О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2025 года № 771
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 15:
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) участие в формировании государственной политики и принятие мер по противодействию теневой экономике в пределах своей компетенции;";
дополнить подпунктом 21-1) следующего содержания:
"21-1) осуществление методологического обеспечения расчетов показателей прогноза социально-экономического развития в пределах своей компетенции;";
подпункт 25) изложить в следующей редакции:
"25) образование и координация деятельности Общественного совета;";
подпункты 26), 27), 28), 29), 30) и 31) исключить;
подпункты 33) и 34) исключить;
подпункт 51) изложить в следующей редакции:
"51) разработка и утверждение правил оказания мер государственного стимулирования промышленности, направленных на продвижение обработанных товаров, работ и услуг казахстанского происхождения на внутренний рынок;";
дополнить подпунктами 51-1) и 51-2) следующего содержания:
"51-1) разработка и утверждение правил ведения реестра казахстанских товаропроизводителей;
51-2) ведение реестра казахстанских товаропроизводителей;";
подпункт 67) исключить;
подпункт 96) исключить;
подпункт 99) изложить в следующей редакции:
"99) предоставление с привлечением национального института развития в области развития внутристрановой ценности сервисной поддержки и оказание мер государственного стимулирования промышленности, направленных на продвижение обработанных товаров, работ и услуг казахстанского происхождения на внутренний рынок;";
дополнить подпунктами 99-1), 99-2), 99-3), 99-4), 99-5), 99-6) и 99-7) следующего содержания:
"99-1) рассмотрение с привлечением национального института развития в области развития внутристрановой ценности планов закупок (программы, перечни товаров) крупных заказчиков;
99-2) утверждение перечня системообразующих предприятий;
99-3) осуществление мониторинга внутристрановой ценности закупок товаров системообразующих предприятий;

"Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 19 қыркүйектегі № 771 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы ережеде:
15-тармақта:
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) өз құзыреті шегінде көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл бойынша мемлекеттік саясатты қалыптастыруға қатысу және шаралар қабылдау;";
мынадай мазмұндағы 21-1) тармақшамен толықтырылсын:
"21-1) өз құзыреті шегінде әлеуметтік-экономикалық даму болжамы көрсеткіштерінің есеп-қисаптарын әдіснамалық қамтамасыз ету;";
25) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"25) Қоғамдық кеңес құру және оның қызметін үйлестіру;";
26), 27), 28), 29), 30) және 31) тармақшалар алып тасталсын;
33) және 34) тармақшалар алып тасталсын;
51) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"51) өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандырудың Қазақстанда шығарылған, өңделген тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ішкі нарыққа ілгерілетуге бағытталған шараларын көрсету қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 51-1) және 51-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"51-1) қазақстандық тауар өндірушілер тізілімін жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
51-2) қазақстандық тауар өндірушілер тізілімін жүргізу;";
67) тармақша алып тасталсын;
96) тармақша алып тасталсын;
99) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"99) елішілік құндылықты дамыту саласындағы ұлттық даму институтын тарта отырып, сервистік қолдау көрсету және Қазақстанда шығарылған, өңделген тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді ішкі нарыққа ілгерілетуге бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну;";
мынадай мазмұндағы 99-1), 99-2), 99-3), 99-4), 99-5), 99-6) және 99-7) тармақшалармен толықтырылсын:
"99-1) елішілік құндылықты дамыту саласындағы ұлттық даму институтын тарта отырып, ірі тапсырыс берушілердің сатып алу жоспарларын (бағдарламаларын, тауарлар тізбелерін) қарау;
99-2) жүйе түзуші кәсіпорындар тізбесін бекіту;
99-3) жүйе түзуші кәсіпорындардың тауарларды сатып алуын елішілік құндылығы мониторингін жүзеге асыру;

99-4) утверждение состава и положения об апелляционной комиссии;
99-5) разработка и утверждение по согласованию с отраслевыми государственными органами условий производства, производственных и технологических операций;
99-6) разработка правил разработки, согласования, утверждения, реализации и мониторинга программ развития внутристрановой ценности и их типовой формы;
99-7) осуществление мониторинга реализации программ развития внутристрановой ценности;";
подпункт 100) изложить в следующей редакции:
"100) выделение на основе договора, заключаемого с национальным институтом развития в области развития внутристрановой ценности, средств на оказание мер государственного стимулирования промышленности, направленных на продвижение обработанных товаров, работ и услуг казахстанского происхождения на внутренний рынок;";
подпункт 325) исключить;
дополнить подпунктами 350-1), 350-2), 350-3), 350-4), 350-5), 350-6) и 350-7) следующего содержания:
"350-1) организация и проведение государственного геологического изучения подземных водных объектов;
350-2) организация и проведение государственной экспертизы запасов участков подземных вод, а также организация проведения государственной экспертизы геологических отчетов, прилагаемых к заявлениям о выдаче лицензии на использование пространства недр;
350-3) организация проведения проектных, изыскательских, прикладных, научно-исследовательских и научно-технических работ в области изучения подземных вод;
350-4) осуществление согласования условий забора и использования подземных вод при выдаче разрешений на специальное водопользование;
350-5) согласование проекта забора подземных вод при заборе подземных вод свыше одной тысячи кубических метров в сутки;
350-6) согласование порядка разработки и согласования проекта забора подземных вод и программы мониторинга подземных вод;
350-7) разработка и утверждение в пределах своей компетенции нормативных правовых актов в части изучения, учета, охраны и использования подземных вод в соответствии с основными целями и задачами Водного кодекса Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 364-1), 364-2) и 364-3) следующего содержания:
"364-1) разработка и утверждение методики определения перечня и расчета объемов товаров, необходимых для выполнения мобилизационного заказа в пределах своей компетенции, по согласованию с уполномоченным органом в области мобилизационной подготовки;
364-2) проведение анализа потребностей организаций, имеющих мобилизационный заказ, в соответствии с методикой определения перечня и расчета объемов товаров, необходимых для выполнения мобилизационного заказа в пределах своей компетенции, для формирования номенклатуры и объемов хранения материальных ценностей государственного материального резерва в части мобилизационного резерва;

99-4) апелляциялық комиссияның құрамы мен ол туралы ережені бекіту;
99-5) өндіріс, өндірістік және технологиялық операциялар шарттарын әзірлеу және салалық мемлекеттік органдармен келісу бойынша бекіту;
99-6) елішілік құндылықты дамыту бағдарламаларын әзірлеу, келісу, бекіту, іске асыру және мониторингтеу қағидаларын және олардың үлгілік нысанын әзірлеу;
99-7) елішілік құндылықты дамыту бағдарламаларының іске асырылуын мониторингтеуді жүзеге асыру;";
100) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"100) елішілік құндылықты дамыту саласындағы ұлттық даму институтымен жасалатын шарт негізінде Қазақстанда шығарылған, өңделген тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ішкі нарыққа ілгерілетуге бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын көрсетуге қаражат бөлу;";
325) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 350-1), 350-2), 350-3), 350-4), 350-5), 350-6) және 350-7) тармақшалармен толықтырылсын:
"350-1) жерасты су объектілерін мемлекеттік геологиялық зерделеуді ұйымдастыру және жүргізу;
350-2) жерасты сулары учаскелерінің қорына мемлекеттік сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу, сондай-ақ жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензия беру туралы өтініштерге қоса берілетін геологиялық есептерге мемлекеттік сараптама жүргізуді ұйымдастыру;
350-3) жерасты суларын зерделеу саласында жобалау, іздестіру, қолданбалы, ғылыми-зерттеу жұмыстарын және ғылыми-техникалық жұмыстар жүргізуді ұйымдастыру;
350-4) арнаулы су пайдалануға рұқсат беру кезінде жерасты суларын жинап алу және пайдалану шарттарын келісуді жүзеге асыру;
350-5) тәулігіне бір мың текше метрден асатын жерасты суларын жинап алу кезінде жерасты суларын жинап алу жобасын келісу;
350-6) жерасты суларын жинап алу жобасын және жерасты суларын мониторингтеу бағдарламасын әзірлеу және келісу тәртібін келісу;
350-7) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының Су кодексінің негізгі мақсаттары мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес жерасты суларын зерделеу, есепке алу, қорғау және пайдалану бөлігінде нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 364-1), 364-2 және 364-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"364-1) өз құзыреті шегінде жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша жұмылдыру тапсырысын орындау үшін қажетті тауарлардың тізбесін айқындау және көлемін есептеу әдістемесін әзірлеу және бекіту;
364-2) өз құзыреті шегінде жұмылдыру резерві бөлігінде мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының номенклатурасы мен оларды сақтау көлемін қалыптастыру үшін жұмылдыру тапсырысын орындау үшін қажетті тауарлардың тізбесін айқындау және көлемдерін есептеу әдістемесіне сәйкес жұмылдыру тапсырысы бар ұйымдардың қажеттіліктеріне талдау жүргізу;

364-3) внесение предложения по номенклатуре и объемам хранения материальных ценностей государственного материального резерва в части мобилизационного резерва в уполномоченный орган в области государственного материального резерва;";
дополнить подпунктом 369-1) следующего содержания:
"369-1) осуществление мониторинга, анализа, оценки и прогнозирования внешних угроз национальной безопасности, участие в выработке мер по их нейтрализации, оказание содействия субъектам внешней разведки в пределах своей компетенции;";
подпункт 382) изложить в следующей редакции:
"382) утверждение правил приема сточных вод в централизованные системы водоотведения населенных пунктов;";
подпункт 396) изложить в следующей редакции:
"396) утверждение правил субсидирования стоимости услуг по подаче питьевой воды из систем водоснабжения, включенных в перечень систем водоснабжения, стоимость услуг по подаче питьевой воды которых подлежит субсидированию;";
подпункт 443) изложить в следующей редакции:
"443) утверждение правил пользования системами водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;";
подпункт 445) исключить;
подпункт 446) изложить в следующей редакции:
"446) осуществление координации деятельности местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы при управлении, эксплуатации и развитии систем водоснабжения и водоотведения населенных пунктов, находящихся в коммунальной собственности;";
подпункт 447) исключить;
подпункты 448), 449), 450), 451) и 452) изложить в следующей редакции:
"448) утверждение правил предоставления в имущественный наем (аренду) или доверительное управление системы водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;
449) утверждение правил выбора, монтажа и эксплуатации приборов и систем учета воды в системах водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;
450) утверждение правил кредитования строительства, реконструкции и модернизации систем водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;
451) утверждение правил субсидирования строительства, реконструкции и модернизации систем водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;
452) осуществление кредитования и субсидирования строительства, реконструкции и модернизации систем водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;";
дополнить подпунктами 452-1), 452-2), 452-3), 452-4), 452-5), 452-6), 452-7), 452-8), 452-9) и 452-10) следующего содержания:
"452-1) осуществление стратегических, регулятивных и реализационных функций в области водоснабжения и водоотведения населенных пунктов в пределах своей компетенции;

364-3) жұмылдыру резервi бөлігінде мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының номенклатурасы мен оларды сақтау көлемдері бойынша мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органға ұсыныстар енгізу;";
мынадай мазмұндағы 369-1) тармақшамен толықтырылсын:
"369-1) өз құзыреті шегінде ұлттық қауіпсіздікке сыртқы қауіп төнуін мониторингтеуді, талдауды, бағалауды және болжауды жүзеге асыру, оларды бейтараптандыру жөніндегі шараларды әзірлеуге қатысу, сыртқы барлау субъектілеріне жәрдем көрсету;";
382) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"382) елді мекендердің орталықтандырылған су бұру жүйелеріне сарқынды суды қабылдау қағидаларын бекіту;";
396) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"396) ауызсу беру бойынша көрсетілетін қызметтерінің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінің тізбесіне енгізілген сумен жабдықтау жүйелерінен ауызсу беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау қағидаларын бекіту;";
443) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"443) елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту;";
445) тармақша алып тасталсын;
446) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"446) елді мекендердің коммуналдық меншіктегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін басқару, пайдалану және дамыту кезінде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының қызметін үйлестіруді жүзеге асыру;";
447) тармақша алып тасталсын;
448), 449), 450), 451) және 452) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"448) елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін мүліктік жалдауға (жалға) немесе сенімгерлік басқаруға беру қағидаларын бекіту;
449) елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінде суды есепке алу аспаптары мен жүйелерін таңдау, монтаждау және пайдалану қағидаларын бекіту;
450) елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды кредиттеу қағидаларын бекіту;
451) елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды субсидиялау қағидаларын бекіту;
452) елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды кредиттеу мен субсидиялауды жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 452-1), 452-2), 452-3), 452-4), 452-5), 452-6), 452-7), 452-8), 452-9) және 452-10) тармақшалармен толықтырылсын:
"452-1) өз құзыреті шегінде елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру саласында стратегиялық, реттеушілік және іске асыру функцияларын жүзеге асыру;

452-2) осуществление координации местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы при субсидировании затрат организаций по водоснабжению и (или) водоотведению на погашение и обслуживание займов международных финансовых организаций, привлеченных для реализации проектов по расширению, модернизации, реконструкции, обновлению, поддержанию существующих активов и созданию новых активов в населенных пунктах;
452-3) утверждение методики расчета стоимости и объемов предоставляемых услуг по отведению и очистке дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных, дренажных вод, стекающих с территорий населенных пунктов и промышленных предприятий посредством системы ливневой (дренажной) канализации;
452-4) утверждение критериев включения систем водоснабжения населенных пунктов в перечень систем водоснабжения, стоимость услуг по подаче питьевой воды которых подлежит субсидированию;
452-5) осуществление координации местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы при субсидировании затрат организаций по водоснабжению и (или) водоотведению на погашение и обслуживание облигационных займов, привлеченных для реализации проектов строительства и реконструкции комплексов очистных сооружений сточных вод;
452-6) утверждение в пределах своей компетенции нормативных правовых актов в области водоснабжения и водоотведения населенных пунктов в соответствии с основными целями и задачами Водного кодекса Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан;
452-7) утверждение методики расчета норм производственных расходов и технических потерь воды при эксплуатации системы водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;
452-8) утверждение методики расчета объемов предоставленных услуг по водоснабжению и (или) водоотведению;
452-9) утверждение правил коммерческого учета объема предоставленных услуг по водоснабжению и (или) водоотведению для водопотребителей, не имеющих приборов учета воды и (или) сточных вод;
452-10) принятие совместно с другими заинтересованными государственными органами мер по улучшению качества питьевой воды, которые включают: поддержание в работоспособном состоянии технологий и мощности сооружений, отвечающих определенному качеству водного объекта; использование оборудования и материалов, соответствующих национальным и (или) межгосударственным стандартам с обеспечением высокого качества строительных работ; совершенствование нормативов и национальных стандартов питьевой воды;";
подпункт 486) изложить в следующей редакции:
"486) утверждение правил субсидирования затрат организаций по водоснабжению и (или) водоотведению на погашение и обслуживание займов международных финансовых организаций, привлеченных для реализации проектов по расширению, модернизации, реконструкции, обновлению, поддержанию существующих активов и созданию новых активов в населенных пунктах;";
подпункт 492) изложить в следующей редакции:
"492) утверждение методики расчета размера платы за один кубический метр питьевой воды, поданной из систем водоснабжения, стоимость услуг по подаче питьевой воды которых подлежит субсидированию;";

452-2) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымдардың елді мекендерде қолда бар активтерді кеңейту, жаңғырту, реконструкциялау, жаңарту, ұстап тұру және жаңа активтерін құру жөніндегі жобаларды іске асыру үшін тартылған халықаралық қаржы ұйымдарының қарыздарын өтеуге және оларға қызмет көрсетуге жұмсалатын шығындарын субсидиялау кезінде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарын үйлестіруді жүзеге асыру;
452-3) елді мекендер мен өнеркәсіп орындарының аумақтарынан ағатын жаңбыр, еріген, инфильтрациялық, суаратын-жуатын, дренаждық суды нөсерлік (дренаждық) кәріз жүйесі арқылы бұру және тазарту бойынша көрсетілетін қызметтердің құны мен көлемін есептеу әдістемесін бекіту;
452-4) елді мекендердің сумен жабдықтау ауызсу беру бойынша көрсетілетін қызметтерін құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінің тізбесіне жүйелерін енгізудің өлшемшарттарын бекіту;
452-5) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымдардың сарқынды суларды тазарту құрылысжайларының кешендерін салу және реконструкциялау жобаларын іске асыру үшін тартылған облигациялық қарыздарды өтеуге және оларға қызмет көрсетуге жұмсалатын шығындарын субсидиялау кезінде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарын үйлестіруді жүзеге асыру;
452-6) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының Су кодексінің негізгі мақсаттары мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекіту;
452-7) елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйесін пайдалану кезінде судың өндірістік шығысы мен техникалық ысырабының нормаларын есептеу әдістемесін бекіту;
452-8) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру бойынша көрсетілген қызметтердің көлемін есептеу әдістемесін бекіту;
452-9) суды және (немесе) сарқынды суларды есепке алу аспаптары жоқ су тұтынушылар үшін сумен жабдықтау және (немесе) су бұру бойынша көрсетілген қызметтер көлемін коммерциялық есепке алу қағидаларын бекіту;
452-10) басқа мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп мыналарды: су объектісінің белгілі бір сапасына сәйкес келетін ғимараттардың технологиялары мен қуатын жұмысқа қабілетті күйде ұстап тұруды; құрылыс жұмыстарының жоғары сапасын қамтамасыз ете отырып, ұлттық және (немесе) мемлекетаралық стандарттарға сәйкес келетін жабдықтар мен материалдарды пайдалануды; ауызсудың нормативтері мен ұлттық стандарттарын жетілдіруді қамтитын ауызсу сапасын жақсарту жөнінде шаралар қабылдау;";
486) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"486) сумен жабдықтау және су бұру ұйымдарының елді мекендерде бар активтерді кеңейту, жаңғырту, реконструкциялау, жаңарту, ұстап тұру және жаңа активтер құру жөніндегі жобаларды іске асыру үшін тартылған халықаралық қаржы ұйымдарының қарыздарын өтеуге және оларға қызмет көрсетуге арналған шығындарын субсидиялау қағидаларын бекіту;";
492) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"492) ауызсу беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінен берілген ауызсудың бір текше метрі үшін төлемақы мөлшерін есептеу әдістемесін бекіту;";

дополнить подпунктами 492-1), 492-2) и 492-3) следующего содержания:
"492-1) утверждение правил по разработке планов развития систем водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;
492-2) утверждение правил проведения технического аудита на системах водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;
492-3) утверждение правил пользования системами ливневой (дренажной) канализации населенных пунктов;";
дополнить подпунктами 495-1), 495-2), 495-3), 495-4) и 495-5) следующего содержания:
"495-1) участие в планировании территориальной обороны;
495-2) осуществление организации охраны и обороны объектов территориальной обороны при их наличии во взаимодействии с силами территориальной обороны;
495-3) планирование и проведение эвакуационных мероприятий;
495-4) создание специальных формирований и обеспечение их материально-техническими средствами на основании мобилизационного задания;
495-5) проведение мероприятий по инженерно-технической укрепленности и противодиверсионной безопасности объектов территориальной обороны при их наличии;";
подпункты 523) и 524) исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания, за исключением абзацев восемнадцатого и восемьдесят восьмого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 января 2026 года.
При этом установить, что абзацы тридцать шестой и тридцать седьмой пункта 1 настоящего постановления действуют до 1 января 2028 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов

мынадай мазмұндағы 492-1), 492-2) және 492-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"492-1) елді мекендерді сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту жоспарларын әзірлеу қағидаларын бекіту;
492-2) елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінде техникалық аудит жүргізу қағидаларын бекіту;
492-3) елді мекендердегі нөсерлі кәріз (дренаж) жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту;";
мынадай мазмұндағы 495-1), 495-2), 495-3), 495-4) және 495-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"495-1) аумақтық қорғанысты жоспарлауға қатысу;
495-2) аумақтық қорғаныс объектілері бар болса, оларды күзету мен қорғауды аумақтық қорғаныс күштерімен өзара іс-қимыл жасай отырып ұйымдастыру;
495-3) эвакуациялық іс-шараларды жоспарлау және жүргізу;
495-4) жұмылдыру тапсырмасы негізінде арнаулы құралымдар құру және оларды материалдық-техникалық құралдармен қамтамасыз ету;
495-5) аумақтық қорғаныс объектілері бар болса, олардың инженерлік-техникалық нығайтылуы және диверсияға қарсы қауіпсіздігі жөніндегі іс-шараларды жүргізу;";
523) және 524) тармақшалары алып тасталсын.
2. Осы қаулы 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының он сегізінші және сексен сегізінші абзацтарын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Бұл ретте осы қаулының 1-тармағының отыз алтыншы және отыз жетінші абзацтары 2028 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады деп белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов