Об утверждении Программы действий Правительства Республики Казахстан по достижению целей Национального плана развития Республики Казахстан до 2029 года на 2025 – 2026 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 июня 2025 года № 431.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу действий Правительства Республики Казахстан по достижению целей Национального плана развития Республики Казахстан до 2029 года на 2025 – 2026 годы (далее – Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), иным организациям (по согласованию), ответственным за реализацию Программы:
1) принять действенные меры по качественной реализации Программы;
2) до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представлять в Министерство национальной экономики Республики Казахстан информацию о ходе реализации Программы.
3. Министерству национальной экономики Республики Казахстан до 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представлять в Аппарат Правительства Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Программы.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 июня 2025 года № 431
Программа
действий Правительства Республики Казахстан по достижению целей Национального плана развития Республики Казахстан до 2029 года на 2025 – 2026 годы
п/н
Наименование мероприятия
Форма завершения
Срок исполнения
Источник финансирования
Ответственные исполнители
1 2 3 4 5 6
1. ВЫСОКОЕ КАЧЕСТВО ЖИЗНИ
1.1. ЗДРАВООХРАНЕНИЕ
Приоритет 1. Усиление профилактики неинфекционных заболеваний и снижение смертности среди населения
1.
Организация консультирования детей и подростков по вопросам охраны репродуктивного и психического здоровья в молодежных центрах здоровья
количество консультаций
2025 год – не менее 700 000 (11,9 %);
2026 год – не менее 750 000 (12,6 %)
декабрь 2025 – 2026 годы
ОСМС
МЗ, МП, МИО
2.
Проработка вопроса расширения скрининговых исследований целевых групп населения, в том числе на раннее выявление риска развития острого нарушения мозгового кровообращения
информация в МНЭ
июнь 2025 года
не требуется
МЗ
3.
Обеспечение прегравидарной подготовкой женщин, планирующих беременность, а также улучшение выявляемости заболеваний для оздоровления до планируемой беременности
охват прегравидарной подготовкой женщин

Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 – 2026 жылдарға арналған іс-қимыл бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 12 маусымдағы № 431 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 – 2026 жылдарға арналған іс-қимыл бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) бекітілсін.
2. Бағдарламаны іске асыруға жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша), өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) Бағдарламаны сапалы іске асыру жөнінде пәрменді шаралар қабылдасын;
2) есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-ы күніне дейін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне Бағдарламаның іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі Бағдарламаның іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпаратты Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-і күніне дейін беріп тұрсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 12 маусымдағы
№ 431 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 – 2026 жылдарға арналған іс-қимыл бағдарламасы
Р/с
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Орындау мерзімі
Қаржыландыру көзі
Жауапты орындаушылар
1 2 3 4 5 6
1. ӨМІР СҮРУДІҢ ЖОҒАРЫ САПАСЫ
1.1. ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ
1-басымдық. Халық арасында инфекциялық емес аурулардың алдын алуды күшейту және өлім-жітімді төмендету
1.
Жастардың денсаулық орталықтарында балалар мен жасөспірімдерге репродуктивті және психикалық денсаулық мәселелері бойынша консультация беруді ұйымдастыру
консультация саны
2025 жыл – кемінде
700 000 (11,9 %);
2026 жыл – кемінде
750 000 (12,6 %)
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
МӘМС
ДСМ, ОМ, ЖАО
2.
Халықтың нысаналы топтарының скринингтік зерттеулерін кеңейту, оның ішінде ми қан айналымының жіті бұзылуының асқыну қаупін ерте анықтау мәселесін пысықтау
ҰЭМ-ге ақпарат
2025 жылғы маусым
талап етілмейді
ДСМ
3.
Жүктілікті жоспарлайтын әйелдердің жүктілік алдындағы дайындығын қамтамасыз ету, сондай-ақ жоспарланған жүктілікке дейін сауықтыру үшін ауруларды анықтауды жақсарту
әйелдерді жүктілік алдындағы дайындықпен қамту

2025 год – 45 %;
2026 год – 50 %
декабрь 2025 – 2026 годы
ОСМС
МЗ, МИО
4.
Заключение соглашений о намерениях, договоров, соглашений об инвестициях на производство фармацевтической продукции на территории Республики Казахстан
соглашения о намерениях, договоры, соглашения об инвестициях
2025 год – 5 соглашений
2026 год – 5 соглашений
декабрь 2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ, МБ, ФСМС
МЗ, МИД, МИО, АО "НК "Kazakh invest" (по согласованию)
5.
Доля детей и подростков, занимающихся физической культурой и спортом
2025 год – 33 %;
2026 год – 36 %
декабрь 2025 – 2026 годы
не требуется
МТС, МИО
6.
Доля граждан, занимающихся национальными видами спорта, от общего числа занимающихся физической культурой и спортом
2025 год – 8,8 %;
2026 год – 9 %
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
МТС, МИО
Приоритет 2. Совершенствование системы финансирования здравоохранения
7.
Разработка проекта Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обязательного медицинского страхования" для повышения охвата населения системой ОСМС
1) проект Закона;
2) охват населения системой ОСМС
2026 год – 88 %
июнь
2025 года
декабрь
2026 года
не требуется
МЗ, МНЭ, МФ, заинтересованные ЦГО, МИО
Приоритет 3. Повышение качества медицинского обслуживания
8.
Повышение рейтинга медицинских высших учебных заведений с развитием университетских клиник и инфраструктуры медицинской науки
место в международных рейтингах 1500 + (QS World University Rankings, Time Higher Education)
ноябрь
2025 – 2026 годы
за счет собственных средств высших учебных заведений
МЗ, медицинские высшие учебные заведения
9.
Разработка сертификационных циклов
для сельских врачей общей практики по оказанию экстренной хирургической, онкологической, акушерско-гинекологической, педиатрической, терапевтической реабилитационной помощи в рамках дополнительных компетенций (от 30 кредитов)
2025 год –
5 образовательных программ;
2026 год –
5 образовательных программ
июль
2025 – 2026 годы
не требуется
МЗ, медицинские высшие учебные заведения
10.
Интеграция медицинских информационных
2025 год –
декабрь
в рамках
МЗ, ЦГО, МИО
1
2
3
4
5
6
систем с информационными системами Министерства здравоохранения Республики Казахстан
8 интегрированных систем;
2026 год –
8 интегрированных систем
2025 – 2026 годы
предусмотренных средств в РБ
Приоритет 4. Повышение доступности медицинских услуг
11.
Реализация строительства объектов ПМСП
в рамках пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения"
акт приемки в эксплуатацию
125 объектов
декабрь
2025 года
в рамках предусмотренных средств в РБ, МБ
МЗ, МИО
12.
Улучшение оснащения онкологических организаций на местном уровне
20 организаций

2025 жылы – 45 %;
2026 жылы – 50 %
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
МӘМС
ДСМ, ЖАО
4.
Қазақстан Республикасының аумағында фармацевтикалық өнім өндірісіне арналған ниеттер туралы келісімдер, шарттар, инвестициялар туралы келісімдер жасасу
ниеттер туралы келісімдер, шарттар, инвестициялар туралы келісімдер
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ, ЖБ көзделген қаражат шеңберінде,
ДСМ, СІМ, ЖАО, "Kazakh invest" АҚ (келісу бойынша)
1
2
3
4
5
6
2025 жылы – 5 келісім;
2026 жылы – 5 келісім
МӘМС
5.
Дене шынықтырумен және спортпен айналысатын балалар мен жасөспірімдердің үлесі
2025 жылы – 33 %;
2026 жылы – 36 %
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
ТСМ, ЖАО
6.
Дене шынықтырумен және спортпен айналысатындардың жалпы ұлттық спорт түрлерімен айналысатын азаматтардың үлесі
2025 жыл – 8,8 %;
2026 жыл – 9 %
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ТСМ, ЖАО
2-басымдық. Денсаулық сақтауды қаржыландыру жүйесін жетілдіру
7.
Халықты міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесімен қамтуды арттыру үшін "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне міндетті медициналық сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу
1) ҚР Парламенті Мәжілісіне енгізілген
Заң жобасы;
2) МӘМС қамтылған халық саны
2026 жылы – 88 %
2025 жылғы маусым
2026 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
ДСМ, ҰЭМ, Қаржымині, ОМО, ЖАО
3-басымдық. Медициналық көрсетілетін қызметтер сапасын арттыру
8.
Университеттік клиникалар мен медицина ғылымының инфрақұрылымын дамыта отырып, медициналық жоғары оқу орындарының рейтингін арттыру
1500 + халықаралық рейтингтегі орны
(QS World University Rankings, Time Higher Education) орын
2025 – 2026 жылдардағы қараша
жоғары оқу орындарының меншікті қаражаты есебінен
ДСМ, медициналық жоғары оқу орындары
9.
Қосымша құзыреттер шеңберінде шұғыл хирургиялық, онкологиялық, акушерлік-гинекологиялық, педиатриялық, терапиялық оңалту көмегін көрсету бойынша жалпы практиканың ауылдық дәрігерлері үшін сертификаттау циклдерін әзірлеу (30 кредиттен)
2025 жыл – 5 білім беру бағдарламасы;
2026 жыл – 5 білім беру бағдарламасы
2025 – 2026 жылдардағы шілде
талап етілмейді
ДСМ, медициналық жоғары оқу орындары
10.
Медициналық ақпараттық жүйелерді Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің ақпараттық жүйелерімен интеграциялау
2025 жыл – 8 интеграцияланған жүйе;
2026 жыл – 8 интеграцияланған жүйе
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ДСМ, ОМО, ЖАО
4-басымдық. Медициналық көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігін арттыру
11.
"Ауылда денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде медициналық-санитариялық алғашқы көмек объектілерінің құрылысын іске асыру
125 объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы желтоқсан
РБ, ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
ДСМ, ЖАО
12.
Жергілікті деңгейде онкологиялық ұйымдарды жабдықтауды жақсарту
20 ұйым

2025 год – 10 организаций
2026 год – 10 организаций
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ, МБ
МЗ, МИО
13.
Трудоустройство выпускников медицинских высших учебных заведений
2025 год –
2400 выпускников
2026 год –
2400 выпускников
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МЗ, ЦГО, МИО
14.
Поэтапное обновление устаревшего и модернизация лабораторий санитарно-эпидемиологической экспертизы современным оборудованием
2026 год – 64 единицы
декабрь
2026 года
в рамках предусмотренных средств в РБ
МЗ, ЦГО, МИО
1.2. ОБРАЗОВАНИЕ И НАУКА
Приоритет 1. Повышение доступности дошкольного воспитания и обучения с обеспечением комфортной, безопасной и качественной среды
15.
Расширение сети дошкольных организаций,
в том числе за счет размещения государственного образовательного заказа
увеличение охвата детей от 2 до 6 лет
2025 год – 95 %
2026 год – 97,5 %
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в МБ
МП, МИО
16.
Доля педагогов дошкольных организаций, прошедших курсы повышения квалификации
2025 год – 63,7 %
2026 год – 68,9 %
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
МП, МИО
Приоритет 2. Повышение функциональной грамотности учащихся и инфраструктурной обеспеченности системы среднего образования
17.
Посткурсовая поддержка, методическое сопровождение и развитие профессиональных компетенций педагогов
мероприятия, семинары, вебинары
2025 год –
330 мероприятий;
2026 год –
330 мероприятий
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в МБ
МП, МИО
18.
Ввод ученических мест с комфортными условиями обучения для решения вопросов перегруженных классов, аварийных школ и трехсменного обучения
203 тыс. ученических мест
декабрь
2025 года
в рамках предусмотренных средств в РБ
МП, МИО,
АО "Samruk-Kazyna Construction" (по согласованию), АО "Финансовый центр" (по согласованию)
19.
Подключение более 1000 сельских школ
к высокоскоростному интернету посредством волоконно-оптических линий связи со скоростью не менее 100 Мбит/с
акты подключения точек
2025 год – 500 школ;
2026 год – 500 школ
декабрь
2025 – 2026 годы
внебюджетные средства
МЦРИАП, МИО,
АО "Казахтелеком" (по согласованию)
20.
Принятие необходимых нормативных правовых актов по внедрению модели выравнивания качества образования с формированием сети комфортных и опорных школ
информация
в АПр
июнь
2025 года
не требуется
МП, МИО
21.
Проработка нового механизма государственно-частного партнерства по строительству школ
информация
в АПр
июнь
2025 года
не требуется
МП, МНЭ, МИО
Приоритет 3. Совершенствование системы ТиПО для удовлетворения потребностей рынка труда
22.
Обеспечение бесплатным техническим и профессиональным образованием
по востребованным специальностям
охват бесплатным ТиПО 100 %;
153 тыс. студентов
декабрь
2025 года
в рамках предусмотренных средств в МБ
МП, МФ, МТСЗН, МНЭ, МИО
23.
Расширение подготовки кадров по заявкам предприятий с обязательством трудоустройства
ежегодный прием
10 тыс. абитуриентов
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в МБ
МП, МИО, РПП "Атамекен"
(по согласованию)
24.
Расширение взаимодействия с предприятиями (организациями) для увеличения охвата студентов дуальным обучением

2025 жыл – 10 ұйым;
2026 жыл – 10 ұйым
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ, ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
ДСМ, ЖАО
13.
Медициналық жоғары оқу орындарының түлектерін жұмысқа орналастыру
2025 жыл – 2400 түлек;
2026 жыл – 2400 түлек
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
ДСМ, ОМО, ЖАО
14.
Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама зертханаларының ескіргенін кезең-кезеңімен жаңарту және заманауи талдамалық зертханалық жабдықтармен жаңғырту
2026 жыл – 64 бірлік
2026 жылғы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ДСМ, ОМО, ЖАО
1.2. БІЛІМ БЕРУ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ
1-басымдық. Ыңғайлы, қауіпсіз және сапалы ортаны қамтамасыз ете отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың қолжетімділігін арттыру
15.
Мектепке дейінгі ұйымдар желісін кеңейту, оның ішінде мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру есебінен кеңейту
2 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды қамту
2025 жыл – 95 %;
2026 жыл – 97,5 %
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
ОМ, ЖАО
16.
Біліктілікті арттыру курстарынан өткен мектепке дейінгі ұйымдар педагогтерінің үлесі
2025 жыл – 63,7 %;
2026 жыл – 68,9 %
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ОМ, ЖАО
2-басымдық. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын және орта білім беру жүйесінің инфрақұрылымдық қамтамасыз етілуін арттыру
17.
Курстан кейінгі қолдау, әдістемелік қолдау және педагогтердің кәсіби құзыреттілігін дамыту
іс-шаралар, семинарлар, вебинарлар
2025 жыл – 330 іс-шара;
2026 жыл – 330 іс-шара
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
ОМ, ЖАО
18.
Шамадан тыс жүктелген сыныптар, апаттық мектептер және үш ауысымдық оқыту мәселесін түпкілікті шешу үшін ыңғайлы оқу жағдайлары бар оқушы орындарын енгізу
203 мың оқушы орны
2025 жылғы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ОМ, ЖАО,
"Samruk-Kazyna Construction" АҚ (келісу бойынша), "Қаржы орталығы" АҚ (келісу бойынша)
19.
Жылдамдығы кемінде 100 Мбит/с талшықты оптикалық байланыс желілері арқылы 1000-нан астам ауыл мектебін жоғары жылдамдықты интернетке қосу
нүктелерді қосу актілері
2025 жыл – 500 мектеп;
2026 жыл – 500 мектеп
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
бюджеттен тыс қаражат
ЦДИАӨМ, ЖАО, "Қазақтелеком" АҚ (келісу бойынша)
20.
Жайлы және тірек мектептер желісін қалыптастыра отырып, білім беру сапасын теңестіру моделін енгізу бойынша қажетті нормативтік құқықтық актілерді қабылдау
ҮА-ға ақпарат
2025 жылғы маусым
талап етілмейді
ОМ, ЖАО
21.
Мектеп құрылысы бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жаңа тетігін пысықтау
ҮА-ға ақпарат
2025 жылғы маусым
талап етілмейді
ОМ, ҰЭМ, ЖАО
3-басымдық. Еңбек нарығының қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін ТжКБ жүйесін жетілдіру
22.
Сұранысқа ие мамандықтар бойынша тегін техникалық және кәсіптік білім берумен қамту
тегін ТжКБ 100 % қамту
153 мың студент
2025 жылғы желтоқсан
ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
ОМ, Қаржымині, Еңбекмині, ҰЭМ, ЖАО
23.
Жұмысқа орналастыру міндеттемесімен қоса кәсіпорындардың өтінімдері бойынша кадрлар даярлауды кеңейту
жыл сайын
10 мың талапкер қабылдау
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
ОМ, ЖАО, "Атамекен" ӨКП (келісу бойынша)
24.
Студенттерді дуальды оқытумен қамтуды арттыру үшін кәсіпорындармен (ұйымдармен) өзара іс-қимылды кеңейту

2025 год – 35 %;
(138 тыс. студентов)
2026 год – 38 %
(152 тыс. студентов)
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МП, МИО, РПП "Атамекен"
(по согласованию)
25.
Привлечение специалистов с производства
для работы в организациях ТиПО с присвоением квалификационной категории с соответствующей доплатой
2025 год – 250 мастеров;
2026 год – 250 мастеров
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в МБ
МП, МИО, РПП "Атамекен"
(по согласованию)
Приоритет 4. Повышение уровня высшего образования до мировых стандартов
26.
Повышение доли образовательных программ
на английском языке, аккредитованных признанными органами
2025 год – 3 %;
2026 год – 5 %
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МНВО, ОВПО
(по согласованию)
27.
Разработка новых образовательных программ
в области искусственного интеллекта
2025 год –
25 образовательных программ;
2026 год –
30 образовательных программ
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МНВО, ОВПО
(по согласованию)
28.
Организация прохождения научных стажировок для профессорско-преподавательского состава и научных работников
протокол Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом
общее количество проходящих научные стажировки, в том числе ППС и научные работники:
2025 год – 586 человек;
2026 год – 714 человек
декабрь
2025 года
в рамках предусмотренных средств из РБ
МНВО, АО "ЦМП"
(по согласованию), ОВПО, НИИ
(по согласованию)
Приоритет 5. Перезагрузка национальной модели науки
29.
Принятие мер по стимулированию инноваций и коммерциализации результатов НИОКР
объем продаж наукоемкой продукции от проектов
коммерциализации РННТД
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
МНВО, МЦРИАП
30.
Повышение доли коммерциализированных научных разработок путем предоставления ежегодных грантов на проекты коммерциализации
1) приказ МНВО;
2) доля коммерциализируемых научных разработок
от общего количества прикладных научных исследований, финансируемых
из бюджета:
2025 год – 35 %;
2026 год – 36 %
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
МНВО, МЦРИАП, АО "Фонд науки" (по согласованию), заинтересованные ЦГО, НО
(по согласованию), ОВПО
(по согласованию)
31.
Предоставление пакета социальных льгот и инструментов поощрения за достигнутые научные результаты
2025 год:
присуждение 6 премий,
75 государственных научных стипендий,
50 премий "Лучший научный работник";
2026 год:
присуждение 6 премий, 75 государственных научных стипендий,
50 премий "Лучший научный работник"
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
МНВО,
ОВПО и НИИ
(по согласованию)
32.
Формирование и развитие специализированных инжиниринговых центров, научно-технологических парков при ведущих высших учебных заведениях и крупных предприятиях
4 специализированных инжиниринговых центра и (или) научно-технологических парка
декабрь
2025 года
в рамках предусмотренных средств в РБ
МНВО, ОВПО
(по согласованию)
33.
Создание центров академического и исследовательского превосходства на базе ОВПО
6 центров
декабрь
2026 года
в рамках предусмотренных средств в РБ
МНВО, ОВПО
(по согласованию)

2025 жыл 35 %
(138 мың студент);
2026 жыл – 38 %
(152 мың студент)
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
ОМ, ЖАО, "Атамекен" ӨКП (келісу бойынша)
25.
Тиісті қосымша ақы төленетін біліктілік санатын бере отырып, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында жұмыс істеу үшін өндірістен мамандарды тарту
2025 жыл – 250 шебер;
2026 жыл – 250 шебер
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
ОМ, ЖАО, "Атамекен" ӨКП (келісу бойынша)
4-басымдық. Жоғары білім деңгейін әлемдік стандарттарға дейін арттыру
26.
Танылған органдар аккредиттеген ағылшын тіліндегі білім беру бағдарламаларының үлесін арттыру
2025 жыл – 3 %;
2026 жыл – 5 %
2025 – 2026 жылдардағы
желтоқсан
талап етілмейді
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
27.
Жасанды интеллект саласында жаңа білім беру бағдарламаларын әзірлеу
2025 жыл – 25 білім беру бағдарламасы;
2026 жыл – 30 білім беру бағдарламасы
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
28.
Профессор-оқытушылар құрамы мен ғылыми қызметкерлер үшін ғылыми тағылымдамадан өтуді ұйымдастыру
Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның хаттамасы
Ғылыми тағылымдамадан өтушілердің жалпы саны, оның ішінде ПОҚ және ғылыми қызметкерлер:
2025 жыл – 586 адам
2026 жыл – 714 адам
2025 жылғы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ҒЖБМ, "ХБО" АҚ (келісу бойынша), ЖЖОКБҰ және ҒЗИ (келісу бойынша)
5-басымдық. Ғылымның ұлттық моделін қайта жүктеу
29.
Инновацияларды ынталандыру және ғылыми-зерттеу және тәжірибелік конструкторлық жұмыстар нәтижелерін коммерцияландыру бойынша шаралар қабылдау
ҒҒТҚН коммерцияландыру жобаларынан ғылымды қажетсінетін өнімді сату
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ҒЖБМ, ЦДАӨМ
30.
Коммерцияландыру жобаларына жыл сайынғы гранттар беру арқылы коммерцияландырылған ғылыми әзірлемелердің үлесін арттыру
1) ҒЖБМ бұйрығы
2) бюджет қаражатынан қаржыландырылатын қолданбалы ғылыми зерттеулердің жалпы санынан коммерцияланатын ғылыми әзірлемелердің үлесі 2025 жыл – 35 % 2026 жыл – 36 %
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ҒЖБМ, ЦДИАӨМ, "Ғылым қоры" АҚ (келісу бойынша), мүдделі ОМО, ҒҰ (келісу бойынша), ЖЖОКБҰ (келісу бойынша),
31.
Қол жеткізілген ғылыми нәтижелер үшін әлеуметтік жеңілдіктер мен көтермелеу құралдары пакетін ұсыну
2025 жыл 6 сыйлық беру,
75 мемлекеттік ғылыми стипендия,
50 "Үздік ғылыми қызметкер" сыйлығы;
2026 жыл 6 сыйлық беру, 75 мемлекеттік ғылыми стипендия, 50 "Үздік ғылыми қызметкер" сыйлығы
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ және ҒЗИ (келісу бойынша)
32.
Жетекші жоғары оқу орындары мен ірі кәсіпорындардың жанынан мамандандырылған инжинирингтік орталықтарды, ғылыми-технологиялық парктерді қалыптастыру және дамыту
4 мамандандырылған инжинирингтік орталық және (немесе) ғылыми-технологиялық парк
2025 жылғы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)
33.
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының базасында академиялық және зерттеушілік артықшылық орталықтарын құру
6 орталық
2026 жылғы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ҒЖБМ, ЖЖОКБҰ (келісу бойынша)

1.3. СОЦИАЛЬНАЯ ЗАЩИТА
Приоритет 1. Совершенствование подходов в оказании мер социальной поддержки
34.
Предоставление государственных услуг
в социально-трудовой сфере в проактивной форме
оказание не менее 1 млн проактивных услуг в год
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МТСЗН, МЦРИАП
Приоритет 2. Повышение эффективности адресной социальной помощи
35.
Совершенствование системы оказания адресной социальной помощи с учетом доходов и расходов граждан
принятие НПА
(внесение изменений в Социальный кодекс РК)
июнь
2026 года
в рамках предусмотренных средств в РБ, МБ
МТСЗН
36.
Разработка нормативных правовых актов, консолидирующих меры поддержки граждан
с учетом их реальных доходов с использованием инструмента "Социальный кошелек"
информация в МНЭ
июнь
2025 года
не требуется
МЦРИАП, МТСЗН, МП, МЗ, НБ
(по согласованию), АСПР
(по согласованию)
Приоритет 3. Развитие страхового компонента социальной защиты
37.
Проведение информационно-разъяснительной работы в регионах в целях увеличения охвата населения системой обязательного социального страхования и информированности населения
о ее преимуществах
информация
в МНЭ
июнь
2025 – 2026 годы
не требуется
МТСЗН, ГФСС
(по согласованию)
38.
Выработка предложений по повышению независимости выбора стратегии управления активами ГФСС в целях обеспечения роста их реальной инвестиционной доходности
предложения
в МНЭ
декабрь
2026 года
не требуется
МТСЗН, МНЭ, НБ
(по согласованию), ГФСС
(по согласованию)
39.
Стабилизация финансовой устойчивости ГФСС путем внедрения новых подходов к параметрам назначения социальных выплат по материнству и социальной поддержке семей с детьми,
в том числе условий их осуществления, направленных на усиление их адресности
предложения
в МНЭ
декабрь
2025 года
не требуется
МТСЗН, МФ, МНЭ, ГФСС
(по согласованию)
Приоритет 4. Рост пенсионных накоплений граждан
40.
Повышение уровня вовлеченности неформально занятого населения в накопительную пенсионную систему посредством совершенствования законодательства в части установления конкретных признаков, относящихся к трудовому договору, в целях недопущения ущемления прав (уплата обязательных платежей, оплата трудового отпуска, оплата больничных листов и т.д.) работников, выведенных из трудовых отношений, путем заключения договоров гражданско-правового характера.
внесение изменений
в Трудовой кодекс
декабрь
2025 года
не требуется
МТСЗН
41.
Выработка предложений по внедрению гарантированного государством минимального размера пенсии, исчисляемого исходя
из величины минимального размера заработной платы
предложения
в МНЭ
декабрь
2025 года
не требуется
МТСЗН
42.
Повышение эффективности системы управления пенсионными активами в целях поддержания адекватности пенсионных выплат
предложения
в МНЭ
декабрь
2025 года
не требуется
НБ
(по согласованию)
Приоритет 5. Построение инклюзивного общества
43.
Адаптация объектов инфраструктурной среды
для лиц с инвалидностью, размещенных
на интерактивной карте доступности
адаптация 60 % объектов интерактивной карты
декабрь
2025 года
не требуется
МТСЗН, МПС, МИО
44.
Внедрение тарифов на предоставление специальных социальных услуг на основе методики формирования тарифов и лицензирования организаций, предоставляющих специальные социальные услуги в сфере социальной защиты населения
приказ МТСЗН
июнь
2025 года
не требуется
МТСЗН, МИО

1.3. ӘЛЕУМЕТТІК ҚОРҒАУ
1-басымдық. Әлеуметтік қолдау шараларын көрсету тәсілдерін жетілдіру
34.
Әлеуметтік-еңбек саласында проактивті нысанда мемлекеттік қызметтер көрсету
жылына кемінде 1 млн проактивті қызмет көрсету
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
Еңбекмині, ЦДИАӨМ
2-басымдық. Атаулы әлеуметтік көмектің тиімділігін арттыру
35.
Азаматтардың кірістері мен шығыстарын ескере отырып, атаулы әлеуметтік көмек көрсету жүйесін жетілдіру
НҚА қабылдау
(ҚР Әлеуметтік кодексіне өзгерістер енгізу)
2026 жылғы маусым
РБ, ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
Еңбекмині
36.
"Әлеуметтік әмиян" құралын пайдалана отырып, азаматтардың нақты кірістерін ескере отырып, оларға қолдау шараларын шоғырландыратын нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу
ҰЭМ-ге ақпарат
2025 жылғы маусым
талап етілмейді
ЦДИАӨМ, Еңбекмині, ОМ, ДСМ, ҰБ (келісу бойынша), СЖРА(келісу бойынша)
3-басымдық. Әлеуметтік қорғаудың сақтандыру құрамдауышын дамыту
37.
Халықты міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесімен қамтуды ұлғайту және халықты оның артықшылықтары туралы хабардар ету мақсатында өңірлерде ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу
ҰЭМ-ге ақпарат
2025 – 2026 жылдардағы маусым
талап етілмейді
Еңбекмині, МӘСҚ (келісу бойынша)
38.
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының активтерін нақты инвестициялық кірістілігінің өсуін қамтамасыз ету мақсатында оларды басқару стратегиясын таңдаудың тәуелсіздігін арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу
ҰЭМ-ге
ұсыныстар
2026 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
Еңбекмині, ҰЭМ, Каржымині, ҰБ (келісу бойынша), МӘСҚ (келісу бойынша)
39.
Ана болу және балалы отбасыларды әлеуметтік қолдау бойынша әлеуметтік төлемдерді тағайындау параметрлеріне жаңа тәсілдерді, оның ішінде олардың атаулылығын күшейтуге бағытталған оларды жүзеге асыру шарттарын енгізу жолымен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қаржылық орнықтылығын тұрақтандыру
ҰЭМ-ге
ұсыныстар
2025 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
Еңбекмині Каржымині, ҰЭМ, МӘСҚ (келісу бойынша)
4-басымдық. Азаматтардың зейнетақы жинақтарының өсуі
40.
Азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар жасасу жолымен еңбек қатынастарынан шығарылған жұмыскерлердің құқықтарына (міндетті төлемдерді төлеу, еңбек демалысына ақы төлеу, аурухана парақтарына ақы төлеу және т.б.) қысым жасамау мақсатында еңбек шартына қатысты нақты белгілерді белгілеу бөлігінде заңнаманы жетілдіру арқылы бейресми жұмыспен қамтылған халықтың жинақтаушы зейнетақы жүйесіне қатысу деңгейін арттыру
Еңбек кодексіне өзгерістер енгізу
2025жылғы желтоқсан
талап етілмейді
Еңбекмині
41.
Ең төменгі жалақы мөлшерінің шамасына қарай есептелетін мемлекет кепілдік берген зейнетақының ең төмен мөлшерін енгізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу
ҰЭМ-ге ұсыныстар
2025 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
Еңбекмині
42.
Зейнетақы төлемдерінің баламалылығын сақтау мақсатында зейнетақы активтерін басқару жүйесінің тиімділігін арттыру
ҰЭМ-ге ұсыныстар
2025 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
ҰБ
(келісу бойынша)
5-басымдық. Инклюзивті қоғам құру
43.
Интерактивті қолжетімділік картасына орналастырылған мүгедектігі бар адамдар үшін инфрақұрылымдық орта объектілерін бейімдеу
Интерактивті карта объектілерінің 60 % бейімдеу
2025 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
Еңбекмині, ӨҚМ, ЖАО
44.
Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдардың тарифтерін қалыптастыру және лицензиялау әдістемесі негізінде арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге арналған тарифтерді енгізу
Еңбекминінің бұйрығы
2025 жылғы маусым
талап етілмейді
Еңбекмині, ЖАО

1.4. КОМФОРТНАЯ СРЕДА
Приоритет 1. Стабильный экономический рост регионов на базе их конкурентных преимуществ
45.
Реновация жилого фонда с обеспечением новым жильем собственников ветхого и аварийного жилья
2025 год – 189 МЖД
(13 %);
2026 год – 178 МЖД
(12 %)
ежегодно,
1 квартал следующий
за отчетным годом
МБ, внебюджетные средства
МПС, МИО,
АО "КЖК"
(по согласованию)
46.
Реконструкция 4,6 тысяч километров сетей водоснабжения и водоотведения
акты приемки
в эксплуатацию
2025 год – 2,3 тыс. км (2,3 %);
2026 год – 2,3 тыс. км (2,3 %)
ежегодно,
1 квартал следующий
за отчетным годом
в рамках предусмотренных средств в РБ, МБ
МПС, МИО
47.
Строительство 31,6 миллионов квадратных метров жилья по всем источникам финансирования
акты приемки
в эксплуатацию
2025 год – 15,7 млн кв. м (50 %);
2026 год – 15,9 млн кв м (50 %)
ежегодно,
1 квартал, следующий
за отчетным годом
в рамках предусмотренных средств в РБ, МБ, внебюджетные средства
МПС, МИО, компании-застройщики
48.
Подведение инженерно-коммуникационной инфраструктуры к 80 тысячам земельных участков, предоставляемых гражданам
для строительства индивидуального жилого дома
акты приемки
в эксплуатацию
ежегодно по 40 тыс. земельных участков
(50 %)
ежегодно,
1 квартал, следующий
за отчетным годом
в рамках предусмотренных средств в РБ, МБ
МПС, МИО
Приоритет 2. Комфортные и современные города
49.
Реализация проектов по развитию транспортной, инженерной и социальной инфраструктуры
в пригородных зонах агломераций
акты приемки
в эксплуатацию
2025 год – 20 проектов
2026 год – 20 проектов
декабрь
2025 – 2026 годы
МБ
МНЭ, акиматы городов Астаны, Алматы, Шымкента, Акмолинской, Алматинской, Актюбинской, Туркестанской областей
50.
Модернизация социальной и инженерной инфраструктуры в монорогодах
2025 год – 10 моногородов;
2026 год – 10 моногородов
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ, МБ, внебюджетные средства
МНЭ, МПС, МИО
51.
Завершение проблемных объектов, реализуемых
с привлечением денег дольщиков
акты приемки
в эксплуатацию
2025 год – 16 объектов (64 %);
2026 год – 9 обьектов
(36 %)
ежегодно,
1 квартал, следующий
за отчетным годом
не требуется
МПС, МИО
52.
Реализация инфраструктурных проектов
по строительству и реконструкции проектов канализационно-очистных сооружений
акты приемки
в эксплуатацию
2025 год – 23 проекта
(33 %);
2026 год – 39 проектов
(56 %)
ежегодно,
1 квартал, следующий
за отчетным годом
в рамках предусмотренных средств в РБ, МБ, внебюджетные средства
МПС, МФ, МНЭ, МИО, СЕМ, АО "КазЦентрЖКХ"
(по согласованию)
Приоритет 3. Доступ к инфраструктуре и услугам в сельской местности на базе опорных сел
53.
Модернизация социальной, инженерной, транспортной инфраструктуры в рамках проекта "Ауыл – Ел бесігі"
акты приемки в эксплуатация
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ, МБ
МНЭ, МИО
54.
Строительство централизованной системы водоснабжения в сельских населҰнных пунктах и установка комплексных блок-модулей (КБМ)
акты приемки
в эксплуатацию
2025 год – 2 тыс. км системы водоснабжения
(2 %), 269 КБМ (16,4 %);
2026 год – 2 тыс. км системы водоснабжения
(2 %), 270 КБМ (16,5 %)
ежегодно,
1 квартал, следующий
за отчетным годом
в рамках предусмотренных средств в РБ, МБ, внебюджетные средства
МПС, МИО
Приоритет 4. Развитие "умных" населенных пунктов
55.
Координация по внедрению проектов эталонного стандарта по умным городам
разработка и утверждение плана
для всех МИО
по внедрению проектов эталонного стандарта умных городов
декабрь
2025 года
не требуется
МЦРИАП, МИО, заинтересованные ГО
56.
Разработка и корректировка (актуализация) Генеральной схемы организации территории Республики Казахстан, межрегиональных схем территориального развития регионов и агломераций
постановление Правительства Республики Казахстан
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
МПС, МНЭ, МИО, РГП "Госградкадастр"
(по согласованию)
Приоритет 5. Развитие инфраструктуры по обеспечению безопасности в чрезвычайных ситуациях
57.
Принятие мер по обеспечению готовности
к чрезвычайным ситуациям и развитие противопожарной инфраструктуры для защиты населенных пунктов страны
акт приемки
в эксплуатацию

1.4. ЖАЙЛЫ ОРТА
1-басымдық. Өңірлердің бәсекелестік артықшылықтары негізінде тұрақты экономикалық өсуі
45.
Ескі және апатты тұрғын үй иелерін жаңа тұрғын үймен қамтамасыз ете отырып, тұрғын үй қорын жаңарту
2025 жыл – 189 КТҮ (13 %);
2026 жыл – 178 КТҮ (12 %)
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі
1 тоқсан
ЖБ, бюджеттен тыс қаражат
ӨҚМ, ЖАО, "ҚЖК" АҚ (келісу бойынша)
46.
4,6 мың километр сумен жабдықтау және су бұру желілерін реконструкциялау
пайдалануға қабылдау актілері
2025 жыл – 2,3 мың км (2,3 %);
2026 жыл – 2,3 мың км (2,3 %)
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі
1 тоқсан
РБ, ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
ӨҚМ, ЖАО
47.
Барлық қаржыландыру көздері бойынша
31,6 миллион шаршы метр тұрғын үй салу
пайдалануға қабылдау актілері
2025 жыл – 15,7 млн шаршы м (50 %);
2026 жыл – 15,9 млн шаршы м (50 %)
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі
1 тоқсан
РБ, ЖБ көзделген қаражат шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат
ӨҚМ, ЖАО, құрылыс компаниялары
48.
Азаматтарға жеке тұрғын үй салу үшін берілетін 80 мың жер учаскесіне инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жүргізу
пайдалануға қабылдау актілері
жыл сайын 40 мың (50 %) жер учаскесі
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі
1 тоқсан
РБ, ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
ӨҚМ, ЖАО
2-басымдық. Жайлы және заманауи қалалар
49.
Агломерациялардың қала маңындағы аймақтарында көлік, инженерлік және әлеуметтік инфрақұрылымды дамыту жөніндегі жобаларды іске асыру
пайдалануға қабылдау актілері
2025 жыл – 20 жоба;
2026 жыл – 20 жоба
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ЖБ
ҰЭМ, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және Ақмола, Алматы, Ақтөбе, Түркістан облыстарының әкімдіктері
50.
Моноқалалардағы әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымды жаңғырту
2025 жыл – 10 моноқалалар;
2026 жыл – 10 моноқалалар
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ, ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
ҰЭМ, ӨҚМ, ЖАО
51.
Үлескерлердің ақшасын тарта отырып іске асырылатын проблемалық объектілерді аяқтау
пайдалануға қабылдау актілері
2025 жыл – 16 нысан (64 %);
2026 жыл – 9 нысан (36 %)
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі
1 тоқсан
талап етілмейді
ӨҚМ, ЖАО
52.
Кәріз-тазарту құрылыстарының жобаларын салу және реконструкциялау жөніндегі инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру
пайдалануға қабылдау актілері
2025 жыл – 23 жоба (33 %);
2026 жыл – 39 жоба (56 %)
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі
1 тоқсан
РБ, ЖБ көзделген қаражат шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат
ӨҚМ, Қаржымині, ҰЭМ, ЖАО, ТМС, "ҚазорталықТКШ" АҚ (келісу бойынша)
3-басымдық. Тірек ауылдар базасындағы ауылдық жерлерде инфрақұрылым мен қызметтерге қолжетімділік
53.
"Ауыл – ел бесігі" жобасы шеңберінде әлеуметтік, инженерлік, көлік инфрақұрылымын жаңғырту
пайдалануға қабылдау актілері
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ, ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
ҰЭМ, ЖАО
54.
Ауылдық елді мекендерде орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйесін салу және кешенді блок модульдерді орнату
пайдалануға қабылдау актілері
2025 жыл – 2 мың км сумен жабдықтау жүйесі (2 %), 269 КБМ (16,4 %);
2026 жыл – 2 мың км сумен жабдықтау жүйесі (2 %), 270 КБМ (16,5 %)
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі
1 тоқсан
РБ, ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
ӨҚМ, ЖАО
4-басымдық. "Ақылды" елді мекендерді дамыту
55.
Ақылды қалалар бойынша эталондық стандарт жобаларын енгізу бойынша үйлестіру
барлық ЖАО үшін ақылды қалалардың эталондық стандартының жобаларын енгізу жөніндегі жоспарды әзірлеу және бекіту
2025 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
ЦДИАӨМ, ЖАО, мүдделі мемлекеттік органдар
56.
Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасын, Өңірлерді және агломерацияларды аумақтық дамытудың өңіраралық схемаларын әзірлеу және түзету (өзектілендіру)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ӨҚМ, Қаржымині, ҰЭМ, ЖАО, "Мемлекетік қала құрылысы кадастры" РМК (келісу бойынша)
5-басымдық. Төтенше жағдайларда қауіпсіздікті қамтамасыз ету инфрақұрылымын дамыту
57.
Еліміздің елді мекендерін қорғау үшін төтенше жағдайларға дайындықты қамтамасыз ету және өртке қарсы инфрақұрылымды дамыту жөнінде шаралар қабылдау
пайдалануға қабылдау актісі

2025 год – 3 депо;
(Петропавловск, Жезказган, Сатпаев)
2026 год – 2 депо
(Косшы, Талдыкорган)
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ, МБ
МЧС, МПС, МНЭ, МФ, МИО
58.
Проведение работ по предупреждению чрезвычайных ситуаций и обеспечение эффективной ликвидации их последствий, развитие экстренной медицинской и психологической помощи населению, находящемуся в зоне бедствий:
– оснащение жилых домов социально-уязвимых слоев населения датчиками определения опасной концентрации газа и продуктов горения;
– привлечение волонтеров в мобильные группы по реагированию на чрезвычайные ситуации;
– обучение операторов беспилотных летательных аппаратов, повышение квалификации водолазов, кинологических расчетов;
– повышение культуры безопасности и пропаганда знаний по подготовке граждан
к чрезвычайным ситуациям
установка датчиков
2025 год – 43 300 единиц,
2026 год – 43 400 единиц;
волонтеры
2025 год – 85 человек,
2026 год – 200 человек;
сертификаты
2025 год – 223 единиц,
2026 год – 253 единиц;
учения
2025 год – 1 200 единиц,
2026 год – 1 500 единиц
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МЧС, МИО
2. КРЕПКИЙ ФУНДАМЕНТ ЭКОНОМИКИ
2.1. МИНЕРАЛЬНО-СЫРЬЕВАЯ БАЗА: НЕФТЬ И ГАЗ
Приоритет 1. Снижение рисков по проектам расширения и увеличение газоперерабатывающих мощностей на трех месторождениях-гигантах
59.
Увеличение газоперерабатывающих мощностей на Кашагане
завершение строительно-монтажных работ
октябрь
2026 года
внебюджетные средства
МЭ, АО "НК "QazaqGaz"
(по согласованию),
АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
(по согласованию)
60.
Реализация проекта будущего расширения
на месторождении Тенгиз
акт приемки
в эксплуатацию
увеличение добычи нефти в месторождении Тенгиз на 13 %
декабрь
2025 года
внебюджетные средства
МЭ, ТОО "Тенгизшевройл"
(по согласованию)
61.
Ввод новых газовых месторождений
акт приемки
в эксплуатацию 2-х месторождений
с запасами газа более
19 млрд м3 (Барханная, Западная Прорва в 2025 г. –
1-этап, 2026 г. – 2-этап)
декабрь
2026 года
внебюджетные средства
МЭ, АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
(по согласованию),
АО "НК "КазМунайГаз"
(по согласованию),
АО "НК "QazaqGaz"
(по согласованию)
Приоритет 2. Повышение привлекательности инвестиций в геологоразведку и разработку новых месторождений
62.
Пересмотр фискального режима в отношении операторов, осуществляющих поисковые работы по углеводородному сырью
внесение предложений
в АПр
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МНЭ, МФ, МЭ
Приоритет 3. Диверсификация экспортных коридоров и обеспечение инфраструктуры для внутренних поставок
63.
Развитие дополнительных экспортных маршрутов
1,5 млн тонн нефти
декабрь
2026 года
не требуется
МЭ, МТ, МТИ
64.
Обеспечение начала строительства второй ветки
газопровода "Бейнеу – Бозой – Шымкент"
информация в АПр
июнь 2025 года
внебюджетные средства
МЭ, АО "ФНБ
"Самрук-Қазына" (по согласованию), заинтересованные государственные органы, организации квазигосударственного сектора (по согласованию)
65.
Строительство газотранспортной системы
в регионах

2025 жыл – 3 депо (Петропавл, Жезқазған, Сәтбаев);
2026 жыл – 2 депо (Қосшы, Талдықорған)
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ, ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
ТЖМ, ӨҚМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЖАО
58.
Төтенше жағдайлардың алдын алу және олардың зардаптарын тиімді жоюды қамтамасыз ету, апат аймағындағы халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмекті дамыту жөніндегі жұмыстарды жүргізу:
- халықтың әлеуметтік осал топтарының тұрғын үйлерін газ және жану өнімдерінің қауіпті концентрациясын анықтау датчиктерімен жарақтау;
- төтенше жағдайларға ден қою бойынша мобильді топтарға еріктілерді тарту;
- ұшқышсыз ұшу аппараттарының операторларын оқыту, сүңгуірлердің біліктілігін арттыру, кинологиялық есептеулер;
- қауіпсіздік мәдениетін арттыру және азаматтарды төтенше жағдайларға дайындау бойынша білімді насихаттау
датчиктерді орнату
2025 жыл – 43 300 бірлік,
2026 жыл – 43 400 бірлік;
Еріктілер
2025 жыл – 85 адам,
2026 жыл – 200 адам;
Сертификаттар
2025 жыл – 223 бірлік,
2026 жыл – 253 бірлік;
Ілімдер
2025 жыл – 1 200 бірлік,
2026 жыл – 1 500 бірлік
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
ТЖМ, ЖАО
2. ЭКОНОМИКАНЫҢ БЕРІК ІРГЕТАСЫ
2.1. МИНЕРАЛДЫ-ШИКІЗАТ БАЗАСЫ: МҰНАЙ ЖӘНЕ ГАЗ
1-басымдық. Үш алып кен орнында газ өңдеу қуатын кеңейту және ұлғайту жобалары бойынша тәуекелдерді азайту
59.
Қашағандағы газ өңдеу қуатын ұлғайту
құрылыс-монтаждау жұмыстарын аяқтау
2026 жылғы қазан
бюджеттен тыс қаражат
ЭМ, "QazaqGaz" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша)
60.
Теңіз кен орнында болашақ кеңейту жобасын іске асыру
пайдалануға қабылдау актісі
Теңіз кен орнында мұнай өндіруді 13 % - ға ұлғайту
2025 жылғы желтоқсан
бюджеттен тыс қаражат
ЭМ, "Теңізшевройл" ЖШС (келісу бойынша)
61.
Жаңа газ кен орындарын пайдалануға беру
қоры 19 млрд м3 асатын 2 кен орнын пайдалануға қабылдау актісі
(Бархан, Батыс Прорва 1-кезең (2025 жыл) және
2-кезең (2026 жыл)
2026 жылғы желтоқсан
бюджеттен тыс қаражат
ЭМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ" (келісу бойынша), "QazaqGaz" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
2-басымдық. Геологиялық барлауға және жаңа кен орындарын игеруге инвестициялардың тартымдылыған арттыру
62.
Көмірсутек шикізаты бойынша іздестіру жұмыстарын жүзеге асыратын операторларға қатысты фискалдық режимді қайта қарау
ҮА-ға ұсыныстар енгізу
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
ҰЭМ, Қаржымині, ЭМ
3-басымдық. Экспорттық дәліздерді әртараптандыру және ішкі жеткізілімдерге арналған инфрақұрылымды қамтамасыз ету
63.
Қосымша экспорттық маршруттарды дамыту
1,5 млн тонна мұнай
2026 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
ЭМ, КМ, СИМ
64.
"Бейнеу-Бозой-Шымкент" газ құбырының екінші тармағының құрылысын бастауды қамтамасыз ету
ҮА-ға ақпарат
2025 жылғы маусым
бюджеттен тыс қаражат
ЭМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар, квазимемлекеттік сектор ұйымдары (келісу бойынша)
65.
Өңірлерде газ тасымалдау жүйесін салу

2025 год – 548 км;
2026 год – 115 км
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ, МБ, внебюжетные средства
МЭ, МФ, МИО, АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
(по согласованию)
Приоритет 4. Контроль спроса на энергоносители через реформу ценообразования
66.
Реформа ценообразования на нефтепродукты
информация в АПр
июнь
2025 года
не требуется
МЭ, МНЭ, АЗРК
(по согласованию)
67.
Повышение цен на газ и переход к адресному субсидированию
информация в АПр
август
2025 года
не требуется
МЭ, МНЭ, МФ
2.2. МИНЕРАЛЬНО-СЫРЬЕВАЯ БАЗА: МЕТАЛЛЫ И ПРОЧИЕ ПОЛЕЗНЫЕ ИСКОПАЕМЫЕ
Приоритет 1. Развитие ресурсной базы: стимулирование геологоразведки
68.
Повышение охвата геолого-геофизической изученности территории Казахстана
2025 год – 2 млн кв. км;
2026 год – 2,2 млн кв. км
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
МПС
69.
Завершение оцифровки накопленной исторической геологической информации, включая данные по редкоземельным металлам, при обеспечении дополнительного финансирования и специализированного оборудования для обработки первичных данных (бабин и картриджей) (2024 год – 59,6 %)
акт выполненных работ
2025 год – 97,5 %;
2026 год – 100 %
июль
2026 года
в рамках предусмотренных средств в РБ
МПС, АО "НГС"
(по согласованию), АО "ИУЦ"
(по согласованию)
Приоритет 2. Повышение конкурентоспособности: рост инвестиционной привлекательности отрасли
70.
Обеспечение качественного сопровождения и
принятие до конца текущей сессии Парламента поправок в Кодекс Республики Казахстан
"О недрах и недропользовании", направленных на улучшение инвестиционного климата в сфере геологоразведки
информация
в АПр
июнь
2025 года
не требуется
МПС, МЭ,
заинтересованные
ЦГО, организации квазигосударственного сектора
(по согласованию)
71.
Изменение модели налогообложения для новых проектов горно-металлургического комплекса
с учетом недопущения снижения доходов бюджета и проработки механизмов администрирования
внесение изменений
в Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" и Налоговый кодекс
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МНЭ, МПС, МФ
72.
Стимулирование привлечения инвестиций
в действующие низкорентабельные и зрелые месторождения путем принятия налоговых мер
внесение изменений
в Налоговый кодекс, постановление Правительства Республики Казахстан
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МНЭ, МПС, МФ
Приоритет 3. Повышение конкурентоспособности: рост производительности труда
73.
Определение потребности в кадрах в горнодобывающей промышленности
для формирования государственного образовательного заказа
,
прогноз на:
2025 год – 5269 человек;
2026 год – 3418 человек
июнь
2025 – 2026 годы
не требуется
МТСЗН, МПС, МНВО, МИО, НПП "Атамекен"
(по согласованию)
74.
Реализация мер по повышению трудовой мобильности
информация
в МНЭ
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МТСЗН, МИО
Приоритет 4. Уточнение требований по рекультивации истощающихся активов
75.
Пересмотр регуляторных требований, связанных с рекультивацией земель, в т.ч. внедрение требований к оценке ожидаемых затрат, критериям рассмотрения планов по ликвидации и объектам восстановления, включение
в обязательства недропользователя мер
по ликвидации последствий недропользования
на этапе добычи
контракты и лицензии
на недропользование
по твердым полезным ископаемым

2025 жыл – 548 км;
2026 жыл – 115 км
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ, ЖБ көзделген қаражат шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат
ЭМ, Қаржымині, ЖАО, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша)
4-басымдық. Баға белгілеу реформасы арқылы энергия тасымалдаушыларға сұранысты бақылау
66.
Мұнай өнімдеріне баға белгілеу реформасы
ҮА-ға ақпарат
2025 жылғы маусым
талап етілмейді
ЭМ, ҰЭМ, БҚДА (келісу бойынша)
67.
Газ бағасын көтеру және атаулы субсидиялауға көшу
ҮА-ға ақпарат
2026 жылғы тамыз
талап етілмейді
ЭМ, ҰЭМ, Қаржымині
2.2. МИНЕРАЛДЫ-ШИКІЗАТ БАЗАСЫ: МЕТАЛДАР ЖӘНЕ БАСҚА ДА ПАЙДАЛЫ ҚАЗБАЛАР
1-басымдық. Ресурстық базаны дамыту: геологиялық барлауды ынталандыру
68.
Қазақстан аумағын геологиялық-геофизикалық зерделеуді қамтуды арттыру
2025 жыл – 2 млн шаршы км;
2026 жыл – 2,2 млн шаршы км
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ӨҚМ
69.
Қосымша қаржыландыруды қамтамасыз ету кезінде сирек кездесетін металдар бойынша деректерді қоса алғанда, жинақталған тарихи геологиялық ақпаратты және бастапқы деректерді өңдеуге арналған мамандандырылған жабдықты (бабиналар және картридждер) цифрландыруды аяқтау (2024 жыл – 59,6 %)
орындалған жұмыстар актісі
2025 жыл – 97,5 %;
2026 жыл – 100 %
2026 жылғы
шілде
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ӨҚМ, "ҰГҚ" АҚ (келісу бойынша), "АЕО" АҚ (келісу бойынша)
2-басымдық. Бәсекеге қабілеттілікті арттыру: саланың инвестициялық тартымдылығын арттыру
70.
Геологиялық барлау саласындағы инвестициялық ахуалды жақсартуға бағытталған "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне түзетулерді сапалы сүйемелдеуді қамтамасыз ету және Парламенттің ағымдағы сессиясының соңына дейін қабылдау
ҮА-ға ақпарат
2025 жылғы маусым
талап етілмейді
ӨҚМ, ЭМ, мүдделі ОМО, квазимемлекеттік сектор ұйымдары (келісу бойынша)
71.
Бюджет кірістерінің төмендеуіне жол бермеуді және әкімшілендіру тетіктерін пысықтауды ескере отырып, тау-кен металлургия кешенінің жаңа жобалары үшін салық салу моделін өзгерту
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне және Салық кодексіне өзгерістер енгізу
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
ҰЭМ, ӨҚМ, Қаржымині
72.
Салық шараларын қабылдау арқылы жұмыс істеп тұрған рентабельділігі төмен және жетілген кен орындарына инвестициялар тартуды ынталандыру
Салық кодексіне, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер енгізу
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
ҰЭМ, ӨҚМ, Қаржымині
3-басымдық. Бәсекеге қабілеттілікті арттыру: еңбек өнімділігінің өсуі
73.
Мемлекеттік білім беру тапсырысын қалыптастыру үшін тау-кен өнеркәсібіндегі кадрларға қажеттілікті айқындау
болжам:
2025 жыл – 5 269 адам;
2026 жыл – 3 418 адам
2025 – 2026 жылдардағы маусым
талап етілмейді
Еңбекмині, ӨҚМ, ҒЖБМ, ЖАО "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
74.
Еңбек ұтқырлығын арттыру жөніндегі шараларды іске асыру
ҰЭМ-ге ақпарат
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
Еңбекмині, ЖАО
4-басымдық. Сарқылу үстіндегі активтерді қалпына келтіру жөніндегі талаптарды нақтылау
75.
Жерді қалпына келтірумен байланысты реттеушілік талаптарды қайта қарау, оның ішінде күтілетін шығындарды бағалауға, жою және қалпына келтіру объектілері жөніндегі жоспарларды қарау өлшемшарттарына қойылатын талаптарды енгізу, жер қойнауын пайдаланушының міндеттемелеріне өндіру кезеңінде де жер қойнауын пайдалану салдарын жою жөніндегі шараларды енгізу
қатты пайдалы қазбалар бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт пен лицензия

2025 год – 17;
2026 год – 20
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МПС, МИО
2.3.      ЭНЕРГЕТИКА
Приоритет 1. Модернизация и расширение инфраструктуры
76.
Модернизация энергетической инфраструктуры и строительство новых электрогенерирующих мощностей
2025 год – 0,623 ГВт;
2026 год – 2,6 ГВт
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ, МБ,
внебюджетные средства
МЭ, МНЭ, МЭПР, МИО, АО "ФНБ "Самрук Казына"
(по согласованию),
АО "KEGOC"
(по согласованию),
АО "НК "QazaqGaz"
(по согласованию)
77.
Пересмотр плана размещения генерирующих установок с включением новых современных угольных станций с минимальным уровнем выбросов
информация
в АПр
июнь
2025 года
не требуется
МЭ, АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
(по согласованию), заинтересованные государственные органы, организации квазигосударственного сектора
(по согласованию)
78.
Проведение мониторинга исполнения ремонтной программы на электрических станциях
отчет в АПр
по исполнению годового графика ремонтных работ
ежеквартально,
2025 – 2026 годы
не требуется
МЭ, МИО
Приоритет 2. Увеличение доли ВИЭ в энергетическом балансе
79.
Строительство новых электрических мощностей ВИЭ
2025 год – 455,5 МВт
2026 год – 243 МВт
декабрь
2025 – 2026 годы
внебюджетные средства
МЭ,
энергопредприятия РК
(по согласованию)
80.
Проведение аукционных торгов по отбору проектов ВИЭ
2025 год – 13 аукционных торгов
2026 год – 10 аукционных
торгов
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МЭ, МИО,
АО "KEGOC"
(по согласованию),
АО "КОРЭМ"
(по согласованию)
Приоритет 3. Повышение инвестиционной привлекательности сектора
81.
Увеличение рентабельности инвестиций через изменение тарифообразования и принятие мер
по повышению эффективности реализации инвестпрограмм
информация в АПр
декабрь
2025 года
не требуется
МНЭ, МЭ
82.
Ввод электрических мощностей путем реализации инвестиционных соглашений
с энергопроизводящими организациями
2025 год – 3 соглашения;
2026 год – 3 соглашения
декабрь
2025 – 2026 годы
внебюджетные средства
МЭ, МИО
энергопредприятия РК
(по согласованию)
Приоритет 4. Повышение энергоэффективности экономики
83.
Создание механизма финасирования энергоэффективных проектов с привлечением международных организаций/финансовых институтов
пилотный проект
по энергосбережению и повышению энергоэффективности
декабрь
2026 года
внебюджетные средства
МПС, АО "Институт развития электроэнергетики и энергосбережения" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек"
(по согласованию), АО "БРК"
(по согласованию), АО "ФРП"
(по согласованию), АО "Qazaqstan Investment Corporation"
(по согласованию)
2.4. ОБРАБАТЫВАЮЩАЯ ПРОМЫШЛЕННОСТЬ
Приоритет 1. Повышение технологической сложности продуктов и модернизация производств
84.
Реализация проектов в обрабатывающей промышленности (машиностроение,
металлургическая, химическая, легкая и деревообрабатывающая промышленность, производство строительных материалов и мебели), в том числе модернизация и продвижение продукции отечественного производства через инструменты кредитования и лизингового финансирования
информация в МНЭ
ввод 190 проектов
(с созданием порядка 20,1 тыс. постоянных рабочих мест)
декабрь
2025 года
внебюджетные средства
МПС, МНЭ, МЭ, АО "НУХ
"Байтерек"
(по согласованию), АО "БРК"
(по согласованию), АО "ФРП"
(по согласованию), АО "Qazaqstan Investment Corporation"
(по согласованию)
85.
Принятие мер по налоговому стимулированию предприятий обрабатывающей промышленности к модернизации и расширению производства
внесение изменений в Налоговый кодекс
декабрь
2026 года
не требуется
МНЭ, МФ, МПС, МИД
Приоритет 2. Стимулирование спроса и защита внутреннего рынка
86.
Рассмотрение возможности пересмотра ставок ввозных таможенных пошлин на товары, производимые отечественными товаропроизводителями
предложения в ЕЭК
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МТИ, МПС, заинтересованные ГО, НПП "Атамекен"
(по согласованию)
87.
Стимулирование промышленности за счет продвижения отечественных обработанных товаров, работ и услуг на внутренний рынок
информация
в МНЭ
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МПС, МТИ, МСХ, МЭ, МЭПР, МЦРИАП, МФ, МНЭ, НПП "Атамекен"
(по согласованию)
Приоритет 3. Стимулирование привлечения инвестиций в отрасль
88.
Стимулирование притока иностранных инвестиций в несырьевые сектора экономики
пул инвестиционных проектов
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МИД, АО "НК "Kazakh Invest"
(по согласованию)
89.
Предоставление мер государственного стимулирования промышленности, направленных на продвижение отечественных обработанных товаров, работ и услуг на внутренний рынок
информация в МНЭ
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
МПС, АО "КЦИЭ "QazIndustry"
(по согласованию)
90.
Строительство малых промышленных зон
акт приемки
в эксплуатацию
декабрь
2026 года
в рамках предусмотренных средств в МБ, внебюджетные средства
МПС, МФ, МНЭ, МИО, АО "ФРП"
(по согласованию)
Приоритет 4. Развитие компетенций
91.
Определение прогнозной потребности в кадрах в обрабатывающей промышленности
для формирования государственного образовательного заказа
прогноз на:
2025 год – 6847 человек;
2026 год – 7479 человек
июнь
2025 – 2026 годы
не требуется
МТСЗН, МПС, МНВО, МИО, НПП "Атамекен" (по согласованию)
92.
Информационно-аналитическое сопровождение (консультационные услуги) в области промышленно-инновационного развития

2025 жыл – 17;
2026 жыл – 20
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
ӨҚМ, ЖАО
2.3. ЭНЕРГЕТИКА
1-басымдық. Инфрақұрылымды жаңғырту және кеңейту
76.
Энергетикалық инфрақұрылымды жаңғырту және жаңа электр генерациялайтын қуаттар салу
2025 жыл – 0,623 ГВт
2026 жыл – 2,6 ГВт
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ, ЖБ көзделген қаражат шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат
ЭМ, ҰЭМ, ЭТРМ, ЖАО,
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша),
"KEGOC" АҚ (келісу бойынша), "QazaqGaz" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
77.
Шығарындылар деңгейі ең аз жаңа заманауи көмір станцияларын қоса отырып, генерациялайтын қондырғыларды орналастыру жоспарын қайта қарау
ҮА-ға ақпарат
2025 жылғы маусым
талап етілмейді
ЭМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша),
мүдделі мемлекеттік органдар, квазимемлекеттік сектор ұйымдары (келісу бойынша)
78.
Электр станцияларында жөндеу бағдарламасының орындалуына мониторинг жүргізу
жөндеу жұмыстарының жылдық кестесін орындау бойынша ҮА-ға есеп
тоқсан сайын,
2025 – 2026 жылдар
талап етілмейді
ЭМ, ЖАО
2-басымдық. Энергетикалық баланстағы ЖЭК үлесін ұлғайту
79.
ЖЭК жаңа электр қуаттарын салу
2025 жыл – 455,5 МВт;
2026 жыл – 243 МВт
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
бюджеттен тыс қаражат
ЭМ, ҚР энергия кәсіпорындары (келісу бойынша)
80.
ЖЭК жобаларын іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттықтар өткізу
2025 жыл – 13 аукциондық сауда-саттық;
2026 жыл – 10 аукциондық сауда-саттық
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
ЭМ, ЖАО, "KEGOC" АҚ
(келісу бойынша),
"ЭЭҚНҚО" АҚ
(келісу бойынша)
3-басымдық. Сектордың инвестициялық тартымдылығын арттыру
81.
Тариф белгілеудің өзгеруі және инвестициялық бағдарламаларды іске асыру тиімділігін арттыру жөнінде шаралар қабылдау арқылы инвестицияның рентабельділігін арттыру
ҮА ақпарат
2025 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
ҰЭМ, ЭМ
82.
Энергия өндіруші ұйымдармен инвестициялық келісімдерді іске асыру жолымен электр қуатын іске қосу
2025 жылы – 3 келісім;
2026 жылы – 3 келісім
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
бюджеттен тыс қаражат
ЭМ, ЖАО
ҚР энергия кәсіпорындары (келісу бойынша)
4-басымдық. Экономиканың энергия тиімділігін арттыру
83.
Халықаралық ұйымдарды/қаржы институттарын тарта отырып энергия тиімділігі жобаларын қаржыландыру тетігін құру
энергия үнемдеуге және энергия тиімділігін арттыруға бағытталған пилоттық жоба
2026 жылғы желтоқсан
бюджеттен тыс қаражат
ӨҚМ, "Электр энергетикасын дамыту және энергия үнемдеу институты" АҚ (келісу бойынша),
"Бәйтерек" "ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "КДБ" АҚ (келісу бойынша), "ӨДҚ" АҚ (келісу бойынша), "Qazaqstan Investment Corporation" АҚ (келісу бойынша)
2.4. ӨҢДЕУ ӨНЕРКӘСІБІ
1-басымдық. Өнімдердің технологиялық күрделілігін арттыру және өндірістерді жаңғырту
84.
Өңдеу өнеркәсібінде жобаларды іске асыру (машина жасау, металлургия, химия, жеңіл және ағаш өңдеу өнеркәсібі, құрылыс материалдары мен жиһаз өндірісі), оның ішінде кредиттеу және лизингтік қаржыландыру құралдары арқылы отандық өндіріс өнімдерін жаңғырту және ілгерілету
ҰЭМ-ге ақпарат
190 жобаны іске қосу (20, 1 мың тұрақты жұмыс орнын құрумен)
2025 жылғы желтоқсан
бюджеттен тыс қаражат
ӨҚМ, ҰЭМ,
ЭМ, "Бәйтерек" "ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "КДБ" АҚ (келісу бойынша), "ӨДҚ" АҚ (келісу бойынша), "Qazaqstan Investment Corporation" АҚ (келісу бойынша)
85.
Өңдеуші өнеркәсіп кәсіпорындарын өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге салықтық ынталандыру жөнінде шаралар қабылдау
Салық кодексіне өзгерістер енгізу
2026 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
ҰЭМ, Қаржымині, ӨҚМ, СІМ
2-басымдық. Сұранысты ынталандыру және ішкі нарықты қорғау
86.
Отандық тауар өндірушілер өндіретін тауарларға кедендік әкелу баждарының мөлшерлемелерін қайта қарау мүмкіндігін қарау
ЕЭК-ке ұсыныстар
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
СИМ, ӨҚМ, мүдделі МО, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
87.
Отандық өңделген тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ішкі нарыққа ілгерілету арқылы өнеркәсіпті ынталандыру
ҰЭМ-ге ақпарат
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
ӨҚМ, СИМ, АШМ, ЭМ, ЭТРМ, ЦДИАӨМ, Қаржымині, ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
3-басымдық. Салаға инвестициялар тартуды ынталандыру
88.
Экономиканың шикізаттық емес секторларына шетелдік инвестициялардың ағынын ынталандыру
инвестициялық жобалар пулы
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
СІМ, "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
89.
Отандық өңделген тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ішкі нарыққа ілгерілетуге бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну
ҰЭМ-ге ақпарат
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ӨҚМ, "ҚИЭО "QazIndustry" АҚ (келісу бойынша)
90.
Шағын өнеркәсіптік аймақтарды салу
пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы желтоқсан
ЖБ көзделген қаражат шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат
ӨҚМ, Қаржымині, ҰЭМ, ЖАО, "КДҚ" АҚ (келісу бойынша)
4-басымдық. Құзыреттерді дамыту
91.
Мемлекеттік білім беру тапсырысын қалыптастыру үшін өңдеуші өнеркәсіптегі кадрларға болжамды қажеттілікті айқындау
болжам:
2 025 жыл – 6 847 адам;
2026 жыл – 7 479 адам
2025 – 2026 жылдардағы маусым
талап етілмейді
Еңбекмині, ӨҚМ, ҒЖБМ, ЖАО, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
92.
Өнеркәсіптік-инновациялық даму саласындағы ақпараттық-талдамалық сүйемелдеу (консультациялық көрсетілетін қызметтер)

2025 год – 12 договоров;
2026 год – 12 договоров
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
МПС, АО "КЦИЭ "QazIndustry"
(по согласованию)
3. НОВЫЕ ТОЧКИ РОСТА
3.1. ТРАНСПОРТНО-ЛОГИСТИЧЕСКИЙ КОМПЛЕКС
Приоритет 1. Расширение и модернизация инфраструктуры
93.
Охват дорожными работами автомобильных дорог (строительство, реконструкция и ремонт)
11,3 тыс. км
декабрь
2025 года
в рамках предусмотренных средств в РБ, МБ, внебюджетные средства
МТ, МИО, АО "НК "Каз АвтоЖол"
(по согласованию)
94.
Завершение строительства и ввод в эксплуатацию вторых путей железнодорожного участка "Достык-Мойынты"
акты приемки
в эксплуатацию
(543 км)
декабрь
2025 года
в рамках предусмотренных средств в РБ
МТ, АО "НК "КТЖ"
(по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
(по согласованию), акиматы Карагандинской области и области Жетысу
95.
Строительство новой железнодорожной линии Мойынты – Кызылжар
акты приемки
в эксплуатацию
(358 км)
декабрь
2026 года
внебюджетные средства
МТ, МНЭ, МФ,
АО "НК "КТЖ"
(по согласованию),
АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
(по согласованию), акиматы Карагандинской области и области Улытау
96.
Модернизация железнодорожного участка Алтынколь – Жетыген
акты приемки в эксплуатацию
(293 км)
декабрь 2026 года
внебюджетные средства
МТ, МНЭ, МФ,
АО "НК "КТЖ"
(по согласованию),
АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
(по согласованию), акимат Алматинской области
97.
Строительство обводной железнодорожной линии станции Алматы
акт приемки
в эксплуатацию
(75 км)
декабрь
2025 года
внебюджетные средства
МТ, МНЭ, МФ, МЭПР, АО "НК "КТЖ"
(по согласованию),
АО "ФНБ "Самрук-Казына"
(по согласованию), акимат Алматинской области
98.
Строительство железнодорожной линии "Дарбаза – Мактаарал"
акт приемки
в эксплуатацию
(152,3 км)
декабрь
2026 года
внебюджетные средства
МТ, МНЭ, МФ, МЭПР, АО "ФНБ "Самрук-Казына",
(по согласованию),
АО "НК "КТЖ"
(по согласованию), акимат
Туркестанской области
99.
Строительство железнодорожной линии "Бахты – Аягоз"
строительно-монтажных работ
декабрь
2026 года
внебюджетные средства
МТ, МИД, МНЭ, МФ, МЭПР, МПС КНБ
(по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Казына",
(по согласованию), АО "НК "КТЖ"
(по согласованию), акимат области Абай
100.
Проведение дноуглубительных работ в акватории морского порта Актау
акт выполненных работ
декабрь
2025 – 2026 годы
внебюджетные средства
МТ, МФ,
АО "НК "КТЖ"
(по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
(по согласованию)
101.
Модернизация инфраструктуры аэропортов
акт приемки
в эксплуатацию
2025 год – 2 (Павлодар, Балхаш);
2026 год – 3 (Зайсан, Кендирли, Катон-Карагай)
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ, МБ, внебюджетные средства
МТ, МФ, МПС, РГП "Казаэронавигация"
(по согласованию), акиматы Павлодарской, Карагандинской, Восточно-Казахстанской, Мангистауской областей

2025 жыл –12 шарт;
2026 жыл – 12 шарт
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ӨҚМ, "ҚИЭО "QazIndustry" АҚ (келісу бойынша)
3. ӨСУДІҢ ЖАҢА НҮКТЕЛЕРІ
3.1. КӨЛІК-ЛОГИСТИКА КЕШЕНІ
1-басымдық. Инфрақұрылымды кеңейту және жаңғырту
93.
Автомобиль жолдарын жол жұмыстарымен қамту (салу, реконструкциялау және жөндеу)
11,3 мың км
2025 жылғы желтоқсан
РБ, ЖБ көзделген қаражат шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат
КМ, ЖАО, "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
94.
"Достық-Мойынты" теміржол учаскесінің екінші жолдарының құрылысын аяқтау және пайдалануға беру
пайдалануға қабылдау актілері (543 км)
2025 жылғы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
КМ, "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), Қарағанды және Жетісу облыстарының әкімдіктері
95.
Мойынты – Қызылжар жаңа теміржол желісінің құрылысы
пайдалануға қабылдау актілері (358 км)
2026 жылғы желтоқсан
бюджеттен тыс қаражат
КМ, ҰЭМ, Қаржымині, "ҚТЖ "ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), Қарағанды және Ұлытау облыстарының әкімдіктері
96.
Алтынкөл-Жетіген теміржол учаскесін жаңғырту
пайдалануға қабылдау актілері (293 км)
2026 жылғы желтоқсан
бюджеттен тыс қаражат
КМ, ҰЭМ, Қаржымині, "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша),
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), Алматы облысының әкімдігі
97.
Алматы станцияcының айналма теміржол желісін салу
пайдалануға қабылдау актісі (75 км)
2025 жылғы желтоқсан
бюджеттен тыс қаражат
КМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЭТРМ, "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), Алматы облысының әкімдігі
98.
"Дарбаза-Мақтаарал" теміржол желісінің құрылысы
пайдалануға қабылдау актісі (152,3 км)
2026 жылғы желтоқсан
бюджеттен тыс қаражат
КМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЭТРМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша),
Түркістан облысының әкімдігі
99.
"Бақты-Аягөз" теміржол желісінің құрылысы
құрылыс-монтаждау жұмыстары
2026 жылғы желтоқсан
бюджеттен тыс қаражат
КМ, СІМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЭТРМ, ӨҚМ, ҰҚК (келісу бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша),
Абай облысының әкімдігі
100.
Ақтау теңіз портының акваториясында теңіз түбін тереңдету жұмыстарын жүргізу
орындалған жұмыстар актісі
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
бюджеттен тыс қаражат
КМ, Қаржымині, "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша)
101.
Әуежайлар инфрақұрылымын жаңғырту
пайдалануға қабылдау актісі
2025 жыл – 2 (Павлодар, Балқаш);
2026 жыл – 3 (Зайсан, Кендірлі, Катонқарағай)
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ, ЖБ көзделген қаражат шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат
КМ, Қаржымині, ӨҚМ, "Қазаэронавигация" РМК (келісу бойынша), Павлодар, Қарағанды, Шығыс Қазақстан, Маңғыстау облыстарының әкімдіктері

102.
Строительство контейнерного хаба в порту Актау
акт приемки
в эксплуатацию
90 тыс. ДФЭ
ноябрь
2025 года
внебюджетные средства
МТ, АО "НК "АМТП"
(по согласованию),
АО "НК "КТЖ"
(по согласованию)
Приоритет 2. Увеличение транспортного парка
103.
Обновление и расширение железнодорожного парка вагонов
2025 год – 4 972 единицы;
2026 год – 4 200 единиц
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ, внебюджетные средства
МТ, АО "НК "КТЖ"
(по согласованию)
104.
Производство пассажирских вагонов
105 единиц
(105 % от уровня 2024 года)
декабрь
2025 года
офтейк-контракты
АО "ФНБ "Самрук-Казына"
МПС, акимат СКО
Приоритет 3. Повышение эффективности работы транспортно-логистического комплекса за счет пересмотра модели управления потоками, внедрения тарифных стимулов и интеграции цифровых технологий
105.
Создание единого цифрового окна по оказанию услуг на железнодорожном транспорте группой компаний АО "НК "КТЖ"
акт приемки
в эксплуатацию
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МТ, АО "ФНБ "Самрук-Қазына" (по согласованию)
106.
Устранение тарифных стимулов, приводящих
к неэффективному использованию инфраструктуры и подвижного железнодорожного состава
общие указания
о порядке пользования и применения расчетных таблиц, применяемых для исчисления тарифов на услуги МЖС
в перевозках грузов железнодорожным транспортом
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МТ, МНЭ, АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
(по согласованию)
107.
Развитие мультимодальных (смешанных) перевозок
1) внесение изменений
в Закон Республики Казахстан "О транспорте";
2) оптимизация логистических процессов в 2 раза в 2027 году
декабрь
2026 года
не требуется
МТ, МНЭ, МФ, АО "НК "КТЖ" (по согласованию)
Приоритет 4. Увеличение конкуренции на рынке и снижение доли государственного участия
108.
Создание условий для привлечения частных инвестиций в развитие рынка железнодорожных
перевозок, обновление подвижного состава и модернизация инфраструктуры
внесение изменений
в Закон Республики
Казахстан
"О железнодорожном транспорте"
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МТ, АО "ФНБ "Самрук-Қазына" (по согласованию), АО "НК "КТЖ" (по согласованию)
109.
Развертывание политики "открытого неба"
2025 год – 33 странами;
2026 год – 34 странами
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МТ
3.2. АГРОПРОМЫШЛЕННЫЙ КОМПЛЕКС
Приоритет 1. Повышение эффективности использования сельскохозяйственных площадей
110.
Проведение полного обследования земельных ресурсов и качественный (почвенный, геоботанический, агрохимический) учет земель
площадь почвенного обследования земель:

102.
Ақтау портында контейнерлік хаб салу
пайдалануға қабылдау актісі 90 мың ЖФЭ
2025 жылғы қараша
бюджеттен тыс қаражат
КМ, "АТСП" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
2-басымдық. Көлік паркін ұлғайту
103.
Теміржол вагондары паркін жаңарту және кеңейту
2025 жыл – 4 972 бірлік;
2026 жыл – 4 200 бірлік
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат
КМ, "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
104.
Жолаушылар вагондары өндірісі
105 бірлік (2024 жылғы деңгейден 105 %)
2025 жылғы желтоқсан
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ офтейк-келісімшарттары
ӨҚМ, СҚО әкімдігі
3-басымдық. Ағындарды басқару моделін қайта қарау, тарифтік ынталандыруларды енгізу және цифрлық технологияларды интеграциялау есебінен көлік-логистика кешені жұмысының тиімділігін арттыру
105.
"Қазақстан Темір Жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының компаниялар тобымен теміржол көлігінде қызмет көрсету жөніндегі бірыңғай цифрлық терезе құру
пайдалануға қабылдау актісі
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
КМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша)
106.
Инфрақұрылымды және жылжымалы теміржол құрамын тиімсіз пайдалануға алып келетін тарифтік ынталандыруларды жою
теміржол көлігімен жүктерді тасымалдауда МТЖ көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді есептеу үшін қолданылатын есеп-қисап кестелерін пайдалану және қолдану тәртібі туралы жалпы нұсқаулар
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
КМ , ҰЭМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша)
107.
Мультимодальды (аралас) тасымалдауды дамыту
1) "Көлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер енгізу
2) 2027 жылы логистикалық процестерді 2 есе оңтайландыру
2026 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
КМ, ҰЭМ, Қаржымині, "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
4-басымдық. Нарықта бәсекелестікті арттыру және мемлекеттің қатысу үлесін төмендету
108.
Теміржол тасымалы нарығын дамытуға жеке инвестицияларды тарту үшін жағдай жасау, жылжымалы құрамды жаңарту және инфрақұрылымды жаңғырту
"Теміржол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер енгізу
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
КМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
109.
"Ашық аспан" саясатын кеңінен қолдану
2025 жыл – 33 мемлекет;
2026 жыл – 34 мемлекет
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
КМ
3.2. АГРОӨНЕРКӘСІПТІК КЕШЕН
1-басымдық. Ауыл шаруашылығы алқаптарын пайдалану тиімділігін арттыру
110.
Жер ресурстарын толық зерттеп-тексеру және жерді сапасы бойынша (топырақ, геоботаникалық, агрохимиялық) есепке алу
жердің топырағын зерттеп-тексеру ауданы:

2025 год – 6,7 млн га,
2026 год – 6,8 млн га;
площадь геоботанического обследования земель:
2025 год – 7,5 млн га,
2026 год – 7,5 млн га;
площадь агрохимического обследования земель:
2025 год – 3,8 млн га,
2026 год – 3,8 млн га
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
МСХ, МФ, МИО
111.
Диверсификация структуры посевных площадей
площади приоритетных культур
пшеница:
2025 год – 13 млн га,
2026 год – 12,9 млн га;
масличные:
2025 год – 3,3 млн га,
2026 год – 3,4 млн га;
кормовые:
2025 год – 3,3 млн га,
2026 год – 3,4 млн га
3 квартал
2025 – 2026 годы
не требуется
МСХ, МФ, МИО
112.
Увеличение объема внесения минеральных удобрений от научно-обоснованной нормы
% от научной потребности
2025 год – 1920 тыс. тонн;
(59 %)
2026 год – 2350 тыс. тонн
(73 %)
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ, МБ
МСХ, МФ, МИО
Приоритет 2. Повышение эффективности водопользования
113.
Внедрение водосберегающих технологий полива в регулярном орошении для экономии водных ресурсов
площадь внедрения водосберегающих технологий
2025 год – 612,2 тыс. га;
2026 год – 762,2 тыс. га
декабрь 2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
(2026 г.), МБ
(2025 – 2026 гг.)
МВРИ, МСХ, МИО
114.
Регулирование тарифов на водные ресурсы
внесение изменений и дополнений в Водный кодекс и Закон Республики Казахстан "О естественных монополиях";
эффективное внедрение водосберегающих технологий полива
в регулярном орошении
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МВРИ, МНЭ
115.
Строительство и реконструкция водохранилищ
акт приемки
в эксплуатацию
строительство новых водохранилищ:
2025 год – 1;
(1,0 млн 3) (Каракуыс)
2026 год – 5;
(147 млн м3) (Акмола, Большая река, Малая река, Нура, Садовое)
2026 год – реконструкция
7 водохранилищ
(1172,5 млн м3) (Каргалы, Подлесенск, Астана, Битик, Донгелек, Самарканд, Бадам)
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ, внебюджетные средства
МВРИ, МИО, РГП на ПХВ "Казводхоз"
(по согласованию)
116.
Реконструкция и ремонтно-восстановительные работы оросительных каналов
акт приемки
в эксплуатацию
2025 год – 600 км;
1,62 % от общего объема
2026 год – 1200 км
3,24 % от общего объема
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ, МБ, внебюджетные средства
МВРИ, МСХ, МИО, РГП на ПХВ "Казводхоз" (по согласованию)
Приоритет 3. Масштабирование животноводства
117.
Усиление мер контроля и профилактики здоровья скота
количество закупленных ветеринарных препаратов и ликвидируемых очагов:
2025 год – 234,0 тыс. единиц препаратов
(100 %);
2026 год – 231,1 тыс. единиц препаратов (100 %)
декабрь 2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
МСХ, МФ

2025 жыл – 6,7 млн га,
2026 жыл – 6,8 млн га;
жерді геоботаникалық зерттеп-тексеру ауданы:
2025 жыл –7,5 млн га,
2026 жыл –7,5 млн га;
жерді агрохимиялық зерттеп-тексеру ауданы:
2025 жыл – 3,8 млн га,
2026 жыл – 3,8 млн га
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
АШМ, Қаржымині, ЖАО
111.
Егіс алқаптарының құрылымын әртараптандыру
Басым дақылдар алқаптары:
Бидай 2025 жыл – 13 млн га,
2026 жыл –12,9 млн га; майлы дақылдар
2025 жыл –3,3 млн га,
2026 жыл – 3,4 млн га; жемдік дақылдар
2025 жыл – 3,3 млн га,
2026 жыл – 3,4 млн га
3-тоқсан 2025 – 2026 жылдар
талап етілмейді
АШМ, Қаржымині, ЖАО
112.
Ғылыми негізделген нормадан минералды тыңайтқыштарды енгізуді ұлғайту
ғылыми қажеттіліктен %
2025 жыл – 1 920 мың тонна (59 %);
2026 жыл – 2 350 мың тонна (73 %)
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ, ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
АШМ, Қаржымині, ЖАО
2-басымдық. Суды пайдалану тиімділігін арттыру
113.
Су ресурстарын үнемдеу үшін тұрақты суаруда суды үнемдейтін суару технологияларын енгізу
су үнемдеу технологияларын енгізу ауданы
2025 жыл – 612,2 мың га;
2026 жыл – 762,2 мың га
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ (2026 ж.), ЖБ (2025 – 2026 ж.) көзделген қаражат шеңберінде
СРИМ, АШМ, ЖАО
114.
Су ресурстарына тарифтерді реттеу
Су кодексі мен "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
тұрақты суаруда суды үнемдейтін суару технологияларын енгізудің әсері
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
СРИМ, ҰЭМ
115.
Су қоймаларын салу және реконструкциялау
пайдалануға қабылдау актісі су қоймаларын салу
2025 жыл – 1; (1,0 млн м3), (Қарақуыс);
2026 жыл – 5; (147 млн м3)
(Ақмола, Үлкен Өзен, Кіші Өзен, Нұра, Садовое)
2026 жыл – 7 су қоймаларын реконструкциялау (1 172,5 млн м3)
(Қарғалы, Подлесенск, Астана, Бітік, Дөңгелек, Самарқанд, Бадам)
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат
СРИМ, ЖАО, "Қазсушар" ШЖҚ РМК (келісу бойынша)
116.
Суару каналдарын реконструкциялау және жөндеу-қалпына келтіру жұмыстары
пайдалануға қабылдау актісі
2025 жыл – 600 км; жалпы көлемнен 1,62 %
2026 жыл –1200 км жалпы көлемнен 3,24 %
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ, ЖБ көзделген қаражат шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат
СРИМ, АШМ, ЖАО, "Қазсушар" ШЖҚ РМК (келісу бойынша)
3-басымдық. Мал шаруашылығының ауқымын кеңейту
117.
Малдың саулығын бақылау және профилактика шараларын күшейту
сатып алынған ветеринариялық препарат және жойылатын ошақ саны:
2025 жыл – 234,0 мың бірлік препарат 100 %2026 жыл – 231,1 мың бірлік препарат 100 %
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
АШМ, Қаржымині

118.
Внедрение современных технологий, направленных на увеличение объемов производства и обеспечение конкурентоспособности продукции животноводства
производство продукции животноводства:
2025 год – 2 %;
2026 год – 3 %
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ, МБ
МСХ, МФ, МИО
119.
Микрокредитование населения в сельских населенных пунктах и малых городах (масштабирование проекта по повышению доходов сельского населения "Ауыл аманаты")
количество выданных микрокредитов:
2025 год – 5000;
2026 год – 5000
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
МНЭ, МСХ, МФ, МИО
120.
Увеличение объема продукции рыболовства и аквакультуры
производство рыбы:
2025 год – 66 тыс. тонн;
2026 год – 69 тыс. тонн
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ, МБ
МСХ, МФ, МИО
Приоритет 4. Стимулирование переработки сельскохозяйственной продукции
121.
Внедрение дополнительных мер, стимулирующих переработку сельхозпродукции
приказ МСХ
декабрь 2026 года
не требуется
МСХ
122.
Льготное финансирование перерабатывающих предприятий на пополнение основных и оборотных средств
отчет в МНЭ
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
МСХ, МФ,
АО "Аграрная кредитная корпорация"
(по согласованию)
123.
Ускорение обновления сельскохозяйственной техники
обновление парка сельскохозяйственной техники
2025 год – 6,5 %;
2026 год – 8 %
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ, МБ
МСХ, МНЭ, МФ, АО "КазАгроФинанс" (по согласованию) МИО
Приоритет 5. Поддержка экспорта
124.
Обеспечение безопасности и усиление конкурентных преимуществ продукции инструментами системы технического регулирования и метрологии
приказ МТИ
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
МТИ, МФ, МНЭ
125.
Оказание сервисной поддержки экспортерам несырьевых товаров и услуг (в том числе посредством реализации программы экспортной акселерации, организации и проведения торгово-экономических миссий за рубежом, продвижения товаров через электронные площадки, предоставления консультационно-аналитической поддержки экспортерам в целях содействия их выходу на внешние рынки, организации участия казахстанских компаний в международных выставках в формате национального стенда)
1) экспортные контракты:
2025 год – на сумму
100 млн долларов США,
2026 год – на 120 млн долларов США;
2) оказание сервисной поддержки:
2025 год –
120 экспортерам,
2026 год –
120 экспортерам
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
МТИ, МФ, МНЭ, АО "ЦРТП "QazТrade" (по согласованию)

118.
Өндіріс көлемін ұлғайтуға және мал шаруашылығы өнімдерінің бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз етуге бағытталған заманауи технологияларды енгізу
мал шаруашылығы өнімдерінің өндірісі:
2025 жыл – 2 %;
2026 жыл – 3 %
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ, ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
АШМ, Қаржымині, ЖАО
119.
Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда халыққа микрокредит беру ("Ауыл аманаты" ауыл халқының табысын арттыру жобасын кеңінен қолдану)
берілген микрокредит саны:
2025 жыл – 5000;
2026 жыл – 5000
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ҰЭМ, АШМ, Қаржымині, ЖАО
120.
Балық шаруашылығы және акваөсіру өнімдерінің көлемін ұлғайту
балық өндірісі:
2025 жыл – 66 мың тонна;
2026 жыл – 69 мың тонна
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ, ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
АШМ, Қаржымині, ЖАО
4-басымдық. Ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуді ынталандыру
121.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуді ынталандыратын қосымша шараларды енгізу
АШМ бұйрығы
2026 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
АШМ
122.
Өңдеу кәсіпорындарын негізгі және айналым қаражатын толықтыруға жеңілдікпен қаржыландыру
ҰЭМ-ге есеп
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
АШМ, Қаржымині, "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ (келісу бойынша)
123.
Ауыл шаруашылығы техникасын жаңартуды жеделдету
ауыл шаруашылығы техникасы паркін жаңарту
2025 жыл – 6,5 %;
2026 жыл – 8 %
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ, ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "КазАгроФинанс" АҚ (келісу бойынша), ЖАО
5-басымдық. Экспортты қолдау
124.
Техникалық реттеу және метрология жүйесінің құралдарымен өнімнің қауіпсіздігін қамтамасыз ету және бәсекелестік артықшылықтарын күшейту
СИМ бұйрығы
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
СИМ, Қаржымині, ҰЭМ
125.
Шикізаттық емес тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді экспорттаушыларға сервистік қолдау көрсету (оның ішінде экспорттық акселерация бағдарламасын іске асыру, шетелде сауда-экономикалық миссияларды ұйымдастыру және өткізу, тауарларды электрондық алаңдар арқылы ілгерілету, экспорттаушыларға олардың сыртқы нарықтарға шығуына жәрдемдесу мақсатында консультациялық-талдамалық қолдау көрсету, қазақстандық компаниялардың ұлттық стенд форматында халықаралық көрмелерге қатысуын ұйымдастыру арқылы)
1) экспорттық келісімшарттар:
2025 жыл – 100 млн АҚШ доллар сомаға,
2026 жыл – 120 млн АҚШ доллар;
2) сервистік қолдау көрсету:
2025 жыл –
120 экспорттаушыға;
2026 жыл –
120 экспорттаушыға
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
СИМ, Қаржымині, ҰЭМ, "Qaztrade" ССДО" АҚ (келісу бойынша)

126.
Расширение транспортно-логистической инфраструктуры (создание 5 трансграничных хабов: МЦПК "Центральная Азия", ИТЛК, ЦТТ "Евразия", Каспийский узел, Хоргосский узел)
информация в МНЭ
декабрь 2025 – 2026 годы
внебюджетные средства
МТИ, МПС, МТ, МИД, МФ, МСХ, акиматы Алматинской, Туркестанской, Мангистауской, Западно-Казахстанской , Жамбылской областей, области Жетісу, компании-инвесторы
Приоритет 6. Развитие аграрной науки и компетенций
127.
Научное обеспечение АПК посредством программно-целевого и грантового финансирования
доля внедрения завершенных научных разработок в АПК
2025 год – 22 %;
2026 год – 26 %
декабрь 2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
МСХ, МНВО, МФ, МНЭ, НАО "НАНОЦ"
(по согласованию)
128.
Проведение образовательных и информационно-разъяснительных мероприятий для субъектов АПК на базе центров распространения знаний, высших учебных заведений, НИИ и опытных хозяйств
охват субъектов АПК
2025 год – 25 %;
2026 год – 25 %
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
МСХ, МНВО, МФ, МНЭ, НАО "НАНОЦ"
(по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
3.3. ИННОВАЦИИ, ЦИФРОВАЯ И КРЕАТИВНАЯ ЭКОНОМИКА
Приоритет 1. Активное внедрение инноваций в экономике
129.
Развитие инновационной деятельности в бизнес среде
разработка и утверждение правил
по внедрению инноваций
в корпоративном секторе
декабрь
2025 года
внебюджетные средства
МЦРИАП, АО "ФНБ "Самрук-Казына"
(по согласованию)
130.
Проведение работы, направленной на повышение спроса на инновационную продукцию в экономике и улучшение условий по разработке и внедрению РННТД
2025 год – 20 проектов;
2026 год – 20 проектов
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МЦРИАП, МНВО
Приоритет 2. Оптимизация регулирования для поддержки инноваций, отраслей цифровой и креативной экономики
131.
Усиление защиты интеллектуальной собственности
введение дополнительных правовых инструментов
по защите интеллектуальной собственности
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МЮ, МФ, АФМ
(по согласованию), МВД, СА
(по согласованию)
132.
Предоставление инновационных грантов
2025 год – 20 грантов;
2026 год – 20 грантов
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
МЦРИАП, АО "НАРИ "QazInnovations"
(по согласованию)
133.
Внесение изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан, предполагающих:
– расширение компетенций уполномоченного органа и местных исполнительных органов
в сфере креативных индустрий;
– обеспечение соответствующей инфраструктурой представителей креативных индустрий;
– определение юридического лица, оказывающего содействие развитию креативной индустрии;
– отчисление единого оператора лотерейной деятельности "Сәтті Жұлдыз" от выручки
в размере 3 % и др.
3
принятие законов Республики Казахстан
июль
2025 года
не требуется
МКИ, МИО
Приоритет 3. Развитие кадрового потенциала и усиление экосистемы стартапов

126.
Көліктік-логистикалық инфрақұрылымды кеңейту (5 трансшекаралық хаб: "Орталық Азия" халықаралық өнеркәсіптік ынтымақтастық орталығы, Өнеркәсіптік сауда-логистикалық кешен, "Еуразия" шекаралық сауда орталығы, Каспий түйіні, Қорғас түйіні)
ҰЭМ-ге ақпарат
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
бюджеттен тыс қаражат
СИМ, ӨҚМ, КМ, СІМ, Қаржымині, АШМ, Алматы, Түркістан, Маңғыстау, Батыс Қазақстан, Жамбыл, Жетісу облыстарының әкімдіктері
6-басымдық. Аграрлық ғылым мен құзыреттілікті дамыту
127.
Бағдарламалық-нысаналы және гранттық қаржыландыру арқылы аграрлық-өнеркәсіп кешенді ғылыми тұрғыдан қамтамасыз ету
АӨК-де аяқталған ғылыми әзірлемелердің енгізілу үлесі
2025 жыл – 22 %;
2026 жыл – 26 %
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
АШМ, ҒЖБМ, Қаржымині, ҰЭМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша)
128.
Аграрлық-өнеркәсіптік кешен субъектілері үшін білім тарату орталықтары, жоғары оқу орны, ғылыми-зерттеу институттары және тәжірибелік шаруашылықтар базасында білім беру және ақпараттық-түсіндіру іс-шараларын өткізу
АӨК субъектілерін қамту, %
2025 жыл – 25 %;
2026 жыл – 25 %
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
АШМ, ҒЖБМ, Қаржымині, ҰЭМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
3.3. ИННОВАЦИЯЛАР, ЦИФРЛЫҚ ЖӘНЕ КРЕАТИВТІ ЭКОНОМИКА
1-басымдық. Экономикаға инновацияларды белсенді енгізу
129.
Бизнес ортадағы инновациялық қызметті дамыту
корпоративтік секторда инновацияларды енгізу жөніндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту
2025 жылғы желтоқсан
бюджеттен тыс қаражат
ЦДИАӨМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша)
130.
Экономикадағы инновациялық өнімге сұранысты арттыруға және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін әзірлеу және енгізу жөніндегі жағдайларды жақсартуға бағытталған жұмыстарды жүргізу
2025 жыл – 20 жоба;
2026 жыл – 20 жоба
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
ЦДИАӨМ, ҒЖБМ
2-басымдық. Инновацияны, цифрлық және креативті экономика салаларын қолдау үшін реттеуді оңтайландыру
131.
Зияткерлік меншікті қорғауды күшейту
зияткерлік меншікті қорғау бойынша қосымша құқықтық құралдарды енгізу
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
Әділетмині, Қаржымині, ҚМА (келісу бойынша), ІІМ, СӘ (келісу бойынша)
132.
Инновациялық грант беру
2025 жыл – 20 грант;
2026 жыл – 20 грант
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ЦДИАӨМ, "QazInnovations" ИДҰА" АҚ
(келісу бойынша)
133.
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу:
- уәкілетті органның және жергілікті атқарушы органдардың креативті индустриялар саласындағы құзыреттерін кеңейту;
- креативті индустрия өкілдерін тиісті инфрақұрылыммен қамтамасыз ету;
- креативті индустрияның дамуына жәрдем көрсететін заңды тұлғаларды анықтау;
- "Сәтті Жұлдыз" лотерея қызметінің бірыңғай операторын 3 % мөлшерінде түсімнен аудару және тағы басқалары
Қазақстан Республикасының Заңдарын қабылдау
2025 жылғы шілде
талап етілмейді
МАМ, ЖАО
3-басымдық. Кадрлық әлеуетті дамыту және стартаптардың экожүйесін нығайту

134.
Выделение ваучеров IT школам программирования с учетом их соответствия требованиям уполномоченной организации
2025 год – 3000 ваучеров; 2026 год – 3000 ваучеров
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
МЦРИАП,
АКФ "ПИТ"
(по согласованию)
135.
Развитие кадрового потенциала и экосистемы креативной экономики (развитие креативных пространств в качестве площадок инкубации и акселерации; поддержка предпринимательства
в креативных индустриях)
проведение акселерационных программ
2025 год – 2 программы;
2026 год – 2 программы
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в МБ
МКИ, МНЭ, МНВО, МП, МИО
Приоритет 4. Развитие цифровой инфраструктуры: ввод ИКТ-мощностей и укрепление кибербезопасности
136.
Реализация проекта по строительству ВОЛС по дну Каспийского моря между Казахстаном и Азербайджаном
завершение проекта прокладки волоконно-оптической линии связи
по дну Каспийского моря
декабрь
2026 года
внебюджетные средства
МЦРИАП,
АО "Казахтелеком" (по согласованию)
137.
Обеспечение миграции данных информационных систем на инфраструктуру нового серверного центра государственных органов
информация в АПр
сентябрь
2025 года
не требуется
МЦРИАП, АО "НИТ"
(по согласованию)
138.
Ввод в эксплуатацию резервного центра обработки данных в городе Экибастузе
акт приемки
в эксплуатацию
декабрь
2025 года
внебюджетные средства
МЦРИАП, АО "НИТ"
(по согласованию)
139.
Развитие "электронной границы" Республики Казахстан
доля регионов,
модернизировавших "электронные границы" Республикик Казахстан – 20 %
декабрь
2026 года
в рамках предусмотренных средств в РБ
КНБ
(по согласованию),
АО "ГТС"
(по согласованию)
Приоритет 5. Поддержка разработки и внедрения приоритетных цифровых технологий
140.
Реализация акселерационной программы
для увеличения экспорта IT-услуг и продуктов
2025 год – 1 программа;
2026 год – 1 программа
декабрь
2025 – 2026 годы
внебюджетные средства
МЦРИАП, АКФ "ПИТ"
(по согласованию)
Приоритет 6. Развитие рынка венчурных инвестиций и повышение эффективности государственной поддержки инноваций
141.
Полное размещение и мониторинг всех мер поддержки инноваций на платформе "Единое окно "Национальной инновационной системы"
2025 год – интеграция всех мер поддержки инноваций
2026 год – ввод
в промышленную эксплуатацию
декабрь
2025 – 2026 годы
внебюджетные средства
МЦРИАП, АКФ "ПИТ"
(по согласованию
142.
Разработка Закона "Об инвестиционных фондах"
проект Закона
декабрь
2025 года
не требуются
АРРФР
(по согласованию), МЦРИАП, МНЭ, МФ, НБ
(по согласованию)

134.
IТ бағдарламалау мектептеріне олардың уәкілетті ұйымның талаптарына сәйкестігін ескере отырып ваучерлер бөлу
2025 жыл – 3000 ваучер;
2026 жыл – 3000 ваучер
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ЦДИАӨМ, "ИТП" ДКҚ
(келісу бойынша)
135.
Кадрлық әлеуетті және креативті экономиканың экожүйесін дамыту (инкубация және акселерация алаңдары ретінде креативті кеңістіктерді дамыту; креативті индустриялардағы кәсіпкерлікті қолдау)
акселерациялық бағдарламаларды өткізу
2025 жыл – 2 бағдарлама;
2026 жыл – 2 бағдарлама
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
МАМ, ҰЭМ, ҒЖБМ, ОМ, ЖАО
4-басымдық. Цифрлық инфрақұрылымды дамыту: АКТ-қуаттарын енгізу және киберқауіпсіздікті нығайту
136.
Қазақстан мен Әзірбайжан арасындағы Каспий теңізінің түбінде талшықты-оптикалық байланыс желісін салу жөніндегі жобаны іске асыру
Каспий теңізінің түбіне талшықты-оптикалық байланыс желілерін төсеу жобасын аяқтау
2026 жылғы желтоқсан
бюджеттен тыс қаражат
ЦДИАӨМ, "Қазақтелеком" АҚ (келісу бойынша)
137.
Мемлекеттік органдардың жаңа серверлік орталығының инфрақұрылымына ақпараттық жүйелер деректерінің көшуін қамтамасыз ету
ҮА-ға ақпарат
2025 жылғы қыркүйек
талап етілмейді
ЦДИАӨМ,
"ИТП" ДКҚ
(келісу бойынша)
138.
Екібастұз қаласында деректерді өңдеудің резервтік орталығын пайдалануға беру
пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы желтоқсан
бюджеттен тыс қаражат
ЦДИАӨМ,
"ИТП" ДКҚ
(келісу бойынша)
139.
Қазақстан Республикасының "электрондық шекарасын" дамыту
Қазақстан Республикасының "электрондық шекараларын" жаңғыртқан өңірлердің үлесі – 20 %
2025 жылғы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ҰҚК (келісу бойынша),
"МТҚ" АҚ (келісу бойынша)
5-басымдық. Басым цифрлық технологияларды әзірлеу мен енгізуді қолдау
140.
IТ қызметтері мен өнімдерінің экспортын ұлғайту үшін акселерациялық бағдарламаларды іске қосу
2025 жыл – 1 бағдарлама;
2026 жыл – 1 бағдарлама
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
бюджеттен тыс қаражат
ЦДИАӨМ, "ИТП" ДКҚ
(келісу бойынша)
6-басымдық. Венчурлік инвестициялар нарығын дамыту және инновацияларды мемлекеттік қолдаудың тиімділігін арттыру
141.
"Ұлттық инновациялық жүйенің "бірыңғай терезесі" платформасында инновацияларды қолдаудың барлық шараларын толық орналастыру және мониторингілеу
2025 жыл – инновацияларды қолдаудың барлық шараларын интеграциялау
2026 жыл – өнеркәсіптік пайдалануға беру
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
бюджеттен тыс қаражат
ЦДИАӨМ, "ИТП" ДКҚ (келісу бойынша)
142.
"Инвестициялық қорлар туралы" Заңды әзірлеу
Заң жобасы
2025 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
ҚНРДА (келісу бойынша), ЦДИАӨМ, ҰЭМ, Қаржымині, ҰБ (келісу бойынша)

143.
Развитие венчурных инвестиций
принятие Закона Республики Казахстан
декабрь
2025 года
не требуется
МЦРИАП
3.4. ТУРИЗМ
Приоритет 1. Фокусное развитие приоритетных дестинаций
144.
Создание приоритетных туристских территорий (ПТТ) в Мангистауской курортной зоне, Туркестанской области, Алматинском горном кластере (АГК), Щучинско-Боровской курортной зоне (ЩБКЗ)
приказ МТС
декабрь
2026 года
не требуется
МТС, МНЭ, акиматы Мангистауской, Туркестанской, Алматинской, Акмолинской областей,
г. Алматы
145.
Обеспечение инженерной, транспортной инфраструктурой курортных зон Казахстана, а также мягкой инфраструктурой ПТТ (тропы, кемпинги и др.)
акт приемки
в эксплуатацию
2025 год – 50 актов
2026 год – 60 актов
июнь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в МБ
МТС, МТ, МИО
146.
Строительство туристских объектов ежегодно
в регионах с привлечением инвесторов (места размещения, тематические парки, визит-центры и др.)
акт приемки
в эксплуатацию
2025 год – не менее
3 новых объектов;
2026 год – не менее
4 новых объектов
ноябрь
2025 – 2026 годы
внебюджетные средства
МТС, МИД, МИО, компании-инвесторы
147.
Разработка мастер-планов по устойчивому развитию туризма в Мангистауской, Алматинской (АГК) и Восточно-Казахстанской областях
дорожные карты
декабрь
2026 года
в рамках предусмотренных средств в МБ
МТС, АО "НК "Kazakh Tourism", акиматы Мангистауской, Алматинской,
Восточно-Казахстанской областей
148.
Ежегодное обеспечение установки не менее трех санитарно-гигиенических узлов в туристских дестинациях и местах притяжения туристов
в регионах республики
2025 год – 60 единиц;
2026 год – 60 единиц
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в МБ
МТС, МИО
Приоритет 2. Повышение популярности Казахстана как туристского направления на ключевых зарубежных рынках
149.
Обеспечение свободного интернета иностранным туристам в зоне прилета международных аэропортов в гг. Астане, Алматы, Шымкенте, Актау, Туркестане
100 % охват свободного интернета для иностранных туристов
декабрь 2025 – 2026 годы
внебюджетные средства
МЦРИАП, акиматы городов Астана, Алматы, Шымкент, Актау и Туркестан,
операторы связи
150.
Масштабирование информационной системы "eQonaq"
доля охвата
2025 год – 90 %;
2026 год – 92 %
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
МТС, МЦРИАП
4. СКВОЗНЫЕ ПРЕОБРАЗОВАНИЯ ЭКОНОМИКИ И ОБЩЕСТВА
4.1. СОЗДАНИЕ ДИНАМИЧНОЙ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСКОЙ СРЕДЫ
Приоритет 1. Повышение эффективности взаимодействия бизнеса и государства
151.
Аудит существующей структуры лицензий и разрешительных документов для снижения количества требований и где возможно перехода
от разрешений к отчетности на добровольной основе
отчетная информация в АПр о проведенных аудитах
декабрь 2025 года
не требуется
МНЭ, заинтересованные ЦГО, МИО

143.
Венчурлік инвестицияларды дамыту
Қазақстан Республикасының Заңын қабылдау
2025 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
ЦДИАӨМ
3.4. ТУРИЗМ
1-басымдық. Басым дестинацияларды фокустық дамыту
144.
Маңғыстау курорттық аймағында, Түркістан облысында, Алматы тау-кен кластерінде, Щучинск-Бурабай курорттық аймағында басым туристік аумақтарды құру
ТСМ бұйрығы
2026 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
ТСМ, ҰЭМ, Маңғыстау, Түркістан, Алматы, Ақмола облыстарының, Алматы қаласының әкімдіктері
145.
Қазақстанның курорттық аймақтарын инженерлік, көліктік инфрақұрылыммен, сондай-ақ басым туристік аумақтарды жұмсақ инфрақұрылымымен (соқпақтар, кемпингтер және т.б.) қамтамасыз ету
пайдалануға қабылдау актісі
2025 жыл – 50 акт;
2026 жыл – 60 акт
2025 – 2026 жылдардағы маусым
ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
ТСМ, КМ, ЖАО
146.
Инвесторларды тарта отырып, өңірлерде жыл сайын туристік нысан салу (орналастыру орындары, тақырыптық саябақтар, визит орталықтары және т. б.)
пайдалануға қабылдау актісі
2025 жыл – 3 жаңа нысаннан кем емес;
2026 жыл – 4 жаңа нысаннан кем емес
2025 – 2026 жылдардағы қараша
бюджеттен тыс қаражат
ТСМ, СІМ, ЖАО, инвестор-компаниялары
147.
Маңғыстау, Алматы тау-кен кластерінде және Шығыс Қазақстан облыстарында туризмді тұрақты дамыту бойынша мастер-жоспарлар әзірлеу
жол карталары
2026 жылғы желтоқсан
ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
ТСМ, "Kazakh Tourism" ҰҚ" АҚ, Маңғыстау, Алматы, Шығыс Қазақстан облыстарының әкімдіктері
148.
Республиканың өңірлерінде туристік дестинацияларында және туристерді тарту орындарында жыл сайын кемінде үш санитариялық-гигиеналық торап орнатуды қамтамасыз ету
2025 жыл – 60 бірлік;
2026 жыл – 60 бірлік
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ЖБ көзделген қаражат шеңберінде
ТСМ, ЖАО
2-басымдық. Негізгі шетелдік нарықтарда Қазақстанның туристік бағыт ретіндегі танымалдылығын арттыру
149.
Астана, Алматы, Шымкент, Ақтау, Түркістан қалаларындағы халықаралық әуежайлардың ұшып келу аймағында шетелдік туристерге еркін интернетті қамтамасыз ету
шетелдік туристер үшін 100 % еркін интернетпен қамту
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
бюджеттен тыс қаражат
ЦДИАӨМ, Астана, Алматы, Шымкент, Ақтау және Түркістан қалаларының әкімдіктері, байланыс операторлары
150.
"eQonaq" ақпараттық жүйесін масштабтау
қамту үлесі
2025 жыл – 90 %;
2026 жыл – 92 %
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ТСМ, ЦДИАӨМ
4. ЭКОНОМИКА МЕН ҚОҒАМНЫҢ ТҮПКІЛІКТІ ТҮРЛЕНУІ
4.1. СЕРПІНДІ КӘСІПКЕРЛІК ОРТА ҚҰРУ
1-басымдық. Бизнес пен үкіметтің өзара іс-қимылының тиімділігін арттыру
151.
Талаптардың санын азайту және рұқсаттардан ерікті негізде есептілікке көшу үшін қолданыстағы лицензиялар мен рұқсат беру құжаттарының құрылымына аудит жүргізу
жүргізілген аудиттер туралы ҮА-ге есептік ақпарат
2025 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
ҰЭМ, мүдделі ОМО, ЖАО

152.
Повышение предпринимательского потенциала через инструменты нефинансовой поддержки предпринимательства
реализация 150 консультационных проектов
на предприятиях
с привлечением местных
и отраслевых международных экспертов
февраль
2026 года
в рамках предусмотренных средств в РБ
МНЭ, МПС, МСХ, НПП "Атамекен"
(по согласованию)
153.
Поэтапное сокращение отраслей в сфере услуг
с постепенным переходом на поддержку предпринимателей, преимущественно занятых
в обрабатывающей промышленности
постановление Правительства Республики Казахстан
декабрь
2025 года
не требуется
МНЭ, заинтересованные ЦГО
Приоритет 2. Повышение экспортоориентированности и участия предприятий в глобальной торговле, продвижение отечественных производителей на внутреннем рынке
154.
Возмещение затрат экспортеров по продвижению
их товаров на внешние рынки с приоритизацией
на экспортные маршруты
2025 год –
150 экспортеров;
2026 год –
170 экспортеров
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
МТИ, МФ, МНЭ, АО "ЦРТП "QazТrade"
(по согласованию)
155.
Реализация социального проекта "Сапалы Өнім"
осуществление общественного контроля по не менее 240 наименованиям продукции
декабрь
2025 года
внебюджетные средства
МТИ, общественные объединения
по защите прав потребителей
в регионах
Приоритет 3. Стимулирование бизнеса к укрупнению и выходу из неформальной экономики
156.
Строительство на территории Республики Казахстан фулфилмент центров
склады в городах Астане (1 единица) и Алматы (1 единица)
декабрь
2026 года
внебюджетные средства
МТИ, МНЭ, МФ, акиматы городов Алматы, Астаны, компании-инвесторы
157.
Государственная поддержка субъектов внутренней торговли
рост доли современных форматов торговли
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
МТИ, МПС, МСХ, МИО, АО "ФРП "Даму"
(по согласованию)
158.
Внедрение механизма проактивного формирования рекомендуемого набора мер государственной поддержки ("пакетные решения") для субъектов предпринимательства в зависимости от их конкурентоспособности и стадии развития от их конкурентоспособности и стадии развития
методика
по разработке цифровой карты бизнеса
июль
2025 года
не требуется
МНЭ, МПС, МСХ, МТИ, МТСЗН, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), НПП "Атамекен"
(по согласованию)
Приоритет 4. Развитие конкуренции и снижение искажений рынка
159.
Развитие биржевой торговли
рост доли биржевой торговли стандартизированными товарами до 20 %
декабрь
2026 год
не требуется
МТИ
160.
Введение маркировки по новым товарным позициям:
– моторное масло
– алкогольная продукция
– товары легкой промышленности
– пивоваренная продукция
– ювелирные изделия
информация в АПр
февраль
2026 года
февраль
2026 года
декабрь
2026 года
февраль
2026 года
декабрь
2026 года
не требуется
МТИ
МЭ, МТИ, АО "Казахтелеком"
(по согласованию)
МФ
МПС, МТИ, АО
"Казахтелеком"
(по согласованию)
МФ, МТИ, АО
"Казахтелеком"
(по согласованию)
МПС, МТИ, АО
"Казахтелеком"
(по согласованию)

152.
Кәсіпкерлікті қаржылық емес қолдау құралдары арқылы кәсіпкерлік әлеуетті арттыру
жергілікті және салалық сарапшыларды тарта отырып, кәсіпорындарда 150 консультациялық жобаларды іске асыру
2026 жылғы ақпан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ҰЭМ, ӨҚМ, АШМ, "Атамекен" ҰКП
(келісу бойынша)
153.
Өңдеу өнеркәсібінде басым жұмыспен қамтылған кәсіпкерлерді қолдауға біртіндеп көшумен қызмет көрсету саласындағы салаларды кезең-кезеңімен қысқарту
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2025 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
ҰЭМ, мүдделі ОМО
2-басымдық. Кәсіпорындардың экспортқа бағдарлануын және жаһандық саудаға қатысуын арттыру, отандық өндірушілерді ішкі нарықта ілгерілету
154.
Экспорттаушылардың экспорттық бағыттарға басымдық бере отырып, олардың тауарларын сыртқы нарықтарға жылжыту жөніндегі шығындарын өтеу
2025 жылы – 150 экспортттаушы;
2026 жыл – 170 экспорттаушы
2025 – 2026 жылдардағы
желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
СИМ, Қаржымині, ҰЭМ, "QazТrade" ССДО" АҚ (келісу бойынша)
155.
"Сапалы өнім" әлеуметтік жобасын іске асыру
240-тан кем емес өнім атауларын қоғамдық бақылауды жүзеге асыру
2025 жылғы желтоқсан
бюджеттен тыс қаражат
СИМ, өңірлердегі тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі қоғамдық бірлестіктер
3-басымдық. Бизнесті іріленуге және бейформалды экономикадан шығуға ынталандыру
156.
Қазақстан Республикасының аумағында фулфилмент орталықтарын салу
қалалардағы қоймалар
Астана (1 бірлік) және Алматы (1 бірлік)
2026 жылғы желтоқсан
бюджеттен тыс қаражат
СИМ, ҰЭМ, Қаржымині, Алматы, Астана қалаларының әкімдіктері, инвестор-компаниялары
157.
Ішкі сауда субъектілерін мемлекеттік қолдау
заманауи сауда форматтары үлесінің өсуі
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
СИМ, ӨҚМ, АШМ, ЖАО, "Даму" КДҚ" АҚ (келісу бойынша)
158.
Кәсіпкерлік субъектілері үшін олардың бәсекеге қабілеттілігі мен даму сатысына қарай ұсынылатын мемлекеттік қолдау шараларының жиынтығын ("пакеттік шешімдер") проактивті қалыптастыру тетігін енгізу
Бизнестің цифрлық картасын әзірлеу жөніндегі әдістемесі
2025 жылғы шілде
талап етілмейді
ҰЭМ, ӨҚМ, АШМ, СИМ, Еңбекмині, "Бәйтерек" "ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
4-басымдық. Бәсекелестікті дамыту және нарықты бұрмалауды азайту
159.
Биржалық сауданы дамыту
стандартталған тауарлармен биржалық сауда үлесінің 20 %-ға дейін өсуі
2026 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
СИМ
160.
Жаңа тауар позициялары бойынша таңбалауды енгізу:
- мотор майы
- алкоголь өнімі
- жеңіл өнеркәсіп тауарлары
- сыра қайнату өнімдері
зергерлік бұйымдар
ҮА-ға ақпарат
2026 жылғы ақпан
2026 жылғы ақпан
2026 жылғы желтоқсан
2026 жылғы ақпан
2026 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
СИМ ЭМ, СИМ, "Қазақтелеком" АҚ (келісу бойынша)
Қаржымині ӨҚМ, СИМ, АО "Қазақтелеком" АҚ (келісу бойынша)
Қаржымині, СИМ, "Қазақтелеком" АҚ (келісу бойынша)
ӨҚМ, СИМ, "Қазақтелеком" АҚ (келісу бойынша)

161.
Устранение барьеров входа на товарные рынки, сдерживающих развитие конкуренции
отчет
об устранении барьеров
2025 год – не менее 10
2026 год – не менее 10
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
АЗРК
(по согласованию)
4.2. НОВЫЙ ИНВЕСТИЦИОННЫЙ ЦИКЛ
Приоритет 1. Совершенствование институционального каркаса инвестиционной политики
162.
Обеспечение инфраструктурой СЭЗ, ИЗ
завершение 60 %
декабрь
2025 года
в рамках предусмотренных средств в РБ,
внебюджетные средства
МПС, МФ, МНЭ, МИО, АО "ФНБ "Самрук-Казына"
(по согласованию)
163.
Согласование разработанных местными исполнительными органами инвестиционных программ регионов
согласованные ИПР
2025 год – 20 регионов
2026 год – 20 регионов
июнь
2025 – 2026 годы
не требуется
МНЭ, МИО, МИД, АО "НК "KAZAKH
INVEST"
(по согласованию),
НПП "Атамекен" (по согласованию)
164.
Выработка комплекса мер и единого подхода
по формированию целостной экосистемы привлечения инвестиций путем формирования эффективного алгоритма взаимодействия всех участников процесса;
проработка вопроса усиления роли АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию) как единого национального оператора по привлечению инвестиций;
проведение анализа текущей ситуации, определение региональных приоритетов и наиболее перспективных отраслей для привлечения инвестиций;
проведение комплексного анализа
по существующим инструментам государственной поддержки инвестиционных проектов и выработка конкретных предложений по улучшению подходов по государственной поддержке инвестиций с учетом мировой передовой практики;
разработка и внедрение действенных KPI
по привлечению инвестиций для акимов районов;
на регулярной основе обеспечение наполнения проектами Национальной цифровой инвестиционной платформы
информация
в АПр
июнь
2025 года
не требуется
МНЭ, МИД, АО
"НК "KAZAKH INVEST"
(по согласованию), заинтересованные государственные органы,
организации квазигосударствен ного сектора
(по согласованию)
165.
Систематизация ведения единого пула инвестиционных проектов и регламентация работы Национальной цифровой инвестиционной платформы на уровне Правительства
для обеспечения качественного и постоянного сопровождения инвестиционных проектов
запуск новых модулей Национальной цифровой инвестиционной платформы
июль
2025 года
не требуется
МИД, МНЭ, ЦГО, МИО
Приоритет 2. Улучшение системы инвестиционных преференций
166.
Внедрение регуляторных стимулов для роста кредитования бизнеса со стороны банковского сектора
постановление Правления
июнь
2025 года
не требуется
АРРФР
(по согласованию)
167.
Реализация мероприятий, направленных
на повышение интеграции казахстанского фондового рынка в глобальные рынки капитала
информация в АПр
декабрь

161.
Бәсекелестіктің дамуын тежейтін тауар нарықтарына кіру кедергілерін жою
жойылған кедергілер туралы есеп
2025 жыл – 10 кем емес;
2026 жыл – 10 кем емес
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
БҚДА (келісу бойынша)
4.2. ЖАҢА ИНВЕСТИЦИЯЛЫҚ ЦИКЛ
1-басымдық. Инвестициялық саясаттың институционалдық қаңқасын жетілдіру
162.
АЭА, ИА инфрақұрылыммен қамтамасыз ету
60 %-ын аяқтау
2025 жылғы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат
ӨҚМ, Қаржымині, ҰЭМ, ЖАО, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша)
163.
Жергілікті атқарушы органдар әзірлеген өңірлердің инвестициялық бағдарламаларын келісу
келісілген ӨИБ
2025 жыл – 20 өңір;
2026 жыл – 20 өңір
2025 – 2026 жылдардағы маусым
талап етілмейді
ҰЭМ, ЖАО, СІМ, "KAZAKH INVEST" ҰҚ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
164.
Процестің барлық қатысушыларының өзара іс-қимылының тиімді алгоритмін қалыптастыру арқылы инвестициялар тартудың тұтас экожүйесін қалыптастыру бойынша шаралар кешенін және бірыңғай тәсілді әзірлеу; инвестициялар тарту жөніндегі бірыңғай ұлттық оператор ретіндегі "Kazakh Invest" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының (келісу бойынша) рөлін күшейту мәселесін пысықтау;
инвестицияларды тарту үшін ағымдағы жағдайға талдау жүргізу, өңірлік басымдықтарды және неғұрлым перспективалы салаларды айқындау; инвестициялық жобаларды мемлекеттік қолдаудың қолданыстағы құралдары бойынша кешенді талдау жүргізу және әлемдік озық тәжірибені ескере отырып, инвестицияларды мемлекеттік қолдау тәсілдерін жақсарту бойынша нақты ұсыныстар әзірлеу; аудан әкімдері үшін инвестициялар тарту бойынша пәрменді KPI әзірлеу және енгізу; Ұлттық цифрлық инвестициялық платформаны жобалармен толықтыруды тұрақты негізде қамтамасыз ету
ҮА-ға ақпарат
2025 жылғы маусым
талап етілмейді
ҰЭМ, СІМ, "KAZAKH INVEST" ҰҚ" АҚ (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар, квазимемлекеттік сектор ұйымдары (келісу бойынша)
165.
Инвестициялық жобалардың бірыңғай пулын жүргізуді жүйелеу және инвестициялық жобаларды сапалы және тұрақты сүйемелдеуді қамтамасыз ету үшін Үкімет деңгейінде Ұлттық цифрлық инвестициялық платформаның жұмысын регламенттеу
Ұлттық цифрлық инвестициялық платформаның жаңа модульдерін іске қосу
2025 жылғы шілде
талап етілмейді
СІМ, ҰЭМ, ОМО, ЖАО
2-басымдық. Инвестициялық преференциялар жүйесін жақсарту
166.
Банк секторы тарапынан бизнесті кредиттеудің өсуі үшін реттеушілік ынталандыруларды енгізу
Басқарманың
қаулысы
2025 жылғы
маусым
талап етілмейді
ҚНРДА
(келісу бойынша)
167.
Қазақстандық қор нарығының жаһандық капитал нарықтарына ықпалдасуын арттыруға бағытталған іс-шараларды іске асыру
ҮА-ға ақпарат

2025 – 2026 годы
не требуется
АРРФР
(по согласованию), НБ
(по согласованию)
Приоритет 3. Повышение роли банковского кредитования и развитие альтернативных источников финансирования для стимулирования реального сектора и экономической активности
168.
Стимулирование банков к увеличению кредитования субъектов предпринимательства,
в том числе малого и среднего бизнеса,
для устойчивости и поступательного роста экономики
принятие и реализация мер
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МНЭ, МФ, АРРФР (по согласованию), НБ
(по согласованию),
АО "НУХ "Байтерек"
(по согласованию)
169.
Расширение инструмента гарантирования в целях увеличения кредитования реального сектора экономики
запуск инструмента гарантирования
по линии АО "Банк развития Казахстана"
декабрь
2025 года
в рамках предусмотренных средств в РБ
МНЭ, АО "НУХ "Байтерек"
(по согласованию), АО "ФРП "Даму"
(по согласованию), АО "Банк развития Казахстана"
4.3. ПОВЫШЕНИЕ ЭКОЛОГИЧЕСКОЙ УСТОЙЧИВОСТИ
Приоритет 1. Повышение качества воздуха
170.
Поэтапный переход на использование наилучших
доступных техник с получением комплексных экологических разрешений для объектов
I категории
количество
рассмотренных заявок
на получение комплексных экологических разрешений:
2025 год – 5
2026 год – 6
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МЭПР, МЭ, МПС
171.
Установка автоматизированных систем мониторинга эмиссий коммунальными и энергетическими предприятиями 1 категории
количество крупных промышленных предприятий, установивших автоматизированную систему мониторинга:
2025 год – 6
2026 год – 7
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МЭПР
172.
Формирование отчета об охвате целевых групп, информированных о мерах по переходу на НДТ, продвижению "зеленых" технологий (Программы партнерства "Зеленый мост" и иных вопросов
в сфере "зеленой" экономики)
отчеты
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
МЭПР, МИО
Приоритет 2. Минимизация угрозы дефицита воды
173.
Использование альтернативных водных источников
увеличение государственной сети мониторинговых скважин
2025 год – 10 скважин;
2026 год – 20 скважин
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
МВРИ, МСХ
174.
Разработка и принятие организациями,
не имеющими оборотного и повторного водоснабжения, планов перехода к указанным системам
89 планов перехода
(89 промышленных предприятий)
декабрь
2026 года
не требуется
МВРИ, МПС, МИО
175.
Модернизация водохозяйственной инфраструктуры и цифровизация управления водными ресурсами
автоматизация
961,2 км канала
акт приемки в
в эксплуатацию
декабрь

2025 – 2026 жылдардағы
желтоқсан
талап етілмейді
ҚНРДА
(келісу бойынша),
ҰБ (келісу бойынша)
3-басымдық. Экономиканың нақты секторын және белсенділікті ынталандыру үшін банктік кредиттеудің рөлін арттыру және қаржыландырудың баламалы көздерін дамыту
168.
Экономиканың орнықтылығы мен үдемелі өсуі үшін банктерді кәсіпкерлік, оның ішінде шағын және орта бизнес субъектілеріне кредит беруді ұлғайтуға ынталандыру жөніндегі ұсыныстарды тұжырымдау
іс-шараларды қабылдау және іске асыру
2025 - 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
ҰЭМ, Қаржымині,
ҚНРДА (келісу бойынша), ҰБ
(келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша)
169.
Экономиканың нақты секторына кредит беруді ұлғайту мақсатында кепілдік беру құралын кеңейту
"Қазақстанның Даму Банкі" АҚ желісі бойынша кепілдік беру құралын іске қосу
2025 жылғы
желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ҰЭМ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "Даму" КДҚ" АҚ (келісу бойынша), "Қазақстанның Даму Банкі" АҚ (келісу бойынша)
4.3 ЭКОЛОГИЯЛЫҚ ОРНЫҚТЫЛЫҚТЫ АРТТЫРУ
1-басымдық. Ауа сапасын арттыру
170.
I санаттағы объектілер үшін кешенді экологиялық рұқсаттар ала отырып, ең үздік қолжетімді техниканы пайдалануға кезең-кезеңмен көшу
кешенді экологиялық рұқсаттар алуға қаралған өтінім саны:
2025 жыл – 5;
2026 жыл – 6
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
ЭТРМ, ЭМ, ӨҚМ
171.
1 санаттағы коммуналдық және энергетикалық кәсіпорындардың эмиссиясын мониторингтеудің автоматтандырылған жүйелерін орнату
мониторингтің автоматтандырылған жүйесін орнатқан ірі өнеркәсіптік кәсіпорын саны:
2025 жыл – 6;
2026 жыл – 7
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
ЭТРМ
172.
ЕҮҚТ-ға көшу, жасыл технологияларды ілгерілету жөніндегі шаралар ("Жасыл көпір" әріптестік бағдарламасы және "Жасыл" экономика саласындағы өзге де мәселелер) туралы хабардар етілген нысаналы топтарды қамту бойынша есепті қалыптастыру
есептер
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ЭТРМ, ЖАО
2-басымдық. Су тапшылығы қатерін барынша азайту
173.
Балама су көздерін пайдалану
мониторингтік ұңғымалардың мемлекеттік желісін ұлғайту
2025 жыл – 10 ұңғыма;
2026 жыл – 20 ұңғыма
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
СРИМ, АШМ
174.
Айналымдық және қайта пайдаланылған сумен жабдықталмаған ұйымдардың аталған жүйелерге көшу жоспарларын әзірлеу және қабылдау
89 көшу жоспары
(89 өнеркәсіптік орын)
2026 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
СРИМ, ӨҚМ, ЖАО
175.
Су шаруашылығы инфрақұрылымын жаңғырту және су ресурстарын басқаруды цифрландыру
961,2 км каналды автоматтандыру пайдалануға қабылдау актісі

2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ, МБ,
внебюджетные средства
МВРИ, МИО, РГП на ПХВ "Казводхоз"
(по согласованию)
Приоритет 3. Повышение уровня переработки отходов
176.
Реализация инфраструктурных проектов
по переработке отходов
количество проектов:
2025 год – 10;
2026 год – 12
декабрь
2025 – 2026 годы
внебюджетные средства
МЭПР, МИО,
АО "Жасыл Даму"
(по согласованию), субъекты бизнеса
177.
Реализация инфраструктурных проектов
по сортировке отходов
2025 год – 5 проектов;
2026 год – 7 проектов
декабрь
2025 – 2026 годы
внебюджетные средства
МЭПР, МИО,
АО "Жасыл Даму" (по согласованию), субъекты бизнеса
Приоритет 4. Сохранение биоразнообразия
178.
Посадка не менее 500 млн штук деревьев
на площади свыше 300 тыс. га
2025 год – 336,5 млн штук на площади
239 тыс. га;
2026 год – 207 млн штук на 65,1 тыс. га
отчет
об инвентаризации лесных культур
регионов
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в МБ, внебюджетные средства
МЭПР, МИО, субъекты бизнеса
179.
Материально техническое оснащение природоохранных и лесных учреждений
количество техники:
2025 год – 5 % прирост
к 2024 году (175 единиц);
2026 год – 5 % прирост
к 2024 году (175 единиц)
декабрь
2026 года
в рамках предусмотренных средств в РБ, МБ, внебюджетные средства
МЭПР, МИО,
субъекты бизнеса
180.
Обеспечение сохранения популяций редких и находящихся под угрозой исчезновения видов диких животных, таких как джейран, кулан, бухарский олень, архар
численность видов диких животных:
1) джейран
(2025 год – 15,6 тыс.,
2026 год – 15,7 тыс. особей)
2) кулан
(2025 год – 4,7 тыс.,
2026 год – 4,8 тыс. особей)
3) бухарский олень
(2025 год – 1,22 тыс.,
2026 год – 1,23 тыс. особей)
4) архар
(2025 год – 21,3 тыс.,
2026 год – 21,5 тыс. особей)
декабрь
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств в РБ
МЭПР
Приоритет 5. Сокращение выбросов парниковых газов
181.
Разработка определяемого на национальном уровне вклада (ОНУВ) 3.0
постановление Правительства Республики Казахстан
декабрь
2025 года
не требуется
МЭПР
4.4. ЭФФЕКТИВНЫЕ ГОСУДАРСТВЕННЫЕ ФИНАНСЫ
Приоритет 1. Поддержание сбалансированной бюджетной политики, основанной на принципах бережливости и ответственности
182.
Поддержание правительственного долга на уровне не выше 25 % от ВВП
предложение в АПр
2025 год – не выше
23,2 % от ВВП;
2026 год – не выше
24 % от ВВП
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МНЭ, МФ, НБ
(по согласованию), ВАП
(по согласованию)
183.
Выработка предложений по определению дополнительных показателей обеспечения финансовой устойчивости и уязвимости управления государственным долгом
предложение
в АПр
июнь
2025 года
не требуется
МНЭ, МФ, НБ
(по согласованию), ВАП
(по согласованию)

2025 – 2026 жылдардағы
желтоқсан
РБ, ЖБ көзделген қаражат шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат
СРИМ, ЖАО, "Қазсушар" ШЖҚ РМК (келісу бойынша)
3-басымдық. Қалдықтарды қайта өңдеу деңгейін арттыру
176.
Қалдықтарды қайта өңдеу бойынша инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру
жоба саны:
2025 жыл – 10;
2026 жыл – 12
2025 – 2026 жылдардағы
желтоқсан
бюджеттен тыс қаражат
ЭТРМ, ЖАО, "Жасыл Даму" АҚ (келісу бойынша), бизнес субъектілері
177.
Қалдықтарды сұрыптау бойынша инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру
2025 жыл – 5 жоба;
2026 жыл – 7 жоба
2025 – 2026 жылдардағы
желтоқсан
бюджеттен тыс қаражат
ЭТРМ, ЖАО, "Жасыл Даму" АҚ АҚ (келісу бойынша), бизнес субъектілері
4-басымдық. Биоалуантүрлілікті сақтау
178.
300 мыңнан астам гектар алқапқа кемінде 500 млн дана ағаш отырғызу
2025 жыл – 239 мың га жерге 336,5 млн дана;
2026 жыл – 65,1 мың га жерге 207 млн дана
өңірлердің орман мәдениетін түгендеу
бойынша есеп
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ЖБ көзделген қаражат шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат
ЭТРМ, ЖАО, бизнес субъектілері
179.
Табиғат қорғау және орман мекемелерін материалдық техникалық жарақтандыру
техника саны:
2025 – 2024 жылға өсім 5 % (175 бірлік);
2026 – 2024 жылға өсім 5 % (175 бірлік)
2026 жылғы желтоқсан
РБ, ЖБ көзделген қаражат шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат
ЭТРМ, ЖАО
180.
Қарақұйрық, құлан, бұқар бұғысы, арқар сияқты сирек кездесетін және құрып кету қаупі бар жабайы жануарлар түрлерінің популяциясын сақтауды қамтамасыз ету
жабайы табиғат түрлерінің саны:
1) қарақұйрық (2025 жыл – 15,6 мың жеке түрі; 2026 жыл – 15,7 мың жеке түрі)
2) Құлан (2025 жыл – 4,7 мың жеке түрі; 2026 жыл – 4,8 мың жеке түрі)
3) Бұхара бұғы (2025 жыл – 1,22 мың жеке түрі; 2026 жыл – 1,23 мың жеке түрі)
4) арқар (2025 жыл – 21,3 мың жеке түрі; 2026 жыл – 21,5 мың жеке түрі)
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ЭТРМ
5-басымдық. Парниктік газдар шығарындыларын қысқарту
181.
Ұлттық деңгейде айқындалатын салымды әзірлеу 3.0
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2025 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
ЭТРМ
4.4. ТИІМДІ МЕМЛЕКЕТТІК ҚАРЖЫ
1-басымдық. Үнемділік пен жауапкершілік қағидаттарына негізделген теңгерімді бюджет саясатын қолдау
182.
Үкіметтік борышты жалпы ішкі өнімге 25 %-дан аспайтын деңгейде ұстап тұру
ҮА-ға ұсыныс
2025 жылы
ЖІӨ-ге 23,2 %-дан жоғары емес;
2026 жылы
ЖІӨ-ге 24 %-дан жоғары емес
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
ҰЭМ, Қаржымині, ҰБ (келісу бойынша), ЖАП (келісу бойынша)
183.
Қаржылық тұрақтылықты және мемлекеттік борышты басқарудың осалдығын қамтамасыз етудің қосымша көрсеткіштерін айқындау жөнінде ұсыныстар әзірлеу
ҮА-ға ұсыныс
2025 жылғы маусым
талап етілмейді
ҰЭМ, Қаржымині, ҰБ (келісу бойынша), ЖАП (келісу бойынша)

184.
Реализация инициатив по повышению ликвидности вторичного рынка государственных ценных бумаг
в рамках работ по вхождению в индекс
– регулярная публикация графика размещений ГЦБ МФ и строгое следование ему;
– формирование бенчмарков на кривой доходности сроком до 10 лет в объеме, соответствующем требованию JPMorgan;
– сокращение общего числа выпусков государственных ценных бумаг МФ
с фиксированной доходностью (в том числе за счет обратного выкупа государственных ценных бумаг на внутреннем фондовом рынке при условии наличия благоприятной рыночной конъюнктуры);
– ограничение на выпуск новых эмиссий
при условии отсутствия роста расходов
на обслуживание правительственного долга
информация
в МНЭ
июнь
2025 – 2026 годы
не требуется
МФ, МНЭ, НБ
(по согласованию)
185.
Поэтапное снижение дефицита бюджета
2025 год – 2,7 %
от ВВП;
2026 год – 2,5 %
от ВВП
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МНЭ, МФ
186.
Соблюдение бюджетных правил при формировании республиканского бюджета, включая ограничение темпов роста расходов и использование гарантированного трансферта из Национального фонда
информация в АПр
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МНЭ, МФ, НБ
(по согласованию)
Приоритет 2. Укрепление доходной части бюджета для обеспечения устойчивых государственных финансов
187.
Реформирование в рамках нового Налогового кодекса налоговой политики, предусматривающей стимулирование инвестиций в развитие обрабатывающей промышленности, разработку новых месторождений, развитие предпринимательства (сокращение налоговых льгот и упрощение выполнения налоговых обязательств)
внесение изменений
в Налоговый кодекс
июль
2026 года
не требуется
МНЭ, МФ, заинтересованные ГО
188.
Проработка вопроса интеграции информационных систем Комитета государственных доходов Министерства финансов с информационными системами уполномоченных государственных органов в целях улучшения налогового и таможенного администрирования
отчет
в АПр
декабрь
2025 года
не требуется
МФ,
заинтересованные ГО
4.5. ОБЕСПЕЧЕНИЕ ВЕРХОВЕНСТВА ПРАВА И ПОВЫШЕНИЕ ЭФФЕКТИВНОСТИ ГОСУДАРСТВЕННОГО УПРАВЛЕНИЯ
Приоритет 1. Улучшение качества правосудия и продолжение реформы правоохранительных органов
189.
Укрепление правоприменительной практики
по административной юстиции
отчет в МНЭ
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
МЮ, СА
(по согласованию), заинтересованные ЦГО, МИО
190.
Обеспечение организации проведения социологического опроса населения в рамках оценки значения индекса верховенства права
(по методологии World Justice Project)
исследование World Justice Project
по оценке значения индекса верховенства права
декабрь
2025 года
внебюджетные средства
МЮ, международная организация

184.
Индекске енгізу жөніндегі жұмыстар шеңберінде мемлекеттік бағалы қағаздардың қайталама нарығының өтімділігін арттыру жөніндегі бастамаларды іске асыру:
- Қаржымині мемлекеттік бағалы қағаздарды орналастыру кестесін тұрақты жариялау және оны қатаң сақтау;
- JPMorgan талабына сәйкес көлемде 10 жылға дейінгі мерзімге кірістілік қисығында бенчмарктерді қалыптастыру;
- тіркелген кірістілігі бар Қаржыминінің мемлекеттік бағалы қағаздар шығарылымдарының жалпы санын қысқарту (оның ішінде қолайлы нарықтық конъюнктура болған жағдайда ішкі қор нарығында мемлекеттік бағалы қағаздарды кері сатып алу есебінен);
- үкіметтің борышына қызмет көрсетуге шығыстардың өсуі болмаған жағдайда жаңа эмиссиялар шығаруды шектеу
ҰЭМ-ге ақпарат
2025 – 2026 жылдардағы маусым
талап етілмейді
Қаржымині, ҰЭМ, ҰБ (келісу бойынша)
185.
Бюджет тапшылығын кезең-кезеңімен төмендету
2025 жыл – ЖІӨ-ге 2,7 %;
2026 жыл – ЖІӨ-ге 2,5 %
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
ҰЭМ, Қаржымині
186.
Шығыстардың өсу қарқынын шектеуді және Ұлттық қордан кепілдендірілген трансфертті пайдалануды қоса алғанда, республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде бюджеттік қағидаларды сақтау
ҮА-ға ақпарат
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
ҰЭМ, Қаржымині, ҰБ (келісу бойынша)
2-басымдық.  Орнықты мемлекеттік қаржыны қамтамасыз ету үшін бюджеттің кіріс бөлігін нығайту
187.
Жаңа Салық кодексі шеңберінде өңдеуші өнеркәсіпті дамытуға,жаңа кен орындарын игеруге, кәсіпкерлікті дамытуға инвестицияларды ынталандыруды көздейтін салық саясатын реформалау (салық жеңілдіктерін қысқарту және салық міндеттемелерін орындауды оңайлату)
Салық кодексіне өзгерістер енгізу
2026 жылғы шілде
талап етілмейді
ҰЭМ, Қаржымині, мүдделі МО
188.
Салықтық және кедендік әкімшілендіруді жақсарту мақсатында Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің ақпараттық жүйелерін уәкілетті мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграциялау мәселесін пысықтау
Үкімет Аппаратына
есеп
2025 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
Қаржымині, мүдделі МО
4.5. ЗАҢ ҮСТЕМДІГІН ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ ЖӘНЕ МЕМЛЕКЕТТІК БАСҚАРУДЫҢ ТИІМДІЛІГІН АРТТЫРУ
1-басымдық. Сот төрелігінің сапасын жақсарту және құқық қорғау органдарын реформалауды жалғастыру
189.
Әкімшілік әділет бойынша құқық қолдану практикасын нығайту
ҰЭМ-ге есеп
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
Әділетмині, Сот әкімшілігі (келісу бойынша), мүдделі ОМО, ЖАО
190.
Құқық үстемдігі индексінің мәнін бағалау шеңберінде халыққа әлеуметтік сауалнама жүргізуді ұйымдастыруды қамтамасыз ету (World Justice Project әдістемесі бойынша)
құқық үстемдігі индексінің мәнін бағалау бойынша World Justice Project зерттеу
2025 жылғы желтоқсан
бюджеттен тыс қаражат
Әділетмині, халықаралық ұйым

191.
Принятие Закона Республики Казахстан
"О профилактике правонарушений"
сопровождение проекта Закона в Мажилисе Парламента
апрель
2025 года – декабрь
2026 года
не требуется
МВД, заинтересованные ЦГО, МИО
192.
Законодательное урегулирование судебного администрирования
проект Закона
Республики Казахстан
декабрь
2026 года
не требуется
СА
(по согласованию)
Приоритет 2. Повышение эффективности оказания государственных услуг и работы государственных органов
193.
Модернизация информационной системы миграционной полиции, позволяющей заблаговременно выявлять и предупреждать риски в этой сфере, повысить эффективность оказания государственных услуг
акт приемки
в эксплуатацию
1 квартал
2026 года
в рамках предусмотренных средств в РБ
МВД, МЦРИАП, КНБ
(по согласованию)
194.
Автоматизация процессов документирования граждан за рубежом для предупреждения рисков нелегального пребывания граждан Республики Казахстан в других государствах
подключение 75 загранучреждений РК к системе регистрационного пункта "Документирование
в загранучреждениях РК"
июнь
2025 года
не требуется
МИД, МВД, МЦРИАП
195.
Завершение построения Национальной цифровой финансовой инфраструктуры и ее компонентов – национальной платежной системы, центра обмена идентификационными данными, платформы
цифрового тенге, платформы открытого банкинга (Open API), антифрод-центра на базе Национального Банка цифрового тенге, платформы открытого банкинга (Open API), антифрод-центра на базе Национального Банка
запуск компонентов Национальной цифровой финансовой инфраструктуры
на базе Национального Банка
декабрь
2025 года
не требуется
НБ
(по согласованию), МЦРИАП, МФ, МНЭ, заинтересованные
ГО
196.
Подключение сервисов, информационных систем и баз данных "электронного правительства"
к проектам Национальной цифровой финансовой инфраструктуры для повышения эффективности государственных услуг
протокол
интеграции
декабрь
2025 года
не требуется
НБ
(по согласованию), МЦРИАП
Приоритет 3. Профессионализация государственного аппарата путем перехода на полноценную гибридную модель государственной службы
Работа по данному приоритету будет реализовываться в рамках Концепции развития государственной службы Республики Казахстан на 2024 – 2029 годы
Приоритет 4. Дальнейшее развитие антикоррупционной политики
197.
Дальнейшее развитие антикоррупционного образования в целях формирования антикоррупционной культуры
информация в МНЭ
декабрь
2025 – 2026 годы
не требуется
АПК
(по согласованию), заинтересованные
ГО
Расшифровка аббревиатур:
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
АГК – Алматинский горный кластер
АО "НК "АМТП" – акционерное общество "Национальная компания "Актауский морской торговый порт"
НПП "Атамекен" – Национальная палата предпринимателей "Атамекен"
РПП "Атамекен" – региональные палаты предпринимателей "Атамекен"
АО "ИУЦ" – акционерное общество "Информационно-учетный центр"
СЭЗ – специальная экономическая зона
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан
АЗРК – Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
АО "НУХ "Байтерек" – акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
ГП – Генеральная прокуратура Республики Казахстан
ПТТ – приоритетные туристские территории
ПЦФ – программно-целевое финансирование
МНВО – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
НИОКР – научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы
РННТД – результаты научной и (или) научно-технической деятельности
НИИ – научно-исследовательские институты
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
АО "ФРП "Даму" – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
ЕЭК – Евразийская экономическая комиссия
ВАП – Высшая аудиторская палата Республики Казахстан
ВИЭ – возообновляемые источники энергии
МИО – местные исполнительные органы
ОВПО – организации высшего и послевузовского образования
АО "Жасыл Даму" – акционерное общество "Жасыл Даму"
ИЗ – индустриальная зона
АКФ "ПИТ" – автономный кластерный фонд "Парк инновационных технологий"
КБМ – комплексные блок-модули
МЖД – многоквартирный жилой дом
МТ – Министерство транспорта Республики Казахстан
АО "КазЦентрЖКХ" – акционерное общество "Казахстанский центр модернизации и развития жилищно-коммунального хозяйства"
АРРФР – Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
АФМ – Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу
АО "НК "КТЖ" – акционерное общество "Национальная компания "Казақстан темір жолы"
АО "НК "КазМунайГаз" – акционерное общество "Национальная компания "КазМунайГаз"
АО "БРК" – акционерное общество "Банк Развития Казахстана"
АО "КазАвтоЖол" – акционерное общество "КазАвтоЖол"
АО "КЖК" – акционерное общество "Казахстанская жилищная компания"
АО "КЦИЭ "QazIndustry" – акционерное общество "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry"
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
ПП РК – постановление Правительства Республики Казахстан
РГП на ПХВ "Казводхоз" – республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казводхоз"
АО "Казахтелеком" – акционерное общество "Казахтелеком"
ГФСС – государственный фонд социального страхования
ГБЦ – государственные ценные бумаги
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование
АО "ГТС" – акционерное общество "Государственная техническая служба"
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МЖС – магистральная железнодорожная сеть
НПА – нормативный правовой акт
ЦГО – центральные государственные органы
МП – Министерство просвещения Республики Казахстан
МПС – Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
АО "ФРП" – акционерное общество "Фонд развития промышленности"
АСПР – Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
АПК – Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции
АО "ФНБ "Самрук-Қазына" – акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
МВРИ – Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
СА – Судебная администрация Верховного Суда Республики Казахстан
ТОО "Самұрық-Қазына Контракт" – товарищество с ограниченной ответственностью "Самұрық-Қазына Контракт"
МТИ – Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан
ВОЛС – волоконно-оптическая линия связи
МТС – Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
МЧС – Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
ТиПО – техническое и профессиональное образование
СЕМ – субъекты естественных монополий
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
АО "НЦЭГНТЭ" – акционерное общество "Национальный центр государственной научно-технической экспертизы"
АО "НГС" – акционерное общество "Национальная геологическая служба"
БНС – Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
КНБ – Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
НБ – Национальный Банк Республики Казахстан
НАО "НАНОЦ" – некоммерческое акционерное общество "Национальный аграрный научно-образовательный центр"
АО "НИТ" – акционерное общество "Национальные информационные технологии"
ОНУВ – определяемые на национальном уровне вклады
ОФД – оператор фискальных данных
АО "ЦМП" – акционерное общество "Центр международных программ"
МОТ – Международная организация труда
МЦРИАП – Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
ЩБКЗ – Щучинско-Боровская курортная зона
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭ – Министерство энергетики Республики Казахстан
МЭПР – Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
АО "КОРЭМ" – акционерное общество "Казахстанский оператор рынка электрической энергии и мощности"
ОЭСР – Организация экономического сотрудничества и развития
ЭСФ – электронные счета-фактуры
АО "KazakhExport" – акционерное общество "KazakhExport"
АО "Qazaqstan Investment Corporation" – акционерное общество "Qazaqstan Investment Corporation"
АО "ЦРТП "QazТrade" – акционерное общество "QazТrade" центр развития торговой политики"
АО "НАРИ "QazInnovations" – акционерное общество "Национальное агентство по развитию инноваций "QazInnovations"
ТОО "QazCloud" – товарищество с ограниченной ответственностью "QazCloud"
__________________________________

191.
"Құқық бұзушылықтың алдын алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңның қабылдануы
Парламент Мәжілісінде Заң жобасын сүйемелдеу
2025 жылдың сәуірі –
2026 жылдың желтоқсаны
талап етілмейді
ІІМ, мүдделі
ОМО, ЖАО
192.
Сот әкімшілігін заңнамалық реттеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2026 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
СӘ (келісу бойынша)
2-басымдық. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің және мемлекеттік органдар жұмысының тиімділігін арттыру
193.
Осы саладағы тәуекелдерді алдын ала анықтауға және олардың алдын алуға, мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің тиімділігін арттыруға мүмкіндік беретін Көші-қон полициясының ақпараттық жүйесін жаңғырту
пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы 1 тоқсан
РБ көзделген қаражат шеңберінде
ІІМ, ЦДИАӨМ, ҰҚК (келісу бойынша)
194.
ҚР азаматтарының басқа мемлекеттерде заңсыз болу тәуекелдерінің алдын алу үшін шетелде азаматтарды құжаттандыру процестерін автоматтандыру
ҚР шет елдердегі 75 мекемесін "ҚР шетелдегі мекемелерде құжаттау" тіркеу пункті" жүйесіне қосу
2025 жылғы маусым
талап етілмейді
СІМ, ІІМ, ЦДИАӨМ
195.
Ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымын және оның компоненттерін – ұлттық төлем жүйесін, сәйкестендіру деректерімен алмасу орталығын, цифрлық теңге платформасын, ашық банкинг платформасын (open API), Ұлттық Банк базасындағы Антифрод-орталықты құруды аяқтау
Ұлттық Банктің базасында Ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымының компоненттерін іске қосу
2025 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
ҰБ (келісу бойынша), ЦДИАӨМ, Қаржымині, ҰЭМ, мүдделі МО
196.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің тиімділігін арттыру үшін "Электрондық үкіметтің" сервистерін, ақпараттық жүйелері мен дерекқорларын ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымының жобаларына қосу
интеграция хаттамасы
2025 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
ҰБ (келісу бойынша), ЦДИАӨМ
3-басымдық. Мемлекеттік қызметтің толыққанды гибридті моделіне көшу арқылы мемлекеттік аппаратты кәсібилендіру
Осы басымдық бойынша жұмыс Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметін дамытудың 2024-2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы шеңберінде іске асырылатын болады
4-басымдық. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатты одан әрі дамыту
197.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыру мақсатында сыбайлас жемқорлыққа қарсы білім беруді одан әрі дамыту
ҰЭМ-ге ақпарат
2025 – 2026 жылдардағы желтоқсан
талап етілмейді
СҚА (келісу бойынша), мүдделі МО
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
АТК – Алматы тау-кен кластері
"АТСП" ҰК" АҚ – "Ақтау теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"Атамекен" ҰКП – "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы
"Атамекен" ӨКП – "Атамекен" өңірлік кәсіпкерлер палатасы
"АЕО" АҚ – "Ақпараттық-есепке алу орталығы" акционерлік қоғамы
АЭА – арнайы экономикалық аймақ
Әдiлетминi – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
БҚДА – Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ – "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
БП – Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
БТА – басым туристік аумақтар
БНҚ – бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру
ҒЖБМ – Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ҒЗТКЖ – ғылыми-зерттеу және тәжірибелік конструкторлық жұмыстар
ҒҒТҚН – ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелері
ҒЗИ – ғылыми-зерттеу институттары
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
"Даму "КДҚ" АҚ – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЕЭК – Еуразиялық экономикалық комиссия
ЖАП – Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы
ЖЭК – жаңартылатын энергия көздері
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар
ЖЖОКБҰ – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары
"Жасыл Даму" АҚ – "Жасыл Даму" акционерлік қоғамы
ИА – индустриялық аймақ
"ИТП" ДКҚ – "Инновациялық технологиялар паркі" дербес кластерлік қоры
КБМ – кешенді блок-модульдер
КТК – көппәтерлі тұрғын үй
КМ – Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі
"Қазорталық ТКШ" АҚ – "Қазақстандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту және дамыту орталығы" акционерлік қоғамы
ҚНРДА – Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
ҚМА – Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі
"ҚТЖ" ҰК" АҚ – "Қазақстан Темір Жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ" – "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"Қазақстанның даму банкі" АҚ – "Қазақстанның даму банкі" акционерлік қоғамы
"ҚазАвтоЖол" АҚ – "ҚазАвтоЖол" акционерлік қоғамы
"ҚТК" АҚ – "Қазақстандық тұрғын үй компаниясы" акционерлік қоғамы
"ҚИЭО "QazIndustry" АҚ – "Қазақстандық индустрия және экспорт орталығы "QazIndustry" акционерлік қоғамы
Қаржыминi – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҚР ҮҚ – Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
"Қазсушар" ШЖҚ РМК – "Қазсушар" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын
"Қазақтелеком" АҚ – "Қазақтелеком" акционерлік қоғамы
МӘСҚ – мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры
МБҚ – мемлекеттік бағалы қағаздар
МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру
"МТҚ" АҚ – "Мемлекеттік техникалық қызмет" акционерлік қоғамы
МАМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
МТЖ – магистральдық теміржол желісі
НҚА – нормативтік құқықтық акт
ОМО – орталық мемлекеттік органдар
ОМ – Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ӨҚМ – Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"ӨДҚ" АҚ – "Өнеркәсіпті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
СЖРА – Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
СЖҚА – Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ – "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
СРИМ – Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі
СӘ – Қазақстан Республикасының Сот Әкімшілігі
"Самұрық-Қазына Контракт" ЖШС – "Самұрық-Қазына Контракт" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
СИМ – Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
СІМ – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ТОБЖ – талшықты-оптикалық байланыс желісі
ТСМ – Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі
ТЖМ – Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
ТжКБ – техникалық және кәсіптік білім беру
ТМС – табиғи монополиялар субъектілері
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
"ҰМҒТСО" АҚ – "Ұлттық мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама орталығы" акционерлік қоғамы
"ҰГҚ" АҚ – "Ұлттық геологиялық қызмет" акционерлік қоғамы
ҰСБ – Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы
ҰҚК – Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ҰБ – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
"ҰАҒББО" КеАҚ– "Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
"ҰАТ" АҚ – "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы
ҰДАС – ұлттық деңгейде айқындалатын салымдар
ФДО – фискалдық деректер операторы
"ХБО" АҚ – "Халықаралық бағдарламалар орталығы" акционерлік қоғамы
ХЕҰ – халықаралық еңбек ұйымы
ЦДИАӨМ – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ЩБКА – Щучинск-Бурабай курорттық аймағы
IІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭМ – Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
ЭТРМ – Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі
"ЭЭҚНҚО" АҚ – "Электр энергиясы мен қуаты нарығының қазақстандық операторы" акционерлік қоғамы
ЭЫДҰ – Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы
ЭШФ – электрондық шот-фактуралар
"KazakhExport" АҚ – "KazakhExport" акционерлік қоғамы
"Qazaqstan Investment Corporation" АҚ – "Qazaqstan Investment Corporation" акционерлік қоғамы
"Qaztrade" ССДО АҚ – "Qaztrade" сауда саясатын дамыту орталығы акционерлік қоғамы
"QazInnovations" ИДҰА" АҚ – "QazInnovations" инновацияларды дамыту жөніндегі ұлттық агенттігі" акционерлік қоғамы
"QazCloud" ЖШС – "QazCloud" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі