О внесении изменений в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 5 декабря 2017 г. № 164
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 1 июня 2021 года № 60
В соответствии с пунктом 4 Протокола о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 5 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 5 декабря 2017 г. № 164 "О перечне стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности упакованной питьевой воды, включая природную минеральную воду" (ТР ЕАЭС 044/2017), и перечне стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности упакованной питьевой воды, включая природную минеральную воду" (ТР ЕАЭС 044/2017) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования" изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу с 1 января 2022 г.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 1 июня 2021 г. № 60
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 5 декабря 2017 г. № 164
1. В перечне стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности упакованной питьевой воды, включая природную минеральную воду" (ТР ЕАЭС 044/2017), утвержденном указанным Решением:
а) позицию 7 изложить в следующей редакции:
"
7
подпункт 5.1.9
ГОСТ Р 54316-2011
Воды минеральные природные питьевые. Общие технические условия
применяется до 31.12.2021
";
б) дополнить позицией 71 следующего содержания:
"
71
подпункт 5.1.8
ГОСТ Р 54316-2020
Воды минеральные природные питьевые. Общие технические условия
";
в) позицию 8 изложить в следующей редакции:
"
8
подпункты "а" – "е" пункта 27 раздела VI
подпункт 5.1.2
ГОСТ Р 54316-2011
Воды минеральные природные питьевые. Общие технические условия
применяется до 31.12.2021
";
г) дополнить позицией 81 следующего содержания:
"
81
подпункты "а" – "ж" пункта 27 раздела VI
подпункт 5.1.3
ГОСТ Р 54316-2020
Воды минеральные природные питьевые. Общие технические условия
";

Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 5 желтоқсандағы № 164 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2021 жылғы 1 маусымдағы № 60 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі техникалық реттеу туралы хаттаманың 4-тармағына (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 9 қосымша) және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссиясының Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Оларды қолдану нәтижесінде "Табиғи минералды суды қоса алғанда, қаптамадағы ауыз судың қауіпсіздігі туралы" Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті (ЕАЭО ТР 044/2017) талаптарының сақталуы ерікті негізде қамтамасыз етілетін стандарттар тізбесі және зерттеулер (сынақтар) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Табиғи минералды суды қоса алғанда, қаптамадағы ауыз судың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 044/2017) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын стандарттар тізбесі туралы" 2017 жылғы 5 желтоқсандағы №164 шешіміне қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2021 жылғы 1 маусымдағы
№ 60 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 5 желтоқсандағы № 164 шешіміне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. Аталған Шешіммен бекітілген "Оларды қолдану нәтижесінде "Табиғи минералды суды қоса алғанда, қаптамадағы ауыз судың қауіпсіздігі туралы" Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті (ЕАЭО ТР 044/2017) талаптарының сақталуы ерікті негізде қамтамасыз етілетін стандарттар тізбесінде:
а) 7-позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"
7
5.1.9-тармақша МЕМСТ Р 54316-2011
Табиғи минералды ауыз су. Жалпы техникалық шарттар
2021 ж. 31.12 бастап қолданылады
";
б) мынадай мазмұндағы 71 позициямен толықтырылсын:
"
71
5.1.8-тармақша МЕМСТ Р 54316-2020
Табиғи минералды ауыз су. Жалпы техникалық шарттар
";
в) 8-позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"
8
VI бөлімнің
27-тармағының "а" "е" тармақшалары
5.1.2-тармақша МЕМСТ Р 54316-2011
Табиғи минералды ауыз су. Жалпы техникалық шарттар
2021 ж. 31.12. дейін қолданылады
";
г) мынадай мазмұндағы 81 позициямен толықтырылсын:
"
81
VI бөлімнің 27-тармағының "а" – "ж" тармақшалары
5.1.3. тармақшалар МЕМСТ Р 54316-2020
Табиғи минералды ауыз су. Жалпы техникалық шарттар
";

д) позиции 13 и 19 исключить;
е) в позиции 20 слова "АСТ 191-2000" заменить словами "АСТ 191-2019";
ж) позицию 26 изложить в следующей редакции:
"
26
подпункт 5.1.6
ГОСТ Р 54316-2011
Воды минеральные природные питьевые. Общие технические условия
применяется до 31.12.2021
";
з) дополнить позицией 261 следующего содержания:
"
261
подпункт 5.1.7
ГОСТ Р 54316-2020
Воды минеральные природные питьевые. Общие технические условия
";
и) в позициях 27 и 32 слова "АСТ 191-2000" заменить словами "АСТ 191-2019".
2. В перечне стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности упакованной питьевой воды, включая природную минеральную воду" (ТР ЕАЭС 044/2017) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования, утвержденном указанным Решением:
а) позиции 31, 91 и 108 исключить;
б) дополнить позицией 2861 следующего содержания:
"
2861
приложение № 2,
таблица 2, показатель
"ОМЧ при 22 °C"
ГОСТ ISO 6222-2018
Качество воды. Подсчет культивируемых микроорганизмов. Подсчет колоний при посеве в питательную агаризованную среду
";
в) в позиции 303 слова "СТ РК ИСО 9697-2006" заменить словами "СТ РК ISO 9697-2017";
г) позиции 380, 397 и 641 исключить;
д) дополнить позицией 6791 следующего содержания:
"
6791
ПНД Ф 14.2:4.209-05
Методика измерений массовой концентрации аммоний-ионов в пробах питьевых и природных вод фотометрическим методом в виде индофенолового синего (свидетельство об аттестации № 88-16207-021-RA.RU.310657-2017 от 30.06.2017, номер в реестре ФР.1.31.2017.28625)
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его в настоящий перечень
";
е) позиции 686, 687 и 734 исключить;
ж) дополнить позицией 7351 следующего содержания:
"
7351
приложение № 3, таблица 2, показатель "ОМЧ при 22 °C"
ГОСТ ISO 6222-2018
Качество воды. Подсчет культивируемых микроорганизмов. Подсчет колоний при посеве в питательную агаризованную среду
";
з) позицию 748 в графе 2 изложить в следующей редакции: "приложение № 3, таблица 2, показатели "ооцисты криптоспоридий", "цисты лямблий" и "яйца гельминтов";
и) дополнить позициями 7481 – 7483 следующего содержания:
"
7481
СТ РК 2782-2015
Вода. Методы санитарно-паразитологического анализа
7482
Инструкция по применению Министерства здравоохранения Республики Беларусь
от 21 января 2008 г.
№ 108-1207
Исследование воды на наличие ооцист
криптоспоридий, цист лямблий, яиц гельминтов на основе адсорбции
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его в настоящий перечень

д) 13 және 19 позициялар алып тасталсын;
е) 20-позициядағы "АСТ 191-2000" деген сөздер "АСТ 191-2019" деген сөздермен ауыстырылсын;
ж) 26 позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"
26
5.1.6. тармақша МЕМСТ Р 54316-2011
Табиғи минералды ауыз су. Жалпы техникалық шарттар
2021 ж. 31.12 дейін қолданылады
";
з) мынадай мазмұндағы 261 позициямен толықтырылсын:
"
261
5.1.7. тармақша МЕМСТ Р 54316-2020
Табиғи минералды ауыз су. Жалпы техникалық шарттар
";
и) 27 және 32 позициялардағы "АСТ 191-2000" деген сөздер "АСТ 191-2019" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Зерттеулер (сынақтар) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Табиғи минералды суды қоса алғанда, қаптамадағы ауыз судың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 044/2017) талаптарын қолдану және орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын стандарттар тізбесінде:
а) 31, 91 және108 позициялар алып тасталсын;
б) мынадай мазмұндағы 2861 позициямен толықтырылсын:
"
2861
№ 2 қосымша, 2-кесте, "22 °C кезіндегі ОМЧ" көрсеткіші
ГОСТ ISO 6222-2018
Судың сапасы. Егілетін микроорганизмдерді есептеу. Құнарлы ортаға агарланған егу кезінде колонияларды есептеу
";
в) 303 позициядағы "ҚР СТ ИСО 9697-2006" деген сөздер "ҚР СТ ІSO 9697-2017" деген сөздермен ауыстырылсын;
г) 380, 397 және 641 позициялар алып тасталсын;
д) мынадай мазмұндағы 6791позициямен толықтырылсын:
"
6791
ТҚНҚ Ф 14.2:4.209-05
Көк индофенол түріндегі фотометриялық әдіспен ауыз су мен табиғи сулардың сынамаларындағы аммоний иондарының массалық концентрациясын өлшеу әдісі (аттестаттау № 88-16207-021-RA.RU.310657-2017 06/30/ 2017 ж., Тіркеу нөмірі ФР.1.31.2017.28625)
тиісті мемлекетаралық стандарт әзірленіп, осы тізбеге енгізілгенге дейін қолданылады
";
е) 686, 687 және 734 позициялар алып тасталсын;
ж) мынадай мазмұндағы 7351 позициямен толықтырылсын:
"
7351
№ 3 қосымша, 2-кесте, "22 °C кезіндегі ОМЧ" көрсеткіші
МЕМСТ ISO 6222-2018
Судың сапасы. Егілетін микроорганизмдерді есептеу. Құнарлы ортаға агарланған егу кезінде колонияларды есептеу
";
з) 2-графадағы 748 позиция мынадай редакцияда жазылсын: "№ 3 қосымша, 2-кесте, "криптоспоридийлердің ооцистілері", "лямблийлердің цистілері" және "гельминт жұмыртқалары";
и) мынадай мазмұндағы 7481 – 7483 позициялармен толықтырылсын:
"
7481
ҚР СТ 2782-2015
Су. Санитарлық және паразитологиялық талдау әдістері
7482
Беларусь Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2008 жылғы 21 қаңтардағы №11. №108-1207 қолдану жөніндегі нұсқаулығы
Суды криптоспоридийлердің ооцистілерінің, лямблийлер цистілерінің, гельминт жұмыртқаларының бар-жоғын жинақтау негізінде зерттеу
тиісті мемлекетаралық стандарт әзірленіп, осы тізбеге енгізілгенге дейін қолданылады

7483
МУК 4.2.2314-08
Методы санитарно-паразитологического анализа воды
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его в настоящий перечень
";
к) в позиции 754 слова "СТ РК ИСО 9697-2006" заменить словами "СТ РК ISO 9697-2017";
л) дополнить позицией 7661 следующего содержания:
"
7661
МВИ.МН 1181-2011
Методика выполнения измерений объемной и удельной активности 90Sr,l37Cs и 40К на гамма-бета-спектрометре типа МКС-АТ1315, объемной и удельной активности гамма-излучающих радионуклидов 137Cs и 40К на гамма-спектрометре типа EL 1309 (МКГ-1309) в пищевых продуктах, питьевой воде, почве, сельскохозяйственном сырье и кормах, продукции лесного хозяйства, других объектах окружающей среды (свидетельство об аттестации № 896-1/2015 от 14.09.2015)
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его в настоящий перечень
";
м) дополнить позицией 7681 следующего содержания:
"
7681
МВИ.МН 1181-2011
Методика выполнения измерений объемной и удельной активности 90Sr, 137Cs и 40К на гамма-бета-спектрометре типа МКС-АТ1315 объемной и удельной активности гамма-излучающих радионуклидов 137Cs и 40К на гамма-спектрометре типа EL 1309 (МКГ-1309) в пищевых продуктах, питьевой воде, почве, сельскохозяйственном сырье и кормах, продукции лесного хозяйства, других объектах окружающей среды (свидетельство об аттестации № 896-1/2015 от 14.09.2015)
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его в настоящий перечень
".

7483
МУК 4.2.2314-08
Суды санитарлық және паразитологиялық талдау әдістері
тиісті мемлекетаралық стандарт әзірленіп, осы тізбеге енгізілгенге дейін қолданылады
";
к) 754 позициядағы "ҚР СТ ИСО 9697-2006" деген сөздер "ҚР СТ ISO 9697-2017" деген сөздермен ауыстырылсын;
л) мынадай мазмұндағы 7661 позициямен толықтырылсын:
"
7661
МВИ.МН 1181-2011
Тамақ өнімдеріндегі, ауыз судағы, топырақтағы, ауылшаруашылық шикізаты мен жемдегі, орман шаруашылығындағы өнімдердегі, қоршаған ортаның басқа да объектілеріндегі МКС-АТ1315 гамма-бета-спектрометрдегі 90Sr, 137Cs и 40К көлемдік және үлестік белсенділігін, EL 1309 (МКГ-1309) типті гамма-бета спектрометрдегі 137Cs и 40К және 40K радионуклейдтердің көлемі мен үлестік белсенділігін өлшеу әдісі (14.09.2015 ж. No 896-1/2015 аттестаттау куәлігі)
тиісті мемлекетаралық стандарт әзірленіп, осы тізбеге енгізілгенге дейін қолданылады
";
м) мынадай мазмұндағы 7681 позициямен толықтырылсын:
"
7681
МВИ.МН 1181-2011
Тамақ өнімдеріндегі, ауыз судағы, топырақтағы, ауылшаруашылық шикізаты мен жемдегі, орман шаруашылығындағы өнімдердегі, қоршаған ортаның басқа да объектілеріндегі МКС-АТ1315 гамма-бета-спектрометрдегі 90Sr, 137Cs и 40К көлемдік және үлестік белсенділігін, EL 1309 (МКГ-1309) типті гамма-бета спектрометрдегі 137Cs и 40К және 40K радионуклейдтердің көлемі мен үлестік белсенділігін өлшеу әдісі (14.09.2015 ж. No 896-1/2015 аттестаттау куәлігі)
тиісті мемлекетаралық стандарт әзірленіп, осы тізбеге енгізілгенге дейін қолданылады
".