О некоторых вопросах отчуждения государственного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан и закрепленного за органами дипломатической службы за границей
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 483
В соответствии с пунктом 2 статьи 93 и пунктом 5 статьи 94 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить Министерство иностранных дел Республики Казахстан продавцом в отношении государственного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан и закрепленного за органами дипломатической службы за границей.
2. Утвердить прилагаемые Правила отчуждения государственного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан и закрепленного за органами дипломатической службы за границей.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 июня 2025 года № 483
Правила отчуждения государственного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан и закрепленного за органами дипломатической службы за границей
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отчуждения государственного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан и закрепленного за органами дипломатической службы за границей (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 94 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон), подпунктом 214-24) пункта 15 Положения о Министерстве иностранных дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1118, и регулируют порядок отчуждения государственного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан и закрепленного за органами дипломатической службы за границей (далее – объект приватизации), на торгах в форме аукциона и тендера с учетом законодательства страны пребывания.
Действие настоящих Правил не распространяется на объекты приватизации, переданные на основании международных договоров Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) текущая цена – цена объекта приватизации, складывающаяся в ходе торгов в форме аукциона на повышение цены, или объявленная цена, складывающаяся в ходе торгов в форме аукциона на понижение цены;
2) начальная цена – цена объекта приватизации, определяемая на основании отчета об оценке стоимости объекта приватизации, представленного независимыми консультантами или оценщиком, и устанавливаемая по решению комиссии по вопросам отчуждения объектов приватизации (далее – комиссия) в размере балансовой либо оценочной стоимости в зависимости от того, какая стоимость будет наибольшей;

Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі және шет елдегі дипломатиялық қызмет органдарына бекітіліп берілген мемлекеттік мүлікті иеліктен шығарудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 483 қаулысы
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 93-бабының 2-тармағына және 94-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі және шет елдегі дипломатиялық қызмет органдарына бекітіліп берілген мемлекеттік мүлікке қатысты сатушы болып айқындалсын.
2. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі және шет елдегі дипломатиялық қызмет органдарына бекітіліп берілген мемлекеттік мүлікті иеліктен шығару қағидалары бекітілсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 27 маусымдағы
№ 483 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі және шет елдегі дипломатиялық қызмет органдарына бекітіліп берілген мемлекеттік мүлікті иеліктен шығару қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі және шет елдегі дипломатиялық қызмет органдарына бекітіліп берілген мемлекеттік мүлікті иеліктен шығару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 94-бабының 5-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1118 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 214-24) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі және шет елдегі дипломатиялық қызмет органдарына бекітіліп берілген мемлекеттік мүлікті (бұдан әрі – жекешелендіру объектісі) болу елінің заңнамасын ескере отырып, аукцион мен тендер нысанында сауда-саттықта иеліктен шығару тәртібін реттейді.
Осы Қағидалардың күші Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының негізінде берілген жекешелендіру объектілеріне қолданылмайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) ағымдағы баға – жекешелендіру объектісінің бағаны көтеру аукционы нысанындағы сауда-саттық барысында қалыптасатын бағасы немесе бағаны төмендету аукционы нысанындағы сауда-саттық барысында қалыптасатын жарияланған баға;
2) алғашқы баға – тәуелсіз консультанттар немесе бағалаушы ұсынған, жекешелендіру объектісінің құнын бағалау туралы есеп негізінде айқындалатын және жекешелендіру объектілерін иеліктен шығару мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі – комиссия) шешімі бойынша қандай құн неғұрлым көп болатынына байланысты баланстық не бағалау құны мөлшерінде белгілейтін бағасы;

3) аукцион – форма торгов, при которой участники заявляют свои предложения публично;
4) аукционный зал – помещение, предназначенное для проведения аукциона;
5) аукционный номер – номер, присваиваемый загранучреждением Республики Казахстан участнику для участия в аукционе;
6) аукционист – персонал загранучреждения Республики Казахстан, проводящий аукцион;
7) стартовая цена – цена, с которой начинаются торги по каждому объекту приватизации;
8) минимальная цена – цена, ниже которой объект приватизации не может быть продан;
9) объект приватизации – движимое и недвижимое имущество, находящееся за пределами Республики Казахстан и закрепленное за органами дипломатической службы за границей;
10) победитель – участник торгов, предложивший наиболее высокую цену за объект приватизации;
11) гарантийный взнос – денежная сумма, передаваемая плательщиком гарантийного взноса получателю гарантийного взноса в обеспечение исполнения обязательства по заключению договора купли-продажи при торгах или исполнении иного обязательства;
12) комиссия – коллегиальный орган, создаваемый продавцом для рассмотрения вопросов, связанных с отчуждением объектов приватизации;
13) загранучреждение Республики Казахстан – находящееся за границей дипломатическое и приравненное к нему представительство, а также консульское учреждение Республики Казахстан;
14) участник – физическое или юридическое лицо, зарегистрированное в установленном порядке для участия на торгах;
15) цена продажи – окончательная цена объекта приватизации, установленная в результате торгов;
16) продавец (лицо, производящее отчуждение объекта приватизации) – Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
17) покупатель (приобретатель) – физическое лицо или юридическое лицо, приобретающее объект приватизации в процессе его отчуждения;
18) торги – вид приватизации;
19) метод торгов на повышение цены – метод, применяемый на торгах в форме аукциона, при котором стартовая цена повышается с объявленным шагом;
20) метод торгов на понижение цены – метод, применяемый на торгах в форме аукциона, при котором стартовая цена понижается с объявленным шагом;
21) независимые консультанты – юридические лица, в том числе иностранные или их объединения, участники оценочной деятельности и (или) финансового консультирования, привлекаемые загранучреждением Республики Казахстан в целях проведения оценки рыночной стоимости объекта приватизации;
22) тендер – форма торгов, при которой участники заявляют свои ценовые предложения письменно в закрытом конверте.
3. При отчуждении недвижимого имущества переход к покупателю права на земельный участок осуществляется в соответствии с законодательством страны его нахождения.

3) аукцион – қатысушылар өз ұсыныстарын жария түрде мәлімдейтін сауда-саттық нысаны;
4) аукцион залы – аукцион өткізуге арналған үй-жай;
5) аукцион нөмірі – Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі аукционға қатысу үшін қатысушыға беретін нөмір;
6) аукционшы – Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің аукцион өткізетін персоналы;
7) бастапқы баға – әрбір жекешелендіру объектісі бойынша сауда-саттық басталатын баға;
8) ең төмен баға – жекешелендіру объектiсiн одан төмен бағаға сатуға болмайтын баға;
9) жекешелендіру объектісі – Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі және шет елдегі дипломатиялық қызмет органдарына бекітіліп берілген жылжымалы және жылжымайтын мүлік;
10) жеңімпаз – жекешелендіру объектісіне ең жоғары баға ұсынған сауда-саттыққа қатысушы;
11) кепілдік жарна – сауда-саттық немесе өзге де міндеттемені орындау кезінде сатып алу-сату шартын жасасу бойынша міндеттемені орындауды қамтамасыз ету үшін кепілдік жарнаны төлеуші кепілдік жарнаны алушыға беретін ақша сомасы;
12) комиссия – жекешелендіру объектілерін иеліктен шығаруға байланысты мәселелерді қарау үшін сатушы құратын алқалы орган;
13) Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі – шет елдегі дипломатиялық және оған теңестірілген өкілдіктер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының консулдық мекемесі;
14) қатысушы – сауда-саттыққа қатысу үшін белгіленген тәртіппен тіркелген жеке немесе заңды тұлға;
15) сату бағасы – сауда-саттық нәтижесінде белгіленген жекешелендіру объектісінің түпкілікті бағасы;
16) сатушы (жекешелендіру объектісін иеліктен шығаруды жүзеге асыратын тұлға) – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі;
17) сатып алушы (иеленуші) – жекешелендіру объектісін иеліктен шығару процесінде оны иеленетін жеке немесе заңды тұлға;
18) сауда-саттық – жекешелендіру түрі;
19) сауда-саттықтың бағаны көтеру әдісі – бастапқы бағасы алдын ала жарияланған қадаммен арттырылатын, аукцион нысанындағы сауда-саттықта қолданылатын әдіс;
20) сауда-саттықтың бағаны төмендету әдісі – бастапқы бағасы жарияланған қадаммен төмендетiлетiн, аукцион нысанындағы сауда-саттықта қолданылатын әдіс;
21) тәуелсіз консультанттар – жекешелендіру объектісінің нарықтық құнын бағалауды жүргізу мақсатында Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі тартатын заңды тұлғалар, оның ішінде шетелдік заңды тұлғалар немесе олардың бірлестіктері, бағалау қызметіне және (немесе) қаржылық консультация беруге қатысушылар;
22) тендер – қатысушылар өздерінің баға ұсыныстарын жабық конвертте жазбаша мәлімдейтін сауда-саттық нысаны.
3. Жылжымайтын мүлікті иеліктен шығару кезінде сатып алушыға жер учаскесіне құқықтың берілуі оның болу елінің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

4. Функциями продавца являются:
1) формирование состава комиссии;
2) вынесение на рассмотрение комиссии вопросов согласно ее компетенции;
3) определение формы торгов на основании решения комиссии;
4) определение начальной, стартовой и минимальной цен объектов приватизации, суммы гарантийного взноса на основании решения комиссии;
5) принятие решения об отчуждении объекта приватизации на торгах, снятии объекта приватизации с торгов на основании решения комиссии;
6) определение и изменение условий торгов по каждому объекту приватизации на основании решения комиссии;
7) утверждение проекта договора купли-продажи на основании решения рекомендации комиссии;
8) определение информации об объекте приватизации и торгах для извещения о проведении торгов (далее – извещение);
9) выдача доверенности загранучреждению Республики Казахстан на подписание договоров купли-продажи, акта приема-передачи с победителями торгов;
10) осуществление контроля за ходом организации и проведения торгов.
5. Функциями загранучреждения Республики Казахстан являются:
1) сбор необходимых материалов по объекту приватизации и направление продавцу предложения об отчуждении объекта приватизации;
2) обеспечение проведения оценки объекта приватизации в соответствии со статьей 100-1 Закона после принятия решения об отчуждении объекта приватизации;
3) осуществление подготовки и проведения торгов;
4) принятие и возврат гарантийных взносов участников торгов;
5) рассмотрение документов участников тендера на соответствие их требованиям условий торгов и допуск их к тендеру;
6) объявление победителя торгов;
7) заключение договоров купли-продажи с покупателями (победителями) на основании доверенности продавца и контроль за их исполнением;
8) передача объектов приватизации, проданных на торгах, покупателям по акту приема-передачи в порядке, определенном пунктом 55 настоящих Правил, на основании доверенности продавца;
9) информирование продавца о всех этапах подготовки и проведения торгов.
6. Отчуждение объекта приватизации не осуществляется покупателю (приобретателю), если он является:
1) персоналом загранучреждения Республики Казахстан в стране пребывания или продавца;
2) физическим или юридическим лицом, которое не вправе осуществлять приобретение отчуждаемого объекта приватизации в соответствии с законодательством страны пребывания.
Глава 2. Порядок организации и деятельности комиссии

4. Сатушының функциялары:
1) комиссия құрамын қалыптастыру;
2) комиссияның құзыретіне сәйкес мәселелерді оның қарауына шығару;
3) комиссия шешімінің негізінде сауда-саттық нысанын айқындау;
4) комиссия шешімі негізінде жекешелендіру объектілерінің алғашқы, бастапқы және ең төмен бағасын, кепілдік жарна сомасын айқындау;
5) сауда-саттықта жекешелендіру объектісін иеліктен шығару туралы, комиссия шешімі негізінде жекешелендіру объектісін сауда-саттықтан алу туралы шешім қабылдау;
6) комиссияның шешімі негізінде әрбір жекешелендіру объектісі бойынша сауда-саттық шарттарын айқындау және өзгерту;
7) комиссия ұсынымының шешімі негізінде сатып алу-сату шартының жобасын бекіту;
8) сауда-саттықтың өткізілетіні туралы хабарлау (бұдан әрі – хабархат) үшін жекешелендіру объектісі және сауда-саттық туралы ақпаратты айқындау;
9) сатып алу-сату шарттарына, сауда-саттық жеңімпаздарымен қабылдау-тапсыру актісіне қол қоюға Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің сенімхатын беру;
10) сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу барысын бақылауды жүзеге асыру болып табылады.
5. Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің функциялары:
1) жекешелендіру объектісі бойынша қажетті материалдарды жинау және сатушыға жекешелендіру объектісін иеліктен шығару туралы ұсыныс жолдау;
2) жекешелендіру объектісін иеліктен шығару туралы шешім қабылданғаннан кейін Заңның 100-1-бабына сәйкес жекешелендіру объектісіне бағалау жүргізуді қамтамасыз ету;
3) сауда-саттықты дайындау және өткізу;
4) сауда-саттыққа қатысушылардың кепілдік жарналарын қабылдау және қайтару;
5) тендерге қатысушылардың құжаттарын олардың сауда-саттық шарттарының талаптарына сәйкестігін қарау және оларды тендерге жіберу;
6) сауда-саттық жеңімпазын жариялау;
7) сатушының сенімхаты негізінде сатып алушылармен (жеңімпаздармен) сатып алу-сату шарттарын жасасу және олардың орындалуын бақылау;
8) сауда-саттықта сатылған жекешелендіру объектілерін сатушының сенімхаты негізінде осы Қағидалардың 55-тармағында айқындалған тәртіппен қабылдау-беру актісі бойынша сатып алушыларға беру;
9) сатушыны сауда-саттықты дайындау мен өткізудің барлық кезеңдері туралы хабардар ету болып табылады.
6. Егер сатып алушы:
1) болу еліндегі Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің немесе сатушының персоналы;
2) болу елінің заңнамасына сәйкес иеліктен шығарылатын жекешелендіру объектісін сатып алуды жүзеге асыруға құқығы жоқ жеке немесе заңды тұлға болса, жекешелендіру объектісін сатып алушыға (иеленушіге) иеліктен шығару жүзеге асырылмайды.
2-тарау. Комиссияны ұйымдастыру және оның қызмет тәртібі

7. Для рассмотрения вопросов, связанных с отчуждением объектов приватизации, продавцом формируется комиссия.
Состав комиссии включает в себя представителей продавца в государственной должности не ниже руководителя управления структурного подразделения Министерства иностранных дел Республики Казахстан, представителя уполномоченного органа по управлению государственным имуществом и не может быть меньше 7 (семь) членов. Председателем Комиссии является руководитель структурного подразделения Министерства иностранных дел Республики Казахстан по вопросам обеспечения либо лицо, исполняющее его обязанности. Секретарь не является членом комиссии.
8. Заседание комиссии проводится по мере необходимости и считается правомочным при участии не менее двух третей от общего числа членов комиссии.
Решение комиссии принимается простым большинством голосов от общего числа присутствующих членов комиссии путем открытого голосования. При равенстве голосов голос председателя является решающим. Решение комиссии носит рекомендательный характер для продавца.
По итогам заседания комиссии составляется протокол, подписываемый присутствовавшими членами комиссии. Член комиссии при наличии особого мнения излагает его письменно в протоколе.
Учет и хранение материалов и протокольных решений комиссии осуществляет секретарь комиссии.
9. Комиссия осуществляет следующие функции:
1) самостоятельно разрабатывает и утверждает регламент своей работы;
2) рассматривает предложения продавца и принимает соответствующие решения по ним;
3) принимает решение о форме торгов;
4) принимает решение об установлении начальной, стартовой и минимальной цен объекта приватизации на основании оценки объекта приватизации в соответствии с Законом и настоящими Правилами;
5) принимает решение об установлении суммы гарантийного взноса;
6) принимает решение об условиях торгов в форме аукциона и тендера по каждому объекту приватизации, в том числе об изменении условий торгов;
7) принимает решение о целесообразности дальнейшего выставления объекта приватизации на торги;
8) принимает решение о согласовании текста проекта договора купли-продажи объекта приватизации.
Глава 3. Подготовка к проведению торгов
10. Подготовка к проведению торгов осуществляется за счет бюджетных средств.
11. Загранучреждение Республики Казахстан производит сбор необходимых материалов по объекту приватизации и направляет продавцу предложение об отчуждении объекта приватизации с приложением:
1) информации о техническом состоянии объекта приватизации, наличии обременений или иных ограничений, связанных с объектом приватизации;

7. Сатушы жекешелендіру объектілерін иеліктен шығаруға байланысты мәселелерді қарау үшін комиссия құрады.
Комиссия құрамы сатушының Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі құрылымдық бөлімшесінің басқарма басшысынан төмен емес мемлекеттік лауазымдағы өкілдері мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органның өкілін қамтиды және 7 (жеті) мүшеден кем болмауға тиіс. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі құрылымдық бөлімшесінің басшысы не оның міндетін атқарушы тұлға Комиссия төрағасы болып табылады. Хатшы комиссия мүшесі болып табылмайды.
8. Комиссия отырысы қажеттілігіне қарай өткізіледі және комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан кезде заңды болып саналады.
Комиссияның шешімі қатысып отырған комиссия мүшелерінің жалпы санының қарапайым көпшілік даусымен ашық дауыс беру жолымен қабылданады. Дауыстар тең болған кезде төрағаның даусы шешуші болып табылады. Комиссияның шешімі сатушы үшін ұсынымдық сипатта болады.
Комиссия отырысының қорытындысы бойынша қатысып отырған комиссия мүшелері қол қоятын хаттама жасалады. Комиссия мүшесі ерекше пікір болған кезде оны хаттамада жазбаша баяндайды.
Комиссияның материалдары мен хаттамалық шешімдерін есепке алуды және сақтауды комиссия хатшысы жүзеге асырады.
9. Комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) өз жұмысының регламентін дербес әзірлейді және бекітеді;
2) сатушының ұсыныстарын қарайды және олар бойынша тиісті шешім қабылдайды;
3) сауда-саттық нысаны туралы шешім қабылдайды;
4) Заңға және осы Қағидаларға сәйкес жекешелендіру объектісін бағалау негізінде жекешелендіру объектісінің алғашқы, бастапқы және ең төмен бағаларын белгілеу туралы шешім қабылдайды;
5) әрбір кепілдік жарна сомасын белгілеу туралы шешім қабылдайды;
6) әрбір жекешелендіру объектісі бойынша аукцион және тендер нысанындағы сауда-саттықты өткізу шарттары туралы, оның ішінде сауда-саттық шарттарына өзгерістер енгізу туралы шешім қабылдайды;
7) жекешелендіру объектісін сауда-саттыққа одан әрі қоюдың орындылығы туралы шешім қабылдайды;
8) жекешелендіру объектісінің сатып алу-сату шарты жобасының мәтінін келісу туралы шешім қабылдайды.
3-тарау. Сауда-саттықты өткізуге дайындық
10. Сауда-саттықты өткізуге дайындық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
11. Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі жекешелендіру объектісі бойынша қажетті материалдарды жинауды жүргізеді және сатушыға жекешелендіру объектісін иеліктен шығару туралы ұсынысты:
1) жекешелендіру объектісінің техникалық жай-күйі, жекешелендіру объектісіне байланысты ауыртпалықтардың немесе өзге де шектеулердің болуы туралы ақпаратты;

2) копий правоустанавливающих документов на объект приватизации;
3) сведений о балансовой стоимости объекта приватизации в валюте финансирования загранучреждения Республики Казахстан и валюте страны пребывания.
12. Продавец в течение 5 (пять) рабочих дней со дня поступления предложения загранучреждения Республики Казахстан выносит на рассмотрение комиссии вопрос целесообразности отчуждения объекта приватизации.
В случае необходимости продавец запрашивает документы, позволяющие определить технические и функциональные характеристики объекта приватизации.
13. В случае наличия конфликта интересов при отчуждении объекта приватизации персонал продавца и загранучреждения Республики Казахстан, который осуществляет функции по отчуждению объекта приватизации, а также члены комиссии письменно информируют о наличии конфликта интересов:
персонал продавца – Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
персонал загранучреждения Республики Казахстан – главу загранучреждения Республики Казахстан;
члены комиссии – председателя комиссии.
При наличии конфликта интересов выполнение функций по отчуждению объекта приватизации возлагается на персонал продавца и загранучреждения Республики Казахстан, который не имеет конфликта интересов, а также в состав комиссии вносится изменение.
14. Комиссия в течение 10 (десять) рабочих дней со дня поступления предложения согласно пункту 12 настоящих Правил рассматривает его и принимает одно из следующих решений:
1) доработать пакет материалов;
2) отказать в отчуждении объекта приватизации;
3) осуществить отчуждение объекта приватизации.
15. Продавец:
1) в течение 5 (пять) рабочих дней со дня принятия решения комиссии согласно подпункту 1) пункта 14 настоящих Правил письменно информирует загранучреждение Республики Казахстан о необходимости доработки пакета материалов.
Загранучреждение Республики Казахстан дорабатывает пакет материалов и направляет его продавцу, который повторно выносит на рассмотрение комиссии вопрос об отчуждении объекта приватизации;
2) в течение 5 (пять) рабочих дней со дня принятия решения комиссии согласно подпункту 2) пункта 14 настоящих Правил письменно информирует загранучреждение Республики Казахстан об отказе в отчуждении объекта приватизации;
3) в течение 5 (пять) рабочих дней со дня принятия решения комиссии согласно подпункту 3) пункта 14 настоящих Правил приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан либо уполномоченного им лица принимает решение об отчуждении объекта приватизации на торгах в форме аукциона или тендера, поручает загранучреждению Республики Казахстан обеспечить проведение оценки стоимости объекта приватизации в соответствии со статьей 100-1 Закона и направить продавцу отчет об оценке по объекту приватизации, а также проект договора купли-продажи.

2) жекешелендіру объектісіне құқық белгілейтін құжаттардың көшірмелерін;
3) жекешелендіру объектісінің Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесін қаржыландыру валютасындағы және болу елінің валютасындағы баланстық құны туралы мәліметтерді қоса бере отырып жібереді.
12. Сатушы Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің ұсынысы келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жекешелендіру объектісін иеліктен шығарудың орындылығы мәселесін комиссияның қарауына шығарады.
Қажет болған жағдайда сатушы жекешелендіру объектісінің техникалық және функционалдық сипаттамаларын айқындауға мүмкіндік беретін құжаттарды сұратады.
13. Жекешелендіру объектісін иеліктен шығару кезінде мүдделер қақтығысы болған жағдайда сатушының және Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің жекешелендіру объектісін иеліктен шығару жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын персоналы, сондай-ақ комиссия мүшелері:
сатушының персоналы – Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігін;
Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің персоналы – Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің басшысын;
комиссия мүшелері – комиссия төрағасын мүдделер қақтығысының бар екендігі туралы жазбаша хабардар етеді.
Мүдделер қақтығысы болған кезде жекешелендіру объектісін иеліктен шығару жөніндегі функцияларды орындау сатушының және Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің мүдделер қақтығысы жоқ персоналына жүктеледі, сондай-ақ комиссия құрамына өзгеріс енгізіледі.
14. Комиссия осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес ұсыныс келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оны қарайды және мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) материалдар топтамасын пысықтау;
2) жекешелендіру объектісін иеліктен шығарудан бас тарту;
3) жекешелендіру объектісін иеліктен шығаруды жүзеге асыру.
15. Сатушы:
1) осы Қағидалардың 14-тармағының 1) тармақшасына сәйкес комиссия шешімі қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесін материалдар пакетін пысықтау қажеттігі туралы жазбаша хабардар етеді.
Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесі материалдар пакетін пысықтайды және оны сатушыға жолдайды, ол жекешелендіру объектісін иеліктен шығару туралы мәселені комиссияның қарауына қайта шығарады;
2) осы Қағидалардың 14-тармағының 2) тармақшасына сәйкес комиссия шешімі қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесін жекешелендіру объектісін иеліктен шығарудан бас тарту туралы жазбаша хабардар етеді;
3) осы Қағидалардың 14-тармағының 3) тармақшасына сәйкес комиссия шешімі қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің не ол уәкілеттік берген тұлғаның бұйрығымен аукцион немесе тендер нысанындағы сауда-саттықта жекешелендіру объектісін иеліктен шығару туралы шешім қабылдайды, Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесіне Заңның 100-1-бабына сәйкес жекешелендіру объектісінің құнына бағалау жүргізуді қамтамасыз етуді және сатушыға жекешелендіру объектісі бойынша бағалау туралы есепті, сондай-ақ сатып алу-сату шартының жобасын жібереді тапсырады.

16. Продавец в течение 20 (двадцать) рабочих дней со дня получения оценки объекта приватизации и проекта договора купли-продажи на основании решения комиссии определяет условия торгов, в том числе:
время и место проведения торгов;
сроки проведения торгов;
порядок оформления участия в торгах;
начальную цену и размер гарантийного взноса;
информацию об объекте приватизации и торгах для извещения;
текст проекта договора купли-продажи объекта приватизации.
Продавец в течение 5 (пять) рабочих дней со дня определения условий торгов направляет их в загранучреждение Республики Казахстан.
17. Извещение публикуется загранучреждением Республики Казахстан не менее чем за 15 (пятнадцать) календарных дней до проведения торгов.
Извещение публикуется на казахском, русском и официальном языках страны пребывания на официальном интернет-ресурсе загранучреждения Республики Казахстан, официальном языке страны пребывания и (или) английском языке в специализированных средствах массовой информации по продаже имущества в стране пребывания.
После публикации извещения загранучреждение Республики Казахстан дополнительно размещает на своих площадках социальных сетей информационное сообщение о проведении торгов с указанием ссылки на извещение, опубликованное на официальном интернет-ресурсе загранучреждения Республики Казахстан.
18. Извещение содержит следующие сведения:
1) дата, место и время проведения торгов;
2) форма и метод торгов;
3) сведения об объекте приватизации;
4) стартовая и минимальная (при проведении торгов на понижение цены) цены объектов приватизации;
5) размер гарантийного взноса и банковские реквизиты для его перечисления;
6) место и сроки приема заявок для участия в торгах (далее – заявка);
7) порядок проведения торгов, в том числе об оформлении участия в торгах, условиях определения победителя торгов;
8) телефоны и место нахождения продавца и загранучреждения Республики Казахстан;
9) дополнительная информация по решению продавца.
19. После опубликования извещения загранучреждение Республики Казахстан обеспечивает лицам, желающим приобрести объект приватизации, доступ к его осмотру.
Загранучреждение Республики Казахстан несет ответственность за сохранность объекта приватизации и достоверность сведений по объекту приватизации до перехода прав собственности к покупателю.

16. Сатушы жекешелендіру объектісінің бағасын және сатып алу-сату шартының жобасын алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде комиссия шешімінің негізінде сауда-саттық шарттарын, оның ішінде:
сауда-саттықты өткізу уақыты мен орнын;
сауда-саттықты өткізу мерзімін;
сауда-саттыққа қатысуды рәсімдеу тәртібін;
кепілдік жарнаның алғашқы бағасы мен мөлшерін;
хабарлау үшін жекешелендіру объектісі мен сауда-саттық туралы ақпаратты;
жекешелендіру объектісін сатып алу-сату шарты жобасының мәтінін айқындайды.
Сатушы сауда-саттық шарттары айқындалған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оларды Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесіне жібереді.
17. Хабархатты Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі сауда-саттық өткізілгенге дейін кемінде күнтізбелік 15 (он бес) күн бұрын жариялайды.
Хабархат Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің ресми интернет-ресурсында қазақ, орыс және болу елінің ресми тілдерінде, болу еліндегі мүлікті сату жөніндегі мамандандырылған бұқаралық ақпарат құралдарында болу елінің ресми тілінде және (немесе) ағылшын тілінде жарияланады.
Хабархат жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі сауда-саттықты өткізу туралы ақпараттық хабарламаны Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің ресми интернет-ресурсында жарияланған хабархатқа сілтемені көрсете отырып, өзінің әлеуметтік желілерінің алаңдарында қосымша орналастырады.
18. Хабархат мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) сауда-саттықты өткізу күні, орны мен уақыты;
2) сауда-саттық нысаны мен әдісі;
3) жекешелендіру объектісі туралы мәліметтер;
4) жекешелендіру объектілерінің бастапқы және ең төмен бағасы (бағаны төмендетуге арналған сауда-саттықты өткізу кезінде);
5) кепілдік жарнаның мөлшері және оны аудару үшін банктік деректемелер;
6) сауда-саттыққа қатысу үшін өтінімдерді (бұдан әрі – өтінім) қабылдау орны мен мерзімдері;
7) сауда-саттықты өткізу тәртібі, оның ішінде сауда-саттыққа қатысуды рәсімдеу, сауда-саттықтың жеңімпазын айқындау шарттары туралы тәртіп;
8) сатушының және Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің телефондары мен орналасқан жері;
9) сатушының шешімі бойынша қосымша ақпарат.
19. Хабархат жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі жекешелендіру объектісін сатып алғысы келетін тұлғаларға оны қарап-тексеруге қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі жекешелендіру объектісінің сақталуына және жекешелендіру объектісі бойынша мәліметтердің сатып алушыға меншік құқықтары ауысқанға дейін анықтығына жауаптылықта болады.

20. При наступлении обстоятельств, влекущих невозможность проведения торгов согласно времени, месту и сроку проведения торгов, изменение времени, места и срока проведения торгов определяется продавцом на основании решения комиссии и не менее чем за 3 (три) рабочих дня до их проведения публикуется на казахском и русском языках на официальном интернет-ресурсе загранучреждения Республики Казахстан, официальном языке страны пребывания и (или) английском языке в специализированных средствах массовой информации по продаже имущества в стране пребывания и на площадках социальных сетей, в которых ранее было опубликовано извещение.
Изменение формы торгов, стартовой цены и порядка оформления участия в торгах определяется продавцом на основании решения комиссии.
Извещение об изменении условий торгов, указанных в части второй настоящего пункта, предусматривает новый срок подачи заявок и публикуется на казахском и русском языках на официальном интернет-ресурсе загранучреждения Республики Казахстан, официальном языке страны пребывания и (или) английском языке в специализированных средствах массовой информации по продаже имущества в стране пребывания и на площадках социальных сетей, в которых ранее было опубликовано извещение.
21. Гарантийный взнос устанавливается для каждого объекта приватизации отдельно и составляет 15 (пятнадцать) процентов от его начальной цены.
Гарантийный взнос вносится на реквизиты загранучреждения Республики Казахстан участником либо от имени участника другим физическим или юридическим лицом до подачи заявки.
Загранучреждение Республики Казахстан не использует поступающие на счет гарантийные взносы для участия в торгах, которые не признаются собственными активами.
22. Участникам допускается внесение любого количества гарантийных взносов, при этом один гарантийный взнос дает право покупки того объекта приватизации, для участия в торгах по которому участником внесен данный гарантийный взнос.
23. Гарантийный взнос участника, победившего на торгах и заключившего договор купли-продажи, относится в счет причитающихся платежей по договору купли-продажи.
24. Гарантийный взнос не возвращается загранучреждением Республики Казахстан:
1) победителю – в случаях неподписания протокола о результатах торгов либо договора купли-продажи;
2) покупателю – в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по договору купли-продажи.
Во всех остальных случаях гарантийный взнос возвращается загранучреждением Республики Казахстан в срок не позднее 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня подачи заявления о возврате гарантийного взноса.
Гарантийные взносы возвращаются на реквизиты участника, указанные в заявлении о возврате гарантийного взноса.

20. Сауда-саттықты өткізу уақытына, орны мен мерзіміне сәйкес сауда-саттықты өткізудің мүмкін болмауына әкеп соғатын мән-жайлар туындаған кезде сауда-саттықты өткізу уақытын, орны мен мерзімін өзгертуді сатушы комиссия шешімінің негізінде айқындайды және олар өткізілгенге дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесінің ресми интернет-ресурсында, болу еліндегі мүлікті сату жөніндегі мамандандырылған бұқаралық ақпарат құралдарында және бұрын хабархат жарияланған әлеуметтік желілер алаңдарында болу елінің ресми тілінде және (немесе) ағылшын тілінде жарияланады.
Сауда-саттық нысанын, бастапқы бағаны және сауда-саттыққа қатысуды ресімдеу тәртібін өзгертуді сатушы комиссия шешімі негізінде айқындайды.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген сауда-саттық шарттарының өзгергені туралы хабархат өтінімдерді берудің жаңа мерзімін көздейді және Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің ресми интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде, болу еліндегі мүлікті сату жөніндегі мамандандырылған бұқаралық ақпарат құралдарында және бұрын хабархат жарияланған әлеуметтік желілер аландарында болу елінің ресми тілінде және (немесе) ағылшын тілінде жарияланады.
21. Кепілдік жарна әрбір жекешелендіру объектісі үшін жеке белгіленеді және оның алғашқы бағасының 15 (он бес) пайызын құрайды.
Кепілдік жарнаны қатысушы не қатысушының атынан басқа жеке немесе заңды тұлға өтінім бергенге дейін Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің деректемелеріне енгізеді.
Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі өз активтері деп танылмайтын сауда-саттыққа қатысу үшін шотқа түсетін кепілдік жарналарды пайдаланбайды.
22. Қатысушыларға кепілдік жарналардың кез келген санын енгізуге рұқсат етіледі, бұл ретте бір кепілдік жарна қатысушы осы кепілдік жарнаны енгізген сауда-саттыққа қатысу үшін сол жекешелендіру объектісін сатып алу құқығын береді.
23. Сауда-саттықты ұтқан және сатып алу-сату шартын жасасқан қатысушының кепілдік жарнасы сатып алу-сату шарты бойынша тиесілі төлемдер есебіне жатқызылады.
24. Кепілдік жарнаны Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі:
1) жеңімпазға – сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға не сатып алу-сату шартына қол қойылмаған жағдайда;
2) сатып алушыға – сатып алу-сату шарты бойынша міндеттемелер орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда қайтармайды.
Барлық басқа жағдайларда кепілдік жарнаны Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі кепілдік жарнаны қайтару туралы өтініш берілген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде қайтарады.
Кепілдік жарналар кепілдік жарнаны қайтару туралы өтініште көрсетілген қатысушының деректемелеріне қайтарылады.

25. Лицо, желающее принять участие в торгах, представляет в загранучреждение Республики Казахстан заявку по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением:
1) для физических лиц – копии документа, удостоверяющего личность;
2) для юридических лиц – копий документа, удостоверяющего личность представителя юридического лица, документа, удостоверяющего полномочия представителя юридического лица, и документа, подтверждающего государственную регистрацию юридического лица согласно законодательству страны пребывания;
3) копии платежного документа от имени участника, подтверждающего внесение гарантийного взноса на реквизиты загранучреждения Республики Казахстан;
4) ценового предложения с условиями тендера в закрытом конверте (для участия в торгах в форме тендера).
Оригиналы документов после сверки возвращаются в течение 1 (один) рабочего дня.
При изменении сведений, указанных в документах согласно части первой настоящего пункта, участник в течение 1 (один) рабочего дня со дня таких изменений сообщает о них в загранучреждение Республики Казахстан, которое информирует продавца.
Документы, выданные, составленные или удостоверенные по установленной форме компетентными органами иностранных государств, совершенные вне Республики Казахстан по законам иностранных государств в отношении организаций Республики Казахстан или иностранных лиц, принимаются загранучреждением Республики Казахстан при наличии консульской легализации или проставления апостиля, если иное не предусмотрено законодательством и (или) международным договором Республики Казахстан.
Документы, составленные на иностранном языке, при представлении в загранучреждение Республики Казахстан сопровождаются надлежащим образом заверенным переводом их на государственный или русский языки.
26. Загранучреждению Республики Казахстан не допускается:
1) разглашать информацию, имеющую отношение к участникам торгов, в течение всего периода подготовки торгов и их проведения, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан и (или) страны пребывания;
2) требовать представления дополнительных документов, кроме перечисленных в пункте 25 настоящих Правил.
27. Прием заявок и регистрация участников, соответствующих условиям участия в торгах, осуществляются загранучреждением Республики Казахстан в книге учета регистрации заявок согласно приложению 2 к настоящим Правилам в период со дня публикации извещения и завершаются за двадцать четыре часа до начала торгов.
Документы участников после регистрации хранятся в сейфе.

25. Сауда-саттыққа қатысуға ниет білдірген адам:
1) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
2) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлға өкілінің жеке басын куәландыратын құжаттың, заңды тұлға өкілінің өкілеттіктерін куәландыратын құжаттың және болу елінің заңнамасына сәйкес заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмелерін;
3) қатысушының атынан Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің деректемелеріне кепілдік жарнаның енгізілгенін растайтын төлем құжатының көшірмелерін;
4) жабық конверттегі (тендер нысанындағы сауда-саттыққа қатысу үшін) тендер шарттары бар баға ұсынысын қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесіне ұсынады.
Құжаттардың түпнұсқалары салыстырып тексерілгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде қайтарылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес құжаттарда көрсетілген мәліметтер өзгерген кезде қатысушы осындай өзгерістер болған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесіне хабарлайды, ол сатушыны хабардар етеді.
Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) халықаралық шартында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының ұйымдарына немесе шетелдік тұлғаларға қатысты шет мемлекеттердің заңдары бойынша Қазақстан Республикасынан тыс жерде жасалған, шет мемлекеттердің құзыретті органдары белгіленген нысан бойынша берген, жасаған немесе куәландырған құжаттарды Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі консулдық заңдастыру болған немесе апостиль қойылған кезде қабылдайды.
Шет тілінде жасалған құжаттар Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесіне ұсынылған кезде олардың мемлекеттік немесе орыс тілдеріне тиісті түрде куәландырылған аудармасымен қоса беріледі.
26. Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің:
1) Қазақстан Республикасының және (немесе) болу елінің заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, сауда-саттыққа қатысушыларға қатысы бар ақпаратты сауда-саттықты дайындау мен өткізудің бүкіл кезеңі ішінде жария етуіне;
2) осы Қағидалардың 25-тармағында көрсетілгендерден басқа, қосымша құжаттарды ұсынуды талап етуіне рұқсат етілмейді.
27. Өтінімдерді қабылдауды және сауда-саттыққа қатысу шарттарына сәйкес келетін қатысушыларды тіркеуді Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі хабархат жарияланған күннен басталған кезеңде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өтінімдерді тіркеуді есепке алу кітабында жүзеге асырады және сауда-саттық басталғанға дейін жиырма төрт сағат бұрын аяқталады.
Қатысушылардың құжаттары тіркелгеннен кейін сейфте сақталады.

28. Основаниями для отказа в принятии заявки являются несоблюдение участником требований, указанных в пунктах 6 и 25 настоящих Правил, а также отсутствие на счету загранучреждения Республики Казахстан в день подачи заявки денежных средств на сумму гарантийного взноса, указанного в извещении о проведении торгов.
Уведомление о регистрации с присвоением аукционного номера либо об отказе в регистрации участника направляется загранучреждением Республики Казахстан на электронный адрес участника, указанный в заявке.
Использование аукционного номера другим лицом в процессе торгов не допускается.
Загранучреждение Республики Казахстан аннулирует регистрацию и аукционный номер участника, отозвавшего заявку, не менее чем за двадцать четыре часа до начала проведения торгов.
Глава 4. Проведение аукциона
29. Аукцион проводится двумя методами:
1) на повышение цены;
2) на понижение цены.
При проведении аукциона с применением метода торгов на повышение цены стартовая цена объекта приватизации равна начальной цене объекта приватизации.
При проведении аукциона с применением метода торгов на понижение цены стартовая цена объекта приватизации определяется путем умножения начальной цены на повышающий коэффициент, равный 3 (три).
30. Объекты приватизации выставляются на продажу по стартовой цене не ниже начальной цены объекта приватизации, за исключением случаев проведения аукциона с применением метода торгов на понижение цены.
31. Объект приватизации на первый аукцион выставляется с применением метода торгов на повышение цены.
На второй и последующие аукционы объект приватизации выставляется по решению продавца с применением метода торгов на понижение цены с установлением минимальной цены в порядке, установленном Законом.
Каждый последующий аукцион проводится не позднее 30 (тридцать) календарных дней с даты предыдущего аукциона.
32. Участники аукциона в течение одного часа до начала аукциона прибывают в место его проведения, проходят регистрацию у секретаря и заходят в аукционный зал.
Аукцион начинается в указанное в извещении время.
Аукцион проходит со вторника по пятницу, за исключением праздничных и выходных дней, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и страны пребывания.
33. В случае отсутствия зарегистрированных участников на момент начала аукциона по объекту приватизации аукцион по данному объекту приватизации признается несостоявшимся и загранучреждением Республики Казахстан подписывается акт о несостоявшемся аукционе.

28. Қатысушының осы Қағидалардың 6 және 25-тармақтарында көрсетілген талаптарды сақтамауы, сондай-ақ өтінім берілген күні Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің шотында сауда-саттықты өткізу туралы хабархатта көрсетілген кепілдік жарна сомасына ақшалай қаражаттың болмауы өтінімді қабылдаудан бас тарту үшін негіздер болып табылады.
Аукциондық нөмір бере отырып, тіркеу туралы не қатысушыны тіркеуден бас тарту туралы хабарламаны Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі қатысушының өтінімде көрсетілген электрондық мекенжайына жібереді.
Сауда-саттық процесінде басқа тұлғаның аукциондық нөмірді пайдалануына рұқсат етілмейді.
Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі өтінімді кері қайтарып алған қатысушының тіркелуі мен аукциондық нөмірінің күшін сауда-саттықты өткізу басталғанға дейін кемінде жиырма төрт сағат бұрын жояды.
4-тарау. Аукцион өткізу тәртібі
29. Аукцион екі әдіспен:
1) бағаны көтеру;
2) бағаны төмендету әдісімен өткізіледі.
Сауда-саттықтың бағаны көтеру әдісі қолданылатын аукционды өткізу кезінде жекешелендіру объектісінің бастапқы бағасы жекешелендіру объектісінің алғашқы бағасына тең болады.
Сауда-саттықтың бағаны төмендету әдісі қолданылатын аукционды өткізу кезінде жекешелендіру объектісінің бастапқы бағасы бастапқы бағаны 3-ке (үш) тең болатын арттыру коэффициентіне көбейту жолымен айқындалады.
30. Жекешелендіру объектілері сауда-саттықтың бағаны төмендету әдісі қолданылмайтын аукционды өткізу жағдайларын қоспағанда, жекешелендіру объектісінің бастапқы бағасынан төмен болмайтын алғашқы баға бойынша сатуға шығарылады.
31. Жекешелендіру объектісі бірінші аукционға сауда-саттықтың бағаны көтеру әдісі қолданыла отырып шығарылады.
Екінші және одан кейінгі аукциондарға жекешелендіру объектісі Заңда белгіленген тәртіппен ең төмен бағаны белгілей отырып, сауда-саттықтың бағаны төмендету әдісі қолданыла отырып, сатушының шешімі бойынша шығарылады.
Әрбір келесі аукцион алдыңғы аукцион күнінен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірілмей өткізіледі.
32. Аукционға қатысушылар аукцион басталғанға дейін бір сағат ішінде оны өткізу орнына келеді, хатшыдан тіркеуден өтеді және аукцион залына кіреді.
Аукцион хабар хатта көрсетілген уақытта басталады.
Аукцион Қазақстан Республикасының және болу елінің заңнамасында көзделген мереке және демалыс күндерін қоспағанда, сейсенбі – жұма аралығында өтеді.
33. Жекешелендіру объектісі бойынша аукцион басталған кезде тіркелген қатысушылар болмаған жағдайда осы жекешелендіру объектісі бойынша аукцион өткізілмеді деп танылады және Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі өткізілмеген аукцион туралы актіге қол қояды.

34. Если на аукционе методом торгов на повышение цены при объявлении аукционистом стартовой цены в аукционном зале ни один из участников не подтвердил свое желание приобрести объект приватизации по стартовой цене, то аукцион методом торгов на повышение цены по данному объекту приватизации признается несостоявшимся.
Если на аукционе методом торгов на понижение цены при объявлении аукционистом минимальной цены объекта приватизации ни один из участников не подтвердил свое желание приобрести объект приватизации по минимальной цене, то аукцион методом торгов на понижение цены по данному объекту признается несостоявшимися.
В случаях, предусмотренных настоящим пунктом, загранучреждением Республики Казахстан подписывается акт о несостоявшемся аукционе и объект приватизации вновь выставляется на аукцион с условиями несостоявшегося аукциона.
35. Аукцион проводит аукционист, который объявляет участникам и присутствующим лицам правила их проведения.
Участники и присутствующие лица, нарушающие правила проведения аукциона, удаляются аукционистом из аукционного зала.
Выставление объектов приватизации на аукцион осуществляется согласно последовательности, установленной в извещении.
36. Аукцион по каждому объекту приватизации начинается с объявления аукционистом объекта приватизации, краткой его характеристики, метода проведения торгов, стартовой цены и шага изменения цены.
Шаг изменения цены устанавливается следующим образом:
1) при стартовой или текущей цене объекта приватизации в размере до 100000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается в размере 5 процентов;
2) при стартовой или текущей цене объекта приватизации в размере от 100000-кратного до 500000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается в размере 2,5 процента;
3) при стартовой или текущей цене объекта приватизации в размере от 500000-кратного размера месячного расчетного показателя и выше шаг изменения устанавливается в размере 0,5 процента.
Интервал между повторами объявления аукционистом цены объекта приватизации составляет не менее 5 секунд.
37. Аукцион проводится по одному из двух нижеописанных методов торгов:
1) на повышение цены:
после объявления аукционистом стартовой цены объекта приватизации и шага ее увеличения участники поднятием аукционного номера подтверждают свое желание приобрести объект приватизации по стартовой цене или повышают стартовую цену, но не менее чем на объявленный шаг;
аукционист называет поднятые аукционные номера участников, закрепляет цену и предлагает ее повысить;
аукцион по объекту приватизации проводится до максимально предложенной цены;
аукционист объявляет участника, предложившего наиболее высокую цену за объект приватизации, трижды повторяет текущую цену объекта приватизации и при отсутствии других поднятых аукционных номеров участников с предложением о повышении текущей цены, но не менее чем на объявленный шаг, объявляет о продаже данного объекта приватизации.
Аукцион методом торгов на повышение цены, в котором участвовал только один участник, признается состоявшимся, если участник подтвердил стартовую цену.
В случае, если в момент объявления цены одновременно поднимаются два или более аукционных номера, то аукционист начинает повышать цену на величину фиксированного шага до момента определения победителя. Объявленный шаг равен установленному шагу на аукцион методом торгов на повышение цены. Если при повышении цены никто из данных участников не изъявил желания приобрести его по цене с повышением, то аукционист применяет процедуру жеребьевки между ними;

34. Егер сауда-саттықтың бағаны көтеру әдісімен өтетін аукционда аукционшы бастапқы бағаны жариялаған кезде аукцион залында қатысушылардың ешқайсысы жекешелендіру объектісін бастапқы баға бойынша сатып алуға өзінің ниетін растамаса, онда осы жекешелендіру объектісі бойынша сауда-саттықтың бағаны көтеру әдісімен аукцион өткізілмеді деп танылады.
Егер сауда-саттықтың бағаны төмендету әдісімен өтетін аукционда аукционшы жекешелендіру объектісінің ең төмен бағасын жариялаған кезде қатысушылардың ешқайсысы жекешелендіру объектісін ең төмен бағамен сатып алуға өзінің ниетін растамаса, онда осы объект бойынша сауда-саттықтың бағаны төмендету әдісімен аукцион өткізілмеді деп танылады.
Осы тармақта көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі өткізілмеген аукцион туралы актіге қол қояды және жекешелендіру объектісі өткізілмеген аукцион шарттарымен аукционға қайта шығарылады.
35. Аукционды аукционшы өткізеді, ол қатысушыларға және қатысып отырған адамдарға оларды өткізу қағидаларын хабарлайды.
Аукцион өткізу қағидаларын бұзған қатысушыларды және қатысып отырған адамдарды аукционшы аукцион залынан шығарады.
Жекешелендіру объектілерін аукционға қою хабархатта белгіленген реттілікке сәйкес жүзеге асырылады.
36. Әрбір жекешелендіру объектісі бойынша аукцион аукционшының жекешелендіру объектісін, оның қысқаша сипаттамасын, сауда-саттықты өткізу әдісін, бастапқы бағасы мен бағаны өзгерту қадамын жариялауынан басталады.
Бағаны өзгерту қадамы келесідей белгіленеді:
1) жекешелендіру объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіштің 100000 еселенген мөлшеріне дейінгі мөлшерде болған кезде өзгерту қадамы 5 пайыз мөлшерінде белгіленеді;
2) жекешелендіру объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіштің 100000 еселенген мөлшерінен 500000 еселенген мөлшеріне дейінгі мөлшерде болған кезде өзгерту қадамы 2,5 пайыз мөлшерінде белгіленеді;
3) жекешелендіру объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіштің 500000 еселенген мөлшерінен және одан жоғары болған кезде өзгерту қадамы 0,5 пайыз мөлшерінде белгіленеді.
Аукционшының жекешелендіру объектісінің бағасын жариялауының қайталануы арасындағы интервал кемінде 5 секундты құрайды.
37. Аукцион сауда-саттық әдістерінің төменде сипатталған екеуінің бірі бойынша өткізіледі:
1) бағаны көтеру әдісімен:
аукционшы жекешелендіру объектісінің бастапқы бағасын және оны ұлғайту қадамын жариялағаннан кейін қатысушылар аукциондық нөмірді көтеру арқылы жекешелендіру объектісін бастапқы бағамен сатып алуға деген ниеттерін растайды немесе бастапқы бағаны жарияланған қадам кем болмайтын бағаға көтереді;
аукционшы қатысушылар көтерген аукциондық нөмірлерді атайды, бағаны бекітеді және оны көтеруді ұсынады;
жекешелендіру объектісі бойынша аукцион ең жоғары ұсынылған бағаға дейін өткізіледі;
аукционшы жекешелендіру объектісі үшін неғұрлым жоғары баға ұсынған қатысушыны жариялайды, жекешелендіру объектісінің ағымдағы бағасын үш рет қайталайды және ағымдағы бағаны көтеру, бірақ жарияланған қадамнан кем болмайтын бағаға көтеру туралы ұсыныспен қатысушылар көтерген басқа аукциондық нөмірлер болмаған кезде осы жекешелендіру объектісінің сатылғаны туралы хабарлайды.
Тек бір қатысушы қатысқан сауда-саттықтың бағаны көтеру әдісімен өтетін аукцион, егер қатысушы бастапқы бағаны растаған болса, өткізілді деп танылады.
Егер баға жарияланған кезде бір мезгілде екі немесе одан да көп аукциондық нөмір көтерілген жағдайда аукционшы бағаны жеңімпаз айқындалған кезге дейін белгіленген қадамның шамасына көтере бастайды. Жарияланған қадам сауда-саттықтың бағаны көтеру әдісімен өтетін аукционға белгіленген қадамға тең. Егер баға көтерілген кезде осы қатысушылардың ешқайсысы оны көтерілген бағамен сатып алуға ниет білдірмесе, онда аукционшы олардың арасында жеребе тастау рәсімін қолданады.

2) на понижение цены:
после объявления аукционистом стартовой цены объекта приватизации, определенной с учетом части третьей пункта 29 настоящих Правил, и шага ее понижения участники поднятием аукционного номера подтверждают свое желание приобрести объект приватизации по стартовой цене;
при отсутствии поднятого аукционного номера в течение не менее 1 (одна) минуты с момента объявления текущей цены аукционист объявляет о понижении цены с учетом заявленного шага;
аукционист называет аукционный номер участника, который первым поднял аукционный номер при текущей цене, и объявляет его победителем по данному объекту приватизации;
если при объявлении аукционистом минимальной цены объекта приватизации ни один из участников не изъявил желания приобрести данный объект приватизации, то этот объект приватизации снимается с аукциона.
Аукцион методом торгов на понижение цены, в которых участвовал только один участник, признается состоявшимся, если участник подтвердил стартовую цену.
В случае, если в момент объявления цены одновременно поднимаются два или более аукционных номера, то аукционист начинает повышать цену на величину фиксированного шага до момента определения победителя. Объявленный шаг равен установленному шагу на аукцион методом торгов на понижение цены, но в сторону увеличения. Если при повышении цены никто из данных участников не изъявил желания приобрести его по цене с повышением, то аукционист применяет процедуру жеребьевки между ними.
38. Результаты аукциона по каждому проданному объекту приватизации оформляются протоколом о результатах аукциона, который подписывается загранучреждением Республики Казахстан, аукционистом и победителем по окончании аукциона по каждому объекту приватизации. Аукционист при необходимости объявляет перерыв для подписания протокола, но не более чем на 10 (десять) минут. Протокол составляется по одному экземпляру для продавца, загранучреждения Республики Казахстан и победителя.
39. Протокол о результатах аукциона является документом, фиксирующим их результаты, обязательства победителя и загранучреждения Республики Казахстан подписать договор купли-продажи объекта приватизации по цене продажи. Договор купли-продажи с победителем подписывается в срок не более 10 (десять) календарных дней со дня подписания протокола о результатах аукциона. При этом загранучреждение Республики Казахстан представляет покупателю проект договора купли-продажи на подписание в срок не более 5 (пять) календарных дней со дня подписания протокола о результатах аукциона.
В случае неподписания победителем протокола о результатах аукциона или договора купли-продажи в сроки, указанные в пункте 38 и части первой настоящего пункта Правил, загранучреждением Республики Казахстан подписывается акт об отмене результатов аукциона и данный объект приватизации вновь выставляется на аукцион с условиями отмененного аукциона.

2) бағаны төмендету әдісімен:
аукционшы осы Қағидалардың 29-тармағының үшінші бөлігін және оны төмендету қадамын ескере отырып айқындалған жекешелендіру объектісінің бастапқы бағасын жариялағаннан кейін қатысушылар аукциондық нөмірді көтерумен жекешелендіру объектісін бастапқы бағамен сатып алуға ниеттерін растайды;
ағымдағы баға жарияланған кезден бастап кемінде 1 (бір) минут ішінде көтерілген аукциондық нөмір болмаған кезде аукционшы мәлімделген қадамды ескере отырып, бағаның төмендегені туралы хабарлайды;
аукционшы аукциондық нөмірді ағымдағы баға кезінде бірінші болып көтерген қатысушының аукциондық нөмірін атайды және оны осы жекешелендіру объектісі бойынша жеңімпаз деп жариялайды;
егер аукционшы жекешелендіру объектісінің ең төмен бағасын жариялаған кезде қатысушылардың ешқайсысы осы жекешелендіру объектісін сатып алуға ниет білдірмесе, онда бұл жекешелендіру объектісі аукционнан алынады.
Тек бір қатысушы қатысқан сауда-саттықтың бағаны төмендету әдісімен өтетін аукцион, егер қатысушы бастапқы бағаны растаған болса, өткізілді деп танылады.
Егер баға жарияланған кезде бір мезгілде екі немесе одан да көп аукциондық нөмір көтерілген жағдайда аукционшы бағаны жеңімпаз айқындалатын кезге дейін белгіленген қадамның шамасына көтере бастайды. Жарияланған қадам сауда-саттықтың бағаны төмендету әдісімен өтетін аукционға белгіленген қадамға, бірақ өсу жағына қарай тең болады. Егер баға көтерілген кезде осы қатысушылардың ешқайсысы оны көтерілген бағамен сатып алуға ниет білдірмесе, онда аукционшы олардың арасында жеребе тастау рәсімін қолданады.
38. Сатылған әрбір жекешелендіру объектісі бойынша аукцион нәтижелері жекешелендіру объектісі бойынша аукцион аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі аукционшы және жеңімпаз қол қоятын аукцион нәтижелері туралы хаттамамен рәсімделеді. Аукционшы қажет болған жағдайда хаттамаға қол қою үшін үзіліс жариялайды, бірақ ол 10 (он) минуттан аспайды. Хаттама сатушы, Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі және жеңімпаз үшін бір данадан жасалады.
39. Аукцион нәтижелері туралы хаттама олардың нәтижелерін, жеңімпаздың және Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің жекешелендіру объектісін сату бағасы бойынша сатып алу-сату шартына қол қою міндеттемелерін тіркейтін құжат болып табылады. Жеңімпазбен сатып алу-сату шартына аукцион нәтижелері туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен аспайтын мерзімде қол қойылады. Бұл ретте Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі сатып алушыға аукцион нәтижелері туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күннен аспайтын мерзімде сатып алу-сату шартының жобасын қол қоюға ұсынады.
Жеңімпаз Қағидалардың осы тармағының 38-тармағында және бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімдерде аукцион нәтижелері туралы хаттамаға немесе сатып алу-сату шартына қол қоймаған жағдайда Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі аукцион нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қояды және осы жекешелендіру объектісі күші жойылған аукцион шарттарымен аукционға қайта шығарылады.

40. Победитель аукциона представляет загранучреждению Республики Казахстан при подписании договора купли-продажи копии следующих документов с предъявлением оригиналов для сверки:
1) для физических лиц – документа, удостоверяющего личность физического лица;
2) для юридических лиц – документа, подтверждающего государственную регистрацию юридического лица согласно законодательству страны пребывания, документа, удостоверяющего полномочия представителя юридического лица, а также паспорта или документа, удостоверяющего личность представителя юридического лица.
Оригиналы документов после сверки возвращаются в течение 1 (один) рабочего часа.
Глава 5. Проведение тендера
41. Организация и проведение тендера осуществляются загранучреждением Республики Казахстан.
42. Тендер проходит в указанное в извещении время со вторника по пятницу, за исключением праздничных и выходных дней, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Участники тендера в течение одного часа до начала тендера прибывают в место его проведения и проходят регистрацию у секретаря.
43. При выставлении объекта приватизации на первый тендер стартовая цена объекта приватизации равна начальной цене.
При выставлении объекта приватизации на второй и третий тендеры стартовая цена снижается на 50 (пятьдесят) процентов от стартовой цены предыдущего тендера.
Каждый последующий тендер проводится не позднее 30 (тридцать) календарных дней с даты предыдущего тендера.
44. В случае отсутствия зарегистрированных участников на момент начала тендера по объекту приватизации тендер признается несостоявшимся. Тендер, в котором участвовал только один участник, признается состоявшимся, если участник предложил стоимость не менее стартовой цены.
Если тендер объявляется несостоявшимся, загранучреждением Республики Казахстан подписывается акт о несостоявшемся тендере.
45. Вскрытие заявок на участие в тендере производится загранучреждением Республики Казахстан по наступлении даты и времени тендера, указанного в извещении.
46. Заявки на участие в тендере рассматриваются загранучреждением Республики Казахстан в целях определения участников, соответствующих дополнительным требованиям к участникам (покупателю) объекта приватизации, указанным в извещении.
47. Победителем признается участник, предложивший наиболее высокую цену продажи за объект приватизации. В случае, если в тендере предложения двух и более участников содержат одинаковую наивысшую цену, то победителем тендера среди данных участников признается участник, заявка которого принята ранее других заявок участников.

40. Аукцион жеңімпазы сатып алу-сату шартына қол қойған кезде салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларын көрсете отырып, мынадай құжаттардың көшірмелерін Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесіне ұсынады:
1) жеке тұлғалар үшін – жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат;
2) заңды тұлғалар үшін – болу елінің заңнамасына сәйкес заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгенін растайтын құжат, заңды тұлға өкілінің өкілеттіктерін куәландыратын құжат, сондай-ақ заңды тұлға өкілінің паспорты немесе жеке басын куәландыратын құжат.
Құжаттардың түпнұсқалары салыстырып тексерілгеннен кейін 1 (бір) жұмыс сағаты ішінде қайтарылады.
5-тарау. Тендер өткізу
41. Тендерді ұйымдастыру мен өткізуді Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі жүзеге асырады.
42. Тендер Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мереке және демалыс күндерін қоспағанда, хабарламада көрсетілген уақытта сейсенбі – жұма аралығында өтеді.
Тендерге қатысушылар тендер басталғанға дейін бір сағат ішінде оны өткізу орнына келеді және хатшыдан тіркеуден өтеді.
43. Жекешелендіру объектісін бірінші тендерге қою кезінде жекешелендіру объектісінің бастапқы бағасы алғашқы бағасына тең болады.
Жекешелендіру объектісін екінші және үшінші тендерлерге қою кезінде бастапқы баға алдыңғы тендердің бастапқы бағасынан 50 (елу) пайызға төмендейді.
Әрбір келесі тендер алдыңғы тендер күнінен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірілмей өткізіледі.
44. Жекешелендіру объектісі бойынша тендер басталған кезде тіркелген қатысушылар болмаған жағдайда тендер өткізілмеді деп танылады. Тек бір қатысушы қатысқан тендер, егер қатысушы бастапқы бағадан кем емес құнды ұсынса, тендер өткізілді деп танылады.
Егер тендер өткізілмеді деп жарияланса, Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі өткізілмеген тендер туралы актіге қол қояды.
45. Тендерге қатысуға өтінімдерді ашуды Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі хабарламада көрсетілген тендердің күні мен уақыты басталған кезде жүргізеді.
46. Тендерге қатысуға өтінімдерді Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі хабарламада көрсетілген жекешелендіру объектісінің қатысушыларына (сатып алушысына) қойылатын қосымша талаптарға сәйкес келетін қатысушыларды айқындау мақсатында қарастырады.
47. Жекешелендіру объектісі үшін ең жоғары сату бағасын ұсынған қатысушы жеңімпаз болып танылады. Егер тендерде екі және одан да көп қатысушының ұсыныстары бірдей ең жоғары бағаны қамтыған жағдайда өтінімі қатысушылардың басқа өтінімдерінен бұрын қабылданған қатысушы осы қатысушылар арасында тендер жеңімпазы болып танылады.

48. Результаты тендера по каждому проданному объекту приватизации оформляются протоколом о результатах тендера.
В протоколе о результатах тендера указываются:
1) список участников, не удовлетворяющих требованиям, предъявляемым к участникам (покупателю), с указанием причины;
2) список участников, удовлетворяющих требованиям, предъявляемым к участникам (покупателю), по которым производится загранучреждением Республики Казахстан сопоставление ценовых предложений участников тендера;
3) победитель, предложивший наивысшую цену за объект приватизации.
49. Протокол о результатах тендера формируется и подписывается первым руководителем загранучреждения Республики Казахстан или лицом, исполняющим его обязанности, и победителем тендера в день проведения торгов.
50. Протокол о результатах тендера является документом, фиксирующим результаты тендера и обязательства победителя и загранучреждения Республики Казахстан подписать договор купли-продажи объекта приватизации на условиях, являющихся результатом тендера.
Договор купли-продажи заключается в срок не более 10 (десять) календарных дней со дня подписания протокола о результатах тендера. При этом загранучреждение Республики Казахстан представляет покупателю проект договора купли-продажи на подписание в срок не более 5 (пять) календарных дней со дня подписания протокола о результатах тендера.
Последующий контроль за надлежащим исполнением условий договора купли-продажи объекта приватизации осуществляется загранучреждением Республики Казахстан в соответствии с законодательством страны пребывания.
51. Победитель тендера представляет загранучреждению Республики Казахстан при подписании договора купли-продажи копии следующих документов с предъявлением оригиналов для сверки:
1) для физических лиц – документа, удостоверяющего личность физического лица;
2) для юридических лиц – документа, подтверждающего государственную регистрацию юридического лица согласно законодательству страны пребывания, документа, удостоверяющего полномочия представителя юридического лица, а также паспорта или документа, удостоверяющего личность представителя юридического лица.
Оригиналы документов после сверки возвращаются в течение 1 (один) рабочего часа.
52. В случае неподписания победителем протокола о результатах тендера либо договора купли-продажи в сроки, указанные в пунктах 49 и 50 настоящих Правил, загранучреждением Республики Казахстан подписывается акт об отмене результатов тендера и данный объект приватизации вновь выставляется на тендер с условиями отмененного тендера.

48. Тендер нәтижелері туралы хаттамамен әрбір сатылған жекешелендіру объектісі бойынша тендер нәтижелері ресімделеді.
Тендер нәтижелері туралы хаттамада:
1) себебін көрсете отырып, қатысушыларға (сатып алушыға) қойылатын талаптарды қанағаттандырмайтын қатысушылардың тізімі;
2) солар бойынша Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі тендерге қатысушылардың баға ұсыныстарын салыстырып тексеруді жүргізетін, қатысушыларға (сатып алушыға) қойылатын талаптарға сәйкес келетін қатысушылардың тізімі;
3) жекешелендіру объектісі үшін ең жоғары баға ұсынған жеңімпаз көрсетіледі.
49. Тендер нәтижелері туралы хаттаманы Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің бірінші басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға қалыптастырып, қол қояды және оған сауда-саттық өткізілетін күні тендер жеңімпазы қол қояды.
50. Тендер нәтижелері туралы хаттама тендер нәтижелерін, жеңімпаздың және Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің тендер нәтижесі болып табылатын шарттарда жекешелендіру объектісін сатып алу-сату шартына қол қою міндеттемелерін тіркейтін құжат болып табылады.
Сатып алу-сату шарты тендер нәтижелері туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен аспайтын мерзімде жасалады. Бұл ретте Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі сатып алушыға тендер нәтижелері туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күннен аспайтын мерзімде сатып алу-сату шартының жобасын қол қоюға ұсынады.
Жекешелендіру объектісін сатып алу-сату шарты талаптарының тиісінше орындалуын кейіннен бақылауды Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі болу елінің заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
51. Тендер жеңімпазы сатып алу-сату шартына қол қойған кезде салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларын көрсете отырып, мынадай құжаттардың көшірмелерін Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесіне ұсынады:
1) жеке тұлғалар үшін – жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат;
2) заңды тұлғалар үшін – болу елінің заңнамасына сәйкес заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгенін растайтын құжат, заңды тұлға өкілінің өкілеттіктерін куәландыратын құжат, сондай-ақ заңды тұлға өкілінің паспорты немесе жеке басын куәландыратын құжат.
Құжаттардың түпнұсқалары салыстырып тексерілгеннен кейін 1 (бір) жұмыс сағаты ішінде қайтарылады.
52. Жеңімпаз тендер нәтижелері туралы хаттамаға не сатып алу-сату шартына осы Қағидалардың 49 және 50-тармақтарында көрсетілген мерзімдерде қол қоймаған жағдайда Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі тендер нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қояды және осы жекешелендіру объектісі күші жойылған тендердің шарттарымен тендерге қайта шығарылады.

Глава 6. Порядок расчетов и приема-передачи объекта приватизации
53. Расчеты по договору купли-продажи производятся между загранучреждением Республики Казахстан и покупателем, при этом покупатель производит расчеты в следующем порядке:
1) авансовый платеж вносится в размере не менее 15 (пятнадцать) процентов от цены продажи объекта приватизации в срок не позднее 10 (десять) рабочих дней со дня подписания договора купли-продажи (гарантийный взнос засчитывается в счет причитающегося авансового платежа);
2) оставшаяся сумма вносится согласно условиям договора купли-продажи, но не позднее 30 (тридцать) календарных дней со дня подписания договора купли-продажи.
Покупатель имеет право внести оплату в полном объеме в течение 10 (десять) рабочих дней со дня подписания договора купли-продажи (гарантийный взнос засчитывается в счет причитающегося авансового платежа).
54. В случае просрочки авансового или окончательного платежа договор купли-продажи загранучреждением Республики Казахстан расторгается в одностороннем порядке с предъявлением требований к покупателю о возмещении реальных убытков в части, не покрытой гарантийным взносом.
В данном случае объект приватизации вновь выставляется на торги с условиями отмененных торгов.
55. Передача объекта приватизации производится по акту приема-передачи не позднее 30 (тридцать) календарных дней с даты полной оплаты покупателем цены продажи по договору купли-продажи.
Подписанный акт приема-передачи является основанием для проведения государственной регистрации об изменении собственника на проданный объект приватизации, если иное не установлено законодательством страны пребывания.
При неподписании покупателем акта приема-передачи в установленный срок загранучреждением Республики Казахстан расторгается договор купли-продажи в одностороннем порядке с предъявлением требований к покупателю о возмещении реальных убытков в части, не покрытой гарантийным взносом, и подписывается акт об отмене результатов торгов.
В данном случае объект приватизации вновь выставляется на торги с условиями отмененных торгов.
56. Загранучреждение Республики Казахстан в течение 3 (три) рабочих дней со дня подписания акта приема-передачи направляет продавцу письмо о завершении процедуры отчуждения объекта приватизации с приложением копий договора купли-продажи и акта приема-передачи.
Глава 7. Средства, полученные от продажи объекта приватизации
57. Загранучреждение Республики Казахстан в течение 3 (три) рабочих дней со дня полной оплаты покупателем цены продажи по договору купли-продажи направляет их в Национальный фонд Республики Казахстан и письменно уведомляет об этом продавца.
Продавец в течение 5 (пять) рабочих дней со дня получения информации согласно части первой настоящего пункта направляет в уполномоченный орган по управлению государственным имуществом информацию о перечислении средств, полученных от продажи объекта приватизации.
____________________________
Приложение 1
к Правилам отчуждения
государственного имущества,
находящегося за пределами
Республики Казахстан
и закрепленного за органами
дипломатической службы
за границей
Форма
Заявка для участия в торгах

6-тарау. Есеп айырысулар және жекешелендіру объектісін қабылдау-беру тәртібі
53. Сатып алу-сату шарты бойынша есеп айырысулар Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі мен сатып алушы арасында жүргізіледі, бұл ретте сатып алушы есеп айырысуларды мынадай тәртіппен жүргізеді:
1) аванстық төлем жекешелендіру объектісін сату бағасының кемінде 15 (он бес) пайызы мөлшерінде сатып алу-сату шартына қол қойылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде енгізіледі (кепілдік жарна тиесілі аванстық төлемнің есебіне есептеледі);
2) қалған сома сатып алу-сату шартының талаптарына сәйкес, бірақ сатып алу-сату шартына қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірілмей енгізіледі.
Сатып алушының сатып алу-сату шартына қол қойылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде төлемді толық көлемде енгізуге құқығы бар (кепілдік жарна тиесілі аванстық төлемнің есебіне есептеледі).
54. Аванстық немесе түпкілікті төлемнің мерзімі өтіп кеткен жағдайда Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі сатып алу-сату шартын сатып алушыға кепілдік жарнамен жабылмаған бөлігінде нақты залалдарды өтеу туралы талаптар қоя отырып, біржақты тәртіппен бұзады.
Бұл жағдайда жекешелендіру объектісі күші жойылған сауда-саттық шарттарымен сауда-саттыққа қайта шығарылады.
55. Жекешелендіру объектісін беру сатып алушы сатып алу-сату шарты бойынша сату бағасын толық төлеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей қабылдау-беру актісі бойынша жүргізіледі.
Қол қойылған қабылдау-тапсыру актісі, егер болу елінің заңнамасында өзгеше белгіленбесе, меншік иесін сатылған жекешелендіру объектісіне өзгерту туралы мемлекеттік тіркеуді жүргізу үшін негіз болып табылады.
Сатып алушы қабылдау-тапсыру актісіне белгіленген мерзімде қол қоймаған кезде Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі сатып алу-сату шартын сатып алушыға кепілдік жарнамен жабылмаған бөлігінде нақты залалдарды өтеу туралы талаптар қоя отырып, біржақты тәртіппен бұзады және сауда-саттық нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қояды.
Бұл жағдайда жекешелендіру объектісі күші жойылған сауда-саттық шарттарымен сауда-саттыққа қайта шығарылады.
56. Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі қабылдау-беру актісіне қол қойылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде сатушыға сатып алу-сату шартының және қабылдау-беру актісінің көшірмелерін қоса бере отырып, жекешелендіру объектісін иеліктен шығару рәсімінің аяқталғаны туралы хат жолдайды.
7-тарау. Жекешелендіру объектісін сатудан алынған қаражат
57. Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі сатып алушы сатып алу-сату шарты бойынша сату бағасын толық төлеген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оларды Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жібереді және бұл туралы сатушыны жазбаша хабардар етеді.
Сатушы осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес ақпаратты алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органға жекешелендіру объектісін сатудан алынған қаражатты аудару туралы ақпаратты жолдайды.
Қазақстан Республикасынан
тыс жерлердегі және шет елдегі
дипломатиялық қызмет
органдарына бекітіліп берілген
мемлекеттік мүлікті иеліктен
шығару қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Сауда-саттыққа қатысуға арналған өтінім

1. Рассмотрев опубликованное извещение о продаже объекта приватизации и ознакомившись с правилами продажи,
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица или наименование юридического лица и фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя или представителя юридического лица, действующего на основании доверенности) желает принять участие в торгах, которые состоятся "___" ___________20___ года по адресу:
_______________________________________________________________________________.
2. Мною (нами) внесен(о)______________ гарантийный(х) взнос(ов)
(количество)
для участия в торгах общей суммой ____________(_______________________) ____________
(цифрами)             (сумма прописью)             (валюта)
на счет _________________________________________________________________________.
(загранучреждение Республики Казахстан)
Сведения об объекте приватизации, по которым внесен гарантийный взнос:
№ п/п
Наименование объекта приватизации
Сумма гарантийного взноса, подлежащая перечислению
1.
2.
Итого:
Сведения о внесенных гарантийных взносах:
№ п/п
Назначение платежа
№ платежного документа
Дата платежного документа
Сумма гарантийного взноса
1.
2.
Итого:
3. Согласен(ны) с тем, что в случае обнаружения моего (нашего) несоответствия требованиям, предъявляемым к участнику, я (мы) лишаюсь(емся) права участия в торгах, подписанный мной (нами) протокол о результатах торгов и договор купли-продажи будут признаны недействительными.
4. В случае, если я (мы) буду(ем) определен(ы) победителем(ями) торгов, принимаю(ем) на себя обязательства подписать протокол о результатах торгов в день их проведения и подписать договор купли-продажи.
5. Согласен(ны) с тем, что сумма внесенного мною (нами) гарантийного взноса не возвращается и остается у продавца в случаях:
1) неподписания протокола о результатах торгов в день их проведения;
2) неподписания договора купли-продажи в установленные сроки;
3) неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения мною (нами) обязательств по договору купли-продажи.
6. Согласен(ны) при неподписании мною (нами) протокола о результатах торгов или договора купли-продажи возместить
___________________________________
(загранучреждение Республики Казахстан)
понесенный ему реальный ущерб в части, не покрытой гарантийным взносом.
7. Настоящая заявка вместе с протоколом о результатах торгов имеет силу договора, действующего до заключения договора купли-продажи.

1. Жекешелендіру объектісін сату туралы жарияланған хабархатты қарап, сату
қағидаларымен танысқаннан кейін,__________________________________
__________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе заңды тұлғаның атауы және
сенімхат негізінде әрекет ететін заңды тұлға басшысының немесе өкілінің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса)
20___ жылғы " " _______ ___________________________________________________
мекенжайы бойынша өткізілетін сауда-саттыққа қатысуға ниет білдіреді.
2. Мен (біз) ________________________________________________________ шотына
(Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі)
(_______________) ____________________ ___________________ жалпы сомамен
(цифрлармен) (сомасы жазбаша) (валюта)
сауда-саттыққа қатысу үшін ________________________________ кепілдік жарна (лар)
(саны) аудардым (аудардық)
Кепілдік жарна енгізілген жекешелендіру объектісі туралы мәліметтер:
Р/с №
Жекешелендіру объектісінің атауы
Аударуға жататын кепілдік жарнаның сомасы
1.
2.
Жиыны:
Енгізілген кепілдік жарналар туралы мәліметтер:
Р/с №
Төлем мақсаты
Төлем құжатының №
Төлем құжатының күні
Кепілдік жарнаның сомасы
1.
2.
Жиыны:
3. Қатысушыға қойылатын талаптарға менің (біздің) сәйкес болмауым (болмауымыз) анықталған жағдайда мен (біз) сауда-саттыққа қатысу құқығынан айырыламын (мыз), мен (біз) қол қойған сауда-саттық нәтижелері туралы хаттама мен сатып алу-сату шарты жарамсыз деп танылатынына келісемін (міз).
4. Мен (біз) сауда-саттықтың жеңімпазы (жеңімпаздары) болып айқындалған жағдайда сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға өткізілген күні қол қою және сатып алу-сату шартына қол қою міндеттемелерін өзіме қабылдаймын (мыз).
5. Мен (біз) енгізген кепілдік жарнаның сомасы:
1) сауда-саттық өткізілген күні олардың нәтижелері туралы хаттамаға қол қойылмаған;
2) сатып алу-сату шартына белгіленген мерзімде қол қойылмаған;
3) мен (біз) сатып алу-сату шарты бойынша міндеттемелерді орындамаған және (немесе) тиісінше орындамаған жағдайларда қайтарылмайтынына және сатушыда қалатынына келісемін (міз).
6. Мен (біз) сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға немесе сатып алу-сату шартына қол қоймаған кезде кепілдік жарнамен жабылмаған бөлігінде
__________________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесі) келтірілген нақты залалды оған
өтеуге келісемін (міз).
7. Осы өтінім сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамамен бірге сатып алу-сату шарты
жасалғанға дейін қолданылатын шарттың күшіне ие болады.

8. Представляю(ем) сведения о себе:
Для юридического лица:
Наименование ___________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер _________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя _______________________
________________________________________________________________________
Адрес: __________________________________________________________________
Номер телефона (факса): __________________________________________________
Банковские реквизиты для возврата гарантийного взноса:
Индивидуальный идентификационный код___________________________________
Банковский идентификационный код________________________________________
Наименование банка ______________________________________________________
Код бенефициара__________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер лица, оплатившего гарантийный взнос, ___________
К заявке прилагаются:
1) _______________________________________________________________________;
2) _______________________________________________________________________;
3) _______________________________________________________________________.
Для физического лица:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________________
Индивидуальный идентификационный номер __________________________________
Паспортные данные ________________________________________________________
Адрес: ____________________________________________________________________
Номер телефона (факса): _____________________________________________________
Банковские реквизиты для возврата гарантийного взноса:
Индивидуальный идентификационный код______________________________________
Банковский идентификационный код___________________________________________
Наименование банка ________________________________________________________
Код бенефициара____________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер лица, оплатившего гарантийный взнос, ___________
К заявке прилагаются:
1) _________________________________________________________________________;
2) _________________________________________________________________________;
3) _________________________________________________________________________.
_________ __________________________________________________________
(подпись)
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица и фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя или представителя юридического лица, действующего на основании доверенности)
"___" ____________ 20 ____ года
Место печати (при ее наличии)
Принято _____________________________________________________________. (должностное лицо загранучреждения Республики Казахстан)
"___" __________ 20 __ года __________ часов _______ минут
Аукционный номер участника _______________
___________________________
Приложение 2
к Правилам отчуждения
государственного имущества,
находящегося за пределами
Республики Казахстан и
закрепленного за органами
дипломатической службы
за границей
Книга учета регистрации заявок на участие в торгах
Наименование торгов_______________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного представителя загранучреждения Республики Казахстан________________________________
№ п/п
Наименование участника торгов
Почтовый адрес участника торгов
Бизнес-идентификационный номер/ индивидуальный идентификационный номер участника торгов
Дата, время регистрации заявки, присвоенный аукционный номер
Подпись уполномоченного представителя участника торгов
1.
2.
3.
___________________________

8. Өзім (міз) туралы мәліметтерді ұсынамын (мыз):
Заңды тұлға үшін:
Атауы____________________________________________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі ________________________________________________
Басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ___________________________________
Мекенжайы: ______________________________________________________________
Телефон (факс) нөмірі:_____________________________________________________
Кепілдік жарнаны қайтаруға арналған банктік деректемелер:
Жеке сәйкестендіру коды ___________________________________________________
Банктік сәйкестендіру коды __________________________________________________
Банктің атауы ______________________________________________________________
Бенефициардың коды _______________________________________________________
Кепілдік жарнаны төлеген адамның жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес
сәйкестендіру нөмірі ________________________________________________________
Өтінімге қоса беріледі:
1) _______________________________________________________________________;
2)________________________________________________________________________;
3) _______________________________________________________________________.
Жеке тұлға үшін:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _____________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ___________________________________________________
Паспорт деректері _________________________________________________________
Мекен жайы:_______________________________________________________________
Телефон (факс) нөмірі: ______________________________________________________
Кепілдік жарнаны қайтаруға арналған банктік деректемелер:
Жеке сәйкестендіру коды ____________________________________________________
Банктік сәйкестендіру коды __________________________________________________
Банктің атауы ______________________________________________________________
Бенефициардың коды _______________________________________________________
Кепілдік жарнаны төлеген адамның жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес
сәйкестендіру нөмірі __________________________________________
Өтінімге қоса беріледі:
1) _______________________________________________________________________;
2) _______________________________________________________________________;
3) ______________________________________________________________________.
(қолы)
(Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе заңды тұлғаның атауы және сенімхат негізінде әрекет ететін заңды тұлға басшысының немесе өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20 ____ жылғы "___" ____________ Мөр орны (бар болса)
Қабылданды
____________________________________________________________________.
(Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің лауазымды тұлғасы)
20 __ жылғы "___" __________ ______ сағат _______ минут.
Қатысушының аукциондық нөмірі _______________.
Қазақстан Республикасынан
тыс жерлердегі және шет елдегі
дипломатиялық қызмет
органдарына бекітіліп берілген
мемлекеттік мүлікті иеліктен
шығару қағидаларына
2-қосымша
Сауда-саттыққа қатысуға арналған өтінімдерді тіркеуді есепке алу кітабы
Сауда-саттық атауы _______________________________________________
Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің уәкілетті өкілінің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса)__________________________________________
Р/с №
Сауда-саттыққа қатысушының атауы
Сауда-саттыққа қатысушының пошталық мекенжайы
Сауда-саттыққа қатысушының бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
Өтінімді тіркеу күні, уақыты, берілген аукциондық нөмір
Сауда-саттыққа қатысушының уәкілетті өкілінің қолы
1.
2.
3.