О справочнике, предназначенном для определения соответствия года изготовления транспортного средства (шасси транспортного средства) и символа, включаемого в состав идентификационного номера транспортного средства (шасси транспортного средства)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 7 июля 2025 года № 64
В соответствии с пунктами 4 и 7 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Положением о единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый справочник, предназначенный для определения соответствия года изготовления транспортного средства (шасси транспортного средства) и символа, включаемого в состав идентификационного номера транспортного средства (шасси транспортного средства) (далее – справочник).
2.  Включить справочник в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза.
3. Установить, что:
справочник применяется с даты вступления настоящего Решения в силу;
использование кодовых обозначений справочника является обязательным при обеспечении функционирования систем электронных паспортов транспортных средств (электронных паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники.

Көлік құралын (көлік құралының шассиін) дайындау жылының және көлік құралының (көлік құралының шассиінің) сәйкестендіру нөмірінің құрамына кіретін символдың сәйкестігін айқындауға арналған анықтамалық туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 7 шілдедегі № 64 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 4 және 7-тармақтарына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы ережені басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Көлік құралын (көлік құралының шассиін) дайындау жылының және көлік құралының (көлік құралының шассиінің) сәйкестендіру нөмірінің құрамына кіретін символдың сәйкестігін айқындауға арналған анықтамалық (бұдан әрі – анықтамалық) бекітілсін.
2. Анықтамалық Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі ресурстарының құрамына енгізілсін.
3. Мыналар:
анықтамалық осы Шешім күшіне енген күнінен бастап қолданылады;
анықтамалықтың кодтық белгіленімдерін пайдалану көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассиінің электрондық паспорттары) жүйелерінің және өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету кезінде міндетті болып табылады деп белгіленсін.

4. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 7 июля 2025 г. № 64
СПРАВОЧНИК,
предназначенный для определения соответствия года изготовления транспортного средства (шасси транспортного средства) и символа, включаемого в состав идентификационного номера транспортного средства (шасси транспортного средства)
I. Детализированные сведения из справочника
Код записи (год выпуска, модельный год)
Символ в составе идентификационного номера транспортного средства

4. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Б. Сағынтаев
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2025 жылғы 7 шілдедегі
№ 64 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Көлік құралын (көлік құралының шассиін) дайындау жылының және көлік құралының (көлік құралының шассиінің) сәйкестендіру нөмірінің құрамына кіретін символдың сәйкестігін айқындауға арналған АНЫҚТАМАЛЫҚ
I. Анықтамалықтағы нақтыланған мәліметтер
Жазбаның коды (шығарылған жылы, модельдік жыл)
Көлік құралының сәйкестендіру нөмірінің құрамындағы символ

1. Настоящий раздел определяет структуру и реквизитный состав справочника, в том числе области значений реквизитов и правила их формирования.
2. Структура и реквизитный состав справочника приведены в таблице, в которой формируются следующие поля (графы):
"наименование реквизита" – устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита;
"область значения реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) элемента;
"правила формирования значения реквизита" – текст, уточняющий назначение реквизита и определяющий правила его формирования (заполнения), или словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." – множественность реквизитов (обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита).
3. Для указания множественности реквизитов передаваемых данных используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – реквизит обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
Таблица
Структура и реквизитный состав справочника
Наименование реквизита
Область значения реквизита
Правила формирования реквизита
Мн.
1. Вид сведений о символе в составе идентификационного номера транспортного средства
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.1. Код записи (год выпуска, модельный год)
строка символов.
Шаблон: \d{4}
кодовое обозначение соответствует году выпуска (модельному году)
1
1.2. Символ в составе идентификационного номера транспортного средства
нормализированная строка символов.
Шаблон: [1-9]|(?=[A-Y])[^IOQU]
формируется в виде цифры или заглавной буквы латинского алфавита, за исключением символов "I", "O", "Q", "U"
1
1.3. Сведения о записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
*.1. Дата начала действия
дата в соответствии с серией стандартов ИСО 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате начала действия или дате внесения изменений, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
1
*.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1

1. Осы бөлім анықтамалықтың құрылымы мен деректемелік құрамын, оның ішінде деректемелер мәндерінің салаларын және оларды қалыптастыру қағидаларын айқындайды.
2. Анықтамалықтың құрылымы мен реквизиттік құрамы кестеде келтірілген, онда мынадай жолдар (бағандар) қалыптастырылады:
"деректеменің атауы" – деректеменің орныққан немесе ресми сөздік белгіленімі;
"деректеме мәнінің саласы" – элементтің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"деректеменің мәнін қалыптастыру қағидалары" – деректеменің мақсатын нақтылайтын және оны қалыптастыру (толтыру) қағидаларын айқындайтын мәтін немесе деректеменің ықтимал мәндерінің ауызша сипаттамасы;
"көпт." – деректемелердің көптігі (деректеменің ықтимал қайталануының міндеттілігі (опциялылығы) және саны).
3. Берілетін деректердің деректемелерінің көптігін көрсету үшін мынадай белгілер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n – деректеме міндетті, n рет (n > 1) қайталануға тиіс;
1..* – деректеме міндетті, шектеусіз қайталана алады;
n..* – деректеме міндетті, кемінде n рет (n > 1) қайталануға тиіс;
n..m – деректеме міндетті, n реттен кем және m реттен көп (n > 1, m > n) қайталанбауға тиіс;
0..1 – деректеме опциялы, қайталануға жол берілмейді;
0..* – деректеме опциялы, шектеусіз қайталана алады;
0..m – деректеме опциялы, m реттен (m > 1) асырмай қайталана алады.
Кесте
Анықтамалықтың құрылымы және реквизиттік құрамы
Деректеменің атауы
Деректеме мәнінің саласы
Деректемені қалыптастыру қағидалары
Көпт.
1. Көлік құралының сәйкестендіру нөмірінің құрамындағы символ туралы мәліметтердің түрі
кірістірілген деректемелер мәндерінің салаларымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
1.1. Жазбаның коды (шығарылған жылы, модельдік жыл)
символдар жолы.
Шаблон: \d{4}
кодтық белгіленуі шығарылған жылға (модельдік жылға) сәйкес келеді
1
1.2. Көлік құралының сәйкестендіру нөмірінің құрамындағы символ
бірыңғайландырылған символдар жолы.
Шаблон: [1-9]|(?=[A-Y])[^IOQU]
"I", "O", "Q", "U" символдарын қоспағанда, латын әліпбиінің цифрлары немесе бас әрпі түрінде қалыптастырылады
1
1.3. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) жазбасы туралы мәліметтер
кірістірілген деректемелер мәндерінің салаларымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
*.1. Қолданылудың басталған күні
ИСО 8601 стандарттар сериясына сәйкес күні
ЖЖЖЖ-АА-КК форматында
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданыстың басталу күніне немесе өзгерістер енгізілген күнге сәйкес келеді
1
*.2. Әрекеттің басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
кірістірілген деректемелер мәндерінің салаларымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1

*.2.1. Код вида акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение вида акта органа Евразийского экономического союза
1
*.2.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
*.2.3. Дата акта
дата в соответствии с серией стандартов ИСО 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
*.3. Дата окончания действия
дата в соответствии с серией стандартов ИСО 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате окончания действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
0..1
*.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
*.4.1. Код вида акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение вида акта органа Евразийского экономического союза
1
*.4.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
*.4.3. Дата акта
дата в соответствии с серией стандартов ИСО 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1

*.2.1. Акт түрінің коды
бірыңғайландырылған символдар жолы.
Шаблон: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісі түрінің кодтық белгіленуі
1
*.2.2. Актінің нөмірі
символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
*.2.3. Актінің жасалған күні
ИСО 8601 стандарттар сериясына сәйкес күні
ЖЖЖЖ-АА-КК форматында
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісін қабылдау күніне сәйкес келеді
1
*.3. Қолданудың аяқталған күні
ИСО 8601 стандарттар сериясына сәйкес күні
ЖЖЖЖ-АА-КК форматында
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданыстың аяқталу күніне сәйкес келеді
0..1
*.4. Әрекеттің аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
кірістірілген деректемелер мәндерінің салаларымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..1
*.4.1. Акт түрінің коды
бірыңғайландырылған символдар жолы.
Шаблон: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісі түрінің кодтық белгіленуі
1
*.4.2. Актінің нөмірі
символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
*.4.3. Актінің жасалған күні
ИСО 8601 стандарттар сериясына сәйкес күні
ЖЖЖЖ-АА-КК форматында
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісін қабылдау күніне сәйкес келеді
1