Об утверждении справочника по наилучшим доступным техникам "Мониторинг эмиссий загрязняющих веществ в атмосферный воздух и водные объекты"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 июня 2025 года № 447
В соответствии с пунктом 6 статьи 113 Экологического кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТAНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый справочник по наилучшим доступным техникам "Мониторинг эмиссий загрязняющих веществ в атмосферный воздух и водные объекты".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 июня 2025 года № 447
Справочник
по наилучшим доступным техникам "Мониторинг эмиссий загрязняющих веществ в атмосферный воздух и водные объекты"
Оглавление
Оглавление
Список рисунков
Список таблиц
Глоссарий
Предисловие
Область применения
Принципы применения
1. Общая информация
1.1. Задачи мониторинга
1.2. Виды мониторинга
1.3. Общие подходы к выбору подходящего режима мониторинга
1.3.1. Подход, основанный на определении риска
1.3.2. Методы измерений при контроле выбросов
1.4. Обеспечение качества данных
1.5. Учет условий измерений при нормальном эксплуатационном режиме и при отличных от нормальной эксплуатационной нагрузки
1.6. Правовая основа для контроля промышленных выбросов
2. Методология определения наилучших доступных техник
2.1. Детерминация, принципы подбора
2.2. Критерии отнесения техник к НДТ
2.3. Экономические аспекты внедрения НДТ по мониторингу эмиссий
2.3.1. Подходы к экономической оценке НДТ
2.3.2. Способы экономической оценки НДТ
2.3.3. Инвестиционная обоснованность затрат
3. Применяемые процессы: технологические, технические решения, используемые в настоящее время
3.1. Производственный экологический контроль на предприятиях по добыче нефти и газа
3.2. Производственный экологический контроль на предприятиях по переработке нефти и газа
3.3. Особенности производственного экологического контроля на предприятиях горнометаллургического комплекса
3.3.1. Производственный экологический контроль на объектах черной металлургии с учетом добычи
3.3.2. Производственный экологический контроль на объектах цветной металлургии с учетом добычи
3.4. Производственный экологический контроль на объектах энергетики
3.5. Производственный экологический контроль в производстве цемента и извести
3.6. Производственный экологический контроль в производстве продуктов химической промышленности
3.7. Производственный экологический контроль иных отраслей

Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Атмосфералық ауаға және су объектілеріне ластағыш заттар эмиссияларының мониторингі" анықтамалығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 16 маусымдағы № 447 қаулысы
Қазақстан Республикасының Экология кодексі 113-бабының 6-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚAУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Атмосфералық ауаға және су объектілеріне ластағыш заттар эмиссияларының мониторингі" анықтамалығы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 16 маусымдағы
№ 447 қаулысымен
бекітілген
Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Атмосфералық ауаға және су объектілеріне ластағыш заттар эмиссияларының мониторингі" анықтамалығы
Мазмұны
Мазмұны
Суреттер тізімі
Кестелер тізімі
Глоссарий
Алғысөз
Қолданылу саласы
Қолданылу қағидаттары
1. Жалпы ақпарат
1.1. Мониторингтің анықтамасы және міндеттері
1.2. Мониторинг түрлері
1.3. Тиісті мониторинг режимін таңдаудың жалпы тәсілдері
1.3.1. Тәуекелді анықтауға негізделген тәсіл
1.3.2. Шығарындыларды бақылау кезіндегі өлшеу әдістері
1.4. Деректердің сапасын қамтамасыз ету
1.5. Қалыпты жұмыс режимі кезінде және қалыпты жұмыс жүктемесінен өзгеше өлшеу шарттарын есепке алу
1.6. Өнеркәсіптік шығарындыларды бақылудың құқықтық негізі
2. Ең үздік қолжетімді техникаларды анықтау әдіснамасы
2.1. Детерминация, іріктеу қағидаттары
2.2. Техникаларды ЕҚТ-ға жатқызу өлшемшарттары
2.3. Эмиссиялар мониторингі бойынша ЕҚТ ендірудің экономикалық аспектілері
2.3.1. ЕҚТ экономикалық бағалау тәсілдері
2.3.2. ЕҚТ-ны экономикалық бағалау тәсілдері
2.3.3. Шығындардың инвестициялық негізділігі
3. Қолданылатын процестер: қазіргі уақытта қолданылатын технологиялық, техникалық шешімдер
3.1. Мұнай және газ өндіру кәсіпорындарындағы өндірістік экологиялық бақылау
3.2. Мұнай және газ өңдеу кәсіпорындарындағы өндірістік экологиялық бақылау
3.3. Тау кен металлургия кешені кәсіпорындарындағы өндірістік экологиялық бақылаудың ерекшеліктері
3.3.1. Өндіруді ескере отырып, қара металлургия объектілеріндегі өндірістік экологиялық бақылау
3.3.2. Өндіруді ескере отырып, түсті металлургия объектілеріндегі өндірістік экологиялық бақылау
3.4. Энергетика объектілеріндегі өндірістік экологиялық бақылау
3.5. Цемент және әк өндірісіндегі өндірістік экологиялық бақылау
3.6. Химия өнеркәсібі өнімдерін өндірудегі өндірістік экологиялық бақылау

3.8. Основные выводы
4. Общие наилучшие доступные техники для предотвращения и/или сокращения эмиссий и потребления ресурсов
4.1. Мониторинг выбросов загрязняющих веществ в атмосферу
4.1.1. Периодические измерения выбросов
4.1.2. Анализ проб отработанного газа
4.1.3. Косвенные методы
4.1.4. Периодические измерения неорганизованных выбросов
4.1.5. Другие методы
4.2. Мониторинг сбросов загрязняющих веществ в водные объекты
4.2.1. Периодические измерения загрязняющих веществ в сбросах
4.2.2. Анализ проб воды
4.2.3. Косвенные методы
4.3. Биомониторинг
4.4. Мониторинг запахов
4.4.1. Метод динамической ольфактометрии
4.4.2. Метод сетки
4.4.3. Метод шлейфа
4.5. Автоматизированная система управления технологическими процессами
4.6. Автоматизированная система контроля и учета энергоресурсов
5. Техники, которые рассматриваются при выборе наилучших доступных техник
5.1. Автоматизированная система мониторинга эмиссий на стационарных организованных источниках выбросов
5.1.1. Типы автоматизированных систем мониторинга
5.1.2. Техники мониторинга и определения содержания компонентов в газовоздушной смеси выбросов
5.1.3. Техники для мониторинга и определения содержания взвешенных твердых частиц
5.1.4. Техники для мониторинга и определения параметров отходящих газов
5.2. Автоматический мониторинг и контроль качества выбросов в атмосферный воздух
5.2.1. Автоматический мониторинг и контроль качества выбросов в атмосферный воздух на границе области воздействия
5.2.2. Технические решения для непрерывного мониторинга качества атмосферного воздуха
5.3. Мониторинг выбросов на факельных установках
5.3.1. Оптические расходомеры для контроля расхода факельных газов
5.3.2 Ультразвуковые расходомеры факельного и попутного газа
5.3.3. Иные расходомеры для контроля расхода факельного газа
5.3.4. Подфакельные наблюдения
5.4. Автоматизированная система мониторинга сбросов загрязняющих веществ
5.4.1. Автоматизированные измерительные устройства для определения физических параметров воды
5.4.2. Автоматизированные системы учета воды – определение качественных показателей воды
5.5. Дистанционные методы измерения
5.5.1. Оптическое дистанционное зондирование
5.5.2. Другие методы дистанционного измерения
6. Заключение, содержащее выводы по наилучшим доступным техникам
6.1. Общие НДТ
6.2. Непрерывный мониторинг выбросов в атмосферный воздух
6.3. Непрерывный мониторинг сбросов в водные объекты

3.8. Негізгі тұжырымдар
4. Эмиссиялар мен ресурстарды тұтынудың алдын алуға және/немесе азайтуға арналған жалпы ең үздік қолжетімді техникалар
4.1. Атмосфераға ластағыш заттар шығарындыларының мониторингі
4.1.1. Шығарындыларды мерзімді өлшеу
4.1.2. Пайдаланылған газ сынамаларын талдау
4.1.3. Жанама әдістер
4.1.4. Ұйымдастырылмаған шығарындыларды мерзімді өлшеу
4.1.5. Басқа да әдістер
4.2. Су объектілеріне ластағыш заттар төгінділерінің мониторингі
4.2.1. Шығарындылардағы ластағыш заттарды мерзімді өлшеу
4.2.2. Су сынамаларын талдау
4.2.3. Жанама әдістер
4.3. Биомониторинг
4.4. Иістер мониторингі
4.4.1. Динамикалық ольфактометрия әдісі
4.4.2. Тор әдісі
4.4.3. Шлейф әдісі
4.5. Технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйесі
4.6. Энергия ресурстарын бақылау мен есепке алудың автоматтандырылған жүйесі
5. Ең үздік қолжетімді әдістерді таңдау кезінде қарастырылатын техникалар            5.1. Стационарлық ұйымдасқан шығарындылар көздеріндегі эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйесі
5.1.1. Мониторингтің автоматтандырылған жүйелерінің типтері
5.1.2. Шығарындылардың газ-ауа қоспасындағы компоненттердің құрамын мониторингтеу және айқындау техникалары
5.1.3. Қатты қалқыма бөлшектердің құрамын мониторингтеуге және айқындауға арналған техникалар
5.1.4. Шығатын газдардың параметрлерін мониторингтеуге және айқындауға арналған техникалар
5.2 Атмосфералық ауаға шығарындылардың сапасын автоматты түрде мониторингтеу және бақылау
5.2.1. Әсер ету аймағының шекарасындағы атмосфералық ауаға шығарындылардың сапасын автоматты түрде мониторингілеу және бақылау
5.2.2. Атмосфералық ауа сапасының шығарындыларын үздіксіз мониторингтеуге арналған техникалық шешімдер
5.3. Алау қондырғыларындағы шығарындыларды мониторингтеу
5.3.1. Алау газдарының шығынын бақылауға арналған оптикалық шығын өлшегіштер      5.3.2. Алау және ілеспе газдың ультрадыбыстық шығын өлшегіштері
5.3.3. Алау газының шығынын бақылауға арналған өзге де шығын өлшегіштер
5.3.4. Алау астында бақылау
5.4. Ластағыш заттардың төгінділерін бақылаудың автоматтандырылған жүйесі
5.4.1. Судың физикалық параметрлерін анықтауға арналған автоматтандырылған өлшеу құрылғылары
5.4.2. Суды есепке алудың автоматтандырылған жүйелері – судың сапалық көрсеткіштерін анықтау
5.5. Қашықтан өлшеу әдістері
5.5.1. Оптикалық қашықтан зондтау
5.5.2. Қашықтан өлшеудің басқа әдістері
6. Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша тұжырымдарды қамтитын қорытынды
6.1. Жалпы ЕҚТ
6.2. Атмосфералық ауаға шығарындыларды үздіксіз мониторингтеу
6.3. Су объектілеріне төгінділерді үздіксіз мониторингтеу

6.4. Требования по ремедиации
7. Перспективные техники
7.1. Комплексная система мониторинга с использованием искусственного интеллекта (комбинация системы непрерывного мониторинга выбросов с системой прогнозного мониторинга выбросов (PEMS), интегрированных с системой управления технологическим процессом, а возможно и с системой мониторинга воды)
7.2. Технология гиперспектральной визуализации газового облака (Gas Cloud Imaging)
8. Дополнительные комментарии и рекомендации
Библиография
Список рисунков
Рисунок 1.1.
Режим мониторинга в зависимости от риска превышения НДВ
Рисунок 1.2.
Примеры того, как уровни выбросов могут меняться с течением времени
Рисунок 2.1.
Этапы оценки экономической эффективности внедрения и эксплуатации техники
Рисунок 3.1.
Отображение данных о качестве атмосферного воздуха на границе СЗЗ ПАЗ на LED экране в центре г. Павлодар
Рисунок 3.2.
Динамика изменения отраслевых выбросов, тыс. тонн
Рисунок 3.3.
Структура выбросов по зонам энергоснабжения
Рисунок 3.4.
Структура топливосжигающих установок по мощности и виду топлива
Рисунок 3.5.
Концентрация азота (II) оксида и азота (IV) диоксида, мг/Нм3
Рисунок 3.6.
Концентрация пыли неорганической, содержащей двуокись кремния в %: менее 20 и 70-20; мг/Нм3
Рисунок 3.7.
Концентрация серы диоксида, мг/Нм3
Рисунок 3.8.
Средняя концентрация маркерных загрязняющих веществ, мг/м3
Рисунок 3.9.
Статус внедрения АСМ операторами объектов
Рисунок 4.1.
Элементарный анализатор
Рисунок 4.2.
Пример оптико-эмиссионного спектрометра с индуктивно связанной плазмой
Рисунок 4.3.
Пример тестового набора со спектрофотометром
Рисунок 4.4.
Типовая схема АСКУЭ с организацией автоматического опроса счетчиков локальным центром сбора и обработки данных
Рисунок 5.1.
Принципиальная схема автоматической системы мониторинга выбросов в атмосферу
Рисунок 5.2.
Принципиальная схема автоматической системы мониторинга выбросов в атмосферу
Рисунок 5.3.
Функциональная схема автоматической системы контроля выбросов
Рисунок 5.4.
Пример устройства для экстрактивного отбора проб
Рисунок 5.5.
Классификация газоаналитических измерительных каналов
Рисунок 5.6.
АСМ экстрактивного типа
Рисунок 5.7.
Пример исполнения блока-контейнера
Рисунок 5.8.
Схема экстрактивного газоаналитического ИК АСМ с разбавлением пробы
Рисунок 5.9.
Схема экстрактивного газоаналитического ИК АСМ с удалением влаги из пробы (типа "холодный/сухой")
Рисунок 5.10.
Схема экстрактивного газоаналитического ИК АСМ 2 без разбавления пробы – "горячий/влажный" анализ
Рисунок 5.11.
АСМ неэкстрактивного типа с измерением в точке
Рисунок 5.12.
Вариант исполнения однолучевого неэкстрактивного газоаналитического ИК АСМ

6.4. Ремедиация талаптары
7. Перспективалы техникалар
7.1. Жасанды интеллектті қолданатын кешенді мониторинг жүйесі (шығарындыларды үздіксіз мониторингтеу жүйесін технологиялық процесті басқару жүйесімен, тіпті суды мониторингтеу жүйесімен біріктірілген шығарындыларды болжамды мониторингтеу жүйесімен (РEMS) қиытыру
7.2. Газ бұлтын гиперспектральды бейнелеу технологиясы (Gas Cloud Imaging)
8. Қосымша түсініктемелер мен ұсынымдар
Библиография
Суреттер тізімі
1.1-сурет.
РШН асып кету тәуекеліне байланысты мониторинг режимі
1.2-сурет.
Уақыт өте келе шығарындылар деңгейінің өзгеру мүмкіндігіне мысалдар
2.1-сурет.
Техниканы ендіру мен пайдаланудың экономикалық тиімділігін бағалау кезеңдері
3.1-сурет.
Павлодар қаласының орталығындағы LED экранда ПАЗ СҚА шекарасында атмосфералық ауаның сапасы туралы деректерді көрсету
3.2-сурет.
Салалық шығарындылардың өзгеру динамикасы, мың тонна
3.3-сурет.
Энергиямен жабдықтау аймақтары бойынша шығарындылардың құрылымы
3.4-сурет.
Қуаты және отын түрі бойынша отын жағатын қондырғылар құрылымы
3.5-сурет.
Азот (II) оксидінің және азот (IV) диоксидінің концентрациясы, мг/Нм3
3.6-сурет.
Құрамында кремний қостотығы бар бейорганикалық тозаңның концентрациясы %-да: 20-дан кем және 70-20; мг/Нм3
3.7-сурет.
Күкірт диоксидінің концентрациясы, мг/Нм3
3.8-сурет.
Маркерлік ластағыш заттардың орташа концентрациясы, мг/м3
3.9-сурет.
Объектілер операторларының МАЖ ендіру мәртебесі
4.1-сурет.
Қарапайым талдағыш
4.2-сурет.
Индуктивті байланысқан плазмалық оптикалық-эмиссиялық спектрометрдің үлгісі
4.3-сурет.
Спектрофотометрі бар тестілеу жиынтығының үлгісі
4.4-сурет.
Есептегіштерге автоматты сауалнама жүргізуді жергілікті деректерді жинау және өңдеу орталығын ұйымдастыру арқылы ЭБЕАЖ үлгілік схемасы
5.1-сурет.
Атмосфераға шығарындыларды автоматты мониторингтеу жүйесінің негізгі схемасы
5.2-сурет.
Атмосфераға шығарындыларды автоматты мониторингтеу жүйесінің негізгі схемасы
5.3-сурет.
Шығарындыларды автоматты бақылау жүйесінің функционалдық схемасы
5.4-сурет.
Экстрактивті сынама алу құрылғысының үлгісі
5.5-сурет.
Газ талдағыш өлшеу арналарының жіктелуі
5.6-сурет.
МАЖ экстрактивті типі
5.7-сурет.
Блок-контейнерді орындау үлгісі
5.8-сурет.
Сынаманы сұйылту арқылы экстрактивті газ талдағыш МАЖ ӨА схемасы
5.9-сурет.
Сынамадан ылғалды алып тастайтын ("суық/құрғақ" типіндегі) экстрактивті газ талдағыш МАЖ ӨА схемасы
5.10-сурет.
Сынаманы сұйылтпай экстрактивті газ талдағыш МАЖ ӨА 2 схемасы – "ыстық/ылғалды" талдау
5.11-сурет.
Нүктелік өлшеумен экстрактивті емес типтегі МАЖ
5.12-сурет.
Бір сәулелі экстрактивті емес газ талдағыш МАЖ ӨА орындау нұсқасы

Рисунок 5.13.
АСМ неэкстративного типа с измерением в сечении (вариант с двумя лучами)
Рисунок 5.14.
Электромагнетические спектры для измерения концентраций при АСМ
Рисунок 5.15.
Оптический метод измерения взвешенных частиц
Рисунок 5.16.
Применение ультразвука для непрерывного мониторинга в отходящих газах
Рисунок 5.17.
Схема "Трубка Пито"
Рисунок 5.18.
Измерение скорости потока и расхода корреляционным методом
Рисунок 5.19.
Технологическая схема стационарного поста
Рисунок 5.20.
Технологическая схема недисперсионного ультрафиолетового анализатора
Рисунок 5.21.
Технологическая схема работы анализатора
Рисунок 5.22.
Технологическая схема газового хроматографа
Рисунок 5.23.
Технологическая схема нерассеивающего инфракрасного анализатора
Рисунок 5.24.
Технологическая схема электрохимического анализатора
Рисунок 5.25.
Технологическая схема оптического расходомера
Рисунок 5.26.
Технологическая схема ультразвукового расходомера время-импульсного метода
Рисунок 5.27.
Технологическая схема ультразвукового расходомера фазного метода
Рисунок 5.28.
Технологическая схема термального-массового расходомера
Рисунок 5.29.
Принцип действия ультразвукового прибора учета воды
Рисунок 5.30.
Принцип действия электромагнитного прибора учета воды
Рисунок 5.31.
Принцип действия прибора учета воды с использованием механических счетчиков и импульсного выхода
Рисунок 5.32.
Принцип действия датчиков измерения водородного показателя (рН) вод
Рисунок 5.33.
Магнитное поле при срабатывании в процессе проточного анализа
Рисунок 5.34.
Принцип действия оптических турбидиметров (фотометр)
Рисунок 5.35.
Пример универсального многопараметрического датчика
Рисунок 7.1.
Возможная схема комбинации ACM и PEMS
Рисунок 7.2.
Мировой рынок PEMS
Рисунок 7.3.
Принцип работы CGI камер
Список таблиц
Таблица 1.1.
Факторы и уровни рисков
Таблица 1.2.
Основные характеристики прямых измерений при периодическом контроле и непрерывном мониторинге с помощью АСМ
Таблица 2.1.
Ориентировочные справочные значения осуществимости инвестиций в охрану окружающей среды
Таблица 2.2.
Анализ мирового рынка мониторинга
Таблица 2.3.
Стоимость систем АСМ
Таблица 2.4.
Затраты на внедрение и эксплуатацию АСМ
Таблица 3.1.
Выбросы отдельных отраслей в 2022 г, kt
Таблица 3.2.
Выбросы маркерных веществ по аудируемым предприятиям
Таблица 3.3.
Масса сбросов маркерных веществ от ряда предприятий, включенных в экспертную оценку, т/год
Таблица 3.4.
Распределение выбросов по видам источников
Таблица 3.5.
Сведения об объемах инструментальных замеров на предприятиях алюминиевой промышленности Республики Казахстан

5.13-сурет.
Көлденең қимада өлшенетін экстрактивті емес МАЖ (екі сәулелі нұсқа)
5.14-сурет.
МАЖ-да концентрацияларды өлшеуге арналған электромагниттік спектрлер
5.15-сурет.
Қалқыма бөлшектерді өлшеудің оптикалық әдісі
5.16-сурет.
Шығатын газдарды үздіксіз мониторингтеу үшін ультрадыбысты қолдану
5.17-сурет.
"Пито түтігі" схемасы
5.18-сурет.
Ағын жылдамдығы мен шығынын корреляциялық әдіспен өлшеу
5.19-сурет.
Стационарлық бекеттің технологиялық схемасы
5.20-сурет.
Дисперсиялық емес ультракүлгін талдағыштың технологиялық схемасы
5.21-сурет.
Талдағыш жұмысының технологиялық схемасы
5.22-сурет.
Газ хроматографының технологиялық схемасы
5.23-сурет.
Шашырамайтын инфрақызыл талдағыштың технологиялық схемасы
5.24-сурет.
Электрохимиялық талдағыштың технологиялық схемасы
5.25-сурет.
Оптикалық шығын өлшегіштің технологиялық схемасы
5.26-сурет.
Уақыт-импульстік әдіс ультрадыбыстық шығын өлшегішінің
технологиялық схемасы
5.27-сурет.
Фазалық әдістің ультрадыбыстық шығын өлшегішінің
технологиялық схемасы
5.28-сурет.
Термалды-массалық шығын өлшегіштің технологиялық схемасы
5.29-сурет.
Ультрадыбыстық суды есептеу құралының іс-қимыл қағидаты
5.30-сурет.
Суды есепке алу электромагниттік құралының іс-қимыл қағидаты
5.31-сурет.
Механикалық есептегіштер мен импульстік шығуды қолдана отырып, суды есептеу құралының іс-қимыл қағидаты
5.32-сурет.
Судың сутегі көрсеткішін (рН) өлшеу датчиктерінің іс-қимыл қағидаты
5.33-сурет.
Ағындық талдау процесінде іске қосылған кездегі магнит өрісі
5.34-сурет.
Оптикалық турбидиметрлердің (фотометр) іс-қимыл қағидаты
5.35-сурет.
Әмбебап көп параметрлі датчиктің мысалы
7.1-сурет.
МАЖ және PEMS комбинациясының ықтимал схемасы
7.2-сурет.
PEMS әлемдік нарығы
7.3-сурет.
CGI камераларының жұмыс қағидаты
Кестелер тізімі
1.1-кесте.
Тәуекел факторлары және деңгейлері
1.2-кесте.
MАЖ көмегімен кезеңді және үздіксіз мониторинг кезінде тікелей өлшеудің негізгі сипаттамалары
2.1-кесте.
Қоршаған ортаны қорғауға инвестициялардың жүзеге асырылуының болжамды анықтамалық мәндері
2.2-кесте.
Әлемдік мониторинг нарығын талдау
2.3-кесте.
МАЖ жүйелерінің құны
2.4-кесте.
МАЖ енгізу және пайдалану шығындары
3.1-кесте.
2022 жылы жекелеген салалардың шығарындылары, kt
3.2-кесте.
Аудиттелетін кәсіпорындар бойынша маркерлік заттардың шығарындылары
3.3-кесте.
Сараптамалық бағалауға енгізілген бірқатар кәсіпорындардан маркерлік заттардың төгінділерінің массасы, т/жыл
3.4-кесте.
Шығарындыларды көздердің түрлері бойынша бөлу
3.5-кесте.
Қазақстан Республикасының алюминий өнеркәсібі кәсіпорындарындағы аспаптық өлшеулер көлемі туралы мәліметтер

Таблица 3.6.
Влияние топливосжигающих установок на различные компоненты окружающей среды
Таблица 3.7.
Концентрация маркерных загрязняющих веществ
Таблица 3.8.
Валовые выбросы загрязняющих веществ в атмосферу
Таблица 3.9.
Валовые сбросы загрязняющих веществ
Таблица 5.1.
Сравнительная таблица основных характеристик непрерывных и периодических измерений
Таблица 5.2.
Основные различия между АСМ экстрактивного и неэкстрактивного типа
Таблица 5.3.
Методы сертифицированной АСМ для наиболее распространенных загрязнителей воздуха
Таблица 5.4.
Основные загрязняющие вещества и их источники
Таблица 6.1.
Базовые условия для содержания кислорода по типам установок
Глоссарий
Настоящий глоссарий предназначен для облегчения понимания информации, содержащейся в настоящем справочнике по наилучшим доступным техникам "Мониторинг эмиссий загрязняющих веществ в атмосферный воздух и водные объекты".
Глоссарий представлен следующими разделами:
термины и их определения;
аббревиатуры и их расшифровка;
химические формулы;
единицы измерения.
Термины и их определения
В настоящем справочнике по НДТ используются термины и их определения в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан и справочниками по НДТ отраслей экономики, а также следующие термины:
автоматизированная система мониторинга эмиссий в окружающую среду
автоматизированная система производственного экологического мониторинга, отслеживающая показатели эмиссий в окружающую среду на основных стационарных источниках эмиссий, которая обеспечивает передачу данных в информационную систему мониторинга эмиссий в окружающую среду в режиме реального времени в соответствии с Правилами ведения автоматизированной системы мониторинга эмиссий в окружающую среду при проведении производственного экологического контроля, утвержденными уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, утвержденными приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 июня 2021 года № 208 (далее – [33]);
бенчмаркинг
отраслевой сравнительный анализ;
выброс загрязняющих веществ
поступление загрязняющих веществ в атмосферный воздух от источников выброса;
мониторинг
систематическое наблюдение за изменениями определенной химической или физической характеристики выбросов, сбросов, потребления, эквивалентных параметров или технических мер и т.д.;
непрерывные измерения
круглосуточные измерения, допускающие перерывы для проведения ремонтных работ, пусконаладочных, поверочных, калибровочных работ, устранения дефектов;
нештатное отключение автоматизированной системы мониторинга эмиссий
случаи остановки по причине неисправности, сбоев, отказа и отклонения в работе или нарушения целостности автоматизированной системы мониторинга в целом или ее элементов, либо технологического оборудования, где техника установлена;
нормативы эмиссий
совокупность предельных количественных и качественных показателей эмиссий, устанавливаемых в экологическом разрешении, к которым относятся:

3.6-кесте.
Отын жағатын қондырғылардың қоршаған ортаның әртүрлі компоненттеріне әсері
3.7-кесте.
Маркерлік ластағыш заттардың концентрациясы
3.8-кесте.
Атмосфераға ластағыш заттардың жалпы шығарындылары
3.9-кесте.
Ластағыш заттардың жалпы төгінділері
5.1-кесте.
Үздіксіз және мерзімді өлшеулердің негізгі сипаттамаларының салыстырмалы кестесі
5.2-кесте.
Экстрактивті және экстрактивті емес типтегі МАЖ арасындағы негізгі айырмашылықтар
5.3-кесте.
Ең көп таралған ауаны ластағыш заттарға арналған сертификатталған МАЖ әдістері
5.4-кесте.
Негізгі ластағыш заттар және олардың көздері
6.1-кесте.
Қондырғылардың түрлері бойынша оттегі құрамының базалық шарттары
Глоссарий
Осы глоссарий осы ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Атмосфералық ауаға және су объектілеріне ластағыш заттар эмиссияларының мониторингі" анықтамалығында қамтылған ақпаратты түсінуді жеңілдетуге арналған.
Глоссарийде мына бөлімдер бар:
терминдер мен олардың анықтамалары;
аббревиатуралар мен олардың толық жазылуы;
химиялық формулалар;
өлшем бірліктері.
Терминдер мен олардың анықтамалары
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықта Қазақстан Республикасының экология заңнамасына және экономика салаларындағы ЕҚТ бойынша анықтамалықтарға сәйкес мынадай терминдер мен олардың анықтамалары пайдаланылады:
қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйесі
эмиссиялардың негізгі стационарлық көздеріндегі қоршаған ортаға эмиссиялар көрсеткіштерін қадағалайтын, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен, Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 22 маусымдағы № 208 бұйрығымен [33] бекітілген өндірістік экологиялық бақылау жүргізу кезінде қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйесін жүргізу қағидаларына сәйкес нақты уақыт режимінде қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің ақпараттық жүйесіне деректер беруді қамтамасыз ететін өндірістік экологиялық мониторингтің автоматтандырылған жүйесі;
бенчмаркинг
салалық салыстырмалы талдау;
ластағыш заттар шығарындысы
шығарынды көздерінен атмосфералық ауаға ластағыш заттардың түсуі;
мониторинг
шығарындылардың, төгінділердің, тұтынудың, баламалы параметрлердің немесе техникалық шаралардың және т. б. белгілі бір химиялық немесе физикалық сипаттамаларының өзгеруін жүйелі түрде бақылау;
үзіліссіз өлшеу
жөндеу жұмыстарын жүргізу, ақауларды жою, іске қосу-баптау, тексеру, калибрлеу жұмыстарын жүргізу, ақауларды жою үшін рұқсат етілген үзілістерді тәулік бойы өлшеу;
эмиссия мониторингінің автоматтандырылған жүйесін штаттан тыс ажырату
ақаулық, іркіліс, істен шығу және жұмыстағы ауытқу немесе мониторингтің автоматтандырылған жүйесі бүтіндігінің немесе оның элементтерінің, не техника орнатылған технологиялық жабдықтың бұзылу себебі бойынша тоқтау жағдайлары;
эмиссиялар нормативтері
экологиялық рұқсатта белгіленетін эмиссиялардың шекті сандық және сапалық көрсеткіштерінің жиынтығы, оларға мыналар жатады:

1) нормативы допустимых выбросов;
2) нормативы допустимых сбросов;
плановое отключение автоматизированной системы мониторинга эмиссии
случаи остановки средств измерений на техническое обслуживание согласно технической документации оборудования и плану технического обслуживания или ремонтных работ источника выбросов, на котором установлена АСМ, остановка технологического процесса предприятий;
прямые измерения
конкретное количественное определение выбрасываемых соединений в источнике;
источник выброса
сооружение, техническое устройство, оборудование, установка, площадка, транспортное или иное передвижное средство, в процессе эксплуатации которых происходит поступление загрязняющих веществ в атмосферный воздух;
источник сброса
сооружение, техническое устройство, оборудование, которые выделяют из водовыпусков загрязняющие вещества;
измерительный канал АСМ
конструктивно или функционально выделяемая часть АСМ, выполняющая законченную функцию от восприятия измеряемой величины до получения результата ее измерений: включает в себя датчик или анализатор, контролер (при необходимости) и пробоотборную систему (при необходимости);
газоанализатор (анализатор газа)
прибор для определения качественного и количественного химического состава газовой среды;
газоанализатор неэкстрактивного типа
тип газоанализатора, производящего измерения газовых сред без извлечения пробы;
газоанализатор экстрактивного типа
типа газоанализатора, производящего измерения пробы газа, извлеченной из газовых сред при помощи пробоотборной системы;
пробоотборная система
комплекс технических средств, включающих пробоотборное устройство, линию для транспортировки пробы и устройство пробоподготовки (при необходимости), предназначенный для отбора пробы газа и ее подачи на вход газоанализатора;
пробоотборное устройство (пробоотборный зонд)
устройство, предназначенное для отбора газовой пробы из газоходов и дымовых труб;
линия для транспортировки пробы
устройство для непрерывной транспортировки газовой пробы от пробоотборного зонда до устройства пробоподготовки или газоанализатора;
устройство пробоподготовки
устройство, обеспечивающее приведение пробы к состоянию, пригодному для анализа газоанализатором (удаление мешающих веществ, в том числе влаги, химическое преобразование целевых компонентов в форму пригодную для анализа);
анализатор взвешенных (твердых) частиц
средство измерения концентрации взвешенных (твердых) частиц в газовых средах отходящих газов;
массовый выброс
масса загрязняющего вещества, поступившего от источника выделения в единицу времени (г/с, г/ч, кг/ч и т.п.);
нормальные условия

1) жол берілетін шығарындылар нормативтері;
2) жол берілетін төгінділер нормативтері.
эмиссия мониторингінің автоматтандырылған жүйесін жоспарлы ажырату
жабдықтың техникалық құжаттамасына және МАЖ орнатылған шығарындылар көзіне техникалық қызмет көрсету немесе жөндеу жұмыстары жоспарына сәйкес техникалық қызмет көрсетуге өлшеу құралдарын тоқтату жағдайлары, кәсіпорындардың технологиялық процесін тоқтату;
тікелей өлшеу
көзден шығарылатын қосылыстардың нақты санын анықтау;
шығарынды көзі
пайдалану барысында атмосфералық ауаға ластағыш заттар шығарылатын құрылыс, техникалық құрылғы, жабдық, қондырғы, алаң, көлік немесе басқа жылжымалы құрал;
төгінді көзі
су шығарындыларынан ластағыш заттар бөлетін құрылыс, техникалық құрылғы, жабдық;
МАЖ өлшеу каналы
өлшенетін шаманы қабылдаудан бастап оны өлшеу нәтижесін алуға дейінгі толық функцияны орындайтын АСМ-нің құрылымдық немесе функционалды түрде бөлінетін бөлігі: қажет болған жағдайда сенсорды немесе талдағышты, контроллерді (қажет болған жағдайда) және сынама алу жүйесін қамтиды;
газталдағыш (газ талдағыш)
газ ортасының сапалық және сандық химиялық құрамын анықтауға арналған аспап;
экстрактивті емес типтегі газталдағыш
сынама алмай газ ортасын өлшейтін газталдағыш түрі;
экстрактивті типтегі газталдағыш
сынама алу жүйесінің көмегімен газ ортасынан алынған газ сынамасын өлшеуді жүргізетін газталдағыш түрі;
сынама алу жүйесі
газ сынамасын алуға және оны газталдағыштың кіріс бөлігіне беруге арналған сынама іріктеу құрылғысын, сынаманы тасымалдауға арналған желіні және сынама дайындау құрылғысын (қажет болған жағдайда) қамтитын техникалық құралдар кешені;
сынама алу құрылғысы (сынама алу зонды)
газ құбырлары мен түтін құбырларынан газ сынамасын алуға арналған құрылғы;
сынаманы тасымалдауға арналған желі
газ сынамасын сынама алу зондынан сынама дайындау құрылғысына немесе газталдағышқа дейін үздіксіз тасымалдауға арналған құрылғы;
сынама дайындау құрылғысы
сынаманы газталдағышпен талдауға жарамды күйге келтіруді қамтамасыз ететін құрылғы (кедергі келтіретін заттарды, оның ішінде ылғалды жою, нысаналы компоненттерді талдауға жарамды түрге химиялық түрлендіру);
қалқыма (қатты) бөлшектерді талдағыш
шығатын газдардың газ ортасындағы суспензияланған (қатты) бөлшектердің концентрациясын өлшеу құралы;
жаппай шығару
уақыт бірлігінде бөліну көзінен түскен ластағыш заттың массасы (г/с, г/сағ, кг/сағ және т. б.);
қалыпты жағдайлар

условия, к которым приводят измеренные при рабочих условиях показатели выбросов, характеризуемые следующими параметрами газовой среды и их значениями: абсолютное давление 101,325 кПа, температура 0˚С (273,15 К), содержание паров воды (объемная доля, %) 0 (сухой газ);
датчик
устройство или преобразователь, способные измерять какую-либо физическую величину и преобразовывать ее в сигнал, который может быть зарегистрирован наблюдателем или прибором;
контроллер
функциональный блок АСМ, дополняющий аналитическое оборудование и состоящий из электронных устройств, выполняющих функции сбора, преобразования измерительной информации, ее хранения и передачи системы сбора данных.
валидированные данные
усредненные значения выбросов загрязняющих веществ с вычетом величины неопределенности.
Аббревиатуры и их расшифровка
Аббревиатуры Расшифровка
NCOC
North Caspian Operating Company N.V.
АО
акционерное общество
АСМ
автоматизированная система мониторинга
АСУТП
автоматизированная система управления технологическим процессом
ИТС
информационно-технический справочник
КТА
комплексный технологический аудит
КЭР
комплексное экологическое разрешение
НДТ
наилучшие доступные техники
НПЗ
нефтеперерабатывающий завод
ПДК
предельно-допустимая концентрация
НДВ
нормативы допустимых выбросов
НДС
нормативы допустимых сбросов
ПЭК
производственный экологический контроль
РГП "Казгидромет"
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казгидромет"
СЗЗ
санитарно-защитная зона
СЭМ
система экологического менеджмента
СЭнМ
система энергетического менеджмента
ТОО "АНПЗ"
Товарищество с ограниченной ответственностью "Атырауский нефтеперерабатывающий завод"
ТОО "ТШО"
Товарищество с ограниченной ответственностью "Тенгизшевройл"
УКПНиГ
установка комплексной подготовки нефти и газа
БНС АСПР РК
Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
Химические формулы
Химическая формула Название (описание)
CO
монооксид углерода
пыль
общее количество твердых частиц (в воздухе)
газообразные хлориды
газообразные хлориды, выраженные как HCl
газообразные фториды
газообразные фториды, выраженные как HF
H2S
сероводород
ртуть и ее соединения
сумма ртути и ее соединений, выраженная в Hg
NH3
аммиак
NO
окись азота
NO2
диоксид азота
NOX
сумма оксида азота (NO) и диоксида азота (NO2), выраженная как NOХ
ПХБ
полихлорированные бифенилы
ПХДД/ ПХДФ
полихлорированные дибензо-п-диоксины/ дибензофураны
SO2
SOx
SOX
сумма SOx (SO2), триоксида серы (SO3) и аэрозолей серной кислоты, выраженная как SO2
TVOC
общий летучий органический углерод, выраженный как C
Единицы измерения
Символ единицы измерения Название единиц измерения Наименование измерения (символ измерения) Преобразование и комментарии
бар
бар
давление (Д)

газ ортасының мынадай параметрлерімен және олардың мәндерімен сипатталатын жұмыс жағдайларында өлшенген шығарындылар көрсеткіштері келтірілетін жағдайлар: абсолюттік қысым 101,325 кПа, температура 0С (273,15 К), су буының құрамы (көлемдік үлесі, %) 0 (құрғақ газ);
датчик
қандай да бір физикалық шаманы өлшеуге және оны бақылаушы немесе құрал тіркей алатын сигналға айналдыруға қабілетті құрылғы немесе түрлендіргіш;
контроллер
талдамалық жабдықты толықтыратын және өлшеу ақпаратын жинау, түрлендіру, оны сақтау және деректерді жинау жүйесін беру функцияларын орындайтын электрондық құрылғылардан тұратын МАЖ функционалдық блогы;
валидтелген деректер
белгісіздік шамасын шегергендегі ластағыш заттар шығарындыларының орташа мәндері.
Аббревиатуралар және олардың толық жазылауы
Аббревиатуралар
Толық жазылуы
NCOC
North Caspian Operating Company N.V.
АҚ
акционерлік қоғам
МАЖ
эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйесі
ТПБАЖ
технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесі
АТА
ақпараттық-техникалық анықтамалық
КТА
кешенді технологиялық аудит
КЭР
кешенді экологиялық рұқсат
ЕҚТ
ең үздік қолжетімді техникалар
МӨЗ
мұнай өңдеу зауыты
ШЖК
шекті жол берілген концентрация
ЖШН
жол берілетін шығарындылар нормативтері
ЖТН
жол берілетін төгінділер нормативтері
ӨЭБ
өндірістік экологиялық бақылау
"Қазгидромет" РМК
"Қазгидромет" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
СҚА
санитариялық қорғау аймағы
ЭМЖ
экологиялық менеджмент жүйесі
ЭнМЖ
энергетикалық менеджмент жүйесі
"АМӨЗ" ЖШС
"Атырау мұнай өңдеу зауыты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"ТШО" ЖШС
"Теңізшевройл" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
МГКДҚ
мұнай мен газды кешенді дайындау қондырғысы
ҚР СЖРА ҰСБ
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы
Химиялық формулалар
Химиялық формула
Атауы (сипаты)
CO
көміртегі тотығы
тозаң
қатты бөлшектердің жалпы саны (ауада)
газ тәрізді хлоридтер
HCl ретінде көрсетілген газ тәрізді хлоридтер
газ тәрізді фторидтер
HF ретінде көрсетілген газ тәрізді фторидтер
H2S
күкіртсутек
сынап және оның қосылыстары
Hg ретінде көрсетілген сынап пен оның қосылыстарының қосындысы
NH3
аммиак
NO
азот тотығы
NO2
азот диоксиді
NOX
NOХ ретінде көрсетілген азот тотығы (NO) мен азот диоксидінің (NO2) қосындысы
ПХБ
полихлорланған бифенилдер
ПХДД/ ПХДФ
полихлорланған дибензо-п-диоксиндер/ дибензофурандар
SO2
SOХ
SOX
SOХ (SO2), күкірт триоксиді (SO3) мен күкірт қышқылы аэрозольдерінің SO2 ретінде көрсетілген жиыны
TVOC
C ретінде көрсетілген жалпы ұшпа органикалық көміртек
Өлшем бірліктері
Өлшем бірлік белгісі
Өлшем бірліктерінің атауы
Өлшем атауы (өлшем белгісі)
Түрлендіру және түсініктемелер
бар
бар
қысым (Д)

1,013 бар = 100 кПа = 1 атм
°C
градус Цельсия
температура (T),
разница температур (РT)
г
грамм
вес
ч
час
время
K
Кельвин
температура (T), разница температур
0 °C = 273,15 K
кг
килограмм
вес
кДж
килоджоуль
энергия
кПа
килопаскаль
давление
кВт ч
киловатт-час
энергия
1 кВт ч = 3 600 кДж
л
литр
объем
м
метр
длина
м2
квадратный метр
площадь
м3
кубический метр
объем
мг
миллиграмм
вес
1 мг = 10 -3 г
мм
миллиметр
длина
1 мм = 10 -3 м
МВт
мегаватт тепловой мощности
тепловая мощность, теплоэнергия
Нм3
нормальный кубический метр
объем
при 101.325 кПа, 273.15 K
Па
паскаль
давление
1 Па = 1 Н/м2
част/млрд (ppb)
частей на миллиард
состав смесей
1 част/млрд = 10-9
част/млн (ppm)
частей на миллион
состав смесей
1 част/млн = 10-6
об/мин
число оборотов в минуту
скорость вращения, частота
т
метрическая тонна
вес
1 т = 1 000 кг или 106 г
т/сут
тонн в сутки
массовый расход,
расход материала
т/год
тонн в год
массовый расход,
расход материала
об %
процентное соотношение по объему
состав смесей
кг-%
процентное соотношение по весу
состав смесей
Вт
ватт
мощность
1 Вт = 1 Дж/с
Предисловие
Краткое описание содержания справочника по наилучшим доступным техникам: взаимосвязь с международными аналогами.
Справочник по наилучшим доступным техникам "Мониторинг эмиссий загрязняющих веществ в атмосферный воздух и водные объекты" (далее – справочник по НДТ) разработан в целях реализации Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Экологический кодекс) в рамках реализации бюджетной программы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан 044 "Содействие ускоренному переходу Казахстана к "зеленой экономике" путем продвижения технологий и лучших практик, развития бизнеса и инвестиций".
В настоящем справочнике по НДТ представлено описание особенностей программ производственного экологического контроля для отраслей экономики, а также рекомендации по установлению автоматизированной системы мониторинга эмиссий в окружающую среду для стационарных источников выбросов/сбросов загрязняющих веществ, в том числе методов, решений, отнесенных к НДТ.
В настоящем справочнике по НДТ приводится информация, которой целесообразно руководствоваться промышленным предприятиям при выполнении своих обязательств при получении КЭР в части осуществления непрерывного мониторинга эмиссий на организованных источниках эмиссий.
Разработка справочника по НДТ проводилась в соответствии с порядком определения технологии в качестве наилучшей доступной технологии, а также согласно положениям постановления Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2021 года № 775 "Об утверждении Правил разработки, применения, мониторинга и пересмотра справочников по наилучшим доступным техникам" (далее – Правила).
При разработке справочника по НДТ был учтен наилучший международный опыт в данной сфере, в том числе использовались аналогичные и сопоставимые справочные документы и иные официально применяемые в государствах, являющихся членами Организации экономического сотрудничества и развития, Европейского союза, Российской Федерации, других стран и организаций с учетом специфики сложившейся структуры экономики и необходимости обоснованной адаптации к климатическим и экологическим условиям Республики Казахстан, обуславливающие техническую и экономическую доступность наилучших доступных техник в конкретных областях их применения:

1,013 бар = 100 кПа = 1 атм
°C
Цельсий градусы
температура (T),
температуралар айырмасы (TА)
г
грамм
салмақ
сағ
сағат
уақыт
K
Кельвин
температура (T), температуралар айырмасы
0 °C = 273,15 K
кг
килограмм
салмақ
кДж
килоджоуль
энергия
кПа
килопаскаль
қысым
кВт ч
киловатт-сағ
энергия
1 кВт сағ = 3 600 кДж
л
литр
көлем
м
метр
ұзындық
м2
шаршы метр
аудан
м3
текше метр
көлем
мг
миллиграмм
салмақ
1 мг = 10 -3 г
мм
миллиметр
ұзындық
1 мм = 10 -3 м
МВт
мегаватт жылу қуаты
жылу қуаты, жылу энергиясы
Нм3
қалыпты текше метр
көлем
101,325 кПа, 273,15 K болғанда
Па
паскаль
қысым
1 Па = 1 Н/м2
бөлш/млрд
(ppb)
миллиардқа қатысты бөлшектер
қоспалар құрамы
1 бөлш/млрд
= 10-9
бөлш/млн
(ppm)
миллионға қатысты бөлшектер
қоспалар құрамы
1 бөлш/млн
= 10-6
айн/мин
минутына айналу саны
айналу жылдамдығы, жиілік
т
метрикалық тонна
салмақ
1 т= 1 000 кг немесе 106 г
т/тәул
тәулігіне тонна
салмақ шығысы,
материал шығысы
т/жыл
жылына тонна
салмақ шығысы,
материал шығысы
көл %
көлем бойынша пайыздық арақатынас
қоспалар құрамы
кг-%
салмақ бойынша пайыздық арақатынас
қоспалар құрамы
Вт
ватт
қуат
1 Вт = 1 Дж/с
Алғысөз
Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалық мазмұнының қысқаша сипаты: халықаралық аналогтармен өзара байланысы
Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Атмосфералық ауаға және су объектілеріне ластағыш заттар эмиссияларының мониторингі" анықтамалығы (бұдан әрі – ЕҚТ бойынша анықтамалық) Қазақстан Республикасы Экология, және табиғи ресурстар министрлігінің 044 "Технологияларды және үздік практикаларды ілгерілету, бизнес пен инвестицияларды дамыту арқылы Қазақстанның "жасыл экономикаға" жылдам көшуіне ықпал ету" бюджеттік бағдарламасын іске асыру шеңберінде Қазақстан Республикасының Экология кодексін (бұдан әрі – Экология кодексі) іске асыру мақсатында әзірленді.
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықта экономика салалары үшін өндірістік экологиялық бақылау бағдарламаларының ерекшеліктерінің сипаттамасы, сондай-ақ ластағыш заттар шығарындыларының/төгінділерінің, оның ішінде ЕҚТ-ға жатқызылған әдістердің, шешімдердің стационарлық көздері үшін қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйесін белгілеу жөніндегі ұсынымдар ұсынылған.
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықта ұйымдастырылған эмиссия көздерінде эмиссиялардың үздіксіз мониторингін жүзеге асыру бөлігінде КЭР алу кезінде өз міндеттемелерін орындағанда өнеркәсіптік кәсіпорындар басшылыққа алғаны орынды болатын ақпарат келтіріледі.
ЕҚТ бойынша анықтамалықты әзірлеу технологияны ең үздік қолжетімді технология ретінде айқындау тәртібіне сәйкес, сондай-ақ "Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалықтарды әзірлеу, қолдану, мониторингтеу және қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 28 қазандағы № 775 қаулысының (бұдан әрі – Қағидалар) ережелеріне сәйкес жүргізілді.
ЕҚТ бойынша анықтамалықты әзірлеген кезде нақты қолданылу саласында ең үздік қолжетімді техникалардың техникалық және экономикалық қолжетімділігіне негізделген Қазақстан Республикасының климаттық және экологиялық жағдайларына негізді бейімделу қажеттігі есепке алынып, осы саладағы ең үздік әлемдік тәжірибе ескерілді, оның ішінде Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымына, Еуропалық одаққа мүше болып табылатын мемлекеттерде, Ресей Федерациясында, басқа елдер мен ұйымдарда ресми қолданылатын ұқсас және салыстырмалы анықтамалық құжаттар мен өзге де ресми қолданылатын құжаттар пайдаланылды:

1. JRC Reference Report on Monitoring of Emissions to Air and Water from IED Installations, REF, 2018 "Справочный отчет Объединенного исследовательского Центра по мониторингу выбросов в атмосферу и воду от установок. Директивы промышленных выбросов".
2. Информационно-технический справочник по наилучшим доступным технологиям ИТС 22.1-2016 "Общие принципы производственного экологического контроля и его метрологического обеспечения". Москва, Бюро НДТ, 2016 г.
3. Reference Document on the General Principles of Monitoring, July 2003 - Справочный документ по наилучшим доступным технологиям, справочный документ по общим принципам мониторинга, июль 2003 г.
Информация о сборе данных
В справочнике по НДТ использована информация о процедурах, методах, способах при осуществлении программ производственного экологического контроля предприятий разных отраслей экономики, также информация по оснащению источников выделения/загрязнения автоматизированными системами мониторинга эмиссий, а также информационные данные отчетов комплексного технологического аудита и анкетирования, проведенного подведомственной организацией уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, осуществляющей функции Бюро по наилучшим доступным техникам.
Для сбора информации о применяемых на промышленных предприятиях методах и способах мониторинга эмиссий загрязняющих веществ в атмосферный воздух и водные объекты, об источниках загрязнения окружающей среды, технологических, технических и организационных мероприятиях, направленных на снижение загрязнения окружающей среды и повышение энергоэффективности и ресурсосбережения, использовались и анализировались данные государственных органов и организаций, и законодательные акты Республики Казахстан, регулирующие деятельность профильных отраслей экономики. Дополнительно информация предоставлялась технической рабочей группой, по осуществлению деятельности по рассмотрению, участию в разработке, доработке проекта справочника по наилучшим доступным техникам приказом председателя Правления Некоммерческого акционерного общества "Международный центр зеленых технологий и инвестиционных проектов" №12-24П от 12 января 2024 г.
Бюро наилучших доступных техник обеспечивало анализ и оценку полученных данных, осуществляло организационную, методическую и экспертно-аналитическую поддержку деятельности технических рабочих групп по вопросам разработки справочников по наилучшим доступным техникам, руководствуясь принципами пункта 6 статьи 113 Экологического кодекса, в том числе открытости и прозрачности, ориентированности на наилучший мировой опыт.
Взаимосвязь с другими справочниками по НДТ
Справочник по НДТ разработан во взаимосвязи со следующими отраслевыми и межотраслевыми справочниками по НДТ:

1. JRC Reference Report on Monitoring of Emissions to Air and Water from IED Installations, REF, 2018 "Өнеркәсіптік шығарындылар директивасының Атмосфера мен суға қондырғылардан шығатын шығарындылар мониторингі бойынша біріккен зерттеу орталығының анықтамалық есебі".
2. Ең үздік қолжетімді технологиялар бойынша ақпараттық-техникалық анықтамалық АТА 22.1-2016 "Өндірістік экологиялық бақылаудың және оны метрологиялық қамтамасыз етудің жалпы қағидаттары". Мәскеу, ЕҚТ бюросы, 2016 ж.
3. Reference Document on the General Principles of Monitoring, July 2003 - Ең үздік қолжетімді технологиялар бойынша анықтамалық құжат, мониторингтің жалпы қағидаттары бойынша анықтамалық құжат, 2003 ж. шілде.
Деректерді жинау туралы ақпарат
ЕҚТ бойынша анықтамалықта экономиканың түрлі салаларындағы кәсіпорындарды өндірістік экологиялық бақылау бағдарламаларын жүзеге асыру кезіндегі рәсімдер, әдістер, тәсілдер туралы ақпарат, сондай-ақ бөлу / ластау көздерін эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйелерімен жарақтандыру жөніндегі ақпарат, сондай-ақ Ең үздік қолжетімді техникалар бюросы функцияларын жүзеге асыратын қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы жүргізген кешенді технологиялық аудит және сауалнама есептерінің ақпараттық деректері пайдаланылды.
Өнеркәсіптік кәсіпорындарда қолданылатын атмосфералық ауаға және су объектілеріне ластағыш заттардың эмиссияларын мониторингтеу әдістері мен тәсілдері туралы, қоршаған ортаның ластану көздері туралы, қоршаған ортаның ластануын төмендетуге және энергия тиімділігі мен ресурс үнемдеуді арттыруға бағытталған технологиялық, техникалық және ұйымдастырушылық іс-шаралар туралы ақпарат жинау үшін мемлекеттік органдар мен ұйымдардың деректері және Қазақстан Республикасының экономиканың бейінді салаларының қызметін реттейтін заңнамалық актілері пайдаланылды және талданады. Қосымша ақпаратты "Халықаралық жасыл технологиялар және инвестициялық жобалар орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы Басқарма төрағасының 2024 жылғы 12 қаңтардағы №12-24П бұйрығымен ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалықтың жобасын қарау, әзірлеуге қатысу, пысықтау жөніндегі қызметті жүзеге асыру жөніндегі техникалық жұмыс тобы ұсынды.
Ең үздік қолжетімді техникалар бюросы алынған деректерді талдауды және бағалауды қамтамасыз етті, Экология кодексінің 113-бабы 6-тармағының, оның ішінде ашықтық пен жариялылықтың, ең үздік әлемдік тәжірибеге бағдарланудың қағидаттарын басшылыққа ала отырып, ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалықтарды әзірлеу мәселелері бойынша техникалық жұмыс топтарының қызметіне ұйымдастырушылық, әдістемелік және сараптамалық-талдамалық қолдауды жүзеге асырды.
ЕҚТ бойынша басқа анықтамалықтармен өзара байланысы
ЕҚТ бойынша анықтамалық ЕҚТ бойынша мынадай салалық және салааралық анықтамалықтармен өзара байланыста әзірленді:

1) Производство неорганических химических веществ;
2) Производство цемента и извести;
3) Производство цинка и кадмия;
4) Переработка нефти и газа;
5) Производство свинца;
6) Сжигание топлива на крупных установках в целях производства энергии;
7) Производство меди и драгоценного метала – золота;
8) Добыча и обогащение руд цветных металлов (включая драгоценные);
9) Добыча и обогащение железных руд (включая прочие руды черных металлов);
10) Производство ферросплавов;
11) Добыча нефти и газа;
12) Производство чугуна и стали;
13) Производство изделий дальнейшего передела черных металлов;
14) Добыча и обогащение угля;
15) Производство алюминия;
16) Энергетическая эффективность при осуществлении хозяйственной и (или) иной деятельности.
Данный справочник по НДТ входит в серию справочников по наилучшим доступным техникам, разрабатываемых и утверждаемых в Республике Казахстан в соответствии с Экологическим кодексом.
Область применения
Область применения настоящего справочника по НДТ определена технической рабочей группой по разработке справочника по наилучшим доступным техникам "Мониторинг эмиссий загрязняющих веществ в атмосферный воздух и водные объекты".
Настоящий межотраслевой справочник по НДТ разработан во взаимосвязи с отраслевыми справочниками по НДТ, разрабатываемыми в соответствии с приложением 3 Экологического кодекса.
Справочник по НДТ распространяется на процессы, связанные с основными видами деятельности, приведенные в приложении 3 Экологического кодекса, и не ограничен каким-либо одним из видов деятельности, перечисленных в данном приложении с учетом действующего экологического законодательства в части ведения автоматизированной системы мониторинга эмиссий.
Настоящий справочник по НДТ включает в себя описание общих подходов, методов и соответствующие аспекты, касающиеся мониторинга выбросов, сбросов и связанных с ними параметров, за исключением мониторинга почв и подземных вод. Положения настоящего справочника по НДТ применимы при осуществлении программы ПЭК, который включает в себя применение АСМ, для выполнения требований, установленных при получении КЭР.
Настоящий справочник по НДТ содержит методы, способы, техники мониторинга эмиссий отрасли по маркерным загрязняющим веществам. Для отдельных отраслей отмечены эталонные значения объемного содержания кислорода в отходящих газах для приведения к валидированным данным с целью сопоставимости результатов по концентрациям загрязняющих веществ в выбросах из различных источников.
Принципы применения
Статус документа
Справочник по НДТ предназначен для информирования операторов объекта/объектов, уполномоченных государственных органов и общественности о наилучших доступных техниках и любых перспективных техниках, относящихся к мониторингу эмиссий, для предотвращения и контроля загрязнения и с целью стимулирования перехода операторов объекта/объектов на принципы "зеленой" экономики и наилучших доступных техник.
Положения, обязательные к применению

1) Бейорганикалық химиялық заттар өндірісі;
2) Цемент және әк өндірісі;
3) Мырыш және кадмий өндірісі;
4) мұнай және газ өңдеу;
5) Қорғасын өндірісі;
6) Энергия өндіру мақсатында ірі қондырғыларда отын жағу;
7) Мыс және бағалы металл – алтын өндірісі;
8) Түсті металл (бағалы металдарды қоса алғанда) кендерін өндіру және байыту;
9) Темір кендерін (қара металдың өзге кендерін қоса алғанда) өндіру және байыту;
10) Ферроқорытпа өндірісі;
11) Мұнай және газ өндіру;
12) Шойын және болат өндірісі;
13) Қара металды одан әрі қайта өңдеу бұйымдарының өндірісі;
14) Көмір өндіру және байыту;
15) Алюминий өндірісі;
16) Шаруашылық және (немесе) өзге де қызметті жүзеге асыру кезіндегі энергетикалық тиімділік.
Осы ЕДТ бойынша анықтамалық Экология кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасында әзірленетін және бекітілетін ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалықтар сериясына кіреді.
Қолданылу саласы
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласын ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Атмосфералық ауаға және су объектілеріне ластағыш заттар эмиссияларының мониторингі" анықтамалығын әзірлеу жөніндегі техникалық жұмыс тобы айқындаған.
Осы ЕҚТ бойынша салааралық анықтамалық Экология кодексіне 3-қосымшаға сәйкес әзірленетін ЕҚТ бойынша салалық анықтамалықтармен өзара байланыста әзірленді.
ЕҚТ бойынша анықтамалық Экология кодексіне 3-қосымшада келтірілген қызметтің негізгі түрлерімен байланысты процестерге қолданылады және эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйесін жүргізу бөлігінде қолданыстағы экологиялық заңнаманы ескере отырып, осы қосымшада аталған қызметтің қандай да бір түрімен шектелмейді.
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалық топырақ пен жерасты суларының мониторингін қоспағанда, шығарындыларды, төгінділерді және олармен байланысты параметрлерді бақылауға қатысты жалпы тәсілдердің, әдістердің және тиісті аспектілердің сипаттамасын қамтиды. Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықтың ережелері ӨЭБ бағдарламасын жүзеге асыру кезінде қолданылады, ол МАЖ қолдануды қамтиды, КЭР алу кезінде белгіленген талаптарды орындау үшін қолданылады.
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықта маркерлік ластағыш заттар бойынша сала эмиссияларын мониторингтеу әдістері, тәсілдері, техникалары қамтылады. Жекелеген салалар үшін әртүрлі көздерден шығатын шығарындылардағы ластағыш заттардың концентрациясы бойынша нәтижелерді салыстыру мақсатында валидацияланған деректерге келтіру үшін шығатын газдардағы оттегінің көлемдік құрамының эталондық мәндері атап өтілді.
Қолданылу қағидаттары
Құжат мәртебесі
ЕҚТ бойынша анықтамалық объект/объектілер операторларын, уәкілетті мемлекеттік органдарды және жұртшылықты объект/объектілер операторларының "жасыл" экономика қағидаттарына және ең үздік қолжетімді техникаларға көшуін ынталандыру мақсатында ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалықты қолдану саласына жататын ең үздік қолжетімді техникалар мен кез келген перспективалы техникалар туралы хабардар етуге арналған.
Қолданылуы міндетті ережелер

Положения раздела 6 "Заключение, содержащее выводы по наилучшим доступным техникам" справочника по НДТ включают заключения, содержащие выводы по НДТ. Перечень установок, стационарные источники выбросов загрязняющих веществ, сбросов загрязняющих веществ, которые подлежат оснащению АСМ, регулируются [33].
Необходимость применения одного или совокупности нескольких положений заключения по наилучшим доступным техникам определяется операторами объектов самостоятельно, исходя из целей управления экологическими аспектами на предприятии при условии соблюдения технологических показателей. Количество и перечень наилучших доступных техник, приведенных в настоящем справочнике по НДТ, не являются обязательными к внедрению.
На основании раздела 6 отраслевых справочников по НДТ предприятиями разрабатывается программа повышения экологической эффективности, направленная на достижение уровня эмиссий и значений технологических показателей, утвержденных в заключениях по НДТ.
Рекомендательные положения
Рекомендательные положения имеют описательный характер. Рекомендации, содержащиеся в настоящем межотраслевом (горизонтальном) справочнике по НДТ, подлежат применению в случае отсутствия соответствующих рекомендаций в отраслевом (вертикальном) справочнике НДТ, к области применения которого относится рассматриваемое предприятие (объект):
Раздел 1: представлена общая информация о мониторинге, его целях и задачах, подходах к выбору режима мониторинга, методах мониторинга эмиссий, используемых предприятиями в технологических процессах.
Раздел 2: описаны методология отнесения к НДТ, подходы идентификации НДТ.
Раздел 3: описаны особенности организации программ ПЭК по отраслям экономики, приведена информация, полученная в рамках анкетирования предприятий по вопросам контроля выбросов/сбросов загрязняющих веществ.
Раздел 4: описаны методы и техники, применяемые при осуществлении технологических процессов для снижения их негативного воздействия на окружающую среду и не требующие технического переоснащения, реконструкции объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду. Каталог методов и связанный с ними мониторинг, используемый для предотвращения выбросов, сбросов в окружающую среду, или, если это практически невозможно, сокращения выбросов/сбросов.
Раздел 5: представлено описание существующих техник, которые предлагаются для рассмотрения в целях определения НДТ.
Раздел 7: представлена информация о новых и перспективных техниках.
Раздел 8: приведены заключительные положения и рекомендации для будущей работы в рамках пересмотра справочника по НДТ.

ЕҚТ бойынша анықтамалықтың "Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша тұжырымдарды қамтитын қорытынды" деген 6-бөлімінің ережелері ЕҚТ бойынша тұжырымдарды қамтитын қорытындыларды қамтиды. МАЖ-бен жарақтандырылуға тиіс қондырғылардың тізбесі, ластағыш заттар шығарындыларының, ластағыш заттар төгінділерінің стационарлық көздері [33] реттеледі.
Ең үздік қолжетімді техникалар жөніндегі қорытынды ережелерінің біреуін немесе бірнешеуінің жиынтығын қолдану қажеттігін объектілердің операторлары технологиялық көрсеткіштерді сақтау шартымен кәсіпорындағы экологиялық аспектілерді басқару мақсаттарына сүйене отырып өз бетінше айқындайды. Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықта берілген ең үздік қолжетімді техникалардың саны мен тізбесі енгізу үшін міндетті болып табылмайды.
ЕҚТ бойынша салалық анықтамалықтардың 6-бөлімі негізінде кәсіпорындар ЕҚТ бойынша қорытындыларда бекітілген эмиссиялар деңгейіне және технологиялық көрсеткіштердің мәндеріне қол жеткізуге бағытталған экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасын әзірлейді.
Ұсынымдық ережелер
Ұсынымдық ережелер сипаттамалы түрде болады. ЕҚТ бойынша осы салааралық (көлденең) анықтамалықтағы ұсынымдар қолданылу саласына қаралатын кәсіпорын (объект) жататын ЕҚТ салалық (тік) анықтамалықта тиісті ұсынымдар болмаған жағдайда қолдануға жатады:
1-бөлім: мониторинг, мониторингтің мақсаттары мен міндеттері, мониторинг режимін таңдау тәсілдері, кәсіпорындар технологиялық процестерде пайдаланатын эмиссияларды мониторингтеу әдістері туралы жалпы ақпарат ұсынылған.
2-бөлім: ЕҚТ-ға жатқызу әдістемесі, ЕҚТ-ны сәйкестендіру тәсілдері сипатталған.
3-бөлім: экономика салалары бойынша ӨЭБ бағдарламаларын ұйымдастырудың ерекшеліктері сипатталған, ластағыш заттардың шығарындыларын/төгінділерін бақылау мәселелері бойынша кәсіпорындардың сауалнамасы шеңберінде алынған ақпарат келтірілген.
4-бөлім: қоршаған ортаға теріс әсерін азайту үшін технологиялық процестерді жүзеге асыру кезінде қолданылатын және қоршаған ортаға теріс әсер ететін объектіні техникалық қайта жарақтандыруды, қайта құруды талап етпейтін әдістер мен техникалар сипатталған. Қоршаған ортаға шығарындыларды, төгінділерді болғызбау немесе бұл мүмкін болмаса, шығарындыларды/төгінділерді азайту үшін қолданылатын әдістер каталогы және олармен байланысты бақылау.
5-бөлім: ЕҚТ анықтау мақсатында қарастыру үшін ұсынылатын қолданыстағы әдістердің сипаттамасы ұсынылған.
7-бөлім: жаңа және перспективалы техникалар туралы ақпарат ұсынылған.
8-бөлім: ЕҚТ бойынша анықтамалықты қайта қарау шеңберінде болашақ жұмыс үшін қорытынды ережелер мен ұсынымдар келтірілген.

Раздел 9: библиография.
1. Общая информация
Настоящий раздел справочника по НДТ содержит общую информацию по описанию и обзору существующих видов мониторинга, подходов и методов определения измерений эмиссий загрязняющих веществ в атмосферный воздух и водные объекты, характерных для области применения настоящего справочника по НДТ.
1.1. Задачи мониторинга
Мониторинг эмиссий определяет систематический контроль/наблюдение за изменениями химических или физических характеристик эмиссий. Мониторинг основан на измерениях и/или наблюдениях с соответствующей процедурой и периодичностью, определенных законодательством Республики Казахстан, с получением валидированных информационных данных с последующей оптимизацией технологических процессов.
Функции мониторинга эмиссий:
измерение включает в себя набор операций для определения значения количества и получения индивидуального количественного результата;
измерение значения определенного параметра, а также отслеживание изменений значения (может состоять из комбинации измерений и расчетов).
Мониторинг эмиссий загрязняющих веществ и экологическая отчетность предприятий являются системой мер, осуществляемых оператором объекта. Данная система включает постоянные и периодические наблюдения, сбор, регистрацию, хранение и обработку данных, касающихся эмиссий в окружающую среду, и представление результатов персоналу предприятий, государственным органам и широкой общественности в виде наборов первичных, расчетных или агрегированных данных и общей информации.
Задачи мониторинга многочисленны и разнообразны и рекомендуются для применения с целью:
оценки соответствия разрешительным требованиям;
поиска оптимального баланса между производительностью процесса, энергоэффективностью, потребляемыми ресурсами и уровнями выбросов/сбросов;
анализа причин определенных типов поведения выбросов (например, для выявления причин колебаний выбросов при нормальных или отличных от нормальных рабочих условий);
прогноза поведения технологической установки по выбросам/сбросам, например, после операционных преобразований, сбоев в работе или увеличения мощности;
проверки работы систем по очистке газов;
определения относительного вклада различных источников в общие выбросы;
обеспечения измерения для проверки безопасности;
отчетности о выбросах для конкретных кадастров (например, местных, национальных и международных, таких, как регистр выбросов и переноса загрязнителей, Единая государственная система мониторинга окружающей среды и природных ресурсов);
предоставления данных для оценки воздействия на окружающую среду (например, для ввода в модели, карты нагрузки загрязняющих веществ, оценки жалоб) и иное.
Первоочередная цель систем мониторинга эмиссий предприятий – это представление операторами объектов валидированных данных об эмиссиях маркерных загрязняющих веществ в атмосферу и водные объекты (в поверхностные воды, пруды-накопители, пруды-испарители). Представление отчетности о воздействии загрязнения от предприятия на компоненты окружающей среды, предотвращении образования отходов или их минимизации, а также об эффективности мер предприятия по охране окружающей среды может быть поставлено в качестве долгосрочной цели.
Данная информация мониторинга впоследствии используется при разработке и пересмотре справочников по НДТ и, в частности, при определении технологических показателей, связанных с применением НДТ.

9-бөлім: библиография.
1. Жалпы ақпарат
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың осы бөлімінде осы ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласы үшін тән атмосфералық ауаға және су объектілеріне ластағыш заттардың эмиссияларын өлшеудің қолданыстағы мониторинг түрлерін, тәсілдерін және әдістерін сипаттау және шолу бойынша жалпы ақпарат қамтылады.
1.1. Мониторингтің міндеттері
Эмиссия мониторингі эмиссиялардың химиялық немесе физикалық сипаттамаларының өзгеруін жүйелі бақылауды/байқауды анықтайды. Мониторинг кейіннен оңтайландыра отырып валидацияланған ақпараттық деректерді және технологиялық процестерді ала отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тиісті рәсіммен және кезеңділікпен өлшеуге және/немесе байқауға негізделген.
Эмиссияларды мониторингтеу функциялары:
өлшеу санның мәнін анықтауға және жеке сандық нәтиже алуға арналған операциялар жиынтығынан тұрады;
белгілі бір параметрдің мәнін өлшеу, сондай-ақ мәннің өзгеруін бақылау (өлшемдер мен есептеулердің жиынтығынан тұруы мүмкін).
Ластағыш заттар эмиссияларының мониторингі және кәсіпорындардың экологиялық есептілігі объект операторы жүзеге асыратын шаралар жүйесі болып табылады. Бұл жүйе тұрақты және кезеңді байқауларды, қоршаған ортаға эмиссияларға қатысты деректерді жинауды, тіркеуді, сақтауды және өңдеуді және нәтижелерді кәсіпорын қызметкерлеріне, мемлекеттік органдарға және жалпы жұртшылыққа бастапқы, есептік немесе жиынтық деректер жиынтығы және жалпы ақпарат түрінде ұсынуды қамтиды.
Мониторинг міндеттері көп және әртүрлі әрі оларды мына мақсатта қолдану ұсынылады:
рұқсат беру талаптарына сәйкестігін бағалау;
процесс өнімділігі, энергия тиімділігі, тұтынылатын ресурстар және шығарындылар/төгінділер деңгейлері арасындағы оңтайлы тепе-теңдікті табу;
шығарындылар мінез-құлқының белгілі бір түрлерінің себептерін талдау (мысалы, қалыпты немесе қалыпты жұмыс жағдайынан басқа шығарындылардың ауытқу себептерін анықтау үшін);
технологиялық қондырғының шығарындылар/төгінділер бойынша қасиетін болжау, мысалы, операциялық түрлендірулерден, істен шыққаннан немесе қуаттың ұлғаюынан кейін;
газдарды тазарту жүйелерінің жұмысын тексеру;
жалпы шығарындыларға әртүрлі көздердің салыстырмалы үлесін анықтау;
қауіпсіздікті тексеру үшін өлшеуді қамтамасыз ету;
нақты кадастрларға арналған шығарындылар туралы есептер (мысалы, ластағыш заттардың шығарындылары мен тасымалы тіркелімі, қоршаған орта мен табиғи ресурстарды мониторингінің бірыңғай мемлекеттік жүйесі сияқты жергілікті, ұлттық және халықаралық);
қоршаған ортаға әсерді бағалау үшін деректерді ұсыну (мысалы, модельдерге ендіру, ластағыш заттардың жүктеме карталары, шағымдарды бағалау) және басқалар.
Кәсіпорындардың эмиссияларын мониторингтеу жүйелерінің бірінші кезектегі мақсаты – бұл объектілер операторларының атмосфераға және су объектілеріне (жерүсті суларына, жинақтаушы тоғандарға, буландырғыш тоғандарға) маркерлі ластағыш заттардың эмиссиялары туралы валидацияланған деректерді ұсынуы. Кәсіпорыннан ластанудың қоршаған орта компоненттеріне әсері, қалдықтардың пайда болуын болдырмау немесе оларды азайту, сондай-ақ кәсіпорынның қоршаған ортаны қорғау шараларының тиімділігі туралы есептілікті ұсыну ұзақ мерзімді мақсат ретінде қойылуы мүмкін.
Мониторингтің бұл ақпараты кейіннен ЕҚТ бойынша анықтамалықтарды әзірлеу және қайта қарау кезінде, атап айтқанда, ЕҚТ қолданумен байланысты технологиялық көрсеткіштерді анықтау кезінде пайдаланылады.

1.2. Виды мониторинга
Производственный мониторинг является элементом ПЭК и программы повышения экологической эффективности. В рамках осуществления производственного мониторинга выполняются операционный мониторинг, мониторинг эмиссий в окружающую среду и мониторинг воздействия.
Существует три основных типа мониторинга, связанного с деятельностью промышленного предприятия в рамках осуществления производственного мониторинга:
мониторинг эмиссий (мониторинг промышленных выбросов/сбросов в источнике образования, т. е. мониторинг эмиссий, поступающих от установки в окружающую среду);
операционный мониторинг (мониторинг производственного процесса/мониторинг технологических параметров) – мониторинг физических и химических параметров      (например, давления, температуры, скорости потока) технологического процесса, который должен подтвердить, что рабочие характеристики предприятия находятся в пределах, соответствующих его правильной работе;
мониторинг воздействия на окружающую среду (мониторинг содержания загрязняющих веществ в окружающей среде в зоне влияния предприятия, а также воздействия на экосистемы).
Операционный мониторинг (мониторинг технологических параметров) связан с измерением физических и химических параметров технологического процесса в целях подтверждения того, что установка функционирует в пределах заданных параметров. Примерами измеряемых параметров являются давление или температура в реакционной рабочей зоне, содержание кислорода в процессе биологической очистки сточных вод и расход сырья. Мониторинг технологических параметров также включает в себя контроль за работой аппаратуры, измеряющей загрязнение, с тем, чтобы гарантировать ее надежное функционирование, недопущение отклонений в технологическом процессе и минимизацию воздействия на окружающую среду.
Мониторинг выбросов, сбросов и образования отходов связан с контролем и измерением выбросов, сбросов и образования отходов от технологической установки, являющейся их источником. Мониторинг включает в себя непрерывные или регулярные измерения атмосферных выбросов, сбросов сточных вод, количества опасных и неопасных отходов и вредных физических факторов (тепло, шум, вибрация и излучений).
Мониторинг воздействия (мониторинг качества окружающей среды) связан с мониторингом уровня загрязнения окружающей среды на границе санитарно-защитных зон производственных объектов, а также с воздействием, связанным с их эксплуатацией, на здоровье населения и экосистемы. Целью мониторинга качества окружающей среды является представление информации, необходимой для принятия решений по снижению выбросов, сбросов и образования отходов до уровней, обеспечивающих соблюдение нормативов качества окружающей среды и здоровья человека. Проведение мониторинга воздействия включается в программу ПЭК в тех случаях, когда это необходимо для отслеживания соблюдения требований экологического законодательства Республики Казахстан и нормативов качества окружающей среды, либо определено в КЭР [1].
Мониторинг состояния окружающей среды в зоне потенциального воздействия предприятия применяется в следующих случаях:
на этапе проектирования или при внесении существенных изменений в объемах или технологиях производства;
вблизи от уязвимых экосистем и населенных пунктов;
после аварийных выбросов и сбросов;
для поверки экспресс-методов и биомониторинга;
для мониторинга выделяемых веществ и факторов физического воздействия.
Данные производственного мониторинга используются для оценки состояния окружающей среды в рамках ведения Единой государственной системы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов.

1.2. Мониторинг түрлері
Өндірістік мониторинг ӨЭБ-ның және экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасының элементі болып табылады. Өндірістік мониторингті жүзеге асыру шеңберінде операциялық мониторинг, қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингі және әсер ету мониторингі орындалады.
Өндірістік мониторингті жүзеге асыру шеңберінде өнеркәсіптік кәсіпорынның қызметіне байланысты мониторингтің үш негізгі түрі бар:
эмиссиялар мониторингі (түзілу көзіндегі өнеркәсіптік шығарындылар/төгінділер мониторингі, яғни қондырғыдан қоршаған ортаға түсетін эмиссиялар мониторингі);
операциялық мониторинг (өндірістік процестің мониторингі/технологиялық параметрлердің мониторингі) – технологиялық процестің физикалық және химиялық параметрлерінің (мысалы, қысымның, температураның, ағынның жылдамдығының) мониторингі, ол кәсіпорынның жұмыс сипаттамалары оның дұрыс жұмысына сәйкес келетіндігін растауы керек;
қоршаған ортаға әсер ету мониторингі (кәсіпорынның әсер ету аймағындағы қоршаған ортадағы ластағыш заттардың, сондай-ақ экожүйелерге әсер етудің мониторингі).
Операциялық мониторинг (технологиялық параметрлердің мониторингі) қондырғының берілген параметрлер шегінде жұмыс істейтіндігін растау мақсатында технологиялық процестің физикалық және химиялық параметрлерін өлшеумен байланысты. Өлшенетін параметрлердің мысалдары реакция/жұмыс аймағындағы қысым немесе температура, сарқынды суларды биологиялық тазарту процесінде оттегінің мөлшері және шикізат шығыны болып табылады. Технологиялық параметрлердің мониторингі оның сенімді жұмыс істеуіне кепілдік беру, технологиялық процесте ауытқуларды болдырмау және қоршаған ортаға әсерді азайту үшін ластануды өлшейтін аппаратураның жұмысын бақылауды да қамтиды.
Шығарындылардың, төгінділердің және қалдықтардың түзілуін мониторингтеу олардың көзі болып табылатын технологиялық қондырғыдан шығарындыларды, төгінділерді және қалдықтардың түзілуін бақылаумен және өлшеумен байланысты. Мониторинг атмосфералық шығарындыларды, сарқынды сулардың төгінділерін, қауіпті және қауіпті емес қалдықтардың мөлшерін және зиянды физикалық факторларды (жылу, шу, діріл және сәуле) үздіксіз немесе тұрақты өлшеуді қамтиды.
Әсер ету мониторингі (қоршаған орта сапасының мониторингі) халықтың денсаулығы мен экожүйеге өндірістік объектілердің санитарлық-қорғау аймақтарының шекарасындағы қоршаған ортаның ластану деңгейінің мониторингімен, сондай-ақ оларды пайдалануға байланысты әсерімен байланысты. Қоршаған орта сапасын мониторингтеудің мақсаты шығарындылардың, төгінділердың және қалдықтардың түзілуін қоршаған орта мен адам денсаулығы сапасы нормативтерінің сақталуын қамтамасыз ететін деңгейге дейін төмендету жөнінде шешімдер қабылдау үшін қажетті ақпаратты ұсыну болып табылады. Әсер ету мониторингін жүргізу Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасының және қоршаған орта сапасының нормативтері талаптарының сақталуын қадағалау үшін қажет болған не КЭР-де айқындалған жағдайларда ӨЭБ бағдарламасына енгізіледі [1].
Кәсіпорынның ықтимал әсер ету аймағындағы қоршаған орта жағдайының мониторингі келесі жағдайларда қолданылады:
жобалау кезеңінде немесе өндіріс көлеміне немесе технологиясына елеулі өзгерістер ендіру кезінде;
осал экожүйелерге және елді мекендерге жақын болғанда;
апаттық шығарындылар мен төгінділерден кейін;
экспресс-әдістерді тексеру және биомониторинг үшін;
шығарылатын заттар мен физикалық әсер ету факторларын бақылау үшін.
Өндірістік мониторинг деректері қоршаған орта мен табиғи ресурстар мониторингінің бірыңғай мемлекеттік жүйесін жүргізу шеңберінде қоршаған ортаның жай-күйін бағалау үшін пайдаланылады.

1.3. Общие подходы к выбору подходящего режима мониторинга
Существуют различные подходы, которые используются для мониторинга определенных параметров. В целом подходы делятся на две основные группы: прямые измерения и косвенные методы.
Выбор параметров для мониторинга зависит от используемых процессов, сырья, видов топлива и других факторов, ключевых экологических проблем и методов, используемых для предотвращения или сокращения выбросов. Эффективно, если параметр, выбранный для мониторинга, также служит для управления работой установки. Частота мониторинга данного параметра широко варьируется в зависимости от потребностей предприятия, рисков для окружающей среды и применяемого подхода к мониторингу.
Мониторинг выбросов и сбросов предоставляет объективную информацию об изменении эмиссий во времени. С этой целью контролируются не только конкретные загрязнители, но и другие параметры, которые могут служить для определения физических факторов при выбросах/сбросах, такие, как нормальные условия (например, температура, давление), скорость потока воздуха и воды, затраты сырья и материалов, производственная загрузка. Количество контролируемых параметров может превышать количество, указанное в разрешении или заключениях НДТ для рассматриваемого сектора промышленности. Параметры, необходимые для описания выбросов и сбросов, связанных с ними обстоятельств, отражаются в плане измерений или отбора проб и быть частью отчета об измерениях (ПЭК).
Для определения подходящего режима мониторинга можно применить подход, основанный на оценке риска, как в случаях, когда режим мониторинга еще не определен в законодательстве Республики Казахстан.
1.3.1. Подход, основанный на определении риска
В зависимости от уровня потенциального риска нанесения ущерба окружающей среде определяется соответствующий режим мониторинга. Риск-ориентированный подход используется для сопоставления различных уровней потенциального риска нанесения ущерба окружающей среде с соответствующим режимом мониторинга. Основными элементами оценки для определения риска являются вероятность превышения нормативов допустимого выброса/сброса (НДВ/НДС) и тяжесть последствий (т.е. ущерб для окружающей среды).
При выборе режима или интенсивности проведения мониторинга рассматриваются следующие основные факторы:
вероятность превышения НДВ/НДС;
последствия превышения НДВ/НДС (т.е. нанесение вреда окружающей среде).
При оценке вероятности превышения НДВ/НДС необходимо учитывать следующие факторы:
количество источников эмиссий;
стабильность условий технологического процесса;
буферная (накопительная) емкость очистки сточных вод;
производительность очистного оборудования для очистки от сверхнормативных выбросов;
вероятность механической неисправности, вызванная износом, коррозией/потерей целостности или иными факторами;
"гибкость" выпуска продукции (возможность корректировки объемов или сроков поставки);
способность оператора объекта оперативно реагировать при возникновении неисправностей (функциональные возможности);
срок службы оборудования, находящегося в эксплуатации;
режим эксплуатации (рабочие условия);
перечень опасных веществ;
значимость нагрузки (высокие концентрации, высокий расход газа/жидкости);
изменения состава сточных вод.
При оценке последствий превышения установленных НДВ/НДС необходимо учитывать следующие параметры:
продолжительность потенциального отказа оборудования;
характер последствий загрязнения веществом (так называемая возможность      острого отравления), т.е. характеристики опасности вещества, используемого в технологическом процессе;
местоположение технологических установок (например, близость к жилым районам или особо охраняемым природным территориям);
коэффициент разбавления сточных вод в принимающей среде;
метеорологические условия.
Ниже приводится пример возможной классификации по уровням риска от "низкого" до "высокого" с перечислением основных элементов (факторов риска), влияющих на риск фактического превышения уровня НДВ/НДС. При оценке риска следует учитывать местные условия, в том числе потенциально возможные, целесообразные факторы риска, которые не отражены в таблице 1.1.
Таблица 1.1. Факторы и уровни рисков
№ п/п Фактор риска Уровень риска
Низкий Средний Высокий
1
2
3
4
5
1
Факторы риска, влияющие на вероятность превышения НДВ
1.1
Количество отдельных источников эмиссий
Один
Несколько

1.3. Тиісті мониторинг режимін таңдаудың жалпы тәсілдері
Белгілі бір параметрлерді мониторингтеу үшін қолданылатын әртүрлі тәсілдер бар. Жалпы тәсілдер негізгі екі топқа бөлінеді: тікелей өлшеу және жанама әдістер.
Мониторингтеу үшін параметрлерін таңдау қолданылатын процестерге, шикізатқа, отын түрлеріне және басқа факторларға, негізгі экологиялық мәселелерге және шығарындылардың алдын алу немесе азайту үшін қолданылатын әдістерге байланысты. Егер мониторингтеу үшін таңдалған параметр қондырғының жұмысын басқаруға қызмет етсе, тиімді. Бұл параметрді мониторингтеу жиілігі кәсіпорынның қажеттіліктеріне, қоршаған орта үшін қауіп-қатерлерге және қолданылатын мониторинг тәсіліне байланысты кеңінен өзгереді.
Шығарындылар мен төгінділерді мониторингтеу эмиссиялардың уақыт бойынша өзгеруі туралы объективті ақпарат береді. Осы мақсатта белгілі бір ластағыш заттар ғана емес, сонымен қатар қалыпты жағдайлар (мысалы, температура, қысым), ауа мен су ағынының жылдамдығы, шикізат пен материалдардың шығындары, өндірістік жүктеме сияқты шығарындылар/төгінділер кезінде физикалық факторларды анықтауға қызмет етеуі мүмкін басқа параметрлер де бақыланады. Бақыланатын параметрлердің саны қарастырылып отырған өнеркәсіп секторы үшін ЕҚТ рұқсатында немесе қорытындыларында көрсетілген саннан асып кетуі мүмкін. Шығарындылар мен төгінділерді сипаттауға қажетті параметрлер, олармен байланысты жағдайлар, сынамаларды өлшеу немесе алу жоспарында айтылады және өлшеулер туралы есептің (ӨЭБ) бөлігі болады.
Мониторингтің қолайлы режимін айқындау үшін мониторинг режимі Қазақстан Республикасының заңнамасында әлі айқындалмаған жағдайлардағыдай тәуекелді бағалауға негізделген тәсілді қолдануға болады.
1.3.1. Тәуекелді анықтауға негізделген тәсіл
Қоршаған ортаға зиян келтірудің ықтимал тәуекел деңгейіне байланысты тиісті мониторингтеу режимі анықталады. Тәуекелге бағытталған тәсіл қоршаған ортаға зиян келтірудің ықтимал тәуекелінің әртүрлі деңгейлерін тиісті бақылау режимімен салыстыру үшін қолданылады. Тәуекелді анықтау үшін бағалаудың негізгі элементтері рұқсат етілген шығарындылар/төгінділер (РШН/РТН) нормативтерінен асып кету ықтималдығы және салдардың ауырлығы (яғни қоршаған ортаға зияны) болып табылады.
Мониторинг режимін немесе қарқындылығын таңдау кезінде келесі негізгі факторлар қарастырылады:
РШН/РТН асып кету ықтималдығы;
РШН/РТН асып кетуінің салдары (яғни қоршаған ортаға зиян келтіру).
РШН/РТН асып кету ықтималдығын бағалау кезінде келесі факторларды ескеру қажет:
эмиссиялар көздерінің саны;
технологиялық процесс жағдайларының тұрақтылығы;
сарқынды суларды тазартудың буферлік (жинақтаушы) сыйымдылығы;
нормативтен тыс шығарындылардан тазартуға арналған тазалау жабдығының өнімділігі;
тозу, коррозия/тұтастықты жоғалту немесе басқа факторлардан туындаған механикалық ақаулардың ықтималдығы;
өнім шығарудың "икемділігі" (жеткізу көлемін немесе мерзімін түзету мүмкіндігі);
объект операторының ақаулар туындаған кезде жедел әрекет ете алу қабілеті (функционалдық мүмкіндіктері);
пайдаланудағы жабдықтың қызмет ету мерзімі;
пайдалану режимі (жұмыс шарттары);
қауіпті заттардың тізбесі;
жүктеменің маңыздылығы (жоғары концентрация, жоғары газ/сұйықтық шығыны);
сарқынды сулардың құрамындағы өзгерістер.
Белгіленген РШН/РТН асып кетуінің салдарын бағалау кезінде келесі параметрлерді ескеру қажет:
жабдықтың ықтимал істен шығу ұзақтығы;
затпен ластанудың салдарының сипаты (жедел улану мүмкіндігі деп аталады), яғни технологиялық процесте қолданылатын заттың қауіптілік сипаттамалары;
технологиялық қондырғылардың орналасуы (мысалы, тұрғын аудандарға немесе ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға жақындығы);
қабылдаушы ортадағы сарқынды сулардың сұйылту коэффициенті;
метеорологиялық жағдайлар.
Төменде РШН/РТН деңгейінен нақты асып кету қаупіне әсер ететін негізгі элементтерді (қауіп факторларын) тізімдей отырып, тәуекел деңгейлері бойынша "төменнен" "жоғарыға" дейін ықтимал жіктеудің мысалы келтірілген. Тәуекелді бағалау кезінде жергілікті жағдайларды, оның ішінде 1.1-кестеде көрсетілмеген ықтимал, орынды тәуекел факторларын ескеру қажет.
1.1-кесте. Тәуекел факторлары және деңгейлері
Р/с
Тәуекел факторы
Тәуекел деңгейі
Төмен
Орташа
Жоғары
1
2
3
4
5
1
РШН асып кету ықтималдығына әсер ететін тәуекел факторлары
1.1
Эмиссиялардың жекелеген көздерінің саны
Бір
Бірнеше

(от 2 до 5)
Многочисленные
(> 5)
1.2
Стабильность условий эксплуатации/технологического процесса
Стабильный
Иногда нестабильный
Нестабильный
1.3
Буферная (накопительная) емкость очистки сточных вод
Достаточная, чтобы справиться со сбоями
Ограниченная
Отсутствует
1.4
Мощность очистки источника избыточных выбросов/производительность очистного оборудования
Способность справляться с кратковременными выбросами (стехиометрическая реакция, негабаритность, щадящая обработка)
Ограниченные возможности
Отсутствует
1.5
Вероятность механической неисправности, вызванной коррозией
Отсутствие или ограниченная коррозия
Нормальная коррозия, покрытая конструкцией
Условия коррозии все еще присутствуют
1.6
"Гибкость" выпуска продукции
Единое специализированное производственное подразделение
Ограниченное количество марок продукции
Многие марки продукции, многоцелевой завод
1.7
Инвентаризация опасных веществ
Не присутствуют или зависит от производства
Присутствуют в незначительном количестве (по сравнению с НДВ/НДС)
Превышают количество (по сравнению с НДВ/НДС)
1.8
Максимально возможная нагрузка по выбросам (т.е. концентрация × расход
Значительно ниже НДВ/НДС
На уровне НДВ/НДС
Значительно выше НДВ/НДС
2
Факторы риска, влияющие на последствия превышения НДВ
2.1
Продолжительность потенциального отказа
Короткая (<1 часа)
Средняя
(От 1 часа до 1 дня)
Длительный
(> 1 дня)
2.2
Острое действие вещества (веществ)
Отсутствует
Потенциальное
Вероятное
2.3
Местоположение
Промышленная зона
Безопасное расстояние промышленных объектов от жилой застройки
Близость селитебной (жилой) зоны
2.4
Коэффициент разбавления сточных вод в принимающем водоеме
Высокий (более 1000))
Обычный
Низкий (менее 10)
Источник: [2]
Окончательная оценка вероятности или последствий риска должна основываться на сочетании всех факторов. Суммарный результат оценки данных факторов представлен на диаграмме в форме соотношения между вероятностью и серьезностью последствий превышения НДВ/НДС. Комбинации этих факторов определяются в каждом конкретном случае. В зависимости от положения результата на сетке, служащей для анализа на основе оценки риска (рисунок 1.1), выбираются соответствующие условия мониторинга для рабочего режима технологического процесса.
Рисунок 1.1. Режим мониторинга в зависимости от риска превышения НДВ.
В случае выбросов в атмосферу подход, приведенный в таблице 1.1., необходимо адаптировать с учетом таких типичных факторов, как мощность и функционирование системы очистного оборудования, риск аварий, неорганизованные выбросы (выбросы летучих или легких пылевидных веществ в атмосферный воздух, образующиеся в штатном режиме). Неорганизованные выбросы как результат особенностей конструкций оборудования (например, фильтров, сушилок и т.д.), условий эксплуатации (например, во время передачи материала между оборудованием), типа операции (например, технического обслуживания), постепенного перехода в другие среды (например, в охлаждающие или сточные воды). Соответствующие режимы мониторинга выбросов в атмосферный воздух также должны быть адаптированы и дифференцированы следующим образом.
Оценка общего риска, связанного с (потенциальными) выбросами от установки в окружающую среду, и согласовывать частоту и объем режима мониторинга с этим риском. Данные аспекты программы мониторинга определяются путем рассмотрения и объединения нескольких индивидуальных факторов риска. Оценка общего риска оценивается, например, как несущественные, важные или критические.
Примеры факторов риска, которые следует учитывать, включают следующие :
размер и тип установки, которые определяют ее воздействие на окружающую среду;
сложность источников (количество и разнообразие, характеристики источников, например, площадь источников, организованные выбросы, аварийные выбросы);
сложность процесса, что может увеличить количество потенциальных неисправностей;
частота переключения процессов, особенно на многоцелевых химических заводах;
возможные опасности, связанные с типом и количеством входящего сырья и топливных материалов;
возможное воздействие на окружающую среду и здоровье населения в результате выбросов с учетом типов загрязняющих веществ и их скорости выброса, а также потенциального отказа оборудования;
стабильность выбросов;
близость источника выбросов к чувствительным объектам окружающей среды;
наличие опасных природных явлений, таких, как геологические, гидрологические, метеорологические или морские факторы;
прошлые показатели установки и управление ею;
степень обеспокоенности общественности.
Пример существующего подхода, основанного на оценке риска, представлен в Руководстве Нидерландов по выбросам в атмосферу [3]. Данный подход основан на оценке корректности функционирования очистного оборудования, риска выхода из строя, возникновения неисправности техник по снижению выбросов или нарушения работоспособности мер, интегрированных в технологический процесс. Вредность выбросов, которая возникает при выходе из строя техник по снижению выбросов, выражается в виде контрольного значения массового расхода. Контрольное значение основано на системе классификации и варьируется для разных веществ в зависимости от их вредности для окружающей среды. Разделив диагностические эмиссии в г/ч (эмиссии для детектирования неисправностей) на контрольное значение массового расхода в г/ч, или определить коэффициент отказов. На основе коэффициента отказов определяется режим мониторинга.

(2-ден 5-ке дейін)
Көптеген
(> 5)
1.2
Пайдалану жағдайларының/технологиялық процестің тұрақтылығы
Тұрақты
Кейде тұрақсыз
Тұрақсыз
1.3
Сарқынды суларды тазартудың буферлік (жинақтаушы) сыйымдылығы
Ақаулармен күресу үшін жеткілікті
Шектеулі
Жоқ
1.4
Артық шығарындылар көзін тазарту қуаты / тазарту жабдықтарының өнімділігі
Қысқа мерзімді шығарындылармен күресу қабілеті (стехиометриялық реакция, габаритті емес, жұмсақ өңдеу)
Шектеулі мүмкіндіктер
Жоқ
1.5
Коррозиядан туындаған механикалық ақаулардың ықтималдығы
Коррозияның болмауы немесе шектелуі
Құрылыммен жабылған қалыпты коррозия
Коррозия жағдайлары әлі де бар
1.6
Өнімді шығарудың икемділігі
Бірыңғай мамандандырылған өндірістік бөлімше
Өнім маркаларының шектеулі саны
Көптеген өнім брендтері, көп мақсатты зауыт
1.7
Қауіпті заттарды түгендеу
Жоқ немесе өндіріске байланысты
Аз мөлшерде болады (РШН/РТН-мен салыстырғанда)
Саннан асады (РШН/РТН-мен салыстырғанда)
1.8
Шығарындылар бойынша мүмкін болатын ең жоғары жүктеме (яғни концентрация × ағын
РШН/РТН-тан едәуір төмен
РШН/РТН деңгейінде
РШН/РТН -тан едәуір жоғары
2
РШН асып кетуінің салдарына әсер ететін тәуекел факторлары
2.1
Ықтимал бас тартудың ұзақтығы
Қысқа (<1 сағат)
Орташа
(1 сағаттан 1 күнге дейін)
Ұзақ
(> 1 күн)
2.2
Заттың (заттардың)жедел әсері
Жоқ
Әлеуетті
Мүмкін
2.3
Орналасқан жері
Өнеркәсіптік аймақ
Өнеркәсіптік объектілердің тұрғын үй құрылысынан қауіпсіз қашықтығы
Қоныстану (тұрғын) аймағының жақындығы
2.4
Қабылдаушы су айдынындағы сарқынды суларды сұйылту коэффициенті
Жоғары (1000-нан астам)
Тұрақты
Төмен (10-нан аз)
Дереккөз: [2]
Тәуекелдің ықтималдығын немесе салдарын түпкілікті бағалау барлық факторлардың жиынтығына негізделуі керек. Осы факторларды бағалаудың жиынтық нәтижесі диаграммада РШН/РТН асып кету салдарының ықтималдығы мен ауырлығы арасындағы қатынас түрінде ұсынылған. Осы факторлардың комбинациялары әрбір нақты жағдайда анықталады. Тәуекелді бағалау негізінде талдау үшін қызмет ететін тордағы нәтиженің жағдайына байланысты (1.1-сурет) технологиялық процестің жұмыс режимі үшін тиісті мониторинг шарттары таңдалады.
1.1-сурет. РШН асып кету тәуекеліне байланысты мониторинг режимі.
Атмосфераға шығарындылар жағдайында 1.1-кестеде келтірілген тәсілді тазарту жабдықтары жүйесінің қуаты мен жұмыс істеуі, апаттар қаупі, ұйымдастырылмаған шығарындылар (қалыпты режимде пайда болатын атмосфералық ауаға ұшпа немесе жеңіл тозаң тәрізді заттардың шығарындылары) сияқты типтік факторларды ескере отырып бейімдеу керек. Ұйымдастырылмаған шығарындылар жабдық конструкцияларының (мысалы, сүзгілер, кептіргіштер және т.б.), пайдалану жағдайларының (мысалы, жабдық арасындағы материалды беру кезінде), операция түрінің (мысалы, техникалық қызмет көрсету), басқа орталарға (мысалы, салқындатқыш немесе сарқынды суларға) біртіндеп ауысуының ерекшеліктерінің нәтижесі болады. Атмосфералық ауаға шығарындыларды мониторингтеудің тиісті режимдері де бейімделуі керек және олар былайша сараланады.
Қоршаған ортаға қондырғыдан (ықтимал) шығарындылармен байланысты жалпы тәуекелді бағалау және мониторингтеу режимінің жиілігі мен көлемін осы тәуекелге сәйкестендіру. Мониторинг бағдарламасының бұл аспектілері бірнеше жеке қауіп факторларын қарастыру және біріктіру арқылы анықталады. Жалпы тәуекелді бағалау, мысалы, маңызды емес, маңызды немесе сыни деп бағаланады.
Ескерілуі қажет тәуекел факторларының мысалдары мыналарды қамтиды (IMPEL Network, 2001):
оның қоршаған ортаға әсерін анықтайтын қондырғының мөлшері мен түрі;
көздердің күрделілігі (саны мен әртүрлілігі, көздердің сипаттамалары, мысалы, көздердің ауданы, ұйымдастырылған шығарындылар, апаттық шығарындылар);
процестің күрделілігі, бұл ықтимал ақаулардың санын арттыруы мүмкін;
процестердің ауысу жиілігі, әсіресе көп мақсатты химиялық зауыттарда;
кіріс шикізаты мен отын материалдарының түрі мен мөлшеріне байланысты ықтимал қауіптер;
ластағыш заттардың түрлерін және олардың шығарылу жылдамдығын, сондай-ақ жабдықтың ықтимал істен шығуын ескере отырып, шығарындылар нәтижесінде қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына ықтимал әсер ету;
шығарындылардың тұрақтылығы;
шығарындылар көзінің сезімтал қоршаған орта объектілеріне жақындығы;
геологиялық, гидрологиялық, метеорологиялық немесе теңіз факторлары сияқты қауіпті табиғи құбылыстардың болуы;
қондырғының бұрынғы көрсеткіштері және оны басқару;
қоғамдық алаңдаушылық дәрежесі.
Тәуекелді бағалауға негізделген қолданыстағы тәсілге мысал Нидерландының атмосфералық шығарындылар жөніндегі нұсқаулығында келтірілген [3]. Бұл тәсіл тазарту жабдығының дұрыс жұмыс істеуін, істен шығу қаупін, шығарындыларды азайту бойынша техникалардың ақауларының туындауын немесе технологиялық процеске интеграцияланған шаралардың жұмыс қабілеттілігінің бұзылуын бағалауға негізделген. Шығарындыларды азайту бойынша техникалар істен шыққан кезде пайда болатын шығарындылардың зияндылығы жаппай шығынның бақылау мәні түрінде көрінеді. Бақылау мәні жіктеу жүйесіне негізделген және қоршаған ортаға зияндылығына байланысты әртүрлі заттар үшін өзгереді. Диагностикалық эмиссияларды г/сағ (ақаулықтарды анықтауға арналған эмиссиялар) г/сағ-тағы массалық шығынның бақылау мәніне бөлу немесе істен шығу коэффициентін анықтау. Істен шығу коэффициенті негізінде мониторинг режимі анықталады.

1.3.2. Методы измерений при контроле выбросов
Для мониторинга определенного параметра используется несколько подходов, включая [4]:
1. Прямые измерения:
непрерывные измерения;
периодические измерения;
комплексные измерения.
2. Косвенные методы:
замещающие параметры;
массовые балансы;
коэффициенты выбросов;
другие расчеты.
Выбор варианта проведения мониторинга между прямыми измерениями и косвенными методами определяется несколькими факторами, такими, как требуемая точность, расходы, простота и оперативность, надежность, включая вероятность превышения эмиссий МЗВ по технологическим показателям, определенных в заключениях по НДТ, а также НДВ/НДС, а также требования действующего законодательства Республики Казахстан.
Директива о промышленных выбросах 2010/75/ЕС и национальные справочники по НДТ, а также заключения к ним определяют требования к подходу проведения мониторинга, который используется для конкретных установок и/или технологических процессов, например, обязательное использование соответствующих стандартов или требование непрерывных измерений.
1.3.2.1. Прямые измерения
Прямые измерения подразделяются на два основных типа по частоте проведения мониторинга:
непрерывные измерения;
периодические измерения.
Частота мониторинга анализируемого параметра может варьироваться в широких пределах в зависимости от конкретных потребностей оператора объекта и экологических рисков, а также с учетом соответствия требованиям экологического законодательства. Положения о мониторинге являются неотъемлемой частью заключений по НДТ, обязательных к применению при получении КЭР.
Выбор подхода к мониторингу (прямые измерения или косвенные методы) определяется следующими соображениями:
соответствие цели, т.е. подходит ли метод для достижения целей;
законодательные требования;
наличие средств и опыта для проведения прямых измерений (например, аккредитованная лаборатория с подходящим техническим оборудованием и квалифицированным персоналом).

1.3.2. Шығарындыларды бақылау кезіндегі өлшеу әдістері
Белгілі бір параметрді мониторингтеу үшін бірнеше тәсіл қолданылады, соның ішінде [4]:
1. Тікелей өлшеу:
үздіксіз өлшеу;
кезеңді өлшемдер;
кешенді өлшемдер.
2. Жанама әдістер:
ауыстыру параметрлері;
жаппай тепе-теңдіктер;
шығарындылар коэффициенттері;
басқа есептеулер.
Тікелей өлшеулер мен жанама әдістер арасында мониторинг жүргізу нұсқасын таңдау талап етілетін дәлдік, шығыстар, қарапайымдылық және жеделдік, сенімділік сияқты бірнеше факторлармен, соның ішінде ЕҚТ, сондай-ақ РШН/РТН бойынша қорытындыларда айқындалған технологиялық көрсеткіштер бойынша МЛЗ эмиссияларының асып кету ықтималдығымен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарымен айқындалады.
Өнеркәсіптік шығарындылар туралы директива 2010/75/ЕО және Ұлттық ЕҚТ анықтамалықтары, сондай-ақ олардың қорытындылары нақты қондырғылар және/немесе технологиялық процестер үшін пайдаланылатын мониторинг тәсіліне қойылатын талаптарды анықтайды, мысалы, тиісті стандарттарды міндетті пайдалану немесе үздіксіз өлшеуді талап ету.
1.3.2.1. Тікелей өлшеу
Тікелей өлшеулер мониторинг жүргізу жиілігі бойынша негізгі екі түрге бөлінеді:
үздіксіз өлшеу;
кезеңді өлшемдер.
Талданатын параметрді мониторингтеу жиілігі объект операторының нақты қажеттіліктеріне және экологиялық тәуекелдерге байланысты, сондай-ақ экологиялық заңнаманың талаптарына сәйкестігін ескере отырып, кең ауқымда өзгеруі мүмкін. Мониторинг туралы ережелер КЭР алу кезінде қолдануға міндетті ЕҚТ бойынша қорытындылардың ажырамас бөлігі болып табылады.
Мониторинг тәсілін таңдау (тікелей өлшеу немесе жанама әдістер) келесі ойлармен анықталады:
мақсатқа сәйкестік, яғни әдіс мақсаттарға жетуге жарамды ма;
заңнамалық талаптар;
тікелей өлшеулер жүргізу үшін құралдардың және тәжірибесінің болуы (мысалы, тиісті техникалық жабдықтары мен білікті қызметкерлері бар аккредиттелген зертхана).

Таблица 1.2. Основные характеристики прямых измерений при периодическом и непрерывном мониторинге с помощью АСМ
№ п/п
Характеристика
Непрерывный мониторинг
Периодический мониторинг
1
2
3
4
1
Период отбора проб
Мониторинг охватывает весь или почти весь период, в течение которого вещества выбрасываются
Профиль эмиссий загрязняющих веществ, соответствующий отдельным периодам измерений
2
Оперативность (скорость) получения результатов
Вывод результатов в режиме реального времени
Результаты в реальном времени при использовании инструментальных анализаторов; отсроченные результаты, если используется ручной метод с лабораторным конечным методом
3
Усреднение результатов
Результаты постоянно усредняемые за каждые 20-минут (с учетом периодичности, определенной в заключениях по НДТ)
Результаты получают в среднем за период измерения, на основании графика внутренних проверок
4
Поверка и возможность отслеживания
АСМ требует поверки по стандартному эталонному методу и с использованием сертифицированных эталонных образцов
Для периодического мониторинга допускается использовать стандартные эталонные методы, приборы, поверенные с помощью поверочных газовых смесей.
5
Капитальные затраты
Как правило выше, чем стоимость оборудования для периодического мониторинга
Как правило ниже, чем стоимость АСМ
6
Операционные расходы
Имеет тенденцию быть ниже, чем периодический подход, так как обычно не требует больших трудозатрат. Требуется только плановое техническое обслуживание и калибровочные работы
Как правило, выше, чем при использовании АСМ, поскольку требует больших затрат ручного труда. Квалифицированный персонал находится на объекте в течение всего периода мониторинга
7
Метрологическая аттестация/утверждение типа средств измерений/измерительного оборудования
Необходима метрологическая аттестация/ утверждение типа средств измерений в Государственном научном метрологическом центре
При использовании мобильного (портативного) инструментального оборудования необходима его метрологическая аттестация в Государственном научном метрологическом центре
8
Аккредитация системы мониторинга
Обеспечение качества поверки и технического обслуживания АСМ рассматривается в EN 14181 (Европейским комитетом по стандартизации) или в рамках национальных нормативно-правовых и нормативно-технических документов
Организации, проводящие измерения, должны быть аккредитованными в Национальном центре аккредитации и соответствовать требованиям нормативных документов к компетентности испытательных и калибровочных лабораторий
Источник: [5]
1.3.2.2. Косвенные методы
В рамках ПЭК оператор объекта имеет возможность проводить мониторинг, используя косвенные методы, основанные на оценках, которые получают, например, путем использования замещающих (косвенных/суррогатных) параметров, расчетов материальных балансов или коэффициентов пересчета выбросов и сбросов, или сочетание инструментальных замеров и расчетных подходов.
Выбор подхода к мониторингу проводится на основании соответствия:
поставленной цели;
установленным законом требованиям;
производственных объектов и квалификации персонала.

1.2-кесте. МАЖ көмегімен кезеңді және үздіксіз мониторинг кезінде тікелей өлшеудің негізгі сипаттамалары
Р/с
Сипаттамасы
Үздіксіз мониторинг
Кезеңді мониторинг
1
2
3
4
1
Сынама алу кезеңі
Мониторинг заттар шығарылатын барлық немесе барлық дерлік кезеңді қамтиды
Жекелеген өлшеу кезеңдеріне сәйкес келетін ластағыш заттар эмиссияларының бейіні
2
Нәтижелерді алу жеделдігі (жылдамдығы)
Нәтижелерді нақты уақыт режимінде шығару
Аспаптық талдағыштарды пайдалану кезіндегі нақты уақыттағы нәтижелер; егер зертханалық соңғы әдіспен қолмен әдіс қолданылса, кешіктірілген нәтижелер
3
Нәтижелерді орташалау
Нәтижелер әр 20 минут сайын тұрақты түрде орташаланады (ЕҚТ бойынша қорытындыларда айқындалған кезеңділікті ескере отырып)
Нәтижелер ішкі тексерулер кестесі негізінде өлшеу кезеңінде орташа есеппен алынады
4
Тексеру және бақылау мүмкіндігі
МАЖ стандартты эталондық әдіс бойынша және сертификатталған эталондық үлгілерді қолдана отырып тексеруді қажет етеді
Кезеңді мониторинг үшін стандартты эталондық әдістерді, тексеретін газ қоспаларының көмегімен калибрленген аспаптарды қолдануға болады
5
Күрделі шығындар
Әдетте, кезеңді мониторинг жабдығының құнынан жоғары
Әдетте, МАЖ құнынан төмен
6
Операциялық шығындар
Кезеңді тәсілден төмен болу үрдісі бар, өйткені ол әдетте, көп еңбекті қажет етпейді. Тек жоспарлы техникалық қызмет көрсету және калибрлеу жұмыстары қажет
Әдетте, МАЖ қолданған кезге қарағанда жоғары, өйткені ол көп қол еңбегін қажет етеді. Білікті қызметкерлер мониторингтің барлық кезеңінде объектіде болады
7
Өлшеу жабдықтарын метрологиялық аттестаттау
Мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталықта өлшеу құралдарын аттестаттау қажет
Мобильді (портативті) аспаптық жабдықты пайдалану кезінде оны Мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталықта өлшеу құралдарын аттестаттау қажет
8
Мониторинг жүйесін аккредиттеу
МАЖ калибрлеу және техникалық қызмет көрсету сапасын қамтамасыз ету EN 14181-де (Еуропалық стандарттау комитеті) немесе Ұлттық нормативтік-құқықтық және нормативтік-техникалық құжаттар шеңберінде қаралады
Өлшеулер жүргізетін ұйымдар Ұлттық аккредиттеу орталығында аккредиттелуге және сынақ және калибрлеу зертханаларының құзыреттілігіне нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес келуі қажет
Дереккөз: [5]
1.3.2.2. Жанама әдістер
ӨЭБ шеңберінде объектінің операторы, мысалы, алмастырушы (жанама/суррогат) параметрлерді, материалдық баланс есептеулерін немесе шығарындыларды және төгінділерді қайта есептеу коэффициенттерін немесе аспаптық өлшеулер мен есептеу тәсілдерін қолдану жолымен алынатын бағалауға негізделген жанама әдістерді пайдалана отырып мониторинг жүргізуге мүмкіндігі бар.
Мониторинг тәсілін таңдау мыналарға сәйкестігі негізінде жүргізіледі:
қойылған мақсатқа;
заңда белгіленген талаптарға;
өндірістік объектілерге және персоналдың біліктілігіне.

1.3.2.2.1. Замещающие параметры
Замещающие параметры – это измеримые и исчисляемые величины, которые допустимы к прямому или косвенному сопоставлению с результатами общепринятых прямых измерений загрязняющих веществ. В качестве примера можно привести измерение мутности вместо контроля за содержанием взвешенных веществ в сточных водах, если использование косвенного параметра разрешено к использованию экологическим разрешением.
При рассмотрении возможности использования косвенного параметра для определения величины другого, целевого параметра следует показать, четко определить и отразить в соответствующей документации соотношение (взаимосвязь) между косвенным показателем и собственно целевым параметром.
Косвенный параметр может оказаться полезным для целей ПЭК только в следующих случаях:
когда косвенный параметр тесно связан (коррелирует) с искомым (целевым) прямым параметром;
когда определение косвенного параметра является более рентабельным (экономичным) и простым, чем определение прямого параметра, или с его помощью необходимые данные получаются с большей частотой;
пределы косвенного параметра определения соответствуют установленным значениям.
Ключевые преимущества использования косвенных параметров:
простота и надежность измерений или расчетов;
сокращение издержек;
более высокая частота мониторинга при тех же или меньших затратах;
большее количество точек измерений/отбора проб при тех же или меньших затратах;
возможность обнаружения условий, отличных от нормальных, например, изменение температуры горения для предупреждения о потенциальном увеличении выбросов диоксинов;
меньшее нарушение, дестабилизация технологического процесса по сравнению с прямыми измерениями;
более разностороннее применение, в части, измерения температур является подходящим для оценки нескольких вопросов, таких, как энергоэффективность, выбросы загрязняющих веществ, технологический процесс и контроль сырья.
К основным недостаткам использования косвенных параметров относятся следующие:
получение (в некоторых случаях) только относительной, а не абсолютной величины;
достоверность потенциально ограничена определенным диапазоном рабочих условий эксплуатации;
потенциально более низкое доверие общественности к косвенным параметрам по сравнению с прямыми измерениями;
в некоторых случаях более низкая точность измерений по сравнению с прямыми измерениями;
невозможность их использования в правовых процедурах.
Применение косвенных параметров не всегда возможно, и оно может быть оправдано только в отношении некоторых условий технологического процесса.
Косвенные параметры условно подразделены на три категории в зависимости от степени корреляции (взаимосвязи) между интересующим параметром выбросов и косвенным параметром:
количественные косвенные параметры;
качественные косвенные параметры;
индикаторные косвенные параметры.
Количественные косвенные параметры дают надежную количественную картину параметров выбросов/сбросов и их измерение заменяет собой прямые измерения.
Качественные косвенные параметры дают надежную качественную информацию о составе выбросов.
Индикаторные косвенные параметры дают информацию об эксплуатации установки или ходе технологического процесса и, соответственно, ориентировочные данные о выбросах/сбросах.
Параметры токсичности – особая группа косвенных параметров. Измерение токсичности означает определение количества вещества в водной или воздушной среде, действуя в которой оно вызывает различные формы токсического процесса.

1.3.2.2.1. Ауыстыру параметрлері
Ауыстыру параметрлері – бұл ластағыш заттарды жалпы қабылданған тікелей өлшеу нәтижелерімен тікелей немесе жанама түрде салыстыруға болатын өлшенетін және есептелетін шамалар. Мысал ретінде, егер жанама параметрді пайдалану экологиялық рұқсатпен пайдалануға рұқсат етілсе, сарқынды сулардағы өлшенген заттар құрамын бақылаудың орнына лайлануды өлшеуді келтіруге болады.
Басқа, нысаналы, параметрдің шамасын анықтау үшін жанама параметрді пайдалану мүмкіндігін қарастырған кезде жанама көрсеткіш пен нақты мақсатты параметр арасындағы қатынасты (өзара байланысты) тиісті құжаттамада көрсету, нақты анықтау және көрсету қажет.
Жанама параметр ӨЭБ мақсаттары үшін келесі жағдайларда ғана пайдалы болуы мүмкін:
жанама параметр қажетті (нысаналы) тікелей параметрмен тығыз байланысты (корреляцияланған) болған кезде;
жанама параметрдің анықтамасы тікелей параметрді анықтаудан гөрі рентабельді (үнемді) және қарапайым немесе оның көмегімен қажетті деректерді үлкен жиілікте алуға болады;
жанама параметрдің анықталу шектері белгіленген мәндерге сәйкес келеді;
Жанама параметрлерді пайдаланудың негізгі артықшылықтары:
өлшеулердің немесе есептеулердің қарапайымдылығы және сенімділігі;
шығындарды азайту;
бірдей немесе аз шығындар кезінде мониторингтің жоғарылау жиілігі;
бірдей немесе аз шығындар кезінде өлшеу/сынама алу нүктелерінің көп саны;
қалыпты жағдайлардан ерекшеленетін жағдайларды табу мүмкіндігі, мысалы, диоксиндер шығарындыларының әлеуетті ұлғаюы туралы ескерту үшін жану температурасын өзгерту;
тікелей өлшемдермен салыстырғанда технологиялық процестің аз бұзылуы, тұрақсыздануы;
температураны өлшеу бөлігінде неғұрлым жан-жақты қолдану энергия тиімділігі, ластағыш заттардың шығарындылары, технологиялық процесс және шикізатты бақылау сияқты бірнеше мәселені бағалау үшін жарамды болып табылады.
Жанама параметрлерді қолданудың негізгі кемшіліктеріне мыналар жатады:
абсолютті емес, тек салыстырмалы шаманы алу (кейбір жағдайларда);
сенімділік жұмыс жағдайларының белгілі бір ауқымымен әлеуетті шектеулі;
тікелей өлшемдермен салыстырғанда жанама параметрлерге жұртшылықтың әлеуетті төменірек сенімі;
кейбір жағдайларда тікелей өлшеулермен салыстырғанда өлшеу дәлдігі төменірек;
оларды құқықтық рәсімдерде қолданудың мүмкін болмауы.
Жанама параметрлерді қолдану әрдайым мүмкін емес және оны тек технологиялық процестің кейбір шарттарына қатысты ақтауға болады.
Жанама параметрлерді қызығушылық тудыратын шығарындылар параметрі мен жанама параметр арасындағы корреляция (өзара байланыс) дәрежесіне қарай шартты түрде үш санатқа бөлуге болады:
сандық жанама параметрлер;
сапалы жанама параметрлер;
индикаторлық жанама параметрлер.
Сандық жанама параметрлер шығарындылар/төгінділер параметрлерінің сенімді сандық көрінісін береді және оларды өлшеу тікелей өлшемдерді алмастырады.
Сапалы жанама параметрлер шығарындылардың құрамы туралы сенімді сапалы ақпарат береді.
Индикаторлық жанама параметрлер қондырғының жұмысы немесе технологиялық процестің барысы туралы ақпаратты және сәйкесінше шығарындылар/төгінділер туралы болжамды деректерді береді.
Уыттылық параметрлері – жанама параметрлердің арнайы тобы. Уыттылықты өлшеу дегеніміз су немесе ауа ортасындағы заттың мөлшерін анықтау, онда ол әрекет ете отырып улы процестің әртүрлі формаларын тудырады.

1.3.2.2.2. Метод материальных балансов
Мониторинг материальных балансов является методом, позволяющим учитывать поступление, накопление, производство, выход, а также генерирование или разрушение рассматриваемых веществ. Выбросы и сбросы в окружающую среду и технологические остатки рассчитываются на основе разницы в балансе. Материальные балансы используются для оценки выбросов, сбросов и образования технологических остатков от производственного объекта, процесса или технологического подразделения. Материальные балансы используются только в случае, когда определены точные значения поступления и удаления материалов и их количественные параметры.
Использование метода материального баланса является полезным инструментом для анализа уровней эмиссий в атмосферу и поглощения, например, баланс ртути на хлорно-щелочной установке с ртутными элементами.
1.3.2.2.3. Коэффициенты выбросов/сбросов (факторы эмиссии)
Коэффициенты выбросов/сбросов (удельные выбросы и сбросы) – это численные коэффициенты, которые умножаются на уровень производительности технологического процесса или на пропускную способность промышленной установки (например, выпуск продукции, водопотребление и т.п.) с целью определения уровня выбросов и сбросов предприятия. Данные коэффициенты используются в предположении о том, что все промышленные установки, выпускающие аналогичную продукцию посредством однотипных технологических процессов, имеют сходные характеристики выбросов и сбросов. Коэффициенты выбросов/сбросов широко используются для определения уровня природоохранных платежей для малых промышленных установок, а также неорганизованных выбросов.
Коэффициенты выбросов/сбросов обычно определяются по результатам тестирования определенных типов технологического оборудования, конкретного источника (например, котлов, работающих на определенном виде топлива).
В практике, международный стандарт EN ISO 11771: 2010 устанавливает общий метод определения и представления усредненных по времени массовых выбросов от конкретной установки или ряда установок (или общего типа источника) с использованием данных, собранных путем измерений, и установления:
интенсивности массовых выбросов путем одновременного измерения концентрации и расхода газа с использованием стандартизированных ручных или автоматических методов, а также оценки неопределенности измерений;
усредненных по времени значения удельного выброса для конкретной установки или ряда установок и связанные с ними характеристики неопределенности;
системы управления качеством для содействия процессу обеспечения и проверки качества инвентаризации.
Основным критерием, влияющим на выбор коэффициента выбросов, является степень сходства между оборудованием или процессом, выбранным при применении коэффициента, и оборудованием или процессом, из которого был получен коэффициент.
Коэффициенты выбросов, полученные на основе измерений для конкретного процесса, иногда используются для оценки выбросов на других установках.

1.3.2.2.2. Материалдық баланс әдісі
Материалдық баланс мониторингі қарастырылып отырған заттардың түсуін, жинақталуын, өндірілуін, шығуын, сондай-ақ түзілуін немесе бұзылуын ескеруге мүмкіндік беретін әдіс болып табылады. Қоршаған ортаға шығарындылар мен төгінділер және технологиялық қалдықтар тепе-теңдіктегі айырмашылық негізінде есептеледі. Материалдық баланс өндіріс объектісінен, процестен немесе технологиялық бөлімшеден шығарындыларды, төгінділерді және технологиялық қалдықтардың пайда болуын бағалау үшін пайдаланылады. Материалдық баланс материалдардың түсуі мен жойылуының нақты мәндері және олардың сандық параметрлері анықталған жағдайда ғана пайдаланылады.
Материалдық баланс әдісін қолдану атмосфераға эмиссиялар мен сіңіру деңгейлерін талдау үшін пайдалы құралы болып табылады, мысалы, сынап элементтері бар хлор-сілтілі қондырғыдағы сынап тепе-теңдігі.
1.3.2.2.3. Шығарындылар/төгінділер коэффициенттері (эмиссия факторлары)
Шығарындылар/төгінділер коэффициенттері (меншікті шығарындылар және төгінділер) – бұл кәсіпорынның шығарындыларының және төгінділерінің деңгейін анықтау мақсатында технологиялық процестің өнімділік деңгейіне немесе өнеркәсіптік қондырғының өткізу қабілеттілігіне (мысалы, өнімді шығару, суды тұтыну және т.б.) көбейтілетін сандық коэффициенттер. Бұл коэффициенттер ұқсас технологиялық процестер арқылы ұқсас өнімдерді шығаратын барлық өнеркәсіптік қондырғылардың шығарындыларының және төгінділерінің сипаттамалары ұқсас деген болжамда қолданылады. Шығарындылар/төгінділер коэффициенттері шағын өнеркәсіптік қондырғылар үшін табиғатты қорғау төлемдерінің деңгейін, сондай-ақ ұйымдастырылмаған шығарындыларды анықтау үшін кеңінен қолданылады.
Шығарындылар/төгінділер коэффициенттері әдетте технологиялық жабдықтың белгілі бір түрлерін, белгілі бір көзді (мысалы, белгілі бір отынмен жұмыс істейтін қазандықтарды) сынау нәтижелері бойынша анықталады.
Практикада EN ISO 11771: 2010 халықаралық стандарты өлшеу жолымен жиналған деректерді пайдалана отырып, белгілі бір қондырғыдан немесе бірқатар қондырғылардан (немесе жалпы көз түрінен) уақыт бойынша орташаланған жаппай шығарындыларды анықтаудың, ұсынудың және белгілеудің жалпы әдісін белгілейді:
стандартталған қолмен немесе автоматты әдістерді пайдалана отырып, газ концентрациясы мен шығынын бір мезгілде өлшеу, сондай-ақ өлшеулердің белгісіздігін бағалау арқылы жаппай шығарындылардың қарқындылығын;
белгілі бір қондырғы немесе бірқатар қондырғылар үшін меншікті шығарындылардың уақыт бойынша орташа мәндері және олармен байланысты белгісіздік сипаттамалары;
түгендеу сапасын қамтамасыз ету және тексеру процесіне жәрдемдесу үшін сапаны басқару жүйелері.
Шығарындылар коэффициентін таңдауға әсер ететін негізгі өлшемшарт коэффициентті қолдану кезінде таңдалған жабдық немесе процесс пен коэффициент алынған жабдық немесе процесс арасындағы ұқсастық дәрежесі болып табылады.
Нақты процесске арналған өлшеулер негізінде алынған шығарындылар коэффициенттері кейде басқа қондырғылардағы шығарындыларды бағалау үшін пайдаланылады.

1.3.2.2.4. Иные методы
Теоретические и сложные уравнения или модели используются для оценки выбросов от промышленных процессов. Допускается осуществлять оценку путем расчетов на основе физико-химических свойств вещества (например, давления пара) и физико-химических соотношений (например, закона идеального газа).
Использование моделей и связанных с ними расчетов требует наличия всех необходимых соответствующих входных данных. Обычно модели дают разумную оценку в случаях, когда:
Модели основаны на достоверных предположениях, как показали предыдущие проверки;
присущая им неопределенность достаточно мала;
рядом с ними представлены соответствующие результаты анализа чувствительности;
объем модели соответствует рассмотренному случаю;
исходные данные надежны и соответствуют условиям установки.
1.4. Обеспечение качества данных
Обеспечение качества данных является неотъемлемой частью процесса мониторинга и имеет решающее значение для получения достоверной и полезной информации. Надежные данные позволяют проводить объективные анализы и оценивать эффективность различных методов контроля выбросов.
Качество данных также влияет на принятие решений относительно допустимых уровней выбросов, предотвращения аварий и прочее. Если данные ненадежны или неточны, возникает риск принятия неправильных решений, которые негативно влияют на окружающую среду и здоровье населения.
Важность обеспечения качества данных проявляется на протяжении всей цепочки производства, начиная от сбора и записи информации до ее обработки и анализа. Даже самые передовые методы мониторинга становятся бесполезными, если данные, на которых они основаны, недостоверны или некачественны.
Обеспечение качества данных является неотъемлемой частью любого типа мониторинга и играет ключевую роль в принятии решений и предотвращении неблагоприятных последствий для окружающей среды и общества.
Лаборатории, проводящие испытания, поверку, калибровку измерительных систем, необходимо пройти аккредитацию, валидацию методов обработки данных, оценки неопределенности измерений и представления результатов в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан. Аккредитация обеспечивает единую интерпретацию стандартов и гарантирует качество измерений и получаемых данных, что важно для обеспечения надежности и достоверности результатов измерений и повышения доверия к полученным данным.
К важнейшим требованиям к результатам измерений содержания загрязняющих веществ в промышленных выбросах относятся объективность, достоверность и точность, поскольку практическая значимость этих измерений и системы производственного экологического мониторинга в целом определяется степенью доверия к результатам измерений и возможностью их сравнения с результатами других предприятий, секторов, регионов, т.е. их сопоставимостью. Объективность информации обеспечивается применением автоматических средств измерений, работающих в непрерывном режиме при отсутствии влияния человеческого фактора. Достоверность определяется применением комплекса средств и методов, обеспечивающих метрологическую прослеживаемость результатов измерений к первичным эталонам соответствующей физической величины.

1.3.2.2.4. Өзге әдістер
Өндірістік процестердің шығарындыларын бағалау үшін теориялық және күрделі теңдеулер немесе модельдер қолданылады. Бағалауды заттың физика-химиялық қасиеттеріне (мысалы, бу қысымы) және физика-химиялық қатынастарға (мысалы, идеалды газ заңы) негізделген есептеулер арқылы жүзеге асыруға болады.
Модельдерді және олармен байланысты есептеулерді пайдалану барлық қажетті тиісті кіріс деректерінің болуын талап етеді. Әдетте модельдер мына жағдайларда ақылға қонымды баға береді:
модельдер алдыңғы тексерулер көрсеткендей, сенімді болжамдарға негізделген;
оларға тән белгісіздік өте аз;
олардың жанында сезімталдықты талдаудың тиісті нәтижелері көрсетілген;
модельдің көлемі қарастырылған жағдайға сәйкес келеді;
бастапқы деректер сенімді және орнату шарттарына сәйкес келеді.
1.4. Деректердің сапасын қамтамасыз ету
Деректердің сапасын қамтамасыз ету мониторинг процесінің ажырамас бөлігі болып табылады және сенімді және пайдалы ақпарат алу үшін өте маңызды. Сенімді деректер объективті талдаулар жүргізуге және шығарындыларды бақылаудың әртүрлі әдістерінің тиімділігін бағалауға мүмкіндік береді.
Деректер сапасы шығарындылардың рұқсат етілген деңгейлеріне, апаттардың алдын алуға және басқаларға қатысты шешім қабылдауға да әсер етеді. Егер деректер сенімсіз немесе дәл болмаса, қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына теріс әсер ететін қате шешімдер қабылдау қаупі туындайды.
Деректердің сапасын қамтамасыз етудің маңыздылығы ақпаратты жинау мен жазудан бастап оны өңдеуге және талдауға дейінгі өндіріс тізбегінің бүкіл бойында көрінеді. Тіпті ең озық мониторинг әдістері, егер олар негізделген деректер дұрыс емес немесе сапасыз болса, пайдасыз болып табылады.
Деректердің сапасын қамтамасыз ету мониторингтің кез келген түрінің ажырамас бөлігі болып табылады және шешім қабылдауда және қоршаған орта мен қоғам үшін жағымсыз салдардың алдын алуда шешуші рөл атқарады.
Өлшеу жүйелерін сынауды, тексеруді, калибрлеуді жүргізетін зертханалар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес аккредиттеуден, әдістерді валидациялаудан, деректерді өңдеуден, өлшеулердің белгісіздігін бағалаудан және нәтижелерді ұсынудан өтуі қажет. Аккредиттеу стандарттардың бірыңғай интерпретациясын қамтамасыз етеді және өлшемдердің және алынатын деректердің сапасына кепілдік береді, бұл өлшеу нәтижелерінің сенімділігін және дұрыстығын қамтамасыз ету және алынған деректерге деген сенімділікті арттыру үшін маңызды.
Өнеркәсіптік шығарындылардағы ластағыш заттардың құрамын өлшеу нәтижелеріне қойылатын маңызды талаптарға объективтілік, сенімділік және дәлдік жатады, өйткені бұл өлшемдердің және жалпы өндірістік экологиялық мониторинг жүйесінің практикалық маңыздылығы өлшеу нәтижелеріне деген сенім дәрежесімен және оларды басқа кәсіпорындардың, секторлардың, аймақтардың нәтижелерімен, яғни олардың салыстырмалылығымен салыстыру мүмкіндігімен анықталады. Ақпараттың объективтілігі адам факторының әсері болмаған кезде үздіксіз режимде жұмыс істейтін автоматты өлшеу құралдарын қолдану арқылы қамтамасыз етіледі. Шынайылық метрологиялық қадағалануын қамтамасыз ететін құралдар мен әдістер кешенін, тиісті физикалық шаманың бастапқы эталондарына өлшеу нәтижелерін қолдану арқылы анықталады.

Проблема сопоставимости результатов измерений содержания загрязняющих веществ в сложных газовых средах, отличающихся к тому же для различных источников значениями таких параметров, как содержание паров воды, температура, давление и пр., решается путем приведения результатов измерения к нормальным условиям (как правило это температура 0 °С, давление 101,325 кПа, сухой газ, содержание кислорода, рекомендованное в соответствующих отраслевых справочниках по НДТ).
Для того, чтобы данные, содержащиеся в отчетах, могли использоваться в процессе принятия решений, они должны быть доступными и корректными (в пределах указанной погрешности).
1.5. Учет условий измерений при нормальном эксплуатационном режиме и при отличных от нормальной эксплуатационной нагрузки
Для непрерывных измерений результаты мониторинга будут охватывать как нормальные условия работы, нормальный эксплуатационный режим (NOC – normal operation conditions), так и отличные от нормальных условий работы, эксплуатационной нагрузки (OTNOC – Other Than Normal Operation Conditions). Следовательно, критерии для классификации различных условий эксплуатации установки должны быть установлены заранее, чтобы значения могли быть усреднены отдельно для NOC и, при необходимости, также для OTNOC, если результаты находятся в пределах определенного (калибровочного) диапазона. Это гарантирует, что указанные средние значения относятся только к сопоставимым условиям эксплуатации.
Рисунок 1.2. Примеры того, как уровни выбросов могут меняться с течением времени. Источник: [6]
В примерах, приведенных на рисунке 1.2, NOC и OTNOC и соответствующий режим мониторинга можно резюмировать следующим образом:
1. Процесс A представляет собой очень стабильный процесс. Предполагающий преобладание нормальной эксплуатационной нагрузки (NOC). Результаты измерений будут одинаковыми независимо от того, когда они проводились. Дополнительные периодические измерения осуществляются с минимальной частотой.
2. Процесс B представляет собой пример с чередующимися, но стабильными высокими и низкими уровнями выбросов, которые типичны для циклических или периодических процессов. Предполагая, что весь процесс представляет собой нормальную эксплуатационную нагрузку с двумя различными уровнями выбросов.
Выбранный подход к мониторингу будет зависеть от продолжительности отдельных фаз выбросов и конкретных требований разрешения.
Если проводятся непрерывные измерения выбросов, легко количественно определить общий средний уровень выбросов, с учетом уровня выбросов для каждой отдельной фазы (например, мониторинг на каждом газоходе).
Если проводятся периодические измерения, необходимо заранее уточнить, следует ли определять общий средний уровень выбросов (например, для оценки нагрузок) или уровень выбросов для каждой отдельной фазы. В данном случае целесообразно проводить измерения во время двух разных фаз выбросов параллельно.

Әр түрлі көздер үшін су буының мөлшері, температура, қысым және басқалар сияқты параметрлердің мәндерімен ерекшеленетін күрделі газ орталарындағы ластағыш заттардың құрамын өлшеу нәтижелерін салыстыру мәселесі өлшеу нәтижелерін қалыпты жағдайға келтіру арқылы шешіледі (әдетте бұл температура 0 °C, қысым 101,325 кПа, құрғақ газ, ЕҚТ бойынша тиісті салалық анықтамалықтарда ұсынылған оттегі мөлшері).
Есептердегі деректерді шешім қабылдау процесінде қолдану мүмкін болу үшін, олар қолжетімді және дұрыс болуы қажет (көрсетілген қателік шегінде).
1.5. Қалыпты жұмыс режимі кезінде және қалыпты жұмыс жүктемесінен өзгеше өлшеу шарттарын есепке алу
Үздіксіз өлшеулер үшін мониторинг нәтижелері қалыпты жұмыс жағдайларын да, қалыпты пайдалану режимін де (NOC – normal operation conditions), сондай – ақ қалыпты жұмыс жағдайларынан, пайдалану жүктемесінен (OTNOC – Other Than Normal Operation Conditions) де өзгеше жағдайларды қамтитын болады. Сондықтан қондырғының әр түрлі жұмыс жағдайларын жіктеу өлшемшарттары алдын ала белгіленуі керек, өйткені, мәндер, егер нәтижелер белгілі бір (калибрлеу) диапазон шегінде болса, NOC үшін, ал қажет болған жағдайда OTNOC үшін де бөлек орташалануы қажет. Бұл көрсетілген орташа мәндердің тек салыстырмалы пайдалану жағдайларына қатысты болуын кепілдендіреді.
1.2-сурет. Уақыт өте келе шығарындылар деңгейінің өзгеру мүмкіндігіне мысалдар. Дереккөз: [6]
1.2-суретте келтірілген мысалдарда NOC және OTNOC және тиісті мониторинг режимін келесідей қорытындылауға болады:
1. А процесі өте тұрақты процесс болып табылады. Қалыпты жұмыс жүктемесі (NOC) басым. Өлшеу нәтижелері қашан орындалғанына қарамастан бірдей болады. Кезеңді өлшеулер қосымша минималды жиілікте жүзеге асырылады.
2. В процесі циклдік немесе кезеңді процестер үшін тән ауыспалы, бірақ тұрақты жоғары және төмен шығарындылар деңгейі бар мысал болып табылады. Бүкіл процесс екі түрлі шығарындылар деңгейі бар қалыпты жұмыс жүктемесі болып табылады деп болжанады.
Мониторингке таңдалған тәсіл шығарындылардың жекелеген фазаларының ұзақтығына және нақты рұқсат талаптарына байланысты болады.
Егер шығарындыларды үздіксіз өлшеу жүргізілсе, әрбір жеке фаза үшін шығарындылар деңгейін ескере отырып, шығарындылардың жалпы орташа деңгейі оңай сандық анықталады (мысалы, әрбір газ құбырындағы бақылау).
Егер кезеңді өлшеулер жүргізілсе, шығарындылардың жалпы орташа деңгейін (мысалы, жүктемелерді бағалау үшін) немесе әрбір жеке фаза үшін шығарындылар деңгейін анықтау керек пе, алдын ала нақтылау қажет. Бұл жағдайда екі түрлі шығарындылар фазасы кезінде параллельді өлшеу жүргізген жөн.

3. Процесс C представляет собой относительно стабильный процесс со случайными короткими, но высокими пиками. Данная ситуация может состоять из регулярных пиков, которые всегда возникают после определенной меры, например, во время запуска процесса либо его остановки.
При определении требований к мониторингу следует учитывать вклад пиков в общий выброс и их потенциальное воздействие на окружающую среду.
Непрерывные измерения охватывают как пики, так и промежуточные периоды и позволяют различать нормальный эксплуатационный режим и отличный от нормального эксплуатационного режима.
4. Процесс D представляет собой очень изменчивый процесс и при этом необычное рабочее состояние (отличное от нормальных условий работы).
В данном случае целесообразным считается проведение непрерывных измерений.
Маловероятно, что периодические измерения будут использоваться для выбросов такого типа. Только в том случае, если вклад в общие выбросы установки очень низок, или если, несмотря на колебания, ожидается, что уровни выбросов будут постоянно ниже НДВ, может оказаться целесообразным разработать план измерений, который гарантирует выполнение измерений в периоды самых высоких уровней выбросов.
1.6. Правовая основа для контроля промышленных выбросов
Реализация требований по оснащению стационарных источников выбросов I категории АСМ в принятых законодательных актах невозможна без разработки и принятия комплекса нормативно-правовых и нормативно-технических документов, в которых сформулированы основные технические и метрологические требования к АСМ, средствам и методам их испытания и поверки, техническим средствам фиксации и передачи информации в государственный реестр объектов, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду. Проведение операторами объектов мониторинга эмиссий в окружающую среду регулируется нормами экологического законодательства, в том числе утвержденными [33].
2. Методология определения наилучших доступных техник
Процедура определения наилучших доступных техник для области применения настоящего справочника по НДТ организована НАО "Международный центр зеленых технологий и инвестиционных проектов" в лице Бюро НДТ (далее – Центр) и технической рабочей группой по вопросам разработки справочника по НДТ "Мониторинг эмиссий загрязняющих веществ в атмосферный воздух и водные объекты" в соответствии с положениями Правил.
2.1. Детерминация, принципы подбора
Детерминация техник в качестве наилучших доступных основывается на принципах и критериях в соответствии с требованиями Экологического кодекса. Методология определения техники в качестве наилучшей доступной основывается на подборе и сравнении альтернативных техник, принятых в качестве техник-кандидатов в наилучшие доступные техники, обеспечивающих исполнение целей предприятия и государственных уполномоченных органов в области охраны окружающей среды. Определение техник-кандидатов основывается на результатах комплексного технологического аудита и анализе международного опыта с учетом необходимости обоснованной адаптации к климатическим, экономическим, экологическим условиям и топливной базе Республики Казахстан, обуславливающим техническую и экономическую доступность наилучших доступных техник в области применения.
Принципы подбора наилучших доступных техник основываются на соблюдении последовательности действий технических рабочих групп и заинтересованных сторон по учету и анализу критериев определения техник в качестве наилучших доступных техник:

3. C процесі кездейсоқ қысқа, бірақ биік шыңдары бар салыстырмалы түрде тұрақты процесс болып табылады. Мұндай жағдай әрдайым белгілі бір шарадан кейін, мысалы, процесті бастау немесе оны тоқтату кезінде пайда болатын тұрақты шыңдардан тұруы мүмкін.
Мониторинг талаптарын анықтау кезінде шыңдардың жалпы шығарындыларға қосқан үлесін және олардың қоршаған ортаға әлеуетті әсерін ескеру қажет.
Үздіксіз өлшеулер шыңдарды да, аралық кезеңдерді де қамтиды және қалыпты жұмыс режимін және қалыпты жұмыс режимінен ерекшеленетінін ажыратуға мүмкіндік береді.
4. D процесі өте өзгермелі процесс, сонымен бірге ерекше жұмыс жағдайы (қалыпты жұмыс жағдайынан өзгеше) болып табылады.
Бұл жағдайда үздіксіз өлшеулер жүргізу орынды деп саналады.
Осы типтегі шығарындылар үшін мерзімді өлшеулер қолданылуы екіталай. Егер қондырғының жалпы шығарындыларына қосқан үлесі өте төмен болса немесе ауытқуларға қарамастан, шығарындылар деңгейі РШН-ден үнемі төмен болады деп күтілсе ғана, шығарындылардың ең жоғары деңгейлері кезінде өлшеулердің орындалуына кепілдік беретін өлшеу жоспарын жасау орынды болуы мүмкін.
1.6. Өнеркәсіптік шығарындыларды бақылудың құқықтық негізі
Қабылданған заңнамалық актілерде І санаттағы МАЖ шығарындыларының стационарлық көздерін жарақтандыру жөніндегі талаптарды іске асыру нормативтік–құқықтық және нормативтік–техникалық құжаттар кешенін әзірлемей және қабылдамай мүмкін емес, онда МАЖ-ге, оларды сынау және тексеру құралдары мен әдістеріне, қоршаған ортаға теріс әсер ететін объектілердің мемлекеттік тізіліміне ақпаратты тіркеу мен берудің техникалық құралдарына қойылатын негізгі техникалық және метрологиялық талаптар тұжырымдалуы қажет. Объектілер операторларының қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингін жүргізуі экологиялық заңнаманың нормаларымен, оның ішінде бекітілген [33] реттеледі.
2. Ең үздік қолжетімді техникаларды анықтау әдіснамасы
ЕҚТ бойынша осы анықтамалықты қолдану саласы үшін ең үздік қолжетімді техниканы айқындау рәсімін Қағидалардың ережелеріне сәйкес "Халықаралық жасыл технологиялар және инвестициялық жобалар орталығы" КеАҚ ЕҚТ бюросы (бұдан әрі – Орталық) және "Атмосфералық ауаға және су объектілеріне ластағыш заттар эмиссияларының мониторингі" ЕҚТ бойынша анықтамалықты әзірлеу мәселелері жөніндегі техникалық жұмыс тобы ұйымдастырды.
2.1. Детерминация, іріктеу қағидаттары
Техниканы ең үздік қолжетімді деп анықтау Экология кодексінің талаптарына сәйкес қағидаттар мен өлшемшарттарға негізделген. Техниканы ең үздік қолжетімді деп айқындау әдістемесі кәсіпорынның және қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік уәкілетті органдардың мақсаттарын орындауды қамтамасыз ететін, ең үздік қолжетімді техникаларға үміткер техникалар ретінде қабылданған баламалы техникаларды іріктеуге және салыстыруға негізделеді. Үміткер техникаларды айқындау кешенді технологиялық аудиттің нәтижелеріне және қолдану саласындағы ең үздік қолжетімді техникалардың техникалық және экономикалық қолжетімділігін негіздейтін Қазақстан Республикасының климаттық, экономикалық, экологиялық жағдайларына және отын базасына негізделген бейімделу қажеттілігін ескере отырып, халықаралық тәжірибені талдауға негізделеді.
Ең үздік қолжетімді техникаларды таңдау қағидаттары техникалық жұмыс топтары мен мүдделі тараптардың ең үздік қолжетімді техникалар ретінде техникаларды анықтау өлшемшарттарын есепке алу және талдау бойынша іс қимылдарының реттілігін сақтауға негізделген:

1. Определение ключевых экологических проблем для отрасли с учетом эмиссий маркерных загрязняющих веществ.
Метод определения перечня маркерных веществ основывался преимущественно на изучении проектной, технологической документации и сведений, полученных в ходе проведенного КТА предприятий в области применения справочника по НДТ.
Из перечня загрязняющих веществ, присутствующих в эмиссиях основных источников загрязнения, был определен перечень маркерных веществ при условии их соответствия следующим характеристикам:
вещество характерно для рассматриваемого технологического процесса (вещества, обоснованные в проектной и технологической документации);
вещество оказывает значительное воздействие на окружающую среду и (или) здоровье населения, в том числе обладающее высокой токсичностью, доказанными канцерогенными, мутагенными, тератогенными свойствами, кумулятивным эффектом, а также вещества, относящиеся к стойким органическим загрязняющим веществам.
2. Определение и описание техник-кандидатов, направленных на решение экологических проблем отрасли.
При определении техник-кандидатов, направленных на решение экологических проблем отрасли, составляется перечень техник-кандидатов из имеющихся в Республики Казахстан и в мировом сообществе. Далее список ранжируется по возможности применения на существующей и/или на новой установке в условиях Республики Казахстан и указываются аргументированные доводы о возможности или невозможности их применения.
3. Оценка, анализ и сравнение техник-кандидатов в соответствии с критериями, приведенными в п. 2.2 настоящего справочника по НДТ, и на основании установления условий, при которых были достигнуты уровни экологической эффективности, с выявлением перечня техник, удовлетворяющих критериям наилучших доступных техник.
При оценке, анализе и сравнении техник-кандидатов в наилучшие доступные техники соблюдается следующая последовательность действий:
1) для установленных техник проводится оценка качества контроля за эмиссиями и последующим уровнем воздействия на различные компоненты окружающей среды, уровнем потребления различных ресурсов и материалов;
2) оценка при наличии необходимой информации затрат на внедрение техник и содержание оборудования, возможные льготы и преимущества после внедрения техник, период внедрения;
3) по результатам оценки из установленных техник основного технологического процесса выбираются техники:
обеспечивающие контроль эмиссий, предотвращение или снижение воздействия на компоненты окружающей среды;
внедрение которых приведет к должному уровню контроля эмиссий и как следствие существенному уменьшению объемов выбросов других загрязняющих веществ, сбросов загрязненных сточных вод, потребления ресурсов, иных видов негативного воздействия на окружающую среду и уменьшению риска для здоровья населения выше приемлемого или допустимого уровня;
внедрение которых не приведет к чрезмерным материально-финансовым затратам (с учетом возможных льгот и преимуществ при внедрении);
имеющие приемлемые сроки внедрения.

1. Эмиссиялардың маркерлік ластағыш заттарын ескере отырып, сала үшін негізгі экологиялық проблемаларды айқындау.
Маркерлік заттар тізбесін айқындау әдісі негізінен жобалық, технологиялық құжаттаманы және ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласында жүргізілген кәсіпорындардың КТА барысында алынған мәліметтерді зерделеуге негізделді.
Ластанудың негізгі көздерінің эмиссияларында болатын ластағыш заттардың тізбесінен маркерлік заттардың тізбесі олар мынадай сипаттамаларға сәйкес келген жағдайда айқындалды:
зат қарастырылып отырған технологиялық процеске тән (жобалау және технологиялық құжаттамада негізделген заттар);
зат қоршаған ортаға және (немесе) халықтың денсаулығына айтарлықтай әсер етеді, оның ішінде жоғары уыттылығы, дәлелденген канцерогендік, мутагендік, тератогендік қасиеттері, кумулятивті әсері бар, сондай-ақ тұрақты органикалық ластағыш заттарға жататын заттар бар.
2. Саланың экологиялық проблемаларын шешуге бағытталған үміткер техникаларды анықтау және сипаттау.
Саланың экологиялық проблемаларын шешуге бағытталған үміткер техникаларды айқындау кезінде Қазақстан Республикасында және әлемдік қоғамдастықта бар үміткер техникалардың тізбесі жасалады. Бұдан әрі тізім Қазақстан Республикасының жағдайында қолданыстағы және/ немесе жаңа қондырғыда қолдану мүмкіндігі бойынша сараланады және оларды қолдану мүмкіндігі немесе мүмкінсіздігі туралы дәлелді дәлелдер көрсетіледі.
3. Осы ЕҚТ анықтамалығының 2.2-тармағында келтірілген өлшемшарттарға сәйкес және экологиялық тиімділік деңгейлеріне қол жеткізілген жағдайларды белгілеу негізінде ең үздік қолжетімді техникалардың өлшемшарттарын қанағаттандыратын техникалардың тізбесін анықтай отырып, үміткер техникаларды бағалау, талдау және салыстыру.
Ең үздік қолжетімді техникаларға үміткер техникалард бағалау, талдау және салыстыру кезінде келесі әрекеттер тізбегі сақталады:
1) белгіленген техникалар үшін эмиссияларды бақылау сапасын және қоршаған ортаның әртүрлі компоненттеріне әсер етудің кейінгі деңгейін, әртүрлі ресурстар мен материалдарды тұтыну деңгейлерін бағалау жүргізіледі;
2) техникаларды ендіруге және жабдықты ұстауға арналған шығындарды, техникаларды енгізгеннен кейінгі ықтимал жеңілдіктер мен артықшылықтарды, ендіру кезеңін қажетті ақпарат болған кезде бағалау;
3) бағалау нәтижелері бойынша негізгі технологиялық процестің белгіленген техникаларынан:
эмиссияларды бақылауды, қоршаған орта компоненттеріне әсердің алдын алуды немесе азайтуды қамтамасыз ететін;
оларды ендіру эмиссияларды бақылаудың тиісті деңгейіне және соның салдарынан басқа ластағыш заттар шығарындыларының, ластанған сарқынды сулардың төгінділерінің, ресурстарды тұтынудың, қоршаған ортаға теріс әсер етудің өзге де түрлерінің елеулі азаюына және халықтың денсаулығы үшін қолайлы немесе жол берілетін деңгейден жоғары тәуекелдің азаюына әкеп соғатын;
оларды ендіру шамадан тыс материалдық-қаржылық шығындарға әкелмейтін (ендіру кезінде мүмкін болатын жеңілдіктер мен артықшылықтарды ескере отырып);
ендірудің қолайлы мерзімдері бар техникалар таңдалады.

4. Определение уровней наилучшей экологической результативности, обеспечиваемой наилучшей доступной техникой (включая технологические показатели эмиссий, связанные с НДТ).
Термин "наилучшие доступные техники" определен в ст. 113 Экологического кодекса [1].
Под наилучшими доступными техниками понимается наиболее эффективная и передовая стадия развития видов деятельности и методов их осуществления, которая свидетельствует об их практической пригодности для того, чтобы служить основой установления технологических нормативов и иных экологических условий, направленных на предотвращение или, если это практически неосуществимо, минимизацию негативного антропогенного воздействия на окружающую среду.
Под техниками понимаются как используемые технологии, так и способы, методы, процессы, практики, подходы и решения, применяемые к проектированию, строительству, обслуживанию, эксплуатации, управлению и выводу из эксплуатации объекта.
Техники считаются доступными, если уровень их развития позволяет внедрить такие техники в соответствующем секторе производства на экономически и технически возможных условиях, принимая во внимание затраты и выгоды, вне зависимости от того, применяются ли или производятся ли такие техники в Республике Казахстан, и лишь в той мере, в какой они обоснованно доступны для оператора объекта.
Под наилучшими понимаются те доступные техники, которые наиболее действенны в достижении высокого общего уровня охраны окружающей среды как единого целого.
Применение наилучших доступных техник направлено на комплексное предотвращение загрязнения окружающей среды, минимизацию и контроль негативного антропогенного воздействия на окружающую среду.
Под областями применения наилучших доступных техник понимаются отдельные отрасли экономики, виды деятельности, технологические процессы, технические, организационные и управленческие аспекты ведения деятельности, для которых в соответствии с Экологическим кодексом определяются наилучшие доступные техники.
2.2. Критерии отнесения техник к НДТ
В соответствии с п. 3 ст. 113 Экологического кодекса критериями определения наилучших доступных техник являются:
1) использование малоотходной технологии;
2) использование менее опасных веществ;
3) способствование восстановлению и рециклингу веществ, образующихся и используемых в технологическом процессе, а также отходов, насколько это применимо;
4) сопоставимость процессов, устройств и операционных методов, успешно испытанных на промышленном уровне;
5) технологические прорывы и изменения в научных знаниях;

4. Ең үздік қолжетімді техникамен қамтамасыз етілетін ең үздік экологиялық нәтижелілік деңгейлерін анықтау (ЕҚТ-мен байланысты эмиссиялардың технологиялық көрсеткіштерін қоса алғанда).
"Ең үздік қолжетімді техника" термині Экология кодексінің 113-бабында анықталған [1].
Ең үздік қолжетімді техникалар деп қызмет түрлері мен оларды жүзеге асыру әдістерін дамытудың ең тиімді және озық кезеңін түсінеміз, бұл олардың қоршаған ортаға теріс антропогендік әсерді болдырмауға немесе іс жүзінде мүмкін болмаса, азайтуға бағытталған технологиялық нормативтер мен басқа да экологиялық жағдайларды белгілеуге негіз бола алатындығы үшін олардың тәжірибелік жарамдылығын көрсетеді.
Техникалар деп объектіні жобалауға, салуға, күтіп ұстауға, пайдалануға, басқаруға және пайдаланудан шығаруға қолданылатын қолданылатын технологияларды да, әдістерді, процестерді, тәжірибелерді, тәсілдерді және шешімдерді де түсінеміз.
Техникалар, егер олардың даму деңгейі осындай техникалардың Қазақстан Республикасында қолданылуына немесе өндірілуіне қарамастан, шығындар мен пайданы ескере отырып, экономикалық және техникалық мүмкін жағдайларда өндірістің тиісті секторында осындай техникаларды ендіруге мүмкіндік берсе және олар объектінің операторы үшін негізді түрде қолжетімді шамада ғана қолжетімді болса, қолжетімді болып саналады.
Ең үздік деп біртұтас бүтін ретінде қоршаған ортаны қорғаудың жоғары жалпы деңгейіне қол жеткізуде ең тиімді болып табылатын қолжетімді техникаларды түсінеміз.
Ең үздік қолжетімді техникаларды қолдану қоршаған ортаның ластануын кешенді түрде болдырмауға, қоршаған ортаға теріс антропогендік әсерді азайтуға және бақылауға бағытталған.
Ең үздік қолжетімді техникаларды қолдану салалары деп экономиканың жекелеген салаларын, қызмет түрлерін, технологиялық процестерді, қызметті жүргізудің техникалық, ұйымдастырушылық немесе басқарушылық аспектілерін түсінеміз, олар үшін Экология кодексіне сәйкес ең үздік қолжетімді техникалар айқындалады.
2.2. Техникаларды ЕҚТ-ға жатқызу өлшемшарттары
Экология кодексінің 113-бабының 3-тармағына сәйкес ең үздік қолжетімді техникаларды анықтау өлшемшарттары мыналар болып табылады:
1) аз қалдықты технологияны пайдалану;
2) қауіптілігі төмен заттарды пайдалану;
3) технологиялық процесте түзілетін және пайдаланылатын заттарды, сондай-ақ қалдықтарды қалпына келтіруге және қайта өңдеуге, бұл қаншалықты қолданылуына қарай ықпал ету;
4) өнеркәсіптік деңгейде сәтті сыналған процестердің, құрылғылардың және операциялық әдістердің салыстырмалылығы;
5) технологиялық жетістіктер және ғылыми білімдегі өзгерістер;

6) природа, влияние и объемы соответствующих эмиссий в окружающую среду;
7) даты ввода в эксплуатацию для новых и действующих объектов;
8) продолжительность сроков, необходимых для внедрения наилучшей доступной техники;
9) уровень потребления и свойства сырья и ресурсов (включая воду), используемых в процессах, и энергоэффективность;
10) необходимость предотвращения или сокращения до минимума общего уровня негативного воздействия эмиссий на окружающую среду и рисков для окружающей среды;
11) необходимость предотвращения аварий и сведения до минимума негативных последствий для окружающей среды;
12) информация, опубликованная международными организациями;
13) промышленное внедрение на двух и более объектах в Республике Казахстан или за ее пределами.
Обеспечением соблюдения принципов Экологического кодекса при определении техники в качестве НДТ является условие сочетания указанных критериев, выражаемое в соблюдении следующих условий для каждой техники, которая является кандидатом в наилучшую доступную:
1) наименьший уровень негативного воздействия на окружающую среду;
2) экономическая эффективность ее внедрения и эксплуатации;
3) применение ресурсо- и энергосберегающих методов;
4) период внедрения техники;
5) промышленное внедрение техники на двух и более объектах, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду.
Наименьший уровень негативного воздействия на окружающую среду
При установлении условия обеспечения техникой-кандидатом наименьшего уровня негативного воздействия на окружающую среду рассматривается два показателя:
1) опасность используемых и (или) образующихся в технологических процессах веществ для атмосферы, почвы, водных систем, человека, других живых организмов и экосистем в целом;
2) характер негативного воздействия и значения эмиссий загрязняющих веществ в составе выбросов и сбросов.
При определении опасности используемых и (или) образующихся в технологических процессах веществ проводится инвентаризация эмиссий загрязняющих веществ в составе выбросов и сбросов, их объемов (масса), а также объемов и характеристик отходов. При оценке опасности используемых и (или) образующихся в ходе технологических процессов загрязняющих веществ устанавливаются маркерные загрязняющие вещества, выделяющиеся в атмосферу, поступающие в водные объекты, в промежуточные продукты и отходы.
Выбор маркерных веществ основывается на установлении следующих характеристик:
вещество характерно для рассматриваемого технологического процесса;
вещество присутствует в эмиссиях постоянно и в значимых концентрациях;
вещество оказывает значительное воздействие на окружающую среду;
метод определения вещества является доступным, воспроизводимым и соответствует требованиям обеспечения единства измерений;
количественным критерием для определения маркерных веществ является их наибольший совокупный вклад в общем объеме выбросов загрязняющих веществ.
Экономическая эффективность внедрения и эксплуатации техники
При установлении условий для обеспечения экономической эффективности проводится оценка затрат на внедрение, эксплуатацию техники и выгоду от ее внедрения путем применения метода анализа затрат и выгод. Если внедрение различных техник дает положительные результаты, то техникой с самой высокой результативностью считается та, которая дает наилучшее соотношение "цена/качество" и, соответственно, демонстрирует наилучшие экономические показатели среди рассматриваемых техник. Данный метод анализа требует более широкого охвата данных, где данные по выгодам/затратам сложно представить в денежной форме.
Проведение анализа инкрементального денежного потока, возникающего в результате разницы денежных потоков "до" и "после" внедрения техники, позволяет провести экономический анализ, который наиболее знаком большинству предприятий.
Альтернативой методу анализа затрат и выгод служит анализ эффективности затрат, используемый для определения наиболее предпочтительных для достижения определенной экологической цели при самой низкой стоимости мероприятий. Ранжирование техник-кандидатов НДТ по мере возрастания их экономической эффективности позволяет исключить варианты, которые необоснованно и неоправданно дороги по сравнению с полученной экологической выгодой.
Экономическая эффективность техники определяется согласно формуле:
экономическая эффективность = годовые затраты, тенге/сокращение эмиссий, т/год.
Методология расчета затрат устанавливает алгоритм, позволяющий собрать и проанализировать данные о капитальных затратах и эксплуатационных издержках для сооружения, установки, технологии или процесса с учетом экономической эффективности внедрения и эксплуатации.
Основные этапы оценки приведены на рисунке 2.1.
Рисунок 2.1. Этапы оценки экономической эффективности внедрения и эксплуатации техники.
В ходе проведения экономического анализа внедрения НДТ рассматриваются:

6) қоршаған ортаға тиісті эмиссиялардың табиғаты, әсері және көлемі;
7) жаңа және жұмыс істеп тұрған объектілер үшін пайдалануға беру күні;
8) ең үздік қолжетімді техниканы ендіру үшін қажетті мерзімдердің ұзақтығы;
9) процестерде пайдаланылатын шикізат пен ресурстардың (суды қоса алғанда) тұтыну деңгейі мен қасиеттері және энергия тиімділігі;
10) эмиссиялардың қоршаған ортаға теріс әсерінің және қоршаған орта үшін тәуекелдердің жалпы деңгейін болдырмау немесе ең төменгі деңгейге дейін азайту қажеттілігі;
11) аварияларды болдырмау және қоршаған орта үшін жағымсыз салдарлардың ең төмен деңгейіне дейін түсіру қажеттілігі;
12) халықаралық ұйымдар жариялаған ақпарат;
13) Қазақстан Республикасындағы немесе одан тыс жерлердегі екі және одан да көп объектілерде өнеркәсіптік ендіру.
Техниканы ЕҚТ ретінде айқындау кезінде Экология кодексі қағидаттарының сақталуын қамтамасыз ету ең үздік қолжетімді үміткер болып табылатын әрбір техника үшін мынадай шарттарды сақтауда көрсетілген өлшемшарттарды біріктіру шарты болып табылады:
1) қоршаған ортаға теріс әсер етудің ең төмен деңгейі;
2) оны ендірудің және пайдаланудың экономикалық тиімділігі;
3) ресурс және энергия үнемдеу әдістерін қолдану;
4) техниканы ендіру кезеңі;
5) қоршаған ортаға теріс әсер ететін екі және одан да көп объектілерде техниканы өнеркәсіптік ендіру.
Қоршаған ортаға теріс әсер етудің ең төменгі деңгейі
Үміткер техниканың қоршаған ортаға теріс әсер етуінің ең төмен деңгейін қамтамасыз ету шарты белгіленген кезде мынадай екі көрсеткіш қаралады:
1) технологиялық процестерде пайдаланылатын және (немесе) түзілетін заттардың атмосфера, топырақ, су жүйелері, адам, басқа да тірі организмдер және тұтастай алғанда экожүйелер үшін қауіптілігі;
2) шығарындылар мен төгінділер құрамындағы ластағыш заттар эмиссияларының теріс әсер ету сипаты мен мәндері.
Технологиялық процестерде пайдаланылатын және (немесе) түзілетін заттардың қауіптілігін айқындау кезінде шығарындылар мен төгінділер құрамындағы ластағыш заттардың эмиссияларына, олардың көлемдеріне (массасына), сондай-ақ қалдықтардың көлемі мен сипаттамаларына түгендеу жүргізіледі. Технологиялық процестер барысында пайдаланылатын және (немесе) түзілетін ластағыш заттардың қауіптілігін бағалау кезінде атмосфераға бөлінетін, су объектілеріне, аралық өнімдерге және қалдықтарға түсетін маркерлік ластағыш заттар белгіленеді.
Маркерлік заттарды таңдау келесі сипаттамаларды белгілеуге негізделген:
зат қарастырылып отырған технологиялық процеске тән;
зат эмиссияларда үнемі және маңызды концентрацияда болады;
зат қоршаған ортаға айтарлықтай әсер етеді;
затты анықтау әдісі қолжетімді, қайталанатын және өлшем бірлігін қамтамасыз ету талаптарына сәйкес келеді;
маркерлік заттарды анықтаудың сандық өлшемшарты олардың ластағыш заттар шығарындыларының жалпы көлеміндегі ең үлкен жиынтық үлесі болып табылады.
Техниканы ендіру мен пайдаланудың экономикалық тиімділігі
Экономикалық тиімділікті қамтамасыз ету шарты белгіленген кезде техниканы ендіруге, пайдалануға және оны ендірудің пайдасына шығындар мен пайданы талдау әдісін қолдану арқылы бағалау жүргізіледі. Егер әртүрлі әдістерді ендіру оң нәтиже берсе, онда ең жоғары нәтижелілік техникасы ең жақсы баға/сапа қатынасын беретін және сәйкесінше қарастырылып отырған техникалар арасында ең үздік экономикалық көрсеткіштерді көрсететін техника болып саналады. Бұл талдау әдісі деректерді кеңірек қамтуды қажет етеді, мұнда пайда/шығындар туралы деректерді ақшалай түрде ұсыну қиын.
Техниканы ендіруге "дейін" және "кейін" ақша ағындарының айырмашылығының нәтижесінде туындайтын қосымша ақша ағынына талдау жүргізу көптеген кәсіпорындарға ең таныс экономикалық талдау жасауға мүмкіндік береді.
Шығындар мен пайданы талдау әдісіне баламаға іс-шаралардың ең төменгі құны кезінде белгілі бір экологиялық мақсатқа жету үшін ең қолайлы шығындарды анықтау үшін қолданылатын шығындар тиімділігін талдау жатады. ЕҚТ үміткер техникаларын олардың экономикалық тиімділігі артқан сайын саралау алынған экологиялық пайдамен салыстырғанда негізсіз және дәлелсіз қымбат нұсқаларды алып тастауға мүмкіндік береді.
Техниканың экономикалық тиімділігі мына формулаға сәйкес анықталады:
экономикалық тиімділік = жылдық шығындар, теңге / эмиссияларды қысқарту, т/жыл.
Шығындарды есептеу әдістемесі ендіру мен пайдаланудың экономикалық тиімділігін ескере отырып, құрылыс, орнату, технология немесе процесс үшін күрделі шығындар мен пайдалану шығындары туралы деректерді жинауға және талдауға мүмкіндік беретін алгоритмді белгілейді.
Бағалаудың негізгі кезеңдері 2.1-суретте келтірілген.
2.1-сурет. Техниканы ендіру мен пайдаланудың экономикалық тиімділігін бағалау кезеңдері.
ЕҚТ ендірудің экономикалық талдауын жүргізу барысында мыналар қаралады:

1) опыт предыдущего успешного использования в промышленном масштабе сопоставимых техник;
2) информация об известных авариях, связанных с внедрением и эксплуатацией данной техники на производстве;
3) географические факторы климата внедрения техник (расположение относительно источников энергии, ее доступность, логистические цепочки), а также технологические ограничения, связанные с региональными физико-географическими и геологическими условиями и наличием особо охраняемых природных территорий, памятников культуры и объектов рекреации.
Для проведения оценки техники-кандидата определяется структура затрат с выделением капитальных затрат (на строительство сооружений, приобретение и монтаж оборудования) и эксплуатационных. В эксплуатационных затратах выделяются затраты на техническое обслуживание и ремонт, энергоносители, материалы и услуги, затраты на оплату труда.
По итогам сбора информации о затратах проводится обработка данных для обеспечения дальнейшего объективного сравнения рассматриваемых альтернативных вариантов.
Период внедрения техники
Для оценки времени внедрения техники используется период окупаемости определенной техники в сравнении с затратами, относящимися к обеспечению охраны окружающей среды. Проводится оценка скорости внедрения техники. Рекомендуется раздельно рассматривать скорости внедрения техник следующих временных масштабов:
краткосрочный (от нескольких недель до месяцев);
среднесрочный (от нескольких месяцев до года);
долгосрочный (обычно составляет несколько лет).
Выбор времени модернизации основывается на плановой замене существующего оборудования. Оценивая скорость (период) внедрения НДТ, рекомендуется также проанализировать предельные затраты на модернизацию. Для НДТ, которые требуют существенных инвестиционных капитальных затрат или значительных модификаций производственных процессов и инфраструктуры, представляется необходимым предусматривать более длительные периоды их внедрения.
Применение ресурсо- и энергосберегающих методов
При анализе применения ресурсо- и энергосберегающих методов учитываются требования и положения существующих нормативно-правовых документов в области энерго- и ресурсосбережения. Целью анализа является установление техник, которые характеризуются (среди рассматриваемых) лучшими показателями энерго- и ресурсосбережения.
Проводится сравнительный анализ техник по потреблению основных ресурсов, принимая во внимание:
1) потребление энергии:
общий уровень энергопотребления и для различных (основных, вспомогательных и обслуживающих) технологических процессов (с оценкой основных возможностей его снижения);
вид и уровень использования топлива;

1) салыстырмалы техникаларды өнеркәсіптік ауқымда алдыңғы табысты пайдалану тәжірибесі;
2) осы техниканы өндіріске ендіруге және пайдалануға байланысты белгілі апаттар туралы ақпарат;
3) техникаларды ендіру климатының географиялық факторлары (энергия көздеріне қатысты орналасуы, оның қолжетімділігі, логистикалық тізбектер), сондай-ақ өңірлік физикалық-географиялық және геологиялық жағдайларға және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың, мәдениет ескерткіштерінің және рекреация объектілерінің болуына байланысты технологиялық шектеулер.
Үміткер техниканы бағалауды жүргізу үшін күрделі шығындарды (құрылыстарды салуға, жабдықтарды сатып алуға және монтаждауға) және пайдалану шығындарын бөле отырып, шығындардың құрылымы айқындалады. Пайдалану шығындарында техникалық қызмет көрсету және жөндеу шығындары, энергия тасымалдаушылар, материалдар мен қызметтер, еңбекақы төлеу шығындары бөлінеді.
Шығындар туралы ақпаратты жинау қорытындылары бойынша қарастырылып отырған баламалы нұсқаларды одан әрі объективті салыстыруды қамтамасыз ету үшін деректерді өңдеу жүргізіледі.
Техниканы ендіру кезеңі
Техниканы ендіру уақытын бағалау үшін қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз етуге қатысты шығындармен салыстырғанда белгілі бір техниканың өтелу кезеңі қолданылады. Техниканы ендіру жылдамдығын бағалау жүргізіледі. Келесі уақыт масштабтарында техниканы ендіру жылдамдығын бөлек қарастырған жөн:
қысқа мерзімді (бірнеше аптадан бірнеше айға дейін);
орташа мерзімді (бірнеше айдан бір жылға дейін);
ұзақ мерзімді (әдетте бірнеше жылды құрайды).
Жаңғырту уақытын таңдау қолданыстағы жабдықты жоспарлы ауыстыруға негізделген. ЕҚТ ендіру жылдамдығын (кезеңін) бағалай отырып, жаңғыртудың шекті шығындарын талдау ұсынылады. Елеулі инвестициялық күрделі шығындарды немесе өндірістік процестер мен инфрақұрылымның елеулі модификацияларын талап ететін ЕҚТ үшін оларды ендірудің неғұрлым ұзақ кезеңдерін көздеу қажет болып көрінеді.
Ресурс және энергия үнемдеу әдістерін қолдану
Ресурс және энергия үнемдеу әдістерін қолдануды талдау кезінде энергия және ресурс үнемдеу саласындағы қолданыстағы нормативтік-құқықтық құжаттардың талаптары мен ережелері ескеріледі. Талдаудың мақсаты энергия мен ресурстарды үнемдеудің ең үздік көрсеткіштерімен сипатталатын (қарастырылатындардың ішінде) техникаларды анықтау болып табылады.
Негізгі ресурстарды тұтыну бойынша мыналарды ескере отырып, техникаларға салыстырмалы талдау жүргізіледі:
1) энергия тұтыну:
энергия тұтынудың жалпы деңгейі және әртүрлі (негізгі, қосалқы және қызмет көрсететін) технологиялық процестер үшін (оны төмендетудің негізгі мүмкіндіктерін бағалай отырып);
отынды пайдалану түрі мен деңгейі;

2) потребление воды:
технологические процессы, в которых используется вода;
общий объем потребления и для технологических процессов (с оценкой возможностей его снижения или повторного использования);
назначение воды (промывная жидкость, хладагент и т. д.);
наличие систем повторного использования воды;
3) объем потребления сырья и вспомогательных материалов (реагентов и т. п.) с оценкой возможностей их повторного использования.
После сравнительного анализа определяется возможность регенерации и рециклинга веществ и рекуперации энергии, использующихся в технологическом процессе.
В качестве основных показателей энергоэффективности и ресурсосбережения, применяемых для сравнительной оценки рассматриваемых техник, используются (при регламентированных условиях эксплуатации оборудования) показатели – удельные расходы электроэнергии, тепла, топлива, воды, различных материалов: фактические затраты того или иного ресурса (электроэнергия, тепло, вода, реагенты и иное) на единицу продукции или оказываемой услуги, выражаемые, например, для электроэнергии в кВт-ч на 1 объема продукции или оказываемой услуги, для тепловой энергии – в Гкал/объем продукции или оказываемой услуги, для воды – в м3/объем продукции или оказываемой услуги и т.д.
Ресурсосбережение (сбережение энергии и материалов) оценивается также с точки зрения возможности реализации соответствующих правовых, организационных, научных, производственных, технических и экономических мер, направленных на эффективное (рациональное) использование и экономное расходование топливноэнергетических и других материальных ресурсов. Потенциал ресурсосбережения реализуется через конкретные энерго- и ресурсосберегающие мероприятия, которые можно разделить на организационно-технические, предполагающие повышение культуры производства, соблюдение номинальных режимов эксплуатации оборудования, обеспечение оптимального уровня загрузки агрегатов, ликвидацию прямых потерь топливно-энергетических ресурсов, своевременное выполнение наладочных и ремонтно-восстановительных работ, использование вторичных энергоресурсов (включая утилизацию низкопотенциального тепла вентиляционных выбросов, процессы регенерации и рекуперации энергии), оснащение приборами учета используемых энергетических и других ресурсов, и инвестиционные, связанные с своевременным замещением морально устаревших производственных мощностей (производственных узлов), внедрением современного энергоэффективного и энергосберегающего оборудования, модернизацией и автоматизацией существующих технологических процессов.
Любое возможное преобразование технологического процесса и (или) используемого оборудования, влекущее за собой уменьшение удельного расхода энерго- и других ресурсов на единицу объема продукции или оказываемой услуги, особенно при снижении (или при существующем уровне выбросов и сбросов вредных веществ) оценивается как повышение его энергоэффективности и ресурсосбережения (с учетом экономической эффективности и технологической надежности данного преобразования).

2) су тұтыну:
суды пайдаланатын технологиялық процестер;
технологиялық процестер үшін де тұтынудың жалпы көлемі (оны төмендету немесе қайта пайдалану мүмкіндіктерін бағалай отырып);
судың мақсаты (жуу сұйықтығы, салқындатқыш және т.б.);
суды қайта пайдалану жүйелерінің болуы;
3) қайта пайдалану мүмкіндіктерін бағалай отырып, шикізат пен қосалқы материалдарды (реагенттерді және т.б.) тұтыну көлемі.
Салыстырмалы талдаудан кейін технологиялық процесте қолданылатын заттарды қалпына келтіру және қайта өңдеу және энергияны қалпына келтіру мүмкіндігі анықталады.
Қарастырылып отырған техникаларды салыстырмалы бағалау үшін қолданылатын энергия тиімділігі мен ресурстарды үнемдеудің негізгі көрсеткіштері ретінде (жабдықты пайдаланудың реттелетін жағдайларында) мына көрсеткіштер қолданылады – электр энергиясының, жылудың, отынның, судың, әртүрлі материалдардың нақты шығындары, бір немесе басқа ресурстың нақты шығындары (электр энергиясы, жылу, су, реагенттер және басқалары) өнімнің немесе көрсетілетін қызметтің бірлігіне, мысалы, электр энергиясы үшін кВт-сағ, өнімнің немесе көрсетілетін қызметтің 1 көлеміне, жылу энергиясы үшін – Гкал/өнім немесе көрсетілетін қызмет көлемі, су үшін – м3/өнім немесе көрсетілетін қызмет көлемі және т.б.
Ресурс үнемдеу (энергия мен материалдарды үнемдеу) отын-энергетикалық және басқа да материалдық ресурстарды тиімді (ұтымды) пайдалануға және үнемді жұмсауға бағытталған тиісті құқықтық, ұйымдастырушылық, ғылыми, өндірістік, техникалық және экономикалық шараларды іске асыру мүмкіндігі тұрғысынан да бағаланады. Ресурстарды үнемдеу әлеуеті нақты энергия және ресурс үнемдеу іс-шаралары арқылы жүзеге асырылады, оларды өндірістің мәдениетін арттыруды, жабдықты пайдаланудың номиналды режимдерін сақтауды, агрегаттарды тиеудің оңтайлы деңгейін қамтамасыз етуді, отын-энергетикалық ресурстардың тікелей ысыраптарын жоюды, реттеу және жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын уақтылы орындауды, қайталама энергия ресурстарын пайдалануды (желдету шығарындыларының төмен әлеуетті жылуын кәдеге жаратуды, регенерация және рекуперация процестерін қоса алғанда), пайдаланылатын энергетикалық және басқа ресурстарды есепке алу аспаптарымен жарақтандыруды көздейтін ұйымдастырушылық-техникалық және моральдық ескірген өндірістік қуаттылықтарды (өндірістік тораптарды) уақтылы алмастыруға, қазіргі заманғы энергия тиімді және энергия үнемдейтін жабдықтарды енгізуге, қолданыстағы технологиялық процестерді жаңғыртуға және автоматтандыруға байланысты инвестициялық деп бөлуге болады.
Өнім немесе көрсетілетін қызмет көлемінің бірлігіне энергия және басқа ресурстардың үлестік шығысының азаюына әкеп соғатын технологиялық процестің және (немесе) пайдаланылатын жабдықтың кез келген ықтимал түрленуі, әсіресе төмендеген кезде (немесе зиянды заттардың шығарындылары мен төгінділерінің қазіргі деңгейі кезінде) оның энергия тиімділігі мен ресурс үнемдеуін арттыру ретінде бағаланады (осы түрлендіруің экономикалық тиімділігі мен технологиялық сенімділігін ескере отырып).

2.3. Экономические аспекты внедрения НДТ по мониторингу эмиссий
2.3.1. Подходы к экономической оценке НДТ
НДТ, порядок их применения, преимущества и недостатки, как правило, широко известны в отраслевом сообществе. НДТ считается приемлемой, если есть однозначные свидетельства/примеры результатов ее успешной промышленной эксплуатации. Странами ЕС при определении НДТ учитываются только технологии, уже вышедшие на промышленную эксплуатацию, и природоохранная эффективность которых подтверждена практически.
Детальный экономический анализ использования НДТ является дополнительным критерием для принятия решения о возможности или отказе от внедрения НДТ, когда существуют достаточные основания полагать, что НДТ является чрезмерно затратной.
По результатам общей эколого-экономической оценки НДТ ранжируются:
экономически эффективные – когда техника сокращает расходы, дает экономию денежных средств и/или незначительно влияет на себестоимость продукции/услуг и приносит ощутимую экологическую пользу;
экономически эффективные при определенных условиях – когда техника приводит к увеличению затрат, но дополнительные расходы считаются приемлемыми для экономических условий предприятия и находятся в разумной пропорции к полученным экологическим выгодам;
экономически неэффективные – когда техника приводит к увеличению затрат и дополнительные расходы не считаются приемлемыми для экономических условий предприятия или несоразмерны полученным экологическим выгодам.
При выборе между несколькими альтернативными НДТ проводится сравнение удельных показателей эколого-экономической эффективности НДТ для определения наименее затратных.
В целом, переход на принципы НДТ осуществляется на экономически приемлемых для предприятия условиях, не снижать его экономическую эффективность и не ухудшать критически финансовое состояние в прогнозируемом периоде. Общая экономическая эффективность и возможность реализации НДТ определяется финансово-экономическими условиями конкретного предприятия.
При экономической оценке НДТ, приводящих к фундаментальным изменениям в отрасли, также принимаются во внимание вопросы возможности реализации проектов НДТ в целом по отрасли с учетом сохранения текущего уровня эффективности и рентабельности производства в долго-, средне- и краткосрочной перспективе. НДТ признана применимой на отраслевом уровне, если возможность ее реализации, с учетом общих финансовых затрат и экологических выгод, существует в масштабе, достаточном для широкого внедрения в данной отрасли.
Для НДТ с особыми условиями реализации, требующими значительных капитальных инвестиций, определен разумный баланс между запросом гражданского общества на реализацию природоохранных мероприятий в целях снижения негативного воздействия на окружающую среду и здоровье человека и инвестиционными возможностями оператора объекта. Ответственность за доказательство условий, по которым к процессу внедрения НДТ применен особый режим, несет оператор объекта.

2.3. Эмиссиялар мониторингі бойынша ЕҚТ ендірудің экономикалық аспектілері
2.3.1.      ЕҚТ экономикалық бағалау тәсілдері
ЕҚТ, оларды қолдану тәртібі, артықшылықтары мен кемшіліктері, әдетте, салалық қоғамдастықта кеңінен танымал. Егер оны сәтті өнеркәсіптік пайдалану нәтижелерінің нақты дәлелдері/мысалдары болса, ЕҚТ қолайлы болып саналады. ЕО елдері ЕҚТ-ны анықтау кезінде өнеркәсіптік пайдалануға шыққан және табиғатты қорғау тиімділігі іс жүзінде расталған технологияларды ғана ескереді.
ЕҚТ пайдаланудың егжей-тегжейлі экономикалық талдауы ЕҚТ тым қымбат деп есептеуге жеткілікті негіздер болған кезде ЕҚТ енгізу мүмкіндігі немесе одан бас тарту туралы шешім қабылдаудың қосымша өлшемшарты болып табылады.
Жалпы экологиялық-экономикалық бағалау нәтижелері бойынша ЕҚТ былайша сараланады:
экономикалық тиімді – техника шығындарды азайтқанда, ақшаны үнемдейді және/немесе өнімнің/қызметтің өзіндік құнына аздап әсер етеді және айтарлықтай экологиялық пайда әкеледі;
белгілі бір жағдайларда экономикалық тиімді – техника шығындардың өсуіне әкеледі, бірақ қосымша шығындар кәсіпорынның экономикалық жағдайлары үшін қолайлы болып саналады және алынған экологиялық пайдаға ақылға қонымды пропорцияда болады;
экономикалық тиімсіз – техника шығындардың өсуіне әкеліп соқтырады және қосымша шығындар кәсіпорынның экономикалық жағдайлары үшін қолайлы болып саналмайды немесе алынған экологиялық пайдаға пропорционалды емес.
Бірнеше балама ЕҚТ арасында таңдау кезінде ең аз шығынды анықтау үшін ЕҚТ экологиялық-экономикалық тиімділігінің үлес көрсеткіштерін салыстыру жүргізіледі.
Жалпы, ЕҚТ қағидаттарына көшу кәсіпорын үшін оның экономикалық тиімділігін төмендетпей және болжамды кезеңде қаржылық жағдайын сыни тұрғыдан нашарлатпай, экономикалық тұрғыдан қолайлы жағдайларда жүзеге асырылады. ЕҚТ-ны іске асырудың жалпы экономикалық тиімділігі мен мүмкіндігі белгілі бір кәсіпорынның қаржылық-экономикалық жағдайымен анықталады.
Саладағы түбегейлі өзгерістерге әкеп соғатын ЕҚТ-ны экономикалық бағалау кезінде ұзақ, орта және қысқа мерзімді перспективада өндірістің тиімділігі мен рентабельділігінің ағымдағы деңгейін сақтауды ескере отырып, сала бойынша тұтастай алғанда ЕҚТ жобаларын іске асыру мүмкіндігі мәселелері де назарға алынады. Егер оны іске асыру мүмкіндігі жалпы қаржылық шығындар мен экологиялық пайданы ескере отырып, осы салада кеңінен енгізу үшін жеткілікті ауқымда болса, ЕҚТ салалық деңгейде қолданылуы мүмкін деп танылады.
Елеулі күрделі инвестицияларды талап ететін іске асырудың ерекше жағдайлары бар ЕҚТ үшін қоршаған ортаға және адам денсаулығына теріс әсерді азайту мақсатында азаматтық қоғамның табиғатты қорғау іс-шараларын іске асыруға сұрау салуы мен объект операторының инвестициялық мүмкіндіктері арасындағы ақылға қонымды тепе-теңдігі айқындалады. ЕҚТ енгізу процесіне ерекше режим қолданылуы тиіс шарттарды дәлелдеу үшін объектінің операторы жауапкершілік алады.

2.3.2. Способы экономической оценки НДТ
Экономическая оценка эффективности внедрения НДТ осуществляется различными способами:
по инвестиционной обоснованности затрат;
по анализу затрат и выгод;
по отношению затрат к ряду ключевых показателей деятельности: оборот, операционная прибыль, физический объем продукции, добавленная стоимость и другое (при доступности соответствующих данных);
по соотношению затрат и достигаемого экологического эффекта.
Каждый из способов экономической оценки отражает результат реализации мероприятий по охране окружающей среды на различные аспекты производственно-экономической и природоохранной деятельности предприятия и является дополнительным источником принятия решения по НДТ. Оператор объекта применяет наиболее приемлемый, с учетом отраслевой и производственной специфики, способ экономической оценки НДТ или их сочетание.
2.3.3. Инвестиционная обоснованность затрат
Следует понимать, что НДТ (особенно средозащитные) не всегда являются предметом коммерческой деятельности с целью извлечения прибыли и в ходе инвестиционного анализа проекта внедрения НДТ дисконтированные денежные потоки имеют различные (отрицательные, положительные) значения.
Применимость НДТ определяется и инвестиционной обоснованностью затрат на технологии и оборудование, стоимостью капитала, периодом окупаемости, ценами на сырье и материалы и другими факторами.
С точки зрения доходности инвестиций НДТ оцениваются как:
прибыльные – в случае получения дополнительных доходов от их реализации или экономии финансовых средств;
неприбыльные в доходной части, но допустимые с точки зрения текущего или будущего финансового состояния;
неприбыльные и чрезмерные по своим финансовым затратам;
достигающие разумной экологической пользы по сравнению с затратами;
имеющие необоснованно высокие затраты по сравнению с достигнутым экологическим эффектом.
2.3.3.1. Анализ затрат и выгод
Помимо достигаемого экологического эффекта, применение НДТ во многих случаях дает снижение потребления природных и трудовых ресурсов – сырья, топлива, электроэнергии, тепла, воды, рабочего времени персонала и т.д., представленных в денежном выражении. В данном случае оценка НДТ определяется на основе полученных выгод от применения НДТ по сравнению с понесенными издержками.
Кроме того, результатом внедрения НДТ дополнительные источники доходов: продажа очищенных стоков воды для нужд ирригации и орошения, иловых отложений накопителей сельскому хозяйству, уловленные компоненты эмиссии, рециклинг вторичных ресурсов и/или их использование для нового производства, термическая утилизация и т.д.
Общие экономические выгоды использования НДТ могут превысить затраты и стать стимулирующим фактором для ее реализации.
Применение в производственном экологическом контроле АСМ позволяет проводить более точные расчеты воздействия на окружающую среду, автоматизировать формирование отчетности и снизить затраты предприятия на персонал, занятый ручным сбором данных. В частности, внедрение АСМ на металлургическом заводе позволило сократить расходы на производственный экологический контроль на 60 %.
Внедрение АСМ помогает исключить потерю сырья, увеличить маржинальность производственного цикла, своевременно корректировать работу очистных сооружений с целью установления оптимальных параметров производственно-технологического процесса, энергоэффективности, потребляемых ресурсов и уровней выбросов.
Немаловажными аргументом, являются репутационные выгоды операторов объектов, использующих АСМ, как социально ответственного бизнеса, демонстрирующего приверженность принципам устойчивого развития, что может повысить конкурентоспособность предприятий на рынке.

2.3.2. ЕҚТ-ны экономикалық бағалау тәсілдері
ЕҚТ ендіру тиімділігін экономикалық бағалау әртүрлі тәсілдермен жүзеге асырылады:
шығындардың инвестициялық негізділігі бойынша;
шығындар мен пайданы талдау бойынша;
қызметтің бірқатар негізгі көрсеткіштеріне шығындарға қатысты: айналым, операциялық пайда, өнімнің нақты көлемі, қосылған құн және т.б. (тиісті мәліметтер болған кезде);
шығындар мен қол жеткізілген экологиялық әсердің арақатынасы бойынша.
Экономикалық бағалау әдістерінің әрқайсысы кәсіпорынның өндірістік-экономикалық және табиғатты қорғау қызметінің әртүрлі аспектілері бойынша қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру нәтижесін көрсетеді және ЕҚТ бойынша шешім қабылдаудың қосымша көзі болады. Объектінің операторы салалық және өндірістік ерекшеліктерді, ЕҚТ-ны экономикалық бағалау әдісін немесе олардың үйлесімін ескере отырып, ең қолайлы әдісті қолданады.
2.3.3.      Шығындардың инвестициялық негізділігі
ЕҚT (әсіресе қоршаған ортаны қорғау) әрдайым пайда табу мақсатында коммерциялық қызметтің тақырыбы бола бермейтінін және ЕҚT ендіру жобасын инвестициялық талдау барысында дисконтталған ақша ағындарының теріс мәндері болатынын түсіну керек.
ЕҚТ-ның қолданылуы, оның ішінде технологиялар мен жабдықтар шығындарының инвестициялық негізділігімен, капитал құнымен, өтелу кезеңімен, шикізат пен материалдардың бағасымен және басқа факторлармен анықталады.
Инвестициялардың кірістілігі тұрғысынан ЕҚT былайша бағаланады:
пайдалы – оларды сатудан немесе қаржы қаражатын үнемдеуден қосымша кіріс алған жағдайда;
кіріс бөлігінде тиімсіз, бірақ ағымдағы немесе болашақ қаржылық жағдай тұрғысынан рұқсат етілген;
қаржылық шығындары бойынша пайдасыз және шамадан тыс;
шығындармен салыстырғанда ақылға қонымды экологиялық пайдаға қол жеткізетін;
қол жеткізілген экологиялық әсермен салыстырғанда негізсіз жоғары шығындарға ие.
2.3.3.1. Шығындар мен пайданы талдау
Қол жеткізілген экологиялық әсерден басқа, ЕҚT-ны қолдану көптеген жағдайларда табиғи және еңбек ресурстарын – шикізатты, отынды, электр энергиясын, жылуды, суды, қызметкерлердің жұмыс уақытын және т.б. тұтынуды азайтады. Бұл жағдайда ЕҚT-ның бағасы кеткен шығындармен салыстырғанда оны қолданудан алынған пайда негізінде айқындалады.
Сонымен қатар, ЕҚТ-ны ендірудің нәтижесі қосымша кіріс көздеріне айналуы мүмкін: ирригациялау және суару қажеттіліктері үшін тазартылған су ағындарын, ауыл шаруашылығына батпақ шөгінділерінің жинақтаушыларын сату, эмиссияның ұсталған компоненттерін, қайталама ресурстарды қайта өңдеу және/немесе оларды жаңа өндіріс үшін пайдалану, термиялық кәдеге жарату және т. б.
ЕҚТ пайдаланудың жалпы экономикалық пайдасы шығындардан асып, оны жүзеге асырудың ынталандырушы факторына айналуы мүмкін.
Өндірістік экологиялық бақылауда МАЖ қолдану қоршаған ортаға әсерді дәлірек есептеуге, есептілікті қалыптастыруды автоматтандыруға және деректерді қолмен жинаумен айналысатын қызметшілерге кәсіпорынның шығындарын азайтуға мүмкіндік береді. Атап айтқанда, металлургия зауытында МАЖ енгізу өндірістік экологиялық бақылау шығындарын 60 %-ға қысқартуға мүмкіндік берді.
МАЖ енгізу шикізаттың жоғалуын болдырмауға, өндірістік циклдің маржиналдылығын арттыруға, өндірістік-технологиялық процестің, энергия тиімділігінің, тұтынылатын ресурстардың және шығарындылар деңгейінің оңтайлы параметрлерін белгілеу мақсатында тазарту құрылыстарының жұмысын уақтылы түзетуге көмектеседі.
Тұрақты даму қағидаттарына адалдығын көрсететін әлеуметтік жауапты бизнес ретінде МАЖ пайдаланатын объектілер операторларының беделі де маңызды дәлел болып табылады, бұл кәсіпорындардың нарықтағы бәсекеге қабілеттілігін арттыруы мүмкін.

2.3.3.2. Соотношение затрат и ключевых экономических показателей
Для определения целесообразности инвестиций в мероприятия по охране окружающей среды допускается соотношение расходов на АСМ и ряда ключевых производственно-экономических результатов деятельности: валовый доход, оборот, операционная прибыль, физический объем продукции, себестоимость и другое.
При данном анализе возможно применение шкалы справочных значений, полученных по результатам анкетирования предприятий Европейского Союза, которые ранжируют такие соотношения на следующие категории:
приемлемые затраты – если инвестиционные расходы незначительно влияют на ключевые показатели доходности и эти затраты считаются приемлемыми без дальнейшего обсуждения;
обсуждаемые – средние затраты, когда представляется затруднительным или невозможным дать четкую оценку целесообразности инвестиций и результат требует рассмотрения с учетом дополнительных факторов;
неприемлемые затраты – если инвестиции чрезмерны по отношению к ключевым показателям деятельности.
Таблица 2.1. Ориентировочные справочные значения осуществимости инвестиций в охрану окружающей среды
№ п/п
Соотношение годовых затрат и инвестиций на НДТ к ключевым показателям деятельности
Приемлемые
Обсуждаемые
Неприемлемые
1
затраты/оборот (выручка)
< 0,5 %
0,5 – 5 %
> 5 %
2
затраты/годовой доход (операционная прибыль)
< 10 %
10 – 100 %
> 100 %
3
затраты/добавленная стоимость
< 2 %
2 – 50 %
> 50 %
4
начальные инвестиции/общий объем инвестиций
< 10 %
10 – 100 %
> 100 %
Шкала справочных значений позволяет быстро исключить технологии с явно высокими затратами или определить техники, затраты на внедрение которых являются осуществимыми без какого-либо дополнительного анализа.
В виду большого интервала значений внутри категории "обсуждаемые" значительная часть природоохранных инвестиций может попасть в этот диапазон, что делает их достаточно неопределенными для однозначного вывода об обоснованности вложений. В этом случае, помимо условий, складывающихся на конкретном предприятии, целесообразность инвестиций должна оцениваться с учетом дополнительных отраслевых аспектов, таких, как период реализации проекта по внедрению АСМ, общий уровень инвестиций в производственный экологический мониторинг, текущая рыночная и финансовая ситуация и другое.
Шкала справочных значений рассматривается как оценочный ориентир, применимый в большинстве случаев оценки АСМ, и также может использоваться для построения диапазонов применения АСМ с учетом финансово-экономического состояния конкретного предприятия.
2.3.3.3. Прирост себестоимости
Существенным фактором для определения применимости АСМ является то, что мониторинг выбросов в результате собственной экономической деятельности в соответствии с экологическим законодательством является необходимым условием для операторов объектов.
Помимо выполнения юридического обязательства, мониторинг эмиссий позволяет принести экономическую выгоду, если он используется для оптимизации производственного процесса.
В таблице 2.2. представлен анализ мирового рынка в соответствующих сегментах, а также прогноз на ближайший период.
Таблица 2.2. Анализ мирового рынка мониторинга
№ п/п
Сегмент
Текущий (миллиарды долларов США)
Прогноз (миллиарды долларов США)
Справочный документ
1
Мониторинг воздуха
1.1
Мониторинг воздуха (все виды оборудования)

2.3.3.2. Шығындар мен негізгі экономикалық көрсеткіштердің арақатынасы
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларға инвестициялардың орындылығын анықтау үшін МАЖ шығыстарының және қызметтің бірқатар негізгі өндірістік-экономикалық нәтижелерінің арақатынасын талдауға болады: жалпы кіріс, айналым, операциялық пайда, өнімнің нақты көлемі, өзіндік құн және т.б.
Осы талдау кезінде Еуропалық Одақ кәсіпорындарының сауалнамасының нәтижелері бойынша алынған анықтамалық мәндер шкаласын қолдануға болады, олар мұндай қатынастарды келесі санаттарға бөледі:
қолайлы шығындар – егер инвестициялық шығындар негізгі кіріс көрсеткіштеріне шамалы әсер етсе және бұл шығындар әрі қарай талқылаусыз қолайлы деп саналады;
талқыланатын – инвестициялардың орындылығына нақты баға беру қиын немесе мүмкін болмаған кезде орташа шығындар және нәтиже қосымша факторларды ескере отырып қарастыруды қажет етеді;
қолайсыз шығындар – егер инвестициялар қызметтің негізгі көрсеткіштеріне қатысты шамадан тыс болса.
2.1-кесте. Қоршаған ортаны қорғауға инвестициялардың жүзеге асырылуының болжамды анықтамалық мәндері
Р/с
ЕҚТ-ға жылдық шығындар мен инвестициялардың қызметтің негізгі көрсеткіштеріне арақатынасы
Қолайлы
Талқыланатын
Қолайсыз
1
шығындар/ айналым (кіріс)
< 0,5 %
0,5 – 5 %
> 5 %
2
шығындар/ жылдық кіріс (операциялық пайда)
< 10 %
10 – 100 %
> 100 %
3
шығындар/ қосылған құн
< 2 %
2 – 50 %
> 50 %
4
бастапқы инвестициялар / жалпы инвестициялар көлемі
< 10 %
10 – 100 %
> 100 %
Анықтамалық мәндер шкаласы нақты жоғары шығындармен технологияларды тез жоюға немесе енгізу шығындарын қосымша талдаусыз әдістерді анықтауға мүмкіндік береді.
"Талқыланатын" санаттың ішіндегі мәндердің үлкен аралығын ескере отырып, табиғатты қорғау инвестицияларының едәуір бөлігі осы диапазонға түсуі мүмкін, бұл оларды салымдардың негізділігі туралы біржақты қорытынды жасау үшін жеткілікті белгіленбеген. Бұл жағдайда, белгілі бір кәсіпорында қалыптасқан жағдайлардан басқа, инвестициялардың орындылығы МАЖ ендіру жобасын іске асыру кезеңі, өндірістік экологиялық мониторингке инвестициялардың жалпы деңгейі, ағымдағы нарықтық және қаржылық жағдай және т.б. сияқты қосымша салалық аспектілерді ескере отырып бағалануы керек.
Анықтамалық мәндер шкаласы AМЖ бағалауының көптеген жағдайларында қолданылатын бағалау көрсеткіші ретінде қарастырылады және оны белгілі бір кәсіпорынның қаржылық-экономикалық жағдайын ескере отырып, AМЖ қолдану диапазонын құру үшін де пайдалануға болады.
2.3.3.3. Өзіндік құнның өсуі
МАЖ-дың қолданылуын анықтаудың маңызды факторы өз экономикалық қызметінің нәтижесінде шығарындыларды мониторингтеу экологиялық заңнамаға сәйкес объектілердің операторлары үшін қажетті шарт болып табылатыны болады.
Заңды міндеттемені орындаудан басқа, эмиссияларды мониторингтеу өндіріс процесін оңтайландыру үшін пайдаланылса, экономикалық пайда әкелуге мүмкіндік береді.
2.2-кестеде тиісті сегменттердегі әлемдік нарықты талдау, сондай-ақ алдағы кезеңге болжам ұсынылған.
2.2-кесте. Әлемдік мониторинг нарығын талдау
Р/с
Сегмент
Ағымдағы (миллиард АҚШ доллары)
Болжам (миллиард АҚШ доллары)
Анықтамалық құжат
1
Ауа мониторингі
1.1
Ауа мониторингі (жабдықтың барлық түрі)

2023: 4,9
2028: 6,9
[7]
1.2
2021: 4,46
2030: 8,12
[8]
1.3
2023: 4,9
2032: 8,8
[9]
1.4
CEMS (системы непрерывного мониторинга выбросов)
2021: 2,94
2030: 6,06
[8]
1.5
2023: 2,90
2030: 8,8
[10]
1.6
2023: 3,2
2028: 5,0
[7]
2
Газоочистное и пылеулавливающее оборудование
2.1
Оборудование для десульфурации
2023: 21,9
2031: 33,6
[11]
2.2
2021: 19.3
2026: 24,9
[12]
2.3
2021: 19,68
2030: 31,03
[13]
2.4
Рукавные фильтры
2022: 13,79
2032: 25,40
[14]
2.5
Электростатические сепараторы
2022: 8,00
2032: 15,0
[15]
2.6
Денитрификационное оборудование
2023: 4,81
2032: 7,14
[16]
3
Мониторинг воды
3.1
Тотальный мониторинг качества воды
2022: 5,42
2030: 8,27
[17]
Данные таблицы показывают следующее:
во всех упомянутых сегментах рынка ожидается рост примерно от 5 до 7 % в год;
оценка мирового рынка оборудования для непрерывного мониторинга выбросов в атмосферу (около 3 млрд. долларов США) представляет менее 10 % мирового рынка оборудования для снижения выбросов пыли, SOx и оксидов азота (32 – 38 млрд. долларов США);
если стоимость строительства угольной электростанции установленной мощностью 1000 МВт находится в диапазоне от 1 млрд. до 4,5 млрд. долларов [18], то размер глобального рынка мониторинга АСМ примерно соответствует стоимости строительство одной – трех электростанций.
Мировой рынок мониторинга качества воды сопоставим по размеру с рынком мониторинга качества воздуха, а также включает в себя мониторинг качества питьевой воды.
Анализ цен на системы мониторинга
На мировом рынке доступно большое количество систем ACM. В список крупнейших игроков рынка систем непрерывного мониторинга выбросов (ACM) входят: ABB Group, Siemens, Horiba, Sick, Beijing SDL Technology, Focused Photonics, Emerson, CECEP Talroad, Shimadzu, Fuji Electric, Thermo Fisher Scientific, Kontram, Gasmet Technologies Oy, Wayeal, Teledyne Monitor Labs, OPSIS, AMETEK, Cisco, CODEl и т.д.
Капитальные и операционные затраты на системы АСМ обычно не публикуются (производитель сообщает цену по запросу в соответствии с более подробным описанием системных требований). Доступная информация включает в себя данные из таблицы 2.3.
Таблица 2.3. Стоимость систем АСМ
№ п/п
Производитель
Стоимость
Справочный документ
1
Газообразные загрязнители
1.1
EKTIMO, CEMS ENDA-5000 Continuous Emission Monitoring System

2023: 4,9
2028: 6,9
[7]
1.2
2021: 4,46
2030: 8,12
[8]
1.3
2023: 4,9
2032: 8,8
[9]
1.4
CEMS (шығарындыларды үздіксіз бақылау жүйелері)
2021: 2,94
2030: 6,06
[8]
1.5
2023: 2,90
2030: 8,8
[10]
1.6
2023: 3,2
2028: 5,0
[7]
2
Газ тазалау және тозаң тұту жабдықтары
2.1
Күкіртсіздендіруге арналған жабдық
2023: 21,9
2031: 33,6
[11]
2.2
2021: 19.3
2026: 24,9
[12]
2.3
2021: 19,68
2030: 31,03
[13]
2.4
Қапшық сүзгілер
2022: 13,79
2032: 25,40
[14]
2.5
Электростатикалық сепараторлар
2022: 8,00
2032: 15,0
[15]
2.6
Денитрификациялық жабдық
2023: 4,81
2032: 7,14
[16]
3
Су мониторингі
3.1
Су сапасының жалпы мониторингі
2022: 5,42
2030: 8,27
[17]
Кесте деректері мыналарды көрсетеді:
нарықтың барлық аталған сегменттерінде жылына шамамен 5-тен 7 %-ға дейін өсу күтілуде;
атмосфералық шығарындыларды үздіксіз мониторингтеуге арналған әлемдік жабдықтар нарығын бағалау (шамамен 3 млрд АҚШ доллары) тозаң, SOX және азот оксидтері (32 – 38 млрд АҚШ доллары) шығарындыларын азайтуға арналған әлемдік жабдықтар нарығының 10 %-дан кемін құрайды;
егер белгіленген қуаттылығы 1000 МВт көмір электр станциясын салу құны 1 млрд доллардан 4,5 млрд долларға дейін болса [18], онда МАЖ мониторингінің жаһандық нарығының көлемі шамамен бір-үш электр станциясының құрылысының құнына сәйкес келеді.
Су сапасын бақылаудың әлемдік нарығы көлемі бойынша ауа нарығымен салыстыруға болады, сондай-ақ ауыз суының сапасын мониторингтеуді қамтиды.
Мониторинг жүйелерінің бағаларын талдау
Әлемдік нарықта көптеген MАЖ жүйелері қолжетімді. Шығарындыларды үздіксіз мониторингтеу жүйелері (МАЖ) нарығының ең ірі ойыншыларының тізіміне мыналар кіреді: ABB Group, Siemens, Horiba, Sick, Beijing SDL Technology, Focused Photonics, Emerson, CECEP Talroad, Shimadzu, Fuji Electric, Thermo Fisher Scientific, Kontram, Gasmet Technologies Oy, Wayeal, Teledyne Monitor Labs, OPSIS, AMETEK, Cisco, CODEl және т.б.
MАЖ жүйелеріне арналған күрделі және операциялық шығындар әдетте жарияланбайды (өндіруші жүйелік талаптардың егжей-тегжейлі сипаттамасына сәйкес сұраныс бойынша бағаны хабарлайды). Қолжетімді ақпарат 2.3-кестедегі мәліметтерге кіреді.
2.3-кесте. МАЖ жүйелерінің құны
Р/с №
Өндіруші
Құны
Анықтамалық құжат
1
Газ тәрізді ластағыш заттар
1.1
EKTIMO, CEMS ENDA-5000 Continuous Emission Monitoring System

60 000 долларов США
[19]
1.2
KELISAIKE, Continuous Emission Monitoring System for Flue Gas Emissions
30 000 – 70 000 долларов США
[20]
1.3
Alibaba
До 100 000 долларов США
[21]
2
Твердые загрязняющие вещества (пыль)
2.1
Nanjing AIYI Technologies, Continuous Emission Monitoring System Online Stack Dust Monitor Particulate Matter Monitor
1000 – 3000 долларов США
[22]
Примером детальной структуры всех инвестиционных и операционных расходов, связанных с внедрением и эксплуатацией АСМ, может служить Модель затрат CEMS, обработанная Агентством по охране окружающей среды США [23].

60 000 АҚШ доллары
[19]
1.2
KELISAIKE, Continuous Emission Monitoring System for Flue Gas Emissions
30 000 – 70 000 АҚШ доллары
[20]
1.3
Alibaba
100 000 АҚШ долларына дейін
[21]
2
Қатты ластағыш заттар (тозаң)
2.1
Nanjing AIYI Technologies, Continuous Emission Monitoring System Online Stack Dust Monitor Particulate Matter Monitor
1000 – 3000 АҚШ доллары
[22]
АҚШ-тың қоршаған ортаны қорғау агенттігі өңдеген CEMS шығындар моделі AМЖ ендіруге және пайдалануға байланысты барлық инвестициялық және операциялық шығындардың егжей-тегжейлі құрылымының мысалы бола алады [23].

5,054
6
Тесты технических характеристик
36,726
7
План обеспечения/контроля качества
15,244
8
Всего
202,070
Всего
69,192
Анализ имеющихся данных позволяет сделать следующие выводы:
на рынке имеется достаточный выбор устройств АСМ, а за счет большого количества производителей что формирует высококонкурентную среду;
цены на оборудование систем АСМ варьируются в достаточно широком диапазоне: стоимость продвинутой системы в диапазоне 40 000 – 100 000 долларов США;
годовые затраты на эксплуатацию и техническое обслуживание составляют примерно 15 % от общих затрат на приобретение или до 30 % от стоимости оборудования.
3. Применяемые процессы: технологические, технические решения, используемые в настоящее время
Особенности производственного экологического контроля по отраслям
Учитывая межотраслевой характер и специфику, данный справочник по НДТ применим к широкому кругу отраслей и видов деятельности, описание которых представлено в соответствующих справочниках по НДТ. В данном разделе кратко изложены реализуемые в настоящее время программы ПЭК, в том числе по проведению автоматизированного мониторинга эмиссий и фактические обезличенные данные по выбросам и сбросам предприятий, предоставивших свои сведения в процессе разработки настоящего справочника по НДТ.
Учитывая, что данные о выбросах загрязняющих веществ в Республике Казахстан доступны в подробной разбивке в формате NFR, обработаны по международной методологии ЕМЕП за период с 1990 г по 2022 г [24], представляется целесообразным отразить отрасли промышленности, вносящие наибольший вклад в объем национальных выбросов загрязняющих веществ, с целью последующего сопоставления текущей ситуации с имеющимися требованиями к мониторингу для приоритетных секторов экономики.
В таблице 3.1. представлена доля отдельных отраслей энергетики и промышленности в общих национальных выбросах пыли, SOx, оксидов азота, оксида углерода и летучих органических соединений (ЛОС) Республики Казахстан в 2022 г..
В таблице не учтены частичные выбросы от транспорта, сельского хозяйства, отопления домохозяйств, административных и коммерческих зданий, также не включены те отрасли, где сумма выбросов перечисленных загрязнителей не достигает 1 килотонны в год.
Tаблица 3.1. Выбросы отдельных отраслей в 2022 г., kt
№ п/п
Сектор промышленности
NOx
ЛОС
SO2
CO
пыль
1
2
3
4
5
6
7
1
Выработка электроэнергии и тепла

5,054
6
Техникалық сипаттамалар сынақтары
36,726
7
Сапаны қамтамасыз ету/бақылау жоспары
15,244
8
Барлығы
202,070
Барлығы
69,192
Қолда бар деректерді талдау келесі қорытындылар жасауға мүмкіндік береді:
нарықта МAЖ құрылғыларының жеткілікті таңдауы бар, ал өндірушілер санының көптігінің арқасында жоғары бәсекеге қабілетті орта қалыптасады;
МAЖ жүйелерінің жабдықтарының бағасы мейлінше кең диапазонда өзгереді: жетілдірілген жүйенің құны 40 000 – 100 000 АҚШ доллары аралығында;
МАЖ жүйесін орнатудың жалпы құны жабдықтың бағасынан екі есе көп болуы мүмкін;
пайдалануға және техникалық қызмет көрсетуге жылдық шығындары жалпы сатып алу шығындарының шамамен 15 %-ын немесе жабдық құнының 30 %-ына дейін құрауы мүмкін.
3. Қолданылатын процестер: қазіргі уақытта қолданылатын технологиялық, техникалық шешімдер
Салалар бойынша өндірістік экологиялық бақылаудың ерекшеліктері
Салааралық сипаты мен ерекшелігін ескере отырып, ЕҚТ бойынша осы анықтамалық ЕҚТ бойынша тиісті анықтамалықтарда сипаттамасы ұсынылған салалар мен қызмет түрлерінің кең ауқымына қолданылады. Бұл бөлімде қазіргі уақытта іске асырылып жатқан ӨЭБ бағдарламалары, оның ішінде эмиссияларға автоматтандырылған мониторинг жүргізу бойынша және ЕҚТ бойынша осы анықтамалықты әзірлеу процесінде өз деректерін ұсынған кәсіпорындардың шығарындылары мен төгінділері бойынша нақты иесіздендірілген деректер қысқаша баяндалған.
Қазақстан Республикасындағы ластағыш заттардың шығарындылары туралы деректер 1990 жылдан бастап 2022 жыл аралығындағы кезеңде [24] ЕМЕП халықаралық әдіснамасы бойынша өңделген NFR форматында егжей-тегжейлі бөліністе қолжетімді екенін ескере отырып, экономиканың басым секторлары үшін ағымдағы жағдайды мониторингке қойылатын талаптармен кейіннен салыстыру мақсатында ұлттық ластағыш заттар шығарындыларының көлеміне барынша үлес қосатын өнеркәсіп салаларын көрсету орынды болып көрінеді.
3.1-кестеде 2022 ж. Қазақстан Республикасы тозаңының, күкірт диоксидінің, азот оксидтерінің, көміртек оксидінің және ұшпа органикалық қосылыстардың (ҰОҚ) жалпы ұлттық шығарындыларындағы энергетика мен өнеркәсіптің жекелеген салаларының үлесі көрсетілген.
Кестеде көліктен, ауыл шаруашылығынан және үй шаруашылықтарын жылытудан ішінара шығарындылар және әкімшілік және коммерциялық ғимараттар есепке алынбаған, сондай-ақ аталған ластағыш заттардың шығарындыларының сомасы жылына 1 килотоннаға жетпейтін салалар да енгізілмеген.
3.1-кесте. 2022 ж. жекелеген салалардың шығарындылары, kt
Р/с
Өнеркәсіп секторы
NOx
ЛОС
SO2
CO
Тозаң
1
2
3
4
5
6
7
1
Электр энергиясын және жылуды өндіру

3.2. Производственный экологический контроль на предприятиях по переработке нефти и газа
Профиль производства, схема переработки нефти и газа, ассортимент выпускаемой продукции, характеристики основного технологического и вспомогательного оборудования, системы очистки оказывают влияние на перечень и валовый объем загрязняющих веществ. Различают организованные и неорганизованные источники выбросов загрязняющих веществ нефтеперерабатывающих заводов. К основным организованным источникам выбросов относятся дымовые трубы технологических печей, свечи для сжигания факельного газа, вентиляционные трубы производственных помещений. Неорганизованными источниками выбросов нефтеперерабатывающих заводов являются: резервуары; цистерны сливно-наливных эстакад; поверхности испарения очистных сооружений; неплотности запорной арматуры и фланцевых соединений технологических установок; пропуски сальниковых устройств, предохранительных клапанов пробоотборных кранов, постоянно действующих отрытых дренажей и т.д.
Основной вклад в загрязнение атмосферного воздуха вносят SOx, азота диоксид, азота оксид, углерода оксид, углеводороды предельные С12-С19, смесь углеводородов предельных С1-С5. Основными источниками загрязнения являются следующие технологические процессы: атмосферная перегонка нефтяного сырья (ЭЛОУ-АВТ), каталитический риформинг, гидроочистка дизельного топлива, гидроочистка бензина, замедленное коксование, каталитический крекинг, производство битума, производство серы.
Характеристика основных загрязняющих веществ атмосферы на нефтеперерабатывающих предприятиях
SOx и сероводород. Вклад нефтеперерабатывающих предприятий в общий выброс сернистых соединений невелик (менее 5 % от общего количества выбросов топливно-энергетического комплекса). По количеству и составу выбрасываемых серосодержащих газов источники негативного воздействия на окружающую среду можно разделить на три основные группы:
1. Дымовые газы котельных агрегатов, технологических печей, печей для сжигания нефтешламов, факельных систем.
2. Отходящие газы регенерации катализаторов на установках крекинга.
3. Хвостовые газы установок производства серной кислоты и элементарной серы (установки Клауса).
К основным источникам выбросов SOx относятся: дымовые трубы печей (56 %), факельные установки (20 %), регенераторы установок каталитического крекинга. Основными источниками сероводорода являются: неочищенный газ с установки утилизации факельных газов, насыщенные растворы моноэтаноламина и сероводородсодержащий газ с технологических установок очистки и фракционирования газов. Сероводород поступает в атмосферу и за счет его выделения (испарения) из сернисто-щелочных сточных вод и технологических конденсатов, через неплотности оборудования (насосы, компрессоры, арматура), с установок первичной переработки и гидроочистки, термокрекинга. Значительными источниками выбросов сероводорода являются бароконденсаторы смешения, а также установки по производству серы.

3.2. Мұнай және газ өңдеу кәсіпорындарындағы өндірістік экологиялық бақылау
Өндіріс профилі, мұнай мен газды өңдеу схемасы, шығарылатын өнімнің ассортименті, негізгі технологиялық және қосалқы жабдықтардың сипаттамалары, тазарту жүйелері ластағыш заттардың тізбесі мен жалпы көлеміне әсер етеді. Мұнай өңдеу зауыттарының ластағыш заттар шығарындыларының ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған көздерін ажыратады. Шығарындылардың негізгі ұйымдастырылған көздеріне технологиялық пештердің түтін құбырлары, алау газын жағуға арналған шамдар, өндірістік үй-жайлардың желдету құбырлары жатады. Мұнай өңдеу зауыттары шығарындыларының ұйымдастырылмаған көздері мыналар болып табылады: резервуарлар, ағызу-құймалы эстакадаларының цистерналары, тазарту құрылыстарының булану беттері, технологиялық қондырғылардың бекіту арматурасы мен фланецті қосылыстарының тығыз болмауы, тығыздағыш құрылғылардың бос қуыстары, сынама алу крандарының сақтандырғыш клапандары, ашық тұрақты жұмыс істейтін дренаждар және т.б.
Атмосфералық ауаның ластануына негізгі үлесті SOx, азот диоксиді, азот оксиді, көміртек оксиді, С12-С19 шекті көмірсутектер, С1-С5 шекті көмірсутектер қоспасы, С1-С5 шекті көмірсутектер қоспасы қосады. Ластанудың негізгі көздері мынадай технологиялық процестер болып табылады: мұнай шикізатын атмосфералық айдау (ЭЛОУ-АВТ), каталитикалық риформинг, дизель отынын гидротазалау, бензинді гидротазалау, баяу кокстеу, каталитикалық крекинг, битум өндірісі, күкірт өндірісі.
Мұнай өңдеу кәсіпорындарындағы атмосфераның негізгі ластағыш заттарының сипаттамасы
SOx және күкіртсутек. Мұнай өңдеу кәсіпорындарының күкіртті қосылыстардың жалпы шығарындыларына қосқан үлесі аз (отын-энергетикалық кешен шығарындыларының жалпы санының 5 %-ынан кемі). Шығарылатын құрамында күкірті бар газдардың саны мен құрамы бойынша қоршаған ортаға теріс әсер ету көздерін үш негізгі топқа бөлуге болады:
1. Қазандық агрегаттарының, технологиялық пештердің, мұнай шламдарын, алау жүйелерін жағуға арналған пештердің түтін газдары.
2. Крекинг қондырғыларындағы катализаторлардың регенерациясының шығарылған газдары.
3. Күкірт қышқылы және кәдімгі күкірт өндіретін қондырғылардың (Клаус қондырғылары) қалдық газдары.
SOx шығарындыларының негізгі көздеріне мыналар жатады: пештердің түтін құбырлары (56 %), алау қондырғылары (20 %), каталитикалық крекинг қондырғыларының регенераторлары. Күкіртсутектің негізгі көздері мыналар болып табылады: алау газдарын қайта өңдеу қондырғысынан тазартылмаған газ, моноэтаноламиннің қаныққан ерітінділері және газдарды тазарту мен фракциялаудың технологиялық қондырғыларынан құрамында күкіртсутегі бар газ. Күкіртті сутегі атмосфераға күкіртті-сілтілі сарқынды сулардан және технологиялық конденсаттардан, жабдықтың (сорғылар, компрессорлар, арматура) тығыз болмауы арқылы, бастапқы өңдеу және гидротазалау, термокрекинг қондырғыларынан бөлінуі (булануы) есебінен түседі. Күкіртсутек шығарындыларының маңызды көздері араластыру бароконденсаторлары, сондай-ақ күкірт өндіретін қондырғылар болып табылады.

NOx. Основными источниками выбросов оксидов азота являются: технологические печи (72,6 %), газомоторные компрессоры (14 %), факельные установки (5,4 %). Образование оксидов азота связано с окислением азота воздуха и азотсодержащих компонентов самого топлива. Диоксид азота является токсичным веществом, под действием солнечного света (фотолиз) конвертируется в оксид азота с образованием озона, участвующего в образовании фотохимического смога.
Монооксид углерода является наиболее распространенным газообразным загрязняющим веществом. Механизм образования монооксида углерода следующий: при горении углеводородного газа, основу которого составляет метан, происходит ряд последовательных превращений метанформальдегидмонооксид углеродадиоксид углерода. При неблагоприятных условиях (недостаток кислорода, охлаждение зоны горения) цепная реакция может оборваться и в продуктах горения будет содержаться монооксид углерода.
Основными источниками загрязнения монооксидом углерода являются трубчатые печи технологических установок, выбросы которых составляют 50 % от объема общих выбросов, установки каталитического крекинга (12 %), газовые компрессоры (11 %), битумные установки (9 %) и факелы (18 %).
Выбросы углеводородов составляют более 70 % выбросов всех загрязняющих веществ от предприятий нефтепереработки. С технологической точки зрения выбросы углеводородов представляют собой прямые потери нефти и нефтепродуктов. Основными источниками выбросов углеводородов являются:
резервуарные парки (выбросы из дыхательных клапанов за счет испарений с открытых поверхностей);
технологические установки (выбросы за счет неплотностей оборудования, трубопроводной арматуры, сальников насосов, а также из рабочих клапанов при аварийных ситуациях);
системы оборотного водоснабжения (испарения углеводородов в нефтеотделителях и градирнях);
очистные сооружения (испарения с открытых поверхностей нефтеловушек, прудов-отстойников, флотаторов, шламо- и илонакопителей).
Значительное загрязнение атмосферы углеводородами на НПЗ происходит при заполнении товарными нефтепродуктами железнодорожных цистерн и танкеров на наливных эстакадах и причалах.
Твердые (взвешенные) вещества. Выбросы взвешенных веществ (пыль различного состава) связаны прежде всего с химическими методами переработки углеводородного сырья. Химический состав пыли очень сложен. Распределение выбросов твердых веществ в атмосферу по основным источникам следующий:
регенераторы установок каталитического крекинга – 23,3 %;

Nox. Азот оксидтері шығарындыларының негізгі көздері мыналар болып табылады: технологиялық пештер (72,6 %), газмоторлы компрессорлар (14 %), алау қондырғылары (5,4 %). Азот оксидтерінің түзілуі ауа азотының және отынның өз құрамындағы азоты бар компоненттерінің тотығуымен байланысты. Азот диоксиді улы зат болып табылады, күн сәулесінің әсерінен (фотолиз) фотохимиялық түтіннің пайда болуына қатысатын озон түзу үшін азот оксидіне айналады.
Көміртегі монооксиді ең көп таралған газ тәрізді ластағыш зат болып табылады. Көміртегі монооксидінің түзілу механизмі келесідей: негізін метан құрайтын көмірқышқыл газы жанған кезде, бірқатар дәйекті түрленулер болады метанформальдегидкөміртегі монооксидікөміртегі диоксиді, қолайсыз жағдайларда (оттегінің жетіспеуі, жану аймағын салқындату) тізбекті реакция үзілуі мүмкін және жану өнімдері құрамында көміртегі монооксиді болуы мүмкін.
Көміртегі монооксидімен ластанудың негізгі көздері технологиялық қондырғылардың құбырлы пештері болып табылады, олардың шығарындылары жалпы шығарындылар көлемінің 50 %-н, каталитикалық крекинг қондырғылары (12 %), газ компрессорлары (11 %), битум қондырғылары (9 %) және алаулар (18 %) құрайды.
Көмірсутектер шығарындылары мұнай өңдеу кәсіпорындарынан барлық ластағыш заттар шығарындыларының 70 %-дан астамын құрайды. Технологиялық тұрғыдан көмірсутектер шығарындылары мұнай мен мұнай өнімдерінің тікелей шығынын білдіреді. Көмірсутектер шығарындыларының негізгі көздері мыналар болып табылады:
резервуарлық парктер (ашық беттерден булану арқылы тыныс алу клапандарынан шығатын шығарындылар);
технологиялық қондырғылар (жабдықтың, құбыр арматурасының, сорғы тығыздағыштарының, сондай-ақ авариялық жағдайлар кезінде жұмыс клапандарының тығыз болмауы есебінен болатын шығарындылар);
айналымды сумен жабдықтау жүйелері (мұнай бөлгіштердегі және салқындату мұнараларындағы көмірсутектердің булануы);
тазарту құрылыстары (мұнай ұстағыштардың, тұндырғыш тоғандардың, флотаторлардың, шламдардың және балшық жинақтағыштардың ашық беттерінен буланулар).
МӨЗ-де атмосфераның көмірсутектермен едәуір ластануы тауарлық мұнай өнімдерімен теміржол цистерналары мен танкерлерді құю эстакадаларында және айлақтарында толтыру кезінде орын алады.
Қатты (тоқтатылған) заттар. Тоқтатылған заттардың шығарындылары (әр түрлі құрамдағы тозаң) ең алдымен көмірсутек шикізатын өңдеудің химиялық әдістерімен байланысты. Тозаңның химиялық құрамы өте күрделі. Атмосфераға қатты заттар шығарындыларын негізгі көздер бойынша бөлу келесідей:
каталитикалық крекинг қондырғыларының регенераторлары – 23,3 %;

факельные установки – 4,7 %;
вентиляционные системы – 0,7 %.
Процессы каталитической переработки нефтяного сырья являются одним из основных источников выбросов катализаторной пыли в атмосферу. Низкая эффективность отделения катализаторной пыли на установках каталитического крекинга приводит к неоправданно высоким потерям катализаторов и значительному загрязнению окружающей среды твердыми веществами.
Для сокращения выбросов загрязняющих веществ в атмосферу на нефтеперерабатывающих предприятиях требуется проведение комплекса мероприятий:
совершенствование технологических процессов;
внедрение малоотходных и безотходных технологий;
изменение состава и улучшение качества используемых ресурсов;
комплексное использование сырья и снижение потребления ресурсов, производство которых связано с загрязнением окружающей среды;
изменение состава и улучшение качества выпускаемой продукции;
очистка отходящих промышленных газов.
Порядок осуществления ПЭК определяется внутрипроизводственными программами, графиками контроля, технологическими регламентами и другой нормативно-методической документацией в соответствии с объектами контроля и спецификой хозяйственной деятельности конкретного оператора объекта.
В настоящее время предприятиями нефтегазоперерабатывающей отрасли разрабатываются рабочие проекты по установлению автоматизированной системы экологического мониторинга для контроля выбросов в атмосферу отходящих дымовых газов на источниках загрязнения атмосферы, обеспечивающие все режимы работы и штатные периодические процедуры, позволяющие одновременно решать задачи учетного контроля выбросов (NO₂, NO, CO₂, SO₂, СО, СН4, концентрации пыли (сажи), расхода отходящих газов, влажности, давления/разряжения, температуры дымовых газов), а так же для отображения состояния измеряемых величин в режиме реального времени, ведения бессрочных архивов о состоянии измеряемых величин.
Ведется контроль качества атмосферного воздуха (сероводород, окись углерода, NOx, двуокись серы, углеводороды) на территории СЗЗ заводов для мониторинга и оперативного реагирования на изменение качества атмосферного воздуха, обмена данными с соответствующими государственными и контролирующими органами.
3.3. Особенности производственного экологического контроля на предприятиях горнометаллургического комплекса
В выбросах от основных организованных источников определяются концентрации пыли неорганической, сернистого ангидрида, окислов азота, оксида углерода.
Для неорганизованных источников загрязнения атмосферного воздуха предприятия мониторинг выполняется аналитическим методом на основании данных о режиме работы, количестве и технических характеристик используемого оборудования по методикам, на основании которых производился расчет нормативных выбросов предприятия (согласно проекту НДВ).
Периодичность контроля на неорганизованных источниках является ежеквартальной и установлена программой ПЭК.
Воздействие предприятия на водные ресурсы определяется оценкой рационального использования воды, степенью загрязнения сточных вод, возможностями их очистки на локальных очистных сооружениях, решением вопросов регулирования, сброса и очистки поверхностного стока.

алау қондырғылары – 4,7 %;
желдету жүйелері – 0,7 %.
Мұнай шикізатын каталитикалық өңдеу процестері атмосфераға катализатор тозаңын шығарудың негізгі көздерінің бірі болып табылады. Каталитикалық крекинг қондырғыларында катализаторлық тозаңды бөлудің төмен тиімділігі катализаторлардың негізсіз жоғары жоғалтуларына және қоршаған ортаның қатты заттармен айтарлықтай ластануына әкеледі.
Мұнай өңдеу кәсіпорындарында атмосфераға ластағыш заттар шығарындыларын азайту үшін мынадай іс шаралар кешенін жүргізу талап етіледі:
технологиялық процестерді жетілдіру;
аз қалдықты және қалдықсыз технологияларды енгізу;
пайдаланылатын ресурстардың құрамын өзгерту және сапасын жақсарту;
шикізатты кешенді пайдалану және өндірісі қоршаған ортаның ластануымен байланысты ресурстарды тұтынуды азайту;
шығарылатын өнімнің құрамын өзгерту және сапасын жақсарту;
шығатын өндірістік газдарды тазарту.
ОЭБ-ні жүзеге асыру тәртібі бақылау объектілеріне және объектінің нақты операторының шаруашылық қызметінің ерекшелігіне сәйкес ішкі өндірістік бағдарламалармен, бақылау кестелерімен, технологиялық регламенттермен және басқа да нормативтік-әдістемелік құжаттамамен айқындалады.
Қазіргі уақытта мұнай-газ өңдеу саласының кәсіпорындары атмосфераның ластану көздеріндегі шығатын түтін газдарының атмосфераға шығарындыларын бақылау үшін экологиялық мониторингтің автоматтандырылған жүйесін орнату бойынша жұмыс жобаларын әзірлеуде, олар шығарындыларды есептік бақылау міндеттерін бір уақытта шешуге мүмкіндік беретін (NO₂, NO, CO₂, SO₂, СО, СН4, тозаң (күйе) концентрациясы, шығатын газдардың шығынын, ылғалдылығын, қысымын/разрядын, түтін газдарының температурасын), сондай-ақ нақты уақыт режимінде өлшенетін шамалардың жай-күйін көрсету, өлшенетін шамалардың жай-күйі туралы мерзімсіз мұрағаттарды жүргізу үшін барлық жұмыс режимдерін және штаттық мерзімді рәсімдерді қамтамасыз етеді.
Атмосфералық ауа сапасының өзгеруіне мониторинг жүргізу және жедел ден қою, тиісті мемлекеттік және бақылаушы органдармен деректер алмасу үшін СҚА зауыттарының аумағында атмосфералық ауа сапасына (күкіртсутек, көміртегі тотығы, Nox, күкірт диоксиді, көмірсутектер) бақылау жүргізіледі.
3.3. Тау кен металлургия кешені кәсіпорындарындағы өндірістік экологиялық бақылаудың ерекшеліктері
Негізгі ұйымдастырылған көздерден шығарындыларда бейорганикалық тозаңның, күкіртті ангидридтің, азот оксидінің, көміртегі оксидінің концентрациясы анықталады.
Кәсіпорынның атмосфералық ауасын ластаудың ұйымдастырылмаған көздері үшін мониторинг оның негізінде кәсіпорынның нормативтік шығарындыларын есептеу жүргізілген әдістемелер бойынша жұмыс режимі, қолданылатын жабдықтың саны мен техникалық сипаттамалары туралы мәліметтер негізінде талдамалық әдіспен орындалады (ЖШН жобасына сәйкес).
Ұйымдастырылмаған көздердегі бақылау кезеңділігі тоқсан сайын болып табылады және ӨЭБ бағдарламасымен белгіленеді.
Кәсіпорынның су ресурстарына әсері суды ұтымды пайдалануды бағалаумен, сарқынды сулардың ластану дәрежесімен, оларды жергілікті тазарту құрылыстарында тазарту мүмкіндіктерімен, жерүсті ағынын реттеу, төгу және тазарту мәселелерін шешумен анықталады.

3.3.1. Производственный экологический контроль на объектах черной металлургии с учетом добычи
Основными источниками загрязнения атмосферы выбросами металлургических предприятий являются коксохимическое, агломерационное, доменное, ферросплавное и сталеплавильное производства.
Открытая добыча железных руд
Работа по добыче сопровождается:
разрушением почвенного покрова, изменением/уничтожением естественных ландшафтов, местообитаний;
запыленностью и загазованностью атмосферы при производстве массовых взрывов в карьере, выполнении погрузочных и транспортных работ, первичном дроблении руды, при ветровой эрозии на сухих незакрепленных пляжах хвостохранилищ и шламохранилищ;
негативным влиянием на гидросферу в связи с забором воды из водоемов, сбросом в них сточных вод (шахтный и карьерный водоотлив, сточные воды от обогащения); выпадением загрязненных осадков и пыли из атмосферы; изменением уровня подземных вод в результате осушения горных выработок;
загрязнением земель, почв, недр и т.п., в том числе из-за образования и размещения отходов вскрышных и вмещающих пород, отходов обогащения;
физическими воздействиями – шумом и вибрацией при эксплуатации техники и ведении буровзрывных работ.
Подземная добыча железных руд
Подземная разработка железорудных месторождений влияет на атмосферный воздух, поверхностные и подземные воды, геологическую среду, отчуждение земель. Источниками загрязнения атмосферы являются газопылевые выбросы, образующиеся, главным образом, от ведения буровзрывных и добычных работ. Газы и пыль выделяются и с поверхности породных отвалов и складов полезных ископаемых.
Обогащение железных руд
Непосредственное загрязнение приземной атмосферы пылью при обогащении железных руд происходит:
при конвейерном транспорте рудной массы;
при ее грохочении и дроблении;
при загрузке приемных воронок дробилок крупного дробления обогатительных фабрик;
в процессах сушки концентрата;
в технологическом процессе флотационного обогащения;
при пылении с хвостохранилища.
Производство стали
Удельные показатели по выбросам загрязняющих веществ в 2019 году составили 62,77 кг/тонну стали.
Основные технологические процессы производства чугуна, стали, ферросплавов и их последующего передела сопровождаются образованием большого количества эмиссий в виде газообразных загрязняющих веществ, пыли, сточных вод; большой номенклатурой отходов – шлаков, шламов, скрапа, окалины, боя огнеупоров, мусора и других воздействий, влияющих на состояние воздуха, воды и почвы.
Изменение в динамике годовых выбросов аудируемого периода согласно статистической отчетности "2-ТП воздух" в основном связано с увеличением или снижением объемов годового производства продукции, также значительное влияние оказывают состав и качество исходного сырья, поступающего на переработку в цеха предприятия (содержание железа и серы в руде, зольность и энергоемкость топлива, фракционный состав материалов и т.п.).
Производство ферросплавов
Основными источниками выбросов при производстве ферросплавов являются:
пересыпка, переработка и хранение сыпучих материалов;
выплавка и переработка ферросплавов.
Агломерационное производство и производство окатышей
Основная доля загрязнений атмосферного воздуха в черной металлургии приходится на агломерационное производство.
Источниками загрязнений воздушного бассейна являются агломерационные ленты; барабанные и чашевые охладители агломерата; обжиговые печи; узлы пересыпки, транспортировки, сортировки агломерата и компонентов, входящих в состав шихты для приготовления агломерата (руды, кокса, коксика, известняка и других материалов).
Пылевыделение происходит на агломерационных машинах, в охладителях агломерата, аспирационных системах дробилок, грохотов и бункерах погрузки агломерата.
При транспортировке агломерат крошится. Для придания агломерату прочности измельченную руду подвергают окомкованию, посредством увлажнения, смешения со связующим материалом и получают шарики-окатыши. После обжига окатыши являются отличным сырьем для доменных и сталеплавильных печей, используются в процессе прямого восстановления железа. Окатыши подвергаются металлизации (увеличение степени металлизации шихты на 1 % приводит к снижению расхода кокса, а, следовательно, и уменьшению пыле- и газовыбросов).

3.3.1. Өндіруді ескере отырып, қара металлургия объектілеріндегі өндірістік экологиялық бақылау
Металлургиялық кәсіпорындардың шығарындыларымен атмосфераны ластаудың негізгі көздері кокс-химия, агломерация, домна, ферроқорытпа және болат балқыту өндірісі болып табылады.
Темір кендерін ашық өндіру
Тау-кен жұмыстары мыналармен бірге жүреді:
жер жамылғысының бұзылуы, табиғи ландшафттардың, тіршілік ету ортасының өзгеруі/жойылуы;
карьерде жаппай жарылыстар жасау, тиеу және тасымалдау жұмыстарын орындау, кенді бастапқы ұсақтау кезінде, қалдық қоймалары мен шлам қоймаларының құрғақ бекітілмеген жағажайларында жел эрозиясы кезінде атмосфераның тозаңдануы мен газдануы;
су қоймаларынан су алуға, оларға сарқынды суларды ағызуға (шахталық және карьерлік су ағызу, байытудан болған сарқынды сулар); атмосферадан ластанған жауын-шашын мен тозаңның түсуіне; тау-кен қазбаларын құрғату нәтижесінде жерасты суларының деңгейінің өзгеруіне байланысты гидросфераға теріс әсер етеді;
жердің, топырақтың, жер қойнауының және т.б. ластануы, оның ішінде аршылған және орналастырылған жыныстар қалдықтарының, байыту қалдықтарының түзілуі мен орналастырылуына байланысты;
физикалық әсерлер – техниканы пайдалану және бұрғылау-жару жұмыстарын жүргізу кезіндегі шу мен діріл.
Темір кендерін жерасты өндіру
Темір кені кен орындарының жерасты игерілуі атмосфералық ауаға, жерүсті және жерасты суларына, геологиялық ортаға, жерді иеліктен шығаруға әсер етеді. Атмосфераның ластану көздері негізінен бұрғылау-жару және өндіру жұмыстарын жүргізуден пайда болатын газ-тозаң шығарындылары болып табылады. Газдар мен тозаң тау жыныстарының үйінділері мен пайдалы қазбалар қоймаларының бетінен бөлінеді.
Темір кендерін байыту
Темір кендерін байыту кезінде жер бетіндегі атмосфераның тозаңмен тікелей ластануы:
кен массасын конвейерлік тасымалдау кезінде;
оның гүрілдеуі және ұсақталуы кезінде;
байыту фабрикаларының ірі ұсататын ұсатқыштарының қабылдау шұңқырларын тиеу кезінде;
концентратты кептіру процестерінде;
флотациялық байытудың технологиялық процесінде;
қалдық қоймасынан тозаң басқан кезде жүреді.
Болат өндірісі
2019 жылы ластағыш заттардың шығарындылары бойынша үлес көрсеткіштері 62,77 кг/тонна болатты құрады.
Шойын, болат, ферроқорытпаларды өндірудің және оларды кейіннен қайта бөлудің негізгі технологиялық процестері газ тәрізді ластағыш заттар, тозаң, сарқынды сулар түрінде көптеген эмиссиялардың пайда болуымен қатар жүреді; қалдықтардың үлкен номенклатурасы – қождар, шламдар, скрап, тотқақ, отқатөзімділер күресі, қоқыс және ауаның, судың және топырақтың жай-күйіне әсер ететін басқа да әсерлер.
"2-ТП ауа" статистикалық есептілігіне сәйкес тексерілетін кезеңнің жылдық шығарындыларының динамикасындағы өзгеріс негізінен өнімнің жылдық өндірісінің ұлғаюымен немесе төмендеуімен байланысты, сонымен қатар кәсіпорын цехтарына қайта өңдеуге түсетін бастапқы шикізаттың құрамы мен сапасы (кендегі темір мен күкірттің құрамы, отынның күлділігі мен энергия сыйымдылығы, материалдардың фракциялық құрамы және т.б.) айтарлықтай әсер етеді.
Ферроқорытпа өндірісі
Ферроқорытпа өндірісі кезіндегі шығарындылардың негізгі көздері мыналар болып табылады:
сусымалы материалдарды жіберу, қайта өңдеу және сақтау;
ферроқорытпаларды балқыту және қайта өңдеу.
Агломерациялық өндіріс және түйіршіктер өндірісі
Қара металлургиядағы атмосфералық ауаның ластануының негізгі үлесі агломерациялық өндіріске тиесілі.
Ауа бассейнінің ластану көздері агломерат таспалары, агломераттың барабан және тостаған салқындатқыштары, күйдіру пештері, агломератты және агломератты (кен, кокс, коксик, әктас және басқа материалдар) дайындауға арналған шихта құрамына кіретін агломератты және компоненттерді құю, тасымалдау, сұрыптау тораптары болып табылады.
Тозаң шығару агломерациялық машиналарда, агломерат салқындатқыштарында, ұнтақтағыштардың, гүрілдердің және агломерат тиеу бункерлерінің аспирациялық жүйелерінде жүреді.
Тасымалдау кезінде агломерат үгітіледі. Агломератқа күш беру үшін ұсақталған кенді түйіршіктеуге ұшыратады, ол үшін оны ылғалдандырады, байланыстырушы материалмен араластырады және түйіршік-доптар алады. Күйдірілгеннен кейін түйіршіктер темірді тікелей қалпына келтіру процесінде қолданылатын домна және болат балқыту пештері үшін тамаша шикізат болып табылады. Түйіршіктер металдандырылады (шихтаның металдану дәрежесінің 1 %-ға артуы кокс шығынының төмендеуіне, демек, тозаң мен газ шығарындыларының азаюына әкеледі).

Процесс обжига окатышей сопровождается значительным выделением пыли и газов. С 1 м2 площади обжиговой машины выделяется до 100 м3 запыленных газов в минуту. Основная масса пыли находится в коллекторе неочищенного газа: на выходе из него газы содержат пыли 4 – 5 г/м3, что соответствует 13 кг/т окатышей. Для очистки газов обжиговой машины применяются различные аппараты и системы: батарейные циклоны, сухие пластинчатые горизонтальные электрофильтры, низконапорные трубы Вентури и центробежный скруббер, сухие центробежные циклоны. Газы аспирационных систем от мест транспортировки шихты, подготовки к окомкованию, складированию, погрузки очищаются от пыли в циклонах, рукавных фильтрах, мокрых пылеуловителях.
Производство чугуна
По всей технологической цепочке производства чугуна в местах выгрузки сырья, складирования, хранения пылящих материалов на открытых площадках, дозирования компонентов шихты на различном оборудовании, работе уравнительных клапанов при загрузке печи, выпуске чугуна и шлака, транспортировки отходов производства и готовой продукции образуются организованные и неорганизованные выбросы (эмиссии) загрязняющих веществ в виде пыли, газов, образования отходов и сточных вод.
Основными процессами, в результате которых происходит загрязнение окружающей среды, являются: приемка, складирование, усреднение сырья, дозирование компонентов шихты, выпуск чугуна, шлака, оборотный цикл водоснабжения.
Воздействие на атмосферный воздух.
При производстве чугуна происходят неорганизованные и организованные выбросы в атмосферу загрязняющих веществ с твердыми компонентами – С, Fe2O3, FeO, SiO2, MgO, Al2O3, MnO, CaO; газообразными компонентами – NO2, NO, SO2, CO, CO2, H2S, бенз(а)пиреном.
Коксохимическое производство
При производстве кокса происходят выбросы в атмосферу вредных веществ в виде газообразных компонентов – NOx, SOx, оксид углерода, аммиак, сероводород, водород цианистый, бензол, нафталин, пиридин, фенол, сероуглерод, бенз(а)пирен, ксилол, толуол, или твердых компонентов – сажа, коксовая и угольная пыль.
Основными источниками выбросов в коксохимическом производстве являются выбросы при приеме и подготовке угля, коксовании, выдаче кокса, тушении кокса, сортировке кокса.
Сталелитейное производство
Производство стали в конвертерном цехе (производстве) по всей технологической цепочке сопровождается воздействием на атмосферу, воздух рабочей зоны, поверхностные и подземные воды; образованием отходов производства и потребления.
Контроль за соблюдением нормативов допустимых выбросов загрязняющих веществ в атмосферу, контроль качества воздуха рабочей зоны, качества сточных вод, учет и обращение с отходами производства осуществляют подразделения отдела охраны природы.
Воздействие на атмосферный воздух.

Түйіршіктерді күйдіру процесі тозаң мен газдардың айтарлықтай бөлінуімен бірге жүреді. Күйдіру машинасының 1 м2 ауданынан минутына 100 м3-ке дейін тозаңды газдар бөлінеді. Тозаңның негізгі бөлігі тазартылмаған газ коллекторында орналасқан: одан шыққан кезде газдарда 4 – 5 г/м3 тозаң болады, бұл 13 кг/т түйіршіктерге сәйкес келеді. Күйдіру машинасының газдарын тазарту үшін әртүрлі аппараттар мен жүйелер қолданылады: батарея циклондары, құрғақ пластиналы көлденең электр сүзгілері, төмен қысымды Вентури құбырлары және центрифугалық скруббер, құрғақ центрифугалық циклондар. Шихтаны тасымалдау, түйіршіктеуге, қоймалауға, тиеуге дайындық орындарынан аспирациялық жүйелердің газдары циклондарда, қапшықты сүзгілерде, дымқыл тозаң жинағыштарда тозаңнан тазартылады.
Шойын өндірісі
Шойын өндірісінің бүкіл технологиялық тізбегі бойынша шикізатты түсіру, қоймалау, ашық алаңдарда тозаң материалдарын сақтау, шихта компоненттерін әртүрлі жабдықтарда мөлшерлеу орындарында, пешті тиеу, шойын мен қожды шығару, өндіріс қалдықтары мен дайын өнімді тасымалдау кезінде теңестіру клапандарының жұмысы, тозаң, газ, қалдықтардың және сарқынды сулардың пайда болуы түріндегі ластағыш заттардың ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған шығарындылары (эмиссиялары) түзіледі.
Қоршаған ортаның ластануы нәтижесінде пайда болатын негізгі процестер: шикізатты қабылдау, сақтау, орташалау, шихта компоненттерін мөлшерлеу, шойын, қож шығару, сумен жабдықтаудың айналым циклі болып табылады.
Атмосфералық ауаға әсері
Шойын өндірісі кезінде атмосфераға қатты компоненттері бар ластағыш заттардың ұйымдастырылмаған және ұйымдастырылған шығарындылары – С, Fe2O3, FeO, SiO2, MgO, Al2O3, MnO, CaO; газ тәрізді компоненттер – NO2, NO, SO2, CO, CO2, H2S, бенз(а)пиренмен орын алады.
Кокс химия өндірісі
Кокс өндірісінде атмосфераға зиянды заттардың шығарындылары пайда болады: газ тәрізді компоненттер түрінде – NOx, Sox, көміртегі оксиді, аммиак, күкіртсутек, цианид сутегі, бензол, нафталин, пиридин, фенол, күкіртсутек, бенз(а)пирен ксилол, толуол немесе қатты компоненттер - күйе, кокс және көмір тозаңы.
Кокс химия өндірісіндегі шығарындылардың негізгі көздері көмірді қабылдау және дайындау, кокстеу, кокс беру, коксты сөндіру, коксты сұрыптау кезіндегі шығарындылар болып табылады.
Болат құю өндірісі
Бүкіл технологиялық тізбек бойынша конвертер цехында (өндірісте) болат өндірісі атмосфераға, жұмыс аймағының ауасына, жерүсті және жерасты суларына әсер етумен, өндіріс пен тұтыну қалдықтарының пайда болуымен қатар жүреді.
Атмосфераға ластағыш заттардың шекті жол берілетін шығарындылары нормативтерінің сақталуын бақылауды, жұмыс аймағының ауа сапасын бақылауды, сарқынды сулардың сапасын бақылауды, өндіріс қалдықтарын есепке алуды және өңдеуді Табиғатты қорғау бөлімінің бөлімшелері жүзеге асырады.
Атмосфералық ауаға әсері

При производстве конвертерной стали происходят выбросы в атмосферу вредных веществ: пыль, тепловое излучение, шум, вибрация, электромагнитное загрязнение, AI2O3, FeO, Fe2O3, Fe3O4, CaO, MgO, MnO, ZnO, NO2, N2O, SO2, CO, CO2, сажа, бенз(а)пирен. Приоритетными веществами в выбросах конвертерного производства являются оксид углерода и пыль неорганическая (взвешенные вещества).
Сточные воды подразделяются на нормативно-чистые, допустимые к сбросу без очистки и сточные воды, требующие очистки.
К нормативно-чистым относят следующие категории вод:
сточные воды, образующиеся в результате использования для охлаждения оборудования воды, как свежей технической, так и повторно-используемой из пруда-охладителя и после насосных станций второго подъема;
промливневые нормативно чистые стоки в основном имеют только тепловое загрязнение, при этом сброс данных вод производится по отводящим канавам через секцию нефтеулавливания;
ливневые стоки с территории города сбрасываются в акваторию отделяемого пруда-охладителя. Для предотвращения загрязнения пруда- охладителя песком ливневые стоки перехватываются и направляются для предварительного отстаивания (песколовки).
Пруд-охладитель является источником последовательно-используемой воды для предприятий горно-металлургического комплекса и предназначен для отстаивания загрязненных взвешенными веществами сточных вод и накапливания выпадающего осадка.
Внедрение и применение замкнутого цикла водооборота на предприятиях горно-металлургического комплекса составляет порядка 75 %.
Производство проката
С точки зрения негативного воздействия на окружающую среду прокатное производство характеризуется наименьшими удельными значениями потребления ресурсов и эмиссий загрязняющих веществ. Выбросы от прокатных цехов составляют менее 1 % выбросов предприятия.
3.3.2. Производственный экологический контроль на объектах цветной металлургии с учетом добычи
В структуре предприятий, относящихся к цветной металлургии горно-металлургического комплекса Республики Казахстан, охватываются процессы:
производство алюминия;
производство меди;
производство свинца;
производство цинка и кадмия;
производство драгоценных металлов;
производство золота.
Производство алюминия
Для решения задачи охраны окружающей среды и выполнения требований экологического законодательства в аудируемых компаниях разработаны программы ПЭК, в соответствии с которыми проводятся комплексные наблюдения и изучение состояния природных компонентов в зоне потенциального воздействия промышленных объектов алюминиевого производства.
В программах устанавливаются:
перечень параметров, отслеживаемых в процессе экологического контроля;
периодичность, продолжительность и частота измерений;
используемые инструментальные или расчетные методы.
Наблюдение за количеством и соблюдением соответствия установленным нормативным выбросам эмиссий на организованных источниках проводится на основании инструментальных измерений, на неорганизованных источниках – на основании расчетов. Количество организованных и неорганизованных источников выбросов на предприятиях алюминиевой промышленности приведено в таблице 3.4.
Таблица 3.4. Распределение выбросов по видам источников
№ п/п
Вид источника
Глиноземный завод
Электролизный завод
1
Организованные
%

Конвертерлік болат өндірісі кезінде атмосфераға зиянды заттардың шығарындылары пайда болады: тозаң, жылу сәулеленуі, шу, діріл, электромагниттік ластану, AI2O3, FeO, Fe2O3, Fe3O4, CaO, MgO, MnO, ZnO, NO2, N2O, SO2, CO, CO2, күйе, бензин(а)пирен. Конвертер өндірісінің шығарындыларындағы басым заттар көміртегі оксиді және бейорганикалық тозаң (тоқтатылған заттар) болып табылады.
Сарқынды сулар тазартусыз ағызуға рұқсат етілген нормативтік таза және тазартуды қажет ететін сарқынды сулар болып бөлінеді.
Нормативтік тазалыққа келесі су санаттары жатады:
жабдықты салқындату үшін салқындатқыш тоғаннан және екінші көтергіш сорғы станцияларынан кейін жаңа техникалық және қайта пайдаланылатын суды пайдалану нәтижесінде пайда болатын сарқынды сулар;
өнеркәсіптік нөсерлік нормативті таза ағындары негізінен тек жылумен ластанған, бұл ретте бұл суларды ағызу мұнай ұстау секциясы арқылы бұрылатын арықтар арқылы жүргізіледі;
қала аумағынан нөсер ағындары бөлінетін салқындатқыш тоғанның акваториясына төгіледі. Салқындатқыш тоғанның құммен ластануын болдырмау үшін нөсер ағындары ұсталып, алдын ала тұндыру үшін жіберіледі (құмтастар).
Салқындатқыш тоған тау-кен металлургия кешені кәсіпорындары үшін дәйекті пайдаланылатын су көзі болып табылады және тоқтатылған заттармен ластанған сарқынды суларды тұндыруға және түсетін тұнбаның жиналуына арналған.
Тау-кен металлургия кешені кәсіпорындарында су айналымының тұйық циклін енгізу және қолдану шамамен 75 % құрайды.
Илем өндірісі
Қоршаған ортаға теріс әсер ету тұрғысынан илем өндірісі ластағыш заттардың ресурстары мен эмиссияларын тұтынудың ең аз үлестік мәндерімен сипатталады. Илем цехтарының шығарындылары кәсіпорын шығарындыларының 1 %-дан азын құрайды.
3.3.2.      Өндіруді ескере отырып, түсті металлургия объектілеріндегі өндірістік экологиялық бақылау
Қазақстан Республикасының тау-кен-металлургия кешенінің түсті металлургиясына жататын кәсіпорындарының құрылымында мына процестер қамтылады:
алюминий өндірісі;
мыс өндірісі;
қорғасын өндірісі;
мырыш және кадмий өндірісі;
бағалы металдар өндірісі;
алтын өндірісі.
Алюминий өндірісі
Қоршаған ортаны қорғау және экологиялық заңнама талаптарын орындау міндеттерін шешу үшін аудиттелетін компанияларда ӨЭБ бағдарламалары әзірленді, оған сәйкес алюминий өндірісінің өнеркәсіптік объектілерінің ықтимал әсер ету аймағындағы табиғи компоненттердің жай-күйін кешенді бақылау және зерделеу жүргізіледі.
Бағдарламаларда:
экологиялық бақылау процесінде бақыланатын параметрлер тізімі;
өлшеу кезеңділігі, ұзақтығы және жиілігі;
қолданылатын аспаптық немесе есептеу әдістері белгіленеді.
Ұйымдастырылған көздердегі эмиссиялардың нормативтік шығарындыларына белгіленген сәйкестіктің саны мен сақталуын бақылау аспаптық өлшеулер негізінде, ұйымдастырылмаған көздерде есептеулер негізінде жүргізіледі. Алюминий өнеркәсібі кәсіпорындарында шығарындылардың ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған көздерінің саны 3.4-кестеде келтірілген.
3.4-кесте. Шығарындыларды көздердің түрлері бойынша бөлу
Р/с
Көз түрі
Сазбалшық зауыты
Электролиз зауыты
1
Ұйымдастырылған
%

Наиболее значимыми источниками выбросов SOx являются участки обжига, плавки и конвертирования при производстве меди из первичного сырья с применением сульфидных концентратов. При этом возможно образование неорганизованных выбросов, которые улавливаются несколькими способами. SOx может также выбрасываться в атмосферу на этапе сушки концентрата (в основном при сжигании топлива на горелках) и на этапе первичного рафинирования, поскольку черновая медь содержит от 0,03 % до 1 % растворенной серы. Концентрация обычно очень низка, поэтому в случае необходимости применяется простая скрубберная очистка.
Основные экологические проблемы при производстве вторичной меди также связаны с отходящими газами, образующимися при работе различного типа печей. Например, при наличии небольшого количества хлора во вторичном сырье имеется вероятность образования ПХДД/Ф, в связи с чем предпринимаются усилия по решению вопроса об уничтожении этих опасных соединений.
Воздействие на водные объекты
Используемая при производстве меди вода в основном циркулирует в замкнутых циклах и сброс промышленных стоков в водные объекты предприятиями отрасли незначителен. В тех случаях, когда сброс промышленных стоков происходит, в стоках могут содержаться ионы таких металлов, как Fe, Cd, Cu, As, Ni, Sn, Hg, Pb, Sb, Zn. Стоки могут обладать повышенными значениями показателя кислотности за счет присутствия серной и (существенно реже и в меньших объемах) соляной и плавиковой (фтористоводородной) кислот.
Производственный экологический контроль на предприятиях отрасли осуществляется в соответствии с программой ПЭК, разрабатываемой на ежегодной основе с соблюдением требований главы 13 Экологического кодекса. Структурно программа ПЭК включает производственный мониторинг и производственный экологический контроль. В рамках операционного мониторинга предусмотрены наблюдения за ключевыми параметрами технологических операций, определяющих наибольший вклад в осуществляемые эмиссии в окружающую среду, в том числе:
обжиг сульфидных концентратов;
вельцевание цинкосодержащих материалов;
процесс каталитического окисления в сернокислотном производстве;
процесс очистки газов от загрязняющих веществ;
процесс очистки сточных вод от загрязняющих веществ.
Мониторинг эмиссий в атмосферный воздух
Для осуществления мониторинга эмиссий в атмосферный воздух в деятельности предприятий используются инструментальные и расчетные методы. Инструментальные измерения на подлежащих такому контролю источниках осуществляется лабораториями, аккредитованными в установленном порядке. На ряде источников преимущественно неорганизованного характера мониторинг эмиссий осуществляется расчетными методами в соответствии с методическими документами, утвержденными государственными органами. Мониторинг эмиссий твердых загрязняющих веществ, в отношении которых предусмотрен инструментальный метод контроля, осуществляется аналогично методологии, принятой при инвентаризации источников выбросов, следующим образом: с установленной периодичностью инструментально определяется фактическая концентрация пыли общей (совокупность твердых загрязняющих веществ), концентрация отдельных твердых загрязняющих веществ определяется пересчетом согласно содержанию в составе общей пыли по отдельному источнику по данным инвентаризации источников выбросов загрязняющих веществ в атмосферу. Контроль за соблюдением установленных нормативов выбросов загрязняющих веществ включает определение массы выбросов загрязняющих веществ в единицу времени (г/сек, т/год) и сравнение этих показателей с установленными нормативными показателями предельно допустимых выбросов (эмиссий в атмосферный воздух).
Мониторинг эмиссий в водные объекты
Для осуществления мониторинга эмиссий в водные объекты в деятельности предприятий используются инструментально-лабораторные методы. Инструментальные измерения на контролируемых источниках сброса сточных вод осуществляются лабораториями, аккредитованными в установленном порядке. Контроль за соблюдением установленных нормативов сбросов загрязняющих веществ включает определение массы сбросов загрязняющих веществ (мг/л, т/год) и сравнение этих показателей с нормативными показателями НДС.
Производство свинца
Практически все цветные и редкие металлы и в особенности легковозгоняемые металлы и соединения при извлечении из свинцовых концентратов в большей или меньшей степени переходят в пыль, выносимую технологическими и вентиляционными газами. В эти же газы в виде примесей переходят и оксиды серы (сернистый и серный ангидрид), хлористый водород, хлор, фтор и некоторые другие составляющие перерабатываемого сырья.

Sox шығарындыларының ең маңызды көздері сульфидті концентраттарды қолдана отырып, бастапқы шикізаттан мыс өндіру кезінде күйдіру, балқыту және айырбастау учаскелері болып табылады. Бұл ретте ұйымдастырылмаған шығарындылардың пайда болуы мүмкін, олар бірнеше жолмен тұтып алынады. SOx концентратты кептіру сатысында (негізінен оттықтарда отын жағу кезінде) және бастапқы тазарту сатысында атмосфераға шығарылуы мүмкін, өйткені өрескел мыс құрамында 0,03 %-дан 1 %-ға дейін еріген күкірт бар. Концентрация әдетте өте төмен, сондықтан қажет болған жағдайда қарапайым скрубберлі тазалау қолданылады.
Екінші мыс өндірісіндегі негізгі экологиялық проблемалар әртүрлі пештердің жұмысында пайда болатын қалдық газдармен де байланысты. Мысалы, қайталама шикізатта хлордың аз мөлшері болған кезде ПХДД/Ф түзілу ықтималдығы бар, осыған байланысты осы қауіпті қосылыстарды жою туралы мәселені шешу бойынша күш-жігер жұмсалуда.
Су объектілеріне әсері
Мыс өндірісінде қолданылатын су негізінен тұйық циклдерде айналады және сала кәсіпорындарының су объектілеріне өндірістік ағындарды төгуі шамалы. Өнеркәсіптік ағындарды төгу орын алған жағдайларда ағындарда Fe, Cd, Cu, As, Ni, Sn, Hg, Pb, Sb, Zn сияқты металдардың иондары болуы мүмкін. Сондай-ақ, ағындар күкірт және (едәуір аз және аз көлемде) тұз және балқытқыш (фторсутек) қышқылдарының болуына байланысты қышқылдық көрсеткіштерінің жоғарылауына ие болуы мүмкін.
Сала кәсіпорындарында өндірістік экологиялық бақылау Экология кодексінің 13-тарауының талаптарын сақтай отырып, жыл сайынғы негізде әзірленетін ӨЭБ бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылады. Құрылымдық жағынан ӨЭБ бағдарламасы өндірістік мониторинг пен өндірістік экологиялық бақылауды қамтиды. Операциялық мониторинг шеңберінде қоршаған ортаға жүзеге асырылатын эмиссияларға неғұрлым үлкен үлесті айқындайтын технологиялық операциялардың түйінді параметрлерін байқау көзделген, оның ішінде:
сульфид концентраттарын күйдіру;
құрамында мырыш бар материалдарды вельцтеу;
күкірт қышқылын өндірудегі каталитикалық тотығу процесі;
газдарды ластағыш заттардан тазарту процесі;
сарқынды суларды ластағыш заттардан тазарту процесі.
Атмосфералық ауаға эмиссиялардың мониторингі.
Кәсіпорындардың қызметінде атмосфералық ауаға эмиссиялардың мониторингін жүзеге асыру үшін аспаптық және есептік әдістер пайдаланылады. Осындай бақылауға жататын көздердегі аспаптық өлшеулерді белгіленген тәртіппен аккредиттелген зертханалар жүзеге асырады. Негізінен ұйымдастырылмаған сипаттағы бірқатар көздерде эмиссиялардың мониторингі мемлекеттік органдар бекіткен әдістемелік құжаттарға сәйкес есеп айырысу әдістерімен жүзеге асырылады. Оларға бақылаудың аспаптық әдісі көзделген қатты ластағыш заттар эмиссияларының мониторингі шығарындылар көздерін түгендеу кезінде қабылданған әдіснамаға ұқсас келесі түрде жүзеге асырылады: атмосфераға ЛЗ шығарындыларының көздерін түгендеу деректері бойынша белгіленген кезеңділікпен жалпы тозаңның нақты концентрациясы (қатты ластағыш заттардың жиынтығы) аспаптық түрде айқындалады, жекелеген қатты ластағыш заттардың концентрациясы жеке көз бойынша жалпы тозаңның құрамына сәйкес қайта есептеумен айқындалады. Ластағыш заттар шығарындыларының белгіленген нормативтерінің сақталуын бақылау уақыт бірлігіне (г/сек, т/жыл) ластағыш заттар шығарындыларының массасын айқындауды және осы көрсеткіштерді шекті жол берілетін шығарындылардың (атмосфералық ауаға эмиссиялардың) белгіленген нормативтік көрсеткіштерімен салыстыруды қамтиды.
Су объектілеріне эмиссиялардың мониторингі
Су объектілеріне эмиссиялардың мониторингін жүзеге асыру үшін кәсіпорындар қызметінде аспаптық-зертханалық әдістер пайдаланылады. Сарқынды суларды төгудің бақыланатын көздеріндегі аспаптық өлшеуді белгіленген тәртіппен аккредиттелген зертханалар жүзеге асырады. Ластағыш заттар төгінділерінің белгіленген нормативтерінің сақталуын бақылау ластағыш заттар төгінділерінің массасын (мг/л, т/жыл) анықтауды және осы көрсеткіштерді ЖШН нормативтік көрсеткіштерімен салыстыруды қамтиды.
Қорғасын өндірісі
Іс жүзінде барлық түсті және сирек металдар, әсіресе жеңіл айдалатын металдар мен қосылыстар қорғасын концентраттарынан алынған кезде технологиялық және желдету газдары шығаратын тозаңға азды-көпті ауысады. Күкірт оксидтері (күкіртті және күкірт ангидриді), хлорлы сутек, хлор, фтор және өңделген шикізаттың кейбір басқа компоненттері де қоспалар түрінде осы газдарға ауысады.

Эмиссии в атмосферный воздух от пирометаллургических процессов (агломерационные машины, шахтные печи, КИВЦЭТ-установки, печи рафинирования свинца и шлаковозгоночные установки). На предприятиях по производству свинца в процессах агломерации, плавки сульфидного и окисленного сырья, шлаковозгонки, рафинирования выделяются значительное количество газов, содержащих твердые частицы (пыль, возгоны) и газообразные продукты (СО, СО2, SО3, SО2 и другое).
В настоящее время в свинцовом производстве в основном используют агломерационные машины с дутьем. От них отходят газы двух видов: "богатые" и "бедные". "Богатые газы" с содержанием SO2 в количестве 5 – 6 % пригодны для производства серной кислоты, "бедные газы", в которых есть SO2 (1,5 – 2,0 %), использовать для этой цели нерентабельно. Во всех случаях газы содержат пыль, для улавливания которой применяют ступенчатые схемы очистки. На первой ступени для отделения крупной пыли обычно используют циклоны. После циклонов остаточное содержание пыли снижается с 11 – 12 до 2 г/м3 (для "бедных") и до 6 г/м3 (для "богатых"). Пыль агломерационных машин преимущественно мелкая, возгоночного происхождения (до 1 мкм). На практике обычно применяют два способа очистки от мелкой пыли: в электрофильтрах и рукавных фильтрах. Мокрые способы очистки нежелательны из-за возможности интенсивной коррозии аппаратуры, связанной с образованием серной кислоты.
Высокая дисперсность пыли и значительная запыленность газов обуславливают применение ступенчатой очистки и установки в качестве аппаратов тонкой очистки пылеуловителей наиболее совершенного типа. Низкое содержание в газах шахтных печей сернистого ангидрида делает возможным применение наряду с сухими мокрых газоочистных аппаратов.
Температура отходящих газов из шлаковозгоночных печей достигает 1200 °С. Эти газы содержат 6 % СО2 и 15 % СО и характеризуются высокой запыленностью (100 – 150 г/м3) при среднем диаметре частиц пыли 1,5 мкм. В связи с высокой температурой газов газоотводящий тракт включает котел-утилизатор, устанавливаемый непосредственно за печью, в котором газы охлаждаются до температуры 300 – 400 °С. Одновременно в котле-утилизаторе оседает и значительное количество пыли, концентрация которой на выходе из печи не превышает 20 – 40 г/м3.
Количество образующейся пыли – так называемый вынос пыли (в процентах от массы перерабатываемой шихты) или переход металлов в пыль зависит от вида металлургического агрегата, физико-химической характеристики шихты (крупность, прочность, содержание легковозгоняемых металлов и соединений и другое), интенсивности и характера пирометаллургического процесса и многих других факторов. Особенно интенсивно пыль образуется при прогрессивных технологических процессах, например, как обжиг и плавка концентратов в кипящем слое и во взвешенном состоянии, возгоночные процессы (вельцевание, продувка шлаков угольной пылью).
Отделение пылеулавливания является основным звеном, осуществляющим природоохранные функции на казахстанском предприятии по производству свинца. В задачи отделения пылеулавливания входит очистка отходящих технологических, аспирационных и вентиляционных газов от пыли, возврат продукции (пыли) в производство, создание нормальных санитарных условий на рабочих местах. Очистка газов от пыли производится в круглосуточном режиме, для чего организована сложная многоступенчатая схема с применением комбинированных методов очистки газов от пыли, основным из которых является очистка в рукавных фильтрах. В отделении пылеулавливания основным видом пылеулавливающего оборудования являются рукавные фильтры различных модификаций. Предварительная грубая очистка загрязненных газов от пыли осуществляется в циклонах. Отделением пылеулавливания обеспечивается передача на переработку в другие цеха уловленной пыли, в том числе возврат свинецсодержащей пыли в процесс свинцового производства и передача цинксодержащей пыли в процесс цинкового производства. Уловленная пыль является продуктом процесса пылеулавливания, который используется в качестве оборотного материала для комплексного извлечения полезных составляющих. Уловленная системой винтовых конвейеров и камерных насосов пневмотранспорта в пылеулавливающих установках пыль ежесменно выгружается в склад концентратов, в аварийных случаях – в наружный бункер.
Загрязненность сточных вод предприятий цветной металлургии зависит главным образом от состава перерабатываемого сырья и применяемых технологических реагентов, и от качества очистки (обезвреживания) сточных вод.
Основными загрязняющими веществами на свинцовом производстве, содержащимися в стоках, являются металлы и их соединения, и материалы в форме суспензии.
Наилучшим вариантом предотвращения вредного влияния сточных вод на окружающую среду следует считать организацию частичного или полного водооборота и повторное использование сточных вод в производственном цикле. При введении водооборота хранилища сточных вод должны использоваться в качестве очистных сооружений. В случае сброса сточных вод в водоемы их очистка обеспечивает содержание каждой из загрязняющих примесей ниже предельно допустимых концентраций вредных веществ в воде водоемов санитарно-бытового использования.
Выбор той или иной схемы очистки сточных вод зависит от многих факторов. Важнейшими из них являются: объем образующихся сточных вод, вид и концентрация загрязняющих веществ, физико-химические свойства примесей или их химических соединений, которые положены в основу метода очистки. При выборе схемы очистки должны учитываться возможности использования таких эффектных мероприятий, которые приводят к сокращению объема сбрасываемых вод, экономии технологической воды, устранению переливов и аварийных сбросов. В основе наиболее часто применяемых методов очистки сточных вод на предприятиях цветной металлургии лежат следующие процессы:

Пирометаллургиялық процестерден атмосфералық ауаға эмиссиялар (агломерациялық машиналар, шахта пештері, КИВЦЭТ-қондырғылар, қорғасынды тазарту пештері және қож ұшыру қондырғылары). Агломерация, сульфидті және тотыққан шикізатты балқыту, қож айдау, тазарту процестерінде қорғасын өндіретін кәсіпорындарда қатты бөлшектер (тозаң, ұшырым) және газ тәрізді өнімдер (СО, СО2, ЅО3, ЅО2 және т.б.) бар газдардың едәуір мөлшері бөлінеді.
Қазіргі уақытта қорғасын өндірісінде негізінен үрлемі бар агломерациялық машиналар қолданылады. Олардан газдардың екі түрі шығады: "бай" және "кедей". Құрамында 5 – 6 % мөлшерде SO2 бар "бай газдар" күкірт қышқылын өндіруге жарамды, құрамында SO2 бар "кедей газдарды" (1,5 – 2,0 %) бұл мақсатта пайдалану тиімсіз. Барлық жағдайларда газдарда тозаң бар, оны ұстау үшін сатылы тазарту схемалары қолданылады. Бірінші кезеңде ірі тозаңды бөлу үшін әдетте циклондар қолданылады. Циклондардан кейін тозаңның қалдық мөлшері 11 – 12-ден 2 г/м3-ге дейін ("кедейлер" үшін) және 6 г/м3-ге дейін ("байлар" үшін) төмендейді. Агломерациялық машиналардың тозаңы негізінен ұсақ, ұшырылымнан шыққан (1 мкм дейін). Іс жүзінде ұсақ тозаңнан тазартудың екі әдісі қолданылады: электр сүзгілерінде және қапшық сүзгілерде. Күкірт қышқылының пайда болуымен байланысты аппаратураның қарқынды коррозиясының мүмкіндігіне байланысты дымқыл тазалау әдістері қажет емес.
Тозаңның жоғары дисперсиялығы және газдардың айтарлықтай тозаңдануы сатылы тазалауды және орнатуды ең үздік типтегі тозаң жинағыштарды жұқа тазарту аппараттары ретінде қолдануға әкеледі. Шахта пештерінің газдарындағы күкіртті ангидридтің төмен мөлшері құрғақпен де қатар дымқыл газ тазартқыштарын қолдануға мүмкіндік береді.
Қож ұшыру қондырғыларынан шығарылатын газдардың температурасы 1200 °С-қа дейін жетеді. Бұл газдардың құрамында 6 % СО2 және 15 % СО бар және тозаң бөлшектерінің орташа диаметрі 1,5 мкм болаған кезде жоғары тозаңданумен (100 – 150 г/м3) сипатталады. Газдардың жоғары температурасына байланысты газды бұру жолына пештің артына тікелей орнатылатын кәдеге жарату қазандығы кіреді, онда газдар 300 – 400 °C температураға дейін салқындатылады. Сонымен бірге кәдеге жарату қазандығында тозаңның едәуір мөлшері тұнады, оның концентрациясы пештен шыққан кезде 20 – 40 г/м3 аспайды.
Тозаңды шығару (қайта өңделетін шихта массасының пайызымен) немесе металдардың тозаңға ауысуы деп атауға болатын пайда болған тозаң мөлшері металлургиялық агрегаттың түріне, шихтаның физика-химиялық сипаттамасына (ұнтақтылығы, беріктігі, жеңіл айдалатын металдар мен қосылыстардың құрамы және басқалар), пирометаллургиялық процестің қарқындылығы мен сипатына және басқа да көптеген факторларға байланысты. Тозаң әсіресе қарқынды түрде прогрессивті технологиялық процестерде пайда болады, мысалы, қайнаған қабатта және тоқтатылған жағдайда концентраттарды күйдіру және балқыту, ұшырым процестері (қождарды көмір тозаңымен вельцтеу, үрлеу).
Тозаң тұтып алу бөлімшесі қазақстандық қорғасын өндіру кәсіпорнында табиғатты қорғау функцияларын жүзеге асыратын негізгі буын болып табылады. Тозаң жинау бөлімшесінің міндеттеріне шығатын технологиялық, аспирациялық және желдету газдарын тозаңнан тазарту, өнімді (тозаңды) өндіріске қайтару, жұмыс орындарында қалыпты санитарлық жағдай жасау кіреді. Газдарды тозаңнан тазарту тәулік бойы жүргізіледі, ол үшін газдарды тозаңнан тазартудың аралас әдістерін қолдана отырып, күрделі көп сатылы схема ұйымдастырылған, олардың негізгісі қапшық сүзгілерде тазарту болып табылады. Тозаң жинау бөлімінде тозаң тұтып қалатын жабдықтың негізгі түрі әртүрлі модификациядағы қапшық сүзгілер болып табылады. Ластанған газдарды тозаңнан алдын ала өрескел тазарту циклондарда жүзеге асырылады. Тозаң тұту бөлімшесі тұтып алынған тозаңды басқа цехтарға қайта өңдеуге беруді, оның ішінде құрамында қорғасын бар тозаңды қорғасын өндіру процесіне қайтаруды және құрамында мырыш бар тозаңды мырыш өндіру процесіне беруді қамтамасыз етеді. Тұтып алынған тозаң пайдалы құрамдарды кешенді түрде алу үшін айналым материалы ретінде пайдаланылатын тозаң жинау процесінің өнімі болып табылады. Пневмокөліктің бұрандалы конвейерлері және камералық сорғылары жүйесімен тозаң тұтып қалатын қондырғыларда тұтып алынған тозаң ауысым сайын концентраттар қоймасына, авариялық жағдайларда – сыртқы бункерге түсіріледі.
Түсті металлургия кәсіпорындарының сарқынды суларының ластануы негізінен өңделетін шикізат пен қолданылатын технологиялық реагенттердің құрамына, сондай-ақ сарқынды суларды тазарту (залалсыздандыру) сапасына байланысты.
Қорғасын өндірісіндегі сарқынды сулардағы негізгі ластағыш заттар металдар мен олардың қосылыстары және суспензия түріндегі материалдар болып табылады.
Сарқынды сулардың қоршаған ортаға зиянды әсерін болдырмаудың ең үздік нұсқасы ішінара немесе толық су айналымын ұйымдастыру және өндірістік циклде сарқынды суларды қайта пайдалану болып саналады. Су айналымын енгізу кезінде сарқынды суларды сақтау қоймалары тазарту қондырғылары ретінде пайдаланылуы керек. Сарқынды суларды су айдындарына төккен жағдайда оларды тазарту ластағыш қоспалардың әрқайсысының санитариялық-тұрмыстық пайдаланылатын су айдындарының суындағы зиянды заттардың жол берілген шекті концентрациясынан төмен болуын қамтамасыз етеді.
Сарқынды суларды тазартудың белгілі бір схемасын таңдау көптеген факторларға байланысты. Олардың ішіндегі ең маңыздылары: пайда болған сарқынды сулардың көлемі, ластағыш заттардың түрі мен концентрациясы, қоспалардың немесе олардың химиялық қосылыстарының физикалық-химиялық қасиеттері, олар тазарту әдісінің негізіне алынады. Тазалау схемасын таңдау кезінде төгілетін су көлемінің қысқаруына, технологиялық суды үнемдеуге, толып кетулер мен авариялық төгінділерді жоюға әкелетін осындай тиімді іс-шараларды пайдалану мүмкіндіктері ескерілуі тиіс. Түсті металлургия кәсіпорындарында сарқынды суларды тазартудың ең жиі қолданылатын әдістерінің негізінде келесі процестер жатыр:

1) механическое отстаивание грубодисперсной взвеси, иногда с добавлением коагулянтов и флокулянтов;
2) осаждение примесей в виде труднорастворимых солей;
3) окисление примесей до безвредных соединений.
Возможны два варианта организации схем очистки сточных вод: последовательным выделением отдельных примесей с помощью соответствующих наиболее эффективных реагентов и комплексным выделением сразу большинства или всех загрязнений. Первый вариант обеспечивает более глубокую очистку сточных вод, но приводит к применению сложных многоступенчатых схем.
Текущая ситуация на казахстанских предприятиях производства свинца. Предотвращение/снижение влияния свинцового производства на поверхностные водные объекты решается путем организации на казахстанских предприятиях систем повторного и оборотного водоснабжения, и с помощью поэтапного внедрения и использования эффективных методов очистки сточных вод. На предприятии 1 очистка загрязненных сточных вод производится физико-химическим методом в сочетании с механическим, при этом решаются три основные задачи: нейтрализация сточных вод, выделение из них солей цветных металлов, осветление сточных вод с применением тканевого фильтра для улавливания нефтепродуктов, метода известкования и технологии флокуляции. Технология очистки сточных вод перед выпуском в водоем дополнена на очистных сооружениях предприятия установкой глубокой доочистки с применением синтетического алюмосиликатного сорбента "Глинт".
В текущей деятельности предприятий функционирование автоматизированной системы мониторинга эмиссий в окружающую среду не предусмотрено (в текущих ПЭК). С учетом специфики деятельности предприятий производится мониторинг эмиссий в атмосферный воздух, водные объекты и мониторинг техногенных минеральных образований.
Производство цинка и кадмия
Основными проблемами с точки зрения воздействия на окружающую среду производства цинка является загрязнение атмосферного воздуха, воды и образование отходов.
Газы, образующиеся при производстве цинка, в большинстве случаев весьма агрессивны, так как в их состав входят оксиды серы (сернистый и серный ангидрид), к тому же их наличие в газах повышает температуру точки росы до 200 °С и выше, что сильно затрудняет работу некоторых газоочистных аппаратов. Особое внимание при работе на серосодержащих газах уделяется соблюдению герметичности газоотводящего тракта. Подсос воздуха в тракт вызвает снижение температуры отходящего газа ниже точки росы с последующей конденсацией паров, вызывающей интенсивную коррозию металла в электрофильтрах и значительное снижение срока службы ткани в рукавных фильтрах.
При переработке цинксодержащих остатков с присутствием в них определенных органических веществ необходимо также учитывать эмиссии в атмосферный воздух стойких органических загрязнителей. Однако на предприятиях производства цинка и кадмия в Казахстане не осуществляется переработка вторичного цинка, который может содержать органические остатки, вследствие чего на предприятиях отрасли не осуществляется мониторинг выбросов ЛОС и ПХД(Б).

1) кейде коагулянттарды және флокулянттарды қоса отырып дөрекі дисперсті жүзгінді механикалық тұндыру;
2) қиын еритін тұздар түріндегі қоспаларды тұндыру;
3) қоспалардың зиянсыз қосылыстарға дейін тотығуы.
Сарқынды суларды тазарту схемаларын ұйымдастырудың екі нұсқасы бар: тиісті ең тиімді реагенттердің көмегімен жеке қоспаларды дәйекті түрде бөлу және бірден көптеген немесе барлық ластағыш заттарды кешенді түрде шығару. Бірінші нұсқа сарқынды суларды тереңірек тазартуды қамтамасыз етеді, бірақ күрделі көп сатылы схемаларды қолдануға әкеледі.
Қорғасын өндіретін қазақстандық кәсіпорындардағы қазіргі жағдай. Қорғасын өндірісінің жерүсті су объектілеріне әсерін болдырмау/азайту қазақстандық кәсіпорындарда қайта және айналымды сумен жабдықтау жүйелерін ұйымдастыру жолымен, сарқынды суларды тазартудың тиімді әдістерін кезең-кезеңімен енгізу және пайдалану арқылы шешіледі. 1-кәсіпорында ластанған сарқынды суларды тазарту механикалық әдіспен бірге физика-химиялық әдіспен жүргізіледі, бұл ретте үш негізгі міндет шешіледі: сарқынды суларды бейтараптандыру, олардан түсті металл тұздарын бөліп алу, мұнай өнімдерін ұстау үшін шүберек сүзгісін, әктеу әдісін және флокуляция технологиясын қолдана отырып сарқынды суларды ағарту. Су айдынына шығарар алдында сарқынды суларды тазарту технологиясы кәсіпорынның тазарту құрылыстарында "Глинт" синтетикалық алюмосиликатты сорбентін қолдана отырып терең тазарту қондырғысымен толықтырылды.
Кәсіпорындардың ағымдағы қызметінде қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйесінің жұмыс істеуі көзделмеген (ағымдағы ӨЭБ-да). Кәсіпорындар қызметінің ерекшелігін ескере отырып, атмосфералық ауаға, су объектілеріне эмиссиялардың мониторингі және техногендік минералдық түзілімдердің мониторингі жүргізіледі.
Мырыш және кадмий өндірісі
Мырыш өндірісінің қоршаған ортаға әсері тұрғысынан негізгі проблемалар атмосфералық ауаның, судың ластануы және қалдықтардың пайда болуы болып табылады.
Мырыш өндірісінде пайда болатын газдар көп жағдайда өте агрессивті, өйткені олардың құрамына күкірт оксидтері (күкіртті және күкірт ангидриді) кіреді, сонымен қатар олардың газдарда болуы шық нүктесінің температурасын 200°C және одан жоғары деңгейге дейін көтереді, бұл кейбір газ тазартқыштардың жұмысын едәуір қиындатады. Құрамында күкірті бар газдарда жұмыс істеу кезінде газды бұру жолының герметикалығын сақтауға ерекше назар аударылады. Жолда ауаны сору шық нүктесінен төмен шығарылатын газ температурасының төмендеуіне әкеледі, содан кейін будың конденсациясы электр сүзгілерінде металдың қарқынды коррозиясын тудырады және қапшық сүзгілердегі матаның қызмет ету мерзімінің айтарлықтай төмендеуіне әкеледі.
Құрамында белгілі бір органикалық заттар болатын мырышы бар қалдықтарды өңдеу кезінде атмосфералық ауаға тұрақты органикалық ластағыш заттардың эмиссияларын да ескеру қажет. Алайда, Қазақстанда мырыш және кадмий өндіретін кәсіпорындарда органикалық қалдықтар болуы мүмкін қайталама мырышты қайта өңдеу жүзеге асырылмайды, соның салдарынан сала кәсіпорындарында ҰОҚ және ПХД(Б) шығарындыларының мониторингі жүзеге асырылмайды.

Эмиссии в атмосферный воздух от пирометаллургических процессов (обжиг и вельцпроцесс). В ряде пирометаллургических процессов производства цинка вынос пыли из шихты и переход металлов в пыль может достигать очень высоких значений. Особенно интенсивно пыль образуется при обжиге цинковых концентратов в печах "кипящего слоя" и при вельцевании. Вынос пыли из печи КС ("кипящего слоя") составляет 35 – 40 %, а переход металлов в пыль при вельцевании – 92 % цинка, 85 % свинца, 97 % кадмия и 75 % индия. Пыль в металлургии цинка содержат цветные и редкие металлы, вследствие чего в большинстве случаев имеют высокую стоимость. Их улавливание способствует рентабельности и быстрой самоокупаемости сооружаемых газоочистных установок.
В дополнение к пыли широко используют и находящиеся в газах сернистые соединения, направляя их в сернокислотные цеха и заводы для производства серной кислоты, которая оказывается значительно дешевле, чем при получении ее из пирита или элементарной серы. Однако, при концентрации SO2 в технологических газах ниже 3,5 % производство кислоты становится нерентабельным и технологический газ приходится или смешивать с высококонцентрированными сернистыми газами, или после предварительной очистки выбрасывать в атмосферу. В последнее время степень использования серы в отходящих газах значительно повышается в результате применения новых технологических процессов получения металлов.
Текущая ситуация на казахстанских предприятиях производства цинка и кадмия. Обжиг цинковых концентратов (печи КС). На предприятии 1 отвод технологических серосодержащих газов из печей "КС" осуществляется через два патрубка и две параллельные нитки из двух последовательных циклонов. Охлаждаются газы с помощью системы испарительного охлаждения и тепловых труб (термосифонов). После грубой очистки обжиговые газы поступают в электрофильтры, затем передаются на сернокислотный завод для производства серной кислоты по "классической" схеме методом однократного контактирования/однократной абсорбции.
Эмиссии в атмосферный воздух от гидрометаллургических процессов (выщелачивание и электролиз). В процессе электролиза в рабочую зону цеха происходят выбросы аэрозолей (серной кислоты и сульфата цинка). Посредством естественной вентиляции или через воздуходувки градирни (если это позволяют погодные условия) эти выбросы поступают в атмосферный воздух. Выбросы в атмосферный воздух от процессов выщелачивания и электролиза включают в себя эмиссии:
Zn и его соединений в отходящих газов от ванн выщелачивания и очистки;
H2SO4 в отходящих газов от ванн выщелачивания и очистки;
суммы AsH3 и SbH3 в отходящих газов от ванн выщелачивания и очистки;
Zn и его соединений в отходящих газах градирен процесса выщелачивания и электролиза;
H2SO4 в отходящих газах градирен процесса выщелачивания и электролиза;
суммы AsH3 и SbH3 в отходящих газах градирен процесса выщелачивания и электролиза.

Пирометаллургиялық процестерден (күйдіру және вельцпроцесс) атмосфералық ауаға эмиссиялар. Мырыш өндірісінің бірқатар пирометаллургиялық процестерінде тозаңды шихтадан шығару және металдардың тозаңға ауысуы өте жоғары мәндерге жетуі мүмкін. Тозаң әсіресе "қайнаған қабат" пештерінде мырыш концентраттарын күйдіру кезінде және вельцтеу кезінде пайда болады. ҚҚ ("қайнаған қабат") пешінен тозаңды шығару 35 – 40 %, ал вельцтеу кезінде металдардың тозаңға ауысуы 92 % мырышты, 85 % қорғасынды, 97 % кадмийді және 75 % индийді құрайды. Мырыш металлургиясындағы тозаңның құрамында түсті және сирек металдар бар, нәтижесінде көп жағдайда олардың құны жоғары болады. Оларды ұстап алу салынып жатқан газ тазарту қондырғыларының рентабельділігі мен жылдам өзін-өзі ақтауына ықпал етеді.
Тозаңмен қоса газдардағы күкірт қосылыстары кеңінен қолданылады, оларды күкірт қышқылының цехтары мен зауыттарына жібереді, бұл оны пириттен немесе қарапайым күкірттен алуға қарағанда әлдеқайда арзан. Алайда, технологиялық газдардағы SO2 концентрациясы 3,5 %-дан төмен болған кезде қышқыл өндірісі тиімсіз болады және газды жоғары концентрацияланған күкіртті газдармен араластыруға немесе алдын-ала тазартудан кейін атмосфераға шығаруға тура келеді. Соңғы уақытта металдарды өндірудің жаңа технологиялық процестерін қолдану нәтижесінде шығатын газдарда күкіртті пайдалану деңгейі едәуір артып келеді.
Мырыш пен кадмий өндіретін қазақстандық кәсіпорындардағы қазіргі жағдай. Мырыш концентраттарын күйдіру (ҚҚ пештері). 1-кәсіпорында "ҚҚ" пештерінен құрамында күкірті бар технологиялық газдарды бұру екі келте құбыр және қатарынан екі циклоннан екі параллель жіп арқылы жүзеге асырылады. Газдар буландырғыш салқындату жүйесі мен жылу құбырлары (термосифондар) арқылы салқындатылады. Дөрекі тазалаудан кейін күйдірілген газдар электр сүзгілерге түседі, содан кейін күкірт қышқылын өндіру үшін күкірт қышқылы зауытына "классикалық" схема бойынша бір рет жанасу/бір рет абсорбция тәсілі арқылы беріледі.
Гидрометаллургиялық процестерден атмосфералық ауаға эмиссиялар (сілтілендіру және электролиз). Электролиз процесінде аэрозольдар (күкірт қышқылы және мырыш сульфаты) цехтың жұмыс аймағына шығарылады. Табиғи желдету арқылы немесе салқындату мұнарасының үрлегіштері арқылы (егер ауа-райы рұқсат етсе) бұл шығарындылар атмосфералық ауаға түседі. Сілтілендіру және электролиз процестерінен атмосфералық ауаға шығарындылар мынандай эмиссияларды қамтиды:
сілтілендіру және тазарту ванналарынан шығатын газдардағы Zn пен оның қосылыстары;
сілтілендіру және тазарту ванналарынан шығатын газдардағы H2SO4;
сілтілендіру және тазалау ванналарынан шығатын газдардағы AsH3 және SbH3 қосындысы;
сілтілендіру және электролиз процесінің салқындату мұнараларының шығатын газдарындағы Zn және оның қосылыстары;
сілтілендіру және электролиз процесінің салқындату мұнараларының шығатын газдарындағы H2SO4;
сілтілендіру және электролиз процесінің салқындату мұнараларының шығатын газдарындағы AsH3 және SbH3 қосындылары.

Текущая ситуация на казахстанских предприятиях производства цинка и кадмия. На предприятии 1 выбросы вредных веществ, образующихся при проведении операций выщелачивания, производятся через свечи систем; выброс вредных веществ из помещения электролизного отделения производится через свечи вентиляционных установок, шахты и фонари; технологические аспирационные газы от катодоочистительных машин очищаются от твердого в фильтрах с плавающей насадкой типа КСШ. На предприятии 2 выброс запыленного воздуха из помещения электролизного отделения осуществляется в атмосферу без очистки через свечу (шахту); технологические аспирационные газы от катодоочистительных машин очищаются от твердого в конических скрубберах с шариковой насадкой КСШ, от индукционных печей – в рукавных фильтрах; выброс в атмосферу воздуха из помещения вакуум-испарительного отделения осуществляется через свечу общеобменной вытяжной вентиляции; воздух из помещения фильтровально-сушильного отделения ГМЦ выбрасывается естественной тягой через крышные проемы (шахты).
Эмиссии в атмосферный воздух от сернокислотной установки. Основным источником выбросов SOx являются прямые остаточные выбросы от сернокислотной установки. Эффективность предотвращения неорганизованных выбросов определяется полнотой удаления технологического газа (тягодутьевым режимом) и герметичностью газоходного тракта и оборудования.
Загрязненность сточных вод предприятий цветной металлургии зависит главным образом от состава перерабатываемого сырья и применяемых технологических реагентов, и от качества очистки (обезвреживания) сточных вод.
Сточные воды цинкового производства могут содержать:
грубодисперсные примеси в виде взвеси твердых частиц;
кислоты, применяемые в технологическом процессе в основном в качестве растворителей;
соли, содержащие ионы Fe, Cu, Ni, Pb, Zn, Co, Cd, As, Sb, и Hg, которые попадают в сточные воды в результате растворения их соединений при выщелачивании; различные реагенты, находящие широкое применение в отдельных гидрометаллургических производствах.
Производство драгоценных металлов
Аффинаж драгоценных металлов предполагает использование большого количества реагентов, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду. Сюда относятся прежде всего такие реагенты, как: хлор, концентрированная азотная кислота, концентрированная соляная кислота, серная кислота, органические реагенты и органические растворители (при использовании экстракционных процессов).
Источниками выбросов в атмосферу при производстве драгоценных металлов являются процессы:
процесс сжигания;
операции по предварительной обработке;
процесс плавки (плавильные печи);
выщелачивание и очистка;
жидкостная экстракция;
электролиз;
процессы окончательного этапа восстановления и преобразования.
Основными загрязняющими веществами, выбрасываемыми в атмосферу при производстве драгоценных металлов, являются:
SOx (процессы сжигания, плавки и электролиза (электродный газ);
NOx (процессы горения, кислотное озоление);
пыль, металлы и их соединения (подготовительные и пирометаллургические операции);
Cl и пары соляной кислоты (процессы электролиза, выщелачивания и дистилляции);
NH3 и NH₄Cl;
ЛОС и ПХХД/Ф (для ПХХД/Ф: процессы сжигания и плавки; для ЛОС: процессы жидкостной экстракции и дистилляции).
Основными источниками потенциальных сбросов загрязняющих веществ в поверхностные водные объекты при производстве драгоценных металлов являются:
поверхностный водоотвод;
вода, использованная для прямого охлаждения;
вода, использованная для непрямого охлаждения;
вода, использованная в процессе выщелачивания (при отсутствии оборотной системы водоснабжения);
вода, использованная для процесса электролитического выделения;
вода, использованная в система очистки газа.
Основными загрязняющими веществами при производстве драгоценных металлов, содержащимися в стоках, являются металлы и их соединения.
Наилучшим вариантом предотвращения вредного влияния сточных вод на окружающую среду следует считать организацию частичного или полного водооборота и повторное использование сточных вод в производственном цикле. При введении водооборота хранилища сточных вод должны использоваться в качестве очистных сооружений. В случае сброса сточных вод в водоемы их очистка должна обеспечивать содержание каждой из загрязняющих примесей ниже предельно допустимых концентраций вредных веществ в воде водоемов санитарно-бытового использования.
Выбор той или иной схемы очистки сточных вод зависит от многих факторов. Важнейшими из них являются: объем образующихся сточных вод, вид и концентрация загрязняющих веществ, физико-химические свойства примесей или их химических соединений, которые положены в основу метода очистки. При выборе схемы очистки должны учитываться возможности использования таких эффектных мероприятий, которые приводят к сокращению объема сбрасываемых вод, экономии технологической воды, устранению переливов и аварийных сбросов и так далее. В основе наиболее часто применяемых методов очистки сточных вод на предприятиях цветной металлургии лежат следующие процессы:

Мырыш пен кадмий өндіретін қазақстандық кәсіпорындардағы қазіргі жағдай. 1-кәсіпорында сілтілендіру операцияларын жүргізу кезінде пайда болатын зиянды заттардың шығарындылары жүйелердің шамдары арқылы жүргізіледі; электролиз бөлімшесінің үй-жайынан зиянды заттардың шығарылуы желдеткіш қондырғылардың шамдары, шахталар мен қолшамдар арқылы жүргізіледі; катодты тазалау машиналарынан технологиялық аспирациялық газдар ШБШ үлгісіндегі қалқымалы саптамасы бар сүзгілердегі қатты газдардан тазартылады. 2-кәсіпорында электролиз бөлімшесінің үй-жайынан тозаңды ауаны шығару шам (шахта) арқылы тазартусыз атмосфераға жүзеге асырылады; катодты тазалау машиналарынан технологиялық аспирациялық газдар ШБШ шарикті саптамасы бар конустық скрубберлердегі қатты газдардан, индукциялық пештерден – қапшықты сүзгілерден тазартылады; вакуум-буландыру бөлімшесінің үй-жайынан ауаны атмосфераға шығару жалпы айырбастау сору желдеткішінің шамы арқылы жүзеге асырылады; ГМЦ-ның сүзу-кептіру бөлімшесінің үй-жайынан шатыр ойықтары (шахталар) арқылы ауа табиғи тартумен шығарылады.
Күкірт қышқылы қондырғысынан атмосфералық ауаға эмиссиялар. Sox шығарындыларының негізгі көзі күкірт қышқылы қондырғысының тікелей қалдық шығарындылары болып табылады. Ұйымдастырылмаған шығарындыларды болдырмаудың тиімділігі технологиялық газды жоюдың толықтығымен (тарту-үрлеу режимімен) және газ құбыры мен жабдықтың герметикалығымен анықталады.
Түсті металлургия кәсіпорындарының сарқынды суларының ластануы негізінен өңделетін шикізат пен қолданылатын технологиялық реагенттердің құрамына және сарқынды суларды тазарту (залалсыздандыру) сапасына байланысты.
Мырыш өндірісінің сарқынды суларында мыналар болуы мүмкін:
қатты бөлшектердің жүзгіні түріндегі өрескел дисперсті қоспалар;
технологиялық процесте негізінен еріткіш ретінде қолданылатын қышқылдар;
құрамында Fe, Cu, Ni, Pb, Zn, Co, Cd, As, Sb және Hg иондары бар тұздар, олардың қосылыстарын сілтілендіру кезінде еріту нәтижесінде сарқынды суларға түседі; жеке гидрометаллургиялық өндірістерде кеңінен қолданылатын әртүрлі реагенттер.
Бағалы металдар өндірісі
Бағалы металдарды тазарту қоршаған ортаға теріс әсер ететін көптеген реагенттерді қолдануды қамтиды. Бұған ең алдымен мынадай реагенттер жатады: хлор, концентрацияланған азот қышқылы, концентрацияланған тұз қышқылы, күкірт қышқылы, органикалық реагенттер және органикалық еріткіштер (экстракциялық процестерді пайдаланған кезде).
Бағалы металдарды өндіру кезінде атмосфераға шығарындылардың көздері болып мына процестер табылады:
жағу процесі;
алдын ала өңдеу операциялары;
балқыту процесі (балқыту пештері);
сілтілендіру және тазалау;
сұйықтықты экстрактау;
электролиз;
қалпына келтіру және түрлендірудің соңғы кезеңінің процестері.
Бағалы металдарды өндіру кезінде атмосфераға шығарылатын негізгі ластағыш заттар мыналар болып табылады:
SOx (жағу, балқыту және электролиз процестері (электрод газы);
NOx (жану процесі, қышқылдық күлдену);
тозаң, металдар және олардың қосылыстары (дайындық және пирометаллургиялық операциялар);
Cl және тұз қышқылының булары (электролиз, сілтілендіру және дистилляция процестері);
NH3 және NH₄Cl;
ҰОҚ және ПХХД/Ф (ПХХД/Ф үшін: жағу және балқыту процестері; ҰОҚ үшін: сұйықтықты экстрактау және дистилляция процестері).
Бағалы металдарды өндіру кезінде жерүсті су объектілеріне ластағыш заттардың ықтимал төгінділерінің негізгі көздері:
жерүсті субұрғышы;
тікелей салқындату үшін пайдаланылатын су;
жанама салқындату үшін пайдаланылатын су;
сілтілендіру процесінде пайдаланылған су (айналымды сумен жабдықтау жүйесі болмаған кезде);
электролиттік бөліну процесі үшін пайдаланылатын су;
газды тазарту жүйесінде пайдаланылған су.
Ағындардағы бағалы металдарды өндірудегі негізгі ластағыш заттар металдар мен олардың қосылыстары болып табылады.
Сарқынды сулардың қоршаған ортаға зиянды әсерін болдырмаудың ең үздік нұсқасы ішінара немесе толық су айналымын ұйымдастыру және өндірістік циклде сарқынды суларды қайта пайдалану болып саналады. Су айналымын енгізу кезінде сарқынды суларды сақтау қоймалары тазарту қондырғысы ретінде пайдаланылуы керек. Сарқынды суларды су айдындарына төккен жағдайда оларды тазарту ластағыш қоспалардың әрқайсысының санитариялық-тұрмыстық пайдаланылатын су айдындарының суындағы зиянды заттардың жол берілген шекті концентрациясынан төмен болуын қамтамасыз етуі тиіс.
Сарқынды суларды тазартудың белгілі бір схемасын таңдау көптеген факторларға байланысты. Олардың ішіндегі ең маңыздылары: пайда болған сарқынды сулардың көлемі, ластағыш заттардың түрі мен концентрациясы, қоспалардың немесе олардың химиялық қосылыстарының физикалық-химиялық қасиеттері, олар тазарту әдісінің негізіне алынады. Тазалау схемасын таңдау кезінде төгілетін су көлемінің қысқаруына, технологиялық суды үнемдеуге, толып кетулер мен авариялық төгінділерді жоюға және басқаларға әкелетін осындай тиімді іс-шараларды пайдалану мүмкіндіктері ескерілуі тиіс. Түсті металлургия кәсіпорындарында сарқынды суларды тазартудың ең жиі қолданылатын әдістерінің негізінде келесі процестер жатыр:

1) механическое отстаивание грубодисперсной взвеси, иногда с добавлением коагулянтов и флокулянтов;
2) осаждение примесей в виде труднорастворимых солей;
3) окисление примесей до безвредных соединений.
Возможны два варианта организации схем очистки сточных вод: последовательным выделением отдельных примесей с помощью соответствующих наиболее эффективных реагентов и комплексным выделением сразу большинства или всех загрязнений.
3.4. Производственный экологический контроль на объектах энергетики
В настоящее время в Казахстане до 90 % от общей выработки электроэнергии производится путем сжигания органического топлива, в основном, местных углей, в меньшей степени – углеводородного сырья.
Размещение электростанций по территории республики крайне неравномерно: основная часть электростанций, сжигающих уголь, размещается в Северной зоне. В Западной и Южной зонах количество электростанций и их мощность намного меньше, используемое топливо – газ, в Южной зоне – используются все виды топлива: уголь, газ, мазут.
Производство электроэнергии и/или тепла, потребляя значительные объемы природных сырьевых ресурсов, сопровождается образованием значительного объемы выбросов и отходов.
Сжигание органического топлива для производства электроэнергии и/или тепла ведет к поступлению в атмосферу выбросов газообразных (кислотных) веществ, пыли, и парниковых газов.
На производственные нужды используются значительные объемы водных ресурсов, зачастую из природных источников, иногда питьевого качества, и сопровождается эмиссиями в водные объекты.
Одной из ключевых экологических проблем являются выбросы в атмосферу.
Таблица 3.6. Влияние топливосжигающих установок на различные компоненты окружающей среды
№ п/п
Источник
компонент окружающей среды
Атмосфера (A)
Вода (В)
Почва (П)
Вещество
Пыль
SOx
NOx
CO
Органические соедин.
Кислоты/щелочи/ соли
Хлорид водорода/фторид
Летучие органические соединения
Металлы и их соли
Cl (гипохлорит)
Hg и/или кадмий
PAH
Диоксины
1
Хранение и использование топлива
A
В
A
2
Очистка воды
В
В
В
3
Дымовой газ
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
4
Очистка дымовых газов
В
В
ВП
В
5
Дренаж участка, вкл. дождевую воду
В
В
6
Очистка сточных вод
ВП
В
В
П
П
7
Продувочные воды систем охлаждения
В
В
В
В
В
8
Испарение градирни
A
Современные экологические проблемы топливосжигающих установок Республики Казахстан обусловлены следующим:
использованием в качестве топлива в основном углей, причем углей низкого качества с высоким содержанием золы, до 70 % электроэнергии вырабатывается путем сжигания угля;
концентрацией пылеугольных станций преимущественно в Северной зоне, в местах их добычи;
размещением мощных угольных ТЭЦ в густонаселенных городах и областных центрах;
устаревшими технологиями сжигания угля, преимущественно в факеле;
значительным физическим и моральным износом основного и вспомогательного оборудования;
низкой эффективностью золоулавливания и отсутствием газоочистки;
низким уровнем использования энергосберегающих технологий;
снижением тепловой нагрузки и, как следствие, снижение эффективности производства;
повышенным расходом воды на технологические нужды, ограниченным использованием оборотных и повторных систем водоснабжения;
отсутствием технологий по переработке ЗШО;
отсутствием непрерывного контроля за уровнем выбросов.

1) кейде коагулянттарды және флокулянттарды қоса отырып дөрекі дисперсті жүзгінді механикалық тұндыру;
2) қиын еритін тұздар түріндегі қоспаларды тұндыру;
3) қоспалардың зиянсыз қосылыстарға дейін тотығуы.
Сарқынды суларды тазарту схемаларын ұйымдастырудың екі нұсқасы бар: тиісті ең тиімді реагенттердің көмегімен жеке қоспаларды дәйекті түрде бөлу және бірден көптеген немесе барлық ластағыш заттарды кешенді түрде шығару.
3.4. Энергетика объектілеріндегі өндірістік экологиялық бақылау
Қазіргі уақытта Қазақстанда электр энергиясының жалпы өндірілуінің 90 %-ына дейін органикалық отынды, негізінен жергілікті көмірді, аз дәрежеде көмірсутек шикізатын жағу жолымен өндіріледі.
Республика аумағында электр станцияларын орналастыру аса біркелкі емес: көмір жағатын электр станцияларының негізгі бөлігі солтүстік аймақта орналасқан. Батыс және оңтүстік аймақтарда электр станцияларының саны және олардың қуаты әлдеқайда аз, пайдаланылған отын – газ, оңтүстік аймақта – барлық отындар түрі қолданылады: көмір, газ, мазут.
Табиғи шикізат ресурстарының едәуір көлемін тұтынатын электр энергиясын және/немесе жылуды өндіру шығарындылардың және қалдықтардың едәуір көлемінің пайда болуымен қатар жүреді.
Электр энергиясын және/немесе жылуды өндіру үшін органикалық отынды жағу атмосфераға газ тәрізді (қышқыл) заттар, тозаң мен парниктік газдар шығарындыларының түсуіне әкеледі.
Өндірістік қажеттіліктерге су ресурстарының едәуір көлемі, көбінесе табиғи көздерден, кейде ауыз су сапасынан пайдаланылады және су объектілеріне эмиссиялармен бірге жүреді.
Негізгі экологиялық проблемалардың бірі атмосфераға шығарындылар болып табылады.
3.6-кесте. Отын жағатын қондырғылардың қоршаған ортаның әртүрлі компоненттеріне әсері
Р/с №
Көзі қоршаған ортаның компоненті
Атмосфера (A)
Су (С)
Топырақ (Т)
Зат
Тозаң
SOx
NOx
CO
Органикалық қосылыс.
Қышқылдар/сілтілер/тұздар
Сутегі хлориді/фторид
Ұшпа органикалық қосылыстар
Металлдар және олардың тұздары
Cl (гипохлорит)
Hg және/немесе кадмий
PAH
Диоксиндер
1
Отынды сақтау және пайдалану
A
С
A
2
Суды тазарту
В
В
В
3
Түтін газы
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
4
Түтін газдарын тазарту
С
С
СТ
С
5
Жаңбыр суын қоса алғанда учаске дренажы
С
С
6
Сарқынды суларды тазарту
СТ
С
С
Т
Т
7
Салқындату жүйелерінің үрлеме сулары
С
С
С
С
С
8
Салқындату мұнарасының булануы
A
Қазақстан Республикасының отын жағатын қондырғыларының қазіргі экологиялық проблемалары мыналарға байланысты:
отын ретінде негізінен көмірді, оның ішінде құрамында күлі жоғары сапасыз көмірді пайдалану арқылы электр энергиясының 70 %-на дейін көмірді жағу арқылы өндіріледі;
тозаң-көмір станцияларының шоғырлануы негізінен солтүстік аймақта, оларды өндіру орындарында;
халық тығыз орналасқан қалалар мен облыс орталықтарында қуатты көмір ЖЭО орналастыру;
көмірді жағудың ескірген технологиялары, негізінен алауда;
негізгі және қосалқы жабдықтардың айтарлықтай физикалық және моральдық тозуы;
күл ұстаудың төмен тиімділігі және газ тазартудың болмауы;
энергия үнемдеу технологияларын пайдаланудың төмен деңгейі;
жылу жүктемесінің төмендеуі және нәтижесінде өндіріс тиімділігінің төмендеуі;
технологиялық қажеттіліктерге су шығынының артуы, айналымды және қайталама сумен жабдықтау жүйелерін пайдаланудың шектелуі;
КҚҚ қайта өңдеу технологияларының болмауы;
шығарындылар деңгейін үздіксіз бақылаудың болмауы.

По итогам 2018 года общие выбросы загрязняющих веществ от стационарных источников республики составили 2,225 млн. тонн, в их числе доминируют выбросы SOx.
На энергетику приходится 941 тыс. тонн (2018 г.) или 42 % от общих выбросов загрязняющих веществ по республике. На рисунке 3.2. представлена динамика изменения отраслевых выбросов за последние годы.
Рисунок 3.2. Динамика изменения отраслевых выбросов, тыс. тонн.
В региональной структуре выбросов преобладают выбросы от энергоисточников Северной зоны (92 %), а среди них выбросы Карагандинской (39  42 %) и Павлодарской (38  39 %) областей.
На рисунке 3.13. приведены выбросы в атмосферу от топливосжигающих установок (≥ 50 МВт) по зонам энергоснабжения (отчет 2018 г.), вместе с общим годовым объемом потребления топлива.
Структура выбросов по зонам энергоснабжения определяется типом используемого топлива (рисунок 3.3.).
Рисунок 3.3. Структура выбросов по зонам энергоснабжения.
На электростанциях и котельных Республики Казахстан, сжигающих топливо, имеется множество стационарных источников выбросов в атмосферу как организованных, так и неорганизованных, от которых в атмосферу поступает порядка до 30 видов загрязняющих веществ в зависимости от вида топлива и парниковые газы, такие, как CO2.
Основная доля выбросов загрязняющих веществ в атмосферу приходится на организованные источники выбросов с отходящими газами топливосжигающих установок через дымовые трубы – порядка 99 % – 99,5 % от общего количества выбросов. В их составе основные загрязняющие вещества, образуемые при сжигании угля в котлах: SOx, NOX, CO, пыль неорганическая: 70 – 20 % SiO2 (зола угольная). Выбросы золы угольной также включают выбросы твердых частиц с аэродинамическим диаметром менее 10 мкм, называемые PM10 и диаметром менее 2,5 мкм, называемые PM2.5.
Другие вещества, такие, как тяжелые металлы, HF, HCl, несгоревшие углеводороды, неметановые летучие органические соединения (НМЛОС) и диоксины, выделяются в меньших количествах (доля их не превышает 0,5 % – 1,0 % в общем объеме выбросов), но оказывающие значительное влияние на окружающую среду из-за их токсичности или стойкости.
Выбросы пяти основных загрязняющих веществ по технологии производства являются постоянными, осуществляемыми непрерывно в течение года, выбросы прочих загрязняющих веществ носят периодический характер.
В настоящее время в республике насчитывается порядка 400 топливосжигающих установок (≥ 50 МВт). Структура их по мощности и виду топлива представлена на рисунке 3.4.

2018 жылдың қорытындысы бойынша республиканың стационарлық көздерінен ластағыш заттардың жалпы шығарындылары 2,225 млн. тоннаны құрады, оның ішінде SOx шығарындылары басым.
Энергетикаға 941 мың тонна (2018 ж.) немесе республика бойынша ластағыш заттардың жалпы шығарындыларының 42 % тиесілі. 3.2-суретте соңғы жылдардағы салалық шығарындылардың өзгеру динамикасы көрсетілген.
3.2-сурет. Салалық шығарындылардың өзгеру динамикасы, мың тонна.
Шығарындылардың өңірлік құрылымында солтүстік аймақтың энергия көздерінен шығарындылар (92 %), ал олардың ішінде Қарағанды (39  42 %) және Павлодар (38  39 %) облыстарының шығарындылары басым.
3.13-суретте энергиямен жабдықтау аймақтары бойынша отын жағатын қондырғылардан (≥ 50 МВт) атмосфераға шығатын шығарындылар (2018 жылдың есебі), отынды тұтынудың жалпы жылдық көлемімен бірге келтірілген.
Энергиямен жабдықтау аймақтары бойынша шығарындылардың құрылымы пайдаланылатын отын түрімен анықталады (3.3-сурет).
3.3-сурет. Энергиямен жабдықтау аймақтары бойынша шығарындылардың құрылымы.
Қазақстан Республикасының отынды жағатын электр станцияларында және қазандықтарында атмосфераға ұйымдастырылған да, ұйымдастырылмаған да шығарындылардың көптеген стационарлық көздері бар, олардан атмосфераға отын түріне байланысты ластағыш заттардың 30-ға жуық түрі және CO2 сияқты парниктік газдар түседі.
Атмосфераға шығатын ластағыш заттар шығарындыларының негізгі үлесі түтін құбырлары арқылы отын жағатын қондырғылардың шығатын газдары бар шығарындылардың ұйымдастырылған көздеріне тиесілі – шығарындылардың жалпы санының шамамен 99 % – 99,5 %. Олардың құрамында қазандықтарда көмірді жағу кезінде пайда болатын негізгі ластағыш заттар: SOх, NOX, CO, бейорганикалық тозаң: 70 – 20 % SiO2 (көмір күлі). Көмір күлінің шығарындыларына PM10 деп аталатын аэродинамикалық диаметрі 10 мкм-ден кем және PM2.5 деп аталатын диаметрі 2,5 мкм-ден кем қатты бөлшектердің шығарындылары кіреді.
Ауыр металдар, HF, HCl, жанбаған көмірсутектер, метан емес ұшпа органикалық қосылыстар (МЕҰОҚ) және диоксиндер сияқты басқа заттар аз мөлшерде шығарылады (олардың үлесі жалпы шығарындылардың 0,5 % – 1,0 %-дан аспайды), бірақ олардың уыттылығына немесе төзімділігіне байланысты қоршаған ортаға айтарлықтай әсер етеді.
Өндіріс технологиясы бойынша бес негізгі ластағыш заттардың шығарындылары жыл бойы үздіксіз жүзеге асырылатын тұрақты болып табылады, басқа ластағыш заттардың шығарындылары мерзімді болып табылады.
Қазіргі уақытта республикада 400-ге жуық отын жағатын қондырғылар бар (≥ 50 МВт). Олардың қуаты және отын түрі бойынша құрылымы 3.4-суретте көрсетілген.

Рисунок 3.4. Структура топливосжигающих установок по мощности и виду топлива.
В соответствии с установленными требованиями экологического законодательства все предприятия, имеющие стационарные источники выбросов, в том числе и топливосжигающие установки, сдают отчетную форму 2 ТП-воздух, утвержденную БНС АСПР РК, в которой содержатся сведения о выбросах всех загрязняющих веществ, включая выбросы SO2, NOх, СО и пыли.
3.5. Производственный экологический контроль в производстве цемента и извести
Цементная промышленность является энергоемкой отраслью промышленности, в которой доля расходов на электроэнергию составляет 30 – 40 % от стоимости производства конечного продукта. Традиционно применяемым твердым ископаемым топливом является каменный уголь.
Главные воздействия на окружающую среду при производстве цемента связаны со следующими факторами:
пыль (выбросы из дымовых труб и быстроиспаряющиеся компоненты);
газообразные выбросы в атмосферу (NOХ, SO2, CO, другое).
Выбросы пыли (особенно от печей) как загрязняющий окружающую среду фактор цементного производства вызывают наибольшее беспокойство.
В основном причиной выбросов пыли являются сырьевые заводы, печи для обжига, клинкерные холодильники, цементные мельницы. Основная особенность этих процессов заключается в том, что горячий отработанный газ или отработанный воздух проходит через измельченный до состояния пыли материал, что приводит к образованию дисперсионной смеси газа и пыли. Основные свойства частиц зависят от исходного материала, клинкера или цемента. Пылеобразование из рассредоточенных источников на территории завода может происходить в результате хранения и погрузки, то есть в транспортной системе, складских запасах, во время движения подъемного крана, упаковки в мешки и т.д., и в процессе транспортировки, во время движения транспорта по грунтовым дорогам. Поскольку химический и минералогический состав цементной пыли подобен природному камню, ее воздействие на здоровье человека считается вредным, но не токсичным.
В выбросах возможно присутствие другие загрязнителей, такие, как соединения хлора, если печь также используется для сжигания отходов.

3.4-сурет. Қуаты және отын түрі бойынша отын жағатын қондырғылар құрылымы.
Экологиялық заңнаманың белгіленген талаптарына сәйкес стационарлық шығарындылар көздері, оның ішінде отын жағатын қондырғылары бар барлық кәсіпорындар ҚР СЖРА ҰСБ бекіткен 2 ТҚ-ауа есептік нысанын тапсырады, онда SO2, NOх, СО және тозаң шығарындыларын қоса алғанда, барлық ластағыш заттардың шығарындылары туралы мәліметтер бар.
3.5. Цемент және әк өндірісіндегі өндірістік экологиялық бақылау
Цемент өнеркәсібі энергияны көп қажет ететін сала болып табылады, онда электр энергиясына жұмсалатын шығындардың үлесі түпкілікті өнімді өндіру құнының 30 – 40 % құрайды. Дәстүрлі түрде қолданылатын қатты қазба отыны көмір болып табылады.
Цемент өндірісі кезіндегі қоршаған ортаға негізгі әсерлер келесі факторларға байланысты:
тозаң (түтін шығарындылары және тез буланатын компоненттер);
атмосфераға газ тәрізді шығарындылар (NOХ, SO2, CO, т.б.).
Цемент өндірісінің ластағыш факторы ретінде тозаң шығарындылары (әсіресе пештерден) ең үлкен алаңдаушылық тудырады.
Тозаң шығарындыларының себебі негізінен шикізат зауыттары, пештер, клинкер тоңазытқыштары, цемент диірмендері болып табылады. Бұл процестердің басты ерекшелігі ыстық пайдаланылған газ немесе пайдаланылған ауа тозаң күйіне дейін ұнтақталған материал арқылы өтуі болып табылады, бұл газдың және тозаңның дисперсиялық қоспасының пайда болуына әкеледі. Бөлшектердің негізгі қасиеттері бастапқы материалға, клинкерге немесе цементке байланысты. Зауыт аумағында шашыраңқы көздерден тозаңның пайда болуы сақтау және тиеу нәтижесінде, яғни көлік жүйесінде, қойма қорларында, көтергіш кранның қозғалысы кезінде, қаптарға орау кезінде және т.б. және тасымалдау процесінде, қара жолдармен көлік қозғалысы кезінде болуы мүмкін. Цемент тозаңының химиялық және минералогиялық құрамы табиғи тасқа ұқсас болғандықтан, оның адам денсаулығына әсері зиянды болып саналады, бірақ улы емес.
Егер пеш қалдықтарды жағу үшін қолданылса, шығарындыларда хлор қосылыстары сияқты басқа ластағыш заттар болады.

Газообразные выделения от системы печей, выбрасываемые в атмосферу, являются главной проблемой в борьбе с загрязнением окружающей среды при производстве цемента. Основные газы, которые выбрасываются в атмосферу – это NOx и SO2. Концентрация маркерных загрязняющих веществ предприятий цементной отрасли указана в таблице 3.7.
Таблица 3.7. Концентрация маркерных загрязняющих веществ
№ п/п
Предприятие
Технологический процесс
Концентрация маркерных загрязняющих веществ, мг/Нм³
NO
NO2
Пыль неорг., содержащая двуокись кремния в %: менее 20
SO2

Атмосфераға шығарылатын пештер жүйесінен шығатын газ тәріздес бөлінділер цемент өндіру кезінде қоршаған ортаның ластануымен күресте басты проблема болып табылады. Атмосфераға шығарылатын негізгі газдар бұл NOx және SO2. Цемент саласы кәсіпорындарының маркерлік ластағыш заттардың концентрациясы 3.7-кестеде көрсетілген.
3.7-кесте. Маркерлік ластағыш заттардың концентрациясы
Р/с №
Кәсіпорын
Технологиялық процесс
Маркерлік ластағыш заттардың концентрациясы, мг/Нм³
NO
NO2
Құрамында кремний қостотығы бар бейорг. тозаң %-да: 20-дан кем
SO2

542,4
45,0
112,64
11,713
168,7
5,0
40,36
0,954
Пыль неорганическая, содержащая SiO₂ в %: 70 – 20 считается более вредной для организма человека. Информация по выбросам пыли на выбранных цементных заводах носит противоречивый характер, диапазон значений максимума и минимума свидетельствует о возможных нарушениях в эксплуатации очистного оборудования. Для современных цементных заводов сухого способа производства при правильно подобранной системе обеспыливания и своевременном проведении технического обслуживания выбросы пыли из цементных печей обычно не превышают 50 мг/Нм3. В ЕС большая часть выбросов пыли находится в пределах 0,27 и менее 30 мг/Нм3. Значения концентрации при постоянных измерениях показаны как среднегодовые величины из 24-часовых измерений. Измеренные величины относятся к 1 м3 сухого газа при нормальных условиях (стандартная температура для газов, равная 273,15 К (0 °С), 101,325кПа).

542,4
45,0
112,64
11,713
168,7
5,0
40,36
0,954
Құрамында SiO₂ бар бейорганикалық тозаң %-бен: 70 – 20 адам ағзасына зиянды болып саналады. Таңдалған цемент зауыттарындағы тозаң шығарындылары туралы ақпарат қайшылықты сипат алады, максималды және минималды мәндер диапазоны тазарту жабдықтарын пайдаланудағы мүмкін бұзушылықтарды көрсетеді. Қазіргі заманғы құрғақ тәсілді өндіріс цемент зауыттары үшін дұрыс таңдалған тозаңсыздандыру жүйесі және оған уақтылы техникалық қызмет көрсету кезінде цемент пештерінен тозаң шығарындылары әдетте 50 мг/нм3-дан аспайды. ЕО-да тозаң шығарындыларының көп бөлігі 0,27 шегінде және 30 мг/нм3-дан кем. Тұрақты өлшеулердегі концентрация мәндері 24 сағаттық өлшеулердің орташа жылдық мәндері ретінде көрсетілген. Өлшенген шамалар қалыпты жағдайда 1 м3 құрғақ газға жатады (газдар үшін стандартты температура 273,15 К (0 °С) тең, 101,325 кПа).

Рисунок 3.5. Концентрация азота (II) оксида и азота (IV) диоксида, мг/Нм3.
NOx представляют собой одно из маркерных загрязняющих веществ, выбрасываемых в атмосферу в процессе обжига клинкера во вращающихся печах. NOx состоят из смеси монооксида NO (95 %) и диоксида азота NO2 (5 %). Выбросы загрязняющих веществ в атмосферу от предприятий цементного производства рассчитываются в соответствии с Методикой расчета выбросов загрязняющих веществ в атмосферу от предприятий цементного производства (приложение № 6 к [76]). В случае отсутствия возможности проведения прямых измерений допускается использование расчетных методов.
В ЕС нормирование выбросов оксидов азота осуществляется на основании данных постоянного измерения, нормируется сумма оксидов, выраженная в NOX. Среднегодовое выделение NOX из Европейских цементных печей составляет около 785 мг/нм3 (в пересчете на NO2) с минимумом в 145 мг/Нм3 и максимумом 2940 мг/Нм3. Непрерывные измерения концентрации в течение 24 часов представлены как среднегодовые показатели. Измеренная величина относится к сухому воздуху при нормальных условиях (273,15 К, 101,325кПа).
Рисунок 3.6. Концентрация пыли неорганической, содержащей двуокись кремния в %: менее 20 и 70 – 20, мг/Нм3.
Максимальные выбросы пыли из цементных печей наблюдаются на старых цементных заводах, оснащенных электрофильтрами вертикального типа и работающих длительное время без модернизации и необходимого технического обслуживания.
Для снижения выбросов пыли на цементных заводах используются различные устройства: пылеосадительные камеры, циклоны (одиночные или групповые), скрубберы (мокрые циклоны), рукавные фильтры и электрофильтры.
Пылеосадительные устройства различаются по эффективности своего действия.
Минимальной эффективностью (способностью улавливать пыль) обладают пылеосадительные камеры и одиночные циклоны, максимальной – рукавные фильтры и электрофильтры.
Правильный подбор оборудования для обеспыливания газов и обеспечение оптимальных режимов его работы позволяют снизить выбросы пыли при производстве цемента до приемлемых уровней.

3.5-сурет. Азот (II) оксидінің және азот (IV) диоксидінің концентрациясы, мг/Нм3.
NOx айналмалы пештерде клинкерді күйдіру процесінде атмосфераға шығарылатын маркерлік ластағыш заттардың бірі болып табылады. Олар NO (95 %) монооксидінің және NO2 (5 %) азот диоксидінің қоспасынан тұрады. Цемент өндірісі кәсіпорындарынан атмосфераға ластағыш заттардың шығарындылары цемент өндірісі кәсіпорындарынан атмосфераға ластағыш заттардың шығарындыларын есептеу әдістемесіне сәйкес есептеледі ([76]-ға № 6 қосымша). Тікелей өлшеу жүргізу мүмкіндігі болмаған жағдайда есептік әдістерді пайдалануға жол беріледі.
ЕО-да азот оксидтерінің шығарындыларын нормалау тұрақты өлшеу деректері негізінде жүзеге асырылады, NOX-та көрсетілген оксидтердің қосындысы нормаланады. Еуропалық цемент пештерінен NOX-тың орташа жылдық бөлінуі шамамен 785 мг/Нм3 (NO2-ға қайта санағанда), ең азы 145 мг/Нм3 және ең көбі 2940 мг/Нм3 құрайды. 24 сағат ішінде үздіксіз концентрация өлшемдері орташа жылдық көрсеткіштер ретінде ұсынылған. Өлшенген шама қалыпты жағдайда құрғақ ауаға жатады (273,15 К, 101,325 кПа).
3.6-сурет. Құрамында кремний қостотығы бар бейорганикалық тозаңның концентрациясы %-бен: 20-дан кем және 70 – 20, мг/Нм3.
Цемент пештерінен шығатын тозаңның максималды шығарындылары ескі цемент зауыттарында байқалады, олар тік типтегі электр сүзгілерімен жабдықталған және ұзақ уақыт бойы жаңартусыз және қажетті техникалық қызмет көрсетусіз жұмыс істейді.
Цемент зауыттарында тозаң шығарындыларын азайту үшін әртүрлі құрылғылар қолданылады: тозаң тұндыратын камералар, циклондар (жалғыз немесе топтық), скрубберлер (дымқыл циклондар), қапшық сүзгілер және электр сүзгілері.
Тозаң тұндыратын қондырғылар олардың әсер ету тиімділігімен ерекшеленеді.
Тозаң тұндыратын камералар мен жалғыз циклондар минималды (тозаңды тұтып қалу қабілеті), қапшық сүзгілер мен электр сүзгілері максималды тиімділікке ие.
Газды тозаңсыздандыруға арналған жабдықты дұрыс таңдау және оның оңтайлы жұмыс режимдерін қамтамасыз ету цемент өндірісіндегі тозаң шығарындыларын қолайлы деңгейге дейін төмендетуге мүмкіндік береді.

Выбросы SO2 в первую очередь обусловлены наличием летучей серы в сырьевом материале. SO2 выбрасывается со стороны низкотемпературной части печи. При высоких температурах сера, присутствующая в сырье в виде сульфатов, распадается только частично и практически полностью забирается из печи с клинкером.
Сера выбрасывается из печей в виде SO2 в отходящих газах, СаSO4 и других компонентов клинкера и пыли. Однако большая часть серы соединяется (включается) в клинкер или выгружается из системы.
Выбросы SO2 на цементных заводах зависят от общего количества сульфатных соединений, применяемого способа производства и в первую очередь определяются содержанием летучей серы в сырьевых материалах и в топливе. Потенциальные выбросы SOХ зависят от циркуляции серы в печи.
Выбросы SO2 значительно увеличиваются при следующих отклонениях от нормальных режимов работы печи:
восстановительная среда при обжиге клинкера, снижающая связывание SO2 в нелетучие неорганические соединения;
чрезмерное накопление сульфатов при длительном внутреннем кругообороте летучих соединений серы в печи и/или циклонном теплообменнике.
Рисунок 3.7. Концентрация серы диоксида, мг/Нм3.

SO2 шығарындылары, ең алдымен, шикізатта ұшпа күкірттің болуына байланысты. SO2 пештің төмен температуралы бөлігі жағынан шығарылады. Жоғары температурада сульфат түріндегі шикізаттағы күкірт тек ішінара ыдырайды және клинкер пешінен толығымен дерлік алынады.
Күкірт пештерден шығатын газдардағы SO2, СаSO4 және клинкер мен тозаңның басқа компоненттері түрінде шығарылады. Алайда, күкірттің көп бөлігі клинкерге жалғанады (қосылады) немесе жүйеден шығарылады.
Цемент зауыттарындағы SO2 шығарындылары сульфат қосылыстарының жалпы санына, қолданылатын өндіріс әдісіне байланысты және ең алдымен шикізат пен отындағы ұшпа күкірттің құрамымен анықталады. Ықтимал SOХ шығарындылары пештегі күкірт айналымына байланысты.
SO2 шығарындылары пештің қалыпты режимдерінің жұмысынан келесі ауытқулармен айтарлықтай артады:
SO2 байланысын ұшпайтын бейорганикалық қосылыстарға төмендететін клинкерді күйдіру кезіндегі тотықсыздандырғыш орта;
пеште және/немесе циклонды жылу алмастырғышта күкірттің ұшпа қосылыстарының ұзақ ішкі айналымы кезіндегі сульфаттардың шамадан тыс жиналуы.

Вышеуказанный рисунок показывает, что одно предприятие из 10-и установило технологию на снижение выбросов SOX, на 7-и предприятиях достигают параметров НДТ, предприятие F не производит клинкер, одно предприятие не достигает параметров НДТ.
Основным экологическим аспектом предприятия является выброс загрязняющих веществ в атмосферный воздух.
Валовые выбросы предприятий зависят, в первую очередь, от состояния пылеочистного и технологического оборудования. Из таблицы 3.8. видно, что самый большой валовый выброс у предприятия D (697 537,4 тонн в год). У предприятия D валовый выброс диоксид азота (IV) составляет 428 624 тонн в год (max).

Жоғарыда келтірілген сурет 10-нан бір кәсіпорын SOX шығарындыларын азайту технологиясын орнатқанын, 7 кәсіпорында ЕҚТ параметрлеріне жететінін, F-кәсіпорыны клинкер шығармайтынын, бір кәсіпорын ЕҚТ параметрлеріне жетпейтінін көрсетеді.
Кәсіпорынның негізгі экологиялық аспектілері атмосфералық ауаға ластағыш заттардың шығарылуы болып табылады.
Кәсіпорындардың жалпы шығарындылары, ең алдымен, тозаңды тазарту және технологиялық жабдықтардың жағдайына байланысты. 3.8-кестеден D-кәсіпорнының ең үлкен жалпы шығарындысы (жылына 697 537,4 тонна) көрінеді. D-кәсіпорнында жалпы шығарындылар бар азот диоксиді (IV) жылына 428 624 тоннаны құрайды (max).

0,172689
0,096234
10
Предприятие A
-
-
3.6. Производственный экологический контроль в производстве продуктов химической промышленности
Основными воздействиями на окружающую среду, связанными с крупнотоннажным производством твердых и других неорганических химических веществ, являются выбросы газов, пара и пыли химических соединений. Организованные выбросы поступают в атмосферу через специально сооруженные газоходы, воздуховоды. Неорганизованные выбросы попадают в атмосферу как ненаправленные потоки газа в результате нарушений герметичности аппаратуры, отсутствия или неудовлетворительной работы оборудования по отсосу газа в местах загрузки сырья, выгрузки и хранения продукции.
Средняя концентрация маркерных загрязняющих веществ, мг/м3 представлена на рисунке 3.8. (предприятие А).
Рисунок 3.8. Средняя концентрация маркерных загрязняющих веществ, мг/м3.
Как видно из указанной структуры выбросов загрязняющих веществ, основной объем выбросов составляет пыль. Значимое процентное содержание SO2 в выбросах возникает ввиду использования серы в качестве технологического сырья.

0,172689
0,096234
10
A-кәсіпорны
-
-
3.6. Химия өнеркәсібі өнімдерін өндірудегі өндірістік экологиялық бақылау
Қатты және басқа бейорганикалық химиялық заттардың ірі тоннаж өндірісімен байланысты қоршаған ортаға негізгі әсерлер газдар, булар және химиялық қосылыстар тозаңының шығарындылары болып табылады. Ұйымдастырылған шығарындылар атмосфераға арнайы салынған газ құбырлары, ауа өткізгіштер арқылы түседі. Ұйымдастырылмаған шығарындылар атмосфераға аппаратураның герметикалығының бұзылуы, шикізат тиелген, өнімді түсірген және сақтаған орындарда газды сору жөніндегі жабдықтың болмауы немесе қанағаттанарлықсыз жұмысы нәтижесінде бағытталмаған газ ағындары ретінде түседі.
Маркерлік ластағыш заттардың орташа концентрациясы, мг/м3 3.8-суретте көрсетілген (А-кәсіпорны).
3.8-сурет. Маркерлік ластағыш заттардың орташа концентрациясы, мг/м3.
Көрсетілген ластағыш заттар шығарындыларының құрылымынан көрініп тұрғандай, шығарындылардың негізгі көлемі тозаң болып табылады. Шығарындылардағы SO2 маңызды пайыздық құрамы күкіртті технологиялық шикізат ретінде пайдалануға байланысты.

Метод производства – электротермический, восстановление фосфатов углеродом в присутствии кремнезема в руднотермических печах. Источники выбросов – конвейера, печи, барабанные грануляторы, электрофильтры. В целом по предприятию выявлено 362 источника загрязнения атмосферы, в том числе организованных источников – 201 и неорганизованных – 161, для которых установлены нормативы выбросов. Выбросы загрязняющих веществ состоят из 61 ингредиентов, в том числе эффектом суммации обладают 20 загрязняющих веществ, составляющих 16 групп суммации вредного воздействия.
Мониторинг эмиссий проводится собственной аккредитованной лабораторией, имеющей аттестат аккредитации. Автоматизированный мониторинг в настоящее время не осуществляется.
3.7. Производственный экологический контроль иных отраслей
Производственный экологический контроль иными отраслями, указанными в Приложении 2 к Экологическому кодексу, фактически осуществляется в виде периодического производственного мониторинга в рамках программы ПЭК в соответствии с установленными нормами экологического законодательства и действующего экологического разрешения.
При этом операторам объектов предоставлена возможность перехода на непрерывный автоматизированный производственный мониторинг с внедрением АСМ.
3.8. Основные выводы
Существующая ситуация по проведению операторами объектов производственного экологического контроля показывает, что мониторинг эмиссий осуществляется преимущественно посредством периодического мониторинга с привлечением аккредитованных лабораторий.
Текущий статус внедрения автоматизированной системы мониторинга эмиссий среди операторов объектов I категории порядка 30 % предприятий подключены к информационной системе мониторинга эмиссий в окружающую среду с непрерывной передачей данных в технические средства фиксации, 30 % предприятий находятся на стадии подключения к системе и тестирования передачи данных и преобладающая доля (около 38 %) на рассматриваемый период времени не подали заявки на подключение к информационной системе с целью передачи данных.
Оборудование для проведения непрерывного мониторинга эмиссий загрязняющих веществ установлено на 50 % предприятий из рассматриваемого перечня.
Рисунок 3.9. Статус внедрения АСМ операторами объектов.
4. Общие наилучшие доступные техники для предотвращения и/или сокращения эмиссий и потребления ресурсов
4.1. Мониторинг выбросов загрязняющих веществ в атмосферу
В настоящем разделе описываются общие методы мониторинга эмиссий в окружающую среду, применяемые при осуществлении технологических процессов для снижения их негативного воздействия на окружающую среду и не требующие технического переоснащения, реконструкции объекта, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду.

Өндіріс әдісі – электротермиялық, руднотермиялық пештерде кремний диоксиді болған кезде фосфаттарды көміртегімен тотықсыздандыру. Шығарындылар көздері – конвейерлер, пештер, барабан түйіршіктері, электр сүзгілері. Жалпы кәсіпорын бойынша атмосфераны ластаудың 362 көзі анықталды, оның ішінде ұйымдасқан көздер – 201 және ұйымдастырылмаған көздер – 161, олар үшін шығарындылар нормативтері белгіленген. Ластағыш заттардың шығарындылары 61 ингредиенттен тұрады, оның ішінде зиянды әсерді қосудың 16 тобын құрайтын 20 ластағыш зат қосынды әсеріне ие.
Эмиссиялар мониторингін аккредиттеу аттестаты бар өзінің аккредиттелген зертханасы жүргізеді. Автоматтандырылған мониторинг қазіргі уақытта жүзеге асырылмайды.
3.7. Өзге салаларды өндірістік экологиялық бақылау
Экология кодексіне 2-қосымшада көрсетілген өзге салалармен өндірістік экологиялық бақылау іс жүзінде экологиялық заңнаманың белгіленген нормаларына және қолданыстағы экологиялық рұқсатқа сәйкес ӨЭБ бағдарламасы шеңберінде кезеңдік өндірістік мониторинг түрінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте объектілердің операторларына МАЖ енгізе отырып, үздіксіз автоматтандырылған өндірістік мониторингке көшу мүмкіндігі ұсынылды.
3.8. Негізгі тұжырымдар
Өндірістік экологиялық бақылау объектілері операторларының жүргізуі бойынша қазіргі жағдай эмиссиялар мониторингі негізінен аккредиттелген зертханаларды тарта отырып, кезеңді мониторинг арқылы жүзеге асырылатынын көрсетеді.
I санаттағы объектілер операторлары арасында эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйесін енгізудің ағымдағы мәртебесі бойынша кәсіпорындардың шамамен 30 %-ы ғана деректерді техникалық бекіту құралдарына үздіксіз бере отырып, қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің ақпараттық жүйесіне қосылған, кәсіпорындардың 30 %-ы жүйеге қосылу және деректерді беруді тестілеу сатысында және басым үлесі (шамамен 38 %) қарастырылып отырған уақыт кезеңіне деректерді беру мақсатында ақпараттық жүйеге қосылуға өтінім берген жоқ.
Ластағыш заттар эмиссияларына үздіксіз мониторинг жүргізуге арналған жабдық қаралатын тізбеден кәсіпорындардың 50 %-ына белгіленген.
3.9-сурет. Объектілер операторларының МАЖ ендіру мәртебесі.
4. Эмиссиялар мен ресурстарды тұтынудың алдын алуға және/немесе азайтуға арналған жалпы ең үздік қолжетімді техникалар
4.1. Атмосфераға ластағыш заттар шығарындыларының мониторингі
Осы бөлімде қоршаған ортаға теріс әсерін азайту үшін технологиялық процестерді жүзеге асыру кезінде қолданылатын және қоршаған ортаға теріс әсер ететін объектіні техникалық қайта жарақтандыруды, реконструкциялауды талап етпейтін қоршаған ортаға эмиссияларды мониторингтеудің жалпы әдістері сипатталады.

Раздел 4 охватывает системы мониторинга и управления охраной окружающей среды. Описанные техники охватывают наиболее эффективные и действующие методы мониторинга эмиссий в окружающую среду для последующего оперативного вмешательства с целью предотвращения или ограничения экологических последствий.
4.1.1. Периодические измерения выбросов
Единый информационный ресурс, содержащий полную информацию о существующих методиках выполнения измерений, использующихся для контроля атмосферного воздуха и выбросов, представлен в Реестре государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан (данный перечень постоянно обновляется с учетом современного технологического развития отраслей промышленности и систем мониторинга).
Применяемые методики выполнения измерений должны быть аттестованы и зарегистрированы в Реестре государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан согласно законодательству об обеспечений единства измерений.
При мониторинге экологической обстановки существует три уровня проведения аналитических исследований при контроле загрязнения внешней среды.
Первый уровень предусматривает применение портативных приборов, анализаторов или комплектов, определяющих общий уровень загрязнений или имеющих дискретную шкалу измерения конкретных загрязнителей (контроль, проводимый в полевых условиях при помощи портативных анализаторов – определение и обнаружение суммарного количества загрязнений или обнаружение и предварительное определение концентраций веществ).
Второй уровень – анализ, осуществляемый в полевых условиях более точными портативными приборами – газовыми или жидкостными хроматографами, рентгено-флуоресцентными анализаторами и иными средствами мониторинга и контроля (фактическая идентификация определения содержания присутствующих специфических веществ и их смесей в различных средах).
Третий уровень предусматривает лабораторные исследования. Лаборатории, в которых проводятся такие исследования, должны строго соблюдать требования нормативных документов, действующих национальных и межгосударственных стандартов, методики выполнения измерений и других предписанных процедур и/или иметь разрешение на применение иных нормативно-технических и нормативных правовых актов согласно действующему законодательству Республики Казахстан.
Анализ методик выполнения измерений по атмосферному воздуху и промышленным выбросам показал, что спектр определяемых веществ достаточно широк, начиная от простых компонентов (металлы и их соединения, оксиды и т.д.) и заканчивая сложными соединениями (метил-трет-амиловый эфир, полихлорированные дибензо-п-диоксины, дибензофураны и т.д.).
Наибольшее распространение получили хроматографические, спектрометрические (в том числе гибридные, например, хромато-масс-спектрометрические), титриметрические, фотометрические, оптические (фотометрические) методы, электрохимические (титриметрические, потенциометрические) методы, гравиметрические и некоторые другие методы.
При определении содержания вредных (загрязняющих) веществ в атмосферном воздухе и технологических выбросах в условиях периодических измерений в лабораторных условиях, необходимой стадией является отбор проб и пробоподготовка. Погрешность результата измерений, возникающая на этой стадии, вносит заметный вклад в общую (суммарную) погрешность и в некоторых случаях сравнима или превышает измерительную приборную погрешность.
В методиках выполнения измерений вредных (загрязняющих) веществ в атмосферном воздухе и технологических выбросах применяются следующие основные способы пробоотбора, связанные с использованием:
сорбционных трубок (заполненных сорбентом, поглотительным раствором и иное);
фторопластовых пакетов (мешков) с последующим их анализом на газоанализаторе;
специальных газовых шприцев;
пробоотборных зондов (например, пробоотборная установка с пробоотборной трубкой, установленной в газоходе);
поглотительных растворов;
методов внешней (на фильтры) или внутренней (в патроны с фильтрующим материалом) фильтрации с помощью аспирационного устройства (с последующим переводом в раствор).
Места и участки измерений должны быть спроектированы так, чтобы обеспечить репрезентативный отбор проб отходящего газа и измерение распределения загрязняющих веществ и контрольных количеств.
В плоскости измерения требуются определенные условия потока, то есть упорядоченный и стабильный профиль потока без завихрения и обратного потока, чтобы репрезентативно определять скорость отходящего газа и массовую концентрацию измеряемой величины. Измерительная плоскость должна располагаться в той части канала отходящего газа, где ожидаются однородные условия потока и концентрации.

4-бөлім қоршаған ортаны қорғауды мониторингтеу және басқару жүйелерін қамтиды. Сипатталған техникалар экологиялық салдардың алдын алу немесе шектеу мақсатында кейіннен жедел араласу үшін қоршаған ортаға эмиссияларды мониторингтеудің ең тиімді және пәрменді әдістерін қамтиды.
4.1.1. Шығарындыларды мерзімді өлшеу
Атмосфералық ауа мен шығарындыларды бақылау үшін пайдаланылатын өлшемдерді орындаудың қолданыстағы әдістемелері туралы толық ақпаратты қамтитын бірыңғай ақпараттық ресурс Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде ұсынылған (бұл тізбе өнеркәсіп салалары мен мониторинг жүйелерінің қазіргі заманғы технологиялық дамуын ескере отырып, ұдайы жаңартылып отырады).
Экологиялық ахуалды мониторингтеу кезінде сыртқы ортаның ластануын бақылау кезінде талдамалық зерттеулер жүргізудің үш деңгейі бар.
Бірінші деңгей ластанудың жалпы деңгейін айқындайтын немесе нақты ластағыш заттарды өлшеудің дискретті шәкілі бар портативті аспаптарды, талдағыштарды немесе жиынтықтарды қолдануды көздейді (дала жағдайында портативті талдағыштардың көмегімен жүргізілетін бақылау – ластанудың жиынтық мөлшерін айқындау және анықтау немесе заттардың концентрациясын анықтау және алдын ала айқындау).
Екінші деңгей – дала жағдайында неғұрлым дәл портативті аспаптармен – газ немесе сұйық хроматографтармен, рентген-флуоресцентті талдағыштармен және мониторинг пен бақылаудың өзге де құралдарымен жүзеге асырылатын талдау (әртүрлі ортадағы бар ерекше заттар мен олардың қоспаларының құрамын айқындауды нақты сәйкестендіру).
Үшінші деңгей зертханалық зерттеулерді көздейді. Мұндай зерттеулер жүргізілетін зертханалар нормативтік құжаттарды, қолданыстағы ұлттық және мемлекетаралық стандарттарды, өлшеу әдістемелерін және басқа да белгіленген рәсімдерді қатаң сақтауға және/немесе Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де нормативтік-техникалық және нормативтік құқықтық актілерді қолдануға рұқсаты болуға тиіс.
Атмосфералық ауа мен өнеркәсіптік шығарындыларды өлшеу әдістерін талдау қарапайым компоненттерден (металдар мен олардың қосылыстары, оксидтер және т.б.) бастап күрделі қосылыстарға (метил-трет-амил эфирі, полихлорланған дибензо-п-диоксиндер, дибензофурандар және т.б.) дейін айқындалатын заттардың спектрі жеткілікті кең екенін көрсетті.
Хроматографиялық, спектрометриялық (соның ішінде гибридті, мысалы, хромато-масс-спектрометриялық), титриметриялық, фотометриялық, оптикалық (фотометриялық) әдістер, электрохимиялық (титриметриялық, потенциометриялық) әдістер, гравиметриялық және басқа да әдістер кеңінен қолданылды.
Зертханалық жағдайларда мерзімді өлшеу шартымен атмосфералық ауадағы зиянды (ластағыш) заттардың және технологиялық шығарындылардың құрамын айқындау кезінде сынамаларды іріктеу және сынама дайындау қажетті кезең болып табылады. Осы кезеңде пайда болатын өлшеу нәтижесінің қателігі жалпы (жиынтық) қателікке айтарлықтай үлес қосады және кейбір жағдайларда өлшеу қателігімен салыстыруға болады немесе одан да асады.
Атмосфералық ауадағы және технологиялық шығарындылардағы зиянды (ластағыш) заттарды өлшеу әдістемелерінде мыналарды:
сіңіргіш түтіктерді (сорбентпен, сіңіргіш ерітіндімен және басқалармен толтырылған);
фторопластикалық пакеттерді (қаптарды) кейіннен оларды газ талдағышта талдай отырып;
арнайы газ шприцтерін;
сынама алу зондтарын (мысалы, газ құбырына орнатылған сынама алу түтігі бар сынама алу қондырғысы);
сіңіру ерітінділерін;
аспирациялық құрылғының көмегімен сыртқы (сүзгілерге) немесе ішкі (сүзгі материалы бар патрондарға) сүзу әдістерін (кейіннен ерітіндіге ауыстыра отырып) пайдалануға байланысты сынама алудың негізгі тәсілдері қолданылады.
Өлшеу орындары мен учаскелері шығатын газдың үлестік сынамасын алуды және ластағыш заттардың таралуын және бақылау мөлшерін өлшеуді қамтамасыз ету үшін жобалануы тиіс.
Өлшеу жазықтығында белгілі бір ағын жағдайлары, яғни шығатын газдың жылдамдығын және өлшенетін шаманың массалық концентрациясын үлестік түрде айқындау үшін бұрылыссыз және кері ағынсыз реттелген және тұрақты ағын бейіні қажет. Өлшеу жазықтығы шығатын газ арнасының біртекті ағыны мен концентрациялану жағдайларын күтуге болатын бөлігінде орналасуы керек.

4.1.2. Анализ проб отработанного газа
Для периодических измерений проба отработанного газа отбирается из источника выбросов и загрязнитель анализируется в режиме онлайн с помощью портативных устройств мониторинга, либо фиксируется в абсорбирующей жидкости, на фильтре или адсорбенте. После этого жидкий или твердый образец анализируется в лаборатории.
В следующих разделах представлена информация о конкретных аспектах мониторинга наиболее распространенных загрязнителей воздуха, в том числе о принципах измерения.
4.1.2.1. Методы для измерения оксида углерода
Оптимальный метод для измерения монооксида углерода обеспечивается использованием недисперсионной инфракрасной спектрометрии (НДИС). Подавляются помехи от других поглощающих газов, в частности от воды и углекислого газа, и нестабильность и дрейф детектора, например, путем измерения на определенной длине волны, использования двухэлементных мониторов и/или использования корреляции газового фильтра. Общая неопределенность метода составляет менее ± 6 % относительно предельного допустимого выброса.
4.1.2.2. Методы для измерения пыли
Метод для измерения пыли основан на изокинетическом отборе проб, фильтрации с помощью плоского фильтра и гравиметрии. Осадки перед фильтром в пробоотборном оборудовании также собираются и взвешиваются. Отбор проб осуществляется при соответствующей температуре, чтобы минимизировать влияние термически нестабильной пыли.
Измерения пыли в отходящих газах, насыщенных водяным паром, сложнее, чем в сухих отходящих газах.
Для более точной оценки воздействия на окружающую среду общих выбросов пыли может оказаться целесообразным измерение низких концентраций с помощью импакторов. Метод основан на использовании двухступенчатого каскадного импактора, который разделяет частицы на 3 группы с аэродинамическим диаметром более 10 мкм, от 10 мкм до 2,5 мкм и менее 2,5 мкм. Отделенные частицы осаждаются на сборных пластинах и резервных фильтрах, а затем измеряются гравиметрическим методом.
4.1.2.3. Методы для измерения оксида азота
Для измерений NOX рекомендуется использовать метод, основанный на хемилюминесцентном обнаружении. В реакционной камере анализатора отбираемый газ смешивается с озоном, в результате чего NO преобразуется в NO2. Часть NO2, образующегося в ходе этой реакции, излучает свет, интенсивность которого пропорциональна содержанию NO. Испускаемое излучение фильтруется с помощью селективного оптического фильтра и преобразуется в электрический сигнал с помощью фотоэлектронного умножителя. Для определения NOX отобранный газ подается через конвертер, в котором NO2 восстанавливается до NO, и последний анализируется также, как описано ранее. Затем концентрацию NO2 допускается рассчитать по разнице между концентрацией NOX и концентрацией, полученной только для NO (когда отобранный газ не прошел через конвертер). Когда используется анализатор двойного типа, NO и NOX определяются одновременно. В однотипном анализаторе в реакционную камеру поочередно подают неочищенный газ и газ, прошедший через конвертер, который восстанавливает NO2 до NO. Поэтому NO и NOX определяются поочередно.
Методы для измерения NO был подтвержден в ходе полевых испытаний на установках для сжигания отходов, совместного сжигания на крупных сжигательных установках, и на эталонном испытательном стенде.

4.1.2. Пайдаланылған газ сынамаларын талдау
Мерзімді өлшеу үшін пайдаланылған газдың сынамасы шығарындылар көзінен алынады және ластағыш портативті мониторинг құрылғыларының көмегімен онлайн-режимде талданады немесе сіңіргіш сұйықтықта, сүзгіде немесе адсорбентте бекітіледі. Осыдан кейін сұйық немесе қатты үлгі зертханада талданады.
Келесі бөлімдерде ең көп таралған ауаны ластағыш заттарды бақылаудың нақты аспектілері, соның ішінде өлшеу қағидаттары туралы ақпарат берілген.
4.1.2.1. Көміртегі оксидін өлшеу әдістері
Көміртегі монооксидін өлшеудің оңтайлы әдісі дисперсиялық емес инфрақызыл спектрометрияны (ДЕИС) қолдану арқылы қамтамасыз етіледі. Басқа сіңіргіш газдардың, атап айтқанда су мен көмірқышқыл газының кедергісі және детектордың тұрақсыздығы мен дрейфі, мысалы, белгілі бір толқын ұзындығында өлшеу, екі элементті мониторларды пайдалану және/немесе газ сүзгісінің корреляциясын қолдану арқылы басылады. Әдістің жалпы белгісіздігі рұқсат етілген шекті шығарылымға қатысты ± 6 %-дан аз.
4.1.2.2. Тозаңды өлшеу әдістері
Тозаңды өлшеу әдісі сынамаларды изокинетикалық іріктеуге, жалпақ сүзгі арқылы сүзуге және гравиметрияға негізделген. Сынама алу жабдығындағы сүзгінің алдындағы шөгінділер де жиналады және өлшенеді. Сынама іріктеу термиялық тұрақсыз тозаңның әсерін азайту үшін тиісті температурада жүзеге асырылады.
Су буымен қаныққан шығатын газдардағы тозаңды өлшеу құрғақ шығатын газдарға қарағанда күрделірек.
Жалпы тозаң шығарындыларының қоршаған ортаға әсерін дәлірек бағалау үшін импакторлардың көмегімен төмен концентрациясын өлшеу арқылы орынды болуы мүмкін. Әдіс бөлшектерді аэродинамикалық диаметрі 10 мкм-ден асатын, 10 мкм-ден 2,5 мкм-ге дейін және 2,5 мкм-ден аз 3 топқа бөлетін екі сатылы каскадты импакторды қолдануға негізделген. Бөлінген бөлшектер жиналмалы тақтайшалар мен резервтік сүзгілерге түседі, содан кейін гравиметриялық әдіспен өлшенеді.
4.1.2.3. Азот тотығын өлшеу әдістері
NOx өлшемдері үшін хемилюминесцентті анықтауға негізделген әдісті қолдану ұсынылады. Талдағыштың реакция камерасында іріктелген газ озонмен араласады, ол NO-дан NO2-ге түрленеді. Осы реакция кезінде пайда болған NO2 бөлігі қарқындылығы NO құрамына пропорционалды жарық шығарады. Шығарылған сәуле селективті оптикалық сүзгі арқылы сүзіледі және фотоэлектрондық көбейткіш арқылы электр сигналына айналады. NOX айқындау үшін таңдалған газ конвертер арқылы беріледі, онда NO2 NO-ға дейін қалпына келтіріледі және соңғысы бұрын сипатталғандай талданады. Содан кейін NO2 концентрациясы NOX концентрациясы мен тек NO үшін алынған концентрация арасындағы айырма арқылы есептеледі (іріктелген газ конвертер арқылы өтпеген кезде). Қос типті талдағыш қолданылған кезде NO және NOX бір уақытта айқындалады. Бір типті талдағышта тазартылмаған газ және NO2-ні NO-ға дейін қалпына келтіретін ковертер арқылы өтетін газ реакциялық камераға кезектесіп беріледі. Сондықтан NO және NOX кезекпен айқындалады.
NO өлшеу әдістері қалдықтарды жағу, бірлескен жану қондырғыларында және ірі жану қондырғылары мен эталондық сынақ алаңында далалық сынақтарда расталды.

4.1.2.4. Методы для измерения оксидов серы
Определенный объем отработанного газа извлекается, фильтруется и пропускается через абсорбционный раствор, содержащий перекись водорода, которая окисляет SO2 до сульфата, количественное содержание которого определяется ионной хроматографией или титрованием.
Фактическое измерение допускается основывать на различных методах, включая поглощение ИК- или УФ-излучения, УФ-флуоресценцию.
В некоторых случаях выбросы SOX могут быть определены анализом топлива.
4.1.2.5. Методы для измерения метана
Проба отходящего газа извлекается из канала, фильтруется и вводится в газовый хроматограф. После разделения на насадочной или капиллярной колонке метан определяется пламенно-ионизационным или спектрографическим детектором.
4.1.2.6. Методы для измерения газообразных хлоридов и фторидов
Методы измерения газообразных хлоридов и фторидов осуществляются преимущественно путем извлечения через фильтрующие элементы и пропуска через абсорбционные растворы (например, воду). Образовавшийся хлорид/фторид определяется анализом воды. Хлор/фторсодержащие соединения, летучие при температуре фильтрации и образуют растворимые хлорид/фторидные соединения при реакции с водой.
4.1.2.7. Методы для измерения общего содержания ртути и ее соединений
Известный объем отработанного газа извлекается изокинетическим способом (или неизокинетическим, если содержание ртути в пыли и каплях соответствует <1 мкг/м3), фильтруется и пропускается через абсорбционный раствор. Фильтр перерабатывается. Дигестат на фильтре и абсорбционный раствор анализируются с помощью атомно-абсорбционной спектрометрии (ААС). Результат представляет собой концентрацию ртути и ее соединений, независимо от их состояния (газообразный, растворенный в каплях, твердый, адсорбированный на частицах).
Допускается использовать альтернативный метод: отбор проб с помощью ловушки с сорбентом. Определенный объем отходящего газа пропускается через фильтры-ловушки сорбента с соответствующей скоростью потока. Используемый сорбент в основном состоит из галогенированного углерода. Использованные фильтры-ловушки анализируются традиционными методами анализа воды, либо небольшими системами термодесорбции.
4.1.2.8. Методы определения массовой концентрации металлов и их соединений
Определение массовой концентрации следующих элементов: металлоидов Sb, As, Cd, Cr, Co, Cu, Pb, Mn, Ni, Tl и V.
Известный объем отработанного газа изокинетически извлекается, фильтруется и пропускается через абсорбционный раствор. Фильтр, абсорбционный раствор и промывочные растворы возвращаются для анализа. Фильтр проходит процесс очистки для повторного использования.
Жидкие образцы окончательно анализируются, с помощью масс-спектрометрии с индуктивно связанной плазмой, оптической эмиссионной спектрометрии с индуктивно связанной плазмой или атомно-абсорбционной спектрометрии.

4.1.2.4. Күкірт тотықтарын өлшеу әдістері
Пайдаланылған газдың белгілі бір көлемі алынады, сүзіледі және құрамында SO2 сандық құрамы иондық хроматография немесе титрлеу арқылы анықталатын сульфатқа дейін тотықтыратын сутегі асқын тотығы бар сіңіргіш ерітінді арқылы өткізіледі.
Нақты өлшеу әртүрлі әдістерге, соның ішінде ИҚ немесе УК-сәулеленуді сіңіруге, УК-флуоресценцияға негізделеді.
Кейбір жағдайларда SOX шығарындылары отын талдауымен айқындалуы мүмкін.
4.1.2.5. Метанды өлшеу әдістері
Шығатын газдың сынамасы арнадан алынады, сүзіледі және газ хроматографына енгізіледі. Саптамада немесе капиллярлық бағанда бөлінгеннен кейін метан жалын-иондану немесе спектрографиялық детектормен айқындалады.
4.1.2.6. Газ тәрізді хлоридтер мен фторидтерді өлшеу әдістері
Газ тәрізді хлоридтер мен фторидтерді өлшеу әдістері негізінен сүзгі элементтері арқылы алу арқылы айқындалады және сіңіру ерітінділері (мысалы, су) арқылы өткізіледі. Алынған хлорид/фторид суды талдау арқылы айқындалады. Хлорлы/фторлы қосылыстар сүзу температурасында ұшпалы және сумен реакция кезінде еритін хлорлы/фторлы қосылыстар түзейді.
4.1.2.7. Сынаптың және оның қосылыстарының жалпы құрамын өлшеу әдістері
Пайдаланылған газдың белгілі көлемі изокинетикалық (немесе тозаң мен тамшылардағы сынап мөлшері <1 мкг/м3 сәйкес келсе, изокинетикалық емес) әдіспен алынады, сүзіледі және сіңіргіш ерітінді арқылы өткізіледі. Сүзгі қайта өңделеді. Сүзгідегі дигестат пен сіңіргіш ерітінді атомдық-абсорбциялық спектрометрия (AАС) арқылы талданады. Нәтижесі олардың жай-күйіне қарамастан сынап пен оның қосылыстарының шоғырлануы (газ тәрізді, тамшыларда еріген, қатты, бөлшектерде адсорбталған) болып табылады.
Балама әдісті де қолдануға болады: сорбент тұзағы арқылы сынаманы іріктеп алу. Шығатын газдың белгілі бір көлемі тиісті ағын жылдамдығымен сорбенттің тұзақ сүзгілері арқылы өтеді. Қолданылатын сорбент негізінен галогенделген көміртектен тұрады. Пайдаланылған тұзақ сүзгілері суды талдаудың дәстүрлі әдістерімен немесе шағын термиялық десорбция жүйелерімен талданады.
4.1.2.8. Металдар мен олардың қосылыстарының массалық конценрациясын айқындау әдістері
Келесі элементтердің: Sb, As, Cd, Cr, Co, Cu, Pb, Mn, Ni, Tl және V металлоидтарының массалық концентрациясын айқындау.
Пайдаланылған газдың белгілі көлемі изокинетикалық алынады, сүзіледі және сіңіру ерітіндісі арқылы өткізіледі. Сүзгі, сіңіру ерітіндісі және жуу ерітінділері талдау үшін қайтарылады. Сүзгі қайта пайдалану үшін тазалау процесінен өтеді.
Сұйық үлгілер, мысалы, индуктивті байланысқан плазмалық масс-спектрометрия, индуктивті байланысқан плазмамен оптикалық эмиссиялық спектрометрия немесе атомдық-абсорбциялық спектрометрия арқылы түпкілікті талданады.

4.1.2.9. Методы для измерения полициклических ароматических углеводородов
Для измерения полициклических ароматических углеводородов (ПАУ) применяются методы анализа проб с помощью:
метода подогреваемого фильтра/конденсатора/адсорбера;
метода разбавления;
метода охлаждаемого зонда/адсорбера.
Все три метода основаны на изокинетическом отборе проб с последующим анализом образцов с использованием высокоэффективной жидкостной хроматографии (ВЭЖХ) со спектрофотометрическим и флуоресцентным детектированием или с использованием масс-спектрометрии с газовой хроматографией.
В атмосфере полициклические ароматические углеводороды, содержащие четыре или более кольца, имеют тенденцию адсорбироваться на частицах, в то время как ПАУ, содержащие от двух до четырех колец, обычно находятся в газообразной форме. В отработанных газах распределение ПАУ между газовой фазой и частицами зависит от ряда факторов, таких, как температура, масса выбрасываемых частиц, размер частиц и водяной пар, и тип и концентрация ПАУ.
Токсичность, в частности канцерогенность ПАУ, значительно варьируется от одного вещества к другому. Бензопирен считается одним из самых токсичных ПАУ и иногда используется в качестве индикатора общей концентрации ПАУ в отходящих газах.
4.1.2.10. Методы измерения ПХДД/ПХДФ и диоксиноподобных ПХД
Наиболее распространенными методами определения ПХДД/ПХДФ и диоксиноподобных ПХД (с анализом проб) являются:
метод фильтра/конденсатора;
метод разбавления;
метод охлаждаемого зонда.
4.1.2.11. Методы измерения общего летучего органического соединения
Для определения общих летучих органических соединений используется пламенно-ионизационный детектор (далее – ПИД) с системой очистки измеряемого газа, которая предотвращает загрязнение частицами и/или конденсатом внутри прибора.
ПИД ионизирует органически связанные атомы углерода в водородном пламени, и измеряет ток ионизации. Одним из преимуществ ПИД является то, что он показывает незначительное влияние ряда неорганических соединений (например, CO, CO2, NO и H2O). Чувствительность ПИД зависит в основном от количества атомов углерода, но также и от молекулярной структуры (то есть одинарных или двойных связей, количества и природы гетероатомов, длины цепи и структуры кольца). Например, ПИД обычно менее чувствителен к кислородсодержащим органическим соединениям по сравнению с чистыми углеводородами с тем же числом атомов углерода на молекулу.
В случае отходящих газов от процессов, не связанных со сжиганием (от использования органических растворителей), общие летучие органические соединения допускается измерить, используя метод, основанный на каталитическом окислении. Отработанный газ фильтруется и разделяется на два потока. Первый поток проходит через каталитический нейтрализатор для полного окисления органических соединений до CO2, который затем измеряется недисперсионным инфракрасным методом. Второй поток напрямую направляется в недисперсионный инфракрасный анализатор для измерения CO2. Разница в концентрациях CO2 между двумя потоками равна концентрации CO2, происходящей из органических соединений. Преимущества по сравнению с ПИД включают большую безопасность (отсутствие пламени, отсутствие водорода), одинаковые коэффициенты отклика отдельных органических соединений с одинаковым числом атомов углерода и отсутствие помех из-за кислорода.
В качестве альтернативы для измерения органических соединений допускается использовать фотоионизационные детекторы (далее – ФИД). ФИД работают также, как ПИД, за исключением того, что для ионизации используется ультрафиолетовый свет.
ПИД и ФИД имеют разную чувствительность и калибруются для разных газов. Следовательно, аналитические результаты несопоставимы. В общих чертах, ПИД больше реагируют на длину углеродной цепи, тогда как ФИД больше реагируют на функциональные группы. ПИД показывает относительно похожий отклик на пропан, изопропанол и ацетон (немного уменьшающийся в этом порядке, потому что все эти соединения имеют три атома углерода, тогда как ФИД не очень чувствителен к пропану, умеренно чувствителен к изопропанолу и очень чувствителен к ацетону.

4.1.2.9. Полициклді хош иісті көмірсутектерді өлшеу әдістері
Полициклді хош иісті көмірсутектерді (ПХК) өлшеу үшін:
қыздырылатын сүзгі/конденсатор/адсорбер әдісі;
сұйылту әдісі;
салқындатылған зонд/адсорбер әдісі арқылы сынамаларды талдау әдістері қолданылады.
Барлық үш әдіс кейіннен спектрофотометриялық және флуоресцентті детекторлармен тиімділігі жоғары сұйық хроматографияны (ТЖСХ) қолдана отырып немесе газ хроматографиясы бар масс-спектрометрияны қолдана отырып үлгілерді талдау арқылы сынамаларды изокинетикалық іріктеуге негізделген.
Атмосферада төрт немесе одан да көп сақинасы бар полициклді хош иісті көмірсутектерде бөлшектерге адсорбциялану беталысы болады, ал құрамында екі-төрт сақина бар ПХК әдетте газ тәрізді пішінде болады. Пайдаланылған газдарда газ фазасы мен бөлшектер арасындағы ПХК таралуы температура, шығарылатын бөлшектердің массасы, бөлшектердің мөлшері мен су буы, ПХК түрі мен концентрациясы сияқты бірқатар факторларға байланысты.
Уыттылық, атап айтқанда ПХК канцерогенділігі бір заттан екіншісіне айтарлықтай өзгереді. Бензопирен ең уытты ПХК бірі болып саналады және кейде қалдық газдардағы ПХК жалпы шоғырлануының көрсеткіші ретінде қолданылады.
4.1.2.10. ПХДД/ПХДФ және диоксинге ұқсас ПХД өлшеу әдістері
ПХДД/ПХДФ және диоксинге ұқсас ПХД (сынамаларды талдаумен) айқындаудың ең көп таралған әдістері:
сүзгі/конденсатор әдісі;
сұйылту әдісі;
салқындатылған зонд әдісі болыр табылады.
4.1.2.11. Жалпы ұшпа органикалық қосылысты өлшеу әдістері
Жалпы ұшпа органикалық қосылыстарды айқындау үшін аспап ішіндегі бөлшектердің және/немесе конденсаттың ластануын болдырмайтын өлшенетін газды тазарту жүйесі бар жалын-иондау детекторы (бұдан әрі – ЖИД) пайдаланылады.
ЖИД сутегі жалынындағы органикалық байланысқан көміртек атомдарын иондайды және иондану тогы өлшенеді. ЖИД артықшылықтарының бірі – бұл бірқатар бейорганикалық қосылыстардың (мысалы, CO, CO2, NO және H2O) шамалы әсерін көрсетеді. ЖИД сезімталдығы негізінен көміртек атомдарының санына, сонымен қатар молекулалық құрылымға (яғни бір немесе қос байланыстар, гетероатомдардың саны мен табиғаты, тізбектің ұзындығы және сақина құрылымы) тәуелді болады. Мысалы, ЖИД бір молекулаға бірдей көміртегі атомдары бар таза көмірсутектермен салыстырғанда құрамында оттегі бар органикалық қосылыстарға сезімталдығы аз болады.
Жануға байланысты емес процестерден (мысалы, органикалық еріткіштерді пайдалану) шығатын газдар жағдайында жалпы ұшпа органикалық қосылыстар каталитикалық тотығуға негізделген әдісті қолдану арқылы өлшенеді. Пайдаланылған газ сүзіліп, екі ағынға бөлінеді. Бірінші ағын органикалық қосылыстардың CO2-ге дейін толық тотығуы үшін каталитикалық бейтараптандырғыш арқылы өтеді, содан кейін ол дисперсиялық емес инфрақызыл әдіспен өлшенеді. Екінші ағын CO2 өлшеу үшін дисперсиялық емес инфрақызыл талдағышқа тікелей жіберіледі. Екі ағын арасындағы CO2 шоғырлануының айырмашылығы органикалық қосылыстардан алынған CO2 шоғырлануына тең. ЖИД-пен салыстырғандағы артықшылықтары барынша қауіпсіз (жалынның болмауы, сутектің болмауы), көміртегі атомдарының саны бірдей жеке органикалық қосылыстардың бірдей жауап беру коэффициенттері және оттегінің әсерінен кедергі болмайды.
Балама ретінде органикалық қосылыстарды өлшеу үшін фотоионизациялық детекторлар (бұдан әрі – ФИД) пайдаланылады. ФИД ЖИД сияқты жұмыс істейді, тек иондау үшін ультракүлгін сәуле жарығы қолданылады.
ЖИД және ФИД сезімталдығы әртүрлі және түрлі газдар үшін калибрленеді. Тиісінше талдау нәтижелерін салыстыруға келмейді. Жалпы алғанда, ЖИД көміртегі тізбегінің ұзындығына көбірек реакция береді, ал ФИД функционалды топтарға көбірек реакция береді. ЖИД пропанға, изопропанолға және ацетонға салыстырмалы түрде ұқсас жауапты көрсетеді (осы тәртіпте аздап төмендейді, өйткені бұл қосылыстардың барлығында үш көміртек атомы бар, ал ФИД пропанға аса сезімтал емес, изопропанолға орташа сезімтал және ацетонға өте сезімтал болып келеді.

4.1.2.12. Метод измерений для иных загрязняющих веществ
Выполнение измерений портативными измерительными приборами массовой концентрации загрязняющих веществ от промышленных выбросов: мышьяковистый водород (арсин), оксид углерода, диоксид углерода, оксид азота, диоксид азота, SOx, метан, кислород, сумма предельных углеводородов (в пересчете на метан).
Портативные газоизмерительные приборы используют следующие типы сенсоров (но не ограничиваясь):
электрохимический (NO, NO2, SO2, СО);
оптический (NO, NO2, H2S, SO2, CO, CO2, CH4);
полупроводниковый (СН4);
термохимический (термокаталитический) (СО, СН4, CO2);
хемилюминесцентный (NO, NO2).
Измерение основано на преобразовании данных сенсора в электрический сигнал, величина которого пропорциональна величине содержания измеряемого компонента.
4.1.3.      Косвенные методы
Общие аспекты косвенных методов описаны в разделе 1.3.2.2.
4.1.3.1. Применение замещающих параметров
Примеры количественных замещающих (косвенных) параметров могут включать:
общие летучие органические соединения вместо индивидуальных органических соединений;
расход топлива и состав топлива для определения расхода дымовых газов печи;
системы прогнозного мониторинга выбросов, которые исходят из комбинаций замещающих, косвенных параметров.
4.1.3.2. Системы прогнозного мониторинга выбросов (PEMS)
Системы прогнозного мониторинга выбросов (PEMS – predictive emission monitoring system) – это системы, используемые для определения концентраций выбросов загрязняющего вещества на основе их взаимосвязи с рядом характерных постоянно контролируемых параметров процесса (например, расход топливного газа, соотношение воздух/топливо) и данных о качестве топлива или сырья (например, содержание серы) в источнике выбросов.
PEMS распространен в таких странах, как США, Нидерланды, в которых разработана нормативная база по созданию и эксплуатации прогнозных систем мониторинга выбросов в качестве альтернативы применения систем непрерывного мониторинга выбросов.
За последние пять лет произошло значительное увеличение использования систем PEMS, что связано с быстрым развитием скорости и мощности вычислительных технологий и растущим появлением методов искусственного интеллекта.
4.1.3.3. Баланс масс на примере анализа топлива
Анализ топлива является примером баланса массы. В зависимости от промышленного сектора допускается использовать для прогноза выбросов SO2, металлов и других веществ на основе применения законов сохранения, если доступен массовый расход топлива. Основное уравнение, используемое в расчетах выбросов при анализе топлива, следующее:

4.1.2.12. Өзге де ластағыш заттарды өлшеу әдісі
Өнеркәсіптік шығарындылардан ластағыш заттардың массалық концентрациясын: күшәла сутегі (арсин), көміртегі тотығы, көміртегі диоксиді, азот тотығы, азот диоксиді, SOx, метан, оттегі, шекті көмірсутектер жиынтығы (метанға қайта есептегенде) портативті өлшеу құралдарымен өлшеуді орындау.
Портативті газ өлшегіш аспаптар сенсорлардың мынадай түрлерін қолданады (бірақ олармен шектелмейді):
электрохимиялық (NO, NO2, SO2, СО);
оптикалық (NO, NO2, H2S, SO2, CO, CO2, CH4);
жартылай өткізгіш (СН4);
термохимиялық (термокаталитикалық) (СО, СН4, CO2);
хемилюминесцентті (NO, NO2).
Өлшеу сенсор деректерін электр сигналына түрлендіруге негізделген, оның шамасы өлшенетін компоненттің құрамына пропорционалды.
4.1.3. Жанама әдістер
Жанама әдістердің жалпы аспектілері 1.3.2.2-бөлімінде сипатталған.
4.1.3.1. Ауыстыру параметрлерін қолдану
Сандық алмастыру (жанама) параметрлерінің үлгілері мыналарды қамти алады:
жеке органикалық қосылыстардың орнына жалпы ұшпа органикалық қосылыстар;
пештің түтін газдарының шығынын айқындау үшін отын шығыны және отын құрамы;
алмастырушы, жанама параметрлердің комбинациясынан туындайтын шығарындыларды болжамды мониторингтеу жүйелері.
4.1.3.2. Шығарындыларды болжамды мониторингтеу жүйелері (PEMS)
Шығарындыларды болжамды мониторингтеу жүйелері (PEMS – predictive emission monitoring system) – ластағыш заттар шығарындыларының концентрациясын олардың бірқатар тұрақты бақыланатын процесс параметрлерімен (мысалы, отын газының шығыны, ауа/отын қатынасы) және шығарындылар көзіндегі отын немесе шикізат сапасы туралы деректермен (мысалы, күкірт мөлшері) өзара байланысы негізінде айқындау үшін қолданылатын жүйелер.
PEMS АҚШ, Нидерланды сияқты елдерде кең таралған, онда шығарындыларды үздіксіз бақылау жүйелерін қолданудың баламасы ретінде шығарындыларды мониторингтеудің болжамды жүйелерін құру және пайдалану бойынша нормативтік база әзірленген.
Соңғы бес жылда PEMS жүйелерін пайдаланудың айтарлықтай өсуі орын алды, бұл есептеу технологияларының жылдамдығы мен қуатының жылдам дамуымен және жасанды интеллект әдістерінің пайда болуымен байланысты.
4.1.3.3. Отын талдауы мысалындағы масса теңгерімі
Отын талдауы масса теңгерімінің мысалы болып табылады. Өнеркәсіп секторына байланысты, егер жаппай отын шығыны қолжетімді болса, ол сақтау заңдарын қолдану негізінде SO2, металдар және басқа да заттардың шығарындыларын болжау үшін пайдаланылады. Отын талдауындағы шығарындыларды есептеуде қолданылатын негізгі теңдеу мынадай:

EQc100MW MWEt(100R),
где:
E – годовая нагрузка выбрасываемых химических веществ (кг/год);
Q – массовый расход топлива (кг/ч);
c – концентрация элементарного загрязнителя в топливе (мас. %);
MW – молекулярная масса выделяемых химических веществ (г/моль);
MWE – элементарный вес загрязнителя в топливе (г/моль);
t – часы работы (ч/год);
R – коэффициент удерживания (мас. %), то есть массовая доля элементарного загрязнителя, остающегося в процессе сгорания (например, в виде золы).
4.1.4. Периодические измерения неорганизованных выбросов
Контроль неорганизованных источников осуществляется с использованием расчетных методов на основе физико-химических законов.
4.1.5. Другие методы
4.1.5.1. Измерения у источника
Оптическое изображение газа
Технология OGI (Optical Gas Imaging) позволяет дистанционно визуализировать утечки. В оптическом изображении газа используются небольшие легкие портативные ИК-камеры, которые позволяют визуализировать утечки газа в режиме реального времени, так что они выглядят как "дым" на дисплее вместе с обычным изображением соответствующего оборудования. Этот метод в основном используется для простого и быстрого обнаружения значительных утечек ЛОС, например, от технологического оборудования, арматуры резервуаров для хранения, фланцев трубопроводов или вентиляционных отверстий.
Активные системы OGI основаны на обратном рассеивании инфракрасного лазерного луча оборудованием и его окружением, в то время, как пассивные системы OGI основаны на естественном инфракрасном излучении, исходящем от оборудования и его окружения.
Преимуществом OGI является возможность обнаружения утечек под изоляцией и экранирования на расстоянии, в целях определения выбросов ЛОС от оборудования, недоступного для обнаружения. OGI часто используется в программах обнаружения и устранения утечек (LDAR).
В Нидерландах NTA 8399:2015 содержит рекомендации по обнаружению неорганизованных выбросов ЛОС с использованием пассивных систем OGI.
OGI также может использоваться для обнаружения летучих выбросов неорганических соединений, таких, как аммиак, диоксид хлора, закись азота, SOx и гексафторид серы.
4.2. Мониторинг сбросов загрязняющих веществ в водные объекты
В данном разделе рассматривается мониторинг сбросов в водные объекты, включая следующую информацию:
загрязняющие вещества;
периодические измерения;
замещающие параметры;
испытания на токсичность и оценка сточных вод в целом.
Определение качества воды включает измерение отдельных веществ, и в значительной степени измерение суммарных параметров.
4.2.1. Периодические измерения загрязняющих веществ в сбросах
Периодичность измерения загрязняющих веществ в сбросах, и базовые условия для сбросов сточных вод определены в профильных отраслевых справочниках по НДТ.
Если не указано иное, периодичность измерения загрязняющих веществ в сбросах определяется в соответствии с ПЭК. Как правило, данные измерения основаны на периодическом отборе проб через фиксированные интервалы, которые могут зависеть от времени, объема или расхода, с последующим анализом исследуемых параметров в лаборатории (на месте или за пределами объекта). Что включает обработку, хранение и транспортировку проб с учетом требований последующего анализа.

EQc100MW MWEt(100R)
мұнда:
E – шығарылатын химиялық заттардың жылдық жүктемесі (кг/жыл);
Q – отынның массалық шығыны (кг/сағ);
с – отындағы қарапайым ластағыш заттардың шоғырлануы (мас. %);
MW – бөлінетін химиялық заттардың молекулалық салмағы (г/моль);
MWE – отындағы ластағыш заттың қарапайым салмағы (г/моль);
t – жұмыс уақыты (сағ/жыл);
R – ұстау коэффициенті (мас. % ), яғни жану процесінде қалған қарапайым ластағышның массалық үлесі (мысалы, күл түрінде).
4.1.4.      Ұйымдастырылмаған шығарындыларды мерзімді өлшеу
Ұйымдастырылмаған көздерді бақылау физикалық-химиялық заңдар негізінде есептеу әдістерін қолдану арқылы жүзеге асырылады.
4.1.5. Басқа да әдістер
4.1.5.1. Шығу көзі жанындағы өлшемдер
Газдың оптикалық бейнесі
OGI (Optical Gas Imaging) технологиясы ағып кетуді қашықтан визуализациялауға мүмкіндік береді. Газдың оптикалық бейнесінде газдың ағып кетуін нақты уақыт режимінде визуализациялауға мүмкіндік беретін шағын, жеңіл, портативті ИҚ-камераларын пайдаланылады, осылайша олар тиісті жабдықтың әдеттегі кескінімен бірге дисплейде "түтін" секілді болып көрінеді. Бұл әдіс негізінен технологиялық жабдықтан, сақтауға арналған сұйыққойма арматурасынан, құбыр ернемектерінен немесе желдеткіш саңылаулардан айтарлықтай ЖТҚ ағып кетуін оңай және жылдам айқындау үшін қолданылады.
Белсенді OGI жүйелері инфрақызыл лазер сәулесінің жабдықпен және оның ортасымен кері шашырауына негізделген, ал пассивті OGI жүйелері жабдық пен оның ортасынан келетін табиғи инфрақызыл сәулеленуге негізделген.
OGI артықшылығы оқшаулау астындағы ағып кетуді анықтау және белгілеу мүмкін емес жабдықтың ЖТҚ шығарындыларын айқындау үшін қашықтан қорғау мүмкіндігі болып табылады. OGI көбінесе ағып кетуді анықтау және жою бағдарламаларында (LDAR) қолданылады.
Нидерландыда NTA 8399:2015 пассивті OGI жүйелерін қолдана отырып, ұйымдастырылмаған ЖТҚ шығарындыларын анықтау бойынша ұсынымдарды қамтиды.
OGI сонымен қатар аммиак, хлор диоксиді, азоттың шала тотығы, SOx және күкірт гексафториді сияқты бейорганикалық қосылыстардың ұшпа шығарындыларын анықтау үшін пайдаланыла алады.
4.2. Су объектілеріне ластағыш заттар төгінділерінің мониторингі
Бұл бөлімде мынадай ақпаратты:
ластағыш заттарды;
мерзімді өлшемдерді;
ауыстыру параметрлерін;
уыттылық сынақтары мен жалпы сарқынды суларды бағалауды қоса алғандағы, су объектілеріне төгінділердің мониторингі қарастырылады.
Судың сапасын айқындау жеке заттарды өлшеуді және айтарлықтай деңгейде жиынтық параметрлерді өлшеуді қамтиды.
4.2.1. Шығарындылардағы ластағыш заттарды мерзімді өлшеу
Төгінділердегі ластағыш заттарды өлшеу мерзімдігі, сондай-ақ олардың сарқынды суларды төгуге арналған базалық шарттары ЕҚТ бойынша бейінді салалық анықтамалықтарда белгіленген.
Егер өзгесі көрсетілмесе, төгінділердегі ластағыш заттарды өлшеу мерзімділігі ОЭБ-ге сәйкес айқындалады. Әдетте, бұл өлшемдер кейіннен зертханада (сайтта немесе объектіден тыс) зерттелетін параметрлерді талдау арқылы уақыт, көлем немесе ағынға байланысты болуы ықтимал белгіленген аралықтар арқылы мерзімді сынамаларды іріктеп алуға негізделген. Бұл кейінгі талдау талаптарын ескере отырып, сынамаларды өңдеуді, сақтауды және тасымалдауды қамтиды.

4.2.2. Анализ проб воды
В следующих подразделах представлена информация о конкретных аспектах мониторинга наиболее распространенных параметров воды, в том числе о принципах измерения.
4.2.2.1. Метод определения адсорбируемых органически связанных галогенов
Метод прямого определения количества в воде органически связанного хлора, брома и йода (выраженного в виде хлорида), адсорбируемого на активированном угле.
Существуют три подхода к нанесению образца на активированный уголь:
1) метод встряхивания образца вместе с активированным углем;
2) метод пропускания образца через колонку с активированным углем;
3) метод твердофазной экстракции (SPE), который особенно удобен для работы с жидкими образцами, содержащими большое количество неорганических галогенидов.
Органические соединения, содержащиеся в пробе подкисленной воды, адсорбируются на активированном угле при встряхивании, перемешивании или в колоне. Впоследствии неорганические галогениды вытесняются из загруженного активированного угля промывкой. Наконец, активированный уголь сжигается и дымовой газ проходит через абсорбционный раствор. Образующиеся галогенид-ионы определяют аргентометрическим титрованием (например, микрокулометрией).
Данный метод применим к исследуемым образцам с концентрацией связанных галогенов более 10 мкг/л и образцам с концентрацией неорганических хлорид-ионов менее 1 г/л. Образцы с более высокими концентрациями перед анализом разбавляют.
Спирты, ароматические соединения или карбоновые кислоты могут вызывать отрицательное смещение (например, в случае концентрации растворенного органического углерода более 100 мг/л).
Данный метод также применим к образцам, содержащим взвешенные твердые вещества, в которых галогены адсорбируются на твердом веществе (например, нерастворимые галогениды). Фильтрация пробы перед анализом позволяет раздельно определять растворенные и твердые адсорбируемые органически связанные галогены (AOX) (рисунок 4.1.).
Рисунок 4.1. Элементарный анализатор.
Источник: [26]
AOX показывает общий уровень галогенорганических соединений в пробах воды (хлорорганические, -бромные и -йодные соединения). Фторорганические соединения не охватываются этим методом. Кроме того, восстановление летучих соединений, и некоторых полярных и гидрофильных соединений (например, хлоруксусной кислоты) является неполным. Высокие концентрации органических соединений или хлоридов помешать измерению АОХ и, следовательно, потребовать разбавления пробы или использования альтернативного метода.
Альтернативным параметром является EOX (экстрагируемые органически связанные галогены), определение которых основано на жидкость-жидкостной экстракции галогенированных органических соединений неполярным растворителем, таким, как гексан. После разделения фаз растворитель сжигается, а дымовой газ проходит через абсорбционный раствор. Образующиеся галогенид-ионы впоследствии определяют аргентометрическим титрованием (например, микрокулометрией).
АОХ разделяется на адсорбируемые органически связанные хлорид, бромид и йодид путем анализа вышеупомянутого абсорбционного раствора с помощью ионной хроматографии и определения проводимости вместо использования аргентометрического титрования.

4.2.2. Су сынамаларын талдау
Келесі бөлімдерде судың ең көп таралған параметрлерін бақылаудың нақты аспектілері, соның ішінде өлшеу қағидаттары туралы ақпарат берілген.
4.2.2.1. Адсорбцияланатын органикалық байланысқан галогендерді айқындау әдісі
Белсендірілген көмірде адсорбцияланатын органикалық байланысқан хлордың, бромның және йодтың (хлорид түрінде көрсетілген) судағы мөлшерін тікелей айқындау әдісі.
Үлгіні белсендірілген көмірге жағудың үш тәсілі бар:
1) үлгіні белсендірілген көмірмен бірге шайқау әдісі;
2) белсендірілген көмір бар бағана арқылы үлгіні өткізу әдісі;
3) қатты фазалы экстракция әдісі (SPE), ол әсіресе құрамында бейорганикалық галогенидтердің көп мөлшері бар сұйық үлгілермен жұмыс істеуге ыңғайлы болып табылады.
Қышқылдатылған су сынамасындағы органикалық қосылыстар шайқау, араластыру арқылы немесе бағанада белсендірілген көмірде адсорбцияланады. Кейіннен бейорганикалық галогенидтер жүктелген белсендірілген көмірден жуып-шаю арқылы шығарылады. Ақырында белсендірілген көмір жағылады және түтін газы сіңіру ерітіндісі арқылы өтеді. Пайда болатын галогенид иондары аргентометриялық титрлеу арқылы (мысалы, микрокулометрия) айқындалады.
Бұл әдіс байланысқан галоген концентрациясы 10 мкг/л-ден асатын зерттелетін үлгілерге және бейорганикалық хлорид ионының шоғырлануы 1 г/л-ден аз үлгілерге қолданылады. Концентрациясы неғұрлым жоғары үлгілер талдау алдында сұйылтылады.
Спирттер, хош иісті қосылыстар немесе карбон қышқылдары теріс ығысуды тудыруы мүмкін (мысалы, еріген органикалық көміртектің концентрациясы 100 мг/л-ден жоғары болса).
Бұл әдіс құрамында галогендер қатты затқа адсорбцияланатын өлшенген қатты заттары бар үлгілерге де (мысалы, ерімейтін галогенидтер) қолданыла алады. Талдау алдында сынаманы сүзу еріген және қатты адсорбцияланған органикалық байланысқан галогендерді (AOX) бөлек айқындауға мүмкіндік береді (4.1-сурет).
4.1-сурет. Қарапайым талдағыш.
Дереккөз: [26]
AOX су сынамаларындағы галогенорганикалық қосылыстардың (хлорорганикалық, -бром және -йод қосылыстары) жалпы деңгейін көрсетеді. Фторорганикалық қосылыстар бұл әдіспен қамтылмайды. Сонымен қатар, ұшпа қосылыстардың, кейбір полярлы және гидрофильді қосылыстардың (мысалы, хлорлы сірке қышқылы) тотықсыздануы толық емес. Органикалық қосылыстардың немесе хлоридтердің жоғары концентрациялары AOХ өлшеуіне кедергі келтіруі және тиісінше үлгіні сұйылтуды немесе балама әдісті қолдануды қажет етуі мүмкін.
Айқындалуы гексан сияқты полярлы емес еріткішпен галогенделген органикалық қосылыстардың сұйық-сұйықтық экстракциясына негізделген EOX (органикалық түрде алынған галогендер) баламалы параметр болып табылады. Фазалар бөлінгеннен кейін еріткіш жағылады, ал түтін газы сіңіру ерітіндісі арқылы өтеді. Пайда болған галогенид иондары кейіннен аргентометриялық титрлеу арқылы (мысалы, микрокулометрия) айқындалады.
AOХ адсорбцияланатын органикалық байланысқан хлорид, бромид және йодидке жоғарыда аталған сіңіру ерітіндісін иондық хроматография арқылы талдау және аргентометриялық титрлеуді қолданудың орнына өткізгіштігін айқындау арқылы бөлінеді.

4.2.2.2. Метод для определения биохимического потребления кислорода
Параметр БПК измеряет количество растворенного кислорода, потребляемого биохимическим окислением органических и/или неорганических веществ при определенных условиях через n дней, обычно через пять или семь дней (БПК5 или БПК7). БПКполн. – показатель полного завершения процесса окисления.
Определение биохимической потребности в кислороде по истечении n суток (БПК n). Метод разбавления и засева с добавлением аллилтиомочевины в зависимости от времени инкубации.
БПКn уже давно используется и до сих пор применяется для мониторинга сточных вод с установок биологической очистки сточных вод. Тем не менее результат мониторинга БПКn имеет некоторые недостатки:
результат измерения зависит от местных условий (например, посевного материала);
погрешность измерений для БПКn выше, чем для ООУ/ХПК;
результаты измерений доступны только через несколько дней.
4.2.2.3. Метод для определения химического потребления кислорода/ общего органического углерода
Параметр ХПК преимущественно используется для косвенного измерения количества органических соединений в воде путем измерения массы кислорода, необходимой для их полного окисления до диоксида углерода. В наиболее распространенных методах для измерения ХПК используют хромат в качестве окислителя и соли ртути для подавления влияния неорганического хлорида.
Параметр общего органического углерода используется для прямого измерения количества органических соединений в воде. Наиболее распространенные методы измерения используют камеру сгорания для полного окисления органических веществ до СО2, который затем измеряется с помощью ИК-спектрометрии.
4.2.2.4. Метод для измерения аммонийного азота (NH4-N)
Аммиачный азот (NH4-N) включает свободный NH3 и NH4+. NH4-N обычно измеряется для контроля стадии нитрификации биологических очистных сооружений или токсичности сточных вод, поскольку свободный NH3 в концентрациях выше (примерно 0,2 мг/л) может вызвать гибель нескольких видов рыб [27].
Взаимодействие аммиака с NH4-N зависит от pH: при значениях pH ниже 8 NH3 составляет менее 10 %, при значениях pH ниже 7 – менее 1 %.
Метод дистилляции и титрования для определения содержания аммония в природной, питьевой и сточной воде. Метод применяется для определения содержания аммонийного азота в исследуемой пробе до 10 мг. Установление рН пробы в диапазоне 6,0 – 7,4. Добавление окиси магния для получения среднещелочной среды; дистилляция выделившегося в свободном состоянии аммиака и сбор его в колбу-приемник, содержащий раствор борной кислоты. Титрование аммония в дистилляте стандартным объемным кислотным раствором, используя борную кислоту/индикаторный раствор.

4.2.2.2. Оттегінің биохимиялық тұтынылуын айқындау әдісі
ОБТ өлшемшарты белгілі бір жағдайларда органикалық және/немесе бейорганикалық заттардың биохимиялық тотығуы арқылы тұтынылатын еріген оттегінің мөлшерін n күннен кейін, әдетте бес-жеті күннен кейін (ОБТ5 немесе ОБТ7) өлшейді. ОБТтолық - тотығу процесінің толық аяқталу көрсеткіші.
N тәулік өткеннен кейін оттегіге биохимиялық қажеттілікті айқындау (ОБТn). Инкубация уақытына байланысты аллилтионесепнәр қосылған сұйылту және себу әдісі.
ОБТn ұзақ уақыт бойы пайдаланылады және әлі күнге дейін сарқынды суларды биологиялық тазарту қондырғыларынан сарқынды суларды мониторингтеу үшін қолданылады. Дегенмен ОБТn мониторингі нәтижесінің кейбір кемшіліктері болады:
өлшеу нәтижесі жергілікті жағдайларға (мысалы, тұқым материалына) тәуелді;
ОБТn үшін өлшеу қателігі ООУ/ХПК-ге қарағанда жоғары;
өлшемдер нәтижелері бірнеше күннен кейін ғана қолжетімді.
4.2.2.3. Оттегінің химиялық тұтынылуын/жалпы органикалық көміртекті айқындау әдісі
ОХТ параметрі негізінен көміртек диоксидіне дейін толық тотығу үшін қажетті оттегінің массасын өлшеу арқылы судағы органикалық қосылыстардың мөлшерін жанама өлшеу үшін қолданылады. Барынша көп таралған әдістерде ОХТ өлшеу үшін хромат бейорганикалық хлоридтің әсерін тежеу үшін тотықтырғыш және сынап тұзы ретінде қолданылады.
Жалпы органикалық көміртегі параметрі судағы органикалық қосылыстардың мөлшерін тікелей өлшеу үшін қолданылады. Барынша көп таралған өлшеу әдістері органикалық заттарды СО2 дейін толық тотықтыру үшін жану камерасын пайдаланады, содан кейін ол ИҚ-спектрометрия арқылы өлшенеді.
4.2.2.4. Аммоний азотын (NH4-N) өлшеу әдісі
Аммиак азоты (NH4-N) NH3 және NH4+ қамтиды. NH4-N әдетте биологиялық сарқынды суларды тазарту қондырғыларының нитрификация сатысын немесе сарқынды сулардың уыттылығын бақылау үшін өлшенеді, өйткені жоғары концентрациядағы NH3 (шамамен 0,2 мг/л) бірнеше балық түрлерінің өліміне әкелуі мүмкін [27].
Аммиактың NH4-N-мен әрекеттесуі рН-ға байланысты: рН мәні 8-ден төмен болса, NH3 10 %-дан аз, рН мәні 7-ден төмен болса, 1 %-дан аз.
Табиғи, ауыз және сарқынды сулардағы аммонийді айқындауға арналған дистилляциялау және титрлеу әдісі. Әдіс зерттелетін сынамадағы аммоний азотының мөлшерін 10 мг-ға дейін айқындау үшін қолданылады. 6,0-7,4 диапазонында сынаманың рН белгілеу. Орташа сілтілі орта жасау үшін магний тотығын қосу; бос күйінде бөлінген аммиакты дистилляциялау және оны құрамында бор қышқылының ерітіндісі бар қабылдағыш колбаға жинау. Бор қышқылын /индикатор ерітіндісін қолдана отырып, стандартты көлемді қышқыл ерітіндісімен дистилляттағы аммонийді титрлеу.

4.2.2.5. Методы для измерения содержания хрома (VI)
Из-за канцерогенной природы шестивалентного хрома (VI) он измеряется в дополнение к общему содержанию хрома. Растворенный хром (VI) обычно состоит из хромата (CrO42-), водородхромата (HCrO4-) и дихромата (Cr2O7 2-). Равновесие между этими видами зависит от pH и общей концентрации хрома (VI). Наиболее распространенным методом измерения содержания хрома (VI) является ионная хроматография.
4.2.2.6. Метод для измерения цианида
Свободный цианид включает ионы цианида (например, CN-) и цианид, связанный в слабых комплексах цианида металлов, которые выделяют цианистый водород (например, HCN) при pH 3,8. Общий цианид также включает более сильные металлоцианидные комплексы за исключением цианида, связанного в комплексах кобальта, золота, платины, родия и рутения, извлечение которых может быть частичным.
Основные методы для измерения цианида:
спектрофотометрический;
фотоколориметрический.
Фотоколориметрический метод в диапазоне массовых концентраций от 0,02 до 1,0 мг/дм3 не распространяется на сточные воды, сильно загрязненные органическими веществами.
4.2.2.7. Метод определения индекса жидких нефтепродуктов
Определение индекса жидких нефтепродуктов осуществляется методом жидкостной экстракции и газовой хроматографией. Метод определения индекса углеводородного масла представляет сумму концентраций соединений, извлеченных и проанализированных в соответствии с определенной процедурой. Индекс нефтепродуктов включает длинноцепочечные или разветвленные алифатические, алициклические, ароматические или алкилзамещенные ароматические углеводороды и измеряется в концентрациях выше 0,1 мг/л.
Очищенный экстракт анализируют с помощью газовой хроматографии (ГХ) с пламенно-ионизационным детектором (ПИД). Измеряется общая площадь пика между н-деканом (C10H22) и н-тетраконтаном (C40H82). Затем рассчитывается индекс углеводородного масла.
Допускается индекс углеводородного масла часто определяли экстракцией с галогенированным растворителем с последующей инфракрасной спектрометрией с преобразованием Фурье.
4.2.2.8. Метод определения ртути
Для измерения ртути используются следующие методы, в основе которых метод атомно-абсорбционной спектрометрии (ААС) с обогащением или без него (метод холодного пара). Для измерения без обогащения одно- и двухвалентные частицы ртути, включая ртутьорганические соединения, преобразуются в двухвалентную ртуть путем окисления броматом калия/бромидом калия, а затем восстанавливаются до элементарной ртути SnCl₂ (II). Затем элементарная Hg удаляется из раствора и измеряется с помощью ААС.
Если применяется стадия обогащения, очищенная элементарная ртуть концентрируется на адсорбенте, подходящем для амальгамирования (например, золотоплатиновой сетке), а затем десорбируется при быстром нагревании перед измерением с помощью ААС.
Также применяются методы спектрометрии атомной флуоресценции (AFS) и масс-спектрометрии с индуктивно связанной плазмой.

4.2.2.5. Хром құрамын (VI) өлшеу әдістері
Алты валентті хромның (VI) канцерогендік сипатына байланысты ол жалпы хром құрамына қосымша өлшенеді. Еріген хром (VI) әдетте хроматтан (CrO42-), сутегі хроматынан (HCrO4-) және дихроматтан (Cr2O7 2-) тұрады. Бұл түрлер арасындағы тепе-теңдік рН пен хромның (VI) жалпы шоғырлануына тәуелді болады. Хром (VI) құрамын өлшеудің ең көп таралған әдісі иондық хроматография болып табылады.
4.2.2.6. Цианидті өлшеу әдісі
Бос цианид цианид иондары (мысалы, CN-) және рН 3,8 болған кезде цианид сутегін (мысалы, HCN) бөлетін әлсіз металл цианид кешендерінде байланысқан цианидты қамтиды. Жалпы цианид сонымен қатар кобальт, алтын, платина, родий және рутений кешендерінде байланысқан цианидті қоспағанда, күшті металлоцианидті кешендерді қамтиды, олардың алынуы ішінара болуы мүмкін.
Цианидті өлшеудің негізгі әдістері:
спектрофотометриялық әдіс;
фотоколориметриялық әдіс.
Массалық шоғырланулар диапазонындағы фотоколориметриялық әдіс 0,02-ден 1,0 мг/дм3-ке дейін болады және органикалық заттармен қатты ластанған сарқынды суларға қолданылмайды.
4.2.2.7. Сұйық мұнай өнімдерінің индексін айқындау әдісі
Сұйық мұнай өнімдерінің индексін айқындау сұйық экстракция әдісі және газ хроматографиясы арқылы жүзеге асырылады. Көмірсутек майының индексін айқындау әдісі белгілі бір рәсімге сәйкес алынған және талданған қосылыстар концентрациясының қосындысын білдіреді. Мұнай өнімдерінің индексі ұзын тізбекті немесе тармақталған алифатты, алициклді, хош иісті немесе алкил алмастырылған хош иісті көмірсутектерді қамтиды және 0,1 мг/л жоғары концентрацияда өлшенеді.
Тазартылған сығынды жалын иондаушы детекторы (ЖИД) бар газ хроматографиясы (ГХ) арқылы талданады. Н-декан (C10H22) мен н-тетраконтан (C40H82) арасындағы шыңның жалпы ауданы өлшенеді. Содан кейін көмірсутек майының индексі есептеледі.
Көмірсутек майының индексін көбінесе галогенделген еріткішпен экстракциялау, содан кейін Фурье түрлендіруімен инфрақызыл спектрометриясы арқылы айқындауға болады.
4.2.2.8. Сынапты айқындау әдісі
Сынапты өлшеу үшін олардың негізінде байытылған немесе байытылмаған атомдық-абсорбциялық спектрометрия (AAС) әдісі (суық бу әдісі) бар келесі әдістер қолданылады. Байытусыз өлшеу үшін сынаптың бір және екі валентті бөлшектері, сынап органикалық қосылыстарды қоса алғанда, калий броматымен/калий бромидімен тотығу арқылы екі валентті сынапқа айналады, содан кейін SnCl₂ (II) қарапайым сынапқа дейін қалпына келтіріледі. Содан соң Hg ерітіндіден шығарылады және AАС көмегімен өлшенеді.
Егер байыту сатысы қолданылса, тазартылған қарапайым сынап амальгамациялауға жарамды адсорбентке (мысалы, алтын платина торы) концентрацияланады, содан кейін AAС арқылы өлшеу алдында тез қызған кезде десорбцияланады.
Атомдық флуоресценция спектрометриясы (AFS) және индуктивті байланысқан плазмалық масс-спектрометрия әдістері де қолданылады.

4.2.2.9. Методы для измерения металлов и других элементов
Для измерения металлов и других элементов существует несколько методов (но не ограничиваясь):
масс-спектрометрия с индуктивно связанной плазмой (ICP-MS - inductively coupled plasma mass spectrometry);
оптическая эмиссионная спектрометрия с индуктивно связанной плазмой (ICP-OES - inductively coupled plasma optical emission spectrometry).
Посредством масс-спектрометрии с индуктивно связанной плазмой определяется перечень таких элементов, как: Al, Sb, As, Ba, Be, Bi, B, Cd, Cs, Ca, Ce, Cr, Co, Cu, Dy, Er, Gd, Ga, Ge, Au, Hf, Ho, In, Ir, Fe, La, Hg, Li, Lu, Mg, Mn, Hg, Mo, Nd, Ni, Pd, P, Pt, K, Pr, Rb, Re, Rh, Ru, Sm, Sc, Se, Ag, Na, Sr, Tb, Te, Th, Tl, Tm, Sn, Ti, W, U, V, Y, Yb, Zn, Zr. в питьевой воде, в поверхностных и сточных водах.
Для измерения образец вводится в радиочастотную плазму, где процессы передачи энергии из плазмы вызывают десольватацию, разложение, атомизацию и ионизацию элементов. Образовавшиеся ионы впоследствии извлекаются через вакуумный интерфейс с дифференциальной откачкой со встроенной ионной оптикой, разделяются масс-спектрометром на основе отношения их массы к заряду и обнаруживаются, как правило, с помощью непрерывного динодного электронного умножителя. В общем, ICP-MS – это наиболее универсальный и чувствительный метод многоэлементных измерений, но он также и самый дорогой.
Посредством оптической эмиссионной спектрометрии с индуктивно связанной плазмой определяется перечень следующих элементов: Al, Sb, As, Ba, Be, Bi, B, Cd, Ca, Cr, Co, Cu, Ga, In, Fe, Hg, Li, Mg, Mn, Mo, Ni, P, K, Se, Si, Ag, Na, Sr, S, Sn, Ti, W, V, Zn, Zr.
Образцы вводятся в радиочастотную плазму, где происходит возбуждение генерируемых атомов и ионов. Генерируемые характеристические спектры излучения рассеиваются решетчатым спектрометром, а интенсивность света на определенных длинах волн измеряется детектором (рисунок 4.2.).
Рисунок 4.2. Пример оптико-эмиссионного спектрометра с индуктивно связанной плазмой.
4.2.2.10. Методы определения фенольного индекса
Фенольный индекс, отражающий суммарное содержание летучих фенолов, возможно определить двумя методами, оба основанные на анализе потока:
определение фенольного индекса (без перегонки) после экстракции;
определение фенольного индекса (без экстракции) после дистилляции.
В первом методе образец подается в поток-носитель, где фенольные соединения окисляются перманганатом калия, и образующиеся хиноны реагируют с 4-аминоантипирином с образованием окрашенных продуктов конденсации. Их экстрагируют хлороформом и измеряют спектрофотометрически при 470 – 475 нм. Ароматические амины также образуют продукты конденсации, приводящие к положительному смещению.

4.2.2.9. Металдарды және басқа да элементтерді өлшеу әдістері
Металдар мен басқа да элементтерді өлшеудің бірнеше әдісі бар (бірақ олармен шектелмейді):
индуктивті байланысқан плазмалық масс-спектрометрия (ICP-MS – inductively coupled plasma mass spectrometry);
индуктивті байланысқан плазмалық оптикалық эмиссиялық спектрометрия (ICP-OES – inductively coupled plasma optical emission spectrometry).
Индуктивті байланысқан плазмамен масс-спектрометрия арқылы келесі элементтердің тізбесі айқындалады: Al, Sb, As, Ba, Be, Bi, B, Cd, Cs, Ca, Ce, Cr, Co, Cu, Dy, Er, Gd, Ga, Ge, Au, Hf, Ho, In, Ir, Fe, La, Hg, Li, Lu, Mg, Mn, Hg, Mo, Nd, Ni, Pd, P, Pt, K, Pr, Rb, Re, Rh, Ru, Sm, Sc, Se, Ag, Na, Sr, Tb, Te, Th, Tl, Tm, Sn, Ti, W, U, V, Y, Yb, Zn, Zr.
Өлшеу үшін үлгі радиожиілік плазмасына енгізіледі, мұнда плазмадан энергия беру процестері элементтердің ажыратылуын, ыдырауын, атомизациясын және иондануын тудырады. Пайда болған иондар кейіннен кіріктірілген иондық оптикасы бар дифференциалды айдаудың вакуумдық интерфейсі арқылы алынады, олардың массасы мен зарядының арақатынасы негізінде масс-спектрометрмен бөлінеді және әдетте үздіксіз динодтық электронды көбейткіштің көмегімен анықталады. Жалпы, ICP-MS – бұл көп элементтерді өлшеудің ең әмбебап және сезімтал, бірақ сондай-ақ ең қымбат әдісі.
Индуктивті байланысқан плазмамен оптикалық эмиссиялық спектрометрия арқылы келесі элементтердің тізбесі айқындалады: Al, Sb, As, Ba, Be, Bi, B, Cd, Ca, Cr, Co, Cu, Ga, In, Fe, Hg, Li, Mg, Mn, Mo, Ni, P, K, Se, Si, Ag, Na, Sr, S, Sn, Ti, W, V, Zn, Zr.
Үлгілер радиожиілік плазмасына енгізіледі, онда пайда болған атомдар мен иондар қозады. Шығарылатын сипаттамалық сәулелену спектрлері торлы спектрометр арқылы шашырайды, ал белгілі бір толқын ұзындығындағы жарық қарқындылығы детектормен өлшенеді (4.2-сурет).
4.2-сурет. Индуктивті байланысқан плазмалық оптикалық-эмиссиялық спектрометрдің үлгісі.
4.2.2.10. Фенол индексін айқындау әдістері
Ұшпа фенолдардың жиынтық құрамын көрсететін фенол индексін екі әдіспен айқындауға болады, екеуі де ағынды талдауға негізделген:
экстракциядан кейін фенол индексін айқындау (дистилляциясыз);
дистилляциядан кейін фенол индексін айқындау (экстракциясыз).
Бірінші әдісте үлгі тасымалдаушы ағынға беріледі, онда фенолдық қосылыстар калий перманганатымен тотығады және түзілген хинондар 4-аминоантипиринмен әрекеттесіп, боялған конденсация өнімдерін түзеді. Олар хлороформмен бөлініп алынады және 470 – 475 нм спектрофотометриялық түрде өлшенеді. Хош иісті аминдер сонымен қатар оң ығысуға әкелетін конденсация өнімдерін құрайды.

Для второго метода проба подается в поток-носитель, подкисляется фосфорной кислотой до pH 1,4 и перегоняется. Дистиллят содержит фракцию фенольных соединений, которая удаляется паром. Они окисляются гексацианоферратом (III) калия и образующиеся хиноны реагируют с 4-аминоантипирином с образованием желтых продуктов конденсации, которые измеряются спектрофотометрически при 505 – 515 нм.
4.2.2.11. Методы определения растворенных сульфидов
Определение растворенных сульфидов осуществляется фотометрическим методом с использованием метиленового синего.
Для измерения образец фильтруют с последующим удалением сульфидов и абсорбцией в растворе ацетата цинка. Затем добавляются реагенты, с которыми сульфид реагирует с образованием метиленового синего, который измеряется спектрофотометрически при 665 нм.
Определение легко выделяемого сульфида следует тому же принципу, за исключением того, что отгонка осуществляется при pH, равной 4. Легко высвобождаемый сульфид включает растворимые сульфиды.
4.2.2.12. Методы определения общего азота
Существуют три общих подхода к определению общего азота:
1) измерение общего азота, сумма соединений азота в форме аммоний - , нитрат- и нитрит-ион как общего связанного азота путем термического окисления с последующим хемилюминесцентным детектированием оксидов азота;
2) измерение общего азота путем влажного химического окисления пероксодисульфатом и последующее измерение нитрата;
3) измерение общего азота как суммы общего азота по Кьельдалю, нитратного азота (NO3-N) и нитритного азота (NO2-N).
В зависимости от характеристик пробы эти три подхода к определению общего азота могут привести к разным результатам, поскольку некоторые органические соединения окисляются в разной степени. Ни один из этих методов не распространяется на растворенный азот.
При сборе и оценке данных для обзоров справочников по НДТ важно, чтобы содержание общего азота было в одном формате, поскольку концентрации неорганических форм азота могут быть выражены для ионов (т.е. концентрации ионов NH4+, NO2- или NO3-) или для концентрации азота, который присутствует в форме этих ионов (например, NH4-N, NO2-N или NO3-N).
Общий азот часто считается более подходящим параметром, поскольку все формы органического и неорганического азота могут способствовать эвтрофикации. Общий азот отражает эффективность всей очистки сточных вод, включая предварительную обработку плохо биоразлагаемых органических соединений азота и удаление твердых частиц, содержащих азот. Общий азот допускается измерять одновременно с общим органическим углеродом. Напротив, параметр неорганического азота отражает эффективность биологической нитрификации и денитрификации.
Рекомендуется определение азота только в виде трехвалентного отрицательного заряженного иона азота.

Екінші әдіс үшін сынама тасымалдаушы ағынға беріледі, фосфор қышқылымен рН 1,4 дейін қышқылданады және тазартылады. Дистиллятта фенолды қосылыстардың фракциясы бар, ол бумен кетіріледі. Олар калий гексацианоферратымен (III) тотығады және түзілген хинондар 4-аминоантипиринмен әрекеттесіп, 505 – 515 нм спектрофотометриялық түрде өлшенетін сары конденсация өнімдерін түзеді.
4.2.2.11. Еріген сульфидті айқындау әдістері
Еріген сульфидтерді айқындау метилен көгінің көмегімен фотометриялық әдіспен жүзеге асырылады.
Өлшеу үшін үлгіні сүзеді, содан кейін сульфидтерді алып тастайды және мырыш ацетаты ерітіндісінде сіңіреді. Содан кейін реагенттер қосылады, олармен сульфид әрекеттесіп, 665 нм спектрофотометриялық түрде өлшенетін метилен көгін түзеді.
Оңай бөлінетін сульфидті айқындау дәл осы қағидатты ұстанады, тек айдау рН 4-ке тең болған кезде жүзеге асырылады. Оңай бөлінетін сульфид еритін сульфидтерді қамтиды.
4.2.2.12. Жалпы азотты айқындау әдістері
Жалпы азотты айқындаудың үш жалпы тәсілі бар:
1) жалпы азотты өлшеу, кейіннен азот тотығын хемилюминесцентті детекторлау арқылы термиялық тотығу жолымен жалпы байланысқан азот ретіндегі аммоний-, нитрат- және нитрит-ион түріндегі азот қосылыстарының қосындысы;
2) пероксодисульфатпен ылғалды химиялық тотығу арқылы жалпы азотты өлшеу және кейіннен нитратты өлшеу;
3) жалпы азотты Кьельдаль бойынша жалпы азоттың, нитрат азотының (NO3-N) және нитрит азотының (NO2-N) қосындысы ретінде өлшеу.
Сынама сипаттамаларына байланысты жалпы азотты айқындаудың осы үш тәсілі әртүрлі нәтижелерге әкелуі мүмкін, өйткені кейбір органикалық қосылыстар әртүрлі дәрежеде тотығады. Бұл әдістердің бірде біреуі еріген азотқа қолданылмайды.
ЕҚТ жөніндегі анықтамалық шолулары үшін деректерді жинау және бағалау кезінде жалпы азоттың мөлшері бір форматта болуы маңызды, өйткені азоттың бейорганикалық нысандарының концентрациясы иондар үшін (яғни NH4+, NO2- немесе NO3- иондарының концентрациясы) немесе осы иондар нысанында болатын азот концентрациясы үшін (мысалы, NH4-N, NO2-N немесе NO3-N) көрініс табуы мүмкін.
Жалпы азот көбінесе анағұрлым қолайлы параметр болып саналады, өйткені органикалық және бейорганикалық азоттың барлық нысандары эвтрофикацияға ықпал етуі мүмкін. Жалпы азот биологиялық нашар ыдырайтын органикалық азот қосылыстарын алдын ала өңдеуді және құрамында азот бар бөлшектерді жоюды қоса алғанда, барлық сарқынды суларды тазартудың тиімділігін көрсетеді. Жалпы азотты жалпы органикалық көміртегімен бір уақытта өлшеуге болады. Керісінше, бейорганикалық азот параметрі биологиялық нитрификация мен денитрификацияның тиімділігін көрсетеді.
Азотты тек үш валентті теріс зарядталған азот ионы ретінде айқындау ұсынылады.

4.2.2.13. Методы определения общего фосфора
Параметр "общий фосфор" включает все органические и неорганические соединения фосфора, растворенные или связанные с частицами. Неорганические формы фосфора включают HPO42-/H2PO4-, HP2O73-/H2P2O72- и олиго/полифосфаты. Органически связанный фосфор может содержаться в биомассе (например, в аденозинтрифосфате) или в фосфонатах (например, использоваться в качестве агентов против образования накипи для обработки охлаждающей воды).
Основные методы определения общего фосфора:
метод определения различных типов фосфатов с помощью спектрофотометрии с использованием молибдата аммония. Измерение TP требует предварительного разложения пробы пероксодисульфатом или HNO₃;
метод плазменной оптико-эмиссионной спектрометрии (ICP-OES).
По сравнению со спектрофотометрическим методом, использование метода плазменной оптико-эмиссионной спектрометрии обеспечивает более высокую автоматизацию и одновременное измерение других элементов (например, металлов), но требуются более высокие инвестиции в оборудование.
4.2.2.14. Методы измерения общего количества взвешенных твердых частиц
Общее содержание взвешенных частиц включает как органические, так и неорганические взвешенные вещества. Обычно измеряют путем фильтрации пробы через стекловолокно с использованием вакуума или давления. Используется фильтр из боросиликатного стекловолокна с массой на единицу площади от 50 до 100 г/м2. Затем фильтр дренируют при 105°C ± 2°C и путем взвешивания определяют массу остатка, оставшегося на фильтре.
Общее содержание взвешенных частиц используется для описания эффективности методов удаления твердых частиц во время очистки сточных вод. В некоторых случаях уровень общего содержания взвешенных частиц коррелирует с уровнями других параметров, а именно БПК, ХПК/ООУ, общего фосфора, общего азота и металлов.
Оседающие твердые частицы необходимо отличать от взвешенных частиц, поскольку они представляют собой подфракцию общего содержания твердых взвешенных частиц, которая оседает при определенных условиях (например, после определенного времени оседания). Оседающие твердые частицы допускаются к определению объемно с помощью конуса Имхоффа или гравиметрически.
4.2.2.15. Метод определения нефтепродуктов (при наличии маслосистем в технологической схеме)
Основными методами определения нефтепродуктов (при наличии маслосистем в технологической схеме) являются: газовая хроматография, газовая хроматография с масс-спектрометрией, флуориметрический метод, инфракрасная спектроскопия.
Для применения данных методов определения нефтепродуктов необходимо осуществить отбор и подготовку проб, с последующей экстракцией нефтепродуктов из водной фазы с помощью органического растворителя (например, гексан) или с применением ультразвука для повышения эффективности экстрагирования. По итогам экстрагирования, в зависимости от располагаемых приборов измерений, проба помещается в газовый хроматограф, флуориметр, спектрограф для определения состава и концентрации углеводородов.
Газовая хроматография: использование газовой хроматографии для определения состава и концентрации углеводородов.
Газовая хроматография с масс-спектрометрией, более точный метод для идентификации и количественного анализа углеводородов.
Инфракрасная спектроскопия и флуориметрический метод: применяется преимущественно при низких концентрациях.

4.2.2.13. Жалпы фосфорды айқындау әдістері
"Жалпы фосфор" параметрі еріген немесе бөлшектермен байланысқан барлық органикалық және бейорганикалық фосфор қосылыстарын қамтиды. Фосфордың бейорганикалық нысандары HPO42-/H2PO4-, HP2O73-/H2P2O72- және олиго/ полифосфаттарды қамтиды. Органикалық байланысқан фосфор биомассада (мысалы, аденозинтрифосфатта) немесе фосфонаттарда болуы мүмкін (мысалы, салқындатқыш суды өңдеу үшін қаққа қарсы агенттер ретінде қолданылады).
Жалпы фосфорды айқындаудың негізгі әдістері:
аммоний молибдатын пайдаланып, спектрофотометрия арқылы фосфаттардың әртүрлі типтерін айқындау әдісі. TP өлшеу сынаманы пероксодисульфатпен немесе HNO₃ алдын ала ыдыратуды талап етеді;
плазмалық оптикалық-эмиссиялық спектрометрия әдісі (ICP-OES).
Спектрофотометриялық әдіспен салыстырғанда плазмалық оптикалық-эмиссиялық спектрометрия әдісін қолдану басқа элементтерді (мысалы, металдарды) жоғары автоматтандыруды және бір уақытта өлшеуді қамтамасыз етеді, бірақ жабдыққа қомақты инвестициялар қажет.
4.2.2.14. Қатты қалқыма бөлшектердің жалпы санын өлшеу әдістері
Қалқыма бөлшектердің жалпы құрамы органикалық, сонымен қатар бейорганикалық қалқыма заттарды қамтиды. Әдетте сынаманы вакуумды немесе қысымды пайдаланып шыны талшық арқылы сүзу жолымен өлшейді. Массасы 50-ден 100 г/м2-ге дейінгі бірлікке арналған боросиликатты шыны талшықты сүзгі қолданылады. Содан кейін сүзгі 105 °C ± 2 °C температурада құрғатылады және өлшеу арқылы сүзгіде қалған қалдықтың массасы айқындалады.
Қалқыма бөлшектердің жалпы құрамы сарқынды суларды тазарту кезінде бөлшектерді кетіру әдістерінің тиімділігін сипаттау үшін пайдаланылады. Кейбір жағдайларда қалқыма бөлшектердің жалпы деңгейі басқа параметрлердің, атап айтқанда ОБТ, ХПК/ООУ, жалпы фосфодың, жалпы азот пен металдардың деңгейлерімен байланысты.
Шөгінді қатты бөлшектерді қалқыма бөлшектерден ажырату керек, өйткені олар белгілі бір жағдайларда (мысалы, белгілі бір шөгу уақытынан кейін) шөгетін жалпы қатты қалқыма бөлшектердің ішкі фракциясы болып табылады. Шөгінді қатты бөлшектерді Имхофф конусының көмегімен немесе гравиметриялық түрде көлем тұрғысынан айқындауға болады.
4.2.2.15. Мұнай өнімдерін айқындау әдісі (технологиялық схемада май жүйелері болған кезде)
Мұнай өнімдерін айқындаудың негізгі әдістері (технологиялық схемада май жүйелері болған кезде): газ хроматографиясы, масс-спектрометриясы бар газ хроматографиясы, флуориметриялық әдіс, инфрақызыл спектроскопия болып табылады.
Мұнай өнімдерін айқындаудың осы әдістерін қолдану үшін органикалық еріткіштің (мысалы, гексан) көмегімен немесе экстракция тиімділігін арттыру үшін ультрадыбысты қолдана отырып, су фазасынан мұнай өнімдерін алу және сынамаларды дайындау қажет. Экстракция қорытындысы бойынша қолда бар өлшеу аспаптарына байланысты сынама көмірсутектердің құрамы мен концентрациясын айқындау үшін газ хроматографына, флуориметрге, спектрографқа орналастырылады.
Газ хроматографиясы: Көмірсутектердің құрамы мен концентрациясын айқындау үшін газ хроматографиясын қолдану;
Масс-спектрометриясы бар газ хроматографиясы, көмірсутектерді сәйкестендіру мен сандық талдаудың анағұрлым дәл әдісі;
Инфрақызыл спектроскопия және флуориметриялық әдіс: негізінен төмен концентрацияда қолданылады.

4.2.2.16. Экспресс-тесты
Тестовые наборы или экспресс-тесты являются альтернативой более традиционных аналитических методов измерения загрязняющих веществ сточных вод. Большинство тест-наборов включает колориметрические методы. Они бывают двух основных форматов: с использованием визуальных компараторов (например, для цветовых измерений) и с портативными или настольными спектрофотометрами.
Наборы для тестирования с использованием спектрофотометров в последние годы стали более совершенными и качественными и многие из них основаны на стандартных лабораторных методах. Результаты измерений хранятся в электронном виде для обеспечения прослеживаемости.
Пример тестового набора со спектрофотометром показан на рисунке 4.3.
Рисунок 4.3. Пример тестового набора со спектрофотометром.
Тестовые наборы предлагают такие преимущества, как простота использования (например, предварительно упакованные реагенты, встроенные калибровки) и низкая стоимость, когда выполняется мало анализов.
4.2.3. Косвенные методы
Определение сбросов загрязняющих веществ покрывается измерением суммарных параметров, которые являются количественными замещающими параметрами. Косвенные методы представляют собой группу веществ:
1) содержащие один и тот же химический элемент или один и тот же химический элемент в определенных типах связи;
2) с похожими характеристиками.
Примеры использования замещающих параметров первого типа:
общий органический углерод вместо отдельных органических соединений;
общий азот вместо отдельных соединений азота;
адсорбируемые органически связанные галогены (AOX) вместо индивидуальных галогенированных органических соединений;
индекс углеводородного масла (HOI) вместо индивидуальных углеводородных соединений;
фенольный индекс вместо индивидуальных фенольных соединений.
Примеры второго типа параметров суммы включают следующее:
в случае ХПК – окисляемость бихроматом вместо отдельных органических соединений;
в случае БПКn – масса кислорода, потребляемого семенем аэробных микроорганизмов;
в случае испытаний на токсичность – влияние всех веществ, присутствующих в образце, на конкретный организм.
Примеры качественных замещающих параметров включают:
проводимость вместо отдельных соединений металлов в процессах осаждения и седиментации;
мутность вместо отдельных соединений металлов или взвешенных твердых частиц в процессах осаждения, седиментации и флотации.
Примеры индикативных замещающих параметров включают:
pH для процессов осаждения и седиментации;
pH для удаления кислотных или щелочных веществ;
изменение ощущаемых запахов на объекте как указание на неожиданные процессы очистки.
Комбинации замещающих параметров могут привести к более сильной корреляции между контролируемыми параметрами и ожидаемыми сбросами.

4.2.2.16. Жедел тесттер
Тестілеу жинақтары немесе жедел тесттер сарқынды суларды ластағыш заттарды өлшеудің дәстүрлі талдау әдістеріне балама болып табылады. Тест жиынтықтарының көпшілігі колориметриялық әдістерді қамтиды. Олар екі негізгі форматта келеді: визуалды компараторларды қолдану (мысалы, түсті өлшеу үшін) және портативті немесе үстелдік спектрофотометрлермен.
Соңғы жылдары спектрофотометрлерді қолданатын тестілеу жинақтары неғұрлым жетілдірілген және сапалы болды әрі олардың көпшілігі стандартты зертханалық әдістерге негізделген. Өлшеу нәтижелерін бақылауды қамтамасыз ету үшін олар электронды түрде сақталады.
Спектрофотометрі бар тестілеу жиынтығының мысалы 4.3-суретте көрсетілген.
4.3-сурет. Спектрофотометрі бар тестілеу жиынтығының үлгісі.
Тестілеу жиынтықтары пайдалану оңайлығы (мысалы, алдын ала оралған реагенттер, кірістірілген калибрлеу) және аз талдаулар орындалған кезде төмен шығындар сияқты артықшылықтарды ұсынады.
4.2.3. Жанама әдістер
Ластағыш заттардың төгінділерін айқындау сандық алмастыру параметрлері болып табылатын жиынтық параметрлерді өлшеу арқылы жабылады. Жанама әдістер мыналар заттар тобын білдіреді:
1) құрамында бірдей химиялық элемент немесе белгілі бір байланыс типтерінде бірдей химиялық элемент бар;
2) ұқсас сипаттамалары бар.
Бірінші типті ауыстыру параметрлерін қолдану мысалдары:
жеке органикалық қосылыстардың орнына жалпы органикалық көміртегі;
жеке азот қосылыстарының орнына жалпы азот;
жеке галогенделген органикалық қосылыстардың орнына адсорбцияланатын органикалық байланысқан галогендер (AOX);
жеке көмірсутек қосылыстарының орнына көмірсутек майының индексі (HOI);
жеке фенолдық қосылыстардың орнына фенолдық индекс.
Қосынды параметрлерінің екінші типінің мысалдары мыналарды қамтиды:
ОХТ жағдайында – жеке органикалық қосылыстардың орнына бихроматпен тотығу;
ОБТn жағдайында – аэробты микроағзалардың тұқымы тұтынатын оттегінің массасы;
уыттылық сынақтары жағдайында – үлгінің құрамында бар барлық заттардың нақты ағзаға әсері.
Сапалы алмастыру параметрлерінің мысалдары:
тұндыру және тұндырып бөлу процестеріндегі жеке металл қосылыстарының орнына өткізгіштік;
тұндыру, тұндырып бөлу және флотация процестеріндегі жеке металл қосылыстарының немесе қатты қалқыма бөлшектердің орнына лайлану.
Индикативті алмастыру параметрлерінің мысалдары:
тұндыру және тұндырып бөлу процестеріне арналған рН;
қышқыл немесе сілтілі заттарды кетіру үшін рН;
күтпеген тазалау процестерінің көрсеткіші ретінде объектідегі сезілетін иістердің өзгеруі.
Алмастыру параметрлерінің комбинациясы бақыланатын параметрлер мен күтілетін қалпына келтіру арасындағы анағұрлым күшті корреляцияға әкелуі мүмкін.

4.3. Биомониторинг
Биомониторинг относится к косвенным методам с применением суррогатных параметров и предусматривает использование биологических систем для мониторинга изменений окружающей среды в пространстве и времени.
Одним из видов биомониторинга являются методы биоиндикации с использованием растений.
Метод оценки разнообразия эпифитных лишайников обеспечивает основу для оценки воздействия антропогенного вмешательства, в частности для оценки воздействия загрязнения атмосферы.
Поскольку используется существующая популяция эпифитных лишайников, может потребоваться принять во внимание как региональные особенности флоры лишайников, так и местные условия. Этот метод не нацелен на оценку воздействия выбросов в атмосферу от конкретного источника или установки; однако он может дать представление об общем качестве окружающего воздуха.
Биомониторинг со мхами подразумевает отбор и подготовку проб мхов на месте для мониторинга биоаккумуляции атмосферных загрязнителей. Данный метод может использоваться для идентификации и локализации одного или нескольких источников выбросов, и для мониторинга уровней фонового загрязнения.
В некоторых государствах-членах ЕС используются методы биомониторинга с использованием различных растений для активного биомониторинга (например, гладиолус, ель, кудрявая капуста) или пассивного биомониторинга (отбор проб на месте листьев, таких, как пастбищная трава, растения кукурузы, огородные овощи и хвоя).
Некоторые методы позволяют определять качество окружающего воздуха по отношению к конкретным промышленным источникам, но, поскольку методы биомониторинга не позволяют проводить прямую количественную оценку выбросов, служат дополнением к исследованиям у источника (например, измерения выбросов) и/или моделирование дисперсии.
4.4. Мониторинг запахов
Газообразные выбросы могут содержать пахучие вещества, которые воспринимаются обонятельной системой человека. Вещества могут быть неорганическими, такими, как H₂S или NH₃, или органическими, такими, как углеводороды, соединения серы (например, меркаптаны) или амины.
В зависимости от расположения установки выделение пахучих веществ может ощущаться населением, живущим поблизости от объекта. Как следствие, возникает необходимость в мониторинге выбросов запаха и, если источник может быть идентифицирован, принять меры по сокращению данных выбросов.
Существует несколько доступных способов количественного или качественного мониторинга запахов прямыми или косвенными методами.
4.4.1. Метод динамической ольфактометрии
Метод динамической ольфактометрии используется для проверки источника и позволяет определять интенсивность выбросов.
Метод позволяет производить два типа отбора проб: динамический отбор проб для прямой ольфактометрии, когда проба направляется непосредственно в ольфактометр и чаще отбор проб для отсроченной ольфактометрии, когда проба собирается и переносится в контейнер для проб для анализа. Преимущество динамического отбора проб – короткий период времени между отбором пробы и измерением, что снижает риск модификации пробы с течением времени. Недостатком является необходимость использования вентилируемых помещений, чтобы изолировать элементы панели от окружающей среды, обычно пахнущей. метод динамической ольфактометрии сложно реализовать и часто требует очень длинных линий отбора проб, что может привести к модификации пробы (например, конденсацией, адсорбцией или проникновением воздуха). Напротив, отсроченная ольфактометрия снижает неопределенность измерения, помещая панель в наилучшие возможные условия.
В случае отложенной ольфактометрии отбор проб аналогичен отбору проб при других периодических измерениях загрязнителей воздуха и включает, рекомендуемую продолжительность отбора проб 30 минут и не менее трех последовательных измерений.
Сохранение целостности образца во время обработки, хранения и транспортировки имеет решающее значение и включает:
использование материалов без запаха при контакте с образцом;
при необходимости предварительное разбавление пробы азотом во избежание конденсации, адсорбции и химических превращений;
кондиционирование мешков для проб путем заполнения их пробным газом и повторного опорожнения.

4.3. Биомониторинг
Биомониторинг суррогат параметрлерін қолданатын жанама әдістерге жатады және кеңістік пен уақыттағы қоршаған ортаның өзгеруін мониторингтеу үшін биологиялық жүйелерді пайдалануды көздейді.
Биомониторинг түрлерінің бірі өсімдіктерді қолдану арқылы биоиндикация әдістері болып табылады.
Эпифитті қыналардың әртүрлілігін бағалау әдісі антропогендік араласудың әсерін бағалауға, атап айтқанда атмосфера ластануының әсерін бағалауға негіз береді.
Эпифитті қыналардың бар популяциясы пайдаланылатындықтан, қыналар флорасының аймақтық ерекшеліктерін де, жергілікті жағдайларды да ескеру қажет болуы мүмкін. Бұл әдіс белгілі бір көзден немесе қондырғыдан атмосфераға шығарындылардың әсерін бағалауға бағытталған емес; дегенмен ол қоршаған ауаның жалпы сапасы туралы түсінік бере алады.
Мүктермен биомониторинг атмосфералық ластағыш заттардың биоаккумуляциясын бақылау үшін жергілікті жерде мүк сынамаларын алуды және дайындауды қамтиды. Бұл әдісті шығарындылардың бір немесе бірнеше көздерін сәйкестендіру және оқшаулау, фондық ластану деңгейлерін мониторингтеу үшін пайдалануға болады.
ЕО-ға мүше кейбір мемлекеттер белсенді биомониторинг (мысалы, гладиолус, шырша, бұйра қырыққабат) немесе пассивті биомониторинг (жайылымдық шөп, жүгері өсімдіктері, бақша көкөністері және қылқандар сияқты жапырақ орнында сынама алу) үшін әртүрлі өсімдіктерді қолданатын биомониторинг әдістерін пайдаланады.
Кейбір әдістер белгілі бір өнеркәсіптік көздерге қатысты қоршаған ауаның сапасын айқындауға мүмкіндік береді, бірақ биомониторинг әдістері шығарындыларды тікелей сандық бағалауға мүмкіндік бермейтіндіктен, көздегі зерттеулерге қосымша болады (мысалы, шығарындыларды өлшеу) және/немесе дисперсияны модельдеу.
4.4. Иістер мониторингі
Газ тәрізді шығарындыларда адамның иіс сезу жүйесі қабылдайтын иісті заттар болуы мүмкін. Заттар H₂S немесе NH₃ сияқты бейорганикалық немесе көмірсутектер, күкірт қосылыстары (мысалы, меркаптандар) немесе аминдер сияқты органикалық болуы мүмкін.
Қондырғының орналасуына байланысты иісті заттардың бөлінуін объектінің жанында тұратын халық сезіне алады. Нәтижесінде иіс шығарындыларын мониторингтеу қажеттілігі туындайды және егер көзді сәйкестендіруге болатын болса, осы шығарындыларды азайту үшін шаралар қабылдау қажет.
Тікелей немесе жанама әдістермен иістерді сандық немесе сапалық мониторингтеудің бірнеше әдісі бар.
4.4.1. Динамикалық ольфактометрия әдісі
Динамикалық ольфактометрия әдісі көзді тексеру үшін қолданылады және шығарындылардың қарқындылығын айқындауға мүмкіндік береді.
Әдіс сынама алудың екі типін жасауға мүмкіндік береді: тікелей ольфактометрия үшін динамикалық сынама алу, мұнда сынама тікелей ольфактометрге жіберіледі және көбінесе сынама жиналып, талдау үшін сынама контейнеріне тасымалданған кезде кешіктірілген ольфактометрия үшін сынама алу. Сынаманы динамикалық іріктеудің артықшылығы – сынаманы іріктеу мен өлшеу арасындағы қысқа уақыт кезеңі, бұл уақыт өте келе сынаманы өзгерту қаупін азайтады. Кемшілігі – панельдің элементтерін әдетте иісі бар ортадан оқшаулау үшін желдетілетін бөлмелерді пайдалану қажеттілігі. Динамикалық ольфактометрия әдісін іске асыру қиын және көбінесе сынаманың модификациясына әкелуі мүмкін (мысалы, конденсация, адсорбция немесе ауа енуі) сынамаларды өте ұзақ іріктеу желілерін қажет етеді. Керісінше, кешіктірілген ольфактометрия панельді ең жақсы жағдайға қою арқылы өлшеудің белгісіздігін азайтады.
Кейінге қалдырылған ольфактометрия жағдайында сынаманы іріктеп алу ауаны ластағыш заттарды басқа мерзімді өлшеу кезінде сынама алуға ұқсас және сынаманы іріктеп алудың ұсынылатын ұзақтығы 30 минутты және қатарынан кемінде үш өлшеуді қамтиды.
Өңдеу, сақтау және тасымалдау кезінде сынаманың тұтастығын сақтау өте маңызды және оған мыналар кіреді:
үлгіге тиген кезде иіссіз материалдарды пайдалану;
қажет болса, конденсацияны, адсорбцияны және химиялық түрленуді болдырмау үшін үлгіні азотпен алдын ала сұйылту;
сынама сөмкелерін сынама газбен толтыру және қайта босату жолымен желдету.

4.4.2. Метод сетки
Метод сетки позволяет измерять экспозицию запаха для определения его уровня воздействия в окружающем воздухе в пределах определенной области оценки.
Метод рассчитан на квалифицированных членов экспертной комиссии для определения распределения частоты воздействия запаха в течение достаточно длительного периода (6 или 12 месяцев), чтобы быть репрезентативным для метеорологических условий исследуемой территории.
Параметр, измеряемый участниками экспертной комиссии – это частота появления запаха в час, которая представляет собой отношение положительных результатов теста (количество часов запаха) к общему количеству результатов теста для оценочного квадрата (или, в особых случаях, для точки измерения). Частота появления запаха в час является индикатором воздействия запаха и может использоваться для оценки воздействия узнаваемого запаха, исходящего от одного или нескольких конкретных источников запаха, испускаемых в конкретной области исследования.
4.4.3. Метод шлейфа
Метод шлейфа применяется с целью определения степени распознаваемых запахов от конкретного источника с использованием прямых наблюдений в полевых условиях членами экспертной комиссии при определенных метеорологических условиях (т.е. конкретном направлении, скорости ветра и турбулентности пограничного слоя).
Распространенность шлейфа запаха описывается точками, в которых происходит переход от отсутствия узнаваемого запаха к наличию исследуемого запаха. Форма шлейфа очерчена гладкой полилинией интерполяции, проходящей через точки перехода, местоположение источника и местоположение, определенное оценкой максимального распространения шлейфа.
4.5. Автоматизированная система управления технологическими процессами
Автоматизированная система управления технологическими процессами (АСУТП) в интеграции с АСМ имеет важную роль в экологическом мониторинге эмиссий, помогая предприятиям контролировать и снижать вредное воздействие на окружающую среду. Внедрение АСУТП в дополнение к АСМ позволяет обеспечить точное и своевременное управление технологическими процессами и измерение выбросов загрязняющих веществ, что способствует соблюдению экологических нормативов и стандартов.
АСУТП предназначена для выработки и реализации управляющих воздействий на технологический объект управления, в том числе обеспечивающая автоматизированный сбор и обработку информации, необходимой для оптимизации управления технологическим объектом в соответствии с принятым критерием. Система автоматически регулирует работу оборудования (например, котлов, печей, реакторов) для поддержания выбросов на минимально возможном уровне.
При создании и внедрении АСУТП должны быть определены конкретные цели функционирования системы и ее назначение в общей структуре управления предприятием.
Такими целями являются:
экономия топлива, сырья, материалов и других производственных ресурсов;
обеспечение безопасности функционирования объекта;
повышение качества выходного продукта (изделия) или обеспечение заданных значений параметров выходных продуктов (изделий), в том числе эмиссий;
контроль достижения оптимальной загрузки (использования) оборудования;
оптимизация режимов работы технологического оборудования (в том числе, маршрутов обработки в дискретных производствах) и иное.
Следует отличать функции АСУТП в целом от функций, выполняемых всем комплексом технических средств системы или его отдельными устройствами.
Функции АСУТП подразделяются на управляющие, информационные и вспомогательные.
Управляющая функция АСУТП – это функция, результатом которой являются выработка и реализация управляющих воздействий на технологический объект управления.
Информационная функция АСУТП – это функция системы, содержанием
которой являются сбор, обработка и предоставление информация о состоянии технологических процессов оперативному персоналу или передача этой информации для последующей обработки.
Вспомогательные функции АСУТП – это функции, обеспечивающие решение внутрисистемных задач. Вспомогательные функции не имеют потребителя вне системы и обеспечивают функционирование АСУТП (функционирование технических средств системы, контроль за их состоянием, хранением информации).

4.4.2. Тор әдісі
Тор әдісі белгілі бір бағалау аймағында оның қоршаған ауадағы әсер ету деңгейін айқындау үшін иістің экспозициясын өлшеуге мүмкіндік береді.
Әдіс зерттелетін аумақтың метеорологиялық жағдайларында репрезентативті болу үшін жеткілікті ұзақ мерзімге (6 немесе 12 ай) иістің әсер ету жиілігінің таралуын айқындау үшін сараптама комиссиясының білікті мүшелеріне сүйенеді.
Сараптама комиссиясының қатысушылары өлшейтін параметр – бұл "сағатына иістің пайда болу жиілігі", бұл тесттің оң нәтижелерінің (иіс сағаттарының саны) бағалау квадратына (немесе ерекше жағдайларда өлшеу нүктесіне) тест нәтижелерінің жалпы санына қатынасы болып табылады. Сағатына иістің пайда болу жиілігі иіс әсерінің индикаторы болып табылады және белгілі бір зерттеу аймағында шығарылатын бір немесе бірнеше нақты иіс көздерінен шығатын танылатын иістің әсерін бағалау үшін пайдаланыла алады.
4.4.3. Шлейф әдісі
Шлейф әдісі белгілі бір метеорологиялық жағдайларда (яғни, желдің нақты бағыты, желдің жылдамдығы және шекаралық қабаттың турбуленттілігі) сараптамалық комиссия мүшелерінің дала жағдайындағы тікелей бақылауларын пайдалана отырып, белгілі бір нақты көзден танылатын иістердің деңгейін айқындау мақсатында қолданылады.
Иіс шлейфінің таралуы танылатын иістің болмауынан зерттелетін иістің болуына ауысатын нүктелермен сипатталады. Шлейфтің пішіні өтпелі нүктелер, көздің орналасуы және шлейфтің максималды таралуын бағалау арқылы анықталған орын арқылы өтетін тегіс интерполяциялық полисызықпен белгіленеді.
4.5. Технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйесі
Технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйесі (ТПБАЖ) МАЖ-бен бірігіп кәсіпорындарға қоршаған ортаға зиянды әсерді бақылауға және азайтуға көмектесе отырып, эмиссиялардың экологиялық мониторингінде маңызды рөл атқарады. МАЖ-ға қосымша ТПБАЖ енгізу технологиялық процестерді дәл және уақтылы басқаруды және ластағыш заттардың шығарындыларын өлшеуді қамтамасыз етуге мүмкіндік береді, бұл экологиялық нормативтер мен стандарттардың сақталуына ықпал етеді.
Технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйесі (ТПБАЖ) басқарудың технологиялық объектісіне басқарушылық әсерлерді әзірлеуге және іске асыруға, оның ішінде қабылданған өлшемге сәйкес технологиялық объектіні басқаруды оңтайландыру үшін қажетті ақпаратты автоматтандырылған жинау мен өңдеуді қамтамасыз етуге арналған. Жүйе шығарындыларды ең төменгі деңгейде ұстап тұру үшін жабдықтың (мысалы, қазандықтар, пештер, реакторлар) жұмысын автоматты түрде реттейді.
ТПБАЖ құру және енгізу кезінде жүйенің жұмыс істеуінің нақты мақсаттары және оның кәсіпорынды басқарудың жалпы құрылымындағы мақсаты белгіленуі керек.
Мұндай мақсаттар мыналар:
отынды, шикізатты, материалдарды және басқа да өндірістік ресурстарды үнемдеу;
объектінің жұмыс істеу қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
шығыс өнімінің (бұйымның) сапасын арттыру немесе шығыс өнімдері (бұйымдары), оның ішінде эмиссиялар параметрлерінің берілген мәндерін қамтамасыз ету;
жабдықты оңтайлы жүктеуге (пайдалануға) қол жеткізуді бақылау;
технологиялық жабдықтың жұмыс режимдерін оңтайландыру (соның ішінде дискретті өндірістердегі өңдеу маршруттары) және өзгелері.
ТПБАЖ функцияларын тұтастай алғанда жүйенің барлық техникалық құралдарының кешені немесе оның жеке құрылғылары орындайтын функциялардан ажырату керек.
ТПБАЖ функциялары басқару, ақпараттық және қосалқы болып бөлінеді.
ТПБАЖ басқару функциясы – бұл нәтижесі технологиялық басқару объектісіне басқарушылық әсерлерді әзірлеу және іске асыру болып табылатын функция.
ТПБАЖ ақпараттық функциясы – бұл мазмұны технологиялық процестердің жай-күйі туралы ақпаратты жедел құрамға жинау, өңдеу және ұсыну немесе кейіннен өңдеу үшін осы ақпаратты беру болып табылатын жүйенің функциясы.
ТПБАЖ қосалқы функциялары – бұл жүйе ішіндегі мәселелерді шешуді қамтамасыз ететін функциялар. Қосалқы функциялардың жүйеден тыс тұтынушысы болмайды және ТПБАЖ жұмыс істеуін (жүйенің техникалық құралдарының жұмыс істеуін, олардың жай-күйін бақылауды, ақпаратты сақтауды) қамтамасыз етеді.

4.6. Автоматизированная система контроля и учета энергоресурсов
Автоматизированная система контроля и учета энергоресурсов (АСКУЭ) – система электронных программно-технических средств для автоматизированного, в реальном масштабе времени дистанционного измерения, сбора, передачи, обработки, отображения и документирования процессов выработки, передачи или потребления энергоресурсов (электроэнергии, тепла, газа, воды) по заданному множеству пространственно-распределенных точек их измерения.
Основными компонентами АСКУЭ являются: измерительные приборы (счетчики электроэнергии, воды, газа и тепла, датчики качества энергоресурсов), средства передачи данных (кабельные системы или беспроводные системы Wi-Fi, GSM и другие), серверы для хранения и обработки данных с соответствующим программным обеспечением, интерфейсы отображения информационных данных.
Приборы учета энергоресурсов постоянно связаны с центром сбора данных прямыми каналами связи и опрашиваются в соответствии с заданным расписанием опроса (рисунок 4.4.).
Рисунок 4.4. Типовая схема АСКУЭ с организацией автоматического опроса счетчиков локальным центром сбора и обработки данных.
Преимуществами внедрения АСКУЭ является:
1) экономия ресурсов:
оптимизация потребления энергоресурсов;
снижение потерь и неучтенных затрат;
2) повышение точности учета:
исключение человеческого фактора и ошибок при считывании показаний;
прозрачность и достоверность данных;
3) возможность проведения аналитических работ и последующее планирование расхода ресурсов.
5. Техники, которые рассматриваются при выборе наилучших доступных техник
5.1. Автоматизированная система мониторинга эмиссий на стационарных организованных источниках выбросов
АСМ является комплексом средств непрерывных измерений концентрации загрязняющих веществ в отходящих газах и сточных водах в единицу времени, ключевую роль в котором играют газоанализаторы. Требования к аналитическому оборудованию установлены на достаточно высоком уровне, так как именно данные аналитических исследований являются ключевыми при оценке соответствия экологическим нормативам предприятия. Общие требования к АСМ описаны далее в настоящем разделе.
К ключевым аспектам анализа загрязняющих компонентов в промышленных эмиссиях относятся объективность, достоверность и точность, поскольку эффективность измерений и общая работоспособность систем экологического мониторинга и контроля на производстве зависят от уровня доверия к получаемым данным и их возможности для сравнения с аналогичными показателями других предприятий, отраслей и регионов, посредством сопоставления информационных данных. Объективность результатов достигается за счет использования автоматизированных измерительных устройств, функционирующих в непрерывном режиме без вмешательства человека. Достоверность результатов обеспечивается через комплексное применение инструментов и методик, гарантирующих метрологическую прослеживаемость измерений к первичным эталонам соответствующих физических величин. Задача сравнения результатов измерений уровня загрязнений в разнообразных газовых средах, которые отличаются по ряду параметров, таких, как влажность, температура, давление и т.д. для различных источников, решается путем приведения данных измерений к нормальным условиям (при 273,15 К и давлении 101,3 кПа). Для приведения концентрации выбросов загрязняющих веществ к нормальным условиям дополнительно к измерениям концентрации загрязняющих веществ измеряются следующие параметры отходящих газов:
объемный расход;
температура;
содержание паров воды (влажность);
абсолютное давление;
содержание кислорода.
Таким образом, формируется набор средств измерений, входящих в автоматическую систему мониторинга загрязняющих веществ в промышленных выбросах, которые должны в автоматическом и непрерывном режиме измерять содержание (концентрацию) определенной номенклатуры загрязняющих веществ (согласно профильным отраслевым справочникам по НДТ Республики Казахстан), а также измерять значения параметров газового потока (температуру, давление, объемный расход/скорость, содержание кислорода и паров воды) для преобразования первичной измерительной информации с целью приведения ее к нормальным условиям.

4.6. Энергия ресурстарын бақылау мен есепке алудың автоматтандырылған жүйесі
Энергия ресурстарын бақылау мен есепке алудың автоматтандырылған жүйесі (ЭБЕАЖ) – оларды өлшеудің кеңістікте бөлінген нүктелерінің берілген жиынтығы бойынша энергия ресурстарын (электр энергиясы, жылу, газ, су) өндіру, беру немесе тұтыну процесін автоматтандырылған, нақты уақыт масштабында қашықтан өлшеуге, жинауға, беруге, өңдеуге, көрсетуге және құжаттауға арналған электрондық бағдарламалық-техникалық құралдар жүйесі.
ЭБЕАЖ негізгі компоненттері: өлшеу аспаптары (электр, су, газ және жылу есептегіштері, энергия ресурстарының сапа датчиктері), деректерді беру құралдары (кәбілдік жүйелер немесе сымсыз Wi-Fi жүйелері, GSM және басқалары), тиісті бағдарламалық жасақтамасы бар деректерді сақтауға және өңдеуге арналған серверлер, ақпараттық деректерді көрсету интерфейстері болып табылады.
Энергия ресурстарын есепке алу аспаптары деректерді жинау орталығымен тікелей байланыс арналарымен тұрақты байланысты және берілген сауалнама кестесіне сәйкес сұралады (4.4-сурет).
4.4-сурет. Есептегіштерге автоматты сауалнама жүргізуді жергілікті деректерді жинау және өңдеу орталығын ұйымдастыру арқылы ЭБЕАЖ үлгілік схемасы.
ЭБЕАЖ енгізудің артықшылықтары:
1) ресурстарды үнемдеу:
энергия ресурстарын тұтынуды оңтайландыру;
шығындар мен есепке алынбаған шығындарды азайту;
2) есепке алу дәлдігін арттыру:
көрсеткіштерді оқу кезінде адам факторы мен қателіктерге жол бермеу;
деректердің ашықтығы мен дұрыстығы;
3) талдамалық жұмыстарды жүргізу және ресурстарды тұтынуды кейіннен жоспарлау мүмкіндігі.
5. Ең үздік қолжетімді әдістерді таңдау кезінде қарастырылатын техникалар
5.1. Стационарлық ұйымдасқан шығарындылар көздеріндегі эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйесі
МАЖ газ талдауыштары шешуші рөл атқаратын уақыт бірлігінде шығатын газдар мен сарқынды сулардағы ластағыш заттардың концентрациясын үздіксіз өлшеу құралдарының жиынтығы болып табылады. Талдамалық жабдыққа қойылатын талаптар біршама жоғары деңгейде белгіленген, өйткені талдамалық зерттеулердің деректері кәсіпорынның экологиялық нормативтерге сәйкестігін бағалау кезінде шешуші болып табылады. МАЖ-ға қойылатын жалпы талаптар осы бөлімде әрі қарай сипатталған.
Өнеркәсіптік эмиссиялардағы ластағыш компоненттерді талдаудың негізгі аспектілеріне объективтілік, сенімділік және дәлдік жатады, өйткені өлшемдердің тиімділігі және өндірістегі экологиялық мониторинг пен бақылау жүйелерінің жалпы жұмысқа жарамдылығы алынатын деректерге деген сенім деңгейіне және ақпараттық деректерді салыстыру арқылы олардың басқа кәсіпорындардың, салалар мен аймақтардың ұқсас көрсеткіштерімен салыстыру мүмкіндігіне байланысты. Нәтижелердің объективтілігіне адамның араласуынсыз үздіксіз режимде жұмыс істейтін автоматтандырылған өлшеу құрылғыларын пайдалану арқылы қол жеткізіледі. Нәтижелердің дұрыстығы тиісті физикалық шамалардың бастапқы эталондарына өлшеулердің метрологиялық қадағалануына кепілдік беретін құралдар мен әдістемелерді кешенді қолдану арқылы қамтамасыз етіледі. Әртүрлі көздер үшін ылғалдылық, температура, қысым және т.б. сияқты бірқатар өлшемшарттар бойынша ерекшеленуі мүмкін әртүрлі газ орталарындағы ластану деңгейін өлшеу нәтижелерін салыстыру міндеті осы өлшемдерді қалыпты жағдайларға келтіру арқылы шешіледі (273,15 К және 101,3 кПа қысымда). Ластағыш заттар шығарындыларының концентрациясын қалыпты жағдайларға түрлендіру үшін ЛЗ концентрациясын өлшеуге қосымша шығатын газдардың мынадай параметрлері өлшенеді:
көлемдік шығыс;
температура;
су буының құрамы (ылғалдылық);
абсолютті қысым;
оттегінің мөлшері.
Осылайша, өнеркәсіптік шығарындылардағы ластағыш заттар мониторингінің автоматты жүйесіне кіретін өлшеу құралдарының жиынтығы қалыптастырылады, олар автоматты және үздіксіз режимде ластағыш заттардың белгілі бір номенклатурасының мазмұнын (концентрациясын) өлшеуге (Қазақстан Республикасының ең үздік қолжетімді техникалары бойынша бейінді салалық анықтамалықтарға сәйкес), сондай-ақ бастапқы өлшеу ақпаратын қалыпты жағдайға келтіру мақсатында түрлендіру үшін газ ағыны параметрлерінің мәндерін (температура, қысым, көлемдік ағын/жылдамдық, оттегі мен су буының құрамы) өлшеуге тиіс.

1 – система управления производством предприятия (автоматизированная система и менеджмент); 2 – технологические процессы предприятия; 3 – организованный стационарный источник выбросов предприятия; 4 – автоматическая измерительная система показателей выбросов; 5 – блок пробоотбора и анализаторов; 6 – блок контроллеров измерительного предприятия; 7 – система сбора и обработки данных показателей выбросов; 8 – государственный реестр объектов с АСМ; 9 – технические и программные средства реестра; 10 – потребители экологической информации (органы власти, предприятия, научные организации)
Рисунок 5.2. Принципиальная схема автоматической системы мониторинга выбросов в атмосферу.
Данный набор средств измерения в сочетании со средствами отбора, транспортировки и, при необходимости, преобразования компонентов пробы (при использовании методов, предусматривающих предварительный отбор проб) образует автоматическую систему мониторинга, принципиальная схема которой представлена на рисунке 5.2. Кроме АСМ необходимой частью системы автоматического контроля выбросов являются также технические средства по сбору, преобразованию, фиксации, визуализации, хранению информации и ее передаче конечному пользователю, которые могут составлять отдельный элемент автоматической системы контроля выбросов СПОД. В отдельных технических решениях реализации системы автоматического контроля функции СПОД может выполнять программно-вычислительный комплекс, образующий автоматизированное рабочее место оператора АСМ.
Аналитическая часть АСМ состоит из отдельных измерительных каналов, включающих специализированные средства измерения для определения содержания (концентрации) загрязняющих веществ, паров воды и кислорода в выбросах и для измерения ряда других параметров газового потока отходящих газов в режиме прямых и непрерывных измерений. При необходимости включают измерительные каналы, обеспечивающие технические средства отбора, транспортировки проб и, при необходимости, преобразования компонентов проб в форму, пригодную для проведения анализа выбранным методом измерений.
Прогресс в области цифровой электроники значительно усовершенствовал контрольно-измерительные приборы и способствовал созданию более компактных, экономически эффективных и требующих меньшего обслуживания инструментов, обеспечивающих непрерывный мониторинг все большего количества физических параметров и химических веществ, увеличился диапазон обнаружения, точность и надежность оборудования.
АСМ как технология не является типовой для всех отраслей и даже внутри одной отрасли существует необходимость предметно подходить для каждого объекта в зависимости от используемого топлива, технологической схемы предприятия, используемого оборудования (например, типов котлов), высоты и диаметра трубы, и ряда других параметров. Заводы-изготовители оборудования зачастую производят оборудование под заказ, исходя из тех или иных параметров заказчика. Неправильный подбор технического решения АСМ, как правило, приводит к быстрому выводу измеряющего оборудования из эксплуатации на этапе использования, в некоторых случаях и на этапе пусконаладки [2].
Функциональная схема автоматической системы контроля выбросов представлена на рисунке 5.3.
Рисунок 5.3. Функциональная схема автоматической системы контроля выбросов.

1 – кәсіпорын өндірісін басқару жүйесі (автоматтандырылған жүйе және менеджмент); 2 – кәсіпорынның технологиялық процестері; 3 – кәсіпорын шығарындыларының ұйымдастырылған стационарлық көзі; 4 – шығарындылар көрсеткіштерінің автоматты өлшеу жүйесі; 5 – сынама алу және талдауыштар блогы; 6 – өлшеу кәсіпорнының бақылағыш блогы; 7 – шығарындылар көрсеткіштерінің деректерін жинау және өңдеу жүйесі; 8 – МАЖ бар объектілердің мемлекеттік тізілімі; 9 – тізілімнің техникалық және бағдарламалық құралдары; 10 – экологиялық ақпаратты тұтынушылар (билік органдары, кәсіпорындар, ғылыми ұйымдар).
5.2-сурет. Атмосфераға шығарындыларды автоматты мониторингтеу жүйесінің негізгі схемасы.
Бұл өлшеу құралдарының жиынтығы іріктеу, тасымалдау және қажет болған жағдайда сынама компоненттерін түрлендіру құралдарымен (сынамаларды алдын ала іріктеуді көздейтін әдістерді пайдаланған кезде) біріктіріліп, қағидаттық схемасы 5.2-суретте көрсетілген автоматты мониторингтеу жүйесін құрайды. МАЖ-нен басқа шығарындыларды автоматты бақылау жүйесінің қажетті бөлігі ақпаратты жинау, түрлендіру, тіркеу, визуализациялау, сақтау және оны түпкі пайдаланушыға беру жөніндегі техникалық құралдар болып табылады, олар ДАӨЖ шығарындыларын бақылаудың автоматты жүйесінің жеке элементін құрауы мүмкін. Автоматты бақылау жүйесін іске асырудың жекелеген техникалық шешімдерінде ДАӨЖ функцияларын МАЖ операторының автоматтандырылған жұмыс орнын құрайтын бағдарламалық-есептеу кешені орындай алады.
МАЖ-дың талдамалық бөлігі шығарындылардағы ластағыш заттардың, су булары мен оттегінің құрамын (концентрациясын) айқындау мен тікелей және үздіксіз өлшеу режимінде шығатын газдардың газ ағынының бірқатар басқа параметрлерін өлшеуге арналған арнайы өлшеу құралдарын қамтитын жеке өлшеу арналарынан тұрады. Қажет болған жағдайда сынамаларды іріктеудің, тасымалдаудың техникалық құралдарын қамтамасыз ететін өлшеу арналарын және қажет болған жағдайда сынама компоненттерін таңдалған өлшеу әдісімен талдау жүргізуге жарамды нысанға түрлендіруді қамтиды.
Цифрлық электрониканың ілгерілеуі бақылау-өлшеу құралдарын едәуір жетілдірді және физикалық параметрлер мен химиялық заттардың барынша көп санын үздіксіз бақылауды қамтамасыз ететін ықшамды, экономикалық тиімді және аз қызмет көрсетуді қажет ететін құралдарды құруға ықпал етті, жабдықтың анықтау ауқымы, дәлдігі мен сенімділігі артты.
Технология ретінде МАЖ барлық салаларға типтік болып табылмайды, тіпті бір саланың ішінде де қолданылатын отынға, кәсіпорынның технологиялық схемасына, қолданылатын жабдыққа (мысалы, қазандықтардың түрлеріне), құбырдың биіктігі мен диаметріне және басқа да бірқатар параметрлерге байланысты әр объектіге сәйкес болу қажеттілігі бар. Жабдықты өндіруші зауыттар көбінесе тапсырыс берушінің белгілі бір параметрлеріне сүйене отырып, тапсырыс бойынша жабдықтар шығарады. МАЖ техникалық шешімін дұрыс таңдамау, әдетте, өлшеу жабдығын пайдалану кезеңінде, кейбір жағдайларда іске қосу-реттеу кезеңінде пайдаланудан тез шығаруға әкеліп соғады [2].
Шығарындыларды автоматты бақылау жүйесінің функционалдық схемасы 5.3-суретте көрсетілген.
5.3-сурет. Шығарындыларды автоматты бақылау жүйесінің функционалдық схемасы.

Таблица 5.1. Сравнительная таблица основных характеристик непрерывных и периодических измерений
№ п/п
Характеристики
Непрерывное измерение
Периодическое измерение
1
2
3
4
1
Период выборки
Измерение охватывает все или большую часть времени, в течение которого происходит выброс веществ.
Отчеты долгосрочной картины эмиссий в атмосферу
2
Скорость
Почти всегда результаты в реальном времени
Результаты в реальном времени при использовании инструментальных анализаторов; отсроченные результаты, если используется ручной метод с лабораторным конечным методом
3
Усреднение результатов

5.1-кесте. Үздіксіз және мерзімді өлшеулердің негізгі сипаттамаларының салыстырмалы кестесі
Р/с
Сипаттамалары
Үздіксіз өлшеу
Мерзімді өлшеу
1
Іріктеу кезеңі
Өлшеу заттардың шығарылуы болатын уақыттың барлығын немесе көп бөлігін қамтиды
Атмосфераға шығарындылардың ұзақ мерзімді көрінісі туралы есептер
2
Жылдамдық
Әрқашан дерлік нақты уақыттағы нәтижелер
Аспаптық талдағыштарды пайдалану кезіндегі нақты уақыттағы нәтижелер; егер зертханалық соңғы әдіспен қол әдісі қолданылса, мерзімі кейінге шегерілген нәтижелер
3
Нәтижелерді орташалау

Результаты непрерывно собираются и усредняются за определенный период 20 минут, 1 час или 24 часа
Результаты за период отбора проб, обычно от 20 минут до нескольких часов
4
Поверка и прослеживаемость
АСМ требует поверки по стандартному эталонному методу и настройки с использованием сертифицированных эталонных материалов в интервале обслуживания
Стандартные эталонные методы могут использоваться для периодических измерений (ручные или автоматизированные методы)
6
Утверждение типа/метрологическая аттестация средств измерений (оборудования)
Проведение утверждения типа/метрологической аттестации применяемых средств измерений; проведение аттестации оборудования
Проведение утверждения типа/метрологической аттестации применяемых средств измерений; проведение аттестации портативного оборудования
В соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан каждое промышленное предприятие обязано контролировать и минимизировать воздействие своей деятельности на окружающую среду. Одним из ключевых аспектов этого контроля является непрерывный мониторинг выбросов загрязняющих веществ в атмосферу для предприятий, подпадающих под критерии, установленные в экологическом законодательстве Республики Казахстан. Для эффективного мониторинга и обеспечения соблюдения установленных нормативов требуется точное определение и контроль наиболее значимых, так называемых маркерных веществ, характерных для каждого вида производственной деятельности.
Общие требования к АСМ, которые применимы к промышленным предприятиям в Республике Казахстан:
АСМ должна обеспечивать получение точной и достоверной аналитической информации о содержании загрязняющих веществ в выбросах в результате прямых непрерывных измерений в режиме 24/7 в течение продолжительного времени;
АСМ должна быть оборудована системой бесперебойного питания, обеспечивающей работу аналитического оборудования в установленном режиме в аварийных случаях отключения электроэнергии;
АСМ должна быть устойчива к колебаниям параметров внешней среды и адаптирована к работе в газовых средах, характеризующихся экстремальными параметрами (температура, влажность, наличие химически активных компонентов);
конструкция АСМ должна предусматривать возможность проведения периодичных работ по контролю точности и поверке аналитического оборудования;
АСМ должна иметь средства самодиагностики с выводом критически важной информации на дисплей рабочего места оператора и обладать возможностью валидации результатов измерений с их автоматической корректировкой при помощи периодической калибровки аналитического оборудования в межповерочный период;
блоки/модули АСМ, осуществляющие расчет и хранение информации параметров выбросов, должны иметь защиту, предотвращающую несанкционированный доступ;
АСМ должна обеспечивать возможность сохранения аналитической и расчетной информации о параметрах выбросов на защищенном от доступа АПИ системы и ее дальнейшую передачу на удаленный сервер по защищенным линиям связи;
АСМ должна обладать достаточной ремонтопригодностью.

Нәтижелер үздіксіз жиналады және белгілі бір уақыт аралығында 20 минут, 1 сағат немесе 24 сағат ішінде орташаланады
Іріктеу кезеңіндегі нәтижелер, әдетте 20 минуттан бірнеше сағатқа дейін
4
Тексеру және қадағалау
МАЖ стандартты эталондық әдіс бойынша тексеруді және қызмет көрсету интервалында сертификатталған эталондық материалдарды қолдана отырып баптап-реттеуді қажет етеді
Стандартты эталондық әдістерді мерзімді өлшеу үшін қолдануға болады (қол немесе автоматтандырылған әдістер)
5
Жабдықты сертификаттау
Қолда бар жабдықты сертификаттау
Портативті жабдықты сертификаттау қолжетімді
Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес әрбір өнеркәсіптік кәсіпорын өз қызметінің қоршаған ортаға әсерін бақылауға және азайтуға міндетті. Осындай бақылаудың негізгі аспектілерінің бірі Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында белгіленген өлшемшарттарға жататын кәсіпорындар үшін атмосфераға ластағыш заттар шығарындыларының үздіксіз мониторингі болып табылады. Белгіленген нормативтерді тиімді мониторингтеу және сақталуын қамтамасыз ету үшін өндірістік қызметтің әр түріне тән ең маңызды маркер деп аталатын заттарды дәл айқындау және бақылау қажет.
Қазақстан Республикасындағы өнеркәсіптік кәсіпорындарға қолданылатын МАЖ-ға қойылатын жалпы талаптар:
МАЖ ұзақ уақыт бойы 24/7 режимінде тікелей үздіксіз өлшеу нәтижесінде шығарындылардағы ЛЗ құрамы туралы дәл және сенімді талдамалық ақпарат алуды қамтамасыз етуге тиіс;
МАЖ электр энергиясы авариялық ажыратылған жағдайларда талдамалық жабдықтың белгіленген режимде жұмысын қамтамасыз ететін үздіксіз қоректендіру жүйесімен жабдықталуға тиіс;
МАЖ сыртқы орта параметрлерінің ауытқуларына төзімді және экстремалды параметрлермен (температура, ылғалдылық, химиялық белсенді компоненттердің болуы) сипатталатын газ орталарында жұмыс істеуге бейімделуге тиіс;
МАЖ конструкциясы талдамалық жабдықтың дәлдігін бақылау және тексеру бойынша мерзімді жұмыстарды жүргізу мүмкіндігін көздеуге тиіс;
МАЖ-де оператордың жұмыс орнының дисплейіне аса маңызды ақпаратты шығара отырып өзін өзі диагностикалау құралдары болуға және тексеру аралық кезеңде талдамалық жабдықты мерзімді калибрлеу көмегімен оларды автоматты түрде түзете отырып өлшеу нәтижелерін валидациялау мүмкіндігі болуға тиіс;
шығарындылар параметрлері туралы ақпаратты есептеуді және сақтауды жүзеге асыратын МАЖ блоктары/модульдері рұқсатсыз кіруге жол бермейтін қорғанысқа ие болуы тиіс;
МАЖ шығарындылар параметрлері туралы талдамалық және есептік ақпаратты жүйенің қол жеткізуден қорғалған АПИ-де сақтау және оны қорғалған байланыс желілері бойынша қашықтағы серверге одан әрі беру мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс;
МАЖ жеткілікті жөндеуге қабілетті болуы керек.

5.1.1. Типы автоматизированных систем мониторинга
АСМ состоит из следующих элементов:
комплекса измерительных каналов (ИК), включающего измерительный газоаналитический канал, измерительный канал взвешенных (твердых) частиц, измерительные каналы параметров газового потока;
вспомогательного оборудования.
ИК АСМ включает датчик или анализатор, контролер (при наличии) и пробоотборную систему (при наличии).
Вспомогательное оборудование обеспечивает функционирование всей системы автоматического контроля выбросов. Структурные элементы АСМ выполняют следующие функции: измерительные каналы осуществляют автоматические непрерывные измерения содержания газообразных загрязняющих веществ, и взвешенных (твердых) частиц, содержания паров воды (при необходимости), кислорода (при необходимости) и параметров газового потока – температуры, давления/разрежения, скорости/объемного расхода. Контроллеры принимают измерительную информацию (в том числе, диагностическую информацию о состоянии измерительных каналов и возникающих в ходе работы ошибках), осуществляют ее первичную обработку и преобразование для передачи в систему приема и обработки данных.
Вспомогательное оборудование обеспечивает функционирование системы автоматического контроля выбросов и состоит из блока бесперебойного питания, средств коммуникаций, климатического оборудования, системы подачи поверочных и контрольных газовых смесей и прочее.
Все существующие газоаналитические ИК разделяются на две большие группы:
ИК экстрактивного типа – с непрерывным отбором проб и их последующей подачей к газоанализатору;
ИК АСМ неэкстрактивного типа – без отбора проб с анализом газа непосредственно в газоходе с применением, как правило, оптических методов.
В случае экстрактивного АСМ проба газа отбирается из основного газового потока системой отбора проб и отправляется в измерительное устройство, которое физически отделено от точки отбора проб. Для этого требуется подходящее оборудование для отбора проб, но при необходимости проводится специальная обработка отбираемого газового потока. В целях обеспечения короткого времени отклика и избежать возможных потерь пробы, путь отбора пробы определяется минимальным. Газовые пробоотборные линии и компоненты измерительного устройства изготовлены из подходящего материала; с одной стороны, чтобы предотвратить коррозию, а с другой стороны, чтобы избежать реакций между данными материалами и измеряемым компонентом. Зонды, фильтры и трубки охладителя измеряемого газа (если он используется для отделения конденсата) нагреваются до температуры выше точки росы.

5.1.1. Мониторингтің автоматтандырылған жүйелерінің типтері
МАЖ мынадай элементтерден:
газ талдамалық өлшеу арнасын, қалқыма (қатты) бөлшектерді өлшеу арнасын, газ ағыны параметрлерінің өлшеу арналарын қамтитын өлшеу арналары (ӨА) кешенінен;
қосалқы жабдықтардан тұрады.
МАЖ ӨА датчикті немесе талдағышты, бақылағышты (бар болса) және сынама алу жүйесін (бар болса) қамтиды.
Қосалқы жабдық шығарындыларды автоматты бақылаудың бүкіл жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз етеді. МАЖ құрылымдық элементтері келесі функцияларды орындайды: өлшеу арналары газ тәрізді ЛЗ, сондай-ақ қалқыма (қатты) бөлшектердің, су буы құрамының (қажет болған жағдайда), оттегінің (қажет болған жағдайда) және газ ағыны параметрлерінің – температураның, қысымның/ыдыратудың, жылдамдықтың/көлемдік шығыстың автоматты үздіксіз өлшеулерін жүзеге асырады. Бақылағыштар өлшеу ақпаратын (оның ішінде өлшеу арналарының жай-күйі және жұмыс барысында туындайтын қателер туралы диагностикалық ақпаратты) қабылдайды, оны бастапқы өңдеуді және деректерді қабылдау және өңдеу жүйесіне беру үшін түрлендіруді жүзеге асырады.
Қосалқы жабдық шығарындыларды автоматты бақылау жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз етеді және үздіксіз қоректендіру блогынан, коммуникация құралдарынан, климаттық жабдықтардан, тексеру және бақылау газ қоспаларын беру жүйесінен және өзгелерден тұрады.
Барлық қолданыстағы газ талдағыш ӨА екі үлкен топқа бөлінеді:
экстрактивті типті ӨА – үздіксіз сынама алу және оларды кейіннен газ талдағышқа беру арқылы;
экстрактивті емес типті МАЖ ӨА – сынама алмай, әдетте оптикалық әдістерді қолдана отырып, газды тікелей газ құбырында талдау арқылы.
Экстрактивті МАЖ жағдайында газ сынамасы сынама алу жүйесімен негізгі газ ағынынан алынады және сынама алу нүктесінен физикалық түрде бөлінген өлшеу құрылғысына жіберіледі. Ол үшін сынама алуға тиісті жабдық қажет етіледі, бірақ қажет болған жағдайда таңдалған газ ағыны арнайы өңделеді. Қысқа жауап беру уақытын қамтамасыз ету және сынаманың ықтимал жоғалуын болдырмау мақсатында сынаманы іріктеу жолы мүмкіндігінше қысқа болып айқындалады. Газ сынамаларын алу желілері мен өлшеу құрылғысының компоненттері қолайлы материалдан жасалған; бір жағынан коррозияны болдырмау үшін, екінші жағынан осы материалдар мен өлшенетін компонент арасындағы реакцияларды болдырмау үшін. Өлшенетін газдың зондтары, сүзгілері және түтіктері өлшенетін газдың салқындатқышына дейін (егер ол конденсатты бөлу үшін қолданылса) шық нүктесінен жоғары температураға дейін қызады.

Рисунок 5.4. Пример устройства для экстрактивного отбора проб.
В случае неэкстрактивной АСМ измерительное устройство устанавливается поперек дымовой трубы в потоке газа или в части (измерение на месте). Следовательно, отбор проб методом извлечения не требуется. Неэкстрактивная АСМ подвержена влиянию других компонентов отходящего газа, чем извлекаемая АСМ, так как обычно предварительная обработка проб практически отсутствует. Например, высокая влажность в потоке отходящего газа может потребовать использования извлекаемоой АСМ. Измерения проводятся во влажных условиях и при рабочей температуре в штабеле, это необходимо учитывать при обработке данных.

5.4-сурет. Экстрактивті сынама алу құрылғысының үлгісі.
Экстрактивті емес МАЖ жағдайында өлшеу құрылғысы газ ағынында немесе оның бір бөлігінде (орнында өлшеу) түтін құбырына көлденең орнатылады. Тиісінше шығарып алу әдісімен сынама алу қажет болмайды. Экстрактивті емес МАЖ шығарылатын МАЖ-ға қарағанда шығатын газдың басқа компоненттерінің әсеріне бейім болады, өйткені әдетте сынамаларды алдын ала өңдеу іс жүзінде болмайды. Мысалы, шығатын газ ағынындағы жоғары ылғалдылық алынатын МАЖ пайдалануды қажет етуі мүмкін. Өлшеу ылғалды жағдайда және штабельдегі жұмыс температурасында жүргізіледі, оны деректерді өңдеу кезінде ескеру керек.

С точки зрения технических характеристик и применимости нельзя выделить, какой из типов АСМ является лучшим: обе системы обладают преимуществами и недостатками и решение об их использовании должно исходить в первую очередь из особенностей технологического процесса предприятия и состава отходящих газов, и из способности предприятия или поставщика АСМ проводить обслуживание, калибровку и поверку, при условии, что не было допущено ошибок при проектировании системы и монтаже [28], [29].
Ниже на рисунке 5.5 представлены все известные типы газоаналитических измерительных каналов АСМ.
Рисунок 5.5. Классификация газоаналитических измерительных каналов.

Техникалық сипаттамалары мен қолданылуы тұрғысынан МАЖ типтерінің қайсысы ең жақсы екенін анықтау мүмкін емес: екі жүйенің де артықшылықтары мен кемшіліктері бар және оларды пайдалану туралы шешім жүйені жобалау және орнату кезінде қателіктерді жібермеу шартымен ең алдымен кәсіпорынның технологиялық процесінің ерекшеліктерінен және шығатын газдардың құрамынан, кәсіпорынның немесе МАЖ жеткізушісінің қызмет көрсету, калибрлеу және тексеру қабілетінен туындауы керек [28], [29].
Төменде 5.5-суретте МАЖ газ талдағыш өлшеу арналарының барлық белгілі типтері берілген.
5.5-сурет. Газ талдағыш өлшеу арналарының жіктелуі.

В таблице 5.2. представлены ключевые отличия между АСМ экстрактивного и неэкстрактивного типов [29].
Таблица 5.2. Основные различия между АСМ экстрактивного и неэкстрактивного типа
№ п/п
АСМ экстрактивного типа
АСМ неэкстрактивного типа
1
2
3
1
Может отбирать пробы в точке средней концентрации
Может отбирать пробы в точке средней концентрации
2
Легко проверять с помощью газов в баллонах
Некоторые типы зондов могут быть продуты с использованием баллонного газа.
3
Пробы могут быть изменены в рамках пробоподготовки
Пробы не изменяются вследствие отсутствия пробоподготовки
4
Время отклика зависит от системы отбора проб
Время отклика зависит от анализатора, а не от системы отбора проб
5
Не требует поправки на температуру
Требует поправки на температуру и давление
6
Анализаторы расположены в отдельных шкафах с контролируемой средой
Анализаторы могут подвергаться воздействию дождя, льда, снега, ударов молний. Гибкость и вибрация дымохода/воздуховода могут влиять на выравнивание и уровни шума
7
Установка может потребовать серьезного планирования на этапе проектирования, если ранее АСМ не была предусмотрена
Установка может быть относительно простой на фланцах воздуховода или дымохода
8
Большее количество обслуживаемых компонентов системы
Меньшее количество обслуживаемых компонентов системы
9
Компоненты системы могут быть относительно легко отремонтированы (насосы, клапаны)
Компоненты системы могут быть относительно сложными или дорогими в ремонте или замене (лазеры, оптика, электроника)
10
Проблемы с системой обычно легко устраняются на месте
Проблемы электрооптических анализаторов могут быть сложными для устранения на месте
11
Для обслуживания может не потребоваться специальное обучение
Для обслуживания может потребоваться более высокий уровень подготовки, вызов сервисной службы или возврат на завод-изготовитель
12
Пригодность к использованию чаще зависит от состояния системы пробоотбора, нежели от проблем с аналитическими приборами
Пригодность к использованию всей системы может зависеть от возможности проведения обслуживания или наличия запасного анализатора
13
Стоимость приобретения в среднем выше в 2 раза, чем у систем неэкстрактивного типа
Стоимость приобретения может быть сопоставима с системой экстрактивного типа (в случае приобретения запасных компонентов)
5.1.1.1.АСМ экстрактивного типа (с пробоотбором)
Газоаналитические измерительные каналы с системами физического пробоотбора, экстрактивного типа различаются по способам и степени трансформации пробы в системах пробоподготовки перед ее подачей на вход газоанализатора.
В начале развития этой технологии АСМ была критически требовательна к физическим параметрам пробы: температура, состав, диапазон измеряемых веществ и влажность. Компоненты АСМ, в конструкции которых были предусмотрены устройства, приводящие состав и физические параметры пробы к значениям, необходимым для проведения анализа. Необходимо учитывать, что в процессе транспортировки пробы к анализаторам возможны искажения и потери компонентов пробы, поэтому были разработаны различные технические решения для более точной представительности проб.
Конструктивно АСМ экстрактивного типа состоит из следующих основных элементов:
система пробоотбора;
система транспортировки и подготовки проб;
анализаторы (чаще в отдельном шкафном исполнении);
система обработки и передачи данных.
На рисунке ниже представлена схема газоаналитического измерительного канала АСМ экстрактивного типа.
1 – пробоотборный зонд, 2 – измеритель скорости, 3 – измеритель пыли, 5 – датчик температуры, 6 – датчик абсолютного давления, 6 – пробоотборная линия, 7 – газоанализатор, 8 – шкаф собственных нужд, 9 – система подготовки сжатого воздуха, 10 – система передачи и обработки данных, 11 – коммуникационное устройство, 12 – охранно-пожарная сигнализация

5.2-кестеде экстрактивті және экстрактивті емес типтегі МАЖ арасындағы негізгі айырмашылықтар келтірілген [29].
5.2-кесте. Экстрактивті және экстрактивті емес типтегі МАЖ арасындағы негізгі айырмашылықтар
Р/с №
Экстрактивті типтегі МАЖ
Экстрактивті емес типтегі МАЖ
1
2
3
1
Орташа шоғырлану нүктесінде сынама ала алады
Орташа шоғырлану нүктесінде сынама ала алады
2
Баллондардағы газдарды пайдаланып тексеру оңай
Зондтардың кейбір үлгілері баллондық газды қолдана отырып үрленуі мүмкін
3
Сынамалар сынама дайындау шеңберінде өзгертілуі мүмкін
Сынамалар сынама дайындаудың болмауына байланысты өзгермейді
4
Жауап беру уақыты сынамаларды іріктеу жүйесіне байланысты
Жауап беру уақыты сынама алу жүйесіне емес, талдауышқа байланысты
5
Температураны түзетуді қажет етпейді
Температура мен қысымды түзетуді қажет етеді
6
Талдауыштар бақыланатын ортасы бар жеке шкафтарда орналасады
Талдауыштар жаңбыр, мұз, қар, найзағай әсеріне ұшырауы мүмкін. Мұржаның/ауа өткізгіштің икемділігі мен дірілі туралау мен шу деңгейіне әсер етуі мүмкін
7
Егер бұрын МАЖ көзделмеген болса, орнату жобалау кезеңінде маңызды жоспарлауды қажет етуі мүмкін
Орнату ауа өткізгіштің немесе мұржаның ернемектерінде салыстырмалы түрде оңай болуы мүмкін
8
Жүйенің қызмет көрсетілетін компоненттерінің саны көбірек
Жүйенің қызмет көрсетілетін компоненттерінің саны аздау
9
Жүйенің компоненттері (сорғылар, клапандар) салыстырмалы түрде оңай жөнделе алады
Жүйенің компоненттерін жөндеу немесе ауыстыру салыстырмалы түрде күрделі немесе қымбат болуы мүмкін (лазерлер, оптика, электроника)
10
Жүйе проблемалары әдетте сол жерде оңай шешіледі
Электроптикалық талдауыштар проблемаларын сол жерде шешу қиын болуы мүмкін
11
Қызмет көрсету үшін арнайы дайындық қажет болмауы мүмкін
Қызмет көрсету үшін жоғары дайындық деңгейі, сервистік қызмет шақыру немесе өндіруші зауытқа қайтару қажет болуы мүмкін
12
Пайдалануға жарамдылық көбінесе талдамалық құрылғыларға байланысты проблемаларға емес сынама алу жүйесінің жай-күйіне байланысты болады
Бүкіл жүйенің жарамдылығы қызмет көрсету мүмкіндігіне немесе қосалқы талдауыштың болуына байланысты болуы мүмкін
13
Сатып алу құны экстрактивті емес типтегі жүйелерге қарағанда орта есеппен 2 есе жоғары
Қосалқы компоненттерді сатып алған жағдайда сатып алу құнын экстрактивті типтегі жүйемен салыстыруға болады
5.1.1.1. Экстрактивті типтегі МАЖ (сынаманы іріктеп алумен)
Физикалық сынама алу жүйелері бар, экстрактивті типтегі газ талдағыш өлшеу арналары сынама дайындау жүйелеріндегі сынаманы газ талдауышының кіреберісіне берер алдында оны түрлендіру тәсілдері мен деңгейі бойынша өзгешеленеді.
Осы технологияның дамуының басында МАЖ температура, құрамы, өлшенетін заттектердің диапазоны және ылғалдылық сияқты сынаманың физикалық параметрлеріне жоғары талаптар қойған болатын. Конструкциясында сынаманың құрамы мен физикалық параметрлерін талдау үшін қажетті мәндерге келтіретін құрылғылар қарастырылған МАЖ компоненттері жасалды. Сынаманы талдауыштарға тасымалдау кезінде сынама компоненттерінің бұрмалануы мен жоғалуы мүмкін екенін ескеру қажет, сондықтан сынамалардың дәлірек ұсынылуы үшін әртүрлі техникалық шешімдер әзірленді.
Құрылымдық жағынан экстрактивті типтегі МАЖ мынадай негізгі элементтерден тұрады:
Сынаманы іріктеп алу жүйесі;
Сынамаларды тасымалдау және дайындау жүйесі;
Талдағыштар (көбінесе жеке шкафта орналасқан);
Деректерді өңдеу және беру жүйесі.
Төмендегі суретте экстрактивті типтегі МАЖ газ талдағыш өлшеу арнасының схемасы көрсетілген.
1 – сынама алу зонды, 2 – жылдамдық өлшегіш, 3 – тозаң өлшегіш, 4 – температура датчигі, 5 – абсолютті қысым датчигі, 6 – сынама алу желісі, 7 – газ талдағышы, 8 – өз қажеттіліктерінің шкафы, 9 – сығылған ауаны дайындау жүйесі, 10 – деректерді беру және өңдеу жүйесі, 11 – коммуникациялық құрылғы, 12 – күзет-өрт дабылы.

Рисунок 5.6. АСМ экстрактивного типа.
При данном типе измерительных каналов АСМ, газонализатор, шкаф собственных нужд, систему подготовки сжатого воздуха, систему передачи и обработки данных помещают в отдельный блок-контейнер, как показано на рисунке 5.7.
Рисунок 5.7. Пример исполнения блока-контейнера.
Проектирование АСМ экстрактивного типа представляет из себя сложную задачу, поскольку необходимо учесть следующие компоненты [29]:
система пробоотбора и пробоподготовки: конструкция и состав;
обратный продув зонда: конструкция и частота;
транспортировочная линия: состав, длина и диаметр;
система поверочных газовых смесей и регуляторы давления газа в баллонах: конструкция и состав;
клапаны и фитинги: конструкция и состав;
манометры давления и вакуума: качество;
система кондиционирования влаги: холодильная, разбавляющая, емкость, конструкция и исполнение;
система подготовки сжатого воздуха: конструкция и состав;
фильтры: грубой очистки (для удаления твердых частиц размером более 10 мкм), тонкой очистки (для удаления твердых частиц размером более 5 мкм);
насосы: мощность, тип и качество;
шкафы СЭМ: расположение, требования к системе ОВКВ шкафов, соображения безопасности закрытого пространства, стабильность температуры;
контроллер системы: программируемые логические контроллеры, регистратор данных или микропроцессор для упорядочения и контроля автоматических функций.
Требования к электрическому оборудованию: предохранители, автоматические выключатели, регулирующее оборудование и источники бесперебойного питания (ИБП).
Поверочные газовые смеси: расположение, точка введения, требования к трубопроводам, регуляторы и коллектор, сертифицированные газы по необходимости, шкаф для газовых баллонов или защита от погодных условий, обогреватель/кондиционер шкафа по мере необходимости.
Отдельно необходимо обеспечить требования к линии транспортировки пробы, а именно:
материал линий должен быть коррозионностойким;
должна быть исключена конденсация пробы;
должна быть обеспечена герметичность по всей длине;
количество соединительной арматуры должно быть минимальным;
должно быть исключено влияние факторов внешней среды на пробу;
внешняя изоляция линии должна быть стойкой к ультрафиолетовому излучению;
внешняя изоляция линии должна быть рассчитана на эксплуатацию при максимальных отрицательных и положительных температурах в зависимости от региона установки;
механическая защита линии от внешнего воздействия (вибрации и прочее);
внутренний диаметр линии должен быть не менее 4 мм (предпочтительно применение трубок с внутренним диаметром 4 – 8 мм);
длина линии должна быть максимально возможной для обеспечения более быстрого отклика анализатора.

5.6-сурет. МАЖ экстрактивті типі.
МАЖ өлшеу арналарының осы типіндегі газ талдағышы, өз қажеттіліктерінің шкафы, сығылған ауаны дайындау жүйесі, деректерді беру және өңдеу жүйесі 5.7-суретте көрсетілгендей жеке блок-контейнерге орналастырылады.
5.7-сурет. Блок-контейнерді орындау үлгісі.
Экстрактивті типтегі МАЖ жобалау күрделі міндет болып табылады, өйткені келесі компоненттерді ескеру қажет [29]:
сынаманы іріктеп алу және сынама дайындау жүйесі: конструкциясы мен құрамы;
зондты кері үрлеу: конструкциясы мен жиілігі;
тасымалдау желісі: құрамы, ұзындығы және диаметрі;
газды калибрлеу жүйесі және баллондардағы газ қысымын реттегіштер: конструкциясы мен құрамы;
клапандар мен фитингтер: конструкциясы мен құрамы;
қысым және вакуум манометрлері: сапасы;
ылғалды кондициялау жүйесі: тоңазытқыш, сұйылту, сыйымдылық, конструкциясы және орындалуы;
сығылған ауаны дайындау жүйесі: конструкциясы мен құрамы;
сүзгілер: дөрекі тазалау (10 мкм-ден үлкен бөлшектерді кетіру үшін), жұқа тазалау (көлемі 5 мкм-ден асатын қатты бөлшектерді кетіру үшін);
сорғылар: қуаты, үлгісі және сапасы;
СЭМ шкафтары: орналасуы, шкафтарды ЖЖАК жүйесіне қойылатын талаптар, жабық кеңістіктің қауіпсіздігі, температураның тұрақтылығы;
жүйе бақылағышы: бағдарламаланатын логикалық бақылағыштар, деректерді тіркеуші немесе автоматты функцияларды реттеуге және басқаруға арналған микропроцессор.
Электр жабдықтарына қойылатын талаптар: сақтандырғыштар, автоматты ажыратқыштар, реттеуші жабдықтар және үздіксіз қуат көздері (ҮҚК).
Калибрлеу газдары: орналасқан жері, енгізу нүктесі, құбырларға қойылатын талаптар, реттегіштер мен коллектор, қажет болған жағдайда сертификатталған газдар, газ баллондарына арналған шкаф немесе ауа райынан қорғау, қажет болған жағдайда шкафтың жылытқышы/ауа баптағышы.
Сынаманы тасымалдау желісіне қойылатын талаптарды бөлек қамтамасыз ету қажет, атап айтқанда:
желілердің материалы коррозияға төзімді болуы керек;
сынаманың конденсациясы жоққа шығарылуы керек;
бүкіл ұзындығы бойынша ауа өткізбейтіндігін қамтамасыз ету керек;
байланыстырушы арматураның саны барынша аз болуы керек;
сынамаға сыртқы орта факторларының әсері алынып тасталуы тиіс;
желінің сыртқы оқшаулауы ультракүлгін сәулелерге төзімді болуы керек;
желінің сыртқы оқшаулауы орнату аймағына байланысты максималды теріс және оң температураларда жұмыс істеуге арналуы керек;
желіні сыртқы әсерден механикалық қорғау (діріл және т.б.);
желінің ішкі диаметрі кемінде 4 мм болуы керек (ішкі диаметрі 4-8 мм болатын түтіктерді қолданған жөн);
талдағыштың неғұрлым жылдам жауап беруін қамтамасыз ету үшін желінің ұзындығы мүмкіндігінше ұзақ болуы керек.

5.1.1.1.1. Газоаналитические измерительные каналы АСМ с разбавлением пробы
Техническое описание
Газоаналитические измерительные АСМ, в которых в процессе пробоподготовки осуществляется разбавление пробы исходного отходящего газа определенным объемом чистого нейтрального газа, чаще всего очищенным воздухом (см. рисунок 5.8).
Основная проблема, связанная с АСМ экстрактивного типа, заключается в необходимости фильтрации и кондиционирования относительно больших объемов дымового газа. Эту проблему можно в значительной степени избежать, используя разбавляющие системы, в которых газ забирается в зонд при низких скоростях потока, иногда на два порядка меньше, чем в системах уровня источника (например, 0,05 против 5 л/мин.). Это означает, что частиц для фильтрации будет меньше и меньше влаги необходимо будет удалить. Учитывая что поток относительно низкий, частицы с большей вероятностью будут следовать по линиям потока дымового газа вокруг зонда, не попадая в пробоотборный зонд.
Воздух, используемый для разбавления, очищается от иных газов, которые измеряются, иначе возникают значительные ошибки. Например, 1 ppm NO в воздухе для разбавления приведет к показанию 100 ppm в системе разбавления с коэффициентом разбавления 100:1. Активированный уголь, адсорбенты, бесконденсационные сушилки и другие методы очистки газов обычно используются для обеспечения чистого, сухого воздуха для системы разбавления.
Типичные коэффициенты разбавления составляют от 50:1 до 300:1 [29]. Более высокие коэффициенты используются для горячих, насыщенных газовых потоков. При подключении разбавляющей системы к анализатору необходимо обратить внимание на диапазон измерений анализатора. Если наименьший диапазон прибора должен составлять от 0 до 5 ppm и требуется измерить загрязняющее вещество в дымовом газе с номинальной концентрацией 50 ppm, то коэффициент разбавления 100:1 предоставит анализатору образец с концентрацией 0,5 ppm. На точность измерений влияют шум и дрейф прибора высоки в этой части шкалы, системе что допускает сложности в тестировании на относительную точность.
Давление воздуха для разбавления должно оставаться постоянным. Интеграторы систем установили контроллеры массового потока для поддержания этого давления на постоянном уровне.
Существуют два технических решения конструкции газоаналитического ИК АСМ с разбавлением пробы:
с подачей газа-разбавителя вне газохода (рисунок 5.8.);
с подачей газа-разбавителя непосредственно в пробоотборный зонд.
Пробоотборники данного типа сталкивались с трудностями при установке после мокрых скрубберов, потому что отходящие дымовые газы насыщаются каплями воды. Если капли воды попадают в зонд или вода конденсируется в зонде из насыщенного газового потока, фильтр из стекловаты может намокнуть и отверстие пробоотборного зонда может засориться. В нормальных условиях, когда зонд нагревается, капли воды должны испаряться и проблем с засорением не должно возникать. Для предотвращения проблем, связанных с каплями воды, требуется адекватный контроль температуры. Учитывая данный факт, появились технические решения с разбавлением пробы за пределами газохода.

5.1.1.1.1. Үлгіні сұйылтумен МАЖ газ талдағыш өлшеу арналары
Техникалық сипаты
Сынама дайындау процесінде бастапқы шығатын газдың сынамасын таза бейтарап газдың белгілі бір көлемімен, көбінесе тазартылған ауамен сұйылту жүзеге асырылатын газ талдағыш өлшеуіш МАЖ (5.8-суретті қараңыз).
Экстрактивті типтегі МАЖ-бен байланысты негізгі проблема салыстырмалы түрде үлкен көлемдегі түтін газын сүзу және кондициялау қажеттілігіне байланысты. Бұл мәселені сұйылту жүйелерін қолдану арқылы айтарлықтай деңгейде болдырмауға болады, онда газ төмен ағын жылдамдығында, кейде көз деңгейіндегі жүйелерге қарағанда екі ретке аз жылдамдықта (мысалы, 5 л/мин қарағанда 0,05) зондқа түседі Бұл сүзуге арналған бөлшектердің аз болатынын және аз ылғалды жоққа шығару керектегін білдіреді. Ағын салыстырмалы түрде төмен екенін ескеріп, бөлшектер зондтың айналасындағы түтін газының ағын сызықтары бойынша сынама алу зондына түспей-ақ жүруінің ықтималдығы жоғары.
Сұйылту үшін пайдаланылатын ауа таза және өлшенетін газдардан тазартылады, әйтпесе елеулі қателер орын алуы мүмкін. Мысалы, сұйылту үшін ауадағы 1 ppm NO сұйылту жүйесінде 100:1 сұйылту коэффициентімен 100 ppm көрсеткішіне әкеледі. Белсендірілген көмір, адсорбенттер, конденсациясыз кептіргіштер және басқа да газды тазарту әдістері әдетте сұйылту жүйесі үшін таза, құрғақ ауаны қамтамасыз ету үшін қолданылады.
Үлгілік сұйылту коэффициенттері 50:1-ден 300:1-ге дейін [29] құрайды. Неғұрлым жоғары коэффициенттер ыстық, қаныққан газ ағындары үшін қолданылады. Сұйылту жүйесін талдағышқа қосқан кезде талдағыштың өлшеу диапазонына назар аудару керек. Егер аспаптың ең кіші диапазоны 0-ден 5 ppm-ге дейін болуы керек болса және номиналды концентрациясы 50 ppm болатын түтін газындағы ластағыш затты өлшеу қажет болса, онда сұйылту коэффициенті 100:1 талдағышқа 0,5 ppm концентрациясы бар үлгіні береді. Бұл талдағыштың сезімталдығы ең аз болатын диапазонның төменгі жағында болады. Өлшеудің дәлдігіне шәкілдің осы бөлігінде аспаптың шуы немесе дрейфінің жоғары болуы әсерін тигізеді, бұл салыстырмалы дәлдік сынағынан өтуге қиындық тудыруы мүмкін.
Сұйылту үшін ауа қысымы тұрақты болуы керек. Кейбір жүйелік интеграторлар осы қысымды тұрақты ұстап тұру үшін жаппай ағын бақылағыштарын орнатты.
Сынаманы сұйылтумен газ талдамалық МАЖ ӨА конструкциясының екі техникалық шешімі бар:
газ жолынан тыс сұйылтқыш газды беру арқылы (5.8-сурет);
сұйылтқыш газды тікелей сынама алу зондына беру арқылы.
Ылғал немесе жабысқақ бөлшектер болған жағдайларда сынама алу зонды төмен ағынмен жұмыс істесе де бітеліп қалуы мүмкін. Бұл үлгідегі сынаманы іріктеп алушылар дымқыл скрубберлерден кейін орнатуда қиындықтарға тап болды, өйткені шығатын түтін газдары су тамшыларымен қаныққан. Егер су тамшылары зондқа түссе немесе су қаныққан газ ағынының аймағында конденсацияланса, шыны мақтадан жасалған сүзгі суланып, сынама алу зондының саңылауы бітеліп қалуы мүмкін. Қалыпты жағдайда зонд қызған кезде су тамшылары буланып, бітелу проблемалары туындамауы керек. Су тамшыларымен байланысты проблемалардың алдын алу үшін температураны тиісті бақылау қажет. Осы фактіні ескерсек, сынаманы газ жолы арнасынан тыс сұйылту арқылы техникалық шешімдер пайда болды.

1 – газоход; 2 – зонд для отбора пробы; 3 – устройство для разбавления пробы; 4 – линия подачи разбавленной пробы; 5 – линия подачи газа-разбавителя; 6 – устройство для очистки газа-разбавителя; 7 – побудители расхода (насос); 8 – газоанализатор
Рисунок 5.8. Схема экстрактивного газоаналитического ИК АСМ с разбавлением пробы.
К преимуществам систем АСМ данного типа отнесятся малая чувствительность к колебаниям состава газовой среды в газоходах и сниженный риск повреждения линий пробоотбора и анализатора при отборе и анализе химически активных веществ.
К недостаткам систем АСМ данного типа относятся:
необходимость нагревания линии транспортировки до устройства разбавления;
чувствительность к изменениям параметров газовой среды, особенно к содержанию взвешенных частиц, требующих средств их удаления для избежания изменений объемного расхода пробы из-за снижения проницаемости транспортной линии;
необходимость дополнительных каналов для измерения содержания паров воды и кислорода;
необходимость контроля колебаний объемного расхода газового потока, поскольку колебания расхода приводят к неконтролируемому изменению степени разбавления пробы и, следовательно – к искажению результатов анализа проб.
Достигнутые экологические выгоды
В США и Германии внедрение АСМ данного типа привело к значительному снижению выбросов в рамках борьбы с кислотными дождями, повысило экологическую ответственность предприятий и позволило количественно оценить вклад промышленных предприятий в загрязнение атмосферного воздуха [29].
Общее потребление первичной энергии
Потребление электроэнергии всей АСМ экстрактивного типа с разбавлением проб варьируется от 10 до 30 кВт в зависимости от конструкции. Значительная часть электроэнергии используется на продув и разбавление чистым воздухом.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Применение газоаналитического ИК АСМ данного типа эффективно контролирует промышленные выбросы в различных отраслях. Рекомендуется проводить плановое обслуживание и калибровку АСМ данного типа не реже 4 раз в год.
Кросс-медиа эффекты
Отрицательного эффекта на другие экологические аспекты не выявлено.
Применимость
Такие системы широко распространились, в частности, в США при реализации программы защиты атмосферного воздуха от промышленных выбросов в рамках Федерального закона "О чистом воздухе" для решения проблем предотвращения кислотных дождей и разрушения озонового слоя. В 2000-х годах доля газоаналитических ИК АСМ с разбавлением пробы в США составляла около 2/3 от общего количества установленных АСМ.
Различные отрасли промышленности используют газоаналитические ИК АСМ экстрактивного типа с разбавлением пробы для контроля и оптимизации выбросов вредных веществ. Эти системы применяются в энергетике (угольные и газовые электростанции), производстве цемента, нефтегазовой отрасли (нефтеперерабатывающие заводы и нефтехимические предприятия), мусоросжигании, целлюлозно-бумажной промышленности, металлургии (сталелитейные и цветные металлы), химическом производстве, стекольной, горнодобывающей и перерабатывающей, пищевой и фармацевтической промышленности, и в сельском хозяйстве (биогазовые установки).
Экономические показатели
Стоимость одного газоаналитического ИК данного типа составляет около 75,5 млн. тенге (≈150 000 долларов США). Стоимость необходимого дополнительного оборудования (шкафы, компрессоры и другое) составляет около 50,4 млн. тенге (≈100 тысяч долларов США).
Эффект от внедрения
Применение газоаналитического ИК АСМ данного типа позволяет эффективно контролировать выбросы всех маркерных веществ, обозначенных в справочниках НДТ Республики Казахстан.

1 – газ жолы; 2 – сынама алу зонды; 3 – сынаманы сұйылтуға арналған құрылғы; 4 – сұйылтылған сынаманы беру желісі; 5 – сұйылтқыш газ беру желісі; 6 – сұйылтқыш газды тазартуға арналған құрылғы; 7 – шығысты ынталандырғыштар (сорғы), 8 – газ талдағышы.
5.8-сурет. Сынаманы сұйылту арқылы экстрактивті газ талдағыш МАЖ ӨА схемасы.
Осы үлгідегі МАЖ жүйелерінің артықшылықтарына газ жолы арналарындағы газ ортасының құрамындағы ауытқуларға төмен сезімталдық және химиялық белсенді заттарды іріктеу және талдау кезінде сынама алу желілері мен талдағыштың зақымдану қаупінің төмендеуі жатады.
Осы үлгідегі МАЖ жүйелерінің кемшіліктеріне мыналар жатады:
тасымалдау желісін сұйылту құрылғысына дейін қыздыру қажеттілігі;
газ ортасы параметрлерінің өзгеруіне, әсіресе көлік желісінің өткізгіштігінің төмендеуіне байланысты сынаманың көлемдік ағынының өзгеруін болдырмау үшін оларды жою құралдарын қажет ететін қалқыма бөлшектердің құрамына сезімталдық;
су буы мен оттегіні өлшеу үшін қосымша арналардың қажеттілігі;
газ ағынының көлемдік ағынының ауытқуын бақылау қажеттілігі, өйткені шығынының ауытқуы сынаманың сұйылту дәрежесінің бақыланбайтын өзгеруіне және осылайша сынамаларды талдау нәтижелерінің бұрмалануына әкеледі.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
АҚШ пен Германияда осы типтегі МАЖ енгізу қышқыл жаңбырмен күресу шеңберінде шығарындылардың айтарлықтай төмендеуіне әкелді, кәсіпорындардың экологиялық жауапкершілігін арттырды және өнеркәсіптік кәсіпорындардың атмосфералық ауаның ластануына қосқан үлесін сандық бағалауға мүмкіндік берді [29].
Бастапқы энергияны жалпы тұтыну
Сынамаларды сұйылтатын экстрактивті үлгідегі барлық МАЖ-дың электр энергиясын тұтынуы конструкциясына байланысты 10-нан 30 кВт-қа дейін өзгереді. Электр энергиясының едәуір бөлігі таза ауамен үрлеу және сұйылту үшін қолданылады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Осы типтегі газ талдағыш МАЖ ӨА қолдану әртүрлі салалардағы өнеркәсіптік шығарындыларды тиімді бақылайды. Осы типтегі МАЖ-ға жоспарлы қызмет көрсетуді және калибрлеуді жылына кемінде 4 рет жүргізу ұсынылады.
Кросс-медиа әсерлері
Басқа экологиялық аспектілерге теріс әсер анықталған жоқ.
Қолданылуы
Мұндай жүйелер, атап айтқанда, АҚШ-та қышқыл жаңбырлардың алдын алу және озон қабатының бұзылуын болдырмау мәселелерін шешу үшін "Таза ауа туралы" Федералдық Заң шеңберінде атмосфералық ауаны өнеркәсіптік шығарындылардан қорғау бағдарламасын жүзеге асыруда кеңінен таралды. 2000 жылдары АҚШ-та сынаманы сұйылтатын газ талдағыш МАЖ ӨА үлесі белгіленген МАЖ жалпы санының шамамен 2/3 бөлігін құрады.
Өнеркәсіптің әртүрлі салалары зиянды заттардың шығарындыларын бақылау және оңтайландыру үшін сынаманы сұйылту арқылы экстрактивті типтегі газ талдағыш МАЖ қолданады. Бұл жүйелер энергетикада (көмір және газ электр станциялары), цемент өндірісінде, мұнай-газ саласында (мұнай өңдеу зауыттары мен мұнай-химия кәсіпорындары), қоқысты жағуда, целлюлоза-қағаз өнеркәсібінде, металлургияда (болат құю және түсті металдар), химия өндірісінде, шыны өнеркәсібінде, тау-кен және өңдеу өнеркәсібінде, тамақ және фармацевтика өнеркәсібінде, ауыл шаруашылығында (биогаз қондырғылары) қолданылады.
Экономикалық көрсеткіштер
Осы типтегі бір газ талдағыш ӨА құны шамамен 75,5 млн теңгені (≈150 000 АҚШ доллары) құрайды. Қажетті қосымша жабдықтың құны (шкафтар, сығымдағыштар және т.б.) шамамен 50,4 млн теңгені (≈100 100 мың АҚШ долларын) құрайды.
Ендірудің әсері
Осы типтегі газ талдағыш МАЖ ӨА қолдану Қазақстан Республикасының ЕҚТ анықтамалықтарында белгіленген барлық маркерлік заттардың шығарындыларын тиімді бақылауға мүмкіндік береді.

5.1.1.1.2. Газоаналитические измерительные каналы АСМ с удалением влаги из пробы (типа "холодный/сухой")
Техническое описание
В газоаналитических измерительных каналах АСМ типа "холодный/сухой" проба газа отбирается с помощью зонда и по обогреваемой линии подается в устройство для удаления влаги. Обычно этим устройством является встроенный холодильник компрессионного типа или холодильник, основанный на принципе Пельтье (термоэлектрический эффект, при котором происходит выделение тепла на стыке двух различных проводников при прохождении через них электрического тока). После удаления влаги проба приводится к температуре примерно до 3˚C и подается на вход анализатора для определения содержания загрязняющих веществ. Ниже на рисунке 5.9. представлена схема газоаналитических ИК АСМ данного типа.
1 – газоход; 2 – зонд для отбора пробы; 3 – обогреваемая линия для транспортировки пробы; 4 – устройство для удаления влаги (холодильник); 5 – газоанализатор; 6 – линия для удаления конденсата; 7 – побудитель расхода (насос).
Рисунок 5.9. Схема экстрактивного газоаналитического ИК АСМ с удалением влаги из пробы (типа "холодный/сухой").
Газоаналитические ИК АСМ типа "холодный/сухой" обеспечивают большую гибкость в выборе анализаторов и часто используются, когда расчеты выбросов выполняются на сухой основе или когда необходим мониторинг различных газов. Хотя этот тип системы не так сложен, как некоторые другие, он достаточно гибкий, чтобы адаптироваться к инженерным изменениям при возникновении проблем с применением.
Преимуществами газоаналитических ИК АСМ типа "холодный/сухой" является следующее:
простой модульный дизайн – замена и ремонт осуществляется силами персонала - оператора;
изменения температуры отходящих газов никак не влияют на результаты измерений, поскольку они производятся в одних и тех же условиях.
Недостатки аналитических систем данного типа следующие:
1. Система пробоподготовки в данных газоаналитических ИК может привносить влияние на состав анализируемого газа. Такие вещества, как HCl, HF, NH3, NO2, SO2 легкорастворимы и выводятся из пробы частично или полностью, поскольку растворяются в воде или отводятся из пробы с конденсатом, искажая значение проб, что нарушает принцип представительности и неизменности состава пробы.
2. Возможность образования сильных кислот в результате растворения в конденсате химически активных компонентов (HCl, HF, NH3, NO2, SO2 и другие) может привести к полному выходу установленной системы из строя вследствие разъедания кислотным конденсатом проводов, оптических элементов и других компонентов.

5.1.1.1.2. Сынамадан ылғалды алып тастайтын МАЖ газ талдағыш өлшеу арналары ("суық/құрғақ" үлгісіндегі)
Техникалық сипаты
"Суық/құрғақ" типіндегі МАЖ газ талдағыш өлшеу арналарында газ сынамасы зондтың көмегімен алынады және жылытылатын желі арқылы ылғалды кетіруге арналған құрылғыға беріледі. Әдетте осындай құрылғы компрессиялық үлгідегі тоңазытқыш немесе Пельтье қағидатына негізделген (термоэлектрлік әсер, онда электр тогы өткен кезде екі түрлі өткізгіштердің түйіскен жерінде жылу пайда болады) тоңазытқыш болып табылады. Ылғал жойылғаннан кейін сынама шамамен 3 °C-қа дейінгі температураға жеткізіледі және ЛЗ құрамын айқындау үшін талдағыштың кіреберісіне беріледі. Төменде 5.9-суретте осы үлгідегі газ талдағыш МАЖ ӨА схемасы көрсетілген.
1 – газ жолы; 2 – сынама алу зонды; 3 – сынаманы тасымалдауға арналған жылытылатын желі; 4 – ылғалды кетіруге арналған құрылғы (тоңазытқыш); 5 – газ талдағышы; 6 – конденсатты кетіру желісі; 7 – шығысты ынталандырғыш (сорғы).
5.9-сурет. Сынамадан ылғалды алып тастайтын ("суық/құрғақ" типіндегі) экстрактивті газ талдағыш МАЖ ӨА схемасы.
"Суық/құрғақ" типіндегі газ талдағыш МАЖ ӨА талдағыштарды таңдауда барынша икемді болуды қамтамасыз етеді және көбінесе шығарындыларды есептеу құрғақ негізде немесе әртүрлі газдарды бақылау қажет болған кезде қолданылады. Жүйенің осы типі басқалар сияқты күрделі болмаса да, қолдануда проблемалар туындаған кезде инженерлік өзгерістерге бейімделуге жеткілікті икемді.
"Суық/құрғақ" типіндегі газ талдағыш МАЖ ӨА артықшылықтары:
қарапайым модульдік дизайн – ауыстыру және жөндеу оператор персоналдың күшімен жүзеге асыылрады;
шығатын газдар температурасының өзгеруі өлшеу нәтижелеріне ешқандай әсер етпейді, өйткені олар бірдей жағдайларда жасалады.
Осы типтегі талдағыш жүйелердің кемшіліктері мынадай:
1. Осы газ талдағыш ӨА-дағы сынама дайындау жүйесі талданатын газдың құрамына әсер етуі мүмкін. HCl, HF, NH3, NO2, SO2 сияқты заттар тез ериді және сынамадан ішінара немесе толығымен шығарылады, өйткені олар сынамалардың мәнін бұрмалай отырып, суда ериді немесе конденсатпен бірге сынамадан шығарылады, бұл сынаманың өкілдігі мен өзгермейтіндігі қағидатын бұзады.
2. Химиялық белсенді компоненттердің (HCl, HF, NH3, NO2, SO2 және т.б.) конденсатта еруі нәтижесінде күшті қышқылдардың пайда болу ықтималдығы сымдардың, оптикалық элементтердің және басқа да компоненттердің қышқыл конденсатына күю салдарынан жүйенің толық істен шығуына әкелуі мүмкін.

3. Неправильный подбор устройств транспортировки и подготовки пробы может привести к снижению точности измерений и поломке газоаналитического оборудования.
4. Необходимость замерять содержание паров воды в отходящих газах отдельным анализатором для корректного расчета валовых выбросов загрязняющих веществ.
5. Измерение относительной влажности в газах с высокой коррозионностью имеет высокую погрешность.
Достигнутые экологические выгоды
Внедрение АСМ данного типа привело к значительному снижению выбросов, повысило экологическую ответственность предприятий и позволило количественно оценить вклад промышленных предприятий в загрязнение атмосферного воздуха.
Общее потребление первичной энергии
Потребление электроэнергии всей АСМ экстрактивного типа с разбавлением проб варьируется от 10 до 30 кВт в зависимости от конструкции. Значительная часть электроэнергии используется на подготовку пробы и удаление влаги.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Применение газоаналитического измерительного канала АСМ данного типа позволяет эффективно контролировать промышленные выбросы в различных отраслях. Рекомендуется проводить плановое обслуживание и калибровку АСМ данного типа не реже 4 раз в год.
Кросс-медиа эффекты
Отрицательного эффекта на другие экологические аспекты не выявлено.
Применимость
Наибольшее применение газоаналитические ИК АСМ типа "холодный/сухой" получили в системах аспирации, где необходимо контролировать CO, CH4 и взвешенные вещества, и в газовых котлах.
Данный тип ИК АСМ способен замерять растворимые вещества (O2, CO, CO2, CH4, NO), и в небольших количествах нерастворимые (NO2, NOx, SO2).
Экономические показатели
Стоимость одного газоаналитического ИК данного типа составляет около около 35,3 млн. тенге (≈70 000 долларов США). Стоимость необходимого дополнительного оборудования составляет около 50,4 млн. тенге (≈100 тысяч долларов США).
Наиболее бюджетные решения при закупе и эксплуатации.
Эффект от внедрения
Применение газоаналитического ИК АСМ данного типа позволяет эффективно контролировать выбросы многих маркерных веществ, обозначенных в справочниках НДТ Республики Казахстан.
5.1.1.1.3. Газоаналитические ИК АСМ с удалением влаги из пробы (типа "горячий/влажный")
Техническое описание
В газоаналитических ИК АСМ типа "горячий/влажный" проба отходящего газа подается в горячем виде посредством обогреваемой транспортной линии на вход газоанализатора, который имеет обогреваемую измерительную ячейку.
В системах данного типа используется метод инфракрасной спектрометрии с Фурье-преобразованием, который позволяет определять содержание нескольких загрязняющих веществ в многокомпонентной газовой среде.

3. Тасымалдау және сынама дайындау құрылғыларын дұрыс таңдамау өлшеу дәлдігінің төмендеуіне және газ талдағыш жабдықтың бұзылуына әкелуі мүмкін.
4. ЛЗ жалпы шығарындыларын дұрыс есептеу үшін шығатын газдардағы су буының мөлшерін жеке талдағыштарда өлшеу қажеттілігі.
5. Коррозиясы жоғары газдардағы салыстырмалы ылғалдылықты өлшеу дәлсіздігі жоғары болады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Осы типтегі МАЖ ендіру шығарындылардың айтарлықтай төмендеуіне әкелді, кәсіпорындардың экологиялық жауапкершілігін арттырды және өнеркәсіптік кәсіпорындардың атмосфералық ауаның ластануына қосқан үлесін сандық бағалауға мүмкіндік берді.
Бастапқы энергияны жалпы тұтыну
Сынамаларды сұйылтатын экстрактивті типтегі барлық МАЖ электр энергиясын тұтынуы конструкциясына байланысты 10-нан 30 кВт-қа дейін өзгереді. Электр энергиясының едәуір бөлігі сынаманы дайындау және ылғалды кетіру үшін қолданылады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Осы типтегі МАЖ газ талдағыш өлшеу арнасын қолдану әртүрлі салалардағы өнеркәсіптік шығарындыларды тиімді бақылауға мүмкіндік береді. Осы типтегі МАЖ-ға жоспарлы қызмет көрсетуді және калибрлеуді жылына кемінде 4 рет жүргізу ұсынылады.
Кросс-медиа әсерлері
Басқа экологиялық аспектілерге теріс әсер анықталған жоқ.
Қолданылуы
"Суық/құрғақ" типіндегі газ талдағыш МАЖ ӨА CO, CH4 және қалқыма заттарды, газ қазандықтарын бақылау қажет аспирациялық жүйелерде ең көп қолданылады.
МАЖ ӨА-нің осы типі еритін заттарды (O2, CO, CO2, CH4, NO), аз мөлшерде ерімейтін заттарды (NO2, NOx, SO2) өлшей алады.
Экономикалық көрсеткіштер
Осы типтегі бір газ талдағыш ӨА құны шамамен 35,3 млн теңгені (≈70 000 АҚШ долларын) құрайды. Қажетті қосымша жабдықтың құны шамамен 50,4 млн теңгені (≈100 мың АҚШ долларын) құрайды.
Сатып алу және пайдалану кезіндегі неғұрлым бюджеттік шешімдер.
Ендірудің әсері
Осы типтегі газ талдағыш МАЖ қолдану Қазақстан Республикасының ЕҚТ анықтамалықтарында белгіленген көптеген маркерлік заттардың шығарындыларын тиімді бақылауға мүмкіндік береді.
5.1.1.1.3. Сынамадан ылғалды алып тастайтын газ талдағыш МАЖ ӨА ("ыстық/ылғалды" типіндегі)
Техникалық сипаты
"Ыстық/ылғалды" типіндегі газ талдағыш МАЖ ӨА-де шығатын газдың сынамасы жылытылатын өлшеу ұяшығы бар газ талдағышының кіреберісіне жылытылатын тасымалдау желісі арқылы ыстық түрде беріледі.
Осы типтегі жүйелерде Фурье түрлендіруі бар инфрақызыл спектрометрия әдісі қолданылады, көп компонентті газ ортасында бірнеше ЛЗ құрамын айқындауға мүмкіндік береді.

1 – газоход; 2 – зонд для отбора пробы; 3 – обогреваемая линия для транспортировки пробы; 4 – газоанализатор; 5 – побудитель расхода (насос).
Рисунок 5.10. Схема экстрактивного газоаналитического ИК АСМ без разбавления пробы – "горячий/влажный" анализ.
Как видно на рисунке 5.10., у газоаналитических ИК АСМ типа "горячий/влажный" меньшее количество элементов измерительной системы по сравнению с газоаналитическими ИК АСМ типа "холодный/сухой".
Для систем данного типа характерно минимальное преобразование пробы – только взвешенные вещества удаляются на входе в аналитическую ячейку фильтром грубой очистки.
Температура в нагревательной линии должна всегда быть выше точки росы на протяжении всей линии для избежания выпадения конденсата, который может привести к засорению линии и выходу из строя всей системы. Температура обеспечивается одинаковой на протяжении всей нагревательной линии (обычно выше 180 °C), поскольку разница температур на различных участках может привести к искажению проб [29].
Следует учитывать, что если нагревательные компоненты газоаналитического измерительного канала АСМ данного типа выйдут из строя, то это можем привести к выходу из строя всей системы вследствие коррозии, засорения или повреждения. Соответственно, система газоаналитического ИК АСМ должна быть сконструирована таким образом, чтобы в случае охлаждения системы из-за таких событий, как отключение электроэнергии или выход из строя нагревателя, техника автоматически отключалась и продувалась чистым, сухим воздухом или азотом.
Достигнутые экологические выгоды
Внедрение АСМ привело к значительному снижению выбросов, повысило экологическую ответственность предприятий и позволило количественно оценить вклад промышленных предприятий в загрязнение атмосферного воздуха.
Общее потребление первичной энергии
Потребление электроэнергии всей АСМ экстрактивного типа с разбавлением проб варьируется от 10 до 30 кВт в зависимости от конструкции. Значительная часть электроэнергии используется на подготовку пробы и нагревание транспортировочной линии.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Применение газоаналитического ИК АСМ позволяет эффективно контролировать промышленные выбросы в различных отраслях. Рекомендуется проводить плановое обслуживание и калибровку АСМ данного типа не реже 2 раз в год.
Кросс-медиа эффекты
Отрицательного эффекта на другие экологические аспекты не выявлено.
Применимость
Наибольшее применение газоаналитические ИК АСМ типа "горячий/влажный" получили на угольных ТЭЦ и ГРЭС, предприятиях нефтехимии, металлургии, производства цемента, установках по сжиганию отходов.

1 – газ жолы; 2 – сынама алу зонды; 3 – сынаманы тасымалдауға арналған жылытылатын желі; 4 – газ талдағышы; 5 – шығысты ынталандырғыш (сорғы).
5.10-сурет. Сынаманы сұйылтпай экстрактивті газ талдағыш МАЖ ӨА 2 схемасы – "ыстық /ылғалды" талдау.
5.10-суретте көрсетілгендей, "ыстық/ылғалды" типіндегі газ талдағыш МАЖ ӨА-да "ыстық/құрғақ" типіндегі газ талдағыш МАЖ ӨА-мен салыстырғанда өлшеу жүйесі элементтерінің саны аз.
Осы типтегі жүйелер сынаманы минималды түрлендіру тән болады – тек қалқыма заттар талдамалық ұяшыққа кіреберісте өрескел тазарту сүзгісімен жойылады.
Жылыту желісіндегі температура конденсаттың шығуына жол бермеу үшін әрдайым шық нүктесінен жоғары болуы керек, бұл желінің бітелуіне және бүкіл жүйенің істен шығуына әкелуі мүмкін. Температура бүкіл жылыту желісінде бірдей болуы болып қамтамасыз етіледі (әдетте 180 °C-тан жоғары), өйткені әртүрлі учаскелердегі температура айырмашылығы сынамалардың бұрмалануына әкелуі мүмкін [29].
Егер осы үлгідегі МАЖ газ талдағыш өлшеу арнасының қыздыру компоненттері істен шықса, онда бұл коррозия, бітелу немесе зақымдану салдарынан бүкіл жүйенің істен шығуына әкелуі мүмкін екенін ескеру қажет. Тиісінше МАЖ газ талдағыш жүйесі электр қуатын өшіру немесе жылытқыштың істен шығуы сияқты оқиғаларға байланысты салқындаған жағдайда техника автоматты түрде сөніп, таза, құрғақ ауамен немесе азотпен үрленетін етіп жасалуы керек.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
МАЖ енгізу шығарындылардың айтарлықтай төмендеуіне әкелді, кәсіпорындардың экологиялық жауапкершілігін арттырды және өнеркәсіптік кәсіпорындардың атмосфералық ауаның ластануына қосқан үлесін сандық бағалауға мүмкіндік берді.
Бастапқы энергияны жалпы тұтыну
Сынамаларды сұйылтатын экстрактивті типтегі барлық МАЖ электр энергиясын тұтынуы конструкциясына байланысты 10-нан 30 кВт-қа дейін өзгереді. Электр энергиясының едәуір бөлігі сынаманы дайындау және тасымалдау желісін жылыту үшін қолданылады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Газ талдағыш МАЖ ӨА қолдану әртүрлі салалардағы өнеркәсіптік шығарындыларды тиімді бақылауға мүмкіндік береді. Осы типтегі МАЖ-ға жоспарлы қызмет көрсетуді және калибрлеуді жылына кемінде 2 рет жүргізу ұсынылады.
Кросс-медиа әсерлері
Басқа экологиялық аспектілерге теріс әсер анықталған жоқ.
Қолданылуы
"Ыстық/ылғалды" типіндегі газ талдағыш МАЖ көмір ЖЭО және ГРЭС, мұнай-химия, металлургия, цемент өндіру кәсіпорындарында, қалдықтарды жағу жөніндегі қондырғыларда ең көп қолданылады.

Газоаналитические ИК АСМ данного типа способны измерять растворимые (HCl, HF, NH3, H2O, NO2, N2O, SO2) и нерастворимые (O2, CO, CO2, CH4, NO, CxHy) вещества.
Преимуществами газоаналитического ИК АСМ типа "горячий/влажный" являются:
большое количество одновременно измеряемых загрязняющих веществ;
измерение влажности отходящих газов в том же приборе;
отсутствие влияния пробоподготовки на показания систем;
отсутствие риска удаления из пробы вместе с влагой химически активных компонентов и образования конденсированных сред, что положительно сказывается на продолжительности пригодности для работы газоаналитического оборудования;
возможность измерения высоких концентраций коррозионных газов.
Недостатками газоаналитического ИК АСМ типа "горячий/влажный" являются:
необходимость стабильного источника подготовленного сжатого воздуха, что потребует установки дополнительного компрессора или ресивера;
необходимость обеспечения контроля высокой температуры для всех компонентов ИК.
Экономические показатели
Стоимость одного газоаналитического ИК данного типа варьируется около 75,5 млн. тенге (≈150 000 долларов США). Стоимость необходимого дополнительного оборудования составляет около 50,4 млн. тенге (≈100 тысяч долларов США).
Эффект от внедрения
Применение газоаналитического ИК АСМ данного типа позволяет эффективно контролировать выбросы всех маркерных веществ, обозначенных в справочниках НДТ Республики Казахстан.
5.1.1.2. АСМ неэкстрактивного типа (без пробоотбора)
Техническое описание
Некоторые ограничения, связанные с газоаналитическими измерительными каналами АСМ экстрактивного типа, привели к разработке АСМ неэкстрактивного типа, которые проводят измерения химических и физических параметров отходящих газов непосредственно в газоходе.
Мониторинг выбросов без необходимости предварительной подготовки отходящих газов привел к первоначальной разработке систем неэкстрактивного типа. В подходящих условиях подобные системы могут измерять концентрации O2, NO и SO2.
На рисунке 5.11. ниже представлена общая схема установки и функционирования газоаналитического ИК АСМ без пробоотбора – на локальном участке ("в точке") с однолучевым исполнением.
Конструкция газоаналитического ИК предполагает наличие специального зонда, в котором обеспечивается контакт излучения с анализируемой газовой средой на относительно небольшом участке газохода. В данном случае прослеживается аналогия с физическим пробоотбором анализируемой среды, которая реализована в системах с пробоотбором. К достоинствам такого рода газоаналитического ИК АСМ отнесятся компактность конструкции, поскольку источник излучения и его приемник находятся в одном блоке, и возможность точного позиционирования местоположения точки проведения измерений.

Осы типтегі газ талдағыш МАЖ ӨА еритін (HCl, HF, NH3, H2O, NO2, N2O, SO2) және ерімейтін (O2, CO, CO2, CH4, NO, CxHy) заттарды өлшей алады.
"Ыстық/ылғалды" типіндегі газ талдағыш МАЖ ӨА артықшылықтары мыналар болып табылады:
бір уақытта өлшенетін ластағыш заттардың көп саны;
сол аспаптағы шығатын газдардың ылғалдылығын өлшеу;
сынама дайындаудың жүйе көрсеткіштеріне әсерінің болмауы;
химиялық белсенді компоненттерді ылғалмен бірге сынамадан алып тастау және конденсацияланған орталардың пайда болу қаупінің болмауы, бұл газ талдағыш жабдықтың жұмыс істеу жарамдылығының ұзақтығына оң әсер етеді;
коррозиялық газдардың жоғары концентрациясын өлшеу мүмкіндігі.
"Ыстық/ылғалды" типіндегі газ талдағыш МАЖ ӨА кемшіліктері мыналар болып табылады:
Қосымша компрессорды немесе қабылдағышты орнатуды қажет ететін дайындалған сығылған ауаның тұрақты көзінің қажеттілігі;
ӨА барлық компоненттері үшін жоғары температураны бақылауды қамтамасыз ету қажеттілігі.
Экономикалық көрсеткіштер
Осы типтегі бір газ талдағыш ӨА құны шамамен 75,5 млн теңгегі (≈150 000 АҚШ доллары). Қажетті қосымша жабдықтың құны шамамен 50,4 млн теңгені (≈100 мың АҚШ долларын) құрайды.
Ендірудің әсері
Осы типтегі газ талдағыш МАЖ қолдану Қазақстан Республикасының ЕҚТ анықтамалықтарында белгіленген барлық маркерлік заттардың шығарындыларын тиімді бақылауға мүмкіндік береді.
5.1.1.2. Экстрактивті емес типтегі МАЖ (сынаманы іріктеп алмай)
Техникалық сипаты
Экстрактивті типтегі МАЖ-дың газ талдағыш өлшеу арналарына байланысты кейбір шектеулер тікелей газ жолы арнасында шығатын газдардың химиялық және физикалық параметрлерін өлшейтін экстрактивті емес типтегі МАЖ әзірлеуге әкелді.
Шығарылатын газдарды алдын ала дайындауды қажет етпестен шығарындыларды мониторингтеу экстрактивті емес типтегі жүйелерді бастапқы әзірлеуге әкелді. Қолайлы жағдайларда мұндай жүйелер O2, NO және SO2 концентрациясын өлшей алады.
Төмендегі 5.11-суретте бір сәулелік орындалуы бар жергілікті учаскеде ("нүктеде") сынама іріктеусіз газ талдағыш МАЖ ӨА орнату мен жұмыс істеуінің жалпы схемасы көрсетілген.
Газ талдағыш ӨА-ның конструкциясы арнайы зондтың болуын көздейді, онда сәулеленудің газ жолы арнасының салыстырмалы түрде шағын бөлігінде талданатын газ ортасымен байланысы қамтамасыз етіледі. Бұл жағдайда оның сынама алу жүйелерінде іске асырылатын талданатын ортаның физикалық сынамасымен ұқсастық байқалады. Газ талдағыш МАЖ ӨА бұл түрінің артықшылықтарына конструкциясының ықшамдылығы жатады, өйткені сәулелену көзі мен оның қабылдағышы бір блокта орналасқан, өлшеу нүктесінің орналасқан жерін дәл орналастыру мүмкіндігі бар.

1 – газоход; 2 – источник ИК-излучения; 3 – поворотный фильтр для ИК-излучения; 4 – приемник ИК-излучения; 5 – линза; 6 – пористый наполнитель; 7 – отражатель.
Рисунок 5.11. АСМ неэкстрактивного типа с измерением в точке.
Ко второму типу неэкстрактивных газоаналитических ИК АСМ относятся системы, с помощью которых проводят измерения в сечении газохода (рисунки 5.12. и 5.13.).
Системы, обеспечивающие двукратный контакт излучения с анализируемой газовой средой, обладают более высокой точностью по сравнению с однолучевыми системами, однако они имеют более высокую стоимость и меньшую надежность вследствие наличия дополнительных чувствительных элементов оптической схемы, подвергающихся существенным механическим воздействиям в процессе эксплуатации.
В целом, АСМ с неэкстрактивными газоаналитическими ИК по сравнению с экстрактивными системами, включают системы физического отбора и транспортировки проб, обладают наилучшими метрологическими характеристиками, поскольку у них отсутствуют дополнительные погрешности измерений, связанные с функционированием систем пробоотбора и пробоподготовки [28].
Недостатком АСМ с неэкстрактивным газоаналитическим ИК является ограниченный набор одновременно определяемых загрязняющих веществ, который, как правило, представлен двумя-тремя веществами.
К преимуществам газоаналитического ИК АСМ неэкстрактивного типа относятся следующее критерии:
отсутствие дополнительных погрешностей, связанных с транспортировкой и подготовкой пробы;
минимальное время отклика, что также важно для контроля технологического процесса;
отсутствие пробоподготовки – меньше элементов необходимо обслуживать.
1 – газоход; 2 – источник излучения; 3 – делитель луча; 4 – детектор сравнения; 5 – детектор
Рисунок 5.12. Вариант исполнения однолучевого неэкстрактивного газоаналитического ИК АСМ.
К недостаткам газоаналитического ИК АСМ неэкстрактивного типа отнесятся следующее:
1. Возможно измерение только нескольких компонентов в одном приборе – требуется несколько датчиков.
2. Оборудование устанавливается непосредственно на площадке, что влечет за собой воздействие различных погодных факторов, таких, как дождь, снег, температура и влажность. Также необходимо учитывать вибрацию, которая может возникать в процессе работы оборудования или из-за внешних факторов. Если оборудование установлено на высоте, это усложняет его обслуживание и калибровку, так как требуется специальное оборудование и меры безопасности для доступа к таким установкам. Это может привести к увеличению времени и затрат на техническое обслуживание.

1 – газ жолы; 2 – ИҚ сәулелену көзі; 3 – ИҚ сәулеленуге арналған айналмалы сүзгі; 4 – ИҚ сәулеленуді қабылдағыш; 5 – линза; 6 – кеуекті толтырғыш; 7 – шағылыстырғыш.
5.11-сурет. Нүктелік өлшеумен экстрактивті емес типтегі МАЖ.
Экстрактивті емес газ талдағыш МАЖ ӨА екінші типіне газ жолы арнасының қимасында өлшеулер жүргізілетін жүйелер жатады (5.12 және 5.13-суреттер).
Талданатын газ ортасымен сәулеленудің екі есе жанасуын қамтамасыз ететін жүйелер бір сәулелі жүйелермен салыстырғанда жоғары дәлдікке ие, бірақ пайдалану процесінде айтарлықтай механикалық әсерге ұшырайтын оптикалық тізбектің қосымша сезімтал элементтерінің болуына байланысты олардың құны жоғары және сенімділігі төмен.
Жалпы алғанда, экстрактивті емес газ талдағыш ӨА-ны экстрактивті жүйелермен салыстырғанда, МАЖ физикалық іріктеу және сынамаларды тасымалдау жүйелерін қамтиды, ең жақсы метрологиялық сипаттамаларға ие, өйткені оларда сынама алу және сынама дайындау жүйелерінің жұмыс істеуіне байланысты қосымша өлшеу қателіктері жоқ [28].
Экстрактивті емес газ талдағыш ӨА бар МАЖ кемшілігі бір уақытта айқындалатын әдетте екі немесе үш заттан тұратын ЛЗ шектеулі жиынтығы болып табылады.
Газ талдағыш МАЖ ӨА экстрактивті емес түрінің артықшылықтарына мынадай өлшемшарттар жатады:
сынаманы тасымалдауға және дайындауға байланысты қосымша қателіктердің болмауы;
ең аз жауап беру уақыты, бұл технологиялық процесті бақылау үшін де маңызды;
сынама дайындаудың болмауы – аз элементтерге қызмет көрсету керек.
1 – газ жолы; 2 – сәулелену көзі; 3 – сәуле бөлгіш; 4 – салыстыру детекторы; 5 – детектор.
5.12-сурет. Бір сәулелі экстрактивті емес газ талдағыш МАЖ ӨА орындау нұсқасы.
Экстрактивті емес типтегі газ талдағыш МАЖ ӨА кемшіліктеріне мыналар жатады:
1. Бір аспапта бірнеше компоненттерді ғана өлшеуге болады – бірнеше датчик қажет.
2. Жабдық тікелей алаңға орнатылады, бұл жаңбыр, қар, температура және ылғалдылық сияқты әртүрлі ауа райы факторларының әсеріне әкеледі. Сондай-ақ жабдық жұмысының процесінде немесе сыртқы факторларға байланысты пайда болуы мүмкін дірілді ескеру қажет. Егер жабдық биіктікке орнатылса, бұл оны күтіп ұстауды және калибрлеуді қиындатады, өйткені мұндай қондырғыларға қол жеткізу үшін арнайы жабдық пен қауіпсіздік шаралары қажет. Бұл техникалық қызмет көрсету уақыты мен шығындарының артуына әкелуі мүмкін.

3. В случае лазерных систем температурные колебания привести к изменению расстояния и движению между излучателем и приемником.
4. Приемник и излучатель должны быть смонтированы строго на одной линии.
5. Оптика подвергается воздействию дымовых газов.
6. Имеются ограничения по температуре, содержанию пыли, кислотной точки росы отходящих газа.
1 – газоход; 2 – источник излучения; 3 – делитель луча; 4 – детектор сравнения; 5 – детектор; 6 – рефлектор для установки нулевой точки; 7 – отражатель
Рисунок 5.13. АСМ неэкстративного типа с измерением в сечении (вариант с двумя лучами).
Датчики устанавливаются на дымовую трубу или воздуховод, условия в месте установки очень важны. При наличии вибрации дымовой трубы или воздуховода ИК АСМ неэкстрактивного типа могут испытывать проблемы в работе, особенно электрооптические системы. Вибрация может ослабить или нарушить выравнивание оптических компонентов и ослабить платы и электронные компоненты. Для длинных зондов вибрации в сочетании с изменяющимися скоростями отходящего газа могут вызвать колебания самого зонда и привести к трещинам или другим структурным повреждениям.
Высокие окружающие температуры или широкие колебания температур также влияют на электронику и оптику, установленные на дымовой трубе. Кислотные газы в окружающем воздухе влияют на плохо сконструированные корпуса инструментов, а конденсированные кислотные газы в отходящем газе способствуют быстрому корродированию датчиков. В некоторых случаях может потребоваться использование коррозионностойких сплавов.
Достигнутые экологические выгоды
Внедрение газоаналитических ИК АСМ привело к значительному снижению выбросов, повысило экологическую ответственность предприятий и позволило количественно оценить вклад промышленных предприятий в загрязнение атмосферного воздуха.
Общее потребление первичной энергии
Потребление электроэнергии всей АСМ экстрактивного типа с разбавлением проб варьируется от 10 до 20 кВт в зависимости от конструкции.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Применение газоаналитического ИК АСМ позволяет эффективно контролировать промышленные выбросы в различных отраслях. Рекомендуется проводить плановое обслуживание и калибровку АСМ данного типа не реже 2 раз в год.
Кросс-медиа эффекты
Отрицательного эффекта на другие экологические аспекты не выявлено.
Применимость
ИК АСМ применяются в электростанциях (угольных и газовых), на цементных и известковых заводах, мусоросжигательных установках, в нефтегазовой промышленности (нефтеперерабатывающие и нефтехимические заводы), металлургии (сталелитейные и цветные металлы), целлюлозно-бумажной, стекольной и химической промышленности, и в пищевой, фармацевтической и сельскохозяйственной отраслях. ИК АСМ данного типа обеспечивают точное и оперативное измерение выбросов таких веществ, как SO2, NOx, CO, CO2, PM и ЛОС, что позволяет своевременно принимать меры по снижению выбросов, оптимизировать производственные процессы и соблюдать экологические нормы.
Экономические показатели

3. Лазерлік жүйелер жағдайында температураның ауытқуы сәулелегіш пен қабылдағыш арасындағы қашықтық пен қозғалыстың өзгеруіне әкеледі.
4. Қабылдағыш пен сәулелегіш қатаң түрде бір желіге орнатылуы керек.
5. Оптика түтін газдарының әсеріне ұшырайды.
6. Шығатын газдардың температурасы, тозаң мөлшері, қышқыл шық нүктесі бойынша шектеулер бар.
1 – газ жолы; 2 – сәулелену көзі; 3 – сәуле бөлгіш; 4 – салыстыру детекторы; 5 – детектор; 6 –нөлдік нүктені орнатуға арналған рефлектор; 7 – шағылыстырғыш.
5.13-сурет. Көлденең қимада өлшенетін экстрактивті емес МАЖ (екі сәулелі нұсқа).
Датчиктер түтін құбырына немесе ауа өткізгішке орнатылады, орнату орнындағы жағдайлар өте маңызды. Түтін құбырының немесе ауа өткізгіштің дірілі болған кезде экстрактивті емес типтегі МАЖ ӨА, әсіресе электроптикалық жүйелер жұмысында қиындықтарға тап болуы мүмкін. Діріл оптикалық компоненттердің теңдесуін әлсіретуі немесе бұзуы және тақталар мен электронды компоненттерді әлсіретуі мүмкін. Ұзын зондтар үшін шығатын газдың өзгеретін жылдамдығымен біріктірілген тербелістер зондтың өзін тербеліске ұшыратып, жарықтарға немесе басқа да құрылымдық зақымға әкелуі мүмкін.
Қоршаған ортаның жоғары температурасы немесе температураның кең ауытқуы түтін мұржасына орнатылған электроника мен оптикаға да әсер етеді. Қоршаған ауадағы қышқыл газдар нашар құрастырылған аспаптар корпустарына әсер етеді, ал шығатын газдағы конденсацияланған қышқыл газдар датчиктерді тез коррозияға ұшыратады. Кейбір жағдайларда коррозияға төзімді қорытпаларды қолдану қажет болуы мүмкін.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Газ талдағыш МАЖ ӨА енгізу шығарындылардың айтарлықтай төмендеуіне әкелді, кәсіпорындардың экологиялық жауапкершілігін арттырды және өнеркәсіптік кәсіпорындардың атмосфералық ауаның ластануына қосқан үлесін сандық бағалауға мүмкіндік берді.
Бастапқы энергияны жалпы тұтыну
Сынамаларды сұйылтатын экстрактивті типтегі барлық МАЖ электр энергиясын тұтыну конструкциясына байланысты 10-нан 20 кВт-қа дейін өзгереді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Газ талдағыш МАЖ ӨА қолдану әртүрлі салалардағы өнеркәсіптік шығарындыларды тиімді бақылауға мүмкіндік береді. Осы типтегі МАЖ-ге жоспарлы қызмет көрсетуді және калибрлеуді жылына кемінде 2 рет жүргізу ұсынылады.
Кросс-медиа әсерлері
Басқа экологиялық аспектілерге теріс әсер анықталған жоқ.
Қолданылуы
МАЖ ӨА электр станцияларында (көмір және газ), цемент және әк зауыттарында, қоқыс жағу қондырғыларында, мұнай-газ өнеркәсібінде (мұнай өңдеу және мұнай-химия зауыттары), металлургияда (болат құю және түсті металдар), целлюлоза-қағаз, шыны және химия өнеркәсібінде, тамақ, фармацевтика және ауыл шаруашылығы салаларында қолданылады. Осы үлгідегі МАЖ ӨА SO2, NOx, CO, CO2, PM және ҰОҚ сияқты заттардың шығарындыларын дәл және жедел өлшеуді қамтамасыз етеді, бұл шығарындыларды азайту бойынша уақтылы шаралар қабылдауға, өндірістік процестерді оңтайландыруға және экологиялық нормаларды сақтауға мүмкіндік береді.
Экономикалық көрсеткіштер

Стоимость одного газоаналитического ИК данного типа примерно от 75,5 млн. тенге (≈150 000 долларов США).
Эффект от внедрения
Применение газоаналитического ИК АСМ данного типа позволяет эффективно контролировать выбросы многих маркерных веществ, обозначенных в справочниках НДТ Республики Казахстан (главным образом взвешенных веществ), и физические параметры.
5.1.2.      Техники мониторинга и определения содержания компонентов в газовоздушной смеси выбросов
Для измерений содержания компонентов газовых сред используется множество физико-химических методов, которые по своим возможностям отвечают требованиям, предъявляемым к измерениям с использованием автоматических измерительных систем, надежности функционирования технических средств в непрерывном режиме, достоверности результатов измерений, возможности автоматизации процедуры измерений и прочее. Бὸльшая часть этих методов относится к оптическим методам, основанным на законе Бугера-Ламберта-Бэра, связывающем поглощение света с концентрацией поглощающего вещества. В зависимости от длины волны поглощаемого излучения в оптических газоаналитических ИК АСМ наиболее части используются методы излучения в УФ-диапазоне, видимой области и ИК-диапазоне в вариантах недисперсионной, дифференциальной и Фурье-спектроскопии. Кроме оптических методов используются также электрохимические, хроматографические методы, метод спектрометрии ионной подвижности и другие [30].
Методы сертифицированной АСМ для наиболее распространенных загрязнителей воздуха кратко изложены в таблице 5.3.
Таблица 5.3. Методы сертифицированной АСМ для наиболее распространенных загрязнителей воздуха
№ п/п
Загрязнитель
Методы мониторинга
1
2
3
1
NH3
FTIR (инфракрасная спектроскопия на основе преобразования Фурье), NDIR (недисперсионный инфракрасный метод) c GFC (газовый фильтр корреляции), TDL (настраиваемая спектрометрия поглощения диодного лазера)
2
CO
FTIR (инфракрасная спектроскопия на основе преобразования Фурье), NDIR (недисперсионный инфракрасный метод)
3
Пыль (взвешенные вещества)
Ослабление или рассеяние света, трибоэлектрический эффект (т.е. электризация зонда, вызванная пылевыми частицами)
4
HCl
FTIR (инфракрасная спектроскопия на основе преобразования Фурье), NDIR (недисперсионный инфракрасный метод) с GFC (газовый фильтр корреляции), TDL (настраиваемая спектрометрия поглощения диодного лазера)
5
HF
FTIR (инфракрасная спектроскопия на основе преобразования Фурье), TDL (настраиваемая спектрометрия поглощения диодного лазера)
6
CH4
FID (обнаружение ионизации пламени), FTIR (инфракрасная спектроскопия на основе преобразования Фурье), NDIR (недисперсионный инфракрасный метод)
7
Hg
AAS (атомно-абсорбционная спектрометрия), DOAS (дифференциальной оптической поглощение спектроскопии)
8
NOx
Хемилюминесценция,
FTIR (инфракрасная спектроскопия на основе преобразования Фурье), NDIR (недисперсионный инфракрасный метод), NDUV (недисперсионная УФ-спектрометрия), DOAS (дифференциальное оптическое поглощение спектроскопии)
9
SO2
FTIR (инфракрасная спектроскопия на основе преобразования Фурье), NDIR (недисперсионный инфракрасный метод), NDUV (недисперсионная УФ-спектрометрия), DOAS (дифференциальное оптическое поглощение спектроскопии)
10
Общий летучий органический углерод (TVOC)
FID (обнаружение ионизации пламени)
Выбор метода непрерывного измерения концентрации загрязняющих веществ в отходящих дымовых газах во многом определяется свойствами газов по поглощению и излучению света в различных диапазонах электромагнитного спектра. На рисунке ниже представлен пример спектрального распределения поглощения и излучения различных газов в разных диапазонах электромагнитного спектра, включая вакуумный УФ, ультрафиолетовый, видимый, ближний ИК, средний ИК и дальний ИК диапазоны. Диаграмма указывает на типы спектроскопических переходов и область применения различных анализаторов. Понимание этих переходов и спектральных особенностей позволяет эффективно использовать спектроскопические методы для мониторинга и анализа загрязнителей воздуха.
Спектральные диапазоны поглощения и излучения света следующие:

Осы типтегі бір газ талдағыш ӨА құны – шамамен 75,5 млн теңге (≈150 000 АҚШ доллары).
Ендірудің әсері
Осы типтегі газ талдағыш МАЖ ӨА қолдану Қазақстан Республикасының ЕҚТ анықтамалықтарында белгіленген көптеген маркерлік заттардың шығарындыларын (негізінен қалқыма заттар), физикалық параметрлерді тиімді бақылауға мүмкіндік береді.
5.1.2. Шығарындылардың газ-ауа қоспасындағы компоненттердің құрамын мониторингтеу және айқындау техникалары
Газ ортасы компоненттерінің құрамын өлшеу үшін көптеген физикалық-химиялық әдістер қолданылады, олар өз мүмкіндіктері бойынша автоматты өлшеу жүйелерін қолдана отырып өлшеуге қойылатын талаптарға, техникалық құралдардың үздіксіз режимде жұмыс істеу сенімділігі, өлшеу нәтижелерінің сенімділігі, өлшеу рәсімін автоматтандыру мүмкіндігі және т. б. талаптарға жауап береді. Бұл әдістердің барынша көп бөлігі жарықтың сіңуін сіңіргіш заттың концентрациясымен байланыстыратын Бугер-Ламберт-Бэр заңына негізделген оптикалық әдістерге жатады. Оптикалық газ талдағыш МАЖ ӨА-да сіңірілетін сәулеленудің толқын ұзындығына байланысты ең көп бөлігі дисперсиялық емес, дифференциалды және Фурье спектроскопиясының нұсқаларында УК-диапазонындағы, көзге көрінетін аймақтағы және ИҚ диапазонындағы сәулелену әдістерін қолданады. Оптикалық әдістерден басқа электрохимиялық, хроматографиялық әдістер, иондық қозғалғыштық спектрометрия әдісі және басқа да әдістер қолданылады [30].
Ең көп таралған ауаны ластағыш заттарға арналған сертификатталған МАЖ әдістері 5.3-кестеде келтірілген.
5.3-кесте. Ең көп таралған ауаны ластағыш заттарға арналған сертификатталған МАЖ әдістері
Р/с №
Ластағыш
Мониторинг әдістері
1
2
3
1
NH3
FTIR (Фурье түрлендіруге негізделген инфрақызыл спектроскопия), GFC-пен (корреляциялаудың газды сүзгісі) NDIR (дисперсиялық емес инфрақызыл әдіс), TDL (диодты лазерлік сіңіру спектрометриясы)
2
CO
FTIR (Фурье түрлендіруге негізделген инфрақызыл спектроскопия), NDIR (дисперсиялық емес инфрақызыл әдіс)
3
Тозаң (қалқыма заттар)
Жарықтың әлсіреуі немесе шашырауы, трибоэлектрлік әсер (яғни тозаң бөлшектерінен туындаған зондтың электрленуі)
4
HCl
FTIR (Фурье түрлендіруге негізделген инфрақызыл спектроскопия), GFC-пен (корреляциялаудың газды сүзгісі) NDIR (дисперсиялық емес инфрақызыл әдіс), TDL (диодты лазерлік сіңіру спектрометриясы)
5
HF
FTIR (Фурье түрлендіруге негізделген инфрақызыл спектроскопия), TDL (диодты лазерлік сіңіру спектрометриясы)
6
CH4
FID (жалынның иондануын анықтау), FTIR (Фурье түрлендіруге негізделген инфрақызыл спектроскопия), NDIR (дисперсиялық емес инфрақызыл әдіс)
7
Hg
AAS (атомдық абсорбциялық спектрометрия), DOAS (спектроскопияның дифференциалды оптикалық сіңіруі)
8
NOX
Хемилюминесценция,
FTIR (Фурье түрлендіруге негізделген инфрақызыл спектроскопия), NDIR (дисперсиялық емес инфрақызыл әдіс), NDUV (дисперсиялық емес УК-спектрометрия), DOAS (спектроскопияның дифференциалды оптикалық сіңіруі)
9
SO2
FTIR (Фурье түрлендіруге негізделген инфрақызыл спектроскопия), NDIR (дисперсиялық емес инфрақызыл әдіс), NDUV (дисперсиялық емес УК-спектрометрия), DOAS (спектроскопияның дифференциалды оптикалық сіңіруі)
10
Жалпы ұшпа органикалық көміртек (TVOC)
FID (жалынның иондануын анықтау)
Шығатын түтін газдарындағы ластағыш заттардың концентрациясын үздіксіз өлшеу әдісін таңдау көбінесе газдардың электромагниттік спектрдің әртүрлі диапазондарындағы жарықты сіңіру және шығару қасиеттерімен айқындалады. Төмендегі суретте электромагниттік спектрдің әртүрлі диапазондарында, соның ішінде вакуумдық УК, ультракүлгін, көзге көрінетін, жақын ИҚ, орта ИҚ және алыс ИҚ диапазондарында әртүрлі газдардың жұтылуы мен сәулеленуінің спектрлік таралуының мысалы келтірілген. Диаграмма спектроскопиялық ауысулардың түрлерін және әртүрлі талдағыштардың қолдану аясын көрсетеді. Осы ауысулар мен спектрлік ерекшеліктерді түсіну ауаны ластағыш заттарды бақылау және талдау үшін спектроскопиялық әдістерді тиімді пайдалануға мүмкіндік береді.
Жарықтың жұтылуы мен сәулеленуінің спектрлік диапазондары мынадай:

вакуумный ультрафиолетовый: 100 – 200 нм;
ультрафиолетовый: 200 – 400 нм;
видимый: 400 – 700 нм (фиолетовый – красный);
ближний инфракрасный: 700 нм – 2.5 мкм (1000 – 4000 см⁻¹);
средний инфракрасный: 2.5 – 25 мкм (400 – 4000 см⁻¹);
дальний инфракрасный: 25 – 1000 мкм (10 – 400 см⁻¹).
Типы спектроскопических переходов:
ионизация, предиссоциация, диссоциация: происходит в вакуумном УФ диапазоне;
электронные переходы: в ультрафиолетовом и видимом диапазонах;
обертоны и комбинационные полосы: в ближнем инфракрасном диапазоне;
вращательно-колебательные переходы: в среднем инфракрасном диапазоне;
вращательные переходы: в дальнем инфракрасном диапазоне.
Существует несколько типов анализаторов, которые используются для измерения концентрации различных газов и частиц в выбросах.
УФ-анализаторы позволяют детектировать следующие газы: SO2 и NO2, которые поглощают ультрафиолетовое излучение. Эти анализаторы широко используются в промышленных приложениях для контроля выбросов и обеспечения соответствия экологическим стандартам.
Мониторы непрозрачности используются в видимом диапазоне для измерения концентрации частиц в дымовых газах. УФ-анализаторы играют ключевую роль в контроле загрязнения воздуха, позволяя оценивать содержание твердых частиц и обеспечивать соблюдение нормативов по выбросам. Мониторы непрозрачности востребованы на электростанциях, металлургических и химических заводах.
ИК-анализаторы включают устройства, работающие в ближнем, среднем и дальнем инфракрасных диапазонах. УФ-анализаторы применяются для измерения концентраций различных газов, таких как CO, CO2, H2O и CH4. Ближний ИК-диапазон используется для анализа комбинационных и обертонных полос поглощения, средний ИК-диапазон – для вращательно-колебательных переходов, а дальний ИК-диапазон – для вращательных переходов. ИК-анализаторы находят широкое применение в экологии, промышленности и научных исследованиях.
Различные газы имеют свои уникальные спектральные особенности в разных диапазонах электромагнитного спектра. В вакуумном УФ диапазоне (100 – 200 нм) газы, такие, как H2S и NO, проявляют поглощение и ионизацию. SO2 в этом диапазоне может поглощать и излучать свет.
В ультрафиолетовом и видимом диапазонах (200 – 700 нм) газы, такие, как SO2 и O2, также проявляют поглощение и излучение. NO2 в этих диапазонах поглощает и излучает свет, что позволяет использовать УФ-анализаторы для их детектирования.
В ближнем инфракрасном диапазоне (700 нм – 2,5 мкм) газы, такие как CO2 и H2O, проявляют поглощение в комбинационных и обертонных полосах. Это делает ближний ИК-диапазон полезным для анализа органических соединений и воды.

вакуумдық ультракүлгін: 100 – 200 нм;
ультракүлгін: 200 – 400 нм;
көзге көрінетін: 400 – 700 нм (күлгін – қызыл);
жақын инфрақызыл: 700 нм – 2.5 мкм (1000 – 4000 см⁻¹);
орташа инфрақызыл: 2.5 – 25 мкм (400 – 4000 см⁻¹);
алыс инфрақызыл: 25 – 1000 мкм (10 – 400 см⁻¹).
Спектроскопиялық ауысулардың түрлері:
иондану, алдын ала диссоциация, диссоциация: вакуумдық УК диапазонында жүреді;
электрондық ауысулар: ультракүлгін және көзге көрінетін диапазондарда;
обертондар мен комбинациялық жолақтар: жақын инфрақызыл диапазонында;
айналмалы-тербелмелі ауысулар: орташа инфрақызыл диапазонда;
айналмалы ауысулар: алыс инфрақызыл диапазонда.
Шығарындылардағы әртүрлі газдар мен бөлшектердің концентрациясын өлшеу үшін қолданылатын талдағыштардың бірнеше түрі бар.
УК-талдағыштар ультракүлгін сәулелерді сіңіретін SO2 және NO2 сияқты газдарды анықтауға мүмкіндік береді. Бұл талдағыштар шығарындыларды бақылау және экологиялық стандарттарға сәйкестікті қамтамасыз ету үшін өнеркәсіптік қосымшаларда кеңінен қолданылады.
Түссіздік мониторлары түтіндегі бөлшектердің концентрациясын өлшеу үшін көзге көрінетін диапазонда қолданылады. УК-талдағыштар бөлшектердің құрамын бағалауға және шығарындылар ережелерін сақтауға мүмкіндік беріп, ауаның ластануын бақылауда шешуші рөл атқарады. Түссіздік мониторлары электр станцияларында, металлургиялық және химиялық зауыттарда сұранысқа ие.
ИҚ-талдағыштарына жақын, орта және алыс инфрақызыл диапазондарда жұмыс істейтін құрылғылар кіреді. УК-талдағыштар CO, CO2, H2O және CH4 сияқты әртүрлі газдардың концентрациясын өлшеу үшін қолданылады. Жақын ИҚ диапазоны комбинациялық және обертонды сіңіру жолақтарын талдау үшін, орта ИҚ диапазоны айналмалы-тербелмелі ауысулар үшін, ал алыс ИҚ диапазоны – айналмалы ауысулар үшін қолданылады. ИҚ-талдағыштар экологияда, өнеркәсіпте және ғылыми зерттеулерде кеңінен қолданылады.
Әртүрлі газдардың электромагниттік спектрдің әр түрлі диапазонында өзіндік ерекше спектрлік ерекшеліктері бар. Вакуумдық УК диапазонында (100 – 200 нм) H2S және NO сияқты газдар сіңіру мен иондануды көрсетеді. Осы диапазондағы SO2 жарықты сіңіріп, шығара алады.
Ультракүлгін және көзге көрінетін диапазондарда (200 – 700 нм) SO2 және O2 сияқты газдар да сіңіру мен сәулеленуді көрсетеді. Бұл диапазондардағы NO2 жарықты сіңіреді және шығарады, бұл оларды анықтау үшін УК талдағыштарын қолдануға мүмкіндік береді.
Жақын инфрақызыл диапазонда (700 нм – 2,5 мкм) CO2 және H2O сияқты газдар комбинациялық және обертондық жолақтарда сіңуін көрсетеді. Бұл органикалық қосылыстар мен суды талдау үшін жақын ИҚ диапазонын пайдалы етеді.

В среднем инфракрасном диапазоне (2,5 – 25 мкм) происходит поглощение в вращательно-колебательных переходах для газов, таких, как CH4, H2S, NH3, NO, NO2, SO2 и CO. Газы H2O и CO2, также поглощают в комбинационных и обертонных полосах в этом диапазоне.
В дальнем инфракрасном диапазоне (25 – 1000 мкм) газы, такие, как H2O и CO2, проявляют поглощение в вращательных переходах. Этот диапазон используется для анализа слабых взаимодействий и колебаний в молекулах.
Рисунок 5.14. Электромагнетические спектры для измерения концентраций при АСМ.
Ниже представлено краткое описание методов измерения концентраций газов.
Инфракрасная спектроскопия
Недисперсионный инфракрасный метод (NDIR) основан на поглощении инфракрасного излучения газами. Излучение проходит через образец и детектор измеряет уменьшение интенсивности света.
Инфракрасная спектроскопия на основе преобразования Фурье (FTIR) использует преобразование Фурье для анализа спектра инфракрасного излучения, прошедшего через образец. Позволяет измерять широкий спектр газов одновременно.
Настраиваемая спектрометрия поглощения диодного лазера (TDL) использует перестраиваемые диодные лазеры для измерения концентраций газов на определенных длинах волн.
Ультрафиолетовая и видимая спектроскопия
Дифференциальное оптическое поглощение спектроскопии (DOAS) измеряет дифференциальное поглощение света в ультрафиолетовом и видимом диапазонах. Позволяет идентифицировать и количественно анализировать газы с характерными спектрами поглощения.
Недисперсная УФ-спектрометрия (NDUV) – метод аналогичен NDIR, но используется ультрафиолетовое излучение для измерения концентраций газов, которые поглощают УФ свет.
Атомно-абсорбционная спектроскопия (AAS) – метод основан на поглощении света атомами элемента в газовой фазе. Определяет концентрацию элементов по уменьшению интенсивности света.
Фотоионизационные и люминесцентные методы
Атомно-флюоресцентная спектроскопия (AFS) – метод основан на возбуждении атомов и измерении их флуоресценции. Позволяет определять низкие концентрации элементов.
Ионная масс-спектрометрия (IMS) – метод основан на измерении времени пролета ионов через электрическое поле. Позволяет разделять и идентифицировать ионы по их подвижности.
Хроматографические методы
Обнаружение ионизация пламени (FID) – метод, где газ хроматографического столба вводится в водородное пламя, органические соединения ионизируются и их концентрация определяется по току ионов.
Методы корреляционной спектроскопии
Газовый фильтр корреляции (GFC) – метод, где для корреляции и селективного измерения концентраций газов по их спектрам поглощения используются газовые фильтры.

Орташа инфрақызыл диапазонда (2,5 – 25 мкм) CH4, H2S, NH3, NO, NO2, SO2 және CO сияқты газдар үшін айналмалы-тербелмелі ауысуларда сіңіру жүреді. H2O және CO2 газдары да осы диапазондағы комбинациялық және тондық жолақтарда сіңіріледі.
Алыс инфрақызыл диапазонда (25 – 1000 мкм) H2O и CO2 сияқты газдар айналмалы ауысуларда сіңуін көрсетеді. Бұл диапазон молекулалардағы әлсіз өзара әрекеттесулер мен тербелістерді талдау үшін қолданылады.
5.14-сурет. МАЖ-да концентрацияларды өлшеуге арналған электромагниттік спектрлер.
Төменде газ концентрациясын өлшеу әдістерінің қысқаша сипаттамасы берілген.
Инфрақызыл спектроскопия
Дисперсиялық емес инфрақызыл әдіс (NDIR) инфрақызыл сәулеленуді газдармен сіңіруге негізделген. Сәулелену үлгі арқылы өтеді және детектор жарық қарқындылығының төмендеуін өлшейді.
Фурье түрлендіруге негізделген инфрақызыл спектроскопия (FTIR) үлгіден өткен инфрақызыл сәулелену спектрін талдау үшін Фурье түрлендіруін пайдаланады. Бір уақытта газдардың кең ауқымын өлшеуге мүмкіндік береді.
Теңшелетін диодты лазерді сіңіру спектрометриясы (TDL) белгілі бір толқын ұзындығындағы газдардың концентрациясын өлшеу үшін қайта бапталатын диодты лазерлерді пайдаланады.
Ультракүлгін және көзге көрінетін спектроскопия
Спектроскопияның дифференциалды оптикалық сіңірілуі (DOAS) ультракүлгін және көзге көрінетін диапазондарда жарықтың дифференциалды сіңірілуін өлшейді. Өзіне тән сіңіру спектрлері бар газдарды анықтауға және сандық талдауға мүмкіндік береді.
Дисперсті емес УК-спектрометрия (NDUV) – әдіс NDIR-ге ұқсас, бірақ УК сәуле УК жарығын сіңіретін газдардың концентрациясын өлшеу үшін қолданылады.
Атомдық-абсорбциялық спектроскопия (AAS) – әдіс газ фазасындағы элемент атомдарының жарықты сіңіруіне негізделген. Жарық қарқындылығын төмендету арқылы элементтердің концентрациясын айқындайды.
Фотоионизациялық және люминесцентті әдістер
Атомдық-флуоресцентті спектроскопия (AFS) – әдіс атомдардың қозуына және олардың флуоресценциясын өлшеуге негізделген. Элементтердің төмен концентрациясын айқындауға мүмкіндік береді.
Иондық масс-спектрометрия (IMS) – әдіс иондардың электр өрісі арқылы ұшу уақытын өлшеуге негізделген. Иондарды олардың қозғалғыштығы бойынша бөлуге және сәйкестендіруге мүмкіндік береді.
Хроматографиялық әдістер
Жалынның иондануын анықтау (FID) – хроматографиялық баған газы сутегі жалынына енгізілетін әдіс, органикалық қосылыстар иондалады және олардың концентрациясы иондар тогы арқылы айқындалады.
Корреляциялық спектроскопия әдістері
Газдың корреляциялық сүзгісі (GFC) – газдардың сіңіру спектрлері бойынша концентрациясын корреляциялау және селективті өлшеу үшін газ сүзгілері қолданылатын әдіс.

5.1.2.1. Недисперсионный инфракрасный метод (NDIR)
Техническое описание
Приборы, предназначенные для измерения молекулярного поглощения света, допускается классифицировать как спектрометры или спектрофотометры. Спектрометры предназначены для изменения длины волны в диапазоне длин волн, чтобы получить детализированную информацию о поглощении в зависимости от длины волны. Спектрофотометры, напротив, не рассеивают свет для сканирования спектра, а используют фильтры или другие механизмы для измерения поглощения света в относительно узком диапазоне длин волн или "полос", сосредоточенных на пике поглощения молекулы.
Спектрофотометры, используемые в инфракрасной области, обычно называют анализаторами с недисперсионного инфракрасного (NDIR) метода. NDIR-система работает следующим образом: инфракрасный свет излучается источником радиации, таким, как Globar (стержень из карбида кремния, нагретый до температуры свыше 1000 °C), другие типы инфракрасных тепловых излучателей, инфракрасные светодиоды или инфракрасные лазеры.
Свет передается через две газовые камеры: эталонную и образцовую. Эталонная камера содержит газ, например, азот или аргон, которые не поглощают свет на используемой длине волны. Когда передаваемый луч проходит через образцовую камеру, молекулы загрязняющего вещества поглощают часть инфракрасного света. В результате, когда свет выходит из образцовой камеры, его энергия будет меньше, чем при входе, и также меньше, чем энергия света, выходящего из эталонной камеры. Энергетическая разница фиксируется детектором, таким, как твердотельный датчик (например, теллурид кадмия ртути (MCT), сульфид свинца (PbS), селенид мышьяка (As2Se3)) или пневматический датчик типа Luft. Чувствительность твердотельных датчиков возможно увеличить охлаждением с использованием термоэлектрического охладителя.
Основная проблема, при использовании анализаторов с данной системой детектирования, заключается в том, что газы, поглощающие свет в той же спектральной области, что и молекула загрязняющего вещества, вызовут положительные помехи в измерении. Например, водяной пар и CO2 будут вмешиваться в измерение CO. В таких случаях эти газы должны быть удалены системой очистки перед тем, как образцовый газ войдет в анализатор.
Для решения данной проблемы используют пневматический детектор с последовательным расположением камер поглощения. В этом детекторе две камеры заполняются газом измеряемого вида. Передняя камера короче задней, и обе соединены с датчиком, который может обнаруживать разницу в давлении газа между двумя камерами или поток газа между ними. Этот метод широко используется для минимизации помех при измерении таких газов, как CO2 и H2O, и позволяет создавать высокочувствительные и точные анализаторы для мониторинга различных газов, таких, как NH3, CO, HCl, CH4, NOx и SO2.
Достигнутые экологические выгоды

5.1.2.1. Дисперсиялық емес инфрақызыл әдіс (NDIR)
Техникалық сипаты
Жарықтың молекулалық сіңуін өлшеуге арналған аспаптарды спектрометрлер немесе спектрофотометрлер деп жіктеуге болады. Спектрометрлер толқын ұзындығына байланысты жұтылу туралы егжей-тегжейлі ақпарат алу үшін толқын ұзындығының диапазонында толқын ұзындығын өзгертуге арналған. Спектрофотометрлер, керісінше, спектрді сканерлеу үшін жарықты шашыратпайды, керісінше молекуланың жұтылу шыңына бағытталған салыстырмалы түрде тар толқын ұзындығында немесе "жолақтарда" жарықтың сіңуін өлшеу үшін сүзгілерді немесе басқа да механизмдерді пайдаланады.
Инфрақызыл аймақта қолданылатын спектрофотометрлерді әдетте дисперсиялық емес инфрақызыл (NDIR) әдісінің талдағыштары деп атайды. NDIR жүйесі келесідей жұмыс істейді: инфрақызыл сәуле Globar (1000 °C-тан жоғары қыздырылған кремний карбиді таяқшасы), инфрақызыл жылу сәулелендіргіштерінің басқа да типтері, инфрақызыл жарық диодтары немесе инфрақызыл лазерлер сияқты сәулелену көзінен шығарылады.
Жарық екі газ камерасы арқылы беріледі: эталондық және үлгі. Эталондық камерада қолданылатын толқын ұзындығында жарықты сіңірмейтін азот немесе аргон сияқты газ бар. Берілген сәуле үлгі камерасы арқылы өткенде, ластағыш зат молекулалары инфрақызыл сәуленің бір бөлігін сіңіреді. Нәтижесінде жарық үлгілі камерадан шыққан кезде оның энергиясы кірген кезге қарағанда аз болады, сонымен қатар эталондық камерадан шығатын жарық энергиясынан аз болады. Энергия айырмашылығы қатты күйдегі датчик (мысалы, сынап кадмий теллуриді (MCT), қорғасын сульфиді (PbS), күшәла селениді (As2Se3) немесе Luft типті пневматикалық датчик сияқты детектормен тіркеледі. Қатты күйдегі датчиктердің сезімталдығын термоэлектрлік салқындатқышты қолдану арқылы салқындату арқылы арттыруға болады.
Осындай детекторлау жүйесі бар талдағыштарды қолданған кездегі негізгі проблема ластағыш зат молекуласымен бірдей спектрлік аймақтағы жарықты сіңіретін газдар өлшеуге оң кедергі келтіреді. Мысалы, су буы мен CO2 CO өлшеуіне араласады. Мұндай жағдайларда бұл газдарды үлгі газы талдағышқа кірмес бұрын тазарту жүйесі алып тастауы керек.
Осы проблеманы шешу үшін сіңіру камералары дәйекті орналасқан пневматикалық детектор пайдаланылады. Бұл детекторда екі камера өлшенетін түрдегі газбен толтырылады. Алдыңғы камера артқы камерадан қысқа және екеуі де екі камера арасындағы газ қысымының айырмашылығын немесе олардың арасындағы газ ағынын анықтай алатын датчикке қосылған. Бұл әдіс CO2 және H2O сияқты газдарды өлшеу кезінде кедергілерді азайту үшін кеңінен қолданылады және NH3, CO, HCl, CH4, NOx және SO2 сияқты әртүрлі газдарды мониторингтеу үшін сезімталдығы жоғары және дәл талдағыштар жасауға мүмкіндік береді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда

NDIR-анализаторы позволяют точно измерять концентрации различных газов (например, CO2, CO, CH4), что способствует более эффективному контролю и снижению выбросов вредных веществ в атмосферу.
Общее потребление первичной энергии
Современные NDIR-анализаторы разрабатываются с учетом требований энергоэффективности, что позволяет снизить общее потребление энергии при их эксплуатации.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Высокая точность в определении концентраций различных газов позволяет своевременно выявлять и устранять источники загрязнения.
Кросс-медиа эффекты
Отрицательного эффекта на другие экологические аспекты не выявлено.
Применимость
NDIR-анализаторы широко применяются в различных отраслях благодаря своей точности и надежности в определении CO2 и H2O, NH3, CO, HCl, CH4, NOx и SO2.
В промышленности они используются для контроля выбросов углекислого газа, угарного газа и метана на электростанциях, цементных заводах и нефтехимических предприятиях, что помогает соблюдать экологические нормы.
Экономические показатели
Ключевым экономическим показателем является низкая стоимость. Что включает первоначальные инвестиции в покупку оборудования, и эксплуатационные расходы, такие, как техническое обслуживание и калибровка. NDIR-анализаторы требуют минимального технического обслуживания и обладают долгим сроком службы, что снижает общие расходы на эксплуатацию.
Эффект от внедрения
Внедрение описанных методов измерения выбросов CO приводит к улучшению экологической обстановки, снижению вредного воздействия на здоровье людей и окружающую среду, и к повышению энергоэффективности и сокращению операционных расходов на предприятиях.
5.1.2.2. Инфракрасная спектроскопия на основе преобразования Фурье (FTIR)
Принцип работы FTIR-анализаторов заключается в следующем: свет от инфракрасного источника направляется на делитель пучка, который разделяет свет на два луча. Один из лучей направляется к подвижному зеркалу, а затем возвращается обратно, второй – к стационарному зеркалу и также возвращается. Подвижное зеркало изменяет расстояние, которое проходит один из лучей, что приводит к изменению фазы этого луча. Затем два луча снова объединяются и проходят через ячейку с образцом, после чего направляются к детектору. Когда два луча объединяются, они интерферируют, создавая интерферограмму, которая содержит информацию обо всех частотах инфракрасного спектра, прошедшего через образец. Интерферограмма обрабатывается с помощью преобразования Фурье для получения инфракрасного спектра, который показывает, какие частоты света были поглощены образцом.

NDIR-талдағыштар әртүрлі газдардың (мысалы, CO2, CO, CH4) концентрациясын дәл өлшеуге мүмкіндік береді, бұл атмосфераға зиянды заттардың шығарылуын тиімдірек бақылауға және азайтуға ықпал етеді.
Бастапқы энергияны жалпы тұтыну
Қазіргі заманғы NDIR-талдағыштар энергия тиімділігі талаптарын ескере отырып әзірленеді, бұл оларды пайдалану кезінде жалпы энергия шығынын азайтуға мүмкіндік береді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Әр түрлі газдардың концентрациясын айқындаудағы жоғары дәлдік ластану көздерін уақтылы анықтауға және жоюға мүмкіндік береді.
Кросс-медиа әсерлері
Басқа экологиялық аспектілерге теріс әсер анықталған жоқ.
Қолданылуы
NDIR-талдағыштар CO2 және H2O, NH3, CO, HCl, CH4, NOx және SO2 айқындаудағы дәлдігі мен сенімділігіне байланысты әртүрлі салаларда кеңінен қолданылады.
Өнеркәсіпте олар электр станцияларында, цемент зауыттарында және мұнай-химия зауыттарында көмірқышқыл газы, көміртегі тотығы және метан шығарындыларын бақылау үшін қолданылады, бұл экологиялық ережелерді сақтауға көмектеседі.
Экономикалық көрсеткіштер
Негізгі экономикалық көрсеткіш иелік етудің төмен құны болып табылады. Бұған жабдықты сатып алуға жұмсалатын бастапқы инвестициялар, техникалық қызмет көрсету және калибрлеу сияқты пайдаланушылық шығындар кіреді. NDIR-талдағыштар ең аз техникалық қызмет көрсетуді қажет етеді және ұзақ мерзім қызмет етеді, бұл жалпы пайдалану шығындарын азайтады.
Ендірудің әсері
Сипатталған CO шығарындыларын өлшеу әдістерін енгізу экологиялық жағдайдың жақсаруына, адамдардың денсаулығы мен қоршаған ортаға зиянды әсердің төмендеуіне, энергия тиімділігінің артуына және кәсіпорындардағы операциялық шығындардың төмендеуіне әкеледі.
5.1.2.2. Фурье түрлендіруге негізделген инфрақызыл спектроскопия (FTIR)
FTIR-талдағыштардың жұмыс қағидаты мынадай: инфрақызыл көзден түсетін жарық сәулені екі сәулеге бөлетін сәуле бөлгішке бағытталған. Сәулелердің бірі жылжымалы айнаға бағытталады, содан кейін қайтадан оралады, екіншісі стационарлық айнаға бағытталып, қайта оралады. Жылжымалы айна сәулелердің біреуінің өтетін қашықтығын өзгертеді, бұл осы сәуле фазасының өзгеруіне әкеледі. Содан кейін екі сәуле қайтадан біріктіріліп, үлгі ұяшығы арқылы өтеді, кейіннен детекторға бағытталады. Екі сәуле біріктірілгенде, олар интерферограмма жасау арқылы кедергі жасайды, онда үлгіден өткен инфрақызыл спектрдің барлық жиіліктері туралы ақпарат бар. Интерферограмма үлгінің қандай жарық жиіліктерін сіңіргенін көрсететін инфрақызыл спектрді шығару үшін Фурье түрлендіруімен өңделеді.

Одним из главных преимуществ FTIR является возможность одновременного измерения концентраций множества различных газов. Это достигается благодаря тому, что спектр содержит информацию обо всех частотах инфракрасного света, проходящего через образец. FTIR-спектрометры обычно работают в диапазоне от 2,5 до 25 мкм (от 4000 до 400 см⁻¹), что позволяет измерять широкий спектр газов и соединений. Технология преобразования Фурье обеспечивает высокую чувствительность и точность измерений, что позволяет обнаруживать даже низкие концентрации газов.
FTIR-анализаторы широко применяются в различных секторах промышленности. FTIR-анализаторы используются для мониторинга промышленных выбросов на цементных заводах, инсенераторах и других промышленных объектах. Эти приборы также эффективны для контроля за выбросами при сжигании топлива и анализа воздуха в окружающей среде. В химической промышленности и материаловедении FTIR-спектроскопия применяется для проведения исследований и контроля качества продукции. Несмотря на то, что FTIR является лабораторной техникой, появление относительно недорогих и мощных микропроцессорных систем позволило применять этот метод в полевых условиях.
Основное преимущество FTIR-техники заключается в получении "картины" полного спектра поглощения газовой пробы в широком спектральном диапазоне. Приборы FTIR обычно имеют диапазон 2,5 – 25 мкм [4000 – 400 см–1 (волновые числа)]. Спектр, полученный с помощью FTIR, позволяет определить присутствие и концентрацию различных газов в образце. Метод FTIR также заключается в том, что не требуется разрабатывать новый прибор для измерения каждого нового соединения. Метод FTIR измеряет любое соединение, если оно поглощает световую энергию в соответствующих инфракрасных диапазонах. Появление относительно недорогих и мощных микропроцессорных систем позволило применять этот метод для непрерывного мониторинга.
Основные различия между системами FTIR для применения в области экологии заключаются в конструкции оптической системы и методе перемещения зеркала для создания интерферограммы. Конструкция подвижного зеркала должна быть устойчивой к вибрациям для использования в полевых условиях. Для достижения этой цели разработаны различные уникальные методы. Иные различия между приборами существуют в математических методах, используемых для извлечения данных о концентрации загрязняющих веществ из интерферограммы и спектра, полученной с помощью преобразования Фурье. Системы FTIR устанавливаются в качестве непрерывных мониторинговых приборов на цементных заводах, мусоросжигательных установках и угольных электростанциях. Компании, занимающиеся тестированием источников, используют системы FTIR для измерения широкого спектра опасных загрязнителей воздуха.
Достигнутые экологические выгоды
FTIR-анализаторы позволяют точно измерять концентрации различных газов в выбросах, что способствует более эффективному контролю и снижению выбросов загрязняющих веществ в атмосферу.
Общее потребление первичной энергии
Современные FTIR-анализаторы разработаны с учетом требований энергоэффективности, что позволяет минимизировать общее потребление энергии при их эксплуатации.
Кросс-медиа эффекты
Отрицательного эффекта на другие экологические аспекты не выявлено.
Применимость

FTIR-дің басты артықшылықтарының бірі әр түрлі газдардың концентрациясын бір уақытта өлшеу мүмкіндігі болып табылады. Бұған спектрде үлгіден өтетін инфрақызыл сәуленің барлық жиіліктері туралы ақпарат болғандықтан қол жеткізіледі. FTIR спектрометрлері әдетте 2,5-тен 25 мкм-ге дейін (4000-нан 400 см⁻¹-ге дейін) жұмыс істейді, бұл газдар мен қосылыстардың кең ауқымын өлшеуге мүмкіндік береді. Фурье түрлендіру технологиясы жоғары сезімталдық пен өлшеу дәлдігін қамтамасыз етеді, бұл газдардың төмен концентрациясын да анықтауға мүмкіндік береді.
FTIR-талдағыштар өнеркәсіптің түрлі салаларында кеңінен қолданылады. FTIR-талдағыштар цемент зауыттарында, инсинераторларда және басқа да өндірістік нысандарда өнеркәсіптік шығарындыларды бақылау үшін қолданылады. Бұл аспаптар жанармай жағу кезінде шығарындыларды бақылау және қоршаған ортадағы ауаны талдау үшін де тиімді. Химия өнеркәсібінде және материалтану саласында FTIR-спектроскопия зерттеу жүргізу және өнім сапасын бақылау үшін қолданылады. FTIR зертханалық техника болып саналса да, салыстырмалы түрде арзан және қуатты микропроцессорлық жүйелердің пайда болуы бұл әдісті дала жағдайларында қолдануға мүмкіндік берді.
FTIR техникасының басты артықшылығы кең спектрлі диапазонда газ үлгісін сіңірудің толық спектрінің "бейнесін" алу болып табылады. FTIR аспаптарында әдетте 2,5 – 25 мкм [4000 – 400 см–1 (толқындық сандар)] диапазоны болады. FTIR көмегімен алынған спектр үлгідегі әртүрлі газдардың болуын және концентрациясын айқындауға мүмкіндік береді. FTIR әдісінде әрбір жаңа қосылымды өлшеу үшін жаңа құралды әзірлеу қажет емес. Егер FTIR әдісі жарық энергиясын тиісті инфрақызыл сәулелерде сіңірсе, ол кез келген қосылысты өлшей алады. Алайда бұл аспапты нақты қолдану үшін оңтайландырудың қажеті жоқ дегенді білдірмейді. Салыстырмалы түрде арзан және қуатты микропроцессорлық жүйелердің пайда болуы бұл әдісті үздіксіз мониторинг үшін қолдануға мүмкіндік берді.
Экологияда қолдануға арналған FTIR жүйелері арасындағы негізгі айырмашылықтар оптикалық жүйенің конструкциясы және интерферограмма жасау үшін айнаны жылжыту әдісі болып табылады. Жылжымалы айна конструкциясы дала жағдайында пайдалану үшін дірілге төзімді болуы керек. Осы мақсатқа жету үшін әртүрлі бірегей әдістер әзірленді. Аспаптар арасындағы басқа айырмашылықтар Фурье түрлендіруі арқылы алынған интерферограмма мен спектрден ластағыш заттардың концентрациясы туралы деректерді алу үшін қолданылатын математикалық әдістерде бар. FTIR жүйелері цемент зауыттарында, қоқыс жағу қондырғыларында және көмір электр станцияларында үздіксіз мониторинг жасау құралдары ретінде орнатылуда. Көздерді тестілуімен айналысатын компаниялар қауіпті ауаны ластағыш заттардың кең ауқымын өлшеу үшін FTIR жүйелерін пайдаланады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
FTIR-талдағыштар шығарындылардағы әртүрлі газдардың концентрациясын дәл өлшеуге мүмкіндік береді, бұл атмосфераға ластағыш заттардың шығарындыларын тиімдірек бақылауға және азайтуға ықпал етеді.
Бастапқы энергияны жалпы тұтыну
Қазіргі заманғы FTIR-талдағыштар энергия тиімділігі талаптарын ескере отырып жасалған, бұл оларды пайдалану кезінде жалпы энергия шығынын азайтуға мүмкіндік береді.
Кросс-медиа әсерлері
Басқа экологиялық аспектілерге теріс әсер анықталған жоқ.
Қолданылуы

Метод инфракрасной спектроскопии с преобразованием Фурье (FTIR) позволяет контролировать широкий спектр газов, таких, как NH3, CO, HCl, HF, CH4, NOx, и SO2.
Экономические показатели
Стоимость приборов для измерения СО варьируется в зависимости от систем, начиная от 5 млн. тенге (≈10 тысяч долларов США).
Первоначальные инвестиции окупаются за счет снижения эксплуатационных расходов и предотвращения штрафов за несоблюдение экологических норм.
Высокая надежность и длительный срок службы FTIR-анализаторов снижают эксплуатационные расходы, включая затраты на техническое обслуживание и калибровку.
Экологические показатели и эксплуатационные показатели
FTIR-анализаторы обеспечивают высокую точность и чувствительность измерений, что позволяет своевременно обнаруживать даже низкие концентрации загрязняющих веществ.
Современные FTIR-анализаторы оснащены удобными интерфейсами и автоматическими функциями, что упрощает их использование и снижает требования к квалификации персонала.
Эффект от внедрения
Внедрение описанных методов измерения выбросов CO приводит к улучшению экологической обстановки, снижению вредного воздействия на здоровье людей и окружающую среду, и к повышению энергоэффективности и сокращению операционных расходов на предприятиях.
5.1.2.3. Спектрометрия поглощения диодного лазера (туннельные диодные лазеры, TDL)
Техническое описание
Туннельные диодные лазерные анализаторы – это высокочувствительные устройства, используемые для измерения концентраций газов в различных средах. Туннельные диодные лазерные анализаторы работают на основе поглощения света определенной длины волны, излучаемого туннельным диодным лазером, газообразными молекулами в анализируемом образце. Анализаторы находят широкое применение благодаря своей высокой точности, чувствительности и быстроте отклика.
С появлением ближнеинфракрасных лазеров для связи и улучшением инфракрасных полупроводниковых детекторов компании в Европе, Канаде и США разработали лазерные мониторы для источников и окружающей среды.
TDL-анализаторы включают несколько ключевых компонентов, обеспечивающих их эффективную работу:
1. Туннельный диодный лазер – генерирует узкий спектральный диапазон света с высокой монохроматичностью, что позволяет точно настроить длину волны на определенные линии поглощения газов.
2. Оптическая система – cистема линз и зеркал направляет лазерное излучение через анализируемую пробу. Оптические компоненты могут включать многопроходные ячейки, которые увеличивают путь света через пробу, повышая чувствительность измерений.

Фурье түрлендіретін инфрақызыл спектроскопия әдісі (FTIR) газдардың NH3, CO, HCl, HF, CH4, NOx, және SO2 сияқты кең спектрін басқаруға мүмкіндік береді.
Экономикалық көрсеткіштер
СО өлшеу құралдарының құны жүйелерге байланысты 5 млн теңгеден (≈10 мың АҚШ доллары) бастап түрленеді.
Бастапқы инвестициялар айтарлықтай болуы мүмкін, бірақ олар пайдалану шығындарын азайту және экологиялық ережелерді сақтамағаны үшін айыппұлдардың алдын алу арқылы өтеледі.
FTIR-талдағыштардың жоғары сенімділігі мен ұзақ қызмет ету мерзімі техникалық қызмет көрсету және калибрлеу шығындарын қоса алғанда, пайдалану шығындарын азайтады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану көрсеткіштері
FTIR-талдағыштар өлшеудің жоғары дәлдігі мен сезімталдығын қамтамасыз етеді, бұл ластағыш заттардың төмен концентрациясын да уақтылы анықтауға мүмкіндік береді.
Заманауи FTIR-талдағыштар ыңғайлы интерфейстермен және автоматты мүмкіндіктермен жабдықталған, бұл оларды пайдалануды жеңілдетеді және қызметкерлердің біліктілігіне қойылатын талаптарды төмендетеді.
Ендірудің әсері
Сипатталған CO шығарындыларын өлшеу әдістерін енгізу экологиялық жағдайдың жақсаруына, адамдардың денсаулығы мен қоршаған ортаға зиянды әсердің төмендеуіне, энергия тиімділігінің артуына және кәсіпорындардағы операциялық шығындардың төмендеуіне әкеледі.
5.1.2.3. Диодты лазерді сіңіру спектрометриясы (туннельді диодты лазерлер, TDL)
Техникалық сипаты
Туннельді диодты лазерлік талдағыштар – әртүрлі ортадағы газдардың концентрациясын өлшеу үшін қолданылатын жоғары сезімтал құрылғылар. Туннельді диодты лазерлік талдағыштар талданатын үлгідегі газ тәрізді молекулалар туннельді диодты лазер шығаратын белгілі бір толқын ұзындығындағы жарықты сіңіру негізінде жұмыс істейді. Талдағыштар жоғары дәлдігіне, сезімталдыққа және жауап беру жылдамдығына байланысты кеңінен қолданылады.
Байланыс үшін жақын инфрақызыл лазерлердің пайда болуымен және инфрақызыл жартылай өткізгіш детекторлардың жақсаруымен компаниялар Еуропада, Канадада және АҚШ-та көздер мен қоршаған ортаға арналған лазерлік мониторлар әзірледі.
TDL-талдағыштар олардың тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ететін бірнеше негізгі компоненттерді қамтиды:
1. Туннельді диодты лазер – монохроматтылығы жоғары тар спектрлік жарық диапазонын шығарады, бұл толқын ұзындығын белгілі бір газды сіңіру желілеріне дәл теңшеуге мүмкіндік береді.
2. Оптикалық жүйе – линзалар мен айналар жүйесі лазерлік сәулеленуді талданатын үлгі арқылы бағыттайды. Оптикалық компоненттер өлшеу сезімталдығын арттыра отырып, сынама арқылы жарық жолын арттыратын көп жолды жасушаларды қамтуы мүмкін.

3. Образцовая ячейка – содержит газообразный образец, через который проходит лазерный луч. Газовые молекулы поглощают свет на определенных длинах волн, характерных для каждого вида газа.
4. Детектор – измеряет интенсивность света после прохождения через образцовую ячейку. Падение интенсивности на определенных длинах волн указывает на присутствие и концентрацию газов в пробе.
5. Аналого-цифровой преобразователь и микропроцессор. Сигнал с детектора преобразуется в цифровой формат и обрабатывается микропроцессором, который анализирует данные и рассчитывает концентрации газов на основе измеренного поглощения света.
TDL-анализаторы обладают рядом преимуществ, делающих их эффективными инструментами для различных приложений:
1. Высокая чувствительность и точность. Узкая спектральная ширина и высокая монохроматичность излучения обеспечивают высокую чувствительность и точность измерений.
2. Быстрый отклик. Обеспечивают практически мгновенный отклик, это позволяет проводить измерения в реальном времени, что важно для контроля технологических процессов и мониторинга выбросов.
3. Избирательность измерений. Возможность точной настройки длины волны лазера позволяет избирательно измерять концентрации отдельных газов даже в сложных газовых смесях.
4. Широкий динамический диапазон. Способность измерять как низкие, так и высокие концентрации газов, что делает их универсальными для различных приложений.
5. Простая система на диодном лазере может использовать технику дифференциального поглощения, настраивая лазер на разные длины волн путем изменения температуры лазера или его рабочего тока. Однако более высокая чувствительность может быть достигнута путем модуляции длин волн лазера в диапазоне пика поглощения. Техника второго производного особенно применима для усиления обнаружения слабых сигналов поглощения в ближнеинфракрасных областях, где доступны лазеры. Существует несколько способов реализации этого метода, но итоговый результат – сигнал, пропорциональный второму производному закону Бера.
Метод зависит от формы линии поглощения, могут возникнуть проблемы из-за эффектов уширения линии. Температура и давление влияют на форму линии, и столкновения между молекулами, приводящие к коллизионному уширению. Лазеры очень специфичны по длине волны и могут избегать спектральных помех, коллизионное уширение зависит от состава дымовых газов, вводя другой тип помех, напоминающий эффекты тушения в флуоресцентных мониторах. Разработаны передовые спектроскопические техники и методы компенсации для минимизации эффектов уширения линии. Лазеры с распределенной обратной связью и лазеры с распределенной брэгговской рефлекцией являются наиболее широко применяемыми.
Достигнутые экологические выгоды
Применение TDL-анализаторов в экологическом мониторинге приносит значительные экологические выгоды. Благодаря способности проводить измерения в реальном времени, TDL-анализаторы помогают предотвратить превышение допустимых норм выбросов, минимизировать загрязнение воздуха и обеспечивать соблюдение строгих экологических стандартов. Что способствует улучшению качества воздуха, защите здоровья населения и снижению негативного воздействия на окружающую среду. В результате применение этих анализаторов помогает предприятиям не только соблюдать экологические нормы, но и активно участвовать в охране окружающей среды, снижая уровень загрязняющих веществ в атмосфере.
Общее потребление первичной энергии
Общее потребление первичной энергии TDL-анализаторами обычно невелико по сравнению с другими методами анализа газов. Высокая чувствительность и точность измерений, TDL-анализаторы минимизируют потребление энергии за счет сокращения времени и ресурсов, необходимых для проведения анализа. Кроме того, использование передовых оптических и электронных компонентов позволяет снизить общее потребление энергии, делая TDL-анализаторы экономически выгодными и устойчивыми с точки зрения энергопотребления.
Кросс-медиа эффекты
Отрицательного эффекта на другие экологические аспекты не выявлено.
Применимость

3. Үлгі ұяшығы – құрамында лазер сәулесі өтетін газ тәрізді үлгі бар. Газ молекулалары газдың әр түріне тән белгілі бір толқын ұзындығында жарықты сіңіреді.
4. Детектор – үлгі ұяшығынан өткеннен кейін жарықтың қарқындылығын өлшейді. Белгілі бір толқын ұзындығындағы қарқындылықтың төмендеуі сынамадағы газдардың болуын және концентрациясын көрсетеді.
5. Аналогтық-цифрлық түрлендіргіш және микропроцессор. Детектордан шыққан сигнал цифрлық форматқа ауысады және микропроцессормен өңделеді, ол деректерді талдайды және өлшенген жарық сіңіру негізінде газдардың концентрациясын есептейді.
TDL-талдағыштардың оларды әртүрлі қосымшалар үшін тиімді құралға айналдыратын бірқатар артықшылықтары бар:
1. Жоғары сезімталдық пен дәлдік. Тар спектрлік ені және жоғары монохроматты сәулелену жоғары сезімталдық пен өлшеу дәлдігін қамтамасыз етеді.
2. Жылдам жауап. Лезде жауап беруді қамтамасыз етеді, ал ол нақты уақыт режимінде өлшеулерді жүргізуге мүмкіндік береді, бұл технологиялық процестерді бақылау және шығарындыларды мониторингтеу үшін маңызды.
3. Өлшемдердің іріктегіштігі. Лазердің толқын ұзындығын дәл теңшеу мүмкіндігі күрделі газ қоспаларында да жеке газдардың концентрациясын таңдамалы түрде өлшеуге мүмкіндік береді.
4. Кең динамикалық диапазон. Газдардың төмен де, жоғары да концентрациясын өлшеу мүмкіндігі, бұл оларды әртүрлі қосымшалар үшін әмбебап етеді.
5. Диодты лазердегі қарапайым жүйе лазердің температурасын немесе оның жұмыс тогын өзгерту арқылы лазерді әртүрлі толқын ұзындығына теңшеу арқылы дифференциалды сіңіру әдісін қолдана алады. Алайда жоғары сезімталдыққа лазердің толқын ұзындығын сіңіру шыңы диапазонында модуляциялау арқылы қол жеткізуге болады. Екінші туынды техникасы әсіресе лазерлер қолжетімді жақын инфрақызыл аймақтарда әлсіз сіңіру сигналдарын анықтауды күшейту үшін қолданылады. Бұл әдісті іске асырудың бірнеше тәсілі бар, бірақ қорытынды нәтиже Бердің екінші туынды заңына пропорционалды сигнал болып табылады.
Әдіс сіңіру желісінің пішініне байланысты, желіні кеңейту әсеріне орай проблемалар туындауы мүмкін. Температура мен қысым желінің пішініне, сондай-ақ молекулалар арасындағы соқтығысуға әсер етіп, коллизиялық кеңеюіне әкеледі. Лазерлер толқын ұзындығы бойымен аса өзгеше және спектрлік кедергілерден аулақ болады, коллизиялық кеңею түтін газдарының құрамына байланысты флуоресцентті мониторлардағы сөндіру әсерлеріне ұқсас басқа кедергі түрін енгізеді. Желіні кеңейту әсерлерін азайту үшін озық спектроскопиялық техникалық және өтемақы әдістері әзірленді. Лазер жиілігінің тұрақтылығы лазер типіне және сәулелену толқын ұзындығының диапазонына байланысты проблема болды. Таратылған кері байланыс лазерлері және таратылған брэгг рефлексиясы бар лазерлер ең көп қолданылатын болып табылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
TDL-талдағыштарды экологиялық мониторингте қолдану айтарлықтай экологиялық пайда әкеледі. Нақты уақыт режимінде өлшеу қабілетінің арқасында TDL-талдағыштар шығарындылардың рұқсат етілген нормаларынан асып кетуіне жол бермеуге, ауаның ластануын азайтуға және қатаң экологиялық стандарттарды сақтауға көмектеседі. Бұл ауа сапасын жақсартуға, халықтың денсаулығын қорғауға және қоршаған ортаға жағымсыз әсерлерді азайтуға ықпал етеді. Нәтижесінде осы талдағыштарды қолдану кәсіпорындарға экологиялық нормаларды сақтауға ғана емес, сонымен қатар қоршаған ортаны қорғауға белсенді қатысуға, атмосферадағы ластағыш заттардың деңгейін төмендетуге көмектеседі.
Бастапқы энергияны жалпы тұтыну
TDL-талдағыштардың бастапқы энергияны жалпы тұтынуы, әдетте, газды талдаудың басқа әдістерімен салыстырғанда аз болады. Өлшеудің жоғары сезімталдығы мен дәлдігі, TDL-талдағыштар талдау жүргізуге қажетті уақыт пен ресурстарды азайту арқылы энергия шығынын азайтады. Сонымен қатар, озық оптикалық және электронды компоненттерді пайдалану TDL-талдағыштарды экономикалық тиімді және энергияны тұтыну тұрғысынан тұрақты ету арқылы жалпы энергия шығынын азайтуға мүмкіндік береді.
Кросс-медиа әсерлері
Басқа экологиялық аспектілерге теріс әсер анықталған жоқ.
Қолданылуы

TDL-анализаторы широко применяются в промышленном и экологическом мониторинге для точного измерения концентраций газов, таких, как NH3, HCl, HF, CH4, NOx и SO2, в выбросах и окружающей среде. Они также используются для контроля технологических процессов, обеспечения безопасности на рабочих местах и в научных исследованиях благодаря своей высокой чувствительности, избирательности и быстрому отклику.
Экономические показатели
TDL-анализаторы характеризуются высокой экономической эффективностью благодаря низким эксплуатационным расходам, включая минимальные требования к техническому обслуживанию и отсутствие необходимости в расходных материалах. Их высокая точность и быстрота измерений также способствуют оптимизации производственных процессов и снижению затрат, связанных с авариями и простоем оборудования.
Эффект от внедрения
Внедрение описанных методов измерения выбросов CO приводит к улучшению экологической обстановки, снижению вредного воздействия на здоровье людей и окружающую среду, и к повышению энергоэффективности и сокращению операционных расходов на предприятиях.
5.1.2.4. Дифференциальное оптическое поглощение спектроскопии (DOAS)
Спектроскопия дифференциального поглощения или дифференциальной оптической спектроскопией поглощения (DOAS), или прямой спектроскопией поглощения в отличие от техники модуляции длины волны и производной спектроскопии. Техника применяется с использованием источников света, излучающих на инфракрасных или ультрафиолетовых длинах волн, в системах АСМ как неэкстрактивного типа, так и экстрактивного типа. Эта техника стала широко распространенной в системах АСМ неэкстрактивного типа, используемых для мониторинга реактивных газов, таких, как HCl и NH3, и такого загрязняющего вещества, как Hg. Хотя в этих приборах обычно используются оптические фильтры для выбора света подходящих длин волн, перестраиваемые диодные лазеры и квантово-каскадные лазеры могут обеспечивать большую мощность сигнала и дискриминацию по длинам волн.
В типичной системе дифференциального поглощения с использованием широкополосного источника света свет излучается на многих разных длинах волн и проходит через ячейку, содержащую образцовый газ (или через трубу) к детектору. Сигнал детектора на длине волны, где энергия не поглощается, используется в качестве эталонного измерения для сигнала, полученного на длине волны, где энергия поглощается.
Достигнутые экологические выгоды
DOAS анализаторы позволяют точно измерять концентрации различных газов, что способствует улучшению контроля выбросов загрязняющих веществ, таких, как SO2, NO2, HCl и NH3.
Общее потребление первичной энергии
Современные DOAS-анализаторы разработаны с учетом высоких требований к энергоэффективности, что позволяет минимизировать потребление энергии.
Продвинутые технологии и алгоритмы обработки данных помогают уменьшить общее потребление энергии, сохраняя при этом высокую точность измерений.
Экологические показатели и эксплуатационные показатели
DOAS анализаторы обладают высокой точностью и могут измерять низкие концентрации различных газов, что позволяет своевременно выявлять даже незначительные загрязнения. Данные анализаторы позволяют измерять концентрации множества различных газов.
Кросс-медиа эффекты
Отрицательного эффекта на другие экологические аспекты не выявлено.
Применимость
DOAS-анализаторы широко применяются в различных отраслях, таких, как химическая, нефтегазовая, металлургическая, энергетическая и других.
Экономические показатели
В целом, метод DOAS является экономически эффективным решением для мониторинга газов, обеспечивая низкие эксплуатационные расходы и высокую надежность.
Эффект от внедрения
Внедрение описанных методов измерения выбросов CO приводит к улучшению экологической обстановки, снижению вредного воздействия на здоровье людей и окружающую среду, и к повышению энергоэффективности и сокращению операционных расходов на предприятиях.

TDL-талдағыштар шығарындылар мен қоршаған ортадағы NH3, HCl, HF, CH4, NOx және SO2 сияқты газдардың концентрациясын дәл өлшеу үшін өнеркәсіптік және экологиялық мониторингте кеңінен қолданылады. Олар сондай-ақ жоғары сезімталдығы, талғампаздығы және жылдам жауап беруі арқылы технологиялық процестерді бақылау, жұмыс орындарында және ғылыми зерттеулерде қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін қолданылады.
Экономикалық көрсеткіштер
TDL-талдағыштар техникалық қызмет көрсетуге қойылатын ең төменгі талаптарды және шығын материалдардарына деген қажеттіліктің болмауын қоса алғанда, төмен пайдаланушылық шығындарға байланысты жоғары экономикалық тиімділікпен сипатталады. Олардың жоғары дәлдігі мен өлшеулер жылдамдығы өндірістік процестерді оңтайландыруға және авариялар мен жабдықтың тоқтап қалуына байланысты шығындарды азайтуға септігін тигізеді.
Ендірудің әсері
Сипатталған CO шығарындыларын өлшеу әдістерін енгізу экологиялық жағдайдың жақсаруына, адамдардың денсаулығы мен қоршаған ортаға зиянды әсердің төмендеуіне, энергия тиімділігінің артуына және кәсіпорындардағы операциялық шығындардың төмендеуіне әкеледі.
5.1.2.4. Спектроскопияның дифференциалды оптикалық сіңірілуі (DOAS)
Дифференциалды сіңірілу спектроскопиясы немесе дифференциалды оптикалық сіңірілу спектроскопиясы (DOAS) не болмаса толқын ұзындығын модуляциялау техникасы мен спектроскопия туындысына қарағанда тікелей сіңірілу спектроскопиясы. Техника инфрақызыл немесе ультракүлгін толқын ұзындығында сәуле шығаратын жарық көздерін, экстрактивті емес типтегі, сол сияқты экстрактивті типтегі МАЖ жүйелерінде қолданылады. Бұл техника HCl және NH3 сияқты реактивті газдарды, сондай-ақ Hg сияқты ластағыш заттарды бақылау үшін қолданылатын экстрактивті емес типтегі МАЖ жүйелерінде кең таралды. Осы аспаптарда әдетте жарықтың тиісті толқын ұзындығын таңдау үшін оптикалық сүзгілерді қолданылғанмен, қайта теңшелетін диодты лазерлер мен кванттық каскадты лазерлер көбірек сигнал күші мен толқын ұзындығы бойынша дискриминацияны қамтамасыз ете алады.
Кең жолақты жарық көзін қолданатын типтік дифференциалды сіңіру жүйесінде жарық әр түрлі толқын ұзындығында шығарылады және үлгілі газы бар ұяшық арқылы (немесе құбыр арқылы) детекторға өтеді. Энергия жұтылмайтын толқын ұзындығындағы детектор сигналы энергия жұтылатын толқын ұзындығында алынған сигнал үшін эталондық өлшем ретінде пайдаланылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
DOAS талдағыштары әртүрлі газдардың концентрациясын дәл өлшеуге мүмкіндік береді, бұл SO2, NO2, HCl және NH3 сияқты ластағыш заттардың шығарылуын бақылауды жақсартуға көмектеседі.
Бастапқы энергияны жалпы тұтыну
Заманауи DOAS-талдағыштар энергия тиімділігінің жоғары талаптарын ескере отырып әзірленген, бұл энергияны тұтынуды азайтуға мүмкіндік береді.
Жетілдірілген технологиялар мен деректерді өңдеу алгоритмдері өлшеулердің жоғары дәлдігін сақтай отырып, жалпы энергия шығынын азайтуға көмектеседі.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану көрсеткіштері
DOAS-талдағыштардың дәлдігі жоғары және әртүрлі газдардың төмен концентрациясын өлшей алады, бұл тіпті шамалы ластануды уақтылы анықтауға мүмкіндік береді. Бұл талдағыштар әртүрлі газдардың көпшілігінің концентрациясын өлшеуге мүмкіндік береді.
Кросс-медиа әсерлері
Басқа экологиялық аспектілерге теріс әсер анықталған жоқ.
Қолданылуы
DOAS-талдағыштар химия, мұнай-газ, металлургия, энергетика және т.б. сияқты әртүрлі салаларда кеңінен қолданылады.
Экономикалық көрсеткіштер
Тұтастай алғанда, DOAS әдісі төмен пайдаланушылық шығындарды және жоғары сенімділікті қамтамасыз ететін газды мониторингтеудің экономикалық тиімді шешімі болып табылады.
Ендірудің әсері
Сипатталған CO шығарындыларын өлшеу әдістерін енгізу экологиялық жағдайдың жақсаруына, адамдардың денсаулығы мен қоршаған ортаға зиянды әсердің төмендеуіне, энергия тиімділігінің артуына және кәсіпорындардағы операциялық шығындардың төмендеуіне әкеледі.

5.1.2.5. Недисперсионная УФ-спектрометрия (NDUV)
Недисперсионная ультрафиолетовая спектроскопия (NDUV) – это метод измерения концентраций газов на основе поглощения ими ультрафиолетового света. Анализаторы NDUV используют специфические длины волн ультрафиолетового света для детектирования и измерения концентраций различных газообразных веществ.
Анализаторы NDUV способны измерять различные газы, которые обладают характерными полосами поглощения в ультрафиолетовом диапазоне. Вот некоторые из газов, которые допускается измерять с помощью NDUV-анализаторов: SO2, NO, NO2, H2S, HCl, HF, NH3.
При анализе газов в ультрафиолетовом диапазоне часто используется один или несколько узких полос поглощения в ультрафиолетовом спектре. В коммерческих приборах доступны различные варианты конструкций – наиболее распространенными являются однолучевой двухволновой фотометр, двухлучевой многоволновой фотометр или дисперсионный спектрометр с диодной матрицей.
NDUV-анализаторы используют несколько компонентов:
1. Источник ультрафиолетового излучения. Это может быть дейтериевая лампа или светодиодный источник.
2. Делитель пучка и оптические компоненты. Свет от источника направляется на делитель пучка, который разделяет его на два луча. Данные лучи проходят через различные оптические компоненты, такие как фильтры, зеркала и линзы, для фокусировки и направления света через образцовую ячейку и эталонную ячейку.
3. Образцовая ячейка – ячейка, содержащая газовый образец, через которую проходит один из лучей ультрафиолетового света. Газообразные компоненты в образце поглощают ультрафиолетовый свет на специфических длинах волн, соответствующих их молекулярной структуре.
4. Эталонная ячейка – ячейка, содержащая поверочные газовые смеси или вакуум, через которую проходит второй луч ультрафиолетового света. Эталонная ячейка используется для калибровки и компенсации возможных изменений интенсивности источника света и оптической системы.
5. Детектор. Ультрафиолетовый детектор измеряет интенсивность света, прошедшего через образцовую и эталонную ячейки. Современные детекторы разделяются по элементам: фотоэлектронными умножителями или кремниевыми фотодиодами, чувствительными к ультрафиолетовому излучению.
6. Аналогово-цифровой преобразователь и микропроцессор. Сигнал с детектора преобразуется в цифровой формат и обрабатывается микропроцессором. Микропроцессор анализирует данные и рассчитывает концентрации газов на основе измеренного поглощения ультрафиолетового света.
Данные приборы хорошо работают при высоких концентрациях, встречающихся на угольных электростанциях и плавильных заводах. Их редко применяют при низких уровнях концентрации, SO₂ теряется в конденсационных блоках холодных сухих экстрактивных систем, особенно при низких концентрациях.

5.1.2.5. Дисперсиялық емес УК-спектрометрия (NDUV)
Дисперсиялық емес ультракүлгін спектроскопия (NDUV) – бұл ультракүлгін жарықты сіңіру негізінде газдардың концентрациясын өлшеу әдісі. NDUV талдағыштары әртүрлі газ тәрізді заттардың концентрациясын анықтау және өлшеу үшін ультракүлгін сәуленің нақты толқын ұзындығын пайдаланады.
NDUV талдағыштары ультракүлгін диапазонында өзіндік сіңіру жолақтары бар әртүрлі газдарды өлшеуге қабілетті. NDUV талдағыштарымен өлшеуге болатын кейбір газдар: SO2, NO, NO2, H2S, HCl, HF, NH3.
Ультракүлгін диапазондағы газдарды талдау кезінде ультракүлгін спектрде бір немесе бірнеше тар сіңіру жолақтары жиі қолданылады. Коммерциялық аспаптарда әртүрлі конструкциялар нұсқалары бар – ең көп тарағандары бір сәулелі екі толқынды фотометр, екі сәулелі көп толқынды фотометр немесе диодты матрицалық дисперсиялық спектрометр болып табылады.
NDUV-талдағыштар бірнеше компоненттерді пайдаланады:
1. Ультракүлгін сәулелену көзі. Бұл дейтерий шамы немесе жарық диодты көз болуы мүмкін.
2. Сәуле шоғын бөлгіш және оптикалық компоненттер. Көзден шыққан жарық сәуле шоғын бөлгішке бағытталып, оны екі сәулеге бөледі. Бұл сәулелер үлгі ұяшығы мен эталондық ұяшық арқылы жарықты фокустау және бағыттау үшін сүзгілер, айналар және линзалар сияқты әртүрлі оптикалық компоненттерден өтеді.
3. Үлгі ұяшық – ультракүлгін сәулелердің бірі өтетін газ үлгісі бар ұяшық. Үлгідегі газ тәрізді компоненттер ультракүлгін сәулені олардың молекулалық құрылымына сәйкес келетін белгілі бір толқын ұзындығында сіңіреді.
4. Эталондық ұяшық – құрамында ультракүлгін сәуленің екінші сәулесі өтетін эталондық газ немесе вакуум бар ұяшық. Эталондық ұяшық жарық көзі мен оптикалық жүйенің қарқындылығының мүмкін болатын өзгерістерін калибрлеу және өтеу үшін қолданылады.
5. Детектор. Ультракүлгін детектор үлгі және эталондық ұяшықтар арқылы өтетін жарықтың қарқындылығын өлшейді. Қазіргі детекторлар элементтерге бөлінеді: ультракүлгін сәулеленуге сезімтал фотоэлектрондық мультипликаторлар немесе кремний фотодиодтары.
6. Аналогтық-цифрлық түрлендіргіш және микропроцессор. Детектордан шыққан сигнал цифрлық форматқа ауысады және микропроцессормен өңделеді. Микропроцессор деректерді талдайды және ультракүлгін сәуленің өлшенген сіңуіне негізделген газдардың концентрациясын есептейді.
Бұл аспаптар көмір электр станциялары мен балқыту зауыттарында кездесетін жоғары концентрацияда жақсы жұмыс істейді. Олар төмен концентрацияда сирек қолданылады, SO₂ суық, құрғақ экстрактивті жүйелердің конденсациялық блоктарында, әсіресе төмен концентрацияда жоғалады.

Функционал приборов данного типа позволяют модификацию для включения фильтрового колеса, содержащего до пяти спектральных интерференционных фильтров. Монитор измеряет дополнительные газы в одном анализаторе по мере вращения фильтрового колеса, где отдельные фильтры пропускают дискретные длины волн света, на которых различные газообразные вещества поглощают свет. Расположение фильтров в колесе и размещение ламп источников света выбираются так, чтобы в любой момент времени свет, достигающий детектора, поступал только от одной комбинации лампы и фильтра. В комбинации, используемой для мониторинга общего содержания NOx и SO2, используются две разные источниковые лампы с полым катодом. Оптические фильтры, селективные для длин волн 284 и 309 нм, используются для измерения NO, а один фильтр – для измерения NO2 и/или SO2 при 214 нм.
Чувствительность увеличивается с использованием многопроходной ячейки Уайта для обеспечения большей длины измерительного пути. Прибор измеряет уровни в ppm, но не на уровнях ppb, которые необходимы для применения в разбавляюще-экстрактивных системах. Использование данных анализаторов для мониторинга соблюдения нормативных требований может быть не всегда подходящим, когда установлены низкие пределы выбросов; однако они широко используются в качестве процессных мониторов, особенно в газоаналитических ИК АСМ экстрактивного типа. Версии прибора NDUV, устанавливаемые в стойку как для измерения одного газа, так и для многокомпонентного анализа, часто устанавливаются в мобильных лабораториях для тестирования выбросов.
Детекторы с фотодиодными матрицами применяются в ультрафиолетовом диапазоне спектра как в газоаналитических ИК АСМ экстрактивного типа, так и в газоаналитических ИК АСМ неэкстрактивного типа, обычно для мониторинга таких соединений, как SO₂, NO и NH₃. С появлением детекторов с фотодиодными матрицами стало возможно создать спектрометр, способный измерять несколько газов, практически с той же простотой, что и фотометр. Детектор с фотодиодной матрицей состоит из серии кремниевых фотодиодов, чувствительных к свету. Матрица может содержать от 128 до более чем 4000 диодных элементов, каждый из которых разделен примерно на 25 мкм. Сначала матрица настраивается путем заряда каждого диодного элемента обратным напряжением для создания барьера для потока электронов. Когда свет падает на n-тип кремния диода, фотоны генерируют электроны, которые разряжают диод. Затем каждый из диодов перезаряжается – напряжение, необходимое для его перезарядки, является мерой интенсивности света на элементе.
Оптические фильтры и диодные лазеры используются как в газоаналитических ИК АСМ экстрактивного типа, так и в газоаналитических ИК АСМ неэкстрактивного типа. Относительно недорогие анализаторы допускается конструировать с использованием оптических фильтров. Оптические фильтры обычно используются для мониторинга CO2 в инфракрасном диапазоне. Техника NDUV широко применяется в ультрафиолетовых газоаналитических ИК АСМ экстрактивного типа, газоаналитических ИК АСМ неэкстрактивного типа и приборах для дистанционного зондирования.
Достигнутые экологические выгоды
Применение NDUV-анализаторов позволяет оперативно и точно измерять концентрации вредных газов, таких, как SO, NOx и NH3, что способствует предотвращению превышения допустимых уровней выбросов и минимизации загрязнения воздуха. Это улучшает качество воздуха, защищает здоровье населения и снижает негативное воздействие на окружающую среду.
Общее потребление первичной энергии
NDUV-анализаторы отличаются низким потреблением первичной энергии благодаря использованию энергоэффективных компонентов, таких, как ультрафиолетовые светодиоды и детекторы. Оптимизация оптических систем и минимальное энергопотребление детекторов также способствуют снижению общих затрат на электроэнергию.
Кросс-медиа эффекты
Отрицательного эффекта на другие экологические аспекты не выявлено.
Применимость

Осы үлгідегі аспаптардың функционалы беске дейін спектрлік интерференциялық сүзгілерден тұратын сүзгі дөңгелегін қосу үшін түрленуі мүмкін. Монитор сүзгі дөңгелегінің айналу шамасына қарай бір талдағыштағы қосымша газдарды өлшейді, мұнда жеке сүзгілер әртүрлі газ тәрізді заттар жарықты сіңіретін дискретті жарық толқын ұзындығын өткізеді. Дөңгелектегі сүзгілердің орналасуы және жарық көздерінің шамдарын орналастыру кез келген уақытта детекторға жететін жарық тек бір шам мен сүзгі комбинациясынан шығатындай етіп таңдалады. NOx және SO2 жалпы құрамын бақылау үшін қолданылатын комбинация екі түрлі қуыс катодты көз шамдарын пайдаланады. 284 және 309 нм толқын ұзындығы үшін таңдамалы оптикалық сүзгілер NO өлшеу үшін, ал бір сүзгі 214 нм NO2 және/немесе SO2 өлшеу үшін қолданылады.
Өлшеу жолының көбірек ұзындығын қамтамасыз ету үшін Уайттың көп жолды ұяшығын пайдалану арқылы сезімталдық артады. Құрылғы деңгейлерді ppm-де, бірақ сұйылтқыш-экстрактивті жүйелерде қолдану үшін қажет ppb деңгейлерінде емес өлшейді. Осы талдағыштарды нормативтік талаптарға сәйкестігін мониторингтеу үшін пайдалану шығарындылардың төмен шектері орнатылған кезде әрқашан қолайлы болмауы мүмкін; дегенмен олар процесстік мониторлар ретінде, әсіресе экстрактивті үлгідегі газ талдағыш МАЖ ӨА-да кеңінен қолданылады. Бір газды өлшеу үшін де, көп компонентті талдау үшін де бағанаға орнатылған осы аспаптың NDUV нұсқалары шығарындыларды сынау үшін мобильді зертханаларда жиі орнатылады.
Фотодиодты матрицалық детекторлар спектрдің ультракүлгін диапазонында әдетте SO₂, NO және NH₃ сияқты қосылыстарды мониторингтеу үшін экстрактивті үлгідегі газ талдағыш МАЖ ӨА-да да, экстрактивті емес үлгідегі газ талдағыш МАЖ ӨА-да да қолданылады. Фотодиодты матрицалық детекторлардың пайда болуымен фотометрге ұқсас қарапайымдылықпен бірнеше газды өлшеуге қабілетті спектрометр жасауға мүмкіндік туды. Фотодиодты матрицалық детектор жарыққа сезімтал кремний фотодиодтарының сериясынан тұрады. Матрицада 128-ден 4000-нан астамға дейінгі диод элементтері болуы мүмкін, олардың әрқайсысы шамамен 25 мкм-ге бөлінеді. Алдымен матрица электрондар ағынына тосқауыл жасау үшін әр диод элементін кері кернеумен зарядтау арқылы теңшеледі. Жарық диодты кремнийдің n типіне түскенде, фотондар диодты разрядтайтын электрондар түзеді. Содан кейін диодтардың әрқайсысы қайта зарядталады – оны қайта зарядтау үшін қажет кернеу элементтегі жарық қарқындылығының шамасы болып табылады.
Оптикалық сүзгілер мен диодты лазерлер экстрактивті үлгідегі газ талдағыш МАЖ ӨА-да да, экстрактивті емес үлгідегі газ талдағыш МАЖ ӨА-да да қолданылады. Салыстырмалы түрде арзан талдағыштарды оптикалық сүзгілерді қолдана отырып құруға болады, дегенмен олардың құны әр түрлі толқын ұзындығы арасындағы селективтіліктің жоғарылауымен артады. Оптикалық сүзгілер әдетте инфрақызыл диапазонындағы CO2 бақылау үшін қолданылады. NDUV техникасы экстрактивті үлгідегі газ талдағыш МАЖ ӨА-да, экстрактивті емес үлгідегі газ талдағыш МАЖ ӨА-да да және қашықтан зондтау аспаптарында кеңінен қолданылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
NDUV-талдағыштарды қолдану SO, NOx және NH3 сияқты зиянды газдардың концентрациясын жедел және дәл өлшеуге мүмкіндік береді, бұл шығарындылардың рұқсат етілген деңгейінен асып кетуіне жол бермеуге және ауаның ластануын азайтуға септігін тигізеді. Бұл ауа сапасын жақсартады, халықтың денсаулығын қорғайды және қоршаған ортаға теріс әсерді азайтады.
Бастапқы энергияны жалпы тұтыну
NDUV-талдағыштар ультракүлгін жарық диодтары мен детекторлар сияқты энергияны үнемдейтін компоненттерді қолданудың арқасында бастапқы энергияны аз тұтынумен ерекшеленеді. Оптикалық жүйелерді оңтайландыру және детекторлардың минималды қуат тұтынуы жалпы энергия шығындарының төмендеуіне ықпал етеді.
Кросс-медиа әсерлері
Басқа экологиялық аспектілерге теріс әсер анықталған жоқ.
Қолданылуы

В зависимости от выбора ламп и фильтров, другие газы, такие, как NH3, H2S, CS2, COS и Cl2 измеряются в ультрафиолетовом диапазоне с помощью этого анализатора. Минимальные диапазоны измерения варьируются от 0 – 20 ppm до 0 – 500 ppm или выше, в зависимости от измеряемого газа и длины ячейки.
NDUV-анализаторы находят широкое применение в различных отраслях благодаря своей способности точно и непрерывно измерять концентрации газов в реальном времени. В промышленности они используются для контроля выбросов на таких предприятиях, как нефтеперерабатывающие, химические и цементные заводы, электростанции. Данные анализаторы позволяют своевременно выявлять превышение допустимых уровней выбросов и принимать меры по их снижению, что способствует соблюдению экологических норм и стандартов. Применение NDUV-анализаторов помогает оптимизировать производственные процессы, повышая их эффективность и снижая затраты, связанные с авариями и простоями оборудования.
Экономические показатели
NDUV-анализаторы характеризуются низкими эксплуатационными расходами, минимальными требованиями к техническому обслуживанию и отсутствием необходимости в расходных материалах. Их высокая точность и быстрота измерений способствуют оптимизации производственных процессов и снижению затрат, связанных с авариями и простоем оборудования.
Эффект от внедрения
Внедрение NDUV-анализаторов обеспечивает высокий уровень контроля за выбросами, помогает соблюдать экологические нормативы и стандарты, что предотвращает штрафы и санкции.
5.1.2.6. Атомно-абсорбционная спектроскопия (AAS)
Атомно-абсорбционная спектрометрия (AAS) – это аналитический метод, используемый для количественного определения содержания металлических элементов в различных образцах. Метод основан на поглощении света свободными атомами элемента в газовой фазе.
Основные компоненты и принцип работы AAS-анализаторов включают несколько ключевых элементов. Источник света представлен полым катодным источником (HCL), который содержит катоды из анализируемого элемента и излучает свет на длинах волн, характерных для данного элемента. Допускается использование электродесорбционных ламп для элементов, для которых сложно изготовить полые катодные лампы. Атомизатор в AAS анализаторах может быть пламенным, где образец вводится в пламя и диссоциируется на свободные атомы, или графитовой печью, где образец нагревается в графитовой трубке для более чувствительного анализа. Для некоторых элементов, таких, как As, Se, Sb, Sn, применяется гидридная генерация, образующая летучие гидриды.
Оптическая система включает монохроматор, который разделяет свет от источника на отдельные длины волн и направляет на анализируемую длину волны. Зеркала и линзы направляют свет через атомизатор и на детектор. Детектором служит фотопомножитель (PMT), измеряющий интенсивность света, прошедшего через атомизатор. Интенсивность поглощения света атомами анализируемого элемента пропорциональна его концентрации в образце. Аналого-цифровой преобразователь преобразует аналоговый сигнал с детектора в цифровой формат, а микропроцессор анализирует данные и рассчитывает концентрации элементов на основе измеренного поглощения света.
AAS-анализаторы обладают рядом преимуществ. Они обеспечивают высокую точность и чувствительность измерений, что позволяет анализировать следовые количества элементов. Метод специфически определяет отдельные элементы без значительного влияния мешающих веществ и способен измерять широкий диапазон концентраций, что делает его универсальным для различных приложений. Надежность и стабильность приборов достигаются благодаря простоте конструкции и проверенной методологии.
Достигнутые экологические выгоды
Применение AAS-анализаторов в экологическом мониторинге позволяет точно и оперативно определять содержание тяжелых металлов и других токсичных элементов в воздухе, воде и почве.
Общее потребление первичной энергии
AAS-анализаторы потребляют относительно небольшое количество первичной энергии благодаря использованию эффективных источников света, таких, как полые катодные лампы, и современных детекторов. Основное энергопотребление связано с работой атомизатора, особенно графитовой печи, однако современные модели анализаторов оптимизированы для минимизации энергозатрат при сохранении высокой точности и чувствительности измерений.
Кросс-медиа эффекты
Отрицательного эффекта на другие экологические аспекты не выявлено.
Применимость
АAS-анализаторы находят широкое применение в различных областях, включая экологический мониторинг, контроль качества в промышленности, медицине и научных исследованиях. Они используются для анализа содержания металлов в атмосферных выбросах, питьевой воде, сточных водах, почве и биологических образцах. В промышленности AAS-анализаторы применяются для контроля сырья и продукции, а в медицине – для определения концентраций элементов в биологических жидкостях.
Экономические показатели
AAS-анализаторы обладают высокой экономической эффективностью благодаря низким эксплуатационным расходам и долговечности приборов. Они требуют минимального технического обслуживания и имеют относительно низкую стоимость расходных материалов, таких, как лампы и реактивы.
Эффект от внедрения
Внедрение AAS-анализаторов обеспечивает значительные преимущества в контроле загрязнения окружающей среды и повышении качества продукции. Данные приборы позволяют своевременно выявлять и устранять источники загрязнения, способствуют соблюдению экологических норм и стандартов, что предотвращает наложение штрафов и санкций.

Шамдар мен сүзгілерді таңдауға байланысты NH3, H2S, CS2, COS және Cl2 сияқты басқа газдар осы талдағыш арқылы ультракүлгін диапазонда өлшенеді. Өлшеудің минималды диапазондары өлшенетін газға және ұяшық ұзындығына байланысты 0 – 20 ppm-ден 0 – 500 ppm-ге дейін немесе одан жоғары диапазонда түрленеді.
NDUV-талдағыштар нақты уақыт режимінде газ концентрациясын дәл және үздіксіз өлшеу қабілетіне байланысты әртүрлі салаларда кеңінен қолданылады. Өнеркәсіпте олар мұнай өңдеу, химия және цемент зауыттары, электр станциялары сияқты кәсіпорындарда шығарындыларды бақылау үшін қолданылады. Бұл талдағыштар шығарындылардың рұқсат етілген деңгейінен асып кетуін уақтылы анықтауға және оларды азайту бойынша шаралар қабылдауға мүмкіндік береді, бұл экологиялық нормалар мен стандарттардың сақталуына ықпал етеді. NDUV-талдағыштарды қолдану олардың тиімділігін арттырып және авариялар мен жабдықтың тоқтап қалуына байланысты шығындарды азайтып, өндірістік процестерді оңтайландыруға көмектеседі.
Экономикалық көрсеткіштер
NDUV-талдағыштар төмен пайдаланушылық шығындармен, техникалық қызмет көрсетудің минималды талаптарымен және шығын материалдарына қажеттіліктің болмауымен сипатталады. Олардың жоғары дәлдігі мен өлшеулер жылдамдығы өндірістік процестерді оңтайландыруға және авариялар мен жабдықтың тоқтап қалуына байланысты шығындарды азайтуға ықпал етеді.
Ендірудің әсері
NDUV-талдағыштар енгізу шығарындыларды бақылаудың жоғары деңгейін қамтамасыз етеді, экологиялық ережелер мен стандарттарды сақтауға көмектеседі, ал бұл айыппұлдар мен санкциялардың алдын алады.
5.1.2.6. Атомдық-абсорбциялық спектроскопия (AAS)
Атомдық-абсорбциялық спектрометрия (AAS) – әртүрлі үлгілердегі металл элементтерінің құрамын сандық айқындау үшін қолданылатын аналитикалық әдіс. Әдіс газ фазасындағы элементтің бос атомдарының жарықты сіңіруіне негізделген.
AAS-талдағыштардың негізгі компоненттері мен жұмыс қағидаты бірнеше негізгі элементтерді қамтиды. Жарық көзі талданатын элементтен катодтарды қамтитын және осы элементке тән толқын ұзындығында жарық шығаратын қуыс катод көзімен (HCL) ұсынылған. Қуыс катодты шамдарды жасау қиын элементтер үшін электр десорбциялық шамдар да қолданылады. AAS-талдағыштардағы атомизатор жалынды болуы мүмкін, онда үлгі жалынға енгізіліп, бос атомдарға диссоциацияланады немесе графит пеші бола алады, онда үлгі сезімтал талдау үшін графит түтігінде қызады. As, Se, Sb, Sn сияқты кейбір элементтер үшін ұшпа гидридтер түзетін гибридті генерация қолданылады.
Оптикалық жүйеге жарықты көзден бөлек толқын ұзындығына бөлетін және талданатын толқын ұзындығына бағыттайтын монохроматор кіреді. Айналар мен линзалар жарықты атомизатор арқылы және детекторға бағыттайды. Детектор атомизатор арқылы өтетін жарықтың қарқындылығын өлшейтін фотокөбейткіш (PMT) болады. Талданатын элемент атомдарының жарықты сіңіру қарқындылығы оның үлгідегі концентрациясына пропорционалды. Аналогты-цифрлық түрлендіргіш аналогтық сигналды детектордан цифрлық форматқа түрлендіреді, ал микропроцессор деректерді талдайды және өлшенген жарық сіңіру негізінде элементтердің концентрациясын есептейді.
AAS-талдағыштардың бірқатар артықшылықтары бар. Олар өлшемдердің жоғары дәлдігі мен сезімталдығын қамтамасыз етеді, бұл элементтер іздерінің санын талдауға мүмкіндік береді. Әдіс кедергі келтіретін заттардың айтарлықтай әсерінсіз жеке элементтерді арнайы айқындайды және концентрацияның кең ауқымын өлшеуге қабілетті, бұл оны әртүрлі қосымшалар үшін әмбебап етеді. Аспаптардың сенімділігі мен тұрақтылығына конструкциясының қарапайымдылығы мен тексерілген әдіснаманың арқасында қол жеткізіледі.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Экологиялық мониторингте AAS-талдағыштарды қолдану ауадағы, судағы және топырақтағы ауыр металдар мен басқа да улы элементтердің құрамын дәл және жедел айқындауға мүмкіндік береді.
Бастапқы энергияны жалпы тұтыну
AAS-талдағыштар қуыс катодты шамдар мен заманауи детекторлар сияқты тиімді жарық көздерін пайдалану арқылы бастапқы энергияның салыстырмалы түрде аз мөлшерін тұтынады. Негізгі энергияны тұтыну атомизатордың, әсіресе графит пешінің жұмысына байланысты, бірақ қазіргі заманғы талдағыштар модельдері өлшеудің жоғары дәлдігі мен сезімталдығын сақтай отырып, энергия шығынын азайту үшін оңтайландырылған.
Кросс-медиа әсерлері
Басқа экологиялық аспектілерге теріс әсер анықталған жоқ.
Қолданылуы
AAS-талдағыштар әртүрлі салаларда, соның ішінде экологиялық мониторингте, өнеркәсіпте, медицинада және ғылыми зерттеулерде сапаны бақылауда кеңінен қолданылады. Олар атмосфералық шығарындылардағы, ауыз судағы, сарқынды сулардағы, топырақтағы және биологиялық үлгілердегі металдардың құрамын талдау үшін қолданылады. Өнеркәсіпте AAS-талдағыштар шикізат пен өнімді бақылау үшін, ал медицинада биологиялық сұйықтықтардағы элементтердің концентрациясын айқындау үшін қолданылады.
Экономикалық көрсеткіштер
AAS-талдағыштардың төмен пайдаланушылық шығындары мен аспаптардың ұзақ қызмет етуіне байланысты экономикалық тиімділігі жоғары. Олар ең аз техникалық қызмет көрсетуді қажет етеді және олардың шамдар мен реактивтер сияқты шығын материалдарының құны салыстырмалы түрде төмен.
Ендірудің әсері
AAS-талдағыштарды енгізу қоршаған ортаның ластануын бақылауда және өнім сапасын жақсартуда айтарлықтай артықшылықтар береді. Бұл аспаптар ластану көздерін уақтылы анықтауға және жоюға мүмкіндік береді, экологиялық нормалар мен стандарттардың сақталуына ықпал етеді, ал бұл айыппұлдар мен санкциялардың қолданылуына жол бермейді.

5.1.2.7. Атомно-флуоресцентная спектроскопия (AFS)
Атомно-флуоресцентная спектроскопия (AFS) – это аналитический метод, использующий явление флуоресценции для измерения концентраций элементов в образцах. Метод основан на возбуждении атомов определенного элемента и измерении излучения, испускаемого данныеми атомами при возврате в основное состояние.
Основные компоненты и принцип работы AFS-анализаторов включают источник возбуждения, который обычно представлен полым катодным источником или лазером. Этот источник света используется для возбуждения атомов элемента в образце, испуская свет на определенной длине волны, соответствующей энергетическим переходам атомов анализируемого элемента. Атомизация – процесс превращения анализируемого элемента в свободные атомы – достигается посредством применения пламени, графитовой печи или гидридной генерации. В случае гидридной генерации анализируемый элемент превращается в летучее соединение (гидрид), которое затем диссоциирует в атомизаторе, образуя свободные атомы. Оптическая система направляет свет от источника возбуждения через атомизатор, где атомы анализируемого элемента возбуждаются и начинают флуоресцировать. Оптические компоненты, такие, как линзы и зеркала, используются для фокусировки и направления света.
Монохроматор или спектрограф используется для разложения флуоресцентного излучения на его составляющие длины волн, что позволяет выбрать определенную длину волны, соответствующую флуоресценции анализируемого элемента, и исключить фоновое излучение. Детектор, как фотоумножитель или фотодиод, измеряет интенсивность флуоресцентного излучения, которая пропорциональна концентрации анализируемого элемента в образце. Сигнал с детектора преобразуется в цифровой формат и обрабатывается микропроцессором, который анализирует данные и рассчитывает концентрацию элемента на основе измеренной интенсивности флуоресценции.
Преимущества AFS-анализаторов включают высокую чувствительность, что позволяет обнаруживать очень низкие концентрации элементов, специфичность метода, минимизирующую влияние мешающих веществ, и широкий диапазон измерений, что делает их универсальными для различных аналитических задач. Метод обеспечивает быстрый отклик и высокую точность измерений, что позволяет получать результаты анализа в короткие сроки.
Применение AFS-анализаторов разнообразно и включает экологический мониторинг для определения концентраций тяжелых металлов и других элементов в природных водах, почвах и атмосфере; промышленный контроль за содержанием вредных элементов в выбросах промышленных предприятий; анализ пищевых продуктов и напитков для обеспечения их безопасности; медицинские и биологические исследования для анализа биологических образцов, таких, как кровь и моча и геохимические исследования для изучения состава горных пород, минералов и почв. AFS-анализаторы представляют собой мощный инструмент для точного и чувствительного определения элементов в различных средах, обеспечивая надежные и быстрые результаты анализа.
Достигнутые экологические выгоды
AFS-анализаторы позволяют точно измерять концентрации тяжелых металлов в различных средах, что помогает в выявлении и устранении источников загрязнения, снижая тем самым их негативное воздействие на окружающую среду.
Общее потребление первичной энергии
Современные AFS-анализаторы разработаны с учетом требований энергоэффективности, что позволяет минимизировать общее потребление энергии при их эксплуатации.
Кросс-медиа эффекты
Отрицательного эффекта на другие экологические аспекты не выявлено.
Применимость

5.1.2.7. Атомдық-флуоресценттік спектроскопия (AFS)
Атомдық-флуоресценттік спектроскопия (AFS) – бұл үлгілердегі элементтердің концентрациясын өлшеу үшін флуоресценция құбылысын қолданатын талдамалық әдіс. Әдіс белгілі бір элементтің атомдарын қоздыруға және негізгі күйге оралғанда осы атомдар шығаратын сәулеленуді өлшеуге негізделген.
AFS-талдағыштардың негізгі компоненттері мен жұмыс қағидаты әдетте қуыс катод көзі немесе лазермен ұсынылатын қозу көзін қамтиды. Бұл жарық көзі талданатын элемент атомдарының энергетикалық ауысуларына сәйкес келетін белгілі бір толқын ұзындығында жарық шығару арқылы үлгідегі элемент атомдарын қоздыру үшін қолданылады. Атомизация – талданатын элементті бос атомдарға айналдыру процесі – жалын, графит пеші немесе гидридті генерация сияқты әртүрлі әдістерді қолдану арқылы қол жеткізіледі. Гидридті генерация жағдайында талданатын элемент ұшпа қосылысқа (гидридке) айналады, содан кейін атомизаторда диссоциацияланып, бос атомдар түзеді. Оптикалық жүйе жарықты қозу көзінен атомизатор арқылы жібереді, онда талданатын элементтің атомдары қозып, флуоресцентті жасай бастайды. Линзалар мен айналар сияқты оптикалық компоненттер жарықты фокустау және бағыттау үшін қолданылады.
Монохроматор немесе спектрограф флуоресцентті сәулеленуді оның құрамдас толқын ұзындығына ыдырату үшін қолданылады, бұл талданатын элементтің флуоресценциясына сәйкес келетін белгілі бір толқын ұзындығын таңдауға және фондық сәулеленуді болдырмауға мүмкіндік береді. Фотокөбейткіш немесе фотодиод сияқты детектор үлгідегі талданатын элементтің концентрациясына пропорционалды флуоресцентті сәулеленудің қарқындылығын өлшейді. Детектордан шыққан сигнал цифрлық форматқа түрлендіріледі және микропроцессормен өңделеді, ол деректерді талдайды және өлшенген флуоресценция қарқындылығына негізделген элементтің концентрациясын есептейді.
AFS-талдағыштардың артықшылықтарына элементтердің өте төмен концентрациясын анықтауға мүмкіндік беретін жоғары сезімталдық, кедергі келтіретін заттардың әсерін азайтатын әдістің ерекшелігі және әртүрлі талдамалық тапсырмалар үшін әмбебап ететін өлшемдердің кең ауқымы жатады. Әдіс жылдам жауап пен өлшеулердің жоғары дәлдігін қамтамасыз етеді, бұл талдау нәтижелерін қысқа мерзімде алуға мүмкіндік береді.
AFS-талдағыштарды қолдану жан-жақты және табиғи сулардағы, топырақтағы және атмосферадағы ауыр металдар мен басқа да элементтердің концентрациясын айқындауға арналған экологиялық мониторингті; өнеркәсіптік кәсіпорындардың шығарындыларындағы зиянды элементтердің құрамын өнеркәсіптік бақылауды; олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін тамақ өнімдері мен сусындарды талдауды; қан және несеп сияқты биологиялық үлгілерді талдау үшін медициналық және биологиялық зерттеулерді және тау жыныстарының, минералдардың және топырақтың құрамын зерттеуге арналған геохимиялық зерттеулерді қамтиды. AFS-талдағыштар сенімді және жылдам талдау нәтижелерін қамтамасыз ететін әртүрлі ортадағы элементтерді дәл және сезімтал айқындауға арналған қуатты құрал болып табылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
AFS-талдағыштар әртүрлі ортадағы ауыр металдардың концентрациясын дәл өлшеуге мүмкіндік береді, бұл ластану көздерін анықтауға және жоюға көмектеседі, осылайша олардың қоршаған ортаға теріс әсерін азайтады.
Бастапқы энергияны жалпы тұтыну
Қазіргі заманғы AFS-талдағыштар энергия тиімділігі талаптарын ескере отырып жасалған, бұл оларды пайдалану кезінде жалпы энергия шығынын азайтуға мүмкіндік береді.
Кросс-медиа әсерлері
Басқа экологиялық аспектілерге теріс әсер анықталған жоқ.
Қолданылуы

AFS-анализаторы широко применяются для определения низких концентраций элементов, особенно тяжелых металлов, в различных средах, таких, как вода, почва и воздух. Атомно-флуоресцентная спектроскопия (AFS) в основном используется для измерения концентраций металлических элементов, а не газов. Это связано с тем, что метод основан на возбуждении и флуоресценции атомов, что наиболее эффективно для определения металлов в жидких или твердых пробах. Для газов, которые могут быть измерены косвенно, Hg, гидриды металлов (AsH3, SbH3, GeH4, H2Se) и CH3Hg.
AFS-анализаторы находят широкое применение в различных областях благодаря своей высокой чувствительности и специфичности. В экологическом мониторинге они используются для определения концентраций тяжелых металлов и других элементов в природных водах, почвах и атмосфере. Это позволяет оценивать состояние окружающей среды, выявлять источники загрязнения и принимать меры для их устранения. В промышленности AFS-анализаторы применяются для контроля содержания вредных элементов в выбросах промышленных предприятий, таких, как металлургические и химические заводы, что способствует соблюдению экологических норм и стандартов.
Экономические показатели
Высокая надежность и долговечность AFS-анализаторов снижают эксплуатационные расходы, включая затраты на техническое обслуживание и калибровку.
Экологические и эксплуатационные показатели
AFS анализаторы обеспечивают высокую чувствительность и точность измерений, что позволяет своевременно выявлять даже низкие концентрации загрязняющих веществ.
Эффект от внедрения
Внедрение AFS-анализаторов обеспечивает значительные преимущества в различных областях. Данные приборы позволяют своевременно и точно выявлять концентрации тяжелых металлов и других элементов, что способствует улучшению экологического мониторинга и снижению загрязнения окружающей среды. В промышленности их применение помогает соблюдать экологические нормы, снижать риски штрафов и санкций, и оптимизировать производственные процессы.
5.1.2.8. Ионная масс-спектрометрия (IMS)
Техническое описание
Ионная мобильностная спектрометрия (IMS) – это аналитический метод, используемый для обнаружения и идентификации химических веществ на основе их движения через газовую среду под воздействием электрического поля. IMS-анализаторы находят широкое применение в экологическом мониторинге благодаря своей высокой чувствительности и способности обнаруживать следовые количества загрязняющих веществ в воздухе, воде и почве.
Основные компоненты IMS-анализаторов включают источник ионизации, который используется для превращения молекул анализируемого вещества в ионы. В зависимости от типа анализируемого вещества и применения используются различные источники ионизации, такие, как радиоактивные источники (например, никель-63), фото-ионизация, коронный разряд или лазерная десорбция ионизации. В реакционной камере происходит взаимодействие молекул с реагентными ионами, что приводит к образованию ионов анализируемого вещества, которые затем вводятся в дрейфовую трубку. Основной компонент IMS-анализатора – дрейфовая трубка, где происходит разделение ионов на основе их подвижности в газовой среде под воздействием электрического поля. Электрическое поле прикладывается вдоль дрейфовой трубки, заставляя ионы двигаться к детектору, который регистрирует ионы по мере их прибытия в конце трубки.
В экологическом мониторинге IMS-анализаторы используются для контроля загрязняющих веществ в воздухе, воде и почве, включая летучие органические соединения и токсичные химикаты. Применение IMS-анализаторов позволяет своевременно выявлять источники загрязнений и принимать меры для их устранения, что способствует улучшению качества окружающей среды и защите здоровья населения. Примеры веществ, которые измеряются с помощью IMS-анализаторов, включают взрывчатые вещества, наркотики, химические агенты, летучие органические соединения и биомаркеры. В целом, IMS-анализаторы представляют собой мощный и универсальный инструмент для обнаружения и идентификации широкого спектра химических веществ, обеспечивая высокую чувствительность, специфичность и быстрое время отклика, что делает их незаменимыми в экологическом мониторинге.
Достигнутые экологические выгоды
Внедрение IMS-анализаторов в экологический мониторинг позволяет своевременно выявлять и контролировать загрязняющие вещества, такие как летучие органические соединения и токсичные химикаты, в воздухе, воде и почве.
Общее потребление первичной энергии
IMS-анализаторы потребляют относительно небольшое количество первичной энергии благодаря использованию энергоэффективных компонентов, таких, как источники ионизации и детекторы. Современные модели анализаторов оптимизированы для минимизации энергозатрат при сохранении высокой чувствительности и быстроты отклика, что делает их экономически выгодными и экологически устойчивыми [31].
Кросс-медиа эффекты
Отрицательного эффекта на другие экологические аспекты не выявлено.
Применимость
Этот метод позволяет оперативно выявлять наличие токсичных химикатов и летучих органических соединений, таких, как бензол, толуол и ксилол, что способствует улучшению контроля состояния окружающей среды и своевременному принятию мер по устранению загрязнений.
IMS анализаторы широко применяются в экологическом мониторинге для контроля загрязняющих веществ в различных средах. IMS анализаторы используются для анализа воздуха, воды и почвы, позволяя обнаруживать следовые количества токсичных веществ и летучих органических соединений. Компактность и портативность IMS-анализаторов делают их удобными для использования в полевых условиях и мобильных лабораториях, что особенно важно для оперативного мониторинга в удаленных и труднодоступных районах.
Экономические показатели
IMS-анализаторы характеризуются низкими эксплуатационными расходами и высокой экономической эффективностью. IMS анализаторы использование позволяет снизить затраты на экологический мониторинг за счет минимальных требований к техническому обслуживанию и длительного срока службы компонентов. Высокая точность и быстрота анализа и способствуют снижению затрат на ликвидацию последствий загрязнения и соблюдение экологических нормативов.
Эффект от внедрения
Внедрение IMS-анализаторов обеспечивает значительные экологические и экономические выгоды. IMS анализаторы помогают своевременно выявлять и устранять источники загрязнения, способствуют улучшению качества окружающей среды и защите здоровья населения. В промышленности использование IMS-анализаторов позволяет соблюдать экологические нормы, минимизировать риски штрафов и санкций, и оптимизировать процессы контроля выбросов.

AFS-талдағыштар су, топырақ және ауа сияқты әртүрлі орталарда элементтердің, әсіресе ауыр металдардың төмен концентрациясын айқындау үшін кеңінен қолданылады. Атомдық-флуоресценттік спектроскопия (AFS) негізінен газдардың емес, металл элементтерінің концентрациясын өлшеу үшін қолданылады. Бұл әдістің атомдардың қозуы мен флуоресценциясына негізделгендігіне байланысты, бұл сұйық немесе қатты сынамалардағы металдарды айқындауда тиімді. Алайда жанама түрде өлшенуге болатын газдар туралы айтатын болсақ, Hg, металл гидридтерін (AsH3, SbH3, GeH4, H2Se) және CH3Hg бөліп көрсетуге болады.
AFS-талдағыштар жоғары сезімталдығы мен ерекшелігіне байланысты әртүрлі салаларда кеңінен қолданылады. Экологиялық мониторингте олар табиғи сулардағы, топырақтағы және атмосферадағы ауыр металдар мен басқа да элементтердің концентрациясын айқындау үшін қолданылады. Бұл қоршаған ортаның жай-күйін бағалауға, ластану көздерін анықтауға және оларды жою үшін шаралар қабылдауға мүмкіндік береді. Өнеркәсіпте AFS-талдағыштар металлургиялық және химиялық зауыттар сияқты өнеркәсіптік кәсіпорындардың шығарындыларындағы зиянды элементтердің құрамын бақылау үшін қолданылады, бұл экологиялық нормалар мен стандарттардың сақталуына ықпал етеді.
Экономикалық көрсеткіштер
AFS-талдағыштардың жоғары сенімділігі мен беріктігі техникалық қызмет көрсету және калибрлеу шығындарын қоса алғанда, пайдалану шығындарын азайтады.
Экологиялық және пайдалану көрсеткіштері
AFS-талдағыштар жоғары сезімталдық пен өлшеулер дәлдігін қамтамасыз етеді, бұл ластағыш заттардың төмен концентрациясын да уақтылы анықтауға мүмкіндік береді.
Ендірудің әсері
AFS-талдағыштарды енгізу әртүрлі салаларда айтарлықтай артықшылықтар береді. Бұл аспаптар ауыр металдар мен басқа да элементтердің концентрациясын уақтылы және дәл анықтауға мүмкіндік береді, бұл экологиялық мониторингті жақсартуға және қоршаған ортаның ластануын азайтуға көмектеседі. Өнеркәсіпте оларды қолдану экологиялық нормаларды сақтауға, айыппұлдар мен санкциялар қаупін азайтуға, өндірістік процестерді оңтайландыруға көмектеседі.
5.1.2.8. Иондық масс-спектрометрия (IMS)
Техникалық сипаты
Иондық ұтқырлық спектрометрия (IMS) – бұл электр өрісінің әсерінен газ ортасы арқылы қозғалуына негізделген химиялық заттарды анықтау және сәйкестендіру үшін қолданылатын талдамалық әдіс. IMS-талдағыштар жоғары сезімталдығы мен ауадағы, судағы және топырақтағы ластағыш заттар іздерінің мөлшерін анықтау қабілетінің арқасында экологиялық мониторингте кеңінен қолданылады.
IMS-талдағыштардың негізгі компоненттері талданатын заттың молекулаларын иондарға айналдыру үшін қолданылатын иондану көзін қамтиды. Талданатын заттың типіне және қолданылуына байланысты радиоактивті көздер (мысалы, никель-63), фото-иондану, короналық разряд немесе ионданудың лазерлік десорбциясы сияқты әртүрлі иондану көздері пайдаланылады. Реакция камерасында молекулалардың реактивті иондармен әрекеттесуі жүреді, бұл талданатын зат иондарының пайда болуына әкеледі, содан кейін олар дрейфтік түтікке енгізіледі. IMS-талдағыштың негізгі компоненті – дрейфтік түтік, онда иондар электр өрісінің әсерінен газ ортасында қозғалғыштығына қарай бөлінеді. Электр өрісі дрейфтік түтік бойымен қолданылады, бұл иондарды түтіктің соңында келген кезде иондарды тіркейтін детекторға қарай жылжытады.
Экологиялық мониторингте IMS-талдағыштар ауадағы, судағы және топырақтағы ластағыш заттарды, соның ішінде ұшпа органикалық қосылыстар мен улы химикаттарды бақылау үшін қолданылады. IMS-талдағыштарды қолдану ластану көздерін уақтылы анықтауға және оларды жою үшін шаралар қабылдауға мүмкіндік береді, бұл қоршаған ортаның сапасын жақсартуға және халықтың денсаулығын қорғауға ықпал етеді. IMS-талдағыштардың көмегімен өлшенетін заттардың мысалдарына жарылғыш заттар, есірткілер, химиялық агенттер, ұшпа органикалық қосылыстар және биомаркерлер жатады. Тұтастай алғанда, IMS-талдағыштар жоғары сезімталдықты, өзгешелікті және жылдам жауап беру уақытын қамтамасыз ететін химиялық заттардың кең ауқымын анықтауға және сәйкестендіруге арналған қуатты және әмбебап құрал болып табылады, бұл оларды экологиялық мониторингте таптырмайтындай етеді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
IMS-талдағыштарды енгізу экологиялық мониторингке енгізу ауадағы, судағы және топырақтағы ұшпа органикалық қосылыстар мен улы химикаттар сияқты ластағыш заттарды уақтылы анықтауға және бақылауға мүмкіндік береді.
Бастапқы энергияны жалпы тұтыну
IMS-талдағыштар иондану көздері мен детекторлар сияқты энергия тиімді компоненттерді қолдану арқылы бастапқы энергияның салыстырмалы түрде аз мөлшерін тұтынады. Талдағыштардың заманауи үлгілері жоғары сезімталдық пен жауап беру жылдамдығын сақтай отырып, энергия шығынын азайту үшін оңтайландырылған, бұл оларды үнемді және экологиялық тұрақты етеді [31].
Кросс-медиа әсерлері
Басқа экологиялық аспектілерге теріс әсер анықталған жоқ.
Қолданылуы
Осы әдіс улы химикаттар мен бензол, толуол және ксилол сияқты ұшпа органикалық қосылыстардың болуын жедел анықтауға мүмкіндік береді, ал бұл қоршаған ортаның ахуалын бақылауды жақсартуға және ластануды жою бойынша уақтылы шаралар қабылдауға көмектеседі.
IMS-талдағыштар экологиялық мониторингте әртүрлі ортадағы ластағыш заттарды бақылау үшін кеңінен қолданылады. IMS-талдағыштар ауаны, суды және топырақты талдау үшін қолданылады, бұл улы заттар мен ұшпа органикалық қосылыстар іздерінің мөлшерін анықтауға мүмкіндік береді. IMS-талдағыштардың ықшамдылығы мен жинақылығы оларды дала жағдайларында және мобильді зертханаларда қолдануға ыңғайлы етеді, бұл әсіресе шалғай және жету қиын жерлерде жедел мониторинг үшін аса маңызды.
Экономикалық көрсеткіштер
IMS-талдағыштар төмен пайдаланушылық шығындармен және жоғары экономикалық тиімділікпен сипатталады. IMS-талдағыштарды пайдалану техникалық қызмет көрсетуге қойылатын минималды талаптар мен компоненттердің ұзақ қызмет ету мерзіміне байланысты экологиялық мониторинг шығындарын азайтуға мүмкіндік береді. Талдаудың жоғары дәлдігі мен жылдамдығы ластану салдарларын жою және экологиялық нормативтерді сақтау шығындарының төмендеуіне ықпал етеді.
Ендірудің әсері
IMS-талдағыштарды енгізу айтарлықтай экологиялық және экономикалық пайданы қамтамасыз етеді. IMS-талдағыштар ластану көздерін уақтылы анықтауға және жоюға, қоршаған орта сапасын жақсартуға және халықтың денсаулығын қорғауға көмектеседі. Өнеркәсіпте IMS-талдағыштарды пайдалану экологиялық ережелерді сақтауға, айыппұлдар мен санкциялар қаупін азайтуға және шығарындыларды бақылау процестерін оңтайландыруға мүмкіндік береді.

5.1.2.9. Газовый фильтр корреляции (GFC)
Газо-фильтрационная корреляция (GFC) – это аналитический метод, используемый для измерения концентраций газов в различных средах. Метод основан на использовании газовых фильтров, которые позволяют точно различать спектры поглощения целевых газов, что повышает точность и надежность измерений. GFC-анализаторы используют инфракрасный (ИК) источник света для генерации света в диапазоне длин волн, характерных для целевых газов. Обычно лампы с черным телом или другие ИК-источники.
Фильтрующее колесо содержит несколько газовых фильтров, каждый из которых заполнен высокой концентрацией целевого газа. Фильтры позволяют избирательно пропускать или блокировать свет на определенных длинах волн, соответствующих линиям поглощения целевого газа. Механизм вращения фильтрующего колеса позволяет последовательно помещать каждый фильтр на пути светового луча, что позволяет измерять концентрацию нескольких газов с использованием одного источника и детектора. Ячейка, содержащая газообразный образец, пропускает свет после прохождения через фильтрующее колесо. Газ в образцовой ячейке поглощает свет на определенных длинах волн, что позволяет определить концентрацию. ИК-детектор измеряет интенсивность света после прохождения через образцовую ячейку. Типичные детекторы включают термопары, болометры или фотопроводящие детекторы. Сигнал с детектора преобразуется в цифровой формат и обрабатывается микропроцессором. Микропроцессор анализирует данные, используя разницу в интенсивности света, прошедшего через газовый фильтр и образец, для расчета концентрации целевого газа.
GFC-анализаторы обеспечивают высокую точность и чувствительность благодаря использованию газовых фильтров, которые позволяют минимизировать помехи от других газов и фонового излучения. Газовые фильтры позволяют избирательно измерять концентрации целевых газов, что повышает надежность результатов и снижает влияние мешающих веществ. GFC-анализаторы позволяют использовать для непрерывного мониторинга концентраций газов в реальном времени, и для промышленных и экологических приложений. Возможность использования нескольких фильтров позволяет одновременно измерять концентрации нескольких газов с использованием одного прибора.
Достигнутые экологические выгоды
Внедрение GFC-анализаторов позволяет существенно улучшить мониторинг и контроль выбросов вредных газов, таких, как SOx, NOx и аммиак. Внедрение GFC-анализаторов способствует снижению уровня загрязнения воздуха, улучшению качества окружающей среды и защите здоровья населения.
Общее потребление первичной энергии
GFC-анализаторы потребляют умеренное количество первичной энергии, основное энергопотребление связано с работой инфракрасного источника света и механизмом вращения фильтрующего колеса. Современные модели разработаны с учетом энергоэффективности, что позволяет минимизировать энергозатраты при сохранении высокой точности и надежности измерений.
Кросс-медиа эффекты
Отрицательного эффекта на другие экологические аспекты не выявлено.
Применимость

5.1.2.9. Корреляцияның газ сүзгісі (GFC)
Газ-сүзу корреляциясы (GFC) – бұл әртүрлі ортадағы газдардың концентрациясын өлшеу үшін қолданылатын талдамалық әдіс. Әдіс нысаналы газдарды сіңіру спектрлерін дәл ажыратуға мүмкіндік беретін газ сүзгілерін қолдануға негізделген, бұл өлшеу дәлдігі мен сенімділігін арттырады. GFC-талдағыштар нысаналы газдарға тән толқын ұзындығы диапазонында жарық шығару үшін инфрақызыл (ИҚ) жарық көзін пайдаланады. Әдетте бұл қара денелі шамдар немесе басқа да ИҚ көздері.
Сүзгі дөңгелегінде бірнеше газ сүзгілері бар, олардың әрқайсысы нысаналы газдың жоғары концентрациясымен толтырылған. Сүзгілер нысаналы газдың сіңіру желілеріне сәйкес келетін белгілі бір толқын ұзындығында жарықтың іріктемелі өтуіне немесе бұғатталуына мүмкіндік береді. Сүзгі дөңгелегінің айналу механизмі жарық сәулесінің жолындағы әрбір сүзгіні дәйекті түрде орналастыруға мүмкіндік береді, бұл бір көзді және детекторды пайдаланып бірнеше газдың концентрациясын өлшеуге мүмкіндік береді. Құрамында газ үлгісі бар ұяшық сүзгі дөңгелегі арқылы өткеннен кейін жарық береді. Үлгі ұяшығындағы газ белгілі бір толқын ұзындығында жарықты сіңіреді, бұл оның концентрациясын айқындауға мүмкіндік береді. ИҚ-детектор үлгі ұяшығынан өткеннен кейін жарықтың қарқындылығын өлшейді. Типтік детекторларға терможұптар, болометрлер немесе фотоөткізгіш детекторлар жатады. Детектордан шыққан сигнал цифрлық форматқа ауысады және микропроцессормен өңделеді. Микропроцессор нысаналы газ концентрациясын есептеу үшін газ сүзгісі мен үлгі арқылы өтетін жарық қарқындылығының айырмашылығын пайдаланып деректерді талдайды.
GFC-талдағыштар басқа газдар мен фондық сәулеленудің кедергісін азайтуға мүмкіндік беретін газ сүзгілерін пайдалану арқылы жоғары дәлдік пен сезімталдықты қамтамасыз етеді. Газ сүзгілері нысаналы газдардың концентрациясын іріктеп өлшеуге мүмкіндік береді, бұл нәтижелердің сенімділігін арттырады және кедергі келтіретін заттардың әсерін азайтады. GFC-талдағыштарды нақты уақыттағы газ концентрациясын үздіксіз мониторингтеу үшін пайдалануға болады, бұл өнеркәсіптік және экологиялық қолданбалар үшін маңызды. Бірнеше сүзгілерді пайдалану мүмкіндігі бір уақытта бір аспапты пайдаланып бірнеше газдың концентрациясын өлшеуге мүмкіндік береді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
GFC-талдағыштарды енгізу SOx, NOx және аммиак сияқты зиянды газдар шығарындыларын мониторингтеу мен бақылауды айтарлықтай жақсартуға мүмкіндік береді. GFC-талдағыштарды енгізу ауаның ластану деңгейін төмендетуге, қоршаған ортаның сапасын жақсартуға және халықтың денсаулығын қорғауға ықпал етеді.
Бастапқы энергияны жалпы тұтыну
GFC-талдағыштар бастапқы энергияның орташа мөлшерін тұтынады, негізгі энергия тұтыну инфрақызыл жарық көзінің жұмысына және сүзгі дөңгелегінің айналу механизміне байланысты. Заманауи модельдер энергия тиімділігін ескере отырып жасалған, бұл өлшеудің жоғары дәлдігі мен сенімділігін сақтай отырып, энергия шығынын азайтуға мүмкіндік береді.
Кросс-медиа әсерлері
Басқа экологиялық аспектілерге теріс әсер анықталған жоқ.
Қолданылуы

С помощью GFC-анализаторов, определяют SOx (SO2), NOx (NO, NO2), оксид углерода (CO), диоксид углерода (CO2), метан (CH4), NH3 (NH3), сероводород (H2S), хлороводород (HCl) и фтороводород (HF). GFC-анализаторы представляют собой мощные и универсальные инструменты для точного и надежного измерения концентраций газов, обеспечивая высокую чувствительность, специфичность и простоту эксплуатации.
GFC-анализаторы находят широкое применение в различных областях. В промышленном мониторинге они используются для контроля выбросов газов на нефтеперерабатывающих заводах, химических заводах и электростанциях. В экологическом мониторинге GFC-анализаторы помогают отслеживать качество воздуха и контролировать загрязнения в городской и сельской местности.
Экономические показатели
GFC-анализаторы характеризуются высокой экономической эффективностью благодаря низким эксплуатационным расходам и длительному сроку службы. Минимальное техническое обслуживание и имеют относительно низкую стоимость эксплуатации.
Эффект от внедрения
Внедрение GFC-анализаторов обеспечивает значительные экологические и экономические выгоды. GFC-анализаторы помогают своевременно выявлять и устранять источники загрязнения.
5.1.3. Техники для мониторинга и определения содержания взвешенных твердых частиц
5.1.3.1. Оптический метод
Техническое описание
Оптический метод основан на регистрации поглощенного излучения в результате его взаимодействия с частицами аэрозоля. Оптический метод имеет ряд преимуществ, включая малое время отклика и приемлемую точность, и отсутствие необходимости в ручных операциях.
Недостатки оптического метода. Необходимость чистить оптическую поверхность датчиков требует регулярного обслуживания. Для точной работы датчиков требуется жесткое крепление, и калибровка в зависимости от размера взвешенных частиц. Примеси воды в отходящих газах сильно поглощают излучение, поэтому температура отходящих газов должна быть выше точки росы, чтобы избежать ошибок в измерениях. Еще одним недостатком является уменьшение точности измерений при низких концентрациях (0...10 мг/м³).
Оптические анализаторы выполняются в различных модификацих, включая однолучевые и двухлучевые системы, что позволяет выбирать наиболее подходящий метод для конкретных условий эксплуатации.
Вариант исполнения двухлучевого оптического лазера для измерения концентрации взвешенных частиц представлен на рисунке 5.15.
Рисунок 5.15. Оптический метод измерения взвешенных частиц.
Оптические анализаторы пыли (пылемеры) позволяют в режиме реального времени измерять концентрации общей пыли, частиц PM10, PM2.5. В АСМ контроля загрязняющих веществ в промышленных выбросах этот метод получил наиболее широкое распространение, поскольку обеспечивает сочетание быстродействия с приемлемой точностью измерений и не предполагает ручных операций. Технически прибор измеряет счетную концентрацию частиц аэрозоля в воздухе, а расчет массовой концентрации проводится на основе заложенных в программу моделей распределения массы частиц в зависимости от размера и калибровочных зависимостей. Для калибровки прибора используется гравиметрический метод с импактором, позволяющий достигать высокой точности измерений.
Конструкция оптических пылемеров, основанная на измерении поглощения излучения, аналогична конструкции неэкстрактивного газоаналитического ИК. Для газоаналитического ИК, возможны два альтернативных технических решения, предусматривающие однолучевую или двухлучевую схему. В двухлучевой схеме излучатель и детектор размещаются в одном блоке одного газохода, а с другой стороны газохода помещается отражатель излучения. Данная конструкция позволяет повысить точность и чувствительность анализатора. Разновидностью двухлучевой схемы является схема, при которой источники излучения и детектор размещены на концах жесткой трубки, средняя часть которой снабжена прорезями для доступа газовой среды, содержащей взвешенные частицы. Наличие дополнительного препятствия на пути газопылевого потока нарушает газодинамический режим и привести к неконтролируемым процессам сепарации и осаждения взвешенных частиц, что влияет на достоверность результатов измерений.
Большинство оптических пылемеров оборудованы системами автоматической установки нуля и расчета значений массовой концентрации взвешенных частиц на основании калибровочных измерений. Оптические пылемеры, основанные на измерениях поглощения излучения, имеют ряд ограничений, основными из которых являются:

GFC-талдағыштардың көмегімен SOx (SO2), NOx (NO, NO2), көміртегі оксиді (CO), көмірқышқыл газы (CO2), метан (CH4), NH3 (NH3), күкірт сутегі (H2S), хлор сутегі (HCl) және фтор сутегі (HF) айқындалады. GFC-талдағыштар жоғары сезімталдықты, ерекшелікті және оңай жұмыс істеуді қамтамасыз ете отырып, газ концентрациясын дәл және сенімді өлшеуге арналған қуатты және әмбебап құралдар болып табылады.
GFC-талдағыштар әртүрлі салаларда кеңінен қолданылады. Өнеркәсіптік мониторингте олар мұнай өңдеу зауыттарында, химиялық зауыттарда және электр станцияларында газ шығарындыларын мониторингтеу үшін қолданылады. Экологиялық мониторингте GFC-талдағыштар ауа сапасын қадағалауға және қалалық және ауылдық жерлердегі ластануды бақылауға көмектеседі.
Экономикалық көрсеткіштер
GFC-талдағыштар төмен пайдалану шығындары мен ұзақ қызмет ету мерзіміне байланысты жоғары экономикалық тиімділікпен сипатталады. Олар ең аз техникалық қызмет көрсетуді қажет етеді және пайдалану құны салыстырмалы түрде төмен.
Ендірудің әсері
GFC-талдағыштарды енгізу біршама экологиялық және экономикалық пайда әкеледі. GFC-талдағыштар ластану көздерін уақтылы анықтауға және жоюға көмектеседі.
5.1.3. Қатты қалқыма бөлшектердің құрамын мониторингтеуге және айқындауға арналған техникалар
5.1.3.1. Оптикалық әдіс
Технкалық сипаты
Оптикалық әдіс оның аэрозоль бөлшектерімен әрекеттесу нәтижесінде сіңірілген сәулеленуді тіркеуге негізделген. Оптикалық әдістің қысқа жауап беру уақыты мен қолайлы дәлдікті және қол операцияларына деген қажеттіліктің болмауын қоса алғанда, бірқатар артықшылықтары бар.
Оптикалық әдістің кемшіліктері. Датчиктердің оптикалық бетін тазалау қажеттілігі үнемі техникалық қызмет көрсетуді қажет етеді. Датчиктер дәл жұмыс істеуі үшін қатты бекітуді және қалқыма бөлшектердің мөлшеріне байланысты калибрлеуді қажет етеді. Шығатын газдардағы су қоспалары сәулеленуді қатты сіңіреді, сондықтан өлшемдерде қателіктерді болдырмау үшін шығатын газдардың температурасы шық нүктесінен жоғары болуы керек. Тағы бір кемшілігі төмен концентрациядағы өлшеу дәлдігінің төмендеуі (0...10 мг/м³) болып табылады.
Оптикалық талдағыштар бір сәулелі және екі сәулелі жүйелерді қоса алғанда, әртүрлі нұсқаларда жасалады, бұл нақты пайдалану жағдайлары үшін ең қолайлы әдісті таңдауға мүмкіндік береді.
Қалқыма бөлшектердің концентрациясын өлшеуге арналған екі сәулелі оптикалық лазердің нұсқасы 5.15-суретте көрсетілген.
5.15-сурет. Қалқыма бөлшектерді өлшеудің оптикалық әдісі.
Оптикалық тозаң талдағыштары (тозаң өлшеуіштер) нақты уақыт режимінде жалпы тозаңның, PM10, PM2.5 бөлшектерінің және басқаларының концентрациясын өлшеуге мүмкіндік береді. Өнеркәсіптік шығарындылардағы ластағыш заттарды бақылау МАЖ-де бұл әдіс ең кең таралған, өйткені ол өнімділіктің қолайлы өлшеу дәлдігімен үйлесуін қамтамасыз етеді және қол операцияларын көздемейді. Техникалық тұрғыдан алғанда, аспап ауадағы аэрозоль бөлшектерінің есептелген концентрациясын өлшейді, ал массалық концентрацияны есептеу олардың мөлшері мен калибрлеу тәуелділіктеріне байланысты бағдарламаға енгізілген бөлшектердің массалық үлестіру модельдері негізінде жүзеге асырылады. Аспапты калибрлеу үшін импакторы бар гравиметриялық әдіс қолданылады, бұл өлшеудің жоғары дәлдігіне қол жеткізуге мүмкіндік береді.
Сәулеленуді сіңіруді өлшеуге негізделген оптикалық тозаң өлшеуіштердің крнструкциясы экстрактивті емес газ талдағыш ИҚ конструкциясына ұқсас. Газ талдағыш ИҚ үшін секілді бір сәулелі немесе екі сәулелі схеманы көздейтін екі балама техникалық шешім болуы мүмкін. Екі сәулелі схемада сәулелендіруші мен детектор бір газ жолы арнасының бір блогына орналастырылады, ал газ жолы арнасының екінші жағына сәулеленуді шағылыстырғыш орналастырылады. Бұл конструкция талдағыштың дәлдігі мен сезімталдығын арттыруға мүмкіндік береді. Екі сәулелі тізбектің бір түрі сәулелену көздері мен детектор қатты түтіктің ұштарына орналастырылған, оның ортаңғы бөлігі қалқыма бөлшектері бар газ ортасына қол жеткізу үшін ойықтармен жабдықталған схема болып табылады. Газ-тозаң ағынында қосымша кедергінің болуы оның газ-динамикалық режимін бұзып, қалқыма бөлшектердің бақыланбайтын бөліну және тұндыру процестеріне әкеледі мүмкін, бұл өлшеу нәтижелерінің сенімділігіне әсер етеді.
Оптикалық тозаң өлшеуіштердің көпшілігі нөлді автоматты түрде орнату және калибрлеу өлшемдеріне негізделген қалқыма бөлшектердің массалық концентрациясының мәндерін есептеу жүйелерімен жабдықталған. Сәулеленуді сіңіру өлшемдеріне негізделген оптикалық тозаң өлшеуіштердің бірқатар шектеулері бар, олардың негізгілері мыналар болып табылады:

уменьшение точности измерений при низких концентрациях взвешенных частиц (в диапазоне от 0 до 10 мг/м³), поскольку в этом случае минимальный путь прохождения излучения внутри газохода должен составлять не менее 5 м, а дрейф нулевого сигнала при этом сопоставим с полезным сигналом;
системы чувствительны к наличию загрязнений поверхности оптических элементов, поэтому должен быть предусмотрен их обдув чистым газом (воздухом);
однолучевые системы критически чувствительны к нарушениям юстировки оптической схемы;
результат калибровки систем зависит от свойств взвешенных частиц, таких, как показатель преломления, цвет, геометрические параметры (размер и форма) и т.д., вследствие чего после калибровки необходимо вводить специальный калибровочный коэффициент, учитывающий особенности реальной газопылевой среды;
к примесям в отходящих газах, влияющим на результат измерений, относится вода в виде частиц аэрозоля, которая сильно поглощает излучение, поэтому температура отходящих газов должна быть выше точки росы.
В АСМ используется вариант оптического определения содержания взвешенных частиц, который основан на регистрации изменений интенсивности излучения при прохождении через прибор взвешенных частиц (сцинтилляции). Для получения отклика детектора, пропорционального изменениям концентрации частиц (полезного сигнала), используется отношение флуктуаций принимаемого излучения к его средней интенсивности. К достоинствам анализаторов, в которых используется данный метод измерений, относятся устранение негативного влияния загрязнений оптических элементов, нестабильность источника загрязнения и изменение чувствительности детектора.
К методу измерений поглощения излучения является метод измерений излучения, рассеянного в различных направлениях по отношению к падающему лучу. Метод измерений излучения, рассеянного в различных направлениях по отношению к падающему лучу позволяет измерять более низкие концентрации взвешенных частиц, чем при применении метода поглощения излучения. В анализаторах регистрируется интенсивность рассеянного излучения, которая зависит от угла регистрации, размеров частиц, их показателя преломления и формы, а также от длины волны изначального излучения. Варьированием данных параметров можно подобрать условия для оптимальных результатов определения взвешенных частиц для конкретных источников выбросов.
Достигнутые экологические выгоды
Использование оптических методов для измерения концентраций аэрозольных частиц в выбросах способствует значительному снижению загрязнения воздуха. Использование оптических методов для измерения концентраций аэрозольных частиц в выбросах позволяет предприятиям оперативно реагировать на превышение допустимых уровней загрязнителей, что приводит к улучшению качества воздуха и снижению воздействия на окружающую среду и здоровье населения.
Общее потребление первичной энергии
Оптические методы требуют минимального потребления первичной энергии для проведения измерений. Оптические анализаторы работают на основе регистрации поглощенного излучения, что делает их энергоэффективными и экономичными в эксплуатации.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Оптические анализаторы обеспечивают высокую точность и малое время отклика, что делает их надежными инструментами для мониторинга выбросов. Для поддержания точности измерений требуется регулярная чистка оптической поверхности датчиков и калибровка в зависимости от размера взвешенных частиц. Температура отходящих газов обеспечивается выше точки росы, чтобы избежать поглощения излучения примесями воды и снижения точности измерений при низких концентрациях.
Кросс-медиа эффекты
Отрицательного эффекта на другие экологические аспекты не выявлено.
Применимость
Оптические методы применимы в различных промышленных установках, включая энергетические, химические, металлургические и другие отрасли. Оптические методы используются для постоянного и периодического мониторинга выбросов и поверок, обеспечивая высокую точность и малое время отклика.
Экономические показатели
Экономическая эффективность оптических методов обусловлена энергоэффективностью и минимальными требованиями к ручным операциям. Несмотря на необходимость регулярной чистки и калибровки датчиков, затраты на обслуживание оптических анализаторов сравнительно невысоки, что делает их выгодным решением для контроля выбросов.
Эффект от внедрения
Внедрение оптических методов измерения позволяет предприятиям улучшить экологический контроль и соответствовать нормативным требованиям.

қалқыма бөлшектердің төмен концентрациясындағы өлшеу дәлдігінің төмендеуі (0-ден 10 мг/м³ диапазонында), өйткені бұл жағдайда газ жолы арнасының ішіндегі сәулеленудің минималды өту жолы кемінде 5 м болуы керек, бұл ретте нөлдік сигналдың дрейфі пайдалы сигналмен салыстырылады;
жүйелер оптикалық элементтер бетінің ластануына сезімтал, сондықтан оларды таза газбен (ауамен) үрлеу көзделуі керек;
бір сәулелік жүйелер оптикалық схеманы туралаудың бұзылуына өте сезімтал;
жүйелерді калибрлеу нәтижесі сыну көрсеткіші, түсі, геометриялық өлшемшарттары (өлшемі мен пішіні) және т.б. сияқты қалқыма бөлшектердің қасиеттеріне байланысты, нәтижесінде калибрлеуден кейін нақты газ-тозаң ортасының ерекшеліктерін ескеретін арнайы калибрлеу коэффициентін енгізу қажет;
өлшеу нәтижесіне әсер ететін шығатын газдардағы қоспаларға сәулеленуді қатты сіңіретін аэрозоль бөлшектері түріндегі су жатады, сондықтан шығатын газдардың температурасы шық нүктесінен жоғары болуы керек.
МАЖ-де қалқыма бөлшектердің өтуі (сцинтилляция) кезінде сәулелену қарқындылығының өзгеруін тіркеуге негізделген қалқыма бөлшектердің құрамын оптикалық айқындау нұсқасы қолданылады. Бөлшектер концентрациясының өзгеруіне пропорционалды (пайдалы сигнал) детектордың реакциясын алу үшін қабылданған сәулеленудің ауытқуының оның орташа қарқындылығына қатынасы қолданылады. Бұл өлшеу әдісі қолданылатын талдағыштардың артықшылықтарына оптикалық элементтердің ластануының теріс әсерін жою, ластану көзінің тұрақсыздығы және детектордың сезімталдығының өзгеруі жатады.
Сәулеленуді сіңіруді өлшеу әдісіне балама әдіс түскен сәулеге қатысты әртүрлі бағытта шашыраған сәулеленуді өлшеу әдісі. Түскен сәулеге қатысты әртүрлі бағытта шашыраған сәулеленуді өлшеу әдісі сәулеленуді сіңіру әдісін қолданғаннан гөрі қалқыма бөлшектердің төмен концентрациясын өлшеуге мүмкіндік береді. Талдағыштарда тіркеу бұрышына, бөлшектердің өлшемдеріне, олардың сыну көрсеткіші мен пішініне және бастапқы сәулеленудің толқын ұзындығына байланысты шашыраңқы сәулеленудің қарқындылығы тіркеледі. Осы өлшемшарттарды өзгерту арқылы нақты шығарындылар көздері үшін қалқыма бөлшектерді айқындаудың оңтайлы нәтижелері үшін шарттарды таңдауға болады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Шығарындылардағы аэрозоль бөлшектерінің концентрациясын өлшеу үшін оптикалық әдістерді қолдану ауаның ластануын айтарлықтай төмендетуге ықпал етеді. Шығарындылардағы аэрозоль бөлшектерінің концентрациясын өлшеу үшін оптикалық әдістерді қолдану кәсіпорындарға ластағыш заттардың рұқсат етілген деңгейінен асып кетуге жедел әрекет етуге мүмкіндік береді, бұл ауа сапасының жақсаруына және қоршаған орта мен халықтың денсаулығына әсердің төмендеуіне әкеледі.
Бастапқы энергияны жалпы тұтыну
Оптикалық әдістер өлшеу үшін ең аз бастапқы энергияны тұтынуды қажет етеді. Оптикалық талдағыштар сіңірілген сәулеленуді тіркеу негізінде жұмыс істейді, бұл оларды энергия тиімді және пайдалануда үнемді етеді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Оптикалық талдағыштар жоғары дәлдік пен қысқа жауап беру уақытын қамтамасыз етеді, бұл оларды шығарындыларды мониторингтеудің сенімді құралы етеді. Өлшеулер дәлдігін сақтау үшін датчиктердің оптикалық бетін үнемі тазалау және қалқыма бөлшектердің мөлшеріне байланысты калибрлеу қажет. Су қоспаларының сәулеленуді сіңіруін және төмен концентрацияда өлшеу дәлдігін төмендетуді болдырмау үшін шығарылатын газдардың температурасы шық нүктесінен жоғары қамтамасыз етіледі.
Кросс-медиа әсерлері
Басқа экологиялық аспектілерге теріс әсер анықталған жоқ.
Қолданылуы
Оптикалық әдістер энергетика, химия, металлургия және басқа да салаларды қоса алғанда, әртүрлі өнеркәсіптік қондырғыларда қолданылады. Оптикалық әдістер шығарындыларды үздіксіз мониторингтеу үшін де, жоғары дәлдік пен қысқа жауап беру уақытын қамтамасыз ететін мерзімді тексерулер үшін де пайдаланылады.
Экономикалық көрсеткіштер
Оптикалық әдістердің экономикалық тиімділігі олардың энергия тиімділігіне және қол операцияларына қойылатын минималды талаптарға байланысты. Датчиктерді үнемі тазалау және калибрлеу қажеттілігіне қарамастан, оптикалық талдағыштарға техникалық қызмет көрсету шығындары салыстырмалы түрде төмен, бұл оларды шығарындыларды бақылаудың тиімді шешімі етеді.
Ендірудің әсері
Оптикалық өлшеу әдістерін енгізу кәсіпорындарға экологиялық бақылауды жақсартуға және нормативтік талаптарға сай болуға мүмкіндік береді.

5.1.3.2. Трибоэлектрический метод
Техническое описание
Неоптические методы определения содержания взвешенных частиц, основанные на регистрации электрического заряда, возникающего на заземленном электроде в результате соударений с ним взвешенных частиц (трибоэлектрический метод). Существуют различные технические решения, реализующие метод с регистрацией постоянного или переменного тока (электродинамический анализатор). Величина индуцированного электрического сигнала пропорциональна количеству соударений электрода с взвешенными частицами и концентрации взешенных частиц.
Преимуществом метода является относится высокая чувствительность, позволяющая измерять концентрации взвешенных частиц ниже 0,1 мг/м³, что предопределяет его преимущественное использование для контроля специализированных систем очистки газов от взвешенных частиц. Трибоэлектрические устройства обладают низкой надежностью и неудовлетворительными метрологическими характеристиками, во многом проигрывающими характеристикам оптических пылемеров.
К недостатку пылемеров без отбора проб относится то, что приборы регистрируют содержание всех дисперсных частиц, в том числе капель влаги, которая может содержаться в отходящих газах при температуре ниже точки росы. При необходимости получения результатов измерений содержания твердых частиц используются экстрактивные системы с отбором пробы. В подобных системах осуществляют периодический автоматизированный отбор проб газопылевой среды с последующим определением содержания твердых дисперсных частиц.
В качестве примера конструкцию экстрактивного пылемера с определением содержания твердых взвешенных частиц по изменению интенсивности В-излучения. Частицы через пробоотборный зонд отбираются на фильтр, который периодически меняется, после чего попадают в камеру для измерений поглощения В-излучения, прошедшего через образец. Преимуществом метода заключается в том, что результат измерений практически не зависит от природы и морфологии взвешенных частиц.
Дополнительным примером реализации экстрактивного пылемера является конструкция, в которой предусмотрена внешняя камера оптического анализатора. Проба газопылевой среды после извлечения с помощью пробоотборного зонда подается в нагревательную камеру для испарения влаги, находящейся в конденсированном состоянии, после чего попадает во внешнюю камеру, в которой происходит измерение рассеянного на взвешенных частицах излучения.
Достигнутые экологические выгоды
Использование неоптических методов - трибоэлектрический метод и экстрактивные системы для определения содержания взвешенных частиц, позволяет эффективно контролировать и снижать выбросы твердых частиц в атмосферу.
Общее потребление первичной энергии
Неоптические методы измерения содержания взвешенных частиц, такие, как трибоэлектрические устройства и экстрактивные системы, требуют минимального потребления первичной энергии. Трибоэлектрический метод в основном основан на регистрации электрического заряда или поглощении/рассеивании излучения, что делает их энергоэффективными в эксплуатации.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Трибоэлектрические анализаторы могут измерять концентрации взвешенных частиц ниже 0,1 мг/м³, что важно для специализированных систем очистки газов. Использование неоптических методов имеют низкую надежность и неудовлетворительные метрологические характеристики по сравнению с оптическими пылемерами. Экстрактивные системы обеспечивают более стабильные и достоверные результаты, так как результат измерений практически не зависит от природы и морфологии частиц.
Кросс-медиа эффекты
Отрицательного эффекта на другие экологические аспекты не выявлено.
Применимость
Использование неоптических методов применимы в различных промышленных установках, таких, как энергетические, химические и металлургические предприятия, где необходимо точное и непрерывное измерение выбросов твердых частиц. Методы используются как для постоянного мониторинга, так и для периодических проверок, обеспечивая высокую точность и чувствительность измерений.
Экономические показатели
Экономическая эффективность неоптических методов измерения определяется их высокой чувствительностью и минимальными затратами на эксплуатацию. Однако трибоэлектрические устройства потребуют частого обслуживания и калибровки из-за своей низкой надежности. Экстрактивные системы, несмотря на более высокие первоначальные затраты на оборудование, обеспечивают более стабильные и точные результаты, что может снизить общие эксплуатационные расходы в долгосрочной перспективе.
Эффект от внедрения
Внедрение неоптических методов измерения содержания взвешенных частиц позволяет предприятиям улучшить экологический контроль и соответствовать нормативным требованиям.

5.1.3.2. Трибоэлектрлік әдіс
Техникалық сипаты
Онымен қалқыма бөлшектердің соқтығысуы нәтижесінде жерге тұйықталған электродта пайда болатын электр зарядын тіркеуге негізделген қалқыма бөлшектердің құрамын айқындаудың оптикалық емес әдістері (трибоэлектрлік әдіс). Әдісті тұрақты немесе айнымалы токты тіркеумен іске асыратын әртүрлі техникалық шешімдер (электродинамикалық талдағыш) бар. Индукцияланған электр сигналының шамасы электродтың қалқыма бөлшектермен соқтығысу санына, қалқыма бөлшектердің концентрациясына пропорционалды.
Әдістің артықшылықтары 0,1 мг/м³-тен төмен қалқыма бөлшектердің концентрациясын өлшеуге мүмкіндік беретін жоғары сезімталдық болып табылады, бұл оның қалқыма бөлшектердің арнайы газ тазарту жүйелерін бақылау үшін артықшылықты қолданылуын анықтайды. Сонымен қатар трибоэлектрлік құрылғылардың сенімділігі төмен және метрологиялық сипаттамалары қанағаттанарлықсыз, олар көбінесе оптикалық тозаң өлшеуіштердің сипаттамаларынан ұтылып шығады.
Сынаманы іріктеп алмайтын тозаң өлшеуіштердің кемшілігіне аспаптардың барлық дисперсті бөлшектердің, соның ішінде шық нүктесінен төмен температурада шығатын газдарда болуы мүмкін ылғал тамшыларының құрамын тіркеуі болып табылады. Егер қалқыма бөлшектердің құрамын өлшеу нәтижелерін алу қажет болса, сынама іріктеліп алынатын экстрактивті жүйелер қолданылады. Мұндай жүйелерде кейіннен қатты дисперсті бөлшектердің құрамын айқындай отырып, газ-тозаң ортасының сынамаларын мерзімді автоматтандырылған іріктеу жүзеге асырылады.
Мысал ретінде В-сәулелену қарқындылығының өзгеруіне байланысты қатты қалқыма бөлшектердің құрамын айқындай отырып, экстрактивті тозаң өлшеуіштің конструкциясын келтіруге болады. Бөлшектер сынама алу зонды арқылы мерзімді өзгеріп отыратын сүзгіге таңдалады, содан кейін олар үлгі арқылы өткен В-сәулеленудің сіңуін өлшеу үшін камераға түседі. Әдістің артықшылығы өлшеулер нәтижесі іс жүзінде қалқыма бөлшектердің табиғаты мен морфологиясына тәуелді емес болуында.
Экстрактивті тозаң өлшеуішті іске асырудың қосымша мысалы оптикалық талдағыштың сыртқы камерасы көзделген конструкция болып табылады. Газ- тозаң ортасының сынамасы сынама алу зондының көмегімен алынғаннан кейін конденсацияланған күйдегі ылғалды буландыру үшін қыздыру камерасына беріледі, содан кейін ол сыртқы камераға түседі, онда қалқыма бөлшектерге шашыраған сәулені өлшеу жүргізіледі.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қалқыма бөлшектердің құрамын айқындау үшін трибоэлектрлік әдіс және экстрактивті жүйелер сияқты оптикалық емес әдістерді қолдану атмосфераға қатты бөлшектер шығарындыларын тиімді бақылауға және азайтуға мүмкіндік береді.
Бастапқы энергияны жалпы тұтыну
Қалқыма бөлшектердің құрамын өлшеудің оптикалық емес әдістері – трибоэлектрлік құрылғылар мен экстрактивті жүйелер энергияны минималды тұтынуды қажет етеді. Трибоэлектрлік әдіс негізінен электр зарядын тіркеуге немесе сәулеленуді сіңіруге/таратуға негізделген, бұл оларды пайдалануды энергия тиімді етеді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Трибоэлектрлік талдағыштар қалқыма бөлшектердің 0,1 мг/м³-тен төмен концентрациясын өлшей алады, бұл арнайы газ тазарту жүйелері үшін өте маңызды. Оптикалық емес әдістерді пайдаланудың оптикалық тозаң өлшеуіштермен салыстырғанда сенімділігі төмен және метрологиялық сипаттамалары қанағаттанарлықсыз. Экстрактивті жүйелер неғұрлым тұрақты және сенімді нәтижелерді қамтамасыз етеді, өйткені өлшеулер нәтижесі бөлшектердің табиғаты мен морфологиясына тәуелді емес дерлік.
Кросс-медиа әсерлері
Басқа экологиялық аспектілерге теріс әсер анықталған жоқ.
Қолданылуы
Оптикалық емес әдістерді пайдалану қатты бөлшектердің шығарындыларын дәл және үздіксіз өлшеу қажет болатын энергетика, химия және металлургия кәсіпорындары сияқты әртүрлі өндірістік қондырғыларда қолданылады. Әдістер өлшеудің жоғары дәлдігі мен сезімталдығын қамтамасыз ете отырып, үздіксіз мониторинг үшін де, сол сияқты мерзімді тексерулер үшін де пайдаланылады.
Экономикалық көрсеткіштер
Оптикалық емес өлшеу әдістерінің экономикалық тиімділігі олардың жоғары сезімталдығымен және минималды пайдалану шығындарымен айқындалады. Дегенмен трибоэлектрлік құрылғылар сенімділігі төмен болғандықтан жиі техникалық қызмет көрсетуді және калибрлеуді қажет етеді. Жабдықтың неғұрлым жоғары бастапқы шығындарына қарамастан, экстрактивті жүйелер анағұрлым тұрақты және дәл нәтижелерді қамтамасыз етеді, бұл ұзақ мерзімді перспективада жалпы пайдалану шығындарын төмендете алады.
Ендірудің әсері
Қалқыма бөлшектердің құрамын өлшеудің оптикалық емес әдістерін енгізу кәсіпорындарға экологиялық бақылауды жақсартуға және нормативтік талаптарға сай болуға мүмкіндік береді.

5.1.4. Техники для мониторинга и определения параметров отходящих газов
5.1.4.1. Ультразвуковые методы определения скорости потока газа
Техническое описание
Ультразвуковой метод измерения основан на передаче ультразвуковых импульсов в диапазоне 50 кГц вверх и вниз по течению потока. Ультразвуковой метод измерения особенно полезен для измерения скорости газа и массового расхода в дымовых и вентиляционных трубах, что критически важно для эффективного контроля за выбросами вредных веществ.
Принцип работы ультразвукового метода заключается в измерении времени прохождения ультразвуковых волн между двумя точками. Ультразвуковые сигналы передаются в обе стороны между двумя датчиками, установленными на противоположных сторонах трубы или канала. Время прохождения ультразвукового сигнала изменяется в зависимости от скорости потока газа в трубе: ультразвуковая волна, движущаяся по направлению потока, будет перемещаться быстрее, чем волна, движущаяся против потока.
Ультразвуковые датчики точно измеряют скорость потока газа, что необходимо для расчета объемного расхода. Сочетание данных о скорости газа и плотности, которую можно измерить или рассчитать на основе температуры и давления, и точно определять массовый расход газа. Интегрированные ультразвуковые системы часто включают датчики температуры и давления для более точных расчетов.
Основные преимущества ультразвуковых методов включают отсутствие необходимости в прямом контакте с газом, что делает их идеальными для коррозионных или высокотемпературных сред. Ультразвуковые методы обеспечивают высокую точность и надежность измерений, а также минимизируют необходимость в регулярном техническом обслуживании благодаря отсутствию движущихся частей и прямого контакта с газом.
Ультразвуковой метод измерения имеет свои ограничения. Изменения в температуре и давлении могут влиять на точность измерений, требуя корректировки или калибровки. Наличие твердых частиц или капель жидкости в газе может искажать сигналы, что создает сложности при использовании в многофазных потоках. Точность метода высока, а диапазон измерений составляет от 0,1 до 40 м/с. Пыль не взаимодействует с измерительными элементами, что позволяет эффективно работать в кислотных и запыленных средах. Метод также хорошо работает при изменениях скорости потока [28].
Для установки приборов требуется монтаж с двух сторон трубы на разных высотах, с оптимальным углом от 30˚ до 60˚, предпочтительно 45˚. Существуют ограничения по диаметру трубы: на угольных станциях с трубами длиной 150 м и площадью сечения 15 м ультразвука может не хватить для пробивания потока. Высокое содержание CO2 также влияет на измерения. Оптимальный диаметр трубы составляет 8 – 9 м, при больших диаметрах возникают проблемы с настройкой и риски проблем с сигналом.
Поскольку прибор является системой с внутренним размещением, он не подвержен проблемам коррозии и загрязнения частицами, которые влияют на зонды с вставкой в стек. Однако частицы могут загрязнять преобразователи, хотя очистительный воздух может быть направлен через них или по ним для их очистки. Высокие температуры влияют на преобразователи, но очистительный воздух позволяет их охладить.
Схема монтирования приборов для измерения скорости потока отходящих газов методом ультразвука представлена на рисунке ниже.

5.1.4. Шығатын газдардың параметрлерін мониторингтеуге және айқындауға арналған техникалар
5.1.4.1. Газ ағынының жылдамдығын айқындаудың ультрадыбыстық әдістері
Техникалық сипаты
Ультрадыбыстық өлшеу әдісі 50 кГц диапазонында ультрадыбыстық импульстарды ағынның жоғары және төмен жағына жіберуге негізделген. Ультрадыбыстық өлшеу әдісі әсіресе зиянды заттардың шығарындыларын тиімді бақылау үшін өте маңызды болып табылатын түтін мен желдету құбырларындағы газдың жылдамдығын және массалық шығысты өлшеу үшін аса пайдалы.
Ультрадыбыстық әдістің жұмыс қағидаты екі нүкте арасындағы ультрадыбыстық толқындардың өту уақытын өлшеу болып табылады. Ультрадыбыстық сигналдар құбырдың немесе арнаның қарама-қарсы жағына орнатылған екі датчик арасында екі жаққа да беріледі. Ультрадыбыстық сигналдың өту уақыты құбырдағы газ ағынының жылдамдығына байланысты өзгереді: ағын бағытында қозғалатын ультрадыбыстық толқын ағынға қарсы қозғалатын толқынға қарағанда жылдамырақ қозғалады.
Ультрадыбыстық датчиктер газ ағынының жылдамдығын дәл өлшеуге мүмкіндік береді, бұл көлемдік шығысты есептеу үшін қажет. Температура мен қысым негізінде өлшеуге немесе есептеуге болатын газ жылдамдығы мен тығыздық деректерінің үйлесімі газдың массалық шығынын дәл айқындауға мүмкіндік береді. Интеграцияланған ультрадыбыстық жүйелер жиі дәлірек есептеу үшін температура мен қысым датчиктерін қамтиды. Кейбір жетілдірілген жүйелер олардың құрамын айқындау үшін әртүрлі газдардағы дыбыс жылдамдығын талдай алады.
Ультрадыбыстық әдістердің негізгі артықшылықтары газбен тікелей қатынаста болу қажеттілігінің болмауында, бұл оларды коррозиялық немесе жоғары температуралы орталар үшін өте қолайлы етеді. Ультрадыбыстық әдістер өлшеулердің жоғары дәлдігі мен сенімділігін қамтамасыз етеді, сондай-ақ қозғалмалы бөлшектердің және газбен тікелей қатынастың болмауына байланысты тұрақты техникалық қызмет көрсету қажеттілігін барынша азайтады.
Ультрадыбыстық өлшеу әдісінің өз шектеулері бар. Температура мен қысымдағы өзгерістер түзетуді немесе калибрлеуді қажет етіп, өлшеу дәлдігіне әсер етуі мүмкін. Газдағы қатты бөлшектердің немесе сұйықтық тамшыларының болуы сигналдарды бұрмалауы мүмкін, бұл көп фазалы ағындарда қолдануда қиындықтар тудырады. Әдістің дәлдігі жоғары және өлшеу диапазоны 0,1-ден 40 м/с-қа дейін құрайды. Тозаң өлшеу элементтерімен өзара әрекеттеспейді, бұл қышқыл және тозаңды ортада тиімді жұмыс істеуге мүмкіндік береді. Әдіс ағын жылдамдығы өзгерген кезде де жақсы жұмыс істейді [28].
Аспаптарды орнату үшін құбырдың екі жағын әр түрлі биіктікте 30˚-дан 60˚-қа дейін оңтайлы бұрышында, ең жақсысы 45˚ бұрышында монтаждау қажет. Құбырдың диаметрі бойынша шектеулер бар: ұзындығы 150 м және көлденең қимасы 15 м болатын құбырлары бар көмір станцияларында ағынды бұзу үшін ультрадыбыс жеткіліксіз болады. Жоғары CO2 мөлшері өлшемдерге де әсер етеді. Құбырдың оңтайлы диаметрі 8-9 м, үлкен диаметрлерде теңшеуге байланысты проблемалар және сигналға байланысты проблемалар қаупі бар.
Аспап ішкі орналастыру жүйесі болғандықтан, ол стекке салынған зондтарға әсер етуі мүмкін коррозия және бөлшектердің ластануы проблемасына ұшырамайды. Алайда оларды тазарту үшін тазартқыш ауа олар арқылы немесе солар арқылы бағытталуы мүмкін болғанымен, бөлшектер түрлендіргіштерді ластауы мүмкін. Жоғары температуралар түрлендіргіштерге әсер етуі мүмкін, бірақ тазартқыш ауа оларды салқындатуға көмектесе алады.
Ультрадыбыс әдісімен шығатын газдар ағынының жылдамдығын өлшеуге арналған аспаптарды монтаждау схемасы төмендегі суретте көрсетілген.

Рисунок 5.16. Применение ультразвука для непрерывного мониторинга в отходящих газах.
Достигнутые экологические выгоды
Использование ультразвуковых методов измерения скорости и массового расхода газа в дымовых и вентиляционных трубах способствует значительному снижению выбросов вредных веществ в атмосферу. Точные и надежные измерения позволяют предприятиям оперативно контролировать и регулировать выбросы, что улучшает качество воздуха и снижает негативное воздействие на окружающую среду и здоровье населения.
Общее потребление первичной энергии
Ультразвуковые методы измерения потребляют относительно небольшое количество энергии. Основной энергоемкий компонент — это ультразвуковые преобразователи, которые потребляют минимальную энергию для генерации и регистрации ультразвуковых импульсов. Ультразвуковые системы являются энергоэффективными и не требуют значительных затрат на энергоресурсы.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Ультразвуковые методы обеспечивают высокую точность и надежность измерений, минимизируя влияние внешних факторов. Данные системы имеют широкий диапазон измерений (0,1 – 40 м/с) и хорошо работают в сложных условиях, таких, как кислотные и запыленные среды. При правильной установке и регулярной калибровке ультразвуковые методы демонстрируют стабильные эксплуатационные данные и низкие эксплуатационные затраты благодаря отсутствию движущихся частей [28].
Кросс-медиа эффекты
Отрицательного эффекта на другие экологические аспекты не выявлено.
Применимость
Ультразвуковые методы применимы в различных промышленных установках, включая энергетические, химические, металлургические и другие отрасли промышленности. Ультразвуковые методы используются как для постоянного мониторинга, так и для периодических проверок, обеспечивая высокую точность и чувствительность измерений. Особенно полезны данные методы для измерения скорости газа и массового расхода в дымовых и вентиляционных трубах.
Экономические показатели
Экономическая эффективность ультразвуковых методов обусловлена высокой точностью и надежностью, и низкими эксплуатационными затратами. Отсутствие необходимости в частом обслуживании и замене компонентов снижает затраты на эксплуатацию.
Эффект от внедрения
Внедрение ультразвуковых методов измерения скорости и массового расхода газа позволяет предприятиям улучшить экологический контроль и соответствовать нормативным требованиям.

5.16-сурет. Шығатын газдарды үздіксіз мониторингтеу үшін ультрадыбысты қолдану.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Түтін және желдету құбырларында газдың жылдамдығы мен массалық шығынын өлшеудің ультрадыбыстық әдістерін қолдану атмосфераға зиянды заттардың шығарылуын едәуір төмендетуге ықпал етеді. Дәл және сенімді өлшеулер кәсіпорындарға шығарындыларды жедел бақылауға және реттеуге мүмкіндік береді, бұл ауа сапасын жақсартады және қоршаған орта мен халықтың денсаулығына теріс әсерді азайтады.
Бастапқы энергияны жалпы тұтыну
Ультрадыбыстық өлшеу әдістері салыстырмалы түрде аз энергияны тұтынады. Энергияны көп қажет ететін негізгі компонент – ол ультрадыбыстық импульстарды шығару және тіркеу үшін минималды энергияны тұтынатын ультрадыбыстық түрлендіргіштер. Ультрадыбыстық жүйелер энергия тиімді болып табылады және энергия ресурстарына айтарлықтай шығындарды қажет етпейді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Ультрадыбыстық әдістер сыртқы факторлардың әсерін барынша азайтып, өлшеулердің жоғары дәлдігі мен сенімділігін қамтамасыз етеді. Бұл жүйелердің өлшеу ауқымы (0,1 – 40 м/с) кең және олар қышқыл және тозаңды орта сияқты күрделі жағдайларда жақсы жұмыс істейді. Дұрыс орнатылған және тұрақты калибрленген кезде ультрадыбыстық әдістер қозғалмалы бөліктердің болмауына байланысты тұрақты пайдалану деректерін және төмен пайдалану шығындарын көрсетеді [28].
Кросс-медиа әсерлері
Басқа экологиялық аспектілерге теріс әсер анықталған жоқ.
Қолданылуы
Ультрадыбыстық әдістер энергетика, химия, металлургия және басқа да салаларды қоса алғанда, өнеркәсіптің басқа салаларындағы қондырғыларда қолданылады. Ультрадыбыстық әдістер өлшеулердің жоғары дәлдігі мен сенімділігін қамтамасыз ете отырып, үздіксіз мониторинг үшін де, мерзімді тексерулер үшін де қолданылады. Бұл әдістер әсіресе газдың жылдамдығын және түтін мен желдету құбырларындағы массалық шығысты өлшеу үшін ерекше пайдалы.
Экономикалық көрсеткіштер
Ультрадыбыстық әдістердің экономикалық тиімділігі олардың жоғары дәлдігі мен сенімділігіне және төмен пайдалану шығындарына байланысты. Компоненттерге жиі қызмет көрсету және ауыстыру қажеттілігінің болмауы пайдалану шығындарын азайтады. Дегенмен де ультрадыбыстық жүйеге бастапқы инвестициялар жоғары болуы мүмкін, бірақ олар жабдықтың беріктігі мен сенімділігінің арқасында өтеледі.
Ендірудің әсері
Газдың жылдамдығы мен массалық шығынын өлшеудің ультрадыбыстық әдістерін енгізу кәсіпорындарға экологиялық бақылауды жақсартуға және нормативтік талаптарға сай болуға мүмкіндік береді.

5.1.4.2. Перепад давления (трубка Пито)
Техническое описание
Трубка Пито широко применяется для непрерывных измерений выбросов вредных веществ в промышленных условиях, особенно для определения скорости и объема воздушного потока в дымовых трубах и вытяжных системах. техника обычно изготавливается из металла и имеет форму Т-образного, L-образного или S-образного трубчатого устройства. Один конец трубки направлен прямо в поток для измерения полного давления, в то время как боковые отверстия на трубке служат для измерения статического давления.
Принцип работы трубки Пито заключается в использовании двух концентрических трубок. Внешняя трубка имеет отверстия по бокам для измерения статического давления газа, а внутренняя трубка открыта с конца и направлена против потока для измерения полного давления потока. Разница между полным давлением (включающим динамическое давление потока) и статическим давлением позволяет вычислить скорость потока на основе уравнения Бернулли. Динамическое давление создается в результате движения газа и измеряется как разница между полным и статическим давлением. Разница давлений, известная как давление Рама, пропорциональна квадрату скорости потока воздуха или газа.
Трубка Пито применяется для определения скорости воздуха в дымовых трубах, что критически важно для расчета объемных и массовых потоков выбросов. техника также используется для контроля и оптимизации работы промышленных вентиляционных систем, особенно в условиях, где важно поддерживать определенные параметры воздушного потока.
Основными преимуществами трубки Пито являются простота и надежность. техника имеет простую конструкцию без движущихся частей, что обеспечивает ее долговечность и надежность в промышленных условиях. При правильном использовании и калибровке трубка Пито обеспечивает высокую точность измерения скорости потоков.
Трубка Пито имеет свои ограничения. Измерения могут быть искажены при значительных изменениях температуры или давления, и влияют на плотность газа. Трубка Пито менее эффективна в средах с высоким содержанием частиц или капель жидкости и ее точность снижается при низких скоростях потока (ниже 3 м/с). В запыленных средах с липкими субстанциями, такими, как смолы и масла, трубки могут забиваться. Трубка Пито не подходит для труб диаметром более 10 м, так как в этом случае будут измеряться только пристеночные явления.
Схема монтирования трубки Пито для непрерывных измерений отходящих газов представлена на рисунке ниже.

5.1.4.2. Қысымның түсіп кетуі (Пито түтігі)
Техникалық сипаты
Пито түтігі өнеркәсіптік жағдайларда зиянды заттардың шығарындыларын үздіксіз өлшеу үшін, әсіресе түтін құбырлары мен сору жүйелеріндегі ауа ағынының жылдамдығы мен көлемін айқындау үшін кеңінен қолданылады. Техника әдетте металдан жасалады және Т-тәрізді, L-тәрізді немесе S-тәрізді құбырлы құрылғы түрінде болады. Түтіктің бір ұшы толық қысымды өлшеу үшін тікелей ағынға бағытталған, ал түтіктегі бүйірлік тесіктер статикалық қысымды өлшеуге қызмет етеді. Түтіктің бір ұшы толық қысымды өлшеу үшін тікелей ағынға бағытталған, ал түтіктегі бүйірлік тесіктер статикалық қысымды өлшеуге қызмет етеді.
Пито түтігінің жұмыс қағидаты екі шоғырлас түтікті пайдалану болып табылады. Сыртқы түтіктің бүйірлерінде газдың статикалық қысымын өлшеуге арналған тесіктері бар, ал ішкі түтік ұшынан ашық және толық ағын қысымын өлшеу үшін ағынға қарсы бағытталған. Толық қысым (соның ішінде динамикалық ағын қысымы) мен статикалық қысым арасындағы айырмашылық Бернулли теңдеуіне негізделген ағын жылдамдығын есептеуге мүмкіндік береді. Динамикалық қысым газдың қозғалысы нәтижесінде пайда болады әрі толық және статикалық қысым арасындағы айырмашылық ретінде өлшенеді. Рам қысымы деп аталатын бұл қысым айырмашылығы ауа немесе газ ағынының жылдамдығының квадратына пропорционалды.
Пито түтігі түтін құбырларындағы ауа жылдамдығын айқындау үшін қолданылады, бұл шығарындылардың көлемдік және массалық ағындарын есептеу үшін аса маңызды. Сондай-ақ ол өнеркәсіптік желдету жүйелерінің жұмысын бақылау және оңтайландыру үшін, әсіресе ауа ағынының белгілі бір параметрлерін сақтау маңызды жағдайларда қолданылады.
Пито түтігінің негізгі артықшылықтары қарапайымдылық пен сенімділік болып табылады. Оның қозғалмалы бөліктері жоқ қарапайым конструкциясы бар, бұл өнеркәсіптік жағдайларда оның беріктігі мен сенімділігін қамтамасыз ететін. Дұрыс пайдалану және калибрлеу кезінде Пито түтігі ағындардың жылдамдығын өлшеудің жоғары дәлдігін қамтамасыз етеді.
Алайда Пито түтігінің өз шектеулері бар. Өлшемдер температура немесе қысым айтарлықтай өзгерген кезде бұрмалануы мүмкін, өйткені олар газдың тығыздығына әсер етеді. Пито түтігінің бөлшектердің немесе сұйықтық тамшыларының жоғары құрамы бар орталарда тиімділігі төмендеу және оның дәлдігі төмен ағын жылдамдығында (3 м/с төмен) азаяды. Шайырлар мен майлар сияқты жабысқақ субстанциялары бар тозаңды орталарда түтіктер бітеліп қалуы мүмкін. Пито түтігі диаметрі 10 м-ден асатын құбырларға жарамайды, өйткені бұл жағдайда тек қабырға жанындағы құбылыстары ғана өлшенеді.
Шығатын газдарды үздіксіз өлшеуге арналған Пито түтігін монтаждау схемасы төмендегі суретте көрсетілген.

1 – газоход, 2 – трубка Пито, 3 – отбор низкого давления.
Рисунок 5.17. Схема "Трубка Пито".
Достигнутые экологические выгоды
Использование трубки Пито для измерения скорости и объема воздушного потока в дымовых трубах и вентиляционных системах способствует точному контролю выбросов вредных веществ. Точные измерения скорости и объема выбросов представляют предприятиям принимать своевременные меры по снижению загрязнения воздуха, что улучшает экологическую обстановку и снижает негативное воздействие на здоровье населения и окружающую среду.
Общее потребление первичной энергии
Трубка Пито не требует значительных энергозатрат для своей работы. Основное энергопотребление связано с датчиками и системами обработки данных, которые потребляют минимальное количество энергии. Таким образом, трубка Пито является энергоэффективным решением для мониторинга воздушных потоков в промышленных условиях.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Трубка Пито обеспечивает высокую точность и надежность измерений при правильной установке и калибровке. техника проста в эксплуатации и не имеет движущихся частей, что минимизирует вероятность поломок и снижает потребность в техническом обслуживании. Измерения могут быть искажены при значительных изменениях температуры или давления, что требует учета данных факторов при эксплуатации.
Кросс-медиа эффекты
Отрицательного эффекта на другие экологические аспекты не выявлено.
Применимость
Трубка Пито широко применяется в различных промышленных установках для мониторинга воздушных потоков в дымовых трубах и вентиляционных системах. техника подходит для использования в энергетической, химической, металлургической и других отраслях промышленности. Трубка Пито не рекомендуется для использования в средах с высоким содержанием твердых частиц или жидкостей, а также в трубах диаметром более 10 м.
Экономические показатели
Трубка Пито является экономически выгодным решением. Отсутствие движущихся частей и минимальные требования к техническому обслуживанию снижают затраты на эксплуатацию и обслуживание оборудования. Первоначальные затраты на установку и калибровку трубки Пито относительно невысоки, и доступны для большинства промышленных предприятий.
Эффект от внедрения
Внедрение трубки Пито позволяет предприятиям улучшить контроль за выбросами вредных веществ, что способствует соблюдению экологических норм и требований.
5.1.4.3. Измерение скорости потока и расхода
Техническое описание
Корреляционный метод измерения потока газа имеет несколько ключевых преимуществ. Корреляционный метод измерения не ограничен количеством прямых участков до и после врезки, что позволяет использовать его в различных конфигурациях трубопроводов. Корреляционный метод измерения не имеет ограничений по диаметру труб. Прибор контролирует неоднородность потока на датчиках A и B и измеряет скорость газа по разнице времени фиксирования пучка между данными датчиками. Корреляционные расходомеры рекомендуются для использования на угольных станциях.

1 – газ жолы, 2 – Пито түтігі, 3 – төмен қысымды іріктеу.
5.17-сурет. "Пито түтігі" схемасы.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Түтін құбырлары мен желдету жүйелеріндегі ауа ағынының жылдамдығы мен көлемін өлшеу үшін Пито түтігін пайдалану зиянды заттардың шығарылуын дәл бақылауға ықпал етеді. Шығарындылардың жылдамдығы мен көлемін дәл өлшеу кәсіпорындарға ауаның ластануын азайту үшін уақтылы шаралар қабылдауға мүмкіндік береді, бұл экологиялық жағдайды жақсартады және халықтың денсаулығы мен қоршаған ортаға теріс әсерін азайтады.
Бастапқы энергияны жалпы тұтыну
Пито түтігі өз жұмысы үшін айтарлықтай энергия шығынын қажет етпейді. Негізгі энергия тұтыну энергияның ең аз мөлшерін тұтынатын датчиктер мен деректерді өңдеу жүйелерімен байланысты. Осылайша, Пито түтігі өнеркәсіптік жағдайда ауа ағындарын бақылау үшін энергияны үнемдейтін шешім болып табылады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Пито түтігі дұрыс орнатылған және калибрленген кезде өлшеудің жоғары дәлдігі мен сенімділігін қамтамасыз етеді. Техниканы пайдалану оңай және қозғалмалы бөліктері жоқ, бұл сыну ықтималдығын барынша азайтады және техникалық қызмет көрсету қажеттілігін төмендетеді. Температура немесе қысым айтарлықтай өзгерген кезде өлшеулер бұрмалануы мүмкін, бұл пайдалану кезінде осы факторларды ескеруді қажет етеді.
Кросс-медиа әсерлері
Басқа экологиялық аспектілерге теріс әсер анықталған жоқ.
Қолданылуы
Пито түтігі түтін құбырлары мен желдету жүйелеріндегі ауа ағындарын бақылау үшін әртүрлі өнеркәсіптік қондырғыларда кеңінен қолданылады. Техника энергетика, химия, металлургия және басқа да салаларда қолдануға жарамды. Пито түтігі қатты заттар немесе сұйықтықтар көп ортада, сондай-ақ диаметрі 10 м-ден асатын құбырларда қолдануға ұсынылмайды.
Экономикалық көрсеткіштер
Пито түтігі қарапайым конструкциясы мен төмен пайдаланушылық шығындарының арқасында экономикалық тиімді шешім болып табылады. Қозғалмалы бөлшектердің болмауы және техникалық қызмет көрсетуге қойылатын минималды талаптар жабдықты пайдалану және қызмет көрсету шығындарын азайтады. Пито түтігін орнатуға және калибрлеуге арналған бастапқы шығындар салыстырмалы түрде төмен, бұл оны өнеркәсіптік кәсіпорындардың көпшілігі үшін қолжетімді етеді.
Ендірудің әсері
Пито түтігін енгізу кәсіпорындарға зиянды заттардың шығарындыларын бақылауды жақсартуға мүмкіндік береді, бұл экологиялық нормалар мен талаптарды сақтауға ықпал етеді.
5.1.4.3. Ағын жылдамдығы мен ағынын өлшеу
Техникалық сипаты
Газ ағынын өлшеудің корреляциялық әдісінің бірнеше негізгі артықшылықтары бар. Өлшеудің корреляциялық әдісі ойылып енгізілгенге дейінгі және одан кейінгі түзу учаскелер санымен шектелмейді, бұл оны әртүрлі құбыржол конфигурацияларында пайдалануға мүмкіндік береді. Өлшеудің корреляциялық әдісінде құбырлардың диаметрі бойынша шектеулер жоқ. Аспап А және В датчиктеріндегі ағынның біркелкі болуын бақылайды және газдың жылдамдығын осы датчиктер арасындағы сәуле шоғын тіркеу уақытының айырмашылығымен өлшейді. Корреляциялық шығын өлшегіштер көмір станцияларында пайдалану үшін ұсынылады.

Ограничения корреляционного метода измерения. Плохо измеряет при температуре ниже 70 ˚С. В Казахстане часто используют эмульгаторы (водная пленка) для улавливания пыли, что резко снижает температуру потока до 55 ˚С, что находится на нижней границе рабочего диапазона прибора. Температура и давление приводятся к нормальным условиям, а влажность замеряется и приводится к сухому значению. Датчики устанавливаются друг над другом для более точного контроля.
Инструменты времени пролета фиксируют изменения в дымовых газах, когда газы поднимаются по трубе. Данные изменения касаться показателя преломления, инфракрасного излучения или распределения частиц. Инструменты времени пролета, подобно ультразвуковым приборам, не имеют компонентов внутри трубы и не содержат движущихся частей. Данные методы могут использоваться как на больших трубах, так и на малых воздуховодах. Частицы могут загрязнять линзы передатчика и детектора, поэтому обычно необходима очистка воздухом для установленных на трубах устройств.
Ниже на рисунке 5.18 представлено измерение скорости расхода и потока корреляционным методом.
Рисунок 5.18. Измерение скорости потока и расхода корреляционным методом.
Достигнутые экологические выгоды
Корреляционный метод измерения потока газа, и инструменты времени пролета способствуют точному и эффективному контролю за выбросами вредных веществ в атмосферу. Корреляционный метод измерения позволяет предприятиям своевременно обнаруживать и регулировать превышение допустимых уровней загрязняющих веществ, что улучшает качество воздуха и снижает негативное воздействие на окружающую среду и здоровье населения.
Общее потребление первичной энергии
Корреляционные расходомеры и инструменты времени пролета не требуют значительных затрат на первичную энергию. Приборы работают на основе регистрации времени пролета сигналов и изменения показателей излучения, что не требует больших энергетических ресурсов. Это делает их энергоэффективными решениями для промышленного применения.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Корреляционные методы и инструменты времени пролета обеспечивают высокую точность и надежность измерений, не имея движущихся частей и компонентов внутри трубы. Корреляционные методы и инструменты используются в широком диапазоне условий, от малых воздуховодов до больших труб и не требуют дополнительных измерений температуры и давления. Однако при низких температурах (ниже 70  С) точность измерений может снижаться, что требует особого внимания в таких условиях.
Кросс-медиа эффекты
Отрицательного эффекта на другие экологические аспекты не выявлено.
Применимость
Корреляционные методы применимы в различных промышленных установках, включая энергетические, химические и металлургические предприятия. Корреляционные методы и инструменты используются как на больших трубах, так и на малых воздуховодах, что делает данный метод универсальным для мониторинга потока газа. Корреляционные расходомеры особенно рекомендуются для угольных станций.
Экономические показатели
Корреляционные методы и инструменты времени пролета являются экономически эффективными решениями и надежностью, а также низким эксплуатационным затратам. Отсутствие движущихся частей и минимальные требования к техническому обслуживанию снижают затраты на эксплуатацию и обслуживание оборудования.
Эффект от внедрения
Внедрение корреляционных методов измерения потока газа и инструментов времени пролета позволяет предприятиям улучшить экологический контроль и соответствовать нормативным требованиям.

Өлшеудің корреляциялық әдісінің шектеулері. 70˚С-тан төмен температурада нашар өлшейді. Қазақстанда тозаң тұту үшін эмульгаторлар (су қабыршағы) жиі қолданылады, бұл құрылғының жұмыс диапазонының төменгі шекарасында орналасқан ағынның температурасын 55˚С-қа дейін күрт төмендетеді. Температура мен қысым қалыпты жағдайға келтіріледі, ал ылғалдылық өлшенеді және құрғақ мәнге жеткізіледі. Датчиктер дәлірек бақылау үшін бірінің үстіне бірі орнатылады.
Ұшу уақытының құралдары құбыр арқылы көтерілгенде түтін газдарындағы өзгерістерді тіркейді. Бұл өзгерістер сыну көрсеткішіне, инфрақызыл сәулеленуге немесе бөлшектердің таралуына қатысты болуы мүмкін. Ультрадыбыстық құрылғылар сияқты ұшу уақытының құралдарында құбырдың ішінде компоненттер және қозғалмалы бөліктері жоқ. Бұл әдістерді үлкен құбырларда да, кіші ауа өткізгіштерде де қолдануға болады. Олар жылдамдықты ұшу уақытын өлшеу арқылы есептейтіндіктен, оларға басқа ағын мониторлары үшін қажет болатын сияқты құбырдағы температура мен қысымды қосымша өлшеу талап етілмейді. Бөлшектер таратқыш пен детектордың линзаларын ластауы мүмкін, сондықтан құбырларға орнатылған құрылғылар үшін ауаны тазарту қажет.
Төменде 5.18-суретте ағын жылдамдығы мен ағынының корреляциялық әдіспен өлшенуі берілген.
5.18-сурет. Ағын жылдамдығы мен шығынын корреляциялық әдіспен өлшеу.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Газ ағынын өлшеудің корреляциялық әдісі мен ұшып өту уақытының құралдары атмосфераға зиянды заттардың шығарылуын дәл және тиімді бақылауға ықпал етеді. Өлшеудің корреляциялық әдісі кәсіпорындарға ластағыш заттардың рұқсат етілген деңгейінен асып кетуді уақтылы анықтауға және реттеуге мүмкіндік береді, бұл ауа сапасын жақсартады және қоршаған орта мен халықтың денсаулығына теріс әсерді азайтады.
Бастапқы энергияны жалпы тұтыну
Корреляциялық шығын өлшегіштер мен ұшып өту уақытының құралдары бастапқы энергия үшін айтарлықтай шығындарды қажет етпейді. Аспаптар сигналдардың ұшу уақытын тіркеу және үлкен энергия ресурстарын қажет етпейтін сәулелену көрсеткіштерін өзгерту негізінде жұмыс істейді. Бұл оларды өнеркәсіптік қолдану үшін энергия тиімді шешімдерге етеді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Ұшып өту уақытының корреляциялық әдістері мен құралдары құбырдың ішінде қозғалатын бөліктер мен компоненттерсіз өлшеудің жоғары дәлдігі мен сенімділігін қамтамасыз етеді. Корреляциялық әдістер мен құралдар шағын ауа өткізгіштерден үлкен құбырларға дейін әртүрлі жағдайларда қолданыла алады және қосымша температура мен қысымды өлшеуді қажет етпейді. Алайда төмен температурада (70 ˚С-тан төмен) өлшеу дәлдігі төмендеуі мүмкін, бұл осындай жағдайларда ерекше назар аударуды қажет етеді.
Кросс-медиа әсерлері
Басқа экологиялық аспектілерге теріс әсер анықталған жоқ.
Қолданылуы
Корреляциялық әдістер энергетика, химия және металлургия кәсіпорындарын қоса алғанда, әртүрлі өнеркәсіптік қондырғыларда қолданыла алады. Корреляциялық әдістер мен құралдар үлкен құбырларда да, шағын ауа өткізгіштерде де қолданылады, бұл осы әдісті газ ағынын мониторингтеудің әмбебап құралы етеді. Корреляциялық шығын өлшегіштер әсіресе көмір станциялары үшін ұсынылады.
Экономикалық көрсеткіштер
Корреляциялық әдістер мен ұшып өту уақытының құралдары жоғары дәлдігі мен сенімділігіне, сондай-ақ төмен пайдалану шығындарына байланысты экономикалық тиімді шешімдер болып табылады. Қозғалмалы бөлшектердің болмауы және техникалық қызмет көрсетуге қойылатын минималды талаптар жабдықты пайдалану және қызмет көрсету шығындарын азайтады.
Ендірудің әсері
Газ ағынын өлшеудің корреляциялық әдістерін және ұшып өту уақытының құралдарын енгізу кәсіпорындарға экологиялық бақылауды жақсартуға және нормативтік талаптарға сай болуға мүмкіндік береді.

5.1.4.4. ИК-кросс-корреляция турбулентности
Техническое описание
ИК-кросс-корреляция используется для непрерывного мониторинга выбросов вредных газов на предприятиях, позволяя оперативно оценивать изменения в составе и количестве выбросов. Основные компоненты системы включают инфракрасные детекторы, оптическую систему и электронику обработки сигналов. Инфракрасные детекторы чувствительны к излучению, которое излучают или поглощают газы при определенных волновых длинах. Каждый газ имеет уникальный спектр поглощения, что позволяет идентифицировать его присутствие и концентрацию.
Оптическая система состоит из источников ИК-излучения (лазеры или ИК-лампы) и оптических компонентов (линзы и зеркала, которые направляют и фокусируют излучение через измеряемый газовый поток). Электроника обработки сигналов принимает данные от детекторов и обрабатывает их для вычисления скорости потока, концентрации газов и иных параметров.
Принцип работы системы основан на излучении и поглощении. Источник ИК-излучения направляет свет через поток газа. В зависимости от состава газа определенные длины волн поглощаются и данное поглощение измеряется детекторами, расположенными на разных расстояниях вдоль потока. Один из ключевых аспектов кросс-корреляционного метода – измерение времени, за которое изменения в составе газа (например, всплеск концентрации определенного вещества) достигают каждого из детекторов. По скорости распространения данных изменений о скорости и характере турбулентности потока. Сигналы, полученные от всех детекторов, анализируются на предмет временной корреляции.
ИК-кросс-корреляционный метод имеет несколько преимуществ. Высокая чувствительность и точность детекторов обеспечивают точное определение концентраций газов и возможность детектирования малых изменений в составе потока. Метод позволяет проводить измерения в реальном времени, что критически важно для контроля производственных процессов и соблюдения экологических норм.
Однако, метод имеет и свои ограничения. Точность измерений может снижаться под воздействием внешних факторов, таких, как температура и влажность [29]. Кросс-корреляционный анализ требует точной настройки оборудования и продвинутых методов анализа данных, что может усложнить его использование и обслуживание.
Достигнутые экологические выгоды
Использование ИК-кросс-корреляционного метода для мониторинга выбросов вредных газов на предприятиях позволяет оперативно и точно оценивать изменения в составе и количестве выбросов. Это способствует своевременному принятию мер по снижению уровня загрязняющих веществ в атмосфере, улучшая качество воздуха и снижая негативное воздействие на здоровье людей и окружающую среду. Высокая чувствительность и точность метода позволяют предприятиям более эффективно контролировать свои выбросы, что способствует соблюдению экологических норм и стандартов.
Общее потребление первичной энергии
ИК-кросс-корреляционные системы не требуют значительных затрат на первичную энергию. Основные энергозатраты связаны с работой инфракрасных детекторов, источников излучения и систем обработки сигналов. Данные компоненты потребляют минимальное количество энергии, что делает ИК-кросс-корреляционные системы энергоэффективными и экономичными в эксплуатации.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
ИК-кросс-корреляционные системы обеспечивают высокую точность и чувствительность при определении концентраций газов. ИК-кросс-корреляционные системы позволяют проводить непрерывные и быстрые измерения в реальном времени, что важно для контроля производственных процессов. Точность измерений может снижаться под воздействием внешних факторов, таких, как температура и влажность, что требует регулярной калибровки и настройки оборудования.
Кросс-медиа эффекты
Отрицательного эффекта на другие экологические аспекты не выявлено.
Применимость
ИК-кросс-корреляционные методы широко применимы в различных промышленных установках, включая химические, энергетические и металлургические предприятия. ИК-кросс-корреляционные системы используются для непрерывного мониторинга выбросов вредных газов в трубах и воздуховодах различного диаметра и конфигурации. Метод подходит для широкого спектра условий эксплуатации и обеспечивает точные и надежные результаты в реальном времени.
Экономические показатели
ИК-кросс-корреляционные системы являются экономически эффективными решениями по своей высокой точности и надежности, а также низким эксплуатационным затратам. Первоначальные затраты на установку и настройку системы могут быть высокими, но они компенсируются долгосрочной экономией на техническом обслуживании и калибровке. Отсутствие необходимости в частом обслуживании снижает эксплуатационные расходы, что делает данные системы выгодными для промышленных предприятий.
Эффект от внедрения
Внедрение ИК-кросс-корреляционных систем позволяет предприятиям значительно улучшить экологический контроль и соответствие нормативным требованиям.

5.1.4.4. Турбуленттіліктің ИҚ-кросс-корреляциясы
Техникалық сипаты
ИҚ-кросс-корреляция шығарындылардың құрамы мен санындағы өзгерістерді жылдам бағалауға мүмкіндік беріп, кәсіпорындардағы зиянды газдар шығарындыларын үздіксіз мониторингтеу үшін пайдаланылады. Жүйенің негізгі компоненттеріне инфрақызыл детекторлар, оптикалық жүйе және сигналдарды өңдеу электроникасы жатады. Инфрақызыл детекторлар белгілі бір толқын ұзындығында газдар шығаратын немесе сіңіретін сәулеленуге сезімтал. Әрбір газдың бірегей сіңіру спектрі бар, бұл оның болуын және концентрациясын анықтауға мүмкіндік береді.
Оптикалық жүйе ИҚ сәулелену көздерінен (лазерлер немесе ИҚ шамдары сияқты) және өлшенетін газ ағыны арқылы сәулеленуді бағыттайтын және фокустайтын линзалар мен айналар сияқты оптикалық компоненттерден тұрады. Сигналдарды өңдеу электроникасы детекторлардан деректерді қабылдайды және оларды ағынның жылдамдығын, газ концентрациясын және басқа да параметрлерді есептеу үшін өңдейді.
Жүйенің жұмыс қағидаты сәулелену мен сіңіруге негізделген. ИҚ сәулелену көзі жарықты газ ағыны арқылы бағыттайды. Газдың құрамына байланысты белгілі бір толқын ұзындықтары сіңіріледі және бұл сіңіру ағын бойымен әр түрлі қашықтықта орналасқан детекторлармен өлшенеді. Кросс-корреляциялық әдістің негізгі аспектілерінің бірі – газ құрамындағы өзгерістер (мысалы, белгілі бір заттың концентрациясының жоғарылауы) детекторлардың әрқайсысына жететін уақытты өлшеу. Осы өзгерістердің таралу жылдамдығы бойынша ағынның турбуленттілігінің жылдамдығы мен сипатын бағалауға болады. Барлық детекторлардан алынған сигналдар уақыт корреляциясы тұрғысынан талданады.
ИҚ-кросс-корреляциялық әдістің бірнеше артықшылықтары бар. Детекторлардың жоғары сезімталдығы мен дәлдігі газдар концентрациясын дәл айқындауға және ағынның құрамындағы кішігірім өзгерістерді анықтауға мүмкіндік береді. Әдіс нақты уақыт режимінде өлшеулер жүргізуге мүмкіндік береді, бұл өндірістік процестерді бақылау және экологиялық ережелерді сақтау үшін өте маңызды.
Алайда әдістің өз шектеулері бар. Өлшеу дәлдігі температура мен ылғалдылық сияқты сыртқы факторлардың әсерінен төмендеуі мүмкін [29]. Кросс-корреляциялық талдау жабдықты дәл теңшеуді және деректерді талдаудың жетілдірілген әдістерін қажет етеді, бұл оны пайдалану мен оған қызмет көрсетуді қиындатуы мүмкін.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Кәсіпорындардағы зиянды газдар шығарындыларын бақылау үшін ИҚ-кросс-корреляциялық әдісті қолдану шығарындылардың құрамы мен санындағы өзгерістерді жедел және дәл бағалауға мүмкіндік береді. Бұл ауа сапасын жақсартып және адамдардың денсаулығы мен қоршаған ортаға теріс әсерін азайта отырып, атмосферадағы ластағыш заттардың деңгейін төмендету бойынша уақтылы шаралар қабылдауға ықпал етеді. Әдістің жоғары сезімталдығы мен дәлдігінің арқасында кәсіпорындар өздерінің шығарындыларын тиімдірек басқара алады, бұл экологиялық нормалар мен стандарттардың сақталуына ықпал етеді.
Бастапқы энергияны жалпы тұтыну
ИҚ-кросс-корреляциялық жүйелер бастапқы энергия үшін айтарлықтай шығындарды қажет етпейді. Негізгі энергия шығыны инфрақызыл детекторлардың, сәулелену көздерінің және сигналдарды өңдеу жүйелерінің жұмысына байланысты. Бұл компоненттер энергияның минималды мөлшерін тұтынады, бұл ИҚ-кросс-корреляциялық жүйелерді энергия тиімді және пайдалануда үнемді етеді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
ИҚ-кросс-корреляциялық жүйелер газ концентрациясын айқындауда жоғары дәлдік пен сезімталдықты қамтамасыз етеді. ИҚ-кросс-корреляциялық жүйелер нақты уақыт режимінде үздіксіз және жылдам өлшеуге мүмкіндік береді, бұл өндірістік процестерді бақылау үшін өте маңызды болып табылады. Өлшеу дәлдігі температура мен ылғалдылық сияқты сыртқы факторлардың әсерінен төмендеуі мүмкін, бұл жабдықты үнемі калибрлеуді және теңшеуді қажет етеді.
Кросс-медиа әсерлері
Басқа экологиялық аспектілерге теріс әсер анықталған жоқ.
Қолданылуы
ИҚ-кросс-корреляциялық әдістер химиялық, энергетикалық және металлургиялық кәсіпорындарды қоса алғанда, әртүрлі өнеркәсіптік қондырғыларда кеңінен қолданылады. ИҚ-кросс-корреляциялық жүйелерді әртүрлі диаметрдегі және конфигурациядағы құбырлар мен ауа өткізгіштердегі зиянды газдар шығарындыларын үздіксіз бақылау үшін пайдалануға болады. Әдіс пайдалану жағдайларының кең спектріне сәйкес келеді және нақты уақыт режимінде дәл және сенімді нәтижелерді қамтамасыз етеді.
Экономикалық көрсеткіштер
ИҚ-кросс-корреляциялық жүйелер жоғары дәлдігі мен сенімділігіне, сондай-ақ төмен пайдалану шығындарына байланысты экономикалық тиімді шешімдер болып табылады. Жүйені орнату мен теңшеудің бастапқы құны жоғары болуы мүмкін, бірақ олар техникалық қызмет көрсету мен калибрлеуді ұзақ мерзімді үнемдеуімен өтеледі. Жиі қызмет көрсету қажеттілігінің болмауы операциялық шығындарды азайтады, бұл осы жүйелерді өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін тиімді етеді.
Ендірудің әсері
ИҚ-кросс-корреляциялық жүйелерді енгізу кәсіпорындарға экологиялық бақылауды және нормативтік талаптарға сәйкестікті айтарлықтай жақсартуға мүмкіндік береді.

5.1.4.5. Тепловой массовый расход
Техническое описание
Тепловые массовые расходомеры основаны на передаче тепла от нагретого тела к текущему газу. Когда газ проходит мимо нагретого элемента, нагретый элемент отводит тепло, охлаждая тело. Чем больше поток газа, тем сильнее его охлаждение. Тепловые массовые расходомеры требуют наличия двух датчиков: один нагревается на 24 – 38 °C выше температуры дымовых газов, а второй измеряет текущую температуру газа. Данный метод не подходит для применения, где присутствуют капли воды, поскольку теплопотери из-за испарения водяных капель может привести к завышению показателей расхода.
Тепловые датчики могут быть объединены в массивы для измерения средней скорости потока через поперечное сечение воздуховода или трубы. Каждый датчик производит независимое измерение, возможно мониторить распределение потока газа по всему поперечному сечению. Особенно полезно в воздуховодах, где поток может быть сильно стратифицирован. Капитальные затраты на такие массивы увеличиваются с увеличением размера воздуховода, так как потребуется больше датчиков и более мощная поддержка конструкций.
Тепловой массовый расходомер используется для непрерывного мониторинга выбросов вредных веществ, предоставляя точные данные о массовом расходе газов в процессах выброса. Тепловой массовый расходомер полезен в промышленных условиях, где необходимо контролировать и регулировать выбросы в атмосферу для соблюдения экологических стандартов и оптимизации процессов.
Принцип работы теплового массового расходомера заключается в использовании охлаждения нагретого элемента (часто это платиновая проволока или термистор) для измерения массового расхода газа. Существует два основных типа тепловых массовых расходомеров:
1. Расходомеры с постоянной температурой. Одна нагревательная проволока поддерживается на постоянной температуре, которая выше температуры газа. Скорость потери тепла с этой проволоки измеряется и используется для определения массового расхода газа.
2. Расходомеры с постоянным потоком тепла. В этом случае тепло подводится к элементу с постоянной скоростью. Разница температур между нагретым элементом и газом используется для вычисления массового расхода.
Преимущества. Не зависит от физических свойств газа: в отличие от объемных расходомеров, тепловые массовые расходомеры не зависят от температуры и давления среды, что делает их идеальными для использования в различных условиях.
Высокая точность и повторяемость: тепловые массовые расходомеры обеспечивают высокую точность измерений, что критически важно для мониторинга выбросов.
Прямое измерение массового расхода: данные устройства измеряют массовый расход непосредственно, не требуя дополнительных преобразований или коррекций.
Ограничения: чувствительность к составу газа: хотя тепловые массовые расходомеры относительно нечувствительны к температуре и давлению, они могут быть чувствительны к химическому составу газа.
Необходимость калибровки: для обеспечения точности необходимо регулярно проводить калибровку устройств.
Тепловые массовые расходомеры являются эффективными инструментами для мониторинга выбросов вредных газов на предприятиях, предоставляя точные и надежные данные для соблюдения экологических стандартов и оптимизации производственных процессов.
Достигнутые экологические выгоды
Использование тепловых массовых расходомеров для мониторинга выбросов вредных веществ на предприятиях способствует значительному улучшению экологической обстановки. Тепловой массовый расходомер предоставляет точные данные о массовом расходе газов, позволяя предприятиям контролировать и регулировать выбросы в атмосферу. Способствует снижению уровня загрязнения воздуха, что положительно влияет на здоровье населения и состояние окружающей среды.
Общее потребление первичной энергии
Тепловые массовые расходомеры не требуют значительных затрат на первичную энергию. Основные энергозатраты связаны с поддержанием нагретого элемента на заданной температуре и работой систем обработки сигналов. Тепловые массовые расходомеры являются энергоэффективными и не требуют больших ресурсов для своей работы.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Тепловые массовые расходомеры обеспечивают высокую точность и повторяемость измерений, что критически важно для мониторинга выбросов. Тепловые массовые расходомеры не зависят от температуры и давления среды, что делает их надежными в различных условиях эксплуатации. Тепловые массовые расходомеры чувствительны к составу газа, поэтому для обеспечения точности необходимо регулярно проводить калибровку устройств.
Кросс-медиа эффекты
Отрицательного эффекта на другие экологические аспекты не выявлено.
Применимость
Тепловые массовые расходомеры широко применяются в различных промышленных условиях для мониторинга выбросов газов. Тепловые массовые расходомеры подходят для использования в энергетике, химической промышленности, металлургии и других отраслях. Тепловые массовые расходомеры особенно полезны в воздуховодах и трубах, где важно контролировать распределение потока газа по поперечному сечению.
Экономические показатели
Тепловые массовые расходомеры являются экономически выгодными решениями благодаря своей высокой точности и надежности. Первоначальные затраты на установку и настройку могут быть значительными, но они компенсируются долгосрочной экономией на техническом обслуживании и калибровке. Кроме того, объединение нескольких датчиков в массивы позволяет оптимизировать затраты на мониторинг больших воздуховодов и труб.
Эффект от внедрения
Внедрение тепловых массовых расходомеров на предприятиях позволяет значительно улучшить контроль за выбросами вредных веществ, что способствует соблюдению экологических норм и стандартов.

5.1.4.5. Жылу массасының шығыны
Техникалық сипаты
Жылу массасының шығын өлшегіштері жылуды қыздырылған денеден ағымдағы газға беруге негізделген. Газ қыздырылған элементтің жанынан өткенде, қыздырылған элемент денені салқындатып, жылуды қайтарады. Газ ағыны неғұрлым көп болса, оның салқындауы соғұрлым күшті болады. Түтін газдарының температурасы тұрақсыздануы мүмкін болғандықтан, бұл әдіс екі датчиктің болуын қажет етеді: біреуі түтін газдарының температурасынан 24 – 38 °C жоғары қызады, ал екіншісі газдың ағымдағы температурасын өлшейді. Бұл әдіс су тамшылары бар жерде қолдануға жарамайды, өйткені су тамшыларының булануына байланысты жылу шығыны ағын жылдамдығының жоғарылауына әкелуі мүмкін.
Ауа өткізгіштің немесе құбырдың көлденең қимасы арқылы ағынның орташа жылдамдығын өлшеу үшін жылу датчиктерін массивтерге біріктіруге болады. Әрбір датчик тәуелсіз өлшеу жасайтындықтан, газ ағынының бүкіл көлденең қимаға таралуын мониторингтеуге болады. Бұл әсіресе ағын қатты стратификациялана алатын ауа өткізгіштерде пайдалы. Мұндай массивтерге жұмсалатын күрделі шығындар ауа өткізгіштің көлемінің ұлғаюымен артады, өйткені көбірек датчиктер мен конструкцияларға неғұрлым күшті қолдау қажет болады.
Жылу массасының шығын өлшегіші шығарындылар процестеріндегі газдардың массалық шығыны туралы нақты деректерді ұсына отырып, зиянды заттардың шығарындыларын үздіксіз мониторингтеу үшін қолданылады. Жылу массасының шығын өлшегіші экологиялық стандарттарды сақтау және процестерді оңтайландыру үшін атмосфералық шығарындыларды бақылау және реттеу қажет өнеркәсіптік жағдайларда пайдалы.
Жылу массасының шығын өлшегішінің жұмыс қағидаты газдың массалық шығынын өлшеу үшін қыздырылған элементті (көбінесе платина сымы немесе термистор) салқындатуды қолдану болып табылады. Жылу массасының шығын өлшегіштерінің екі негізгі түрі бар:
1. Тұрақты температуралы шығын өлшегіштері. Бір қыздыру сымы газ температурасынан жоғары тұрақты температурада сақталады. Бұл сымнан жылу жоғалту жылдамдығы өлшенеді және газдың массалық шығынын айқындау үшін қолданылады.
2. Тұрақты жылу ағыны бар шығын өлшегіштер. Бұл жағдайда жылу элементке тұрақты жылдамдықпен жеткізіледі. Қыздырылған элемент пен газ арасындағы температура айырмасы массалық шығысты есептеу үшін қолданылады.
Артықшылықтары. Газдың физикалық қасиеттеріне тәуелді емес: көлемді шығын өлшегіштерге қарағанда, жылу массасының шығын өлшегіштері қоршаған ортаның температурасы мен қысымына тәуелді емес, бұл оларды әртүрлі жағдайларда қолдануға өте ыңғайлы етеді.
Жоғары дәлдік және қайталану: жылу массасының шығын өлшегіштері жоғары өлшеу дәлдігін қамтамасыз етеді, бұл шығарындыларды мониторингтеу үшін өте маңызды.
Массалық шығысты тікелей өлшеу: бұл құрылғылар массалық шығысты қосымша түрлендірулерді немесе түзетулерді қажет етпестен тікелей өлшейді.
Шектеулер: газ құрамына сезімталдық: жылу массасының шығын өлшегіштері температура мен қысымға салыстырмалы түрде сезімтал болмаса да, олар газдың химиялық құрамына сезімтал болуы мүмкін.
Калибрлеу қажеттілігі: дәлдікті қамтамасыз ету үшін құрылғыларды үнемі калибрлеуді жасау қажет.
Жылу массасының шығын өлшегіштері экологиялық стандарттарды сақтау және өндірістік процестерді оңтайландыру үшін дәл және сенімді деректерді ұсына отырып, кәсіпорындардағы зиянды газдар шығарындыларын мониторингтеудің тиімді құралы болып табылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Кәсіпорындардағы зиянды заттардың шығарындыларын мониторингтеу үшін жылу массалық шығын өлшегіштерін пайдалану экологиялық жағдайды едәуір жақсартуға ықпал етеді. Жылу массасының шығын өлшегіші кәсіпорындарға атмосфераға шығарындыларды бақылауға және реттеуге мүмкіндік беріп, газдардың массалық шығыны туралы нақты деректерді ұсынады. Ауаның ластану деңгейін төмендетеді, бұл халықтың денсаулығы мен қоршаған ортаның жай-күйіне оң әсер етеді.
Бастапқы энергияны жалпы тұтыну
Жылу массасының шығын өлшегіштері бастапқы энергия үшін айтарлықтай шығындарды қажет етпейді. Негізгі энергия шығындары қыздырылған элементті белгілі бір температурада ұстап тұрумен және сигналдарды өңдеу жүйелерінің жұмысымен байланысты. Жылу массасының шығын өлшегіші энергия тиімді болып табылады және жұмыс істеуі үшін көп ресурстарды қажет етпейді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Жылу массасының шығын өлшегіштері өлшеулердің жоғары дәлдігі мен қайталануын қамтамасыз етеді, бұл шығарындыларды мониторингтеу үшін өте маңызды. Жылу массасының шығын өлшегіші ортаның температурасы мен қысымына тәуелді емес, бұл оларды әртүрлі пайдалану жағдайларында сенімді етеді. Жылу массасының шығын өлшегіші газдың құрамына сезімтал, сондықтан дәлдікті қамтамасыз ету үшін құрылғыларды үнемі калибрлеуді жасау қажет.
Кросс-медиа әсерлері
Басқа экологиялық аспектілерге теріс әсер анықталған жоқ.
Қолданылуы
Жылу массасының шығын өлшегіштері газдар шығарындыларын мониторингтеу үшін әртүрлі өндірістік жағдайларда кеңінен қолданылады. Жылу массасының шығын өлшегіші энергетика, химия өнеркәсібі, металлургия және басқа да салаларда қолдануға жарамды. Жылу массасының шығын өлшегіші әсіресе көлденең қима бойынша газ ағынының таралуын бақылау маңызды болып табылатын ауа өткізгіштер мен құбырларда пайдалы.
Экономикалық көрсеткіштер
Жылу массасының шығын өлшегіштері жоғары дәлдігі мен сенімділігіне байланысты экономикалық тиімді шешімдер болып табылады. Бастапқы орнату және теңшеу шығындары айтарлықтай болуы мүмкін, бірақ олар техникалық қызмет көрсету мен калибрлеуде ұзақ мерзімді үнемдеумен өтеледі. Сонымен қатар, бірнеше датчиктерді массивтерге біріктіру үлкен ауа өткізгіштер мен құбырларды мониторингтеу шығындарын оңтайландыруға мүмкіндік береді.
Ендірудің әсері
Кәсіпорындарда жылу массалық шығын өлшегіштерін енгізу зиянды заттардың шығарындыларын бақылауды едәуір жақсартуға мүмкіндік береді, бұл экологиялық нормалар мен стандарттардың сақталуына ықпал етеді.

5.2. Автоматический мониторинг и контроль качества выбросов в атмосферный воздух
На предприятиях промышленности, представляющих основные сектора экономики Республики Казахстан (добыча и переработка нефти и газа, нефтегазохимия, металлургия, добыча угля и другие), значительный вклад в общий объем выбросов в атмосферу составляют различные загрязняющие вещества: оксид и диоксид углерода, твердые частицы, SOx, окислы азота, метан и иные вещества.
Производство тепловой и электрической энергии (технологические печи, котельные агрегаты, газотурбинные установки и установки каталитического крекинга) в рамках технологической цепочки данных предприятий играет ключевую роль в образовании выбросов. Более 40 % выбросов связаны с производством энергии. Значительный вклад в общие выбросы вносят факельные установки (нефтегазовая промышленность) и установки по производству/извлечению серы.
В атмосферу попадает большое количество твердых частиц при замене катализаторов и эксплуатации установок коксования.
Таблица 5.4. Основные загрязняющие вещества и их источники
№ п/п
Загрязняющее вещество
Источник загрязнения
1
СО
NOx
SOx
Технологические печи, бойлеры, котельные агрегаты, регенераторы установок каталитического крекинга, установки прокалки нефтяного кокса, факельные системы, установки извлечения/производства серы, печи дожига отходящих газов
2
Твердые вещества/пыль
Технологические печи (особенно при использовании жидкого топлива), котельные агрегаты, регенераторы установок каталитического крекинга, установки получения нефтяного кокса
3
Летучие органические
соединения (углеводороды
предельные С1-С5 (исключая
метан), углеводороды С6-С10, метан) – нефтегазовая промышленность
Установки первичной и вторичной переработки нефти, объекты хранения углеводородов, газофракционирующие установки, системы сепарации нефтепродукты/вода, (неорганизованные источники – запорная арматура, фланцы и другое)
Система мониторинга должна быть непрерывно активной, за исключением случаев плановых или аварийных отключений. В случае остановки средств измерений или технологического оборудования должно быть обеспечено сохранение результатов измерений с регистрацией времени и даты остановки и возобновления работы средства измерений.
5.2.1. Автоматический мониторинг и контроль качества выбросов в атмосферный воздух на границе области воздействия
Техническое описание
Автоматический контроль выбросов качества атмосферного воздуха на границе области воздействия представляет собой систему мониторинга, которая непрерывно и автоматически анализирует состав атмосферного воздуха на границе или вблизи границы зоны воздействия промышленных или других источников выбросов.
Граница области воздействия на атмосферный воздух объекта определяется как проекция замкнутой линии на местности, ограничивающая область, за границей которого соблюдаются установленные экологические нормативы качества и/или целевые показатели качества окружающей среды с учетом индивидуального вклада объекта в общую нагрузку на атмосферный воздух [32].
С целью получения информации о качестве атмосферного воздуха и оценки возможного влияния на него производственной деятельности промышленных предприятий, осуществляется мониторинг за состоянием атмосферного воздуха в пределах границ области воздействия.
Установка автоматизированной системы мониторинга выбросов производится на основных стационарных постах организованных источниках выбросов.
Стационарный пост – это специальный павильон, оснащенный оборудованием и приборами для отбора и анализа проб воздуха и определения метеорологических параметров: направления и скорости ветра, температуры и влажности воздуха, атмосферного давления [30].

5.2. Атмосфералық ауаға шығарындылардың сапасын автоматты түрде мониторингтеу және бақылау
Өнеркәсіп кәсіпорындарында Қазақстан Республикасы экономикасының негізгі секторларын (мұнай мен газды өндіру және қайта өңдеу, мұнай-газ химиясы, металлургия, көмір өндіру және т.б.) білдіретін атмосфераға шығарындылардың жалпы көлеміне елеулі үлесті мынадай әртүрлі ластағыш заттар құрайды: көміртегі оксиді мен диоксиді, қатты бөлшектер, SOx, азот оксидтері, метан және өзге де заттар.
Осы кәсіпорындардың технологиялық тізбегі шеңберінде жылу және электр энергиясын өндіру (технологиялық пештер, қазандық агрегаттары, газ турбиналық қондырғылар және каталитикалық крекинг қондырғылары) шығарындыларды қалыптастыруда шешуші рөл атқарады. Шығарындылардың 40 %-дан астамы энергия өндірумен байланысты. Жалпы шығарындыларға алау қондырғылары (мұнай-газ өнеркәсібі) және күкірт өндіру/алу қондырғылары айтарлықтай үлес қосады.
Катализаторларды ауыстыру және кокстеу қондырғыларын пайдалану кезінде қатты бөлшектердің үлкен көлемі атмосфераға түседі.
5.4-кесте. Негізгі ластағыш заттар және олардың көздері
Р/с
Ластағыш зат
Ластану көзі
1
СО
NOx
SOx
Технологиялық пештер, қазандықтар, қазандық агрегаттары, каталитикалық крекинг қондырғыларының регенераторлары, мұнай коксын қыздыру қондырғылары, алау жүйелері, күкірт алу/өндіру қондырғылары, шығатын газдарды жағу пештері
2
Қатты заттар/тозаң
Технологиялық пештер (әсіресе сұйық отынды пайдаланған кезде), қазандық агрегаттары, каталитикалық крекинг қондырғыларының регенераторлары, мұнай коксын алу қондырғылары
3
Ұшпа органикалық қосылыстар (С1-С5 шекті көмірсутектер (метанды қоспағанда), көмірсутектер С6-С10, метан) – мұнай-газ өнеркәсібі
Мұнайды бастапқы және қайталама қайта өңдеу қондырғылары, көмірсутектерді сақтау объектілері, газ фракциялайтын қондырғылар, мұнай өнімдерін/суды бөлу жүйелері, (ұйымдастырылмаған көздер – бекіту арматурасы, фланецтер және т.б.).
Мониторинг жүйесі жоспарлы немесе авариялық ажырату жағдайларын қоспағанда, үздіксіз белсенді болуға тиіс. Өлшеу құралдары немесе технологиялық жабдықтар тоқтаған жағдайда өлшеу құралдарының жұмысын тоқтату және қайта бастау уақыты мен күнін тіркей отырып өлшеу нәтижелерінің сақталуы қамтамасыз етілуге тиіс.
5.2.1. Әсер ету аймағының шекарасындағы атмосфералық ауаға шығарындылардың сапасын автоматты түрде мониторингілеу және бақылау
Техникалық сипаты
Әсер ету аймағының шекарасындағы атмосфералық ауа сапасының шығарындыларын автоматты түрде бақылау өнеркәсіптік немесе басқа шығарындылар көздерінің әсер ету аймағының шекарасындағы немесе шекарасына жақын атмосфералық ауаның құрамын үздіксіз және автоматты түрде талдайтын бақылау жүйесін білдіреді.
Объектінің атмосфералық ауасына әсер ету аймағының шекарасы объектінің атмосфералық ауаға жалпы жүктемеге жеке үлесін ескере отырып, белгіленген экологиялық сапа нормативтері және/немесе қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері сақталатын аумақты шектейтін, жергілікті жердегі тұйық сызықтың проекциясы ретінде айқындалады [32].
Атмосфералық ауаның сапасы туралы ақпарат алу және оған өнеркәсіптік кәсіпорындардың өндірістік қызметінің ықтимал әсерін бағалау мақсатында әсер ету аймағының шекаралары шегінде атмосфералық ауаның жай-күйін мониторингтеу жүзеге асырылады.
Шығарындылар мониторингінің автоматтандырылған жүйесін орнату негізгі стационарлық бекеттерде ұйымдастырылған шығарындылар көздерінде жүргізіледі.
Стационарлық бекет – бұл ауа сынамаларын алуға және талдауға және метеорологиялық параметрлерді – желдің бағыты мен жылдамдығын, ауа температурасы мен ылғалдылығын, атмосфералық қысым анықтауға арналған жабдықтар мен құралдармен жабдықталған арнайы павильон [30].

Рисунок 5.19. Технологическая схема стационарного поста.
Достигнутые экологические выгоды
Автоматический контроль выбросов качества атмосферного воздуха обладает потенциальными экологическими выгодами, такими, как автоматизированный контроль качества воздуха с возможностью оперативного вмешательства и корректировки процессов для уменьшения энергопотребления, экономии ресурсов, сокращения выбросов в окружающую среду и уменьшения объема отходов. Потенциальными выгодами является предотвращение утечек оксидов углерода, оксида азота, летучих органических соединений, твердых частиц на промышленных объектах [30].
Кросс-медиа эффекты
Применение данной технологии не ведет к негативным последствиям для окружающей среды.
Применимость
Стационарные посты мониторинга используется для мониторинга оксидов углерода, оксида азота, летучих органических соединений, твердых частиц.
Экономика
Цена за стационарный пост варьируется от типов загрязняющих веществ, по которым производится мониторинг, и площади мониторинга.
Эффект от внедрения
Непрерывный мониторинг позволит оперативно реагировать на повышение содержания оксидов углерода, оксида азота, летучих органических соединений, твердых частиц на территории промышленных объектов
Примеры внедрения
Объекты тяжелой промышленности в странах ОЭСР, Индии и Китайской Народной Республики.
5.2.2. Технические решения для непрерывного мониторинга качества атмосферного воздуха
5.2.2.1. Оптические методы
5.2.2.1.1 Недисперсионный ультрафиолетовый анализатор (НДФУ)
Техническое описание
Характеристики света в ультрафиолетовой (УФ) области спектра (более короткая длина волны, более высокая энергия) приводят к молекулярным электронным переходам при поглощении света. Поглощение ультрафиолетовых фотонов возбуждает электроны атомов внутри молекулы до более высокого энергетического состояния. Возбужденные электроны быстро теряют энергию, возвращаясь к основному состоянию одним из четырех методов: диссоциация, когда поглощение высокоэнергетических фотонов может вызвать выход электрона из молекулы полностью, приводя к ее фрагментации; реэмиссия, когда идентичный фотон реэмитируется и электрон распадается обратно в основное состояние; флуоресценция, когда фотон излучается на более низкой частоте, чем исходное поглощение, поскольку электрон распадается обратно в основное состояние, что приводит к тому, что газ кажется светящимся. Анализаторы, спроектированные для работы в области УФ, обычно используют технику дифференциального поглощения. Анализаторы, предназначенные для измерения SO2, измеряют поглощение УФ-света на длине волны в полосе поглощения SO2, центрированной на 285 нм. Затем это сравнивается с поглощением в области длины волны 578 нм, где нет поглощения SO2. Аппаратура дифференциального поглощения НДУФ доказала свою высокую надежность в приложениях мониторинга источников и измеряет как NO, так и NO2 одновременно без необходимости в преобразователе NOX [30].

5.19-сурет. Стационарлық бекеттің технологиялық схемасы.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Атмосфералық ауаға шығарындылардың сапасын автоматты түрде бақылау энергияны тұтынуды азайту, ресурстарды үнемдеу, қоршаған ортаға шығарындыларды азайту және қалдықтарды азайту үшін операциялық араласу және процестерді реттеу мүмкіндігі бар ауа сапасын автоматтандырылған бақылау сияқты әлеуетті экологиялық артықшылықтарға ие. Өнеркәсіптік объектілерде көміртегі оксидтерінің, азот оксидінің, ұшпа органикалық қосылыстардың, бөлшектердің ағып кетуіне жол бермеу әлеуетті пайда болып табылады [30].
Кросс-медиа әсерлері
Бұл технологияны қолдану қоршаған ортаға теріс әсер етпейді.
Қолданылуы
Стационарлық бақылау бекеттері көміртегі оксидтерін, азот оксидін, ұшпа органикалық қосылыстарды, бөлшектерді бақылау үшін қолданылады.
Экономика
Стационарлық бекеттің бағасы мониторинг жүргізілетін ластағыш заттардың түрлеріне және мониторинг алаңына байланысты.
Ендірудің әсері
Үздіксіз мониторинг өнеркәсіптік объектілер аумағындағы көміртегі оксидтерінің, азот оксидінің, ұшпа органикалық қосылыстардың, қатты бөлшектердің құрамын арттыруға жедел ден қоюға мүмкіндік береді.
Ендіру мысалдары
ЭЫДҰ елдеріндегі, Үндістан мен Қытай Халық Республикасындағы ауыр өнеркәсіп объектілері.
5.2.2. Атмосфералық ауа сапасының шығарындыларын үздіксіз мониторингтеуге арналған техникалық шешімдер
5.2.2.1. Оптикалық әдістер
5.2.2.1.1. Дисперсиялық емес ультракүлгін талдағыш (НДФУ)
Техникалық сипаты
Спектрдің ультракүлгін (УК) аймағындағы жарықтың сипаттамалары (қысқа толқын ұзындығы, жоғары энергия) жарық жұтылған кезде молекулалық электронды ауысуларға әкеледі. Ультракүлгін фотондардың жұтылуы молекуланың ішіндегі атомдардың электрондарын жоғары энергетикалық күйге дейін қоздырады. Қозған электрондар төрт әдістің бірімен негізгі күйге оралу арқылы энергияны тез жоғалтады: диссоциация, мұнда жоғары энергиялы фотондардың жұтылуы электронның молекуладан толығымен шығып, оның фрагментациясына әкелуі мүмкін; электрон қайтадан негізгі күйге ыдыраған кезде бірдей фотон қайта шығарылғанда реэмиссия; флуоресценция, фотон бастапқы сіңіруден төмен жиілікте шығарылғанда, өйткені электрон қайтадан негізгі күйге ыдырайды, нәтижесінде газ жарқырайды. УК саласында жұмыс істеуге арналған талдағыштар әдетте дифференциалды сіңіру техникасын қолданады. SO2 өлшеуге арналған талдағыштар 285 нм орталықтандырылған SO2 сіңіру жолағындағы толқын ұзындығында ультракүлгін сәуленің сіңуін өлшейді. Содан кейін бұл SO2 сіңірілмейтін 578 нм толқын ұзындығы аймағындағы сіңірумен салыстырылады. НДФУ дифференциалды сіңіру аппаратурасы көздерді бақылау қосымшаларында өте сенімді екенін дәлелдеді және NOX түрлендіргішін қажет етпестен NO және NO2 екеуін де бір уақытта өлшей алады [30].

Рисунок 5.20. Технологическая схема недисперсионного ультрафиолетового анализатора.
Достигнутые экологические выгоды
Ультрафиолетовый анализатор обладает потенциальными экологическими выгодами, такими, как автоматизированный контроль качества воздуха с возможностью оперативного вмешательства и корректировки процессов для уменьшения энергопотребления, экономии ресурсов, сокращения выбросов в окружающую среду и уменьшения объема отходов. Потенциальными выгодами является предотвращение утечек SO2, NOX на промышленных объектах, с высоким содержанием SO2 в продукции [30].
Кросс-медиа эффекты
Применение данной технологии не ведет к негативным последствиям для окружающей среды.
Применимость
Данный тип анализаторов используется для мониторинга SO2, NOX.
Экономика
Стоимость данных анализаторов зависит от типа выбранной комплектации, от 22 600 долларов США (по ценам на 2024 г.), без учета доставки и установки. В стоимость не входит системы сбора и обработки информации – процессор и сервер.
Эффект от внедрения
Данный тип анализаторов, отличается высоким уровнем чувствительности к малым концентрациям SO2, NOX газов, выявляя утечки на ранней стадии. Вместе с тем, в связи с высокой ценой и необходимостью комбинирования с другими типами анализаторов, для обеспечения мониторинга выбросов разнообразных газов данный тип анализаторов рекомендуется применять на промышленных объектах, где сохраняется высокий риск выброса SO2 [31].
Примеры внедрения
Объекты нефтехимии, преимущественно в странах Северной Америки и Китайской Народной Республики.
5.2.2.1.2. Оптическая сцинтилляция
Техническое описание
Оптическая сцинтилляция использует световой источник и удаленный приемник, который измеряет количество принятого света. Монитор оптического мерцания использует широкий световой луч, без фокусирующих линз и приемник измеряет модуляцию частоты света из-за движения частиц через световой луч, а не затухание света.
Высокоэнергетические частицы (например, гамма-лучи, альфа-частицы, бета-частицы) или фотоны попадают в сцинтиллятор, они передают свою энергию атомам или молекулам сцинтилляционного материала (кристаллы (например, NaI(Tl), CsI(Tl), жидкие сцинтилляторы, пластиковые сцинтилляторы).
Энергия, поглощенная сцинтиллятором, вызывает возбуждение молекул материала, переводя их на более высокий энергетический уровень.
Возбужденные молекулы возвращаются в свое основное состояние, испуская избыточную энергию в виде фотонов видимого или ультрафиолетового света. Излучаемый свет называется сцинтилляционным излучением.
Сцинтилляционное излучение затем обнаруживается с помощью фотомультипликаторов, фотодиодов или других светочувствительных устройств, преобразовывающих световые сигналы в электрические.
Частицы в газовом потоке могут временно перекрывать световой луч и вызывать изменение амплитуды принятого света (мерцание). Чем больше концентрация частиц в газовом потоке, тем больше изменение амплитуды сигнала света, получаемого приемником. Монитор оптического мерцания подлежит поверке на ручные гравиметрические измерения на конкретном источнике, на котором он установлен. Незначительное улучшение по сравнению с непрозрачностью, поскольку монитор оптического мерцания снижает нулевую и масштабную дрейфовую чувствительность с помощью модулированного света для устранения эффектов рассеянного или окружающего света. Передатчик и приемник расположены на противоположных сторонах воздушного канала; следовательно, этот прибор измеряет концентрацию твердых частиц в поперечном сечении. Ответ прибора увеличивается с увеличением концентрации твердых частиц и может быть сопоставлен по сравнению с данными ручной гравиметрии [30].

5.20-сурет. Дисперсиялық емес ультракүлгін талдағыштың технологиялық схемасы.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ультракүлгін талдағыш энергияны тұтынуды азайту, ресурстарды үнемдеу, қоршаған ортаға шығарындыларды азайту және қалдықтарды азайту үшін операциялық араласу және процестерді реттеу мүмкіндігі бар ауа сапасын автоматтандырылған бақылау сияқты әлеуетті экологиялық артықшылықтарға ие. SO2, NOX-тың өнімде SO2 мөлшері жоғары өнеркәсіптік объектілерде ағып кетуіне жол бермеу әлеуетті пайда болып табылады [30].
Кросс-медиа әсерлері
Бұл технологияны қолдану қоршаған ортаға теріс әсер етпейді.
Қолданылуы
Талдағыштардың бұл түрі SO2, NOX бақылау үшін қолданылады.
Экономика
Бұл талдағыштардың құны таңдалған әрлеу түріне байланысты, жеткізу мен орнатуды есепке алмағанда, 22 600 доллардан (2024 жылғы бағамен) басталады. Бағаға ақпаратты жинау және өңдеу жүйелері кірмейді-процессор мен сервер.
Ендірудің әсері
Талдағыштардың бұл түрі SO2, NOX газдарының төмен концентрациясына сезімталдықтың жоғары деңгейімен ерекшеленеді, ағып кетуді ерте анықтайды. Сонымен қатар, жоғары бағаға және әртүрлі газдар шығарындыларының мониторингін қамтамасыз ету үшін талдағыштардың басқа түрлерімен біріктіру қажеттілігіне байланысты талдағыштардың бұл түрін SO2 шығарындыларының жоғары қаупі сақталатын өнеркәсіптік объектілерде қолдану ұсынылады [31].
Ендіру мысалдары
Мұнай-химия объектілері, негізінен Солтүстік Америка елдерінде және Қытай Халық Республикасында.
5.2.2.1.2. Оптикалық сцинтилляция
Техникалық сипаты
Оптикалық сцинтилляция, қабылданған жарық мөлшерін өлшейтін жарық көзі мен қашықтағы қабылдағышты пайдаланады. Оптикалық жыпылықтау мониторы фокустық линзаларсыз кең жарық сәулесін пайдаланады және қабылдағыш жарықтың сөнуіне емес, жарық сәулесі арқылы бөлшектердің қозғалысына байланысты жарық жиілігінің модуляциясын өлшейді.
Жоғары энергиялы бөлшектер (мысалы, гамма-сәулелер, альфа- бөлшектер, бета-бөлшектер) немесе фотондар сцинтилляторға түседі, олар өз энергиясын сцинтилляциялық материалдың атомдарына немесе молекулаларына береді (кристалдар (мысалы, NaI(Tl), CsI(Tl)), сұйық сцинтилляторлар, пластикалық сцинтилляторлар).
Сцинтиллятор сіңірген энергия материал молекулаларының қозуын тудырады, оларды жоғары энергия деңгейіне жеткізеді.
Қозған молекулалар көрінетін немесе ультракүлгін сәуленің фотондары түрінде артық энергияны шығару арқылы негізгі күйіне оралады. Шығатын жарық сцинтилляциялық сәулелену деп аталады.
Содан кейін сцинтилляциялық сәулелену фотомультипликаторлармен, фотодиодтармен немесе жарық сигналдарын электр сигналдарына түрлендіретін басқа жарыққа сезімтал құрылғылармен анықталады.
Газ ағынындағы бөлшектер жарық сәулесін уақытша жауып, қабылданған жарық амплитудасының өзгеруіне (жыпылықтауға) әкелуі мүмкін. Газ ағынындағы бөлшектердің концентрациясы неғұрлым көп болса, қабылдағыш алатын жарық сигналының амплитудасының өзгеруі соғұрлым көп болады. Оптикалық жыпылықтау мониторы ол орнатылған нақты көзде қолмен гравиметриялық өлшемдерге калибрленуі керек. Түссіздіктен шамалы жақсырақ, өйткені оптикалық жыпылықтау мониторы шашыраңқы немесе қоршаған жарық әсерлерін жою үшін модуляцияланған жарық арқылы нөлдік және масштабты дрейф сезімталдығын төмендетеді. Таратқыш пен қабылдағыш ауа арнасының қарама-қарсы жағында орналасқан; демек, бұл құрылғы көлденең қимадағы бөлшектердің концентрациясын да өлшейді. Құрылғының жауабы бөлшектердің концентрациясының жоғарылауымен артады және қолмен гравиметрия деректерімен салыстыруға болады [30].

Рисунок 5.21. Технологическая схема работы анализатора.
Достигнутые экологические выгоды
Оптическая сцинтилляция обладает потенциальными экологическими выгодами, такими, как автоматизированный контроль качества воздуха с возможностью оперативного вмешательства и корректировки процессов для уменьшения энергопотребления, экономии ресурсов, сокращения выбросов в окружающую среду и уменьшения объема отходов. Достигается непрерывный мониторинг твердых частиц в атмосфере, контроль над уровнем выбросов на производстве [30].
Кросс-медиа эффекты
Применение данной технологии не ведет к негативным последствиям для окружающей среды. Возможное побочное измерение вторичных частиц как твердых частиц, в частности жидкокапельных частиц, что может привести к ошибкам в измерении. Калибровка анализатора требуется на ежедневной основе [30].
Применимость
Данный вид анализатор применяется для мониторинга твердых частиц. Применим в нефтехимии, нефтепереработке, угольной промышленности и металлургии [31].
Экономика
Стоимость за единицу – 1900 долларов США на 2024 год. Цена указана без учета доставки и установки на пунктах мониторинга. В стандартную комплектацию входят анализатор и процессор для обработки данных, полученных с измерений.
Эффект от внедрения
Непрерывный мониторинг позволит оперативно реагировать на повышение содержания твердых частиц на территории промышленных объектов.
Примеры внедрения
Данный метод применяется на объектах (нефтеперерабатывающие заводы) США и Австралии.
5.2.2.2. Хроматографические методы
Техническое описание
Хроматография газов (ХГ) используется для изоляции отдельных компонентов смеси органических и неорганических соединений друг от друга для последующей идентификации и количественного анализа. ХГ основана на селективном распределении соединений между стационарной фазой и подвижной фазой (носителем газа). На первом этапе, в процессе движущаяся газовая фаза проходит через стационарный материал, выбранный для адсорбции органических молекул, содержащихся в образцовом газе, в зависимости от их полярности. Стационарная фаза может быть жидкой или твердой и содержится в длинной тонкой трубке, обычно называемой "колонной". Колонны изготавливаются из слипшихся кремния, стекла или нержавеющей стали.
В идеальной колонне, работающей в идеальных условиях, каждый вид молекул выходит из колонны в разное время в зависимости от молекулярного веса и полярности. Выбор подходящей колонны и ее эксплуатация при соответствующей температуре с подходящей скоростью потока носителя позволит разделить образец газа на его отдельные компоненты.
На втором этапе соединения, разделенные в хроматографической колонне, определяются детекторами с учетом их чувствительности к анализируемому параметру. Детекторы являются составной частью газового хроматографа. Существующие детекторы, используемые для непрерывного мониторинга: детектор теплопроводности, пламенно-ионизационный детектор, фотоионизационный детектор, фотометрический детектор пламени [30].

5.21-сурет. Талдағыш жұмысының технологиялық схемасы.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Оптикалық сцинтилляция энергия тұтынуды азайту, ресурстарды үнемдеу, қоршаған ортаға шығарындыларды азайту және қалдықтарды азайту үшін операциялық араласу және процестерді реттеу мүмкіндігі бар ауа сапасын автоматтандырылған бақылау сияқты әлеуетті экологиялық артықшылықтарға ие. Атмосферадағы бөлшектердің үздіксіз мониторингіне, өндірістегі шығарындылар деңгейін бақылауға қол жеткізіледі [30].
Кросс-медиа әсерлері
Бұл технологияны қолдану қоршаған ортаға теріс әсер етпейді. Қосымша бөлшектерді қатты бөлшектер ретінде, атап айтқанда сұйық тамшы бөлшектері ретінде ықтимал жанама өлшеу, бұл өлшеу кезінде қателіктерге әкелуі мүмкін. Талдағышты күнделікті негізде калибрлеу талап етіледі [30].
Қолданылуы
Талдағыштың бұл түрі бөлшектерді бақылау үшін қолданылады. Мұнай химиясында, мұнай өңдеуде, көмір өнеркәсібінде және металлургияда қолданылады [31].
Экономика
Бір бірлік лік құны 2024 жылға 1900 АҚШ долларын құрайды. Баға мониторинг пункттерінде жеткізуді және орнатуды есепке алмай көрсетілген. Өлшеулерден алынған деректерді өңдеуге арналған талдағыш мен процессор стандартты комплектацияға кіреді.
Ендірудің әсері
Үздіксіз мониторинг өнеркәсіптік объектілер аумағындағы қатты бөлшектердің құрамын арттыруға жедел ден қоюға мүмкіндік береді.
Ендіру мысалдары
Бұл әдіс АҚШ пен Австралия объектілерінде (мұнай өңдеу зауыттарында) қолданылады.
5.2.2.2. Хроматографиялық әдістер
Техникалық сипаты
Газ хроматографиясы (ГХ) кейіннен анықтау және сандық талдау үшін органикалық және бейорганикалық қосылыстар қоспасының жеке компоненттерін бір-бірінен оқшаулау үшін қолданылады. ГХ стационарлық фаза мен жылжымалы фаза (газ тасымалдаушы) арасындағы қосылыстардың селективті таралуына негізделген. Бірінші кезеңде, процесте қозғалатын газ фазасы олардың полярлығына байланысты үлгі газындағы органикалық молекулаларды адсорбциялау үшін таңдалған стационарлық материал арқылы өтеді. Стационарлық фаза сұйық немесе қатты болуы мүмкін және әдетте "баған" деп аталатын ұзын, жұқа түтікте болады. Бағандар бір-біріне жабысатын кремнийден, шыныдан немесе тот баспайтын болаттан жасалған.
Мінсіз жағдайда жұмыс істейтін мінсіз бағанда молекулалардың әртүрі молекулалық салмағы мен полярлығына байланысты бағаннан әр уақытта шығады. Қолайлы бағанды таңдау және оны тиісті температурада, тасымалдаушы ағынының тиісті жылдамдығымен пайдалану газ үлгісін оның жеке компоненттеріне бөлуге мүмкіндік береді.
Екінші кезеңде хроматографиялық бағанда бөлінген қосылыстар детекторлармен олардың талданатын параметрге сезімталдығын ескере отырып анықталады. Детекторлар сонымен қатар газ хроматографының құрамдас бөлігі болып табылады. Үздіксіз бақылау үшін қолданылатын қолданыстағы детекторлар: жылу өткізгіштік детекторы, жалын иондау детекторы, фотоионизация детекторы, фотометриялық жалын детекторы [30].

Рисунок 5.22. Технологическая схема газового хроматографа.
Достигнутые экологические выгоды
Хроматография газов обладает потенциальными экологическими выгодами: автоматизированный контроль качества воздуха с возможностью оперативного вмешательства и корректировки процессов для уменьшения энергопотребления, экономии ресурсов, сокращения выбросов в окружающую среду и уменьшения объема отходов. Достигается непрерывный мониторинг летучих органических соединений в атмосфере, контроль над уровнем выбросов на производстве [30].
Кросс-медиа эффекты
Применение данной технологии не ведет к негативным последствиям для окружающей среды. Анализаторы на основе принципа газовой хроматографии являются сложными и дорогостоящими.
Применимость
Газовая хроматография применяется в мониторинге летучих органических веществ [31].
Экономика
Стоимость за 1 единицу анализатора составляет около 5 млн. тенге (≈10 тысяч долларов США), без учета доставки и установки на пунктах мониторинга. В данную стоимость входят непосредственно колонна и детекторы.
Эффект от внедрения
Данный анализатор позволяет высокоэффективно производить мониторинг концентрации летучих органических соединений, характерных для нефтегазовой промышленности.
Примеры внедрения
Газовые хроматографы широко распространены в странах ОЭСР как стандарт для определения летучих органических соединений в нефтехимии и нефтепереработке.
5.2.2.3. Спектральные методы
Нерассеивающие инфракрасные анализаторы (Non Dispersive InfraredNDIR)
Техническое описание
Газообразные загрязнители поглощают энергию света в одном или нескольких участках спектра. Оксид азота, оксид углерода, SOx поглощают инфракрасное и ультрафиолетовое излучение. Каждый тип молекул загрязнителя поглощает свет на характерной длине волны, что позволяет отличить от других видов загрязнителей.
Непрерывные мониторы выбросов, использующие данный принцип, применяют закон Бера-Ламберта, который утверждает, что пропускание света (т.е. отношение интенсивностей прошедшего и падающего света) через среду, поглощая свет, уменьшается экспоненциально.
Гетероатомные газовые молекулы, содержащие два или более различных атома в молекуле, проявляют уникальные характеристики поглощения в инфракрасной области спектра. Гомоатомные молекулы, содержащие только один тип атома в молекуле, не создают характерных вибраций при воздействии света в инфракрасной области; поэтому они не могут быть измерены данныем методом. Используя этот принцип, допускается создать прибор для измерения концентрации газов загрязнителей. Разработаны недисперсионные фотометрические анализаторы с использованием инфракрасного излучения (NDIR) для мониторинга широкого спектра газов.
Недисперсионные инфракрасные анализаторы используют фильтры или другие методы для измерения поглощения света в относительно небольшом диапазоне длин волн, сосредоточенном на пике поглощения интересующей молекулы. В простом анализаторе NDIR инфракрасный свет излучается из источника, такого, как нагретая катушка или другой тип инфракрасного излучателя. Свет проходит через две газовые камеры: контрольную и образцовую. Контрольная камера содержит газы, такие как азот или аргон, которые не поглощают свет на используемой в приборе длине волны. Образец газа проходит через образцовую камеру прибора. По мере прохождения инфракрасного луча через образцовую камеру молекулы загрязнителя поглощают часть света. В результате, когда свет выходит из конца образцовой камеры, он имеет меньшую энергию, чем при входе. Свет имеет меньшую энергию, чем свет, выходящий из контрольной камеры. Разница в энергии обнаруживается детектором. Отношение сигналов детектора от двух камер дает пропускание света, которое связано с концентрацией газа-загрязнителя.
Водяной пар сильно поглощает свет в инфракрасной области и должен быть удален из образца перед тем, как газ попадет в анализатор. С целью исключения влияния водяного пара предлагается использование поглощающих камер, расположенных последовательно, как в детекторе кислорода. Анализаторы NDIR сочетаются с измерением кислорода для онлайн-непрерывной коррекции/нормализации для любого разбавителя выбросов, измеряемого системой непрерывной системы мониторинга выбросов [30].

5.22-сурет. Газ хроматографының технологиялық схемасы.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Газ хроматографиясы энергияны тұтынуды азайту, ресурстарды үнемдеу, қоршаған ортаға шығарындыларды азайту және қалдықтарды азайту үшін операциялық араласу және процестерді реттеу мүмкіндігі бар ауа сапасын автоматтандырылған бақылау сияқты әлеуетті экологиялық артықшылықтарға ие. Атмосферадағы ұшпа органикалық қосылыстардың үздіксіз мониторингіне, өндірістегі шығарындылар деңгейін бақылауға қол жеткізіледі [30].
Кросс-медиа әсерлері
Бұл технологияны қолдану қоршаған ортаға теріс әсер етпейді. Газ хроматографиясы қағидатына негізделген талдағыштар күрделі және қымбат болып табылады.
Қолданылуы
Газ хроматографиясы ұшпа органикалық заттарды мониторингтеуде қолданылады [31].
Экономика
Мониторинг пункттеріне жеткізуді және орнатуды есепке алмағанда талдағыштың 1 бірлігінің құны шамамен 5 млн теңге (≈10 мың АҚШ доллары) құрайды. Бұл бағанға тікелей баған мен детекторлар кіреді.
Ендірудің әсері
Бұл талдағыш мұнай газ өнеркәсібіне тән ұшпа органикалық қосылыстардың концентрациясын жоғары тиімді бақылауға мүмкіндік береді.
Ендіру мысалдары
Газ хроматографтары ЭЫДҰ елдерінде мұнай химиясы мен мұнай өңдеудегі ұшпа органикалық қосылыстарды анықтау стандарты ретінде кең таралған.
5.2.2.3. Спектрлік әдістер
Шашырамайтын инфрақызыл талдағыштар (Non Dispersive Infrared – NDIR)
Техникалық сипаты
Газ тәрізді ластағыш заттар спектрдің бір немесе бірнеше бөлігінде жарық энергиясын сіңіреді. Азот оксиді, көміртегі оксиді, SOx инфрақызыл және ультракүлгін сәулелерді сіңіреді. Ластағыш молекулалардың әрбір түрі өзіне тән толқын ұзындығында жарықты сіңіреді, сондықтан оны ластағыш заттардың басқа түрлерінен ажыратуға болады.
Осы қағидатты қолданатын үздіксіз шығарындылар мониторлары Бер-Ламберт заңын қолданады, ол оны сіңіретін орта арқылы жарықтың өтуі (яғни өткен және түскен жарық қарқындылығының қатынасы) экспоненциалды түрде азаяды деп тұжырымдайды.
Молекулада екі немесе одан да көп әртүрлі атомдары бар гетероатомды газ молекулалары спектрдің инфрақызыл аймағында ерекше сіңіру сипаттамаларын көрсетеді. Молекулада атомның тек бір түрі бар гомоатомдық молекулалар инфрақызыл сәулеге ұшыраған кезде тән тербелістер тудырмайды; сондықтан оларды осы әдіспен өлшеу мүмкін емес. Осы қағидатты қолдана отырып, ластағыш газдардың концентрациясын өлшейтін құрал жасауға болады. Газдардың кең спектрін бақылау үшін инфрақызыл сәулеленуді (NDIR) қолданатын дисперсиялық емес фотометриялық талдағыштар жасалды.
Дисперсиялық емес инфрақызыл талдағыштар қызығушылық молекуласының жұтылу шыңына бағытталған салыстырмалы түрде шағын толқын ұзындығы диапазонында жарықтың сіңуін өлшеу үшін сүзгілерді немесе басқа әдістерді пайдаланады. Қарапайым NDIR талдағышында инфрақызыл сәуле қыздырылған катушка немесе инфрақызыл сәулелендіргіштің басқа түрі сияқты көзден шығады. Жарық екі газ камерасы: бақылау және үлгі камерасы арқылы өтеді. Бақылау камерасында азот немесе аргон сияқты газ бар, ол аспапта қолданылатын толқын ұзындығында жарықты сіңірмейді. Газ үлгісі құрылғының үлгі камерасы арқылы өтеді. Инфрақызыл сәуле үлгі камерасы арқылы өтіп бара жатқанда ластағыш молекулалар жарықтың бір бөлігін сіңіреді. Нәтижесінде, жарық үлгілі камераның ұшынан шыққан кезде, ол кіргенге қарағанда аз энергияға ие болады. Ол сондай-ақ басқару камерасынан шыққан жарыққа қарағанда аз энергияға ие. Энергия айырмашылығы детектормен анықталады. Екі камераның детектор сигналдарының қатынасы ластағыш газдың концентрациясына байланысты болуы мүмкін жарық өткізгіштігін береді.
Су буы инфрақызыл сәулені қатты сіңіреді және газ талдағышқа түспес бұрын үлгіден шығарылуға тиіс. Су буының әсерін болдырмау үшін оттегі детекторындағыдай, тізбектей орналасқан сіңіру камераларын пайдалану ұсынылады. NDIR талдағыштары үздіксіз шығарындыларды бақылау жүйесімен өлшенетін кез келген шығарындыларды сұйылтқыш үшін онлайн үздіксіз түзету/қалыпқа келтіру үшін оттегін өлшеумен біріктіріледі [30].

Рисунок 5.23. Технологическая схема нерассеивающего инфракрасного анализатора.
Достигнутые экологические выгоды
Нерассеивающие инфракрасные анализаторы обладает потенциальными экологическими выгодами, такими, как автоматизированный контроль качества воздуха с возможностью оперативного вмешательства и корректировки процессов для уменьшения энергопотребления, экономии ресурсов, сокращения выбросов в окружающую среду и уменьшения объема отходов. Достигается непрерывный мониторинг твердых частиц в атмосфере, контроль над уровнем выбросов на производстве [30].
Кросс-медиа эффекты
Применение данной технологии не ведет к негативным последствиям для окружающей среды. Возможна погрешность в измерении, по причине наличия в измеряемом газе других газов, поглощающие свет в том же спектральном диапазоне, могут быть замерены анализатором как измеряемый газ.
Применимость
Данный вид анализаторов применяется в мониторинге оксида, диоксида углерода и оксида азота. В комбинации с недисперсионным ультрафиолетовым анализатором производится мониторинг оксида и диоксида углерода, оксидов азота, оксида серы [31].
Экономика
Стоимость за единицу – 500 долларов США, без учета доставки и установки на пунктах мониторинга. В данную цену не входят процессор для обработки данных и сервер для их хранения.
Эффект от внедрения
Данный анализатор позволяет высокоэффективно производить мониторинг концентрации оксидов углерода и оксида азота.
Примеры внедрения
Данный вид анализаторов широко распространен в нефтегазовой сфере, странах ОЭСР, а также Индии и Китайской Народной Республики.
5.2.2.4. Электрохимические методы
Техническое описание
Для того, чтобы объяснить принцип действия электрохимических сенсоров газа, используется конструкция трехэлектродного сенсора угарного газа. На рисунке 5.24. показаны компоненты сенсора и происходящие в нем процессы. Молекулы CO поступают сквозь газопроницаемую мембрану на рабочий электрод, в результате химической реакции образуются ионы H+. Ионы перемещаются по водному электролиту на электрод сигнальной пластины, где за счет последующей химической реакции, вызванной O2 из поступающего свежего воздуха, во внешней цепи формируется электрический ток. Третий (эталонный) электрод служит для стабилизации сигнала сенсора. Срок службы сенсора этого типа составляет примерно два года [30].
Рисунок 5.24. Технологическая схема электрохимического анализатора.
Достигнутые экологические выгоды
Электрохимические сенсоры газа обладают потенциальными экологическими выгодами, такими, как автоматизированный контроль качества воздуха с возможностью оперативного вмешательства и корректировки процессов для уменьшения энергопотребления, экономии ресурсов, сокращения выбросов в окружающую среду и уменьшения объема отходов. Достигается непрерывный мониторинг твердых частиц в атмосфере, контроль над уровнем выбросов на производстве [30].
Кросс-медиа эффекты
Применение данной технологии не ведет к негативным последствиям для окружающей среды. Данный вид анализатора требует ежегодной замены электрохимического сенсора.
Применимость
Данный вид анализатора используется для мониторинга оксида и диоксида углерода [31].
Экономика

5.23-сурет. Шашырамайтын инфрақызыл талдағыштың технологиялық схемасы.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Шашырамайтын инфрақызыл талдағыштар энергияны тұтынуды азайту, ресурстарды үнемдеу, қоршаған ортаға шығарындыларды азайту және қалдықтарды азайту үшін операциялық араласу және процестерді реттеу мүмкіндігі бар ауа сапасын автоматтандырылған бақылау сияқты әлеуетті экологиялық артықшылықтарға ие. Атмосферадағы бөлшектердің үздіксіз мониторингіне, өндірістегі шығарындылар деңгейін бақылауға қол жеткізіледі [30].
Кросс-медиа әсерлері
Бұл технологияны қолдану қоршаған ортаға теріс әсер етпейді. Өлшеу кезінде қате болуы мүмкін, себебі өлшенетін газ және басқа газдар жарық сіңіру сол спектрлік диапазонда талдағышпен өлшенетін газ ретінде өлшенуі мүмкін.
Қолданылуы
Талдағыштардың бұл түрі оксидті, көмірқышқыл газын және азот оксидін мониторингтеуде қолданылады. Дисперсиялық емес ультракүлгін талдағышпен бірге көміртегі оксиді мен диоксиді, азот оксидтері, күкірт оксиді бақыланады [31].
Экономика
Бір бірлік құны 500 АҚШ доллары. Мониторингтеу пункттерінде жеткізуді және орнатуды есепке алмағанда. Бұл бағаға деректерді өңдеуге арналған процессор және оларды сақтауға арналған сервер кірмейді.
Ендірудің әсері
Бұл талдағыш көміртегі оксиді мен азот оксидінің концентрациясын жоғары тиімді бақылауға мүмкіндік береді.
Ендіру мысалдары
Талдағыштардың бұл түрі мұнай-газ саласында, ЭЫДҰ елдерінде, сондай-ақ Үндістан мен Қытай Халық Республикасында кең таралған.
5.2.2.4. Электрохимиялық әдістер
Техникалық сипаты
Электрохимиялық газ датчиктерінің жұмыс қағидатын түсіндіру үшін үш электродты көміртегі тотығы сенсорының дизайны қолданылады. 5.24-суретте сенсордың компоненттері және ондағы процестер көрсетілген. CO молекулалары газ өткізгіш мембрана арқылы жұмыс электродына өтеді, онда химиялық реакция нәтижесінде H+ иондары түзіледі. Олар cу электролиті арқылы сигнал тақтасының электродына ауысады, онда кіретін таза ауадан оттегінің O2 әсерінен кейінгі химиялық реакция арқылы сыртқы тізбекте электр тогы пайда болады. Үшінші (анықтамалық) электрод датчик сигналын тұрақтандыруға қызмет етеді. Сенсордың бұл түрінің қызмет ету мерзімі шамамен екі жыл [30].
5.24-сурет. Электрохимиялық талдағыштың технологиялық схемасы.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Электрохимиялық газ сенсорлары энергия тұтынуды азайту, ресурстарды үнемдеу, қоршаған ортаға шығарындыларды азайту және қалдықтарды азайту үшін операциялық араласу және процестерді реттеу мүмкіндігі бар ауа сапасын автоматтандырылған бақылау сияқты әлеуетті экологиялық артықшылықтарға ие. Атмосферадағы бөлшектердің үздіксіз мониторингіне, өндірістегі шығарындылар деңгейін бақылауға қол жеткізіледі [30].
Кросс-медиа әсерлері
Бұл технологияны қолдану қоршаған ортаға теріс әсер етпейді. Талдағыштың бұл түрі электрохимиялық сенсорды жыл сайын ауыстыруды талап етеді.
Қолданылуы
Талдағыштың бұл түрі оксид пен көмірқышқыл газын бақылау үшін қолданылады [31].
Экономика

Стоимость за единицу – 500 долларов США на 2024 год, без учета доставки и установки на пунктах мониторинга. В данную стоимость входят непосредственно колонна и детекторы.
Эффект от внедрения
Непрерывный мониторинг позволит оперативно реагировать на повышение содержания угарного газа на территории промышленных объектов.
Примеры внедрения
Данный сенсор широко распространен на территории Российской Федерации, где также налажен выпуск данных сенсоров.
5.3. Мониторинг выбросов на факельных установках
Мониторинг выбросов на факельных установках в нефтегазовой сфере является важным аспектом для обеспечения безопасности окружающей среды и соблюдения экологических стандартов. Факельные установки используются для сжигания факельного газа, который выделен при нефтедобыче, переработке нефти и газа, и иных операциях в нефтегазовой промышленности. Мониторинг выбросов на факельных установках осуществляется посредством контроля расхода, плотности и состава газа, направляемого на факел. Для контроля выбросов на факелах определяются следующие показатели:
1) объемный расход газа (м3/час или м3/с);
2) плотность газа (кг/м3);
3) состав (в мольных %) по анализатору следующих газов (в случае выбросов в объеме более 10 тонн в год): H2S, COS, CS2 и меркаптаны [33].
Основные методы мониторинга выбросов на факельных установках включают:
1) оптические расходомеры;
2) ультразвуковые расходомеры. Данные расходомеры различаются по методу измерения:
время-импульсный метод;
фазный метод;
доплеровский метод;
3) термально-массовые расходомеры и иные расходомеры для контроля расхода факельного газа.
5.3.1. Оптические расходомеры для контроля расхода факельных газов
Техническое описание
Оптические расходомеры для контроля расхода факельных газов работают на основе лазерного излучения, которое улавливается фотодетекторами. Для корректной работы этой технологии в газовом потоке должны присутствовать мельчайшие капли, конденсат, смазочные материалы, пыль и другие частицы. Данные частицы рассеивают световой луч и время, затрачиваемое на переход от одного лазерного луча к другому, используется для расчета скорости газа и объемного расхода.
Расходомер состоит из двух основных компонентов: многопроцессорного вычислительного блока настенного или стоечного монтажа и фотодатчика (излучателя и приемника), которые устанавливаются на противоположных сторонах трубопровода (воздуховода). Излучатель посылает оптический луч перпендикулярно потоку. На приемнике установлены две фотоматрицы на известном расстоянии друг от друга, которые фиксируют теневые пятна в определенных местах матриц и передают соответствующие сигналы в микропроцессорный блок. В блоке электроники происходит цифровая обработка сигналов, идентификация и распознавание образов, а также расчет средней скорости потока на основе корреляции между подобными метками. На выходе блока электроники формируется аналоговый сигнал 4 – 20 мА, соответствующий текущему значению средней скорости потока. Конфигурирование осуществляется с местной клавиатуры или с помощью персонального компьютера. Внизу представлены блоки вычислителя стоечного и настенного монтажа, а также светоизлучатель (передатчик) и оптоприемник.

Мониторинг пункттерінде жеткізуді және орнатуды есепке алмағанда, 2024 жылға арналған бір бірлік құны 500 АҚШ доллары. Бұл бағаға тікелей баған мен детекторлар кіреді.
Ендірудің әсері
Үздіксіз мониторинг өнеркәсіптік объектілер аумағында көміртегі тотығының құрамын арттыруға жедел ден қоюға мүмкіндік береді.
Ендіру мысалдары
Бұл сенсор Ресей Федерациясының аумағында кең таралған, сонымен қатар осы сенсорларды шығару жолға қойылған.
5.3. Алау қондырғыларындағы шығарындыларды мониторингтеу
Мұнай-газ саласындағы алау қондырғыларындағы шығарындыларды мониторингтеу қоршаған ортаның қауіпсіздігін және экологиялық стандарттардың сақталуын қамтамасыз етудің маңызды аспектісі болып табылады. Алау қондырғылары мұнай өндіру, мұнай мен газды қайта өңдеу, мұнай-газ өнеркәсібіндегі басқа да операциялар кезінде бөлінуі мүмкін алау газын жағу үшін пайдаланылады. Алау қондырғыларындағы шығарындылардың мониторингі алауға жіберілетін газдың шығынын, тығыздығын және құрамын бақылау арқылы жүзеге асырылады. Алаулардағы шығарындыларды бақылау үшін мынадай көрсеткіштер айқындалады:
1) газдың көлемдік шығысы (м3/сағ немесе м3/с);
2) газдың тығыздығы (кг/ м3);
3) мынадай газдардың талдағышы бойынша құрамы (моль %-бен) (жылына 10 тоннадан астам көлемде шығарындылар болған жағдайда): H2S, COS, CS2 және меркаптандар [33].
Алау қондырғыларындағы шығарындыларды бақылаудың негізгі әдістеріне мыналар жатады:
1) оптикалық шығын өлшегіштер;
2) ультрадыбыстық шығын өлшегіштер. Бұл шығын өлшегіштер өлшеу әдісімен ерекшеленеді:
уақыт-импульстік әдіс;
фазалық әдіс;
доплер әдісі;
3) жылу-массалық шығын өлшегіштер және алау газының шығынын бақылауға арналған басқа шығын өлшегіштер.
5.3.1. Алау газдарының шығынын бақылауға арналған оптикалық шығын өлшегіштер
Техникалық сипаты
Олар фотодетекторлар түсіретін лазерлік сәулелену негізінде жұмыс істейді. Бұл технологияның дұрыс жұмыс істеуі үшін газ ағынында ең кішкентай тамшылар, конденсат, майлау материалдары, тозаң және басқа бөлшектер болуға тиіс. Бұл бөлшектер жарық сәулесін таратады және бір лазер сәулесінен екіншісіне ауысуға кететін уақыт газдың жылдамдығын және көлемдік шығысты есептеу үшін қолданылады.
Шығын өлшегіш екі негізгі компоненттен тұрады: қабырғаға немесе тірекке орнатылатын мультипроцессорлық есептеу блогы және құбырдың (каналдың) қарама-қарсы жақтарына Орнатылатын фотодатчик (сәулелендіргіш және қабылдағыш). Сәулелендіргіш ағынға перпендикуляр оптикалық сәуле жібереді. Қабылдағышта бір-бірінен белгілі қашықтықта екі фотоматрица орнатылған, олар матрицалардың белгілі бір жерлерінде көлеңкелі дақтарды бекітеді және микропроцессорлық блокқа сәйкес сигналдарды жібереді. Электроника блогында цифрлық сигналдарды өңдеу, үлгіні анықтау және тану және ұқсас белгілер арасындағы корреляцияға негізделген орташа ағын жылдамдығын есептеу бар. Электроника блогының шығысында ағынның орташа жылдамдығының ағымдағы мәніне сәйкес келетін 4 – 20 мА аналогтық сигнал қалыптасады. Конфигурация жергілікті пернетақтадан немесе дербес компьютердің көмегімен жүзеге асырылады. Төменгі жағында тіреуіш пен қабырғаға орнатылатын есептеу қондырғылары, сондай-ақ жарық шығарғыш (таратқыш) және оптикалық қабылдағыш бар.

Рисунок 5.25. Технологическая схема оптического расходомера.
Достигнутые экологические выгоды
Оптические расходомеры обладают потенциальными экологическими выгодами, такими как автоматизированный контроль качества воздуха с возможностью оперативного вмешательства и корректировки процессов для уменьшения энергопотребления, экономии ресурсов, сокращения выбросов в окружающую среду и уменьшения объема отходов. Достигается непрерывный мониторинг углеводородных газовых смесей в атмосфере, контроль над уровнем выбросов на производстве [30].
Кросс-медиа эффекты
Применение данной технологии не ведет к негативным последствиям для окружающей среды.
Применимость
Данный тип расходомеров используются для мониторинга твердых частиц в объемном расходе.
Экономика
Стоимость за единицу 1600 долларов США на 2024 год без учета доставки и установки на пунктах мониторинга. В комплектацию входят вычислительный блок (процессор) и фотодатчик.
Эффект от внедрения
Непрерывный мониторинг позволит оперативно реагировать на повышение содержания углеводородных газовых смесей на территории промышленных объектов.
Примеры внедрения
Оптические расходомеры анализаторы применяется на нефтеперерабатывающих заводах и объектах сбора и подготовки нефти в США.
5.3.2 Ультразвуковые расходомеры факельного и попутного газа
5.3.2.1. Ультразвуковые расходомеры факельного и попутного газа на основе время-импульсного метода
Техническое описание
Время-импульсный метод ультразвуковых расходомеров анализирует время прохождения сигналов от источника к приемнику в двух направлениях: по потоку и против него. Время-импульсный метод ультразвуковых расходомеров позволяет учитывать снос звукового сигнала движущимся потоком вещества. Разность времени прохождения сигналов пропорциональна скорости потока. Время прохождения сигнала зависит от температуры, давления и плотности вещества. Зная данные параметры, можно определить расход вещества. Разность времени распространения ультразвукового сигнала в данном случае пропорциональна величине расхода. Ультразвуковые расходомеры время-импульсного метода используются для определения плотности газов через использование преобразователей плотности. Принцип действия преобразователей плотности основан на акустическом методе измерения скорости распространения ультразвуковых волн (скорости звука) в измеряемой среде. Акустический метод измерения скорости распространения ультразвуковых волн достигается путем измерения времени прохождения ультразвукового импульса между приемником и передатчиком, расположенными на фиксированном расстоянии друг от друга. Плотность газа функционально связана с давлением, температурой и скоростью звука в газе при условиях измерений. На основе измеренных значений скорости звука и данных об абсолютном давлении и температуре газа, полученных от внешних преобразователей давления и внешних или встроенных преобразователей температуры, электронный блок преобразователя плотности UDM вычисляет плотность газа при текущих условиях измерений и пересчитывает полученные значения плотности газа к стандартным (нормальным) условиям [30].

5.25-сурет. Оптикалық шығын өлшегіштің технологиялық схемасы.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Оптикалық шығын өлшегіштер энергия тұтынуды азайту, ресурстарды үнемдеу, қоршаған ортаға шығарындыларды азайту және қалдықтарды азайту үшін операциялық араласу және процестерді реттеу мүмкіндігі бар ауа сапасын автоматтандырылған бақылау сияқты әлеуетті экологиялық артықшылықтарға ие. Атмосферадағы көмірсутекті газ қоспаларының үздіксіз мониторингіне, өндірістегі шығарындылар деңгейін бақылауға қол жеткізіледі [30].
Кросс-медиа әсерлері
Бұл технологияны қолдану қоршаған ортаға теріс әсер етпейді.
Қолданылуы
Шығын өлшегіштердің бұл түрі көлемдік ағындағы бөлшектерді бақылау үшін қолданылады.
Экономика
Мониторинг пункттеріне жеткізуді және орнатуды есепке алмағанда, 2024 жылға арналған бір бірлік құны 1600 АҚШ доллары. Жиынтықта есептеу блогы (процессор) және фотодатчик бар.
Ендірудің әсері
Үздіксіз мониторинг өнеркәсіптік объектілер аумағында көмірсутекті газ қоспаларының құрамын арттыруға жедел ден қоюға мүмкіндік береді.
Ендіру мысалдары
Оптикалық шығын өлшегіштер АҚШ-тағы мұнай өңдеу зауыттарында және мұнай жинау және дайындау қондырғыларында қолданылады.
5.3.2. Алау және ілеспе газдың ультрадыбыстық шығын өлшегіштері
5.3.2.1. Алау және ілеспе газдың ультрадыбыстық шығын өлшегіштері импульстік әдіс уақыты
Техникалық сипаты
Уақыт-ультрадыбыстық шығын өлшегіштердің импульстік әдісі сигналдардың көзден қабылдағышқа өту уақытын екі бағытта талдайды: ағынмен және оған қарсы. Уақыт-ультрадыбыстық шығын өлшегіштердің импульстік әдісі заттың қозғалатын ағынымен дыбыстық сигналдың бұзылуын ескеруге мүмкіндік береді. Сигналдардың өту уақытының айырмашылығы ағынның жылдамдығына пропорционалды. Сигналдың өту уақыты заттың температурасына, қысымына және тығыздығына байланысты. Осы параметрлерді біле отырып, заттың шығынын анықтауға болады. Бұл жағдайда ультрадыбыстық сигналдың таралу уақытының айырмашылығы ағынның жылдамдығына пропорционалды. Ультрадыбыстық уақыт-импульстік әдіс шығын өлшегіштері тығыздық түрлендіргіштерін қолдану арқылы газдардың тығыздығын анықтау үшін қолданылады. Тығыздық түрлендіргіштерінің жұмыс қағидаты өлшенетін ортада ультрадыбыстық толқындардың таралу жылдамдығын (дыбыс жылдамдығын) өлшеудің акустикалық әдісіне негізделген. Ультрадыбыстық толқындардың таралу жылдамдығын өлшеудің акустикалық әдісі бір-бірінен белгіленген қашықтықта орналасқан қабылдағыш пен таратқыш арасындағы ультрадыбыстық импульстің өту уақытын өлшеу арқылы жүзеге асырылады. Газдың тығыздығы өлшеу жағдайында газдағы қысыммен, температурамен және дыбыс жылдамдығымен функционалды түрде байланысты. Сыртқы қысым түрлендіргіштерінен және сыртқы немесе кірістірілген температура түрлендіргіштерінен алынған дыбыс жылдамдығының өлшенген мәндері мен газдың абсолютті қысымы мен температурасы туралы мәліметтерге сүйене отырып, UDM тығыздық түрлендіргішінің электронды блогы ағымдағы өлшеу жағдайларында газдың тығыздығын есептейді және алынған газ тығыздығының мәндерін стандартты (қалыпты) жағдайларға қайта есептейді [30].

Рисунок 5.26. Технологическая схема ультразвукового расходомера время-импульсного метода.
Достигнутые экологические выгоды
Акустический метод измерения скорости распространения ультразвуковых волн обладает потенциальными экологическими выгодами, такими, как автоматизированный контроль качества воздуха с возможностью оперативного вмешательства и корректировки процессов для уменьшения энергопотребления, экономии ресурсов, сокращения выбросов в окружающую среду и уменьшения объема отходов. Достигается непрерывный мониторинг молекулярного веса углеводородных газовых смесей, сероводорода в атмосфере, контроль над уровнем выбросов на производстве [30].
Кросс-медиа эффекты
Применение данной технологии не ведет к негативным последствиям для окружающей среды.
Применимость
Данный вид расходомера производит определение молекулярного веса углеводородных смесей.
Экономика
Стоимость около 2,6 млн. тенге (≈ 5 200 долларов США). В стандартную комплектацию входит: ультразвуковые преобразователи, кабели, цифровой интерфейс (программное обеспечение), датчики температуры и давления. Без учета доставки и установки на пунктах мониторинга.
Эффект от внедрения
Непрерывный мониторинг позволит оперативно реагировать на повышение содержания углеводородных газовых смесей на территории промышленных объектов.
Примеры внедрения
Данный вид анализаторов применяется на нефтеперерабатывающих заводах и объектах сбора и подготовки нефти США.
5.3.2.2. Ультразвуковые расходомеры факельного и попутного газа на основе фазного метода
Техническое описание
Фазовые расходомеры регистрируют изменение частоты сигнала на приемных пьезоэлементах по итогам составляется соотношение между амплитудой и скоростью, с которой ультразвук проходит в направлении потока. Отдельный график создается для сигналов, проходящих в противоположном направлении. Все замеры проводятся на одном и том же расстоянии. Параметр фазового сдвига отражает изменения соотношения скорости сигналов вдоль потока и против него, напрямую завися от характеристик вещества. Частота в таких расходомерах часто пропорциональна амплитуде [30].
Рисунок 5.27. Технологическая схема ультразвукового расходомера фазного метода.
На рисунке 5.27. показана схема предназначенного для измерения расхода жидкостей в трубах, имеющих D, равный 100 и 200 мм, и рассчитанного на Qmax, равный 30; 50; 100; 200 и 300 м3/ч. Частота 1 МГц, максимальная разность фаз (2-2,1). Погрешность расходомера +2,5 %. Генератор Г с помощью согласующих трансформаторов связан с пьезоэлементами И1 и И2. Ультразвуковые колебания, излучаемые последними, проходят через жидкостные волноводы 1, мембраны 3, герметично вмонтированные в стенки трубопровода 4, проходят через измеряемую жидкость 2 и затем через мембраны 5 и жидкостные волноводы 6 поступают на приемные пьезоэлементы П1 и П2. Последние на выходе соединены с фазометрической схемой в составе фазорегулятора ФВ; двух одинаковых усилителей У1 и У2, управляемых узлами автоматической регулировки АРУ1 и АРУ2; фазового детектора ФД и измерительного прибора (потенциометра) РП. Фазорегулятор ФВ предназначен для регулировки начальной точки фазового детектора и корректировки нуля. Приведенная погрешность расходомера ±2,5 %.
Достигнутые экологические выгоды
Фазовые расходомеры обладают потенциальными экологическими выгодами, такими, как автоматизированный контроль качества воздуха с возможностью оперативного вмешательства и корректировки процессов для уменьшения энергопотребления, экономии ресурсов, сокращения выбросов в окружающую среду и уменьшения объема отходов. Достигается непрерывный мониторинг объема углеводородных газовых смесей в атмосфере, контроль над уровнем выбросов на производстве [30].
Кросс-медиа эффекты
Применение данной технологии не ведет к негативным последствиям для окружающей среды.
Применимость
Данный вид расходомера производит определение объемного расхода углеводородных смесей.
Экономика

5.26-сурет. Уақыт-импульстік әдіс ультрадыбыстық шығын өлшегішінің
технологиялық схемасы.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ультрадыбыстық толқындардың таралу жылдамдығын өлшеудің акустикалық әдісі энергия тұтынуды азайту, ресурстарды үнемдеу, қоршаған ортаға шығарындыларды азайту және қалдықтарды азайту үшін операциялық араласу және процестерді реттеу мүмкіндігі бар ауа сапасын автоматтандырылған бақылау сияқты әлеуетті экологиялық артықшылықтарға ие. Көмірсутекті газ қоспаларының, атмосферадағы күкіртті сутектің молекулалық салмағының үздіксіз мониторингіне, өндірістегі шығарындылар деңгейін бақылауға қол жеткізіледі [30].
Кросс-медиа әсерлері
Бұл технологияны қолдану қоршаған ортаға теріс әсер етпейді.
Қолданылуы
Шығын өлшегіштің бұл түрі көмірсутек қоспаларының молекулалық салмағын анықтайды.
Экономика
Құны 2,6 млн теңгеге жуық (≈ 5 200 АҚШ доллары). Стандартты комплектацияға: ультрадыбыстық түрлендіргіштер, кәбілдер, цифрлық интерфейс (бағдарламалық жасақтама), температура мен қысым датчиктері кіреді. Мониторингтеу пункттерінде жеткізуді және орнатуды есепке алмағанда.
Ендірудің әсері
Үздіксіз мониторинг өнеркәсіптік объектілер аумағында көмірсутекті газ қоспаларының құрамын арттыруға жедел ден қоюға мүмкіндік береді.
Ендіру мысалдары
Талдағыштардың бұл түрі АҚШ-тың мұнай өңдеу зауыттарында және мұнай жинау және дайындау қондырғыларында қолданылады.
5.3.2.2. Фазалық әдіске негізделген алау және ілеспе газдың ультрадыбыстық шығын өлшегіштері
Техникалық сипаты
Фазалық шығын өлшегіштер қабылдау пьезоэлементтеріндегі сигнал жиілігінің өзгеруін тіркейді. Оның қорытындысы бойынша амплитудасы мен ультрадыбыстың ағын бағытында өтетін жылдамдығы арасындағы байланыс жасалады. Қарама-қарсы бағытта өтетін сигналдар үшін бөлек график жасалады. Барлық өлшеулер бірдей қашықтықта жүргізіледі. Фазалық ығысу параметрі заттың сипаттамаларына тікелей байланысты ағын бойындағы және оған қарсы сигналдар жылдамдығының өзгеруін көрсетеді. Мұндай шығын өлшегіштердегі жиілік көбінесе амплитудаға пропорционалды [30].
5.27-сурет. Фазалық әдістің ультрадыбыстық шығын өлшегішінің технологиялық схемасы.
5.27-суретте 100 және 200 мм-ге тең D бар құбырлардағы сұйықтықтардың шығынын өлшеуге арналған және 30; 50; 100; 200 және 300 м3/сағ Qmax-қа есептелген схема көрсетілген. Жиілігі 1 МГц, максималды фазалық айырмашылық (2-2,1) рад. Шығын өлшегіштің қателігі +2,5 %. Г генераторы И1 және И2 пьезоэлементтерімен байланыстыратын сәйкес трансформаторлардың көмегімен. Соңғысы шығаратын ультрадыбыстық тербелістер 1-ші сұйық толқын өткізгіштер арқылы, 4-ші құбырдың қабырғаларына герметикалық түрде орнатылған 3-ші мембраналар арқылы, 2-ші өлшенген сұйықтық арқылы, содан кейін 5-ші мембраналар арқылы және 6-шы сұйық толқын өткізгіштер Пьезоэлементтерге түседі. Соңғысы ФФ фазорегуляторы құрамындағы фазометриялық схемаға қосылған; АРУ1 және АРУ2 автоматты реттеу қондырғыларымен басқарылатын екі бірдей У1 және У2 күшейткіштері; ФД фазалық детекторы және РП өлшеу құралы (потенциометр). ФВ фазалық реттегіші фазалық детектордың бастапқы нүктесін реттеуге және нөлді реттеуге арналған. Шығын өлшегіштің келтірілген қателігі ±2,5 %.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Фазалық шығын өлшегіштер энергияны тұтынуды азайту, ресурстарды үнемдеу, қоршаған ортаға шығарындыларды азайту және қалдықтарды азайту үшін операциялық араласу және процестерді реттеу мүмкіндігі бар ауа сапасын автоматтандырылған бақылау сияқты әлеуетті экологиялық артықшылықтарға ие. Атмосферадағы көмірсутекті газ қоспалары көлемінің үздіксіз мониторингіне, өндірістегі шығарындылар деңгейін бақылауға қол жеткізіледі [30].
Кросс-медиа әсерлері
Бұл технологияны қолдану қоршаған ортаға теріс әсер етпейді.
Қолданылуы
Шығын өлшегіштің бұл түрі көмірсутек қоспаларының көлемдік шығысын анықтауды жүргізеді.
Экономика

Стоимость около 1,2 млн. тенге (≈ 2300 долларов США). В стандартную комплектацию входят: ультразвуковые преобразователи, кабели, цифровой интерфейс (программное обеспечение). Без учета доставки и установки на пунктах мониторинга.
Эффект от внедрения
Непрерывный мониторинг позволит оперативно реагировать на повышение содержания углеводородных газовых смесей на территории промышленных объектов.
Примеры внедрения
Данный вид анализаторов применяется на нефтеперерабатывающих заводах и объектах сбора и подготовки нефти США.
5.3.2.3. Ультразвуковые расходомеры факельного и попутного газа на основе доплеровского метода
Техническое описание
Доплеровские расходомеры измеряют скорость потока, анализируя рассеивание ультразвуковых волн при их взаимодействии с частицами в потоке, будь то твердые примеси или пузырьки газа. Датчики фиксируют изменение частоты отраженного сигнала, что позволяет определить скорость движения частиц в потоке. Доплеровские расходомеры эффективны для измерения расхода в средах с высокой долей примесей и загрязнений, но имеет меньшую точность из-за разнообразия частиц в потоке.
Достигнутые экологические выгоды
Доплеровские расходомеры обладают потенциальными экологическими выгодами, такими, как автоматизированный контроль качества воздуха с возможностью оперативного вмешательства и корректировки процессов для уменьшения энергопотребления, экономии ресурсов, сокращения выбросов в окружающую среду и уменьшения объема отходов. Достигается непрерывный мониторинг объема углеводородных газовых смесей в атмосфере, контроль над уровнем выбросов на производстве [30].
Кросс-медиа эффекты
Применение данной технологии не ведет к негативным последствиям для окружающей среды.
Применимость
Данный вид расходомера производит определение объемного расхода углеводородных смесей.
Экономика
Стоимость около 1 млн. тенге (≈2000 долларов США). В стандартную комплектацию входят: ультразвуковые преобразователи, кабели, цифровой интерфейс (программное обеспечение). Без учета доставки и установки на пунктах мониторинга.
Эффект от внедрения
Непрерывный мониторинг позволит оперативно реагировать на повышение содержания углеводородных газовых смесей на территории промышленных объектов.
Примеры внедрения
Данный вид анализаторов применяется на нефтеперерабатывающих заводах и объектах сбора и подготовки нефти США.
5.3.3. Иные расходомеры для контроля расхода факельного газа
5.3.3.1. Термально-массовые расходомеры
Техническое описание
Термально-массовые расходомеры предназначены для измерения массового расхода и идеально подходят для контроля расхода факельного газа. Термально-массовые расходомеры используют два термокармана с платиновыми термометрами сопротивления. Один термокарман нагревается, а другой измеряет температуру процесса. Разница температур между термокарманами пропорциональна массовому расходу за счет эффекта охлаждения среды, что исключает необходимость дополнительной компенсации по давлению и температуре, а также использования математических модулей для пересчета
Термальный расходомер оснащен двумя температурными сенсорами, установленными в измерительную трубу. Температурные сенсоры, известные как термометры сопротивления, работают следующим образом: один сенсор фиксирует фактическую температуру газа для сравнения, независимо от скорости потока, а второй постоянно нагревается при помощи электроэнергии. Между двумя сенсорами поддерживается заданная разность температур. При отсутствии потока разность температур между сенсорами остается неизменной. Жидкость начинает перемещаться по трубе, тепло от нагретого сенсора переносится движущимся потоком газа. Этот эффект охлаждения фиксируется и компенсируется изменением объема потребляемой энергии, чтобы поддерживать заданную разность температур. Ток, необходимый для поддержания нагревания и, соответственно, разности температур, пропорционален эффекту охлаждения и является прямым показателем массового расхода в трубе. Чем выше скорость потока, тем больше эффект охлаждения и объем энергии, необходимый для поддержания разности температур.

Құны 1,2 млн теңгеге жуық (≈ 2300 АҚШ доллары). Стандартты комплектацияға: ультрадыбыстық түрлендіргіштер, кәбілдер, сандық интерфейс (бағдарламалық жасақтама) кіреді. Мониторингтеу пункттерінде жеткізуді және орнатуды есепке алмағанда.
Ендірудің әсері
Үздіксіз мониторинг өнеркәсіптік объектілер аумағында көмірсутекті газ қоспаларының құрамын арттыруға жедел ден қоюға мүмкіндік береді.
Ендіру мысалдары
Талдағыштардың бұл түрі мұнай өңдеу зауыттарында және АҚШ тың мұнай жинау және дайындау қондырғыларында қолданылады.
5.3.2.3. Доплер әдісіне негізделген алау және ілеспе газдың ультрадыбыстық шығын өлшегіштері
Техникалық сипаты
Доплерлік шығын өлшегіштер қатты қоспалар немесе газ көпіршіктері болсын, ультрадыбыстық толқындардың ағындағы бөлшектермен әрекеттесу кезіндегі дисперсиясын талдау арқылы ағынның жылдамдығын өлшейді. Датчиктер шағылысқан сигнал жиілігінің өзгеруін түсіреді, бұл ағындағы бөлшектердің қозғалу жылдамдығын анықтауға мүмкіндік береді. Доплерлік шығын өлшегіштер қоспалар мен ластағыш заттардың үлесі жоғары ортадағы шығысты өлшеу үшін тиімді, бірақ ағындағы бөлшектердің әртүрлілігіне байланысты дәлдігі төмен.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Доплерлік шығын өлшегіштер энергияны тұтынуды азайту, ресурстарды үнемдеу, қоршаған ортаға шығарындыларды азайту және қалдықтарды азайту үшін операциялық араласу және процестерді реттеу мүмкіндігі бар ауа сапасын автоматтандырылған бақылау сияқты әлеуетті экологиялық артықшылықтарға ие. Атмосферадағы көмірсутекті газ қоспалары көлемінің үздіксіз мониторингіне, өндірістегі шығарындылар деңгейін бақылауға қол жеткізіледі [30].
Кросс-медиа әсерлері
Бұл технологияны қолдану қоршаған ортаға теріс әсер етпейді.
Қолданылуы
Шығын өлшегіштің бұл түрі көмірсутек қоспаларының көлемдік шығысын анықтауды жүргізеді.
Экономика
Құны 1 млн теңгеге жуық (≈2000 АҚШ доллары). Стандартты комплектацияға: ультрадыбыстық түрлендіргіштер, кәбілдер, сандық интерфейс (бағдарламалық жасақтама). Мониторингтеу пункттерінде жеткізуді және орнатуды есепке алмағанда.
Ендірудің әсері
Үздіксіз мониторинг өнеркәсіптік объектілер аумағында көмірсутекті газ қоспаларының құрамын арттыруға жедел ден қоюға мүмкіндік береді.
Ендіру мысалдары
Талдағыштардың бұл түрі АҚШ-тың мұнай өңдеу зауыттарында және мұнай жинау және дайындау қондырғыларында қолданылады.
5.3.3. Алау газының шығынын бақылауға арналған өзге де шығын өлшегіштер
5.3.3.1. Жылу-массалық шығын өлшегіштер
Техникалық сипаты
Жылу-массалық шығын өлшегіштер массалық шығысты өлшеуге арналған және алау газының шығынын бақылау үшін өте қолайлы. Жылу-массалық шығын өлшегіштер платинаға төзімді термометрлері бар екі термиялық қалтаны пайдаланады. Бір жылу қалтасы қызады, ал екіншісі процестің температурасын өлшейді. Термокармандар арасындағы температура айырмашылығы ортаның салқындату әсеріне байланысты массалық ағынға пропорционалды, бұл қысым мен температура үшін қосымша өтемақы қажеттілігін және қайта есептеу үшін математикалық модульдерді қолдануды болдырмайды.
Термиялық шығын өлшегіш өлшеу құбырына орнатылған екі температура сенсорымен жабдықталған. Кедергі термометрлері деп аталатын температуралық сенсорлар былайша жұмыс істейді: бір сенсор ағынның жылдамдығына қарамастан салыстыру үшін газдың нақты температурасын бекітеді, ал екіншісі электр қуатымен үнемі қызады. Екі сенсор арасында берілген температура айырмашылығы сақталады. Ағын болмаған кезде сенсорлар арасындағы температура айырмашылығы өзгеріссіз қалады. Сұйықтық құбыр арқылы қозғала бастағанда, қыздырылған сенсордан шыққан жылу қозғалатын газ ағынымен тасымалданады. Бұл салқындату әсері белгіленген температура айырмашылығын сақтау үшін тұтынылатын энергия көлемінің өзгеруімен бекітіледі және өтеледі. Жылуды және сәйкесінше температура айырмашылығын сақтау үшін қажет Ток салқындату әсеріне пропорционалды және құбырдағы массалық ағынның тікелей көрсеткіші болып табылады. Ағынның жылдамдығы неғұрлым жоғары болса, температура айырмашылығын сақтау үшін қажет салқындату әсері мен энергия көлемі соғұрлым көп болады.

Рисунок 5.28. Технологическая схема термального-массового расходомера.
Достигнутые экологические выгоды
Термально-массовые расходомеры обладают потенциальными экологическими выгодами, такими, как автоматизированный контроль качества воздуха с возможностью оперативного вмешательства и корректировки процессов для уменьшения энергопотребления, экономии ресурсов, сокращения выбросов в окружающую среду и уменьшения объема отходов. Достигается непрерывный мониторинг молекулярной массы углеводородных газовых смесей в атмосфере, контроль над уровнем выбросов на производстве [30].
Кросс-медиа эффекты
Применение данной технологии не ведет к негативным последствиям для окружающей среды.
Применимость
Данный вид расходомера производит определение молекулярной массы углеводородных смесей.
Экономика
Стоимость около 0,25 млн. тенге (≈500 долларов США). В стандартную комплектацию входит сам расходомер без дополнительного оборудования. Без учета доставки и установки на пунктах мониторинга.
Эффект от внедрения
Непрерывный мониторинг позволит оперативно реагировать на повышение содержания углеводородных газовых смесей на территории промышленных объектов.
Примеры внедрения
Данный вид анализаторов применяется на нефтеперерабатывающих заводах и объектах сбора и подготовки нефти Китайской Народной Республики.
5.3.3.2. Ультрафиолетовые флуоресцентные анализаторы
Техническое описание
Ультрафиолетовые флуоресцентные анализаторы для H2S основаны на поглощении УФ-излучения на одной определенной длине волны молекулами H2S и их повторном излучении на другой длине волны. Коммерчески доступные приборы содержат либо непрерывный, либо импульсный источник УФ-излучения. Фильтры используются для создания узкой полосы волн вокруг 210 нм. Свет (фотон), испускаемый возбужденными молекулами, проходит через фильтр, а затем поступает на детектор – фотоумножительную трубку. Количество принятого света при определенной длине волны прямо пропорционально количеству молекул H2S и является мерой концентрации в измерительной ячейке, при условии тщательного контроля скорости потока образца. Проблема этого принципа измерения заключается в 'гашении' (quench effect), вызванном захватом испущенного излучения от молекул H2S другими молекулами, присутствующими в газе, например, CO2, O2, N2 и т. д. Эффект гашения варьируется в зависимости от молекулы, вовлеченной в реакцию, и поэтому очень сложно скомпенсировать этот эффект, когда состав матричного газа, содержащего H2S, изменяется со временем. Эффект ограничил использование этого типа анализатора для целей мониторинга выбросов, однако он нашел широкое применение как анализатор атмосферного воздуха для H2S, где состав матричного газа (атмосферного воздуха), не меняется существенно в составе.

5.28-сурет. Термалды-массалық шығын өлшегіштің технологиялық схемасы.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Жылу-массалық шығын өлшегіштер энергияны тұтынуды азайту, ресурстарды үнемдеу, қоршаған ортаға шығарындыларды азайту және қалдықтарды азайту үшін операциялық араласу және процестерді реттеу мүмкіндігі бар ауа сапасын автоматтандырылған бақылау сияқты әлеуетті экологиялық артықшылықтарға ие. Атмосферадағы көмірсутекті газ қоспалары молекулалық салмағының үздіксіз мониторингіне, өндірістегі шығарындылар деңгейін бақылауға қол жеткізіледі [30].
Кросс-медиа әсерлері
Бұл технологияны қолдану қоршаған ортаға теріс әсер етпейді.
Қолданылуы
Шығын өлшегіштің бұл түрі көмірсутек қоспаларының молекулалық салмағын анықтауға мүмкіндік береді.
Экономика
Құны 0,25 млн теңгеге жуық (≈500 АҚШ доллары). Қосымша жабдықсыз шығын өлшегіштің өзі стандартты болып табылады. Мониторинг пункттерінде жеткізуді және орнатуды есепке алмағанда.
Ендірудің әсері
Үздіксіз мониторинг өнеркәсіптік объектілер аумағында көмірсутекті газ қоспаларының құрамын арттыруға жедел ден қоюға мүмкіндік береді.
Ендіру мысалдары
Талдағыштардың бұл түрі Қытай Халық Республикасының мұнай өңдеу зауыттарында және мұнай жинау және дайындау объектілерінде қолданылады.
5.3.3.2. Ультракүлгін флуоресцентті талдағыштар
Техникалық сипаты
H2S үшін ультракүлгін флуоресцентті талдағыштар H2S молекулаларының белгілі бір толқын ұзындығында ультракүлгін сәулеленуді сіңіруіне және олардың басқа толқын ұзындығында қайталануына негізделген. Коммерциялық қолжетімді құрылғыларда ультракүлгін сәулеленудің үздіксіз немесе импульстік көзі бар. Сүзгілер 210 нм айналасында тар толқын жолағын жасау үшін қолданылады. Қоздырылған молекулалар шығаратын жарық (фотон) сүзгі арқылы өтеді, содан кейін детекторға – фото көбейту түтігіне түседі. Белгілі бір толқын ұзындығындағы қабылданған жарық мөлшері H2S молекулаларының санына тура пропорционал және үлгі ағынының жылдамдығын мұқият бақылау жағдайында өлшеу ұяшығындағы концентрацияның өлшемі болып табылады. Бұл өлшеу қағидатының проблемасы газдағы басқа молекулалардың H2S молекулаларынан шығарылған сәулеленуді, мысалы, CO2, O2, N2 және т.б. түсіруінен туындаған 'сөндіру' (quench effect) болып табылады. Сөндіру әсері реакцияға қатысатын молекулаға байланысты өзгереді, сондықтан H2S бар матрицалық газдың құрамы уақыт өте келе өзгерген кезде қазандық түтінінде бұл әсерді өтеу өте қиын. Әсер шығарындыларды бақылау мақсатында талдағыштың осы түрін қолдануды шектеді, бірақ ол H2S үшін атмосфералық ауа талдағышы ретінде кеңінен қолданылды, мұнда матрицалық газдың (атмосфералық ауа) құрамы айтарлықтай өзгермейді.

УФ-флуоресцентные анализаторы используются для мониторинга выбросов на крупных энергетических объектах, если используется система высокого разведения, описанная ранее. В случае измерения концентрации SO2 в выбросах дымовых газов качество воздуха для разведения значительно влияет на результаты измерения. Кроме того, неспособность измерять компоненты, такие, как O2, CO, CO2 и иных газов, является ее ограничением по сравнению с другими техниками, такими, как NDIR/NDUV с возможностью многокомпонентных измерений.
Достигнутые экологические выгоды
Ультрафиолетовые флуоресцентные анализаторы для H2S обладают потенциальными экологическими выгодами, такими, как автоматизированный контроль качества воздуха с возможностью оперативного вмешательства и корректировки процессов для уменьшения энергопотребления, экономии ресурсов, сокращения выбросов в окружающую среду и уменьшения объема отходов. Достигается непрерывный мониторинг твердых частиц в атмосфере, контроль над уровнем выбросов на производстве.
Кросс-медиа эффекты
Применение данной технологии не ведет к негативным последствиям для окружающей среды
Применимость
Данный вид наблюдений посредством передвижных лабораторий обеспечивает своевременное измерение загрязняющих частиц, источником которых является факел.
Экономика
Стоимость ультрафиолетовых флуоресцентных анализаторов для H2S составляет около 0,76 млн. тенге (≈1500 долларов США). В комплектацию не входит процессор обработки данных (включая программное обеспечение) и сервер хранения данных. Затраты на доставку и установку также не включены.
Эффект от внедрения
Непрерывный мониторинг позволит оперативно реагировать на повышение содержания загрязняющих веществ на территории промышленных объектов в зоне влияния факела.
5.3.3.3. Пробоотборники для мониторинга сероксида углерода (COS), углерода сульфида (CS2) и меркаптана
Техническое описание
Пробоотборники для мониторинга сероксида углерода (COS), углерода сульфида (CS2) и меркаптана представляют собой компактную систему извлекающего отбора проб газа, предназначенную для непрерывного обнаружения и измерения утечек токсичного газа. Используется электрохимический сенсор, техническое описание принципа работы приведено в разделе 5.2.2.4. Отбор проб осуществляется на расстояниях до 33 метров. Является однопозиционной системой мониторинга, то есть предназначен для мониторинга одного вида газа, встроенной в поликарбонатный корпус общего назначения.
Достигнутые экологические выгоды
Пробоотборники для мониторинга сероксида углерода (COS) технологии обладает потенциальными экологическими выгодами, такими, как автоматизированный контроль качества воздуха с возможностью оперативного вмешательства и корректировки процессов для уменьшения энергопотребления, экономии ресурсов, сокращения выбросов в окружающую среду и уменьшения объема отходов. Достигается непрерывный мониторинг карбонил сульфида и меркаптанов в атмосфере, контроль над уровнем выбросов на производстве.
Кросс-медиа эффекты
Применение данной технологии не ведет к негативным последствиям для окружающей среды.
Применимость
Данный вид анализатора предназначен только для мониторинга уровня карбонил сульфида в атмосфере.
Экономика

Ультракүлгін флуоресцентті талдағыштарды, егер бұрын сипатталған жоғары сұйылту жүйесі қолданылса, ірі энергетикалық қондырғылардағы шығарындыларды бақылау үшін пайдалануға болады. Түтін газының шығарындыларындағы SO2 концентрациясын өлшеген жағдайда сұйылтуға арналған ауа сапасы өлшеу нәтижелеріне айтарлықтай әсер етеді. Сонымен қатар, O2, CO, CO2 және өзге газдар сияқты компоненттерді өлшей алмау оның көп компонентті өлшеу мүмкіндігі бар NDIR/NDUV сияқты басқа әдістермен салыстырғанда шектелуі болып табылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
H2S үшін ультракүлгін флуоресцентті талдағыштар энергия тұтынуды азайту, ресурстарды үнемдеу, қоршаған ортаға шығарындыларды азайту және қалдықтарды азайту үшін операциялық араласу және процестерді реттеу мүмкіндігі бар ауа сапасын автоматтандырылған бақылау сияқты әлеуетті экологиялық артықшылықтарға ие. Атмосферадағы бөлшектердің үздіксіз мониторингіне, өндірістегі шығарындылар деңгейін бақылауға қол жеткізіледі.
Кросс-медиа әсерлері
Бұл технологияны қолдану қоршаған ортаға теріс әсер етпейді.
Қолданылуы
Жылжымалы зертханалар арқылы бақылаудың бұл түрі көзі алау болып табылатын ластағыш бөлшектерді уақтылы өлшеуді қамтамасыз етеді.
Экономика
H2S үшін ультракүлгін флуоресцентті талдағыштардың құны 0,76 млн теңгеге жуық (≈15001500 АҚШ доллары). Жиынтықта деректерді өңдеу процессоры (бағдарламалық жасақтаманы қоса алғанда) және деректерді сақтау сервері жоқ. Жеткізу және орнату шығындары да қосылмаған.
Ендірудің әсері
Үздіксіз мониторинг алаудың әсер ету аймағындағы өнеркәсіптік объектілер аумағында ластағыш заттардың құрамын арттыруға жедел ден қоюға мүмкіндік береді.
5.3.3.3. Көміртегі қышқылын (COS), сульфидті көміртекті (CS2) және меркаптанды мониторингтеуге арналған сынама алғыштар
Техникалық сипаты
Көміртегі сероксидін (COS), сульфидті көміртекті (CS2) және меркаптандарды мниторингтеуге арналған сынама алғыштар улы газдың ағып кетуін үздіксіз анықтауға және өлшеуге арналған газ сынамаларын алудың шағын жүйесін білдіреді. Электрохимиялық сенсор пайдаланылады, жұмыс қағидатының техникалық сипаты 5.2.2.4-бөлімде келтірілген. Сынамаларды іріктеу 33 метрге дейінгі қашықтықта жүзеге асырылады. Бұл позициялық емес бақылау жүйесі, яғни қабырғаға орнатуға болатын жалпы мақсаттағы поликарбонат корпусына салынған газдың бір түрін бақылауға арналған.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Көміртегі сероксидін мониторингтеуге арналған сынама алғыштар (COS) энергия тұтынуды азайту, ресурстарды үнемдеу, қоршаған ортаға шығарындыларды азайту және қалдықтарды азайту үшін операциялық араласу және процестерді реттеу мүмкіндігі бар ауа сапасын автоматтандырылған бақылау сияқты әлеуетті экологиялық артықшылықтарға ие. Атмосферадағы карбонилсульфид пен меркаптандардың үздіксіз мониторингіне, өндірістегі шығарындылар деңгейін бақылауға қол жеткізіледі.
Кросс-медиа әсерлері
Бұл технологияны қолдану қоршаған ортаға теріс әсер етпейді
Қолданылуы
Талдағыштың бұл түрі тек атмосферадағы карбонил сульфидінің деңгейін бақылауға арналған.
Экономика

Стоимость за одну единицу анализатора составляет около 2,8 млн. тенге (≈5500 долларов США). В стандартную комплектацию входит сам анализатор без программного обеспечения и сервера. В цену не включены стоимость доставки и установки.
Эффект от внедрения
Непрерывный мониторинг позволяет оперативно реагировать на повышение содержания загрязняющих веществ на территории промышленных объектов в зоне влияния факела.
Примеры внедрения
Пробоотборники для мониторинга COS анализатора используется на объектах нефтедобычи и нефтепереработки в США.
5.3.4. Подфакельные наблюдения
Техническое описание
Для определения максимальных концентраций загрязняющих веществ, выделяемых при направленных выбросах от факельных установок в определенные районы города, и для оценки размеров зоны воздействия от данных предприятий проводятся подфакельные наблюдения. подфакельные наблюдения включают в себя измерение концентраций примесей под осью факела выбросов из труб промышленных объектов. Местоположение точек для отбора проб воздуха, используемых для определения концентраций вредных веществ, меняется в зависимости от направления факела.
Подфакельные наблюдения проводятся как вблизи отдельных источников выбросов, так и в районе группы источников. Для осуществления таких наблюдений требуется автомобиль для транспортировки необходимой аппаратуры для отбора проб воздуха, источников питания и радиостанций с радиусом действия не менее 10 – 15 км.
Отбор проб воздуха при подфакельных наблюдениях проводится на различных расстояниях от источника выброса, начиная от 0,5 км и заканчивая 30 км. Результаты наблюдений на близких расстояниях характеризуют загрязнение атмосферы низко расположенными источниками и неорганизованными выбросами, а на более удаленных – сумму низких, неорганизованных и высоких выбросов.
Измерения концентраций проводятся в центральных точках, находящихся по оси факела на различных расстояниях от источника выброса, а также в точках слева и справа от линии, перпендикулярной оси факела. Расстояние между точками зависит от ширины факела и увеличивается по мере удаления от источника выброса.
Более детально наблюдения проводятся на расстояниях 10 – 40 высот трубы от источника, где вероятность появления максимальной концентрации загрязняющих веществ наиболее велика. Количество измерений каждого вещества на каждом расстоянии должно составлять не менее 5 – 10 раз [34].
При проведении подфакельных наблюдений является определение направления факела и выбор точек для отбора проб. Направление факела определяется визуально по очертаниям дыма или по направлению ветра, характеру запаха и видимым факелам соседних источников.
Достигнутые экологические выгоды
Подфакельные наблюдения обладают потенциальными экологическими выгодами, такими, как автоматизированный контроль качества воздуха с возможностью оперативного вмешательства и корректировки процессов для уменьшения энергопотребления, экономии ресурсов, сокращения выбросов в окружающую среду и уменьшения объема отходов. Достигается непрерывный мониторинг твердых частиц в атмосфере, контроль над уровнем выбросов на производстве.
Кросс-медиа эффекты
Применение данной технологии не ведет к негативным последствиям для окружающей среды.
Применимость
Данный вид наблюдений посредством передвижных лабораторий обеспечивает своевременное измерение загрязняющих частиц, источником которых является факел.
Экономика

Талдағыштың бір бірлігінің құны 2,8 млн теңгеге жуық (≈5500 АҚШ доллары). Стандартты комплектацияға бағдарламалық жасақтамасыз және серверсіз талдағыштың өзі кіреді. Бағаға жеткізу және орнату құны кірмейді.
Ендірудің әсері
Үздіксіз мониторинг алаудың әсер ету аймағындағы өнеркәсіптік объектілер аумағында ластағыш заттардың құрамын арттыруға жедел ден қоюға мүмкіндік береді.
Ендіру мысалдары
COS мониторингтеуге арналған сынама алғыштар АҚШ-тағы мұнай өндіру және мұнай өңдеу нысандарында қолданылады.
5.3.4. Алау астында бақылау
Техникалық сипаты
Алау қондырғыларынан қаланың белгілі бір аудандарына жіберілген шығарындылар кезінде бөлінетін ластағыш заттардың ең жоғары концентрациясын анықтау үшін және осы кәсіпорындардан әсер ету аймағының мөлшерін бағалау үшін алау астындағы бақылау жүргізіледі. Алау астында бақылау өндірістік объектілердің құбырларынан шығатын алау осінің астындағы қоспалардың концентрациясын өлшеуді қамтиды. Зиянды заттардың концентрациясын анықтау үшін қолданылатын ауа сынамаларын алу нүктелерінің орналасуы алаудың бағытына байланысты өзгереді.
Алау астындағы бақылау шығарындылардың жекелеген көздерінің жанында да, қала шегінде де, одан тыс жерлерде де көздер тобының ауданында жүргізіледі. Мұндай бақылауларды жүзеге асыру үшін кемінде 10-15 км радиустары бар ауа сынамаларын, қуат көздерін және радиостанцияларды іріктеу үшін қажетті аппаратураны тасымалдау үшін автомобиль қажет.
Алау астындағы бақылау кезінде ауа сынамаларын алу 0,5 км-ден 30 км-ге дейінгі шығарынды көзінен әртүрлі қашықтықта жүргізіледі. Жақын қашықтықтағы бақылаудың нәтижелері атмосфераның төмен орналасқан көздермен және ұйымдастырылмаған шығарындылармен ластануын, ал алыста – төмен, ұйымдастырылмаған және жоғары шығарындылардың қосындысын сипаттайды.
Концентрацияларды өлшеу алау осі бойымен шығарылу көзінен әртүрлі қашықтықта орналасқан орталық нүктелерде, сондай-ақ алау осіне перпендикуляр сызықтың сол және оң жағындағы нүктелерде жүргізіледі. Нүктелер арасындағы қашықтық алаудың еніне байланысты және шығарынды көзінен алыстаған сайын артады.
Неғұрлым толығырақ бақылау ластағыш заттардың максималды концентрациясының пайда болу ықтималдығы ең жоғары болатын көзден 10 – 40 құбыр биіктігінде жүргізіледі. Әрбір арақашықтықтағы әрбір затты өлшеу саны кемінде 5 – 10 рет болуға тиіс [34].
Алаудың бағытын анықтау және сынама алу үшін нүктелерді таңдау алау астындағы бақылауды жүргізудің маңызды бөлігі болып табылады. Алаудың бағыты түтіннің контуры бойынша немесе желдің бағыты, иістің сипаты және көрші көздердің көрінетін алаулары бойынша көзбен анықталады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Алау астындағы бақылау энергия тұтынуды азайту, ресурстарды үнемдеу, қоршаған ортаға шығарындыларды азайту және қалдықтарды азайту үшін операциялық араласу және процестерді реттеу мүмкіндігі бар ауа сапасын автоматтандырылған бақылау сияқты әлеуетті экологиялық артықшылықтарға ие. Атмосферадағы бөлшектердің үздіксіз мониторингіне, өндірістегі шығарындылар деңгейін бақылауға қол жеткізіледі.
Кросс-медиа әсерлері
Бұл технологияны қолдану қоршаған ортаға теріс әсер етпейді.
Қолданылуы
Жылжымалы зертханалар арқылы бақылаудың бұл түрі көзі алау болып табылатын ластағыш бөлшектерді уақтылы өлшеуді қамтамасыз етеді.
Экономика

Стоимость передвижных лабораторий для подфакельных наблюдений составляет около 35,3 млн. тенге (≈70 000 долларов США). В данную комплектацию входит микроавтобус, оборудованный пробоотборниками, анализаторами качества воздуха, предназначенными для мониторинга выбросов СО, SOx, NOx.
Эффект от внедрения
Непрерывный мониторинг позволит оперативно реагировать на повышение содержания загрязняющих веществ на территории промышленных объектов в зоне влияния факела.
Примеры внедрения
В Республике Казахстан – ТОО "Тенгизшевройл" [35].
5.4. Автоматизированная система мониторинга сбросов загрязняющих веществ
При определении параметров сточных вод учитываются следующие основные характеристики.
Физические: температура (°С); расходомер (м3/час); водородный показатель (рН); электропроводность (мкС-микросименс); мутность (ЕМФ-единицы мутности по формазину на литр).
Качественные: активная реакция pH, органолептические показатели, минерализация (солесодержание), взвешенные вещества, свободный Cl Cl₂, NH3 NH₃, содержание органических веществ (как интегральные показатели – общий органический углерод, БПК, ХПК, так и по отдельным веществам – нефтепродуктам (включая минеральные масла), фенолы), содержание неорганических веществ (общий азот, аммонийный азот, нитрит-ионы и нитрат-ионы, общий фосфор, хлориды, сульфаты, металлы (Fe, Mn, Ca, Mg, Al, Cr, Cu, Zn и иные) [30].
Значимость анализируемых параметров и применимость их для контроля зависят от специализации конкретного предприятия и используемых технологий, которые определяют загрязняющие вещества и их концентрацию в сточных водах до очистки.
Перечень маркерных загрязняющих веществ, подлежащих мониторингу и их периодичность представлены в отраслевых справочниках по наилучшим доступным техникам.
5.4.1. Автоматизированные измерительные устройства для определения физических параметров воды
5.4.1.1. Средства измерения температуры вод
Средства измерения температуры вод в зависимости от методов измерений (все типы термометров) делятся на 2 вида: контактные и бесконтактные.
5.4.1.1.1. Контактные средства измерения температуры вод
Контактные средства измерения температуры вод. Принцип действия основывается на необходимости теплового контакта между термометром и рабочей средой, температура которой измеряется.
5.4.1.1.1.1. Контактные средства измерения температуры вод – термометры сопротивления
Техническое описание
Термометры сопротивления (RTD – Resistance Temperature Detectors) основаны на принципе изменения электрического сопротивления проводника или полупроводника в зависимости от температуры. Наиболее часто в качестве чувствительного элемента используются материалы с высокой степенью чистоты (платина, никель или медь).
В основе работы термометров сопротивления лежит зависимость сопротивления материала от температуры. При повышении температуры сопротивление проводника увеличивается, а при понижении – уменьшается. Это изменение сопротивления позволяет измерять температуру [36].
Достигнутые экологические выгоды
Потенциальными экологическими выгодами представленной техники являются автоматизированный мониторинг вод с возможностью последующего оперативного вмешательства/корректировки технологического процесса с целью оптимизации потребления энергии, ресурсосбережения, сокращения эмиссий в окружающую среду и сокращения отходов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Прямых экологических показателей по представленной технике не имеется, являются средствами контроля эмиссий. Эксплуатационные данные по расходу электрической энергии зависят от комплектации используемого оборудования АСМ.
Кросс-медиа эффекты
Более высокая стоимость по сравнению с термопарами. Меньшая скорость отклика сигнала. Требовательность к калибровке и компенсации сопротивления проводов. Негативных воздействий на окружающую среду из-за применения предлагаемой техники не имеется.
Применимость
Термометры сопротивления широко применяются в промышленности, лабораториях и научных исследованиях для точного контроля температуры процессов и оборудования.

Алау астындағы бақылау үшін жылжымалы зертханалардың құны 35,3 млн теңгеге жуық (≈70 000 АҚШ доллары). Бұл жиынтыққа СО, SOx, NOx шығарындыларын бақылауға арналған сынама алушылармен, ауа сапасының талдағыштарымен жабдықталған шағын автобус кіреді.
Ендірудің әсері
Үздіксіз мониторинг алаудың әсер ету аймағындағы өнеркәсіптік объектілер аумағында ластағыш заттардың құрамын арттыруға жедел ден қоюға мүмкіндік береді.
Ендіру мысалдары
Қазақстан Республикасында – "Теңізшевройл" ЖШС [35].
5.4. Ластағыш заттардың төгінділерін бақылаудың автоматтандырылған жүйесі
Сарқынды сулардың параметрлерін анықтау кезінде мынадай негізгі сипаттамалар ескеріледі.
Физикалық: температура (°С); шығын өлшегіш (м3/сағ); сутегі көрсеткіші (рН); электр өткізгіштік (мкС-микросименс); лайлану (литріне формазин бойынша ЭМФ-лайлану бірліктері).
Сапалық: рН белсенді реакциясы, органолептикалық көрсеткіштер, минералдану (тұз құрамы), қалқымалы заттар, Cl Cl₂, NH₃, органикалық заттардың құрамы (интегралдық көрсеткіштер ретінде – жалпы органикалық көміртек, БПК, ХПК, сондай-ақ жекелеген заттар бойынша –мұнай өнімдері (минералды майларды қоса алғанда), фенолдар), бейорганикалық заттардың құрамы (жалпы азот, аммоний азоты, нитрит-иондар және нитрат-иондар, жалпы фосфор, хлоридтер, сульфаттар, металдар (Fe, Mn, Ca, Mg, Al, Cr, Cu, Zn және басқалары) [30].
Бұл параметрлердің маңыздылығы және оларды бақылау үшін қолдану белгілі бір кәсіпорынның мамандануына және ластағыш заттар мен олардың сарқынды сулардағы концентрациясын тазартуға дейін анықтайтын қолданылатын технологияларға байланысты.
Мониторингке жататын маркерлік ластағыш заттардың тізбесі және олардың кезеңділігі ең үздік қолжетімді техникалар бойынша салалық анықтамалықтарда ұсынылған.
5.4.1. Судың физикалық параметрлерін анықтауға арналған автоматтандырылған өлшеу құрылғылары
5.4.1.1. Судың температурасын өлшеу құралдары
Су температурасын өлшеу құралдары өлшеу әдістеріне байланысты термометрлердің барлық түрлері: байланыс және байланыссыз болып 2 түрге бөлінеді.
5.4.1.1.1. Судың температурасын өлшеуге арналған байланыс құралдары
Судың температурасын өлшейтін байланыс құралдары-әрекет қағидаты термометр мен температурасы өлшенетін жұмыс ортасы арасындағы жылу байланысының қажеттілігіне негізделген.
5.4.1.1.1.1. Судың температурасын өлшейтін байланыс құралдары –кедергі термометрлері
Техникалық сипаты
Кедергі термометрлері (RTD – Resistance Temperature Detector) температураға байланысты өткізгіштің немесе жартылай өткізгіштің электр кедергісін өзгерту қағидатына негізделген. Көбінесе сезімтал элемент ретінде (платина, никель немесе мыс) жоғары тазалықтағы материалдар қолданылады.
Кедергі термометрлерінің жұмысы материалдың кедергісінің температураға тәуелділігіне негізделген. Температура жоғарылаған сайын өткізгіштің кедергісі артады, ал төмендеген кезде ол азаяды. Бұл кедергі өзгерісі температураны өлшеуге мүмкіндік береді [36].
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техниканың әлеуетті экологиялық пайдасы энергияны тұтынуды оңтайландыру, ресурстарды үнемдеу, қоршаған ортаға эмиссияларды азайту және қалдықтарды азайту мақсатында технологиялық процесті кейіннен жедел араласу/түзету мүмкіндігімен суды автоматтандырылған мониторингтеу болып табылады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Ұсынылған техника бойынша тікелей экологиялық көрсеткіштер жоқ, олар эмиссияларды бақылау құралдары болып табылады. Электр энергиясын тұтыну бойынша пайдалану деректері пайдаланылатын МАЖ жабдығының жинақталуына байланысты.
Кросс-медиа әсерлері
Терможұппен салыстырғанда құны жоғарырақ. Сигналдың жауап беру жылдамдығы төмен. Сымдардың кедергісін калибрлеуді және өтеуді талап етеді. Ұсынылған техниканы қолдануға байланысты қоршаған ортаға теріс әсер жоқ.
Қолданылуы
Кедергі термометрлері процестер мен жабдықтардың температурасын дәл бақылау үшін өнеркәсіпте, зертханаларда және ғылыми зерттеулерде кеңінен қолданылады.

Термометры сопротивления для измерения температуры в широком диапазоне: от -200 °C до +850 °C, в зависимости от материала чувствительного элемента и конструкции датчика [37].
Экономика
Стоимость одной единицы самостоятельного датчика температуры составляет около 50 000 тенге. Большинство приборов учета температуры имеют возможность интеграции с другими системами управления и учета вод.
В зависимости от комплектации, конструкции, точности и диапазона измерений ориентировочная стоимость комплектации термометра со шкафом управления и интерфейсом контроля и визуализации (архивация данных, подключение к системе) составляет порядка 1,8 млн. тенге с возможностью доукомплектации иными датчиками (температуры, скорости потока и иным).
Эффект от внедрения
Использование термометров сопротивления позволяет достичь высокой точности измерений температуры, что делает их незаменимыми в критически важных приложениях, требующих надежного и точного контроля температуры.
5.4.1.1.1.2. Контактные средства измерения температуры вод – термопары
Техническое описание
Термопары – это датчики температуры, которые работают на основе эффекта Зеебека. Принцип основывается на генерации термоэлектрического напряжения (термоэлектрической движущей силы) в цепи, состоящей из двух разных металлов или сплавов, соединенных между собой в двух точках с разными температурами. При наличии разности температур на концах двух разнородных металлов в замкнутом контуре возникает электрическое напряжение. Это напряжение пропорционально разности температур [38].
Достигнутые экологические выгоды
Потенциальными экологическими выгодами представленной техники являются автоматизированный мониторинг вод с возможностью последующего оперативного вмешательства/корректировки технологического процесса с целью оптимизации потребления энергии, ресурсосбережения, сокращения эмиссий в окружающую среду и сокращения отходов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Прямых экологических показателей по представленной технике не имеется, термопары являются средствами контроля эмиссий. Эксплуатационные данные по расходу электрической энергии зависят от комплектации используемого оборудования АСМ.
Кросс-медиа эффекты
Менее высокая точность по сравнению с термометрами сопротивления. Необходимость компенсации холодного спая для точных измерений. Выходной сигнал может быть мал и требует усиления для точных измерений.
Применимость
Термопары широко используются в промышленности, научных исследованиях для измерения высоких температур, контроля процессов и обеспечения безопасности оборудования [37].
Экономика

Кедергі термометрлерін сезімтал элементтің материалына және сенсордың дизайнына байланысты -200 °C-тан +850 °C-қа дейінгі кең диапазондағы температураны өлшеу үшін пайдалануға болады [37].
Экономика
Дербес температура датчигінің бір бірлігінің құны 50 000 теңгеге жуық. Температураны есепке алу құралдарының көпшілігінде суды басқару мен есепке алудың басқа жүйелерімен интеграциялау мүмкіндігі бар.
Жиынтықтауға, конструкцияға, дәлдікке және өлшеу диапазонына байланысты басқару шкафы бар термометрді жинақтаудың және бақылау және визуализация интерфейсінің (деректерді мұрағаттау, жүйеге қосу) болжамды құны шамамен 1,8 млн. теңгені құрайды, өзге датчиктермен (температура, ағын жылдамдығы және басқалар) қосымша жинақтау мүмкіндігі бар.
Ендірудің әсері
Кедергі термометрлерін пайдалану температураны өлшеудің жоғары дәлдігіне қол жеткізуге мүмкіндік береді, бұл оларды температураны сенімді және дәл бақылауды қажет ететін маңызды қосымшаларда қажет етеді.
5.4.1.1.1.2. Судың температурасын өлшейтін байланыс құралдары – терможұптар
Техникалық сипаты
Терможұптар – бұл Зеебек әсері негізінде жұмыс істейтін температура датчиктері. Қағидат екі түрлі металдан немесе қорытпалардан тұратын тізбекте термоэлектрлік кернеуді (термоэлектрлік қозғаушы күш) генерациялауға негізделген, олар әртүрлі температурада екі нүктеде өзара байланысты. Екі гетерогенді металдардың ұштарында температура айырмашылығы болған кезде жабық тізбекте электр кернеуі пайда болады. Бұл кернеу температура айырмашылығына пропорционалды [38].
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техниканың әлеуетті экологиялық пайдасы энергияны тұтынуды оңтайландыру, ресурстарды үнемдеу, қоршаған ортаға эмиссияларды азайту және қалдықтарды азайту мақсатында технологиялық процесті кейіннен жедел араласу/түзету мүмкіндігімен суды автоматтандырылған мониторингтеу болып табылады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Ұсынылған техника бойынша тікелей экологиялық көрсеткіштер жоқ, терможұптар эмиссияларды бақылау құралдары болып табылады. Электр энергиясын тұтыну бойынша пайдалану деректері пайдаланылатын МАЖ жабдығының жинақталуына байланысты.
Кросс-медиа әсерлері
Қарсылық термометрлерімен салыстырғанда дәлдігі төменірек. Дәл өлшеу үшін суық дәнекерлеуді өтеу қажеттілігі. Шығыс шамалы болуы мүмкін және дәл өлшеу үшін күшейтуді қажет етеді.
Қолданылуы
Терможұптар өнеркәсіпте, ғылыми зерттеулерде жоғары температураны өлшеу, процестерді бақылау және жабдықтың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін кеңінен қолданылады [37].
Экономика

Стоимость одной единицы самостоятельного датчика температуры составляет от 35 000 тенге. Большинство приборов учета температуры имеют возможность интеграции с другими системами управления и учета вод.
В зависимости от комплектации, конструкции, точности и диапазона измерений ориентировочная стоимость комплектации термометра со шкафом управления и интерфейсом контроля и визуализации (архивация данных, подключение к системе) составляет порядка 1,8 млн. тенге с возможностью доукомплектации иными датчиками (температуры, скорости потока и иным).
Эффект от внедрения
Использование термопар позволяет эффективно и надежно измерять температуру в широком диапазоне измеряемых температур (от -200 °C до +1800 °C и выше в зависимости от типа термопары). Простота конструкции и низкая стоимость. Быстрый отклик на изменения температуры. Способность работать в экстремальных условиях.
5.4.1.1.1.3. Контактные средства измерения температуры вод – манометрические термометры
Техническое описание
Принцип работы манометрического термометра состоит в использовании зависимости давления закрытой системы от температуры. Измерение температуры осуществляется за счет изменения давления заполненной среды (газа, жидкости или паров), находящейся в замкнутом объеме.
Достигнутые экологические выгоды
Потенциальными экологическими выгодами представленной техники являются автоматизированный мониторинг вод с возможностью последующего оперативного вмешательства/корректировки технологического процесса с целью оптимизации потребления энергии, ресурсосбережения, сокращения эмиссий в окружающую среду и сокращения отходов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Прямых экологических показателей по представленной технике не имеется, являются средствами контроля эмиссий. Эксплуатационные данные по расходу электрической энергии зависят от комплектации используемого оборудования АСМ.
Кросс-медиа эффекты
Манометрические термометры имеют ограниченную точность по сравнению с другими типами термометров. Потенциальная инерционность из-за объемов используемых сред.
Применимость
Манометрические термометры широко используются в промышленности, научных исследованиях для измерения высоких температур, контроля процессов и обеспечения безопасности оборудования. Способность измерять широкие диапазоны температур. Использование в агрессивных и экстремальных условиях.
В зависимости от применяемого рабочего вещества различают следующие манометрические термометры:
газовые (азот);
конденсационные (метилхлорид, спирт, диэтиловый эфир);
жидкостные (метилксилол, силиконовые жидкости, металлы с низкой точкой плавления);
ртутные со специальными наполнителями.
Экономика

Дербес температура датчигінің бір бірлігінің құны 35 000 теңгеден басталады. Температураны есепке алу құралдарының көпшілігінде суды басқару мен есепке алудың басқа жүйелерімен интеграциялау мүмкіндігі бар.
Жиынтықтауға, конструкцияға, дәлдікке және өлшеу диапазонына байланысты басқару шкафы бар термометрді жинақтаудың және бақылау және визуализация интерфейсінің (деректерді мұрағаттау, жүйеге қосу) болжамды құны шамамен 1,8 млн. теңгені құрайды, өзге датчиктермен (температура, ағын жылдамдығы және басқалар) қосымша жинақтау мүмкіндігі бар.
Ендірудің әсері
Терможұптарды пайдалану температураны өлшенетін температураның кең диапазонында тиімді және сенімді түрде өлшеуге мүмкіндік береді (терможұп түріне байланысты -200 °C-тан +1800 °C-қа дейін және одан жоғары). Дизайнның қарапайымдылығы және төмен құны. Температураның өзгеруіне жылдам жауап беру. Төтенше жағдайларда жұмыс істеу қабілеті.
5.4.1.1.1.3. Судың температурасын өлшейтін байланыс құралдары – манометриялық термометрлер
Техникалық сипаты
Манометриялық термометрдің жұмыс қағидаты жабық жүйенің қысымының температураға тәуелділігін пайдалану болып табылады. Температураны өлшеу тұйық көлемде орналасқан толтырылған ортаның (газ, сұйықтық немесе бу) қысымының өзгеруі есебінен жүзеге асырылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техниканың әлеуетті экологиялық пайдасы энергияны тұтынуды оңтайландыру, ресурстарды үнемдеу, қоршаған ортаға эмиссияларды азайту және қалдықтарды азайту мақсатында технологиялық процесті кейіннен жедел араласу/түзету мүмкіндігімен суды автоматтандырылған мониторингтеу болып табылады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Ұсынылған техника бойынша тікелей экологиялық көрсеткіштер жоқ, олар эмиссияларды бақылау құралдары болып табылады. Электр энергиясын тұтыну бойынша пайдалану деректері пайдаланылатын МАЖ жабдығының жинақталуына байланысты.
Кросс-медиа әсерлері
Манометриялық термометрлер термометрлердің басқа түрлерімен салыстырғанда шектеулі дәлдікке ие. Пайдаланылатын орталардың көлеміне байланысты ықтимал инерциялылық.
Қолданылуы
Манометриялық термометрлер өнеркәсіпте, ғылыми зерттеулерде жоғары температураны өлшеу, процестерді бақылау және жабдықтың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін кеңінен қолданылады. Температураның кең диапазонын өлшеу мүмкіндігі. Агрессивті және экстремалды жағдайларда пайдалану.
Қолданылатын жұмыс затына байланысты манометриялық термометрлер былайша бөлінеді:
газ (азот);
конденсациялық (метилхлорид, спирт, диэтил эфирі);
сұйық (метил ксилол, силикон сұйықтықтары, балқу температурасы төмен металдар);
арнайы толтырғыштары бар сынап.
Экономика

Стоимость одной единицы самостоятельного датчика температуры составляет от 35 000 тенге. Приборы учета температуры имеют возможность интеграции с другими системами управления и учета вод.
В зависимости от комплектации, конструкции, точности и диапазона измерений ориентировочная стоимость комплектации термометра со шкафом управления и интерфейсом контроля и визуализации (архивация данных, подключение к системе) составляет около 1,8 млн. тенге с возможностью доукомплектации иными датчиками (температуры, скорости потока и иным).
Эффект от внедрения
Использование термопар позволяет эффективно и надежно измерять температуру в широком диапазоне измеряемых температур (от -200 °C до +700 °C).
5.4.1.1.2. Бесконтактные средства измерения температуры вод
Бесконтактные средства измерения температуры вод преимущественно используются для периодических измерений с целью экологического мониторинга состояния водных объектов, для контроля состояния экосистем и выявления аномальных изменений, которые свидетельствуют о загрязнении и экологических проблемах, и контроля температуры технологических процессов, для оперативного выявления изменений температуры в различных условиях (теплообменниках, конденсаторах и других элементах энергетических систем для повышения эффективности и надежности их работы, мониторинга температуры воды в системах орошения для обеспечения оптимальных условий для роста растений и предотвращения переохлаждения или перегрева корневой системы и иных условиях.
Бесконтактные средства измерения температуры вод могут быть адаптированы/внедрены в автоматизированную систему мониторинга.
5.4.1.1.2.1. Бесконтактные средства измерения температуры вод – пирометр
Техническое описание
Пирометры измеряют температуру объектов на расстоянии, используя излучаемое объектом инфракрасное излучение. Все объекты с температурой выше абсолютного нуля (-273,15 °C) излучают инфракрасное излучение. Количество и длина волны этого излучения зависят от температуры объекта.
Оптическая система: линзы или зеркала фокусируют инфракрасное излучение от измеряемого объекта на детектор.
Детектор (сенсор): принимает инфракрасное излучение и преобразует его в электрический сигнал. Наиболее распространенными являются термоэлементы, болометры или фотодиоды.
Электронная схема: обрабатывает электрический сигнал от детектора и преобразует его в показания температуры. Электронная схема может включать в себя усилители, фильтры и аналого-цифровые преобразователи.
Дисплей: показывает измеренное значение температуры.
Пирометры улавливают это инфракрасное излучение и преобразуют его в электрический сигнал, который затем преобразуется в значение температуры [39].
Достигнутые экологические выгоды
Потенциальными экологическими выгодами представленной техники являются автоматизированный мониторинг вод с возможностью последующего оперативного вмешательства/корректировки технологического процесса с целью оптимизации потребления энергии, ресурсосбережения, сокращения эмиссий в окружающую среду.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Прямых экологических показателей по представленной технике не имеется, являются средствами контроля эмиссий. Эксплуатационные данные по расходу электрической энергии зависят от комплектации используемого оборудования АСМ.
Кросс-медиа эффекты
Требуется точная настройка эмиссивности для различных материалов для получения точных измерений.
Влияние окружающей среды на точность измерений: пыль, дым, пар и другие факторы.
Применимость
К недостаткам применения пирометров отнесятся определение температуры только на поверхности исследуемой среды, что может влиять на точность измерений.
Пирометры широко используются в промышленности, металлургии, производстве стекла, керамики, а также в медицинских и исследовательских лабораториях для бесконтактного измерения температуры.
Измерение температуры на расстоянии и высокой точности, пирометры становятся незаменимыми инструментами в различных областях науки и техники.
измерение температуры удаленных и труднодоступных объектов;
измерение температуры движущихся частей;
обследование частей, находящихся под напряжением;
контроль высокотемпературных процессов;
регистрация быстро изменяющихся температур;
измерение температуры тонкого поверхностного слоя;
обследование частей, не допускающих прикосновения;
обследование материалов с низкой теплопроводностью или теплоемкостью.
Пирометры позволяют быстро измерять температуру, что полезно для динамических процессов.
Экономика

Дербес температура датчигінің бір бірлігінің құны 35 000 теңгеден басталады. Температураны есепке алу құралдарында суды басқару мен есепке алудың басқа жүйелерімен интеграциялау мүмкіндігі бар.
Жиынтыққа, конструкцияға, дәлдікке және өлшеу диапазонына байланысты басқару шкафы бар термометрді жинақтаудың және бақылау және визуализация интерфейсінің (деректерді мұрағаттау, жүйеге қосу) шамамен 1,8 млн. теңгені құрайды, өзге датчиктермен (температура, ағын жылдамдығы және басқалар) қосымша толықтыру мүмкіндігі бар.
Ендірудің әсері
Терможұптарды қолдану температураны өлшенетін температураның кең диапазонында тиімді және сенімді өлшеуге мүмкіндік береді (-200 °C-тан +700 °C-қа дейін).
5.4.1.1.2. Судың температурасын өлшеуге арналған түйіспесіз құралдар
Судың температурасын өлшеудің түйіспесіз құралдары негізінен су объектілерінің жай-күйін экологиялық мониторингтеу, экожүйелердің жай-күйін бақылау және ластануды немесе басқа да экологиялық проблемаларды көрсететін қалыптан тыс өзгерістерді анықтау және технологиялық процестердің температурасын бақылау, әртүрлі жағдайларда (жылу алмастырғыштар, конденсаторлар және энергетикалық объектілердің басқа элементтері) температураның өзгеруін жедел анықтау үшін мерзімді өлшеулер, олардың жұмысының тиімділігі мен сенімділігін арттыруға арналған жүйелер, өсімдіктердің өсуі үшін оңтайлы жағдайларды қамтамасыз ету және тамыр жүйесінің гипотермиясын немесе қызып кетуін болдырмау үшін суару жүйелеріндегі судың температурасын бақылау және басқа жағдайлар үшін пайдаланылады.
Судың температурасын өлшеудің түйіспесіз құралдарын автоматтандырылған мониторинг жүйесіне бейімдеуге/енгізуге болады.
5.4.1.1.2.1. Судың температурасын өлшейтін түйіспесіз құралдар – пирометр
Техникалық сипаты
Пирометрлер, объектілердің температурасын қашықтықта, объект шығаратын инфрақызыл сәулеленуді қолдана отырып өлшейді. Температурасы абсолютті нөлден жоғары (-273,15 °C) барлық объектілер инфрақызыл сәуле шығарады. Бұл сәулеленудің мөлшері мен толқын ұзындығы заттың температурасына байланысты.
Оптикалық жүйе: линзалар немесе айналар инфрақызыл сәулеленуді өлшенетін заттан детекторға бағыттайды.
Детектор (сенсор): инфрақызыл сәулеленуді қабылдайды және оны электрлік сигналға айналдырады. Ең көп тарағандары термоэлементтер, болометрлер немесе фотодиодтар болып табылады.
Электрондық схема: детектордан электр сигналын өңдейді және оны температура көрсеткіштеріне айналдырады. Электрондық схема күшейткіштерді, сүзгілерді және аналогты-сандық түрлендіргіштерді қамтуы мүмкін.
Дисплей: температураның өлшенген мәнін көрсетеді.
Пирометрлер бұл инфрақызыл сәулеленуді ұстап, оны электр сигналына айналдырады, содан кейін ол температура мәніне айналады [39].
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техниканың әлеуетті экологиялық пайдасы энергияны тұтынуды оңтайландыру, ресурс үнемдеу, қоршаған ортаға эмиссияларды қысқарту мақсатында технологиялық процесті кейіннен жедел араласу/түзету мүмкіндігімен сулардың автоматтандырылған мониторингі болып табылады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Ұсынылған техника бойынша тікелей экологиялық көрсеткіштер жоқ, олар эмиссияларды бақылау құралдары болып табылады. Электр энергиясын тұтыну бойынша пайдалану деректері пайдаланылатын МАЖ жабдығының жинақталуына байланысты.
Кросс-медиа әсерлері
Дәл өлшеу үшін әртүрлі материалдар үшін эмиссивтілікті дәл баптау қажет.
Қоршаған ортаның өлшеу дәлдігіне әсері: тозаң, түтін, бу және басқа факторлар.
Қолданылуы
Пирометрлерді қолданудың кемшіліктеріне тек зерттелетін ортаның бетіндегі температураны анықтау кіреді, бұл өлшеу дәлдігіне әсер етуі мүмкін.
Пирометрлер өнеркәсіпте, металлургияда, шыны, керамика өндірісінде және температураны жанасусыз өлшеу үшін медициналық және зерттеу зертханаларында кеңінен қолданылады.
Температураны қашықтан және жоғары дәлдікпен өлшеу қабілетінің арқасында пирометрлер ғылым мен техниканың әртүрлі салаларында таптырмас құралға айналады.
қашықтағы және жету қиын объектілердің температурасын өлшеу;
қозғалатын бөліктердің температурасын өлшеу;
кернеудегі бөліктерді тексеру;
жоғары температуралы процестерді бақылау;
тез өзгеретін температураны тіркеу;
жұқа беткі қабаттың температурасын өлшеу;
жанасуға жол бермейтін бөліктерді тексеру;
жылу өткізгіштігі төмен немесе жылу сыйымдылығы бар материалдарды тексеру.
Пирометрлер температураны тез өлшей алады, бұл динамикалық процестер үшін пайдалы.
Экономика

Стоимость одной единицы датчика температуры составляет от 22 000 тенге. Большинство приборов учета температуры имеют возможность интеграции с другими системами управления и учета вод.
Эффект от внедрения
Использование пирометров позволяет эффективно и надежно измерять температуру в широком диапазоне измеряемых температур (от -25 °С до +300 °С).
5.4.1.2. Автоматизированные системы учета воды
Автоматизированные системы учета воды (АСУВ) – это современные комплексы, позволяющие дистанционно снимать показания с приборов учета воды, обрабатывать и анализировать данные, формировать отчеты и контролировать потери и утечки воды.
АСУВ повышают эффективность и экономичность использования водных ресурсов, способствуют снижению затрат на обслуживание и эксплуатацию систем водоснабжения, улучшают качество обслуживания потребителей и поставщиков воды. АСУВ способствуют решению глобальных проблем, связанных с дефицитом и загрязнением воды и сохранению окружающей среды.
Водомеры, оснащенные электронными датчиками, устанавливаются на водопроводных трубах для измерения расхода воды в реальном времени. Приборы АСУВ могут быть ультразвуковыми, электромагнитными или механическими с импульсным выходом.
5.4.1.2.1. Автоматизированные системы учета воды – ультразвуковые приборы учета
Техническое описание
Ультразвуковые приборы учета воды работают по двум основным методам: методу временной разности и методу Доплера.
Метод временной разности: два ультразвуковых датчика устанавливаются на трубопроводе, один напротив другого. Датчики генерируют ультразвуковые сигналы, которые передаются через воду.
Измерение времени прохождения: Ультразвуковые сигналы передаются в обоих направлениях – по течению и против течения воды. Время прохождения сигнала в обоих направлениях фиксируется.
Время прохождения сигнала по направлению потока будет меньше, чем против потока – из-за скорости воды. Разница во времени прохождения сигналов используется для расчета скорости потока [40].
Рисунок 5.29. Принцип действия ультразвукового прибора учета воды.
Объемный расход воды определяется путем умножения скорости потока на площадь поперечного сечения трубопровода.
Метод Доплера: один ультразвуковой датчик посылает сигнал в поток воды. Ультразвуковые сигналы отражаются от взвешенных частиц или пузырьков в воде. Частота отраженного сигнала изменяется пропорционально скорости движения частиц (эффект Доплера).
Скорость потока воды определяется на основе измеренного частотного сдвига. Объемный расход воды рассчитывается на основе скорости потока и площади поперечного сечения трубопровода [41].
Достигнутые экологические выгоды
Потенциальными экологическими выгодами представленной техники являются автоматизированный мониторинг вод с возможностью последующего оперативного вмешательства/корректировки технологического процесса с целью оптимизации потребления энергии, ресурсосбережения, сокращения эмиссий в окружающую среду и сокращения отходов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Прямых экологических показателей по представленной технике не имеется, являются средствами контроля эмиссий. Эксплуатационные данные по расходу электрической энергии зависят от комплектации используемого оборудования АСМ.
Кросс-медиа эффекты
Эффект Допплера. Наименее точный метод. Струя воды в магистрали неоднородна, ее частицы рассеивают сигнал неодинаково. В расчет принимается средняя величина из спектра отраженных частот.
Чувствительность к пузырькам воздуха в жидкости и равномерности течения. Сложность калибровки и регулировки.
Применимость
Ультразвуковые приборы учета воды широко используются в промышленности, научных исследованиях для измерения высоких температур, контроля процессов и обеспечения безопасности оборудования.
Возможность использования в агрессивных и экстремальных условиях.
Экономика

Температура датчигінің бір бірлігінің құны 22 000 теңгеден басталады. Температураны есепке алу құралдарының көпшілігінде суды басқару мен есепке алудың басқа жүйелерімен интеграциялау мүмкіндігі бар.
Ендірудің әсері
Пирометрлерді пайдалану температураны өлшенетін температураның кең диапазонында тиімді және сенімді өлшеуге мүмкіндік береді (минус 25 °С-тан +300 °С-қа дейін).
5.4.1.2. Суды есепке алудың автоматтандырылған жүйелері
Суды есепке алудың автоматтандырылған жүйелері (СЕАЖ) – бұл суды есепке алу құралдарынан көрсеткіштерді қашықтан алуға, деректерді өңдеуге және талдауға, есептерді қалыптастыруға және судың жоғалуы мен ағып кетуін бақылауға мүмкіндік беретін заманауи кешендер.
СЕАЖ су ресурстарын пайдаланудың тиімділігі мен үнемділігін арттырады, сумен жабдықтау жүйелеріне қызмет көрсету мен пайдалану шығындарын азайтуға ықпал етеді, тұтынушылар мен су жеткізушілерге қызмет көрсету сапасын жақсартады. СЕАЖ судың жетіспеушілігі мен ластануына, қоршаған ортаны сақтауға байланысты жаһандық мәселелерді шешуге ықпал етеді.
Электрондық датчиктермен жабдықталған су өлшегіштер нақты уақыт режимінде су шығынын өлшеу үшін су құбырларына орнатылады. СЕАЖ құрылғылары ультрадыбыстық, электромагниттік немесе импульстік шығысы бар механикалық болуы мүмкін.
5.4.1.2.1. Суды есепке алудың автоматтандырылған жүйелері – ультрадыбыстық есептеу құралдары
Техникалық сипаты
Ультрадыбыстық суды есептеу құралдары екі негізгі әдіспен жұмыс істейді: уақыт айырмашылығы әдісі және Доплер әдісі.
Уақытша айырмашылық әдісі: Екі ультрадыбыстық датчик құбырға орнатылады, біреуі екіншісіне қарама-қарсы. Датчиктер су арқылы берілетін ультрадыбыстық сигналдарды шығарады.
Өту уақытын өлшеу: ультрадыбыстық сигналдар екі бағытта да беріледі: ағынмен және су ағынына қарсы. Сигналдың екі бағытта өту уақыты белгіленеді.
Сигналдың ағын бағыты бойынша өту уақыты судың жылдамдығына байланысты ағынға қарағанда аз болады. Ағынның жылдамдығын есептеу үшін сигналдардың өту уақытының айырмашылығы қолданылады [40].
5.29-сурет. Ультрадыбыстық суды есептеу құралының іс-қимыл қағидаты.
Судың көлемдік ағыны ағынның жылдамдығын құбырдың көлденең қимасының ауданына көбейту арқылы анықталады.
Доплер әдісі: бір ультрадыбыстық датчик су ағынына сигнал жібереді. Ультрадыбыстық сигналдар судағы тоқтатылған бөлшектерден немесе көпіршіктерден шағылысады. Шағылысқан сигналдың жиілігі бөлшектердің қозғалыс жылдамдығына пропорционалды түрде өзгереді (Доплер эффектісі).
Су ағынының жылдамдығы өлшенген жиіліктің сдысуы негізінде анықталады. Судың көлемдік шығысы ағынның жылдамдығы мен құбырдың көлденең қимасының ауданы негізінде есептеледі [41].
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техниканың әлеуетті экологиялық пайдасы энергияны тұтынуды оңтайландыру, ресурстарды үнемдеу, қоршаған ортаға эмиссияларды азайту және қалдықтарды азайту мақсатында технологиялық процесті кейіннен жедел араласу/түзету мүмкіндігімен суды автоматтандырылған мониторингтеу болып табылады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Ұсынылған техника бойынша тікелей экологиялық көрсеткіштер жоқ, олар эмиссияларды бақылау құралдары болып табылады. Электр энергиясын тұтыну бойынша пайдалану деректері пайдаланылатын МАЖ жабдығының жинақталуына байланысты.
Кросс-медиа әсерлері
Доплер әсері. Дәлдігі төмен әдіс. Магистральдағы су ағыны гетерогенді, оның бөлшектері сигналды біркелкі емес таратады. Шағылысқан жиіліктер спектрінің орташа мәні есепке алынады.
Сұйықтықтағы ауа көпіршіктеріне сезімталдық және ағынның біркелкілігі. Калибрлеу және реттеу қиындықтары.
Қолданылуы
Ультрадыбыстық суды есепке алу құралдары өнеркәсіпте, жоғары температураны өлшеу, процестерді бақылау және жабдықтың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін ғылыми зерттеулерде кеңінен қолданылады.
Агрессивті және экстремалды жағдайларда пайдалану мүмкіндігі.
Экономика

Стоимость одной единицы датчика температуры составляет от 250 000 тенге (за 1 единицу, без учета систем коммутации, серверных и интерфейса визуализации). Большинство приборов учета температуры имеют возможность интеграции с другими системами управления и учета вод.
Эффект от внедрения
Минимальная погрешность измерений. Возможность интеграции с системами удаленного мониторинга и управления для оперативного контроля и анализа данных. Отсутствует сопротивление потоку, у приборов с отражателями внутри трубы оно минимально. Высокая надежность и долговечность, обусловленная отсутствием контакта со средой, и механических движущихся деталей. Широкие границы измерений с сохранением высокой точности. Низкое потребление электроэнергии. Автономность и независимость от состояния электросети.
Не требует чрезмерной протяженности прямых участков трубопровода.
5.4.1.2.2. Автоматизированные системы учета воды – электромагнитные приборы учета
Техническое описание
Принцип работы основан на законе Фарадея об электромагнитной индукции. В электропроводной жидкости индуцируется электродвижущая сила возникающей в объеме электропроводящей жидкости, движущейся в магнитном поле, создаваемом электромагнитной системой в сечении канала первичного преобразователя, величина которой пропорциональна скорости проводника (воды).
Рисунок 5.30. Принцип действия электромагнитного прибора учета воды.
ППР – первичный преобразователь расхода; В – вектор магнитной индукции; Е – вектор электродвижущей силы индукции; Vж – вектор скорости жидкости.
Электромагнитные приборы учета измеряют электрическое напряжение, создаваемое потоком жидкости, и переводят это значение в расход по специальной формуле.
Достигнутые экологические выгоды
Прямых экологических показателей по представленной технике не имеется, так как они являются средствами контроля эмиссий. Эксплуатационные данные по расходу электрической энергии зависят от комплектации используемого оборудования АСМ.
Кросс-медиа эффекты
Для работы узла учета требуется подключение к источнику электричества, высокая восприимчивость к турбулентности потока, которая снижает точность.
Применимость
электромагнитные приборы учета имеют широкое применение в водоснабжении, водоочистке, промышленных процессах и других областях благодаря своей высокой точности, надежности и минимальным эксплуатационным расходам.
Экономика
Стоимость одной единицы датчика электромагнитного прибора учета воды составляет от 200 000 тенге (за 1 единицу, без учета систем коммутации, серверных и интерфейса визуализации).
Эффект от внедрения
Минимальное влияние на поток. В отличие от тахометрических счетчиков, индукционные почти не создают гидравлического сопротивления.
Отсутствие подвижных частей. Индукционные счетчики воды не имеют подвижных частей в контакте с водой, что снижает риск их износа и повреждения.
Индукционные приборы учета воды можно встроить в трубопровод практически любого стандартного диаметра.
Большой динамический диапазон. Индукционный прибор может использоваться в системах с низким и высоким гидравлическим давлением.
Безынерционная конструкция позволяет прибору точно определять расход жидкости, скорость движения которых регулярно и резко меняется.

Температура датчигінің бір бірлігінің құны 250 000 теңгеден басталады (коммутация жүйелерін, серверлік және визуализация интерфейсін есепке алмағанда 1 бірлік үшін). Температураны есепке алу құралдарының көпшілігінде суды басқару мен есепке алудың басқа жүйелерімен интеграциялау мүмкіндігі бар.
Ендірудің әсері
Минималды өлшеу қателігі; деректерді жедел бақылау және талдау үшін қашықтан бақылау және басқару жүйелерімен интеграциялау мүмкіндігі. Ағынға қарсылық жоқ. Құбыр ішіндегі шағылыстырғыштары бар құрылғыларда бұл минималды. Қоршаған ортамен және механикалық қозғалатын бөлшектермен байланыстың болмауына байланысты жоғары сенімділік пен беріктік. Жоғары дәлдікті сақтай отырып, кең өлшеу шекаралары. Электр энергиясын аз тұтыну. Автономия және электр желісінің күйіне байланысты емес.
Құбырдың тікелей учаскелерінің шамадан тыс ұзындығын қажет етпейді.
5.4.1.2.2. Суды есепке алудың автоматтандырылған жүйелері – электромагниттік есепке алу аспаптары
Техникалық сипаты
Жұмыс қағидаты Фарадейдің электромагниттік индукция туралы заңына негізделген. Электр өткізгіш сұйықтықта бастапқы түрлендіргіш арнасының қимасында электромагниттік жүйе құрған магнит өрісінде қозғалатын электр өткізгіш сұйықтықтың көлемінде пайда болатын электр қозғаушы күш индукцияланады, оның шамасы өткізгіштің (судың) жылдамдығына пропорционал.
5.30-сурет. Суды есепке алу электромагниттік құралының іс-қимыл қағидаты.
БШТ – бастапқы шығын түрлендіргіші; В – магниттік индукция векторы; Е – индукцияның электр қозғаушы күшінің векторы; Vж – сұйықтық жылдамдығының векторы.
Электромагниттік есептеу құралдары сұйықтық ағыны тудыратын электр кернеуін өлшейді және бұл мәнді арнайы формула бойынша ағынға айналдырады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техника бойынша тікелей экологиялық көрсеткіштер жоқ, өйткені олар эмиссияларды бақылау құралдары болып табылады. Электр энергиясын тұтыну бойынша пайдалану деректері пайдаланылатын МАЖ жабдығының жинақталуына байланысты.
Кросс-медиа әсерлері
Есепке алу қондырғысы жұмыс істеуі үшін электр көзіне қосылу қажет, ағынның турбуленттілігіне жоғары сезімталдық бұл дәлдікті төмендетеді.
Қолданылуы
Электромагниттік есепке алу құралы жоғары дәлдікке, сенімділікке және минималды пайдалану шығындарына байланысты сумен жабдықтауда, суды тазартуда, өндірістік процестерде және басқа салаларда кеңінен қолданылады.
Экономика
Суды есепке алудың электромагниттік аспабы датчигінің бір бірлігінің құны 200 000 теңгеден басталады (коммутация жүйелерін, серверлік және визуализация интерфейсін есепке алмағанда, 1 бірлік үшін).
Ендірудің әсері
Ағынға минималды әсер етеді. Тахометриялық есептегіштерден айырмашылығы, индукциялық есептегіштер гидравликалық қарсылықты дерлік жасамайды.
Жылжымалы бөліктердің болмауы. Индукциялық су есептегіштерінде сумен байланыста қозғалмалы бөліктер болмайды, бұл олардың тозу және зақымдану қаупін азайтады.
Индукциялық суды есептеу құралдарын кез келген стандартты диаметрлі құбырға салуға болады.
Үлкен динамикалық диапазон. Индукциялық құрылғыны төмен және жоғары гидравликалық қысымды жүйелерде қолдануға болады.
Инерциясыз дизайн құрылғыға қозғалыс жылдамдығы үнемі және күрт өзгеретін сұйықтық ағынын дәл анықтауға мүмкіндік береді.

5.4.1.2.3. Автоматизированные системы учета воды – механические с импульсным выходом
Техническое описание
Автоматизированные системы учета воды с использованием механических счетчиков и импульсного выхода являются важным инструментом для точного измерения и мониторинга водопотребления в различных сферах, включая жилищно-коммунальное хозяйство, промышленность и сельское хозяйство. Автоматизированные системы учета воды с использованием механических счетчиков и импульсного выхода сочетают надежность механических измерительных устройств с возможностями современных технологий передачи данных.
Рисунок 5.31. Принцип действия прибора учета воды с использованием механических счетчиков и импульсного выхода.
Импульсный выход (преобразователь импульсов): устанавливается на механический счетчик и генерирует электрические импульсы, соответствующие определенному объему протекающей воды (например, один импульс на 1 стандартизированный объем стоков).
Программное обеспечение, системы сбора и обработки данных: устройства, принимающие импульсные сигналы и сохраняющие данные о потреблении воды. Обеспечивают передачу данных на центральный сервер или в облачное хранилище через проводные или беспроводные сети, с последующим выводом на интерфейсы визуализации для отображения данных в удобном для пользователя формате, включая графики и отчеты. При необходимости оснащаются системами оповещения для информирования пользователей о превышении норм водопотребления и/или возникновении аварийных ситуаций.
Достигнутые экологические выгоды
Потенциальными экологическими выгодами представленной техники являются автоматизированный мониторинг расхода воды с возможностью последующего оперативного вмешательства, корректировки технологического процесса с целью оптимизации потребления энергии, ресурсосбережения.
Автоматизированные системы помогают сократить эксплуатационные расходы за счет повышения точности учета и быстрого выявления утечек или несанкционированного использования воды.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Прямых экологических показателей по представленной технике не имеется, являются средствами контроля расхода воды (сточных, питьевых, оборотных и иных). Эксплуатационные данные по расходу электрической энергии зависят от комплектации используемого оборудования АСМ и варьируются от 0,15 кВт*ч.
Кросс-медиа эффекты
В зависимости от используемого оборудования по учету сточных вод погрешность измерений может быть до 1 %. Не чувствительны к пузырькам воздуха в жидкости.
Применимость
Общеприменимы ко всем отраслям промышленности с учетом соответствия спецификации выбранного оборудования физическим параметрам сточных вод.
Экономика

5.4.1.2.3. Суды есепке алудың автоматтандырылған жүйелері –импульстік шығысы бар механикалық
Техникалық сипаты
Механикалық есептегіштер мен импульстік шығуды қолданатын суды есепке алудың автоматтандырылған жүйелері тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, өнеркәсіп және ауыл шаруашылығын қоса алғанда, әртүрлі салаларда суды тұтынуды дәл өлшеу және бақылау үшін маңызды құрал болып табылады. Механикалық есептегіштер мен импульстік шығуды қолданатын суды есепке алудың автоматтандырылған жүйелері механикалық өлшеу құрылғыларының сенімділігін заманауи деректерді беру технологияларының мүмкіндіктерімен біріктіреді.
5.31-сурет. Механикалық есептегіштер мен импульстік шығуды қолдана отырып, суды есептеу құралының іс-қимыл қағидаты.
Импульстік шығыс (импульстік түрлендіргіш): механикалық есептегішке орнатылады және ағып жатқан судың белгілі бір көлеміне сәйкес келетін электрлік импульстарды тудырады (мысалы, 1 стандартталған ағын көлеміне бір импульс).
Бағдарламалық жасақтама, деректерді жинау және өңдеу жүйелері: импульстік сигналдарды қабылдайтын және суды тұтыну деректерін сақтайтын құрылғылар. Деректерді орталық серверге немесе бұлтты қоймаға сымды немесе сымсыз желілер арқылы жіберуді қамтамасыз етіңіз, содан кейін деректерді Графиктер мен есептерді қоса, пайдаланушыға ыңғайлы форматта көрсету үшін визуализация интерфейстеріне шығарыңыз. Қажет болған жағдайда пайдаланушыларды су тұтыну нормаларының асып кетуі және/немесе авариялық жағдайлардың туындауы туралы хабардар ету үшін құлақтандыру жүйелерімен жарақтандырылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техниканың әлеуетті экологиялық пайдасы энергия тұтынуды, ресурс үнемдеуді оңтайландыру мақсатында технологиялық процесті кейіннен жедел араласу/түзету мүмкіндігімен су шығынын автоматтандырылған мониторингтеу болып табылады.
Автоматтандырылған жүйелер бухгалтерлік есептің дәлдігін жақсарту және ағып кетуді немесе суды рұқсатсыз пайдалануды тез анықтау арқылы пайдалану шығындарын азайтуға көмектеседі.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Ұсынылған техника бойынша тікелей экологиялық көрсеткіштер жоқ, олар су шығынын (сарқынды, ауыз су, айналма су және басқа) бақылау құралдары болып табылады. Электр энергиясын тұтыну бойынша пайдалану деректері пайдаланылатын МАЖ жабдығының жинақталуына байланысты және 0,15 кВт*сағ. құрайды.
Кросс-медиа әсерлері
Пайдаланылатын сарқынды суларды есепке алу жабдығына байланысты өлшеу қателігі 1 % дейін болуы мүмкін. Сұйықтықтағы ауа көпіршіктеріне сезімтал емес.
Қолданылуы
Таңдалған жабдықтың ерекшелігінің сарқынды сулардың физикалық параметрлеріне сәйкестігін ескере отырып, өнеркәсіптің барлық салаларына жалпы қолданылады.
Экономика

Стоимость одной единицы промышленного механического счетчика с импульсным выходом составляет от 250 000 тенге (за 1 единицу, без учета систем коммутации, серверных и интерфейса визуализации), в зависимости от объемов транспортируемой среды, материального исполнения и иных критериев. Большинство приборов учета воды имеют возможность интеграции с другими системами управления и учета вод.
5.4.1.3. Автоматизированные системы учета воды – измерение водородного показателя (рН) вод
рН-метры используются для измерения водородного показателя (рН) растворов, который характеризует активность ионов водорода в конкретной среде на их кислотность или щелочность.
Техническое описание
Основной датчик, измеряющий водородный показатель воды, состоит из стеклянного электрода и референсного электрода. Работа датчика основана на разности потенциалов (электродвижущая сила), которая образуется между электродами в исследуемой среде.
Ионы имеют заряд и при контакте с анализируемой средой происходит замыкание электрической цепи между сравнительным и измерительным электродами. Возникает электродвижущая сила, под действием которой электроны переносятся к вспомогательному электроду. Так как внутри трубки концентрация положительно заряженных ионов водорода постоянная, то электродвижущая сила отражает активность ионов водорода в исследуемой среде.
Основу работы рН-метра составляет уравнение Нернста, которое описывает связь между потенциалом электрода и концентрацией ионов водорода:
E – измеренный потенциал;
E0 – стандартный электродный потенциал;
R – универсальная газовая постоянная;
T – абсолютная температура (в кельвинах);
n – число перенесенных электронов (для рН-метра = 1, так как измеряются ионы водорода);
F – постоянная Фарадея;
aH+ – активность ионов водорода (пропорциональна их концентрации).
Рисунок 5.32. Принцип действия датчиков измерения водородного показателя (рН) вод.
Измерительный электрод реагирует на ионы водорода. Изготавливается из стекла (стекло не вступает в реакцию с большинством сред). Измерительные электроды сделаны из боросиликатного стекла, которое не боится окислителей и является электропроводником.
Индикаторный электрод имеет вид трубки с шариком на конце. Трубка наполняется смесью хлорида серебра и соляной кислоты. В данную суспензию помещена серебряная проволока, выполняющая роль электрода. В трубке перемещаются положительно заряженные ионы водорода.
Вспомогательный (или электрод сравнения). В корпусе электрода содержится ртутно-каломелевая паста, которая помещена в хлорид калия. Раствор хлорида калия выполняет роль проводника между исследуемой средой и пастой. Работает в паре с индикаторным электродом.
Современные рН-метры обычно совмещают в одном корпусе измерительные и вспомогательные электроды. Это позволяет производить измерения быстро, с минимальными погрешностями.
Достигнутые экологические выгоды
Потенциальными экологическими выгодами представленной техники являются автоматизированный мониторинг кислотности воды с возможностью последующего оперативного вмешательства/корректировки технологического процесса с целью оптимизации потребления энергии, ресурсосбережения.
Автоматизированные системы осуществляют постоянный контроль качества воды, позволяющий оперативно реагировать на изменения и предотвращать отклонения от заданных параметров качества вод.
Современные датчики и системы управления обеспечивают высокую точность измерений и стабильность работы.
Экологические показатели и эксплуатационные данные

Импульстік шығысы бар өнеркәсіптік механикалық есептегіштің бір бірлігінің құны тасымалданатын ортаның көлеміне, материалдық орындалуына және өзге де критерийлерге байланысты 250 000 теңгеден (коммутация жүйелерін, серверлік және визуализация интерфейсін есептемегенде 1 бірлік үшін) тұрады. Суды есепке алу құралдарының көпшілігінде суды басқару мен есепке алудың басқа жүйелерімен интеграциялау мүмкіндігі бар.
5.4.1.3. Суды есепке алудың автоматтандырылған жүйелері – судың сутегі көрсеткішін (рН) өлшеу
рН-метрлер белгілі бір ортадағы сутегі иондарының қышқылдығы немесе сілтілігіне белсенділігін сипаттайтын ерітінділердің сутегі көрсеткішін (рН) өлшеу үшін қолданылады.
Техникалық сипаты
Судың сутегі көрсеткішін өлшейтін негізгі датчик шыны электрод пен анықтамалық электродтан тұрады. Датчиктің жұмысы зерттелетін ортадағы электродтар арасында пайда болатын потенциалдар айырмашылығына (электр қозғаушы күш) негізделген.
Иондар зарядқа ие және талданатын ортамен байланысқан кезде салыстырмалы және өлшеу электродтары арасында электр тізбегі жабылады. Электр қозғаушы күш пайда болады, оның әсерінен электрондар көмекші электродқа тасымалданады. Түтік ішінде оң зарядталған сутегі иондарының концентрациясы тұрақты болғандықтан, электр қозғаушы күш зерттелетін ортадағы сутегі иондарының белсенділігін көрсетеді.
рН-метр жұмысының негізі электрод әлеуеті мен сутегі иондарының концентрациясы арасындағы байланысты сипаттайтын Нернст теңдеуі болып табылады:
E=E0+RTnFlnaH+;
мұнда:
E – өлшенген әлеует;
E0 – стандартты электрод әлеуеті;
R – әмбебап газ тұрақтысы;
T – абсолютті температура (кельвинмен);
n – тасымалданатын электрондар саны (рН метр үшін = 1, өйткені сутегі иондары өлшенеді);
F – Фарадей тұрақтысы;
aH+ – сутегі иондарының белсенділігі (олардың концентрациясына пропорционалды).
5.32-сурет. Судың сутегі көрсеткішін (рН) өлшеу датчиктерінің іс-қимыл қағидаты.
Өлшеу электроды сутегі иондарына әсер етеді. Ол шыныдан жасалған (әйнек көптеген орталармен әрекеттеспейді). Өлшеу электродтары тотықтырғыштардан қорықпайтын және электр өткізгіш болып табылатын боросиликатты шыныдан жасалған.
Индикаторлық электрод соңында шары бар түтік тәрізді. Түтік күміс хлориді мен тұз қышқылының қоспасымен толтырылады. Бұл суспензияға электрод рөлін атқаратын күміс сым орналастырылған. Оң зарядталған сутегі иондары түтікте қозғалады.
Көмекші (немесе салыстыру электроды). Электрод корпусында калий хлоридіне орналастырылған сынап-каломель пастасы бар. Калий хлориді ерітіндісі зерттелетін орта мен паста арасындағы өткізгіш рөлін атқарады. Индикатор электродымен жұпта жұмыс істейді.
Қазіргі РН өлшегіштер әдетте бір корпуста өлшеу және көмекші электродтарды біріктіреді. Бұл минималды қателіктермен тез өлшеуге мүмкіндік береді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техниканың әлеуетті экологиялық пайдасы энергия тұтынуды, ресурс үнемдеуді оңтайландыру мақсатында технологиялық процесті кейіннен жедел араласу/түзету мүмкіндігімен су қышқылдығының автоматтандырылған мониторингі болып табылады.
Автоматтандырылған жүйелер судың сапасын үнемі бақылауды жүзеге асырады, бұл өзгерістерге жедел жауап беруге және су сапасының берілген параметрлерінен ауытқуды болдырмауға мүмкіндік береді.
Заманауи датчиктер мен басқару жүйелері жоғары өлшеу дәлдігі мен жұмыс тұрақтылығын қамтамасыз етеді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері

Прямых экологических показателей по представленной технике не имеется, так как они являются средствами контроля качества воды (сточных, питьевых, оборотных и иных). Эксплуатационные данные по расходу электрической энергии зависят от комплектации используемого оборудования АСМ и варьируются от 0,35 кВт*ч. Преимущественно расход электроэнергии отнесен к блокам анализа, хранения и отражения информационных данных, а также системам управления.
Кросс-медиа эффекты
В зависимости от используемого оборудования по учету сточных вод погрешность измерений может быть до 1 %. Не чувствительны к пузырькам воздуха в жидкости.
Применимость
Общеприменимы ко всем отраслям промышленности с учетом соответствия спецификации выбранного оборудования к физическим параметрам сточных вод.
Автоматизированные системы учета воды с измерением рН являются неотъемлемой частью современных технологий контроля и управления водными ресурсами.
На электродвижущую силу влияет температура исследуемой среды, поэтому для получения максимально достоверных данных рекомендуется использовать встроенные термодатчики для автоматической компенсации, которые позволяют отобразить уровень кислотности с учетом температуры и/или с возможностью пересчета кислотности с учетом необходимой адаптации по температуре.
Возможность интеграции с другими системами управления и учета.
Экономика
В зависимости от комплектации, конструкции, точности и диапазона измерений ориентировочная стоимость 1 датчика pH составляет порядка 64000 тенге. Для эксплуатации АСМ необходимо программное обеспечение, ориентировочная стоимость 1,2 млн. тенге в зависимости от выбранных параметров.
При наличии в образце примесей мембрана электрода сравнения загрязняется или покрывается осадком. В обычной, не очень загрязненной среде при нормальных условиях срок службы датчика составляет от шести месяцев до двух лет.
5.4.1.4. Автоматизированные системы учета воды – измерение электропроводности
Автоматизированные системы учета воды, использующие измерение электропроводности, предназначены для контроля качества воды путем определения концентрации растворенных ионов. Измерение электропроводности осуществляется электродными датчиками и индуктивными датчиками.
5.4.1.4.1. Автоматизированные системы учета воды – измерение электропроводности электродными датчиками
Электродные датчики включают пару электродов, между которыми измеряется электрическое сопротивление раствора.
Техническое описание
Датчик электропроводности содержит два электрода, между которыми пропускается небольшой переменный ток. Электрическое сопротивление воды зависит от концентрации растворенных ионов: чем больше ионов, тем выше проводимость и ниже сопротивление.
Кондуктометр регистрирует сопротивление раствора и преобразует его в значение электропроводности, определяемое по формуле:
k=1R×K;
где
R – измеренное сопротивление,
K – константа ячейки, зависящая от геометрии электродов.
Достигнутые экологические выгоды
Потенциальными экологическими выгодами представленной техники являются автоматизированный мониторинг электропроводности воды, водных растворов с возможностью последующего оперативного вмешательства/корректировки технологического процесса с целью оптимизации потребления энергии, ресурсосбережения.
Автоматизированные системы осуществляют постоянный контроль качества воды, что позволяет оперативно реагировать на изменения и предотвращать отклонения от заданных параметров качества вод.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Прямых экологических показателей по представленной технике не имеется, являются средствами контроля качества воды (сточных, питьевых, оборотных и иных). Эксплуатационные данные по расходу электрической энергии зависят от комплектации используемого оборудования АСМ. Преимущественно расход электроэнергии отнесен к блокам анализа, хранения и отражения информационных данных, а также системам управления.
Кросс-медиа эффекты
Необходим качественный подбор погружных электродов, в зависимости от исследуемой среды могут образовываться налеты и загрязнение электродов, что может повлиять на точность измерений.
Применимость
Общеприменимы ко всем отраслям промышленности с учетом соответствия спецификации выбранного оборудования физическим параметрам сточных вод.
Автоматизированные системы учета воды с измерением электропроводности являются неотъемлемой частью современных технологий контроля и управления водными ресурсами.
Ступенчатые пределы измерения могут быть от 0,01 мкСм/см до 2 000 мСм/см. Материалом электрода может быть нержавеющая сталь, пластик (полибутилентерефталат). Если диапазон измерения доходит до 9999 мСм/см, то необходимо рассмотреть полифениленсульфид (ПФС), графит, полиоксиметилен (ПОМ).
Экономика

Ұсынылған техника бойынша тікелей экологиялық көрсеткіштер жоқ, өйткені олар судың (сарқынды, ауыз су, айналма су және басқа) эмиссияларының сапасын бақылау құралдары болып табылады. Электр энергиясының шығыны бойынша пайдалану деректері пайдаланылатын МАЖ жабдығының жинақталуына байланысты және 0,35 кВт*сағ. құрайды. Электр энергиясының шығыны негізінен ақпараттық деректерді талдау, сақтау және көрсету блоктарына, сондай-ақ басқару жүйесіне жатқызылады.
Кросс-медиа әсерлері
Пайдаланылатын сарқынды суларды есепке алу жабдығына байланысты өлшеу қателігі 1 %-ға дейін болуы мүмкін. Сұйықтықтағы ауа көпіршіктеріне сезімтал емес.
Қолданылуы
Таңдалған жабдықтың спецификациясының сарқынды сулардың физикалық параметрлеріне сәйкестігін ескере отырып, өнеркәсіптің барлық салаларына жалпы қолданылады.
рН өлшейтін суды есепке алудың автоматтандырылған жүйелері су ресурстарын бақылау мен басқарудың заманауи технологияларының ажырамас бөлігі болып табылады.
Электр қозғаушы күшке зерттелетін ортаның температурасы әсер етеді, сондықтан ең сенімді деректерді алу үшін температураны ескере отырып, қышқылдық деңгейін және/немесе қажетті температураға бейімделуді ескере отырып, қышқылдықты қайта есептеу мүмкіндігін көрсетуге мүмкіндік беретін автоматты өтемақы үшін кіріктірілген жылу датчиктерін пайдалану ұсынылады.
Басқа басқару және есеп жүйелерімен интеграциялау мүмкіндігі.
Экономика
Жиынтыққа, конструкцияға, дәлдікке және өлшеу диапазонына байланысты 1 рН датчигінің болжамды құны шамамен 64000 теңгені құрайды. МАЖ пайдалану үшін бағдарламалық қамтамасыз ету қажет, таңдалған параметрлерге байланысты болжамды құны 1,2 млн теңге.
Үлгіде қоспалар болған кезде салыстыру электродының мембранасы ластанады немесе тұнбамен жабылады. Қалыпты жағдайда өте ластанбаған ортада датчиктің қызмет ету мерзімі алты айдан екі жылға дейін.
5.4.1.4. Суды есепке алудың автоматтандырылған жүйелері – электр өткізгіштігін өлшеу
Электр өткізгіштігін өлшеуді қолданатын суды есепке алудың автоматтандырылған жүйелері еріген иондардың концентрациясын анықтау арқылы судың сапасын бақылауға арналған. Электр өткізгіштігін өлшеу электрод датчиктерімен және индуктивті датчиктермен жүзеге асырылады.
5.4.1.4.1. Суды есепке алудың автоматтандырылған жүйелері-электр өткізгіштігін электрод датчиктерімен өлшеу
Электрод датчиктері: ерітіндінің электрлік кедергісі өлшенетін жұп электродтарды қамтиды.
Техникалық сипаты
Электр өткізгіштік датчигінде екі электрод бар, олардың арасында шағын айнымалы ток өтеді. Судың электрлік кедергісі еріген иондардың концентрациясына байланысты: иондар неғұрлым көп болса, өткізгіштік соғұрлым жоғары және қарсылық төмен болады.
Кондуктометр ерітіндінің кедергісін тіркейді және оны формула бойынша анықталған электр өткізгіштік мәніне айналдырады:
мұнда:
R – өлшенген қарсылық;
K – электродтардың геометриясына тәуелді ұяшық константасы.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техниканың әлеуетті экологиялық пайдасы энергияны тұтынуды, ресурстарды үнемдеуді оңтайландыру мақсатында технологиялық процесті кейіннен жедел араласу/түзету мүмкіндігімен судың, су ерітінділерінің электр өткізгіштігінің автоматтандырылған мониторингі болып табылады.
Автоматтандырылған жүйелер судың сапасын үнемі бақылауды жүзеге асырады, бұл өзгерістерге жедел жауап беруге және су сапасының берілген параметрлерінен ауытқуды болдырмауға мүмкіндік береді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Ұсынылған техника бойынша тікелей экологиялық көрсеткіштер жоқ, олар судың (сарқынды, ауыз су, айналма су және басқа) эмиссияларының сапасын бақылау құралдары болып табылады. Электр энергиясының шығыны бойынша пайдалану деректері пайдаланылатын МАЖ жабдығының жинақталуына байланысты. Электр энергиясының шығыны негізінен ақпараттық деректерді талдау, сақтау және көрсету блоктарына, сондай-ақ басқару жүйесіне жатқызылады.
Кросс-медиа әсерлері
Зерттелетін ортаға байланысты сүңгуір электродтарды сапалы таңдау қажет электродтардың бляшкалары мен ластануы пайда болуы мүмкін бұл өлшеу дәлдігіне әсер етуі мүмкін.
Қолданылуы
Таңдалған жабдықтың спецификациясының сарқынды сулардың физикалық параметрлеріне сәйкестігін ескере отырып, өнеркәсіптің барлық салаларына жалпы қолданылады.
Электр өткізгіштігін өлшейтін суды есепке алудың автоматтандырылған жүйелері су ресурстарын бақылау мен басқарудың заманауи технологияларының ажырамас бөлігі болып табылады.
Қадамдық өлшеу шектері 0,01 мкСм/см-ден 2000 мСм/см-ге дейін болуы мүмкін. Электрод материалы тот баспайтын болат, пластик (полибутилентерефталат) болуы мүмкін. Егер өлшеу диапазоны 9999 мСм/см-ге жетсе, онда полифениленсульфидті (ПФС), графитті, полиоксиметиленді (ПOM) қарастыру қажет.
Экономика

В зависимости от комплектации, конструкции, точности и диапазона измерений ориентировочная стоимость комплектации датчика электропроводности вод со шкафом управления (архивация данных, передачи информации на телефон, подключение к системе) составляет порядка 1,8 млн. тенге (по ценам 2024 г.) с возможностью доукомплектации иными датчиками (температуры, скорости потока и иным).
Стоимость 1 датчика электропроводности составляет порядка 220 000 тенге.
5.4.1.4.2. Автоматизированные системы учета воды – измерение электропроводности индуктивными датчиками
Индуктивные датчики используют электромагнитное поле для измерения проводимости воды без прямого контакта с электродами.
Техническое описание
В случае индуктивного измерения электропроводимости первичная катушка создает переменное магнитное поле, что создает электрический ток в рабочей среде. Это приводит катионы и анионы в измеряемой жидкости в движение и через жидкость проходит переменный ток.
Рисунок 5.33. Магнитное поле при срабатывании в процессе проточного анализа.
Данный ток создает переменное магнитное поле в приемной катушке. Индукционный ток, создаваемый в катушке, измеряется электронным модулем и используется для вычисления проводимости.
Достигнутые экологические выгоды
Потенциальными экологическими выгодами представленной техники являются автоматизированный мониторинг электропроводности воды/водных растворов с возможностью последующего оперативного вмешательства/корректировки технологического процесса с целью оптимизации потребления энергии, ресурсосбережения.
Автоматизированные системы осуществляют постоянный контроль качества воды, что позволяет оперативно реагировать на изменения и предотвращать отклонения от заданных параметров качества вод.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Прямых экологических показателей по представленной технике не имеется, так как они являются средствами контроля качества воды (сточных, питьевых, оборотных и иных). Эксплуатационные данные по расходу электрической энергии зависят от комплектации используемого оборудования АСМ и могут быть от 1,2 кВт*ч. Преимущественно расход электроэнергии отнесен к блокам анализа, хранения и отражения информационных данных, а также системы управления.
Нет ограничений для высоких значений проводимости за счет эффекта поляризации. Нечувствительность к загрязнению.
Кросс-медиа эффекты
Отсутствуют.
Применимость
Общеприменимы ко всем отраслям промышленности с учетом соответствия спецификации выбранного оборудования физическим параметрам сточных вод.
Автоматизированные системы учета воды с измерением электропроводности являются неотъемлемой частью современных технологий контроля и управления водными ресурсами.
Возможность интеграции с другими системами управления и учета.
Экономика

Жиынтыққа, конструкцияға, дәлдікке және өлшеу диапазонына байланысты басқару шкафы бар судың электр өткізгіштік датчигін жинақтаудың болжамды құны (деректерді мұрағаттау, телефонға ақпарат беру, жүйеге қосу) шамамен 1,8 млн. теңгені құрайды (2024 жылғы бағалар бойынша), басқа датчиктермен (температура, ағын жылдамдығы және басқалар) толық жинақтау мүмкіндігі бар.
1 электр өткізгіштік датчигінің құны шамамен 220 000 теңгені құрайды.
5.4.1.4.2. Суды есепке алудың автоматтандырылған жүйелері –индуктивті датчиктермен электр өткізгіштігін өлшеу
Индуктивті датчиктер электродтармен тікелей байланыссыз судың өткізгіштігін өлшеу үшін электромагниттік өрісті пайдаланады.
Техникалық сипаты
Электр өткізгіштігін индуктивті өлшеу жағдайында бастапқы катушка айнымалы магнит өрісін тудырады, бұл жұмыс ортасында электр тогын тудырады. Бұл өлшенетін сұйықтықтағы катиондар мен аниондарды қозғалысқа келтіреді және сұйықтық арқылы айнымалы ток өтеді.
5.33-сурет. Ағындық талдау процесінде іске қосылған кездегі магнит өрісі.
Бұл ток қабылдау катушкасында айнымалы магнит өрісін тудырады. Катушкада пайда болатын индукциялық ток электронды модульмен өлшенеді және өткізгіштікті есептеу үшін қолданылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техниканың әлеуетті экологиялық пайдасы энергияны тұтынуды, ресурстарды үнемдеуді оңтайландыру мақсатында технологиялық процесті кейіннен жедел араласу/түзету мүмкіндігімен судың, су ерітінділерінің электр өткізгіштігінің автоматтандырылған мониторингі болып табылады.
Автоматтандырылған жүйелер судың сапасын үнемі бақылауды жүзеге асырады, бұл өзгерістерге жедел жауап беруге және су сапасының берілген параметрлерінен ауытқуды болдырмауға мүмкіндік береді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Ұсынылған техника бойынша тікелей экологиялық көрсеткіштер жоқ, өйткені олар судың (сарқынды, ауыз су, айналма су және басқа) эмиссияларының сапасын бақылау құралдары болып табылады. Электр энергиясының шығыны бойынша пайдалану деректері пайдаланылатын МАЖ жабдығының жинақталуына байланысты және 1,2 кВт*сағ. құрайды. Электр энергиясының шығыны негізінен ақпараттық деректерді талдау, сақтау және көрсету блоктарына, сондай-ақ басқару жүйесіне жатқызылады.
Поляризация әсерінен жоғары өткізгіштік мәндеріне шектеулер жоқ. Ластануға сезімтал емес.
Кросс-медиа әсерлері
Жоқ.
Қолданылуы
Таңдалған жабдықтың ерекшелігінің сарқынды сулардың физикалық параметрлеріне сәйкестігін ескере отырып, өнеркәсіптің барлық салаларына жалпы қолданылады.
Электр өткізгіштігін өлшейтін суды есепке алудың автоматтандырылған жүйелері су ресурстарын бақылау мен басқарудың заманауи технологияларының ажырамас бөлігі болып табылады.
Басқа басқару және есеп жүйелерімен интеграциялау мүмкіндігі.
Экономика

Стоимость одной единицы индуктивного датчика – от 40 000 тенге (без учета систем коммутации, серверных и интерфейса визуализации), в зависимости от объемов транспортируемой среды, материального исполнения и иных критериев. Возможность интеграции с другими системами управления и учета вод.
5.4.1.5. Автоматизированные системы учета воды – измерение мутности
Автоматизированные системы учета воды, использующие измерение мутности, предназначены для контроля качества воды, определяя присутствие взвешенных частиц. Мутность воды является одним из важных показателей, используемых в водоочистных установках, промышленности, сельском хозяйстве и экологическом мониторинге вод.
Существует два основных количественных метода с использованием оптических турбидиметров и нефелометриии:
1) измерение рассеянного излучения, которое применяется для воды с низкой степенью мутности (например, питьевая вода). Результат измерения мутности по этому методу выражается в нефелометрических единицах по формазину (FNU), результаты обычно находятся в пределах от 0 до 40 FNU. В зависимости от конструкции прибора данный метод может также применяться для воды с высокой степенью мутности;
2) измерение ослабления потока излучения. Автоматизированные системы учета воды, использующие измерение мутности для воды с высокой степенью мутности (например, сточные или загрязненные воды). Результат измерения мутности по данному методу выражается в единицах ослабления по формазину (FAU), результаты обычно находятся в пределах от 40 FAU до 4000 FAU [30].
Измерение мутности – это не прямое определение количества взвеси в жидкости, а измерение величины рассеивания света на взвешенных частицах.
Измерение мутности с использованием метода нефелометрии распространено и активно внедрено во многих отраслях промышленности.
5.4.1.5.1. Автоматизированные системы учета воды – измерение мутности с использованием оптических турбидиметров (фотометр)
Техническое описание
В стандартной комплектации турбидиметры состоят из корпуса; датчика; электронной схемы с микроконтроллером, обеспечивающей измерение фоновой освещенности и определение мутности при выполнении эксперимента; платы управления и обработки сигналов с индикатором; батареи питания и фотоприемников, которые размещаются на датчике. Первый фотоприемник на оси действия излучателя предназначен для улавливания слабого излучения, второй фотоприемник – для захвата рассеянного.
Датчик фиксирует показания по светопоглотительной, светопропускной и светорассеивающей способностям, предоставляя пользователю полную информацию о мутности жидкости.

Индуктивті датчиктің бір бірлігінің құны тасымалданатын ортаның көлеміне, материалдық орындалуына және өзге де критерийлерге байланысты 40 000 теңгеден (коммутация жүйелерін, серверлік және визуализация интерфейсін есепке алмағанда) тұрады. Суды басқару мен есепке алудың басқа жүйелерімен, соның ішінде интеграциялау мүмкіндігі бар температура.
5.4.1.5. Суды есепке алудың автоматтандырылған жүйелері –лайлануды өлшеу
Лайлануды өлшеуді қолданатын автоматтандырылған суды есепке алу жүйелері суспензияланған бөлшектердің болуын анықтау арқылы судың сапасын бақылауға арналған. Судың лайлануы су тазарту қондырғыларында, өнеркәсіпте, ауыл шаруашылығында және судың экологиялық мониторингінде қолданылатын маңызды көрсеткіштердің бірі болып табылады.
Оптикалық турбидиметрлер мен нефелометрияны қолданатын екі негізгі сандық әдіс бар:
1) лайлану дәрежесі төмен суға қолданылатын шашыраңқы сәулеленуді өлшеу (мысалы, ауыз су). Бұл әдіс бойынша лайлануды өлшеу нәтижесі формазин (FNU) бойынша нефелометриялық бірліктермен көрсетіледі, нәтижелер әдетте 0-ден 40 FNU-ға дейін болады. Құрылғының конструкциясына байланысты бұл әдісті лайлану дәрежесі жоғары су үшін де қолдануға болады;
2) сәулелену ағынының әлсіреуін өлшеу. Суды есепке алудың автоматтандырылған жүйелері жоғары лайланған суға (мысалы, сарқынды сулар немесе ластанған сулар) көбірек қолданылады. Бұл әдіс бойынша лайлануды өлшеу нәтижесі формазин (FАU) бойынша әлсіреу бірліктерімен көрсетіледі, нәтижелер әдетте 40 FAU-дан 4000 FAU-ға дейін болады [30].
Лайлылықты өлшеу – бұл cұйықтықтағы қалқыма мөлшерін тікелей анықтау емес, қалқыма бөлшектердегі жарықтың шашырау мөлшерін өлшеу.
Нефелометрия әдісін қолдана отырып, лайлануды өлшеу өнеркәсіптің көптеген салаларында кең таралған және белсенді енгізілген.
5.4.1.5.1. Суды есепке алудың автоматтандырылған жүйелері – оптикалық турбидиметрлерді (фотометр) пайдалана отырып, лайлылықты өлшеу
Техникалық сипаты
Стандартты түрде турбидиметрлер корпустан, датчиктен, фондық жарықтандыру өлшемін және экспериментті орындау кезінде лайлылықты анықтауды қамтамасыз ететін микроконтроллері бар электронды схемадан, индикаторы бар сигналдарды басқару және өңдеу тақтасынан, қуат батареясы және датчикке орналастырылған фотодетекторлардан тұрады. Сәулелендіргіштің әрекет ету осіндегі бірінші фотодетектор әлсіз сәулеленуді түсіруге арналған, екінші фотодетектор шашыранды түсіруге арналған.
Датчик пайдаланушыға сұйықтықтың лайлылығы туралы толық ақпарат бере отырып, жарық сіңіру, жарық беру және жарық тарату қабілеттері бойынша көрсеткіштерді түсіреді.

Рисунок 5.34. Принцип действия оптических турбидиметров (фотометр).
Источник света направляет луч на водный образец, находящийся в кювете. Световой луч проходит через воду, сталкиваясь с взвешенными частицами. Частицы в воде рассеивают падающий свет во всех направлениях. Датчик (фотодетектор), расположенный под углом 90 градусов к источнику света, фиксирует интенсивность рассеянного света.
Датчик, расположенный напротив источника света, измеряет интенсивность проходящего света. Чем больше частиц в воде, тем меньше света достигает этого датчика, часть света рассеивается или поглощается частицами.
Электронный блок обработки данных анализирует сигналы, полученные от фотодетекторов, и преобразует их в значения мутности, выраженные в NTU (Nephelometric Turbidity Units) или FNU (Formazin Nephelometric Units).
Достигнутые экологические выгоды
Потенциальными экологическими выгодами представленной техники являются автоматизированный мониторинг мутности воды/водных растворов с возможностью последующего оперативного вмешательства/корректировки технологического процесса с целью оптимизации ресурсосбережения.
Автоматизированные системы осуществляют постоянный контроль качества воды, что позволяет оперативно реагировать на изменения и предотвращать отклонения от заданных параметров качества вод.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Прямых экологических показателей по представленной технике не имеется, являются средствами контроля качества воды (сточных, питьевых, оборотных и иных).
В качестве источника излучения может использоваться лазерный светодиод с длинной волны 880 нм (отсечение по мутности) и 430 нм (отсечение по цветности), что обеспечивает самое низкое потребление электроэнергии и чрезвычайно длительный срок службы самого источника (более 10 лет).
Некоторые турбидиметры оснащены термодатчиками для автоматической температурной компенсации, так как температура может влиять на показания мутности.
Кросс-медиа эффекты
Отсутствуют.
Применимость
Общеприменимы ко всем отраслям промышленности, во многих областях науки, в исследованиях, с учетом соответствия спецификации выбранного оборудования физическим параметрам сточных вод. Они необходимы для определения степени мутности как питьевой воды, так и различных растворов и жидкостей.
Автоматизированные системы учета воды с измерением мутности воды являются неотъемлемой частью современных технологий контроля и управления водными ресурсами.
Современные фотометры позволяют работать в экстремальных условиях.
Возможность интеграции с другими системами управления и учета.
Экономика

5.34-cурет. Оптикалық турбидиметрлердің (фотометр) іс-қимыл қағидаты
Жарық көзі сәулені кюветтегі су үлгісіне бағыттайды. Жарық сәулесі қалқыма бөлшектермен соқтығысып, су арқылы өтеді. Судағы бөлшектер түскен жарықты барлық бағытта таратады. Жарық көзіне 90 градус бұрышта орналасқан датчик (фотодетектор) шашыраңқы жарықтың қарқындылығын түсіреді.
Жарық көзіне қарама-қарсы орналасқан датчик өтетін жарықтың қарқындылығын өлшейді. Судағы бөлшектер неғұрлым көп болса, соғұрлым бұл датчикке жарық аз түседі, жарықтың бір бөлігі таралады немесе бөлшектерге сіңеді.
Электрондық деректерді өңдеу блогы фотодетекторлардан алынған сигналдарды талдайды және оларды NTU (Nephelometric Turbidity Units) немесе FNU (Formazin Nephelometric Units) түрінде көрсетілген лайлылық мәндеріне түрлендіреді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техниканың әлеуетті экологиялық пайдасы ресурстарды үнемдеуді оңтайландыру мақсатында технологиялық процесті кейіннен жедел араласу/түзету мүмкіндігімен судың/су ерітінділерінің лайлануының автоматтандырылған мониторингі болып табылады.
Автоматтандырылған жүйелер судың сапасын үнемі бақылауды жүзеге асырады, бұл өзгерістерге жедел жауап беруге және су сапасының берілген параметрлерінен ауытқуды болдырмауға мүмкіндік береді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Ұсынылған техника бойынша тікелей экологиялық көрсеткіштер жоқ, олар судың (сарқынды, ауыз су, айналма су және басқа) эмиссияларының сапасын бақылау құралдары болып табылады.
Сәулелену көзі ретінде 880 нм (лайлану арқылы кесу) және 430 нм (хроматикалық кесу) лазерлік жарықдиодты қолдануға болады, бұл электр энергиясын ең аз тұтынуды және көздің өте ұзақ қызмет ету мерзімін
(10 жылдан астам) қамтамасыз етеді.
Кейбір турбидиметрлерде температураны автоматты түрде өтеу үшін жылу датчиктері бар, өйткені температура лайлылық көрсеткіштеріне әсер етуі мүмкін.
Кросс-медиа әсерлері
Жоқ.
Қолданылуы
Таңдалған жабдықтың ерекшелігінің сарқынды сулардың физикалық параметрлеріне сәйкестігін ескере отырып, барлық салаларға, ғылымның көптеген салаларына, зерттеулерге қолданылады. Олар ауыз судың да, әртүрлі ерітінділер мен сұйықтықтардың да лайлану дәрежесін анықтау үшін қажет.
Судың лайлануын өлшейтін автоматтандырылған суды есепке алу жүйелері су ресурстарын бақылау мен басқарудың заманауи технологияларының ажырамас бөлігі болып табылады.
Қазіргі фотометрлер төтенше жағдайларда жұмыс істей алады.
Басқа басқару және есеп жүйелерімен интеграциялау мүмкіндігі.
Экономика
Турбидиметр датчигінің бір бірлігінің құны тасымалданатын ортаның көлеміне, материалдық орындалуына және өзге де өлшемдерге байланысты

Стоимость одной единицы датчика турбидиметра – от 1 200 000 тенге (с интерфейсом визуализации), в зависимости от объемов транспортируемой среды, материального исполнения и иных критериев. Имеет возможность интеграции с другими системами управления и учета вод.
5.4.2. Автоматизированные системы учета воды – определение качественных показателей воды
Для определения качественных показателей (концентрации загрязняющих веществ) в водных и других растворах преимущественно используется фотоколориметрический анализ.
Техническое описание
Принцип работы фотоколориметрического анализа основан на измерении интенсивности света, проходящего через исследуемую водную среду. В основе фотоколориметрического анализа заложено избирательное поглощение электромагнитных излучений различных участков спектра атомом, ионом и/или молекулой анализируемого вещества.
Поглощая квант света, ион, атом или молекула переходят в более высокое энергетическое состояние. Переход с основного, невозбужденного уровня на более высокие и возбужденные уровни. Электромагнитные переходы вызывают появление в спектрах поглощающих частиц строго определенных полос поглощения, основанных на пропорциональной зависимости между светопоглощением и концентрацией поглощающего вещества.
Данный метод широко используется для количественного определения концентрации определенных веществ в растворе. Основные этапы и принципы работы фотоколориметрического анализа:
Основные принципы фотоколориметрического анализа основываются на абсорбции света и на физическом законе Бера- Бугера Ламберта, выраженном в формуле:
D=e×C×l;
где:
D – оптическая плотность (абсорбция А);
e – показатель поглощения водного раствора (удельный и молярный);
С – концентрация раствора;
l – толщина слоя вещества, см.
Абсорбция света – часть света, проходящего через водный раствор, содержащий загрязняющее вещество, поглощается молекулами этого вещества. Интенсивность поглощения зависит от концентрации вещества и длины волны света.
Закон Бера-Ламберта описывает количественное соотношение между поглощенной световой интенсивностью и концентрацией раствора.
В настоящее время профессиональные анализаторы качества воды представляют собой универсальные многопараметрические измерители, включающие в себя набор датчиков для контроля всех основных параметров водоема.
Рисунок 5.35. Пример универсального многопараметрического датчика.
Достигнутые экологические выгоды
Потенциальными экологическими выгодами представленной техники являются автоматизированный мониторинг качества воды/водных растворов с возможностью последующего оперативного вмешательства/корректировки технологического процесса с целью оптимизации ресурсосбережения.
Автоматизированные системы осуществляют постоянный контроль качества воды, что позволяет оперативно реагировать на изменения и предотвращать отклонения от заданных параметров качества вод.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Прямых экологических показателей по представленной технике не имеется, так как они являются средствами контроля качества воды (сточных, питьевых, оборотных и иных).
В качестве источника излучения может использоваться лазерный светодиод, электромагнитные излучатели и иное, что обеспечивает самое низкое потребление электроэнергии.
Высокая чувствительность позволяет определять низкие концентрации загрязняющих веществ. Обеспечение точных и воспроизводимые результаты при правильной калибровке.
Кросс-медиа эффекты
Отсутствуют.
Применимость
Фотоколориметрический анализ широко используется для определения и анализа множества химических соединений благодаря его точности и чувствительности. Перечень основных загрязняющих веществ, концентрации которых определяются с помощью фотоколориметрического анализа: Cl₂, NO₃⁻, NO₂⁻, PO₄³⁻, NH₃, цветность воды, Fe, Mn, Cu, Cr и его токсичные формы (например, хрома(VI)), фториды, фенолы, цианиды, сульфиды, минерализация (солесодержание), пестициды и гербициды, Органические вещества: общий углерод, ХПК и БПК.
Фотоколориметрический анализ является важным инструментом в мониторинге и контроле качества воды, а также в других областях, где требуется точное и быстрое определение концентраций различных загрязняющих веществ.
Общеприменимы ко всем отраслям промышленности, во многих областях науки, в исследованиях, с учетом соответствия спецификации выбранного оборудования физическим параметрам сточных вод.
Возможность интеграции с другими системами управления и учета.
Экономика
Стоимость с модулями около 100 млн. тенге. Это контроль pH, давления в трубопроводе, расхода воды, температуры, маркерных веществ 2 ед. датчиков. Анализатор измерений нитрат-ионов, он предназначен для автоматизированных измерений аммонийного азот; анализатор для измерения массовой концентрации, фосфат-ионов; анализатор для автоматизированных измерений массовой концентрации нефтепродуктов в природных и промышленных водах, измерения ХПК и мутности.

1 200 000 теңгеден (визуализация интерфейсімен) тұрады. Суды басқару мен есепке алудың басқа жүйелерімен, соның ішінде интеграциялау мүмкіндігі бар температура.
5.4.2. Суды есепке алудың автоматтандырылған жүйелері – судың сапалық көрсеткіштерін анықтау
Сулы және басқа ерітінділерде сапалық көрсеткіштерді (ластағыш заттардың концентрациясын) анықтау үшін негізінен фотоколориметриялық талдау қолданылады.
Техникалық сипаты
Фотоколориметриялық талдаудың жұмыс қағидаты зерттелетін су ортасы арқылы өтетін жарықтың қарқындылығын өлшеуге негізделген. Фотоколориметриялық талдаудың негізінде талданатын заттың атомымен, ионымен және/немесе молекуласымен спектрдің әртүрлі учаскелеріндегі электромагниттік сәулеленудің селективті жұтылуы жатыр.
Жарық квантын сіңіру арқылы ион, атом немесе молекула жоғары энергетикалық күйге өтеді. Негізгі, қозбаған деңгейден жоғары және қозған деңгейлерге ауысу. Электромагниттік ауысулар жарық сіңіру мен сіңіргіш заттардың концентрациясы арасындағы пропорционалды байланысқа негізделген қатаң анықталған сіңіру жолақтарының жұтқыш бөлшектерінің спектрлерінде пайда болуына әкеледі.
Бұл әдіс ерітіндідегі белгілі бір заттардың концентрациясын сандық анықтау үшін кеңінен қолданылады. Фотоколориметриялық талдау жұмысының негізгі кезеңдері мен пқағидаттары.
Фотоколориметриялық талдаудың негізгі қағидаттары жарықтың сіңуіне және мына формулада көрсетілген Бер-Бугер Ламберттің физикалық заңына негізделген:
D=e×C×l;
мұнда:
D – оптикалық тығыздық (сіңіру А);
e – сулы ерітіндінің сіңіру көрсеткіші (салыстырмалы және молярлық);
С – ерітінді концентрациясы;
l – зат қабатының қалыңдығы, см.
Жарықты сіңіру – құрамында ластағыш зат бар сулы ерітінді арқылы өтетін жарықтың бір бөлігі осы заттың молекулаларымен жұтылады. Сіңіру қарқындылығы заттың концентрациясына және жарықтың толқын ұзындығына байланысты.
Бер-Ламберт заңы сіңірілген жарық қарқындылығы мен ерітінді концентрациясы арасындағы сандық қатынасты сипаттайды.
Қазіргі уақытта кәсіби су сапасының талдағыштары су қоймасының барлық негізгі параметрлерін бақылауға арналған датчиктер жиынтығын қамтитын әмбебап көп параметрлі өлшеуіштер болып табылады.
5.35-сурет. Әмбебап көп параметрлі датчиктің мысалы.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техниканың әлеуетті экологиялық пайдасы ресурстарды үнемдеуді оңтайландыру мақсатында технологиялық процесті кейіннен жедел араласу/түзету мүмкіндігімен судың/су ерітінділерінің сапасын автоматтандырылған мониторингтеу болып табылады.
Автоматтандырылған жүйелер судың сапасын үнемі бақылауды жүзеге асырады, бұл өзгерістерге жедел жауап беруге және су сапасының берілген параметрлерінен ауытқуды болдырмауға мүмкіндік береді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Ұсынылған техника бойынша тікелей экологиялық көрсеткіштер жоқ, өйткені олар судың (сарқынды, ауыз су, айналма су және басқа) эмиссияларының сапасын бақылау құралдары болып табылады.
Сәулелену көзі ретінде лазерлік жарықдиодты, электромагниттік эмитенттерді және басқаларын қолдануға болады, бұл электр энергиясын ең аз тұтынуды қамтамасыз етеді.
Жоғары сезімталдық, ластағыш заттардың төмен концентрациясын анықтауға мүмкіндік береді. Дұрыс калибрлеу кезінде дәл және қайталанатын нәтижелерді қамтамасыз ету.
Кросс-медиа әсерлері
Жоқ.
Қолданылуы
Фотоколориметриялық талдау дәлдігі мен сезімталдығына байланысты көптеген химиялық қосылыстарды анықтау және талдау үшін кеңінен қолданылады. Концентрациялары фотоколориметриялық талдау арқылы анықталуы мүмкін негізгі ластағыш заттардың тізімі: Cl₂, NO₃⁻, NO₂⁻, PO₄³⁻, NH₃, судың түстілігі, Fe, Mn, Cu, Cr және оның улы формалары (мысалы, хром(VI)), фторидтер, фенолдар, цианидтер, сульфидтер, минералдану (тұз мөлшері), пестицидтер мен гербицидтер, органикалық заттар: жалпы көміртегі, ОХ) және ОБТ.
Фотоколориметриялық талдау судың сапасын мониторингтеу мен бақылауда, сондай-ақ әртүрлі ластағыш заттардың концентрациясын дәл және жылдам анықтауды қажет ететін басқа салаларда маңызды құрал болып табылады.
Таңдалған жабдықтың ерекшелігінің сарқынды сулардың физикалық параметрлеріне сәйкестігін ескере отырып, барлық салаларға, ғылымның көптеген салаларына, зерттеулерге қолданылады.
Басқа басқару және есеп жүйелерімен интеграциялау мүмкіндігі.
Экономика
Модульдерімен қоса құны шамамен 100 млн теңге. Бұл рН-ды, құбырдағы қысымды, су шығынын, температураны, маркерлік заттарды,
2 бірлік датчикті бақылау. Нитрат-иондарды өлшеу талдағышы, аммонийлі азотты автоматтандырылған өлшеуге арналған; фосфат иондарының массалық концентрациясын өлшеуге, табиғи және өнеркәсіптік сулардағы мұнай өнімдерінің массалық концентрациясын автоматтандырылған өлшеуге арналған талдағыш, ОХТ мен лайлылықты өлшеуге арналған талдағыш.

5.5. Дистанционные методы измерения
5.5.1. Оптическое дистанционное зондирование
Техническое описание
Метод оптического дистанционного зондирования (ORS) – это особый тип методов дистанционного измерения, которое проводится вдали от точки или области, где происходит выброс загрязняющего вещества. Данные методы измеряют концентрацию загрязнителей воздуха на основе их взаимодействия с электромагнитным излучением, таким, как ультрафиолетовый, видимый или инфракрасный свет. Некоторые методы позволяют измерять одно или два соединения (например, TDL), другие – несколько соединений одновременно (например, УФ-DOAS), а третьи – большое количество соединений одновременно (например, FTIR).
Вместе с метеорологическими данными методы ORS позволяют рассчитывать интенсивность выбросов загрязняющих веществ с подветренной стороны от источников диффузных выбросов. Используются несколько методов ORS:
дифференциальная оптическая абсорбционная спектроскопия (DOAS) позволяет измерять концентрации загрязнителей воздуха на основе их спектра поглощения;
FTIR-спектрометры и перестраиваемые диодные лазеры (TDL). Данные методы также зависят от поглощения света загрязняющими веществами. FTIR-спектрометры регистрируют интенсивность света в широком спектральном инфракрасном диапазоне с использованием преобразования Фурье, тогда как в TDL длина волны лазера настраивается по выбранной полосе поглощения загрязнителя.
дифференциальное поглощение LIDAR (DIAL). DIAL использует лазеры, направленные в атмосферу для измерения аэрозолей, пыли или газообразных соединений. Концентрации получаются из отраженного или обратно рассеянного света на двух длинах волн: одна в полосе поглощения загрязнителя, а другая – за ее пределами. Отношение интенсивности обратно рассеянного света на двух длинах волн измеряется и комбинируется с временной задержкой обратного сигнала, что позволяет определять концентрацию загрязнителя и его местоположение.
поток солнечного затмения (SOF). SOF – это пассивный метод, использующий солнце в качестве широкополосного источника света. Система SOF состоит из спектрометра для измерения солнечного излучения, солнечного трекера для поддержания ориентации инструмента в зените Солнца и GPS для точного измерения местоположения относительно газового шлейфа. Система установлена на мобильном транспортном средстве, которое движется по заданному маршруту, пересекая направление ветра и проникая сквозь шлейфы выбросов.
Методы ORS имеют ряд преимуществ и ограничений. Преимуществом DIAL является его способность определять местоположение концентраций загрязняющих веществ, и более полные измерения диффузных выбросов, которые могут быть недооценены при использовании других методов. Однако количество длин волн, получаемые с помощью лазерной технологии, ограничено, как и количество загрязняющих веществ, которые можно отслеживать. Кроме того, DIAL является дорогим методом.
Методы оптического дистанционного зондирования (ORS) предоставляют мощные инструменты для мониторинга загрязнения воздуха, позволяя точно определять концентрации и местоположение различных загрязняющих веществ.
Достигнутые экологические выгоды
Методы оптического дистанционного зондирования (ORS) существенно способствуют улучшению экологической обстановки. Методы оптического дистанционного зондирования непрерывно и точно мониторят выбросы вредных веществ в атмосферу, что обеспечивает своевременное принятие мер по снижению уровня загрязнения воздуха.
Общее потребление первичной энергии
Методы ORS, такие, как DOAS, FTIR, TDL и DIAL, требуют минимальных затрат на первичную энергию. Основное потребление энергии связано с работой лазеров, инфракрасных источников излучения и систем обработки сигналов. В общем, данные системы являются энергоэффективными, так как используют современные технологии, минимизирующие энергозатраты при высоком уровне точности измерений.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
ОРС-методы обеспечивают высокую точность и чувствительность при измерении концентраций загрязняющих веществ в воздухе. Они позволяют проводить непрерывные и быстрые измерения в реальном времени, что критически важно для контроля выбросов и соблюдения экологических норм. Однако точность измерений может снижаться под воздействием внешних факторов, таких, как температура и влажность, что требует регулярной калибровки и точной настройки оборудования.
Кросс-медиа эффекты
Отрицательного эффекта на другие экологические аспекты не выявлено.
Применимость
Методы ORS применимы в различных промышленных условиях, включая энергетические, химические и металлургические предприятия. Методы ORS используются для непрерывного мониторинга выбросов вредных газов в воздуховодах и трубах различного диаметра и конфигурации. Методы ORS особенно полезны для точного контроля выбросов в реальном времени и обеспечения соответствия экологическим стандартам.
Экономические показатели
Методы ORS являются экономически эффективными решениями Снижение эксплуатационных затрат и возможность использования системы для мониторинга нескольких соединений одновременно делают данные методы выгодными для промышленных предприятий.
Эффект от внедрения
Внедрение методов ORS позволяет предприятиям значительно улучшить контроль за выбросами вредных веществ, что способствует соблюдению экологических норм и стандартов.

5.5. Қашықтан өлшеу әдістері
5.5.1. Оптикалық қашықтан зондтау
Техникалық сипаты
Оптикалық қашықтан зондтау әдісі (ORS) – ластағыш зат шығарылатын нүктеден немесе аймақтан алыс жүргізілетін қашықтан өлшеу әдістерінің ерекше түрі. Бұл әдістер ауаны ластағыш заттардың концентрациясын ультракүлгін, көрінетін немесе инфрақызыл сәуле сияқты электромагниттік сәулеленумен әрекеттесу негізінде өлшейді. Кейбір әдістер бір немесе екі қосылысты (мысалы, TDL), басқалары – бір уақытта бірнеше қосылыстарды (мысалы, УК-DOAS), ал үшіншілері бір уақытта көптеген қосылыстарды (мысалы, FTIR) өлшеуге мүмкіндік береді.
Метеорологиялық мәліметтермен бірге ОRS әдістері диффузиялық шығарындылар көздерінен ластағыш заттардың шығарындыларының қарқындылығын есептеуге мүмкіндік береді. Бірнеше ОRS әдістері қолданылады:
дифференциалды оптикалық абсорбциялық спектроскопия (DOAS) ауаны ластағыш заттардың концентрациясын олардың сіңіру спектріне қарай өлшеуге мүмкіндік береді;
FTIR-спектрометрлер және қайта реттелетін диодты лазерлер (TDL). Бұл әдістер ластағыш заттардың жарықты сіңіруіне де байланысты. FTIR- спектрометрлер Фурье түрлендіруін пайдалана отырып, кең спектрлі инфрақызыл диапазондағы жарық қарқындылығын тіркейді, ал TDL-де лазердің толқын ұзындығы ластағыш заттардың таңдалған сіңіру жолағы бойынша реттеледі.
дифференциалды сіңіру LIDAR (DIAL). DIAL аэрозольдерді, тозаңды немесе газ тәрізді қосылыстарды өлшеу үшін атмосфераға бағытталған лазерлерді пайдаланады. Концентрациялар екі толқын ұзындығында шағылысқан немесе кері шашыраған жарықтан алынады: біреуі ластағыш заттардың сіңіру жолағында, екіншісі одан тыс. Екі толқын ұзындығындағы кері шашыраңқы жарықтың қарқындылық коэффициенті өлшенеді және кері сигналдың уақыт кідірісімен біріктіріледі, бұл ластағыш заттардың концентрациясын және оның орналасқан жерін анықтауға мүмкіндік береді.
күн тұтылу ағыны (SOF). SOF – күнді кең жолақты жарық көзі ретінде пайдаланатын пассивті әдіс. SOF жүйесі күн радиациясын өлшейтін спектрометрден, құралдың күн зенитіндегі бағытын ұстап тұруға арналған күн трекерінен және газ шлейфіне қатысты орынды дәл өлшеу үшін GPS-тен тұрады. Жүйе жел бағытын кесіп өтіп, шығарындылар шлейфтеріне еніп, белгіленген маршрут бойынша қозғалатын мобильді көлікке орнатылған.
ОRS әдістерінің бірқатар артықшылықтары мен шектеулері бар. DIAL-дің артықшылығы – оның ластағыш заттардың концентрациясын анықтау қабілеті және басқа әдістерді қолдану кезінде бағаланбауы мүмкін диффузиялық шығарындыларды толық өлшеу. Дегенмен, лазерлік технологияны қолдану арқылы алынатын толқын ұзындығының саны, сондай-ақ бақылауға болатын ластағыш заттардың саны шектеулі. Бұдан басқа, DIAL-қымбат әдіс.
Оптикалық қашықтан зондтау (ORS) әдістері ауаның ластануын бақылаудың қуатты құралдарын ұсынады, бұл әртүрлі ластағыш заттардың концентрациясы мен орналасуын дәл анықтауға мүмкіндік береді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Оптикалық қашықтан зондтау (ORS) әдістері экологиялық жағдайды жақсартуға айтарлықтай ықпал етеді. Оптикалық қашықтан зондтау атмосфераға зиянды заттардың шығарындыларын үздіксіз және дәл мониторингтеуге мүмкіндік береді, бұл ауаның ластану деңгейін төмендету бойынша уақтылы шаралар қабылдауды қамтамасыз етеді.
Бастапқы энергияны жалпы тұтыну
DOAS, FTIR, TDL және DIAL сияқты ОRS әдістері ең аз бастапқы энергия шығындарын талап етеді. Энергияны негізгі тұтыну лазерлердің, инфрақызыл сәулелену көздерінің және сигналдарды өңдеу жүйелерінің жұмысына байланысты. Жалпы алғанда, бұл жүйелер энергияны үнемдейді, өйткені олар өлшеу дәлдігінің жоғары деңгейінде энергия шығынын азайтатын заманауи технологияларды қолданады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
ОРS-әдістер ауадағы ластағыш заттардың концентрациясын өлшеу кезінде жоғары дәлдік пен сезімталдықты қамтамасыз етеді. Олар шығарындыларды бақылау және қоршаған ортаны қорғау үшін маңызды болып табылатын нақты уақыт режимінде үздіксіз және жылдам өлшеуге мүмкіндік береді. Дегенмен, өлшеу дәлдігі температура мен ылғалдылық сияқты сыртқы факторлардың әсерінен төмендеуі мүмкін, бұл жабдықты үнемі калибрлеуді және дәл баптауды қажет етеді.
Кросс-медиа әсерлері
Басқа экологиялық аспектілерге теріс әсері анықталған жоқ.
Қолданылуы
ОRS әдістері әртүрлі өндірістік жағдайларда, соның ішінде энергетика, химия және металлургия кәсіпорындарында қолданылады. ОRS әдістері әртүрлі диаметрлі және конфигурациядағы құбырлар мен құбырлардағы зиянды газдар шығарындыларын үздіксіз бақылау үшін қолданылады. ОRS әдістері әсіресе шығарындыларды нақты уақыт режимінде бақылау және экологиялық стандарттарға сәйкес келу үшін пайдалы.
Экономикалық көрсеткіштер
ОRS әдістері экономикалық тиімді шешімдер болып табылады. Операциялық шығындардың төмендеуі және бір уақытта бірнеше қосылыстарды бақылау үшін жүйені пайдалану мүмкіндігі бұл әдістерді өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін тиімді етеді.
Ендірудің әсері
ОRS әдістерін енгізу кәсіпорындарға зиянды заттардың шығарындыларын бақылауды едәуір жақсартуға мүмкіндік береді, бұл экологиялық нормалар мен стандарттардың сақталуына ықпал етеді.

5.5.2. Другие методы дистанционного измерения
Техническое описание
Трассировочные газы. Этот метод заключается в выпуске трассировочного газа в различных идентифицированных точках или областях на различных высотах над поверхностью установки. Затем концентрации загрязнителя (например, ЛОС) и трассировочного газа измеряются по ветру от установки с помощью портативных приборов, которые могут использовать методы оптического дистанционного зондирования (ОРС). Скорость выбросов определяется на основе простых предположений о потоке при условии почти стационарных условий и предполагая незначительные атмосферные реакции или осаждение газов между точками утечки и точками отбора проб.
Измерения качества окружающего воздуха. Качественный мониторинг диффузных выбросов проводится путем измерения качества окружающего воздуха по ветру от установки (например, с помощью диффузионного отбора проб или анализа мокрых и сухих осадков), что позволяет оценить эволюцию диффузных выбросов со временем, при условии, что их можно отличить от фоновых концентраций и других источников.
Обратное моделирование дисперсии (RDM). Метод обратного моделирования дисперсии (RDM) оценивает выбросы из источника или установки на основе данных о качестве воздуха, измеренных по ветру, и метеорологических данных. Для охвата всех потенциальных источников выбросов обычно проводится мониторинг в нескольких точках.
Достигнутые экологические выгоды
Использование методов мониторинга с трассировочными газами, измерениями качества окружающего воздуха и обратным моделированием дисперсии (RDM) существенно улучшает экологическую обстановку. Данные методы позволяют точно определять и контролировать выбросы вредных веществ, что помогает своевременно принимать меры по их снижению. В результате уменьшается загрязнение воздуха, что положительно влияет на здоровье населения и состояние окружающей среды.
Общее потребление первичной энергии
Методы мониторинга, такие, как трассировочные газы и обратное моделирование дисперсии, требуют минимальных затрат на первичную энергию. Основные энергозатраты связаны с работой портативных приборов и систем обработки данных, которые используют современные технологии для минимизации энергопотребления. В целом, данные методы являются энергоэффективными и не требуют значительных ресурсов для своей работы.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Методы мониторинга обеспечивают высокую точность и надежность измерений и проводить непрерывные и быстрые измерения в реальном времени, что критически важно для контроля выбросов и соблюдения экологических норм. Точность измерений снижается под воздействием внешних факторов, таких, как температура и влажность, что требует регулярной калибровки и точной настройки оборудования.
Кросс-медиа эффекты
Отрицательного эффекта на другие экологические аспекты не выявлено.
Применимость
Методы мониторинга с использованием трассировочных газов, измерений качества окружающего воздуха и обратного моделирования дисперсии применимы в различных промышленных условиях, включая энергетические, химические и металлургические предприятия. Методы мониторинга с использованием трассировочных газов используются для непрерывного мониторинга выбросов вредных газов и частиц, а также для оценки качества воздуха вблизи промышленных объектов. Данные методы особенно полезны для точного контроля выбросов и обеспечения соответствия экологическим стандартам.
Экономические показатели
Методы мониторинга являются экономически эффективными решениями по высокой точности и надежности. Снижение эксплуатационных затрат и возможность использования системы для мониторинга нескольких соединений одновременно делают данные методы выгодными для промышленных предприятий.
Эффект от внедрения
Внедрение методов мониторинга выбросов на предприятиях позволяет значительно улучшить контроль за выбросами вредных веществ, что способствует соблюдению экологических норм и стандартов.

5.5.2. Қашықтан өлшеудің басқа әдістері
Техникалық сипаты
Трассалаушы газдар. Бұл әдіс әртүрлі анықталған нүктелерде немесе қондырғы бетінен әртүрлі биіктіктегі аудандарда бақылау газын шығарудан тұрады. Содан кейін ластағыш заттардың (мысалы, ҰОҚ) және бақылау газының концентрациясы оптикалық қашықтан зондтау (ОРC) әдістерін қолдана алатын портативті аспаптардың көмегімен қондырғыдан желмен өлшенеді. Шығарындылардың жылдамдығы қарапайым стационарлық жағдайдағы ағын туралы болжамдар негізінде бағаланады және ағып кету нүктелері мен сынама алу нүктелері арасындағы шамалы атмосфералық реакцияларды немесе газдардың тұнбасын болжайды.
Қоршаған ауаның сапасын өлшеу. Диффузиялық шығарындылардың сапалық мониторингі қондырғыдан жел арқылы қоршаған ауаның сапасын өлшеу жолымен жүзеге асырылады (мысалы, диффузиялық сынама алу немесе ылғалды және құрғақ жауын-шашынды талдау), бұл диффузиялық шығарындылардың эволюциясын уақыт өте келе бағалауға мүмкіндік береді, егер оларды фондық концентрациялардан және басқа көздерден ажыратуға болады.
Дисперсияны кері модельдеу (RDM). Дисперсияны кері модельдеу (RDM) әдісі жел бойынша өлшенген ауа сапасы мен метеорологиялық мәліметтер негізінде көзден немесе қондырғыдан шығарындыларды бағалайды. Шығарындылардың барлық ықтимал көздерін қамту үшін әдетте бірнеше нүктелерде бақылау жүргізіледі.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Трассалаушы газдармен, қоршаған ортаның ауа сапасын өлшеумен және дисперсияны кері модельдеумен (RDM) мониторингтеу әдістерін қолдану экологиялық жағдайды айтарлықтай жақсартады. Бұл әдістер зиянды заттардың шығарындыларын дәл анықтауға және бақылауға мүмкіндік береді, бұл оларды азайту үшін уақтылы шаралар қабылдауға көмектеседі. Нәтижесінде ауаның ластануы азаяды, бұл халықтың денсаулығы мен қоршаған орта жағдайына оң әсер етеді.
Бастапқы энергияны жалпы тұтыну
Трассалаушы газдар және дисперсияны кері модельдеу сияқты мониторингтеу әдістері бастапқы энергияның минималды шығындарын талап етеді. Негізгі энергия шығындары электр қуатын тұтынуды азайту үшін заманауи технологияларды қолданатын портативті құрылғылар мен деректерді өңдеу жүйелерінің жұмысына байланысты. Тұтастай алғанда, бұл әдістер энергияны үнемдейді және олардың жұмысы үшін айтарлықтай ресурстарды қажет етпейді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Бақылау әдістері өлшеудің жоғары дәлдігі мен сенімділігін қамтамасыз етеді, шығарындыларды бақылау және қоршаған ортаны қорғау үшін маңызды болып табылатын нақты уақыт режимінде үздіксіз және жылдам өлшеуге мүмкіндік береді. Өлшеу дәлдігі температура мен ылғалдылық сияқты сыртқы факторлардың әсерінен төмендеуі мүмкін, бұл жабдықты үнемі калибрлеуді және дәл баптауды қажет етеді.
Кросс-медиа әсерлері
Басқа экологиялық аспектілерге теріс әсері анықталған жоқ.
Қолданылуы
Трассалаушы газдарды, қоршаған ортаның ауа сапасын өлшеуді және дисперсияны кері модельдеуді қолдана отырып мониторингтеу әдістері әртүрлі өндірістік жағдайларда, оның ішінде энергетика, химия және металлургия кәсіпорындарында қолданылады. Трассалаушы газдарды қолдана отырып мониторингтеу әдістері зиянды газдар мен бөлшектердің шығарындыларын үздіксіз бақылау және өнеркәсіптік қондырғыларға жақын ауа сапасын бағалау үшін пайдаланылады. Бұл әдістер әсіресе шығарындыларды дәл бақылау және экологиялық стандарттарға сәйкестікті қамтамасыз ету үшін пайдалы.
Экономикалық көрсеткіштер
Мониторингтеу әдістерінің жоғары дәлдігі мен сенімділігі үнемді шешімдер болып табылады. Операциялық шығындардың азаюы және бір уақытта бірнеше қосылыстарды бақылау үшін жүйені пайдалану мүмкіндігі бұл әдістерді өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін тиімді етеді.
Ендірудің әсері
Кәсіпорындарда шығарындыларды бақылау әдістерін енгізу зиянды заттардың шығарындыларын бақылауды едәуір жақсартуға мүмкіндік береді, бұл экологиялық нормалар мен стандарттардың сақталуына ықпал етеді.

5.5.2.1. Индикаторные газы
Техническое описание
Метод заключается в выпуске индикаторного газа в различных точках или определенных участках и на разной высоте над поверхностью установки. Концентрации загрязняющих веществ (например, ЛОС) и индикаторных газов измеряются с подветренной стороны от установки портативными приборами, которые полагаться на ORS. Уровни выбросов оцениваются из простых расчетов о потоках с почти стационарными условиями и с учетом незначительных атмосферных реакций или осаждения газов между точками утечки и точками отбора проб.
Достигнутые экологические выгоды
Методы мониторинга, такие, как выпуск индикаторного газа, измерения качества окружающего воздуха и обратное моделирование дисперсии (RDM), значительно улучшают экологическую обстановку. Метод использующий выпуск индикаторного газа позволяет точно определять и контролировать выбросы вредных веществ, что способствует своевременному принятию мер по их снижению.
Общее потребление первичной энергии
Методы мониторинга, такие, как использование индикаторных газов и обратное моделирование дисперсии, требуют минимальных энергозатрат. Основное потребление энергии связано с использованием портативных приборов и систем обработки данных. Приборы работают на современных технологиях, обеспечивающих низкое энергопотребление, что делает методы энергоэффективными и не требующими значительных энергетических ресурсов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Методы мониторинга обеспечивают высокую точность и надежность измерений. Точность измерений может снижаться под воздействием внешних факторов (температура и влажность), что требует регулярной калибровки и точной настройки оборудования.
Кросс-медиа эффекты
Отрицательного эффекта на другие экологические аспекты не выявлено.
Применимость
Методы мониторинга с использованием индикаторных газов, измерений качества окружающего воздуха и обратного моделирования дисперсии применимы в различных промышленных условиях, включая энергетические, химические и металлургические предприятия. Методы используются для непрерывного мониторинга выбросов вредных газов и частиц, а также для оценки качества воздуха вблизи промышленных объектов.
Экономические показатели
Методы мониторинга являются экономически эффективными решениями благодаря своей высокой точности и надежности. Снижение эксплуатационных затрат и возможность использования системы для мониторинга нескольких соединений одновременно делают данные методы выгодными для промышленных предприятий.
Эффект от внедрения
Внедрение методов мониторинга выбросов на предприятиях позволяет значительно улучшить контроль за выбросами вредных веществ, что способствует соблюдению экологических норм и стандартов.

5.5.2.1. Индикаторлық газдар
Техникалық сипаты
Әдіс индикаторлық газды әртүрлі нүктелерде немесе белгілі бір жерлерде және орнату бетінен әртүрлі биіктікте шығарудан тұрады. Ластағыш заттардың (мысалы, ҰОҚ) және индикаторлық газдардың концентрациясы қондырғының алдыңғы жағынан ORS-ке сенуге болатын портативті құралдармен өлшенеді. Шығарындылар деңгейін стационарлық жағдайлары бар ағындар туралы қарапайым болжамдардан және аздаған атмосфералық реакцияларды немесе ағып кету нүктелері мен сынама алу нүктелері арасындағы газдардың тұндырылуын ескере отырып бағаланады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Индикаторлық газды шығару, қоршаған ортаның ауа сапасын өлшеу және дисперсияны кері модельдеу (RDM) сияқты мониторингтеу әдістері экологиялық жағдайды айтарлықтай жақсартады. Индикаторлық газды шығару пайдаланылатын әдіс зиянды заттардың шығарындыларын дәл анықтауға және бақылауға мүмкіндік береді, бұл оларды азайту бойынша уақтылы шаралар қабылдауға ықпал етеді.
Бастапқы энергияны жалпы тұтыну
Индикаторлық газдарды пайдалану және дисперсияны кері модельдеу сияқты мониторингтеу әдістері ең аз энергияны қажет етеді. Негізгі энергия шығыны портативті құрылғылар мен деректерді өңдеу жүйелерін пайдаланумен байланысты. Құрылғылар энергияны аз тұтынуды қамтамасыз ететін заманауи технологиялармен жұмыс істейді, бұл әдістерді энергияны үнемдейтіндей және айтарлықтай энергия ресурстарын қажет етпейтіндей етеді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Мониторингтеу әдістері өлшеудің жоғары дәлдігі мен сенімділігін қамтамасыз етеді. Өлшеу дәлдігі сыртқы факторлардың (температура мен ылғалдылық) әсерінен төмендеуі мүмкін, бұл жабдықты үнемі калибрлеуді және дәл баптауды қажет етеді.
Кросс-медиа әсерлері
Басқа экологиялық аспектілерге теріс әсері анықталған жоқ.
Қолданылуы
Индикаторлық газдарды, қоршаған ауаның сапасын өлшеуді және дисперсияны кері модельдеуді қолдана отырып мониторингтеу әдістері әртүрлі өндірістік жағдайларда, оның ішінде энергетика, химия және металлургия кәсіпорындарында қолданылады. Әдістер зиянды газдар мен бөлшектердің шығарындыларын үздіксіз бақылау және өнеркәсіптік қондырғыларға жақын ауа сапасын бағалау үшін пайдаланылады.
Экономикалық көрсеткіштер
Мониторингтеу әдістері жоғары дәлдік пен сенімділіктің арқасында үнемді шешімдер болып табылады. Операциялық шығындардың төмендеуі және бір уақытта бірнеше қосылыстарды бақылау үшін жүйені пайдалану мүмкіндігі бұл әдістерді өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін тиімді етеді.
Ендірудің әсері
Кәсіпорындарда шығарындыларды мониторингтеу әдістерін енгізу зиянды заттардың шығарындыларын бақылауды едәуір жақсартуға мүмкіндік береді, бұл экологиялық нормалар мен стандарттардың сақталуына ықпал етеді.

5.5.2.2. Измерения качества окружающего воздуха
Техническое описание
Качественный мониторинг диффузных выбросов может выполняться путем измерения качества окружающего воздуха с подветренной стороны от установки (к примеру, посредством отбора проб или анализа влажных и сухих отложений), что затем позволяет оценить эволюцию диффузных выбросов во времени при условии, что их можно отличить от фоновых концентраций и других источников [3, COM 2003].
Достигнутые экологические выгоды
Метод качественного мониторинга диффузных выбросов, основанный на измерении качества окружающего воздуха, позволяет точно контролировать и управлять выбросами вредных веществ.
Общее потребление первичной энергии
Метод качественного мониторинга диффузных выбросов требует минимального потребления первичной энергии. Основные энергозатраты связаны с работой приборов для отбора проб и анализа данных. Данные приборы работают на современных технологиях, обеспечивающих низкое энергопотребление, что делает метод энергоэффективным и не требующим значительных энергетических ресурсов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Метод качественного мониторинга обеспечивает высокую точность и надежность измерений и проводит непрерывные и быстрые измерения качества воздуха в реальном времени, что критически важно для контроля выбросов и соблюдения экологических норм. Точность измерений может зависеть от метеорологических условий и качества собранных данных, что требует регулярной калибровки и точной настройки оборудования.
Кросс-медиа эффекты
Отрицательного эффекта на другие экологические аспекты не выявлено.
Применимость
Метод качественного мониторинга диффузных выбросов широко применим в различных промышленных условиях, включая энергетические, химические и металлургические предприятия. Метод качественного мониторинга диффузных выбросов используется для оценки выбросов загрязняющих веществ на основе данных о качестве воздуха, измеренных с подветренной стороны от установки. Этот метод особенно полезен для контроля диффузных выбросов и оценки качества воздуха вблизи промышленных объектов.
Экономические показатели
Метод качественного мониторинга является экономически эффективным решением благодаря своей высокой точности и надежности.
Снижение эксплуатационных затрат и возможность мониторинга нескольких источников выбросов одновременно делают этот метод выгодным для промышленных предприятий.
Эффект от внедрения
Внедрение метода качественного мониторинга диффузных выбросов на предприятиях позволяет значительно улучшить контроль за выбросами загрязняющих веществ, что способствует соблюдению экологических норм и стандартов.

5.5.2.2. Қоршаған ауаның сапасын өлшеу
Техникалық сипаты
Диффузиялық шығарындылардың сапалы мониторингі қондырғының жел жағында қоршаған ауаның сапасын өлшеу арқылы жүзеге асырылуы мүмкін (мысалы, ылғалды және құрғақ шөгінділерді іріктеу немесе талдау арқылы), бұл содан кейін фондық концентрациялардан және басқа көздерден ажыратуға болатын жағдада диффузиялық шығарындылардың эволюциясын уақыт бойынша бағалауға мүмкіндік береді [3, COM 2003].
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қоршаған ауаның сапасын өлшеуге негізделген диффузиялық шығарындыларды сапалы бақылау әдісі зиянды заттардың шығарындыларын дәл бақылауға және басқаруға мүмкіндік береді.
Бастапқы энергияны жалпы тұтыну
Диффузиялық шығарындыларды сапалы мониторингтеу әдісі бастапқы энергияны минималды тұтынуды қажет етеді. Негізгі энергия шығындары деректерді іріктеу және талдау құралдарының жұмысымен байланысты. Бұл құрылғылар энергияны аз тұтынуды қамтамасыз ететін заманауи технологиялармен жұмыс істейді, бұл әдісті энергияны үнемдейтіндей және айтарлықтай энергия ресурстарын қажет етпейтіндей етеді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Сапалы мониторинг әдісі өлшеудің жоғары дәлдігі мен сенімділігін қамтамасыз етеді және шығарындыларды бақылау және экологиялық ережелерді сақтау үшін өте маңызды нақты уақыттағы ауа сапасын үздіксіз және жылдам өлшеуге мүмкіндік береді. Өлшеу дәлдігі метеорологиялық жағдайларға және жиналған деректердің сапасына байланысты болуы мүмкін, бұл үнемі калибрлеуді және жабдықты дәл баптауды қажет етеді.
Кросс-медиа әсерлері
Басқа экологиялық аспектілерге теріс әсері анықталған жоқ.
Қолданылуы
Диффузиялық шығарындыларды сапалы бақылау әдісі әртүрлі өндірістік жағдайларда, соның ішінде энергетикалық, химиялық және металлургиялық кәсіпорындарда кеңінен қолданылады. Диффузиялық шығарындыларды сапалы бақылау әдісі қондырғының жел жағында өлшенген ауа сапасы туралы мәліметтер негізінде ластағыш заттардың шығарындыларын бағалау үшін қолданылады. Бұл әдіс әсіресе диффузиялық шығарындыларды бақылау және өндірістік нысандарға жақын ауа сапасын бағалау үшін пайдалы.
Экономикалық көрсеткіштер
Сапалы мониторинг әдісі жоғары дәлдік пен сенімділіктің арқасында үнемді шешім болып табылады. Пайдалану шығындарының төмендеуі және шығарындылардың бірнеше көздерін бір уақытта бақылау мүмкіндігі бұл әдісті өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін тиімді етеді.
Ендірудің әсері
Кәсіпорындарда диффузиялық шығарындыларды сапалы мониторингтеу әдісін енгізу ластағыш заттардың шығарындыларын бақылауды едәуір жақсартуға мүмкіндік береді, бұл экологиялық нормалар мен стандарттардың сақталуына ықпал етеді.

5.5.2.3. Моделирование обратной дисперсии (RDM)
Техническое описание
Моделирование обратной дисперсии (Reverse Dispersion Modeling, RDM), используемый для определения источника выбросов загрязняющих веществ в атмосферу на основе данных о концентрациях данныех веществ, измеренных в различных точках. В отличие от традиционного моделирования дисперсии, которое прогнозирует концентрации на основе известных источников выбросов, RDM направлено на идентификацию и количественную оценку неизвестных источников на основе наблюдаемых данных.
Моделирование обратной дисперсии не применяется при охвате высоких выбросов шлейфа.
Принцип действия RDM основан на сборе метеорологических данных и измерениях концентраций загрязняющих веществ в различных точках вокруг потенциальных источников выбросов. С последующим прямым моделированием дисперсии (создание модели, описывающей, как загрязняющие вещества распространяются от известных источников при данных метеорологических условиях) и обратным моделированием (использование наблюдаемых данных концентраций и метеорологических данных для расчета возможных источников выбросов, которые могут объяснить наблюдаемые концентрации).
Инверсные методы: применение математических и статистических методов для решения обратной задачи, то есть определения характеристик источников выбросов (их местоположение и интенсивность).
Многокритериальная оптимизация: оптимизация параметров модели для минимизации разницы между наблюдаемыми и смоделированными концентрациями.
Основные этапы моделирования обратной дисперсии:
1. Построение сетки измерений:
размещение датчиков для измерения концентраций загрязняющих веществ в стратегически важных точках вокруг предполагаемых источников;
2. Сбор и обработка данных:
сбор данных о концентрациях загрязняющих веществ и метеорологических условиях за определенный период времени;
предварительная обработка данных для устранения шумов и ошибок измерений;
3. Создание модели дисперсии:
построение модели прямой дисперсии для описания распространения загрязняющих веществ от источников;
использование известных моделей, таких как AERMOD, CALPUFF или другие;
4. Анализ результатов и валидация:
сравнение результатов моделирования с наблюдаемыми данными для проверки точности модели;
внесение корректировок в модель при необходимости для повышения точности.
Достигнутые экологические выгоды
Метод обратного моделирования дисперсии (RDM) позволяет точно оценивать выбросы загрязняющих веществ, что способствует улучшению экологической ситуации, что помогает своевременно выявлять и контролировать источники выбросов, уменьшая загрязнение воздуха и положительно влияя на здоровье людей и состояние окружающей среды.
Общее потребление первичной энергии
Метод RDM требует минимального потребления первичной энергии. Основные энергетические затраты связаны с работой измерительных приборов и систем обработки данных, которые используют современные технологии, обеспечивающие низкое энергопотребление. В целом, RDM является энергоэффективным и не требует значительных ресурсов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Метод RDM обеспечивает высокую точность и надежность измерений. Он позволяет проводить непрерывные и оперативные измерения качества воздуха, что критически важно для мониторинга выбросов и соблюдения экологических норм. Точность измерений может зависеть от метеорологических условий и качества собранных данных, что требует регулярной калибровки и точной настройки оборудования.
Кросс-медиа эффекты
Отрицательного эффекта на другие экологические аспекты не выявлено.
Применимость
Метод RDM широко применим в различных промышленных условиях, включая энергетические, химические и металлургические предприятия. Метод RDM используется для оценки выбросов загрязняющих веществ на основе данных о качестве воздуха, измеренных по ветру, и метеорологических данных. Метод RDM полезен для контроля диффузных выбросов и оценки качества воздуха вблизи промышленных объектов.
Метод RDM подходит для газообразных загрязняющих веществ, в случае твердых частиц это приводит к переоценке источников выбросов первичных твердых частиц. Причина в том, что общую концентрацию твердых частиц в воздухе составляют первичные (непосредственно выбрасываемые) частицы и вторичные частицы, образующиеся в результате химических реакций между газообразными загрязнителями (SOx, NOx, NH₃, ЛОС). Доля вторичных частиц увеличивается с уменьшением их размера.
Экономические показатели
Метод RDM является экономически эффективным решением благодаря своей высокой точности и надежности. Первоначальные затраты на установку и настройку систем могут быть значительными, но они компенсируются долгосрочной экономией на техническом обслуживании и калибровке. Снижение эксплуатационных затрат и возможность мониторинга нескольких источников выбросов одновременно делают метод RDM выгодным для промышленных предприятий.
Эффект от внедрения
Внедрение метода RDM на предприятиях позволяет значительно улучшить контроль за выбросами загрязняющих веществ, что способствует соблюдению экологических норм и стандартов. Точные и надежные измерения в реальном времени помогают оптимизировать производственные процессы, снижая выбросы загрязняющих веществ и улучшая качество воздуха.

5.5.2.3. Кері дисперсияны модельдеу (RDM)
Техникалық сипаты
Кері дисперсиялық модельдеу (Reverse Dispersion Modeling, RDM) –әртүрлі нүктелерде өлшенген осы заттардың концентрациясы туралы мәліметтер негізінде атмосфераға ластағыш заттардың шығарылу көзін анықтау үшін қолданылатын әдіс. Белгілі шығарындылар көздеріне негізделген концентрацияларды болжайтын дәстүрлі дисперсиялық модельдеуден айырмашылығы, RDM бақыланатын деректер негізінде белгісіз көздерді анықтауға және сандық бағалауға бағытталған.
Кері дисперсиялық модельдеу әдісі жоғары шлейф шығарындыларын қамту кезінде қолданылмайды.
RDM-нің іс-қимыл қағидаты метеорологиялық деректерді жинауға және ықтимал шығарындылар көздерінің айналасындағы әртүрлі нүктелердегі ластағыш заттардың концентрациясын өлшеуге негізделген. Кейіннен дисперсияны тікелей модельдеу (ластағыш заттардың метеорологиялық жағдайдағы белгілі көздерден қалай таралатынын сипаттайтын модель құру) және кері модельдеу (бақыланатын концентрацияларды түсіндіре алатын ықтимал шығарындылар көздерін есептеу үшін бақыланатын концентрация деректері мен метеорологиялық деректерді пайдалану).
Инверсиялық әдістер: кері есепті шешу үшін математикалық және статистикалық әдістерді қолдану, яғни шығарындылар көздерінің сипаттамаларын анықтау (олардың орналасуы мен қарқындылығы).
Көпөлшемшарттық оңтайландыру: бақыланатын және имитацияланған концентрациялар арасындағы айырмашылықты азайту үшін модель параметрлерін оңтайландыру.
Кері дисперсияны модельдеудің негізгі кезеңдері
1. Өлшеу торын құру:
болжалды көздердің айналасындағы стратегиялық маңызды нүктелерде ластағыш заттардың концентрациясын өлшеуге арналған датчиктерді орналастыру;
2. Деректерді жинау және өңдеу:
белгілі бір уақыт аралығында ластағыш заттардың концентрациясы және метеорологиялық жағдайлар туралы мәліметтер жинау;
шу мен өлшеу қателіктерін жою үшін деректерді алдын ала өңдеу;
3. Дисперсия моделін құру:
ластағыш заттардың көздерден таралуын сипаттау үшін тікелей дисперсия моделін құру;
AERMOD, CALPUFF немесе басқалары сияқты танымал модельдерді қолдану;
4. Нәтижелерді талдау және тексеру:
модельдің дәлдігін тексеру үшін модельдеу нәтижелерін бақыланатын мәліметтермен салыстыру;
дәлдікті арттыру үшін қажет болған жағдайда модельге түзетулер енгізу.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Дисперсияны кері модельдеу (RDM) әдісі ластағыш заттардың шығарындыларын дәл бағалауға мүмкіндік береді, бұл экологиялық жағдайды жақсартуға ықпал етеді, бұл ауаның ластануын азайту және адамдардың денсаулығы мен қоршаған орта жағдайына оң әсер ету арқылы шығарындылар көздерін уақтылы анықтауға және бақылауға көмектеседі.
Бастапқы энергияны жалпы тұтыну
RDM әдісі бастапқы энергияны минималды тұтынуды қажет етеді. Негізгі энергия шығыны аз қуат тұтынуды қамтамасыз ететін заманауи технологияларды қолданатын өлшеу құралдары мен деректерді өңдеу жүйелерінің жұмысына байланысты. Тұтастай алғанда, RDM энергияны үнемдейді және айтарлықтай ресурстарды қажет етпейді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
RDM әдісі өлшеудің жоғары дәлдігі мен сенімділігін қамтамасыз етеді. Бұл ауа сапасын үздіксіз және жедел өлшеуге мүмкіндік береді, бұл шығарындыларды мониторингтеу және экологиялық нормаларды сақтау үшін өте маңызды. Өлшеу дәлдігі метеорологиялық жағдайларға және жиналған деректердің сапасына байланысты болуы мүмкін, бұл үнемі калибрлеуді және жабдықты дәл баптауды қажет етеді.
Кросс-медиа әсерлері
Басқа экологиялық аспектілерге теріс әсері анықталған жоқ.
Қолданылуы
RDM әдісі әртүрлі өндірістік жағдайларда, соның ішінде энергетика, химия және металлургия кәсіпорындарында кеңінен қолданылады. RDM әдісі желмен өлшенген ауа сапасы мен метеорологиялық мәліметтер негізінде ластағыш заттардың шығарындыларын бағалау үшін қолданылады. RDM әдісі әсіресе диффузиялық шығарындыларды бақылау және өндірістік объектілерге жақын ауа сапасын бағалау үшін пайдалы.
RDM әдісі газ тәрізді ластағыш заттар үшін жарамды, бөлшектер жағдайында бұл бастапқы бөлшектердің шығарындыларының көздерін қайта бағалауға әкеледі. Себебі ауадағы бөлшектердің жалпы концентрациясы газ тәрізді ластағыш заттар (SOx, NOx, NH₃, ҰОЗ) арасындағы химиялық реакциялар нәтижесінде пайда болатын бастапқы (тікелей шығарылатын) бөлшектер мен қайталама бөлшектерден тұрады. Екінші бөлшектердің үлесі олардың мөлшерінің төмендеуімен артады.
Экономикалық көрсеткіштер
RDM әдісі жоғары дәлдік пен сенімділіктің арқасында үнемді шешім болып табылады. Жүйелерді орнату мен конфигурациялаудың бастапқы құны айтарлықтай болуы мүмкін, бірақ олар техникалық қызмет көрсету мен калибрлеудің ұзақ мерзімді үнемдеуімен өтеледі. Пайдалану шығындарының төмендеуі және шығарындылардың бірнеше көздерін бір уақытта бақылау мүмкіндігі RDM әдісін өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін тиімді етеді.
Ендірудің әсері
Кәсіпорындарда RDM әдісін енгізу ластағыш заттардың шығарындыларын бақылауды едәуір жақсартуға мүмкіндік береді, бұл экологиялық нормалар мен стандарттардың сақталуына ықпал етеді. Нақты уақыттағы дәл және сенімді өлшеулер ластағыш заттардың шығарындыларын азайту және ауа сапасын жақсарту арқылы өндіріс процестерін оңтайландыруға көмектеседі.

6. Заключение, содержащее выводы по наилучшим доступным техникам
Общие положения
Техники, перечисленные и описанные в настоящем разделе, не являются исчерпывающими. Могут использоваться другие техники, обеспечивающие качественный мониторинг уровней эмиссий и фиксацию технологических показателей эмиссий в окружающую среду.
Периоды усреднения и базовые условия для выбросов в атмосферу
Под уровнями выбросов в атмосферу понимается масса загрязняющего вещества в единице объема сухих отходящих газов при нормальных условиях (273,15 K, 101,3 кПа после вычитания содержания водяного пара, но без коррекции содержания кислорода), которая выражается как соотношение миллиграмм на кубический метр (мг/Нм3).
Для непрерывных измерений
Допустимые уровни эмиссий, связанные с применением НДТ, относятся к среднесуточным значениям (усредненные массовые концентрации за календарные сутки), которые являются средними значениями всех достоверных 20-минутных значений, измеренных в течение одних суток.
Для периодических измерений
Допустимые уровни эмиссий, связанные с применением НДТ, относятся к среднему значению не менее трех единичных проб, измеренных в течение 20 минут (если в профильном отраслевом справочнике по НДТ не указано иное условие)
Для основных стационарных организованных источников выбросов, не соответствующим критериям необходимости установления автоматизированной системы мониторинга выбросов, в целях контроля качества атмосферного воздуха рекомендуется проведение ежемесячного инструментального контроля уровней эмиссий маркерных загрязняющих веществ (если в профильном отраслевом справочнике по НДТ не указано иное условие).
Преобразование концентрации выбросов в базовый уровень кислорода
Для процессов сжигания различных видов топлива в целях выработки тепловой, механической, электрической энергии и извлечения серы из отработанных газов/сернокислотных установок базовые условия для содержания кислорода приведены ниже.
Таблица 6.1. Базовые условия для содержания кислорода по типам установок
№ п/п
Типы установок
Ед. изм.
Условия базового уровня кислорода
1
Установка для сжигания жидких и/или газообразных видов топлива, в случае если операция осуществляется не в газовой турбине и/или двигателе
мг/Нм3
3 % кислорода по объему
2
Газовые турбины и двигатели
мг/Нм3
15 % кислорода по объему
3
Дизельные двигатели
мг/Нм3
6 % кислорода по объему
4
Установка для извлечения серы из отработанных газов
мг/Нм3
3 % кислорода по объему
Ниже приведена формула для расчета концентрации выбросов при базовом уровне кислорода (базовый уровень кислорода представлен в отраслевых справочниках по НДТ, при отсутствии рекомендуется применять содержание кислорода по представленным данным таблицы 6.1.).
ER=21-OR21-OM×EM;
где:
ER – концентрация выбросов, скорректированная на базовый уровень кислорода (мг/Нм3);
OR – базовый уровень кислорода (% по объему);
EM – концентрация выбросов, указанная на измеренный уровень кислорода (мг/Нм3);
OM – измеренный уровень кислорода (% по объему).
Примечание: в автоматизированных системах мониторинга данный критерий учитывается при внедрении на производстве/источнике загрязнения.
НДТ по сбросам в воду относятся к следующим аспектам:
Уровни загрязняющих веществ в сбросах определяются как значения концентрации (массы сбрасываемого вещества на объем воды) и выражаются как соотношение миллиграмм на литр (мг/л). Периоды усреднения и базовые условия для сбросов сточных вод определены в профильных отраслевых справочниках по НДТ.
Если не указано иное, периоды усреднения для уровней сбросов, связанных с НДТ, определяются следующим образом:
Среднесуточные
Среднее значение за период отбора проб, равный 24 часам, взятых в качестве составной пробы, пропорциональной расходу, или, при условии, что продемонстрирована достаточная стабильность потока, из пробы, пропорциональной времени

6. Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша тұжырымдарды қамтитын қорытынды
Жалпы ережелер
Осы бөлімде келтірілген және сипатталған техникалар толық болып табылмайды. Эмиссиялар деңгейлерінің сапалы мониторингін және қоршаған ортаға эмиссиялардың технологиялық көрсеткіштерін бекітуді қамтамасыз ететін басқа да техникалар пайдаланылуы мүмкін.
Орташа кезеңдер және атмосфералық шығарындылардың негізгі шарттары
Атмосфераға шығарындылар деңгейі деп қалыпты жағдайда құрғақ шығарылатын газдар көлемінің бірлігіндегі ластағыш заттың массасы түсініледі (су буының құрамын алып тастағаннан кейін, бірақ оттегінің құрамын түзетпестен 273,15 К°, 101,3 кПа), ол текше метрге миллиграмм қатынасы ретінде көрсетіледі (мг/Нм3).
Үздіксіз өлшеу үшін
ЕҚТ қолдануға байланысты эмиссиялардың рұқсат етілетін деңгейлері бір тәулік ішінде өлшенген барлық шынайы 20 минуттық мәндердің орташа мәні болып табылатын орташа тәуліктік мәндерге (күнтізбелік тәуліктегі орташа массалық концентрациялар) жатады.
Мерзімді өлшеулер үшін
ЕҚТ қолдануға байланысты эмиссиялардың рұқсат етілетін деңгейлері 20 минут ішінде өлшенген кемінде үш бірлік сынаманың орташа мәніне жатады (егер ЕҚТ бойынша бейінді салалық анықтамалықта өзгеше шарт көрсетілмесе)
Шығарындылар мониторингінің автоматтандырылған жүйесін белгілеу қажеттілігінің өлшемдеріне сәйкес келмейтін шығарындылардың негізгі стационарлық ұйымдастырылған көздері үшін атмосфералық ауаның сапасын бақылау мақсатында маркерлі ластағыш заттардың эмиссияларының деңгейіне ай сайын аспаптық бақылау жүргізу ұсынылады (егер ЕҚТ бойынша бейінді салалық анықтамалықта өзгеше шарт көрсетілмесе).
Шығарындылар концентрациясын оттегінің негізгі деңгейіне түрлендіру
Жылу, механикалық, электр энергиясын өндіру және пайдаланылған газдардан/күкірт қышқылды қондырғылардан күкірт алу қондырғылары мақсатында әртүрлі отындарды жағу процестері үшін оттегі құрамының базалық шарттары төменде келтірілген.
6.1-кесте. Қондырғылардың түрлері бойынша оттегі құрамының базалық шарттары
Р/с
Қондырғы түрлері
Өлш.
бірлігі
Оттегінің базалық деңгейінің шарттары
1
Егер операция газ турбинасында және/немесе қозғалтқышта жүзеге асырылмаса, сұйық және/немесе газ тәрізді отын түрлерін жағуға арналған қондырғы
мг/Нм3
Көлемі бойынша 3 % оттегі
2
Газ турбиналары мен қозғалтқыштары
мг/Нм3
Көлемі бойынша 15 % оттегі
3
Дизельді қозғалтқыштар
мг/Нм3
Көлемі бойынша 6 % оттегі
4
Пайдаланылған газдардан күкірт алуға арналған қондырғы
мг/Нм3
Көлемі бойынша 3 % оттегі
Төменде оттегінің базалық деңгейіндегі шығарындылардың концентрациясын есептеу формуласы келтірілген (оттегінің базалық деңгейі ЕҚТ бойынша салалық анықтамалықтарда ұсынылған, болмаған жағдайда 6.1-кестеде көрсетілгендей оттегінің құрамын қолдану ұсынылады).
мұнда:
ER – оттегінің базалық деңгейіне түзетілген шығарындылар концентрациясы (мг/Нм3);
OR – оттегінің базалық деңгейі (көлемі бойынша %);
EM – өлшенген оттегі деңгейінде көрсетілген шығарындылар концентрациясы (мг/Нм3);
OM – өлшенген оттегі деңгейі (көлемі бойынша %).
Ескертпе: автоматтандырылған мониторинг жүйелерінде бұл өлшем өндіріске/ластану көзіне енгізу кезінде ескеріледі.
Суға төгінділер бойынша ЕҚТ мынадай аспектілерге жатады:
Шығарындылардағы ластағыш заттардың деңгейі концентрация мәндері (су көлеміне шығарылатын заттың массасы) ретінде анықталады және литріне миллиграмм (мг/л) қатынасы ретінде көрсетіледі. Орташа кезеңдер және сарқынды суларды ағызудың негізгі шарттары ЕҚТ бойынша салалық анықтамалықтарда анықталған.
Егер басқаша көрсетілмесе, ЕҚТ-мен байланысты қалпына келтіру деңгейлері үшін орташа кезеңдер былайша анықталады:
Орташа тәуліктік
Шығысқа пропорционалды құрамдас сынама ретінде алынған 24 сағатқа тең сынама алу кезеңіндегі орташа мән немесе уақыт пропорционал сынамадан ағынның жеткілікті тұрақтылығы көрсетілген жағдайда

6.1. Общие НДТ
НДТ 1. НДТ заключается во внедрении и соблюдении системы экологического менеджмента (СЭМ) для улучшения общих экологических показателей объектов/источников загрязнения и систем очистки.
Экологическая эффективность: СЭМ способствует и поддерживает постоянное улучшение экологических показателей установки. Если установка уже имеет хорошие общие экологические характеристики, то СЭМ помогает оператору поддерживать высокий уровень экологической эффективности.
НДТ 2. Для эффективного мониторинга и контроля эмиссий в окружающую среду НДТ предусматривает внедрение систем автоматизированного мониторинга.
Основные техники мониторинга эмиссий на стационарных организованных источниках выбросов и их описание представлены в разделе 5 настоящего справочника по НДТ.
НДТ 3. Для эффективного использования энергии НДТ предусматривает использование подходящей комбинации техник, приведенных ниже:
№ п/п
Техника
Описание
1
2
3
1
Проведение "Пинч-анализа"
Техника, основанная на систематическом расчете термодинамических показателей для минимизации потребления энергии. Используется в качестве инструмента для оценки общих конструкций систем.
2
Автоматизированная система управления технологическими процессами (АСУТП) в интеграции с АСМ
АСУТП предназначена для выработки и реализации управляющих воздействий на технологический объект управления, в том числе обеспечивающая автоматизированный сбор и обработку информации, необходимой для оптимизации управления технологическим объектом в соответствии с принятым критерием. Система может автоматически регулировать работу оборудования (например, котлов, печей, реакторов) для поддержания выбросов на минимально возможном уровне.
3
Автоматизированная система контроля и учета энергоресурсов
АСКУЭ – система электронных программно-технических средств для автоматизированного, в реальном масштабе времени дистанционного измерения, сбора, передачи, обработки, отображения и документирования процесса выработки, передачи или потребления энергоресурсов (электроэнергии, тепла, газа, воды и т.д.) по заданному множеству пространственно-распределенных точек их измерения.
НДТ 4. Для мониторинга, контроля и сокращения энергопотребления, улучшения операционной деятельности, поддержания рациональной организации производства НДТ предусматривает использование соответствующих комбинаций техник, приведенные ниже.
№ п/п
Техника
Эффект от внедрения
1
Инициирование системы стимулирования энергосбережения
Для содействия выявлению областей улучшения
2
Регулярное проведение энергоаудитов
Для обеспечения соответствия деятельности предприятия внешним и внутренним нормативным документам
3
План снижения энергопотребления
Установить цели и стратегии для улучшения операционной деятельности
4
Проведение мероприятий по интенсификации горения
Определение области улучшения (например, соотношение воздух/топливо, температура выхлопной трубы, конфигурация горелки, конструкция печи)
5
Участие в мероприятиях по ранжированию/бенчмаркингу в потреблении энергии
Проверка независимым органом
Экологическая эффективность: все меры по снижению потребления энергии приведут к сокращению выбросов в атмосферу, включая CO2. Любая техника по энергосбережению оказывает влияние на загрязнение окружающей среды из-за предельного расхода топлива.
НДТ 5. Для эффективного снижения энергозатрат, ресурсопотребления, а также снижения уровней эмиссий в окружающую среду применяется стратегия управления производством.
Управление производством представляет собой целый комплекс мероприятий, направленных на достижение максимально возможных выгод производства продукции, экологической безопасности. Описание данной техники не устанавливает конкретные шаги и предоставляет операторам объектов возможность действий для сокращения показателей эмиссий маркерных веществ в окружающую среду, повышения энергоэффективности технологических процессов и сокращения потребления сырьевых ресурсов с увеличением производства продукции соответствующего качества.
Экологическая эффективность: постепенное сокращение выбросов/сбросов загрязняющих веществ в окружающую среду от производственных процессов. Для загрязняющих опасных веществ – прекращение или поэтапное снижение сбросов. Повышение уровня ресурсосбережения.
НДТ 6. НДТ предусматривает непрерывный мониторинг выбросов в атмосферный воздух путем инструментальных замеров с частотой не менее той, которая указана в отраслевых справочниках по НДТ в соответствии с требованиями, установленными в законодательных и подзаконных актах Республики Казахстан в области охраны окружающей среды.
В отраслевых справочниках по НДТ указывается периодичность мониторинга эмиссий в окружающую среду с соответствующими технологическими показателями, необходимыми для соблюдения в соответствии с требованиями, экологического законодательства Республики Казахстан.
НДТ 7. Для формирования полной информационной базы по установкам/объектам не оснащаемым АСМ, с целью контроля и прогнозирования уровня эмиссий, а также исключения человеческого фактора при проведении мониторинга необходимо осуществлять периодический контроль используя инструментальные и расчетные методы измерения уровней эмиссий в окружающую среду.

6.1. Жалпы ЕҚТ
ЕҚТ 1. ЕҚТ ластану объектілерінің/көздерінің және тазарту жүйелерінің жалпы экологиялық көрсеткіштерін жақсарту үшін экологиялық менеджмент жүйесін (ЭМЖ) енгізу және сақтау болып табылады.
Экологиялық тиімділік: ЭМЖ қондырының экологиялық көрсеткіштерін үнемі жақсартуға ықпал етеді және қолдайды. Егер қондырғы жақсы экологиялық сипаттамаларға ие болса, онда ЭМЖ операторға экологиялық тиімділіктің жоғары деңгейін сақтауға көмектеседі.
ЕҚТ 2. Қоршаған ортаға эмиссияларды тиімді мониторингтеу және бақылау үшін ЕҚТ автоматтандырылған мониторинг жүйелерін енгізуді көздейді.
Стационарлық ұйымдасқан шығарындылар көздеріндегі эмиссиялар мониторингінің негізгі әдістері және олардың сипаттамасы осы ЕҚТ бойынша анықтамалықтың 5-бөлімінде берілген.
ЕҚТ 3. Энергияны тиімді пайдалану үшін ЕҚТ төменде келтірілген әдістердің сәйкес комбинациясын қолдануды көздейді:
Р/с
Техника
Сипаттама
1
"Пинч-талдау" жасау
Энергияны тұтынуды азайту үшін термодинамикалық көрсеткіштерді жүйелі есептеуге негізделген әдіс. Жалпы жүйелік конструкцияларды бағалау құралы ретінде қолданылады
2
МАЖ интеграциясындағы технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйесі (ТПБАЖ)
ТПБАЖ басқарудың технологиялық объектісіне басқарушылық әсерлерді әзірлеуге және іске асыруға, оның ішінде қабылданған өлшемге сәйкес технологиялық объектіні басқаруды оңтайландыру үшін қажетті ақпаратты автоматтандырылған жинауды және өңдеуді қамтамасыз етуге арналған. Жүйе шығарындыларды ең төменгі деңгейде ұстап тұру үшін жабдықтың (мысалы, қазандықтар, пештер, реакторлар) жұмысын автоматты түрде реттей алады.
3
Энергия ресурстарын бақылау мен есепке алудың автоматтандырылған жүйесі
ЭРБЕАЖ – энергоресурстарды (электр энергиясы, жылу, газ, су және т. б.) өндіру, беру немесе тұтыну процесін автоматтандырылған, нақты уақыт масштабында қашықтан өлшеуге, жинауға, беруге, өңдеуге, көрсетуге және құжаттауға арналған электрондық бағдарламалық-техникалық құралдар жүйесі
ЕҚТ 4. Энергия тұтынуды мониторингтеу, бақылау және қысқарту, операциялық қызметті жақсарту, өндірісті ұтымды ұйымдастыруды қолдау үшін ЕҚТ төменде келтірілген техниканың тиісті комбинацияларын пайдалануды көздейді.
Р/с
Техника
Ендірудің әсері
1
Энергия үнемдеуді ынталандыру жүйесіне бастамашылық жасау
Жақсарту аймақтарын анықтауға көмектесу үшін
2
Энергия аудиттерін тұрақты жүргізу
Кәсіпорын қызметінің сыртқы және ішкі нормативтік құжаттарға сәйкестігін қамтамасыз ету үшін
3
Энергия тұтынуды азайту жоспары
Операциялық қызметті жақсарту үшін мақсаттар мен стратегияларды белгілеу
4
Іс-шаралар өткізу бойынша қарқынды жану
Жақсарту аймақтарын анықтау (мысалы, ауа/отын қатынасы, шығатын құбырдың температурасы, оттықтың конфигурациясы, пештің дизайны)
5
Энергия тұтынудағы саралау/бенчмаркинг жөніндегі іс-шараларға қатысу үшін
Тәуелсіз органның тексеруі
Экологиялық тиімділік: энергияны тұтынуды азайтудың барлық шаралары атмосфераға шығарындыларды, соның ішінде CO2-ні азайтады. Кез келген энергия үнемдеу техникасы жанармайдың шекті шығынына байланысты қоршаған ортаның ластануына әсер етеді.
ЕҚТ 5. Энергия шығынын, ресурстарды тұтынуды тиімді азайту, сондай-ақ қоршаған ортаға эмиссиялар деңгейін төмендету үшін өндірісті басқару стратегиясы қолданылады.
Өндірісті басқару өнім өндірудің, экологиялық қауіпсіздіктің барынша ықтимал пайдасына қол жеткізуге бағытталған іс-шаралардың тұтас жиынтығын білдіреді. Бұл техниканың сипаттамасы нақты қадамдарды белгілемейді және объектілер операторларына қоршаған ортаға маркерлік заттар эмиссияларының көрсеткіштерін қысқарту, технологиялық процестердің энергия тиімділігін арттыру және тиісті сападағы өнім өндірісін ұлғайта отырып, шикізат ресурстарын тұтынуды қысқарту үшін іс-қимыл жасау мүмкіндігін ұсынады.
Экологиялық тиімділік: өндірістік процестерден қоршаған ортаға ластағыш заттардың шығарындыларын/төгінділерін біртіндеп азайту. Ластағыш қауіпті заттар үшін-төгінділерді тоқтату немесе кезең-кезеңімен азайту. Ресурс үнемдеу деңгейін арттыру.
ЕҚТ 6. ЕҚТ Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнамалық және заңға тәуелді актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес ЕҚТ бойынша салалық анықтамалықтарда көрсетілгеннен кем емес жиілікпен аспаптық өлшеу жолымен атмосфералық ауаға шығарындылардың үздіксіз мониторингін көздейді.
ЕҚТ бойынша салалық анықтамалықтарда Қазақстан Республикасының экология заңнамасының талаптарына сәйкес сақтау үшін қажетті тиісті технологиялық көрсеткіштермен қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің кезеңділігі көрсетіледі.
ЕҚТ 7. Эмиссиялар деңгейін бақылау және болжау, сондай-ақ мониторинг жүргізу кезінде адами факторды болдырмау мақсатында МАЖ жарақтандырылмайтын қондырғылар/объектілер бойынша толық ақпараттық базаны қалыптастыру үшін қоршаған ортаға эмиссиялар деңгейлерін өлшеудің аспаптық және есептік әдістерін пайдалана отырып, мерзімді бақылауды жүзеге асыру қажет.

Основные методы анализа представлены в разделах 4.1. – 4.5. настоящего справочника по НДТ.
НДТ 8. Для снижения сбросов загрязняющих веществ должна применяться стратегия управления водными ресурсами
Данная техника представляет собой стратегию выявления и сокращения сбросов в воду веществ, классифицированных как маркерные загрязняющие вещества, а также сокращение потребления водных ресурсов.
Соответствующая стратегия может быть реализована в системе мониторинга и включать следующие мероприятия:
1) снижение потребления воды (экономия);
2) раздельный сброс с установок через локальные очистки;
3) максимальное повторное использование воды;
4) автоматический мониторинг состава воды для процессов химической и биологической очистки в сочетании с лабораторными методами;
5) установление нормативов сбрасываемых веществ с учетом региональных требований;
6) мониторинг на основе утвержденных программ, согласованных с компетентными государственными органами;
7) установка предписаний отбора проб для мониторинга при нормальных условиях эксплуатации (временный или постоянный план);
8) определение наиболее подходящего периода для проведения временного мониторинга при планировании, например, шестимесячного или ежегодного, если значения очень низкие, и выполнение плана;
9) анализ результатов и разработка конкретного плана действий по сокращению сбросов соответствующих веществ, которые будут включены в систему экологического мониторинга.
Экологическая эффективность: постепенное сокращение сбросов загрязняющих веществ. Для загрязняющих опасных веществ – прекращение или поэтапное прекращение сбросов.

Талдаудың негізгі әдістері осы ЕҚТ анықтамалығының 4.1. – 4.5.-бөлімдерінде келтірілген.
ЕҚТ 8. Ластағыш заттардың төгінділерін азайту үшін су ресурстарын басқару стратегиясы қолданылуға тиіс
Бұл әдіс маркерлік ластағыш заттар ретінде жіктелген заттардың суға төгінділерін анықтау және азайту, сондай-ақ су ресурстарын тұтынуды азайту стратегиясы болып табылады.
Тиісті стратегия мониторинг жүйесінде іске асырылуы мүмкін және мынадай іс-шараларды қамтуы мүмкін:
1) суды тұтынуды азайту (үнемдеу);
2) жергілікті тазалау арқылы қондырғылардан бөлек ағызу;
3) суды барынша қайта пайдалану;
4) зертханалық әдістермен ұштастыра отырып, химиялық және биологиялық тазарту процестері үшін су құрамын автоматты түрде мониторингтеу;
5) өңірлік талаптарды ескере отырып, шығарылатын заттардың нормативтерін белгілеу;
6) құзыретті мемлекеттік органдармен келісілген бекітілген бағдарламалар негізіндегі мониторинг;
7) қалыпты пайдалану жағдайларында мониторинг үшін сынама алу нұсқамаларын орнату (уақытша немесе тұрақты жоспар);
8) жоспарлау кезінде уақытша мониторинг жүргізу үшін ең қолайлы кезеңді анықтау, мысалы, егер мәндер өте төмен болса, алты айлық немесе жылдық және жоспарды орындау;
9) нәтижелерді талдау және экологиялық мониторинг жүйесіне енгізілетін тиісті заттардың төгінділерін қысқарту жөніндегі нақты іс-қимыл жоспарын әзірлеу.
Экологиялық тиімділік: ластағыш заттардың төгінділерін біртіндеп азайту. Ластағыш қауіпті заттар үшін – төгінділерді тоқтату немесе кезең-кезеңімен тоқтату.

6.2. Непрерывный мониторинг выбросов в атмосферный воздух
НДТ 9. Для качественного мониторинга и контроля эмиссий в атмосферный воздух от производственной деятельности необходимо осуществлять контроль качества выбросов на границе воздействия путем проведения инструментальных замеров (предпочтительно посредством внедрения стационарных постов).
Автоматический контроль выбросов качества атмосферного воздуха на границе области воздействия представляет собой систему мониторинга, которая непрерывно и автоматически анализирует состав атмосферного воздуха на границе и вблизи границы зоны воздействия промышленных или других источников выбросов. Краткое описание представлено в разделе 5.2.1. настоящего справочника по НДТ.
НДТ 10. НДТ предусматривает непрерывный мониторинг эмиссий в атмосферный воздух посредством интеграции в АСМ профильных и универсальных датчиков мониторинга выбросов загрязняющих веществ.
№ п/п
Техники
Загрязняющие вещества
Применимость
1
2
3
4
1
Недисперсионный инфракрасный метод (NDIR)

6.2. Атмосфералық ауаға шығарындыларды үздіксіз мониторингтеу
ЕҚТ 9. Өндірістік қызметтен атмосфералық ауаға эмиссияларды сапалы мониторингтеу және бақылау үшін әсер ету шекарасында аспаптық өлшеулер жүргізу арқылы шығарындылардың сапасын бақылау қажет (стационарлық бекеттерді енгізу арқылы жүзеге асырған жөн).
Әсер ету аймағының шекарасындағы атмосфералық ауа сапасының шығарындыларын автоматты түрде бақылау өнеркәсіптік немесе басқа шығарындылар көздерінің әсер ету аймағының шекарасындағы және шекарасына жақын атмосфералық ауаның құрамын үздіксіз және автоматты түрде талдайтын бақылау жүйесін білдіреді. Қысқаша сипаттама осы ЕҚТ анықтамалығының 5.2.1-бөлімінде берілген.
ЕҚТ 10. ЕҚТ ластағыш заттар шығарындыларын мониторингтеудің бейінді және әмбебап датчиктерін МАЖ интеграциялау арқылы атмосфералық ауаға эмиссиялардың үздіксіз мониторингін көздейді.
Р/с №
Техникалар
Ластағыш заттар
Қолданылуы
1
2
3
4
1
Дисперсиялық емес инфрақызыл әдіс (NDIR)

Метод широко используется для минимизации помех при измерении таких газов, как CO2 и H2O, и позволяет создавать высокочувствительные и точные анализаторы для мониторинга различных газов, таких, как NH3, CO, HCl, CH4, NOx и SO2.
Общеприменимы ко всем отраслям промышленности с учетом соответствия анализируемых параметров эмиссий и спецификации выбранного оборудования.
2
Инфракрасная спектроскопия на основе преобразования Фурье (FTIR)
Позволяет контролировать широкий спектр газов, таких как NH3, CO, HCl, HF, CH4, NOx, и SO2.
Общеприменимы ко всем отраслям промышленности с учетом соответствия анализируемых параметров эмиссий и спецификации выбранного оборудования.
3
Спектрометрия поглощения диодного лазера (туннельные диодные лазеры, TDL)
TDL-анализаторы широко применяются в экологическом мониторинге для точного измерения концентраций газов, таких, как NH3, HCl, HF, CH4, NOx и SO2, в выбросах и окружающей среде.
Общеприменимы ко всем отраслям промышленности с учетом соответствия анализируемых параметров эмиссий и спецификации выбранного оборудования.
4
Дифференциальное оптическое поглощение спектроскопии (DOAS)
Мониторинг реактивных газов, таких как HCl и NH3, а также такого ЗВ как Hg.
В системах АСМ неэкстрактивного типа
5
Недисперсионная ультрафиолетовая спектроскопия (NDUV)
Основные соединения, которые измеряются с помощью таких NDUV-анализаторов: SO2, NO, NO2, H2S, HCl, HF, NH3.
Общеприменимы ко всем отраслям промышленности с учетом соответствия анализируемых параметров эмиссий и спецификации выбранного оборудования.
6
Атомно-абсорбционная спектрометрия (AAS)
Используется для анализа широкого спектра металлов, включая: тяжелые металлы: Cd, Pb, Hg, As;
переходные металлы: Fe, Ni, Co, Cu, Zn, Cr;
щелочные и щелочноземельные металлы: Na, K, Ca, Mg, Li, Ba, Sr;
прочие металлы и полуметаллы: Al, Se, Si, Sb.
7
Атомно-флюоресцентная спектроскопия (AFS)
Основные газы, которые могут быть измерены косвенно: Hg, гидриды металлов AsH3, SbH3, GeH4, H2Se и CH3Hg.
8
Газо-фильтрационная корреляция (GFC)
Определение загрязняющих веществ CO, CO2, NOx, SOх, HCl, CH4, NH3, H2S, HCl и HF в атмосферном воздухе, включая летучие органические соединения, СО, CH₄ и другие компоненты.
Общеприменимы ко всем отраслям промышленности с учетом соответствия анализируемых параметров эмиссий и спецификации выбранного оборудования.
9
Оптические методы.
Недисперсионный ультрафиолетовый анализатор

Бұл әдіс CO2 және H2O сияқты газдарды өлшеу кезінде кедергілерді азайту үшін кеңінен қолданылады және NH3, CO, HCl, CH4, NOx және SO2 сияқты әртүрлі газдарды бақылау үшін жоғары сезімтал және дәл талдағыштар жасауға мүмкіндік береді
Эмиссиялардың талданатын параметрлерінің және таңдалған жабдықтың спецификациясының сәйкестігін ескере отырып, өнеркәсіптің барлық салаларына жалпы қолданылады.
2
Фурье түрлендіруге негізделген инфрақызыл спектроскопия (FTIR)
NH3, CO, HCl, HF, CH4, NOx, және SO2 сияқты газдардың кең спектрін басқаруға мүмкіндік береді
3
Диодты лазерді сіңіру спектрометриясы (туннельді диодты лазерлер, TDL)
TDL талдағыштары шығарындылар мен қоршаған ортадағы NH3, HCl, HF, CH4, NOx және SO2 сияқты газдардың концентрациясын дәл өлшеу үшін қоршаған ортаны бақылауда кеңінен қолданылады
4
Спектроскопияның дифференциалды оптикалық жұтылуы (DOAS)
HCL және NH3, сондай-ақ Hg сияқты ЗВ реактивті газдарды мониторингтеу.
Экстракциялық емес МАЖ жүйелерінде
5
Дисперсиялық емес ультракүлгін спектроскопия (NDUV)
NDUV талдағыштарының көмегімен өлшенетін негізгі қосылыстар: SO2, NO, NO2, H2S, HCl, HF, NH3.
Эмиссиялардың талданатын параметрлерінің және таңдалған жабдықтың спецификациясының сәйкестігін ескере отырып, өнеркәсіптің барлық салаларына жалпы қолданылады.
6
Атомдық абсорбциялық спектрометрия (AAS)
Металдардың кең спектрін талдау үшін қолданылады, соның ішінде: ауыр металдар: Cd, Pb, Hg, As;
өтпелі металдар: Fe, Ni, Co, Cu, Zn, Cr;
сілтілі және сілті-жер металдары: Na, K, Ca, Mg, Li, Ba, Sr;
басқа металдар мен жартылай металдар: Al, Se, Si, Sb
Эмиссиялардың талданатын параметрлерінің және таңдалған жабдықтың спецификациясының сәйкестігін ескере отырып, өнеркәсіптің барлық салаларына жалпы қолданылады.
7
Атомдық флуоресцентті спектроскопия (AFS)
Негізгі газдар жанама түрде өлшенуі мүмкін: Hg, металл гидридтері AsH3, SbH3, GeH4, H2Se және CH3Hg.
8
Газ-сүзу корреляциясы (GFC)
Ұшпа органикалық қосылыстарды қоса алғанда, атмосфералық ауадағы CO, CO2, NOx, SОx, HCl, CH4, NH3, H2S, HCl және HF, СО, CH₄ мен басқа компоненттерді анықтау.
9
Оптикалық әдістер Дисперсиялық емес ультракүлгін талдағыш

Измерение концентрации общей пыли, частиц PM10, PM2.5 и мониторинга SO2, NOX.
10
Оптические методы.
Оптическая сцинтилляция
Мониторинг твердых частиц.
11
Оптические методы.
Хроматография газов
Летучие органические соединения, СО.
12
Оптические методы.
Электрохимические датчики
Содержание угарного газа на территории промышленных объектов.
13
Трибоэлектрический метод
Измерение твердых частиц ниже 0,1 мг/м.
Описание представлено в разделах 5.1.2., 5.1.3. настоящего справочника по НДТ.
НДТ 11. НДТ предусматривает непрерывный мониторинг эмиссий в атмосферный воздух посредством внедрения АСМ с целью контроля физических параметров газов.
№ п/п
Техники
Описание
Применимость
1
2
3
4
1
Ультразвуковые методы определения скорости потока газа
Измерение скорости потока газа

Жалпы тозаң концентрациясын, PM10, PM2.5 бөлшектерін және SO2, NOX мониторингін өлшеу
10
Оптикалық әдістер
Оптикалық сцинтилляция
Бөлшектерді бақылау
11
Оптикалық әдістер Газдардың хроматографиясы
Ұшпа органикалық қосылыстар, СО
12
Оптикалық әдістер Электрохимиялық датчиктер
Өнеркәсіптік объектілер аумағында көміртегі тотығын ұстау
13
Трибоэлектрлік әдіс
0,1 мг/м-ден төмен бөлшектерді өлшеу
Сипаттама осы ЕҚТ анықтамалығының 5.1.2, 5.1.3-бөлімдерінде берілген.
ЕҚТ 11. ЕҚТ газдардың физикалық параметрлерін бақылау мақсатында МАЖ енгізу арқылы атмосфералық ауаға эмиссиялардың үздіксіз мониторингін көздейді.
Р/с №
Техникалар
Сипаттамасы
Қолданылуы
1
Газ ағынының жылдамдығын анықтаудың ультрадыбыстық әдістері
Газ ағынының жылдамдығын өлшеу

Точность метода высока, а диапазон измерений составляет от 0,1 до 40 м/с. Пыль не взаимодействует с измерительными элементами, что позволяет эффективно работать в кислотных и запыленных средах.
Общеприменимы ко всем отраслям промышленности с учетом соответствия анализируемых параметров эмиссий и спецификации выбранного оборудования
2
Трубка Пито
Применяется для непрерывных измерений выбросов вредных веществ в промышленных условиях, особенно для определения скорости и объема воздушного потока в дымовых трубах и вытяжных системах
3
Корреляционный метод
Измерение скорости потока и расхода.
Корреляционные расходомеры рекомендуются для использования на угольных станциях
4
ИК-кросс-корреляция турбулентности (инфракрасные детекторы)
Измерение скорости потока, концентрации газов и других параметров.
Определение загрязняющих веществ CO, CO2, NOХ, SOХ, HCl, CH4, NH3, H2S, HCl и HF.
Общеприменимы ко всем отраслям промышленности с учетом соответствия анализируемых параметров эмиссий и спецификации выбранного оборудования
5
Тепловые массовые расходомеры
Мониторинг выбросов вредных веществ, предоставляя точные данные о массовом расходе газов в процессах выброса
Описание представлено в разделе 5.1.4. настоящего справочника по НДТ.
НДТ 12. НДТ предусматривает внедрение АСМ по мониторингу состава газов, выбрасываемых на факельные установки.
№ п/п
Контролируемые параметры
Техники
1
Объемный расход газа
Ультразвуковые методы определения скорости потока газа и расходомеры.
Трубка Пито.
Корреляционный метод.
2
Плотность газа
Тепловые массовые расходомеры.
Ультразвуковые методы определения скорости потока газа и расходомеры.
3
Сероводород (H2S)
Газо-фильтрационная корреляция (GFC).
ИК-кросс-корреляция турбулентности (инфракрасные детекторы).
Недисперсионный инфракрасный метод (NDIR).
Инфракрасная спектроскопия на основе преобразования Фурье (FTIR).
Спектрометрия поглощения диодного лазера (туннельные диодные лазеры, TDL).
4
Углерода оксид-сульфид (COS), углерода сульфид (сероуглерод – CS2)*
Электрохимические методы (электрохимический сенсор).
5
Меркаптаны
Газовая хроматография.
Газовая хроматография в сочетании с масс-спектрометрией.
Фотометрические методы.
Электрохимические методы.
* проведение инструментальных замеров по контролируемым компонентам (углерода оксид-сульфид (COS), углерода сульфид (сероуглерод – CS2) определяется при наличии в действующем законодательстве Республики Казахстан соответствующих методик/правил проведения мониторинга состава газов, выбрасываемых на факельные установки.
Описание представлено в разделе 5.3. настоящего справочника по НДТ.
НДТ 13. НДТ предусматривает мониторинг выбросов на факельных установках посредством внедрения подфакельных наблюдений.

Әдістің дәлдігі жоғары және өлшеу диапазоны 0,1-ден 40 м/с-қа дейін. Тозаң өлшеу элементтерімен әрекеттеспейді, бұл қышқыл және тозаңды ортада тиімді жұмыс істеуге мүмкіндік береді.
Эмиссиялардың талданатын параметрлерінің және таңдалған жабдықтың спецификациясының сәйкестігін ескере отырып, өнеркәсіптің барлық салаларына жалпы қолданылады.
2
Пито түтігі
өнеркәсіптік жағдайларда зиянды заттардың шығарындыларын үздіксіз өлшеу үшін, әсіресе түтін құбырлары мен сору жүйелеріндегі ауа ағынының жылдамдығы мен көлемін анықтау үшін қолданылады
3
Корреляциялық әдіс
Ағын жылдамдығы мен ағынын өлшеу
Көмір станцияларында пайдалану үшін корреляциялық шығын өлшегіштер ұсынылады
4
Турбуленттіліктің ИК-кросс-корреляциясы (инфрақызыл детекторлар)
ағын жылдамдығы, газ концентрациясы және басқа параметрлер.
ластағыш заттарды: CO, CO2, NOx, SОx, HCl, CH4, NH3, H2S, HCl және HF анықтау.
Эмиссиялардың талданатын параметрлерінің және таңдалған жабдықтың спецификациясының сәйкестігін ескере отырып, өнеркәсіптің барлық салаларына жалпы қолданылады.
5
Жылу массасының шығын өлшегіштері
шығарындылар процестеріндегі газдардың массалық шығыны туралы нақты мәліметтер бере отырып, зиянды заттардың шығарындылары
Сипаттама осы ЕҚТ анықтамалығының 5.1.4-бөлімінде берілген.
ЕҚТ 12. ЕҚТ алау қондырғыларына шығарылатын газ құрамының мониторингі бойынша МАЖ енгізуді көздейді.
Р/с №
Бақыланатын параметрлер
Техникалар
1
Газдың көлемдік шығыны
Газ ағынының жылдамдығын анықтаудың ультрадыбыстық әдістері және шығын өлшегіштер
Пито түтігі
Корреляциялық әдіс
2
Газдың тығыздығы
Жылу массасының шығын өлшегіштері
Газ ағынының жылдамдығын анықтаудың ультрадыбыстық әдістері және шығын өлшегіштер
3
Күкіртсутек (H2S)
Газды сүзу корреляциясы (GFC)
Турбуленттіліктің ИК-кросс-корреляциясы (инфрақызыл детекторлар)
Дисперсиялық емес инфрақызыл әдіс (NDIR)
Фурье түрлендіруге негізделген инфрақызыл спектроскопия (FTIR)
Диодты лазерді сіңіру спектрометриясы (туннельді диодты лазерлер, TDL)
4
Көміртегі оксид-сульфид (COS), көміртегі сульфид (күкіртті көміртек – CS2)*
Электрохимиялық әдістер (электрохимиялық датчик)
5
Меркаптандар
Газ хроматографиясы
Газ хроматографиясы масс-спектрометриямен біріктірілген
Фотометриялық әдістер
Электрохимиялық әдістер
* бақыланатын компоненттер (көміртегі оксиді-сульфид (COS), көміртегі сульфиді (күкірт көміртегі – CS2) бойынша аспаптық өлшеулер жүргізу Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында алау қондырғыларына шығарылатын газдың құрамына мониторинг жүргізудің тиісті әдістемелері/қағидалары болған кезде айқындалады.
Сипаттама осы ЕҚТ анықтамалығының 5.3-бөлімінде берілген.
ЕҚТ 13. ЕҚТ алау астында бақылауды енгізу арқылы алау қондырғыларындағы шығарындыларды мониторингтеуді көздейді.

Подфакельные наблюдения включают измерение концентраций примесей под осью факела выбросов из труб промышленных объектов. Местоположение точек для отбора проб воздуха, используемых для определения концентраций вредных веществ, меняется в зависимости от направления факела. Описание представлено в разделе 5.3.4. настоящего справочника по НДТ.
НДТ 14. НДТ предусматривает мониторинг выбросов с учетом внедрения дистанционных методов мониторинга.
Дистанционные методы мониторинга включают в себя:
Методы оптического дистанционного зондирования (ORS) – этот метод измеряет концентрацию загрязнителей воздуха на основе их взаимодействия с электромагнитным излучением, таким, как ультрафиолетовый, видимый или инфракрасный свет.
FTIR-спектрометры и перестраиваемые диодные лазеры (TDL): данные методы также зависят от поглощения света загрязняющими веществами. FTIR-спектрометры регистрируют интенсивность света в широком спектральном инфракрасном диапазоне с использованием преобразования Фурье, тогда как в TDL длина волны лазера настраивается по выбранной полосе поглощения загрязнителя.
Дифференциальное поглощение LIDAR (DIAL): DIAL использует лазеры, направленные в атмосферу, для измерения аэрозолей, пыли или газообразных соединений. Отношение интенсивности обратно рассеянного света на двух длинах волн измеряется и комбинируется с временной задержкой обратного сигнала, что позволяет определять концентрацию загрязнителя и его местоположение.
Поток солнечного затмения (SOF): SOF – метод, использующий солнце в качестве широкополосного источника света. Система SOF состоит из спектрометра для измерения солнечного излучения, солнечного трекера для поддержания ориентации инструмента в зените Солнца и GPS для точного измерения местоположения относительно газового шлейфа.
Моделирование обратной дисперсии (Reverse Dispersion Modeling, RDM) – это метод, при котором в отличие от традиционного моделирования дисперсии, прогнозирующем концентрации на основе известных источников выбросов, RDM направлено на идентификацию и количественную оценку неизвестных источников на основе наблюдаемых данных. Чтобы охватить все потенциальные источники выбросов, обычно проводят мониторинг в нескольких точках.
Метод RDM подходит для газообразных загрязняющих веществ; в случае твердых частиц это приводит к переоценке источников выбросов первичных твердых частиц, поскольку стандартные модели дисперсии не учитывают вклад вторичных частиц в общую концентрацию частиц в атмосфере.
Принципы действия RDM основан на сборе метеорологических данных и измерениях концентраций загрязняющих веществ в различных точках вокруг потенциальных источников выбросов. С последующим прямым моделированием дисперсии (Создание модели, описывающей, как загрязняющие вещества распространяются от известных источников при данных метеорологических условиях) и обратное моделирование (Использование наблюдаемых данных концентраций и метеорологических данных для расчета возможных источников выбросов, которые объясняют наблюдаемые концентрации).

Алау астындағы бақылау өнеркәсіптік объектілердің құбырларынан шығатын алау осінің астындағы қоспалардың концентрациясын өлшеуді қамтиды. Зиянды заттардың концентрациясын анықтау үшін пайдаланылатын ауа сынамаларын алу нүктелерінің орналасуы алаудың бағытына байланысты өзгереді. Сипаттама осы ЕҚТ анықтамалығының 5.3.4-бөлімінде берілген.
ЕҚТ 14. ЕҚТ қашықтан мониторингтеу әдістерін енгізуді ескере отырып, шығарындыларды мониторингтеуді көздейді.
Қашықтан мониторингтеу әдістері мыналарды қамтиды:
Оптикалық қашықтан зондтау әдістері (ORS) – бұл әдіс ауаны ластағыш заттардың концентрациясын ультракүлгін, көрінетін немесе инфрақызыл сәуле сияқты электромагниттік сәулеленумен өзара әрекеттесу негізінде өлшейді.
FTIR-спектрометрлер және қайта реттелетін диодты лазерлер (TDL): бұл әдістер ластағыш заттардың жарықты сіңіруіне де байланысты. FTIR-спектрометрлер Фурье түрлендіруін қолдана отырып, кең спектрлі инфрақызыл диапазондағы Жарық қарқындылығын тіркейді, ал TDL-де лазердің толқын ұзындығы ластағыш заттардың таңдалған сіңіру жолағы бойынша реттеледі.
LIDAR (DIAL) дифференциалды сіңіру: DIAL аэрозольдерді, тозаңды немесе газ тәрізді қосылыстарды өлшеу үшін атмосфераға бағытталған лазерлерді пайдаланады. Екі толқын ұзындығындағы кері шашыраңқы жарықтың қарқындылық коэффициенті өлшенеді және кері сигналдың уақыттық кідірісімен біріктіріледі, бұл ластағыш заттардың концентрациясын және оның орналасқан жерін анықтауға мүмкіндік береді.
Күн тұтылу ағыны (SOF): күнді кең жолақты жарық көзі ретінде қолданатын sof әдісі. SOF жүйесі Күн радиациясын өлшейтін спектрометрден, құралдың күн зенитіндегі бағытын ұстап тұруға арналған күн трекерінен және газ шлейфіне қатысты орынды дәл өлшеу үшін GPS-тен тұрады.
Кері дисперсиялық модельдеу (Reverse Dispersion Modeling, RDM) – белгілі шығарындылар көздеріне негізделген концентрацияларды болжайтын дәстүрлі дисперсиялық модельдеуден айырмашылығы, RDM бақыланатын деректерге негізделген белгісіз көздерді анықтауға және сандық анықтауға бағытталған әдіс. Шығарындылардың барлық ықтимал көздерін қамту үшін олар әдетте бірнеше нүктелерде бақылау жүргізеді.
RDM әдісі газ тәрізді ластағыш заттарға жарамды; бөлшектер жағдайында бұл бастапқы бөлшектердің шығарындыларының көздерін қайта бағалауға әкеледі өйткені стандартты дисперсиялық модельдер екінші бөлшектердің атмосферадағы бөлшектердің жалпы концентрациясына қосқан үлесін ескермейді.
RDM-ның іс-қимыл қаидаттары метеорологиялық деректерді жинауға және ықтимал шығарындылар көздерінің айналасындағы әртүрлі нүктелердегі ластағыш заттардың концентрациясын өлшеуге негізделген. Кейіннен дисперсияны тікелей модельдеу (ластағыш заттардың метеорологиялық жағдайдағы белгілі көздерден қалай таралатынын сипаттайтын модель құру) және кері модельдеу (бақыланатын концентрацияларды түсіндіре алатын ықтимал шығарындылар көздерін есептеу үшін бақыланатын концентрация деректері мен метеорологиялық деректерді пайдалану).

1) относится к составной пробе, пропорциональной потоку, взятой в течение 24 часов, или, при условии, что продемонстрирована достаточная стабильность потока, к образцу, пропорциональному времени;
2) в отношении установления технологических нормативов в сбросах сточных вод в пруды-накопители и пруды-испарители норма не будет распространяться при условии их соответствия требованиям, применяемым в отношении гидротехнических сооружений с подтверждением отсутствия воздействия на поверхностные и подземные водные ресурсы по результатам мониторинговых исследований за последние 3 года;
3) установление факта негативного воздействия на поверхностные и подземные водные ресурсы свидетельствует о нарушении требований, применяемых к гидротехническим сооружениям. В этом случае количественные показатели эмиссий должны соответствовать действующим санитарно-гигиеническим, экологическим нормативам качества и целевым показателям качества окружающей среды по отношению к местам культурно-бытового водопользования.
НДТ 16. НДТ предусматривает непрерывный мониторинг физических параметров вод, сбрасываемых в поверхностные водные объекты посредством внедрения АСМ.
№ п/п
Контролируемые параметры
Техники
1
Температура
Термометры сопротивления, термопары, манометрические термометры, бесконтактные средства измерения температуры вод – пирометры.
2
Расходомер
Ультразвуковые приборы учета, электромагнитные приборы учета, механические с импульсным выходом
3
Водородный показатель
рН-метры
4
Электропроводность
Измерение электропроводности: электродными датчиками, индуктивными датчиками.
5
Мутность
Мутность оптических турбидиметров (фотометр) и нефелометрии.
Описание представлено в разделе 5.4.1. настоящего справочника по НДТ.
НДТ 17. НДТ предусматривает непрерывный мониторинг качественных показателей воды посредством внедрения АСМ.
В основе автоматизированной системы учета воды имеется фотоколориметрический анализ. Это избирательное поглощение электромагнитных излучений различных участков спектра атомом, ионом и/или молекулой анализируемого вещества.
Поглощая квант света, ион, атом или молекула переходят в более высокое энергетическое состояние. Переход с основного, невозбужденного уровня на более высокие и возбужденные уровни. Такие электромагнитные переходы вызывают появление в спектрах поглощающих частиц строго определенных полос поглощения, основанных на пропорциональной зависимости между светопоглощением и концентрацией поглощающего вещества. Описание представлено в разделе 5.4.2. настоящего справочника по НДТ.
6.4. Требования по ремедиации
Согласно Экологическому кодексу под ремедиацией признается комплекс мероприятий по устранению экологического ущерба посредством восстановления, воспроизводства компонента природной среды, которому был причинен экологический ущерб, или, если экологический ущерб является полностью или частично непоправимым, по замещению такого компонента природной среды. Ремедиация проводится при выявлении факта экологического ущерба:
животному и растительному миру;
подземным и поверхностным водам;
землям и почве.
Мониторинг эмиссий загрязняющих веществ является одним из инструментов исполнения принципа предотвращения в рамках регулирования экологических отношений, допускающий осуществление любой деятельности при условии наличия необходимых мер по предотвращению причинения экологического ущерба.
Особенности ремедиации компонентов природной среды с учетом специфик отдельных видов деятельности отражены в соответствующих отраслевых справочниках по НДТ.
При обнаружении фактов экологического ущерба компонентам природной среды по результатам производственного и (или) государственного экологического контроля, причиненного в результате антропогенного воздействия, и при закрытии и (или) ликвидации последствий деятельности, необходимо провести оценку изменения состояния компонентов природной среды в отношении состояния, установленного в базовом отчете или эталонного участка.
Лицо, действия или деятельность которого причинили экологический ущерб, должно предпринять соответствующие меры для устранения такого ущерба, чтобы восстановить состояние участка, следуя нормам Экологического кодекса и методическим рекомендациям по разработке программы ремедиации.
Лицо, действия или деятельность которого причинили экологический ущерб, должно принять необходимые меры для удаления, сдерживания или сокращения эмиссий соответствующих загрязняющих веществ, также для контрольного мониторинга в сроки и периодичность для того чтобы с учетом их текущего, или будущего утвержденного целевого назначения участок больше не создавал значительного риска для здоровья человека и не причинял ущерб от ее деятельности в отношении окружающей среды из-за загрязнения компонентов природной среды.
Определение иных технологических показателей, связанных с применением НДТ, в том числе уровней потребления энергетических, водных и иных ресурсов в настоящем проекте справочника по НДТ является нецелесообразным.
Иные технологические показатели, связанные с применением НДТ, выражаются в количестве потребления ресурсов в расчете на единицу времени или единицу производимой продукции (товара), выполняемой работы, оказываемой услуги. Соответственно, установление иных технологических показателей обусловлено применяемой технологией производства. В результате анализа потребления энергетических, водных и иных (сырьевых) ресурсов, проведенного в разделе "Общая информация", получен вариативный ряд показателей, который зависит от многих факторов: качественные показатели сырья, производительность и эксплуатационные характеристики установки, качественные показатели готовой продукции, климатические особенности регионов и т.д.
Технологические показатели потребления ресурсов должны быть ориентированы на внедрение НДТ, в том числе прогрессивной технологии, повышение уровня организации производства, соответствовать наименьшим значениям (исходя из среднегодового значения потребления соответствующего ресурса) и отражать конструктивные, технологические и организационные мероприятия по экономии и рациональному потреблению.

1) 24 сағат ішінде алынған ағынға пропорционалды құрама үлгіні немесе ағынның жеткілікті тұрақтылығы көрсетілген жағдайда уақытқа пропорционалды үлгіні білдіреді;
2) жинақтаушы тоғандар мен буландырғыш тоғандарға сарқынды суларды ағызуда технологиялық нормативтерді белгілеуге қатысты норма олар соңғы 3 жылдағы мониторингтік зерттеулердің нәтижелері бойынша жерүсті және жерасты су ресурстарына әсер етпейтінін растай отырып, гидротехникалық құрылыстарға қатысты қолданылатын талаптарға сәйкес келген жағдайда қолданылмайды;
3) жерүсті және жерасты су ресурстарына теріс әсер ету фактісін анықтау гидротехникалық құрылыстарға қолданылатын талаптардың бұзылғанын көрсетеді. Бұл жағдайда эмиссиялардың сандық көрсеткіштері қолданыстағы санитарлық-гигиеналық, экологиялық сапа нормативтеріне және мәдени-тұрмыстық су пайдалану орындарына қатысты қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштеріне сәйкес келуі тиіс.
ЕҚТ 16. ЕҚТ МАЖ енгізу арқылы жерүсті су объектілеріне төгілетін сулардың физикалық параметрлерін үздіксіз мониторингтеуді көздейді.
Р/с №
Бақыланатын параметрлер
Техникалар
1
Температура
Қарсылық термометрлері, терможұптар, манометриялық термометрлер, судың температурасын өлшеудің жанаспайтын құралдары-пирометр
2
Шығын өлшегіш
Ультрадыбыстық есептеу құралдары электромагниттік есептеу құралдары импульстік шығысы бар механикалық
3
Сутегі көрсеткіші
рН-метрлер
4
Электр өткізгіштік
Электрөткізгіштігін өлшеу: электрод датчиктері, индуктивті датчиктер
5
Лайлану
Оптикалық турбидиметр (фотометр) және нефелометрия
Сипаттама осы ЕҚТ анықтамалығының 5.4.1-бөлімінде берілген.
ЕҚТ 17. ЕҚТ МАЖ енгізу арқылы судың сапалық көрсеткіштерін үздіксіз мониторингтеуді көздейді.
Суды есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің негізінде фотоколориметриялық талдау жатыр. Бұл талданатын заттың атомымен, ионымен және/немесе молекуласымен спектрдің әртүрлі учаскелеріндегі электромагниттік сәулеленудің селективті сіңірілуі.
Жарық квантын сіңіру арқылы ион, атом немесе молекула жоғары энергетикалық күйге өтеді. Негізгі, қозбаған деңгейден жоғары және қозған деңгейлерге ауысу. Мұндай электромагниттік ауысулар Жарық сіңіру мен сіңіргіш заттардың концентрациясы арасындағы пропорционалды байланысқа негізделген қатаң анықталған сіңіру жолақтарының жұтқыш бөлшектерінің спектрлерінде пайда болуына әкеледі. Сипаттама осы ЕҚТ анықтамалығының 5.4.2-бөлімінде берілген.
6.4. Ремедиация талаптары
Экология кодексіне сәйкес экологиялық залал келтірілген табиғи ортаның құрамдас бөлігін қалпына келтіру, молықтыру немесе егер экологиялық залал толық немесе ішінара орны толмас болып табылса, табиғи ортаның осындай құрамдас бөлігін алмастыру арқылы экологиялық залалды жою жөніндегі іс-шаралар кешені ремедиация деп танылады. Ремедиация мыналарға:
жануарлар мен өсімдіктер әлеміне;
жерасты және жерүсті суларына;
жерге және топыраққа экологиялық залал фактісі анықталған кезде жүргізіледі.
Ластағыш заттар эмиссияларын мониторингтеу экологиялық зиян келтіруді болғызбау жөніндегі қажетті шаралар болған жағдайда кез келген қызметті жүзеге асыруға мүмкіндік беретін экологиялық қатынастарды реттеу шеңберінде алдын алу қағидатын орындау құралдарының бірі болып табылады.
Жекелеген қызмет түрлерінің ерекшеліктерін ескере отырып, табиғи орта компоненттерін ремедиациялау ерекшеліктері ЕҚТ бойынша тиісті салалық анықтамалықтарда көрсетілген.
Антропогендік әсер ету нәтижесінде келтірілген өндірістік және (немесе) мемлекеттік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша табиғи орта компоненттеріне экологиялық залал фактілері анықталған кезде және қызмет салдарын жабу және (немесе) жою кезінде базалық есепте немесе эталондық учаскеде белгіленген жай-күйге қатысты табиғи орта компоненттерінің жай-күйінің өзгеруіне бағалау жүргізу қажет.
Іс-әрекеттері немесе қызметі экологиялық залал келтірген адам Экология кодексінің нормаларына және ремедиация бағдарламасын әзірлеу жөніндегі әдістемелік ұсынымдарға сәйкес учаскенің жай-күйін қалпына келтіру үшін осындай залалды жою үшін тиісті шаралар қабылдауға тиіс.
Іс-әрекеттері немесе қызметі экологиялық залал келтірген адам тиісті ластағыш заттардың эмиссияларын жою, тежеу немесе қысқарту үшін, сондай-ақ олардың ағымдағы немесе болашақ бекітілген нысаналы мақсатын ескере отырып, учаске бұдан былай денсаулыққа елеулі қауіп төндірмеуі және табиғи орта компоненттерінің ластануына байланысты оның қоршаған ортаға қатысты қызметіне зиян келтірмеуі үшін мерзімдер мен кезеңділікте бақылау мониторингі үшін қажетті шараларды қабылдауы тиіс.
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың осы жобасында ЕҚТ қолдануға байланысты өзге де технологиялық көрсеткіштерді, оның ішінде энергетикалық, су және өзге де ресурстарды тұтыну деңгейлерін айқындау орынсыз болып табылады.
ЕҚТ қолдануға байланысты өзге де технологиялық көрсеткіштер уақыт бірлігіне немесе өндірілетін өнімнің (тауардың), орындалатын жұмыстың, көрсетілетін қызметтің бірлігіне шаққандағы ресурстарды тұтыну мөлшерінде көрсетіледі. Тиісінше, басқа технологиялық көрсеткіштерді белгілеу қолданылатын өндіріс технологиясына байланысты. "Жалпы ақпарат" бөлімінде жүргізілген энергетикалық, су және өзге де (шикізат) ресурстарды тұтынуды талдау нәтижесінде көптеген факторларға байланысты вариативтік көрсеткіштер: шикізаттың сапалық көрсеткіштері, қондырғының өнімділігі мен пайдалану сипаттамалары, дайын өнімнің сапалық көрсеткіштері, өңірлердің климаттық ерекшеліктері және т.б. алынды.
Ресурстарды тұтынудың технологиялық көрсеткіштері ЕҚТ енгізуге, оның ішінде прогрессивті технологияны енгізуге, өндірісті ұйымдастыру деңгейін арттыруға, ең төменгі мәндерге (тиісті ресурсты тұтынудың орташа жылдық мәнін негізге ала отырып) сәйкес келуге және үнемдеу және ұтымды тұтыну жөніндегі сындарлы, технологиялық және ұйымдастырушылық іс-шараларды көрсетуге бағдарлануға тиіс.

7. Перспективные техники
Анализ текущих стратегий и политик ОЭСР [42, 43, 44], ЕС [45, 46, 47, 48, 49, 50, 51] и других источников показывает следующие общие тенденции развития, которые актуальны с точки зрения экологического мониторинга:
цифровизация общества в сочетании со стремительным развитием искусственного интеллекта;
декарбонизация общества;
фундаментальное ограничение загрязнения окружающей среды, особенно воздуха, воды и почвы;
развитие экономики замкнутого цикла.
Анализ текущих стратегий и политик ЕС и других доступных источников показывает, что общие тенденции отразятся на производственной деятельности, особенно в следующих областях:
1) роботизация промышленности в сочетании с появлением искусственного интеллекта [42, 44, 46, 52];
2) разработка систем управления производственными процессами с использованием искусственного интеллекта [42, 44, 46, 52, 53];
3) развитие безуглеродных/низкоуглеродных/чистых нулевых технологий [54].
Примечание: "чистые нулевые технологии" (net zero technologies) означают технологии возобновляемых источников энергии; технологии хранения электроэнергии и тепла; тепловые насосы; сетевые технологии; технологии возобновляемого топлива небиологического происхождения; технологии устойчивого альтернативного топлива; электролизеры и топливные элементы; передовые технологии производства энергии из ядерных процессов с минимальными отходами топливного цикла, небольшие модульные реакторы и лучшее в своем классе топливо; технологии улавливания, использования и хранения углерода; и технологии энергоэффективности, связанные с энергетическими системами [51];
4) производство железа и стали на основе водорода [55, 56];
5) использование CO2 при улавливании и утилизации в производстве (топливо, бетон) [57];
6) развитие технологий переработки отходов с акцентом на критически важное сырье [58, 59, 60].
Примечание: боксит, коксующийся уголь, литий, фосфор, Sb, полевой шпат, легкие редкоземельные элементы, скандий, As, CaF₂, Mg, Si, BaSO₄, Ga, Mn, Sr, Be, Ge, C, Ta, Bi, Hf, Nb, Ti, B, He, Ru, Rh, Pd, Os, Ir, Pt, W, Co, Dy, Ho, Er, Tm, Yb, Lu, Ca₃(PO₄)₂, V, Cu, Ni.
Сопутствующим явлением вышеуказанных тенденций в отраслях промышленности является, с одной стороны, ужесточение существующих экологических стандартов, а с другой – введение новых.
В настоящее время наблюдается резкий рост использования искусственного интеллекта во всех сферах человеческой деятельности. Область экологического мониторинга не является исключением.
Значительные результаты были также достигнуты в применении искусственного интеллекта в области мониторинга качества воды [62].

7. Перспективалы техникалар
ЭЫДҰ-ның [42, 43, 44], ЕО-ның [45, 46, 47, 48, 49, 50, 51] ағымдағы стратегиялары мен саясаттарын және басқа көздерді талдау экологиялық мониторинг тұрғысынан өзекті болып табылатын мынадай жалпы даму үрдістерін көрсетеді:
жасанды интеллекттің қарқынды дамуымен бірге қоғамды цифрландыру;
қоғамды көміртексіздендіру;
қоршаған ортаның, әсіресе ауаның, судың және топырақтың ластануын түбегейлі шектеу;
тұйық цикл экономикасын дамыту.
ЕО-ның ағымдағы стратегиялары мен саясаттарын және басқа да қолжетімді көздерді талдау жалпы үрдістер өндірістік қызметке, әсіресе мынадай бағыттарға әсер ететіндігін көрсетеді:
1) жасанды интеллекттің пайда болуымен бірге өнеркәсіпті роботтандыру [42, 44, 46, 52];
2) жасанды интеллектті пайдалана отырып, өндірістік процестерді басқару жүйелерін әзірлеу [42, 44, 46, 52, 53].
3) көміртексіз/төмен көміртекті/таза нөлдік технологияларды дамыту [54];
Ескертпе: "таза нөлдік технологиялар" (Net zero technologies) жаңартылатын энергия көздерінің технологияларын; электр энергиясы мен жылуды сақтау технологияларын; жылу сорғыларын; желілік технологияларды; биологиялық емес шыққан жаңартылатын отын технологияларын; тұрақты баламалы отын технологияларын; электролизерлер мен отын элементтерін; отын циклінің ең аз қалдықтары бар ядролық процестерден энергия өндірудің озық технологияларын, шағын модульдік реакторларды және ең жақсы отынды; көміртекті ұстауды, пайдалану және сақтау технологияларын; энергетикалық жүйелермен байланысты энергия тиімділігі технологияларын білдіреді [51];
4) сутегі негізіндегі темір және болат өндірісі [55, 56];
5) өндірісте ұстау және кәдеге жарату кезінде CO2 пайдалану (отын, бетон) [57];
6) сыни маңызды шикізатқа баса назар аудара отырып, қалдықтарды қайта өңдеу технологияларын дамыту [58, 59, 60].
Ескертпе: боксит, кокстелетін көмір, литий, фосфор, Sb, дала шпаты, жеңіл сирек жер элементтері, скандий, As, CaF₂, Mg, Si, BaSO₄, Ga, Mn, Sr, Be, Ge, C, Ta, Bi, Hf, Nb, Ti, B, He, Ru, Rh, Pd, Os, Ir, Pt, W, Co, Dy, Ho, Er, Tm, Yb, Lu, Ca₃(PO₄)₂, V, Cu, Ni.
Өнеркәсіп салаларындағы жоғарыда аталған үрдістердің ілеспе құбылысы, бір жағынан, қолданыстағы экологиялық стандарттарды қатаңдату, екінші жағынан, жаңаларын енгізу болып табылады.
Қазіргі уақытта адам қызметінің барлық салаларында жасанды интеллектті қолданудың күрт өсуі байқалады. Экологиялық мониторинг саласы да одан тыс қалмады.
Су сапасын бақылау саласында жасанды интеллектті қолдану саласында да айтарлықтай нәтижелерге қол жеткізілді [62].

Полученные знания очень быстро передаются на практику и в настоящее время на рынке уже доступны системы прогнозного мониторинга PEMS с использованием искусственного интеллекта [63, 64] и аналогичные системы мониторинга качества воды с использованием искусственного интеллекта [65].
7.1. Комплексная система мониторинга с использованием искусственного интеллекта (комбинация системы непрерывного мониторинга выбросов с системой прогнозного мониторинга выбросов (PEMS), интегрированных с системой управления технологическим процессом, а возможно и с системой мониторинга воды)
Техническое описание
Хорошо известной и надежной системой мониторинга является система непрерывного мониторинга выбросов (АСМ), которая состоит из оборудования для извлечения и транспортировки проб, анализатора, а также оборудования и программного обеспечения для записи и обработки данных. АСМ можно разделить на три типа методов:
экстрактивный, который предполагает физическое извлечение пробы из дымовой трубы;
инструменты на месте, которые представляют собой автоматизированные инструментальные методы, использующие различные принципы обнаружения для непрерывных или периодических измерений выбросов;
методы, основанные на параметрах, являются возможной альтернативой установке традиционных АСМ.
Классифицируется на два класса методов, основанных на параметрах: суррогатные и прогнозирующие. Для определения соответствия источника стандарту выбросов можно использовать суррогаты. Получение значений параметров обычно требует тщательного тестирования и проверки. И прогнозные параметры применяются в тех случаях, когда взаимосвязь между условиями процесса и уровнями выбросов такова, что ее невозможно правильно описать одним параметром. Параметры прогнозного класса включают концепцию моделирования, которая в настоящее время играет важную роль в системах управления выбросами.
Система прогнозируемого мониторинга выбросов (PEMS), использует эмпирическую модель для прогнозирования концентрации выбросов на основе данных технологического процесса (расход топлива, нагрузка, рабочее давление и температура окружающего воздуха). Фактически, PEMS позволяет обеспечить способ получения непрерывного потока (оценочных) значений выбросов на технологических установках, где АСМ отсутствуют и где реализуется либо анализ на месте (т.е. периодический), либо метод кампании.
Системы PEMS все чаще используют искусственный интеллект (машинное обучение)
PЕМS можно использовать в комбинации c АСМ в качестве резервного оборудования, если имеется АСМ, или как замену АСМ. В таких случаях заводу разрешается арендовать портативную АСМ для сбора достаточных данных о выбросах для построения и проверки моделей. После сертификации моделей АСМ удаляется и заменяется системой виртуального анализатора.

Алынған білім тәжірибеге өте тез ауысады және қазіргі уақытта нарықта жасанды интеллект [63, 64] және жасанды интеллект көмегімен су сапасын бақылаудың ұқсас жүйелері бар pems болжамды бақылау жүйелері бар [65].
7.1. Жасанды интеллектті қолданатын кешенді мониторинг жүйесі (шығарындыларды үздіксіз мониторингтеу жүйесін технологиялық процесті басқару жүйесімен, тіпті суды мониторингтеу жүйесімен біріктірілген шығарындыларды болжамды мониторингтеу жүйесімен (РEMS) қиыстыру
Техникалық сипаты
Сынамаларды алу және тасымалдау жабдықтарынан, талдағыштан, сондай-ақ деректерді жазу мен өңдеуге арналған жабдықтар мен бағдарламалық жасақтамадан тұратын шығарындыларды үздіксіз мониторингілеу жүйесі (МАЖ) мониторингтеудің жақсы танымал және сенімді жүйесі болып табылады. МАЖ-ды әдістердің үш түріне бөлуге болады:
түтін құбырынан үлгіні физикалық түрде алуды көздейтін экстрактивті.
шығарындыларды үздіксіз немесе мерзімді өлшеу үшін әртүрлі анықтау қағидаттарын пайдаланатын автоматтандырылған аспаптық әдістерді білдіретін жергілікті жердегі құралдар.
параметрлерге негізделген әдістер дәстүрлі МАЖ орнатудың ықтимал баламасы болып табылады.
Параметрлерге негізделген әдістер екі сыныпқа жіктеледі: суррогаттық және болжаушы. Көздің шығарындылар стандартына сәйкестігін анықтау үшін суррогаттарды қолдануға болады. Параметр мәндерін алу әдетте мұқият тестілеуді және тексеруді қажет етеді. Болжамды параметрлер процесс шарттары мен шығарындылар деңгейлері арасындағы өзара байланыс оны бір параметрмен дұрыс сипаттау мүмкін болмайтын жағдайларда қолданылады. Болжамды сынып параметрлері қазіргі уақытта шығарындыларды басқару жүйелерінде маңызды рөл атқаратын модельдеу тұжырымдамасын қамтиды.
Шығарындыларды болжамды мониторингтеу жүйесі (PEMS) технологиялық деректер негізінде шығарындылардың концентрациясын болжау үшін эмпирикалық модельді пайдаланады (отын шығыны, жүктеме, жұмыс қысымы және қоршаған ауа температурасы). Шын мәнінде, PEMS AFM жоқ және жергілікті талдау (яғни мерзімді) немесе науқан әдісі жүзеге асырылатын технологиялық қондырғыларда шығарындылардың үздіксіз ағынын (бағалау) алу әдісін қамтамасыз ете алады.
PEMS жүйелері жасанды интеллектті (машиналық оқыту) көбірек қолданады
Егер МАЖ бар болса немесе МАЖ алмастырылған болса, PЕМS-ті резервтік жабдық ретінде МАЖ-бен немесе онымен комбинацияда пайдалануға болады. Мұндай жағдайларда зауытқа модельдерді құру және тексеру үшін жеткілікті шығарындылар туралы деректерді жинау үшін портативті МАЖ-ды жалға алуға рұқсат етіледі. Модельдерді сертификаттағаннан кейін МАЖ жойылады және виртуалды талдағыш жүйесімен ауыстырылады.

Рисунок 7.1. Возможная схема комбинации ACM (CEMS) и PEMS (CEMS – это английский эквивалент аббревиатуры ACM).
Источник: [63]
Независимо от того, какую роль PEMS играет, он обеспечивает множество преимуществ в различном применении.
Множество раз применение доказало, что программные системы столь же точны, как и аппаратные АСМ. Виртуальные анализаторы предлагают другие функции:
определить ключевые переменные, вызывающие выбросы;
провести автоматическую проверку датчиков;
восстанавливать уровни выбросов на основе исторических данных при выходе из строя аппаратного устройства;
дополнять и совершенствовать общие стратегии оптимизации процессов.
Фактические нормативные требования в основном настаивают на необходимости проведения периодических испытаний на дымовой трубе, а также постоянного мониторинга выбросов, чтобы доказать соблюдение законодательных ограничений и отслеживать возможные нарушения. Однако традиционная АСМ не может предвидеть нарушение предельно допустимых выбросов загрязняющих веществ. PEMS позволяет напрямую коррелировать взаимосвязь между различными эксплуатационными параметрами, заранее прогнозировать выбросы предприятия и принимать меры по корректировке выбросов до того, как возникнут нарушения.
Система может быть дополнена моделью качества воздуха (модель рассеивания или химического переноса), что позволит оценить влияние установки на качество воздуха в ближнем или дальнем окружении.
Достигнутые экологические выгоды
Фундаментальное преимущество Комплексной системы мониторинга (сочетание АСМ, PEMS, системы мониторинга воды и системы управления технологическим процессом) заключается в расширенной, простой и недорогой возможности общей оптимизации процесса, которая учитывает как минимизацию сбрасываемых загрязнений, так и максимизацию энергоэффективности с оптимальным выходом конечного продукта технологического процесса. Хорошо поверенная модель PEMS позволит проанализировать большое количество комбинаций экологических, энергетических, технологических и экономических параметров процесса за короткое время без необходимости физического вмешательства в процесс и физических измерений для определения оптимальной стратегии управления производством в виде НДТ 5.
Оптимизация имеет большое значение там, где НДТ определяется как комбинация нескольких мер (энергоэффективность, первичные методы сокращения выбросов оксидов азота) или когда доступны варианты методов (первичные и вторичные методы сокращения выбросов оксидов азота). Соотношение загрязняющих веществ в отходящих газах подлежат оптимизации.
Возможности для оптимизации расширяются за счет того, что количественные требования, связанные с НДТ (уровни выбросов, уровни энергоэффективности), почти всегда определяются как интервалы значений.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Прямых экологических показателей по представленной технике не имеется, система является средствами контроля эмиссий. Эксплуатационные данные зависят от состава конкретной комплексной системы мониторинга и включают:
повседневную деятельность (обслуживающий персонал, потребление электроэнергии);
обработку, хранение и передачу данных и информации;
текущие технические работы (калибровка, аудит баллонного газа);
ежегодный обзор и обновление обеспечения качества, эксплуатации и обслуживания.
Кросс-медиа эффекты
Если система комплексного мониторинга также включает мониторинг воды, оптимизационные расчеты используются для определения условий, при которых перенос загрязнений между воздухом и водой исключается или, по крайней мере, сводится к минимуму.
Применимость
Комплексная система мониторинга подходит для крупных объектов, таких, как электростанции, нефтегазоперерабатывающие заводы или крупные металлургические или химические заводы.
Экономика
Общие инвестиционные и эксплуатационные затраты зависят от состава конкретной Комплексной системы мониторинга.

7.1-сурет. ACM (CMS) және PEMS комбинациясының ықтимал схемасы (CEMS — бұл МАЖ аббревиатурасының ағылшын тіліндегі баламасы).
Дереккөз: ABB [63]
PEMS-дің қандай рөл атқаратына қарамастан, ол әртүрлі қолданбаларда көптеген артықшылықтарды қамтаз етеді.
Көптеген қолданбалар бағдарламалық жасақтама жүйелерінің аппараттық МАЖ сияқты дәл екенін дәлелдеді. Виртуалды талдағыштар:
шығарындыларды тудыратын негізгі айнымалыларды анықтай алатын;
датчиктерді автоматты түрде тексере алатын;
аппараттық құрал істен шыққан кезде тарихи деректер негізінде шығарындылар деңгейін қалпына келтіре алатын;
процестерді оңтайландырудың жалпы стратегияларын толықтыра және жетілдіре алатын басқа да функцияларды ұсынады.
Нақты нормативтік талаптар негізінен заңнамалық шектеулердің сақталуын дәлелдеу және ықтимал бұзушылықтарды қадағалау үшін түтін құбырында мерзімді сынақтар жүргізу, сондай-ақ шығарындыларды үнемі бақылау қажеттілігін талап етеді. Алайда, дәстүрлі МАЖ ластағыш заттардың шекті рұқсат етілген шығарындыларының бұзылуын болжай алмайды. PEMS әртүрлі операциялық параметрлер арасындағы өзара байланысты тікелей корреляциялауға, кәсіпорын шығарындыларын алдын ала болжауға және бұзушылықтар пайда болғанға дейін шығарындыларды түзету шараларын қабылдауға мүмкіндік береді.
Жүйені ауа сапасының моделімен толықтыруға болады (шашырау немесе химиялық тасымалдау моделі), бұл қондырғының жақын немесе алыс ортадағы ауа сапасына әсерін бағалауға мүмкіндік береді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Кешенді мониторинг жүйесінің (МАЖ, PEMS, су мониторингі жүйесі және технологиялық процесті басқару жүйесінің үйлесімі) іргелі артықшылығы – шығарылатын ластануды барынша азайтуды да, технологиялық процестің соңғы өнімінің оңтайлы шығуымен энергия тиімділігін барынша арттыруды да ескеретін жалпы процесті оңтайландырудың кеңейтілген, қарапайым және арзан мүмкіндігі. Жақсы калибрленген pims PEMS моделі қысқа уақыт ішінде процестің экологиялық, энергетикалық, технологиялық және экономикалық параметрлерінің көптеген комбинацияларын процеске физикалық араласуды және физикалық өлшеуді қажет етпестен талдауға мүмкіндік береді. Өндірісті басқарудың оңтайлы стратегиясын ЕҚТ 5 мағынасында оңай табуға болады.
Оңтайландыру ЕҚТ бірнеше шаралардың (энергия тиімділігі, азот оксиді шығарындыларын азайтудың бастапқы әдістері) комбинациясы ретінде айқындалған жерде немесе әдістердің нұсқалары (азот оксиді шығарындыларын азайтудың бастапқы және қайталама әдістері) қолжетімді болған кезде үлкен мәнге ие. Шығарылатын газдардағы ластағыш заттардың арақатынасы да оңтайландырылуы мүмкін.
Оңтайландыру мүмкіндіктері ЕҚТ-ге байланысты сандық талаптардың (шығарындылар деңгейі, энергия тиімділігі деңгейлері) әрқашан дерлік мәндер аралығы ретінде анықталуымен кеңейеді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Ұсынылған техника бойынша тікелей экологиялық көрсеткіштер жоқ, олар эмиссияларды бақылау құралдары болып табылады. Пайдалану деректері нақты кешенді мониторингтеу жүйесінің құрамына байланысты және мыналарды қамтиды:
күнделікті қызмет (қызмет көрсетуші персонал, электр энергиясын тұтыну);
деректер мен ақпаратты өңдеу, сақтау және беру;
ағымдағы техникалық жұмыстар (калибрлеу, баллондық газ аудиті);
жыл сайынғы сапаны, пайдалануды және техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз етуді шолу және жаңарту.
Кросс-медиа әсерлері
Егер кешенді мониторинг жүйесі су мониторингін де қамтыса, оңтайландыру есептеулері ауа мен су арасындағы ластанудың тасымалдануы алынып тасталатын немесе кем дегенде азайтылатын жағдайларды анықтау үшін пайдаланылады.
Қолданылуы
Кешенді мониторингтеу жүйесі электр станциялары, мұнай-газ өңдеу зауыттары немесе ірі металлургиялық немесе химиялық зауыттар сияқты ірі объектілерге жарамды.
Экономика
Жалпы инвестициялық және пайдалану шығындары нақты кешенді мониторингтеу жүйесінің құрамына байланысты.

Цены на оборудование систем АСМ варьируются в достаточно широком диапазоне: продвинутую систему для одной точки измерения, которая одновременно измеряет все основные загрязняющие вещества (пыль, SO2, NOx, CO), и основные параметры процесса оцениваются примерно 20,1 млн. тенге (≈40 000 долларов США);
общая стоимость первых затрат (планирование, выбор оборудования, вспомогательные средства, приобретение оборудования CEMS, установка и проверка АСМ, тесты технических характеристик, план обеспечения/контроля качества) установки АСМ может более чем в два раза превышать цену оборудования;
годовые затраты на эксплуатацию и техническое обслуживание составляют примерно 15 % от первых затрат на установку АСМ или до 30 % от стоимости оборудования.
Затраты на мониторинг воды значительно ниже по сравнению с мониторингом воздуха: цена многопараметрического анализатора непрерывного действия составляет несколько тысяч долларов США.
Система PEMS существенно дешевле системы АСМ: капитальные затраты на PEMS составляют от четверти до половины стоимости АСМ, а эксплуатационные затраты составляют около десятой части стоимости АСМ [68].
Оценка рынка PEMS
Мировой рынок PEMS оценивался в 2,92 миллиарда долларов США в 2023 году и, как ожидается, достигнет 4,39 миллиарда долларов США в 2030 году [69].
Рисунок 7.2. Мировой рынок PEMS.
Источник: Globe Newswire/MMR (30)
В отчете Market Research Future (MRFR) прогнозируется, что к 2030 году рынок систем прогнозируемого мониторинга выбросов достигнет даже 14,2 миллиарда долларов США [70].
Примеры промышленного внедрения
Системы АСМ в промышленности широко используются в 2022 году и составляют 78,3 % рынка мониторинга воздуха. Системы PEMS были в меньшинстве – 21,7 % в 2022 году, но ожидается их ежегодный рост почти на 10 %, поэтому в обозримом будущем они приобретут гораздо более значимые позиции на рынке [71].
В качестве примера: данные АСМ – прямые измерения в режиме реального времени концентраций PM, SO2 и NOx в дымовых газах китайских электростанций – отслеживаются китайской сетью CEMS и передаются в Министерство экологии и окружающей среды Китая (MEE; http://www.envsc.cn/). Данные АСМ записываются по источнику и ежечасно. В общей сложности набор данных АСМ охватывает 4622 источника выбросов (т.е. выхлопные трубы электростанций), связанных с 5606 энергоблоками (на которые приходится 98 % теплоэнергетических мощностей Китая), 35064 часов с 2014 по 2017 год и 3 загрязнителями воздуха (т.е. твердые вещества, SO2 и NOx) для каждого образца источника в час [72].
Усовершенствованная система PEMS с использованием ИИ – пример [73].
Решение PEMS от АBB было успешно внедрено в одной из крупнейших нефтегазовых компаний в регионе Персидского залива для измерения выбросов газовых турбин. Для разработки наиболее подходящих моделей для PEMS использовался временный анализатор АСМ для сбора необходимых данных о выбросах, при этом данные процесса одновременно собирались непосредственно из распределенной системы управления предприятием (DCS). Сбор данных был тщательно разработан при поддержке операторов предприятий, чтобы охватить самый широкий диапазон технологических условий.
Обработка данных, разработка модели, автономная проверка и внедрение на объекте выполнялись с использованием фирменного программного обеспечения ABB Inferential Modeling Platform. Обработка данных является ключевой задачей при разработке эмпирической модели и включает в себя важные этапы.
На основании эмпирической модели определена оптимальная частота выборки, чтобы обеспечить наличие адекватного набора репрезентативных записей для целей моделирования. Затем были применены сложные статистические и математические методы для выбора наиболее релевантных параметров, которые будут включены в качестве входных переменных для моделей. Для доработки модели использовались алгоритмы нейронных сетей, поскольку они оказались наиболее эффективными и надежными с точки зрения точности и надежности.
Окончательная система PEMS была интегрирована с DCS и другой инфраструктурой автоматизации предприятия.
После установки система была подвергнута оценке и сертификации Агентства по охране окружающей среды США (US EPA) уполномоченной сторонней компанией. В ходе этого процесса оценки выбросов PEMS сравнивались со значениями, измеренными АСМ в различных условиях эксплуатации, что позволяло определить относительную точность системы PEMS.
Поскольку характеристики каждого выброса соответствовали требованиям Агентства по охране окружающей среды США (US EPA), система была сертифицирована и принята заказчиком.
Нефтеперерабатывающие заводы в Италии и Средиземноморском регионе также внедрили ABB PEMS и имеют аналогичный положительный опыт.
Эффект от внедрения
Внедрение комплексной системы мониторинга, скорее всего, принесет прямые эффекты как в области снижения загрязнения окружающей среды, так и в области экономии энергии и сырья.

МАЖ жүйелері жабдықтарының бағасы жеткілікті кең ауқымда түрленіп отырады: барлық негізгі ластағыш заттарды (тозаң, SO2, NOx, CO) бір уақытта өлшейтін бір өлшеу нүктесіне арналған жетілдірілген жүйе және процестің негізгі параметрлері шамамен 20,1 млн теңге (≈40 000 АҚШ доллары) деп бағаланады;
МАЖ қондырғысының алғашқы шығындарының жалпы құны (жоспарлау, жабдықты таңдау, көмекші құралдар, CEMS жабдықтарын сатып алу, МАЖ орнату және тексеру, техникалық сипаттамалар сынақтары, сапаны қамтамасыз ету/бақылау жоспары) жабдықтың бағасынан екі есе көп болуы мүмкін;
жылдық пайдалану және техникалық қызмет көрсету шығындары алғашқы МАЖ орнату шығындарының шамамен 15 %-ын немесе жабдық құнының 30 %-ына дейін болады.
Суды мониторингтеуге арналған шығындар ауа мониторингімен салыстырғанда айтарлықтай аз: көп параметрлі үздіксіз талдағыштың бағасы бірнеше мың АҚШ долларын құрайды.
PЕMS жүйесі МАЖ жүйесіне қарағанда едәуір арзан: РEMS-тің күрделі шығындары МАЖ құнының төрттен бірінен жартысына дейінді, ал пайдалану шығындары МАЖ құнының оннан бір бөлігін құрайды [68].
PEMS нарығын бағалау
PEMS әлемдік нарығы 2023 жылы 2,92 миллиард АҚШ долларына бағаланды және 2030 жылы 4,39 миллиард АҚШ долларына жетеді деп күтілуде [69].
7.2-сурет. PEMS әлемдік нарығы.
Дереккөз: Globe Newswire/MMR (30)
Market Research Future (MRFR) есебінде шығарындыларды мониторингтеудің болжамды жүйелері нарығы 2030 жылға қарай тіпті 14,2 миллиард АҚШ долларына жетеді деп болжануда [70].
Өнеркәсіптік ендіру мысалдары
МАЖ жүйелері өнеркәсіпте 2022 жылы кеңінен пайдаланылды және ауа мониторингі нарығының 78,3 %-ын құрайды. PEMS жүйелері аз болды – 2022 жылы 21,7 %, бірақ олардың жыл сайынғы өсуі шамамен 10 % болады деп күтілуде, сондықтан олар жақын болашақта нарықта әлдеқайда маңызды позицияларға ие болады [71].
Мысал ретінде: МАЖ деректері – қытайлық электр станцияларының түтін газдарындағы PM, SO2 және NOx концентрациясының нақты уақыттағы тікелей өлшемдері – қытайлық СЕMS желісі арқылы бақыланады және Қытайдың “кология және қоршаған орта министрлігіне (МЕЕ; http://www.envsc.cn/) беріледі. МАЖ деректері дереккөз бойынша және сағат сайын жазылып отырады. Жалпы алғанда, МАЖ деректер жинағы 5 606 энергия блогымен (ол Қытайдың жылу энергетикалық қуатының 98 %-ын құрайды), дерекөз сағатына әрбір үлгі үшін 2014 жылдан 2017 жылға дейін 35 064 сағат және 3 ауаны ластағыш заттармен (яғни, TЧ, SO2) және NOx) электр станцияларының шығатын құбырлары) байланысты 4622 шығарынды көздерін қамтиды. [72].
ЖИ пайдаланумен жетілдірілген PEMS жүйесі – мысал [73]
PEMS шешімі АВВ-дан Парсы шығанағы өңіріндегі ең ірі мұнай-газ компанияларының бірінде газ турбиналарының шығарындыларын өлшеу үшін сәтті енгізілді. PEMS үшін ең қолайлы модельдерді әзірлеу үшін шығарындылар туралы қажетті деректерді жинау үшін уақытша МАЖ талдағышы пайдаланылды, бұл ретте процесс деректері бір уақытта тікелей таратылған кәсіпорынды басқару жүйесінен (DCS) жиналды. Деректерді жинау технологиялық жағдайлардың кең ауқымын қамту үшін кәсіпорын операторларының қолдауымен мұқият әзірленді.
Деректерді өңдеу, модельді әзірлеу, автономды тексеру және объектіге енгізу ABB Inferential Modeling Platform фирмалық бағдарламалық жасақтамасын пайдалану арқылы орындалды. Деректерді өңдеу эмпирикалық модельді әзірлеудегі негізгі міндет болып табылады және маңызды кезеңдерді қамтиды.
Эмпирикалық модель негізінде модельдеу мақсаттары үшін репрезентативті жазбалардың барабар жиынтығының болуын қамтамасыз ету үшін іріктеудің оңтайлы жиілігі анықталды. Содан кейін модельдер үшін кіріс айнымалылары ретінде қосылатын ең маңызды параметрлерді таңдау үшін күрделі статистикалық және математикалық әдістер қолданылды. Модельді нақтылау үшін нейрондық желі алгоритмдері қолданылды, өйткені олар дәлдік пен сенімділік тұрғысынан ең тиімді және сенімді болып шықты.
Соңғы PEMS жүйесі DCS-мен және басқа кәсіпорынды автоматтандыру инфрақұрылымымен біріктірілген.
Орнатылғаннан кейін жүйені АҚШ қоршаған ортаны қорғау агенттігі (US EPA) уәкілетті үшінші тарап компаниясы бағалап, сертификаттады. Бұл процесте cems шығарындыларын бағалау әртүрлі жұмыс жағдайларында МАЖ өлшенген мәндермен салыстырылды, бұл PЕMS жүйесінің салыстырмалы дәлдігін анықтауға мүмкіндік берді.
Әрбір шығарындының сипаттамалары EPA талаптарына сәйкес келгендіктен, жүйе сертификатталды және оны тұтынушы қабылдады.
Италия мен Жерорта теңізі өңірігіндегі мұнай өңдеу зауыттары да ABB PЕMS-ті енгізді және ұқсас оң тәжірибеге ие.
Ендірудің әсері
Кешенді мониторинг жүйесін енгізу, ең алдымен, қоршаған ортаның ластануын азайту саласында да, энергия мен шикізатты үнемдеу саласында да тікелей әсерлер әкелуі мүмкін.

7.2. Технология гиперспектральной визуализации газового облака (Gas Cloud Imaging)
Техническое описание
Каждый газ имеет уникальную спектральную сигнатуру/след излучения/поглощения в своей области сигнатур/следа, что позволяет различать газы. Новейшие спектральные анализаторы анализирует гиперспектральные данные с каждого пикселя изображения со скоростью 60 раз в секунду для идентификации более 50 газов. Камера фиксирует утечку газа в виде видимого облака, которое записывается на видео. Также отображается размер газового облака и направление его движения. Как только камера фиксирует утечку газа, срабатывает система управления тревогами, оповещая соответствующие службы по электронной почте.
Камеры GCI используют гиперспектральную технологию визуализации для захвата как видимого спектра, так и инфракрасного спектра с целью мониторинга, количественной оценки и отображения более 50 типов газов. Функция панорамирования, наклона и увеличения изображения, камеры охватывают большую, запрограммированную область и быстро перемещаются в любую интересующую область. Камеры GCI обычно в 100 раз точнее, чем традиционное оборудование, поэтому дополнительного оборудования для обнаружения газа не требуется. Самокалибрующиеся камеры работают круглосуточно в любых погодных условиях.
В стандартной комплектации к данным камерам используется сервер для хранения данных измерений. Используя ИИ (машинное обучение) с учетом всех накопленных данных по измерениям с камер, проходит улучшение алгоритма распознавания и обнаружения газов в программном обеспечении.
Управляемое искусственным интеллектом, программное обеспечение управляет аналитикой через собственный пользовательский интерфейс и отображает видеоматериалы в режиме реального времени. Выделенный сервер обладает исключительной емкостью хранения и вычислительной мощностью. Программное обеспечение способно управлять до 4 ТБ данных ежедневно от нескольких камер GCI. Операторы могут следить за потоками с камер и при необходимости корректировать их движение через системы блочного управления. Уровни тревоги при превышении концентрации допустимых норм содержания газов встроены в программное обеспечение [74].
1 – выброс газа на объекте; 2 – CGI камеры обнаруживают выброс; 3 – анализатор обрабатывает данные в режиме реального времени для обнаружения, идентификации и отслеживания источника утечки газа; 4 – система цифровой видеозаписи отправляет результаты записи и ее анализа оператору; 5 – операторы могут принять соответствующие действия.
Рисунок 7.3. Принцип работы CGI камер.
Достигнутые экологические выгоды

7.2. Газ бұлтын гиперспектральды бейнелеу технологиясы (Gas Cloud Imaging)
Техникалық сипаты
Әрбір газдың қолтаңба/із аймағында бірегей спектрлік қолтаңба/сәулелену/сіңіру ізі бар, бұл газдарды ажыратуға мүмкіндік береді. Соңғы спектрлік талдағыштар 50-ден астам газды анықтау үшін суреттің әр пикселінен гиперспектральды деректерді секундына 60 рет талдайды. Камера газдың ағып кетуін бейнеге жазылған көрінетін бұлт түрінде түсіреді. Сондай-ақ, газ бұлтының мөлшері және оның қозғалыс бағыты көрсетіледі. Камера газдың ағып кетуін анықтағаннан кейін, дабылды басқару жүйесі іске қосылып, тиісті қызметтерге электрондық пошта арқылы хабарланады.
GCI камералары газдардың 50-ден астам түрін бақылау, сандық бағалау және көрсету мақсатында көрінетін спектрді де, инфрақызыл спектрді де түсіру үшін гиперспектральды бейнелеу технологиясын қолданады. Панорамалау, еңкейту және кескінді үлкейту мүмкіндігімен камералар үлкен, бағдарламаланған аумақты қамтиды және кез келген қызығушылық аймағына жылдам ауысады. GCI камералары әдетте дәстүрлі жабдыққа қарағанда 100 есе дәлірек, сондықтан газды анықтау үшін қосымша жабдық қажет емес. Өзін-өзі калибрлейтін камералар кез келген ауа райында тәулік бойы жұмыс істейді.
Бұл камералар стандартты түрде өлшеу деректерін сақтау үшін серверді пайдаланады. Камералардан өлшеу бойынша барлық жинақталған деректерді ескере отырып, ЖИ (машиналық оқытуды) пайдалана отырып, бағдарламалық қамтамасыз етудегі газдарды тану және анықтау алгоритмі жетілдірілуде.
Жасанды интеллектпен басқарылатын бағдарламалық жасақтама талдаманы өзінің пайдаланушы интерфейсі арқылы басқарады және нақты уақыт режимінде бейнелерді көрсетеді. Арнайы сервер ерекше сақтау сыйымдылығы мен өңдеу қуатына ие. Бағдарламалық жасақтама бірнеше GCI камераларынан күн сайын 4 ТБ дейін деректерді басқара алады. Операторлар камералардан ағындарды бақылай алады және қажет болған жағдайда олардың блоктық басқару жүйелері арқылы қозғалысын реттей алады. Газдың рұқсат етілген нормаларының концентрациясы асып кеткен кезде дабыл деңгейі бағдарламалық жасақтамаға енгізілген [74].
1 – объектідегі газ шығарындысы; 2 – CGI камералары шығарындыларды анықтайды; 3 –талдағыш газдың ағып кету көзін анықтау, анықтау және бақылау үшін нақты уақыт режимінде деректерді өңдейді; 4 – цифрлық бейне жазу жүйесі жазба нәтижелерін және оны талдауды операторға жібереді; 5 – операторлар тиісті әрекеттерді орындай алады.
7.3-сурет. CGI камералар жұмысының қағидаты.
Қол жеткізілген экологиялық пайда

Гиперспектральная визуализация газового облака обладает потенциальными экологическими выгодами, автоматизированный контроль качества воздуха с возможностью оперативного вмешательства и корректировки процессов для уменьшения энергопотребления, экономии ресурсов, сокращения выбросов в окружающую среду и уменьшения объема отходов. Также потенциальной выгодой является предотвращение утечек до 50 видов газов, включая оксиды углерода, оксид азота, сероводород, сероокись углерода, сероуглерод на промышленных объектах [75].
Кросс-медиа эффекты
Применение данной технологии не ведет к негативным последствиям для окружающей среды.
Применимость
Стационарные посты мониторинга используются для мониторинга до 50 видов газов, включая оксиды углерода, оксид азота, сероводород, сероокись углерода, сероуглерод.
Экономика
Цена за единицу CGI камеры около 8 млн. тенге (≈16 000 долларов США). В комплект входит программное обеспечение. Серверное оборудование приобретается отдельно. В цену также не входят доставка и установка на промышленном объекте.
Эффект от внедрения
Непрерывный мониторинг позволит оперативно реагировать на повышение содержания до 50 видов газов, включая оксиды углерода, оксид азота, сероводород, сероокись углерода, сероуглерод на территории промышленных объектов.
Примеры внедрения
Объекты промышленности в странах ОЭСР.
8. Дополнительные комментарии и рекомендации
Справочник по НДТ подготовлен в рамках государственного задания по бюджетной программе 044 "Содействие ускоренному переходу Казахстана к "зеленой экономике" путем продвижения технологий и лучших практик, развития бизнеса и инвестиций" в соответствии со статьей 113 Экологического кодекса и при экспертной поддержке Офиса программ Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе в Астане.
Разработка справочника по НДТ проводилась группой независимых экспертов, представленной технологами, экологами, специалистами по энергоэффективности.
Подготовка настоящего справочника по НДТ осуществлялась при участии технической рабочей группы, созданной приказом председателя Правления Центра. В состав технической рабочей группы вошли представители субъектов промышленности по соответствующим областям применения справочника по НДТ, государственные органы в области промышленной безопасности и санитарно-эпидемиологического благополучия населения, научные и проектные организации, экологические и отраслевые ассоциации.
Оценка соответствия критериям НДТ устанавливалась в соответствии с пунктом 3 статьи 113 Экологического кодекса, директивой 2010/75/ЕС Европейского парламента и Совета ЕС "О промышленных выбросах и /или сбросах (о комплексном предупреждении и контроле загрязнений), а также методологией отнесения к НДТ, отраженной в разделе 2 настоящего справочника по НДТ.
Проведенный анализ и систематизация информации промышленности о количестве выбрасываемых загрязняющих веществ, включая подфакельные наблюдения, видах проводимого мониторинга и методах анализа, применяемых в отрасли технологиях и оборудовании.
При подготовке справочника по НДТ изучался европейский подход ведения мониторинга эмиссий.
Структура справочника по НДТ разработана по результатам проведенной работы в части обобщения программ производственного экологического контроля операторов объектов Республики Казахстан, а также ориентируясь на наилучший мировой опыт.
К перспективным технологиям отнесены передовые технологии на стадии научно-исследовательских работ и научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, применяемые на практике или в качестве опытно-промышленных установок.
По итогам подготовки справочника по НДТ сформулированы следующие рекомендации, касающиеся дальнейшей работы над настоящим справочником, и внедрения НДТ:
предприятиям рекомендуется осуществлять сбор, систематизацию и хранение сведений об уровнях эмиссий загрязняющих веществ в окружающую среду, в особенности маркерных, в целях проведения анализа, необходимого для последующих этапов разработки справочника, в том числе в целях пересмотра перечня маркерных загрязняющих веществ и технологических показателей, связанных с применением НДТ;
внедрение автоматизированной системы мониторинга эмиссий в окружающую среду является необходимым инструментом получения фактических данных по эмиссиям маркерных загрязняющих веществ и пересмотра технологических показателей маркерных загрязняющих веществ;
при модернизации технологического и природоохранного оборудования в качестве приоритетных критериев выбора новых технологий, оборудования, материалов следует ориентироваться на повышение энергоэффективности, ресурсосбережение, снижение негативного воздействия на окружающую среду.
Библиография

Газ бұлтын гиперспектральды бейнелеу технологиясы энергия тұтынуды азайту, ресурстарды үнемдеу, қоршаған ортаға шығарындыларды азайту және қалдықтарды азайту үшін операциялық араласу және процестерді реттеу мүмкіндігі бар ауа сапасын автоматтандырылған бақылау сияқты әлеуетті экологиялық артықшылықтарға ие. Сондай-ақ, әлеуетті пайда газдардың 50 түріне дейін ағып кетудің алдын алу болып табылады, оның ішінде: көміртегі оксидтері, азот оксиді, күкіртсутек, көміртегі тотығы, өнеркәсіптік объектілердегі күкіртсутек [75].
Кросс-медиа әсерлері
Бұл технологияны қолдану қоршаған ортаға теріс әсер етпейді.
Қолданылуы
Стационарлық мониторингтеу бекеттері мыналарды қоса алғанда, 50-ге дейін газ түрлерін бақылау үшін қолданылады: көміртегі оксиді, азот оксиді, күкіртсутек, көміртегі тотығы, күкіртсутек.
Экономика
CGI камерасының бір бірлігінің бағасы 8 млн теңгеге (≈16 000 АҚШ доллары) жуық. Жинаққа бағдарламалық жасақтама кіреді. Серверлік жабдық бөлек сатып алынады. Сондай-ақ бағаға өндірістік нысанда жеткізу және орнату кірмейді.
Ендірудің әсері
Үздіксіз мониторинг өнеркәсіптік объектілер аумағындағы көміртегі оксидтерін, азот оксидін, күкіртті сутекті, көміртегі күкірт тотығын, күкіртті көміртекті қоса алғанда, газдардың 50 түрінің құрамын арттыруға жедел ден қоюға мүмкіндік береді.
Ендіру мысалдары
ЭЫДҰ елдеріндегі өнеркәсіп объектілері.
8. Қосымша түсініктемелер мен ұсынымдар
ЕҚТ бойынша анықтамалық Экология кодексінің 113-бабына сәйкес 044 "Технологиялар мен ең үздік практикаларды ілгерілету, бизнес пен инвестицияларды дамыту арқылы Қазақстанның жасыл экономикаға жылдам көшуіне жәрдемдесу" бюджеттік бағдарламасы бойынша мемлекеттік тапсырма шеңберінде және Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымының Астанадағы Бағдарламалар офисінің сараптамалық қолдауымен дайындалған.
ЕҚТ бойынша анықтамалықты әзірлеуді технологтардан, экологтардан, энергия тиімділігі жөніндегі мамандардан тұратын тәуелсіз сарапшылар тобы жүргізді.
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықты дайындау Орталықтың Басқарма төрағасының бұйрығымен құрылған техникалық жұмыс тобының қатысуымен жүзеге асырылды. Техникалық жұмыс тобының құрамына ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолданудың тиісті салалары бойынша өнеркәсіп субъектілерінің өкілдері, өнеркәсіптік қауіпсіздік және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органдар, ғылыми және жобалау ұйымдары, экологиялық және салалық қауымдастықтар кірді.
ЕҚТ өлшемшарттарына сәйкестігін бағалау Экология кодексінің 113-бабының 3-тармағына, Еуропалық парламенттің және ЕО Кеңесінің 2010/75/ЕО "Өнеркәсіптік шығарындылар және /немесе төгінділер туралы (ластанудың кешенді алдын алу және бақылау туралы)" директивасына сәйкес, сондай-ақ осы ЕҚТ бойынша анықтамалықтың 2-бөлімінде көрсетілген ЕҚТ-ға жатқызу әдіснамасына сәйкес белгіленді.
Алау астындағы бақылауды қоса алғанда, шығарылатын ластағыш заттардың мөлшері, жүргізілетін мониторинг түрлері мен талдау әдістері, салада қолданылатын технологиялар мен жабдықтар туралы өнеркәсіптік ақпаратқа талдау және жүйелеу жүргізілді.
ЕҚТ бойынша анықтамалықты дайындау кезінде ЕҚТ енгізудің еуропалық тәсілі зерттелді.
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың құрылымы Қазақстан Республикасының объектілер операторларының өндірістік экологиялық бақылау бағдарламаларын жалпылау бөлігінде жүргізілген жұмыстың нәтижелері бойынша, сондай-ақ ең үздік әлемдік тәжірибеге бағдарлана отырып әзірленді.
Перспективалы технологияларға пратикада немесе тәжірибелік-өнеркәсіптік қондырғылар ретінде қолданылатын ғылыми-зерттеу жұмыстары мен ғылыми-зерттеу және техникалық конструкторлық жұмыстар сатысындағы озық технологиялар жатқызылды.
ЕҚТ бойынша анықтамалықты дайындау қорытындысы бойынша осы анықтамалықпен әрі қарай жұмыс істеуге және ЕҚТ енгізуге қатысты мынадай ұсынымдар тұжырымдалды:
кәсіпорындарға анықтамалықты әзірлеудің келесі кезеңдері үшін қажетті талдау жүргізу мақсатында, оның ішінде маркерлік ластағыш заттардың тізбесін және ЕҚТ қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштерді қайта қарау мақсатында қоршаған ортаға ластағыш заттардың, әсіресе маркерлік заттардың эмиссияларының деңгейлері туралы мәліметтерді жинау, жүйелеу және сақтауды жүзеге асыру ұсынылады;
қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйесін енгізу маркерлік ластағыш заттардың эмиссиялары бойынша нақты деректерді алудың және маркерлік ластағыш заттардың технологиялық көрсеткіштерін қайта қараудың қажетті құралы болып табылады;
технологиялық және табиғат қорғау жабдықтарын жаңғырту кезінде жаңа технологияларды, жабдықтарды, материалдарды таңдаудың басым өлшемшарттары ретінде энергия тиімділігін арттыруға, ресурс үнемдеуге, қоршаған ортаға теріс әсерді азайтуға бағдарланған жөн.
Библиография

1. Экологический кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года № 400-VI ЗРК. – Парламент Республики Казахстан. –Нур-Султан. – 2021. – 549 с.
2. European Comission, 2003.
3. Netherlands Emission Guidelines for Air, 2012.
4. IMPEL Network, 2001.
5. Technical Guidance Note M2, 2017.
6. 3, COM 2003.
7. Air Quality Monitoring System Market https://www.marketsandmarkets.com/Market-Reports/air-quality-monitoring-equipment-market-183784537.html.
8. Polaris Market Research. https://www.polarismarketresearch.com/industry-analysis/air-quality-monitoring-system-market.
9. IMARC. https://www.imarcgroup.com/air-quality-monitoring-market.
10. A Research and Markets. https://www.researchandmarkets.com/reports/5139725/continuous-emission- monitoring -systems-cems.
11. Skyquest. https://www.skyquestt.com/report/flue-gas-desulfurization-systems-market.
12. Marketsnsmarkets. https://www.marketsandmarkets.com/Market-Reports/flue-gas-desulfurization-systems-market-862.html.
13. Polaris Market Research. https://www.polarismarketresearch.com/industry-analysis/flue-gas-desulfurization-system-market.
14. FMI. https://www.futuremarketinsights.com/reports/fabric-filter-system-market.
15. Global Market Insights. https://www.gminsights.com/industry-analysis/electrostatic-precipitator-market.
16. UnivDatos Market Insight. https://univdatos.com/report/nitrogen-oxide-control-system-market/.
17. TRITON Market Research. https://www.tritonmarketresearch.com/reports/water-quality-monitoring-market.
18. ESFC Investment Group. https://esfccompany.com/en/articles/thermal-energy/coal-fired-power-plant-construction-costs/.
19. https://ektimo.com.au/products-equipment/cems-continuous-emission-monitoring-systems/.
20. https://njklsk.en.made-in-china.com/product/zZaJItTdqUkA/China-Continuous-Emission-Monitoring-System-for-Flue-Gas-Emissions.html.
21. https://www.alibaba.com/showroom/continuous-emission-monitoring.html.
22. https://nanjingaiyi.en.made-in-china.com/product/umtrCONcYfVn/China-Continuous-Emission-Monitoring-System-Online-Stack-Dust-Monitor-Particulate-Matter-Monitor.html.
23. https://www3.epa.gov/ttn/emc/meetnw/2007/cemsupd.pdf.
24. https://www.ceip.at/status-of-reporting-and-review-results/2024-submission.
25. Отчет об экспертной оценке нефтедобывающей отрасли на соответствие принципам НДТ.
26. https://electrochemistry.ru/analyzers/elementnyy-analizator/aox-400/.
27. Sawyer et al., 2003.
28. Конопелько Л.А., Попова О.Г. Аналитический контроль промышленных выбросов. Санкт-Петербург. 2023 г.

1. Қазақстан Республикасының Экология кодексі, 2021 жылғы 1 қаңтардағы № 400-VI ҚРЗ Қазақстан Республикасының Кодексі. – Қазақстан Республикасының Парламенті. – Нұр-Сұлтан. – 2021. – 549 п.
2. European Comission, 2003.
3. Netherlands Emission Guidelines for Air, 2012.
4. IMPEL Network, 2001.
5. Technical Guidance Note M2, 2017.
6. 3, COM 2003.
7. Air Quality Monitoring System Market https://www.marketsandmarkets.com/Market-Reports/air-quality-monitoring-equipment-market-183784537.html.
8. Polaris Market Research. https://www.polarismarketresearch.com/industry-analysis/air-quality-monitoring-system-market.
9. IMARC. https://www.imarcgroup.com/air-quality-monitoring-market.
10. A Research and Markets. https://www.researchandmarkets.com/reports/5139725/continuous-emission- monitoring -systems-cems".
11. Skyquest. https://www.skyquestt.com/report/flue-gas-desulfurization-systems-market.
12. Marketsnsmarkets. https://www.marketsandmarkets.com/Market-Reports/flue-gas-desulfurization-systems-market-862.html.
13. Polaris Market Research. https://www.polarismarketresearch.com/industry-analysis/flue-gas-desulfurization-system-market.
14. FMI. https://www.futuremarketinsights.com/reports/fabric-filter-system-market.
15. Global Market Insights. https://www.gminsights.com/industry-analysis/electrostatic-precipitator-market.
16. UnivDatos Market Insight. https://univdatos.com/report/nitrogen-oxide-control-system-market/.
17. TRITON Market Research. https://www.tritonmarketresearch.com/reports/water-quality-monitoring-market.
18. ESFC Investment Group. https://esfccompany.com/en/articles/thermal-energy/coal-fired-power-plant-construction-costs/.
19. https://ektimo.com.au/products-equipment/cems-continuous-emission-monitoring-systems/.
20. https://njklsk.en.made-in-china.com/product/zZaJItTdqUkA/China-Continuous-Emission-Monitoring-System-for-Flue-Gas-Emissions.html.
21. https://www.alibaba.com/showroom/continuous-emission-monitoring.html.
22. https://nanjingaiyi.en.made-in- china.com/product/umtrCONcYfVn/China-Continuous-Emission-Monitoring-System-Online-Stack-Dust-Monitor-Particulate-Matter-Monitor.html.
23. https://www3.epa.gov/ttn/emc/meetnw/2007/cemsupd.pdf
24. https://www.ceip.at/status-of-reporting-and-review-results/2024-submission.
25. Мұнай өндіру саласының ЕҚТ қағидаттарына сәйкестігін сараптамалық бағалау туралы есеп.
26. https://electrochemistry.ru/analyzers/elementnyy-analizator/aox-400/.
27. Sawyer et al., 2003.
28. Конопелько Л.А., Попова О.Г. Аналитический контроль промышленных выбросов. Санкт-Петербург. 2023 ж.

49. EU Circular economy action plan Link: https://environment.ec.europa.eu/strategy/circular-economy-action-plan_en.
50. EU Green Deal Industrial Plan Link: https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/european-green-deal/green-deal-industrial-plan_en.
51. Net-zero Industry Act https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/european-green-deal/green-deal-industrial-plan/net-zero-industry-act_en.
52. EU: AI powered Robotics Strategy https://www.euronews.com/next/2024/01/22/commission-plans-robotics-strategy-early-2025.
53. Application of Artificial Intelligence (AI) in Control Systems https://www.linkedin.com/pulse/application-artificial-intelligence-ai/.
54. Top Ten Cleantech Trends in 2024. https://www.spglobal.com/commodityinsights/PlattsContent/_assets/_files/en/specialreports/energy-transition/top-ten-clean-energy-technology-trends-2024.html.
55. The potential of hydrogen for decarbonising steel production. https://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/BRIE/2020/641552/EPRS_BRI (2020)641552_EN.pdf.
56. Renewable hydrogen based direct iron ore reduction and steel making with grid assistance https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0196890423008907.
57. Predictive Emission Monitoring Systems Market: Global Industry Outlook and Forecast (2024-2030) https://www.maximizemarketresearch.com/market-report/predictive-emission-monitoring-systems-market/126726/.
58. Critical Raw Materials https://single-market-economy.ec.europa.eu/sectors/raw-materials/areas-specific-interest/critical-raw-materials_en.
59. Innovations in Hydrometallurgy: Paving the Way for Sustainable Metal Extraction https://www.linkedin.com/pulse/innovations-hydrometallurgy-paving-way-sustainable-metal-javad-badiei-rioac/.
60. Recycling technologies for critical raw materials from EoL products (IA) https://www.horizon-europe.gouv.fr/recycling-technologies-critical-raw-materials-eol-products-ia-32467.
61. Applications of artificial intelligence in the field of air pollution: A bibliometric analysis https://www.frontiersin.org/journals/public-health/articles/10.3389/fpubh.2022.933665/full.
62. Artificial Intelligence for Surface Water Quality Evaluation, Monitoring and Assessment https://www.mdpi.com/2073-4441/15/22/3919.
63. Using artificial intelligence to reduce emissions https://new.abb.com/control-systems/industry-specific-solutions/oil-gas-and-petrochemicals/using-artificial-intelligence-to-reduce-environmental-impact.
64. emissions.AI for complex facilities Link: https://www.erm.com/service/digital-services/emissions-ai/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=emissions.AI&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwudexBhDKARIsAI-GWYXeVNvel_1WiTDu2TOYi6CFLjtvZRHPmhQB8X18babe05yqvwVBg7waAtt7EALw_wcB.

49. EU Circular economy action plan Link: https://environment.ec.europa.eu/strategy /circular-economy-action-plan_en
50. EU Green Deal Industrial Plan Link: https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/european-green-deal/green-deal-industrial-plan_en
51. Net-zero Industry Act https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/european-green-deal/green-deal-industrial-plan/net-zero-industry-act_en
52. EU: AI powered Robotics Strategy https://www.euronews.com/next/2024/01/22/ commission-plans-robotics-strategy-early-2025
53. Application of Artificial Intelligence (AI) in Control Systems https://www.linkedin .com/pulse/application-artificial-intelligence-ai/
54. Top Ten Cleantech Trends in 2024. https://www.spglobal.com/commodityinsights /PlattsContent/_assets/_files/en/specialreports/energy-transition/top-ten-clean-energy-technology-trends-2024.html
55. The potential of hydrogen for decarbonising steel production. https://www. Europarl .europa.eu/RegData/etudes/BRIE/2020/641552/EPRS_BRI(2020)641552_EN.pdf
56. Renewable hydrogen based direct iron ore reduction and steel making with grid assistance https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0196890423008907
57. Predictive Emission Monitoring Systems Market: Global Industry Outlook and Forecast (2024-2030) https://www.maximizemarketresearch.com/market-report/predictive-emission-monitoring-systems-market/126726/
58. Critical Raw Materials https://single-market-economy.ec.europa.eu/sectors/raw-materials/areas-specific-interest/critical-raw-materials_en
59. Innovations in Hydrometallurgy: Paving the Way for Sustainable Metal Extraction https://www.linkedin.com/pulse/innovations-hydrometallurgy-paving-way-sustainable-metal-javad-badiei-rioac/
60. Recycling technologies for critical raw materials from EoL products (IA) https:// www.horizon-europe.gouv.fr/recycling-technologies-critical-raw-materials-eol-products-ia-32467
61. Applications of artificial intelligence in the field of air pollution: A bibliometric analysis https://www.frontiersin.org/journals/public-health/articles/10.3389/fpubh.2022.933665/full
62. Artificial Intelligence for Surface Water Quality Evaluation, Monitoring and Assessment https://www.mdpi.com/2073-4441/15/22/3919
63. Using artificial intelligence to reduce emissions https://new.abb.com/control-systems/industry-specific-solutions/oil-gas-and-petrochemicals/using-artificial-intelligence-to-reduce-environmental-impact
64. emissions.AI for complex facilities Link: https://www.erm.com/service/digital-services/emissions-ai/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm _campaign=emissions .AI&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwudexBhDKARIsAI-GWYXeVNvel_1WiTDu2TOYi6CFLjtvZRHPmhQB8X18babe05yqvwVBg7waAtt7EALw_wcB

65. UnifAI: Water Quality Monitoring https://www.unifaitechnology.com/water-quality.
66. Alibaba – Emission Monitoring https://www.alibaba.com/showroom/continuous-emission-monitoring.html, https://www.alibaba.com/product-detail/TR-9300-continuous-emission-monitoring-system_62044387366.html.
67. US EPA- Continuous Emission Monitoring https://www3.epa.gov/ttn/emc/meetnw/2007/cemsupd.pdf.
68. Predictive Emission Monitoring Systems (PEMS) http://www.envirotech-online.com/article/air-monitoring/6/abb-ltd/predictive-or-continuous-a-guide-to-choosing-the-right-emissions-monitoring-solution/3094.
69. Predictive Emission Monitoring Systems Market: Global Industry Outlook and Forecast (2024-2030) https://www.maximizemarketresearch.com/market-report/predictive-emission-monitoring-systems-market/126726/.
70. Globe Newswire https://www.globenewswire.com/en/news-release/2022/08/04/2492572/0/en/Predictive-Emission-Monitoring-Systems-Market-Anticipated-to-Hit-USD-14-2-Billion-by-2030-at-a-CAGR-of-7-20-Report-by-Market-Research-Future-MRFR.html.
71. Precedence Research: Emission Monitoring Systems Market Report 2023-2032 https://www.precedenceresearch.com/emission-monitoring-systems-market.
72. Chinese industrial air pollution emissions based on the continuous emission monitoring systems network https://www.researchgate.net/publication/369439562_Chinese_industrial_air_pollution_emissions_based_on_the_continuous_emission_monitoring_systems_network.
73. The Power of Machine Learning: How PEMS can Provide Value for Emissions Monitoring https://www.ien.eu/article/the-power-of-machine-learning-how-pems-can-provide-value-for-emissions-monitoring/.
74. https://www.researchgate.net/publication/254532279_New_Method_to_Improve_On-site_Safety_with_IR_Gas_Cloud_Imaging_System.
75. https://www.researchgate.net/publication/254532279_New_Method_to_Improve_On-site_Safety_with_IR_Gas_Cloud_Imaging_System.
76. Приказ Министра окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан от 12 июня 2014 года № 221-Ө

65. UnifAI: Water Quality Monitoring https://www.unifaitechnology.com/water-quality
66. Alibaba – Emission Monitoring https://www.alibaba.com/showroom/continuous-emission-monitoring.html, https://www.alibaba.com/product-detail/TR-9300-continuous-emission-monitoring-system_62044387366.html
67. US EPA- Continuous Emission Monitoring https://www3.epa. gov/ttn/emc/meetnw /2007/cemsupd.pdf
68. Predictive Emission Monitoring Systems (PEMS) http://www.envirotech-online. com/article/air-monitoring/6/abb-ltd/predictive-or-continuous-a-guide-to-choosing-the-right-emissions-monitoring-solution/3094
69. Predictive Emission Monitoring Systems Market: Global Industry Outlook and Forecast (2024-2030) https://www.maximizemarketresearch.com/market-report/predictive-emission-monitoring-systems-market/126726/
70. Globe Newswire https://www.globenewswire.com/en/news-release/ 2022/08/04/ 2492572/0/en/Predictive-Emission-Monitoring-Systems-Market-Anticipated-to-Hit-USD-14-2-Billion-by-2030-at-a-CAGR-of-7-20-Report-by-Market-Research-Future-MRFR.html
71. Precedence Research: Emission Monitoring Systems Market Report 2023-2032 https://www.precedenceresearch.com/emission-monitoring-systems-market
72. Chinese industrial air pollution emissions based on the continuous emission monitoring systems network https://www.researchgate.net/publication /369439562_Chinese_ industrial _air_pollution_emissions_based_on_the_continuous_emission_monitoring_systems_network
73. The Power of Machine Learning: How PEMS can Provide Value for Emissions Monitoring https://www.ien.eu/article/the-power-of-machine-learning-how-pems-can-provide-value-for-emissions-monitoring/
74. https://www.researchgate.net/publication/254532279_New_Method_to_Improve_On-site_Safety_with_IR_Gas_Cloud_Imaging_System
75. https://www.researchgate.net/publication/254532279_New_Method_to_Improve_On-site_Safety_with_IR_Gas_Cloud_Imaging_System
76. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау және су ресурстары министрінің 2014 жылғы 12 маусымдағы № 221-ө бұйрығы.