлемі
Қаржыландыру көзі
1
2
3
4
5
6
7
1-бағыт. Инженерлік-коммуникациялық және көлік инфрақұрылымын дамыту
Нысаналы 1-индикатор. Туризм саласындағы ЖҚҚ көлемінің 6,3 трлн теңгеге дейін өсуі: 2023 жыл – 3,5 трлн теңге; 2024 жыл – 3,9 трлн теңге; 2025 жыл – 4,2 трлн теңге; 2026 жыл – 4,7 трлн теңге; 2027 жыл – 5,1 трлн теңге; 2028 жыл – 5,6 трлн теңге; 2029 жыл – 6,3 трлн теңге
1
2
3
4
5
6
7
1
Инфрақұрылымды дамытуды аса маңызды бағыт ретінде айқындай отырып, инженерлік және көліктік инфрақұрылыммен қамтамасыз етілуін бағалау мақсатында туристік дестинацияларға түгендеу жүргізу
инфрақұрылымдық жобалар тізбесі
жыл сайын
ЖАО, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
2
Қажетті инфрақұрылыммен қамтамасыз ете отырып, ұлттық табиғи парктер мен қорықтар аумағындағы туристік маршруттарды жайластыру
абаттандыру жоспары
жыл сайын
ЭТРМ, ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде
ЖИ, ЖБ
3
Инфрақұрылымдық жобалардың іске асырылуына мониторинг жүргізу
ұсынымдар
жыл сайын
ЖАО, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
4

Обустройство троп согласно национальному стандарту Республики Казахстан 50.1.9-2023 "Туристские тропы. Общие требования"
отчет
2028 год
МИО, МЭПР
в рамках предусмотренных средств
МБ
5
Проработка вопроса по обеспечению туристских дестинаций связью и доступом к сети Интернет
меморандум
IV квартал 2028 года
МИИЦР,
МИО
в рамках предусмотренных средств
МБ
6
Проведение анализа обеспеченности курортных зон полигонами ТБО, а также инфраструктурой по раздельному сбору, сортировке и переработке с учетом фактической и прогнозной туристской нагрузки
заключение
I квартал
2028 года
МИО, МЭПР,
АО "Жасыл даму" (по согласованию),
АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию)
не требуется
не требуется
7
Обустройство пляжных зон на территориях курортных зон в соответствии со стандартом по благоустройству пляжей
акт приемки объектов в эксплуатацию
ежегодно
МИО
в рамках предусмотренных средств
МБ
8
Внедрение национальной рейтинговой оценки регионов по уровню развитости туристской инфраструктуры
методика
IV квартал 2027 года
МТС, АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию)
не требуется
не требуется
9
Проработка вопроса по увеличению количества поездов, имеющих комфортабельные вагоны
предложение в МТС
ежегодно
МТ
не требуется
не требуется
10
Проработка вопроса по увеличению доли иностранных лоукостеров на авиамаршрутах, имеющих спрос среди туристов
предложение в МТС
ежегодно
МТ
не требуется
не требуется
11
Проработка вопроса по увеличению количества авиарейсов в город Актау из отдаленно расположенных городов Республики Казахстан
предложение в МТС
ежегодно
МТ
не требуется
не требуется
Направление 2. Формирование благоприятных условий для туристского бизнеса и привлечения инвестиций
Целевой индикатор 2. Рост инвестиций в услугах по проживанию и питанию до 260 млрд теңге:
2023 год – 131 млрд теңге;
2024 год – 140 млрд теңге;
2025 год – 160 млрд теңге;
2026 год – 180 млрд теңге;
2027 год – 200 млрд теңге;
2028 год – 220 млрд теңге;
2029 год – 260 млрд теңге
12
Введение правового регулирования деятельности курортных зон с определением их статуса, границ и специального режима функционирования
предложение в АПр
2027 – 2028 годы
МТС, МИО
не требуется
не требуется
13
Реализация программы льготного кредитования проектов в сфере туризма по линии АО "БРК" и АО "Фонд "Даму", а также путем использования инструментов социально-предпринимательских корпораций
перечень инвестиционных проектов в сфере туризма
ежегодно
МИО, АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
РБ
14
Запуск торговых зон (аутлетов) в курортных зонах Туркестана и Мангистау с предусмотрением мер поддержки по линии социально-предпринимательских корпораций
акт приемки объекта в эксплуатацию
2027 год
акиматы Мангистауской и Туркестанской областей, МТИ, МТС
в рамках предусмотренных средств
МБ
15
Ежегодное строительство туристских объектов в регионах с привлечением инвесторов (места размещения, тематические парки)
акт приемки объекта в эксплуатацию
ежегодно
МИО, МИД, МТС
за счет внебюджетных средств
ЧИ
16
Мониторинг крупных инвестиционных проектов в сфере туризма
перечень инвестиционных проектов
ежегодно
МИД, МИО, АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию)
не требуется
не требуется
17
Включение разделов по развитию туризма в планы развития областей с обязательным согласованием с уполномоченным органом (МТС)
планы развития областей
ежегодно
МИО, МНЭ
не требуется
не требуется
18
Проведение анализа действующих процедур по пересечению границы туристами и ввозу личного транспорта (автомобили, мотоциклы, автодома, туристские автобусы), выработка предложений по их упрощению без ущерба для национальной безопасности и фискальных интересов страны
"зеленый коридор"
2027 год
АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию), МВД, МФ, МТ, КНБ (по согласованию)
не требуется
не требуется
19
Модернизация пунктов пропуска на границе Республики Казахстан с учетом потребностей туристов
акт приемки объекта в эксплуатацию
ежегодно
МТ, МФ, КНБ
(по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
РБ
20
Принятие мер по оборудованию и благоустройству специальных мест для самостоятельного отдыха граждан
перечень объектов
ежегодно
МИО
в рамках предусмотренных средств
МБ
21
Разработка и внедрение цифровой платформы по реализации мер государственной поддержки
цифровая платформа
2027 год
МТС, АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию)
не требуется
не требуется
22
Проработка вопроса по привлечению ведущих мировых франшиз гостиничного и ресторанного бизнеса
перечень франшиз

Қазақстан Республикасының 50.1.9-2023 "Туристік соқпақтар. Жалпы талаптар" ұлттық стандартына сәйкес соқпақтарды жайластыру
есеп
2028 жыл
ЖАО, ЭТРМ
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
5
Туристік дестинацияларды байланыспен және Интернет желісіне қолжетімділікпен қамтамасыз ету мәселесін пысықтау
меморандум
2028 жылғы IV тоқсан
ЖИЦДМ, ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
6
Курорттық аймақтардың ҚТҚ полигондарымен, сондай-ақ туристік жүктеменің нақты және болжамды жүктемесін ескере отырып, бөлек жинау, сұрыптау және қайта өңдеу инфрақұрылымымен қамтамасыз етілуіне талдау жүргізу
қорытынды
2028 жылғы I тоқсан
ЖАО, ЭТРМ, "Жасыл даму" АҚ (келісу бойынша), "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
7
Курорттық аймақтар аумақтарындағы жағажай аймақтарын жағажайларды абаттандыру стандартына сәйкес жайластыру
объектілерді пайдалануға қабылдау актісі
жыл сайын
ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
8
Туристік инфрақұрылымның дамығандығы деңгейі бойынша өңірлерді ұлттық рейтингтік бағалауды енгізу
әдістеме
2027 жылғы IV тоқсан
ТСМ, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
9
Жайлы вагондары бар пойыздар санын арттыру мәселесін пысықтау
ТСМ-ға ұсыныс
жыл сайын
КМ
талап етілмейді
талап етілмейді
10
Туристер арасында сұранысқа ие авиамаршруттарда шетелдік лоукостерлердің үлесін арттыру мәселесін пысықтау
ТСМ-ға ұсыныс
жыл сайын
КМ
талап етілмейді
талап етілмейді
11
Қазақстан Республикасының шалғай орналасқан қалаларынан Ақтау қаласына авиарейстер санын арттыру мәселесін пысықтау
ТСМ-ға ұсыныс
жыл сайын
КМ
талап етілмейді
талап етілмейді
2-бағыт. Туристік бизнес үшін қолайлы жағдайлар қалыптастыру және инвестицияларды тарту
Нысаналы 2-индикатор. Тұру және тамақтану қызметтеріндегі инвестициялардың 260 млрд теңгеге дейін өсуі: 2023 жыл – 131 млрд теңге; 2024 жыл – 140 млрд теңге; 2025 жыл – 160 млрд теңге; 2026 жыл – 180 млрд теңге; 2027 жыл – 200 млрд теңге; 2028 жыл – 220 млрд теңге; 2029 жыл – 260 млрд теңге
12
Курорттық аймақтардың мәртебесін, шекараларын және арнайы жұмыс істеу режимін айқындай отырып, олардың қызметін құқықтық реттеуді енгізу
ҮА-ға ұсыныс
2027 –2028 жылдар
ТСМ, ЖАО
талап етілмейді
талап етілмейді
13
Туризм саласындағы жобаларды "ҚДБ" АҚ және "Даму" қоры" АҚ желісі бойынша, сондай-ақ әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардың құралдарын пайдалану арқылы жеңілдікті кредиттеу бағдарламасын іске асыру
туризм саласындағы инвестициялық жобалар тізбесі
жыл сайын
ЖАО, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
РБ
14
Түркістан және Маңғыстау курорттық аймақтарында әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар желісі бойынша қолдау шараларын көздей отырып, сауда аймақтарын (аутлеттерді) іске қосу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2027 жыл
Маңғыстау және Түркістан облыстарының әкімдіктері, СИМ, ТСМ
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
15
Инвесторларды тарта отырып, өңірлерде жыл сайын туристік объектілер салу (орналастыру орындары, тақырыптық парктер)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
жыл сайын
ЖАО, CІМ, ТСМ
бюджеттен тыс қаражат есебінен
ЖИ
16
Туризм саласындағы ірі инвестициялық жобаларды мониторингтеу
инвестициялық жобалар тізбесі
жыл сайын
СІМ, ЖАО, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
17
Уәкілетті органмен (ТСМ) міндетті түрде келісе отырып, туризмді дамыту жөніндегі бөлімдерді облыстарды дамыту жоспарларына енгізу
облыстардың даму жоспарлары
жыл сайын
ЖАО, ҰЭМ
талап етілмейді
талап етілмейді
18
Туристтердің шекараны кесіп өтуі және жеке көлік құралдарын (автомобильдер, мотоциклдер, автоүйлер, туристік автобустар) әкелу бойынша қолданыстағы рәсімдерге талдау жүргізу, ұлттық қауіпсіздік пен елдің фискалдық мүдделеріне нұқсан келтірмей, оларды оңайлату жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу
"жасыл дәліз"
2027 жыл
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша), ІІМ, Қаржымині, КМ, ҰҚК (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
19
Туристердің қажеттіліктерін ескере отырып, Қазақстан Республикасының шекарасындағы өткізу пункттерін жаңғырту
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
жыл сайын
КМ, Қаржымині, ҰҚК (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
РБ
20
Азаматтардың өз бетінше демалуына арналған арнайы орындарды жабдықтау және жайластыру бойынша шаралар қабылдау
нысандар тізбесі
жыл сайын
ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде
МБ
21
Мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру жөніндегі цифрлық платформаны әзірлеу және ендіру
цифрлық платформа
2027 жыл
ТСМ, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
22
Қонақүй және мейрамхана бизнесінің жетекші әлемдік франшизаларын тарту мәселесін пысықтау
франшизалар тізбесі

2026 – 2028 годы
МИО, МТС
не требуется
не требуется
23
Выработка предложений по улучшению ведения статистического учета туристов
предложение в БНС АСПиР
2027 год
МТС, АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию)
не требуется
не требуется
24
Проведение благоустройства природных объектов, обладающих туристским потенциалом
перечень объектов
2026 – 2029 годы
МИО
в рамках предусмотренных средств
МБ
25
Разработка и оцифровка генеральных планов населенных пунктов, расположенных в курортных зонах, а также национальных парков
генеральные планы
2027 год
МИО, МЭПР, МИИЦР
в рамках предусмотренных средств
МБ
26
Проработка вопроса благоустройства территорий железнодорожных станций и автовокзалов в курортных зонах
перечень объектов
ежегодно
МИО
в рамках предусмотренных средств
МБ
Направление 3. Совершенствование визово-миграционного режима
27
Проработка мер по расширению перечня стран с безвизовым режимом въезда в Республику Казахстан в целях стимулирования туристского потока
перечень стран с безвизовым режимом
2028 год
МИД, КНБ
(по согласованию), МВД
не требуется
не требуется
28
Введение безвизового режима для резидентов Объединенных Арабских Эмиратов сроком пребывания до 30 дней
рекомендации
2027 год
МИД
не требуется
не требуется
29
Проработка вопроса выделения квот на привлечение иностранной рабочей силы в отрасль туризма региона путем подачи соответствующих заявок в МТСЗН
предложение в МТС
2027 год
МИО, МТЗСН
не требуется
не требуется
Направление 4. Развитие туристских продуктов
Целевой индикатор 3.
Увеличение занятости в отрасли туризма до 800 тыс. чел.:
2023 год – 520 тыс. человек;
2024 год – 550 тыс. человек;
2025 год – 590 тыс. человек;
2026 год – 640 тыс. человек;
2027 год – 690 тыс. человек;
2028 год – 740 тыс. человек;
2029 год – 800 тыс. человек
30
Реализация добровольной оценки качества туристских услуг (знак качества)
сертификаты "Знак качества"
ежегодно
АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
РБ
31
Совершенствование системы классификации мест размещения туристов
предложение в АПр
2028 год
МТС, АО "НК "Kazakh Tourism"
(по согласованию)
не требуется
не требуется
32
Распространение функционирования механизма Tax Free во всех крупных городах и переход на постоянную основу
предложение в МТС
2029 год
МФ
не требуется
не требуется
33
Формирование и продвижение культуры бережного отношения к туристским ресурсам и принципов ответственного туризма
аналитическая информация
2027 – 2029 годы
МТС, АО "НК "Kazakh Tourism"
(по согласованию), МКИ, МЭПР, МП
не требуется
не требуется
34
Проработка механизма предоставления грантового финансирования для развития агротуристской деятельности, ремесленничества и производства юрт
предложение в МТС

2026 –2028 жылдар
ЖАО, ТСМ
талап етілмейді
талап етілмейді
23
Туристердің статистикалық есебін жүргізуді жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу
СЖРА ҰСБ-ға ұсыныс
2027 жыл
ТСМ, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
24
Туристік әлеуеті бар табиғи объектілерге абаттандыру жүргізу
объектілер тізілімі
2026 –2029 жылдар
ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
25
Курорттық аймақтарда орналасқан елді мекендердің, сондай-ақ ұлттық парктердің бас жоспарларын әзірлеу және цифрландыру
бас жоспарлар
2027 жыл
ЖАО, ЭТРМ, ЖИЦДМ
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
26
Курорттық аймақтардағы теміржол станциялары мен автовокзалдар аумақтарын жайластыру мәселесін пысықтау
объектілер тізбесі
жыл сайын
ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
3-бағыт. Визалық-көші қон режимін жетілдіру
27
Туристік лекті ынталандыру мақсатында Қазақстан Республикасына визасыз кіру режимі бар елдердің тізбесін кеңейту жөніндегі шараларды пысықтау
визасыз режимі бар елдердің тізбесі
2028 жыл
СІМ, ҰҚК (келісу бойынша), ІІМ
талап етілмейді
талап етілмейді
28
Біріккен Араб Әмірліктерінің резиденттері үшін 30 күнге дейін болу мерзімімен визасыз режим енгізу
ұсынымдар
2027 жыл
СІМ
талап етілмейді
талап етілмейді
29
Еңбекминіне тиісті өтінімдер беру арқылы өңірдің туризм саласына шетелдік жұмыс күшін тартуға квоталар бөлу мәселесін пысықтау
ТСМ-ға ұсыныс
2027 жыл
ЖАО, Еңбекмині
талап етілмейді
талап етілмейді
4-бағыт. Туристік өнімдерді дамыту
Нысаналы 3-индикатор. Туризм саласында жұмыспен қамтудың 800 мың адамға дейін ұлғаюы: 2023 жыл – 520 мың адам; 2024 жыл – 550 мың адам; 2025 жыл – 590 мың адам; 2026 жыл – 640 мың адам; 2027 жыл – 690 мың адам; 2028 жыл – 740 мың адам; 2029 жыл – 800 мың адам
30
Туристік көрсетілетін қызметтердің сапасын ерікті бағалауды іске асыру (сапа белгісі)
"Сапа белгісі" сертификаттары
жыл сайын
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
РБ
31
Туристерді орналастыру орындарын жіктеу жүйесін жетілдіру
ҮА-ға ұсыныс
2028 жыл
ТСМ, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
32
Tax Free тетігінің барлық ірі қалаларда жұмыс істеуін тарату және тұрақты негізге көшіру
ТСМ-ға ұсыныс
2029 жыл
Қаржымині
талап етілмейді
талап етілмейді
33
Туристік ресурстарға ұқыпты қарау мәдениетін және жауапты туризм қағидаттарын қалыптастыру және ілгерілету
талдамалық ақпарат
2027 –2029 жылдар
ТСМ, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша), МАМ, ЭТРМ, ОМ
талап етілмейді
талап етілмейді
34
Агротуристік қызметті, қолөнерді және киіз үйлер шығаруды дамыту үшін гранттық қаржыландыруды ұсыну тетігін пысықтау
ТСМ-ға ұсыныс

2028 – 2029 годы
МИО, НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
не требуется
35
Внесение изменений и дополнений в законодательство, предусматривающих развитие охотничьего туризма путем организации трофейной охоты
предложение в АПр
2029 год
МЭПР, МТС
не требуется
не требуется
36
Принятие мер по развитию нишевых видов туризма (охотничий, агротуризм, медицинский и др.)
пакет мер
2027 – 2028 годы
МТС, АО "НК "Kazakh Tourism"
(по согласованию)
не требуется
не требуется
37
Разработка методики расчета управляемой рекреационной емкости особо охраняемых природных территорий
методика
2027 год
МЭПР
не требуется
не требуется
38
Продвижение туристских сельских населенных пунктов в рамках проекта "Tourism Village"
реализация проекта "Tourism Village"
2027 – 2029 годы
АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию), МИО
в рамках предусмотренных средств
РБ
39
Паспортизация, маркировка, разработка и публикация путеводителей конных маршрутов
паспорта
2027 год
акиматы Акмолинской, Алматинской, Восточно-Казахстанской, Павлодарской областей, областей Ұлытау, Абай и Жетісу
в рамках предусмотренных средств
МБ
40
Реализация мер по развитию детско-юношеского туризма, включая реализацию проекта "Живые уроки"
меры по развитию детско-юношеского туризма
2027 – 2029 годы
МИО, МП, НПП "Атамекен"
(по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
МБ
41
Обеспечение бесплатного доступа к государственным объектам туризма и туристским ресурсам для гидов, экскурсоводов и инструкторов туризма в составе туристских групп
реестр объектов
2027 год
МТС, МКИ, МЭПР, МИО, АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию)
не требуется
не требуется
42
Ведение реестра ремесленников с контактными данными в открытом доступе
реестр
2027 год
МКИ, МТС, МИО
не требуется
не требуется
43
Организация круглогодичных площадок для демонстрации и сбыта ремесленнической продукции
центр ремесленников
2028 – 2029 годы
МИО, МКИ
в рамках предусмотренных средств
МБ
44
Участие на международных выставках, проведение B2B встреч на международных и внутренних рынках
презентация туристского потенциала
ежегодно
МТС, АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
РБ
45
Определение лиц для назначения послами MICE туризма
перечень
2027 – 2029 годы
АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию), МИО
в рамках предусмотренных средств
РБ
46
Подача не менее 100 заявок на проведение конгрессов международных ассоциаций в Республике Казахстан
перечень
2027 – 2029 годы
АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию), МИО
не требуется
не требуется
47
Проведение информационных и технических туров для организаторов международных мероприятий
информационные туры
2027 – 2029 годы
АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию), МТС, МИО
в рамках предусмотренных средств
РБ
48
Обеспечение поддержки проведения международных MICE мероприятий
мероприятия
ежегодно
АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию), МИО
в рамках предусмотренных средств
РБ
49
Создание национального гастрономического путеводителя (Gault&Millau)
путеводитель
2027 – 2029 годы
МИО, МТС,
АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
РБ
50
Участие в международных гастрономических выставках с присутствием шеф-поваров и команд заведений
мероприятия
2027 – 2029 годы
МИО, АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
МБ
51
Разработка единого туристского путеводителя по стране
путеводитель
2027 год
МТС, АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию), МИО
не требуется
не требуется
52
Определение мест для установки и обустройства караванинг-стоянок
перечень караванинг-стоянок
ежегодно
МИО, АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
МБ
53
Развитие и совершенствование туристской и экскурсионной работы среди детей, подростков и молодежи
предложение в МТС
2027 год
МП, МКИ, АО "НК "Kazakh Tourism"
(по согласованию)
не требуется
не требуется
54
Проведение практических занятий по экотуризму и агротуризму, в том числе ведению гостевых домов, для сельских жителей
практические занятия
ежегодно
АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию), МИО
в рамках предусмотренных средств
МБ
55
Разработка текстов для краеведческих экскурсий по городам, курортам и достопримечательностям
сборник
2028 год
МИО, АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
МБ
56
Разработка национального событийного календаря якорных мероприятий страны
национальный событийный календарь
ежегодно
АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию), МИО
не требуется
не требуется
57
Разработка методики по развитию межрегиональных туристских маршрутов с проведением инвентаризации
методика
2027 год
МТС, АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию), МИО
не требуется
не требуется
Направление 5. Маркетинг и продвижение
58
Продвижение единого туристского бренда Казахстана на международных площадках
мероприятия
ежегодно
МТС, АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию), МИО
в рамках предусмотренных средств
РБ
59
Проведение информационных туров для иностранных туристских операторов, представителей СМИ
информационные туры
ежегодно
МТС, АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию), МИО
в рамках предусмотренных средств
РБ
60

2028 –2029 жылдар
ЖАО, ТСМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
35
Заңнамаға олжалық аң аулауды ұйымдастыру арқылы аңшылық туризмді дамытуды көздейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізу
ҮА-ға ұсыныс
2029 жыл
ЭТРМ, ТСМ
талап етілмейді
талап етілмейді
36
Туризмнің тауашалық түрлерін (аңшылық, агротуризм, медициналық және т.б.) дамыту бойынша шаралар қабылдау
шаралар топтамасы
2027 –2028 жылдар
ТСМ, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
37
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың басқарылатын рекреациялық сыйымдылығын есептеу әдістемесін әзірлеу
әдістеме
2027 жыл
ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
38
"Tourism Village" жобасы аясында туристік ауылдық елді мекендерді танымал ету
"Tourism Village" жобасын іске асыру
2027 –2029 жылдар
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша), ЖАО
көзделген қаражат шегінде
РБ
39
Атты маршруттарды паспорттау, таңбалау, әзірлеу және олардың жолсілтемелерін жариялау
паспорттар
2027 жыл
Ақмола, Алматы, Шығыс Қазақстан, Павлодар, Ұлытау, Абай және Жетісу облыстарының әкімдіктері
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
40
"Жанды сабақтар" жобасын іске асыруды қоса алғанда, балалар мен жасөспірімдер туризмін дамыту жөніндегі шараларды іске асыру
балалар мен жасөспірімдер туризмін дамыту жөніндегі шаралар
2027 –2029 жылдар
ЖАО, ОМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
41
Туристік топтар құрамындағы гидтер, экскурсия жетекшілері және туризм нұсқаушылары үшін мемлекеттік туризм объектілері мен туристік ресурстарға тегін кіруді қамтамасыз ету
объектілер тізілімі
2027 жыл
ТСМ, МАМ, ЭТРМ, ЖАО, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
42
Байланыс деректері ашық қолжетімділікте болатын қолөнершілер тізілімін жүргізу
тізілім
2027 жыл
МАМ, ТСМ, ЖАО
талап етілмейді
талап етілмейді
43
Қолөнер өнімдерін көрсету және өткізу үшін жыл бойы жұмыс істейтін алаңдарды ұйымдастыру
қолөнершілер орталығы
2028 –2029 жылдар
ЖАО, МАМ
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
44
Халықаралық көрмелерге қатысу, халықаралық және ішкі нарықтарда B2B кездесулерін өткізу
туристік әлеуеттің таныстырылымы
жыл сайын
ТСМ, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
РБ
45
MICE туризмінің елшілері етіп тағайындау үшін тұлғаларды айқындау
тізбе
2027 –2029 жылдар
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша), ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде
РБ
46
Қазақстан Республикасында халықаралық қауымдастықтар конгрестерін өткізу үшін кемінде 100 өтінім беру
тізбе
2027 –2029 жылдар
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша), ЖАО
талап етілмейді
талап етілмейді
47
Халықаралық іс-шараларды ұйымдастырушылар үшін ақпараттық және техникалық турлар өткізу
ақпараттық турлар
2027 –2029 жылдар
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша), ТСМ, ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде
РБ
48
Халықаралық MICE іс-шараларын өткізуге қолдау көрсетуді қамтамасыз ету
іс-шаралар
жыл сайын
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша), ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде
РБ
49
Ұлттық гастрономиялық жолсілтемені (Gault&Millau) жасау
жолсілтеме
2027 –2029 жылдар
ЖАО, ТСМ, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
РБ
50
Мекеменің бас аспаздары мен командалары қатысатын халықаралық гастрономиялық көрмелерге қатысу
іс-шаралар
2027 –2029 жылдар
ЖАО, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
51
Ел бойынша бірыңғай туристік жолсілтемені әзірлеу
жолсілтеме
2027 жыл
ТСМ, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша), ЖАО
талап етілмейді
талап етілмейді
52
Караванинг-тұрақтарды орнату мен жайластыруға арналған орындарды айқындау
караванинг-тұрақтар тізбесі
жыл сайын
ЖАО, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
53
Балалар, жасөспірімдер мен жастар арасында туристік және экскурсиялық жұмысты дамыту және жетілдіру
ТСМ-ға ұсыныс
2027 жыл
ОМ, МАМ, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
54
Агротуризм және экотуризм, оның ішінде қонақ жайларды басқарып жүргізу бойынша ауыл тұрғындарына арналған практикалық сабақтар өткізу
практикалық сабақтар
жыл сайын
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша), ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
55
Қалалар, курорттар және көрікті жерлер бойынша өлкетану экскурсияларына арналған мәтіндерді әзірлеу
жинақ
2028 жыл
ЖАО, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
56
Елдің зәкірлі іс-шараларының ұлттық оқиғалар күнтізбесін қалыптастыру
ұлттық оқиғалар күнтізбесі
жыл сайын
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша), ЖАО
талап етілмейді
талап етілмейді
57
Түгендеу жүргізе отырып, өңіраралық туристік маршруттарды дамыту жөніндегі әдістемені әзірлеу
әдістеме
2027 жыл
ТСМ, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша), ЖАО
талап етілмейді
талап етілмейді
5-бағыт. Маркетинг және ілгерілету
58
Қазақстанның бірыңғай туристік брендін халықаралық алаңдарда ілгерілету
іс-шаралар
жыл сайын
ТСМ, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша), ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде
РБ
59
Шетелдік туристік операторлар, БАҚ өкілдері үшін ақпараттық турлар өткізу
ақпараттық турлар
жыл сайын
ТСМ, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша), ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде
РБ
60

Создание единого календаря участия Казахстана и регионов в международных отраслевых мероприятиях по туризму: участие в международных туристских выставках (обеспечение не менее 1-3 туроператоров въездного туризма), проведение роудшоу, информационных туров в поддержку туроператоров выездного туризма целевых рынков, медиапредставителей, блогеров и (или) лидеров мнения
календарь
2027 – 2029 годы
МТС, МИО, МИД, АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
РБ
61
Увеличение присутствия Казахстана на онлайн платформах и социальных сетях: маркетинговые кампании совместно с OTA, ведение социальных сетей на языке туриста целевых рынков, поисковая реклама, контент-маркетинг, AI-инструменты
контент в соцсетях
2027 – 2029 годы
МТС, МИО, АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
РБ
Направление 6. Кадровое обеспечение сферы туризма
62
Организация профессиональной подготовки гидов и экскурсоводов, в том числе для детских групп
подготовка гидов и экскурсоводов
ежегодно
МИО, АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
МБ
63
Развитие цифровой платформы в сфере туризма, в том числе для цифровизации деятельности гидов
цифровая платформа
ежегодно
МТС, АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
РБ
64
Обучение субъектов туристского бизнеса ESG-подходам и устойчивым практикам
проведение обучающих мероприятий
ежегодно
МИО, МЭПР,
АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию),
НПП "Атамекен" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
МБ
65
Организация краткосрочных тренингов для сотрудников смежных отраслей (сотрудники пограничной службы, полиции, аэропортов и вокзалов, медперсонал, таксисты), контактирующих с туристами
тренинги
ежегодно
МИО, АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию), МВД, МТ, МЗ, КНБ (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
МБ
66
Создание мобильных учебных команд и обучение кадров по принципу "skills on wheels"
формирование мобильных учебных команд
ежегодно
АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию), МИО
в рамках предусмотренных средств
РБ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
НПП "Атамекен" – Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";
АО "НИХ "Байтерек" – акционерное общество "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек";
АО "Фонд "Даму" – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
МИИЦР – Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан;
АО "Жасыл даму" – акционерное общество "Жасыл даму";
ЧИ – частные инвестиции;
МИО – местные исполнительные органы;
МБ – местный бюджет;
МТ – Министерство транспорта Республики Казахстан;
АО "БРК" – акционерное общество "Банк Развития Казахстана";
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан;
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан;
МП – Министерство просвещения Республики Казахстан;
РБ – республиканский бюджет;
МТИ – Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан;
БНС АСПиР – Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
МТС – Министерство туризма и спорта Республики Казахстан;
КНБ – Комитет национальной безопасности Республики Казахстан;
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
АПр – Аппарат Правительства Республики Казахстан;
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан;
МЭПР – Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
АО "НК "Kazakh Tourism" – акционерное общество "Национальная компания "KazakhTourism".

Қазақстан мен өңірлердің туризм бойынша халықаралық салалық іс-шараларға қатысуының бірыңғай күнтізбесін құру: халықаралық туристік көрмелерге қатысу (кіру туризмінің кемінде 1-3 туроператорын қамтамасыз ету), нысаналы нарықтардағы шығу туризмінің туроператорларын, медиаөкілдерін, блогерлерді және (немесе) пікір көшбасшыларын қолдау бойынша роудшоу, ақпараттық турлар өткізу
күнтізбе
2027 –2029 жылдар
ТСМ, ЖАО, СІМ, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
РБ
61
Қазақстанның онлайн-платформалар мен әлеуметтік желілерде қатысуын арттыру: OTA-мен бірлескен маркетингтік науқандар, нысаналы нарықтар туристерінің тілінде әлеуметтік желілерді жүргізу, іздеу жарнамасы, контент-маркетинг, жасанды интеллект құралдары
әлеуметтік желілердегі контент
2027 –2029 жылдар
ТСМ, ЖАО, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
РБ
6-бағыт. Туризм саласын кадрлық қамтамасыз ету
62
Гидтер мен экскурсия жетекшілерін, оның ішінде балалар топтары үшін кәсіби даярлауды ұйымдастыру
гидтер мен экскурсия жетекшілерін даярлау
жыл сайын
ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
63
Туризм саласындағы, оның ішінде гидтердің қызметін цифрландыруға арналған цифрлық платформаны дамыту
цифрлық платформа
жыл сайын
ТСМ, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
РБ
64
Туристік бизнес субъектілерін ESG тәсілдерімен орнықты практикаларға оқыту
оқыту іс-шараларын өткізу
жыл сайын
ЖАО, ЭТРМ, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
65
Туристермен қарым-қатынас жасайтын сабақтас салалардың қызметкерлеріне (шекара қызметі, полиция, әуежайлар мен вокзалдар қызметкерлері, медициналық персонал, таксистер) арналған қысқа мерзімді тренингтер ұйымдастыру
тренингтер
жыл сайын
ЖАО, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша), ІІМ, КМ, ДСМ, ҰҚК (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
66
Мобильді оқу командаларын құру және кадрларды "skills on wheels" қағидаты бойынша оқыту
мобильді оқу командаларын қалыптастыру
жыл сайын
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша), ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде
РБ
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
"Атамекен" ҰКП – "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы;
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ – "Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамы;
"Даму" қоры" АҚ – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
ЖИЦДМ – Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі;
"Жасыл даму" АҚ – "Жасыл даму" акционерлік қоғамы;
ЖИ – жеке инвестициялар;
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар;
ЖБ – жергілікті бюджет;
КМ – Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі;
"ҚДБ" АҚ – "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы;
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
МАМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі;
ОМ – Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі;
РБ – республикалық бюджет;
СИМ – Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі;
СЖРА ҰСБ – Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы;
СІМ – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі;
ТСМ – Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі;
ҰҚК – Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті;
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ҮА – Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты;
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі;
ЭТРМ – Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі;
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ – "Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы.