Об утверждении Правил и сроков исчисления (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов работодателя в единый накопительный пенсионный фонд и взыскания по ним
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 июля 2023 года № 540.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2024.
В соответствии с подпунктом 7) статьи 11 Социального кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и сроки исчисления (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов работодателя в единый накопительный пенсионный фонд и взыскания по ним.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 июля 2023 года № 540
Правила и сроки исчисления (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов работодателя в единый накопительный пенсионный фонд и взыскания по ним
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки исчисления (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов работодателя в единый накопительный пенсионный фонд и взыскания по ним (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) статьи 11 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс) и определяют порядок и сроки исчисления (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов работодателя в единый накопительный пенсионный фонд и взыскания по ним.
2. Для целей настоящих Правил используются следующие понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) единый накопительный пенсионный фонд (далее – ЕНПФ) – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам, а также иные функции, определенные Социальным кодексом;
3) обязательные пенсионные взносы работодателя – деньги, перечисленные агентами за счет собственных средств на условный пенсионный счет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу (есепке жазу) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 3 шiлдедегi № 540 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі 11-бабының 7) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу (есепке жазу) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.
2. Осы қаулы 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 3 шілдедегі
№ 540 қаулысымен
бекітілген
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу (есепке жазу) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдері 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу (есепке жазу) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 11-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу (есепке жазу) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және олардың нәтижелерін көрсетілетін қызметті алушыға беру жөніндегі жұмысты "бір терезе" қағидаты бойынша ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры (бұдан әрі – БЖЗҚ) – зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері жөніндегі қызметті, сондай-ақ Әлеуметтік кодексте айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын заңды тұлға;
3) жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары – агенттер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шартты зейнетақы шотына өз қаражаты есебінен аударған ақша;

4) агент по уплате обязательных пенсионных взносов работодателя (далее – агент) – физическое или юридическое лицо, включая иностранное юридическое лицо, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, филиалы, представительства иностранных юридических лиц, исчисляющие и перечисляющие обязательные пенсионные взносы работодателя в единый накопительный пенсионный фонд в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан.
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 4) предусмотрено дополнить частью второй в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.11.2024 № 945 (вводится в действие с 01.01.2026).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 2 предусмотрено дополнить подпунктом 5) в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.11.2024 № 945 (вводится в действие с 01.01.2026).
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 27.03.2024 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.09.2024 № 749 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Обязательные пенсионные взносы работодателя, подлежащие уплате в ЕНПФ, осуществляются за счет собственных средств агента, а также лиц, имеющих иную оплачиваемую работу (избранные, назначенные или утвержденные).
4. Агенты ежемесячно исчисляют обязательные пенсионные взносы работодателя от суммы начисленного дохода работника за месяц.
5. Юридические лица-агенты хранят в установленном законодательством порядке сведения об исчисленных (начисленных) и перечисленных обязательных пенсионных взносах работодателя, в том числе возврате ошибочно перечисленных сумм, на электронном или бумажном носителях.
При ликвидации юридического лица-агента документы об исчислении (начислении) и перечислении обязательных пенсионных взносов работодателя передаются в государственные архивные учреждения по месту нахождения агента.
Глава 2. Порядок исчисления (начисления) обязательных пенсионных взносов работодателя

4) жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенті (бұдан әрі – агент) – Қазақстан Республикасындағы қызметін шетелдік заңды тұлғалардың тұрақты мекемесі, филиалдары, өкілдіктері арқылы жүзеге асыратын шетелдік заңды тұлғаны қоса алғанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен жұмыс берушінің міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептейтін, ұстап қалатын (есепке жазатын) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударатын жеке немесе заңды тұлға.
Әлеуметтік кодекстің 243-бабы бірінші бөлігінің 7) тармақшасында көрсетілген адамдар үшін жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агент ретінде Әлеуметтік кодекстің 102-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында айқындалған интернет-платформа операторы қарастырылады;
5) интернет-платформаның операторы (бұдан әрі – оператор) – интернет-платформада тіркелген орындаушылар мен тапсырыс берушілер арасында қызметтер көрсету және жұмыстарды орындау бойынша байланыстар орнату және мәмілелер жасасу үшін ақпараттық технологиялар мен жүйелерді қолдана отырып, техникалық, ұйымдастырушылық (оның ішінде жұмыстарды немесе қызметтерді көрсету үшін үшінші тұлғаларды тарта отырып көрсетілетін қызметтерді), ақпараттық және өзге де мүмкіндіктерді ұсыну жөніндегі қызметтерді интернет-платформаны пайдалана отырып көрсететін дара кәсіпкер немесе заңды тұлға.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.03.2024 № 228 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.09.2024 № 749 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.11.2024 № 945 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
3. Жұмыс берушінің БЖЗҚ-ға төлеуге тиіс міндетті зейнетақы жарналары агенттің, сондай-ақ өзге де ақылы жұмысы бар (сайланған, тағайындалған немесе бекітілген) адамдардың өз қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
4. Агенттер жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын ай сайын қызметкердің бір айға есептелген табысы сомасынан есептейді.
5. Заңды тұлға агенттер жұмыс берушінің есептелген (есепке жазылған) және аударылған міндетті зейнетақы жарналары, оның ішінде қате төлемдерді қайтару туралы мәліметтерді заңнамада белгіленген тәртіппен электрондық немесе қағаз жеткізгіштерде сақтайды.
Заңды тұлға агент таратылған кезде жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу (есепке жазу) және аудару туралы құжаттар агенттің орналасқан жеріндегі мемлекеттік архив мекемелеріне беріледі.
2-тарау. Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу (есепке жазу)

6. Агенты, лица, имеющие иную оплачиваемую работу (избранные, назначенные или утвержденные), своевременно исчисляют, начисляют и уплачивают за счет собственных средств обязательные пенсионные взносы работодателя в ЕНПФ.
Обязательные пенсионные взносы работодателя, подлежащие уплате в ЕНПФ, исчисляются путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 251 Социального кодекса, к сумме дохода, принимаемого для исчисления обязательных пенсионных взносов работодателя.
Объектами исчисления обязательных пенсионных взносов работодателя являются:
1) для юридических лиц – ежемесячный доход наемных работников, лиц, имеющих иную оплачиваемую работу (избранные, назначенные или утвержденные), принимаемый для исчисления обязательных пенсионных взносов работодателя;
2) для лиц, занимающихся частной практикой, а также индивидуальных предпринимателей, использующих труд наемных работников, – ежемесячный доход наемных работников и лиц, имеющих иную оплачиваемую работу (избранные, назначенные или утвержденные), принимаемый для исчисления обязательных пенсионных взносов работодателя;
3) для Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее - МИД) в части персонала дипломатической службы, работающего в загранучреждениях Республики Казахстан:
сотрудники дипломатической службы – 100 процентный размер оклада, в соответствии с единой системой оплаты труда на основании распределения с установленными денежными выплатами;
работники дипломатической службы – 100 процентный размер оклада, в соответствии с единой системой оплаты труда на основании распределения по приравненной должности персонала дипломатической службы МИД с установленными денежными выплатами;
4) для лиц, занимающихся частной практикой, а также индивидуальных предпринимателей – исчисление обязательных пенсионных взносов работодателя в свою пользу, которое осуществляется с получаемого ими дохода.
При этом получаемым доходом для лиц, занимающихся частной практикой, а также индивидуальных предпринимателей для целей исчисления обязательных пенсионных взносов работодателя является сумма, определяемая ими самостоятельно в пределах размеров, установленных пунктом 2 статьи 251 Социального кодекса.
В случае отсутствия дохода лица, занимающиеся частной практикой, а также индивидуальные предприниматели вправе уплачивать обязательные пенсионные взносы работодателя в ЕНПФ, исчисленные путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 251 Социального кодекса, к минимальному размеру заработной платы, установленному на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 6 предусмотрено дополнить подпунктом 5) в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.11.2024 № 945 (вводится в действие с 01.01.2026).
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.09.2024 № 749 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 7 предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2025 № 939 (вводится в действие с 01.01.2026).

6. Агенттер, өзге де ақылы жұмысы бар (сайланған, тағайындалған немесе бекітілген) адамдар жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы есептейді, есепке жазады және өз қаражаты есебінен БЖЗҚ-ға төлейді.
Жұмыс берушінің БЖЗҚ-ға төленетін міндетті зейнетақы жарналары жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін қабылданатын табыс сомасына Әлеуметтік кодекстің 251-бабының 1-тармағында белгіленген мөлшерлемені қолдану арқылы есептеледі.
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу объектілері:
1) заңды тұлғалар үшін – жалдамалы жұмыскерлердің, ақы төленетін өзге де жұмысы бар (сайланған, тағайындалған немесе бекітілген) тұлғалардың жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін қабылданатын ай сайынғы табысы;
2) жеке практикамен айналысатын тұлғалар, сондай-ақ жалдамалы жұмыскерлердің еңбегін пайдаланатын дара кәсіпкерлер үшін – жалдамалы жұмыскерлердің және ақы төленетін өзге де жұмысы бар (сайланған, тағайындалған немесе бекітілген) тұлғалардың жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін қабылданатын ай сайынғы табысы;
3) Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде жұмыс істейтін дипломатиялық қызмет персоналы бөлігінде Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі (бұдан әрі - СІМ) үшін:
дипломатиялық қызмет қызметкерлері – белгіленген ақшалай төлемдермен бөлу негізінде еңбекақы төлеудің бірыңғай жүйесіне сәйкес айлықақының 100 пайыздық мөлшері;
дипломатиялық қызмет жұмыскерлері – белгіленген ақшалай төлемдермен СІМ дипломатиялық қызмет персоналының теңестірілген лауазымы бойынша бөлу негізінде еңбекақы төлеудің бірыңғай жүйесіне сәйкес айлықақының 100 пайыздық мөлшері;
4) жеке практикамен айналысатын тұлғалар, сондай-ақ дара кәсіпкерлер үшін – жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын өз пайдасына есептеуі, ол өзі алатын табыстан жүзеге асырылады.
Бұл ретте жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін жеке практикамен айналысатын тұлғалардың, сондай-ақ дара кәсіпкерлердің алатын табысы Әлеуметтік кодекстің 251-бабы 2-тармағында белгіленген мөлшерлер шегінде өздері айқындайтын сома болып табылады.
Табысы болмаған жағдайда жеке практикамен айналысатын тұлғалар, сондай-ақ дара кәсіпкерлер БЖЗҚ-ға республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі жалақы мөлшеріне Әлеуметтік кодекстің 251-бабы 1-тармағында белгіленген мөлшерлемені қолдану жолымен есептелген жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын төлеуге құқылы.
5) арнаулы мобильдік қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер болып табылатын орындаушылар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеуді жүзеге асыратын операторлар үшін – орындаушылар алған кіріс.
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін алынатын кіріс деп арнаулы мобильдік қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер болып табылатын орындаушылардың көрсетілген қызметтер немесе орындалған жұмыстар үшін алған кірісі түсініледі.
Бұл ретте жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін алынатын кіріс айына республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының 50 еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.09.2024 № 749 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.11.2024 № 945 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

10. Перечисление обязательных пенсионных взносов работодателя осуществляется агентами через банки в Государственную корпорацию для последующего перечисления на условные пенсионные счета в ЕНПФ.
Обязательные пенсионные взносы работодателя перечисляются сводным платежным поручением за каждый месяц отдельно в порядке, определенном Правилами осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 107861) (далее – Правила осуществления безналичных платежей), форматами сообщений, утвержденными оператором или операционным центром платежных систем, а также с указанием в платежных документах реквизитов Государственной корпорации и физических лиц, в чью пользу перечисляются взносы (индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), фамилия, имя, отчество (при его наличии), суммы взносов и периода (месяц и год в формате "ММГГГГ"), за который уплачиваются взносы.
В случае несвоевременного перечисления агентами обязательных пенсионных взносов работодателя перечисление производится за каждый месяц отдельно с формированием сводного платежного поручения в порядке, установленном абзацем первым настоящего пункта настоящих Правил.
Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правительства РК от 16.09.2024 № 749 (вводится в действие с 11.11.2024).
11. Лица, занимающиеся частной практикой, а также индивидуальные предприниматели, перечисляя суммы обязательных пенсионных взносов работодателя в свою пользу и пользу лиц, за которых производятся обязательные пенсионные взносы работодателя, формируют сводные платежные документы с указанием реквизитов Государственной корпорации и физических лиц в порядке, установленном в пункте 10 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 11 - в редакции постановления Правительства РК от 16.09.2024 № 749 (вводится в действие с 11.11.2024).
12. Суммы обязательных пенсионных взносов работодателя, поступившие на счет Государственной корпорации, в течение 3 (три) рабочих дней перечисляются в ЕНПФ электронными платежными поручениями в порядке, определенном Правилами осуществления безналичных платежей, форматами сообщений, утвержденными оператором или операционным центром платежных систем.
Информация по физическим лицам, в чью пользу перечисляются обязательные пенсионные взносы работодателя согласно платежным поручениям, указанным в части первой настоящего пункта, направляется Государственной корпорацией в ЕНПФ в порядке, установленном соглашением, заключенным между ЕНПФ и Государственной корпорацией (далее – соглашение).

10. Агенттер кейіннен БЖЗҚ-дағы шартты зейнетақы шоттарына аудару үшін банктер арқылы Мемлекеттік корпорацияға жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын аударады.
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларында (бұдан әрі – Қолма-қол ақшасыз төлемдерді жүзеге асыру қағидалары) (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 107861 болып тіркелген) айқындалған тәртіппен әрбір ай үшін жеке жиынтық төлем тапсырмасымен, төлем жүйелерінің операторы немесе операциялық орталығы бекіткен хабарлар форматтарында, сондай-ақ төлем құжаттарында Мемлекеттік корпорация деректемелері, пайдасына жарналар аударылатын жеке тұлғалардың деректемелері (жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН), тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жарналар сомалары және жарналар төленетін кезең ("ААЖЖЖЖ" форматында айы және жылы) көрсетіліп аударылады).
Агенттер жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы аудармаған жағдайда аудару осы Қағидалардың осы тармағының бірінші абзацында белгіленген тәртіппен жиынтық төлем тапсырмасы қалыптастырылып, әрбір ай үшін бөлек жүргізіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.09.2024 № 749 (11.11.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Жеке практикамен айналысатын тұлғалар, сондай-ақ дара кәсіпкерлер жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары сомаларын өзінің пайдасына және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары жүргізілетін тұлғалардың пайдасына аударумен қатар осы Қағидалардың 10-тармағында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік корпорацияның деректемелерін, жеке тұлғалардың деректемелерін көрсетіп, жиынтық төлем құжаттарын қалыптастырады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.09.2024 № 749 (11.11.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Мемлекеттік корпорацияның шотына түскен жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомалары БЖЗҚ-ға Қолма-қол ақшасыз төлемдерді жүзеге асыру қағидаларында айқындалған тәртіппен электрондық төлем тапсырмаларымен, төлем жүйелерінің операторы немесе операциялық орталығы бекіткен хабарлар форматтарында 3 (үш) жұмыс күні ішінде аударылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген төлем тапсырмаларына сәйкес пайдасына жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары аударылатын жеке тұлғалар жөніндегі ақпаратты Мемлекеттік корпорация БЖЗҚ мен Мемлекеттік корпорация арасында жасалған келісімде (бұдан әрі – Келісім) белгіленген тәртіппен БЖЗҚ-ға жібереді.

Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления Правительства РК от 16.09.2024 № 749 (вводится в действие с 11.11.2024).
13. В случаях отсутствия ИИН работника, указанного в сводном платежном поручении, и (или) допущения агентом ошибок в реквизитах физического лица суммы обязательных пенсионных взносов работодателя возвращаются Государственной корпорацией в течение 3 (три) рабочих дней на счет агента с указанием причины возврата.
Сноска. Пункт 13 - в редакции постановления Правительства РК от 16.09.2024 № 749 (вводится в действие с 11.11.2024).
14. Физическое лицо, обнаружив отсутствие отдельных сумм уплаченных обязательных пенсионных взносов работодателя и (или) пени при получении пенсионных выплат или сведений о суммах пенсионных накоплений на условном пенсионном счете, устно уведомляет агента, в том числе бухгалтерию, об обнаружении ошибок и представлении ему копий платежных документов о перечислении обязательных пенсионных взносов работодателя и (или) пени в Государственную корпорацию за любое время и прилагает платежный документ с информацией по данному вкладчику (фамилия, имя, отчество (при его наличии), сумме взносов и периоду (месяц и год в формате "ММГГГГ") для получения соответствующих сведений и принятия мер к исправлению допущенных ошибок.
Сноска. Пункт 14 - в редакции постановления Правительства РК от 16.09.2024 № 749 (вводится в действие с 11.11.2024).
15. В случаях ликвидации агента в установленном законодательством порядке или окончания ликвидационного процесса физическое лицо обращается в государственные архивные учреждения по месту нахождения агента, а в ходе ликвидационного производства в ликвидационную комиссию, которые представляют ему заверенные копии платежных документов. Полученные копии платежных документов физическое лицо направляет с заявлением в Государственную корпорацию.
16. В случаях обнаружения агентом ошибок или получения им устного сообщения от физического лица об обнаружении ошибок, допущенных при исчислении (начислении), перечислении сумм обязательных пенсионных взносов работодателя и (или) пени, ошибки корректируются агентом путем регулирования последующих перечислений обязательных пенсионных взносов работодателя и (или) пени не позднее месяца, следующего за месяцем, в котором была обнаружена ошибка.
При невозможности корректировки ошибок путем регулирования последующих перечислений обязательных пенсионных взносов работодателя и (или) пени агент обращается в Государственную корпорацию с заявлением о возврате ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов работодателя и (или) пени по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. К заявлению о возврате ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов работодателя и (или) пени прилагается нотариально заверенное заявление физического лица о согласии списания с его условного пенсионного счета ошибочно зачисленных сумм по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Заявление подписывается главным бухгалтером. Если должность главного бухгалтера не предусмотрена, заявление на возврат подписывается руководителем.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.09.2024 № 749 (11.11.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Жиынтық төлем тапсырмасында көрсетілген жұмыскердің ЖСН болмаған және (немесе) агент жеке тұлғаның деректемелерінде қателіктер жіберген жағдайларда жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын Мемлекеттік корпорация 3 (үш) жұмыс күні ішінде агенттің шотына қайтарып, қайтару себебін көрсетеді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.09.2024 № 749 (11.11.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Жеке тұлға зейнетақы төлемдерін немесе шартты зейнетақы шотындағы зейнетақы жинақтарының сомалары туралы мәліметтерді алу кезінде жұмыс беруші төлеген міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдардың жекелеген сомалары жоқ екені анықтаған кезде агентті, оның ішінде бухгалтерияны қателердің анықтағаны және оған жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын аударуы туралы төлем құжаттарының және кез келген уақыт үшін Мемлекеттік корпорацияға өсімпұл және (немесе) өсімпұлдың аударылғаны туралы төлем құжаттары көшірмелерінің берілгені туралы ауызша хабардар етеді және осы салымшы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жарналар сомасы және кезеңі ("ААЖЖЖЖ" форматында айы мен жылы) бойынша ақпарат қамтылған төлем құжатын қоса береді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.09.2024 № 749 (11.11.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Агент заңнамада белгіленген тәртіппен таратылған және тарату процесі аяқталған жағдайларда жеке тұлға агенттің орналасқан жеріндегі мемлекеттік архив мекемелеріне, ал тарату ісі барысында тарату комиссиясына жүгінеді, олар оған төлем құжаттарының куәландырылған көшірмелерін ұсынады. Жеке тұлға алған төлем құжаттарының көшірмелерін өтінішпен бірге Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
16. Агент жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдың сомаларын есептеу (есепке жазу), аудару кезінде жіберілген қателерді анықтаған немесе жеке тұлғадан қате анықталғаны туралы ауызша хабар алған жағдайларда агент қатені жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдың кейінгі аударымдарын реттеу арқылы қате анықталған айдан кейінгі айдан кешіктірмей түзетеді.
Қателерді жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдың кейінгі аударымдарын реттеу арқылы түзету мүмкін болмаған кезде агент осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс берушінің қате аударылған міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлды қайтару туралы өтінішпен Мемлекеттік корпорацияға жүгінеді. Жұмыс берушінің қате аударылған міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлды қайтару туралы өтінішке осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке тұлғаның өзінің шартты зейнетақы шотынан қате есептелген сомаларды есептен шығаруға келісетіні туралы нотариат куәландырған өтініші қоса беріледі.
Өтінішке бас бухгалтер қол қояды. Егер бас бухгалтердің лауазымы көзделмеген болса, қайтаруға өтінішке басшы қол қояды.

17. В случае допущения ошибок по вине банка банк направляет в Государственную корпорацию письмо с заявлением о возврате ошибочно перечисленных сумм.
В заявлении на возврат ошибочно перечисленных сумм по вине банка указываются: наименование, БИН, ИИК, БИК, референсы ошибочно отправленных платежных документов и причина возврата. Письмо и заявление представляются за подписью уполномоченных лиц банка с приложением копии документа, подтверждающего полномочия данных лиц на подписание писем и заявлений на возврат ошибочного указания.
18. На основании полученных от агентов и банков документов на возврат ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов работодателя и (или) пени Государственная корпорация в течение 5 (пять) рабочих дней после проверки фактов поступления указанных пенсионных взносов и отсутствия ранее осуществленных возвратов по ним формирует заявку в электронном виде на возврат ошибочно зачисленных сумм обязательных пенсионных взносов работодателя и (или) пени.
В заявке в электронном виде указываются реквизиты физического лица: фамилия, имя, отчество (при его наличии), ИИН, суммы обязательных пенсионных взносов работодателя и (или) пени, подлежащие возврату, причина возврата.
Заявка в электронном виде направляется в ЕНПФ в соответствии с соглашением.
Сноска. Пункт 18 - в редакции постановления Правительства РК от 16.09.2024 № 749 (вводится в действие с 11.11.2024).
19. ЕНПФ, получив из Государственной корпорации заявку в электронном виде на возврат ошибочно зачисленных сумм обязательных пенсионных взносов работодателя и (или) пени, в течение 5 (пять) рабочих дней со дня ее получения осуществляет возврат ошибочно зачисленных сумм обязательных пенсионных взносов работодателя и (или) пени в Государственную корпорацию с указанием номера и даты заявки Государственной корпорации либо направляет в Государственную корпорацию уведомление об отказе в возврате по причинам, указанным в соглашении, заключенном между ЕНПФ и Государственной корпорацией.
Сноска. Пункт 19 – в редакции постановления Правительства РК от 08.11.2024 № 945 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Возврат ЕНПФ ошибочно зачисленных сумм обязательных пенсионных взносов работодателя и (или) пени производится сводным платежным поручением с указанием реквизитов физических лиц на банковский счет Государственной корпорации по номинальной сумме фактически внесенных в ЕНПФ обязательных пенсионных взносов работодателя и (или) пени, указанной в заявке Государственной корпорации, в электронном виде.

17. Қателер банктің кінәсінен жіберілген жағдайда банк қате аударылған соманы қайтару туралы өтінішпен Мемлекеттік корпорацияға хат жібереді.
Банктің кінәсінен қате аударылған соманы қайтаруға арналған өтініште: атауы, БСН, ЖСК, БСК, қате жіберілген төлем құжаттарының референстері және қайтарудың себебі көрсетіледі. Банктің уәкілетті тұлғалары қол қойған хат пен өтініш осы тұлғалардың қате нұсқауды қайтаруға арналған хаттар мен өтініштерге қол қоюға өкілеттігін растайтын құжаттың көшірмесімен қоса беріледі.
18. Агенттер мен банктерден қате аударылған жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлды қайтаруға алынған құжаттар негізінде Мемлекеттік корпорация көрсетілген зейнетақы жарналарының түсу фактісін және олар бойынша бұған дейін қайтару жүзеге асырылмағанын тексергеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде жұмыс берушінің қате есептелген міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдың сомаларын қайтаруға электрондық түрде өтінім қалыптастырады.
Электрондық түрдегі өтінімде жеке тұлғаның деректемелері: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), ЖСН, жұмыс беруші қайтаратын міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) өсімпұл сомалары, қайтару себебі көрсетіледі.
Электрондық түрдегі өтінім келісімге сәйкес БЖЗҚ-ға жіберіледі.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.09.2024 № 749 (11.11.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. БЖЗҚ Мемлекеттік корпорациядан жазылған міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдың қате есептелген сомаларын қайтаруға арналған электрондық түрдегі өтінімді алысымен оны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорация өтінімінің нөмірі мен күнін көрсетіп, қате есепке жазылған міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдың сомаларын Мемлекеттік корпорацияға қайтаруды жүзеге асырады не Мемлекеттік корпорацияға БЖЗҚ мен Мемлекеттік корпорация арасында жасалған келісімде көрсетілген себептер бойынша қайтарудан бас тарту туралы хабарлама жібереді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.11.2024 № 945 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдың қате есепке жазылған сомаларын БЖЗҚ Мемлекеттік корпорацияның өтінімінде көрсетілген жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдың БЖЗҚ-ға нақты енгізілген номиналды сомасы бойынша Мемлекеттік корпорацияның банктік шотына жеке тұлғалардың деректемелері көрсетілген жиынтық төлем тапсырмасымен электрондық түрде қайтарады.

Сноска. Пункт 20 - в редакции постановления Правительства РК от 16.09.2024 № 749 (вводится в действие с 11.11.2024).
21. Государственная корпорация в течение 3 (три) рабочих дней со дня поступления от ЕНПФ ошибочно зачисленных сумм обязательных пенсионных взносов работодателя и (или) пени производит их перечисление сводным платежным поручением с указанием реквизитов физических лиц, указанных в заявлении агента.
Сноска. Пункт 21 - в редакции постановления Правительства РК от 16.09.2024 № 749 (вводится в действие с 11.11.2024).
22. Со дня поступления от Государственной корпорации ошибочно перечисленных сумм обязательных пенсионных взносов работодателя и (или) пени банк в течение 3 (три) рабочих дней уведомляет агента о возврате обязательных пенсионных взносов работодателя и (или) пени.
Глава 4. Порядок взыскания задолженности при несвоевременном перечислении обязательных пенсионных взносов работодателя
23. Своевременно не удержанные (не начисленные) и (или) не перечисленные агентом суммы обязательных пенсионных взносов работодателя при условии фактической выплаты и получения работником дохода взыскиваются органами государственных доходов или подлежат перечислению агентами в пользу работников, в пользу которых уплачиваются обязательные пенсионные взносы работодателя, с начисленной пеней в размере 1,25-кратной базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан за каждый день просрочки (включая день оплаты в Государственную корпорацию).
24. Уплата пени за несвоевременное начисление и перечисление обязательных пенсионных взносов работодателя производится агентами на банковский счет Государственной корпорации с указанием кода назначения платежа, определяемого Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365), для последующего перечисления Государственной корпорацией в ЕНПФ.
25. Уплата пени за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов работодателя в ЕНПФ производится агентами через Государственную корпорацию в порядке, установленном пунктом 10 настоящих Правил, с указанием физических лиц, за которых обязательные пенсионные взносы работодателя агентом были перечислены несвоевременно.
Пеня, перечисленная без указания физических лиц, подлежит возврату агенту, при последующем перечислении сумма пени увеличивается с учетом количества дней задержки.

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.09.2024 № 749 (11.11.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Мемлекеттік корпорация БЖЗҚ-дан жұмыс берушінің қате есептелген міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) өсімпұл сомалары келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде агент өтінішінде көрсетілген жеке тұлғалардың деректемелері көрсетілген жиынтық төлем тапсырмасымен аударады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.09.2024 № 749 (11.11.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Банк жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомалары Мемлекеттік корпорациядан түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде агентті жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдың қайтарылғаны туралы хабардар етеді.
4-тарау. Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары уақтылы аударылмаған кезде берешекті өндіріп алу тәртібі
23. Нақты төленуі және жұмыскердің кіріс алуы шартымен агент уақтылы ұсталып қалмаған (есепке жазылмаған) және (немесе) аударылмаған жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын мемлекеттік кірістер органдары өндіріп алады немесе агенттер жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары төленетін жұмыскерлердің пайдасына мерзімі өткен әрбір күн үшін (Мемлекеттік корпорацияға төлеу күнін қоса алғанда) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесінің 1,25 еселенген мөлшерінде есептелген өсімпұлмен қоса аударуға тиіс.
24. Уақтылы есептелмеген және аударылмаған жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары үшін өсімпұлды агенттер кейіннен Мемлекеттік корпорацияның БЖЗҚ-ға аударуы үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелді) бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларында айқындалатын төлемді тағайындау кодын көрсете отырып, Мемлекеттік корпорацияның банк шотына төлейді.
25. Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын БЖЗҚ-ға уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл төлеуді агенттер жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын агент уақтылы аудармаған жеке тұлғаларды көрсете отырып, осы Қағидалардың 10-тармағында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік корпорация арқылы жүргізеді.
Жеке тұлғалар көрсетілмей аударылған өсімпұл агентке қайтарылады, кейіннен аударылған кезде өсімпұл сомасы кідірту күндерінің санын ескере отырып ұлғайтылады.

Сноска. Пункт 25 - в редакции постановления Правительства РК от 16.09.2024 № 749 (вводится в действие с 11.11.2024).
26. ЕНПФ зачисляет полученную пеню на условные пенсионные счета согласно информации, полученной от Государственной корпорации в порядке, установленном в пункте 12 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 26 - в редакции постановления Правительства РК от 16.09.2024 № 749 (вводится в действие с 11.11.2024).
Примечание ИЗПИ!
Часть первая пункта 27 предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2025 № 939 (вводится в действие с 01.01.2026).
27. Не позднее 5 (пять) рабочих дней со дня образования задолженности по обязательным пенсионным взносам работодателя у агента, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории высокого или среднего уровня риска, орган государственных доходов направляет агенту уведомление о сумме задолженности по обязательным пенсионным взносам работодателя, подлежащим перечислению в Государственную корпорацию, для последующего перечисления в ЕНПФ (далее – уведомление).
Форма уведомления утверждается уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет.
Примечание ИЗПИ!
Абзац первый пункта 28 предусматривается исключить постановлением Правительства РК от 07.11.2025 № 939 (вводится в действие с 01.01.2026).
28. Уведомление должно быть вручено агенту лично под роспись или иным способом, подтверждающим факт отправки и получения. При этом уведомление, направленное одним из нижеперечисленных способов, считается врученным налогоплательщику (налоговому агенту) в следующих случаях:
1) по почте заказным письмом с уведомлением о получении – с даты отметки агентом в уведомлении почтовой или иной организации связи.
При этом такое уведомление доставляется почтовой или иной организацией связи в срок не позднее 10 (десять) рабочих дней с даты отметки о приеме почтовой или иной организацией связи.
В случае возврата почтовой или иной организацией связи уведомления, предусмотренного настоящим пунктом, направленного органами государственных доходов агенту по почте заказным письмом с уведомлением о доставке, дата вручения такого уведомления определяется в порядке, установленном Налоговым кодексом;
2) электронным способом:
с даты доставки уведомления в веб-приложение "Кабинет налогоплательщика".
Данный способ распространяется на агента, взаимодействующего с органами государственных доходов электронным способом в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи;
с даты доставки уведомления в личный кабинет пользователя на веб-портале "электронное правительство".
Данный способ распространяется на агента, зарегистрированного на веб-портале "электронное правительство";

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.09.2024 № 749 (11.11.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26. БЖЗҚ алынған өсімпұлды осы Қағидалардың 12-тармағында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік корпорациядан алынған ақпаратқа сәйкес шартты зейнетақы шоттарына есептейді.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.09.2024 № 749 (11.11.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27. Мемлекеттік кіріс органы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 6 еселенген мөлшерінен асатын берешек түзілген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей агентке кейіннен БЖЗҚ-ға аудару үшін Мемлекеттік корпорацияға аударуға жататын жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша берешек сомасы туралы хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) жібереді.
Хабарламаның нысанын салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган бекітеді.
Ескерту. 27-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР 07.11.2025 № 939 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. Хабарлама агентке қол қойғызып жеке өзіне немесе жіберу және алу фактісін растайтын төменде көрсетілген тәсілдердің бірімен тапсырылады. Бұл ретте хабарлама мынадай жағдайларда салық төлеушіге (салық агентіне) тапсырылды деп есептеледі:
1) алғаны туралы хабарлама берілетін тапсырыс хатпен пошта арқылы – агент пошта немесе өзге де байланыс ұйымының хабарламасына белгі қойған күннен бастап.
Бұл ретте мұндай хабарламаны пошта немесе өзге де байланыс ұйымы пошта немесе өзге де байланыс ұйымының қабылдағаны туралы белгі қойылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жеткізеді.
Пошта немесе өзге де байланыс ұйымы осы тармақта көзделген, мемлекеттік кірістер органдары пошта арқылы жеткізілгені туралы хабарлама берілетін тапсырыс хатпен агентке жіберген хабарламаны қайтарған жағдайда мұндай хабарламаны тапсыру күні Салық кодексінде белгіленген тәртіппен айқындалады;
2) электрондық тәсілмен:
хабарлама "Салық төлеушінің кабинеті" веб-қосымшаға жеткізілген күннен бастап.
Бұл тәсіл Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік кірістер органдарымен электрондық тәсілмен өзара іс-қимыл жасайтын агентке қолданылады;
хабарлама "электрондық үкімет" веб-порталындағы пайдаланушының жеке кабинетіне жеткізілген күннен бастап.
Бұл тәсіл "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген агентке қолданылады;

30. В случае непогашения задолженности по обязательным пенсионным взносам работодателя списки физических лиц, в пользу которых взыскивается задолженность по обязательным пенсионным взносам работодателя, представляются в орган государственных доходов, направивший уведомление:
1) агентом, отнесенным в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории высокого уровня риска, – в течение 5 (пять) рабочих дней со дня вручения ему уведомления;
2) агентом, отнесенным в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории среднего уровня риска, – по истечении 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня вручения ему уведомления.
31. На основании списков, представленных агентом в соответствии с пунктом 30 настоящих Правил, орган государственных доходов взыскивает суммы задолженности по обязательным пенсионным взносам работодателя в принудительном порядке с банковских счетов агентов не позднее 5 (пять) рабочих дней со дня получения списков.
Взыскание задолженности по обязательным пенсионным взносам работодателя с банковских счетов агентов производится на основании инкассового распоряжения органа государственных доходов, оформленного в порядке, определенном Правилами осуществления безналичных платежей.
В случаях отсутствия или недостаточности денег на банковском (банковских) счете (счетах) для удовлетворения всех требований, предъявляемых к клиенту, банк производит изъятие денег клиента в порядке очередности, установленном Гражданским кодексом Республики Казахстан.
В случае отсутствия денег на банковском счете агента в национальной валюте взыскание задолженности по обязательным пенсионным взносам работодателя производится с банковских счетов агента в иностранной валюте на основании инкассовых распоряжений, выставленных в национальной валюте органами государственных доходов.
Сноска. Пункт 31 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.09.2024 № 749 (вводится в действие с 11.11.2024).
32. Орган государственных доходов выставляет инкассовые распоряжения на банковский (банковские) счет (счета) агента с указанием бенефициара – Государственной корпорации.
33. Расходы, связанные с оплатой услуг банков при уплате обязательных пенсионных взносов работодателя без открытия банковского счета, производятся за счет средств агента.
34. Для обеспечения контроля за перечислением агентами обязательных пенсионных взносов работодателя, уплатой пени в установленных случаях, возвратом ошибочно зачисленных сумм обязательных пенсионных взносов работодателя, производимых ЕНПФ, Государственная корпорация ежедневно (за прошедший день) представляет в органы государственных доходов реестры поступивших, а также возвращенных, ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов работодателя и электронные платежные поручения.
Ежемесячный отчет по реестрам поступивших, возвращенных ошибочно перечисленных сумм обязательных пенсионных взносов работодателя представляется Государственной корпорацией в органы государственных доходов ежемесячно, не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным.
Приложение 1
к Правилам и срокам
исчисления (начисления) и
перечисления обязательных
пенсионных взносов
работодателя в единый
накопительный пенсионный
фонд и взыскания по ним
Форма
Заявление агента на возврат ошибочно перечисленных сумм
обязательных пенсионных взносов работодателя и (или) пени
________________________________________________
Государственной корпорации "Правительство для граждан"

30. Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша берешек өтелмеген жағдайда пайдасына жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша берешек өндіріп алынатын жеке тұлғалардың тізімдерін хабарлама жіберген мемлекеттік кірістер органына:
1) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің жоғары деңгейі санатына жатқызылған агент өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
2) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің орташа деңгейі санатына жатқызылған агент өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні өткеннен кейін ұсынады.
31. Осы Қағидалардың 30-тармағына сәйкес агент ұсынған тізімдер негізінде мемлекеттік кірістер органы тізімдерді алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша берешек сомаларын агенттердің банк шоттарынан мәжбүрлеп өндіріп алады.
Агенттердің банктік шоттарынан жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша берешекті өндіріп алу Қолма-қол ақшасыз төлемдерді жүзеге асыру қағидаларында айқындалған тәртіппен ресімделген мемлекеттік кіріс органының инкассалық өкімі негізінде жүргізіледі.
Клиентке қойылатын барлық талаптарды қанағаттандыру үшін банк (банктер) шотында (шоттарында) ақша болмаған немесе жеткіліксіз болған жағдайда банк клиенттің ақшасын алып қоюды Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген кезектілік тәртібімен жүргізеді.
Агенттің банк шотында ұлттық валютада ақша болмаған жағдайда жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша берешекті өндіріп алу мемлекеттік кірістер органдары ұлттық валютада берген инкассалық өкімдер негізінде агенттің шетел валютасындағы банк шоттарынан жүргізіледі.
Ескерту. 31-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.09.2024 № 749 қаулысымен (11.11.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
32. Мемлекеттік кірістер органы инкассалық өкімдерді бенефициарды –Мемлекеттік корпорацияны көрсете отырып, агенттің банк шотына (шоттарына) қояды.
33. Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын банк шотын ашпай төлеген кезде банктердің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеуге байланысты шығыстар агенттің қаражаты есебінен жүргізіледі.
34. Агенттердің жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын аударуын, белгіленген жағдайларда өсімпұл төлеуін, БЖЗҚ жүргізетін жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының қате есептелген сомаларын қайтаруын бақылауды қамтамасыз ету үшін Мемлекеттік корпорация күн сайын (өткен күн үшін) мемлекеттік кірістер органдарына келіп түскен, сондай-ақ қате аударылған жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының тізілімдерін және электрондық төлем тапсырмаларын ұсынады.
Мемлекеттік корпорация жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының келіп түскен, қате аударылған сомаларының тізілімдері бойынша ай сайынғы есепті мемлекеттік кірістер органдарына ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5-і күнінен кешіктірмей ұсынады.
Жұмыс берушінің міндетті
зейнетақы жарналарын есептеу
(есебіне жазу) және бірыңғай
жинақтаушы зейнетақы қорына
аудару және олар бойынша
өндіріп алу қағидалары мен
мерзімдеріне
1-қосымша
Нысан
Агенттің жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомаларын қайтаруға өтініші
______________________________________________________________________
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы
_____________________________

1. Реквизиты плательщика (агента) обязательных пенсионных взносов работодателя и (или) пени:
Наименование _____________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер (БИН) _____________________________________
Банковский идентификационный код (БИК)____________________________________
Индивидуальный идентификационный код (ИИК)_______________________________
2. Реквизиты платежного поручения, в котором были допущены ошибки,
№ ________ дата "___" ____________ 20__ год
Общая сумма платежного поручения
__________________________________________________________________________
3. Реквизиты физического лица
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), дата рождения)
Индивидуальный идентификационный номер физического лица
__________________________________________________________________________
Сумма взноса на условный пенсионный счет физического лица
___________________________________________________________________________
Сумма, подлежащая возврату,
___________________________________________________________________________
4. Корректировка последующими платежами невозможна ввиду того, что
___________________________________________________________________________
(указать причину, по которой требуется возврат, к примеру, сотрудник уволен, неверно
указаны код назначения платежа, период, банковские реквизиты агента, реквизиты
физического лица, нерезидент и т.д.)
Возврат просим произвести по следующим реквизитам
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(указываются полные данные предприятия – наименование, БИН/ИИН, все банковские
реквизиты – БИК/ИИК)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(подпись руководителя) (подпись главного бухгалтера (при наличии)
________________________________
(дата)
Приложение 2
к Правилам и срокам
исчисления (начисления) и
перечисления обязательных
пенсионных взносов
работодателя в единый
накопительный пенсионный
фонд и взыскания по ним
Форма
Заявление физического лица о согласии списания с его условного пенсионного счета ошибочно зачисленных сумм
Я, _______________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
индивидуальный идентификационный номер ____________________________, настоящим
даю согласие на возврат ошибочно перечисленных на мой условный пенсионный счет
обязательных пенсионных взносов работодателя и (или) пени в сумме (ах)
________________________________________________________________________________
(сумма прописью)
________________________________________________________________________________
(В случае необходимости возврата ошибочно зачисленных сумм обязательных пенсионных
взносов работодателя и (или) пени по нескольким платежным поручениям суммы,
подлежащие возврату, указываются отдельно на каждое платежное поручение)
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных
_______________ ________________
(подпись)       (дата)

1. Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлдарды
төлеушінің (агенттің) деректемелері:
Атауы
______________________________________________________________________
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) _______________________________________
Банктік сәйкестендіру коды (БСК)_______ _________________________________
Жеке сәйкестендіру коды (ЖСК) _________________________________________
2. Қателіктер жіберілген төлем тапсырмасының деректемелері,
№ _______ күні 20__ жылғы "___" ____________
Төлем тапсырмасының жалпы сомасы
______________________________________________________________________
3. Жеке тұлғаның деректемелері
______________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса), туған күні)
Жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі _________________________________
Жеке тұлғаның шартты зейнетақы шотына жарнаның сомасы
______________________________________________________________________
Қайтаруға жататын сома
______________________________________________________________________
4. Келесі төлемдермен түзету мүмкін емес, өйткені
______________________________________________________________________
(қайтару талап етілетін себепті көрсету, мысалы, қызметкер жұмыстан шығарылды,
төлем тағайындау коды, кезең, банк деректемелері, жеке тұлғаның деректемелері
және т. б. дұрыс көрсетілмеген, резидент емес)
Қайтаруды мынадай деректемелер бойынша жүргізуді сұраймыз
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(кәсіпорынның толық деректері көрсетіледі – атауы, БСН / ЖСН, барлық банк
деректемелері – БСК/ЖСК)
_________________________
_________________________
(басшының қолы) (бас бухгалтердің қолы (болған жағдайда)
________________________ (күні)
Жұмыс берушінің міндетті
зейнетақы жарналарын есептеу
(есебіне жазу) және бірыңғай
жинақтаушы зейнетақы қорына
аудару және олар бойынша
өндіріп алу қағидалары мен
мерзімдеріне
2-қосымша
Нысан
Жеке тұлғаның өзінің шартты зейнетақы шотынан қате есептелген соманы алуға келісетіні туралы өтініші
Мен, _____________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
жеке сәйкестендіру нөмірі ____________________________________________,
менің шартты зейнетақы шотыма қате аударылған жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдың
___________________________________________________________________
(сомасы жазбаша)
сомасын (сомаларын) қайтаруға келісім беремін.
(Бірнеше төлем тапсырмасы бойынша жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдың қате есептелген сомаларын қайтару қажет болған жағдайда қайтаруға жататын сома әрбір төлем тапсырмасына жеке көрсетіледі)
Менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
_______________ ________________
(қолы) (күні)