О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2022 года № 264 "Об утверждении Плана действий по реализации Концепции правовой политики Республики Казахстан до 2030 года"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2025 года № 1073
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2022 года № 264 "Об утверждении Плана действий по реализации Концепции правовой политики Республики Казахстан до 2030 года" следующее изменение:
в Плане действий по реализации Концепции правовой политики Республики Казахстан до 2030 года, утвержденном указанным постановлением:
строку, порядковый номер 16, изложить в следующей редакции:
"
16
Проведение анализа действующих составов административных правонарушений на предмет возможности перевода составов административных правонарушений, предусматривающих санкцию в виде лишения специального права, лишения разрешения либо приостановления его действия, а также исключения из реестра приостановления или запрещения деятельности, в отраслевые нормативные правовые акты, поскольку указанные санкции связаны с осуществлением административной процедуры
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
Сентябрь 2022 года
МЮ, ГП (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию), заинтересованные государственные органы
Рассмотрение возможности:
1) введения градации административных правонарушений на категории незначительных, значительных и грубых правонарушений, каждая из которых содержала бы предельные размеры штрафа в зависимости от характера и степени общественной опасности правонарушения;
2) исключения составов административных правонарушений, содержащих санкции за неконкретизированные требования нормативных правовых актов, корректировки диспозиций с учетом позиций уполномоченных органов;
3) формирования единого подхода при определении размера штрафа в зависимости от категории субъектов предпринимательства (а также установления ответственности должностных лиц организаций, финансируемых из государственного бюджета)
Предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
Ноябрь 2022 года
Выработка по итогам проведенного анализа нового понятия административного правонарушения, содержащего ясные критерии, позволяющие разграничить административную ответственность от других видов юридической ответственности
проект Закона Республики Казахстан
март 2028 года
".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов

"Қазақстан Республикасының 2030 жылға дейінгі құқықтық саясат тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 29 сәуірдегі № 264 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 10 желтоқсандағы № 1073 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының 2030 жылға дейінгі құқықтық саясат тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 29 сәуірдегі № 264 қаулысына өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2030 жылға дейінгі құқықтық саясат тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарында:
реттік нөмірі 16-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
16
Әкімшілік құқық бұзушылықтардың қазіргі құрамдарына арнайы құқықтан айыру, рұқсаттан айыру не оның қолданысын тоқтата тұру түріндегі санкцияны, сондай-ақ қызметті тоқтата тұруды немесе оған тыйым салуды тізілімнен алып тастауды көздейтін әкімшілік құқық бұзушылықтар құрамдарын салалық нормативтік құқықтық актілерге ауыстыру мүмкіндігі тұрғысынан талдау жүргізу, себебі көрсетілген санкциялар әкімшілік рәсімді жүзеге асырумен байланысты
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2022 жылғы қыркүйек
Әділетмині, БП (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
Мынадай мүмкіндіктерді қарау:
1) әкімшілік құқық бұзушылықтардың әрқайсысында құқық бұзушылықтың қоғамдық қауіптілігінің сипаты мен дәрежесіне қарай айыппұлдың шекті мөлшері болатын болмашы, елеулі және өрескел құқық бұзушылықтар санаттарына градация енгізу;
2) нормативтік құқықтық актілердің нақтыланбаған талаптары үшін санкцияларды қамтитын әкімшілік құқық бұзушылықтар құрамын алып тастау, уәкілетті органдардың позицияларын ескере отырып, диспозицияларды түзету;
3) кәсіпкерлік субъектілерінің санатына қарай айыппұл мөлшерін айқындау кезінде бірыңғай тәсілді қалыптастыру (сондай-ақ мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдардың лауазымды адамдарының жауапкершілігін белгілеу)
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
2022 жылғы қараша
Жүргізілген талдау қорытындылары бойынша әкімшілік жауаптылықты құқықтық жауаптылықтың басқа түрлерінен ажыратуға мүмкіндік беретін айқын өлшемшарттарды қамтитын әкімшілік құқық бұзушылықтың жаңа ұғымын тұжырымдау
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2028 жылғы наурыз
".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов