О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 18 апреля 2018 года № 204 "Об утверждении Правил отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородов к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядка налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых" и от 27 июня 2019 года № 449 "Об утверждении перечня месторождений (группы месторождений, части месторождения) углеводородов, относимых к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных, внесении изменения и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 апреля 2018 года № 204 "Об утверждении Правил отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородов к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядка налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых" и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2024 года № 474. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 февраля 2026 года № 105
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.02.2026 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 18 апреля 2018 года № 204 "Об утверждении Правил отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородов к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядка налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых":
в Правилах отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородов к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядке налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 3) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"3) один или несколько критериев, указанных в пункте 27 настоящих Правил, которому (которым) соответствует месторождение (группа месторождений, часть месторождения).";
абзац первый пункта 26 изложить в следующей редакции:
"26. Изменение реквизитов контракта на недропользование, параметров месторождения (группы месторождений, части месторождения), указанных в заявлении, произошедшее после принятия решения об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных, в результате принятия мер, направленных на увеличение отдачи месторождения (группы месторождений, части месторождения) в соответствии с утвержденными в установленном законодательством Республики Казахстан порядке проектными решениями (документами), не является основанием для пересмотра ранее принятого решения.";

Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Көмірсутектер кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен, тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз және игерілген санатқа жатқызу қағидаларын және пайдалы қазбаларды өндіру салығы бөлігінде салық салу тәртібін бекіту туралы" 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 204 және "Рентабельдігі төмен, тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз және игерілген санатқа жатқызылатын көмірсутек кен орындарының (кен орындары тобының, кен орнының бір бөлігінің) тізбесін бекіту, "Көмірсутектер кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен, тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз және игерілген санатқа жатқызу қағидаларын және пайдалы қазбаларды өндіру салығы бөлігінде салық салу тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 204 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" 2019 жылғы 27 маусымдағы № 449 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 15 маусымдағы № 474 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 23 ақпандағы № 105 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.02.2026 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) "Көмірсутек кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен, тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз және игерілген санатына жатқызу қағидаларын және пайдалы қазбаларды өндіру салығы бөлігінде салық салу тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 204 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Көмірсутек кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен, тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз және игерілген кен орындарының санатына жатқызу қағидаларында және пайдалы қазбаларды өндіру салығы бөлігінде салық салу тәртібінде:
21-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы Қағидалардың 27-тармағында көрсетілген, кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) сәйкес келетін бір немесе бірнеше өлшемшарт қамтылады.";
26-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Өтініште көрсетілген, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген жобалық шешімдерге (құжаттарға) сәйкес кен орнының (кен орындары тобының, кен орнының бір бөлігінің) қайтарымын ұлғайтуға бағытталған шаралар қабылдаудың нәтижесінде кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз немесе игерілген санатқа жатқызу туралы шешім қабылданғаннан кейін орын алған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт деректемелерінің, кен орны (кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі) параметрлерінің өзгеруі бұрын қабылданған шешімді қайта қарауға негіз болып табылмайды.";

2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2019 года № 449 "Об утверждении перечня месторождений (группы месторождений, части месторождения) углеводородов, относимых к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных, внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 апреля 2018 года № 204 "Об утверждении Правил отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородов к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядка налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых" и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан":
в перечне месторождений (группы месторождений, части месторождения) углеводородов, относимых к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных, утвержденном указанным постановлением:
строку, порядковый номер 9, изложить в следующей редакции:
"
9.
Юго-Восточная часть нефтегазоконденсатного месторождения Кумколь в Карагандинской области
Контракт на добычу углеводородов в Юго-Восточной части нефтегазоконденсатного месторождения Кумколь в Карагандинской области Республики Казахстан от 14 января 2021 года № 4886-УВС
Исключен
Акционерное общество "ПетроКазахстан Кумколь Ресорсиз"
Нефть
Обводненность на месторождении составляет 97,9%
Обводненное
0,35
1. 46°26'05" с.ш. 65°30'55" в.д.
2. 46°26'24" с.ш. 65°33'18" в.д.
3. 46°27'57" с.ш. 65°35'00" в.д.
4. 46°27'25" с.ш. 65°36'28" в.д.
5. 46°28'32" с.ш. 65°38'31" в.д.
6. 46°28'28" с.ш. 65°40'28" в.д.
7. 46°27'33" с.ш. 65°39'59" в.д.
8. 46°26'30" с.ш. 65°40'00" в.д.
9. 46°24'30" с.ш. 65°40'30" в.д.
10. 46°23'05" с.ш. 65°41'27" в.д.
11. 46°23'10" с.ш. 65°37'45" в.д.
";
строку, порядковый номер 18, изложить в следующей редакции:
"
18.
Месторождения Узень и Карамандыбас в Мангистауской области
Контракт на недропользование от 31 мая 1996 года № 40
Исключен
Акционерное общество "Озенмунайгаз"
Нефть
Обводненность нефти на месторождениях составляет:
Узень – 89,3%;
Карамандыбас – 86,8%
Обводненные
2.6
1. 43°32'00" с.ш. 52°31'30" в.д.
2. 43°32'15" с.ш. 52°31'59" в.д.
3. 43°30'40" с.ш. 52°37'40" в.д.
4. 43°30'48" с.ш. 52°40'34" в.д.
5. 43°30'43" с.ш. 52°42'50" в.д.
6. 43°29'46" с.ш. 52°46'33" в.д.
7. 43°29'45" с.ш. 52°49'16" в.д.
8. 43°28'51" с.ш. 52°52'54" в.д.
9. 43°28'23" с.ш. 52°55'47" в.д.
10. 43°27'15" с.ш. 53°00'32" в.д.
11. 43°22'40" с.ш. 53°03'58" в.д.
12. 43°21'15" с.ш. 53°04'33" в.д.
13. 43°20'30" с.ш. 53°01'51" в.д.

2) "Рентабельдігі төмен, тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз және игерілген санатқа жатқызылатын көмірсутек кен орындарының (кен орындары тобының, кен орнының бір бөлігінің) тізбесін бекіту, "Көмірсутектер кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен, тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз және игерілген санатқа жатқызу қағидаларын және пайдалы қазбаларды өндіру салығы бөлігінде салық салу тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 204 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 27 маусымдағы № 449 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген рентабельділігі төмен, тұтқырлығы жоғары, су басқан, дебиті аз және игерілген көмірсутек кен орындарының (кен орындары тобының, кен орнының бір бөлігінің) тізбесінде:
реттік нөмірі 9-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
9.
Қарағанды облысындағы Құмкөл мұнай-газ конденсатты кен орнының оңтүстік-шығыс бөлігі
Қарағанды облысындағы Құмкөл мұнай-газ конденсатты кен орнының оңтүстік-шығыс бөлігінде көмірсутектерді өндіруге арналған 2021 жылғы 14 қаңтардағы № 4886-УВС келісімшарты
Алып тасталды
"ПетроҚазақстан Құмкөл Ресорсиз" акционерлік қоғамы
Мұнай
Кен орнының су басуы 97,9 %-ды құрайды
Су басқан
0,35
1. 46°26'05" с.е.
65°30'55" ш.б.
2. 46°26'24" с.е.
65°33'18" ш.б.
3. 46°27'57" с.е.
65°35'00" ш.б.
4. 46°27'25" с.е.
65°36'28" ш.б.
5. 46°28'32" с.е.
65°38'31" ш.б.
6. 46°28'28" с.е.
65°40'28" ш.б.
7. 46°27'33" с.е.
65°39'59" ш.б.
8. 46°26'30" с.е.
65°40'00" ш.б.
9. 46°24'30" с.е.
65°40'30" ш.б.
10. 46°23'05" с.е. 65°41'27" ш.б.
11. 46°23'10" с.е. 65°37'45" ш.б.
";
реттік нөмірі 18-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
18.
Маңғыстау облысындағы Өзен және Қарамандыбас кен орындары
Жер қойнауын пайдалануға арналған 1996 жылғы 31 мамырдағы № 40 келісімшарт
Алып тасталды
"Өзенмұнайгаз" акционерлік қоғамы
Мұнай
Кен орындарында мұнайды су басу мынаны құрайды:
Өзен – 89,3 %;
Қарамандыбас – 86,8 %
Су басқан
2,6
1. 43°32'00" с.е. 52°31'30" ш.б.
2. 43°32'15" с.е. 52°31'59" ш.б.
3. 43°30'40" с.е. 52°37'40" ш.б.
4. 43°30'48" с.е. 52°40'34" ш.б.
5. 43°30'43" с.е. 52°42'50" ш.б.
6. 43°29'46" с.е. 52°46'33" ш.б.
7. 43°29'45" с.е. 52°49'16" ш.б.
8. 43°28'51" с.е. 52°52'54" ш.б.
9. 43°28'23" с.е. 52°55'47" ш.б.
10. 43°27'15" с.е. 53°00'32" ш.б.
11. 43°22'40" с.е. 53°03'58" ш.б.
12. 43°21'15" с.е. 53°04'33" ш.б.
13. 43°20'30" с.е. 53°01'51" ш.б.

14. 43°20'43" с.ш. 52°58'28" в.д.
15. 43°21'30" с.ш. 52°54'50" в.д.
16. 43°22'25" с.ш. 52°52'46" в.д.
17. 43°24'41" с.ш. 52°46'11" в.д.
18. 43°27'28" с.ш. 52°39'33" в.д.
19. 43°28'00" с.ш. 52°37'20" в.д.
20. 43°30'33" с.ш. 52°30'53" в.д.
".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов

14. 43°20'43" с.е. 52°58'28" ш.б.
15. 43°21'30" с.е. 52°54'50" ш.б.
16. 43°22'25" с.е. 52°52'46" ш.б.
17. 43°24'41" с.е. 52°46'11" ш.б.
18. 43°27'28" с.е. 52°39'33" ш.б.
19. 43°28'00" с.е. 52°37'20" ш.б.
20. 43°30'33" с.е. 52°30'53" ш.б.
".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов