Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития города Балхаша Карагандинской области на 2023 – 2027 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2023 года № 766. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2026 года № 180.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.03.2026№ 180.
В целях социально-экономического развития города Балхаша Карагандинской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план социально-экономического развития города Балхаша Карагандинской области на 2023 – 2027 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным исполнительным органам и акимату Карагандинской области обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Комплексным планом, и по итогам года, не позднее 25 января, представлять информацию о ходе их реализации в Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
3. Министерству национальной экономики Республики Казахстан по итогам года, не позднее 15 февраля, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Комплексного плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от " " 2023 года №
Комплексный план
социально-экономического развития города Балхаша Карагандинской области на 2023 – 2027 годы
Город Балхаш (далее – город) – промышленный город Карагандинской области. Промышленный потенциал города определяют крупные, средние и малые предприятия обрабатывающего и добывающего секторов экономики. Основная доля сосредоточена в производстве цветных и редкоземельных металлов.
В Карагандинской области город является крупнейшим производителем меди с полным циклом производства: от добычи руды до производства готовой продукции, где занята треть жителей города.
Объем промышленного производства за 2022 год составил 772,8 миллиарда тенге. Основная доля в объеме приходится на подразделения системообразующего предприятия – ТОО "Корпорация Казахмыс".
В структуре промышленности наибольший удельный вес отводится обрабатывающему сектору (2022 год – 96,8 %), доля которого в областном объеме составляет 28 %.
Рост показателей в реальном секторе обеспечен за счет активной инвестиционной деятельности. Инвестиции в основной капитал по итогам 2022 года составили 58,3 миллиарда тенге. Наибольшая доля инвестиций в основной капитал приходится на обрабатывающую промышленность (31 %).
Город обладает потенциалом для развития металлургической, химической, легкой промышленности и машиностроения. Используя имеющуюся минеральную базу и кадровый потенциал, существует большая вероятность развития высокотехнологичных производств.
В целом город имеет потенциал, чтобы стать логистическим центром Казахстана, связующим север и юг, запад и восток, с учетом развития инфраструктуры и строительства дорог.

Қарағанды облысының Балқаш қаласын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 5 қыркүйектегі № 766 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 18 наурыздағы № 180 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.03.2026 № 180 қаулысымен.
Қарағанды облысының Балқаш қаласын әлеуметтік-экономикалық дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қарағанды облысының Балқаш қаласын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Орталық атқарушы органдар мен Қарағанды облысының әкімдігі Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін және жылдың қорытындысы бойынша 25 қаңтардан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне олардың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі жылдың қорытындысы бойынша 15 ақпаннан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Үкіметіне Кешенді жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 5 қыркүйектегі
№ 766 қаулысымен
бекітілген
Қарағанды облысының Балқаш қаласын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспары
Балқаш қаласы (бұдан әрі – қала) Қарағанды облысының өнеркәсіптік қаласы. Қаланың өнеркәсіптік әлеуетін экономиканың өңдеу және өндіру секторларының ірі, орта және шағын кәсіпорындары айқындайды. Негізгі үлесі түсті және жерде сирек кездесетін металдар өндіруге шоғырланған.
Қарағанды облысында қала кен өндіруден бастап, дайын өнім өндіруге дейінгі өндірістің толық циклы бар ірі мыс өндіруші болып табылады, онда қала тұрғындарының үштен бір бөлігі жұмыс істейді.
2022 жылы өнеркәсіп өндірісінің көлемі 772,8 миллиард теңгені құрады. Өнеркәсіп көлеміндегі негізгі үлесі жүйе құраушы кәсіпорын – "Қазақмыс корпорациясы" ЖШС бөлімшелеріне тиесілі.
Өнеркәсіп құрылымындағы ең үлкен үлес салмақ өңдеу секторына тиесілі (2022 жылы – 96,8 %), оның облыс көлеміндегі үлесі 28 %-ды құрайды.
Нақты сектордағы көрсеткіштердің өсуі белсенді инвестициялық қызмет есебінен қамтамасыз етілді. 2022 жылдың қорытындысы бойынша негізгі капиталға салынған инвестициялар 58,3 миллиард теңгені құрады. Негізгі капиталға салынған инвестициялардың ең көп үлесі өңдеу өнеркәсібіне тиесілі (31 %).
Қала металлургия, химия, жеңіл өнеркәсібін және машина жасауды дамыту әлеуетіне ие. Қолда бар минералды базаны және кадрлық әлеуетті пайдалана отырып, жоғары технологиялық өндірістерді дамыту ықтималдығы жоғары.
Жалпы алғанда қаланың инфрақұрылымды дамыту мен жол құрылысын ескере отырып, солтүстік пен оңтүстікті, батыс пен шығысты байланыстыратын Қазақстанның логистикалық орталығына айналу әлеуеті бар.

Численность населения составляет 77,8 тысячи человек, в том числе рабочая сила – 39,8 тысячи человек. Учитывая демографический сдвиг в положительную сторону и развитие города в целом, в первую очередь требуются улучшение качества жизни местного населения, принятие соответствующих мер по развитию социальной сферы, экологии, жилья, инфраструктуры и дорожной отрасли.
Реализация новых проектов обеспечит создание более 4 тысяч новых рабочих мест (из них постоянные – 450), что позволит снизить уровень безработицы с 4,7 % до 4 %, в том числе среди молодежи с 4,6 % до 4 %.
За пять лет планируется реализация комплексного индустриального развития города, особое внимание будет уделено интенсивному развитию металлургической промышленности, туризма, социальной инфраструктуры и решению экологических проблем.
С целью создания условий для вложения инвестиций в развитие Балхашской курортной зоны совместным постановлением акимата и решением областного маслихата Карагандинской области от 26 февраля 2020 года № 11/06 к городу присоединены земли села Шубартубек и земли запаса сельского округа Торангалык Актогайского района (8744 гектара). С изменением границ населенного пункта проведена корректировка генерального плана и разработана схема градостроительного развития.
Внутренний туризм способен стать одним из драйверов экономического роста области, для которого необходимо принять комплекс мер по улучшению дорожной инфраструктуры, развитию придорожного сервиса и увеличению туристического потока.
Согласно данным Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан за январь-декабрь 2022 года в городе услуги по организации проживания оказывают 42 объекта размещения. В них насчитывается 826 номеров, единовременная вместимость составляет 2103 койко-места (2021 год – 1963 койко-места).
Количество обслуженных посетителей в местах размещения по сравнению с аналогичным периодом 2021 года увеличилось на 34,7 % и составило 54,2 тысячи человек (без учета данных по сельскому округу Торангалык и села Шубартубек).
В 2021 году постановлением акимата города Балхаша (от 11 ноября 2021 года № 46/05) утвержден проект детальной планировки части города (курортная зона побережья), который позволяет предпринимателям уже сейчас увидеть информацию по архитектурно-пространственным и инженерно-экономическим решениям застройки (по свободной площади и возможности подключения инженерных сетей).
Активно развивается малый и средний бизнес (далее – МСБ), численность занятых в МСБ в 2022 году составила 10845 человек, субъектами МСБ выпущена продукция на сумму 63,8 миллиарда тенге.

Халық саны 77,8 мың адамды құрайды, оның ішінде жұмыс күші – 39,8 мың адам. Оң сипаттағы демографиялық ілгерілеуді және жалпы қаланың дамуын ескере отырып, бірінші кезекте жергілікті халықтың тұрмыс сапасын жақсарту, әлеуметтік саланы, экологияны, тұрғын үйді, инфрақұрылымды және жол саласын дамыту жөніндегі тиісті шараларды қабылдау талап етіледі.
Жаңа жобаларды іске асыру 4 мыңнан астам жаңа жұмыс орнын құруды қамтамасыз етеді (оның ішінде тұрақты – 450), бұл жұмыссыздық деңгейін 4,7 %-дан 4 %-ға дейін, оның ішінде жастар арасында 4,6 %-дан 4 %-ға дейін төмендетуге мүмкіндік береді.
Бес жыл ішінде қаланың кешенді индустриялық дамуын іске асыру жоспарлануда, металлургия өнеркәсібін, туризмді, әлеуметтік инфрақұрылымды қарқынды дамытуға және экологиялық проблемаларды шешуге ерекше назар аударылатын болады.
Балқаш курорттық аймағын дамытуға инвестициялар салу үшін жағдай жасау мақсатында әкімдіктің 2020 жылғы 26 ақпандағы № 11/06 бірлескен қаулысымен және Қарағанды облысы облыстық мәслихатының шешімімен қалаға Шұбартүбек ауылының жерлері және Ақтоғай ауданының Торанғалық ауылдық округінің босалқы жерлері (8744 гектар) қосылды. Елді мекен шекараларының өзгеруімен бас жоспар түзетіліп, қала құрылысын дамыту схемасы әзірленді.
Ішкі туризм облыстың экономикалық өсу драйверлерінің бірі бола алады, ол үшін жол инфрақұрылымын жақсарту, жол бойындағы сервисті дамыту және туристік ағымды ұлғайту жөніндегі шаралар кешенін қабылдау қажет.
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының деректеріне сәйкес 2022 жылғы қаңтар-желтоқсанда қалада тұруды ұйымдастыру жөніндегі қызметтерді 42 орналастыру объектісі көрсетеді. Оларда 826 нөмір бар, біржолғы сыйымдылығы 2103 төсек-орынды құрайды (2021 жылы – 1963 төсек-орын).
Орналастыру орындарында қызмет көрсетілген келушілер саны 2021 жылмен салыстырғанда 34,7 %-ға артып, 54,2 мың адамды құрады (Торанғалық ауылдық округі мен Шұбартөбек ауылдары бойынша деректерді есепке алмағанда).
2021 жылы Балқаш қаласы әкімдігінің қаулысымен (2021 жылғы 11 қарашадағы № 46/05) қаланың бір бөлігін (жағалаудағы курорттық аймақ) егжей-тегжейлі жоспарлау жобасы бекітілді, ол кәсіпкерлерге қазірдің өзінде құрылыс салудың сәулет-кеңістіктік және инженерлік-экономикалық шешімдері (бос алаң және инженерлік желілерді қосу мүмкіндігі бойынша) жөніндегі ақпаратты көруіне мүмкіндік береді.
Шағын және орта бизнес (бұдан әрі – ШОБ) белсенді дамып келеді, 2022 жылы ШОБ-та жұмыспен қамтылғандар саны 10845 адамды құрады, ШОБ субъектілері 63,8 миллиард теңге соманың өнімін шығарды.

На сегодняшний день остро стоят вопросы изношенности сетей канализации города и обеспечения водотеплоснабжением населения. Общая протяженность тепловых сетей города составляет 191,4 километра, из них в изношенном состоянии находится 70 % (134 километра). Общая протяженность водопроводных сетей города, находящихся в коммунальной собственности, – 443,8 километра, износ водопроводных сетей составляет 80 %.
Водоснабжение осуществляется из Нижне-Токрауского месторождения подземных вод, которое расположено на 25-30 километров восточнее города. Общая площадь месторождения – 783 квадратных километра. На месторождении существует 4 водозабора с 46 скважинами, из которых в рабочем состоянии 17, на консервации 20 и в нерабочем состоянии 9 скважин.
Из 17 рабочих скважин 14 скважин работают на город и 3 скважины на поселок Саяк. Среднесуточное потребление питьевой водой города и прилегающих поселков составляет 12,4 тысячи кубометра. По городу отпуск предприятиям – 163,4 тысячи кубометра в месяц, населению – 209,2 тысячи кубометра в месяц. Общие потери в системе водоснабжения по городу составляют 10 %.
Поливная система города находится в неисправном состоянии (31,4 километра) и не функционирует ("правая" часть поливной системы водопровода покрывает всю территорию города в соответствии с ПДП 1-ой очереди). Кроме того, частный сектор использует питьевую воду для полива зеленых насаждений и соответственно имеет большой объем потребления питьевой воды.

Бүгінгі күні қаланың кәріз желілерінің тозуы және халықты сумен, жылумен жабдықтау мәселелері өткір болып отыр. Қаланың жылу желілерінің жалпы ұзындығы 191,4 километрді құрайды, оның ішінде 70 %-ы (134 километр) тозған. Коммуналдық меншіктегі қаланың су құбыры желілерінің жалпы ұзындығы – 443,8 километр, су құбыры желілерінің тозуы 80 %-ды құрайды.
Сумен жабдықтау қаланың шығысына қарай 25-30 километр жерде орналасқан Төменгі Тоқырау жерасты сулары кен орны арқылы жүзеге асырылады. Кен орнының жалпы ауданы – 783 шаршы километр. Кен орнында 46 ұңғымасы бар 4 суқабылдағыш бар, оның ішінде жұмыс істеп тұрғаны – 17, консервациялауда – 20 және 9 ұңғыма жұмыс істемейді.
Жұмыс істеп тұрған 17 ұңғыманың 14-і қалаға және 3 ұңғыма Саяқ кентіне жұмыс істейді. Қаланың және оған іргелес кенттердің ауызсуды орташа тәуліктік тұтынуы 12,4 мың текше метрді құрайды. Қала бойынша кәсіпорындарға су беру – айына 163,4 мың текше метр, халыққа су беру – айына 209,2 мың текше метр. Сумен жабдықтау жүйесіндегі жалпы шығындар қала бойынша 10 %-ды құрайды.
Қаланың суару жүйесі ақаулы жағдайда (31,4 километр) және ол жұмыс істемейді (суаратын су құбырының "оң" бөлігі 1-ші кезектегі ЕЖЖ-ге сәйкес қаланың барлық аумағын қамтиды). Бұған қоса, жеке сектор жасыл желектерді суару үшін ауызсуды пайдаланады, тиісінше ауызсу көптеп тұтынылады.

Происходящие изменения в городе, обеспечивающие рост уровня и качества жизни, позитивно влияют на демографические процессы. Однако одной из проблем города является обеспечение доступности комфортного жилья для населения, поскольку среди базовых потребностей людей жилье является основным элементом. По состоянию на 1 февраля 2023 года численность очередников в местном исполнительном органе составляет 2063 человека, в том числе сирот – 227, многодетных семей – 201, социально уязвимых слоев населения – 886 граждан и иных категорий граждан – 749 человек.

Тұрмыс сапасы мен деңгейінің өсуін қамтамасыз ететін қалада болып жатқан өзгерістер демографиялық процестерге оң әсер етуде. Алайда адамдардың негізгі қажеттіліктерінің ішінде тұрғын үй негізгі элемент болып табылатындықтан, қаладағы проблемалардың бірі халыққа жайлы тұрғын үйдің қолжетімділігін қамтамасыз ету болып отыр. 2023 жылғы 1 ақпандағы жағдай бойынша жергілікті атқарушы органда кезекте тұрғандардың саны 2063 адамды құрайды, оның ішінде жетімдер – 227, көпбалалы отбасылар – 201, халықтың әлеуметтік осал топтары – 886 және азаматтардың өзге де санаттары – 749 адам.

Общая протяженность дорог по городу составляет 91 километр, из которых в хорошем состоянии – 60 километров (66 %) с асфальтобетонным покрытием, в неудовлетворительном состоянии – 31 километр (34 %), это грунтовые дороги и дороги, где ремонт не проводился более 7 лет. А также улицы частного сектора, которые не имеют асфальтового покрытия, где проживает порядка 12 тысяч человек (15 % от общей численности населения).
В сфере дошкольного образования функционирует 19 учреждений (из них 3мини-центра, 2 частных учреждения) с общим охватом 3033 детей, дефицит дошкольных мест составляет 660 детей в возрасте от 1 до 6 лет.

Қала бойынша жолдардың жалпы ұзындығы 91 километрді құрайды, оның ішінде жақсы жағдайда – асфальтбетон жабыны бар 60 километр (66 %), қанағаттанарлықсыз жағдайда – 31 километр (34 %), бұл қара жолдар және 7 жылдан астам жөндеу жүргізілмеген жолдар. Сондай-ақ 12 мыңға жуық адам (халықтың жалпы санының 15 %-ы) тұратын, асфальт жабыны жоқ жеке сектор көшелері.
Мектепке дейінгі білім беру саласында жалпы саны 3033 баланы қамтитын 19 мекеме (оның ішінде 3 шағын орталық, 2 жекеменшік мекеме) жұмыс істейді, мектепке дейінгі орындардың тапшылығы 1-ден 6 жасқа дейінгі 660 баланы құрайды.

Проблема охвата детей младшего возраста дошкольным воспитанием и обучением решалась в основном за счет открытия мини-центров на базе общеобразовательных школ. Так как школы были вынуждены освобождать кабинеты для групп мини-центра, которым и так не хватает учебных кабинетов для проведения факультативных кружковых занятий, это вызывало нарекания со стороны родительской общественности. В связи с этим с сентября 2021 года было закрыто 3 мини-центра.

Кіші жастағы балаларды мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамту мәселесі негізінен жалпы білім беретін мектептер базасында шағын орталықтар ашу есебінен шешілді. Мектептер факультативтік үйірме сабақтарын өткізу үшін оқу кабинеттері онсыз да жетіспей отырған шағын орталықтың топтары үшін кабинеттерді босатуға мәжбүр болғандықтан, бұл ата-аналар қауымының наразылығын тудырды. Осыған байланысты 2021 жылғы қыркүйектен бастап 3 шағын орталық жабылды.

При прогнозировании контингента детей от 1 года до 6 лет с учетом демографических показателей 2021 – 2022 годов произошли увеличение рождаемости детей, а также прирост в городе населения, имеющего детей дошкольного возраста.
В марте 2022 года подписан меморандум о взаимном сотрудничестве между акиматом Карагандинской области и ТОО "Корпорация Казахмыс". Согласно меморандуму ТОО "Корпорация Казахмыс" возьмет на себя обязательства по разработке проектно-сметной документации и проведению капитального ремонта детского сада "Гулдер" (бывшая поликлиника) на 240 мест.
В сфере здравоохранения динамика последних трех лет показывает рост уровня общей смертности населения на 5 %, лидирующее положение занимает смертность от болезней системы кровообращения (БСК). На сегодняшний день остро стоит вопрос открытия многопрофильной центральной районной больницы (далее – МЦРБ) на базе существующей центральной больницы города как аналога областной больницы и будет обслуживать население городов Балхаша, Приозерска, Актогайского и Шетского районов.

2021 – 2022 жылдардағы демографиялық көрсеткіштерді ескере отырып, 1 жастан 6 жасқа дейінгі балалар контингентін болжау кезінде бала туудың ұлғаюы, сондай-ақ қалада мектеп жасына дейінгі балалары бар халықтың өсімі байқалды.
2022 жылғы наурызда Қарағанды облысының әкімдігі мен "Қазақмыс корпорациясы" ЖШС арасындағы өзара ынтымақтастық туралы меморандумға қол қойылды. Меморандумға сәйкес "Қазақмыс корпорациясы" ЖШС 240 орындық "Гүлдер" балабақшасының (бұрынғы емхана) жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеу және күрделі жөндеу жүргізу жөніндегі міндеттемелерді өзіне алатын болады.
Денсаулық сақтау саласындағы соңғы үш жылдағы серпін халықтың жалпы өлім-жітім деңгейінің 5 %-ға өскенін көрсетеді, оның ішінде қан айналымы жүйесі (ҚАЖ) ауруларынан болатын өлім-жітім жетекші орында. Бүгінгі күні қаладағы жұмыс істеп тұрған орталық аурухана базасында облыстық аурухананың баламасы ретінде және Балқаш, Приозерск, Ақтоғай және Шет аудандары өңірлерінің тұрғындарына қызмет көрсететін Көпсалалы орталық аудандық аурухана (КОАА) ашу мәселесі өткір болып отыр.

Случай материнской смертности в период 2020 – 2022 годы зарегистрирован только в 2021 году (1 случай).
Коэффициент младенческой смертности за 2022 год увеличился на 8 % (2021 год – 10,35, за 2022 год на 1000 человек населения – 11,27), зарегистрировано 17 случаев, из них условно предотвратимые потери за счет перинатальных причин – 14 случаев, 2 непредотвратимых несчастных случая, 1 врожденная аномалия развития, в т.ч. 4 ребенка из других регионов (Актогайский, Шетский районы, город Приозерск).
Имеется ряд проблемных вопросов в сфере экологии. Действующий полигон коммунальных отходов полностью исчерпал свой запас вместимости в 2015 году и дальнейшая его эксплуатация не представляется возможной.

2020 – 2022 жылдар аралығында аналардың өлім-жітімі тек 2021 жылы тіркелген (1 жағдай).
2022 жылы сәбилердің өлім-жітім коэффициенті 8 %-ға артқан (2021 жылы – 10,35, 2022 жылы 1000 адамға шаққанда – 11,27), 17 жағдай тіркелді, оның ішінде перинаталдық себептер есебінен шартты түрде алдын алуға болатын шығындар – 14 жағдай, 2-і – алдын алуға болмайтын жазатайым оқиға, 1-і – туа біткен даму аномалиясы, оның ішінде 4 бала – басқа өңірлерден (Ақтоғай, Шет аудандары, Приозерск қаласы).
Экология саласында бірқатар проблемалық мәселелер бар. Жұмыс істеп тұрған коммуналдық қалдықтар полигоны 2015 жылы өзінің сыйымдылық қорын толығымен тауысты, оны одан әрі пайдалану мүмкін емес.

Согласно статистическим данным за 2022 год по городу наибольшие объемы выбросов основных видов загрязняющих специфических веществ приходятся на сернистый ангидрид – 78,5 тысячи тонн (2021 год – 75,7 тысячи тонн).
№п/п
Наименование
Форма завершения
Сроки исполнения
Ответственные исполнители
Объем финансирования, млн тенге*
Источник финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Ожидаемые результаты:
1.
Увеличение индекса физического объема промышленного производства на 8,5 %, доля обрабатывающей промышленности составит в объеме не менее 90 %. Сумма инвестиций в основной капитал составит
57 миллиардов тенге (темп роста на 9,2 %).
2.
Рост выпуска продукции МСБ до 112,7 миллиарда тенге (2022 год – 63,8 миллиарда тенге), увеличение численности занятых с 10,8 тысячи до 11,8 тысячи человек (2022 год – 10,8 тысячи человек), количества субъектов МСБ – с 5,4 тысячи до 6,5 тысячи (2022 год – 5,4 тысячи единиц).
3.
Увеличение туристического потока и роста деловой активности в 4 раза с учетом присоединенных территорий поселков Торангалык и Шубартубек Актогайского района (8744 гектаров) посредством проведения работ по реконструкции аэропорта города для приема самолетов всех классов и приведению аэропорта к международному стандарту.
4.
Создание более 4 тысяч новых рабочих мест (2022 год – 745 человек).
5.
Улучшение системы тепло- и водоснабжения за счет реконструкции тепловых сетей 1 и 2-очередей и внутриквартальных сетей (31,5 километра), внутригородских водопроводных сетей 2 и 3-очередей города и текущего ремонта водовода Токырау-Саяк (367,2 километра).
6.
Снижение износа водопроводных сетей в 2023 году до 62,7 % (2022 год – 80 %), в 2024 году до 40,3 %, в 2025 году до 10 %.
7.
Увеличение охвата населения доступом к питьевой воде в 2023 году до 97,8 % (2022 год – 97,6 %), в 2024 году до 98,6 %, в 2025 году до 100 %.
8.
Увеличение охвата населения по обеспечению поливной системой до 83 % (в 2022 году – 20 %, в 2023 году – 27 %, в 2024 году – 42 %, в 2025 году – 58 %, в 2026 году – 75 %, в 2027 году – 83 %).
9.
Доля дорог в хорошем и удовлетворительном состоянии будет доведена с 66 % до 90 %, что позволит улучшить безопасность на дорогах.
10.
Снижение очередности на жилье граждан, состоящих в очереди МИО (на учете на 1 февраля 2023 года – 2063 человека) и за счет всех источников финансирования до 2028 года на 53 % (969 квартир), в 2023 году – 185 квартир (91 %), в 2024 году – 203 квартиры (82 %), в 2025 году – 193 квартиры (72 %), в 2026 году – 194 квартиры (63 %), в 2027 году – 194 квартиры (53 %).
11.
Увеличение охвата детей дошкольного образования в возрасте от 1 до 6 лет с 80,3 % до 83,5%.
12.

2022 жылғы статистикалық деректерге сәйкес қала бойынша ластаушы өзіндік ерекшелігі бар заттардың негізгі түрлері бойынша шығарындылардың ең көп көлемі күкіртті ангидридке тиесілі – 78,5 мың тонна (2021 жылы – 75,7 мың тонна).
Р/с
Атауы
Аяқталу нысаны
Орындалу мерзімі
Жауапты орындаушылар
Қаржыландыру көлемі,
млн теңге*
Қаржыландыру көзі
1
2
3
4
5
6
7
Күтілетін нәтижелер:
1.
Өнеркәсіп өндірісінің нақты көлем индексін 8,5 %-ға ұлғайту, өңдеу өнеркәсібінің үлесі кемінде 90 %-ды құрайтын болады. Негізгі капиталға салынған инвестициялар сомасы 57 миллиард теңгені құрайды (өсу қарқыны 9,2 %).
2.
ШОБ өнімін шығару 112,7 миллиард теңгеге дейін өседі (2022 жылы – 63,8 миллиард теңге), жұмыспен қамтылғандар саны 10,8 мыңнан 11,8 мың адамға дейін (2022 жылы – 10,8 мың адам), ШОБ субъектілерінің саны 5,4 мыңнан 6,5 мыңға дейін артады (2022 жылы – 5,4 мың бірлік).
3.
Ақтоғай ауданының Торанғалық және Шұбартүбек кенттерінің қосылған аумағын (8744 гектар) ескере отырып, барлық сыныптағы ұшақтарды қабылдау және әуежайды халықаралық стандартқа келтіру үшін қала әуежайын реконструкциялау бойынша жұмыстарды жүргізу арқылы туристік ағын және іскерлік белсенділік
4 есеге ұлғаяды.
4.
4 мыңнан астам жаңа жұмыс орнын құру (2022 жылы – 745 адам).
5.
Қаланың 1 және 2-кезектердегі жылу желілерін және орамішілік желілерін (31,5 километр), 2 және 3-кезектердегі қалаішілік су құбыры желілерін реконструкциялау және Тоқырау-Саяқ су құбырын ағымдағы жөндеу есебінен жылумен және сумен жабдықтау жүйесін жақсарту.
6.
Су құбыры желілерінің тозуын 2023 жылы – 62,7 %-ға дейін (2022 жылы – 80 %), 2024 жылы – 40,3 %-ға дейін, 2025 жылы – 10 %-ға дейін төмендету.
7.
Халықтың ауызсуға қолжетімділікпен қамтылуы 2023 жылы – 97,8 %-ға дейін (2022 жылы – 97,6 %), 2024 жылы – 98,6 %-ға дейін, 2025 жылы – 100 %-ға дейін ұлғаяды.
8.
Халықты суару жүйесімен қамтамасыз ету бойынша қамтуды 83 %-ға дейін ұлғайту (2022 жылы – 20 %, 2023 жылы – 27 %, 2024 жылы – 42 %, 2025 жылы – 58 %, 2026 жылы – 75 %, 2027 жылы – 83 %).
9.
Жақсы және қанағаттанарлық жағдайдағы жолдардың үлесі 66 %-дан 90 %-ға дейін жеткізіледі, бұл жолдардағы қауіпсіздікті жақсартуға мүмкіндік береді.
10.
ЖАО кезегінде тұрған азаматтардың тұрғын үй кезегін (2023 жылғы 1 ақпанда есепте тұрғандар – 2063 адам) және барлық қаржыландыру көздерінің есебінен 2028 жылға дейін 53 %-ға төмендету (969 пәтер), 2023 жылы – 185 пәтер (91 %), 2024 жылы – 203 пәтер (82 %), 2025 жылы – 193 пәтер (72 %), 2026 жылы – 194 пәтер (63 %), 2027 жылы – 194 пәтер (53 %).
11.
1-ден 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі білім берумен қамтуды 80,3 %-дан 83,5 %-ға дейін ұлғайту.
12.

Снижение показателя смертности населения с 10 до 9,5 на 1000 человек.
13.
Увеличение охвата занимающихся физической культурой и спортом с 57,9 % до 62,5 %.
14.
Снижение выбросов в атмосферу загрязняющих веществ с 78,5 тысячи тонн до 50,2 тысячи тонн до 2027 года.
Промышленность
1
Строительство цеха по производству рения в целях повышения степени извлечения из руд и отходов металлургического производства попутных компонентов редких, благородных и драгоценных металлов
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2026 года – ІІІ квартал 2027 года
акимат Карагандинской области, МИИР
2026 год
– 900
ДИ
2027 год

Халықтың өлім-жітім көрсеткішін 1000 адамға шаққанда 10-нан 9,5-ке дейін төмендету.
13.
Дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатындарды қамтуды 57,9 %-дан 62,5 %-ға дейін ұлғайту.
14.
2027 жылға дейін атмосфераға ластаушы заттар шығарындыларын 78,5 мың тоннадан 50,2 мың тоннаға дейін төмендету.
1.      Өнеркәсіп
1
Металлургия өндірісінің кендері мен қалдықтарынан сирек, асыл және бағалы металдардың ілеспе компоненттерін алу дәрежесін арттыру мақсатында рений өндіру цехын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы
IV тоқсан –
2027 жылғы
IІІ тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ИИДМ
2026 жылы
– 900
БК
2027 жылы

– 1000
2
Строительство цеха с участком по переработке драгметального шлака
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2023 года
акимат Карагандинской области, МИИР
2023 год
– 900
ДИ
3
Строительство цеха рафинирования селена
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2023 года
акимат Карагандинской области, МИИР
2023 год
– 600
ДИ
4
Реконструкция Балхашского цинкового завода для переработки некондиционных медных концентратов
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
– ІІ квартал 2026 года
акимат Карагандинской области, МИИР
2024 год
– 2000
ДИ
2025 год
– 2000
2026 год
– 1600
5
Поисковые работы редкоземельных металлов на участке Кенкудук в районе города
информация в МИИР
IV квартал 2024 года
акимат Карагандинской области, МИИР
2023 год – 210
РБ
2024 год – 80
Итого по разделу:
290
РБ
9000
ДИ
Туризм
6
Строительство инженерно-коммуникационной инфраструктуры и благоустройство в районе залива Бертыс
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
– IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области, МНЭ
2024 год

– 1000
2
Бағалы металл қожын қайта өңдеу учаскесі бар цех салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ИИДМ
2023 жылы
– 900
БК
3
Селенді тазарту цехын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ИИДМ
2023 жылы
– 600
БК
4
Кондициялық емес мыс концентраттарын қайта өңдеу үшін Балқаш мырыш зауытын реконструкциялау
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы
IV тоқсан –
2026 жылғы
II тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ИИДМ
2024 жылы
– 2000
БК
2025 жылы
– 2000
2026 жылы
– 1600
5
Қала ауданының Кеңқұдық учаскесінде жерде сирек кездесетін металдарды іздестіру жұмыстары
ИИДМ-ге ақпарат
2024 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ИИДМ
2023 жылы – 210
РБ
2024 жылы – 80
Бөлім бойынша жиыны:
290
РБ
9000
БК
2. Туризм
6
Бертіс шығанағы ауданында инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым салу және абаттандыру
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы
IV тоқсан – 2025 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ҰЭМ
2024 жылы

2023 год –970
ДИ
2024 год –
6378
2025 год – 650
2026 год
– 3200
2027 год
– 6221
Итого по разделу:
11877,8
РБ
4105,5
МБ
17419
ДИ
Водоснабжение
15
Реконструкция внутригородских водопроводных сетей 2 и 3-очередей
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2023 года
IV квартал 2024 года
акимат Карагандинской области,
МИИР
2023 год
– 1562
РБ
2024 год
– 1562
РБ
2024 год
– 907,5
МБ
16
Реконструкция водозаборных сооружений Нижне-Токырауского месторождения подземных вод
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
IV квартал 2027 года
акимат Карагандинской области, МЭПР
2024 год

2023 жылы – 970
БК
2024 жылы – 6378
2025 жылы – 650
2026 жылы
– 3200
2027 жылы
– 6221
Бөлім бойынша жиыны:
11877,8
РБ
4105,5
ЖБ
17419
БК
Сумен жабдықтау
15
2 және 3-кезектердегі қалаішілік су құбыры желілерін реконструкциялау
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы
IV тоқсан – 2024 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ИИДМ
2023 жылы
– 1562
РБ
2024 жылы
– 1562
РБ
2024 жылы
– 907,5
ЖБ
16
Төменгі Тоқырау жерасты сулары кен орнының су тарту құрылыстарын реконструкциялау
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы
IV тоқсан – 2027 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ЭТРМ,
2024 жылы

– 270
РБ
2024 год
– 30
МБ
2025 год
– 2430
РБ
2025 год
– 270
МБ
2026 год
– 2700
РБ
2026 год
– 300
МБ
2027 год
– 2250
РБ
2027 год
– 250
МБ
17
Восстановление поливной системы
акт выполненных работ
IV квартал
2023 года
акимат Карагандинской области
2023 год – 487,6
МБ
18
Текущий ремонт водовода
Токырау-Саяк
акт выполненных работ
IV квартал 2023 года –
IV квартал
2027 года
акимат Карагандинской области
2023 год – 500
МБ
2024 год – 500
2025 год – 500
2026 год – 500
2027 год – 500
19
Реконструкция водовода
Токырау-Саяк от насосной станции второго подъема до насосной станции четвертого подъема (диаметр – 530 миллиметров, протяженность – 100 километров)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2023 года –
IV квартал
2026 года
акимат Карагандинской области,
МЭПР
2023 год – 450
РБ
2023 год – 50
МБ
2024 год
– 4950
РБ
2024 год –550
МБ
2025 год – 4500
РБ
2025 год – 500
МБ
2026 год – 900
РБ
2026 год – 100
МБ
20
Реконструкция водовода Токырау-Саяк от насосной станции четвертого подъема до поселка Саяк (диаметр – 530 миллиметров, протяженность – 60 километров)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2023 года –
IV квартал
2026 года
акимат Карагандинской области,
МЭПР
2023 год
– 450
РБ
2023 год
– 50
МБ
2024 год
– 4950
РБ
2024 год
– 550
МБ
2025 год
– 5400
РБ
2025 год
– 600
МБ
2026 год – 900
РБ
2026 год – 100
МБ
21
Модернизация насосных станций водовода Токырау-Саяк (три насосные станции II, IV, V подъемов)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
IV квартал 2027 года
акимат Карагандинской области,
МЭПР
2024 год

– 270
РБ
2024 жылы
– 30
ЖБ
2025 жылы
– 2430
РБ
2025 жылы
– 270
ЖБ
2026 жылы
– 2700
РБ
2026 жылы
– 300
ЖБ
2027 жылы
– 2250
РБ
2027 жылы
– 250
ЖБ
17
Суару жүйесін қалпына келтіру
орындалған жұмыстар актісі
2023 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2023 жылы
– 487,6
ЖБ
18
Тоқырау-Саяқ сутартқышын ағымдағы жөндеу
орындалған жұмыстар актісі
2023 жылғы IV тоқсан
– 2027 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2023 жылы – 500
ЖБ
2024 жылы – 500
2025 жылы – 500
2026 жылы – 500
2027 жылы – 500
19
Тоқырау-Саяқ сутартқышын екінші көтергіш сорғы станциясынан төртінші көтергіш сорғы станциясына дейін реконструкциялау (диаметрі – 530 миллиметр, ұзындығы – 100 километр)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы IV тоқсан – 2026 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ЭТРМ
2023 жылы – 450
РБ
2023 жылы – 50
ЖБ
2024 жылы
– 4950
РБ
2024 жылы –550
ЖБ
2025 жылы – 4500
РБ
2025 жылы – 500
ЖБ
2026 жылы – 900
РБ
2026 жылы – 100
ЖБ
20
Тоқырау-Саяқ сутартқышын төртінші көтергіш сорғы станциясынан Саяқ кентіне дейін реконструкциялау (диаметрі – 530 миллиметр, ұзындығы – 60 километр)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы IV тоқсан – 2026 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ЭТРМ
2023 жылы
– 450
РБ
2023 жылы
– 50
ЖБ
2024 жылы
– 4950
РБ
2024 жылы
– 550
ЖБ
2025 жылы
– 5400
РБ
2025 жылы
– 600
ЖБ
2026 жылы – 900
РБ
2026 жылы – 100
ЖБ
21
Тоқырау Саяқ сутартқышының сорғы станцияларын жаңғырту (II, IV, V көтергіштердің үш сорғы станциясы)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан – 2027 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ЭТРМ
2024 жылы

– 450
РБ
2024 год
– 50
МБ
2025 год
– 1350
РБ
2025 год
– 150
МБ
2026 год
– 1350
РБ
2026 год
– 150
МБ
2027 год
– 1350
РБ
2027 год
– 150
МБ
22
Реконструкция внутриквартальных водопроводных сетей поселка Саяк (протяженность – 14,1 километра)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2023 года –
IV квартал 2024 года
акимат Карагандинской области,
МИИР
2023 год – 445
РБ
2024 год – 445
РБ
2024 год – 222,4
МБ
23
Строительство магистрального водовода города Балхаша – поселка Торангалык
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года –
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области,
МЭПР
2023 год – 100
МБ
2024 год
– 2310
РБ
2024 год – 256,7
МБ
2025 год
– 2310
РБ
2025 год – 156,7
МБ
24
Строительство водопроводных сетей поселка Торангалык
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года –
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области,
МИИР
2024 год – 945,1
РБ
2024 год – 105
МБ
2025 год – 945,1
РБ
2025 год – 105
МБ
25
Строительство водопроводных сетей поселка Шубартубек
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года –
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области,
МНЭ
2024 год – 725,4
РБ
2024 год – 80,6
МБ
2025 год – 725,4
РБ
2025 год – 80,7
МБ
Итого по разделу:
46625
РБ
8852,2
МБ
Развитие благоустройства и коммунального хозяйства
26
Обустройство дворовых территорий города (микрорайон Жидебай батыра, 2, 4, 8, 12, 14, 16, 18; улица Агыбай батыра, 19, 21, 20, 22, 24 и улица Томпиевой, 5; улица Абая, 14, 16, 28, 30, улица Байсеитовой, 7, 8; улица Сейфуллина, 2, улица Алимжанова, 12, 12а; улица Желтоксан, 2, 5, улица Бокейханова, 1; улица Сейфуллина, 19, 21; микрорайон З. Сабитовой, 35, 36; улица Амангельды, 19, 20; переулок Макаренко, 12)
акт выполненных работ
IV квартал 2023 года – IV квартал
2027 года
акимат Карагандинской области
2023 год
– 1247
МБ
2024 год – 582,3
2025 год – 611,4
2026 год
– 642
2027 год
– 674
27
Благоустройство въездной группы по улице Агыбай батыра
акт выполненных работ
IV квартал 2023 года
акимат Карагандинской области
2023 год – 442,7
МБ
28
Текущий ремонт кровли и фасада жилых домов (по 10 домов ежегодно: микрорайон Жидебай батыра, 2, 4, 8, 12, 14, 18, улица Агыбай батыра, 18, 20, 22, улица Абая, 4, 6, 8, 10, 14, 18, 20, 30, 40, 41, 43, улица Байсеитовой, 3, 4, 8, улица Молдагуловой, 1, 2, 4, 5, 6, улица Сейфуллина, 26, улица Караменде би, 8, 10, 16, улица Алимжанова, 3, 4, 4а, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 12а, 14, улица Бокейханова, 1, улица Желтоксан, 1, 2, 5, 7, 8, 12, 14, 15, 16, 18, улица Амангельды, 3, 4, 5, 6)
акт выполненных работ
IV квартал 2023 года –
IV квартал
2027 года
акимат Карагандинской области

– 450
РБ
2024 жылы
– 50
ЖБ
2025 жылы
– 1350
РБ
2025 жылы
– 150
ЖБ
2026 жылы
– 1350
РБ
2026 жылы
– 150
ЖБ
2027 жылы
– 1350
РБ
2027 жылы
– 150
ЖБ
22
Саяқ кентінің орамішілік су құбыры желілерін реконструкциялау (ұзындығы – 14,1 километр)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы IV тоқсан – 2024 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ИИДМ
2023 жылы – 445
РБ
2024 жылы – 445
РБ
2024 жылы – 222,4
ЖБ
23
Балқаш қаласы – Торанғалық кентінің магистральдық сутартқышын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан – 2025 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ЭТРМ
2023 жылы – 100
ЖБ
2024 жылы
– 2310
РБ
2024 жылы – 256,7
ЖБ
2025 жылы
– 2310
РБ
2025 жылы – 156,7
ЖБ
24
Торанғалық кентінің су құбыры желілерін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан – 2025 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ИИДМ
2024 жылы – 945,1
РБ
2024 жылы – 105
ЖБ
2025 жылы – 945,1
РБ
2025 жылы – 105
ЖБ
25
Шұбартүбек кентінің су құбыры желілерін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан – 2025 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ҰЭМ
2024 жылы – 725,4
РБ
2024 жылы – 80,6
ЖБ
2025 жылы – 725,4
РБ
2025 жылы – 80,7
ЖБ
Бөлім бойынша жиыны:
46625
РБ
8852,2
ЖБ
Абаттандыруды және коммуналдық шаруашылықты дамыту
26
Қаланың аула аумақтарын жайластыру (Жидебай батыр шағын ауданы, 2, 4, 8, 12, 14, 16, 18; Ағыбай батыр көшесі, 19, 21, 20, 22, 24 және Томпиева көшесі, 5; Абай көшесі, 14, 16, 28, 30, Байсейітова көшесі, 7, 8; Сейфуллин көшесі, 2, Әлімжанов көшесі, 12, 12а; Желтоқсан көшесі, 2, 5, Бөкейханов көшесі, 1; Сейфуллин көшесі, 19, 21; З. Сәбитова шағын ауданы, 35, 36; Амангелді көшесі, 19, 20; Макаренко тұйық көшесі, 12)
орындалған жұмыстар актісі
2023 жылғы
IV тоқсан – 2027 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2023 жылы
– 1247
ЖБ
2024 жылы – 582,3
2025 жылы – 611,4
2026 жылы
– 642
2027 жылы
– 674
27
Ағыбай батыр көшесіндегі кіреберіс тобын абаттандыру
орындалған жұмыстар актісі
2023 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2023 жылы – 442,7
ЖБ
28
Тұрғын үйлердің шатыры мен қасбетін ағымдағы жөндеу (жыл сайын 10 үй: Жидебай батыр шағын ауданы, 2, 4, 8, 12, 14, 18, Ағыбай батыр көшесі, 18, 20, 22, Абай көшесі, 4, 6, 8, 10, 14, 18, 20, 30, 40, 41, 43, Байсейітова көшесі, 3, 4, 8, Молдағұлова көшесі, 1, 2, 4, 5, 6, Сейфуллин көшесі, 26, Қараменде би көшесі, 8, 10, 16, Әлімжанов көшесі, 3, 4, 4а, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 12а, 14, Бөкейханов көшесі, 1, Желтоқсан көшесі,1, 2, 5, 7, 8, 12, 14, 15, 16, 18, Амангелді көшесі, 3, 4, 5, 6)
орындалған жұмыстар актісі
2023 жылғы IV тоқсан – 2027 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі

2023 год – 715,9
МБ
2024 год – 367,5
2025 год – 387,5
2026 год – 409,5
2027 год – 432,2
29
Благоустройство улицы Кадыржанова
акт выполненных работ
IV квартал 2023 года
акимат Карагандинской области
2023 год – 316
МБ
30
Благоустройство парка имени Первостроителей по улице Иванова
акт выполненных работ
IV квартал 2024 года
акимат Карагандинской области
2024 год – 500
МБ
31
Благоустройство входной группы в микрорайон Конырат
акт выполненных работ
IV квартал
2024 года
акимат Карагандинской области
2024 год – 300
МБ
32
Благоустройства кольцевой развязки улиц Абая – Спицына
акт выполненных работ
IV квартал
2024 года
акимат Карагандинской области
2024 год – 250
МБ
Итого по разделу:
7878
МБ
Жилищное строительство
33
Строительство многоквартирных жилых домов № 11а и 10а в 10-м микрорайоне (8035,8 квадратных метра – 90 квартир)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
2024 год – 790,5
ДИ
2025 год – 790,5
34
Строительство многоквартирного жилого дома со стоматологической клиникой и нежилыми помещениями по адресу: улица Абая, дом 61 (2242,4 квадратных метра – 16 квартир)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
2024 год – 400
ДИ
2025 год – 400
35
Строительство "Таунхаус" по адресу: станция Балхаш-1 (3150 квадратных метров –
49 квартир)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
акимат Карагандинской области
2024 год – 550
ДИ
36
Строительство двухквартирных шести жилых домов по адресу: микрорайон Конырат (1260 квадратных метров)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
акимат Карагандинской области
2024 год – 113,4
ДИ
37
Строительство 12-ти квартирного жилого дома по адресу: микрорайон Конырат, улица Русакова, дом 5 (1224 квадратных метра)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
акимат Карагандинской области
2024 год – 277,2
ДИ
38
Строительство 12-ти квартирного жилого дома по адресу: микрорайон Конырат, улица Русакова, дом 5/1, (1224 квадратных метра)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
акимат Карагандинской области
2024 год – 277,2
ДИ
39
Строительство 12-ти квартирного жилого дома типа "Таунхаус" в 12-м микрорайоне (1440 квадратных метров)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2023 года
акимат Карагандинской области
2023 год – 277,2
ДИ
40
Строительство многоквартирного жилого дома в микрорайоне Сатпаева (3080 квадратных метров – 42 квартиры)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года –
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
2024 год – 200
ДИ

2023 жылы – 715,9
ЖБ
2024 жылы – 367,5
2025 жылы – 387,5
2026 жылы – 409,5
2027 жылы – 432, 2
29
Қадыржанов көшесін абаттандыру
орындалған жұмыстар актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2023 жылы – 316
ЖБ
30
Иванов көшесіндегі Алғашқы құрылысшылар атындағы саябақты абаттандыру
орындалған жұмыстар актісі
2024 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2024 жылы – 500
ЖБ
31
Қоңырат шағын ауданындағы кіру тобын абаттандыру
орындалған жұмыстар актісі
2024 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2024 жылы – 300
ЖБ
32
Абай – Спицын көшелерінің айналма жолын абаттандыру
орындалған жұмыстар актісі
2024 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2024 жылы – 250
ЖБ
Бөлім бойынша жиыны:
7878
ЖБ
4. Тұрғын үй құрылысы
33
10-шағын ауданда № 11а және 10а көппәтерлі тұрғын үйлерін салу (8035,8 шаршы метр – 90 пәтер)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы
IV тоқсан –
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2024 жылы – 790,5
БК
2025 жылы – 790,5
34
Абай көшесі, 61-үй мекенжайында стоматологиялық клиникасы және тұрғын емес
үй-жайлары бар көппәтерлі тұрғын үй салу (2242,4 шаршы метр – 16 пәтер)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы
IV тоқсан –
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2024 жылы – 400
БК
2025 жылы – 400
35
Балқаш станциясы-1 мекенжайында "Таунхаус" салу (3150 шаршы метр – 49 пәтер)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2024 жылы – 550
БК
36
Қоңырат шағын ауданы мекенжайында екі пәтерлі алты тұрғын үй салу (1260 шаршы метр)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2024 жылы – 113,4
БК
37
Қоңырат шағын ауданы, Русаков көшесі, 5-үй мекенжайында
12 пәтерлі тұрғын үй салу (1224 шаршы метр)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2024 жылы – 277,2
БК
38
Қоңырат шағын ауданы, Русаков көшесі, 5/1-үй мекенжайында
12 пәтерлі тұрғын үй салу (1224 шаршы метр)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2024 жылы – 277,2
БК
39
12-шағын ауданда "Таунхаус" үлгісінде 12 пәтерлі тұрғын үй салу (1440 шаршы метр)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2023 жылы – 277,2
БК
40
Сәтбаев шағын ауданында көппәтерлі тұрғын үй салу
(3080 шаршы метр – 42 пәтер)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы
IV тоқсан –
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2024 жылы – 200
БК

2025 год – 354,4
41
Строительство жилого дома по адресу: улица Балхашская, южнее дома № 34/1 (204 квадратных метра – 2 квартиры)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IІІ квартал 2024 года
акимат Карагандинской области
2024 год – 36,7
ДИ
42
Строительство 10-ти квартирного жилого дома типа "Таунхаус" в 12-м микрорайоне (1245 квадратных метров)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2023 года
акимат Карагандинской области
2023 год – 224,1
ДИ
43
Строительство арендных 45-ти квартирных жилых домов № 7 (аренда для врачей и учителей) и № 8 (для очередников, в очереди на получение жилья – 1987 человек)
акт ввода в эксплуатацию
2023 год – IV квартал 2024 года
акимат Карагандинской области
2023 год – 432
МБ
2023 год – 358
2024 год – 432
2024 год – 358
44
Субсидирование льготной ипотеки, реализуемой через АО "Отбасы банк" для жителей города
договор субсидирования
IV квартал
2023 года
акимат Карагандинской области
2023 год
– 350
МБ
Итого по разделу:
1930,0
МБ
4691,2
ДИ
Транспорт и коммуникации
45
Открытие сезонных внутриреспубликанских субсидируемых авиамаршрутов Балхаш – Шымкент, Балхаш – Туркестан, Балхаш – Жезказган
договор субсидирования авиамаршрутов
IV квартал 2024 года –
IV квартал 2026 года
акимат Карагандинской области,
МИИР
2024 год – 556,8
РБ
2025 год – 556,8
2026 год – 556,8
46
Увеличение количества вагонов по железнодорожному маршруту Караганды – Балхаш с 4 до 6 вагонов
дополнительное соглашение к договору долгосрочного субсидирования
IV квартал 2023 года –
IV квартал
2027 года
акимат Карагандинской области
2023 год – 170
МБ
2024 год – 175
2025 год – 180
2026 год – 185
2027 год – 190
47
Увеличение количества автобусных рейсов межобластных маршрутов Балхаш – Алматы, Балхаш – Астана, а также открытие новых автобусных маршрутов
информация в МИИР
IV квартал
2024 года
акимат Карагандинской области
не требуется
48
Строительство автодороги от Балхашской теплоэлектроцентрали до квартала Шиліауыз (Техснаб)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
акимат Карагандинской области
2024 год – 954,6
МБ
49
Средний ремонт автомобильной дороги улицы Язева (от железнодорожного вокзала) до улицы Спицына (мечеть)
акт выполненных работ
IV квартал 2023 года
акимат Карагандинской области
2023 год – 219,2
МБ
Итого по разделу:
1670,4
РБ
2073,8
МБ
Социальная сфера
Образование
50
Строительство детского сада на 280 мест в 9-м микрорайоне
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2023 года – II квартал
2025 года
акимат Карагандинской области
2023 год
– 20
МБ
2024 год
– 500
2025 год
– 700
Итого по разделу:
1220
МБ
Здравоохранение
51
Модернизация центральной больницы под открытие МЦРБ в рамках строительства пристройки нового корпуса и капитального ремонта здания действующего объекта
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2023 года –
IV квартал 2024 года
акимат Карагандинской области

2025 жылы – 354,4
41
Балқаш көшесі, № 34/1 үйдің оңтүстігіне қарай мекенжайда тұрғын үй салу (204 шаршы метр – 2 пәтер)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы
ІІІ тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2024 жылы – 36,7
БК
42
12-шағын ауданда "Таунхаус" үлгісіндегі 10 пәтерлі тұрғын үй салу (1245 шаршы метр)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2023 жылы – 224,1
БК
43
Жалға берілетін 45 пәтерлі № 7 (дәрігерлер мен мұғалімдер үшін жалға беру) және № 8 (кезекте тұрғандар үшін, тұрғын үй алуға кезекте – 1987 адам) тұрғын үйлер салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жыл –
2024 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2023 жылы – 432
ЖБ
2023 жылы – 358
2024 жылы – 432
2024 жылы – 358
44
Қала тұрғындары үшін "Отбасы банк" АҚ арқылы іске асырылатын жеңілдікті ипотеканы субсидиялау
субсидиялау шарты
2023 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2023 жылы
– 350
ЖБ
Бөлім бойынша жиыны:
1930,0
ЖБ
4691,2
БК
5.      Көлік және коммуникация
45
Маусымдық республикаішілік субсидияланатын Балқаш – Шымкент, Балқаш – Түркістан, Балқаш – Жезқазған авиамаршруттарын ашу
авиамаршруттарды субсидиялау шарты
2024 жылғы
IV тоқсан –
2026 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі,
ИИДМ
2024 жылы – 556,8
РБ
2025 жылы – 556,8
2026 жылы – 556,8
46
Қарағанды – Балқаш теміржол маршруты бойынша вагондар санын 4-тен 6 вагонға дейін ұлғайту
ұзақ мерзімді субсидиялау шартына қосымша келісім
2023 жылғы
IV тоқсан – 2027 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2023 жылы – 170
ЖБ
2024 жылы – 175
2025 жылы – 180
2026 жылы – 185
2027 жылы – 190
47
Балқаш – Алматы, Балқаш – Астана облысаралық маршруттары бойынша автобус рейстерінің санын арттыру, сондай-ақ жаңа автобус маршруттарын ашу
ИИДМ-ге ақпарат
2024 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
талап етілмейді
48
Балқаш жылу-электр орталығынан Шиліауыз орамына (Техснаб) дейін автомобиль жолын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2024 жылы – 954,6
ЖБ
49
Язев көшесінің (теміржол вокзалынан) Спицын көшесіне (мешіт) дейінгі автомобиль жолын орташа жөндеу
орындалған жұмыстар актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2023 жылы – 219,2
ЖБ
Бөлім бойынша жиыны:
1670,4
РБ
2073,8
ЖБ
6. Әлеуметтік сала
Білім беру
50
9-шағын ауданда 280 орындық балабақша салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы
IV тоқсан –
2025 жылғы
II тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2023 жылы
– 20
ЖБ
2024 жылы
– 500
2025 жылы
– 700
Бөлім бойынша жиыны:
1220
ЖБ
Денсаулық сақтау
51
Жаңа корпустың жапсаржайын салу және жұмыс істеп тұрған объектінінің ғимаратын күрделі жөндеу шеңберінде КОАА ашу үшін орталық аурухананы жаңғырту
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы
IV тоқсан –
2024 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі

2023 год – 671,3
МБ
2024 год
– 700
Итого по разделу:
1371,3
МБ
Спорт
52
Строительство "Центра борьбы" на территории Детско-юношеской спортивной школы
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2023 года –
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
2023 год
– 57
МБ
2024 год
– 533
2025 год
– 180
53
Строительство плавательного бассейна
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 года
IV квартал
2026 года
акимат Карагандинской области
2024 год
– 30
МБ
2025 год
– 500
2026 год
– 500
54
Строительство крытого хоккейного корта
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 года
– IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
2024 год – 157
МБ
2025 год
– 150
Итого по разделу:
2107
МБ
Экология и природопользование
55
Строительство полигона твердых бытовых отходов с сортировочной линией
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
2025 год – 1000
МБ
56
Рекультивация земель, расположенных на территории бывшего РЛС "Дарьял – У" (Балхаш-9), использовавшегося для хранения полихлорилдефинил – содержащего оборудования и отходов
Акт выполненных работ
IV квартал 2024 года – IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
2024 год
– 1200
МБ
2025 год
– 1500
57
Строительство очистных сооружений
акт приемки объекта в эксплуатацию
июнь
2024 года – IV квартал 2026 года
акимат Карагандинской области,
АО "Казцентр ЖКХ" (по согласованию)
2024 год – 1600
ДИ
2025 год – 3000
2025 год – 950
2026 год – 3000
2026 год
– 950
58
Строительство второй нитки (комплекса) сернокислотного цеха
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года –
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
2024 – 2025 годы – 70300
ДИ
59
Разработка и выполнение научно-исследовательской и опытно-конструкторской работы "Исследование экологической обстановки в районе бухты Бертыс с разработкой предложений по восстановлению экосистемы"
акт выполненных работ
IV квартал 2023 года –
IV квартал 2024 года
акимат Карагандинской области
2023 год
– 50
МБ
2024 год
– 50
Итого по разделу:

2023 жылы – 671,3
ЖБ
2024 жылы
– 700
Бөлім бойынша жиыны:
1371,3
ЖБ
Спорт
52
Балалар-жасөспірімдер спорт мектебінің аумағында "Күрес орталығын" салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы
IV тоқсан –
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2023 жылы
– 57
ЖБ
2024 жылы – 533
2025 жылы
– 180
53
Жүзу бассейнін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы
IV тоқсан –
2026 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2024 жылы
– 30
ЖБ
2025 жылы
– 500
2026 жылы
– 500
54
Жабық хоккей кортын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы
IV тоқсан –
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2024 жылы – 157
ЖБ
2025 жылы
– 150
Бөлім бойынша жиыны:
2 107
ЖБ
Экология және табиғатты пайдалану
55
Сұрыптау желісі бар қатты тұрмыстық қалдықтар полигонын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2025 жылы – 1000
ЖБ
56
Бұрынғы "Дарьял – У" РЛС (Балқаш-9) аумағында орналасқан, құрамында полихлорилдефинилі бар жабдықтар мен қалдықтарды сақтау үшін пайдаланылған жерлерді рекультивациялау
орындалған жұмыстар актісі
2024 жылғы
IV тоқсан – 2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2024 жылы
– 1200
ЖБ
2025 жылы
– 1500
57
Тазарту құрылыстарын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы маусым – 2026 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, "ТКШ ҚазОрталығы" АҚ
2024 жылы – 1600
БК
2025 жылы – 3000
2025 жылы – 950
2026 жылы – 3000
2026 жылы
– 950
58
Күкірт қышқылы цехының екінші желісін (кешенін) салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы
IV тоқсан –
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2024 – 2025 жылдары – 70300
БК
59
"Экожүйені қалпына келтіру бойынша ұсыныстар әзірлей отырып, Бертіс айлағы ауданындағы экологиялық жағдайды зерттеу" ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмысын әзірлеу және орындау
орындалған жұмыстар актісі
2023 жылғы
IV тоқсан –
2024 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2023 жылы
– 50
ЖБ
2024 жылы
– 50
Бөлім бойынша жиыны:

3800
МБ
79800
ДИ
Мероприятия по чрезвычайным ситуациям
60
Строительство комплекса пожарного депо на 4 выезда
акт приемки объекта в эксплуатацию
2023 год
– IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области, МЧС
2023 год
– 22
МБ
2024 год
– 585
РБ
2024 год
– 65
МБ
2025 год
– 585
РБ
2025 год
– 65
МБ
Модернизация системы оповещения
61
Приобретение городского пульта управления системой оповещения – 1 комплект
акт приема-передачи
IV квартал 2023 года
акимат Карагандинской области
2023 год – 6,7
МБ
62
Приобретение сиренно-речевых устройств – 20 комплектов
акт приема-передачи
IV квартал 2023 года,
IV квартал 2024 года,
III квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
2023 год – 23,6
МБ
2024 год – 35,4
2025 год – 59
63
Приобретение системы перехвата цифрового телерадиовещания
акт приема-передачи
IV квартал 2024 года
акимат Карагандинской области
2024 год – 56
МБ
Мероприятия по гражданской обороне
64
Строительство городского запасного пункта управления акима города
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2026 года
акимат Карагандинской области
2026 год
– 50
МБ
2026 год
– 750
65
Приобретение подвижного пункта управления гражданской защиты
акт приема-передачи
IV квартал 2026 года
акимат Карагандинской области
2026 год
– 500
МБ
66
Приобретение средств индивидуальной защиты (противогазы) для гражданского населения, проживающего (подпадающего) в зоне возможного заражения (ежегодно по 50 штук)
акт приема-передачи
2024 год –
IV квартал 2027 года
акимат Карагандинской области
2024 год
– 30
МБ

3800
ЖБ
79800
БК
Төтенше жағдайлар жөніндегі іс-шаралар
60
4 шығуға арналған өрт сөндіру депосы кешенін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жыл –
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі,
ТЖМ
2023 жылы
– 22
ЖБ
2024 жылы
– 585
РБ
2024 жылы
– 65
ЖБ
2025 жылы
– 585
РБ
2025 жылы
– 65
ЖБ
Құлақтандыру жүйесін жаңғырту
61
Құлақтандыру жүйесін қалалық басқару пультін сатып алу – 1 жиынтық
қабылдау-беру актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2023 жылы – 6,7
ЖБ
62
Сирена-сөйлеу құрылғыларын сатып алу – 20 жиынтық
қабылдау-беру актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
2024 жылғы
IV тоқсан
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2023 жылы – 23,6
ЖБ
2024 жылы – 35,4
2025 жылы – 59
63
Цифрлық телерадио хабарларын ұстап қалу жүйесін сатып алу
қабылдау-беру актісі
2024 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2024 жылы – 56
ЖБ
Азаматтық қорғаныс жөніндегі іс-шаралар
64
Қала әкімінің қалалық қосалқы басқару пунктін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2026 жылы
– 50
ЖБ
2026 жылы
– 750
65
Азаматтық қорғаудың жылжымалы басқару пунктін сатып алу
қабылдау-беру актісі
2026 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі,
2026 жылы
– 500
ЖБ
66
Ықтимал жұқтыру аймағында (оған қарасты жерде) тұратын азаматтық халық үшін жеке қорғану құралдарын (газтұтқыштар) сатып алу (жыл сайын 50 дана)
қабылдау-беру актісі
2024 жыл –
2027 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2024 жылы
– 30
ЖБ