Об утверждении Правил ценообразования на товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения), работы военного назначения и услуги военного назначения в рамках государственного оборонного заказа
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 октября 2019 года № 772.
В соответствии с подпунктом 7) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 20.10.2025 № 881.
1. Утвердить прилагаемые Правила ценообразования на товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения), работы военного назначения и услуги военного назначения в рамках государственного оборонного заказа.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 октября 2019 года № 772
Правила ценообразования на товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения), работы военного назначения и услуги военного назначения в рамках государственного оборонного заказа
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ценообразования на товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения), работы военного назначения, услуги военного назначения в рамках государственного оборонного заказа (далее – Правила) определяют порядок ценообразования на товары (продукцию) военного и двойного назначения (применения), работы военного назначения и услуги военного назначения в рамках государственного оборонного заказа (далее – продукция оборонного заказа).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 12.09.2024 № 746 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Правила применяются исполнителями государственного оборонного заказа (далее – исполнитель) для расчета цен на продукцию оборонного заказа.
3. В настоящих Правилах применяются следующие понятия и определения:
1) специальные расходы – расходы, включающие изготовление, приобретение и ремонт специальных инструментов и приспособлений целевого назначения, специальные испытания, экспертизы, исследования и опыты при производстве, а также освоении нового вида продукции оборонного заказа;

Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде әскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге баға белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 17 қазандағы № 772 қаулысы.
"Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 7) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.10.2025 № 881 қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде әскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге баға белгілеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 17 қазандағы
№ 772 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде әскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге баға белгілеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде әскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге баға белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге (бұдан әрі – қорғаныстық тапсырыс өнімі) баға белгілеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.09.2024 № 746 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қағидаларды қорғаныстық тапсырыс өнімінің бағасын есептеу үшін мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушылар (бұдан әрі – орындаушы) қолданады.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар қолданылады:
1) арнайы шығыстар – нысаналы мақсаттағы арнайы құралдар мен керек-жарақтарды жасауды, сатып алуды және жөндеуді, арнайы сынақтарды, сараптамаларды, қорғаныстық тапсырыс өнімінің жаңа түрін шығару, сондай-ақ игеру кезіндегі зерттеулер мен тәжірибелерді қамтитын шығыстар;

2) цена – денежное выражение стоимости товара (в основе стоимости товара лежат затраты на производство и реализацию продукции с учетом чистого дохода, необходимого для эффективной деятельности организаций, а также платежи в бюджет);
3) база распределения – показатель (статистический, финансовый, количественный), используемый для распределения косвенных расходов;
4) сборка – часть производственного процесса, заключающаяся в соединении деталей;
5) научно-исследовательская работа – работа, связанная с научным поиском, проведением исследований, экспериментов в целях расширения имеющихся и получения новых знаний, проверки научных гипотез, установления закономерностей развития природы и общества, научного обобщения, научного обоснования проектов;
6) научно-техническая продукция – законченный в соответствии с требованиями контракта (договора), принятый заказчиком результат научно-исследовательских, проектных, конструкторских, технологических работ, реализуемый по контрактным (договорным) ценам;
7) общие и административные расходы – расходы, связанные с общехозяйственными расходами административного назначения;
8) косвенные расходы – расходы, которые не могут быть напрямую отнесены на стоимость производимой организациями продукции (оказания услуг, предоставления работ), (к косвенным расходам относятся: накладные расходы, расходы по реализации, общие и административные расходы, финансовые расходы);
9) плановая калькуляция – экономический (бухгалтерский) расчет расходов в денежном выражении, определяющий стоимость единицы продукции оборонного заказа на плановый период, с учетом допустимого уровня прибыли и налога на добавленную стоимость (далее – НДС);
9-1) комиссионное вознаграждение – совокупность затрат, учитываемых антимонопольным органом в цене на реализуемый импорт товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения (далее – импорт продукции оборонного заказа), которые распределяются уполномоченной организацией в процентном отношении для покрытия расходов;
10) транспортно-заготовительные расходы – расходы организации, непосредственно связанные с процессом заготовления и доставки материалов, запасных частей, комплектующих изделий, полуфабрикатов, основных и вспомогательных материалов, сырья в организацию;
11) безвозвратные отходы – отходы, которые не могут быть использованы при данном состоянии техники и относятся на технологические потери, в том числе угары, усушка, утряска;

2) баға – тауар құнының ақшалай мәні (тауар құнының негізіне ұйымдардың тиімді қызметі үшін қажетті таза кірісті ескере отырып, өнімді өндіруге және өткізуге арналған шығындар, сондай-ақ бюджетке төленетін төлемдер жатады);
3) бөлу базасы – жанама шығыстарды бөлу үшін пайдаланылатын көрсеткіш (статистикалық, қаржылық, сандық);
4) құрастыру – бөлшектерді біріктіруден тұратын өндірістік процестің бір бөлігі;
5) ғылыми-зерттеу жұмысы – бар білімді арттыру және жаңа білім алу, ғылыми гипотезаларды тексеру, табиғат пен қоғамның даму заңдылықтарын белгілеу, жобаларды ғылыми жинақтау, ғылыми негіздеу мақсатында ғылыми ізденіспен, зерттеулер, эксперименттер жүргізумен байланысты жұмыс;
6) ғылыми-техникалық өнім – келісімшарт (шарт) талаптарына сәйкес аяқталған, тапсырыс беруші қабылдаған келісімшарт (шарт) бағалары бойынша іске асырылатын ғылыми-зерттеу, жобалық, конструкторлық, технологиялық жұмыстардың нәтижесі;
7) жалпы және әкімшілік шығыстар – әкімшілік мақсаттағы жалпы шаруашылық шығыстармен байланысты шығыстар;
8) жанама шығыстар – ұйымдар өндіретін өнімнің (көрсететін қызметтердің, ұсынатын жұмыстардың) құнына тікелей жатқызылмайтын шығыстар (жанама шығыстарға үстеме шығыстар, сату бойынша шығыстар, жалпы және әкімшілік шығыстар, қаржылық шығыстар жатады);
9) жоспарлы калькуляция – пайданың және қосылған құн салығының (бұдан әрі – ҚҚС) жол берілетін деңгейін ескере отырып, жоспарлы кезеңге қорғаныстық тапсырыс өнімі бірлігінің құнын айқындайтын ақшалай түрдегі шығыстардың экономикалық (бухгалтерлік) есеп-қисабы;
9-1) комиссиялық сыйақы – өткізілетін әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің импорты (бұдан әрі – қорғаныстық тапсырыс өнімінің импорты) бағасында монополияға қарсы орган ескеретін, шығыстарды жабу үшін уәкілетті ұйым пайыздық қатынаста бөлетін шығыстар жиынтығы;
10) көлік-дайындау шығыстары – ұйымның материалдарды, қосалқы бөлшектерді, жинақтаушы бұйымдарды, жартылай фабрикаттарды, негізгі және қосалқы материалдарды, шикізатты дайындаумен және оларды ұйымға жеткізу процесімен тікелей байланысты шығыстары;
11) қайтарымсыз қалдықтар – техниканың осы күйінде пайдалануға болмайтын және технологиялық шығындарға жататын, оның ішінде жанған, кеуіп кеткен, азайған қалдықтар;

12) возвратные отходы – остатки сырья, материалов или полуфабрикатов, образовавшиеся в процессе переработки исходного материала в готовую продукцию, утратившие полностью или частично потребительские качества исходного материала (химические или физические свойства, в том числе полномерность, конфигурацию), которые в соответствии с установленной технологией используются в качестве полномерного материала для изготовления других деталей или изделий основного производства;
13) финансовые расходы – расходы на выплату процентов по займам, привлеченным в целях реализации инвестиционных проектов, модернизации производства, направленных на развитие, освоение и выпуск продукции оборонно-промышленного комплекса;
13-1) уполномоченный орган в области государственного оборонного заказа (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области государственного оборонного заказа;
14) материальные затраты – расходы организации по приобретению сырья, материалов, запасных частей, комплектующих изделий и полуфабрикатов для производства готовой продукции;
15) производственная стоимость – совокупность затрат, связанных с производством продукции оборонного заказа, которые состоят из прямых и накладных расходов;
16) расходы по реализации – расходы, связанные с процессом реализации, транспортировки, упаковки и доставки продукции оборонного заказа, включая погрузочно-разгрузочные работы;
17) допустимый уровень прибыли – прибыль, входящая в состав цены на продукцию оборонного заказа, которую исполнитель получит для развития производства, эффективного функционирования и улучшения качества реализуемой продукции оборонного заказа;
18) опытно-конструкторские работы – комплекс работ, выполняемых при создании или модернизации продукции, разработке конструкторской и технологической документации на опытные образцы, изготовлении и испытании опытных образцов и полезных моделей;
19) полная стоимость – общая сумма расходов, включающая в себя производственную стоимость, общие и административные расходы и расходы по реализации, финансовые расходы;
20) прямые расходы – расходы, непосредственно связанные с производством продукции оборонного заказа, прямо относимые на ее себестоимость;
20-1) уполномоченная организация – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, осуществляющее импорт товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, реализацию (в том числе экспорт), ликвидацию посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработку неиспользуемого имущества, за исключением боеприпасов, оказание услуг по предоставлению в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов, участие в международных выставках в области оборонной промышленности и их организацию на территории Республики Казахстан;

12) қайтарымды қалдықтар – бастапқы материалды дайын өнімге қайта өңдеу процесінде пайда болған, белгіленген технологияға сәйкес негізгі өндірістің басқа бұйымдарын немесе бөлшектерін дайындау үшін толыққанды материал ретінде қолданылатын бастапқы материал ретінде тұтынушылық қасиетін толық немесе ішінара жоғалтқан (химиялық немесе физикалық қасиеттерін, оның ішінде толыққандылығын, конфигурациясын), шикізаттың, материалдың немесе жартылай фабрикаттардың қалдықтары;
13) қаржылық шығыстар – қорғаныс өнеркәсібі кешені өнімін дамытуға, игеруге және шығаруға бағытталған инвестициялық жобаларды іске асыру, өндірісті жаңғырту мақсатында тартылған қарыздар бойынша пайыздарды төлеуге арналған шығыстар;
13-1) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
14) материалдық шығындар – ұйымның дайын өнімді шығару үшін шикізат, материалдар, қосалқы бөлшектер, жинақтаушы бұйымдар және жартылай фабрикаттар сатып алу бойынша шығыстары;
15) өндірістік құн – тікелей және үстеме шығыстардан тұратын қорғаныстық тапсырыс өнімін өндірумен байланысты шығындар жиынтығы;
16) өткізу жөніндегі шығыстар – тиеу-түсіру жұмыстарын қоса алғанда, қорғаныстық тапсырыс өнімін өткізу, тасымалдау, буып-түю және жеткізу процесімен байланысты шығыстар;
17) пайданың жол берілетін деңгейі – орындаушы өндірісті дамыту, тиімді жұмыс істеу және өткізілетін қорғаныстық тапсырыс өнімінің сапасын арттыру үшін алатын қорғаныстық тапсырыс өнімі бағасының құрамына кіретін пайда;
18) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар – өнімді жасау немесе жаңғырту, тәжірибелік үлгілерге конструкторлық және технологиялық құжаттаманы әзірлеу, тәжірибелік үлгілер мен пайдалы модельдерді жасау және сынау кезінде орындалатын жұмыстар кешені;
19) толық құн – өндірістік құнды, жалпы және әкімшілік шығыстарды және өткізу бойынша шығыстарды, қаржылық шығыстарды қамтитын жалпы сома;
20) тікелей шығыстар – қорғаныстық тапсырыс өнімін өндіруге тікелей байланысты, оның өзіндік құнына тікелей жататын шығыстар;
20-1) уәкілетті ұйым – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді импорттауды, оқ-дәрілерді қоспағанда, пайдаланылмайтын мүлікті өткізуді (оның ішінде экспорттауды), құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жоюды және қайта өңдеуді, пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру жөнінде қызметтер көрсетуді, қорғаныс өнеркәсібі саласындағы халықаралық көрмелерге қатысуды және оларды Қазақстан Республикасының аумағында ұйымдастыруды жүзеге асыратын заңды тұлға;

21) накладные расходы – расходы, которые не могут быть напрямую отнесены к стоимости производимой продукции, но имеют место при переработке запасов в готовую продукции, либо связаны с производством нескольких видов продукции и относятся к стоимости косвенным методом (к накладным расходам относятся расходы вспомогательных и обслуживающих производств и персонала, управляющего персонала основных производств, затраты по обслуживанию, содержанию и поддержанию объектов основных средств в рабочем состоянии);
22) затратный метод (метод калькулирования) – определение всех затрат по производству и реализации готовой продукции оборонного заказа и их группирование по статьям расходов.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 12.09.2024 № 746 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 20.10.2025 № 881.
Глава 2. Порядок формирования цен на продукцию оборонного заказа
4. Цена на продукцию оборонного заказа определяется с применением затратного метода (метод калькулирования), который заключается в установлении цены:
1) на продукцию оборонного заказа, исходя из затрат на разработку, производство (сборку), поставку, модернизацию, монтаж, наладку, установку, ремонт, техническое и регламентированное техническое обслуживание, техническое сопровождение, техническое освидетельствование и диагностику, включая доставку в виде суммы этих затрат и допустимого уровня прибыли;
2) на продукцию оборонного заказа, относящуюся к научно-технической продукции (научные, аналитические и социологические исследования, научно-исследовательские работы, опытно-конструкторские работы (далее – НИР/ОКР), исходя из состава затрат, обеспечивающих выполнение НИР/ОКР, величины допустимого уровня прибыли.
5. Плановая калькуляция на продукцию оборонного заказа формируется исполнителем в соответствии с настоящими Правилами.
6. Исполнитель представляет плановую калькуляцию стоимости продукции оборонного заказа с пояснительной запиской к плановой калькуляции стоимости продукции согласно приложению 1 к настоящим Правилам в бумажном и электронном виде в порядке, предусмотренном Правилами формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 октября 2019 года № 759.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правительства РК от 12.09.2024 № 746 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

21) үстеме шығыстар – өндірілетін өнімнің құнына тікелей жатқызылмайтын, бірақ қорларды дайын өнімге қайта өңдеу кезінде орын алатын не өнімнің бірнеше түрін өндірумен байланысты және құнға жанама әдіспен жатқызылатын шығыстар (үстеме шығыстарға қосалқы және қызмет көрсететін өндірістер мен персоналдың, негізгі өндірістердің басқарушы персоналының шығыстары, қызмет көрсету бойынша шығыстар, негізгі құралдар объектілерін жұмыс күйінде күтіп ұстауға жататын шығыстар жатады);
22) шығын әдісі (калькуляциялау әдісі) – қорғаныстық тапсырыстың дайын өнiмiн өндіру және өткізу бойынша барлық шығындарды айқындау және оларды шығыстар баптары бойынша топтастыру.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.09.2024 № 746 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 20.10.2025 № 881 қаулыларымен.
2-тарау. Қорғаныстық тапсырыс өнімінің бағасын қалыптастыру тәртібі
4. Қорғаныстық тапсырыс өнімінің бағасы шығын әдісі (калькуляция әдісі) қолданыла отырып айқындалады, ол мыналарға:
1) жеткізуді қоса алғанда, әзірлеуге, өндіруге (құрастыруға), беруге, жаңғыртуға, монтаждауға, реттеуге, орнатуға, жөндеуге, техникалық және регламенттелген техникалық қызмет көрсетуге, техникалық сүйемелдеуге, техникалық куәландыруға және диагностикалауға жұмсалатын шығындарға сүйене отырып, осы шығындар мен пайданың жол берілетін деңгейінің жиыны түрінде қорғаныстық тапсырыс өніміне,
2) ғылыми-зерттеу жұмыстарын, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды (бұдан әрі – ҒЗЖ/ТКЖ) орындауды қамтамасыз ететін шығындар құрамына, пайданың рұқсат етілген деңгейінің шамасына сүйене отырып, ғылыми-техникалық өнімге жататын қорғаныстық тапсырыс өніміне (ғылыми, талдамалық және әлеуметтік зерттеулер ҒЗЖ/ТКЖ) баға белгілеу болып табылады.
5. Қорғаныстық тапсырыс өніміне жоспарлы калькуляцияны орындаушы осы Қағидаларға сәйкес қалыптастырады.
6. Орындаушы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 14 қазандағы № 759 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау қағидаларында көзделген тәртіппен осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өнім құнының жоспарлы калькуляциясына түсіндірме жазбамен қорғаныстық тапсырыс өнімі құнының жоспарлы калькуляциясын қағаз және электрондық түрде ұсынады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.09.2024 № 746 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

7. Плановая калькуляция на продукцию оборонного заказа, производственный цикл которой превышает один год, рассчитывается на весь период и для каждого года в целях определения суммы ежегодного финансирования.
8. К плановой калькуляции прилагаются следующие документы:
1) пояснительная записка с расшифровкой прямых и косвенных расходов согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) ценовые предложения от производителей, поставщиков на закупаемое сырье, материалы, комплектующие изделия, работы и услуги и (или) спецификации к договорам с поставщиками;
3) копии утвержденных тактико-технических заданий (технических спецификаций, тактико-технических характеристик) (далее – техническое задание), направленных уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правительства РК от 12.09.2024 № 746 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. С учетом специфики деятельности исполнителя состав статей расходов плановой калькуляции в приложении 1 к настоящим Правилам дополняется статьями расходов в пределах расходов, предусмотренных в настоящих Правилах.
10. В целях осуществления анализа и мониторинга цен на продукцию оборонного заказа исполнитель обеспечивает ведение учета прямых расходов по наименованиям (номенклатуре) продукции оборонного заказа.
11. Исключен постановлением Правительства РК от 12.09.2024 № 746 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Исключен постановлением Правительства РК от 12.09.2024 № 746 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Продукция оборонного заказа, приобретаемая у государств-участников Соглашения об основных принципах военно-технического сотрудничества между государствами-участниками Договора о коллективной безопасности от 15 мая 1992 года (далее – Договор), формируется по ценам, предусмотренным условиями Договора между субъектами военно-технического сотрудничества.
14. Исключен постановлением Правительства РК от 12.09.2024 № 746 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Исключен постановлением Правительства РК от 12.09.2024 № 746 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. При формировании стоимости на продукцию оборонного заказа не учитываются расходы, не относящиеся к производству продукции оборонного заказа, в том числе:

7. Өндірістік циклі бір жылдан асатын қорғаныстық тапсырыс өніміне жоспарлы калькуляция жыл сайынғы қаржыландыру сомасын айқындау мақсатында бүкіл кезеңге және әрбір жылға есептеледі.
8. Жоспарлы калькуляцияға мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тікелей және жанама шығыстар толық жазылған түсіндірме жазба;
2) өндірушілерден, өнім берушілерден сатып алынатын шикізатқа, материалдарға, жиынтықтаушы бұйымдарға, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге баға ұсыныстары және (немесе) өнім берушілермен жасалған шарттарға ерекшеліктер;
3) уәкілетті орган жіберген бекітілген тактикалық-техникалық тапсырмалардың (техникалық ерекшеліктердің, тактикалық-техникалық сипаттамалардың) (бұдан әрі – техникалық тапсырма) көшірмелері.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.09.2024 № 746 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Орындаушының қызмет ерекшелігін ескере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшадағы жоспарлы калькуляцияның шығыстар баптарының құрамы осы Қағидаларда көзделген шығыстар шегінде шығыстар баптарымен толықтырылады.
10. Қорғаныстық тапсырыс өнімінің бағасын талдауды және мониторингілеуді жүзеге асыру мақсатында орындаушы қорғаныстық тапсырыс өнімінің атаулары (номенклатурасы) бойынша тікелей шығыстардың есебін жүргізуді қамтамасыз етеді.
11. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.09.2024 № 746 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.09.2024 № 746 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. 1992 жылғы 15 мамырдағы Ұжымдық қауіпсіздік туралы шартқа (бұдан әрі – Шарт) қатысушы мемлекеттер арасындағы әскери-техникалық ынтымақтастықтың негізгі қағидаттары туралы келісімге қатысушы мемлекеттерден сатып алынатын қорғаныстық тапсырыс өнімі Әскери-техникалық ынтымақтастық субъектілері арасындағы шарттың талаптарында көзделген бағалар бойынша қалыптастырылады.
14. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.09.2024 № 746 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.09.2024 № 746 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Қорғаныстық тапсырыс өнімінің құнын қалыптастыру кезінде қорғаныстық тапсырыс өнімін өндіруге қатысы жоқ шығыстар, оның ішінде мынадай шығындар ескерілмейді:

1) штрафы, пени, неустойка и другие виды санкций, а также судебные издержки за нарушение условий контрактов (договоров);
2) на потери от брака;
3) на оплату отпусков работников, обучающихся в организациях образования;
4) на оказание спонсорской помощи;
5) на содержание объектов здравоохранения, детских дошкольных организаций, учебных заведений, профессионально-технических училищ;
6) по возмещению вреда, причиненного здоровью в связи с исполнением трудовых обязанностей;
7) на премирование и стимулирование по итогам работы;
8) на оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск;
9) по компенсационным выплатам работникам, предусмотренным трудовым законодательством Республики Казахстан;
10) на оплату путевок работникам и их детям на лечение, отдых, экскурсии за счет государственных средств, кроме затрат, связанных с реабилитационным лечением профессиональных заболеваний;
11) на членские взносы в общественные организации и ассоциации;
12) на проведение и организацию обучающих курсов, семинаров, тренингов, лекций, выставок, дискуссий, встреч с деятелями науки и искусства, научно-технических конференций, за исключением мероприятий, связанных с производственной необходимостью для исполнения оборонного заказа;
13) на оплату дополнительно предоставленных (сверх предусмотренного законодательством) отпусков работникам, в том числе женщинам, воспитывающим детей, оплату проезда членов семьи работника к месту использования отпуска и обратно;
14) по платежам за сверхнормативные выбросы (сбросы) загрязняющих веществ;
15) на проведение культурно-просветительных, оздоровительных и спортивных мероприятий;
16) на компенсацию стоимости питания детям, находящимся в дошкольных учреждениях, санаториях и оздоровительных лагерях;
17) на услуги консалтинговых компаний, не связанных с исполнением государственного оборонного заказа;
18) на аренду и содержание квартир, за исключением командировочных расходов, связанных с исполнением государственного оборонного заказа, приобретение жилых зданий и сооружений, мест в общежитиях и гостиницах, а также другого жилища для персонала исполнителя;
19) на приобретение подарков к юбилейным датам или выдаваемых в виде поощрения работникам;
20) на сверхнормативные технические и коммерческие потери, порчу и недостачу товарно-материальных ценностей, запасы на складах и непроизводственные расходы;
21) на благоустройство садовых участков исполнителей (строительство дорог, энерго - и водоснабжение, осуществление других расходов общего характера);

1) айыппұлдар, өсімпұлдар, тұрақсыздық айыбы және санкциялардың басқа да түрлері, сондай-ақ келісімшарт (шарт) талаптарын бұзғаны үшін сот шығындары;
2) ақаудан болған шығындар;
3) білім беру ұйымдарында оқитын қызметкерлердің демалыстарына ақы төлеу;
4) демеушілік көмек көрсету;
5) денсаулық сақтау объектілерін, мектепке дейінгі балалар ұйымдарын, оқу орындарын, кәсіптік-техникалық училищелерді күтіп-ұстау;
6) еңбек міндеттерін орындаумен байланысты денсаулыққа келтірілген зиянды өтеу;
7) жұмыс қорытындылары бойынша сыйлықақы беру және ынталандыру;
8) жыл сайынғы ақылы еңбек демалысы;
9) қызметкерлерге Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделген өтемақы төлемдері;
10) кәсіби ауруларды оңалтып емдеуге байланысты шығындардан басқа, мемлекет қаражаты есебінен қызметкерлерге және олардың балаларына емделуге, демалуға, экскурсияға жолдамаларға ақы төлеу;
11) қоғамдық ұйымдар мен қауымдастықтарға мүшелік жарналар;
12) қорғаныстық тапсырысты орындау үшін өндірістік қажеттілікке байланысты іс-шараларды қоспағанда, оқыту курстарын, семинарларды, тренингтерді, лекцияларды, көрмелерді, пікірталастарды, ғылым және өнер қайраткерлерімен кездесулерді, ғылыми-техникалық конференцияларды өткізу және ұйымдастыру;
13) қызметкерлерге, оның ішінде бала тәрбиелеп отырған әйелдерге қосымша берілген демалыстарға (заңнамада көзделгеннен тыс) ақы төлеу, қызметкердің отбасы мүшелерінің демалысты пайдаланатын орнына бару және кері қайту жолына ақы төлеу;
14) ластаушы заттардың шамадан тыс шығарындыларына (төгінділеріне) төлемдер;
15) мәдени-ағарту, сауықтыру және спорттық іс-шаралар өткізу;
16) мектепке дейінгі мекемелердегі, санаторийлердегі және сауықтыру лагерьлеріндегі балалардың тамақтану құнын өтеу;
17) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаумен байланысты емес консалтингтік компаниялар көрсететін қызметтер;
18) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаумен байланысты іссапар шығыстарын қоспағанда, орындаушының персоналы үшін пәтерлерді жалға алуға және күтіп ұстауға, тұрғын үй ғимараттары мен құрылыстарын, жатақханалар мен қонақ үйлердегі орындарды, сондай-ақ басқа да тұрғын үйлерді сатып алу;
19) мереке күндеріне немесе қызметкерлерге көтермелеу түрінде берілетін сыйлықтар сатып алу;
20) шамадан тыс техникалық және коммерциялық шығындарға, тауарлық-материалдық құндылықтардың бүлінуі мен жетіспеушілігіне, қоймалардағы қорларға және өндірістік емес шығыстар;
21) орындаушылардың бау-бақша учаскелерін абаттандыру (жол салу, энергиямен және сумен жабдықтау, жалпы сипаттағы басқа да шығыстарды жүзеге асыру);

22) на содержание оздоровительных лагерей, объектов культуры и спорта, жилого фонда;
23) по отчислениям профессиональным союзам на цели, определенные коллективным договором;
24) на погашение ссуд, включая беспроцентные, полученные работниками организаций на улучшение жилищных условий, приобретение садовых домиков и обзаведение домашним хозяйством;
25) по убыткам от хищений.
Глава 3. Порядок расчета итоговой стоимости на продукцию оборонного заказа
17. Расчет итоговой стоимости на продукцию оборонного заказа осуществляется путем разработки плановой калькуляции. Расчет итоговой стоимости основан на этапном распределении, которое позволяет отследить полный цикл формирования стоимости производимой продукции оборонного заказа.
18. Итоговая цена на единицу продукции оборонного заказа (Иц) рассчитывается путем суммирования полной стоимости единицы на продукцию оборонного заказа, допустимого уровня прибыли и НДС:
Иц=Цпс+П+Нндс, где:
Цпс – цена полной стоимости единицы продукции оборонного заказа;
П – допустимый уровень прибыли;
Нндс – НДС, рассчитываемый согласно действующей ставке, утвержденной налоговым законодательством Республики Казахстан.
19. На первом этапе, при расчете производственной стоимости производится распределение расходов на прямые и накладные.
На втором этапе, при расчете полной стоимости к производственной стоимости суммируются общие и административные расходы, а также расходы по реализации и финансовые расходы.
На третьем этапе, при расчете итоговой стоимости к полной стоимости суммируется сумма прибыли и НДС.
20. В зависимости от технологического процесса при производстве продукции оборонного заказа производится распределение косвенных расходов (накладных расходов, общих и административных расходов и расходов по реализации, финансовые расходы) пропорционально между различными видами продукции оборонного заказа по одной или нескольким базам распределения, определяемым с учетом специфики деятельности, в соответствии с правилами, положениями, учетной политикой и регламентирующими документами исполнителя.
21. Общие и административные расходы и расходы по реализации не включаются в расчет стоимости продукции оборонного заказа, поставляемой уполномоченной организацией. Данные расходы списываются с суммы прибыли, установленной для уполномоченной организации.
Глава 4. Порядок определения состава затрат на производство продукции оборонного заказа
22. Для определения производственной стоимости (Прс) продукции оборонного заказа применяется следующая классификация затрат:
Прс=Рп+Рн, где:
Рп – прямые расходы;
Рн – накладные расходы.

22) сауықтыру лагерьлерін, мәдениет және спорт объектілерін, тұрғын үй қорын күтіп ұстау;
23) ұжымдық шарттарда айқындалған мақсаттарға арналған кәсіптік одақтарға аударымдар;
24) ұйым қызметкерлерінің тұрғын үй жағдайын жақсартуға, бау-бақша үйлерін сатып алуға және үй шаруашылығымен айналысуға алған процентсіз кредиттерді қоса алғанда, оларды өтеу;
25) ұрлаудан болған залалдар.
3-тарау. Қорғаныстық тапсырыс өнімінің қорытынды құнын есептеу тәртібі
17. Қорытынды құнды есептеу жоспарлы калькуляцияны әзірлеу жолымен жүзеге асырылады. Қорытынды құнды есептеу өндірілетін өнімнің құнын қалыптастырудың толық циклын қадағалауға мүмкіндік беретін кезеңдік бөлуге негізделген.
18. Қорғаныстық тапсырыс өнімінің бір бірлігінің қорытынды бағасы (Қб) қорғаныстық тапсырыс өнімінің бір бірлігінің толық құнын, пайда деңгейі мен осы өнімге ҚҚС-ты қосу арқылы есептеледі:
ҚБ=Тқб+П+Ққс, мұндағы:
Тқб – қорғаныстық тапсырыс өнімінің бір бірлігінің толық құнының бағасы;
П – пайданың рұқсат етілген деңгейі;
ҚҚС – Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен бекітілген қолданыстағы мөлшерлемеге сәйкес есептелетін ҚҚС.
19. Бірінші кезеңде өндірістік құнды есептеу кезінде шығыстарды тікелей және үстеме шығыстарға бөлу жүргізіледі.
Екінші кезеңде толық құнды өндірістік құнға есептеу кезінде жалпы және әкімшілік шығыстар, сондай-ақ өткізу жөніндегі және қаржылық шығыстар қосылады.
Үшінші кезеңде қорытынды құнды толық құнға есептеу кезінде пайда сомасы мен ҚҚС қосылады.
20. Қорғаныстық тапсырыс өнімін өндіру кезінде технологиялық процеске қарай, қызметтің ерекшелігін ескере отырып айқындалатын бір немесе бірнеше бөлу базалары бойынша өнімнің әрқилы түрлері арасында жанама шығыстарды (үстеме шығыстарды, жалпы және әкімшілік шығыстарды және өткізу жөніндегі шығыстарды, қаржылық шығыстарды) барабар бөлу қағидаларға, ережелерге, есепке алу саясатына және орындаушының регламенттейтін құжаттарына сәйкес жүргізіледі.
21. Жалпы және әкімшілік шығыстар мен өткізу жөніндегі шығыстар уәкілетті ұйым жеткізетін қорғаныстық тапсырыс өнімі құнының есебіне енгізілмейді. Бұл шығыстар уәкілетті ұйым үшін белгіленген пайда сомасынан есептен шығарылады.
4-тарау. Қорғаныстық тапсырыс өнімін өндіруге арналған шығындар құрамын айқындау тәртібі
22. Қорғаныстық тапсырыс өнімінің өндірістік құнын (Өқ) айқындау үшін шығындардың мынадай жіктемесі қолданылады:
Өқ=Тш+Үш, мұндағы:
Тш – тікелей шығыстар;
Үш – үстеме шығыстар.

23. В прямые расходы организации исполнителя в период исполнения государственного оборонного заказа включаются:
1) заработная плата в соответствии с трудоемкостью изготовления, утвержденными тарифными ставками, политикой оплаты труда, положениями об оплате труда, действующими в организации исполнителей, налоги и отчисления непосредственно занятых на производстве продукции оборонного заказа работников, в том числе на медицинское страхование и другие выплаты, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
2) материальные затраты, определяемые на основе действующих или расчетных норм расходов, а также затраты на изготовляемое и/или приобретаемое специальное оборудование для выполнения НИР/ОКР.
24. Материальные затраты, используемые при производстве продукции оборонного заказа, включают следующие расходы:
1) комплектующие изделия;
2) транспортно-заготовительные расходы;
3) полуфабрикаты, подвергающиеся дополнительной обработке, монтажу;
4) работы и услуги по выполнению отдельных операций по изготовлению продукции, обработке сырья, материалов и полуфабрикатов;
5) покупные изделия;
6) запасные части и расходные материалы к продукции оборонного заказа, которые предусмотрены техническим заданием;
7) основные и вспомогательные материалы, относимые к продукции оборонного заказа прямым методом;
8) сырье.
25. Транспортно-заготовительные расходы включают следующие расходы:
1) провозная плата;
2) расходы на содержание специальных заготовительных подразделений, складов, агентств, организованных в местах заготовок;
3) таможенные платежи и налоги, сертификация продукции, связанные с транспортно-заготовительными расходами;
4) расходы по разгрузке/погрузке и доставке материалов, запасных частей, комплектующих изделий, полуфабрикатов, основных и вспомогательных материалов, сырья на склады и к месту эксплуатации, а также специального оборудования для выполнения НИР/ОКР, включая расходы по их монтажу, установке и пусконаладочным работам;
5) командировочные расходы, связанные с непосредственной заготовкой материалов и доставкой их на склады с мест заготовок, а также доставкой специального оборудования для выполнения НИР/ОКР, вспомогательных материалов, используемых в процессе изготовления продукции оборонного заказа, выполнения работ и оказания услуг, для обеспечения нормального технологического процесса.
Транспортно-заготовительные расходы планируются как на основании действующих нормативов в организации исполнителя и/или отчетных данных предпланового периода и определяются как отношение затрат на транспортные расходы к стоимости материальных затрат в процентах, так и прямо относятся к материальным затратам, когда плата за доставку имеет прямую причинно-следственную связь с доставленными материалами в соответствии с полученными первичными документами.

23. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындау кезеңінде орындаушы ұйымының тікелей шығыстарына:
1) дайындаудың еңбекті көп қажет етуіне, бекітілген тарифтік мөлшермелерге, еңбекақы төлеу саясатына, орындаушылардың ұйымдарында қолданыстағы еңбекақы төлеу туралы ережелерге сәйкес еңбекақы, қорғаныстық тапсырыс өнімін өндіруде тікелей жұмыс істейтін жұмыскерлердің салықтары мен аударымдары, оның ішінде медициналық сақтандыруға және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген басқа да төлемдер;
2) қолданыстағы немесе есептік шығыстар нормалары негізінде анықталатын материалдық шығындар, сондай-ақ ҒЗЖ/ТКЖ орындау үшін дайындалатын және/немесе сатып алынатын арнайы жабдыққа арналған шығындар енгізіледі.
24. Қорғаныстық тапсырыс өнімін өндіру кезінде пайдаланылатын материалдық шығындар мынадай шығыстарды қамтиды:
1) жинақтаушы бұйымдар;
2) көлік-дайындау шығыстары;
3) қосымша өңдеуге, монтаждауға ұшырайтын жартылай фабрикаттар;
4) өнімді дайындау, шикізатты, материалдарды және жартылай фабрикаттарды өңдеу бойынша жекелеген операцияларды орындау бойынша жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер;
5) сатып алынатын бұйымдар;
6) техникалық тапсырмада көзделген кезде қорғаныстық тапсырыс өніміне қосалқы бөлшектер мен шығыс материалдары;
7) тікелей әдіспен қорғаныстық тапсырыс өніміне жатқызылатын негізгі және қосалқы материалдар;
8) шикізат.
25. Көлік-дайындау шығыстары мынадай шығыстарды қамтиды:
1) тасу ақысы;
2) дайындау орындарында ұйымдастырылған арнайы дайындау бөлімшелерін, қоймаларды, агенттіктерді күтіп ұстауға арналған шығыстар;
3) көлік-дайындау шығыстарына байланысты кедендік төлемдер мен салықтар, өнімді сертификаттау;
4) материалдарды, қосалқы бөлшектерді, жинақтаушы бұйымдарды, жартылай фабрикаттарды, негізгі және қосалқы материалдарды, шикізатты, сондай-ақ оларды монтаждау, орнату және іске қосу-баптау жұмыстары бойынша шығыстарды қоса алғанда, ҒЗЖ/ТКЖ орындау үшін арнайы жабдықты тиеу/түсіру және оларды қоймалар мен пайдалану орнына жеткізу бойынша шығыстар;
5) материалдарды тікелей дайындауға және оларды дайындау орнынан қоймаларға жеткізуге, сондай-ақ ҒЗЖ/ТКЖ орындау үшін арнайы жабдықты, қалыпты технологиялық процесті қамтамасыз ету үшін қорғаныстық тапсырыс өнімін дайындау жұмыстарды орындау мен қызметтер көрсету процесінде пайдаланылатын қосалқы материалдарды жеткізуге байланысты іссапар шығыстары.
Көліктік-дайындау шығыстары орындаушының ұйымындағы қолданыстағы нормативтердің және/немесе жоспарлау алдындағы кезеңнің есептік деректерінің негізінде жоспарланады және көлік шығыстарына жұмсалатын шығындардың материалдық шығындар құнына проценттік қатынасы ретінде айқындалады, сондай-ақ жеткізуге төлем алынған бастапқы құжаттарға сәйкес жеткізілген материалдармен тікелей себеп-салдарлық байланысы болған жағдайда, материалдық шығындарға тікелей жатқызылады.

26. Остатки сырья, материалов, полуфабрикатов после производства продукции оборонного заказа делятся на безвозвратные и возвратные.
Из материальных затрат, включаемых в стоимость продукции оборонного заказа, исключается стоимость возвратных отходов.
27. Расходы по заработной плате включают следующие расходы:
1) расходы на медицинское страхование и другие виды обязательных страхований, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) заработную плату работников занятых на производстве продукции оборонного заказа, включая налоговые, социальные и пенсионные отчисления и взносы;
3) заработную плату научно-технического персонала, непосредственно задействованного на производстве продукции оборонного заказа, включая налоговые, социальные и пенсионные отчисления, а также обязательные пенсионные взносы;
4) выплату за совмещение профессий, работы с вредными, тяжелыми и (или) опасными условиями труда работникам, непосредственно задействованным на производстве;
5) выплаты работникам, непосредственно задействованным на производстве, за работы в ночное время, праздничные дни, выходные дни, сверхурочные работы, без которых на имеющихся мощностях предприятия невозможно выполнить государственный оборонный заказ при односменном графике работы;
6) расходы на оплату труда привлекаемых специалистов, непосредственно задействованных на производстве продукции оборонного заказа, которые определяются на контрактной (договорной) основе, учитывающей научную квалификацию, опыт и вклад в развитие науки привлекаемого специалиста.
28. В накладные расходы организаций изготовителя в период исполнения государственного оборонного заказа включаются следующие расходы, связанные с производством продукции оборонного заказа:
1) материальные затраты на закупку специальной научно-технической информации и вычислительного оборудования, проведение патентных исследований, научно-технических экспертиз, приобретение лицензий, лицензионного программного обеспечения;
2) специальные расходы;
3) расходы по услугам и работам, выполняемым сторонними организациями;
4) сумма амортизации зданий и сооружений, оборудования и транспортных средств, износа инструментов и приспособлений;
5) расходы по охране труда;
6) отопление;
7) транспортные расходы;
8) расходы на медицинское страхование и другие виды обязательных страхований, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
9) командировочные расходы для руководителей, инженерно-технического состава, персонала основного и вспомогательного производства;
10) затраты на содержание и текущий ремонт производственных (основных) зданий, инженерных сетей, сооружений, инвентаря, эксплуатацию, сервисное обслуживание и текущий ремонт оборудования, транспортных средств и приобретение инструментов для их ремонта;

26. Қорғаныстық тапсырыс өнімін өндіргеннен кейін шикізат, материалдар, жартылай фабрикаттар қалдықтары қайтарымсыз және қайтарымды болып бөлінеді.
Қорғаныстық тапсырыс өнімінің құнына енгізілетін материалдық шығындардан қайтарымды қалдықтардың құны алып тасталады.
27. Еңбекақы бойынша шығыстар мынадай шығыстарды қамтиды:
1) медициналық сақтандыруға және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген міндетті сақтандырудың басқа да түрлеріне арналған шығыстар;
2) салықтық, әлеуметтік және зейнетақы аударымдары мен жарналарын қоса алғанда, қорғаныстық тапсырыс өнімін өндірумен айналысатын жұмыскерлердің еңбекақысы;
3) салықтық, әлеуметтік және зейнетақы аударымдарын, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналарын қоса алғанда, қорғаныстық тапсырыс өнімін өндіруге тікелей жұмылдырылған ғылыми-техникалық персоналдың еңбекақысы;
4) өндірісте тікелей жұмылдырылған жұмыскерлерге кәсіптерді, еңбек жағдайлары зиянды, ауыр және (немесе) қауіпті жұмыстарды қоса атқарғаны үшін төлем;
5) өндіріске тікелей жұмылдырылған, кәсіпорынның қуаттарында бір ауысымдық жұмыс кестесі кезінде оларсыз мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындау мүмкін болмайтын жұмыскерлерге түнгі уақыттағы, мереке күндердегі, демалыс күндердегі жұмыстар, шамадан тыс жұмыстар үшін төлемдер;
6) тартылатын мамандардың ғылыми біліктілігін, тәжірибесін және ғылымның дамуына үлесін ескеретін, келісімшарттық (шарттық) негізде айқындалатын, қорғаныстық тапсырыс өнімін өндіруге тікелей жұмылдырылған, тартылатын мамандардың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстар.
28. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындау кезеңінде өндіруші ұйымдардың үстеме шығыстарына қорғаныстық тапсырыс өнімін шығарумен байланысты мынадай шығыстар енгізіледі:
1) арнайы ғылыми-техникалық ақпаратты және есептеу жабдықтарын сатып алуға, патенттік зерттеулер, ғылыми-техникалық сараптамалар жүргізуге, лицензиялар, лицензиялық бағдарламалық қамтылымды сатып алуға арналған материалдық шығындар;
2) арнайы шығыстар;
3) бөгде ұйымдар орындайтын көрсетілетін қызметтер мен жұмыстар бойынша шығыстар;
4) ғимараттар мен құрылыстардың, жабдықтар мен көлік құралдарының амортизациясының, құрал-саймандар мен керек-жарақтардың тозуының сомасы;
5) еңбекті қорғау бойынша шығындар;
6) жылыту;
7) көлік шығыстары;
8) медициналық сақтандыруға және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген міндетті сақтандырудың басқа да түрлеріне арналған шығыстар;
9) басшылар, инженерлік-техникалық құрам, негізгі және қосалқы өндіріс персоналы үшін іссапар шығыстары;
10) өндірістік (негізгі) ғимараттарды, инженерлік желілерді, құрылыстарды, мүкәммалды ұстауға және ағымдағы жөндеуге, жабдықтарды, көлік құралдарын пайдалануға, оларға сервистік қызмет көрсетуге және ағымдағы жөндеуге және оларды жөндеуге арналған құрал-саймандарды сатып алуға арналған шығындар;

11) затраты по обеспечению нормальных условий труда и техники безопасности, связанные с особенностями производства и предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
12) заработная плата руководителей цехов и отделов, инженерно-технического, вспомогательного, хозяйственного персонала, включая налоговые, социальные и пенсионные отчисления и взносы;
13) затраты на выполнение обязательств по отраслевому соглашению и коллективному договору;
14) услуги связи, за исключением спутниковой;
15) водоснабжение, водоотведение;
16) электроэнергия;
17) дополнительная заработная плата руководителей, инженерно-технического персонала, вспомогательного и хозяйственного персонала цехов и отделов с отчислениями и выплатами, в том числе за работу в ночное время, праздничные дня, выходные дни, сверхурочные работы, выплаты за совмещение профессии, работы с вредными, тяжелыми и/или опасными условиями труда;
18) затраты на ремонт, доработку, изготовление технологической и экспериментальной оснастки;
19) содержание ограждений машин и их движущихся частей, оборудования рабочих мест специальными устройствами (не капитального характера);
20) затраты на сертификацию, поверку, стандартизацию продукции оборонного заказа, а также комплектующих, материалов, услуг;
21) сборы, платы и налоговые отчисления с имущества, недвижимости, а также другие обязательные платежи в бюджет;
22) расходы на обучение и повышение квалификации производственного персонала;
23) затраты по метрологии, поверке и наладке измерительных приборов, оснастки и инструментов;
24) затраты по выполнению научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ (НИР/НИОКР);
25) расходы по погрузке и разгрузке;
26) расходы на пожарную охрану;
27) расходы по обеспечению товарно-материальными запасами, типографическими услугами, канцелярскими товарами.
29. Статья "Специальные расходы" включает расходы при проведении испытаний, исследований и опытов, стоимость изготовления, ремонта, приобретения опытных образцов, специальной оснастки, инструментов и приспособлений, моделей и другой экспериментальной оснастки, расходы на подготовку и освоение производства нового вида продукции оборонного заказа, а также расходы по оказанию специальной технической помощи сторонних организаций в проведении в соответствии с технологическими процессами различных видов испытаний продукции оборонного заказа, а также расходов, связанных с обеспечением этих испытаний.
Расходы на подготовку и освоение производств новых видов продукции оборонного заказа включают расходы, связанные с разработкой технологического процесса изготовления продукции оборонного заказа, проектированием специальной оснастки, инструментов и приспособлений, организацией производства, подготовкой и оформлением технической документации.

11) өндірістің ерекшеліктеріне байланысты және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қалыпты еңбек жағдайларын және қауіпсіздік техникасын қамтамасыз ету жөніндегі шығындар;
12) салықтық, әлеуметтік және зейнетақы аударымдары мен жарналарды қоса алғанда, цехтар мен бөлімдер басшыларының, инженерлік-техникалық, қосалқы, шаруашылық персоналының жалақысы;
13) салалық келісім мен ұжымдық шарт бойынша міндеттемелерді орындауға арналған шығындар;
14) спутниктік байланысты қоспағанда, байланыс қызметтері;
15) сумен жабдықтау, су бұру;
16) электр энергиясы;
17) цехтар мен бөлімдер басшыларының, инженерлік-техникалық персоналының, қосалқы және шаруашылық персоналының аударымдары мен төлемдері бар, оның ішінде түнгі уақыттағы жұмысы, мереке күндері, демалыс күндері, шамадан тыс жұмыстар, кәсіпті қоса атқарғаны, еңбек жағдайлары зиянды, ауыр және/немесе қауіпті жұмыстар үшін қосымша еңбекақысы;
18) технологиялық және эксперименттік жабдықтарды жөндеуге, пысықтауға, дайындауға арналған шығындар;
19) машиналардың қоршауларын және олардың қозғалатын бөліктерін, жұмыс орындарының жабдықтарын арнайы құрылғылармен (күрделі емес сипатта) күтіп-ұстау;
20) қорғаныстық тапсырыс өнімін, сондай-ақ жинақтауыштарды, материалдарды, қызметтерді сертификаттауға, тексеруге, стандарттауға арналған шығындар;
21) мүліктен, жылжымайтын мүліктен алынатын алымдар, төлемдер және салық аударымдары, сондай-ақ бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер;
22) өндірістік персоналды оқытуға және олардың біліктілігін арттыруға арналған шығыстар;
23) метрология, өлшеу аспаптарын, жабдықтар мен құрал-саймандарды тексеру және баптау бойынша шығындар;
24) ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды (ҒЗЖ/ҒЗТКЖ) орындау бойынша шығындар;
25) тиеу және түсіру бойынша шығыстар;
26) өрт күзетіне арналған шығыстар;
27) тауарлық-материалдық қорлармен, баспаханалық көрсетілетін қызметтермен, кеңсе тауарларымен қамтамасыз ету бойынша шығыстар.
29. "Арнайы шығыстар" деген бап сынақтарды, зерттеулер мен тәжірибелерді жүргізу кезіндегі шығыстарды, тәжірибелік үлгілерді, арнайы жарақтарды, құрал-саймандар мен керек-жарақтарды, модельдерді және басқа да эксперименттік жарақтарды дайындау, жөндеу, сатып алу құнын, қорғаныстық тапсырыс өнімінің жаңа түрінің өндірісін дайындау мен игеру шығыстарын, сондай-ақ технологиялық процестерге сәйкес қорғаныстық тапсырыс өнімін сынаудың әрқилы түрлерін жүргізуде бөгде ұйымдарға арнайы техникалық көмек көрсету жөніндегі шығыстарды, сондай-ақ осы сынақтарды қамтамасыз етуге байланысты шығыстарды қамтиды.
Қорғаныстық тапсырыс өнімінің жаңа түрін дайындауға және игеруге арналған шығыстар қорғаныстық тапсырыс өнімін дайындаудың технологиялық процесін әзірлеуге, арнайы жарақты, құрал-саймандар мен керек-жарақтарды жобалауға, өндірісті ұйымдастыруға, техникалық құжаттаманы дайындауға және ресімдеуге байланысты шығыстарды қамтиды.

30. Для определения полной стоимости (Пс) продукции оборонного заказа к производственной стоимости суммируются расходы по реализации продукции оборонного заказа, общие и административные расходы, а также финансовые расходы:
Пс=ПрС+Рр+Ра+Фр, где:
ПрС – производственная стоимость единицы продукции оборонного заказа;
Рр – расходы по реализации;
Ра – общие и административные расходы;
Фр – финансовые расходы.
31. В расходы по реализации организаций изготовителя в период исполнения государственного оборонного заказа включаются следующие расходы, связанные с реализацией продукции оборонного заказа:
1) амортизационные отчисления и расходы по содержанию основных средств;
2) упаковка готовой продукции оборонного заказа;
3) транспортировка грузов до пункта назначения;
4) отопление;
5) расходы на медицинское страхование и другие виды обязательных страхований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
6) заработная плата, налоговые, социальные, пенсионные отчисления и взносы от заработной платы работников;
7) командировочные расходы работников;
8) услуги связи, за исключением спутниковой;
9) водоснабжение, водоотведение;
10) погрузочно-разгрузочные работы;
11) электроэнергия;
12) расходы на аренду помещения;
13) налоги и другие обязательные отчисления в бюджет;
14) затраты на содержание и текущий ремонт зданий, инженерных сетей, сооружений, инвентаря, на эксплуатацию, сервисное обслуживание и текущий ремонт оборудования, транспортных средств, используемых в процессе реализации продукции;
15) расходы по обеспечению товарно-материальными запасами, типографическими услугами, канцелярскими товарами;
16) расходы на пожарную охрану;
17) затраты по обеспечению нормальных условий труда и техники безопасности, связанные с особенностями производства и предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
32. В общие и административные расходы организаций изготовителя в рамках исполнения государственного оборонного заказа включаются следующие расходы:
1) услуги финансового аудита;
2) амортизация административных зданий и помещений, основных средств общехозяйственного назначения;
3) заработная плата, налоговые, социальные и пенсионные отчисления и взносы от заработной платы работников, относящихся к административному персоналу;
4) оплата услуг банка, кассовое обслуживание;
5) расходы по аренде основных средств общехозяйственного назначения;
6) отопление;
7) расходы на медицинское страхование и другие виды обязательных страхований, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;

30. Қорғаныстық тапсырыс өнімінің толық құнын (Тқ) анықтау үшін өндірістік құнға қорғаныстық тапсырыс өнімін өткізу жөніндегі шығыстар, жалпы және әкімшілік шығыстар, сондай-ақ қаржылық шығыстар қосылады:
Тқ=ӨҚ+Өбш+Әш+Қш, мұндағы:
ӨҚ – қорғаныстық тапсырыс өнімі бірлігінің өндірістік құны;
Өбш – өткізу бойынша шығыстар;
Әш – жалпы және әкімшілік шығыстар;
Қш – қаржылық шығыстар.
31. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындау кезеңінде дайындаушы ұйымдардың өткізу бойынша шығыстарын қорғаныстық тапсырыс өнімін өткізумен байланысты мынадай шығыстар енгізіледі:
1) негізгі құралдарды күтіп ұстау бойынша амортизациялық аударымдар мен шығыстар;
2) қорғаныстық тапсырыстың дайын өнімін қаптау;
3) жүктерді межелі пунктке дейін тасымалдау;
4) жылыту;
5) медициналық сақтандыруға және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген міндетті сақтандырудың басқа да түрлеріне арналған шығыстар;
6) жұмыскерлердің жалақысы, салық, әлеуметтік, зейнетақы аударымдары және жалақысынан жарналар;
7) жұмыскерлердің іссапар шығыстары;
8) спутниктік байланысты қоспағанда, байланыс қызметтері;
9) сумен жабдықтау, су бұру;
10) тиеу-түсіру жұмыстары;
11) электр энергиясы;
12) үй-жайды жалға алу шығыстары;
13) салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті аударымдар;
14) ғимараттарды, инженерлік желілерді, құрылыстарды, мүкәммалды күтіп-ұстауға және ағымдағы жөндеуге, өнімді өткізу процесінде пайдаланылатын жабдықтарды, көлік құралдарын пайдалануға, оларға сервистік қызмет көрсетуге және ағымдағы жөндеуге арналған шығындар;
15) тауарлық-материалдық қорлармен, баспаханалық қызметтермен, кеңсе тауарларымен қамтамасыз ету бойынша шығыстар;
16) өрт күзетіне арналған шығыстар;
17) өндірістің ерекшеліктеріне байланысты және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қалыпты еңбек жағдайларын және қауіпсіздік техникасын қамтамасыз ету бойынша шығындар.
32. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындау шеңберінде дайындаушы ұйымдардың жалпы және әкімшілік шығыстарына мынадай шығыстар енгізіледі:
1) қаржылық аудит қызметтері;
2) әкімшілік ғимараттар мен үй-жайлардың, жалпы шаруашылық мақсаттағы негізгі құралдардың амортизациясы;
3) әкімшілік персоналға жататын жұмыскерлердің жалақысы, салық, әлеуметтік және зейнетақы аударымдары мен жалақысынан жарналар;
4) банк қызметтеріне ақы төлеу, кассалық қызмет көрсету;
5) жалпы шаруашылық мақсаттағы негізгі құралдарды жалға алу бойынша шығыстар;
6) жылыту;
7) медициналық сақтандыруға және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген міндетті сақтандырудың басқа да түрлеріне арналған шығыстар;

8) расходы на командировки административного персонала;
9) нотариальные услуги;
10) сборы и налоговые отчисления с имущества, недвижимости, а также другие обязательные отчисления в бюджет;
11) водоснабжение, водоотведение;
12) услуги связи, за исключением спутниковой;
13) расходы по обеспечению товарно-материальными запасами, типографическими услугами, канцелярскими товарами;
14) электроэнергия;
15) расходы на содержание и обслуживание программного обеспечения, технических средств управления, узлов связи, средств сигнализации, вычислительных центров, не относящихся к производству, транспортных средств;
16) расходы на охрану объекта;
17) вывоз твердых бытовых отходов (ТБО), утилизация;
18) выплаты согласно условиям коллективного договора;
19) страховые платежи (взносы, уплачиваемые исполнителями по договорам в рамках исполнения государственного оборонного заказа);
20) расходы на пожарную охрану;
21) затраты на содержание и текущий ремонт зданий, инженерных сетей, сооружений, инвентаря, эксплуатацию, сервисное обслуживание и текущий ремонт оборудования, транспортных средств общехозяйственного назначения.
Глава 5. Порядок определения допустимого уровня прибыли
33. Допустимый уровень прибыли исчисляется от полной стоимости единицы продукции оборонного заказа в следующих размерах:
1) на продукцию (товары) тяжелой промышленности, организаций машиностроения – до 20%, при этом допустимый уровень прибыли на комплектующие изделия, не подлежащие переработке, доработке, испытаниям, сертификации, а так же услуги, приобретаемые у субподрядных организаций или поставщиков, устанавливается – до 5% от их стоимости;
2) на продукцию (товары) легкой промышленности – до 20%, при этом стоимость продукции оборонного заказа не должна превышать стоимость аналогичной продукции, сложившуюся на казахстанском (отечественном) товарном рынке;
3) на работы и услуги – до 20% от выполненных работ, оказанных услуг, при этом допустимый уровень прибыли на работы и услуги, выполняемые сторонними организациями, устанавливается – до 5 % от их стоимости;
4) на продукцию оборонного заказа, выпускаемую и (или) реализуемую в рамках инвестиционных программ и/или инвестиционных проектов, в том числе, связанных с модернизацией производства – до 25%;
5) на научные исследования и иную деятельность, связанную с обеспечением обороны, безопасности и правопорядка в государстве, – до 20%;

8) әкімшілік персоналдың іссапар шығыстары;
9) нотариаттық қызметтер;
10) мүліктен, жылжымайтын мүліктен алынатын алымдар мен салықтық аударымдар, сондай-ақ бюджетке төленетін басқа да міндетті аударымдар;
11) сумен жабдықтау, су бұру;
12) спутниктік байланысты қоспағанда, байланыс қызметтері;
13) тауарлық-материалдық қорлармен, баспаханалық қызметтермен, кеңсе тауарларымен қамтамасыз ету бойынша шығыстар;
14) электр энергиясы;
15) өндіріске жатпайтын бағдарламалық қамтылымды, техникалық басқару құралдарын, байланыс тораптарын, сигнал беру құралдарын, есептеу орталықтарын, көлік құралдарын күтіп-ұстауға және оларға қызмет көрсетуге арналған шығыстар;
16) объектіні күзетуге арналған шығыстар;
17) қатты тұрмыстық қалдықтарды (ҚТҚ) әкету, кәдеге жарату;
18) ұжымдық шарттың талаптарына сәйкес төлемдер;
19) сақтандыру төлемдері (мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындау шеңберінде шарттар бойынша орындаушылар төлейтін жарналар);
20) өрт күзетіне арналған шығыстар;
21) ғимараттарды, инженерлік желілерді, құрылыстарды, мүкәммалды күтіп-ұстауға және ағымдағы жөндеуге, жалпы шаруашылық мақсаттағы жабдықтарды, көлік құралдарын пайдалануға, оларға сервистік қызмет көрсетуге және ағымдағы жөндеуге арналған шығындар.
5-тарау. Пайданың жол берілетін деңгейін айқындау тәртібі
33. Пайданың жол берілетін деңгейі қорғаныстық тапсырыс өнімінің бір бірлігінің толық құнынан мынадай мөлшерлерде есептеледі:
1) ауыр өнеркәсіп, машина жасау ұйымдарының өніміне (тауарларына) – 20 %-ке дейін, бұл ретте қайта өңдеуге, пысықтауға, сынауға, сертификаттауға жатпайтын жинақтаушы бұйымдарға, сондай-ақ қосалқы мердігер ұйымдардан немесе жеткізушілерден сатып алынатын қызметтерге пайданың жол берілетін деңгейі олардың құнының 5 %-іне дейін белгіленеді;
2) жеңіл өнеркәсіп өніміне (тауарларына) – 20 %-ке дейін, бұл ретте қорғаныстық тапсырыс өнімінің құны қазақстандық (отандық) тауар нарығында қалыптасқан ұқсас өнімнің құнынан аспауы тиіс;
3) жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге – орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің 20 %-іне дейін, бұл ретте басқа ұйымдар орындайтын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге пайданың рұқсат етілген деңгейі олардың құнының 5 %-іне дейін белгіленеді;
4) инвестициялық бағдарламалар және/немесе инвестициялық жобалар шеңберінде шығарылатын және (немесе) өткізілетін, оның ішінде өндірісті жаңғыртуға байланысты қорғаныстық тапсырыс өніміне – 25 %-ке дейін;
5) мемлекетте қорғанысты, қауіпсіздікті және құқықтық тәртіпті қамтамасыз етуге байланысты ғылыми зерттеулерге және өзге де қызметке – 20 %-ке дейін;

6) на новую продукцию оборонного заказа в течение первых 3-х лет производства или при осуществлении несерийного производства продукции оборонного заказа – до 25 %.
34. Исключен постановлением Правительства РК от 12.09.2024 № 746 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5-1. Порядок определения состава затрат в плановой калькуляции импорта продукции оборонного заказа уполномоченной организацией
Сноска. Правила дополнены главой 5-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.09.2024 № 746 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-1. В состав плановой калькуляции импорта продукции оборонного заказа включаются:
1) стоимость импорта продукции оборонного заказа на основании ценовых предложений иностранных производителей и специальных организаций, уполномоченных на осуществление внешнеэкономической деятельности;
2) таможенные платежи;
3) налог на добавленную стоимость;
4) транспортные расходы;
5) охрана груза;
6) страхование груза;
7) утилизационный сбор;
8) лицензионный сбор;
9) услуги складов временного хранения;
10) услуги таможенных представителей;
11) услуги перевода технической документации;
12) комиссионное вознаграждение.
Таможенные платежи исчисляются в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан".
Налоги, подлежащие уплате на территории Республики Казахстан, исчисляются в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
34-2. Комиссионное вознаграждение уполномоченной организации исчисляется от стоимости импорта продукции оборонного заказа на основании ценовых предложений иностранных производителей и специальных организаций, уполномоченных на осуществление внешнеэкономической деятельности, в размере, установленном уполномоченным органом в порядке, определяемом антимонопольным органом.
34-3. За счет комиссионного вознаграждения покрываются следующие расходы уполномоченной организации:
1) административные расходы и расходы по реализации;
2) налог на добавленную стоимость от комиссионного вознаграждения.
34-4. Административные расходы и расходы по реализации включают в себя:
1) фонд заработной платы, включая социальные налоги и отчисления, расходы на обязательные виды страхований, осуществляемые за счет работодателя, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) банковские услуги, кассовое обслуживание;

6) алғашқы 3 жыл ішінде қорғаныстық тапсырыстың жаңа өніміне немесе қорғаныстық тапсырыс өнімін сериямен шығарылмағанда – 25 %-ке дейін.
34. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.09.2024 № 746 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5-1-тарау. Уәкілетті ұйымның қорғаныстық тапсырыс өнімі импортының жоспарлы калькуляциясындағы шығындар құрамын айқындау тәртібі
Ескерту. Қағидалар 5-1-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.09.2024 № 746 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
34-1. Қорғаныстық тапсырыс өнімі импортының жоспарлы калькуляциясының құрамына:
1) қорғаныстық тапсырыс өнімі импортының сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыруға уәкілеттік берілген шетелдік өндірушілер мен арнайы ұйымдардың баға ұсыныстары негізіндегі құны;
2) кедендік төлемдер;
3) қосылған құн салығы;
4) көліктік шығыстар;
5) жүкті күзету;
6) жүкті сақтандыру;
7) кәдеге жарату алымы;
8) лицензиялық алым;
9) уақытша сақтау қоймаларының көрсететін қызметтері;
10) кеден өкілдері көрсететін қызметтер;
11) техникалық құжаттаманы аудару қызметтері;
12) комиссиялық сыйақы кіреді.
Кедендік төлемдер "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес есептеледі.
Қазақстан Республикасының аумағында төленуге жататын салықтар "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес есептеледі.
34-2. Уәкілетті ұйым комиссиялық сыйақыны сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыруға уәкілеттік берілген шетелдік өндірушілер мен арнайы ұйымдардың баға ұсыныстары негізінде қорғаныстық тапсырыс өнімі импортының құнынан монополияға қарсы орган айқындайтын тәртіппен уәкілетті орган белгілеген мөлшерде есептейді.
34-3. Комиссиялық сыйақы есебінен уәкілетті ұйымның мынадай шығыстары жабылады:
1) әкімшілік шығыстар және өткізу шығыстары;
2) комиссиялық сыйақыдан түскен қосылған құн салығы.
34-4. Әкімшілік шығыстар және өткізу шығыстары:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген, жұмыс берушінің есебінен жүзеге асырылатын әлеуметтік салықтар мен аударымдарды, міндетті сақтандыру түрлеріне арналған шығыстарды қоса алғанда, жалақы қорын;
2) банктік көрсетілетін қызметтерді, кассалық қызмет көрсетуді;

3) расходы на коммунальные услуги (с расшифровкой по видам);
4) командировочные расходы;
5) амортизацию основных средств и нематериальных активов;
6) нотариальные услуги;
7) сборы, налоговые отчисления и другие обязательные отчисления в бюджет;
8) услуги связи, за исключением спутниковой;
9) обеспечение товарно-материальными запасами, типографическими услугами, канцелярскими товарами;
10) обслуживание основных средств и нематериальных активов;
11) техническое обслуживание транспортных средств;
12) обязательное страхование работников от несчастных случаев и транспортных средств;
13) повышение квалификации;
14) аренду помещений;
15) представительские расходы в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
16) расходы по конвертации валют;
17) погрузочно-разгрузочные работы;
18) содержание и текущий ремонт зданий, инженерных сетей, сооружений, инвентаря, эксплуатацию, сервисное обслуживание и текущий ремонт оборудования;
19) расходы на логистику;
20) охрану объекта.
34-5. Ценовые предложения на импорт продукции оборонного заказа направляются уполномоченному органу или получателю, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете получателя, с предоставлением обоснования цен согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Глава 6. Порядок проверки и согласования фактических расходов на продукцию оборонного заказа
35. В целях осуществления проверки и согласования эффективности расходования бюджетных средств на продукцию оборонного заказа военное представительство ежемесячно выполняет проверку и согласование фактических расходов, отнесенных на продукцию оборонного заказа, как непосредственно исполнителя, так и произведенные в порядке кооперации в соответствии с настоящими Правилами.
Проверка и согласование фактических расходов на продукцию оборонного заказа осуществляются военным представительством при условии, когда контрактом (договором), заключенным в рамках исполнения государственного оборонного заказа, на военное представительство были возложены функции по контролю качества и приемки продукции оборонного заказа.
36. Для осуществления проверки и согласования фактических расходов исполнитель представляет в военное представительство документы, подтверждающие фактические расходы на продукцию оборонного заказа, в сроки не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
37. Для осуществления проверки суммарных фактических расходов на продукцию оборонного заказа исполнитель не позднее 30 календарных дней после поставки продукции оборонного заказа в базис, предусмотренный контрактом (договором), представляет в военное представительство документы, подтверждающие фактические расходы на продукцию оборонного заказа.
По косвенным расходам (накладным, общим и административным расходам и расходам по реализации, а также финансовым расходам) исполнитель представляет в качестве расшифровки перечень статей расходов с указанием соответствующих затрат согласно системе учета, действующей на организации.
Статьи расходов и/или их составляющие, не имеющие документального подтверждения, считаются не обоснованными и не учитываются военным представительством.

3) коммуналдық көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын шығыстарды (түрлері бойынша толық жазылып);
4) іссапар шығыстарын;
5) негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясын;
6) нотариаттық көрсетілетін қызметтерді;
7) алымдарды, салықтық аударымдарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті аударымдарды;
8) спутниктік байланысты қоспағанда, байланыс қызметтерін;
9) тауар-материалдық қорлармен, баспаханалық көрсетілетін қызметтермен, кеңсе тауарларымен қамтамасыз етуді;
10) негізгі құралдар мен материалдық емес активтерге қызмет көрсетуді;
11) көлік құралдарына техникалық қызмет көрсетуді;
12) жұмыскерлерді жазатайым оқиғалардан және көлік құралдарын міндетті сақтандыруды;
13) біліктілікті арттыруды;
14) үй-жайларды жалға алуды;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшердегі өкілдік шығыстарды;
16) валюталарды айырбастау бойынша шығыстарды;
17) тиеу-түсіру жұмыстарын;
18) ғимараттарды, инженерлік желілерді, құрылыстарды, мүкәммалды ұстау мен ағымдағы жөндеуді, жабдықтарды пайдалануды, оларға сервистік қызмет көрсету мен ағымдағы жөндеуді;
19) логистикаға арналған шығыстарды;
20) объектіні күзетуді қамтиды.
34-5. Қорғаныстық тапсырыс өнімінің импортына баға ұсыныстары уәкілетті органға немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде бюджет қаражаты алушының бюджетінде көзделген кезде алушыға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес бағалардың негіздемесін ұсына отырып жіберіледі.
6-тарау. Қорғаныстық тапсырыс өніміне іс жүзіндегі шығыстарды тексеру және келісу тәртібі
35. Қорғаныстық тапсырыс өніміне бюджет қаражатын жұмсаудың тиімділігін тексеру мен келісуді жүзеге асыру мақсатында әскери өкілдік ай сайын осы Қағидаларға сәйкес тікелей орындаушының қорғаныстық тапсырыс өніміне жатқызылған, сондай-ақ кооперация тәртібімен жүргізілген нақты шығыстарды тексеруді және келісуді орындайды.
Егер, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындау шеңберінде жасалған келісімшартта (шартта) қорғаныстық тапсырыс өнімінің сапасын бақылау және қабылдау бойынша функция әскери өкілдіктерге жүктелген жағдайда, қорғаныстық тапсырыс өніміне нақты шығыстарды тексеруді және келісуді әскери өкілдіктер жүзеге асырады.
36. Нақты шығыстарды тексеру мен келісуді жүзеге асыру үшін орындаушы әскери өкілдікке қорғаныстық тапсырыс өніміне нақты шығыстарын растайтын құжаттарды есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-нен кешіктірмей ұсынады.
37. Қорғаныстық тапсырыс өніміне жиынтық нақты шығыстарды тексеруді жүзеге асыру үшін орындаушы келісімшартта (шартта) көзделген базиске қорғаныстық тапсырыс өнімін жеткізгеннен кейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей әскери өкілдікке қорғаныстық тапсырыс өніміне жұмсалатын нақты шығыстарды растайтын құжаттарды ұсынады.
Жанама шығыстар (үстеме, жалпы және әкімшілік шығыстар және өткізу шығыстары, сондай-ақ қаржылық шығыстар) бойынша ұйымда қолданылатын есепке алу жүйесіне сәйкес тиісті шығындарды көрсете отырып, орындаушы толық жазылуы ретінде шығыстардың баптары тізбесін ұсынады.
Құжаттық дәлелдері жоқ шығыстардың баптары және/немесе олардың құрамдас бөліктері негізсіз болып саналады және әскери өкілдік ескермейді.

38. По результатам проверки фактических расходов военное представительство не позднее 15 календарных дней после представления исполнителем документов, подтверждающих фактические расходы на продукцию оборонного заказа, выносит заключение военного представительства по фактическим расходам на продукцию государственного оборонного заказа (далее – заключение) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам в трех экземплярах.
Первый экземпляр направляется в уполномоченный орган и (или) получателю, второй экземпляр – исполнителю, третий экземпляр остается в военном представительстве.
В случае непредставления исполнителем документов, подтверждающих фактические расходы на продукцию оборонного заказа, в сроки, указанные в пунктах 36 и 37 настоящих Правил, военное представительство выносит заключение об отсутствии фактических расходов на продукцию государственного оборонного заказа.
Заключение направляется уполномоченному органу или получателю, исполнителю не позднее одного рабочего дня, следующего за днем вынесения заключения.

38. Іс жүзіндегі шығыстарды тексеру нәтижелері бойынша әскери өкілдік орындаушы қорғаныстық тапсырыс өніміне іс жүзіндегі шығыстарды растайтын құжаттарды ұсынғаннан кейін күнтізбелік 15 күннен кешіктірмей әскери өкілдіктің мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс өніміне іс жүзіндегі шығыстар бойынша қорытындысын (бұдан әрі – қорытынды) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш данада шығарады.
Бірінші данасы уәкілетті органға және (немесе) алушыға, екінші данасы орындаушыға жіберіледі, үшінші данасы әскери өкілдікте қалады.
Орындаушы осы Қағидалардың 36 және 37-тармақтарында көрсетілген мерзімде қорғаныстық тапсырыс өніміне іс жүзіндегі шығыстарды растайтын құжаттарды ұсынбаған жағдайда әскери өкілдік мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс өніміне іс жүзіндегі шығыстардың жоқ екендігі туралы қорытынды шығарады.
Қорытынды уәкілетті органға немесе алушыға, орындаушыға қорытынды шыққан күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі.

Сноска. Пункт 38 - в редакции постановления Правительства РК от 12.09.2024 № 746 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Уполномоченный орган и/или получатель рассматривают заключение военного представительства на продукцию оборонного заказа и принимают решение по его реализации.
Приложение 1
к Правилам ценообразования на
товары (продукцию) военного
назначения, товары (продукцию)
двойного назначения
(применения), работы военного
назначения и услуги военного
назначения в рамках
государственного оборонного заказа
Наименование исполнителя государственного оборонного заказа
___________
_____________________________________________________________________
Плановая калькуляция стоимости на 20___г.
на "____________________________"
№ п/п Наименование статей калькуляции цена за ед., (тенге) кол-во Сумма (тенге)
1
2
3
4
5
1.
Прямые расходы
1.1
Материальные затраты

Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.09.2024 № 746 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
39. Уәкілетті орган және/немесе алушы әскери өкілдіктің қорғаныстық тапсырыс өнімінің қорытындысын қарайды және оны іске асыру бойынша шешім қабылдайды.
Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде әскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге баға белгілеу қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушының атауы ____________ ___________________________________________________________________
"____________________________" 20___жылға арналған құнның жоспарлы калькуляциясы
Р/с
Калькуляция баптарының атауы
Бірлік бағасы (теңге)
Саны
Сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
1.
Тікелей шығыстар
1.1
Материалдық шығындар

1. Прямые расходы
Перечень основных материалов, комплектующих и покупных изделий, запасных частей, полуфабрикатов, сырья и материалов с указанием цен и основных производителей или поставщиков:
№ п/п
Наименование материалов, комплектующих
Единица измерения
Количество
Цена, тенге
Сумма, тенге
Потенциальный производитель или поставщик
1
Итого
Транспортно-заготовительные расходы (расходы по доставке материалов и
комплектующих) осуществляются ____________ (жд/авто/авиа и т.д.)
транспортом. Стоимость составляет _______________ тенге, на 1 единицу
продукции ______________ тенге (расшифровать, предоставить расчет).
Таможенные и налоговые платежи: _________________тенге.
Общая стоимость материалов: _________________ тенге.
Расходы по заработной плате работников, занятых в производстве
продукции _____________ на 20__ год: всего _________________единиц, из
них:
Основные рабочие – ___ человек; вспомогательный персонал - ______человек.
На производстве действует _____________________(сдельная, повременная)
система оплаты труда. Заработная плата на единицу продукции оборонного заказа
основных рабочих составит _______________ тенге;
Средняя заработная плата в месяц ______________ тенге.
Примечание: при сдельной оплате труда привести расчет исходя из нормо-часов на единицу изделия.
Социальный налог, отчисления и выплаты рассчитываются в соответствии
с законодательством Республики Казахстан, составят ___________ тенге или %
от заработной платы, в том числе: социальный налог и соц. Отчисления
______%, пенсионные выплаты ___%, обязательное медицинское страхование ___%.
2. Накладные расходы.
Накладные расходы составят __________________ тенге.
Наименование статей затрат Сумма на единицу (в тенге)
1
2
материальные затраты на закупку специальной научно-технической информации и вычислительного оборудования, проведение патентных исследований, научно-технических экспертиз, приобретение лицензий, лицензионного программного обеспечения
специальные расходы
расходы по услугам и работам, выполняемым сторонними организациями
сумма амортизации зданий и сооружений, оборудования и транспортных средств, износа инструментов и приспособлений
затраты по охране труда
отопление
транспортные расходы
расходы на медицинское страхование и другие виды обязательных страхований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
командировочные расходы для руководителей, инженерно-технического состава, персонала основного и вспомогательного производства
затраты на содержание и текущий ремонт производственных (основных) зданий, инженерных сетей, сооружений, инвентаря, эксплуатацию, сервисное обслуживание и текущий ремонт оборудования, транспортных средств и приобретения инструментов для их ремонта
затраты по обеспечению нормальных условий труда и техники безопасности, связанные с особенностями производства и, предусмотренные законодательством Республики Казахстан
заработная плата руководителей цехов и отделов, инженерно-технического, вспомогательного, хозяйственного персонала, включая налоговые, социальные и пенсионные отчисления и взносы
затраты на выполнение обязательств по отраслевому соглашению и коллективному договору
услуги связи, за исключением спутниковой
водоснабжение, водоотведение
электроэнергия
дополнительная заработная плата руководителей, инженерно-технического персонала, вспомогательного и хозяйственного персонала цехов и отделов с отчислениями и выплатами, в том числе за работу в ночное время, праздничные дня, выходные дни, сверхурочные работы, выплаты за совмещение профессии, работы с вредными, тяжелыми и/или опасными условиями труда
затраты на ремонт, доработку, изготовление технологической и экспериментальной оснастки
содержание ограждений машин и их движущихся частей, оборудования рабочих мест специальными устройствами (не капитального характера)
затраты на сертификацию, поверку, стандартизацию продукции оборонного заказа, а также комплектующих, материалов, услуг
сборы, платы и налоговые отчисления с имущества, недвижимости, а также другие обязательные платежи в бюджет
расходы на обучение и повышение квалификации производственного персонала
затраты по метрологии, поверке и наладке измерительных приборов, оснастки и инструментов
затраты по выполнению научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ (НИР/НИОКР)
расходы по погрузке и разгрузке
расходы на пожарную охрану
расходы по обеспечению товарно-материальными запасами, типографическими услугами, канцелярскими товарами
Итого:

1. Тікелей шығыстар
Бағалары көрсетілген негізгі материалдардың, жиынтықтауыштар және сатып алынатын бұйымдардың, қосалқы бөлшектердің, жартылай фабрикаттардың, шикізат пен материалдардың және негізгі өндірушілердің немесе жеткізушілердің тізбесі:
Р/с №
Материалдардың, жинақтаушылардың атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Бағасы, теңге
Сомасы, теңге
Әлеуетті өндіруші немесе жеткізуші
1
Жиыны
Көлік-дайындау шығыстары (материалдар мен жиынтықтауыштарды жеткізу бойынша шығыстар) ____________ (теміржол/авто/әуе және т.б.) көлігімен жүзеге асырылады. Құны ________ , өнімнің бірлігіне ____________ теңгені құрайды (толық жазу, есеп-қисапты ұсыну).
Кедендік және салықтық төлемдер: _________________теңге.
Материалдардың жалпы құны: _________________ теңге.
Өнім өндірумен айналысатын қызметкерлердің жалақысы бойынша шығыстар_____________ 20__жылға: барлығы _________________бірлік, оның ішінде:
Негізгі жұмысшылар – ________ адам; қосалқы персонал - ________ адам.
Өндірісте _____________________(кесімді, уақытпен) еңбекақы төлеу жүйесі қолданылады. Негізгі жұмысшылардың қорғаныстық тапсырыс өнімінің бір бірлігіне жалақысы _______________ теңгені құрайды;
Айлық орташа жалақы ______________ теңге.
Ескертпе: кесімді еңбекақы төлеу кезінде бұйымның бір бірлігіне норма-сағаттарды негізге ала отырып есеп-қисапты келтіру.
Әлеуметтік салық, аударымдар мен төлемдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептеледі, ___________ теңгені немесе еңбекақының - %-ін құрайды, оның ішінде: әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар ______%, зейнетақы төлемдері ___%, міндетті медициналық сақтандыру ___%.
2. Үстеме шығыстар.
Үстеме шығыстар __________________ теңгені құрайды.
Шығыстар баптарының атауы
Бірлік сомасы (теңге)
1
2
арнайы ғылыми-техникалық ақпаратты және есептеу жабдықтарын сатып алуға, патенттік зерттеулер, ғылыми-техникалық сараптамалар жүргізуге, лицензиялар, лицензиялық бағдарламалық қамтылымды сатып алуға арналған материалдық шығындар
арнайы шығыстар
бөгде ұйымдар орындайтын көрсетілетін қызметтер мен жұмыстар бойынша шығыстар
ғимараттар мен құрылыстардың, жабдықтар мен көлік құралдары амортизациясының, құрал-саймандар мен керек-жарақтардың тозу сомасы
еңбекті қорғау бойынша шығындар
жылыту
көліктік шығыстар
медициналық сақтандыруға және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген міндетті сақтандырудың басқа да түрлеріне арналған шығыстар
басшылар, инженерлік-техникалық құрам, негізгі және қосалқы өндіріс персоналы үшін іссапар шығыстары
өндірістік (негізгі) ғимараттарды, инженерлік желілерді, құрылыстарды, мүкәммалды ұстауға және ағымдағы жөндеуге, жабдықтарды, көлік құралдарын пайдалануға, оларға сервистік қызмет көрсетуге және ағымдағы жөндеуге және оларды жөндеуге арналған құрал-саймандарды сатып алуға арналған шығындар
өндірістің ерекшеліктеріне байланысты және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қалыпты еңбек жағдайларын және қауіпсіздік техникасын қамтамасыз ету бойынша шығындар
салықтық, әлеуметтік және зейнетақы аударымдары мен жарналарды қоса алғанда, цехтар мен бөлім басшыларының, инженерлік-техникалық, қосалқы, шаруашылық персоналының жалақысы
салалық келісім мен ұжымдық шарт бойынша міндеттемелерді орындауға арналған шығындар
спутниктік байланысты қоспағанда, байланыс қызметтері
сумен жабдықтау, су бұру
электр энергиясы
аударымдармен және төлемдермен бірге цехтар мен бөлім басшыларының, инженерлік-техникалық персоналдың, қосалқы және шаруашылық персоналының, оның ішінде түнгі уақыттағы жұмысы, мереке күндері, демалыс күндері, шамадан тыс жұмыстар, кәсіпті қоса атқарғаны, еңбек жағдайлары зиянды, ауыр және/немесе қауіпті жұмыстар үшін қосымша жалақысы
технологиялық және эксперименттік жабдықтарды жөндеуге, пысықтауға, дайындауға арналған шығындар
машиналардың қоршауларын және олардың қозғалатын бөліктерін, жұмыс орындарының жабдықтарын арнайы құрылғылармен (күрделі емес сипаттағы) күтіп-ұстау
қорғаныстық тапсырыс өнімдерін, сондай-ақ жинақтауыштарды, материалдарды, қызметтерді сертификаттауға, тексеруге, стандарттауға арналған шығындар
мүліктен, жылжымайтын мүліктен алынатын алымдар, төлемдер және салық аударымдары, сондай-ақ бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
өндірістік персоналды оқытуға және олардың біліктілігін арттыруға арналған шығыстар
метрология, өлшеу аспаптарын, жабдықтар мен құрал-саймандарды тексеру және баптау бойынша шығындар
ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды (ҒЗЖ/ҒЗТКЖ) орындау бойынша шығындар
тиеу және түсіру бойынша шығыстар
өрт күзетіне арналған шығыстар
тауарлық-материалдық қорлармен, баспаханалық қызметтермен, кеңсе тауарларымен қамтамасыз ету бойынша шығыстар
Жиыны

3. Производственная стоимость
Производственная стоимость включает в себя прямые и накладные
расходы, составит ________ тенге.
4. Расходы по реализации
Расходы по реализации составят _______________тенге.
Наименование статей затрат Сумма на единицу, в тенге
амортизационные отчисления и расходы по содержанию основных средств
упаковка готовой продукции оборонного заказа
транспортировка грузов до пункта назначения;
отопление
расходы на медицинское страхование и другие виды обязательных страхований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
заработная плата, налоговые, социальные, пенсионные отчисления и взносы от заработной платы работников
командировочные расходы работников
услуги связи, за исключением спутниковой;
водоснабжение, водоотведение
погрузочно-разгрузочные работы
электроэнергия
расходы на аренду помещения
налоги и другие обязательные отчисления в бюджет
затраты на содержание и текущий ремонт зданий, инженерных сетей, сооружений, инвентаря, эксплуатацию, сервисное обслуживание и текущий ремонт оборудования, транспортных средств, используемых в процессе реализации продукции
расходы по обеспечению товарно-материальными запасами, типографическими услугами, канцелярскими товарами
расходы на пожарную охрану
затраты по обеспечению нормальных условий труда и техники безопасности, связанные с особенностями производства и, предусмотренные законодательством Республики Казахстан
Итого:
5. Общие и административные расходы
Общие и административные расходы составят _______________тенге.
Наименование статей затрат Сумма на единицу, в тенге
услуги финансового аудита
амортизация административных зданий и помещений, основных средств общехозяйственного назначения
заработная плата, налоговые, социальные и пенсионные отчисления и взносы от заработной платы работников, относящихся к административному персоналу
оплата услуг банка, кассовое обслуживание
расходы по аренде основных средств общехозяйственного назначения
отопление
расходы на медицинское страхование и другие виды обязательных страхований, предусмотренные законодательством Республики Казахстан
расходы на командировки административного персонала
нотариальные услуги
сборы и налоговые отчисления с имущества, недвижимости, а также другие обязательные отчисления в бюджет
водоснабжение, водоотведение
услуги связи, за исключением спутниковой
расходы по обеспечению товарно-материальными запасами, типографическими услугами, канцелярскими товарами
электроэнергия
расходы на содержание и обслуживание программного обеспечения, технических средств управления, узлов связи, средств сигнализации, вычислительных центров, не относящихся к производству, транспортных средств
расходы на охрану объекта
вывоз твердых бытовых отходов (ТБО), утилизация
выплаты согласно условиям коллективного договора
страховые платежи (взносы, уплачиваемые исполнителями по договорам в рамках исполнения государственного оборонного заказа)
расходы на пожарную охрану
затраты на содержание и текущий ремонт зданий, инженерных сетей, сооружений, инвентаря, эксплуатацию, сервисное обслуживание и текущий ремонт оборудования, транспортных средств общехозяйственного назначения
Итого:

3. Өндірістік құны
Өндірістік құн тікелей және үстеме шығыстарды қамтиды, ________ теңгені құрайды.
4. Өткізу бойынша шығыстар
Өткізу бойынша шығыстар _______________теңгені құрайды.
Шығыстар баптарының атауы
Бірлік сомасы (теңге)
негізгі құралдарды күтіп ұстау бойынша амортизациялық аударымдар мен шығыстар
қорғаныстық тапсырыстың дайын өнімдерін қаптау
жүктерді межелі пунктке дейін тасымалдау
жылыту
медициналық сақтандыруға және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген міндетті сақтандырудың басқа да түрлеріне арналған шығыстар
жұмыскерлердің еңбекақысы, салық, әлеуметтік, зейнетақы аударымдары және жалақысынан жарналар
жұмыскерлердің іссапар шығыстары
спутниктік байланысты қоспағанда, байланыс қызметтері
сумен жабдықтау, су бұру
тиеу-түсіру жұмыстары
электр энергиясы
үй-жайды жалға алу шығыстары
салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті аударымдар
ғимараттарды, инженерлік желілерді, құрылыстарды, мүкәммалды күтіп-ұстауға және ағымдағы жөндеуге, өнімді өткізу процесінде пайдаланылатын жабдықтарды, көлік құралдарын пайдалануға, оларға сервистік қызмет көрсетуге және ағымдағы жөндеуге арналған шығындар
тауарлық-материалдық қорлармен, баспаханалық қызметтермен, кеңсе тауарларымен қамтамасыз ету бойынша шығыстар
өрт күзетіне арналған шығыстар
өндірістің ерекшеліктеріне байланысты және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қалыпты еңбек жағдайларын және қауіпсіздік техникасын қамтамасыз ету бойынша шығындар
Жиыны
5. Жалпы және әкімшілік шығыстар
Жалпы және әкімшілік шығыстар _______________теңгені құрайды.
Шығыстар баптарының атауы
Бірлік сомасы (теңге)
қаржылық аудит қызметтері
әкімшілік ғимараттар мен үй-жайлардың, жалпы шаруашылық мақсаттағы негізгі құралдардың амортизациясы
әкімшілік персоналға жататын жұмыскерлердің жалақысы, салық, әлеуметтік және зейнетақы аударымдары мен жалақысынан жарналар
банк қызметтеріне ақы төлеу, кассалық қызмет көрсету
жалпы шаруашылық мақсаттағы негізгі құралдарды жалға алу бойынша шығыстар
жылыту
медициналық сақтандыруға және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген міндетті сақтандырудың басқа да түрлеріне арналған шығыстар
әкімшілік персоналдың іссапар шығыстары
нотариаттық қызметтер
мүліктен, жылжымайтын мүліктен алынатын алымдар мен салықтық аударымдар, сондай-ақ бюджетке төленетін басқа да міндетті аударымдар
сумен жабдықтау, су бұру
спутниктік байланысты қоспағанда, байланыс қызметтері
тауарлық-материалдық қорлармен, баспаханалық қызметтермен, кеңсе тауарларымен қамтамасыз ету бойынша шығыстар
электр энергиясы
өндіріске жатпайтын бағдарламалық қамтылымды, техникалық басқару құралдарын, байланыс тораптарын, сигнал беру құралдарын, есептеу орталықтарын, көлік құралдарын күтіп-ұстауға және оларға қызмет көрсетуге арналған шығыстар
объектіні күзетуге арналған шығыстар
қатты тұрмыстық қалдықтарды (ҚТҚ) әкету, кәдеге жарату
ұжымдық шарттың талаптарына сәйкес төлемдер
сақтандыру төлемдері (мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындау шеңберінде шарттар бойынша орындаушылар төлейтін жарналар)
өрт күзетіне арналған шығыстар
ғимараттарды, инженерлік желілерді, құрылыстарды, мүкәммалды күтіп-ұстауға және ағымдағы жөндеуге, жалпы шаруашылық мақсаттағы жабдықтарды, көлік құралдарын пайдалануға, оларға сервистік қызмет көрсетуге және ағымдағы жөндеуге арналған шығындар
Жиыны

6. Финансовые расходы составят ___________ тенге на единицу продукции.
7. Итоговая полная стоимость за единицу продукции ____________ тенге.
8. Прибыль _____%, _____________ тенге
9. НДС ____ % от стоимости с прибылью, ____ тенге.
10. Итоговая стоимость (наименование продукции) __________ в 20____
году составит __________ тенге за единицу.
Первый руководитель ________________________________________
Ф.И.О.
"____" _____________ 20___г.
М.П.
Заместитель руководителя по
финансам ________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
"____" ____________ 20___ г.
Приложение 2
к Правилам ценообразования на
товары (продукцию) военного
назначения, товары (продукцию)
двойного назначения
(применения), работы военного
назначения и услуги военного
назначения в рамках
государственного оборонного заказа
Плановая калькуляция на импорт продукции оборонного заказа
на 20___год на ____________________________

6. Өнім бірлігіне қаржылық шығыстар ___________ теңгені құрайды.
7. Өнімнің бірлігі үшін жиынтық толық құны ____________ теңге.
8. Пайда _____% , _____________ теңге
9. Пайданы қоса алғанда, құннан ҚҚС ____ % ____ теңге.
10. Қорытынды құны (өнімнің атауы) ______ 20____ жылы _____ бірлік үшін теңге.
Бірінші басшы ___________________________________ Т.А.Ә. 20____ жылғы
"___"_______________ М.О.
Басшының қаржы жөніндегі орынбасары
_____________________________ Т.А.Ә. (бар болса) 20____ жылғы "___"________
Мемлекеттік қорғаныстық
тапсырыс шеңберінде әскери
мақсаттағы тауарларға
(өнімдерге), қосарланған
мақсаттағы (қолданыстағы)
тауарларға (өнімдерге), әскери
мақсаттағы жұмыстар мен
әскери мақсаттағы көрсетілетін
қызметтерге баға белгілеу
қағидаларына
2-қосымша
_________________________ бойынша 20___жылға арналған қорғаныстық тапсырыс өнімінің импортына жоспарлы калькуляция

Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правительства РК от 12.09.2024 № 746 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дата составления: "___" ____________20 __ год
№ п/п
Наименование имущества
Количество
Цена за единицу (импорт)
Таможенные платежи
валюта
*курс
тенге
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Транспортные расходы
Охрана груза
Страхование груза
Утилизационный сбор
Лицензионный сбор
Услуги складов временного хранения
Услуги таможенных представителей
8
9
10
11
12
13
14
продолжение таблицы
Услуги перевода технической документации
Налог на добавленную стоимость, в тенге
Комиссионное вознаграждение
Цена за единицу с учетом комиссионного вознаграждения, в тенге
Общая сумма,
в тенге
%
тенге
15
16
17
18
19
20
* При формировании государственного оборонного заказа (ГОЗ) применяется прогнозируемый курс валюты в банках второго уровня с учетом инфляции согласно Прогнозу социально-экономического развития Республики Казахстан.
Приложения:
Ценовые предложения поставщиков/производителей.
Копии утвержденных тактико-технических заданий.
Первый руководитель _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати (при наличии)
Приложение 3
к Правилам ценообразования на
товары (продукцию) военного
назначения, товары (продукцию)
двойного назначения
(применения), работы военного
назначения и услуги военного
назначения в рамках
государственного оборонного заказа
__________________________
(наименование
уполномоченного
органа или получателя)
____________________________
(наименование исполнителя)
г. _________________                               "___" ___________ 20 ___ г.
Заключение
военного представительства № ___ на представленную
___________калькуляцию
(от _________ исх. № _____) на продукцию
________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование продукции оборонного заказа, дата и номер контракта или договора)
Изученные документы:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
№ п/п
Содержание обнаруженных недостатков, несоответствий
Обоснование
Результаты проведенной проверки:
Выводы и рекомендации по представленной калькуляции:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Заключение начальника военного представительства:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Начальник военного представительства № _______________
____________________________________________________
(Ф.И.О. при его наличии, подпись)
М.П.

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.09.2024 № 746 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Жасалған күні: 20 __ жылғы " ___" ____________
Р/с
Мүліктің атауы
Саны
Бір бірлігі үшін бағасы (импорт)
Кедендік төлемдер
валюта
*бағам
теңге
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Көліктік шығыстар
Жүкті күзету
Жүкті сақтандыру
Кәдеге жарату алымы
Лицензиялық алым
Уақытша сақтау қоймалары көрсететін қызметтері
Кеден өкілдері көрсететін қызметтер
8
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы
Техникалық құжаттаманы аудару қызметтері
Қосымша құн салығы, теңгемен
Комиссиялық сыйақы
Бірлігі үшін бағасы комиссиялық сыйақыны ескергенде, теңгемен
Жалпы сомасы, теңгемен
%
теңге
15
16
17
18
19
20
* Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты (МҚТ) қалыптастырған кезде Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамына сәйкес инфляцияны ескере отырып, екінші деңгейдегі банктердегі валютаның болжамды курсы қолданылады.
Қосымшалар:
Өнім берушілердің/өндірушілердің баға ұсыныстары.
Бекітілген тактикалық-техникалық тапсырмалардың көшірмелері.
Бірінші басшы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны (бар болса)
Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде әскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге баға белгілеу
3-қосымша
____________________________
(уәкілетті органның немесе
алушының атауы)
____________________________
(орындаушының атауы)
______________ қаласы
20__ж. "____"_________
№ ________ әскери өкілдіктің ____________________________ өніміне __________ калькуляцияға ұсынған қорытындысы (________ шығыс № _______)
_______________________________________________________________________________ (қорғаныстық тапсырыс өнімінің атауы, келісімшарттың немесе шарттың күні мен нөмірі)
Зерделенген құжаттар:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Жүргізілген тексеру нәтижелері:
Р/с
Анықталған кемшіліктердің, сәйкессіздіктердің мазмұны
Негіздеме
Ұсынылған калькуляция бойынша тұжырымдар мен ұсыныстар:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Әскери өкілдік бастығының қорытындысы:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
№ _______ әскери өкілдіктің бастығы
____________________________________________ (Т.А.Ә. бар болса, қолы)
М.О.