Об утверждении Правил выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения государственных "зеленых" облигаций
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 июля 2025 года № 499
В соответствии с пунктом 6 статьи 139 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения государственных "зеленых" облигаций.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 июля 2025 года № 499
Правила выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения государственных "зеленых" облигаций
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения государственных "зеленых" облигаций (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 139 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения государственных "зеленых" облигаций.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Международный финансовый центр "Астана" (далее – центр) – территория в пределах города Астаны с точно обозначенными границами, определяемыми Президентом Республики Казахстан, в которой действует особый правовой режим в финансовой сфере;
2) инициатор – администраторы бюджетных программ, ответственные за реализацию "зеленых" проектов;
3) правила депозитария – внутренний документ депозитария, на основании которого депозитарий осуществляет обслуживание и погашение ценных бумаг;
4) "зеленые" проекты – определенные на основе утвержденной классификации (таксономии) проекты, направленные на повышение эффективности использования существующих природных ресурсов, снижение уровня негативного воздействия на окружающую среду, повышение энергоэффективности, энергосбережения, смягчение последствий изменения климата и адаптацию к изменению климата, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;
5) межведомственная рабочая группа по отбору "зеленых" проектов (далее – рабочая группа) – консультативно-совещательный орган при уполномоченном органе по исполнению бюджета, целью которого является межведомственная координация по вопросам отбора государственных "зеленых" облигаций;
6) рамочная программа по выпуску "зеленых" облигаций (Green Bond Framework (GBF) – документ, определяющий общую стратегию и подходы эмитента к выпуску государственных "зеленых" облигаций в соответствии с принципами "зеленых" облигаций по таким ключевым аспектам, как использование средств, полученных от выпуска государственных "зеленых" облигаций, процедура оценки и отбора "зеленых" проектов, управление средствами, отчетность об использовании средств, в том числе отчет о воздействии, а также получение внешней оценки (верификации);

Мемлекеттік "жасыл" облигацияларды шығару, орналастыру, айналысқа жіберу, қызмет көрсету және өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 2 шiлдедегi № 499 қаулысы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 139-бабының 6-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік "жасыл" облигацияларды шығару, орналастыру, айналысқа жіберу, қызмет көрсету және өтеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 2 шілдедегі
№ 499 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік "жасыл" облигацияларды шығару, орналастыру, айналысқа жіберу, қызмет көрсету және өтеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттiк "жасыл" облигацияларды шығару, орналастыру, айналысқа жіберу, қызмет көрсету және өтеу қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексiнiң 139-бабының 6-тармағына сәйкес әзiрлендi және мемлекеттiк "жасыл" облигацияларды шығару, орналастыру, айналысқа жіберу, қызмет көрсету және өтеу тәртiбiн айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) "Астана" халықаралық қаржы орталығы (бұдан әрі – орталық) – Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын дәл белгіленген шекарасы бар, қаржы саласындағы ерекше құқықтық режим қолданылатын Астана қаласының шегіндегі аумақ;
2) бастамашы – "жасыл" жобаларды іске асыруға жауапты бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері;
3) депозитарий қағидалары – депозитарийдің ішкі құжаты, оның негізінде депозитарий бағалы қағаздарға қызмет көрсетуді және өтеуді жүзеге асырады;
4) "жасыл" жобалар – бекітілген сыныптама (таксономия) негізінде айқындалған, Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес қолданыстағы табиғи ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыруға, қоршаған ортаға теріс әсер ету деңгейін төмендетуге, энергия тиімділігін, энергия үнемдеуді арттыруға, климаттың өзгеру салдарын жұмсартуға және климаттың өзгеруіне бейімделуге бағытталған жобалар;
5) "жасыл" жобаларды іріктеу жөніндегі ведомствоаралық жұмыс тобы (бұдан әрі – жұмыс тобы) – мақсаты мемлекеттік "жасыл" облигацияларды іріктеу мәселелері бойынша ведомствоаралық үйлестіру болып табылатын бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның жанындағы консультативтік-кеңесші орган;
6) "жасыл" облигациялар шығару жөніндегі негіздемелік бағдарлама (Green Bond Framework (GBF) – эмитенттің мемлекеттік "жасыл" облигацияларды шығарудан алынған қаражатты пайдалану, "жасыл" жобаларды бағалау және іріктеу рәсімі, қаражатты басқару, қаражатты пайдалану туралы есептілік, оның ішінде әсер ету туралы есеп, сондай-ақ сыртқы бағалау (верификация) алу сияқты түйінді аспектілер бойынша "жасыл" облигациялар қағидаттарына сәйкес мемлекеттік "жасыл" облигацияларды шығарудың жалпы стратегиясы мен тәсілдерін айқындайтын құжат;

7) фондовая биржа – профессиональный участник рынка ценных бумаг, созданный в соответствии с законодательством Республики Казахстан, осуществляющий организационное и техническое обеспечение торгов путем их непосредственного проведения с использованием торговых систем данного организатора торгов, а также юридическое лицо, зарегистрированное в соответствии с действующим правом центра, осуществляющее организационное и техническое обеспечение торгов финансовыми инструментами в центре;
8) депозитарий фондовой биржи (далее – депозитарий) – профессиональный участник рынка ценных бумаг Республики Казахстан, осуществляющий депозитарную деятельность, а также юридическое лицо, зарегистрированное в соответствии с действующим правом центра, осуществляющее расчетно-депозитарную деятельность и регистрацию сделок с ценными бумагами на территории центра;
9) правила фондовой биржи – внутренний документ фондовой биржи, на основании которого эмитент осуществляет размещение государственных "зеленых" облигаций;
10) государственная "зеленая" облигация – государственная эмиссионная ценная бумага, удостоверяющая права ее держателя в отношении займа, в котором заемщиком выступает Правительство Республики Казахстан для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым", согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;
11) выпуск государственных "зеленых" облигаций – действия эмитента, направленные на возникновение эмиссионных ценных бумаг в качестве объекта гражданских прав или совокупность определенных ценных бумаг, размещение, обращение и погашение которых осуществляются в соответствии с условиями выпуска данных эмиссионных ценных бумаг;
12) годовой отчет по государственным "зеленым" облигациям – объединенный отчет, разрабатываемый эмитентом совместно с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, содержащий информацию о расходовании поступивших средств от выпуска государственных "зеленых" облигаций и достигнутом эффекте (воздействии) "зеленых" проектов;
13) агент по размещению – профессиональный участник рынка ценных бумаг, имеющий лицензию на осуществление брокерской и дилерской деятельности в соответствии с действующим правом центра и (или) в рамках законодательства Республики Казахстан, правилами фондовой биржи и оказывающий услуги эмитенту по выпуску, размещению и обращению эмиссионных ценных бумаг;
14) акт центра – письменный официальный документ, принятый органом центра, регулирующий отношения, возникающие между участниками центра и (или) органами центра, и (или) их работниками;

7) қор биржасы – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған, осы сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйелерін пайдалана отырып, оларды тікелей өткізу арқылы сауда-саттықты ұйымдастырушылық және техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы, сондай-ақ орталықтың қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген, орталықта қаржы құралдарымен сауда-саттықты ұйымдастырушылық және техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
8) қор биржасының депозитарийі (бұдан әрі – депозитарий) –Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығының кәсіби депозитарлық қызметті жүзеге асыратын қатысушысы, сондай-ақ орталықтың қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген, есеп айырысу-депозитарлық қызметті және орталықтың аумағында бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
9) қор биржасының қағидалары – қор биржасының ішкі құжаты, оның негізінде эмитент мемлекеттік "жасыл" облигацияларды орналастыруды жүзеге асырады;
10) мемлекеттік "жасыл" облигация – Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес "жасыл" жобаларға жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін қарыз алушы Қазақстан Республикасының Үкіметі болатын қарызға қатысты оны ұстаушының құқықтарын куәландыратын мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаз;
11) мемлекеттік "жасыл" облигацияларды шығару – эмитенттің азаматтық құқықтар объектісі ретінде эмиссиялық бағалы қағаздардың пайда болуына бағытталған іс-әрекеттері немесе орналастырылуы, айналысқа жіберілуі және өтелуі осы эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару шарттарына сәйкес жүзеге асырылатын белгілі бір бағалы қағаздардың жиынтығы;
12) мемлекеттік "жасыл" облигациялар бойынша жылдық есеп – эмитент қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп әзірлейтін, мемлекеттік "жасыл" облигацияларды шығарудан түскен қаражаттың жұмсалуы туралы және "жасыл" жобалардың қол жеткізілген әсері (әсер етуі) туралы ақпаратты қамтитын бірлескен есеп;
13) орналастыру жөніндегі агент – орталықтың қолданыстағы құқығына және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасы шеңберінде брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар және эмитентке эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару, орналастыру және айналысқа жіберу бойынша қызметтер көрсететін бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы;
14) орталықтың актісі – орталықтың органы қабылдаған, орталықтың қатысушылары және (немесе) органдары және (немесе) олардың қызметкерлері арасында туындайтын қатынастарды реттейтін жазбаша ресми құжат;

15) регистратор – профессиональный участник рынка ценных бумаг Республики Казахстан, осуществляющий ведение системы реестров держателей ценных бумаг, а также юридическое лицо, зарегистрированное в соответствии с действующим правом центра, осуществляющее учет государственных "зеленых" облигаций эмитента и прав держателей государственных "зеленых" облигаций в соответствии с правилами регистратора, а также условиями соглашения, заключенного с эмитентом;
16) правила регистратора – внутренний документ регистратора, в соответствии с которым регистратор осуществляет ведение системы реестров держателей ценных бумаг, а также учет государственных "зеленых" облигаций эмитента и прав по ним;
17) внешняя оценка (верификация) – процедура проведения оценки и анализа относительно использования средств от размещения государственных "зеленых" облигаций и подтверждения соответствия государственных "зеленых" облигаций ключевым элементам принципов зеленых облигаций;
18) "принципы зеленых облигаций" Международной ассоциации рынков капитала (ICMA Green Bond Principles) (далее – приципы зеленых облигаций) – международный стандарт по выпуску "зеленых" облигаций, разработанный Международной ассоциацией рынков капитала (International Capital Market Association), который в порядке добровольной рекомендации определяет основные подходы и процедуры по выпуску "зеленых" облигаций, обеспечению целевого использования поступлений от выпуска "зеленых" облигаций, прозрачности и раскрытия информации эмитентами и направлен на добросовестное развитие рынка "зеленых" облигаций;
19) отчет об экологическом воздействии – свод информации, получаемой от инициаторов, по ожидаемому и (или) по достигнутому эффекту (воздействию) "зеленых" проектов, финансируемых за счет выпуска государственных "зеленых" облигаций;
20) эмитент – Министерство финансов Республики Казахстан.
Глава 2. Основные подходы по выпуску государственных "зеленых" облигаций
3. Выпуск государственных "зеленых" облигаций осуществляется в соответствии с принципами "зеленых" облигаций.
4. Рабочая группа осуществляет межведомственную координацию по вопросам выпуска государственных "зеленых" облигаций в части разработки рамочной программы по выпуску государственных "зеленых" облигаций по аспектам целевого использования средств, полученных от выпуска государственных "зеленых" облигаций, процедуры определения перечня "зеленых" проектов, управления привлеченными средствами и отчетности по государственным "зеленым" облигациям.
При этом перечень "зеленых" проектов определяется в рамках формирования проекта республиканского бюджета на очередной плановый период в пределах лимитов расходов инициаторов в сроки, установленные бюджетным законодательством.
Задачи, функции, организация, порядок деятельности и состав рабочей группы, а также общие критерии и принципы оценки и отбора "зеленых" проектов" определяются положением о рабочей группе, утверждаемым совместным приказом первого руководителя или заменяющего его лица эмитента и первыми руководителями или заменяющими их лицами инициаторов.

15) тіркеуші – бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы, сондай-ақ орталықтың қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген, эмитенттің мемлекеттік "жасыл" облигацияларын және тіркеушінің қағидаларына, сондай-ақ эмитентпен жасалған келісімнің шарттарына сәйкес мемлекеттік "жасыл" облигацияларды ұстаушылардың құқықтарын есепке алуды жүзеге асыратын заңды тұлға;
16) тіркеушінің қағидалары – тіркеушінің ішкі құжаты, оған сәйкес тіркеуші бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізуді, сондай-ақ эмитенттің мемлекеттік "жасыл" облигацияларын және олар бойынша құқықтарды есепке алуды жүзеге асырады;
17) сыртқы бағалау (верификация) – мемлекеттік "жасыл" облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты пайдалануға қатысты бағалау мен талдау жүргізу және мемлекеттік "жасыл" облигациялардың "жасыл" облигациялар қағидаттарының түйінді элементтеріне сәйкестігін растау рәсімі;
18) Халықаралық капитал нарықтары қауымдастығының (ICMA Green Bond Principles) "жасыл облигациялар қағидаттары" (бұдан әрі – жасыл облигациялар қағидаттары) – Халықаралық капитал нарықтары қауымдастығы әзірлеген, ерікті ұсыным тәртібімен "жасыл" облигацияларды шығару, "жасыл" облигацияларды шығарудан түсетін түсімдердің нысаналы пайдаланылуын, эмитенттердің ақпараттың айқындығы мен ашылуын қамтамасыз ету жөніндегі негізгі тәсілдер мен рәсімдерді айқындайтын және "жасыл" облигациялар нарығын адал дамытуға бағытталған "жасыл" облигацияларды шығару жөніндегі халықаралық стандарт (International Capital Market Association);
19) экологиялық әсер ету туралы есеп – мемлекеттік "жасыл" облигациялар шығару есебінен қаржыландырылатын "жасыл" жобалардың күтілетін және (немесе) қол жеткізілген әсері (әсер етуі) бойынша бастамашылардан алынатын ақпарат жиынтығы;
20) эмитент – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі.
2-тарау. Мемлекеттік "жасыл" облигацияларды шығару жөніндегі негізгі тәсілдер
3. Мемлекеттік "жасыл" облигацияларды шығару "жасыл" облигациялар қағидаттарына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Жұмыс тобы мемлекеттік "жасыл" облигацияларды шығарудан алынған қаражатты нысаналы пайдалану аспектілері бойынша мемлекеттік "жасыл" облигацияларды шығару жөнінде негіздемелік бағдарламаны, "жасыл" жобалар тізбесін айқындау, тартылған қаражатты басқару рәсімін және мемлекеттік "жасыл" облигациялар бойынша есептілікті әзірлеу бөлігінде мемлекеттік "жасыл" облигациялар шығару мәселелері бойынша ведомствоаралық үйлестіруді жүзеге асырады.
Бұл ретте "жасыл" жобалардың тізбесі бюджет заңнамасында белгіленген мерзімде бастамашылар шығыстарының лимиттері шегінде кезекті жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджет жобасын қалыптастыру шеңберінде айқындалады.
Жұмыс тобының міндеттері, функциялары, ұйымдастырылуы, қызметінің тәртібі мен құрамы, сондай-ақ "жасыл" жобаларды бағалау мен іріктеудің жалпы өлшемшарттары мен қағидаттары эмитенттің бірінші басшысының немесе оны алмастыратын адамның және бастамашылардың бірінші басшыларының немесе оларды алмастыратын адамдардың бірлескен бұйрығымен бекітілетін жұмыс тобы туралы ережемен айқындалады.

5. Не допускается выпуск государственных "зеленых" облигаций сверх расходов, предусмотренных в утвержденном бюджете инициаторов на соответствующий "зеленый" проект.
6. Инициаторы представляют эмитенту информацию по "зеленым" проектам, включенным в проект республиканского бюджета на очередной плановый период, подлежащим финансированию за счет выпуска государственных "зеленых" облигаций, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
7. Выпуск государственных "зеленых" облигаций осуществляется при наличии внешней оценки (верификации) на соответствие государственных "зеленых" облигаций ключевым элементам принципов "зеленых" облигаций.
8. Заявка на проведение внешней оценки (верификации) направляется эмитентом после определения перечня "зеленых" проектов рабочей группой.
9. Информация о результатах проведенной внешней оценки и (или) верификации выпуска государственных "зеленых" облигаций размещается на интернет-ресурсе эмитента в течение 10 (десять) рабочих дней после получения результата внешней оценки (верификации).
10. Внешняя оценка (верификация) осуществляется организациями, определенными уполномоченным органом по регулированию и развитию финансового рынка.
Глава 3. Общие условия выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения государственных "зеленых" облигаций
11. Государственные "зеленые" облигации выпускаются эмитентом в бездокументарной форме.
12. Учет государственных "зеленых" облигаций осуществляется регистратором на основании правил регистратора и соглашения, заключенного с эмитентом об оказании услуг регистратора. Депозитарий осуществляет кастодиальные и депозитарно-расчетные услуги эмитенту в отношении государственных "зеленых" облигаций в соответствии с правилами депозитария.
13. Каждый выпуск имеет международный идентификационный номер (International Securities Identification Number – ISIN), присваиваемый депозитарием.
14. Объем и условия каждого выпуска государственных "зеленых" облигаций устанавливаются эмитентом в пределах лимита правительственного долга и расходов на его обслуживание, установленных законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий период.
15. Государственные "зеленые" облигации размещаются эмитентом путем проведения аукциона, доразмещения, подписки, установленных актами центра и правилами фондовой биржи.
16. Эмитенту при осуществлении выпуска государственных "зеленых" облигаций допускается привлекать агента по размещению.
17. Целевым назначением выпуска государственных "зеленых" облигаций является финансирование проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан.

5. Мемлекеттiк "жасыл" облигацияларды бастамашылардың тиiстi "жасыл" жобаға бекiтiлген бюджетiнде көзделген шығыстардан тыс шығаруға жол берiлмейдi.
6. Бастамашылар эмитентке кезекті жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджет жобасына енгізілген, мемлекеттік "жасыл" облигациялар шығару есебінен қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалар бойынша ақпаратты осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады.
7. Мемлекеттік "жасыл" облигацияларды шығару мемлекеттік "жасыл" облигациялардың жасыл облигациялар қағидаттарының негізгі элементтеріне сәйкестігіне сыртқы бағалау (верификация) болған кезде жүзеге асырылады.
8. Эмитент сыртқы бағалау (верификация) жүргізуге арналған өтінімді жұмыс тобы "жасыл" жобалардың тізбесін айқындағаннан кейін жібереді.
9. Жүргізілген сыртқы бағалау және (немесе) мемлекеттік "жасыл" облигациялар шығарылымын верификациялау нәтижелері туралы ақпарат сыртқы бағалау (верификация) нәтижесін алғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде эмитенттің интернет-ресурсында орналастырылады.
10. Сыртқы бағалауды (верификацияны) қаржы нарығын реттеу және дамыту жөніндегі уәкілетті орган айқындаған ұйымдар жүзеге асырады.
3-тарау. Мемлекеттік "жасыл" облигацияларды шығарудың, орналастырудың, айналысқа жіберудің, қызмет көрсетудің және өтеудің жалпы шарттары
11. Мемлекеттік "жасыл" облигацияларды эмитент құжатсыз нысанда шығарады.
12. Мемлекеттік "жасыл" облигацияларды есепке алуды тіркеуші қағидалары мен эмитентпен жасалған тіркеуші қызметтерін көрсету туралы келісімнің негізінде тіркеуші жүзеге асырады. Депозитарий мемлекеттік "жасыл" облигацияларға қатысты эмитентке кастодиандық және депозитарлық-есеп айырысу қызметтерін депозитарийдің қағидаларына сәйкес жүзеге асырады.
13. Әрбір шығарылымның депозитарий беретін халықаралық сәйкестендіру нөмірі (International Securities Identification Nimber – ISIN) болады.
14. Мемлекеттiк "жасыл" облигациялардың әрбiр шығарылымының көлемi мен шарттарын Қазақстан Республикасының тиiстi кезеңге арналған республикалық бюджет туралы заңында белгiленген үкiметтiк борыш пен оған қызмет көрсетуге арналған шығыстар лимитi шегiнде эмитент белгiлейдi.
15. Эмитент мемлекеттік "жасыл" облигацияларды орталықтың актілерінде және қор биржасының қағидаларында белгіленген аукцион өткізу, қосымша орналастыру, жазылу арқылы орналастырады.
16. Эмитентке мемлекеттiк "жасыл" облигацияларды шығаруды жүзеге асыру кезiнде орналастыру жөнiндегi агенттi тартуға жол беріледі.
17. Мемлекеттік "жасыл" облигациялар шығарылымының нысаналы мақсаты Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес "жасыл" жобаларға жатқызылған жобаларды қаржыландыру болып табылады.

18. Условия и процедуры способов размещения, учета, обслуживания, обращения и погашения государственных "зеленых" облигаций устанавливаются условиями выпуска государственных "зеленых" облигаций, правилами фондовой биржи, правилами регистратора, правилами депозитария, а также актами центра.
19. Выплата вознаграждения по государственным "зеленым" облигациям производится в дни, установленные условиями выпуска государственных "зеленых" облигаций. Последняя выплата вознаграждения совпадает с днем погашения государственных "зеленых" облигаций, если иной срок не предусмотрен условиями выпуска государственных "зеленых" облигаций. Если дата выплаты вознаграждения по государственным "зеленым" облигациям приходится на нерабочий день, то выплата производится в первый рабочий день, следующий за нерабочим днем.
20. Погашение государственных "зеленых" облигаций производится по номинальной стоимости в дату погашения. Если дата погашения номинальной стоимости государственных "зеленых" облигаций приходится на нерабочий день, то погашение производится в первый рабочий день, следующий за нерабочим днем.
21. Эмитенту допускается производить частичное досрочное или полное досрочное погашение государственных "зеленых" облигаций, а также осуществлять обратный выкуп в соответствии с условиями выпуска государственных "зеленых" облигаций.
22. Погашение и обслуживание государственных "зеленых" облигаций осуществляются за счет бюджетных средств.
23. Государственные "зеленые" облигации являются долговыми эмиссионными ценными бумагами, номинальная стоимость каждой из которых составляет 1000 (одна тысяча) тенге, если иная стоимость не определена условиями выпуска государственных "зеленых" облигаций.
24. Расчетная база для исчисления суммы купона по государственным "зеленым" облигациям составляет 30 (тридцать) дней в расчетном месяце, 360 (триста шестьдесят) дней в расчетном году.
25. Государственные "зеленые" облигации выпускаются со сроками обращения свыше одного года, если иной срок не предусмотрен условиями выпуска государственных "зеленых" облигаций.
26. Размещение и погашение государственных "зеленых" облигаций осуществляются по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается определенное при размещении вознаграждение, называемое купоном.
27. Выплата купона по государственным "зеленым" облигациям осуществляется в дни, установленные эмитентом, один раз в год соответствующего года обращения государственных "зеленых" облигаций, если иные условия выплаты не предусмотрены условиями выпуска государственных "зеленых" облигаций.

18. Мемлекеттік "жасыл" облигацияларды орналастыру, есепке алу, қызмет көрсету, айналысқа жіберу және өтеу тәсілдерінің шарттары мен рәсімдері мемлекеттік "жасыл" облигацияларды шығару шарттарымен, қор биржасының қағидаларымен, тіркеушінің қағидаларымен, депозитарийдің қағидаларымен, сондай-ақ орталықтың актілерімен белгіленеді.
19. Мемлекеттік "жасыл" облигациялар бойынша сыйақы төлеу мемлекеттік "жасыл" облигацияларды шығару шарттарында белгіленген күндері жүргізіледі. Егер мемлекеттiк "жасыл" облигацияларды шығару шарттарында өзгеше мерзiм көзделмесе, сыйақыны соңғы төлеу мемлекеттiк "жасыл" облигацияларды өтеу күнiне сәйкес келедi. Егер мемлекеттік "жасыл" облигациялар бойынша сыйақы төлеу күні жұмыс күніне тура келмесе, онда төлем жұмыс істемейтін күннен кейінгі бірінші жұмыс күні жүргізіледі.
20. Мемлекеттiк "жасыл" облигацияларды өтеу номиналды құны бойынша өтеу күнi жүргiзiледi. Егер мемлекеттік "жасыл" облигациялардың номиналды құнын өтеу күні жұмыс күніне тура келмесе, онда өтеу жұмыс істемейтін күннен кейінгі бірінші жұмыс күні жүргізіледі.
21. Эмитенттің мемлекеттiк "жасыл" облигацияларды мерзiмiнен бұрын iшiнара немесе толық өтеу жүргiзуіне, сондай-ақ мемлекеттiк "жасыл" облигацияларды шығару шарттарына сәйкес керi сатып алуды жүзеге асыруына жол беріледі.
22. Мемлекеттiк "жасыл" облигацияларды өтеу және оларға қызмет көрсету бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
23. Мемлекеттік "жасыл" облигациялар борыштық эмиссиялық бағалы қағаздар болып табылады, егер мемлекеттік "жасыл" облигацияларды шығару шарттарында өзге құн айқындалмаса, олардың әрқайсысының номиналдық құны 1000 (бір мың) теңгені құрайды.
24. Мемлекеттік "жасыл" облигациялар бойынша купон сомасын есептеу үшін есеп айырысу базасы есеп айырысу айында 30 (отыз) күнді, есеп айырысу жылында 360 (үш жүз алпыс) күнді құрайды.
25. Егер мемлекеттiк "жасыл" облигацияларды шығару шарттарында өзге мерзiм көзделмесе, мемлекеттiк "жасыл" облигациялар бiр жылдан астам айналысқа жіберу мерзiмiмен шығарылады.
26. Мемлекеттiк "жасыл" облигацияларды орналастыру және өтеу номиналды құны бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте айналысқа жіберу мерзiмi iшiнде орналастыру кезiнде айқындалған, купон деп аталатын сыйақы төленедi.
27. Мемлекеттік "жасыл" облигациялар бойынша купон төлеу эмитент белгілеген күндері, егер төлемнің өзге шарттары мемлекеттік "жасыл" облигацияларды шығару талаптарында көзделмесе, мемлекеттік "жасыл" облигацияларды айналысқа жіберудің тиісті жылында бір рет жүзеге асырылады.

28. Если иное не предусмотрено условиями выпуска, сумма купона государственных "зеленых" облигаций исчисляется согласно следующей формуле:
S = N*C,
где:
S, тенге – сумма купона государственных "зеленых" облигаций, подлежащая очередной выплате,
N, тенге – сумма номинальной стоимости соответствующего количества государственных "зеленых" облигаций, вознаграждение по которым подлежит очередной выплате,
С, % – ставка купона.
Глава 4. Годовой отчет по государственным "зеленым" облигациям
29. Годовой отчет по государственным "зеленым" облигациям составляется эмитентом не позднее 120 (сто двадцать) календарных дней по истечении 1 (один) года с момента размещения государственных "зеленых" облигаций и размещается на интернет-ресурсе эмитента за подписью первого руководителя или заменяющего его лица по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
30. Отчет об экологическом воздействии составляется уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и представляется эмитенту не позднее 60 (шестьдесят) календарных дней по истечении 1 (один) года с момента размещения государственных "зеленых" облигаций по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Отчет об экологическом воздействии включает информацию об ожидаемом и (или) достигнутом воздействии "зеленых" проектов и содержит качественные и количественные показатели эффективности.
Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды запрашивает информацию о реализации "зеленых" проектов у инициаторов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Приложение 1
к Правилам выпуска,
размещения, обращения,
обслуживания и погашения
государственных "зеленых"
облигаций
Форма
Информация по "зеленым" проектам, включенным в проект республиканского бюджета на очередной плановый период, подлежащим финансированию за счет выпуска государственных "зеленых" облигаций от "___"_____________ _______ года
Характеристика "зеленого" проекта
Наименование "зеленого" проекта
Инициатор
Цель "зеленого" проекта
Стоимость "зеленого" проекта
Ожидаемое воздействие "зеленого" проекта
Количественные показатели эффективности "зеленого" проекта
Качественные показатели эффективности "зеленого" проекта
Сроки реализации "зеленого" проекта
Инициатор _______________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Приложение 2
к Правилам выпуска,
размещения, обращения,
обслуживания и погашения
государственных "зеленых"
облигаций
Форма
"Согласовано"
Члены рабочей группы
___________________________
(подпись) фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
" "_________ __ года.
"Утверждаю"
Эмитент
___________________________
(подпись) фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
" "_________ __ года.
Место печати
Годовой отчет по государственным "зеленым" облигациям от "___"_____________ _______ года

28. Егер шығару шарттарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік "жасыл" облигациялар купонының сомасы мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
S=N*C,
мұндағы:
S, теңге – мемлекеттік "жасыл" облигациялар купонының кезекті төлеуге жататын сомасы,
N, теңге – сыйақысы кезекті төленуге жататын мемлекеттік "жасыл" облигациялар тиісті санының номиналды құнының сомасы,
С, % – купон мөлшерлемесі.
4-тарау. Мемлекеттік "жасыл" облигациялар бойынша жылдық есеп
29. Эмитент мемлекеттік "жасыл" облигациялар бойынша жылдық есепті мемлекеттік "жасыл" облигациялар орналастырылған кезден бастап 1 (бір) жыл өткен соң күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күннен кешіктірмей жасайды және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша эмитенттің интернет-ресурсында бірінші басшының немесе оны алмастыратын адамның қолы қойылып орналастырылады.
30. Экологиялық әсер ету туралы есепті қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган жасайды және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік "жасыл" облигациялар орналастырылған кезден бастап 1 (бір) жыл өткен соң күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей оны эмитентке ұсынады.
Экологиялық әсер ету туралы есеп "жасыл" жобалардың күтілетін және (немесе) қол жеткізілген әсер етуі туралы ақпаратты қамтиды және тиімділіктің сапалық және сандық көрсеткіштерінен құралады.
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бастамашылардан осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "жасыл" жобалардың іске асырылуы туралы ақпарат сұратады.
Мемлекеттік "жасыл"
облигацияларды шығару,
орналастыру, айналысқа жіберу,
қызмет көрсету және өтеу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кезекті жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджет жобасына енгізілген, мемлекеттік "жасыл" облигациялар шығару есебінен қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалар бойынша ___ жылғы "_____________" _______ ақпарат
"Жасыл" жобаның сипаттамасы
"Жасыл" жобаның атауы
Бастамашы
"Жасыл" жобаның мақсаты
"Жасыл" жобаның құны
"Жасыл" жобаның күтілетін әсер етуі
"Жасыл" жоба тиімділігінің сандық көрсеткіштері
"Жасыл" жоба тиімділігінің сапалық көрсеткіштері
"Жасыл" жобаны іске асыру мерзімдері
Бастамашы ___________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы) (қолды таратып жазу)
Мөр орны
Мемлекеттік "жасыл"
облигацияларды шығару,
орналастыру, айналысқа жіберу,
қызмет көрсету және өтеу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Келісілді"
Жұмыс тобының мүшелері
___________________________
(қолы) тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
_____ жылғы " " ______.
"Бекітемін"
Эмитент
___________________________
(қолы) тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
_____ жылғы " " _________.
Мөр орны
Мемлекеттік "жасыл" облигациялар бойынша ___ жылғы "____" ___ жылдық есеп

Раздел 1. Отчет о распределении 1.1 Характеристика государственной "зеленой" облигации
Эмитент
Отчетный период
Валюта выпуска
Информация по утвержденной рамочной программе по выпуску государственных "зеленых" облигаций, в рамках которой осуществлен выпуск (дата и номер утверждения документа, сведения о публикации)
Номинальная стоимость в валюте выпуска
Объем выпуска
Текущая купонная ставка, процент годовых, %
Дата начала обращения
Срок обращения, лет
Дата погашения
1.2 Сведения о распределении средств, привлеченных от размещения государственных "зеленых" облигаций
№ п/п
Наименование "зеленого" проекта
Объем средств, направленных на финансирование "зеленых" проектов за счет средств, привлеченных от размещения государственных "зеленых" облигаций
1
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Приложение 3
к Правилам выпуска,
размещения, обращения,
обслуживания и погашения
государственных "зеленых"
облигаций
Форма
Отчет об экологическом воздействии от "___"_____________ _______ года
Инициатор
Наименование "зеленого" проекта
Цель "зеленого" проекта
Описание "зеленого" проекта, включая стадии реализации, сведения о состоянии на дату окончания отчетного периода
Ожидаемое и (или) достигнутое воздействие "зеленого" проекта, в том числе:
количественные показатели эффективности "зеленого" проекта, качественные показатели эффективности "зеленого" проекта
Использование поступлений от выпуска государственных "зеленых" облигаций (сумма, процент исполнения, %)
Руководитель уполномоченного органа в области охраны окружающей среды
___________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Приложение 4
к Правилам выпуска,
размещения, обращения,
обслуживания и погашения
государственных "зеленых"
облигаций
Форма
Информация о реализации "зеленых" проектов
Наименование "зеленого" проекта
Инициатор
Цель "зеленого" проекта
Достигнутое воздействие "зеленого" проекта
Количественные показатели эффективности "зеленого" проекта
Качественные показатели эффективности "зеленого" проекта
Описание изменений после реализации "зеленого" проекта
Использование поступлений от выпуска государственных "зеленых" облигаций (сумма, процент исполнения, %)
Инициатор _______________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

1-бөлім. Бөлу туралы есеп 1.1. Мемлекеттік "жасыл" облигацияның сипаттамасы
Эмитент
Есепті кезең
Шығарылым валютасы
Шеңберінде шығарылым жүзеге асырылған мемлекеттік "жасыл" облигацияларды шығару жөніндегі бекітілген негіздемелік бағдарлама бойынша ақпарат (құжатты бекіту күні мен нөмірі, жарияланым туралы мәліметтер)
Шығарылым валютасындағы номиналды құны
Шығарылым көлемі
Ағымдағы купондық мөлшерлеме, жылдық пайызы, %
Айналысқа жіберудің басталған күні
Айналысқа жіберу мерзімі, жыл
Өтеу күні
1.2. Мемлекеттік "жасыл" облигацияларды орналастырудан тартылған қаражатты бөлу туралы мәліметтер
Р/с
"Жасыл" жобаның атауы
Мемлекеттік "жасыл" облигацияларды орналастырудан тартылған қаражат есебінен "жасыл" жобаларды қаржыландыруға бағытталған қаражат көлемі
1
Мемлекеттік "жасыл"
облигацияларды шығару,
орналастыру, айналысқа жіберу,
қызмет көрсету және өтеу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Экологиялық әсер ету туралы ___ жылғы "___" _______ есеп
Бастамашы
"Жасыл" жобаның атауы
"Жасыл" жобаның мақсаты
Іске асыру кезеңдерін қоса алғанда, "жасыл" жобаның сипаттамасы, есепті кезеңнің аяқталу күніндегі жай-күйі туралы мәліметтер
"Жасыл" жобаның күтілетін және (немесе) қол жеткізілген әсер етуі, оның ішінде:
– "жасыл" жоба тиімділігінің сандық көрсеткіштері
– "жасыл" жобаның тиімділігінің сапалық көрсеткіштері
Мемлекеттік "жасыл" облигацияларды шығарудан түсетін түсімдерді пайдалану (сомасы, орындау пайызы, %)
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның басшысы
________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы) (қолды таратып жазу)
Мөр орны
Мемлекеттік "жасыл"
облигацияларды шығару,
орналастыру, айналысқа жіберу,
қызмет көрсету және өтеу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
"Жасыл" жобаларды іске асырылуы туралы ақпарат
"Жасыл" жобаның атауы
Бастамашы
"Жасыл" жобаның мақсаты
"Жасыл" жобаның қол жеткізілген әсер етуі
"Жасыл" жоба тиімділігінің сандық көрсеткіштері
"Жасыл" жоба тиімділігінің сапалық көрсеткіштері
"Жасыл" жобаны іске асырғаннан кейінгі өзгерістерді сипаттау
Мемлекеттік "жасыл" облигацияларды шығарудан түсетін түсімдерді пайдалану (сомасы, орындау пайызы, %)
Бастамашы ____________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы) (қолды таратып жазу)
Мөр орны