Об утверждении Плана действий по продвижению и популяризации наследия Ходжа Ахмеда Ясауи на 2026 – 2028 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 апреля 2026 года № 220
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План действий по продвижению и популяризации наследия Ходжа Ахмеда Ясауи на 2026 – 2028 годы (далее – План).
2. Центральным государственным и местным исполнительным органам, а также иным организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Плана:
1) обеспечить своевременную реализацию мероприятий, предусмотренных Планом;
2) два раза в год, не позднее 10 января и 10 июля года, следующего за отчетным периодом, представлять информацию о ходе исполнения Плана в Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
3. Министерству культуры и информации Республики Казахстан не позднее 25 января и 25 июля года, следующего за отчетным периодом, представлять в Аппарат Правительства Республики Казахстан сводную информацию о ходе выполнения мероприятий Плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от " " 2026 года №
План действий по продвижению и популяризации

Қожа Ахмет Ясауи мұрасын ілгерілету және кеңінен таныту жөніндегі 2026 – 2028 жылдарға арналған іс-қимыл жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 4 сәуірдегі № 220 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қожа Ахмет Ясауи мұрасын ілгерілету және кеңінен таныту жөніндегі 2026 – 2028 жылдарға арналған іс-қимыл жоспары (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Жоспардың орындалуына жауапты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) Жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы іске асырылуын қамтамасыз етсін;
2) жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 қаңтарынан және 10 шілдесінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігіне Жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі есепті кезеңнен кейінгі жылдың 25 қаңтарынан және 25 шілдесінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Жоспар іс-шараларының орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 4 сәуірдегі
№ 220 қаулысымен
бекітілген

Внесение изменений и дополнений в Распоряжение Президента Республики Казахстан от 8 ноября 1999 года № 90 "Об утверждении Инструкции о порядке представления к награждению государственными наградами Республики Казахстан и их вручения, Образцов документов к государственным наградам Республики Казахстан и Описания знаков государственных наград Республики Казахстан"
Распоряжение Президента Республики Казахстан
II полугодие 2026 года
МКИ
не требуется
-
Направление 2. Научно-исследовательское и образовательное сопровождение
3.
Организация республиканского этапа традиционного конкурса "Ясауиведение" среди школьников в городе Туркестане
республиканский конкурс
апрель 2026 года
МКИ, МП, МИО, РГКП "Әзірет Сұлтан" (по согласованию)
16,2
за счет собственных средств РГКП "Әзірет Сұлтан"
4.
Деятельность клуба "Ясауиведение" при музее для учащихся школ города Туркестана
заседание клуба
2026-2028 годы
МКИ, РГКП "Әзірет Сұлтан" (по согласованию)
не требуется
не требуются
5.
Издание произведений и научных трудов Ходжа Ахмеда Ясауи
книги
2026-2027 годы
МКИ
в рамках предусмотренных средств
бюджетная программа 033 "Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства, сохранение, изучение и популяризация казахстанского культурного наследия и повышение эффективности реализации архивного дела"
6.
Подготовка учебно-методического пособия и оказание научно-методической помощи школам города Туркестана, внедрившим факультатив "Ясауиведение"
учебно-методическое пособие и материалы
апрель 2027 года
МКИ, РГКП "Әзірет Сұлтан" (по согласованию), акимат города Туркестана
в рамках предусмотренных средств
за счет собственных средств РГКП "Әзірет Сұлтан"
7.
Выпуск международного научного журнала "Ясауиведение"
издание журнала
IV квартал 2026 года
МКИ, РГКП "Әзірет Сұлтан" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
за счет собственных средств РГКП "Әзірет Сұлтан"
8.
Проведение в организациях образования книжной выставки "Ясауи и цивилизация Центральной Азии"
книжная выставка
2026-2028 годы
МП, МИО
не требуется
не требуются
9.
Организация недели внутришкольных мероприятий под названием "Yassawi Week"
викторины, дебаты, театрализованные постановки
2026-2028 годы
МП, МИО
не требуется
не требуются
10.
Путешествие в духовную столицу: организация поездки в город Туркестан для детей, отдыхающих в РГКП "РУОЦ "Балдаурен"
духовно-познавательная поездка
2026-2028 годы
МП, РГКП "РУОЦ "Балдаурен" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
за счет внебюджетных средств
11.
Республиканский дебатный турнир среди школьников, посвященный пропаганде наследия Ходжа Ахмеда Ясауи
дебатный турнир
сентябрь 2026 года
МП, РГКП "РУМЦДО" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
бюджетная программа 004 "Обеспечение доступности качественного школьного образования"
12.
Республиканский айтыс школьников, посвященный популяризации наследия Ходжа Ахмеда Ясауи
айтыс школьников
май 2027 года
МП, "РУМЦДО" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
бюджетная программа 004 "Обеспечение доступности качественного школьного образования"
13.
Республиканский конкурс эссе "Духовное наследие Ходжа Ахмеда Ясауи: взгляд молодежи"
конкурс эссе
апрель 2027 года
МП, РГУ "Республиканская научно-педагогическая библиотека" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
за счет внебюджетных средств
14.
Проведение республиканского диктанта на тему "Ценности в наследии Ходжа Ахмеда Ясауи"
диктант
I квартал 2026-2028 годов
МП, МИО
не требуется
не требуются
15.
Организация и проведение республиканской конференции среди студентов организаций технического и профессионального образования "Духовное наследия Ясауи и его влияние на тюркский мир"
республиканская конференция
апрель 2027 года
МП, акимат Туркестанской области
в рамках предусмотренных средств
за счет внебюджетных средств
16.
Проведение международной научной конференции
конференция
май 2027 года
МНВО, учреждение "Международный казахско-турецкий университет имени Ходжа Ахмеда Ясави", (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
за счет
средств учреждения "Международный казахско-турецкий университет имени Ходжа Ахмеда Ясави"
17.
Организация и проведение республиканского круглого стола "Тюркско-казахская идентичность в контексте духовно-нравственного учения Ходжа Ахмеда Ясауи"
круглый стол
апрель 2027 года
МНВО, РГП "Институт философии, политологии и религиоведения" (по согласованию)
не требуется
не требуются
18.
Проведение мероприятий по продвижению и популяризации наследия Ходжа Ахмеда Ясауи в организациях высшего образования
мероприятия
в течение 2026-2027 годов
МНВО
не требуется
не требуются
19.
Организация международной научной конференции на тему суфийского учения Ходжа Ахмеда Ясауи
конференция
IV квартал 2027 года
МНВО, некоммерческое акционерное общество "Евразийский национальный университет имени Л.Н.Гумилева" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
за счет внебюджетных средств
Направление 3. Культурно-просветительские и творческие мероприятия
20.
Проведение круглого стола по научной пропаганде содержания рукописей и редких книг, связанных с творчеством Ходжа Ахмеда Ясауи, из библиотечных фондов
круглый стол
III квартал 2027 года
МКИ, РГУ "Национальная библиотека Республики Казахстан" (по согласованию)
не требуется
не требуются
21.
Организация документальных выставок наследия Ходжа Ахмеда Ясауи на основе архивных материалов и рукописей в городах Астане, Алматы, Туркестане
выставки
2026-2027 годы
МКИ, РГУ "Центральный государственный архив" (по согласованию), РГУ "Национальный архив Республики Казахстан" (по согласованию),
РГУ "Национальная библиотека Республики Казахстан" (по согласованию)
не требуется
не требуются
22.
Присвоение имени Ходжа Ахмеда Ясауи одной из улиц или проспектов в областных центрах
решение акима
2026-2027 годы
МКИ, МИО
не требуется
не требуются
23.
Съемка художественного/анимационного/документального фильма
фильм

"Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен наградтауға ұсынудың және оларды тапсырудың тәртібі туралы нұсқаулықты, Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары құжаттарының үлгілерін және Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары белгілерінің сипаттамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 8 қарашадағы № 90 Өкіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Өкімі
2026 жылдың II жартыжылдығы
МАМ
талап етілмейді
-
2-бағыт. Ғылыми-зерттеу және білім беруді сүйемелдеу
3.
Түркістан қаласында мектеп оқушылары арасында дәстүрлі "Ясауитану" байқауының республикалық кезеңін ұйымдастыру
республикалық байқау
2026 жылғы сәуір
МАМ, ОАМ,
ЖАО, "Әзірет Сұлтан" РМҚК (келісу бойынша)
16,2
"Әзірет Сұлтан" РМҚК өз қаражаты есебінен
4.
Музей жанынан қала мектептерінің оқушыларына арналған "Ясауитану" клубының қызметі
клуб отырысы
2026-2028 жылдар
МАМ, "Әзірет Сұлтан" РМҚК (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
5.
Қожа Ахмет Ясауидің туындылары мен ғылыми еңбектерін басып шығару
кітаптар
2026-2027 жылдар
МАМ
көзделген қаражат шеңберінде
033 "Мәдениет және өнер саласындағы бәсекелестікті жоғарылату, қазақстандық мәдени мұраны сақтау, зерделеу мен насихаттау және архив ісінің іске асырылу тиімділігін арттыру" бюджеттік бағдарламасы
6.
Түркістан қаласындағы "Ясауитану" қосымша пәні енгізілген орта мектептерге оқу-әдістемелік құралын дайындау және ғылыми-әдістемелік көмек көрсету
оқу-әдістемелік құрал мен материалдар
2027 жылғы сәуір
МАМ, "Әзірет Сұлтан" РМҚК (келісу бойынша), Түркістан қаласының әкімдігі
көзделген қаражат шеңберінде
"Әзірет Сұлтан" РМҚК өз қаражаты есебінен
7.
Халықаралық "Ясауи зерттеулері" ғылыми журналын шығару
журнал басылымы
2026 жылғы IV тоқсан
МАМ, "Әзірет Сұлтан" РМҚК (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
"Әзірет Сұлтан" РМҚК өз қаражаты есебінен
8.
Білім беру ұйымдарында "Ясауи және Орталық Азия өркениеті" кітап көрмесін өткізу
кітап көрмесі
2026-2028 жылдар
ОАМ, ЖАО
талап етілмейді
талап етілмейді
9.
"Yassawi Week" атауымен мектепішілік іс-шаралар апталығын ұйымдастыру
викториналар, дебаттар, театрландырылған қойылымдар
2026-2028 жылдар
ОАМ, ЖАО
талап етілмейді
талап етілмейді
10.
"Балдәурен" РОСО" РМҚК демалушы балалар үшін "Рухани астанаға саяхат": Түркістан қаласына саяхат ұйымдастыру
рухани-танымдық саяхат
2026-2028 жылдар
ОАМ, "Балдәурен" РОСО" РМҚК (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
бюджеттен тыс қаражат есебінен
11.
Қожа Ахмет Ясауи мұрасын оқушылар арасында насихаттауға арналған республикалық дебат турнирі
дебат турнирі
2026 жылғы қыркүйек
ОАМ,
"РҚББОӘО" РМҚК (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
004 "Сапалы мектеп біліміне қолжетімділікті қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы
12.
Қожа Ахмет Ясауи мұрасын кеңінен танытуға арналған республикалық оқушылар айтысы
оқушылар айтысы
2027 жылғы мамыр
ОАМ,
"РҚББОӘО" РМҚК (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
004 "Сапалы мектеп біліміне қолжетімділікті қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы
13.
"Қожа Ахмет Ясауидің рухани мұрасы: жастар көзқарасы" республикалық эссе байқауы
эссе байқауы
2027 жылғы сәуір
ОАМ, "Республикалық ғылыми-педагогикалық кітапхана" РММ (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
бюджеттен тыс қаражат есебінен
14.
"Қожа Ахмет Ясауи мұрасындағы құндылықтар" тақырыбында республикалық диктант өткізу
диктант
2026-2028 жылдардың I тоқсаны
ОАМ, ЖАО
талап етілмейді
талап етілмейді
15.
Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының студенттері арасында "Ясауидің рухани мұрасы және оның түркі әлеміне ықпалы" атты республикалық конференция ұйымдастыру және өткізу
республикалық конференция
2027 жылғы сәуір
ОАМ, Түркістан облысының әкімдігі
көзделген қаражат шеңберінде
бюджеттен тыс қаражат есебінен
16.
Халықаралық ғылыми конференция өткізу
конференция
2027 жылғы мамыр
ҒЖБМ, "Қожа Ахмет Ясауи атындағы Халықаралық қазақ-түрiк университетi" мекемесi, (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
"Қожа Ахмет Ясауи атындағы Халықаралық қазақ-түрiк университетi" мекемесiнің қаражат есебінен
17.
"Қожа Ахмет Ясауидің рухани-адамгершілік ілімі контексіндегі түркі-қазақ бірегейлігі" атты республикалық дөңгелек үстел ұйымдастыру және өткізу
дөңгелек үстел
2027 жылғы сәуір
ҒЖБМ, "Философия, саясаттану және дінтану институты" РМК (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
18.
Жоғары білім беру ұйымдарында Қожа Ахмет Ясауи мұрасын ілгерілету мен кеңінен таныту жөніндегі іс-шараларды өткізу
іс-шаралар
2026-2027 жылдар ішінде
ҒЖБМ
талап етілмейді
талап етілмейді
19.
Қожа Ахмет Ясауи сопылық ілімі тақырыбында халықаралық ғылыми конференция ұйымдастыру
конференция жинағы
2027 жылғы IV тоқсан
ҒЖБМ, "Л.Н.Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
бюджеттен тыс қаражат есебінен
3-бағыт: Мәдени-ағартушылық және шығармашылық шаралар
20.
Кітапхана қорындағы Қожа Ахмет Ясауидің шығармашылығына қатысты қолжазбалар мен сирек кітаптардың мазмұнын ғылыми тұрғыдан насихаттау жөнінде дөңгелек үстел өткізу
дөңгелек үстел
2027 жылғы ІІІ тоқсан
МАМ,
"Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасы" РММ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
21.
Астана, Алматы, Түркістан қалаларында архивтік материалдар мен қолжазбалардың негізінде Қожа Ахмет Ясауи мұрасының деректі көрмелерін ұйымдастыру
көрмелер
2026-2027 жылдар
МАМ, "Орталық мемлекеттік архив" РММ (келісу бойынша), "Қазақстан Республикасының Ұлттық архиві" РММ (келісу бойынша), "Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасы" РММ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
22.
Облыс орталықтарындағы көшелер немесе даңғылдардың біріне Қожа Ахмет Ясауидің есімін беру
әкімнің шешімі
2026-2027 жылдар
МАМ, ЖАО
талап етілмейді
талап етілмейді
23.
Көркем/анимациялық/деректі фильм түсіру
фильм

2027-2028
годы
МКИ, акционерное общество "Национальная киностудия "Казахфильм" имени Шакена Айманова" (по согласованию), некоммерческое акционерное общество "Государственный центр поддержки национального кино" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
бюджетная программа 033 "Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства, сохранение, изучение и популяризация казахстанского культурного наследия и повышение эффективности реализации архивного дела"
24.
Создание интерактивных экспозиций и виртуальных туров, посвященных наследию Ходжа Ахмеда Ясауи, в музеях города Туркестана и регионов
выставки
2027-2028 годы
МКИ, МИО, РГКП "Әзірет Сұлтан" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
за счет собственных средств РГКП "Әзірет Сұлтан"
Направление 4. Информационно-имиджевая и международная популяризация наследия Ходжа Ахмеда Ясауи
25.
Запуск специальных проектов (подкасты, челленджи, ролики) в отечественных и зарубежных СМИ, социальных сетях
проекты
2026-2028 годы
МКИ, акимат Туркестанской области, МНВО, МП, МИД
в рамках предусмотренных средств
за счет внебюджетных средств
26.
Работа с иностранными туроператорами по развитию города Туркестана как центра духовного туризма
договоры, меморандумы
2026-2028 годы
акимат Туркестанской области, МТС, МИД
не требуется
не требуются
27.
Организация международной научной конференции по продвижению и популяризации наследия Ходжа Ахмеда Ясауи под эгидой ЮНЕСКО
конференция
октябрь 2027 года
МКИ, акимат Туркестанской области, МНВО, МИД
в рамках предусмотренных средств
за счет внебюджетных средств
28.
Популяризация найденного и изученного письменного наследия Ходжа Ахмеда Ясауи, включенного в международный реестр "Память мира"
выставка, круглый стол
2026-2028 годы
МКИ, РГКП "Әзірет Сұлтан" (по согласованию)
не требуется
не требуются
29.
Публикация статьи на основе архивных документов и рукописей, связанных с творчеством Ходжа Ахмеда Ясауи
статья
2026-2027 годы
МКИ, РГУ "Национальный архив Республики Казахстан" (по согласованию)
не требуется
не требуются
30.
Рассмотрение предложения о присвоении имени Ходжа Ахмеда Ясауи паркам или улицам в иностранных государствах
информация в МКИ
2027-2028 годы
МИД, МКИ
не требуется
не требуются
31.
Профессионального повышения квалификации и переподготовка гидов для обеспечения высокого уровня интерпретации наследия Ходжа Ахмеда Ясауи
обучение и переподготовка
2026-2028 годы
акимат Туркестанской области, МТС, РГКП "Әзірет Сұлтан" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
за счет внебюджетных средств
32.
Обновление специальной информации для туристов (гайдбуки, видеоролики, аудиогиды) на основе истории Ходжа Ахмеда Ясауи
имиджевый материал
2027-2028 годы
акимат Туркестанской области, МТС
в рамках предусмотренных средств
за счет внебюджетных средств
33.
Комплексное включение объектов, связанных с наследием Ходжа Ахмеда Ясауи, в новые туристические маршруты, адаптированные для иностранных туристов
маршруты
2026-2028 годы
акимат Туркестанской области, МТС
не требуется
не требуются
Направление 5. Реставрация наследия
34.
Реставрация дверей "Қақпа" (XIV век) зала Қазандық мавзолея Ходжа Ахмеда Ясауи
реставрационные работы
2026-2027 годы
МКИ, РГП "Казреставрация" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
бюджетная программа 033 "Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства, сохранение, изучение и популяризация казахстанского культурного наследия и повышение эффективности реализации архивного дела"
35.
Изготовление копий бронзовых светильников мавзолея Ходжа Ахмеда Ясауи, находящихся в Эрмитаже и Лувре
копия экспоната
2027-2028 годы
МКИ, МИД, РГКП "Әзірет Сұлтан" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
за счет собственных средств РГКП "Әзірет Сұлтан"
36.
Изготовление копии Корана XII века, принадлежащего мавзолею Ходжа Ахмеда Ясауи, из фонда редких книг Национальной библиотеки
копия книги
октябрь 2026 года
МКИ, РГКП "Әзірет Сұлтан" (по согласованию), РГУ "Национальная библиотека Республики Казахстан" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
за счет собственных средств РГКП "Әзірет Сұлтан"
37.
Проведение научно-реставрационных работ в мавзолее Ходжа Ахмеда Ясауи
научно-реставрационные работы
2026-2027 годы
МКИ, РГП "Казреставрация" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
бюджетная программа 033 "Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства, сохранение, изучение и популяризация казахстанского культурного наследия и повышение эффективности реализации архивного дела"
Примечание: расшифровка аббревиатур:
РГКП "Әзірет Сұлтан" – республиканское государственное казенное предприятие "Национальный историко-культурный музей-заповедник "Әзірет Сұлтан" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан;
РГКП "РУОЦ "Балдаурен" – республиканское государственное казенное предприятие "Республиканский учебно-оздоровительный центр "Балдаурен" Министерства просвещения Республики Казахстан;
МНВО – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан;
МИО – местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы;
РГП "Казреставрация" – республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казреставрация" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан;
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан;
МП – Министерство просвещения Республики Казахстан;
РГУ "Центральный государственный архив" – республиканское государственное учреждение "Центральный государственный архив" Комитета архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан;
РГУ "Республиканская научно-педагогическая библиотека" – республиканское государственное учреждение "Республиканская научно-педагогическая библиотека" Министерства просвещения Республики Казахстан;
РГКП "РУМЦДО" – республиканское государственное казенное предприятие "Республиканский учебно-методический центр дополнительного образования" Министерства просвещения Республики Казахстан;
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
МТС – Министерство туризма и спорта Республики Казахстан;
РГУ "Национальная библиотека Республики Казахстан" – республиканское государственное учреждение "Национальная библиотека Республики Казахстан" Комитета архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан;
РГУ "Национальный архив Республики Казахстан" – республиканское государственное учреждение "Национальный архив Республики Казахстан" Комитета архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан;
РГП "Институт философии, политологии и религиоведения" – республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт философии, политологии и религиоведения" Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
_______________________________________________________

2027-2028
жылдар
МАМ,
"Шәкен Айманов атындағы "Қазақфильм" Ұлттық киностудиясы" акционерлік қоғамы (келісу бойынша), "Ұлттық киноны қолдау мемлекеттік орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
033 "Мәдениет және өнер саласындағы бәсекелестікті жоғарылату, қазақстандық мәдени мұраны сақтау, зерделеу мен насихаттау және архив ісінің іске асырылу тиімділігін арттыру" бюджеттік бағдарламасы
24.
Түркістан қаласындағы және өңірлердегі музейлерде Қожа Ахмет Ясауи мұрасына арналған интерактивті экспозициялар мен виртуалды турлар құру
көрмелер
2027-2028 жылдар
МАМ, ЖАО, "Әзірет Сұлтан" РМҚК (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
"Әзірет Сұлтан" РМҚК өз қаражаты есебінен
4-бағыт: Қожа Ахмет Ясауи мұрасын ақпараттық-имидждік және халықаралық деңгейде кеңінен таныту
25.
Отандық және шетелдік БАҚ-та, әлеуметтік желілерде арнайы жобаларды (подкасттар, челлендждер, роликтер) іске қосу
жобалар
2026-2028 жылдар
МАМ, Түркістан облысының әкімдігі, ҒЖБМ, ОАМ, СІМ
көзделген қаражат шеңберінде
бюджеттен тыс қаражат есебінен
26.
Түркістан қаласын рухани туризм орталығы ретінде дамыту жөніндегі шетелдік туристік операторлармен жұмыс
шарттар, меморандумдар
2026-2028 жылдар
Түркістан облысының әкімдігі, ТСМ, СІМ
талап етілмейді
талап етілмейді
27.
ЮНЕСКО аясында Қожа Ахмет Ясауи мұрасын ілгерілету мен кеңінен таныту жөнінде халықаралық ғылыми конференция ұйымдастыру
конференция
2027 жылғы қазан
МАМ, Түркістан облысының әкімдігі, ҒЖБМ, СІМ
көзделген қаражат шеңберінде
бюджеттен тыс қаражат есебінен
28.
"Әлем жады" халықаралық тізілімге енгізілген Қожа Ахмет Ясауидің табылған және зерттелген жазба мұрасын кеңінен таныту
көрме, дөңгелек үстел
2026-2028 жылдар
МАМ, "Әзірет Сұлтан" РМҚК (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
29.
Қожа Ахмет Ясауидің шығармашылығымен байланысты архивтік құжаттар мен қолжазбалар негізінде мақалалар жариялау
мақала
2026-2027 жылдар
МАМ,
"Қазақстан Республикасының Ұлттық архиві" РММ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
30.
Шет мемлекеттердегі саябақтарға немесе көшелерге Қожа Ахмет Ясауи есімін беру туралы ұсыныстарды қарастыру
МАМ-ға ақпарат
2026-2028 жылдар
СІМ, МАМ
талап етілмейді
талап етілмейді
31.
Қожа Ахмет Ясауи мұрасын жоғары деңгейде түсіндіруді қамтамасыз ету үшін гидтердің кәсіптік біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау
оқыту және қайта даярлау
2026-2028 жылдар
Түркістан облысының әкімдігі, ТСМ, "Әзірет Сұлтан" РМҚК (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
бюджеттен тыс қаражат есебінен
32.
Қожа Ахмет Ясауидің тарихы негізінде туристерге арналған арнайы ақпаратты (гайдбук, бейнеролик, аудиогид) жаңарту
имидждік материал
2027-2028 жылдар
Түркістан облысының әкімдігі, ТСМ
көзделген қаражат шеңберінде
бюджеттен тыс қаражат есебінен
33.
Қожа Ахмет Ясауидің мұрасымен байланысты объектілерді шетелдік туристерге бейімделген жаңа туристік бағыттарға кешенді түрде қосу
бағыттар
2026-2028 жылдар
Түркістан облысының әкімдігі, ТСМ
талап етілмейді
талап етілмейді
5-бағыт. Мұраны реставрациялау
34.
Қожа Ахмет Ясауи кесенесінің Қазандық залының "Қақпа" (XIV ғасыр) есіктерін реставрациялау
реставрациялық жұмыстар
2026-2027 жылдар
МАМ, "Қазқайтажаңаррту" РМК (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
033 "Мәдениет және өнер саласындағы бәсекелестікті жоғарылату, қазақстандық мәдени мұраны сақтау, зерделеу мен насихаттау және архив ісінің іске асырылу тиімділігін арттыру" бюджеттік бағдарламасы
35.
Эрмитаж және Луврда орналасқан Қожа Ахмет Ясауи кесенесінің қола шамдарының көшірмелерін жасау
жәдігер көшірмесі
2027-2028 жылдар
МАМ, СІМ, "Әзірет Сұлтан" РМҚК (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
"Әзірет Сұлтан" РМҚК өз қаражаты есебінен
36.
Ұлттық кітапхананың сирек кітаптар қорынан Қожа Ахмет Ясауи кесенесіне тиесілі XII ғасырдағы Құранның көшірмесін жасау
кітап көшірмесі
2026 жылғы қазан
МАМ, "Әзірет Сұлтан" РМҚК, "Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасы" РММ (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
"Әзірет Сұлтан" РМҚК өз қаражаты есебінен
37.
Қожа Ахмет Ясауи кесенесінде ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүргізу
ғылыми-реставрациялық жұмыстар
2026-2027 жылдар
МАМ, "Қазқайтажаңарту" РМК (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
033 "Мәдениет және өнер саласындағы бәсекелестікті жоғарылату, қазақстандық мәдени мұраны сақтау, зерделеу мен насихаттау және архив ісінің іске асырылу тиімділігін арттыру" бюджеттік бағдарламасы
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
"Әзірет Сұлтан" РМҚК – Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Әзірет Сұлтан" Ұлттық тарихи-мәдени музей-қорығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
"Балдәурен" РОСО" РМҚК – "Балдәурен" республикалық оқу-сауықтыру орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
ҒЖБМ – Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі;
ЖАО – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары;
"Қазқайтажаңарту" РМК – Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Қазқайтажаңарту" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
МАМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі;
ОАМ – Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министірлігі;
"Орталық мемлекеттік архив" РММ – Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министірлігі Архив, құжаттама және кітап ісі комитетінің "Орталық мемлекеттік архив" республикалық мемлекеттік мекемесі;
"Республикалық ғылыми-педагогикалық кітапханасы" РММ – Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрлігінің "Республикалық ғылыми-педагогикалық кітапханасы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
"РҚББОӘО" РМҚК – Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің "Республикалық қосымша білім беру оқу-әдістемелік орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорыны;
СІМ – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі;
ТСМ – Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасы" РММ – Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Архив, құжаттама және кітап ісі комитетінің "Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық архиві" РММ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі Архив, құжаттама және кітап ісі комитетінің "Қазақстан Республикасының Ұлттық архиві" республикалық мемлекеттік мекемесі;
"Философия, саясаттану және дінтану институты" РМК – Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым комитетінің "Философия, саясаттану және дінтану институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.