О перечне санитарных мер (временных санитарных мер)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 23 декабря 2024 года № 149
В соответствии со статьей 58 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пунктами 4 и 7 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к указанному Договору) и руководствуясь Положением о единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый перечень санитарных мер (временных санитарных мер) (далее – справочник).
2. Включить справочник в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза.
3. Установить, что:
справочник применяется с даты вступления настоящего Решения в силу;
использование кодовых обозначений справочника является обязательным при реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза в сфере применения ветеринарно-санитарных мер.

Санитариялық шаралардың (уақытша санитариялық шаралардың) тізбесі туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 149 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 58-бабына және Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың 4 және 7-тармақтарына сәйкес (көрсетілген шартқа № 3 қосымша) Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы ережені басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия алқасы шешті:
1.  Қоса беріліп отырған санитариялық шаралардың (уақытша санитариялық шаралардың) тізбесі (бұдан әрі – анықтамалық) бекітілсін.
2.  Анықтамалықты Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі ресурстарының құрамына енгізу.
3.  Осымен:
Анықтамалық осы шешім күшіне енген күннен бастап қолданылады деп;
Анықтамалықтың кодтық белгілерін пайдалану Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ветеринариялық-санитариялық шараларды қолдану саласындағы жалпы процестерді іске асыру кезінде міндетті болып табылады деп белгіленсін.

4. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 23 декабря 2024 г. № 149
ПЕРЕЧЕНЬ
санитарных мер (временных санитарных мер)
I. Детализированные сведения из справочника
Код санитарной меры (временной санитарной меры)
Наименование санитарной меры (временной санитарной меры)

4. Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссиясы
алқасының төрағасы
Б. Сағынтаев
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы алқасының
2024 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 149 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Санитариялық шаралардың (уақытша санитариялық шаралардың) ТІЗБЕСІ
I. Анықтамалықтағы егжей-тегжейлі мәліметтер
Санитарлық шараның коды (уақытша санитарлық шара)
Санитариялық шараның (уақытша санитариялық шараның)атауы

010
задержание и уничтожение продукции
015
запрещение ввоза продукции без проведения государственной экспертизы каждой партии продукции
020
запрещение ввоза продукции
025
запрещение реализации продукции
030
изъятие из оборота продукции
035
прекращение действия документа, подтверждающего безопасность продукции
040
приостановление действия документа, подтверждающего безопасность продукции
045
приостановление действия свидетельства о государственной регистрации продукции
050
приостановление продаж
055
приостановление производства
060
проведение лабораторных исследований (взятие проб)
099
другие меры, касающиеся ограничений на ввоз
110
дезинфекция, дезинсекция, дератизация транспортного средства или груза
115
приостановление выгрузки багажа, грузов с транспортного средства при выявлении санитарно-эпидемиологической опасности
120
приостановление перемещения по транспортному средству и выхода членов экипажа, пассажиров
125
эпидемиологическое расследование
199
другие меры, вводимые в случае ухудшения санитарно-эпидемиологической ситуации на территории государства – члена Евразийского экономического союза и (или) получения информации от соответствующих международных организаций, государств-членов и (или) третьих стран об ухудшении санитарно-эпидемиологической ситуации
210
вакцинация
215
выявление, изоляция и (или) организация медицинского наблюдения
за лицами, бывшими в контакте с больным
220
изоляция больного (подозрительного)
225
опрос о состоянии здоровья, осмотр при наличии жалоб
230
организация забора биологического материала от больных (подозрительных) и от лиц, контактировавших с больными
(по показаниям), для проведения лабораторных исследований
235
реализация профилактических мероприятий
240
экстренная личная профилактика должностных лиц
299
другие меры, вводимые в отношении зараженных (подозрительных) лиц
в целях недопущения распространения заболеваний
900
иные санитарные меры (временные санитарные меры), не поименованные в настоящем справочнике
II. Паспорт справочника
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Код
067
2
Тип
1 – справочник
3
Наименование
перечень санитарных мер (временных санитарных мер)
4
Аббревиатура
ПСМ
5
Обозначение
ЕС 067 – 2024 (ред.1)
6
Реквизиты акта о принятии (утверждении) справочника (классификатора)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 23 декабря 2024 г. № 149
7
Дата введения в действие (начала применения) справочника (классификатора)
26 января 2025 г.
8
Реквизиты акта о прекращении применения справочника (классификатора)
-
9
Дата окончания применения справочника (классификатора)
-
10
Оператор (операторы)
Евразийская экономическая комиссия
11
Назначение
справочник предназначен для обеспечения систематизации и кодирования информации
о санитарных мерах (временных санитарных мерах), применяемых
государствами – членами Евразийкого экономического союза
12
Аннотация (область применения)
Используется при:
обеспечении обмена информацией о введении санитарных мер (временных санитарных мер);
формировании, ведении и использовании базы данных о случаях обнаружения инфекционных и массовых неинфекционных болезней (отравлений) и (или) распространения на таможенной территории Евразийского экономического союза продукции, опасной для жизни, здоровья человека и среды его обитания, а также о принятых санитарных мерах (временных санитарных мерах)
13
Ключевые слова
временные санитарные меры, санитарные меры, перечень временных санитарных мер, перечень санитарных мер
14
Сфера, в которой реализуются полномочия органов Евразийского экономического союза
0041 – санитарные меры
15
Использование международной (межгосударственной, региональной) классификации
2 – справочник не имеет международных (межгосударственных, региональных) аналогов
16
Наличие государственных справочников (классификаторов)
государств – членов Евразийского экономического союза
2 – справочник не имеет аналогов
в государствах – членах Евразийского экономического союза
17
Метод систематизации (классификации)
1 – порядковый метод систематизации
18
Методика ведения
1 – централизованная методика ведения справочника.
Добавление, изменение или исключение значений справочника выполняется оператором в соответствии с актом Евразийской экономической комиссии. Оператор обеспечивает размещение актуальных сведений из справочника
в ресурсах единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза. В случае исключения значения запись справочника отмечается как недействующая с даты исключения
с указанием сведений об акте Евразийской экономической комиссии, регламентирующем окончание действия записи справочника. Коды справочника являются уникальными, повторное использование кодов справочника,
в том числе недействующих, не допускается
19
Структура
информация о структуре справочника (состав полей, области их значений и правила формирования) указана в разделе III настоящего справочника
20
Степень конфиденциальности данных
сведения из справочника относятся
к информации открытого доступа
21
Установленная периодичность пересмотра
не установлена
22
Изменения
-
23
Ссылка на детализированные сведения из справочника (классификатора)
https://nsi.eaeunion.org/portal/
24
Способ представления сведений из справочника (классификатора)
опубликование на информационном портале Евразийского экономического союза
III. Описание структуры справочника

010
өнімді ұстау және жою
015
Өнімнің әрбір партиясына мемлекеттік сараптама жүргізбей өнімді әкелуге тыйым салу
020
өнімді әкелуге тыйым салу
025
өнімді сатуға тыйым салу
030
өнімді айналымнан шығару
035
өнімнің қауіпсіздігін растайтын құжаттың қолданылуын тоқтату
040
өнімнің қауіпсіздігін растайтын құжаттың қолданылуын тоқтата тұру
045
өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің қолданылуын тоқтата тұру
050
сатуды тоқтату
055
өндірісті тоқтата тұру
060
зертханалық зерттеулер жүргізу (сынама алу)
099
импорттық шектеулерге қатысты басқа шаралар
110
көлік құралын немесе жүкті дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау
115
санитариялық-эпидемиологиялық қауіп анықталған кезде көлік құралынан багажды, жүктерді түсіруді тоқтата тұру
120
көлік құралы бойынша қозғалысты және экипаж мүшелерінің, жолаушылардың шығуын тоқтата тұру
125
эпидемиологиялық тергеу
199
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағында санитариялық-эпидемиологиялық жағдай нашарлаған және (немесе) тиісті халықаралық ұйымдардан, мүше мемлекеттерден және (немесе) үшінші елдерден санитариялық-эпидемиологиялық жағдайдың нашарлауы туралы ақпарат алған жағдайда енгізілетін басқа да шаралар
210
вакцинация
215
науқаспен байланыста болған адамдарды анықтау, оқшаулау және (немесе) медициналық бақылауды ұйымдастыру
220
науқасты оқшаулау (күдікті)
225
денсаулық жағдайы туралы сауалнама, шағымдар болған жағдайда тексеру
230
зертханалық зерттеулер жүргізу үшін науқастардан (күдіктілерден) және науқастармен байланыста болған адамдардан (жауаптары бойынша) биологиялық материал алуды ұйымдастыру
235
алдын алу шараларын іске асыру
240
лауазымды тұлғалардың шұғыл жеке профилактикасы
299
аурулардың таралуына жол бермеу мақсатында жұқтырған (күдікті) адамдарға қатысты енгізілетін басқа да шаралар
900
осы анықтамалықта аталмаған өзге де санитариялық шаралар (уақытша санитариялық шаралар)
II. Анықтамалық паспорт
№ р/н
Элементті белгілеу
Сипаттама
1
2
3
1
Код
067
2
Тип
1 – анықтама
3
Атауы
санитариялық шаралардың (уақытша санитариялық шаралардың)тізбесі
4
Аббревиатура
ПСМ
5
Белгілеу
ЕС 067 – 2024 (ред.1)
6
Анықтамалықты (жіктеуішті) қабылдау (бекіту)туралы актінің деректемелері
Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 149 шешімі
7
Анықтамалықтың (жіктеуіштің) қолданысқа енгізілген (қолданыла бастаған)күні
2025 жылғы 26 қаңтар
8
Анықтамалықты (жіктеуішті)қолдануды тоқтату туралы актінің деректемелері
-
9
Анықтамалықты (жіктеуішті)қолданудың аяқталу күні
-
10
Оператор (операторлар)
Еуразиялық экономикалық комиссия
11
Мақсаты
анықтамалық Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер қолданатын санитариялық шаралар (уақытша санитариялық шаралар) туралы ақпаратты жүйелендіруді және кодтауды қамтамасыз етуге арналған
12
Аннотация (қолдану саласы)
Кезінде қолданылады:
санитариялық шараларды (уақытша санитариялық шараларды)енгізу туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету;
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында инфекциялық және жаппай инфекциялық емес ауруларды (улануларды) анықтау және (немесе) адам өмірі, денсаулығы және оның мекендеу ортасы үшін қауіпті өнімдердің таралуы жағдайлары туралы, сондай-ақ қабылданған санитариялық шаралар (уақытша санитариялық шаралар)туралы деректер базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану
13
Кілтті сөздер
уақытша санитарлық шаралар, санитарлық шаралар, уақытша санитарлық шаралар тізбесі, санитарлық шаралар тізбесі
14
Еуразиялық экономикалық одақ органдарының өкілеттіктері іске асырылатын сала
0041 – санитарлық шаралар
15
Халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) сыныптаманы пайдалану
2 – анықтамалықтың халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) баламалары жоқ
16
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік анықтамалықтарының (жіктеуішінің) болуы
2 – анықтамалықтың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде баламасы жоқ
17
Жүйелеу (жіктеу)әдісі
1 – жүйелеудің реттік әдісі
18
Жүргізу әдістемесі
1 – анықтамалықты жүргізудің орталықтандырылған әдістемесі. Анықтамалықтың мәндерін қосуды, өзгертуді немесе алып тастауды оператор Еуразиялық экономикалық комиссияның актісіне сәйкес орындайды. Оператор анықтамалықтан өзекті мәліметтерді Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесінің ресурстарында орналастыруды қамтамасыз етеді. Мәні алып тасталған жағдайда анықтамалықтың жазбасы алып тасталған күннен бастап анықтамалықтың жазбасының қолданылуының аяқталуын регламенттейтін Еуразиялық экономикалық комиссияның актісі туралы мәліметтерді көрсете отырып, қолданылмайтын болып белгіленеді. Анықтамалық кодтар бірегей, анықтамалық кодтарды қайта пайдалану, оның ішінде жұмыс істемейтіндерге де жол берілмейді
19
Құрылымы
анықтамалықтың құрылымы туралы ақпарат (өрістердің құрамы, олардың мәндерінің салалары және қалыптастыру ережесі) осы анықтамалықтың III бөлімінде көрсетілген
20
Деректердің құпиялылық дәрежесі
анықтамалықтағы мәліметтер ашық қол жетімді ақпаратқа жатады
21
Қайта қараудың белгіленген кезеңділігі
орнатылмаған
22
Өзгерістер
-
23
Анықтамалықтан (жіктеуіштен)егжей-тегжейлі мәліметтерге сілтеме
https://nsi.eaeunion.org/portal/
24
Анықтамалықтан (жіктеуіштен)мәліметтерді ұсыну тәсілі
Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталында жариялау
III. Анықтамалық құрылымның сипаттамасы

1. Настоящий раздел определяет структуру и реквизитный состав справочника, в том числе области значений реквизитов и правила их формирования.
2. Структура и реквизитный состав справочника приведены в таблице, в которой формируются следующие поля (графы):
"наименование реквизита" – порядковый номер и устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита;
"область значения реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) реквизита;
"правила формирования реквизита" – текст, уточняющий назначение реквизита и определяющий правила его формирования (заполнения), или словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." – множественность реквизита (обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита).
3. Для указания множественности реквизитов передаваемых данных используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – элемент обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
Таблица
Структура и реквизитный состав справочника
Наименование реквизита
Область значения реквизита
Правила формирования значения реквизита
Мн.
1. Сведения о санитарных мерах (временных санитарных мерах)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
1…*
1.1. Код санитарной меры
строка символов в соответствии с шаблоном:
[0-9]{3}
кодовое обозначение формируется с использованием серийно-порядкового метода кодирования
1
1.2 Наименование санитарной меры (временной санитарной меры)
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
формируется в виде слова, словосочетания или предложения на русском языке
1
1.3. Сведения о записи справочника
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
*.1. Дата начала действия
дата в соответствии с серией стандартов ISO 8601 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате начала действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
1
*.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия записи справочника
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов

1. Осы бөлім анықтамалықтың құрылымы мен деректемелік құрамын, оның ішінде деректемелер мәндерінің салаларын және оларды қалыптастыру қағидаларын айқындайды.
2. Анықтамалықтың құрылымы мен реквизиттік құрамы кестеде келтірілген, онда келесі өрістер (бағандар)құрылады:
"деректеме атауы" – деректеменің реттік нөмірі және белгіленген немесе ресми сөздік белгіленуі;
"деректеме мәнінің аймағы" – деректеменің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"деректемені қалыптастыру қағидалары" – деректеменің мақсатын нақтылайтын және оны қалыптастыру (толтыру) қағидаларын айқындайтын мәтін немесе деректеменің ықтимал мәндерінің ауызша сипаттамасы;
"көп." – деректемелердің көптігі (міндеттілік (опционалдылық) және деректемелердің ықтимал қайталануларының саны).
3. Берілетін деректердің деректемелерінің көптігін көрсету үшін мынадай белгілер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n –  реквизиттер міндетті, n рет қайталануы тиіс (n > 1);
1..* – элемент міндетті, шектеусіз қайталануы мүмкін;
n..* – деректеме міндетті, кемінде n рет қайталануы тиіс (n > 1);
n..m – деректеме міндетті, кемінде n рет және m реттен көп емес қайталануы тиіс (n > 1, m > n);
0..1 – деректеме міндетті емес, қайталауға жол берілмейді;
0..* – деректемелер міндетті емес, шектеусіз қайталануы мүмкін;
0..m – реквизиттер міндетті емес, оны m реттен артық емес қайталауға болады (m > 1)
Таблица
Анықтамалықтың құрылымы және реквизиттік құрамы
Деректеме атауы
Деректеме мәнінің аймағы
Деректеменің мәнін қалыптастыру ережесі
Көп.
1. Санитариялық шаралар (уақытша санитариялық шаралар)туралы мәліметтер
кірістірілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1…*
1.1. Санитарлық шараның коды
үлгіге сәйкес таңбалар жолы: [0-9]{3}
кодтық белгілеу кодтаудың сериялық-реттік әдісін қолдану арқылы қалыптасады
1
1.2 Санитариялық шараның (уақытша санитариялық шараның)атауы
таңбалар жолы.
Мин.ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 4000
орыс тілінде сөз, сөз тіркесі немесе сөйлем түрінде қалыптасады
1
1.3. Анықтамалықтың жазбасы туралы мәліметтер
кірістірілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
*.1. Әрекеттің басталу күні
ISO 8601 стандарттар сериясына cәйкес YYYY-MM-DD форматындағы күн
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген іс-қимылдың басталу күніне сәйкес келеді
1
*.2. Анықтамалық жазба әрекетінің басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
кірістірілген деректемелердің мәндерінің салаларымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады

0…1
*.2.1. Вид акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение
в соответствии со справочником видов актов органов Евразийского экономического союза
1
*.2.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
*.2.3. Дата акта
дата в соответствии
с серией стандартов ISO 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
*.3. Дата окончания действия
дата в соответствии
с серией стандартов ISO 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате окончания действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
0…1
*.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия записи справочника
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
0…1
*.4.1. Вид акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение
в соответствии со справочником видов актов органов Евразийского экономического союза
1
*.4.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
*.4.3. Дата акта
дата в соответствии
с серией стандартов ISO 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1

0…1
*.2.1. Акт түрі
таңбалардың қалыпқа келтірілген жолы.
Үлгі: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ органдары актілерінің түрлерінің анықтамалығына сәйкес кодтық белгілеу
1
*.2.2. Акт нөмірі
таңбалар жолы.
Мин.ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
*.2.3. Акт күні
ISO 8601 стандарттар сериясына cәйкес YYYY-MM-DD форматындағы күн
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісін қабылдау күніне сәйкес келеді
1
*.3. Әрекеттің аяқталу күні
ISO 8601 стандарттар сериясына cәйкес YYYY-MM-DD форматындағы күн
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданыстың аяқталу күніне сәйкес келеді
0…1
*.4. Анықтамалық жазба әрекетінің аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
кірістірілген деректемелердің мәндерінің салаларымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0…1
*.4.1. Акт түрі
таңбалардың қалыпқа келтірілген жолы.
Үлгі: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ органдары актілерінің түрлерінің анықтамалығына сәйкес кодтық белгілеу
1
*.4.2. Акт нөмірі
таңбалар жолы.
Мин.ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
*.4.3. Акт күні
ISO 8601 стандарттар сериясына cәйкес YYYY-MM-DD форматындағы күн
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісін қабылдау күніне сәйкес келеді
1