Об утверждении Концепции по продвижению в обществе идеологии закона и порядка на 2025 – 2030 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 апреля 2025 года № 200
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Концепцию по продвижению в обществе идеологии закона и порядка на 2025 – 2030 годы (далее – Концепция).
2. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию):
1) обеспечить своевременное исполнение Плана действий по реализации Концепции (далее – План действий);
2) по итогам полугодия, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представлять информацию о ходе реализации Плана действий в Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
3. Министерству культуры и информации Республики Казахстан обеспечить информационное сопровождение по продвижению Концепции в обществе.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 апреля 2025 года № 200
Концепция
по продвижению в обществе идеологии закона и порядка на 2025 – 2030 годы
Содержание:
Раздел 1. Паспорт Концепции
Раздел 2. Анализ текущей ситуации
Раздел 3. Обзор международного опыта
Раздел 4. Видение развития правовой культуры
Раздел 5. Основные принципы и подходы развития идеологии
5.1. Принцип верховенства закона и всеобщности закона
5.2. Принцип прозрачности и подотчетности
5.3. Принцип уважения прав человека и справедливости
5.4. Принцип всеобщего участия и координации
5.5. Принцип учета национально-культурных особенностей
5.6. Принцип адресности и дифференцированного подхода
Раздел 6. Целевые индикаторы и ожидаемые результаты
Социальные результаты (укрепление правовой культуры и сознания; рост доверия к институтам и ощущение справедливости; безопасность и общественный порядок; активное гражданское участие в поддержании правопорядка; формирование негативного отношения к коррупции и теневым практикам).
Экономические результаты (улучшение инвестиционного климата и деловой среды; рост экономической активности и снижение издержек; повышение эффективности государственных расходов; социально-экономическая стабильность).
Правовые (юридические) результаты (укрепление верховенства закона и институтов правопорядка; совершенствование законодательства и правоприменения; повышение правовой грамотности и доступности правосудия; международное признание прогресса в верховенстве права).
Раздел 7. План действий по реализации Концепции (приложение к настоящей Концепции)
Раздел 1. Паспорт Концепции
Наименование Концепции
Концепция по продвижению в обществе идеологии закона и порядка на 2025 – 2030 годы
Основания для разработки
1) Послание Президента Республики Казахстан от 2 сентября 2024 года "Справедливый Казахстан: закон и порядок, экономический рост, общественный оптимизм";
2) Концепция правовой политики Республики Казахстан до 2030 года (утверждена Указом Президента Республики Казахстан от 15 октября 2021 года № 674);
3) выступление Главы государства на четвертом заседании Национального курултая от 14 марта 2025 года;
4) Национальный план развития Республики Казахстан до 2029 года (утвержден Указом Президента Республики Казахстан от 30 июля 2024 года № 611);
5) поручение Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан от 29 октября 2024 года № 24-02-1.26;
6) пункты 81 и 83 Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790.
Государственные органы, ответственные за разработку Концепции
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
Государственные органы, ответственные за реализацию Концепции
Государственные и местные исполнительные органы, подведомственные учреждения, неправительственные организации, общественные объединения
Срок реализации
2025 – 2030 годы

Қоғамда заң мен тәртіп идеологиясын ілгерілету жөніндегі 2025 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдаманы бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 1 сәуірдегі № 200 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қоғамда заң мен тәртіп идеологиясын ілгерілету жөніндегі 2025 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдама (бұдан әрі – Тұжырымдама) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша):
1) Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі Іс-қимыл жоспарының (бұдан әрі – Іс-қимыл жоспары) уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) жартыжылдықтың қорытындысы бойынша, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-і күнінен кешіктірмей Іс-қимыл жоспарының іске асырылу барысы туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне ұсынып тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі қоғамда Тұжырымдаманы ілгерілету бойынша ақпараттық сүйемелдеуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 1 сәуірдегі
№ 200 қаулысымен
бекітілген
Қоғамда заң мен тәртіп идеологиясын ілгерілету жөніндегі 2025 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдама
Ескерту. Тұжырымдама жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.07.2026 № 610 қаулысымен.
Мазмұны:
1-бөлім. Тұжырымдаманың паспорты.
2-бөлім. Ағымдағы ахуалды талдау.
3-бөлім. Халықаралық тәжірибеге шолу.
4-бөлім. Құқықтық мәдениетті дамыту пайымы.
5-бөлім. Идеологияны дамытудың негізгі қағидаттары мен тәсілдері.
6-бөлім. Нысаналы индикаторлар және күтілетін нәтижелер.
7-бөлім. Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары (осы Тұжырымдамаға қосымша)
1-бөлім. Тұжырымдаманың паспорты
Тұжырымдаманың атауы
Қоғамда заң мен тәртіп идеологиясын ілгерілету жөніндегі 2025 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдама
Әзірлеу үшін негіздемелер
Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 2 қыркүйектегі "Әділетті Қазақстан: заң мен тәртіп, экономикалық өсім, қоғамдық оптимизм" атты Жолдауы;
Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 15 қазандағы № 674 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқықтық саясатының 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасы;
Мемлекет басшысының Ұлттық құрылтайдың 2025 жылғы 14 наурыздағы төртінші отырысында сөйлеген сөзі;
Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 30 шілдедегі № 611 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспары;
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының 2024 жылғы 29 қазандағы № 24-02-1.26 тапсырмасы;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 сәуірдегі № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 81 және 83-тармақтары;
7) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының 2025 жылғы 2025 жылғы 23 қыркүйектегі №25-52-4/3 ҚБП тапсырмасы;
8) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының 2026 жылғы 19 наурыздағы № 52-12.146 ПАБ-8 тапсырмасы
Тұжырымдаманы әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
Тұжырымдаманы іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар
Мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, ведомстволық бағынысты мекемелер, үкіметтік емес ұйымдар, қоғамдық бірлестіктер
Іске асыру мерзімі
– 2030 жылдар

Раздел 2. Анализ текущей ситуации
За последние годы в Республике Казахстан отмечается позитивная тенденция повышения уровня правовой культуры и правопорядка в обществе.
Казахстан активно проводит реформы, направленные на укрепление принципов законности и порядка, которые являются ключевым элементом концепции "Слышащее государства".
Глава государства в Послании народу Казахстана от 2 сентября 2024 года подчеркнул, что за последние пять лет реализованы масштабные реформы, через кардинальную трансформацию прошла политическая система. Фундаментальные изменения происходят в общественном сознании, повышается уровень правовой культуры граждан, в обществе формируются новые модели поведения и укореняются новые ценности.
Так, значимыми событиями являются создание Конституционного Суда, придание Уполномоченному по правам человека конституционного статуса, усиление роли органов прокуратуры. По данным направлениям приняты конституционные законы "О Конституционном Суде Республики Казахстан", "Об Уполномоченном по правам человека в Республике Казахстан" и "О прокуратуре", определяющие новые возможности для граждан по восстановлению нарушенных прав и предупреждению таких нарушений.
С 1 января 2023 года в Казахстане начал свою работу Конституционный Суд, который обеспечивает верховенство Конституции Республики Казахстан на всей территории Республики Казахстан.
Право обращения в орган конституционного контроля получили все граждане, Генеральный прокурор и Уполномоченный по правам человека.
Таким образом, конституционная реформа ознаменовала начало новой эпохи в истории Казахстана. Она позволила закрепить политические преобразования последних трех лет и заложить прочный фундамент для дальнейшего укрепления государственности.
Одним из значимых шагов в этом направлении стало утверждение Информационной доктрины Республики Казахстан в марте 2023 года. Этот документ направлен на обеспечение устойчивого функционирования и безопасности информационного пространства страны, а также противодействие дезинформации и манипуляции общественным мнением.
Кроме того, в августе 2020 года была принята Концепция развития гражданского общества, целями которой являются создание благоприятных условий для активного участия граждан в управлении государственными делами и укрепление партнерства между государством и институтами гражданского общества.
Правительство активно сотрудничает с неправительственными организациями (далее – НПО) для правового обучения граждан, финансируя социальные проекты и гранты. Ежегодно реализуется около 2000 социальных проектов, в основном направленных на правовое просвещение. НПО участвуют в советах при государственных органах, поддерживая реформы и просветительскую работу. Уполномоченные по правам человека и правам ребенка тесно взаимодействуют с НПО для защиты прав граждан и детей. Такое сотрудничество способствует улучшению правосознания населения и повышению правовой культуры в стране.
За последние пять лет в стране наблюдается устойчивая тенденция снижения уровня преступности. Общий показатель зарегистрированных уголовных правонарушений ежегодно сокращается.

2-бөлім. Ағымдағы ахуалды талдау
Соңғы жылдары Қазақстан Республикасында қоғамда құқықтық мәдениет пен құқықтық тәртіп деңгейі артуының оң үрдісі байқалады.
Қазақстан "Халық үніне құлақ асатын мемлекет" тұжырымдамасының негізгі элементі болып табылатын заңдылық пен тәртіп қағидаттарын нығайтуға бағытталған реформаларды белсенді түрде жүргізуде.
Мемлекет басшысы 2024 жылғы 2 қыркүйектегі Қазақстан халқына Жолдауында мынаны атап өтті: "Соңғы бес жылда ауқымды реформалар жасалды. Еліміздің саяси жүйесі түбегейлі өзгерді. Жұрттың сана-сезімінде бетбұрыс болып жатыр. Халықтың құқықтық мәдениеті артып келеді. Азаматтардың бойында жаңа әдеттер, дағдылар қалыптасып, жаңа құндылықтар орнығуда.".
Мәселен, Конституциялық Соттың құрылуы, Адам құқықтары жөніндегі уәкілге конституциялық мәртебенің берілуі, прокуратура органдарының рөлін күшейту маңызды оқиғалар болып табылады. Осы бағыттар бойынша азаматтар үшін бұзылған құқықтарды қалпына келтіру және осындай бұзушылықтардың алдын алу жөніндегі жаңа мүмкіндіктерді айқындайтын Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты туралы", "Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл туралы" және "Прокуратура туралы" конституциялық заңдары қабылданды.
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстанда Конституциялық Сот өз жұмысын бастады, ол Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында Қазақстан Республикасы Конституциясының үстемдігін қамтамасыз етеді. Барлық азаматтар, Бас Прокурор және Адам құқықтары жөніндегі уәкіл конституциялық бақылау органына жүгіну құқығын алды.
Осылайша, конституциялық реформа Қазақстан тарихындағы жаңа дәуірдің бастауы болды. Бұл соңғы үш жылдағы саяси өзгерістерді бекемдеуге және мемлекеттілікті одан әрі нығайтуға берік негіз қалауға мүмкіндік берді.
2023 жылғы наурызда Қазақстан Республикасы Ақпараттық доктринасының бекітілуі бұл бағыттағы маңызды қадамдардың бірі болды. Бұл құжат еліміздің ақпараттық кеңістігінің орнықты жұмыс істеуін және қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, сондай-ақ жалған ақпаратқа және қоғамдық пікірді манипуляциялауға қарсы іс-қимылға бағытталған.
Бұдан басқа, 2020 жылғы тамызда Азаматтық қоғамды дамыту тұжырымдамасы қабылданды, оның мақсаты азаматтардың мемлекеттік істерді басқаруға белсенді қатысуы үшін қолайлы жағдай жасау және мемлекет пен азаматтық қоғам институттары арасындағы әріптестікті нығайту болып табылады.
Үкімет әлеуметтік жобалар мен гранттарды қаржыландыра отырып, азаматтарды құқықтық оқыту үшін үкіметтік емес ұйымдармен (бұдан әрі – ҮЕҰ) белсенді түрде ынтымақтастық жасайды. Жыл сайын негізінен құқықтық ағартуға бағытталған 2000-ға жуық әлеуметтік жоба іске асырылуда. ҮЕҰ реформалар мен ағарту жұмысын қолдай отырып, мемлекеттік органдар жанындағы қоғамдық кеңестерге қатысады. Адам құқықтары және бала құқықтары жөніндегі уәкілдер азаматтар мен балалардың құқықтарын қорғау үшін ҮЕҰ-мен тығыз өзара іс-қимыл жасайды. Мұндай ынтымақтастық елімізде халықтың құқықтық сана-сезімін жақсартуға және құқықтық мәдениетті арттыруға ықпал етеді.

Согласно официальной статистике (КПСиСУ ГП РК) количество уголовных правонарушений сократилось на 46,7 % (с 236594 в 2020 году до 126039 в 2024 году), в том числе по другим видам:
убийства – на 32,6 % (с 839 до 565);
кражи – на 54,8 % (с 66864 до 30180);
грабежи – на 75,4 % (с 6265 до 1538);
разбойные нападения – на 72 % (с 457 до 128);
хулиганство – на 72,5 % (с 5770 до 1582).
Изменилась и структура преступности.
Традиционно наиболее распространенными были имущественные преступления (кражи).
Однако в последние период заметно выросла доля мошенничества, особенно интернет и телефонного мошенничества, и теперь они занимают первое место по численности случаев правонарушений.
Таким образом, преступность не может существовать без постоянной трансформации. Одни из главных причин таких изменений – социально- экономический фактор и технологический прогресс.
Как законопослушный граждан использует современные технологии для развития или изобретений, так и преступный мир находит механизмы, позволяющие совершать преступления.
На этом фоне возросло число таких преступлений, как мошенничество на 39,6 % (с 31433 до 43890) и вымогательства на 71,7 % (с 315 до 541).
Несмотря на предпринятые комплексные подходы по противодействию лудомании проблема все еще сохраняется. По сведениям Бюро национальной статистики, с 2020 по 2023 годы казахстанцы потратили на азартные игры свыше 1 трлн тенге, лудомания стала причиной 38 % разводов.
В настоящее время постоянными клиентами казино и букмекерских контор является около 400 тыс. человек.
Трансформация преступности привела к новым способам сбыта наркотических средств и психотропных веществ. Интернет также стал площадкой для продажи наркотиков.
Соответственно, увеличилось количество преступлений, связанных с наркотиками на 7 % (с 7243 до 7754). На смену героину пришли синтетические наркотики, составные части которых находятся в свободной продаже. Это требует внедрения эффективных инструментов для обеспечения контроля легального оборота химических компонентов и прекурсоров на основе лучших мировых практик.
Злоумышленники пошли дальше и пришли к выводу, что информацией владеет тот, у кого больше ресурсов для ее трансляции в массы. Примером является распространение фейковых новостей и дезинформации. Через социальные сети и другие онлайн-платформы ложная информация быстро распространяется, оказывая влияние на общественное настроение и политические процессы.
Интернет стал площадкой для радикализации и вербовки террористов.
Экстремистские организации используют социальные сети и мессенджеры для распространения своей пропаганды, координации и планирования нападений.

Соңғы бес жылда елімізде қылмыскерлік деңгейі төмендеуінің орнықты үрдісі байқалады. Ресми статистикаға сәйкес (ҚР БП ҚСжАЕК) қылмыстық құқық бұзушылықтардың саны 46,7 %-ға (2020 жылғы 236594-тен 2024 жылы 126039-ға дейін), оның ішінде қылмыстың басқа түрлері бойынша қысқарды:
кісі өлтіру – 32,6 %-ға (839-дан 565-ке дейін);
ұрлық – 54,8 %-ға (66864-тен 30180-ге дейін);
тонау – 75,4 %-ға (6265-тен 1538-ге дейін);
қарақшылық шабуыл – 72 %-ға (457-ден 128-ге дейін);
бұзақылық – 72,5 %-ға (5770-ден 1582-ге дейін).
Қылмыскерліктің құрылымы да өзгерді. Дәстүрлі түрде мүліктік қылмыстар (ұрлық) неғұрлым кеңінен таралған болатын.
Алайда қылмыскерлік үнемі трансформациялауда болады. Мұндай өзгерістердің басты себептерінің бірі – әлеуметтік-экономикалық фактор және технологиялық прогресс.
Заңға мойынсынатын азаматтар заманауи технологияларды даму немесе өнертабыстар үшін пайдаланатыны сияқты, қылмыстық әлем де қылмыстар жасауға мүмкіндік беретін механизмдерді табады.
Осының аясында алаяқтық – 39,6 %-ға (31433-тен 43890-ға дейін) және бопсалау – 71,7 %-ға (315-тен 541-ге дейін) – сияқты қылмыстардың саны артты.
Атап айтқанда, алаяқтықтың, әсіресе Интернет пен телефон алаяқтығының үлесі айтарлықтай өсті, соның салдарынан қылмыстың бұл түрі жалпы қылмыскерлік құрылымында жетекші орынға ие болып отыр.
Лудоманияға қарсы іс-қимыл бойынша қабылданған кешенді тәсілдерге қарамастан, проблема әлі де сақталуда. Ұлттық статистика бюросының мәліметтері бойынша 2020 – 2023 жылдар аралығында қазақстандықтар құмар ойындарға
1 трлн теңгеден астам қаражат жұмсаған, лудомания ажырасулардың 38 %-ына себеп болған.
Қазіргі уақытта 400 мыңға жуық адам казино мен букмекерлік конторалардың тұрақты клиенттері болып табылады.
Қылмыскерліктің трансформациялануы есірткі мен психотроптық заттарды өткізудің жаңа әдістеріне алып келді. Интернет те есірткі сататын алаңға айналды.
Тиісінше, есірткіге байланысты қылмыстар саны 7 %-ға өсті (7243-тен 7754-ке дейін). Героинді синтетикалық есірткілер алмастырды, олардың құрамдас бөліктері еркін сатылымда. Бұл әлемдік үздік практикалар негізінде химиялық компоненттер мен прекурсорлардың заңды айналымын бақылауды қамтамасыз ету үшін тиімді құралдарды енгізуді талап етеді.
Қаскүнемдер ақпаратқа оны көпшілікке таратуға арналған ресурстары көп адам иелік етеді деген қорытындыға келді. Бұған мысал фейктік жаңалықтар мен жалған ақпаратты тарату болып табылады. Әлеуметтік желілер мен басқа да онлайн-платформалар арқылы жалған ақпарат тез таралып, қоғамдық көңіл-күй мен саяси процестерге әсер етеді.
Интернет радикалдандыру және террористерді арбау алаңына айналды.
Экстремистік ұйымдар өз насихатын тарату, шабуылдарды үйлестіру және жоспарлау үшін әлеуметтік желілер мен мессенджерлерді пайдаланады.

С 2020 по 2024 годы зарегистрировано в ЕРДР 1541 уголовное правонарушение, из них 755 фактов различных экстремистских действий и 786 – ложных сообщений об акте терроризма.
С развитием интернета и социальных сетей стали появляться новые формы сексуальных преступлений такие, как детская порнография, онлайн – домогательства и торговля сексуальными услугами.
Всего зарегистрировано преступлений, связанных с торговлей людьми: по годам – в 2020 году – 111; 2021 году – 103; 2022 году – 77; 2023 году – 152; 2024 году – 207 (в том числе среди несовершеннолетних - в 2019 году – 12; 2020 году – 18; 2021 году – 12; 2022 году – 17; 2023 году – 24; 2024 году – 19).
Состояние преступности изменяется с течением времени и зависит от содержания, тенденций, причин и условий преступлений.
Вышеуказанные примеры отражают важность адаптации правоохранительной системы к изменяющейся природе преступности в современном мире.
Вместе с тем уровень доверия населения к институтам государственных органов недостаточно высок.
По итогам социологических опросов лишь около 61,8 % – 64,3 % граждан полностью доверяют ключевым институтам правопорядка – полиции и судам, тогда как остальные либо доверяют частично, либо выражают недоверие.
Это указывает на то, что значительная часть населения пока сомневается в справедливости и эффективности правоприменения. Низкий уровень доверия питает правовой нигилизм – пренебрежительное отношение к закону.
Глава государства прямо указывал на данную проблему, отмечая, что в обществе имеется немало граждан, которые не хотят соблюдать законы, и наблюдается усиление правового нигилизма, что представляет серьезную угрозу для построения правового государства, так как подрывает принцип всеобщего уважения к законам и снижает гражданскую активность в защите своих прав.
Сохраняются проблемы, препятствующие укреплению идеологии закона.
Во-первых, это случаи коррупции и злоупотреблений со стороны должностных лиц, которые подрывают веру граждан в торжество закона.
Во-вторых, такие социально-экономические факторы, как безработица, низкие доходы и уровень образования отдельных групп населения, которые повышают риск правонарушений и снижают внимание к правовым нормам.
Кроме того, региональные диспропорции (город/село) влияют на доступ людей к правовой информации и институтам правосудия.
В-третьих, культурные особенности и традиции.
К примеру, в отдельных регионах характерно обращение к неформальным практикам разрешения споров (совет аксакалов, родственные связи), что не всегда согласуется с официальным правом.
Поэтому требуется интеграция традиционных ценностей справедливости и порядка в современную правовую культуру, чтобы закон воспринимался как естественная часть общественной жизни.
Также различается структура преступности по регионам. Например, на юге и западе преобладают имущественные преступления (кражи скота в сельской местности, кражи нефти и др.), тогда как в крупных городах велик удельный вес мошенничества и карманных краж.
В своем выступлении на четвертом заседании Национального курултая Глава государства обозначил: "Наша национальная мечта исходит из идеи построения справедливого, безопасного, чистого, сильного Казахстана. Мы созидаем государство широких возможностей для всех и каждого.
Государство, в котором граждане могут всецело реализовать свои способности и честным трудом обеспечить благополучие своей семьи.
Наше твердое основание – это закон и порядок. В первую очередь это означает личную и общую дисциплину всех и каждого. Наша идеология проста и понятна.
Она заключается в том, чтобы в условиях беспрецедентного геополитического шторма заложить прочный фундамент для качественно нового этапа развития страны.
От этого зависят судьба нашего государства и благополучие нашей нации".

2020 – 2024 жылдар аралығында Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінде (бұдан әрі – СТБТ) 1541 қылмыстық құқық бұзушылық, оның ішінде әртүрлі экстремистік іс-әрекеттердің 755 фактісі және 786 терроризм актісі туралы жалған хабарлама тіркелді.
Интернет пен әлеуметтік желілердің дамуымен балалар порнографиясы, онлайн жыныстық қудалау және сексуалдық қызметтер саудасы сияқты сексуалдық қылмыстардың жаңа түрлері пайда бола бастады.
Адам саудасына байланысты тіркелген барлық қылмыстар: жылдар бойынша: 2020 жылы – 111; 2021 жылы – 103; 2022 жылы – 77; 2023 жылы – 152; 2024 жылы – 207 (оның ішінде кәмелетке толмағандар арасында – 2019 жылы – 12; 2020 жылы – 18; 2021 жылы – 12; 2022 жылы – 17; 2023 жылы – 24; 2024 жылы – 19).
Қылмыскерліктің жай-күйі уақыт өте келе өзгеруде және қылмыстардың мазмұнына, үрдістеріне, себептері мен жағдайларына байланысты болады.
Жоғарыда келтірілген мысалдар құқық қорғау жүйесін қазіргі әлемдегі қылмыскерліктің өзгермелі сипатына бейімдеудің маңыздылығын көрсетеді.
Сонымен қатар халықтың мемлекеттік органдар институттарына деген сенім деңгейі айтарлықтай жоғары емес.
Ұлттық статистика бюросының деректері бойынша әлеуметтік сауалнамалардың қорытындысы бойынша азаматтардың шамамен 66 %-ы құқықтық тәртіптің негізгі институттарына – құқық қорғау органдары мен соттарға толық сенім артады, ал қалғандары (шамамен 26 %-ы) не ішінара сенім білдіреді, не сенімсіздік білдіреді.
Бұл азаматтардың бәрі бірдей әділеттілік пен құқық қолдану тиімділігіне сенім білдіре бермейтінін көрсетеді. Сенімнің төмен деңгейі құқықтық сауаттылықтың маңыздылығын қабылдауға теріс әсер етіп, заңға немқұрайлы қарауды қалыптастырады.
Азаматтарының зандылықты нығайту жолында жұмылдырлатын жұмысы ғана қоғамда әділдік орнатуы бәріне.
Сонымен қатар Мемлекет басшысы: "Заң бәріне бірдей. Азаматтарымыз заңдылықты нығайту жолында жұдырықтай жұмылса ғана қоғамда әділдік орнайды" – деп атап өтті.
Алайда қоғамда заң идеологиясын нығайтуға кедергі келтіретін проблемалар сақталуда.
Біріншіден, бұл лауазымды адамдар тарапынан сыбайлас жемқорлық және
теріс пайдалану жағдайлары, ол азаматтардың заң салтанат құрады деген сеніміне нұқсан келтіреді.
Екіншіден, құқық бұзушылық тәуекелін арттыратын және құқықтық нормаларға назар аударуды төмендететін жұмыссыздық, табыстың төмендігі және халықтың жекелеген топтарының білім деңгейі сияқты әлеуметтік- экономикалық факторлар.
Бұдан басқа, өңірлік диспропорциялар (қала/ауыл) адамдардың құқықтық ақпарат пен сот төрелігі институттарына қолжетімділігіне әсер етеді.
Үшіншіден, мәдени ерекшеліктер мен дәстүрлер.
Мысалы, жекелеген өңірлерде дауларды шешудің формалды емес практикаларына (ақсақалдар кеңесі, туыстық байланыстар) жүгіну тән, бұл ресми құқықпен үнемі келісе бермейді.
Сондықтан заң қоғамдық өмірдің табиғи бөлігі ретінде қабылдануы үшін әділеттілік пен тәртіптің дәстүрлі құндылықтарын заманауи құқықтық мәдениетке интеграциялау талап етіледі.