Об утверждении Межрегиональной схемы территориального развития Центрального региона Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 ноября 2025 года № 928
В соответствии с подпунктом 3-4) статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Межрегиональную схему территориального развития Центрального региона Республики Казахстан.
2. Центральным и местным исполнительным органам принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 ноября 2025 года № 928
Межрегиональная схема территориального развития Центрального региона Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Межрегиональная схема территориального развития Центрального региона Республики Казахстан (далее – Межрегиональная схема) разработана в соответствии с подпунктом 3-4) статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2013 года № 1434 "Об утверждении Основных положений Генеральной схемы организации территории Республики Казахстан" (далее – Основные положения Генеральной схемы).
2. Межрегиональная схема предназначена для взаимно согласованной (консолидированной) архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территориях двух и более областей (либо их частей), агломераций, а также социально-экономических или экологических районов без учета границ административно-территориальных единиц и определяет:
зонирование планируемой территории;
градостроительное освоение и развитие территории (схема современного использования территории (опорный план) приведена в приложении 1 к настоящей Межрегиональной схеме, схема перспективной организации территории Центрального региона (проектный план) - в приложении 2 к настоящей Межрегиональной схеме);
меры по комплексному развитию системы расселения и размещения производительных сил, транспортной, инженерной, социальной и рекреационной инфраструктуры регионального и межрегионального значений;
меры по рациональному природопользованию, обеспечению ресурсами, охране окружающей среды.
3. Исходя из схожих экономических и ресурсных потенциалов, а также с учетом наличия Астанинской агломерации, к Центральному региону отнесены Акмолинская, Восточно-Казахстанская, Карагандинская, Костанайская, Павлодарская, Северо-Казахстанская области, области Абай и Ұлытау, город Астана.

Қазақстан Республикасының Орталық өңірін аумақтық дамытудың өңіраралық схемасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 5 қарашадағы № 928 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабының 3-4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Орталық өңірін аумақтық дамытудың өңіраралық схемасы бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 5 қарашадағы
№ 928 қаулысымен
бекітілді
Қазақстан Республикасының Орталық өңірін аумақтық дамытудың өңіраралық схемасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Орталық өңірін аумақтық дамытудың осы өңіраралық схемасы (бұдан әрі – Өңіраралық схема) "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабының 3-4) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасының негізгі ережелерін бекіту туралы" 2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 1434 (бұдан әрі – Бас схеманың негізгі ережелері) қаулысына сәйкес әзірленді.
2. Өңіраралық схема екі және одан көп облыс (не олардың бөліктері), сондай-ақ әкімшілік-аумақтық бірліктердің шекараларын есептемегенде, әлеуметтік-экономикалық немесе экологиялық аудандар аумақтарындағы өзара келісілген (топтастырылған) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметіне арналған және мыналарды айқындайды:
жоспарланып отырған аумақты аймаққа бөлуді;
аумақтың қала құрылысын игеруді және дамытуды (аумақты қазіргі пайдалану схемасы (тірек жоспары) осы Өңіраралық схемаға 1-қосымшада, Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің аумағын перспективалық ұйымдастыру схемасы (жобалау жоспары) – осы Өңіраралық схемаға 2-қосымшада келтірілген);
қоныстандыру, өңірлік және өңіраралық маңызы бар өндіргіш күштерді, көліктік, инженерлік, әлеуметтік және рекреациялық инфрақұрылымдарды орналастыру жүйесін кешенді дамыту жөніндегі шараларды;
табиғатты ұтымды пайдалану, ресурстармен қамтамасыз ету, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларды.
3. Экономикалық және ресурстық әлеуеттердің ұқсастығын, сондай-ақ Астана агломерациясының болуын ескере отырып, Орталық өңірге Ақмола, Шығыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстары, Абай және Ұлытау облыстары, Астана қаласы жатқызылды.

4. Основными предпосылками причисления к одному региону являются схожесть потенциала развития и структур экономик областей, развитая транспортная инфраструктура, обрабатывающая промышленность, сельское хозяйство, большая численность и высокая плотность населения.
5. Для Центрального региона Республики Казахстан характерен высокий показатель урбанизации. Доля городского населения самая высокая по стране и составляет 73%. В пределах региона сформирована Астанинская агломерация.
6. Области Центрального региона имеют аграрно-индустриальную специализацию. На долю региона приходится 38,3% ВВП страны. На долю региона приходится почти 99,9% добычи угля, 98,3% железных руд, 44,5% производства продуктов химической промышленности, 85,5% металлургической продукции, 66,8% машиностроения.
Проектные предложения перспективного градостроительного развития территории Центрального региона разработаны на промежуточный (2030 год), расчетный (2040 год) и прогнозный (2050 год) сроки проектирования.
Межрегиональная схема содержит Основные технико-экономические показатели Межрегиональной схемы (приложение 3 к настоящей Межрегиональной схеме) и графические материалы.
Межрегиональная схема территориального развития Центрального региона Республики Казахстан является градостроительной стратегией, определяющей перспективы развития территорий и долгосрочную потребность в инфраструктуре. Очередность реализации, источники и объемы финансирования их положений определяются на уровне национальных проектов и планов развития территорий с учетом бюджетных возможностей.
Глава 2. Зонирование, градостроительное освоение и развитие территории
Параграф 1. Градостроительное освоение территории и развитие территории
7. Градостроительное освоение и развитие территории Центрального региона Республики Казахстан осуществляется с четким соблюдением функционального зонирования территории по целевому назначению и хозяйственному использованию (в соответствии с критериями ценности и целесообразности ведения сельскохозяйственной, рекреационной, природоохранной, промышленной и строительной деятельности).
Первоочередные направления градостроительного освоения территории Центрального региона Республики Казахстан включают комплекс проектных предложений по расселению населения региона, размещению производительных сил, развитию инженерно-транспортной инфраструктуры, реализации мероприятий по инженерной защите территорий и охране окружающей среды региона и зонирования территории по функциональному назначению.
На основе анализа современного состояния и перспективного градостроительного освоения территории, проектом определены основные и второстепенные планировочные центры, и планировочные оси (опорный каркас расселения) Центрального региона Республики Казахстан.
Регулирование градостроительного освоения, развитие и зонирование территорий населенных пунктов, входящих в состав Центрального региона Республики Казахстан, предусмотрены в утвержденных генеральных планах городов и населенных пунктов.

4. Бір өңірге біріктірудің негізгі алғышарттары – облыстардың даму әлеуеті мен экономика құрылымдарының ұқсастығы, көлік инфрақұрылымының дамуы, өңдеу өнеркәсібі мен ауыл шаруашылығының болуы, халық санының көптігі және тығыздығының жоғары болуы.
5. Қазақстан Республикасының Орталық өңіріне урбандалу деңгейінің жоғары болуы тән. Қала халқының үлесі ел бойынша ең жоғары және 73 %-ды құрайды. Өңір аумағында Астана агломерациясы қалыптасқан.
6. Орталық өңір облыстары аграрлық-индустриялық бағытқа маманданған. Елдің ЖІӨ-дегі өңірдің үлесі – 38,3%. Сонымен қатар, көмір өндірудің 99,9%-ы, темір кені өндірісінің 98,3%-ы, химия өнеркәсібі өнімдерінің 44,5%-ы, металлургия өнімдерінің 85,5%-ы және машина жасау өнімдерінің 66,8%-ы осы өңірге тиесілі..
Орталық өңір аумағының перспективалы қала құрылысын дамытудың жобалық ұсыныстары жобалаудың аралық (2030 жыл), есептік (2040 жыл) және болжамды (2050 жыл) мерзімдеріне арналып әзірленді.
Өңіраралық схемада Өңіраралық схеманың Негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері мен графикалық материалдарды қамтылған.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірін аумақтық дамытудың өңіраралық схемасы аумақтарды дамытудың перспективаларын және инфрақұрылымға деген ұзақ мерзімді қажеттілікті айқындайтын қала құрылысы стратегиясы болып табылады. Оның ережелерін іске асырудың кезектілігі, қаржыландыру көздері мен көлемдері ұлттық жобалар мен аумақтарды дамыту жоспарлары деңгейінде бюджеттік мүмкіндіктерді ескере отырып айқындалады.
2-тарау. Аумақты аймақтарға бөлу, қала құрылысын игеру және дамыту
1-параграф. Аумақтың қала құрылысын игеру және аумақты дамыту
7. Қазақстан Республикасының Орталық өңірі аумағының қала құрылысын игеру және дамыту нысаналы мақсаты және шаруашылық пайдалану бойынша (ауыл шаруашылығы, рекреациялық, табиғатты қорғау, өнеркәсіптік және құрылыс қызметін жүргізудің құндылығы мен орындылығы өлшемшарттарына сәйкес) аумақты функционалдық аймақтарға бөлуді қатаң сақтай отырып жүзеге асырылуы тиіс.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірі аумағының қала құрылысын игерудің бірінші кезектегі бағыттары өңір халқын қоныстандыру, өндіргіш күштерді орналастыру, инженерлік-көліктік инфрақұрылымды дамыту, аумақтарды инженерлік қорғау және өңірдің қоршаған ортасын сақтау жөніндегі іс-шараларды іске асыру, сондай-ақ аумақты функционалдық мақсаты бойынша аймақтарға бөлу жөніндегі жобалық ұсыныстар кешенін қамтиды.
Аумақтың қазіргі жай-күйін және перспективалы қала құрылысын игеруін талдау негізінде жобада Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің негізгі және қосалқы жоспарлау орталықтары мен жоспарлау осьтері (қоныстандырудың тірек қаңқасы) айқындалды.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің құрамына кіретін елді мекендердің қала құрылысын игеруді реттеу, аумақтарын дамыту және аймақтарға бөлу қалалар мен елді мекендердің бекітілген бас жоспарларында көзделген.

Параграф 2. Зонирование планируемой территории
8. В соответствии с разделом 5 Основных положений Генеральной схемы функциональные зоны разделены на четыре основные группы:
зоны интенсивного хозяйственного и градостроительного освоения и максимально допустимого искусственного преобразования природной среды;
зоны экстенсивного освоения окружающей природной среды;
зоны ограниченного хозяйственного освоения и максимально сохраняемой природной среды;
зоны с особыми регламентами хозяйственной деятельности.
В составе каждой из вышеперечисленных зон выделены соответствующие подзоны.
По данным баланса земель Республики Казахстан территория Центрального региона Республики Казахстан на начало 2024 года включает 82 района (без учета районов в городах), 97 городов и поселков с учетом города республиканского значения Астаны, 3 136 сельских населенных пунктов, 1 129 сельских округов. Площадь Центрального региона Республики Казахстан составляет 127 688,6 тысяч гектаров (47,2% от общей площади Республики Казахстан), из них область Абай – 18 547,7 тысяч гектаров, Акмолинская область – 14 613,2 тысячи гектаров, Восточно-Казахстанская область – 9 785,9 тысяч гектаров, Карагандинская область – 23 904,6 тысяч гектаров, Костанайская область – 19 600,1 тысячи гектаров, Павлодарская область – 12 464,5 тысяч гектаров, Северо-Казахстанская область – 9 799,3 тысячи гектаров, область Ұлытау – 18 893,6 тысяч гектаров и город Астана – 79,7 тысяч гектаров.
Для определения площадей, указанных в Основных технико-экономических показателях, выполнен проектный земельный баланс территории согласно пункту 1 статьи 1 Земельного кодекса Республики Казахстан.
Параграф 3. Зоны интенсивного хозяйственного и градостроительного освоения
9. Подзона русел расселения
Подзоны повышенной градостроительной ценности концентрируются в основном вдоль главных планировочных осей, связывающих планировочные центры Центрального региона Республики Казахстан. Проектом определены основные и второстепенные планировочные оси, где основными планировочными центрами являются город Астана – ядро Астанинской агломерации, а также города Кокшетау, Усть-Каменогорск, Семей, Караганда, Жезказган, Костанай, Павлодар, Петропавловск.
Основной широтной планировочной осью Центрального региона Республики Казахстан является Северный коридор Трансазиатской железнодорожной магистрали, транспортные коридоры "Алматы – Караганда – Астана – Петропавловск", "Семей – Усть-Каменогорск", "Астана – Костанай – граница Российской Федерации", "граница Российской Федерации – Майкапшагай, через города Павлодар, Семей".
Данные зоны необходимы для размещения проектируемых объектов промышленного и гражданского строительства, транспорта и коммунального хозяйства.

2-параграф. Жоспарланып отырған аумақты аймақтарға бөлу
8. Бас схеманың негізгі ережелерінің 5-бөліміне сәйкес функционалдық аймақтар төрт негізгі топқа бөлінген:
қарқынды шаруашылық және қала құрылысын игеру және табиғи ортаны барынша рұқсат берілген жасанды өзгерту аймақтары;
қоршаған табиғи ортаны экстенсивті игеру аймақтары;
шаруашылық игеру шектелген және табиғи ортасы барынша сақталатын аймақтар;
шаруашылық қызметтің ерекше регламенттері бар аймақтар.
Жоғарыда көрсетілген аймақтардың әрқайсысының құрамында тиісті кіші аймақтар атап көрсетілген.
Қазақстан Республикасының жер балансының деректері бойынша 2024 жылдың басындағы Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің аумағы 82 ауданды (қалалардағы аудандарды есепке алмағанда), республикалық маңызы бар Астана қаласын есепке ала отырып, 97 қала мен кентті, 3 136 ауылдық елді мекенді, 1 129 ауылдық округті қамтиды. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің ауданы – басқа мемлекеттердің жерлерін есепке алғанда 127 688,6 мың гектарды (Қазақстан Республикасының жалпы ауданынан 47,2%), оның ішінде Абай облысы – 18 547,7 мың гектарды, Ақмола облысы – 14 613,2 мың гектарды, Шығыс Қазақстан облысы – 9 785,9 мың гектарды, Қарағанды облысы – 23 904,6 мың гектарды, Қостанай облысы – 19 600,1 мың гектарды, Павлодар облысы – 12 464,5 мың гектарды, Солтүстік Қазақстан облысы – 9 799,3 мың гектарды, Ұлытау облысы – 18 893,6 мың гектарды және Астана қаласы – 79,7 мың гектарды құрайды.
Негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерде көрсетілген алаңдарды айқындау үшін Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 1-бабының 1-тармағына сәйкес аумақтың жобалық жер балансы орындалды.
3-параграф. Қарқынды шаруашылық және қала құрылысын игеру аймағы
9. Қоныстандыру арналарының кіші аймағы
Қала құрылысы құндылығы жоғары кіші аймақтар негізінен Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің жоспарлау орталықтарын байланыстыратын негізгі жоспарлау осьтері бойында шоғырланған. Жобада негізгі және қосымша жоспарлау осьтері айқындалған, олардың басты жоспарлау орталықтары ретінде Астана агломерациясының өзегі – Астана қаласы, сондай-ақ Көкшетау, Өскемен, Семей, Қарағанды, Жезқазған, Қостанай, Павлодар, Петропавл қалалары белгіленген.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің негізгі ендік жоспарлау осі Трансазиялық теміржол магистралінің (ТАТМ) Солтүстік дәлізі, "Алматы – Қарағанды – Астана – Петропавл", "Семей – Өскемен", "Астана – Қостанай – Ресей Федерациясының шекарасы", "Ресей Федерациясының шекарасы – Павлодар, Семей қалалары арқылы Майқапшағай" көлік дәліздері болып табылады.
Бұл аймақтар жобаланатын өнеркәсіптік және азаматтық құрылыс, көлік және коммуналдық шаруашылық объектілерін орналастыру үшін қажет.

Площади земель населенных пунктов в разрезе областей Центрального региона Республики Казахстан составляют: в области Абай – 2 317,3 тысячи гектаров, Акмолинской области – 1 458,7 тысяч гектаров, Восточно-Казахстанской области – 651,1 тысячи гектаров, Карагандинской области – 3 264,4 тысячи гектаров, области Ұлытау – 862,3 тысячи гектаров, Костанайской области – 1 634,7 тысяч гектаров, Павлодарской области – 1 821,3 тысячи гектаров, Северо-Казахстанской области – 1 051,1 тысячи гектаров, и город Астана – 79,7 тысяч гектаров.
Общая площадь населенных пунктов Центрального региона Республики Казахстан составляет 13 140,6 тысяч гектаров.
В процессе проектирования выполнен анализ градостроительных проектов (приложение 4 к настоящей Межрегиональной схеме).
Проектная площадь земель населенных пунктов Центрального региона Республики Казахстан к 2030 году составит 13 036,0 тысяч гектаров, из них города и поселки – 3 044,4 тысячи гектаров, сельские населенные пункты – 9 991,6 тысяч гектаров и к 2040 году города и поселки – 3 054,4 тысячи гектаров, сельские населенные пункты – 10 001,6 тысяч гектаров.
С учетом урбанизации формирующихся систем расселения на 2050 год прогнозируется увеличение земель населенных пунктов на 50,0 тысяч гектаров и составит 13 076,0 тысяч гектаров.
10. Земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения
В состав земель данной категории входят:
земли промышленности, предоставленные для размещения и эксплуатации объектов промышленности, в том числе их санитарно-защитные и иные зоны;
земли железнодорожного транспорта;
земли автомобильного транспорта;
земли морского и внутреннего водного транспорта;
земли воздушного транспорта;
земли трубопроводного транспорта;
земли связи и энергетики;
земли для нужд обороны и национальной безопасности.
11. Подзона транспортно-коммуникационных коридоров
На начало 2024 года площади земель промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения Центрального региона Республики Казахстан составляют 726,4 тысячи гектаров, при этом 141,3 тысячи гектаров приходится на территорию Карагандинской области, 44,0 тысячи гектаров на область Ұлытау, в Восточно-Казахстанской области – 38,8 тысяч гектаров, в области Абай – 103,7 тысяч гектаров, в Костанайской области – 103,1 тысячи гектаров, в Павлодарской области – 121,5 тысяч гектаров, в Акмолинской области – 107,2 тысячи гектаров и Северо-Казахстанской области – 66,8 тысяч гектаров.

Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің облыстары бөлінісінде елді мекендер жерінің ауданы: Абай облысы – 2 317,3 мың гектарды, Ақмола облысы – 1 458,7 мың гектарды, Шығыс Қазақстан облысы – 651,1 мың гектарды, Қарағанды облысы – 3 264,4 мың гектарды, Ұлытау облысы – 862,3 мың гектарды, Қостанай облысы – 1 634,7 мың гектарды, Павлодар облысы – 1 821,3 мың гектарды, Солтүстік Қазақстан облысы – 1 051,1 мың гектарды және Астана қаласы – 79,7 мың гектарды құрайды.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірі елді мекендерінің жалпы ауданы 13 140,6 мың гектарды құрайды.
Жобалау процесінде қала құрылысы жобаларына талдау жасалды (осы Өңіраралық схемаға 4-қосымша).
Қазақстан Республикасы Орталық өңірінің елді мекендері жерлерінің жобалық ауданы 2030 жылға қарай 13 036,0 мың гектарды құрайды, оның ішінде қалалар мен кенттер – 3 044,4 мың гектарды, ауылдық елді мекендер – 9 991,6 мың гектарды және 2040 жылға қарай қалалар мен кенттер – 3 054,4 мың гектарды, ауылдық елді мекендер – 10 001,6 мың гектарды құрайтын болады.
Қалыптасып жатқан қоныстандыру жүйелерінің урбандалуын ескере отырып, 2050 жылға қарай елді мекендердің жер аумағы 50,0 мың гектарға ұлғайып, 13 076,0 мың гектарды құрайды деп болжануда.
10. Өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметінің мұқтажы үшін, ұлттық қауіпсіздікті қорғауға арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер
Осы санаттағы жерлердің құрамына мыналар кіреді:
өнеркәсіп объектілерін орналастыру және пайдалану үшін берілген өнеркәсіп жерлері, оның ішінде олардың санитариялық-қорғаныш және өзге де аймақтары;
теміржол көлігі жерлері;
автомобиль көлігі жерлері;
теңіз және ішкі су көлігі жерлері;
әуе көлігі жерлері;
құбыр көлігі жерлері;
байланыс және энергетика жерлері;
қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік қажеттіліктеріне арналған жерлер.
11. Көлік-коммуникациялық дәліздердің кіші аймағы
2024 жылдың басында Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметінің, қорғаныстың, ұлттық қауіпсіздіктің және өзге де ауыл шаруашылығына арналмаған мұқтаждықтары үшін жер көлемі 726,4 мың гектарды құрайды, бұл ретте 141,3 мың гектар Қарағанды облысының аумағына, Ұлытау облысына – 44,0 мың гектар, Шығыс Қазақстан облысына – 38,8 мың гектар, Абай облысына – 103,7 мың гектар, Қостанай облысына – 103,1 мың гектар, Павлодар облысына – 121,5 мың гектар, Ақмола облысына – 107,2 мың гектар және Солтүстік Қазақстан облысына – 66,8 мың гектар тиесілі.

12. Территории автомобильных дорог
На начало 2024 года площадь земель автомобильного транспорта Центрального региона Республики Казахстан составляет 156,7 тысяч гектаров.
На территории Центрального региона Республики Казахстан в связи с техническим состоянием автомобильных дорог и необходимостью увеличения пропускной способности проектом предлагается реконструкция существующих сетей автомобильных дорог (реконструкция 6 898,8 километров).
Основные проектные предложения по реконструкции и строительству новых автомобильных дорог представлены в параграфе 4 главы 3.
Проектная площадь земель автомобильных дорог общего пользования установлена согласно Своду правил Республики Казахстан 3.03-102-2013 "Отвод земель для автомобильных дорог".
Данные территории являются зоной государственных и общественных интересов. Наличие прав собственности или владения участками в пределах зон автомобильного транспорта не является основанием для использования их в любых других целях, кроме основного функционального назначения или условно разрешенных видов деятельности.
Проектом предлагается строительство, реконструкция и проектно-изыскательские работы на автомобильных дорогах республиканского значения 2 082,0 километров к промежуточному 2030 году, 4 437,5 километров к расчетному 2040 году и 1 798,3 километра к прогнозному 2050 году.
13. Территории железных дорог
В настоящее время в границах проектируемой территории Центрального региона Республики Казахстан проходят Трансазиатские железнодорожные магистрали.
На начало 2024 года площадь земель железнодорожного транспорта Центрального региона Республики Казахстан составляет 106,3 тысячи гектаров.
Проектом предлагается электрификация и строительство новых железнодорожных линий к промежуточному 2030 году протяженностью 391,8 километров, 1 456 километров к расчетному 2040 году и 911 километров к прогнозному 2050 году.
Зона интенсивного хозяйственного и градостроительного освоения территории охватывает 10% всей территории Центрального региона Республики Казахстан, которая обладает инфраструктурной обеспеченностью для всех видов градостроительного освоения территории, в том числе для организации большинства видов производств, хозяйственной деятельности и капитального строительства, тем самым формируя каркас расселения региона.
Основные проектные предложения по реконструкции и строительству новых автомобильных дорог представлены в параграфе 4 главы 3.
Земли для нужд железнодорожного транспорта определяются согласно Своду правил Республики Казахстан 3.03-116-2014 "Отвод земель для железных дорог".

12. Автомобиль жолдарының аумақтары
2024 жылдың басында Қазақстан Республикасының Орталық өңіріндегі автомобиль көлігі жерлерінің ауданы 156,7 мың гектарды құрайды.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің аумағында автомобиль жолдарының техникалық жай-күйі мен өткізу қабілетін ұлғайту қажеттілігіне байланысты жобада қолданыстағы автомобиль жолдары желісін реконструкциялау (6 898,8 километрді реконструкциялау) ұсынылады.
Автомобиль жолдарын реконструкциялау және жаңа жолдар салу бойынша негізгі жобалық ұсыныстар 3-тараудың 4-параграфында келтірілген.
Жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдарының жобалық жер көлемі "Автомобиль жолдары үшін жер бөлу" 3.03-102-2013 Қазақстан Республикасының ережелер жинағына сәйкес белгіленді.
Аталған аумақтар мемлекеттік және қоғамдық мүдде аймақтарына жатады. Автомобиль көлігі аймақтары шегінде жер учаскелеріне меншік немесе иелік ету құқығының болуы бұл учаскелерді негізгі функционалдық мақсатына немесе шартты түрде рұқсат етілген қызмет түрлерінен өзге мақсатта пайдалануға негіз болып табылмайды.
Жобаға сәйкес республикалық маңызы бар автомобиль жолдарында құрылыс, реконструкциялау және жобалық-іздестіру жұмыстарын жүргізу: 2030 жылға дейін аралық кезеңге – 2 082,0 километр, 2040 жылға дейін есептік кезеңге – 4 437,5 километр, 2050 жылға дейін болжамдық кезеңге – 1 798,3 километр көзделіп отыр.
13. Теміржол аумақтары
Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің жобаланатын аумағының шегінде Трансазиялық теміржол магистралі өтеді.
2024 жылдың басында Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің теміржол көлігі жерлерінің ауданы 106,3 мың гектарды құрайды.
Жобада 2030 жылға дейін аралық кезеңге 391,8 километр, 2040 жылға есептік кезеңге 1 456 километр және 2050 жылға болжамды кезеңге 911 километр жаңа теміржол желілерін салу және электрлендіру ұсынылады.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірі аумағының 10%-ын қамтитын қарқынды шаруашылық және қала құрылысын игеру аймағы барлық түрдегі қала құрылысын игеру үшін, соның ішінде өңірдің қоныстандыру қаңқасын қалыптастыра отырып, өндірістің көптеген түрлерін, шаруашылық қызметті және күрделі құрылысты ұйымдастыру үшін инфрақұрылыммен қамтамасыз етілген.
Жаңа автомобиль жолдарын реконструкциялау және салу жөніндегі негізгі жобалық ұсыныстар 3-тараудың 4-параграфында келтірілген.
Теміржол көлігінің қажеттіліктеріне арналған жерлер "Теміржолдар үшін жер бөлу" 3.03-116-2014 Қазақстан Республикасының ережелер жинағына сәйкес белгіленді.

Параграф 4. Зона экстенсивного освоения окружающей природной среды
14. Подзона земель сельскохозяйственного назначения
Общая площадь земель сельскохозяйственного назначения Центрального региона Республики Казахстан на начало 2024 года составила 68 185,7 тысяч гектаров (59,4%) сельскохозяйственных угодий Республики Казахстан. Из них наибольшие площади пашни числятся в Акмолинской области – 6 121,2 тысячи гектаров, Костанайской области – 6 345,7 тысяч гектаров, Северо-Казахстанской области – 4 987,5 тысяч гектаров, Павлодарской области – 2 034,1 тысячи гектаров, в Карагандинской области – 1 347,2 тысячи гектаров, области Абай – 812,9 тысяч гектаров, Восточно-Казахстанской области – 667,2 тысячи гектаров, области Ұлытау – 47,6 тысяч гектаров.
Площадь орошаемых земель Центрального региона Республики Казахстан составляет 548,7 тысяч гектаров, из них в области Абай – 113,2 тысячи гектаров, Акмолинской области – 32,6 тысяч гектаров, Восточно-Казахстанской области – 81,8 тысяч гектаров, Карагандинской области – 91,9 тысяч гектаров, области Ұлытау – 9,5 тысяч гектаров, Костанайской области – 29,8 тысяч гектаров, Павлодарской области – 166,9 тысяч гектаров, Северо-Казахстанской области – 23,0 тысячи гектаров.
Концентрация обширных земель сельскохозяйственного назначения в Центральном регионе Республики Казахстан связана с соответствующими природно-климатическими условиями и наличием обширных площадей пустынных и полупустынных пастбищных угодий.
Площадь пастбищных угодий на землях сельскохозяйственного назначения Центрального региона Республики Казахстан составляет 42 503,9 тысяч гектаров. Из них в области Абай – 7 945,9 тысяч гектаров, Акмолинской области – 4 235,0 тысяч гектаров, Восточно-Казахстанской области – 2 397,9 тысяч гектаров, Карагандинской области – 9 778,5 тысяч гектаров, Костанайской области – 4 375,8 тысяч гектаров, Павлодарской области – 5 108,3 тысячи гектаров, Северо-Казахстанской области – 1 954,0 тысячи гектаров, области Ұлытау – 6 708,1 тысячи гектаров и в городе Астана – 0,4 тысячи гектаров.
15. Земли запаса
В структуре земель запаса преобладают сельскохозяйственные угодья, а именно, в области Абай – 4 776,7 тысяч гектаров, Акмолинской области – 887,2 тысячи гектаров, Восточно-Казахстанской области – 1 766,6 тысяч гектаров, Карагандинской области – 5 074,7 тысяч гектаров, Костанайской области – 5 007,3 тысячи гектаров, Павлодарской области – 1 853,7 тысяч гектаров, Северо-Казахстанской области – 449,4 тысячи гектаров и области Ұлытау – 5 684,7 тысяч гектаров.

4-параграф. Қоршаған табиғи ортаны экстенсивті игеру аймағы
14. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің кіші аймағы
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерінің жалпы ауданы 2024 жылдың басында Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы алқаптарының 68 185,7 мың гектарын (59,4%) құрады. Олардың ішінде егістік жерлердің ең үлкен аумақтары келесі облыстарда тіркелген: Ақмола облысында – 6 121,2 мың гектар, Қостанай облысында – 6 345,7 мың гектар, Солтүстік Қазақстан облысында – 4 987,5 мың гектар, Павлодар облысында – 2 034,1 мың гектар, Қарағанды облысында – 1 347,2 мың гектар, Абай облысында – 812,9 мың гектар, Шығыс Қазақстан облысында – 667,2 мың гектар, Ұлытау облысы – 47,6 мың гектар.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің суармалы жерлерінің ауданы 548,7 мың гектарды, оның ішінде Абай облысында – 113,2 мың гектар, Ақмола облысында – 32,6 мың гектар, Шығыс Қазақстан облысында-81,8 мың гектар, Қарағанды облысында – 91,9 мың гектар, Ұлытау облысында – 9,5 мың гектар, Қостанай облысында – 29,8 мың гектар, Павлодар облысында – 166,9 мың гектар, Солтүстік Қазақстан облысы – 23,0 мың гектар құрайды.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы кең көлемдегі жерлердің шоғырлануы тиісті табиғи-климаттық жағдайлармен және шөлді және шөлейтті жайылымдық алқаптардың кең алқаптарының болуымен шөлейт пен шөлді жайылымдық алқаптардың кең аумақтарымен тікелей байланысты.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлеріндегі жайылымдық алқаптардың ауданы 42 503,9 мың гектарды құрайды. Оның ішінде Абай облысында – 7 945,9 мың гектар, Ақмола облысында – 4 235,0 мың гектар, Шығыс Қазақстан облысында – 2 397,9 мың гектар, Қарағанды облысында – 9 778,5 мың гектар, Қостанай облысында – 4 345,8 мың гектар, Павлодар облысында – 5 108,3 мың гектар, Солтүстік Қазақстан облысында – 1 954,0 гектар мың гектар, Ұлытау облысы – 6 708,1 мың гектар және Астана қаласында – 0,4 мың гектар.
15. Босалқы жер
Босалқы жерлердің құрылымында ауылшаруашылық жерлері басым, атап айтқанда Абай облысында – 4 776,7 мың гектар, Ақмола облысында – 887,2 мың гектар, Шығыс Қазақстан облысында – 1 766,6 мың гектар, Қарағанды облысында – 5 074,7 мың гектар, Қостанай облысында – 5 007,3 мың гектар, Павлодар облысында – 1 853,7 мың гектар, Солтүстік Қазақстан облысында – 449,4 мың гектар және Ұлытау облысында – 5 684,7 мың гектар.

Общая площадь земель запаса Центрального региона Республики Казахстан составляет 30 018,3 тысячи гектаров, из них сельскохозяйственные угодья – 25 500,3 тысячи гектаров.
Площадь залежи Центрального региона Республики Казахстан, по данным баланса земель, составила 780,3 тысячи гектаров.
Основными проектными предложениями по функциональному зонированию и трансформации земель для сельскохозяйственного использования территории Центрального региона Республики Казахстан является перевод площадей залежи в пашню и земель запаса в пастбище. Пашня, представленная в настоящее время в землях запаса, находится в залежном состоянии, необходимы соответствующие мероприятия по ее переводу. При определении площади для перевода была выбрана залежь (из них неиспользуемой пашни не более 1 года) по всем категориям земель.
Площадь залежи, рекомендованной для перевода в пашню (по всем категориям земель) в разрезе областей составляют:
область Абай – 15,0 тысяч гектаров (2030 год) и 20,0 тысяч гектаров (2040 год);
Акмолинская область – 30,0 тысяч гектаров (2030 год) и 35,0 тысяч гектаров (2040 год);
Восточно-Казахстанская область – 10,0 тысяч гектаров (2030 год) и 14,0 тысяч гектаров (2040 год);
Карагандинская область – 50,0 тысяч гектаров (2030 год) и 66,8 тысяч гектаров (2040 год);
Костанайская область – 35,0 тысяч гектаров (2030 год) и 35,0 тысяч гектаров (2040 год);
Павлодарская область – 80,0 тысяч гектаров (2030 год) и 94,1 тысячи гектаров (2040 год);
Северо-Казахстанская область – 10,0 тысяч гектаров (2030 год) и 12,0 тысяч гектаров (2040 год);
область Ұлытау – 9,0 тысяч гектаров (2030 год) и 10,7 тысяч гектаров (2040 год).
К прогнозному 2050 году рекомендуется увеличить площадь пашни в составе земель сельскохозяйственного назначения на 780,3 тысячи гектаров.
Площадь пахотных и естественных угодий предлагается оставить без изменений с условием внедрения на всей территории адаптивно-ландшафтного подхода с целью предотвращения деградационных процессов, сохранения и приумножения зеленых насаждений, а также обновления травостоя на пастбищах коренного улучшения, где необходимо произвести поверхностный подсев многолетних трав на сбитых пастбищах.
В связи с перспективой развития животноводства необходимо 17 535,0 тысяч гектаров сельскохозяйственных угодий из категории земель запаса к 2030 году – 4 845,0 тысяч гектаров, и 2040 году – 6 340,0 тысяч гектаров перевести в земли сельскохозяйственного назначения или использовать как отгонные пастбища.
К прогнозному 2050 году рекомендуется вовлечь в сельскохозяйственный оборот неиспользуемые пастбища площадью 6 350,0 тысяч гектаров.

Қазақстан Республикасының Орталық өңіріндегі босалқы жерлердің жалпы ауданы 30 018,3 мың гектарды, оның ішінде ауыл шаруашылығы алқаптары – 25 500,3 мың гектарды құрайды.
Жер балансының деректері бойынша Қазақстан Республикасының Орталық өңіріндегі тыңайған жерлер ауданы 780,3 мың гектарды құрады.
Қазақстан Республикасы Орталық өңірінің аумағын ауыл шаруашылығына пайдалану үшін жерлерді функционалдық аймақтарға бөлу және трансформациялау жөніндегі негізгі жобалық ұсыныстарға тыңайған жерлер алаңдарын егістікке және босалқы жерлерді жайылымға ауыстыру жатады. Қазіргі уақытта босалқы жерлерде орналасқан егістік тыңайған күйде болғандықтан, оны ауыстыру бойынша тиісті іс-шаралар қажет. Ауыстыру ауданы анықталған кезде барлық жер санаттары бойынша тыңайған жер (оның ішінде 1 жылдан аспай пайдаланылмаған егістік жер) таңдалды.
Облыстар бөлінісінде егістікке ауыстыру үшін ұсынылған тыңайған жердің ауданы (барлық жер санаттары бойынша) мыналарды құрайды:
Абай облысы – 15,0 мың гектар (2030 жыл) және 20,0 мың гектар (2040 жыл);
Ақмола облысы – 30,0 мың гектар (2030 жыл) және 35,0 мың гектар (2040 жыл);
Шығыс Қазақстан облысы – 10,0 мың гектар (2030 жыл) және 14,0 мың гектар (2040 жыл);
Қарағанды облысы – 50,0 мың гектар (2030 жыл) және 66,8 мың гектар (2040 жыл);
Қостанай облысы – 35,0 мың гектар (2030 жыл) және 35,0 мың гектар (2040 жыл);
Павлодар облысы – 80,0 мың гектар (2030 жыл) және 94,1 мың гектар (2040 жыл);
Солтүстік Қазақстан облысы – 10,0 мың гектар (2030 жыл) жыл 12,0 мың гектар (2040 жыл);
Ұлытау облысы – 9,0 мың гектар (2030 жыл) және 10,7 мың гектар (2040 жыл).
Болжамды 2050 жылға қарай ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің құрамындағы егістік алқабын 780,3 мың гектарға ұлғайту ұсынылады.
Егістік және табиғи жайылымдар ауданын деградациялық процестерді болдырмау, жасыл желектерді сақтау және көбейту, сондай-ақ жайылымдарда шөпті түбегейлі жақсарту мақсатында бүкіл аумақта бейімделгіш-ландшафтық тәсілді енгізу шартымен өзгеріссіз қалдыру ұсынылады, мұнда тапталған жайылымдарда көпжылдық шөптерді беткей себуді жүргізу қажет.
Мал шаруашылығын дамыту перспективасына байланысты 2030 жылға дейін 17 535,0 мың гектар босалқы жерлердің 4 845,0 мың гектарын, 2040 жылға дейін 6 340,0 мың гектарын ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге аудару немесе шалғайдағы жайылым ретінде пайдалану қажет.
Болжамды 2050 жылға қарай пайдаланылмай жатқан 6 350,0 мың гектар жайылымды ауыл шаруашылығы айналымына қосу ұсынылады.

Параграф 5. Зона ограниченного хозяйственного освоения и максимально сохраняемой природной среды
16. Основным принципом использования территорий ограниченного хозяйственного освоения является установление режима, не допускающего развития и размещения на них промышленных или сельскохозяйственных производств, других видов эксплуатации природных ресурсов, способных нанести значительный вред естественному или культурному ландшафту.
17. Территории преимущественно рекреационного использования, включающие в себя ареалы длительного отдыха, санаторно-курортной деятельности
Перспективное развитие отрасли видится в развитии туристских территорий, вошедших в Карту туристификации Республики Казахстан, к которым относятся: Щучинско-Боровская, Зерендинская, Баянаульская и Имантау-Шалкарская курортные зоны, побережье озер Алаколь и Балхаш (территории республиканского уровня), а также курортные зоны Алтайская (горнолыжный кластер Алтая), Костанайская (зона Алтынсаринского района) и Каркаралинская (территории регионального уровня). Для долгосрочной перспективы развития данных курортных зон следует разработать планы развития.
В целях развития экологического туризма на территории государственных национальных природных парков следует основной упор направить на обустройство туристских маршрутов и троп, создание туристской инфраструктуры (визит-центры, глэмпинги, кемпинги, этно-аулы, стоянки для автотуристов без капитального строительства с применением легких возводимых конструкций), а также обеспечение интернет-инфраструктурой и санитарно-гигиеническими узлами вдоль туристских маршрутов.
В регионе насчитывается около 3,5 тысяч рек и более 12 тысяч озер. К наиболее крупным рекам региона относятся Ертис, Есиль, Тобол, Нура, крупным озерам – Балкаш, Зайсан, Алаколь.
Площадь земель рекреационного и историко-культурного, а также оздоровительного назначения Центрального региона Республики Казахстан составляет 938,4 тысячи гектаров.
18. Подзона особо охраняемых природных территорий
Особо охраняемые природные территории и находящиеся на них объекты охраны окружающей среды имеют особую экологическую, научную и культурную ценность и являются национальным достоянием Республики Казахстан.
Среди всех видов особо охраняемых природных территорий ведущую роль в сохранении биологического разнообразия занимают государственные природные заповедники и государственные национальные природные парки.
Земли данной категории Центрального региона Республики Казахстан занимают порядка 9 012,8 тысяч гектаров. Площади земель всех видов особо охраняемых природных территорий числятся в области Абай – 797,7 тысяч гектаров, Восточно-Казахстанской области – 1 310,2 тысячи гектаров, Костанайской области – 818,9 тысяч гектаров, Акмолинской области – 1 076,4 тысячи гектаров, Карагандинской области – 299,5 тысяч гектаров, Павлодарской области – 783,4 тысячи гектаров, Северо-Казахстанской области – 430,1 тысячи гектаров, области Ұлытау – 3 496,6 тысяч гектаров и город Астана – 0,04 тысячи гектаров.

5-параграф. Шаруашылық игеру шектелген және барынша сақталатын табиғи орта аймағы
16. Шаруашылық игеруі шектелген аумақтарды пайдаланудың негізгі қағидаты – оларда өнеркәсіптік немесе ауыл шаруашылығы өндірістерін, табиғи немесе мәдени ландшафтқа айтарлықтай зиян келтіруі мүмкін табиғи ресурстарды пайдаланудың басқа түрлерін дамытуға және орналастыруға жол бермейтін режимді белгілеу болып табылады.
17. Негізінен рекреациялық мақсатта пайдаланылатын аумақтар ұзақ мерзімді демалыс, санаторий-курорттық қызмет көрсету аймақтарын қамтиды.
Саланың перспективалық дамуы Қазақстан Республикасының туристендіру картасына енген туристік аумақтарды дамыту арқылы жүзеге асырылады, оларға Щучинск-Бурабай, Зеренді, Баянауыл және Имантау-Шалқар курорттық аймақтары, Алакөл және Балқаш көлдерінің жағалауы (республикалық деңгейдегі аумақтар), сондай-ақ Алтай курорттық аймақтары (Алтайдың тау шаңғысы кластері), Қостанай (Алтынсарин ауданының аймағы) және Қарқаралы (өңірлік деңгейдегі аумақтар) курорттық аймақтары жатады. Аталған курорттық аймақтарды дамытудың ұзақ мерзімді перспективасы үшін даму жоспарларын әзірлеу қажет.
Мемлекеттік ұлттық табиғи парктердің аумағында экологиялық туризмді дамыту мақсатында негізгі назарды туристік маршруттар мен соқпақтарды жайластыруға, туристік инфрақұрылымды (визит-орталықтар, глампингтер, кемпингтер, этно-ауылдар, жеңіл салынатын конструкцияларды қолдана отырып, күрделі құрылыссыз автотуристерге арналған тұрақтар) дамытуға, туристік маршруттар бойында интернет инфрақұрылымы және санитарлық-гигиеналық тораптармен қамтамасыз етуге бағыттау қажет.
Өңірде 3,5 мыңға жуық өзен мен 12 мыңнан астам көл бар. Өңірдің ең ірі өзендеріне Ертіс, Есіл, Тобыл, Нұра, ірі көлдерге – Балқаш, Зайсан, Алакөл жатады.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің рекреациялық және тарихи-мәдени, сондай-ақ сауықтыру мақсатындағы жерлерінің ауданы 938,4 мың гектарды құрайды.
18. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың кіші аймағы
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар) мен олардың аумағында орналасқан қоршаған ортаны қорғау объектілері экологиялық, ғылыми және мәдени жағынан ерекше құндылыққа ие және Қазақстан Республикасының ұлттық игілігі болып табылады.
Биологиялық әртүрлілікті сақтаудағы басты рөлді ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың барлық түрлерінің ішінде мемлекеттік табиғи қорықтар мен мемлекеттік ұлттық табиғи парктер атқарады.
Қазақстан Республикасының Орталық өңіріндегі осы санаттағы жерлердің ауданы шамамен 9 012,8 мың гектарды құрайды. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтың барлық түрлерінің жер көлемі мынадай өңірлерде тіркелген: Абай облысында – 797,7 мың гектар, Шығыс Қазақстан облысында – 1 310,2 мың гектар, Қостанай облысында – 818,9 мың гектар, Ақмола облысында – 1 076,4 мың гектар, Қарағанды облысында – 299,5 мың гектар, Павлодар облысында – 783,4 мың гектар, Солтүстік Қазақстан облысында – 430,1 мың гектар, Ұлытау облысында – 3 496,6 мың гектар және Астана қаласында – 0,04 мың гектар.

Ориентировочную площадь особо охраняемых природных территорий Центрального региона Республики Казахстан планируется довести к 2030 году до 9 100,0 тысяч гектаров.
19. Подзона земель лесного фонда
Землями лесного фонда признаются земельные участки, покрытые лесом, а также непокрытые лесом, но представленные для нужд лесного хозяйства. Земли лесного фонда состоят из земель государственного и частного лесных фондов.
К землям государственного фонда относятся земли, покрытые лесами естественного происхождения и искусственными лесами, земли, предоставленные в постоянное землепользование государственным организациям, ведущим лесное хозяйство.
Площади земель лесного фонда (с учетом не покрытых лесом площадей) Центрального региона Республики Казахстан составляют: в Акмолинской области – 1 058,7 тысяч гектаров, Восточно-Казахстанской области – 2 990,5 тысяч гектаров, Карагандинской области – 536,1 тысячи гектаров, Костанайской области – 1 146,9 тысяч гектаров, Павлодарской области – 478,7 тысяч гектаров, Северо-Казахстанской области – 688,4 тысячи гектаров, области Ұлытау – 82,3 тысячи гектаров, области Абай – 852,8 тысяч гектаров. Общая площадь земель лесного фонда Центрального региона Республики Казахстан составляет 7 834,4 тысячи гектаров.
Площадь лесных угодий государственного лесного фонда на 2030 год увеличится до 7 900,0 тысяч гектаров, к 2040 году до 7 950,0 тысяч гектаров. На прогнозный 2050 год – до 8 000,0 тысяч гектаров.
Параграф 6. Зоны с особыми регламентами хозяйственной деятельности
20. Земли, которые включены в состав зон с особыми регламентами хозяйственной деятельности, как правило, не изымаются. В границах данных земель может быть введен особый режим их использования, ограничивающий или запрещающий те виды деятельности, которые несовместимы с целями установления зон.
21. Подзона охраны объектов историко-культурного наследия
Территория Центрального региона Республики Казахстан богата объектами древней культуры и истории, включая мемориально-музейный комплекс памяти жертв политических репрессий и тоталитаризма "Алжир", Дом Абылая, Мемориальный комплекс Карасай и Агынтай батыров, Могильник Бегазы ХII-Х века до нашей эры, группа могильников Айдарлы Эпоха поздней бронзы – ранний железный век, могильник Айшырак Эпоха бронзы, Мавзолей Алаша-хана XI-XII века, Мавзолей Жоши хана (Джучи хана) первая половина XIII века, Городище Баскамыр IX-XII века, Мазар Козы-Корпеш-Баян Сулу (IX-X века) и прочие.
Охранные зоны объектов историко-культурного наследия регулируются согласно Закону Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия".

Қазақстан Республикасының Орталық өңіріндегі ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың шамамен алынған жер көлемін 2030 жылға қарай 9 100,0 мың гектарға дейін жеткізу жоспарлануда.
19. Орман қоры жерлерінің кіші аймағы
Орман көмкерген, сондай-ақ орман көмкермеген, бірақ орман шаруашылығының мұқтаждары үшін берілген жер учаскелері орман қорының жері деп танылады. Орман қорының жері мемлекеттік және жекеше орман қорларының жерінен тұрады.
Мемлекеттік орман қорына табиғи және қолдан егілген орман көмкерген жерлер, сондай-ақ орман шаруашылығын жүргізетін мемлекеттік ұйымдарға тұрақты жер пайдалану құқығымен берілген жерлер жатады.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің орман қоры жерінің ауданы (орман көмкермеген алқаптарды ескере отырып) Ақмола облысында – 1 058,7 мың гектарды, Шығыс Қазақстан облысында – 2 990,5 мың гектарды, Қарағанды облысында – 536,1 мың гектарды, Қостанай облысында – 1 146,9 мың гектарды, Павлодар облысында – 478,7 мың гектарды, Солтүстік Қазақстан облысында – 688,4 мың гектарды, Ұлытау облысында – 82,3 мың гектарды, Абай облысында – 852,8 мың гектарды құрайды. Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің орман қоры жерлерінің жалпы ауданы 7 834,4 мың гектарды құрайды.
Мемлекеттік орман қоры алқаптарының аумағы 2030 жылға қарай 7 900,0 мың гектарға, 2040 жылға қарай 7 950,0 мың гектарға дейін ұлғаяды. Болжам бойынша 2050 жылға қарай – 8 000,0 мың гектарға дейін жетеді.
6-параграф. Шаруашылық қызметтің ерекше регламенттері бар аймақтар
20. Шаруашылық қызметтің ерекше регламенттері бар аймақтардың құрамына кіретін жерлер, әдетте, алуға жатпайды. Аталған жерлердің шекараларында аймақтарды белгілеу мақсаттарына сәйкес келмейтін қызмет түрлерін шектейтін немесе тыйым салатын арнайы пайдалану режимі енгізілуі мүмкін.
21. Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау кіші аймағы
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің аумағы саяси қуғын-сүргін және тоталитаризм құрбандарын еске алуға арналған "Алжир" мемориалдық-мұражай кешені, Абылай үйі, Қарасай және Ағынтай батырлар мемориалдық кешені, б.з.д. ХІІ-Х ғасырлардағы Беғазы қорымы, кейінгі қола дәуірі – ерте темір ғасырының Айдарлы қорымдарының тобы, қола дәуірінің Айшырақ қорымы, XI-XII ғасырлардың Алаш хан кесенесі, XIII ғасырдың бірінші жартысындағы Жошы хан кесенесі, IX-XII ғасырлардағы Басқамыр қалашығы, Қозы-Көрпеш-Баян Сұлу мазары (IX-X ғасырлар) және басқаларын қоса алғанда көне мәдениет және тарих объектілеріне бай.
Тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғау аймақтары "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес реттеледі.

22. Территории с возможным радиоактивным загрязнением, на которых необходим постоянный радиометрический контроль
По результатам региональных радиоэкологических исследований по каждой области Центрального региона Республики Казахстан проведено зонирование территории по сумме радиационных факторов с составлением карты радиационной напряженности и радиационно-гигиенических паспортов.
К наиболее проблемным экологическим вопросам в регионе на национальном уровне относится Семипалатинская зона экологического бедствия, где произошли разрушение естественных экологических систем, деградация флоры и фауны и вследствие неблагополучной экологической обстановки нанесен существенный вред здоровью населения.
В указанную зону входят районы и города области Абай и соответствующие районы Павлодарской, Восточно-Казахстанской и Карагандинской областей, подвергшиеся загрязнению радиоактивными веществами вследствие испытаний ядерного оружия на Семипалатинском испытательном ядеpном полигоне.
В настоящее время в районах, прилегающих к бывшему Семипалатинскому полигону (85 населенных пунктов с численностью населения 71,9 тысяч человек), отмечается высокий уровень онкологической заболеваемости и смертности населения, болезней системы кровообращения, пороков развития среди новорожденных и эффектов преждевременного старения.
В зону экологического предкризисного состояния Приаралья входит территория Улытауского района (в пределах границ населенных пунктов бывшего Жездинского района Жезказганской области) области Ұлытау.
При проектировании улучшения экологической обстановки в зонах экологического бедствия необходимо решение следующих задач:
определение динамики изменения экологической и демографической обстановки, особенно по критериям, определившим придание территории статуса зоны экологического бедствия;
определение результативности проведенных мероприятий на территории зоны экологического бедствия;
совершенствование системы мониторинга за параметрами, определившими придание территории статуса зоны экологического бедствия;
разработка мероприятий и инвестиционных проектов по комплексному решению проблем проживания населения на территории зоны экологического бедствия.
Все проекты по улучшению экологической и санитарно-эпидемиологической обстановки на территории зон экологического бедствия должны иметь приоритетный характер по отношению к другим территориям.
23. Территории магистральных нефте- и газопроводов
Для развития нефтяной и газовой промышленности важное значение имеет трубопроводный транспорт, являющийся наиболее специализированным по сравнению с другими видами транспорта.

22. Радиоактивті ластану қаупі бар, тұрақты радиометриялық бақылауды қажет ететін аумақтар.
Өңірлік радиоэкологиялық зерттеулердің нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының Орталық өңіріндегі әрбір облыс бойынша радиациялық шиеленіс картасын және радиациялық-гигиеналық паспорттарды жасай отырып, радиациялық факторлардың жиынтығы бойынша аумақты аймақтарға бөлу жүргізілді.
Өңірдегі ұлттық деңгейдегі ең маңызды экологиялық мәселелердің бірі – Семей экологиялық апат аймағы, онда табиғи экологиялық жүйелердің бұзылуы, флора мен фаунаның тозуы орын алып, экологиялық жағдайдың нашарлығынан халық денсаулығына айтарлықтай зиян келтірілді.
Аталған аймаққа Абай облысының аудандары мен қалалары, сондай-ақ Семей ядролық сынақ полигонында ядролық қаруды сынау салдарынан радиоактивті заттармен ластанған Павлодар, Шығыс Қазақстан және Қарағанды облыстарының тиісті аудандары кіреді.
Қазіргі уақытта бұрынғы Семей полигонына іргелес аудандарда (халық саны 71,9 мың адам болатын 85 елді мекен онкологиялық аурулар мен өлім-жітім деңгейінің жоғарылауы, қан айналымы жүйесі аурулары, жаңа туған сәбилер арасындағы даму ақаулары және мерзімінен бұрын қартаю белгілері байқалады.
Арал өңірінің экологиялық дағдарыс алдындағы жай-күйі аймағына Ұлытау облысының Ұлытау ауданының аумағы (Жезқазған облысының бұрынғы Жезді ауданының елді мекендерінің шекарасы шегінде) кіреді.
Экологиялық апат аймақтарында экологиялық ахуалды жақсартуды жобалау кезінде мынадай міндеттерді шешу қажет:
экологиялық және демографиялық жағдайдың өзгеру динамикасын, әсіресе аймаққа экологиялық апат аймағы мәртебесін беру өлшемшарттары бойынша анықтау;
экологиялық апат аймағы аумағында жүргізілген іс-шаралардың нәтижелілігін айқындау;
аумаққа экологиялық апат аймағы мәртебесін беруді айқындаған параметрлерді мониторинг жүйесін жетілдіру;
экологиялық апат аймағының аумағында халықтың өмір сүру мәселелерін кешенді шешуге арналған шаралар мен инвестициялық жобаларды әзірлеу.
Экологиялық апат аймақтары аумағындағы экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды жақсарту жөніндегі барлық жобалар басқа аумақтарға қарағанда басымдыққа ие болуы тиіс.
23. Магистральдық мұнай және газ құбырларының аумақтары
Мұнай және газ өнеркәсібін дамыту үшін басқа көлік түрлерімен салыстырғанда ең мамандандырылған құбыр көлігі маңызды болып табылады.

Общая протяженность существующих магистральных нефтепроводов в границах Центрального региона Республики Казахстан составляет 2 003,7 километров, магистральных газопроводов составляет 7 994,1 километра.
В развитие газотранспортной инфраструктуры и газификации регионов Республики Казахстан на 2030 и 2040 годы планируется газификация населенных пунктов Центрального региона Республики Казахстан, в рамках завершенного магистрального газопровода "Сары-Арка" по маршруту "Кызылорда – Темиртау – Караганда – Астана", путем врезки в магистральный газопровод "Бейнеу – Бозой – Шымкент".
24. Подзона земель водного фонда
В состав земель водного фонда входят земли, занятые водоемами (реками и приравненными к ним каналами, озерами, водохранилищами, прудами и другими внутренними водоемами, территориальными водами), ледниками, болотами, водохозяйственными сооружениями для регулирования стока, располагаемыми на водоисточниках, а также земли, выделенные под водоохранные полосы указанных водных объектов и зоны санитарной охраны водозаборных систем питьевого водоснабжения.
Площади земель водного фонда в разрезе областей Центрального региона Республики Казахстан на начало 2024 года составляет: в области Абай – 82,6 тысяч гектаров, Акмолинской области – 200,8 тысяч гектаров, Восточно-Казахстанской области – 488,5 тысяч гектаров, Карагандинской области – 40,3 тысячи гектаров, Костанайской области – 67,9 тысяч гектаров, Павлодарской области – 78,9 тысяч гектаров, Северо-Казахстанской области – 142,4 тысячи гектаров, области Ұлытау – 12,4 тысячи гектаров. Общая площадь земель водного фонда Центрального региона Республики Казахстан составляет 1 113,8 тысяч гектаров.
В связи с уточнением площадей водоохранных зон и полос проектная площадь земель водного фонда на 2030 год увеличится до 1 318,6 тысяч гектаров, к 2040 году – до 1 568,6 тысяч гектаров. На прогнозный 2050 год составит 1 569,0 тысяч гектаров.
Таким образом, в каждой функциональной зоне установлен свой особый режим использования территории, который необходимо строго соблюдать как при разработке проектного плана, так и при реализации проектных предложений.
Функциональное зонирование территории и выявленные градостроительные регламенты легли в основу проектных предложений территориального развития Центрального региона Республики Казахстан.
25. Динамика земельного фонда
По данным земельного баланса, на начало 2024 года земельно-ресурсный потенциал Центрального региона Республики Казахстан с учетом земель, арендованных другими государствами, составляет 127 688,6 тысяч гектаров.

Қазақстан Республикасының Орталық өңірі шегіндегі қолданыстағы магистральдық мұнай құбырларының жалпы ұзындығы 2 003,7 километрді, ал магистральдық газ құбырларының жалпы ұзындығы 7 994,1 километрді құрайды.
Қазақстан Республикасы өңірлерінің газ тасымалдау инфрақұрылымын дамыту және газдандыру мақсатында 2030 және 2040 жылдары "Қызылорда – Теміртау – Қарағанды – Астана" бағыты бойынша аяқталған "Сары – Арқа" магистральдық газ құбыры шеңберінде "Бейнеу – Бозой – Шымкент" магистральдық газ құбырына қосылу жолымен Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің елді мекендерін газдандыру қарастырылған.
24. Су қоры жерлерінің кіші аймағы
Су қоры жерінің құрамына су айдындары (өзендер және оларға теңестірілген каналдар, көлдер, су қоймалары, тоғандар және басқа да ішкі су айдындары, аумақтық сулар), мұздықтар, батпақтар, су көздерінде орналасқан ағынды реттеуге арналған су шаруашылығы құрылыстары алып жатқан жерлер, сондай-ақ аталған су объектілерінің су қорғау белдеулеріне және ауызсумен жабдықтаудың су тарту жүйелерінің санитариялық қорғау аймақтарына бөлінген жерлер кіреді.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірі облыстары бөлінісінде су қоры жерінің ауданы 2024 жылдың басына келесіні құрайды: Абай облысында – 82,6 мың гектар, Ақмола облысында – 200,8 мың гектар, Шығыс Қазақстан облысында – 488,5 мың гектар, Қарағанды облысында – 40,3 мың гектар, Қостанай облысында – 67,9 мың гектар, Павлодар облысында – 78,9 мың гектар Солтүстік Қазақстан облысы – 142,4 мың гектар, Ұлытау облысы – 12,4 мың гектар. Қазақстан Республикасы Орталық өңірінің су қоры жерлерінің жалпы ауданы 1 113,8 мың гектарды құрайды.
Су қорғау аймақтары мен белдеулерінің алаңдарын нақтылауға байланысты 2030 жылға қарай су қоры жерлерінің жобалық алаңы 1 318,6 мың гектарға дейін, 2040 жылға қарай – 1 568,6 мың гектарға дейін ұлғаяды. Ал 2050 жылға арналған болжам бойынша 1 569,0 мың гектарды құрайтын болады.
Осылайша, әрбір функционалдық аймақта аумақты пайдаланудың өзіндік ерекше режимі белгіленген, оны жобалау жоспарын әзірлеу кезінде де, жобалық ұсыныстарды іске асыру кезінде де қатаң сақтау қажет.
Аумақтың функционалдық аймақтарға бөлінуі мен анықталған қала құрылысы регламенттері Қазақстан Республикасының Орталық өңірін аумақтық дамытудың жобалық ұсыныстарының негізіне алынды.
25. Жер қорының динамикасы
2024 жылдың басындағы жер балансының деректері бойынша Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің жер-ресурстық әлеуеті басқа мемлекеттер жалға алған жерлерді есепке алғанда 127 688,6 мың гектарды құрайды.

Площади земель сельскохозяйственного назначения выросли незначительно – на 1,3 миллиона гектаров, по сравнению с началом 2023 года и составили на начало 2024 года 68 185,7 тысяч гектаров.
Кроме того, возможно вовлечение в пашню ранее выведенных из оборота пахотнопригодных земель и пастбища для отгонного животноводства общей площадью 780,3 тысячи гектаров залежных земель и более 17 535,0 тысяч гектаров земель запаса и специального земельного фонда, из них:
перевод в пашню залежных земель к 2030 году – 224,0 тысячи гектаров, к 2040 году – 255,8 тысяч гектаров;
пастбища из категории земель запаса к 2030 году – 4 845,0 тысяч гектаров и к 2040 году – 6 340,0 тысяч гектаров.
Таким образом, в перспективе увеличение площади земель сельскохозяйственного назначения достигнет к 2030 году 72 728,0 тысяч гектаров, к 2040 году – 79 323,8 тысяч гектаров.
Вместе с тем, с учетом утвержденных генеральных планов, а также темпов развития жилищного строительства предусматривается также увеличение земель населенных пунктов к 2030 году до 13 036,0 тысяч гектаров и к 2040 году – до 13 056,0 тысяч гектаров.
В связи с уточнением площадей водоохранных зон и полос ожидается некоторое увеличение площади земель водного фонда. Технико-экономические показатели освоения территории по функциональному назначению представлены в приложении 3 к настоящей Межрегиональной схеме, схема функциональной и планировочной организации территории - в приложении 5 к настоящей Межрегиональной схеме.
Глава 3. Меры по комплексному развитию системы расселения и размещения производительных сил, транспортной, инженерной, социальной и рекреационной инфраструктур регионального и межрегионального значения
Параграф 1. Меры совершенствования системы расселения населения
Центральный регион Республики Казахстан занимает почти половину (47%) территории республики, проживает в нем 35,1% населения страны. На начало 2024 года в регионе проживало 7 023,7 тысяч человек, из них городские жители составили 5 144,5 тысяч человек (73,2%), сельские жители – 1 879,2 тысячи человек (26,8%). В регионе наиболее высокий показатель урбанизации наблюдается в Карагандинской области (81,6%) и области Ұлытау (79,2%).
Регион характеризуется низкой плотностью населения. Плотность населения региона составляет 5,5 человек на 1 квадратный километр при среднереспубликанском показателе 7,4 человека на 1 квадратный километр.
Демографическая ситуация Центрального региона Республики Казахстан характеризуется низким ростом численности населения. Для Центрального региона Республики Казахстан, за исключением города Астаны, характерны низкий уровень естественного прироста населения, низкая ожидаемая продолжительность жизни и высокая миграционная убыль населения.

Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер көлемі 2023 жылдың басымен салыстырғанда 1,3 миллион гектарға ұлғайып, 2024 жылдың басына 68 185,7 мың гектарды құрады.
Бұдан басқа, жалпы ауданы 780,3 мың гектар тыңайған жерлер мен 17 535,0 мың гектардан астам босалқы жерлер мен арнайы жер қоры бар шалғайдағы мал шаруашылығы үшін бұрын айналымнан шығарылған егістік жерлер мен жайылымдарды егістікке тартуға болады, оның ішінде:
2030 жылға қарай – 224,0 мың гектар, 2040 жылға қарай – 255,8 мың гектар тыңайған жерлерді егістікке ауыстыру;
2030 жылға қарай – 4 845,0 мың гектар және 2040 жылға қарай – 6 340,0 мың гектар босалқы жер санатынан жайылымдарға ауыстыруға болады.
Осылайша, перспективада ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер ауданын ұлғайту 2030 жылға қарай – 72 728,0 мың гектарға, 2040 жылға қарай 79 323,8 мың гектарға жетеді.
Сонымен қатар, бекітілген бас жоспарларды, сондай-ақ тұрғын үй құрылысының даму қарқынын ескере отырып, елді мекендердің жерлерін 2030 жылға қарай 13 036,0 мың гектарға дейін және 2040 жылға қарай 13 056,0 мың гектарғадейін ұлғайту көзделеді.
Су қорғау аймақтары мен белдеулерінің аудандарын нақтылауға байланысты су қоры жерлерінің ауданын біршама ұлғайту күтіліп отыр. Аумақты функционалдық мақсаты бойынша игерудің техникалық-экономикалық көрсеткіштері осы Өңіраралық схемаға 3-қосымшада, аумақты функционалдық және жоспарлы ұйымдастыру схемасы осы Өңіраралық схемаға 5-қосымшада ұсынылған.
3-тарау. Өңірлік және өңіраралық маңызы бар өндіргіш күштерді, көліктік, инженерлік, әлеуметтік және рекреациялық инфрақұрылымдарды қоныстандыру және орналастыру жүйесін кешенді дамыту жөніндегі шаралар
1-параграф. Халықты қоныстандыру жүйесін жетілдіру шаралары
26. Қазақстан Республикасның Орталық өңірі республиканың жартысына жуығын (47 %) алып жатыр, онда ел халқының 35,1%-ы тұрады. 2024 жылдың басында өңірде 7 023,7 мың адам тұрды, оның ішінде қала тұрғындары 5 144,5 мың адамды (73,2%), ауыл тұрғындары 1 879,2 мың адамды (26,8%) құрады. Өңірде урбандалудың ең жоғары көрсеткіші Қарағанды облысында (81,6%) және Ұлытау облысында (79,2%) байқалады.
Өңір халық тығыздығының төмендігімен сипатталады. Өңірдің халық тығыздығы 1 шаршы километрге 5,5 адамды, ал республикалық орташа көрсеткіш 1 шаршы километрге 7,4 адамды құрайды.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің демографиялық жағдайы халық санының төмен өсуімен сипатталады. Астана қаласын қоспағанда, орталық өңірге халықтың табиғи өсімінің төмен деңгейі, өмір сүру ұзақтығының төмендігі және халықтың көші-қон шығынының жоғарылығы тән.

За последнее пять лет (2020-2024 годы) численность населения Центрального региона Республики Казахстан увеличилась всего на 3,5% (234,8 тысяч человек), тогда как в среднем по стране показатель составил 7,5%. В разрезе регионов прирост отмечен только в Акмолинской области и городе Астане. В остальных областях региона произошло снижение численности населения в среднем на 2,0% (110,4 тысячи человек).
Рост численности населения происходил за счет естественного прироста населения. Коэффициент естественного прироста в регионе составил 6,44 человека на 1 000 жителей, при этом наибольшее значение показателя достигнуто в городе Астане – 17,25 человек на 1 000 жителей, наименьшее значение отмечено в Северо-Казахстанской области – естественная убыль составила 0,67 человек на 1 000 жителей.
Суммарное отрицательное сальдо миграции в регионе за последние 5 лет составило 29,5 тысяч человек. Наибольший отток населения отмечен в области Абай и Карагандинской области.
За анализируемый период в административно-территориальном устройстве Центрального региона Республики Казахстан количество областей увеличилось на 2 единицы, количество районов увеличилось на 6 единиц, количество городов увеличилось на 1 единицу, а количество сельских населенных пунктов, наоборот, сократилось на 44 единицы (на 1,4%). Наибольшее сокращение за указанный период наблюдалось в Костанайской области, где количество сел уменьшилось на 28 единиц.
На территории Центрального региона Республики Казахстан центрами экономического роста выступают:
агломерации с центрами в городах Астана и Караганда;
областные центры – города Усть-Каменогорск, Кокшетау, Костанай, Петропавловск, Павлодар, Жезказган и Семей;
моногорода – Степногорск, Балхаш, Темиртау, Сатпаев, Шахтинск, Каражал, Абай, Экибастуз, Аксу, Риддер, Алтай, Курчатов, Житикара, Лисаковск, Рудный;
малые города – Акколь, Щучинск, Степняк, Макинск, Атбасар, Державинск, Есиль, Ерейментау, Косшы, Аягоз, Зайсан, Шар, Шемонаиха, Приозерск, Каркаралинск, Тобыл, Тайынша, Булаево, Сергеевка, Мамлютка, Сарань, Серебрянск, Аркалык и 554 опорных сельских населенных пункта и 88 стратегических населенных пунктов.
Многие из моногородов утратили свои прежние промышленные и непромышленные функции вследствие остановки или сокращения производства градообразующих предприятий.
Основными причинами миграционного оттока населения из моногородов являются высокий уровень безработицы, самозанятости и низкие денежные доходы населения.
Для Центрального региона Республики Казахстан характерна низкая доля детей (0-15 лет) в структуре населения (25,7% при среднем по стране 31,0%). Однако, в регионе процесс демографического старения населения идет быстрыми темпами (доля населения старше трудоспособного возраста 15,1% при среднем по стране 11,8%), а доля трудоспособного населения составила 59,2% (в среднем по стране 57,2%). Особенно высокие показатели старения населения наблюдаются в Северо-Казахстанской (19,4%), Восточно-Казахстанской (19,9%), Костанайской (17,5%) областях, а сравнительно низкая доля населения старше трудоспособного возраста характерна для города Астаны (8,5%).
Перспективная демографическая ситуация характеризуется положительной тенденцией естественного воспроизводства населения и ростом численности населения. Численность населения Центрального региона Республики Казахстан на промежуточный (2030 год) период увеличится на 4,8% и составит 7 361,6 тысяч человек, на расчетный (2040 год) период увеличится на 10,9% и составит 7 788,2 тысячи человек и на прогнозный (2050 год) период – на 18,1% и составит 8 294,4 тысячи человек.

Соңғы бес жылда (2020–2024 жылдары) Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің халық саны небәрі 3,5%-ға (234,8 мың адамға) ғана артты, ал еліміз бойынша орташа көрсеткіш – 7,5%-ды құрады. Өңірлер бөлінісінде халық санының өсуі тек Ақмола облысы мен Астана қаласында байқалды. Өңірдің қалған облыстарында халық саны орта есеппен 2,0%-ға (110,4 мың адамға) азайды.
Халық санының өсуі табиғи өсім есебінен орын алды. Өңірдегі табиғи өсім коэффициенті 1 000 тұрғынға шаққанда 6,44 адамды құрады, бұл ретте Ең жоғары көрсеткіш Астана қаласында – 17,25 адам, ал ең төменгісі Солтүстік Қазақстан облысында тіркелді – бұл өңірде табиғи кему 1 000 тұрғынға шаққанда -0,67 адамды құрады.
Соңғы 5 жылда өңірдегі көші-қонның жиынтық теріс сальдо 29,5 мың адамды құрады. Халықтың ең көп кетуі Қарағанды және Абай облыстарында байқалды.
27. Талданып отырған кезеңде Қазақстан Республикасы Орталық өңірінің әкімшілік-аумақтық құрылымында облыстар саны 2 бірлікке, аудандар саны 6 бірлікке, қалалар саны 1 бірлікке артты, ал ауылдық елді мекендер саны, керісінше, 44 бірлікке (1,4%) қысқарды. Аталған кезеңдегі ең үлкен қысқару Қостанай облысында байқалды, онда ауылдар саны 28 бірлікке азайды.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің аумағындағы экономикалық өсім орталықтары:
Астана және Қарағанды қалаларында орталықтары орналасқан агломерациялар;
облыс орталықтары – Өскемен, Көкшетау, Қостанай, Петропавл, Павлодар, Жезқазған және Семей қалалары;
моноқалалар – Степногорск, Балқаш, Теміртау, Сәтпаев, Шахтинск, Қаражал, Абай, Екібастұз, Ақсу, Риддер, Алтай, Курчатов, Жітіқара, Лисаковск, Рудный;
шағын қалалар – Ақкөл, Щучинск, Степняк, Макинск, Атбасар, Державинск, Есіл, Ерейментау, Қосшы, Аягөз, Зайсан, Шар, Шемонаиха, Приозерск, Қарқаралы, Тобыл, Тайынша, Булаев, Сергеев, Мамлют, Саран, Серебрянск, Арқалық және 554 тірек ауылдық елді мекен мен 88 стратегиялық елді мекен.
Көптеген моноқалаларда қала құраушы кәсіпорындардың өндірісі тоқтап немесе қысқаруына байланысты бұрынғы өнеркәсіптік және өнеркәсіптік емес функциялары жойылған.
Моноқалалардан халықтың көшіп кетуінің негізгі себептері – жұмыссыздықтың жоғары деңгейі, өзін-өзі жұмыспен қамту және халықтың ақшалай табысының төмендігі болып табылады.
28. Қазақстан Республикасының Орталық өңіріне халық құрылымында балалардың (0-15 жас) үлесінің төмендігі тән (ел бойынша орташа көрсеткіш – 31,0% болса, өңірде – 25,7%). Алайда, өңірде халықтың қартаю үдерісі жедел қарқынмен жүріп жатыр (еңбекке қабілетті жастан асқан халық үлесі – 15,1%, ел бойынша орташа – 11,8%), ал еңбекке қабілетті халықтың үлесі – 59,2% (ел бойынша орташа – 57,2%). Халықтың қартаюының ең жоғары көрсеткіштері Солтүстік Қазақстан (19,4%), Шығыс Қазақстан (19,9%) және Қостанай (17,5%) облыстарында байқалады, ал еңбекке қабілетті жастан асқан халықтың салыстырмалы түрде төмен үлесі Астана қаласына (8,5%) тән.
29. Перспективалық демографиялық жағдай халықтың табиғи өсімі мен санының артуы бойынша оң үрдіспен сипатталады. Қазақстан Республикасының орталық өңірі халқының саны аралық (2030 жыл) кезеңге 4,8%-ға ұлғаяды және 7 361,6 мың адамды құрайды, есептік (2040 жыл) кезеңге 10,9%-ға ұлғаяды және 7 788,2 мың адамды және болжамды (2050 жыл) кезеңге 18,1%-ға ұлғаяды және 8 294,4 мың адамды құрайды.

Уровень урбанизации на начало 2050 года по региону составит 79,8%. К 2050 году городское население увеличится на 28,7% и составит 6 619,3 тысячи человек, а сельское население снизится на 10,9% и составит 1 675,1 тысячи человек.
В возрастной структуре населения Центрального региона Республики Казахстан в перспективе ожидается рост удельного веса населения старше трудоспособного возраста (возрастная группа 63 (61) и старше) с 15,1% (на начало 2024 года) до 17,3% к 2050 году. Прогнозируется снижение доли населения в трудоспособном возрасте (возрастная группа 16-62 (60) лет) с 59,2% до 57,1%. Удельный вес детей (возрастная группа 0-15 лет) составит 25,6%.
В разрезе административно-территориальных единиц Центрального региона Республики Казахстан в прогнозном периоде рост численности населения ожидается в Акмолинской, Абай, Павлодарской, Ұлытау областях и городе Астане. Наибольшее увеличение численности населения к прогнозному периоду ожидается в столице страны - городе Астане (в 2,0 раза), а в Акмолинской области – на 8,8%. В остальных областях (Карагандинской, Костанайской, Северо-Казахстанской, Восточно-Казахстанской) ожидается в прогнозном периоде сокращение численности населения из-за продолжающегося миграционного оттока населения и низкого естественного прироста населения.
Основными проблемами в сфере расселения населения Центрального региона Республики Казахстан являются:
низкий естественный прирост населения областей Центрального региона Республики Казахстан;
отток населения из сельских районов, нерегулируемая межрегиональная и внутрирегиональная миграция;
перенаселенность крупных и больших городов и бессистемное стихийное разрастание поселков, прилегающих к ним;
отставание и несоответствие инженерной, социальной и транспортной инфраструктур крупных городов, в том числе центров агломерации с возрастающей численностью населения;
ухудшение экологической ситуации в городах, рост заболеваемости населения вследствие перенаселенности городов.
Основной задачей системы расселения населения Центрального региона Республики Казахстан является ограничение территориального роста крупных и больших городов, в том числе центра агломерации за счет снижения миграционного потока, перспективное развитие моно- и малых городов, опорных сельских населенных пунктов, которые способствуют снижению потоков нерегулируемой межрегиональной и внутрирегиональной миграции.
На территории региона выделяется межрегиональные центры опорного каркаса расселения города Астана и Караганда – центры Астанинской и Карагандинской агломераций соответственно. Роль региональных центров опорного каркаса расселения выполняют города Жезказган, Кокшетау, Костанай, Павлодар, Петропавловск, Семей, Усть-Каменогорск. Указанные города, являясь центрами и узлами международного, общенационального, межрегионального и регионального значения, с объединяющими их транспортными системами формируют опорный пространственный каркас единой системы расселения населения страны.
Совершенствование системы расселения населения Астанинской агломерации видится в постепенном снижении концентрации населения в ядре агломерации за счет сокращения миграционных потоков и развитие субурбанизационных процессов в прилегающих населенных пунктах. Также, с учетом близости и перспектив развития города Караганды и Щучинско-Боровской курортной зоны необходимо создать сетевую зону роста для организации экономической плотности.
Вокруг моно- и малых городов, а также районных центров формируются локальные системы расселения.
Основные мероприятия по решению проблем малых и моногородов:
реанимация или частичное восстановление деятельности градообразующих предприятий в тех случаях, когда имеются к этому объективные экономические предпосылки;
размещение в малых и моногородах региона социально значимых организаций и учреждений сферы обслуживания межселенного значения, таких, например, как колледжи, профессиональные лицеи, специализированные медицинские центры, что позволит, с одной стороны повысить уровень обслуживания населения в этих городах и сельских населенных пунктах, находящихся в зоне их влияния, и, с другой стороны, создать новые рабочие места, что позволит снизить уровень безработицы местного населения.
Для снижения миграционного оттока и увеличения численности сельского населения предлагается реализовать меры, направленные на развитие экономической деятельности, развитие инженерной и социальной инфраструктуры, расширение транспортной доступности до рынков сбыта и населенных пунктов, создание и развитие центров оказания государственных и коммерческих услуг, создание новых рабочих мест для обеспечения занятости населения.
Развитие системы сельских населенных мест будет связано с развитием населенных пунктов с высоким и средним потенциалом развития, среди которых опорные сельские населенные пункты.
Одной из главных задач выступает повышение мобильности трудовых ресурсов. С целью обеспечения трудодефицитных регионов рабочей силой, устранения региональных диспропорций и демографических дисбалансов стимулируется территориальная мобильность трудовых ресурсов за счет содействия в добровольном переселении.
Добровольное переселение осуществляется по следующим направлениям:
межрегиональное переселение – из трудоизбыточных областей в трудодефицитные области с обязательным условием по содействию в трудоустройстве и/или предпринимательской инициативе;
внутриобластное переселение – из населенных пунктов с низким экономическим потенциалом развития в города областного (районного) значения, в точки экономического роста при наличии возможности обеспечения жильем из государственного жилищного фонда и/или за счет работодателей и трудоустройства на постоянное рабочее место.
Государством принимаются меры по созданию эффективной системы управления внутренней миграцией в целях экономически обоснованного, оптимального расселения населения, обеспечения региональной и демографической сбалансированности развития страны. Одним из важных направлений внутренних миграционных перемещений останется поддерживаемое государством добровольное переселение граждан из трудоизбыточных регионов в регионы с высокой потребностью в трудовых ресурсах, а также организация переселения из сел с низким экономическим потенциалом в города областного (районного) значения.

2050 жылдың басындағы өңір бойынша урбанизация деңгейі 79,8%-ды құрайды. 2050 жылға қарай қала халқының саны 28,7%-ға артып, 6 619,3 мың адамға жетеді, ал ауыл халқының саны 10,9%-ға төмендеп, 1 675,1 мың адамды құрайды.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірі халқының жас құрылымында перспективада еңбекке қабілетті жастан асқан халықтың (жас тобы 63 (61) және одан жоғары) үлесінің 2024 жылдың басындағы 15,1%-дан 2050 жылға қарай 17,3%-ға дейін артуы күтіледі. Еңбекке қабілетті жастағы халықтың (жас тобы 16-62 (60) жас) үлесі 59,2%-дан 57,1%-ға дейін төмендейді деп болжануда. Балалар (жас тобы 0-15 жас) үлесі 25,6%-ды құрайды.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірі бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктер бөлінісінде болжамдық кезеңде халық санының өсуі Ақмола, Абай, Павлодар, Ұлытау облыстарында және Астана қаласында күтіледі. Ең үлкен өсім елорданың – Астана қаласының үлесінде болады (2 есеге арту), ал Ақмола облысында – 8,8%-ға өсу болжанады. Қалған облыстарда (Қарағанды, Қостанай, Солтүстік Қазақстан, Шығыс Қазақстан) халық санының азаюы күтіледі, бұл жағдай халықтың көші-қон ағынының жалғасуына және халықтың табиғи өсімінің төмендеуіне байланысты.
30. Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің халқын қоныстандыру саласындағы негізгі проблемалар:
Қазақстан Республикасының Орталық өңірі облыстарында халықтың табиғи өсімінің төмендігі;
Ауылдық аудандардан халықтың қоныс аударуы, өңіраралық және өңірішілік көші-қонның реттелмеуі;
Ірі және үлкен қалалардың артық қоныстануы және оларға іргелес жатқан елді мекендердің жүйесіз өсуі;
Халық санының өсуіне байланысты ірі қалаларда, соның ішінде агломерациялық орталықтарда инженерлік, әлеуметтік және көлік инфрақұрылымының артта қалуы және сәйкес келмеуі;
Қалалардағы экологиялық жағдайдың нашарлауы, халықтың тығыз қоныстануына байланысты аурушаңдықтың артуы.
31. Қазақстан Республикасының Орталық өңіріндегі қоныстандыру жүйесінің негізгі міндеті – ірі және үлкен қалалардың, соның ішінде көші - қон ағынын төмендету есебінен агломерация орталығының аумақтық өсуін шектеу, реттелмейтін өңіраралық және өңірішілік көші-қон ағындарын азайтууға ықпал ететін моно-және шағын қалаларды, тірек ауылдық елді мекендерді перспективалық дамыту болып табылады.
32. Өңір аумағында қоныстандырудың тірек қаңқасының өңіраралық орталықтары ретінде Астана және Қарағанды қалалары – тиісінше Астаналық және Қарағандылық агломерациялардың орталықтары айқындалған. Қоныстандырудың тірек қаңқасының өңірлік орталықтары рөлін Жезқазған, Көкшетау, Қостанай, Павлодар, Петропавл, Семей және Өскемен қалалары атқарады. Аталған қалалар – халықаралық, жалпыұлттық, өңіраралық және өңірлік маңызы бар орталықтар мен тораптар бола отырып, оларды байланыстыратын көлік жүйелерімен бірге ел халқының біртұтас қоныстандыру жүйесінің тірек кеңістіктік қаңқасын қалыптастырады.
Астана агломерациясының халықты қоныстандыру жүйесін жетілдіру көші-қон ағындарын қысқарту және іргелес елді мекендердің субурбанизациялық процестерді дамыту есебінен агломерацияның өзегіндегі халықтың шоғырлануының біртіндеп төмендеуінен көрінеді. Сондай-ақ, Қарағанды қаласы мен Щучинск-Бурабай курорттық аймағының жақындығы мен даму перспективаларын ескере отырып, экономикалық тығыздықты ұйымдастыру үшін желілік өсу аймағын құру қажет.
Моно және шағын қалалардың, сондай-ақ аудан орталықтарының маңында жергілікті қоныстандыру жүйелері қалыптасады.
Шағын және моноқалалардың проблемаларын шешу жөніндегі негізгі іс-шаралар:
Объективті экономикалық алғышарттар болған жағдайда, қала құраушы кәсіпорындардың қызметін қалпына келтіру немесе ішінара жандандыру;
өңірдің шағын және моноқалаларында қонысаралық маңызы бар әлеуметтік маңызы бар ұйымдар мен қызмет көрсету саласының мекемелерін, мысалы, колледждер, кәсіптік лицейлер, мамандандырылған медициналық орталықтарды орналастыру, бұл, бір жағынан, осы қалалар мен олардың ықпал ету аймағындағы ауылдық елді мекендердегі халыққа қызмет көрсету деңгейін арттырады, ал екінші жағынан, жаңа жұмыс орындарын құру арқылы жергілікті халық арасындағы жұмыссыздық деңгейін төмендетуге мүмкіндік береді.
Көші-қон ағынын азайту және ауыл халқының санын арттыру мақсатында экономикалық қызметті дамыту, инженерлік және әлеуметтік инфрақұрылымды дамыту, өткізу нарықтары мен елді мекендерге көлік қолжетімділігін кеңейту, мемлекеттік және коммерциялық қызметтерді көрсету орталықтарын құру және дамыту, халықты жұмыспен қамту үшін жаңа жұмыс орындарын ашу бойынша шараларды іске асыру ұсынылады.
Ауылдық елді мекендер жүйесін дамыту олардың жоғары және орта даму әлеуеті бар елді мекендерді, соның ішінде тірек ауылдық елді мекендерді дамытуымен байланысты болады.
33. Еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру басты міндеттердің бірі болып табылады. Еңбек тапшылығы бар өңірлерді жұмыс күшімен қамтамасыз ету, өңірлік теңсіздіктер мен демографиялық теңгерімсіздіктерді жою мақсатында ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу есебінен еңбек ресурстарының аумақтық ұтқырлығы ынталандырылады.
Ерікті қоныс аудару келесі бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
өңіраралық қоныс аудару – жұмысқа орналасуға және/немесе кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу жөніндегі міндетті шартпен еңбек күші артық облыстардан еңбек тапшылығы бар облыстарға;
облысішілік қоныс аудару – экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерден облыстық (аудандық) маңызы бар қалаларға, мемлекеттік тұрғын үй қорынан және/немесе жұмыс берушілер есебінен тұрғын үймен қамтамасыз ету және тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналастыру мүмкіндігі болған кезде экономикалық өсу нүктелеріне.
Мемлекет тарапынан халықты экономикалық тұрғыдан негізделген, оңтайлы қоныстандыру, ел дамуының өңірлік және демографиялық теңгерімділігін қамтамасыз ету мақсатында ішкі көші-қонды тиімді басқару жүйесін құру бойынша шаралар қабылдануда. Ішкі көші-қон қозғалыстарының маңызды бағыттарының бірі мемлекеттің қолдауымен жұмыс күші мол өңірлерден азаматтарды еңбек ресурстарына қажеттілігі жоғары өңірлерге ерікті түрде көшіру, сондай-ақ экономикалық әлеуеті төмен ауылдардан облыстық (аудандық) маңызы бар қалаларға қоныс аударуды ұйымдастыру болып қалып отыр.

Согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2022 года № 961 "Об утверждении Концепции миграционной политики Республики Казахстан на 2023-2027 годы" реализация миграционной политики предусматривает повышение эффективности механизмов устранения демографических дисбалансов между регионами Казахстана, в том числе внедрение сертификата экономической мобильности – денежной выплаты для возмещения 50% стоимости жилья для лиц, переселившихся в регионы расселения, развития приоритетных секторов экономики и видов производств, требующих привлечения дополнительной рабочей силы, создание центров адаптации и интеграции в регионах расселения, предоставление образовательных грантов, создание региональных центров трудовой мобильности для разработки прогнозных сценариев развития событий, для организации, координации работы и обеспечения реализации миграционных мероприятий на местах.
Совершенствование системы сельского расселения заключается в создании условий для расширения производственных, социальных и экологических функций сельских территорий, улучшении условий жизни сельского населения. Как отмечено в Послании Президента Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года по вопросу совершенствования региональной политики принципиально важным является соблюдение принципа "люди к инфраструктуре". Акцент сосредоточен на развитии перспективных сел.
Согласно совместному приказу Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 апреля 2019 года № 29, Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 апреля 2019 года № 164, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 апреля 2019 года № ҚР ДСМ-50, Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 23 апреля 2019 года № 243, Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 апреля 2019 года № 113 и Министра цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 25 апреля 2019 года № 56/НҚ, зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18592 "Об утверждении Cистемы региональных стандартов для населенных пунктов" для сельских населенных пунктов определены показатели доступности государственных и социальных услуг, обеспеченность транспортной, культурно-досуговой, спортивной, деловой, производственной, цифровой инфраструктурой населенных пунктов, в том числе:
для центров сельских округов по показателям: общеобразовательная школа с подвозом детей из близлежащих сел, дошкольная организация, организации здравоохранения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую и скорую медицинскую помощь, культурно-досуговый комплекс, спортивные площадки, дорога с твердым покрытием до районного центра, электроснабжение, централизованное водоснабжение, газоснабжение, доступность услуг связи, объекты производственной инфраструктуры, почтовое отделение, аптеки, магазины, посещение специалистов некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан", зона самообслуживания в здании акимата, автостанция или пункт обслуживания пассажиров;
для остальных сельских населенных пунктов по показателям: начальная школа или основная средняя школа и (или) бесплатный подвоз обучающихся до ближайшей школы и обратно, дошкольная организация, организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую медицинскую помощь, аптеки, электроснабжение, централизованное водоснабжение, доступность услуг связи, дорога до центра сельского округа с твердым покрытием, автостанция или пункт обслуживания пассажиров.
Реализация поставленных задач позволит повысить уровень и сократить разрыв в качестве жизни сельского и городского населения, и, следовательно, привлечь в сельскохозяйственное производство молодых, высококвалифицированных кадров, снизить миграционный отток населения.

"Қазақстан Республикасының 2023-2027 жылдарға арналған көші-қон саясатының тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 30 қарашадағы №961 қаулыларына сәйкес көші-қон саясатын іске асыру Қазақстан өңірлері арасындағы демографиялық теңгерімсіздіктерді жою тетіктерінің тиімділігін арттыруды, оның ішінде экономикалық ұтқырлық сертификатын енгізуді көздейді – қоныстандыру өңірлеріне қоныс аударған тұлғалар үшін тұрғын үй құнының 50% өтеу үшін ақшалай төлем, экономиканың басым секторларын және қосымша жұмыс күшін тартуды талап ететін өндіріс түрлерін дамыту, қоныстандыру өңірлерінде бейімделу және интеграция орталықтарын құру, білім беру гранттарын беру, оқиғаларды дамытудың болжамды сценарийлерін әзірлеу үшін, жұмысты ұйымдастыру, үйлестіру үшін өңірлік еңбек ұтқырлығы орталықтарын құру және жергілікті жерлерде көші-қон іс-шараларын іске асыруды қамтамасыз ету.
Ауылдық қоныстандыру жүйесін жетілдіру ауылдық аумақтардың өндірістік, әлеуметтік және экологиялық функцияларын кеңейту, ауыл халқының өмір сүру жағдайларын жақсарту үшін жағдайлар жасаудан тұрады. Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі өңірлік саясатты жетілдіру мәселесі жөніндегі Жолдауында атап өтілгендей, "адамдар инфрақұрылымға" қағидатын сақтау түбегейлі маңызды болып табылады. Перспективалы ауылдарды дамытуға баса назар аударылады.
34. "Елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 20 сәуірдегі № 29, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 23 сәуірдегі № 164, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 25 сәуірдегі № ҚР ДСМ-50, Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 23 сәуірдегі № 243, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2019 жылғы 22 сәуірдегі № 113 және Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 25 сәуірдегі № 56/НҚ бірлескен бұйрығына сәйкес ауылдық елді мекендер үшін мемлекеттік және әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге қолжетімділік, елді мекендердің көлік, мәдени-демалыс, спорттық, іскерлік, өндірістік, цифрлық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілу көрсеткіштері айқындалды, оның ішінде:
ауылдық округтердің орталықтары үшін көрсеткіштер бойынша: жақын маңдағы ауылдардан балаларды тасымалдайтын жалпы білім беретін мектеп, мектепке дейінгі ұйым, амбулаториялық-емханалық және жедел медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары, мәдени-демалыс кешені, спорт алаңдары, аудан орталығына дейінгі қатты төсемді жол, электрмен жабдықтау, орталықтандырылған сумен жабдықтау, газбен жабдықтау,байланыс қызметтерінің қолжетімділігі, өндірістік инфрақұрылым объектілері, пошта бөлімшесі, дәріханалар, дүкендер, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы мамандарының баруы, әкімдік ғимаратындағы өзіне-өзі қызмет көрсету аймағы, автостанция немесе жолаушыларға қызмет көрсету пункті;
қалған ауылдық елді мекендер үшін көрсеткіштер бойынша: бастауыш мектеп немесе негізгі орта мектеп және (немесе) білім алушыларды таяудағы мектепке дейін және кері қарай тегін жеткізу, мектепке дейінгі ұйым, амбулаториялық-емханалық медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері, дәріханалар, электрмен жабдықтау, орталықтандырылған сумен жабдықтау,байланыс қызметтерінің қолжетімділігі, ауылдық округтің орталығына дейінгі қатты төсемі бар жол, автостанция немесе жолаушыларға қызмет көрсету пункті.
Қойылған міндеттерді іске асыру ауыл және өмір сүру сапасын арттыруға және қала қала тұрғындарымен алшақтықты қысқартуға, демек, ауыл шаруашылығы өндірісіне жас, жоғары білікті кадрларды тартуға, халықтың көші-қон ағынын азайтуға мүмкіндік береді.

38. Горно-металлургический комплекс
Горно-металлугический комплекс является важной составляющей экономики Центрального региона Республики Казахстан, которая базируется на имеющихся в регионе запасах полезных ископаемых.
Дальнейшее развитие отрасли связано с эксплуатацией действующих и освоением перспективных месторождений полезных ископаемых, выпуском конкурентоспособной продукции черной и цветной металлургии, отвечающей требованиям внешнего и внутреннего рынков.
Проектные предложения по развитию отрасли:
Акмолинская область
до 2030 года:
строительство горно-обогатительного комбината на базе каолинов Алексеевского месторождения в Зерендинском районе;
строительство производственного комплекса на базе титанового месторождения "Заячье";
создание производства проката плоского из железа или нелегированной стали шириной 600 миллиметров и более, горячекатанного;
строительство обогатительно-производственного комплекса драгоценных металлов на базе месторождения "Акбеит" в Астраханском районе;
реконструкция (расширение) цеха экстракции и кучного вышелачивания гидрометаллургического завода, для увеличения производительности уранового производства, с учетом создания резервных мощностей для обеспечения гарантированной переработки на Степногорском горно-химическом комбинате в городской администрации Степногорска;
разведка и добыча золотосодержащих руд в Енбекшильдерском районе;
строительство завода по выпуску мелкосортового проката в городе Кокшетау;
строительство полного комплекса переработки железосодержащей руды с получением сталей и проката, пригодных для применения в различных сферах в Буландынском районе;
поддержка и сопровождение инвестиционных проектов в рамках реализуемых национальных проектов;
внедрение цифровых технологий на предприятиях отрасли;
до 2040 года:
дальнейшее развитие минерально-сырьевой базы области по направлению горнометаллургического сырья;
дальнейшее вовлечение в освоение запасов нерудных месторождений с целью извлечения сырья для производства керамической плитки, санфаянса и прочего (месторождение Ельтайское в Зерендинском районе, Степное месторождение огнеупорных глин, Танкерисское месторождение огнеупорных глин, Целиноградское месторождение огнеупорных глин, Алексеевское месторождение каолина);
выполнение комплекса научно-исследовательских работ по разработке и внедрению современных технологий глубокой переработки сырья;
цифровизация и автоматизация отрасли;
привлечение инвестиций в освоение новых месторождений медно-молибденовых, железных и полиметаллических руд (район Биржан Сала, Ерейментауский, Сандыктауский, Аккольский, Жаркаинский районы);
повышение экономической эффективности производств, увеличение производительности труда, обеспечение экологической безопасности технологических процессов и продукции, развитие ресурсосбережения;
повышение профессионального уровня кадров;
до 2050 года:
стимулирование инвестиционной активности, создание и развитие наукоемких и инновационных производств;
развитие внутриотраслевой и межотраслевой кооперации и интеграции;
создание условий для появления новых современных производств на базе местного сырья (высокие переделы в металлургии);
создание условий для повышения конкурентоспособности предприятий отрасли;
Восточно-Казахстанская область
до 2030 года:
строительство обогатительного комбината (добыча и переработка меди) в Тарбагатайском районе;
строительство современного предприятия по переработке пегматитовых руд с целью получения концентрата окиси лития в Уланском районе;
строительство горнообогатительного комбината по добыче и переработке лития в Тарбагатайском районе;
модернизация Цеха №10 по крупному литью в городе Усть-Каменогорске;
строительство гидрометаллургического завода по производству катодного золота;
реализация проектов по производству тепловыделяющих сборок и созданию аффинажного производства закиси-окиси урана в городе
Усть-Каменогорске;
увеличение производительности Долинного-Обручевского рудника (первая очередь) с запуском транспортной системы Rail-Veyor в городе Риддере;
реализация проекта промышленной разработки полиметаллических и медно-колчеданных руд Стрежанского месторождения в Глубоковском районе;

38. Тау-кен металлургия кешені
Тау-кен металлургия кешені Қазақстан Республикасының Орталық өңірі экономикасының маңызды құрамдас бөлігі болып табылады, ол өңірде бар пайдалы қазбалар қорларына негізделеді.
Саланы одан әрі дамыту қолданыстағы пайдалы қазбалар кен орындарын пайдаланумен және игерумен, сыртқы және ішкі нарықтардың талаптарына жауап беретін қара және түсті металлургияның бәсекеге қабілетті өнімін шығарумен байланысты.
Саланы дамыту бойынша жобалық ұсыныстар:
Ақмола облысы
2030 жылға дейін:
Зеренді ауданындағы Алексеев кен орнының каолиндер базасында тау-кен байыту комбинатын салу;
"Заячье" титан кен орны базасында өндірістік кешен салу;
ені 600 миллиметр және одан да көп темірден немесе легирленбеген болаттан жасалған, ыстықтай илемделген жалпақ прокат өндірісті құру;
Астрахан ауданындағы "Ақбейіт" кен орны базасында бағалы металдардың байыту-өндірістік кешенін салу;
Степногорск қалалық әкімшілігіндегі Степногорск тау-химия комбинатында кепілді қайта өңдеуді қамтамасыз ету үшін резервтік қуаттарды құруды ескере отырып, уран өндірісінің өнімділігін арттыру үшін гидрометаллургия зауытын экстракциялау және үймелі шаймалау цехын реконструкциялау (кеңейту);
Еңбекшілдер ауданында құрамында алтын бар кендерді барлау және өңдеу;
Көкшетау қаласында ұсақ сортты прокат шығаратын зауыт салу;
Бұланды ауданында әртүрлі салаларда қолдануға жарамды болаттар мен прокат ала отырып, құрамында темір бар кенді өңдеудің толық кешенін салу;
іске асырылып жатқан ұлттық жобалар шеңберінде инвестициялық жобаларды қолдау және сүйемелдеу;
сала кәсіпорындарында цифрлық технологияларды енгізу;
2040 жылға дейін:
Тау-кен металлургия шикізаты бағыты бойынша облыстың минералдық-шикізат базасын одан әрі дамыту;
керамикалық плиткалар, санфаянс және басқаларын өндіру үшін шикізат алу мақсатында кенсіз кен орындарының қорларын одан әрі игеруге тарту (Зеренді ауданындағы Елтай кен орны, Степное отқа төзімді саз кен орны, Төңкеріс отқа төзімді саз кен орны, Целиноград отқа төзімді саз кен орны, Алексеев каолин кен орны);
шикізатты терең өңдеудің заманауи технологияларын әзірлеу және енгізу бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарының кешенін орындау;
саланы цифрландыру және автоматтандыру;
мыс-молибден, темір және полиметалл кендерінің жаңа кен орындарын игеруге инвестициялар тарту (Біржан сал, Ерейментау, Сандықтау, Ақкөл, Жарқайдың аудандары);
өндірістердің экономикалық тиімділігін арттыру, еңбек өнімділігін арттыру, технологиялық процестер мен өнімнің экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, ресурс үнемдеуді дамыту;
кадрлардың кәсіби деңгейін арттыру;
2050 жылға дейін:
инвестициялық белсенділікті ынталандыру, ғылымды қажетсінетін және инновациялық өндірістерді құру және дамыту;
салаішілік және салааралық кооперация мен интеграцияны дамыту;
жергілікті шикізат базасында жаңа заманауи өндірістердің пайда болуы үшін жағдайлар жасау (металлургиядағы жоғары қайта бөлу);
сала кәсіпорындарының бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін жағдайлар жасау.
Шығыс Қазақстан облысы
2030 жылға дейін:
Тарбағатай ауданында байыту комбинатын салу (мыс өндіру және өңдеу);
Ұлан ауданында литий оксиді концентратын алу мақсатында пегматит кендерін қайта өңдеу бойынша заманауи кәсіпорын салу;
Тарбағатай ауданында литий өндіру және қайта өңдеу жөніндегі тау-кен металлургия комбинатын салу;
Өскемен қаласында ірі құю бойынша №10 цехты жаңғырту;
катодты алтын өндіретін гидрометаллургиялық зауыт салу;
Өскемен қаласында жылу бөлетін жинақтарды өндіру және уран оксиді-оксидінің аффинаждық өндірісін құру жөніндегі жобаларды іске асыру;
Риддер қаласында Rail-Veyor көлік жүйесін іске қосумен Долинное-Обручев кенішінің өнімділігін арттыру (бірінші кезек);
Глубокое ауданында Стрежанское кен орнының полиметалл және мыс-колчедан кендерін өнеркәсіптік игеру жобасын іске асыру;

организация производства титана марки ВТ1-00 и ниобия марки Nb1 на базе Иртышского химико-металлургического завода в городе Усть-Каменогорске;
модернизация действующих предприятий области с ориентацией на выпуск высокотехнологичных и конкурентоспособных видов продукции с высокой степенью готовности, повышение качества и расширение ассортимента выпускаемой продукции на действующих предприятиях;
до 2040 года:
создание горно-металлургического кластера в городе Усть-Каменогорске;
разработка и внедрение мер стимулирования финансирования научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ недропользователями;
проведение комплексных геологоразведочных работ месторождений с целью увеличения эксплуатируемых запасов;
развитие сети учреждений технического и профессионального образования для подготовки квалифицированных кадров в соответствии с потребностями отрасли;
стимулирование развития производств глубокой переработки тантала и ниобия на базе Ульбинского металлургического завода: высокоемкие порошки, высокоточный прокат, мишени для напыления, слитки высокой частоты в городе Усть-Каменогорске;
стимулирование создания и внедрения инноваций;
привлечение инвесторов в регион для реализации новых проектов в металлургии;
обучение и повышение кадрового потенциала;
до 2050 года:
создание новых инновационных и конкурентоспособных производств;
методическое и техническое перевооружение предприятий отрасли;
проведение на системной основе научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ с целью повышения эффективности производственного процесса;
внедрение самых современных методов извлечения полезных ископаемых;
освоение и трансферт новых технологий, позволяющих извлекать сырье из хвостов отработанных месторождений;
межотраслевая интеграция металлургических предприятий для обеспечения потребностей машиностроения, отрасли строительных материалов и прочих отраслей;
освоение выпуска новых видов продукции из добываемого в регионе металлургического сырья. Перспективными направлениями являются производство порошков из меди, создание производств по отливке медных трубок, использующихся для производства холодильных установок, производство эмальпроводов для обмотки двигателей;
организация производства оцинкованных деталей для автомобилестроения, цинкового проката, листов и лент, цинкового порошка, сплавов благородных металлов технического, приборостроительного и ювелирного направления и прочие;
внедрение передового опыта подготовки кадров;
Область Абай
до 2030 года:
строительство дополнительной обогатительной фабрики для двукратного увеличения объема переработки сырья из уже действующего открытого рудника медного месторождения Актогай в Аягозском районе;
реализация проекта по строительству предприятия по переработке золотомедной руды месторождения "Мизек" в городской администрации Семея (выпуск медных, цинковых и золотых видов концентратов);
строительство горно-обогатительного комбината и промышленная разработка месторождения меди "Айдарлы" в Аягозском районе;
строительство обогатительно-производственного комплекса по производству золота и меди на базе месторождения "рудное поле Шунай";
строительство горно-обогатительного комбината в Абайском районе;
строительство цеха угольной десорбции и электролиза на базе месторождения "Суздальское" в городской администрации Семея;
строительство опытного металлургического завода по производству золотосеребряного сплава из упорных золотомышьяковых углесодержащих руд в Жарминском районе;
строительство горно-обогатительного комплекса по обогащению хромитов в Жарминском районе;
строительство нового медеплавильного завода в Аягозском районе;
до 2040 года:
повышение уровня конкурентоспособности продукции, в том числе за счет внедрения технологий комплексного извлечения сырья и содействия в привлечении высококвалифицированных кадров;
содействие максимально эффективной реализации реализуемых долгосрочных проектов по добыче и переработке минерального сырья, в том числе за счет предоставления преференций компаниям, планирующим и осуществляющим переработку полезных ископаемых, с целью формирования цепочек добавленной стоимости на территории области;
содействие максимально эффективной деятельности перспективных стратегических проектов в сфере недропользования;
разработка и внедрение мер стимулирования финансирования научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ недропользователями;
проведение комплексных геологоразведочных работ месторождений с целью увеличения эксплуатируемых запасов;
развитие сети учреждений технического и профессионального образования для подготовки квалифицированных кадров в соответствии с потребностями отрасли;
привлечение инвесторов в регион для реализации новых проектов в металлургии;
до 2050 года:
создание условий для появления новых инновационных и конкурентоспособных производств;
методическое и техническое перевооружение предприятий отрасли;
проведение на системной основе научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ с целью повышения эффективности производственного процесса;
межотраслевая интеграция металлургических предприятий для обеспечения потребностей машиностроения, отрасли строительных материалов и прочих;
освоение выпуска новых видов продукции из добываемого в регионе металлургического сырья. Перспективными направлениями являются производство порошков из меди, создание производств по отливке медных трубок, использующихся для производства холодильных установок, производство эмальпроводов для обмотки двигателей;
внедрение передового опыта подготовки кадров;
Карагандинская область
до 2030 года:
строительство обогатительно-промышленного комплекса, для производства медного штейна и молибденового промпродукта;
внедрение цифровых систем оперативного горного планирования, позиционирования персонала и транспорта, мониторинга производственных процессов в режиме реального времени;
строительство обогатительно-производственного комплекса драгоценных металлов и полиметаллов на базе месторождения "Кужал" в Нуринском районе;
разведка медно-порфировых руд на участке Балхаш-Сарышаган в Актогайском районе;
строительство обогатительно-производственного комплекса редких металлов в Шетском районе;
строительство горно-перерабатывающего комплекса "Алмалы-2" по технологии кучного выщелачивания вторичных руд в Шетском районе;
строительство горно-обогатительного комбината на базе месторождения "Нура-Талды" в Шетском районе;
строительство завода по производству продуктов обогащения угля или углехимии в Нуринском районе;
строительство обогатительной фабрики в Нуринском районе;
строительство обогатительной фабрики по выпуску угольного концентрата и производству ферросплавов;
строительство гидрометаллургического комплекса по производству сплава Доре;
строительство обогатительно-производственного комплекса по переработке цветных металлов и железа на базе месторождении "Каратас II" и "Кокзабой" в Актогайском районе;
строительство обогатительно-производственного комплекса редких металлов на базе месторождения "Акмая" в Шетском районе;
организация производства медных труб и трубок в городе Караганде;
строительство гидрометаллургического завода по производству паравольфрамата аммония в Шетском районе;
создание производства ферросплавов в Абайском районе;
строительство завода по производству ферромолибдена;
создание производства катодной меди методом кучного выщелачивания окисленных медных руд;
создание производства чугуна, стали и ферросплавов;
создание производства стальных прямошовных труб;
до 2040 года:
создание горно-металлургического кластера в городе Караганде и Абайском районе;
дальнейшее развитие минерально-сырьевой базы за счет проведения геологоразведочных работ;
расширение ассортимента выпускаемой продукции в отрасли, в том числе производство кокса, медного штейна, губчатого железа, свинцового концентрата и прочего;
постоянное повышение наукоемкости проводимых исследований и стимулирование внедрения их результатов в производственный процесс;
использование принципиально новых технологий, усовершенствование существующих технологий добычи, переработки руд в горнодобывающей промышленности;
организация производства медной катанки и проводов в городе Караганде;
развитие кадрового потенциала отрасли;
содействие в создании малых предприятий в металлургической промышленности;
стимулирование появления новых производств по выпуску продукции высоких переделов;
до 2050 года:
содействие укреплению позиции отрасли на внутренних и внешних рынках, разработке инновационных технологий;
содействие организации новых наукоемких производств;
дальнейшее развитие минерально-сырьевой базы отрасли за счет освоения хвостов горнометаллургических предприятий;
развитие межотраслевой кооперации: машиностроение (сплавы, трубы, трубки, детали для автомобилестроения, железнодорожного машиностроения, судостроения, детали для нефтегазового оборудования, детали для электрооборудования), производство строительных материалов (оконные рамы, двери, несущие конструкции, прутки и профили), товаров народного потребления (столовые и кухонные изделия, пищевые контейнеры), упаковочных материалов и тары (цистерны, резервуары, бочки, ящики, оберточная фольга и прочее);
содействие в экспорте продукции отрасли;
привлечение крупных международных производителей;
Область Ұлытау
до 2030 года:
строительство обогатительно-производственного комплекса драгоценных металлов и полиметаллов на базе месторождения "Кужал" в Жанааркинском районе;
строительство нового сернокислотного цеха Жезказганского металлургического завода;
комплекс драгоценных металлов и полиметаллов в городе Жезказган;
до 2040 года:
создание горно-металлургического кластера на территории Улытауского района, городов Жезказган и Сатпаев;
дальнейшее развитие минерально-сырьевой базы области Ұлытау по направлению твердых полезных ископаемых, проведение поисковых и оценочных работ;
использование принципиально новых технологий, усовершенствование существующих технологий добычи, переработки руд;
развитие сырьевой базы за счет проведения геологоразведочных работ;
расширение ассортимента выпускаемой продукции в отрасли, в том числе производство кокса, медного штейна, губчатого железа и прочего;
производство наукоемкой продукции и высокотехнологичных продуктов;
до 2050 года:
содействие укреплению позиции отрасли на внутренних и внешних рынках, разработке инновационных технологий;
дальнейшее развитие минерально-сырьевой базы отрасли за счет освоения хвостов горнометаллургических предприятий;
расширение номенклатуры и увеличение объемов производства высокотехнологичных видов продукции и продукции глубокой переработки меди, драгоценных металлов, железа и прочего;
стимулирование создания малых инновационных предприятий;
развитие межотраслевой кооперации: производство строительных материалов (оконные рамы, двери, несущие конструкции, прутки и профили);
содействие экспорту продукции отрасли;
привлечение крупных международных производителей;
Костанайская область
до 2030 года:
разведка никеля, кобальта, редкоземельных элементов и других попутных компонентов на месторождении Шевченковское в Житикаринском районе;
строительство горно-обогатительного комбината по добыче и переработке твердых полезных ископаемых месторождений Придорожное, Увальное и Южное;
создание производства карбида кремния в городе Лисаковске;
строительство производственного корпуса по первичной переработке золотосодержащей руды месторождения Глебовское в Денисовском районе;
строительство завода по выпуску глинозема в Аулиекольском районе;
модернизация горно-обогатительного комбината;

Өскемен қаласындағы Ертіс химия-металлургия зауытының базасында ВТ1-00 маркалы титан және хххзb1 маркалы ниобий өндірісін ұйымдастыру;
дайындық деңгейі жоғары жоғары технологиялық және бәсекеге қабілетті өнім түрлерін шығаруға, жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарда шығарылатын өнімнің сапасын арттыруға және ассортиментін кеңейтуге бағдарлана отырып, облыстың жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарын жаңғырту;
2040 жылға дейін:
Өскемен қаласында тау-кен металлургия кластерін құру;
жер қойнауын пайдаланушылардың ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарын қаржыландыруды ынталандыру шараларын әзірлеу және енгізу;
пайдаланылатын қорларды ұлғайту мақсатында кен орындарында кешенді геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу;
саланың қажеттіліктеріне сәйкес білікті кадрлар даярлау үшін техникалық және кәсіптік білім беру мекемелерінің желісін дамыту;
Үлбі металлургия зауытының базасында тантал мен ниобийді терең өңдеу өндірістерін дамытуды ынталандыру: Өскемен қаласында жоғары сыйымды ұнтақтар, жоғары дәлдіктегі прокат, бүркуге арналған нысаналар, жоғары жиілікті құймалар;
инновацияларды құру мен енгізуді ынталандыру;
металлургияда жаңа жобаларды іске асыру үшін өңірге инвесторларды тарту;
кадрлық әлеуетті оқыту және арттыру;
2050 жылға дейін:
жаңа инновациялық және бәсекеге қабілетті өндірістер құру;
сала кәсіпорындарын әдістемелік және техникалық қайта жарақтандыру;
өндірістік процестің тиімділігін арттыру мақсатында жүйелі негізде ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізу;
пайдалы қазбаларды алудың ең заманауи әдістерін енгізу;
пайдаланылған кен орындарының қалдықтарынан шикізат алуға мүмкіндік беретін жаңа технологияларды игеру және трансферттеу;
машина жасау қажеттіліктерін, құрылыс материалдары саласын және өзге де салаларды қамтамасыз ету үшін металлургия кәсіпорындарының салааралық интеграциясы;
өңірде өндірілетін металлургиялық шикізаттан жаңа өнім түрлерін шығаруды игеру. Мыс ұнтақтарын өндіру, Тоңазытқыш қондырғыларын өндіру үшін пайдаланылатын мыс түтікшелерін құю өндірістерін құру, қозғалтқыштарды орауға арналған эмаль құбырларын өндіру перспективалы бағыттар болып табылады;
автомобиль жасау, мырыш прокаты, табақтар мен таспалар, мырыш ұнтағы, техникалық, аспап жасау және зергерлік бағыттағы асыл металдар қорытпалары үшін мырышталған бөлшектер өндірісін ұйымдастыру және басқалар;
кадрларды даярлаудың озық тәжірибесін енгізу.
Абай облысы
2030 жылға дейін:
Аягөз ауданында жұмыс істеп тұрған Ақтоғай мыс кен орнының ашық кенішінен шикізатты қайта өңдеу көлемін екі есе ұлғайту үшін қосымша байыту фабрикасын салу;
Семей қалалық әкімшілігінде "Мизек" кен орнының алтын мыс кенін қайта өңдеу кәсіпорнын салу жөніндегі жобаны іске асыру (мыс, мырыш және алтын концентрат түрлерін шығару);
Аягөз ауданында тау-кен байыту комбинатын салу және "Айдарлы" мыс кен орнын өнеркәсіптік игеру;
"Шұнай кен орны" кен орнының базасында Алтын және мыс өндіру жөніндегі байыту-өндірістік кешенін салу;
Абай ауданында тау-кен байыту комбинатын салу;
Семей қалалық әкімшілігінде "Суздальское" кен орны базасында көмір десорбциясы және электролиз цехын салу;
Жарма ауданында құрамында алтыны бар көмір бар кендерден жасалған алтын күміс қорытпасын өндіру жөніндегі тәжірибелік металлургия зауытын салу;
Жарма ауданында хромиттерді байыту жөніндегі тау-кен байыту кешенін салу;
Аягөз ауданында жаңа мыс балқыту зауытын салу;
2040 жылға дейін:
өнімнің бәсекеге қабілеттілік деңгейін арттыру, оның ішінде шикізатты кешенді алу технологияларын енгізу және жоғары білікті кадрларды тартуға жәрдемдесу есебінен;
облыс аумағында қосылған құн тізбегін қалыптастыру мақсатында минералдық шикізатты өндіру және қайта өңдеу жөніндегі, оның ішінде пайдалы қазбаларды қайта өңдеуді жоспарлайтын және жүзеге асыратын компанияларға преференциялар беру есебінен іске асырылатын ұзақ мерзімді жобаларды барынша тиімді іске асыруға жәрдемдесу;
жер қойнауын пайдалану саласындағы перспективалы стратегиялық жобалардың барынша тиімді қызметіне жәрдемдесу;
жер қойнауын пайдаланушылардың ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарын қаржыландыруды ынталандыру шараларын әзірлеу және енгізу;
пайдаланылатын қорларды ұлғайту мақсатында кен орындарында кешенді геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу;
саланың қажеттіліктеріне сәйкес білікті кадрлар даярлау үшін техникалық және кәсіптік білім беру мекемелерінің желісін дамыту;
металлургияда жаңа жобаларды іске асыру үшін өңірге инвесторларды тарту;
2050 жылға дейін:
жаңа инновациялық және бәсекеге қабілетті өндірістердің пайда болуы үшін жағдайлар жасау;
сала кәсіпорындарын әдістемелік және техникалық қайта жарақтандыру;
өндірістік процестің тиімділігін арттыру мақсатында жүйелі негізде ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізу;
машина жасау қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін металлургия кәсіпорындарының салааралық интеграциясы, құрылыс материалдары салалары және басқалар;
өңірде өндірілетін металлургиялық шикізаттан өнімнің жаңа түрлерін шығаруды игеру. Мыс ұнтақтарын өндіру, тоңазытқыш қондырғыларын өндіру үшін пайдаланылатын мыс құбырларын құю өндірістерін құру, қозғалтқыштарды орауға арналған эмаль құбырларын өндіру перспективалы бағыттар болып табылады;
кадрларды даярлаудың озық тәжірибесін енгізу.
Қарағанды облысы
2030 жылға дейін:
мыс штейні мен молибден өнеркәсіптік өнімін өндіру үшін байыту-өнеркәсіп кешенін салу;
нақты уақыт режимінде жедел тау-кен жоспарлаудың, персонал мен көлікті орналастырудың, өндірістік процестердің мониторингінің цифрлық жүйелерін енгізу;
Нұра ауданындағы "Қужал" кен орны базасында бағалы металдар мен полиметалдардың байыту-өндірістік кешенін салу;
Ақтоғай ауданындағы Балқаш-Сарышаған учаскесінде мыс-порфирлі кендерді барлау;
Шет ауданында сирек металдардың байыту-өндірістік кешенін салу;
Шет ауданында қайталама кендерді үймелі сілтісіздендіру технологиясы бойынша "Алмалы-2" тау-кен өңдеу кешенін салу;
Шет ауданында "Нұра-Талды" кен орны базасында тау-кен байыту комбинатын салу;
Нұра ауданында көмір немесе көмір химиясын байыту өнімдерін өндіретін зауыт салу;
Нұра ауданында байыту фабрикасының құрылысы;
Көмір концентратын шығару және ферроқорытпалар өндіру жөніндегі байыту фабрикасын салу;
Доре қорытпасын өндіру бойынша гидрометаллургиялық кешен салу;
Ақтоғай ауданында "Қаратас II" және "Көкзабой" кен орындары базасында түсті металдар мен темірді қайта өңдеу жөніндегі байыту-өндірістік кешен салу;
Шет ауданындағы "Ақмая" кен орны базасында сирек металдардың байыту-өндірістік кешенін салу;
Қарағанды қаласында мыс құбырлары мен түтікшелерін өндіруді ұйымдастыру;
Шет ауданында аммоний паравольфраматын өндіру жөніндегі гидрометаллургиялық зауыт салу;
Абай ауданында ферроқорытпалар өндірісін құру;
ферромолибден өндіретін зауыт салу;
тотыққан мыс кендерін үймелі шаймалау әдісімен катодты мыс өндірісін құру;
шойын, болат және ферроқорытпа өндірісін құру;
түзу тігісті болат құбырлар өндірісін құру;
2040 жылға дейін:
Қарағанды қаласында және Абай ауданында тау-кен металлургия кластерін құру;
геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу есебінен минералдық-шикізат базасын одан әрі дамыту;
салада шығарылатын өнім ассортиментін кеңейту, оның ішінде Кокс, мыс штейн, губка темір, қорғасын концентраты және басқалар өндірісі;
жүргізілетін зерттеулердің ғылымды қажетсінуін ұдайы арттыру және олардың нәтижелерін өндірістік процеске енгізуді ынталандыру;
түбегейлі жаңа технологияларды пайдалану, тау-кен өнеркәсібінде кендерді өндірудің, қайта өңдеудің қолданыстағы технологияларын жетілдіру;
Қарағанды қаласында мыс жұмыр сымы мен сымдар өндірісін ұйымдастыру;
саланың кадрлық әлеуетін дамыту;
металлургия өнеркәсібінде шағын кәсіпорындар құруға жәрдемдесу;
жоғары қайта бөлу өнімдерін шығару бойынша жаңа өндірістердің пайда болуын ынталандыру;
2050 жылға дейін:
саланың ішкі және сыртқы нарықтардағы позициясын нығайтуға, инновациялық технологияларды әзірлеуге жәрдемдесу;
ғылымды қажетсінетін жаңа өндірістерді ұйымдастыруға жәрдемдесу;
тау-кен металлургия кәсіпорындарының қалдықтарын игеру есебінен саланың минералдық-шикізат базасын одан әрі дамыту;
салааралық кооперацияны дамыту: машина жасау (қорытпалар, құбырлар, түтіктер, автомобиль жасауға арналған бөлшектер, темір жол машина жасау, кеме жасау, мұнай-газ жабдығына арналған бөлшектер, электр жабдығына арналған бөлшектер), (терезе жақтаулары, есіктер, көтергіш конструкциялар, шыбықтар мен профильдер), халық тұтынатын тауарларын (асхана және ас үй бұйымдары, тамақ өнімдері контейнерлер), орау материалдар мен ыдыстарын (цистерналар, резервуарлар, бөшкелер, жәшіктер, орау фольгасы және басқалар) құрылыс материалдарын өндіру;
сала өнімдерінің экспортына жәрдемдесу;
ірі халықаралық өндірушілерді тарту.
Ұлытау облысы
2030 жылға дейін:
Жаңаарқа ауданындағы "Кужал" кен орны базасында бағалы металдар мен полиметалдардың байыту-өндірістік кешенін салу;
Жезқазған металлургия зауытында жаңа күкірт қышқылы цехын салу
Жезқазған қаласындағы бағалы металдар мен полиметалдар кешені;
2040 жылға дейін:
Ұлытау ауданының, Жезқазған және Сәтбаев қалаларының аумағында тау-кен металлургия кластерін құру;
қатты пайдалы қазбалар бағыты бойынша Ұлытау облысының минералдық-шикізат базасын одан әрі дамыту, іздеу және бағалау жұмыстарын жүргізу;
түбегейлі жаңа технологияларды пайдалану, қолданыстағы кенді өндіру, өңдеу технологияларын жетілдіру;
геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу есебінен шикізат базасын дамыту;
өнеркәсіпте шығарылатын өнімдер ассортиментін кеңейту, соның ішінде кокс, мыс штейн, губка темір және басқа да өнімдер өндірісі;
ғылымды қажетсінетін өнімдер мен жоғары технологиялық өнімдер өндірісі;
2050 жылға дейін:
саланың ішкі және сыртқы нарықтардағы позициясын нығайтуға, инновациялық технологияларды әзірлеуге жәрдемдесу;
тау-кен металлургия кәсіпорындарының қалдықтарын игеру есебінен саланың минералдық-шикізат базасын одан әрі дамыту;
мыстың, бағалы металдардың, темірдің және басқалардың жоғары технологиялық өнім түрлері мен терең өңделген өнімдерінің номенклатурасын кеңейту және өндіріс көлемін ұлғайту;
шағын инновациялық кәсіпорындарды құруды ынталандыру;
салааралық кооперацияны дамыту: құрылыс материалдарын өндіру (терезе жақтаулары, есіктер, тірек конструкциялары, шыбықтар мен профильдер);
сала өнімдерінің экспортына жәрдемдесу;
ірі халықаралық өндірушілерді тарту.
Қостанай облысы
2030 жылға дейін:
Жітіқара ауданындағы Шевченковское кен орнында никель, кобальт, сирек жер элементтері мен басқа да ілеспе компоненттерді барлау;
Придорожное, Увальное және Южное қатты пайдалы қазбаларды өндіру және қайта өңдеу жөніндегі тау-кен байыту комбинатын салу;
Лисаков қаласында кремний карбиді өндірісін құру;
Денисов ауданында Глебовское кен орнының құрамында алтыны бар кенді бастапқы өңдеу бойынша өндірістік корпус салу;
Әулиекөл ауданында алюминий тотығын шығаратын зауыт салу;
Тау-кен байыту комбинатын жаңғырту;

строительство завода по производству высококачественных прутков и профилей из алюминиевых сплавов мощностью 29 000 тонн/год под брендом "ALUMCRAFT" на территории индустриальной зоны города Костанай;
строительство завода по производству оксида цинка и цинкосодержащих сплавов в городе Лисаковске;
до 2040 года:
привлечение инвестиций на разведку и промышленное освоение месторождения огнеуопорных и тугоплавких глин Краснооктябрьское в Камыстинском районе;
привлечение инвестиций на разведку и промышленное освоение месторождения каолина и песчаных глин Жетыгаринское в Житикаринском районе;
привлечение инвестиций на разведку и промышленное освоение месторождения кварцевых песков Апановское в районе Беимбета Майлина;
привлечение инвестиций на разведку и промышленное освоение месторождения полевых шпатов и кварца Бисембаевское в Денисовском районе;
дальнейшее развитие минерально-сырьевой базы отрасли за счет проведения геологоразведочных работ и освоения хвостов горнометаллургических предприятий;
привлечение новых проектов в индустриальную зону в городе Костанай;
привлечение инвестиций для создания новых металлургических производств;
до 2050 года:
привлечение инвестиций на создание производств по выпуску продукции высокого передела (переработка никеля, кобальта, редкоземельных металлов и прочего);
коммерциализация результатов научной деятельности;
выведение инновационных продуктов отрасли на международные рынки;
создание предприятий нового поколения для переработки "трудных" руд, отработка промышленных отходов и хвостохранилищ;
Павлодарская область
до 2030 года:
строительство комплекса сухого обогащения на разрезе "Северный" в городской администрации Экибастуза;
строительство комплекса ферросплавного производства в городе Аксу;
строительство Аксуского электро-металлургического завода;
строительство завода по производству ферросплавов в городе Экибастузе;
строительство металлургического завода в городе Экибастузе;
открытие фабрика DRI в городе Экибастузе;
строительство электрометаллургического завода в городе Экибастузе;
металлургическое производство редких и благородных металлов, сплавов и проката из них в городе Павлодаре;
строительство золотоизвлекательной фабрики на территории специальной экономической зоны "Павлодар";
строительство гидрометаллургического завода по производству катодной меди из руд месторождений Коджанчадской группы рудопроявлений;
организация литья коронок/зубьев ковша экскаваторов в городе Павлодаре;
организация производства выпуска крупного и среднего литья в городе Павлодаре;
создание производства алюминиевых профилей в городе Павлодаре;
реализация проекта по переработке алюминиевых слитков в городе Павлодаре;
переработка высокоуглеродистых сульфидных золотосодержащих концентратов в специальной экономической зоне "Павлодар";
создание производства стальных заготовок в городе Экибастузе;
организация производства технического кремния в городе Экибастузе;
до 2040 года:
создание горно-металлургического кластера в городе Павлодаре;
модернизация технологий действующих производств для снижения себестоимости производимой продукции и повышения производительности труда;
сохранение и увеличение объемов добычи угля на существующем уровне за счет реализации проектов по комплексной глубокой переработке угля, с получением технических газов, жидких синтетических продуктов для потребностей предприятий области;
расширение экспортной номенклатуры региона за счет создания новых производств (алюминиевые профили, алюминиевые банки, фольга и прочее);
стимулирование развития малого и среднего предпринимательства в металлургии;
до 2050 года:
привлечение инвестиций для отработки отходов/хвостов отработанных месторождений;
поддержка инициатив по созданию высокотехнологичных инновационных производств;
привлечение инвестиций в перспективные ниши в отрасли;
Северо-Казахстанская область
до 2030 года:
разведка золотосодержащих, медьсодержащих руд и попутных компонентов на площади Западная в Северо-Казахстанской области;
строительство горно-обогатительного комплекса по переработке оловосодержащих руд в Айыртауском районе;
переработка вольфрам-молибденовых руд в Айыртауском районе;
строительство горнообогатительного комбината на месторождении "Баян" в Айыртауском районе;
строительство горнометаллургического комплекса по добыче и переработке оловянных руд на месторождении Сырымбет в Айыртауском районе;
реализация мер по повышению производительности труда на предприятиях отрасли;
до 2040 года:
разработка и внедрение мер стимулирования финансирования научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ недропользователями;
проведение комплексных геологоразведочных работ месторождений с целью увеличения эксплуатируемых запасов;
развитие сети учреждений технического и профессионального образования для подготовки квалифицированных кадров в соответствии с потребностями отрасли;
содействие созданию малых предприятий по выпуску инновационной продукции;
дальнейшее развитие минерально-сырьевой базы области по направлению твердых полезных ископаемых, проведение поисковых и оценочных работ;
производство наукоемкой продукции и высокотехнологичных продуктов;
до 2050 года:
создание новых высокотехнологичных производств на базе местного сырья;
расширение номенклатуры производимой продукции;
привлечение крупных международных производителей.

Қостанай қаласының индустриялық аймағы аумағында "ALUMCRAFT" брендімен қуаты жылына 29 000 тонна алюминий қорытпаларынан жасалған жоғары сапалы шыбықтар мен профильдер өндіретін зауыт салу;
Лисаков қаласында мырыш оксиді мен құрамында мырыш бар қорытпалар өндіретін зауыт салу;
2040 жылға дейін:
Қамысты ауданында Краснооктябрьское баяу балқитын және отқа төзімді саздар кен орнын барлауға және өнеркәсіптік игеруге инвестициялар тарту;
Жітіқара ауданындағы каолин кен орны мен Жетіқара құмды сазын барлауға және өнеркәсіптік игеруге инвестициялар тарту;
Бейімбет Майлин ауданындағы Апаковское кварц құм кен орнын барлауға және өнеркәсіптік игеруге инвестициялар тарту;
Денисов ауданындағы Бисембаевское дала шпаттары мен кварц кен орнын барлауға және өнеркәсіптік игеруге инвестициялар тарту;
геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу және тау-кен металлургия кәсіпорындарының қалдықтарын игеру есебінен саланың минералдық-шикізат базасын одан әрі дамыту;
Қостанай қаласындағы индустриялық аймаққа жаңа жобаларды тарту;
жаңа металлургиялық өндірістер құру үшін инвестициялар тарту;
2050 жылға дейін:
жоғары қайта бөлу өнімдерін (никельді, кобальтты, сирек жер металдарын және басқаларын қайта өңдеу) шығару бойынша өндірістер құруға инвестициялар тарту;
ғылыми қызмет нәтижелерін коммерцияландыру;
саланың инновациялық өнімдерін халықаралық нарықтарға шығару;
"қиын" кендерді өңдеу үшін жаңа буын кәсіпорындарын құру, өнеркәсіптік қалдықтар мен қалдық қоймаларын өңдеу;
Павлодар облысы
2030 жылға дейін:
Екібастұз қалалық әкімшілігінде "Северный" қимасында құрғақ байыту кешенін салу;
Ақсу қаласында ферроқорытпа өндірісінің кешенін салу;
Ақсу электрометаллургиялық зауытын салу;
Екібастұз қаласында ферроқорытпалар өндіретін зауыт салу;
Екібастұз қаласында металлургия зауытын салу;
Екібастұз қаласындағы DRI фабрикасын ашу;
Екібастұз қаласында электрометаллургиялық зауыт салу;
Павлодар қаласында сирек кездесетін және асыл металдардың, қорытпалардың және олардан прокаттың металлургиялық өндірісі;
"Павлодар" арнайы экономикалық аймақ аумағында алтын өндіру фабрикасын салу;
Қожаншат кенашылым тобының кен орындарынан катодты мыс өндіретін гидрометаллургиялық зауыт салу;
Павлодар қаласында экскаваторлар шөмішінің тәждерін/тістерін құюды ұйымдастыру;
Павлодар қаласында ірі және орта құйма өндірісін ұйымдастыру;
Павлодар қаласында алюминий профильдер өндірісін құру;
Павлодар қаласында алюминий құймаларын қайта өңдеу жобаны іске асыру;
"Павлодар" арнайы экономикалық аймағының құрамында алтыны бар жоғары көміртекті сульфидті концентраттарды қайта өңдеу;
Екібастұз қаласында Болат дайындамаларын өндірін құру;
Екібастұз қаласында техникалық кремний өндірісін ұйымдастыру;
2040 жылға дейін:
Павлодар қаласында тау-кен металлургия кластерін құру;
өндірілетін өнімнің өзіндік құнын төмендету және еңбек өнімділігін арттыру үшін қолданыстағы өндірістердің технологияларын жаңғырту;
облыс кәсіпорындарының қажеттіліктері үшін техникалық газдар, сұйық синтетикалық өнімдер ала отырып, көмірді кешенді терең өңдеу жөніндегі жобаларды іске асыру есебінен қолданыстағы деңгейде көмір өндіру көлемін сақтау және ұлғайту;
жаңа өндірістер (алюминий профильдері, алюминий банкалар, фольга және басқалар) құру есебінен өңірдің экспорттық номенклатурасын кеңейту;
металлургияда шағын және орта кәсіпкерлікті дамытуды ынталандыру;
2050 жылға дейін:
пайдаланылған кен орындарының қалдықтарын өңдеу үшін инвестициялар тарту;
жоғары технологиялық инновациялық өндірістер құру жөніндегі бастамаларды қолдау;
саладағы перспективалы тауашаларға инвестициялар тарту;
Солтүстік Қазақстан облысы
2030 жылға дейін:
Солтүстік Қазақстан облысының Батыс алаңында құрамында алтын бар, құрамында мыс бар кендер мен ілеспе компоненттерді барлау;
Айыртау ауданында құрамында қалайы бар кендерді өңдеу бойынша тау-кен байыту кешенін салу;
Айыртау ауданында вольфрам-молибден кендерін қайта өңдеу;
Айыртау ауданындағы "Баян" кен орнындағы тау-кен байыту комбинат құрылысы;
Айыртау ауданындағы Сырымбет кен орнында қалайы кендерін өндіру және қайта өңдеу жөніндегі тау-кен металлургия кешенін салу;
Сала кәсіпорындарында еңбек өнімділігін арттыру жөніндегі шараларды іске асыру;
2040 жылға дейін:
жер қойнауын пайдаланушылардың ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыруды ынталандыру шараларын әзірлеу және енгізу;
пайдаланылатын қорларды ұлғайту мақсатында кен орындарында кешенді геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу;
саланың қажеттіліктеріне сәйкес білікті кадрлар даярлау үшін техникалық және кәсіптік білім беру мекемелерінің желісін дамыту;
инновациялық өнім шығару бойынша шағын кәсіпорындар құруға жәрдемдесу;
Қатты пайдалы қазбалар бағыты бойынша облыстың минералдық-шикізат базасын одан әрі дамыту, іздестіру және бағалау жұмыстарын жүргізу;
ғылымды қажетсінетін өнімдер мен жоғары технологиялық өнімдер өндірісі;
2050 жылға дейін:
жергілікті шикізат базасында жаңа жоғары технологиялық өндірістер құру;
Өндірілетін өнім номенклатурасын кеңейту;
ірі халықаралық өндірушілерді тарту.

39. Химическая и фармацевтическая промышленность
Наиболее перспективными направлениями развития химической промышленности являются химия тонкого органического синтеза и полимеров, бытовая и промышленная химия, экохимия, производство резинотехнических и пластмассовых изделий. В фармацевтике приоритеты развития будут связаны с модернизацией действующих производств и стимулированием создания новых видов продукции.
Перспективное развитие отрасли в регионе предполагается связать с повышением конкурентоспособности выпускаемой продукции за счет развития новых производств, технологической модернизации производств и повышения производительности труда.
Проектные предложения по развитию отрасли:
Акмолинская область
до 2030 года:
организация производства комплексных минеральных удобрений NPK (азот, фосфор, калий) в городе Степногорске (первый и второй этапы);
строительство биогазового завода мощностью 5 мегаватт/час с интегрированным заводом по производству органических удобрений;
выработка стратегических и оперативных мер по диверсификации и повышению конкурентоспособности химической промышленности;
повышение профессионального уровня кадров предприятия химической промышленности;
продвижение передовых технологий отрасли в рамках отраслевых выставок, форумов и семинаров;
государственная поддержка реализации инвестиционных проектов в рамках Единой карты индустриализации;
до 2040 года:
расширение ассортимента выпускаемой продукции за счет освоения новых производств, в том числе глубокой переработки зерна (биотопливо, биогазы, спирт и прочее) в городах Кокшетау, Степногорске;
развитие сельскохозяйственной химии, в том числе производство биологических препаратов и веществ, кормовых добавок и минеральных удобрений в городе Степногорске;
развитие системы подготовки кадров, ориентированной на международные стандарты;
до 2050 года:
создание новых современных предприятий по производству химической продукции с высокой добавленной стоимостью;
увеличение доли экспортоориентированной химической продукции;
развитие на территории области инновационных проектов и производств;
Восточно-Казахстанская область
до 2030 года:
модернизация предприятий отрасли с ориентацией на выпуск высокотехнологичных и конкурентоспособных видов продукции с высокой степенью готовности, внедрения инновационных производств и новых технологий;
совершенствование научно-исследовательской и материально-технической базы;
дальнейшее развитие действующих производств в отрасли (серная кислота, краски и лаки, моющие средства);
содействие развитию субъектов малого и среднего предпринимательства в химической промышленности;
до 2040 года:
повышение качества и расширение ассортимента выпускаемой продукции на действующих предприятиях (производство продукции на базе Ульбинского металлургического комбината: фтортантала калия, пентаоксида ниобия оптического и технического сорта, пентаоксида тантала и ниобия электронной чистоты);
диверсификация производства и освоение новых видов продукции (химикаты для промышленности, расширение линейки выпускаемой продукции в бытовой химии, организация выпуска биопрепаратов на основе местного сырья и прочее);
содействие развитию кооперации и сотрудничества с зарубежными производителями, особенно в фармацевтической отрасли;
продвижение продукции отрасли на внутренний и внешний рынки;
до 2050 года:
увеличение числа организаций, осуществляющих технологические инновации;
стимулирование инвестиционной активности организаций в целях модернизации и расширения основных фондов;
поддержка и стимулирование выпуска новых видов продукции в химической промышленности и фармацевтике;
привлечение международных производителей в регион;
Карагандинская область
до 2030 года:
строительство производственного комплекса по производству микропорошка, волластанита в городе Караганде;
взаимодействие промышленных предприятий и научных организаций в части научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ;
организация взаимодействия предприятий с институтами развития, банками второго уровня, общественными фондами в вопросах развития предпринимательства;
расширение производства оригинальных лекарственных препаратов;
организация производства экструдированного пенополистирола в Бухар-Жырауском районе;
до 2040 года:
создание кластера химической промышленности в городе Караганде;
создание фармацевтического кластера в городе Караганде;
стимулирование создания новых производств по обогащению и газификации угля;
промышленное освоение метана за счет строительства заводов по сжижению метана;
развитие органической химии, производства полимеров и бытовой химии;
модернизация производственных процессов на предприятиях с использованием современных технологий;
повышение качества и расширение ассортимента выпускаемой продукции на действующих предприятиях;
развитие новых навыков и компетенций;
модернизация действующих производств фармацевтической промышленности;
привлечение новых инвесторов для организации производств новых видов лекарственных препаратов;
до 2050 года:
привлечение новых инвесторов в отрасль для создания производств по приоритетным видам продукции;
поддержка малого среднего предпринимательства в химической промышленности;
Область Ұлытау
до 2030 года:
строительство нового сернокислотного цеха Жезказганского медеплавильного завода в городе Жезказгане;
взаимодействие промышленных предприятий и научных организаций в части научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ;
организация взаимодействия предприятий с институтами развития, банками второго уровня, общественными фондами в вопросах развития предпринимательства;
расширение производства оригинальных лекарственных препаратов;
до 2040 года:
развитие органической химии, производства полимеров и бытовой химии;
модернизация производственных процессов на предприятиях с использованием современных технологий;
повышение качества и расширение ассортимента выпускаемой продукции на действующих предприятиях;
развитие новых навыков и компетенций;
модернизация действующих производств фармацевтической промышленности;
привлечение новых инвесторов для организации производств новых видов лекарственных препаратов;
до 2050 года:
привлечение новых инвесторов в отрасль для создания производств по приоритетным видам продукции;
поддержка малого и среднего предпринимательства в химической промышленности;
Павлодарская область
до 2030 года:
строительство завода по производству алкилата в городе Павлодаре;
строительство завода по производству кальцинированной соды в городе Павлодаре;
создание производства кремния в городе Экибастузе;
организация глубокой переработки каменного угля в городе Экибастузе;
строительство новой установки по производству водорода на Павлодарском нефтеперерабатывающем заводе;
создание производства присадок для светлых нефтепродуктов в городе Павлодаре;
создание производства присадок для дизельного топлива в городе Павлодаре;
организация производства оксихлорида циркония в городе Павлодаре;
развитие кадрового потенциала отрасли;
реализация инвестиционных проектов, направленных на создание новых производств и модернизацию существующих конкурентоспособных производств (с возможной специализацией), объектов инфраструктуры для обеспечения прорывного институционального развития отрасли и/или импортозамещения (производственный комплекс глубокой переработки каменного угля, строительство завода по переработке отработанных аккумуляторных батарей и прочее);
до 2040 года:
создание химического кластера на территории специальной экономической зоны "Павлодар";
расширение экспортной номенклатуры региона за счет создания новых производств (композитные коагулянты, сжиженные углеводородные газы и полимеры);
создание новых производств с высокой добавленной стоимостью на базе местного сырья (охлаждающие жидкости, акриловые грунтовки, полимерные покрытия, хлорид кальция, пероксид водорода, треххлористый фосфор, гумат натрия, глифосат, диоксид кремния);
поддержка научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ и внедрения результатов научных исследований;
обучение и переобучение кадров;
реализация мер по привлечению инвесторов в специальной экономической зоне "Павлодар";
до 2050 года:
привлечение инвестиций на создание новых высокотехнологичных производств;
продвижение экспорта продукции отрасли на внешних и внутренних рынках;
Город Астана
до 2030 года:
строительство завода по организации производства лакокрасочной продукции, антикоррозионных и огнезащитных покрытий;
создание производства жидкой каустической соды;
обучение и подготовка необходимых кадров для химической промышленности города;
поддержка и сопровождение реализации инвестиционных проектов в рамках государственной политики индустриально-инновационного развития;
строительство завода по производству медицинских изделий для защиты органов дыхания;
строительство завода по производству медицинских одноразовых нитриловых и латексных перчаток;
строительство производственного комплекса по производству готовых лекарственных средств и фармацевтических субстанций;
создание предприятия по производству товаров личной гигиены и здоровья;
привлечение инвестиций в отрасль фармацевтики и медицинских изделий;
поддержка кадрового обеспечения отрасли;
до 2040 года:
привлечение инвестиций в модернизацию основных фондов предприятий, внедрение новых технологий, продуктовых и процессных инноваций;
создание условий для развития малых наукоемких производств;
цифровизация и автоматизация;
развитие производственной инфраструктуры для предприятий химической промышленности.
стимулирование научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ и внедрения инноваций;
развитие навыков и компетенций рабочих кадров в фармацевтической промышленности;
проведение работ по созданию смежных малых инновационных производств вокруг крупных предприятий отрасли;
до 2050 года:
формирование инновационной инфраструктуры;
привлечение крупных транснациональных фармацевтических компаний;
налаживание рынков сбыта и поддержка экспорта продукции.

39. Химия және фармацевтика өнеркәсібі
Химия өнеркәсібін дамытудың ең перспективалы бағыттары жұқа органикалық синтез және полимерлер химиясы, тұрмыстық және өнеркәсіптік химия, экохимия, резеңке техникалық және пластмасса бұйымдарын өндіру болып табылады. Фармацевтикада даму басымдықтары қолданыстағы өндірістерді жаңғыртумен және өнімнің жаңа түрлерін құруды ынталандырумен байланысты болады.
Өңірде саланың перспективалық дамуын жаңа өндірістерді дамыту, өндірістерді технологиялық жаңғырту және еңбек өнімділігін арттыру есебінен шығарылатын өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттырумен байланыстыру көзделіп отыр.
Саланы дамыту бойынша салалық ұсыныстар:
Ақмола облысы
2030 жылға дейін:
Степногорск қаласында (бірінші және екінші кезеңдер) NPK (азот, фосфор, калий) кешенді минералды тыңайтқыштар өндірісін ұйымдастыру;
органикалық тыңайтқыштар өндіретін зауытпен интеграцияланған қуаты 5 мегаватт/сағ биогаз зауыт құрылысы;
химия өнеркәсібін әртараптандыру және оның бәсекеге қабілеттілігін арттыру жөніндегі стратегиялық және жедел шараларды әзірлеу;
химия өнеркәсібі кәсіпорны кадрларының кәсіби деңгейін арттыру;
салалық көрмелер, форумдар мен семинарлар шеңберінде саланың озық технологияларын ілгерілету;
индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде инвестициялық жобаларды іске асыруды мемлекеттік қолдау;
2040 жылға дейін:
Көкшетау, Степногорск қалаларында жаңа өндірістерді игеру, оның ішінде астықты терең өңдеу есебінен шығарылатын өнім (биоотын, биогаз, спирт және басқалар) ассортиментін кеңейту;
Степногорск қаласында ауыл шаруашылығы химиясын дамыту, оның ішінде биологиялық препараттар мен заттар, жемшөп қоспалары мен минералды тыңайтқыштар өндіру;
халықаралық стандарттарға бағдарланған кадрлар даярлау жүйесін дамыту;
2050 жылға дейін:
қосылған құны жоғары химиялық өнім өндіру бойынша жаңа заманауи кәсіпорындар құру;
экспортқа бағдарланған химиялық өнім үлесін ұлғайту;
облыс аумағында инновациялық жобалар мен өндірістерді дамыту;
Шығыс Қазақстан облысы
2030 жылға дейін:
жоғары дайындығы бар жоғары технологиялық және бәсекеге қабілетті өнім түрлерін шығаруға, инновациялық өндірістер мен жаңа технологияларды енгізуге бағдарлана отырып, сала кәсіпорындарын жаңғырту;
ғылыми-зерттеу және материалдық-техникалық базаны жетілдіру;
салада жұмыс істеп тұрған өндірістерді одан әрі дамыту (күкірт қышқылы, бояулар мен лактар, жуғыш заттар);
химия өнеркәсібінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін дамытуға жәрдемдесу;
2040 жылға дейін:
жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарда шығарылатын өнімнің сапасын арттыру және ассортиментін кеңейту (Үлбі металлургиялық комбинаты базасында: калий фтортанталы, оптикалық және техникалық сұрыпты ниобий пентаоксиді, тантал және электрондық тазалықтағы ниобий пентаоксиді өнімдерін өндіру);
өндірісті әртараптандыру және өнімнің жаңа түрлерін игеру (өнеркәсіпке арналған химикаттар, тұрмыстық химияда шығарылатын өнім желісін кеңейту, жергілікті шикізат негізінде биопрепараттар шығаруды ұйымдастыру және т. б.);
шетелдік өндірушілермен, әсіресе фармацевтика саласында кооперация мен ынтымақтастықты дамытуға жәрдемдесу;
сала өнімін ішкі және сыртқы нарықтарға жылжыту;
2050 жылға дейін:
технологиялық инновацияларды жүзеге асыратын ұйымдар санын ұлғайту;
негізгі қорларды жаңғырту және кеңейту мақсатында ұйымдардың инвестициялық белсенділігін ынталандыру;
химия өнеркәсібі мен фармацевтикада өнімнің жаңа түрлерін шығаруды қолдау және ынталандыру;
өңірге халықаралық өндірушілерді тарту.
Қарағанды облысы
2030 жылға дейін:
Қарағанды қаласында микроұнтақ, волластонит өндіру бойынша өндірістік кешен салу;
ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар бөлігінде өнеркәсіптік кәсіпорындар мен ғылыми ұйымдардың өзара іс-қимылы;
кәсіпкерлікті дамыту мәселелерінде кәсіпорындардың даму институттарымен, Екінші деңгейдегі банктермен, қоғамдық қорлармен өзара іс-қимылын ұйымдастыру;
бірегей дәрілік препараттар өндірісін кеңейту;
Бұқар Жырау ауданында экструдталған полистирол көбік өндірісін ұйымдастыру;
2040 жылға дейін:
Қарағанды қаласында химия өнеркәсібі кластерін құру;
Қарағанды қаласында фармацевтикалық кластер құру;
Көмірді байыту және газдандыру бойынша жаңа өндірістер құруды ынталандыру;
метанды сұйылту зауыттарын салу есебінен метанды өнеркәсіптік игеру;
органикалық химияны, полимерлер өндірісін және тұрмыстық химияны дамыту;
заманауи технологияларды пайдалана отырып, кәсіпорындардағы өндірістік процестерді жаңғырту;
жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарда шығарылатын өнімнің сапасын арттыру және ассортиментін кеңейту;
жаңа дағдылар мен құзыреттерді дамыту;
фармацевтика өнеркәсібінің қолданыстағы өндірістерін жаңғырту;
дәрілік препараттардың жаңа түрлерін өндіруді ұйымдастыру үшін жаңа инвесторларды тарту;
2050 жылға дейін:
өнімнің басым түрлері бойынша өндірістер құру үшін салаға жаңа инвесторлар тарту;
химия өнеркәсібіндегі шағын орта кәсіпкерлікті қолдау;
Ұлытау облысы
2030 жылға дейін:
Жезқазған қаласында Жезқазған мыс балқыту зауытында жаңа күкірт қышқылы цехын салу;
ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар бөлігінде өнеркәсіптік кәсіпорындар мен ғылыми ұйымдардың өзара іс-қимылы;
кәсіпкерлікті дамыту мәселелерінде кәсіпорындардың даму институттарымен, екінші деңгейдегі банктермен, қоғамдық қорлармен өзара іс-қимылын ұйымдастыру;
бірегей дәрілік препараттар өндірісін кеңейту;
2040 жылға дейін:
органикалық химияны, полимерлер өндірісін және тұрмыстық химияны дамыту;
заманауи технологияларды пайдалана отырып, кәсіпорындардағы өндірістік процестерді жаңғырту;
жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарда шығарылатын өнімнің сапасын арттыру және ассортиментін кеңейту;
жаңа дағдылар мен құзыреттерді дамыту;
фармацевтика өнеркәсібінің қолданыстағы өндірістерін жаңғырту;
дәрілік препараттардың жаңа түрлерін өндіруді ұйымдастыру үшін жаңа инвесторларды тарту;
2050 жылға дейін:
өнімнің басым түрлері бойынша өндірістер құру үшін салаға жаңа инвесторлар тарту;
химия өнеркәсібіндегі шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау.
Павлодар облысы
2030 жылға дейін:
Павлодар қаласында алкилат өндіретін зауыт салу;
Павлодар қаласында кальцийленген сода өндіретін зауыт салу;
Екібастұз қаласында кремний өндірісін құру;
Екібастұз қаласында тас көмірді терең өңдеуді ұйымдастыру;
Павлодар мұнай өңдеу зауытында сутегі өндіретін жаңа қондырғы салу;
Павлодар қаласында ашық түсті мұнай өнімдеріне арналған қоспалар өндірісін құру;
Павлодар қаласында дизель отынына арналған қоспалар өндірісін құру;
Павлодар қаласында цирконий оксихлоридін өндіруді ұйымдастыру;
саланың кадрлық әлеуетін дамыту;
саланың серпінді институционалдық дамуын және/немесе импортты алмастыруды қамтамасыз ету үшін жаңа өндірістер құруға және қолданыстағы бәсекеге қабілетті өндірістерді (мүмкін мамандандырумен), инфрақұрылым объектілерін жаңғыртуға бағытталған инвестициялық жобаларды іске асыру (тас көмірді терең өңдеудің өндірістік кешені, пайдаланылған аккумуляторлық батареяларды қайта өңдеу зауытын салу және т. б.);
2040 жылға дейін:
"Павлодар" арнайы экономикалық аумағында химиялық кластер құру;
жаңа өндірістер (композиттік коагулянттар, сұйытылған көмірсутекті газдар және полимерлер) құру есебінен өңірдің экспорттық номенклатурасын кеңейту;
жергілікті шикізат (салқындатқыш сұйықтықтар, акрил праймерлері, полимерлі жабындар, кальций хлориді, сутегі асқын тотығы, үшхлорлы фосфор, натрий гуматы, глифосат, кремний диоксиді) негізінде қосылған құны жоғары жаңа өндірістер құру;
ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қолдау және ғылыми зерттеулердің нәтижелерін енгізу;
кадрларды оқыту және қайта оқыту;
"Павлодар" арнайы экономикалық аумағына инвесторларды тарту жөніндегі шараларды іске асыру;
2050 жылға дейін:
жаңа жоғары технологиялық өндірістер құруға инвестициялар тарту;
сыртқы және ішкі нарықтарда сала өнімінің экспортын ілгерілету.
Астана қаласы
2030 жылға дейін:
лак-бояу өнімдерін, коррозияға қарсы және отқа төзімді жабындарды өндіруді ұйымдастыру жөніндегі зауыт салу;
сұйық каустикалық сода өндірісін құру;
қаланың химия өнеркәсібі үшін қажетті кадрларды оқыту және даярлау;
индустриялық-инновациялық дамудың мемлекеттік саясаты шеңберінде инвестициялық жобаларды іске асыруды қолдау және сүйемелдеу;
тыныс алу органдарын қорғауға арналған медициналық бұйымдар шығаратын зауыт салу;
медициналық бір реттік нитрилді және латексті қолғаптар шығаратын зауыт салу;
дайын дәрілік заттар мен фармацевтикалық субстанциялар өндірісі бойынша өндірістік кешен салу;
жеке гигиена және денсаулық тауарларын өндіру жөніндегі кәсіпорынды құру;
фармацевтика және медициналық бұйымдар саласына инвестициялар тарту;
саланы кадрлық қамтамасыз етуді қолдау;
2040 жылға дейін:
кәсіпорындардың негізгі қорларын жаңғыртуға, жаңа технологияларды, азық-түлік және процестік инновацияларды енгізуге инвестициялар тарту;
шағын ғылымды қажетсінетін өндірістерді дамыту үшін жағдайлар жасау;
цифрландыру және автоматтандыру;
химия өнеркәсібі кәсіпорындары үшін өндірістік инфрақұрылымды дамыту.
ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар және инновацияларды енгізуді ынталандыру;
фармацевтика өнеркәсібінде жұмысшы кадрлардың дағдылары мен құзыреттерін дамыту;
саланың ірі кәсіпорындарының айналасында аралас шағын инновациялық өндірістер құру жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
2050 жылға дейін:
инновациялық инфрақұрылымды қалыптастыру;
ірі трансұлттық фармацевтикалық компанияларды тарту;
өткізу нарықтарын жолға қою және өнім экспортын қолдау.

40. Производство резиновых и пластмассовых изделий
Карагандинская область обладает большим потенциалом в производстве резиновых и пластмассовых изделий. Основные мощности сосредоточены в городах Караганда, Сарань и Темиртау. Перспективные производства отрасли: производство труб, трубок из пластмассы, лент, тары, товаров народного потребления, автомобильных шин и резинотехнических изделий широкого спектра. Развитию отрасли поспособствует функционирование
специальной экономической зоны "Сарыарқа".
Проектные предложения по развитию отрасли:
Карагандинская область
до 2030 года:
создание производства гофрированных труб и изделий из пластика в Бухар-Жырауском районе;
взаимодействие промышленных предприятий и научных организаций в части научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ;
модернизация и технологическое обновление предприятий отрасли;
поддержка предпринимательской инициативы в рамках Единой карты индустриализации;
до 2040 года:
содействие созданию новых производств по выпуску товаров народного потребления, промышленного направления и других видов продукции;
привлечение новых проектов в сфере производства резиновых и пластмассовых изделий в индустриальную зону в городе Сарани;
привлечение инвесторов для создания новых производств в сфере производства резиновых и пластмассовых изделий;
до 2050 года:
создание современных высокотехнологичных производств, ориентированных на экспорт;
содействие и поддержка экспорта продукции отрасли.
41. Легкая промышленность
Имея производственные мощности, Центральный регион Республики Казахстан имеет большой потенциал для развития легкой промышленности.
Основной упор предлагается сделать на восстановлении деятельности простаивающих предприятий отрасли, а также обновлении технологического оборудования на предприятиях для обеспечения производства конкурентоспособной продукции. Ведущими направлениями легкой промышленности станут производство пряжи и тканей различного назначения, переработка шерсти, выпуск швейных изделий и производство трикотажных и чулочно-носочных изделий.
Проектные предложения по развитию отрасли:
Акмолинская область
до 2030 года:
строительство цеха по производству и обработке шерсти в Ерейментауском районе;
технологическая модернизация основных производственных фондов отрасли в городе Кокшетау;
обеспечение доступности кредитных ресурсов для субъектов отрасли;
обеспечение условий для формирования сырьевой базы для легкой промышленности (переработка шкур, шерсти и прочее);
до 2040 года:
создание эффективной системы переподготовки кадров в соответствии с потребностями отрасли (подготовка дизайнеров, технологов, закройщиков, механиков-наладчиков, техно-стилистов и прочих специалистов);
разработка мер по созданию дополнительных рабочих мест для лиц с ограниченными возможностями, а также привлечение и адаптация молодежи на производстве;
внедрение новых технологий на предприятиях легкой промышленности;
интеграция с другими отраслями экономики области, в частности, интеграция с туристической отраслью в производстве качественной конкурентоспособной продукции легкой промышленности с использованием сырья сельскохозяйственной отрасли (шкур, шерсти) для производства одежды, обуви, сумок, сувениров, текстиля для гостиничных номеров, текстиля для мебельной промышленности и прочего;
поддержка производства продукции, необходимой другим промышленным предприятиям области, туристским организациям, предприятиям социальной сферы, населению области (производство спецодежды, обмундирования, одежды для медицинского персонала и прочее);
оказание содействия по взаимодействию предприятий внутреннего рынка между собой, информирование о мероприятиях, способствующих расширению партнерских связей;
стимулирование создания новых мощностей в легкой промышленности;
расширение номенклатуры и ассортимента импортозамещающей продукции в легкой промышленности;
до 2050 года:
формирование современных конкурентоспособных производств;
продвижение инновационных разработок в легкой промышленности;
развитие сотрудничества и кооперация с зарубежными предприятиями.
Область Абай
до 2030 года:
обновление технологического оборудования на предприятиях для обеспечения производства конкурентоспособной продукции в городе Семее;
поддержка инвестиционных проектов по производству пряжи и тканей различного назначения, переработке шерсти, производству валяльной обуви, войлока различных видов, выпуску швейных изделий и производству трикотажных и чулочно-носочных изделий в городе Семее;
повышение квалификации кадров, работающих в отрасли;
расширение применения маркетинговых технологий при продвижении продукции легкой промышленности;
расширение ассортимента продукции с высоким экспортным потенциалом;
расширение производства Абайской швейной фабрики;
поддержка субъектов малого и среднего предпринимательства, осуществляющих деятельность в легкой промышленности;
до 2040 года:
загрузка неиспользуемых производственных площадей и оборудования;
восстановление и развитие кожевенного производства в городе Семее;
повышение качества продукции, внедрение современных систем управления качеством в обувном, текстильном и швейном производствах;
развитие собственных сбытовых сетей местных производителей;
до 2050 года:
формирование и реализация инновационных программ, совершенствование систем экспертизы проектов, продвижения инновационных разработок в текстильном и швейном производствах;
развитие сотрудничества, восстановление и развитие кооперации с зарубежными странами;
формирование связей с отечественными и зарубежными производителями сырья для легкой промышленности области;
Карагандинская область
до 2030 года:
привлечение инвестиций на техническое вооружение и модернизацию производства;
развитие внутриобластной производственной кооперации;
поддержка предприятий текстильного, кожевенного производства, а также производства одежды;
реконструкция и модернизация предприятий, техническое перевооружение и диверсификация производств в легкой промышленности;
содействие размещению заказов другими крупными предприятиями области;
содействие повышению эффективности деятельности предприятий отрасли за счет цифровизации и автоматизации;
загрузка неиспользуемых производственных площадей и оборудования;
содействие в продвижении маркетинга, проведении исследований товарных рынков;
до 2040 года:
внедрение прогрессивных наукоемких технологий;
расширение номенклатуры и ассортимента импортозамещающей продукции в легкой промышленности;
развитие собственных сбытовых сетей местных производителей;
совершенствование рекламной, выставочной деятельности предприятий, издание справочников продукции легкой промышленности;
развитие системы подготовки кадров в средних профессиональных и средних технических учебных заведениях;
участие предприятий в международных выставках, презентациях, формирование благоприятного имиджа легкой промышленности области;
продвижение инновационных разработок в текстильном и швейном производствах;
до 2050 года:
продвижение местных производителей;
развитие кооперации с зарубежными производителями;
продвижение и поддержка экспорта продукции местных производителей.
Костанайская область
до 2030 года:
поддержка модернизации предприятий легкой промышленности в рамках Единой карты индустриализации;
предоставление государственной поддержки по возмещению экспортных затрат промышленным предприятиям;
поиск новых рынков сбыта, а также расширение перечня экспортной продукции за счет создания новых производств;
обеспечение подготовки специалистов для удовлетворения потребностей отрасли;
до 2040 года:
повышение производительности путем внедрения инновационных технологий;
участие предприятий легкой промышленности области в специализированных выставках;
развитие внутрирегиональной и межрегиональной научно-технической и производственной кооперации;
внедрение передовых технологий и освоение выпуска конкурентоспособной наукоемкой продукции;
продвижение товаров отрасли на внешних рынках;
до 2050 года:
создание современных производств в легкой промышленности;
продвижение и поддержка экспорта продукции местных производителей.

40. Резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру
Қарағанды облысының резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіруде үлкен әлеуеті бар. Негізгі қуаттар Қарағанды, Саран және Теміртау қалаларында шоғырланған. Саланың перспективалы өндірістері: құбырлар, пластмассадан жасалған түтіктер, таспалар, ыдыстар, халық тұтынатын тауарлар, автомобиль шиналары және кең спектрлі резеңке техникалық бұйымдар өндірісі. Саланың дамуына "Сарыарқа" арнайы экономикалық аумағының жұмыс істеуі ықпал етеді.
Саланы дамыту бойынша жобалық ұсыныстар:
Қарағанды облысы
2030 жылға дейін:
Бұқар жырау ауданында гофрленген құбырлар мен пластиктен жасалған бұйымдар өндірісі;
ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар бөлігінде өнеркәсіптік кәсіпорындар мен ғылыми ұйымдардың өзара іс-қимылы;
сала кәсіпорындарын жаңғырту және технологиялық жаңарту;
Индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде кәсіпкерлік бастаманы қолдау;
2040 жылға дейін:
халық тұтынатын тауарларды, өнеркәсіптік бағыттағы және басқа да өнім түрлерін шығару бойынша жаңа өндірістер құруға жәрдемдесу;
Саран қаласындағы индустриялық аймаққа резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру саласында жаңа жобаларды тарту;
резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру саласында жаңа өндірістер құру үшін инвесторларды тарту;
2050 жылға дейін:
экспортқа бағдарланған заманауи жоғары технологиялық өндірістерді құру;
сала өнімдерінің экспортына жәрдемдесу және қолдау.
41. Жеңіл өнеркәсіп
Өндірістік қуатқа ие бола отырып, Қазақстан Республикасының Орталық өңірі жеңіл өнеркәсіпті дамыту үшін үлкен әлеуетке ие.
Саланың тоқтап тұрған кәсіпорындарының қызметін қалпына келтіруге, сондай-ақ бәсекеге қабілетті өнім өндіруді қамтамасыз ету үшін кәсіпорындардағы технологиялық жабдықтарды жаңартуға басты назар аудару ұсынылады. Жеңіл өнеркәсіптің жетекші бағыттары әртүрлі мақсаттағы иірілген жіптер мен маталарды өндіру, жүнді қайта өңдеу, тігін бұйымдарын шығару және трикотаж және шұлық-шұлық бұйымдарын өндіру болады.
Саланы дамыту бойынша жобалық ұсыныстар:
Ақмола облысы
2030 жылға дейін:
Ерейментау ауданында жүн өндіру және өңдеу бойынша цех салу;
Көкшетау қаласында саланың негізгі өндірістік қорларын технологиялық жаңғырту;
сала субъектілері үшін кредиттік ресурстардың қолжетімділігін қамтамасыз ету;
жеңіл өнеркәсіп үшін шикізат базасын қалыптастыру үшін жағдайларды қамтамасыз ету (теріні, жүнді қайта өңдеу және т. б.);
2040 жылға дейін:
саланың қажеттіліктеріне сәйкес кадрларды қайта даярлаудың тиімді жүйесін құру (дизайнерлерді, технологтарды, пішушілерді, механик-реттеушілерді, техно-стилистерді және басқа мамандарды даярлау);
мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін қосымша жұмыс орындарын құру жөніндегі шараларды әзірлеу, сондай-ақ өндіріске жастарды тарту және бейімдеу;
жеңіл өнеркәсіп кәсіпорындарында жаңа технологияларды енгізу;
облыс экономикасының басқа салаларымен интеграциялау, атап айтқанда, киім, аяқ киім, сөмкелер, кәдесыйлар, қонақүй нөмірлеріне арналған тоқыма, жиһаз өнеркәсібіне арналған тоқыма және басқа да бұйымдарды өндіру үшін ауыл шаруашылығы саласының шикізатын (тері, жүн) пайдалана отырып, жеңіл өнеркәсіптің сапалы бәсекеге қабілетті өнімін өндіруде туристік саламен интеграциялау;
облыстың басқа өнеркәсіптік кәсіпорындарына, туристік ұйымдарға, әлеуметтік сала кәсіпорындарына, облыс халқына қажетті өнім өндіруді қолдау (арнайы киім, Киім-кешек, медициналық персоналға арналған киім және т. б. өндіру);
ішкі нарық кәсіпорындарының өзара іс-қимылына жәрдем көрсету, әріптестік байланыстарды кеңейтуге ықпал ететін іс-шаралар туралы хабардар ету;
жеңіл өнеркәсіпте жаңа қуаттарды құруды ынталандыру;
жеңіл өнеркәсіпте импортты алмастыратын өнімнің номенклатурасы мен ассортиментін кеңейту;
2050 жылға дейін:
қазіргі заманғы бәсекеге қабілетті өндірістерді қалыптастыру;
жеңіл өнеркәсіпте инновациялық әзірлемелерді ілгерілету;
шетелдік кәсіпорындармен ынтымақтастықты дамыту және кооперация.
Абай облысы
2030 жылы:
Семей қаласында бәсекеге қабілетті өнім өндіруді қамтамасыз ету үшін кәсіпорындарда технологиялық жабдықты жаңарту;
Семей қаласында әртүрлі мақсаттағы Иірілген жіп пен мата өндіру, жүнді қайта өңдеу, киіз аяқ киім, түрлі түрдегі киіз өндіру, тігін бұйымдарын шығару және трикотаж және шұлық-шұлық бұйымдарын өндіру жөніндегі инвестициялық жобаларды қолдау;
салада жұмыс істейтін кадрлардың біліктілігін арттыру;
жеңіл өнеркәсіп өнімдерін ілгерілету кезінде маркетингтік технологияларды қолдануды кеңейту;
экспорттық әлеуеті жоғары өнім ассортиментін кеңейту;
Абай тігін фабрикасының өндірісін кеңейту;
жеңіл өнеркәсіпте қызметін жүзеге асыратын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін қолдау;
2040 жылға дейін:
пайдаланылмайтын өндірістік алаңдар мен жабдықтарды жүктеу;
Семей қаласында былғары өндірісін қалпына келтіру және дамыту;
өнім сапасын арттыру, аяқ киім, тоқыма және тігін өндірістерінде сапаны басқарудың заманауи жүйелерін енгізу;
жергілікті өндірушілердің меншікті өткізу желілерін дамыту;
2050 жылға дейін:
инновациялық бағдарламаларды қалыптастыру және іске асыру, жобаларды сараптау жүйелерін жетілдіру, тоқыма және тігін өндірістерінде инновациялық әзірлемелерді ілгерілету;
шет елдермен ынтымақтастықты дамыту, кооперацияны қалпына келтіру және дамыту;
облыстың жеңіл өнеркәсібі үшін шикізатты отандық және шетелдік өндірушілермен байланыстарды қалыптастыру.
Қарағанды облысы
2030 жылға дейін:
техникалық жарақтандыруға және өндірісті жаңғыртуға инвестициялар тарту;
облысішілік өндірістік кооперацияны дамыту;
тоқыма, былғары өндірісі, сондай-ақ киім өндірісі кәсіпорындарын қолдау;
жеңіл өнеркәсіптегі кәсіпорындарды реконструкциялау және жаңғырту, өндірістерді техникалық қайта жарақтандыру және әртараптандыру;
облыстың басқа да ірі кәсіпорындарының тапсырыстарды орналастыруына жәрдемдесу;
цифрландыру және автоматтандыру есебінен сала кәсіпорындары қызметінің тиімділігін арттыруға жәрдемдесу;
пайдаланылмайтын өндірістік алаңдар мен жабдықтарды тиеу;
маркетингті ілгерілетуге жәрдемдесу, тауар нарықтарына зерттеулер жүргізу;
2040 жылға дейін:
прогрессивті ғылымды қажет ететін технологияларды енгізу;
жеңіл өнеркәсіпте импортты алмастыратын өнімнің номенклатурасы мен ассортиментін кеңейту;
жергілікті өндірушілердің жеке сату желілерін дамыту;
кәсіпорындардың жарнамалық, көрме қызметін жетілдіру, жеңіл өнеркәсіп өнімдерінің анықтамалықтарын шығару;
орта кәсіптік және орта техникалық оқу орындарында кадрлар даярлау жүйесін дамыту;
кәсіпорындардың халықаралық көрмелерге, презентацияларға қатысуы, облыстың жеңіл өнеркәсібінің қолайлы имиджін қалыптастыру;
тоқыма және тігін өндірістерінде инновациялық әзірлемелерді ілгерілету;
2050 жылға дейін:
жергілікті өндірушілерді дамыту;
шетелдік өндірушілермен ынтымақтастықты дамыту;
жергілікті өндірушілердің өнімін ілгерілету және экспортын қолдау.
Қостанай облысы
2030 жылға дейін:
Индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде жеңіл өнеркәсіпті жаңғыртуды қолдау;
өнеркәсіптік кәсіпорындарға экспорттық шығындарды өтеу бойынша мемлекеттік қолдау көрсету;
жаңа өткізу нарықтарын іздеу, сондай-ақ жаңа өндірістер құру есебінен экспорттық өнімдер тізбесін кеңейту;
саланың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін мамандар даярлауды қамтамасыз ету;
2040 жылға дейін:
инновациялық технологияларды енгізу арқылы өнімділікті арттыру;
облыстың жеңіл өнеркәсіп кәсіпорындарының мамандандырылған көрмелерге қатысуы;
өңірішілік және өңіраралық ғылыми-техникалық және өндірістік кооперацияны дамыту;
озық технологияларды енгізу және бәсекеге қабілетті ғылымды қажетсінетін өнім шығаруды игеру;
сала тауарларын сыртқы нарықтарда ілгерілету;
2050 жылға дейін:
жеңіл өнеркәсіпте заманауи өндірістер құру;
жергілікті өндірушілердің өнімдерін экспорттауды ілгерілету және қолдау.

45. Кластерное развитие
В Акмолинской области перспективно развитие кластеров на базе крупных предприятий области сельскохозяйственной направленности. Перспективно создание пищевых кластеров: мукомольного (Жаксынский район), мясного (Ерейментауский район), молочного направлений (Зерендинский район), а также и плодоовощного направления в Аккольском районе.
Создание кластера строительных материалов возможно на базе компаний-изготовителей строительных материалов, расположенных в пригородной зоне города Астаны. Перспективно производство цемента, кирпича, строительного песка, строительных материалов с применением глины, облицовочного камня. Данный кластер возможно реализовать в Целиноградском районе.
На территории Восточно-Казахстанской области наибольшим потенциалом кластерного развития обладает горно-металлургическая отрасль. Ядром кластера станет город Усть-Каменогорск, являющийся крупным центром переработки цветных металлов (свинцово-цинковый, титаномагниевый комбинаты, металлургический завод), производства ядерного топлива.
Молочный кластер перспективно размещать в городе Усть-Каменогорске, который может сформироваться на базе крупных предприятий, к примеру, Усть-Каменогорского молочного комбината. В молочный кластер, помимо предприятий, предполагается участие ферм близлежащих районов.
Перспективно создание масложирового кластера. Участниками данного кластера будут кластерообразующее предприятие, такие как акционерное общество "Май", товарищество с ограниченной ответственнностью "Опытное хозяйство масличных культур", КазНИИПромзернопроект, научно-исследовательский институт перерабатывающей и пищевой промышленности, элеваторы всех зерносеющих районов, товаропроизводители маслосемян подсолнечника и других масличных культур Шемонаихинского, Уланского, Глубоковского, Алтай, Катон-Карагайского, Урджарского, Кокпектинского и Бородулихинского районов, предприятия сельхозмашиностроения.
Развитие технологического кластера Abai IT-Valley, созданного на базе учебного учреждения "Alikhan Bokeikhan University" в городе Семей. Данный кластер призван консолидировать IT-специалистов региона, оказывать поддержку развитию человеческого капитала в сфере информационно-коммуникационных технологий и создавать условия для разработки и реализации передовых индустриально-инновационных технологий в регионе.
Перспективно создание пищевого кластера мясного направления с участием перерабатывающих предприятий, а также ферм близлежащих районов. Центром кластера станет город Семей.
Создание горно-металлургического кластера (по направлению переработки металлических руд) в городе Караганде совместно с Абайским районом при реализации проекта по добыче и переработке полиметаллических руд месторождения Алайгыр в Карагандинской области и создании единого комплекса добычи и переработки медных руд Спасской меднорудной зоны.
Специализацией кластера машиностроения Карагандинской области станут создание новых видов горно-шахтного и обогатительного оборудования, развитие цифровых технологий и высокоточного литья, а также создание сверхтвердых жаропрочных материалов. Центрами машиностроительного кластера станут город Караганда и города Сарань, Темиртау и Шахтинск по производству деталей и оборудования для горнодобывающей промышленности на основе деятельности Карагандинского машиностроительного завода имени Пархоменко, Карагандинского трубомеханического завода, товариществ с ограниченной ответственностью "Кұрылысмет" (объединенных машиностроительных заводов акционерного общества "Qarmet"), "Горные машины", "Корпорация "КазЭнергоМаш", сервисного Центра по обслуживанию тяжелой техники.
Кластер по производству строительных материалов предлагается расположить на территории городов Караганды и Балхаш, а также близлежащих административно-территориальных единиц, и направлен на производство гипсокартона, бетона, пластиковых изделий, получение безклинкерных вяжущих и сухих смесей из металлургических техногенных отходов и их применении в гражданском и дорожном строительстве.
Сырьем для обеспечения работы предприятий кластера строительной отрасли будут многочисленные техногенные отходы металлургической отрасли и имеющиеся месторождения строительных материалов.
Специализацией кластера химической промышленности в перспективе будут химия тонкого органического синтеза и полимеров, промышленная химия и фармация. Центром кластера химической промышленности станет город Караганда ввиду наличия накопленного научного потенциала и относительно развитой производственной инфраструктуры.
Возможно создание фармацевтического кластера на базе Карагандинского фармацевтического комплекса с целью расширения ассортимента фармацевтической продукции.
Имея сырьевой потенциал в Бухар-Жырауском районе, целесообразно создание кластера по обеспечению фуражными культурами (ячмень, овес) перерабатывающих предприятий (производственного комплекса Майкудукской птицефабрики, птицефабрики "Ushtobe Qus", птицефабрики для производства товарного яйца "Қарағанды-Құс" и прочих). В состав кластера войдут хозяйства, имеющие пашню, и предприятия, оказывающие услуги научного сопровождения производства, а также потребители кормов – птицефабрики, свинокомплексы.
Горно-металлургический кластер в области Ұлытау предлагается разместить на территории Улытауского района, городов Жезказгана и Сатпаева, основываясь на руде, поставляемой горнодобывающими производствами Жезказганского месторождения (Северный, Южный, Степной, Восточный, Западный и Анненский рудники) (город Жезказган), обогащенной на Сатпаевской обогатительной фабрике и руде из рудников Конырат, Саяк-I, Саяк-II и участка Тастау рудника Саяк-III. Данный кластер предполагается развивать в направлении синерго-активационного измельчения и обогащения металлосодержащих руд и техногенных минеральных образований.
До 2030 года предполагается создание геологического кластера в городе Жезказгане на базе бывшего акционерного общества "Жезказгангеология". На его территории предполагается строительство кернохранилища и лаборатории нового формата, создание обучающих центров.
Перспективным для размещения мясного кластера является Костанайский район. Район занимает одну из лидирующих позиций по численности скота, производству мяса, производству шерсти и прочему. Костанайский район имеет выгодное географическое положение, приграничные Аулиекольский, Тарановский, Алтынсаринский районы также обладают высоким потенциалом развития обработки продукции животноводства.
Молочный кластер в Костанайской области перспективно размещать в Мендыкаринском районе. В молочный кластер, помимо предприятий данного района, будут входить фермы Федоровского и Карабалыкского районов.
Перспективным кластером станет мукомольный кластер, так как Костанайская область имеет все предпосылки для того, чтобы занять лидирующие позиции по выращиванию и переработке зерна, а в городе Костанае имеется для этого необходимая инфраструктура.
В Костанайской области является перспективным размещение машиностроительного кластера на территории индустриальной зоны, который можно создать в районе дизельного завода в города Костанае. В кластере примут участие предприятия не только по производству автомобилей, но и по производству автокомпонентов (автомобильные шины, диски, амортизаторы, пружины и прочее).
Принимая во внимание высокий спрос на металлургическую продукцию на внутреннем рынке Республики Казахстан, огромный потенциал развития металлургической отрасли в стране, а также благоприятные условия, создаваемые государством инвесторам в виде инвестиционных преференций и путем подведения всей необходимой инфраструктуры, перспективно создание горно-металлургического кластера с центром в городе Павлодаре. В Павлодарской области в доступности имеется необходимое сырье и ресурсы. В частности, электроэнергия, железная руда, кварцит, уголь и продукты его переработки, а также наличие квалифицированного персонала.
В состав горно-металлургического кластера войдут: фабрика вторичной переработки металла, предприятия по выпуску стали и ферросплавов.
Развитие химического кластера связано с дальнейшим развитием специальной экономической зоны "Павлодар". В химический кластер войдут такие предприятия, как товарищество с ограниченной ответсвенностью "Реагент-Восток", акционерное общество "Каустик", основным видом деятельности которых является производство химической продукции (гипохлорит натрия технический, хлор жидкий, кислота соляная, отбеливающее средство "Белизна").
Предлагается создание мукомольного кластера с центром реализации в городе Петропавловске с участием зерносеющих районов – Тайыншынский, Есильский районы и район Магжана Жумабаева.
В Акжарском и Уалихановском районах Северо-Казахстанской области предлагается создать кластер по производству строительных материалов. Это обусловлено имеющимися производственными мощностями и природными ресурсами. Мерами стимулирования данных кластерных инициатив служит освоение Айсаринского месторождения кварцевых песков со строительством обогатительной фабрики, запуск завода по выпуску кубовидного щебня.
Развитие кластера финансовых услуг до 2030 года. Открытие Международного финансового центра "Астана" представляет собой возможность создания и развития финансового сектора города. Развитие центра цепной реакцией влияет на повышение качества предоставляемых финансовых и бизнес услуг в городе, способствует разработке финансовых технологий, увеличит уровень проводимых корпоративных операций и создаст трансферт знаний и технологий, обеспечивая тем самым увеличение человеческого капитала.
Дальнейшее развитие медицинского кластера в городе Астане, основой которого стали объекты здравоохранения: Национальный научный центр материнства и детства, Республиканский детский реабилитационный центр, Республиканский диагностический центр, научно-исследовательский институт скорой медицинской помощи со станцией скорой помощи, Республиканский научный центр нейрохирургии, научный центр кардиохирургии.
Дальнейшее развитие образовательного инновационно-интеллектуального кластера, расположенного в городе Астане, на базе автономной организации образования "Назарбаев Университет" (кластер знаний, мировой технологический аутсорсинг).

45. Кластерлік даму
Ақмола облысында ауыл шаруашылығы бағытындағы ірі кәсіпорындар базасында кластерлерді дамыту перспективалы болып отыр. Ұн тартатын (Жақсы ауданы), ет (Ерейментау ауданы), сүт бағытындағы (Зеренді ауданы), сондай-ақ Ақкөл ауданындағы жеміс-көкөніс бағытындағы азық-түлік кластерлерін құру перспективалы болып отыр.
Құрылыс материалдарының кластерін Астана қаласының қала маңындағы аймағында орналасқан құрылыс материалдарын дайындаушы компаниялардың базасында жасауға болады. Цемент, кірпіш, құрылыс құмы, сазды, қаптайтын тасты қолдана отырып құрылыс материалдарын өндіру перспективалы. Бұл кластерді Целиноград ауданында жүзеге асыруға болады.
Шығыс Қазақстан облысының аумағында тау-кен металлургия саласы кластерлік дамудың ең үлкен әлеуетіне ие. Кластердің өзегі түсті металдарды (қорғасын-мырыш, титан-магний комбинаттары, металлургия зауыты) өңдеудің, ядролық отын өндірудің ірі орталығы болып табылатын Өскемен қаласы болады.
Сүт кластерін ірі кәсіпорындар, мысалы, Өскемен сүт комбинаты базасында құрылуы мүмкін Өскемен қаласында орналастыру перспективалы. Сүт кластеріне, кәсіпорындардан басқа, жақын маңдағы аудандардың фермаларының қатысуы күтілуде.
Мұнай кластерін құру перспективалы. Осы кластердің қатысушылары "Май" акционерлік қоғамы, "Опытное хозяйство масличных культур" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, ҚазҒЗИ-Промзернопроект, қайта өңдеу және тамақ өнеркәсібі ғылыми-зерттеу институты, барлық астық егетін аудандардың элеваторлары, Шемонаиха, Ұлан, Глубокое, Алтай, Катонқарағай, Үржар, Көкпекті және Бородулиха аудандарының күнбағыс майы мен басқа да майлы дақылдарының тауар өндірушілері, ауыл шаруашылығы машиналарын жасау кәсіпорындары болады.
Семей қаласындағы "Alikhan Bokeikhan University" оқу мекемесінің базасында құрылған Abai IT-Valley технологиялық кластерін дамыту. Бұл кластер өңірдің IT-мамандарын шоғырландыруға, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласында адами капиталды дамытуға қолдау көрсетуге және өңірде озық индустриялық-инновациялық технологияларды әзірлеу және іске асыру үшін жағдайлар жасауға арналған.
Қайта өңдеу кәсіпорындарының, сондай-ақ жақын маңдағы аудандардың фермаларының қатысуымен ет бағытындағы азық-түлік кластерін құру перспективалы болып отыр. Кластердің орталығы Семей қаласы болады.
Қарағанды облысындағы Алайғыр кен орнының полиметалл кендерін өндіру және қайта өңдеу жөніндегі жобаны іске асыру және Спасск мыс кені аймағының мыс кендерін өндіру мен қайта өңдеудің бірыңғай кешенін құру кезінде Қарағанды қаласында Абай ауданымен бірлесіп тау-кен металлургия кластерін (металл кендерін қайта өңдеу бағыты бойынша) құру.
Қарағанды облысының машина жасау кластерінің мамандануы тау-кен-шахта және байыту жабдықтарының жаңа түрлерін құру, цифрлық технологиялар мен жоғары дәлдіктегі құюды дамыту, сондай-ақ аса қатты ыстыққа төзімді материалдар жасау болады. Машина жасау кластерінің орталықтары Қарағанды қаласы және Саран қаласы, Теміртау және Шахтинск қалалары Пархоменко атындағы Қарағанды машина жасау зауытының, Қарағанды құбырмеханикалық зауытының, "Құрылысмет" ("АрселорМиттал Теміртау" компаниясының біріккен машина жасау зауыттарының), "Горные машины", "Корпорация "КазЭнергоМаш" жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерінің, ауыр техникаға қызмет көрсету жөніндегі сервистік орталығының қызметі негізінде тау-кен өнеркәсібіне арналған бөлшектер мен жабдықтар өндіру болады.
Құрылыс материалдарын өндіру жөніндегі кластерді Қарағанды және Балқаш қалаларының, сондай-ақ жақын маңдағы әкімшілік-аумақтық бірліктердің аумағында орналастыру ұсынылады және гипсокартон, бетон, пластикалық бұйымдар өндіруге, металлургиялық техногендік қалдықтардан клинкерсіз тұтқыр және құрғақ қоспалар алуға және оларды азаматтық және жол құрылысында қолдануға бағытталған.
Құрылыс саласы кластері кәсіпорындарының жұмысын қамтамасыз ету үшін шикізат металлургия саласының көптеген техногендік қалдықтары және құрылыс материалдарының бар кен орындары болады.
Болашақта химия өнеркәсібі кластерінің мамандануы жұқа органикалық синтез және полимерлер химиясы, өнеркәсіптік химия және фармация болады. Жинақталған ғылыми әлеуеттің және салыстырмалы түрде дамыған өндірістік инфрақұрылымның болуына байланысты химия өнеркәсібі кластерінің орталығы Қарағанды қаласы болады.
Фармацевтикалық өнім ассортиментін кеңейту мақсатында Қарағанды фармацевтикалық кешенінің базасында фармацевтикалық кластер құруға болады.
Бұқар Жырау ауданында шикізаттық әлеуетке ие бола отырып, өңдеу кәсіпорындарын (Майқұдық құс фабрикасының өндірістік кешені, "Ushtobe Qus" құс фабрикасы, "Қарағанды-Құс" тауарлық жұмыртқа өндіруге арналған құс фабрикасы және т.б.) жемдік дақылдармен (арпа, сұлы) қамтамасыз ету бойынша кластер құрған жөн. Кластердің құрамына егістік алқаптары бар шаруашылықтар мен өндірісті ғылыми сүйемелдеу қызметтерін көрсететін кәсіпорындар, сондай-ақ жем-шөп тұтынушылары – құс фабрикалары, шошқа кешендері кіреді.
Ұлытау облысындағы тау-кен металлургия кластерін Ұлытау ауданының, Жезқазған және Сәтбаев қалаларының аумағында Жезқазған кен орнының (Солтүстік, Оңтүстік, Степной, Шығыс, Батыс және Анненский кеніштері) тау-кен өндіру өндірістерімен жеткізілетін кен негізінде орналастыру ұсынылады. Қоңырат, Саяқ-I, Саяқ-II кеніштері және Саяқ-III кенішінің Тастау учаскесі. Бұл кластер құрамында металы бар кендер мен техногендік минералдық түзілімдерді синерго-активациялық ұсақтау және байыту бағытында дамиды деп болжанады.
2030 жылға дейін Жезқазған қаласында бұрынғы "Жезқазғангеология" акционерлік қоғамының базасында геологиялық кластер құру көзделіп отыр. Оның аумағында жаңа форматтағы жынысөзек қоймасы мен зертхана салу, оқыту орталықтарын құру көзделіп отыр.
Қостанай ауданы ет кластерін орналастыру үшін перспективалы болып табылады. Аудан мал саны, ет өндірісі, жүн өндірісі және т.б. бойынша жетекші орындардың бірін алады. Қостанай ауданы қолайлы географиялық жағдайда орналасқан, шекаралас Әулиекөл, Таран, Алтынсарин аудандарында мал шаруашылығы өнімдерін өңдеуді дамытудың жоғары әлеуеті бар.
Қостанай облысындағы сүт кластерін Меңдіқара ауданында орналастыру перспективалы. Сүт кластеріне осы ауданның кәсіпорындарынан басқа Федоров және Қарабалық аудандарының фермалары да кіреді.
Ұн тарту кластері перспективалы кластерге айналады, себебі Қостанай облысында астықты өсіру және қайта өңдеу бойынша көшбасшы позицияға ие болу үшін барлық алғышарттар бар, ал Қостанай қаласында бұл үшін қажетті инфрақұрылым бар.
Қостанай облысында индустриялық аймақ аумағында машина жасау кластерін орналастыру перспективалы болып табылады, оны Қостанай қаласындағы дизель зауыты ауданында құруға болады. Кластерге автомобильдер өндірісі бойынша ғана емес, сонымен қатар автомобиль компоненттерін (автомобиль шиналары, дискілер, амортизаторлар, серіппелер және басқалар) өндіру бойынша кәсіпорындар қатысады.
Қазақстан Республикасының ішкі нарығында металлургия өнімдеріне жоғары сұранысты, елдегі металлургия саласын дамытудың орасан зор әлеуетін, сондай-ақ инвестициялық преференциялар түрінде және барлық қажетті инфрақұрылымды жүргізу жолымен инвесторларға мемлекет құратын қолайлы жағдайларды назарға ала отырып, Павлодар қаласындағы орталығымен тау-кен металлургия кластерін құру перспективалы болып табылады. Павлодар облысында қажетті шикізат пен ресурстар қолжетімді. Атап айтқанда, электр энергиясы, темір кені, кварцит, көмір және оны қайта өңдеу өнімдері, сондай-ақ білікті персоналдың болуы.
Тау-кен металлургия кластерінің құрамына: металды қайта өңдеу фабрикасы, болат және ферроқорытпа шығаратын кәсіпорындар кіреді.
Химиялық кластердің дамуы "Павлодар" арнайы экономикалық аймағының одан әрі дамуымен байланысты. Химиялық кластерге "Реагент-Восток" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, "Каустик" акционерлік қоғамы сияқты кәсіпорындар кіреді, олардың негізгі қызметі химиялық өнім (техникалық натрий гипохлориті, сұйық хлор, тұз қышқылы, "Белизна" ағартқыш құралы) өндіру болып табылады.
Петропавл қаласында астық егетін аудандардың - Тайынша, Есіл аудандары мен Мағжан Жұмабаев ауданының қатысуымен өткізу орталығы бар ұн тарту кластерін құру ұсынылады.
Солтүстік Қазақстан облысының Ақжар және Уәлиханов аудандарында құрылыс материалдарын өндіру бойынша кластер құру ұсынылады. Бұл қолда бар өндірістік қуаттар мен табиғи ресурстарға байланысты. Бұл кластерлік бастамаларды ынталандыру шаралары байыту фабрикасының құрылысымен кварц құмдарының Айсары кен орнын игеру, текше тәрізді қиыршық тасты шығару зауытын іске қосу болып табылады.
2030 жылға дейін қаржылық қызметтер кластерін дамыту. "Астана" халықаралық қаржы орталығының ашылуы қаланың қаржы секторын құру және дамыту мүмкіндігін білдіреді. Орталықтың тізбекті реакциямен дамуы қалада ұсынылатын қаржы және бизнес қызметтерінің сапасын арттыруға әсер етеді, қаржы технологияларын әзірлеуге ықпал етеді, жүргізілетін корпоративтік операциялардың деңгейін арттырады және білім мен технологиялар трансфертін жасайды, осылайша адами капиталдың ұлғаюын қамтамасыз етеді.
Астана қаласында медициналық кластерді одан әрі дамыту, оның негізі денсаулық сақтау объектілері: Ана мен бала ұлттық ғылыми орталығы, Республикалық балаларды оңалту орталығы, Республикалық диагностикалық орталық, Жедел жәрдем станциясы бар жедел медициналық жәрдем ғылыми-зерттеу институты, Республикалық нейрохирургия ғылыми орталығы, Кардиохирургия ғылыми орталығы болды.
"Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымының (білім кластері, әлемдік технологиялық аутсорсинг) базасында Астана қаласында орналасқан білім беру Инновациялық-зияткерлік кластерін одан әрі дамыту.

Параграф 3. Меры комплексного развития инженерной инфраструктуры
48. Водообеспечение
В Межрегиональной схеме Центрального региона Республики Казахстан рассмотрены вопросы обеспечения стабильным водоснабжением до 2040 года, а также прогнозные данные до 2050 года в разрезе административных областей и районов (приложения 8-9 к настоящей Межрегиональной схеме).
Выполнен анализ использования поверхностных и подземных вод на современном уровне, расчеты по их удельной водообеспеченности, расчеты потребности в водных ресурсах отраслей экономики в разрезе административных областей и районов.

3-параграф. Инженерлік инфрақұрылымды кешенді дамыту шаралары
48. Сумен қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Орталық өңірінің өңіраралық схемасында
2040 жылға дейін тұрақты сумен қамтамасыз ету мәселелері, сондай-ақ әкімшілік облыстар мен аудандар бөлінісінде 2050 жылға дейінгі болжамды деректер қаралды (осы Өңіраралық схемаға 8-9 қосымшалар).
Қазіргі деңгейде әкімшілік облыстар мен аудандар бөлінісінде жерүсті және жерасты суларын пайдалану талдауы, олардың меншікті сумен қамтамасыз етілуі бойынша есептеулер, экономика салаларының су ресурстарына қажеттілік есептері орындалды.

8 399,1
697,0
28,9
8 960,4
8 380,9
550,5
28,9
6 624,3
Примечание. Прочие* - коллекторно-дренажные и сточные воды
Основные показатели суммарного забора, использования и отведения воды в разрезе административных районов на 2040, 2050 годы приводятся в приложениях 9-27 к настоящей Межрегиональной схеме.
Обеспеченность водными ресурсами в регионе удовлетворительная, но, учитывая неравномерность распределения водных ресурсов по территории и по периодам года, в любой момент может возникнуть дефицит водных ресурсов.
На перспективу, в связи с намечаемым развитием промышленности и регулярного орошения, в общем заборе водных ресурсов они также продолжат занимать преобладающее положение.
Намеченные под орошение площади в разрезе источников и административных районов будут полностью обеспечены ресурсами поверхностных вод только в том случае, если будут восстановлены и реконструированы существующие системы регулярного орошения, внедрены современные и водосберегающие технологии полива и прочее.
Выполненное уточнение располагаемых водных ресурсов показало, что пока нет предпосылок к поискам новых источников, поэтому целесообразно более широкое использование подземных вод, являющихся потенциальными источниками запасов пресной воды, а также выполнение обязательств по международным договорам о вододелении и их подписание в случае отсутствия, для гарантированного обеспечения отраслей экономики поверхностными водными ресурсами.
Решение проблем нерационального использования водных ресурсов, стимулирование рационального использования во всех отраслях позволят высвободить значительные объемы водных ресурсов.
К 2040 году предлагается решение вопросов доступа населения к централизованному водоснабжению, а также задач в области регулирования речного стока, территориального перераспределения и увеличения располагаемых водных ресурсов путем обеспечения доступа населения региона к услугам водоснабжения в городах и в сельских населенных пунктах, в том числе:
в Акмолинской области – завершение строительства станции водоочистки в городе Кокшетау и решение вопроса по доступу 225 населенных пунктов к качественной питьевой воде;
в области Абай – содержание в рабочем техническом состоянии имеющихся систем водоснабжения и решения вопроса по доступу 93 населенных пунктов к качественной питьевой воде;
в Восточно-Казахстанской области – решение вопроса по доступу 205 населенных пунктов к качественной питьевой воде;
в Карагандинской области – содержание в рабочем техническом состоянии имеющихся систем водоснабжения и решения вопроса по доступу 134 населенных пунктов к качественной питьевой воде;
в Костанайской области – содержание в рабочем техническом состоянии имеющихся систем водоснабжения и решения вопроса по доступу 212 населенных пунктов к качественной питьевой воде;
в Павлодарской области – решение вопроса по доступу 235 населенных пунктов к качественной питьевой воде;
в Северо-Казахстанской области – завершение реконструкции Соколовского и Пресновского групповых водопроводов и решение вопроса по доступу 220 населенных пунктов к качественной питьевой воде;
в области Ұлытау – завершение реконструкции Эскулинского, Уйтас-Айдосского групповых водопроводов с целью улучшения водоснабжения городов Сатпаев, Жезказган, решения вопроса по доступу 12 населенных пунктов к качественной питьевой воде;
в городе Астана – решение вопроса по резервному источнику водоснабжения столицы;
приоритетное устойчивое водоснабжение объектов коммунального хозяйства;
совершенствование технологий потребления воды в различных отраслях экономики;
более широкое использование подземных вод для питьевых нужд, орошения и обводнения, в промышленности и других отраслях, а также использование возвратных, сточных и опресненных вод.
Кроме того, необходимы меры по регулированию речного стока, территориального перераспределения, увеличения располагаемых водных ресурсов путем:
внутрибассейнового, межбассейнового перераспределения стока за счет локального профицита водных ресурсов (часть стока реки Ертис);
деления речного стока по трансграничным рекам с приграничными странами (Китайская Народная Республика, Российская Федерация);
осуществление реконструкции гидроузлов и строительство новых водохранилищ (Бузулукское водохранилище на реке Есиль) для увеличения водоотдачи и создания дополнительных регулирующих емкостей.

8 399,1
697,0
28,9
8 960,4
8 380,9
550,5
28,9
6 624,3
Ескертпе. Өзгелер* - коллекторлық-дренажды және сарқынды сулар
Әкімшілік аудандар бөлінісінде 2040, 2050 жылдарға арналған суды жинаудың, пайдаланудың және бұрудың негізгі көрсеткіштері 10-27-қосымшаларда келтіріледі.
Өңірде су ресурстарымен қамтамасыз ету қанағаттанарлық, бірақ су ресурстарының аумақ бойынша және жыл кезеңдері бойынша біркелкі бөлінбеуін ескере отырып, кез келген сәтте су ресурстарының тапшылығы туындауы мүмкін.
Перспективада, өнеркәсіптің жоспарланған дамуына және тұрақты суаруға байланысты, су ресурстарын жалпы қабылдауда олар да басым позицияны иеленуді жалғастырады.
Көздер мен әкімшілік аудандар бөлінісінде суаруға белгіленген алаңдар, егер тұрақты суарудың қолданыстағы жүйелері қалпына келтіріліп, қайта жаңартылса, суарудың қазіргі заманғы және суды үнемдейтін технологиялары және т.б. енгізілген жағдайда ғана жерүсті суларының ресурстарымен толық қамтамасыз етілетін болады.
Қолда бар су ресурстарын нақтылау жаңа көздерді іздеудің алғышарттары әлі жоқ екенін көрсетті, сондықтан тұщы су қорларының әлеуетті көздері болып табылатын жерасты суларын кеңінен пайдалану, сондай-ақ экономика салаларын жерүсті су ресурстарымен кепілді қамтамасыз ету үшін халықаралық су бөлу туралы шарттар бойынша міндеттемелерді орындау және болмаған жағдайда оларға қол қою орынды.
Су ресурстарын ұтымсыз пайдалану проблемаларын шешу, барлық салаларда ұтымды пайдалануды ынталандыру су ресурстарының едәуір көлемін босатуға мүмкіндік береді.
2040 жылға қарай халықтың орталықтандырылған сумен жабдықтауға қол жеткізу мәселелерін, сондай-ақ өзен ағынын реттеу, аумақтық қайта бөлу және өңірдің халқының қалалар мен ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау қызметтеріне қол жеткізуін 100% қамтамасыз ету жолымен қолда бар су ресурстарын ұлғайту саласындағы міндеттерді шешу ұсынылады, оның ішінде:
1) Ақмола облысында Көкшетау қаласында су тазарту станциясының құрылысын аяқтау және 225 елді мекеннің сапалы ауыз суға қол жеткізуі жөніндегі мәселені шешу;
2) Абай облысында қолда бар сумен жабдықтау жүйелерін жұмыс техникалық жағдайында ұстау және 93 елді мекеннің сапалы ауыз суға қол жеткізуі жөніндегі мәселені шешу;
3) Шығыс Қазақстан облысында 205 елді мекеннің сапалы ауыз суға қол жеткізуі жөніндегі мәселені шешу;
4) Қарағанды облысында қолда бар сумен жабдықтау жүйелерін жұмыс техникалық жағдайында ұстау және 134 елді мекеннің сапалы ауыз суға қол жеткізуі жөніндегі мәселені шешу;
5) Қостанай облысында қолда бар сумен жабдықтау жүйелерін жұмыс техникалық жай-күйінде ұстау және 212 елді мекеннің сапалы ауыз суға қол жеткізуі жөніндегі мәселені шешу;
6) Павлодар облысында 235 елді мекеннің сапалы ауыз суға қол жеткізуі жөніндегі мәселені шешу;
7) Солтүстік Қазақстан облысында Соколов және Преснов топтық су құбырларын реконструкциялауды аяқтау және 220 елді мекеннің сапалы ауыз суға қол жеткізуі жөніндегі мәселені шешу;
8) Ұлытау саласында Сәтбаев, Жезқазған қалаларын сумен жабдықтауды жақсарту, 12 елді мекеннің сапалы ауыз суға қол жеткізуі жөніндегі мәселені шешу мақсатында Эскулин, Үйтас-Айдос топтық су құбырларын реконструкциялауды аяқтау;
9) Астана қаласында Астананы сумен жабдықтаудың резервтік көзі бойынша мәселені шешу;
10) коммуналдық шаруашылық объектілерін басым тұрақты сумен жабдықтау;
11) экономиканың түрлі салаларында су тұтыну технологияларын жетілдіру;
12) өнеркәсіпте және басқа да салаларда ауыз су, суару және суландыру үшін жерасты суларын неғұрлым кең пайдалану, сондай-ақ қайтарымды, сарқынды және тұщыландырылған суларды пайдалану.
Бұдан басқа:
1) су ресурстарының жергілікті профициті есебінен ағынды бассейн ішілік, бассейн аралық қайта бөлу (Ертіс өзені ағынының бір бөлігі);
2) шекаралас елдермен (ҚХР, Ресей) трансшекаралық өзендер бойынша өзен ағынын бөлу;
3) су беруді ұлғайту және қосымша реттеуші сыйымдылықтар жасау үшін су тораптарын реконструкциялауды және жаңа су қоймаларын (Есіл өзеніндегі Бузулук су қоймасы) салуды жүзеге асыру жолымен өзен ағынын реттеу, аумақтық қайта бөлу, қолда бар су ресурстарын ұлғайту бойынша шаралар қажет.

49. Электроснабжение
Центральный регион Республики Казахстан обладает внушительной мощностью в размере 15,9 гигаватт, что составляет значительную часть электроэнергетических ресурсов страны.
Здесь сосредоточено около 70% всех генерирующих мощностей в стране, что подчеркивает ее важность в обеспечении энергетической стабильности и потребностей. Установленная мощность электростанций областей составила 2 630 мегаватт.
Для обеспечения растущих потребностей в электроэнергии Центрального региона Республики Казахстан предусматривается модернизация существующих и строительство новых электростанций:
сооружение Жезказганской Теплоэлектроцентрали-2 и Карагандинской Теплоэлектроцентрали-4 обосновано по условиям покрытия тепловых нагрузок (учтены за 2030 год);
в настоящее время на Экибастузской государственной районной электростанции–1 реализуется проект по восстановлению энергоблока № 1 со сроком завершения в 2024 году;
на ТЭЦ-3 планируется установка турбины №7 мощностью 120/130 мегаватт в 2028 году;
планируется завершение строительства блока №3 на Экибастузской государственной районной электростанции-2.
Вместе с тем, в рамках Плана размещения объектов по использованию возобновляемых источников энергии в регионах проводятся работы по строительству объектов возобновляемых источников энергии.
Планируется построить ветровые электрические станции общей мощностью более 200 мегаватт в Акмолинской области, ветровые электрические станции мощностью 29,7 мегаватт, солнечные электрические станции мощностью 30 мегаватт, а также гидроэлектростанции мощностью 39,375 мегаватт в Восточно-Казахстанской области, в Карагандинской области запланировано строительство солнечной электростанции мощностью
100 мегаватт и другие.

49. Электрмен жабдықтау
Қазақстан Республикасының орталық өңірі 15,89 гигаватт көлемінде әсерлі қуатқа ие, бұл елдің электр энергетикалық ресурстарының едәуір бөлігін құрайды.
Мұнда елдегі барлық өндіруші қуаттардың шамамен 70% шоғырланған, бұл оның энергетикалық тұрақтылық пен қажеттіліктерді қамтамасыз етудегі маңыздылығын көрсетеді. Облыстардың электр станцияларының белгіленген қуаты 2 630 мегаватты құрады.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің электр энергиясына өсіп келе жатқан қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін қолданыстағы электр станцияларын жаңғырту және жаңа электр станцияларын салу көзделеді:
1) Жезқазған 2-жылу электр орталығының және Қарағанды 4-жылу электр орталығының құрылысы жылу жүктемелерін жабу шарттары бойынша негізделген (2030 жылы ескерілген);
2) қазіргі уақытта Екібастұз 1-мемлекеттік аудандық электр станциясында 2024 жылы аяқталу мерзімімен № 1 энергия блогын қалпына келтіру жобасы іске асырылуда;
3) 2028 жылы 3-жылу электр орталығында қуаты 120/130 мегаватт болатын №7 турбинаны орнату жоспарлануда;
4) Екібастұз 2-мемлекеттік аудандық электр станциясында №3 блоктың құрылысын аяқтау жоспарлануда.
Сонымен қатар, өңірлерде жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілерді орналастыру жоспары шеңберінде жаңартылатын энергия көздері объектілерін салу бойынша жұмыстар жүргізілуде.
Ақмола облысында жалпы қуаттылығы 200 мегаватттан асатын жел электр станцияларын, қуаттылығы 29,7 мегаватт жел электр станцияларын, қуаттылығы 30 мегаватт күн электр станцияларын, сондай-ақ Шығыс Қазақстан облысында қуаттылығы 39,375 мегаватт су электр станцияларын, Қарағанды облысында қуаттылығы 100 мегаватт күн электр станциясын салу жоспарлануда.

В планах развития Акмолинской области и города Астаны предусмотрено строительство парогазовой установки мощностью 150-250 мегаватт, что значительно увеличит генерирующую способность региона.
Развитие сетей электроснабжения включает в себя переход с 35 киловольт на 110 киловольт, ликвидацию узких мест и усовершенствование защитных механизмов для обеспечения более надежной и устойчивой системы электроснабжения.
Сооружение подстанции 500 киловольт Астана с присоединением воздушной линии 500 киловольт путем захода-выхода в существующую воздушную линию 500 киловольт Экибастузская государственная районная электростанция–1 – центральная главная понизительная подстанция.
Перенос подстанции 500 киловольт центральная главная понизительная подстанция за черту города Астаны в северном направлении на новую площадку центральная главная понизительная подстанция (новая).
Сооружение воздушной линии 500 киловольт Тургайская тепловая электростанция - Хромтау протяженностью 500 километров с соответствующим расширением открытого распределительного устройства 500 киловольт Тургайской тепловой электростанции (Костанайская область) и подстанции Хромтау (Актюбинская область) может быть альтернативой усиления сечения Костанай – Актобе.

Ақмола облысы мен Астана қаласын дамыту жоспарында қуаттылығы 150-250 мегаватт бу-газ қондырғысын салу көзделген, бұл өңірдің генерациялау қабілетін едәуір арттырады.
Электрмен жабдықтау желілерін дамыту 35 киловольттан 110 киловольтқа көшуді, тар жерлерді жоюды және неғұрлым сенімді және тұрақты электрмен жабдықтау жүйесін қамтамасыз ету үшін қорғаныс механизмдерін жетілдіруді қамтиды.
Қолданыстағы 500 киловольт Екібастұз–1 мемлекеттік аудандық электр станциясында – Орталық негізгі төмендету қосалқы станциясы әуе желісіне кіру-шығу жолымен 500 киловольт әуе желісін қосумен 500 киловольт Астана қосалқы станциясын салу.
Астана қаласының шегінен тыс 500 киловольт Орталық негізгі төмендету қосалқы станциясын солтүстік бағытта (жаңа) жаңа алаңына көшіру.
Ұзындығы 500 киловольт Торғай жылу электр станциясы - Хромтау әуе желісінің құрылысы Торғай жылу электр станциясының (Қостанай облысы) және Хромтау қосалқы станциясының (Ақтөбе облысы) 500 киловольт ашық тарату құрылғысының тиісті кеңейтілуімен Қостанай - Ақтөбе қимасын күшейтуге балама бола алады.

Для обеспечения надежного электроснабжения потребителей города Караганды и усиления электрических сетей предусматривается создание кольца 220 киловольт вокруг города с сооружением опорных подстанций 220/110/10 киловольт Жарык и Жылу с воздушными линиями 220 киловольт Карагандинская Теплоэлектроцентраль-3 - Жарык, Карагандинская Теплоэлектроцентраль-3 - Жылу и Жарык - Жылу с развитыми открытыми распределительными устройствами 220 и 110 киловольт и автотрансформаторами мощностью 2х125 мегавольт-ампер.
Схемой внешнего электроснабжения Темиртауского энергоузла предусмотрено строительство новой опорной подстанции в Темиртауском энергоузле с двумя автотрансформаторами мощностью 250 мегавольт-ампер каждый и двухцепной воздушной линии 220 киловольт от подстанции 500/220 киловольт "Нура" до подстанции 220/110 киловольт "Темиртау". Строительство подстанции 220/110 киловольт "Темиртау" обеспечивает дополнительную связь Темиртауского энергоузла с сетью 220 киловольт энергосистемы, и позволяет производить плановые ремонты оборудования
220 киловольт подстанции 220/110 киловольт "Темиртау" и "Металлургическая" без ввода ограничений по потребителям энергоузла.
Развитие электрических сетей предусматривает ликвидацию устаревших элементов, обеспечение надежности электроснабжения городов и новых потребителей Центрального региона Республики Казахстан.

Қарағанды қаласының тұтынушыларын сенімді электрмен қамтамасыз ету және электр желілерін күшейту мақсатында қаланы айнала 220 киловольттық шеңбер құрып, 220/110/10 киловольттық тірек қосалқы станцияларын – Жарық және Жылу – салу көзделген. Бұл қосалқы станциялармен бірге 220 киловольттық әуе желілері: Қарағанды 3-жылу электр орталығы – Жарық, Қарағанды 3-жылу электр орталығы – Жылу және Жарық – Жылу бағыттарында тартылады. Сонымен қатар, 220 және 110 киловольттық ашық тарату құрылғылары мен қуаттылығы 2х125 мегавольт-ампер болатын автотрансформаторлар орнатылады.
Теміртау энергия торабын сыртқы электрмен жабдықтау схемасымен әрқайсысының қуаты 250 мегавольт-ампер екі автотрансформаторы бар Теміртау энергия торабында жаңа тірек қосалқы станциясын және "Нұра" 500/220 киловольт қосалқы станциясынан "Теміртау 220/110 киловольт қосалқы станциясына дейін 220 киловольт екі тізбекті әуе желісін салу көзделген. 220/110 киловольт "Теміртау" қосалқы станциясының құрылысы Теміртау энергия торабының 220 киловольт энергия жүйесі желісімен қосымша байланысын қамтамасыз етеді және 220/110 киловольт "Теміртау" және "Металлургия" қосалқы станцияларының 220 киловольт жабдығына жоспарлы жөндеу жүргізуге мүмкіндік береді.
Электр желілерін дамыту ескірген элементтерді жоюды, Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің қалаларын және жаңа тұтынушыларын электрмен жабдықтаудың сенімділігімен қамтамасыз етуді көздейді.

50. Теплоснабжение
По теплоснабжению Центрального региона Республики Казахстан остается приоритетным создание крупных систем централизованного теплоснабжения на угле, а также на природном газе.
Оценка прогнозных уровней тепловой нагрузки и теплопотребления в Центральном регионе Республики Казахстан осуществлялась с использованием метеоданных, учитывая стандарты, предусмотренные в Строительных нормах Республики Казахстан 2.04-07-2022 "Тепловая защита зданий".

50. Жылумен жабдықтау
Қазақстан Республикасының орталық өңірін жылумен жабдықтау бойынша көмірде, сондай-ақ табиғи газда орталықтандырылған жылумен жабдықтаудың ірі жүйелерін құру басым болып қала береді.
Қазақстан Республикасының орталық өңірінде жылу жүктемесі мен жылуды тұтынудың болжамды деңгейлерін бағалау метеодеректерді қолданумен "Ғимараттардың жылу қорғанысы" 2.04-07-2022 Қазақстан Республикасының Құрылыс нормалары құжатында көзделген стандарттарды ескере отырып іске асырылды.

892,8
1 009,3
децентрализованными источниками
595,2
672,9
Дефицит (-), избыток (+) тепловой энергии
0
0
Как следует из приведенных данных, в перспективе ожидается рост тепловых нагрузок и теплопотребления со среднегодовыми темпами роста 0,5-3%.
51. Газоснабжение
В Центральном регионе Республики Казахстан центральное газоснабжение сжиженным газом имеется в городах и районных центрах. Население сельской местности и часть населения городов используют привозной сжиженный газ в баллонах. Из-за высокой степени износа требуется реконструкция и строительство газораспределительных устройств в населенных пунктах.
Внедрение первого этапа строительства магистрального газопровода "Сарыарка" вдоль маршрута Кызылорда – Жезказган – Караганда – Астана и его соединение с магистральным газопроводом "Бейнеу – Бозой – Шымкент" около Кызылорды открывает перспективу начала газификации Карагандинской, Акмолинской областей, района Ұлытау и столицы Астаны. После завершения второго и третьего этапов строительства магистрального газопровода "Сарыарка", эта инициатива позволит расширить газификацию на Акмолинскую и Северо-Казахстанскую области, а также далекие населенные пункты Костанайской области, прилегающие к Северо-Казахстанской области.
Сжиженный природный газ для газоснабжения области Абай и Восточно-Казахстанской областей, может быть принят путем строительства завода по сжижению природного газа от магистрального газопровода "Сарыарка". Однако, окончательное решение по развитию такого проекта возможно только после завершения проводимых переговоров с российской стороной по вопросу поставок природного газа.

892,8
1 009,3
орталықтандырылмаған көздер
595,2
672,9
Жылу энергиясының дефициті (-), артық (+) жылу энергиясы
0
0
Жоғарыда келтірілген мәліметтерден көрініп тұрғандай, болашақта 0,5-3% орташа жылдық өсу қарқынымен жылу жүктемелері мен жылу тұтынудың өсуі күтілуде.
51. Газбен жабдықтау
Қазақстан Республикасының орталық өңірінде сұйытылған газбен орталық газбен жабдықтау қалалар мен аудан орталықтарында бар. Ауылдық жерлер мен қала тұрғындарының бір бөлігі баллондарда әкелінетін сұйытылған газды пайдаланады. Тозудың жоғары дәрежесіне байланысты елді мекендерде газ тарату құрылғыларын қайта құру және салу қажет.
Қызылорда – Жезқазған – Қарағанды – Астана бағыты бойынша "Сарыарқа" магистральдық газ құбыры құрылысының бірінші кезеңін енгізу және оны Қызылорда маңындағы "Бейнеу – Бозой – Шымкент" магистральдық газ құбырымен жалғау Қарағанды, Ақмола облыстарын, Ұлытау ауданын және Астана қаласын газдандыруды бастау перспективасын ашады. "Сарыарқа" магистральдық газ құбыры құрылысының екінші және үшінші кезеңдері аяқталғаннан кейін бұл бастама Ақмола және Солтүстік Қазақстан облыстарына, сондай-ақ Солтүстік Қазақстан облысына іргелес Қостанай облысының алыс елді мекендеріне газдандыруды кеңейтуге мүмкіндік береді.
Абай облысын және Шығыс Қазақстан облыстарын газбен жабдықтауға арналған сұйытылған табиғи газды "Сарыарқа" магистральдық газ құбырынан табиғи газды сұйылту зауытын салу жолымен қабылдауға болады. Алайда, мұндай жобаны дамытудың түпкілікті шешімі жеткізу мәселесі бойынша Ресей тарапымен келіссөздер аяқталғаннан кейін ғана мүмкін болады.

На расчетный срок предусмотрена максимальная газификация населенных пунктов Центрального региона Республики Казахстан, в соответствии с показателями утвержденной Генеральной схемы газификации Республики Казахстан на 2023 – 2030 годы.
Параграф 4. Меры комплексного развития транспортной инфраструктуры
52. Укрепление региональной и межрегиональной транспортной инфраструктуры является одним из направлений комплексного развития региона.
Развитие транспортной отрасли региона будет направлено на повышение уровня инфраструктуры в следующих отраслях: автодорожной, железнодорожной, гражданской авиации, на водном транспорте и повышение уровня интеграции транспортно-коммуникационного комплекса в международные транспортные сети (приложения 28-29 к настоящей Межрегиональной схеме).
53. В развитии инфраструктуры железнодорожного транспорта к 2030 году предлагается:
электрификация железнодорожного участка "Актогай – Мойынты" – 391,8 километров, в рамках проекта строительство вторых путей и электрификация железнодорожного участка "Достык – Мойынты" – 833 километра, что позволит существенно увеличить провозную способность линий и создаст экономический эффект;
строительство участка железнодорожной линии сообщением "Бахты- Аягоз" – 270 километров;
строительство новой железнодорожной линии "Мойынты – Кызылжар" – 320 километров;
строительство вторых путей на участке "Жарык – Саксаульская", в границах Центрального региона – 775 километров;
строительство обводного пути Астана – 4 километра;
строительство обводного пути Тобол – 14 километров.
К 2040 году сроку предлагается:
строительство участка железнодорожной линии сообщением "Кызылорда – Жезказган" – 396 километров;
строительство участка железнодорожной линии сообщением "Есиль – Новоишимская" – 145 километров;
строительство участка железнодорожной линии сообщением "Аягоз – Зайсан – Майкапшагай" – 425 километров;
строительство участка железнодорожной линии сообщением "Железнодорожный обход города Астаны" – 220 километров.
К 2050 году сроку предлагается:
строительство железнодорожной ветки "Караганда – Каркаралы – Актогай" – 680 километров;
строительство участка железнодорожной линии сообщением "Павлодар – станция Большегривское Российской Федерации" – 231 километр;
строительство железнодорожной линии "Астана – Аркалык – Шалкар" – 746 километров.
Строительство участков железных дорог в целях формирования новых кратчайших маршрутов транспортировки грузов по территории Республики Казахстан повысит конкурентоспособность транспортных коридоров и транспортного комплекса республики в целом. Переориентирование грузов на новые линии позволит значительно сократить расстояние перевозок по ним, следовательно, существенно сократить объемы транспортной работы и транспортные издержки.
Также, в рамках развития инфраструктуры железнодорожного транспорта, к расчетному сроку проектирования проектом предлагается проведение следующих мероприятий:

Қазақстан Республикасын 2023-2030 жылдары газдандырудың бекітілген бас схемасының көрсеткіштеріне сәйкес есептік мерзімге Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің елді мекендерін барынша газдандыру көзделген.
4-параграф. Көлік инфрақұрылымын кешенді дамыту шаралары
52. Өңірлік және өңіраралық көлік инфрақұрылымын нығайту өңірді кешенді дамыту бағыттарының бірі болып табылады.
Өңірдің көлік саласын дамыту мынадай салалардағы: автожол, теміржол, азаматтық авиация, су көлігіндегі инфрақұрылым деңгейін арттыруға және көлік-коммуникация кешенінің халықаралық көлік желілеріне интеграциялану деңгейін арттыруға бағытталатын болады (осы Өңіраралық схемаға 28-29 қосымшалар).
53. Теміржол көлігі инфрақұрылымын дамытуда 2030 жылға қарай мыналар ұсынылады:
"Ақтоғай – Мойынты" теміржол учаскесін электрлендіру – 391,8 километр, жоба шеңберінде екінші жолдарды салу және "Достық – Мойынты" теміржол учаскесін электрлендіру – 833 километр, бұл желілердің тасымалдау қабілетін едәуір арттыруға және экономикалық әсер жасауға мүмкіндік береді;
"Бақты – Аягөз" қатынасындағы теміржол желісінің учаскесін салу – 270 километр;
"Мойынты – Қызылжар" жаңа теміржол желісін салу – 320 километр;
"Жарық – Сексеуілді" учаскесінде екінші жолдарды салу, Орталық өңір шекараларында – 755 километр;
Астана айналма жолын салу – 4 километр;
Тобыл айналма жолын салу – 14 километр.
2040 жылға қарай мерзім ұсынылады:
"Қызылорда – Жезқазған" қатынасымен теміржол желісінің учаскесін салу – 396 километр;
"Есіл – Новоишимская" қатынасымен теміржол желісінің учаскесін салу – 145 километр;
"Аягөз – Зайсан – Майқапшағай" қатынасындағы теміржол желісінің учаскесін салу – 425 километр;
"Астана қаласын теміржол айналып өту" қатынасымен теміржол желісінің учаскесін салу – 220 километр.
2050 жылға қарай мерзім ұсынылады:
"Қарағанды – Қарқаралы – Ақтоғай" теміржол тармағының құрылысы – 680 километр;
"Павлодар – Ресей Федерациясының Большегривское станциясы" қатынасымен теміржол желісінің учаскесін салу – 231 километр;
"Астана – Арқалық – Шалқар" теміржол желісінің құрылысы – 746 километр.
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүктерді тасымалдаудың жаңа қысқа маршруттарын қалыптастыру мақсатында темір жол учаскелерін салу көлік дәліздерінің және тұтастай алғанда республиканың көлік кешенінің бәсекеге қабілеттілігін арттырады. Жүктерді жаңа желілерге қайта бағдарлау олар бойынша тасымалдау қашықтығын едәуір қысқартуға мүмкіндік береді, демек, көлік жұмысы мен көлік шығындарының көлемін едәуір қысқартады.
Сондай-ақ, теміржол көлігі инфрақұрылымын дамыту шеңберінде жобамен жобалаудың есептік мерзіміне мынадай іс-шараларды жүргізу ұсынылады:

приобретение и ремонт пассажирских вагонов, так как доля железнодорожного подвижного состава (пассажирских вагонов) со сроком эксплуатации свыше 25 лет составила почти 45%;
реконструкция и капитальный ремонт железнодорожных вокзалов на территории Центрального региона Республики Казахстан. В настоящее время остро стоит проблема состояния железнодорожных вокзалов, находящихся в коммунальной собственности (срок эксплуатации в среднем более 50 лет). В Восточно-Казахстанской области в связи с аварийным состоянием вокзалов в городе Шемонаиха (год постройки – 1936 год), Аягоз (1930 год) требуется срочное проведение капитального ремонта;
модернизация (реконструкция) верхнего строения пути;
ремонт подвижного состава грузовых вагонов и локомотивов;
приведение технического состояния всей магистральной железнодорожной сети и объектов отрасли в соответствие с международными стандартами;
развитие современного скоростного пассажирского сообщения;
существенное увеличение доли транзита в общем объеме грузовых перевозок;
интеграция отечественных транспортных операторов в мировой рынок;
рост внешнеэкономической составляющей в деятельности отечественных транспортных операторов.
Центральный регион Республики Казахстан имеет реальную возможность использовать свое уникальное географическое положение для развития дальнейших транзитных перевозок.
Новые железнодорожные линии будут способствовать повышению эффективности перевозок в межрегиональном и межгосударственном сообщениях, улучшат транспортное обслуживание Центрального региона Республики Казахстан, создадут благоприятные предпосылки для использования природных ресурсов, развития производительных сил, повышения качественного уровня жизни населения.
54. Протяженность автомобильных дорог общего пользования проектируемого региона составляет 52 854,1 километра, в том числе в разрезе областей:
область Абай – 6 858,1 километра, их них: республиканского значения – 2 176,0 километров, областного значения – 1 592,5 километров и районного значения –3 089,6 километров;
в Акмолинской – 7 973,0 километра, их них: республиканского значения – 2 347,0 километров, областного значения – 2 661,0 километр и районного значения – 2 965,0 километров;
в Восточно-Казахстанской – 5 266,0 километров, из них: республиканского значения – 1 238 километров, областного значения – 1 587,0 километров и районного значения – 2 441,0 километр;
в Карагандинской – 6 979,7 километров, из них: республиканского значения – 1 853,0 километра, областного – 2 530,5 километров и районного значения – 2 596,2 километра;

жолаушылар вагондарын сатып алу және жөндеу, себебі пайдалану мерзімі 25 жылдан асатын теміржол жылжымалы құрамының (жолаушылар вагондарының) үлесі 45%-ке жуық;
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің аумағында теміржол вокзалдарын реконструкциялау және күрделі жөндеу. Қазіргі уақытта коммуналдық меншіктегі теміржол вокзалдарының жағдайының мәселесі өткір болып тұр (пайдалану мерзімі орта есеппен 50 жылдан асады). Шығыс Қазақстан облысында Шемонаиха қаласындағы (салынған жылы – 1936 жыл), Аягөз қаласындағы (1930 жыл) вокзалдардың авариялық жағдайына байланысты шұғыл күрделі жөндеу жүргізу қажет;
жолдың жоғарғы құрылысын жаңғырту (реконструкциялау);
жүк вагондары мен локомотивтердің жылжымалы құрамын жөндеу.
барлық магистральдық теміржол желісінің және сала объектілерінің техникалық жағдайын халықаралық стандарттарға сәйкес келтіру;
қазіргі заманғы жылдам жолаушылар қатынасын дамыту;
жүк тасымалдарының жалпы көлеміндегі транзит үлесінің елеулі ұлғаюы;
отандық көлік операторларын әлемдік нарыққа интеграциялау;
отандық көлік операторларының қызметіндегі сыртқы экономикалық құрамдас бөліктің өсуі.
Қазақстан Республикасының орталық өңірі өзінің бірегей географиялық орнын одан әрі транзиттік тасымалдарды дамыту үшін пайдаланудың нақты мүмкіндігіне ие.
Жаңа теміржол желілері өңіраралық және мемлекетаралық қатынастардағы тасымалдардың тиімділігін арттыруға ықпал ететін, Қазақстан Республикасының орталық өңіріне көліктік қызмет көрсетуді жақсартатын, табиғи ресурстарды пайдалану, өндіргіш күштерді дамыту, халықтың өмір сүру сапасын арттыру үшін қолайлы алғышарттар жасайтын болады.
54. Жобаланатын өңірдің жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының ұзындығы 52 854,1 километрді құрайды, оның ішінде облыстар бөлінісінде:
Абай облысы – 6 858,1 километр, олардың ішінде: республикалық маңызы бар – 2 176,0 километр, облыстық маңызы бар – 1 592,5 километр және аудандық маңызы бар – 3 089,6 километр;
Ақмола облысында – 7 973,0 километр, олардың ішінде: республикалық маңызы бар - 2 347,0 километр, облыстық маңызы бар - 2 661,0 километр және аудандық маңызы бар – 2 965,0 километр;
Шығыс Қазақстан облысында – 5 266,0 километр, оның ішінде: республикалық маңызы бар – 1 238 километр, облыстық маңызы бар - 1 587,0 километр және аудандық маңызы бар – 2 441,0 километр;
Қарағандыда – 6 979,7 километр, оның ішінде: республикалық маңызы бар – 1 853,0 километр, облыстық 2 530,5 километр және аудандық маңызы бар – 2 596,2 километр;

область Ұлытау – 2 167,0 километров, из них: республиканского значения – 961 километр, областного – 896,0 километров и районного значения – 310,0 километров;
в Костанайской – 9 056,9 километров, из них: республиканского значения – 1 534,0 километра, областного значения – 2 205,9 километров и районного значения – 5 317,0 километра;
в Павлодарской – 5 557,4 километров, из них: республиканского значения – 1 663,0 километра, областного значения – 1 010,0 километров и районного значения – 2 884,4 километра;
в Северо-Казахстанской – 8 996 километров, из них: республиканского значения – 1 970 километров, областного – 1 983 километра, районного значения – 5 043,0 километра.
Дороги с твердым покрытием составляют 47,4 тысячи километров (55,5% общей автодорожной сети).
В настоящее время по территории Центрального региона Республики Казахстан проходят три Международных автотранспортных маршрута:
"Алматы – Караганда – Астана – Петропавловск – граница Российской Федерации" (М-51);
"Омск – Павлодар – Семей – Майкапшагай" (М-38);
"Астана – Костанай – Челябинск – Екатеринбург" (М-36).
На основании анализа и оценки автомобильных дорог Центрального региона Республики Казахстан проектом предлагаются проектные решения по развитию автомобильной инфраструктуры – строительство и реконструкция автомобильных дорог Республики Казахстан, в разрезе Центрального региона Республики Казахстан.
К 2030 году предлагается:
реконструкция и проектно-изыскательские работы автодороги "Талдыкорган – Усть-Каменогорск" – 763 километра, в рамках Центрального региона Республики Казахстан – 423 километра;
реконструкция и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения "Астана – Петропавловск" транзитного коридора "Боровое – Кокшетау – Петропавловск – граница Российской Федерации" со строительством обхода города Петропавловска – 75 километров;
реконструкция и проектно-изыскательские работы автодороги республиканского значения "граница Российской Федерации (на Омск) - Майкапшагай (выход на Китайскую Народную Республику), через города Павлодар, Семей" участок "Калбатау – Майкапшагай" – 415 километров;
реконструкция и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения "Костанай – Карабутак", со строительством обхода город Рудный – 139 километров;
реконструкция и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения "Кызылорда – Павлодар – Успенка – граница Российской Федерации" участок "Кызылорда – Жезказган", со строительством обхода города Кызылорды – 427 километров, в рамках Центрального региона Республики Казахстан – 211 километров;
реконструкция и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения "Семей – Усть-Каменогорск" – 195 километров;
строительство и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения "Северо-Восточный обход города Астаны" – 28 километров, в результате чего разгрузит транспортные потоки;

Ұлытау облысы – 2 167,0 километр, оның ішінде: республикалық маңызы бар – 961 километр, облыстық – 896,0 километр және аудандық маңызы бар – 310,0 километр;
Қостанайда – 9 056,9 километр, оның ішінде: республикалық маңызы бар – 1 534,0 километр, облыстық маңызы бар – 2 205,9 километр және аудандық маңызы бар – 5 317,0 километр;
Павлодар облысында – 5 557,4 километр, оның ішінде: республикалық маңызы бар – 1 663,0 километр, облыстық маңызы бар – 1 010,0 километр және аудандық маңызы бар – 2 884,4 километр;
Солтүстік Қазақстан облысында – 8 996 километр, оның ішінде: республикалық маңызы бар – 1 970 километр, облыстық – 1 983 километр, аудандық маңызы бар – 5 043,0 километр.
Қатты жабынды жолдар 47,4 мың шақырымды құрайды (жалпы автожол желісінің 55,5%).
Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің аумағы бойынша үш халықаралық автокөлік маршруты өтеді:
"Алматы – Қарағанды – Астана – Петропавл – Ресей Федерациясының шекарасы" (М-51);
"Омбы – Павлодар – Семей – Майқапшағай" (М-38);
"Астана – Қостанай – Челябинск – Екатеринбург" (М-36).
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің автомобиль жолдарын талдау және бағалау негізінде жобамен автомобиль инфрақұрылымын дамыту бойынша жобалық шешімдер – Қазақстан Республикасының орталық өңірі бөлінісінде Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарын салу және реконструкциялау ұсынылады.
2030 жылға қарай ұсынылады:
"Талдықорған – Өскемен" автожолын реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстары - 763 километр, Қазақстан Республикасының Орталық өңірі шеңберінде - 423 километр;
"Бурабай – Көкшетау – Петропавл – Ресей Федерациясының шекарасы" транзиттік дәлізінің "Астана – Петропавл" республикалық маңызы бар автомобиль жолын реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстары Петропавл қаласын айналып өту құрылысымен - 75 километр;
"Ресей Федерациясының шекарасы (Омбыға) - Майқапшағай (Қытай Халық Республикасына шығу), Павлодар, Семей қалалары арқылы" республикалық маңызы бар "Қалбатау – Майқапшағай" учаскесі – 415 километр автожолын реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстары;
"Қостанай – Қарабұтақ" республикалық маңызы бар автомобиль жолын реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстары, Рудный қаласын айналып өту құрылысы – 139 километр;
"Қызылорда – Павлодар – Успенка – Ресей Федерациясының шекарасы" республикалық маңызы бар автомобиль жолының "Қызылорда – Жезқазған" учаскесін реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстары, Қызылорда қаласын айналып өту құрылысы – 427 километр, Қазақстан Республикасының Орталық өңірі шеңберінде – 211 километр;
"Семей – Өскемен" республикалық маңызы бар автомобиль жолын реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстары – 195 километр;
"Астана қаласын солтүстік-шығыс айналып өту" республикалық маңызы бар автомобиль жолының құрылысы және жобалау-іздестіру жұмыстары – 28 километр, нәтижесінде көлік ағындарын азайтады;

строительство и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения "Обход города Семей" – 30 километров, через автомобильную дорогу республиканского значения "Граница Российской Федерации" (на Омск) – Майкапшагай", 733 километра, что позволит разгрузить транспортный поток при въезде в город Семей, также в рамках данного обхода предусмотрен мост через реку Ертис;
реконструкция и проектно-изыскательские работы коридора Центр – Юг автомобильной дороги "Астана – Караганда – Балхаш – Бурылбайтал – Курты – Конаев", протяженностью 955 километров, в границах Центрального региона Республики Казахстан – 520 километров;
капитальный и средний ремонт автомобильных дорог областного и районного значения Акмолинской области по участкам: "Новый Колутон – Журавлевка – Акколь – Минский" - 41,3 километра; "Балкашино – Шантобе" – 55,0 километров; "Петровка – Кара – Адыр" – 25,0 километров; "Кокшетау-Атбасар – Веселое" – 24,0 километра; "Бабатай – Волгодоновка – Береке – Нововладимировка" – 40 километров; "Бузулук – Алматинский" – 18,5 километров; "Кийма – Терсаккан" – 49,2 километра; "Новочеркасское – Егиндыколь – Кайнарское" – 44,0 километра; "Акколь – Азат – Кайнар" – 8,0 километров; "Валиханово – Койтас" – 54,0 километра; "Щучинск – Степняк – Валиханово" – 37,5 километров; "Павловка – Каратал" – 53,6 километров; "Акколь – Азат – Новорыбинка" – 3,9 километров; "Красивое – Ярославка – Раздольное" – 26,6 километров; "Жезказган – Петропавловск – Донское – Костычево" – 32,0 километра; "Жаксы – Кировский" – 26,6 километров; "Новокиевка – Перекатное" – 49,0 километров; "Кокшетау – Атбасар – Акадыр – Уялы" – 23,0 километра; "Акадыр – Ескенежал – Енбекберлик" – 11 километров; "Кокшетау – Атбасар – Кошкарбай – Троицкое – Карсак – Ульгули" – 49 километров; "Айдарлы – Ульгули – Кеноткель" – 2 километра; "Коктерек – Ортагаш – Малика Габдуллина" – 25 километров; "Малика Габдуллина – Канай би" – 6 километров; "Канай би – Иглик – Жамантуз – Желтау" – 37 километров; "Подъезд к станции Чаглинка" – 2 километра;
капитальный и средний ремонт автомобильных дорог областного и районного значения Костанайской области по участкам: "Аулиеколь – Москалевка – Максут – Смайловка" – 106 километров; "Житикара – Камысты – Ливановка" – 48 километров; "Лисаковск – Каиндыколь – Краснооктябрьский" – 87 километров; "Торгай – Шили – Аралколь" – 182,1 километра; "Екатеринбург – Алматы – Победа – станция Магнай – Новотроицкое – Станционный" – 61,0 километр; "Федоровка – Новошумное – Кенерал" – 76,0 километров; "Озерное – Шишкинское – Воскресеновка – Надеждинка" – 61,0 километр;

"Семей қаласын айналып өту" республикалық маңызы бар автомобиль жолының құрылысы және жобалау-іздестіру жұмыстары – 30 километр, "Ресей Федерациясының шекарасы" республикалық маңызы бар автомобиль жолы арқылы (Омбыға) – Майқапшағай", 733 километр, бұл Семей қаласына кірген кезде көлік ағынын азайтуға мүмкіндік береді, сондай-ақ осы айналма жол шеңберінде Ертіс өзені арқылы көпір көзделген;
"Астана – Қарағанды – Балқаш – Бурылбайтал – Күрті – Қонаев" автомобиль жолының Орталық – Оңтүстік дәлізін ұзындығы 955 километр, Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің шекараларында – 520 километр реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстары;
"Жаңа Колутон – Журавлевка – Ақкөл – Минский" - 41,3 километр; "Балкашино – Шантөбе" - 55,0 километр; "Петровка – Қара – Адыр" - 25,0 километр; "Көкшетау – Атбасар – Веселое" - 24,0 километр, "Бабатай – Волгодоновка – Береке – Нововладимировка" - 40 километр; "Бұзылық – Алматы" - 18,5 километр; "Қима – Терісаққан" - 49,2 километр; "Новочеркасское – Егіндікөл – Қайнар" - 44,0 километр; "Ақкөл – Азат – Қайнар" - 8,0 километр; "Уәлиханов – Қойтас" - 54,0 километр; "Щучинск – Степняк – Уәлиханов" - 37,5 километр; "Павловка – Қаратал" - 53,6 километр; "Ақкөл – Азат – Новорыбинка" - 3,9 километр; "Әдемі – Ярославка – Раздольное" - 26,6 километр; "Жезқазған –Петропавл – Донское – Костычево" - 32,0 километр; "Жақсы – Киров" - 26,6 километр; "Новокиевка – Прокатное" - 49,0 километр; "Көкшетау – Атбасар – Ақадыр – Ұялы" - 23,0 километр; "Ақадыр – Ескенежал – Еңбекбірлік" - 11 километр; "Көкшетау – Атбасар – Қошқарбай – Троицкое – Қарсақ – Үлгілі" – 49 шақырым; "Айдарлы – Үлгілі – Кенөткел" – 2 километр; "Көктерек – Ортағаш – Мәлік Ғабдуллин" – 25 километр; "Мәлік Ғабдуллин – Қанай би" – 6 километр; "Қанай би – Игілік – Жамантұз – Желтау" - 37 километр; "Шағалы станциясына кіреберіс" - 2 километр учаскелері бойынша Ақмола облысының облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын күрделі және орташа жөндеу;
Қостанай облысының облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын күрделі және орташа жөндеу: "Әулиекөл – Москалевка – Мақсұт – Смайловка" - 106 километр; "Жітіқара – Қамысты – Ливановка" - 48 километр; "Лисаковск – Қайыңдыкөл – Краснооктябрьский" - 87 километр; "Торғай – Шилі – Аралкөл" - 182,1 километр; "Екатеринбург – Алматы – Победа – Магнай – Новотроицкое – Станционный станциясы" - 61,0 километр; "Федоровка – Новошумное – Кеңерал" - 76,0 километр; "Озерное – Шишкинское – Воскресеновка – Надеждинка" - 61,0 километр;

капитальный и средний ремонт автомобильных дорог областного и районного значения Северо-Казахстанской области по участкам: "Становое – Новомихайловка – Минкесер – Сенжарка – Николаевка" - 17,0 километров; "Лавровка – Келлеровка – Тайынша – Чкалово" - 32 километра; "Казгородок – Горьковское" - 203 километра; "Астраханка – Смирново – Киялы – Тайынша" - 64 километра; "Смирново – Трудовое – Токушинское – М 51" – 26 километров; "Покровка - Корнеевка – Горное"" - 57 километров; "Пресновка - Благовещенка – Кайранколь" - 98 километров; "Новоникольское – Андреевка – Бостандык – Новомихайловка" - 58 километров; "Лобаново – Зеренда" - 56 километров; "Арыкбалык – Нижний Бурлук – Приозерное" - 39 километров; "Каменный Брод – Казанка – Всеволодовка" - 47 километров; "Саумалколь – Новоукраинка – Каратал – Казанка" - 47 километров; "Талшик - Майское – Уялы – Аксары" - 96 километров.
К 2040 году сроку предлагается:
строительство и проектно-изыскательские работы автодороги республиканского значения "Астана – Аркалык – Иргиз – Шалкар – Бейнеу" протяженностью 1 300 километров, в рамках Центрального региона Республики Казахстан – 604,5 километров, свяжет в единую автодорожную сеть восточные и западные области Казахстана;
строительство и проектно-изыскательские работы автодороги республиканского значения "Коргалжын – Баршино – Шубарколь – Бетбұлақ- Бозтумсык – Ұлытау";
строительство автодороги республиканского значения "Торгай-Карабутак";
реконструкция и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения "Кызылорда – Павлодар – Успенка – граница Российской Федерации" участок "Жезказган – Караганда", со строительством обхода города Караганды – 559 километров, в границах Центрального региона Республики Казахстан – 520 километров;
реконструкция и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения "Караганда – Аягоз – Тарбагатай – Бугаз" – 921 километр;
реконструкция и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения "Семей – граница Российской Федерации (на Барнаул)" – 111 километров;
реконструкция и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения "Жезказган – Аркалык – Петропавловск" – 929 километров;
реконструкция и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения "Атбасар – Костанай – граница Российской Федерации" – 547 километров;
реконструкция и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения "Кызылорда – Павлодар – Успенка – граница Российской Федерации" участок "Караганда – Успенка – граница Российской Федерации" – 398 километров;
реконструкция и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения "Усть-Каменогорск – Шемонаиха" со строительством обхода города Шемонаиха – 131 километр;
реконструкция и проектно-изыскательские работы автодороги республиканского значения "Кокшетау – граница Российской Федерации (на Омск)" – 276 километров;

Солтүстік Қазақстан облысының облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын: "Становое –Новомихайловка – Мыңкесер – Сенжарка – Николаевка" – 17,0 километр; "Лавровка – Келлеровка – Тайынша – Чкалов" – 32 километр; "Қазгородок – Горьковское" 203 километр; "Астраханка – Смирново – Қиялы – Тайынша" - 64 километр; "Смирново – Трудовое – Токушинское" М-51 – 26 километр; "Покровка –Корнеевка – Горное" - 57 километр; "Пресновка – Благовещенка – Қайранкөл" - 98 километр; "Новоникольское – Андреевка – Бостандық – Новомихайловка" - 58 километр; "Лобаново – Зеренді" - 56 километр; "Арықбалық - төменгі Бұрлұқ – Приозерное" - 39 километр; "Каменный Брод – Қазан – Всеволодовка" - 47 километр; "Саумалкөл – Новокраинка – Қаратал – Қазан - 47 километр; "Талшық – Май – Ұялы – Ақсарай" – 96 километр учаскелері бойынша күрделі және орташа жөндеу.
ға қарай мерзім ұсынылады:
ұзындығы 1 300 шақырым, Қазақстан Республикасының орталық өңірі шеңберінде - 604,5 шақырым болатын "Астана – Арқалық – Ырғыз – Шалқар – Бейнеу" республикалық маңызы бар автожолының құрылысы мен жобалау-іздестіру жұмыстары Қазақстанның шығыс және батыс облыстарын бірыңғай автожол желісіне байланыстырады;
"Қорғалжын – Баршын – Шұбаркөл – Бетбұлақ – Бозтұмсық – Ұлытау" республикалық маңызы бар автожолының құрылысы және жобалау-іздестіру жұмыстары;
"Торғай–Қарабұтақ" республикалық маңызы бар автожолының құрылысы;
"Қызылорда – Павлодар – Успенка – Ресей Федерациясының шекарасы" республикалық маңызы бар "Жезқазған – Қарағанды" учаскесі автомобиль жолын реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстары, Қарағанды қаласын айналып өту құрылысы - 559 километр, Қазақстан Республикасының орталық өңірінің шекараларында - 520 километр;
"Қарағанды – Аягөз – Тарбағатай – Бұғаз" республикалық маңызы бар автомобиль жолын реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстары - 921 километр;
"Семей – Ресей Федерациясының шекарасы (Барнаулға)" республикалық маңызы бар автомобиль жолын реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстары – 111 километр;
"Жезқазған – Арқалық – Петропавл" республикалық маңызы бар автомобиль жолын реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстары - 929 километр;
"Атбасар – Қостанай – Ресей Федерациясының шекарасы" республикалық маңызы бар автомобиль жолын реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстары - 547 километр;
"Қарағанды – Успенка – Ресей Федерациясының шекарасы" учаскесінде 398 километр "Қызылорда – Павлодар – Успенка – Ресей Федерациясының шекарасы" республикалық маңызы бар автомобиль жолын реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстары;
Шемонаиха қаласын айналып өту құрылысымен "Өскемен –Шемонаиха" республикалық маңызы бар автомобиль жолын реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстары – 131 километр;
"Көкшетау – Ресей Федерациясының шекарасы (Омбыға)" республикалық маңызы бар автожолын реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстары – 276 километр;

капитальный и средний ремонт автомобильных дорог областного и районного значения Восточно-Казахстанской области по участкам: "Теректы – Урунхайка – Тоскайын" – 17 километров; "Курчум – Калжыр – Акбулак – Караой – Ашалы" – 14 километров; "Аягоз – Тансык – Актогай – граница области" – 120 километров; "Семипалатинск – Долонь – Владимировка – Сосновка – Коянбай" – 18 километров; "Барлык – Арасан – озеро Алаколь" – 7 километров; "Маканчи – Уч – Арал" – 16 километров; "подъезд к Ново-Ахмирово" – 1,0 километр; "Подъезд к прудному хозяйству" – 0,3 километра; "Семей – Талица" – 25,0 километров; "Подъезд к селу Жазык" – 8,0 километров; "Подъезд к селу Мукур" – 2,0 километра; "Семей – Сосна" – 4,0 километра; "Подъезд к селу Муздыбай" – 3,1 километра; "Подъезд к селу Достык" – 1,0 километр;
капитальный и средний ремонт автомобильных дорог областного и районного значения Карагандинской области по участкам: "Караганда – Шахтинск – Есенгельды – Кайнар – Нура" – 108 километров; "Караганда – Жартас – Долинка" – 38,3 километра; "Абай – Новодолинка – Шахан – Жанаталап" – 33,7 километров; "Караганда – Самарка – Атасу – Айнабулак" – 61 километр; "Караганда – Акбастау – Суыксу" – 18,5 километров; "Караганда – Шахтинск – Койбас" – 10,3 километра; "Акой – Сакена Сейфуллина – Аксу – Аюлы – Актогай – Балхаш" – 430,9 километров; "Астана – Алматы – Нуркен – Актогай" – 98,6 километров; "Караганда – Аягоз – Белагаш – Керней – Семизбуга" – 80 километров; "Караганда – Ботакара – Акбел – Умуткер" – 36,3 километра; "Караганда – Аягоз – Карагайлы – Каркаралинск" – 31 километр;
капитальный и средний ремонт автомобильных дорог областного и районного значения Павлодарской области по участкам: "Теренколь – Михайловка – граница Российской Федерации" – 108 километров; "Подъезд к Окуневской переправе" – 9 километров; "Подъезд к Подстепкинской переправе" – 9,141 километров; "Экибастуз – Бескауга – мавзолей имени Машхур Жусупа Копеева" – 79,7 километров; "Экибастуз – Государственная районная электростанция-1 – Баскамыс" – 69 километров; "Подъезд к аэропорту города Экибастуза" – 14 километров; "Григорьевка – Луганск" – 9 километров; "Ольгинка – Новоямышево" – 21 километр; "Ефремовка – Луганск" – 14 километров; "Актогай – Харьковка – Карабузау" – 33,7 километров; "Разумовка – Баскамыс" – 38,9 километров; "Баскамыс – Каракога – Шуга – Жолболды" – 74,5 километров; "Жолболды – Шиликты" – 20 километров.
К 2050 году предлагается:
строительство и проектно-изыскательские работы автодороги республиканского значения "Балхаш – Семей" – 609,4 километра, что свяжет в единую автодорожную сеть Восточные и Северные регионы Республики Казахстан;

Шығыс Қазақстан облысының облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын: "Теректі – Урунхайка – Төсқайың" - 17 километр; "Күршім - Қалжыр – Ақбұлақ – Қараой – Ашалы" – 14 километр; "Аягөз - Таңсық – Ақтоғай – облыс шекарасы" - 120 километр; "Семей – Долон – Владимировка – Сосновка – Қоянбай" - 18 километр; "Барлық – Арасан – Алакөл көлі" - 7 километр; "Мақаншы – Үшрал" - 16 километр; "Ново-Ахмировоға кіреберіс" - 1,0 километр; "Тоған шаруашылығына кіреберіс" - 0,3 километр; "Семей – Талица" - 25,0 километр; "Жазық ауылына кіреберіс" - 8,0 километр; "Мұқыр ауылына кіреберіс" - 2,0 километр; "Семей – Қарағай" - 4,0 километр; "Мұздыбай ауылына кіреберіс" - 3,1 километр; "Достық ауылына кіреберіс -1,0 километр учаскелері бойынша күрделі және орташа жөндеу;
Қарағанды облысының облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын: "Қарағанды – Шахтинск – Есенгелді – Қайнар – Нұра" - 108 километр; "Қарағанды – Жартас – Долинка" - 38,3 километр; "Абай – Новодолинка – Шахан – Жаңаталап" - 33,7 километр; "Қарағанды – Самарка – Атасу – Айнабұлақ" - 61 километр; "Қарағанды – Ақбастау – Суықсу" - 18,5 километр; "Қарағанды – Шахтинск – Қойбас" - 10,3 километр; "Ақой – Сәкен Сейфуллин – Ақсу-Аюлы – Ақтоғай – Балқаш" - 430,9 километр; "Астана –Алматы – Нұркен – Ақтоғай" - 98,6 километр; "Қарағанды – Аягөз – Белағаш – Керней – Семізбұғы" - 80 километр; "Қарағанды – Ботақара – Ақбел – Үміткер" - 36,3 километр; "Қарағанды – Аягөз – Қарағайлы – Қарқаралы" - 31 километр учаскелері бойынша күрделі және орташа жөндеу;
Павлодар облысының облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын: "Тереңкөл – Михайловка – Ресей Федерациясының шекарасы" – 108 километр; "Окунев өткеліне кіреберіс" - 9 километр; "Степкин өткеліне кіреберіс" - 9,141 километр; "Екібастұз – Бесқауға – Мәшһүр Жүсіп Көпеев атындағы кесене" – 79,7 километр; "Екібастұз – мемлекеттік аудандық электр станциясы 1 – Бесқамыс" - 69 километр; "Екібастұз қаласының әуежайына кіреберіс" - 14 километр; "Григорьевка – Луганск" - 9 километр; "Ольгинка – Новоямышево" – 21 километр; "Ефремовка – Луганск" - 14 километр; "Ақтоғай – Харьковка – Қарабұзау" - 33,7 километр; "Разумовка – Басқамыс" - 38,9 километр; "Басқамыс – Қарақоға – Шұға – Жолболды" - 74,5 километр; "Жолболды – Шілікті" - 20 километр учаскелері бойынша күрделі және орташа жөндеу.
2050 жылға қарай ұсынылады:
"Балқаш – Семей" республикалық маңызы бар автожолының құрылыс және жобалау-іздестіру жұмыстары - 609,4 километр, бұл Қазақстан Республикасының Шығыс және Солтүстік өңірлерін бірыңғай автожол желісіне байланыстырады;

строительство и проектно-изыскательские работы автодороги республиканского значения "Жезказган – Сузак – Кентау – Туркестан" – 147,1 километра, что будет способствовать повышению торговых отношений Центральных и Восточных регионов с Южным регионом Республики Казахстан и Российской Федерацией, тем самым позволит привлечь транспортные потоки в данных направлениях;
реконструкция и проектно-изыскательские работы автодороги республиканского значения "Мамлютка – Костанай" – 412 километров;
реконструкция и проектно-изыскательские работы автодороги республиканского значения "Кокшетау – Рузаевка" – 184,8 километров;
реконструкция и проектно-изыскательские работы автодороги республиканского значения "Калкаман – Баянаул – Умуткер – Ульяновский", протяженностью 324 километра;
реконструкция и проектно-изыскательские работы автодороги республиканского значения "граница Российской Федерации (на Челябинск) – граница Российской Федерации (на Омск)", через город Петропавловск – 121 километр;
капитальный и средний ремонт автомобильных дорог областного и районного значения Восточно-Казахстанской области и области Абай по участкам: "Подъезд к селу Белый луг" - 1,6 километров; "Дорога на Таловку" - 1,4 километра; "Дорога на Крольчатник" - 6,0 километров; "Дорога на Кедровку" - 3,0 километра; "Лениногорск – Чекмарь" - 1,0 километр; "Лениногорск – Пригородное" - 5,0 километров; "Подъезд к урочищу Енлик-Кебек" - 6,0 километров; "Караул – Архат" - 0,5 километров; "Подьезд к селу Токтамыс" - 7,0 километров; "Подъезд к селу Кундызды" - 1,0 километр; "Подъезд к селу Кокбай" - 1,2 километра; "Караганды – Аягоз – Емельтау" - 40,0 километров; "Баршатас-Байкошкар" - 7,0 километров;
капитальный и средний ремонт автомобильных дорог областного и районного значения Северо-Казахстанской области по участкам: "Кокшетау – Омск – Бостандык – Киевское" - 57 километров; "Караганды – Шахтинск – Есенгельды – Кайнар - Нура" - 108 километров; "Караганды – Жартас – Долинка" - 38,3 километров; "Абай – Новодолинка - Шахан - Жанаталап" - 33,7 километров; "Караганды – Самарка - Атасу – Айнабулак" - 61 километров; "Караганды – Акбастау – Суыксу" - 18,5 километров; "Караганды – Шахтинск – Койбас" - 10,3 километра; "Акой – Сакена Сейфулина – Аксу – Аюлы – Актогай – Балхаш" - 430,9 километров; "Астана – Алматы – Нуркен – Актогай" - 98,6 километров; "Караганды – Аягоз – Белагаш – Керней – Семизбуга" – 80 километров; "Караганды – Ботакара – Акбел – Умуткер" - 36,3 километра; "Караганда – Аягоз - Карагайлы – Каркаралинск" - 31 километр.

"Жезқазған – Созақ – Кентау – Түркістан" республикалық маңызы бар автожолының құрылыс және жобалау-іздестіру жұмыстары -147,1 километр, бұл Қазақстан Республикасының Орталық және Шығыс өңірлердің елдің Оңтүстік өңірімен және Ресей Федерациясымен сауда қатынастарын арттыруға ықпал етеді, сол арқылы осы бағыттағы өңірлерге көлік ағындарын тартуға мүмкіндік береді;
"Мамлютка – Қостанай" республикалық маңызы бар автожолының реконструкциялық және жобалау-іздестіру жұмыстары - 412 километр;
"Көкшетау – Рузаевка" республикалық маңызы бар автожолын реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстары - 184,8 километр;
Ұзындығы 324 шақырым болатын "Қалқаман – Баянауыл – Үміткер – Ульяновск" республикалық маңызы бар автожолының реконструкциялық және жобалау-іздестіру жұмыстары;
"Ресей Федерациясының шекарасы (Челябинскіге) – Ресей Федерациясының шекарасы (Омбыға)" республикалық маңызы бар автожолының Петропавл қаласы арқылы реконструкциялау және жобалау - іздестіру жұмыстары - 121 километр;
Шығыс Қазақстан және Абай облысының облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын: "Белый луг кіреберіс" - 1,6 километр; "Таловкаға жол" - 1,4 километр; "Крольчатникке жол" - 6,0 километр; "Кедровкаға жол" - 3,0 километр, "Лениногор – Чекмарь"- 1,0 километр; "Лениногор – Пригородное" - 5,0 километр; "Еңлік - Кебек шатқалына кіреберіс" - 6,0 километр; "Қарауыл – Архат" - 0,5 километр; "Тоқтамыс ауылына кіреберіс" - 7,0 километр; "Құндызды ауылына кіреберіс" - 1,0 километр; "Көкбай ауылына кіреберіс" – 1,2 километр; "Қарағанды – Аягөз – Емілтау" 40,0 километр; "Баршатас – Байқошқар" - 7,0 километручаскелері бойынша күрделі және орташа жөндеу;
Солтүстік Қазақстан облысының облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын: "Көкшетау – Омбы – Бостандық – Киевское" – 57 километр; "Қарағанды – Шахтинск – Есенгелді – Қайнар – Нұра" - 108 километр; "Қарағанды – Жартас – Долинка" - 38,3 километр; "Абай –Новодолинка – Шахан – Жаңатап" - 33,7 километр; "Қарағанды – Самарқа – Атырау –Айнабұлақ" - 61 километр; "Қарағанды – Ақбастау – Суксу" - 18,5 километр; "Қарағанды –Шахтинск – Қойбас" - 10,3 километр; "Ақой – Сәкен Сейфуллин – Ақсу-ата – Ақтоғай – Балқаш" - 430,9 километр; "Астана – Алматы – Нұркен – Ақтоғай" - 98,6 километр; "Қарағанды – Аягөз – Белағаш – Керней – Семізбұға" – 80 километр; "Қарағанды – Ботақара – Ақбұлақ – Үміткер" - 36,3 километр; "Қарағанды – Аягөз – Қарағайлы – Қарқаралы" - 31 километр учаскелері бойынша күрделі және орташа жөндеу.

55. Инфраструктура общественных пассажирских перевозок требует значительных ресурсов для приведения в надлежащее состояние по своим техническим и сервисным параметрам.
К 2030 году предлагается:
строительство двух новых автовокзалов в Астане, в Акмолинской области – 2 автостанции (село Аршалы и село Жақсы); в области Абай – 1 автостанция в городе Аягоз, в Восточно- Казахстанской области в городе Зайсан – 1 автовокзал, в области Ұлытау – 3 автовокзала (село Атасу – 1, село Улытау – 1, город Жезказган - 1), в Карагандинской области – 3 автовокзала (город Темиртау – 1, город Абай – 1, город Сарань – 1), в Костанайской области село Федоровка – 1 автостанция, в Павлодарской области село Актогай – 1 автостанция, в Северо-Казахстанской области в городе Тайынша – 1 автостанция.
К 2040 году предлагается:
строительство четырех автостанций в Акмолинской области: в поселке Шортанды – 1, городе Есиль – 1, селе Балкашино – 1, селе Акмол – 1; в области Абай – 4 автостанции в селе Аксуат – 1, селе Калбатау – 1, селе Бородулиха – 1, в городе Семей – 1 автовокзал и 1 автостанция; в Восточно-Казахстанской области в городе Усть-Каменогорске – 1 автостанция; в Карагандинской области в городе Шахтинске – 1 автовокзал, в поселке Актогай – 1 автостанция.
К 2050 году предлагается:
в Костанайской области в поселке Таран – 1 автостанция, в Северо-Казахстанской области в селе Новоишимское – 1 автостанция, селе Саумалколь – 1 автостанция.
В области Абай и Восточно-Казахстанской области наблюдаются неохваченные населенные пункты пассажирскими автотранспортными сообщениями. Наиболее неблагоприятная ситуация в Аягозском районе – из 59 населенных пунктов 39 не обеспечены регулярными перевозками, что составляет 66,1%, в Жарминском районе – из 54 населенных пунктов не обеспечены перевозками 30 (55,5%), в Курчумском из 55 населенных пунктов не охвачены 37 (57,3%).
В Уланском, Абайском, Бескарайгайском районах на сегодня вообще не существует ни одного внутрирайонного маршрута, перевозка населения района осуществляется частными легковыми автомобилями и транзитными межрайонными и межобластными регулярными маршрутами.
В настоящее время в Астане осуществляется строительство легкорельсовой трамвайной линии LRT, при этом сократится количество станций, из 19 подвижных составов до 5 единиц.
56. В Центральном регионе Республики Казахстан действуют 11 аэропортов. Из них 9 аэропортов – в городах Астана, Костанай, Караганда, Кокшетау, Павлодар, Петропавловск, Уральск, Семей, Усть-Каменогорск являются аэропортами международного значения, категорированные по стандартам Международной организации гражданской авиации. Общая пропускная способность 8 аэропортов составляет 4 500 человек/час.
В развитии инфраструктуры воздушного транспорта к 2030 году предлагается:
строительство нового аэропорта, реконструкция взлетно-посадочной полосы аэродрома и аэровокзального комплекса аэропорта в городе Зайсан Восточно-Казахстанской области;
строительство нового аэропорта Катон-Карагай в Катон-Карагайском районе Восточно-Казахстанской области;
реконструкция взлетно-посадочной полосы аэродрома и аэровокзального комплекса аэропорта в городе Урджар области Абай;
реконструкция взлетно-посадочной полосы аэродрома и аэровокзального комплекса аэропорта в городе Семей области Абай;
реконструкция взлетно-посадочной полосы аэродрома и аэровокзального комплекса аэропорта в городе Жезказган областиҰлытау;
строительство аэродрома местной воздушной линии в городе Аркалык Костанайской области;
строительство аэродрома местной воздушной линии в городе Каркаралинск Карагандинской области;
строительство аэродрома местной воздушной линии в селе Улытау Улытауского района области Ұлытау.
К 2040 году предлагается:
реконструкция взлетно-посадочной полосы аэровокзального комплекса аэропорта города Балхаш Карагандинской области;
реконструкция взлетно-посадочной полосы аэровокзального комплекса аэропорта города Костанай Костанайской области;
реконструкция взлетно-посадочной полосы аэровокзального комплекса аэропорта города Петропавловск Северо-Казахстанской области;
реконструкция взлетно-посадочной полосы аэровокзального комплекса аэропорта города Павлодар Павлодарской области.
К 2050 году предлагается:
строительство аэродрома в населенном пункте Улкен Нарын в районе Үлкен Нарын Восточно-Казахстанской области;
строительство аэродрома в Курчумском районе в населенном пункте Курчум Восточно-Казахстанской области;
строительство аэродрома в населенном пункте Баянаул Павлодарской области;
строительство аэродрома в населенном пункте Буревестник Костанайской области;
строительство аэродрома в населенном пункте Торгай Костанайской области;
строительство аэродрома в населенном пункте Амангельды Костанайской области;
строительство аэродрома в населенном пункте Новоишимское Северо-Казахстанской области;
строительство аэродрома в населенном пункте Саумалколь Северо-Казахстанской области;
строительство аэродрома в населенном пункте Талшик Северо-Казахстанской области;
строительство аэродрома в населенном пункте Кишкенеколь Северо-Казахстанской области.
Развитие малой авиации направлено на удовлетворение потребности населения в услугах авиатранспорта, для обеспечения областных центров оперативной транспортной связью с отдаленными районами, где слабо развита автомобильная и железнодорожная сеть.
Проектом предлагается создание необходимой инфраструктуры, строительство и реконструкция аэродромов местной воздушной линии в крупных населенных пунктах пяти областных центров, для развития малой авиации, которые будут соединены с 12 аэродромами.

55. Қоғамдық жолаушылар тасымалының инфрақұрылымы өзінің техникалық және сервистік параметрлері бойынша тиісті жағдайға келтіру үшін қомақты ресурстарды талап етеді.
2030 жылға қарай ұсынылады:
Астанада 2 жаңа автовокзал салу, Ақмола облысында – 2 автостанция (Аршалы ауылы және Жақсы ауылы); Абай облысында – Аягөз қаласындағы 1 автостанция, Шығыс Қазақстан облысы Зайсан қаласында – 1 автовокзал, Ұлытау облысында – 3 автовокзал (Атасу ауылы – 1, Ұлытау ауылы – 1, қала Жезқазған – 1), Қарағанды облысында – 3 автовокзал (Теміртау қаласы – 1, Абай қаласы – 1, Саран қаласы – 1), Қостанай облысы Федоровка ауылында – 1 автостанция, Павлодар облысы Ақтоғай ауылында – 1 автостанция, Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша қаласында – 1 автостанция.
2040 жылға қарай ұсынылады:
Ақмола облысында 4 автостанция салу: Шортанды кентінде – 1, Есіл қаласы – 1, Балкашино ауылы – 1, Ақмол ауылы – 1; Абай облысында 4 автостанция салу: Ақсуат ауылы – 1, Қалбатау ауылы – 1, Бородулиха ауылы – 1, Семей қаласында – 1 автовокзал және 1 автостанция; Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қаласында – 1 автостанция; Қарағанды облысы Шахтинск қаласында – 1 автовокзал, Ақтоғай кентінде – 1 автостанция.
2050 жылға қарай ұсынылады:
Қостанай облысы Таран кентінде – 1 автостанция, Солтүстік Қазақстан облысы Новоишим ауылында – 1 автостанция, Саумалкөл ауылында – 1 автостанция.
Абай және Шығыс Қазақстан облыстарында жолаушылар көлігі қатынасымен қамтылмаған елді мекендер байқалады. Аягөз ауданындағы ең қолайсыз жағдай – 59 елді мекеннің 39-ы тұрақты тасымалдармен қамтамасыз етілмеген, бұл 66,1%-ды құрайды, Жарма ауданында – 54 елді мекеннің 30-ы (55,5%) тасымалдаумен қамтамасыз етілмеген, Күршім ауданында 55 елді мекеннің 37-сі (57,3%) қамтылмаған.
Ұлан, Абай, Бесқарайғай аудандарында бүгінде бірде-бір ауданішілік маршрут жоқ, аудан тұрғындарын тасымалдау жеке жеңіл автомобильдермен және транзиттік ауданаралық және облысаралық тұрақты маршруттармен жүзеге асырылады.
Қазіргі уақытта Астанада LRT жеңіл рельсті трамвай желісінің құрылысы іске асырылуда, бұл ретте станциялар саны 19 жылжымалы құрамнан 5 бірлікке дейін азаяды.
56. Қазақстан Республикасының орталық өңірінде 11 әуежай жұмыс істейді. Оның ішінде Астана, Қостанай, Қарағанды, Көкшетау, Павлодар, Петропавл, Орал, Семей, Өскемен қалаларындағы 9 әуежай халықаралық азаматтық авиация ұйымының стандарттары бойынша санатталған халықаралық маңызы бар әуежайлар болып табылады. 8 әуежайдың жалпы сыйымдылығы сағатына 4500 адамды құрайды.
Әуе көлігі инфрақұрылымын дамытуда 2030 жылға қарай мыналар ұсынылады:
Шығыс Қазақстан облысы Зайсан қаласында жаңа әуежай салу, әуеайлақтың ұшу-қону жолағын және әуежайдың аэровокзал кешенін реконструкциялау;
Шығыс Қазақстан облысы Қатон-Қарағай ауданы жаңа Қатон-Қарағай әуежайын салу;
Абай облысы Үржар қаласындағы әуеайлақтың ұшу-қону жолағын және әуежайдың аэровокзал кешенін реконструкциялау;
Абай облысы Семей қаласындағы әуеайлақтың ұшу-қону жолағын және әуежайдың аэровокзал кешенін реконструкциялау;
Жезқазған қаласындағы әуеайлақтың ұшу-қону жолағын және әуежайдың аэровокзал кешенін реконструкциялау;
Қостанай облысы Арқалық қаласында жергілікті әуе желісінің әуеайлағын салу;
Қарағанды облысы Қарқаралы қаласында жергілікті әуе желісінің әуеайлағын салу;
Ұлытау облысы Ұлытау ауданы Ұлытау ауылында жергілікті әуе желісінің әуеайлағын салу.
2040 жылға қарай ұсынылады:
Қарағанды облысы Балқаш қаласының әуежайының аэровокзал кешенінің ұшу-қону жолағын реконструкциялау;
Қостанай облысы Қостанай қаласы әуежайының аэровокзал кешенінің ұшу-қону жолағын реконструкциялау;
Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қаласы әуежайының аэровокзал кешенінің ұшу-қону жолағын реконструкциялау;
Павлодар облысы Павлодар қаласы әуежайының аэровокзал кешенінің ұшу-қону жолағын реконструкциялау.
2050 жылға қарай:
Шығыс Қазақстан облысы Үлкен Нарын ауданындағы Үлкен Нарын елді мекенінде әуеайлақ салу;
Шығыс Қазақстан облысы Күршім ауданы Күршім елді мекенінде әуеайлақ салу;
Павлодар облысы Баянауыл елді мекенінде әуеайлақ салу;
Қостанай облысының Буревестник елді мекенінде әуеайлақ салу;
Қостанай облысының Торғай елді мекенінде әуеайлақ салу;
Қостанай облысы Амангелді елді мекенінде әуеайлақ салу;
Солтүстік Қазақстан облысы Новоишим елді мекенінде әуеайлақ салу;
Солтүстік Қазақстан облысының Саумалкөл елді мекенінде әуеайлақ салу;
Солтүстік Қазақстан облысының Талшық елді мекенінде әуеайлақ салу;
Солтүстік Қазақстан облысы Кішкенекөл елді мекенінде әуеайлақ салу ұсынылады.
Шағын авиацияны дамыту облыс орталықтарын автомобиль және теміржол желісі нашар дамыған шалғай аудандармен жедел көліктік байланыспен қамтамасыз ету үшін халықтың авиакөлік қызметтеріне қажеттілігін қанағаттандыруға бағытталған.
Жобада 12 әуеайлаққа қосылатын шағын авиацияны дамыту үшін бес облыс орталығының ірі елді мекендерінде қажетті инфрақұрылым құру, жергілікті әуе желісінің әуеайлақтарын салу және реконструкциялау ұсынылады.

57. Область Абай и Восточно-Казахстанская область богаты водными ресурсами, здесь протекает более 800 рек, общая протяженность которых составляет свыше 10 тысяч километров. Протяженность реки Ертис по территории Республики Казахстан – 1 700 километров, в том числе по территории областей – 1 311 километров. В области Абай и Восточно-Казахстанской области самыми крупными водохранилищами являются Шульбинское и Бухтарминское. Функционируют Усть-Каменогорский, Бухтарминский и Шульбинский шлюзы.
Для обеспечения транспортной доступности проектные предложения развития инфраструктуры водного транспорта к 2030 году предлагается:
строительство моста через Бухтарминское водохранилище, который свяжет Курчумский, Зайсанский и Катон-Карагайский районы с областным центром;
реконструкция Усть-Каменогорского, Бухтарминского и Шульбинского шлюзов;
строительство дополнительного шлюза на реке Ертис в области Абай;
строительство транспортного речного флота в области Абай;
строительство речного порта в районе Затона города Семей области Абай;
строительство речного вокзала в районе Жана-Семей области Абай.
Функционируют 2 паромные переправы – Казнаковская и Васильевская в рабочем состоянии. Реконструкция по вышеуказанным объектам не проводилась.
Для обеспечения транспортной доступности проектными предложениями к 2040 году предлагается:
строительство трех причальных сооружений с грузонакопительными складскими площадями в области Абай – город Семей, Восточно-Казахстанской – город Усть-Каменогорск и Павлодарской областях – город Павлодар;
строительство 40 государственных судов технического флота, в целях снижения износа технического износа до 61%;
модернизация двух паромных переправ в Восточно-Казахстанской области (Казнаковская и Васильевская).
В Карагандинской области функционирует Республиканское государственное казенное Балхашское предприятие водных путей, протяженность внутренних водных судоходных путей составляет 978 километров. Количество государственного флота составляет 7 единиц.
По Ертису – регулярное судоходство (главные пристани: Ермак, Павлодар, Качиры, Иртышск).
Акционерное общество "Павлодарский речной порт" – один из активно действующих портов на реке Ертис оказывает услуги по добыче и транспортировке речного песка на строительные объекты области, а также оказывает услуги на перевозках грузов в транзитном сообщении. Приписной флот состоит из буксирных теплоходов, сухогрузов и наливных барж.
В Северо-Казахстанской области водные ресурсы области складываются из ресурсов реки Есиль с притоками Акканбурлук и Иманбурлук, рек Селеты, Чаглинка, Камысакты, Ащису, Карасу и других водотоков, имеется 2 328 озер, 461 водоем являются рыбохозяйственными, из них 238 находятся в аренде.

57. Абай облысы мен Шығыс Қазақстан облысы су ресурстарына бай, мұнда 800-ден астам өзен ағып өтеді, олардың жалпы ұзындығы 10 мың шақырымнан асады. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша Ертіс өзеннің ұзындығы – 1 700 километр, оның ішінде облыстар аумағы бойынша – 1 311 километр. Абай мен Шығыс Қазақстан облыстарда ең ірі су қоймалары ретінде Шүлбі және Бұқтырма болып табылады. Өскемен, Бұқтырма және Шүлбі шлюздері жұмыс істейді.
Көліктік қолжетімділікті қамтамасыз ету үшін 2030 жылға қарай су көлігі инфрақұрылымын дамытудың жобалық ұсыныстары ұсынылады:
Күршім, Зайсан және Катонқарағай аудандарын облыс орталығымен байланыстыратын Бұқтырма су қоймасы арқылы көпір салу;
Өскемен, Бұқтырма және Шүлбі шлюздерін реконструкциялау.
Абай облысында Ертіс өзенінде қосымша шлюз салу;
Абай облысында көліктік өзен флотын салу;
Абай облысы Семей қаласының Затон ауданында өзен портын салу;
Абай облысы Жаңа-Семей ауданында өзен вокзалын салу.
2 паром өткелі – Казнаковская және Васильевская жұмыс істейді. Жоғарыда аталған объектілер бойынша реконструкция жүргізілген жоқ.
Көліктік қолжетімділікті қамтамасыз ету үшін 2040 жылға қарай жобалық ұсыныстармен:
Абай облысы – Семей қаласы, Шығыс Қазақстан облысы – Өскемен қаласында және Павлодар облысы – Павлодар қаласында жүк жинақтайтын қойма алаңдары бар үш айлақ құрылыстарын салу;
техникалық тозуды 61%-ге дейін төмендету мақсатында техникалық флоттың 40 мемлекеттік кемесін салу;
Шығыс Қазақстан облысында (Казнаковская және Васильевская) екі паром өткелін жаңғырту.
Қарағанды облысында республикалық мемлекеттік қазыналық Балқаш су жолдары кәсіпорны жұмыс істейді, ішкі су кеме қатынасы жолдарының ұзындығы 978 шақырымды құрайды. Мемлекеттік флоттың саны 7 бірлікті құрайды.
Ертіс бойынша – тұрақты кеме қатынасы (басты айлақтары: Ермак, Павлодар, Тереңкөл, Ертіс).
"Павлодар өзен порты" акционерлік қоғамы Ертіс өзеніндегі белсенді жұмыс істейтін порттардың бірі, облыстың құрылыс объектілеріне өзен құмын өндіру және тасымалдау бойынша қызметтер көрсетеді, сондай-ақ транзиттік қатынаста жүктерді тасымалдауда қызметтер көрсетеді. Тіркелген флот сүйреткіш кемеден, құрғақ жүктерден және құйма баржалардан тұрады.
Солтүстік Қазақстан облысында облыстың су ресурстары Ақанбұрлық және Иманбұрлық салалары бар Есіл өзенінің, Сілеті, Чаглинка, Қамысақты, Ащысу, Қарасу өзендерінің және басқа да су ағындарының ресурстарынан құралады, 2 328 көл бар, 461 су айдыны балық шаруашылығы болып табылады, оның 238-і жалға беріледі.

В Астане с 2008 года организовано судоходство по реке Есиль, в рамках реализации программы "Судоходный Есиль" было создано специализированное Государственное коммунальное казенное предприятие "Есиль-Астана". Первая навигация открыта в 2008 году.
Основными направлениями развития водного транспорта являются:
развитие существующей сети пассажирских маршрутов по территории области, обеспечение транспортной доступности отдаленных населенных пунктов, увеличение объемов перевозки грузов автомобильным и речным транспортом;
создание динамично развивающейся сбалансированной транспортной системы, эффективного и технологически обновленного транспортного комплекса, обеспечивающего потребности экономики и населения области качественными услугами;
удовлетворение транспортных потребностей населения области при снижении транспортной составляющей в себестоимости услуг.
58. 27 декабря 2019 года завершено строительство и введен в эксплуатацию І этап магистрального газопровода "Сарыарка" по маршруту "Кызылорда – Темиртау – Караганда – Астана" протяженностью 1 061,3 километра, что позволило обеспечить населенные пункты природным газом, центральные и северные регионы, а также южные регионы страны по маршруту путем врезки в магистральный газопровод "Бейнеу – Бозой – Шымкент".
В развитие газотранспортной инфраструктуры и газификация регионов Республики Казахстан на 2030 и 2040 годы планируется максимальная газификация населенных пунктов Центрального региона в рамках завершенного магистрального газопровода "Сарыарка" (строительство 2-го, 3-го, 4-го этапов).
При полной реализации данного проекта, жители городов Астаны, Караганды, Темиртау, Жезказган и порядка 2,7 миллионов человек близлежащих 171 населенного пункта вдоль трассы газопровода получат доступ к природному газу.
В Восточно-Казахстанской области осуществляется газификация области (уровень газификации – 1,18%). К централизованному газоснабжению (от месторождения Сарыбулак) подключены предприятия и организации и более 70% жилых домов города Зайсан, а также 9 сел района. Начато строительство магистральных подводящих сетей к 8 селам Зайсанского района.
В настоящее время по северо-западу территории Костанайской области проложен транзитный магистральный двуниточный газопровод "Бухара-Урал", эксплуатируемый с 1965 года. Протяженность в границах области около 60,0 километров, диаметр ниток 1 020 миллиметров, мощность до 40 миллионов кубических метров в сутки.
Газопровод "Карталы – Костанай" эксплуатируется с 1963 года, протяженность в границах Костанайской области составляет около 100,0 километров.

Астанада 2008 жылдан бастап Есіл өзені бойынша кеме қатынасы ұйымдастырылды, "Есіл кеме қатынасы" бағдарламасын іске асыру шеңберінде "Есіл-Астана" мамандандырылған мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны құрылды. Бірінші навигация 2008 жылы ашылды.
Су көлігін дамытудың негізгі бағыттары:
Облыс аумағы бойынша жолаушылар маршруттарының қолданыстағы желісін дамыту, шалғайдағы елді мекендердің көліктік қолжетімділігін қамтамасыз ету, автомобиль және өзен көлігімен жүк тасымалдау көлемін ұлғайту;
экономиканың және облыс халқының қажеттіліктерін сапалы көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз ететін серпінді дамып келе жатқан теңдестірілген көлік жүйесін, тиімді және технологиялық жаңартылған көлік кешенін құру;
қызметтердің өзіндік құнындағы көліктік құрамдас бөлік төмендеген кезде облыс халқының көліктік қажеттіліктерін қанағаттандыру.
58. "Қызылорда – Теміртау – Қарағанды – Астана" бағыты бойынша 2019 жылғы 27 желтоқсанда ұзындығы 1 061,3 километр "Сарыарқа" магистральдық газ құбырының құрылысы аяқталып, пайдалануға берілді, бұл елді мекендерді табиғи газбен, орталық және солтүстік өңірлермен, сондай-ақ "Бейнеу – Бозой – Шымкент" магистральдық газ құбырына қосу жолымен елдің оңтүстік өңірлерімен қамтамасыз етуге мүмкіндік берді.
Қазақстан Республикасы өңірлерінің газ тасымалдау инфрақұрылымын дамыту және газдандыру үшін 2030 және 2040 жылдарға аяқталған "Сары – Арқа" магистральдық газ құбыры (2, 3, 4-кезеңдерінің құрылысы) шеңберінде Орталық өңірдің елді мекендерін барынша газдандыру жоспарлануда.
Осы жобаны толық іске асыру кезінде Астана, Қарағанды, Теміртау, Жезқазған қалаларының тұрғындары және газ құбыры тас жолының бойындағы жақын маңдағы 171 елді мекеннің 2,7 миллионға жуық тұрғыны табиғи газға қол жеткізе алады.
Шығыс Қазақстан облысында облысты газдандыру жүзеге асырылуда (газдандыру деңгейі - 1,18%). Орталықтандырылған газбен жабдықтауға (Сарыбұлақ кен орнынан) кәсіпорындар мен ұйымдар және Зайсан қаласы тұрғын үйлерінің 70%-дан астамы, сондай-ақ ауданның 9 ауылы қосылған. Зайсан ауданының 8 ауылына магистральдық жеткізу желілерінің құрылысы басталды.
Қазіргі уақытта Қостанай облысы аумағының солтүстік-батысы бойынша 1965 жылдан бері пайдаланылып келе жатқан "Бұхара – Орал" транзиттік магистральдық екі айналымды газ құбыры салынды. Облыс шекарасындағы ұзындығы шамамен 60,0 километр, жіптердің диаметрі 1 020 миллиметр, қуаты тәулігіне 40 миллион текше метрге дейін.
"Қарталы – Қостанай" газ құбыры 1963 жылдан бері пайдаланылып келеді, Қостанай облысының шекарасындағы ұзындығы шамамен 100,0 шақырымды құрайды.

59. Транзитный грузопоток регулируется созданием и развитием транспортно-логистических центров.
Логистика представлена существующими и проектируемыми транспортно-логистическими центрами. Существующие транспортно-логистические центры Центрального региона Республики Казахстан и существующие грузовые терминалы, и складские помещения расположены в Акмолинской области, в городах Астана, Костанай, Павлодар, область Абай - город Семей, Урджарский район, в Карагандинской области.
На территории Центрального региона Республики Казахстан предлагается:
к 2030 году: строительство 10 транспортно-логистических центров: в городе Астане – 7, в Восточно-Казахстанской области – 1, в Павлодарской области – 1, в Северо-Казахстанской области – 1;
к 2040 году строительство 6 транспортно-логистических центров: в городе Астане – 1, в области Абай – 2, в Восточно-Казахстанской области – 2, в Карагандинской области – 1;
к 2050 году строительство 4 транспортно-логистических центров: в Карагандинской области – 2, Костанайской области – 1, в Павлодарской области – 1.
Создание и развитие специальных экономических и индустриальных зон в городах и областях Центрального региона Республики Казахстан является предпосылкой для создания транспортно-логистических центров, обеспечивающих технологическое взаимодействие между видами транспорта в процессе организации и осуществления перевозок пассажиров и грузов.
К 2030 году предлагается:
Восточно-Казахстанская область, пограничный переход "Майкапчагай" (район Зайсанский) – транспортно-логистический центр таможенного перехода "Майкапчагай";
Павлодарская область, город Павлодар, предлагается создание транспортно-логистического центра;
специальная экономическая зона "Qyzyljar" в городе Петропавловск, предлагается создание транспортно-логистического центра;
строительство 7 единиц логистических центров в городе Астане.
К 2040 году предлагается:
г. Астана, Индустриальный парк № 2 предлагается строительство транспортно-логистического центра;
область Абай, пограничный переход "Бахты" предлагается создание транспортно-логистического центра на таможенном переходе "Бахты";
область Абай город Семей индустриальная зона "Өндіріс", транспортно-логистический центр в городе Семей;
индустриальные зоны "По ул. Машиностроителей" город Усть-Каменогорск, "Өркен КШТ" город Усть-Каменогорск, Восточно-Казахстанская область, предлагается создание транспортно-логистического центра;
индустриальная зона "Өндіріс", город Семей, область Абай, транспортно-логистический центр в городе Семей;
специальная экономическая зона "Сарыарқа", Карагандинская область, Бухар-Жырауский район, село Доскей предлагается создание транспортно-логистического центра.
К 2050 году предлагается:
индустриальная зона "Сарань", город Сарань, предлагается создание транспортно-логистического центра;
индустриальная зона "Qaz Carbon" в городе Караганда, предлагается создание транспортно-логистического центра;
индустриальная зона "Костанай" - транспортно-логистический центр в городе Костанай;
специальная экономическая зона "Павлодар", Павлодарская область, предлагается создание транспортно-логистического центра.
В Костанайской области инвестиционными зонами станут индустриальная зона "Костанай", а также моногорода Рудный и Лисаковск.
В городе Павлодар на территории филиала акционерного общества "Кедентранссервис" выделен земельный участок площадью 29 гектаров под строительство транспортно-логистического центра.
Предлагается строительство транспортно-логистического центра к 2050 году на территории специальной экономической зоны "Павлодар" за счет развития специальной экономической зоны и создания индустриальных зон в городах области.
Инвестиционной зоной и территорией опережающего развития может стать индустриальная зона в городе Экибастуз.
В Северо-Казахстанской области инвестиционной зоной и территорией активного экономического развития является создание специальной экономической зоны "Qyzyljar" в городе Петропавловск.
Северо-Казахстанская область является важным транспортным узлом, имеющим возможность стать крупным торгово-логистическим центром. Кроме того, в регионе имеется большой потенциал для развития приграничного сотрудничества. Предлагается создание торгово-логистического хаба "Кызылжар".
В частной индустриально-логистической зоне "Damu" компанией "DAMU Logistics" планируется к реализации проект "DAMU-Астана". Целевое назначение: для строительства торгово-логистического оптово-распределительного центра (промышленная база) в районе Сарыарка города Астаны, разьезд обгонный пункт -39.
Область Абай и Восточно-Казахстанская область имеют приграничное месторасположение и граничат с Российской Федерацией и Китайской Народной Республикой. Формирование транспортно-логистического центра на пунктах пропуска является серьезным драйвером развития приграничной торговли и превратит эти локации в перспективные зоны для инвестирования и территории опережающего развития. В области таким потенциалом обладают пограничные переходы Майкапчагай, Бахты, Шемонаиха и Ауыл.
Планируется в Восточно-Казахстанской области строительство транспортно-логистического центра таможенного перехода "Майкапчагай" (район Зайсанский).
В области Абай в рамках предлагаемой к строительству железной дороги "Аягоз-Бахты" перспективным проектом к 2040 году является строительство транспортно-логистического центра таможенного перехода "Бахты", в результате чего получит развитие приграничная торговля, включая услуги всех видов транспорта.

59. Транзиттік жүк ағыны көлік-логистикалық орталықтарды құру және дамыту арқылы реттеледі.
Логистика қолданыстағы және жобаланған көлік-логистикалық орталықтармен ұсынылған. Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің қолданыстағы көлік-логистикалық орталықтары мен қолданыстағы жүк терминалдары мен қойма үй-жайлары Ақмола облысында, Астана, Қостанай, Павлодар қалаларында, Абай облысында (Семей қаласы, Үржар ауданы), Қарағанды облысында орналасқан.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің аумағында мыналар ұсынылады:
2030 жылға қарай: 10 көлік-логистикалық орталық құрылысы: Астана қаласында – 7, Шығыс Қазақстан облысында – 1, Павлодар облысында – 1, Солтүстік Қазақстан облысында – 1 бірлік;
2040 жылға қарай 6 көлік-логистикалық орталық құрылысы: Астана қаласында – 1, Абай облысында – 2, Шығыс Қазақстан облысында – 2, Қарағанды облысында – 1 бірлік;
2050 жылға қарай 4 көлік-логистикалық орталық құрылысы: Қарағанды облысында – 2, Қостанай облысында – 1, Павлодар облысында – 1 бірлік.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің қалалары мен облыстарында арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құру және дамыту көлік түрлері арасындағы технологиялық өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін жолаушылар мен жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру процесінде көліктік-логистикалық орталықтар құру үшін алғышарт болып табылады.
2030 жылға қарай:
Шығыс Қазақстан облысы, "Майқапшағай" шекара өткелі (Зайсан ауданы) – "Майқапшағай" кеден өткелінің көлік-логистикалық орталығы;
Павлодар облысы, Павлодар қаласы, көлік-логистикалық орталық құру ұсынылады;
Петропавл қаласында "Qyzyljar" АЭА, көлік-логистикалық орталық құру ұсынылады;
Астана қаласында 7 бірлік логистикалық орталықтарды салу ұсынылады;
2040 жылға қарай:
Астана қаласы, № 2 Индустриалды парк көлік-логистикалық орталық құрылысы ұсынылады;
Абай облысы, "Бақты" шекаралық өткелі "Бақты" кеден өткелінде көлік-логистикалық орталық құру ұсынылады;
Абай облысы Семей қаласы "Өндіріс" индустриялық аймағы, Семей қаласындағы көлік-логистикалық орталығы;
"Машина жасаушылар көшесі бойындағы" индустриялық аймақтар Өскемен қаласы, Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қаласында "Өркен КШТ" көлік-логистикалық орталық құру ұсынылады;
Қарағанды облысы Бұқар Жырау ауданы Доскей ауылы "Сарыарқа" көлік-логистикалық орталығы, көлік-логистикалық орталық құру ұсынылады.
2050 жылға қарай:
Саран қаласында "Саран" индустриялық аймағында көлік-логистикалық орталық құру ұсынылады;
Қарағанды қаласында "Qaz Carbon" индустриялық аймағында көлік-логистикалық орталық құру ұсынылады;
Қостанай қаласындағы "Қостанай" көлік-логистикалық орталығының индустриялық аймағы;
Павлодар облысы "Павлодар" арнайы экономикалық аймағы, көлік-логистикалық орталық құру ұсынылады.
Қостанай облысында "Қостанай" индустриялық аймағы, сондай-ақ Рудный және Лисаков моноқалалары инвестициялық аймақтарға айналады.
Павлодар қаласында "Кедентранссервис" АҚ филиалының аумағында көлік-логистикалық орталықтың құрылысына 29 гектар жер телімі бөлінді.
"Павлодар" арнайы экономикалық аймағы аумағында 2050 жылға қарай арнайы экономикалық аймақты дамыту және облыс қалаларында индустриялық аймақтарды құру есебінен көлік-логистикалық орталық салу ұсынылады.
Екібастұз қаласындағы индустриялық аймақ инвестициялық аймақ және озыңқы даму аумағы бола алады.
Петропавл қаласында "Qyzyljar" арнайы экономикалық аймағын құру - Солтүстік Қазақстан облысында инвестициялық аймақ пен белсенді экономикалық даму аумағы болып табылады.
Солтүстік Қазақстан облысы ірі сауда-логистикалық орталық болуға мүмкіндігі бар маңызды көлік торабы болып табылады. Сонымен қатар, өңірде шекара маңы ынтымақтастығын дамыту үшін үлкен әлеует бар. "Қызылжар" сауда-логистикалық хабын құру ұсынылады.
"Damu" жеке индустриялық-логистикалық аймағында "DAMU Logistics" компаниясы "DAMU-Астана" жобасын іске асыруды жоспарлап отыр. Нысаналы мақсаты: Астана қаласы Сарыарқа ауданында, басып озу пункті -39 разьездінде сауда-логистикалық көтерме-тарату орталығын (өнеркәсіптік база) салу.
Абай облысы мен Шығыс Қазақстан облысы шекаралас орналасқан және Ресей Федерациясымен және Қытай Халық Республикасымен шектеседі. Өткізу пункттерінде көлік-логистикалық орталық қалыптастыру шекара маңындағы сауданы дамытудың маңызды драйвері болып табылады және бұл орындарды инвестициялау және озық даму аумақтары үшін перспективалы аймақтарға айналдырады. Облыста Майқапшағай, Бақты, Шемонаиха және Ауыл шекаралық өткелдері осындай әлеуетке ие.
Шығыс Қазақстан облысында "Майқапшағай" (Зайсан ауданы) кеден өткелінде көлік-логистикалық орталық құрылысы жоспарлануда.
Абай облысында "Аягөз – Бақты" теміржолының құрылысына ұсынылатын "Аягөз – Бақты" теміржолының шеңберінде 2040 жылға қарай перспективалы жоба "Бақты" кеден өткелінің көлік-логистикалық орталық құрылысы болып табылады, нәтижесінде көліктің барлық түрлерінің қызметтерін қоса алғанда, шекара маңы саудасы дамиды.

В области Абай перспективным проектом является строительство транспортно-логистического центра в городе Семей, который включает в себя услуги всех видов транспорта, торговлю, включая международную, с мощностью перевалки грузов 1 - 1,5 миллионов тонн в год.
В рамках транспортной логистики в Костанайской области планируется строительство транспортно-логистического центра в город Костанай площадью 65 гектаров, в районе аэропорта недалеко от станции Костанай Северный парк.
Параграф 5. Основные направления развития социальной инфраструктуры
Размещение производительных сил и расселение населения на территории Центрального региона Республики Казахстан позволяет сформировать экономически целесообразную социальную инфраструктуру, основанную на совокупности производственных, трудовых и культурно-бытовых связей, учете географического положения и транспортной доступности. В Центральном регионе Республики Казахстан формируются следующие уровни обслуживания населения:
на республиканском (город республиканского значения), межрегиональном уровнях – город Астана;
на региональном – областные центры - города Кокшетау, Костанай, Петропавловск, Павлодар, Караганда, Усть- Каменогорск, Семей, Жезказган;
межрайонный уровень облуживания населения складывается в моногородах – Балхаш, Темиртау, Сатпаев, Каражал, Шахтинск, Абай, Экибастуз, Аксу, Риддер, Алтай, Курчатов, Степногорск, Рудный, Житикара, Лисаковск, и малых городах – Қосшы, Акколь, Атбасар, Державинск, Есиль, Ерейментау, Макинск, Степняк, Щучинск (Акмолинская область), Серебрянск, Зайсан, Шемонаиха (Восточно-Казахстанская область), Аягоз, Шар (область Абай), Сарань, Каркаралинск, Приозерск (Карагандинская область), Аркалык, Тобыл (Костанайская область), Булаево, Мамлютка, Сергеевка, Тайынша (Северо-Казахстанская область). В свою очередь, часть этих городов формируют и районный уровень;
районный уровень обслуживания создается в районных центрах, всего в Центральном регионе Республики Казахстан 89 районных уровней (из них 7 районов в городах);
местный уровень – в центрах сельских округов, выполняющих обслуживающие функции групп населенных пунктов. По региону на местном уровне 1 076 сельских округов;
поселенческий уровень обслуживания населения формируется в населенных пунктах, всего по Центральному региону Республики Казахстан 3 165 сельских населенных пунктов.
Каждый уровень обслуживания должен иметь тот ассортимент услуг, емкость и радиус обслуживания которых должен соответствовать потребностям населения и обеспечивать экономическую эффективность функционирования системы обслуживания.
В зависимости от периодичности пользования проектом рассматриваются три ступени обслуживания (повседневное, периодическое, эпизодическое).
Каждому поселению в зависимости от его статуса предлагается определенный набор организаций обслуживания:
для республиканского (межрегионального) уровня – полный комплекс объектов повседневного, периодического, эпизодического обслуживания;
для межрайонного уровня – полный комплекс объектов повседневного, периодического, отдельные объекты эпизодического обслуживания;
для районного уровня – полный комплекс объектов повседневного, периодического обслуживания;
для местного уровня – полный комплекс учреждений повседневного и отдельные объекты периодического обслуживания.

Абай облысында перспективалы жоба Семей қаласында көлік-логистикалық орталықтың құрылысы болып табылады, оған көліктің барлық түрлерінің қызметтері, халықаралық сауданы қоса алғанда, жылына 1-1,5 миллион тонна жүк тиеу қуаты кіреді.
Көлік логистикасы шеңберінде Қостанай облысында ауданы 65 гектар Қостанай қаласына, әуежай ауданында Қостанай Солтүстік парк станциясына жақын жерде көлік-логистикалық орталық салу жоспарлануда.
5-параграф. Әлеуметтік инфрақұрылымды дамытудың негізгі бағыттары
60. Қазақстан Республикасының Орталық өңірінде өндіргіш күштерді орналастыру мен халықты қоныстандыру өндірістік, еңбек және мәдени-тұрмыстық байланыстар жиынтығына, географиялық жағдайы мен көліктік қолжетімділігін есепке алуға негізделген экономикалық тұрғыдан орынды әлеуметтік инфрақұрылымды қалыптастыруға мүмкіндік береді. Қазақстан Республикасының Орталық өңірінде халыққа қызмет көрсетудің мынадай деңгейлері қалыптасады:
республикалық (республикалық деңгейдегі қала), өңіраралық деңгейлерде – Астана қаласы;
өңірлік деңгейде – облыс орталықтары – Көкшетау, Қостанай, Петропавл, Павлодар, Қарағанды, Өскемен, Семей, Жезқазған қалалары;
халыққа қызмет көрсетудің ауданаралық деңгейі моноқалаларда – Балқаш, Теміртау, Сәтбаев, Қаражал, Шахтинск, Абай, Екібастұз, Ақсу, Риддер, Алтай, Курчатов, Степногорск, Рудный, Жітіқара, Лисаков және шағын қалаларда – Қосшы, Ақкөл, Атбасар, Державинск, Есіл, Ерейментау, Макинск, Степняк, Щучинск (Ақмола облысы), Серебрянск, Зайсан, Шемонаиха (Шығыс Қазақстан облысы), Аяғөз, Шар, (Абай облысы), Қарқаралы, Сарань, Приозерск (Қарағанды облысы), Арқалық, Тобыл (Қостанай облысы), Булаево, Мамлютка, Сергеевка, Тайынша (Солтүстік Қазақстан облысы) қалаларында көрсетіледі. Өз кезегінде, бұл қалалардың бір бөлігі аудандық деңгейді де қалыптастырады;
аудандық қызмет көрсету деңгейі аудан орталықтарында құрылады, Қазақстан Республикасының орталық өңірінде барлығы 89 аудандық деңгей (оның ішінде 7 аудан қалаларда);
жергілікті деңгей – елді мекендер топтарының қызмет көрсету функцияларын орындайтын ауылдық округтердің орталықтарында. Аймақ бойынша жергілікті деңгейде 1 076 ауылдық округ бар;
халыққа қызмет көрсетудің қоныстану деңгейі елді мекендерде қалыптастырылады, Қазақстан Республикасының орталық өңірі бойынша барлығы 3 165 ауылдық елді мекен бар.
Қызмет көрсетудің әрбір деңгейінде қызмет көрсету сыйымдылығы мен радиусы халықтың қажеттіліктеріне сәйкес келетін және қызмет көрсету жүйесінің жұмыс істеуінің экономикалық тиімділігін қамтамасыз ететін қызметтер ассортименті болуы тиіс.
Пайдалану кезеңділігіне байланысты жобамен қызмет көрсетудің үш сатысы (күнделікті, мерзімді, эпизодтық) қарастырылады: для республиканского (межрегионального) уровня – полный комплекс объектов повседневного, периодического, эпизодического обслуживания;
ауданаралық деңгей үшін – күнделікті, мерзімді, жекелеген эпизодтық қызмет көрсету объектілерінің толық кешені;
аудандық деңгей үшін – күнделікті, мерзімді қызмет көрсету объектілерінің толық кешені;
жергілікті деңгей үшін – күнделікті қызмет көрсету мекемелерінің толық кешені және мерзімді қызмет көрсетудің жекелеген объектілері.

Расчеты потребности объектов социальной сферы региона выполнены дифференцированным путем в разрезе районов на основе анализа существующего положения, прогнозной численности населения и ее демографической структуры в соответствии со Сводом правил Республики Казахстан 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов".
В Центральном регионе Республики Казахстан на начало 2023-2024 учебного года действуют 3 721 дошкольная организация с численностью воспитанников в них 292 тысячи детей. За анализируемый период численность детей в дошкольных организациях снизилась на 1,3%. Сокращение численности детей в дошкольных организациях связано с низким уровнем рождаемости в Центральном регионе Республики Казахстан.
Увеличились количество и доля частных дошкольных организаций. Доля частных дошкольных организаций составила 26%, доля государственных дошкольных организаций составила 74%. В 2023 году введены в эксплуатацию 5 дошкольных организаций на 535 мест.
К 2025 году охват дошкольным воспитанием и обучением детей от 2 до 6 лет должен составить 95%, от 3 до 6 лет – 100%. В 2023 году была утверждена постановлением Правительства Республики Казахстан "Концепция развития дошкольного, среднего, технического и профессионального образования Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы", где первым направлением выступает создание равных стартовых возможностей. Основными мерами выступает открытие новых мест за счет размещения государственного образовательного заказа в частных дошкольных организациях, расширения действующей сети путем использования дополнительных площадей, в том числе на первых этажах жилых домов и других помещений. Обязательным условием планирования размещения государственного заказа в дошкольных организациях согласно Концепции станет прогноз демографических показателей территориальных единиц (район, микроучасток), региональных миграционных потоков и рождаемости.
Нормативный уровень устанавливается Строительными правилами в зависимости от демографической структуры населения. Согласно Строительным правилам, в проекте принят расчетный уровень обеспеченности детей дошкольными организациями в пределах 85%, что является стопроцентной нормативной потребностью.
Проектом предусмотрено к 2030 году увеличение мест дошкольных организаций на 7,2% и составит 313,4 тысяч мест, к 2040 году – на 7,8% и составит 337,8 тысяч мест, а к 2050 году – еще на 8,5% и составит 366,4 тысячи мест.
За прогнозный период (до 2050 года) в дошкольном образовании Центрального региона Республики Казахстан ожидается введение 118,3 тысячи мест.

Өңірдің әлеуметтік саласы объектілерінің қажеттілігін есептеу "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және салу" Қазақстан Республикасының қағидалар жинағына 3.01-101-2013 сәйкес қолданыстағы жағдайды, халықтың болжамды санын және оның демографиялық құрылымын талдау негізінде аудандар бөлінісінде сараланған жолмен орындалды.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінде 2023-2024 оқу жылының басында тәрбиеленушілер саны 292 мың бала болатын 3 721 мектепке дейінгі ұйым жұмыс істейді. Талданған кезеңде мектепке дейінгі ұйымдардағы балалар саны 1,3%-ға төмендеді. Мектепке дейінгі ұйымдардағы балалар санының қысқаруы Қазақстан Республикасының орталық өңірінде туу деңгейінің төмендігімен байланысты.
Жекеменшік мектепке дейінгі ұйымдардың саны мен үлесі артты. Жекеменшік мектепке дейінгі ұйымдардың үлесі 26%-ды, мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдардың үлесі 74%-ды құрады. 2023 жылы 535 орындық 5 мектепке дейінгі ұйым пайдалануға берілді.
2025 жылға қарай 2 жастан бастап 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеумен және оқытумен қамту 95%-ды, 3-жастан 6 жасқа дейін - 100 %-ды құрауы тиіс. 2023 жылы "Қазақстан Республикасының мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы" (бұдан әрі - Тұжырымдама) Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілді, онда бірінші бағыт тең бастапқы мүмкіндіктер жасау болып табылады. Негізгі шаралар жекеменшік мектепке дейінгі ұйымдарда мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру есебінен жаңа орындар ашу, қосымша алаңдарды, оның ішінде тұрғын үйлер мен басқа да үй-жайлардың бірінші қабаттарында пайдалану арқылы қолданыстағы желіні кеңейту болып табылады. Тұжырымдамаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдарда мемлекеттік тапсырысты орналастыруды жоспарлаудың міндетті шарты аумақтық бірліктердің (аудан, шағын учаске), өңірлік көші-қон ағындарының және туудың демографиялық көрсеткіштерінің болжамы болып табылады.
Нормативтік деңгей халықтың демографиялық құрылымына байланысты Құрылыс ережелерімен белгіленеді. Құрылыс ережелеріне сәйкес жобада балаларды мектепке дейінгі ұйымдармен қамтамасыз етудің есептік деңгейі 85% шегінде қабылданды, бұл 100% нормативтік қажеттілік болып табылады.
Жобамен 2030 жылға қарай мектепке дейінгі ұйымдар орындарын 7,2%-ға ұлғайту көзделген және 313,4 мың орынды құрайды, 2040 жылға қарай – 7,8 %-ға және 337,8 мың орынды құрайды, ал 2050 жылға қарай – 8,5 есе ұлғайтылып, 366,4 мың орынды құрайды.
Болжамды кезеңде (2050 жылға дейін) Қазақстан Республикасының Орталық өңіріндегі мектепке дейінгі білім беруде 118,3 мың орын қосу күтіледі.

Основные показатели развития дошкольных организаций в разрезе административных районов на 2030, 2040, 2050 годы приведены в приложении 30 к настоящей Межрегиональной схеме.
На начало 2023-2024 учебного года в регионе функционировали 3,2 тысячи дневных государственных дневных общеобразовательных школ с 1 031 тысячью учащихся в них.
В Центральном регионе Республики Казахстан в 2023 году были введены в эксплуатацию 13 школ на 8,6 тысяч ученических мест. Открытие новых школ, рост ученических мест не успевает за темпами роста численности учащихся в них, особенно в больших и крупных городах. Дефицит ученических мест составил 204,2 тысячи мест.
В Центральном регионе Республики Казахстан сосредоточено наибольшее количество малокомплектных школ, что привело к профициту ученических мест в сельской местности (в городских поселениях сохраняется дефицит мест в школах) (профицит составил 351,9 тысяч мест).
Расчет потребности общеобразовательных школ Центрального региона Республики Казахстан предусматривает обучение учащихся общеобразовательных школ в одну смену, согласно нормам, Строительным правилам.
Проектом предусмотрено к 2030 году, что количество ученических мест общеобразовательных школ увеличится на 40,0% и составит 1 692,8 тысяч мест, к 2040 году увеличится еще на 7,0% (по сравнению с 2030 годом) и составит 1 811,2 тысячи мест, к 2050 году увеличится еще на 7,3% (по сравнению с 2040 годом) и количество ученических мест общеобразовательных школ составит 1 942,8 тысяч мест.
В проекте главными задачами выступают:
сокращение разрыва в качестве образования между городскими и сельскими школами, выравнивание доступа к качественному образованию (опорная школа, центры компетенций, "цифровой учитель", летняя школа, ротация кадров и другие механизмы);
развитие материально-технической базы и цифровой инфраструктуры организаций образования, обеспечение объектами, соответствующими современным санитарным нормам, безопасности, стандартам оснащенности.
Для решения проблем трехсменных школ применяются различные механизмы: целевое строительство за счет государственного бюджета и государственно-частного партнерства; строительство школ из модульных конструкций (быстровозводимые здания).
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 26 ноября 2022 года № 2 "О мерах по реализации предвыборной программы Президента Республики Казахстан "Справедливый Казахстан - для всех и для каждого. Сейчас и навсегда" в целях решения проблем трехсменного обучения, аварийных школ и дефицита ученических мест к 2026 году планируется ввод 1,5 миллионов новых ученических мест.

2030, 2040, 2050 жылдарға арналған әкімшілік аудандар бөлінісінде мектепке дейінгі ұйымдарды дамытудың негізгі көрсеткіштері осы Өңіраралық схемаға 30-қосымшада келтірілген.
2023-2024 оқу жылының басында өңірде 1 031 мың оқушысы бар 3,2 мыңнан астам мемлекеттік күндізгі жалпы білім беретін мектептер жұмыс істеді.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінде 2023 жылдан бастап 8,6 мың оқушы орнын пайдалануға берумен 13 мектеп салынды. Жаңа мектептердің ашылуы, оқушы орындарының өсуі олардағы оқушылар санының өсу қарқынына ілесе алмайды. Оқушылар орындарының тапшылығы 204,2 мың орынды құрайды.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінде шағын жинақталған мектептердің ең көп саны шоғырланған, бұл ауылдық жерлерде оқушы орындарының профицитіне әкелді (қалалық елді мекендерде мектептерде орын тапшылығы сақталады) (профицит 351,9 мың орынды құрады).
Қазақстан Республикасының Орталық өңіріндегі жалпы білім беретін мектептердің қажеттілігін есептеу нормаларға, Құрылыс ережелеріне сәйкес жалпы білім беретін мектептердің оқушыларын бір ауысымда оқытуды көздейді.
Жобада 2030 жылға қарай жалпы білім беретін мектептердің оқушы орындарының санын 40,0%-ға ұлғайту көзделген және 2 681,3 мың орынды құрайды, 2040 жылға қарай тағы 7,0%-ға (2030 жылмен салыстырғанда) ұлғаяды және 1 811,2 мың орынды құрайды, 2050 жылға қарай тағы 7,3%-ға ұлғаяды (2040 жылмен салыстырғанда) және жалпы білім беретін мектептердің оқушы орындары 1 942,8 мың орынды құрайды.
Жобаның басты міндеттері мыналар:
қалалық және ауылдық мектептер арасындағы білім беру сапасындағы алшақтықты қысқарту, сапалы білім алуға қолжетімділікті теңестіру (тірек мектебі, құзырет орталықтары, "цифрлық мұғалім", жазғы мектеп, кадрларды ротациялау және басқа да тетіктер);
білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық базасын және цифрлық инфрақұрылымын дамыту, қазіргі заманғы санитарлық нормаларға, қауіпсіздікке, жарақтандыру стандарттарына сәйкес келетін объектілермен қамтамасыз ету.
Үш ауысымды мектептердің проблемаларын шешу үшін әртүрлі тетіктер қолданылады: мемлекеттік бюджет және мемлекеттік-жекешелік әріптестік есебінен нысаналы құрылыс; модульдік конструкциялардан (тез салынатын ғимараттардан) мектептер салу.
Қазақстан Республикасы Президентінің "Әділ Қазақстан: барлығына және барлығына. Қазір және мәңгі" сайлау алды бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-әрекеттер жоспарын орындау үшін үш ауысымды оқыту, апатты мектептер және оқушы орындарының тапшылығы проблемаларын шешу мақсатында 2026 жылға қарай 1,5 миллион жаңа оқушы орындарын іске қосу жоспарлануда.

В рамках проекта "Комфортная школа" в период до 2026 года будут введены в эксплуатацию 460,4 тысячи ученических мест (при двухсменном обучении) в городах и сельских населенных пунктах для покрытия текущего и прогнозируемого дефицита ученических мест.
Основные показатели развития общеобразовательных школ в разрезе административных районов на 2030, 2040, 2050 годы приведены в приложении 31 к настоящей Межрегиональной схеме.
Сеть медицинских организаций в Центральном регионе Республики Казахстан в 2023 году была представлена 315 больницами с коечным фондом 42,9 тысяч коек и 1 325 амбулаторно-поликлиническими организациями с плановой мощностью 80,6 тысяч посещений в смену.
В медицинских организациях, оказывающих стационарную помощь, обеспеченность населения койками на 10 тысяч человек населения составляла 61,1 койки, а обеспеченность населения амбулаторно-поликлиническими организациями на 10 тысяч человек населения – 114,7 посещений в смену. Дефицит в амбулаторно-поликлинических организациях составил 62,0 тысячи посещений в смену. В 2023 году введены в эксплуатацию 39 амбулаторно-поликлинических организаций на 1 450 посещений в смену, 2 больницы на 350 коек.
Реализация программ в области здравоохранения усилила профилактическую направленность – проведены мероприятия по внедрению Национальной скрининговой программы, созданы институты социальных работников, увеличилось количество врачей общей практики.
Во многих странах роль больницы пересматривается – основной упор переносится на амбулаторную диагностику, профилактику вместо длительного лечения в больнице, что привело к сокращению больничных коек.
Одним из ключевых приоритетов является обеспечение предоставления качественных и доступных медицинских услуг, где основными показателями выступают: охват сельских населенных пунктов первичной медико-санитарной и консультативно-диагностической помощью, ежегодное количество новых и модернизированных объектов здравоохранения, соответствующих мировым стандартам оказания медицинской помощи.
Согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2022 года № 962 "Об утверждении пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения", целью которого является повышение уровня оказания медицинской помощи сельскому населению, в стране будет построено и введено в эксплуатацию 655 объектов Первичной медико-санитарной помощи, из них 260 медицинских пунктов, 235 фельдшерско-акушерских пунктов, 160 врачебных амбулаторий.
Перспективное развитие сети организаций здравоохранения в Центральном регионе Республики Казахстан характеризуется достижением во всех районах и городах нормативного уровня.
Проектом предусмотрено к 2030 году увеличение коечного фонда на 5,2%, к 2040 году – на 6,0%, к концу прогнозного срока проектирования – еще на 6,3% и количество коек к 2050 году составит 50,9 тысяч коек.

"Жайлы мектеп" жобасы шеңберінде 2026 жылға дейінгі кезеңде ағымдағы және болжанатын оқушы орындарының тапшылығын жабу үшін қалалар мен ауылдық елді мекендерде 460,4 мың оқушы орны (екі ауысымды оқыту кезінде) пайдалануға берілетін болады.
Әкімшілік аудандар бөлінісінде жалпы білім беретін мектептерді дамытудың 2030, 2040, 2050 жылдарға арналған негізгі көрсеткіштері осы Өңіраралық схемаға 31-қосымшада келтірілген.
61. Қазақстан Республикасының Орталық өңіріндегі медициналық ұйымдардың желісі 2023 жылы 42,9 мың төсек қоры бар 315 ауруханамен және жоспарлы қуаты ауысымына 80,6 мың адам келетін 1 325 амбулаториялық-емханалық ұйымдармен ұсынылды.
Стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымдарда халықтың
10 мың адамға шаққанда төсек-орынмен қамтамасыз етілуі 61,1 төсекті құрады, ал халықтың 10 мың адамға шаққандағы амбулаториялық-емханалық ұйыммен қамтамасыз етілуі бір ауысымда 114,7 адамды құрады. Амбулаториялық-емханалық ұйымдардың тапшылығы бір ауысымда 62,0 мың адамды құрады. 2023 жылы бір ауысымда 1 450 адам қабылдайтын 39 амбулаториялық-емханалық ұйым, 350 төсек қоры бар 2 аурухана пайдалануға берілді.
Денсаулық сақтау саласындағы бағдарламаларды іске асыру профилактикалық бағыттылықты күшейтті – Ұлттық скринингілеу бағдарламасын енгізу бойынша іс-шаралар жүргізілді, әлеуметтік қызметкерлер институттары құрылды, жалпы практика дәрігерлерінің саны артты.
Көптеген елдерде аурухананың рөлі қайта қаралуда – негізгі екпін ауруханада ұзақ емделудің орнына амбулаториялық диагностикаға, профилактикаға ауыстырылады, бұл аурухана төсектерінің қысқаруына әкелді.
Басты басымдықтардың бірі сапалы және қолжетімді медициналық қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету болып табылады, мұнда негізгі көрсеткіштер мыналар: ауылдық елді мекендерді бастапқы медициналық-санитарлық және консультациялық-диагностикалық көмекпен қамту, медициналық көмек көрсетудің әлемдік стандарттарына сәйкес келетін жаңа және жаңғыртылған денсаулық сақтау объектілерінің жыл сайынғы саны болып табылады.
"Ауылда денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 30 қарашадағы № 962 қаулысына сәйкес ауыл халқының медициналық көмекке қолжетімділігін арттыру мақсатында елімізде 655 медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету объектісі, оның ішінде 260 медициналық пункт, 235 фельдшерлік-акушерлік пункт және 160 дәрігерлік амбулатория салынып, пайдалануға берілетін болады.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінде Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің перспективалық дамуы барлық аудандар мен қалаларда нормативтік деңгейге қол жеткізумен сипатталады.
Жобада 2030 жылға қарай төсек қорын 5,2%-ға, 2040 жылға қарай – 6,0%-ға, жобалаудың болжамды мерзімінің соңына қарай-тағы 6,0%-ға ұлғайту көзделген және 2050 жылға қарай төсек саны 50,9 мың төсекті құрайды.

Проектом предусмотрено к 2030 году увеличение посещений в смену в амбулаторно-поликлинических организациях в 1,9 раз, к 2040 году увеличение на 8,1%, а к прогнозному сроку (2050 год) количество посещений в смену в амбулаторно-поликлинических организациях увеличится еще на 8,3% и составит 178,1 тысячи посещений в смену.
В постановлении Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2022 года № 945 "Об утверждении Концепции развития здравоохранения Республики Казахстан до 2026 года" одним из основных направлений выступает "совершенствование организации медицинской помощи", который включает пересмотр подходов к организации первичной медико-санитарной помощи с приоритетом на социальную ориентированность и село, обеспечение фельдшерско-акушерскими пунктами и врачебными амбулаториями жителей отдаленных сельских населенных пунктов, усиление транспортной медицины и развитие дистанционных услуг.
На начало 2024 года в Центральном регионе Республики Казахстан функционируют 33 медико-социальных учреждения стационарного типа для престарелых и лиц с инвалидностью с охватом 4 437 человек, 26 медико-социальных учреждений для лиц с инвалидностью старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями с охватом 7 136 человек, 7 медико-социальных учреждений для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями с охватом 582 детей, 2 медико-социальных учреждения для детей с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата с контингентом 68 детей.
Проектом на расчетный срок проектирования предлагается строительство малокомплектных домов-интернатов проектной мощностью не более 50 мест и развитие альтернативных форм социального обслуживания в виде отделений дневного пребывания с мощностью от 10 до 50 койко-мест. Эффективность развития именно таких социальных учреждений обосновывается тем, что дома-интернаты большей мощности приводят к скученности лиц в процессе проживания, снижают уровень качества оказываемых услуг и социальной адаптации граждан в социуме, приводят к утрате родственных семейных связей.
Одними из важнейших характеристик показателя жизненного стандарта являются качество и количество жилого фонда. От обеспеченности населения жильем зависит качество жизни, здоровье нации, социальная стабильность, экономическое развитие страны, демографическая ситуация.
Минимальные международные стандарты предусматривают наличие у каждого члена домохозяйства отдельной комнаты наряду с общей комнатой для совместного пребывания его членов (или двух комнат - для большого домохозяйства). Размер общей площади на одного проживающего, по рекомендуемому Организацией Объединенных Наций стандарту, должна составлять не менее 30 квадратных метров.
Согласно Закону Республики Казахстан "О жилищных отношениях", жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованное местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предоставляется в размере не менее пятнадцати квадратных метров и не более восемнадцати квадратных метров полезной площади на человека, но не менее однокомнатной квартиры или комнаты в общежитии.

Жобада 2030 жылға қарай амбулаториялық-емханалық ұйымдарда ауысымға келуді 1,9 есеге, 2040 жылға қарай 8,1%-ға ұлғайту көзделген, ал болжамды мерзімге (2050 жыл) амбулаториялық-емханалық ұйымдарда ауысымға келу саны тағы 8,3%-ға ұлғаяды және ауысымға 178,1 мың адамды құрайды.
"Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2026 жылға дейінгі тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 қарашадағы № 945 қаулысында негізгі бағыттардың бірі "медициналық көмекті ұйымдастыруды жетілдіру" болып табылады, ол әлеуметтік бағдарлануға және ауылға басымдық бере отырып, алғашқы медициналық-санитарлық көмекті ұйымдастыру тәсілдерін қайта қарауды, шалғайдағы ауылдық елді мекендердің тұрғындарын фельдшерлік-акушерлік пункттермен және дәрігерлік амбулаториялармен қамтамасыз етуді, көліктік медицинаны және қашықтықтан қызмет көрсетуді дамытуты қамтиды.
62. 2023 жылдың басында Қазақстан Республикасының Орталық өңірінде 4 437 адамды қамти отырып, қарттар мен мүгедек адамдарға арналған стационарлық үлгідегі 33 медициналық-әлеуметтік мекеме, 7 136 адамды қамтитын психоневрологиялық аурулары бар 18 жастан асқан мүгедек адамдарға арналған 26 медициналық-әлеуметтік мекеме, 582 баланы қамтитын психоневрологиялық патологиялары бар мүгедек балаларға арналған 7 медициналық-әлеуметтік мекеме, тірек-қимыл аппараты бұзылған мүгедек балаларға арналған 68 бала контингенті бар 2 медициналық-әлеуметтік мекеме жұмыс істейді.
Жобамен жобалаудың есептік мерзіміне жобалық қуаты 50 орыннан аспайтын шағын жинақталған интернат үйлерін салу және қуаты 10-нан 50 төсек-орынға дейінгі күндізгі болу бөлімшелері түрінде әлеуметтік қызмет көрсетудің баламалы нысандарын дамыту ұсынылады. Дәл осындай әлеуметтік мекемелерді дамытудың тиімділігі интернат-үйлердің үлкен қуаттылығы өмір сүру процесінде адамдардың толып кетуіне, көрсетілетін қызметтердің сапа деңгейін төмендетуге және қоғамдағы азаматтардың әлеуметтік бейімделуіне, туыстық отбасылық байланыстардың жоғалуына әкелетіндігімен негізделген.
63. Өмір стандарты индикаторының маңызды сипаттамаларының бірі – тұрғын үй қорының сапасы мен саны. Өмір сүру сапасы, ұлт денсаулығы, әлеуметтік тұрақтылық, елдің экономикалық дамуы, демографиялық ахуал халықтың тұрғын үймен қамтамасыз етілуіне байланысты.
Ең төменгі халықаралық стандарттар үй шаруашылығының әрбір мүшесінде оның мүшелерінің бірге тұруы үшін ортақ бөлмемен бірге жеке бөлменің (немесе үлкен үй шаруашылығына арналған екі бөлменің) болуын қамтамасыз етеді. Біріккен Ұлттар ұйымы ұсынған стандарт бойынша бір тұрғынға шаққандағы жалпы алаңның көлемі кемінде 30 шаршы метр болуы тиіс.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үй бір адамға кемінде он бес шаршы метр және он сегіз шаршы метрден аспайтын пайдалы алаң, бірақ кемінде бір бөлмелі пәтер немесе жатақханадағы бөлме мөлшерінде беріледі.

Жилищный фонд Центрального региона Республики Казахстан на начало 2024 года составил 160,6 миллионов квадратных метров общей площади жилья, в том числе в городской местности – 116,2 миллиона квадратных метров (72,4%), а в сельской местности – 44,4 миллиона квадратных метров (27,6%). На долю Центрального региона Республики Казахстан приходится 47,6% общей площади аварийных домов страны (приложение 32 к настоящей Межрегиональной схеме).
Обеспеченность населения жильем составила 22,9 квадратных метров (в среднем по стране – 23,9 квадратных метров на одного человека).
Для удовлетворения растущих потребностей населения в жилье проектом предусматривается наращивание объемов жилищного фонда за счет нового строительства, реконструкции и капитального ремонта существующего жилищного фонда.
Проектом предусмотрено увеличение жилищного фонда к концу 2030 года на 15,5%, к 2040 году увеличение жилищного фонда еще на 14,7%, а к прогнозному периоду (2050 год) объем жилищного фонда составит 252,1 миллиона квадратных метров жилья, увеличившись по сравнению с 2040 годом на 18,5%. К концу 2050 года обеспеченность населения жильем составит 30,4 квадратных метра на человека.
Повышение доступности и качества услуг в сфере культуры является одной из основных задач регионального развития. Возникла потребность в формировании единого культурного пространства, создании условий для обеспечения равного доступа к культурным ценностям и информационным ресурсам различных групп граждан.
Неравномерное распределение учреждений культуры по территории, концентрация их в городских поселениях и недостаточное количество в сельских населенных пунктах диктует необходимость строительства объектов культуры для предоставления возможности всему населению региона, особенно сельскому.
На начало 2024 года в Центральном регионе Республики Казахстан функционировали 28 театров на 12,5 тысяч мест, 40 кинотеатров с 21,0 тысячами мест, 1 576 учреждений клубного типа на 231,1 тысячи мест, 1 870 библиотек на 32,7 миллиона томов хранения.
Показатели обеспеченности населения объектами культуры постепенно снижаются, причиной которого является опережение темпов роста численности населения региона над темпами роста введения в эксплуатацию новых объектов культуры.
Ввод объектов культуры Центрального региона Республики Казахстан предусмотрен проходить поэтапно с достижением нормативной обеспеченности населения всеми видами объектов культуры к 2050 году. Проектом предусмотрено на прогнозный 2050 год число мест театров составит 31,2 тысячи мест, количество мест кинотеатров составит 167,2 тысячи мест, число мест учреждений клубного типа составит 905,9 тысяч мест.

Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің тұрғын үй қоры 2024 жылдың басында тұрғын үйдің жалпы ауданы 160,6 миллион шаршы метрді құрады, оның ішінде қалалық жерлерде – 116,2 миллион шаршы метр (72,4%), ал ауылдық жерлерде – 44,4 миллион шаршы метр (27,6%). Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің үлесіне елдің апатты үйлерінің жалпы ауданының 47,6%-ы тиесілі (осы Өңіраралық схемаға 32-қосымша).
Халықты тұрғын үймен қамтамасыз ету 22,9 шаршы метрді құрайды (орта есеппен ел бойынша бір адамға 23,9 шаршы метр).
Халықтың тұрғын үйге артып келе жатқан қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін жобада жаңа тұрғын үй қорын салу, қолданыстағы тұрғын үй қорын қайта жаңарту және күрделі жөндеу есебінен тұрғын үй қорының көлемін ұлғайту көзделеді.
Жобада 2030 жылдың соңына қарай тұрғын үй қорын 15,5%-ға, 2040 жылға қарай тұрғын үй қорын тағы да 14,7 %-ға ұлғайту көзделген, ал болжамды кезеңге (2050 жыл) қарай тұрғын үй қорының көлемі 2040 жылмен салыстырғанда 18,5 %-ға ұлғайып, 252,1 миллион шаршы метрді құрайды. 2050 жылдың соңына қарай халықтың тұрғын үймен қамтамасыз етілуі бір адамға шаққанда 30,4 шаршы метрді құрайды.
64. Мәдениет саласындағы қызметтердің қолжетімділігі мен сапасын арттыру өңірлік дамудың негізгі міндеттерінің бірі болып табылады. Бірыңғай мәдени кеңістікті қалыптастыру, азаматтардың әртүрлі топтарының мәдени құндылықтары мен ақпараттық ресурстарына тең қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін жағдай жасау қажеттілігі туындады.
Мәдениет мекемелерінің аумақ бойынша біркелкі бөлінбеуі, олардың қалалық елді мекендерде шоғырлануы және ауылдық елді мекендердегі санының жеткіліксіздігі өңірдің барлық халқына, әсіресе ауыл тұрғындарына мүмкіндік беру үшін мәдениет объектілерін салу қажеттілігін туындатады.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінде 2024 жылдың басында 12,5 мың орындық 28 театр, 21,0 мың орындық 40 кинотеатр, 231,1 мың орындық клуб үлгісіндегі 1 576 мекеме, 32,7 миллион сақтау томы бар 1 870 кітапхана жұмыс істеді.
Халықтың мәдениет объектілерімен қамтамасыз етілу көрсеткіштері біртіндеп төмендеуде, оның себебі өңір халқы санының өсу қарқыны жаңа мәдениет объектілерін пайдалануға беру қарқынынан асып түсуі болып табылады.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің мәдениет объектілерін енгізу 2050 жылға қарай халықты мәдениет объектілерінің барлық түрлерімен нормативтік қамтамасыз етуге қол жеткізе отырып, кезең-кезеңімен жүргізумен көзделеді. Жобамен болжамдық 2050 жылға театрлардағы орындарының саны 31,2 мың орынды құрайтыны, кинотеатрлар орындарының саны 167,2 мың орынды құрайтыны, клуб үлгісіндегі мекемелер орындарының саны 905,9 мың орынды құрайтыны көзделген.

В Центральном регионе Республики Казахстан отмечена высокая обеспеченность населения библиотеками. Однако, в разрезе городов и районов имеется дефицит книжного фонда. К концу прогнозного срока проектирования количество библиотечного фонда увеличится в 1,4 раза и составит 46,9 миллионов томов хранения.
Рост роли культурного сектора в развитии Центрального региона Республики Казахстан, его ориентация на широкие цели общественного развития приведет к повышению статуса сферы культуры в общественном восприятии, его устойчивости в долгосрочной перспективе. Благодаря этому, партнерами в культурных проектах станут не только государство, но также бизнес.
Параграф 6. Меры комплексного развития рекреационной инфраструктуры
Наличие памятников историко-культурного наследия, разнообразие природных ландшафтов, благоприятная экологическая ситуация, выгодное географическое положение и другие факторы туристской привлекательности, а также государственная политика, нашедшая отражение в стратегических документах, определяют туризм в качестве одного из важнейших направлений специализации Центрального региона Республики Казахстан.
По данным официальной статистики количество мест размещения на территории Центрального региона Республики Казахстан в 2023 году увеличилось на 1,3%, составив 1 904 единицы (2,5% из которых присвоены категории). В сравнении с 2022 годом единовременная вместимость увеличилась на 2 066 единиц и составила 102 544 койко-места.
Количество обслуженных посетителей местами размещения увеличилось на 11,6% по сравнению с аналогичным периодом 2022 года (3 148,5 тысяч человек) и составило 3 514,2 тысячи человек, в соотношении с 2019 годом на 28%.
Объектами размещения оказаны услуги на сумму 94 588,5 миллионов тенге, что больше на 26,4% по сравнению с 2022 годом (74 809,5 миллионов тенге) и 1,8 раз по сравнению с 2019 годом (51 367,5 миллионов тенге).
В 2023 году по городу Астане зарегистрировано 257 объектов мест размещения (8,5% гостиниц присвоены категории). Количество обслуженных посетителей местами размещения составило 1 324,0 тысячи человек или 37,7% от общего числа обслуженных посетителей. Объем оказанных услуг местами размещения составил 45 392,0 миллиона тенге или 48% от общего объема оказанных услуг Центрального региона Республики Казахстан.
Развитие столицы Казахстана – Астаны, и тяготеющей к ней Щучинско-Боровской курортной зоны, стало новым импульсом, примером для развития новых туристских дестинаций не только Центрального региона Республики Казахстан, но и Республики Казахстан в целом.

Қазақстан Республикасының Орталық өңірінде халықтың кітапханалармен жоғары қамтамасыз етілуі байқалады. Алайда, қалалар мен аудандар бойынша кітап қорының тапшылығы бар. Жобалаудың болжамды мерзімінің соңына қарай кітапхана қоры тағы 1,4 есеге артады және 46,9 миллион сақтау томын құрайды.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің дамуындағы мәдени сектор рөлінің өсуі, оның қоғамдық дамудың кең мақсаттарына бағдарлануы қоғамдық қабылдаудағы мәдениет саласының мәртебесін, оның ұзақ мерзімді перспективада тұрақтылығын арттыруға алып келеді. Осының арқасында мемлекет қана емес, бизнес те мәдени жобалардағы серіктестер болады.
6-параграф. Рекреациялық инфрақұрылымды кешенді дамыту шаралары
65. Тарихи-мәдени мұра ескерткіштерінің болуы, табиғи ландшафттардың алуан түрлілігі, қолайлы экологиялық жағдай, қолайлы географиялық жағдай және туристік тартымдылықтың басқа да факторлары, сондай-ақ стратегиялық құжаттарда көрініс тапқан мемлекеттік саясат туризмді Қазақстан Республикасының орталық өңірі мамандануының маңызды бағыттарының бірі ретінде айқындайды.
Ресми статистика деректері бойынша Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің аумағында орналастыру орындарының саны 2023 жылы 1,3%-ға артып, 1 904 бірлікті құрады (оның 2,5% - ы санатқа берілген). 2022 жылмен салыстырғанда біржолғы сыйымдылық 2 066 бірлікке артып, 102 544 төсек-орынды құрады.
Орналастыру орындарыда қызмет көрсетілген келушілер саны 2022 жылдың сәйкес кезеңімен салыстырғанда 11,6%-ға өсті (3 148,5 мың адам) және 3 514,2 мың адамды құрады, 2019 жылмен салыстырғанда 28%-ға.
Орналастыру объектілері 94 588,5 миллион теңге сомасына қызмет көрсетті, бұл 2022 жылмен салыстырғанда 26,4%-ға (74 809,5 миллион теңге) және 2019 жылмен салыстырғанда 1,8 есе (51 367,5 миллион теңге) көп.
2023 жылы Астана қаласы бойынша 257 орналастыру орны тіркелді (қонақ үйлердің 8,5% - ына санаттар берілді). Орналастыру орындарында қызмет көрсетілген келушілер саны 1 324,0 мың адамды немесе қызмет көрсетілген келушілердің жалпы санының 37,7%-ын құрады. Орналастыру орындарында көрсетілген қызметтер көлемі 45 392,0 миллион теңгені немесе Қазақстан Республикасының Орталық өңірінде көрсетілген қызметтердің жалпы көлемінің 48,0%-ын құрады.
Қазақстан астанасы – Астананың және оған тартылатын Щучинск-Бурабай курорттық аймағының дамуы Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің ғана емес, тұтастай алғанда Қазақстан Республикасының жаңа туристік дестинацияларын дамыту үшін жаңа серпін, үлгі болды.

Активная популяризация Щучинско-Боровской курортной зоны в Республике Казахстан и в приграничных государствах привела к ощутимой загруженности курортной зоны. Количество отдыхающих в Щучинско-Боровской курортной зоне в 2023 году возросло в 2,5 раза в сравнении с 2020 годом и составило 305 465 человек, в сравнении с 2022 годом увеличилось на 8,3%.
Для уменьшения антропогенной нагрузки на природную территорию Щучинско-Боровской курортной зоны предлагается обратить внимание на природный потенциал других областей Центрального региона Республики Казахстан.
Перспективное развитие отрасли видится в развитии туристских территорий, вошедших в Карту туристификации Казахстана, к которым относятся: Щучинско-Боровская, Зерендинская, Баянаульская и Имантау-Шалкарская курортные зоны, побережье озер Алаколь и Балхаш (территории республиканского уровня), а также курортные зоны Алтайская (горнолыжный кластер Алтая), Костанайская (зона Алтынсаринского района) и Каркаралинская (территории регионального уровня). Для долгосрочной перспективы развития данных курортных зон следует разработать планы развития (приложение 33 к настоящей Межрегиональной схеме).
Природно-рекреационные ресурсы, историко-культурное наследие данных территорий не уступают Щучинско-Боровской курортной зоны и позволяют развить там экологический, культурно-познавательный (сакральный), пляжный, лечебно-оздоровительный, спортивно-приключенческий (активный) и другие виды туризма. Именно через них проходят дороги международного и республиканского значения, ведущие к ядру туристского кластера – столице Астане.
Особо охраняемые природные территории занимают особую роль в развитии экологического туризма. На территории Центрального региона Республики Казахстан сосредоточено 66 особо охраняемых природных территорий республиканского значения, в 2023 году их посетили около 1,2 миллиона человек, что на 18% больше по сравнению с 2022 годом.
Особый интерес представляет Государственный национальный природный парк Катон-Карагайский в Восточно-Казахстанской области, который занесен в фонд всемирного наследия ЮНЕСКО. На его территории расположены следующие природные памятники: гора Белуха, водопады Арасан, Кокколь, Язовой, Рахмановский, рудник Кокколь, могильник Берель, озера Рахмановское, Язевое (Қаракөл), Рахмановские источники, а также северная ветвь Великого Шелкового пути и Австрийская дорога, к которым развиты туристские маршруты.
Привлекательным для туристов является Кызыларайский горнолесной оазис и Каркаралинский государственный национальный природный парк, 2 зоологических заказника: Кувский и Белдеутас. Горные леса и озера Каркаралинска, степные просторы Сары-Арки славятся своей красотой, многовековыми традициями и легендами.
Также большой популярностью, как у отечественных, так и у иностранных туристов пользуются Государственные национальные природные парки: Баянаульский, Бурабай, Буйратау, Кокшетау, Тарбагатай, Улытау, государственные природные заповедники Коргалжынский и Наурзумский и многие другие особо охраняемые природные территории.
В последние годы в связи с динамичным ростом количества туристов, посещающих особо охраняемые природные территории, актуальность приобретает регулирование нагрузок на туристские маршруты и экологические тропы.
В целях развития экологического туризма на территории государственного национального природного парка следует основной упор направить на обустройство туристских маршрутов и троп, создание туристской инфраструктуры (визит-центры, глэмпинги, кемпинги, этно-аулы, стоянки для автотуристов без капитального строительства с применением легких возводимых конструкций), а также обеспечение интернет-инфраструктурой и санитарно-гигиеническими узлами вдоль туристских маршрутов.
Развитию культурно-познавательного туризма в Центральном регионе Республики Казахстан будет способствовать популяризация и широкое использование объектов историко-культурного наследия и сакральных объектов, вошедших в культурно-географическую карту "Сакральная география Казахстана". На территории региона учитываются более 5 500 историко-культурных объектов республиканского и местного значения.

Қазақстан Республикасында және шекаралас мемлекеттерде Щучинск-Бурабай курорттық аймағының белсенді танымал болуы курорттық аймақтың айтарлықтай жүктелуіне әкелді. Щучинск-Бурабай курорттық аймағында демалушылар саны 2023 жылы 2020 жылмен салыстырғанда 2,5 есе өсті және 305 465 адамды құрады, 2022 жылмен салыстырғанда 8,3%-ға өсті.
66. Щучинск-Бурабай курорттық аймағы табиғи аумағына антропогендік жүктемені азайту үшін Қазақстан Руспубликасының Орталық өңірдің басқа облыстарының табиғи әлеуетіне назар аудару ұсынылады.
Саланың перспективалық дамуы Қазақстанның туристендіру картасына енген туристік аумақтарды дамытуда көрінеді, оларға мыналар жатады: Щучинск-Бурабай, Зеренді, Баянауыл және Имантау-Шалқар курорттық аймақтары, Алакөл және Балқаш көлдерінің жағалауы (республикалық деңгейдегі аумақтар), сондай-ақ Алтай курорттық аймақтары (Алтайдың тау шаңғысы кластері), Қостанай (Алтынсарин ауданының аймағы) және Қарқаралы (өңірлік деңгейдегі аумақтар) курорттық аймақтары. Осы курорттық аймақтарды дамытудың ұзақ мерзімді перспективасы үшін даму жоспарларын әзірлеу қажет.
Аталған аумақтардың табиғи-рекреациялық ресурстары, тарихи-мәдени мұрасы Щучинск-Бурабай курорттық аймағынан кем түспейді және онда экологиялық, мәдени-танымдық (киелі), жағажай, емдеу-сауықтыру, спорттық-шытырман оқиғалы (белсенді) және туризмнің басқа да түрлерін дамытуға мүмкіндік береді. Олар арқылы туристік кластердің өзегі – Астанаға апаратын халықаралық және республикалық маңызы бар жолдар өтеді.
67. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар экологиялық туризмді дамытуда ерекше рөл атқарады. Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің аумағында республикалық маңызы бар 66 ерекше қорғалатын табиғи аумақ шоғырланған, 2023 жылы оларға 1,2 миллионнан жуық адам келді, бұл 2022 жылмен салыстырғанда 18,0%-ға артық.
ЮНЕСКО-ның Бүкіләлемдік мұра қорына енгізілген Шығыс Қазақстан облысындағы Қатон-Қарағай Мемлекеттік ұлттық табиғи парк ерекше қызығушылық тудырады. Оның аумағында келесі табиғи ескерткіштер орналасқан: Белуха тауы, Арасан, Көккөл, Язовой, Рахмановский сарқырамалары, Көккөл кеніші, Берел қорымы, Рахмановское, Язевое (Қаракөл) көлдері, Рахман бұлақтары, сондай-ақ туристік маршруттар дамыған Ұлы Жібек жолының солтүстік тармағы және Австрия жолы.
Туристер үшін Қызыларай таулы-орман оазисі және Қарқаралы мемлекеттік ұлттық табиғи паркі, 2 зоологиялық қорықша: Қу және Белдеутас қорықшалары тартымды болып табылады. Қарқаралының таулы ормандары мен көлдері, Сарыарқа далалары өзінің сұлулығымен, ғасырлар бойғы дәстүрлерімен және аңыздарымен танымал.
Сондай-ақ Баянауыл, Бурабай, Бұйратау, Көкшетау, Тарбағатай, Ұлытау мемлекеттік ұлттық табиғи паркі, Қорғалжын және Наурызым мемлекеттік табиғи қорықтары және басқа да көптеген ерекше қорғалатын табиғи аумақтар отандық және шетелдік туристер арасында өте танымал.
Соңғы жылдары ерекше қорғалатын табиғи аумаққа келетін туристер санының қарқынды өсуіне байланысты туристік маршруттар мен экологиялық соқпақтарға жүктемелерді реттеу өзекті болып отыр.
Мемлекеттік ұлттық табиғи парк аумағында экологиялық туризмді дамыту мақсатында туристік маршруттар мен соқпақтарды жайластыруға, туристік инфрақұрылымды (визит-орталықтар, глампингтер, кемпингтер, этно-ауылдар, жеңіл салынатын конструкцияларды қолдана отырып, күрделі құрылыссыз автотуристерге арналған тұрақтар) құруға, сондай-ақ туристік маршруттар бойындағы интернет-инфрақұрылыммен және санитарлық-гигиеналық тораптармен қамтамасыз етуге негізгі назар аудару қажет.
68. Қазақстан Республикасының Орталық өңірінде мәдени-танымдық туризмді дамытуға "Қазақстанның киелі географиясы" мәдени-географиялық картасына енген тарихи-мәдени мұра объектілері мен киелі объектілерді танымал ету және кеңінен пайдалану ықпал ететін болады. Өңір аумағында республикалық және жергілікті маңызы бар 5 500-ден астам тарихи-мәдени объектілер ескеріледі.

Перспективной территорией для развития этнографического туризма является Улытауский регион, где сосредоточено более 500 историко-культурных объектов, 282 из которых занесены в историко-культурную карту фонда музея-заповедника "Улытау". На территории музея-заповедника находятся такие известные памятники, как Алашахан, Жошыхан, Теректи-аулие, наскальные рисунки Байконур, Баскамыр и другие объекты различных исторических эпох.
Особый интерес представляют памятники Берельских курганов в Катон-Карагайском районе Восточно-Казахстанской области и Торгайские геоглифы в Амангельдинском районе Костанайской области, имеющие всемирную известность.
Также интересным для посещения туристов являются древние городища Бозок на территории города Астаны и Ботай в Айыртауском районе Северо-Казахстанской области, где на прилегающих территориях возможно размещение этнографических комплексов (этноаулов) и визит-центров.
Визит-центры обеспечат комплексный подход в решении задач сохранения культурного и природного достояния, а также использования археологических комплексов в научных, образовательных и туристских целях, как объекта национального значения.
Этноаулы придадут национального колорита турам по маршруту пребывания иностранных туристов, что будет способствовать возрождению национальных ремесел и повышению занятости местного населения.
Сельский (аграрный) туризм является относительно новым и перспективным направлением, соединяя широкий спектр различных видов туризма, основанных на использовании природно-рекреационных ресурсов, историко-культурных объектов и других особенностей сельской местности.
Аграрный туризм способствует развитию и обустройству сельских территорий, улучшению качества жизни населения, стимулирует развитие личных подсобных хозяйств, расширяя спрос на экологически чистые, продукты питания, полученные на основе органического земледелия. Число потребителей аграрного туризма во всем мире растет, что обусловливает необходимость более детального рассмотрения его развития.
70. С учетом имеющейся промышленной производственной базы в Центральном регионе Республики Казахстан существуют перспективы развития промышленного туризма. В последние годы большинство туристов начинают привлекать не только природные экологически чистые места с живописными ландшафтами, но и индустриальные объекты. Развитие данного вида туризма предлагается рассмотреть на территории интересных для туристов индустриальных объектов, таких как: крупные месторождения, заводы и фабрики.
Например, огромный интерес для туристов представляют действующие промышленные объекты, такие как: крупнейший угольный разрез "Богатырь" в городе Экибастуз Павлодарской области, Костанайская кондитерская фабрика "Баян Сулу" и Соколовско-Сарбайское горно-обогатительное производственное объединение в Костанайской области, Жезказганский медеплавильный завод в области Ұлытау и прочие.
Для приграничных областей Центрального региона Республики Казахстан имеются большие перспективы для развития туризма. Однако, отсутствие современной инфраструктуры не в полной мере позволяет реализовать туристский потенциал приграничных территорий.
Одним из важнейших механизмов развития туризма в приграничных территориях станет повышение инвестиционной привлекательности регионов и дальнейшие продвижение существующих инвестиционных проектов по созданию и развитию туристской инфраструктуры, а также инвестиционных преференциях и льготах для инвесторов. Для этого эффективным инструментом станет проведение совместных мероприятий, в том числе форумов, бизнес-миссий, выставок, создание и развитие совместных трансграничных туристских маршрутов, включая одно-двухдневные экскурсии для граждан сопредельных государств.
В приграничных территориях следует сделать упор на развитие экологического, аграрного, лечебно-оздоровительного, культурно-познавательного и спортивно-приключенческого туризма, с посещением особо охраняемых природных территорий, а также особо популярных у туристов пантовых, радоновых и фито лечебниц в Восточно-Казахстанской области.
Увеличение численности населения столицы и потока прибывающих туристов в летний период времени повлечет за собой увеличение потребности в местах проведения кратковременного отдыха в пристоличном сегменте. В данную зону развития входят город Косшы, Аршалынский, Аккольский, Целиноградский и Шортандинский районы Акмолинской области.
В целях расширения туров выходного дня целесообразно расширение песчаного пляжа на Кояндинском водохранилище в Целиноградском районе, а также развитие туристкой инфраструктуры на берегах озер Жалтырколь, Большая и Малая Сарыоба, Вячеславского водохранилища в Аршалынском районе Акмолинской области.
Для обеспечения населения и туристов кратковременным отдыхом в Центральном регионе Республики Казахстан следует развивать пляжный туризм на территориях озер Щучинско-Боровской, Зерендинской, Баянаульской, Имантау-Шалкарской курортных зон, озер Алаколь, Балхаш, Маралды, Калатуз (Тузкала), Кененбай, Кушмурун, Майколь, Менгисор, Ащиколь, Шошкалы, Сибинских озерах, а также Каратомарском, Кенгирском, Бухтарминском, Быструшинском и Шульбинском водохранилищах, на реке Тобол.
В последнее время широкое распространение получил спортивно-приключенческий (активный) вид туризма. Туристы все больше стали предпочитать отдыху на пляже активный отдых. Наибольшее внимание туристов привлекает горнолыжный спорт, катание на горных велосипедах, пеший туризм по горным тропам, сплав на байдарках, виндсерфинг, кайтинг.
Для развития активного отдыха в горах в Центральном регионе Республики Казахстан, в том числе горнолыжного туризма подходят горные массивы следующих территорий:
Зерендинский, Бурабайский и Сандыктауский районы Акмолинской области;
Алтай и Глубоковский районы, а также территории города Риддера Восточно-Казахстанской области;
Каркаралинский район Карагандинской области;
Баянаульский район в Павлодарской области.
Для Центрального региона Республики Казахстан развитие горнолыжного туризма имеет высокую актуальность, его развитие способно в отдельных областях стать основой социально-экономического развития.
К перспективным объектам горнолыжного туризма Центрального региона Республики Казахстан, имеющим потенциал для дальнейшего развития и расширения спектра предоставляемых услуг круглогодично, относятся:
горнолыжная база "Нуртау" и горнолыжный комплекс "Ак желкен" в Бурабайском районе Акмолинской области;
горнолыжные курорты "Алтайские Альпы" и "Нуртау" в Глубоковском районе, горнолыжный комплекс "Орел" в районе Алтай, горнолыжный комплекс "Эдельвейс" и горнолыжная база "Stardust Camp" в городе Риддер Восточно-Казахстанской области;
горнолыжная база "Темиртау" в окрестностях города Темиртау и дом отдыха "Шахтер" в Каркаралинском районе Карагандинской области;
горнолыжная база "Мырзашокы" в Баянаульском районе Павлодарской области.
Значительный импульс для развития спортивно-приключенческого (активного) вида туризма придал набирающий популярность сплав (рафтинг) по горным рекам. К ним можно отнести реки Центрального региона Республики Казахстан:
Уба, Ертис, Бухтарма, Ульба, Сержиха, Кальжир, Тургусун и Хамир в Восточно-Казахстанской области;
Нура и Селеты в Акмолинской области.
Существуют перспективы развития прогулочных экскурсий на водном транспорте. На текущий момент прогулочные экскурсии осуществляются в русле реки Есиль в черте столицы – города Астаны.
Возможность открытия водных круизов существует на одной из главных водных артерий страны – на реке Есиль по пути от плотины Петропавловского водохранилища до поселка Приишимка Северо-Казахстанской области; по реке Черный Ертис (от границы с Китайской Народной Республикой) – озеро Зайсан – река Ертис – Бухтарминское – Усть-Каменогорское – Шульбинское водохранилище (до границы с Российской Федерацией).
В Центральном регионе Республики Казахстан имеются все предпосылки для развития охотничьего и рыболовного туризма. На территории региона сосредоточено 520 охотничьих хозяйств с общей площадью охотничьих угодий 79 194,7 тысяч гектаров, а также более 2 000 рыбохозяйственных водоемов.
Учитывая приоритетное развитие внутреннего туризма в рамках поставленных государством задач по развитию туристской отрасли, одним из основных направлений является развитие активных видов туризма путем широкого вовлечения подрастающего поколения в этот процесс.

Этнографиялық туризмді дамыту үшін перспективалы аумақ Ұлытау өңірі болып табылады, онда 500-ден астам тарихи-мәдени нысандар шоғырланған, олардың 282-сі "Ұлытау" мұражай-қорық қорының тарихи-мәдени картасына енгізілген. Музей-қорық аумағында Алаша хан, Жошы хан, Теректі әулие, Байқоңыр, Басқамыр жастас суреттері және басқа да түрлі тарихи дәуірлердің ескерткіштері бар.
Шығыс Қазақстан облысының Катонқарағай ауданындағы Берел қорғандарының ескерткіштері мен Қостанай облысының Амангелді ауданындағы Торғай геоглифтері ерекше қызығушылық тудырады.
Сондай-ақ, туристер үшін Астана қаласының аумағындағы ежелгі Бозоқ және Солтүстік Қазақстан облысының Айыртау ауданындағы Ботай қалашықтары қызықты, онда іргелес аумақтарда этнографиялық кешендер (этноауылдар) мен визит-орталықтар орналастырылуы мүмкін.
Визит-орталықтар мәдени және табиғи игіліктерді сақтау, сондай-ақ археологиялық кешендерді ұлттық маңызы бар объект ретінде ғылыми, білім беру және туристік мақсаттарда пайдалану міндеттерін шешуде кешенді тәсілді қамтамасыз етеді.
Этноауылдар шетелдік туристердің сапары бағыты бойынша турларға ұлттық нақыш береді, бұл ұлттық қолөнердің жандануына және жергілікті халықтың жұмыспен қамтылуын арттыруға ықпал етеді.
69. Ауылдық (аграрлық) туризм табиғи-рекреациялық ресурстарды, тарихи-мәдени объектілерді және ауылдық жерлердің басқа да ерекшеліктерін пайдалануға негізделген туризмнің әртүрлі түрлерінің кең спектрін біріктіре отырып, салыстырмалы түрде жаңа және перспективалы бағыт болып табылады.
Аграрлық туризм ауылдық аумақтарды дамытуға және жайластыруға, халықтың өмір сүру сапасын жақсартуға ықпал етеді, экологиялық таза, органикалық егіншілік негізінде алынған азық-түлікке сұранысты кеңейте отырып, жеке қосалқы шаруашылықтардың дамуын ынталандырады. Бүкіл әлемде аграрлық туризмді тұтынушылар саны артып келеді, бұл оның дамуын егжей-тегжейлі қарастыруды қажет етеді.
70. Қолда бар өнеркәсіптік өндірістік базаны ескере отырып Қазақстан Республикасының Орталық өңірінде өнеркәсіптік туризмді дамыту перспективалары бар. Соңғы жылдары туристердің көпшілігі табиғи ландшафттары бар табиғи экологиялық таза жерлерді ғана емес, сонымен қатар өнеркәсіптік нысандарды да тарта бастады. Туризмнің осы түрін дамытуды туристер үшін қызықты индустриялық объектілер: ірі кен орындары, зауыттар мен фабрикалар аумағында қарастыру ұсынылады.
Мысалы, Павлодар облысының Екібастұз қаласындағы "Богатырь" ірі көмір кеніші, Қостанай "Баян Сұлу" кондитерлік фабрикасы және Қостанай облысындағы Соколов-Сарыбай тау-кен байыту өндірістік бірлестігі, Ұлытау облысындағы Жезқазған мыс балқыту зауыты және басқалар сияқты жұмыс істеп тұрған өнеркәсіптік объектілер туристер үшін үлкен қызығушылық тудырады.
71. Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің шекаралас облыстары үшін туризмді дамыту үшін үлкен перспективалар бар. Алайда, қазіргі заманғы инфрақұрылымның болмауы шекара маңындағы аумақтардың туристік әлеуетін толық көлемде іске асыруға мүмкіндік бермейді.
Шекара маңындағы аумақтарда туризмді дамытудың маңызды тетіктерінің бірі өңірлердің инвестициялық тартымдылығын арттыру және туристік инфрақұрылымды құру және дамыту жөніндегі қолданыстағы инвестициялық жобаларды, сондай-ақ инвесторлар үшін инвестициялық преференциялар мен жеңілдіктерді одан әрі ілгерілету болады. Бұл үшін бірлескен іс-шараларды, оның ішінде форумдарды, бизнес-миссияларды, көрмелерді өткізу, іргелес мемлекеттердің азаматтары үшін бір-екі күндік экскурсияларды қоса алғанда, бірлескен трансшекаралық туристік маршруттарды құру және дамыту тиімді құрал болады.
Шекара маңындағы аумақтарда экологиялық, аграрлық, емдік-сауықтыру, мәдени-танымдық және спорттық-шытырман оқиғалы туризмді дамытуға, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға, сондай-ақ Шығыс Қазақстан облысындағы туристер арасында ерекше танымал панты, радонды және фито-ауруханаларға баса назар аудару қажет.
72. Елорда халқының көбеюі және жазғы кезеңде келетін туристер ағыны елордалық сегментте қысқа мерзімді демалыс орындарына қажеттіліктің артуына әкеп соғады. Бұл даму аймағына Ақмола облысының Қосшы қаласы, Аршалы, Ақкөл, Целиноград және Шортанды аудандары кіреді.
Демалыс күндерінің турларын кеңейту мақсатында Целиноград ауданындағы Қоянды су қоймасындағы құмды жағажайды кеңейту, сондай-ақ Ақмола облысының Аршалы ауданындағы Жалтыркөл, үлкен және Кіші Сарыоба, Вячеслав су қоймасы көлдерінің жағасында туристік инфрақұрылымды дамыту орынды болады.
Халықты және туристерді Қазақстан Республикасының Орталық өңірінде қысқа мерзімді демалыспен қамтамасыз ету үшін Щучинск-Бурабай, Зеренді, Баянауыл, Имантау-Шалқар курорттық аймақтарының көлдерінің аумақтарында, Алакөл, Балқаш, Маралды, Қалатуз (Тұзқала), Кененбай, Құсмұрын, Майкөл, Меңгісор, Ащықөл, Шошқалы, Сібе көлдерінде, сондай-ақ, Қаратомар, Кеңгір, Бұқтырма, Быстроушинское және Шүлбі су қоймаларында, Тобыл өзенінде жағажай туризмін дамыту қажет.
73. Соңғы уақыттарда туризмнің спорттық-шытырман оқиғалы (белсенді) түрі кеңінен таралып жатыр. Туристер жағажайдағы демалыстан гөрі ашық ауада демалуды көбірек таңдай бастады. Туристердің назарын көбіне тау шаңғысы, тау велосипедімен, тау соқпақтарымен серуендеу, байдаркада жүзу, виндсерфинг, кайтинг көп тартады.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің тауларында белсенді демалысты, оның ішінде тау шаңғысы туризмін дамыту үшін мына аумақтардың тау массивтері сәйкес келеді:
Ақмола облысының Зеренді, Бурабай және Сандықтау аудандары;
Алтай және Глубокое аудандары, сондай-ақ Шығыс Қазақстан облысы Риддер қаласының аумақтары;
Қарағанды облысының Қарқаралы ауданы;
Павлодар облысындағы Баянауыл ауданы.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірі үшін тау шаңғысы туризмін дамытудың өзектілігі жоғары, оның дамуы жекелеген салаларда әлеуметтік-экономикалық дамудың негізіне айналуға қабілетті.
Жыл бойы ұсынылатын қызметтер спектрін одан әрі дамыту және кеңейту үшін әлеуеті бар Қазақстан Республикасының Орталық өңіріндегі тау шаңғысы туризмінің перспективалы объектілеріне мыналар жатады:
Ақмола облысы Бурабай ауданындағы "Нұртау" тау шаңғысы базасы және "Ақ желкен" тау шаңғысы кешені;
Глубокое ауданындағы "Алтай Альпілері" және "Нұртау" тау шаңғысы курорттары, Алтай ауданындағы "Орел" тау шаңғысы кешені, "Эдельвейс" тау шаңғысы кешені және Шығыс Қазақстан облысы Риддер қаласындағы "Stardust Camp" тау шаңғысы базасы;
Теміртау қаласының маңындағы "Теміртау" тау шаңғысы базасы және Қарағанды облысы Қарқаралы ауданындағы "Шахтер" демалыс үйі;
Павлодар облысы Баянауыл ауданындағы "Мырзашоқы" тау шаңғысы базасы.
74. Туризмнің спорттық-шытырман оқиғалы (белсенді) түрін дамытуға таулы өзендерде танымал болып келе жатқан ағызу (рафтинг) айтарлықтай серпін берді. Оларға Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің келесі өзендерін жатқызуға болады:
Шығыс Қазақстан облысындағы Оба, Ертіс, Бұқтырма, Үлбі, Сержиха, Қалжыр, Тұрғысын және Хамир;
Ақмола облысындағы Нұра және Сілеті өзендері.
Су көлігінде серуендеу экскурсияларын дамыту перспективалары бар. Қазіргі уақытта елорданың – Астана қаласының шегіндегі Есіл өзенінің арнасында серуендеу экскурсиялары жүзеге асырылуда.
Ееліміздің басты су артерияларының бірінде – Есіл өзенінде Петропавл су қоймасының бөгетінен Солтүстік Қазақстан облысының Приишимка кентіне дейінгі жолда; Қара Ертіс өзенінде (Қытай Халық Республикасымен шекарадан бастап) – Зайсан көлі – Ертіс өзені – Бұқтырма – Өскемен – Шүлбі су қоймасы (Ресей Федерациясымен шекараға дейін) су круиздерін ашу мүмкіндігі бар.
75. Қазақстан Республикасының Орталық өңірінде аңшылық және балық аулау туризмін дамыту үшін барлық алғышарттар бар. Аймақ аумағында аңшылық алқаптарының жалпы ауданы 79 194,7 мың гектар 520 аңшылық шаруашылығы, сондай-ақ 2 000-нан астам балық шаруашылығы су айдыны шоғырланған.
76. Туристік саланы дамыту бойынша мемлекет алға қойған міндеттер шеңберінде ішкі туризмнің басым дамуын ескере отырып, негізгі бағыттардың бірі өскелең ұрпақты осы процеске кеңінен тарту арқылы туризмнің белсенді түрлерін дамыту болып табылады.

В Центральном регионе Республики Казахстан занятиями в кружках юных туристов и натуралистов в 2023 году было охвачено 11 141 школьник или 27,7% от общего числа по республике (40 179 школьников). На текущий момент отсутствуют станции юных туристов и натуралистов в двух областях.
В целях развития детско-юношеского туризма необходимо создать станции юных туристов в Ұлытау и Костанайской областях.
Наличие минеральных источников в Центральном регионе Республики Казахстан создает предпосылки организации санаторно-курортных учреждений, на следующих территориях:
в 7 километрах северо-восточнее от поселка Бурабай в Бурабайском районе и на южном берегу озера Зеренда в Зерендинском районе Акмолинской области;
в 30 километрах северо-западнее от города Зайсан, предгорная часть юга Зайсанской впадины в Восточно-Казахстанской области;
в 50 километрах южнее города Каражал области Ұлытау;
в 5 километрах юго-западнее от города Каркаралинск и в 45 километрах севернее города Каркаралинск в Карагандинской области;
в 2 километрах северо-западнее поселка Аманкарагай в Аулиекольском районе, в 9 километрах восточнее поселка Белоглинка в Карабалыкском районе и на месторождении Мыльное в Узункольском районе Костанайской области;
в 2 километрах юго-западнее города Петропавловска, в 1,5 километрах юго-восточнее села Благовещенка в Жамбылском районе, в 7 километрах юго-западнее села Майское Акжарского района, озеро Минкесер в Мамлютском районе и на южном берегу озера Шалкар в Айыртауском районе Северо-Казахстанской области.
В перспективе для развития лечебно-оздоровительного туризма, предлагается проведение детального исследования состава воды и иловых грязей следующих водоемов:
озеро Шошкалы в Бескарагайском районе области Абай;
озеро Акколь (Каратуз) и подземных минеральных источников вблизи населенных пунктов Каргалы и Акколь в Жангельдинском районе Костанайской области;
озеро Туз-Кала в районе Аққулы, озеро Маралды в Щербактинском районе и горячих подземных источников на озере Чалдук в Железинском районе и в селе Темирязево в Успенском районе Павлодарской области.
Формирование положительного имиджа действующих лечебно-оздоровительных учреждений региона обеспечит проведение форумов приграничных государств по презентации возможностей здравниц Центрального региона Республики Казахстан.
Город Астана обладает большим потенциалом в развитии медицинского туризма. Конкурентными его преимуществами являются высококвалифицированные специалисты, современные медицинские центры, оснащенные инновационным оборудованием, а также существенный логистический потенциал столицы.
Вместе с тем, перспективным направлением для привлечения туристов является развитие креативной индустрии, а также делового и событийного туризма в городе Астане, включающие в себя проведение общегосударственных и международных событийных мероприятий. Астана определена приоритетной туристской территорией и представлена развитием делового (MICE) туризма в Карте туристификации Казахстана.
Благодаря развитию креативной индустрии, таких как архитектура, мода, музыка, искусство, кино, народные промысла, музеи, театры и культурное наследие создаются туристские продукты, которые делают территории Центрального региона Республики Казахстан более увлекательным для его посещения.
На территории Центрального региона Республики Казахстан на начало 2024 года учитываются 772 объекта придорожного сервиса, из них 623 объекта (80,7%) отвечают требованиям Стандарта Республики Казахстан 2476-2014 "Дороги автомобильные общего пользования. Требования к объектам дорожного сервиса и их услугам" (Национальный стандарт). Наименьший показатель соответствия объектов придорожного сервиса Национальному стандарту наблюдается в Ұлытау (64,7%) и Павлодарской областях (75%). В связи с чем, следует принять комплекс мер по обеспечению дорог республиканского значения придорожным сервисом, соотвествующим национальному стандарту.
Объекты придорожного сервиса являются важным элементом дорожной и туристской инфраструктуры, которые напрямую влияют на туристские потоки, позволяя туристам более комфортно следовать маршруту.
Неразвитая инженерно-транспортная инфраструктура, труднодоступность туристских объектов, недостаточное количество объектов качественной придорожной инфраструктуры и санитарно-гигиенических узлов, отсутствие интернет инфраструктуры в отдаленных регионах, в том числе вдоль туристских маршрутов на территории Государственных национальных природных парков, большое количество объектов размещения без категорий и прочих мест размещения, нехватка объектов досуга, недостаточное продвижение отдельных регионов, как привлекательного направления для иностранных туристов замедляют темпы развития туристской отрасли в Центральном регионе Республики Казахстан.
Для решения данного вопроса предлагается разработка эффективной системы стратегического управления на региональном уровне, имеющей единую цель, стратегию и меры по ее реализации. Туристско-рекреационный комплекс Центрального региона Республики Казахстан играет важную роль в экономике, проблемы которого требуют принятия управленческих решений.

Қазақстан Республикасының Орталық өңірінде жас туристер мен натуралистер үйірмелерінде сабақтармен 2023 жылы 11 141 оқушы немесе республика бойынша жалпы санының 27,7% (40 179 оқушы) қамтылды. Қазіргі уақытта екі облыста жас туристер мен натуралистер станциялары жоқ.
Балалар мен жасөспірімдер туризмін дамыту мақсатында Ұлытау мен Қостанай облыстарында жас туристер станциясын құру қажет.
77. Қазақстан Республикасының Орталық аймағында минералды көздердің болуы келесі аумақтарда санаторий-курорттық мекемелерді ұйымдастырудың алғышарттары болып табылады:
Бурабай ауданындағы Бурабай кентінен солтүстік-шығысқа қарай 7 шақырым жерде және Ақмола облысының Зеренді ауданындағы Зеренді көлінің оңтүстік жағалауында;
Зайсан қаласынан солтүстік-батысқа қарай 30 километр жерде, Шығыс Қазақстан облысындағы Зайсан ойпатының оңтүстігінің тау бөктеріндегі бөлігі;
Ұлытау облысының Қаражал қаласынан оңтүстікке қарай 50 шақырым жерде;
Қарқаралы қаласынан оңтүстік-батысқа қарай 5 километр және Қарағанды облысындағы Қарқаралы қаласынан солтүстікке қарай 45 километр;
Әулиекөл ауданындағы Аманқарағай кентінен солтүстік-батысқа қарай 2 километр, Қарабалық ауданындағы Белоглинка кентінен шығысқа қарай 9 километр және Қостанай облысының Ұзынкөл ауданындағы Сабынды кен орнында;
Петропавл қаласынан оңтүстік-батысқа қарай 2 километр, Жамбыл ауданындағы Благовещенка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1,5 километр, Ақжар ауданындағы Майское ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 7 километр, Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданындағы Меңкесер көлі және Айыртау ауданындағы Шалқар көлінің оңтүстік жағалауында.
78. Келешекте емдеу-сауықтыру туризмін дамыту үшін мынадай су айдындарының су және тұнба балшықтарының құрамына егжей-тегжейлі зерттеу жүргізу ұсынылады:
Абай облысы Бесқарағай ауданындағы Шошқалы көлі;
Қостанай облысы Жангелдин ауданындағы Қарғалы және Ақкөл елді мекендерінің маңындағы Ақкөл (Қаратұз) көлі және жерасты минералды бұлақтары;
3) Аққулы ауданындағы Тұз-қала көлі, Шарбақты ауданындағы Маралды көлі және Железин ауданындағы Чалдук көліндегі және Павлодар облысы Успен ауданындағы Темірязево ауылындағы ыстық жерасты бұлақтары.
79. Өңірдің жұмыс істеп тұрған емдеу-сауықтыру мекемелерінің оң имиджін қалыптастыру Қазақстан Республикасының орталық өңірі шипажайларының мүмкіндіктерін таныстыру бойынша шекара маңы мемлекеттерінің форумдарын өткізуді қамтамасыз етеді.
Астана қаласы медициналық туризмді дамытуда үлкен әлеуетке ие. Оның бәсекелестік артықшылықтары жоғары білікті мамандар, инновациялық жабдықтармен жабдықталған заманауи медициналық орталықтар, сондай-ақ елорданың елеулі логистикалық әлеуеті болып табылады.
Сонымен қатар, туристерді тартудың перспективалы бағыты-жалпымемлекеттік және халықаралық іс-шараларды өткізуді қамтитын Астана қаласында креативті индустрияны, сондай-ақ іскерлік және оқиғалық туризмді дамыту болып табылады. Астана басым туристік аумақ болып белгіленді және Қазақстанды туристендіру картасында іскерлік (MICE) туризмді дамытумен ұсынылады.
80. Сәулет, сән, музыка, өнер, кино, халық кәсіпшілігі, мұражайлар, театрлар және мәдени мұра сияқты креативті индустрияны дамытудың арқасында Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің аумақтарын саяхаттау үшін қызықты ететін туристік өнімдер жасалады. 2024 жылдын басыңда Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің аумағында жол бойындағы сервистің 772 объектісі бар, оның ішінде 623 объект (80,7%) "Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары. Жол сервисі объектілеріне және олардың қызметтеріне қойылатын талаптар" ҚР СТ 2476-2014 (ұлттық стандарт) стандартына сәйкес келеді. Жол бойындағы сервис объектілерінің Қазақстан Республикасының стандартына сәйкестігінің ең төмен көрсеткіші Ұлытау (64,7%) және Павлодар облыстарында (75%) байқалады. Осыған байланысты республикалық маңызы бар жолдарды ұлттық стандартқа сәйкес келетін жол бойындағы сервиспен қамтамасыз ету жөнінде шаралар кешенін қабылдау қажет.
Жол бойындағы сервис объектілері туристік ағындарға тікелей әсер ететін жол және туристік инфрақұрылымның маңызды элементі болып табылады, бұл туристерге маршрут бойынша ыңғайлы жүруге мүмкіндік береді.
Дамымаған инженерлік-көліктік инфрақұрылым, туристік объектілерге барудың қиындығы, жол бойындағы сапалы инфрақұрылым объектілері мен санитарлық-гигиеналық тораптардың жеткіліксіз саны, шалғай өңірлерде, оның ішінде Мемлекеттік ұлттық табиғи парктер аумағындағы туристік маршруттар бойында интернет инфрақұрылымының болмауы, санатсыз және басқа да орналастыру орындарынсыз орналастыру объектілерінің көп саны, бос уақыт объектілерінің жетіспеуі, шетелдік туристер үшін тартымды бағыт ретінде жекелеген өңірлердің жеткіліксіз танымалдылығы Қазақстан Республикасының Орталық өңіріндегі туристік саланың даму қарқынын баяулатады.
Осы мәселені шешу үшін бірыңғай мақсаты, стратегиясы және оны іске асыру жөніндегі шаралары бар өңірлік деңгейде стратегиялық басқарудың тиімді жүйесін әзірлеу ұсынылады. Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің туристік-рекреациялық кешені экономикада маңызды рөл атқарады, оның проблемалары басқарушылық шешімдер қабылдауды талап етеді.

Глава 4. Меры по рациональному природопользованию, обеспечению ресурсами, охране окружающей среды
Параграф 1. Меры по охране окружающей среды, рациональному природопользованию и обеспечению санитарно – эпидемиологического благополучия
81. Переход к устойчивому развитию Центрального региона Республики Казахстан призван обеспечить на перспективу сбалансированное решение проблем социально-экономического развития и сохранения благоприятной окружающей среды и природно-ресурсного потенциала на его территории.
Целевыми приоритетными направлениями охраны окружающей среды и рационального использования природных ресурсов Центрального региона Республики Казахстан будут являться снижение загрязнения окружающей среды в городах и населенных пунктах (обеспечение качества воды, почвы и атмосферного воздуха в соответствии с нормативными требованиями), сохранение и развитие системы особо охраняемых природных территорий, охрана и рациональное использование природных ресурсов, включая внедрение ресурсосберегающих и безотходных технологий (приложение 34 к настоящей Межрегиональной схеме).
82. В настоящее время уровень загрязнения атмосферы городов и промышленных центров в Центральном регионе Республики Казахстан остается достаточно высоким. Основной вклад в загрязнение окружающей среды в регионе вносят предприятия металлургического комплекса, теплоэнергетического сектора, горнодобывающей и горно-перерабатывающей промышленности и автотранспорт.
Предотвращение и снижение загрязнения атмосферного воздуха вредными и опасными веществами, обеспечение экологической безопасности, сохранение качества воздушной среды относится к числу приоритетных направлений улучшения экологической обстановки в регионе.
К основным мероприятиям по охране атмосферного воздуха относятся:
первый этап:
проведение комплекса мероприятий по снижению выбросов загрязняющих веществ в атмосферу для предприятий-объектов I категории, наиболее крупных по суммарным выбросам загрязняющих веществ в окружающую среду:
осуществление предприятиями-загрязнителями региона мероприятий по охране атмосферного воздуха от загрязнения, предусмотренных проектными материалами и текущими планами природоохранных мероприятий, в том числе замена устаревшего и неэффективного очистного оборудования, увеличение мощности действующего оборудования;
снижение уровня загрязнения атмосферы (ИЗА) до 0-4 (низкий уровень) во всех городах и населенных пунктах региона;
переход промышленных предприятий региона на комплексные экологические разрешения;
снижение загрязнения атмосферного воздуха в зимнее время от источников теплоэнергетики и автономного теплоснабжения (газификация теплоэлектроцентралей, социальных объектов и жилых массивов) в городах региона;
газификация города Астаны, Акмолинской, Карагандинской областей;
перевод теплоэлектроцентралей с угля на газ во всех крупных городах газифицированных областей региона в случае его доступности по объемам и цене;
проведение сводных расчетов загрязнения атмосферного воздуха в населенных пунктах с населением свыше десяти тысяч человек и разработка сводных томов предельно-допустимых выбросов в атмосферу населенных пунктов областей региона и города Астаны для комплексной оценки состояния атмосферного воздуха области;
контроль за соблюдением нормативов предельно-допустимых выбросов в атмосферу предприятиями региона;
внедрение автоматизированных систем мониторинга загрязнения атмосферного воздуха на границах санитарно-защитных зон промышленных предприятий в Павлодарской, Восточно-Казахстанской и Карагандинской областях;
проведение мониторинга радионуклидного загрязнения атмосферного воздуха на территории бывшего Семипалатинского испытательного ядерного полигона и прилегающих к нему территориях с целью проведения оценки возможности миграции радионуклидов воздушным путем из мест проведения ядерных испытаний на территорию прилегающих регионов;
пересмотр и обустройство санитарно-защитных зон крупных промышленных предприятий с установлением территориальных лимитов выбросов, разработка эффективных планировочных решений для перспективной застройки;
размещение объектов нового жилищного и промышленного строительства с учетом экологических и санитарно-гигиенических требований;
строительство объездных дорог для пропуска транзитного транспорта с учетом расширения населенных пунктов, которые пересекают автомобильные дороги областного и республиканского значения;
строительство и реконструкция в населенных пунктах дорог, обеспечивающих вывод грузового движения из селитебных территорий;
строительство автотранспортных развязок на основных автомагистралях областных центров региона и города Астаны, позволяющих "разгрузить" транспортные потоки;
оптимизация транспортного движения в городах Центрального региона Республики Казахстан, в том числе разгрузка городских центров от автотранспорта, формирование пешеходных улиц, развитие временных автопарковок и запрет парковки транспорта в неустановленных местах вдоль автомагистралей;
внедрение системы адаптивного регулирования дорожного движения в городах Астане, Караганде, Усть-Каменогорске, Павлодаре, Семей;
увеличение доли эксплуатируемых новых автотранспортных средств (включая внутригородской пассажирский и грузовой), использующих в качестве топлива сжиженный газ;
развитие экологичного транспорта и улучшение инфраструктуры для альтернативных видов транспорта (электромобили, велосипеды, электросамокаты и прочее);
систематический контроль за состоянием и регулировкой топливных систем автотехники, контроль за составом выхлопных газов;
разработка и утверждение скоректированных целевых показателей качества окружающей среды для областей, городов и районов региона;
сохранение, реконструкция и развитие зеленых зон в городах областей региона;
санитарное обустройство полигонов твердых бытовых отходов, предотвращение их возгорания;
внедрение систем онлайн-мониторинга за качеством атмосферного воздуха в городах региона и информирования по уровню загрязнения "Умный город" (Smart City);
организация мониторинговых исследований за состоянием атмосферного воздуха в санитарно-защитных зонах предприятий промышленности областей региона и городе Астане вдоль автодорог, а также в жилых и рекреационных зонах;
модернизация и расширение сети наблюдательных постов за качеством атмосферного воздуха филиалов республиканского государственного предприятия "Казгидромет", а также расширение перечня определяемых примесей в атмосферном воздухе.
расчетный срок:
размещение проектных промышленных зон и индустриальных зон на территориях, расположенных вдали от селитебной застройки;
инвентаризация источников загрязнения воздушного бассейна в крупных городах региона;
разработка нормативов предельно-допустимых выбросов по всем крупным городам региона, включая как промышленное, так и автотранспортное загрязнение, для установления предельной нагрузки на окружающую среду;
рассмотрение вопроса переноса промышленных предприятий-загрязнителей Акмолинской, Восточно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областей, областей Абай, Ұлытау, города Астаны в специальные экономические и индустриальные зоны по согласованию с собственниками;
газификация, перевод на альтернативный источник энергии (центральное отопление или электроэнергия) частного сектора в городах Усть-Каменогорск, Караганда, Павлодар, Костанай, Петропавловск, Жезказган, Семей, Кокшетау, Астана;
внедрение на промышленных предприятиях "зеленых технологий" и современного пылегазоочистного оборудования;
снижение площадей производственных территорий в селитебных зонах;
рассмотрение вопроса выноса предприятий за городскую черту, разделение зелеными зонами жилых и промышленных массивов и охраняемых объектов природы, осуществление принципа зонности промышленных и жилых комплексов по согласованию с собственниками;
создание единого информационного банка данных загрязнителей атмосферного воздуха в Центральном регионе Республики Казахстан;
рассмотрение вопроса запуска системы платного въезда и передвижения в крупных городах региона;
внедрение системы управления транспортными потоками ("Smart Traffic Control System") в городах региона;
перевод городского гражданского транспорта на электричество или водород (приоритетные города – Астана, Караганда, в которых перевод должен покрыть не менее 70% всего автопарка);
развитие и внедрение легкового электрического транспорта, развитие велосипедного транспорта и велоинфраструктуры;
создание инфраструктуры для более активного использования электрических и других немоторизированных индивидуальных средств передвижения;
увеличение доли поездок на общественном транспорте до 60%, передвижений пешком и на велосипедах до 20%, снижение количества поездок на личном автотранспорте до 20% (без роста количества автомобилей);
организация и озеленение санитарно-защитных зон предприятий пыле-, газоустойчивыми породами зеленых насаждений в размере не менее

4-тарау. Табиғатты ұтымды пайдалану, ресурстармен қамтамасыз ету, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шаралар
1-параграф. Қоршаған ортаны қорғау, табиғатты ұтымды пайдалану және санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылықты қамтамасыз ету жөніндегі шаралар
81. Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің орнықты дамуына көшу келешекте әлеуметтік-экономикалық даму және қолайлы қоршаған ортаны және оның аумағындағы табиғи-ресурстық әлеуетті сақтау проблемаларын теңгерімді шешуді қамтамасыз етуге арналған.
Қоршаған ортаны қорғаудың және Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің табиғи ресурстарын ұтымды пайдаланудың нысаналы басым бағыттары қалалар мен елді мекендердегі қоршаған ортаның ластануын азайту (нормативтік талаптарға сәйкес судың, топырақтың және атмосфералық ауаның сапасын қамтамасыз ету), ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жүйесін сақтау және дамыту, ресурстарды үнемдейтін және қалдықсыз технологияларды енгізуді қоса алғанда, табиғи ресурстарды қорғау және ұтымды пайдалану болып табылады (осы Өңіраралық схемаға 34-қосымша).
82. Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасының Орталық өңіріндегі қалалар мен өнеркәсіп орталықтарының атмосферасының ластану деңгейі айтарлықтай жоғары болып қалуда. Өңірдегі қоршаған ортаның ластануына негізгі үлес металлургия кешені, жылу энергетикасы секторы, тау-кен өндіру және тау-кен өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындары және автокөліктерге тиесілі.
Атмосфералық ауаның зиянды және қауіпті заттармен ластануының алдын алу және азайту, экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, Ауа ортасының сапасын сақтау өңірдегі экологиялық жағдайды жақсартудың басым бағыттарының қатарына жатады.
Атмосфералық ауаны қорғаудың негізгі шараларына мыналар жатады:
бірінші кезең:
қоршаған ортаға ластаушы заттардың жиынтық шығарындылары бойынша неғұрлым ірі I санатты кәсіпорындар-объектілер үшін атмосфераға ластаушы заттардың шығарындыларын азайту жөніндегі іс-шаралар кешенін жүргізу:
өңірді ластаушы кәсіпорындардың жобалық материалдарда және табиғат қорғау іс-шараларының ағымдағы жоспарларында көзделген атмосфералық ауаны ластанудан қорғау жөніндегі іс - шараларды жүзеге асыруы, оның ішінде ескірген және тиімсіз тазарту жабдықтарын ауыстыру, қолданыстағы жабдықтардың қуатын ұлғайту;
өңірдің барлық қалалары мен елді мекендерінде атмосфераның ластану индексі (АЛИ) 0-4 (төмен деңгей) дейін төмендету;
өңірдің өнеркәсіптік кәсіпорындарының кешенді экологиялық рұқсаттарға көшуі;
өңір қалаларында жылу энергетикасы және автономды жылумен жабдықтау көздерінен (жылу электр орталықтарын, әлеуметтік объектілер мен тұрғын алаптарды газдандыру) қыста атмосфералық ауаның ластануын азайту;
Астана қаласын, Ақмола, Қарағанды облыстарын газдандыру;
өңірдің газдандырылған облыстарының барлық ірі қалаларында жылу электр орталықтарын көлемі мен бағасы бойынша қолжетімді болған жағдайда көмірден газға ауыстыру;
он мыңнан астам халқы бар елді мекендерде атмосфералық ауаның ластануының жиынтық есептеулерін жүргізу және облыстың атмосфералық ауасының жай-күйін кешенді бағалау үшін облыстардың өңірдің және Астана қаласының елді мекендерінің атмосфераға шекті жол берілетін шығарындыларының жиынтық томдарын әзірлеу;
өңірдің кәсіпорындарының атмосфераға шекті жол берілетін шығарындылар нормативтерін сақтауын бақылау;
Павлодар, Шығыс Қазақстан және Қарағанды облыстарында өнеркәсіп кәсіпорындарының санитарлық-қорғау аймақтарының шекараларында атмосфералық ауаның ластануын мониторингтеудің автоматтандырылған жүйелерін енгізу;
радионуклидтердің ядролық сынақтар жүргізу орындарының әуе жолымен іргелес өңірлердің аумағына қоныс аудару мүмкіндігін бағалауды жүргізу мақсатында бұрынғы Семей ядролық сынақ полигонының (СЯСП) аумағында және оған іргелес аумақтарда атмосфералық ауаның радионуклидтік ластануына мониторинг жүргізу;
шығарындылардың аумақтық лимиттерін белгілей отырып, ірі өнеркәсіптік кәсіпорындардың санитариялық-қорғаныш аймақтарын қайта қарау және жайластыру, перспективалық құрылыс салу үшін тиімді жоспарлау шешімдерін әзірлеу;
экологиялық және санитарлық-гигиеналық талаптарды ескере отырып, жаңа тұрғын үй және өнеркәсіптік құрылыс объектілерін орналастыру;
облыстық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын кесіп өтетін елді мекендердің кеңеюін ескере отырып, транзиттік көлікті өткізу үшін айналма жолдар салу;
елді мекендерде қоныстану аумақтарынан жүк қозғалысын шығаруды қамтамасыз ететін жолдарды салу және реконструкциялау;
көлік ағындарының "жүктемесін азайтуға" мүмкіндік беретін өңірдің облыс орталықтарының мен Астана қаласының негізгі автомагистральдарында автокөлік жолайрықтарын салу;
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің қалаларында көлік қозғалысын оңтайландыру, оның ішінде қала орталықтарын автокөліктен түсіру, жаяу жүргіншілер көшелерін қалыптастыру, уақытша автотұрақтарды дамыту және автомагистральдар бойындағы белгіленбеген орындарда көлікті қоюға тыйым салу;
Астана, Қарағанды, Өскемен, Павлодар, Семей қалаларында жол қозғалысын бейімдеп реттеу жүйесін енгізу;
отын ретінде сұйытылған газды пайдаланатын пайдаланылатын жаңа автокөлік құралдарының (қалаішілік жолаушылар мен жүк көлігін қоса алғанда) үлесін ұлғайту;
экологиялық көлікті дамыту және баламалы көлік түрлері үшін инфрақұрылымды жақсарту (электромобильдер, велосипедтер, электр самокаттар және басқалар);
автотехниканың отын жүйелерінің жай-күйін және реттелуін жүйелі бақылау, пайдаланылған газдардың құрамын бақылау;
облыстар, қалалар және өңір аудандары үшін қоршаған орта сапасының түзетілген нысаналы көрсеткіштерін әзірлеу және бекіту;
өңір облыстарының қалаларында жасыл аймақтарды сақтау, реконструкциялау және дамыту;
тұрмыстық қатты қалдықтар полигондарын санитариялық жайластыру, олардың жануын болғызбау;
өңір қалаларында атмосфералық ауаның сапасына онлайн-мониторинг жүргізу және "Ақылды қала" (Smart City) ластану деңгейі бойынша ақпараттандыру жүйелерін енгізу;
өңір облыстарының өнеркәсіп кәсіпорындарының санитариялық- қорғаныш аймақтарында және Астана қаласында автожолдардың бойында, сондай-ақ тұрғын және рекреациялық аймақтарда атмосфералық ауаның жай-күйіне мониторингтік зерттеулер ұйымдастыру;
"Қазгидромет" республикалық мемлекеттік кәсіпорны филиалдарының атмосфералық ауа сапасын бақылау бекеттерінің желісін жаңғырту және кеңейту, сондай-ақ атмосфералық ауадағы айқындалатын қоспалар тізбесін кеңейту.
есептік мерзім:
жобалық өнеркәсіптік аймақтар мен индустриялық аймақтарды селитебті құрылысынан алыс орналасқан аумақтарда орналастыру;
өңірдің ірі қалаларында ауа бассейнінің ластану көздерін түгендеу;
қоршаған ортаға шекті жүктемені белгілеу үшін өнеркәсіптік және автокөлік ластануын қоса алғанда, өңірдің барлық ірі қалалары бойынша шекті жол берілетін шығарындылар нормативтерін әзірлеу;
Ақмола, Шығыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан, Абай, Ұлытау облыстарының, Астана қаласының ластаушы өнеркәсіп кәсіпорындарын меншік иелерімен келісім бойынша арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарға көшіру мәселесін қарау;
Өскемен, Қарағанды, Павлодар, Қостанай, Петропавл, Жезқазған, Семей, Көкшетау, Астана қалаларында жеке секторды газдандыру, баламалы энергия көзіне (орталық жылыту немесе электр энергиясы) ауыстыру;
өнеркәсіптік кәсіпорындарда "жасыл технологиялар" мен заманауи шаң-газ тазарту жабдықтарын енгізу;
селитебті аймақтарындағы өндірістік аумақтардың алаңдарын азайту;
меншік иелерімен келісім бойынша кәсіпорындарды қала шегінен тыс жерге шығару, тұрғын және өнеркәсіптік массивтер мен қорғалатын табиғат объектілерін жасыл аймақтармен бөлу, өнеркәсіптік және тұрғын үй кешендерінің аймақтылығы қағидатын жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінде атмосфералық ауаны ластаушылардың бірыңғай ақпараттық деректер банкін құру;
өңірдің ірі қалаларында ақылы кіру және жүріп-тұру жүйесін іске қосу мәселесін қарастыру;
өңір қалаларында көлік ағындарын басқару жүйесін ("Smart Traffic Control System") енгізу;
қалалық азаматтық көлікті электр немесе сутегіге ауыстыру (басым қалалар – Астана, Қарағанды, онда ауыстыру барлық автопарктің кемінде 70%-ын қамтуы тиіс);
жеңіл электр көлігін дамыту және енгізу, велосипед көлігі мен велосипед инфрақұрылымын дамыту;
электр және басқа да моторланбаған жеке жүріп-тұру құралдарын неғұрлым белсенді пайдалану үшін инфрақұрылым құру;
қоғамдық көлікте жүру үлесін 60%-ға дейін, жаяу және велосипедпен жүру үлесін 20%-ға дейін ұлғайту, жеке автокөлікте жүру санын 20%-ға дейін төмендету (автомобильдер санының өсуінсіз);700-133-08-78

40-60% территории санитарно-защитных зон в зависимости от класса опасности предприятий;
увеличение площадей зеленых насаждений населенных пунктов областей региона;
обеспечение оперативного и системного мониторинга уровня загрязнения атмосферного воздуха с информированием населения о качестве атмосферного воздуха;
расширение сети автоматических и стационарных постов наблюдений республиканского государственного предприятия "Казгидромет" за загрязнением атмосферного воздуха до нормативных значений;
расширение параметров и перечня загрязняющих веществ, определяемых мониторинговой сетью территориального подразделения республиканского государственного предприятия "Казгидромет".
прогнозный период:
обеспечение перехода хозяйственного комплекса региона к низкоуглеродной экономике с максимальным охватом различных отраслей промышленности и сельского хозяйства;
внедрение на предприятиях региона инновационных экологичных технологий очистки выбросов загрязняющих веществ в окружающую среду;
повсеместное внедрение проектов по использованию возобновляемых источников энергии с учетом целевых показателей развития сектора возобновляемых источников энергии;
разработка и внедрение на всех отраслях промышленности технических удельных нормативов эмиссий на основе внедрения наилучших доступных технологий;
создание "зеленой" городской инфраструктуры с устойчивым городским планированием и развитием ресурсосберегающих и экологически чистых технологий;
перевод городского гражданского транспорта на электричество или водород;
развитие альтернативных видов транспорта и соответствующей инфраструктуры для электромобилей;
доведение доли использования велосипедного транспорта во всех областных центрах региона до 100% при передвижении для ежедневных поездок на работу (или на учебу), а также поездок;
полный охват территории региона мониторингом состояния атмосферного воздуха.
83. К основным мероприятиям по защите населения от физических факторов относятся мероприятия по защите от радиации, шумового воздействия и электромагнитного излучения.
Проектные предложения по защите от физических факторов воздействия включают в себя:
первый этап
обеспечение размещения радиоактивных отходов в областях региона в соответствии с проектной и технической документацией;
проведение мероприятий по ликвидации радиоактивного загрязнения территории Семипалатинского испытательного ядеpного полигона либо снижению его уровня на наиболее опасных участках с проведением изъятия верхнего слоя грунта до глубины 10 сантиметров с последующим его захоронением в специально отведенных местах;
проведение постоянного мониторинга уровня радиоактивного загрязнения атмосферного воздуха, подземных и поверхностных вод, почвы и растений, а также определение параметров миграции радионуклидов на территории Семипалатинского испытательного ядеpного полигона;
реабилитация территорий захоронения радиоактивных отходов в городе Степногорск Акмолинской области;
рекультивация карьера месторождения Маныбай в Акмолинской области;
постмониторинг рекультивированных объектов, включая ежеквартальный осмотр состояния и оценка радиационного уровня на территории отработанных урановых рудников в Акмолинской области;
ликвидация исторических радиоактивных загрязнений на территории города Усть-Каменогорск и предприятий, имеющих в обращении ампульные источники ионизирующего излучения;
ликвидиция исторических радиоактивных загрязнений в городе Семей;
радиационный мониторинг за ведением хозяйственной деятельности на территории бывшего Семипалатинского испытательного ядеpного полигона (область Абай);
радиационный мониторинг на комплексах исследовательских реакторов "Байкал-1", "ИГР" Республиканского государственного предприятия, "Национальный ядерный центр" (Майский район Павлодарской области);
обеспечение экологической безопасности международного банка ядерного топлива на базе Ульбинского металлургического завода (Восточно-Казахстанская область);
радиационный мониторинг 4 бездействующих рекультивированных урановых рудников на территории Акмолинской области;
мониторинг 6 отработанных урановых месторождений Северо-Казахстанской области;
мониторинг питьевых водопунктов в пределах Северо-Казахстанской урановорудной провинции (Акмолинская, Северо-Казахстанская области), Бетпакдала-Шу-Илейской и Шу-Сарысуйской урановой провинций и Северо-Прибалхашской торий-редкометалльной провинции (Карагандинская область), рудных зон торий-редкометалльных провинций (Восточно-Казахстанская область);
уточнение радиационно-гигиенических паспортов по сбору и анализу результатов радиоэкологических исследований и природоохранных мероприятий в радиационно-опасных зонах и на радиационных объектах областей Центрального региона Республики Казахстан;
проведение работ по захоронению отработанных источников ионизирующих излучений на предприятиях областей региона, включая бесхозные источники ионизирующих излучений;
дифференциация улично-дорожной сети по составу транспортных потоков с выделением основного объема грузового движения на специализированных магистралях;
проведение шумозащитных мероприятий на территориях населенных пунктов, которые пересекают автомобильные и железные дороги (формирование шумозащитных посадок зеленых насаждений, использование акустических экранов, звукоизоляция окон);
проведение инвентаризации и комплексного исследования источников электромагнитного излучения;
уменьшение излучаемой мощности передатчиков и антенн;
ограничение доступа к источникам излучения, в том числе вторичного излучения (сетям, конструкциям зданий, коммуникациям).
расчетный срок:
обеспечение постоянного контроля за радиационной обстановкой на территории региона;
контроль радиационного загрязнения земель в местах осуществления работ по добыче и переработке полезных ископаемых;
снижение дозовых нагрузок в радиационно опасных территориях, районах со сверхнормативным уровнем физических воздействий до безопасного и нормативного уровня, в первую очередь, на территориях с высокой плотностью населения и зонах высокого природного радиационного фона;
обеспечение размещения радиоактивных отходов в областях региона в соответствии с проектной и технической документацией;
контроль и ограничение несанкционированного доступа к радиоактивным материалам, а также предотвращение незапланированного выброса радиоактивных веществ в окружающую среду;
приведение в соответствие с установленными требованиями природных и техногенных радиоэкологически опасных объектов;
устройство санитарно-защитных зон и зон наблюдения вокруг радиационных объектов;
постоянное снижение устанавливаемых дозовых нагрузок на население региона;
контроль за переработкой и распространением загрязненных радионуклидами продуктов;
оценка воздействия радиоактивных материалов на здоровье населения и окружающую среду в регионе;
проведение полной инвентаризации радиоактивного загрязнения на территории областей региона с созданием базы данных по радиоактивности природных сред, рекультивации нарушенных земель и подземных горизонтов в соответствии с производственными программами и проектами отработки месторождений полезных ископаемых;
проведение обязательного контроля радиационной обстановки и радоноопасности территории при отводе земельных участков для нового жилищного и гражданского строительства;
расширение сети постов наблюдения за уровнем гамма-излучения на местности и радиоактивным загрязнением приземного слоя атмосферы региона;
функциональное зонирование территории населенных пунктов областей региона и города Астаны с отделением селитебной и рекреационной зон от производственной, коммунально-складской зон и основных транспортных коммуникаций и формирование застройки с учетом требуемой степени акустического комфорта;
рациональная организация воздушного движения;
проектирование новых автомагистралей с учетом санитарных разрывов по шуму и вибрации, выбросам загрязняющих веществ;
применение планировочных решений при размещении радиотехнических объектов с учетом мощности передатчиков, характеристики направленности, высоты размещения и конструктивных особенностей антенн, рельефа местности, функционального значения прилегающих территорий, этажности застройки в целях соблюдения нормативных предельно-допустимых уровней для электромагнитных излучений;
разработка проектов санитарно-защитных зон от источников электромагнитных излучений радиочастотного диапазона.
прогнозный период:
ликвидация исторических радиоактивных загрязнений на территории региона;
совершенствование системы мониторинга радиационной обстановки в регионе;
рациональное размещение источников электромагнитного поля и применение средств защиты, в том числе экранирование источников.

кәсіпорындардың қауіптілік сыныбына байланысты санитариялық-қорғаныш аймақтары аумағының кемінде 40-60% мөлшерінде кәсіпорындардың санитариялық-қорғаныщ аймақтарын ұйымдастыру және жасыл екпелердің шаңға, газға төзімді тұқымдарымен көгалдандыру;
өңір облыстарының елді мекендерінде жасыл екпелердің ауданын ұлғайту;
халықты атмосфералық ауаның сапасы туралы ақпараттандыра отырып атмосфералық ауаның ластану деңгейін жедел және жүйелі мониторингілеуді қамтамасыз ету;
"Қазгидромет" республикалық мемлекеттік кәсіпорны атмосфералық ауаның ластануын бақылаудың автоматты және стационарлық бекеттерінің желісін нормативтік мәндерге дейін кеңейту;
"Қазгидромет" республикалық мемлекеттік кәсіпорны аумақтық бөлімшесінің мониторингтік желісі айқындайтын ластаушы заттардың параметрлері мен тізбесін кеңейту.
болжамды кезең:
өңірдің шаруашылық кешенінің өнеркәсіптің, ауыл шаруашылығының түрлі салаларын барынша қамти отырып, төмен көміртекті экономикаға көшуін қамтамасыз ету;
өңір кәсіпорындарында қоршаған ортаға ластаушы заттардың шығарындыларын тазартудың инновациялық экологиялық технологияларын енгізу;
жаңартылатын энергия көздері секторын дамытудың нысаналы көрсеткіштерін ескере отырып, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі жобаларды кеңінен енгізу;
өнеркәсіптің барлық салаларында ең озық қолжетімді технологияларды енгізу негізінде эмиссиялардың техникалық үлестік нормативтерін әзірлеу мен енгізу;
тұрақты қалалық жоспарлаумен және ресурс үнемдеуші және экологиялық таза технологияларды дамытумен "жасыл" қалалық инфрақұрылымды құру;
қалалық азаматтық көлікті электр немесе сутегіге ауыстыру;
көліктің баламалы түрлерін және электромобильдер үшін тиісті инфрақұрылымды дамыту;
өңірдің барлық облыс орталықтарында күнделікті жұмысқа (немесе оқуға), сондай-ақ сапарларға жүріп-тұру кезінде велосипед көлігін пайдалану үлесін 100%-ға дейін жеткізу;
өңір аумағын атмосфералық ауаның жай-күйі мониторингімен толық қамту.
83. Халықты физикалық факторлардан қорғау жөніндегі негізгі іс-шараларға радиациядан, шу әсерінен және электромагниттік сәулеленуден қорғау жөніндегі іс-шаралар жатады.
Физикалық әсер ету факторларынан қорғау бойынша жобалық ұсыныстар мыналарды қамтиды:
бірінші кезең
жобалау және техникалық құжаттамаға сәйкес өңір облыстарында радиоактивті қалдықтарды орналастыруды қамтамасыз ету;
топырақтың жоғарғы қабатын 10 сантиметр тереңдікке дейін алып қоюды жүргізе отырып, кейіннен оны арнайы бөлінген орындарға көме отырып, Семей ядролық сынақ полигоны аумағының радиоактивті ластануын жою не аса қауіпті учаскелерде оның деңгейін төмендету жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
атмосфералық ауаның, жер асты және жер үсті суларының, топырақ пен өсімдіктердің радиоактивті ластану деңгейіне тұрақты мониторинг жүргізу, сондай-ақ Семей ядролық сынақ полигоны аумағындағы радионуклидтердің көші-қон параметрлерін айқындау;
Ақмола облысы Степногорск қаласында радиоактивті қалдықтарды көму аумақтарын оңалту;
Ақмола облысындағы Мыңбай кен орнының карьерін рекультивациялау;
Ақмола облысында пайдаланылған уран кеніштерінің аумағындағы жай-күйді тоқсан сайын тексеруді және радиациялық деңгейді бағалауды қоса алғанда, рекультивацияланған объектілерді постмониторингілеу;
Өскемен қаласының аумағында және айналымда иондаушы сәулеленудің ампулалық көздері бар кәсіпорындарда Тарихи радиоактивті ластануларды жою;
Семей қаласында тарихи радиоактивті ластануларды жою;
бұрынғы Семей ядролық сынақ полигоны (Абай облысы) аумағында шаруашылық қызметті жүргізудің радиациялық мониторингі;
"Ұлттық ядролық орталық" республикалық мемлекеттік кәсіпорны (Павлодар облысының Май ауданы) "Байкал-1", "ИГР" зерттеу реакторларының кешендеріндегі радиациялық мониторинг;
Үлбі металлургия зауытының (Шығыс Қазақстан облысы) базасында Халықаралық ядролық отын банкінің экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
Ақмола облысының аумағында жұмыс істемейтін 4 рекультивацияланған уран кенішінің радиациялық мониторингі;
Солтүстік Қазақстан облысының 6 пайдаланылған уран кен орындарын мониторингілеу;
Солтүстік Қазақстан уран-кені провинциясы (Ақмола, Солтүстік Қазақстан облыстары), Бетпақдала-Шу-Іле және Шу-Сарысу уран провинциялары және Солтүстік Балқаш торий-сирек металдар провинциясы (Қарағанды облысы), торий-сирек металдар провинциялардың кенді аймақтары (Шығыс Қазақстан облысы) шегіндегі ауыз су пункттерінің мониторингі;
Қазақстан Республикасының Орталық өңірі облыстарының радиациялық қауіпті аймақтарында және радиациялық объектілерінде радиоэкологиялық зерттеулер мен табиғат қорғау іс-шараларының нәтижелерін жинау және талдау жөніндегі радиациялық-гигиеналық паспорттарды нақтылау;
иондаушы сәулеленудің иесіз көздерін (ИСК) қоса алғанда, өңір облыстарының кәсіпорындарында иондаушы сәулеленудің пайдаланылған көздерін көму жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
мамандандырылған магистральдарда жүк қозғалысының негізгі көлемін бөле отырып, көше-жол желісін көлік ағындарының құрамы бойынша саралау;
автомобиль және темір жолдарды кесіп өтетін елді мекендердің аумақтарында шудан қорғау іс-шараларын жүргізу (жасыл желектердің шудан қорғау екпелерін қалыптастыру, акустикалық экрандарды пайдалану, терезелерді дыбыстық оқшаулау);
электромагниттік сәулелену көздеріне түгендеу және кешенді зерттеу жүргізу;
таратқыштар мен антенналардың сәулелену қуатын азайту;
сәулелену көздеріне, оның ішінде қайталама сәулелену көздеріне (желілерге, ғимараттар конструкцияларына, коммуникацияларға) қол жеткізуді шектеу).
есептік мерзім:
өңір аумағында радиациялық жағдайды тұрақты бақылауды қамтамасыз ету;
пайдалы қазбаларды өндіру және қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру орындарында жердің радиациялық ластануын бақылау;
радиациялық қауіпті аумақтарда, дене әсерінің нормативтен тыс деңгейі бар аудандарда, бірінші кезекте халықтың тығыздығы жоғары аумақтарда және табиғи радиациялық фоны жоғары аймақтарда дозалық жүктемелерді қауіпсіз және нормативтік деңгейге дейін төмендету;
жобалау және техникалық құжаттамаға сәйкес өңір облыстарында радиоактивті қалдықтарды орналастыруды қамтамасыз ету;
радиоактивті материалдарға рұқсатсыз қол жеткізуді бақылау және шектеу, сондай-ақ радиоактивті заттардың қоршаған ортаға жоспарланбаған шығарылуын болғызбау;
табиғи және техногендік радиоэкологиялық қауіпті объектілерді белгіленген талаптарға сәйкес келтіру;
радиациялық объектілердің айналасындағы санитариялық-қорғаныш аймақтары мен бақылау аймақтарын орнату;
өңір халқына белгіленетін дозалық жүктемелерді тұрақты төмендету;
радионуклидтермен ластанған өнімдерді қайта өңдеу мен таратуды бақылау;
радиоактивті материалдардың өңірдегі халықтың денсаулығына және қоршаған ортаға әсерін бағалау;
өндірістік бағдарламаларға және пайдалы қазбалар кен орындарын игеру жобаларына сәйкес табиғи орталардың радиоактивтілігі, бұзылған жерлер мен жерасты көкжиектерін қалпына келтіру жөніндегі мәліметтер базасын құра отырып, өңір облыстарының аумағында радиоактивті ластануға толық түгендеу жүргізу;
жаңа тұрғын үй және азаматтық құрылыс үшін жер учаскелерін бөлу кезінде аумақтың радиациялық жағдайына және радон қауіптілігіне міндетті бақылау жүргізу;
жергілікті жердегі гамма сәулелену деңгейін және өңір атмосферасының жер үсті қабатының радиоактивті ластануын бақылау бекеттерінің желісін кеңейту;
қоныстану және рекреациялық аймақтарды өндірістік, коммуналдық-қойма аймақтарынан және негізгі көлік коммуникацияларынан бөле отырып, облыстардың өңірлердің және Астана қаласының елді мекендерінің аумағын функционалдық аймақтарға бөлу және акустикалық жайлылықтың талап етілетін дәрежесін ескере отырып, құрылыс салуды қалыптастыру;
әуе қозғалысын ұтымды ұйымдастыру;
шу мен діріл, ластаушы заттар шығарындылары бойынша санитариялық алшақтықтарды ескере отырып, жаңа автомагистральдарды жобалау;
электромагниттік сәулелену үшін нормативтік шекті жол берілетін деңгейлерді сақтау мақсатында таратқыштардың қуатын, антенналардың бағытталу сипаттамасын, орналасу биіктігін және конструктивтік ерекшеліктерін, жергілікті жердің рельефін, іргелес аумақтардың функционалдық мәнін, құрылыстың қабаттылығын ескере отырып, радиотехникалық объектілерді орналастыру кезінде жоспарлау шешімдерін қолдану;
радиожиілік диапазонындағы электромагниттік сәулелену көздерінен санитариялық-қорғаныш аймақтарының жобаларын әзірлеу.
болжамды кезең:
өңір аумағында тарихи радиоактивті ластануларды жою;
өңірдегі радиациялық жағдай мониторингі жүйесін жетілдіру;
электромагниттік өріс көздерін ұтымды орналастыру және қорғау құралдарын қолдану, оның ішінде көздерді экрандау.

84. Актуальность проблемы охраны водных ресурсов в Центральном регионе Республики Казахстан обосновывается увеличивающейся экологической нагрузкой, как на поверхностные водные объекты, так и на подземные водоносные горизонты, являющиеся источником питьевого водоснабжения.
Мероприятия по охране и рациональному использованию водных ресурсов в регионе включают в себя:
первый этап:
улучшение экологического состояния и решение проблемы обмеления озера Балкаш, в том числе за счет снижения сбросов и внедрения водоосберегающих технологий на Балхашском медеплавильном заводе, сернокислотном цехе и Балхашской теплоэлектроцентрали, озеленения береговой линии;
продолжение переговоров c Китайской Народной Республикой по контролю подачи воды трансграничной реки Или в целях недопущения обмеления озера Балкаш;
снижение уровня класса качества воды по озеру Балкаш, по рекам Тобыл, Есиль, Кара-Кенгир с 5 до 4 класса, по рекам Ертис и Нура с 4 до 3 класса;
осуществление мероприятий по охране поверхностных и подземных вод от загрязнения, предусмотренных проектными материалами и текущими планами природоохранных мероприятий предприятий;
разработка паспортов рек и озер региона;
проведение работ по установлению водоохранных зон и водоохранных водных объектов для предотвращения их загрязнения, засорения и истощения;
закрепление на местности границ водоохранных зон и прибрежных защитных полос специальными информационными знаками;
организация зон санитарной охраны источников водоснабжения, водопроводных сооружений и водоводов;
реконструкция и модернизация канала имени Каныша Сатпаева;
реконструкция и очистка Астанинского водохранилища от донно-иловых отложений;
проведение очистки русел рек Ертис, Есиль, Тобыл, Нура, Селеты, Топар;
проведение природоохранных попусков рек;
внедрение водосберегающих технологий на 15% всех посевных площадей региона с обеспечением уменьшения полива напуском с 80% до 5%;
очистка и санация водоемов озер Щучинско-Боровской курортной зоны (Щучье, Бурабай, Карасу, Катарколь) от загрязнения;
очистка водоемов города Кокшетау (озеро Копа, река Кылшыкты) от загрязнения иловыми отложениями и сорной растительностью;
ликвидация загрязнения подземных вод авиакеросином в районе старого аэропорта в городе Семей;
очистка реки Нуры и промышленной площадки бывшего акционерного общества "Карбид" от вторичного загрязнение ртутью донных отложений в городе Темиртау Карагандинской области;
мониторинг и проведение мероприятий по ликвидации загрязнения от накопителя промышленных стоков бывшего завода медно-аммиачного производства в водоохранной зоне реки Тобыл в черте города Костанай;
ликвидация исторического загрязнения ртутью и накопителя сточных вод Былкылдак на территории Северной промышленной зоны города Павлодара;
ремонт и строительство канализационных очистных сооружений полной биологической очистки города Семей в целях исключения сброса недостаточно очищенных сточных вод в трансграничную реку Ертис;
реконструкция систем водоотведения в городах Жезказган, Семей, Кокшетау, Усть-Каменогорск, Петропавловск, Павлодар, Караганда, Степногорск, Сатпаев, Шахтинск, Сарань, Рудный, Экибастуз, Аксу, Щучинск, Лисаковск, Курчатов, Алтай, Житикара, Серебрянск;
строительство канализационных очистных сооружений в городах Астана, Костанай, Балхаш, Атбасар, Аягоз, Есиль, Степняк, Аркалык, Сергеевка, Булаево, Тайынша, Мамлютка, Шар, Ерейментау, Макинск, Акколь, Каркаралинск, Каражал;
строительство и реконструкция очистных сооружений и канализационных систем в области (включая строительство канализационных очистных сооружений в Караганде, Жезказгане, Балхаше, Сатпаеве, Сарани, Шахтинске, Абае, Каражале, Шетском, Жанааркинском, Нуринском, Бухар-Жырауском, Осакаровском, Улытауском, Актогайском районах);
реконструкция и строительство канализационных очистных сооружений в городах Лисаковск, Рудный, Житикара, Аркалык;
строительство станции биологической очистки в городе Костанай;
реконструкция и строительство канализационных очистных сооружений в малых городах и сельских населенных пунктах Северо-Казахстанской области;
строительство и реконструкция систем водоснабжения и водоотведения в сельской местности областей региона, населенных пунктов, прилегающих к городу Астане;
обеспечение всех строящихся, размещаемых, реконструируемых объектов сооружениями, гарантирующими охрану водных объектов от загрязнения, засорения и истощения вод в соответствии с требованиями Водного кодекса Республики Казахстан;
рассмотрение вопроса выноса промышленных производств, сельскохозяйственных предприятий, стихийных свалок, скотомогильников из водоохранных зон и прибрежных полос поверхностных водотоков по согласованию с собственниками;
проведение постоянного мониторинга поверхностных водных ресурсов.
реализация соглашений по охране качества воды, а также о совместном использовании и охране трансграничных рек Ертис, Есиль, Тобыл.
расчетный срок:
проведение работ по сохранению биоразнообразия озера Балкаш, включая механизированную очистку;
проведение комплексных научно-изыскательских работ гидрологических исследований и изысканий для научного обоснования весенних природоохранных попусков воды на обводнение поймы реки Ертис с целью повышения урожайности пойменных лугов и сохранения водной экосистемы и экологического биоразнообразия природной пойменной геосистемы реки Ертис;
снижение уровня загрязнения и увеличение водности трансграничных рек Ертис, Есиль, Тобыл;
решение вопроса трансграничного загрязнения реки Кара Ертис со стороны Китайской Народной Республики на государственном уровне и проведение совместных обследований рек для определения источников загрязнения поверхностных вод;
проведение заседаний рабочих групп по бассейнам рек Ертис, Есиль, Тобыл Казахстанско-Российской комиссии по совместному использованию и охране трансграничных водных объектов;
реализация проектов по обеспечению стабильным водоснабжением населения;
проведение мероприятий по дноуглублению русел рек и водоемов и санитарной очистке прилегающих водоохранных зон;
разработка и внедрение единых для трансграничных бассейнов унифицированных систем учета воды и их использования, а также региональных систем мониторинга;
строительство, модернизация, реконструкция систем водоотведения, канализационных систем, канализационных коллекторов, очистных сооружений и канализационных сетей в городах региона;
строительство и реконструкция сетей канализации в районах областей;
строительство, восстановление берегозащитных дамб и расчистка русел рек;
применение влагосберегающих технологий в сельском хозяйстве, с расширением площадей орошаемых земель, в том числе с внедрением систем капельного орошения;
переход к сельскохозяйственным культурам с более высокой добавленной стоимостью и менее водоемким;
внедрение предприятиями технологий по водосбережению и повторному использованию воды;
разработка отечественных и адаптация зарубежных технологий очистки сточных и возвратных вод;
установление границ водоохранных зон, прибрежных защитных и береговых полос поверхностных водных объектов в соответствии с требованиями Водного кодекса Республики Казахстан с включением мероприятий по залужению и облесению;
проведение постоянного мониторинга поверхностных водных ресурсов;
рассмотрение вопроса выноса промышленных производств, сельскохозяйственных предприятий, стихийных свалок, скотомогильников из водоохранных зон и прибрежных полос поверхностных водотоков по согласованию с собственниками;
организация сети наблюдательных скважин, обеспечивающих мониторинговые наблюдения за водным режимом и качеством подземных вод.
прогнозный период:
обеспечение рационального использования водных ресурсов региона и защищенности населения от негативного воздействия вод;
восстановление и экологическая реабилитация водных объектов, утративших способность к самоочищению, предотвращение истощения водных объектов, ликвидация их засорения и загрязнения;
реализация проектов по сохранению экосистемы озера Балкаш;
снижение уровня загрязнения и увеличение водности трансграничных рек Ертис, Есиль, Тобыл;
контроль за рациональным использованием водных ресурсов;
соблюдение предприятиями установленных лимитов водопользования (водопотребления, водоотведения) и нормативов допустимого сброса сточных вод;
реализация природоохранных мероприятий на предприятиях и перевод их на полное оборотное водоснабжение;
внедрение современных методов и передовых технологий очистки сточных вод, обезвреживания и утилизации осадков с очистных сооружений;
обеспечение всех строящихся, размещаемых, реконструируемых объектов сооружениями, гарантирующими охрану водных объектов от загрязнения, засорения и истощения вод в соответствии с требованиями Водного кодекса Республики Казахстан;
развитие системы контроля над состоянием водных объектов и их использованием (создание базы данных по предприятиям-загрязнителям);
цифровизация водной отрасли, разработка информационной системы управления водными режимами на водоемах с внедрением 3D-моделирования.

84. Қазақстан Республикасының Орталық өңірінде су ресурстарын қорғау проблемасының өзектілігі жерүсті су объектілеріне де, ауыз сумен жабдықтау көзі болып табылатын жерасты су көкжиектерінде де артып келе жатқан экологиялық жүктемемен негізделеді.
Аймақтағы су ресурстарын қорғау және ұтымды пайдалану жөніндегі іс-шараларға мыналар кіреді:
бірінші кезең:
Балқаш мыс балқыту зауытында, күкірт қышқылы цехында және Балқаш жылу электр орталығында төгінділерді азайту және су үнемдеу технологияларын енгізу, жағалау сызығын көгалдандыру есебінен Балқаш көлінің экологиялық жай-күйін жақсарту және таяздану проблемасын шешу;
Балқаш көлінің таяздануына жол бермеу мақсатында Қытай Халық Республикасымен трансшекаралық Іле өзенінің су берілуін бақылау жөнінде келіссөздерді жалғастыру;
Балқаш көлі бойынша, Тобыл, Есіл, Қара-Кеңгір өзендері бойынша су сапасы класының деңгейін 5-тен 4-классқа дейін, Ертіс және Нұра өзендері бойынша 4-тен 3- классқа дейін төмендету;
кәсіпорындардың жобалық материалдарында және табиғат қорғау іс-шараларының ағымдағы жоспарларында көзделген жерүсті және жерасты суларын ластанудан қорғау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру;
өңірдің өзендері мен көлдерінің паспорттарын әзірлеу;
олардың ластануын, бітелуін және сарқылуын болдырмау үшін су қорғау аймақтары мен су қорғау су объектілерін белгілеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
жергілікті жерде су қорғау аймақтары мен жағалаудағы қорғау белдеулерінің шекараларын арнайы ақпараттық белгілермен бекіту;
сумен жабдықтау көздерін, су құбыры құрылыстары мен су құбырларын санитарлық қорғау аймақтарын ұйымдастыру;
Қаныш Сәтбаев атындағы арнаны қайта жаңарту және жаңғырту;
Астана су қоймасын түбіндегі шөгінділерден қайта жаңарту және тазарту;
Ертіс, Есіл, Тобыл, Нұра, Сілеті, Топар өзендерінің арналарын тазартуды жүргізу;
өзендердің табиғатты қорғау су жіберулерін жүргізу;
суаруды 80%-дан 5%-ға дейін азайтуды қамтамасыз ете отырып, өңірдің барлық егіс алқаптарының 15%-на су үнемдеу технологияларын енгізу;
Щучинск-Бурабай курорттық аймағы (Щучье, Бурабай, Қарасу, Қатаркөл) көлдерінің су айдындарын ластанудан тазарту және санациялау;
Көкшетау қаласының су айдындарын (Қопа көлі, Қылшықты өзені) тұнба шөгінділерімен және арамшөпті өсімдіктермен ластанудан тазарту;
Семей қаласындағы ескі әуежай ауданында жер асты суларының авиакеросинмен ластануын жою;
Нұра өзені мен бұрынғы "Карбид" акционерлік қоғамының өнеркәсіптік алаңын Қарағанды облысының Теміртау қаласындағы түптік шөгінділерінің сынаппен қайталама ластануынан тазарту;
Қостанай қаласы шегіндегі Тобыл өзенінің су қорғау аймағында бұрынғы мыс-аммиак өндірісі зауытының өнеркәсіптік ағындарының жинақтауышынан ластануды жою жөніндегі іс-шараларды мониторингілеу және жүргізу;
Павлодар қаласының солтүстік өнеркәсіптік аймағының аумағында сынаппен Тарихи ластануды және сарқынды суларды жинауды жою;
Ертіс трансшекаралық өзеніне жеткіліксіз тазартылған сарқынды сулардың төгілуін болдырмау мақсатында Семей қаласын толық биологиялық тазартудың кәріздік тазарту құрылыстарын жөндеу және салу;
Жезқазған, Семей, Көкшетау, Өскемен, Петропавл, Павлодар, Қарағанды, Степногорск, Сәтбаев, Шахтинск, Саран, Рудный, Екібастұз, Ақсу, Щучинск, Лисаков, Курчатов, Алтай, Жітіқара, Серебрянск қалаларында су бұру жүйелерін қайта жаңарту;
Астана, Қостанай, Балқаш, Атбасар, Аягөз, Есіл, Степняк, Арқалық, Сергеевка, Булаево, Тайынша, Мамлютка, Шар, Ерейментау, Макинск, Ақкөл, Қарқаралы, Қаражал қалаларында кәріздік тазарту құрылыстарын салу;
облыста тазарту құрылыстары мен кәріз жүйелерін салу және реконструкциялау (Қарағанды, Жезқазған, Балқаш, Сәтпаев, Саран, Шахтинск, Абай, Қаражал, Шет, Жаңаарқа, Нұра, Бұқар жырау, Осакаров, Ұлытау, Ақтоғай аудандарында кәріздік тазарту құрылыстарын салуды қоса алғанда);
Лисаков, Рудный, Жітіқара, Арқалық қалаларында кәріздік тазарту құрылыстарын реконструкциялау және салу;
Қостанай қаласында биологиялық тазарту станциясын (БТС) салу;
Солтүстік Қазақстан облысының шағын қалалары мен ауылдық елді мекендерінде кәріздік тазарту құрылыстарын реконструкциялау және салу;
өңір облыстарының ауылдық жерлерінде, Астана қаласына іргелес елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салу және реконструкциялау;
барлық салынып жатқан, орналастырылатын, реконструкцияланатын объектілерді Қазақстан Республикасы Су кодексінің талаптарына сәйкес су объектілерін судың ластануынан, бітелуінен және сарқылуынан қорғауға кепілдік беретін құрылыстармен қамтамасыз ету;
меншік иелерінің келісімі бойынша өнеркәсіп өндірістерін, ауыл шаруашылығы кәсіпорындарын, стихиялық полигондарды, мал қорымдарын су қорғау аймақтарынан және жер үсті су ағындарының жағалау белдеулерінен шығару мәселесін қарау;
жерүсті су ресурстарына тұрақты мониторинг жүргізу.
су сапасын қорғау, сондай-ақ Ертіс, Есіл, Тобыл трансшекаралық өзендерін бірлесіп пайдалану және қорғау туралы келісімдерді іске асыру.
есептік мерзім:
механикаландырылған тазартуды қоса алғанда, Балқаш биоалуантүрлілігін сақтау жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
жайылма шалғындарының шығымдылығын арттыру және Ертіс өзенінің табиғи жайылма геожүйесінің су экожүйесі мен экологиялық биоәртүрлілігін сақтау мақсатында Ертіс өзенінің жайылмасын суландыруға көктемгі табиғат қорғау су жіберулерін ғылыми негіздеу үшін кешенді ғылыми-іздестіру жұмыстарын гидрологиялық зерттеулер мен ізденістер жүргізу;
Ертіс, Есіл, Тобыл трансшекаралық өзендерінің ластану деңгейін төмендету және сулылығын арттыру;
Қытай Халық Республикасы тарапынан Қара Ертіс өзенінің мемлекеттік деңгейде трансшекаралық ластануы мәселесін шешу және жер үсті суларының ластану көздерін айқындау үшін өзендерге бірлескен зерттеулер жүргізу;
трансшекаралық су объектілерін бірлесіп пайдалану және қорғау жөніндегі Қазақстан-Ресей комиссиясының Ертіс, Есіл, Тобыл өзендерінің бассейндері бойынша жұмыс топтарының отырыстарын өткізу;
халықты тұрақты сумен қамтамасыз ету жөніндегі жобаларды іске асыру;
халықты тұрақты сумен қамтамасыз ету жөніндегі жобаларды іске асыру;
трансшекаралық бассейндер үшін бірыңғай суды есепке алу және оларды пайдалану жүйелерін, сондай-ақ өңірлік мониторинг жүйелерін әзірлеу және енгізу;
өңір қалаларында су бұру жүйелерін, кәріз жүйелерін, кәріз коллекторларын, тазарту құрылыстарын және кәріз желілерін салу, жаңғырту, реконструкциялау;
облыстардың аудандарында кәріз желілерін салу және реконструкциялау;
жағалаудан қорғау бөгеттерін салу, қалпына келтіру және өзендерінің арналарын тазарту;
суармалы жерлердің алаңдарын кеңейте отырып, оның ішінде тамшылатып суару жүйелерін енгізе отырып, ауыл шаруашылығында ылғал үнемдейтін технологияларды қолдану;
қосылған құны неғұрлым жоғары және су сыйымдылығы аз ауыл шаруашылығы дақылдарына көшу;
кәсіпорындардың су үнемдеу және суды қайта пайдалану жөніндегі технологияларды енгізуі;
сарқынды және қайтарымды суларды тазартудың отандық және шетелдік технологияларын әзірлеу және бейімдеу;
көгалдандыру және орман өсіру жөніндегі іс-шараларды қоса отырып, Қазақстан Республикасы Су кодексінің талаптарына сәйкес су қорғау аймақтарының, жер үсті су объектілерінің жағалау қорғаныш және жағалау белдеулерінің шекараларын белгілеу;
жер үсті су ресурстарына тұрақты мониторинг жүргізу;
меншік иелерінің келісімі бойынша өнеркәсіп өндірістерін, ауыл шаруашылығы кәсіпорындарын, стихиялық қоқыс үйінділерін, мал қорымдарын су қорғау аймақтарынан және жер үсті су ағындарының жағалау белдеулерінен шығару мәселесін қарау;
су режимі мен жер асты суларының сапасына мониторингтік бақылауды қамтамасыз ететін байқау ұңғымалары желісін ұйымдастыру.
болжамды кезең:
өңірдің су ресурстарын ұтымды пайдалануды және халықтың судың теріс әсерінен қорғалуын қамтамасыз ету;
өзін-өзі тазарту қабілетін жоғалтқан су объектілерін қалпына келтіру және экологиялық оңалту, су объектілерінің сарқылуын болғызбау, олардың бітелуі мен ластануын жою;
Балқаш көлінің экожүйесін сақтау жөніндегі жобаларды іске асыру;
Ертіс, Есіл, Тобыл трансшекаралық өзендерінің ластану деңгейін төмендету және сулылығын арттыру;
су ресурстарын ұтымды пайдалануды бақылау;
кәсіпорындардың суды пайдаланудың (су тұтынудың, су бұрудың) белгіленген лимиттерін және сарқынды суларды жол берілетін ағызу нормативтерін сақтауы;
кәсіпорындарда табиғат қорғау іс-шараларын іске асыру және оларды толық айналымдағы сумен жабдықтауға көшіру;
ағынды суларды тазартудың, тазарту құрылыстарынан жауын-шашынды залалсыздандырудың және кәдеге жаратудың заманауи әдістері мен озық технологияларын енгізу;
барлық салынып жатқан, орналастырылатын, реконструкцияланатын объектілерді Қазақстан Республикасы Су кодексінің талаптарына сәйкес су объектілерін судың ластануынан, бітелуінен және сарқылуынан қорғауға кепілдік беретін құрылыстармен қамтамасыз ету;
су объектілерінің жай–күйін және олардың пайдаланылуын бақылау жүйесін дамыту (ластаушы кәсіпорындар бойынша деректер базасын құру);
3D-модельдеуді енгізе отырып, су саласын цифрландыру, су айдындарында су режимдерін басқарудың ақпараттық жүйесін әзірлеу.

85. К основным проблемам в сфере использования земельных ресурсов региона относятся деградация сельскохозяйственных земель, засоление и снижение плодородия почв, нерациональное использование сельскохозяйственных земель, использование земельных участков не по назначению, загрязнение земель отходами горнодобывающей и металлургической промышленности, нарушение требований складирования твердых бытовых отходов и образование несанкционированных свалок.
Комплекс мер по охране земельных ресурсов на территории региона включает систему правовых, организационных, экономических, технологических и других мероприятий, направленных на охрану земли, рациональное использование земель, предотвращение необоснованного изъятия земель из сельскохозяйственного и лесохозяйственного оборота, а также на восстановление и повышение плодородия почв.
Мероприятия по охране и рациональному использованию земельных ресурсов включают:
первый этап:
рекультивация нарушенных и загрязненных земель, в первую очередь, в Карагандинской, Восточно-Казахстанской, Павлодарской областях, областях Абай, Ұлытау (общая площадь нарушенных земель региона на конец 2023 года составила 138,5 тысяч гектаров или 0,1% от общей площади земель);
разработка горнодобывающими предприятиями областей региона программ по переработке вскрышных пород, ликвидации накопленных вскрышных пород;
ужесточение экологических требований к предприятиям, размещающим многотоннажные вскрышные породы;
составление реестра загрязненных (в том числе исторических) территорий областей региона;
рекультивация нарушенных земель предприятий по добыче и переработке полезных ископаемых и теплоэнергетики в Карагандинской области;
проведение на территории Семипалатинского испытательного ядерного полигона ремедиационных мероприятий по ликвидации последствий испытаний ядерного оружия на радиационно-загрязненных участках общей площадью 1 426,8 квадратных километров (за пределами испытательных площадок Семипалатинского испытательного ядерного полигона), включающих проведение изъятия верхнего слоя грунта до глубины 10 сантиметров с последующим его захоронением в специально отведенных местах;
вывоз около 100 тысяч кубических метров радиоактивного грунта с площадок Семипалатинского испытательного ядерного полигона до 2027 года с дальнейшим его помещением в специально построенный пункт хранения радиоактивных отходов;
организация системы ограничения доступа посредством создания физических барьеров: ограничительных рвов и заборных ограждений с обязательной установкой предупреждающих знаков при отсутствии необходимости вывода радиационно-загрязненных участков Семипалатинского испытательного ядерного полигона из категории земель запаса;
проведение мероприятий по установлению дальнейшего статуса земель Семипалатинского испытательного ядерного полигона;
рекультивация нарушенных земель, оставшихся бесхозными в результате ликвидации ряда угледобывающих предприятий Карагандинской области;
ликвидация вторичного загрязнения ртутью донных отложений реки Нуры и промышленной площадки бывшего акционерного общества "Карбид" в городе Темиртау;
рекультивация земель, расположенных на территории бывшей радиолокационной станции "Дарьял-У" (Балхаш-9), использовавшегося для хранения полихлордифенил-содержащего оборудования и отходов в Актогайском районе Карагандинской области;
рекультивация земель, представленных складами баритовых отходов Карагайлинского комбината обогащения руды в Каркаралинском районе Карагандинской области;
реализация проекта закрытия стволов старых шахт в поселке Акшатау Шетского района Карагандинской области;

85. Аймақтың жер ресурстарын пайдалану саласындағы негізгі проблемаларға ауыл шаруашылығы жерлерінің деградациясы, топырақтың тұздануы және құнарлылығының төмендеуі, ауыл шаруашылығы жерлерін ұтымсыз пайдалану, жер учаскелерін мақсатсыз пайдалану, жерді тау-кен және металлургия өнеркәсібінің қалдықтарымен ластау, тұрмыстық қатты қалдықтарды сақтау талаптарын бұзу және рұқсат етілмеген полигондардың пайда болуы жатады.
Аймақ аумағындағы жер ресурстарын қорғау жөніндегі шаралар кешені жерді қорғауға, жерді ұтымды пайдалануға, жерді ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы айналымынан негізсіз алып қоюдың алдын алуға, сондай-ақ топырақтың құнарлылығын қалпына келтіруге және арттыруға бағытталған құқықтық, ұйымдастырушылық, экономикалық, технологиялық және басқа да іс-шаралар жүйесін қамтиды.
Жер ресурстарын қорғау және ұтымды пайдалану жөніндегі іс-шаралар мыналарды қамтиды:
бірінші кезең:
бірінші кезекте Қарағанды, Шығыс Қазақстан, Павлодар облыстарында, Абай, Ұлытау облыстарында бұзылған және ластанған жерлерді рекультивациялау (өңірдің бұзылған жерлерінің жалпы ауданы 2023 жылдың аяғында 138,5 мың гектарды немесе жердің жалпы көлемінің 0,1% -ын құрады);
өңір облыстарының тау-кен өндіру кәсіпорындарының аршыма жыныстарды қайта өңдеу, жинақталған аршыма жыныстарды жою жөніндегі бағдарламаларды әзірлеуі;
көп тонналық аршыма жыныстарды орналастыратын кәсіпорындарға қойылатын экологиялық талаптарды қатаңдату;
өңір облыстарының ластанған (оның ішінде тарихи) аумақтарының тізілімін жасау;
Қарағанды облысындағы жылу энергетикасы және пайдалы қазбаларды өндіру және өңдеу жөніндегі бұзылған жерлерді рекультивациялау;
жалпы ауданы 1 426,8 шаршы километр радиациямен ластанған учаскелерде ядролық қаруды сынау салдарын жою бойынша (Семей ядролық сынақ полигонының сынақ алаңдарынан тыс) Семей ядролық сынақ полигоны аумағында ремедиациялық іс-шаралар өткізу, соның ішінде топырақтың жоғарғы қабатын 10 сантиметр тереңдікке дейін алып қою, содан кейін оны арнайы бөлінген орындарға көму;
2027 жылға дейін Семей ядролық сынақ полигоны алаңдарынан 100 мың текше метрге жуық радиоактивті топырақты одан әрі арнайы салынған радиоактивті қалдықтарды сақтау пунктіне орналастыра отырып әкету;
физикалық кедергілер: шектеу арықтары мен қоршау қоршауларын жасау арқылы қол жеткізуді шектеу жүйесін ұйымдастыру, запастағы жер санатынан радиациялық-ластанған Семей ядролық сынақ полигоны учаскелерін шығару қажеттілігі болмаған кезде ескерту белгілерін міндетті түрде орнату;
Семей ядролық сынақ полигоны жерлерінің одан әрі мәртебесін белгілеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
бірқатар көмір өндіруші кәсіпорындарды жою нәтижесінде иесіз қалған бүлінген жерлерді рекультивациялау;
Нұра өзенінің түптік шөгінділерінің сынаппен қайталама ластануын және Теміртау қаласындағы бұрынғы "Карбид" акционерлік қоғамының өнеркәсіптік алаңын жою;
Қарағанды облысының Ақтоғай ауданында құрамында полихлордифенил бар жабдықтар мен қалдықтарды сақтау үшін пайдаланылған бұрынғы "Дарьял-У" радиолокациялық станциясының (Балқаш-9) аумағында орналасқан жерлерді рекультивациялау;
Қарағанды облысы Қарқаралы ауданындағы кенді байыту Қарағайлы комбинатының барит қалдықтары қоймалары ұсынған жерлерді рекультивациялау;
Қарағанды облысы Шет ауданы Ақшатау кентінде ескі шахталардың оқпандарын жабу жобасын іске асыру;

ликвидация последствий многолетней эксплуатации военного полигона Сарышаган (занимал во времена Союза Советских Социалистических Республик площадь 81 200 квадратных километров (в том числе на территории Карагандинской области 49 200 квадратных километров);
контроль и мониторинг проведения количества и качества рекультивационных работ Троицкой государственной районной электростанции публичного акционерного общества "ОГК-2" (Российская Федерация) – золоотвал (озеро Шубарколь), размещенного на территории Карабалыкского района Костанайской области;
проведение рекультивационных работ на хвостохранилищах Соколовско-Сарбайского горнообогатительного комбината в Костанайской области;
рекультивация отработанных золоотвалов Теплоэлектроцентрали-2 в Северо-Казахстанской области с целью возврата земель и своевременного вовлечения их в хозяйственный оборот;
осуществление мониторинга земель населенных пунктов областей региона, в первую очередь, на загрязнение;
изучение почвенно-лесомелиоративного состояния и принятие необходимых мер для лесовосстановления и предотвращения потери биопродуктивности почв;
осуществление перевода залежи в пахотные угодья, а трудноосваиваемых земель под коренные пастбища с посевом многолетних или однолетних трав;
увеличение площади земель областей региона с применением водосберегающих технологий (капельное орошение, дождевание);
проведение локального мониторинга водной и ветровой эрозии и принятие необходимых мер по их ликвидации (площадь эродированных сельскохозяйственных угодий на территории региона составляет 4 947,4 тысячи гектaров или 3,9% от общей площади);
проведение лесовосстановительных работ для повышения биопродуктивности почв;
проведение почвенного обследования и выработка мер по охране почв для всего землепользования области с соблюдением пятнадцатилетней цикличности и в перспективе к переходу на семи-десятилетний цикл обследования;
проведение агрохимического обследования на пахотных землях и обоснование доз внесения удобрений для всех землепользователей, имеющих пашню с периодичностью обследования семь лет;
проведение геоботанического обследования для обоснования мер предотвращения деградации почв и потери ими биологической продуктивности на пастбищах (сбитость) и обязательным введением пастбищеоборота для всего землепользования области с соблюдением пятнадцатилетней цикличности и в перспективе к переходу на семи-десятилетний цикл обследования;
проведение почвенного обследования для разработки проектов рекультивации на отработанных карьерах;
ликвидация стихийных свалок и несанкционированных полигонов твердых бытовых отходов;
расчетный срок:
рекультивация земель, нарушенных при разработке полезных ископаемых и проведении геологоразведочных, изыскательских, строительных и других работах в областях региона, включая исторические загрязнения, восстановление их плодородия и других полезных свойств земли и своевременное вовлечение ее в хозяйственный оборот;
продолжение работ по реабилитации территории бывшего Семипалатинского испытательного ядерного полигона для создания возможности постепенного возврата его земель в хозяйственный оборот;
проведение работ по ликвидации исторических загрязнений;
проведение мероприятий по борьбе с опустыниванием и деградацией земель в областях региона;
проведение противоэрозионных и противооползневых мероприятий, направленных на уменьшение почворазрушительного стока дождевых, талых, речных вод и ветра;
предотвращение загрязнения земель отходами производства и потребления;
расширение площадей орошаемых земель, в том числе с внедрением систем капельного орошения;
проведение агротехнических мероприятий по повышению плодородия почв, внедрение прогрессивных технологий и севооборотов в возделывание сельскохозяйственных культур;
внедрение современных методов ведения органического сельского хозяйства;
восстановление плодородия почв путем внедрения высокоэффективных технологий возделывания сельскохозяйственных культур;
проведение геоботанических обследований для обоснования мер предотвращения деградации почв и потери ими биологической продуктивности на пастбищах (сбитость) с предусмотрением введения пастбищеоборота;
вовлечение в сельскохозяйственный оборот неиспользуемых земель, диверсификация посевных площадей, внедрение водо- и влагосберегающих технологий;
изучение влияния промышленности и автотранспорта на состояние почвы;
ликвидация стихийных свалок и несанкционированных полигонов промышленных, бытовых и прочих отходов с их последующим складированием и захоронением;
мониторинговые исследования за состоянием почвенного покрова.
прогнозный период:
соблюдение установленных режимов использования земель природоохранного, природно-заповедного, оздоровительного, рекреационного назначения, деградированных и загрязненных земель;
применение ресурсосберегающих и экологически безопасных технологий обработки почвы для снижения объема применяемых агрохимикатов;
восстановление плодородия почв путем внедрения высокоэффективных технологий возделывания сельскохозяйственных культур;
повсеместный переход в областях региона на ведение органического сельского хозяйства;
восстановление мелиоративного фонда (мелиорируемые земли и мелиоративные системы), включая реализацию мер по орошению и осушению земель;
перевод деградированных пахотных угодий в кормовые и лесные угодья либо создание на этих землях защитных лесных насаждений (почвозащитные, противоэрозионные насаждения), создание полноценных луговых биоценозов в качестве рекультивации нарушенных земель;
снижение опасности радиоактивно загрязненных земель Семипалатинской зоны ядерной безопасности;
проведение работ по мониторингу загрязнения почвы на селитебных территориях, в рекреационных зонах.

Сарышаған әскери полигонын ұзақ жылдар бойы пайдалану салдарын жою (Кеңестік Социалистік Республикалар Одағы кезінде ауданы 81 200 шаршы шақырым (оның ішінде Қарағанды облысының аумағында 49 200 шаршы шақырым);
Қостанай облысы Қарабалық ауданында орналасқан "ОГК-2" жария акционерлік қоғамының (Ресей Федерациясы) Троицк мемлекеттік аудандық электр орталығына тиесілі күл үйіндісінің (Шұбаркөл көлі) рекультивациялық жұмыстарының саны мен сапасына бақылау және мониторинг жүргізу.
Қостанай облысындағы Соколов-Сарыбай тау-кен байыту комбинатының қалдық қоймаларында рекультивациялық жұмыстар жүргізу;
жерді қайтару және оларды шаруашылық айналымға уақтылы тарту мақсатында Солтүстік Қазақстан облысындағы 2-жылу электр орталығында пайдаланылған күл үйінділерін рекультивациялау;
облыстардың, өңірдің елді мекендері жерлерінің бірінші кезекте ластануына мониторингті жүзеге асыру;
топырақ-орман мелиорациялық жай-күйін зерделеу және орманды қалпына келтіру және топырақтың биоөнімділігінің жоғалуын болғызбау үшін қажетті шаралар қабылдау;
көпжылдық немесе бір жылдық шөптерді себе отырып, тыңайған жерлерді егістік алқаптарға, ал игерілуі қиын жерлерді байырғы жайылымдарға ауыстыруды жүзеге асыру;
су үнемдеу технологияларын қолдана отырып, өңір облыстарының жер көлемін ұлғайту (тамшылатып суару, бүрку);
су және жел эрозиясына жергілікті мониторинг жүргізу және оларды жою жөнінде қажетті шаралар қабылдау (өңір аумағындағы эрозияланған ауыл шаруашылығы алқаптарының ауданы 4 947,4 мың гектарды немесе жалпы алаңның 3,9% құрайды);
топырақтың биоөнімділігін арттыру үшін орман қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу;
он бес жылдық циклділікті сақтай отырып және перспективада зерттеудің жеті-онжылдық циклына көшуге облыстың барлық жер пайдалануы үшін топыраққа зерттеп-қарауды жүргізу және топырақты қорғау жөніндегі шараларды әзірлеу;
егістік жерлерде агрохимиялық зерттеп-қарау жүргізу және егістік алқабы бар барлық жер пайдаланушылар үшін жеті жыл зерттеп-қарау кезеңділігімен тыңайтқыштар енгізу дозаларын негіздеу;
жайылымдарда топырақтың тозуын және олардың биологиялық өнімділігін жоғалтуын (құлауын) болғызбау шараларын негіздеу және облыстың барлық жер пайдалануы үшін жайылым айналымын міндетті түрде енгізу үшін геоботаникалық зерттеп-қарауды он бес жылдық циклділікті сақтай отырып және перспективада зерттеудің жеті-онжылдық цикліне көшуге жүргізу;
жұмыс істеген карьерлерде рекультивациялау жобаларын әзірлеу үшін топырақты зерттеп-қарауды жүргізу;
стихиялық полигондар мен тұрмыстық қатты қалдықтардың рұқсат етілмеген полигондарын жою;
есептік мерзім:
тарихи ластануды, олардың құнарлылығын және жердің басқа да пайдалы қасиеттерін қалпына келтіруді және оны шаруашылық айналымға уақтылы тартуды қоса алғанда, өңірдің облыстарында пайдалы қазбаларды игеру және геологиялық барлау, іздестіру, құрылыс және басқа да жұмыстарды жүргізу кезінде бұзылған жерлерді рекультивациялау;
бұрынғы Семей ядролық сынақ полигоны аумағын оның жерлерін шаруашылық айналымға біртіндеп қайтару мүмкіндігін жасау үшін оңалту жөніндегі жұмыстарды жалғастыру;
тарихи ластануларды жою бойынша жұмыстарды жүргізу;
өңір облыстарында жердің шөлейттенуіне және тозуына қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
жаңбыр, еріген сулар, өзен сулары мен желдің топырақты бұзатын ағынын азайтуға бағытталған эрозияға қарсы және көшкінге қарсы іс-шараларды жүргізу;
өндіріс және тұтыну қалдықтарымен жердің ластануын болғызбау;
суармалы жерлердің алаңдарын кеңейту, оның ішінде тамшылатып суару жүйелерін енгізу;
топырақ құнарлылығын арттыру бойынша агротехникалық іс-шараларды жүргізу, ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіруге прогрессивті технологиялар мен ауыспалы егістерді енгізу;
органикалық ауыл шаруашылығын жүргізудің қазіргі заманғы әдістерін енгізу;
ауыл шаруашылығы дақылдарын өсірудің жоғары тиімді технологияларын енгізу арқылы топырақ құнарлылығын қалпына келтіру;
жайылым айналымын енгізуді көздей отырып, жайылымдарда топырақтың тозуын және олардың биологиялық өнімділігін жоғалтуын болдырмау шараларын негіздеу үшін геоботаникалық зерттеулер жүргізу;
пайдаланылмайтын жерлерді ауыл шаруашылығы айналымына тарту, егіс алқаптарын әртараптандыру, су және ылғал үнемдейтін технологияларды енгізу;
өнеркәсіп пен автокөліктің топырақ жағдайына әсерін зерттеу;
өнеркәсіптік, тұрмыстық және өзге де қалдықтардың стихиялық қоқыс үйінділері мен рұқсат етілмеген полигондарын кейіннен оларды жинап, көму арқылы жою;
топырақ жамылғысының жай-күйін мониторингтік зерттеу;
болжамды кезең:
табиғат қорғау, табиғи-қорықтық, сауықтыру, рекреациялық мақсаттағы жерлерді, тозған және ластанған жерлерді пайдаланудың белгіленген режимдерін сақтау;
қолданылатын агрохимикаттар көлемін азайту үшін топырақты өңдеудің ресурс үнемдейтін және экологиялық қауіпсіз технологияларын қолдану;
ауыл шаруашылығы дақылдарын өсірудің жоғары тиімді технологияларын енгізу арқылы топырақ құнарлылығын қалпына келтіру;
өңірдің облыстарында органикалық ауыл шаруашылығын жүргізуге кеңінен көшу;
жерді суару және құрғату жөніндегі шараларды іске асыруды қоса алғанда, мелиорациялық қорды (мелиорацияланатын жерлер мен мелиорациялық жүйелер) қалпына келтіру;
тозған егістік алқаптарды жемшөп және орман алқаптарына ауыстыру не осы жерлерде қорғаныш орман екпелерін (топырақты қорғайтын, эрозияға қарсы екпелер) құру, бұзылған жерлерді рекультивациялау ретінде толыққанды шабындық биоценоздар құру;
Семей ядролық қауіпсіздік аймағының радиоактивті ластанған жерлерінің қауіптілігін төмендету;
қоныстану аумақтарында, рекреациялық аймақтарда топырақтың ластануына мониторинг жүргізу.

86. Вопрос организации рациональной системы обращения с отходами производства и потребления является одной из главных экологических задач в Центральном регионе Республики Казахстан. Процессу управления отходами отводится важная роль в "зеленой экономике".
К главным целям обращения с отходами производства и потребления в регионе относятся снижение общего объема их образования, максимальное повторное использование отходов, их безопасная утилизация.
Основными целевыми индикаторами в части управления отходами производства и потребления на территории Центрального региона Республики Казахстан будут являться показатели стратегических документов и программ в области охраны окружающей среды Республики Казахстан.
К основным мероприятиям в сфере управления отходами производства и потребления в регионе относятся:
первый этап:
увеличение доли переработки и утилизации промышленных отходов от общего количества, образованных путем стимулирования внедрения наилучших доступных технологий на предприятиях;
развитие повторного использования, утилизации и переработки промышленных отходов, в особенности, в отношении пятидесяти объектов I категории, наиболее крупных по суммарным выбросам загрязняющих веществ в окружающую среду на 1 января 2021 года;
внедрение мер стимулирования промышленных и специализированных предприятий по увеличению мощностей по переработке и утилизации промышленных отходов;
модернизация производств, внедрение малоотходных технологий; формирование индустрии утилизации и вторичного использования отходов производства и потребления, в том числе использования отходов в целях получения тепла и электроэнергии;
ликвидация исторических опасных отходов и загрязнений, перешедших решением суда в республиканскую и коммунальную собственность;
ликвидация 247 объектов исторических загрязнений горнодобывающей отрасли на территории Восточно-Казахстанской области (хвостохранилища, отвалы вскрышных пород, некондиционные руды и шлаки металлургического производства);
ликвидация исторических загрязнений в городе Семей (захоронение низкоактивных радиоактивных отходов в 6,8 километрах юго-западнее бывшего совхоза "Турксибский" в зоне тупиковой железной дороги в 3,5 километрах от станции Жалпак);
строительство биогазовых установок на канализационно-очистных станциях и птицефабриках;
увеличение доли охвата населения услугами по сбору и вывозом коммунальных отходов в населенных пунктах областей региона с учетом экологической и экономической целесообразности;
организация раздельного сбора отходов в населенных пунктах областей региона;
увеличение доли полигонов твердых бытовых отходов, соответствующих экологическим требованиям и санитарным нормам;
приведение действующих свалок и полигонов твердых бытовых отходов в населенных пунктах областей региона в соответствие с экологическими и санитарными нормами (при наличии некоторых разрешительных документов) или закрытия действующих свалок и рекультивации полигонов твердых бытовых отходов;
строительство новых полигонов твердых бытовых отходов, соответствующих требованиям и нормам законодательства;
ликвидация незаконных свалок с последующим вывозом отходов на сортировочные, перерабатывающие пункты, а также разработки планов по минимизации образования новых стихийных свалок в областях региона;
увеличение доли переработки и утилизации коммунальных отходов от общего количества, образованных путем:
разработки специальных мер поддержки для развития отрасли по обращению с отходами, в том числе по их переработке;
развития переработки органических отходов с получением биогаза;
разработки программ по управлению коммунальными отходами районов, городов районного и областного значения региона, города Астаны;
строительство и вывод на проектную мощность мусороперерабатывающих комплексов во всех крупных городах Центрального региона Республики Казахстан;
строительство мусоросортировочных комплексов в городах Кокшетау, Усть-Каменогорск, Караганда, Костанай, Павлодар, Петропавловск, Семей, Жезказган;
безопасное захоронение отходов и ликвидация исторических загрязнений;
строительство новых полигонов твердых бытовых отходов, а также экологическое и санитарное обустройство действующих полигонов твердых бытовых отходов в областных и районных центрах Центрального региона Республики Казахстан;
установка мусоровывозящими компаниями сортировочных линий с пресс-компактором в крупных городах и районных центрах;

86. Өндіріс және тұтыну қалдықтарымен жұмыс істеудің ұтымды жүйесін ұйымдастыру мәселесі Қазақстан Республикасының Орталық өңіріндегі басты экологиялық міндеттердің бірі болып табылады. Қалдықтарды басқару процесі "жасыл экономикада" маңызды рөл атқарады.
Өңірдегі өндіріс және тұтыну қалдықтарымен жұмыс істеудің негізгі мақсаттарына олардың түзілуінің жалпы көлемін азайту, қалдықтарды барынша қайта пайдалану, оларды қауіпсіз кәдеге жарату жатады.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің аумағында өндіріс және тұтыну қалдықтарын басқару бөлігіндегі негізгі нысаналы индикаторлар Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы стратегиялық құжаттар мен бағдарламалардың көрсеткіштері болып табылады.
Өңірдегі өндіріс және тұтыну қалдықтарын басқару саласындағы негізгі іс шараларға мыналар жатады:
бірінші кезең:
кәсіпорындарда ең озық қолжетімді технологияларды енгізуді ынталандыру арқылы өндірілген қалдықтардың жалпы санынан өнеркәсіптік қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесін арттыру;
өнеркәсіптік қалдықтарды қайта пайдалануды, кәдеге жаратуды және қайта өңдеуді, әсіресе, 2021 жылғы 1 қаңтарға қоршаған ортаға ластаушы заттардың жиынтық шығарындылары бойынша ең ірі I санаттағы елу объектіге қатысты дамыту;
өнеркәсіптік қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жөніндегі қуаттарды ұлғайту жөніндегі өнеркәсіптік және мамандандырылған кәсіпорындарды ынталандыру шараларын енгізу;
өндірістерді жаңғырту, қалдықтары аз технологияларды енгізу; өндіріс және тұтыну қалдықтарын кәдеге жарату және қайталама пайдалану, оның ішінде жылу мен электр энергиясын алу мақсатында қалдықтарды пайдалану индустриясын қалыптастыру;
сот шешімімен республикалық және коммуналдық меншікке өткен тарихи қауіпті қалдықтар мен ластануларды жою;
Шығыс Қазақстан облысының аумағында тау-кен өндіру саласының тарихи ластануының 247 объектісін жою (қалдық қоймалары, аршыма жыныстардың үйінділері, кондициялық емес кендер және металлургия өндірісінің шлактары);
Семей қаласындағы тарихи ластануларды жою (Жалпақ станциясынан 3,5 километр қашықтықтағы тұйық темір жол аймағында бұрынғы "Түрксіб" совхозынан оңтүстік-батысқа қарай 6,8 километр қашықтықтағы белсенділігі төмен радиоактивті қалдықтарды көму);
кәріз-тазарту станциялары мен құс фабрикаларында биогаз қондырғыларын салу;
экологиялық және экономикалық орындылығын ескере отырып, өңір облыстарының елді мекендерінде коммуналдық қалдықтарды жинау және әкету жөніндегі қызметтермен халықты қамту үлесін 90%-ға дейін ұлғайту;
облыстардың өңірдің елді мекендерінде қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру;
экологиялық талаптар мен санитарлық нормаларға сәйкес келетін тұрмыстық қатты қалдықтар полигондарының үлесін арттыру;
өңір облыстарының елді мекендеріндегі қолданыстағы қоқыс үйінділері мен тұрмыстық қатты қалдықтар полигондарын экологиялық және санитарлық нормаларға (кейбір рұқсат беру құжаттары болған кезде) сәйкес келтіру немесе қолданыстағы қоқыс үйінділерін жабу және тұрмыстық қатты қалдықтар полигондарын рекультивациялау;
заңнаманың талаптары мен нормаларына сәйкес келетін тұрмыстық қатты қалдықтардың жаңа полигондарын салу;
қалдықтарды кейіннен сұрыптау, қайта өңдеу пункттеріне әкете отырып, заңсыз үйінділерді жою, сондай-ақ өңір облыстарында жаңа стихиялық үйінділердің пайда болуын барынша азайту жөніндегі жоспарларды әзірлеу;
мыналардың:
қалдықтармен жұмыс істеу, оның ішінде оларды қайта өңдеу бойынша саланы дамыту үшін арнайы қолдау шараларын әзірлеу;
биогаз алу арқылы органикалық қалдықтарды қайта өңдеуді дамыту;
аудандардың, өңірдің аудандық және облыстық маңызы бар қалаларының, Астана қаласының коммуналдық қалдықтарын басқару жөніндегі бағдарламаларды әзірлеу жолымен коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесін түзілгендердің жалпы санынан арттыру;
Қазақстан Республикасы Орталық өңірінің барлық ірі қалаларында қоқыс өңдеу кешендерін салу және жобалау қуатына шығару;
Көкшетау, Өскемен, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Петропавл, Семей, Жезқазған қалаларында қоқыс сұрыптау кешендерін салу;
қалдықтарды қауіпсіз көму және тарихи ластануларды жою;
тұрмыстық қатты қалдықтардың жаңа полигондарын салу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Орталық өңірінің облыстық және аудандық орталықтарында қолданыстағы тұрмыстық қатты қалдықтар полигондарын экологиялық және санитарлық жайластыру;
қоқыс шығаратын компаниялардың ірі қалалар мен аудан орталықтарында пресс-компакторы бар сұрыптау желілерін орнатуы;

расширение парка мусоровозов (из расчета 37,5 тонн/рабочую смену на 1 мусоровоз);
организация и строительство акиматами контейнерных площадок временного хранения твердых бытовых отходов, отвечающих требованиям действующего законодательства и национальных стандартов;
приобретение и установка контейнеров акиматами для раздельного сбора твердых бытовых отходов для "сухой" и "мокрой" фракций, опасных компонентов твердых бытовых отходов, отвечающих требованиям действующих национальных стандартов;
создание в городах Кокшетау, Усть-Каменогорск, Караганда, Костанай, Павлодар, Петропавловск, Семей, Жезказган площадок для сбора строительных и крупногабаритных отходов, образующихся у юридических лиц и населения, с целью дальнейшей переработки и утилизации;
строительство ячеек для переработки биологически разлагаемых отходов на полигонах твердых бытовых отходов в городах региона;
использование в строительстве дорог строительных и золошлаковых отходов, находящихся в радиусе 100 километров от объекта строительства;
строительство объектов по утилизации и переработке отходов с получением продукции, энергетических ресурсов (биогаз, электричество), компоста;
инвентаризация и санитарное обустройство скотомогильников;
проведение работ по обезвреживанию пестицидов и тары из-под них;
строительство типовых полигонов для складирования твердых бытовых отходов и скотомогильников;
расчетный срок:
увеличение доли переработки и утилизации промышленных отходов от общего количества образованных путем стимулирования внедрения наилучших доступных технологий на предприятиях;
реализация мероприятий по ликвидации исторических отходов в регионе, включая осуществление процесса санации и рекультивации загрязненных территорий с применением наилучших доступных технологий;
создание комплексных систем управления отходами в областях региона, организуемых по зональному принципу и включающих в себя производственные мощности по автоматизированной сортировке и переработке отходов, а также требуемую логистическую инфраструктуру, внедрение информационных технологий переработки отходов;
увеличение доли охвата населения услугами по сбору и вывозу коммунальных отходов в населенных пунктах областей региона с учетом экологической и экономической целесообразности;
организация раздельного сбора отходов в населенных пунктах областей региона;
увеличение доли полигонов твердых бытовых отходов, соответствующих экологическим требованиям и санитарным нормам;
ликвидация всех свалок твердых бытовых отходов, включая стихийные, с последующим вывозом отходов на сортировочные, перерабатывающие пункты и рекультивацией территории;
проведение работ по рекультивации и строительству новых полигонов твердых бытовых отходов;
увеличение доли переработки и утилизации коммунальных отходов от общего количества образованных;
строительство мусоросортировочных станций в городах Щучинск, Степногорск, Акколь, Атбасар, Державинск, Есиль, Ерейментау, Макинск, Степняк, Косшы (Акмолинская область), Риддер, Алтай, Зайсан (Восточно-Казахстанская область), Абай, Балхаш, Караганда, Каркаралинск, Приозерск, Сарань, Темиртау, Шахтинск (Карагандинская область), Аркалык, Лисаковск, Рудный, Тобыл (Костанайская область), Аксу, Экибастуз (Павлодарская область), Тайынша, Мамлютка, Булаево, Сергеевка (Северо-Казахстанская область), Курчатов, Аягоз (область Абай), Каражал, Сатпаев (область Ұлытау);
развитие в регионе переработки органических отходов с получением биогаза;
стимулирование утилизации и переработки для использования золошлаковых отходов при производстве строительных материалов, сырья (керамика, бетон, цемент, кирпич, блоки), строительстве дорог;
организация селективного сбора отходов, включая создание и развитие сети стационарных и передвижных пунктов раздельного сбора и переработки вторичного сырья;
обеспечение селитебных территорий, рекреационных зон в полной мере контейнерными площадками, контейнерами и мусоровозами для сбора отходов;
развитие в регионе технологий цифровой трансформации в сфере обращения с производственными отходами и твердых бытовых отходов;
повышение эффективности и результативности контроля за возникновением несанкционированных свалок и их ликвидацией;
инвентаризация мест размещения и захоронения отходов производства и потребления, создание и ведение геоинформационной системы, и мониторинг полигонов отходов в регионе;
прогнозный период:
увеличение доли переработки и утилизации промышленных отходов от общего количества, образованных путем стимулирования внедрения наилучших доступных технологий на предприятиях;
ликвидация всех исторических отходов в регионе;
обеспечение доли охвата населения услугами по сбору и вывозом коммунальных отходов в населенных пунктах областей региона с учетом экологической и экономической целесообразности;
обеспечение раздельного сбора отходов в полном объеме в населенных пунктах областей региона;
увеличение доли полигонов твердых бытовых отходов, соответствующих экологическим требованиям и санитарным нормам;
ликвидация открытого захоронения отходов, увеличение доли перерабатываемых и компостируемых отходов, ускоренного внедрения полного охвата сбором и сортировкой в целях снижения общего объема выбросов парниковых газов в секторе отходов;
ликвидация всех незаконных свалок с последующим вывозом отходов на сортировочные, перерабатывающие пункты, а также разработка планов по минимизации образования новых стихийных свалок;
увеличение доли переработки и утилизации коммунальных отходов от общего количества образованных;
развитие инновационных технологий по утилизации и переработке отходов;
модернизация действующих производств с внедрением ресурсосберегающих и малоотходных технологий, использованию вторичных материальных ресурсов;
формирование индустрии утилизации и вторичного использования отходов производства и потребления;
активное использование смарт-технологий и оборудования для обращения с отходами, включая "умные" контейнеры и мусоросборщики, роботизированные системы для сортировки, специализированные мобильные приложения, системы учета и аналитики, программное обеспечение и прочее;
применение наилучших доступных технологий для переработки биологически разлагаемых отходов;
строительство объектов по утилизации и переработке отходов с получением продукции, энергетических ресурсов (биогаз, электричество), компоста;
разработка экономических стимулов для минимизации отходов, активное формирование инфраструктуры по сбору и переработке вторичных ресурсов/отходов;
развитие экологической культуры в части управления вторичными ресурсами/отходами.

қоқыс таситын көліктер паркін кеңейту (1 қоқыс таситын көлікке жұмыс ауысымына 37,5 тонна есебінен);
әкімдіктердің қолданыстағы заңнаманың және ұлттық стандарттардың талаптарына жауап беретін тұрмыстық қатты қалдықтар уақытша сақталатын контейнерлік алаңдарды ұйымдастыруы және салуы;
әкімдіктердің қолданыстағы ұлттық стандарттардың талаптарына жауап беретін "құрғақ" және "дымқыл" фракциялар, қауіпті тұрмыстық қатты қалдықтар компоненттері үшін тұрмыстық қатты қалдықтарды бөлек жинау үшін контейнерлерді сатып алуы және орнатуы;
одан әрі қайта өңдеу және кәдеге жарату мақсатында заңды тұлғалар мен халықта түзілетін құрылыс және ірі габаритті қалдықтарды жинау үшін Көкшетау, Өскемен, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Петропавл, Семей, Жезқазған қалаларында алаңдар құру;
өңір қалаларында тұрмыстық қатты қалдықтар полигондарында биологиялық ыдырайтын қалдықтарды қайта өңдеуге арналған ұяшықтар салу;
жол құрылысында құрылыс объектісінен 100 километр радиуста орналасқан құрылыс және күл-қож қалдықтарын пайдалану;
өнімді, энергетикалық ресурстарды (биогаз, электр энергиясы), компост ала отырып, қалдықтарды кәдеге жарату және қайта өңдеу объектілерін салу;
мал қорымдарын түгендеу және санитарлық жайластыру;
пестицидтер мен олардың ыдыстарын залалсыздандыру бойынша жұмыстар жүргізу;
тұрмыстық қатты қалдықтарды сақтауға арналған үлгілік полигондар және мал қорымдарын салу;
есептік мерзім:
Кәсіпорындарда ең озық қолжетімді технологияларды енгізуді ынталандыру арқылы пайда болған өндірістік қалдықтардың жалпы көлеміндегі қайта өңдеу және кәдеге жаратудың үлесін арттыру
өңірде тарихи қалдықтарды жою бойынша іс-шараларды жүзеге асыру, оның ішінде ластанған аумақтарды ең озық қолжетімді технологияларды қолдана отырып, санациялау және рекультивациялау процесін жүргізу
өңірлік қағидат бойынша ұйымдастырылатын және қалдықтарды автоматтандырылған сұрыптау және қайта өңдеу жөніндегі өндірістік қуаттарды, сондай-ақ талап етілетін логистикалық инфрақұрылымды қамтитын өңір облыстарында қалдықтарды басқарудың кешенді жүйелерін құру, қалдықтарды қайта өңдеудің ақпараттық технологияларын енгізу;
экологиялық және экономикалық орындылығын ескере отырып, облыстардың өңірдің елді мекендерінде коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару жөніндегі қызметтермен халықты қамту үлесін арттыру;
өңір облыстарының елді мекендерінде қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру;
экологиялық талаптар мен санитарлық нормаларға сәйкес келетін тұрмыстық қатты қалдықтар полигондарының үлесін арттыру;
қалдықтарды кейіннен сұрыптау, қайта өңдеу пункттеріне әкете отырып және аумақты рекультивациялай отырып, стихиялық үйінділерді қоса алғанда тұрмыстық қатты қалдықтардың барлық үйінділерін жою;
тұрмыстық қатты қалдықтардың жаңа полигондарын рекультивациялау және салу жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
түзілгендердің жалпы санынан коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесін арттыру;
Щучинск, Степногорск, Ақкөл, Атбасар, Державинск, Есіл, Ерейментау, Макинск, Степняк, Қосшы (Ақмола облысы), Риддер, Алтай, Зайсан (Шығыс Қазақстан облысы), Абай, Балқаш, Қарағанды, Қарқаралы, Приозерск, Саран, Теміртау, Шахтинск (Қарағанды облыс), Арқалық, Лисаков, Рудный, Тобыл (Қостанай облысы), Ақсу, Екібастұз (Павлодар облысы), Тайынша, Мамлютка, Булаево, Сергеевка (Солтүстік Қазақстан облысы), Курчатов, Аягөз (Абай облысы), Қаражал, Сәтбаев (Ұлытау облысы) қалаларында қоқыс сұрыптау станцияларын салу;
биогаз ала отырып, өңірде органикалық қалдықтарды қайта өңдеуді дамыту;
құрылыс материалдарын, шикізатты (керамика, бетон, цемент, кірпіш, блоктар) өндіру, жол салу кезінде күл-қож қалдықтарын пайдалану үшін кәдеге жаратуды және қайта өңдеуді ынталандыру;
қайталама шикізатты бөлек жинау мен қайта өңдеудің стационарлық және жылжымалы пункттері желісін құруды және дамытуды қоса алғанда, қалдықтарды селективті жинауды ұйымдастыру;
қоныстану аумақтарын, рекреациялық аймақтарды қалдықтарды жинауға арналған контейнерлік алаңдармен, контейнерлермен және қоқыс таситын көліктермен толық көлемде қамтамасыз ету;
өңірде өндірістік және тұрмыстық қатты қалдықтармен жұмыс істеу саласында цифрлық трансформация технологияларын дамыту;
рұқсат етілмеген үйінділердің пайда болуын және олардың жойылуын бақылаудың тиімділігі мен нәтижелілігін арттыру;
өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыру және көму орындарын түгендеу, геоақпараттық жүйені құру және жүргізу және өңірдегі қалдықтар полигондарының мониторингі;
болжамды кезең:
кәсіпорындарда ең озық қолжетімді технологияларды енгізуді ынталандыру арқылы өндірілген қалдықтардың жалпы санынан өнеркәсіптік қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесін арттыру;
өңірдегі барлық тарихи қалдықтарды жою;
экологиялық және экономикалық орындылығын ескере отырып, облыстардың өңірдің елді мекендерінде коммуналдық қалдықтарды жинау және әкету жөніндегі қызметтермен халықты қамту үлесін қамтамасыз ету;
өңір облыстарының елді мекендерінде қалдықтарды толық көлемде бөлек жинауды қамтамасыз ету;
экологиялық талаптар мен санитарлық нормаларға сәйкес келетін тұрмыстық қатты қалдықтар полигондарының үлесін арттыру;
қалдықтарды ашық көмуді жою, қайта өңделетін және компостталатын қалдықтардың үлесін ұлғайту, қалдықтар секторында парниктік газдар шығарындыларының жалпы көлемін азайту мақсатында жинаумен және сұрыптаумен толық қамтуды жеделдетіп енгізу;
қалдықтарды кейіннен сұрыптау, қайта өңдеу пункттеріне әкете отырып, барлық заңсыз үйінділерді жою, сондай-ақ жаңа стихиялық үйінділердің пайда болуын барынша азайту жөніндегі жоспарларды әзірлеу;
түзілгендердің жалпы санынан коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесін арттыру;
қалдықтарды кәдеге жарату және қайта өңдеу жөніндегі инновациялық технологияларды дамыту;
ресурстарды үнемдейтін және қалдықтары аз технологияларды енгізе отырып, жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғырту, қайталама материалдық ресурстарды пайдалану;
өндіріс және тұтыну қалдықтарын кәдеге жарату және қайталама пайдалану индустриясын қалыптастыру;
"ақылды" контейнерлер мен қоқыс жинағыштарды, сұрыптауға арналған роботтандырылған жүйелерді, мамандандырылған мобильді қосымшаларды, есепке алу және талдау жүйелерін, бағдарламалық қамтамасыз етуді және басқаларды қоса алғанда, қалдықтармен жұмыс істеу үшін смарт-технологиялар мен жабдықтарды белсенді пайдалану;
биологиялық ыдырайтын қалдықтарды қайта өңдеу үшін ең озық қолжетімді технологияларды қолдану;
өнімді, энергетикалық ресурстарды (биогаз, электр энергиясы), компост ала отырып, қалдықтарды кәдеге жарату және қайта өңдеу объектілерін салу;
қалдықтарды азайту үшін экономикалық ынталандыруды әзірлеу, қайталама ресурстарды/қалдықтарды жинау және қайта өңдеу бойынша инфрақұрылымды белсенді қалыптастыру;
қайталама ресурстарды/қалдықтарды басқару бөлігінде экологиялық мәдениетті дамыту.

87. Сохранение биоразнообразия видов животных и растений, сообществ и экосистем является важным направлением, способствующим стабилизации и улучшению качества окружающей среды на территории Центрального региона Республики Казахстан.
В целях определения территориальных ограничений для стратегического и отраслевого планирования, а также сохранения и эффективного управления экосистемами в рамках Межрегиональной схемы разработан природно-экологический каркас территории Центрального региона Республики Казахстан.
В целях развития природно-экологического каркаса территории Центрального региона Республики Казахстан и сохранения биоразнообразия предусматривается:
первый этап:
создание государственного национального природного парка "Түкті" (Акмолинская область);
создание государственного природного резервата "Островные боры Тургайской ложбины" (Костанайская область);
создание государственного природного заказника республиканского значения "Урочище Карагаш-Кушмурун" (Костанайская область);
создание государственного природного заказника республиканского значения "Реликтовая лиственнично-березовая роща" (Костанайская область);
создание Жанажолского государственного природного заповедника (Северо-Казахстанская область);
создание государственного природного заказника республиканского значения "Озеро Маралды" (Павлодарская область);
создание государственного природного заказника республиканского значения "Лебяжинский" (Павлодарская область);
создание государственного природного резервата "Калмак-Кырган" (Павлодарская область);
создание государственного национального природного парка "Кызылрай-Бегазы" (Карагандинская область);
создание государственного природного заказника республиканского значения "Центрально-Казахстанский" (область Ұлытау);
создание государственного природного заказника республиканского значения Кайындинский + кластер Песчанка (область Абай);
создание государственного регионального природного парка "Монастырский" (Восточно-Казахстанская область);
создание государственного природного заказника республиканского значения "Даубыгалинский" (Восточно-Казахстанская область);
создание государственного природного заказника республиканского значения "Шыбындинский" (Уланский район, Восточно-Казахстанская область);
расчетный срок:
создание государственного природного заказника республиканского значения "Каменное озеро" (Костанайская область);
создание государственного природного заказника республиканского значения "Тюнтюгур-Жаншура" (Костанайская область);
создание государственного регионального природного парка "Коктобе" (Павлодарская область);
создание государственного природного заказника республиканского значения "Ажбулат" (Павлодарская область);
создание государственного природного заказника республиканского значения "Улытау-Арганатинский" (область Ұлытау);
создание государственного природного заказника республиканского значения "Баканасский" (область Абай);
создание Саурского государственного природного заповедника с участком Теректинский (Восточно-Казахстанская область);
создание Сибинского государственного национального природного парка (Восточно-Казахстанская область);
прогнозный период:
создание государственного природного заказника республиканского значения Качирский (Павлодарская область);
создание государственного природного резервата Зайсанский с филиалами хребет Мынрак и Буконьские пески (Восточно-Казахстанская область);
включение ключевых орнитологических территорий республиканского значения Акмолинской, Костанайской, Северо-Казахстанской областей в перечень природно-заповедного фонда Республики Казахстан.

87. Жануарлар мен өсімдіктер түрлерінің, қауымдастықтар мен экожүйелердің биоәртүрлілігін сақтау Қазақстан Республикасының Орталық өңірі аумағында қоршаған орта сапасын тұрақтандыруға және жақсартуға ықпал ететін маңызды бағыт болып табылады.
Стратегиялық және салалық жоспарлау, сондай-ақ экожүйелерді сақтау және тиімді басқару үшін аумақтық шектеулерді айқындау мақсатында Өңіраралық схема шеңберінде Қазақстан Республикасының Орталық өңірі аумағының табиғи-экологиялық қаңқасы әзірленді.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірі аумағының табиғи-экологиялық қаңқасын дамыту және биоәртүрлілікті сақтау мақсатында мыналар көзделеді:
бірінші кезең:
"Түкті" мемлекеттік ұлттық табиғи саябағын құру (Ақмола облысы);
"Торғай қолатының аралдық ормандары" мемлекеттік табиғи резерватын құру (Қостанай облысы);
"Қарағаш-Құсмұрын шатқалы" республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қорықша құру (Қостанай облысы);
"Реликтті сағызқарағай-қайың шоғы" республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қорықшасын құру (Қостанай облысы);
Жаңажол мемлекеттік табиғи қорығын құру (Солтүстік Қазақстан облысы);
"Маралды көлі" республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қорықшасын құру (Павлодар облысы);
"Лебяжі" республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қорықшасын құру (Павлодар облысы);
"Қалмақ-Қырған" мемлекеттік табиғи резерватын құру (Павлодар облысы);
"Қызылрай-Беғазы" мемлекеттік ұлттық табиғи саябағын құру (Қарағанды облысы);
"Орталық Қазақстан" республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қорықшасын құру (Ұлытау облысы);
Қайыңды + Песчанка кластері республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қорықшасын құру (Абай облысы);
"Монастырский" мемлекеттік өңірлік табиғи саябағын құру (Шығыс Қазақстан облысы);
"Дубығалы" республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қорықшасын құру (Шығыс Қазақстан облысы);
"Шыбынды" республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қорықшасын құру (Ұлан ауданы, Шығыс Қазақстан облысы);
есептік мерзім:
"Тас көлі" республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қорықшасын құру (Қостанай облысы);
"Тімтуір-Жаншора" республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қорықшасын құру (Қостанай облысы);
"Көктөбе" мемлекеттік өңірлік табиғи саябағын құру (Павлодар облысы);
"Әжболат" республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қорықшасын құру (Павлодар облысы);
"Ұлытау-Арғанаты" республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қорықшасын құру (Ұлытау облысы);
"Бақанас" республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қорықшасын құру (Абай облысы);
Теректі учаскесімен Сауыр мемлекеттік табиғи қорығын құру (Шығыс Қазақстан облысы);
Сібі мемлекеттік ұлттық табиғи паркін құру (Шығыс Қазақстан облысы);
болжамды кезең:
Қашыр республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қорықшасын құру (Павлодар облысы);
Мыңырақ жотасы және Бөкен құмдары филиалдары бар Зайсан мемлекеттік табиғи резерватын құру (Шығыс Қазақстан облысы);
Ақмола, Қостанай, Солтүстік Қазақстан облыстарының маңызды орнитологиялық аумақтарын республикалық маңызы бар табиғи-қорық қорының тізбесіне енгізу.

Ориентировочную площадь особо охраняемых природных территорий Центрального региона Республики Казахстан планируется довести к 2030 году до 9 544,1 тысячи гектaров (7,5% территории региона), к 2040 году – до 9 692,7 тысяч гектaров (7,6%), к 2050 году – до 11 232,6 тысяч гектaров (8,8%).
Дополнительные мероприятия по сохранению биоразнообразия включают:
проведение лесовосстановительных работ в областях региона в соответствии с комплексными планами социально-экономического развития областей, комплексными планами воспроизводства лесов и лесоразведения областей;
повышение уровня лесистости территории районов и областей;
проведение акиматами областей и города Астаны работ по инвентаризации лесов;
реализация пилотных проектов по созданию промышленных плантаций и лесных питомников на основе государственно-частного партнерства в областях региона и города Астаны до 2030 года;
ежегодное проведение мероприятий по увеличению доли площади территории, покрытой лесом и обеспечение их сохранности акиматами областей региона;
обеспечение строгого учета и контроля за проводимыми мероприятиями по лесовосстановлению и лесоразведению;
восстановление экологического и ресурсного потенциала лесов, их биологического разнообразия;
сохранение ценных лесных массивов, улучшение состояния лесного фонда Центрального региона Республики Казахстан за счет лесовосстановления и лесоразведения;
обеспечение улучшения санитарного состояния лесов и охраны лесов от незаконных рубок и пожаров;
восстановление нарушенных земель с последующим лесоразведением; соблюдение допустимых режимов использования защитных и эксплуатационных лесов;
регулирование рекреационных нагрузок на леса;
увеличение площади защитных (противоэрозионных, овражно-балочных, полезащитных, водоохранных) лесонасаждений.
В целях охраны зеленых насаждений в населенных пунктах региона необходимо:
создание зеленых зон вокруг областных центров региона и содержание "Зеленого пояса" города Астаны;
увеличение объемов озеленения зон санитарной охраны вокруг промышленных предприятий;
повышение уровня обеспеченности населения зелеными насаждениями общего пользования до нормативных значений;
доведение удельного веса озелененных территорий различного назначения в городах Центрального региона Республики Казахстан до нормативного уровня в 40%;
реконструкция существующих зеленых насаждений общего пользования, благоустройство парков и скверов;
проведение комплекса агротехнических мероприятий по уходу за зелеными насаждениями;
ландшафтно-планировочное зонирование озелененных территорий с выделением зон различной степени рекреационного освоения;
совершенствование качественно-видовой структуры зеленых насаждений;
определение участков для проведения компенсационного озеленения, установление и утверждение ограничений и сервитутов озелененных территорий общего пользования;
проведение учета и инвентаризации объектов озеленения, создание реестров городских зеленых насаждений;
контроль за охраной зеленых насаждений с привлечением местных исполнительных органов и государственных природоохранных служб.
Мероприятия по охране животного мира включают:
ежегодное проведение природоохранных и восстановительных мероприятий и мониторинг популяций редких и исчезающих видов животных;
обеспечение стабильных условий размножения, нагула, отдыха объектов животного мира и путей их миграции;
обеспечение неприкосновенности защитных участков территорий и акваторий;
обеспечение сохранения и воспроизводства охотничьих видов животных в охотхозяйствах и водных биологических ресурсов в водоемах;
поддержание жизнеспособных популяций видов животных на протяжении их традиционного распространения.

Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің ерекше қорғалатын табиғи аумақтарының шамамен алынған ауданын 2030 жылға қарай 9 544,1 мың гектарға (өңір аумағының 7,5%), 2040 жылға қарай – 9 692,7 мың гектарға (7,6%), 2050 жылға қарай – 11 232,6 мың гектарға (8,8%) дейін жеткізу жоспарланады.
Биоәртүрлілікті сақтау бойынша қосымша іс-шараларға мыналар кіреді:
облыстардың әлеуметтік-экономикалық дамуының кешенді жоспарларына, облыстардың ормандарды молықтыру және орман өсірудің кешенді жоспарларына сәйкес өңір облыстарында орман қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу;
аудандар мен облыстар аумағының ормандалу деңгейін арттыру;
облыстар мен Астана қаласы әкімдіктерінің ормандарды түгендеу бойынша жұмыстар жүргізуі;
2030 жылға дейін өңір облыстары мен Астана қаласында мемлекеттік-жекешелік әріптестік негізінде өнеркәсіптік плантациялар мен орман питомниктерін құру жөніндегі пилоттық жобаларды іске асыру;
жыл сайын орманмен жабылған аумақ алаңының үлесін ұлғайту бойынша іс-шаралар өткізу және олардың облыс әкімдіктерімен сақталуын қамтамасыз ету;
орманды қалпына келтіру және орман өсіру бойынша жүргізілетін іс-шараларды қатаң есепке алуды және бақылауды қамтамасыз ету;
ормандардың экологиялық және ресурстық әлеуетін, олардың биологиялық әртүрлілігін қалпына келтіру;
орманды қалпына келтіру және орман өсіру есебінен бағалы орман алқаптарын сақтау, Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің орман қорының жай-күйін жақсарту;
ормандардың санитариялық жай-күйін жақсартуды және ормандарды заңсыз кесуден және өрттен қорғауды қамтамасыз ету;
кейіннен орман өсіре отырып, бұзылған жерлерді қалпына келтіру; қорғаныш және пайдалану ормандарын пайдаланудың жол берілетін режимдерін сақтау;
ормандарға рекреациялық жүктемелерді реттеу;
қорғаныш (эрозияға қарсы, раж-сәулелік, пайдалы, су қорғау) орман екпелерінің алаңын ұлғайту.
Өңірдің елді мекендерінде жасыл желектерді қорғау мақсатында:
өңірдің облыс орталықтарының айналасында жасыл аймақтар құру және Астана қаласының "Жасыл белдеуін" күтіп ұстау;
өнеркәсіптік кәсіпорындардың айналасындағы санитарлық қорғау аймақтарын көгалдандыру көлемін ұлғайту;
халықтың жалпы пайдаланымдағы жасыл желектермен қамтамасыз етілу деңгейін нормативтік мәндерге дейін арттыру;
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің қалаларында әртүрлі мақсаттағы көгалдандырылған аумақтардың үлес салмағын нормативтік 40%-дық деңгейге дейін жеткізу;
жалпыға ортақ пайдаланылатын жасыл желектерді реконструкциялау, саябақтар мен скверлерді абаттандыру;
жасыл желектерді күту бойынша агротехникалық іс-шаралар кешенін жүргізу;
рекреациялық игерудің әртүрлі дәрежедегі аймақтарын бөле отырып, көгалдандырылған аумақтарды ландшафттық-жоспарлы аймақтарға бөлу;
жасыл екпелердің сапалық-түрлік құрылымын жетілдіру;
өтемдік көгалдандыруды жүргізу үшін учаскелерді айқындау, жалпы пайдаланымдағы көгалдандырылған аумақтарға шектеулер мен сервитуттарды белгілеу және бекіту;
көгалдандыру объектілерін есепке алуды және түгендеуді жүргізу, қалалық жасыл екпелер тізілімдерін құру;
жергілікті атқарушы органдар мен мемлекеттік табиғат қорғау қызметтерін тарта отырып, жасыл желектерді қорғауды бақылау.
Жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі іс-шараларға мыналар жатады:
жыл сайын табиғат қорғау және қалпына келтіру іс-шараларын жүргізу және сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген жануарлар түрлерінің популяцияларына мониторинг жүргізу;
жануарлар дүниесі объектілерінің көбеюінің, қоректенуінің, демалуының және олардың көші-қон жолдарының тұрақты жағдайларын қамтамасыз ету;
аумақтар мен акваториялардың қорғаныш учаскелеріне қол сұғылмауын қамтамасыз ету;
аңшылық шаруашылықтарында және су айдындарында су биологиялық ресурстарында жануарлардың аңшылық түрлерінің сақталуын және өсімін молайтуды қамтамасыз ету;
жануарлар түрлерінің өміршең популяцияларын олардың дәстүрлі таралуы бойы ұстап тұру.

88. Мероприятия по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия территории Центрального региона Республики Казахстан
Обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия является одним из основных условий реализации прав граждан на охрану здоровья и благоприятную среду обитания.
Комплекс противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий при инфекционных и паразитарных заболеваниях должен выполняться в соответствии с утвержденными санитарными правилами и гигиеническими нормативами, включающими также санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации объектов.
К основным проектным предложениям по улучшению санитарно-эпидемиологической ситуации на территории Центрального региона Республики Казахстан относятся:
проведение санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению возникновения угрозы распространения коронавирусной инфекции (COVID-19);
реализация мер по предупреждению возникновения и массового распространения инфекционных и паразитарных заболеваний;
охват детского населения, групп риска и взрослых до 35 лет, не привитых и не болевших ранее, плановой вакцинацией и внеплановой иммунизацией против кори по эпидемиологическим показаниям целевой группы населения;
проведение работ по защите границ областей и территории региона от завоза и распространения особо опасных и карантинных инфекций;
проведение противоэпизоотических и противоэпифитотических мероприятий в населенных пунктах областей региона, в которых возможно возникновение эпизоотий;
проведение профилактических мероприятий по недопущению распространения сибирской язвы на территории региона;
разработка противоэпидемических мероприятий, в первую очередь, в населенных пунктах, находящихся в зоне активно действующих эпизоотических очагов чумы, туляремии, а также очагов бруцеллеза, ящура, брюшного тифа, холеры;
проведение научных исследований причинно-следственной связи влияния состава атмосферных загрязнений на здоровье населения города Усть-Каменогорска;
дальнейшее совершенствование систем мониторинга санитарно-эпидемиологической ситуации;
обеспечение постоянного и оперативного контроля качества и безопасности пищевых продуктов;
защита территории от ввоза и реализации на территории региона товаров и продукции, не соответствующих требованиям технических регламентов Таможенного союза;
организация и проведение на промышленных предприятиях и объектах комплекса мероприятий по устранению и снижению риска возникновения профессиональных заболеваний и отравлений;
проведение работ по проектированию и благоустройству санитарно-защитных зон промышленных объектов;
модернизация систем водоснабжения с максимальным использованием подземных вод питьевого качества с утвержденными запасами и исключение децентрализованного использования для питьевых целей воды из поверхностных источников;
строительство и реконструкция объектов водоотведения в населенных пунктах региона;
усиление контроля за источниками негативного воздействия на водные объекты, используемые в питьевых и рекреационных целях, а также объектами водоснабжения и водоотведения;
организация зон санитарной охраны источников питьевого водоснабжения, разработка проектов зон санитарной защиты;
усиление санитарно-эпидемиологического надзора на границе с Китайской Народной Республикой и Российской Федерацией (область Абай, Восточно-Казахстанская, Костанайская, Северо-Казахстанская, Павлодарская области);
максимальное озеленение городских и сельских населенных пунктов в целях улучшения санитарного состояния окружающей среды;
сокращение мест складирования и приведение полигонов твердых бытовых отходов в соответствие экологическим требованиям и санитарным правилам;
формирование здорового образа жизни населения, включая популяризацию культуры здорового питания, профилактику алкоголизма и наркомании, противодействие потреблению табака и иной никотиносодержащей продукции.

88. Қазақстан Республикасының Орталық өңірі аумағының санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар
Санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылықты қамтамасыз ету азаматтардың денсаулығын қорғауға және қолайлы мекендеу ортасына құқықтарын іске асырудың негізгі шарттарының бірі болып табылады.
Инфекциялық және паразиттік аурулар кезіндегі эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шаралар кешені объектілерді күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды қамтитын бекітілген санитариялық қағидалар мен гигиеналық нормативтерге сәйкес орындалуы тиіс.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірі аумағында санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды жақсарту бойынша ұсыныстар мыналарды қамтиды:
короновирус инфекциясының (COVID-19) таралу қаупі туындауының алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды жүргізу;
жұқпалы және паразиттік аурулардың пайда болуы мен жаппай таралуының алдын алу жөніндегі шараларды іске асыру;
халықтың нысаналы тобының эпидемиологиялық көрсеткіштері бойынша балалар халқын, тәуекел топтарын және 35 жасқа дейінгі, бұрын вакцинацияланбаған және ауырмаған ересектерді, жоспарлы вакцинациялауды және қызылшаға қарсы жоспардан тыс иммундауды қамту;
облыстардың және өңір аумағының шекараларын аса қауіпті және карантиндік инфекциялардың әкелінуінен және таралуынан қорғау жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
эпизоотия туындауы мүмкін өңір облыстарының елді мекендерінде эпизоотияға қарсы және эпифитотқа қарсы іс-шаралар жүргізу;
өңір аумағында сібір жарасының таралуына жол бермеу бойынша алдын алу іс-шараларын жүргізу;
эпидемияға қарсы іс-шараларды, бірінші кезекте, оба, туляремия, сондай-ақ бруцеллез, аусыл, іш сүзегі, тырысқақ ошақтарының белсенді әрекет ететін эпизоотиялық ошақтары аймағындағы елді мекендерде әзірлеу;
атмосфералық ластану құрамының Өскемен қаласы халқының денсаулығына әсер етуінің себеп-салдарлық байланысына ғылыми зерттеулер жүргізу;
санитариялық-эпидемиологиялық ахуалдың мониторингі жүйелерін одан әрі жетілдіру;
тамақ өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігін тұрақты және жедел бақылауды қамтамасыз ету;
Кеден одағының техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес келмейтін тауарлар мен өнімдерді өңір аумағына әкелуден және өткізуден аумақты қорғау;
өнеркәсіптік кәсіпорындар мен объектілерде кәсіптік аурулар мен уланулардың туындау қаупін жою және азайту жөніндегі іс-шаралар кешенін ұйымдастыру және өткізу;
өнеркәсіптік объектілердің санитариялық-қорғаныш аймақтарын жобалау және абаттандыру жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
бекітілген қорлары бар ауызсу сапасындағы жерасты суларын барынша пайдалана отырып сумен жабдықтау жүйелерін жаңғырту және жер үсті көздерінен суды ауызсу мақсаттары үшін орталықтандырылмаған пайдалануды болдырмау;
өңірдің елді мекендерінде су бұру объектілерін салу және реконструкциялау;
ауыз су және рекреациялық мақсаттарда пайдаланылатын су объектілеріне, сондай-ақ сумен жабдықтау және су бұру объектілеріне теріс әсер ету көздеріне бақылауды күшейту;
ауыз сумен жабдықтау көздерін санитарлық қорғау аймақтарын ұйымдастыру, санитарлық қорғау аймақтарының жобаларын әзірлеу;
Қытай Халық Республикасымен және Ресей Федерациясымен шекарада санитарлық-эпидемиологиялық қадағалауды күшейту (Абай облысы, Шығыс Қазақстан, Қостанай, Солтүстік Қазақстан, Павлодар облыстары);
қоршаған ортаның санитариялық жай-күйін жақсарту мақсатында қалалық және ауылдық елді мекендерді барынша көгалдандыру;
сақтау орындарын қысқарту және тұрмыстық қатты қалдықтар полигондарын экологиялық талаптар мен санитарлық қағидаларға сәйкес келтіру;
дұрыс тамақтану мәдениетін танымал етуді, маскүнемдік пен нашақорлықтың алдын алуды, темекі мен құрамында никотин бар өзге де өнімдерді тұтынуға қарсы іс-қимылды қоса алғанда, халықтың салауатты өмір салтын қалыптастыру.

89. Охрана объектов историко-культурного наследия и памятников природы
Одной из главных целей территориального планирования Центрального региона Республики Казахстан является сохранение и рациональное использование уникальных природных комплексов, культурного наследия территории областей, исторических и культурных ландшафтов, памятников истории и культуры.
К основным предложениям, направленным на сохранение объектов природы, истории и культуры, природы на территории Центрального региона Республики Казахстан относятся:
соблюдение на территориях государственных памятников природы установленного заповедного режима охраны, соответствующий виду режима охраны государственных природных заповедников, с запрещением любой деятельности, влекущей к нарушению сохранности государственных памятников природы;
проведение на территориях государственных памятников природы мероприятий по их сохранению и восстановлению в соответствии с проектами, разработанными организациями, специализирующимися в этой области;
регулирование территориально-планировочной и градостроительной деятельности с учетом интересов сохранения и надлежащего использования объектов культурного наследия;
формирование историко-культурного каркаса областей Центрального региона Республики Казахстан, выделение историко-культурных центров и зон с особыми условиями использования территорий;
совершенствование охраны объектов историко-культурного наследия, находящихся под охраной государства с учетом требований законодательства;
увеличение доли памятников истории и культуры республиканского значения, на которых проведены научно-реставрационные работы, от общего количества памятников истории и культуры республиканского значения до 40% к 2030 году;
принятие мер по включению уникальных памятников истории и культуры Республики Казахстан, расположенных на территории Центрального региона Республики Казахстан, в список Всемирного наследия ЮНЕСКО материального памятника культурного наследия – монастырь Абылайкит (на казахском языке Абылайкит бұтханасы) (Уланский район Восточно-Казахстанской области); материальный памятник культурного наследия "Культурный ландшафт Улытау" (на казахском языке Ұлытау) (Улытауский район области Ұлытау);
проведение работ по возможному внесению в список объектов Всемирного культурного наследия объектов: Берельское кладбище, Акбавурский природно-исторический памятник, Дымовое кладбище (Восточно-Казахстанская область);
проведение археологических исследований геоглифов Тургайского прогиба, включая определение границ памятников каменного века на территории региона, с дальнейшей возможной подачей заявки на их включение в список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО (Костанайская область);
реализация проекта по созданию Национального археологического парка под открытым небом "Древнее городище Бозок" на территории города Астаны;
придание статуса Национального парка государственному историко-культурному и литературно-мемориальному заповеднику – музею Абая "Жидебай Борили" (область Абай);
придание памятнику истории и культуры местного значения поселению Кент, расположенному в 8 километрах от села Кент, на правом берегу реки Кызылкент статуса памятника истории и культуры республиканского значения (Карагандинская область);

89. Тарихи-мәдени мұра объектілерін және табиғат ескерткіштерін қорғау
Қазақстан Республикасының Оорталық өңірін аумақтық жоспарлаудың басты мақсаттарының бірі бірегей табиғи кешендерді, облыстар аумағының мәдени мұрасын, тарихи және мәдени ландшафттарды, тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау және ұтымды пайдалану болып табылады.
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің аумағында табиғат, тарих және мәдениет, табиғат объектілерін сақтауға бағытталған негізгі ұсыныстарға мыналар жатады:
мемлекеттік табиғи ескерткіштердің сақталуын бұзуға әкеп соғатын кез келген қызметке тыйым сала отырып, мемлекеттік табиғи қорықтарды қорғау режимінің түріне сәйкес белгіленген қорықтық қорғау режимін мемлекеттік табиғат ескерткіштерінің аумақтарында сақтау;
мемлекеттік табиғат ескерткіштерінің аумақтарында осы салада мамандандырылған ұйымдар әзірлеген жобаларға сәйкес оларды сақтау және қалпына келтіру жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
мәдени мұра объектілерін сақтау және тиісінше пайдалану мүдделерін ескере отырып, аумақтық-жоспарлау және қала құрылысы қызметін реттеу;
Қазақстан Республикасының Орталық өңірі облыстарының тарихи-мәдени қаңқасын қалыптастыру, аумақтарды пайдаланудың ерекше жағдайлары бар тарихи-мәдени орталықтар мен аймақтарды бөлу;
заңнама талаптарын ескере отырып, мемлекеттің қорғауындағы тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғауды жетілдіру;
республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің жалпы санынан ғылыми-реставрациялау жұмыстары жүргізілген республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің үлесін 2030 жылға қарай 40%-ға дейін ұлғайту;
Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің аумағында орналасқан Қазақстан Республикасының бірегей тарих және мәдениет ескерткіштерін ЮНЕСКО-ның Бүкіләлемдік мұра тізіміне мәдени мұраның материалдық ескерткіші Абылайкит бутханасын (Шығыс Қазақстан облысының Ұлан ауданы); "Ұлытаудың мәдени ландшафты" мәдени мұраның материалдық ескерткішін (Ұлытау облысы Ұлытау ауданы) енгізу;
Дүниежүзілік мәдени мұра объектілерінің тізіміне Берел қорымын, Ақбауыр табиғи-тарихи ескерткіші, Түтін зираты (Шығыс Қазақстан облысы) объектілерін енгізу бойынша жұмыстар жүргізу;
өңір аумағындағы тас ғасыры ескерткіштерінің шекараларын айқындауды қоса алғанда, оларды ЮНЕСКО-ның (Қостанай облысы) Дүниежүзілік мұра объектілерінің тізіміне енгізуге одан әрі ықтимал өтінім берумен Торғай иілісі геоглифтеріне археологиялық зерттеулер жүргізу;
Астана қаласының аумағында ашық аспан астындағы "Ежелгі Бозоқ қалашығы" Ұлттық археологиялық паркін құру жөніндегі жобаны іске асыру;
Абайдың "Жидебай Бөрілі" мемлекеттік тарихи-мәдени және әдеби-мемориалдық қорық-мұражайына (Абай облысы) Ұлттық пакр мәртебесін беру;
Қызылкент өзенінің оң жағалауында, Кент ауылынан (Қарағанды облысы) 8 километр жерде орналасқан Кент елді мекенінің жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішіне республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші мәртебесін беру;

строительство на базе могильника Бегазы (период позднего бронзового века 9-8 веках до нашей эры), расположенного в 40 километрах к юго-востоку от поселка Актогай, Актогайского района, музея под открытым небом и визит-центра (Карагандинская область);
проведение работ по охране памятника природы "Гусиный перелет", расположенного на правом берегу реки Ертис, на северной окраине города Павлодара (Павлодарская область);
сохранение аварийных памятников каменного века от нижнего палеолита до энеолита, которые активно разрушаются на территории области в результате промышленного строительства и разработки месторождений полезных ископаемых (Павлодарская область);
проведение научно-реставрационных работ на городище Ботай и продолжение археологических работ по изучению памятников археологии области – городище Долматовское (Ак-Ирий), мавзолей Кызыл-Оба, храмовый комплекс Байкара, Березовский (Северо-Казахстанская область);
разработка геоинформационной базы данных памятников историко-культурного наследия города Астаны, как инструмента учета и мониторинга состояния памятников истории и культуры;
развитие культурно-туристической привлекательности городов региона, как исторических центров посредством сохранения их историко-культурного наследия, в том числе проведение ремонтно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры;
развитие инфраструктуры, необходимой для обеспечения сохранности и функционального использования объектов культурного наследия – ремонтно-реставрационной базы, транспорта, связи, инженерного оборудования;
разработка проектов охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемых природных ландшафтов памятников истории и культуры международного, республиканского и местного значения в целях обеспечения их охраны;
обеспечение в населенных пунктах, имеющих историческую, культурную ценность, либо охраняемые ландшафтные объекты, сохранение их исторической планировочной структуры, масштабности и своеобразия архитектурного облика, с разработкой и осуществлением программ и проектов комплексной реконструкции и регенерации исторических зон;
музеефикация объектов историко-культурного наследия региона и поэтапное обновление экспозиции музеев-заповедников;
развитие инфраструктуры сакральных объектов региона;
проведение работ по выявлению и учету объектов историко-культурного наследия, определению границ памятников археологии, проведение археологических разведок и раскопок;
проведение археологических и научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры международного и республиканского значения;
постановка на государственный учет и включение в список предварительного учета объектов историко-культурного наследия;
создание региональной информационной базы данных памятников истории и культуры, природы и баз разного уровня в цифровом формате;
установление QR-кодов на объектах историко-культурного наследия;
проведение краеведческих экспедиций по святым и знаковым местам, работ по благоустройству сакральных мест;
развитие историко-археологического и экологического туризма в регионе.

Ақтоғай ауданы Ақтоғай кентінен (Қарағанды облысы) оңтүстік-шығысқа қарай 40 шақырым жерде орналасқан Беғазы қорымының (б.з.д. 9-8 ғасырлардағы кейінгі қола дәуірі кезеңі) базасында ашық аспан астындағы мұражай мен визит-орталық салу;
Павлодар қаласының солтүстік шетінде (Павлодар облысы) Ертіс өзенінің оң жағалауында орналасқан "Қаздар қонысы" табиғат ескерткішін қорғау жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
өнеркәсіптік құрылыс және пайдалы қазбалар кен орындарын игеру нәтижесінде облыс аумағында белсенді түрде жойылып жатқан төменгі палеолиттен энеолитке дейінгі тас дәуірінің авариялық ескерткіштерін сақтау (Павлодар облысы);
Ботай қалашығында ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүргізу және облыстың археология ескерткіштерін зерделеу бойынша археологиялық жұмыстарды жалғастыру – Долматовское қалашығы (Ақ-Ірі), Қызыл Оба кесенесі, Байқара, Березовский кесене кешені (Солтүстік Қазақстан облысы);
тарих және мәдениет ескерткіштерінің жай-күйін есепке алу және мониторингілеу құралы ретінде Астана қаласының тарихи-мәдени мұра ескерткіштерінің геоақпараттық дерекқорын әзірлеу;
тарихи-мәдени мұраларын сақтау арқылы өңір қалаларының тарихи орталықтар ретіндегі мәдени-туристік тартымдылығын дамыту, оның ішінде тарих және мәдениет ескерткіштерінде жөндеу-реставрациялау жұмыстарын жүргізу;
мәдени мұра объектілерінің – жөндеу-реставрациялау базасының, көліктің, байланыстың, инженерлік жабдықтың сақталуын және функционалдық пайдаланылуын қамтамасыз ету үшін қажетті инфрақұрылымды дамыту;
оларды қорғауды қамтамасыз ету мақсатында халықаралық, республикалық және жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафттар аймақтарының жобаларын әзірлеу;
тарихи, мәдени құндылығы не қорғалатын ландшафтық объектілері бар елді мекендерде олардың тарихи жоспарлау құрылымын, сәулеттік келбетінің ауқымы мен ерекшелігін сақтауды қамтамасыз ету, тарихи аймақтарды кешенді қайта құру және регенерациялау бағдарламалары мен жобаларын әзірлеу және жүзеге асыру;
өңірдің тарихи-мәдени мұра объектілерін мұражайландыру және мұражай-қорықтар экспозициясын кезең-кезеңімен жаңарту;
өңірдің киелі объектілерінің инфрақұрылымын дамыту;
тарихи-мәдени мұра объектілерін анықтау және есепке алу, археология ескерткіштерінің шекарасын айқындау жөніндегі жұмыстарды жүргізу, археологиялық барлау мен қазба жұмыстарын жүргізу;
халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінде археологиялық және ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүргізу;
тарихи-мәдени мұра объектілерін мемлекеттік есепке қою және алдын ала есепке алу тізіміне енгізу;
цифрлық форматта тарих және мәдениет, табиғат ескерткіштерінің және әртүрлі деңгейдегі дерекқорлардың өңірлік ақпараттық деректер қорын құру ;
тарихи-мәдени мұра объектілерінде QR-кодтарды орнату;
киелі және маңызды орындар бойынша өлкетану экспедицияларын, киелі орындарды абаттандыру бойынша жұмыстарды жүргізу;
өңірдегі тарихи-археологиялық және экологиялық туризмді дамыту.

Параграф 2. Основные меры по защите территории от воздействия чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и мероприятиям по гражданской обороне
90. В целях предупреждения и защиты населения от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера на территории Центрального региона Республики Казахстан проектом предусмотрены организационно-профилактические и инженерно-технические мероприятия, направленные на максимально возможное уменьшение риска возникновения чрезвычайных ситуаций, сохранение жизни и здоровья людей, снижение размеров материальных потерь (приложение 35 к настоящей Межрегиональной схеме).
91. По основным направлениям развития территорий и инженерно-техническим мероприятиям по предупреждению чрезвычайных ситуаций рекомендуются:
Мероприятия по защите территорий от воздействия землетрясений:
разработка карты сейсмического районирования Карагандинской области и Ұлытау;
разработка карты сейсмического микрорайонирования города Семей;
открытие новых сейсмических станций и пунктов регистрации движений для получения записи колебаний при землетрясениях в сейсмоактивных зонах горных массивов Восточного Казахстана, а также модернизация существующей сети сейсмического мониторинга;
паспортизация объектов в сейсмоопасных районах Восточно-Казахстанской, Карагандинской областей, областей Абай и Ұлытау;
обследование зданий и сооружений на сейсмостойкость, сейсмоусиление жилья, объектов общественного и производственного назначения Восточно-Казахстанской, Карагандинской областей, областей Абай и Ұлытау со строгим соблюдением действующих норм на сейсмостойкое строительство;
внедрение автоматизированной системы раннего оповещения в городах Семей и Усть-Каменогорск по типу города Алматы;
внедрение централизованного экстренного массового оповещения населения Mass Alert и интеграции ее с сиренно-речевыми устройствами и с автоматизированной системой раннего оповещения при землетрясениях для автоматической рассылки текстовых сообщений на мобильные устройства для сейсмоопасных районов Центрального региона.
Мероприятия по защите территорий от воздействия селей:
создание системы автоматизированного мониторинга селевой опасности для наблюдения и прогнозирования возможных чрезвычайных ситуаций в области Абай, Восточно-Казахстанской области;
паспортизация объектов в селеопасных районах области Абай, Восточно-Казахстанской области;
ограничение строительства вдоль русел селеопасных рек;
применение и строительство селезащитных сооружений (селезащитные плотины и дамбы), а также укрепление селеопасных русел рек на территории области Абай, Восточно-Казахстанской области.
Мероприятия по защите территории от снежных лавин:
проведение регулярных снеголавинных наблюдений в Восточно-Казахстанской области;
прогноз лавиноопасных периодов и определение лавиноопасных участков;
установка заградительных щитов на лавиноопасных склонах, высадка деревьев и кустарников;
Мероприятия по защите территорий от воздействия наводнений, затоплений паводковыми водами:
развитие и модернизация сети гидрометеорологического мониторинга;
прогноз паводкоопасных периодов;
проведение берегоукрепительных работ побережья озера Алаколь, левой береговой линии реки Ертис в области Абай;
дноуглубление и спрямление русла реки Ертис в черте города Семей области Абай;
реконструкция русла рек Есиль, Сарыбулак и Акбулак в пределах города Астаны;

2-параграф. Аумақты табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың әсерінен қорғау жөніндегі негізгі шаралар және азаматтық қорғаныс жөніндегі іс-шаралар
90. Қазақстан Республикасының Орталық өңірі аумағындағы табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және олардан халықты қорғау мақсатында төтенше жағдайлардың туындау тәуекелін барынша азайтуға, адамдардың өмірі мен денсаулығын сақтауға, материалдық шығындардың мөлшерін азайтуға бағытталған ұйымдастырушылық-профилактикалық және инженерлік-техникалық іс-шаралар ұсынылады (осы Өңіраралық схемаға 35-қосымша).
91. Аумақтарды дамытудың негізгі бағыттары және төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі инженерлік-техникалық іс-шаралар бойынша мыналар ұсынылады:
Аумақтарды жер сілкінісінің әсерінен қорғау жөніндегі іс-шаралар:
Қарағанды және Ұлытау облыстарының сейсмикалық аудандастыру картасын әзірлеу;
Семей қаласынын сейсмикалық шағын аудандастыру картасын әзірлеу;
Шығыс Қазақстан таулы массивтерінің сейсмикалық белсенді аймақтарында жер сілкінісі кезінде тербелістер жазбасын алу үшін жаңа сейсмикалық станциялар мен қозғалыстарды тіркеу пункттерін ашу, сондай-ақ қолданыстағы сейсмикалық мониторинг желісін жаңғырту;
Шығыс Қазақстан, Қарағанды, Абай және Ұлытау облыстарындағы сейсмикалық қауіпті аудандарда объектілерді паспорттау;
ғимараттар мен құрылыстарды сейсмикалық төзімділікке тексеру, тұрғын үйлерді, Шығыс Қазақстан, Қарағанды облыстарының, Абай және Ұлытау облыстарының қоғамдық және өндірістік мақсаттағы объектілерін сейсмикалық тұрақтылыққа қолданыстағы нормаларды қатаң сақтай отырып тексеру;
Алматы қаласының үлгісі бойынша Семей және Өскемен қалаларында автоматтандырылған ерте құлақтандыру жүйесін енгізу;
Орталық өңірдің сейсмикалық қауіпті аймақтары үшін мобильді құрылғыларға мәтіндік хабарламаларды автоматты түрде жіберуді қамтамасыз ету мақсатында халықты орталықтандырылған жаппай құлақтандыруға арналған Mass Alert жүйесін енгізу және оны сиреналық-дауыс құрылғыларымен, сондай-ақ жер сілкіністері кезінде ерте құлақтандырудың автоматтандырылған жүйесімен интеграциялау.
Аумақтарды селдердің әсерінен қорғау жөніндегі іс-шаралар:
Абай облысында, Шығыс Қазақстан облысында болуы мүмкін төтенше жағдайларды байқау және болжау үшін сел қауіптілігінің автоматтандырылған мониторингі жүйесін құру;
Абай облысының, Шығыс Қазақстан облысының селге қауіпті аудандарындағы объектілерді паспорттау;
сел қаупі бар өзендердің арналары бойындағы құрылысты шектеу;
Шығыс Қазақстан облысы Абай облысының аумағында селден қорғау құрылыстарын (селден қорғау бөгеттері мен тоғандарын) қолдану және салу, сондай-ақ өзендердің селден қауіпті арналарын нығайту.
Аумақты қар көшкінінен қорғау жөніндегі іс-шаралар:
Шығыс Қазақстан облысында тұрақты қар көшкіні бақылауларын жүргізу;
қар көшкіні қаупі бар кезеңдерді болжау және қар көшкіні қаупі бар учаскелерді айқындау;
қар көшкіні қаупі бар беткейлерде тосқауыл қалқандарын орнату, ағаштар мен бұталарды отырғызу;
Аумақтарды су тасқынынан, еріген сулардың басуынан қорғау жөніндегі іс-шаралар:
гидрометеорологиялық мониторинг желісін дамыту және жаңғырту;
су тасқыны қауіпті кезеңдерді болжау;
Алакөл көлінің жағалауын, Абай облысында Ертіс өзенінің сол жағалауын бекіту жұмыстарын жүргізу;
Абай облысы Семей қаласының шегінде Ертіс өзенінің арнасын түбін тереңдету және түзету;
Астана қаласы шегінде Есіл, Сарыбұлақ және Ақбұлақ өзенінің арнасын реконструкциялау;

строительство защитной дамбы микрорайонов № 4 и № 8 в селе Жибек жолы Аршалынского района Акмолинской области;
восстановление гидротехнических сооружений Костанайской области: плотины №1 на реке Тюнтюгур в селе Железнодорожное Карасуского района, плотины на реке Теректы в селе Коктал Аулиекольского района, дамбы в селе Шокай Алтынсаринского района, дамбы в селе Свердловка Алтынсаринского района;
обвалование вдоль реки Каракенгир протяженностью 0,8 километров в пределах области Ұлытау;
очистка и углубление арычной системы Восточно-Казахстанской области;
проведение инженерно-геологических мероприятий в области Ұлытау;
ежегодная корректировка Перечня населенных пунктов, потенциально подверженных подтоплению паводковыми и талыми водами.
Мониторинг метеорологических явлений и процессов в целях своевременного выявления и прогнозирования развития чрезвычайных ситуаций, связанных с воздействием опасных метеорологических явлений и процессов.
Мероприятия по обеспечению противопожарной безопасности:
строительство пожарных депо:
к 2030 году – 46 депо, в том числе в области Абай – 4, Акмолинской – 10, Восточно-Казахстанской – 3, Карагандинской – 7, Костанайской – 6, Павлодарской – 4, Северо-Казахстанской – 1, Ұлытау – 4, городе Астане – 7;
к 2040 году – 22 депо, в том числе в Акмолинской области – 6, Восточно-Казахстанской – 1, Карагандинской – 1, Костанайской – 3, Павлодарской – 4, Ұлытау – 2, городе Астане – 5;
к 2050 году – 13 депо, в том числе в Акмолинской области – 1, Восточно-Казахстанской – 1, Карагандинской – 1, Костанайской – 3, Павлодарской – 1, Ұлытау – 5, городе Астане – 1;
в том числе строительство 3 депо в городе Семей, в городе Аягоз, в селе Кабанбай Урджарского района области Абай; 3 пожарных депо – в селе Караоткель и селе Акмол Целиноградского района, в городе Степногорск Акмолинской области; 4 пожарных депо – в городах Костанай, Рудный, Аркалык, селе Федоровка Костанайской области; в поселке Солнечный города Экибастуза Павлодарской области; 2 пожарных депо – в городах Жезказган и Сатпаев области Ұлытау; 2 депо в городе Астана;
ремонт зданий пожарного депо:
2 пожарных депо в городах Усть-Каменогорске и Алтай Восточно-Казахстанской области;
3 пожарных депо в Карагандинской области: 2 пожарных депо в городах Караганде и Балхаше, 1 пожарное депо в городе Темиртау;
11 зданий пожарных депо в Костанайской области;
2 здания пожарных депо в городе Экибастузе Павлодарской области;
4 пожарных депо в Северо-Казахстанской области: в Айыртауском, Шал акына, Жамбылском, Тимирязевском районах;
1 пожарное депо в городе Жезказган области Ұлытау;
5 пожарных депо в городе Астане;
создание пунктов пожаротушения:
8 пунктов пожаротушения в области Абай;
3 пункта пожаротушения в Акмолинской области: 2 пункта пожаротушения в селе Костычево Жаркаинского района и в селе Канай Би Зерендинского района, 1 пункт пожаротушения в селе Киевское Жаксынского района;
в 11 населенных пунктах Восточно-Казахстанской области;
2 пункта пожаротушения в Осакаровском и Бухар-Жырауском районах Карагандинской области;
7 пунктов пожаротушения в Костанайской области: в селе Буденовка Мендыкаринского района, селе Фрунзенское Денисовского района и селе Костряковка Федоровского района, в селе Глазуновка Костанайского района, селе Береговое района Беимбета Майлина, селе Докучаево Алтынсаринского района и селе Смирновка Карабалыкского района;
3 пункта пожаротушения в Павлодарской области: в селе Бирлик Баянаульского района, в селе Северный Иртышского района и в селе Баймульдина района Аққулы;
6 пунктов пожаротушения в Северо-Казахстанской области: в селе Семиполка района Шал акына, в селе Гусаковка Айыртауского района; в селе Новорыбинка Жамбылского района, в селе Вагулино Кызылжарского района, в селе Летовочное Тайыншинского района, в селе Кызыласкер Мамлютского района;
1 пункт пожаротушения в селе Бетбулак Улытауского района области Ұлытау;
ремонт здания пункта пожаротушения в селе Улытау Улытауского района области Ұлытау;
открытие 5 опорных пунктов пожаротушения в Катон-Карагайском, Уланском, Глубоковском, Зайсанском районах Восточно-Казахстанской области;
приобретение материально-технических средств – техники, оборудования и снаряжений, для доведения до норм положенности.
Мероприятия по обеспечению безопасности на водных объектах:
строительство спасательных станций: на реке Ертис в городе Аксу Павлодарской области, на берегу озер Шалкар и Имантау Айыртауского района Северо-Казахстанской области;
ремонт спасательной станции в городах Балхаш и Темиртау Карагандинской области;
строительство здания для оперативно-спасательного отряда в городе Семей области Абай, на берегу Кенгирского водохранилища в городе Жезказган области Ұлытау, на берегу старицы реки Нура города Косшы Целиноградского района Акмолинской области.
Мероприятия по защите территорий от возникновения инфекционных заболеваний населения, эпизоотии и эпифитотии:
строительство скотомогильников в Аксуатском и Бескарагайском районе области Абай, в Карасуском, Житикаринском, Карабалыкском районах Костанайской области;
ремонт скотомогильников в Бескарагайском районе области Абай;
поддержание состояния скотомогильников;
расширение сети лабораторного контроля санитарно-эпидемиологической экспертизы, оснащение их новейшим оборудованием и техникой;
создание необходимого количества дезинфекционных станций, проведение мероприятий по уничтожению грызунов, клещей;
соблюдение требований по захоронению животных на скотомогильниках с целью недопущения чрезвычайных ситуаций биологического характера.
Мероприятия по обеспечению безопасности на гидротехнических сооружениях:

Ақмола облысы Аршалы ауданы Жібек жолы ауылындағы № 4 және № 8 шағынаудандардың қорғаныс бөгетін салу;
Қостанай облысының гидротехникалық құрылыстарын қалпына келтіру: Қарасу ауданының Железнодорожное ауылындағы Тімтуір өзеніндегі №1 бөгет, Әулиекөл ауданының Көктал ауылындағы Теректі өзеніндегі бөгет, Алтынсарин ауданының Шоқай ауылындағы бөгет, Алтынсарин ауданының Свердловка ауылындағы бөгет;
Ұлытау облысы шегінде ұзындығы 0,8 километр Қаракеңгір өзенінің бойында арнаны үйме жалдау;
Шығыс Қазақстан облысының арық жүйесін тазарту және тереңдету;
Ұлытау облысында инженерлік-геологиялық іс-шаралар өткізу;
су тасқыны және еріген су басуы ықтимал елді мекендердің тізбесін жыл сайын түзету.
Қауіпті метеорологиялық құбылыстар мен процестердің әсеріне байланысты төтенше жағдайлардың дамуын уақтылы анықтау және болжау мақсатында метеорологиялық құбылыстар мен процестердің мониторингі.
Өртке қарсы қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар:
өрт деполарын салу:
2030 жылға қарай – 46 депо, оның ішінде Абай облысында – 4, Ақмола облысында – 10, Шығыс Қазақстан облысында – 3, Қарағанды облысында – 7, Қостанай облысында – 6, Павлодар облысында – 4, Солтүстік Қазақстан облысында – 1, Ұлытау облысында – 4, Астана қаласында – 7;
2040 жылға қарай – 22 депо, оның ішінде Ақмола облысында – 6, Шығыс Қазақстан облысында – 1, Қарағанды облысында – 1, Қостанай облысында – 3, Павлодар облысында – 4, Ұлытау облысында – 2, Астана қаласында – 5;
2050 жылға қарай – 13 депо, оның ішінде Ақмола облысында – 1, Шығыс Қазақстан облысында – 1, Қарағанды облысында – 1, Қостанай облысында – 3, Павлодар облысында – 1, Ұлытауда – 5, Астана қаласында – 1;
оның ішінде Семей қаласында, Аягөз қаласында, Абай облысы Үржар ауданы Қабанбай ауылында 3 депо салу; 3 өрт сөндіру депосы – Целиноград ауданы Қараөткел ауылында және Ақмол ауылында, Ақмола облысы Степногорск қаласында; 4 өрт сөндіру депосы – Қостанай облысы Қостанай, Рудный, Арқалық қалаларында, Федоровка ауылында; Павлодар облысы Екібастұз қаласының Солнечный қаласында; 2 өрт сөндіру депосы – Ұлытау облысы Жезқазған және Сәтбаев қалаларында; 2 депо Астана қаласында;
өрт деполары ғимараттарын жөндеу:
Шығыс Қазақстан облысының Өскемен және Алтай қалаларындағы 2 өрт сөндіру депосы;
Қарағанды облысындағы 3 өрт сөндіру депосы: Қарағанды және Балқаш қалаларындағы 2 өрт сөндіру депосы, Теміртау қаласындағы 1 өрт сөндіру депосы;
Қостанай облысындағы өрт сөндіру депосының 11 ғимараты;
Павлодар облысы Екібастұз қаласындағы 2 өрт сөндіру депосының ғимараттары;
Солтүстік Қазақстан облысындағы: Айыртау, Шал ақын, Жамбыл, Тимирязев аудандарында 4 өрт сөндіру депосы;
Ұлытау облысының Жезқазған қаласындағы 1 өрт сөндіру депосы;
Астана қаласындағы 5 өрт сөндіру депосы;
өрт сөндіру пункттерін құру:
Абай облысындағы 8 өрт сөндіру пункті;
Ақмола облысында 3 өрт сөндіру пункті: Жарқайың ауданы Костычево ауылында және Зеренді ауданы Қанай Би ауылында 2 өрт сөндіру пункт, Жақсы ауданы Киевское ауылында 1 өрт сөндіру пункті;
Шығыс Қазақстан облысының 11 елді мекенінде;
Қарағанды облысының Осакаров және Бұқар Жырау аудандарындағы 2 өрт сөндіру пункті;
Қостанай облысындағы 7 өрт сөндіру пункт: Меңдіқара ауданының Буденовка ауылында, Денисов ауданының Фрунзенское ауылында және Федоров ауданының Костряковка ауылында, Қостанай ауданының Глазуновка ауылында, Бейімбет Майлин ауданының Береговое ауылында, Алтынсарин ауданының Докучаево ауылында және Қарабалық ауданының Смирновка ауылында;
Павлодар облысындағы 3 өрт сөндіру пункті: Баянауыл ауданының Бірлік ауылында, Ертіс ауданының Северный ауылында және Аққулы ауданының Баймолда ауылында;
Солтүстік Қазақстан облысында 6 өрт сөндіру пункт: Шал ақын ауданының Семиполка ауылында, Айыртау ауданының Гусаковка ауылында; Жамбыл ауданының Новорыбинка ауылында, Қызылжар ауданының Вагулино ауылында, Тайынша ауданының Летовочное ауылында, Мамлют ауданының Қызыләскер ауылында;
Ұлытау облысы Ұлытау ауданы Бетбұлақ ауылындағы 1 өрт сөндіру пункт;
Ұлытау облысы Ұлытау ауданы Ұлытау ауылындағы өрт сөндіру пунктінің ғимаратын жөндеу;
Шығыс Қазақстан облысының Катонқарағай, Ұлан, Глубокое, Зайсан аудандарында өрт сөндірудің 5 тірек пунктін ашу;
тиістілік нормаларына жеткізу үшін материалдық – техникалық құралдарды-техниканы, жабдықтар мен жабдықтарды сатып алу.
Су объектілерінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар:
құтқару станцияларын салу: Павлодар облысы Ақсу қаласында Ертіс өзенінде, Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау ауданы Шалқар және Имантау көлдерінің жағасында;
Қарағанды облысының Балқаш және Теміртау қалаларында құтқару станциясын жөндеу;
Абай облысының Семей қаласында, Ұлытау облысының Жезқазған қаласындағы Кеңгір су қоймасының жағасында, Ақмола облысы Целиноград ауданы Қосшы қаласының Нұра өзенінің ескі жағасында жедел-құтқару жасағына арналған ғимарат салу.
Аумақтарды халықтың жұқпалы ауруларының, эпизоотия мен эпифитотияның пайда болуынан қорғау жөніндегі іс-шаралар:
Қостанай облысының Ақсуат және Бесқарағай аудандарында, Абай облысының Қарасу, Жітіқара, Қарабалық аудандарында мал қорымдарын салу;
Абай облысының Бесқарағай ауданындағы мал қорымдарын жөндеу;
мал қорымдарының жай-күйін күтіп-ұстау;
санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманың зертханалық бақылау желісін кеңейту, оларды жаңа жабдықтармен және техникамен жарақтандыру;
дезинфекциялық станциялардың қажетті санын құру, кеміргіштерді, кенелерді жою жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
биологиялық сипаттағы төтенше жағдайларға жол бермеу мақсатында мал қорымдарында жануарларды көму жөніндегі талаптарды сақтау.
Гидротехникалық құрылыстарда қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар:

ремонт 308 гидротехнических сооружений, в том числе в Акмолинской области – 21, Восточно-Казахстанской – 45, Карагандинской – 201, Костанайской – 12, Павлодарской – 1, Северо-Казахстанской – 4, Ұлытау – 24;
строительство водохранилищ – контррегулятор Бузулук, Кенбидайкское водохранилище, Ынталы-Шешенкара, Матак, Садовое, Байкожа, Жайма, Коксу, Орта Ласты, Кусты, Карабута, Кендерлык, Каргыба, Базар, Коктерек, Малая-Буконь.
Переход на безопасные реагенты на объектах, имеющих сильнодействующие ядовитые вещества.
Определение снегозаносимых участков дорог, установка снегозадерживающих щитов вдоль них и посадка лесонасаждений.
Проведение профилактических мероприятий, а также агитационно-разъяснительной работы среди населения.
Увеличение количества систем оповещения в населенных пунктах для оповещения населения в чрезвычайных ситуациях, а также локальных систем оповещения в областных и районных центрах, населенных пунктах, расположенных на селе-, сейсмо-, паводко- и оползнеопасных участках и зонах затопления при прорыве гидротехнических сооружений, а также на взрывоопасных объектах и объектах, имеющих сильнодействующие ядовитые и радиоактивные вещества.
Оснащение данными техническими средствами предусмотрено приказом Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 10 апреля 2025 года № 130 "Об утверждении натуральных норм положенности технических средств системы оповещения гражданской защиты".
Мероприятия по обеспечению безопасности на приграничных территориях: взаимный обмен информацией, взаимное оповещение об угрозе и возникновении чрезвычайных ситуаций на приграничных территориях, проведение совместных командно-штабных тренировок и учений, создание банков данных о возможных чрезвычайных ситуациях на приграничных территориях, разработка совместных программ по защите населения и территорий от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Мероприятия по гражданской обороне включают:
обеспечение создания запасных (городских, загородных), вспомогательных и подвижных пунктов управления в регионе, их модернизация;
мероприятия по накоплению, хранению, обновлению и поддержанию в готовности имущества гражданской обороны, а также их утилизация;
создание, укомплектование, оснащение и поддержание в готовности сил гражданской защиты;
подготовка органов управления гражданской защиты и обучение населения способам защиты и действиям в случаях применения современных средств поражения;
строительство и накопление фонда защитных сооружений гражданской обороны, содержание их в готовности к функционированию;
планирование эвакуационных мероприятий;
планирование и организация инженерно-технических мероприятий гражданской обороны;
создание и развитие систем управления, оповещения и связи и поддержание их в готовности к использованию;
планирование и выполнение мероприятий по устойчивому функционированию отраслей и организаций;

308 гидротехникалық құрылысты жөндеу, оның ішінде Ақмола облысында – 21, Шығыс Қазақстан облысында – 45, Қарағанды облысында – 201, Қостанай облысында – 12, Павлодар облысында – 1, Солтүстік Қазақстан облысында – 4, Ұлытауда – 24;
Су қоймаларын салу – Бұзылық контрреттегіші, Кеңбидайық су қоймасы, Ынталы-Шешенқара, Матақ, Садовое, Байқожа, Жайма, Көксу, Орта Ласты, Құсты, Қарабұта, Кендірлік, Қарғыба, Базар, Көктерек, Кіші Бөкен.
Әсері күшті улы заттары бар объектілерде қауіпіз реагенттерге көшу.
Жолдардың қар басатын учаскелерін анықтау, олардың бойында қар ұстайтын қалқандарды орнату және орман екпелерін отырғызу.
Профилактикалық іс-шараларды, сондай-ақ халық арасында үгіт-түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
Төтенше жағдайларда халықты құлақтандыру үшін елді мекендерде құлақтандыру жүйелерінің санын, сондай-ақ гидротехникалық құрылыстардың жарылуы кезінде селдік, сейсмикалық, су тасқыны және көшкін қаупі бар учаскелерде және су басу аймақтарында орналасқан елді мекендерде, облыс және аудындық орталықтарында, сондай-ақ жарылыс қаупі бар объектілерде және күшті әсер ететін улы және радиоактивті заттар бар объектілерде жергілікті құлақтандыру жүйелерін ұлғайту.
Осы техникалық құралдармен жарақтандыру "Азаматтық қорғаудың құлақтандыру жүйесінің техникалық құралдары тиесілілігінің заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы ТЖМ-нің 2025 жылғы 10 сәуірдегі № 130 бұйрығында көзделген.
Шекара маңындағы аумақтарда қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар: өзара ақпарат алмасу, шекара маңындағы аумақтарда төтенше жағдайлар қаупі мен туындауы туралы өзара хабарлау, бірлескен командалық-штабтық жаттығулар мен оқулар өткізу, шекара маңындағы аумақтарда ықтимал төтенше жағдайлар туралы деректер банктерін құру, халық пен аумақтарды табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардан қорғау жөніндегі бірлескен бағдарламаларды әзірлеу.
Азаматтық қорғаныс шараларына мыналар кіреді:
өңірде қосалқы (қалалық, қала сыртындағы), көмекші және жылжымалы басқару пункттерін құруды, оларды жаңғыртуды қамтамасыз ету;
азаматтық қорғаныс мүлкін жинақтау, сақтау, жаңарту және дайын күйде ұстау жөніндегі іс-шаралар, сондай-ақ оларды кәдеге жарату;
азаматтық қорғау күштерін құру, жасақтау, жарақтандыру және дайын күйде ұстау;
азаматтық қорғанысты басқару органдарын даярлау және халықты қазіргі заманғы зақымдау құралдарын қолдану жағдайларында қорғану тәсілдеріне және іс-қимылдарға үйрету;
азаматтық қорғанысқа арналған қорғаныс құрылыстарын салу және қорын жинақтау, оларды жұмысқа дайын күйде ұстау;
эвакуациялық іс-шараларды жоспарлау;
азаматтық қорғаныс бойынша инженерлік-техникалық іс-шараларды жоспарлау және ұйымдастыру;
басқару, хабарландыру және байланыс жүйелерін құру, дамыту және оларды пайдалану дайындығында ұстау;
салалар мен ұйымдардың тұрақты жұмысын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жоспарлау және іске асыру;

обязательное проектирование на объектах гражданского строительства простейших укрытий, предназначенных для защиты населения от ненаправленных поражающих факторов обычных средств поражения в период военного положения или в военное время в соответствии со Строительными нормами Республики Казахстан 2.04-15-2024 "Простейшие укрытия";
проектирование в населенных пунктах региона зон, свободных от застройки для сбора населения и его эвакуации;
обеспечение транспортной связи дорог местного значения с дорогами республиканского значения в регионе при планировании улично-дорожной сети в целях обеспечения эвакуации населения в чрезвычайных ситуациях;
проектирование аэродромных участков автомобильных дорог, используемых для взлета и посадки воздушных судов, в том числе вынужденной посадки авиатранспорта;
проектирование резервных дорог для городов, предназначенных для эвакуации населения при чрезвычайных ситуациях, в мирное и военное время;
обеспечение вновь проектируемых и реконструируемых систем водоснабжения городов, отнесҰнных к группам по гражданской обороне, питанием от двух независимых источников воды, один из которых должен быть подземным, либо при невозможности – с двумя группами головных сооружений, одна из которых размещается вне зон возможных сильных разрушений;
устройство на территории городов, отнесенных к группам по гражданской обороне, пожарных подъездов, обеспечивающих забор воды из рек и водоемов;
при проектировании новых и реконструкции действующих газовых сетей городов, отнесенных к группам по гражданской обороне, предусмотреть возможность отключения сетей как городов в целом, так и отдельных районов (участков) городов с помощью отключающих устройств;
размещение взрыво-, пожаро-, радиационно-, химически-, биологически опасных объектов на безопасном расстоянии от населенных пунктов в соответствии с установленными нормативными требованиями.
Приложение 1
к Межрегиональной схеме
территориального развития
Центрального региона
Республики Казахстан
Приложение 2
к Межрегиональной схеме
территориального развития
Центрального региона
Республики Казахстан
Приложение 3
к Межрегиональной схеме
территориального развития
Центрального региона
Республики Казахстан
Основные технико-экономические показатели Межрегиональной схемы территориального развития Центрального региона Республики Казахстан
№ п/п
Показатели
Единица измерения
Современное состояние
Первый этап 2030 год
Расчетный срок 2040 год
Прогнозный период 2050 год
1
2
3
4
5
6
7
1
Территория
1)
Всего
тысяч гектаров
127 689*
127 689*
127 689*
127 689*
в том числе:
121 172/100
121 172/100
121 172/100
121 172/100
земли сельскохозяйственного назначения
тысяч гектаров /%

азаматтық құрылыс объектілерінде әскери жағдай кезеңінде немесе соғыс уақытында халықты қарапайым зақымдаушы құралдардың бағытталмаған әсерінен қорғауға арналған қарапайым жасырын паналарды міндетті түрде жобалау "Қарапайым жасырын паналар" 2.04-15-2024 Қазақстан Республикасының құрылыс нормаларына сәйкес жүзеге асырылады;
өңірдегі елді мекендерде халықты жинау және эвакуациялау үшін құрылыс салынбайтын аумақтарды жобалау;
төтенше жағдайлар кезінде халықты эвакуациялауды қамтамасыз ету мақсатында көше-жол желісін жоспарлау кезінде жергілікті маңыздағы жолдардың республикалық маңыздағы жолдармен көлік байланысын қамтамасыз ету;
әуе көлігінің, соның ішінде мәжбүрлі қону жағдайларында ұшу және қонуына арналған автомобиль жолдарының әуеайлақтық учаскелерін жобалау;
төтенше жағдайлар кезінде, бейбіт және соғыс уақытында халықты эвакуациялауға арналған қалалар үшін резервтік жолдарды жобалау;
азаматтық қорғаныс бойынша топтарға жатқызылған қалалардың жаңадан жобаланатын және реконструкцияланатын сумен жабдықтау жүйелерін екі тәуелсіз су көзімен қамтамасыз ету, олардың бірі жерасты су көзі болуы тиіс немесе бұл мүмкін болмаған жағдайда — су көздерінің екі тобымен қамтамасыз ету, олардың бір тобы ықтимал күшті қирау аймақтарынан тыс орналасуы тиіс;
азаматтық қорғаныс бойынша топтарға жатқызылған қалалар аумағында өзендер мен су қоймаларынан су алуды қамтамасыз ететін өрт сөндіру автокөліктеріне арналған кіреберіс жолдарды орналастыру;
азаматтық қорғаныс бойынша топтарға жатқызылған қалалардың жаңа газ желілерін жобалау және жұмыс істеп тұрғандарын реконструкциялау кезінде бүкіл қаланы немесе қаланың жекелеген аудандарын (учаскелерін) өшіру мүмкіндігін қамтамасыз ететін ажыратқыш құрылғыларды қарастыру;
жарылыс, өрт, радиациялық, химиялық және биологиялық қауіпті объектілерді халық қоныстанған елді мекендерден қауіпсіз қашықтықта, белгіленген нормативтік талаптарға сәйкес орналастыру.
Қазақстан Республикасының
Орталық өңірін аумақтық
дамытудың өңіраралық схемасына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
Орталық өңірін аумақтық
дамытудың өңіраралық схемасына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
Орталық өңірін аумақтық
дамытудың өңіраралық схемасына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының Орталық өңірін аумақтық дамытудың өңіраралық схемасының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері
р/с
Көрсеткіштер
Өлшем
бірлігі
Қазіргі жағдайы
Бірінші кезең
2030 жыл
Есептік кезең 2040 жыл
Болжамды кезең 2050 жыл
1
2
3
4
5
6
7
1
Аумақ
1)
Барлығы
мың гектар
127 689*
127 689*
127 689*
127 689*
оның ішінде:
121 172/100
121 172/100
121 172/100
121 172/100
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
мың гектар/%

68 186/56
72 728/60
79 324/65
85 974/71
земли населенных пунктов, из них:
-//-
13 141/11
13 036/11
13 056/11
13 076/11
- городских
-//-
3 039
3 044
3 054
3 054
- сельских
-//-
9 987
9 992
10 002
10 002
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения
-//-
726/0,5
974/0,8
995/1
1 000,0/1
земли особо охраняемых территорий
-//-
3 993/3
9 012**
9 100/4
9 200/5
9 300/6
земли оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения
-//-
938***
1 018
1 098
1 100
земли лесного фонда
-//-
3 995/3
7834,4****
7 900/6
7 950/6
8 000/7
земли водного фонда
-//-
1 114/1
1 319/1
1 569/1
1 569/1
земли запаса
-//-
30 017/25,5
16 115/17,2
9 078/11
2 253/3
2
Население
-//-
1)
Всего
тысяч человек
7 024/100
7 362/100
7 788/100
8 294/100
в том числе:
численность городского населения
тысяч человек /% общей численности населения
5 145/73,2
5 469/74
6 013/77
6 619/80
численность сельского населения
-//-
1 879/26,8
1 893/26
1 775/23
1 675/20
2)
Показатели естественного движения населения:
число родившихся
-//-
104,8/1,5
116,8/1,6
123,6/1,6
131,6/1,6
число умерших
60/0,9
66/0,9
70/0,9
75/0,9
прирост/ убыль
45/0,6
51/0,7
54/0,7
57/0,7
3)
Показатели миграции населения:
число прибывших
385/5,5
327/4,4
346/4,4

68 186/56
72 728/60
79 324/65
85 974/71
елді мекендердің жерлері, оның ішінде:
-//-
13 141/11
13 036/11
13 056/11
13 076/11
- қалалық
-//-
3 039
3 044
3 054
3 054
- ауылдық
-//-
9 987
9 992
10 002
10 002
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер
-//-
726/0,5
974/0,8
995/1
1 000,0/1
ерекше қорғалатын аумақтардың жері
-//-
3 993/3
9 012**
9 100/4
9 200/5
9 300/6
сауықтыру, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жер
-//-
938***
1 018
1 098
1 100
орман қорының жері
-//-
3 995/3
7834,4****
7 900/6
7 950/6
8 000/7
су қорының жерлері
-//-
1 114/1
1 319/1
1 569/1
1 569/1
босалқы жер
-//-
30 017/25,5
16 115/17,2
9 078/11
2 253/3
2
Халық
-//-
1)
Барлығы
мың адам
7 024/100
7 362/100
7 788/100
8 294/100
оның ішінде:
қала халқының саны
мың адам/халықтың жалпы санының%
5 145/73,2
5 469/74
6 013/77
6 619/80
ауыл халқының саны
-//-
1 879/26,8
1 893/26
1 775/23
1 675/20
2)
Халықтың табиғи қозғалысының көрсеткіштері:
туғандар саны
-//-
104,8/1,5
116,8/1,6
123,6/1,6
131,6/1,6
өлгендер саны
60/0,9
66/0,9
70/0,9
75/0,9
өсуі/кемуі
45/0,6
51/0,7
54/0,7
57/0,7
3)
Халықтың көші-қон көрсеткіштері:
келгендердің саны
385/5,5
327/4,4
346/4,4

725
741
757
773
10
Здания пожарного депо
количество депо/автомобилей
214/846
260/1 014
282/1 096
295/1 173
Примечание: * - площадь территории с учетом земель других государств (находящихся в аренде);
** - площадь особо охраняемых природных территорий, учтенных в других категориях земель;
*** - площади, учтенные в землях особо охраняемых природных территорий;
**** - по данным Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
_________________________
Приложение 4
к Межрегиональной схеме
территориального развития
Центрального региона
Республики Казахстан
Анализ обеспеченности градостроительными проектами
Наименова ние регионов

725
741
757
773
10
Өрт сөндіру депосының ғимараты
депо/автомобильдер саны
214/846
260/1 014
282/1 096
295/1 173
Ескертпе: * – басқа мемлекеттердің (жалға алынған) жерлерін ескере отырып, аумақтың ауданы;
** – жердің басқа санаттарына кіретін ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың ауданы;
*** – ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде есепке алынған аумақтар;
**** – Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің деректері бойынша._________________________
Қазақстан Республикасының
Орталық өңірін аумақтық
дамытудың өңіраралық схемасына
4-қосымша
Қала құрылысы жобаларымен қамтамасыз етілуді талдау
Өңірлер атауы