Об утверждении Правил регулирования цен (тарифов) на услуги предоставления линий и каналов связи, каналов в кабельной канализации и площадей, необходимых для размещения технических средств для нужд уполномоченных государственных органов, Службы государственной охраны (за исключением нужд президентской связи), органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан, а также оператора "цифрового правительства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 514.
Сноска. Заголовок постановления - в редакции постановления Правительства РК от 15.04.2026 № 274 (вводится в действие с 12.07.2026).
В соответствии с пунктом 4 статьи 23 Закона Республики "О связи" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 21.05.2025 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила регулирования цен (тарифов) на услуги предоставления линий и каналов связи, каналов в кабельной канализации и площадей, необходимых для размещения технических средств для нужд уполномоченных государственных органов, Службы государственной охраны (за исключением нужд президентской связи), органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан, а также оператора "цифрового правительства".
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 15.04.2026 № 274 (вводится в действие с 12.07.2026).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 апреля 2009 года № 514
Правила регулирования цен (тарифов) на услуги предоставления линий и каналов связи, каналов в кабельной канализации и площадей, необходимых для размещения технических средств для нужд уполномоченных государственных органов, Службы государственной охраны (за исключением нужд президентской связи), органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан, а также оператора "цифрового правительства
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правительства РК от 15.04.2026 № 274 (вводится в действие с 12.07.2026).

Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарының, Мемлекеттік күзет қызметінің (президенттік байланыс қажеттілігін қоспағанда), әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының, сондай-ақ "цифрлық үкімет" операторының қажеттілігі үшін байланыс жолдары мен арналарын, кабельдік кәріздегі арналарды және техникалық құралдарды орналастыру үшін қажетті алаңдарды берудің көрсетілетін қызметтерінің бағасын (тарифін) реттеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі N 514 Қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.04.2026 № 274 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 23-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.05.2025 № 352 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарының, Мемлекеттік күзет қызметінің (президенттік байланыс қажеттілігін қоспағанда), әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының, сондай-ақ "цифрлық үкімет" операторының қажеттілігі үшін байланыс жолдары мен арналарын, кабельдік кәріздегі арналарды және техникалық құралдарды орналастыру үшін қажетті алаңдарды берудің көрсетілетін қызметтерінің бағасын (тарифін) реттеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.04.2026 № 274 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 14 сәуірдегі
N 514 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарының, Мемлекеттік күзет қызметінің (президенттік байланыс қажеттілігін қоспағанда), әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының, сондай-ақ "цифрлық үкімет" операторының қажеттілігі үшін байланыс жолдары мен арналарын, кабельдік кәріздегі арналарды және техникалық құралдарды орналастыру үшін қажетті алаңдарды берудің көрсетілетін қызметтерінің бағасын (тарифін) реттеу қағидалары
Ескерту. Қағидалардың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.04.2026 № 274 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.05.2025 № 352 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила регулирования цен (тарифов) на услуги предоставления линий и каналов связи, каналов в кабельной канализации и площадей, необходимых для размещения технических средств для нужд уполномоченных государственных органов, Службы государственной охраны (за исключением нужд президентской связи), органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан, а также оператора "цифрового правительства" (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 23 Закона Республики Казахстан "О связи".
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 15.04.2026 № 274 (вводится в действие с 12.07.2026).
2. Настоящие Правила определяют порядок регулирования цен (тарифов) на услуги предоставления линий и каналов связи, каналов в кабельной канализации и площадей, необходимых для размещения технических средств (далее – услуги) для нужд уполномоченных государственных органов, Службы государственной охраны (за исключением нужд президентской связи), органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан, а также оператора "цифрового правительства", определенных в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правительства РК от 15.04.2026 № 274 (вводится в действие с 12.07.2026).
3. Правила распространяются на операторов связи (далее - Оператор), оказывающих услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с постановлением Правительства РК от 05.12.2025 № 1053 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) регулируемая база активов – стоимость активов, находящихся в собственности или на иных законных основаниях, отражаемых в бухгалтерском балансе Оператора и используемых при оказании услуг;
2) раздельный учет – система сбора и обобщения информации о доходах, затратах и задействованных активах раздельно по каждому виду услуг, основанная на первичных документах, используемых для ведения бухгалтерского и управленческого учета, обеспечивающая необходимый уровень детализации для разделения доходов, затрат и задействованных активов по направлениям деятельности и видам услуг;
3) Оператор – юридическое или физическое лицо, оказывающее в соответствии с законодательством Республики Казахстан услуги по предоставлению линий и каналов связи, каналов в кабельной канализации и площадей, необходимых для размещения технических средств для нужд государственных органов и организаций;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарының, Мемлекеттік күзет қызметінің (президенттік байланыс қажеттілігін қоспағанда), әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының, сондай-ақ "цифрлық үкімет" операторының қажеттілігі үшін байланыс жолдары мен арналарын, кабельдік кәріздегі арналарды және техникалық құралдарды орналастыру үшін қажетті алаңдарды беру қызметтеріне бағаларын (тарифтерін) реттеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 23-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.04.2026 № 274 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы Қағидаларда осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес айқындалған Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарының, Мемлекеттік күзет қызметінің (президенттік байланыс қажеттілігін қоспағанда), әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының, сондай-ақ "цифрлық үкімет" операторының қажеттілігі үшін байланыс жолдары мен арналарын, кабельдік кәріздегі арналарды және техникалық құралдарды орналастыру үшін қажетті алаңдарды берудің көрсетілетін қызметтерінің (бұдан әрі – көрсетілетін қызметтер) бағасын (тарифін) реттеу тәртібі айқындалады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.04.2026 № 274 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Қағидалар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес қызмет көрсететін байланыс операторларына (бұдан әрі – Оператор) қолданылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.12.2025 № 1053 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) активтердің реттелетін базасы – Оператордың бухгалтерлік балансында көрсетілетін және қызметтерді көрсету кезінде пайдаланылатын жеке меншіктегі немесе өзге заңды негіздердегі активтердің құны;
2) бөлектеп есепке алу – кірістерді, шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді қызмет бағыттары мен қызмет түрлері бойынша бөлу үшін нақтылаудың қажетті деңгейін қамтамасыз ететін бухгалтерлік және басқару есебін жүргізу үшін пайдаланылатын бастапқы құжаттарға негізделген қызметтердің әрбір түрі бойынша бөлек кірістер, шығындар және қолданысқа енгізілген активтер туралы ақпаратты жинау және қорыту жүйесі;
3) Оператор – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдардың және ұйымдардың қажеттіліктері үшін техникалық құралдарды орналастыруға қажетті байланыс желілері мен арналарын, кабельдік кәріздердегі арналар мен алаңдарды беру жөнінде қызметтерді көрсететін заңды немесе жеке тұлға;

4) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, осуществляющий реализацию государственной политики в области связи, государственный контроль, координацию и регулирование деятельности лиц, предоставляющих услуги в области связи или пользующихся ими;
5) оператор "цифрового правительства" – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложено обеспечение функционирования закрепленной за ним цифровой инфраструктуры "цифрового правительства".
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 05.12.2025 № 1053 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 15.04.2026 № 274 (вводится в действие с 12.07.2026).
2. Порядок формирования цен (тарифов) на услуги
5. Формирование цен (тарифов) на услуги Оператора осуществляется на основании раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов (далее - раздельный учет) по каждому виду услуг.
Цены (тарифы) на услуги формируются в размерах единиц тарификации, утвержденных уполномоченным органом.
6. При формировании цен (тарифов) на услуги Оператора учитываются:
1) материальные расходы, входящие в себестоимость;
2) расходы по оплате труда персонала, в соответствии с трудовым законодательством;
3) амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов;
4) расходы на выплату вознаграждения за заемные средства при реализации инвестиционного проекта или на приобретение активов, задействованных в оказании Оператором услуг.
В случае отсутствия инвестиционного проекта при - наличии документов, подтверждающих условия финансирования потенциальных поставщиков услуг.
7. В ценах (тарифах) на услуги учитываются средства, необходимые для функционирования и развития Оператора в пределах ставки прибыли на регулируемую базу активов, задействованных при оказании услуг в порядке, установленном действующим законодательством .
8. При формировании цен (тарифов) на услуги Оператора не учитываются следующие расходы:
1) амортизационные отчисления основных средств, не используемых при оказании услуг;
2) платежи за сверхнормативные выбросы (сбросы) загрязняющих веществ;
3) безнадежные долги; штрафы, пени, неустойка и другие виды санкций за нарушение условий хозяйственных договоров, судебные издержки;

4) уәкілетті орган – байланыс саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды, байланыс саласында қызметтер көрсететін немесе оларды пайдаланатын тұлғалардың қызметін мемлекеттік бақылауды, үйлестіру мен реттеуді жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын орталық атқарушы орган;
5) "цифрлық үкiмет" операторы – өзіне бекітіп берілген "цифрлық үкiмет" цифрлық инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жүктелген, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.12.2025 № 1053 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.04.2026 № 274 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қызметтерге бағалар (тарифтер) қалыптастыру тәртібі
5. Оператордың қызметтеріне бағалар (тарифтер) қалыптастыру қызметтердің әрбір түрі бойынша кірістерді, шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алу (бұдан әрі - бөлектеп есепке алу) негізінде жүзеге асырылады.
Қызметтерге бағалар (тарифтер) уәкілетті орган бекіткен тарифтеу бірлігі мөлшерінде қалыптастырылады.
6. Оператордың қызметтеріне бағаларды (тарифтерді) қалыптастыру кезінде мыналар ескеріледі:
1) өзіндік құнға кіретін материалдық шығыстар;
2) еңбек заңнамасына сәйкес персоналға еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар;
3) негізгі құралдардың және материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары;
4) инвестициялық жобаны іске асыру кезінде қарыз қаражаты үшін сыйақы төлеуге немесе Оператордың қызметтер көрсетуінде қолданысқа енгізілген активтерді сатып алуға жұмсалған шығындар.
Инвестициялық жоба болмаған жағдайда — қызметтерді әлеуетті жеткізушілердің қаржыландыру шарттарын растайтын құжаттардың болуы.
7. Қызметтердің бағаларында (тарифтерінде) Оператордың жұмыс істеуі және дамуы үшін қажетті қаражат қолданыстағы заңнамада белгіленген тәртіппен қызметтерді көрсету кезінде қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына табыс ставкасының шегінде ескеріледі.
8. Оператордың қызметтеріне бағаларды (тарифтерді) қалыптастыру кезінде мыналар:
1) қызметтерді көрсету кезінде пайдаланылмайтын негізгі құралдардың амортизациялық аударымдары;
2) ластаушы заттардың нормативтен тыс шығарындылары (төгінділері) үшін төлемдер;
3) үмітсіз борыштар; шаруашылық шарттардың талаптарын бұзғаны үшін айыппұлдар, өсімпұлдар, тұрақсыздық айыппұлы және санкциялардың басқа да түрлері, сот шығындары;

4) штрафы и пени за сокрытие (занижение) дохода;
5) убытки от хищений;
6) на содержание не задействованных в производстве обслуживающих хозяйств и участков (бесплатное предоставление помещений, оплата стоимости коммунальных услуг организациям общественного питания и так далее);
7) на содержание объектов здравоохранения, детских дошкольных организаций, учебных заведений, за исключением профессионально-технических училищ;
8) на содержание оздоровительных лагерей, объектов культуры и спорта, жилого фонда;
9) на погашение займов, полученных работниками организации на улучшение жилищных условий, приобретение садовых домиков и обзаведение домашним хозяйством;
10) на проведение культурно-просветительных, оздоровительных и спортивных мероприятий (проведение вечеров отдыха, концертов и других);
11) на благоустройство садовых товариществ (строительство дорог, энерго- и водоснабжение, осуществление других аналогичных расходов;
12) на оказание спонсорской помощи;
13) на потери от брака;
14) на приобретение, аренду и содержание квартир, жилых зданий и сооружений, мест в общежитиях и гостиницах, за исключением вахтовой организации производства;
15) на приобретение подарков на юбилейные даты или выдаваемые в виде поощрения работникам;
16) на сверхнормативные технические и коммерческие потери, порчу и недостачи товарно-материальных ценностей и запасы на складах, другие непроизводительные расходы;
17) не относящиеся непосредственно к предоставлению услуг.
3. Порядок рассмотрения и введения в действие цен (тарифов)
9. Операторы для согласования повышения цен (тарифов) или согласования цен (тарифов) на вновь вводимые услуги направляют в уполномоченный орган уведомление (заявку) в письменном виде.
Сноска. В пункт 9 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с постановлением Правительства РК от 05.12.2025 № 1053 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. К уведомлению (заявке) прилагаются:
1) документы, подтверждающие причины повышения (копии соответствующих договоров, подтверждающие повышение стоимости сырья, материалов, услуг);
2) проект цен (тарифов) по каждой услуге;
3) бухгалтерский баланс;
4) отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности;
5) сводные данные о доходах и расходах, применяемые для расчета проекта цен (тарифов) с расшифровками по статьям затрат в целом по организации и отдельно по каждому виду услуг;
6) сведения о применяемых нормах расхода сырья и материалов, нормативной численности персонала;

4) кірісті жасырғаны (төмендеткені) үшін айыппұлдар мен өсімпұлдар;
5) талан-тараждан болған залалдар;
6) өндіріске тартылмаған қызмет көрсетуші шаруашылықтар мен учаскелерді (үй-жайларды тегін беру, қоғамдық тамақтандыру ұйымдарына коммуналдық қызметтер құнын төлеу және т.б.) ұстауға;
7) кәсіптік-техникалық училищелерді қоспағанда, денсаулық сақтау, мектепке дейінгі балалар ұйымдары, оқу орындары объектілерін ұстауға;
8) сауықтыру лагерлерін, мәдени және спорт объектілерін, тұрғын үй қорын ұстауға;
9) ұйымдардың қызметкерлері тұрғын үй жағдайларын жақсартуға, бақша үйлерін сатып алуға және үй шаруашылығын жүргізуге алған қарыздарды өтеуге;
10) мәдени-ағарту, сауықтыру және спорт іс-шараларына (демалыс кештерін, концерттер және басқаларды өткізуге);
11) бақшалық серіктестіктерді (жол құрылысы, энергиямен және сумен жабдықтау, басқа да ұқсас шығыстарды жүзеге асыру) абаттандыруға;
12) демеушілік көмек көрсетуге;
13) ақаудан болған ысырапқа;
14) өндірістің вахталық ұйымдарын қоспағанда, пәтерлер, тұрғын үй ғимараттарын және құрылыстар, жатақхана мен қонақ үйлерден орындар сатып алуға, жалдауға және ұстауға;
15) мерейтойлық күндерге немесе қызметкерлерге көтермелеу түрінде берілген сыйлықтарды сатып алуға;
16) нормативтен тыс техникалық және коммерциялық ысыраптарға, тауарлық-материалдық құндылықтардың және қоймалардағы қорлардың бүлінуі мен жетіспеуіне жұмсалған шығыстар, басқа да өнімсіз шығыстар;
17) қызметтер көрсетуге тікелей қатысы жоқ шығыстар ескерілмейді.
3. Бағаларды (тарифтерді) қарау және қолданысқа енгізу тәртібі
9. Бағалардың (тарифтердің) жоғарылауын келісу немесе жаңадан енгізілетін көрсетілетін қызметтер бағасын (тарифтерін) келісу үшін операторлар уәкілетті органға жазбаша түрде хабарлама (өтінім) жібереді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.12.2025 № 1053 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Хабарламаға (өтінімге) мыналар қоса беріледі:
1) бағаның жоғарылауының себептерін растайтын құжаттар (шикізат, материалдар, қызметтер құнының жоғарылауын растайтын тиісті шарттардың көшірмелері);
2) әрбір қызмет бойынша бағалардың (тарифтердің) жобасы;
3) бухгалтерлік теңгерім;
4) қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелері туралы есеп;
5) тұтас алғанда ұйым бойынша және жеке алғанда қызметтердің әрбір түрі бойынша, шығындар баптары бойынша толық жаза отырып, бағалардың (тарифтердің) жобасын есептеу үшін қолданылатын шығыстар мен кірістер туралы жиынтық деректер;
6) қолданылатын шикізат пен материалдар жұмсау нормалары, персонал санының нормативі туралы мәліметтер;

7) инвестиционные программы, в случае их наличия;
8) годовая смета затрат, направленных на текущий и капитальный ремонты и другие ремонтно-восстановительные работы, не приводящие к росту стоимости основных средств;
9) годовая смета затрат, направленных на проведение капитальных ремонтных работ, приводящих к увеличению стоимости основных средств;
10) расчет амортизационных отчислений на услуги с указанием сроков эксплуатации основных средств;
11) данные раздельного учета затрат и задействованных активов по услугам с необходимыми расчетами;
12) сравнительную таблицу цен (тарифов) на услуги за два предыдущих календарных года;
13) расчет цен (тарифов) на услуги с указанием метода расчета.
11. При снижении Оператором цен (тарифов) на услуги Оператор в течение пяти рабочих дней уведомляет в письменном виде уполномоченный орган, с приложением копии соответствующего решения.
12. Уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления (заявки) проверяет полноту предоставленных материалов и в письменном виде уведомляет Оператора о принятии уведомления (заявки) к рассмотрению или об отказе в принятии уведомления (заявки) к рассмотрению с приведением причин отказа.
Причинами отказа в принятии уведомления (заявки) Оператора к рассмотрению являются:
1) непредоставление документов, указанных в пункте 10 настоящих Правил;
2) предоставление документов, содержащих недостоверную информацию.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 21.05.2025 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Уведомление (заявка) Оператора рассматриваются уполномоченным органом в течение шестидесяти дней в порядке, установленном настоящими Правилами. Срок рассмотрения проектов цен (тарифов) исчисляется с момента получения уведомления (заявки).
Сноска. В пункт 13 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с постановлением Правительства РК от 05.12.2025 № 1053 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Уполномоченный орган при рассмотрении цен (тарифов) на услуги проводит анализ:
применяемых Оператором норм расхода сырья, материалов топлива, энергии материальных ресурсов на предоставление единицы услуг и (или) годовых норм материальных ресурсов путем сравнения с соответствующими отраслевыми нормами или нормами, применяемыми операторами, оказывающими аналогичные услуги;
расходов на оплату труда персонала Оператора путем сравнения с затратами на оплату труда операторов, оказывающих аналогичные услуги;
других расходов, оказывающих существенное влияние на увеличение цен (тарифов) на услуги Оператора.

7) инвестициялық бағдарламалар, олар болған жағдайда;
8) ағымдағы және күрделі жөндеулер мен басқа да жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарына бағытталған, негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін шығыстардың жылдық сметасы;
9) күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізуге бағытталған, негізгі құралдар құнының артуына алып келетін шығыстардың жылдық сметасы;
10) негізгі құралдарды пайдалану мерзімдері көрсетілген қызметтерге амортизациялық аударымдардың есептемесі;
11) қажетті есептемелері бар қызметтер бойынша шығындар мен қолданыстағы активтерді бөлектеп есепке алу деректері;
12) өткен екі күнтізбелік жылдағы қызметтерге бағалардың (тарифтердің) салыстырмалы кестесі;
13) есептеу әдісі көрсетілген қызметтерге бағалардың (тарифтердің) есептемесі.
11. Оператор қызметтерге бағаларды (тарифтерді) төмендеткен кезде Оператор жазбаша түрде бес жұмыс күнінің ішінде тиісті шешімнің көшірмесін қоса бере отырып, уәкілетті органды хабардар етеді.
12. Уәкілетті орган хабарламаны (өтінімді) алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде ұсынылған материалдардың толықтығын тексереді және Операторды хабарламаның (өтінімнің) қарауға қабылданғаны туралы немесе хабарламаны (өтінімді) қарауға қабылдаудан бас тарту туралы жазбаша түрде бас тартудың себептерін келтіре отырып, хабардар етеді.
Оператордың хабарламасын (өтінімін) қарауға қабылдаудан бас тартудың себептері мыналар болып табылады:
1) осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген құжаттардың ұсынылмауы;
2) дұрыс емес ақпаратты қамтитын құжаттарды ұсыну.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 21.05.2025 № 352 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Оператордың хабарламасын (өтінімін) уәкілетті орган осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен алпыс күн ішінде қарайды. Бағалар (тарифтер) жобаларын қарау мерзімі хабарлама (өтінім) алынған сәттен бастап есептеледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.12.2025 № 1053 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Уәкілетті орган көрсетілетін қызметтердің бағасын (тарифін) қарау кезінде:
тиісті салалық нормалармен немесе ұқсас қызметтерді көрсететін операторлар қолданатын нормалармен салыстыру арқылы Оператор қолданатын көрсетілетін қызметтердің бір бірлігін ұсынуға шикізат, отын материалдарын, материалдық ресурстар энергиясын жұмсау нормаларына және (немесе) материалдық ресурстардың жылдық нормаларына;
ұқсас қызметтерді көрсететін операторлардың еңбегіне ақы төлеу шығындарымен салыстыру арқылы Оператор персоналының еңбегіне ақы төлеу шығыстарына;
Оператор көрсететін қызметтер бағасының (тарифінің) артуына айтарлықтай әсерін тигізетін басқа да шығыстарға талдау жүргізеді.

Сноска. Пункт 14 - в редакции постановления Правительства РК от 21.05.2025 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При рассмотрении уведомления (заявки) уполномоченный орган проводит сравнительный анализ цен (тарифов) с ценами (тарифами) на аналогичные услуги других операторов, а также самого Оператора для определенных категорий потребителей аналогичных или таких же услуг.
Сноска. Пункт 15 - в редакции постановления Правительства РК от 21.05.2025 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Затраты Оператора при определении цены (тарифа) на услуги не учитываются в случае:
1) предоставления сводных данных раздельного учета (сметы затрат), определяющих цену (тариф) на услуги, без обосновывающих расчетов распределения затрат и других обосновывающих материалов;
2) отсутствия материалов и документов, подтверждающих обоснованность роста определенных затрат по сравнению с предыдущими финансовыми периодами.
17. На основании сравнительного анализа и корректировки фактических или планируемых затрат Оператора, связанных с предоставлением услуг, определяется обоснованность цены (тарифа) на услуги Оператора.
18. В целях подтверждения обоснованности цены (тарифа) на услуги Оператора уполномоченный орган запрашивает информацию, которая представляется в течение десяти календарных дней со дня получения операторами соответствующего запроса.
Сноска. Пункт 18 - в редакции постановления Правительства РК от 21.05.2025 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Уполномоченный орган по результатам рассмотрения предлагаемого уровня цен (тарифов) Оператора в соответствии с настоящими Правилами, принимает решение об их согласовании или отказе.
Сноска. В пункт 19 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с постановлением Правительства РК от 05.12.2025 № 1053 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. В случае отсутствия обоснованности предлагаемого Оператором уровня цен (тарифов) уполномоченный орган не позднее срока рассмотрения уведомления (заявки) в соответствии с настоящими Правилами в письменном виде уведомляет Оператора об отказе в согласовании цен (тарифов), с указанием причин отказа.
Сноска. В пункт 20 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с постановлением Правительства РК от 05.12.2025 № 1053 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.05.2025 № 352 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Хабарламаны (өтінімді) қарау кезінде уәкілетті орган бағаларды (тарифтерді) басқа операторлардың, сондай-ақ ұқсас немесе дәл осындай көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың белгілі бір санаттары үшін осы Оператордың өзінің ұқсас көрсетілетін қызметтерінің бағаларымен (тарифтерімен) салыстыра талдауды жүргізеді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.05.2025 № 352 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Қызметтерге бағаларды (тарифтерді) анықтау кезінде Оператордың шығындары мына жағдайларда есептелмейді:
1) шығындарды бөлудің негізсіз есептемесінсіз және басқа негізсіз материалдарсыз, қызметтерге бағаларды (тарифтерді) анықтайтын, бөлектеп есепке алудың (шығындар сметасының) жиынтық деректері ұсынылғанда;
2) алдыңғы қаржылық кезеңдерімен салыстырғанда белгілі бір шығындардың өсу негізділігін растайтын материалдар мен құжаттар болмағанда.
17. Оператордың қызметтерді ұсынумен байланысты нақты немесе жоспарланатын шығындарын салыстырмалы талдау және түзету негізінде Оператордың қызметтері бағасының (тарифінің) негізділігі анықталады.
18. Оператор көрсететін қызметтер бағасының (тарифінің) негізділігін растау мақсатында уәкілетті орган ақпарат сұратады, ол операторлар тиісті сұрау салуды алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде ұсынылады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.05.2025 № 352 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. Уәкілетті орган осы Қағидаларға сәйкес Оператор ұсынатын бағалар (тарифтер) деңгейін қарау нәтижелері бойынша оларды келісу немесе олардан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.12.2025 № 1053 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Оператор ұсынатын бағалар (тарифтер) деңгейі негізді болмаған жағдайда уәкілетті орган осы Қағидаларға сәйкес хабарламаны (өтінімді) қарау мерзімінен кешіктірмей Операторға бас тарту туралы жазбаша түрде хабарлап, бағаларды (тарифтерді) келісуден бас тартудың себептерін көрсетеді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.12.2025 № 1053 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

21. В случае согласования цен (тарифов) на услуги уполномоченный орган сообщает об этом Оператору в письменном виде с указанием даты введения в действие цен (тарифов) на соответствующие услуги. Цены (тарифы) Оператора вводятся в действие с даты установленной уполномоченным органом. Введение цен (тарифов) на услуги Оператора без согласования уполномоченного органа не допускается.
4. Заключительные положения
22. Операторы в течение девяноста календарных дней со дня введения в действие настоящих Правил, а также впервые предоставляющие услуги, приводят в соответствие с настоящими Правилами цены (тарифы) на услуги и направляют для согласования в уполномоченный орган уведомление (заявку) согласно настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 22 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с постановлением Правительства РК от 05.12.2025 № 1053 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Оператор несет ответственность за нарушение настоящих Правил в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 23 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с постановлением Правительства РК от 05.12.2025 № 1053 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам регулирования цен (тарифов) на услуги предоставления линий и каналов связи, каналов в кабельной канализации и площадей, необходимых для размещения технических средств для нужд уполномоченных государственных органов, Службы государственной охраны (за исключением нужд президентской связи), органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан, а также оператора "цифрового правительства"
Перечень государственных органов и организаций
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правительства РК от 21.05.2025 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.04.2026 № 274 (вводится в действие с 12.07.2026).
1. Комитет национальной безопасности Республики Казахстан.
2. Министерство обороны Республики Казахстан.
3. Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
4. Служба государственной охраны Республики Казахстан (за исключением нужд президентской связи).
5. Оператор "цифрового правительства".
Приложение 2 к Правилам регулирования цен (тарифов) на услуги предоставления линий и каналов связи, каналов в кабельной канализации и площадей, необходимых для размещения технических средств для нужд уполномоченных государственных органов, Службы государственной охраны (за исключением нужд президентской связи), органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан, а также оператора "цифрового правительства"
Перечень услуг предоставления линий и каналов связи, каналов в кабельной канализации и площадей, необходимых для размещения технических средств для нужд уполномоченных государственных органов, Службы государственной охраны (за исключением нужд президентской связи), органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан, а также оператора "цифрового правительства", подлежащих ценовому регулированию
Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правительства РК от 21.05.2025 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.04.2026 № 274 (вводится в действие с 12.07.2026).

21. Қызметтердің бағалары (тарифтері) келісілген жағдайда уәкілетті орган тиісті қызметтерге бағаларды (тарифтерді) қолданысқа енгізу күнін көрсете отырып, жазбаша түрде Операторга бұл туралы хабарлайды. Оператордың бағалары (тарифтері) уәкілетті орган белгілеген күннен бастап қолданысқа енгізіледі. Оператордың қызметтеріне уәкілетті органның келісімінсіз бағаларды (тарифтерді) енгізуге жол берілмейді.
4. Қорытынды ережелер
22. Операторлар, сондай-ақ қызметтерді алғаш көрсетушілер, көрсетілетін қызметтер бағаларын (тарифтерін) осы Қағидалар қолданысқа енгізілген күннен бастап күнтізбелік тоқсан күн ішінде осы Қағидаларға сәйкес келтіреді және уәкілетті органға келісу үшін осы Қағидаларға сәйкес хабарлама (өтінім) жібереді.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.12.2025 № 1053 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23. Оператор осы Қағидаларды бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.12.2025 № 1053 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарының, Мемлекеттік күзет қызметінің (президенттік байланыс қажеттілігін қоспағанда), әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының, сондай-ақ "цифрлық үкімет" операторының қажеттілігі үшін байланыс жолдары мен арналарын, кабельдік кәріздегі арналарды және техникалық құралдарды орналастыру үшін қажетті алаңдарды берудің көрсетілетін қызметтерінің бағасын (тарифін) реттеу қағидаларына 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.04.2026 № 274 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Мемлекеттік органдардың және ұйымдардың тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.05.2025 № 352 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті.
2. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі.
3. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі.
4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі (президенттік байланыс қажеттілігін қоспағанда).
5. "Цифрлық үкімет" операторы.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.04.2026 № 274 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарының, Мемлекеттік күзет қызметінің (президенттік байланыс қажеттілігін қоспағанда), әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының, сондай-ақ "цифрлық үкімет" операторының қажеттілігі үшін байланыс жолдары мен арналарын, кабельдік кәріздегі арналарды және техникалық құралдарды орналастыру үшін қажетті алаңдарды берудің көрсетілетін қызметтерінің бағасын (тарифін) реттеу қағидаларына 2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.04.2026 № 274 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарының, Мемлекеттік күзет қызметінің (президенттік байланыс қажеттілігін қоспағанда), әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының, сондай-ақ "цифрлық үкімет" операторының қажеттілігі үшін байланыс жолдары мен арналарын, кабельдік кәріздегі арналарды және техникалық құралдарды орналастыру үшін қажетті алаңдарды берудің бағасы реттелуге тиіс көрсетілетін қызметтерінің тізбесі
Ескерту. 2-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.04.2026 № 274 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.05.2025 № 352 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1. Предоставление в пользование площадей, необходимых для размещения технических средств.
2. Предоставление в пользование кабеле-места в канале кабельной канализации.
3. Предоставление в аренду мест на антенно-мачтовых сооружениях и опорах.
4. Предоставление в аренду наземных аналоговых и цифровых междугородных и внутризоновых каналов.
5. Предоставление в аренду соединительных линий.
6. Предоставление в аренду прямого провода.
7. Предоставление в аренду наземных цифровых каналов связи на канальном и (или) сетевом уровне передачи данных.
8. Предоставление в аренду транспондеров и (или) емкости транспондеров космических аппаратов "KazSat-2", "KazSat-3".

1. Техникалық құралдарды орналастыруға қажетті алаңдарды пайдалануға беру.
2. Кабельдік кәріздегі арнада кабель-орынды пайдалануға беру.
3. Антенна-діңгекті құрылысжайлардағы және тіреуіштердегі орындарды жалға беру.
4. Жерүсті аналогтік және цифрлық қалааралық және аймақішілік арналарды жалға беру.
5. Жалғастыру желілерін жалға беру.
6. Тікелей сым-өткізгішті жалға беру.
7. Деректер берудің арналық және (немесе) желілік деңгейінде байланыстың жерүсті цифрлық арналарын жалға беру.
8. "KazSat-2", "KazSat-3" ғарыш аппараттарының транспондерлерін және (немесе) транспондерлерінің сыйымдылығын жалға беру.