О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581 "Некоторые вопросы Министерства просвещения Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2026 года № 80
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581 "Некоторые вопросы Министерства просвещения Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 15:
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) осуществление образовательного мониторинга и цифровое обеспечение системы управления образованием, утверждение правил организации и функционирования цифровых объектов в области дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования;";
подпункт 34-1) изложить в следующей редакции:
"34-1) определение цифровых объектов в области образования для осуществления приема педагогов на работу в государственные дошкольные организации, организации среднего, технического и профессионального, послесреднего и дополнительного образования;";
подпункт 36-1) изложить в следующей редакции:
"36-1) определение по согласованию с уполномоченным органом в области науки и высшего образования оператора, осуществляющего размещение государственного заказа на обеспечение студентов, магистрантов и докторантов местами в общежитиях, государственного образовательного заказа на среднее образование в частных организациях образования, государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием и выплату государственных стипендий, за исключением государственных именных стипендий, государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием, в порядке, определяемом уполномоченным органом в области образования, а также осуществляющего координацию деятельности участников подушевого нормативного финансирования в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, и обеспечивающего мониторинг и контроль за соблюдением лицами, указанными в пункте 17 статьи 47 Закона Республики Казахстан "Об образовании", своих обязанностей по отработке или возмещению расходов бюджетных средств в случае неотработки;";

"Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлiгінің кейбiр мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 11 ақпандағы № 80 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлiгінің кейбiр мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі туралы ережеде:
15-тармақта:
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) білім беруді басқару жүйесінің білім беру мониторингін және оны цифрлық қамтамасыз етуді жүзеге асыру, мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру, қосымша білім беру саласындағы цифрлық объектілерді ұйымдастыру және олардың жұмыс істеу қағидаларын бекіту;";
34-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"34-1) педагогтерді мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарға, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және қосымша білім беру ұйымдарына жұмысқа қабылдауды жүзеге асыру үшін білім беру саласындағы цифрлық объектілерді айқындау;
36-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"36-1) студенттерді, магистранттар мен докторанттарды жатақханалардағы орындармен қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырысты, жекеменшік білім беру ұйымдарында орта білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрлар даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруды және мемлекеттік атаулы стипендияларды қоспағанда, мемлекеттік стипендиялар, білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын төлеуді жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруға қатысушылардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын және "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 47-бабының 17-тармағында көрсетілген адамдардың бюджет қаражаты шығыстарын жұмыспен өтеу немесе жұмыспен өтемеген жағдайда орнын толтыру жөніндегі өз міндеттерін сақтауын мониторингтеу мен бақылауды қамтамасыз ететін операторды ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша айқындау;";

дополнить подпунктом 68-1) следующего содержания:
"68-1) разработка и утверждение правил по разработке, согласованию и утверждению образовательно-оздоровительных программ несовершеннолетним, а также требований к их структуре и содержанию;";
дополнить подпунктами 72-1), 72-2) и 72-3) следующего содержания:
"72-1) разработка и утверждение методики оценки рейтинговых показателей достижений деятельности организации технического и профессионального, послесреднего образования;
72-2) разработка и утверждение правил ранжирования организаций технического и профессионального, послесреднего образования;
72-3) проведение ранжирования организаций технического и профессионального, послесреднего образования на основе методики оценки рейтинговых показателей достижений деятельности организаций технического и профессионального, послесреднего образования и правил их ранжирования;";
подпункты 94) и 95) исключить;
дополнить подпунктом 106-1) следующего содержания:
"106-1) разработка и утверждение адаптационной программы для обучающихся первых классов на казахском языке обучения, нуждающихся в дополнительной поддержке языка обучения, а также правил и условий ее внедрения;";
подпункт 114) изложить в следующей редакции:
"114) осуществление государственного контроля за исполнением законодательства Республики Казахстан и нормативных правовых актов в области дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования, защиты прав детей, государственных общеобязательных стандартов образования в организациях образования независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности органами управления образованием, а также бюджетной и финансовой дисциплиной в подведомственных организациях в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 130-1) следующего содержания:
"130-1) принятие мер по защите сведений, содержащихся в Республиканском банке данных детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи;";
подпункт 144) исключить;
подпункты 160) и 161) изложить в следующей редакции:
"160) разработка и утверждение правил финансирования и проведения строительства, реконструкции, капитального ремонта государственных объектов среднего образования по согласованию с уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства;
161) определение юридического лица со стопроцентным участием государства, которое осуществляет координацию проведения международных сопоставительных и национальных исследований качества образования и подготовку ежегодного национального доклада о состоянии развития образования, а также формирование, сопровождение, системно-техническое обслуживание, интеграцию и обеспечение кибербезопасности цифровой системы "Национальная образовательная база данных";";
подпункты 162) и 163) изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 68-1) тармақшамен толықтырылсын:
"68-1) кәмелетке толмағандарға арналған білім беру-сауықтыру бағдарламаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларын, сондай-ақ олардың құрылымы мен мазмұнына қойылатын талаптарды әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 72-1), 72-2) және 72-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"72-1) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымының қызметі жетістіктерінің рейтингтік көрсеткіштерін бағалау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
72-2) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын саралау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
72-3) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының қызметі жетістіктерінің рейтінгтік көрсеткіштерін бағалау әдістемесі және оларды саралау қағидаларының негізінде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын саралауды жүргізу;";
94) және 95) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 106-1) тармақшамен толықтырылсын:
"106-1) оқыту тілін қосымша қолдауды қажет ететін, қазақ тілінде оқитын бірінші сыныптардың білім алушыларына арналған бейімдеу бағдарламасын, сондай-ақ оны ендіру қағидалары мен шарттарын әзірлеу және бекіту;";
114) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"114) меншік нысандарына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, білім беру ұйымдарында мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру, қосымша білім беру, балалардың құқықтарын қорғау саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының және нормативтік құқықтық актілердің, мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының орындалуын, білім беруді басқару органдарын, сондай-ақ ведомстволық бағынысты ұйымдарда бюджеттік және қаржылық тәртіпті мемлекеттік бақылауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 130-1) тармақшамен толықтырылсын:
"130-1) Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасыларына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың республикалық деректер банкінде қамтылатын мәліметтерді қорғау жөнінде шаралар қабылдау;";
144) тармақша алып тасталсын;
160) және 161) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"160) мемлекеттік орта білім беру объектілерін салуды, реконструкциялауды, күрделі жөндеуді қаржыландыру және жүргізу қағидаларын сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлеу және бекіту;
161) білім беру сапасына халықаралық салыстырмалы және ұлттық зерттеулерді жүргізуді үйлестіруді және білім беруді дамытудың жай-күйі туралы жыл сайынғы ұлттық баяндама дайындауды, сондай-ақ "Ұлттық білім беру дерекқоры" цифрлық жүйесін қалыптастыруды, қолдап отыруды, оған жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді, интеграциялауды және оның киберқауіпсіздігін қамтамасыз етуді жүзеге асыратын, мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғаны айқындау;";
162) және 163) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"162) разработка и утверждение правил формирования, сопровождения, системно-технического обслуживания, интеграции и обеспечения кибербезопасности цифровой системы "Национальная образовательная база данных";
163) разработка и утверждение минимальных требований к цифровым объектам информатизации в области образования;";
подпункты 168) и 169) изложить в следующей редакции:
"168) формирование и утверждение перечня международных олимпиад по общеобразовательным предметам, по которым победители, призеры и педагоги, подготовившие их, победители международных конкурсов научных проектов, педагоги, подготовившие их, поощряются единовременным вознаграждением за счет бюджетных средств;
169) утверждение правил выплаты единовременного вознаграждения победителям и призерам международных олимпиад по общеобразовательным предметам, педагогам, подготовившим их, победителям международных конкурсов научных проектов, педагогам, подготовившим их, а также размеров единовременного вознаграждения победителям и призерам международных олимпиад по общеобразовательным предметам, педагогам, подготовившим их, победителям международных конкурсов научных проектов, педагогам, подготовившим их;";
подпункт 177) изложить в следующей редакции:
"177) принятие мер по оптимизации и автоматизации процессов оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в сфере цифровизации;";
подпункт 191) изложить в следующей редакции:
"191) выдача лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью на предоставление:
начального образования;
основного среднего образования;
общего среднего образования;
технического и профессионального образования по специальностям, включенным в реестр образовательных программ, для военных, специальных учебных заведений по группам специальностей;
послесреднего образования по специальностям, включенным в реестр образовательных программ, для военных, специальных учебных заведений по группам специальностей;
духовного образования;
дополнительного образования для детей, предоставляющих образовательно-оздоровительные услуги несовершеннолетним;";
подпункт 192) изложить в следующей редакции:
"192) осуществление приема уведомлений о начале или прекращении осуществления деятельности в сфере дошкольного воспитания и обучения и дополнительного образования для детей, не включающей предоставление образовательно-оздоровительных услуг несовершеннолетним;";
подпункт 193) изложить в следующей редакции:
"193) исключение организаций образования из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений;";
подпункт 195) изложить в следующей редакции
"195) ведение государственного электронного реестра разрешений и уведомлений;";
подпункт 196) изложить в следующей редакции
"196) осуществление уведомительного порядка в электронном виде посредством государственной цифровой системы разрешений и уведомлений согласно правилам ее функционирования;";

"162) Ұлттық білім беру дерекқоры" цифрлық жүйесін қалыптастыру, қолдап отыру, оған жүйелік-техникалық қызмет көрсету, интеграциялау және оның киберқауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеу және бекіту;
163) білім беру саласындағы цифрлық объектілеріне қойылатын ең төмен талаптарды әзірлеу және бекіту;";
168) және 169) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"168) жеңімпаздары, жүлдегерлері және оларды дайындаған педагогтер, ғылыми жобалардың халықаралық конкурстарының жеңімпаздары, оларды дайындаған педагогтер бюджет қаражаты есебінен біржолғы сыйақымен көтермеленетін жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалардың тізбесін қалыптастыру және бекіту;
169) жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалардың жеңімпаздары мен жүлдегерлеріне, оларды дайындаған педагогтерге, ғылыми жобалардың халықаралық конкурстарының жеңімпаздарына, оларды дайындаған педагогтерге біржолғы сыйақы төлеу қағидаларын, сондай-ақ жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалардың жеңімпаздары мен жүлдегерлеріне, оларды дайындаған педагогтерге, ғылыми жобалардың халықаралық конкурстарының жеңімпаздарына, оларды дайындаған педагогтерге берілетін біржолғы сыйақының мөлшерлерін бекіту;";
177) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"177) цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету процестерін оңтайландыру және автоматтандыру жөнінде шаралар қолдану;";
191) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"191) мынадай:
бастауыш білім беру;
негізгі орта білім беру;
жалпы орта білім беру;
білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген мамандықтар бойынша әскери, арнаулы оқу орындары үшін мамандықтар топтары бойынша техникалық және кәсіптік білім беру;
білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген мамандықтар бойынша әскери, арнаулы оқу орындары үшін мамандықтар топтары бойынша орта білімнен кейінгі білім беру;
рухани білім беру;
кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру қызметтерін ұсынатын балаларға арналған қосымша білім беру қызметтерін ұсыну үшін білім беру қызметімен айналысуға лицензия және (немесе) лицензияға қосымша беру;";
192) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"192) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және балаларға арналған қосымша білім беру саласындағы кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру қызметтерін көрсетуді қамтымайтын қызметті жүзеге асыруды бастау немесе тоқтату туралы хабарламаларды қабылдауды жүзеге асыру;";
193) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"193) білім беру ұйымдарын рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен алып тастау;";
195) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"195) рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімін жүргізу;";
196) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"196) хабарлама жасау тәртібін рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесі арқылы оның жұмыс істеу қағидаларына сәйкес электрондық түрде жүзеге асыру;";

дополнить подпунктом 198-1) следующего содержания:
"198-1) утверждение правил проведения государственной аттестации организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования;";
подпункт 199) изложить в следующей редакции:
"199) проведение государственной аттестации организаций дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, за исключением военных, специальных учебных заведений, реализующих программы высшего и послевузовского образования, организаций образования, осуществляющих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования в области здравоохранения, и Академии правосудия;";
подпункт 200) исключить;
подпункт 201) изложить в следующей редакции:
"201) по результатам контрольных и проверочных мероприятий составление протоколов об административных правонарушениях, наложение административных взысканий за административные правонарушения по статьям, отнесенным в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях к компетенции уполномоченного органа в области образования и уполномоченного органа в области защиты прав детей Республики Казахстан, возбуждение и передача их в судебные органы, участие в судебных процессах;";
дополнить подпунктом 213-1) следующего содержания:
"213-1) утверждение критериев оценки степени риска и проверочных листов, применяемых для проведения плановой проверки в области защиты прав детей;";
подпункт 216-1) изложить в следующей редакции:
"216-1) совместно с заинтересованными государственными органами разработка и утверждение правил выявления и оказания помощи несовершеннолетним, подвергшимся насилию, жестокому обращению, травле (буллингу), а также ставшим свидетелями насилия;";
дополнить подпунктами 216-2), 216-3), 216-4), 216-5) и 216-6) следующего содержания:
"216-2) разработка и утверждение типовых правил деятельности кабинетов помощи детям – жертвам насилия;
216-3) организация повышения квалификации педагогов по вопросам профилактики правонарушений, насилия, жесткого обращения, травли (буллинга) несовершеннолетних;

мынадай мазмұндағы 198-1) тармақшамен толықтырылсын:
"198-1) мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына мемлекеттік аттестаттау жүргізу қағидаларын бекіту;";
199) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"199) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери, арнаулы оқу орындарын, денсаулық сақтау саласында техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын және Сот төрелігі академиясын қоспағанда, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын мемлекеттік аттестаттауды жүргізу;";
200) тармақша алып тасталсын;
201) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"201) бақылау және тексеру іс-шараларының нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес білім беру саласындағы уәкілетті органның және Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органның құзыретіне жатқызылған баптар бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасау, әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жазалар қолдану, істерді қозғау және оларды сот органдарына беру, сот процестеріне қатысу;";
мынадай мазмұндағы 213-1) тармақшамен толықтырылсын:
"213-1) балалардың құқықтарын қорғау саласында жоспарлы тексеруді жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту;";
216-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"216-1) мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп зорлық-зомбылыққа, қатыгез қарым-қатынасқа, жәбірлеуге (буллингке) ұшыраған, сондай-ақ зорлық-зомбылықтың куәсі болған кәмелетке толмағандарды анықтау және оларға көмек көрсету қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 216-2), 216-3), 216-4), 216-5) және 216-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"216-2) зорлық-зомбылық құрбаны болған балаларға көмек көрсету кабинеттері қызметінің үлгілік қағидаларын әзірлеу және бекіту;
216-3) кәмелетке толмағандарға қатысты құқық бұзушылықтың, зорлық-зомбылықтың, қатыгез қарым-қатынастың, жәбірлеудің (буллингтің) профилактикасы мәселелері бойынша педагогтердің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;

216-4) разработка и утверждение правил прохождения повышения квалификации, сроков его прохождения сотрудниками регионального уполномоченного органа по защите прав детей Республики Казахстан;
216-5) разработка и утверждение правил обеспечения и ношения одежды установленного образца сотрудниками регионального уполномоченного органа по защите прав детей Республики Казахстан;
216-6) разработка и утверждение правил разработки, согласования и утверждения образовательных программ повышения квалификации сотрудников регионального уполномоченного органа по защите прав детей Республики Казахстан;";
подпункт 234-3) изложить в следующей редакции:
"234-3) разработка и утверждение правил педагогического сопровождения несовершеннолетних, требующих повышенного внимания в организациях образования;";
подпункт 234-6) изложить в следующей редакции:
"234-6) разработка и утверждение программ и методик, направленных на формирование законопослушного поведения обучающихся и воспитанников организаций образования, привитие им основ нравственности и здорового образа жизни;";
подпункт 235-38) изложить в следующей редакции:
"235-38) разработка и утверждение правил образования и осуществления деятельности комиссии по делам несовершеннолетних и защите их прав;";
дополнить подпунктом 235-44) следующего содержания:
"235-44) участие в реализации государственной политики в сфере искусственного интеллекта в области дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования, защиты прав детей, обеспечения качества в сфере дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования;";
дополнить подпунктом 235-45) следующего содержания:
"235-45) осуществление проверок сведений о совершении лицом уголовного правонарушения у граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, путем взаимодействия цифровых объектов государственных органов;".
2. Настоящее постановление вводится в действие с 4 февраля 2026 года, за исключением:
1) абзацев пятьдесят второго, пятьдесят третьего, пятьдесят четвертого, пятьдесят пятого, пятьдесят седьмого, пятьдесят восьмого, пятьдесят девятого, шестидесятого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 февраля 2026 года;
2) абзацев сорок шестого, сорок седьмого, сорок восьмого, сорок девятого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 26 февраля 2026 года;
3) абзацев шестнадцатого, шестьдесят первого, шестьдесят второго, шестьдесят третьего, шестьдесят четвертого, шестьдесят пятого, шестьдесят шестого, шестьдесят седьмого, шестьдесят восьмого, шестьдесят девятого, семидесятого, семьдесят первого, семьдесят второго, семьдесят третьего, семьдесят четвертого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие со 2 марта 2026 года;

216-4) Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті орган қызметкерлері үшін біліктілікті арттырудан өту қағидаларын, сондай-ақ оны өту мерзімдерін әзірлеу және бекіту;
216-5) Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті орган қызметкерлерін белгіленген үлгідегі киіммен қамтамасыз ету және оны кию қағидаларын әзірлеу және бекіту;
216-6) Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті орган қызметкерлерінің біліктілігін арттыруға арналған білім беру бағдарламаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
234-3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"234-3) білім беру ұйымдарында баса назар аударуды талап ететін кәмелетке толмағандарды педагогикалық қолдап отыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
234-6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"234-6) білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерінің заңға бағынатын мінез-құлқын қалыптастыруға, оларға адамгершілік негіздері мен саламатты өмір салтын дарытуға бағытталған бағдарламалар мен әдістемелерді әзірлеу;";
235-38) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"235-38) кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияны құру және оның қызметін жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 235-44) тармақшамен толықтырылсын:
"235-44) мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру, қосымша білім беру, балалардың құқықтарын қорғау, мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру саласындағы сапаны қамтамасыз ету мәселелерінде жасанды интеллект саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысу;";
мынадай мазмұндағы 235-45) тармақшамен толықтырылсын:
235-45) мемлекеттік органдардың цифрлық объектілерінің өзара іс-қимыл жасауы арқылы Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарынан адамның қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы мәліметтерін тексеруді жүзеге асыру.".
2. Осы қаулы:
1) 2026 жылғы 1 ақпаннан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының елу екінші, елу үшінші, елу төртінші, елу бесінші, елу жетінші, елу сегізінші, елу тоғызыншы, алпысыншы абзацтарын;
2) 2026 жылғы 26 ақпаннан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының қырық алтыншы, қырық жетінші, қырық сегізінші, қырық тоғызыншы абзацтарын;
3) 2026 жылғы 2 наурыздан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының он алтыншы, алпыс бірінші, алпыс екінші, алпыс үшінші, алпыс төртінші, алпыс бесінші, алпыс алтыншы, алпыс жетінші, алпыс сегізінші, алпыс тоғызыншы, жетпісінші, жетпіс бірінші, жетпіс екінші, жетпіс үшінші, жетпіс төртінші абзацтарын;

4) абзацев тридцать пятого, тридцать шестого, тридцать седьмого, тридцать восьмого, тридцать девятого, сорокового, сорок первого, сорок второго, сорок третьего, сорок четвертого, сорок пятого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 апреля 2026 года;
5) абзацев четвертого, пятого, шестого, седьмого, двадцать седьмого, двадцать восьмого, двадцать девятого, тридцать третьего, тридцать четвертого, пятидесятого, пятьдесят первого, семьдесят седьмого, семьдесят восьмого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 11 июля 2026 года;
6) абзацев двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 сентября 2026 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов

4) 2026 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырықыншы, қырық бірінші, қырық екінші, қырық үшінші, қырық төртінші, қырық бесінші абзацтарын;
5) 2026 жылғы 11 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отыз үшінші, отыз төртінші, елуінші, елу бірінші, жетпіс жетінші, жетпіс сегізінші абзацтарын;
6) 2026 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы 4 ақпаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов