О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2023 года № 1145 "Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальные информационные технологии" на 2024 – 2033 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 481
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2023 года № 1145 "Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальные информационные технологии" на 2024 – 2033 годы" следующие изменения и дополнения:
в Плане развития акционерного общества "Национальные информационные технологии" на 2024 – 2033 годы, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Содержание":
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"Раздел 3. Стратегические направления деятельности, цели, ключевые показатели деятельности и ожидаемые результаты";
в разделе "Введение":
часть пятую изложить в следующей редакции:
"При разработке Плана развития учтены цели и задачи, вытекающие из:
Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2021 года "Единство народа и системные реформы – прочная основа процветания страны";
Послания Главы государства народу Казахстана от 2 сентября 2024 года "Справедливый Казахстан: закон и порядок, экономический рост, общественный оптимизм";
Национального плана развития Республики Казахстан до 2029 года, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 30 июля 2024 года № 611;
Концепции развития искусственного интеллекта на 2024 – 2029 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июля 2024 года № 592;
Национального инфраструктурного плана Республики Казахстан до 2029 года, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2024 года № 606;
Концепции цифровой трансформации, развития отрасли информационно-коммуникационных технологий и кибербезопасности на 2023 – 2029 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 269;
Плана развития Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан на 2023 – 2027 годы, утвержденного приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 360/НҚ.";
в разделе 1 "Анализ текущего состояния АО "НИТ":
в подразделе 1 "Анализ внешней среды":
часть третью изложить в следующей редакции:

"Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамының 2024 – 2033 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 19 желтоқсандағы № 1145 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 481 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамының 2024 – 2033 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 19 желтоқсандағы № 1145 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамының 2024 – 2033 жылдарға арналған даму жоспарында:
"Мазмұны" деген бөлімде:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бөлім. Қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, қызметтің түйінді көрсеткіштері және күтілетін нәтижелер";
"Кіріспе" деген бөлімде:
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Даму жоспарын әзірлеу кезінде:
Мемлекет басшысының 2021 жылғы 1 қыркүйектегі "Халық бірлігі және жүйелі реформалар – ел өркендеуінің берік негізі" атты Қазақстан халқына Жолдауынан;
Мемлекет басшысының 2024 жылғы 2 қыркүйектегі "Әділетті Қазақстан: заң мен тәртіп, экономикалық өсім, қоғамдық оптимизм" атты Қазақстан халқына Жолдауынан;
Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 30 шілдедегі № 611 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарынан;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 24 шілдедегі № 592 қаулысымен бекітілген Жасанды интеллектті дамытудың 2024 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасынан;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 25 шілдедегі № 606 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық инфрақұрылымдық жоспарынан;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 269 қаулысымен бекітілген 2023 – 2029 жылдарға арналған цифрлық трансформация, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласын және киберқауіпсіздікті дамыту тұжырымдамасынан;
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 360/НҚ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің 2023 – 2027 жылдарға арналған даму жоспарынан туындайтын мақсаттар мен міндеттер ескерілді.";
"ҰАТ" АҚ-ның ағымдағы жай-күйін талдау" деген 1-бөлімде:
"Сыртқы ортаны талдау" деген 1-кіші бөлімде:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"В мировом рейтинге цифровой конкурентоспособности (IMD World Digital Competetiveness Ranking 2024) Казахстан занимает 34-е место, обогнав такие страны Организации экономического сотрудничества и развития, как Португалия (35 место), Италия (40-е место), Греция (49-е место), Турция (55-е место), Мексика (59-е место).";
часть седьмую изложить в следующей редакции:
"С ростом численности населения в стране (за последние 5 лет с 17,9 до 20,0 млн человек4) и ростом урбанизации (в начале 2025 года – 63,0 %5) увеличивается доля пользователей сети Интернет (93,7 % лица в возрасте 15 лет и старше6)";
часть девятую изложить в следующей редакции:
"В настоящее время пользователями портала "электронного правительства" egov.kz является более 14,5 млн граждан, за 2024 год оказано 32 млн услуг. Мобильное приложение eGov Mobile насчитывает более 9,7 млн пользователей, количество оказанных услуг составило 9,9 млн. В 2024 году 86,3 % государственных услуг смартфонизировано и 1083 услуг и сервисов доступно в мобильном приложении eGov Mobile.";
части одиннадцатую и двенадцатую изложить в следующей редакции:
"В период с 2008 по 2024 годы Республика Казахстан стабильно улучшала свою позицию в рейтинге "Индекс развития "электронного правительства" (E-Government Development Index, EGDI) Организации Объединенных Наций с 81 до 24 позиции среди 193 стран членов Объединения. Таким образом, наша страна поднялась на 4 позиции по сравнению с показателем 2022 года и из всех стран, не имеющих выхода к морю, Казахстан занял 1 место в общем рейтинге EGDI.
Республика Казахстан значительно улучшила свои позиции по рейтингу "Индекс телекоммуникационной инфраструктуры" (Telecommunication Infrastructure Index, TII), поднявшись на 23 позиции и заняв 41 место. При этом в общемировом рейтинге "Индекс широты и качества онлайн-услуг" (Online Service Index, OSI) Республика Казахстан заняла 10 строчку, спустившись на 2 позиции в сравнении с предыдущим рейтингом 2022 года."
сноску 5 изложить в следующей редакции:
"5https://eri.kz/ru/Novosti_instituta/id=7131#:~:text=%D0%92%20%D1%81%D0%BE%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%B5%D1%82%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B8%D0%B8%20%D1%81%D0%BE%20%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%BC%D0%B8%20%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%BC%D0%B8,%D1%83%D1%80%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8%20%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B3%2063%25%20%D0%B2%20%D0%9A%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%85%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B5.";
в подразделе 2 "Анализ внутренней среды":
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Для реализации указанной задачи АО "НИТ" определено в качестве:

"Цифрлық бәсекеге қабілеттіліктің әлемдік рейтингісінде (IMD World Digital Competetiveness Ranking 2024) Қазақстан Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының Португалия (35-орын), Италия (40-орын), Греция (49-орын), Түркия (55-орын), Мексика (59-орын) сияқты елдерін басып озып, 34- орында тұр.";
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Еліміздегі халық санының өсуімен (соңғы 5 жылда 17,9-дан 20,0 млн адамға дейін4) және урбанизацияның өсуімен (2025 жылдың басында – 63,0 %5) Интернет желісін пайдаланушылардың үлесі өсуде (15 жастағы және одан асқан адамдар 93,7 %6).";
тоғызыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазіргі уақытта 14,5 миллион азамат egov.kz "электрондық үкімет" порталының пайдаланушысы болып табылады, 2024 жылы 32 млн қызмет көрсетілді. eGov Mobile мобильді қосымшасы пайдаланушыларының саны 9,7 миллионнан астам, көрсетілген қызметтердің саны 9,9 млн құрады.
2024 жылы мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің 86,3 %-ы смартфондалды және 1083 көрсетілетін қызмет пен сервис eGov Mobile мобильді қосымшасында қолжетімді.";
он бірінші және он екінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"2008 – 2024 жылдар аралығында Қазақстан Республикасы Біріккен Ұлттар Ұйымының "Электрондық үкіметтің даму индексі" (E-Government Development Index, EGDI) рейтингісінде Бірлестікке мүше 193 елдің арасында 81-позициядан 24-позицияға көтеріліп, өзінің көрсеткішін тұрақты түрде жақсартып отырды. Осылайша, еліміз 2022 жылдың көрсеткішімен салыстырғанда 4 позицияға көтерілді және теңізге шыға алмайтын барлық елдердің ішінде Қазақстан EGDI жалпы рейтингісінде 1-орынға ие болды.
Қазақстан Республикасы 23 позицияға көтеріліп, "Телекоммуникация инфрақұрылымының индексі" (Telecommunication Infrastructure Index, TII) рейтингісі бойынша өз позициясын айтарлықтай жақсартты және 41-орынға ие болды. Бұл ретте "Онлайн көрсетілетін қызметтердің кеңдігі мен сапасы индексі" жалпы әлемдік рейтингісінде (Online Service Index, OSI) Қазақстан Республикасы 2022 жылдың алдыңғы рейтингісімен салыстырғанда 2 позицияға төмендеп, 10-орынға ие болды.";
сілтеме5 мынадай редакцияда жазылсын:
"5https://eri.kz/ru/Novosti_instituta/id=7131#:~:text=%D0%92%20%D1%81%D0%BE%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%B5%D1%82%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B8%D0%B8%20%D1%81%D0%BE%20%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%BC%D0%B8%20%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%BC%D0%B8,%D1%83%D1%80%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8%20%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B3%2063%25%20%D0%B2%20%D0%9A%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%85%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B5.";
"Ішкі ортаны талдау" деген 2-кіші бөлімде:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Аталған міндетті іске асыру үшін "ҰАТ" АҚ:

оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (постановление Правительства Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 40);
национального оператора (национальный администратор) системы электронных паспортов транспортных средств (постановление Правительства Республики Казахстан от 13 мая 2019 года № 270);
оператора национальной платформы искусственного интеллекта (постановление Правительства Республики Казахстан от 23 января 2024 года № 25).";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Решением Совета директоров АО "НИТ" 16 января 2025 года № 1 принято одобрить участие АО "НИТ" в создании частной компании "QazTech Ltd" в юрисдикции Международного финансового центра "Астана" в целях реализации поручения Главы государства № 24-61-11.135 по развитию национальной цифровой экосистемы.";
в заголовок раздела 3 "Стратегические направления деятельности, цели, ключевые показатели деятельности и ожидаемые результаты" вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в разделе 3 "Стратегические направления деятельности, цели, ключевые показатели деятельности и ожидаемые результаты":
в подразделе 1 "Стратегическое направление: развитие информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства":
в цели 2 "Развитие центров обработки данных общества":
часть третью изложить в следующей редакции:
"В реализацию поручений Главы государства касательно строительства ЦОДов АО "НИТ" планирует развивать производственные мощности СЦ ГО как на центральном, так и ЦОДов на региональном уровне. Вместе с тем для создания национальной платформы ИИ будут приобретаться вычислительные мощности (суперкомпьютер) с размещением в СЦ ГО.";
часть четвертую дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) приобретение вычислительных мощностей (суперкомпьютер) с размещением в СЦ ГО.";
в подразделе 2 "Стратегическое направление: повышение роли общества при реализации государственными органами автоматизированных функций и вытекающих из них государственных услуг, цифровизации жизненных и бизнес ситуаций":
заголовок цели 1 "Управление данными" изложить в следующей редакции:
"Управление данными и ИИ";
в цели 1 "Управление данными":
дополнить частью четвертой следующего содержания:

"электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 40 қаулысы);
көлік құралдарының электрондық паспорттары жүйесінің ұлттық операторы (ұлттық әкімшісі) (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 13 мамырдағы № 270 қаулысы);
ұлттық жасанды интеллект платформасының операторы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 23 қаңтардағы № 25 қаулысы) ретінде айқындалды.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекет басшысының ұлттық цифрлық экожүйені дамыту бойынша № 24-61-11.135 тапсырмасын іске асыру мақсатында "ҰАТ" АҚ Директорлар кеңесінің 2025 жылғы 16 қаңтардағы № 1 шешімімен "ҰАТ" АҚ-ның "Астана" халықаралық қаржы орталығының юрисдикциясындағы "QazTech Ltd" жеке компаниясын құруға қатысуы мақұлданды.";
3-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, қызметтің түйінді көрсеткіштері және күтілетін нәтижелер";
"Қызметтің стратегиялық бағыттары, қызметтің мақсаттары, міндеттері, түйінді көрсеткіштері және күтілетін нәтижелер" деген 3-бөлімде:
"Стратегиялық бағыт: "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымын дамыту" деген 1-кіші бөлімде:
"Қоғамның деректерді өңдеу орталықтарын дамыту" деген 2-мақсатта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекет басшысының ДӨО құрылысына қатысты тапсырмаларын іске асыру үшін "ҰАТ" АҚ орталық деңгейдегі МО СО-ның, сол сияқты өңірлік деңгейдегі ДӨО өндірістік қуаттарын дамытуды жоспарлап отыр. Сонымен бірге ЖИ ұлттық платформасын құру үшін МО СО-да орналастыра отырып, есептеу қуаттары (суперкомпьютер) сатып алынатын болады.";
төртінші бөлік мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) МО СО-да орналастыра отырып, есептеу қуаттарын (суперкомпьютер) сатып алу.";
"Стратегиялық бағыт: мемлекеттік органдар автоматтандырылған функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді іске асырған, өмірдегі және бизнес-ахуалдар цифрландырылған кезде қоғамның рөлін арттыру" деген 2-кіші бөлімде:
"Деректерді басқару" деген 1-мақсаттың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Деректерді басқару және ЖИ";
"Деректерді басқару" деген 1-мақсатта:
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:

"В своем Послании народу Казахстана от 2 сентября 2024 года "Справедливый Казахстан: закон и порядок, экономический рост, общественный оптимизм" Главой государства поставлена приоритетная задача "Казахстан обязан усилить достигнутые результаты в сфере цифровизации. Следует активно внедрять технологии искусственного интеллекта в платформу "электронного правительства". Казахстан должен стать страной, где широко применяется искусственный интеллект и развиваются цифровые технологии.";

"Мемлекет басшысы өзінің 2024 жылғы 2 қыркүйектегі "Әділетті Қазақстан: заң мен тәртіп, экономикалық өсім, қоғамдық оптимизм" атты Қазақстан халқына Жолдауында "Қазақстан цифрландыру саласында қол жеткізген жетістіктерін еселей түсуге тиіс. "Электронды үкімет" платформасына жасанды интеллект технологиясын барынша енгізу қажет. Қазақстан жасанды интеллектіні кеңінен қолданатын және цифрлық технологияларды дамытып жатқан елге айналуға тиіс" деген басым міндет қойды.";

часть десятую дополнить подпунктами 3) и 4) следующего содержания:
"3) количество продуктов, использующих ИИ;
4) доля расходов на развитие инноваций от чистой прибыли.";
в цели 3 "Повышение качества услуг в электронном формате":
часть восьмую дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) создание централизованной страновой системы идентификации на основе технологии распознавания лица и контроля доступа к персональным данным.";
часть девятую дополнить подпунктом 3) следующего содержания:

оныншы бөлік мынадай мазмұндағы 3) және 4) тармақшалармен толықтырылсын:
"3) ЖИ пайдаланатын өнім саны;
4) таза пайдадан инновацияларды дамытуға арналған шығыстардың үлесі.";
"Электрондық форматта көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру" деген 3-мақсатта:
сегізінші бөлік мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) бет-әлпетті тану және дербес деректерге рұқсат беруді бақылау технологиясы негізінде сәйкестендірудің орталықтандырылған елдік жүйесін құру.";
тоғызыншы бөлік мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:

"3) количество идентификаций, проведенных посредством национальной системы биометрической идентификации.";
в приложении 2 к указанному Плану развития акционерного общества "Национальные информационные технологии" на 2024 – 2033 годы:
в Ключевых показателях деятельности АО "НИТ" на 2024 – 2033 годы:
в строке "Направление 2. Повышение роли общества при реализации государственными органами автоматизированных функций и вытекающих из них государственных услуг, цифровизации жизненных и бизнес ситуаций":
строку "Цель 1. Управление данными" изложить в следующей редакции:
"Цель 1. Управление данными и ИИ";

"3) ұлттық биометриялық сәйкестендіру жүйесі арқылы жүргізілген сәйкестендіру саны.";
көрсетілген "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамының 2024 – 2033 жылдарға арналған даму жоспарына 2-қосымшада:
2024 – 2033 жылдарға арналған "ҰАТ" АҚ қызметінің түйінді көрсеткіштерінде:
"2-бағыт. Мемлекеттік органдар автоматтандырылған функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді іске асырған, өмірдегі және бизнес-ахуалдар цифрландырылған кезде қоғамның рөлін арттыру" деген жолда:
"1-мақсат. Деректерді басқару" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"1-мақсат. Деректерді басқару және ЖИ";

в приложении 3 к указанному Плану развития акционерного общества "Национальные информационные технологии" на 2024 – 2033 годы:
методику расчета ключевых показателей деятельности АО "НИТ":
дополнить пунктами 5-1 и 5-2 следующего содержания:
"5-1. Количество продуктов, использующих ИИ, ед.
Фактическое количество ИТ-продуктов, использующих ИИ.
5-2. Доля расходов на развитие инноваций от чистой прибыли, в %.
% от суммы чистой прибыли за отчетный год, отраженный в годовой финансовой отчетности.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Доступность информационных систем и программных продуктов, в том числе размещенных на облачной ИКП ЭП; %
где,
И – индекс доступности ИС и ПП, %;
Ti – период возможной доступности для i-й группы ИС и ПП, часы;
Рi – период недоступности для i-й группы ИС и ПП, часы;*
N – общее количество групп ИС и ПП, ед.
Группа 1: портал "электронного правительства", шлюз "электронного правительства", платежный шлюз "электронного правительства", мобильное правительство (MGOV), информационная система "Государственная база данных "Е-лицензирование", информационная система "Национальный шлюз Республики Казахстан", информационная система "Е-Обращение";
Группа 2: интернет-портал государственных органов, единая система электронного документооборота государственных органов, облачный документооборот, электронный почтовый сервис государственных органов Республики Казахстан;
Группа 3: информационная система "Адресный регистр", единая платформа интернет-ресурсов государственных органов, Smart Data Ukimet, Smart Bridge (витрина сервисов), база "Монополист", "Е-апостиль", "Система электронных паспортов транспортных средств (электронных паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники";
Группа 4: государственная база данных "Физические лица", государственная база данных "Юридические лица", информационная система "Запись актов гражданского состояния", информационная система "Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде";
Группа 5: интегрированная информационная система для центров обслуживания населения, информационная система "Единый государственный кадастр недвижимости";
Группа 6: единый электронный архив документов, единая нотариальная информационная система "Е-нотариат";
Группа 7: доверенная третья сторона Республики Казахстан, корневой удостоверяющий центр Республики Казахстан, национальный удостоверяющий центр Республики Казахстан, удостоверяющий центр государственных органов Республики Казахстан;
Группа 8: информационные системы государственных органов, интегрированные с шлюзом "электронного правительства".
*Данные по простоям формируются на основании отчетов ИС ServiceDesk. Для расчета используется количество групп ИС, учитывается процент недоступности при сбоях в отдельных сервисах, услугах, плановые и неплановые работы.
Примечание: при расчете доступности информационных систем и программных продуктов, в том числе размещенных на облачной ИКП ЭП, применяются ИС и ПП, фактически сопровождаемые АО "НИТ" в отчетном периоде.";
примечание пункта 8 изложить в следующей редакции:
"Оценивается Единственным акционером путем анкетирования среди государственных и местных исполнительных органов.";

2024 – 2033 жылдарға арналған даму жоспарына 3-қосымшада:
"ҰАТ" АҚ қызметінің түйінді көрсеткіштерін есептеу әдістемесі:
мынадай мазмұндағы 5-1 және 5-2-тармақтармен толықтырылсын:
"5-1. ЖИ пайдаланатын өнім саны, бірлік
ЖИ пайдаланатын АT-өнімдердің нақты саны.
5-2. Таза пайдадан инновацияларды дамытуға арналған шығыстардың үлесі, %.
Жылдық қаржылық есептілікте көрсетілген есепті жылдағы таза пайда сомасынан %.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Ақпараттық жүйелер мен бағдарламалық өнімдердің, оның ішінде ЭҮ АКП-да орналастырылғандардың қолжетімділігі; %
мұндағы,
И – АЖ мен БӨ қолжетімділігінің индексі, %;
Ti – АЖ мен БӨ і-тобы үшін ықтимал қолжетімділік кезеңі, сағат;
Рi – АЖ мен БӨ і-тобының қолжетімсіз болу кезеңі, сағат;*
N – АЖ мен БӨ топтарының жалпы саны, бірлік.
1-топ: "электрондық үкімет" порталы, "электрондық үкіметтің" шлюзі, "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі, мобильді үкімет, "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқоры" ақпараттық жүйесі, "Қазақстан Республикасының ұлттық шлюзі" ақпараттық жүйесі, "Е-өтініш" ақпараттық жүйесі;
2-топ: мемлекеттік органдардың интернет-порталы, мемлекеттік органдардың электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі, бұлттық құжат айналымы, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының электрондық пошта сервисі;
3-топ: "Мекенжай тіркелімі" ақпараттық жүйесі, мемлекеттік органдар интернет-ресурстарының бірыңғай платформасы, Smart Data Ukimet, Smart Bridge (сервистер витринасы), "Монополист" базасы, "Е-апостиль", "Көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассиінің электрондық паспорттары) және өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттары жүйесі";
4-топ: "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры, "Заңды тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры, "Азаматтық хал актілерінің жазбалары" ақпараттық жүйесі, "Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкі" ақпараттық жүйесі;
5-топ: халыққа қызмет көрсету орталықтарына арналған интеграцияланған ақпараттық жүйе, "Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры" ақпараттық жүйесі;
6-топ: құжаттардың бірыңғай электрондық архиві, "Е-нотариат" бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйесі;
7-топ: Қазақстан Республикасының сенімді үшінші тарапы, Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығы, Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығы, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығы;
8-топ: "электрондық үкімет" шлюзімен интеграцияланған мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелері.
*Жұмыссыз тұрып қалу бойынша деректер ServiceDesk АЖ есептері негізінде құрылады. Есептеу үшін АЖ топтарының саны пайдаланылады, жекелеген сервистердегі көрсетілетін қызметтердегі іркілістер кезіндегі қолжетімді болмау пайызы, жоспарлы және жоспардан тыс жұмыстар ескеріледі.
Ескертпе: ақпараттық жүйелер мен бағдарламалық өнімдердің, оның ішінде ЭҮ АКП-да орналастырылғандардың қолжетімділігін есептеу кезінде "ҰАТ" АҚ есеп беру кезеңінде іс жүзінде сүйемелдейтін АЖ мен БӨ қолданылады.";
8-тармақтың ескертпесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар арасында сауалнама өткізу арқылы Жалғыз акционер бағалайды.";

дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"Количество идентификаций, проведенных посредством национальной системы биометрической идентификации, млн ед.
Фактическое количество идентификаций, проведенных посредством национальной системы биометрической идентификации, в год.";
приложение 4 к указанному Плану развития акционерного общества "Национальные информационные технологии" на 2024 – 2033 годы изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.

мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"Ұлттық биометриялық сәйкестендіру жүйесі арқылы жүргізілген сәйкестендіру саны, млн бірл.
Ұлттық биометриялық сәйкестендіру жүйесі арқылы бір жылда жүргізілген сәйкестендірудің іс жүзіндегі саны.";
көрсетілген "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамының 2024 – 2033 жылдарға арналған даму жоспарына 4-қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

Стратегия "Казахстан – 2050": новый политический курс состоявшегося государства (Послание Президента Республики Казахстан - Лидера Нации Н.А. Назарбаева народу Казахстана, город Астана, 14 декабря 2012 года), (далее- Стратегия "Казахстан-2050")
Государство должно стимулировать развитие транзитного потенциала в сфере информационных технологий. К 2030 году мы должны пропускать через Казахстан не менее 2 – 3 % мировых информационных потоков. К 2050 году эта цифра должна как минимум удвоиться.
Концепция цифровой трансформации, развития отрасли информационно-коммуникационных технологий и кибербезопасности на 2023 – 2029 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 269. (далее – Концепция цифровой трансформации 2023 – 2029)
Целевой индикатор доля транзитных данных, обрабатываемых локально от общего трафика Азия-Европа, % (2023 – 1,5; 2024 – 2;
2025 – 2,5;
2026 – 5;
2027 – 5,5;
2028 – 6;
2029 – 6)
Индекс доступности ЕТС ГО
2
Национальный инфраструктурный план Республики Казахстан до 2029 года, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2024 года № 606.
Концепция цифровой трансформации 2023 – 2029.
Создание центра обработки данных для государственных органов с горячим и холодным резервами, ЦОД
Мероприятие: создание 3-х центров обработки данных не ниже уровня TIER - III для транзита и хранения международного трафика.
Индекс доступности ЦОД.
3
Национальный план развития Республики Казахстан до 2029 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 30 июля 2024 года № 611 (далее – Национальный план 2029)
Приоритет 2. Повышение эффективности оказания государственных услуг и работы государственных органов.
В этой связи основными задачами определены дальнейшее развитие сервисной модели, совершенствование системы планирования, модернизация принципов и структуры работы государственного аппарата, повышение открытости Правительства и вовлечение граждан в двусторонний диалог, а также внедрение передовых цифровых технологий.
Концепция цифровой трансформации 2023 – 2029.
Целевой индикатор доля оцифровки бизнес-процессов государственных органов на платформе (2023 – 25 %, 2024 – 45 %, 2025 – 60 %, 2026 –70 %, 2027 – 80 %, 2028 – 90 %, 2029 – 100 %)
Мероприятия: внедрение платформы GovTECH;
развитие архитектуры "электронного правительства";
автоматизация проектного управления государственных органов;
Доля ОИ ЭП размещенных на облачной ИКП ЭП из подлежащих миграции.
4
Национальный план 2029
Приоритет 2. Повышение эффективности оказания государственных услуг и работы государственных органов.
Все государственные задачи предусмотрено перевести в цифровой формат. При оцифровке будет оптимизирована структура низкоэффективных бизнес- процессов. Запланировано обеспечение подключения сервисов, информационных систем и баз данных "электронного правительства" с проектами Национальной цифровой финансовой инфраструктуры - Национальной платежной системы, платформ цифрового тенге, открытого банкинга (Open Banking базируется на применении технологии Open API) и Антифрод-центра (защита средств граждан от мошеннических операций).
Концепция развития
искусственного интеллекта на 2024 – 2029 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июля 2024 года № 592 (далее – Концепция развития ИИ)
Мероприятия:
сбор, проверка и подготовка (обработка и очистка) данных;
внедрение и применение способов обогащения данных, в том числе коммерческих;
обеспечение доступа бизнеса к государственным данным, облачным вычислениям;
выявление и определение эталонных показателей в ИС для минимизации ошибок;
внедрение единого формата и качества данных;
разработка рекомендаций по управлению данными.
Наполнение эталонной базы данных государственных органов и государственных функций.
5
Концепция развития ИИ
Целевой индикатор количество собранных датасетов, ед. (количество датасетов, по которым предоставлены данные, с нарастающим итогом) (2024 – 20, 2025 – 40, 2026 – 60, 2027 – 80, 2028 – 100, 2029 – 120).
Количество дата-продуктов, созданных с помощью инструментария
5-1
Стратегия "Казахстан – 2050"
Седьмой вызов – Третья индустриальная революция.       Человечество находится на пороге Третьей индустриальной революции, которая меняет само понятие производства. Технологические открытия кардинально меняют структуру и потребности мировых рынков. Мы живем уже в совершенно иной технологической реальности, нежели ранее.      Цифровые и нанотехнологии, робототехника, регенеративная медицина и многие другие достижения науки станут обыденной реальностью, трансформировав не только окружающую среду, но и самого человека.
Мы должны быть активными участниками этих процессов.
Национальный план 2029.
Приоритет 2. Повышение эффективности оказания государственных услуг и работы государственных органов
Все данные Правительства будут переведены на единую архитектуру и интегрированы в единой аналитической системе с использованием решений прикладного ИИ. Будет усилена интеграция государственных и частных данных через переход на принципы единой архитектуры.
Приоритет 5. Поддержка разработки и внедрения приоритетных цифровых технологий.

"Қазақстан – 2050" стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты (Қазақстан Республикасының Президенті – Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы, Астана, 14 желтоқсан 2012 жыл), (бұдан әрі – "Қазақстан– 2050" стратегиясы)
Мемлекет ақпараттық технологиялар саласында транзиттік әлеуетті дамытуды ынталандыруы тиіс. 2030 жылға қарай Қазақстан арқылы біз әлемдік ақпараттық ағындардың кем дегенде 2 – 3 %-ын өткізуге тиіспіз. 2050 жылға қарай бұл цифр кем дегенде екі еселенуге тиіс
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 269 қаулысымен бекітілген Цифрлық трансформация, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласын және киберқауіпсіздікті дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы (бұдан әрі – 2023 – 2029 жылдарға арналған Цифрлық трансформация тұжырымдамасы)
"Азия-Еуропа жалпы трафиктен бөлек өңделетін транзиттік деректердің үлесі" нысаналы индикаторы, %
(2023 – 1,5;
2024 – 2;
2025 – 2,5;
2026 – 5;
2027 – 5,5;
2028 – 6;
2029 – 6)
МО БКО қолжетімділік индексі.
2
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 25 шілдедегі № 606 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейін Ұлттық инфрақұрылымдық жоспары
2023 – 2029 жылдарға арналған Цифрлық трансформация тұжырымдамасы
Жедел және сақтаушы қорлары бар мемлекеттік органдар үшін деректерді өңдеу орталығын құру, ДӨО
Іс-шара:
халықаралық трафиктің транзиті мен сақталуы үшін TIER – III деңгейінен төмен емес 3 ДӨО құру
ДӨО қолжетімділік индексі.
3
Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 30 шілдедегі № 611 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспары (бұдан әрі – ұлттық жоспар 2029).
2-басымдық. Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің және мемлекеттік органдар жұмысының тиімділігін арттыру.
Осыған байланысты негізгі міндеттер сервистік модельді одан әрі дамыту, жоспарлау жүйесін жетілдіру, мемлекеттік аппарат жұмысының қағидаттары мен құрылымын жаңғырту, Үкіметтің ашықтығын арттыру және азаматтарды екіжақты диалогқа тарту, сондай-ақ озық цифрлық технологияларды енгізу болып айқындалды.
2023 – 2029 жылдарға арналған Цифрлық трансформация тұжырымдамасы
"Платформада мемлекеттік органдардың бизнес-процестерін цифрлау үлесі
(2023 – 25 %, 2024 – 45 %, 2025 – 60 %, 2026 –70 %, 2027 – 80 %, 2028 – 90 %, 2029 – 100 %)" нысаналы индикаторы"
Іс-шара:
GovTECH платформасын енгізу;
"электрондық үкіметтің" архитектурасын дамыту;
мемлекеттік органдарды жобалық басқаруды автоматтандыру
Көшіруге жататындардан бұлтты ЭҮ АКП-да орналастырылған ЭҮ АО үлесі
.
4
Ұлттық жоспар 2029
2-басымдық. Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің және мемлекеттік органдар жұмысының тиімділігін арттыру
Барлық мемлекеттік міндеттерді цифрлық форматқа көшіру көзделген. Цифрландыру кезінде тиімділігі төмен бизнес-процестердің құрылымы оңтайландырылады.
Электрондық үкіметтің" сервистерін, ақпараттық жүйелері мен дерекқорларын Ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымының - Ұлттық төлем жүйесінің, цифрлық теңге платформаларының, ашық банкингтің (Open Banking Open API технологиясын қолдануға негізделген) және Антифрод-орталықтың (азаматтардың қаражатын алаяқтық операциялардан қорғау) жобаларына қосуды қамтамасыз ету жоспарланған.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 24 шілдедегі № 592 қаулысымен бекітілген Жасанды интеллектіні
дамытудың 2024 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы (бұдан әрі – ЖИ дамыту тұжырымдамасы)
Іс-шара:
деректерді жинау, тексеру және дайындау (өңдеу және тазалау);
деректерді байыту әдістерін, оның ішінде коммерциялық әдістерді енгізу және қолдану;
бизнестің мемлекеттік деректерге, бұлттық есептеулерге қолжетімділігін қамтамасыз ету;
қателерді азайту үшін АЖ-да эталондарды анықтау және белгілеу;
деректерді басқару бойынша ұсыныстар әзірлеу
Мемлекеттік органдар мен мемлекеттік функциялардың эталондық деректер қорын толықтыру.
5
ЖИ дамыту тұжырымдамасы
"Жиналған датасеттер саны, бірлік (деректер берілген деректер жиынының саны өсу жиынтығымен)" нысаналы индикаторы (2024 – 20, 2025 – 40,
2026 – 60,
2027 – 80,
2028 – 100, 2029 – 120).
20)
Құралдар жинағы арқылы жасалған деректер өнімдерінің саны.
5.1
"Қазақстан – 2050" стратегиясы
Жетінші сын-қатер – Үшінші индустриялық революция.
Адамзат Үшінші индустриялық революция табалдырығында тұр, ол өндіріс ұғымының өзін өзгертеді. Технологиялық жаңалықтар әлемдік нарықтың құрылымы мен қажеттіліктерін түбегейлі өзгертеді. Біз бұрынғыға қарағанда мүлде өзгеше технологиялық болмыста өмір сүріп жатырмыз.
Цифрлық және нанотехнология, регенеративтік медицина және басқа да көптеген ғылыми жетістіктер қоршаған ортаны ғана емес, адамның өзін трансформациялап, күнделікті ақиқатқа айналады.
Біз осынау үдерістердің белсенді қатысушылары болуға тиіспіз
Ұлттық жоспар 2029
2-басымдық. Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің және мемлекеттік органдар жұмысының тиімділігін арттыру
Үкіметтің барлық деректері бірыңғай архитектураға аударылады және қолданбалы ЖИ шешімдерін пайдалана отырып, бірыңғай талдамалық жүйеге интеграцияланатын болады. Бірыңғай архитектура қағидаттарына көшу арқылы мемлекеттік және жекеше деректердің интеграциясы күшейтілетін болады.
5-басымдық. Басым цифрлық технологияларды әзірлеу мен енгізуді қолдау.
Қолдаудың басымдығы ретінде екі шешім таңдалады: қолданбалы ЖИ және жетілген байланыс технологиясы, өйткені бұл технологиялық бағыттар инновациялылық дәрежесі мен енгізу жылдамдығы бойынша қалған серпінді технологиялардан асып түседі және цифрлық технологиялар арасында инвестициялардың ең көп көлемін тартады.
Қолданбалы ЖИ шешімдері. Алдағы онжылдықта ЖИ-ды енгізу қазіргі әлемдік ЖІӨ-нің

В качестве приоритета поддержки будут выбраны два решения: прикладной ИИ и технологии продвинутой связи, поскольку указанные технологические направления превосходят остальные прорывные технологии по степени инновационности и скорости внедрения и привлекают наибольший объем инвестиций среди цифровых технологий. Решения прикладного ИИ. Ожидается, что в ближайшие десятилетия внедрение ИИ может создать до 25 % нынешнего мирового ВВП, среди них 8 % придется на решения генеративного ИИ. При этом эффект от внедрения ИИ распределится неравномерно: в развитых странах рост производительности прогнозируется в 1,5 раза выше, чем в развивающихся. Для сокращения данного неравенства в Казахстане будут обеспечены комплексная разработка и внедрение решений прикладного ИИ. Исходя из опыта международных стран, в целях перехода на платформенную модель цифровизации планируется создание центра обработки данных и суперкомпьютера для ИИ, отвечающего современным требованиям накопления и обработки обезличенных данных как государственного, так и коммерческого сектора.
Концепция развития ИИ
Концепция цифровой трансформации 2023 – 2029
Целевой индикатор рост количества продуктов искусственного интеллекта, разработанных на Национальной платформе искусственного интеллекта, ед. (2025 – 5, 2026 – 10, 2027 – 15, 2028 – 20, 2029 – 25).
Мероприятия:
запуск суперкомпьютера (фаза 1);
строительство ЦОД (фаза 2);
запуск суперкомпьютера (фаза 2);
обеспечение резервной инфраструктуры для бесперебойной работы суперкомпьютера;
внедрение проектов в сфере искусственного интеллекта на начальной стадии в реальных секторах экономики;
Мероприятие: создание национальной платформы искусственного интеллекта на базе SDU.
Количество продуктов, использующих ИИ.
5-2
Стратегия "Казахстан – 2050"
Новая политика развития инновационных исследований. Быть на гребне новой технологической волны, создавать абсолютные инновации могут далеко не все страны. Это мы должны очень трезво осознавать. Поэтому нам следует выстроить очень реалистичную, максимально прагматичную стратегию.       Мы должны сосредоточиться не на затратных исследованиях и разработках.       Нам нужен трансферт необходимых стране технологий и обучение специалистов для их использования.
Национальный план 2029.
Приоритет 2. Оптимизация регулирования для поддержки инноваций, отраслей цифровой и креативной экономики
Работа в рамках данного направления предусматривает обеспечение регуляторных условий для масштабирования инновационной активности, роста цифровых и креативных индустрий и повышения привлекательности инвестиций в данные отрасли.
Приоритет 5. Поддержка разработки и внедрения приоритетных цифровых технологий.
Особое внимание будет уделено разработке локализованных языковых моделей, лежащих в основе генеративного ИИ. Такие модели позволят наиболее эффективно адаптировать прикладной ИИ к контексту страны и повысят экспортную привлекательность казахстанских решений ИИ во всех тюркоязычных странах. Использование ИИ в финансовой отрасли позволит улучшить точность прогнозов, автоматизировать рутинные операции, а также обеспечить более эффективное принятие решений.
Приоритет 6. Развитие рынка венчурных инвестиций и повышение эффективности государственной поддержки инноваций
Реализация данных задач поддержит доведение уровня финансирования НИОКР до 1 % от ВВП и доли частного софинансирования проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности и прикладных научных исследований до 50 % к 2029 году.
Уровень активности в области инноваций, %

25 %-ына дейін құрай алады деп күтілуде, олардың ішінде 8 % генеративті ЖИ шешімдеріне тиесілі болады. Бұл ретте ЖИ-ды енгізудің әсері біркелкі емес, дамыған елдерде өнімділіктің өсуі дамушы елдерге қарағанда 1,5 есе жоғары болады деп болжанады.
Бұл теңсіздікті қысқарту үшін Қазақстанда қолданбалы ЖИ шешімдерін кешенді әзірлеу және енгізу қамтамасыз етілетін болады.
Халықаралық тәжірибеге сәйкес цифрландырудың платформалық моделіне көшу мақсатында мемлекеттік және коммерциялық сектордың иесіздендірілген деректерін жинақтау мен өндеудің заманауи талаптарына сай келетін деректерді өңдеу орталығы мен ЖИ үшін суперкомпьютер жасау жоспарлануда.
ЖИ дамыту тұжырымдамасы
2023 – 2029 жылдарға арналған Цифрлық трансформация тұжырымдамасы
"Ұлттық жасанды интеллект платформасында әзірленген жасанды интеллект өнімі санының өсуі, бірлік (2025ж. – 5, 2026ж. – 10, 2027ж. – 15, 2028ж. – 20, 2029ж. – 25)" нысаналы индикаторы.
Іс-шара:
суперкомпьютерді іске қосу (1-фаза);
ДӨО құрылысы
(2-фаза);
суперкомпьютерді іске қосу (2-фаза);
суперкомпьютердің үздіксіз жұмыс істеуі үшін резервтік инфрақұрылымды қамтамасыз ету;
экономиканың нақты секторларында бастапқы кезеңде жасанды интеллект саласында жобалар енгізу;
Іс-шара:
SDU негізінде ұлттық жасанды интеллект платформасын құру
ЖИ пайдаланатын өнім саны.
5.2
"Қазақстан –2050" стратегиясы
Инновациялық зерттеулерді дамытудың жаңа саясаты.
Жаңа технологиялық толқын жалына жармасып, теңдессіз инновациялар жасау барлық елдің қолынан келе бермейді. Біз осыны жете түсінуге тиіспіз.
Сондықтан біз өте шынайы, барынша прагматикалық стратегия құрғанымыз жөн.
Біз шығыны көп емес зерттеулер мен әзірлемелерге ден қоюға тиіспіз.
Бізге елімізге қажетті технологиялар трансферті мен оларды қолдану үшін мамандарды оқыту керек
Ұлттық жоспар 2029
2-басымдық. Инновацияны, цифрлық және креативті экономика салаларын қолдау үшін реттеуді оңтайландыру
Осы бағыт шеңберіндегі жұмыс инновациялық белсенділіктің ауқымын кеңейту, цифрлық және креативті индустриялардың өсуі және осы салаларға инвестициялардың тартымдылығын арттыру үшін реттеуші шарттарды қамтамасыз етуді көздейтін болады.
5-басымдық. Басым цифрлық технологияларды әзірлеу мен енгізуді қолдау
Генеративті ЖИ-ге негізделген жергілікті тілдік модельдерді жасауға ерекше назар аударылады. Мұндай модельдер қолданбалы ЖИ-ды ел контекстіне барынша тиімді бейімдеуге мүмкіндік береді және барлық түркітілдес елдерде қазақстандық ЖИ шешімдерінің экспорттық тартымдылығын арттырады.
Қаржы саласында ЖИ-ды пайдалану болжамдардың дәлдігін жақсартуға, күнделікті бір сарынды операцияларды автоматтандыруға, сондай-ақ барынша тиімді шешім қабылдауға мүмкіндік береді. Осы тұрғыда Ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымын мемлекеттің талдамалық жүйесіне интеграциялау қаржы саласындағы жоғары тиімділік пен инновацияны қамтамасыз етудің негізгі құралы болады.
6-басымдық. Венчурлық инвестициялар нарығын дамыту және инновацияларды мемлекеттік қолдаудың тиімділігін арттыру.
Осы міндеттерді іске асыру ҒЗТКЖ-ны қаржыландыру деңгейін ЖІӨ-нің
1 %-на дейін және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет пен қолданбалы ғылыми зерттеулер нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын жекеше қоса қаржыландыру үлесін 2029 жылға қарай
50 %-ға дейін жеткізуді қолдайды.
Инновациялар саласындағы белсенділік деңгейі, %

(2022 – 11,0, 2023 – 11,7, 2024 – 14,5, 2025 – 15,9, 2026 – 17,4, 2027 – 18,9, 2028 – 20,4, 2029 – 21,9)
План развития Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан на 2023 – 2027 годы, утвержденный приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 22 февраля 2023 года № 62/НҚ (далее – План развития МЦРИАП РК)
Направление развития инновационного потенциала
Ключевой национальный индикатор уровень активности в области инноваций, % (2024 – 14,5, 2025 – 15,9, 2026 – 17,4, 2027 – 18,9)
Концепция развития ИИ
Целевой индикатор рост публикационной активности в научных журналах, ед. (2024 – 30, 2025 – 50,
2026 – 100, 2027 – 120, 2028 – 150, 2029 – 200).
Мероприятие:
в целях развития национальной языковой модели НАО ННПЦ "Тіл-Қазына" организация сбора открытых данных от государственных органов и квазигосударственных организаций, направление обработанной информации в АО "НИТ".
Целевой индикатор количество патентов в области искусственного интеллекта, ед. (2024 – 1, 2025 – 3,
2026 – 5, 2027 – 10, 2028 – 15, 2029 – 20).
Мероприятия:
разработка и внедрение национальной языковой модели на основе нейронных сетей;
патентование объектов интеллектуальной собственности, разработанных научно-исследовательскими институтами, посредством искусственного интеллекта.
Целевой индикатор количество стартапов в сфере искусственного интеллекта, ед., из них успешных (с высокой капитализацией), % (2024 – 1, 2025 – 5, 2026 – 10, 2027 – 15, 2028 – 20, 2029 – 25).
Целевой индикатор рост количества внедренных продуктов с применением искусственного интеллекта в реальных секторах экономики за счет акселерации, ед. (2025 – 5, 2026 – 10, 2027 – 15, 2028 – 20, 2029 – 25).
Мероприятия: определение направлений и отбор участников акселерационного процесса;
запуск акселерационных программ.
Доля расходов на развитие инноваций от чистой прибыли.
6
Национальный план 2029
Приоритет 2. Повышение эффективности оказания государственных услуг и работы государственных органов.
Взаимодействие платформ позволит обеспечить бесперебойность, оптимизацию и расширение доступности государственных услуг и финансовых сервисов создаст равные условия доступа к государственной инфраструктуре для участников финансового рынка, обеспечит гражданам возможность управления и контроля доступа к собственным финансовым и нефинансовым сервисам, снизит издержки государственных органов на создание параллельных платформ и сервисов повысит их аналитические возможности.
Концепция цифровой трансформации 2023 – 2029
Концепция инвестиционной политики Республики Казахстан до 2029 года, утвержденная
постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2024 года № 868 (далее – Концепция инвестиционной политики до 2029 года)
Целевой индикатор уровень защищенности объектов информатизации ЭП (2023 – 60 %, 2024 – 80 %, 2025 – 100 %, 2026 – 100 %, 2027 – 100 %, 2028 – 100 %, 2029 – 100 %)
Направление. Дальнейшее развитие экосистемы привлечения инвестиций
Мероприятие:
введение в промышленную эксплуатацию НЦИП и институционализация ее использования.
Доступность информационных систем и программных продуктов, в том числе размещенных на облачной ИКП ЭП.
7
Национальный план 2029
Приоритет 4. Развитие цифровой инфраструктуры: ввод ИКТ- мощностей и укрепление кибербезопасности.
Укрепление кибербезопасности предусмотрено реализовать путем развития защитной инфраструктуры. Будут усилены технические возможности по защите персональных данных для снижения вероятности утечек. Установление паролей и другие традиционные методы аутентификации становятся все более уязвимыми для кибератак. Использование ИИ и машинного обучения для анализа и оценки поведения пользователя и контекста (местоположение, используемая сеть и тому подобное) обеспечат безопасность персональных данных, помогут предотвратить несанкционированный доступ.
Концепция цифровой трансформации 2023 – 2029
Целевой индикатор уровень защищенности объектов информатизации ЭП (2023 – 60 %, 2024 – 80 %, 2025 – 100 %, 2026 – 100 %, 2027 – 100 %, 2028 – 100 %, 2029 – 100 %)
Доступность оперативного центра информационной безопасности.
8
Национальный план 2029
Приоритет 2. Повышение эффективности оказания государственных услуг и работы государственных органов.
Будут пересмотрены подходы к регулированию государственных услуг с закреплением принципов клиентоориентированности, проактивности, композитности, экстерриториальности оказания услуг.
План развития МЦРИАП РК
Направления совершенствование процессов оказания государственных услуг, развитие отрасли связи и повышение уровня информационной безопасности
Цель - повышение качества и доступности государственных услуг, % (2024 – 95, 2025 – 90, 2026 – 92, 2027 – 93)
Концепция цифровой трансформации 2023 – 2029

(2022 – 11,0, 2023 – 11,7, 2024 – 14,5, 2025 – 15,9, 2026 – 17,4, 2027 – 18,9, 2028 – 20,4, 2029 – 21,9)
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 22 ақпандағы № 62/НҚ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің 2023 – 2027 жылдарға арналған даму жоспары (бұдан әрі – ҚР ЦДИАӨМ даму жоспары)
Бағыт:
"Инновациялық әлеуетті дамыту"
"Инновациялар саласындағы белсенділік деңгейі, %" түйінді ұлттық индикаторы
(2024 – 14,5, 2025 – 15,9, 2026 – 17,4, 2027 – 18,9)
ЖИ дамыту тұжырымдамасы
"Ғылыми журналдардағы жариялау белсенділігінің өсуі, бірлік (2024ж. – 30, 2025ж. – 50,
2026ж. – 100, 2027ж. – 120, 2028ж. – 150, 2029ж. – 200)" нысаналы индикаторы.
Іс-шара:
"Тіл-Қазына" ҰҒПО КЕАҚ ұлттық тілдік моделін әзірлеу мақсатында мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік ұйымдардан ашық мәліметті жинауды ұйымдастыру, өңделген ақпаратты "ҰАТ" АҚ-ға жолдау.
"Жасанды интеллект саласындағы патенттер саны, бірлік. (2024ж. – 1, 2025ж. – 3,
2026ж. – 5,
2027ж. – 10, 2028ж. – 15, 2029ж. – 20)" нысаналы индикаторы.
Іс-шара: нейрондық желілер негізінде ұлттық тіл моделін әзірлеу және енгізу;
жасанды интеллект көмегімен ғылыми-зерттеу институттары әзірлеген зияткерлік меншік объектілерін патенттеу.
"Жасанды интеллект саласындағы стартаптар саны, бірлігі, табысты (жоғары капиталдандырумен), %
(2024 – 1,
2025 – 5,
2026 – 10,
2027 – 15,
2028 – 20,
2029 – 25)" нысаналы индикаторы. Акселерация есебінен экономиканың нақты секторларында жасанды интеллект арқылы енгізілген өнімдер санының артуы, бірлік. (2025ж. – 5, 2026ж. – 10, 2027ж. – 15, 2028ж. – 20, 2029ж. – 25) нысаналы индикаторы.
Іс-шара: бағыттарды анықтау және акселерация процесіне қатысушыларды таңдау
акселерация бағдарламаларын іске қосу
Инновацияны дамытуға таза кірістен шығыстар үлесі.
6
Ұлттық жоспар 2029
2-басымдық. Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің және мемлекеттік органдар жұмысының тиімділігін арттыру.
Платформалардың өзара іс-қимылы мемлекеттік қызметтер мен қаржы сервистерінің үздіксіздігін, қолжетімділігін оңтайландыруды және кеңейтуді қамтамасыз етуге мүмкіндік береді, қаржы нарығына қатысушылар үшін мемлекеттік инфрақұрылымға қол жеткізуде тең жағдайлар жасайды, азаматтардың өз қаржылық және қаржылық емес сервистеріне қол жеткізуді басқару және бақылау мүмкіндігін қамтамасыз етеді, мемлекеттік органдардың параллель платформалар мен сервистерді құруға жұмсалатын шығындарын азайтады және олардың талдамалық мүмкіндіктерін арттырады.
2023 – 2029 жылдарға арналған Цифрлық трансформация тұжырымдамасы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 18 қазандағы № 868 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі инвестициялық саясатының тұжырымдамасы (бұдан әрі – 2029 жылға дейінгі инвестициялық саясатының тұжырымдамасы )
"ЭҮ ақпараттандыру объектілерінің қорғалу деңгейі
(2023 – 60 %, 2024 – 80 %,
2025 – 100 %, 2026 – 100 %, 2027 – 100 %, 2028 – 100 %, 2029 – 100 %)" нысаналы индикаторы
Бағыт:
"Инвестицияларды тартудың экожүйесін одан әрі дамыту"
Іс-шаралар:
өнеркәсіптік пайдалануға ҰЦИП-ты енгізу және оны пайдалануды институционалдандыру;
"Жасыл дәліз" тетігін құқықтық реттеуді қамтамасыз ету және оның әдістемесін жетілдіру
Ақпараттық жүйелер мен бағдарламалық өнімдердің қолжетімділігі, оның ішінде бұлтты ЭҮП АКП -да орналастырылған.
7
Ұлттық жоспар 2029
4-басымдық. Цифрлық инфрақұрылымды дамыту: АКТ-қуаттарын енгізу және киберқауіпсіздікті нығайту.
Киберқауіпсіздікті нығайтуды қорғау инфрақұрылымын дамыту жолымен іске асыру көзделген. Таралып кету ықтималдығын азайту үшін дербес деректерді қорғаудың техникалық мүмкіндіктері күшейтілетін болады. Құпия сөздерді орнату және аутентификацияның басқа да дәстүрлі әдістері кибершабуылдарға неғұрлым осал бола түсуде. Пайдаланушының іс-әрекеті мен контексті (орналасқан жері, пайдаланатын желісі және сол сияқты) талдау және бағалау үшін ЖИ мен машиналық оқытуды қолдану дербес деректердің қауіпсіздігін қамтамасыз етеді, рұқсатсыз кіруді болдырмауға көмектеседі.
2023 – 2029 жылдарға арналған Цифрлық трансформация тұжырымдамасы
"Ақпараттандыру объектілерінің қорғалу деңгейі (2023ж. – 60 %, 2024ж. – 80 %, 2025ж. – 100 %, 2026ж. – 100 %, 2027ж. – 100 %, 2028ж. – 100 %, 2029ж. – 100 %)" нысаналы индикаторы
Ақпараттық қауіпсіздік жедел орталығының қолжетімді болуы.
8
Ұлттық жоспар 2029
2-басымдық. Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің және мемлекеттік органдар жұмысының тиімділігін арттыру. Қызметтер көрсетудің клиентке бағдарлануы, проактивтілігі, композиттігі, аумақтан тысқарлығы қағидаттарын бекіте отырып, көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді реттеу тәсілдері қайта қаралатын болады.
ҚР ЦДИАӨМ даму жоспары
Бағыт:
"Мемлекеттік қызмет көрсету процестерін жетілдіру, байланыс саласын дамыту және ақпараттық қауіпсіздік деңгейін арттыру"
Мақсат:
"Мемлекеттік қызметтердің сапасы мен қолжетімділігін арттыру (2024ж. – 95,
2025ж. – 90,
2026ж. – 92,
2027ж. – 93)"
2023 – 2029 жылдарға арналған Цифрлық трансформация тұжырымдамасы
"Платформада мемлекеттік органдардың бизнес-процестерін цифрлау үлесі (2023ж. – 25 %,
2024ж. – 45 %,
2025ж. – 60 %, 2026ж. – 70 %,
2028ж. – 90 %, 2029ж. – 100 %)" нысаналы индикаторы
"ҰАТ" АҚ көрсетілетін қызметтерін алушылардың қанағаттану деңгейі.
9
Ұлттық жоспар 2029
2-басымдық. Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің және мемлекеттік органдар жұмысының тиімділігін арттыру.
Мемлекеттің сервистік қызметтері өмірлік жағдаяттарға сәйкес көрсетілетін қызметті алушылардың түпкілікті сұраныстарын бірден қанағаттандыруға мүмкіндік береді. Мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін қажетті құжаттардың орындалу мерзімдері мен тізбесі қысқартылады, ал тиісті ақпараттық жүйелер мен сервистерден қажетті мәліметтерді алу есебінен анықтамалық сипаттағы қызметтер алып тасталады.
ҚР ЦДИАӨМ даму жоспары
Бағыт:
"Мемлекеттік қызмет көрсету процестерін жетілдіру, байланыс саласын дамыту және ақпараттық қауіпсіздік деңгейін арттыру"
Мақсат:
"Мемлекеттік қызметтердің сапасы мен қолжетімділігін арттыру (2024ж. – 95,
2025ж. – 90,
2026ж. – 92,
2027ж. – 93)"
2023 – 2029 жылдарға арналған Цифрлық трансформация тұжырымдамасы
"5 минутта көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің үлесі

Целевой индикатор - доля оцифровки бизнес-процессов государственных органов на платформе (2023 – 25 %, 2024 – 45 %, 2025 – 60 %, 2026 –70 %, 2027 – 80 %, 2028 – 90 %, 2029 – 100 %)
Уровень удовлетворенности услугополучателей АО "НИТ".
9
Национальный план 2029
Приоритет 2. Повышение эффективности оказания государственных услуг и работы государственных органов.
Сервисные услуги государства позволят удовлетворять сразу конечные запросы услугополучателей в соответствии с жизненными ситуациями. Будут сокращены сроки исполнения и перечни документов, необходимых для оказания государственных услуг, а за счет получения необходимых сведений из соответствующих информационных систем и сервисов будут исключены услуги справочного характера.
План развития МЦРИАП РК
Направления - совершенствование процессов оказания государственных услуг, развитие отрасли связи и повышение уровня информационной безопасности
Цель - повышение качества и доступности государственных услуг, % (2024 – 95, 2025 – 90, 2026 – 92, 2027 – 93)
Концепция цифровой трансформации 2023 – 2029
Целевой индикатор - доля государственных услуг, оказываемых за 5 мин (2023 – 25 %, 2024 – 45 %, 2025 – 60 %, 2026 –70 %, 2027 – 80 %, 2028 – 90 %, 2029 – 100 %)
Уровень удовлетворенности населения качеством самостоятельно полученных электронных услуг.
10
Национальный план 2029
Приоритет 2. Повышение эффективности оказания государственных услуг и работы государственных органов.
Планируется значительно автоматизировать процессы оказания услуг с исключением участия человека для сокращения сроков обслуживания и минимизации коррупционных факторов. Перечень услуг, оказываемых экстерриториально, проактивно и композитно, будет расширяться на базе результатов системного анализа государственных сервисов и обратной связи от граждан и бизнеса.
План развития МЦРИАП РК
Цель - улучшение позиции Казахстана в рейтинге государственного управления от Всемирного банка
Мероприятие - увеличение государственных услуг, оказанных через мобильное приложение "e-Gov" ("государство в смартфоне"), % (2023 – 85; 2024 – 90; 2025 – 95;
2026 – 98; 2027 – 100)
Концепция цифровой трансформации 2023 – 2029
Задача. Формирование сервисной и "человекоцентричной" модели государственного управления.
Достижение будет осуществлено путем реализации следующих мероприятий:
-расширение перечня проактивных/композитных услу;
-полная автоматизация процессов оказания государственных услуг с исключением участия человека;
-направление полезных уведомлений.
Доля цифровых услуг, доступных в мобильном формате
10-1
Национальный план 2029
Приоритет 4. Развитие цифровой инфраструктуры: ввод ИКТ- мощностей и укрепление кибербезопасности. Кроме того, для повышения безопасности взаимодействия между клиентами, государством и бизнесом будут обеспечены надежность инструментов идентификации, аутентификации и регистрации действий пользователей, а также безопасность биометрических данных. В частности, планируется создание страновой эталонной базы биометрических данных.
Концепция цифровой трансформации 2023 – 2029
Мероприятие: разработка Национальной платформы цифровой биометрической идентификации.
Количество идентификаций, проведенных посредством национальной системы биометрической идентификации.
11
Стратегия "Казахстан – 2050"
Защита материнства. Обращение к женщинам.
Мы и дальше будем создавать все условия, чтобы роль женщин в жизни страны повышалась. Современная казахстанская женщина должна стремиться делать карьеру.
Следует активно вовлекать женщин в государственное и общественное управление, особенно на местном уровне в регионах. Создавать благоприятные условия для открытия и ведения бизнеса женщинами
Национальный план 2029
Укрепление института гендерного равенства
Ключевой национальный индикатор "Значение индекса верховенства права от World Justice Project по шкале от 0 до 1" (2022 – 0,53,
2023 – 0,53,
2024 – 0,55,
2025 – 0,56,
2026 – 0,57,
2027 – 0,58,
2028 – 0,59,
2029 – 0,60)
Концепция семейной и гендерной политики в Республике Казахстан до 2030 года, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 6 декабря 2016 года № 384.

(2023ж. – 25 %, 2024ж. – 45 %, 2025ж. – 60 %, 2026ж. – 70 %, 2027ж. – 80 %, 2028ж. – 90 %, 2029ж. – 100 %)" нысаналы индикаторы
Халықтың өз бетінше алынған электрондық көрсетілетін қызметтердің сапасына қанағаттану деңгейі.
10
Ұлттық жоспар 2029
2-басымдық. Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің және мемлекеттік органдар жұмысының тиімділігін арттыру.
Қызмет көрсету мерзімдерін қысқарту және сыбайлас жемқорлық факторларын азайту үшін адамның қатысуын болдырмай, қызмет көрсету процестерін айтарлықтай автоматтандыру жоспарлануда. Аумақтан тысқары, проактивті және композиттік түрде көрсетілетін қызметтер тізбесі мемлекеттік сервистерді жүйелі талдау нәтижелерінің және азаматтармен және бизнеспен кері байланыстың негізінде кеңейтілетін болады.
ҚР ЦДИАӨМ даму жоспары
Мақсат:
"Дүниежүзілік банкінің мемлекеттік басқару рейтингісінде Қазақстан орнын жақсарту"
Іс-шара:
""e-Gov" мобильді қосымшасы ("мемлекет сматфонда") арқылы көрсетілген мемлекеттік қызметтерді арттыру, %
(2023ж. – 85;
2024ж. – 90;
2025ж. – 95;
2026ж. – 98;
2027ж. – 100)"
2023 – 2029 жылдарға арналған Цифрлық трансформация тұжырымдамасы
Міндет:
"Мемлекеттік басқарудың сервистік және адамға бағытталған моделін құру". Мынадай іс-шараларды іске асыру арқылы оған қол жеткізілетін болады:
-      Проактивті/композиттік қызметтер тізбесін кеңейту;
-      Адамның қатысуын болдырмай, мемлекеттік қызмет көрсету процестерін толығымен автоматтандыру;
-      Пайдалы хабарламалар жіберу
Мобильді форматта қолжетімді цифрлық көрсетілетін қызметтердің үлесі.
10-1
Ұлттық жоспар 2029
4-басымдық. Цифрлық инфрақұрылымды дамыту: АКТ-қуаттарын енгізу және киберқауіпсіздікті нығайту.
Бұдан басқа клиенттер, мемлекет пен бизнес арасындағы өзара іс-қимылдың қауіпсіздігін арттыру үшін пайдаланушылардың іс-әрекетін сәйкестендіру, аутентификациялау және тіркеу құралдарының сенімділігі, сондай-ақ биометриялық деректердің қауіпсіздігі қамтамасыз етіледі. Атап айтқанда, биометриялық деректердің елдік эталондық базасын құру жоспарлануда.
2023 – 2029 жылдарға арналған Цифрлық трансформация тұжырымдамасы
Іс-шара:
цифрлық биометриялық сәйкестендірудің ұлттық платформасын әзірлеу.
Ұлттық биометриялық сәйкестендіру жүйесі арқылы жүргізілген сәйкестендіру саны.
11
"Қазақстан–2050" стратегиясы
Ананы қорғау. Әйелдерге үндеу.
Біз бұдан әрі де елімізде әйелдердің рөлі артуы үшін барлық жағдайды жасайтын боламыз. Қазіргі замандағы қазақстандық әйел қызмет істеуге ұмтылуы керек.
Әйелдерді мемлекеттік және қоғамдық басқару ісіне белсене тартқан жөн, әсіресе, жергілікті деңгейдегі өңірлерде. Олардың бизнес ашып, оны жүргізуіне де қолайлы жағдай жасаған абзал
Ұлттық жоспар 2029
Гендерлік теңдік институтын нығайту
"World Justice Project"-тен 0-ден 1-ге дейін шкала бойынша құқық үстемдігі индексінің мәні" түйінді ұлттық индикаторы (2022ж. -0,53,
2023ж. -0,53,
2024ж. -0,55,
2025ж. -0,56,
2026ж. -0,57,
2027ж. - 0,58,
2028ж. - 0,59,
2029ж. - 0,60)
Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 6 желтоқсандағы № 384 Жарлығымен бекітілген
Қазақстан Республикасындағы 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасы
"Биліктің атқарушы, өкілдік және сот органдарындағы,
мемлекеттік, квазимемлекеттік және корпоративтік секторлардағы шешім қабылдау деңгейіндегі әйелдердің үлесі

Целевой индикатор - доля женщин в исполнительных, представительных и судебных органах власти, государственном, квазигосударственном и корпоративном секторах на уровне принятия решений составит к 2022 году – 24,5 %, к 2023 году – 25,0 %, к 2024 году – 25,3 %, к 2025 году – 25,5 %, к 2026 году – 26,0 %, к 2027 году – 27,0 %, к 2028 году – 28,0 %, к 2029 году – 29,0 %, к 2030 году – 30 %.
Увеличение доли женщин на уровне принятия решений.
12
Стратегия "Казахстан – 2050"
Сильная социальная политика, которая обеспечила общественную стабильность и согласие. Благодаря нашей политике долгосрочных вложений в развитие человеческого потенциала мы сформировали нынешнее талантливое поколение молодежи.
Национальный план 2029
Приоритет 3. Профессионализация государственного аппарата путем перехода на полноценную гибридную модель государственной службы.
В этой связи основными задачами определены внедрение стратегического подхода к подбору кадров, разработка системы горизонтального карьерного продвижения, развитие программ обучения на основе ассессмента, улучшение социального обеспечения государственных служащих, а также усиление защиты их прав. Кроме того, для эффективного управления персоналом государственной службы будет активно внедряться использование цифровых технологий, что позволит повысить прозрачность и оперативность процессов управления.
Уровень удовлетворенности персонала.
13
Стратегия "Казахстан – 2050"
Новая кадровая политика.
Ключевое условие успеха новой экономической политики должно быть подкреплено кадрами. Для этого мы должны: совершенствовать управленческий ресурс, и резервы для этого у нас есть.
Необходимо внедрять современные инструменты менеджмента и принципы корпоративного управления в государственном секторе.
Национальный план 2029
Приоритет 3. Повышение роли банковского кредитования и развитие альтернативных источников финансирования для стимулирования реального сектора и экономической активности, повышение устойчивости корпоративного сектора. Следующим ключевым условием является повышение устойчивости корпоративного сектора.
Для этого необходимо улучшать систему корпоративного управления компаний, качество отчетности и систему аудита, повысить эффективность корпоративного банкротства для своевременного вывода несостоятельных участников, а также обеспечить приоритет залоговых кредиторов в соответствии с международными стандартами.
Рейтинг корпоративного управления.
14
Стратегия "Казахстан – 2050"
1.Экономическая политика нового курса - всеобъемлющий экономический прагматизм на принципах прибыльности, возврата от инвестиций и конкурентоспособности. Всеобъемлющий экономический прагматизм.
Третье. Создание благоприятного инвестиционного климата с целью наращивания экономического потенциала. Прибыльность и возврат от инвестиций.
Национальный план 2029
Темпы реального роста экономики, % относительно прошлого года

2022ж. – 24,5 %, 2023ж. – 25,0 %, 2024ж. – 25,3 %, 2025ж. – 25,5 %, 2026ж. – 26,0 %, 2027ж. – 27,0 %, 2028ж. – 28,0 %, 2029ж. – 29,0 %, 2030ж. – 30 % құрайды" нысаналы индикаторы
Шешімдер қабылдау деңгейінде әйелдердің үлесін арттыру.
12
"Қазақстан–2050" стратегиясы
Қоғамдық тұрақтылық пен келісімді қамтамасыз еткен күшті әлеуметтік саясат.
Біздің адам капиталын дамытудағы ұзақмерзімді салымдар саясатымыздың арқасында қазіргі талантты жас ұрпақты өсірдік
Ұлттық жоспар 2029
3-басымдық. Мемлекеттік қызметтің толыққанды гибридті моделіне көшу арқылы мемлекеттік аппаратты кәсібилендіру.
Осыған байланысты, негізгі міндеттер кадрларды іріктеуге стратегиялық тәсілді енгізу, көлденең мансаптық ілгерілету жүйесін әзірлеу, ассессмент негізінде оқыту бағдарламаларын дамыту, мемлекеттік қызметшілердің әлеуметтік қамсыздандырылуын жақсарту, сондай-ақ олардың құқықтарын қорғауды күшейту болып айқындалды. Бұдан басқа, мемлекеттік қызмет персоналын тиімді басқару үшін цифрлық технологияларды пайдалану белсенді түрде енгізілетін болады, бұл басқару процестерінің ашықтығы мен жеделдігін арттыруға мүмкіндік береді.
Персоналдың қанағаттану деңгейі.
13
"Қазақстан–2050" стратегиясы
Жаңа кадр саясаты.
Жаңа экономикалық саясат табыстылығының басты шарты кадрлар арқылы нығайтылуға тиіс. Бұл үшін біз:
басқарушылық ресурсын жетілдіруге тиіспіз әрі бұл үшін бізде резервтер бар.
Менеждменттің жаңа құралдарын және мемлекеттік сектордағы корпоративтік басқарудың қағидаларын енгізу қажет
Ұлттық жоспар 2029
3-басымдық. Экономиканың нақты секторын және белсенділікті ынталандыру үшін банктік кредиттеудің рөлін арттыру және қаржыландырудың баламалы көздерін дамыту.
Корпоративтік сектордың орнықтылығын арттыру. Келесі негізгі шарттың бірі – корпоративтік сектордың орнықтылығын арттыру.
Ол үшін компаниялардың корпоративтік басқару жүйесін, есептілік сапасы мен аудит жүйесін жақсарту, дәрменсіз қатысушыларды уақтылы шығару үшін корпоративтік банкроттықтың тиімділігін арттыру, сондай-ақ халықаралық стандарттарға сәйкес кепілді кредиторлардың басымдығын қамтамасыз ету қажет.
Корпоративтік басқару рейтингі.
14
"Қазақстан–2050" стратегиясы
Жаңа бағыттың экономикалық саясаты – пайда алу, инвестициялар мен бәсекеге қабілеттіліктен қайтарым алу принципіне негізделген түгел қамтитын экономикалық прагматизм.
Түгел қамтитын экономикалық прагматизм.
Үшінші. Экономикалық әлеуетті арттыру мақсатында қолайлы инвестициялық ахуал құру. Инвестициядан алынатын кірістілік пен қайтарым
Ұлттық жоспар 2029

(2022 – 3,2, 2023 – 5,1, 2024 – 5,3, 2025 – 5,6, 2026 – 6,3, 2027 – 6,9, 2028 – 6,7, 2029 – 6,7)
План развития МЦРИАП РК
Задача: повышение доли ВДС (валовая добавленная стоимость) среднетехнологичных и высокотехнологичных отраслей в общем объеме ВДС
Целевой индикатор темпы реального роста экономики в отрасли информации и связи, % (2023 – 8,5, 2024 – 10,0, 2025 – 9,0, 2026 – 10,1, 2027 – 10,1)
Рентабельность.
15
Стратегия "Казахстан – 2050"
Дальнейшее укрепление государственности и развитие
казахстанской демократии. …
Третье. Предстоит сформировать профессиональный государственный аппарат, для которого в соответствии с провозглашенными мной сегодня принципами служение народу и государству превыше всего…
Особый акцент необходимо сделать на повышении качества государственных услуг.
Национальный план 2029
Индекс накопленного роста производительности труда, 2022=100
(2023 – 104,6, 2024 – 109,0, 2025 – 113,8, 2026 – 120,0, 2027 – 127,0; 2028 – 134,1, 2029 – 141,8)
План развития МЦРИАП РК
Задача: повышение доли ВДС (валовая добавленная стоимость) среднетехнологичных и высокотехнологичных отраслей в общем объеме ВДС
Индикатор индекс накопленного роста производительности труда, 2022=100, % (2023 – 104,6, 2024 – 109,0, 2025 – 113,8, 2026 – 120,0, 2027 – 127,0)
Целевой индикатор - рост производительности труда в отрасли информации и связи, % (2023 – 96,2, 2024 – 104,6, 2025 – 112,8, 2026 – 122,8, 2027 – 133,7)
Концепция цифровой трансформации 2023 – 2029
Ожидаемые результаты к 2029 году:
рост производительности труда в отрасли "Информация и связь" до 34,4 % от уровня 2019 года к 2025 году
Производительность труда на 1 работника производственного персонала (в год не менее).
16
Национальный план 2029
Ключевые национальные индекаторы: валовый приток прямых иностранных инвестиций, млрд долл. США (2022 – 28,2, 2023 – 23,4, 2024 – 24,8, 2025 – 25,1, 2026 – 25,5, 2027 – 25,6, 2028 – 25,7, 2029 – 25,8).
Инвестиции в основной капитал (ИОК), % от ВВП
(2022 – 14,7, 2023 – 14,6, 2024 – 15,0, 2025 – 17,0, 2026 – 18,0, 2027 – 19,0, 2028 – 21,0, 2029 – 23,0)
План развития МЦРИАП РК
Задача: повышение доли ВДС (валовая добавленная стоимость) среднетехнологичных и высокотехнологичных отраслей в общем объеме ВДС
Ключевой национальный индекатор - инвестиции в основной капитал (ИОК), % от ВВП (2023 – 14,6, 2024 – 15,0, 2025 – 17,0, 2026 – 18,0, 2027 – 19,0)
Целевой индикатор - рост инвестиций в основной капитал в отрасли информации и связь, млрд. тг. (2023 – 463,4, 2024 – 480,0, 2025 – 590,0, 2026 – 710,0, 2027 – 850,0)
Концепция инвестиционной политики до 2029 года

Экономиканың нақты өсу қарқыны, өткен жылмен салыстырғанда % (2022– 3,2, 2023 – 5,1, 2024 – 5,3, 2025– 5,6, 2026– 6,3, 2027 – 6,9, 2028– 6,7, 2029– 6,7)
ҚР ЦДИАӨМ даму жоспары
Міндет:
жалпы қосылған құнның (ЖҚҚ) жалпы көлемінде орта технологиялы және жоғары технологиялы салаларының ЖҚҚ үлесін арттыру
"Ақпарат және байланыс саласында экономиканың нақты өсу қарқыны, % (2023 – 8,5, 2024 – 10,0, 2025 – 9,0, 2026 – 10,1, 2027 – 10,1)" нысаналы индикаторы
Рентабельділік.
15
"Қазақстан– 2050" стратегиясы
Мемлекеттілікті одан әрі нығайту және
қазақстандық демократияны дамыту.
Үшінші. Мен бүгін жариялаған қағидаларға сәйкес халыққа және мемлекетке қызмет етуді барлығынан жоғары қоятын кәсіпқой мемлекеттік аппарат қалыптастыру міндеті тұр...
Ерекше назарды мемлекеттік қызмет көрсетудің сапасын арттыруға аудару қажет.
Ұлттық жоспар 2029
Еңбек өнімділігінің жинақталған өсу индексі, 2022=100
(2023 – 104,6, 2024 – 109,0, 2025 – 113,8, 2026 – 120,0, 2027 – 127,0; 2028 – 134,1, 2029 – 141,8)
ҚР ЦДИАӨМ даму жоспары
Міндет:
жалпы қосылған құнның (ЖҚҚ) жалпы көлемінде орта технологиялы және жоғары технологиялы салаларының ЖҚҚ үлесін арттыру
"Еңбек өнімділігінің жинақталған өсу индексі, 2022=100, % (2023 – 104,6, 2024 – 109,0, 2025 – 113,8, 2026 – 120,0, 2027 – 127,0)" индикаторы.
Ақпарат және байланыс саласында еңбек өнімділігінің өсуі, % (2023 – 96,2, 2024 – 104,6, 2025 – 112,8, 2026 – 122,8, 2027 – 133,7)" нысаналы индикаторы
2023 – 2029 жылдарға арналған Цифрлық трансформация тұжырымдамасы
2019 жылғы деңгейден 2025 жылға қарай "Ақпарат және байланыс" саласындағы еңбек өнімділігінің 34,4 % дейін өсуі.
Өндірістік персоналдың 1 қызметкеріне шыққандағы еңбек өнімділігі (жылына кемінде).
16
Ұлттық жоспар 2029
Негізгі ұлттық индикаторлар:
тікелей шетелдік инвестициялардың жалпы ағыны, млрд АҚШ долл.
(2022 – 28,2, 2023 – 23,4, 2024 – 24,8, 2025 – 25,1, 2026 – 25,5, 2027 – 25,6, 2028 – 25,7, 2029 – 25,8).
Негізгі капиталға инвестициялар (НКИ), ЖІӨ-ден %,
(2022 – 14,7, 2023 – 14,6, 2024 – 15,0, 2025 – 17,0, 2026 – 18,0, 2027 – 19,0, 2028 – 21,0, 2029 – 23,0)
ҚР ЦДИАӨМ даму жоспары
Міндет:
"Жалпы қосылған құнның (ЖҚҚ) жалпы көлемінде орта технологиялы және жоғары технологиялы салаларының ЖҚҚ үлесін арттыру"
Түйінді ұлттық индикатор
Негізгі капиталға инвестициялар (НКИ), ЖІӨ-ден %,
(2023 – 14,6, 2024 – 15,0, 2025 – 17,0, 2026 – 18,0, 2027 – 19,0)
"Ақпарат және байланыс саласында негізгі капиталға инвестициялардың өсуі, млрд. тг.
(2023 – 463,4, 2024 – 480,0, 2025 – 590,0, 2026 – 710,0, 2027 – 850,0)
нысаналы индикаторы
2029 жылға дейінгі инвестициялық саясатының тұжырымдамасы

ИОК, трлн тенге (2023 – 17,6, 2024 – 21,3, 2025 – 26,2, 2026 – 31,5, 2027 – 38,6, 2028 – 47,6, 2029 – 58,4)
Объем собственных инвестиций в основной. капитал.
17
Национальный план 2029
Объем экспорта IT-продуктов и услуг, млн долл. США
(2022 – 337, 2023 –529,1, 2024 – 700, 2025 – 1 000, 2026 – 1 200, 2027 – 1 400, 2028 – 1 600, 2029 – 1 800)
План развития МЦРИАП РК
Цель: увеличение экспорта IT-продуктов и услуг, млн тенге (2023 – 106, 2024 – 100)
Ключевой национальный индикатор объем экспорта IT-продуктов и услуг, млн долл США (2024 – 700, 2025 – 1 000, 2026 – 1 200, 2027 – 1 400)
Концепция цифровой трансформации 2023 – 2029
Объем экспорта ИТ-продуктов и услуг (2023 – 84 млрд.тг., 2024 – 147 млрд. тг., 2025 – 210 млрд.тг., 2026 – 250 млрд. тг., 2027 – 300 млрд. тг., 2028 – 500 млрд.тг., 2029 – 700 млрд.тг.)
Количество используемых IT-решений общества зарубежными странами и организациями.
________________________________

НКИ, трлн теңге (2023 – 17,6, 2024 – 21,3, 2025 – 26,2, 2026 – 31,5, 2027 – 38,6, 2028 – 47,6, 2029 – 58,4)
Негізгі капиталға меншікті инвестициялардың көлемі.
17
Ұлттық жоспар 2029
IT өнімдері мен қызметтері экспортының көлемі, млн. АҚШ доллары (2022 – 337, 2023 –529,1, 2024 – 700, 2025 – 1 000, 2026 – 1 200, 2027 – 1 400, 2028 – 1 600, 2029 – 1 800)
ҚР ЦДИАӨМ даму жоспары
Мақсат:
IT өнімдері мен қызметтері экспортын ұлғайту,
млн теңге (2023 – 106, 2024 – 100)
Түйінді ұлттық индикатор
IT өнімдері мен қызметтері экспортының көлемі, млн. АҚШ доллары
(2024 – 700, 2025 – 1 000, 2026 – 1 200, 2027 – 1 400)
2023 – 2029 жылдарға арналған Цифрлық трансформация тұжырымдамасы
АТ-өнімдері мен қызметтерінің экспорт көлемі (2023 – 84 млрд. тг., 2024 – 147 млрд. тг., 2025 – 210 млрд. тг., 2026 – 250 млрд. тг., 2027 – 300 млрд. тг., 2028 – 500 млрд. тг., 2029 – 700 млрд. тг.)
Қоғамның шет елдер мен ұйымдар пайдаланатын IT-шешімдерінің саны