Об утверждении Комплексного плана развития животноводства в Республике Казахстан на 2026 – 2030 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 января 2026 года № 51
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план развития животноводства в Республике Казахстан на 2026 – 2030 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным государственным и местным исполнительным органам, иным организациям Республики Казахстан (по согласованию), ответственным за исполнение Комплексного плана:
1) обеспечить надлежащее и своевременное исполнение мероприятий и достижение показателей, предусмотренных Комплексным планом;
2) один раз в год, не позднее 15 числа, следующего за отчетным годом, представлять информацию о ходе исполнения Комплексного плана в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан по итогам года, не позднее 15 февраля, представлять в Аппарат Правительства Республики Казахстан сводную информацию о ходе исполнения Комплексного плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от " " 2026 года №
Комплексный план
развития животноводства в Республике Казахстан на 2026 – 2030 годы
Введение
Об отрасли животноводства
Животноводство для Казахстана является традиционной и важнейшей отраслью сельского хозяйства. В настоящее время на долю животноводства приходится около 40 % валовой продукции сельского хозяйства. В последние годы в отрасли наблюдается определенное увеличение объемов производства и поголовья на уровне 2-3 %.
Учитывая значительный потенциал отрасли, текущие темпы роста не в полной мере раскрывают имеющиеся экспортные возможности. Страна остается импортозависимой по отдельным видам животноводческой продукции, в частности, по мясу птицы, сырам, творогу и колбасным изделиям.
В настоящее время животноводство представлено 11 подотраслями: мясное и молочное скотоводство, овцеводство, козоводство, коневодство, верблюдоводство, птицеводство, свиноводство, мараловодство, пчеловодство и кролиководство.
В мясном скотоводстве сформировано прочное племенное ядро, значительная часть которого создана благодаря импорту высококачественного племенного крупного рогатого скота в рамках программы "Сыбаға", действовавшей до 2020 года. В стране сформировалась сеть современных откормочных площадок, отвечающих мировым стандартам, что стало важным шагом на пути к повышению эффективности отрасли.

Қазақстан Республикасында мал шаруашылығын дамытудың 2026 – 2030 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 29 қаңтардағы № 51 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында мал шаруашылығын дамытудың 2026 – 2030 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Кешенді жоспардың орындалуына жауапты Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдары, өзге де ұйымдары (келісу бойынша):
1) Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың тиісінше және уақтылы орындалуын және көрсеткіштерге қол жеткізілуін қамтамасыз етсін;
2) жылына бір рет, есепті жылдан кейінгі жылдың 15-і күнінен кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі жылдың қорытындысы бойынша 15 ақпаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 29 қаңтардағы
№ 51 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасында мал шаруашылығын дамытудың 2026 – 2030 жылдарға арналған кешенді жоспары
Кіріспе
Мал шаруашылығы саласы туралы
Мал шаруашылығы Қазақстан үшін ауыл шаруашылығының дәстүрлі әрі аса маңызды саласы болып табылады. Қазіргі уақытта мал шаруашылығының үлесі ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің шамамен 40 %-ын құрайды. Соңғы жылдары бұл салада өндіріс көлемі мен мал басының 2-3 % деңгейде белгілі бір өсімі байқалуда.
Саланың айтарлықтай әлеуетін ескерсек, қазіргі уақыттағы өсу қарқыны экспорттық мүмкіндіктерді толық көлемде ашып отырған жоқ. Ел жекелеген мал шаруашылығы өнімдері бойынша, атап айтқанда құс еті, ірімшік, сүзбе, және шұжық өнімдері бойынша импортқа тәуелді күйде қалып отыр.
Қазіргі уақытта мал шаруашылығы 11 қосалқы саладан тұрады: ет және сүт бағытындағы ірі қара мал шаруашылығы, қой шаруашылығы, ешкі шаруашылығы, жылқы шаруашылығы, түйе шаруашылығы, құс шаруашылығы, шошқа шаруашылығы, марал шаруашылығы, балара шаруашылығы және қоян шаруашылығы.
Ет бағытындағы мал шаруашылығында берік асыл тұқымды ядро қалыптастырылған, оның қомақты бөлігі 2020 жылға дейін қолданылған "Сыбаға" бағдарламасы аясында жоғары сапалы асыл тұқымды ірі қара малды импорттау есебінен құрылған. Елде әлемдік стандарттарға сай келетін заманауи бордақылау алаңдарының желісі қалыптасты, бұл саланың тиімділігін арттыру жолындағы маңызды қадам болды.

Вместе с тем все еще отмечается низкая продуктивность мясного скотоводства. Так, например, средние суточные привесы бычков составляют порядка 600-800 грамм/сутки, тогда как мировой стандарт составляет в среднем по бычкам 1800-2000 грамм/сутки.
В молочном направлении продолжается активное строительство современных молочно-товарных ферм. Реализуемая программа с гибкой залоговой политикой обеспечивает доступность кредитных ресурсов. Благодаря льготному кредитованию и механизму субсидирования срок окупаемости проектов снижается с 15-17 до 12 лет.
С начала реализации данной программы введено в эксплуатацию свыше 100 таких ферм. При этом в Российской Федерации за последние 5 лет введено более 900 молочных комплексов, в Республике Беларусь действует около 3 тысяч молочно-товарных ферм, из которых 1 683 – современные, что составляет 56 % от общего количества.
Среднегодовой надой на одну фуражную корову в молочно-товарных фермах составляет 5 700 литров, а на передовых – в среднем доходит до 10 000 литров, что соответствует уровню ведущих молочных стран Европы.
Овцеводство и козоводство играют стратегическую роль, особенно в южных и западных регионах. Поголовье мелкого рогатого скота восстанавливается и достигло 20,2 млн голов. Растет интерес к экспорту баранины. Вместе с тем отрасль сталкивается с проблемами низкой продуктивности и недостаточной развитостью инфраструктуры. Так, средние суточные привесы баранчиков составляют 150-200 грамм/сутки, при мировом стандарте – 350-500 грамм/сутки.
Казахстан сохраняет уникальные традиции коневодства. Наблюдается устойчивый рост поголовья лошадей: если в 1990 году их количество составляло 1,6 млн голов, то на сегодняшний день достигло 4,4 млн голов. Также растет спрос на конину, кумыс и сублимированное кобылье молоко как на внутреннем рынке, так и за рубежом. Однако в целом сектор остается преимущественно экстенсивным и испытывает нехватку современных технологий.
Верблюдоводство традиционно сосредоточено в западных и южных областях. На сегодняшний день численность поголовья верблюдов составляет порядка 300 тысяч голов. Продукция – шубат, сублимированное верблюжье молоко и мясо пользуются спросом, однако объемы производства пока остаются ограниченными и нестабильными.
Птицеводство занимает особое место среди подотраслей животноводства, демонстрируя высокие темпы развития и обеспечивая значительную долю потребления мяса и яиц на внутреннем рынке. Благодаря реализации ряда инвестиционных проектов за последние пять лет уровень самообеспеченности мясом птицы вырос с 58 % до 79 %.
По пищевому яйцу Казахстан достиг полной независимости от импорта.
Однако по-прежнему имеется высокая зависимость от ввоза инкубационных яиц, родительских стад и кормовых добавок, что сдерживает дальнейший рост и технологическое обновление.
Свиноводство обладает существенным потенциалом для наращивания экспортных поставок. Существующие хозяйства оснащены современным оборудованием и демонстрируют высокие производственные показатели. Вместе с тем их количество остается ограниченным, а племенная база формируется преимущественно за счет импортной генетики. Для устойчивого развития отрасли необходимо создание специализированных генетических центров, способных обеспечивать отечественные хозяйства качественным племенным материалом.
Мараловодство узкоспециализированная, но перспективная подотрасль, сосредоточенная в Восточно-Казахстанской и Павлодарской областях. Казахстанская пантовая продукция в связи с развитием туризма востребована как на внутреннем рынке, так и на международных рынках и обладает высоким экспортным потенциалом.
Благоприятные природно-климатические условия создают широкие возможности для развития пчеловодства. Годовое производство меда достигает 5 тысяч тонн, формируя предпосылки для активного выхода на экспорт. Однако большинство пасек представлено небольшими хозяйствами, не интегрированными в производственно-сбытовые цепочки, что ограничивает масштабирование отрасли и внедрение современных технологий.
Кролиководство находится на стадии зарождения и представлено единичными мелкими хозяйствами. Между тем эта подотрасль отличается высокой скороспелостью, рентабельностью и низкими производственными затратами, что делает ее одной из наиболее перспективных при условии комплексной поддержки и привлечения инвестиций, в том числе на создание цехов по переработке продукции кролиководства.
Для всех подотраслей животноводства характерны недостаток оборотных средств и сложности с доступом к кредитным ресурсам. Это в свою очередь отражается на конкурентной себестоимости производства животноводческой продукции. Решением этих проблем является запуск льготных кредитных программ на пополнение оборотных средств для закупа кормов, поголовья, горюче-смазочных материалов, ветеринарных препаратов и сопутствующих расходов.

Сонымен қатар ет бағытындағы мал шаруашылығының өнімділігі әлі де төмен деңгейде. Мәселен, бұқашықтардың орташа тәуліктік салмақ қосуы тәулігіне шамамен 600-800 грамды құрайды, ал әлемдік стандарт бойынша бұл көрсеткіш орта есеппен тәулігіне 1800-2000 грамды құрайды.
Сүт бағытында заманауи тауарлық сүт фермаларын салу қызу жалғасуда. Кепіл саясаты икемді іске асырылып отырған бағдарлама кредиттік ресурстардың қолжетімділігін қамтамасыз етеді. Жеңілдетілген кредит беру мен субсидиялау тетігінің арқасында жобалардың өтелу мерзімі 15-17 жылдан 12 жылға дейін қысқаруда.
Аталған бағдарламаны іске асыру басталғалы бері осындай 100-ден астам ферма пайдалануға берілді. Бұл ретте Ресей Федерациясында соңғы 5 жылда 900-ден астам сүт кешені іске қосылған, Беларусь Республикасында шамамен 3 мың тауарлық сүт фермасы жұмыс істейді, олардың 1 683-і – заманауи фермалар, бұл жалпы фермалардың 56 %-ын құрайды.
Тауарлық сүт фермаларында бір бағымдағы сиырға шаққандағы орташа жылдық сүт сауымы 5 700 литрді құрайды, ал алдыңғы қатарлы фермаларда орта есеппен 10 000 литрге дейін жетеді, бұл Еуропаның жетекші сүт өндіруші елдерінің деңгейіне сәйкес келеді.
Қой және ешкі шаруашылығы әсіресе оңтүстік және батыс өңірлерде стратегиялық маңызға ие. Ұсақ мал басы қалпына келтіріліп, 20,2 млн басқа жетті. Қой етін экспорттауға деген қызығушылық артып келеді. Сонымен қатар салада төмен өнімділік пен инфрақұрылымның жеткіліксіз дамуы сияқты мәселелер бар. Мәселен, тоқтының орташа тәуліктік салмақ қосуы тәулігіне 150-200 грамды құрайды, ал әлемдік стандарт бойынша бұл көрсеткіш тәулігіне 350-500 грамды құрайды.
Қазақстан жылқы шаруашылығының бірегей дәстүрлерін сақтап келеді. Жылқы басының тұрақты өсімі байқалуда: 1990 жылы олардың саны 1,6 млн басты құраса, бүгінгі таңда 4,4 млн басқа жетті. Сондай-ақ жылқы етіне, қымызға және сублимацияланған бие сүтіне ішкі нарықта да, шетелде де сұраныс артып келеді. Алайда жалпы алғанда бұл сектор негізінен экстенсивті болып қалып отыр және заманауи технологиялардың тапшылығын сезінуде.
Түйе шаруашылығы дәстүрлі түрде батыс және оңтүстік облыстарда шоғырланған. Бүгінгі таңда түйе саны шамамен 300 мың басты құрайды. Шұбат, сублимацияланған түйе сүті және ет сияқты өнімдерге сұраныс бар, алайда өндіріс көлемі әзірге шектеулі әрі тұрақсыз болып қалып отыр.
Құс шаруашылығы мал шаруашылығының қосалқы салалары арасында ерекше орын алады, жоғары даму қарқынын көрсетіп, ішкі нарықтағы ет пен жұмыртқа тұтынудың едәуір бөлігін қамтамасыз етуде. Соңғы бес жылда бірқатар инвестициялық жобаларды іске асырудың арқасында құс етімен өзін-өзі қамтамасыз ету деңгейі 58 %-дан 79 %-ға дейін өсті. Тағамдық жұмыртқа бойынша Қазақстан импортқа толық тәуелсіздікке қол жеткізді.
Алайда инкубациялық жұмыртқаның, ата-енелік үйірлердің және азықтық қоспалардың әкелінуіне тәуелділік әлі де жоғары деңгейде сақталып отыр, бұл одан әрі өсу мен технологиялық жаңаруды тежейді.
Экспорттық жеткізілімдерді ұлғайту үшін шошқа шаруашылығының елеулі әлеуеті бар. Жұмыс істеп тұрған шаруашылықтар заманауи жабдықтармен жарақтандырылған және өндірістік көрсеткіштері жоғары. Сонымен қатар олардың саны әлі де шектеулі, ал асыл тұқымдық қор негізінен импорттық генетика есебінен қалыптасуда. Саланың тұрақты дамуын қамтамасыз ету үшін отандық шаруашылықтарды сапалы асыл тұқымдық материалмен қамтамасыз ете алатын мамандандырылған генетикалық орталықтар құру қажет.
Марал шаруашылығының аясы тар, бірақ болашағы зор қосалқы сала болып табылады және Шығыс Қазақстан мен Павлодар облыстарында шоғырланған. Туризмнің дамуына байланысты қазақстандық панта өнімдеріне ішкі нарықта да, халықаралық нарықтарда да сұраныс жоғары, сондай-ақ оның экспорттық әлеуеті зор.
Қолайлы табиғи-климаттық жағдайлар балара шаруашылығын дамыту үшін үлкен мүмкіндіктер туғызады. Жыл сайынғы бал өндіру көлемі 5 мың тоннаға жетіп, белсенді түрде экспортқа шығаруға алғышарттар қалыптастырылған. Алайда омарталардың басым бөлігі өндірістік-өткізу тізбектеріне біріктірілмеген ұсақ шаруашылықтардан тұрады, бұл саланы ауқымды дамыту мен заманауи технологияларды енгізуді шектейді.
Қоян шаруашылығы енді ғана қолға алынуда және бірлі-жарым ұсақ шаруашылықтар айналысады. Дегенмен бұл қосалқы сала жоғары өсімталдығымен, рентабельділігімен және өндірістік шығынның төмендігімен ерекшеленеді, бұл оны кешенді қолдау көрсетіп, инвестиция тарту шартымен оның ішінде қоян шаруашылығы өнімдерін өңдеу цехтарын құруға ең перспективалы салалардың біріне айналдырады.
Мал шаруашылығының барлық қосалқы салалары үшін айналым қаражатының жеткіліксіздігі тән және кредиттік ресурстарға қол жеткізу қиын. Бұл өз кезегінде мал шаруашылығы өнімдерінің бәсекеге қабілетті өзіндік құнына әсерін тигізеді. Аталған мәселелерді шешу үшін азықты, мал басын, жанар-жағармай материалдарын, ветеринариялық препараттарды сатып алуға және өзге де ілеспе шығындарға арналған айналым қаражатын толықтыруға бағытталған жеңілдетілген кредиттік бағдарламаларды іске қосу қажет.

Для улучшения породного и продуктивного качества, а также наращивания племенного поголовья сельскохозяйственных животных необходимо внедрить льготное кредитование на приобретение племенного скота как внутри страны, так и за рубежом. Так, например, за счет завоза численность племенного поголовья крупного рогатого скота достигла 927,8 тысяч голов, при этом удельный весь доведен до 11 %, тогда как в 2011 году 344,1 тысяч голов или 5,6 % от общего поголовья. При этом в целях сохранения отечественного генофонда будут приняты меры по дальнейшему развитию отечественных пород скота, в том числе казахской белоголовой и аулиекольской пород крупного рогатого скота. Будет усилена селекционная и племенная работа по отечественным породам, в том числе за счет расширения участия научных организаций в сопровождении селекционных программ, внедрения механизмов стимулирования хозяйств, занимающихся целенаправленным разведением отечественных пород скота, и усиления государственного контроля за проведением селекционных и племенных мероприятий.
Параллельно с этим необходимо внедрять современные технологии воспроизводства животных, такие как искусственное осеменение с использованием однополого семени и эмбриональное разведение.
Благодаря принятым мерам в растениеводстве сегодня в стране решен вопрос с кормами: на рынке достаточно доступного фуражного зерна. Однако остается острой проблема пастбищного кормопроизводства: значительная часть пастбищ деградирована (27 млн га) и не используется эффективно. В этой части будет усилена работа по восстановлению пастбищ через проведение мероприятий по коренному улучшению пастбищных угодий в рамках программы 066 ("Проведение мероприятий по борьбе с деградацией и опустыниванием пастбищ").
Также в рамках задачи, поставленной Главой государства, по внедрению системы производственного цикла в мясном скотоводстве с упором на рациональное и ротационное использование пастбищ будет использован потенциал отгонного животноводства. Для реализации данной задачи необходимо финансирование проектов отгонного животноводства, направленных на обеспечение пастбищной инфраструктуры, через единый кредитный продукт по льготным ставкам.
Для обеспечения отрасли техникой необходимо внедрение нового кредитного/лизингового продукта на приобретение кормозаготовительной техники и оборудования.
Вместе с тем реализация вышеуказанных программ кредитования невозможна без решения вопросов залогового обеспечения. Необходимо внедрение механизма гарантирования с уровнем покрытия до 85 %, который позволит существенно расширить доступ фермеров к финансированию, повысить обновляемость поголовья и ускорить модернизацию животноводческого сектора.
Одним из ключевых факторов, сдерживающих развитие животноводства, остается недостаточная привлекательность этой отрасли для работников. Животноводство – круглогодичное производство, требующее постоянного присутствия. Наряду с обеспечением инфраструктуры на селе важен вопрос создания социальных условий, прежде всего для чабанов и пастухов, так как наблюдается нехватка данной категории работников.
Также отрасль сталкивается с вопросами нехватки кадров. Есть необходимость подготовки узкоспециализированных специалистов, ориентированных на конкретные производственные процессы в животноводстве. Сегодня большинство образовательных программ остается слишком общим, не обеспечивая знаний и навыков, необходимых для современных технологий содержания, воспроизводства и кормления животных. Формирование программ узкой специализации и дуальная подготовка на базе реальных производств позволят закрыть кадровый дефицит в отрасли.
Параллельно требуется усилить системную работу по научному сопровождению отрасли. На сегодняшний день научные исследования ведутся разрозненно и не всегда отвечают реальным запросам производства. Для эффективного развития животноводства научные исследования должны быть тесно интегрированы с потребностями производства: темы исследований – формироваться на основе реальных проблем хозяйств, экспериментальная база – развиваться совместно с предприятиями, а результаты – внедряться в практику.
Реализация вышеуказанных мер станет ключевым фактором устойчивого роста производства животноводческой продукции, импортозамещения и увеличения экспортного потенциала Казахстана.
Паспорт
1.
Наименование

Тұқымдық және өнімділік сапасын арттыру, сондай-ақ асыл тұқымды ауыл шаруашылығы жануарларының басын көбейту үшін ел ішінде де, шетелде де асыл тұқымды мал сатып алуға арналған жеңілдетілген кредит беруді енгізу қажет. Мәселен, малды сырттан әкелу есебінен асыл тұқымды ірі қара мал басының саны 927,8 мың басқа жетіп, оның үлес салмағы 11 %-ке дейін ұлғайды, ал 2011 жылы бұл көрсеткіш 344,1 мың басты немесе жалпы мал басының 5,6 %-ын құраған. Бұл ретте отандық гендік қорды сақтау мақсатында ірі қара малдың қазақстандық ақбас және әулиекөл тұқымдарын қоса алғанда, отандық мал тұқымын одан әрі дамыту жөнінде шаралар қабылданатын болады. Отандық тұқым бойынша селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстары, оның ішінде селекциялық бағдарламаларды сүйемелдеуге ғылыми ұйымдардың қатысуын кеңейту, отандық мал тұқымын мақсатты түрде өсірумен айналысатын шаруашылықтарды ынталандыру тетіктерін енгізу және селекциялық және асылдандыру іс-шараларын жүргізуге мемлекеттік бақылауды күшейту есебінен күшейтіледі.
Сонымен қатар жануарларды көбейтудің заманауи технологияларын, атап айтқанда біржынысты ұрықты қолдана отырып қолдан ұрықтандыруды және эмбриондық өсіруді енгізу қажет.
Өсімдік шаруашылығында қабылданған шаралардың арқасында бүгінгі таңда елде жем-шөп мәселесі шешілген – нарықта қолжетімді жемдік астық жеткілікті. Алайда жайылымдық азық өндіру мәселесі әлі де өзекті болып отыр: жайылымдардың едәуір бөлігі тозған (27 млн гектар) және тиімді пайдаланылмайды. Осы бағытта 066 бағдарламасы ("Жайылымдардың тозуы мен шөлейттенуіне қарсы іс-шараларды жүргізу") шеңберінде жайылым алқаптарын түбегейлі жақсарту жөніндегі іс-шаралар арқылы жайылымдарды қалпына келтіру жұмыстары күшейтілетін болады.
Сондай-ақ Мемлекет басшысының ет бағытындағы мал шаруашылығында өндірістік цикл жүйесін енгізу туралы жайылымдарды ұтымды және ротациялық пайдалануға басымдық бере отырып, көшпелі мал шаруашылығының әлеуеті пайдаланылатын болады. Аталған міндетті іске асыру үшін жайылым инфрақұрылымын қамтамасыз етуге бағытталған көшпелі мал шаруашылығы жобаларын жеңілдетілген мөлшерлемелер бойынша бірыңғай кредиттік өнім арқылы қаржыландыру қажет.
Саланы техникамен қамтамасыз ету үшін азық дайындау техникасы мен жабдықтарын сатып алуға арналған жаңа кредиттік/лизингтік өнімді енгізу қажет.
Дегенмен кепілдікпен қамтамасыз ету мәселелерін шешпейінше, жоғарыда аталған кредит беру бағдарламаларын іске асыру мүмкін емес. Қамту деңгейі 85 %-ға дейінгі кепілдендіру тетігін енгізу қажет, ол фермерлердің қаржыландыруға қолжетімділігін едәуір кеңейтуге, мал басының жаңартылуын арттыруға және мал шаруашылығы секторын жаңғыртуды жеделдетуге мүмкіндік береді.
Мал шаруашылығының дамуын тежейтін негізгі факторлардың бірі – саланың жұмыскерлер үшін тартымдылығының жеткіліксіздігі болып қала береді. Мал шаруашылығы – үнемі айналысуды талап ететін, жыл бойы іркіліссіз жүргізілетін өндіріс. Ауылдық инфрақұрылымды қамтамасыз етумен қатар әлеуметтік жағдай жасау мәселесі де маңызды. Ең алдымен, бұл шопандар мен малшыларға қатысты, өйткені аталған санаттағы жұмысшылардың тапшылығы байқалуда.
Сондай-ақ салада кадр тапшылығы мәселесі де бар. Мал шаруашылығындағы нақты өндірістік процестерге бағытталған арнайы мамандарды даярлау қажет. Қазіргі таңда білім беру бағдарламаларының басым бөлігі тым жалпылама болып қалып отыр және жануарларды ұстаудың, көбейтудің және азықтандырудың заманауи технологиялары үшін қажетті білім мен дағдыларды қамтамасыз етпейді. Тар бейінді мамандану бағдарламаларын қалыптастыру және нақты өндіріс базасында дуальді даярлауды енгізу саладағы кадр тапшылығын жоюға мүмкіндік береді.
Сонымен қатар саланы ғылыми сүйемелдеуді жүйелі түрде күшейту қажет. Бүгінгі күні ғылыми зерттеулер бытыраңқы түрде жүргізілуде және әрдайым өндірістің нақты сұраныстарына жауап бере бермейді. Мал шаруашылығын тиімді дамыту үшін ғылыми зерттеулер өндіріс сұранысымен тығыз интеграциялануға тиіс: зерттеу тақырыптары шаруашылықтардың нақты проблемалары негізінде қалыптастырылуы, тәжірибелік база кәсіпорындармен бірлесіп дамытылуы, ал алынған нәтижелер практикаға енгізілуі қажет.
Жоғарыда аталған шараларды іске асыру мал шаруашылығы өнімдері өндірісінің тұрақты өсуін, импортты алмастыруды және Қазақстанның экспорттық әлеуетін арттыруды қамтамасыз ететін негізгі факторға айналады.
Паспорт
1.
Атауы

Комплексный план развития животноводства в Республике Казахстан на 2026 – 2030 годы (далее – Комплексный план)
2.
Основание для разработки
В рамках исполнения поручения Главы государства, данного в Послании народу Казахстана от 8 сентября 2025 года "Казахстан в эпоху искусственного интеллекта: актуальные задачи и их решения через цифровую трансформацию"
3.
Сроки реализации
2026 – 2030 годы
4.
Наименования государственного органа-разработчика и соисполнителей
МСХ, МНЭ, МФ, МВРИ, МКИ, МП, МО, МТСЗН, МНВО, МПС, МИИЦР, МЭПР, МТИ, МТ, МИО, АЦЭП, НАО "НАНОЦ", РП, АО "НИХ "Байтерек", АО "Продкорпорация", АО "АКК", АО "КАФ", НПП "Атамекен", БВУ, СПК
5.
Краткая информация о необходимости принятия Комплексного плана с указанием основных проблем и задач по их решению
Необходимость принятия Комплексного плана обусловлена сохраняющейся импортозависимостью по отдельным видам животноводческой продукции, низкой продуктивностью сельскохозяйственных животных по сравнению с мировыми стандартами, наличием значительного потенциала по увеличению численности поголовья сельскохозяйственных животных и экспорта продукции животноводства. Реализация Комплексного плана позволит полностью обеспечить внутренний рынок животноводческой продукцией и укрепить экспортный потенциал.
№ п/п
Наименование
Форма завершения
Срок исполнения
Ответственные исполнители
Объем финансирования,
млн тенге
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Ожидаемые результаты:

Қазақстан Республикасында мал шаруашылығын дамытудың 2026 – 2030 жылдарға арналған кешенді жоспар (бұдан әрі – Кешенді жоспар)
2.
Әзірлеу үшін негіз
2025 жылғы 8 қыркүйектегі "Жасанды интеллект дәуіріндегі Қазақстан: өзекті мәселелер және оны түбегейлі цифрлық өзгерістер арқылы шешу" атты Қазақстан халқына Жолдауында Мемлекет басшысы берген тапсырмаларды орындау шеңберінде
3.
Іске асыру мерзімі
2026 – 2030 жылдар
4.
Әзірлеуші мемлекеттік органның және бірлесіп орындаушылардың атауы
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, СРИМ, МАМ, ОМ, Қорғанысмині, Еңбекмині, ҒЖБМ, ӨҚМ, ЖИЦДМ, ЭТРМ, СИМ, КМ, ЖАО, ЭСТО, "ҰАҒБО" КеАҚ, РП, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ, "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" АҚ, "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ, "ҚазАгроҚаржы" АҚ, "Атамекен" ҰКП, ЕДБ, ӘКК
5.
Кешенді жоспарды қабылдаудың қажеттігі туралы негізгі проблемалар мен оларды шешу міндеттері көрсетілген қысқаша ақпарат
Кешенді жоспарды қабылдаудың қажеттігі мал шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлері бойынша импортқа тәуелділіктің сақталуына, ауыл шаруашылығы жануарлары өнімділігінің әлемдік стандарттармен салыстырғанда төмен болуына, ауыл шаруашылығы жануарларының санын және мал шаруашылығы өнімдерінің экспортын арттыру бойынша айтарлықтай әлеуетті болуына негізделеді. Кешенді жоспарды іске асыру ішкі нарықты мал шаруашылығы өнімдерімен толық қамтамасыз етуге және экспорттық әлеуетті нығайтуға мүмкіндік береді.
Р/с
Атауы
Аяқталу нысаны
Орындалу мерзімі
Жауапты орындаушылар
Қаржыландыру көлемі,
млн теңге
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
Күтілетін нәтижелер:

1. Увеличение численности поголовья КРС с 7,9 до 12 млн голов, МРС с 20,2 до 28 млн голов, лошадей с 4,8 до 7,0 млн голов (приложение 1 к Комплексному плану).
2. Увеличение производства мяса всех видов сельскохозяйственных животных с 1,2 до 1,8 млн тонн (приложение 2 к Комплексному плану).
3. Увеличение производства молока в сельхозформированиях с 1,4 до 2,1 млн тонн (приложение 3 к Комплексному плану).
4. Увеличение объемов экспорта мяса в 2 раза с 82 до 165 тысяч тонн.
1. Меры по стимулированию увеличения поголовья сельскохозяйственных животных
1.1. Субсидирование и кредитование в области животноводства
1.
Осуществление субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства в рамках действующих Правил
информация в МСХ
ежегодно
МИО
в пределах имеющихся бюджетных средств
МБ
2.
Увеличение норматива на удешевление стоимости приобретения однополого семени до 18 тысяч тенге и эмбрионов крупного рогатого скота до 120 тысяч тенге
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МСХ, МНЭ, МФ, МИО, НПП "Атамекен" (по согласованию)
в пределах имеющихся бюджетных средств
МБ
3.
Пересмотр механизма субсидирования удешевления стоимости производства молока сельскохозяйственными производственными кооперативами
приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МСХ
в пределах имеющихся бюджетных средств
МБ
4.
Реализация программы льготного кредитования на пополнение оборотных средств под 5 % годовых с расширением направлений животноводства, в том числе для животноводческих хозяйств (КРС, МРС, птицеводство, коневодство, верблюдоводство, свиноводство, пчеловодство, кролиководство и мараловодство)
заключенные кредитные договоры с субъектами АПК
ежегодно
МСХ, МНЭ, МФ, МИО, АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию)
2026 год –
104 000 млн тенге;
2027 год –
250 000 млн тенге;
2028 год – 250 000 млн тенге;
2029 год –
250 000 млн тенге;
2030 год – 250 000 млн
тенге
привлеченные средства БВУ и финансовых институтов
5.
Внедрение нового кредитного продукта под 6 % годовых на приобретение высокопродуктивного поголовья сельскохозяйственных животных
заключенные кредитные договоры с субъектами АПК
ежегодно
МСХ, МНЭ, МФ, МИО, АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию)
2026 год – 260 000 млн тенге;
2027 год – 300 000 млн тенге;
2028 год – 300 000 млн тенге;
2029 год – 300 000 млн тенге;
2030 год –
300 000 млн тенге.
привлеченные средства БВУ и финансовых институтов
6.
Реализация лизингового продукта под 5 % годовых на приобретение кормозаготовительной техники и оборудования, в том числе самоходных и прицепных кормораздатчиков, а также мобильных/модульных кормоцехов
заключенные договоры лизинга с субъектами АПК
ежегодно
МСХ, МНЭ, МФ, МИО, АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию)
2026 год –
50 000 млн тенге;
2027 год – 50 000 млн тенге; 2028 год – 50 000 млн тенге; 2029 год – 50 000 млн тенге; 2030 год – 50 000 млн тенге.
привлеченные средства БВУ и финансовых институтов
7.
Внедрение единого кредитного продукта под 6 % годовых, направленного на финансирование проектов мясного животноводства, в том числе для обеспечения пастбищной инфраструктуры
заключенные кредитные договоры с субъектами АПК
ежегодно
МСХ, МНЭ, МФ, МИО, АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию)
2026 год –
50 000 млн тенге;
2027 год – 50 000 млн тенге; 2028 год – 50 000 млн тенге; 2029 год – 50 000 млн тенге; 2030 год – 50 000 млн тенге.
привлеченные средства БВУ и финансовых институтов
8.
Внедрение механизма гарантирования кредитов на финансирование:
– проектов отгонного животноводства;
– приобретения племенного поголовья сельскохозяйственных животных;
– пополнения оборотных средств на животноводство через АО "Фонд развития предпринимательства "ДАМУ" с уровнем покрытия до 85 %
заключенные договоры о гарантировании с субъектами АПК
ежегодно
МСХ, МНЭ, МИО, АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию)
2026 год –
29 800 млн тенге;
2027 год –
40 300 млн тенге;
2028 год –
40 300 млн тенге;
2029 год –
40 300 млн тенге;
2030 год –
40 300 млн тенге.
МБ
9.

1. ІҚМ басын 7,9 млн-нан 12 млн басқа дейін, ұсақ мал басын 20,2 млн-нан 28 млн басқа дейін, жылқыны 4,8 млн-нан 7,0 млн басқа дейін ұлғайту (Кешенді жоспарға 1-қосымша).
2. Ауыл шаруашылығы жануарларының барлық түрлері бойынша ет өндіру көлемін 1,2 млн тоннадан 1,8 млн тоннаға дейін арттыру (Кешенді жоспарға 2-қосымша).
3. Ауыл шаруашылығы құралымдарында сүт өндіру көлемін 1,4 млн тоннадан 2,1 млн тоннаға дейін ұлғайту (Кешенді жоспарға 3-қосымша).
4. Ет экспортын 82 мың тоннадан 165 мың тоннаға дейін 2 есеге арттыру.
1. Ауыл шаруашылығы жануарларының санын арттыруға ынталандыру жөніндегі шаралар
1.1. Мал шаруашылығы саласында субсидиялау және кредит беру
1.
Қолданыстағы Қағидалар шеңберінде асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялауды жүзеге асыру
АШМ-ға ақпарат
жыл сайын
ЖАО
қолда бар бюджет қаражаты шегінде
ЖБ
2.
Бір жынысты тұқым сатып алу құнын 18 мың теңгеге дейін және ірі қара мал эмбриондарын сатып алу құнын 120 мың теңгеге дейін арзандатуға арналған нормативті ұлғайту
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЖАО, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
қолда бар бюджет қаражаты шегінде
ЖБ
3.
Ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативтерін cүт өндіру құнын арзандатуды субсидиялау тетігін қайта қарау
Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығы
2026 жылғы желтоқсан
АШМ
қолда бар бюджет қаражаты шегінде
ЖБ
4.
Мал шаруашылығының оның ішінде мал өсіру шаруашылықтары үшін (ІҚМ, ҰМ, құс шаруашылығы, жылқы шаруашылығы, түйе шаруашылығы, шошқа шаруашылығы, балара шаруашылығы, қоян шаруашылығы және марал шаруашылығы) бағыттарды кеңейте отырып, жылдық 5 % мөлшерлемемен айналым қаражатын толықтыруға арналған жеңілдетілген кредит бағдарламасын іске асыру
АӨК субъектілерімен жасалған кредиттік шарттар
жыл сайын
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЖАО, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша)
2026 жыл – 104 000 млн теңге; 2027 жыл – 250 000 млн теңге; 2028 жыл – 250 000 млн теңге;
2029 жыл – 250 000 млн теңге; 2030 жыл – 250 000 млн теңге.
ЕДБ мен қаржы институттарының тартылған қаражаты
5.
Ауыл шаруашылығы жануарларының жоғары өнімді мал басын сатып алуға жылдық 6 %-бен жаңа кредиттік өнім енгізу
АӨК субъектілерімен жасалған кредиттік шарттар
жыл сайын
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЖАО, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша) 2026 жыл – 260 000 млн теңге; 2027 жыл – 300 000 млн теңге; 2028 жыл – 300 000 млн теңге; 2029 жыл – 300 000 млн теңге; 2030 жыл – 300 000 млн теңге.
ЕДБ мен қаржы институттарының тартылған қаражаты
6.
Азық дайындау техникасы мен жабдықтарды, оның ішінде өздігінен жүретін және тіркемелі азықтаратқыштарды, сондай-ақ мобильді/ модульді азық дайындау цехтарын сатып алуға жылдық 5 %-бен лизингтік өнімді іске асыру
АӨК субъектілерімен жасалған лизинг шарттары
жыл сайын
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЖАО, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша) 2026 жыл – 50 000 млн теңге; 2027 жыл – 50 000 млн теңге; 2028 жыл – 50 000 млн теңге; 2029 жыл – 50 000 млн теңге; 2030 жыл – 50 000 млн теңге.
ЕДБ мен қаржы институттарының тартылған қаражаты
7.
Ет бағытындағы мал шаруашылығы жобаларын, оның ішінде жайылымдық инфрақұрылыммен қамтамасыз ету үшін қаржыландыруға бағытталған жылдық 6 %-бен бірыңғай кредиттік өнім енгізу
АӨК субъектілерімен жасалған кредиттік шарттар
жыл сайын
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЖАО, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша)
2026 жыл – 50 000 млн теңге; 2027 жыл – 50 000 млн теңге; 2028 жыл – 50 000 млн теңге; 2029 жыл – 50 000 млн теңге; 2030 жыл – 50 000 млн теңге.
ЕДБ мен қаржы институттарының тартылған қаражаты
8.
– Шалғайдағы мал шаруашылығы жобаларын;
– асыл тұқымды ауыл шаруашылығы жануарларының басын сатып алуды;
– мал шаруашылығына арналған айналым қаражатын толықтыруды "ДАМУ" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ арқылы 85 %-ға дейін жабу деңгейімен қаржыландыруға арналған кредиттерді кепілдендіру тетігін енгізу
АӨК субъектілерімен жасалған кепілдік беру туралы шарттар
жыл сайын
АШМ, ҰЭМ, ЖАО, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша)
2026 жыл – 29 800 млн теңге
2027 жыл – 40 300 млн теңге; 2028 жыл – 40 300 млн теңге; 2029 жыл – 40 300 млн теңге; 2030 жыл – 40 300 млн теңге.
ЖБ
9.

Реализация инвестиционных проектов в животноводстве в рамках программы льготного кредитования проектов в сфере агропромышленного комплекса под 2,5 % годовых (через СПК)
акт ввода в эксплуатацию
ежегодно
МСХ, МНЭ, МФ, МИО
в пределах имеющихся бюджетных средств
РБ
10.
Реализация инвестиционных проектов в животноводстве посредством финансирования через АО "АКК" и БВУ в рамках заказа на инвестиции
акт ввода в эксплуатацию
ежегодно
МСХ, МНЭ, МФ, МИО, БВУ (по согласованию)
в пределах имеющихся бюджетных средств
РБ
11.
Кредитование проектов по животноводству в рамках программы "Ауыл аманаты"
заключенные кредитные договоры с субъектами АПК
ежегодно
МНЭ, МИО, МСХ
в пределах имеющихся бюджетных средств
РБ
1.2. Развитие племенного дела и селекционной и племенной работы
12.
Совершенствование законодательной базы племенного животноводства в части усиления государственного контроля за селекционной и племенной работой
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
I квартал 2027 года
МСХ, МНЭ, НАО "НАНОЦ" (по согласованию),
РП (по согласованию)
не требуется
-
13.
Поэтапный переход к современным методам оценки племенной ценности (индексная оценка) в овцеводстве
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
I квартал 2027 года
МСХ, НАО
"НАНОЦ" (по согласованию),
РП (по согласованию)
не требуется
-
14.
Внедрение технологии геномного анализа для прогноза оценки племенных качеств КРС
информация в МСХ
декабрь 2026 года
НАО "НАНОЦ" (по согласованию),
РП (по согласованию)
не требуется
-
15.
Проработка вопроса субсидирования затрат на проведение геномного анализа КРС
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
II квартал 2027 года
МСХ
в пределах имеющихся бюджетных средств
МБ
16.
Продолжение работы по выведению новых селекционных достижений в скотоводстве и овцеводстве, адаптированных к погодным условиям Казахстана, с улучшенными продуктивными качествами
информация в МСХ
ежегодно
НАО "НАНОЦ" (по согласованию),
РП (по согласованию)
в пределах имеющихся бюджетных средств
РБ
17.
Совершенствование цифровой платформы ИБСПР с расширенным функционалом учета проводимой селекционной и племенной работы
техническая документация
II квартал 2027 года
МСХ, МИИЦР,
АЦЭП (по согласованию),
НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
не требуется
-
1.3. Научное обеспечение отрасли животноводства
18.
Проработка вопроса создания в каждой области учебных центров в формате государственно-частного партнерства на базе действующих передовых животноводческих хозяйств с обеспечением научного материала по направлениям: молочно-товарная ферма, репродуктор, откормочные площадки, кормопроизводство
информация в МСХ
декабрь 2026 года
НАО "НАНОЦ" (по согласованию), МСХ
не требуется
-
19.
Проведение безвозмездных семинаров и вебинаров для субъектов АПК по распространению знаний во всех отраслях животноводства
отчеты в МСХ
ежегодно до 25 декабря
НАО "НАНОЦ" (по согласованию)

Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы жобаларға жылдық 2,5 %-бен жеңілдетілген кредит беру бағдарламасы аясында мал шаруашылығындағы инвестициялық жобаларды іске асыру (ӘКК арқылы)
пайдалануға беру актісі
жыл сайын
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЖАО
қолда бар бюджет қаражаты шегінде
РБ
10.
Инвестицияға тапсырыс беру шеңберінде "АНК" АҚ және ЕДБ арқылы қаржыландыру жолымен мал шаруашылығындағы инвестициялық жобаларды іске асыру
пайдалануға беру актісі
жыл сайын
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЖАО, ЕДБ (келісу бойынша)
қолда бар бюджет қаражаты шегінде
РБ
11.
"Ауыл аманаты" бағдарламасы аясында мал шаруашылығы жобаларына кредит беру
АӨК субъектілерімен жасалған кепілдік беру туралы шарттар
жыл сайын
ҰЭМ, ЖАО, АШМ
қолда бар бюджет қаражаты шегінде
РБ
1.2. Асыл тұқымдық істі және селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты дамыту
12.
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмысқа мемлекеттік бақылауды күшейту бөлігінде асыл тұқымды мал шаруашылығының заңнамалық базасын жетілдіру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
2027 жылғы I тоқсан
АШМ, ҰЭМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша),РП (келісу бойынша)
талап етілмейді
-
13.
Қой шаруашылығында асыл тұқымдық құндылықты бағалаудың (индекстік бағалау) заманауи әдістеріне біртіндеп көшу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
2027 жылғы I тоқсан
АШМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша), РП (келісу бойынша)
талап етілмейді
-
14.
Ірі қара малдың асыл тұқымдық қасиеттерін бағалауды болжау үшін геномдық талдау технологиясын енгізу
АШМ-ға ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
"ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша), РП (келісу бойынша)
талап етілмейді
-
15.
Ірі қара малға геномдық талдау жүргізу шығындарын субсидиялау мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
2027 жылғы II тоқсан
АШМ
қолда бар бюджет қаражаты шегінде
ЖБ
16.
Қазақстанның ауа райы жағдайларына бейімделген және өнімділік сапасы жақсартылған мал шаруашылығы мен қой шаруашылығындағы жаңа селекциялық жетістіктерді шығару бойынша жұмысты жалғастыру
АШМ-ға ақпарат
жыл сайын
"ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша),РП (келісу бойынша)
қолда бар бюджет қаражаты шегінде
РБ
17.
САТЖАҚ цифрлық платформасын жүргізілетін селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды есепке алудың кеңейтілген функционалымен жетілдіру
техникалық құжаттама
2027 жылғы II тоқсан
АШМ, ЖИЦДМ, ЭСТО (келісу бойынша),"ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
-
1.3. Мал шаруашылығы саласын ғылыми қамтамасыз ету
18.
Жұмыс істеп тұрған озық мал шаруашылықтары базасында тауарлық сүт фермалары, репродуктор, бордақылау алаңдары, азық өндірісі бағыттары бойынша ғылыми материалдармен қамтамасыз ете отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік форматында әр облыста оқу орталығын құру мәселесін пысықтау
АШМ-ға ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
"ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша), АШМ
талап етілмейді
-
19.
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілері үшін мал шаруашылығының барлық салалары бойынша білім тарату мақсатында өтеусіз семинарлар мен вебинарлар өткізу
АШМ-ға есептер
жыл сайын 25 желтоқсанға дейін
"ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша)

в пределах имеющихся бюджетных средств, предусмотренных в рамках подпрограммы 101 программы 267 "Повышение доступности знаний и научных исследований"
РБ
20.
Внедрение инновационных технологий в селекции животноводства
информация в МСХ
2026 – 2028 годы
МИО
в пределах имеющихся бюджетных средств, предусмотренных
в рамках программы 019 "Услуги по распространению и внедрению инновационного опыта"
МБ
21.
Разработка и принятие плана селекционной и племенной работы по каждой породе КРС, овец и лошадей
информация в МСХ
ежегодно
РП (по согласованию),
НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
не требуется
-
22.
Пересмотр подготовки в аграрных высших учебных заведениях специалистов по направлению "Животноводство", в том числе рассмотрение вопроса выведения образовательной программы "Зоотехния"
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МСХ, МНЭ, НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
не требуется
-
1.4. Создание прочной кормовой базы и пастбищной инфраструктуры
23.
Диверсификация посевных площадей в сторону увеличения посевов кормовых культур согласно приложению 4 к Комплексному плану
информация в МСХ
ежегодно
МИО
не требуется
-
24.
Разработка карт водообеспеченности подземными водами в разрезе областей
электронная карта
I квартал 2027 года
МВРИ, МСХ
в пределах имеющихся бюджетных средств
РБ
25.
Увеличение доли возмещения при приобретении семян кормовых культур на 20 %
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
декабрь 2027 года
МСХ, МНЭ, МИО
в пределах имеющихся бюджетных средств
МБ
26.
Вовлечение в сельскохозяйственный оборот орошаемых земель под кормовые культуры
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
ежегодно
МСХ, МВРИ, МИО
в пределах имеющихся бюджетных средств
МБ
27.
Разработка и внедрение в рамках программы инвестиционного субсидирования новых механизмов стимулирования на создание предприятий по производству премиксов и кормовых добавок
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МСХ, МНЭ, МИО
в пределах имеющихся бюджетных средств
МБ
28.
Введение в оборот новых площадей пастбищ за счет их обводнения
информация в МСХ
ежегодно
МИО
в пределах имеющихся бюджетных средств
МБ
29.
Коренное улучшение пастбищных угодий вокруг сельских населенных пунктов путем выделения средств в рамках программы 066 "Проведение мероприятий по борьбе с деградацией и опустыниванием пастбищ"
информация в МСХ
ежегодно
МИО
в пределах имеющихся бюджетных средств
МБ
30.
Рассмотрение вопроса внесения в договоры аренды земель обязательной нормы по недопущению деградации пастбищных угодий и ежегодному проведению коренного (не менее 1 % общей площади пастбищ) и поверхностного (не менее 5 % общей площади пастбищ) улучшения пастбищ землепользователями
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МСХ, МНЭ, МИО
не требуется
-
31.

267 "Білімнің және ғылыми зерттеулердің қолжетімділігін арттыру" бағдарламасының 101-кіші бағдарламасы шеңберінде көзделген қолда бар бюджет қаражаты шегінде
РБ
20.
Мал шаруашылығындағы селекцияға инновациялық технологияларды енгізу
АШМ-ға ақпарат
2026 – 2028 жылдар
ЖАО
019 "Инновациялық тәжірибені тарату және енгізу жөніндегі көрсетілетін қызметтер" бағдарламасы шеңберінде көзделген қолда бар бюджет қаражаты шегінде
ЖБ
21.
ІҚМ-ның, қойдың және жылқының әрбір тұқымы бойынша селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жоспарын әзірлеу және қабылдау
АШМ-ға ақпарат
жыл сайын
РП (келісу бойынша), "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
-
22.
Аграрлық жоғары оқу орындарында "Мал шаруашылығы" бағыты бойынша мамандарды даярлауды қайта қарау, оның ішінде "Зоотехния" білім беру бағдарламасын шығару мәселесін қарау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
-
1.4. Берік азықтық базаны және жайылымдық инфрақұрылымды құру
23.
Кешенді жоспарға 4-қосымшаға сәйкес егіс алаңдарын азықтық дақылдар егісін ұлғайту бағытына қарай әртараптандыру
АШМ-ға ақпарат
жыл сайын
ЖАО
талап етілмейді
-
24.
Облыстар бөлінісінде жерасты суларымен қамтамасыз ету карталарын әзірлеу
электрондық карта
2027 жылғы I тоқсан
СРИМ, АШМ
қолда бар бюджет қаражаты шегінде
РБ
25.
Азықтық дақыл тұқымын сатып алу кезінде өтемақы үлесін 20 %-ға ұлғайту
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
2027 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, ЖАО
қолда бар бюджет қаражаты шегінде
ЖБ
26.
Суармалы жерлерді азықтық дақылдар үшін ауыл шаруашылығы айналымына тарту
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
жыл сайын
АШМ, СРИМ, ЖАО
қолда бар бюджет қаражаты шегінде
ЖБ
27.
Инвестициялық субсидиялау бағдарламасы шеңберінде премикстер мен азықтық қоспаларды шығаратын кәсіпорындар құруға ынталандырудың жаңа тетіктерін әзірлеу және енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, ЖАО
қолда бар бюджет қаражаты шегінде
ЖБ
28.
Жайылымдарды суландыру есебінен олардың жаңа алқаптарын айналымға енгізу
АШМ-ға ақпарат
жыл сайын
ЖАО
қолда бар бюджет қаражаты шегінде
ЖБ
29.
066 "Жайылымдардың тозуына және шөлейттенуіне қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды өткізу" бағдарламасы шеңберінде қаражат бөлу арқылы ауылдық елді мекендердің айналасындағы жайылымдық алқаптарды түбегейлі жақсарту
АШМ-ға ақпарат
жыл сайын
ЖАО
қолда бар бюджет қаражаты шегінде
ЖБ
30.
Жерді жалға алу шарттарына жайылымдық алқаптардың тозуына жол бермеу және жер пайдаланушылардың жыл сайын жайылымдарды түбегейлі (жайылымдардың жалпы алаңының 1 %-ынан кем емес) және үстірт (жайылымдардың жалпы алаңының 5 %-ынан кем емес) жақсарту жұмыстарын жүргізуі жөніндегі міндетті норманы енгізу мәселелерін қарастыру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, ЖАО
талап етілмейді
-
31.

Вовлечение крупных землепользователей, занимающихся растениеводством, в животноводство путем включения требований для землепользователей, имеющих пахотные угодья свыше 10 тысяч га, но не занимающихся животноводством, по использованию не менее 15 % посевных площадей под кормовые культуры
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МСХ, МНЭ, МИО
не требуется
-
1.5. Меры по повышению привлекательности отрасли животноводства
32.
Проработка вопроса квотирования государственного образовательного заказа по направлению "Животноводство":
– с обязательной отработкой в течение 3-х лет на сельхозпредприятии;
– с определением ответственности МИО по трудоустройству
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
I квартал 2027 года
МНВО, МСХ, МИО, МНЭ
не требуется
-
33.
Проработка вопроса организации пилотного проекта совместно с университетами, работодателями и колледжами в организациях среднего образования Акмолинской, Северо-Казахстанской и Костанайской областей по ранней профориентации обучающихся на аграрные специальности
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
август 2026 года
МП, МНВО, МСХ, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), МИО
не требуется
-
34.
Усиление требований к материальной базе ВУЗов, занимающихся подготовкой кадров в области животноводства и ветеринарии
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
ежегодно, до 10 января, следующего за отчетным годом
МНВО, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), МСХ
не требуется
-
35.
Подготовка узкопрофильных ветеринарных специалистов в магистратуре, в том числе путем перераспределения выделенных грантов
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
2027 – 2029 годы
МСХ, МНВО, НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
в пределах имеющихся бюджетных средств
РБ, МБ
36.
Совершенствование мер государственной поддержки работодателей, построивших арендное жилище в селе, поселке, сельском округе для специалистов в животноводстве, в части установления норматива на уровне 50 % от стоимости строительства с учетом расходов на строительство и разработку проектно-сметной документации с установлением лимита по максимальной стоимости
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МПС, МНЭ
в пределах имеющихся бюджетных средств
РБ
37.
Проработка вопроса по распространению субсидирования рабочих мест на пастухов и чабанов, при необходимости внесение изменений в нормативные правовые акты
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МТСЗН, МСХ, МНЭ, МИО
не требуется
-
38.
В целях обеспечения социальной защищенности включение профессий чабанов и пастухов в отгонном животноводстве в перечень работников, занятых на работах с вредными условиями труда
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МТСЗН, МСХ, МНЭ
не требуется
-
39.
Проработка вопроса в части исчисления льготного стажа пастухов и чабанов в отгонном животноводстве при формировании стажа во вредных условиях труда
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
I квартал 2027 года
МТСЗН
не требуется
-
40.
Укрепление престижа профессии чабана, пастуха, скотника, доярки, телятницы, сакманщицы и птичницы через медиа, образование и культуру
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
III квартал 2026 года
МСХ, МКИ, МТСЗН, МП
не требуется
-
41.
Проработка вопроса в части пересмотра отнесения категории животноводческих объектов, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду, в сторону увеличения порогового значения по количеству поголовья
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
январь 2027 года
МСХ, МЭПР, МНЭ
не требуется
-

10 мың гектардан астам егіс алқабы бар, бірақ мал шаруашылығымен айналыспайтын жер пайдаланушылар үшін егіс алқаптарының кемінде 15 %-ін азықтық дақылдарға пайдалану бойынша талаптар енгізу арқылы өсімдік шаруашылығымен айналысатын ірі жер пайдаланушыларды мал шаруашылығына тарту
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, ЖАО
талап етілмейді
-
1.5. Мал шаруашылығы саласының тартымдылығын арттыру жөніндегі шаралар
32.
"Мал шаруашылығы" бағыты бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысына квота беру мәселесін пысықтау:
– ауыл шаруашылығы кәсіпорындарында міндетті түрде 3 (үш) жыл бойы еңбекпен өтеу;
– жергілікті атқарушы органдардың (ЖАО) түлектерді жұмысқа орналастыру бойынша жауапкершілігін айқындау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
2027 жылғы I тоқсан
ҒЖБМ, АШМ, ЖАО, ҰЭМ
талап етілмейді
-
33.
Университеттермен, жұмыс берушілермен және колледждермен бірлесіп, Ақмола, Солтүстік Қазақстан және Қостанай облыстарының орта білім беру ұйымдарында білім алушыларды аграрлық мамандықтарға ерте кәсіптік бағдарлау бойынша пилоттық жобаны ұйымдастыру мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
2026 жылғы тамыз
ОМ, ҒЖБМ, АШМ, "ҰАҒБО" КеАҚ (келісу бойынша), ЖАО
талап етілмейді
-
34.
Мал шаруашылығы мен ветеринария саласында кадрлар даярлайтын жоғары оқу орындарының материалдық-техникалық базасына қойылатын талаптарды күшейту
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 10 қаңтарына дейін
ҒЖБМ, "ҰАҒБО" КеАҚ (келісу бойынша), АШМ
талап етілмейді
-
35.
Магистратурада, оның ішінде бөлінген гранттарды қайта бөлу арқылы тар бейінді ветеринариялық мамандарды даярлау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
2027 – 2029 жылдар
АШМ, ҒЖБМ, "ҰАҒБО" КеАҚ (келісу бойынша)
қолда бар бюджет
қаражаты шегінде
РБ, ЖБ
36.
Мал шаруашылығы саласындағы мамандар үшін ауылда, кентте, ауылдық округте жалдамалы тұрғын үй салған жұмыс берушілерді мемлекеттік қолдау шараларын жетілдіру, оның ішінде құрылыс пен жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу шығындарын ескере отырып, құрылыс құнының 50 %-і деңгейінде норматив белгілеу және ең жоғары құнға лимит белгілеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ӨҚМ, ҰЭМ
қолда бар бюджет
қаражаты шегінде
РБ
37.
Жұмыс орындарын субсидиялауды бақташылар мен шопандарға қолдануды кеңейту мәселесін пысықтау, қажет болған жағдайда нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, АШМ, ҰЭМ, ЖАО
талап етілмейді
-
38.
Әлеуметтік қорғауды қамтамасыз ету мақсатында шалғайдағы мал шаруашылығындағы қойшылар (шопандар) мен бақташылардың кәсіптерін зиянды еңбек жағдайларында жұмыс істейтін қызметкерлер тізбесіне енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, АШМ, ҰЭМ
талап етілмейді
-
39.
Зиянды еңбек жағдайларында еңбек өтілін қалыптастыру кезінде шалғайдағы мал шаруашылығындағы қойшылар (шопандар) мен бақташылардың жеңілдікті өтілін есептеу бөлігіндегі мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
2027 жылғы
I тоқсан
Еңбекмині
талап етілмейді
-
40.
Бұқаралық ақпарат құралдары, білім беру және мәдениет арқылы қойшы (шопан), бақташы, малшы, сауыншы, бұзау бағушы, сақманшы және құс өсіруші мамандықтарының беделін арттыру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
2027 жылғы
III тоқсан
АШМ, МАМ, Еңбекмині, ОМ
талап етілмейді
-
41.
Қоршаған ортаға теріс әсер ететін мал шаруашылығы объектілері санаттарына жатқызуды қайта қарау бөлігінде, мал басының саны бойынша шекті мәнді ұлғайту бағытында мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
2027 жылғы
желтоқсан
АШМ, ЭТРМ, ҰЭМ
талап етілмейді
-

1.6. Развитие ветеринарной безопасности и расширение экспортных рынков животноводческой продукции
42.
Обеспечение ветеринарными объектами местных исполнительных органов
– приобретение ветеринарных станции;
– приобретение ветеринарных пунктов;
– приобретение скотомогильников
информация в МСХ
2026 – 2027 годы
МИО, МСХ
2026 год –
36 382 млн тенге;
2027 год – 29 818 млн тенге
МБ
43.
Приведение сибиреязвенных захоронений в соответствие с ветеринарно-санитарными требованиями, включая установку бетонных ограждений, указательных табличек и другое
информация в МСХ
ежегодно
МИО, МСХ
в пределах имеющихся бюджетных средств
МБ
44.
Проработка вопроса вывоза живых племенных сельскохозяйственных животных и продукции животноводства
протоколы и ветеринарные сертификаты
ежегодно
МСХ
не требуется
-
45.
Улучшение информационной базы в области ветеринарии:
– модернизация цифровых решений с созданием единой платформы;
– интеграция с информационной системой Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;
– разработка и внедрение информационной системы по контролю за обращением ветеринарных препаратов с целью прослеживаемости ветеринарных препаратов от производства, реализации, использования и утилизации
техническая документация
ежегодно
МСХ, МИИЦР,
АЦЭП
-
привлеченные на рынке средства
46.
Подключение объектов общественного питания к модулю "Ветеринарно-санитарная экспертиза" с целью прослеживаемости животноводческой продукции
техническая документация
ежегодно
МСХ, МП, МНВО,
МО, МНЭ, МЦИИР
не требуется
-
47.
Совершенствование законодательства в области ветеринарии
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
декабрь 2027 года
МСХ
не требуется
-
48.
Повышение заработной платы специалистам в области ветеринарии и обеспечение их специализированной одеждой
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
2027 – 2028 годы
МИО, МСХ
2027 год – 23 878,2 млн тенге;
2028 год – 22 588,7 млн тенге
РБ
1.7. Развитие рынков и внедрение компенсаторных механизмов для внутреннего рынка
49.
Введение обязательства для экспортеров говядины по поставкам не менее 15 % от экспортных объемов на внутренний рынок
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
ежегодно
МСХ, МТИ, МНЭ, МФ
не требуется
-
50.
Открытие новых рынков и включение в реестр отечественных товаропроизводителей казахстанских предприятий для осуществления экспорта животноводческой продукции
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
ежегодно
МСХ, МПС, МТИ
не требуется
-
1.8. Внедрение современных технологий в животноводстве
51.
Масштабирование применения RFID бирок (чипов и ошейников) для цифрового учета и прослеживаемости сельскохозяйственных животных
информация в МСХ
март 2026 года
МИО
не требуется
-
52.
Применение электропастуха для ограждения пастбищ, а также использования БПЛА для мониторинга скота
информация в МСХ
ежегодно
МИО
не требуется
-
53.
Использование искусственного интеллекта для прогнозирования продуктивности и управления стадом
информация в МСХ

1.6. Ветеринариялық қауіпсіздікті дамыту және мал шаруашылығы өнімдерінің экспорттық нарықтарын кеңейту
42.
Жергілікті атқарушы органдарды ветеринариялық объектілермен қамтамасыз ету:
– ветеринариялық станцияларды сатып алу;
– ветеринариялық пункттерді сатып алу;
– мал қорымдарын сатып алу
АШМ-ға ақпарат
2026 – 2027 жылдар
ЖАО, АШМ
2026 жыл – 36 382 млн теңге;
2027 жыл – 29 818 млн теңге
ЖБ
43.
Сібір жарасы көмінділерін ветеринариялық-санитариялық талаптарға сәйкестендіру, оның ішінде бетон қоршауларын орнату, ескерту (көрсеткіш) тақтайшаларын қою және басқа да шаралар
АШМ-ға ақпарат
жыл сайын
ЖАО, АШМ
қолда бар бюджет қаражаты шегінде
ЖБ
44.
Тірі асыл тұқымды ауыл шаруашылығы жануарларын және мал шаруашылығы өнімін әкету мәселесін пысықтау
хаттамалар мен ветеринариялық сертификаттар
жыл сайын
АШМ
талап етілмейді
-
45.
Ветеринария саласындағы ақпараттық базаны жетілдіру:
- бірыңғай платформа құру арқылы цифрлық шешімдерді жаңғырту;
- Мемлекеттік кірістер комитетінің ақпараттық жүйесімен интеграциялау;
- ветеринариялық препараттардың өндіруден бастап өткізу, қолдану және кәдеге жаратуға дейінгі барлық кезеңдерде қадағалануын қамтамасыз ету мақсатында ветеринариялық препараттардың айналымын бақылау жөніндегі ақпараттық жүйені әзірлеу және енгізу
техникалық құжаттама
жыл сайын
АШМ, ЖИЦДМ, ЭСТО
-
нарықтан тартылған қаражат
46.
Мал шаруашылығы өнімдерін қадағалау мақсатында қоғамдық тамақтану объектілерін "ветеринариялық санитариялық сараптама" модуліне қосу
техникалық құжаттама
жыл сайын
АШМ, ОМ, ҒЖБМ, Қорғанысмині, ҰЭМ, ЖИЦДМ
талап етілмейді
-
47.
Ветеринария саласындағы заңнаманы жетілдіру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
2027 жылғы желтоқсан
АШМ
талап етілмейді
-
48.
Ветеринария саласындағы мамандардың жалақысын арттыру және оларды арнайы киіммен қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
2027 – 2028 жылдар
ЖАО, АШМ
2027 жыл – 23 878,2 млн теңге;
2028 жыл – 22 588,7 млн теңге
РБ
1.7. Нарықтарды дамыту және ішкі нарық үшін компенсаторлық тетіктерді енгізу
49.
Сиыр етін экспорттаушылар үшін экспорт көлемінің кемінде 15 %-ын ішкі нарыққа жеңілдетілген бағамен жеткізу жөніндегі міндеттемені енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
жыл сайын
АШМ, СИМ, ҰЭМ, Қаржымині
талап етілмейді
-
50.
Жаңа нарықтарды ашу және мал шаруашылығы өнімдерін экспорттауды жүзеге асыру үшін қазақстандық кәсіпорындарды отандық тауар өндірушілер тізіліміне енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
жыл сайын
АШМ, ӨҚМ, СИМ
талап етілмейді
-
1.8. Мал шаруашылығында заманауи технологияларды енгізу
51.
Ауыл шаруашылығы жануарларын цифрлық есепке алу және қадағалау үшін RFID-биркаларды (чиптер мен алқалар) қолдануды кеңейту
АШМ-ға ақпарат
2026 жылғы наурыз
ЖАО
талап етілмейді
-
52.
Жайылымдарды қоршауға арналған электрлі қоршауларды қолдану, сондай-ақ малды мониторингтеу үшін ПҰА пайдалану
АШМ-ға ақпарат
жыл сайын
ЖАО
талап етілмейді
-
53.
Өнімділікті болжау және табынды басқару үшін жасанды интеллектін қолдану
АШМ-ға ақпарат

2027 – 2028 годы
МИО
не требуется
-
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АО "Продкорпорация" – акционерное общество "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация"
АПК – агропромышленный комплекс
НПП "Атамекен" – Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
АО "АКК" – акционерное общество "Аграрная кредитная корпорация"
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
СПК – социально-предпринимательские корпорации местных исполнительных регионов областей, городов республиканского значения
АО "НИХ "Байтерек" – акционерное общество "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек"
МНВО – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
БВУ – банки второго уровня
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИО – местные исполнительные органы
МБ – местный бюджет
МИИЦР – Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан
ВУЗ – высшее учебное заведение
АО "КАФ" - акционерное общество "Казагрофинанс"
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
МО – Министерство обороны Республики Казахстан
МТ - Министерство транспорта Республики Казахстан
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МП – Министерство просвещения Республики Казахстан
МПС – Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
БПЛА – беспилотный летательный аппарат
РБ – республиканский бюджет

2027 – 2028 жылдар
ЖАО
талап етілмейді
-
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
"Азық-түлік корпорациясы" ҰК" АҚ – "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
АӨК – агроөнеркәсіптік кешен
"Атамекен" ҰКП – "Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
"АНК" АҚ – "Аграрлық несие корпорациясы" акционерлік қоғамы
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
ӘКК – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялары
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ – "Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамы
ҒЖБМ – Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ЕДБ – екінші деңгейдегі банктер
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар
ЖБ – жергілікті бюджет
ЖИЦДМ – Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі
ЖОО – жоғары оқу орны
"ҚазАгроҚаржы" АҚ – "ҚазАгроҚаржы" акционерлік қоғамы
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Қорғанысмині – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі
КМ - Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі
МАМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
ОМ – Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ӨҚМ – Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
ПҰА – пилотсыз ұшу аппараты
РБ – республикалық бюджет

РП – республиканские палаты по племенному животноводству, созданные в рамках Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года № 278 "О племенном животноводстве"
ИБСПР – информационная база селекционной и племенной работы (автоматизированная система сбора, накопления и обработки данных о племенных животных и животных, вовлеченных в селекционный процесс, используемая для совершенствования и повышения генетического потенциала животных, а также учета племенной продукции (материала), сопровождаемая оператором, определенным уполномоченным органом)
МТИ – Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
МВРИ – Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
НАО "НАНОЦ" - некоммерческое акционерное общество "Национальный аграрный научно-образовательный центр"
МРС – мелкий рогатый скот
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
КРС – крупный рогатый скот
АЦЭП – товарищество с ограниченной ответственностью "Аналитический центр экономической политики в агропромышленном комплексе"
МЭПР – Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
RFID - Radio Frequency Identification (способ автоматической идентификации животных с помощью радиосигналов, основанный на взаимодействии между меткой (тегом) и специальным считывателем).
__________________________________
Приложение 1
к Комплексному плану
развития животноводства
в Республике Казахстан

РП – "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі №278 Қазақстан Республикасы Заңы аясында құрылған асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі республикалық палаталар
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры (асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган айқындаған оператор жүргізетін, жануарлардың генетикалық әлеуетін жетілдіру және арттыру үшін, сондай-ақ асыл тұқымдық өнімді (материалды) есепке алу үшін пайдаланылатын, асыл тұқымды жануарлар және селекциялық процеске тартылатын жануарлар туралы деректерді жинаудың, жинақтаудың және өңдеудің автоматтандырылған жүйесі)
СИМ – Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
СРИМ – Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі
"ҰАҒБО" КеАҚ – "Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
ҰМ – ұсақ мал
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ІҚМ – ірі қара мал
ЭСТО – "Агроөнеркәсіптік кешендегі экономикалық саясаттың талдау орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
ЭТРМ – Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі
RFID – Radio Frequency Identification (тег (белгі) пен арнайы оқу құрылғысы арасындағы өзара әрекетке негізделген радиосигналдар арқылы жануарларды автоматты түрде сәйкестендіру тәсілі)
Қазақстан Республикасында
мал шаруашылығын дамытудың