Об утверждении Правил передачи, реализации, ликвидации посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработки неиспользуемого имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2019 года № 832.
В соответствии с подпунктом 12) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила передачи, реализации, ликвидации посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработки неиспользуемого имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов.
2. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 21 января 2013 года № 16 "Об утверждении Правил передачи, реализации, утилизации и списания имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) недвижимого имущества специальных государственных органов Республики Казахстан" следующие изменения:
в Правилах передачи, реализации, утилизации и списания имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) недвижимого имущества специальных государственных органов Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Передача, реализация, утилизация и списание (оформление гибели и уничтожения) отдельных видов имущества специальных государственных органов, за исключением неиспользуемого имущества, предусмотренного в подпункте 33) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе", осуществляются в соответствии с Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" и иными нормативными правовыми актами, принятыми в целях его реализации";
пункты 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 и 33 исключить.
3. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 ноября 2019 года № 832
Правила передачи, реализации, ликвидации посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработки неиспользуемого имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов

Пайдаланылмайтын мүлікті беру, өткізу, құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жою және қайта өңдеу, сондай-ақ пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 6 қарашадағы № 832 қаулысы.
"Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 12) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Пайдаланылмайтын мүлікті беру, өткізу, құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жою және қайта өңдеу, сондай-ақ пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының мүліктерін беру, өткізу, кәдеге жарату және есептен шығару, сондай-ақ жылжымайтын мүлкін мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 қаңтардағы № 16 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының мүліктерін беру, өткізу, кәдеге жарату және есептен шығару, сондай-ақ жылжымайтын мүлкін мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 33) тармақшасында көзделген пайдаланылмайтын мүлікті қоспағанда, арнаулы мемлекеттік органдардың мүлкінің жекелеген түрлерін беру, өткізу, кәдеге жарату және есептен шығару (бұзылуын және жойылуын ресімдеу) "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңына және оны іске асыру мақсатында қабылданған өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүзеге асырылады";
7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 және 33-тармақтар алып тасталсын.
3. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 6 қарашадағы
№ 832 қаулысымен
бекітілді
Пайдаланылмайтын мүлікті беру, өткізу, құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жою және қайта өңдеу, сондай-ақ пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила передачи, реализации, ликвидации посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработки неиспользуемого имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе" (далее – Закон) и определяют порядок передачи, реализации и ликвидации посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработки неиспользуемого имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) аукцион – форма торгов, при которой участники заявляют свои предложения публично, проводимых с использованием веб-портала реестра в электронном формате;
2) аукционный зал – раздел веб-портала реестра, обеспечивающий возможность ввода, хранения и обработки информации, необходимой для проведения аукциона;
3) аукционный номер – номер, присваиваемый участнику для участия на аукционе при наличии электронной цифровой подписи, выданной национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан;
4) военное имущество – оборонные объекты, все виды вооружения, военной техники, боеприпасы, специальные средства и другое имущество, находящееся на праве оперативного управления Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований;
5) военная техника – боевые машины военные корабли (катера и военно-вспомогательные суда), военные воздушные судна, а также корабли (катера и другие судна), воздушные суда и другие летательные аппараты, которыми оснащаются Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные и правоохранительные органы Республики Казахстан;
6) единый оператор – единый оператор, определенный в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан, оказывающий электронные и другие услуги пользователям реестра государственного имущества с применением информационных систем;
7) балансодержатель – государственное юридическое лицо, за которым имущество закреплено;
8) наниматель (арендатор) – физическое или негосударственное юридическое лицо, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан;
9) закрытый аукцион – форма торгов по реализации неиспользуемого вооружения и военной техники, в которых участвует ограниченный круг участников и основным критерием определения победителя является предложенная наибольшая цена;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Пайдаланылмайтын мүлікті беру, өткізу, құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жою және қайта өңдеу, сондай-ақ пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 12) тармақшасына сәйкес әзірленді және пайдаланылмайтын мүлікті беру, өткізу, құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жою және қайта өңдеу, сондай-ақ пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру тәртібін реттейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аукцион – электрондық форматта тізілімнің веб-порталын пайдалана отырып өткізілетін, қатысушылар өздерiнiң ұсыныстарын жария түрде мәлiмдейтiн сауда-саттық нысаны;
2) аукцион залы – аукционды өткізу үшін қажетті ақпаратты енгізу, сақтау және өңдеу мүмкіндігін қамтамасыз ететін тізілім веб-порталының бөлімі;
3) аукцион нөмірі – Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығы берген электрондық цифрлық қолтаңба болған кезде қатысушыға аукционға қатысу үшін берілетін нөмір;
4) əскери мүлік – Қарулы Күштердің, басқа да əскерлер мен əскери құралымдардың жедел басқару құқығындағы қорғаныс объектілері, қару-жарақтың, əскери техниканың барлық түрі, оқ-дəрі, арнайы құралдар жəне басқа да мүлік;
5) əскери техника – Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да əскерлері мен əскери құралымдары, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдары жарақтандырылатын жауынгерлік машиналар, әскери корабльдер (катерлер және әскери-қосалқы кемелер), әскери әуе кемелері, сондай-ақ кемелер (катерлер және басқа да кемелер), әуе кемелері және басқа да ұшу аппараттары;
6) бірыңғай оператор – ақпараттық жүйелерді қолданумен мемлекеттік мүлік тізілімінің пайдаланушыларына электрондық және басқа да қызметтер көрсететін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес айқындалған бірыңғай оператор;
7) баланста ұстаушы – мүлік бекітілген мемлекеттік заңды тұлға;
8) жалдаушы (жалға алушы) – егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлға;
9) жабық аукцион – қатысушылардың шектеулі тобы қатысатын пайдаланылмайтын қару-жарақ пен әскери техниканы өткізу жөніндегі сауда-саттық нысаны және жеңімпазды анықтаудың негізгі өлшемшарты ұсынылған ең жоғары баға болып табылады;

10) гарантийный взнос в закрытом аукционе или тендере – денежная сумма, вносимая физическим или негосударственным юридическим лицом для участия в торгах в размере, определенном уполномоченной организацией от начальной цены лота и утвержденном комиссией по вопросам реализации неиспользуемого имущества;
11) наймодатель – государственное учреждение, в оперативном управлении которых находятся оборонные объекты, и предоставляющее неиспользуемые оборонные объекты в имущественный наем (аренду);
12) закрытый тендер – форма торгов по реализации неиспользуемого вооружения и военной техники, в которых принимает участие ограниченный круг участников и основным критерием определения победителя является предложенная наибольшая цена, при соблюдении условий реализации;
13) участник – физическое или негосударственное юридическое лицо, зарегистрированное в установленном порядке для участия в торгах;
14) вооружение – различные виды оружия, комплексы и системы, предназначенные для поражения живой силы, техники и объектов инфраструктуры, разрушения строений (укреплений), средства, имитирующие указанные компоненты, боеприпасы, а также системы, устройства, носители и приборы;
15) оборонный объект – недвижимое имущество, закрепленное на праве оперативного управления за государственными учреждениями Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований;
16) организации оборонно-промышленного комплекса (далее – организации ОПК) – отечественные товаропроизводители и отечественные поставщики работ, услуг, имеющие лицензию в сфере оборота вооружения, военной техники;
17) лот – часть реализуемого неиспользуемого имущества, определенная уполномоченной организацией и состоящая из одного или нескольких объектов реализации;
18) начальная цена лота – цена, определяемая на основании балансовой стоимости для вооружения и военной техники или оценочной стоимости для прочего неиспользуемого имущества;
19) стартовая цена лота – цена, с которой начинаются торги по каждому лоту;
20) минимальная цена лота – цена, ниже которой лот не может быть продан;
21) боеприпасы – компоненты вооружения, непосредственно предназначенные для поражения живой силы, техники и объектов инфраструктуры, разрушения строений (укреплений), а также средства, имитирующие указанные компоненты;
22) цена реализации – окончательная цена лота, установленная в результате торгов;
23) объект реализации – единица неиспользуемого имущества;
24) неиспользуемое вооружение и военная техника – неиспользуемое имущество, соответствующее параметрам, предъявляемым к вооружению и военной технике;

10) жабық аукциондағы немесе тендердегі кепілдік жарна – жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлға сауда-саттыққа қатысу үшін лоттың бастапқы бағасынан уәкілетті ұйым айқындаған және пайдаланылмайтын мүлікті өткізу мәселелері жөніндегі комиссия бекіткен мөлшерде енгізетін ақша сомасы;
11) жалға беруші – жедел басқаруында қорғаныс объектілері тұрған және пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) ұсынушы мемлекеттік мекеме;
12) жабық тендер – қатысушылардың шектеулі тобы қатысатын пайдаланылмайтын қару-жарақ пен әскери техниканы өткізу бойынша сауда-саттық нысаны және жеңімпазды анықтаудың негізгі өлшемшарты өткізу шарттарын сақтаған кезде ұсынылған ең жоғары баға болып табылады;
13) қатысушы – сауда-саттыққа қатысу үшін белгіленген тәртіппен тіркелген жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлға;
14) қару-жарақ – жанды күшке, техникалар мен инфрақұрылым объектілеріне зақым келтіруге, құрылыстарды (бекіністерді) бұзуға арналған әртүрлі қару түрлері, кешендер мен жүйелер, көрсетілген құрамдастарды имитациялайтын құралдар, оқ-дәрілер, сондай-ақ жүйелер, құрылғылар, жеткізгіштер мен аспаптар;
15) қорғаныс объектілері – Қарулы Күштердің, басқа да əскерлер мен əскери құралымдардың мемлекеттік мекемелеріне жедел басқару құқығымен бекітіліп берілген жылжымайтын мүлік;
16) қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдары (бұдан әрі – ҚӨК ұйымдары) – қару-жарақ пен әскери техниканың айналымы саласында лицензиялары бар отандық тауар өндірушілер мен жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді отандық берушілер;
17) лот – уәкілетті ұйым айқындаған және бір немесе бірнеше өткізу объектілерінен тұратын, өткізілетін пайдаланылмайтын мүліктің бір бөлігі;
18) лоттың алғашқы бағасы – қару-жарақ пен әскери техника үшін баланстық құны немесе өзге де пайдаланылмайтын мүлік үшін бағалау құны негізінде айқындалатын баға;
19) лоттың бастапқы бағасы – әрбір лот бойынша сауда-саттық басталатын баға;
20) лоттың ең төменгі бағасы – лот одан төмен сатыла алмайтын баға;
21) оқ-дәрілер – жанды күшке, техникалар мен инфрақұрылым объектілеріне зақым келтіруге, құрылыстарды (бекіністерді) бұзуға тікелей арналған қару-жарақтың құрамдастары, сондай-ақ көрсетілген құрамдастарды имитациялайтын құралдар;
22) өткізу бағасы – сауда-саттық нәтижесінде белгіленген лоттың түпкілікті бағасы;
23) өткізу объектісі – пайдаланылмайтын мүлік бірлігі;
24) пайдаланылмайтын қару-жарақ пен әскери техника – қару-жарақ пен әскери техникаға қойылатын параметрлерге сәйкес келетін пайдаланылмайтын мүлік;

25) балансовая стоимость неиспользуемого вооружения и военной техники – сумма, по которой неиспользуемое вооружение и военная техника признаются в бухгалтерском балансе;
26) неиспользуемое имущество – снятое с вооружения, не годное к использованию по прямому назначению, списанное, выслужившее гарантийные сроки хранения в запасах, не находящее применения излишествующее военное имущество Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, за исключением оборонных объектов, а также снятые с вооружения, не годные к использованию по прямому назначению, списанные, выслужившие гарантийные сроки хранения в запасах, не находящие применения излишествующие вооружение, военная техника, специальные средства, средства индивидуальной защиты, имущество радиационной, химической, биологической защиты, транспортные средства специального назначения, специальные технические средства, технические средства специальных государственных и правоохранительных органов Республики Казахстан;
27) первоначальная стоимость неиспользуемого имущества – сумма денежных средств или их эквивалентов, уплаченная за имущество, или справедливая стоимость, предложенная за имущество на момент его приобретения;
28) гарантийный взнос на аукционе или тендере по реализации неиспользуемого имущества – денежная сумма в размере 15 % от начальной цены лота, вносимая физическим или негосударственным юридическим лицом для участия в торгах;
29) комиссия по распределению неиспользуемого имущества – консультативно-совещательный орган, создаваемый уполномоченным органом для рассмотрения заявок и вынесения рекомендаций по передаче, реализации, ликвидации и переработке неиспользуемого имущества, действующий в соответствии с порядком, установленным уполномоченным органом;
30) комиссия по вопросам реализации неиспользуемого имущества –орган, создаваемый уполномоченной организацией для подготовки и проведения торгов по реализации неиспользуемого имущества;
31) покупатель – физическое лицо или негосударственное юридическое лицо, приобретающее неиспользуемое имущество в процессе отчуждения государственного имущества;
32) тендер – форма торгов, при которой участники заявляют свои ценовые предложения, загружаемые в закрытый электронный конверт на специально отведенной веб-странице реестра;
33) веб-портал реестра – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет по адресу: www.e-qazyna.kz, предоставляющий единую точку доступа к электронной базе данных об объектах продажи реестра государственного имущества (далее – реестр) и договорах имущественного найма (аренды) государственного имущества;

25) пайдаланылмайтын қару-жарақ пен әскери техниканың баланстық құны – пайдаланылмайтын қару-жарақ пен әскери техника бухгалтерлік баланста танылатын сома;
26) пайдаланылмайтын мүлік – қорғаныс объектілерін қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының қарулануынан шығарылған, тікелей мақсаты бойынша пайдалануға жарамсыз, есептен шығарылған, запаста сақтаудың кепілді мерзімдері өткен, қолданылмайтын басы артық әскери мүлкі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қаруланудан шығарылған, тікелей мақсаты бойынша пайдалануға жарамсыз, есептен шығарылған, запаста сақтаудың кепілді мерзімдері өткен, қолданылмайтын басы артық қаруы, әскери техникасы, арнайы құралдары, жеке қорғану құралдары, радиациялық, химиялық, биологиялық қорғау мүлкі, арнайы мақсаттағы көлік құралдары, арнайы техникалық құралдары, техникалық құралдары;
27) пайдаланылмайтын мүліктің бастапқы құны – мүлік үшін төленген ақша қаражатының немесе олардың баламаларының сомасы немесе оны сатып алу кезінде мүлік үшін ұсынылған әділ құн;
28) пайдаланылмайтын мүлікті өткізу бойынша аукционға немесе тендерге арналған кепілдік жарна – сауда-саттыққа қатысу үшін лоттың бастапқы бағасының 15%-ы мөлшерінде жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлға енгізетін ақшалай сома;
29) пайдаланылмайтын мүлікті бөлу жөніндегі комиссия – өтінімдерді қарау және пайдаланылмайтын мүлікті беру, өткізу, жою және қайта өңдеу жөнінде ұсынымдар шығару үшін уәкілетті орган құратын, уәкілетті орган белгілеген тәртіпке сәйкес әрекет ететін консультативтік-кеңесші орган;
30) пайдаланылмайтын мүлікті өткізу мәселелері жөніндегі комиссия –пайдаланылмайтын мүлікті өткізу жөніндегі сауда-саттықты дайындау және өткізу үшін уәкілетті орган құратын орган;
31) cатып алушы – мемлекеттік мүлікті иеліктен шығару процесінде пайдаланылмайтын мүлiктi сатып алатын жеке тұлға немесе мемлекеттiк емес заңды тұлға;
32) тендер – тізілімнің арнайы бөлінген веб-парақшасында жабық электрондық конвертке жүктелетін, қатысушылар өздерiнiң баға ұсыныстарын мәлiмдейтiн сауда-саттық нысаны;
33) тізілімнің веб-порталы – www.e-qazyna.kz мекенжайы бойынша Интернет желісінде орналасқан, мемлекеттік мүлік тізілімінің (бұдан әрі – тізілім) сату объектілері және мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға) беру шарттары туралы электрондық дерекқорға бірыңғай қол жеткізу нүктесін беретін интернет-ресурс;

34) тендерная документация – комплект документов, содержащих исходную информацию о технических, коммерческих, организационных и иных характеристиках неиспользуемого имущества или неиспользуемых оборонных объектов, а также условиях и процедуре торгов, необходимый и достаточный для проведения торгов в форме тендера или закрытого тендера, с целью последующего заключения договоров имущественного найма (аренды) или купли-продажи с их победителем;
35) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области оборонной промышленности;
36) уполномоченная организация – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, осуществляющее импорт товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, реализацию (в том числе экспорт), ликвидацию посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработку неиспользуемого имущества, за исключением боеприпасов, оказание услуг по предоставлению в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов, участие в международных выставках в области оборонной промышленности и их организацию на территории Республики Казахстан;
37) комиссионное вознаграждение уполномоченной организации – сумма затрат уполномоченной организации, состоящая из расходов на оценку имущества, организацию торгов и комиссии уполномоченной организации;
38) идентификатор договора – уникальный номер договора, присваиваемый веб-порталом реестра;
39) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
39-1 денежный баланс участника (далее – электронный кошелек) – лицевой счет потенциального участника в реестре, используемый единым оператором для учета денежных средств, внесенных потенциальным участником на специальный транзитный счет единого оператора в банке второго уровня, связанных с:
принятием гарантийных взносов для участия в торгах в форме аукциона, тендера и закрытого тендера;
возвратом гарантийных взносов, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 41 и 204 настоящих Правил;
40) электронный адрес – адрес электронной почты уполномоченной организации или покупателя, посредством которого проводятся официальная переписка и обмен документами по проведению закрытых торгов;
41) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.

34) тендерлік құжаттама – пайдаланылмайтын мүліктің немесе пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерінің техникалық, коммерциялық, ұйымдастырушылық және өзге де сипаттамалары туралы, сондай-ақ олардың жеңімпазымен кейіннен мүліктік жалдауға (жалға) беру немесе сатып алу-сату шарттарын жасасу мақсатында тендер немесе жабық тендер нысанында сауда-саттық өткізу үшін қажетті және жеткілікті сауда-саттық шарттары мен рәсімі туралы бастапқы ақпаратты қамтитын құжаттар жиынтығы;
35) уәкілетті орган – қорғаныс өнеркәсібі саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
36) уәкілетті ұйым – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді импорттауды, оқ-дәрілерді қоспағанда, пайдаланылмайтын мүлікті өткізуді (оның ішінде экспорттауды), құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жоюды және қайта өңдеуді, пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру жөнінде қызметтер көрсетуді, қорғаныс өнеркәсібі саласындағы халықаралық көрмелерге қатысуды және оларды Қазақстан Республикасының аумағында ұйымдастыруды жүзеге асыратын заңды тұлға;
37) уәкілетті ұйымның комиссиялық сыйақысы – уәкілетті ұйымның мүлкін бағалауға, сауда-саттықты ұйымдастыруға және уәкілетті ұйымның комиссиясына арналған шығыстардан тұратын шығындарының сомасы;
38) шартты сәйкестендіргіш – тізілімнің веб-порталы беретін шарттың бірегей нөмірі;
39) электрондық құжат – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
39-1) қатысушының ақшалай балансы (бұдан әрі – электрондық әмиян) – екінші деңгейдегі банктегі бірыңғай оператордың арнайы транзиттік шотына әлеуетті қатысушы құйған:
аукцион, тендер және жабық тендер нысанындағы сауда-саттыққа қатысу үшін кепілдік жарналарды қабылдауға;
осы Қағидалардың 41 және 204-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, тізілімдегі әлеуетті қатысушының кепілдік жарналарды қайтаруға байланысты ақша қаражатын есепке алу үшін бірыңғай оператор пайдаланатын жеке шоты;
40) электрондық мекенжай – уәкілетті ұйымның немесе сатып алушының электрондық поштасының мекенжайы, ол арқылы ресми хат алмасу және жабық сауда-саттық өткізу жөніндегі құжаттармен алмасу жүргізіледі;
41) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдардың жиынтығы.

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок передачи неиспользуемого имущества
3. Государственные органы, в ведении которых находятся Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, а также специальные государственные и правоохранительные органы не позднее 1 февраля текущего года направляют в уполномоченный орган списки неиспользуемого имущества, утвержденные решением (приказом) вышеуказанных государственных органов, с указанием мест дислокации неиспользуемого имущества, балансовой стоимости вооружения и военной техники, технических и функциональных характеристик технических устройств (год выпуска, категория, заводские номера узлов и агрегатов), а также имеющихся обременений.
4. Уполномоченный орган в месячный срок после получения списков составляет проект перечня неиспользуемого имущества и направляет его в государственные органы, в ведении которых находятся Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальным государственным и правоохранительным органам, организациям ОПК для определения потребности в неиспользуемом имуществе.
5. Государственные органы, в ведении которых находятся Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, а также специальные государственные и правоохранительные органы, организации ОПК в месячный срок после получения проекта перечня неиспользуемого имущества направляют заявку в уполномоченный орган на потребность в имуществе или письменно за подписью первого руководителя либо лица, его замещающего, сообщают об отсутствии таковой.
6. Уполномоченный орган после получения заявок на потребность в неиспользуемом имуществе из проекта перечня неиспользуемого имущества организует рассмотрение заявок на заседании комиссии по распределению неиспользуемого имущества, по итогам которого формируются перечни неиспользуемого имущества:
передаваемого в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальным государственным и правоохранительным органам;
передаваемого в организации ОПК, государственным организациям образования, музеям, специализированной организации Министерства обороны Республики Казахстан (далее – специализированная организация МО) и местным исполнительным органам;
передаваемого в организации ОПК в счет оплаты за оказание услуг, связанных с обеспечением Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов Республики Казахстан инфраструктурными объектами и/или имущественными комплексами, а также для производства, ремонта, модернизации и утилизации;
подлежащего реализации, ликвидации и переработке.
Перечень неиспользуемого имущества, подлежащего реализации, делится отдельно на перечень неиспользуемого имущества, относящегося к вооружению и военной технике, реализуемого на закрытых торгах, и перечень прочего неиспользуемого имущества, подлежащего реализации посредством веб-портала.
Рассмотрение дополнительных заявок, представленных по истечении установленного срока, осуществляется в соответствии с регламентом работы комиссии по распределению неиспользуемого имущества.

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Пайдаланылмайтын мүлікті беру тәртібі
3. Қарауында Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар бар мемлекеттік органдар, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары ағымдағы жылғы 1 ақпаннан кешіктірмей пайдаланылмайтын мүліктің орналасқан жерін, қару-жарақ пен әскери техниканың баланстық құнын, техникалық құрылғылардың техникалық және функционалдық сипаттамаларын (шығарылған жылы, санаты, тораптар мен агрегаттардың зауыттық нөмірлері), сондай-ақ бар ауыртпалықтарды көрсете отырып, жоғарыда көрсетілген мемлекеттік органдардың шешімімен (бұйрығымен) бекітілген пайдаланылмайтын мүліктің тізімдерін уәкілетті органға жолдайды.
4. Уәкілетті орган тізбелерді алғаннан кейін бір ай мерзімде пайдаланылмайтын мүлік тізбесінің жобасын жасайды және оны пайдаланылмайтын мүлікке қажеттілікті айқындау үшін қарауында Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар бар мемлекеттік органдарға, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарына, ҚӨК ұйымдарына жолдайды.
5. Қарауында Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар бар мемлекеттік органдар, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдар, ҚӨК ұйымдары пайдаланылмайтын мүлік тізбесінің жобасын алғаннан кейін бір ай мерзімде уәкілетті органға әскери мүлікке қажеттілікке арналған өтінім жолдайды немесе бірінші басшының не болмаса оны алмастыратын адамның қолымен осындай қажеттіліктің жоқтығы туралы жазбаша хабарлайды.
6. Уәкілетті орган пайдаланылмайтын мүлік тізбесінің жобасынан пайдаланылмайтын мүлікке қажеттілікке арналған өтінімдерді алғаннан кейін пайдаланылмайтын мүлікті бөлу жөніндегі комиссияның отырысында өтінімдерді қарауды ұйымдастырады, оның қорытындысы бойынша:
Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарына берілетін;
ҚӨК ұйымдарына, мемлекеттік білім беру ұйымдарына, музейлерге, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымына (бұдан әрі – Қорғанысминінің мамандандырылған ұйымы) және жергілікті атқарушы органдарға берілетін;
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын, Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарын инфрақұрылымдық объектілермен және/немесе мүліктік кешендермен қамтамасыз етуге байланысты, сондай-ақ өндіру, жөндеу, жаңғырту және кәдеге жарату үшін қызметтер көрсеткені үшін ҚӨК ұйымдарына ақы төлеу есебіне берілетін;
өткізуге, жоюға және қайта өндеуге жататын пайдаланылмайтын мүліктің тізбелері қалыптастырылады.
Өткізуге жататын пайдаланылмайтын мүлік тізбесі жеке-жеке жабық сауда-саттықта өткізілетін қару-жарақ пен әскери техникаға жататын пайдаланылмайтын мүлік тізбесіне және веб-портал арқылы өткізілуге жататын пайдаланылмайтын өзге мүлік тізбесіне бөлінеді.
Белгіленген мерзім өткеннен кейін ұсынылған қосымша өтінімдерді қарау пайдаланылмайтын мүлікті бөлу жөніндегі комиссия жұмысының регламентіне сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правительства РК от 18.10.2021 № 749.
7. Указанные в пункте 6 настоящих Правил перечни неиспользуемого имущества (далее – перечень) на основании рекомендаций комиссии по распределению неиспользуемого имущества утверждаются решением (приказом) уполномоченного органа.
8. После утверждения перечня уполномоченный орган организует выполнение мероприятий по передаче, реализации, ликвидации и переработке неиспользуемого имущества в соответствии с требованиями настоящих Правил.
9. Передача неиспользуемого имущества производится с баланса учреждения передающего государственного органа на баланс принимающего учреждения или организации на основании решения (приказа) уполномоченного органа и акта приема-передачи с указанием в акте первоначальной стоимости, суммы амортизации, технических и функциональных характеристик (год выпуска, категория, заводские номера узлов и агрегатов) технических устройств. К акту приема-передачи технических устройств прикладываются паспорта, формуляры, акты технического состояния, составленные в соответствии с установленным порядком.
Прием-передача имущества осуществляется на территории балансодержателя с участием представителей передающей и принимающей сторон.
10. При некомплектности передаваемого неиспользуемого имущества составляется документ с перечнем отсутствующих деталей, агрегатов, узлов и других комплектующих.
Сведения по некомплектности направляются в передающий государственный орган.
11. Неиспользуемое имущество на основании решения уполномоченного органа передается организациям ОПК в качестве имущественного вклада в уставный капитал товарищества с ограниченной ответственностью либо в оплату акций акционерного общества с участием государства для использования в производственной деятельности и/или производстве товаров (продукции) военного и двойного назначения, ремонта и/или модернизации с целью последующего экспорта, а также экспорта без ремонта и/или модернизации для реализации проектов, согласованных в установленном порядке с уполномоченными государственными органами в области экспортного контроля, государственного имущества и национальной экономики.
Реализация имущества для последующего экспорта осуществляется на закрытых торгах среди юридических лиц, входящих в перечень участников закрытых торгов, сформированный уполномоченной организацией.
Администратор бюджетных программ балансодержателя передает инвестиции в уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 11 - в редакции постановления Правительства РК от 28.09.2021 № 684.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.10.2021 № 749 қаулысымен.
7. Осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген пайдаланылмайтын мүлік тізбелері (бұдан әрі – тізбе) пайдаланылмайтын мүлікті бөлу жөніндегі комиссияның ұсынымдары негізінде уәкілетті органның шешімімен (бұйрығымен) бекітіледі.
8. Тізбені бекіткеннен кейін уәкілетті орган осы Қағидалардың талаптарына сәйкес пайдаланылмайтын мүлікті беру, өткізу, жою және қайта өңдеу жөніндегі іс-шаралардың орындалуын ұйымдастырады.
9. Пайдаланылмайтын мүлікті беру уәкілетті органның шешімі (бұйрығы) және актіде бастапқы құнын, амортизация сомасын, техникалық және функционалдық сипаттамаларын (тораптар мен агрегаттардың шығарылған жылы, санаты, зауыттық нөмірлері), техникалық құрылғыларын көрсетумен қабылдау-беру актісі негізінде беретін мемлекеттік орган мекемесінің балансынан қабылдап алатын мекеменің немесе ұйымның балансына беріледі. Техникалық құрылғыларды қабылдау-беру актісіне паспорттары, формулярлары, белгіленген тәртіпке сәйкес жасалған техникалық жай-күйі актілері қоса беріледі.
Мүлікті қабылдау-беру беруші және қабылдаушы тараптар өкілдерінің қатысуымен баланста ұстаушының аумағында жүзеге асырылады.
10. Берілетін пайдаланылмайтын мүлік толық болмағанда жоқ бөлшектердің, агрегаттардың, тораптардың және басқа да жинақтаушылардың тізбесі бар құжат жасалады.
Толық еместігі жөнінде мәліметтер беруші мемлекеттік органға жолданады.
11. Пайдаланылмайтын мүлік уәкілетті органның шешімі негізінде ҚӨК ұйымдарына жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғылық капиталына мүліктік салым ретінде не өндірістік қызметте пайдалану және/немесе кейіннен экспорттау мақсатында әскери және қосарланған мақсаттағы тауарларды (өнімдерді) өндіру, жөндеу және/немесе жаңғырту үшін, сондай-ақ белгіленген тәртіппен экспорттық бақылау, мемлекеттік мүлік және ұлттық экономика саласындағы мүдделі мемлекеттік органдармен келісілген жобаларды іске асыру үшін жөндемей және/немесе жаңғыртпай экспорттау мақсатында мемлекет қатысатын акционерлік қоғамның акцияларын төлеуге беріледі.
Мүлікті кейіннен экспорттау үшін өткізу уәкілетті ұйым қалыптастырған жабық сауда-саттыққа қатысушылар тізбесіне енетін заңды тұлғалар арасында жабық сауда-саттықта жүзеге асырылады.
Баланста ұстаушының бюджеттік бағдарламалар әкімшісі инвестицияларды уәкілетті органға береді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.09.2021 № 684 қаулысымен.

11-1. Допускается передача неиспользуемого имущества организациям ОПК в счет оплаты за оказание услуг, связанных с обеспечением Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов Республики Казахстан инфраструктурными объектами и/или имущественными комплексами, а также для производства, ремонта, модернизации и утилизации в интересах Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 11-1, в соответствии с постановлением Правительства РК от 18.10.2021 № 749.
12. Организации ОПК после получения от уполномоченного органа проекта перечня неиспользуемого имущества проводят работу по отбору неиспользуемого имущества и подают в уполномоченный орган заявку о потребности в неиспользуемом имуществе с указанием наименования и количества.
Не подлежит передаче в качестве имущественного вклада в уставный капитал товарищества с ограниченной ответственностью либо в оплату акций акционерного общества с участием государства списанное неиспользуемое имущество.
Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления Правительства РК от 28.09.2021 № 684.
13. Невостребованное неиспользуемое имущество передается организациям образования, музеям, местным исполнительным органам, специализированной организации МО для организации военно-патриотического воспитания, образовательного процесса и/или установки на постаменты. При этом неиспользуемое имущество в виде вооружения, специальных средств и военной техники должно конструктивно исключать возможность поражения живой или иной цели, а также подачу сигналов.
При передаче неиспользуемого имущества в виде вооружения, специальных средств и военной техники необходимо исключить возможность переноса загрязняющих веществ в окружающую среду и их непосредственного влияния на здоровье населения.
14. При наличии потребности в неиспользуемом имуществе организации образования, музеи, местные исполнительные органы, специализированная организация МО к 1 апреля текущего года подают в уполномоченный орган заявку о потребности в неиспользуемом имуществе с указанием наименования, количества и цели передачи.
15. Уполномоченный орган в месячный срок рассматривает заявки и принимает решение о передаче неиспользуемого имущества или отказе.
16. Вывоз передаваемого неиспользуемого имущества от балансодержателя осуществляется за счет средств получателя.
17. Передача неиспользуемого имущества, относящегося к категории специальных технических средств, допускается только субъектам, осуществляющим оперативно-розыскную и контрразведывательную деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Невостребованные специальные технические средства подлежат ликвидации на основании решения уполномоченного органа в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.

11-1. Пайдаланылмайтын мүлікті ҚӨК ұйымдарына Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарды, Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарын инфрақұрылымдық объектілермен және/немесе мүліктік кешендермен қамтамасыз етуге байланысты қызметтер көрсеткені үшін ақы төлеу есебіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының мүдделерінде өндіру, жөндеу, жаңғырту және кәдеге жарату үшін беруге жол беріледі.
Ескерту. 2-тарау 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 18.10.2021 № 749 қаулысымен.
12. ҚӨК ұйымдары уәкілетті органнан пайдаланылмайтын мүлік тізбесінің жобасын алғаннан кейін пайдаланылмайтын мүлікті іріктеу жөнінде жұмыс жүргізеді және уәкілетті органға атауы мен санын көрсете отырып, пайдаланылмайтын мүлікке қажеттілік туралы өтінім береді.
Есептен шығарылған пайдаланылмайтын мүлік жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғылық капиталына мүліктік салым ретінде не мемлекет қатысатын акционерлік қоғамның акцияларын төлеуге берілмейді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.09.2021 № 684 қаулысымен.
13. Қажет етілмейтін пайдаланылмайтын мүлік әскери-патриоттық тәрбиені, білім беру процесін ұйымдастыру және/немесе постаменттерге орнату үшін білім беру ұйымдарына, музейлерге, жергілікті атқарушы органдарға, Қорғанысминінің мамандандырылған ұйымына беріледі. Бұл ретте қару-жарақ, арнайы құралдар және әскери техника түріндегі пайдаланылмайтын мүлік жанды немесе өзге нысанға зақым келтіру, сондай-ақ сигнал беру мүмкіндігіне құрылымдық тұрғыдан жол бермеуге тиіс.
Пайдаланылмайтын мүлікті қару-жарақ, арнайы құралдар және әскери техника түрінде беру кезінде ластаушы заттарды қоршаған ортаға шығару және олардың халықтың денсаулығына тікелей әсер ету мүмкіндігін болдырмау қажет.
14. Пайдаланылмайтын мүлікке қажеттілік бар болған кезде білім беру ұйымдары, музейлер, жергілікті атқарушы органдар, Қорғанысминінің мамандандырылған ұйымы ағымдағы жылғы 1 сәуірге уәкілетті органға атауын, санын және беру мақсатын көрсете отырып, пайдаланылмайтын мүлікке қажеттілік туралы өтінім береді.
15. Уәкілетті орган бір ай мерзімде өтінімдерді қарайды және пайдаланылмайтын мүлікті беру немесе беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
16. Берілетін пайдаланылмайтын мүлікті баланста ұстаушыдан әкету алушының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
17. Арнайы техникалық құралдар санатына жататын пайдаланылмайтын мүлікті тек Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жедел-іздестіру және барлауға қарсы қызметті жүзеге асыратын субъектілерге беруге ғана жол беріледі.
Қажет етілмейтін арнайы техникалық құралдар уәкілетті органның шешімі негізінде осы Қағидаларда көзделген тәртіппен жойылуға жатады.

18. Все невостребованное неиспользуемое имущество реализуется уполномоченной организацией и/или подлежит ликвидации на основании решения (приказа) уполномоченного органа.
Глава 3. Порядок реализации неиспользуемого имущества
19. Реализация неиспользуемого имущества осуществляется на основании решения (приказа) уполномоченного органа.
В решении (приказе) уполномоченного органа указываются наименование, местонахождение, балансодержатель, количество, балансовая стоимость неиспользуемого вооружения и военной техники, категория, заводские номера и иные идентификационные данные, предусмотренные технической документацией неиспользуемого имущества, подлежащего реализации, а также условия реализации при их наличии и имеющиеся обременения.
20. Реализация неиспользуемого имущества осуществляется уполномоченной организацией на возмездной основе.
21. Оплата услуг уполномоченной организации производится за счет средств покупателя.
22. Стоимость услуг уполномоченной организации состоит из суммы затрат на оценку имущества, организацию торгов и комиссии уполномоченной организации и определяется решением уполномоченной организации.
23. Средства от реализации неиспользуемого имущества направляются в доход республиканского бюджета.
24. Суммы комиссионного вознаграждения уполномоченной организации, гарантийных взносов, взыскиваемых уполномоченной организацией с победителя в случае неподписания договора купли-продажи, а также гарантийных взносов и неустойки, взыскиваемых с покупателя в случаях неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по договору купли-продажи, направляются в доход уполномоченной организации.
25. Форма торгов определяется в зависимости от вида неиспользуемого имущества и условий реализации.
26. Неиспользуемое имущество, за исключением вооружения и военной техники, реализуется через веб-портал государственного имущества.
27. Неиспользуемое имущество в виде вооружения и военной техники реализуется путем проведения закрытых тендеров или аукционов с условием его экспорта.
28. Для реализации неиспользуемого имущества балансодержатель представляет уполномоченной организации документы, позволяющие определить технические и функциональные характеристики неиспользуемого имущества (паспорт, формуляр, акт технического состояния, составленный в соответствии с установленным порядком, сведения о комплектности, фотографии и другие).
Балансодержатель неиспользуемого имущества обеспечивает сохранность неиспользуемого имущества в состоянии, определенном на момент признания его неиспользуемым, и достоверность сведений по нему до перехода прав собственности к покупателю.
После утверждения перечня неиспользуемого имущества, подлежащего реализации, уполномоченная организация публикует его на своем сайте, и балансодержатель обеспечивает доступ к осмотру неиспользуемого имущества желающим его приобрести в порядке, установленном государственным органом, в подчинении которого находится балансодержатель.

18. Барлық қажет етілмейтін пайдаланылмайтын мүлікті уәкілетті ұйым өткізеді және/немесе уәкілетті органның шешімі (бұйрығы) негізінде жойылуға жатады.
3-тарау. Пайдаланылмайтын мүлікті өткізу тәртібі
19. Пайдаланылмайтын мүлікті өткізу уәкілетті органның шешімі (бұйрығы) негізінде жүзеге асырылады.
Уәкілетті органның шешімінде (бұйрығында) өткізуге жататын пайдаланылмайтын қару-жарақтың және әскери техниканың атауы, орналасқан жері, баланста ұстаушы, саны, баланстық құны, пайдаланылмайтын мүліктің техникалық құжаттамасында көзделген санаты, зауыттық нөмірлері және өзге де сәйкестендіру деректері, сондай-ақ олар болған кезде өткізу шарттары және салынған ауыртпалықтар көрсетіледі.
20. Пайдаланылмайтын мүлікті өткізуді уәкілетті ұйым өтеулі негізде жүзеге асырады.
21. Уәкілетті ұйым көрсететін қызметтерге ақы төлеу сатып алушының қаражаты есебінен жүргізіледі.
22. Уәкілетті ұйым көрсететін қызметтердің құны мүлікті бағалауға, сауда-саттықты ұйымдастыруға және уәкілетті ұйым комиссиясына жұмсалған шығындар сомасынан тұрады және уәкілетті ұйымның шешімімен айқындалады.
23. Пайдаланылмайтын мүлікті өткізуден түскен қаражат республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
24. Сатып алу-сату шартына қол қойылмаған жағдайда уәкілетті ұйым жеңімпаздан өндіріп алатын уәкілетті ұйымның комиссиялық сыйақысының, кепілдік жарналарының, сондай-ақ сатып алу-сату шарты бойынша міндеттемелер орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда сатып алушыдан өндіріп алынатын кепілдік жарналардың және тұрақсыздық айыбының сомасы уәкілетті ұйымның кірісіне жіберіледі.
25. Сауда-саттық нысаны пайдаланылмайтын мүліктің түріне және сату шарттарына байланысты айқындалады.
26. Қару-жарақ пен әскери техниканы қоспағанда, пайдаланылмайтын мүлік мемлекеттік мүлік веб-порталы арқылы өткізіледі.
27. Қару-жарақ пен әскери техника түріндегі пайдаланылмайтын мүлік оны экспорттау шартымен жабық тендерлер немесе аукциондар өткізу арқылы сатылады.
28. Пайдаланылмайтын мүлікті өткізу үшін баланста ұстаушы уәкілетті ұйымға пайдаланылмайтын мүліктің техникалық және функционалдық сипаттамаларын анықтауға мүмкіндік беретін құжаттарды (паспорт, формуляр, белгіленген тәртіпке сәйкес жасалған техникалық жай-күйі актісі, жиынтығы туралы мәліметтер, фотосуреттер және басқалар) ұсынады.
Пайдаланылмайтын мүлікті баланста ұстаушы пайдаланылмайтын мүлікті, оны пайдаланылмайтын деп таныған сәтінде айқындалған күйінде сақталуын және меншік құқығы сатып алушыға өткенге дейін ол бойынша мәліметтердің анық болуын қамтамасыз етеді.
Өткізуге жататын, пайдаланылмайтын мүліктің тізбесі бекітілгеннен кейін уәкілетті ұйым оны өз сайтында жариялайды және баланста ұстаушы оның қарамағында тұрған мемлекеттік орган белгілеген тәртіппен пайдаланылмайтын мүлікті сатып алуға ниет білдіргендерге оны қарауға рұқсат беруді қамтамасыз етеді.

29. Нереализованное, неиспользуемое имущество по решению (приказу) уполномоченного органа подлежит ликвидации посредством утилизации, уничтожения, захоронения или переработки.
30. Каждые последующие торги осуществляются в сроки, установленные уполномоченной организацией.
31. Участие на закрытых торгах принимает ограниченный перечень участников, определяемый комиссией по вопросам реализации неиспользуемого имущества (далее – Комиссия) на основании предложений заинтересованных государственных органов и уполномоченной организации.
Для включения в перечень участников потенциальные покупатели представляют уполномоченной организации следующие документы:
1) заявку на включение в перечень участников;
2) копию устава;
3) копию свидетельства либо справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
4) копии разрешительных документов (лицензий) на осуществление вида (подвида) деятельности в сфере оборота вооружения, военной техники и отдельных видов оружия, взрывчатых веществ и изделий с их применением, выдаваемых лицензиаром (уполномоченным органом).
Иностранные юридические лица представляют разрешительные документы (лицензии, разрешения), выданные лицензиаром (уполномоченным органом) страны, резидентом которой является заявитель, либо любой другой страны, где заявитель зарегистрирован в качестве участника внешнеэкономической деятельности, с нотариально заверенным переводом на казахский и/или русский языки.
5) иную информацию по запросу уполномоченной организации.
32. На стадии формирования перечня участников уполномоченной организацией размещаются объявления на официальном сайте уполномоченной организации о проведении закрытых торгов, направляются запросы заинтересованным государственным органам и/или органам иностранных государств о представлении сведений о соблюдении участниками внешнеэкономической деятельности международных обязательств и соответствии требованиям законодательства Республики Казахстан.
Проверка соответствия участников внешнеэкономической деятельности осуществляется уполномоченной организацией посредством взаимодействия с уполномоченным органом, органами военной разведки Министерства обороны и специальных государственных органов Республики Казахстан, а также уполномоченным органом в сфере экспортного контроля.
Целью данной проверки является недопущение нанесения ущерба имиджу Республики Казахстан вследствие заключения договоров с компаниями, имеющими сомнительную репутацию или замешанными в незаконных поставках вооружения, нарушающими требования комитетов по санкциям Совета Безопасности Организации Объединенных Наций.

29. Өткізілмеген пайдаланылмайтын мүлік уәкілетті органның шешімі (бұйрығы) бойынша кәдеге жарату, құртып жіберу, көму немесе қайта өңдеу арқылы жоюға жатады.
30. Әрбір келесі сауда-саттық уәкілетті ұйым белгілеген мерзімде жүзеге асырылады.
31. Жабық сауда-саттыққа мүдделі мемлекеттік органдардың және уәкілетті ұйымның ұсыныстары негізінде пайдаланылмайтын мүлікті өткізу мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) айқындайтын қатысушылардың шектеулі тізбесі қатысады.
Қатысушылар тізбесіне енгізу үшін әлеуетті сатып алушылар уәкілетті ұйымға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) қатысушылар тізбесіне енгізуге арналған өтінім;
2) жарғының көшірмесі;
3) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесін не анықтама;
4) қару-жарақ, әскери техника және қарудың жекелеген түрлері, олар қолданыла отырып жасалған жарылғыш заттар мен бұйымдар айналымы саласындағы қызмет түрін (кіші түрін) жүзеге асыруға лицензиар (уәкілетті орган) беретін рұқсат беру құжаттарының көшірмелері.
Шетелдік заңды тұлғалар өтініш беруші резиденті болып табылатын елдің не өтініш беруші сыртқы экономикалық қызметке қатысушы ретінде тіркелген кез келген басқа елдің лицензиары (уәкілетті органы) берген рұқсат беру құжаттарын (лицензияларды, рұқсаттарды) қазақ және/немесе орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасымен ұсынады.
5) уәкілетті ұйымның сұрау салуы бойынша өзге де ақпарат.
32. Қатысушылардың тізбесін қалыптастыру кезеңінде уәкілетті ұйым уәкілетті ұйымның ресми сайтында жабық сауда-саттық өткізу туралы хабарландырулар орналастырады, мүдделі мемлекеттік органдарға және/немесе шет мемлекеттердің органдарына сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың халықаралық міндеттемелерді сақтауы және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер беру туралы сұрау салулар жолдайды.
Сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың сәйкестігін тексеруді уәкілетті ұйым уәкілетті органмен, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің және арнаулы мемлекеттік органдарының әскери барлау органдарымен, сондай-ақ экспорттық бақылау саласындағы уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасау арқылы жүзеге асырады.
Осы тексерудің мақсаты беделі күмәнді немесе Біріккен Ұлттар Ұйымы Қауіпсіздік Кеңесінің санкциялары жөніндегі комитеттердің талаптарын бұзатын заңсыз қару-жарақ жеткізумен айналысатын компаниялармен шарттар жасасу салдарынан Қазақстан Республикасының имиджіне залал келтірмеу болып табылады.

33. Функционирование веб-портала, а также прием гарантийных взносов участников электронных торгов обеспечивает единый оператор.
34. Гарантийный взнос для участия в электронных торгах вносится на реквизиты единого оператора в форме и порядке, установленных в извещении.
35. Гарантийный взнос для участия в закрытых торгах вносится на реквизиты уполномоченной организации в порядке, установленном в приглашении.
36. Гарантийный взнос вносится участником либо от имени участника любым другим физическим или юридическим лицом.
37. Участникам допускается внесение любого количества гарантийных взносов, при этом один гарантийный взнос дает право покупки того лота, для участия в торгах по которому участником внесен данный гарантийный взнос.
38. Единый оператор:
1) перечисляет полную сумму гарантийного взноса участника, победившего в торгах, на счет уполномоченной организации на основании заявления на перечисление гарантийного взноса, подписанного уполномоченной организацией с использованием ЭЦП на веб-портале, в срок не более пяти рабочих дней с даты подписания;
2) возвращает гарантийные взносы с электронного кошелька другим участникам торгов на основании заявлений на возврат гарантийных взносов, подписанных участниками с использованием ЭЦП на веб-портале;
3) обеспечивает возможность многократного использования разблокированных в электронном кошельке денег других участников для подачи ими заявки для участия в последующих торгах.
Сноска. Пункт 38 – в редакции постановления Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Гарантийный взнос участника, победившего в торгах и заключившего договор купли-продажи, относится в счет причитающихся платежей по договору купли-продажи и направляется уполномоченной организацией в доход республиканского бюджета после исполнения покупателем обязательств по договору купли-продажи.
40. В случае, если сумма гарантийного взноса превышает цену продажи и сумму причитающихся платежей по оплате комиссионного вознаграждения, в электронном кошельке у победителя разблокируется разница и возвращается уполномоченной организацией покупателю в день представления в адрес уполномоченной организации акта приема-передачи неиспользуемого имущества, соответствующего договору купли-продажи.
Сноска. Пункт 40 – в редакции постановления Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

33. Веб-порталдың жұмыс істеуін, сондай-ақ электрондық сауда-саттыққа қатысушылардың кепілдік жарналарын қабылдауды бірыңғай оператор қамтамасыз етеді.
34. Электрондық сауда-саттыққа қатысу үшін кепілдік жарна бірыңғай оператордың деректемелеріне хабарламада белгіленген нысанда және тәртіппен енгізіледі.
35. Жабық сауда-саттыққа қатысу үшін кепілдік жарна уәкілетті ұйымның деректемелеріне шақыруда белгіленген тәртіппен енгізіледі.
36. Кепілдік жарнаны қатысушы не қатысушының атынан кез келген басқа жеке немесе заңды тұлға енгізеді.
37. Қатысушыларға кепiлдiк жарналардың кез келген мөлшерін енгiзуге жол беріледі, бұл ретте бір кепілдік жарна қатысушыға ол бойынша сауда-саттыққа қатысу үшін осы кепілдік жарнаны енгізген лотты сатып алуға құқық береді.
38. Бірыңғай оператор:
1) сауда-саттықта ұтқан қатысушының кепілдік жарнасының толық сомасын уәкілетті ұйымның шотына уәкілетті ұйым веб-порталда ЭЦҚ-ны пайдаланып қол қойған кепілдік жарнаны аударуға арналған өтініш негізінде қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде аударады;
2) сауда-саттыққа басқа қатысушыларға электрондық әмияннан кепілдік жарналарды қатысушылар веб-порталда ЭЦҚ-ны пайдаланып қол қойған кепілдік жарнаны қайтаруға арналған өтініштер негізінде қайтарады;
3) кейінгі сауда-саттықтарға қатысуға өтінім беру үшін электрондық әмиянда басқа қатысушылардың бұғатталмаған ақшасын бірнеше рет пайдалану мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
39. Сауда-саттықта жеңген және сатып алу-сату шартын жасасқан қатысушының кепiлдiк жарнасы сатып алу-сату шарты бойынша тиесілі төлемдер есебіне жатқызылады және уәкілетті ұйым сатып алушы сатып алу-сату шарты бойынша міндеттемелерді орындағаннан кейін республикалық бюджеттің кірісіне аударады.
40. Егер кепілдік жарнаның сомасы сату бағасынан және комиссиялық сыйақы төлеу бойынша тиесілі төлемдер сомасынан асып кеткен жағдайда айырма жеңімпаздың электрондық әмиянында бұғаттан шығарылады және оны уәкілетті ұйым сатып алу-сату шартына сәйкес пайдаланылмайтын мүлікті қабылдау-беру актісі уәкілетті ұйымның атына берілген күні сатып алушыға қайтарады.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

41. Лицам, выигравшим торги, в случаях неподписания протокола о результатах торгов или договора купли-продажи, а также отказа от исполнения обязательств по договору купли-продажи (полностью или частично) при наличии и соответствии реализованного неиспользуемого имущества предмету договора внесенный ими гарантийный взнос не возвращается и остается в распоряжении уполномоченной организации (за вычетом денежных средств, подлежащих перечислению в республиканский бюджет за частично переданное неиспользуемое имущество).
Участникам закрытых торгов гарантийные взносы возвращаются в срок не более пяти рабочих дней со дня принятия заявления уполномоченной организацией.
Во всех остальных случаях гарантийные взносы разблокируются в электронном кошельке участника в течение одного рабочего дня после дня проведения торгов.
Гарантийные взносы возвращаются на реквизиты, указываемые участником торгов в заявлении о возврате гарантийного взноса.
Сноска. Пункт 41 – в редакции постановления Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Расчеты по договору купли-продажи производятся между уполномоченной организацией и покупателем, при этом покупатель производит расчеты в следующем порядке:
1) комиссионное вознаграждение вносится в размере, указанном в извещении или приглашении, от цены продажи лота в срок не более десяти рабочих дней со дня подписания договора купли-продажи;
2) авансовый платеж вносится в размере не менее пятнадцати процентов от цены продажи лота в срок не более десяти рабочих дней со дня подписания договора купли-продажи;
3) оставшаяся сумма вносится по договоренности сторон, но не более тридцати рабочих дней со дня подписания договора купли-продажи.
43. В случае просрочки вышеуказанных платежей, допускаются расторжение уполномоченной организацией договора в одностороннем порядке и предъявление требования к покупателю об оплате неустойки за неисполнение условий договора купли-продажи.
44. Передача неиспользуемого имущества производится балансодержателем по акту приема-передачи после оплаты покупателем стоимости продажи по договору купли-продажи и комиссионного вознаграждения уполномоченной организации в сроки, предусмотренные договором купли-продажи.
Сноска. Пункт 44 – в редакции постановления Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Передача неиспользуемого имущества покупателю производится на основании оригинала договора или его копии, заверенной уполномоченной организацией, уведомления уполномоченной организации об оплате покупателя с приложением копии платежных документов, копии документов, удостоверяющих личность покупателя или его представителя.

41. Сауда-саттықта ұтқан тұлғалар сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға немесе сатып алу-сату шартына қол қоймаған кезде, сондай-ақ өткізілген пайдаланылмайтын мүлік болған және ол шарт мәніне сәйкес келген кезде сатып алу-сату шарты бойынша міндеттемелерді орындаудан (толық немесе ішінара) бас тартқан жағдайда олар құйған кепілдік жарна қайтарылмайды және ол (ішінара берілген пайдаланылмайтын мүлік үшін республикалық бюджетке есепке жазылатын ақшалай қаражат шегеріліп) уәкілетті ұйымның иелігінде қалады.
Жабық сауда-саттыққа қатысушыларға кепілдік жарналар уәкілетті ұйым өтініш қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қайтарылады.
Қалған жағдайлардың бәрінде кепілдік жарналар қатысушының электрондық әмиянында сауда-саттық өткізілген күннен кейін бір жұмыс күні ішінде бұғаттан шығарылады.
Кепілдік жарналар сауда-саттыққа қатысушы кепілдік жарнаны қайтару туралы өтініште көрсететін деректемелерге қайтарылады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
42. Сатып алу-сату шарты бойынша есеп айырысу уәкілетті ұйым мен сатып алушы арасында жүргізіледі, бұл ретте сатып алушы есеп айырысуды мынадай тәртіппен жүргізеді:
1) комиссиялық сыйақы лотты сату бағасынан хабарламада немесе шақыруда көрсетілген мөлшерде сатып алу-сату шартына қол қойылған күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде енгізеді;
2) аванстық төлем лотты сату бағасынан кемінде он бес процент мөлшерінде сатып алу-сату шартына қол қойылған күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде енгізеді;
3) қалған сома тараптардың уағдаластығы бойынша, бірақ сатып алу-сату шартына қол қойылған күннен бастап отыз жұмыс күнінен асырмай енгізеді.
43. Жоғарыда көрсетілген төлемдер мерзімінде төленбеген жағдайда, уәкілетті ұйымның шартты біржақты тәртіппен бұзуына және сатып алушыға сатып алу-сату шартының талаптарын орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбын төлеу туралы талап қоюына жол беріледі.
44. Пайдаланылмайтын мүлікті беруді баланста ұстаушы сатып алушы сатып алу-сату шарты бойынша сату құнын және уәкілетті ұйымның комиссиялық сыйақысын сатып алу-сату шартында көзделген мерзімдерде төлегеннен кейін қабылдау-беру актісі бойынша жүргізеді.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
45. Сатып алушыға пайдаланылмайтын мүлікті беру шарттың түпнұсқасы немесе оның уәкілетті ұйым куәландырған көшірмесі, төлем құжаттарының көшірмелерін, сатып алушының немесе оның өкілінің жеке басын куәландыратын құжаттарының көшірмелерін қоса бере отырып сатып алушы төлем жасағаны туралы уәкілетті ұйымның хабарламасы негізінде жүргізіледі.

46. Балансодержатель после подписания акта приема-передачи выписывает покупателю накладную с указанием в акте приема-передачи и накладной стоимости реализации неиспользуемого имущества с приложением копии акта технического состояния, оригиналов паспортов или их дубликатов на вооружение, военную, автомобильную и специальную технику.
Сноска. Пункт 46 – в редакции постановления Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. В случае выявления в ходе приема-передачи факта отсутствия неиспользуемого имущества (полностью или частично), балансодержатель письменно уведомляет покупателя и уполномоченную организацию об имеющейся недостаче с указанием причин ее образования.
Для возмещения суммы, внесенной за недостающее неиспользуемое имущество, покупатель обращается в адрес уполномоченной организации с заявлением о возврате средств на указанные реквизиты и приложением уведомления балансодержателя.
Подписанный акт приема-передачи является основанием для проведения государственной регистрации об изменении собственника на проданное неиспользуемое имущество.
Параграф 1. Реализация неиспользуемого имущества через веб-портал государственного имущества
48. Неиспользуемое имущество, за исключением вооружения и военной техники, реализуется на веб-портале государственного имущества на основании решения (приказа) уполномоченного органа посредством проведения электронных торгов в форме аукциона или тендера.
49. Начальная цена объекта реализации (лота) определяется на основании оценочной стоимости неиспользуемого имущества и утверждается Комиссией.
50. Извещение о проведении торгов публикуется не менее чем за пятнадцать календарных дней до их проведения.
51. Извещение публикуется на веб-портале на казахском и русском языках.
52. Извещение о проведении торгов содержит следующие сведения:
1) дату и время проведения торгов;
2) форму и метод торгов;
3) перечень реализуемых лотов;
4) сведения об объекте реализации;
5) стартовую и минимальную (при проведении аукциона на понижение цены) цены объектов, выставляемых на продажу;
6) размеры гарантийного взноса и комиссионного вознаграждения уполномоченной организации, а также банковские реквизиты для их перечисления;
7) порядок проведения торгов, в том числе об оформлении участия в торгах, условиях определения победителя торгов;
8) перечень документов, требуемых для участия в тендере;
9) телефоны и место нахождения уполномоченной организации и балансодержателя, электронный адрес уполномоченной организации;

46. Баланста ұстаушы қабылдау-беру актісіне қол қойылғаннан кейін сатып алушыға жүкқұжат жазып береді, қабылдау-беру актісінде және жүкқұжатта пайдаланылмайтын мүлікті өткізу құнын көрсетеді, қару-жарақтың, әскери, автомобиль және арнайы техниканың техникалық жай-күйі актісінің көшірмелерін, паспорттарының түпнұсқаларын немесе олардың телнұсқаларын қоса береді.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
47. Қабылдау-беру барысында пайдаланылмайтын мүліктің болмауы (толық немесе ішінара) фактісі анықталған жағдайда, баланста ұстаушы сатып алушы мен уәкілетті ұйымды оның пайда болу себептерін көрсете отырып, кем шығу туралы жазбаша хабардар етеді.
Жетіспейтін пайдаланылмайтын мүлік үшін енгізілген соманы өтеу үшін сатып алушы уәкілетті ұйымның атына баланста ұстаушының хабарламасын қоса бере отырып, көрсетілген деректемелерге қаражатты қайтару туралы өтінішпен жүгінеді.
Қол қойылған қабылдау-беру актісі сатылған пайдаланылмайтын мүліктің меншік иесінің өзгергені туралы мемлекеттік тіркеу өткізу үшін негіз болып табылады.
1-параграф. Пайдаланылмайтын мүлікті мемлекеттік мүлік веб-порталы арқылы өткізу
48. Қару-жарақ пен әскери техниканы қоспағанда, пайдаланылмайтын мүлік аукцион немесе тендер нысанында электрондық сауда-саттық өткізу арқылы уәкілетті органның шешімі (бұйрығы) негізінде мемлекеттік мүлік веб-порталында өткізіледі.
49. Өткізу объектісінің (лоттың) бастапқы бағасы пайдаланылмайтын мүлікті бағалау құны негізінде айқындалады және оны Комиссия бекітеді.
50. Сауда-саттықты өткізу туралы хабарлама оларды өткізгенге дейін кемінде күнтізбелік он бес күн бұрын жарияланады.
51. Хабарлама веб-порталда қазақ және орыс тілдерінде жарияланады.
52. Сауда-саттықты өткізу туралы хабарламада мынадай мәліметтер қамтылады:
1) сауда-саттықты өткізу күні мен уақыты;
2) сауда-саттықтың нысаны мен әдісі;
3) өткізілетін лоттардың тізбесі;
4) өткізу объектісі туралы мәліметтер;
5) сатуға шығарылатын объектілердің бастапқы және ең төменгі (бағаны төмендетуге аукцион өткізу кезінде) бағалары;
6) уәкілетті ұйымның кепілдік жарнасының және комиссиялық сыйақының мөлшері, сондай-ақ оларды аудару үшін банк деректемелері;
7) сауда-саттықты өткізу тәртібі, оның ішінде сауда-саттыққа қатысуды ресімдеу, сауда-саттық жеңімпазын анықтау шарттары;
8) тендерге қатысу үшін талап етілетін құжаттар тізбесі;
9) уәкілетті ұйымның және баланста ұстаушының телефондары мен орналасқан жері, уәкілетті ұйымның электрондық мекенжайы;

10) дополнительную информацию по решению уполномоченной организации.
53. До публикации извещения о продаже по каждому объекту уполномоченная организация обеспечивает включение на веб-портал электронных копий следующих документов:
1) об оценке стоимости объекта реализации, загружаемый из депозитария финансовой отчетности;
2) фотографии объекта реализации, обеспечивающие представление о техническом состоянии (при наличии);
3) проект договора купли-продажи.
Форма типового договора купли-продажи неиспользуемого имущества утверждается уполномоченной организацией.
Сноска. Пункт 53 с изменением внесенным постановлением Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. После публикации извещения о продаже объекта реализации уполномоченная организация обеспечивает свободный доступ всем желающим к информации об объекте посредством веб-портала.
55. Регистрация участников торгов производится со дня публикации извещения и заканчивается за пять минут до начала торгов, по истечении которых участники не могут отозвать поданную заявку.
Сноска. Пункт 55 – в редакции постановления Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Для участия в торгах необходимо предварительно зарегистрироваться на веб-портале с указанием:
1) для физических лиц: индивидуального идентификационного номера (далее - ИИН), фамилии, имени и отчества (при наличии);
2) для юридических лиц: бизнес-идентификационного номера (далее - БИН), полного наименования, фамилии, имени и отчества (при наличии) первого руководителя;
3) реквизитов расчетного счета в банке второго уровня для возврата гарантийного взноса;
4) контактных данных (почтовый адрес, телефон, факс, e-mail).
При изменении вышеуказанных данных участник в течение одного рабочего дня изменяет данные, внесенные в веб-портал.
57. Для регистрации в качестве участника торгов необходимо на веб-портале реестра зарегистрировать заявку на участие в торгах по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, подписанную ЭЦП участника, с приложением электронных (сканированных) копий документов:
1) для физических лиц: паспорта или документа, удостоверяющего личность физического лица;
2) для юридических лиц: свидетельства либо справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) для иностранных юридических лиц: нотариально заверенные копии учредительных документов с нотариально заверенным переводом на казахский и/или русский языки.
Участники тендера регистрируют заявку, содержащую согласие с условиями торгов, с приложением электронных (сканированных) копий документов:

10) уәкілетті ұйымның шешімі бойынша қосымша ақпарат.
53. Әрбір объект бойынша сату туралы хабарлама жарияланғанға дейін уәкілетті ұйым веб-порталға мынадай құжаттардың электрондық көшірмелерін енгізуді қамтамасыз етеді:
1) қаржылық есептілік депозитарийінен жүктеп алынатын өткізу объектісінің құнын бағалау туралы есеп;
2) техникалық жай-күйі туралы ұсынуды қамтамасыз ететін өткізу объектісінің фотосуреті (бар болса);
3) сатып алу-сату шартының жобасы.
Пайдаланылмайтын мүлікті сатып алу-сатудың үлгілік шартының нысанын уәкілетті ұйым бекітеді.
Ескерту. 53-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
54. Өткізу объектісін сату туралы хабарлама жарияланғаннан кейін уәкілетті ұйым веб-портал арқылы объект туралы ақпаратқа барлық ниет білдірушілердің еркін қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
55. Сауда-саттыққа қатысушыларды тіркеу хабарлама жарияланған күннен бастап жүргізіледі және сауда-саттық басталғанға дейін бес минут бұрын аяқталады, ол аяқталғаннан кейін қатысушылар берілген өтінімді кері қайтарып ала алмайды.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
56. Сауда-саттыққа қатысу үшін веб-порталда мыналарды көрсете отырып, алдын ала тіркелу қажет:
1) жеке тұлғалар үшін: жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН), тегі, аты және әкесінің аты (бар болса);
2) заңды тұлғалар үшін: бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН), толық атауы, бірінші басшының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса);
3) кепілдік жарнаны қайтару үшін екінші деңгейдегі банктегі есеп айырысу шотының деректемелері;
4) байланыс деректері (пошталық мекенжайын, телефонын, факс, e-mail).
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде қатысушы бір жұмыс күні ішінде веб-порталға енгізілген деректерді өзгертеді.
57. Сауда-саттыққа қатысушы ретінде тіркелу үшін тізілім веб-порталында осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қатысушының ЭЦҚ-сы қойылған сауда-саттыққа қатысуға өтінімді тіркеу қажет, оған мынадай құжаттардың электрондық (сканерленген) көшірмелері қоса беріледі:
1) жеке тұлғалар үшін: паспорт немесе жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат;
2) заңды тұлғалар үшін: заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік не анықтама;
3) шетелдік заңды тұлғалар үшін: қазақ және/немесе орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасы бар құрылтай құжаттарының нотариалды куәландырылған көшірмелері.
Тендерге қатысушылар мыналарды:

1) ценового предложения, подписанного участником тендера, загружаемого в электронный конверт на специально отведенной веб-странице;
2) подтверждающих соответствие участников дополнительным требованиям, указанным в извещении о проведении тендера.
58. Уполномоченной организации не допускается разглашать информацию, имеющую отношение к участникам торгов, в течение всего периода подготовки торгов и их проведения.
59. Заявки и прилагаемые к ним электронные (сканированные) копии документов участников тендера хранятся в базе данных веб-портала и не доступны для загрузки и просмотра до времени и даты, указанных в извещении о проведении торгов.
60. После регистрации заявки на участие в торгах веб-порталом производится автоматическая проверка на наличие в электронном кошельке сведений о поступлении гарантийного взноса по объекту реализации (лоту), на который подана заявка.
Сноска. Пункт 60 – в редакции постановления Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Основаниями для отказа веб-порталом в принятии заявки являются несоблюдение участником требований, указанных в пунктах 56-57 настоящих Правил, а также отсутствие в электронном кошельке за пять минут до начала торгов денежных средств на сумму гарантийного взноса, указанного в извещении о проведении торгов.
Сноска. Пункт 61 – в редакции постановления Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. В случае наличия в электронном кошельке денежных средств на сумму гарантийного взноса по объекту реализации, на который подана заявка, веб-портал реестра блокирует их до определения результатов торгов, осуществляет принятие заявки и допуск участников аукциона, тендера и закрытого тендера. При отсутствии в электронном кошельке денежных средств на сумму гарантийного взноса веб-портал реестра отклоняет заявку участника.
Сноска. Пункт 62 – в редакции постановления Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. По результатам автоматической проверки веб-портал направляет на электронный адрес участника, указанный на веб-портале, электронное уведомление о принятии заявки либо причинах отказа в принятии заявки.

1) тендерге қатысушы қол қойған, арнайы бөлінген веб-парақта электрондық конвертке жүктелетін баға ұсынысының;
2) тендер өткізу туралы хабарламада көрсетілген қатысушыларға қойылатын қосымша талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттардың электрондық (сканерленген) көшірмелерін қоса бере отырып, сауда-саттық шарттарымен келісетін өтінімді тіркейді.
58. Уәкілетті ұйымға сауда-саттықты дайындау және оларды өткізудің бүкіл кезеңі ішінде сауда-саттыққа қатысушыларға қатысы бар ақпаратты жариялауға жол берілмейді.
59. Тендерге қатысушылардың өтінімдері және оларға қоса берілетін құжаттардың электрондық (сканерленген) көшірмелері веб-порталдың деректер базасында сақталады және сауда-саттық өткізу туралы хабарламада көрсетілген уақытқа және күнге дейін жүктеу және қарау үшін қолжетімсіз.
60. Сауда-саттыққа қатысуға өтінім тіркелгеннен кейін веб-портал электрондық әмиянда өтінім берілген өткізу объектісі (лот) бойынша кепілдік жарнаның түскені туралы мәліметтердің бар-жоғын автоматты түрде тексеруді жүргізеді.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
61. Қатысушының осы Қағидалардың 56-57-тармақтарында көрсетілген талаптарды сақтамауы, сондай-ақ сауда-саттық басталғанға дейін бес минут қалғанда сауда-саттықты өткізу туралы хабарламада көрсетілген кепілдік жарна сомасына ақшалай қаражаттың электрондық әмиянда болмауы веб-порталдың өтінімді қабылдаудан бас тартуына негіз болып табылады.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
62. Электрондық әмиянда өтінім берілген өткізу объектісі бойынша кепілдік жарна сомасына арналған ақшалай қаражат болған жағдайда тізілімнің веб-порталы оларды сауда-саттық нәтижелері айқындалғанға дейін бұғаттайды, өтінімді қабылдауды және аукционға, тендерге және жабық тендерге қатысушыларға рұқсат беруді жүзеге асырады. Электрондық әмиянда кепілдік жарна сомасына арналған ақшалай қаражат болмаған кезде тізілімнің веб-порталы қатысушының өтінімін қабылдамайды.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
63. Автоматты тексеру нәтижелері бойынша веб-портал қатысушының веб-порталда көрсетілген электрондық мекенжайына өтінімді қабылдау не өтінімді қабылдаудан бас тарту себептері туралы электрондық хабарлама жолдайды.

64. Веб-портал аннулирует аукционный номер участника, отозвавшего электронную заявку для участия в аукционе, не менее чем за пять минут до начала проведения торгов.
Сноска. Пункт 64 – в редакции постановления Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Проведение аукциона
65. Аукцион проводится двумя методами торгов: на повышение цены и на понижение цены.
66. При проведении аукциона стартовая цена объекта реализации (лота) равна начальной цене объекта.
67. Объект на первые торги выставляется на аукцион с применением метода повышения цены.
68. На вторые торги объект выставляется на аукцион с применением метода понижения цены с установлением минимальной цены в размере пятидесяти процентов от начальной цены.
69. На третьи торги объект выставляется на аукцион с применением метода понижения цены с установлением минимальной цены в размере десяти процентов от начальной цены.
70. Участнику, допущенному к аукциону, предоставляется доступ к аукционному залу по аукционному номеру, присваиваемому веб-порталом.
71. Участники аукциона в течение одного часа до начала аукциона заходят в аукционный зал, используя ЭЦП и аукционный номер. Аукцион начинается в указанное в извещении о проведении торгов время города Астаны путем автоматического размещения в аукционном зале стартовой цены объекта реализации.
Сноска. Пункт 71 – в редакции постановления Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72. Аукцион в аукционном зале проходит со вторника по пятницу, за исключением праздничных и выходных дней, предусмотренных законодательством Республики Казахстан. Аукцион проводится в период с 10:00 до 17:00 часов по времени города Астаны, при этом аукцион начинается не позднее 15:00 часов по времени города Астаны.
Сноска. Пункт 72 – в редакции постановления Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Если на момент завершения аукциона на повышение цены в 17:00 часов победитель аукциона не определен, победителем признается участник, последний подтвердивший свое желание приобрести объект реализации, и аукцион по данному объекту реализации признается состоявшимся.
74. Если на момент завершения аукциона на понижение цены в 17:00 часов победитель аукциона не определен, аукцион по данному объекту реализации признается несостоявшимся.

64. Веб-портал аукционға қатысуға арналған электрондық өтінімін кері қайтарып алған қатысушының аукцион нөмірін сауда-саттық өткізу басталғанға дейін кемінде бес минут бұрын жояды.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-параграф. Аукцион өткізу
65. Аукцион сауда-саттықтың екі тәсілімен өткізіледі: бағаны көтеру және бағаны төмендету.
66. Аукционды өткізген кезде өткізу объектісінің (лоттың) алғашқы бағасы объектінің бастапқы бағасына тең болады.
67. Объект алғашқы сауда-саттыққа бағаны көтеру әдісін қолдана отырып, аукционға шығарылады.
68. Екінші сауда-саттыққа объект алғашқы бағаның елу проценті мөлшерінде ең төмен бағаны белгілей отырып, бағаны төмендету әдісін қолдана отырып аукционға шығарылады.
69. Үшінші сауда-саттыққа объект бастапқы бағаның он проценті мөлшерінде ең төмен бағаны белгілей отырып, бағаны төмендету әдісін қолдана отырып аукционға шығарылады.
70. Аукционға жіберілген қатысушыға веб-портал беретін аукцион нөмірі бойынша аукцион залына кіру мүмкіндігі беріледі.
71. Аукционға қатысушылар аукцион залына аукцион басталғанға дейін бір сағат ішінде ЭЦҚ мен аукцион нөмірін пайдалана отырып кіреді. Аукцион аукцион залында сауда-саттық өткізу туралы хабарламада көрсетілген Астана қаласының уақытымен өткізу объектісінің бастапқы бағасын автоматты түрде орналастыру жолымен басталады.
Ескерту. 71-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
72. Аукцион залында аукцион Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мереке және демалыс күндерін қоспағанда, сейсенбі – жұма аралығында өтеді. Аукцион Астана қаласының уақыты бойынша сағат 10:00-ден 17:00-ге дейінгі кезеңде өткізіледі, бұл ретте аукцион Астана қаласының уақыты бойынша сағат 15:00-ден кешіктірмей басталады.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
73. Егер бағаны көтеруге арналған аукцион аяқталған кезде сағат 17:00-де аукцион жеңімпазы анықталмаса, онда өткізу объектісін сатып алуға соңғы ниетін білдірген қатысушы жеңімпаз болып танылады және осы өткізу объектісі бойынша аукцион өткізілген болып танылады.
74. Егер бағаны төмендетуге арналған аукцион аяқталған кезде сағат 17:00-де аукцион жеңімпазы анықталмаса, онда осы өткізу объектісі бойынша аукцион өткізілмеді деп танылады.

75. В случае, если на момент начала аукциона в аукционном зале по объекту зарегистрировались и находятся менее двух участников аукциона, аукцион по данному объекту реализации признается не состоявшимся, за исключением третьего аукциона, на котором допускается продажа объекта единственному участнику.
76. Шаг изменения цены устанавливается следующим образом:
1) при стартовой или текущей цене объекта реализации в размере до 20000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается на аукционе на повышение цены в размере 10 процентов и на аукционе на понижение цены в размере 5 процентов;
2) при стартовой или текущей цене объекта реализации в размере от 20000 до 50000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается на аукционе на повышение цены в размере 7 процентов и на аукционе на понижение цены в размере 5 процентов;
3) при стартовой или текущей цене объекта реализации в размере от 50000-кратного до 100000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается в размере 5 процентов;
4) при стартовой или текущей цене объекта реализации в размере от 100000-кратного до 250000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается на аукционе на повышение цены в размере 2,5 процента и на аукционе на понижение цены в размере 5 процентов;
5) при стартовой или текущей цене объекта реализации в размере от 250000-кратного до 500000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается на аукционе на повышение цены в размере 1 процента и на аукционе на понижение цены в размере 5 процентов;
6) при стартовой или текущей цене объекта реализации в размере от 500000-кратного размера месячного расчетного показателя и выше шаг изменения устанавливается на аукционе на повышение цены в размере 0,5 процента и на аукционе на понижение цены в размере 5 процентов.
Аукцион проводится по одному из двух ниже описанных методов.
77. Аукцион на повышение цены:
1) если в течение двадцати минут с начала аукциона в аукционном зале ни один из участников не подтвердил свое желание приобрести объект путем увеличения стартовой цены объекта на шаг, установленный согласно пункту 76 настоящих Правил, аукцион по данному объекту признается не состоявшимся;
2) если в течение двадцати минут с начала аукциона в аукционном зале один из участников подтвердит свое желание приобрести объект путем увеличения стартовой цены объекта на шаг, установленный согласно пункту 76 настоящих Правил, стартовая цена увеличивается на установленный шаг;

75. Егер аукцион басталған сәтте объект бойынша аукцион залында аукционға екіден кем қатысушы тіркелген және болған жағдайда, объектіні жалғыз қатысушыға сатуға рұқсат берілетін үшінші аукционды қоспағанда, осы өткізу объектісі бойынша аукцион өтпеді деп танылады.
76. Бағаны өзгерту қадамы мынадай түрде белгіленеді:
1) өткізу объектiсiнiң бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 20 000-ға еселенгенге дейінгі мөлшерінде болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру аукционында – 10 процент мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5 процент мөлшерінде белгiленедi;
2) өткізу объектiсiнiң бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 20 000-нан 50 000-ға еселенгенге дейінгі мөлшерінде болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру аукционында – 7 процент мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5 процент мөлшерінде;
3) өткізу объектiсiнiң бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 50 000-нан 100 000-ға еселенгенге дейінгі мөлшерінде болған кезде өзгерту қадамы 5 процент мөлшерінде белгiленедi;
4) өткізу объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 100 000-нан 250 000-ға еселенгенге дейінгі мөлшерінде болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру аукционында – 2,5 процент мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5 процент мөлшерінде белгіленеді;
5) өткізу объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 250 000-нан 500 000-ға еселенгенге дейінгі мөлшерінде болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру аукционында 1 процент мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5 процент мөлшерінде белгіленеді;
6) өткізу объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 500 000-ға еселенген мөлшерінде және одан жоғары болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру аукционында 0,5 процент мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5 процент мөлшерінде белгіленеді.
Аукцион төменде көрсетілген екі әдістің біреуі бойынша жүргізіледі.
77. Бағаны көтеру аукционы:
1) егер аукцион басталған сәттен бастап жиырма минут ішінде аукцион залында қатысушылардың бірде-бірі осы Қағидалардың 76-тармағына сәйкес белгіленген қадамға объектінің бастапқы бағасын арттыру арқылы объектіні сатып алуға ниетін растамаса, онда осы объект бойынша аукцион өткізілмеген болып танылады;
2) егер аукцион басталған сәттен бастап жиырма минут ішінде аукцион залында қатысушылардың бірі осы Қағидалардың 76-тармағына сәйкес белгіленген қадамға объектінің бастапқы бағасын арттыру арқылы объектіні сатып алу ниетін растайтын болса, онда бастапқы баға белгіленген қадамға артады;

3) если в течение двадцати минут после увеличения текущей цены ни один из участников не подтвердит свое желание приобрести объект путем увеличения текущей цены, победителем признается участник, последний подтвердивший свое желание приобрести объект, а аукцион по данному объекту признается состоявшимся.
78. Аукцион по объекту реализации на повышение цены идет до максимально предложенной цены одним из участников.
79. Аукцион по объекту реализации на повышение цены считается состоявшимся только в том случае, если стартовая цена объекта повысилась не менее чем на два шага увеличения цены, при этом повышение стартовой цены на два шага осуществляют не менее двух участников.
80. Аукцион на понижение цены:
1) если в течение двух минут с начала аукциона ни один из участников не подтвердит свое желание приобрести объект в аукционе, стартовая цена объекта уменьшается на шаг;
2) если в течение двух минут после уменьшения цены ни один из участников не подтвердил свое желание приобрести объект, последняя объявленная цена объекта уменьшается с установленным шагом.
Победителем аукциона на понижение цены признается участник, первый подтвердивший свое желание приобрести объект (лот) по объявленной цене, и аукцион по данному объекту признается состоявшимся.
3) если цена объекта достигла установленного минимального размера и ни один из участников не подтвердил свое желание приобрести объект, аукцион признается не состоявшимся.
81. Если аукцион объявляется несостоявшимся, Комиссией подписывается акт о несостоявшемся аукционе, формируемый веб-порталом.
82. Результаты аукциона по каждому проданному объекту оформляются протоколом о результатах торгов, который подписывается на веб-портале Комиссией с использованием ЭЦП в день проведения торгов.
83. Протокол о результатах торгов является документом, фиксирующим результаты аукциона и обязательства уполномоченной организации и победителя подписать договор купли-продажи объекта по цене продажи.
84. Договор купли-продажи с победителем подписывается на веб-портале государственного имущества в срок не более десяти рабочих дней со дня проведения аукциона посредством ЭЦП.
85. В случае неподписания победителем договора купли-продажи в сроки, указанные в пункте 84 настоящих Правил, Комиссией подписывается акт об отмене результатов аукциона, формируемый веб-порталом, и данный объект вновь выставляется на торги.
86. При возникновении в ходе аукциона технического сбоя, препятствующего участию в аукционе, участник:

3) егер ағымдағы баға артқаннан кейін жиырма минут ішінде қатысушылардың бірде-бірі объектінің ағымдағы құнын арттыру арқылы объектіні сатып алу ниетін растамаса, онда объектіні сатып алу ниетін соңғы растаған қатысушы жеңімпаз болып танылады, ал осы объект бойынша аукцион өткізілген болып танылады.
78. Өткізу объектісі бойынша бағаны көтеру аукционы қатысушылардың бірі ұсынған ең жоғары бағаға дейін жүргізіледі.
79. Өткізу объектісі бойынша бастапқы бағаны арттырудың кемінде екі қадамына өскен жағдайда ғана жекешелендіру объектісі бойынша бағаны көтеру аукционы өткізілген болып танылады, бұл ретте бастапқы бағаны екі қадамға көтеруді кемінде екі қатысушы жүзеге асырады.
80. Бағаны төмендету аукционы:
1) егер аукцион басталғаннан бастап екі минут ішінде қатысушылардың бірде-бірі объектіні аукционда сатып алу ниетін растамаса, объектінің бастапқы бағасы бір қадамға төмендейді;
2) егер баға азайғаннан кейін екі минут ішінде қатысушылардың бірде-біреуі объектіні сатып алу ниетін растамаса, объектінің соңғы жарияланған бағасы белгіленген қадаммен төмендейді.
Жарияланған баға бойынша объектіні (лотты) сатып алу ниетін бірінші болып растаған қатысушы бағаны төмендету аукционының жеңімпазы болып танылады және осы объект бойынша аукцион өткізілген болып танылады;
3) егер объектінің бағасы белгіленген ең төменгі мөлшерге жетсе және қатысушылардың бірде-бірі объектіні сатып алу ниетін растамаса, аукцион өткізілмеген болып танылады.
81. Егер аукцион өткізілмеді деп жарияланса, Комиссия веб-порталда қалыптастырылатын аукционның өткізілмегені туралы актіге қол қояды.
82. Әрбір сатылған объект бойынша аукцион нәтижелері сауда-саттықтың нәтижелері туралы хаттамамен ресімделеді, оған Комиссия ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, сауда-саттық өткізілген күні веб-порталда қол қояды.
83. Сауда-саттық нәтижелері туралы хаттама аукцион нәтижелері мен уәкілетті ұйымның және жеңімпаздың сату бағасы бойынша объектіні сатып алу-сату шартына қол қою міндеттемелерін белгілейтін құжат болып табылады.
84. Жеңімпазбен жасасатын сатып алу-сату шартына мемлекеттік мүліктің веб-порталында аукцион өткен күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ЭЦҚ арқылы қол қойылады.
85. Жеңімпаз осы Қағидалардың 84-тармағында көрсетілген мерзімде сатып алу-сату шартына қол қоймаған жағдайда Комиссия веб-портал қалыптастыратын аукцион нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қояды және осы объект сауда-саттыққа қайтадан шығарылады.
86. Аукцион барысында аукционға қатысуға кедергі болатын техникалық ақаулықтар туындаған кезде қатысушы:

1) уведомляется в течение 30 секунд с момента отсутствия устойчивой связи с веб-порталом путем выведения на монитор участника аукциона электронного уведомления с контактными данными единого оператора;
2) незамедлительно посредством телефона или электронного сообщения ставит в известность об этом по контактным данным единого оператора.
87. Единый оператор фиксирует факт технического сбоя и при его наличии на стороне веб-портала уведомляет всех участников аукциона посредством размещения информации на веб-портале.
88. При техническом сбое компьютерного и/или телекоммуникационного оборудования участника аукцион продолжается.
89. В случае наличия факта технического сбоя веб-портала, указанного в пункте 86 настоящих Правил, препятствующего проведению аукциона или процедуре проведения аукциона, единый оператор письменно уведомляет об этом уполномоченную организацию и переносит аукцион на следующий рабочий день после дня исправления технического сбоя с обязательным предварительным уведомлением принимавших участие в аукционе участников о дате и времени продолжения данного аукциона посредством размещения информации на веб-портале и направления электронного сообщения на электронный адрес участника, указанный на веб-портале.
Параграф 3. Проведение тендера
90. Тендер проходит на веб-портале со вторника по пятницу, за исключением праздничных и выходных дней, предусмотренных законодательством Республики Казахстан. Тендер проводится в период с 10:00 до 13:00 часов по времени города Астаны.
Сноска. Пункт 90 – в редакции постановления Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. При выставлении объекта реализации (лота) на первый тендер стартовая цена объекта равна начальной цене.
92. При выставлении объекта на вторые и третьи торги стартовая цена снижается на пятьдесят процентов от стартовой цены предыдущего тендера.
93. Если количество зарегистрированных участников тендера менее двух, тендер объявляется несостоявшимся, за исключением третьих торгов, на которых объект может быть продан единственному участнику.
94. Если тендер объявляется несостоявшимся, Комиссией подписывается акт о несостоявшемся тендере, формируемый веб-порталом.
95. Вскрытие заявок на участие в тендере производится посредством веб-портала автоматически при наступлении даты и времени торгов, указанных в извещении о проведении торгов.
96. Заявки на участие в тендере рассматриваются Комиссией на веб-портале реестра в целях определения участников, соответствующих требованиям, указанным в извещении о проведении торгов.

1) тізілім веб-порталымен орнықты байланыс жоғалған кезден бастап 30 секунд ішінде аукционға қатысушының мониторында бірыңғай оператордың байланыс деректері бар электрондық хабарламаны шығару жолымен хабарлайды;
2) бұл туралы бірыңғай оператордың байланыс деректері бойынша телефон немесе электрондық хабарлама арқылы дереу хабарлайды.
87. Бірыңғай оператор техникалық ақаулықтар фактісін тіркейді және олар тізілім веб-порталы жағынан болған кезде ақпаратты тізілім веб-порталында орналастыру жолымен аукционға қатысушылардың барлығын хабардар етеді.
88. Қатысушының компьютері және/немесе телекоммуникация жабдығының техникалық ақаулықтары болғанда аукцион жалғаса береді.
89. Аукционды жүргізуге немесе аукционды жүргізу рәсіміне кедергі болатын осы Қағидалардың 86-тармағында көрсетілген тізілім веб-порталында техникалық ақаулықтар фактісі болған жағдайда, бірыңғай оператор бұл туралы сатушыға жазбаша түрде хабарлайды және аукционды техникалық ақаулықты жойған күннен кейін келесі жұмыс күніне ауыстырады және осы аукцион жалғастырылатын күні мен уақыты туралы ақпаратты тізілімнің веб-порталында орналастыру және тізілімнің веб-порталында көрсетілген қатысушының электрондық мекенжайына электрондық хабарлама жіберу арқылы аукционға қатысқан қатысушыларды алдын ала міндетті түрде хабардар етеді.
3-параграф. Тендер өткізу
90. Тендер веб-порталда Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мереке және демалыс күндерін қоспағанда, сейсенбі – жұма аралығында өтеді. Тендер Астана қаласының уақыты бойынша сағат 10:00-ден бастап 13:00-ге дейінгі кезеңде өткізіледі.
Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
91. Өткізу объектісін (лотты) бірінші тендерге қойған кезде объектінің бастапқы бағасы алғашқы бағасына тең.
92. Объектіні екінші және үшінші сауда-саттыққа шығарған кезде бастапқы баға алдыңғы тендердің бастапқы бағасынан елу процентке төмендейді.
93. Егер тендерге тіркелген қатысушылардың саны екеуден аз болса, онда объект жалғыз қатысушыға сатылуы мүмкін үшінші сауда-саттықты қоспағанда, тендер өткізілмеді деп жарияланады.
94. Егер тендер өткізілмеді деп жарияланса, Комиссия веб-портал қалыптастыратын тендер өткізілмегені туралы актіге қол қояды.
95. Тендерге қатысуға өтінімдерді ашу сауда-саттық өткізу туралы хабарламада көрсетілген сауда-саттық күні мен уақыты басталған кезде веб-портал арқылы автоматты түрде жүргізіледі.
96. Тендерге қатысуға өтінімдерді Комиссия сауда-саттықты өткізу туралы хабарламада көрсетілген талаптарға сәйкес келетін қатысушыларды анықтау мақсатында тізілімнің веб-порталында қарайды.

97. Победителем признается участник, предложивший наиболее высокую цену за объект (лот). В случае, если на тендере предложения двух и более участников содержат одинаковую наивысшую цену, победителем тендера среди данных участников признается участник, заявка которого принята ранее других заявок участников.
98. В протоколе о результатах торгов указываются:
1) список участников, не удовлетворяющих требованиям, предъявляемым к участникам (покупателю), с указанием причины;
2) список участников, удовлетворяющих требованиям, предъявляемым к участникам, по которым веб-порталом реестра производится автоматическое сопоставление ценовых предложений участников тендера;
3) победитель, предложивший наивысшую цену за объект (лот).
99. Исключен постановлением Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
100. Протокол о результатах торгов формируется веб-порталом, подписывается с использованием ЭЦП Комиссией в день проведения торгов.
101. Протокол о результатах торгов является документом, фиксирующим результаты тендера и обязательства победителя и уполномоченной организации подписать договор купли-продажи объекта на условиях, являющихся результатом тендера. Договор купли-продажи с победителем подписывается на веб-портале государственного имущества в срок не более десяти рабочих дней со дня подписания протокола о результатах торгов с использованием ЭЦП.
102. В случае неподписания победителем в установленные сроки договора купли-продажи, Комиссией подписывается с использованием ЭЦП акт об отмене результатов тендера, формируемый веб-порталом, и данный объект вновь выставляется на торги.
103. Исключен постановлением Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Реализация неиспользуемого имущества в виде вооружения и военной техники
104. Неиспользуемое имущество в виде вооружения и военной техники реализуется путем проведения закрытых тендеров или аукционов с условием его экспорта.
При отсутствии заявок на приобретение неиспользуемого вооружения и военной техники реализация может осуществляться с условием его ликвидации посредством утилизации.
105. Начальная цена реализуемого неиспользуемого вооружения и военной техники определяется исходя из балансовой стоимости вооружения и военной техники.
106. Участниками закрытых торгов могут являться только юридические лица.

97. Объект (лот) үшін ең жоғары баға ұсынған қатысушы жеңімпаз деп танылады. Егер тендерде екі және одан да көп қатысушының ұсынысы бірдей ең жоғары бағаға ие болса, онда өтінімі қатысушылардың басқа өтінімдерінен бұрын қабылданған қатысушы осы қатысушылардың арасында тендердің жеңімпазы болып танылады.
98. Сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамада:
1) себебі көрсетіле отырып, қатысушыларға (сатып алушыға) қойылатын талаптарды қанағаттандырмайтын қатысушылар тізімі;
2) тізілімнің веб-порталында тендерге қатысушылардың баға ұсыныстарын автоматты салыстыру жүргізілетін, қатысушыларға (сатып алушыға) қойылатын талаптарды қанағаттандыратын қатысушылар тізімі;
3) объекті (лот) үшін ең жоғары бағаны ұсынған жеңімпаз көрсетіледі.
99. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
100. Сауда-саттық нәтижелері туралы хаттама веб-порталда қалыптастырылады, оған Комиссия сауда-саттық өткізілген күні ЭЦҚ-ны пайдалана отырып қол қояды.
101. Сауда-саттықтың нәтижелері туралы хаттама тендердің нәтижелері мен жеңімпаздың және уәкілетті ұйымның тендердің нәтижесі болып табылатын шарттарда объектіні сатып алу-сату шартына қол қою міндеттемелерін белгілейтін құжат болып табылады. Жеңімпазбен сатып алу-сату шартына мемлекеттік мүлік веб-порталында ЭЦҚ пайдалана отырып, сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қол қойылады.
102. Жеңімпаз белгіленген мерзімде сатып алу-сату шартына қол қоймаған жағдайда Комиссия ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, веб-портал қалыптастыратын тендер нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қояды және осы объект қайтадан сауда-саттыққа шығарылады.
103. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-параграф. Қару-жарақ пен әскери техника түріндегі пайдаланылмайтын мүлікті өткізу
104. Қару-жарақ пен әскери техника түріндегі пайдаланылмайтын мүлік оны экспорттау шартымен жабық тендерлер немесе аукциондар өткізу арқылы өткізіледі.
Пайдаланылмайтын қару-жарақ пен әскери техниканы сатып алуға өтінімдер болмаған жағдайда, оларды өткізу оны кәдеге жарату арқылы жою шартымен жүзеге асырылуы мүмкін.
105. Өткізілетін пайдаланылмайтын қару-жарақ пен әскери техниканың алғашқы бағасы қару-жарақ пен әскери техниканың баланстық құны негізінде айқындалады.
106. Тек заңды тұлғалар ғана жабық сауда-саттыққа қатысушылар бола алады.

107. Приглашение на участие в закрытых торгах рассылается уполномоченной организацией компаниям, входящим в перечень участников закрытых торгов, не менее чем за пятнадцать рабочих дней до его проведения.
К приглашению прилагаются следующие документы:
1) тендерная документация;
2) фотографии и/или технические характеристики неиспользуемого вооружения и военной техники (при наличии);
3) проект договора купли-продажи.
108. Приглашение на участие в закрытых торгах содержит следующие сведения:
1) сроки (дата и время) и место проведения торгов;
2) форму и метод торгов;
3) перечень реализуемых лотов;
4) сведения о реализуемом неиспользуемом вооружении и военной технике;
5) балансовую стоимость неиспользуемого вооружения и военной техники, выставляемого на закрытый аукцион;
6) стартовую цену неиспользуемого вооружения и военной техники, выставляемого на закрытый тендер;
7) размеры гарантийного взноса и комиссионного вознаграждения уполномоченной организации, а также банковские реквизиты для их перечисления;
8) место и сроки приема заявок (с приложением формы);
9) порядок проведения торгов, в том числе об оформлении участия в торгах, условиях определения победителя торгов;
10) перечень документов, требуемых для участия в закрытых торгах;
11) телефоны и место нахождения уполномоченной организации и балансодержателя, электронный адрес уполномоченной организации;
12) перечень организаций ОПК, на которые возложено проведение ремонтных работ и/или модернизации неиспользуемого вооружения и военной техники, условия ремонта и/или модернизации в организациях ОПК с указанием вида и стоимости работ, объема, места и сроков выполнения;
13) дополнительную информацию по решению уполномоченной организации.
109. Предложения для участия в закрытом аукционе заявляются посредством электронной почты на электронный адрес уполномоченной организации с прикреплением всех документов, предусмотренных приглашением.
110. Предложения для участия в закрытом тендере заявляются письменно в закрытом конверте при наличии оборудованного помещения системой видеонаблюдения (с возможностью хранения и просмотра записи в течение 12 месяцев).
111. Для регистрации в качестве участника закрытых торгов необходимо прикрепить и представить следующие документы:
1) заявка на участие в закрытых торгах по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) копия платежного документа, подтверждающего внесение гарантийного взноса;
3) оригинал документа, удостоверяющего полномочия представителя юридического лица, а также копия паспорта или документа, удостоверяющего личность представителя юридического лица (для участия в закрытом тендере);

107. Жабық сауда-саттыққа қатысуға шақыруды уәкілетті ұйым жабық сауда-саттыққа қатысушылардың тізбесіне кіретін компанияларға ол өткізілгенге дейін кемінде он бес жұмыс күні бұрын жолдайды.
Шақыруға мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) тендерлік құжаттама;
2) пайдаланылмайтын қару-жарақ пен әскери техниканың фотосуреттері және/немесе техникалық сипаттамалары (бар болса);
3) сатып алу-сату шартының жобасы.
108. Жабық тендерге қатысуға арналған шақыруда мынадай мәліметтер қамтылады:
1) сауда-саттықты өткізу мерзімі (күні мен уақыты) және орны;
2) сауда-саттық нысаны мен әдісі;
3) өткізілетін лоттардың тізбесі;
4) өткізілетін пайдаланылмайтын қару-жарақ пен әскери техника туралы мәліметтер;
5) жабық аукционға қойылатын пайдаланылмайтын қару-жарақ пен әскери техниканың баланстық құны;
6) жабық тендерге қойылатын пайдаланылмайтын қару-жарақ пен әскери техниканың бастапқы бағасы;
7) уәкілетті ұйымның кепілдік жарнасының және комиссиялық сыйақысының мөлшері, сондай-ақ оларды аудару үшін банк деректемелері;
8) өтінімдерді қабылдау орны мен мерзімі (нысанды қоса бере отырып);
9) сауда-саттықты өткізу тәртібі, оның ішінде сауда-саттыққа қатысуды ресімдеу, сауда-саттық жеңімпазын анықтау шарттары туралы;
10) сауда-саттыққа қатысу үшін талап етілетін құжаттар тізбесі;
11) уәкілетті ұйымның және баланс ұстаушының телефондары мен орналасқан жері, уәкілетті ұйымның электрондық мекенжайы;
12) пайдаланылмайтын қару-жарақ пен әскери техниканы жөндеу жұмыстарын жүргізу және/немесе жаңғырту жүктелген ҚӨК ұйымдарының тізбесі, жұмыстардың түрі мен құны, көлемі, орны мен орындалу мерзімі көрсетілген ҚӨК ұйымдарында жөндеу және/немесе жаңғырту шарттары;
13) уәкілетті ұйымның шешімі бойынша қосымша ақпарат.
109. Жабық аукционға қатысу үшін ұсыныстар электрондық пошта арқылы уәкілетті ұйымның электрондық мекенжайына, шақыруда көзделген барлық құжаттарды қоса бере отырып мәлімделеді.
110. Жабық тендерге қатысу үшін ұсыныстар бейнебақылау жүйесімен жабдықталған үй-жай болған жағдайда (жазбаны 12 ай бойы сақтау және көру мүмкіндігімен) жабық конвертте жазбаша түрде мәлімделеді.
111. Жабық сауда-саттыққа қатысушы ретінде тіркелу үшін мынадай құжаттарды тіркеу және ұсыну қажет:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жабық сауда-саттықтарға қатысуға өтінім;
2) кепілдік жарнаның енгізілгенін растайтын төлем құжатының көшірмесі;
3) заңды тұлға өкілінің өкілеттігін куәландыратын құжаттың түпнұсқасы, сондай-ақ заңды тұлға өкілінің жеке басын куәландыратын паспорттың немесе құжаттың көшірмесі (жабық тендерге қатысу үшін);

4) подписанное ценовое предложение для участия в закрытом аукционе по каждому лоту в отдельности;
5) вложенный в закрытый конверт оригинал подписанного ценового предложения для участия в закрытом тендере по каждому лоту в отдельности;
6) копии разрешительных документов (лицензий) на осуществление вида (подвида) деятельности в сфере оборота вооружения, военной техники и отдельных видов оружия, взрывчатых веществ и изделий с их применением, выдаваемых лицензиаром (уполномоченным органом).
Иностранные юридические лица представляют разрешительные документы (лицензии, разрешения), выданные лицензиаром (уполномоченным органом) страны, резидентом которой является заявитель, либо любой другой страны, где заявитель зарегистрирован в качестве участника внешнеэкономической деятельности, с заверенным переводом на казахский и/или русский языки.
7) оригиналы либо нотариально заверенные копии документов, подтверждающих соответствие дополнительным требованиям, указанным в тендерной документации и приглашении на участие в закрытом тендере по реализации неиспользуемого вооружения и военной техники.
112. Регистрация заявок участников закрытых торгов, которым направлено приглашение, производится уполномоченной организацией в журнале регистрации со дня рассылки приглашений и заканчивается за 24 (двадцать четыре) часа до его начала, по истечении которых участники не могут отозвать поданную заявку.
113. Заявки и прилагаемые к ним копии документов участников закрытых торгов распечатываются (с приложением скриншотов) и после регистрации хранятся у секретаря Комиссии – до момента передачи на рассмотрение Комиссии.
114. Прием заявок и регистрация лиц, желающих принять участие в закрытых торгах, осуществляются секретарем при наличии полного комплекта требуемых документов.
В случае отсутствия одного из указанных в пункте 111 настоящих Правил документов, представленная заявка не регистрируется, о чем уполномоченной организацией сообщается по электронной почте лицу, подавшему заявку.
115. Основаниями для отказа уполномоченной организацией в принятии заявки на участие в закрытых торгах являются несоблюдение участником требований, указанных в пункте 111 настоящих Правил, а также непоступление за двадцать четыре часа до начала торгов гарантийного взноса, указанного в приглашении о проведении торгов, на счет уполномоченной организации.
Параграф 5. Проведение закрытого тендера
116. Закрытый тендер проводится по решению (приказу) уполномоченного органа.
117. Закрытый тендер проходит при наличии системы видеонаблюдения (с возможностью хранения записи в течение 12 месяцев и просмотра проведенного закрытого тендера) в месте и времени, указанных в приглашении, со вторника по пятницу, за исключением праздничных и выходных дней, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, в период с 10:00 до 17:00 часов времени города Астаны.

4) әрбір лот бойынша жеке-жеке жабық аукционға қатысу үшін қол қойылған баға ұсынысы;
5) жабық конвертке салынған әрбір лот бойынша жеке-жеке жабық тендерге қатысу үшін қол қойылған баға ұсынысының түпнұсқасы;
6) қару-жарақ, әскери техника мен жекелеген қару түрлері, жарылғыш заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдар айналымы саласындағы қызмет түрін (кіші түрін) жүзеге асыруға лицензиар (уәкілетті орган) беретін рұқсат құжаттарының (лицензиялардың) көшірмелері.
Шетелдік заңды тұлғалар өтініш білдіруші резиденті болып табылатын елдің не өтініш білдіруші сыртқы экономикалық қызметке қатысушы ретінде тіркелген кез келген басқа елдің лицензиары (уәкілетті органы) берген рұқсат құжаттарын (лицензиялар, рұқсаттамалар) расталған қазақ және/немесе орыс тілдеріне аудармасымен қоса береді;
7) тендер құжаттамаларында және пайдаланылмайтын қару-жарақ пен әскери техниканы өткізу бойынша жабық тендерге қатысуға арналған шақыруда көрсетілген қосымша талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттардың түпнұсқалары не нотариалды расталған көшірмелері.
112. Уәкілетті орган шақыру жіберілген жабық сауда-саттыққа қатысушыларды тіркеуді тіркеу журналында шақыруды таратқан күннен бастап жүргізеді және ол басталғанға дейін 24 (жиырма төрт) сағат қалғанда аяқталады, ол өткеннен кейін қатысушылар берілген өтінімді қайтарып ала алмайды.
113. Жабық сауда-саттыққа қатысушылардың өтінімдері мен оларға қоса берілетін құжаттарының көшірмелері (скриншоттарды қоса бере отырып) басып шығарылады және тіркелгеннен кейін Комиссияның қарауына берілгенге дейін Комиссия хатшысында сақталады.
114. Хатшы өтінімдер қабылдауды және жабық сауда-саттыққа қатысуға ниет білдірген адамдарды тіркеуді талап етілетін құжаттардың толық жиынтығы болған кезде жүзеге асырады.
Осы Қағидалардың 111-тармағында көрсетілген құжаттардың біреуі болмаған жағдайда ұсынылған өтінім тіркелмейді, ол туралы уәкілетті ұйым өтінім берген адамға электрондық пошта арқылы хабарлайды.
115. Уәкілетті ұйымның жабық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қабылдаудан бас тартуы үшін қатысушының осы Қағидалардың 111-тармағында көрсетілген талаптарды сақтамауы, сондай-ақ сауда-саттықты өткізу туралы шақыруда көрсетілген кепілдік жарнаның сауда-саттық басталғанға дейін жиырма төрт сағат бұрын уәкілетті ұйымның шотына түспеуі негіз болып табылады.
5-параграф. Жабық тендер өткізу
116. Жабық тендер уәкілетті органның шешімі (бұйрығы) бойынша өткізіледі.
117. Жабық тендер бейнебақылау жүйесі болған кезде (жазбаны 12 ай бойы сақтау және өткізілген жабық тендерді көру мүмкіндігімен) шақыруда көрсетілген орында және уақытта Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мереке және демалыс күндерін қоспағанда, Астана қаласының уақыты бойынша сағат 10:00-ден 17:00-ге дейінгі кезеңде сейсенбі – жұма аралығында өтеді.

Сноска. Пункт 117 – в редакции постановления Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
118. Закрытый тендер по реализации проводится с условием:
1) ремонта в организациях ОПК;
2) модернизации в организациях ОПК;
3) ликвидации посредством утилизации.
119. В случае реализации неиспользуемого вооружения и военной техники с условием его утилизации, утилизация проводится на территории Республики Казахстан или за его пределами при условии наличия у потенциального участника закрытого тендера разрешительных документов на выполнение указанных работ или договора с юридическим лицом, имеющим соответствующее разрешение.
120. При выставлении неиспользуемого вооружения и военной техники на закрытый тендер стартовая цена объекта равна балансовой стоимости.
121. При выставлении объекта на вторые и третьи торги стартовая цена снижается на пятьдесят процентов от стартовой цены предыдущего тендера.
122. Если поступило только одно ценовое предложение, объект может быть продан единственному участнику.
123. Если закрытый тендер объявлен несостоявшимся, Комиссией подписывается протокол о несостоявшемся закрытом тендере.
124. Если третьи торги объявлены несостоявшимися, объект торгов на основании решения Комиссии выносится на закрытый аукцион.
125. Ценовые предложения представляются участниками закрытого тендера в закрытом конверте по каждому лоту в отдельности.
126. Рассмотрение заявок на участие в закрытом тендере и вскрытие конвертов с ценовыми предложениями производятся Комиссией по наступлению даты и времени торгов, указанных в приглашении о проведении торгов.
127. Заявки на участие в закрытом тендере рассматриваются Комиссией в целях определения участников, соответствующих требованиям, указанным в приглашении о проведении торгов.
128. Победителем признается участник, соответствующий условиям закрытого тендера и предложивший наиболее высокую цену за лот. В случае, если на закрытом тендере предложения двух и более участников содержат одинаковую цену, победителем закрытого тендера среди данных участников признается участник, заявка которого принята ранее других заявок участников.
129. В протоколе о результатах торгов указываются:
1) список участников, не удовлетворяющих требованиям, предъявляемым к участникам, с указанием причины;
2) список участников, удовлетворяющих требованиям, предъявляемым к участникам, по которым Комиссией производится сопоставление ценовых предложений участников тендера;

Ескерту. 117-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
118. Өткізу бойынша жабық тендер:
1) ҚӨК ұйымдарында жөндеу;
2) ҚӨК ұйымдарында жаңғырту;
3) кәдеге жарату арқылы құртып жіберу шартымен жүргізіледі.
119. Пайдаланылмайтын қару-жарақ пен әскери техниканы кәдеге жарату шартымен өткізген жағдайда, кәдеге жарату жабық тендерге әлеуетті қатысушыда көрсетілген жұмыстарды орындауға рұқсат құжаттары немесе тиісті рұқсаты бар заңды тұлғамен жасалған шарт болған жағдайда Қазақстан Республикасының аумағында немесе одан тысқары жерлерде жүргізіледі.
120. Пайдаланылмайтын қару-жарақ пен әскери техниканы жабық тендерге қойған кезде объектінің бастапқы бағасы баланстық құнына тең.
121. Объектіні екінші және үшінші сауда-саттыққа шығарған кезде бастапқы баға алдыңғы тендердің бастапқы бағасынан елу процентке төмендейді.
122. Егер бір ғана баға ұсынысы келіп түссе, онда объект жалғыз қатысушыға сатылуы мүмкін.
123. Егер жабық тендер өтпеді деп жарияланса, Комиссия өтпеген жабық тендер туралы хаттамаға қол қояды.
124. Егер үшінші сауда-саттық өткен жоқ деп жарияланса, сауда-саттық объектісі Комиссия шешімі негізінде жабық аукционға шығарылады.
125. Баға ұсыныстарын жабық тендерге қатысушылар әрбір лот бойынша жеке-жеке жабық конвертте ұсынады.
126. Жабық тендерге қатысуға өтінімдерді қарауды және баға ұсыныстары бар конверттерді ашуды сауда-саттық өткізу туралы шақыруда көрсетілген сауда-саттық күні мен уақыты келгенде Комиссия жүргізеді.
127. Жабық тендерге қатысуға арналған өтінімдерді Комиссия сауда-саттық өткізу туралы шақыруда көрсетілген талаптарға сәйкес қатысушыларды айқындау мақсатында қарайды.
128. Жабық тендер шарттарына сәйкес келетін және лот үшін неғұрлым жоғары баға ұсынған қатысушы жеңімпаз болып танылады. Жабық тендерде екі және одан көп қатысушының ұсынысы бірдей бағаны қамтыған жағдайда, онда осы қатысушылардың арасынан өтінімі басқа қатысушылардың өтінімдерінен бұрын қабылданған қатысушы жабық тендердің жеңімпазы ретінде танылады.
129. Сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамада:
1) себептерін көрсете отырып, қатысушыларға қойылатын талаптарды қанағаттандырмайтын қатысушылардың тізімі;
2) қатысушыларға қойылатын талаптарды қанағаттандыратын қатысушылардың тізімі, ол бойынша Комиссия тендерге қатысушылардың бағалық ұсыныстарын салыстыруды жүргізеді;

3) победитель, предложивший наивысшую цену за объект (единственный участник, соответствующий предъявляемым требованиям).
130. Протокол о результатах закрытого тендера подписывается членами Комиссии и утверждается председателем Комиссии в срок не более пятнадцати рабочих дней со дня окончания закрытого тендера.
Протокол доводится по электронной почте до всех участников закрытого тендера.
131. Протокол о результатах закрытого тендера является документом, фиксирующим результаты закрытого тендера и обязательства победителя и уполномоченной организации подписать договор купли-продажи. Договор купли-продажи с победителем подписывается в срок не более десяти рабочих дней со дня утверждения протокола о результатах закрытого тендера.
В случае неподписания победителем договора купли-продажи в сроки, указанные в пункте 131 настоящих Правил, Комиссией подписывается протокол об отмене результатов закрытого тендера, и победителем признается участник, предложение которого признано наилучшим после предложения победителя закрытого тендера.
Параграф 6. Проведение закрытого аукциона
132. Закрытый аукцион проводится по решению (приказу) уполномоченного органа и/или в случае признания закрытого тендера несостоявшимся на основании решения Комиссии.
133. Закрытый аукцион проходит при наличии системы видеонаблюдения (с возможностью хранения записи в течение 12 месяцев и просмотра проведенного закрытого тендера) в месте и времени, указанных в приглашении, со вторника по пятницу, за исключением праздничных и выходных дней, предусмотренных законодательством Республики Казахстан. Закрытый аукцион проводится в период с 10:00 до 17:00 часов по времени города Астаны.
Сноска. Пункт 133 – в редакции постановления Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
134. Закрытый аукцион проводится методом торгов на повышение цены посредством электронной почты.
135. При проведении закрытого аукциона методом повышения цены потенциальным покупателям, входящим в утвержденный перечень участников закрытых торгов, уполномоченной организацией на электронный адрес направляется приглашение на участие в закрытом аукционе.
136. Участник закрытого аукциона заявляет свое желание на участие в закрытом аукционе в порядке, определенном настоящими Правилами.
В заявке участник указывает электронный адрес, который будет использоваться для участия в аукционе.
137. Если на момент окончания приема заявок на участие в закрытом аукционе поступила только одна заявка, аукцион признается не состоявшимся, а Комиссией в течение пяти рабочих дней с момента окончания приема заявок подписывается протокол о несостоявшемся закрытом аукционе (за исключением третьего аукциона, на котором допускается продажа объекта реализации единственному участнику).

3) объект үшін ең жоғары баға ұсынған жеңімпаз (қойылатын талаптарға сәйкес келетін жалғыз қатысушы) көрсетіледі.
130. Жабық тендер нәтижелері туралы хаттамаға Комиссия мүшелері қол қояды және Комиссия Төрағасы оны жабық тендер аяқталған күннен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірмей бекітеді.
Хаттама жабық тендердің барлық қатысушыларына электрондық пошта арқылы жеткізіледі.
131. Жабық тендердің нәтижелері туралы хаттама жабық тендердің нәтижелерін және жеңімпаздың және уәкілетті ұйымның сатып алу-сату шартына қол қою міндеттемелерін белгілейтін құжат болып табылады. Жеңімпаз сатып алу-сату шартына жабық тендердің нәтижелері туралы хаттама бекітілген күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қол қояды.
Осы Қағидалардың 131-тармағында көрсетілген мерзімде сатып алу-сату шартына жеңімпаз қол қоймаған жағдайда, Комиссия жабық тендер нәтижелерінің күшін жою туралы хаттамаға қол қояды және жабық тендер жеңімпазының ұсынысынан кейін ұсынысы ең жақсы деп танылған қатысушы жеңімпаз болып танылады.
6-параграф. Жабық аукционды өткізу
132. Жабық аукцион уәкілетті органның шешімі (бұйрығы) бойынша және/немесе жабық тендер өтпеді деп танылған жағдайда Комиссия шешімінің негізінде өткізіледі.
133. Жабық аукцион бейнебақылау жүйесі болған кезде (жазбаны 12 ай бойы сақтау және өткізілген жабық тендерді қарау мүмкіндігімен) шақыруда көрсетілген орында және уақытта Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мереке және демалыс күндерін қоспағанда, сейсенбі – жұма аралығында өтеді. Жабық аукцион Астана қаласының уақыты бойынша сағат 10:00-ден бастап 17:00-ге дейінгі кезеңде өткізіледі.
Ескерту. 133-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
134. Жабық аукцион электрондық пошта арқылы бағаны көтеруге арналған сауда-саттық әдісімен өткізіледі.
135. Жабық сауда-саттыққа қатысушылардың бекітілген тізбесіне кіретін әлеуетті сатып алушыларға бағаны арттыру әдісімен жабық аукцион өткізу кезінде уәкілетті ұйым электрондық мекенжайға жабық аукционға қатысуға шақыру жолдайды.
136. Жабық аукционға қатысушы осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен жабық аукционға қатысуға өзінің ниетін мәлімдейді.
Өтінімде қатысушы аукционға қатысу үшін пайдаланылатын электрондық мекенжайды көрсетеді.
137. Егер жабық аукционға қатысуға өтінімдерді қабылдау аяқталған кезде бір ғана өтінім келіп түссе, аукцион өтпеді деп танылады, ал Комиссия өтінімдерді қабылдау аяқталған кезден бастап бес жұмыс күні ішінде өтпеді деп танылған жабық аукцион туралы хаттамаға (өткізу объектісін жалғыз қатысушыға сатуға жол берілетін үшінші аукционды қоспағанда) қол қояды.

138. Если на момент окончания приема заявок на участие в закрытом аукционе поступило две и более заявок, закрытый аукцион начинается в сроки, указанные в приглашении о проведении торгов.
Секретарь Комиссии определяет из числа представленных максимальные ценовые предложения по лотам и в течение одного часа с момента начала закрытого аукциона направляет их участникам аукциона в качестве стартовой цены на повышение.
139. Участники закрытого аукциона в течение двадцати четырех часов с момента начала аукциона должны подтвердить свое желание приобрести лот путем увеличения стартовой цены и предоставления нового ценового предложения по лоту.
140. В течение одного часа с момента окончания времени предоставления ценовых предложений секретарь Комиссии повторно определяет максимальные ценовые предложения по лотам и направляет их участникам закрытого аукциона в качестве новой стартовой цены на повышение.
141. Очередные ценовые предложения представляются участниками закрытого аукциона в течение двадцати четырех часов с момента направления новой стартовой цены.
Аукцион на повышение цены продолжается до получения максимального ценового предложения по лоту от одного из участников.
142. Если в течение двадцати четырех часов с момента направления новой стартовой цены поступила только одна заявка, победителем признается участник, представивший последнее ценовое предложение по лоту, а аукцион признается состоявшимся.
143. Если в течение двадцати четырех часов с момента направления новой стартовой цены не поступило ни одной заявки, победителем признается участник, представивший предыдущее максимальное ценовое предложение, а аукцион признается состоявшимся.
В случае, если предложения двух и более участников содержат одинаковую цену, победителем закрытого аукциона среди данных участников признается участник, ценовое предложение которого принято ранее других ценовых предложений участников.
144. Все документы, отправленные и поступившие от участников закрытого аукциона, распечатываются секретарем Комиссии (с приложением скриншотов) и в течение пяти рабочих дней с момента представления окончательного максимального ценового предложения представляются на рассмотрение Комиссии.
145. Результаты закрытого аукциона по каждому проданному лоту оформляются протоколом о результатах торгов, который подписывается членами Комиссии и утверждается председателем Комиссии в день рассмотрения документов.
146. Протокол доводится по электронной почте до всех участников закрытого аукциона.
147. Протокол о результатах закрытого аукциона является документом, фиксирующим результаты закрытого аукциона и обязательства победителя и уполномоченной организации подписать договор купли-продажи. Договор купли-продажи с победителем подписывается в срок не более десяти рабочих дней со дня утверждения протокола о результатах закрытого аукциона.

138. Егер жабық аукционға қатысуға өтінімдерді қабылдау аяқталған кезде екі және одан да көп өтінім келіп түссе, жабық аукцион сауда-саттық өткізу туралы шақыруда көрсетілген мерзімде басталады.
Комиссия хатшысы ұсынылған лоттар бойынша ең жоғары баға ұсыныстарын анықтайды және жабық аукцион басталған сәттен бастап бір сағат ішінде оларды аукционға қатысушыларға жоғарылатудың бастапқы бағасы ретінде жолдайды.
139. Жабық аукционға қатысушылар аукцион басталған сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде бастапқы бағаны ұлғайту және лот бойынша жаңа баға ұсынысын ұсыну арқылы лотты сатып алуға ниетін растауы тиіс.
140. Баға ұсыныстарын беру уақыты аяқталған сәттен бастап бір сағат ішінде Комиссия хатшысы лоттар бойынша ең жоғары баға ұсыныстарын қайта айқындайды және оларды жоғарылатудың жаңа бастапқы бағасы ретінде жабық аукционға қатысушыларға жібереді.
141. Кезекті баға ұсыныстарын жабық аукционға қатысушылар жаңа бастапқы баға жолданған сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде ұсынады.
Бағаны көтеруге арналған аукцион жалғыз қатысушыдан лот бойынша ең жоғары баға ұсынысын алғанға дейін жалғасады.
142. Егер жабық аукционға қатысуға өтінімдерді қабылдау аяқталған сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде бір ғана өтінім келіп түссе, лот бойынша жалғыз баға ұсынысын берген қатысушы жеңімпаз деп танылады, ал аукцион өткізілген болып танылады.
143. Егер жаңа бастапқы баға жіберілген сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде бірде-бір өтінім келіп түспесе, алдыңғы ең жоғары баға ұсынысын ұсынған қатысушы жеңімпаз болып танылады, ал аукцион өткізілген болып танылады.
Егер екі және одан да көп қатысушылардың ұсыныстарында бірдей баға болған жағдайда, баға ұсынысы қатысушылардың басқа баға ұсыныстарынан бұрын қабылданған қатысушы осы қатысушылардың арасында жабық аукцион жеңімпазы болып танылады.
144. Жабық аукционға қатысушылардан келіп түскен барлық құжаттарды Комиссия хатшысы басып шығарады (скриншоттарымен қоса) және түпкілікті ең жоғары баға ұсынысы ұсынылған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде Комиссияның қарауына ұсынады.
145. Әрбір сатылған лот бойынша жабық аукционның нәтижелері сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамамен ресімделеді, оған Комиссия мүшелері қол қояды және құжаттарды қарау күнін Комиссия төрағасы бекітеді.
146. Хаттама жабық аукционның барлық қатысушыларына электрондық пошта арқылы жеткізіледі.
147. Жабық аукционның нәтижелері туралы хаттама жабық аукционның нәтижелерін және жеңімпаз бен уәкілетті ұйымның сатып алу-сату шартына қол қою міндеттемелерін белгілейтін құжат болып табылады. Жеңімпазбен сатып алу-сату шартына жабық аукцион нәтижелері туралы хаттама бекітілген күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қол қойылады.

148. В случае неподписания победителем договора купли-продажи в сроки, указанные в пункте 147 настоящих Правил, Комиссией подписывается протокол об отмене результатов закрытого аукциона, и данный объект реализации вновь выставляется на торги.
149. Все нереализованное неиспользуемое вооружение и военная техника по решению (приказу) уполномоченного органа подлежат ликвидации или переработке.
Глава 4. Порядок ликвидации посредством утилизации, уничтожения, захоронения и переработки неиспользуемого имущества
150. Ликвидация посредством утилизации, уничтожения, захоронения или переработки неиспользуемого имущества, за исключением боеприпасов, осуществляется уполномоченной организацией на основании решения уполномоченного органа, за исключением случая, предусмотренного пунктом 150-1 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 150 - в редакции постановления Правительства РК от 18.10.2021 № 749.
150-1. Допускается ликвидация посредством утилизации или переработки неиспользуемого имущества, переданного в рамках пункта 11-1 настоящих Правил организациями ОПК на основании решения уполномоченного органа, при наличии соответствующих разрешительных и уведомительных документов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 150-1, в соответствии с постановлением Правительства РК от 18.10.2021 № 749.
151. Ликвидация посредством утилизации, уничтожения, захоронения или переработки неиспользуемого имущества в виде вооружения и военной техники, технических и специальных средств осуществляется в рамках государственного оборонного заказа.
152. Ликвидация посредством утилизации, уничтожения, захоронения или переработки неиспользуемого имущества, за исключением неиспользуемого имущества в виде вооружения и военной техники, боеприпасов, технических и специальных средств, осуществляется уполномоченной организацией на основании договора государственных закупок, заключенного с заинтересованными государственными органами, ведомствами или балансодержателями.
Сноска. Пункт 152 – в редакции постановления Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
153. В перечне неиспользуемого имущества, подлежащего ликвидации посредством утилизации, уничтожения, захоронения или переработки указываются:
1) тип имущества;
2) год выпуска;
3) количество;
4) местонахождение или место складирования;
5) техническая документация при наличии;
6) количество и состав содержащихся опасных, вредных веществ (паспорт отходов);
7) тара при наличии.
154. Способы ликвидации (утилизация, уничтожение, захоронение) или переработки неиспользуемого имущества, за исключением боеприпасов, определяются уполномоченной организацией с учетом наличия опасных составляющих или свойств, компонентов или вторичного сырья.

148. Жеңімпаз жабық сатып алу-сату шартына осы Қағидалардың 147-тармағында көрсетілген мерзімде қол қоймаған жағдайда, Комиссия жабық аукцион нәтижелерінің күшін жою туралы хаттамаға қол қояды және осы сату объектісі сауда-саттыққа қайта шығарылады.
149. Барлық өткізілмеген пайдаланылмайтын қару-жарақ пен әскери техника уәкілетті органның шешімі (бұйрығы) бойынша жойылуға немесе қайта өндеуге жатады.
4-тарау. Пайдаланылмайтын мүлікті кәдеге жарату, құртып жіберу, көму және қайта өңдеу арқылы жою тәртібі
150. Оқ-дәрілерді қоспағанда, пайдаланылмайтын мүлікті кәдеге жарату, құртып жіберу, көму немесе қайта өңдеу арқылы жоюды осы Қағидалардың 150-1-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, уәкілетті органның шешімі негізінде уәкілетті ұйым жүзеге асырады.
Ескерту. 150-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.10.2021 № 749 қаулысымен.
150-1. Осы Қағидалардың 11-1-тармағының шеңберінде ҚӨК ұйымдары берген пайдаланылмайтын мүлікті тиісті рұқсат беру және хабарлама жасау құжаттары болған кезде уәкілетті органның шешімі негізінде кәдеге жарату немесе қайта өңдеу арқылы жоюға жол беріледі.
Ескерту. 4-тарау 150-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 18.10.2021 № 749 қаулысымен.
151. Қару-жарақ пен әскери техника, техникалық және арнайы құралдар түріндегі пайдаланылмайтын мүлікті кәдеге жарату, құртып жіберу, көму немесе қайта өңдеу арқылы жою мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде жүзеге асырылады.
152. Қару-жарақ пен әскери техника, оқ-дәрілер, техникалық және арнайы құралдар түріндегі пайдаланылмайтын мүлікті қоспағанда, пайдаланылмайтын мүлікті кәдеге жарату, құртып жіберу, көму немесе қайта өңдеу арқылы жоюды уәкілетті ұйым мүдделі мемлекеттік органдармен, ведомстволармен немесе баланста ұстаушылармен жасалған мемлекеттік сатып алу шарты негізінде жүзеге асырады.
Ескерту. 152-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
153. Кәдеге жарату, құртып жіберу, көму немесе қайта өңдеу арқылы жоюға жататын пайдаланылмайтын мүлік тізбесінде:
1) мүліктің түрі;
2) шығарылған жылы;
3) саны;
4) орналасқан жері немесе жинақтау орны;
5) бар болған жағдайда техникалық құжаттама;
6) құрамындағы қауіпті, зиянды заттардың саны мен құрамы (қалдықтар паспорты);
7) бар болған жағдайда ыдыс көрсетіледі.
154. Оқ-дәрілерді қоспағанда пайдаланылмайтын мүлікті жою (кәдеге жарату, құртып жіберу, көму) немесе қайта өңдеу тәсілдерін уәкілетті ұйым қауіпті құрамдастардың болуын немесе қасиеттерін, құрауыштарын немесе қайталама шикізатты ескере отырып айқындайды.

155. Ликвидация неиспользуемого имущества посредством утилизации осуществляется при наличии потребности в компонентах, содержащихся в объекте утилизации. Наличие потребности в компонентах определяется уполномоченным органом на основании заявок государственных органов, ведомств и организаций ОПК.
156. При отсутствии необходимости в ликвидации посредством утилизации, переработки или наличии опасных свойств неиспользуемое имущество подлежит ликвидации посредством уничтожения и/или захоронения в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан.
157. Ликвидация посредством утилизации, уничтожения, захоронения неиспользуемого имущества осуществляется на возмездной основе, если иное не определено настоящими Правилами.
158. Ликвидация неиспользуемого имущества посредством утилизации или переработки может проводиться в местах его хранения или на специализированных предприятиях (цехах, участках, площадках, территориях, базах и т.д.) по согласованию с балансодержателем.
159. Вывоз неиспользуемого имущества, подлежащего ликвидации посредством утилизации, уничтожения, захоронения или переработки, за пределы мест его хранения осуществляется за счет средств организаций, проводящих ликвидацию или переработку.
160. Ликвидация посредством утилизации, уничтожения, захоронения неиспользуемого имущества, за исключением боеприпасов, в рамках государственного оборонного заказа производится уполномоченной организацией самостоятельно и/или организациями, имеющими возможность осуществить поставку работ, услуг ликвидации посредством утилизации, уничтожения, захоронения неиспользуемого имущества.
161. Неиспользуемое вооружение, военная техника, специальные и технические средства, передаваемые для ликвидации посредством утилизации, уничтожения, захоронения или переработки, приводятся в безопасное состояние в порядке, определенном балансодержателем.
162. Допуск юридических лиц и уполномоченной организации к осуществлению работ по ликвидации посредством утилизации или переработки в местах хранения неиспользуемого имущества осуществляется по решению балансодержателя.
163. Ликвидация посредством утилизации, уничтожения, захоронения или переработки неиспользуемого имущества, имеющего гриф секретности, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регламентирующим порядок его эксплуатации.
164. Переработка неиспользуемого имущества, за исключением боеприпасов, осуществляется при наличии спроса на вторичное сырье, извлеченное из неиспользуемого имущества.
165. Переработка неиспользуемого имущества, за исключением боеприпасов, осуществляется уполномоченной организацией самостоятельно или организациями, имеющими соответствующие технологии по переработке данного имущества, с условием реализации полученного вторичного сырья. Утилизация или переработка боеприпасов осуществляются юридическими лицами, имеющими соответствующие разрешительные документы.

155. Пайдаланылмайтын мүлікті кәдеге жарату арқылы жою кәдеге жарату объектісіндегі компоненттерге қажеттілік болған кезде жүзеге асырылады. Компоненттерге қажеттіліктің болуын уәкілетті орган мемлекеттік органдардың, ведомстволар мен ҚӨК ұйымдарының өтінімдері негізінде айқындайды.
156. Кәдеге жарату, қайта өңдеу арқылы жою қажеттілігі болмаған немесе қауіпті қасиеттері болған кезде пайдаланылмайтын мүлік Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес жою және/немесе көму арқылы жойылуға жатады.
157. Пайдаланылмайтын мүлікті кәдеге жарату, құртып жіберу, көму арқылы жою, егер осы Қағидаларда өзгеше белгіленбесе, өтеулі негізде жүзеге асырылады.
158. Пайдаланылмайтын мүлікті кәдеге жарату немесе қайта өңдеу арқылы жою баланста ұстаушымен келісу бойынша оны сақтау орындарында немесе мамандандырылған кәсіпорындарда (цехтарда, учаскелерде, алаңдарда, аумақтарда, базаларда және т.б.) жүргізілуі мүмкін.
159. Кәдеге жарату, құртып жіберу, көму немесе қайта өңдеу арқылы жоюға жататын пайдаланылмайтын мүлікті сақтау орындарынан тыс жерлерге әкету жою немесе қайта өңдеу өткізетін ұйымның қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
160. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде оқ-дәрілерді қоспағанда, пайдаланылмайтын мүлікті кәдеге жарату, құртып жіберу, көму арқылы жоюды уәкілетті ұйым дербес және/немесе пайдаланылмайтын мүлікті кәдеге жарату, құртып жіберу, көму арқылы жою жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерді жеткізуді жүзеге асыруға мүмкіндігі бар ұйымдар жүргізеді.
161. Кәдеге жарату, құртып жіберу, көму немесе қайта өңдеу арқылы жою үшін берілетін пайдаланылмайтын қару-жарақ, әскери техника, арнайы және техникалық құралдар баланста ұстаушы айқындаған тәртіппен қауіпсіз күйге келтіріледі.
162. Заңды тұлғалар мен уәкілетті ұйымды пайдаланылмайтын мүлікті оны сақтау орындарында кәдеге жарату немесе қайта өңдеу арқылы жою жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыруға жіберу баланста ұстаушының шешімі бойынша жүзеге асырылады.
163. Құпиялылық белгісі бар пайдаланылмайтын мүлікті кәдеге жарату, құртып жіберу, көму немесе қайта өңдеу арқылы жою оны пайдалану тәртібін регламенттейтін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
164. Оқ-дәрілерді қоспағанда, пайдаланылмайтын мүлікті қайта өңдеу пайдаланылмайтын мүліктен алынған қайталама шикізатқа сұраныс болған кезде жүзеге асырылады.
165. Оқ-дәрілерді қоспағанда, пайдаланылмайтын мүлікті қайта өңдеуді уәкілетті ұйым дербес немесе алынған қайталама шикізатты өткізу шартымен осы мүлікті қайта өңдеу бойынша тиісті технологиялары бар ұйымдар жүзеге асырады. Оқ-дәрілерді кәдеге жаратуды немесе қайта өңдеуді тиісті рұқсат беру құжаттары бар заңды тұлғалар жүзеге асырады.

Средства от реализации вторичного сырья направляются в доход республиканского бюджета, за исключением средств, выручаемых от реализации вторичного сырья, получающегося в процессе переработки или утилизации неиспользуемого имущества, переданного в рамках пункта 11-1 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 165 - в редакции постановления Правительства РК от 18.10.2021 № 749.
166. Стоимость реализации вторичного сырья определяется исходя из оценочной стоимости. Уполномоченная организация или организация, осуществившая переработку, приобретают вторичное сырье по оценочной стоимости.
167. Ликвидация неиспользуемого имущества в виде боеприпасов осуществляется по решению уполномоченного органа организациями, осуществляющими деятельность по ликвидации боеприпасов, в соответствии с соответствующими разрешительными документами.
При невозможности ликвидации боеприпасов организацией в соответствии с частью первой настоящего пункта уполномоченный орган с уведомлением органов гражданской защиты обращается в Министерство обороны Республики Казахстан для оказания содействия в уничтожении боеприпасов, отнесенных к неиспользуемому имуществу. В этом случае организация предоставляет услуги на безвозмездной основе.
По решению уполномоченного органа подведомственная ему организация совместно с подразделениями Министерства обороны Республики Казахстан осуществляет уничтожение боеприпасов, отнесенных к неиспользуемому имуществу.
Совместные действия по уничтожению неиспользованного имущества, указанного в части третьей настоящего пункта, определяются совместным приказом уполномоченного органа и Министерства обороны Республики Казахстан.
Мероприятия, указанные в части третьей настоящего пункта, осуществляются на безвозмездной основе.
Сноска. Пункт 167 - в редакции постановления Правительства РК от 30.09.2021 № 694.
Глава 5. Порядок предоставления в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов
168. Предоставление в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов наймодатели осуществляют через уполномоченную организацию с представлением утвержденного перечня неиспользуемых оборонных объектов и указанием балансовой стоимости, наименования, площади, краткой характеристики, местонахождения, целевого использования.
Предоставление в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов Службы государственной охраны Республики Казахстан осуществляется в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе" и Правилами передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду), утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 212.

Осы Қағидалардың 11-1-тармағының шеңберінде берілген пайдаланылмайтын мүлікті қайта өңдеу немесе кәдеге жарату процесінде алынатын қайталама шикізатты өткізуден түсетін қаражатты қоспағанда, қайталама шикізатты өткізуден түсетін қаражат республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
Ескерту. 165-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.10.2021 № 749 қаулысымен.
166. Қайталама шикізатты өткізу құны бағалау құнын негізге ала отырып айқындалады. Уәкілетті ұйым немесе қайта өңдеуді жүзеге асырған ұйым қайталама шикізатты бағалау құны бойынша сатып алады.
167. Оқ-дәрілер түріндегі пайдаланылмайтын мүлікті жоюды тиісті рұқсат беру құжаттарына сәйкес оқ-дәрілерді жою жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар уәкілетті органның шешімі бойынша жүзеге асырады.
Ұйымның осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес оқ-дәрілерді жою мүмкіндігі болмаған кезде уәкілетті орган азаматтық қорғау органдарын хабардар ете отырып, пайдаланылмайтын мүлікке жатқызылған оқ-дәрілерді жоюға жәрдем көрсету үшін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне жүгінеді. Бұл жағдайда ұйым көрсетілетін қызметтерді өтеусіз негізде ұсынады.
Уәкілетті органның шешімі бойынша оған ведомстволық бағынысты ұйым Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің бөлімшелерімен бірлесіп, пайдаланылмайтын мүлікке жатқызылған оқ-дәрілерді жоюды жүзеге асырады.
Осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген пайдаланылмаған мүлікті жою жөніндегі бірлескен іс-қимылдар уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің бірлескен бұйрығымен айқындалады.
Осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген іс-шаралар өтеусіз негізде жүзеге асырылады.
Ескерту. 167-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.09.2021 № 694 қаулысымен.
5-тарау. Пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру тәртібі
168. Жалға беруші пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беруді баланстық құнын, атауын, алаңын, қысқаша сипаттамасын, орналасқан жерін, нысаналы пайдаланылуын көрсете отырып, пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерінің бекітілген тізбесін ұсынумен уәкілетті ұйым арқылы жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 212 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидаларында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

169. Железнодорожные подъездные пути Министерства обороны Республики Казахстан, включенные в перечень неиспользуемых оборонных объектов, подлежащих предоставлению в имущественный наем (аренду), для ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, а также при проведении учений могут использоваться в интересах Министерства обороны Республики Казахстан для погрузки, выгрузки воинских грузов на безвозмездной основе.
170. Услуги уполномоченной организации оплачиваются наймодателями.
171. Стоимость услуг уполномоченной организации состоит из расходов по организации работ, услуг по предоставлению в имущественный наем и комиссионного вознаграждения уполномоченной организации.
172. Средства от предоставления в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов направляются в доход республиканского бюджета.
173. Уполномоченная организация обеспечивает размещение на веб-портале реестра перечня и сведений по неиспользуемому оборонному объекту с указанием наименования, площади, краткой характеристики, местонахождения, срока предоставления в имущественный наем (аренду), целевого использования, за исключением сведений по оборонным объектам, находящимся на территории охраняемых объектов, перечень которых утверждается начальником Службы государственной охраны Республики Казахстан по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.
174. После размещения перечня и сведений по неиспользуемым оборонным объектам на веб-портале реестра балансодержатели обеспечивают доступ к их осмотру.
Параграф 1. Рассмотрение заявок по предоставлению в имущественный наем (аренду)
175. Предоставление неиспользуемых оборонных объектов в имущественный наем (аренду) осуществляется на основании заявки по форме согласно приложениям 3 и 4 к настоящим Правилам.
Заявка оформляется в электронной форме на веб-портале реестра с указанием наименования объекта, его балансодержателя, а также обоснования потребности в объекте с приложением электронных (сканированных) копий следующих документов:
1) для юридических лиц – свидетельства о государственной регистрации юридического лица (справки о государственной регистрации юридического лица) и устава;
2) для физических лиц – документа, удостоверяющего личность заявителя, свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя (для индивидуального предпринимателя);
3) для иностранных физических или юридических лиц – заграничного паспорта или учредительных документов с нотариально заверенным переводом на государственный и/или русский языки.

169. Мүліктік жалдауға (жалға) беруге жататын пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерінің тізбесіне енгізілген Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің теміржол кірме жолдары табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою үшін, сондай-ақ оқу-жаттығуларды өткізу кезінде әскери жүктерді өтеусіз негізде тиеу, түсіру үшін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мүддесінде пайдаланылуы мүмкін.
170. Уәкілетті ұйымның қызметтерін жалға беруші төлейді.
171. Уәкілетті ұйым қызметтерінің құны мүліктік жалға беру бойынша жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді ұйымдастыру және уәкілетті ұйымның комиссиялық сыйақысы шығыстарынан тұрады.
172. Пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беруден түскен қаражат республикалық бюджеттің кірісіне жолданады.
173. Уәкілетті ұйым тізбесін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің бастығы бекітетін қорғаныс объектілерінің аумағында орналасқан қорғаныс объектілері бойынша мәліметтерді қоспағанда, атауын, алаңын, қысқаша сипаттамасын, орналасқан жерін, мүліктік жалдауға (жалға) беру мерзімін, нысаналы пайдаланылуын көрсете отырып, пайдаланылмайтын қорғаныс объектісі бойынша тізбе мен мәліметтерді тізілімнің веб-порталында орналастыруды қамтамасыз етеді.
174. Тізбе мен пайдаланылмайтын қорғаныс объектілері бойынша мәліметтер тізілімнің веб-порталында орналастырылғаннан кейін баланста ұстаушылар оларды қарауға қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
1-параграф. Мүліктік жалдауға (жалға) беру бойынша өтінімдерді қарау
175. Пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүлiктiк жалдауға (жалға) беру осы Қағидаларға 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтінімнің негізінде жүзеге асырылады.
Өтінім объектінің атауы, оның баланс ұстаушысы, сондай-ақ объектіге қажеттілік негіздемесі көрсетіліп, электрондық нысанда тізілімнің веб-порталында ресімделеді, оған мынадай құжаттардың электрондық (сканерленген) көшірмелері қоса беріледі:
1) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтама) және жарғы;
2) жеке тұлғалар үшін – өтінім берушінің жеке басын куәландыратын құжат, жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (жеке кәсіпкерлер үшін);
3) шетелдік жеке немесе заңды тұлғалар үшін – мемлекеттік және/немесе орыс тілдеріне нотариалдық куәландырылған аудармасы бар шетелдік паспорт немесе құрылтай құжаттары.

176. Прием заявок о потребности в неиспользуемом оборонном объекте (далее – заявка) заканчивается по истечении пяти рабочих дней со дня поступления первой заявки на веб-портале реестра.
177. По результатам рассмотрения заявки (заявок) на предоставление в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов и документов, приложенных к ним, наймодателем принимается одно из следующих решений:
1) о предоставлении неиспользуемого оборонного объекта в имущественный наем без проведения тендера;
2) о проведении тендера, в случае подачи двух и более заявок на предоставление в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов;
3) об отказе с указанием причин в письменном виде.
Параграф 2. Предоставление неиспользуемых оборонных объектов в имущественный наем (аренду) без проведения тендера
178. Предоставление в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов без проведения тендера производится наймодателями в случаях:
1) предоставления неиспользуемого оборонного объекта для нужд организаций, подведомственных наймодателю, и под банкоматы;
2) предоставления неиспользуемого оборонного объекта, по которому поступила одна заявка на предоставление оборонного объекта, в имущественный наем (аренду).
179. Предоставление неиспользуемого оборонного объекта для нужд организаций, подведомственных наймодателям, и под банкоматы осуществляется на основании решений наймодателей.
180. При предоставлении неиспользуемых оборонных объектов в имущественный наем (аренду) без проведения тендера расчетные ставки арендной платы и размеры повышающих (понижающих) коэффициентов, учитывающих месторасположение, тип, состояние, а также назначение объектов, определяются с учетом региональных условий в соответствии с Правилами передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду).
181. Предоставление неиспользуемого оборонного объекта в имущественный наем (аренду) без проведения тендера осуществляется уполномоченной организацией на основании заявки по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Заявка оформляется в электронной форме на веб-портале реестра с указанием наименования неиспользуемого оборонного объекта, его балансодержателя, а также обоснования потребности в оборонном объекте.
182. После принятия наймодателями решения о предоставлении неиспользуемого оборонного объекта в имущественный наем (аренду) без проведения тендера уполномоченной организацией и нанимателем с использованием ЭЦП в течение десяти рабочих дней заключается договор в соответствии с типовым договором имущественного найма (аренды) государственного имущества, форма которого утверждена уполномоченным органом по государственному планированию.

176. Пайдаланылмайтын қорғаныс объектісіне қажеттілік туралы өтінімдерді (бұдан әрі – өтінім) қабылдау тізілім веб-порталында бірінші өтінім келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні өткеннен кейін аяқталады.
177. Пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беруге өтінімді (өтінімдерді) және оларға қоса берілген құжаттарды қарау нәтижелері бойынша жалға беруші:
1) пайдаланылмайтын қорғаныс объектісін тендер өткізбей мүліктік жалға беру туралы;
2) пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беруге екі және одан да көп өтінім берілген жағдайда тендер өткізу туралы;
3) себептерін жазбаша түрде көрсете отырып, бас тарту туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
2-параграф. Пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін тендер өткізбей мүліктік жалдауға (жалға) беру
178. Пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін тендер өткізбей мүліктік жалдауға (жалға) беруді жалға беруші мынадай жағдайларда жүргізеді:
1) жалға берушіге ведомстволық бағынысты ұйымдардың мұқтажы және банкоматтар үшін пайдаланылмайтын қорғаныс объектісін беру;
2) қорғаныс объектісін мүліктік жалдауға (жалға) беруге бір өтінім келіп түскен пайдаланылмайтын қорғаныс объектісін беру.
179. Пайдаланылмайтын қорғаныс объектісін жалға берушіге ведомстволық бағынысты ұйымдардың мұқтажы және банкоматтар үшін беру жалға берушінің шешімі негізінде жүзеге асырылады.
180. Пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін тендер өткізбей мүліктік жалдауға (жалға) беру кезінде жалдау ақысының есептік мөлшерлемелері және объектілердің орналасқан жерін, үлгісін, жай-күйін, сондай-ақ объектілерді тағайындау Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидаларына сәйкес өңірлік шарттарды ескере отырып айқындалады.
181. Пайдаланылмайтын қорғаныс объектісін тендер өткізбей мүліктік жалдауға (жалға) беруді уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім негізінде жүзеге асырады.
Өтінім пайдаланылмайтын қорғаныс объектісінің, оның баланс ұстаушысының атауын, сондай-ақ қорғаныс объектісіне қажеттіліктің негіздемесін көрсете отырып, тізілімнің веб-порталында электрондық нысанда ресімделеді.
182. Жалға беруші пайдаланылмайтын қорғаныс объектісін тендер өткізбей мүліктік жалдауға (жалға) беру туралы шешім қабылдағаннан кейін уәкілетті ұйым және жалдаушы ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, он жұмыс күні ішінде нысанын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға) берудің үлгілік шартына сәйкес шарт жасасады.

183. После подписания договора имущественного найма (аренды) наниматель в течение пятнадцати рабочих дней принимает неиспользуемый оборонный объект путем подписания акта приема-передачи с балансодержателем, который представляет наймодателю на утверждение.
184. В случае неподписания акта приема-передачи в установленный срок, договор считается недействительным.
185. Наймодатели на основании утвержденного акта приема-передачи неиспользуемого оборонного объекта включают сведения по договору в реестр с присвоением идентификатора договора.
Параграф 3. Подготовка к проведению тендера
186. При подготовке и проведении тендера наймодатели:
1) формируют тендерную комиссию;
2) определяют сроки проведения тендера;
3) публикуют извещение о проведении тендера на веб-портале реестра;
4) заключают на веб-портале реестра договор с победителем тендера с использованием ЭЦП и осуществляют контроль за выполнением его условий;
5) осуществляют иные полномочия, предусмотренные настоящими Правилами.
187. Размер гарантийного взноса для участия в тендере при предоставлении объекта недвижимости рассчитывается уполномоченной организацией исходя из размера месячной арендной платы за неиспользуемый оборонный объект, рассчитанной без учета коэффициентов, учитывающих вид деятельности нанимателя и организационно-правовую форму нанимателя. При предоставлении иного имущества гарантийный взнос устанавливается в размере месячной арендной платы.
188. В состав тендерной комиссии включаются представители наймодателя и уполномоченной организации.
Состав комиссии утверждается наймодателями.
Председателем комиссии является представитель уполномоченной организации.
189. Общее количество членов тендерной комиссии должно составлять нечетное число и быть не менее трех человек.
Секретарь тендерной комиссии назначается уполномоченной организацией, не является членом тендерной комиссии и не имеет права голоса при принятии решений тендерной комиссией.
190. Тендерная комиссия в установленный наймодателем срок и на основе представленных данных о неиспользуемом оборонном объекте определяет условия тендера: использование оборонного объекта по целевому назначению на весь период аренды, минимальная ставка арендной платы, которая не может быть ниже ставки арендной платы, рассчитанной в соответствии с пунктом 187 настоящих Правил.
191. Уполномоченная организация обеспечивает публикацию извещения о проведении тендера на веб-портале реестра не менее чем за пять календарных дней до его проведения на государственном и русском языках.
192. Извещение о проведении тендера включает следующие сведения:

183. Мүліктік жалдауға (жалға) беру шартына қол қойылғаннан кейін жалға алушы он бес жұмыс күні ішінде пайдаланылмайтын қорғаныс объектісін баланста ұстаушымен қабылдау-беру актісіне қол қою арқылы қабылдайды, оны жалға берушіге бекітуге ұсынады.
184. Белгіленген мерзімде қабылдау-беру актісіне қол қойылмаған жағдайда шарт жарамсыз деп есептеледі.
185. Жалға беруші пайдаланылмайтын қорғаныс объектісін бекітілген қабылдау-беру актісі негізінде шарттың сәйкестендіргішін бере отырып, шарт бойынша мәліметтерді тізілімге енгізеді.
3-параграф. Тендер өткізуге дайындық
186. Тендерді дайындау және өткізу кезінде жалға берушілер:
1) тендерлік комиссияны қалыптастырады;
2) тендер өткізу мерзімін айқындайды;
3) тізілімнің веб-порталында тендер өткізу туралы хабарлама жариялайды;
4) тізілімнің веб-порталында ЭЦҚ пайдалана отырып тендер жеңімпазымен шарт жасасады және оның талаптарының орындалуына бақылауды жүзеге асырады;
5) осы Қағидаларда көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
187. Жылжымайтын мүлік объектісін ұсынған кезде тендерге қатысу үшін кепілдік жарнаның мөлшерін уәкілетті ұйым жалға алушының қызмет түрін және жалдаушының ұйымдық-құқықтық нысанын ескеретін коэффициенттерді есепке алмай есептелген пайдаланылмайтын қорғаныс объектісі үшін айлық жалдау ақысының мөлшерін негізге ала отырып есептейді. Өзге мүлік берілген кезде кепілдік жарна айлық жалдау ақысы мөлшерінде белгіленеді.
188. Тендерлік комиссияның құрамына жалға берушінің және уәкілетті ұйымның өкілдері енгізіледі.
Комиссия құрамын жалға беруші бекітеді.
Уәкілетті ұйымның өкілі комиссия төрағасы болып табылады.
189. Тендерлік комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрауы және кемінде үш адам болуы тиіс.
Тендерлік комиссияның хатшысын уәкілетті ұйым тағайындайды, ол тендерлік комиссияның мүшесі болып табылмайды және тендерлік комиссия шешім қабылдаған кезде дауыс беру құқығы болмайды.
190. Тендерлік комиссия жалға беруші белгілеген мерзімде және пайдаланылмайтын қорғаныс объектісі туралы ұсынылған деректер негізінде тендер шарттарын айқындайды: қорғаныс объектісін жалға алудың бүкіл кезеңінде нысаналы мақсаты бойынша пайдалану, осы Қағидалардың 187-тармағына сәйкес есептелген жалдау ақысының мөлшерлемесінен төмен болмайтын жалдау ақысының ең төменгі мөлшерлемесі.
191. Уәкілетті ұйым тендер өткізу туралы хабарламаның тізілімнің веб-порталында оны өткізгенге дейін кемінде күнтізбелік бес күн бұрын мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялануын қамтамасыз етеді.
192. Тендер өткізу туралы хабарламада мынадай мәліметтер қамтылады:

1) краткую характеристику неиспользуемого оборонного объекта;
2) срок имущественного найма (аренды) и размер суммы арендной платы;
3) размер гарантийного взноса, сроки его внесения;
4) условия тендера;
5) дату и время проведения тендера;
6) сроки принятия заявок на участие в тендере;
7) перечень документов, необходимых для участия в тендере.
193. Единый оператор:
1) обеспечивает функционирование веб-портала реестра, а также принимает гарантийные взносы участников тендера;
2) в течение трех рабочих дней с даты проведения тендера перечисляет гарантийный взнос участника, победившего в торгах, на соответствующий код бюджетной классификации на основании заявления на перечисление гарантийного взноса, подписанного уполномоченной организацией с использованием ЭЦП на веб-портале реестра;
3) возвращает гарантийные взносы с электронного кошелька другим участникам тендера в течение трех рабочих дней с даты подписания ими на веб-портале реестра заявлений на возврат гарантийных взносов с использованием ЭЦП.
Сноска. Пункт 193 с изменением внесенным постановлением Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
194. После публикации извещения балансодержатель обеспечивает свободный доступ для осмотра оборонного объекта.
Параграф 4. Проведение тендера
195. Регистрация участников тендера на веб-портале реестра производится со дня публикации извещения о проведении тендера и заканчивается за пять минут до проведения тендера, по истечении которых участники не могут отозвать поданную заявку.
196. Для участия в тендере участнику необходимо предварительно зарегистрироваться на веб-портале реестра с указанием:
1) для физических лиц и индивидуальных предпринимателей: ИИН, фамилии, имени и отчества (при его наличии);
2) для юридических лиц: БИН, полного наименования, фамилии, имени и отчества (при его наличии) первого руководителя;
3) реквизитов расчетного счета в банке второго уровня для возврата гарантийного взноса;
4) контактных данных (почтовый адрес, телефон, e-mail).
При изменении вышеуказанных данных участник до регистрации заявки на участие в тендере изменяет данные, внесенные на веб-портал реестра.
Сноска. Пункт 196 с изменением внесенным постановлением Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
197. Для регистрации в качестве участника необходимо на веб-портале реестра зарегистрировать заявку на участие в тендере по предоставлению в имущественный наем (аренду) неиспользуемого оборонного объекта (далее – заявка на участие в тендере) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, подписанную ЭЦП участника.

1) пайдаланылмайтын қорғаныс объектісінің қысқаша сипаттамасы;
2) мүліктік жалдауға (жалға) беру мерзімі және жалдау ақысы сомасының мөлшері;
3) кепілдік жарнаның мөлшері, оны енгізу мерзімі;
4) тендер шарттары;
5) тендерді өткізу күні мен уақыты;
6) тендерге қатысуға өтінімдерді қабылдау мерзімдері;
7) тендерге қатысу үшін қажетті құжаттар тізбесі.
193. Бірыңғай оператор:
1) тізілім веб-порталының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді, сондай-ақ тендерге қатысушылардың кепілдік жарналарын қабылдайды;
2) тендер өткізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде тізілімнің веб-порталында ЭЦҚ пайдалана отырып, уәкілетті ұйым қол қойған кепілдік жарнаны аударуға арналған өтініш негізінде бюджеттік сыныптаманың тиісті кодына сауда-саттықта жеңген қатысушының кепілдік жарнасын аударады;
3) қатысушылар кепілдік жарналарды қайтаруға арналған өтініштерге тізілімнің веб-порталында ЭЦҚ-ны пайдаланып қол қойған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде тендердің басқа қатысушыларына электрондық әмияннан кепілдік жарнаны қайтарады.
Ескерту. 193-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
194. Хабарлама жарияланғаннан кейiн баланста ұстаушы қорғаныс объектісін қарауға еркін қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
4-параграф. Тендер өткізу
195. Тендердің қатысушыларын тiркеу тізілімнің веб-порталында тендер өткiзу туралы хабарлама жарияланған күннен бастап жүргізіледі және тендер өткiзiлгенге дейін бес минут бұрын аяқталады, ол өткен соң қатысушылар берілген өтінішін қайтарып ала алмайды.
196. Тендерге қатысу үшін қатысушы мыналарды:
1) жеке тұлғалар мен дара кәсіпкерлер үшін: ЖСН, тегі, аты және әкесінің аты (бар болса);
2) заңды тұлғалар үшін: БСН, толық атауы, бірінші басшының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса);
3) кепілдік жарнаны қайтару үшін екінші деңгейдегі банктегі есеп айырысу шотының деректемелерін;
4) байланыс деректерін (пошталық мекенжайын, телефонын, факс, е-mail) көрсете отырып, тізілімнің веб-порталында алдын ала тіркелу қажет.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде қатысушы тендерге қатысу үшін өтінімдерді тіркегенге дейін тізілімнің веб-порталына енгізілген деректерді өзгертеді.
Ескерту. 196-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
197. Қатысушы ретінде тіркелу үшін тізілімнің веб-порталына қатысушының ЭЦҚ қойылған осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайдаланылмайтын қорғаныс объектісін мүліктік жалдауға (жалға) беру бойынша тендерге қатысуға арналған өтінімді (бұдан әрі – тендерге қатысуға арналған өтінім) тіркеу қажет.

198. Участники регистрируют заявку на участие в тендере, содержащую согласие с условиями тендера и ценовое предложение, загружаемую в электронный конверт на специально отведенной странице веб-портала реестра с приложением электронных (сканированных) копий документов в соответствии с пунктом 175 Правил.
199. Заявки на участие в тендере и прилагаемые к ним электронные (сканированные) копии документов участников хранятся в базе данных веб-портала реестра и не доступны для загрузки и просмотра до времени и даты, указанных в извещении о проведении тендера.
200. Основаниями для отказа веб-порталом реестра в принятии заявки на участие в тендере являются несоблюдение участником требований, указанных в пунктах 197 и 198 настоящих Правил, а также непоступление за пять минут до начала тендера гарантийного взноса, указанного в извещении о проведении тендера, на счет единого оператора.
Сноска. Пункт 200 – в редакции постановления Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
201. В случае наличия в электронном кошельке сведений о поступлении гарантийного взноса на счет единого оператора веб-портал реестра осуществляет принятие заявки на участие в тендере и блокировку суммы гарантийного взноса в электронном кошельке до определения результатов торгов по неиспользуемому оборонному объекту, а также производит допуск участника к тендеру. При отсутствии в электронном кошельке сведений о поступлении гарантийного взноса на счет единого оператора веб-портал реестра отклоняет заявку на участие в тендере.
Веб-портал реестра направляет на электронный адрес участника, указанный на веб-портале реестра, электронное уведомление о принятии заявки на участие в тендере либо причинах отказа в ее принятии.
Сноска. Пункт 201 – в редакции постановления Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
202. Участники вносят гарантийный взнос в размере и сроки, указанные в извещении о проведении тендера на счет единого оператора.
Гарантийный взнос вносится участником либо от имени участника любым физическим и юридическим лицом. При внесении гарантийного взноса необходимо в назначении платежа указать ИИН или БИН участника.
Размер гарантийного взноса после опубликования извещения не меняется.
203. Гарантийный взнос является обеспечением следующих обязательств победителя тендера:

198. Қатысушылар тізілімнің веб-порталы парағында арнайы бөлінген электрондық конвертке жүктелетін тендерлік шарттарға келісімі мен бағалық ұсынысты қамтитын тендерге қатысуға арналған өтінімді Қағидалардың 175-тармағына сәйкес құжаттардың электрондық (сканерленген) көшірмелерін қоса бере отырып тіркейді.
199. Қатысушылардың тендерге қатысуға арналған өтінімдері мен оларға қоса берілетін электрондық (сканерленген) құжаттардың көшірмелері тізілімнің веб-порталы дерекқорында сақталады және тендер өткізу туралы хабарламада көрсетілген күн мен уақытқа дейін жүктеу және қарау үшін қолжетімсіз болады.
200. Қатысушының осы Қағидалардың 197, 198-тармақтарында көрсетілген талаптарды сақтамауы, сондай-ақ тендерді өткізу туралы хабарламада көрсетілген кепілдік жарнаның тендер басталғанға дейін бес минут қалғанда бірыңғай оператордың шотына түспеуі тізілім веб-порталының тендерге қатысуға арналған өтінімді қабылдаудан бас тартуы үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 200-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
201. Электрондық әмиянда бірыңғай оператордың шотына кепілдік жарнаның түскені туралы мәліметтер болған жағдайда тізілімнің веб-порталы тендерге қатысуға өтінімді қабылдауды және электрондық әмияндағы кепілдік жарнаның сомасын пайдаланылмайтын қорғаныс объектісі бойынша сауда-саттық нәтижелері анықталғанға дейін бұғаттауды жүзеге асырады, сондай-ақ қатысушыға тендерге рұқсат береді. Электрондық әмиянда бірыңғай оператордың шотына кепілдік жарнаның түскені туралы мәліметтер болмаған кезде тізілімнің веб-порталы тендерге қатысуға өтінімді қабылдамайды.
Тізілімнің веб-порталында көрсетілген қатысушының электрондық мекенжайына оның тендерге қатысуға өтінімінің қабылданғаны немесе оны қабылдаудан бас тарту себептері туралы электрондық хабарламаны тізілімнің веб-порталы жолдайды.
Ескерту. 201-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
202. Қатысушылар тендер өткiзу туралы хабарламада көрсетiлген мөлшерде және мерзiмдерде бірыңғай оператордың шотына кепiлдiк жарна енгiзедi.
Кепілдік жарнаны қатысушы не қатысушының атынан кез келген жеке және заңды тұлға енгізеді. Кепілдік жарнаны енгізген кезде төлемді тағайындауда қатысушының ЖСН немесе БСН көрсету қажет.
Кепiлдiк жарнаның мөлшерi хабарлама жарияланғаннан кейiн өзгертiлмейдi.
203. Кепілдік жарна тендер жеңімпазының:

1) ознакомление с протоколом о результатах тендера в случае победы в тендере;
2) заключение договора в соответствии с протоколом о результатах тендера.
204. Гарантийный взнос не возвращается победителю в случае неподписания договора на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера.
Во всех остальных случаях разблокированные в электронном кошельке гарантийные взносы возвращаются единым оператором в срок не более трех рабочих дней со дня подписания участниками на веб-портале реестра заявлений на возврат гарантийных взносов с использованием ЭЦП.
Сноска. Пункт 204 – в редакции постановления Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
205. Победителю сумма внесенного гарантийного взноса засчитывается в счет арендной платы за пользование оборонным объектом по заключенному договору.
206. В случае отмены тендера по ходатайству наймодателя, на веб-портале реестра наймодатель публикует на государственном и русском языках извещение об отмене тендера не менее чем за три рабочих дня до его проведения.
Лицам, подавшим заявки на участие в тендере до опубликования извещения об отмене тендера, гарантийный взнос возвращается на основании заявления на возврат гарантийного взноса, подписанного с использованием ЭЦП на веб-портале реестра.
207. Участники тендера могут:
1) получать дополнительные сведения по выставляемому на тендер неиспользуемому оборонному объекту;
2) предварительно осматривать неиспользуемый оборонный объект.
208. Тендер на веб-портале реестра проводится со вторника по пятницу, за исключением выходных и праздничных дней, предусмотренных законодательством Республики Казахстан. Тендер проводится в период с 10:00 до 13:00 часов по времени города Астаны.
Сноска. Пункт 208 – в редакции постановления Правительства РК от 01.10.2025 № 812 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
209. Если на момент начала тендера отсутствуют зарегистрированные заявки на участие в тендере, тендер объявляется несостоявшимся.
Наймодатель в течение двадцати четырех часов после времени и даты тендера, указанных в извещении о проведении тендера, подписывается с использованием ЭЦП акт о несостоявшемся тендере, формируемый веб-порталом реестра.
В течение трех рабочих дней со дня подписания акта о несостоявшемся тендере наймодатель обеспечивает повторную публикацию сведения о неиспользуемом оборонном объекте согласно пункту 192 настоящих Правил.

1) тендерде жеңген жағдайда тендердің нәтижелері туралы хаттамамен танысу;
2) тендер нәтижелерi туралы хаттамаға сәйкес шарт жасасу мiндеттемелерiн қамтамасыз етуі болып табылады.
204. Тендер жеңімпазының ұсыныстарына сай келетін шарттарда шартқа қол қойылмаған жағдайда кепілдік жарна жеңімпазға қайтарылмайды.
Қалған барлық жағдайларда электрондық әмиянда бұғаттан шығарылған кепілдік жарналарды бірыңғай оператор қатысушылар тізілімінің веб-порталында кепілдік жарналарды қайтаруға арналған өтініштерге ЭЦҚ пайдаланылып қол қойылған күнінен бастап үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қайтарады.
Ескерту. 204-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
205. Жеңімпазға енгізілген кепілдік жарнаның сомасы жасалған шарт бойынша қорғаныс объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемі есебіне жатқызылады.
206. Жалға берушінің өтініші бойынша тендер болмаған жағдайда жалға беруші тізілімнің веб-порталында тендер өткізілгенге дейін кемінде үш жұмыс күні бұрын тендердің болмайтыны туралы хабарламаны мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялайды.
Тендердің болмайтыны туралы хабарлама жарияланғанға дейін тендерге қатысуға өтінім берген адамдарға кепілдік жарна тізілімнің веб-порталында ЭЦҚ-ны пайдалана отырып қол қойылған кепілдік жарнаны қайтаруға арналған өтініш негізінде қайтарылады.
207. Тендерге қатысушылар:
1) тендерге шығарылатын пайдаланылмайтын қорғаныс объектісі бойынша қосымша мәліметтер ала алады;
2) пайдаланылмайтын қорғаныс объектісін алдын ала қарай алады.
208. Тізілімнің веб-порталында тендер Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сейсенбі – жұма аралығында өткізіледі. Тендер Астана қаласының уақыты бойынша сағат 10:00-ден 13:00-ге дейінгі кезеңде өткізіледі.
Ескерту. 208-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.10.2025 № 812 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
209. Егер тендер басталған сәтте тендерге қатысуға тіркелген өтінімдер болмаса, тендер өткізілмеді деп жарияланады.
Жалға беруші тендер өткізу туралы хабарламада көрсетілген тендер уақыты мен күнінен кейін жиырма төрт сағат ішінде тізілімнің веб-порталы қалыптастыратын өткізілмеген тендер туралы актіге ЭЦҚ-ны пайдалана отырып қол қояды.
Өткізілмеген тендер туралы актіге қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жалға беруші осы Қағидалардың 192-тармағына сәйкес пайдаланылмайтын қорғаныс объектісі туралы мәліметтерді қайта жариялауды қамтамасыз етеді.

210. При проведении тендера победителем признаются единственный участник или участник, предложивший наибольшую сумму арендной платы за неиспользуемый оборонный объект и отвечающий всем условиям тендера.
В случае совпадения (равенства) сумм арендной платы, предложенных участниками, победителем признается участник, ранее зарегистрировавший заявку на участие в тендере.
Веб-портал реестра направляет на электронный адрес участника, указанный на веб-портале реестра, электронное уведомление о результатах проведенного тендера.
Параграф 5. Оформление результатов тендера
211. Заявки на участие в тендере и прилагаемые к ним электронные (сканированные) копии документов рассматриваются наймодателем на веб-портале реестра в целях определения участников, допущенных к проведению тендера.
212. Протокол о результатах тендера формируется и подписывается секретарем комиссии на веб-портале реестра с использованием ЭЦП в день его проведения.
213. В протоколе содержатся следующие данные:
1) состав тендерной комиссии;
2) сведения о неиспользуемом оборонном объекте;
3) условия тендера;
4) сведения об участниках тендера и их предложения;
5) сведения о победителе тендера;
6) обязательства сторон по подписанию договора;
7) список участников, не допущенных к тендеру, с указанием причин;
8) список участников, допущенных к тендеру, по которым веб-порталом реестра производится автоматическое сопоставление ценовых предложений участников тендера.
214. Протокол о результатах тендера является документом, фиксирующим результаты тендера, а также обязательства победителя и наймодателя подписать договор на условиях, являющихся результатом тендера.
215. Договор заключается в электронном формате на веб-портале реестра и подписывается наймодателем и нанимателем с использованием ЭЦП в течение десяти рабочих дней со дня проведения тендера.
216. В случае неподписания победителем договора в установленные сроки, наймодатель подписывает с использованием ЭЦП акт об отмене результатов тендера, формируемый на веб-портале реестра, при этом наймодатель обеспечивает повторную публикацию извещения о проведении тендера согласно пункту 192 настоящих Правил.
Параграф 6. Договор имущественного найма
217. Договор имущественного найма (аренды) с нанимателем заключается в электронной форме на веб-портале реестра в соответствии с типовым договором имущественного найма (аренды) государственного имущества, форма которого утверждена уполномоченным органом по государственному планированию, кроме случаев, когда наймодателю необходимо внесение других условий, связанных со спецификой предоставления в аренду оборонных объектов.

210. Тендерді өткізу кезінде пайдаланылмайтын қорғаныс объектісі үшін жалдау ақысының ең көп сомасын ұсынған және тендердің барлық шарттарына сай келетін жалғыз қатысушы немесе қатысушы жеңімпаз болып танылады.
Қатысушылар ұсынған жалдау ақысының сомасы сәйкес келген (тең болған) жағдайда тендерге қатысуға өтінімді бұрын тіркеген қатысушы жеңімпаз болып танылады.
Тізілімнің веб-порталы қатысушының тізілімнің веб-порталында көрсетілген электрондық мекенжайына өткізілген тендердің нәтижелері туралы электрондық хабарлама жібереді.
5-параграф. Тендер нәтижелерін ресімдеу
211. Тендерге қатысуға өтінімдерді және оларға қоса берілетін құжаттардың электрондық (сканерленген) көшірмелерін жалға беруші тендер өткізуге жіберілген қатысушыларды айқындау мақсатында тізілімнің веб-порталында қарайды.
212. Тендер нәтижелері туралы хаттаманы комиссия хатшысы оны өткізген күні ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, тізілімнің веб-порталында қалыптастырады және қол қояды.
213. Хаттамада мынадай деректер қамтылады:
1) тендерлік комиссияның құрамы;
2) пайдаланылмайтын қорғаныс объектісі туралы мәлімет;
3) тендердiң шарттары;
4) тендерге қатысушылар мен олардың ұсыныстары туралы мәлiметтер;
5) тендердiң жеңiмпазы туралы мәліметтер;
6) шартқа қол қою бойынша тараптардың міндеттемелері;
7) тендерге жіберілмеген қатысушылардың себептерін көрсете отырып, тізімі;
8) тізілімнің веб-порталында тендерге қатысушылардың баға ұсыныстарын автоматты түрде салыстыру жүргізілетін тендерге жіберілген қатысушылардың тізімі.
214. Тендер нәтижелері туралы хаттама тендердің нәтижелерін белгілейтін, сондай-ақ тендердің нәтижесі болып табылатын жеңімпаз бен жалға беруші арасында шартқа қол қоюға міндеттейтін құжат болып табылады.
215. Шарт тізілімнің веб-порталында электрондық форматта жасалады және тендер өткізілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде жалға беруші мен жалдаушы ЭЦҚ-ны пайдалана отырып қол қояды.
216. Жеңімпаз белгіленген мерзімде шартқа қол қоймаған жағдайда, жалға беруші ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, тізілімнің веб-порталында қалыптастырылатын тендер нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қояды, бұл ретте жалға беруші осы Қағидалардың 192-тармағына сәйкес тендер өткізу туралы хабарламаны қайта жариялауды қамтамасыз етеді.
6-параграф. Мүліктік жалдауға беру шарты
217. Жалға алушымен жасалған мүліктік жалдауға (жалға) беру шарты жалға берушіге қорғаныс объектілерін жалға беру ерекшелігіне байланысты басқа да шарттарды енгізу қажет болған жағдайларды қоспағанда, нысанын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға) берудің үлгілік шартына сәйкес тізілімнің веб-порталында электрондық нысанда жасалады.

218. Договор имущественного найма (аренды) с нанимателем заключается на срок не более одного года с правом продления срока действия договора при надлежащем выполнении условий договора. Продление срока действия договора имущественного найма возможно на срок до трех лет по письменному разрешению наймодателя.
Продление срока действия договора осуществляется на веб-портале реестра путем заключения дополнительного соглашения к основному договору с использованием ЭЦП.
Дополнительное соглашение к основному договору заключается на основании заявления нанимателя, направленного наймодателю, о продлении срока действия договора в течение тридцати календарных дней до истечения срока договора и решения наймодателя.
Дополнительное соглашение к основному договору не заключается в случаях, если:
1) наниматель направил заявление о продлении срока действия по истечении вышеуказанного срока;
2) балансодержатель представил наймодателю письменный отказ в продлении срока действия договора;
3) наймодатель представил информацию об имеющейся задолженности по арендным и иным платежам у нанимателя.
219. Договор имущественного найма (аренды), заключенный на срок более одного года, подлежит государственной регистрации.
Государственная регистрация договоров осуществляется за счет средств нанимателя.
220. Расторжение договора в период срока его действия осуществляется по заявлению одной из сторон договора. Заявление о расторжении договора одной из сторон договора направляется наймодателю с указанием причин расторжения. Расторжение договора производится по обоюдному согласию сторон на основании уведомления и акта-приема передачи оборонного объекта. В иных случаях расторжение договора производится в судебном порядке.
221. В плату за имущественный наем (аренду) не включаются платежи за коммунальные услуги, отчисления на текущий и капитальный ремонт, платежи за обслуживание неиспользуемого оборонного объекта. Данные платежи оплачиваются нанимателем непосредственно ведомственной охране, эксплуатационным, коммунальным, санитарным и другим службам.
222. Нанимателем в обязательном порядке вносятся в платежное поручение или квитанцию об оплате арендного платежа следующие сведения в поле "назначение платежа":
1) ИИН или БИН нанимателя;
2) идентификатор договора.
223. Расчет ставки арендной платы при предоставлении в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов определяется согласно Правилам передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду), утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан.

218. Жалдаушымен жасалған мүліктік жалдауға (жалға) беру шарты шарт талаптарын тиісінше орындаған кезде шарттың қолданылу мерзімін ұзарту құқығымен бір жылдан аспайтын мерзімге жасалады. Мүліктік жалдауға беру шартының қолданылу мерзімін жалға берушінің жазбаша рұқсаты бойынша үш жылға дейінгі мерзімге ұзартуға болады.
Шарттың қолданылу мерзімін ұзарту ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, негізгі шартқа қосымша келісім жасау арқылы тізілімнің веб-порталында жүзеге асырылады.
Негізгі шартқа қосымша келісім жалға берушіге жіберілген жалға алушының шарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтініші негізінде шарт мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік отыз күн ішінде және жалға берушінің шешімі негізінде жасалады.
Негізгі шартқа қосымша келісім мынадай жағдайларда, егер:
1) жалға алушы қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішті жоғарыда көрсетілген мерзім өткеннен кейін жолдаса;
2) баланста ұстаушы жалға берушіге шарттың қолданылу мерзімін ұзартудан бас тартуды жазбаша ұсынса;
3) жалға беруші жалға алушының жалдау және өзге де төлемдері бойынша берешегі туралы ақпаратты ұсынса, жасалмайды.
219. Бір жылдан астам мерзімге жасалған мүліктік жалдауға (жалға) беру шарты мемлекеттік тіркеуге жатады.
Шарттарды мемлекеттік тіркеу жалдаушының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
220. Шарттың қолданылу мерзімі кезеңінде оны бұзу шарт тараптарының бірінің өтініші бойынша жүзеге асырылады. Шарт тараптары бірінің шартты бұзу туралы өтініші шартты бұзу себептерін көрсете отырып, жалға берушіге жолданады. Шартты бұзу тараптардың өзара келісімі бойынша хабарлама және қорғаныс объектісін қабылдау-беру актісі негізінде жүргізіледі. Өзге жағдайларда шартты бұзу сот тәртібімен жүргізіледі.
221. Мүліктік жалдауға (жалға) беру ақысына коммуналдық қызметтер үшін төлемдер, ағымдағы және күрделі жөндеуге аударымдар, пайдаланылмайтын қорғаныс объектісіне қызмет көрсету үшін төлемдер қосылмайды. Осы төлемдерді жалдаушы тікелей ведомстволық күзетке, пайдалану, коммуналдық, санитарлық және басқа да қызметтерге төлейді.
222. Жалға алушы міндетті түрде төлем тапсырмасындағы немесе жалдау төлемін төлеу туралы түбіртектегі "төлемнің мақсаты" жолына мынадай мәліметтерді енгізеді:
1) жалдаушының ЖСН немесе БСН;
2) шарттың сәйкестендіргіші.
223. Пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру кезінде жалдау ақысының мөлшерлемесін есептеу Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидаларына сәйкес айқындалады.

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2008 года № 687 "Некоторые вопросы оборота военного имущества" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 32, ст. 338).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 марта 2009 года № 296 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2008 года № 687" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 15, ст. 108).
3. Пункт 19 постановления Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2010 года № 613 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 39, ст. 342).
4. Пункт 4 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 мая 2011 года № 565 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 39, ст. 491).
5. Подпункт 2) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 11 октября 2012 года № 1289 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 28 июля 2005 года № 787 "Об утверждении Правил учета и списания военного имущества" и от 16 июля 2008 года № 687 "Некоторые вопросы оборота военного имущества"" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 74, ст. 1078).
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 октября 2014 года № 1062 "О внесении изменения и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2008 года № 687 "Некоторые вопросы оборота военного имущества"" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 61, ст. 570).
7. Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 301 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2008 года № 687 "Некоторые вопросы оборота военного имущества"" (САПП Республики Казахстан, № 26, ст. 156).
8. Пункт 2 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2017 года № 724 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2017 г., № 58, ст. 361).

1. "Әскери мүлік айналымының кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 16 шілдедегі № 687 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 32, 338-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 16 шілдедегі № 687 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 13 наурыздағы № 296 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 15, 108-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 18 маусымдағы № 613 қаулысының 19-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 39, 342-құжат).
4. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 24 мамырдағы № 565 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 4-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 39, 491-құжат).
5. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Әскери мүлiктi есепке алу және есептен шығару ережесін бекіту туралы" 2005 жылғы 28 шілдедегі № 787 және "Әскери мүлік айналымының кейбір мәселелері" туралы 2008 жылғы 16 шілдедегі № 687 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 11 қазандағы № 1289 қаулысы 1-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 74, 1078-құжат).
6. "Әскери мүлік айналымының кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 16 шілдедегі № 687 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 8 қазандағы № 1062 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 61, 570-құжат).
7. "Әскери мүлік айналымының кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 16 шілдедегі № 687 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 301 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, № 26, 156-құжат).
8. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 8 қарашадағы № 724 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 2-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2017 ж., № 58, 361-құжат).