О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 января 2024 года № 16 "Об утверждении Правил формирования и учета целевых требований, целевых накоплений и выплат целевых накоплений, а также начисления целевых требований"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2025 года № 1132
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 января 2024 года № 16 "Об утверждении Правил формирования и учета целевых требований, целевых накоплений и выплат целевых накоплений, а также начисления целевых требований" следующие изменения и дополнение:
в Правилах формирования и учета целевых требований, целевых накоплений и выплат целевых накоплений, а также начисления целевых требований, утвержденных указанным постановлением:
части четвертую и пятую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Общая сумма целевых требований формируется путем суммирования целевых требований за отчетный год и общей суммы целевых требований за предыдущие периоды с учетом ставки усредненного инвестиционного дохода. При этом из общей суммы целевых требований за предыдущие периоды вычитаются ежегодные фактические выплаты из Нацфонда получателям целевых накоплений.
Таким образом, итоговая сумма целевых требований (ЦТитого) на конец отчетного года рассчитывается по следующей формуле:
ЦТитого = ЦТ50% УИД + (ЦТпред – СВ) * (1+СД), где:
СВ – общая сумма выплат из Нацфонда в течение отчетного года, определяемая согласно данным ЕНПФ;
ЦТпред – сумма целевых требований по состоянию на конец года, предшествующего отчетному.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. ЕНПФ получает по участникам целевых требований из государственной базы данных "Физические лица" (далее – ГБД ФЛ) посредством интеграции информационных систем следующие сведения:
1) о приобретении гражданства Республики Казахстан по рождению;
2) о принятии гражданства Республики Казахстан после рождения с указанием даты приобретения гражданства Республики Казахстан;
3) об утрате или выходе из гражданства Республики Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан";
4) о смерти с указанием даты смерти либо даты вступления в законную силу решения суда об объявлении умершим;
5) об актуализации сведений, содержащихся в ГБД ФЛ.
ЕНПФ самостоятельно формирует электронный список участников целевых требований в информационной системе ЕНПФ на основании полученных сведений из ГБД ФЛ.";

"Нысаналы талаптарды, нысаналы жинақтарды және нысаналы жинақ төлемдерін қалыптастыру мен есепке алу, сондай-ақ нысаналы талаптарды есепке жазу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 18 қаңтардағы № 16 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 23 желтоқсандағы № 1132 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Нысаналы талаптарды, нысаналы жинақтарды және нысаналы жинақ төлемдерін қалыптастыру мен есепке алу, сондай-ақ нысаналы талаптарды есепке жазу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 18 қаңтардағы № 16 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Нысаналы талаптарды, нысаналы жинақтарды және нысаналы жинақ төлемдерін қалыптастыру мен есепке алу, сондай-ақ нысаналы талаптарды есепке жазу қағидаларында:
5-тармақтың төртінші және бесінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Нысаналы талаптардың жалпы сомасы орташаланған инвестициялық кіріс мөлшерлемесін ескере отырып, есепті жылдағы нысаналы талаптар мен алдыңғы кезеңдердегі нысаналы талаптардың жалпы сомасын қосу арқылы қалыптастырылады. Бұл ретте алдыңғы кезеңдердегі нысаналы талаптардың жалпы сомасынан нысаналы жинақтарды алушыларға Ұлттық қордан берілетін жыл сайынғы іс жүзіндегі төлемдер шегеріледі.
Осылайша, нысаналы талаптардың есепті жылдың аяғындағы жиынтық сомасы (НТжиыны) мынадай формула бойынша есептеледі:
НТжиыны = НТ50%ОИК + (НТалдыңғы – ТС)*(1 + КМ), мұндағы:
ТС – БЖЗҚ деректеріне сәйкес айқындалатын есепті жылдың ішіндегі Ұлттық қордан берлетін төлемдердің жалпы сомасы.
НТалдыңғы – нысаналы талаптардың есепті жылдың алдындағы жылдың соңындағы жағдай бойынша сомасы.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. БЖЗҚ ақпараттық жүйелерді интеграциялау арқылы "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорынан (бұдан әрі – ЖТ МДҚ) нысаналы талаптарға қатысушылар бойынша мынадай:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығын туған кезде алғаны туралы;
2) Қазақстан Республикасының азаматтығын алған күнін көрсетіп, Қазақстан Республикасының азаматтығын туғанынан кейін қабылдағаны туралы;
3) "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылғаны немесе шыққаны туралы;
4) қайтыс болған күнін не соттың қайтыс болды деп жариялау туралы шешімінің заңды күшіне енген күнін көрсетіп, қайтыс болғаны туралы;
5) ЖТ МДҚ-да қамтылған мәліметтердің жаңартылғаны туралы мәліметтерді алады.
БЖЗҚ ЖТ МДҚ-дан алынған мәліметтер негізінде БЖЗҚ ақпараттық жүйесінде нысаналы талаптарға қатысушылардың электрондық тізімін дербес қалыптастырады.";

дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. При формировании электронного списка участников целевых требований ЕНПФ включает:
1) лиц, у которых в ГБД ФЛ в поле "гражданство" не значится "Казахстан", в категорию "утратившие гражданство или вышедшие из гражданства Республики Казахстан";
2) лиц, у которых в ГБД ФЛ в поле "жизненный статус" значится "умерший", в категорию "умершие либо объявленные умершими вступившим в законную силу решением суда".";
пункты 9, 10, 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"9. Общее количество участников целевых требований на конец отчетного 2023 года ЕНПФ определяется исходя из общего количества участников целевых требований на конец 2023 года, включенных в электронный список, за исключением лиц, умерших либо объявленных умершими согласно решениям судов, вступившим в законную силу до конца 2023 года.
В последующие годы расчет общего количества участников целевых требований на конец отчетного года ЕНПФ осуществляется по следующей формуле:
У = Упред + РУ + УГ - УУ - УУГ - УДС + УРД - УОД, где:
У – участники целевых требований на конец отчетного года (в том числе умершие либо объявленные умершими вступившим в законную силу решением суда в течение отчетного года);
Упред – участники целевых требований на конец года, предшествующего отчетному (в том числе умершие либо объявленные умершими вступившим в законную силу решением суда в течение года, предшествующего отчетному);
РУ – участники целевых требований, родившиеся в отчетном году;
УГ – участники целевых требований, принявшие гражданство Республики Казахстан в отчетном году;
УУ – участники целевых требований, умершие либо объявленные умершими вступившим в законную силу решением суда в течение года, предшествующего отчетному (за исключением умерших либо объявленных умершими вступившим в законную силу решением суда до конца 2023 года);
УУГ – участники целевых требований, утратившие гражданство Республики Казахстан, вышедшие из гражданства Республики Казахстан в отчетном году;
УДС – участники целевых требований, достигшие восемнадцати лет в отчетном году;
УРД – ранее не учтенные дети, имеющие либо имевшие право быть участником целевых требований, а также лица, по которым были изменения в дате рождения, дате смерти, дате принятия гражданства Республики Казахстан, включая ранее учтенных (далее – ранее не учтенные, имевшие право быть участником целевых требований);
УОД – ранее учтенные дети, не имевшие право быть участниками целевых требований, а также лица, по которым были изменения в дате рождения, дате смерти, дате принятия гражданства Республики Казахстан (далее – ранее учтенные, не имевшие право быть участниками целевых требований).

мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. БЖЗҚ нысаналы талаптарға қатысушылардың электрондық тізімін қалыптастыру кезінде:
1) ЖТ МДҚ-да "азаматтығы" деген жолда "Қазақстан" деген жазу жоқ адамдарды "Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылған немесе азаматтығынан шыққан" деген санатқа жатқызады;
2) ЖТ МДҚ-да "өмірлік мәртебесі" деген жолда "қайтыс болған" деп көрсетілген адамдарды "қайтыс болған не заңды күшіне енген сот шешімімен қайтыс болды деп жарияланған" деген санатқа жатқызады.";
9, 10, 11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. БЖЗҚ есепті 2023 жылдың соңындағы нысаналы талаптарға қатысушылардың жалпы санын 2023 жылдың соңына дейін соттардың заңды күшіне енген шешімдеріне сәйкес қайтыс болған не қайтыс болды деп жарияланған адамдарды қоспағанда, электрондық тізімге енгізілген 2023 жылдың соңындағы нысаналы талаптарға қатысушылардың жалпы санын негізге ала отырып айқындайды.
Кейінгі жылдары БЖЗҚ есепті жылдың соңындағы нысаналы талаптарға қатысушылардың жалпы санын есептеуді мынадай формула бойынша жүзеге асырады:
Қ = Қалдыңғы+ ТҚ + ҚА – ҚҚ – АЖҚ – ОТҚ + ББҚ – ҚБҚ, мұндағы:
Қ – есепті жылдың соңындағы нысаналы талаптарға қатысушылар (оның ішінде есепті жылдың ішінде қайтыс болғандар не соттың заңды күшіне енген шешімімен қайтыс болды деп жарияланғандар);
Қалдыңғы – есепті жылдың алдындағы жылдың соңындағы нысаналы талаптарға қатысушылар (оның ішінде есепті жылдың алдындағы жылдың ішінде қайтыс болғандар не соттың заңды күшіне енген шешімімен қайтыс болды деп жарияланғандар);
ТҚ – есепті жылы туған нысаналы талаптарға қатысушылар;
ҚА – есепті жылы Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған нысаналы талаптарға қатысушылар;
ҚҚ – есепті жылдың алдындағы жылдың ішінде қайтыс болған не соттың заңды күшіне енген шешімімен қайтыс болды деп жарияланған нысаналы талаптарға қатысушылар (2023 жылдың соңына дейін қайтыс болғандарды не соттың заңды күшіне енген шешімімен қайтыс болды деп жарияланғандарды қоспағанда);
АЖҚ – есепті жылы Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқан, Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққан нысаналы талаптарға қатысушылар;
ОТҚ – есепті жылы он сегіз жасқа толған нысаналы талаптарға қатысушылар;
ББҚ – нысаналы талаптарға қатысушы болуға құқығы бар не болған, бұрын есепке алынбаған балалар, сондай-ақ бұрын есепке алынғандарды қоса алғанда, туған күнінде, қайтыс болған күнінде, Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған күнінде өзгерістер болған адамдар (бұдан әрі – нысаналы талаптарға қатысушы болуға құқығы болған, бұрын есепке алынбағандар);
ҚБҚ – нысаналы талаптарға қатысушылар болуға құқығы болмаған, бұрын есепке алынған балалар, сондай-ақ туған күнінде, қайтыс болған күнінде, Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған күнінде өзгерістер болған адамдар (бұдан әрі – нысаналы талаптарға қатысушылар болуға құқығы болмаған, бұрын есепке алынғандар).

10. Ежегодно не позднее:
1) двадцатого числа первого месяца, следующего за отчетным годом, ЕНПФ:
формирует электронный список участников целевых требований в информационной системе ЕНПФ на основании полученных сведений из ГБД ФЛ в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил по состоянию на конец отчетного года (31 декабря включительно) с учетом изменений, поступивших ЕНПФ из ГБД ФЛ по состоянию на 23:59:59 по времени города Астаны пятнадцатого числа первого месяца текущего года;
направляет электронный список участников целевых требований оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронное правительство" для проведения верификации.
Если последний день приходится на нерабочий день, то днем окончания считается первый рабочий день, следующий за ним;
2) трех рабочих дней с даты получения от ЕНПФ электронного списка оператор информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронное правительство" подтверждает корректность сформированного списка участников целевых требований по форме в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
11. Расчет целевых требований на одного участника целевых требований к начислению в текущем году производится по следующей формуле:
У – общее количество участников целевых требований на конец отчетного года, рассчитанное согласно пункту 9 настоящих Правил;
ЦТ – сумма целевых требований за отчетный год с учетом корректировки на суммы целевых требований участников целевых требований и целевых накоплений получателей целевых накоплений:
утративших гражданство Республики Казахстан, вышедших из гражданства Республики Казахстан в отчетном году;
ранее не учтенных, имеющих либо имевших право быть участником целевых требований;
ранее учтенных, не имевших право быть участниками целевых требований;
а также на величины (СРОПО) остатков после округления СЦТ50%УИД за календарный год, предшествовавший отчетному году, и начисленного инвестиционного дохода на сумму целевых требований по состоянию на конец года, предшествующего отчетному году.
СЦТ50%УИД округляется с точностью до двух знаков после запятой с применением метода отсечения.
Значение ЦТ рассчитывается по следующей формуле:
ЦТ = ЦТ50%УИД + ЦТкорр, где:
ЦТ50%УИД – сумма целевых требований за отчетный год, расчет которой осуществляется согласно пункту 5 настоящих Правил;
ЦТкорр – сумма корректировки.
Значение ЦТкорр рассчитывается по следующей формуле:
ЦТкорр = ЦТУУГ + ЦТУОД – ЦТУРД + ЦН + СРОПО, где:
ЦТУУГ – общая сумма целевых требований участников целевых требований, выбывших по причинам утраты гражданства Республики Казахстан, выхода из гражданства Республики Казахстан в течение отчетного года, рассчитываемая по данным участникам целевых требований по следующей формуле:
ЦТУОД – общая сумма целевых требований участников целевых требований, включенных в электронный список календарного года, предшествовавшего отчетному, как не имеющих право быть участниками целевых требований, рассчитываемая по данным участникам целевых требований по следующей формуле:
ЦТУРД – общая сумма целевых требований участников целевых требований, отсутствовавших в электронном списке календарного года, предшествовавшего отчетному, рассчитываемая по данным участникам целевых требований по следующей формуле:
ЦН – общая сумма целевых накоплений:
выбывших по причинам утраты гражданства Республики Казахстан, выхода из гражданства Республики Казахстан в течение предыдущих годов или текущего года;
ранее учтенных, не имевших право быть участниками целевых требований.
СРОПО – совокупный размер остатков после округления суммы целевых требований отчетного года на одного участника целевых требований (СЦТ50%УИД) и суммы инвестиционного дохода, начисленного на сумму целевых требований на одного участника целевых требований на конец года, предшествовавшего отчетному (СЦТпред *ГД), по всем участникам целевых требований.
Для каждого участника целевых требований, отсутствовавшего в электронном списке календарного года, предшествовавшего отчетному, определяется календарный год, в котором данный участник целевых требований учитывается как участник целевых требований (далее – год вступления). Значение
для данного участника целевых требований принимается равным значению СЦТпред участников целевых требований, учтенных как участники целевых требований в указанный год вступления.
Для участников целевых требований, умерших либо объявленных умершими вступившим в законную силу решением суда до начала года, предшествовавшего отчетному, либо достигших восемнадцати лет до начала отчетного года, определяются год вступления, а также календарный год, в котором данный участник целевых требований прекращает быть участником целевых требований (далее – год выбытия). Величина целевых требований для такого участника целевых требований принимается равной значению целевых требований в год выбытия для участников целевых требований, учтенных как участники целевых требований в год вступления.

10. Жыл сайын:
1) есепті жылдан кейінгі бірінші айдың жиырмасыншы күнінен кешіктірмей БЖЗҚ:
ағымдағы жылдың бірінші айының он бесінші күні Астана қаласының уақыты бойынша сағат 23:59:59-дағы жағдай бойынша БЖЗҚ-ға ЖТ МДҚ-дан түскен өзгерістерді ескере отырып, есепті жылдың соңындағы (31 желтоқсанды қоса алғанда) жағдай бойынша осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес ЖТ МДҚ-дан алынған мәліметтердің негізінде БЖЗҚ ақпараттық жүйесінде нысаналы талаптарға қатысушылардың электрондық тізімін қалыптастырады;
верификациялауды жүргізу үшін "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына нысаналы талаптарға қатысушылардың электрондық тізімін жібереді.
Егер соңғы күн жұмыс істемейтін күнге келсе, онда одан кейінгі бірінші жұмыс күні мерзімі аяқталған күн болып есептеледі;
2) БЖЗҚ-дан электрондық тізімді алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нысаналы талаптарға қатысушылардың қалыптастырылған тізімінің дұрыстығын растайды.
11. Ағымдағы жылы есепке жазу үшін бір нысаналы талаптарға қатысушыға нысаналы талаптарды есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Қ – осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес есептелген есепті жылдың соңындағы нысаналы талаптарға қатысушылардың жалпы саны;
НТ – мына:
есепті жылы Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқан, Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққан;
нысаналы талаптардың қатысушысы болуға құқығы бар не болған, бұрын есепке алынбаған;
нысаналы талаптарға қатысушылар болуға құқығы болмаған, бұрын есепке алынған нысаналы талаптарға қатысушылардың нысаналы талаптарының сомасына және нысаналы жинақтарды алушылардың нысаналы жинақтарының сомасына;
сондай-ақ есепті жылдың алдындағы күнтізбелік жылдағы НТС50%ОИК дөңгелектегеннен кейінгі қалдықтар және есепті жылдың алдындағы жылдың соңындағы жағдай бойынша нысаналы талаптар сомасына есептелген инвестициялық кіріс шамасына (ҚЖМДК) түзетуді ескере отырып, есепті жылдағы нысаналы талаптар сомасы.
НТС50%ОИК кесу әдісін қолдана отырып, үтірден кейін екі белгіге дейінгі дәлдікпен дөңгелектеледі.
НТ мәні мынадай формула бойынша есептеледі:
НТ = НТ50%ОИК + НТтүз, мұндағы:
НТ50%ОИК – есепті жылдағы нысаналы талаптардың сомасы, ол Қағидалардың 5-тармағына сәйкес есептеледі;
НТтүз – түзету сомасы.
НТтүз мәні мынадай формула бойынша есептеледі:
НТтүз = НТАЖҚ + НТҚБҚ – НТББҚ + ҚЖМДК, мұндағы:
НТАЖҚ – есепті жылдың ішінде Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалту, Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу себептерінен шығып қалған нысаналы талаптарға қатысушылардың нысаналы талаптарының жалпы сомасы, ол осы нысаналы талаптарға қатысушылар бойынша мынадай формула бойынша есептеледі:
НТҚБҚ – есепті жылдың алдындағы күнтізбелік жылдың электрондық тізіміне нысаналы талаптарға қатысушылар болуға құқығы жоқ ретінде енгізілген нысаналы талаптарға қатысушылардың нысаналы талаптарының жалпы сомасы, ол осы нысаналы талаптарға қатысушылар бойынша мынадай формула бойынша есептеледі:
НТББҚ – есепті жылдың алдындағы күнтізбелік жылдың электрондық тізімінде болмаған нысаналы талаптарға қатысушылардың нысаналы талаптарының жалпы сомасы, ол осы нысаналы талаптарға қатысушылар бойынша мынадай формула бойынша есептеледі:
НЖ – мына:
өткен жылдар немесе ағымдағы жыл ішінде Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалту, Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу себептерінен шығып қалғандардың;
нысаналы талаптарға қатысушылар болуға құқығы болмаған, бұрын есепке алынғандардың нысаналы жинақтарының жалпы сомасы.
ҚЖМДК – бір нысаналы талаптарға қатысушыға есепті жылдың нысаналы талаптарының сомасы мен барлық нысаналы талаптарға қатысушылар бойынша бір нысаналы талаптарға қатысушыға арналған нысаналы талаптардың есепті жылдың алдындағы (НТСалдыңғы*ЖК) жылдың соңындағы сомасына есепке жазылған инвестициялық кіріс сомасын дөңгелектегеннен кейінгі қалдықтардың жиынтық мөлшері.
Есепті жылдың алдындағы күнтізбелік жылдың электрондық тізімінде болмаған әрбір нысаналы талаптарға қатысушы үшін осы нысаналы талаптарға қатысушы нысаналы талаптарға қатысушы ретінде ескерілетін күнтізбелік жыл (бұдан әрі – кіру жылы) айқындалады. Осы нысаналы талаптарға қатысушы үшін НТСкалдыңғы мәні көрсетілген кіру жылындағы нысаналы талаптарға қатысушылар ретінде есепке алынған нысаналы талаптарға қатысушылардың НТСалдыңғы мәніне тең деп қабылданады.
Есептi жылдың алдындағы жыл басталғанға дейiн қайтыс болған, не соттың заңды күшiне енген шешiмiмен қайтыс болды деп жарияланған, не есептi жыл басталғанға дейiн он сегiз жасқа толған нысаналы талаптарға қатысушылар үшiн кiру жылы, сондай-ақ осы нысаналы талаптарға қатысушы нысаналы талаптарға қатысушы болуын тоқтататын күнтiзбелiк жыл (бұдан әрi – шығу жылы) айқындалады. Мұндай нысаналы талаптарға қатысушы үшін нысаналы талаптардың шамасы кіру жылы нысаналы талаптарға қатысушылар ретінде ескерілген нысаналы талаптарға қатысушылар үшін шығу жылындағы нысаналы талаптардың мәніне тең деп қабылданады.

12. Сумма целевых требований на одного участника целевых требований по состоянию на конец отчетного года рассчитывается по следующей формуле:
СЦТ = СЦТ50% УИД + СЦТпред * (1 + СД), где:
СЦТпред – сумма целевых требований на участника целевых требований на конец года, предшествовавшего отчетному;
СЦТпред* (1 + СД) округляется с точностью до двух знаков после запятой с применением метода отсечения.
Величины остатков после округления суммируются для вычисления совокупного размера остатков для всех участников целевых требований (СРОПО);
СД – среднегодовая (средняя геометрическая) доходность валютных активов Нацфонда за восемнадцать лет, рассчитываемая в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. ЕНПФ в течение трех рабочих дней после исполнения пункта 14 настоящих Правил направляет в НБ РК заявку на перечисление целевых требований согласно приложению 3 к настоящим Правилам на перечисление целевых требований на счет целевых активов в сумме целевых накоплений по участникам целевых требований, достигшим/ достигающим восемнадцати лет в текущем календарном году, умершим либо объявленным умершими вступившим в законную силу решением суда в отчетном году, а также ранее не учтенным детям, имеющим либо имевшим право быть участниками целевых требований в течение предыдущих периодов, участникам целевых требований или получателям целевых накоплений, уменьшенную на сумму целевых накоплений по лицам, утратившим гражданство Республики Казахстан, вышедшим из гражданства Республики Казахстан, а также лицам ранее учтенным, не имевшим право быть участниками целевых требований в течение предыдущих периодов.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. При получении в течение отчетного года сведений из ГБД ФЛ об утрате или выходе из гражданства Республики Казахстан, об актуализации сведений, содержащихся в ГБД ФЛ, а также сведений, согласно которым отсутствует право быть участниками целевых требований, участник целевых требований или получатель целевых накоплений утрачивает право на получение выплаты целевых накоплений, при этом:
1) целевые требования участника целевых требований подлежат распределению между другими участниками целевых требований в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил;
2) целевые накопления получателя целевых накоплений подлежат списанию с целевого накопительного счета и распределению между другими участниками целевых требований в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил. При этом целевой накопительный счет получателя целевых накоплений закрывается в соответствии с пунктом 17 настоящих Правил.";

12. Есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша бір нысаналы талаптарға қатысушыға нысаналы талаптардың сомасы мынадай формула бойынша есептеледі:
НТС = НТС50%ОИК + НТСалдыңғы * (1 + ОК), мұндағы:
НТСалдыңғы – нысаналы талаптарға қатысушыға арналған нысаналы талаптардың есепті жылдың алдындағы жылдың соңындағы сомасы;
НТСалдыңғы * (1 + ОК) кесу әдісі қолданылып, үтірден кейін екі белгіге дейінгі дәлдікпен дөңгелектенеді.
Дөңгелектегеннен кейінгі қалдықтардың шамалары барлық нысаналы талаптарға қатысушылар үшін қалдықтардың жиынтық мөлшерін есептеу үшін қосылады (ҚЖМДК);
ОК – осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес есептелетін Ұлттық қордың валюталық активтерінің он сегіз жылдағы орташа жылдық (орташа геометриялық) кірістілігі.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. БЖЗҚ осы Қағидалардың 14-тармағы орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде ҚР ҰБ-ға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ағымдағы күнтізбелік жылы он сегіз жасқа толған/толатын, есепті жылы қайтыс болған не соттың заңды күшіне енген шешімімен қайтыс болды деп жарияланған нысаналы талаптарға қатысушылар, сондай-ақ алдыңғы кезеңдер ішінде нысаналы талаптарға қатысушылар болуға құқығы бар не болған, бұрын есепке алынбаған балалар, нысаналы талаптарға қатысушылар немесе нысаналы жинақтарды алушылар бойынша нысаналы жинақтар сомасында нысаналы активтер шотына алдыңғы кезеңдер ішінде Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқан, Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққан адамдар, сондай-ақ нысаналы талаптарға қатысушылар болуға құқығы болмаған, бұрын есепке алынған адамдар бойынша нысаналы жинақтар сомасына азайтылған нысаналы талаптарды аударуға өтінім жібереді.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Есепті жылдың ішінде ЖТ МДҚ-дан Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылылғаны немесе шыққаны туралы, ЖТ МДҚ-да мәліметтердің жаңартылғаны туралы мәліметтерді, сондай-ақ нысаналы талаптарға қатысушылар болуға құқығының жоқ екендігі туралы мәліметтерді алған кезде нысаналы талаптарға қатысушы немесе нысаналы жинақтарды алушы нысаналы жинақтар төлемдерін алу құқығын жоғалтады, бұл ретте:
1) нысаналы талаптарға қатысушының нысаналы талаптары осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес басқа нысаналы талаптарға қатысушылар арасында бөлінуге тиіс;
2) нысаналы жинақтарды алушының нысаналы жинақтары нысаналы жинақтау шотынан есептен шығарылуға және осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес басқа нысаналы талаптарға қатысушылар арасында бөлінуге тиіс. Бұл ретте нысаналы жинақтарды алушының нысаналы жинақтау шоты осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес жабылады.";

пункты 35 и 36 изложить в следующей редакции:
"35. Для получения целевых требований умершего либо объявленного умершим вступившим в законную силу решением суда участника целевых требований или получателя целевых накоплений наследниками представляются в ЕНПФ при личном обращении следующие документы:
1) заявление о назначении выплат целевых накоплений по форме, утвержденной внутренним документом ЕНПФ (далее – заявление);
2) оригинал документа, удостоверяющего личность наследника;
4) оригинал или нотариально засвидетельствованная копия свидетельства о праве на наследство либо оригинал или нотариально засвидетельствованная копия соглашения о разделе наследуемого имущества, либо решение суда, вступившее в законную силу;
5) реквизиты банковского счета наследника, открытого у уполномоченного оператора в долларах США.
Наследник (наследники) обращается (обращаются) за выплатой целевых требований умершего либо объявленного умершим вступившим в законную силу решением суда участника целевых требований после зачисления целевых требований в виде целевых накоплений в ЕНПФ на целевой накопительный счет в порядке, предусмотренном в пункте 16 настоящих Правил.
При получении вышеуказанных документов от наследника (наследников) ЕНПФ запрашивает сведения из ГБД ФЛ о наличии сведений о смерти участника целевых требований или получателя целевых накоплений.
В случае отсутствия целевого накопительного счета и (или) сведений в ГБД ФЛ о смерти участника целевых требований или получателя целевых накоплений ЕНПФ отказывает наследнику (наследникам) при личном обращении в приеме заявления в день обращения с вручением расписки об отказе в приеме заявления по форме, определяемой внутренним документом ЕНПФ.
36. При подаче заявления через:
1) третье лицо в дополнение к документам, указанным в пункте 35 настоящих Правил, третьим лицом (поверенное лицо, законный представитель) представляются:
оригинал нотариально удостоверенной доверенности или ее нотариально засвидетельствованная копия с указанием полномочий по подаче заявления, согласия на сбор и обработку персональных данных;
оригинал документа, удостоверяющего личность;
документ, подтверждающий статус законного представителя, в случае обращения законного представителя.
При этом копия документа, удостоверяющего личность наследника, нотариально свидетельствуется (при условии, что нотариальное свидетельствование производится в государстве проживания);
2) средства почтовой связи копия документа, удостоверяющего личность наследника, законного представителя, документа, подтверждающего статус законного представителя, а также подпись наследника, законного представителя в заявлении нотариально свидетельствуются (при условии, что нотариальное свидетельствование производится в государстве проживания).";

35 және 36-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Қайтыс болған немесе соттың заңды күшіне енген шешімімен қайтыс болды деп жарияланған нысаналы талаптарға қатысушының немесе нысаналы жинақтарды алушының нысаналы талаптарын алу үшін мұрагерлер БЖЗҚ-ға жеке жүгіне отырып, мынадай құжаттарды ұсынады:
1) БЖЗҚ-ның ішкі құжатымен бекітілген нысан бойынша нысаналы жинақтар төлемдерін тағайындау туралы өтініш (бұдан – өтініш);
2) мұрагердің немесе жеке басын куәландыратын құжаттың түпнұсқасы;
4) мұраға құқық туралы куәліктің түпнұсқасы немесе нотариат куәландырған көшірмесі, не мұраға қалдырылатын мүлікті бөлу туралы келісімнің түпнұсқасы немесе нотариат куәландырған көшірмесі, не соттың заңды күшіне енген шешімі;
5) мұрагердің уәкілетті операторда АҚШ долларымен ашылған банктік шотының деректемелері.
Мұрагер (мұрагерлер) БЖЗҚ-ға осы Қағидалардың 16-тармағында көзделген тәртіппен нысаналы жинақтар түрінде нысаналы жинақтау шотына есепке жатқызылғаннан кейін қайтыс болған не соттың заңды күшіне енген шешімімен қайтыс болды деп жарияланған нысаналы талаптарға қатысушының нысаналы талаптарының төленуі үшін жүгінеді.
БЖЗҚ жоғарыда көрсетілген құжаттарды мұрагерден (мұрагерлерден) алған кезде ЖТ МДҚ-дан нысаналы талаптарға қатысушының немесе нысаналы жинақтарды алушының қайтыс болғаны туралы мәліметтердің бар-жоғы туралы мәліметтерді сұратады.
Нысаналы жинақтау шоты және (немесе) ЖТ МДҚ-да нысаналы талаптарға қатысушының немесе нысаналы жинақтарды алушының қайтыс болғаны туралы мәліметтер болмаған жағдайда БЖЗҚ мұрагер (мұрагерлер) жеке жүгінген кезде БЖЗҚ-ның ішкі құжатында айқындалатын нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріп, жүгінген күні оның (олардың) өтінішін қабылдаудан бас тартады.
36. Өтініш:
1) үшінші тұлға арқылы берілген кезде үшінші тұлға (сенім білдірілген тұлға, заңды өкіл) осы Қағидалардың 35-тармағында көрсетілген құжаттарға қосымша:
нотариат куәландырған сенімхаттың түпнұсқасын немесе оның өтініш беру жөніндегі өкілеттіктері, дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісімі көрсетілген нотариат куәландырған көшірмесін;
жеке басын куәландыратын құжаттың түпнұсқасын;
заңды өкіл жүгінген жағдайда заңды өкілдің мәртебесін растайтын құжатты ұсынады.
Бұл ретте мұрагердің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі нотариатта куәландырылады (нотариаттық куәландыру тұратын мемлекетте жүргізілген жағдайда);
2) пошта байланысы құралдары арқылы берілген кезде мұрагердің, заңды өкілдің жеке басын куәландыратын құжаттың, заңды өкілдің мәртебесін растайтын құжаттың көшірмесі, сондай-ақ мұрагердің, заңды өкілдің өтініштегі қолы нотариатта куәландырылады (нотариаттық куәландыру тұратын мемлекетте жүргізілген жағдайда).".

приложения 2 и 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 23 декабря 2025 года № 1132
Приложение 2
к Правилам формирования и
учета целевых требований,
целевых накоплений и выплат
целевых накоплений, а также
начисления целевых требований
Сведения о количестве участников целевых требований по состоянию на конец отчетного 20___ года
№ п/п
Категория участников целевых требований*
Количество
1
2
3
1.
Всего на начало отчетного года
2.
Родившиеся в отчетном году
3.
Принявшие гражданство Республики Казахстан в отчетном году
4.
Умершие либо объявленные умершими вступившим в законную силу решением суда в течение года, предшествующего отчетному**
5.
Утратившие гражданство Республики Казахстан либо вышедшие из гражданства Республики Казахстан в отчетном году
6.
Достигшие восемнадцати лет в отчетном году
6.1
Всего по итогам прошлого года
6.2
Утратившие гражданство Республики Казахстан либо вышедшие из гражданства Республики Казахстан в отчетном году (учтены в графе 5)
6.3
Ранее не учтенные, имевшие право быть участниками целевых требований (учтены в графе 7)
6.4
Ранее учтенные, не имевшие право быть участниками целевых требований (учтены в графе 8)
6.5

көрсетілген Қағидаларға 2 және 3-қосымшалар осы қаулыға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2025 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 1132 қаулысына
1-қосымша
Нысаналы талаптарды,
нысаналы жинақтарды және
нысаналы жинақ төлемдерін
қалыптастыру мен есепке алу,
сондай-ақ нысаналы талаптарды
есепке жазу қағидаларына
2-қосымша
Есепті 20 ___ жылдың соңындағы жағдай бойынша нысаналы талаптарға қатысушылардың саны туралы мәліметтер
Р/с
Нысаналы талаптарға қатысушылардың санаты *
Саны
1
2
3
1.
Есепті жылдың басында барлығы
2.
Есепті жылы туғандар
3.
Есепті жылы Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдағандар
4.
Есепті жылдың алдындағы жылы қайтыс болғандар не соттың заңды күшіне енген шешімімен қайтыс болды деп жарияланғандар**
5.
Есепті жылы Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқандар не Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққандар
6.
Есепті жылы он сегіз жасқа толғандар
6.1.
Өткен жылдың қорытындысы бойынша барлығы
6.2.
Есепті жылы Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқандар не Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққандар (5-бағанда ескерілді)
6.3.
Нысаналы талаптарға қатысушылар болуға құқығы болған, бұрын есепке алынбағандар (7-бағанда ескерілді)
6.4.
Нысаналы талаптарға қатысушылар болуға құқығы болмаған, бұрын есепке алынғандар (8-бағанда ескерілді)
6.5.

Всего с учетом изменений, указанных в графах 6.1 – 6.4 (графы 6.1 - 6.2 + 6.3 - 6.4)
7.
Ранее не учтенные, имевшие право быть участниками целевых требований
8.
Ранее учтенные, не имевшие право быть участниками целевых требований
9.
Всего на конец отчетного года***
10.
Достигающие восемнадцати лет в течение календарного года, следующего за отчетным
11.
Умершие либо объявленные умершими вступившим в законную силу решением суда в течение отчетного года
Примечания:
*в категории участников целевых требований вносятся иные уточнения по итогам проведенной верификации согласно пункту 10 настоящих Правил формирования и учета целевых требований, целевых накоплений и выплат целевых накоплений, а также начисления целевых требований;

6.1 – 6.4-бағандарда көрсетілген өзгерістерді ескергенде, барлығы (6.1 - 6.2 + 6.3 - 6.4-бағандар)
7.
Нысаналы талаптарға қатысушылар болуға құқығы болған, бұрын есепке алынбағандар
8.
Нысаналы талаптарға қатысушылар болуға құқығы болмаған, бұрын есепке алынғандар
9.
Есепті жылдың соңында барлығы ***
10.
Есепті жылдан кейінгі күнтізбелік жылы он сегізге толатындар***
11.
Есепті жылдың ішінде қайтыс болғандар не соттың заңды күшіне енген шешімімен қайтыс болды деп жарияланғандар
Ескертпелер:
* нысаналы талаптарға қатысушылар санатына осы Нысаналы талаптарды, нысаналы жинақтарды және нысаналы жинақ төлемдерін қалыптастыру мен есепке алу, сондай-ақ нысаналы талаптарды есепке жазу қағидаларының 10-тармағына сәйкес жүргізілген верификацияның қорытындылары бойынша өзге де нақтылаулар енгізіледі;

** за 2024 отчетный год информация в графе 4 = 0;
*** за 2023 отчетный год информация отражается только в графах 9 и 10.
Состав сведений
(наименование файла)
Хеш-сумма MD5
Размер (байт)
Количество записей в файле
Список индивидуальных идентификационных номеров участников целевых требований
Акционерное общество "Единый накопительный пенсионный фонд"
________________/ ______________/ _______________
Место печати       должность       подпись расшифровка
Дата подписания _____________
Акционерное общество "Национальные информационные технологии"
________________/ ______________/ _______________
Место печати       должность       подпись расшифровка
Дата подписания _____________
_____________________________
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 23 декабря 2025 года № 1132
Приложение 3
к Правилам формирования и
учета целевых требований,
целевых накоплений и выплат
целевых накоплений, а также
начисления целевых требований
Заявка №__ на перечисление целевых требований
дата________
В соответствии с Правилами формирования и учета целевых требований, целевых накоплений и выплат целевых накоплений, а также начисления целевых требований перечислить целевые требования на счет целевых активов акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд" в сумме:
Сумма целевых требований по лицам, достигшим и достигающим восемнадцати лет в текущем календарном году
_______________
Сумма целевых требований по умершим либо объявленным умершими вступившим в законную силу решением суда
_______________
Сумма целевых требований по ранее не учтенным лицам, имеющим право быть участниками целевых требований
_______________
Всего сумма целевых требований к перечислению в виде целевых накоплений на счет целевых активов акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд"
_______________
Корректировка суммы целевых требований к перечислению по лицам, утратившим гражданство Республики Казахстан, вышедшим из гражданства Республики Казахстан, а также по ранее учтенным, не имевшим право быть участниками целевых требований, после зачисления целевых накоплений на целевой накопительный счет
______________
Итого сумма к перечислению на счет целевых активов акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд"
_______________
Акционерное общество "Единый накопительный пенсионный фонд"
________________/ ______________/ _______________
Место печати       должность       подпись расшифровка
Дата подписания _____________

** есепті 2024 жыл үшін 4-бағандағы ақпарат = 0;
*** есепті 2023 жыл үшін ақпарат 9 және 10-бағандарда ғана көрсетіледі.
Мәліметтер құрамы
(файл атауы)
MD5 хеш-сомасы
Өлшемі (байт)
Файлдағы жазбалар саны
Нысаналы талаптарға қатысушылардың жеке сәйкестендіру нөмірлерінің тізімі
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы
______________/ ______________/ _______________
Мөр орны лауазымы қолы толық жазылуы
Қол қойылған күн _____________
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы
________________/ ______________/ _______________
Мөр орны лауазымы қолы толық жазылуы
Қол қойылған күн _____________
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2025 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 1132 қаулысына
2-қосымша
Нысаналы талаптарды,
нысаналы жинақтарды және
нысаналы жинақ төлемдерін
қалыптастыру мен есепке алу,
сондай-ақ нысаналы талаптарды
есепке жазу қағидаларына
3-қосымша
Нысаналы талаптарды аударуға № __ өтінім       күні _______
Нысаналы талаптарды, нысаналы жинақтарды және нысаналы жинақ төлемдерін қалыптастыру мен есепке алу, сондай-ақ нысаналы талаптарды есепке жазу қағидаларына сәйкес нысаналы талаптар "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының нысаналы активтер шотына мына сомада аударылсын:
Ағымдағы күнтізбелік жылы он сегіз жасқа толған және толатын адамдар бойынша нысаналы талаптардың сомасы
_________
Қайтыс болғандар не соттың заңды күшіне енген шешімімен қайтыс болды деп жарияланғандар бойынша нысаналы талаптардың сомасы
_________
Нысаналы талаптарға қатысушылар болуға құқығы бар, бұрын есепке алынбағандар бойынша нысаналы талаптардың сомасы
_________
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының нысаналы активтер шотына нысаналы жинақтар түрінде аударуға арналған нысаналы талаптардың барлық сомасы
_________
Нысаналы жинақтар нысаналы жинақтау шотына есепке жатқызылғаннан кейін Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқан, Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққан, сондай-ақ нысаналы талаптарға қатысушылар болуға құқығы болмаған, бұрын есепке алынғандар бойынша аударуға арланған нысаналы талаптардың сомасын түзету
_________
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының нысаналы активтер шотына аударуға арналған соманың жиыны
________
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы
______________/ ______________/ _______________
Мөр орны лауазымы қолы толық жазылуы
Қол қойылған күн _______