О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011 "Вопросы Министерства национальной экономики Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 октября 2025 года № 886.
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011 "Вопросы Министерства национальной экономики Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 15:
подпункты 2) и 2-1) изложить в следующей редакции:
"2) осуществление стратегических, регулятивных и реализационных функций в области саморегулирования;
2-1) осуществление стратегических, регулятивных и реализационных функций в сфере развития агломераций;";
дополнить подпунктами 2-3), 2-4), 2-5) и 2-6) следующего содержания:
"2-3) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирование государственной политики о саморегулировании в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2-4) разработка и утверждение нормативных правовых актов в сфере развития агломераций в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2-5) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирование государственной политики в сфере развития агломераций в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2-6) разработка и утверждение нормативных правовых актов в области саморегулирования в соответствии с целями Закона Республики Казахстан "О саморегулировании" и законодательством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 27-1) следующего содержания:
"27-1) согласование правил действий должностных лиц таможенных органов при остановке автомобильных транспортных средств;";
дополнить подпунктами 34-3) и 34-4) следующего содержания:

"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 21 қазандағы № 886 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ережеде:
15-тармақта:
2) және 2-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өзін-өзі реттеу саласында стратегиялық, реттеушілік және іске асыру функцияларын жүзеге асыру;
2-1) агломерацияларды дамыту саласында стратегиялық, реттеушілік және іске асыру функцияларын жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 2-3), 2-4), 2-5) және 2-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-3) мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған негізгі бағыттары мен мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзін-өзі реттеу туралы мемлекеттік саясатты қалыптастыру;
2-4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес агломерацияларды дамыту саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;
2-5) мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған негізгі бағыттары мен мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес агломерацияларды дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру;
2-6) "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының мақсаттарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзін-өзі реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 27-1) тармақшамен толықтырылсын:
"27-1) автомобиль көлік құралдарын тоқтатқан кезде кеден органдары лауазымды адамдарының іс-қимыл жасау қағидаларын келісу;";
мынандай мазмұндағы 34-3) және 34-4) тармақшалармен толықтырылсын:

"34-3) разработка и утверждение методики определения лимитов государственных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов по проектам строительства "под ключ";
34-4) разработка и утверждение правил планирования и реализации государственных инвестиционных проектов по проектам строительства "под ключ" по согласованию с уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства и центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;";
дополнить подпунктами 86-1) и 86-2) следующего содержания:
"86-1) разработка и утверждение правил рассмотрения заявок субъектов естественных монополий для определения механизма финансирования и (или) субсидирования части ставки вознаграждения по займу по проектам модернизации и строительства энергетической и коммунальной инфраструктуры;
86-2) разработка и утверждение правил субсидирования ставки вознаграждения по займам, получаемым субъектами естественных монополий, а также по государственным ценным бумагам, выпускаемым местными исполнительными органами, по проектам, реализуемым в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов, по согласованию с центральным исполнительным органом, осуществляющим руководство в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, центральным исполнительным органом, осуществляющим руководство и межотраслевую координацию в области теплоэнергетики, и государственным органом, осуществляющим руководство в области электроэнергетики;";
дополнить подпунктом 88-1) следующего содержания:
"88-1) разработка и утверждение нормативных правовых актов в сферах естественных монополий в соответствии с целями Предпринимательского кодекса Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 156-2) изложить в следующей редакции:
"156-2) осуществление стратегических, регулятивных и реализационных функций в области государственного регулирования предпринимательства;";
дополнить подпунктами 156-4), 156-5) и 156-6) следующего содержания:
"156-4) осуществление стратегических, регулятивных, реализационных и контрольно-надзорных функций в сфере разрешений и уведомлений;
156-5) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирование государственной политики о разрешениях и уведомлениях в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

"34-3) Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимиттерін айқындау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
34-4) сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органмен және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру тәртібін әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 86-1) және 86-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"86-1) энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту және салу жобалары бойынша қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін қаржыландыру және (немесе) субсидиялау тетігін айқындау үшін табиғи монополиялар субъектілерінің өтінімдерін қарау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
86-2) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы органмен, жылу энергетикасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы органмен және электр энергетикасы саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен келісу бойынша энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша табиғи монополиялар субъектілері алатын қарыздар, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 88-1) тармақшамен толықтырылсын:
"88-1) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің мақсаттарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес табиғи монополиялар саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;";
156-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"156-2) кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеу саласында стратегиялық, реттеушілік және іске асыру функцияларын жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 156-4), 156-5) және 156-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"156-4) рұқсаттар және хабарламалар саласында стратегиялық, реттеушілік, іске асыру және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыру;
156-5) мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған негізгі бағыттары мен мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес рұқсаттар және хабарламалар туралы мемлекеттік саясатты қалыптастыру;

156-6) разработка и утверждение нормативных правовых актов в сфере разрешений и уведомлений в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 170) изложить в следующей редакции:
"170) осуществление стратегических, регулятивных и реализационных функций в области государственной поддержки и развития частного предпринимательства;";
дополнить подпунктами 173-1) и 173-2) следующего содержания:
"173-1) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирование государственной политики в области государственной поддержки и развития частного предпринимательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
173-2) разработка и утверждение нормативных правовых актов в области государственной поддержки и развития частного предпринимательства в соответствии с целями Предпринимательского кодекса Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 177-1) следующего содержания:
"177-1) разработка и утверждение нормативных правовых актов в области государственного регулирования предпринимательства в соответствии с целями Предпринимательского кодекса Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 200-1) изложить в следующей редакции:
"200-1) обеспечение подтверждения соответствия нормативного правового акта или иного документа, содержащего в соответствии с законодательством Республики Казахстан обязательные требования, проекта нормативного правового акта Республики Казахстан, проекта документа Системы государственного планирования Республики Казахстан или проекта иного документа, содержащего в соответствии с законодательством Республики Казахстан обязательные требования, требованиям статей 9, 11, 80, 81-1-1 и 82 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан при формировании и ведении реестра требований;";
дополнить подпунктом 241-2) следующего содержания:
"241-2) разработка и утверждение правил приема на работу и расторжения трудового договора с работниками государственного предприятия, применения мер поощрения и наложения взыскания на них;";
дополнить подпунктом 252-1) следующего содержания:
"252-1) разработка и утверждение нормативных правовых актов в области рекламы в соответствии с целями Закона Республики Казахстан "О рекламе" и законодательством Республики Казахстан;".

156-6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес рұқсаттар және хабарламалар саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;";
170) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"170) жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау мен дамыту саласында стратегиялық, реттеушілік және іске асыру функцияларын жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 173-1) және 173-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"173-1) мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған негізгі бағыттары мен мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау және дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру;
173-2) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің мақсаттарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау және дамыту саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 177-1) тармақшамен толықтырылсын:
"177-1) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің мақсаттарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;";
200-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"200-1) талаптар тізілімін қалыптастыру және жүргізу кезінде нормативтік құқықтық актінің немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес міндетті талаптар қамтылатын өзге де құжаттың, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актісі жобасының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаты жобасының немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес міндетті талаптар қамтылатын өзге де құжат жобасының Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 9, 11, 80, 81-1 және 82-баптарының талаптарына сәйкестігін растауды қамтамасыз ету;";
мынадай мазмұндағы 241-2) тармақшамен толықтырылсын:
"241-2) мемлекеттік кәсіпорын қызметкерлерін жұмысқа қабылдау және олармен еңбек шартын бұзу, көтермелеу шараларын қолдану және оларды жазалау қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 252-1) тармақшамен толықтырылсын:
"252-1) "Жарнама туралы" Қазақстан Республикасы Заңының мақсаттарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жарнама саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;";

2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания, за исключением абзацев тридцать седьмого и тридцать восьмого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 июля 2026 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов

2. Осы қаулы 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының отыз жетінші және отыз сегізінші абзацтарын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов