О справочнике аэропортов стран мира
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 января 2021 года № 6
В соответствии с пунктами 4 и 7 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 24 мая 2014 года) и руководствуясь Положением о единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый справочник аэропортов стран мира (далее – справочник).
2. Включить справочник в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза.
3. Установить, что:
справочник применяется с даты вступления настоящего Решения в силу;
использование кодовых обозначений справочника является обязательным при реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза в сфере таможенного регулирования, если технологическими документами, регламентирующими информационное взаимодействие в рамках общего процесса, предусмотрена необходимость указания кода аэропорта в соответствии со справочником;
использование кодовых обозначений справочника является обязательным при заполнении электронных таможенных документов, если порядками заполнения таких документов предусмотрена необходимость указания кода аэропорта в соответствии со справочником.
4. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 90 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 19 января 2021 г. № 6
СПРАВОЧНИК
аэропортов стран мира
I. Паспорт справочника
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Код

Әлем елдері әуежайларының анықтамалығы туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2021 жылғы 19 қаңтардағы № 6 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 4 және 7-тармақтарына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы ережені басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Әлем елдері әуежайларының анықтамалығы (бұдан әрі – анықтамалық) бекітілсін.
2. Анықтамалық Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі ресурстарының құрамына енгізілсін.
3. Мынадай:
анықтамалық осы Шешім күшіне енген күннен бастап қолданылады;
егер жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттарда анықтамалыққа сәйкес әуежай кодын көрсету қажеттігі көзделген болса, анықтамалықтың кодтық белгіленімдерін пайдалану Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде кедендік реттеу саласындағы жалпы процестерді іске асыру кезінде міндетті болып табылады;
егер кедендік электрондық құжаттарды толтыру тәртіптерінде анықтамалыққа сәйкес әуежай кодын көрсету қажеттігі көзделген болса, мұндай құжаттарды толтыру кезінде анықтамалықтың кодтық белгіленімдерін пайдалану міндетті болып табылады деп белгіленсін.
4. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 90 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2021 жылғы 19 қаңтардағы
№ 6 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Әлем елдері әуежайларының АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
I. Анықтамалықтың паспорты
Р/с №
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Коды

034
2
Тип
1 – справочник
3
Наименование
справочник аэропортов стран мира
4
Аббревиатура
САП
5
Обозначение
ЕС 034-20__ (ред. 1)
6
Реквизиты акта о принятии (утверждении) справочника (классификатора)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 января 2021 г. № 6
7
Дата введения в действие (начала применения) справочника (классификатора)
22 апреля 2021 г.
8
Реквизиты акта о прекращении применения справочника (классификатора)
9
Дата окончания применения справочника (классификатора)
10
Оператор (операторы)
Евразийская экономическая комиссия
11
Назначение
справочник предназначен для кодирования и систематизации сведений об аэропортах стран мира
12
Аннотация
(область применения)
сведения из справочника используются для представления сведений об аэропортах при осуществлении обмена информацией между участниками внешнеэкономической деятельности и уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза при ввозе товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза и вывозе товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза.
Сведения из справочника связаны со сведениями из классификатора стран мира (приложение № 22 к Решению Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 г. № 378)
13
Ключевые слова
аэропорт, внешняя торговля
14
Сфера, в которой реализуются полномочия органов Евразийского экономического союза
таможенное администрирование
15
Использование международной (межгосударственной, региональной) классификации
1 – справочник гармонизирован с "United Nations Code for Trade and Transport Locations" (далее – ЛОКОД ООН);
3 – метод использования части доверенного источника
16
Наличие государственных справочников (классификаторов) государств – членов Евразийского экономического союза
2 – справочник не имеет аналогов
в государствах – членах Евразийского экономического союза
17
Метод систематизации (классификации)
1 – порядковый метод систематизации
18
Методика ведения
1 – централизованная процедура ведения.
Ведение справочника осуществляется в соответствии с Порядком ведения и применения справочника аэропортов стран мира согласно приложению
19
Структура
информация о структуре справочника (состав полей справочника, области их значений и правила формирования) приведена в разделе II настоящего справочника
20
Степень конфиденциальности данных
сведения справочника относятся к информации открытого доступа
21
Установленная периодичность пересмотра
в соответствии с частотой обновления доверенного источника (ЛОКОД ООН)
22
Изменения
23
Ссылка на детализированные сведения из справочника (классификатора)
детализированные сведения из справочника публикуются на информационном портале Евразийского экономического союза
24
Способ представления сведений из справочника (классификатора)
опубликование на информационном портале Евразийского экономического союза
II. Описание структуры справочника

034
2
Типі
1 – анықтамалық
3
Атауы
әлем елдері әуежайларының анықтамалығы
4
Аббревиатурасы
САП
5
Белгіленімі
ЕС 034-20__ (1-ред.)
6
Анықтамалықты (сыныптауышты) қабылдау (бекіту) туралы актінің деректемелері
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2021 жылғы 19 қаңтардағы № 6 шешімі
7
Анықтамалық (сыныптауыш) қолданысқа енгізілген (қолданыла бастаған) күн
2021 жылғы 22 сәуір
8
Анықтамалықтың (сыныптауыштың) қолданылуын тоқтату туралы актінің деректемелері
9
Анықтамалықтың (сыныптауыштың) қолданылуы аяқталатын күн
10
Оператор (операторлар)
Еуразиялық экономикалық комиссия
11
Мақсаты
анықтамалық әлем елдерінің әуежайлары туралы мәліметтерді кодтауға және жүйелеуге арналған
12
Аннотация (қолданылу саласы)
анықтамалықтағы мәліметтер тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелген және тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкеткен кезде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің сыртқы экономикалық қызметке қатысушылары мен уәкілетті органдары арасында ақпарат алмасуды жүзеге асыру кезінде әуежайлар туралы мәліметтерді беру үшін пайдаланылады. Анықтамалықтағы мәліметтер әлем елдерінің сыныптауышындағы (Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешіміне № 22 қосымша) мәліметтермен байланысты
13
Түйін сөздер
әуежай, сыртқы сауда
14
Еуразиялық экономикалық одақ органдарының өкілеттігі іске асырылатын сала
кедендік әкімшілендіру
15
Халықаралық, (мемлекетаралық, өңірлік) сыныптауыштардың пайдаланылуы
1 – анықтамалық "United Nations Code for Trade and Transport Locations" (бұдан әрі – БҰҰ ЛОКОД) үндестірілген;
3 – сенім білдірілген дереккөзді пайдалану әдісі
16
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік анықтамалықтарының (сыныптауыштарының) болуы
2 – анықтамалықтың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде баламасы жоқ
17
Жүйелеу (сыныптау) әдісі
1 – жүйелеудің реттік әдісі
18
Жүргізу әдістемесі
1 – жүргізудің орталықтандырылған әдістемесі.
Анықтамалықты жүргізу қосымшаға сәйкес Әлем елдері әуежайларының анықтамалығын жүргізу және қолдану тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады
19
Құрылымы
анықтамалықтың құрылымы туралы ақпарат (анықтамалық жолдарының құрамы, олардың мәндерінің саласы және қалыптастыру қағидалары) осы анықтамалықтың II бөлімінде келтірілген
20
Деректердің құпиялылық дәрежесі
анықтамалықтағы мәліметтер ашық қолжетімді ақпаратқа жатады
21
Қайта қараудың белгіленген мерзімділігі
сенім білдірілген дереккөздің (БҰҰ ЛОКОД) жаңартылу жиілігіне сәйкес
22
Өзгерістер
23
Анықтамалықтағы (сыныптауыштағы) егжей-тегжейлі мәліметтерге сілтеме
анықтамалықтағы егжей-тегжейлі мәліметтер Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталында жарияланады
24
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) мәліметтерді беру тәсілі
Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталында жариялау
II. Анықтамалық құрылымының сипаттамасы

1. Настоящий раздел определяет структуру и реквизитный состав справочника, в том числе области значений реквизитов и правила их формирования.
2. Структура и реквизитный состав справочника приведены в таблице, в которой формируются следующие поля (графы):
"область значения реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) реквизита;
"правила формирования значения реквизита" – текст, уточняющий назначение реквизита и определяющий правила его формирования (заполнения), или словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." – множественность реквизита (обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита).
3. Для указания множественности реквизитов передаваемых данных используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – реквизит обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
Таблица
Структура и реквизитный состав справочника
Наименование реквизита
Область значения реквизита
Правила формирования значения реквизита
Мн.
1. Сведения об аэропортах, имеющих отношение к внешней торговле
определяются областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.1. Код страны
строка символов в соответствии с шаблоном: [A-Z]{2}
формируется в соответствии со стандартом ISO 3166-1
(за исключением кода XZ (пункты в международных водах или зонах международного сотрудничества – "installations in international waters or international cooperation zones"))
1
1.2. Наименование страны
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 150
содержит наименование страны (территории) на английском языке
1
1.3. Сведения об аэропорте
определяются областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
1.3.1. Код аэропорта
строка символов в соответствии с шаблоном:
[A-Z]{2}[A-Z,2-9]{3}
содержит кодовое обозначение аэропорта, имеющего отношение к внешней торговле, в котором
первые 2 символа означают код страны в соответствии
со стандартом ISO 3166-1 (за исключением кода XZ (пункты в международных водах или зонах международного сотрудничества – "installations in international waters or international cooperation zones"));

1. Осы бөлім анықтамалықтың құрылымын және деректемелік құрамын, оның ішінде деректемелер мәндерінің саласы мен оларды қалыптастыру қағидаларын айқындайды.
2. Анықтамалықтың құрылымы және деректемелік құрамы кестеде келтірілген, онда мына жолдар (графалар) қалыптастырылады:
"деректеме мәнінің саласы" – деректеменің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"деректеменің мәнін қалыптастыру қағидалары" – деректеменің мақсатын нақтылайтын және оны қалыптастыру (толтыру) қағидаларын айқындайтын мәтін немесе деректеменің ықтимал мәндерінің сөзбен сипатталуы;
"көпт." – деректеменің көптігі (деректеменің ықтимал қайталану міндеттілігі (опциялығы) және саны).
3. Берілетін деректер деректемелерінің көптігін көрсету үшін мынадай белгіленімдер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n – деректеме міндетті, n рет қайталануы тиіс (n > 1);
1..* – деректеме міндетті, шектеусіз қайталауға болады;
n..* – деректеме міндетті, кемінде n рет қайталануы тиіс (n > 1);
n..m – деректеме міндетті, кемінде n рет және m реттен асырмай қайталануы тиіс (n > 1, m > n);
0..1 – деректеме опциялы, қайталауға жол берілмейді;
0..* – деректеме опциялы, шектеусіз қайталауға болады;
0..m – деректеме опциялы, m реттен асырмай қайталауға болады (m > 1).
Кесте
Анықтамалықтың құрылымы және деректемелік құрамы
Деректеменің атауы
Деректеме мәнінің саласы
Деректеменің мәнін қалыптастыру қағидалары
Көпт.
1. Сыртқы саудаға қатысы бар әуежайлар туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
1.1. Ел коды
шаблонға сәйкес символдар жолы: [A-Z]{2}
ISO 3166-1 стандартына сәйкес қалыптастырылады (XZ кодын (халықаралық сулардағы немесе халықаралық ынтымақтастық аймақтарындағы пункттер – "installations in international waters or international cooperation zones") қоспағанда)
1
1.2. Елдің атауы
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 150
ағылшын тіліндегі ел (аумақ) атауын қамтиды
1
1.3. Әуежай туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
1.3.1. Әуежай коды
шаблонға сәйкес символдар жолы:
[A-Z]{2}[A-Z,2-9]{3}
сыртқы саудаға қатысы бар әуежайдың кодтық белгіленімін қамтиды, ондағы алғашқы 2 символ ISO 3166-1 стандартына сәйкес (XZ кодын (халықаралық сулардағы немесе халықаралық ынтымақтастық аймақтарындағы пункттер – "installations in international waters or international cooperation zones") қоспағанда) ел кодын білдіреді;

символы с 3-го по 5-й – обозначение пункта в пределах страны (территории), определенной в первых 2 символах
1
1.3.2. Наименование аэропорта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
содержит наименование аэропорта, записанное буквами латинского алфавита
1
1.3.4. Альтернативные (устаревшие) наименования аэропорта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
содержит наименования аэропорта, являющиеся альтернативными основному либо устаревшими
(в результате переименования аэропорта)
0..1
1.3.5. Статус аэропорта
строка символов в соответствии с шаблоном:
[A-Z]{2}
содержит кодовое обозначение основания, по которому аэропорт внесен в состав ЛОКОД ООН. Может принимать следующие значения:
AA – утвержден компетентным национальным правительственным органом;
AC – утвержден таможенным органом;
AF – утвержден национальным органом по упрощению процедур торговли;
AI – кодовое обозначение, принятое международной организацией (ИАТА или ЭКЛАК);
AM – утвержден Агентством по ведению ЛОКОД ООН;
AS – утвержден национальным органом
по стандартизации;
AQ – код аэропорта утвержден, функции не проверены;
RL – признанный аэропорт (существование
и представление наименования аэропорта подтверждено проверкой по официально выбранному географическому справочнику или иному источнику);
RN – запрос от надежных национальных источников
в отношении аэропортов на территории страны;
RQ – запрос в стадии рассмотрения;
QQ – исходная запись без дальнейшей проверки;
UR – аэропорт включен по запросу пользователей, официально не утвержден;
XX – аэропорт будет исключен из следующего выпуска ЛОКОД ООН
1
1.3.6. Код аэропорта ИАТА
строка символов в соответствии с шаблоном: [A-Z]{3}
содержит кодовое обозначение аэропорта в соответствии со справочником аэропортов Международной ассоциации воздушного транспорта
1
1.3.7. Географические координаты аэропорта
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
1.3.7.1. Географическая широта
обозначение географической широты в соответствии
с шаблоном: [0-9]{4}[NS]{1}
содержит обозначение географических координат аэропорта, где первые 2 цифры – градусы,
вторые 2 цифры – минуты, N – северная широта,
S – южная широта
1
1.3.7.2. Географическая долгота
обозначение географической долготы в соответствии
с шаблоном: [0-9]{5}[EW]{1}
содержит обозначение географических координат аэропорта, где первые 3 цифры – градусы, вторые 2 цифры – минуты, E – восточная долгота, W – западная долгота
1
1.3.8. Характер изменений
в записи справочника
строка символов.
Длина: 1
содержит обозначение, определяющее характер изменений, планируемых или произведенных в записи справочника, а также особенности записи справочника. Может принимать следующие значения:
"X" – запись будет удалена в следующем выпуске ЛОКОД ООН;
"#" − изменения в наименовании аэропорта;
"¦" − изменения в записи за исключением изменения
в наименовании аэропорта;
"+" − запись добавлена в текущий выпуск ЛОКОД ООН
0..1

3-ші және 5-ші символдар аралығы – алғашқы 2 символда айқындалған ел (аумақ) шегіндегі пункттің белгіленімі
1
1.3.2. Әуежайдың атауы
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 500
латын алфавитінің әріптерімен жазылған әуежай атауын қамтиды
1
1.3.4. Әуежайдың балама (ескірген) атаулары
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 500
әуежайдың негізгіге балама не ескірген (әуежайдың атауын өзгерту нәтижесінде) болып табылатын атауын қамтиды
0..1
1.3.5. Әуежайдың мәртебесі
шаблонға сәйкес символдар жолы:
[A-Z]{2}
әуежайды БҰҰ ЛОКОД енгізу негіздемесінің кодтық белгіленімін қамтиды. Мына мәндерді қабылдауы мүмкін:
AA – ұлттық құзыретті үкіметтік орган бекіткен;
AC – кеден органы бекіткен;
AF – сауда рәсімдерін оңайлату жөніндегі ұлттық орган бекіткен;
AI – халықаралық ұйым (ИАТА немесе ЭКЛАК) қабылдаған кодтық белгіленім;
AM – БҰҰ ЛОКОД жүргізу агенттігі бекіткен;
AS – стандарттау жөніндегі ұлттық орган бекіткен;
AQ – әуежай коды бекітілген, функциялары тексерілмеген;
RL – танылған әуежай (әуежай атауының қолданылуы немесе ұсынылуы ресми таңдалған географиялық анықтамалық немесе өзге дереккөз бойынша тексерумен расталған);
RN – ел аумағындағы әуежайларға қатысты сенімді ұлттық дереккөздерден сұрату;
RQ – сұрату қаралу сатысында;
QQ – кейіннен тексерілмеген бастапқы жазба;
UR – әуежай пайдаланушылардың сұранысы бойынша қосылған, ресми бекітілмеген;
XX – әуежай БҰҰ ЛОКОД келесі шығарылымынан алып тасталады
1
1.3.6. Әуежайдың ИАТА коды
шаблонға сәйкес символдар жолы: [A-Z]{3}
Халықаралық әуе көлігі қауымдастығының әуежайлар анықтамалығына сәйкес әуежайдың кодтық белгіленімін қамтиды
1
1.3.7. Әуежайдың географиялық координаталары
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..1
1.3.7.1. Географиялық ендік
шаблонға сәйкес географиялық ендіктің белгіленімі: [0-9]{4}[NS]{1}
әуежайдың географиялық координаталарының белгіленімін қамтиды, мұнда алғашқы 2 цифр – градустар, екінші 2 цифр – минуттар, N – солтүстік ендік, S – оңтүстік ендік
1
1.3.7.2. Географиялық бойлық
шаблонға сәйкес географиялық бойлықтың белгіленімі: [0-9]{5}[EW]{1}
әуежайдың географиялық координаталарының белгіленімін қамтиды, мұнда алғашқы 3 цифр – градустар, екінші 2 цифр – минуттар, E – шығыс бойлық, W – батыс бойлық
1
1.3.8. Анықтамалық жазбасындағы өзгерістердің сипаты
символдар жолы.
Ұзындығы: 1
жоспарланатын немесе анықтамалық жазбасында жүргізілген өзгерістердің сипатын айқындайтын белгіленімді, сондай-ақ анықтамалық жазбасының ерекшеліктерін қамтиды. Мына мәндерді қабылдауы мүмкін:
"X" – жазба БҰҰ ЛОКОД келесі шығарылымынан алып тасталады;
"#" − әуежай атауындағы өзгерістер;
"¦" − әуежай атауындағы өзгерістерді қоспағанда жазбадағы өзгерістер;
"+" − жазба БҰҰ ЛОКОД қазіргі шығарылымына қосылған
0..1

1.4. Сведения о записи справочника
определяются областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
1.4.1. Дата начала действия
дата в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате включения записи в справочник
1
1.4.2. Дата окончания действия
дата в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате исключения записи из справочника
0..1
ПРИЛОЖЕНИЕ
к справочнику аэропортов
стран мира, утвержденному
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 19 января 2021 г. № 6
ПОРЯДОК
ведения и применения справочника аэропортов стран мира
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок разработан в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор о Союзе);
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155 "О единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 сентября 2017 г. № 121 "Об утверждении Методологии разработки, ведения и применения справочников и классификаторов, входящих в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза".
II. Область применения
2. Настоящий Порядок определяет правила ведения и применения справочника аэропортов стран мира (далее соответственно – справочник, аэропорты).
3. Настоящий Порядок применяется Евразийской экономической комиссией (далее – Комиссия) при формировании и ведении справочника, уполномоченными органами государств – членов Союза, а также участниками внешнеэкономической деятельности, юридическими или физическими лицами, использующими в своей деятельности сведения об аэропортах и их кодовые обозначения из состава ЛОКОД ООН.
III. Основные понятия
4. Для целей настоящего Порядка используются понятия, которые означают следующее:
"ЛОКОД ООН" – международный классификатор портов и других пунктов Организации Объединенных Наций;
"пользователи справочника" – уполномоченные органы государств – членов Союза, а также участники внешнеэкономической деятельности, юридические или физические лица, использующие в своей деятельности сведения об аэропортах и их кодовые обозначения из ЛОКОД ООН.
Иные понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных Договором о Союзе и актами органов Союза, касающимися вопросов формирования и развития единой системы нормативно-справочной информации Союза.
IV. Принципы формирования, ведения и применения справочника

1.4. Анықтамалықтың жазбасы туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
1.4.1. Қолданысы басталатын күн
МемСТ ИСО 8601–2001-ге сәйкес YYYY-MM-DD форматындағы күн
жазба анықтамалыққа енгізілген күнге сәйкес келеді
1
1.4.2. Қолданысы аяқталатын күн
МемСТ ИСО 8601–2001-ге сәйкес YYYY-MM-DD форматындағы күн
жазба анықтамалықтан алып тасталған күнге сәйкес келеді
0..1
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2021 жылғы 19 қаңтардағы
№ 6 шешімімен бекітілген
әлем елдері әуежайларының
анықтамалығына
ҚОСЫМША
Әлем елдері әуежайларының анықтамалығын жүргізу және қолдану ТӘРТІБІ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – Одақ) құқығына кіретін мына актілерге сәйкес әзірленген:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт (бұдан әрі – Одақ туралы шарт);
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы" 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі ресурстарының құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану әдіснамасын бекіту туралы" 2017 жылғы 19 қыркүйектегі № 121 шешімі.
II. Қолданылу саласы
2. Осы Тәртіп әлем елдері әуежайларының анықтамалығын (бұдан әрі – тиісінше – анықтамалық, әуежайлар) жүргізу және қолдану қағидаларын айқындайды.
3. Осы Тәртіпті Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) анықтамалықты қалыптастырған және жүргізген кезде, Одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары, сондай-ақ сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар, өз қызметінде әуежайлар туралы мәліметтерді және олардың БҰҰ ЛОКОД құрамындағы кодтық белгіленімдерін пайдаланатын заңды немесе жеке тұлғалар қолданады.
III. негізгі ұғымдар
4. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін мынаны білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"БҰҰ ЛОКОД" – Біріккен Ұлттар Ұйымының порттар мен басқа да пункттердің халықаралық сыныптауышы;
"анықтамалықты пайдаланушылар" – Одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары, сондай-ақ сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар, өз қызметінде әуежайлар туралы мәліметтерді және олардың БҰҰ ЛОКОД құрамындағы кодтық белгіленімдерін пайдаланатын заңды немесе жеке тұлғалар.
Осы Тәртіпте пайдаланылатын өзге ұғымдар Одақ туралы шартта және Одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесін қалыптастыру және дамыту мәселелеріне қатысты Одақ органдарының актілерінде айқындалған мәндерде қолданылады.
IV. анықтамалықты қалыптастыру, жүргізу және қолдану принциптері

5. Формирование и ведение справочника осуществляется в целях кодирования и систематизации сведений об аэропортах стран мира.
6. Справочник применяется для формирования в электронных документах (документах в электронном виде) в формализованном виде сведений об аэропортах в целях обеспечения возможности их автоматизированной обработки, в том числе в рамках предоставления предварительной информации о товарах, предполагаемых к ввозу на таможенную территорию Союза воздушным транспортом, в виде электронного документа (документа в электронном виде), структура которого утверждена Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 ноября 2018 г. № 192 "О структуре и формате предварительной информации о товарах, предполагаемых к ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза воздушным транспортом".
7. Объектами систематизации являются аэропорты.
8. Оператором справочника является Комиссия, осуществляющая формирование и ведение справочника.
9. В качестве доверенного источника сведений для формирования справочника используется ЛОКОД ООН, гармонизация справочника осуществляется в соответствии с частотой обновления ЛОКОД ООН.
10. Структура и система кодирования объектов систематизации справочника остаются неизменными относительно доверенного источника.
11. Для целей кодирования объектов систематизации применяется 5-символьный код, имеющий следующую структуру:
XXYYY, где:
XX – буквенный код страны, согласно стандарту ИСО 3166-1 (исключение составляет код XZ, который в ЛОКОД ООН присваивается пунктам, расположенным в международных водах или зонах международного сотрудничества – "installations in international waters or international cooperation zones");
YYY – буквенно-цифровой код аэропорта в пределах страны, указываемый заглавными буквами латинского алфавита и арабскими цифрами.
V. Ведение справочника
1. Первичное наполнение справочника
13. Основанием для первичного наполнения справочника является утверждение справочника решением Коллегии Комиссии.
14. Первичное наполнение справочника выполняется однократно до вступления в силу решения Коллегии Комиссии, утверждающего справочник.
15. Оператор справочника копирует сведения об аэропортах из ЛОКОД ООН, размещенного на официальном сайте Европейской экономической комиссии ООН (http://www.unece.org/cefact/codesfortrade/codes_index.html), и формирует файл со сведениями для первичного наполнения справочника. Копирование сведений об аэропортах выполняется по признаку "4", указанному в столбце "Function" ЛОКОД ООН. Из формируемого файла со сведениями для первичного наполнения справочника исключаются записи, имеющие в столбце "Status" значение "RR" ("запрос отклонен"), а также столбцы, содержащие сведения о наименованиях аэропортов, сформированных с использованием диакритических знаков, и кодах единиц административно-территориального деления расположения аэропортов и примечания к ним.

5. анықтамалықты қалыптастыру және жүргізу әлем елдері әуежайлары туралы мәліметтерді кодтау және жүйелеу мақсатында жүзеге асырылады.
6. Анықтамалық әуежайлар туралы мәліметтерді автоматтандырылған түрде өңдеу мүмкіндігін, соның ішінде Одақтың кедендік аумағына әуе көлігімен әкелу көзделетін тауарлар туралы алдын ала ақпарат ұсыну шеңберінде қамтамасыз ету мақсатында оларды ресмиленген түрдегі электрондық құжаттарда құрылымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әуе көлігімен әкелінуі бағамдалатын тауарлар туралы алдын ала ақпараттың құрылымы мен форматы туралы" 2018 жылғы 28 қарашадағы № 192 шешімімен бекітілген электрондық құжат (электрондық түрдегі құжат) түрінде қалыптастыру үшін қолданылады.
7. Жүйелеу объектілері әуежайлар болап табылады.
8. Анықтамалықты қалыптастыру мен жүргізуді жүзеге асыратын Комиссия анықтамалықтың операторы болып табылады.
9. Анықтамалықты қалыптастыру үшін БҰҰ ЛОКОД сенім білдірілген мәліметтер көзі ретінде пайдаланылады, анықтамалықты үндестіру БҰҰ ЛОКОД жаңартылу жиілігіне сәйкес жүзеге асырылады.
10. Анықтамалықтың жүйелеу объектілерін кодтау құрылымы мен жүйесі сенім білдірілген дереккөзге қатысты өзгеріссіз қалады.
11. Жүйелеу объектілерін кодтау мақсаттары үшін 5 символды код қолданылады, оның құрылымы мынадай:
XXYYY, мұнда:
XX – ИСО 3166-1 стандартына сәйкес елдің әріптік коды (бұған XZ коды кірмейді, ол БҰҰ ЛОКОД-та халықаралық суларда немесе халықаралық ынтымақтастық аймақтарында орналасқан пункттерге – "installations in international waters or international cooperation zones" беріледі);
YYY – ел шегіндегі әуежайдың әріп-цифрлық коды, ол латын алфавитінің бас әріптерімен және араб цифрларымен көрсетіледі.
V. анықтамалықты жүргізу
1. Анықтамалықты бастапқы толтыру
13. Комиссия Алқасының шешімімен анықтамалықтың бекітілуі анықтамалықты бастапқы толтыру үшін негіз болып табылады.
14. Анықтамалықты бастапқы толтыру Комиссия Алқасының анықтамалықты бекітетін шешімі күшіне енгенге дейін бір рет орындалады.
15. Анықтамалықтың операторы БҰҰ Еуропалық экономикалық комиссиясының (http://www.unece.org/cefact/codesfortrade/codes_index.html) ресми сайтында орналастырылған БҰҰ ЛОКОД-тағы әуежайлар туралы мәліметтерді көшіріп алады және анықтамалықты бастапқы толтыру үшін мәліметтер салынған файлды қалыптастырады. Әуежайлар туралы мәліметтерді көшіріп алу БҰҰ ЛОКОД "Function" бағанында көрсетілген "4" деген белгі бойынша орындалады. Анықтамалықты бастапқы толтыру үшін қалыптастырылатын мәліметтер салынған файлдан "Status" бағанында "RR" ("сұрату кері қайтарылған") мәні бар жазбалар, сондай-ақ әуежайлардың диакритикалық таңбалар пайдаланылып қалыптастырылған атаулары және әуежайлар орналасқан әкімшілік-аумақтық бөлініс бірліктерінің кодтары туралы мәліметтер мен оларға ескертпелер қамтылған бағандар алып тасталады.

16. При формировании файла со сведениями для первичного наполнения справочника дополнительно соблюдаются следующие правила:
а) если для определенной записи ЛОКОД ООН значение в столбце "IATA" не указано, то код аэропорта ИАТА для соответствующей записи в файле со сведениями для первичного наполнения справочника устанавливается равным значению, указанному в столбце "Location" для указанной записи ЛОКОД ООН;
б) если для определенной записи ЛОКОД ООН значение в столбце "IATA" указано, то код аэропорта ИАТА для соответствующей записи в файле со сведениями для первичного наполнения справочника устанавливается равным значению, указанному в столбце "IATA" для указанной записи ЛОКОД ООН.
17. При формировании файла со сведениями для первичного наполнения справочника в реквизите "Дата начала действия" в составе реквизита "Сведения о записи справочника" проставляется дата, указанная в сведениях ЛОКОД ООН.
18. Файл со сведениями для первичного наполнения справочника должен содержать актуальные на момент формирования справочника сведения об аэропортах.
19. Комиссия обеспечивает опубликование справочника на информационном портале Союза до вступления в силу решения Коллегии Комиссии, утверждающего справочник.
2. Внесение изменений в справочник
20. Оператор справочника обеспечивает внесение изменений в сведения из справочника в соответствии с частотой обновления ЛОКОД ООН.
21. При внесении изменений в сведения из справочника оператор справочника обеспечивает формирование файла, содержащего сведения для внесения изменений в справочник, в соответствии с правилами, определенными в пунктах 15 – 17 настоящего Порядка, на основе использования обновленной и предыдущей редакции ЛОКОД ООН с учетом дополнительных требований и правил, определенных в пунктах 22 – 30 настоящего Порядка.
22. Файл со сведениями для внесения изменений в справочник должен содержать следующие виды сведений (при их наличии в ЛОКОД ООН):
а) о вновь включаемых в обновленную редакцию ЛОКОД ООН записях с обозначением "+" в столбце "Change", содержащем сведения о характере изменений записи в обновленной редакции ЛОКОД ООН;
б) об измененных в ЛОКОД ООН записях с обозначением "#", "¦" или "X" в столбце "Change", содержащем сведения о характере изменений записи в обновленной редакции
ЛОКОД ООН;
в) об исключенных из справочника записях с обозначением "X" в столбце "Change", содержащем сведения о характере изменений записи в предыдущей редакции ЛОКОД ООН.

16. Анықтамалықты бастапқы толтыру үшін мәліметтер салынған файлды қалыптастыру кезінде қосымша мына қағидалар сақталады:
а) егер БҰҰ ЛОКОД белгілі бір жазбасы үшін "IATA" бағанында мәні көрсетілмесе, онда анықтамалықты бастапқы толтыру үшін мәліметтер салынған файлдағы тиісті жазба үшін әуежайдың ИАТА коды БҰҰ ЛОКОД көрсетілген жазбасы үшін "Location" бағанында көрсетілген мәнге тең деп белгіленеді;
б) егер БҰҰ ЛОКОД белгілі бір жазбасы үшін "IATA" бағанында мәні көрсетілсе, онда анықтамалықты бастапқы толтыру үшін мәліметтер салынған файлдағы тиісті жазба үшін әуежайдың ИАТА коды БҰҰ ЛОКОД көрсетілген жазбасы үшін "IATA" бағанында көрсетілген мәнге тең деп белгіленеді.
17. Анықтамалықты бастапқы толтыру үшін мәліметтер салынған файлды қалыптастыру кезінде "Анықтамалық жазбасы туралы мәліметтер" деректемесінің құрамындағы "Қолданысы басталатын күн" деректемесінде БҰҰ ЛОКОД мәліметтерінде көрсетілген күн қойылады.
18. Анықтамалықты бастапқы толтыру үшін мәліметтер салынған файлда әуежайлар туралы анықтамалық қалыптастырылған кезде өзекті болған мәліметтер қамтылуға тиіс.
19. Комиссия Алқасының анықтамалықты бекітетін шешімі күшіне енгенге дейін Комиссия анықтамалықтың Одақтың ақпараттық порталында жариялануын қамтамасыз етеді.
2. Анықтамалыққа өзгерістер енгізу
20. Анықтамалықтың операторы БҰҰ ЛОКОД жаңартылу жиілігіне сәйкес анықтамалықтағы мәліметтерге өзгерістер енгізуді қамтамасыз етеді.
21. Анықтамалықтағы мәліметтерге өзгерістер енгізілген кезде анықтамалықтың операторы осы Тәртіптің 22 – 30-тармақтарында айқындалған қосымша талаптар мен қағидаларды ескере отырып, БҰҰ ЛОКОД жаңартылған және алдыңғы редакциясын пайдалану негізінде осы Тәртіптің 15 – 17-тармақтарында айқындалған қағидаларға сәйкес анықтамалыққа өзгерістер енгізуге арналған мәліметтерді қамтитын файлды қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
22. Анықтамалыққа өзгерістер енгізуге арналған мәліметтер салынған файл мәліметтердің мына түрлерін қамтуға тиіс (олар БҰҰ ЛОКОД-та болса):
а) БҰҰ ЛОКОД жаңартылған редакциясындағы жазба өзгерісінің сипаты туралы мәліметтерді қамтитын "Change" бағанында "+" белгілеп, БҰҰ ЛОКОД жаңартылған редакциясына жаңадан қосылатын жазбалар туралы;
б) БҰҰ ЛОКОД жаңартылған редакциясындағы жазба өзгерісінің сипаты туралы мәліметтерді қамтитын "Change" бағанында "#", "¦" немесе "X" белгілеп, БҰҰ ЛОКОД-тағы өзгертілген жазбалар туралы;
в) БҰҰ ЛОКОД алдыңғы редакциясындағы жазба өзгерісінің сипаты туралы мәліметтерді қамтитын "Change" бағанында "X" белгілеп, анықтамалықтан алып тасталған жазбалар туралы.

23. Файл со сведениями для внесения изменений в справочник может содержать несколько записей для различных видов сведений, указанных в пункте 22 настоящего Порядка.
24. В файле со сведениями для внесения изменений в справочник состав реквизитов, их значения и порядок следования формируются в соответствии с требованиями к структуре и реквизитному составу справочника и правилами формирования значений реквизитов, приведенными в описании структуры справочника.
25. При формировании сведений для включения в справочник для каждого вновь включаемого объекта систематизации создается одна запись в файле для внесения изменений в справочник. Значение реквизита "Код аэропорта" такой записи должно быть заполнено и не должно совпадать со значением "Код аэропорта" существующих записей справочника.
26. При формировании вновь включаемой в справочник записи реквизит "Дата начала действия" заполняется обязательно и содержит дату, указанную в обновленной редакции ЛОКОД ООН.
27. При формировании сведений для изменения информации об объекте систематизации в файл со сведениями для внесения изменений в справочник включаются две записи. Первая запись должна содержать сведения о ранее включенной в справочник записи (далее – изменяемая запись), вторая запись должна содержать измененные сведения (далее – измененная запись).
28. При формировании изменяемой записи должны соблюдаться следующие правила:
а) значения всех реквизитов записи (за исключением реквизита "Дата окончания действия") должны соответствовать значениям реквизитов записи в предыдущей редакции ЛОКОД ООН;
б) реквизит "Дата окончания действия" заполняется обязательно и содержит дату, указанную в обновленной редакции ЛОКОД ООН для измененной записи.
29. При формировании измененной записи должны соблюдаться следующие правила:
а) значения реквизитов измененной записи должны соответствовать значениям реквизитов записи в обновленной редакции ЛОКОД ООН. При этом в случае изменений в наименовании аэропорта в измененной записи должен быть заполнен реквизит, содержащий сведения об устаревшем наименовании аэропорта;
б) значение реквизита "Дата начала действия" должно соответствовать значению реквизита "Дата окончания действия" изменяемой записи и содержать дату из состава измененных сведений об объекте систематизации из обновленной редакции ЛОКОД ООН.
30. При формировании сведений об исключении из справочника объекта систематизации создается одна запись в файле со сведениями для внесения изменений в справочник, при формировании которой должны соблюдаться следующие правила:
а) значения всех реквизитов записи (за исключением реквизита "Дата окончания действия") должны соответствовать значениям реквизитов записи в предыдущей редакции ЛОКОД ООН;
б) реквизит "Дата окончания действия" заполняется обязательно и содержит дату публикации обновленной редакции ЛОКОД ООН.

23. Анықтамалыққа өзгерістер енгізуге арналған мәліметтер салынған файл осы Тәртіптің 22-тармағында көрсетілген мәліметтердің әрқилы түрлері үшін бірнеше жазбаны қамтуы мүмкін.
24. Анықтамалыққа өзгерістер енгізуге арналған мәліметтер салынған файлда деректемелердің құрамы, олардың мәндері мен реттік тәртібі анықтамалықтың құрылымы мен деректемелік құрамына қойылатын талаптарға және анықтамалық құрылымының сипаттамасында келтірілген деректемелер мәндерін қалыптастыру қағидаларына сәйкес қалыптастырылады.
25. Анықтамалыққа қосу үшін мәліметтерді қалыптастырған кезде анықтамалыққа өзгерістер енгізуге арналған файлда жүйелеудің жаңадан қосылатын әр объектісі үшін бір жазба жасалады. Мұндай жазбаның "Әуежай коды" деректемесінің мәні толтырылуға тиіс және анықтамалықтың қолданыстағы жазбаларының "Әуежай коды" мәнімен бірдей болмауға тиіс.
26. Анықтамалыққа жаңадан қосылатын жазбаны қалыптастырған кезде "Қолданысы басталатын күн" деректемесі міндетті түрде толтырылады және БҰҰ ЛОКОД жаңартылған редакциясында көрсетілген күнді қамтиды.
27. Жүйелеу объектісі туралы ақпаратты өзгерту үшін мәліметтер қалыптастырған кезде анықтамалыққа өзгерістер енгізуге арналған мәліметтер салынған файлға екі жазба қосылады. Бірінші жазбада анықтамалыққа бұрын қосылған жазба (бұдан әрі – өзгертілетін жазба) туралы мәліметтер қамтылуға тиіс, екінші жазбада өзгертілген мәліметтер (бұдан әрі – өзгертілген жазба) қамтылуға тиіс.
28. Өзгертілетін жазбаны қалыптастырған кезде мына қағидалар сақталуға тиіс:
а) жазбаның барлық деректемелерінің мәндері ("Қолданысы аяқталатын күн" деректемесін қоспағанда) БҰҰ ЛОКОД алдыңғы редакциясындағы деректемелердің мәндеріне сәйкес келуге тиіс;
б) "Қолданысы аяқталатын күн" деректемесі міндетті түрде толтырылады және өзгертілген жазба үшін БҰҰ ЛОКОД жаңартылған редакциясында көрсетілген күнді қамтиды.
29. Өзгертілген жазбаны қалыптастырған кезде мына қағидалар сақталуға тиіс:
а) өзгертілген жазба деректемелерінің мәндері БҰҰ ЛОКОД жаңартылған редакциясындағы жазба деректемелерінің мәндеріне сәйкес келуге тиіс. Бұл ретте әуежайдың атауы өзгерген жағдайда, өзгертілген жазбада әуежайдың ескірген атауы туралы мәліметтерді қамтитын деректеме толтырылуға тиіс;
б) "Қолданысы басталатын күн" деректемесінің мәні өзгертілетін жазбаның "Қолданысы аяқталатын күн" деректемесінің мәніне сәйкес келуге және БҰҰ ЛОКОД жаңартылған редакциясындағы жүйелеу объектісі туралы өзгертілген мәліметтердің құрамындағы күнді қамтуға тиіс.
30. Жүйелеу объектісін анықтамалықтан алып тастау туралы мәліметтерді қалыптастырған кезде анықтамалыққа өзгерістер енгізуге арналған мәліметтер салынған файлда бір жазба жасалады, оны қалыптастыру кезінде мына қағидалар сақталуға тиіс:
а) жазбаның барлық деректемелерінің мәндері ("Қолданысы аяқталатын күн" деректемесін қоспағанда) БҰҰ ЛОКОД алдыңғы редакциясындағы жазбалар деректемелерінің мәндеріне сәйкес келуге тиіс;
б) "Қолданысы аяқталатын күн" деректемесі міндетті түрде толтырылады және БҰҰ ЛОКОД жаңартылған редакциясы жарияланған күнді қамтиды.

31. Комиссия обеспечивает обработку файла со сведениями для внесения изменений в справочник и включение измененных сведений в справочник, а также их опубликование на информационном портале Союза не позднее 3 рабочих дней с даты формирования изменений.
32. Информирование пользователей справочника об изменениях, внесенных в справочник, осуществляется с использованием средств информационного портала Союза.

31. Комиссия анықтамалыққа өзгерістер енгізуге арналған мәліметтер салынған файлды өңдеуді және өзгертілген мәліметтерді анықтамалыққа қосуды, сондай-ақ өзгерістер қалыптастырылған күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей оларды Одақтың ақпараттық порталында жариялауды қамтамасыз етеді.
32. Анықтамалықты пайдаланушыларды анықтамалыққа енгізілген өзгерістер туралы хабардар Одақтың ақпараттық порталының құралдарын пайдалану арқылы жүзеге асырылады.