Об утверждении Комплексного плана по совершенствованию управления качеством медицинской помощи в Республике Казахстан на 2026 – 2030 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2026 года № 161
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план по совершенствованию управления качеством медицинской помощи в Республике Казахстан на 2026 – 2030 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным государственным и местным исполнительным органам, заинтересованным организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Комплексного плана:
1) обеспечить своевременную реализацию мероприятий, предусмотренных Комплексным планом;
2) два раза в год, не позднее 15 января и 15 июля, следующего за отчетным полугодием, представлять в Министерство здравоохранения Республики Казахстан информацию о ходе исполнения Комплексного плана.
3. Министерству здравоохранения Республики Казахстан два раза в год, не позднее 15 февраля и 15 августа, следующего за отчетным полугодием, представлять в Аппарат Правительства Республики Казахстан сводную информацию о ходе исполнения Комплексного плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 марта 2026 года № 161
Комплексный план
по совершенствованию управления качеством медицинской помощи
в Республике Казахстан на 2026 – 2030 годы
Паспорт
1.
Наименование
Комплексный план по совершенствованию управления качеством медицинской помощи в Республике Казахстан на 2026 – 2030 годы
2.
Основания для разработки
Послание Главы государства народу Казахстана от 8 сентября 2025 года "Казахстан в эпоху искусственного интеллекта: актуальные задачи и их решения через цифровую трансформацию";
протокольное поручение заседания Правительства Республики Казахстан от 9 сентября 2025 года № 33 "О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 8 сентября 2025 года" (пункт 21)
3.
Срок реализации
2026 – 2030 годы
4.
Наименования государственного органа-разработчика и соисполнителей
Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
Министерство финансов Республики Казахстан;
республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный научный центр развития здравоохранения имени Салидат Каирбековой" Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр электронного здравоохранения" Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
некоммерческое акционерное общество "Фонд социального медицинского страхования";
местные исполнительные органы;
центры аккредитации:
общественное объединение "Институт качества и аккредитации в здравоохранении";
общественное объединение "ACCREDITATION CENTER FOR QUALITY IN HEALTHCARE" (ACQH)
5
Краткая информация о необходимости принятия
Современная система здравоохранения Республики Казахстан находится в фазе преобразований, направленных на повышение качества, безопасности и эффективности медицинской помощи, ориентированной на потребности пациента. В то же время сохраняются системные ограничения, препятствующие развитию целостной модели обеспечения качества и снижения рисков для пациентов.
Требуемый переход к современной модели управления качеством медицинской помощи предполагает создание новой системы мониторинга качества и объҰма медицинских услуг, основанной на данных, цифровых инструментах, технологиях искусственного интеллекта и повышенной ответственности всех участников.
В действующей системе управления качеством сохраняются ключевые проблемы:
разрозненность регуляторных инструментов (лицензирование, аккредитация, сертификация и экспертиза качества функционируют изолированно, без цифровой интеграции);
лицензирование медицинской деятельности носит преимущественно характер экономического допуска и не обеспечивает стратегического контроля в сфере здравоохранения;
бессрочный характер лицензий и формальные минимальные требования не учитывают специфику и уровень потенциала субъектов здравоохранения;
аккредитация организаций сохраняет формальный характер и не сопровождается постаккредитационным мониторингом;
стандартизация медицинской помощи охватывает не все подвиды деятельности, отсутствуют устойчивые организационные механизмы регулярного обновления клинических протоколов;
внешняя и внутренняя экспертиза качества фрагментированы и ориентированы преимущественно на формальный контроль;
недостаточная вовлеченность профессиональных сообществ и пациентов в процессы выработки решений;
службы поддержки пациентов не обладают достаточной независимостью и влиянием на процессы управления качеством;
отсутствует единая цифровая система контроля, что создаҰт риски недостоверности данных и ограничивает возможности анализа.
Эти проблемы снижают эффективность государственного регулирования, ограничивают возможности раннего выявления рисков для пациентов и препятствуют развитию устойчивой культуры качества в медицинских организациях.
Комплексный план по совершенствованию управления качеством медицинской помощи в Республике Казахстан на 2026 – 2030 годы направлен на формирование целостной системы регулирования качества, объединяющей процессы лицензирования, аккредитации, стандартизации и экспертизы. Комплексный план предусматривает создание Национального института качества как методологического и аналитического центра, развитие профессиональной экспертной службы, внедрение цифровых механизмов постлицензионного контроля и постаккредитационного мониторинга, а также усиление профессионального потенциала и доверия граждан к системе здравоохранения.
Реализация Комплексного плана обеспечит согласованность действий всех участников системы, повысит прозрачность и результативность управления качеством, а также приблизит национальную систему здравоохранения к международным стандартам.
п/п
Наименование
Форма
завершения
Ответственные исполнители
Сроки исполнения
Объем финансирования
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Ожидаемые результаты:

Қазақстан Республикасында медициналық көмектің сапасын басқаруды жетілдіру жөніндегі 2026 – 2030 жылдарға арналған кешенді жоспарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 11 наурыздағы № 161 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында медициналық көмектің сапасын басқаруды жетілдіру жөніндегі 2026 – 2030 жылдарға арналған кешенді жоспар (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Кешенді жоспардың орындалуына жауапты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, мүдделі ұйымдар (келісу бойынша):
1) Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы іске асырылуын қамтамасыз етсін;
2) жылына екі рет, есепті жартыжылдықтан кейінгі 15 қаңтардан және 15 шілдеден кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігіне Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі жылына екі рет, есепті жартыжылдықтан кейінгі 15 ақпаннан және 15 тамыздан кешіктірмей, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 11 наурыздағы
№ 161 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында медициналық көмектің сапасын басқаруды жетілдіру жөніндегі 2026 – 2030 жылдарға арналған кешенді жоспар
Паспорт
1.
Атауы
Қазақстан Республикасында медициналық көмектің сапасын басқаруды жетілдіру жөніндегі 2026 – 2030 жылдарға арналған кешенді жоспар
2.
Әзірлеу үшін негіз
Мемлекет басшысының 2025 жылғы 8 қыркүйектегі "Жасанды интеллект дәуіріндегі Қазақстан: өзекті мәселелер және оны түбегейлі цифрлық өзгерістер арқылы шешу атты Қазақстан халқына Жолдауы";
"Мемлекет басшысының 2025 жылғы 8 қыркүйектегі Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасының Үкіметі отырысының 2025 жылғы 9 қыркүйектегі № 33 хаттамалық тапсырмасы (21-тармақ)
3.
Іске асыру мерзімі
2026 – 2030 жылдар
4.
Әзірлеуші мемлекеттік органның және бірлесіп орындаушылардың атауы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Салидат Қайырбекова атындағы Ұлттық денсаулық сақтауды дамытудың ғылыми орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Республикалық электрондық денсаулық сақтау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
"Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры" коммерциялық емес акционерлік қоғамы; жергілікті атқарушы органдар;
аккредиттеу орталықтары:
"Денсаулық сақтау сапасы және аккредитация институты" қоғамдық бірлестігі;
"ACCREDITATION CENTER FOR QUALITY IN HEALTHCARE" (ACQH) қоғамдық бірлестігі
5.
Қабылдау қажеттігі туралы қысқаша ақпарат
Қазақстан Республикасының қазіргі заманғы денсаулық сақтау жүйесі пациент сұранысына бағдарланған медициналық көмектің сапасын, қауіпсіздігін және тиімділігін арттыруға бағытталған түрлену кезеңінде. Сонымен бірге пациенттер үшін сапаны қамтамасыз етудің және тәуекелдерді төмендетудің тұтас моделінің дамуына кедергі келтіретін жүйелік шектеулер сақталуда.
Медициналық көмек сапасын басқарудың қазіргі заманғы үлгісіне өту талабы деректерге, цифрлық құралдарға, жасанды интеллект технологияларына және барлық қатысушылардың жауапкершілігін арттыруға негізделген медициналық қызметтердің сапасы мен көлемін бақылаудың жаңа жүйесін құруды болжайды.
Сапаны басқарудың қолданыстағы жүйесінде негізгі проблемалар сақталып отыр:
реттеуші құралдардың бытыраңқылығы (лицензиялау, аккредиттеу, сертификаттау және сапа сараптамасы цифрлық интеграциясыз оқшауланып жұмыс істейді);
медициналық қызметті лицензиялау негізінен экономикалық рұқсат беру сипатында және денсаулық сақтау саласында стратегиялық бақылауды қамтамасыз етпейді;
лицензиялардың мерзімсіз сипаты және формальды ең төмен талаптар денсаулық сақтау субъектілерінің ерекшелігі мен әлеуетінің деңгейін ескермейді;
ұйымдарды аккредиттеуде формальды сипат сақталуда және аккредиттеуден кейінгі мониторингпен бірге жүрмейді;
медициналық көмекті стандарттау қызметінің барлық кіші түрлерін қамтымайды, клиникалық хаттамаларды үнемі жаңартып тұрудың орнықты ұйымдастырушылық тетіктері жоқ;
сапаның сыртқы және ішкі сараптамасы бытыраңқы және негізінен формальды бақылауға бағытталған;
шешім қабылдау процестеріне кәсіптік қауымдастықтар мен пациенттердің жеткіліксіз атсалысуы;
пациенттерді қолдау қызметтерінің тәуелсіз болуы және сапаны басқару процестеріне ықпалы жеткіліксіз;
бірыңғай цифрлық бақылау жүйесі жоқ, бұл деректердің дұрыс болмауы тәуекелдерін туындатады және талдау мүмкіндіктерін шектейді.
Бұл проблемалар мемлекеттік реттеудің тиімділігін төмендетеді, пациенттер үшін қауіпті ерте анықтау мүмкіндіктерін шектейді және медициналық ұйымдарда орнықты сапа мәдениетінің дамуына кедергі келтіреді.
Қазақстан Республикасында медициналық көмектің сапасын басқаруды жетілдіру жөніндегі 2026 – 2030 жылдарға арналған кешенді жоспар лицензиялау, аккредиттеу, стандарттау және сараптама процестерін біріктіретін сапаны реттеудің тұтас жүйесін қалыптастыруға бағытталған. Кешенді жоспар әдіснамалық және талдамалық орталық ретінде Ұлттық сапа институтын құруды, кәсіптік сараптама қызметін дамытуды, лицензиядан кейінгі бақылау мен аккредиттеуден кейінгі мониторингтің цифрлық тетіктерін енгізуді, сондай-ақ кәсіптік әлеуетті және азаматтардың денсаулық сақтау жүйесіне деген сенімін күшейтуді көздейді.
Кешенді жоспарды іске асыру жүйеге қатысушылардың бәрінің іс-қимылының келісілуін қамтамасыз етеді, сапаны басқарудың ашықтығы мен нәтижелілігін арттырады, сондай-ақ ұлттық денсаулық сақтау жүйесін халықаралық стандарттарға жақындатады.
Р/с
Атауы
Аяқтау нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзімі
Қаржыландыру көлемі
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
Күтілетін нәтижелер:

1)      переход на новую модель лицензирования: переход 90 % субъектов здравоохранения на новую модель лицензирования (2027 г. – не менее 50 %, 2028 г. – 60 %, 2029 г. – 80 %, 2030 г. – 90 %), охват постлицензионным мониторингом медицинских организаций до 70 % к 2030 году (2027 г. – не менее 30 %, 2028 г. – 50 %, 2029 г. – 60 %, 2030 г. – 70 %);
2)      формирование цифровой модели профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля с 2026 года;
3)      аккредитация по новым стандартам не менее 80 % медицинских организаций (2027 г. – не менее 40 %, 2028 г. – 50 %, 2029 г. – 70 %, 2030 г. – 80 %), охват аккредитованных медицинских организаций постаккредитационным мониторингом до 70 % к 2030 году (2027 г. – не менее 30 %, 2028 г. – 50 %, 2029 г. – 60 %, 2030 г. – 70 %);
4)      доля оцифрованных стандартов и правил оказания медицинской помощи – 100 % до 2028 года (2026 г. – 50 %, 2027 г. – 70 %, 2028 г. – 100 %);
5)      внедрение трҰхкомпонентной модели экспертизы качества (внутренняя, автоматизированная внешняя с применением ИИ, мультидисциплинарная с анализом корневых причин) с 2027 года;
6)      доля случаев, подлежащих мониторингу качества и объема медицинской помощи с применением технологий ИИ, не менее 20 % к 2028 году (2026 г. – 5 %, 2027 г. – 10 %, 2028 г. – 20 %);
7)      достижение уровня цифровизации внутренней экспертизы субъектов здравоохранения всех форм собственности – 60 % к 2030 году (2027 г. – 20 %, 2028 г. – 30 %, 2029 г – 40 %, 2030 г – 60 %);
8)      охват обучением экспертов по контролю качества медицинской помощи – 100 % к 2030 году (2027 г. – 50 %, 2028 г. – 60 %, 2029 г. – 80 %, 2030 г. – 100 %);
9)      наличие служб поддержки пациентов во всех организациях независимо от форм собственности – 100 % к 2030 году (2028 г. – 50 %, 2029 г. – 80 %, 2030 г. – 100 %);
10)      подключение 100 % субъектов здравоохранения независимо от формы собственности к ИС СУР к 2030 году (2027 г. – 50 %, 2028 г. – 70 %, 2029 г. – 90 %, 2030 г. – 100 %)
Направление 1. Модернизация ключевых регуляторных инструментов в сфере оказания медицинской помощи (услуг)
1
Мероприятие 1. Актуализация Правил лицензирования медицинской деятельности с учетом интеграции ИС "СУР 2.0"
приказ МЗ
МЗ
4-квартал 2026 года
не требуется
не требуются
2
Мероприятие 2. Разработка новых и актуализация минимальных стандартов оснащения организаций здравоохранения всех форм собственности медицинскими изделиями
приказ МЗ
МЗ
4-квартал 2026 года
не требуется
не требуются
3

1) лицензиялаудың жаңа моделіне көшу: денсаулық сақтау субъектілерінің 90 %-ының лицензиялаудың жаңа моделіне көшуі (2027 ж. – кемінде 50 %, 2028 ж. – 60 %, 2029 ж. – 80 %, 2030 ж. – 90 %), медициналық ұйымдарды лицензиядан кейінгі бақылаумен қамту 2030 жылға қарай 70 %-ға дейін (2027 ж. – кемінде 30 %, 2028 ж. – 50 %, 2029 ж. – 60 %, 2030 ж. – 70 %);
2) 2026 жылдан бастап бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау жүргізудің цифрлық моделін қалыптастыру;
3) медициналық ұйымдардың кемінде 80 %-ын жаңа стандарттар бойынша аккредиттеу (2027 ж. – кемінде 40 %, 2028 ж. – 50 %, 2029 ж. – 70 %, 2030 ж. – 80 %), аккредиттелген медициналық ұйымдарды аккредиттеуден кейінгі мониторингпен қамту 2030 жылға қарай 70 %-ға дейін (2027 ж. – кемінде 30 %, 2028 ж. – 50 %, 2029 ж. – 60 %, 2030 ж. – 70 %);
4) цифрландырылған стандарттар мен медициналық көмек көрсету қағидаларының үлесі 2028 жылға дейін 100 % (2026 ж. – 50 %, 2027 ж. – 70 %, 2028 ж. – 100 %);
5) 2027 жылдан бастап сапа сараптамасының үш компонентті моделін (ішкі, ЖИ қолданылатын автоматтандырылған сыртқы, түпкі себептерге талдау жүргізілетін мультипәндік) енгізу;
6) медициналық көмектің сапасы мен көлемі ЖИ технологиялары қолданылып мониторингіленетін жағдайлардың үлесі 2028 жылға қарай кемінде 20 % (2026 ж. – 5 %, 2027 ж. – 10 %, 2028 ж. – 20 %);
7) 2030 жылға қарай барлық меншік нысанындағы денсаулық сақтау субъектілерінің ішкі сараптамасының цифрлық деңгейін 60 %-ға жеткізу (2027 ж. – 20 %, 2028 ж. – 30 %, 2029 ж. – 40 %, 2030 ж. – 60 %);
8) медициналық көмектің сапасын бақылау жөніндегі сарапшыларды оқыту мен қамту 2030 жылға қарай 100 % (2027 ж. – 50 %, 2028 ж. – 60 %, 2029 ж. – 80 %, 2030 ж. – 100 %);
9) меншік нысанына қарамастан барлық ұйымдарда пациенттерді қолдау қызметінің 2030 жылға қарай 100 % болуы (2028 ж. – 50 %, 2029 ж. – 80 %, 2030 ж. – 100 %);
10) меншік нысанына қарамастан денсаулық сақтау субъектілерінің 100 %-ын 2030 жылға қарай РБЖ АЖ-ға қосу (2027 ж. – 50 %, 2028 ж. – 70 %, 2029 ж. – 90 %, 2030 ж. – 100 %)
1-бағыт. Медициналық көмек (қызметтер) көрсету саласындағы негізгі реттеуші құралдарды жаңғырту
1
1-ші iс-шара. "РБЖ 2.0" АЖ интеграциясын ескере отырып, медициналық қызметті лицензиялау қағидаларын өзектілендіру
ДСМ бұйрығы
ДСМ
2026 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
талап етілмейді
2
2-ші iс-шара. Барлық меншік нысанындағы денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың жаңа стандарттарын әзірлеу және өзектілендіру
ДСМ бұйрығы
ДСМ
2026 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
талап етілмейді
3

Мероприятие 3. Выработка предложений по установлению 5-летнего срока лицензирования медицинской деятельности
предложение в МНЭ
МЗ
4-квартал 2026 года
не требуется
не требуются
4
Мероприятие 4. Разработка алгоритма в ИС "СУР 2.0" для постлицензионного контроля при изменении профиля, расширении перечня услуг, смене формы собственности или выявлении системных дефектов
техническое задание
МЗ, РЦЭЗ
(по согласованию)
2-квартал 2026 года
в рамках предусмотренных средств
РБ,
программа 001 "Формирование государственной политики в области здравоохранения" подпрограмма 104 "Обеспечение функционирования информационных систем и информационно-техническое обеспечение государственного органа"
5
Мероприятие 5. Применение цифрового мониторинга соответствия фактической деятельности лицензиата заявленной мощности в ИС "СУР 2.0"
техническое задание
МЗ, РЦЭЗ
(по согласованию)
2-квартал 2026 года
в рамках предусмотренных средств
РБ,
программа 001 "Формирование государственной политики в области здравоохранения" подпрограмма 104 "Обеспечение функционирования информационных систем и информационно-техническое обеспечение государственного органа"
6
Мероприятие 6. Внедрение модуля профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля для экспертов КМФК в ИС "СУР 2.0". Автоматизация индикаторов по качеству медицинской помощи в ИС "СУР 2.0" в рамках профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
модуль информационной системы "СУР 2.0"
МЗ, РЦЭЗ
(по согласованию)
4-квартал 2026 года
в рамках предусмотренных средств
РБ,
программа 001 "Формирование государственной политики в области здравоохранения" подпрограмма 104 "Обеспечение функционирования информационных систем и информационно-техническое обеспечение государственного органа"
7
Мероприятие 7. Проведение ежегодных курсов повышения квалификации медицинских инспекторов с применением международного опыта
план обучения
МЗ, ННЦРЗ
(по согласованию)
ежегодно, 2027 – 2029 годы
внебюджетные средства
8
Мероприятие 8. Формирование единого стандарта аккредитации медицинских организаций
приказ МЗ
МЗ, ННЦРЗ
(по согласованию)
4-квартал 2026 года
не требуется
не требуются
9
Мероприятие 9. Актуализация и усиление критериев постаккредитационного мониторинга аккредитующих организаций и профессиональных сообществ
приказ МЗ
МЗ
2-квартал 2026 года
не требуется
не требуются
10
Мероприятие 10. Охват постаккредитационным мониторингом всех аккредитованных медицинских организаций
информация в МЗ
центры аккредитации (по согласованию)

3-ші iс-шара. Медициналық қызметті лицензиялаудың 5 жылдық мерзімін белгілеу бойынша ұсыныстар әзірлеу
ҰЭМ-ге
ұсыныс
ДСМ
2026 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
талап етілмейді
4
4-ші iс-шара. Бейінді өзгерту, көрсетілетін қызметтер тізбесін кеңейту, меншік нысанын ауыстыру немесе жүйелік ақауларды анықтау кезінде лицензиядан кейінгі бақылау үшін "РБЖ 2.0" АЖ алгоритмін әзірлеу
техникалық тапсырма
ДСМ, РЭДСО (келісу бойынша)
2026 жылғы 2-тоқсан
көзделген қаражат шеңберінде
РБ, 001 "Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру" бағдарламасы 104 "Ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және мемлекеттік органды ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету" кіші бағдарламасы
5
5-ші iс-шара. "РБЖ 2.0" АЖ-ге лицензиаттың нақты қызметінің мәлімделген қуатқа сәйкестігінің цифрлық мониторингін қолдану
техникалық тапсырма
ДСМ, РЭДСО (келісу бойынша)
2026 жылғы 2-тоқсан
көзделген қаражат шеңберінде
РБ, 001 "Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру" бағдарламасы 104 "Ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және мемлекеттік органды ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету" кіші бағдарламасы
6
6-ші iс-шара. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау жүргізу үшін "РБЖ 2.0" АЖ-де МФБК сарапшылары үшін модуль енгізу. Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау шеңберінде "РБЖ 2.0" АЖ-да медициналық көмектің сапасы бойынша индикаторларды автоматтандыру
"РБЖ 2.0" ақпараттық жүйесінің модулі
ДСМ,
РЭДСО (келісу бойынша)
2026 жылғы 4-тоқсан
көзделген қаражат шеңберінде
РБ,001 "Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру" бағдарламасы 104 "Ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және мемлекеттік органды ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету" кіші бағдарламасы
7
7-ші iс-шара. Халықаралық тәжірибені қолдана отырып, медицина инспекторларының біліктілігін арттырудың жыл сайынғы курстарын өткізу
оқыту бағдарламасы
ДСМ, ҰДСДҒО (келісу бойынша)
жыл сайын, 2027 – 2029 жылдар
бюджеттен тыс қаражат
8
8-ші iс-шара. Медициналық ұйымдарды аккредиттеудің бірыңғай стандартын қалыптастыру
ДСМ бұйрығы
ДСМ, ҰДСДҒО
(келісу бойынша)
2026 жылғы
4-тоқсан
талап етілмейді
талап етілмейді
9
9-ші iс-шара. Аккредиттеуші ұйымдар мен кәсіптік қоғамдастықтардың аккредиттеуден кейінгі мониторинг өлшемшарттарын өзектілендіру және күшейту
ДСМ бұйрығы
ДСМ
2026 жылғы2-тоқсан
талап етілмейді
талап етілмейді
10
10-ші іс-шара. Барлық аккредиттелген медициналық ұйымдарды аккредиттеуден кейінгі мониторингпен қамту
ДСМ-ге ақпарат
аккредиттеу орталықтары (келісу бойынша)

ежегодно, 2026 – 2030 годы
не требуется
не требуются
11
Мероприятие 11. Совершенствование процедуры аккредитации медицинских организаций с применением нового подхода в части регламентации участия при аккредитации представителя государственного органа в сфере оказания медицинской помощи в качестве наблюдателя (без права голоса)
приказ МЗ
МЗ
4-квартал 2026 года
не требуется
не требуются
12
Мероприятие 12. Рассмотрение вопроса передачи процедуры проведения аккредитации из конкурентной среды в государственную систему или единую саморегулирующую организацию
предложения в Правительство Республики Казахстан
МЗ
1-квартал 2026 года
не требуется
не требуются
13
Мероприятие 13. Разработка критериев оценки компетенции по качеству и безопасности медицинской помощи в систему внеочередной аттестации медицинских работников и руководителей при выявлении грубых нарушений по итогам государственного контроля
приказ МЗ
МЗ
2-квартал
2027 года
не требуется
не требуются
Направление 2. Формирование новой модели экспертизы качества медицинской помощи с применением технологий искусственного интеллекта. Создание Национального института качества
14
Мероприятие 1. Рассмотрение вопроса создания Национального института качества в области здравоохранения на базе ННЦРЗ
предложения в Правительство Республики Казахстан
МЗ, МФ, МНЭ
4-квартал 2026 года
не требуется
не требуются
15
Мероприятие 2. Цифровое оформление стандартов и правил оказания медицинской помощи
информация в МЗ
ФСМС (по согласованию)
ежегодно, 2026 – 2028 годы
внебюджетные средства
16
Мероприятие 3. Совершенствование актуализации клинических протоколов с применением новых подходов
приказ МЗ
МЗ, ННЦРЗ
(по согласованию)
4-квартал 2026 года
не требуется
не требуются
17
Мероприятие 4. Мониторинг внедрения клинических протоколов, в том числе актуализированных
информация в МЗ
ННЦРЗ
(по согласованию), МИО
ежегодно, 2026 – 2030 годы
в рамках предусмотренных средств
РБ,
программа 001 "Формирование государственной политики в области здравоохранения" подпрограмма 103 "Проведение социологических, аналитических исследований и оказание консалтинговых услуг"
18
Мероприятие 5. Разработка стандартов операционных процедур оказания медицинской помощи
приказ МЗ
МЗ, ННЦРЗ
(по согласованию)
4-квартал 2028 года
не требуется
не требуются
19
Мероприятие 6. Разработка бальной системы по итогам достижения/недостижения индикаторов медицинской деятельности
приказ МЗ
МЗ, ФСМС
(по согласованию)
4-квартал 2027 года
не требуется
не требуются
20
Мероприятие 7. Автоматизация сбора, анализа и предоставления ключевых данных для оперативного мониторинга достижения/недостижения индикаторов деятельности организаций, оказывающих медицинскую помощь в рамках ГОБМП или в системе ОСМС
модификация "ЕСОМП" в ИС "Saqtandyry"
МЗ, РЦЭЗ
(по согласованию),
ФСМС (по согласованию)
4-квартал 2027 года
внебюджетные средства
21

жыл сайын, 2026 – 2030 жылдар
талап етілмейді
талап етілмейді
11
11-ші іс-шара. Аккредиттеу кезінде медициналық көмек көрсету саласындағы мемлекеттік органның өкілін бақылаушы ретінде (дауыс беру құқығынсыз) қатысуын регламенттеу бөлігінде жаңа тәсілді қолданумен медициналық ұйымдарды аккредиттеу рәсімін жетілдіру
ДСМ бұйрығы
ДСМ
2026 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
талап етілмейді
12
12-ші іс-шара. Аккредиттеу жүргізу рәсімін бәсекелестік ортадан мемлекеттік жүйеге және бірыңғай өзін-өзі реттеуші ұйымға беру мәселесін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ДСМ
2026 жылғы1-тоқсан
талап етілмейді
талап етілмейді
13
13-ші іс-шара. Мемлекеттік бақылау қорытындылары бойынша өрескел бұзушылықтар анықталған кезде медицина қызметкерлері мен басшыларды кезектен тыс аттестаттау жүйесіне сапа және қауіпсіздік жөніндегі құзыреттерді бағалау өлшемшарттарын әзірлеу
ДСМ бұйрығы
ДСМ
2027 жылғы 2-тоқсан
талап етілмейді
талап етілмейді
2-бағыт. Жасанды интеллект технологияларын қолданумен медициналық көмектің сапасын сараптаудың жаңа моделін қалыптастыру. Ұлттық сапа институтын құру
14
1-ші іс-шара. ҰДСДҒО базасында денсаулық сақтау саласындағы Ұлттық сапа институтын құру мәселесін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ДСМ, Қаржымині, ҰЭМ
2026 жылғы4-тоқсан
талап етілмейді
талап етілмейді
15
2-ші іс-шара. Медициналық көмек көрсету стандарттары мен қағидаларын цифрлық ресімдеу
ДСМ-ге ақпарат
ӘлМСҚ (келісу бойынша)
жыл сайын, 2026 – 2028 жылдар
бюджеттен тыс қаражат
16
3-ші іс-шара. Жаңа тәсілдерді қолдана отырып, клиникалық хаттамаларды өзектілендіруді жетілдіру
ДСМ бұйрығы
ДСМ,
ҰДСДҒО (келісу бойынша)
2026 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
талап етілмейді
17
4-ші іс-шара. Клиникалық хаттамаларды, оның ішінде өзектілендірілген хаттамаларды енгізу мониторингі
ДСМ-ге ақпарат
ҰДСДҒО (келісу бойынша), ЖАО
жыл сайын, 2026 – 2030 жылдар
көзделген қаражат шеңберінде
РБ, 001 "Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру" бағдарламасы 103 "Әлеуметтік-саяси зерттеулер аналитикалық зерттеулер жүргізу және консалтингтік қызметтер көрсету" кіші бағдарламасы
18
5-ші іс-шара. Медициналық көмек көрсетудің операциялық рәсімдерінің стандарттарын әзірлеу
ДСМ бұйрығы
ДСМ, ҰДСДҒО (келісу бойынша)
2028 жылғы4-тоқсан
талап етілмейді
талап етілмейді
19
6-ші іс-шара. Медициналық қызмет индикаторларына қол жеткізу/қол жеткізбеу нәтижелері бойынша балдық жүйені әзірлеу
ДСМ бұйрығы
ДСМ,
ӘлМСҚ (келісу бойынша)
2027 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
талап етілмейді
20
7-ші іс-шара. ТМККК шеңберінде немесе МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсететін ұйымдардың индикаторларға қол жеткізуін/қол жеткізбеуін жедел мониторингтеу үшін негізгі деректерді жинауды, талдауды және ұсынуды автоматтандыру
"Saqtandyry" АЖ-дағы "МКТБЖ" модификациясы
ДСМ,
РЭДСО (келісу бойынша),
ӘлМСҚ (келісу бойынша)
2027 жылғы4-тоқсан
бюджеттен тыс қаражат
21

Мероприятие 8. Внедрение не менее 50 форматно-логистических контролей в мониторинг качества и объема медицинской помощи (услуг), разработанных в том числе с применением технологий ИИ
модификация "ЕСОМП" в ИС "Saqtandyry"
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МЗ, ФСМС
(по согласованию)
4-квартал 2026 года
внебюджетные средства
22
Мероприятие 9. Внедрение ИИ для проведения контроля качества поступающих возражений от медицинских организаций на примененные дефекты
модификация "ЕСОМП" в ИС "Saqtandyry"
МЗ, ФСМС
(по согласованию)
4-квартал 2026 года
внебюджетные средства
23
Мероприятие 10. Актуализация требований по квалификации и функциям экспертов по контролю качества в сфере оказания медицинской помощи (услуг)
приказ МЗ
МЗ, ННЦРЗ
(по согласованию), ФСМС (по согласованию)
2-квартал 2027 года
не требуется
не требуются
24
Мероприятие 11. Создание руководства эксперта по контролю качества в сфере оказания медицинской помощи (услуг). Разработка единых методологических подходов к внутренней и внешней экспертизе качества медицинской помощи с учҰтом трҰхуровневой модели: внутренняя экспертиза в медицинских организациях, внешний контроль, включающий автоматизированный анализ данных и мультидисциплинарный подход к оценке качества
приказ МЗ
МЗ, ННЦРЗ
(по согласованию), ФСМС (по согласованию)
4-квартал 2027 года
не требуется
не требуются
25
Мероприятие 12. Повышение квалификации экспертов по контролю качества в сфере оказания медицинской помощи (услуг) (внутренней и внешней экспертизы качества медицинской помощи)
план обучения
МЗ, ННЦРЗ
(по согласованию),
МИО
ежегодно, 2027 – 2029 годы
внебюджетные средства
Направление 3. Усиление роли профессионального медицинского сообщества и пациентов
26
Мероприятие 1. Внедрение электронного реестра профессиональных медицинских и пациентских сообществ в ИС "СУР 2.0"
реестр в ИС "СУР 2.0"
МЗ, РЦЭЗ
(по согласованию),
ННЦРЗ
(по согласованию)
ежегодно, 2026 – 2030 годы
в рамках предусмотренных средств
РБ,
программа 001 "Формирование государственной политики в области здравоохранения" подпрограмма 104 "Обеспечение функционирования информационных систем и информационно-техническое обеспечение государственного органа"
27
Мероприятие 2. Разработка механизма привлечения профессиональных медицинских сообществ к выработке рекомендаций по уровню компетентности профильных медицинских работников
приказ МЗ
МЗ, ННЦРЗ
(по согласованию)
4-квартал 2027 года
не требуется
не требуются
28
Мероприятие 3. Разработка и внедрение на уровне МИО индикаторов по качеству и безопасности с закреплением представления регулярной публичной отчҰтности МИО о качестве оказанной медицинской помощи в разрезе медицинских организаций
приказ МЗ
МЗ, ННЦРЗ
(по согласованию), МИО
4-квартал 2027 года
не требуется
не требуются
29
Мероприятие 4. Совершенствование СПП и внутренней экспертизы медицинской организации
приказ МЗ
МЗ, ННЦРЗ
(по согласованию)
3-квартал 2026 года
не требуется
не требуются
30
Мероприятие 5. Повышение уровня компетенций специалистов СПП
план обучения
МЗ, ННЦРЗ
(по согласованию),
МИО
ежегодно, 2026 – 2030 годы
внебюджетные средства
Направление 4. Цифровая трансформация системы управления качеством с применением ИИ
31
Мероприятие 1. Разработка плана по оптимизации информационных систем Министерства здравоохранения Республики Казахстан
план оптимизации информационных систем
МЗ, РЦЭЗ
(по согласованию)
1-квартал 2026 года
не требуется
не требуются
32
Мероприятие 2. Ввод в опытную эксплуатацию "Единое хранилище медицинских данных"
акт опытной эксплуатации
МЗ, РЦЭЗ
(по согласованию)
2-квартал 2026 года
внебюджетные средства
33
Мероприятие 3. Внедрение модуля "Национальная система информации"
протокол демонстрации
МЗ, РЦЭЗ
(по согласованию)
4-квартал 2026 года
внебюджетные средства
34
Мероприятие 4. Внедрение "Реестр медицинских организаций"
протокол демонстрации
МЗ, РЦЭЗ
(по согласованию)
4-квартал 2026 года
в рамках предусмотренных средств
РБ,
программа 001 "Формирование государственной политики в области здравоохранения" подпрограмма 104 "Обеспечение функционирования информационных систем и информационно-техническое обеспечение государственного органа"
35
Мероприятие 5. Внедрение "Реестр кадровых ресурсов"
протокол демонстрации
МЗ, РЦЭЗ
(по согласованию)
4-квартал
2026 года
в рамках предусмотренных средств
РБ,
программа 001 "Формирование государственной политики в области здравоохранения" подпрограмма 104 "Обеспечение функционирования информационных систем и информационно-техническое обеспечение государственного органа"
36
Мероприятие 6. Внедрение "Реестр медицинской техники"
протокол демонстрации
МЗ, РЦЭЗ
(по согласованию)
4-квартал
2026 года
в рамках предусмотренных средств
РБ,
программа 001 "Формирование государственной политики в области здравоохранения" подпрограмма 104 "Обеспечение функционирования информационных систем и информационно-техническое обеспечение государственного органа"
37
Мероприятие 7. Внедрение платформы СПП, реестра НЭК, профессионального страхования
протокол демонстрации
МЗ, РЦЭЗ
(по согласованию)
4-квартал 2026 года
в рамках предусмотренных средств
РБ,
программа 001 "Формирование государственной политики в области здравоохранения" подпрограмма 104 "Обеспечение функционирования информационных систем и информационно-техническое обеспечение государственного органа"
38
Мероприятие 8. Внедрение "Цифровая карта здравоохранения"
протокол демонстрации
МЗ, РЦЭЗ
(по согласованию)
4-квартал 2028 года
в рамках предусмотренных средств
РБ,
программа 001 "Формирование государственной политики в области здравоохранения" подпрограмма 104 "Обеспечение функционирования информационных систем и информационно-техническое обеспечение государственного органа"
39

8-ші іс-шара. ЖИ технологияларын қолдана отырып әзірленген медициналық көмектің (қызмет) сапасы мен көлемінің мониторингіне кемінде 50 форматты логистикалық бақылауды енгізу
"Saqtandyry" АЖ-дағы "МКТБЖ" модификациясы Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ДСМ,ӘлМСҚ (келісу бойынша)
2026 жылғы 4-тоқсан
бюджеттен тыс қаражат
22
9-ші іс-шара. Қолданылған ауытқуға медициналық ұйымдардан түсетін наразылықтардың сапасына бақылау жүргізу үшін ЖИ енгізу
"Saqtandyry" АЖ-дағы "МКТБЖ" модификациясы
ДСМ, ӘлМСҚ (келісу бойынша)
2026 жылғы4-тоқсан
бюджеттен тыс қаражат
23
10-ші іс-шара. Медициналық көмек (қызмет) көрсету саласындағы сапаны бақылау жөніндегі сарапшылардың біліктілігі мен функциялары бойынша талаптарды өзектілендіру
ДСМ бұйрығы
ДСМ, ҰДСДҒО, (келісу бойынша),
ӘлМСҚ (келісу бойынша)
2027 жылғы
2-тоқсан
талап етілмейді
талап етілмейді
24
11-ші іс-шара. Медициналық көмек (қызмет) көрсету саласындағы сапаны бақылау жөніндегі сарапшы басшылығын құру. Үш деңгейлі модельді ескере отырып, медициналық көмек сапасының ішкі және сыртқы сараптамасына бірыңғай әдіснамалық тәсілдерді әзірлеу: медициналық ұйымдардағы ішкі сараптама, деректерді автоматтандырылған талдауды және сапаны бағалауға мультипәндік тәсілді қамтитын сыртқы бақылау
ДСМ бұйрығы
ДСМ, ҰДСДҒО (келісу бойынша), ӘлМСҚ (келісу бойынша)
2027 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
талап етілмейді
25
12-ші іс-шара. Медициналық көмек (қызмет) көрсету саласындағы сапаны бақылау жөніндегі сарапшылардың біліктілігін арттыру (медициналық көмек сапасына ішкі және сыртқы сараптама)
оқыту жоспары
ДСМ, ҰДСДҒО (келісу бойынша),
ЖАО
жыл сайын, 2027 – 2029 жылдар
бюджеттен тыс қаражат
3-бағыт. Кәсіптік медициналық қоғамдастық пен пациенттердің рөлін күшейту
26
1-ші іс-шара. "РБЖ 2.0" АЖ-да кәсіптік медициналық және пациенттік қауымдастықтардың электрондық тізілімін енгізу
"РБЖ 2.0" АЖ-да тізілім
ДСМ, РЭДСО (келісу бойынша), ҰДСДҒО (келісу бойынша)
жыл сайын, 2026 – 2030 жылдар
көзделген қаражат шеңберінде
РБ,
001 "Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру" бағдарламасы 104 "Ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және мемлекеттік органды ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету" кіші бағдарламасы
27
2-ші іс-шара. Бейінді медицина қызметкерлерінің құзыреттілік деңгейі бойынша ұсынымдарды әзірлеуге кәсіптік медициналық қауымдастықтарды тарту тетігін әзірлеу
ДСМ бұйрығы
ДСМ, ҰДСДҒО
(келісу бойынша)
2027 жылғы
4-тоқсан
талап етілмейді
талап етілмейді
28
3-ші іс-шара. ЖАО деңгейіндегі медициналық ұйымдар бөлінісінде көрсетілген медициналық көмектің сапасы туралы ЖАО үнемі жария есеп-қисапты ұсынуды бекітумен сапа мен қауіпсіздік бойынша индикаторларды әзірлеу және енгізу
ДСМ бұйрығы
ДСМ, ҰДСДҒО (келісу бойынша),
ЖАО
2027 жылғы
4-тоқсан
талап етілмейді
талап етілмейді
29
4-ші іс-шара. ПҚҚ және медициналық ұйымның ішкі сараптамасын жетілдіру
ДСМ бұйрығы
ДСМ,
ҰДСДҒО (келісу бойынша)
2026 жылғы
3-тоқсан
талап етілмейді
талап етілмейді
30
5-ші іс-шара. ПҚҚ мамандарының құзыреттілік деңгейін арттыру
оқыту жоспары
ДСМ, ҰДСДҒО (келісу бойынша),
ЖАО
жыл сайын,
2026 – 2030 жылдар
бюджеттен тыс қаражат
4-бағыт. ЖИ қолданумен сапаны басқару жүйесінің цифрлық трансформациясы
31
1-ші іс-шара. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ақпараттық жүйелерін оңтайландыру жөніндегі жоспарды әзірлеу
ақпаратты жүйелерді оңтайландыру жоспары
ДСМ, РЭДСО (келісу бойынша)
2026 жылғы
1-тоқсан
талап етілмейді
талап етілмейді
32
2-ші іс-шара. "Медициналық деректердің бірыңғай қоймасы" тәжірибелік пайдалануға беру
тәжірибелік пайдалану актісі
ДСМ, РЭДСО (келісу бойынша)
2026 жылғы
2-тоқсан
бюджеттен тыс қаражат
33
3-ші іс-шара. "Ұлттық ақпараттық жүйе" модулін енгізу
көрсетілім
хаттамасы
ДСМ, РЭДСО (келісу бойынша)
2026 жылғы
4-тоқсан
бюджеттен тыс қаражат
34
4-ші іс-шара. "Медициналық ұйымдардың тізілім" енгізу
көрсетілім
хаттамасы
ДСМ, РЭДСО (келісу бойынша)
2026 жылғы
4-тоқсан
көзделген қаражат шеңберінде
РБ,
001 "Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру" бағдарламасы 104 "Ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және мемлекеттік органды ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету" кіші бағдарламасы
35
5-ші іс-шара. "Кадр ресурстары тізілімін" енгізу
көрсетілім
хаттамасы
ДСМ, РЭДСО (келісу бойынша)
2026 жылғы
4-тоқсан
көзделген қаражат шеңберінде
РБ,
001 "Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру" бағдарламасы 104 "Ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және мемлекеттік органды ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету" кіші бағдарламасы
36
6-ші іс-шара. "Медициналық техника тізілімін" енгізу
көрсетілім
хаттамасы
ДСМ, РЭДСО (келісу бойынша)
2026 жылғы
4-тоқсан
көзделген қаражат шеңберінде
РБ,
001 "Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру" бағдарламасы 104 "Ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және мемлекеттік органды ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету" кіші бағдарламасы
37
7-ші іс-шара. ПҚҚ платформасын, ТСК тізілімін, кәсіптік сақтандыруды енгізу
көрсетілім
хаттамасы
ДСМ, РЭДСО (келісу бойынша)
2026 жылғы
4-тоқсан
көзделген қаражат шеңберінде
РБ,
001 "Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру" бағдарламасы 104 "Ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және мемлекеттік органды ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету" кіші бағдарламасы
38
8-ші іс-шара. "Денсаулық сақтаудың цифрлық картасын" енгізу
көрсетілім
хаттамасы
ДСМ, РЭДСО (келісу бойынша)
2028 жылғы
4-тоқсан
көзделген қаражат шеңберінде
РБ,
001 "Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру" бағдарламасы 104 "Ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және мемлекеттік органды ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету" кіші бағдарламасы
39

Мероприятие 9. Внедрение отчетных форм в ИС "СУР 2.0"
протокол демонстрации
МЗ, РЦЭЗ
(по согласованию)
4-квартал 2026 года
в рамках предусмотренных средств
РБ,
программа 001 "Формирование государственной политики в области здравоохранения" подпрограмма 104 "Обеспечение функционирования информационных систем и информационно-техническое обеспечение государственного органа"
40
Мероприятие 10. Интеграция ИС "СУР 2.0" с ЕРСОП с оцифровкой проверочных листов
протокол демонстрации
МЗ, РЦЭЗ
(по согласованию)
4-квартал 2026 года
в рамках предусмотренных средств
РБ,
программа 001 "Формирование государственной политики в области здравоохранения" подпрограмма 104 "Обеспечение функционирования информационных систем и информационно-техническое обеспечение государственного органа"
41
Мероприятие 11. Внедрение модуля КМФК "Постлицензионный контроль"
протокол демонстрации
МЗ, РЦЭЗ
(по согласованию)
4-квартал 2026 года
в рамках предусмотренных средств
РБ,
программа 001 "Формирование государственной политики в области здравоохранения" подпрограмма 104 "Обеспечение функционирования информационных систем и информационно-техническое обеспечение государственного органа"
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ИС – информационная система
ФСМС      – некоммерческое акционерное общество "Фонд социального медицинского страхования"
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИО – местные исполнительные органы
ИИ – искусственный интеллект
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование
ЕСОМП – единая система оплаты медицинской помощи
КМФК – Комитет медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан
СПП – служба поддержки пациента
РБ – республиканский бюджет
СУР – система управления ресурсами
РЦЭЗ – республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр электронного здравоохранения" Министерства здравоохранения Республики Казахстан
ГОБМП – гарантированный объем бесплатной медицинской помощи
НЭК – независимая экспертная комиссия
ЕРСОП – единый реестр субъектов и объектов проверок
ННЦРЗ – республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный научный центр развития здравоохранения имени Салидат Каирбековой" Министерства здравоохранения Республики Казахстан
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
_________________________________

9-ші іс-шара. "РБЖ 2.0" АЖ-да есептік нысандарды енгізу
көрсетілім
хаттамасы
ДСМ, РЭДСО (келісу бойынша)
2026 жылғы
4-тоқсан
көзделген қаражат шеңберінде
РБ,
001 "Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру" бағдарламасы 104 "Ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және мемлекеттік органды ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету" кіші бағдарламасы
40
10-ші іс-шара. Тексеру парақтарын цифрлап, "РБЖ 2.0" АЖ-ның ТСОБТ-мен интеграциясы
көрсетілім
хаттамасы
ДСМ, РЭДСО (келісу бойынша)
2026 жылғы
4-тоқсан
көзделген қаражат шеңберінде
РБ,
001 "Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру" бағдарламасы 104 "Ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және мемлекеттік органды ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету" кіші бағдарламасы
41
11-ші іс-шара. МФБК-нің "Лицензиядан кейінгі бақылау" модулін енгізу
көрсетілім
хаттамасы
ДСМ, РЭДСО (келісу бойынша)
2026 жылғы
4-тоқсан
көзделген қаражат шеңберінде
РБ,
001 "Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру" бағдарламасы 104 "Ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және мемлекеттік органды ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету" кіші бағдарламасы
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЖ – ақпараттық жүйе
ӘлМСҚ – "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар
ЖИ – жасанды интеллект
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру
МКТБЖ – медициналық көмекке ақы төлеудің бірыңғай жүйесі
МФБК – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті
ПҚҚ – пациенттерді қолдау қызмет
РБ – республикалық бюджет
РБЖ – ресурстарды басқару жүйесі
РЭДСО – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Республикалық электрондық денсаулық сақтау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
ТМККК – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі
ТСК – тәуелсіз сараптама комиссиясы
ТСОБТ – тексеру субъектілері мен объектілерінің бірыңғай тізілімі
ҰДСДҒО – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Салидат Қайырбекова атындағы Ұлттық денсаулық сақтауды дамытудың ғылыми орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі