Об утверждении Комплексного плана развития государственно-частного партнерства в социальной сфере на 2024 – 2028 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2023 года № 1068. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 августа 2026 года № 754
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.08.2026 № 754 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план развития государственно-частного партнерства в социальной сфере на 2024 – 2028 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным и местным исполнительным органам, а также иным организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Комплексного плана, обеспечить:
1) своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Комплексным планом;
2) по итогам года, не позднее 15 января, представление в Министерство национальной экономики Республики Казахстан информации о ходе реализации мероприятий, предусмотренных Комплексным планом.
3. Министерству национальной экономики Республики Казахстан по итогам года, не позднее 15 февраля, представлять в Аппарат Правительства Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Комплексного плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2023 года № 1068
№
Комплексный план развития государственно-частного партнерства в социальной сфере на 2024 – 2028 годы
Сноска. Комплексный план с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.10.2024 № 881; от 26.05.2025 № 368.
Введение
Во исполнение поручения Главы государства в рамках расширенного совещания Правительства Республики Казахстан по вопросам социально-экономического развития страны, прошедшего 19 апреля 2023 года, разработан Комплексный план развития государственно-частного партнерства в социальной сфере на 2024 – 2028 годы по 5 направлениям: высшее образование, здравоохранение, социальная защита населения, спорт, просвещение.
Направление 1. Высшее образование
Общее количество студентов, магистрантов и докторантов по республике в 2022 – 2023 учебном году составило 626208 человек, в том числе прием в 2022 – 2023 учебном году – 182167 человек.
С ежегодным увеличением количества обучающихся соразмерно идет рост дефицита мест в студенческих общежитиях. Так, на сегодняшний день 48 организаций высшего и послевузовского образования (далее – ОВПО) испытывают потребность в 61435 койко-местах, из них 25 государственные ОВПО на 46402 койко-места и 23 частные ОВПО на 15033 койко-места.

Әлеуметтік саладағы мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамытудың 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 қарашадағы № 1068 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 24 тамыздағы № 754 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.08.2026 № 754 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Әлеуметтік саладағы мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамытудың 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Кешенді жоспардың орындалуына жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын;
2) жылдың қорытындысы бойынша, 15 қаңтардан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі жылдың қорытындысы бойынша, 15 ақпаннан кешіктірмей, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Кешенді жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 30 қарашадағы
№ 1068 қаулысымен
бекітілген
Әлеуметтік саладағы мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамытудың 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспары
Ескерту. Жоспарға өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.10.2024 № 881; 26.05.2025 № 368 қаулыларымен.
Кіріспе
2023 жылғы 19 сәуірде өткен елдің әлеуметтік-экономикалық дамуы мәселелері жөніндегі кеңейтілген кеңес шеңберінде берілген Мемлекет басшысының тапсырмасын орындау үшін Әлеуметтік саладағы мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамытудың 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспары: жоғары білім, денсаулық сақтау, халықты әлеуметтік қорғау, спорт, оқу-ағарту саласындағы 5 бағыт бойынша әзірленді.
1-бағыт. Жоғары білім
2022 – 2023 оқу жылы республика бойынша студенттердің, магистранттар мен докторанттардың жалпы саны 626208 адамды құрады, оның ішінде 2022 – 2023 оқу жылы 182167 адам қабылданды.
Білім алушылар санының жыл сайын ұлғаюымен студенттік жатақханалардағы орын тапшылығы да арта түсуде. Бүгінгі күні жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) 48-не 61435 төсек-орын қажет, оның ішінде 25 мемлекеттік ЖЖОКБҰ 46402 төсек-орын және 23 жеке ЖЖОКБҰ 15033 төсек-орын қажет.

Количество общежитий в ОВПО составляет 309 единиц на 101522 койко-места, также в рамках решения вопроса обеспечения студентов местами в общежитиях организациями образования заключены договоры аренды с владельцами хостелов и гостиниц. Всего в арендуемых хостелах проживает 6865 студентов, из них 5727 студентов высших учебных заведений и 1138 студентов колледжей.
Большинство имеющихся у высших учебных заведений общежитий для студентов, магистрантов и докторантов имеют физический износ и устаревшую материально-техническую базу. На сегодняшний день по республике функционирует 13 студенческих общежитий, которым более 50 лет (город Алматы – 7 общежитий, область Абай – 4 общежития, Северо-Казахстанская область – 2 общежития), и не подлежащих проведению реконструкции.
С 1 сентября 2023 года вступает норма по обязательному обеспечению 100 % студентов местами в общежитиях.
Для решения вопроса разработан механизм размещения государственного заказа на обеспечение студентов, магистрантов и докторантов местами в общежитиях, который предполагает оплату за размещение студентов, магистрантов и докторантов в общежитиях, в рамках которого:
застройщик в лице высшего учебного заведения, колледжа или частного инвестора за счет собственных или заемных средств осуществляет ввод объекта в эксплуатацию;
после ввода объекта в эксплуатацию государство осуществляет размещение государственного заказа.
Ранее ежегодный размер государственного заказа на одного студента составлял:
при строительстве – 122 месячных расчетных показателя (далее – МРП) (для города Алматы – 144 МРП);
при реконструкции – 47 МРП (для городов Астаны, Алматы – 92 МРП). Государственный заказ размещается сроком на 8 лет (на ежемесячной основе).
Применение данного механизма позволило с 2018 года по 2022 год ввести в эксплуатацию 168 общежитий на 40662 койко-места (при плане 30000 койко-мест). Из них в 2022 году в эксплуатацию введено 44 общежития на 10032 койко-места (при плане 10000 койко-мест).
Однако в целях увеличения привлекательности действующего механизма и привлечения большего пула частных инвесторов на постоянной основе проводится работа по совершенствованию механизма.
В целях совершенствования данного механизма Министерством науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – МНВО) выработаны следующие решения:
1. Усиление инвестиционной привлекательности. С этой целью срок размещения государственного заказа при строительстве общежитий сокращен с 8 до 6 лет, но с увеличением размера государственного заказа за одно место в общежитии с 122 МРП до 195 МРП по Казахстану, со 144 МРП до 230 МРП для города Алматы. (утвержден приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 4 января 2023 года № 1 "О некоторых вопросах размещения государственного заказа на обеспечение студентов, магистрантов и докторантов организаций высшего и (или) послевузовского образования местами в общежитиях").
Реализуемый механизм с учетом его совершенствования позволит получить социально-экономический эффект в долгосрочной перспективе в виде:
экономии бюджетных средств, в том числе одномоментных расходов на целевое строительство общежитий и их содержание за счет бюджета в дальнейшем;
стимулирования создания новых временных и постоянных рабочих мест в период строительства и функционирования общежития;
импульса к развитию малого и среднего бизнеса;
привлечения к строительству студенческих общежитий крупных строительных компаний, имеющих опыт на строительном рынке Казахстана;
снижения социальной напряженности, сложившейся в связи с большой потребностью в местах в общежитиях.

ЖЖОКБҰ-дағы жатақханалар саны 101522 төсек-орынға арналған 309 бірлікті құрайды, сондай-ақ студенттерді жатақханалардағы орындармен қамтамасыз ету мәселесін шешу шеңберінде білім беру ұйымдары жатақханалар және хостел иелерімен жалдау шартын жасасқан. Жалға берілетін хостелдерде барлығы 6865 студент тұрады, оның ішінде 5727-і жоғары оқу орындары студенттері және 1138-і колледж студенттері.
Жоғары оқу орындарында студенттерге, магистранттарға және докторанттарға арналған жатақханалардың көпшілігі физикалық тұрғыдан тозып, материалдық-техникалық базасы ескірген. Бүгінгі күні республика бойынша 50 жылдан асқан және реконструкциялауға жатпайтын 13 студенттік жатақхана (Алматы қаласы – 7 жатақхана, Абай облысы – 4 жатақхана, Солтүстік Қазақстан облысы – 2 жатақхана) жұмыс істейді.
2023 жылғы 1 қыркүйектен бастап студенттерді жатақханалардағы орындармен 100 % міндетті түрде қамтамасыз ету жөніндегі норма енгізіледі.
Мәселені шешу үшін студенттерді, магистранттар мен докторанттарды жатақханалардағы орындармен қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырысты орналастыру тетігі әзірленді, онда студенттердің, магистранттар мен докторанттарды жатақханаларда орналастыру үшін ақы төлеу көзделген, оның шеңберінде:
құрылыс салушы жоғары оқу орны, колледж немесе жеке инвестор объектіні пайдалануға беруді өзінің меншікті немесе қарыз қаражаты есебінен жүзеге асырады;
объект пайдалануға берілгеннен кейін мемлекет мемлекеттік тапсырысты орналастыруды жүзеге асырады.
Бұған дейін бір студентке мемлекеттік тапсырыстың жылдық мөлшері:
құрылыс кезінде 122 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) (Алматы қаласы үшін – 144 АЕК);
реконструкциялау кезінде 47 АЕК (Астана, Алматы қалалары үшін – 92 АЕК) құрады. Мемлекеттік тапсырыс 8 жыл мерзімге (ай сайынғы негізде) орналастырылады.
Бұл тетікті қолдану 2018 жылдан бастап 2022 жылға дейін 40662 төсек-орынға арналған 168 жатақхананы (жоспар бойынша 30000 төсек-орын) пайдалануға беруге мүмкіндік берді. Оның ішінде 2022 жылы 10032 төсек-орынға арналған 44 жатақхана (жоспар бойынша 10000 төсек-орын) пайдалануға берілді.
Соған қарамастан қолданыстағы тетіктің тартымдылығын арттыру және жеке инвесторлардың пулын көптеп тарту мақсатында тетікті жетілдіру бойынша жұмыс тұрақты негізде жүргізілуде.
Осы тетікті жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі (бұдан әрі – ҒЖБМ) мынадай шешімдер әзірледі:
1. Инвестициялық тартымдылықты арттыру. Осы мақсатта жатақханалар салған кезде мемлекеттік тапсырысты орналастыру мерзімі 8 жылдан 6 жылға дейін қысқартылды, алайда жатақханадағы бір орынға мемлекеттік тапсырыстың мөлшері Қазақстан бойынша 122 АЕК-тен 195 АЕК-ке дейін, Алматы қаласы үшін 144 АЕК-тен 230 АЕК-ке дейін ұлғайтылды. ("Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының студенттерін, магистранттарын және докторанттарын жатақханалардағы орындармен қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырысты орналастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 4 қаңтардағы № 1 бұйрығымен бекітілген).
Іске асырылу үстіндегі тетіктің жетілдірілетінін ескерсек, ол ұзақ мерзімді перспективада:
бюджет қаражатын, оның ішінде жатақханалардың нысаналы құрылысына және оларды кейіннен бюджет есебінен ұстауға жұмсалатын бір мезгілдік шығыстарды үнемдеу;
жатақхана салу және оның жұмыс істеуі кезеңінде уақытша және тұрақты жаңа жұмыс орындарын құруды ынталандыру;
шағын және орта бизнестің дамуына түрткі болу;
студенттік жатақханаларды салуға Қазақстанның құрылыс нарығында тәжірибесі бар ірі құрылыс компанияларын тарту;
жатақханалардағы орындарға сұраныстың көптігіне байланысты қалыптасқан әлеуметтік шиеленісті азайту түріндегі әлеуметтік-экономикалық нәтижеге қол жеткізуге мүмкіндік береді.

2. Постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 января 2023 года № 30 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 января 2016 года № 13 "О некоторых вопросах реализации государственной поддержки инвестиций" внесены дополнения в части предоставления земельного участка под строительство студенческих общежитий и дополнения видом деятельности 55.90 "Предоставление услуг прочими местами для проживания", согласно которому предусмотрено предоставление государственного натурного гранта в качестве земельного участка для строительства общежитий.
Реализация данного инструмента существенно упростит процесс выделения земельного участка для строительства студенческих общежитий на уровне местных исполнительных органов.
Решение вопроса дефицита мест в студенческих общежитиях только за счет механизма размещения государственного заказа в краткосрочном периоде невозможно. Постоянное совершенствование механизма и увеличение норматива на строительство или реконструкцию студенческих общежитий приведут к повсеместной нагрузке на республиканский бюджет.
В этой связи МНВО наряду с механизмом размещения государственного заказа на обеспечение студентов, магистрантов и докторантов местами в общежитиях прорабатывается вопрос реализации программного государственно-частного партнерства (далее – ГЧП).
Механизм "Программное ГЧП" предполагает софинансирование строительства общежития МНВО в размере 30 % от сметной стоимости объекта ГЧП согласно проектно-сметной документации (далее – ПСД), а частный партнер обеспечивает инвестиции в размере 70 % от стоимости объекта ГЧП посредством привлечения собственного и (или) заемного капитала.
Далее частный партнер ведет строительно-монтажные работы, а после ввода объекта в эксплуатацию частный партнер эксплуатирует общежитие на протяжении не менее 6 лет. В этот период осуществляются выплаты подушевого финансирования.
Предполагается реализация проектов по строительству и эксплуатации 9 общежитий посредством заключения 3 договоров ГЧП (5 общежитий в городе Алматы в рамках 1 договора ГЧП, 2 общежития в области Абай и Павлодарской области в рамках 1 договора ГЧП, 2 общежития в Кызылординской и Мангистауской областях в рамках 1 договора ГЧП).
Направление 2. Здравоохранение
Численность населения в Республике Казахстан на 1 января 2023 года составила 19765004 человека, из них горожане – 12208259, сельские жители – 7556745 человек.
За 12 месяцев 2022 года в Казахстане родилось 403,5 тысячи детей (450,7 тысячи человек – 2021 год), из них 208 тысяч – мальчики, 195,5 тысячи – девочки. Число умерших за 2022 год составило 134,7 тысячи человек, естественный прирост населения составил 268,8 тысячи человек за 12 месяцев 2022 года (263 тысячи человек – 2020 год, 267 тысяч человек – 2021 год).

2. "Инвестицияларды мемлекеттік қолдауды іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 14 қаңтардағы № 13 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 23 қаңтардағы № 30 қаулысына студенттік жатақханалар салуға жер учаскелерін беру және 55.90 "Тұруға арналған өзге де орындардың қызметтер көрсетуі" деген қызмет түрімен толықтыру бөлігінде толықтырулар енгізілді, оған сәйкес жатақханалар салу үшін жер учаскелері ретінде мемлекеттік заттай грант беру көзделген.
Бұл құралды іске асыру жергілікті атқарушы органдар деңгейінде студенттік жатақханалар салу үшін жер учаскелерін бөлу процесін едәуір жеңілдетеді.
Студенттік жатақханалардағы орын тапшылығы мәселесін қысқа мерзімді кезеңде тек мемлекеттік тапсырысты орналастыру тетігі есебінен шешу мүмкін емес. Студенттік жатақханаларды салу немесе реконструкциялау тетігін үнемі жетілдіру және нормативін ұлғайту республикалық бюджетке барлық жағынан жүктеме түсіреді.
Осыған байланысты ҒЖБМ студенттерді, магистранттар мен докторанттарды жатақханалардағы орындармен қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырысты орналастыру тетігімен қатар бағдарламалық мемлекеттік-жекешелік әріптестікті (бұдан әрі – МЖӘ) іске асыру мәселесін пысықтауда.
"Бағдарламалық МЖӘ" тетігі жобалау-сметалық құжаттамаға (бұдан әрі – ЖСҚ) сәйкес МЖӘ объектісінің сметалық құнының 30 %-ы мөлшерінде ҒЖБМ жатақхана құрылысын қоса қаржыландыруды, ал жекеше әріптес меншікті және (немесе) қарыз капиталын тарту арқылы МЖӘ объектісі құнының 70 %-ы мөлшерінде инвестициямен қамтамасыз етуді көздейді.
Одан әрі жекеше әріптес құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізеді, ал объект пайдалануға берілгеннен кейін жекеше әріптес жатақхананы кемінде 6 жыл пайдаланады. Осы кезеңде жан басына шаққандағы қаржыландыру төленеді.
3 МЖӘ шартын жасасу арқылы 9 жатақхана салу және пайдалану жөніндегі жобаларды іске асыру көзделген (Алматы қаласында 1 МЖӘ шарты шеңберінде 5 жатақхана, Абай және Павлодар облыстарында 1 МЖӘ шарты шеңберінде 2 жатақхана, Қызылорда және Маңғыстау облыстарында 1 МЖӘ шарты шеңберінде 2 жатақхана).
2-бағыт. Денсаулық сақтау
Қазақстан Республикасындағы халық саны 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 19765004 адамды құрады, оның ішінде қала тұрғындары – 12208259, ауыл тұрғындары – 7556745 адам.
2022 жылдың 12 айында Қазақстанда 403,5 мың бала дүниеге келді (2021 жылы – 450,7 мың адам), оның ішінде 208 мыңы – ұл бала, 195,5 мыңы – қыз бала. 2022 жылы қайтыс болғандар саны 134,7 мың адамды құрады, халықтың табиғи өсімі 2022 жылғы 12 айда 268,8 мың адамды құрады (2020 жылы – 263 мың адам, 2021 жылы – 267 мың адам).

Наибольший уровень рождаемости отмечен в Мангистауской области (27,75 человек на 1000 населения), Туркестанской области (27,23 человек на 1000 населения) и городе Шымкенте (26,34 человек на 1000 населения). Самый высокий уровень смертности наблюдался в Северо-Казахстанской области (11,84 человек на 1000 населения), Восточно-Казахстанской области (11,71 человек на 1000 населения) и Костанайской области (10,82 человек на 1000 населения), что связано с возрастной структурой населения этих областей.
За 12 месяцев 2022 года умерло до 1 года 3215 младенцев, коэффициент младенческой смертности на 1000 родившихся младенцев составил 7,97 младенцев (аналогичный период 2021 года – 8,35 младенцев).
Стандартизованный коэффициент смертности по основным классам причин смерти в Республике Казахстан за 2022 год составил 574,72 случаев на 10000 человек, где:
от болезней системы кровообращения – 130,22 случаев на 10000 человек;
от болезней нервной системы – 103,5 случаев на 10000 человек;
от новообразований – 61,0 случаев на 10000 человек;
от болезней органов дыхания – 55,18 случаев на 10000 человек;
от болезней органов пищеварения – 46,63 случаев на 10000 человек;
от сахарного диабета – 18,01 случаев на 10000 человек;
от некоторых инфекционных и паразитарных болезней – 6,47 случаев на 10000 человек.
Высокие показатели стандартизованного коэффициента смертности от болезней системы кровообращения в 2022 году в области Ұлытау (201,06 случаев на 10000 человек), Карагандинской области (187,76 случаев на 10000 человек), области Абай (186,71 случаев на 10000 человек), Западно-Казахстанской области (185,33 случаев на 10000 человек), Восточно-Казахстанской области (182,83 случаев на 10000 человек) и Костанайской области (177,75 случаев на 10000 человек).
Высокие показатели стандартизованного коэффициента смертности от болезней нервной системы в 2022 году в области Ұлытау (305,83 случаев на 10000 человек), Карагандинской области (276,69 случаев на 10000 человек), Акмолинской области (212,36 случаев на 10000 человек), Восточно-Казахстанской области (157,47 случаев на 10000 человек), Павлодарской области (152,05 случаев на 10000 человек) и городе Астане (133,70 случаев на 10000 человек).
Высокие показатели стандартизованного коэффициента смертности от новообразований в 2022 году в области Абай (96,42 случаев на 10000 человек), Восточно-Казахстанской области (80,66 случаев на 10000 человек), Западно-Казахстанской области (80,61 случаев на 10000 человек), Павлодарской области (78,61 случаев на 10000 человек), Акмолинской области (74,47 случаев на 10000 человек) и городе Астане (92,20 случаев на 10000 человек).

Туудың ең жоғары деңгейі Маңғыстау облысында (1000 тұрғынға шаққанда 27,75 адам), Түркістан облысында (1000 тұрғынға шаққанда 27,23 адам) және Шымкент қаласында (1000 тұрғынға шаққанда 26,34 адам) байқалды. Өлім-жітімнің ең жоғары деңгейі Солтүстік Қазақстан облысында (1000 тұрғынға шаққанда 11,84 адам), Шығыс Қазақстан облысында (1000 тұрғынға шаққанда 11,71 адам) және Қостанай облысында (1000 тұрғынға шаққанда 10,82 адам) байқалды, бұл осы облыстардағы халықтың жас құрылымына байланысты болды.
2022 жылдың 12 айында 1 жасқа дейін 3215 нәресте қайтыс болды, 1000 туған нәрестеге шаққанда нәресте өлімінің коэффициенті 7,97 нәрестені құрады (2021 жылдың ұқсас кезеңінде – 8,35 нәресте).
Қазақстан Республикасында өлім-жітім себептерінің негізгі сыныптары бойынша өлім-жітімнің стандартталған коэффициенті 2022 жылы 10000 адамға шаққанда 574,72 жағдайды құрады:
қан айналымы жүйесі ауруларынан 10000 адамға шаққанда 130,22 жағдай;
жүйке жүйесі ауруларынан 10000 адамға шаққанда 103,5 жағдай;
ісіктерден 10000 адамға шаққанда 61,0 жағдай;
тыныс алу органдарының ауруларынан 10000 адамға шаққанда 55,18 жағдай;
ас қорыту органдарының ауруларынан 10000 адамға шаққанда 46,63 жағдай;
қант диабетінен 10000 адамға шаққанда 18,01 жағдай;
кейбір жұқпалы және паразиттік аурулардан 10000 адамға шаққанда 6,47 жағдай.
2022 жылы қан айналымы жүйесі ауруларынан болатын өлім-жітімнің стандартталған коэффициентінің жоғары көрсеткіштері: Ұлытау облысында (10000 адамға шаққанда 201,06 жағдай), Қарағанды облысында (10000 адамға шаққанда 187,76 жағдай), Абай облысында (10000 адамға шаққанда 186,71 жағдай), Батыс Қазақстан облысында (10000 адамға шаққанда 185,33 жағдай), Шығыс Қазақстан облысында (10000 адамға шаққанда 182,83 жағдай) және Қостанай облысында (10000 адамға шаққанда 177,75 жағдай).
2022 жылы жүйке жүйесі ауруларынан болатын өлім-жітімнің стандартталған коэффициентінің көрсеткіштері: Ұлытау облысында (10000 адамға шаққанда 305,83 жағдай), Қарағанды облысында (10000 адамға шаққанда 276,69 жағдай), Ақмола облысында (10000 адамға шаққанда 212,36 жағдай), Шығыс Қазақстан облысында (10000 адамға шаққанда 157,47 жағдай), Павлодар облысында (10000 адамға шаққанда 152,05 жағдай) және Астана қаласында (10000 адамға шаққанда 133,70 жағдай) жоғары.
2022 жылы қатерлі ісіктерден болатын өлім-жітімнің стандартталған коэффициентінің көрсеткіштері: Абай облысында (10000 адамға шаққанда 96,42 жағдай), Шығыс Қазақстан облысында (10000 адамға шаққанда 80,66 жағдай), Батыс Қазақстан облысында (10000 адамға шаққанда 80,61 жағдай), Павлодар облысында (10000 адамға шаққанда 78,61 жағдай), Ақмола облысында (10000 адамға шаққанда 74,47 жағдай) және Астана қаласында (10000 адамға шаққанда 92,20 жағдай) жоғары.

Высокие показатели стандартизованного коэффициента смертности от болезней органов дыхания в 2022 году в области Жетісу (117,53 случаев на 10000 человек), Северо-Казахстанской области (113,62 случаев на 10000 человек), Актюбинской области (110,12 случаев на 10000 человек), Атырауской области (106,74 случаев на 10000 человек), Алматинской области (104,25 случаев на 10000 человек) и Жамбылской области (90,60 случаев на 10000 человек).
Высокие показатели стандартизованного коэффициента смертности от болезней органов пищеварения в 2022 году в Актюбинской области (89,19 случаев на 10000 человек), Костанайской области (80,96 случаев на 10000 человек), Атырауской области (79,57 случаев на 10000 человек), области Жетісу (71,43 случаев на 10000 человек), Алматинской области (70,56 случаев на 10000 человек) и Карагандинской области (64,88 случаев на 10000 человек).
Высокие показатели стандартизованного коэффициента смертности от сахарного диабета в 2022 году в Северо-Казахстанской области (49,37 случаев на 10000 человек), Павлодарской области (36,85 случаев на 10000 человек), области Жетісу (34,14 случаев на 10000 человек), Туркестанской области (32,88 случаев на 10000 человек), Костанайской области (32,09 случаев на 10000 человек) и городе Шымкенте (28,0 случаев на 10000 человек).
В 2022 году высокие показатели стандартизованного коэффициента смертности от некоторых инфекционных и паразитарных болезней в Мангистауской (14,98 случаев на 10000 человек), Атырауской (11,68 случаев на 10000 человек), области Ұлытау (11,63 случаев на 10000 человек), Восточно-Казахстанской (10,95 случаев на 10000 человек), Кызылординской (9,27 случаев на 10000 человек) областях и городе Шымкенте (8,82 случаев на 10000 человек).
На 1 января 2023 года медицинскую помощь населению республики оказывают 839 больничных (483 системы здравоохранения, 316 частных и 40 других ведомств) и 3230 амбулаторно-поликлинических организаций (1954 системы здравоохранения, 1214 частных и 62 других ведомств).
Количество коек (системы здравоохранения) по итогам 1 полугодия 2023 года увеличилось с 99431 коек до 99584 коек за аналогичный период 2022 года, обеспеченность койками по итогам 1 полугодия 2023 года составила 50,2 на 10000 населения против 51,9 за аналогичный период 2022 года. По итогам 1 полугодия 2023 года обеспеченность врачами (системы здравоохранения) на 10000 населения составила 28,9 врачей против 29,4 врачей за аналогичный период 2022 года, обеспеченность средними медицинскими работниками на 10000 населения составила 78,7 человек против 81,6 человек за аналогичный период 2022 года.
Вместе с тем следует отметить, что в настоящее время на селе проживают 41 % или более 7,5 миллиона жителей, для которых важны вопросы обеспечения доступной и качественной медицинской помощью. Медицинскую помощь сельскому населению оказывают 5397 медицинских организаций, в том числе 2895 медицинских пунктов, 790 фельдшерско-акушерских пунктов, 1282 врачебных амбулаторий, 227 поликлиник и 203 больниц. Имеющиеся районные больницы не в полной мере могут оказывать экстренную медицинскую помощь при инфарктах, инсультах, травмах и других состояниях с соблюдением принципа "золотой час", а также предоставлять специализированную и высокотехнологичную медицинскую помощь без необходимости посещения крупных городов.
Таким образом, в рамках ГЧП предлагается реализовать проекты по строительству поликлиник в Западно-Казахстанской области и области Ұлытау, из них:

2022 жылы тыныс алу органдарының ауруларынан болатын өлім-жітімнің стандартталған коэффициентінің көрсеткіштері: Жетісу облысында (10000 адамға шаққанда 117,53 жағдай), Солтүстік Қазақстан облысында (10000 адамға шаққанда 113,62 жағдай), Ақтөбе облысында (10000 адамға шаққанда 110,12 жағдай), Атырау облысында (10000 адамға шаққанда 106,74 жағдай), Алматы облысында (10000 адамға шаққанда 104,25 жағдай) және Жамбыл облысында (10000 адамға шаққанда 90,60 жағдай) жоғары.
2022 жылы ас қорыту органдарының ауруларынан болатын өлім-жітімнің стандартталған коэффициентінің көрсеткіштері: Ақтөбе облысында (10000 адамға шаққанда 89,19 жағдай), Қостанай облысында (10000 адамға шаққанда 80,96 жағдай), Атырау облысында (10000 адамға шаққанда 79,57 жағдай), Жетісу облысында (10000 адамға шаққанда 71,43 жағдай), Алматы облысында (10000 адамға шаққанда 70,56 жағдай адам) және Қарағанды облысында (10000 адамға шаққанда 64,88 жағдай) жоғары.
2022 жылы қант диабетінен болатын өлім-жітімнің стандартталған коэффициентінің көрсеткіштері: Солтүстік Қазақстан облысында (10000 адамға шаққанда 49,37 жағдай), Павлодар облысында (10000 адамға шаққанда 36,85 жағдай), Жетісу облысында (10000 адамға шаққанда 34,14 жағдай), Түркістан облысында (10000 адамға шаққанда 32,88 жағдай), Қостанай облысында (10000 адамға шаққанда 32,09 жағдай) және Шымкент қаласында (10000 адамға шаққанда 28,0 жағдай) жоғары.
2022 жылы кейбір жұқпалы және паразиттік аурулардан болатын өлім-жітімнің стандартталған коэффициентінің көрсеткіштері: Маңғыстау облысында (10000 адамға шаққанда 14,98 жағдай), Атырау облысында (10000 адамға шаққанда 11,68 жағдай), Ұлытау облысында (10000 адамға шаққанда 11,63 жағдай), Шығыс Қазақстан облысында (10000 адамға шаққанда 10,95 жағдай) Қызылорда облысында (10000 адамға шаққанда 9,27 жағдай) және Шымкент қаласында (10000 адамға шаққанда 8,82 жағдай) жоғары.
2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша республика халқына 839 аурухана (483 денсаулық сақтау жүйесі, 316 жеке және басқа 40 ведомство) және 3230 амбулаториялық-емханалық ұйым (1954 денсаулық сақтау жүйесі, 1214 жеке және 62 басқа ведомство) медициналық көмек көрсетеді.
2023 жылғы 1-жартыжылдықтың қорытындысы бойынша төсек саны (денсаулық сақтау жүйесінде) 2022 жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда 99431-ден 99584-ге дейін ұлғайған, 2023 жылғы 1-жартыжылдықтың қорытындысы бойынша төсекпен қамтамасыз ету саны 10000 тұрғынға шаққанда 50,2 болды, ал 2022 жылдың ұқсас кезеңінде ол 51,9-ды құраған. Дәрігерлермен қамтамасыз ету (денсаулық сақтау жүйесі) 2022 жылдың ұқсас кезеңінде 29,4 дәрігер болса, 2023 жылғы 1-жартыжылдықтың қорытындысы бойынша 10000 тұрғынға шаққанда 28,9 дәрігерді құрады, орта медицина жұмыскерлерімен қамтамасыз ету 10000 тұрғынға шаққанда 78,7 адамды құрады, ол 2022 жылдың ұқсас кезеңінде 81,6 адам болған.
Сонымен қатар қазіргі уақытта ауылда 41 % немесе 7,8 миллионнан астам тұрғын тұрып жатыр, олар үшін қолжетімді және сапалы медициналық көмекпен қамтамасыз ету мәселелері маңызды болып отыр. Ауыл тұрғындарына 5397 медициналық ұйым, оның ішінде 2895 медициналық пункт, 790 фельдшерлік-акушерлік пункт, 1282 дәрігерлік амбулатория, 227 емхана және 203 аурухана медициналық көмек көрсетеді. Жұмыс істеп тұрған аудандық ауруханалар "алтын сағат" қағидатын сақтай отырып, инфаркт, инсульт, жарақат және басқа да жағдайлар кезінде шұғыл медициналық көмек көрсете алмайды, сондай-ақ ірі қалаларға бармай-ақ мамандандырылған және жоғары технологиялық медициналық көмек көрсете алмайды.
Осылайша, МЖӘ шеңберінде Батыс Қазақстан, Ұлытау облыстарында емханалар салу жөніндегі жобаларды іске асыру ұсынылады, оның ішінде:

В Западно-Казахстанской области проекты "Строительство и эксплуатация поликлиники на 250 посещений в смену в поселке Деркул" и "Строительство и эксплуатация поликлиники на 250 посещений в смену в поселке Зачаганск" необходимы в связи с ростом населения. На данный момент население поселков составляют 35000 человек и 75000 человек соответственно.
В области Ұлытау по проекту "Строительство и эксплуатация поликлиники на 100 посещений в день в городе Жезказган". В городе Жезказган при численности населения более 90000 человек имеется лишь одна государственная поликлиника с количеством прикрепленного населения – 14938 человек. Остальная часть населения прикреплена к 8 частным медицинским организациям. При этом в указанных частных организациях в основном отсутствуют узкие специалисты, нет необходимого диагностического оборудования, что снижает качество оказания медицинской помощи. Возможность расширения данных организаций отсутствует ввиду недостаточности площадей. Учитывая изложенные факты, принимая во внимание дальнейшее увеличение численности населения (планируемое количество населения к 2029 году – 135000 человек), необходимо строительство новой поликлиники.
Направление 3. Социальная защита населения
По данным Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – МТСЗН) на 1 января 2023 года в Республике Казахстан проживает 711,8 тысячи лиц с инвалидностью (далее – ЛсИ), из них взрослые 607,6 тысячи человек (трудоспособного возраста – 420,1 тысячи человек; пенсионеров – 187,5 тысячи человек), детей от 0 до 18 лет – 104,3 тысячи человек.
По состоянию на 1 июля 2023 года количество ЛсИ всего по республике 719,3 тысячи человек, из них взрослые – 612,4 тысячи человек, дети 106,9 тысячи человек; в городах – 412,9 тысячи человек, в селах – 306,4 тысячи человек; мужчин – 401,3 тысячи человек, женщин – 318,0 тысячи человек.
Прирост количества ЛсИ по состоянию на 1 января 2023 года по сравнению с предыдущим годом составил 2,15 % (увеличение на 15,0 тысячи человек). Прирост количества ЛсИ по состоянию на 1 января 2022 года по сравнению с предыдущим годом составил 0,24 % (увеличение на 1,7 тысячи человек). Таким образом, наблюдается постоянное увеличение количества ЛсИ за последние 3 года.
По состоянию на 1 июля 2023 года численность трудоспособного возраста среди ЛсИ по республике составляет 422507 человек (58,7 % от общей численности ЛсИ), пенсионного возраста – 189883 человек (26,4 % от общей численности ЛсИ).
Динамика изменения трудоспособного количества ЛсИ за последние 3 года (по состоянию на начало 2021 – 2023 гг.) имеет синусоидный характер. Так, на 1 января 2023 года в сравнении с предыдущим годом произошло увеличение показателя на 2,2 тысячи человек (увеличение на 0,52 %), сокращение числа трудоспособных ЛсИ на 1 января 2022 года в сравнении с предыдущим годом составило порядка 2 тысячи человек (сокращение на 0,49 %).

Батыс Қазақстан облысында "Деркөл кентінде бір ауысымда 250 келушіге арналған емхана салу және пайдалану" және "Зачаганск кентінде бір ауысымда 250 келушіге арналған емхана салу және пайдалану" жобалары халық санының ұлғаюына байланысты қажет болып отыр. Қазіргі уақытта кенттердің халқы тиісінше 35000 адамды және 75000 адамды құрайды.
Ұлытау облысында "Жезқазған қаласында күніне 100 келушіге арналған емхана салу және пайдалану" жобасы бойынша. Жезқазған қаласында халық саны 90000-нан астам болса да, 1-ақ мемлекеттік емхана бар, тіркелген халық саны – 14938 адам. Халықтың қалған бөлігі 8 жеке медициналық ұйымға бекітілген. Бұл ретте аталған жеке ұйымдарда негізінен бейінді мамандар жоқ, қажетті диагностикалық жабдық жоқ, бұл медициналық көмек көрсету сапасын төмендетеді. Алаңдардың жеткіліксіздігіне байланысты бұл ұйымдарды кеңейту мүмкіндігі жоқ. Аталған фактілерді ескере келе, халық санының одан әрі ұлғаятынын назарға алсақ (2029 жылға қарай жоспарланған халық саны – 135000 адам), жаңа емхана салу қажет.
3-бағыт. Халықты әлеуметтік қорғау
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің (бұдан әрі – Еңбекмині) деректері бойынша 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар 711,8 мың адам (бұдан әрі – МбА) тұрады, оның ішінде ересектер 607,6 мың адам (еңбекке қабілетті жастағы – 420,1 мың адам; зейнеткерлер – 187,5 мың адам), 0-ден 18 жасқа дейінгі балалар – 104,3 мың адам.
2023 жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша МбА саны республика бойынша барлығы – 719,3 мың адам, оның ішінде ересектер – 612,4 мың адам, балалар – 106,9 мың адам; қалаларда – 412,9 мың адам, ауылдарда – 306,4 мың адам; ерлер – 401,3 мың адам, әйелдер – 318,0 мың адам.
2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша МбА санының өсімі өткен жылмен салыстырғанда 2,15 %-ды құрады (15,0 мың адамға артқан). 2022 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша МбА санының өсімі өткен жылмен салыстырғанда 0,24 %-ды құрады (1,7 мың адамға артқан). Осылайша, соңғы 3 жылда МбА саны ұдайы өскен.
2023 жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша МбА арасында еңбекке қабілетті жастағы адамдар саны республика бойынша 422507 адамды (МбА жалпы санының 58,7 %-ы), зейнеткерлік жас – 189883 адамды (МбА-ның жалпы санының 26,4 %-ы) құрайды.
Соңғы 3 жылдағы еңбекке қабілетті МбА санының өзгеру серпіні (2021 – 2023 жж. басындағы жағдай бойынша) синусоидты сипатқа ие. Мәселен, 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша өткен жылмен салыстырғанда көрсеткіш 2,2 мың адамға ұлғайған (0,52 %-ға ұлғаюы), 2022 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша еңбекке қабілетті МбА санының азаюы өткен жылмен салыстырғанда шамамен 2 мың адамды құрады (0,49 %-ға азайған).

Количество ЛсИ, проживающих в городах, за последние 3 года (по состоянию на начало 2021 – 2023 гг.) увеличилось на 19252 человека. Прирост ЛсИ в городах на 1 января 2023 года в сравнении с предыдущим годом составил 5,6 % (21768 человек), сокращение на 1 января 2022 года в сравнении с предыдущим годом составило 0,65 % (2516 человек).
Количество ЛсИ, проживающих в селах, за последние 3 года (по состоянию на начало 2021 – 2023 гг.) сократилось на 2597 человек. Сокращение ЛсИ в селах на 1 января 2023 года в сравнении с предыдущим годом составило 2,2 % (6807 человек), прирост в 2022 году в сравнении с предыдущим годом составил 1,4 % (4210 человек).
Общий прирост количества мужчин среди ЛсИ за последние 3 года (по состоянию на начало 2021 – 2023 гг.) составил 7785 человек. Так, прирост мужчин среди ЛсИ на 1 января 2023 года в сравнении с предыдущим годом составил 1,98 % (7698 человек), прирост на 1 января 2022 года в сравнении с предыдущим годом составил 0,02 % (87 человек).
Общий прирост количества женщин среди ЛсИ за последние 3 года (по состоянию на начало 2021 – 2023 гг.) составил 8870. Так, прирост женщин среди ЛсИ на 1 января 2023 года в сравнении с предыдущим годом составил 2,4 % (7263 человека), прирост на 1 января 2022 года в сравнении с предыдущим годом составил 0,53 % (1607 человек).
Численность ЛсИ в мире, в том числе и в Казахстане, постоянно увеличивается, что связано со старением населения и повышением риска инвалидности среди пожилых людей, глобальным ростом распространенности сахарного диабета, сердечно-сосудистых, онкологических заболеваний и психических расстройств, а также экологическими и другими факторами окружающей среды, в том числе политическими проблемами, природными катаклизмами, уровнем развития государства и т.д.
Структура заболеваний по первичному выходу на инвалидность среди взрослого населения в течение последних лет не меняется и выглядит следующим образом: на первом месте – болезни системы кровообращения 25,4 % (в 2020 году – 28,1 %, в 2021 году – 27,0 %), на втором месте – злокачественные новообразования 24,7 % (в 2020 году – 22,5 %, в 2021 году – 23,2 %), на третьем месте – травмы всех локализаций 9,7 % (в 2020 году – 10,5 %, в 2021 году – 10,0 %), на четвертом – заболевания костно-мышечной системы 8,0 % (в 2020 году – 7,4 %, в 2021 году – 8,0 %), на пятом месте – болезни глаз 7,1 % (в 2020 году – 6,1 %, в 2021 году – 6,9 %).
Ведущие причины детской инвалидности отличаются от таковых среди взрослого населения:
на первом месте – врожденные пороки развития, в 2020 году – 30,3 %, в 2021 году – 31,1 %, в 2022 году – 28,2 % от общего числа впервые признанных детьми с инвалидностью в отчетном периоде;

Қалаларда тұратын МбА саны соңғы 3 жыл ішінде (2021 – 2023 жж. басындағы жағдай бойынша) 19252 адамға өскен. 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қалалардағы МбА өсімі өткен жылмен салыстырғанда 5,6 %-ды (21768 адам) құрады, 2022 жылғы 1 қаңтардағы қысқару өткен жылмен салыстырғанда 0,65 %-ды (2516 адам) құрады.
Соңғы 3 жыл ішінде (2021 – 2023 жж. басындағы жағдай бойынша) ауылдарда тұратын МбА саны 2597 адамға қысқарған. 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ауылдардағы МбА өткен жылмен салыстырғанда 2,2 %-ды (6807 адам) құрады, 2022 жылғы өсім өткен жылмен салыстырғанда 1,4 %-ды (4210 адам) құрады.
Соңғы 3 жыл ішінде (2021 – 2023 жж. басындағы жағдай бойынша) МбА арасындағы ерлер санының жалпы өсімі 7785 адамды құраған. Мәселен, 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша МбА арасындағы ерлер өсімі өткен жылмен салыстырғанда 1,98 %-ды (7698 адам) құрады, 2022 жылғы 1 қаңтардағы өсім өткен жылмен салыстырғанда 0,02 %-ды (87 адам) құрады.
Соңғы 3 жылдағы МбА арасындағы әйелдер санының жалпы өсімі (2021 – 2023 жж. басындағы жағдай бойынша) 8870 құрады. Мәселен, 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша МбА арасындағы әйелдер өсімі өткен жылмен салыстырғанда 2,4 %-ды (7263 адам) құрады, 2022 жылғы 1 қаңтардағы өсім өткен жылмен салыстырғанда 0,53 %-ды (1607 адам) құрады.
Әлемде, оның ішінде Қазақстанда МбА саны үнемі ұлғаюда, бұл халықтың қартаюына және егде жастағы адамдар арасында мүгедектік тәуекелінің артуына, қант диабеті, жүрек-қан тамырлары, онкологиялық аурулар мен психикалық ауытқу ауруларының таралу деңгейінің жаһандық артуына, сондай-ақ экологиялық және қоршаған ортаның басқа да факторларына, оның ішінде саяси проблемаларға, табиғи апаттарға, мемлекеттің даму деңгейіне және т.б. байланысты болды.
Соңғы жылдары ересек тұрғындар арасында мүгедектікке алғаш шыққан кездегі аурулардың құрылымы өзгерген жоқ және мынадай болып отыр: бірінші орында – қан айналымы жүйесі аурулары 25,4 % (2020 жылы – 28,1 %, 2021 жылы – 27,0 %), екінші орында – қатерлі ісіктер 24,7 % (2020 жылы – 22,5 % үшінші орында – барлық басқа жарақаттар 9,7 % (2020 жылы – 10,5 %, 2021 жылы – 10,0 %), төртінші орында – тірек-қимыл жүйесі аурулары 8,0 % (2020 жылы – 7,4 %, 2021 жылы – 8,0 %), бесінші орында – көз аурулары 7,1 % (2020 жылы – 6,1 %, 2021 жылы – 6,9 %).
Балалар мүгедектігінің басты себептері ересектер арасындағы мүгедектіктен өзгеше:
бірінші орында – туа біткен ақаулар, 2020 жылы – 30,3 %, 2021 жылы – 31,1 %, 2022 жылы – есепті кезеңде мүгедектігі бар деп алғаш танылған балалардың жалпы санының 28,2 %;

на втором месте – заболевания нервной системы, удельный вес которых незначительно повысился в 2020 году – 22,0 %, в 2021 году – 22,1 %, в 2022 году – 23,0 %;
на третьем месте – инвалидность вследствие психических расстройств, удельный вес которых с каждым годом увеличивается в 2020 году – 16,2 %, в 2021 году – 17,0 %, в 2022 году – 19,2 %;
на четвертом месте – инвалидность вследствие эндокринных заболеваний, удельный вес которых составил в 2020 году – 6,1 %, в 2021 году – 6,4 %, в 2022 году – 6,5 %;
на пятом месте – злокачественные новообразования, в 2020 году – 4,0 %, в 2021 году – 3,9 %, в 2022 году – 3,7 %.
В республике наблюдается рост абсолютного числа ЛсИ, однако удельный вес стабилен на уровне 3,6 % от общей численности населения республики (2019 – 2021 годах) ввиду естественного прироста населения. Наиболее высокий удельный вес ЛсИ отмечается в Карагандинской (4,9 % от общей численности населения региона), Северо-Казахстанской (4,7 % от общей численности населения региона), Туркестанской (4,6 % от общей численности населения региона), Восточно-Казахстанской областях (4,1 % от общей численности населения региона), более низкий – в городе Астане (2,4 % от общей численности населения региона), городе Алматы (2,6 % от общей численности населения региона) и Атырауской области (2,9 % от общей численности населения региона).
На 1 января 2023 года среди общей численности ЛсИ превалируют лица трудоспособного возраста – 60 %. При этом отмечается тенденция к росту инвалидности среди детского населения (2019 год – 13,2 %, 2020 год – 13,6 %, 2021 год – 14,1 %).
По состоянию на 1 января 2023 года системой социального обслуживания в части ЛсИ была охвачена 61 тысяча человек, в том числе более 24 тысяч детского населения.
Всего в Республике Казахстан функционирует 30 реабилитационных центров (далее – РЦ), из которых для взрослых – 10 РЦ, для детей – 15 РЦ, смешанных – 5 РЦ, общей мощностью 2106 койко-мест (для взрослых – 759 койко-мест, для детей – 584 койко-места, смешанных – 763 койко-места).
Специальные социальные услуги (далее – ССУ) ЛсИ предоставляют более 700 государственных субъектов (116 государственных центров оказания специальных социальных услуг (далее – ЦОССУ) стационарного типа (44 ЦОССУ общего типа для престарелых и ЛсИ первой и второй группы; 52 ЦОССУ для ЛсИ с психоневрологическими заболеваниями; 4 – для детей с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата, 16 – для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями), 80 государственных центров дневного пребывания, 32 государственных РЦ), 503 отделения социальной помощи на дому).
Альтернативой действующей сети стационарных организаций является оказание ССУ в условиях дневного пребывания и на дому, которые в свою очередь направлены на укрепление семейных ценностей путем сохранения человека в семье. В результате более 800 детей, ранее находившихся в стационарных учреждениях, возвращены в свои семьи.
На сегодняшний день государственный социальный заказ по предоставлению ССУ также реализуется 182 неправительственными организациями во всех регионах страны.

екінші орында – жүйке жүйесі аурулары, олардың үлес салмағы 2020 жылғы – 22,0 %-ға, 2021 жылы – 22,1 %-ға және 2022 жылы – 23,0 %-ға дейін шамалы өскен;
үшінші орында – психикалық ауытқу салдарынан болатын мүгедектік, олардың үлес салмағы жыл сайын 2020 жылы – 16,2 %-ға, 2021 жылы – 17,0 %-ға, 2022 жылы – 19,2 %-ға ұлғайған;
төртінші орында – эндокриндік аурулардың салдарынан болатын мүгедектік, олардың үлес салмағы 2020 жылы – 6,1 %-ды, 2021 жылы – 6,4 %-ды, 2022 жылы – 6,5 %-ды құрады;
бесінші орында – қатерлі ісіктер, 2020 жылы – 4,0 %, 2021 жылы – 3,9 %, 2022 жылы – 3,7 %.
Республикада МбА абсолютті санының өсуі байқалғанымен, үлес салмағы халықтың табиғи өсіміне қарай республиканың жалпы халық санының 3,6 %-ы деңгейінде (2019 – 2021 жылдары) тұрақты. МбА-ның ең жоғары үлес салмағы Қарағанды облысында (өңір халқының жалпы санының 4,9 %-ы), Солтүстік Қазақстан облысында (өңір халқының жалпы санының 4,7 %-ы), Түркістан облысында (өңір халқының жалпы санының 4,6 %-ы), Шығыс Қазақстан облысында (өңір халқының жалпы санынан 4,1 %-ы), неғұрлым төмен деңгейі Астана қаласында (өңір халқының жалпы санынан 2,4 %-ы), Алматы қаласында (өңір халқының жалпы санынан 2,6 %-ы) және Атырау облысында (өңір халқының жалпы санынан 2,9 %-ы) байқалады.
2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша МбА жалпы санынан еңбекке қабілетті жастағы адамдар басым болды – 60 %. Бұл ретте балалар арасындағы мүгедектіктің өсу үрдісі байқалуда (2019 жылы – 13,2 %, 2020 жылы – 13,6 %, 2021 жылы – 14,1 %).
2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша МбА бөлігінде әлеуметтік қызмет көрсету жүйесімен 61 мың адам, оның ішінде 24 мыңнан астам бала қамтылған.
Қазақстан Республикасында барлығы жалпы қуаты 2106 төсек-орын 30 оңалту орталығы (бұдан әрі – ОО) (ересектер үшін – 759 төсек-орын, балалар үшін – 584 төсек-орын, аралас – 763 төсек-орын), оның ішінде ересектер үшін – 10 ОО, балалар үшін – 15 ОО, аралас – 5 ОО жетіспейді.
МбА арнаулы әлеуметтік қызметтерді (бұдан әрі – АӘҚ) стационарлық үлгідегі 700-ден астам мемлекеттік субъект (116 мемлекеттік стационарлық арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі – АӘҚКО) (бірінші және екінші топтағы МбА және қарттарға арналған жалпы үлгідегі 44 АӘҚКО; психоневрологиялық аурулары бар МбА арналған 52 АӘҚКО; тірек-қимыл аппараты бұзылған мүгедек балалар үшін 4, психоневрологиялық патологиясы бар мүгедек балалар үшін 16), 80 мемлекеттік күндізгі орталығы, 32 мемлекеттік ОО), 503 үйдегі әлеуметтік көмек бөлімшелері) ұсынады.
Күндізгі ем-шара қабылдау кезінде және үйде көрсетілетін АӘҚ жұмыс істеп тұрған стационарлық ұйымдар желісіне балама ретінде көрсетілетін қызмет болып табылады, ол өз кезегінде адамды отбасында қалдырып, отбасылық құндылықтарды нығайтуға бағытталған. Нәтижесінде бұрын стационарлық мекемелерде болған 800-ден астам бала өз отбасыларына қайтарылған.
Бүгінгі күні АӘҚ ұсыну бойынша мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты еліміздің барлық өңірлерінде 182 үкіметтік емес ұйым іске асырады.

На данный момент ведется строительство новых крупных РЦ на 150 мест в 12 регионах страны (Акмолинская, Актюбинская, Атырауская, области Абай, Жетісу, Жамбылская, Западно-Казахстанская, Павлодарская, Туркестанская области, города Алматы, Астана, Шымкент).
В 2023 году в городе Семей РЦ введен в эксплуатацию. Завершение строительства ожидается: в городах Кентау в 3-м квартале 2023 года, Таразе и Актобе – в 4-м квартале 2023 года, Уральске – в 2024 году.
В 2023 году начато строительство: в городах Кокшетау (завершение в 2025 году), Атырау (завершение в 2025 году).
При этом по 5 РЦ ведется работа по привязке ПСД к земельному участку (Павлодарская область, область Жетісу, города Астана, Алматы, Шымкент). Ожидаемый срок ввода в эксплуатацию в 2025 году.
Учитывая ежегодное увеличение показателя инвалидизации, вопрос полного охвата их услугами социальной реабилитации остается актуальным. Качественное и своевременное выполнение поручения Главы государства является приоритетной задачей на ближайшие годы.
Потребность в РЦ существует в 7 регионах Республики Казахстан (Карагандинская, Алматинская, Восточно-Казахстанская, Мангистауская, Северо-Казахстанская области, область Ұлытау, город Астана).
На 1 января 2023 года количество ЛсИ:
по Карагандинской области составило 56,1 тысячи человек (из них 28,9 тысячи ЛсИ первой и второй групп, 4,8 тысячи детей с инвалидностью), тогда как по области функционирует только 1 РЦ мощностью 84 койко-места;
по городу Астане составило 32,2 тысячи человек (из них 13,3 тысячи ЛсИ первой и второй групп, 8,2 тысячи детей с инвалидностью), однако в городе отсутствует РЦ;
по Алматинской области составило 43,7 тысячи человек (из них 21,5 тысячи ЛсИ первой и второй групп, 6,7 тысячи детей с инвалидностью), однако по области функционирует только 3 РЦ общей мощностью 570 койко-мест;
по Восточно-Казахстанской области составило 30,0 тысячи человек (из них 15,5 тысячи ЛсИ первой и второй групп, 3,1 тысячи детей с инвалидностью), однако по области функционирует только 1 РЦ мощностью 80 койко-мест;
по Мангистауской области составило 30,6 тысячи человек (из них 14,6 тысячи ЛсИ первой и второй групп, 7,0 тысячи детей с инвалидностью), однако по области функционирует только 2 РЦ общей мощностью 90 койко-мест;
по Северо-Казахстанской области составило 25,1 тысячи человек (из них 11,8 тысячи ЛсИ первой и второй групп, 2,3 тысячи детей с инвалидностью), однако по области функционирует только 1 РЦ мощностью 10 койко-мест;
по области Ұлытау составило 11,4 тысячи человек (из них 5,2 тысячи ЛсИ первой и второй групп, 0,9 тысячи детей с инвалидностью), однако по области отсутствует РЦ.
Согласно вышеуказанным данным по 7 регионам существует потребность в РЦ.

Қазіргі уақытта еліміздің 12 өңірінде (Ақмола, Ақтөбе, Атырау, Абай, Жетісу, Жамбыл, Батыс Қазақстан, Павлодар, Түркістан облыстары, Алматы, Астана, Шымкент қалалары) 150 орынға арналған жаңа ірі ОО салынуда.
2023 жылы Семей қаласында ОО пайдалануға берілді. Құрылыс: Кентау қаласында 2023 жылғы 3-тоқсанда, Тараз және Ақтөбе қалаларында 2023 жылғы 4-тоқсанда, Орал қаласында 2024 жылы аяқталады деп күтілуде.
2023 жылы құрылыс: Көкшетау қаласында (2025 жылы аяқтау мерзімімен), Атырау қаласында (2025 жылы аяқтау мерзімімен) басталды.
Бұл ретте 5 ОО бойынша ЖСҚ-ны жер учаскесіне байланыстыру жұмыстары жүргізілуде (Павлодар, Жетісу облыстары, Астана, Алматы, Шымкент қалалары). Болжалды пайдалануға беру мерзімі – 2025 жыл.
Мүгедектік көрсеткішінің жыл сайынғы артуын ескере отырып, оларды әлеуметтік оңалту жөніндегі көрсетілетін қызметтермен толық қамту мәселесі өзектілігін жоғалтпауда. Мемлекет басшысының тапсырмасын сапалы және уақтылы орындау алдағы жылдарға арналған басым міндет болып табылады.
Қазақстан Республикасының 7 өңірінде ОО-ға деген сұраныс бар (Қарағанды, Алматы, Шығыс Қазақстан, Маңғыстау, Солтүстік Қазақстан және Ұлытау облыстары, Астана қаласы).
2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша МбА саны:
Қарағанды облысы бойынша 56,1 мың адамды құрады (оның ішінде 28,9 мың бірінші және екінші топтағы МбА, мүгедектігі бар 4,8 мың бала), ал облыс бойынша қуаты 84 төсек-орын болатын 1 ғана ОО жұмыс істейді;
Астана қаласы бойынша 32,2 мың адамды құрады (оның ішінде 13,3 мың бірінші және екінші топтағы МбА, мүгедектігі бар 8,2 мың бала), алайда қалада ОО жоқ;
Алматы облысы бойынша 43,7 мың адамды құрады (оның ішінде 21,5 мың бірінші және екінші топтағы МбА, мүгедектігі бар 6,7 мың бала), алайда облыс бойынша жалпы қуаты 570 төсек-орын болатын 3 ОО ғана жұмыс істейді;
Шығыс Қазақстан облысы бойынша 30,0 мың адамды құрады (оның ішінде 15,5 мың бірінші және екінші топтағы МбА, 3,1 мың мүгедек бала), алайда облыс бойынша қуаты 80 төсек-орын болатын 1 ОО ғана жұмыс істейді;
Маңғыстау облысы бойынша 30,6 мың адамды құрады (оның ішінде 14,6 мың бірінші және екінші топтағы МбА, 7,0 мың мүгедек бала), алайда облыс бойынша жалпы қуаты 90 төсек-орын болатын 2 ОО ғана жұмыс істейді;
Солтүстік Қазақстан облысы бойынша 25,1 мың адамды құрады (оның ішінде 11,8 мың бірінші және екінші топтағы МбА, мүгедектігі бар 2,3 мың бала), алайда облыс бойынша қуаты 10 төсек-орын болатын 1 ОО ғана жұмыс істейді;
Ұлытау облысы бойынша 11,4 мың адамды құрады (оның ішінде 5,2 мың бірінші және екінші топтағы МбА, 0,9 мың мүгедек бала), алайда облыс бойынша ОО жоқ.
Жоғарыда аталған деректерге сәйкес 7 өңірде ОО-ға сұраныс бар.

Таким образом, для полного охвата ЛсИ социальной реабилитацией после строительства 12 РЦ потребует решения вопрос открытия/строительства еще 7 РЦ (Карагандинская, Алматинская, Восточно-Казахстанская, Мангистауская, Северо-Казахстанская области, области Ұлытау, город Астана).
По состоянию на 1 января 2021 года из общего количества нуждающихся техническими вспомогательными средствами реабилитации (кресло-колясками) не обеспечено 17,5 % (4233 человека), на 1 января 2022 года – 10,2 % (1893 человека), на 1 января 2023 года – 6,6 % (1254 человека).
По состоянию на 1 января 2021 года из общего количества нуждающихся техническими вспомогательными средствами реабилитации (обязательными гигиеническими средствами) не обеспечено 6,4 % (9167 человек), на 1 января 2022 года – 4,1 % (6485 человек), на 1 января 2023 года – 4,5 % (7745 человек).
Принимая во внимание существующую потребность ЛсИ в ССУ, предлагается реализовать 3 проекта ГЧП по строительству и эксплуатации РЦ, а также рассмотреть возможность реализации 2 проектов ГЧП по производству гигиенических средств для ЛсИ и производству специальных средств передвижения (кресло-колясок).
В проектах по строительству и эксплуатации РЦ предполагается предоставление частному партнеру софинансирования в размере 10 % от сметной стоимости объекта ГЧП (90 % частные инвестиции). Кроме того, предполагается предоставление частному партнеру компенсации инвестиционных затрат (далее – КИЗ) (после передачи объекта в государственную собственность), вознаграждения за управление (далее – ВЗУ) объектом и подушевого финансирования.
Направление 4. Спорт
Одним из важных направлений государственной политики Казахстана в области физической культуры и спорта является развитие массового спорта.
За 2019 – 2022 годы в стране увеличилось число граждан, систематически занимающихся физической культурой и спортом, – с 30,6 % до 38,5 %. Согласно статистическим данным по итогам 2022 года в республике систематически занимаются спортом 7586444 человек (38,5 % населения страны).
В сравнении с 2021 годом число занимающихся спортом увеличилось на 16,09 % или 1051509 человек.
Общее количество спортивных объектов в Республике Казахстан на 1 января 2023 года составляет 43071 единицу, из них 3183 объекта частной собственности, 39888 объектов государственной собственности.
Средняя обеспеченность населения спортивной инфраструктурой на 1000 человек по республике фактически составляет 50 %.
Из общего числа спортивных объектов: 15339 объектов физкультурно-спортивного назначения, 27732 объекта учреждений образования (включая спортивные школы).

Осылайша, 12 ОО салғаннан кейін МбА-ны әлеуметтік оңалтумен толық қамту үшін тағы 7 ОО (Қарағанды, Алматы, Шығыс Қазақстан, Маңғыстау, Солтүстік Қазақстан және Ұлытау облыстары, Астана қаласы) ашу/салу мәселесін шешу талап етіледі.
2021 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша техникалық көмекші оңалту құралдарына (орындық-арбалары) мұқтаж адамдардың жалпы санынан 17,5 % (4233 адам), 2022 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша – 10,2 % (1893 адам), 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша – 6,6 % (1254 адам) қамтамасыз етілмеген.
2021 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша техникалық көмекші оңалту құралдарына (міндетті гигиеналық құралдары) мұқтаж адамдардың жалпы санынан 6,4 % (9167 адам), 2022 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша – 4,1 % (6485 адам), 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша – 4,5 % (7745 адам) қамтамасыз етілмеген.
МбА-ның АӘҚ-қа деген қазіргі сұранысын ескере отырып, ОО-ны салу және пайдалану бойынша 3 МЖӘ жобасын, сондай-ақ МбА-ға арналған гигиеналық құралдар шығару және арнайы жүріп-тұру құралдарын (орындық-арбалар) шығару жөніндегі 2 МЖӘ жобасын іске асыру ұсынылады.
ОО салу және пайдалану жөніндегі жобаларда жекеше әріптеске МЖӘ объектісінің сметалық құнының 10 %-ы мөлшерінде қоса қаржыландыру (90 % жеке инвестициялар) беру көзделген. Бұдан басқа, жекеше әріптеске инвестициялық шығындардың өтемақысын (бұдан әрі – ИШӨ) (объектіні мемлекеттік меншікке бергеннен кейін), жан басына шаққандағы қаржыландыруды және объектіні басқарғаны үшін сыйақы (бұдан әрі – БҮС) беру көзделген.
4-бағыт. Спорт
Қазақстанның дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатының маңызды бағыттарының бірі бұқаралық спортты дамыту болып табылады.
2019 – 2022 жылдары елімізде дене шынықтырумен және спортпен жүйелі түрде айналысатын азаматтар саны 30,6 %-дан 38,5 %-ға дейін өскен. Статистикалық деректерге сәйкес 2022 жылдың қорытындысы бойынша республикада 7586444 адам спортпен жүйелі түрде шұғылданады (ел халқының 38,5 %).
2021 жылмен салыстырғанда спортпен шұғылданушылар саны 16,09 %-ға немесе 1051509 адамға артқан.
Қазақстан Республикасындағы спорт объектілерінің жалпы саны 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 43071 бірлікті құрайды, оның ішінде 3183 жеке меншік объектісі, 39888 мемлекеттік меншік объектісі.
Республика бойынша 1000 адамға шаққанда халықтың спорттық инфрақұрылыммен орташа қамтамасыз етілуі іс жүзінде 50 %-ды құрайды.
Спорт объектілерінің жалпы санынан: 15339-і дене шынықтыру-спорт мақсатындағы объектілер, 27732-і білім беру мекемелері объектілері (спорт мектептерін қоса алғанда).

55 % всех объектов в Республике Казахстан (24397 объектов) расположены в сельской местности, 45 % объектов (18674 объектов) расположены в городах. 60 % всех объектов (26493 объектов) представляют собой плоскостные сооружения, состоящие из спортивных трасс, ядер, спортивных площадок и полей, 40 % объектов (16578 объектов) – крытые спортивные сооружения.
По итогам 2022 года число лиц с ограниченными физическими возможностями, систематически занимающихся физической культурой и спортом, составляет 51325 или 16 % (в 2020 году 38352 или 12,2 %, 2021 году 48565 или 12,7 %) от общего числа ЛсИ, имеющих показания для занятий физической культурой и спортом.
При этом существует потребность в строительстве новых спортивных объектов в сельских населенных пунктах и городах с учетом климатических особенностей регионов.
Площадь действующих спортивных залов – 1132771,9 квадратных метра. Обеспеченность в спортивных залах (при нормативе 80 квадратных метров на 1000 человек согласно СП РК 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов") согласно численности населения Республики Казахстан
на 1 января 2023 года в Республике Казахстан должна составлять 1581200,3 квадратных метра. Таким образом, дефицит составляет 448428,4 квадратных метра (в том числе дефицит: город Алматы – 29,1 %, Карагандинская область – 35,2 %, Павлодарская область – 35,6 %, Акмолинская область – 41,1 %, Западно-Казахстанская область – 41,5 %, Жамбылская область – 42,5 %, город Шымкент – 43,3 %, Костанайская область – 46,8 %, Северо-Казахстанская область – 47,7 %, область Жетісу – 48,7 %, Мангистауская область – 48,9 %, Восточно-Казахстанская область – 52,7 %, область Ұлытау – 52,2 %, Кызылординская область – 57,3 %, область Абай – 58,5 %, Актюбинская область – 59,1 %, Атырауская область – 59,5 %, Алматинская область – 60,6 %, город Астана – 66,6 %, Туркестанская область – 69,1 %).
Площадь действующих бассейнов – 140132 квадратных метра. Обеспеченность в бассейнах (при нормативе 25 квадратных метров зеркала воды на 1000 человек согласно СП РК 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов") согласно численности населения Республики Казахстан на 1 января 2023 года в Республике Казахстан должна составлять 494125 квадратных метров. Таким образом, дефицит составляет 353993 квадратных метра (в том числе потребность: город Алматы – 51,8 %, Акмолинская область – 40,3 %, Алматинская область – 39,3 %, Восточно-Казахстанская область – 61,5 %, Мангистауская область – 64,2 %, Атырауская область – 68,1 %, Павлодарская область – 68,4 %, город Астана – 69,7 %, область Абай – 71,7 %, область Ұлытау – 73,4 %, область Жетісу – 73,5 %, Костанайская область – 73,8 %, Северо-Казахстанская область – 73,9 %, Карагандинская область – 75,6 %, Актюбинская область – 76,5 %, город Шымкент – 83,7 %, Кызылординская область – 83,8 %, Туркестанская область – 84,8 %, Жамбылская область – 86,8 %, Западно-Казахстанская область – 89,8 %).
Основной рост инфраструктуры происходит за счет плоскостных сооружений. Количество крытых спортивных сооружений по республике остается недостаточным.
Практика оптимизации финансирования спортивных организаций и объектов привела к уменьшению количества занимающихся детей, квалифицированных специалистов и доступности спортивной инфраструктуры для всех категорий граждан.
С целью снижения существующего дефицита спортивных залов предлагается реализовать проекты ГЧП по строительству и эксплуатации быстровозводимых спортивных модулей. При этом в проектах будут учтены нормы оснащения для лиц с ограниченными физическими возможностями.
Для оптимизации сроков планирования проектов предполагается применение механизма программного ГЧП.
Частный партнер обеспечивает создание объекта ГЧП. После создания частным партнером объекта ГЧП и ввода объекта ГЧП в эксплуатацию частный партнер обеспечивает управление, техническое обслуживание созданного объекта на протяжении 10 лет. В этот период осуществляются выплаты КИЗ и ВЗУ со стороны государства. После ввода
в эксплуатацию объект ГЧП остается в государственной собственности.
Направление 5. Просвещение
Детский отдых

Қазақстан Республикасындағы барлық объектілердің 55 %-ы (24397 объект) ауылдық жерлерде, 45 %-ы (18674 объект) қалаларда орналасқан. Барлық объектілердің 60 %-ы (26493 объект) спорттық трассалардан, ядролардан, спорт алаңқайлары мен алаңдардан тұратын жазық құрылыстар, объектілердің 40 %-ы (16578 объект) жабық спорт құрылыстары болып табылады.
2022 жылдың қорытындысы бойынша дене шынықтырумен және спортпен жүйелі түрде шұғылданатын дене мүмкіндіктері шектеулі адамдар саны дене шынықтырумен және спортпен шұғылдану үшін көрсеткіштері бар МбА жалпы санының 51325 немесе 16 %-ы (2020 жылы 38352 немесе 12,2 %, 2021 жылы 48565 немесе 12,7 %) құрайды.
Бұл ретте ауылдық елді мекендер мен қалаларда жаңа спорт объектілерін өңірлердің климаттық ерекшеліктерін ескере отырып салу қажет.
Жұмыс істеп тұрған спорт залдарының ауданы – 1132771,9 шаршы метр. Спорт залдарымен қамтамасыз ету ("Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және салу" ҚР ЕЖ 3.01-101-2013 сәйкес 1000 адамға 80 шаршы метр нормативі кезінде") 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасы халқының санына сәйкес Қазақстан Республикасында 1581200,3 шаршы метр болуы тиіс. Осылайша, тапшылық 448428,4 шаршы метрді құрайды (оның ішінде тапшылық: Алматы қаласы – 29,1 %, Қарағанды облысы – 35,2 %, Павлодар облысы – 35,6 %, Ақмола облысы – 41,1 %, Батыс Қазақстан облысы – 41,5 %, Жамбыл облысы – 42,5 %, Шымкент қаласы – 43,3 %, Қостанай облысы – 46,8 %, Солтүстік Қазақстан облысы – 47,7 %, Жетісу облысы – 48,7 %, Маңғыстау облысы – 48,9 %, Шығыс Қазақстан облысы – 52,7 %, Ұлытау облысы – 52,2 %, Қызылорда облысы – 57,3 %, Абай облысы – 58,5 %, Ақтөбе облысы – 59,1 %, Атырау облысы – 59,5 %, Алматы облысы – 60,6 %, Астана қаласы – 66,6 %, Түркістан облысы – 69,1 %).
Жұмыс істеп тұрған бассейндердің ауданы – 140132 шаршы метр. Бассейндермен қамтамасыз ету ("Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және салу" ҚР ЕЖ 3.01-101-2013 сәйкес 1000 адамға шаққанда 25 шаршы метр су айнасы нормативі кезінде) Қазақстан Республикасы халқының санына сәйкес 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасында 494125 шаршы метр болуы тиіс. Осылайша, тапшылық 353993 шаршы метрді құрайды (оның ішінде қажеттілік: Алматы қаласы – 51,8 %, Ақмола облысы – 40,3 %, Алматы облысы – 39,3 %, Шығыс Қазақстан облысы – 61,5 %, Маңғыстау облысы – 64,2 %, Атырау облысы –68,1 %, Павлодар облысы – 68,4 %, Астана қаласы – 69,7 %, Абай облысы – 71,7 %, Ұлытау облысы – 73,4 %, Жетісу облысы – 73,5 %, Қостанай облысы – 73,8 %, Солтүстік Қазақстан облысы – 73,9 %, Қарағанды облысы – 75,6 %, Ақтөбе облысы – 76,5 %, Шымкент қаласы – 83,7 %, Қызылорда облысы – 83,8 %, Түркістан облысы – 84,8 %, Жамбыл облысы – 86,8 %, Батыс Қазақстан облысы – 89,8 %).
Инфрақұрылымның негізгі өсуі жазық құрылыстар есебінен болады. Республика бойынша жабық спорт ғимараттарының саны әлі де жеткіліксіз.
Спорт ұйымдары мен объектілерін қаржыландыруды оңтайландыру практикасы спортпен шұғылданатын балалар санының, білікті мамандардың азаюына және азаматтардың барлық санаттары үшін спорт инфрақұрылымының қолжетімділігіне әкелді.
Спорт залдарына қазіргі тапшылықты азайту мақсатында тез тұрғызылатын спорт модульдерін салу және пайдалану жөніндегі МЖӘ жобаларын іске асыру ұсынылады. Бұл ретте жобаларда дене мүмкіндіктері шектеулі адамдар үшін жарақтандыру нормалары ескерілетін болады.
Жобаларды жоспарлау мерзімдерін оңтайландыру үшін бағдарламалық МЖӘ тетігін қолдану көзделген.
Жекеше әріптес МЖӘ объектісін құруды қамтамасыз етеді. Жекеше әріптес МЖӘ объектісін құрып, МЖӘ объектісін пайдалануға бергеннен кейін жекеше әріптес кемінде 10 жыл бойы құрылған объектіні басқаруды, оған техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз етеді. Осы кезеңде мемлекет тарапынан ИШӨ және БҮС төлеу жүзеге асырылады. Пайдалануға берілгеннен кейін МЖӘ объектісі мемлекеттік меншікте қалады.
5-бағыт. Оқу-ағарту
Балалар демалысы

С каждым годом наблюдается прирост численности населения за счет естественного прироста и иммиграционных процессов, соответственно, увеличивается количество детей школьного и дошкольного возраста. Согласно данным Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, в 2021 – 2022 учебном году численность учащихся в общеобразовательных школах составила 3,4 миллиона человек, в 2022 – 2023 учебном году данный показатель составит около 3,7 миллиона человек.
Также согласно данным, указанным в Концепции развития дошкольного, среднего, технического и профессионального образования Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года за № 249, в 2022 – 2023 учебном году функционируют 7687 школ с контингентом 3,7 миллиона обучающихся, из них 552 частные школы со среднегодовым контингентом 170146 обучающихся.
В условиях роста численности детского населения наряду с дефицитом ученических мест актуальной остается проблема нехватки оздоровительных центров.
Для качественного оздоровления детей и подростков, а также раскрытия их талантов в республике функционирует 218 детских оздоровительных центров (100 частных и 118 государственных, из которых 4 в республиканской собственности). Из общего количества оздоровительных центров являются круглогодичными (15 государственных, 2 частных). По данным местных исполнительных органов в 2022 году охвачено оздоровлением 255435 детей (7,6 % от общего количества детей 5-9 классов) в загородных оздоровительных центрах республики.
В 2022 году Глава государства в своей предвыборной программе "Справедливый Казахстан – для всех и для каждого" обозначил, что будет создано 50 оздоровительных центров.
В настоящее время завершается работа по открытию 3 оздоровительных центров в Жамбылской и Атырауской областях, социального объекта в Акмолинской области, а также начато строительство 3 сезонных центров в области Абай (2 объекта) и Костанайской области.
На сегодняшний день существует потребность в 44 оздоровительных центрах, 20 из которых являются круглогодичными.
Отдельные круглогодичные учебно-оздоровительные центры ввиду своей инвестиционной привлекательности предлагается реализовать посредством механизма ГЧП, предусматривающего софинансирование строительства учебно-оздоровительных центров в размере 30 % от сметной стоимости объекта ГЧП согласно ПСД, частные инвестиции в размере 70 % от стоимости объекта ГЧП посредством привлечения инвестором собственного и (или) заемного капитала.
Далее частный партнер ведет строительно-монтажные работы, а после ввода объекта в эксплуатацию частный партнер эксплуатирует круглогодичный учебно-оздоровительный центр на протяжении 10 лет. После ввода в эксплуатацию объект ГЧП остается в государственной собственности. Учебно-оздоровительный центр будет включать: учебный корпус, спальный корпус, амфитеатр и бассейн (по типу школы-интерната).
Объекты дополнительного образования

Табиғи өсім мен иммиграциялық процестерге байланысты халық санының жыл сайынғы өсімі байқалады, тиісінше, мектеп жасындағы және мектеп жасына толмаған балалар саны да артуда. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының деректеріне сәйкес 2021 – 2022 оқу жылында жалпы білім беретін мектептердегі оқушылар саны 3,4 миллион адам болған, 2022 – 2023 оқу жылында бұл көрсеткіш 3,7 миллион адамды құрайды.
Сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 249 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасында көрсетілген деректерге сәйкес 2022 – 2023 оқу жылында 3,7 миллион оқушы контингенті бар 7687 мектеп жұмыс істейді, оның ішінде орташа жылдық контингенті 170146 білім алушы болатын 552 жекеменшік мектептер.
Балалар саны өсіп отырған жағдайда оқушы орындарының тапшылығымен қатар сауықтыру орталықтарының жетіспеушілігі мәселесі өзекті күйінде қалып отыр.
Балалар мен жасөспірімдерді сапалы сауықтыру, сондай-ақ таланттарын ашу үшін республикада 218 балалар сауықтыру орталығы жұмыс істейді (100 жеке және 118 мемлекеттік, оның 4-і республикалық меншікте). Сауықтыру орталықтарының жалпы санынан 17-сі жыл бойы жұмыс істейді (15 мемлекеттік, 2 жекеменшік). Жергілікті атқарушы органдардың деректері бойынша 2022 жылы республиканың қала сыртындағы сауықтыру орталықтарында 255435 бала (5-9 сынып балаларының жалпы санының 7,6 %-ы) сауықтырумен қамтылды.
2022 жылы Мемлекет басшысы өзінің "Әділетті Қазақстан – бәріміз және әрқайсымыз үшін" сайлауалды бағдарламасында 50 сауықтыру орталығы құрылатынын атап өтті.
Қазіргі уақытта Жамбыл және Атырау облыстарында 3 сауықтыру орталығын, Ақмола облысында әлеуметтік объект ашу жұмысы аяқталуда, сондай-ақ Абай облысында (2 объект) және Қостанай облысында 3 маусымдық орталықтың құрылысы басталды.
Бүгінгі күні 44 сауықтыру орталығы қажет, олардың 20-сы жыл бойы жұмыс істейді.
Инвестициялық тартымдылығына байланысты жыл бойы бөлек жұмыс істейтін оқу-сауықтыру орталықтарын ЖСҚ-ға сәйкес МЖӘ объектісі сметалық құнының 30 % мөлшерінде оқу-сауықтыру орталықтарының құрылысын қоса қаржыландыруды көздейтін МЖӘ тетігі, инвестордың меншікті және (немесе) қарыз капиталын тартуы арқылы МЖӘ объектісі құнының 70 % мөлшерінде жеке инвестициялар арқылы іске асыру ұсынылады.
Одан әрі жекеше әріптес құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізеді, ал объект пайдалануға берілгеннен кейін 10 жыл бойы жекеше әріптес оқу-сауықтыру орталығын жыл бойы пайдаланады. Пайдалануға берілгеннен кейін МЖӘ объектісі мемлекеттік меншікте қалады. Оқу-сауықтыру орталығында: оқу корпусы, жатын корпусы, амфитеатр мен бассейн (мектеп-интернат типі бойынша) болады.
Қосымша білім беру объектілері

В настоящее время (на 1 января 2023 года) в республике функционируют 1625 объектов дополнительного образования, из которых 24 дворца школьников, 75 домов школьников, 128 центров и комплексов, 160 детских музыкальных школ, 148 детских школ искусств, 29 детских художественных школ, 26 станций и центров юных техников, 40 станций и центров юных туристов, 13 станций и центров юных натуралистов, 96 спортивных оздоровительных туристических лагерей, 396 детских юношеских спортивных школ, 195 дворовых клубов, 97 специализированных школ олимпийского резерва, 198 других организаций по интересам детей. Охваченность детей данными организациями дополнительного образования составляет 2,8 миллиона детей (75,5 %).
При этом для обеспечения 100 % охвата детей бесплатными секциями и кружками дополнительно требуется строительство 100 объектов дополнительного образования.
В период с 2023 по 2027 годы запланировано строительство 37 дворцов школьников, 63 школ искусств (в 2023 году – 10 объектов, 2024 году – 11 объектов, 2025 году – 22 объекта, 2026 году – 28 объектов, 2027 году – 29 объектов).
В текущем году за счет средств местного бюджета из 10 объектов дополнительного образования введено в эксплуатацию 5 объектов (города Астана – 1, Алматы – 2, Шымкент – 1, Жамбылская область – 1), до конца года завершится строительство 5 объектов (Мангистауская – 1, Костанайская – 1, Павлодарская – 1, Туркестанская области – 2).
Стоимость строительства произведена из расчета градации по регионам на основании укрупненных сметных нормативов и ПСД объектов-аналогов. На сегодняшний момент определены и согласованы с местными исполнительными органами (далее – МИО) населенные пункты, где будет произведено строительство объектов дополнительного образования. Для обеспечения 100 % охвата детей бесплатными секциями и кружками предлагается применить механизм ГЧП, в том числе посредством реализации программного ГЧП.
В рамках механизма ГЧП предполагается софинансирование из бюджета в размере 30 % от сметной стоимости 20 объектов дополнительного образования согласно ПСД на строительство, оставшиеся 70 % будут обеспечены частным партнером посредством привлечения собственного и (или) заемного капитала.
После создания частным партнером объекта ГЧП и ввода объекта ГЧП в эксплуатацию частный партнер обеспечивает управление, техническое обслуживание созданного объекта на протяжении 10 лет. В этот период осуществляются выплаты КИЗ и ВЗУ. После ввода в эксплуатацию объект ГЧП передается в государственную собственность.
№ п/п
Наименование
Форма завершения
Срок исполнения
Ответственный исполнитель
Объем финансирования (миллион тенге)
Источник финансирования
1
2
3
4
5
6
7

Қазіргі уақытта (2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша) республикада 1625 қосымша білім беру объектісі жұмыс істейді, оның ішінде 24 оқушылар сарайы, 75 оқушылар үйі, 128 орталық пен кешен, 160 балалар музыкалық мектебі, 148 балалар өнер мектебі, 29 балалар көркемсурет мектебі, 26 станция мен жас техниктер орталығы, 40 станция мен жас туристер орталығы, 13 станция мен жас натуралистер орталығы, 96 спорттық сауықтыру туристік лагерлері, 396 балалар жасөспірімдер спорт мектептері, 195 аула клубтары, 97 мамандандырылған олимпиадалық резерв мектептері, 198 басқа балалар мүдделері ұйымдары жұмыс істейді. Балаларды осы қосымша білім беру ұйымдарымен қамту 2,8 миллион баланы құрайды (75,5 %).
Бұл ретте балаларды тегін секциялармен және үйірмелермен 100 % қамтуды қамтамасыз ету үшін қосымша 100 қосымша білім беру объектісін салу талап етіледі.
2023 – 2027 жылдар кезеңінде 37 оқушы сарайын, 63 өнер мектебін салу жоспарланған (2023 жылы – 10 объект, 2024 жылы – 11 объект, 2025 жылы – 22 объект, 2026 жылы – 28 объект, 2027 жылы – 29 объект).
Ағымдағы жылы жергілікті бюджет қаражаты есебінен 10 қосымша білім беру объектісінің 5 объектісі пайдалануға берілді (Астана қаласы – 1, Алматы қаласы – 2, Шымкент қаласы – 1, Жамбыл облысы – 1), жыл соңына дейін 5 объектінің құрылысы аяқталады (Маңғыстау облысы – 1, Қостанай облысы – 1, Павлодар облысы – 1, Түркістан – 2).
Құрылыс құны ірілендірілген сметалық нормативтер мен ұқсас объектілердің ЖСҚ негізінде өңірлер бойынша градация есебінен жүргізілді. Қазіргі кезде қосымша білім беру объектілері салынатын елді мекендер айқындалып, жергілікті атқарушы органдармен (бұдан әрі – ЖАО) келісілген. Балаларды тегін секциялармен және үйірмелермен 100 % қамтуды қамтамасыз ету үшін МЖӘ тетігін, оның ішінде бағдарламалық МЖӘ-ні іске асыру арқылы қолдану ұсынылады.
МЖӘ тетігі шеңберінде құрылысқа арналған ЖСҚ-ға сәйкес 20 қосымша білім беру объектісі сметалық құнының 30 %-ы мөлшерінде бюджеттен қоса қаржыландыру көзделген, қалған 70 %-ын жекеше әріптес меншікті және (немесе) қарыз капиталын тарту арқылы қамтамасыз ететін болады.
Жекеше әріптес МЖӘ объектісін құрып, МЖӘ объектісін пайдалануға бергеннен кейін жекеше әріптес 10 жыл бойы құрылған объектіні басқаруды, оған техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз етеді. Осы кезеңде ИШӨ және БҮС төлеу жүзеге асырылады. Пайдалануға берілгеннен кейін МЖӘ объектісі мемлекеттік меншікке беріледі.
Р/с №
Атауы
Аяқтау нысаны
Орындау мерзімі
Жауапты орындаушы
Қаржыландыру көлемі
(миллион теңге)
Қаржыландыру көзі
1
2
3
4
5
6
7

1.1. Подготовительный этап
Направление 1. Высшее образование
1
2
3
4
5
6
7
1
Определение земельного участка для реализации проектов
акт на право временного (возмездного, безвозмездного) землепользования
IV квартал
2024 года
акиматы Кызылординской, Мангистауской, Павлодарской областей, области Абай, города Алматы
не требуется
не требуется
2
Внесение изменений в программу развития территорий (по необходимости)
скорректированные программы развития территорий
IV квартал
2024 года
акиматы Кызылординской, Мангистауской, Павлодарской областей, области Абай, города Алматы
не требуется
не требуется
3
Внесение изменений в генеральные планы городов областного и республиканского значения (по необходимости)
скорректированные генеральные планы
IV квартал
2024 года
акиматы Кызылординской, Мангистауской, Павлодарской областей, области Абай, города Алматы
не требуется
не требуется
4
Утверждение правил определения частного партнера и заключения договора ГЧП, в том числе типовой конкурсной документации и проекта договора ГЧП
приказ
IV квартал
2024 года
МНВО
не требуется
не требуется
5
Разработка/актуализация типовых проектов по строительству общежитий
проектно-сметная документация
IV квартал
2024 года
КДСЖКХ МПС
не требуется
не требуется
6
Подведение инженерно-коммуникационной инфраструктуры к земельному участку (по необходимости)
акт балансового разграничения
2025 – 2028 годы
акиматы Кызылординской, Мангистауской, Павлодарской областей, области Абай, города Алматы
согласно
проектно-сметной документации
МБ
Направление 2. Здравоохранение
7
Определение земельного участка для реализации проектов
акт на право временного (возмездного, безвозмездного) землепользования
IV квартал
2024 года
акиматы Западно-Казахстанской области, области Ұлытау
не требуется
не требуется
8
Внесение изменений в программу развития территорий (по необходимости)
скорректированные программы развития территорий
IV квартал
2024 года
акиматы Западно-Казахстанской области, области Ұлытау
не требуется
не требуется
9
Внесение изменений в генеральные планы городов областного и республиканского значения (по необходимости)
скорректированные генеральные планы
IV квартал
2024 года
акиматы Западно-Казахстанской области, области Ұлытау
не требуется
не требуется
10
Утверждение правил определения частного партнера и заключения договора ГЧП, в том числе типовой конкурсной документации и проекта договора ГЧП
приказ
IV квартал
2024 года
МЗ, НАО "Turar Healthcare" (по согласованию)
не требуется
не требуется
11
Подведение инженерно-коммуникационной инфраструктуры к земельному участку
акт балансового разграничения
2025 – 2028 годы
акиматы Западно-Казахстанской области, области Ұлытау
согласно
проектно-сметной документации
МБ
Направление 3. Социальная защита населения
12
Определение земельного участка для реализации проектов
акт на право временного (возмездного, безвозмездного) землепользования
IV квартал
2024 года
акиматы Алматинской, Карагандинской областей, области Ұлытау
не требуется
не требуется
13
Внесение изменений в программу развития территорий (по необходимости)
скорректированные программы развития территорий
IV квартал
2024 года
акиматы Алматинской, Карагандинской областей, области Ұлытау
не требуется
не требуется
14
Внесение изменений в генеральные планы городов областного значения (по необходимости)
скорректированные генеральные планы
IV квартал
2024 года
акиматы Алматинской, Карагандинской областей, области Ұлытау
не требуется
не требуется
15

1.1. Дайындық кезеңі
1-бағыт. Жоғары білім
1
2
3
4
5
6
7
1
Жобаларды іске асыру үшін жер учаскелерін айқындау
уақытша (өтеулі, өтеусіз) жер пайдалану құқығына акт
2024 жылғы
IV тоқсан
Абай, Қызылорда, Маңғыстау, Павлодар облыстарының, Алматы қаласының әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
2
Аумақтарды дамыту бағдарламаларына өзгерістер енгізу (қажеттілігіне қарай)
түзетілген аумақтарды дамыту бағдарламалары
2024 жылғы
IV тоқсан
Абай, Қызылорда, Маңғыстау, Павлодар облыстарының, Алматы қаласының әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
3
Облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың бас жоспарларына өзгерістер енгізу (қажеттілігіне қарай)
түзетілген бас жоспарлар
2024 жылғы
IV тоқсан
Абай, Қызылорда, Маңғыстау, Павлодар облыстарының, Алматы қаласының әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
4
Жекеше әріптесті айқындау және МЖӘ шартын, оның ішінде үлгілік конкурстық құжаттаманы және МЖӘ шартының жобасын жасау қағидаларын әзірлеу және бекіту
бұйрық
2024 жылғы
IV тоқсан
ҒЖБМ
талап етілмейді
талап етілмейді
5
Жатақхана құрылысы бойынша үлгілік жобаларды әзірлеу/өзектілендіру
жобалау-сметалық құжаттама
2024 жылғы
IV тоқсан
ӨҚМ ҚТҮКШІК
талап етілмейді
талап етілмейді
6
Жер учаскелеріне инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым жүргізу (қажеттілігіне қарай)
баланстық аражігін ажырату актісі
2025 – 2028 жылдар
Абай, Қызылорда, Маңғыстау, Павлодар облыстарының, Алматы қаласының әкімдіктері
жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес
ЖБ
2-бағыт. Денсаулық сақтау
7
Жобаларды іске асыру үшін жер учаскелерін айқындау
уақытша (өтеулі, өтеусіз) жер пайдалану құқығына акт
2024 жылғы
IV тоқсан
Батыс Қазақстан, Ұлытау облыстарының әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
8
Аумақтарды дамыту бағдарламаларына өзгерістер енгізу (қажеттілігіне қарай)
түзетілген аумақтарды дамыту бағдарламалары
2024 жылғы
IV тоқсан
Батыс Қазақстан, Ұлытау облыстарының әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
9
Облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың бас жоспарларына өзгерістер енгізу (қажеттілігіне қарай)
түзетілген бас жоспарлар
2024 жылғы
IV тоқсан
Батыс Қазақстан, Ұлытау облыстарының әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
10
Жекеше әріптесті айқындау және МЖӘ шартын, оның ішінде үлгілік конкурстық құжаттаманы және МЖӘ шартының жобасын жасау қағидаларын әзірлеу және бекіту
бұйрық
2024 жылғы
IV тоқсан
ДСМ, "Turar Healthcare" КеАҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
11
Жер учаскелеріне инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым жүргізу
баланстық аражігін ажырату актісі
2025 – 2028 жылдар
Батыс Қазақстан, Ұлытау облыстарының әкімдіктері
жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес
ЖБ
3-бағыт. Халықты әлеуметтік қорғау
12
Жобаларды іске асыру үшін жер учаскелерін айқындау
уақытша (өтеулі, өтеусіз) жер пайдалану құқығына акт
2024 жылғы
IV тоқсан
Алматы, Қарағанды, Ұлытау облыстарының әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
13
Аумақтарды дамыту бағдарламаларына өзгерістер енгізу (қажеттілігіне қарай)
түзетілген аумақтарды дамыту бағдарламалары
2024 жылғы
IV тоқсан
Алматы, Қарағанды, Ұлытау облыстарының әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
14
Облыстық маңызы бар қалалардың бас жоспарларына өзгерістер енгізу (қажеттілігіне қарай)
түзетілген бас жоспарлар
2024 жылғы
IV тоқсан
Алматы, Қарағанды, Ұлытау облыстарының әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
15

Исключена постановлением Правительства РК от 24.10.2024 № 881.
16
Внесение изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 мая 2019 года № 326 "Об утверждении Национального плана по обеспечению прав и улучшению качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан до 2025 года"
постановление Правительства Республики Казахстан
IV квартал
2024 года
МТСЗН
не требуется
не требуется
17
Внесение в документы Системы государственного планирования базовых параметров проектов ГЧП
постановление Правительства Республики Казахстан
IV квартал
2024 года
МТСЗН
не требуется
не требуется
18
Утверждение правил определения частного партнера и заключения договора ГЧП, в том числе типовой конкурсной документации и проекта договора ГЧП
приказ
IV квартал
2024 года
МТСЗН
не требуется
не требуется
19
Внесение изменений и дополнений в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 281 "Об утверждении правил и методики формирования тарифов на специальные социальные услуги"
приказ
IV квартал
2025 года
МТСЗН
не требуется
не требуется
20
Подведение инженерно-коммуникационной инфраструктуры к земельному участку
акт балансового разграничения
2025 – 2028 годы
акиматы Алматинской, Карагандинской областей, области Ұлытау
согласно
проектно-сметной документации
МБ
Направление 4. Спорт
21
Определение земельного участка для реализации проектов
акт на право временного (возмездного, безвозмездного) землепользования
IV квартал
2024 года
акиматы Алматинской, Карагандинской, Костанайской, Кызылординской, Мангистауской областей, областей Абай, Жетісу, города Шымкента
не требуется
не требуется
22
Внесение изменений в программу развития территорий (по необходимости)
скорректированные программы развития территорий
IV квартал
2024 года
акиматы Алматинской, Карагандинской, Костанайской, Кызылординской, Мангистауской областей, областей Абай, Жетісу, города Шымкента
не требуется
не требуется
23
Внесение изменений в генеральные планы городов областного и республиканского значения (по необходимости)
скорректированные генеральные планы
IV квартал
2024 года
акиматы Алматинской, Карагандинской, Костанайской, Кызылординской, Мангистауской областей, областей Абай, Жетісу, города Шымкента
не требуется
не требуется
24
Разработка/актуализация типовых проектов по строительству многофункциональных спортивных комплексов с бассейном и быстровозводимых спортивных модулей
проектно-сметная документация
IV квартал
2024 года
МТС
не требуется
не требуется
25
Внесение в документы Системы государственного планирования базовых параметров проектов ГЧП
постановление Правительства Республики Казахстан
IV квартал
2024 года
МТС
не требуется
не требуется
26
Утверждение правил определения частного партнера и заключения договора ГЧП, в том числе типовой конкурсной документации и проекта договора ГЧП
приказ
IV квартал
2024 года
МТС
не требуется
не требуется
27
Подведение инженерно-коммуникационной инфраструктуры к земельному участку
акт балансового разграничения
2025 – 2028 годы
акиматы Алматинской, Карагандинской, Костанайской, Кызылординской, Мангистауской областей, областей Абай, Жетісу, города Шымкента
согласно
проектно-сметной документации
МБ
Направление 5. Просвещение
28
Утверждение методики подушевого норматива на оздоровление и отдых
постановление МИО
II квартал
2024 года
МП, МИО, АО "Финансовый центр" (по согласованию)
не требуется
не требуется
29

Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 24.10.2024 № 881 қаулысымен.
16
"Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және тұрмыс сапасын жақсарту жөніндегі 2025 жылға дейінгі ұлттық жоспарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 28 мамырдағы № 326 қаулысына өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2024 жылғы
IV тоқсан
Еңбекмині
талап етілмейді
талап етілмейді
17
Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарына МЖӘ жобаларының базалық параметрлерін енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2024 жылғы
IV тоқсан
Еңбекмині
талап етілмейді
талап етілмейді
18
Жекеше әріптесті айқындау және МЖӘ шартын жасасу, оның ішінде үлгілік конкурстық құжаттаманы және МЖӘ шартының жобасын жасау қағидаларын бекіту
бұйрық
2024 жылғы
IV тоқсан
Еңбекмині
талап етілмейді
талап етілмейді
19
"Арнаулы әлеуметтік қызметтерге тарифтерді қалыптастырудың ережесі мен әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 281 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
бұйрық
2025 жылғы
IV тоқсан
Еңбекмині
талап етілмейді
талап етілмейді
20
Жер учаскелеріне инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым жүргізу
баланстық аражігін ажырату актісі
2025 – 2028 жылдар
Алматы, Қарағанды, Ұлытау облыстарының әкімдіктері
жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес
ЖБ
4-бағыт. Спорт
21
Жобаларды іске асыру үшін жер учаскелерін айқындау
уақытша (өтеулі, өтеусіз) жер пайдалану құқығына акт
2024 жылғы
IV тоқсан
Абай, Алматы, Жетісу, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Маңғыстау облыстарының, Шымкент қаласының әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
22
Аумақтарды дамыту бағдарламаларына өзгерістер енгізу (қажеттілігіне қарай)
түзетілген аумақтарды дамыту бағдарламалары
2024 жылғы
IV тоқсан
Абай, Алматы, Жетісу, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Маңғыстау облыстарының, Шымкент қаласының әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
23
Облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың бас жоспарларына өзгерістер енгізу (қажеттілігіне қарай)
түзетілген бас жоспарлар
2024 жылғы
IV тоқсан
Абай, Алматы, Жетісу, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Маңғыстау облыстарының, Шымкент қаласының әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
24
Бассейні бар көпфункционалды спорт кешендерін және тез тұрғызылатын спорт модульдерін салу жөніндегі үлгілік жобаларды әзірлеу/өзектілендіру
жобалау-сметалық құжаттама
2024 жылғы
IV тоқсан
ТСМ
талап етілмейді
талап етілмейді
25
Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарына МЖӘ жобаларының базалық параметрлерін енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2024 жылғы
IV тоқсан
ТСМ
талап етілмейді
талап етілмейді
26
Жекеше әріптесті айқындау
және МЖӘ шартын, оның ішінде үлгілік конкурстық құжаттаманы және МЖӘ шартының жобасын жасау қағидаларын бекіту
бұйрық
2024 жылғы
IV тоқсан
ТСМ
талап етілмейді
талап етілмейді
27
Жер учаскелеріне инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым жүргізу
баланстық аражігін ажырату актісі
2025 – 2028 жылдар
Абай, Алматы, Жетісу, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Маңғыстау облыстарының, Шымкент қаласының әкімдіктері
жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес
ЖБ
5-бағыт. Оқу-ағарту
28
Сауықтыру мен демалуға арналған жан басына шаққандағы норматив әдістемесін бекіту
ЖАО
қаулысы
2024 жылғы
II тоқсан
ОМ, ЖАО, "Қаржы орталығы" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
29

Внесение изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 249 "Об утверждении Концепции развития дошкольного, среднего, технического и профессионального образования Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы" в части утверждения базовых параметров ГЧП
постановление Правительства Республики Казахстан
II квартал
2024 года
МП
не требуется
не требуется
30
Определение земельного участка для реализации проектов
акт на право временного (возмездного, безвозмездного) землепользования
IV квартал
2024 года
акиматы Атырауской, Акмолинской, Карагандинской, Кызылординской, Туркестанской областей, области Абай, городов Алматы, Шымкента
не требуется
не требуется
31
Внесение изменений в программу развития территорий (по необходимости)
скорректированные программы развития территорий
IV квартал
2024 года
акиматы Атырауской, Акмолинской, Карагандинской, Кызылординской, Туркестанской областей, области Абай, городов Алматы, Шымкента
не требуется
не требуется
32
Внесение изменений в генеральные планы городов областного и республиканского значения (по необходимости)
скорректированные генеральные планы
IV квартал
2024 года
акиматы Атырауской, Акмолинской, Карагандинской, Кызылординской, Туркестанской областей, области Абай, городов Алматы, Шымкента
не требуется
не требуется
33
Утверждение правил определения частного партнера и заключения договора ГЧП, в том числе типовой конкурсной документации и проекта договора ГЧП
приказ
IV квартал
2024 года
МП
не требуется
не требуется
34
Подготовка кадров и повышение квалификации педагогов, участвующих в организации отдыха, оздоровления и досуга детей
2500 дипломов
и сертификатов
2025 – 2027 годы
МНВО, МП
в рамках выделенных средств
РБ
35
Подведение инженерно-коммуникационной инфраструктуры к земельному участку
акт балансового разграничения
2025 – 2028 годы
акиматы Атырауской, Акмолинской, Карагандинской, Кызылординской, Туркестанской областей, области Абай, городов Алматы, Шымкента
согласно
проектно-сметной документации
МБ
1.2. Реализация республиканских проектов ГЧП
Направление 1. Высшее образование
36
Строительство и эксплуатация 5 студенческих общежитий на 5 900 койко-мест для НАО "Казахский национальный исследовательский технический университет имени К.И. Сатпаева" в городе Алматы
договор ГЧП
IV квартал
2026 года
МНВО
2027 год – 59002,21
ЧИ
37
Строительство и эксплуатация студенческого общежития на 500 койко-мест для НАО "Кызылординский университет им. Коркыт ата" в городе Кызылорде и студенческого общежития на 500 койко-мест для НАО "Каспийский университет технологии и инжиниринга имени Ш. Есенова" в городе Актау
договор ГЧП
IV квартал
2026 года
МНВО

"Қазақстан Республикасында мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 249 қаулысына МЖӘ базалық параметрлерін бекіту бөлігінде өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2024 жылғы
II тоқсан
ОМ
талап етілмейді
талап етілмейді
30
Жобаларды іске асыру үшін жер учаскелерін айқындау
уақытша (өтеулі, өтеусіз) жер пайдалану құқығына акт
2024 жылғы
IV тоқсан
Абай, Ақмола, Атырау, Қарағанды, Қызылорда, Түркістан облыстарының, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
31
Аумақтарды дамыту бағдарламаларына өзгерістер енгізу (қажеттілігіне қарай)
түзетілген аумақтарды дамыту бағдарламалары
2024 жылғы
IV тоқсан
Абай, Ақмола, Атырау, Қарағанды, Қызылорда, Түркістан облыстарының, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
32
Облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың бас жоспарларына өзгерістер енгізу (қажеттілігіне қарай)
түзетілген бас жоспарлар
2024 жылғы
IV тоқсан
Абай, Ақмола, Атырау, Қарағанды, Қызылорда, Түркістан облыстарының, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
33
Жекеше әріптесті айқындау және МЖӘ шартын, оның ішінде үлгілік конкурстық құжаттаманы және МЖӘ шартының жобасын жасау қағидаларын бекіту
бұйрық
2024 жылғы
IV тоқсан
ОМ
талап етілмейді
талап етілмейді
34
Балалардың демалысын, сауығуын және бос уақытын ұйымдастыруға қатысатын педагогтерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру
2500 диплом және сертификат
2025 – 2027 жылдар
ҒЖБМ, ОМ
бөлінген қаражат шеңберінде
РБ
35
Жер учаскелеріне инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым жүргізу
баланстық аражігін ажырату актісі
2025 – 2028 жылдар
Абай, Ақмола, Атырау, Қарағанды, Қызылорда, Түркістан облыстарының, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері
жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес
ЖБ
1.2. Республикалық МЖӘ жобаларын іске асыру
1-бағыт. Жоғары білім
36
Алматы қаласындағы "Қ.И. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық зерттеу университеті" КеАҚ үшін 5 900 төсек-орынға арналған 5 студенттік жатақхана салу және пайдалануға беру
МЖӘ шарты
2026 жылғы
IV тоқсан
ҒЖБМ
2027 жылы – 59002,21
ЖИ
37
Қызылорда қаласындағы "Қорқыт ата атындағы Қызылорда университеті" КеАҚ үшін 500 төсек-орынға арналған студенттік жатақхана және Ақтау қаласындағы "Ш. Есенов атындағы Каспий технология және инжиниринг университеті" КеАҚ үшін 500 төсек-орынға арналған студенттік жатақхана салу және пайдалануға беру
МЖӘ шарты
2026 жылғы
IV тоқсан
ҒЖБМ

2027 год – 9343,80
ЧИ
38
Строительство и эксплуатация студенческого общежития на 550 койко-мест для НАО "Павлодарский педагогический университет имени Әлкей Марғұлан" в городе Павлодаре и студенческого общежития на 500 койко-мест для НАО "Шәкәрім университет"
договор ГЧП
IV квартал 2026 года
МНВО
2027 год – 10116,92
ЧИ
Направление 3. Социальная защита населения
39
Рассмотрение возможности реализации проекта ГЧП по производству гигиенических средств для лиц с инвалидностью
информация в АПр
III квартал
2024 года
МТСЗН
не требуется
не требуется
40
Рассмотрение возможности реализации проекта ГЧП по производству специальных средств передвижения (кресло-колясок)
информация в АПр
III квартал
2024 года
МТСЗН
не требуется
не требуется
1.3. Реализация местных проектов ГЧП
1.3.1. Город Алматы
Направление 5. Просвещение
41
Строительство и эксплуатация учебно-оздоровительного центра на 260 мест в городе Алматы
договор ГЧП
IV квартал
2025 года
акимат города Алматы
2026 год – 9647,44
ЧИ
2026 год – 3228,97
МБ*
2027 – 2036 годы – 32687,05
МБ**
1.3.2. Город Шымкент
Направление 4. Спорт
42
Строительство и эксплуатация быстровозводимого спортивного модуля на 24 посещения в смену в городе Шымкенте
договор ГЧП
IV квартал
2025 года
акимат города Шымкента
2026 год – 635,34
ЧИ
2027 – 2036 годы – 2725,63
МБ**
Направление 5. Просвещение
43
Строительство и эксплуатация учебно-оздоровительного центра на 260 мест в городе Шымкенте
договор ГЧП
IV квартал
2025 года
акимат города Шымкента
2026 год – 8928,75
ЧИ
2026 год – 2971,69
МБ*
2027 – 2036 годы – 29754,03
МБ**
44
Исключена постановлением Правительства РК от 24.10.2024 № 881.
1.3.3. Алматинская область
Направление 3. Социальная защита населения
45
Строительство и эксплуатация реабилитационного центра на 150 койко-мест в Алматинской области
договор ГЧП
IV квартал
2026 года
акимат Алматинской области
2027 год – 13852,73
ЧИ
2027 год – 4754,45
МБ*
2028 – 2037 годы – 47056,88
МБ**
Направление 4. Спорт
46
Строительство и эксплуатация быстровозводимого спортивного модуля на 24 посещения в смену в Алматинской области
договор ГЧП
IV квартал
2025 года
акимат Алматинской области
2026 год – 667,93
ЧИ
2027 – 2036 годы – 2838,94
МБ**
1.3.4. Атырауская область
Направление 5. Просвещение
47
Строительство и эксплуатация учебно-оздоровительного центра на 260 мест в Атырауской области
договор ГЧП
IV квартал
2025 года
акимат Атырауской области
2026 год – 8787,03
ЧИ
2026 год – 2920,96
МБ*
2027 – 2036 годы – 29849,56
МБ**
1.3.5. Акмолинская область
Направление 5. Просвещение
48
Строительство и эксплуатация Дворца школьников на 600 мест и двух школ искусств по 150 мест в Акмолинской области
договор ГЧП
IV квартал 2025 года
акимат Акмолинской области

2027 жылы – 9343,80
ЖИ
38
Павлодар қаласындағы "Әлкей Марғұлан атындағы Павлодар педагогикалық университеті" КеАҚ үшін 550 төсек-орынға арналған студенттік жатақхана және "Шәкәрім университеті" КеАҚ үшін 500 төсек-орынға арналған студенттік жатақхана салу және пайдалануға беру
МЖӘ шарты
2026 жылғы IV тоқсан
ҒЖБМ
2027 жылы -10116,92
ЖИ
3-бағыт. Халықты әлеуметтік қорғау
39
Мүгедектігі бар адамдарға арналған гигиеналық құралдарды өндіру жөніндегі МЖӘ жобасын іске асыру мүмкіндігін қарастыру
ҮА-ға ақпарат
2024 жылғы
IІІ тоқсан
Еңбекмині
талап етілмейді
талап етілмейді
40
Арнайы жүріп-тұру құралдарын (кресло-арбаларды) шығару жөніндегі МЖӘ жобасын іске асыру мүмкіндігін қарастыру
ҮА-ға ақпарат
2024 жылғы
IІІ тоқсан
Еңбекмині
талап етілмейді
талап етілмейді
1.3. Жергілікті МЖӘ жобаларын іске асыру
1.3.1. Алматы қаласы
5-бағыт. Оқу-ағарту
41
Алматы қаласында 260 орынға арналған оқу-сауықтыру орталығын салу және пайдалануға беру
МЖӘ шарты
2025 жылғы
IV тоқсан
Алматы қаласының әкімдігі
2026 жылы – 9647,44
ЖИ
2026 жылы – 3228,97
ЖБ*
2027 – 2036 жылдары – 32687,05
ЖБ**
1.3.2. Шымкент қаласы
4-бағыт. Спорт
42
Шымкент қаласында бір ауысымда 24 келушіге арналған тез тұрғызылатын спорт модулін салу және пайдалануға беру
МЖӘ шарты
2025 жылғы
IV тоқсан
Шымкент қаласының әкімдігі
2026 жылы – 635,34
ЖИ
2027 – 2036 жылдары – 2725,63
ЖБ**
5-бағыт. Оқу-ағарту
43
Шымкент қаласында 260 орынға арналған оқу-сауықтыру орталығын салу және пайдалануға беру
МЖӘ шарты
2025 жылғы
IV тоқсан
Шымкент қаласының әкімдігі
2026 жылы – 8928,75
ЖИ
2026 жылы – 2971,69
ЖБ*
2027 – 2036 жылдары – 29754,03
ЖБ**
44
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 24.10.2024 № 881 қаулысымен.
1.3.3. Алматы облысы
3-бағыт. Халықты әлеуметтік қорғау
45
Алматы облысында 150 төсек-орынға арналған оңалту орталығын салу және пайдалануға беру
МЖӘ шарты
2026 жылғы
IV тоқсан
Алматы облысының әкімдігі
2027 жылы – 13852,73
ЖИ
2027 жылы – 4754,45
ЖБ*
2028 – 2037 жылдары – 47056,88
ЖБ**
4-бағыт. Спорт
46
Алматы облысында бір ауысымда 24 келушіге арналған тез тұрғызылатын спорт модулін салу және пайдалануға беру
МЖӘ шарты
2025 жылғы
IV тоқсан
Алматы облысының әкімдігі
2026 жылы – 667,93
ЖИ
2027 – 2036 жылдары – 2838,94
ЖБ**
1.3.4. Атырау облысы
5-бағыт. Оқу-ағарту
47
Атырау облысында 260 орынға арналған оқу-сауықтыру орталығын салу және пайдалануға беру
МЖӘ шарты
2025 жылғы
IV тоқсан
Атырау облысының әкімдігі
2026 жылы – 8787,03
ЖИ
2026 жылы – 2920,96
ЖБ*
2027 – 2036 жылдары – 29849,56
ЖБ**
1.3.5. Ақмола облысы
5-бағыт. Оқу-ағарту
48
Ақмола облысында 600 орынға арналған оқушылар сарайын және 150 орынға арналған екі өнер мектебін салу және пайдалануға беру
МЖӘ шарты
2025 жылғы
IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі

2026 год – 10213,42
ЧИ
2026 год – 3610,59
МБ*
2027 – 2036 годы – 45305,32
МБ**
1.3.6. Западно-Казахстанская область
Направление 2. Здравоохранение
49
Строительство и эксплуатация поликлиники на 250 посещений в смену в поселке Деркул Западно-Казахстанской области
договор ГЧП
IV квартал 2027 года
акимат Западно-Казахстанской области
2028 год – 4689,40
ЧИ
2029 – 2038 год – 18057,52
МБ**
50
Строительство и эксплуатация поликлиники на 250 посещений в смену в поселке Зачаганск Западно-Казахстанской области
договор ГЧП
IV квартал 2027 года
акимат Западно-Казахстанской области
2028 год – 4689,40
ЧИ
2029 – 2038 годы – 18075,77
МБ**
1.3.7. Карагандинская область
Направление 3. Социальная защита населения
51
Строительство и эксплуатация реабилитационного центра на 150 койко-мест в Карагандинской области
договор ГЧП
IV квартал 2026 года
акимат Карагандинской области
2027 год – 13610,52
ЧИ
2027 год – 4667,74
МБ*
2028 – 2037 годы – 46291,77
МБ**
Направление 4. Спорт
52
Строительство и эксплуатация быстровозводимого спортивного модуля на 24 посещения в смену в Карагандинской области
договор ГЧП
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
2026 год – 632,51
ЧИ
2027 – 2036 годы – 2709,71
МБ**
Направление 5. Просвещение
53
Строительство и эксплуатация учебно-оздоровительного центра на 260 мест в Карагандинской области
договор ГЧП
IV квартал
2025 года
акимат Карагандинской области
2026 год – 8575,13
ЧИ
2026 год – 2845,10
МБ*
2027 – 2036 годы – 29084,08
МБ**
54
Строительство и эксплуатация Дворца школьников на 600 мест и двух школ искусств по 150 мест в Карагандинской области
договор ГЧП
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
2026 год – 9954,70
ЧИ
2026 год – 3517,98
МБ*
2027 – 2036 годы – 44515,24
МБ**
1.3.8. Костанайская область
Направление 4. Спорт
55
Строительство и эксплуатация быстровозводимого спортивного модуля на 24 посещения в смену в Костанайской области
договор ГЧП
IV квартал 2025 года
акимат Костанайской области
2026 год – 625,31
ЧИ
2027 – 2036 годы – 2692,79
МБ**
1.3.9. Кызылординская область
Направление 4. Спорт
56
Строительство и эксплуатация быстровозводимого спортивного модуля на 24 посещения в смену в Кызылординской области
договор ГЧП
IV квартал 2025 года
акимат Кызылординской области
2026 год – 631,85
ЧИ
2027 – 2036 годы – 2706,17
МБ**
Направление 5. Просвещение
57
Строительство и эксплуатация Дворца школьников на 600 мест и двух школ искусств по 150 мест в Кызылординской области
договор ГЧП
IV квартал 2025 года
акимат Кызылординской области
2026 год – 10034,60
ЧИ
2026 год – 3546,58
МБ*
2027 – 2036 годы – 44727,98
МБ**
1.3.10. Мангистауская область
Направление 4. Спорт
58
Строительство и эксплуатация быстровозводимого спортивного модуля на 24 посещения в смену в Мангистауской области
договор ГЧП
IV квартал 2025 года
акимат Мангистауской области

2026 жылы – 10213,42
ЖИ
2026 жылы – 3610,59
ЖБ*
2027 – 2036 жылдары – 45305,32
ЖБ**
1.3.6. Батыс Қазақстан облысы
2-бағыт. Денсаулық сақтау
49
Батыс Қазақстан облысының Деркөл кентінде бір ауысымда 250 келушіге арналған емхана салу және пайдалануға беру
МЖӘ шарты
2027 жылғы
IV тоқсан
Батыс Қазақстан облысының әкімдігі
2028 жылы – 4689,40
ЖИ
2029 – 2038 жылдары – 18057,52
ЖБ**
50
Батыс Қазақстан облысының Зачаганск кентінде бір ауысымда 250 келушіге арналған емхана салу және пайдалануға беру
МЖӘ шарты
2027 жылғы
IV тоқсан
Батыс Қазақстан облысының әкімдігі
2028 жылы – 4689,40
ЖИ
2029 – 2038 жылдары – 18075,77
ЖБ**
1.3.7. Қарағанды облысы
3-бағыт. Халықты әлеуметтік қорғау
51
Қарағанды облысында 150 төсек-орынға арналған оңалту орталығын салу және пайдалануға беру
МЖӘ шарты
2026 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2027 жылы – 13610,52
ЖИ
2027 жылы – 4667,74
ЖБ*
2028 – 2037 жылдары – 46291,77
ЖБ**
4-бағыт. Спорт
52
Қарағанды облысында бір ауысымда 24 келушіге арналған тез тұрғызылатын спорт модулін салу және пайдалануға беру
МЖӘ шарты
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2026 жылы – 632,51
ЖИ
2027 – 2036 жылдары – 2709,71
ЖБ**
5-бағыт. Оқу-ағарту
53
Қарағанды облысында 260 орынға арналған оқу-сауықтыру орталығын салу және пайдалануға беру
МЖӘ шарты
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2026 жылы – 8575,13
ЖИ
2026 жылы – 2845,10
ЖБ*
2027 – 2036 жылдары – 29084,08
ЖБ**
54
Қарағанды облысында 600 орынға арналған оқушылар сарайын және 150 орынға арналған екі өнер мектебін салу және пайдалануға беру
МЖӘ шарты
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2026 жылы – 9954,70
ЖИ
2026 жылы – 3517,98
ЖБ*
2027 – 2036 жылдары – 44515,24
ЖБ**
1.3.8. Қостанай облысы
4-бағыт. Спорт
55
Қостанай облысында бір ауысымда 24 келушіге арналған тез тұрғызылатын спорт модулін салу және пайдалануға беру
МЖӘ шарты
2025 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
2026 жылы – 625,31
ЖИ
2027 – 2036 жылдары – 2692,79
ЖБ**
1.3.9. Қызылорда облысы
4-бағыт. Спорт
56
Қызылорда облысында бір ауысымда 24 келушіге арналған тез тұрғызылатын спорт модулін салу және пайдалануға беру
МЖӘ шарты
2025 жылғы
IV тоқсан
Қызылорда облысының әкімдігі
2026 жылы – 631,85
ЖИ
2027 – 2036 жылдары – 2706,17
ЖБ**
5-бағыт. Оқу-ағарту
57
Қызылорда облысында 600 орынға арналған оқушылар сарайын және 150 орынға арналған екі өнер мектебін салу және пайдалануға беру
МЖӘ шарты
2025 жылғы
IV тоқсан
Қызылорда облысының әкімдігі
2026 жылы – 10034,60
ЖИ
2026 жылы – 3546,58
ЖБ*
2027 – 2036 жылдары – 44727,98
ЖБ**
1.3.10. Маңғыстау облысы
4-бағыт. Спорт
58
Маңғыстау облысында бір ауысымда 24 келушіге арналған тез тұрғызылатын спорт модулін салу және пайдалануға беру
МЖӘ шарты
2025 жылғы
IV тоқсан
Маңғыстау облысының әкімдігі

2026 год – 662,14
ЧИ
2027 – 2036 годы – 2795,14
МБ**
1.3.11. Туркестанская область
Направление 5. Просвещение
59
Строительство и эксплуатация учебно-оздоровительного центра на 260 мест в Туркестанской области
договор ГЧП
IV квартал
2025 года
акимат Туркестанской области
2026 год – 8689,87
ЧИ
2026 год – 2886,18
МБ*
2027 – 2036 годы – 29515,15
МБ**
1.3.12. Область Абай
Направление 4. Спорт
60
Строительство и эксплуатация быстровозводимого спортивного модуля на 24 посещения в смену в области Абай
договор ГЧП
IV квартал 2025 года
акимат области Абай
2026 год – 675,46
ЧИ
2027 – 2036 годы – 2852,74
МБ**
Направление 5. Просвещение
61
Исключена постановлением Правительства РК от 24.10.2024 № 881.
1.3.13. Область Жетісу
Направление 4. Спорт
62
Строительство и эксплуатация быстровозводимого спортивного модуля на 24 посещения в смену в области Жетісу
договор ГЧП
IV квартал 2025 года
акимат области Жетісу
2026 год – 670,01
ЧИ
2027 – 2036 годы – 2845,85
МБ**
1.3.14. Область Ұлытау
Направление 2. Здравоохранение
63
Строительство и эксплуатация поликлиники на 100 посещений в день в городе Жезказгане области Ұлытау
договор ГЧП
IV квартал 2026 года
акимат области Ұлытау
2027 год – 1091,05
ЧИ
2028 – 2037 годы – 5901,75
МБ**
Направление 3. Социальная защита населения
64
Строительство и эксплуатация реабилитационного центра на 150 койко-мест в области Ұлытау
договор ГЧП
IV квартал 2026 года
акимат области Ұлытау

2026 жылы – 662,14
ЖИ
2027 – 2036 жылдары – 2795,14
ЖБ**
1.3.11. Түркістан облысы
5-бағыт. Оқу-ағарту
59
Түркістан облысында 260 орынға арналған оқу-сауықтыру орталығын салу және пайдалануға беру
МЖӘ шарты
2025 жылғы
IV тоқсан
Түркістан облысының әкімдігі
2026 жылы – 8689,87
ЖИ
2026 жылы – 2886,18
ЖБ*
2027 – 2036 жылдары – 29515,15
ЖБ**
1.3.12. Абай облысы
4-бағыт. Спорт
60
Абай облысында бір ауысымда 24 келушіге арналған тез тұрғызылатын спорт модулін салу және пайдалануға беру
МЖӘ шарты
2025 жылғы
IV тоқсан
Абай облысының әкімдігі
2026 жылы – 675,46
ЖИ
2027 – 2036 жылдары – 2852,74
ЖБ**
5-бағыт. Оқу-ағарту
61
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 24.10.2024 № 881 қаулысымен.
1.3.13. Жетісу облысы
4-бағыт. Спорт
62
Жетісу облысында бір ауысымда 24 келушіге арналған тез тұрғызылатын спорт модулін салу және пайдалануға беру
МЖӘ шарты
2025 жылғы
IV тоқсан
Жетісу облысының әкімдігі
2026 жылы – 670,01
ЖИ
2027 – 2036 жылдары – 2845,85
ЖБ**
1.3.14. Ұлытау облысы
2-бағыт. Денсаулық сақтау
63
Ұлытау облысы Жезқазған қаласында күніне 100 келушіге арналған емхана салу және пайдалануға беру
МЖӘ шарты
2026 жылғы
IV тоқсан
Ұлытау облысының әкімдігі
2027 жылы – 1091,05
ЖИ
2028 – 2037 жылдары – 5901,75
ЖБ**
3-бағыт. Халықты әлеуметтік қорғау
64
Ұлытау облысында 150 төсек-орынға арналған орталығын салу және пайдалануға беру
МЖӘ шарты
2026 жылғы
IV тоқсан
Ұлытау облысының әкімдігі