Об утверждении Правил распределения и (или) порядка использования средств на возмещение ущерба работникам ликвидированных шахт, переданных товариществу с ограниченной ответственностью "Карагандаликвидшахт"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 сентября 2023 года № 802. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 февраля 2026 года № 77
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 09.02.2026 № 77 (вводится в действие с 01.01.2026).
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2024.
В соответствии со статьей 16 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2023 – 2025 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила распределения и (или) порядок использования средств на возмещение ущерба работникам ликвидированных шахт, переданных товариществу с ограниченной ответственностью "Карагандаликвидшахт".
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2021 года № 835 "Об утверждении Правил распределения и (или) порядка использования средств на возмещение ущерба работникам ликвидированных шахт, переданных товариществу с ограниченной ответственностью "Карагандаликвидшахт".
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от " " 2023 года №
Правила распределения и (или) порядок использования средств на возмещение ущерба работникам ликвидированных шахт, переданных товариществу с ограниченной ответственностью "Карагандаликвидшахт"
Настоящие Правила распределения и (или) порядок использования средств на возмещение ущерба работникам ликвидированных шахт, переданных товариществу с ограниченной ответственностью "Карагандаликвидшахт" (далее – Правила), разработаны в соответствии со статьей 16 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2023 – 2025 годы" и определяют порядок распределения и (или) использования средств на возмещение ущерба работникам ликвидированных шахт, переданных товариществу с ограниченной ответственностью "Карагандаликвидшахт" (далее – ТОО "Карагандаликвидшахт").
Глава 1. Общие положения
1. Возмещению подлежат утраченный пострадавшим работником заработок (доход), который он имел либо определенно мог иметь, а также расходы, вызванные повреждением здоровья (приобретение лекарств, медицинское обследование, реабилитация, посторонний уход, протезирование, услуги банков, почты и прочее), если признано, что потерпевший нуждается в этих видах помощи и ухода и не получает их бесплатно.

"Қарағандышахтатарату" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне берілген, таратылған шахталардың жұмыскерлеріне келтірілген залалды өтеуге берілетін қаражатты бөлу қағидаларын және (немесе) пайдалану тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 14 қыркүйектегі № 802 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 9 ақпандағы № 77 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 09.02.2026 № 77 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі
"2023 – 2025 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Қарағандышахтатарату" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне берілген, таратылған шахталардың жұмыскерлеріне келтірілген залалды өтеуге берілетін қаражатты бөлу қағидалары және (немесе) пайдалану тәртібі бекітілсін.
2. "Қарағандышахтатарату" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне берілген, таратылған шахталардың жұмыскерлеріне келтірілген залалды өтеуге берілетін қаражатты бөлу қағидаларын және (немесе) пайдалану тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 24 қарашадағы № 835 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 802 қаулысымен
бекітілген
"Қарағандышахтатарату" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне берілген, таратылған шахталардың жұмыскерлеріне келтірілген залалды өтеуге берілетін қаражатты бөлу қағидалары және (немесе) пайдалану тәртібі
Осы "Қарағандышахтатарату" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне берілген, таратылған шахталардың жұмыскерлеріне келтірілген залалды өтеуге берілетін қаражатты бөлу қағидалары және (немесе) пайдалану тәртібі (бұдан әрі – Қағидалар) "2023 – 2025 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабына сәйкес әзірленді және "Қарағандышахтатарату" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне (бұдан әрі – "Қарағандышахтатарату" ЖШС) берілген, таратылған шахталардың жұмыскерлеріне келтірілген залалды өтеуге берілетін қаражатты бөлу және (немесе) пайдалану тәртібін айқындайды.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зардап шеккен жұмыскер жоғалтқан, онда болған не ол анық иеленуі ықтимал болған табыс (кiрiс), сондай-ақ денсаулығына зақым келуінен туындаған шығыстар (дәрі-дәрмек сатып алу, медициналық тексерілу, оңалту, бөгде адамның бағып-күтуi, протез салғызу, банктердің, пошталардың көрсетілетін қызметтері және өзгелері), егер жәбiрленушi көмек пен күтiмнiң осындай түрлерiне мұқтаж деп танылса және оларды тегiн алмаса, өтелуге тиіс.

2. В случае смерти работника право на возмещение ущерба (вреда) имеют лица, указанные в статье 940 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть).
Глава 2. Порядок использования средств на возмещение ущерба работникам ликвидированных шахт
3. Суммы возмещения ущерба (вреда), причиненного жизни и здоровью работников ликвидированных шахт, переданных ТОО "Карагандаликвидшахт" согласно настоящим Правилам, подлежат возмещению за счет республиканского бюджета.
Возмещение ущерба (вреда) производится ежемесячными платежами.
4. Размер подлежащего возмещению утраченного заработка (дохода) определяется в процентах к среднему месячному заработку (доходу) до увечья или иного повреждения здоровья либо до наступления утраты трудоспособности, соответствующих степени утраты потерпевшим профессиональной трудоспособности, а при отсутствии ее – общей трудоспособности.
5. Возмещение сумм ущерба (вреда), выплачиваемых ТОО "Карагандаликвидшахт" работникам ликвидированных шахт, осуществляется согласно перечню ликвидированных шахт, указанному в приложении к настоящим Правилам, которые ежегодно увеличиваются пропорционально среднему значению прогнозируемого уровня инфляции.
Глава 3. Распределение средств на возмещение ущерба работникам ликвидированных шахт
6. Начисление и выплата сумм возмещения ущерба (вреда) производятся ТОО "Карагандаликвидшахт".
7. Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан (далее – МПС) ежемесячно до 7 числа осуществляет финансирование ТОО "Карагандаликвидшахт" согласно утвержденному плану финансирования на соответствующий год.
8. ТОО "Карагандаликвидшахт" производит перечисление начисленных сумм возмещения ущерба (вреда) безналичным путем на счет получателей.
9. Пересылка сумм возмещения ущерба (вреда) в другие государства Содружества Независимых Государств производится по местожительству работников, имеющих право на возмещение ущерба (вреда).
Затраты на услуги, оказываемые ТОО "Карагандаликвидшахт" отделениями банков, почты, определяются договорами на оказание услуг.
10. По выделенным средствам ТОО "Карагандаликвидшахт" ежемесячно представляет в МПС отчет за предыдущий месяц до 20 числа следующего месяца.
11. Работники ликвидированных шахт, получающие возмещение ущерба (вреда), проживающие за пределами Республики Казахстан, представляют в ТОО "Карагандаликвидшахт" один раз в квартал (не позднее 10 числа первого месяца квартала) нотариально засвидетельствованную копию документа, удостоверяющего личность, а также один раз в месяц (не позднее 5 числа месяца) сведения о фактическом месте проживания.

2. Жұмыскер қайтыс болған жағдайда Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (Ерекше бөлім) 940-бабында көрсетілген тұлғалар залалды (зиянды) өтетiп алуға құқылы.
2-тарау. Таратылған шахталардың жұмыскерлеріне келтірілген залалды өтеуге берілетін қаражатты пайдалану тәртібі
3. "Қарағандышахтатарату" ЖШС-ға берілген, таратылған шахталар жұмыскерлерінің өміріне және денсаулығына келтірілген залалды (зиянды) өтеу сомалары осы Қағидаларға сәйкес республикалық бюджет есебінен өтелуге тиіс.
Залалды (зиянды) өтеу ай сайынғы төлемдермен жүргізіледі.
4. Өтелетін жоғалтылған табыстың (кiрiстiң) мөлшерi мертігуіне немесе денсаулығына өзгедей зақым келгенге дейiнгi не еңбекке қабілеттілігінен айырылғанға дейінгі орташа айлық табысқа (кіріске) қатысты жәбiрленушiнiң кәсiптік еңбекке қабiлеттiлігінен, ал ол болмаған кезде – жалпы еңбекке қабiлеттілігінен айырылуының дәрежесiне сәйкес пайызбен айқындалады.
5. "Қарағандышахтатарату" ЖШС таратылған шахталардың жұмыскерлеріне төлейтін залал (зиян) сомаларын өтеу осы Қағидаларға қосымшада көрсетілген таратылған шахталардың тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады, бұл сома инфляцияның болжамды деңгейінің орташа мәніне барабар жыл сайын ұлғайтылып отырады.
3-тарау. Таратылған шахталардың жұмыскерлеріне келтірілген залалды өтеуге берілетін қаражатты бөлу
6. Залалды (зиянды) өтеу сомаларын есептеуді және төлеуді "Қарағандышахтатарату" ЖШС жүргізеді.
7. Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі (бұдан әрі – ӨҚМ) тиісті жылға бекітілген қаржыландыру жоспарына сәйкес ай сайын 7-ші күнге дейін "Қарағандышахтатарату" ЖШС-ны қаржыландыруды жүзеге асырады.
8. "Қарағандышахтатарату" ЖШС залалды (зиянды) өтеудің есептелген сомаларын алушылардың шотына қолма-қол ақшасыз тәсілмен аударады.
9. Залалды (зиянды) өтеу сомаларын Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының басқа мемлекеттеріне жіберу залалды (зиянды) өтетіп алуға құқығы бар жұмыскерлердің тұрғылықты жері бойынша жүргізіледі.
"Қарағандышахтатарату" ЖШС-ға банктер, пошта бөлімшелері көрсететін қызмет шығындары қызметтер көрсету шарттарымен айқындалады.
10. Бөлінген қаражат бойынша "Қарағандышахтатарату" ЖШС ӨҚМ-ға ай сайын келесі айдың 20-сы күніне дейін алдыңғы айдың есебін беріп тұрады.
11. Таратылған шахталардың Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде тұратын залалдың (зиянның) өтемін алатын жұмыскерлері "Қарағандышахтатарату" ЖШС-ға тоқсанына бір рет (тоқсанның бірінші айының 10-ы күнінен кешіктірмей) жеке басын куәландыратын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесін, сондай-ақ айына бір рет (айдың 5-і күнінен кешіктірмей) нақты тұрғылықты жері туралы мәліметтерді ұсынады.

12. Возврат неиспользованных бюджетных средств осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
______________________________
Приложение
к Правилам распределения и
(или) порядку использования
средств на возмещение ущерба
работникам ликвидированных
шахт, переданных товариществу
с ограниченной ответственностью
"Карагандаликвидшахт"
Перечень ликвидированных шахт
1. Долинская.
2. Дубовская.
3. Майкудукская.
4. Северная.
5. Топарская.
6. Шерубай-Нуринская.
______________________________

12. Пайдаланылмаған бюджет қаражатын қайтару Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Қарағандышахтатарату"
жауапкершілігі шектеулі
серіктестігіне берілген,
таратылған шахталардың
жұмыскерлеріне келтірілген
залалды өтеуге берілетін
қаражатты бөлу қағидаларына
және (немесе) пайдалану
тәртібіне қосымша
Таратылған шахталардың тізбесі
1. Долинск.
2. Дубовск.
3. Майқұдық.
4. Северная.
5. Топар.
6. Шерубай-Нұра.