О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 января 2026 года № 61
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 12 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) автоматизация деятельности органов юстиции;";
в пункте 14:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) внедрение искусственного интеллекта в сфере юстиции;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) законопроектная работа, разработка текущих планов законопроектных работ;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) обеспечение правовой информатизации, ведение Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, ведение единой системы правовой информации;";
дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) государственная регистрация нормативных правовых актов центральных государственных органов и их ведомств, нормативных правовых актов маслихатов, акиматов, акимов и ревизионных комиссий;";
дополнить подпунктами 27-1) и 27-2) следующего содержания:
"27-1) осуществление руководства и межотраслевой координации в сфере арбитражной деятельности;
27-2) анализ правоприменительной практики и внесение предложений по совершенствованию законодательства об арбитраже;";
дополнить подпунктом 49-1) следующего содержания:
"49-1) рассмотрение петиций в пределах своей компетенции в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;";
подпункты 104) и 105) изложить в следующей редакции:
"104) разработка и утверждение правил проведения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, регистрации в реестре (реестрах) патентных поверенных и внесения в него (в них) изменений;
105) разработка и утверждение положений о комиссии по вопросам деятельности патентных поверенных, апелляционном совете, апелляционной комиссии, комиссии по признанию товарного знака общеизвестным в Республике Казахстан;";
подпункт 108) изложить в следующей редакции:
"108) осуществление государственного контроля в сфере государственной регистрации юридических лиц, прав на недвижимое имущество, за деятельностью организаций по коллективному управлению правами, а также за использованием объектов авторского права и смежных прав, товарного знака, знака обслуживания, наименования места происхождения товара или фирменного наименования в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;";
подпункт 114) изложить в следующей редакции:
"114) утверждение размера, правил сбора, распределения и выплаты вознаграждения за воспроизведение произведения в личных целях без согласия автора с выплатой авторского вознаграждения;";

"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 31 қаңтардағы № 61 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі туралы ережеде:
12-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) әділет органдарының қызметін автоматтандыру;";
14-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) әділет саласында жасанды интеллектіні ендіру;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) заң жобалау жұмысы, заң жобалау жұмыстарының ағымдағы жоспарларын әзірлеу;";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) құқықтық ақпараттандыруды қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу, құқықтық ақпараттың бірыңғай жүйесін жүргізу;";
мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) орталық мемлекеттік органдар мен олардың ведомстволарының нормативтік құқықтық актілерін, мәслихаттардың, әкімдіктердің, әкімдердің және ревизиялық комиссиялардың нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу;";
мынадай мазмұндағы 27-1) және 27-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"27-1) төрелік қызмет саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;
27-2) құқық қолдану практикасын талдау және төрелік туралы заңнаманы жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;";
мынадай мазмұндағы 49-1) тармақшамен толықтырылсын:
"49-1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде өз құзыреті шегінде петицияларды қарау;";
104) және 105) тармақшалар мынадай редакцияда жасылсын:
"104) патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу, патенттік сенім білдірілген өкілдердің тізілімінде (тізілімдерінде) тіркеу және оған (оларға) өзгерістер енгізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
105) патенттік сенім білдірілген өкілдердің қызметі мәселелері жөніндегі комиссия, апелляциялық кеңес, апелляциялық комиссия, тауар белгісін Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі деп тану жөніндегі комиссия туралы ережелерді әзірлеу және бекіту;";
108) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"108) заңды тұлғаларды, жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу саласында, құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдардың қызметін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілерін, тауар белгісін, қызмет көрсету белгісін, тауар шығарылған жердің атауын немесе фирмалық атауын пайдалануды мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;";
114) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"114) туындыны авторлық сыйақысын төлеп, автордың келісімінсіз жеке мақсатта көшірмелеу үшін сыйақы мөлшерін, оны жинау, бөлу және төлеу қағидаларын бекіту;";

дополнить подпунктами 114-5), 114-6), 114-7), 114-8), 114-9) и 114-10) следующего содержания:
"114-5) утверждение состава и положения о комиссии по аккредитации, правил проведения аккредитации, квалификационных требований к организациям по коллективному управлению правами;
114-6) утверждение правил управления единой цифровой платформой в сфере коллективного управления правами и предоставление единой точки доступа к ее использованию;
114-7) утверждение правил и формы внесения в единую цифровую платформу сведений о собранном, распределенном, выплаченном вознаграждении, а также вознаграждении, направленном на покрытие расходов организации по коллективному управлению правами;
114-8) утверждение правил признания товарного знака или используемого как товарный знак обозначения в качестве общеизвестного в Республике Казахстан товарного знака;
114-9) утверждение правил рассмотрения жалоб на решения комиссии по вопросам деятельности патентных поверенных;
114-10) участие в формировании государственной политики и принятие мер по противодействию теневой экономике;";
подпункт 144) исключить;
подпункт 200) изложить в следующей редакции:
"200) согласование штатного расписания и структуры органа судебных экспертиз по представлению первого руководителя органа судебной экспертизы;";
дополнить подпунктом 241-1) следующего содержания:
"241-1) проведение правовой экспертизы проектов соглашений об инвестициях;";
подпункт 265) изложить в следующей редакции:
"265) утверждение правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан и инструкции по формированию Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также внесению в него сведений;";
подпункт 271) исключить;
в перечне организаций, находящихся в ведении Министерства и его ведомства, подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) республиканское государственное казенное предприятие "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан".".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов

мынадай мазмұндағы 114-5), 114-6), 114-7), 114-8), 114-9) және 114-10) тармақшалармен толықтырсын:
"114-5) аккредиттеу жөніндегі комиссияның құрамын және ол туралы ережені, құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарға аккредиттеу жүргізу қағидаларын, оларға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту;
114-6) құқықтарды ұжымдық басқару саласындағы бірыңғай цифрлық платформаны басқару және оның пайдаланылуына бірыңғай қол жеткізу нүктесін ұсыну қағидаларын бекіту;
114-7) жиналған, бөлінген, төленген сыйақы, сондай-ақ құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымның шығыстарын жабуға бағытталған сыйақы туралы мәліметтерді бірыңғай цифрлық платформаға енгізу қағидалары мен нысанын бекіту;
114-8) тауар белгісін немесе тауар белгісі ретінде пайдаланылатын белгілемені Қазақстан Республикасында жалпыға бiрдей белгiлi тауар белгісі ретінде тану қағидаларын бекіту;
114-9) патенттік сенім білдірілген өкілдер қызметінің мәселелері жөніндегі комиссияның шешімдеріне шағымдарды қарау қағидаларын бекіту;
114-10) көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл бойынша мемлекеттік саясатты қалыптастыруға қатысу және шаралар қабылдау;";
144) тармақша алып тасталсын;
200) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"200) сот сараптамасы органының бірінші басшысының ұсынуы бойынша сот сараптамалары органының штат кестесін және құрылымын келісу;";
мынадай мазмұндағы 241-1) тармақшамен толықтырылсын:
"241-1) инвестициялар туралы келісімдердің жобаларына құқықтық сараптама жүргізу;";
265) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"265) Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiн, Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң эталондық бақылау банкiн жүргiзу қағидаларын және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін қалыптастыру, сондай-ақ оған мәліметтер енгізу жөніндегі нұсқаулықты бекiту;";
271) тармақша алып тасталсын;
Министрліктің және оның ведомствосының қарамағындағы ұйымдардың тізбесіндегі 1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов