Об утверждении Плана действий по реализации Концепции развития государственного управления в Республике Казахстан до 2030 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 июля 2021 года № 470.
В целях реализации пункта 2 Указа Президента Республики Казахстан от 26 февраля 2021 года № 522 "Об утверждении Концепции развития государственного управления в Республике Казахстан до 2030 года" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План действий по реализации Концепции развития государственного управления в Республике Казахстан до 2030 года (далее – План действий).
2. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), а также заинтересованным организациям
(по согласованию), ответственным за исполнение Плана действий:
1) принять меры по реализации Плана действий;
2) на полугодовой основе, до 5 июля и 20 декабря, представлять информацию о ходе реализации Плана действий в Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 – в редакции постановления Правительства РК от 18.08.2025 № 637.
3. Министерству национальной экономики Республики Казахстан на полугодовой основе, до 25 июля и 5 января, представлять в Аппарат Правительства Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Плана действий.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правительства РК от 18.08.2025 № 637.
4. Исключен постановлением Правительства РК от 27.06.2023 № 495.
5. Исключен постановлением Правительства РК от 27.06.2023 № 495.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Аппарат Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 июля 2021 года № 470
План действий
по реализации Концепции развития государственного управления в Республике Казахстан до 2030 года
Сноска. План - в редакции постановления Правительства РК от 18.08.2025 № 637.
№ п/п
Наименование реформ/основных мероприятий
Форма завершения
Срок завершения
Ответственные исполнители
Объем финансирования
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
1. Формирование клиентоориентированного и открытого государственного аппарата
Целевые индикаторы:

Қазақстан Республикасында мемлекеттік басқаруды дамытудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 8 шілдедегі № 470 қаулысы.
"Қазақстан Республикасында мемлекеттік басқаруды дамытудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 26 ақпандағы № 522 Жарлығының 2-тармағын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында мемлекеттік басқаруды дамытудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары (бұдан әрі – Іс-қимыл жоспары) бекітілсін.
2. Іс-қимыл жоспарын орындауға жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша), сондай-ақ мүдделі ұйымдар (келісу бойынша):
1) Іс-қимыл жоспарын іске асыру бойынша шаралар қабылдасын;
2) жартыжылдық негізде 5 шілдеге және 20 желтоқсанға дейін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне Іс-қимыл жоспарының іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.08.2025 № 637 қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі жартыжылдық негізде 25 шілдеге және 5 қаңтарға дейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Іс-қимыл жоспарының іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.08.2025 № 637 қаулысымен.
4. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 27.06.2023 № 495 қаулысымен.
5. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 27.06.2023 № 495 қаулысымен.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына жүктелсін.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 8 шілдедегі
№ 470 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында мемлекеттік басқаруды дамытудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары
Ескерту. Іс-қимыл жоспары - жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.08.2025 № 637 қаулысымен.
Р/с
Реформалардың/негізгі іс-шаралардың атауы
Аяқталу нысаны
Аяқталу мерзімі
Жауапты орындаушылар
Қаржыландыру көлемі
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
1. Клиентке бағдарланған және ашық мемлекеттік аппаратты қалыптастыру
Нысаналы индикаторлар:

The Global right to information rating (глобальный рейтинг права на информацию), место в рейтинге, к 2030 году 85 баллов;
индекс учета мнения населения и подотчетность государственных органов Всемирного банка (Voice and Accountability), к 2030 году 87 процентиль
1.
Принятие комплекса мер, направленных на улучшение деятельности государственных органов в области взаимодействия государства и гражданского общества, в том числе:
1) систематизация и оптимизация каналов коммуникаций государственных органов с выстраиванием сквозной модели цифровой инфраструктуры;
2) структурирование запросов населения по каналам коммуникаций путем проведения внутриведомственного анализа поступающих обращений с выработкой системных мер реагирования;
3) развитие комплексных аналитических возможностей по обработке и анализу массива поступающей информации по действующим каналам коммуникаций;
4) формирование центра компетенций для подготовки и поддержки специалистов, а также обмена опытом в сфере рассмотрения обращений граждан и работы с ними, по вопросам разработки и внедрения программ стажировок, повышения квалификации и стандартов обслуживания, обучения работников государственных органов, квазигосударственных и частных организаций работе с информационными системами, оценке и улучшению качества взаимодействия с заявителями через единые стандарты обслуживания, оперативной аналитики
предложения в Аппарат Правительства дорожная карта
октябрь 2025 года
февраль 2026 года
МКИ, МЦРИАП, МФ, АДГС (по согласованию), заинтересованные государственные органы, НАО "ГК "Правительство для граждан" (по согласованию),
МКИ, МЦРИАП, КПСиСУ ГП (по согласованию), заинтересованные государственные органы
МЦРИАП, МКИ, АО "НИТ" (по согласованию), НАО "ГК "Правительство для граждан" (по согласованию), заинтересованные государственные органы
МЦРИАП, МКИ, НАО "ГК "Правительство для граждан" (по согласованию)
*
не требуется
не требуется
*
средства республиканского и местных бюджетов
не требуются
не требуются
средства республиканского бюджета
2.
Выработка подходов в сфере взаимодействия с НПО, в том числе посредством внедрения лучших практик и международных стандартов
предложения в Аппарат Правительства
ноябрь 2025 года
МКИ, МИД
не требуется
не требуются
3.
Разработка критериев по оценке реализации принципа "Слышащее государство"
Предложения в Аппарат Правительства
ноябрь 2026 года
МКИ, заинтересованные государственные органы
не требуется
не требуются
4.
Внедрение в ИС "е-Өтініш" искусственного интеллекта в целях расширения информационно-аналитических инструментов, включая вопросы автоматизации процессов обеспечения достоверности государственной правовой статистики по обращениям
принятие технического решения
июнь 2026 года
МЦРИАП, КПСиСУ ГП (по согласованию), МКИ
не требуется
не требуются

The global right to information rating (ақпаратқа құқықтың жаһандық рейтингі), рейтингтегі орын, 2030 жылға қарай 85 балл;
Дүниежүзілік Банктің халықтың пікірін есепке алу және мемлекеттік органдарды есептілігі индексі (Voice and Accountability), 2030 жылға қарай 87 процентиль
1.
Мемлекет пен азаматтық қоғамның өзара іс-қимылы саласындағы мемлекеттік органдардың қызметін жақсартуға бағытталған шаралар кешенін қабылдау, оның ішінде:
1) цифрлық инфрақұрылымның өтпелі моделін құра отырып, мемлекеттік органдардың коммуникациялар арналарын жүйеге келтіру және оңтайландыру;
2) жүйелі ден қою шараларын тұжырымдай отырып, келіп түсетін жолданымдарға ведомствоішілік талдау жүргізу арқылы халықтың сұрау салуларын коммуникациялар арналары бойынша құрылымдау;
3) қолданыстағы коммуникациялар арналары бойынша келіп түсетін ақпарат массивін өңдеу және талдау жөніндегі кешенді талдамалық мүмкіндіктерді дамыту;
4) мамандарды даярлау және қолдау, сондай-ақ азаматтардың жолданымдарын қарау және олармен жұмыс істеу саласында тәжірибе алмасу үшін, тағылымдамалар бағдарламаларын әзірлеу және енгізу, мемлекеттік органдардың, квазимемлекеттік және жеке ұйымдардың қызметкерлерін ақпараттық жүйелермен жұмыс істеуге оқыту, өтініш берушілермен өзара іс-қимыл сапасын бағалау және жақсарту мәселелері бойынша құзыреттер орталығын қызмет көрсетудің, жедел талдаудың бірыңғай стандарттары арқылы қалыптастыру
Үкімет Аппаратына ұсыныстар
жол картасы
2025 жылғы қазан
2026 жылғы ақпан
МАМ, ЦДИАӨМ, Қаржымині, МҚІА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар, "Азаматтарға арналған үкімет" МК" КеАҚ (келісу бойынша)
МАМ, ЦДИАӨМ, БП ҚСжАЕК (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
ЦДИАӨМ, МАМ, "ҰАТ" АҚ (келісу бойынша), "Азаматтарға арналған үкімет" МК" КеАҚ (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
ЦДИАӨМ, МАМ, "Азаматтарға арналған үкімет" МК" КеАҚ (келісу бойынша)
*
Талап етілмейді
талап етілмейді
*
республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты
талап етілмейді
талап етілмейді
республикалық бюджет қаражаты
2.
ҮЕҰ-мен өзара іс-қимыл саласында, оның ішінде үздік практикалар мен халықаралық стандарттарды енгізу арқылы тәсілдерді тұжырымдау
Үкімет Аппаратына ұсыныстар
2025 жылғы қараша
МАМ, СІМ
талап етілмейді
талап етілмейді
3.
"Халық үніне құлақ асатын мемлекет" қағидатының іске асырылуын бағалау бойынша өлшемшарттар әзірлеу
Үкімет Аппаратына ұсыныстар
2026 жылғы қараша
МАМ, мүдделі мемлекеттік органдар
талап етілмейді
талап етілмейді
4.
Жолданымдар бойынша мемлекеттік құқықтық статистиканың анықтығын қамтамасыз ету процестерін автоматтандыру мәселелерін қоса алғанда, ақпараттық-талдамалық құралдарды кеңейту мақсатында "е-Өтініш" АЖ-ға жасанды интеллектті енгізу
техникалық шешім қабылдау
2026 жылғы маусым
ЦДИАӨМ, БП ҚСжАЕК (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді

2. Формирование оптимального и эффективного государственного аппарата
Целевые индикаторы:
значение индекса эффективности государственного управления от Всемирного банка (по шкале от -2,5 до 2,5) к 2030 году 1,12
уровень доверия населения к государственным органам, (социологический опрос), к 2030 году 75 %;
5.
Актуализация методики по проведению отраслевых (ведомственных) функциональных обзоров деятельности государственных органов
приказ МНЭ
август 2025 года
МНЭ, МЦРИАП, АДГС
(по согласованию), МТСЗН, МФ
не требуется
не требуются
6.
Разграничение государственных функций путем перераспределения между уровнями государственного управления
предложения в Аппарат Правительства
декабрь 2025 года
МНЭ, АДГС
(по согласованию), заинтересованные государственные органы
не требуется
не требуются
7.
Повышение институционального потенциала и эффективности дипломатической службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан
предложения в Аппарат Правительства
сентябрь
2025 года
МИД, МНЭ
не требуется
не требуются
8.
Совершенствование действующего законодательства, регулирующего внутренние административные процедуры государственных органов, в том числе:
1) включение понятия "бизнес-процесс";
2) оптимизация количества государственных функций
Предложения в Аппарат Правительства
проект Закона
сентябрь 2025 года
1 полугодие 2026 года
МНЭ, заинтересованные государственные органы
не требуется
не требуются
9.
"Перезагрузка" мероприятий по передаче функций центральных и местных исполнительных органов в конкурентную среду
предложение
в Аппарат Правительства
проект Закона
сентябрь 2025 года
1 полугодие 2026 года
МНЭ, заинтересованные государственные органы и организации
не требуется
не требуются
10.
Цифровизация бизнес-процессов в системе управления государственными финансами путем внедрения:
1) проверки соответствия сведений (фамилия, имя, отчество (Ф.И.О.) и индивидуальный идентификационный номер (ИИН)) в платежных документах государственных учреждений для устранения коррупционных рисков при проведении платежей на карт-счета получателей денег посредством интеграции информационной системы "Казначейство-клиент" с государственной базой данных "Физические лица";
2) автоматического формирования счетов к оплате государственных учреждений на основе актов выполненных работ по строительству для цифровизации процесса проведения платежей посредством интеграции информационной системы "Казначейство-клиент" с автоматизированной интегрированной информационной системой "Электронные государственные закупки";
3) биометрической идентификации пользователей с правом подписи в информационной системе "Казначейство-клиент" для повышения безопасности переводных операций государственных учреждений и устранения коррупционных рисков посредством интеграции с Digital-ID
отчет о реализации
отчет о реализации
отчет о реализации
декабрь 2025 года
ноябрь 2026 года
ноябрь 2026 года
МФ, МЮ
МФ, МПС
МФ, МЦРИАП
не требуется
не требуется
не требуется
не требуются
не требуются
не требуются
11.
Внедрение цифровых технологий в процессы государственного аудита в сфере осуществления внутреннего государственного аудита и финансового контроля
информация в Аппарат Правительства
ноябрь 2027 года
МФ, МЦРИАП
не требуется
не требуются
12.
Создание условий для внедрения и развития искусственного интеллекта и системы управления инновационной деятельностью в отраслях экономики, в том числе посредством:

2. Оңтайлы және тиімді мемлекеттік аппаратты қалыптастыру
Нысаналы индикаторлар:
Дүниежүзілік Банктен мемлекеттік басқару тиімділігі индексінің мәні (-2,5-тен 2,5-ке дейінгі шәкіл бойынша) 2030 жылға қарай 1,12
Халықтың мемлекеттік органдарға сенімінің деңгейі, % (әлеуметтанушылық сауалнама), 2030 жылға қарай 75 %;
5.
Мемлекеттік органдардың қызметіне салалық (ведомстволық) функционалдық шолулар жүргізу жөніндегі әдістемені өзектілендіру
ҰЭМ бұйрығы
2025 жылғы тамыз
ҰЭМ, ЦДИАӨМ, МҚІА (келісу бойынша), Еңбекмині, Қаржымині
талап етілмейді
талап етілмейді
6.
Мемлекеттік басқару деңгейлері арасында қайта бөлу арқылы мемлекеттік функциялардың аражігін ажырату
Үкімет Аппаратына ұсыныстар
2025 жылғы желтоқсан
ҰЭМ, МҚІА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
талап етілмейді
талап етілмейді
7.
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі дипломатиялық қызметінің институционалдық әлеуетін және тиімділігін арттыру
Үкімет Аппаратына ұсыныстар
2025 жылғы қыркүйек
СІМ, ҰЭМ
талап етілмейді
талап етілмейді
8.
Мемлекеттік органдардың ішкі әкімшілік рәсімдерін реттейтін қолданыстағы заңнаманы жетілдіру, оның ішінде:
1) "бизнес-процесс" ұғымын қосу;
2) мемлекеттік функциялардың санын оңтайландыру
Үкімет Аппаратына ұсыныстар
Заң жобасы
2025 жылғы қыркүйек
2026 жылғы 1-жартыжылдық
ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар
талап етілмейді
талап етілмейді
9.
Орталық және жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру жөніндегі іс-шараларды "қайта жүктеу"
Үкімет Аппаратына ұсыныстар
Заң жобасы
2025 жылғы қыркүйек
2026 жылғы 1-жартыжылдық
ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар
талап етілмейді
талап етілмейді
10.
Мыналарды:
1) "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесін "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорымен интеграциялау арқылы ақша алушылардың карт-шоттарына төлемдер жүргізу кезінде сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін жою үшін мемлекеттік мекемелердің төлем құжаттарындағы мәліметтердің (тегі, аты, әкесінің аты (Т.А.Ә.) және жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) сәйкестігін тексеруді;
2) "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесін "Электрондық мемлекеттік сатып алу" автоматтандырылған интеграцияланған ақпараттық жүйесімен интеграциялау арқылы төлемдерді жүргізу процесін цифрландыру үшін құрылыс бойынша орындалған жұмыстар актілері негізінде мемлекеттік мекемелердің ақы төлеу шоттарын автоматты түрде қалыптастыруды;
3) Digital-ID-мен интеграциялау арқылы мемлекеттік мекемелердің аудару операцияларының қауіпсіздігін арттыру және сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін жою үшін "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде қол қою құқығымен пайдаланушыларды биометриялық сәйкестендіруді енгізу арқылы мемлекеттік қаржыны басқару жүйесіндегі бизнес-процестерді цифрландыру
іске асырылуы туралы есеп
іске асырылуы туралы есеп
іске асырылуы туралы есеп
2025 жылғы желтоқсан
2026 жылғы қараша
2026 жылғы қараша
Қаржымині, Әділетмині
Қаржымині, ӨҚМ
Қаржымині, ЦДИАӨМ
талап етілмейді
талап етілмейді
талап етілмейді
талап етілмейді
талап етілмейді
талап етілмейді
11.
Ішкі мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүзеге асыру саласындағы мемлекеттік аудит процестеріне цифрлық технологияларды енгізу
Үкімет Аппаратына ақпарат
2027 жылғы қараша
Қаржымині, ЦДИАӨМ
талап етілмейді
талап етілмейді
12.
Экономика салаларында жасанды интеллект пен инновациялық қызметті басқару жүйесін енгізу және дамыту үшін, оның ішінде:

1) закрепления понятийного аппарата;
2) обеспечения принятия правовой регуляторной базы для развития искусственного интеллекта в соответствии с передовой мировой практикой и учетом интересов государства, бизнеса и граждан:
3) разработки и утверждения технических стандартов в сфере искусственного интеллекта;
4) продвижения и популяризации международных стандартов по инновациям (ISO 56000-2022)
проект Закона
приказ председателя КТРМ МТИ
аналитический отчет в Аппарат Правительства
январь 2026 года
декабрь 2025 года
декабрь 2025 года
МЦРИАП,
МТИ, заинтересованные государственные органы, РГП "КазСтандарт" (по согласованию)
не требуется
*
требуется
не требуются
средства республиканского бюджета
внебюджетные средства
13.
Совершенствование подходов по организации партнерства государства и бизнеса по тотальной цифровизации и внедрению искусственного интеллекта посредством привлечения IT и финансово-технологических компаний:
1) создания сервисных центров нового поколения и цифровых терминалов;
2) интеграции мобильных сервисов;
3) разработки и внедрения цифровых решений и технологий блокчейна;
4) внедрения технологий Smart city
Предложения в Аппарат Правительства
проект Закона
ноябрь 2025 года
2 полугодие 2026 года
МЦРИАП, МНЭ,
АО "НИТ" (по согласованию), НАО "ГК "Правительство для граждан" (по согласованию),
заинтересованные государственные органы
не требуется
не требуются
14.
Генерирование подходов по развитию проектного управления в государственных органах посредством перехода от линейно-функциональной к матричной структуре государственных органов: проведение мероприятий по повышению качества проектной деятельности, использование информационной системы проектного управления, внедрение оценки проектной зрелости государственных органов и контроля качества ведения проектной деятельности
Предложения в Аппарат Правительства и Администрацию Президента
февраль 2026 года
МЦРИАП,
заинтересованные государственные органы
не требуется
не требуются
15.
Доверие в обмен на персональную ответственность, предусматривающее меры по исключению избыточных согласований и формализма в принятии решений
проект Закона Республики Казахстан
"О внесении изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы"
декабрь 2027 года
АДГС (по согласованию),
ГП
(по согласованию)
не требуется
не требуются
3. Переход к проактивным государственным услугам на основе потребностей граждан
Целевые индикаторы:
индекс развития "электронного правительства" (по ООН), к 2030 году – 0,89;
полное исключение человеческого фактора и сокращение сроков оказания до 20 минут ТОП 50 государственных услуг, к 2030 году 50 единиц;

1) ұғымдық аппаратты бекіту;
2) озық әлемдік практикаға сәйкес және мемлекеттің, бизнес пен азаматтардың мүдделерін ескере отырып, жасанды интеллектті дамытуға арналған құқықтық реттеушілік базаның қабылдануын қамтамасыз ету;
3) жасанды интеллект саласындағы техникалық стандарттарды әзірлеу және бекіту;
4) инновациялар бойынша халықаралық стандарттарды ілгерілету және танымал ету (ISO 56000-2022) арқылы жағдайлар жасау
Заң жобасы
СИМ ТРМК төрағасының бұйрығы
Үкімет Аппаратына талдамалық есеп
2026 жылғы қаңтар
2025 жылғы желтоқсан
2025 жылғы желтоқсан
ЦДИАӨМ,
СИМ, мүдделі мемлекеттік органдар, "Қазстандарт" РМК (келісу бойынша)
талап етілмейді
*
талап етіледі
талап етілмейді
республикалық бюджет қаражаты
бюджеттен тыс қаражат
13.
IT және қаржылық-технологиялық компанияларды тарту:
1) жаңа буынның сервистік орталықтары мен цифрлық терминалдарды құру;
2) мобильді сервистерді интеграциялау;
3) цифрлық шешімдер мен блокчейн технологияларын әзірлеу және енгізу;
4) Smart City технологияларын енгізу арқылы жаппай цифрландыру және жасанды интеллектті енгізу бойынша мемлекет пен бизнестің әріптестігін ұйымдастыру тәсілдерін жетілдіру
Үкімет Аппаратына ұсыныстар
Заң жобасы
2025 жылғы қараша
2026 жылғы 2-жартыжылдық
ЦДИАӨМ, ҰЭМ, "ҰАТ" АҚ (келісу бойынша), "Азаматтарға арналған үкімет" МК" КеАҚ (келісу бойынша),
мүдделі мемлекеттік органдар
талап етілмейді
талап етілмейді
14.
Мемлекеттік органдардың желілік-функционалдық құрылымынан матрицалық құрылымына көшу арқылы мемлекеттік органдарда жобалық басқаруды дамыту бойынша тәсілдерді қалыптастыру: жобалау қызметінің сапасын арттыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу, жобалық басқарудың ақпараттық жүйесін пайдалану, мемлекеттік органдардың жобалық жетілуін бағалауды және жобалау қызметінің жүргізілу сапасын бақылауды енгізу
Үкімет Аппаратына және Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
2026 жылғы ақпан
ЦДИАӨМ, мүдделі мемлекеттік органдар
талап етілмейді
талап етілмейді
15.
Шешімдер қабылдауда шамадан тыс келісулер мен формализмді болғызбау жөніндегі шараларды көздейтін жеке жауапкершіліктің орнына сенімділік
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заң жобасы
2027 жылғы желтоқсан
МҚІА (келісу бойынша),
БП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
3. Азаматтардың қажеттіліктері негізінде проактивті мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге көшу
Нысаналы индикаторлар:
"электрондық үкіметтің" даму индексі (БҰҰ бойынша), 2030 жылға қарай – 0,89;
адами факторды толығымен жою және ТОП-50 мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімін 20 минутқа дейін қысқарту, 2030 жылға қарай
50 бірлік;

к 2030 году не менее 90 % государственных услуг должно быть получено только в электронном формате;
к 2030 году не менее 50 % государственных услуг для социально уязвимых слоев населения должно оказываться проактивно;
16.
Перевод государственных услуг в проактивный формат, в том числе в 2026 году 10 государственных услуг, в 2027 году
20 государственных услуг
совместные приказы МЦРИАП и государственных органов
декабрь 2026 года,
декабрь 2027 года
МЦРИАП, заинтересованные государственные органы
*
средства республиканского бюджета
4. Формирование эффективного, оптимального и транспарентного квазигосударственного сектора
Целевые индикаторы:
сокращение доли участия государства в экономике, к 2030 году 13,0% к ВВП
17.
Сокращение доли государственного сектора в экономике путем завершения процесса приватизации и выстраивания нормативных условий, препятствующих повторному росту количества государственных предприятий в конкурентных сферах
Предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2025 – 2028 годы, ежегодно
МНЭ, АЗРК (по согласованию)
не требуется
не требуются
18.
Проработка вопроса по оптимизации подведомственных организаций
проведение функционального анализа с внесением предложений в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МНЭ, МФ, заинтересованные государственные органы
не требуется
не требуются
5. Дальнейшее совершенствование местного самоуправления
Целевые индикаторы:
уровень самодостаточности сельских округов к 2030 году до 36,5 %
19.
Выработка подходов по наделению и перераспределению функций на районный и сельский уровни с учетом развития института выборности сельских акимов и введения IV уровня бюджета
предложения
в Аппарат Правительства
октябрь 2025 года
МНЭ, заинтересованные государственные органы
не требуется
не требуются
Примечание:
* – объемы расходов по проектам, финансируемым за счет средств республиканского и местного бюджетов, будут уточняться при формировании и уточнении республиканского и местных бюджетов на соответствующий плановый период
Расшифровка аббревиатур:
НАО "ГК "Правительство для граждан"
некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
МЮ
Министерство юстиции Республики Казахстан
АЗРК
Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
КПСиСУ ГП
Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
РГП "КазСтандарт"
республиканское государственное предприятие "Казахстанский институт стандартизации и метрологии" Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
АДГС
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
МКИ
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МПС
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
КТРМ МТИ
Комитет технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции
Республики Казахстан
МИД
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
АО "НИТ"
акционерное общество "Национальные информационные технологии"
НПО
неправительственные организации
МЦРИАП
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
__________________________

2030 жылға қарай мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің кемінде 90 %-ы тек электрондық форматта алынуы тиіс;
2030 жылға қарай халықтың әлеуметтік осал топтарына арналған мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің кемінде 50 %-ы проактивті түрде көрсетілуі тиіс;
16.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде 2026 жылы 10 мемлекеттік көрсетілетін қызметті, 2027 жылы 20 мемлекеттік көрсетілетін қызметті проактивті форматқа ауыстыру
ЦДИАӨМ және мемлекеттік органдардың бірлескен бұйрықтары
2026 жылғы желтоқсан,
2027 жылғы желтоқсан
ЦДИАӨМ, мүдделі мемлекеттік органдар
*
республикалық бюджет қаражаты
4. Тиімді, оңтайлы және транспарентті квазимемлекеттік секторды қалыптастыру
Нысаналы индикаторлар:
мемлекеттің экономикаға қатысу үлесін қысқарту, 2030 жылға қарай ЖІӨ-ге қатысты 13,0 %
17.
Жекешелендіру процесін аяқтау және бәсекелес салалардағы мемлекеттік кәсіпорындар санының қайта өсуіне кедергі келтіретін нормативтік жағдайлар жасау арқылы экономикадағы мемлекеттік сектордың үлесін қысқарту
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2025 – 2028 жылдардағы желтоқсан, жыл сайын
ҰЭМ, БҚДА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
18.
Ведомстволық бағынысты ұйымдарды оңтайландыру жөніндегі мәселені пысықтау
Үкімет Аппаратына ұсыныстар енгізе отырып, функционалдық талдау жүргізу
2026 жылғы желтоқсан
ҰЭМ, Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар
талап етілмейді
талап етілмейді
5. Жергілікті өзін-өзі басқаруды одан әрі жетілдіру
Нысаналы индикаторлар:
ауылдық округтердің өзін-өзі қамтамасыз ету деңгейі 2030 жылға қарай – 36,5 %-ға дейін
19.
Ауыл әкімдерінің сайланбалығы институтының дамуын және бюджеттің IV деңгейінің енгізілуін ескере отырып, функцияларды аудандық және ауылдық деңгейлерге беру және бөлу бойынша тәсілдерді тұжырымдау
Үкімет Аппаратына ұсыныстар
2025 жылғы қазан
ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар
талап етілмейді
талап етілмейді
Ескертпе:
* - республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен қаржыландырылатын жобалар бойынша шығыстардың көлемі тиісті жоспарлы кезеңге арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді қалыптастыру және нақтылау кезінде нақтыланатын болады
Аббревиатуралардың толық жазылуы::
"Азаматтарға арналған үкімет" МК" КеАҚ
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік кәсіпорны" коммерциялық емес ұйымы
Әділетмині
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
БҚДА
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
БП ҚСжАЕК
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу
жөніндегі комитеті
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
"Қазстандарт" РМК
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология
комитетінің "Қазақстан стандарттау және метрология институты" республикалық мемлекеттік
кәсіпорны
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
МҚІА
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
МАМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
ӨҚМ
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
СИМ ТРМК
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және
метрология комитеті
СІМ
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
"ҰАТ" АҚ
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы
ҮЕҰ
үкіметтік емес ұйымдар
ЦДИАӨМ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі