О внесении изменений в Правила определения страны происхождения отдельных видов товаров для целей государственных (муниципальных) закупок
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 23 мая 2025 года № 39.
Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Внести в Правила определения страны происхождения отдельных видов товаров для целей государственных (муниципальных) закупок, утвержденные Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2020 г. № 105, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 10 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян Н. Петкевич С. Жумангарин Д. Амангельдиев А. Оверчук
Приложение
к Решению Совета
Евразийской экономической комиссии
от 23 мая 2025 г. № 39
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Правила определения страны происхождения отдельных видов товаров для целей государственных (муниципальных) закупок
1. В приложении № 1 к указанным Правилам:
а) в разделе V позицию "из 8705 Средства транспортные для коммунального хозяйства и содержания дорог" в графе 1 после слов "из 8705" дополнить словами ", из 8479 10 000 0";
б) в разделе VI в позиции "из 8461 Зубообрабатывающие и резьбонарезные: зубофрезерные зубострогальные зубошевинговальные зубозакругляющие зубошлифовальные зубохонинговальные резьбофрезерные резьбошлифовальные резьбонакатные резьбонарезные Разные зубообрабатывающие и резьбонарезные станки Строгальные, долбежные и протяжные станки: строгальные долбежные протяжные (с устройством цифровой индикации, с числовым программным управлением) Разрезные станки: ленточнопильные дисковые пилы абразивно-отрезные станки гидроабразивной резки" в графе первой слова "из 8461" заменить словами "из 8460, из 8461";
в) раздел XI после позиции "из 9018 20 000 0 Фотополимеризаторы стоматологические светодиодные для полимеризации облицовочных светочувствительных материалов, проводные; лампы (аппараты) для световой полимеризации, стоматологические фотоактиваторы (фотополимеризаторы), лампы для реставрации зубов, лампы для полимеризации реставрационного пломбировочного композитного материала, лампы (аппараты) для трансиллюминации, лампы для оральной фотодезинфекции, стоматологические оранжевые лампы, стоматологические UVA лампы" дополнить позицией следующего содержания:

Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу мақсаттары үшін тауарлардың жекелеген түрлерінің шығарылған елін айқындау қағидаларына өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2025 жылғы 23 мамырдағы № 39 шешімі.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2020 жылғы 23 қарашадағы № 105 шешімімен бекітілген Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу мақсаттары үшін тауарлардың жекелеген түрлерінің шығарылған елін айқындау қағидаларына өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 10 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі мүшелері:
Армения
Республикасынан
Беларусь
Республикасынан
Қазақстан
Республикасынан
Қырғыз
Республикасынан
Ресей
Федерациясынан
М. Григорян
Н. Петкевич
С. Жұманғарин
Д. Амангельдиев
А. Оверчук
Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2025 жылғы 23 мамырдағы
№ 39 шешіміне
ҚОСЫМША
Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу мақсаттары үшін тауарлардың жекелеген түрлерінің шығарылған елін айқындау қағидаларына енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. Көрсетілген Қағидаларға № 1 қосымшада:
а) V бөлімде "8705-тен Коммуналдық шаруашылыққа және жолдарды күтіп-ұстауға арналған көлік құралдары" позициясы 1 графада "8705-тен" деген сөздерден кейін ", 8479 10 000 0-ден" деген сөздермен толықтырылсын;
б) VI бөлімде "8461-ден Тіс өңдеуші және бұранда кескіш:тісжоңғылау тіс сүргілеуші тісқырғыш тісті жұмырлағыш тісажарлағыш тісті жануыштау бұранда жоңғылау бұранда ажарлағыш бұранда бүрлеуші бұранда кескіш Түрлі тісөңдеуші және бұранда кескіш білдектер Сүргілеу, қашауыш және тартып өңдеу білдектері: сүргілеу қашауыш тартып өңдеу (сандық индикация құрылғысы бар, сандық бағдарламалық басқаруы бар) Тілу білдектері: таспалап тілу дискілі аралар абразивті-кесу білдектері" позициясында бірінші графада "8461-ден" деген сөздер "8460-тар, 8461-ден" деген сөздермен ауыстырылсын;
в) XI бөлім "9018 20 000 0-ден Жарыққа сезімтал қаптау материалдарын полимерлеуге арналған жарықдиодты стоматологиялық фотополимеризаторлар, өткізгіш сымды; жарық полимерлеуге арналған шамдар (аппараттар), стоматологиялық фотоактиваторлар (фотополимеризаторлар), тістерді қалпына келтіруге арналған шамдар, реставрациялық пломбалық композиттік материалды полимерлеуге арналған шамдар, трансиллюминацияға арналған шамдар (аппараттар), ауызды фотодезинфекциялауға арналған шамдар, стоматологиялық қызғылт сары шамдар, стоматологиялық UVA шамдары" позициясынан кейін мынадай мазмұндағы позициямен толықтырылсын:

"из 9018 31 100 9
Шприцы-инъекторы медицинские многоразового
и одноразового использования
с инъекционными иглами и без них
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию для производства соответствующей продукции на срок не менее 5 лет. При этом конструкторская документация и технические условия на продукцию должны быть оформлены в соответствии
с требованиями единой системы конструкторской документации (ЕСКД), а технологическая документация – в соответствии
с требованиями единой системы технологической документации (ЕСТД);
соблюдение процентной доли стоимости использованного иностранного сырья (материалов) при производстве товаров
в 2025 году – не более 35 процентов, в 2026 году и далее – не более
25 процентов цены конечной продукции;
наличие у производителя действующего регистрационного удостоверения на разработанные и внедренные медицинские изделия с указанием адреса места производства на территориях государств-членов;
использование материалов и комплектующих, произведенных
на территориях государств-членов:
полипропилен, и (или) полиэтилен, и (или) термоэластопласт
(10 баллов);
бумага для газовой стерилизации (4 балла);
оксид этилена (4 балла);
пленка термоформуемая (4 балла);
упаковка из картона (упаковка из гофрокартона) (8 баллов);
выполнение следующих технологических операций:
литье деталей шприцев (30 баллов);
нанесение градуировки шкалы на цилиндр шприца (5 баллов);
сборка шприца (цилиндр + шток + игла + манжета) (10 баллов);
упаковка шприца (5 баллов);
стерилизация (5 баллов)";
г) в сноске 6:
в абзаце седьмом слова "2025 г. не менее 4500 баллов, с 1 января 2026 г. не менее 5500 баллов" заменить словами "2027 г. не менее 3500 баллов, с 1 января 2028 г. не менее 3700 баллов";
в абзаце восьмом слова "с 1 января 2025 г. не менее 1300 баллов," исключить;
в абзаце девятом слова "1900 баллов, с 1 января 2025 г. не менее 2400 баллов, с 1 января 2026 г. не менее 3500 баллов" заменить словами "1100 баллов, с 1 января 2027 г. не менее 1600 баллов, с 1 января 2029 г. не менее 2300 баллов";
в абзаце десятом слова "2025 г. не менее 4500 баллов, с 1 января 2026 г. не менее 5800 баллов" заменить словами "2027 г. не менее 3500 баллов, с 1 января 2029 г. не менее 3700 баллов";
в абзаце одиннадцатом слова "2025 г. не менее 4300 баллов, с 1 января 2026 г. не менее 5600 баллов" заменить словами "2027 г. не менее 3200 баллов, с 1 января 2029 г. не менее 3400 баллов";
в абзаце двенадцатом слова "2025 г. не менее 2400 баллов, с 1 января 2026 г. не менее 3000 баллов" заменить словами "2027 г. не менее 2300 баллов";
д) последний абзац сноски 8 изложить в следующей редакции:

"9018 31 100 9-дан
Инъекциялық инелері бар және инесіз көп рет және бір рет пайдаланылатын медициналық шприц-инъекторлар
заңды тұлғада – мүше мемлекеттің салық резидентінде тиісті өнімді өндіруге арналған техникалық құжаттамаға кемінде 5 жыл мерзімге құқықтардың болуы. Бұл ретте конструкторлық құжаттама мен өнімнің техникалық талаптары конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің (КҚБЖ) талаптарына, ал технологиялық құжаттама – технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің (ТҚБЖ) талаптарына сәйкес ресімделуі тиіс;
тауарларды өндіру кезінде пайдаланылған шетелдік шикізат (материалдар) құнының пайыздық үлесін сақтау 2025 жылы – 35 пайыздан артық емес, 2026 жылы және одан әрі – соңғы өнімнің бағысынан 25 пайыздан артық емес;
өндірушіде мүше мемлекеттердің аумақтарында өндіріс орындары мекенжайларын көрсетумен әзірленген және ендірілген медииналық бұйымдарға қолданыстағы тіркеу куәлігінің болуы;
мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген материалдар мен жиынтықтауыштарды пайдалану:
полипропилен, және (немес) полиэтилен, және (немесе) термоэластопласт (10 балл);
газбен стерилдеуге арналған қағаз (4 балл);
этилен оксиді (4 балл);
термоқалыптау қабықшасы (4 балл);
картон қаптама (гофрокартон қаптама) (8 балл);
мынадай технологиялық операцияларды орындау:
шприц бөлшектерін құю (30 балл);
шприц цилиндріне градустау шкалаларын түсіру (5 балл);
шприцті жинақтау (цилиндр + шток + ине + манжета) (10 балл);
шприц қаптамасы (5 балл);
зарарсыздандыру (5 балл)";
а) 6-сілтемеде:
жетінші абзацта "2025 жылы кемінде 4500 балл, 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап кемінде 5500 балл" деген сөздер "2027 жылы кемінде 3500 балл, 2028 жылғы 1 қаңтардан бастап кемінде 3700 балл" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші абзацта "2025 жылғы 1 қаңтардан бастап кемінде 1300 балл" деген сөздер алып тасталсын;
тоғызыншы абзацта "1900 балл, 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап кемінде 2400 балл, 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап кемінде 3500 балл" деген сөздер "1100 балл, 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап кемінде 1600 балл, 2029 жылғы 1 қаңтардан бастап кемінде 2300 балл" деген сөздермен ауыстырылсын;
оныншы абзацта "2025 жылы кемінде 4500 балл, 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап кемінде 5800 балл" деген сөздер "2027 жылы кемінде 3500 балл, 2029 жылғы 1 қаңтардан бастап кемінде 3700 балл" деген сөздермен ауыстырылсын;
он бірінші абзацта "2025 жылы кемінде 4300 балл, 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап кемінде 5600 балл" деген сөздер "2027 жылы кемінде 3200 балл, 2029 жылғы 1 қаңтардан бастап кемінде 3400 балл" деген сөздермен ауыстырылсын;
он екінші абзацта "2025 жылы кемінде 2400 балл, 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап кемінде 3000 балл" деген сөздер "2027 жылы кемінде 2300 балл" деген сөздермен ауыстырылсын;
д) 8-сілтеменің соңғы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"из 4015 "Одежда и принадлежности к одежде (включая перчатки, рукавицы и митенки) из вулканизованной резины, кроме твердой резины, для различных целей" - не менее 120 баллов;
из 9018 31 100 9 "Шприцы-инъекторы медицинские многоразового и одноразового использования с инъекционными иглами и без них" - 85 баллов.".
2. В приложении № 11 к указанным Правилам:
а) пункт 239 изложить в следующей редакции "239. Мебель медицинская, хирургическая, стоматологическая или ветеринарная и ее части (из кодов 9401 и 9402 ТН ВЭД ЕАЭС).";
б) дополнить пунктами 259 – 309 следующего содержания:
"259. Коммутаторы элементные, командоаппараты, контроллеры, переключатели барабанные, пускатели ручные, выключатели разные (только в отношении контроллеров, микропроцессорных преобразователей величин) (из кода 8536 ТН ВЭД ЕАЭС).
260. Изделия санитарно-гигиенические – абсорбирующее белье (подгузники (за исключением размера XS (сверхмалые)), пеленки) (из кода 9619 00 ТН ВЭД ЕАЭС).
261. Микроисточники с йодом-125 (из кода 9022 ТН ВЭД ЕАЭС).
262. Наборы реагентов (для неонатального скрининга в сухих пятнах крови, для выявления инфекционных агентов методом полимеразной цепной реакции, для количественного и качественного определения иммуноглобулинов или антигенов инфекционных агентов методом иммуноферментного анализа, для количественного определения гормонов методом иммуноферментного анализа, для определения групп крови и резус-фактора, для фенотипирования крови человека по групповым системам резус, Келл и Кидд), наборы (комплекты) реагентов для гематологических анализаторов, наборы биохимических реагентов (для определения ферментов, для определения факторов свертывания крови, для определения субстратов) (из кода 3822 ТН ВЭД ЕАЭС).
263. Тест-полоски для определения содержания глюкозы в крови (из кода 3006 ТН ВЭД ЕАЭС).
264. Маски марлевые медицинские стерильные и нестерильные; отрезы марлевые медицинские стерильные и нестерильные; пакеты перевязочные медицинские стерильные; тампоны, сетоны, турунды, шарики марлевые стерильные и нестерильные (из кодов 3005 и 3006 ТН ВЭД ЕАЭС).
265. Матрацы противопролежневые ортопедические с эффектом запоминания формы; матрацы противопролежневые с гелевыми элементами; подушки противопролежневые ортопедические с эффектом запоминания формы (из кода 9021 10 ТН ВЭД ЕАЭС).
266. Контейнеры для биопроб полимерные (из кода 3926 90 ТН ВЭД ЕАЭС).

"4015-тен "Киім және түрлі мақсаттарға арналған қатты резеңкеден басқа, вулканизацияланған резеңкеден жасалған киімдерге (қолғаптарды, биялайларды және митенкілерді қоса алғанда) арналған керек-жарақтар" – кемінде 120 балл;
9018 31 100 9-дан "Инъекциялық инелері бар және инесіз көп рет және бір рет пайдаланылатын медициналық шприц-инъекторлар" – кемінде 85 балл.".
1. Көрсетілген Қағидаларға № 11 қосымшада:
а) 239-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "239. Медициналық, хирургиялық, стоматологиялық немесе ветеринариялық жиһаз және оның бөліктері (ЕАЭО СЭҚ ТН 9401 және 9402 кодтарынан).";
б) мынадай мазмұндағы 259 – 309 тармақтармен толықтырылсын:
"259. Элементтік коммутаторлар, басқару аппараттары, бақылағыштар, барабандық ажыратып-қосқыштар, қолмен қосқыштар, әртүрлі ажыратқыштар (тек қана бақылағыштарға, шамаларды микропроцессорлық түрлендіргіштерге қатысты) (ЕАЭО СЭҚ ТН 8536 кодынан).
260. Санитариялық-гигиеналық бұйымдар – сіңіргіш киім-кешектер (жаялықтар (XS өлшемді (аса кішкентай) қоспағанда), жөргектер) (ЕАЭО СЭҚ ТН 9619 00 кодынан).
261. Йод-125 бар микрокөздер (ЕАЭО СЭҚ ТН 9022 кодынан).
262. Реагенттер жиынтығы (қанның құрғақ дақтарына неонатальдық скринингке арналған, полимеразды тізбекті реакция әдісімен инфекциялық агенттерді анықтауға арналған, иммуноферменттік талдау әдісімен иммуноглобулиндерді және инфекциялық агенттердің антигендерін сандық және сапалық анықтауға арналған, иммуноферменттік талдау әдісімен гормондарды сандық анықтауға арналған, қанның топтарын және резус-факторды анықтауға арналған, адам қанының Келл және Кидд, резус топтары жүйелері бойынша фенотиптеуге арналған), гематологиялық анализаторларға арналған реагенттер жиынтығы (жинақтары), биохимиялық реагенттер жиынтығы (ферменттерді анықтауға арналған, қанның ұюы факторларын анықтауға арналған, субстраттарды анықтауға арналған) (ЕАЭО СЭҚ ТН 3822 кодынан).
263. Қандағы глюкозаның мөлшерін анықтауға арналған тест-жолақтар (ЕАЭО СЭҚ ТН 3006 кодынан).
264. Зарарсыздандырылған және зарарсыздандырылмаған медициналық дәке маскалар; зарарсыздандырылған және зарарсыздандырылмаған медициналық дәке кесінділері; зарарсыздандырылған медициналық таңғыш пакеттер; зарарсыздандырылған және зарарсыздандырылмаған дәке тампондар, сетондар, білтелер, шариктер (ЕАЭО СЭҚ ТН 3005 және 3006 кодтарынан).
265. Пішінді сақтау әсерімен созылуға қарсы ортопедиялық матратар; гельді элементтері бар созылуға қарсы матрацтар; пішінді сақтау әсерімен созылуға қарсы ортопедиялық жастықтар (ЕАЭО СЭҚ ТН 9021 10 кодынан).
266. Полимерлік биосынамаларға арналған контейнерлер (ЕАЭО СЭҚ ТН 3926 90 кодынан).

267. Микроскопы медицинские; микроскопы для клинической лабораторной диагностики; микроскопы биологические (из кода 9011 ТН ВЭД ЕАЭС).
268. Аппараты лазерные терапевтические (из кода 9018 20 000 0 ТН ВЭД ЕАЭС).
269. Иглы корневые (из кода 9018 ТН ВЭД ЕАЭС).
270. Лампы щелевые; микрохирургические инструменты для офтальмологии, набор пробных очковых линз офтальмологический (из кода 9018 ТН ВЭД ЕАЭС).
271. Линзы интраокулярные (из кода 9001 ТН ВЭД ЕАЭС).
272. Боры зубные твердосплавные; головки стоматологические алмазные, в том числе фасонные (из кода 9018 ТН ВЭД ЕАЭС).
273. Зеркала гинекологические полимерные по Куско; зонды урогенитальные; иглодержатели микрохирургические; инструменты вспомогательные; инструменты зондирующие, бужирующие; инструменты многоповерхностного воздействия; инструменты оттесняющие; инструменты режущие и ударные с острой (режущей) кромкой; каналонаполнители; микромоторы пневматические для наконечников стоматологических; модули медицинские климатизированные (чистое помещение); наборы гинекологические смотровые одноразовые стерильные (из кода 9018 ТН ВЭД ЕАЭС).
274. Наконечники для микромоторов; наконечники стоматологические турбинные (из кода 9018 ТН ВЭД ЕАЭС).
275. Фрезы зуботехнические; иглы корневые (из кода 3006 ТН ВЭД ЕАЭС).
276. Гидромассажные ванны и душевые кабины (код 9019 10 900 1 ТН ВЭД ЕАЭС).
277. Эндопротезы суставов конечностей (из кода 9021 ТН ВЭД ЕАЭС).
278. Поручни для ванной и туалета (прямые, угловые, правые, левые) (из кода 9021 ТН ВЭД ЕАЭС).
279. Аппараты наружной фиксации; имплантаты для остеосинтеза (из кода 9021 ТН ВЭД ЕАЭС).
280. Костыли (из кода 9021 ТН ВЭД ЕАЭС).
281. Кресла-стулья с санитарным оснащением; опоры (опоры-ходунки шагающие, опоры-ходунки на колесиках); поручни (перила) для самоподнимания угловые, прямые (линейные) и откидные; ходунки на колесах; ходунки шагающие складные, регулируемые по высоте (из кода 9021 ТН ВЭД ЕАЭС).
282. Обувь ортопедическая детская (из кода 9021 ТН ВЭД ЕАЭС).
283. Экзопротезы грудных (молочных) желез на основе силиконового геля; средство замещения синовиальной жидкости (из кода 9021 ТН ВЭД ЕАЭС).
284. Оболочки косметические к активным протезам верхних конечностей; стопы искусственные пенополиуретановые; чехол для культи нижних конечностей (из кода 9021 ТН ВЭД ЕАЭС).
285. Наконечники полимерные нестерильные (стерильные) одноразовые к дозаторам пипеточным (из кода 9021 ТН ВЭД ЕАЭС).
286. Трости опорные (из кода 9021 ТН ВЭД ЕАЭС).

267. Медициналық микроскоптар; клиникалық зертханалық диагностикаға арналған микроскоптар; биологиялық микроскоптар (ЕАЭО СЭҚ ТН 9011 кодынан).
268. Терапиялық лазерлік аппараттар (ЕАЭО СЭҚ ТН 9018 20 000 0 кодынан).
269. Түбірі бар инелер (ЕАЭО СЭҚ ТН 9018 кодынан).
270. Саңылау лампалары; офтальмологияға арналған микрохирургиялық аспаптар, офтальмологиялық сынамалық көру линзалары жиынтығы (ЕАЭО СЭҚ ТН 9018 кодынан).
271. Интраокулярлы линзалар (ЕАЭО СЭҚ ТН 9001 кодынан).
272. Қатты қорытпалы тіс боры; стоматологиялық алмаз бастиектер, оның ішінде фасондық (ЕАЭО СЭҚ ТН 9018 кодынан).
273. Гинекологиялық полимерлі Куско айнасы; урогенитальды зондтар; микрохирургиялық ине ұстағыштар; қосалқы аспаптар; зондтаушы, сүмбілеуші аспаптар; көп беттік әсер ету аспаптары; ығыстырушы аспаптар; өткір (кескіш) жиектері бар кесу және соғу аспаптары; өзек толтырғыштар; стоматологиялық ұштықтарға арналған пневматикалық микромоторлар; медициналық климатталған модульдер (таза үй-жайлар); зарарсыздандырылған гинекологиялық бір реттік қарап тексеру жиынтықтары (ЕАЭО СЭҚ ТН 9018 кодынан).
274. Микромоторларға арналған ұштықтар; стоматологиялық турбинді ұштықтар (ЕАЭО СЭҚ ТН 9018 кодынан).
275. Тіс техникасы жонғыштар; түбірі бар инелер (ЕАЭО СЭҚ ТН 3006 кодынан).
276. Гидромассаждық ванналар және душ кабиналары (ЕАЭО СЭҚ ТН 9019 10 900 1 коды).
277. Аяқ-қол буындарының эндопротездері (ЕАЭО СЭҚ ТН 9021 кодынан).
278. Ваннаға және дәретханаға арналған тұтқалар (тік, бұрыштық, оң жақ, сол жақ) (ЕАЭО СЭҚ ТН 9021 кодынан).
279. Сыртқы бекіту аппараттары; остеосинтезге арналған имплантаттар (ЕАЭО СЭҚ ТН 9021 кодынан).
280. Балдақтар (ЕАЭО СЭҚ ТН 9021 кодынан).
281. Санитарлық жабдықталған кресло-орындықтар; тіректер (қадамдық тірек-жүріс арбалары, доңғалақты тірек-жүріс арбалары); өздігінен көтерілуге арналған бұрыштық, тіке (желілік) және шалқаймалы тұтқалар (таяныштар); доңғалақты жүріс арбалары; биіктігі бойынша реттелетін, жиналмалы қадамдық жүріс арбалары (ЕАЭО СЭҚ ТН 9021 кодынан).
282. Ортопедиялық балалар аяқ киімі (ЕАЭО СЭҚ ТН 9021 кодынан).
283. Силиконды гель негізіндегі емшек (сүт) безі экзопротездері; синовиалық сұйықтықты алмастыру құралы (ЕАЭО СЭҚ ТН 9021 кодынан).
284. Қолдардың белсенді протездеріне косметикалық қабықшалар; көбікті полиуретанды жасанды табандар; аяқтардың тұқылдарына арналған қап (ЕАЭО СЭҚ ТН 9021 кодынан).
285. Тамызғыш дотаторларға бір реттік полимерлі зарарсыздандырылмаған (зарарсыздандырылған) ұштықтар (ЕАЭО СЭҚ ТН 9021 кодынан).
286. Тірек таяқтар (ЕАЭО СЭҚ ТН 9021 кодынан).

287. Аппаратура для переливания крови (код 9018 90 500 ТН ВЭД ЕАЭС).
288. Контур дыхательный для наркозно-дыхательного аппарата (анестезиологический) (из кода 9018 ТН ВЭД ЕАЭС).
289. Контур дыхательный для аппарата искусственной вентиляции легких (из кода 9018 ТН ВЭД ЕАЭС).
290. Фильтр дыхательный (тепловлагообменник, бактериальный фильтр) (из кода 9018 ТН ВЭД ЕАЭС).
291. Фильтр дыхательный (бактериальный для медицинских газов) (из кода 9018 ТН ВЭД ЕАЭС).
292. Набор расходных материалов для сбора плазмы методом центрифугирования (из кода 3006 ТН ВЭД ЕАЭС).
293. Контейнер с антикоагулянтом для донорского плазмафереза или для консервирования компонентов крови (из кода 9018 ТН ВЭД ЕАЭС).
294. Контейнер с антикоагулянтом цитрат натрия 4% для донорского плазмафереза (из кода 9018 ТН ВЭД ЕАЭС).
295. Контейнер с раствором антикоагулянта и (или) консерванта для донорского тромбоцитафереза (из кода 9018 ТН ВЭД ЕАЭС).
296. Прочие приспособления, идентифицируемые как приспособления для стомического использования (из кодов 3006 91 000 0 и 9018 ТН ВЭД ЕАЭС).
297. Мочеприемник однокомпонентный, не носимый или носимый (из кода 9018 ТН ВЭД ЕАЭС).
298. Подгузники и пеленки детские из прочих материалов (из кода 9619 00 810 9 ТН ВЭД ЕАЭС).
299. Зонты вытяжные для пищевой промышленности (из кода 8414 60 000 ТН ВЭД ЕАЭС).
300. Оборудование для промышленного приготовления или подогрева пищи прочее (из кодов 8419 81 800 0, 8514 40 000 0 ТН ВЭД ЕАЭС).
301. Оборудование для птицеводства прочее (код 8436 29 000 0 ТН ВЭД ЕАЭС).
302. Ванны моечные для пищевой промышленности (из кодов 7324 29 000 0 и 9403 ТН ВЭД ЕАЭС).
303. Фонари портативные электрические, работающие от собственного источника энергии (код 8513 10 000 0 ТН ВЭД ЕАЭС).
304. Микроскопы прочие (код 9011 80 000 0 ТН ВЭД ЕАЭС).
305. Карты со встроенными интегральными схемами (смарт-карты) (из кода 8523 52 ТН ВЭД ЕАЭС).
306. Посуда столовая и кухонная, приборы столовые и кухонные принадлежности, прочие предметы домашнего обихода и предметы гигиены или туалета, из пластмасс (из кода 3924 ТН ВЭД ЕАЭС).
307. Крепежные изделия и фурнитура для мебели, транспортных средств или аналогичные изделия (код 3926 30 000 0 ТН ВЭД ЕАЭС).
308. Приборы и устройства, применяемые в медицине, хирургии, стоматологии или ветеринарии, включая сцинтиграфическую аппаратуру, аппаратура электромедицинская прочая и приборы для исследования зрения прочие (код 9018 39 000 0 ТН ВЭД ЕАЭС).

287. Қан құюға арналған аппаратура (ЕАЭО СЭҚ ТН 9018 90 500коды).
288. Наркоздық-тыныс алу (анестезиологиялық) аппаратына арналған тыныс алу контуры (ЕАЭО СЭҚ ТН 9018 кодынан).
289. Өкпені жасанды желдету аппаратына арналған тыныс алу контуры (ЕАЭО СЭҚ ТН 9018 кодынан).
290. Тыныс алу сүзгісі (жылу-ылғал алмастырғыш, бактериалық сүзгі) (ЕАЭО СЭҚ ТН 9018 кодынан).
291. Тыныс алу сүзгісі (медициналық газға арналған бактериалық) (ЕАЭО СЭҚ ТН 9018 кодынан).
292. Центрифугалау әдісімен плазма жинауға арналған шығыс материалдарының жиынтығы (ЕАЭО СЭҚ ТН 3006 кодынан).
293. Донорлық плазмаферезге арналған немесе қан компоненттерін консервілеуге арналған антикоагулянты бар контейнер (ЕАЭО СЭҚ ТН 9018 кодынан).
294. Донорлық плазмаферез арналған 4% натрий цитратының антикоагулянты бар контейнер (ЕАЭО СЭҚ ТН 9018 кодынан).
295. Донорлық тромбоцитаферезге арналған антикоагулянт және (немесе) консервант ерітіндісі бар контейнер (ЕАЭО СЭҚ ТН 9018 кодынан).
296. Стомикалық пайдалануға арналған керек-жарақтар ретінде сәйкестендірілетін өзге де керек-жарақтар (ЕАЭО СЭҚ ТН 3006 91 000 0 және 9018 кодтарынан).
297. Тасымалданбайтын немесе тасымалданатын бір компонентті несеп жинағыш (ЕАЭО СЭҚ ТН 9018 кодынан).
298. Өзге материалдардан дайындалған жаялықтар және жөргектер (ЕАЭО СЭҚ ТН 9619 00 810 9 кодынан).
299. Тамақ өнеркәсібіне арналған сорғыш зонттар (ЕАЭО СЭҚ ТН 8414 60 000 кодынан).
300. Тамақты өнеркәсіптік дайындауға немесе жылытуға арналған өзге жабдықтар (ЕАЭО СЭҚ ТН 8419 81 800 0, 8514 40 000 0 кодтарынан).
301. Құс шаруашылығына арналған өзге жабдықтар (ЕАЭО СЭҚ ТН 8436 29 000 0 коды).
302. Тамақ өнеркәсібіне арналған жуу ванналары (ЕАЭО СЭҚ ТН 7324 29 000 0 және 9403 кодтарынан).
303. Меншікті энергия көзінен жұмыс істейтін портативті электр шамдары (ЕАЭО СЭҚ ТН 8513 10 000 0 коды).
304. Өзге де микроскоптар (ЕАЭО СЭҚ ТН 9011 80 000 0 коды).
305. Ендірілген интегралдық схемалары бар карталар (смарт-карталар) (ЕАЭО СЭҚ ТН 8523 52 кодынан).
306. Пластмассадан жасалған асханалық және асүйлік ыдыс, асханалық және асүйлік керек-жарақ аспаптар, үй тұрмысындағы өзге заттар және гигиена немесе тазалық заттары (ЕАЭО СЭҚ ТН 3924 кодынан).
307. Жиһазға, көлік құралдарына арналған бекіту бұйымдары мен фурнитура немесе ұқсас бұйымдар (ЕАЭО СЭҚ ТН 3926 30 000 0 коды).
308. Сцинтиграфиялық аппаратураны қоса алғанда, медицинада, хирургияда, стоматологияда немесе ветеринарияда қолданылатын аспаптар мен құрылғылар, өзге де электромедициналық аппаратура және көруді зерттеуге арналған өзге аспаптар (ЕАЭО СЭҚ ТН 9018 39 000 0 коды).

309. Зажим пуповины новорожденного (из кода 9018 90 840 9 ТН ВЭД ЕАЭС).".

309. Жаңа туған нәрестенің кіндігін қысқыш (ЕАЭО СЭҚ ТН 9018 90 840 9 кодынан).".