О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 6 октября 2017 года № 624 "О некоторых вопросах специальных экономических зон" и от 11 октября 2019 года № 758 "О создании специальной экономической зоны "Qyzyljar"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 октября 2025 года № 854
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 6 октября 2017 года № 624 "О некоторых вопросах специальных экономических зон":
в Положении о специальной экономической зоне "Оңтүстік", утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Специальная экономическая зона "Оңтүстік" (далее – СЭЗ) расположена на территории города Шымкента согласно прилагаемому плану.
СЭЗ является портовой специальной экономической зоной.
Территория СЭЗ составляет 529,0001 гектара, включая Международный аэропорт Шымкент, и является неотъемлемой частью территории Республики Казахстан.";
план территории специальной экономической зоны "Оңтүстік" изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
целевые индикаторы специальной экономической зоны "Оңтүстік", утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 11 октября 2019 года № 758 "О создании специальной экономической зоны "Qyzyljar":
в Положении о специальной экономической зоне "Qyzyljar", утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Специальная экономическая зона "Qyzyljar" (далее – СЭЗ "Qyzyljar") расположена на территории Северо-Казахстанской области в пределах административно-территориальных границ города Петропавловска, Тайыншинского района и района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области согласно прилагаемому плану.
Территория СЭЗ "Qyzyljar" составляет 622,3 гектара и является неотъемлемой частью территории Республики Казахстан.";
план границ специальной экономической зоны "Qyzyljar" изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
целевые индикаторы специальной экономической зоны "Qyzyljar", утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр Республики Казахстан О. Бектенов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 октября 2025 года № 854
Приложение
к Положению о специальной
экономической зоне
"Оңтүстік"
План территории специальной экономической зоны "Оңтүстік"
Общая территория специальной экономической зоны "Оңтүстік"

"Арнайы экономикалық аймақтардың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 6 қазандағы № 624 және "Qyzyljar" арнайы экономикалық аймағын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 11 қазандағы № 758 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 13 қазандағы № 854 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) "Арнайы экономикалық аймақтардың кейбір мәселелері туралы" қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 6 қазандағы № 624 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Оңтүстік" арнайы экономикалық аймағы туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "Оңтүстік" арнайы экономикалық аймағы (бұдан әрі – АЭА) қоса беріліп отырған жоспарға сәйкес Шымкент қаласының аумағында орналасқан.
АЭА порттық арнайы экономикалық аймақ болып табылады.
АЭА–ның аумағы Шымкент халықаралық әуежайын қоса алғанда, 529,0001 гектарды құрайды және Қазақстан Республикасы аумағының ажырамас бөлігі болып табылады.";
"Оңтүстік" арнайы экономикалық аймағы аумағының жоспары осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген "Оңтүстік" арнайы экономикалық аймағының нысаналы индикаторлары осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) "Qyzyljar" арнайы экономикалық аймағын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 11 қазандағы № 758 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Qyzyljar" арнайы экономикалық аймағы туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "Qyzyljar" арнайы экономикалық аймағы (бұдан әрі – "Qyzyljar" АЭА) қоса беріліп отырған жоспарға сәйкес Солтүстік Қазақстан облысының аумағында Петропавл қаласының және Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы және Ғабит Мүсірепов атындағы ауданының әкімшілік-аумақтық шекаралары шегінде орналасқан.
"Qyzyljar" АЭА аумағы 622,3 гектарды құрайды және Қазақстан Республикасы аумағының ажырамас бөлігі болып табылады.".
"Qyzyljar" арнайы экономикалық аймағы шекарасының жоспары осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген "Qyzyljar" арнайы экономикалық аймағының нысаналы индикаторлары осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 13 қазандағы
№ 854 қаулысына
1-қосымша
"Оңтүстік" арнайы
экономикалық аймағы
туралы ережеге
қосымша
"Оңтүстік" арнайы экономикалық аймағы аумағының жоспары
"Оңтүстік" арнайы экономикалық аймағының жалпы аумағы

Специальная экономическая зона "Qyzyljar" (далее – СЭЗ "Qyzyljar") расположена на территории Северо-Казахстанской области в пределах административно-территориальных границ города Петропавловска, Тайыншинского района и района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области (субзона № 1 – 15 га, субзона № 2 – 7,3 га, субзона № 3 – 160 га, субзона № 4 – 30 га, субзона № 5 – 150 га, субзона № 6 – 200 га, субзона № 7 – 60 га).
Общая площадь СЭЗ "Qyzyljar" – 622,3 га.
Субзона № 1 СЭЗ "Qyzyljar".
Территория находится в центре города, улица Парковая. Площадь – 15 га.
Субзона № 2 СЭЗ "Qyzyljar".
Территория находится в районе микрорайона Береке, улица Нефтепроводная. Площадь – 7,3 га.
Субзона № 3 СЭЗ "Qyzyljar".
Территория находится в районе объездной кольцевой дороги, район улицы Промышленная, ТЭЦ 2. Площадь – 160 га.
Субзона № 4 СЭЗ "Qyzyljar"
Территория находится в районе микрорайона Шығыс. Площадь – 30 га.
Субзона № 5 СЭЗ "Qyzyljar".
Территория находится в северной части города Петропавловска, район улицы Теплые Кусты. Площадь – 150 га.
Субзона № 6 СЭЗ "Qyzyljar".
Территория находится в Амандыкском сельском округе Тайыншинского района Северо-Казахстанской области. Площадь – 200 га.
Субзона № 7 СЭЗ "Qyzyljar".
Территория находится в селе Новоишимка Новоишимского сельского округа района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области. Площадь – 60 га.
Приложение 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 октября 2025 года № 854
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 октября 2019 года № 758
Целевые индикаторы специальной экономической зоны "Qyzyljar"
№ п/п
Цели, задачи и показатели
Единица измерения*
Базовый период (2019 год)
Достижение целевого индикатора к 2024 году
Достижение целевого индикатора к 2029 году
Достижение целевого индикатора к 2034 году
Достижение целевого индикатора к 2039 году
Достижение целевого индикатора к 2044 году
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
Общий объем привлеченных инвестиций, в том числе:
млрд тенге
21

"Qyzyljar" арнайы экономикалық аймағы (бұдан әрі – "Qyzyljar" АЭА) Солтүстік Қазақстан облысының аумағында Петропавл қаласының және Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының және Ғабит Мүсірепов атындағы ауданының әкімшілік-аумақтық шекаралары шегінде орналасқан (№ 1 субаймақ – 15 га, № 2 субаймақ –7,3 га, № 3 субаймақ –160 га, № 4 субаймақ – 30 га, № 5 субаймақ – 150 га, № 6 субаймақ – 200 га, № 7 субаймақ – 60 га).
"Qyzyljar" АЭА жалпы ауданы – 622,3 га.
"Qyzyljar" АЭА № 1 қосалқы аймағы.
Аумақ қала орталығында орналасқан, Парковая көшесі. Ауданы – 15 га.
"Qyzyljar" АЭА № 2 қосалқы аймағы.
Аумақ Береке шағын ауданында орналасқан, Нефтепроводная көшесі. Ауданы – 7,3 га.
"Qyzyljar" АЭА № 3 қосалқы аймағы.
Аумақ айналма жол ауданында орналасқан, Промышленная көшесі, ЖЭО 2. Ауданы – 160 га.
"Qyzyljar" АЭА № 4 қосалқы аймағы.
Аумақ Шығыс шағын ауданында орналасқан. Ауданы – 30 га.
"Qyzyljar" АЭА № 5 қосалқы аймағы.
Аумақ Петропавл қаласының солтүстік бөлігінде орналасқан, Теплые Кусты көшесі. Ауданы – 150 га.
"Qyzyljar" АЭА № 6 қосалқы аймағы.
Аумақ Солтүстік Қазақстан облысының Тайынша ауданы Амандық ауылдық округінде орналасқан. Ауданы – 200 га.
"Qyzyljar" АЭА № 7 қосалқы аймағы.
Аумақ Солтүстік Қазақстан облысының Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы Новоишимка ауылдық округінің Новоишимка ауылында орналасқан. Ауданы – 60 га.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 13 қазандағы
№ 854 қаулысына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 11қазандағы
№ 758 қаулысымен
бекітілген
"Qyzyljar" арнайы экономикалық аймағының нысаналы индикаторлары
Р/с №
Мақсаттар, міндеттер және көрсеткіштер
Өлшем бірлігі*
Базалық кезең
(2019 жыл)
2024 жылға қарай нысаналы индикаторға қол жеткізу
2029 жылға қарай нысаналы индикаторға қол жеткізу
2034 жылға қарай нысаналы индикаторға қол жеткізу
2039 жылға қарай нысаналы индикаторға қол жеткізу
2044 жылға қарай нысаналы индикаторға қол жеткізу
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
Тартылған инвестициялардың жалпы көлемі, оның ішінде:
млрд теңге
21