О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные постановления Верховного суда Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых нормативных постановлений Верховного суда Республики Казахстан
Нормативное постановление Верховного суда Республики Казахстан от 24 декабря 2014 года № 4.
В связи с изменением законодательства Республики Казахстан пленарное заседание Верховного суда Республики Казахстан постановляет:
1. Внести изменения и дополнения в следующие нормативные постановления Верховного суда Республики Казахстан:
1) "О судебной практике по применению принудительных мер медицинского характера" от 9 июля 1999 года № 8 (с изменениями и дополнениями, внесенными нормативными постановлениями Верховного суда Республики Казахстан от 15 августа 2002 года № 18, от 22 декабря 2008 года № 10, от 25 июня 2010 года № 7):
по всему тексту:
слово "следователь" заменить словами "лицо, осуществляющее досудебное расследование";
слово "преступление" заменить словами "уголовное правонарушение";
слова "предварительное следствие" заменить словами "досудебное расследование";
в пункте 2:
слова "88-95 УК" заменить словами "91-98 Уголовного кодекса Республики Казахстан (далее – УК)";
слово "УПК" заменить словами "Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – УПК)":
в пункте 4:
в абзаце первом:
цифры "241" заменить цифрами "271";
цифры "511" заменить цифрами "515";
в пункте 6:
слова "в соответствии со ст. 14, 247 УПК" заменить словами "в соответствии со статьями 14, 279 УПК";
слова "в медицинское учреждение" заменить словами "в медицинскую организацию";
в пункте 7:
цифры "505-514" заменить цифрами "509-518";
в пункте 8:
цифры "140" заменить цифрами "137";
цифры "507" заменить цифрами "511";
слова ", оказывающее психиатрическую помощь" исключить;
дополнить третьим предложением следующего содержания:
"Следует учитывать, что мера безопасности в виде передачи больного под присмотр родственников, опекунов, попечителей может быть применена только с согласия указанных лиц, а при их отказе может быть применена мера безопасности в виде помещения в медицинскую организацию.";
в пункте 9:
слова "прокурора или" исключить;
после слова "суда" дополнить словами ", следственного судьи";
цифры "247" заменить цифрами "279";

Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының кейбір нормативтік қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының кейбір нормативтік қаулыларының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 4 нормативтік қаулысы.
Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысы
қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының мынадай нормативтік қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану жөніндегі сот тәжірибесі туралы" 1999 жылғы 9 шілдедегі № 8 (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2002 жылғы 15 тамыздағы № 18, 2008 жылғы 22 желтоқсандағы № 10, 2010 жылғы 25 маусымдағы № 7 нормативтік қаулыларымен енгізілген өзгерістерімен және толықтыруларымен бірге):
нормативтік қаулының бүкіл мәтіні бойынша:
"тергеуші" деген сөз "сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қылмыс" деген сөз "қылмыстық құқық бұзушылық" деген сөздермен ауыстырылсын;
"алдын ала тергеу" деген сөздер "сотқа дейінгі тергеп-тексеру" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"ҚК-тің 88-96" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің (бұдан әрі – ҚК) 91-98" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ҚІЖК-нің" деген сөз "Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚПК)" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
бірінші абзацта:
"241" деген цифрлар "271" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"511" деген цифрлар "515" деген цифрлармен ауыстырылсын;
6-тармақта:
"14, 247-баптарына сәйкес" деген сөздер "14, 279-баптарына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
"медициналық мекемеге" деген сөздер "медициналық ұйымға" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта:
"505-514" деген цифрлар "509-518" деген цифрлармен ауыстырылсын;
8-тармақта:
"140" деген цифрлар "137" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"507" деген цифрлар "511" деген цифрлармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Ауруды туыстарының, қамқоршыларының, қорғаншыларының қарауына беру түріндегі қауіпсіздік шарасы аталған адамдардың келісімі бойынша ғана қолданылуы мүмкін, ал олар бас тартқан жағдайда медициналық ұйымға орналастыру түріндегі қауіпсіздік шарасы қолданылуы мүмкін екендігін ескерген жөн.";
9-тармақта:
"Прокурор немесе сот" деген сөздер "Сот" деген сөзбен ауыстырылсын;
"сот" деген сөзден кейін ", тергеу судьясы" деген сөздермен толықтырылсын;
"247" деген цифрлар "279" деген цифрлармен ауыстырылсын;

цифры "509" заменить цифрами "511";
в пункте 10:
в абзаце втором слова "в специальное медицинское учреждение", "в специальном медицинском учреждении", "с медицинским учреждением" заменить словами "в специализированную медицинскую организацию", "в специализированной медицинской организации", "с медицинской организацией" соответственно;
в пункте 11:
цифры "511" заменить цифрами "515";
в пункте 12:
цифры "513" заменить цифрами "517";
цифры "68, 70, 71, 486" заменить цифрами "64, 66, 67, 536" соответственно;
в пункте 13:
цифры "24" заменить цифрами "11)";
слова "части 2 статьи 512" заменить словами "части 3 статьи 516";
в пункте 15:
слова "ч. 2 статьи 506" заменить словами "части 2 статьи 510";
слова "частей 5-9 статьи 269" заменить словами "частей 2-6 статьи 288";
слова "пунктом 9 части 1 статьи 37" заменить словами "пунктом 9) части 1 статьи 35";
в пункте 16:
слова "статьи 50 и статьи 265" заменить словами "статей 35 и 288";
слово "приостановить" заменить словом "прекратить";
слова "и направления в соответствующий суд для решения этого вопроса" заменить словами "и утверждения постановления о прекращении досудебного расследования";
дополнить предложением следующего содержания:
"После утверждения постановления прокурором, следователь обязан уведомить о принятом решении лиц, указанных в части 1 статьи 289 УПК";
в пункте 17:
цифры "514" заменить цифрами "518";
слова "в статьях 37 и 269" заменить словами "в статьях 35 и 288";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В целях соблюдения гарантированных законом прав лица, в отношении которого осуществляется производство по делу, ему и его законному представителю, как и другим участникам процесса, обязательно вручается постановление о прекращении дела или направлении дела в суд для применения принудительной меры медицинского характера";
в пункте 19:
в абзаце первом цифры "290, 290-1, 290-2, 290-3" заменить цифрами "306-309";
в абзаце втором цифры "49" заменить цифрами "44";
в пункте 21:
слова "в соответствии с частью 4 статьи 515 УПК" исключить;
цифры "506" заменить цифрами "510";
цифры "90" заменить цифрами "87";
цифры "364" заменить цифрами "383";
в пункте 22:
цифры "516" заменить цифрами "520";
в пункте 23:

"509" деген цифрлар "511" деген цифрлармен ауыстырылсын;
10-тармақта:
екінші абзацта "арнаулы медициналық мекемеге", "Арнаулы медициналық мекемедегi", "мекемемен" деген сөздер тиісінше "арнаулы медициналық ұйымға", "Арнаулы медициналық ұйымдағы", "медициналық ұйыммен" деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақта:
"511" деген цифрлар "515" деген цифрлармен ауыстырылсын;
12-тармақта:
"513" деген цифрлар "517" деген цифрлармен;
"68, 70, 71, 486" деген цифрлар "64, 66, 67, 536" деген цифрлармен тиісінше ауыстырылсын;
13-тармақта:
"24" деген цифрлар "11)" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"512-бап 2-бөлiгiнде" деген сөздер "516-бабының 3-бөлiгiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
15-тармақта:
"506-бабының 2-бөлiгiнде" деген сөздер "510-бабының 2-бөлiгiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
"37-бап 1-бөлiгiнiң 9-тармағында" деген сөздер "35-бап 1-бөлiгiнiң 9)-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"269-бабының 5-9-бөлiктерi" деген сөздер "288-бабының 2-6-бөлiктерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
16-тармақта:
"50 және 265-баптарының" деген сөздер "35 және 288-баптарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"тоқтатуы" деген сөз "қысқартуы" деген сөзбен ауыстырылсын;
"мәселені ... және шешу үшiн тиісті сотқа жолдау" деген сөздер "және сотқа дейінгі тергеуді қысқарту туралы қаулыны бекіту" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Прокурор қаулыны бекіткеннен кейін тергеуші қабылданған шешім туралы ҚПК-нің 289-бабының 1-бөлігінде көрсетілген адамдарды хабардар етуге тиіс.";
17-тармақта:
"514" деген цифрлар "518" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"37 және 269-баптарында" деген сөздер "35 және 288-баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Оған қатысты іс бойынша іс жүргізу жүзеге асырылатын адамның заңмен кепілдендірілген құқықтарын сақтау мақсатында оған және оның заңды өкіліне, процестің басқа да қатысушыларына сияқты, істі қысқарту туралы немесе медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану үшін сотқа жолдау туралы қаулы міндетті түрде тапсырылады.";
19-тармақта:
бірінші абзацта "290, 290-1, 290-2, 290-3" деген цифрлар "306-309" деген цифрлармен ауыстырылсын;
екінші абзацта "49" деген цифрлар "44" деген цифрлармен ауыстырылсын;
21-тармақта:
"ҚIЖК-нің 515-бабының 4-бөлiгiне сәйкес" деген сөздер алып тасталсын;
"506" деген цифрлар "510" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"90" деген цифрлар "87" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"364" деген цифрлар "383" деген цифрлармен ауыстырылсын;
22-тармақта:
"516" деген цифрлар "520" деген цифрлармен ауыстырылсын;
23-тармақта:

цифры "37" заменить цифрами "35";
слова "о возвращении дела для производства дополнительного расследования" заменить словами "о направлении дела прокурору для организации расследования в общем порядке";
цифры "90" заменить цифрами "93";
цифры "88" заменить цифрами "91";
цифры "89" заменить цифрами "92";
в пункте 24:
слова "ст. 517" заменить словами "статьи 521";
в пункте 25:
цифры "73" заменить цифрами "75";
слова "статьями 69 и 75" заменить словами "статьями 71 и 77";
цифры "47" заменить цифрами "48";
в пункте 26:
слова "пунктами "а", "б", "в" части 1 статьи 88" заменить словами "пунктами 1), 2), 3) части 1 статьи 91";
в пункте 27:
цифры "93" заменить цифрами "96";
в пункте 28:
цифры "518" заменить цифрами "522";
в пункте 29:
слова "с частью 3 статьи 454" заменить словами "с частью 1 статьи 477";
цифры "73" заменить цифрами "75";
слова "пунктами "в" и "г" части 1 статьи 88" заменить словами "пунктами 3), 4) части 1 статьи 91";
2) "О соблюдении принципа гласности судопроизводства по уголовным делам" от 6 декабря 2002 года № 25 (с изменениями и дополнениями, внесенными нормативным постановлением Верховного суда Республики Казахстан от 25 июня 2010 года № 8):
в пункте 3:
слова "предварительного расследования" заменить словами "досудебного расследования";
в пункте 4:
в абзаце первом:
цифры "205" заменить цифрами "201";
слова "орган, ведущий уголовный процесс" заменить словом "прокурор";
в пункте 6:
слова "со статьей 109" заменить словами "с частью 6 статьи 106";
в пункте 7:
в абзаце третьем цифры "49" заменить цифрами "44";
в пункте 11:
в абзаце втором цифры "61" заменить цифрами "57";
в абзаце третьем цифры "327" заменить цифрами "346";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. В соответствии с частью 3 статьи 415 и частью 2 статьи 448 УПК постановления суда по вопросу гласности судебного разбирательства, принятые в ходе судебного заседания, отдельному обжалованию и опротестованию не подлежат. Возражения против них могут быть изложены в апелляционных жалобах, протестах, принесенных на приговор.";
3) "О практике вынесения судами частных постановлений по уголовным делам" от 19 декабря 2003 года № 11 (с изменениями и дополнениями, внесенными нормативными постановлениями Верховного суда Республики Казахстан от 22 декабря 2008 года № 21, от 25 июня 2010 года № 13, от 4 апреля 2013 года № 2):
в пункте 3:
цифры "387" заменить цифрами "405";
в пункте 5:
слова "59 УПК " заменить словами "53 УПК";
слова "частью третьей статьи 411" заменить словами "частью 3 статьи 431";
слова "пункт 8 статьи 446-8" заменить словами "пунктом 7) статьи 455";
слова "дознания, предварительного расследования" заменить словами "досудебного расследования";
в пункте 7:
цифры "387" заменить цифрами "405";
в пункте 8:
цифры "387" заменить цифрами "405";
в пункте 9:
слова "части 3 статьи 403" заменить словами "части 2 статьи 422";
цифры "396" заменить цифрами "414";
слова "части пятой статьи 403" заменить словами "части 3 статьи 414";
абзац первый дополнить предложением следующего содержания:
", а осужденным, содержащимся под стражей – в тот же срок со дня вручения ему копии частного постановления";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"Лица, которым о вынесенном в их адрес частном постановлении стало известно по вступлении его в законную силу, вправе обратиться в суд, постановивший частное постановление, с ходатайством для восстановления срока на обжалование";
пункт 10 исключить;
в пункте 11:
цифры "404" заменить цифрами "426";
слова "части третьей статьи 423" заменить словами "части 3 статьи 444";
цифры "446-2" заменить цифрами "449";
слова "части второй статьи 458 " заменить словами "части 3 статьи 484";
в пункте 13:
цифры "448" заменить цифрами "471";
слова "и апелляционной" исключить;
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В соответствии с частью 3 статьи 444 УПК постановление апелляционной инстанции вступает в законную силу с момента оглашения его полного текста, постановление кассационной инстанции согласно части 2 статьи 465 УПК, вступает в законную силу с момента его оглашения";
в пункте 15:
в абзаце втором:

"37" деген цифрлар "35" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"iстi қосымша тергеу жүргiзу үшiн қайтару туралы" деген сөздер "тергеуді жалпы тәртіпте ұйымдастыру үшін істі прокурорға жолдау туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"90" деген цифрлар "93" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"83" деген цифрлар "91" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"89" деген цифрлар "92" деген цифрлармен ауыстырылсын;
24-тармақта:
"517-бабының" деген сөздер "521-бабының" деген сөздермен ауыстырылсын;
25-тармақта:
"73" деген цифрлар "75" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"69 және 75-баптарында" деген сөздер "71 және 77-баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"47" деген цифрлар "48" деген цифрлармен ауыстырылсын;
26-тармақта:
"88-бап 1-бөлiгiнiң "а", "б", "в" тармақтарында" деген сөздер "91-бабы 1-бөлiгiнiң 1), 2), 3) тармақтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
27-тармақта:
"93" деген цифрлар "96" деген цифрлармен ауыстырылсын;
28-тармақта:
"518" деген цифрлар "522" деген цифрлармен ауыстырылсын;
29-тармақта:
"454-бабының 3-бөлiгiне" деген сөздер "477-бабының 1-бөлiгiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"73" деген цифрлар "75" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"88-бап 1-бөлiгiнiң "в" және "г" тармақтарында" деген сөздер "91-бабы 1-бөлiгiнiң 3), 4) тармақтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) "Қылмыстық істер бойынша сот ісін жүргізу жариялылығы принципін соттардың сақтауы туралы" 2002 жылғы 6 желтоқсандағы № 25 (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2010 жылғы 25 маусымдағы № 8 нормативтік қаулысымен енгізілген өзгерістерімен және толықтыруларымен бірге):
1-тармақта:
"Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексінің (әрі қарай – ҚІЖК)" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚПК)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"алдын ала тергеу" деген сөздер "сотқа дейінгі тергеп-тексеру" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
бірінші абзацта:
"205" деген цифрлар "201" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"қылмыстық процесті жүргізуші орган" деген сөздер "прокурор" деген сөзбен ауыстырылсын;
6-тармақта:
"109-бабына" деген сөздер "106-бабының алтыншы бөлігіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта:
үшінші абзацта "49" деген цифрлар "44" деген цифрлармен ауыстырылсын;
11-тармақта:
екінші абзацта "61" деген цифрлар "57" деген цифрлармен ауыстырылсын;
үшінші абзацта "327" деген цифрлар "346" деген цифрлармен ауыстырылсын;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. ҚПК-нің 415-бабының үшінші бөлігіне және 448-бабының екінші бөлігіне сәйкес сот талқылауының жариялылығы мәселесі бойынша сот отырысының барысында қабылданған соттың қаулылары жеке шағым беруге және наразылық келтіруге жатпайды. Оларға қарсылықтар үкімге келтірілген апелляциялық шағымдарда, наразылықтарда жазылуы мүмкін.";
3) "Соттардың қылмыстық істер бойынша жеке қаулылар шығару тәжірибесі туралы" 2003 жылғы 19 желтоқсандағы № 11 (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2008 жылғы 22 желтоқсандағы № 21, 2010 жылғы 25 маусымдағы № 13, 2013 жылғы 4 сәуірдегі № 2 нормативтік қаулыларымен енгізілген өзгерістерімен және толықтыруларымен бірге):
1-тармақта:
"Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексінің (әрі қарай – ҚІЖК)" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚПК)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"387" деген цифрлар "405" деген цифрлармен ауыстырылсын;
5-тармақта:
"59" деген цифрлар "53" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"411-бабының үшінші бөлігіне" деген сөздер "431-бабының үшінші бөлігіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"446-8-бабының 8) тармақшасына" деген сөздер "455-бабының 7) тармағына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"анықтау, алдын ала тергеу" деген сөздер "сотқа дейінгі тергеп-тексеру" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта:
"387" деген цифрлар "405" деген цифрлармен ауыстырылсын;
8-тармақта:
"387" деген цифрлар "405" деген цифрлармен ауыстырылсын;
9-тармақта:
"403-бабының 3-бөлігіне" деген сөздер "422-бабының екінші бөлігіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"396" деген цифрлар "414" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"403-бабының бесінші бөлігінде" деген сөздер "414-бабының үшінші бөлігінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші абзац "ішінде" деген сөзден кейін мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
", ал күзетпен ұсталатын сотталғандар – оған жеке қаулының көшірмесі тапсырылған күннен бастап сол мерзімде";
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Өздерінің атына шығарылған жеке қаулы туралы ол заңды күшіне енгеннен кейін мәлім болған адамдар жеке қаулы шығарған сотқа шағымдану мерзімін қалпына келтіру үшін өтінішхатпен жүгінуге құқылы.";
10-тармақ алып тасталсын;
11-тармақта:
"404" деген цифрлар "426" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"423-бабы үшінші бөлігінің" деген сөздер "444-бабы үшінші бөлігінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"446-2" деген цифрлар "449" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"458-бабы екінші бөлігінің" деген сөздер "484-бабы үшінші бөлігінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
13-тармақта:
"448" деген цифрлар "471" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"және апелляциялық" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"ҚПК-нің 444-бабының үшінші бөлігіне сәйкес, апелляциялық қаулы оның толық мәтіні жария етілген кезден бастап заңды күшіне енеді, ҚПК-нің 465-бабының екінші бөлігіне сәйкес, кассациялық қаулы ол жария етілген сәттен бастап заңды күшіне енеді.";
15-тармақта:
екінші абзацта:

цифры "636" заменить цифрами "804";
слова "сотруднику суда" заменить словами "судебному приставу или другим сотрудникам суда";
цифры "541" заменить цифрами "684";
цифры "42" заменить цифрами "49";
цифры "35" заменить цифрами "32";
слова "Частное постановление суда кассационной инстанции вступает в законную силу с момента оглашения" исключить;
в пункте 15-1:
слова "частью 4 и частью 5 статьи 59" заменить словами "частями 4 и 5 статьи 53";
цифры "387" заменить цифрами "405";
цифры "448" заменить цифрами "471";
4) "О судебной практике по делам о вымогательстве" от 23 июня 2006 года № 6 (с изменениями и дополнениями, внесенными нормативным постановлением Верховного суда Республики Казахстан от 21 апреля 2011 года № 1):
в пункте 4:
слова "187 УК" заменить словами "202 Уголовного кодекса Республики Казахстан (далее - УК)";
в пункте 5:
цифры "181" заменить цифрами "194";
цифры "129" заменить цифрами "130";
цифры "130" заменить цифрами "131";
в пункте 8:
цифры "11" заменить цифрами "12";
в пункте 9:
слова "организованной группы" заменить словами "преступной группы";
слова "частью третьей статьи 31" заменить словами "пунктом 24) статьи 3";
в пункте 10:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"При определении тяжкого вреда здоровью следует руководствоваться пунктом 11) статьи 3 УК и Инструкцией по организации и производству судебно-медицинской экспертизы, утвержденной приказом министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 мая 2010 года № 368";
в абзаце втором:
цифры "103" заменить цифрами "106";
слова "пунктом б) части третьей статьи 181" заменить словами "пунктом 1) части 3 статьи 194";
в абзаце третьем слова "пунктом б) части третьей статьи 181 и частью третьей статьи 103" заменить словами "пунктом 1) части 3 статьи 194 и частью 3 статьи 106";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. При определении крупного и особо крупного размера следует руководствоваться пунктами 3), 38) статьи 3 УК.
Судам следует иметь в виду, что для квалификации деяния по пункту 2) части 3 или пункту 2) части 4 статьи 194 УК не имеет значения, достигнута ли цель получения имущества в крупном или особо крупном размере или нет";
в пункте 13:

"636" деген цифрлар "804" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"сот қызметкеріне" деген сөздер "сот приставына немесе басқа да сот қызметкерлеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"541" деген цифрлар "684" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"42" деген цифрлар "49" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"35" деген цифрлар "32" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"Кассациялық сатыдағы соттың жеке қаулысы жарияланған сәттен бастап заңды күшіне енеді." деген сөйлем алып тасталсын;
15-1-тармақта:
"59-бабының" деген сөздер "53-бабының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"387" деген цифрлар "405" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"448" деген цифрлар "471" деген цифрлармен ауыстырылсын;
4) "Қорқытып алушылық туралы iстер бойынша сот практикасы туралы" 2006 жылғы 23 маусымдағы № 6 (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2011 жылғы 21 сәуірдегі № 1 нормативтік қаулысымен енгізілген өзгерістерімен және толықтыруларымен бірге):
4-тармақта:
"ҚК-нiң 187-бабының" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің (бұдан әрі – ҚК) 202-бабының" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
"181" деген цифрлар "194" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"129" деген цифрлар "130" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"130" деген цифрлар "131" деген цифрлармен ауыстырылсын;
8-тармақта:
"11" деген цифрлар "12" деген цифрлармен ауыстырылсын;
9-тармақта:
"ұйымдасқан топ" деген сөздер "қылмыстық топ" деген сөздермен ауыстырылсын;
"31-бабының үшiншi бөлiгiн" деген сөздер "3-бабының 24) тармағын" деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Денсаулыққа ауыр зардап келтiрiлгенiн анықтау кезiнде ҚК-нiң 3-бабының 11) тармағын және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрiнiң 2010 жылғы 20 мамырдағы № 368 бұйрығымен бекiтiлген Сот-медициналық сараптама жүргiзу және ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты басшылыққа алған жөн.";
екінші абзацта:
"103" деген цифрлар "106" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"181-бабының үшiншi бөлігінiң б) тармағымен" деген сөздер "194-бабының үшінші бөлігінiң 1) тармағымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацта "181-бабы үшiншi бөлігінiң 6) тармағымен және ҚК-нiң 103-бабының үшiншi бөлiгiмен" деген сөздер "194-бабы үшінші бөлігінiң 1) тармағымен және 106-бабының үшінші бөлiгiмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Iрi және аса ірі мөлшердi анықтау кезiнде ҚК-нің 3-бабының 3), 38) тармақтарын басшылыққа алған жөн.
ҚК-нің 194-бабы үшінші бөлігінің 2) тармағы немесе төртінші бөлігінің 2) тармағы бойынша әрекетті саралау үшiн iрi немесе аса ірі мөлшерде мүлiк алу мақсатына қол жеткiзiлгені немесе жеткiзiлмегенi маңызды деп есептелмейтiнiн соттар назарда ұстағаны жөн.";
13-тармақта:

в абзаце третьем предложение: "Кроме того, субъектом преступления, предусмотренного статьей 181 УК, является лицо, достигшее 14 лет, а уголовная ответственность за самоуправство наступает с 16-летнего возраста" исключить;
в пункте 14:
слова "пунктом а) части второй статьи 178" заменить словами "пунктом 1) части 2 статьи 191";
в пункте 15:
цифры "181" заменить цифрами "194":
в пункте 16:
цифры "248" заменить цифрами "284";
цифры "255" заменить цифрами "291";
цифры "260" заменить цифрами "298";
цифры "181" заменить цифрами "194";
5) "О некоторых вопросах квалификации преступлений, связанных с изнасилованием и иными насильственными действиями сексуального характера" от 11 мая 2007 года № 4 (с изменениями и дополнениями, внесенными нормативным постановлением Верховного суда Республики Казахстан от 21 апреля 2011 года № 1):
в пункте 3:
в абзаце третьем слова "Правилами организации и производства судебно-медицинской экспертизы, утвержденными приказом министра здравоохранения Республики Казахстан" заменить словами "Инструкцией по организации и производству судебно-медицинской экспертизы, утвержденной приказом министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 мая 2010 года № 368";
в абзаце четвертом слова "по пункту к) части второй статьи 96" заменить словами "по пункту 10) части второй статьи 99";
в абзаце пятом:
слова "пунктом к)" заменить словами "пунктом 10)";
цифры "96" заменить цифрами "99";
в пункте 4 цифры "112" заменить цифрами "115";
в пункте 8:
в абзаце третьем слова "организованной группой" заменить словами "преступной группой";
в пункте 10:
в абзаце третьем:
слова "части пятой статьи 11" заменить словами "части четвертой статьи 12";
букву "г)" заменить цифрой "4)";
в пункте 10-1:
в абзаце втором слово "преступлений" заменить словами "уголовных правонарушений";
6) "О практике применения судами законодательства, регламентирующего производство по уголовным делам с участием присяжных заседателей" от 23 августа 2012 года № 4:
в пункте 1:
в абзаце первом:
слова "связанные с особо тяжкими преступлениями, за исключением преступлений, указанных в части первой статьи 543 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан" заменить словами "о преступлениях, за совершение которых уголовным законом предусмотрены смертная казнь или пожизненное лишение свободы, за исключением преступлений, указанных в части первой статьи 631 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее УПК)";
в абзаце втором:
слова "особо тяжким преступлением" заменить словами "преступлением, за совершение которого уголовным законом предусмотрены смертная казнь или пожизненное лишение свободы за исключением преступлений, указанных в части первой статьи 631 УПК", слова "особо тяжкого преступления" заменить словами "преступления, за совершение которого уголовным законом предусмотрены смертная казнь или пожизненное лишение свободы за исключением преступлений, указанных в части первой статьи 631 УПК";
цифры "13" заменить цифрами "14";
в пункте 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"В соответствии с частью третьей статьи 634 УПК, подозреваемый, обвиняемый имеют право заявлять ходатайство о рассмотрении дела судом с участием присяжных заседателей при предъявлении для ознакомления всех материалов дела, а также и в последующий период, в том числе и на предварительном слушании дела в суде, но до принятия судом решения о назначении главного судебного разбирательства.";
в абзаце втором:
цифры "276" заменить цифрами "297";
после слова "УПК" дополнить словом "подозреваемый,";
в абзаце третьем:
после слова "если" дополнить словом "подозреваемый,",
слово "следователь" заменить словами "лицо, осуществляющее досудебное расследование,";
в абзаце четвертом:
после слова "подается" дополнить словом "подозреваемым,";
в пункте 3:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Поскольку проведение предварительного слушания по делам о преступлениях, указанных в части первой статьи 631 УПК, независимо от наличия или отсутствия ходатайства подозреваемого, обвиняемого о рассмотрении дела с участием присяжных заседателей обязательно, то в ходе его проведения при наличии такого ходатайства судья спрашивает у подсудимого, поддерживает ли он свое ходатайство. В случае отсутствия такого ходатайства судья разъясняет подсудимому о его праве заявить ходатайство о рассмотрении дела с участием присяжных заседателей непосредственно в данном судебном заседании.";
абзац второй исключить;
в пункте 4:
в абзаце первом:

үшінші абзацтағы "Бұған қоса 14 жасқа толған тұлға ҚК-нiң 181-бабымен көзделген қылмыстың субъектiсi болып табылады, ал өзiнше билiк ету үшiн қылмыстық жауаптылық 16 жастан бастап туындайды." деген сөйлем алып тасталсын;
14-тармақта:
"178-бабы екiншi бөлiгiнiң а) тармағымен" деген сөздер "191-бабы екінші бөлiгiнiң 1) тармағымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
15-тармақта:
"181" деген цифрлар "194" деген цифрлармен ауыстырылсын;
16-тармақта:
"248" деген цифрлар "284" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"255" деген цифрлар "291" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"260" деген цифрлар "298" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"181" деген цифрлар "194" деген цифрлармен ауыстырылсын;
5) күші жойылды – ҚР Жоғарғы Сотының 26.02.2026 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен;
6) "Алқабилерді қатыстырып қылмыстық істерді қарауды реттейтін заңдарды соттардың қолдану тәжірибесі туралы" 2012 жылғы 23 тамыздағы № 4:
1-тармақта:
бірінші абзацта:
"Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексінің (бұдан әрі — ҚІЖК) 543-бабының бірінші бөлігінде көрсетілген қылмыстардан басқа аса ауыр қылмыстарға байланысты" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚПК) 631-бабының бірінші бөлігінде көрсетілген қылмыстарды алып тастағанда, оларды жасағаны үшін қылмыстық заңда өлім жазасы немесе өмір бойы бас бостандығынан айыру көзделген қылмыстар туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта:
"аса ауыр қылмыс" деген сөздер "ҚПК-нің 631-бабының бірінші бөлігінде көрсетілген қылмыстарды алып тастағанда, оларды жасағаны үшін қылмыстық заңда өлім жазасы немесе өмір бойы бас бостандығынан айыру көзделген қылмыс" деген сөздермен ауыстырылсын, "аса ауыр қылмыс" деген сөздер "оны жасағаны үшін ҚПК-нің 631-бабының бірінші бөлігінде көрсетілген қылмыстарды алып тастағанда, қылмыстық заңда өлім жазасы немесе өмір бойы бас бостандығынан айыру көзделген қылмыс" деген сөздермен ауыстырылсын;
"13" деген цифрлар "14" деген цифрлармен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ҚПК-нің 634-бабының үшінші бөлігіне сәйкес, істiң барлық материалдары танысу үшiн ұсынылған кезде, сондай-ақ келесi кезеңде де, оның iшiнде сотта iстi алдын ала тыңдауда, бiрақ сот басты сот талқылауын тағайындау туралы шешімді қабылдағанға дейiн күдіктінің, айыпталушының iстi соттың алқабилердiң қатысуымен қарауы туралы өтiнiшхат мәлiмдеуге құқығы бар.";
екінші абзацта:
"276" деген цифрлар "297" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"айыпталушы" деген сөздің алдында "күдікті," деген сөзбен толықтырылсын;
үшінші абзацта:
"Егер" деген сөзден кейін "күдікті," деген сөзбен толықтырылсын;
"тергеуші" деген сөз "сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацта:
"өтінішті" деген сөзден кейін "күдікті," деген сөзбен толықтырылсын;
3-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Істі алқабилердің қатысуымен қарау туралы күдіктінің, айыпталушының өтінішхаты болуына немесе болмауына қарамастан ҚПК-нің 631-бабының бірінші бөлігінде көрсетілген қылмыстар туралы істер бойынша алдын ала тыңдауды өткізу міндетті болғандықтан, оны өткізу барысында мұндай өтінішхат болған жағдайда, судья сотталуышыдан оның өз өтінішхатын қолдайтындығы туралы сұрайды. Мұндай өтінішхат болмаған жағдайда, судья сотталушыға істі алқабилердің қатысуымен қарау туралы өтінішхатты тікелей осы сот отырысында мәлімдеуге оның құқығы бар екендігін түсіндіреді.";
екінші абзац алып тасталсын;
4-тармақта:
бірінші абзацта:

слова "с частью пятой статьи 301" заменить словами "с частью шестой статьи 321";
слова "обвинительного заключения" заменить словами "обвинительного акта";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"В случае полного отказа прокурора от обвинения на стадии судебного разбирательства, в соответствии со статьей 649 УПК, председательствующий освобождает присяжных заседателей от участия в судебном разбирательстве и единолично выносит постановление о прекращении уголовного дела.";
в пункте 5:
в абзацах втором и третьем:
цифры "550" заменить цифрами "638";
в абзаце пятом:
цифры "331-344" заменить цифрами "350-363";
цифры "551-556" заменить цифрами "639-644";
в абзаце седьмом цифры "514-1" заменить цифрами "655";
в пункте 6:
в абзаце первом:
цифры "41" заменить цифрами "43";
цифры "551-556" заменить цифрами "639-644";
цифры "557" заменить цифрами "645";
цифры "558" заменить цифрами "646";
в абзаце втором:
цифры "69" заменить цифрами "64, 65";
цифры "75-81" заменить цифрами "71-77";
цифры "551" заменить цифрами "639";
цифры "554" заменить цифрами "642";
цифры "555" заменить цифрами "643";
цифры "563" заменить цифрами "651";
цифры "565" заменить цифрами "653";
слова ", статьей 567" исключить;
в абзаце третьем цифры "551" заменить цифрами "639";
в пункте 7:
в абзаце первом:
цифры "552" заменить цифрами "640";
абзацы второй и третий изложить в следующей редакции:
"В соответствии с частью четвертой статьи 639 УПК, в целях объективного решения вопроса об освобождении кандидата в присяжные заседатели от участия в рассмотрении дела прокурор, потерпевший, обвиняемый и его защитник представляют судье в письменном виде вопросы, имеющие значение для формирования коллегии присяжных заседателей. Кроме письменных вопросов участников процесса, председательствующий вправе задать и другие вопросы.
Кандидат в присяжные заседатели с целью неразглашения сведений личного характера вправе ответить председательствующему конфиденциально.
При наличии фактов, которые могут сформировать у них предвзятое мнение о судебных или правоохранительных органах или вызывающих обоснованные сомнения в возможной необъективности, кандидат в присяжные заседатели освобождается от исполнения обязанностей присяжного заседателя. При этом судам следует учесть, что основанием для освобождения кандидата в присяжные заседатели от исполнения обязанностей может служить не любой случай привлечения его к административной ответственности, а только факт наложения административного ареста в судебном порядке.";
в пункте 8:
в абзаце первом:

"301-бабының бесінші бөлігіне" деген сөздер "321-бабының алтыншы бөлігіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"айыптау қорытындысын" деген сөздер "айыптау актісін" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Прокурор сот талқылауы сатысында айыптаудан толығымен бас тартқан жағдайда, ҚПК-нің 649-бабына сәйкес, төрағалық етуші алқабилерді сот талқылауына қатысудан босатады және жеке дара қылмыстық істі қысқарту туралы қаулы шағарады.";
5-тармақта:
екінші және үшінші абзацтарда:
"550" деген цифрлар "638" деген цифрлармен ауыстырылсын;
бесінші абзацта:
"331-344" деген цифрлар "350-363" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"551-556" деген цифрлар "639-644" деген цифрлармен ауыстырылсын;
жетінші абзацта "514-1" деген цифрлар "655" деген цифрлармен ауыстырылсын;
6-тармақта:
бірінші абзацта:
"551-556" деген цифрлар "639-644" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"557" деген цифрлар "645" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"558" деген цифрлар "646" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"41" деген цифрлар "43" деген цифрлармен ауыстырылсын;
екінші абзацта:
"69" деген цифрлар "64, 65" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"75-81" деген цифрлар "71-77" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"551" деген цифрлар "639" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"554" деген цифрлар "642" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"555" деген цифрлар "643" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"563" деген цифрлар "651" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"565" деген цифрлар "653" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"567-бабында" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші абзацта:
"551" деген цифрлар "639" деген цифрлармен ауыстырылсын;
7-тармақта:
бірінші абзацта "552" деген цифрлар "640" деген цифрлармен ауыстырылсын;
екінші және үшінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"ҚПК-нің 639-бабының төртінші бөлігіне сәйкес, алқабиге қандидатты істі қарауға қатысудан босату туралы мәселені объективті шешу мақсатында прокурор, жәбірленуші, айыпталушы және оның қорғаушысы судьяға алқабилер алқасын қалыптастыру үшін маңызды сұрақтарды жазбаша түрде ұсынады. Төрағалық етуші процеске қатысушылардың жазбаша сұрақтарымен қатар басқа да сұрақтарды қоя алады.
Алқабиге кандидат өзінің жеке басына байланысты деректерді жария етпеу мақсатында төрағалық етушіге жасырын түрде жауап беруге құқылы.
Сот немесе құқық қорғау органдары туралы өздерінде үстірт пікір қалыптастыруы немесе объективті болмау ықтималдығы туралы күмән тудыруы мүмкін фактілер болған жағдайда, алқабиге кандидат алқабидің міндеттерін орындаудан босатылады. Осы ретте соттар алқабиге кандидатты алқабидің міндеттерін орындаудан босатуға оның әкімшілік жауапқа тартылуының кез келген оқиғасы емес, сот тәртібімен әкімшілік қамауға алыну фактісі ғана негіз бола алатынын ескергендері жөн.";
8-тармақта:
бірінші абзацта:

цифры "557" заменить цифрами "645";
цифры "559" заменить цифрами "647";
в абзаце втором:
цифры "551" заменить цифрами "639";
цифры "557" заменить цифрами "645";
в пункте 9:
в абзаце первом цифры "562" заменить цифрами "650";
в абзаце втором:
цифры "560" заменить цифрами "648";
цифры "562" заменить цифрами "650";
в абзаце третьем цифры "562" заменить цифрами "650";
в абзаце пятом цифры "513" заменить цифрами "653";
в абзаце шестом цифры "575" заменить цифрами "662";
дополнить абзацами седьмым и восьмым следующего содержания:
"При поступлении ходатайства от подсудимых, обвиняемых в совершении преступлений небольшой, средней тяжести или тяжких преступлений, о заключении процессуального соглашения о признании вины председательствующий выполняет действия, предусмотренные статьей 628 УПК. В случае заключения процессуального соглашения о признании вины, дело в отношении этих подсудимых выделяется в отдельное производство и рассматривается в согласительном производстве. Дело в отношении других подсудимых рассматривается по правилам, предусмотренным для судопроизводства с участием присяжных заседателей. Если процессуальное соглашение о признании вины не заключено, рассмотрение дела продолжается в том же порядке.
При поступлении от подсудимого в письменном виде ходатайства о заключении процессуального соглашения о сотрудничестве председательствующий, в соответствии с частью четвертой статьи 619 УПК, направляет ходатайство прокурору для выполнения действий, предусмотренных частью шестой статьи 619 УПК. Если при этом продолжение судебного разбирательства невозможно, суд, в соответствии с частью первой статьи 341 УПК, выносит постановление об отложении разбирательства дела на определенный срок.";
в пункте 11:
в абзаце первом цифры "562" заменить цифрами "650";
в абзаце третьем:
цифры "572" заменить цифрами "659";
цифры "12" заменить цифрами "11";
в пункте 12:
в абзаце первом цифры "549" заменить цифрами "637";
в абзаце втором цифры "116" заменить цифрами "112";
в абзаце третьем слова "части пятой статьи 548" заменить словами "части четвертой статьи 636";
в абзаце четвертом цифры "343" заменить цифрами "362";
в пункте 13:
в абзаце первом цифры "560" заменить цифрами "648";
в абзаце третьем слова "560 и 562" заменить словами "648 и 650";
в пункте 14:

"557" деген цифрлар "645" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"559" деген цифрлар "647" деген цифрлармен ауыстырылсын;
екінші абзацта:
"551" деген цифрлар "639" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"557" деген цифрлар "645" деген цифрлармен ауыстырылсын;
9-тармақта:
бірінші абзацта "562" деген цифрлар "650" деген цифрлармен ауыстырылсын;
екінші абзацта:
"560" деген цифрлар "648" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"562" деген цифрлар "650" деген цифрлармен ауыстырылсын;
үшінші абзацта "562" деген цифрлар "650" деген цифрлармен ауыстырылсын;
бесінші абзацта "513" деген цифрлар "653" деген цифрлармен ауыстырылсын;
алтыншы абзацта "575" деген цифрлар "662" деген цифрлармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы жетінші және сегізінші абзацтармен толықтырылсын:
"Онша ауыр емес, ауырлығы орташа немесе ауыр қылмыстар жасады деп айыпталған сотталушылардан кінәсін мойындауы туралы процестік келісім жасасу туралы өтінішхат түскен кезде, төрағалық етуші ҚПК-нің 628-бабында көзделген әрекеттерді орындайды. Кінәсін мойындау туралы процестік келісім жасалған жағдайда бұл сотталушыларға қатысты іс жеке өндіріске бөлініп шығарылады және келісімдік іс жүргізуде қаралады. Басқа сотталушыларға қатысты іс алқабилердің қатысуымен жүзеге асырылатын сот ісін жүргізу үшін көзделген ережелер бойынша қаралады. Егер кінәсін мойындау туралы процестік келісім жасалмаса, істі қарау бұрынғы тәртіпте жалғастырылады.
Сотталушыдан ынтымақтастық туралы процестік келісім жасасу туралы жазбаша түрде өтінішхат түскен жағдайда, төрағалық етуші өтінішхатты ҚПК-нің 619-бабының төртінші бөлігіне сәйкес, ҚПК-нің 619-бабының алтыншы бөлігінде көзделген әрекеттерді орындауы үшін прокурорға жібереді. Егер бұл ретте сот талқылауын жалғастыру мүмкін болмаса, сот істі талқылауды белгілі бір мерзімге кейiнге қалдыру туралы ҚПК-нің 341-бабының бірінші бөлігіне сәйкес қаулы шығарады.";
11-тармақта:
бірінші абзацта "562" деген цифрлар "650" деген цифрлармен ауыстырылсын;
үшінші абзацта:
"572" деген цифрлар "659" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"12" деген цифрлар "11" деген цифрлармен ауыстырылсын;
12-тармақта:
бірінші абзацта "549" деген цифрлар "637" деген цифрлармен ауыстырылсын;
екінші абзацта "116" деген цифрлар "112" деген цифрлармен ауыстырылсын;
үшінші абзацта "548-бабының бесінші бөлігіне" деген сөздер "636-бабының төртінші бөлігіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацта "343" деген цифрлар "362" деген цифрлармен ауыстырылсын;
13-тармақта:
бірінші абзацта "560" деген цифрлар "648" деген цифрлармен ауыстырылсын;
үшінші абзацта "560 және 562" деген сөздер "648 және 650" деген сөздермен ауыстырылсын;
14-тармақта:

в абзацах первом и третьем цифры "563" заменить цифрами "651";
в пункте 15:
в абзацах первом, втором и четвертом цифры "565" заменить цифрами "653";
в пункте 16:
в абзаце первом цифры "566" заменить цифрами "654";
в абзаце втором цифры "569" заменить цифрами "656";
в пункте 17:
цифры "566" заменить цифрами "654";
пункты 18 и 19 исключить;
в пункте 20:
в абзаце первом цифры "569" заменить цифрами "656";
в абзаце третьем слова "568 и 569" заменить словами "655 и 656";
в пункте 21:
цифры "557" заменить цифрами "645";
цифры "550" заменить цифрами "638";
в пункте 22:
в абзаце первом слова "части одиннадцать статьи 569" заменить словами "частями десять и одиннадцать статьи 656";
в абзаце втором цифры "371" заменить цифрами "390";
в пункте 23:
в абзаце первом:
цифры "570" заменить цифрами "657";
цифры "324" заменить цифрами "343";
в абзаце втором:
цифры "570" заменить цифрами "657";
цифры "566" заменить цифрами "654";
в абзаце третьем:
цифры "37" заменить цифрами "35";
цифры "317" заменить цифрами "337";
слова "324 и 561" заменить словами "343 и 649";
абзац 4 исключить;
в пункте 24:
цифры "44" заменить цифрами "46";
цифры "571" заменить цифрами "658";
в пункте 25:
цифры "571" заменить цифрами "658";
в пункте 26:
в абзаце первом слова "глав 46 и 47" заменить словами "глав 48 и 49";
в абзаце втором слова "части первой статьи 575" заменить словами "части второй статьи 662";
в пункте 27:
цифры "301" заменить цифрами "321";
в пункте 28:
слова "части первой статьи 575" заменить словами "части второй статьи 662";
слова "обращении судьи к присяжным заседателям," исключить;
в пункте 29:
в абзаце первом цифры "575-1" заменить цифрами "664";
в абзаце втором цифры "552" заменить цифрами "640";
в абзаце третьем цифры "75" заменить цифрами "71";
в пункте 30:
в абзаце первом цифры "459" заменить цифрами "485";
в абзаце втором цифры "577" заменить цифрами "666".
2. Признать утратившими силу:
1) нормативное постановление Верховного суда Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года № 19 "О возвращении судами уголовных дел для дополнительного расследования";
2) нормативное постановление Верховного суда Республики Казахстан от 22 декабря 2008 года № 18 "О внесении изменения в нормативное постановление Верховного суда Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года № 19 "О возвращении судами уголовных дел для дополнительного расследования";
3) нормативное постановление Верховного суда Республики Казахстан от 25 июня 2010 года № 12 "О внесении изменений и дополнений в нормативное постановление Верховного суда Республики Казахстан № 19 от 13 декабря 2001 года "О возвращении судами уголовных дел для дополнительного расследования";

бірінші және үшінші абзацтарда "563" деген цифрлар "651" деген цифрлармен ауыстырылсын;
15-тармақта:
бірінші, екінші және төртінші абзацтарда "565" деген цифрлар "653" деген цифрлармен ауыстырылсын;
16-тармақта:
бірінші абзацта "566" деген цифрлар "654" деген цифрлармен ауыстырылсын;
екінші абзацта "569" деген цифрлар "656" деген цифрлармен ауыстырылсын;
17-тармақта:
"566" деген цифрлар "654" деген цифрлармен ауыстырылсын;
18 және 19-тармақтар алып тасталсын;
20-тармақта:
бірінші абзацта "569" деген цифрлар "656" деген цифрлармен ауыстырылсын;
үшінші абзацта "568 және 569" деген сөздер "655 және 656" деген сөздермен ауыстырылсын;
21-тармақта:
"557" деген цифрлар "645" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"550" деген цифрлар "638" деген цифрлармен ауыстырылсын;
22-тармақта:
бірінші абзацта "569-бабының он бірінші бөлігіне" деген сөздер "656-бабының он және он бірінші бөліктеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта "371" деген цифрлар "390" деген цифрлармен ауыстырылсын;
23-тармақта:
бірінші абзацта:
"570" деген цифрлар "657" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"324" деген цифрлар "343" деген цифрлармен ауыстырылсын;
екінші абзацта:
"570" деген цифрлар "657" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"566" деген цифрлар "654" деген цифрлармен ауыстырылсын;
үшінші абзацта:
"37" деген цифрлар "35" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"317" деген цифрлар "337" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"324 және 561" деген сөздер "343 және 649" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзац алып тасталсын;
24-тармақта:
"571" деген цифрлар "658" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"44" деген цифрлар "46" деген цифрлармен ауыстырылсын;
25-тармақта:
"571" деген цифрлар "658" деген цифрлармен ауыстырылсын;
26-тармақта:
бірінші абзацта "46 және 47-тарауларының" деген сөздер "48 және 49-тарауларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта "575-бабы бірінші бөлігінің" деген сөздер "662-бабы екінші бөлігінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
27-тармақта:
"301" деген цифрлар "321" деген цифрлармен ауыстырылсын;
28-тармақта:
"575-бабы бірінші бөлігінің" деген сөздер "662-бабы екінші бөлігінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"алқабилерге арналған жүгіну сөзі," деген сөздер алып тасталсын;
29-тармақта:
бірінші абзацта "575-1" деген цифрлар "664" деген цифрлармен ауыстырылсын;
екінші абзацта "552" деген цифрлар "640" деген цифрлармен ауыстырылсын;
үшінші абзацта "75" деген цифрлар "71" деген цифрлармен ауыстырылсын;
30-тармақта:
бірінші абзацта "459" деген цифрлар "485" деген цифрлармен ауыстырылсын;
екінші абзацта "577" деген цифрлар "666" деген цифрлармен ауыстырылсын.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Жоғарғы Сотының 26.02.2026 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Соттардың қылмыстық істерді қосымша тергеу жүргізу үшін қайтаруы туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2001 жылғы 13 желтоқсандағы № 19 нормативтік қаулысы;
2) "Соттардың қылмыстық істерді қосымша тергеу жүргізу үшін қайтаруы туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2001 жылғы 13 желтоқсандағы № 19 нормативтік қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2008 жылғы 22 желтоқсандағы № 18 нормативтік қаулысы;
3) "Соттардың қылмыстық істерді қосымша тергеу жүргізу үшін қайтаруы туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2001 жылғы 13 желтоқсандағы № 19 нормативтік қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2010 жылғы 25 маусымдағы № 12 нормативтік қаулысы;

4) пункт 1-2 нормативного постановления Верховного суда Республики Казахстан от 4 апреля 2013 года № 2 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные постановления Верховного суда Республики Казахстан".
3. Согласно статье 4 Конституции Республики Казахстан настоящее нормативное постановление включается в состав действующего права, является общеобязательным и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель Верховного суда
Республики Казахстан
К. МАМИ
Судья Верховного суда
Республики Казахстан,
секретарь пленарного заседания
К. ШАУХАРОВ

4) "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының кейбір нормативтік қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2013 жылғы 4 сәуірдегі № 2 нормативтік қаулысының 1-2-тармағы.
3. Қазақстан Республикасы Конституциясының 4-бабына сәйкес осы нормативтік қаулы қолданыстағы құқықтың құрамына енгізіледі, сондай-ақ жалпыға бірдей міндетті болып табылады және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының Төрағасы
Қ.МӘМИ.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының судьясы,
жалпы отырыстың хатшысы
Қ.ШАУХАРОВ.