Об утверждении форм, размеров, описания, конструкций и Правил установки пограничных знаков
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2013 года № 1181.
В соответствии с подпунктом 15) статьи 55 Закона Республики Казахстан "О Государственной границе Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Формы, размеры, описание, конструкции пограничных знаков;
2) Правила установки пограничных знаков.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 1996 года № 1528 "О пограничных знаках Республики Казахстан".
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2013 года № 1181
Формы, размеры, описание, конструкции пограничных знаков
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие формы, размеры, описание, конструкции пограничных знаков разработаны в соответствии с подпунктом 15) статьи 55 Закона Республики Казахстан "О Государственной границе Республики Казахстан".
Пограничные знаки предусмотрены для определения линии Государственной границы Республики Казахстан (далее - Государственная граница) на местности или по обе стороны Государственной границы. Их географические координаты определены и зафиксированы в документах о демаркации или документах совместных проверок.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Пограничные знаки подразделяются на основные и промежуточные.
Примечание РЦПИ!
В заголовок раздела 2 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется постановлением Правительства РК от 12.06.2015 № 432 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Основные пограничные знаки
Сноска. Заголовок главы 2 – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Шекара белгілерінің нысандарын, көлемдерін, сипаттамасын, конструкциясын және оларды орнату қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 8 қарашадағы № 1181 қаулысы.
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 55-бабының 15) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) Шекара белгілерінің нысандары, көлемдері, сипаттамасы, конструкциясы;
2) Шекара белгілерін орнату қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасының шекаралық белгілері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 12 желтоқсандағы № 1528 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 8 қарашадағы
№ 1181 қаулысымен
бекітілген
Шекара белгілерінің нысандары, көлемдері, сипаттамасы,
конструкциясы
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы шекара белгілерінің нысандары, көлемдері, сипаттамасы, конструкциясы "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 55-бабының 15) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Шекара белгілері Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасының (бұдан әрі - Мемлекеттік шекара) жергілікті жердегі немесе Мемлекеттік шекараның екі жағындағы сызығын айқындау үшін көзделген. Олардың географиялық координаталары шегендеу туралы құжаттарда немесе бірлескен тексеру құжаттарында айқындалған және тіркелген.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Шекара белгілері негізгі және аралық болып бөлінеді.
2-тарау. Негізгі шекара белгілері
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

3. Основной пограничный знак состоит из одного, двух, трех основных пограничных столбов и одного центрового пограничного столба, в зависимости от международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, а также исходя из физико-географических особенностей местности.
4. Размеры основного пограничного столба представляют собой: в длину - 264 см с сечением - 18x22 см. Высота верхней части столба над поверхностью земли составляет 200 см, высота пирамидальной формы верхней части столба составляет 9 см.
5. Основные пограничные столбы окрашиваются водостойкой краской в желтый и бирюзовый цвета. Верхняя часть столба высотой 44 см окрашивается желтым цветом, остальная часть - бирюзовым.
На широкой плоскости пограничного столба, обращенной в сторону сопредельного государства, размещается знак Государственного герба Республики Казахстан (далее — Государственный герб). Знак Государственного герба имеет размеры 21x21 см, изготавливается в заводских условиях из металла или пластмассы, крепится в специальной выемке размером 22x22 см на верхнем желтом поле основного пограничного столба.
Основные пограничные столбы одного пограничного знака имеют одинаковую нумерацию и обозначаются порядковыми номерами, которые наносятся краской черного цвета под знаком Государственного герба на бирюзовом фоне ниже края желтого фона на 7 см по центру. Для обозначения основных пограничных столбов используются арабские цифры. Размеры цифр порядковых номеров: высота - 70 мм, ширина - 45 мм, интервал между цифрами - 10 мм, толщина линий цифр и дроби - 10 мм.
На пограничные знаки, состоящие из двух пограничных столбов с одинаковым номером, внизу под их порядковым номером добавляются цифры (1) и (2). На пограничные знаки, состоящие из трех пограничных столбов с одинаковым номером, внизу под их порядковым номером добавляются цифры (1), (2), (3).
6. Основной пограничный столб представляет собой железобетонную четырехгранную конструкцию, в своей верхней части имеющую пирамидальную форму. У основания столба оборудуется сборная железобетонная отмостка, имеющая прямоугольную форму.
Сборная железобетонная отмостка имеет размеры 78x82 см, высотой от поверхности земли до точки примыкания верха железобетонной отмостки к столбу 10 см с уклоном к ее краям, высотой от поверхности земли 5 см согласно приложению 1 к настоящим Формам, размерам, описанию, конструкциям пограничных знаков.
Основные пограничные столбы основных пограничных знаков, устанавливаемые на Государственной границе, изготовляются промышленно из железобетона в двух модификациях: сборные и сборно-монолитные.

3. Негізгі шекара белгісі Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға байланысты, сондай-ақ жергілікті жердің физикалық-географиялық ерекшеліктерінен бір, екі, үш негізгі шекара бағаналарынан және бір орталық шекара бағанасынан тұрады.
4. Негізгі шекара бағанасының өлшемдері: ұзындығы - 264 см, қимасы - 18x22 см. Жердің үстіңгі қабатындағы негізгі шекара бағанасының биіктігі 200 см, негізгі шекара бағанасының пирамида үлгісіндегі жоғарғы бөлігінің биіктігі 9 см құрайды.
5. Негізгі шекара бағаналары сары және көгілдір түсті су өткізбейтін бояумен боялады. Негізгі шекара бағанасының биіктігі 44 см жоғарғы бөлігі сары түспен, ал қалған бөлігі көгілдір түспен боялады.
Шекараға шектес мемлекеттерге қарай бұрылған негізгі шекара бағанасының жалпақ бетіне Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасының белгісі қойылады (бұдан әрі - Мемлекеттік елтаңба). Мемлекеттік елтаңба белгісінің көлемі 22x22 см, зауыттық жағдайда металдан немесе пластмассадан жасалады, негізгі шекара бағанасының жоғарғы жағындағы сары бөлігіндегі көлемі 22x22 см арнайы ойыққа бекітіледі.
Бір шекара белгісінің негізгі шекара бағаналарының нөмірленуі бірдей және реттік нөмірлермен белгіленеді, олар Мемлекеттік елтаңба белгісінің астында көгілдір реңде сары реңнен 7 см төмен ортада қара бояумен жазылады. Негізгі шекара бағаналарын белгілеу үшін араб сандары пайдаланылады. Реттік нөмір сандарының көлемдері: биіктігі - 70 мм, ені - 45 мм, сандар арасындағы арақашықтық - 10 мм, сандар мен бөлшектердің қалыңдығы - 10 мм.
Нөмірі бірдей екі шекара бағанасынан тұратын шекара белгілеріне олардың реттік нөмірінің астынан (1) және (2) деген сандар қосылады. Нөмірі бірдей үш шекара бағаналарынан тұратын шекара белгілеріне, олардың реттік нөмірінің төменгі жағына (1), (2), (3) деген сандар қосылады.
6. Негізгі шекара бағанасы жоғарғы бөлігі пирамида үлгісіне ұқсас төрт қырлы темірбетонды конструкцияны білдіреді. Негізгі шекара бағанасының түбі тікбұрышты үлгідегі құрама темірбетонды қорғанышпен жабдықталады.
Осы шекара белгілерінің нысандарына, көлемдеріне, сипаттамасына, конструкциясына 1-қосымшаға сәйкес құрама темірбетонды қорғаныштың көлемі 78x82 см, жер бетінен темірбетонды қорғаныш бетінің негізгі шекара бағанасының шетіне еңістей отырып, қабысу нүктесіне дейінгі биіктігі 10 см, жер бетінен биіктігі 5 см.
Мемлекеттік шекарада орнатылатын негізгі шекара белгілерінің негізгі шекара бағаналары өндірістік жолмен темір бетоннан екі модификацияда жасалады: құрастырмалы және құрастырмалы-монолитті.

7. Сборные основные пограничные столбы состоят из шести блоков, фундамента и железобетонной отмостки из четырех блоков.
Сборно-монолитные основные пограничные столбы состоят из двух блоков: одного железобетонного, одного фундаментного блока и железобетонной отмостки из четырех блоков.
Примечание РЦПИ!
В заголовок раздела 3 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется постановлением Правительства РК от 12.06.2015 № 432 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Промежуточные пограничные знаки
Сноска. Заголовок главы 3 – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Промежуточные пограничные знаки состоят из одного пограничного столба и устанавливаются непосредственно на линии Государственной границы.
9. Размеры пограничного столба промежуточного пограничного знака представляют собой: в длину - 184 см с сечением - 18x22 см. Высота верхней части пограничного столба промежуточного пограничного знака над поверхностью земли составляет 120 см, высота пирамидальной формы верхней части пограничного столба составляет 9 см.
Пограничные столбы промежуточных пограничных знаков окрашиваются водостойкой краской белого цвета.
10. Промежуточные пограничные знаки имеют нумерацию и обозначаются дробными числами, которые наносятся на широкой плоскости пограничного столба, обращенной в сторону сопредельного государства, краской черного цвета ниже основания грани пирамидальной формы на 20 см по центру. Числитель дроби - номер основного пограничного знака, после которого устанавливается данный промежуточный пограничный знак, знаменатель - номер промежуточного пограничного знака в порядке возрастания. Возрастание нумерации промежуточных пограничных знаков ограничивается количеством этих знаков, расположенных между двумя соседними основными пограничными знаками.
Размеры арабских цифр порядковых номеров промежуточных пограничных знаков аналогичны размерам цифр нумерации основных пограничных знаков.
11. Промежуточный пограничный знак представляет собой железобетонную четырехгранную конструкцию, в своей верхней части имеющую пирамидальную форму. У основания пограничного столба промежуточного пограничного знака оборудуется сборная железобетонная отмостка, имеющая прямоугольную форму.
Сборная железобетонная отмостка промежуточного пограничного знака имеет размеры 78x82 см, высотой от поверхности земли до точки примыкания верха железобетонной отмостки к пограничному столбу 10 см с уклоном к ее краям, высотой от поверхности земли 5 см согласно приложению 2 к настоящим Формам, размерам, описанию, конструкциям пограничных знаков.
Пограничные столбы промежуточных пограничных знаков, устанавливаемые на Государственной границе, изготавливаются промышленно из железобетона в двух модификациях: сборные и сборно-монолитные.
Сборные пограничные столбы промежуточных пограничных знаков состоят из четырех наружных блоков, фундамента и железобетонной отмостки из четырех блоков.
Сборно-монолитные пограничные столбы промежуточных пограничных знаков состоят из железобетонного наружного блока и железобетонной отмостки из четырех блоков.
Приложение 1
к Формам, размерам, описанию,
конструкциям пограничных знаков
ОСНОВНОЙ ПОГРАНИЧНЫЙ СТОЛБ
Приложение 2
к Формам, размерам, описанию,
конструкциям пограничных знаков
ПРОМЕЖУТОЧНЫЙ ПОГРАНИЧНЫЙ СТОЛБ
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2013 года № 1181
Правила установки пограничных знаков

7. Құрастырмалы негізгі шекара бағаналары алты блоктан, іргетастан және терт блокты темір бетонды қорғаныштан тұрады.
Құрастырмалы-монолитті негізгі шекара бағаналары екі блоктан: бір темір бетонды, бір іргетасты блоктан және терт блокты темір бетонды қорғаныштан тұрады.
3-тарау. Аралық шекара белгілері
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Аралық шекара белгілері бір шекара бағанасынан тұрады және тікелей Мемлекеттік шекара сызығында орнатылады.
9. Аралық шекара белгілері шекара бағанасының өлшемдері: ұзындығы - 184 см, қимасы - 18x22 см. Жер бетінен аралық шекара белгісі шекара бағанасының жоғарғы бөлігінің биіктігі 120 см, шекара бағанасының пирамида үлгісіндегі жоғарғы бөлігінің биіктігі 9 см құрайды.
Аралық шекара белгілерінің шекара бағаналары ақ түсті су өткізбейтін бояумен боялады.
10. Аралық шекара белгілерінің нөмірлері болады және бөлшек сандармен белгіленеді, олар шектес мемлекетке қарай бұрылған бағананың жалпақ бетіне пирамида үлгісіндегі түбінен 20 см төменгі ортасында қара түсті бояумен жазылады. Бөлшектің алымы - осы аралық шекара белгісі орнатылғаннан кейінгі қойылатын негізгі шекара белгісінің нөмірі, бөлімі - тәртіптегі аралық шекара белгісінің өсуі бойынша нөмірі. Аралық шекара белгілері нөмірленуінің өсуі көршілес екі негізгі шекара белгісінің арасында орналасқан осы белгілердің санымен шектеледі.
Аралық шекара белгілері реттік нөмірлеріндегі араб сандарының көлемдері негізгі шекара белгілерінің нөмірлер сандарының көлеміне ұқсас.
11. Аралық шекара белгісі жоғарғы бөлігі пирамида үлгісіне ұқсас төрт қырлы темірбетонды конструкцияны білдіреді. Аралық шекара белгісінің шекара бағанасының түбі тікбұрышты үлгідегі құрама темірбетонды қорғанышпен жабдықталады.
Шекара белгілерінің нысандарына, көлемдеріне, сипаттамасына, конструкциясына 2-қосымшаға сәйкес аралық шекара белгісінің құрама темірбетонды қорғанышының көлемі 78x82 см, жер бетінен темірбетонды қорғаныш бетінің негізгі шекара бағанасының шетіне еңістей отырып, қабысу нүктесіне дейінгі биіктігі 10 см, жер бетінен биіктігі 5 см.
Мемлекеттік шекарада орнатылатын аралық шекара белгілерінің шекара бағаналары өндірістік жолмен темір бетоннан екі модификацияда жасалады: құрастырмалы және құрастырмалы-монолитті.
Аралық шекара белгілерінің құрастырмалы бағаналары төрт сыртқы блоктан, іргетастан және төрт блокты темір бетонды қорғаныштан тұрады.
Аралық шекара белгілерінің құрастырмалы-монолитті бағаналары сыртқы темір бетонды және төрт блокты темір бетонды қорғаныштан тұрады.
Шекара белгілерінің нысандарына,
көлемдеріне, сипаттамасына және
конструкциясына
1-қосымша
НЕГІЗГІ ШЕКАРА БАҒАНАСЫ
Шекара белгілерінің нысандарына,
көлемдеріне, сипаттамасына және
конструкциясына
2-қосымша
АРАЛЫҚ ШЕКАРАЛЫҚ БАҒАНАСЫ
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 8 қарашадағы
№ 1181 қаулысымен
бекітілген
Шекара белгілерін орнату қағидалары

1. Настоящие Правила установки пограничных знаков (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15) статьи 55 Закона Республики Казахстан "О Государственной границе Республики Казахстан" и определяют порядок установки пограничных знаков на Государственной границе Республики Казахстан (далее – Государственная граница).
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Установка пограничных знаков для обозначения линии Государственной границы на местности выполняется совместными комиссиями Республики Казахстан и сопредельных государств (далее - совместная комиссия).
3. Установка основных и промежуточных пограничных знаков зависит от физико-географических особенностей местности, по которой проходит линия Государственной границы, и особенностей структуры (состава) пограничных знаков, определенных международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
4. По физико-географическим особенностям местности, определяющим методику обозначения каждого участка Государственной границы пограничными знаками, Государственная граница подразделяется на:
сухопутные равнинные участки, на которых Государственная граница представлена прямолинейными отрезками;
сухопутные горные и высокогорные участки, на которых Государственная граница проходит по водоразделам и горным хребтам;
водные участки, на которых Государственная граница проходит по середине водного потока пограничной реки или в случае островных участков, - по середине главного рукава пограничной реки. К данной категории географических объектов относятся также сухие и пересыхающие русла рек и ручьев, сухие овраги, промоины;
переходные участки, на которых Государственная граница с сухопутного участка переходит на водный (или наоборот).
5. Пограничные знаки (столбы) устанавливаются в местах, обеспечивающих их хорошую видимость и сохранность в период паводков, ледоходов, оползней.
6. Пограничные знаки, устанавливаемые вблизи гидротехнических объектов, располагаются таким образом, чтобы не препятствовать обслуживанию этих объектов.
Сноска. Пункт 6 – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. При обозначении сухопутного участка Государственной границы в районах, покрытых лесом (кустарником, камышом), прорубается и расчищается пограничная полоса шириной 10 метров (по 5 метров с каждой стороны от Государственной границы) с обеспечением расстояния между кронами деревьев.

1. Осы Шекара белгілерін орнату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 55-бабының 15) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында (бұдан әрі – Мемлекеттік шекара) шекара белгілерін орнату тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Жергілікті жерде Мемлекеттік шекара сызығының өтуін белгілеу үшін белгілерін орнатуды Қазақстан Республикасының және шектес мемлекеттердің бірлескен комиссиялары (бұдан әрі - бірлескен комиссия)орындайды.
3. Негізгі және аралық шекара белгілерін орнату Мемлекеттік шекара сызығы өтетін жергілікті жердің физикалық-географиялық ерекшеліктеріне және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда айқындалған шекара белгілері құрылымының (құрамының) ерекшеліктеріне байланысты болады.
4. Мемлекеттік шекараның әрбір учаскесіне шекара белгілерімен белгілеу әдістемесін айқындайтын жергілікті жердің физикалық-географиялық ерекшеліктері бойынша Мемлекеттік шекара:
Мемлекеттік шекара тік сызықты кесінділермен көрінетін құрлықтық жазық учаскелерге;
Мемлекеттік шекара суайрықтар мен таулы жоталар бойынша өтетін құрлықтық таулы және биік жоталы учаскелерге;
Мемлекеттік шекара шекаралық өзеннің су ағысының ортасынан немесе аралдық учаскелер арқылы өтетін шекаралық өзеннің негізгі сағасының ортасынан өтетін жағдайда, сулы учаскелерге. Осы санаттағы географиялық объектілерге құрғақ және құрғай бастаған өзендер мен бұлақтардың арналары, құрғақ жыралар, шұқанақтар да жатады;
Мемлекеттік шекара құрлық учаскесінен су учаскесіне (немесе керісінше) өтетін ауыспалы учаскелерге бөлінеді.
5. Шекара белгілері (бағаналар) олардың жақсы көрінуін және тасқын, сең, көшкін жүрген кездерде олардың сақталуын қамтамасыз ететін жерлерде орнатылады.
6. Гидротехникалық объектілерге жақын орнатылатын шекара белгілері осы объектілерге қызмет көрсетуге кедергі келтірмейтіндей етіп орналастырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Мемлекеттік шекараның құрлықтағы учаскесі орманмен (бұталармен, қамыстармен) көмкерілген аудандарда белгіленген кезде, ені 10 метр шекаралық белдеу ағаштардың ұшар басы арасындағы қашықтықты қамтамасыз ете отырып (Мемлекеттік шекараның әр жағынан 5 метрден), жерде ағаштар құлатылады және тазаланады.

8. На речном участке Государственной границы места установки пограничных знаков расчищаются от растительности на ширину 5 метров таким образом, чтобы обеспечить прямую видимость между пограничными столбами одинаковой нумерации.
9. На отдельных сухопутных труднодоступных участках (ледники, высокогорные участки) Государственной границы, где доставка и установка основных и промежуточных пограничных знаков затруднена и сопряжена с опасностью для жизни членов совместной комиссии, для обозначения линии Государственной границы применяются пограничные знаки, изготовленные из дерева (пластика), копцы, пирамиды и курганы, изготавливаемые из камней, гравия.
На мостах, плотинах, сооружениях, проходящих через пограничные водоемы, реки (ручьи), Государственная граница обозначается полосой белого цвета шириной 0,2 метра.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Определение мест установки основных пограничных знаков осуществляется на основе материалов технического проектирования демаркационных работ, перечень и особенность которых определяются совместными комиссиями.
Установка основных пограничных знаков определяется при техническом проектировании мест установки пограничных знаков совместной комиссией.
11. На прямолинейных участках сухопутной Государственной границы основные пограничные знаки устанавливаются на расстоянии прямой видимости друг от друга.
12. Сухопутные горные участки Государственной границы обозначаются основными пограничными знаками, состоящими из одного пограничного столба.
13. На участках Государственной границы, проходящих по водоразделам горных хребтов, основные пограничные знаки устанавливаются в доступных местах и местах расхождения горных хребтов.
14. В случаях, когда Государственная граница проходит не по водоразделу, а по горным дорогам (тропам), имеющим нестабильную кривую конфигурацию, линия Государственной границы в ходе технического проектирования приводится к прямолинейным отрезкам (с соблюдением взаимной паритетности площадей), а пограничные знаки устанавливаются на поворотных точках Государственной границы.
Примечание РЦПИ!
В пункт 15 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется постановлением Правительства РК от 12.06.2015 № 432 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
15. Основные пограничные знаки на речном участке Государственной границы или при обозначении Государственной границы, проходящей по пересыхающему (сухому) руслу, тальвегу оврага или промоины, состоят из двух основных пограничных столбов, устанавливаемых на противоположных берегах (островах) пограничных рек (ручьев) друг против друга на линии, перпендикулярной линии Государственной границы, либо на биссектрисе угла ее поворота и определяют местоположение точки, являющейся центром основного пограничного знака, которая находится на пересечении линии, соединяющей основные пограничные столбы, и линии середины русла или главного рукава пограничной реки (ручья).

8. Мемлекеттік шекараның өзен учаскесіндегі шекара белгілері қойылатын жер бірдей нөмірленген шекара бағаналары арасынан тікелей көруді қамтамасыз ету үшін ені 5 метрге өсімдіктерден тазартылады.
9. Негізгі және аралық шекара белгілерін жеткізу мен орнатуға қиындық туғызатын және бірлескен комиссия мүшелерінің өміріне қауіп төндіретін Мемлекеттік шекараның құрлықтағы баруы қиын жекелеген учаскелерінде (мұздықтар, биік таулы учаскелер) Мемлекеттік шекараның сызығын белгілеу үшін ағаштан (пластиктен) жасалған шекара белгілері, тастар мен қиыршық тастардан жасалатын пирамидалар мен қорғандар қолданылады.
Шекаралық су айдындары, өзендер (жылғалар) арқылы ететін көпірлерде, бөгеттерде және құрылыстарда Мемлекеттік шекара ені 0,2 метр ақ түсті жолақпен белгіленеді.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Негізгі шекара белгілері орнатылатын орынды айқындау шегендеу жұмыстарын техникалық жобалау материалдары негізінде жүзеге асырылады, оның тізбесі мен ерекшелігін бірлескен комиссиялар айқындайды.
Негізгі шекара белгілерін орнатуды бірлескен комиссия шекара белгілері орнатылатын орынды техникалық жобалау кезінде айқындайды.
11. Мемлекеттік шекараның құрлықтық тік сызықты учаскелерінде негізгі шекара белгілері бір-бірінен тікелей көру қашықтығында орнатылады.
12. Мемлекеттік шекараның құрлықтық таулы учаскелері бір шекара бағанасынан тұратын негізгі шекара белгісімен белгіленеді.
13. Тау жоталарының суайрықтары бойынша өтетін Мемлекеттік шекараның учаскелерінде негізгі шекара белгілері қолжетімді жерде және тау жоталары айырылатын жерде орнатылады.
14. Мемлекеттік шекара суайрықтары бойынша емес, қисық конфигурациялы тау жолдарынан (соқпақтардан) өтетін жағдайларда Мемлекеттік шекара сызығы техникалық жобалау кезінде тік бұрышты кесінділерге (аудандардың өзара тепе-теңдігі сақтала отырып) келтіріледі, ал шекаралық белгілер Мемлекеттік шекараның бұрылыс нүктесінде орнатылады.
15. Мемлекеттік шекараның өзен учаскесіндегі негізгі шекара белгілері немесе құрғай бастаған (құрғақ) арналар, өзектер немесе шұқанақтар табаны бойынша өтетін Мемлекеттік шекараны белгілеу кезінде Мемлекеттік шекара сызығына перпендикуляр сызықта бір-біріне қарама-қарсы шекаралық өзендердің (бұлақтардың) қарама-қарсы жағалауларында (аралдарында) не болмаса оның бұрылысы бұрышының биссектрисасында орнатылатын екі негізгі шекара бағанасынан тұрады және негізгі шекара бағаналарын қосатын сызықтардың және шекара өзенінің (бұлағының) негізгі саласы немесе арнасының ортасы сызықтарының қиылысуында орналасқан негізгі шекара белгісінің орталығы болып табылатын нүктенің орналасу орнын айқындайды.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.06.2015 № 432 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

16. Необходимость установки промежуточных пограничных знаков определяется при техническом проектировании мест установки пограничных знаков, а также уточняется совместными комиссиями непосредственно в ходе полевых демаркационных работ.
17. Промежуточные пограничные знаки устанавливаются:
на прямолинейных участках Государственной границы, где по условиям рельефа не обеспечивается прямая видимость между соседними основными пограничными знаками;
на участках со сложной конфигурацией линии Государственной границы для повышения четкости обозначения Государственной границы;
на участках Государственной границы с интенсивной хозяйственной деятельностью, а также в районах населенных пунктов для более детального размежевания зон хозяйствования и землепользования приграничного населения.

16. Аралық шекара белгілерін орнату қажеттілігі шекара белгілері орнатылатын орынды техникалық жобалау кезінде айқындалады, сондай-ақ оны тікелей далалық шегендеу жұмыстары барысында бірлескен комиссиялар тікелей нақтылайды.
17. Аралық шекара белгілері:
жер бедерінің салдарынан көрші негізгі шекара белгілері арасын тікелей көруді қамтамасыз етпейтін Мемлекеттік шекараның тік сызықты учаскелерінде;
Мемлекеттік шекараның анық көрінуін арттыру үшін Мемлекеттік шекара сызығының қиын конфигурациялы учаскелерінде;
шекара маңы тұрғындарының шаруашылық және жер пайдалану аймақтарын жете межелеп бөлу үшін Мемлекеттік шекараның қарқынды шаруашылық іс-қимылы учаскелерінде, сондай-ақ елді мекен аудандарында қойылады.