О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование единого реестра сортов сельскохозяйственных растений"
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 мая 2018 года № 85.
В соответствии с пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые:
Правила информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование единого реестра сортов сельскохозяйственных растений";
Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование единого реестра сортов сельскохозяйственных растений";
Описание форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование единого реестра сортов сельскохозяйственных растений";
Порядок присоединения к общему процессу "Формирование, ведение и использование единого реестра сортов сельскохозяйственных растений".
2. Установить, что разработка технических схем структур электронных документов и сведений, предусмотренных Описанием, утвержденным настоящим Решением, и обеспечение их размещения в реестре структур электронных документов и сведений, используемых при реализации информационного взаимодействия в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли, осуществляются департаментом Евразийской экономической комиссии, в компетенцию которого входит координация работ по созданию и развитию интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза.
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее даты вступления в силу Соглашения об обращении семян сельскохозяйственных растений в рамках Евразийского экономического союза от 7 ноября 2017 года.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕНЫ
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 22 мая 2018 г. № 85
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 10 марта 2026 г. № 29)
Правила
информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование единого реестра сортов сельскохозяйственных растений"
Сноска. Правила - в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10.03.2026 № 29 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
I. Общие положения

"Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бірыңғай тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асырған кезде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 22 мамырдағы № 85 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 30-тармағына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімін басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
"Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бірыңғай тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары;
"Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бірыңғай тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті;
"Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бірыңғай тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының cипаттамасы;
"Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бірыңғай тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесіне қосылу тәртібі бекітілсін.
2. Осы Шешіммен бекітілген Сипаттамада көзделген электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының техникалық схемаларын әзірлеуді және оларды сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыру кезінде пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізілімінде орналастыруды қамтамасыз етуді Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін құру және дамыту жөніндегі жұмыстарды үйлестіру құзыретіне кіретін Еуразиялық экономикалық комиссия департаменті жүзеге асырады деп белгіленсін.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 180 күн өткен соң, бірақ ерте дегенде 2017 жылғы 7 қарашадағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының айналысы туралы келісім күшіне енген күннен кейін күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2018 жылғы 22 мамырдағы
№ 85 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бірыңғай тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесінсыртқы және өзара сауданың
интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
ҚАҒИДАЛАРЫ
I. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со следующими международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Соглашение об обращении семян сельскохозяйственных растений в рамках Евразийского экономического союза от 7 ноября 2017 года;
Решение Высшего Евразийского экономического совета от 29 мая 2013 г. № 35 "О Концепции согласованной (скоординированной) агропромышленной политики государств-членов Таможенного союза и Единого экономического пространства";
Решение Высшего Евразийского экономического совета от 21 ноября 2014 г. № 94 "О плане мероприятий по реализации Концепции согласованной (скоординированной) агропромышленной политики государств-членов Таможенного союза и Единого экономического пространства";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 г. № 125 "Об утверждении Положения об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств-членов Евразийского экономического союза между собой и с Евразийской экономической комиссией";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155 "О единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2016 г. № 169 "Об утверждении Порядка реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 26 декабря 2017 г. № 190 "Об утверждении Положения о модели данных Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 февраля 2018 г. № 26 "О Порядке формирования и ведения единого реестра сортов сельскохозяйственных растений".
II. Область применения

1. Осы Қағидалар Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығына кіретін мынадай халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
2017 жылғы 7 қарашадағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының айналысы туралы келісім;
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің "Кеден одағына және Бірыңғай экономикалық кеңістікке мүше мемлекеттердің келісілген (үйлестірілген) агроөнеркәсіптік саясатының тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары туралы" 2014 жылғы 21 қарашадағы № 94 шешімі;
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің "Кеден одағына және Бірыңғай экономикалық кеңістікке мүше мемлекеттердің келісілген (үйлестірілген) агроөнеркәсіптік саясатының тұжырымдамасы туралы" 2013 жылғы 29 мамырдағы № 35 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібі туралы" 2018 жылғы 13 ақпандағы № 26 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының бір-бірімен және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимылы кезінде электрондық құжаттармен алмасуы туралы Ережені бекіту туралы" 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 125 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректермен электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестердің тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және оларды сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі.
II. Қолданылу аясы

2. Настоящие Правила разработаны в целях определения порядка и условий информационного взаимодействия между участниками общего процесса "Формирование, ведение и использование единого реестра сортов сельскохозяйственных растений" (далее – общий процесс), включая описание процедур, выполняемых в рамках этого общего процесса.
3. Настоящие Правила применяются участниками общего процесса при контроле за порядком выполнения процедур и операций в рамках общего процесса, а также при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем, обеспечивающих реализацию общего процесса.
III. Основные понятия
4. Для целей настоящих Правил используются понятия, которые означают следующее:
"Единый реестр сортов" – общий информационный ресурс, содержащий сведения о сортах сельскохозяйственных растений, включенных в национальные реестры;
"зона допуска" – часть территории государства-члена Союза, на которой сорт допущен (разрешен, рекомендован) к использованию и которая указана в национальном реестре;
"национальный реестр" – реестр сортов сельскохозяйственных растений, допущенных (разрешенных, рекомендуемых) к использованию на территории государства-члена Союза, формируемый в соответствии с законодательством этого государства;
"световая зона" – часть территории государства-члена Союза, характеризующаяся определенной величиной притока естественной фотосинтетически активной радиации и указанная в национальном реестре;
"уполномоченный орган" – орган исполнительной власти или организация государства-члена Союза, наделенные полномочиями по формированию и ведению национального реестра.
Понятия "группа процедур общего процесса", "информационный объект общего процесса", "исполнитель", "операция общего процесса", "процедура общего процесса" и "участник общего процесса", используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.
Понятие "реестр нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза" (далее – реестр НСИ), используемое в настоящих Правилах, применяется в значении, определенном в Решении Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155 "О единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза".
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных Соглашением об обращении семян сельскохозяйственных растений в рамках Евразийского экономического союза от 7 ноября 2017 года.
IV. Основные сведения об общем процессе

2. Осы Қағидалар "Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бірыңғай тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесіне (бұдан әрі – жалпы процесс) қатысушылардың арасындағы осы жалпы процесс шеңберінде орындалатын рәсімдер сипаттамасын қоса алғанда, ақпараттық өзара іс-қимылдың тәртібі мен шарттарын айқындау мақсатында әзірленді.
3. Жалпы процеске қатысушылар осы Қағидаларды жалпы процесс шеңберінде рәсімдер мен операцияларды орындаудың тәртібіне бақылау жүргізу кезінде, сондай-ақ жалпы процесті іске асыруды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданады.
III. Негізгі ұғымдар
4. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"сорттардың бірыңғай тізілімі" – ұлттық тізілімдерге енгізілген ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттары туралы мәліметтерді қамтитын ортақ ақпараттық ресурс;
"рұқсат берілген аймақ" – Одаққа мүше мемлекеттің сортты пайдалану рұқсат берілген (рұқсат етілген, ұсынылған) және ұлттық тізілімде көрсетілген аумағының бір бөлігі;
"ұлттық тізілім" – Одаққа мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес қалыптастырылатын, сол мемлекеттің аумағында пайдалануға рұқсат берілген (рүқсат етілген, ұсынылған) ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының тізілімі;
"жарық түсетін аймақ" – Одаққа мүше мемлекеттің табиғи фотосинтетикалық белсенді радиация ағынының белгілі бір шамасымен сипатталатын және ұлттық тізілімде көрсетілген аумағының бөлігі;
"уәкілетті орган" – ұлттық тізілімді қалыптастыру және жүргізу бойынша құзыреттер берілген Одаққа мүше мемлекеттің атқарушы билік органы немесе ұйымы.
Осы Қағидаларда қолданылатын өзге де ұғымдар 2017 жылғы 7 қарашадағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының айналысы туралы келісімде айқындалған мәндерде қолданылады.
Осы Қағидаларда қолданылатын "жалпы процесс рәсімдерінің тобы", "жалпы процестің ақпараттық нысаны", "орындаушы", "жалпы процесс операциясы", "жалпы процесс рәсімі" және "жалпы процеске қатысушы" ұғымдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесімен айқындалған мәндерде қолданылады.
IV. Жалпы процесс туралы негізгі мәліметтер

5. Полное наименование общего процесса: "Формирование, ведение и использование единого реестра сортов сельскохозяйственных растений".
6. Кодовое обозначение общего процесса: P.AS.01, версия 1.1.0.
1. Цель и задачи общего процесса
7. Целью общего процесса является развитие рынка семян сельскохозяйственных растений Союза за счет повышения информированности производителей сельскохозяйственной продукции, государственных органов государств-членов Союза (далее – государства-члены), а также других заинтересованных лиц о сортах, допущенных (разрешенных, рекомендуемых) к использованию на территориях государств-членов в соответствующих зонах допуска.
8. Для достижения цели общего процесса необходимо решить следующие задачи:
а) определить порядок представления уполномоченными органами государств-членов в Евразийскую экономическую комиссию (далее – Комиссия) информации об изменениях в национальных реестрах;
б) обеспечить формирование и ведение Единого реестра сортов, содержащего сведения о сортах сельскохозяйственных растений, допущенных (разрешенных, рекомендуемых) к использованию на территориях государств-членов на основании информации, полученной от уполномоченных органов;
в) обеспечить разработку, актуализацию и использование общих классификаторов и справочников при формировании и ведении Единого реестра сортов;
г) обеспечить уполномоченным органам государств-членов получение информации из Единого реестра сортов;
д) обеспечить доступ заинтересованных лиц к Единому реестру сортов посредством информационного портала Союза.
2. Участники общего процесса
9. Перечень участников общего процесса приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень участников общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.ACT.001
Комиссия
орган Союза, который:
актуализирует Единый реестр сортов в соответствии со сведениями, представленными уполномоченными органами государств-членов, и публикует их на информационном портале Союза;
представляет сведения из Единого реестра сортов по запросу уполномоченных органов государств-членов;
обеспечивает доступ к сведениям Единого реестра сортов заинтересованным лицам на информационном портале Союза
P.AS.01.ACT.001
уполномоченный орган государства-члена
уполномоченный орган государства-члена, представляющий сведения из национального реестра в Комиссию, а также запрашивающий у Комиссии сведения из Единого реестра сортов
P.AS.01.ACT.002
заинтересованное лицо
физические и юридические лица, запрашивающие и получающие сведения из Единого реестра сортов на информационном портале Союза

5. Жалпы процестің толық атауы: "Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бірыңғай тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану".
6. Жалпы процестің кодтық белгіленімі: P.AS.01, 1.0.0-нұсқасы.
1. Жалпы процестің мақсаты мен міндеттері
7. Ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілердің, Одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының (бұдан әрі – мүше мемлекеттер), сондай-ақ басқа да мүдделі тұлғалардың тиісті рұқсат берілген аймақтарда мүше мемлекеттердің аумағында пайдалануға рұқсат берілген (рұқсат етілген, ұсынылған) сорттар туралы хабардар болуын арттыру есебінен Одақтың ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының нарығын дамыту жалпы процесті іске асырудың мақсаты болып табылады.
8. Жалпы процестің мақсатына қол жеткізу үшін келесі міндеттерді шешу қажет:
а) мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының Еуразиялық экономикалық комиссияға (бұдан әрі – Комиссия) ұлттық тізілімдегі өзгерістер туралы ақпаратты ұсыну тәртібін айқындау;
б) уәкілетті органдардан алынған ақпарат негізінде мүше мемлекеттердің аумағында пайдалануға рұқсат берілген (рұқсат етілген, ұсынылған) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттары туралы мәліметтерді қамтитын Сорттардың бірыңғай тізілімін қалыптастыруды және жүргізуді қамтамасыз ету;
в) Сорттардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу кезінде жалпы сыныптауыштар мен анықтамалықтарды әзірлеуді, өзекті етуді және пайдалануды қамтамасыз ету;
г) мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын Сорттардың бірыңғай тізілімінен ақпарат алуын қамтамасыз ету;
д) Одақтың ақпараттық порталы арқылы Сорттардың бірыңғай тізіліміне мүдделі тұлғалардың қол жеткізуін қамтамасыз ету.
2. Жалпы процеске қатысушылар
9. Жалпы процеске қатысушылар тізбесі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Жалпы процеске қатысушылар тізбесі
Кодтық белгіленімі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.ACT.001
Комиссия
мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары беретін мәліметтерге сәйкес Сорттардың бірыңғай тізілімін өзекті етеді және оларды Одақтың ақпараттық порталында жариялайды;
мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының сұрау салуы бойынша Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтер ұсынады;
мүдделі тұлғаларға Одақтың ақпараттық порталында Сорттардың бірыңғай тізілімінің мәліметтеріне қолжетімділікті қамтамасыз етеді
P.AS.01.ACT.001
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
Комиссияға ұлттық тізілімнен мәліметтер ұсынатын, сондай-ақ Комиссиядан Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерге сұрау салатын мүше мемлекеттің уәкілетті органы
P.AS.01.ACT.002
мүдделі тұлға
Одақтың ақпараттық порталында Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерге сұрау салатын және оларды алатын жеке және заңды тұлғалар

3. Структура общего процесса
10. Общий процесс представляет собой совокупность процедур, сгруппированных по своему назначению:
а) процедуры формирования и ведения Единого реестра сортов;
б) процедуры получения сведений из Единого реестра сортов.
11. При выполнении процедур общего процесса осуществляются формирование и ведение Единого реестра сортов на основании сведений из национальных реестров, полученных от уполномоченных органов государств-членов, а также получение сведений о сортах, включенных в Единый реестр сортов, уполномоченными органами государств-членов.
Сведения о сорте, имеющем одно и то же наименование, относящемся к одному и тому же виду сельскохозяйственного растения, поступившие из национальных реестров двух и более государств-членов, публикуются на информационном портале Союза в виде одной записи с одним наименованием сорта, в которой указываются поступившие от каждого из государств-членов сведения.
Представление указанных сведений осуществляется в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование единого реестра сортов сельскохозяйственных растений", утвержденным Решением Коллегии Комиссии от 22 мая 2018 г. № 85 (далее – Регламент информационного взаимодействия).
Формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование единого реестра сортов сельскохозяйственных растений", утвержденному Решением Коллегии Комиссии от 22 мая 2018 г. № 85 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).
Информационное взаимодействие между уполномоченным органом государства-члена и Комиссией осуществляется с использованием интегрированной информационной системы Союза (далее – интегрированная система). Доступ заинтересованных лиц к сведениям, содержащимся в Едином реестре сортов, осуществляется через информационный портал Союза.
12. Приведенное описание структуры общего процесса представлено на рисунке 1.
Рис. 1. Структура общего процесса
13. Порядок выполнения процедур общего процесса, сгруппированных по своему назначению, включая детализированное описание операций, приведен в разделе VIII настоящих Правил.

3. Жалпы процестің құрылымы
10. Жалпы процесс өзінің мақсаты бойынша топтастырылған рәсімдердің жиынтығын білдіреді:
а) Сорттардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу рәсімдері;
б) Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алу рәсімдері.
11. Жалпы процесс рәсімдерін орындау кезінде мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарынан алынған ұлттық тізілімдегі мәліметтердің негізінде Сорттардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу, сондай-ақ мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізген сорттар туралы мәліметтерді алуы жүзеге асырылады.
Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің дәл сол атауы бар, дәл сол бір түріне жататын, мүше мемлекеттердің екі және одан да көп ұлттық тізілімдерінен келіп түскен сорт туралы мәліметтер Одақтың ақпараттық порталында бір сорт атауымен бір жазба түрінде жарияланады, онда әрбір мүше мемлекеттен келіп түскен мәліметтер көрсетіледі.
Көрсетілген мәліметтерді ұсыну Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 22 мамырдағы № 85 шешімімен бекітілген "Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бірыңғай тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті) сәйкес жүзеге асырылады.
Ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы 2018 жылғы 22 мамырдағы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының № 85 шешімімен бекітілген "Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бірыңғай тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына (бұдан әрі – Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы) сәйкес келуі тиіс.
Мүше мемлекеттің уәкілетті органы мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін (бұдан әрі – интеграцияланған жүйе) пайдалана отырып жүзеге асырылады. Сорттардың бірыңғай тізілімінде қамтылған мәліметтерге мүдделі тұлғалардың қол жеткізуі Одақтың ақпараттық порталы арқылы жүзеге асырылады.
12. Жалпы процесс құрылымының келтірілген сипаттамасы 1-суретте берілген.
1-сурет. Жалпы процестің құрылымы
13. Операциялардың егжей-тегжейлі сипаттамасын қоса алғанда, өз мақсаты бойынша топтастырылған жалпы процестің рәсімдерін орындау тәртібі осы Қағидалардың VIII бөлімінде берілген.

14. Для каждой группы процедур приводится общая схема, демонстрирующая связи между процедурами общего процесса и порядок их выполнения. Общая схема процедур построена с использованием графической нотации UML (унифицированный язык моделирования – Unified Modeling Language) и снабжена текстовым описанием.
4. Группа процедур формирования и ведения Единого реестра сортов
15. Выполнение процедур формирования и ведения Единого реестра сортов начинается с момента направления уполномоченным органом государства-члена сведений для включения в Единый реестр сортов, для внесения в него изменений или для исключения сведений из Единого реестра сортов.
Уполномоченный орган государства-члена обеспечивает в национальном реестре уникальность регистрационного номера сорта.
В случае включения новых сведений в Единый реестр сортов выполняется процедура "Включение сведений в Единый реестр сортов" (P.AS.01.PRC.001).
В случае внесения изменений в сведения, содержащиеся в Едином реестре сортов, выполняется процедура "Изменение сведений, содержащихся в Едином реестре сортов" (P.AS.01.PRC.002).
В случае исключения сведений, содержащихся в Едином реестре сортов, выполняется процедура "Исключение сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.003).
16. Приведенное описание группы процедур формирования и ведения Единого реестра сортов представлено на рисунке 2.
Рис. 2. Общая схема группы процедур формирования и ведения Единого реестра сортов
17. Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур формирования и ведения Единого реестра сортов, приведен в таблице 2.
Таблица 2
Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур формирования и ведения Единого реестра сортов
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.AS.01.PRC.001
включение сведений в Единый реестр сортов
в процессе выполнения процедуры уполномоченным органом государства-члена осуществляются формирование и представление в Комиссию сведений для включения в Единый реестр сортов
P.AS.01.PRC.002
изменение сведений, содержащихся в Едином реестре сортов
в процессе выполнения процедуры уполномоченным органом государства-члена осуществляются формирование и представление в Комиссию сведений для внесения изменений в Единый реестр сортов
P.AS.01.PRC.003
исключение сведений из Единого реестра сортов
в процессе выполнения процедуры уполномоченным органом государства-члена осуществляются формирование и представление в Комиссию сведений для исключения из Единого реестра сортов

14. Рәсімдердің әрбір тобы үшін жалпы процестің рәсімдері арасындағы байланысты және оларды орындау тәртібін көрсететін жалпы схема берілген. Рәсімдердің жалпы схемасы UML (Unified Modeling Language – модельдеудің біріздендірілген тілі) графикалық нотациясы пайдалана отырып құрылған және мәтіндік сипаттамамен жабдықталған.
4. Сорттардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу рәсімдерінің тобы
15. Сорттардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу рәсімдерін орындау мүше мемлекеттің уәкілетті органы Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін мәліметтер, оған өзгерістер енгізу немесе Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтер алып тастау үшін мәліметтер жіберген кезден басталады.
Мүше мемлекеттің уәкілетті органы ұлттық тізілімдегі сорттың тіркеу нөмірінің бірегейлігін қамтамасыз етеді.
Сорттардың бірыңғай тізіліміне жаңа мәліметтер енгізілген жағдайда "Сорттардың бірыңғай тізіліміне мәліметтер енгізу" (P.AS.01.PRC.001) рәсімі орындалады.
Сорттардың бірыңғай тізілімінде қамтылған мәліметтерге өзгерістер енгізілген жағдайда "Сорттардың бірыңғай тізілімінде қамтылған мәліметтерді өзгерту" (P.AS.01.PRC.002) рәсімі орындалады.
Сорттардың бірыңғай тізілімінде қамтылған мәліметтер алып тасталған жағдайда "Сорттардың бірыңғай тізіліміндегі мәліметтерді алып тастау" (P.AS.01.PRC.003) рәсімі орындалады.
16. Сорттардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу рәсімдері тобының келтірілген сипаттамасы 2-суретте ұсынылған.
2-сурет. Сорттардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу рәсімдері тобының жалпы схемасы
17. Сорттардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу рәсімдерінің тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі 2-кестеде берілген.
2-кесте
Сорттардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу рәсімдерінің тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі
Кодтық белгіленімі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.AS.01.PRC.001
Сорттардың бірыңғай тізіліміне мәліметтер енгізу
рәсімді орындау процесінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді қалыптастыруды және Комиссияға ұсынуды жүзеге асырады
P.AS.01.PRC.002
Сорттардың бірыңғай тізілімінде қамтылған мәліметтерді өзгерту
рәсімді орындау процесінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы Сорттардың бірыңғай тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қалыптастыруды және Комиссияға ұсынуды жүзеге асырады
P.AS.01.PRC.003
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алып тастау
рәсімді орындау процесінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы Сорттардың бірыңғай тізілімінен алып тастау үшін мәліметтерді қалыптастыруды және Комиссияға ұсынуды жүзеге асырады

5. Группа процедур получения сведений из Единого реестра сортов
18. Процедуры получения сведений из Единого реестра сортов выполняются при получении соответствующих запросов от информационных систем уполномоченных органов государств-членов.
В рамках выполнения процедур получения сведений из Единого реестра сортов обрабатываются следующие виды запросов:
запрос сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов, выполняемый в целях оценки необходимости получения уполномоченным органом государства-члена измененных сведений из Единого реестра сортов;
запрос сведений из Единого реестра сортов, выполняемый в целях получения уполномоченным органом государства-члена сведений из Единого реестра сортов, актуальных на определенную дату. Сведения из Единого реестра сортов запрашиваются по состоянию на дату, указанную в запросе;
запрос измененных сведений из Единого реестра сортов;
запрос сведений о количестве записей Единого реестра сортов, выполняемый в целях получения уполномоченным органом государства-члена сведений о количестве записей Единого реестра сортов.
В рамках запроса измененных сведений из Единого реестра сортов могут быть запрошены:
сведения, добавление или изменение которых в Едином реестре сортов произошло, начиная с даты и времени, указанных в запросе, до момента выполнения запроса;
сведения, добавление или изменение которых в Едином реестре сортов произошло в течение периода времени, указанного в запросе;
сведения, содержащиеся в Едином реестре сортов, в полном объеме (с учетом исторических данных).
Запрос сведений из Единого реестра сортов в полном объеме используется при первоначальной загрузке сведений в информационную систему уполномоченного органа государства-члена, например, при инициализации общего процесса, подключении нового государства-члена, восстановлении информации после сбоя. В этом случае дата и время обновления сведений в национальном реестре, а также период изменения сведений в запросе не указываются.
При осуществлении запроса выполняется одна из следующих процедур:
"Получение сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.004);
"Получение сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.005);
"Получение измененных сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.006);
"Получение сведений о количестве записей Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.007).

5. Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алу рәсімдерінің тобы
18. Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алу рәсімдері мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының ақпараттық жүйелерінен тиісті сұрау салулар алынған кезде орындалады.
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алу рәсімдерін орындау шеңберінде сұрау салулардың мынадай түрлері өңделеді:
мүше мемлекеттің уәкілетті органының Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді алу қажеттілігін бағалау мақсатында орындалатын Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтерге сұрау салу;
мүше мемлекеттің уәкілетті органының белгілі бір күнге өзекті мәліметтерді Сорттардың бірыңғай тізілімінен алу қажеттілігін бағалау мақсатында орындалатын Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерге сұрау салу. Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтер сұрау салуда көрсетілген күнгі жағдай бойынша сұратылады;
Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерге сұрау салу;
мүше мемлекеттің уәкілетті органы Сорттардың бірыңғай тізіліміндегі жазбалар саны туралы мәліметтерді алу мақсатында орындалатын Сорттардың бірыңғай тізіліміндегі жазбалар саны туралы мәліметтерге сұрау салу.
Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерге сұрау салу шеңберінде мыналар сұратылуы мүмкін:
Сорттардың бірыңғай тізіліміне мәліметтерді қосу немесе оларды өзгерту сұрау салуда көрсетілген күн мен уақыттан бастап сұрау салу орындалған кезге дейін жүргізілген мәліметтер;
Сорттардың бірыңғай тізіліміне мәліметтерді қосу немесе оларды өзгерту сұрау салуда көрсетілген уақыт кезеңі ішінде жүргізілген мәліметтер;
толық көлемде (тарихи деректерді ескере отырып) Сорттардың бірыңғай тізілімінде қамтылған мәліметтер.
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерге толық көлемде сұрау салу мүше мемлекеттің уәкілетті органының ақпараттық жүйесіне мәліметтерді бастапқы жүктеу кезінде пайдаланылады, мысалы, жалпы процесті инициализациялау, жаңа мүше мемлекетті қосу, іркілістен кейін ақпаратты қалпына келтіру кезінде пайдаланылады. Мұндай жағдайда ұлттық тізілімдегі мәліметтерді жаңарту күні мен уақыты, сондай-ақ мәліметтерді өзгерту кезеңі сұрау салуда көрсетілмейді.
Сұрау салуды жүзеге асыру кезінде мынадай рәсімдердің бірі орындалады:
"Сорттардың бірыңғай тізілімін жаңарту күні мен уақыты туралы мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.004);
"Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.005);
"Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.006);
"Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.007).

Указанные процедуры могут выполняться последовательно (процедура "Получение сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.004), затем процедура "Получение измененных сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.006), либо каждая процедура может выполняться отдельно от других, в зависимости от целей осуществления запроса.
19. Приведенное описание группы процедур получения сведений из Единого реестра сортов представлено на рисунке 3.
Рис. 3. Общая схема группы процедур получения сведений из Единого реестра сортов
20. Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур получения сведений из Единого реестра сортов, приведен в таблице 3.
Таблица 3
Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур получения сведений из Единого реестра сортов
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.AS.01.PRC.004
получение сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов
процедура предназначена для оценки уполномоченным органом государства-члена необходимости синхронизации сведений о сортах, хранящихся в информационной системе уполномоченного органа государства-члена, с соответствующими сведениями из Единого реестра сортов
P.AS.01.PRC.005
получение сведений из Единого реестра сортов
процедура предназначена для получения сведений о сортах, содержащихся в Едином реестре сортов, на определенную дату
P.AS.01.PRC.006
получение измененных сведений из Единого реестра сортов
процедура предназначена для получения измененных сведений о сортах, содержащихся в Едином реестре сортов
P.AS.01.PRC.007
получение сведений о количестве записей Единого реестра сортов
процедура предназначена для получения сведений о количестве записей в Едином реестре сортов, соответствующих заданным параметрам
V. Информационные объекты общего процесса
21. Перечень информационных объектов, сведения о которых или из которых передаются в процессе информационного взаимодействия между участниками общего процесса, приведен в таблице 4.
Таблица 4
Перечень информационных объектов
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.AS.01.BEN.001
Единый реестр сортов
общий информационный ресурс, содержащий сведения о сортах сельскохозяйственных растений, включенных в национальные реестры
VI. Ответственность участников общего процесса
22. Привлечение к дисциплинарной ответственности за несоблюдение требований, направленных на обеспечение своевременности и полноты передачи сведений, участвующих в информационном взаимодействии должностных лиц и сотрудников Комиссии, осуществляется в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, иными международными договорами и актами, составляющими право Союза, а должностных лиц и сотрудников уполномоченных органов государств-членов – в соответствии с законодательством государств-членов.
VII. Справочники и классификаторы общего процесса

Көрсетілген рәсімдер дәйектілікпен орындалуы мүмкін ("Сорттардың бірыңғай тізілімін жаңарту күні мен уақыты туралы мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.004) рәсімі, содан кейін "Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.006) рәсімі) не әрбір рәсім сұрау салуды жүзеге асыру мақсаттарына қарай басқалардан бөлек орындалуы мүмкін.
19. Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алу рәсімдері тобының келтірілген сипаттамасы 3-суретте ұсынылған.
3-сурет. Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алу рәсімдері тобының жалпы схемасы
20. Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алу рәсімдері тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі 3-кестеде келтірілген.
3-кесте
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алу рәсімдері тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі
Кодтық белгіленімі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.AS.01.PRC.004
Сорттардың бірыңғай тізілімін жаңарту күні мен уақыты туралы мәліметтерді алу
рәсім мүше мемлекеттің уәкілетті органының ақпараттық жүйесінде сақталатын сорттар туралы мәліметтерді Сорттардың бірыңғай тізіліміндегі тиісті мәліметтермен үндестіру қажеттігін мүше мемлекеттің уәкілетті органының бағалауына арналған
P.AS.01.PRC.005
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алу
рәсім Сорттардың бірыңғай тізілімінде қамтылатын сорттар туралы мәліметтерді белгілі бір күнгі жағдай бойынша алуға арналған
P.AS.01.PRC.006
Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді алу
рәсім Сорттардың бірыңғай тізілімінде қамтылған сорттар туралы өзгертілген мәліметтерді алуға арналған
P.AS.01.PRC.007
Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді алу
рәсім берілген параметрлерге сәйкес келетін Сорттардың бірыңғай тізіліміндегі жазбалардың саны туралы мәліметтерді алуға арналған
V. Жалпы процестің ақпараттық объектілері
21. Жалпы процеске қатысушылар арасындағы өзара ақпараттық іс-қимыл процесінде олар туралы немесе олардан мәліметтер берілетін ақпараттық объектілер тізбесі 4-кестеде келтірілген.
4-кесте
Ақпараттық объектілер тізбесі
Кодтық белгіленімі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.AS.01.BEN.001
Сорттардың бірыңғай тізілімі
ұлттық тізілімге енгізілген ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттары туралы мәліметтерді қамтитын жалпы ақпараттық ресурс
VI. Жалпы процеске қатысушылардың жауапкершілігі
22. Мәліметтердің уақтылы және толық берілуін қамтамасыз етуге бағытталған талаптарды сақтамағаны үшін Комиссияның ақпараттық өзара іс-қимылға қатысатын лауазымды адамдары мен қызметкерлерін тәртіптік жауаптылыққа тарту 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа, Одақ құқығын құрайтын өзге де халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес, ал мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының лауазымды адамдары мен қызметкерлерін тәртіптік жауаптылыққа тарту мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
VII. Жалпы процестің анықтамалықтары мен сыныптауыштары

23. Перечень справочников и классификаторов общего процесса приведен в таблице 5.
Таблица 5
Перечень справочников и классификаторов общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Тип
Описание
1
2
3
4
P.AS.01.CLS.008
справочник зон допуска и световых зон
справочник
содержит перечень кодов и наименований зон допуска и световых зон (утвержден Решением Коллегии Комиссии от 06.08.2024 № 93), код справочника в реестре НСИ "1065"
P.AS.01.CLS.011
перечень родов и видов растений
справочник
содержит перечень кодов и наименований родов (видов) растений на русском и латинском языках (утвержден Решением Коллегии Комиссии от 23.12.2024 № 150), код справочника в реестре НСИ "1068"
P.AS.01.CLS.013
справочник признаков и свойств сортов сельскохозяйственных растений
справочник
содержит перечень кодов и наименований признаков и свойств сорта (утвержден Решением Коллегии Комиссии от 23.11.2021 № 155), код справочника в реестре НСИ "1037"
P.CLS.001
классификатор стран мира
классификатор
содержит перечень наименований стран и соответствующие им коды (утвержден Решением Комиссии Таможенного союза от 20.09.2010 № 378), код классификатора в реестре НСИ "2021"
P.CLS.008
перечень видов средств (каналов) связи
справочник
содержит перечень кодов и наименований видов средств (каналов) связи (утвержден Решением Коллегии Комиссии от 06.12.2022 № 192), код справочника в реестре НСИ "1041"
P.CLS.024
классификатор языков
классификатор
содержит перечень наименований языков и их коды в соответствии со стандартом ISO 639-1 (утвержден Решением Коллегии Комиссии от 10.09.2019 №152), код классификатора в реестре НСИ "2055"
P.CLS.048
перечень видов адреса
справочник
содержит перечень кодов и наименований видов адреса (утвержден Решением Коллегии Комиссии от 14.01.2025 № 8), код справочника в реестре НСИ "1066"
P.CLS.053
справочник результатов обработки электронных документов и сведений
справочник
содержит перечень кодов и наименований результатов обработки электронных документов и сведений
P.CLS.054
классификатор организационно-правовых форм хозяйствования в рамках Евразийского экономического союза
классификатор
содержит перечень кодов и наименований организационно-правовых форм (утвержден Решением Коллегии Комиссии от 02.04.2019 № 54), код классификатора в реестре НСИ "2049"
P.CLS.068
справочник методов идентификации хозяйствующих субъектов при их государственной регистрации в государствах-членах Евразийского экономического союза
справочник
содержит перечень кодов и наименований методов идентификации хозяйствующих субъектов (утвержден Решением Коллегии Комиссии от 10.03.2020 № 34), код справочника в реестре НСИ "1033"
VIII. Процедуры общего процесса
1. Процедуры формирования и ведения Единого реестра сортов
Процедура "Включение сведений в Единый реестр сортов" (P.AS.01.PRC.001)
24. Схема выполнения процедуры "Включение сведений в Единый реестр сортов" (P.AS.01.PRC.001) представлена на рисунке 4.
Рис. 4. Схема выполнения процедуры "Включение сведений в Единый реестр сортов" (P.AS.01.PRC.001)
25. Процедура "Включение сведений в Единый реестр сортов" (P.AS.01.PRC.001) выполняется уполномоченным органом государства-члена при включении сведений о новом сорте в национальный реестр.
26. Первой выполняется операция "Представление сведений для включения в Единый реестр сортов" (P.AS.01.OPR.001), по результатам выполнения которой уполномоченный орган государства-члена формирует и направляет в Комиссию сведения, включенные в национальный реестр, для включения их в Единый реестр сортов.
27. При поступлении в Комиссию сведений, включенных в национальный реестр, выполняется операция "Прием и обработка сведений для включения в Единый реестр сортов" (P.AS.01.OPR.002), по результатам выполнения которой Комиссия получает указанные сведения, выполняет их обработку и направляет уведомление о результатах обработки сведений в уполномоченный орган государства-члена, представивший сведения.
28. При поступлении в уполномоченный орган государства-члена уведомления о результатах обработки сведений выполняется операция "Получение уведомления о результатах включения сведений в Единый реестр сортов" (P.AS.01.OPR.003), по результатам выполнения которой уполномоченный орган государства-члена, направивший сведения, осуществляет обработку полученного уведомления о результатах обработки сведений.
29. В случае выполнения операции "Прием и обработка сведений для включения в Единый реестр сортов" (P.AS.01.OPR.002) выполняется операция "Опубликование сведений, включенных в Единый реестр сортов" (P.AS.01.OPR.004), по результатам выполнения которой Комиссия обеспечивает опубликование сведений, включенных в Единый реестр сортов, на информационном портале Союза.
30. Результатом выполнения процедуры "Включение сведений в Единый реестр сортов" (P.AS.01.PRC.001) является включение сведений о сортах в Единый реестр сортов и опубликование указанных сведений на информационном портале Союза.
31. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Включение сведений в Единый реестр сортов" (P.AS.01.PRC.001), приведен в таблице 6.
Таблица 6
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Включение сведений в Единый реестр сортов" (P.AS.01.PRC.001)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.AS.01.OPR.001
представление сведений для включения в Единый реестр сортов
приведено в таблице 7 настоящих Правил
P.AS.01.OPR.002
прием и обработка сведений для включения в Единый реестр сортов
приведено в таблице 8 настоящих Правил
P.AS.01.OPR.003
получение уведомления о результатах включения сведений в Единый реестр сортов
приведено в таблице 9 настоящих Правил
P.AS.01.OPR.004
опубликование сведений, включенных в Единый реестр сортов
приведено в таблице 10 настоящих Правил
Таблица 7
Описание операции "Представление сведений для включения в Единый реестр сортов" (P.AS.01.OPR.001)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.OPR.001
2
Наименование операции
представление сведений для включения в Единый реестр сортов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при включении сведений в национальный реестр
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует сведения о сортах растений, включенных в национальный реестр, и направляет их в Комиссию в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
сведения, включенные в национальный реестр, представлены в Комиссию
Таблица 8
Описание операции "Прием и обработка сведений для включения в Единый реестр сортов" (P.AS.01.OPR.002)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.OPR.002
2
Наименование операции
прием и обработка сведений для включения в Единый реестр сортов
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении сведений, включенных в национальный реестр (операция "Представление сведений для включения в Единый реестр сортов" (P.AS.01.OPR.001))
5
Ограничения
формат и структура получаемых и представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Реквизиты электронного документа (сведений) должны соответствовать требованиям, предусмотренным разделом IX Регламента информационного взаимодействия
6
Описание операции
исполнитель принимает сведения о сортах и проверяет их в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
При успешном выполнении проверки исполнитель:
осуществляет включение новых сведений в Единый реестр сортов, заполняет дату и время обновления полученных сведений в Едином реестре сортов;
направляет уведомление о результатах обработки сведений в уполномоченный орган государства-члена, представивший сведения, с указанием кода результата обработки, соответствующего включению сведений, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
обработаны сведения, включенные в национальный реестр, уполномоченному органу государства-члена направлено уведомление о результатах обработки сведений
Таблица 9
Описание операции "Получение уведомления о результатах включения сведений в Единый реестр сортов" (P.AS.01.OPR.003)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.OPR.003
2
Наименование операции
получение уведомления о результатах включения сведений в Единый реестр сортов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем уведомления о результатах обработки сведений (операция "Прием и обработка сведений для включения в Единый реестр сортов" (P.AS.01.OPR.002))
5
Ограничения
формат и структура получаемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель принимает уведомление и проверяет его в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
уведомление о результатах обработки представленных сведений получено
Таблица 10
Описание операции "Опубликование сведений, включенных в Единый реестр сортов" (P.AS.01.OPR.004)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.OPR.004
2
Наименование операции
опубликование сведений, включенных в Единый реестр сортов
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется после приема и обработки сведений, включенных в национальный реестр (операция "Прием и обработка сведений для включения в Единый реестр сортов" (P.AS.01.OPR.002))
5
Ограничения
6
Описание операции
исполнитель обеспечивает опубликование включенных в Единый реестр сортов сведений на информационном портале Союза
7
Результаты
сведения, включенные в Единый реестр сортов, опубликованы на информационном портале Союза
Процедура "Изменение сведений, содержащихся в Едином реестре сортов" (P.AS.01.PRC.002)

23. Жалпы процестің анықтамалықтары мен сыныптауыштарының тізбесі 5-кестеде берілген.
5-кесте
Жалпы процестің анықтамалықтары мен сыныптауыштарының тізбесі
Кодтық белгіленімі
Атауы
Типі
Сипаттамасы
1
2
3
4
P.AS.01.CLS.008
рұқсат берілген аймақтардың және жарық түсетін аймақтардың анықтамалығы
анықтамалық
рұқсат берілген аймақтардың және жарық түсетін аймақтардың кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды
P.AS.01.CLS.011
өсімдіктердің тектерінің және түрлерінің сыныптауышы
сыныптауыш
орыс, латын тілдерінде тектердің және түрлердің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды
P.AS.01.CLS.013
сорттың белгілерінің және қасиеттерінің сыныптауышы
сыныптауыш
сорттың белгілерінің және қасиеттерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды
P.CLS.019
әлем елдерінің халықаралық сыныптауышы
сыныптауыш
ISO 3166-1 сәйкес әлем елдері кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды
VIII. Жалпы процесс рәсімдері
1. Сорттардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу рәсімдері
"Сорттардың бірыңғай тізіліміне мәліметтер енгізу" (P.AS.01.PRC.001) рәсімі
24. "Сорттардың бірыңғай тізіліміне мәліметтер енгізу" (P.AS.01.PRC.001) рәсімінің орындалу схемасы 4-суретте ұсынылған.
4-сурет. "Сорттардың бірыңғай тізіліміне мәліметтер енгізу" (P.AS.01.PRC.001) рәсімін орындау схемасы
25. "Сорттардың бірыңғай тізіліміне мәліметтер енгізу" (P.AS.01.PRC.001) рәсімі мүше мемлекеттің уәкілетті органы ұлттық тізілімге жаңа сорт туралы мәліметтерді енгізген кезде орындалады.
26. Бірінші болып "Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін мәліметтер ұсыну" (P.AS.01.OPR.001) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін ұлттық тізілімге енгізілген мәліметтерді қалыптастырады және Комиссияға жібереді.
27. Ұлттық тізілімге енгізілген мәліметтер Комиссияға келіп түскен кезде "Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.AS.01.OPR.002) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша Комиссия көрсетілген мәліметтерді алады, оларды өңдеуді орындайды және мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны мәліметтерді ұсынған мүше мемлекеттің уәкілетті органына жібереді.
28. Мүше мемлекеттің уәкілетті органына мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама келіп түскен кезде "Сорттардың бірыңғай тізіліміне мәліметтерді енгізу нәтижелері туралы хабарламаны алу" (P.AS.01.OPR.003) операциясы орындалады, оның нәтижелері бойынша мәліметтерді жіберген мүше мемлекеттің уәкілетті органы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы алынған хабарламаны өңдеуді жүзеге асырады.
29. "Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.AS.01.OPR.002) операциясы орындалған жағдайда "Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізілген мәліметтерді жариялау" (P.AS.01.OPR.004) операциясы орындалады, оның нәтижелері бойынша Комиссия Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізілген мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялауды қамтамасыз етеді.
30. "Сорттардың бірыңғай тізіліміне мәліметтер енгізу" (P.AS.01.PRC.001) рәсімін орындау нәтижесі Сорттардың бірыңғай тізіліміне сорттар туралы мәліметтерді енгізу және көрсетілген мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялау болып табылады.
31. "Сорттардың бірыңғай тізіліміне мәліметтер енгізу" (P.AS.01.PRC.001) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 6-кестеде келтірілген.
6-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізіліміне мәліметтер енгізу" (P.AS.01.PRC.001) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленімі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.AS.01.OPR.001
Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін мәліметтер ұсыну
осы Қағидалардың 7-кестесінде келтірілген
P.AS.01.OPR.002
Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 8-кестесінде келтірілген
P.AS.01.OPR.003
Сорттардың бірыңғай тізіліміне мәліметтерді енгізу нәтижелері туралы хабарламаны алу
осы Қағидалардың 9-кестесінде келтірілген
P.AS.01.OPR.004
Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізілген мәліметтерді жариялау
осы Қағидалардың 10-кестесінде келтірілген
7-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін мәліметтер ұсыну" (P.AS.01.OPR.001) операциясының сипаттамасы
№ р/р
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.OPR.001
2
Операцияның атауы
Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін мәліметтер ұсыну
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
ұлттық тізілімге мәліметтер енгізілген кезде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы ұлттық тізілімге енгізілген өсімдіктердің сорттары туралы мәліметтерді қалыптастырады және Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес оларды Комиссияға жібереді
7
Нәтижелері
ұлттық тізілімге енгізілген мәліметтер Комиссияға ұсынылды
8-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.AS.01.OPR.002) операциясының сипаттамасы
№ р/р
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.OPR.002
2
Операцияның атауы
Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
ұлттық тізілімге енгізілген мәліметтер келіп түскен кезде орындалады ("Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін мәліметтер ұсыну" (P.AS.01.OPR.001) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) деректемелері Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентінің ІХ бөлімінде көзделген талаптарға сәйкес келуге тиіс.
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы сорттар туралы мәліметтерді қабылдайды және оларды Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тексереді.
Тексеру сәтті орындалған жағдайда орындаушы:
Сорттардың бірыңғай тізіліміне жаңа мәліметтерді енгізуді жүзеге асырады, Сорттардың бірыңғай тізілімінде алынған мәліметтерді жаңарту күні мен уақытын толтырады;
мәліметтерді ұсынған мүше мемлекеттің уәкілетті органына Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес мәліметтерді енгізуге сай келетін өңдеу нәтижесінің кодын көрсете отырып, мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны жібереді
7
Нәтижелері
ұлттық тізілімге енгізілген мәліметтер өңделді, мүше мемлекеттің уәкілетті органына мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама жіберілді
9-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізіліміне мәліметтерді енгізу нәтижелері туралы хабарламаны алу" (P.AS.01.OPR.003) операциясының сипаттамасы
№ р/р
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.OPR.003
2
Операцияның атауы
Сорттардың бірыңғай тізіліміне мәліметтерді енгізу нәтижелері туралы хабарламаны алу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
орындаушы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алған кезде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы хабарламаны қабылдайды және оны Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тексереді
7
Нәтижелері
ұсынылған мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алынды
10-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізілген мәліметтерді жариялау" (P.AS.01.OPR.004) операциясының сипаттамасы
№ р/р
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.OPR.004
2
Операцияның атауы
Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізілген мәліметтерді жариялау
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
ұлттық тізілімге енгізілген мәліметтерді қабылдағаннан және өңдегеннен кейін орындалады ("Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.AS.01.OPR.002) операциясы)
5
Шектеулер
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізілген мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялауды қамтамасыз етеді
7
Нәтижелері
Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізілген мәліметтер Одақтың ақпараттық порталында жарияланды
"Сорттардың бірыңғай тізілімінде қамтылған мәліметтерді өзгерту" (P.AS.01.PRC.002) рәсімі

32. Схема выполнения процедуры "Изменение сведений, содержащихся в Едином реестре сортов" (P.AS.01.PRC.002) представлена на рисунке 5.
Рис. 5. Схема выполнения процедуры "Изменение сведений, содержащихся в Едином реестре сортов" (P.AS.01.PRC.002)
33. Процедура "Изменение сведений, содержащихся в Едином реестре сортов" (P.AS.01.PRC.002) выполняется уполномоченным органом государства-члена при изменении сведений о сортах в национальном реестре.
34. Первой выполняется операция "Представление сведений для внесения изменений в Единый реестр сортов" (P.AS.01.OPR.005), по результатам выполнения которой уполномоченный орган государства-члена формирует и направляет в Комиссию сведения, измененные в национальном реестре, для внесения изменений в Единый реестр сортов.
35. При поступлении в Комиссию сведений, измененных в национальном реестре, выполняется операция "Прием и обработка сведений для внесения изменений в Единый реестр сортов" (P.AS.01.OPR.006), по результатам выполнения которой Комиссия получает указанные сведения, выполняет их обработку с сохранением истории изменений и направляет уведомление о результатах обработки сведений в уполномоченный орган государства-члена, представивший сведения.
36. При поступлении в уполномоченный орган государства-члена уведомления о результатах обработки представленных сведений выполняется операция "Получение уведомления о результатах изменения сведений в Едином реестре сортов" (P.AS.01.OPR.007), по результатам выполнения которой уполномоченный орган государства-члена, направивший сведения, осуществляет обработку полученного уведомления о результатах обработки сведений.
37. В случае выполнения операции "Прием и обработка сведений для внесения изменений в Единый реестр сортов" (P.AS.01.OPR.006) выполняется операция "Опубликование сведений, измененных в Едином реестре сортов" (P.AS.01.OPR.008), по результатам выполнения которой Комиссия обеспечивает опубликование сведений, измененных в Едином реестре сортов, на информационном портале Союза.
38. Результатом выполнения процедуры "Изменение сведений, содержащихся в Едином реестре сортов" (P.AS.01.PRC.002) является изменение сведений о сорте в Едином реестре сортов и опубликование указанных сведений на информационном портале Союза с возможностью просмотра истории изменений.
39. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Изменение сведений, содержащихся в Едином реестре сортов" (P.AS.01.PRC.002), приведен в таблице 11.
Таблица 11

32. "Сорттардың бірыңғай тізілімінде қамтылған мәліметтерді өзгерту" (P.AS.01.PRC.002) рәсімін орындау схемасы 5-суретте ұсынылған.
5-сурет. "Сорттардың бірыңғай тізілімінде қамтылған мәліметтерді өзгерту" (P.AS.01.PRC.002) рәсімін орындау схемасы
33. "Сорттардың бірыңғай тізілімінде қамтылған мәліметтерді өзгерту" (P.AS.01.PRC.002) рәсімін мүше мемлекеттің уәкілетті органы ұлттық тізілімдегі сорттар туралы мәліметтер өзгерген кезде орындайды.
34. Бірінші болып "Сорттардың бірыңғай тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді ұсыну" (P.AS.01.OPR.005) операциясы бірінші орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы Сорттардың бірыңғай тізіліміне өзгерістер енгізу үшін ұлттық тізілімде өзгертілген мәліметтерді қалыптастырады және Комиссияға жібереді.
35. Ұлттық тізілімде өзгертілген мәліметтер Комиссияға келіп түскен кезде "Сорттардың бірыңғай тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.AS.01.OPR.006) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша Комиссия көрсетілген мәліметтерді алады, өзгерістер тарихын сақтай отырып, оларды өңдеуді орындайды және мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны мәліметтерді ұсынған мүше мемлекеттің уәкілетті органына жібереді.
36. Мүше мемлекеттің уәкілетті органына ұсынылған мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама келіп түскен кезде "Сорттардың бірыңғай тізіліміндегі мәліметтерді өзгерту нәтижелері туралы хабарламаны алу" (P.AS.01.OPR.007) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мәліметтерді жіберген мүше мемлекеттің уәкілетті органы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы алынған хабарламаны өңдеуді жүзеге асырады.
37. "Сорттардың бірыңғай тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.AS.01.OPR.006) операциясы орындалған жағдайда "Сорттардың бірыңғай тізілімінде өзгертілген мәліметтерді жариялау" (P.AS.01.OPR.008) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша Комиссия Сорттардың бірыңғай тізілімінде өзгертілген мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялауды қамтамасыз етеді.
38. Сорттардың бірыңғай тізілімінде сорт туралы мәліметтерді өзгерту және өзгерістер тарихын көру мүмкіндігімен Одақтың ақпараттық порталында көрсетілген мәліметтерді жариялау "Сорттардың бірыңғай тізілімінде қамтылған мәліметтерді өзгерту" (P.AS.01.PRC.002) рәсімін орындау нәтижесі болып табылады.
39. "Сорттардың бірыңғай тізілімінде қамтылған мәліметтерді өзгерту" (P.AS.01.PRC.002) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 11-кестеде келтірілген.
11-кесте

Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Изменение сведений, содержащихся в Едином реестре сортов" (P.AS.01.PRC.002)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.AS.01.OPR.005
представление сведений для внесения изменений в Единый реестр сортов
приведено в таблице 12 настоящих Правил
P.AS.01.OPR.006
прием и обработка сведений для внесения изменений в Единый реестр сортов
приведено в таблице 13 настоящих Правил
P.AS.01.OPR.007
получение уведомления о результатах изменения сведений в Едином реестре сортов
приведено в таблице 14 настоящих Правил
P.AS.01.OPR.008
опубликование сведений, измененных в Едином реестре сортов
приведено в таблице 15 настоящих Правил
Таблица 12
Описание операции "Представление сведений для внесения изменений в Единый реестр сортов" (P.AS.01.OPR.005)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.OPR.005
2
Наименование операции
представление сведений для внесения изменений в Единый реестр сортов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при изменении сведений о сортах в национальном реестре
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует сведения, измененные в национальном реестре, и направляет их в Комиссию в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
сведения, измененные в национальном реестре, представлены в Комиссию
Таблица 13
Описание операции "Прием и обработка сведений для внесения изменений в Единый реестр сортов" (P.AS.01.OPR.006)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.OPR.006
2
Наименование операции
прием и обработка сведений для внесения изменений в Единый реестр сортов
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении сведений, измененных в национальном реестре (операция "Представление сведений для изменения в Едином реестре сортов" (P.AS.01.OPR.005))
5
Ограничения
формат и структура получаемых и представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Реквизиты электронного документа (сведений) должны соответствовать требованиям, предусмотренным разделом IX Регламента информационного взаимодействия
6
Описание операции
исполнитель принимает сведения о сортах и проверяет их в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
При успешном выполнении проверки исполнитель:
заполняет дату и время окончания действия изменяемых в Едином реестре сортов сведений значением даты и времени начала действия полученных сведений, обновляет дату и время обновления изменяемых сведений в Едином реестре сортов. В результате изменяемые в Едином реестре сортов сведения сохраняются для обеспечения возможности просмотра истории изменений и становятся недоступными для дальнейшей обработки;
осуществляет включение полученных сведений о сортах в Единый реестр сортов, заполняет дату и время обновления изменяемых сведений;
направляет уведомление о результатах обработки сведений в уполномоченный орган государства-члена, представивший сведения, с указанием кода результата обработки сведений, соответствующего изменению сведений, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
обработаны сведения, измененные в национальном реестре, уполномоченному органу государства-члена направлено уведомление о результатах обработки представленных сведений
Таблица 14
Описание операции "Получение уведомления о результатах изменения сведений в Едином реестре сортов" (P.AS.01.OPR.007)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.OPR.007
2
Наименование операции
получение уведомления о результатах изменения сведений в Едином реестре сортов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем уведомления о результатах обработки сведений (операция "Прием и обработка сведений для внесения изменений в Единый реестр сортов" (P.AS.01.OPR.006))
5
Ограничения
формат и структура получаемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель принимает уведомление и проверяет его в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
уведомление о результатах обработки представленных сведений получено
Таблица 15
Описание операции "Опубликование сведений, измененных в Едином реестре сортов" (P.AS.01.OPR.008)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.OPR.008
2
Наименование операции
опубликование сведений, измененных в Едином реестре сортов
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при приеме и обработке сведений, измененных в национальном реестре (операция "Прием и обработка сведений для внесения изменений в Единый реестр сортов" (P.AS.01.OPR.006))
5
Ограничения
6
Описание операции
исполнитель обеспечивает опубликование сведений, измененных в Едином реестре сортов, на информационном портале Союза
7
Результаты
сведения, измененные в Едином реестре сортов, опубликованы на информационном портале Союза

"Сорттардың бірыңғай тізілімінде қамтылған мәліметтерді өзгерту" (P.AS.01.PRC.002) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленімі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.AS.01.OPR.005
Сорттардың бірыңғай тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді ұсыну
осы Қағидалардың 12-кестесінде келтірілген
P.AS.01.OPR.006
Сорттардың бірыңғай тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 13-кестесінде келтірілген
P.AS.01.OPR.007
Сорттардың бірыңғай тізіліміндегі мәліметтерді өзгерту нәтижелері туралы хабарламаны алу
осы Қағидалардың 14-кестесінде келтірілген
P.AS.01.OPR.008
Сорттардың бірыңғай тізілімінде өзгертілген мәліметтерді жариялау
осы Қағидалардың 15-кестесінде келтірілген
12-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді ұсыну" (P.AS.01.OPR.005) операциясының сипаттамасы
№ р/р
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.OPR.005
2
Операцияның атауы
Сорттардың бірыңғай тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді ұсыну
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
ұлттық тізілімдегі сорттар туралы мәліметтер өзгерген кезде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы ұлттық тізілімдегі өзгертілген мәліметтерді қалыптастырады және Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес оларды Комиссияға жібереді
7
Нәтижелері
ұлттық тізілімдегі өзгертілген мәліметтер Комиссияға ұсынылды
13-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.AS.01.OPR.006) операциясының сипаттамасы
№ р/р
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.OPR.006
2
Операцияның атауы
Сорттардың бірыңғай тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
ұлттық тізілімде өзгертілген мәліметтерді алған кезде орындалады ("Сорттардың бірыңғай тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді ұсыну" (P.AS.01.OPR.005) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) деректемелері Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентінің ІХ бөлімінде көзделген талаптарға сәйкес келуге тиіс.
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы сорттар туралы мәліметтерді қабылдайды және оларды Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тексереді.
Тексеру сәтті орындалған жағдайда орындаушы:
Сорттардың бірыңғай тізілімінде өзгертілетін мәліметтердің қолданылуының аяқталу күні мен уақытын алынған мәліметтердің қолданылуы басталған күні мен уақыты мәнімен толтырады,
Сорттардың бірыңғай тізілімінде өзгертілетін мәліметтердің жаңартылу күні мен уақытын жаңартады. Нәтижесінде Сорттардың бірыңғай тізілімінде өзгертілетін мәліметтер өзгерістер тарихын көру мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін сақталады және одан әрі өңдеуге қолжетімсіз болады;
сорттар туралы алынған мәліметтерді Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізуді жүзеге асырады, өзгертілетін мәліметтерді жаңарту күні мен уақытын толтырады; мәліметтерді ұсынған мүше мемлекеттің уәкілетті органына Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес мәліметтерді өзгертуге сай келетін мәліметтерді өңдеу нәтижесінің кодын көрсете отырып, мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны жібереді
7
Нәтижелері
ұлттық тізілімде өзгертілген мәліметтер өңделді, мүше мемлекеттің уәкілетті органына ұсынылған мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама жіберілді
14-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізіліміндегі мәліметтерді өзгерту нәтижелері туралы хабарламаны алу" (P.AS.01.OPR.007) операциясының сипаттамасы
№ р/р
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.OPR.007
2
Операцияның атауы
Сорттардың бірыңғай тізіліміндегі мәліметтерді өзгерту нәтижелері туралы хабарламаны алу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
орындаушы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алған кезде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы хабарламаны қабылдайды және оны Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тексереді
7
Нәтижелері
ұсынылған мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алынды
15-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізілімінде өзгертілген мәліметтерді жариялау" (P.AS.01.OPR.008) операциясының сипаттамасы
№ р/р
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.OPR.008
2
Операцияның атауы
Сорттардың бірыңғай тізілімінде өзгертілген мәліметтерді жариялау
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
ұлттық тізілімде өзгертілген мәліметтерді қабылдаған және өңдеген кезде орындалады ("Сорттардың бірыңғай тізілімінде өзгерту үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.AS.01.OPR.006) операциясы)
5
Шектеулер
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Сорттардың бірыңғай тізілімінде өзгертілген мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялауды қамтамасыз етеді
7
Нәтижелері
Сорттардың бірыңғай тізілімінде өзгертілген мәліметтер Одақтың ақпараттық порталында жарияланды

Процедура "Исключение сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.003)
40. Схема выполнения процедуры "Исключение сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.003) представлена на рисунке 6.
Рис. 6. Схема выполнения процедуры "Исключение сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.003)
41. Процедура "Исключение сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.003) выполняется при исключении сведений о сорте из национального реестра.
42. Первой выполняется операция "Представление сведений для исключения из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.009), по результатам выполнения которой уполномоченный орган государства-члена формирует и представляет сведения, исключенные из национального реестра, для исключения их из Единого реестра сортов.
43. При поступлении в Комиссию сведений, исключенных из национального реестра, выполняется операция "Прием и обработка сведений для исключения из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.010), по результатам выполнения которой Комиссия получает указанные сведения, выполняет их обработку и направляет уведомление о результатах обработки сведений в уполномоченный орган государства-члена, представивший сведения.
44. При поступлении в уполномоченный орган государства-члена уведомления о результатах обработки сведений выполняется операция "Получение уведомления о результатах исключения сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.011), по результатам выполнения которой уполномоченный орган государства-члена, направивший сведения, осуществляет обработку полученного уведомления о результатах обработки сведений.
45. В случае выполнения операции "Прием и обработка сведений для исключения из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.010) выполняется операция "Опубликование сведений Единого реестра сортов после исключения сведений" (P.AS.01.OPR.012), по результатам выполнения которой Комиссия обеспечивает опубликование обновленных сведений Единого реестра сортов на информационном портале Союза.
46. Результатом выполнения процедуры "Исключение сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.003) является исключение сведений о сорте из Единого реестра сортов и опубликование обновленных сведений Единого реестра сортов на информационном портале Союза с возможностью просмотра истории изменений.
47. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Исключение сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.003), приведен в таблице 16.
Таблица 16

"Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алып тастау" (P.AS.01.PRC.003) рәсімі
40. "Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алып тастау" (P.AS.01.PRC.003) рәсімін орындау схемасы 6-суретте ұсынылған.
6-сурет. "Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алып тастау" (P.AS.01.PRC.003) рәсімін орындау схемасы
41. "Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алып тастау" (P.AS.01.PRC.003) рәсімі ұлттық тізілімнен сорт туралы мәліметтер алып тасталған кезде орындалады.
42. Бірінші болып "Сорттардың бірыңғай тізілімінен алып тастау үшін мәліметтерді ұсыну" (P.AS.01.OPR.009) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алып тастау үшін ұлттық тізілімнен алып тасталған мәліметтерді қалыптастырады және ұсынады.
43. Комиссияға ұлттық тізілімнен алып тасталған мәліметтер келіп түскен кезде "Сорттардың бірыңғай тізілімінен алып тастау үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.AS.01.OPR.010) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша Комиссия көрсетілген мәліметтерді алады, оларды өңдеуді орындайды және мәліметтерді ұсынған мүше мемлекеттің уәкілетті органына мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны жібереді.
44. Мүше мемлекеттің уәкілетті органына мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама келіп түскен кезде "Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алып тастау нәтижелері туралы хабарламаны алу" (P.AS.01.OPR.011) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мәліметтерді жіберген мүше мемлекеттің уәкілетті органы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы алынған хабарламаны өңдеуді жүзеге асырады.
45. "Сорттардың бірыңғай тізілімінен алып тастау үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.AS.01.OPR.010) операциясы орындалған жағдайда "Сорттардың бірыңғай тізіліміндегі мәліметтерді мәліметтер алып тасталғаннан кейін жариялау" (P.AS.01.OPR.012) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша Комиссия Сорттардың бірыңғай тізілімінде жаңартылған мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялауды қамтамасыз етеді.
46. Сорттардың бірыңғай тізілімінен сорт туралы мәліметтерді алып тастау және өзгерістер тарихын көру мүмкіндігімен Одақтың ақпараттық порталында Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылған мәліметтерін жариялау "Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алып тастау" (P.AS.01.PRC.003) рәсімін орындаудың нәтижесі болып табылады.
47. "Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алып тастау" (P.AS.01.PRC.003) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 16-кестеде келтірілген.
16-кесте

Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Исключение сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.003)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.AS.01.OPR.009
представление сведений для исключения из Единого реестра сортов
приведено в таблице 17 настоящих Правил
P.AS.01.OPR.010
прием и обработка сведений для исключения из Единого реестра сортов
приведено в таблице 18 настоящих Правил
P.AS.01.OPR.011
получение уведомления о результатах исключения сведений из Единого реестра сортов
приведено в таблице 19 настоящих Правил
P.AS.01.OPR.012
опубликование сведений Единого реестра сортов после исключения сведений
приведено в таблице 20 настоящих Правил
Таблица 17
Описание операции "Представление сведений для исключения из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.009)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.OPR.009
2
Наименование операции
представление сведений для исключения из Единого реестра сортов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при исключении сведений из национального реестра
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует сведения, исключенные из национального реестра, и направляет их в Комиссию в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
сведения, исключенные из национального реестра, представлены в Комиссию
Таблица 18
Описание операции "Прием и обработка сведений для исключения из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.010)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.OPR.010
2
Наименование операции
прием и обработка сведений для исключения из Единого реестра сортов
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении сведений, исключенных из национального реестра (операция "Представление сведений для исключения из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.009))
5
Ограничения
формат и структура получаемых и представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Реквизиты электронного документа (сведений) должны соответствовать требованиям, предусмотренным разделом IX Регламента информационного взаимодействия
6
Описание операции
исполнитель принимает сведения о сортах и проверяет их в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия. При успешном выполнении проверки исполнитель:
заполняет дату и время окончания действия исключаемых из Единого реестра сортов сведений значением, соответствующим значению конечной даты действия полученных исключаемых сведений, обновляет дату и время обновления исключаемых сведений в Едином реестре сортов. В результате исключаемые из Единого реестра сортов сведения сохраняются для обеспечения возможности просмотра истории изменений и становятся недоступными для дальнейшей обработки;
осуществляет исключение сведений из Единого реестра сортов;
направляет уведомление о результатах обработки сведений в уполномоченный орган государства-члена, представивший сведения, с указанием кода результата обработки сведений, соответствующего исключению сведений, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
сведения, исключенные из национального реестра, обработаны, уполномоченному органу государства-члена отправлено уведомление о результатах обработки представленных сведений
Таблица 19
Описание операции "Получение уведомления о результатах исключения сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.011)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.OPR.011
2
Наименование операции
получение уведомления о результатах исключения сведений из Единого реестра сортов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем уведомления о результатах обработки сведений (операция "Прием и обработка сведений для исключения из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.010))
5
Ограничения
формат и структура получаемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель принимает уведомление и проверяет его в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
уведомление о результатах обработки представленных сведений получено
Таблица 20
Описание операции "Опубликование сведений Единого реестра сортов после исключения сведений" (P.AS.01.OPR.012)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.OPR.012
2
Наименование операции
опубликование сведений Единого реестра сортов после исключения сведений
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется после приема и обработки сведений, исключенных из национального реестра (операция "Прием и обработка сведений для исключения из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.010))
5
Ограничения
6
Описание операции
исполнитель обеспечивает опубликование сведений Единого реестра сортов на информационном портале Союза
7
Результаты
обновленные сведения Единого реестра сортов опубликованы на информационном портале Союза

"Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алып тастау" (P.AS.01.PRC.003) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленімі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.AS.01.OPR.009
Сорттардың бірыңғай тізілімінен алып тастау үшін мәліметтерді ұсыну
осы Қағидалардың 17-кестесінде келтірілген
P.AS.01.OPR.010
Сорттардың бірыңғай тізілімінен алып тастау үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 18-кестесінде келтірілген
P.AS.01.OPR.011
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алып тастау нәтижелері туралы хабарламаны алу
осы Қағидалардың 19-кестесінде келтірілген
P.AS.01.OPR.012
Сорттардың бірыңғай тізіліміндегі мәліметтерді мәліметтер алып тасталғаннан кейін жариялау
осы Қағидалардың 20-кестесінде келтірілген
17-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізілімінен алып тастау үшін мәліметтерді ұсыну" (P.AS.01.OPR.009) операциясының сипаттамасы
№ р/р
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.OPR.009
2
Операцияның атауы
Сорттардың бірыңғай тізілімінен алып тастау үшін мәліметтерді ұсыну
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
ұлттық тізілімнен мәліметтерді алып тастау кезінде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы ұлттық тізілімнен алып тасталған мәліметтерді қалыптастырады және Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес оларды Комиссияға жібереді
7
Нәтижелері
ұлттық тізілімнен алып тасталған мәліметтер Комиссияға ұсынылды
18-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізілімінен алып тастау үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.AS.01.OPR.010) операциясының сипаттамасы
№ р/р
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.OPR.010
2
Операцияның атауы
Сорттардың бірыңғай тізілімінен алып тастау үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
ұлттық тізілімнен алып тасталған мәліметтер келіп түскен кезде орындалады ("Сорттардың бірыңғай тізілімінен алып тастау үшін мәліметтерді ұсыну" (P.AS.01.OPR.009) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) деректемелері Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентінің ІХ бөлімінде көзделген талаптарға сәйкес келуге тиіс.
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы сорттар туралы мәліметтерді қабылдайды және оларды Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тексереді. Тексеру сәтті орындалған жағдайда орындаушы:
Сорттардың бірыңғай тізілімінен алып тасталатын мәліметтердің қолданылуының аяқталу күні мен уақытын алынған алып тасталатын мәліметтердің қолданылуының соңғы күні мәніне сәйкес келетін мәнмен толтырады, Сорттардың бірыңғай тізілімінде алып тасталатын мәліметтердің жаңартылу күні мен уақытын жаңартады. Нәтижесінде Сорттардың бірыңғай тізілімінен алып тасталатын мәліметтер өзгерістер тарихын көру мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін сақталады және одан әрі өңдеуге қолжетімсіз болады; Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алып тастауды жүзеге асырады;
мәліметтерді ұсынған мүше мемлекеттің уәкілетті органына Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес мәліметтерді алып тастауға сай келетін мәліметтерді өңдеу нәтижесінің кодын көрсете отырып, мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны жібереді
7
Нәтижелері
ұлттық тізілімнен алып тасталған мәліметтер өңделді, мүше мемлекеттің уәкілетті органына ұсынылған мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама жіберілді
19-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алып тастау нәтижелері туралы хабарламаны алу" (P.AS.01.OPR.011) операциясының сипаттамасы
№ р/р
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.OPR.011
2
Операцияның атауы
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алып тастау нәтижелері туралы хабарламаны алу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
орындаушы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алған кезде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы хабарламаны қабылдайды және оны Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тексереді
7
Нәтижелері
ұсынылған мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алынды
20-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізіліміндегі мәліметтерді мәліметтер алып тасталғаннан кейін жариялау" (P.AS.01.OPR.012) операциясының сипаттамасы
№ р/р
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.OPR.012
2
Операцияның атауы
Сорттардың бірыңғай тізіліміндегі мәліметтерді мәліметтер алып тасталғаннан кейін жариялау
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
ұлттық тізілімнен алып тасталған мәліметтер қабылданғаннан және өңделгеннен кейін орындалады ("Сорттардың бірыңғай тізілімінен алып тастау үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.AS.01.OPR.010) операциясы)
5
Шектеулер
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Сорттардың бірыңғай тізілімінің мәліметтерін Одақтың ақпараттық порталында жариялауды қамтамасыз етеді
7
Нәтижелері
Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылған мәліметтері Одақтың ақпараттық порталында жарияланды

2. Процедуры получения сведений из Единого реестра сортов
Процедура "Получение сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.004)
48. Схема выполнения процедуры "Получение сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.004) представлена на рисунке 7.
Рис. 7. Схема выполнения процедуры "Получение сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.004)
49. Процедура "Получение сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.004) выполняется уполномоченным органом государства-члена в целях получения сведений о состоянии (дате и времени последнего обновления) Единого реестра сортов.
50. Первой выполняется операция "Запрос сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.013), по результатам выполнения которой уполномоченный орган государства-члена формирует и направляет в Комиссию запрос на получение сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов.
51. При поступлении в Комиссию запроса на получение сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов выполняется операция "Обработка и представление сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.014), по результатам выполнения которой Комиссия направляет сведения о дате и времени обновления Единого реестра сортов уполномоченному органу государства-члена.
52. При поступлении в уполномоченный орган государства-члена сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов выполняется операция "Прием и обработка сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.015), по результатам выполнения которой уполномоченный орган государства-члена, направивший запрос на получение сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов, осуществляет обработку полученных сведений о дате и времени обновления Единого реестр сортов.
53. Результатом выполнения процедуры "Получение сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.004) является получение уполномоченным органом государства-члена сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов.
54. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.004), приведен в таблице 21.
Таблица 21
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.004)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.AS.01.OPR.013
запрос сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов
приведено в таблице 22 настоящих Правил
P.AS.01.OPR.014
обработка и представление сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов
приведено в таблице 23 настоящих Правил
P.AS.01.OPR.015
прием и обработка сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов
приведено в таблице 24 настоящих Правил
Таблица 22
Описание операции "Запрос сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.013)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.OPR.013
2
Наименование операции
запрос сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при необходимости получения сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в Комиссию запрос на представление сведений о дате и времени обновления сведений Единого реестра сортов в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
запрос сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов направлен
Таблица 23
Описание операции "Обработка и представление сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.014)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.OPR.014
2
Наименование операции
обработка и представление сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении запроса сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов (операция "Запрос сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.013))
5
Ограничения
формат и структура получаемых и представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель выполняет проверку полученного запроса в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
При успешном выполнении проверки исполнитель формирует сведения и направляет ответ на запрос в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
сведения о дате и времени обновления Единого реестра сортов представлены уполномоченному органу государства-члена
Таблица 24
Описание операции "Прием и обработка сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.015)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.OPR.015
2
Наименование операции
прием и обработка сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов
5
Ограничения
формат и структура получаемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель выполняет обработку полученных сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов
7
Результаты
сведения о дате и времени обновления Единого реестра сортов получены

2. Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алу рәсімдері
"Сорттардың бірыңғай тізілімін жаңарту күні мен уақыты туралы мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.004) рәсімі
48. "Сорттардың бірыңғай тізілімін жаңарту күні мен уақыты туралы мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.004) рәсімін орындау схемасы 7-суретте ұсынылған.
7-сурет. "Сорттардың бірыңғай тізілімін жаңарту күні мен уақыты туралы мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.004) рәсімін орындау схемасы
49. "Сорттардың бірыңғай тізілімін жаңарту күні мен уақыты туралы мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.004) рәсімін мүше мемлекеттің уәкілетті органы Сорттардың бірыңғай тізілімнің жай-күйі (соңғы жаңартылу күні мен уақыты) туралы мәліметтер алу мақсатында орындайды.
50. Бірінші болып "Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтерге сұрау салу" (P.AS.01.OPR.013) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы Сорттардың бірыңғай тізілімін жаңарту күні мен уақыты туралы мәліметтерді алуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді.
51. Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтерге сұрау салу Комиссияға келіп түскен кезде "Сорттардың бірыңғай тізілімін жаңарту күні мен уақыты туралы мәліметтерді өңдеу және ұсыну" (P.AS.01.OPR.014) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша Комиссия Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтерді мүше мемлекеттің уәкілетті органына жібереді.
52. Мүше мемлекеттің уәкілетті органына Сорттардың бірыңғай тізілімін жаңарту күні мен уақыты туралы мәліметтер келіп түскен кезде "Сорттардың бірыңғай тізілімін жаңарту күні мен уақыты туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.AS.01.OPR.015) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша Сорттардың бірыңғай тізілімін жаңарту күні мен уақыты туралы мәліметтерді алуға сұрау салуды жіберген мүше мемлекеттің уәкілетті органы Сорттардың бірыңғай тізілімін жаңарту күні мен уақыты туралы алынған мәліметтерді өңдеуді жүзеге асырады.
53. Мүше мемлекеттің уәкілетті органының Сорттардың бірыңғай тізілімін жаңарту күні мен уақыты туралы мәліметтерді алуы "Сорттардың бірыңғай тізілімін жаңарту күні мен уақыты туралы мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.004) рәсімін орындаудың нәтижесі болып табылады.
54. "Сорттардың бірыңғай тізілімін жаңарту күні мен уақыты туралы мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.004) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 21-кестеде келтірілген.
21-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізілімін жаңарту күні мен уақыты туралы мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.004) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленімі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.AS.01.OPR.013
Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтерге сұрау салу
осы Қағидалардың 22-кестесінде келтірілген
P.AS.01.OPR.014
Сорттардың бірыңғай тізілімін жаңарту күні мен уақыты туралы мәліметтерді өңдеу және ұсыну
осы Қағидалардың 23-кестесінде келтірілген
P.AS.01.OPR.015
Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 24-кестесінде келтірілген
22-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтерге сұрау салу" (P.AS.01.OPR.013) операциясының сипаттамасы
№ р/р
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.OPR.013
2
Операцияның атауы
Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтерге сұрау салу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтерді алу қажет болған кезде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес Сорттардың бірыңғай тізілімінің мәліметтерін жаңарту күні мен уақыты туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды қалыптастырады және оны Комиссияға жібереді
7
Нәтижелері
Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтерге сұрау салу жіберілді
23-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізілімін жаңарту күні мен уақыты туралы мәліметтерді өңдеу және ұсыну" (P.AS.01.OPR.014) операциясының сипаттамасы
№ р/р
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.OPR.014
2
Операцияның атауы
Сорттардың бірыңғай тізілімін жаңарту күні мен уақыты туралы мәліметтерді өңдеу және ұсыну
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтерге сұрау салу келіп түскен кезде орындалады ("Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтерге сұрау салу" (P.AS.01.OPR.013) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес алынған сұрау салуға тексеруді орындайды.
Тексеру сәтті орындалған жағдайда орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес мәліметтерді қалыптастырады және сұрау салуға жауап жібереді
7
Нәтижелері
Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтер мүше мемлекеттің уәкілетті органына ұсынылды
24-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.AS.01.OPR.015) операциясының сипаттамасы
№ р/р
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.OPR.015
2
Операцияның атауы
Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
орындаушы Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтерді алған кезде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы алынған мәліметтерді өңдеуді орындайды
7
Нәтижелері
Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтер алынды

Процедура "Получение сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.005)
55. Схема выполнения процедуры "Получение сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.005) представлена на рисунке 8.
Рис. 8. Схема выполнения процедуры "Получение сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.005)
56. Процедура "Получение сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.005) выполняется в целях получения уполномоченным органом государства-члена сведений из Единого реестра сортов.
57. Первой выполняется операция "Запрос сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.016), по результатам выполнения которой уполномоченный орган государства-члена формирует и направляет в Комиссию запрос на получение сведений из Единого реестра сортов.
58. При поступлении в Комиссию запроса на получение сведений из Единого реестра сортов выполняется операция "Обработка и представление сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.017), по результатам выполнения которой Комиссия формирует и направляет уполномоченному органу государства-члена сведения из Единого реестра сортов или уведомление о невозможности представления сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
59. При поступлении в уполномоченный орган государства-члена сведений из Единого реестра сортов выполняется операция "Прием и обработка сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.018), по результатам выполнения которой уполномоченный орган государства-члена, направивший запрос на получение сведений из Единого реестра сортов, осуществляет обработку полученных сведений из Единого реестра сортов или уведомления о невозможности представления сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
60. В случае если уведомление о невозможности представления сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, содержит информацию о превышении запрошенными сведениями допустимого объема, для получения требуемых сведений из Единого реестра сортов процедура "Получение сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.005) может быть выполнена с уточненными значениями параметров запроса последовательно необходимое количество раз.
61. Результатом выполнения процедуры "Получение сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.005) является получение уполномоченным органом сведений из Единого реестра сортов или уведомления о невозможности представления сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
62. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.005), приведен в таблице 25.
Таблица 25

"Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.005) рәсімі
55. "Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.005) рәсімін орындау схемасы 8-суретте ұсынылған.
8-сурет. "Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.005) рәсімін орындау схемасы
56. "Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.005) рәсімі мүше мемлекеттің уәкілетті органының Сорттардың бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алуы мақсатында орындалады.
57. Бірінші болып "Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерге сұрау салу" (P.AS.01.OPR.016) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді.
58. Комиссияға Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алуға сұрау салу келіп түскен кезде "Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді өңдеу және ұсыну" (P.AS.01.OPR.017) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша Комиссия Сорттардың бірыңғай тізілімінен алынған мәліметтерді немесе сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтерді ұсыну мүмкін еместігі туралы хабарламаны қалыптастырады және мүше мемлекеттің уәкілетті органына жібереді.
59. Мүше мемлекеттің уәкілетті органына Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтер келіп түскен кезде "Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.AS.01.OPR.018) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алуға сұрау салуды жіберген мүше мемлекеттің уәкілетті органы Сорттардың бірыңғай тізілімінен алынған мәліметтерді немесе сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтерді ұсыну мүмкін еместігі туралы хабарламаны өңдеуді жүзеге асырады.
60. Егер сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтерді ұсыну мүмкін еместігі туралы хабарлама сұратылған мәліметтердің рұқсат етілген көлемнен асып кетуі туралы ақпаратты қамтыған жағдайда, Сорттардың бірыңғай тізілімінен талап етілген мәліметтерді алу үшін "Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.005) рәсімі дәйекті түрде сұрау салу параметрлерінің нақтыланған мәнімен қажетті мәрте орындалуы мүмкін.
61. Уәкілетті органның Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді немесе сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтерді ұсыну мүмкін еместігі туралы хабарламаны алуы "Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.005) рәсімін орындау нәтижесі болып табылады.
62. "Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.005) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 25-кестеде келтірілген.
25-кесте

Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.005)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.AS.01.OPR.016
запрос сведений из Единого реестра сортов
приведено в таблице 26 настоящих Правил
P.AS.01.OPR.017
обработка и представление сведений из Единого реестра сортов
приведено в таблице 27 настоящих Правил
P.AS.01.OPR.018
прием и обработка сведений из Единого реестра сортов
приведено в таблице 28 настоящих Правил
Таблица 26
Описание операции "Запрос сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.016)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.OPR.016
2
Наименование операции
запрос сведений из Единого реестра сортов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при необходимости получения сведений из Единого реестра сортов
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в Комиссию запрос на представление сведений из Единого реестра сортов по государству-члену или по всему Единому реестру сортов по состоянию на дату, указанную в запросе, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
В случае необходимости ограничения объема представляемых сведений исполнитель указывает количество запрашиваемых записей и номер позиции в массиве запрашиваемых записей, начиная с которой будет формироваться ответное сообщение в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
запрос сведений из Единого реестра сортов направлен
Таблица 27
Описание операции "Обработка и представление сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.017)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.OPR.017
2
Наименование операции
обработка и представление сведений из Единого реестра сортов
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении запроса на представление сведений из Единого реестра сортов (операция "Запрос сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.016))
5
Ограничения
формат и структура получаемых и представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель выполняет проверку полученного запроса в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
При успешном выполнении проверки исполнитель формирует ответ на запрос, содержащий соответствующие сведения в зависимости от условий запроса, обеспечивая при этом сортировку записей в соответствии с порядком поступления этих записей в Единый реестр сортов.
Исполнитель направляет ответ на запрос в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
При представлении ответа на запрос могут быть направлены сообщения:
со сведениями из Единого реестра сортов;
с уведомлением о невозможности представления сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
В случае если уведомление о невозможности представления сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, формируется в связи с отсутствием в реестре сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, в уведомлении указывается код результата обработки сведений, соответствующий отсутствию запрашиваемых сведений.
В случае если уведомление о невозможности представления сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, формируется в связи с превышением запрошенными сведениями допустимого объема, в уведомлении указывается код результата обработки сведений, соответствующий превышению допустимого объема запрашиваемых сведений, и количество таких записей, сформированных по запросу
7
Результаты
уполномоченному органу государства-члена представлены сведения из Единого реестра сортов, или направлено уведомление о невозможности представления сведений, удовлетворяющих параметрам запроса
Таблица 28
Описание операции "Прием и обработка сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.018)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.OPR.018
2
Наименование операции
прием и обработка сведений из Единого реестра сортов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении сведений из Единого реестра сортов или уведомления о невозможности представления сведений (операция "Обработка и представление сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.017))
5
Ограничения
формат и структура получаемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель выполняет обработку полученных сведений в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
сведения из Единого реестра сортов или уведомление о невозможности представления сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, получены

"Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.005) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленімі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.AS.01.OPR.016
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерге сұрау салу
осы Қағидалардың 26-кестесінде келтірілген
P.AS.01.OPR.017
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді өңдеу және ұсыну
осы Қағидалардың 27-кестесінде келтірілген
P.AS.01.OPR.018
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 28-кестесінде келтірілген
26-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерге сұрау салу" (P.AS.01.OPR.016) операциясының сипаттамасы
№ р/р
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.OPR.016
2
Операцияның атауы
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерге сұрау салу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтер лау қажет болған кезде орындалады
5
Шектеулер
сұратылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес сұрау салуда көрсетілген күнгі жағдай бойынша мүше мемлекет бойынша немесе бүкіл Сорттардың бірыңғай тізілімі бойынша Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді.
Ұсынылатын мәліметтердің көлемін шектеу қажет болған жағдайда, орындаушы сұратылып отырған жазбалардың санын және Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес жауап хабар қалыптастырылатын нөмірден бастап сұратылатын жазбалар ауқымындағы позицияның нөмірін көрсетеді
7
Нәтижелері
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерге сұрау салу жіберілді
27-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді өңдеу және ұсыну" (P.AS.01.OPR.017) операциясының сипаттамасы
№ р/р
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.OPR.017
2
Операцияның атауы
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді өңдеу және ұсыну
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді ұсынуға сұрау салу келіп түскен кезде орындалады ("Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерге сұрау салу" (P.AS.01.OPR.016) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес алынған сұрау салуға тексеруді орындайды.
Тексеру сәтті орындалған жағдайда орындаушы жазбалардың Сорттардың бірыңғай тізіліміне келіп түсу тәртібіне сәйкес осы жазбаларды іріктеуді қамтамасыз ете отырып, сұрау салудың шарттарына байланысты тиісті мәліметтерді қамтитын сұрау салуға жауап қалыптастырады.
Орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес сұрау салуға жауап жібереді.
Сұрау салуға жауап берілген кезде:
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді;
сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтерді ұсыну мүмкін еместігі туралы хабарламаны қамтитын хабарлар жіберілуі мүмкін.
Егер сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтерді ұсыну мүмкін еместігі туралы хабарлама тізілімде сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің болмауына байланысты қалыптастырылса, хабарламада сұратылған мәліметтердің жоқ болуына сай келетін мәліметтерді өңдеу нәтижесінің коды көрсетіледі.
Егер сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтерді ұсыну мүмкін еместігі туралы хабарлама сұратылған мәліметтердің рұқсат етілген көлемінен асып кетуіне байланысты қалыптастырылса, хабарламада сұратылған мәліметтердің рұқсат етілген көлемнен асып кетуіне сай келетін мәліметтерді өңдеу нәтижесінің коды және сұрау салу бойынша қалыптастырылған осындай жазбалардың саны көрсетіледі.
7
Нәтижелері
мүше мемлекеттің уәкілетті органына Сорттардың бірыңғай тізілімнен мәліметтер ұсынылды немесе сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтерді ұсыну мүмкін еместігі туралы хабарлама жіберілді
28-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.AS.01.OPR.018) операциясының сипаттамасы
№ р/р
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.OPR.018
2
Операцияның атауы
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтер немесе мәліметтерді ұсыну мүмкін еместігі туралы хабарлама алынған кезде орындалады
5
Шектеулер
алынатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес алынған мәліметтерді өңдеуді орындайды
7
Нәтижелері
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтер немесе сұрау салудың параметрлеріне қанағаттандыратын мәліметтерді ұсыну мүмкін еместігі туралы хабарлама алынды

Процедура "Получение измененных сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.006)
63. Схема выполнения процедуры "Получение измененных сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.006) представлена на рисунке 9.
Рис. 9. Схема выполнения процедуры "Получение измененных сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.006)
64. Процедура "Получение измененных сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.006) выполняется в целях получения уполномоченным органом государства-члена следующих сведений в зависимости от параметров запроса:
сведений из Единого реестра сортов, включение или изменение которых произошло начиная с момента, указанного в запросе, до момента выполнения этого запроса;
сведений из Единого реестра сортов, добавление или изменение которых произошло в течение периода времени, указанного в запросе;
сведений из Единого реестра сортов в полном объеме (с учетом исторических данных).
Процедура выполняется в том числе в случае, если в результате выполнения процедуры "Получение сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.004) выявлено, что дата и время последнего получения уполномоченным органом государства-члена сведений из Единого реестра сортов являются более ранними, чем дата и время последнего обновления Единого реестра сортов.
65. Первой выполняется операция "Запрос измененных сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.019), по результатам выполнения которой уполномоченный орган государства-члена формирует и направляет в Комиссию запрос на получение измененных сведений из Единого реестра сортов.
66. При поступлении в Комиссию запроса на получение измененных сведений из Единого реестра сортов выполняется операция "Обработка и представление измененных сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.020), по результатам выполнения которой Комиссия формирует и направляет уполномоченному органу государства-члена сведения, измененные в Едином реестре сортов с даты, указанной в запросе, или уведомление о невозможности представления сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
67. При поступлении в уполномоченный орган государства-члена сведений, измененных в Едином реестре сортов, или уведомления о невозможности представления сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, выполняется операция "Прием и обработка измененных сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.021), по результатам выполнения которой уполномоченный орган государства-члена, направивший запрос на получение сведений, измененных в Едином реестре сортов, осуществляет обработку полученных сведений или уведомления о невозможности представления сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.

"Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.006) рәсімі
63. "Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.006) рәсімін орындау схемасы 9-суретте ұсынылған.
9-сурет. "Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.006) рәсімін орындау схемасы
64. "Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.006) рәсімі мүше мемлекеттің уәкілетті органының сұрау салудың параметрлеріне қарай мынадай мәліметтерді алуы мақсатында орындалады:
оларды енгізу немесе өзгерту сұрау салуда көрсетілген кезден бастап осы сұрау салу орындалған кезге дейін жүргізілген Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтер;
оларды қосу немесе өзгерту сұрау салуда көрсетілген уақыт кезеңі ішінде жүргізілген Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтер;
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтер толық көлемде (тарихи деректерді ескере отырып).
Егер "Сорттардың бірыңғай тізілімін жаңартудың күні мен уақытын ұсыну" (P.AS.01.PRC.004) рәсімін орындау нәтижесінде мүше мемлекеттің уәкілетті органының Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді соңғы алған күні мен уақыты Сорттардың бірыңғай тізілімінің соңғы жаңартылған күні мен уақытына қарағанда анағұрлым ерте екені анықталса, осы рәсім орындалады.
65. Бірінші болып "Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерге сұрау салу" (P.AS.01.OPR.019) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді алуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді.
66. Комиссияға Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді алуға сұрау салу келіп түскен кезде "Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді өңдеу және ұсыну" (P.AS.01.OPR.020) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша Комиссия сұрау салуда көрсетілген күннен бастап Сорттардың бірыңғай тізілімінде өзгертілген мәліметтерді немесе сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтерді ұсыну мүмкін еместігі туралы хабарламаны қалыптастырады және мүше мемлекеттің уәкілетті органына жібереді.
67. Мүше мемлекеттің уәкілетті органына Сорттардың бірыңғай тізілімінде өзгертілген мәліметтер немесе сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтерді ұсыну мүмкін еместігі туралы хабарлама келіп түскен кезде "Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.AS.01.OPR.021) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша Сорттардың бірыңғай тізілімінде өзгертілген мәліметтерді алуға сұрау салуды жіберген мүше мемлекеттің уәкілетті органы алынған мәліметтерді немесе сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтерді ұсыну мүмкін еместігі туралы хабарламаны өңдеуді жүзеге асырады.

68. В случае если уведомление о невозможности представления сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, содержит информацию о превышении запрошенными сведениями допустимого объема, для получения требуемых сведений из Единого реестра сортов процедура "Получение измененных сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.006) может быть выполнена с уточненными значениями параметров запроса последовательно необходимое количество раз.
69. Результатом выполнения процедуры "Получение измененных сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.006) является получение уполномоченным органом государства-члена сведений, измененных в Едином реестре сортов, или уведомления о невозможности представления сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
70. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение измененных сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.006), приведен в таблице 29.
Таблица 29
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение измененных сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.006)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.AS.01.OPR.019
запрос измененных сведений из Единого реестра сортов
приведено в таблице 30 настоящих Правил
P.AS.01.OPR.020
обработка и представление измененных сведений из Единого реестра сортов
приведено в таблице 31 настоящих Правил
P.AS.01.OPR.021
прием и обработка измененных сведений из Единого реестра сортов
приведено в таблице 32 настоящих Правил
Таблица 30
Описание операции "Запрос измененных сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.019)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.OPR.019
2
Наименование операции
запрос измененных сведений из Единого реестра сортов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при необходимости получения измененных сведений из Единого реестра сортов
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в Комиссию запрос на представление измененных сведений из Единого реестра сортов по государству-члену или по всему Единому реестру сортов в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
При необходимости представления сведений, добавленных или измененных в Едином реестре сортов в течение определенного периода времени (или начиная с даты и времени, указанных в запросе, до момента выполнения запроса), в запросе указывается соответствующий период времени (или дата начала периода времени).
При необходимости представления сведений, содержащихся в Едином реестре сортов в полном объеме (с учетом исторических данных), период времени изменения сведений в запросе не указывается.
При необходимости представления сведений, включенных в Единый реестр сортов на основании сведений, представленных определенными государствами-членами, в запросе указываются коды государств-членов.
В случае необходимости ограничения объема представляемых сведений исполнитель указывает количество запрашиваемых записей и номер позиции в массиве запрашиваемых записей, начиная с которой будет формироваться ответное сообщение в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
запрос на получение сведений, измененных в Едином реестре сортов, направлен
Таблица 31
Описание операции "Обработка и представление измененных сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.020)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.OPR.020
2
Наименование операции
обработка и представление измененных сведений из Единого реестра сортов
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении запроса на получение измененных сведений из Единого реестра сортов (операция "Запрос измененных сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.019))
5
Ограничения
формат и структура получаемых и представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель выполняет проверку полученного запроса в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
При успешном выполнении проверки исполнитель направляет ответ на запрос в зависимости от условий запроса, обеспечивая при этом сортировку записей в соответствии с порядком поступления этих записей в Единый реестр сортов.
Исполнитель направляет ответ на запрос в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
При представлении ответа на запрос могут быть направлены сообщения:
с измененными сведениями из Единого реестра сортов, за период, указанный в запросе (или за период, начиная с даты, указанной в запросе, до момента выполнения запроса);
с уведомлением о невозможности представления сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
В случае если уведомление о невозможности представления сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, формируется в связи с отсутствием в реестре сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, в уведомлении указывается
код результата обработки сведений, соответствующий отсутствию запрашиваемых сведений.
В случае если уведомление о невозможности представления сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, формируется в связи с превышением запрошенными сведениями допустимого объема, в уведомлении указывается код результата обработки сведений, соответствующий
превышению допустимого объема запрашиваемых сведений, и количество таких записей, сформированных по запросу.
В случае если период времени изменения сведений в запросе не указан, представляются все сведения из Единого реестра сортов с историей их изменений (или сведения, соответствующие указанному в запросе государству-члену)
7
Результаты
уполномоченному органу государства-члена представлены измененные сведения из Единого реестра сортов или направлено уведомление о невозможности представления сведений, удовлетворяющих параметрам запроса
Таблица 32
Описание операции "Прием и обработка измененных сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.021)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.OPR.021
2
Наименование операции
прием и обработка измененных сведений из Единого реестра сортов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении сведений, измененных в Едином реестре сортов, или уведомления о невозможности представления сведений (операция "Обработка и представление измененных сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.020))
5
Ограничения
формат и структура получаемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель выполняет обработку полученных сведений в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
измененные сведения из Единого реестра сортов или уведомление о невозможности представления сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, получены

68. Егер сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтерді ұсыну мүмкін еместігі туралы хабарлама сұратылған мәліметтердің рұқсат етілген көлемінен асып кетуі туралы ақпаратты қамтыған жағдайда, Сорттардың бірыңғай тізілімінен талап етілген мәліметтерді алу үшін "Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.006) рәсімі дәйекті түрде сұрау салу параметрлерінің нақтыланған мәнімен қажетті мәрте орындалуы мүмкін.
69. Мүше мемлекеттің уәкілетті органының Сорттардың бірыңғай тізілімінде өзгертілген мәліметтерді немесе сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтерді ұсыну мүмкін еместігі туралы хабарламаны алуы "Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.006) рәсімін орындау нәтижесі болып табылады.
70. "Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.006) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 29-кестеде берілген.
29-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.006) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленімі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.AS.01.OPR.019
Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерге сұрау салу
осы Қағидалардың 30-кестесінде келтірілген
P.AS.01.OPR.020
Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді өңдеу және ұсыну
осы Қағидалардың 31-кестесінде келтірілген
P.AS.01.OPR.021
Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 32-кестесінде келтірілген
30-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерге сұрау салу" (P.AS.01.OPR.019) операциясының сипаттамасы
№ р/р
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.OPR.019
2
Операцияның атауы
Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерге сұрау салу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтер алу қажет болған кезде орындалады
5
Шектеулер
сұратылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес мүше мемлекет бойынша немесе бүкіл Сорттардың бірыңғай тізілімі бойынша өзгертілген мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді.
Белгілі бір уақыт кезеңі ішінде (немесе сұрау салуда көрсетілген күн мен уақыттан бастап сұрау салу орындалған кезге дейін) Сорттардың бірыңғай тізіліміне қосылған немесе онда өзгертілген мәліметтерді ұсыну қажет болған кезде сұрау салуда тиісті уақыт кезеңі көрсетіледі (немесе уақыт кезеңінің басталу күні). Сорттардың бірыңғай тізілімінде қамтылған мәліметтерді толық көлемде (тарихи деректерді ескере отырып) ұсыну қажет болған кезде сұрау салуда мәліметтердің өзгертілген уақыт кезеңі көрсетілмейді.
Белгілі бір мүше мемлекеттер ұсынған мәліметтер негізінде Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізілген мәліметтерді ұсыну қажет болған кезде сұрау салуда мүше мемлекеттердің коды көрсетіледі.
Ұсынылатын мәліметтердің көлемін шектеу қажет болған жағдайда орындаушы сұратылған жазбалардың санын және сұратылған жазбалар ауқымындағы позицияның нөмірін көрсетеді, содан бастап Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес жауап хабар қалыптастырылады
7
Нәтижелері
Сорттардың бірыңғай тізілімінде өзгертілген мәліметтерді алуға сұрау салу жіберілді
31-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді өңдеу және ұсыну" (P.AS.01.OPR.020) операциясының сипаттамасы
№ р/р
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.OPR.020
2
Операцияның атауы
Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді өңдеу және ұсыну
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді алуға сұрау салу келіп түскен кезде орындалады ("Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерге сұрау салу" (P.AS.01.OPR.019) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес алынған сұрау салуға тексеруді орындайды. Тексеру сәтті орындалған жағдайда орындаушы жазбалардың Сорттардың бірыңғай тізіліміне келіп түсу тәртібіне сәйкес осы жазбаларды іріктеуді қамтамасыз ете отырып, сұрау салудың шарттарына байланысты сұрау салуға жауап жібереді. Орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес сұрау салуға жауап жібереді. Сұрау салуға жауап берілген кезде: сұрау салуда көрсетілген кезеңде (немесе сұрау салуда көрсетілген күннен бастап сұрау салу орындалған кезге дейінгі кезең ішінде) Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді; сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтерді ұсыну мүмкін еместігі туралы хабарламаны қамтитын хабарлар жіберілуі мүмкін. Егер сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтерді ұсыну мүмкін еместігі туралы хабарлама тізілімде сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің болмауына байланысты қалыптастырылса, хабарламада сұратылған мәліметтердің жоқ болуына сай келетін мәліметтерді өңдеу нәтижесінің коды көрсетіледі. Егер сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтерді ұсыну мүмкін еместігі туралы хабарлама сұрау салынған мәліметтердің рұқсат етілген көлемінен асып кетуіне байланысты қалыптастырылса, хабарламада сұратылған мәліметтердің рұқсат етілген көлемнен асып кетуіне сай келетін мәліметтерді өңдеу нәтижесінің коды және сұрау салу бойынша қалыптастырылған осындай жазбалардың саны көрсетіледі. Егер сұрау салуда мәліметтердің өзгертілген уақыт кезеңі көрсетілмесе, Сорттардың бірыңғай тізілімінен барлық мәліметтер олардың өзгертілген тарихымен ұсынылады
7
Нәтижелері
мүше мемлекеттің уәкілетті органына Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтер ұсынылды немесе сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтерді ұсыну мүмкін еместігі туралы хабарлама жіберілді
32-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.AS.01.OPR.021) операциясының сипаттамасы
№ р/р
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.OPR.021
2
Операцияның атауы
Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтер немесе мәліметтерді ұсыну мүмкін еместігі туралы хабарлама алынған кезде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес алынған мәліметтерді өңдеуді орындайды
7
Нәтижелері
Сорттардың бірыңғай тізілімнен өзгертілген мәліметтер немесе сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтерді ұсыну мүмкін еместігі туралы хабарлама алынды

Процедура "Получение сведений о количестве записей Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.007)
71. Схема выполнения процедуры "Получение сведений о количестве записей Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.007) представлена на рисунке 10.
Рис. 10. Схема выполнения процедуры "Получение сведений о количестве записей Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.007)
72. Процедура "Получение сведений о количестве записей Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.007) выполняется в целях получения уполномоченным органом государства-члена сведений о количестве записей Единого реестра сортов.
73. Первой выполняется операция "Запрос сведений о количестве записей Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.022), по результатам выполнения которой уполномоченный орган государства-члена формирует и направляет в Комиссию запрос на получение количества записей Единого реестра сортов в соответствии с установленными параметрами.
В зависимости от параметров запроса может быть запрошено количество следующих записей:
записей, актуальных на определенную дату;
записей, включение или изменение которых произошло начиная с момента, указанного в запросе, до момента выполнения этого запроса;
записей, включение или изменение которых произошло в течение периода времени, указанного в запросе;
общего количества записей Единого реестра сортов (с учетом исторических данных).
74. При поступлении в Комиссию запроса на получение сведений о количестве записей Единого реестра сортов выполняется операция "Обработка и представление сведений о количестве записей Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.023), по результатам выполнения которой Комиссия формирует и направляет уполномоченному органу государства-члена количество записей Единого реестра сортов, удовлетворяющих параметрам запроса.
75. При поступлении в уполномоченный орган государства-члена сведений о количестве записей Единого реестра сортов, удовлетворяющих параметрам запроса, выполняется операция "Прием и обработка сведений о количестве записей Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.024), по результатам выполнения которой уполномоченный орган государства-члена, направивший запрос на получение сведений о количестве записей Единого реестра сортов, осуществляет обработку полученных сведений.
76. Результатом выполнения процедуры "Получение сведений о количестве записей Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.007) является получение уполномоченным органом государства-члена сведений о количестве записей Единого реестра сортов.

"Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.007) рәсімі
71. "Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.007) рәсімін орындау схемасы 10-суретте ұсынылған.
10-сурет. "Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.007) рәсімін орындау схемасы
72. "Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.007) рәсімі мүше мемлекеттің уәкілетті органының Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді алуы мақсатында орындалады.
73. Бірінші болып "Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерге сұрау салу" (P.AS.01.OPR.022) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы бекітілген параметрлерге сәйкес Сорттардың бірыңғай тізілімінің жазбалары санын алуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді.
Сұрау салудың параметрлеріне байланысты мынадай жазбалар санына сұрау салынуы мүмкін:
белгілі бір күнге өзекті жазбалар;
оларды енгізу немесе өзгерту сұрау салуда көрсетілген кезден бастап осы сұрау салу орындалған кезге дейін жүргізілген жазбалар;
оларды енгізу немесе өзгерту сұрау салуда көрсетілген уақыт кезеңі ішінде жүргізілген жазбалар;
Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының жалпы саны (тарихи деректерді ескере отырып).
74. Комиссияға Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді алуға сұрау салу келіп түскен кезде "Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді өңдеу және ұсыну" (P.AS.01.OPR.023) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша Комиссия сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының санын қалыптастырады және мүше мемлекеттің уәкілетті органына жібереді.
75. Мүше мемлекеттің уәкілетті органына сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтер келіп түскен кезде "Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.AS.01.OPR.024) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді алуға сұрау салуды жіберген мүше мемлекеттің уәкілетті органы алынған мәліметтерді өңдеуді жүзеге асырады.
76. Мүше мемлекеттің уәкілетті органының Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді алуы "Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.007) рәсімін орындау нәтижесі болып табылады.

77. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений о количестве записей Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.007), приведен в таблице 33.
Таблица 33
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений о количестве записей Единого реестра сортов" (P.AS.01.PRC.007)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.AS.01.OPR.022
запрос сведений о количестве записей Единого реестра сортов
приведено в таблице 34 настоящих Правил
P.AS.01.OPR.023
обработка и представление сведений о количестве записей Единого реестра сортов
приведено в таблице 35 настоящих Правил
P.AS.01.OPR.024
прием и обработка сведений о количестве записей Единого реестра сортов
приведено в таблице 36 настоящих Правил
Таблица 34
Описание операции "Запрос сведений о количестве записей Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.022)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.OPR.022
2
Наименование операции
запрос сведений о количестве записей Единого реестра сортов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при необходимости получения сведений о количестве записей Единого реестра сортов
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в Комиссию запрос на представление сведений о количестве записей Единого реестра сортов по государству-члену или по всему Единому реестру сортов в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
При необходимости представления количества записей, действующих на определенную дату и время, в запросе указывается соответствующая дата и время обновления сведений.
При необходимости представления количества записей, добавленных или измененных в Едином реестре сортов в течение периода времени (или начиная с даты и времени, указанных в запросе, до момента выполнения запроса), в запросе указывается соответствующий период времени (или дата начала периода времени).
При необходимости представления общего количества записей в Едином реестре сортов (с учетом исторических данных), период времени изменения сведений и дата и время обновления сведений в запросе не указывается.
При необходимости представления количества записей, включенных в Единый реестр сортов на основании сведений, представленных определенными государствами-членами, в запросе указываются коды государств-членов
7
Результаты
запрос на получение сведений о количестве записей Единого реестра сортов, направлен
Таблица 35
Описание операции "Обработка и представление сведений о количестве записей Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.023)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.OPR.023
2
Наименование операции
обработка и представление сведений о количестве записей Единого реестра сортов
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении запроса на получение сведений о количестве записей Единого реестра сортов (операция "Запрос сведений о количестве записей Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.022))
5
Ограничения
формат и структура получаемых и представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель выполняет проверку полученного запроса в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
При успешном выполнении проверки исполнитель направляет ответ на запрос в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
При представлении ответа на запрос могут быть направлены сообщения:
с количеством записей Единого реестра сортов, действующих на запрошенную дату и время;
с количеством записей Единого реестра сортов, добавленных или измененных начиная с даты и времени, указанной в запросе, до даты и времени выполнения запроса;
с количеством записей Единого реестра сортов, добавленных или измененных в течение периода времени, указанного в запросе;
с общим количеством записей Единого реестра сортов (с учетом исторических данных);
с количеством записей Единого реестра сортов, соответствующих указанным государствам-членам
7
Результаты
уполномоченному органу государства-члена представлены сведения о количестве записей Единого реестра сортов, удовлетворяющих параметрам запроса
Таблица 36
Описание операции "Прием и обработка сведений о количестве записей Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.024)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.OPR.024
2
Наименование операции
прием и обработка сведений о количестве записей Единого реестра сортов
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении сведений о количестве записей Единого реестра сортов (операция "Прием и обработка сведений о количестве записей Единого реестра сортов" (P.AS.01.OPR.024))
5
Ограничения
формат и структура получаемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель выполняет обработку полученных сведений в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
сведения о количестве записей Единого реестра сортов, удовлетворяющих параметрам запроса, получены
IX. Порядок действий в нештатных ситуациях

77. "Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.007) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 33-кестеде келтірілген.
33-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді алу" (P.AS.01.PRC.007) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленімі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.AS.01.OPR.022
Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерге сұрау салу
осы Қағидалардың 34-кестесінде келтірілген
P.AS.01.OPR.023
Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді өңдеу және ұсыну
осы Қағидалардың 35-кестесінде келтірілген
P.AS.01.OPR.024
Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 36-кестесінде келтірілген
34-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерге сұрау салу" (P.AS.01.OPR.022) операциясының сипаттамасы
№ р/р
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.OPR.022
2
Операцияның атауы
Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерге сұрау салу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді алу қажет болған кезде орындалады
5
Шектеулер
сұратылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес мүше мемлекет бойынша немесе бүкіл Сорттардың бірыңғай тізілімі бойынша Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді.
Белгілі бір күні мен уақытта қолданыста болатын жазбалар санын ұсыну қажет болған кезде сұрау салуда мәліметтерді жаңартудың тиісті күні мен уақыты көрсетіледі.
Уақыт кезеңі ішінде (немесе сұрау салуда көрсетілген күн мен уақыттан бастап сұрау салу орындалған кезге дейін) Сорттардың бірыңғай тізіліміне қосылған немесе онда өзгертілген жазбалар санын ұсыну қажет болған кезде сұрау салуда тиісті уақыт кезеңі (немесе уақыт кезеңінің басталу күні) көрсетіледі. Сорттардың бірыңғай тізілімінде жалпы жазбалар санын (тарихи деректерді ескере отырып) ұсыну қажет болған кезде сұрау салуда мәліметтердің өзгертілген уақыт кезеңі және мәліметтерді жаңарту күні мен уақыты көрсетілмейді.
Белгілі бір мүше мемлекеттер ұсынған мәліметтер негізінде Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізілген жазбалар санын ұсыну қажет болған кезде сұрау салуда мүше мемлекеттердің коды көрсетіледі
7
Нәтижелері
Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді алуға сұрау салу жіберілді
35-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді өңдеу және ұсыну" (P.AS.01.OPR.023) операциясының сипаттамасы
№ р/р
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.OPR.023
2
Операцияның атауы
Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді өңдеу және ұсыну
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді алуға сұрау салу келіп түскен кезде орындалады ("Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерге сұрау салу" (P.AS.01.OPR.022) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес алынған сұрау салуға тексеруді орындайды. Тексеру сәтті орындалған жағдайда орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес сұрау салуға жауап жібереді. Сұрау салуға жауап берілген кезде: сұрау салынған күні мен уақытта қолданыстағы Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының санын; сұрау салуда көрсетілген күн мен уақыттан бастап сұрау салу орындалған күні мен уақытқа дейін қосылған немесе өзгертілген Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының санын; сұрау салуда көрсетілген уақыт кезең ішінде қосылған немесе өзгертілген Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының санын; Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының жалпы санын (тарихи деректерді ескере отырып) қамтитын хабарлар жіберілуі мүмкін
7
Нәтижелері
мүше мемлекеттің уәкілетті органына сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтер ұсынылды
36-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.AS.01.OPR.024) операциясының сипаттамасы
№ р/р
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.OPR.024
2
Операцияның атауы
Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді алу кезінде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операциясының сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес алынған мәліметтерді өңдеуді орындайды.
7
Нәтижелері
сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтер алынды
IX. Штаттан тыс жағдайларда әрекет ету тәртібі

78. При выполнении процедур общего процесса возможны исключительные ситуации, при которых обработка данных не может быть произведена в обычном режиме. Это может произойти при возникновении технических сбоев, ошибок структурного и форматно-логического контроля и в иных случаях.
79. В случае возникновения ошибок структурного и форматно-логического контроля уполномоченный орган государства-члена осуществляет проверку сообщения, относительно которого получено уведомление об ошибке, на соответствие Описанию форматов и структур электронных документов и сведений и требованиям к заполнению электронных документов и сведений в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия. В случае выявления несоответствия сведений требованиям указанных документов уполномоченный орган государства-члена принимает необходимые меры для устранения выявленной ошибки в установленном порядке.
80. В целях разрешения нештатных ситуаций государства-члены информируют друг друга и Комиссию об уполномоченных органах государств-членов, к компетенции которых относится выполнение требований, предусмотренных настоящими Правилами, а также представляют сведения о лицах, ответственных за обеспечение технической поддержки при реализации общего процесса.
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 22 мая 2018 г. № 85
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 10 марта 2026 г. № 29)
Регламент
информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование единого реестра сортов сельскохозяйственных растений"
Сноска. Регламент - в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10.03.2026 № 29 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
I. Общие положения
1. Настоящий Регламент разработан в соответствии со следующими международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Соглашение об обращении семян сельскохозяйственных растений в рамках Евразийского экономического союза от 7 ноября 2017 года;
Решение Высшего Евразийского экономического совета от 29 мая 2013 г. № 35 "О Концепции согласованной (скоординированной) агропромышленной политики государств-членов Таможенного союза и Единого экономического пространства";

78. Жалпы процесс рәсімдерін орындау кезінде деректерді қалыпты режимде өңдеуді жүргізу мүмкін болмайтын ерекше жағдайлар орын алуы мүмкін. Бұл техникалық іркілістер, құрылымдық және форматтық-логикалық бақылау қателері және өзге де жағдайлар туындаған кезде болуы ықтимал.
79. Құрылымдық және форматтық-логикалық бақылау қателері туындаған жағдайда мүше мемлекеттің уәкілетті органы оған қатысты қате туралы хабарлама алынған хабардың Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына және электрондық құжаттар мен мәліметтерді толтыруға қойылатын талаптарға сәйкестігі тұрғысынан тексеруді жүзеге асырады. Мәліметтердің көрсетілген құжаттардың талаптарына сәйкес келмеуі анықталған жағдайда мүше мемлекеттің уәкілетті органы анықталған қатені белгіленген тәртіппен жою үшін қажетті шаралар қабылдайды.
80. Мүше мемлекеттер штаттан тыс жағдайларды шешу мақсатында бір-біріне және Комиссияға осы Қағидаларда көзделген талаптарды орындау құзыретіне кіретін мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары туралы ақпарат береді, сондай-ақ жалпы процесті іске асыру кезінде техникалық қолдауды қамтамасыз етуге жауапты адамдар туралы мәліметтер ұсынады.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2018 жылғы 22 мамырдағы
№ 85 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бірыңғай тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың
интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен
Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл
РЕГЛАМЕНТІ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Регламент Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығына кіретін мынадай халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
2017 жылғы 7 қарашадағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының айналысы туралы келісім;

4. Настоящий Регламент применяется участниками общего процесса при контроле за порядком выполнения процедур и операций в рамках общего процесса, а также при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем, обеспечивающих реализацию этого общего процесса.
III. Основные понятия
5. Для целей настоящего Регламента используются понятия, которые означают следующее:
"авторизация" – предоставление определенному участнику общего процесса прав на выполнение определенных действий;
"реквизит электронного документа (сведений)" – единица данных электронного документа (сведений), которая в определенном контексте считается неразделимой;
"состояние информационного объекта общего процесса" – свойство, характеризующее информационный объект на определенной стадии его жизненного цикла, изменяющееся при выполнении операций общего процесса.
Понятия "инициатор", "инициирующая операция", "принимающая операция", "респондент", "сообщение общего процесса" и "транзакция общего процесса", используемые в настоящем Регламенте, применяются в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.
Иные понятия, используемые в настоящем Регламенте, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование единого реестра сортов сельскохозяйственных растений", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 мая 2018 г. № 85 (далее – Правила информационного взаимодействия).
IV. Основные сведения об информационном взаимодействии в рамках общего процесса
1. Участники информационного взаимодействия
6. Перечень ролей участников информационного взаимодействия в рамках общего процесса приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень ролей участников информационного взаимодействия
Наименование роли
Описание роли
Участник, выполняющий роль
1
2
3
Владелец сведений
представляет сведения из национального реестра в Евразийскую экономическую комиссию для актуализации Единого реестра сортов
уполномоченный орган государства-члена (P.AS.01.ACT.001)
Координатор
получает сведения из национальных реестров и обновляет Единый реестр сортов. Представляет сведения из Единого реестра сортов по запросам через интегрированную информационную систему Союза
Комиссия (P.ACT.001)
Потребитель сведений
отправляет запрос через интегрированную информационную систему Союза и получает сведения из Единого реестра сортов
уполномоченный орган государства-члена (P.AS.01.ACT.001)

4. Осы Регламентті жалпы процеске қатысушылар жалпы процесс шеңберінде рәсімдер мен операцияларды орындау тәртібін бақылау кезінде, сондай-ақ осы жалпы процестің іске асырылуын қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданады.
III. Негізгі ұғымдар
5. Осы Регламенттің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"электрондық құжаттың (мәліметтердің) реквизиті" – белгілі бір контексте бөлінбейтін деп есептелетін электрондық құжат (мәліметтер) деректерінің бірлігі;
"жалпы процестің ақпараттық нысанының жай-күйі" – жалпы процесс операцияларын орындау кезінде өзгеретін, ақпараттық нысанды оның белгілі бір өмірлік циклі кезінде сипаттайтын қасиет.
Осы Регламентте пайдаланылатын "бастамашы", "бастамашы операция", "қабылдаушы операция", "респондент", "жалпы процесс хабары" және "жалпы процесс транзакциясы" деген ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мәндерде қолданылады.
Осы Регламентте пайдаланылатын өзге ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 22 мамырдағы № 85 шешімімен бекітілген "Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бірыңғай тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары) 4-тармағында айқындалған мәндерде қолданылады.
IV. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл туралы негізгі мәліметтер
1. Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар
6. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар рөлдерінің тізбесі 1-кестеде берілген.
1-кесте
Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар рөлдерінің тізбесі
Рөлдің атауы
Рөлдің сипаттамасы
Рөлді орындайтын қатысушы
1
2
3
Мәліметтердің иесі
Сорттардың бірыңғай тізілімін өзекті ету үшін Еуразиялық экономикалық комиссияға ұлттық тізілімнен мәліметтер ұсынады;
мүше мемлекеттің уәкілетті органы (P.AS.01.ACT.001)
Үйлестіруші
ұлттық тізілімдерден мәліметтерді алады және Сорттардың бірыңғай тізілімін жаңартады. Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі арқылы сұрау салулар бойынша Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтер ұсынады
Комиссия (P.ACT.001)
Мәліметтерді тұтынушы
Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі арқылы сұрау салу жібереді және Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтер алады
мүше мемлекеттің уәкілетті органы (P.AS.01.ACT.001)

2. Структура информационного взаимодействия
7. Информационное взаимодействие в рамках общего процесса осуществляется между уполномоченными органами государств-членов и Евразийской экономической комиссией в соответствии с процедурами общего процесса:
а) информационное взаимодействие при формировании и ведении Единого реестра сортов;
б) информационное взаимодействие при представлении сведений из Единого реестра сортов.
Структура информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией представлена на рисунке 1.
Рис. 1. Структура информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией
8. Информационное взаимодействие между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией реализуется в рамках общего процесса. Структура общего процесса определена в Правилах информационного взаимодействия.
9. Информационное взаимодействие определяет порядок выполнения транзакций общего процесса, каждая из которых представляет собой обмен сообщениями в целях синхронизации состояний информационного объекта общего процесса между участниками общего процесса. Для каждого информационного взаимодействия определены взаимосвязи между операциями и соответствующими таким операциям транзакциями общего процесса.

2. Ақпараттық өзара іс-қимыл жасау құрылымы
7. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасында жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процестің мынадай рәсімдеріне сәйкес жүзеге асырылады:
Сорттардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу;
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алу.
Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы 1-суретте ұсынылған.
1-сурет. Мүше мемлекеттің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл құрылымы
8. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процесс шеңберінде іске асырылады. Жалпы процестің құрылымы Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларында айқындалған.
9. Ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процесс транзакцияларын орындау тәртібін айқындайды, олардың әрқайсысы жалпы процеске қатысушылар арасында жалпы процестің ақпараттық объектісінің жай-күйін үйлестіру мақсатында хабар алмасуды білдіреді. Әрбір ақпараттық өзара іс-қимыл үшін операциялар мен осындай операцияларға сәйкес келетін жалпы процесс транзакциялары арасындағы өзара байланыс айқындалған.

10. При выполнении транзакции общего процесса инициатор в рамках осуществляемой им операции (инициирующей операции) направляет респонденту сообщение-запрос, в ответ на которое респондент в рамках осуществляемой им операции (принимающей операции) может направить или не направить сообщение-ответ в зависимости от шаблона транзакции общего процесса. Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование единого реестра сортов сельскохозяйственных растений", утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 мая 2018 г. № 85 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).

10. Бастамашы жалпы процесс транзакциясын орындау кезінде өзі жүзеге асыратын операциялар (бастамашы операция) шеңберінде респондентке сұрау салу-хабарын жібереді, респондент оған жауап ретінде өзі жүзеге асыратын операция (қабылдаушы операция) шеңберінде жалпы процесс транзакциясы шаблонына байланысты жауап хабар жіберуі немесе жібермеуі мүмкін. Хабар құрамындағы деректер құрылымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 22 мамырдағы № 85 шешімімен бекітілген "Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бірыңғай тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына (бұдан әрі – Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы) сәйкес келуге тиіс.

11. Транзакции общего процесса выполняются в соответствии с заданными параметрами транзакций общего процесса, как это определено настоящим Регламентом.
V. Информационное взаимодействие в рамках групп процедур
1. Информационное взаимодействие при формировании и ведении Единого реестра сортов
12. Схема выполнения транзакций общего процесса при формировании и ведении Единого реестра сортов представлена на рисунке 2. Для каждой процедуры общего процесса в таблице 2 приведена связь между операциями, промежуточными и результирующими состояниями информационных объектов общего процесса и транзакциями общего процесса.
Рис. 2. Схема выполнения транзакций общего процесса при формировании и ведении Единого реестра сортов
Таблица 2
Перечень транзакций общего процесса при формировании и ведении Единого реестра сортов
№ п/п
Операция, выполняемая инициатором
Промежуточное состояние информационного объекта общего процесса
Операция, выполняемая респондентом
Результирующее состояние информационного объекта общего процесса
Транзакция общего процесса
1
2
3
4
5
6
1
Включение сведений в Единый реестр сортов (P.AS.01.PRC.001)
1.1
Представление сведений для включения в Единый реестр сортов (P.AS.01.OPR.001).

11. Жалпы процесс транзакциялары осы Регламентте айқындалғандай жалпы процесс транзакцияларының берілген параметрлеріне сәйкес орындалады.
V. Рәсімдер тобы шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
1. Сорттардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу
12. Сорттардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу кезіндегі жалпы процесс транзакцияларын орындау схемасы 2-суретте берілген. Жалпы процестің әрбір рәсімі үшін 2-кестеде операциялар, жалпы процестің ақпараттық объектілерінің аралық және қорытынды жай-күйлері мен жалпы процесс транзакциялары арасындағы байланыс берілген.
2-сурет. Сорттардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу кезінде жалпы процесс транзакцияларын орындау схемасы
2-кесте
Сорттардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу кезіндегі жалпы процесс транзакцияларының тізбесі
р/р
Бастамашы орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің аралық жай-күйі
Респондент орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің қорытынды жай-күйі
Жалпы процесс транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1
Сорттардың бірыңғай тізіліміне мәліметтерді енгізу (P.AS.01.PRC.001)
1.1
Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді ұсыну (P.AS.01.OPR.001).

Получение уведомления о результатах включения сведений в Единый реестр сортов (P.AS.01.OPR.003)
Единый реестр сортов (P.AS.01.BEN.001): сведения для включения переданы
прием и обработка сведений для включения в Единый реестр сортов (P.AS.01.OPR.002)
Единый реестр сортов (P.AS.01.BEN.001): сведения обработаны
передача сведений для включения в Единый реестр сортов (P.AS.01.TRN.001)
2
Изменение сведений, содержащихся в Едином реестре сортов (P.AS.01.PRC.002)
2.1
Представление сведений для внесения изменений в Единый реестр сортов (P.AS.01.OPR.005).
Получение уведомления о результатах изменения сведений в Едином реестре сортов (P.AS.01.OPR.007)
Единый реестр сортов (P.AS.01.BEN.001): сведения для изменения переданы

Сорттардың бірыңғай тізіліміне мәліметтерді енгізу нәтижелері туралы хабарламаны алу (P.AS.01.OPR.003)
Сорттардың бірыңғай тізілімі (P.AS.01.BEN.001): мәліметтер енгізу үшін берілді
Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.AS.01.OPR.002)
Сорттардың бірыңғай тізілімі (P.AS.01.BEN.001): мәліметтер өңделді
Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді беру (P.AS.01.TRN.001)
2
Сорттардың бірыңғай тізілімінде қамтылған мәліметтерді өзгерту (P.AS.01.PRC.002)
2.1
Сорттардың бірыңғай тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтер ұсыну (P.AS.01.OPR.005).
Сорттардың бірыңғай тізіліміндегі мәліметтерді өзгерту нәтижелері туралы хабарламаны алу (P.AS.01.OPR.007)
Сорттардың бірыңғай тізілімі (P.AS.01.BEN.001): мәліметтер өзгеріс енгізу үшін берілді

прием и обработка сведений для внесения изменений в Единый реестр сортов (P.AS.01.OPR.006)
Единый реестр сортов (P.AS.01.BEN.001): сведения обработаны
передача сведений для внесения изменений в Единый реестр сортов (P.AS.01.TRN.002)
3
Исключение сведений из Единого реестра сортов (P.AS.01.PRC.003)
3.1
Представление сведений для исключения из Единого реестра сортов (P.AS.01.OPR.009).
Получение уведомления о результатах исключения сведений из Единого реестра сортов (P.AS.01.OPR.011)
Единый реестр сортов (P.AS.01.BEN.001): сведения для исключения переданы

Сорттардың бірыңғай тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.AS.01.OPR.006)
Сорттардың бірыңғай тізілімі (P.AS.01.BEN.001): мәліметтер өңделді
Сорттардың бірыңғай тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді беру (P.AS.01.TRN.002)
3
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алып тастау (P.AS.01.PRC.003)
3.1
Сорттардың бірыңғай тізілімінен алып тастау үшін мәліметтер ұсыну (P.AS.01.OPR.009).
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алып тастау нәтижелері туралы хабарламаны алу (P.AS.01.OPR.011)
Сорттардың бірыңғай тізілімі (P.AS.01.BEN.001): мәліметтер алып тастау үшін берілді

прием и обработка сведений для исключения из Единого реестра сортов (P.AS.01.OPR.010)
Единый реестр сортов (P.AS.01.BEN.001): сведения обработаны
передача сведений для исключения из Единого реестра сортов (P.AS.01.TRN.003)
2. Информационное взаимодействие при представлении сведений из Единого реестра сортов
13. Схема выполнения транзакций общего процесса при представлении сведений из Единого реестра сортов представлена на рисунке 3. Для каждой процедуры общего процесса в таблице 3 приведена связь между операциями, промежуточными и результирующими состояниями информационных объектов общего процесса и транзакциями общего процесса.
Рис. 3. Схема выполнения транзакций общего процесса при представлении сведений из Единого реестра сортов
Таблица 3
Перечень транзакций общего процесса при представлении сведений из Единого реестра сортов
№ п/п
Операция, выполняемая инициатором
Промежуточное состояние информационного объекта общего процесса
Операция, выполняемая респондентом
Результирующее состояние информационного объекта общего процесса
Транзакция общего процесса
1
2
3
4
5
6
1

Сорттардың бірыңғай тізілімінен алып тастау үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.AS.01.OPR.010)
Сорттардың бірыңғай тізілімі (P.AS.01.BEN.001): мәліметтер өңделді
Сорттардың бірыңғай тізілімінен алып тастау үшін мәліметтерді беру (P.AS.01.TRN.003)
2. Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алу
13. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының сұрау салуы бойынша Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алу кезінде жалпы процесс транзакцияларын орындау схемасы 3-суретте берілген. Жалпы процестің әрбір рәсімі үшін 3-кестеде операциялар, жалпы процестің ақпараттық объектілерінің аралық және қорытынды жай-күйлері мен жалпы процесс транзакциялары арасындағы байланыс берілген.
3-сурет. Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алу кезінде жалпы процесс транзакцияларын орындау схемасы
3-кесте
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алу кезінде жалпы процесс транзакцияларының тізбесі
р/р
Бастамашы орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің аралық жай-күйі
Респондент орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің қорытынды жай-күйі
Жалпы процесс транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1

Получение сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов (P.AS.01.PRC.004)
1.1
Запрос сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов (P.AS.01.OPR.013).
Прием и обработка сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов (P.AS.01.OPR.015)
Единый реестр сортов (P.AS.01.BEN.001): дата и время обновления запрошены
обработка и представление сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов (P.AS.01.OPR.014)
Единый реестр сортов (P.AS.01.BEN.001): дата и время обновления представлены
передача сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов (P.AS.01.TRN.004)
2
Получение сведений из Единого реестра сортов (P.AS.01.PRC.005)
2.1
Запрос сведений из Единого реестра сортов (P.AS.01.OPR.016).
Прием и обработка сведений из Единого реестра сортов (P.AS.01.OPR.018)
Единый реестр сортов (P.AS.01.BEN.001): сведения запрошены
обработка и представление сведений из Единого реестра сортов (P.AS.01.OPR.017)
Единый реестр сортов (P.AS.01.BEN.001): невозможно представить сведения.
Единый реестр сортов (P.AS.01.BEN.001): сведения представлены
передача сведений из Единого реестра сортов (P.AS.01.TRN.005)
3
Получение измененных сведений из Единого реестра сортов (P.AS.01.PRC.006)
3.1
Запрос измененных сведений из Единого реестра сортов (P.AS.01.OPR.019).
Прием и обработка измененных сведений из Единого реестра сортов (P.AS.01.OPR.021)
Единый реестр сортов (P.AS.01.BEN.001): измененные сведения запрошены
обработка и представление измененных сведений из Единого реестра сортов (P.AS.01.OPR.020)
Единый реестр сортов (P.AS.01.BEN.001): измененные сведения представлены.
Единый реестр сортов (P.AS.01.BEN.001): невозможно представить сведения
передача измененных сведений из Единого реестра сортов (P.AS.01.TRN.006)
4
Получение сведений о количестве записей Единого реестра сортов (P.AS.01.PRC.007)
4.1
Запрос сведений о количестве записей Единого реестра сортов (P.AS.01.OPR.022).
Прием и обработка сведений о количестве записей Единого реестра сортов (P.AS.01.OPR.024)
Единый реестр сортов (P.AS.01.BEN.001): сведения о количестве записей запрошены
обработка и представление сведений о количестве записей Единого реестра сортов (P.AS.01.OPR.023)
Единый реестр сортов (P.AS.01.BEN.001): сведения о количестве записей представлены

Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтер алу (P.AS.01.PRC.004)
1.1
Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтерге сұрау салу (P.AS.01.OPR.013).
Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.AS.01.OPR.015)
Сорттардың бірыңғай тізілімі (P.AS.01.BEN.001): жаңартылу күні мен уақыты сұратылды
Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтерді өңдеу және ұсыну (P.AS.01.OPR.014)
Сорттардың бірыңғай тізілімі (P.AS.01.BEN.001): жаңартылу күні мен уақыты ұсынылды
Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтерді беру (P.AS.01.TRN.004)
2
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді алу (P.AS.01.PRC.005)
2.1
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерге сұрау салу (P.AS.01.OPR.016).
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.AS.01.OPR.018)
Сорттардың бірыңғай тізілімі (P.AS.01.BEN.001): мәліметтер сұратылды
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді өңдеу және ұсыну (P.AS.01.OPR.017)
Сорттардың бірыңғай тізілімі (P.AS.01.BEN.001): мәліметтерді ұсыну мүмкін емес.
Сорттардың бірыңғай тізілімі (P.AS.01.BEN.001): мәліметтер ұсынылды
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді беру (P.AS.01.TRN.005)
3
Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді алу (P.AS.01.PRC.006)
3.1
Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерге сұрау салу (P.AS.01.OPR.019).
Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.AS.01.OPR.021)
Сорттардың бірыңғай тізілімі (P.AS.01.BEN.001): өзгертілген мәліметтер сұратылды
Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді өңдеу және ұсыну (P.AS.01.OPR.020)
Сорттардың бірыңғай тізілімі (P.AS.01.BEN.001): өзгертілген мәліметтер ұсынылды.
Сорттардың бірыңғай тізілімі (P.AS.01.BEN.001): мәліметтерді ұсыну мүмкін емес
Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді беру (P.AS.01.TRN.006)
4
Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді алу (P.AS.01.PRC.007)
4.1
Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерге сұрау салу (P.AS.01.OPR.022).
Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.AS.01.OPR.024)
Сорттардың бірыңғай тізілімі (P.AS.01.BEN.001): жазбалар саны туралы мәліметтер сұратылды
Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді өңдеу және ұсыну (P.AS.01.OPR.023)
Сорттардың бірыңғай тізілімі (P.AS.01.BEN.001): жазбалар саны туралы мәліметтер ұсынылды

передача сведений о количестве записей Единого реестра сортов (P.AS.01.TRN.007)
VI. Описание сообщений общего процесса
14. Перечень сообщений общего процесса, передаваемых в рамках информационного взаимодействия при реализации общего процесса, приведен в таблице 4. Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Ссылка на соответствующую структуру в Описании форматов и структур электронных документов и сведений устанавливается по значению графы 3 таблицы 4.
Таблица 4
Перечень сообщений общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Структура электронного документа (сведений)
1
2
3
P.AS.01.MSG.001
сведения о сортах для включения в Единый реестр сортов
сведения о сортах (R.SM.AS.01.001)
P.AS.01.MSG.002
сведения о сортах для изменения в Едином реестре сортов
сведения о сортах (R.SM.AS.01.001)
P.AS.01.MSG.003
сведения о сортах для исключения из Единого реестра сортов
сведения о сортах (R.SM.AS.01.001)
P.AS.01.MSG.004
уведомление об обновлении Единого реестра сортов
уведомление о результате обработки (R.006)
P.AS.01.MSG.005
запрос сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов
состояние актуализации общего ресурса (R.007)
P.AS.01.MSG.006
сведения о дате и времени обновления Единого реестра сортов
состояние актуализации общего ресурса (R.007)
P.AS.01.MSG.007
запрос сведений из Единого реестра сортов
состояние актуализации Единого реестра сортов (R.SM.AS.01.002)
P.AS.01.MSG.008
сведения из Единого реестра сортов
сведения о сортах (R.SM.AS.01.001)
P.AS.01.MSG.009
уведомление о невозможности представления запрашиваемых сведений
уведомление о результате обработки (R.006)
P.AS.01.MSG.010
запрос измененных сведений в Едином реестре сортов
состояние актуализации Единого реестра сортов (R.SM.AS.01.002)
P.AS.01.MSG.011
измененные сведения из Единого реестра сортов
сведения о сортах (R.SM.AS.01.001)
P.AS.01.MSG.012
уведомление о невозможности представления измененных сведений
уведомление о результате обработки (R.006)
P.AS.01.MSG.013
запрос сведений о количестве записей Единого реестра сортов
состояние актуализации Единого реестра сортов (R.SM.AS.01.002)
P.AS.01.MSG.014
сведения о количестве записей Единого реестра сортов

Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді беру (P.AS.01.TRN.007)
VI. Жалпы процесс хабарларының сипаттамасы
14. Жалпы процесті іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде берілетін жалпы процесс хабарларының тізбесі 4-кестеде берілген. Хабарлар құрамындағы деректер құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс. Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасында тиісті құрылымға сілтеме 4-кестенің 3-бағанының мәні бойынша белгіленеді.
4-кесте
Жалпы процесс хабарларының тізбесі
Кодтық белгіленімі
Атауы
Электрондық құжаттың (мәліметтердің) құрылымы
1
2
3
P.AS.01.MSG.001
Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін сорттар туралы мәліметтер
сорттар туралы мәліметтер (R.SM.AS.01.001)
P.AS.01.MSG.002
Сорттардың бірыңғай тізілімінде өзгерту үшін сорттар туралы мәліметтер
сорттар туралы мәліметтер (R.SM.AS.01.001)
P.AS.01.MSG.003
Сорттардың бірыңғай тізілімінен алып тастау үшін сорттар туралы мәліметтер
сорттар туралы мәліметтер (R.SM.AS.01.001)
P.AS.01.MSG.004
Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылғаны туралы хабарлама
өңдеу нәтижесі туралы хабарлама (R.006)
P.AS.01.MSG.005
Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтерге сұрау салу
жалпы ресурсты өзекті етудің жай-күйі (R.007)
P.AS.01.MSG.006
Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтер
жалпы ресурсты өзекті етудің жай-күйі (R.007)
P.AS.01.MSG.007
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерге сұрау салу
Сорттардың бірыңғай тізілімін өзекті етудің жай-күйі (R.SM.AS.01.002)
P.AS.01.MSG.008
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтер
сорттар туралы мәліметтер (R.SM.AS.01.001)
P.AS.01.MSG.009
сұрау салынған мәліметтерді ұсыну мүмкін еместігі туралы хабарлама
өңдеу нәтижесі туралы хабарлама (R.006)
P.AS.01.MSG.010
Сорттардың бірыңғай тізілімінде өзгертілген мәліметтерге сұрау салу
Сорттардың бірыңғай тізілімін өзекті етудің жай-күйі (R.SM.AS.01.002)
P.AS.01.MSG.011
Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтер
сорттар туралы мәліметтер (R.SM.AS.01.001)
P.AS.01.MSG.012
өзгертілген мәліметтерді ұсыну мүмкін еместігі туралы хабарлама
өңдеу нәтижесі туралы хабарлама (R.006)
P.AS.01.MSG.013
Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерге сұрау салу
Сорттардың бірыңғай тізілімін өзекті етудің жай-күйі (R.SM.AS.01.002)
P.AS.01.MSG.014
Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтер

состояние актуализации Единого реестра сортов (R.SM.AS.01.002)
VII. Описание транзакций общего процесса
1. Транзакция общего процесса "Передача сведений для включения в Единый реестр сортов" (P.AS.01.TRN.001)
15. Транзакция общего процесса "Передача сведений для включения в Единый реестр сортов" (P.AS.01.TRN.001) выполняется для передачи инициатором респонденту соответствующих сведений. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 4. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 5.

Сорттардың бірыңғай тізілімін өзекті етудің жай-күйі (R.SM.AS.01.002)
VII. Жалпы процесс транзакцияларының сипаттамасы
1. "Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді беру" (P.AS.01.TRN.001) жалпы процесс транзакциясы
15. "Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді беру" (P.AS.01.TRN.001) жалпы процесс транзакциясы бастамашының респондентке тиісті мәліметтерді беруі үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 4-суретте ұсынылған. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 5-кестеде келтірілген.

Рис. 4. Схема выполнения транзакции общего процесса "Передача сведений для включения в Единый реестр сортов" (P.AS.01.TRN.001)
Таблица 5
Описание транзакции общего процесса "Передача сведений для включения в Единый реестр сортов" (P.AS.01.TRN.001)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.TRN.001
2
Наименование транзакции общего процесса
передача сведений для включения в Единый реестр сортов
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
представление сведений для включения в Единый реестр сортов
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
прием и обработка сведений для включения в Единый реестр сортов
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
единый реестр сортов (P.AS.01.BEN.001): сведения обработаны
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
время подтверждения принятия в обработку
20 минут
время ожидания ответа
4 часа
признак авторизации
да
количество повторов
3
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
сведения о сортах для включения в Единый реестр сортов (P.AS.01.MSG.001)
ответное сообщение
уведомление об обновлении Единого реестра сортов (P.AS.01.MSG.004)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет (за исключением случаев, если применение ЭЦП при осуществлении информационного взаимодействия в рамках настоящего общего процесса предусмотрено соответствующим решением Коллегии Комиссии) (P.AS.01.MSG.001)
нет (P.AS.01.MSG.004)
передача электронного документа с некорректной ЭЦП

4-сурет. "Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді беру" (P.AS.01.TRN.001) жалпы процесінің транзакциясын орындау схемасы
5-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді беру" (P.AS.01.TRN.001) жалпы процесс транзакциясының сипаттамасы
р/р
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.TRN.001
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді беру
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашы рөл
бастамашы
5
Бастама операция
Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді ұсыну
6
Ден қою рөлі
респондент
7
Қабылдаушы операция
Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу
8
Жалпы процесс транзакциясын орындау нәтижесі
Сорттардың бірыңғай тізілімі (P.AS.01.BEN.001): мәліметтер өңделді
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері:
алуды растауға арналған уақыт
өңдеуге қабылдауды растау уақыты
20 минут
жауап күту уақыты
4 сағат
авторландыру белгісі
иә
қайталау саны
3
10
Жалпы процесс транзакциясының хабарлары:
бастама хабар
Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін сорттар туралы мәліметтер (P.AS.01.MSG.001)
жауап ретіндегі хабар
Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылғаны туралы хабарлама (P.AS.01.MSG.004)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ (осы жалпы процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыру кезінде ЭЦҚ қолдану Комиссия Алқасының тиісті шешімімен көзделген жағдайларды қоспағанда) (P.AS.01.MSG.001)
жоқ (P.AS.01.MSG.004)
ЭЦҚ дұрыс емес электрондық құжатты беру

2. Транзакция общего процесса "Передача сведений для внесения изменений в Единый реестр сортов" (P.AS.01.TRN.002)
16. Транзакция общего процесса "Передача сведений для внесения изменений в Единый реестр сортов" (P.AS.01.TRN.002) выполняется для передачи инициатором респонденту соответствующих сведений. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 5. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 6.

2. "Сорттардың бірыңғай тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді беру" (P.AS.01.TRN.002) жалпы процесс транзакциясы
16. "Сорттардың бірыңғай тізіліміне өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді беру" (P.AS.01.TRN.002) жалпы процесс транзакциясы бастамашының респондентке тиісті мәліметтерді беруі үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 5-суретте ұсынылған. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 6-кестеде келтірілген.

3. Транзакция общего процесса "Передача сведений для исключения из Единого реестра сортов" (P.AS.01.TRN.003)
17. Транзакция общего процесса "Передача сведений для исключения из Единого реестра сортов" (P.AS.01.TRN.003) выполняется для передачи инициатором респонденту соответствующих сведений. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 6. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 7.

3. "Сорттардың бірыңғай тізілімінен алып тастау үшін мәліметтерді беру" (P.AS.01.TRN.003) жалпы процесс транзакциясы
17. "Сорттардың бірыңғай тізілімінен алып тастау үшін мәліметтерді беру" (P.AS.01.TRN.003) жалпы процесс транзакциясы бастамашының респондентке тиісті мәліметтерді беруі үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 6-суретте ұсынылған. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 7-кестеде келтірілген.

4. Транзакция общего процесса "Передача сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов" (P.AS.01.TRN.004)
18. Транзакция общего процесса "Передача сведений о дате и времени обновления Единого реестра сортов" (P.AS.01.TRN.004) выполняется для представления респондентом по запросу инициатора соответствующих сведений. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 7. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 8.

4. "Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтерді беру" (P.AS.01.TRN.004) жалпы процесс транзакциясы
18. "Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтерді беру" (P.AS.01.TRN.004) жалпы процесс транзакциясы респонденттің бастамашының сұрау салуы бойынша тиісті мәліметтерді ұсынуы үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 7-суретте ұсынылған. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 8-кестеде келтірілген.

сведения о дате и времени обновления Единого реестра сортов (P.AS.01.MSG.006)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
5. Транзакция общего процесса "Передача сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.TRN.005)
19. Транзакция общего процесса "Передача сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.TRN.005) выполняется для представления респондентом по запросу инициатора соответствующих сведений. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 8. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 9.

Сорттардың бірыңғай тізілімінің жаңартылу күні мен уақыты туралы мәліметтер (P.AS.01.MSG.006)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
ЭЦҚ дұрыс емес электрондық құжатты беру
5. "Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді беру" (P.AS.01.TRN.005) жалпы процесс транзакциясы
19. "Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді беру" (P.AS.01.TRN.005) жалпы процесс транзакциясы респонденттің бастамашының сұрау салуы бойынша тиісті мәліметтерді ұсынуы үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 8-суретте ұсынылған. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 9-кестеде келтірілген.

Рис. 8. Схема выполнения транзакции общего процесса "Передача сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.TRN.005)
Таблица 9
Описание транзакции общего процесса "Передача сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.TRN.005)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.TRN.005
2
Наименование транзакции общего процесса
передача сведений из Единого реестра сортов
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
запрос сведений из Единого реестра сортов
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
обработка и представление сведений из Единого реестра сортов
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
Единый реестр сортов (P.AS.01.BEN.001): невозможно представить сведения
Единый реестр сортов (P.AS.01.BEN.001): сведения представлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
время подтверждения принятия в обработку
20 минут
время ожидания ответа
4 часа
признак авторизации
да
количество повторов
3
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
запрос сведений из Единого реестра сортов (P.AS.01.MSG.007)
ответное сообщение
уведомление о невозможности представления запрашиваемых сведений (P.AS.01.MSG.009)

8-сурет. "Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді беру" (P.AS.01.TRN.005) жалпы процесс транзакциясын орындау схемасы
9-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді беру" (P.AS.01.TRN.005) жалпы процесс транзакциясының сипаттамасы
р/р
Міндетті элемент
Сипаттмасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.TRN.005
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді беру
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашы рөл
бастамашы
5
Бастама операция
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерге сұрау салу
6
Ден қою рөлі
респондент
7
Қабылдаушы операция
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерді өңдеу және ұсыну
8
Жалпы процесс транзакциясын орындау нәтижесі
Сорттардың бірыңғай тізілімі (P.AS.01.BEN.001): мәліметтерді ұсыну мүмкін емес
Сорттардың бірыңғай тізілімі (P.AS.01.BEN.001): мәліметтер ұсынылды
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері:
алуды растауға арналған уақыт
өңдеуге қабылдауды растау уақыты
20 минут
жауап күту уақыты
4 сағат
авторландыру белгісі
иә
қайталау саны
3
10
Жалпы процесс транзакциясының хабарлары:
бастама хабар
Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерге сұрау салу (P.AS.01.MSG.007)
жауап ретіндегі хабар
сұрау салынған мәліметтерді ұсыну мүмкін еместігі туралы хабарлама (P.AS.01.MSG.009)

сведения из Единого реестра сортов (P.AS.01.MSG.008)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
6. Транзакция общего процесса "Передача измененных сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.TRN.006)
20. Транзакция общего процесса "Передача измененных сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.TRN.006) выполняется для представления респондентом по запросу инициатора соответствующих сведений. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 9. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 10.

Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтер (P.AS.01.MSG.008)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
ЭЦҚ дұрыс емес электрондық құжатты беру
6. "Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді беру" (P.AS.01.TRN.006) жалпы процесс транзакциясы
20. "Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді беру" (P.AS.01.TRN.006) жалпы процесс транзакциясы респонденттің бастамашының сұрау салуы бойынша тиісті мәліметтерді ұсынуы үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 9-суретте ұсынылған. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 10-кестеде келтірілген.

Рис. 9. Схема выполнения транзакции общего процесса "Передача измененных сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.TRN.006)
Таблица 10
Описание транзакции общего процесса "Передача измененных сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.TRN.006)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.AS.01.TRN.006
2
Наименование транзакции общего процесса
передача измененных сведений из Единого реестра сортов
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
запрос измененных сведений из Единого реестра сортов
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
обработка и представление измененных сведений из Единого реестра сортов
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
Единый реестр сортов (P.AS.01.BEN.001): измененные сведения представлены
Единый реестр сортов (P.AS.01.BEN.001): невозможно представить сведения
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
время подтверждения принятия в обработку
20 минут
время ожидания ответа
4 часа
признак авторизации
да
количество повторов
3
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
запрос измененных сведений в Едином реестре сортов (P.AS.01.MSG.010)
ответное сообщение
уведомление о невозможности представления измененных сведений (P.AS.01.MSG.012)

9-сурет. "Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді беру" (P.AS.01.TRN.006) жалпы процесс транзакциясын орындау схемасы
10-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді беру" (P.AS.01.TRN.006) жалпы процесс транзакциясының сипаттамасы
№р/с
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.AS.01.TRN.006
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді беру
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашы рөл
бастамашы
5
Бастам операция
Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерге сұрау салу
6
Ден қою рөлі
респондент
7
Қабылдаушы операция
Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтерді өңдеу және ұсыну
8
Жалпы процесс транзакциясын орындау нәтижесі
Сорттардың бірыңғай тізілімі (P.AS.01.BEN.001): өзгертілген мәліметтер ұсынылды
Сорттардың бірыңғай тізілімі (P.AS.01.BEN.001): мәліметтерді ұсыну мүмкін емес
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері:
алуды растауға арналған уақыт
өңдеуге қабылдауды растау уақыты
20 минут
жауап күту уақыты
4 сағат
авторландыру белгісі
иә
қайталау саны
3
10
Жалпы процесс транзакциясының хабарлары:
бастама хабар
Сорттардың бірыңғай тізілімінде өзгертілген мәліметтерге сұрау салу (P.AS.01.MSG.010)
жауап ретіндегі хабар
өзгертілген мәліметтерді ұсыну мүмкін еместігі туралы хабарлама (P.AS.01.MSG.012)

измененные сведения из Единого реестра сортов (P.AS.01.MSG.011)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
7. Транзакция общего процесса "Передача сведений о количестве записей Единого реестра сортов" (P.AS.01.TRN.007)
21. Транзакция общего процесса "Передача сведений о количестве записей Единого реестра сортов" (P.AS.01.TRN.007) выполняется для представления респондентом по запросу инициатора соответствующих сведений. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 10. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 11.

Сорттардың бірыңғай тізілімінен өзгертілген мәліметтер (P.AS.01.MSG.011)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
ЭЦҚ дұрыс емес электрондық құжатты беру
7. "Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді беру" (P.AS.01.TRN.007) жалпы процесс транзакциясы
21. "Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерді беру" (P.AS.01.TRN.007) жалпы процесс транзакциясы респонденттің бастамашының сұрау салуы бойынша тиісті мәліметтерді ұсынуы үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 10-суретте ұсынылған. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 11-кестеде келтірілген.

Единый реестр сортов (P.AS.01.BEN.001): сведения о количестве записей представлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
время подтверждения принятия в обработку
время ожидания ответа
4 часа
признак авторизации
да
количество повторов
3
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
запрос сведений о количестве записей Единого реестра сортов (P.AS.01.MSG.013)
ответное сообщение
сведения о количестве записей Единого реестра сортов (P.AS.01.MSG.014)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
VIII. Порядок действий в нештатных ситуациях
22. При информационном взаимодействии в рамках общего процесса вероятны нештатные ситуации, когда обработка данных не может быть произведена в обычном режиме. Нештатные ситуации возникают при технических сбоях, истечении времени ожидания и в иных случаях. Для получения участником общего процесса комментариев о причинах возникновения нештатной ситуации и рекомендаций по ее разрешению предусмотрена возможность направления соответствующего запроса в службу поддержки интегрированной информационной системы Союза. Общие рекомендации по разрешению нештатной ситуации приведены в таблице 12.
23. Уполномоченный орган государства-члена проводит проверку сообщения, в связи с которым получено уведомление об ошибке, на соответствие Описанию форматов и структур электронных документов и сведений и требованиям к контролю сообщений, указанным в разделе IX настоящего Регламента. В случае если выявлено несоответствие указанным требованиям, уполномоченный орган государства-члена принимает все необходимые меры для устранения выявленной ошибки. В случае если несоответствий не выявлено, уполномоченный орган государства-члена направляет сообщение с описанием этой нештатной ситуации в службу поддержки интегрированной информационной системы Союза.
Таблица 12
Действия в нештатных ситуациях
Код нештатной ситуации
Описание нештатной ситуации
Причины нештатной ситуации
Описание действий при возникновении нештатной ситуации
1
2
3
4
P.EXC.002
инициатор двусторонней транзакции общего процесса не получил сообщение-ответ после истечения согласованного количества повторов
технические сбои в транспортной системе или системная ошибка программного обеспечения
необходимо направить запрос в службу технической поддержки национального сегмента, в котором было сформировано сообщение
P.EXC.004
инициатор транзакции общего процесса получил уведомление об ошибке
не синхронизированы справочники и классификаторы или не обновлены XML-схемы электронных документов (сведений)
инициатору транзакции общего процесса необходимо синхронизировать используемые справочники и классификаторы или обновить XML-схемы электронных документов (сведений).
Если справочники и классификаторы синхронизированы, XML-схемы электронных документов (сведений) обновлены, необходимо направить запрос в службу поддержки принимающего участника
IX. Требования к заполнению электронных документов и сведений

Сорттардың бірыңғай тізілімі (P.AS.01.BEN.001): жазбалар саны туралы мәліметтер ұсынылды
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері:
алуды растауға арналған уақыт
өңдеуге қабылдауды растау уақыты
жауап күту уақыты
4 сағат
авторландыру белгісі
иә
қайталау саны
3
10
Жалпы процесс транзакциясының хабарлары:
бастама хабар
Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерге сұрау салу (P.AS.01.MSG.013)
жауап ретіндегі хабар
Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтер (P.AS.01.MSG.014)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
ЭЦҚ дұрыс емес электрондық құжатты беру
VIII. Штаттан тыс жағдайларда әрекет ету тәртібі
22. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде штаттан тыс жағдайлар орын алуы ықтимал, ондай кезде деректерді өңдеу әдеттегі режимде жүргізілмейді. Штаттан тыс жағдайлар техникалық іркіліс, күту уақыты өткен кезде және өзге де жағдайларда туындайды. Жалпы процеске қатысушының штаттан тыс жағдайдың туындау себептері туралы түсіндірмелерді және оны шешу жөніндегі ұсынымдарды алуы үшін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесін қолдау қызметіне тиісті сұрау салу жіберу мүмкіндігі көзделген. Штаттан тыс жағдайды шешу жөніндегі жалпы ұсынымдар 12-кестеде келтірілген.
23. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы қате туралы хабарламаны алуға негіз болған хабарды Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына және осы Регламенттің IX бөлімінде көрсетілген хабарларды бақылауға қойлатын талаптарға сәйкестігін тексеруді жүргізеді. Егер көрсетілген талаптарға сәйкессіздік анықталған жағдайда, мүше мемлекеттің уәкілетті органы анықталған қателерді жою үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды. Егер сәйкессіздіктер анықталмаған жағдайда, мүше мемлекеттің уәкілетті органы осы штаттан тыс жағдай сипатталған хабарды сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесін қолдау қызметіне жібереді.
12-кесте
Штаттан тыс жағдайларда әрекет ету
Штаттан тыс жағдайдың коды
Штаттан тыс жағдайдың сипаттамасы
Штаттан тыс жағдайдың себептері
Штаттан тыс жағдай туындаған кездегі іс-қимылдың сипаттамасы
1
2
3
4
P.EXC.002
жалпы процестің екіжақты транзакциясы бастамашысы келісілген қайталау саны өткен соң жауап хабарламаны алған жоқ
көлік жүйесіндегі техникалық іркілістер немесе бағдарламалық қамтамасыз етудегі жүйелік қате
хабарлама қалыптастырылған ұлттық сегменттің техникалық қолдау қызметіне сұрау салуды жіберу қажет
P.EXC.004
жалпы процесс транзакциясының бастамашысы қате туралы хабарламаны алды
анықтамалықтар мен сыныптауыштар үндестірілмеген немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің)
XML-схемалары жаңартылмаған
жалпы процесс транзакциясы бастамашысы пайдаланылатын анықтамалықтар мен сыныптауыштарды үндестіруі немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемасын жаңартуы қажет. Егер анықтамалықтар мен сыныптауыштар үндестірілсе, электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемалары жаңартылса, қабылдаушы қатысушының қолдау көрсету қызметіне сұрау салуды жіберу қажет
IX. Электрондық құжаттар мен мәліметтерді толтыруға қойылатын талаптар

24. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Сведения о сортах" (R.SM.AS.01.001), передаваемых в сообщении "Сведения о сортах для включения в Единый реестр сортов" (P.AS.01.MSG.001), приведены в таблице 13.
Таблица 13
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Сведения о сортах" (R.SM.AS.01.001), передаваемых в сообщении "Сведения о сортах для включения в Единый реестр сортов" (P.AS.01.MSG.001)
Код требования
Формулировка требования
1
в сообщении должен содержаться один экземпляр реквизита "Сорт" (smcdo:PlantVarietyDetails)
2
реквизит "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime) в составе сложного реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) должен быть заполнен
3
реквизит "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) в составе сложного реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) не заполняется
4
в Едином реестре сортов не должны содержаться сведения о сорте с таким же значением реквизитов "Регистрационный номер сорта в национальном реестре" (smsdo:PlantVarietyId) и "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) в составе сложного реквизита "Сорт" (smcdo:PlantVarietyDetails), в которых реквизит "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) в составе сложного реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) не заполнен
5
если реквизит "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) заполнен, то его значение должно соответствовать коду страны из классификатора стран мира, указанного в разделе VII Правил информационного взаимодействия
6
если реквизит "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) заполнен, то значение атрибута "идентификатор справочника (классификатора)" (атрибут codeListId) в его составе должно соответствовать значению кода классификатора стран мира в реестре НСИ
7
при заполнении реквизита "Сведения о признаке (свойстве) сорта растения" (smcdo:VarietyAttributeDetails) реквизит "Код значения признака (свойства) сорта" (smsdo:VarietyAttributeValueCode) в его составе заполняется обязательно, кроме случая отсутствия соответствующей позиции в справочнике признаков и свойств сортов сельскохозяйственных растений. В этом случае обязательно заполняются реквизиты "Наименование признака (свойства) сорта" (smsdo:VarietyAttributeName) и "Наименование значения признака (свойства) сорта" (smsdo:VarietyAttributeValueName), а реквизит "Код значения признака (свойства) сорта" (smsdo:VarietyAttributeValueCode) не заполняется
8
если реквизит "Код значения признака (свойства) сорта" (smsdo:VarietyAttributeValueCode) заполнен, то его значение должно соответствовать коду из справочника признаков и свойств сортов сельскохозяйственных растений, указанного в разделе VII Правил информационного взаимодействия
9
реквизит "Код зоны допуска или световой зоны" (smsdo:AllowanceAreaCode) в составе сложного реквизита "Сведения о зоне допуска или световой зоне" (smcdo:AllowanceAreaDetails) заполняется обязательно, кроме случая отсутствия соответствующей позиции в справочнике зон допуска и световых зон. В этом случае должен быть заполнен реквизит "Наименование зоны допуска или световой зоны" (smsdo:AllowanceAreaName), а реквизит "Код зоны допуска или световой зоны" (smsdo:AllowanceAreaCode) не заполняется
10
если реквизит "Код зоны допуска или световой зоны" (smsdo:AllowanceAreaCode) заполнен, то его значение должно соответствовать коду из справочника зон допуска и световых зон, указанного в разделе VII Правил информационного взаимодействия
11
реквизит "Код рода и вида растения" (smsdo:PlantSpeciesCode) в составе сложного реквизита "Род и вид растения" (smcdo:PlantSpeciesDetails) заполняется обязательно, кроме случая отсутствия соответствующей позиции в перечне родов и видов растений. В этом случае должны быть заполнены следующие реквизиты: "Название вида растения на русском языке" (smsdo:PlantSpeciesName), "Латинское название вида растения" (smsdo:PlantSpeciesLatinName), "Название рода растения на русском языке" (smsdo:PlantGenusName), "Латинское название рода растения" (smsdo:PlantGenusLatinName), а реквизит "Код рода и вида растения" (smsdo:PlantSpeciesCode) не заполняется
12
если реквизит "Код рода и вида растения" (smsdo:PlantSpeciesCode) заполнен, то его значение должно соответствовать коду из перечня родов и видов растений, указанного в разделе VII Правил информационного взаимодействия
13
если реквизит "Оригинатор сорта" (smcdo:MaintainerDetails) и(или) реквизит "Заявитель" (smcdo:ApplicantDetails) заполнен, то в составе заполненного реквизита должны быть заполнены реквизит "Наименование хозяйствующего субъекта" (csdo:BusinessEntityName) и ровно один реквизит "Адрес" (ccdo:AddressV4Details)
14
в реквизите "Адрес" (ccdo:AddressV4Details) должен быть заполнен реквизит "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode), а реквизит "Код вида адреса" (csdo:AddressKindCode) должен содержать только значение "01 – адрес регистрации" из перечня видов адреса, указанного в разделе VII Правил информационного взаимодействия
15
реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) в составе реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) не заполняется
16
если реквизит "Код организационно-правовой формы" (csdo:BusinessEntityTypeCode) заполнен, то его значение должно соответствовать коду из классификатора организационно-правовых форм хозяйствования в рамках Евразийского экономического союза, указанного в разделе VII Правил информационного взаимодействия, а значение атрибута "идентификатор справочника (классификатора)" (атрибут codeListId) в его составе должно соответствовать значению кода классификатора в реестре НСИ
17
если реквизит "Идентификатор хозяйствующего субъекта" (csdo:BusinessEntityId) заполнен, то значение атрибута "метод идентификации" (атрибут kindId) в его составе должно соответствовать коду из справочника методов идентификации хозяйствующих субъектов при их государственной регистрации в государствах-членах Евразийского экономического союза, указанного в разделе VII Правил информационного взаимодействия
18
если заполнен реквизит "Контактный реквизит" (ccdo:CommunicationDetails), то в его составе реквизит "Код вида связи" (csdo:CommunicationChannelCode) должен соответствовать коду из перечня видов средств (каналов) связи, указанного в разделе VII Правил информационного взаимодействия
19
если реквизит "Код вида связи" (csdo:CommunicationChannelCode) соответствует значению "ZZ – иной вид связи", то в составе этого же реквизита "Контактный реквизит" (ccdo:CommunicationDetails) должен быть заполнен реквизит "Наименование вида связи" (csdo:CommunicationChannelName)
20
должен быть заполнен реквизит "Род и вид растения" (smcdo:PlantSpeciesDetails)
21
должен быть заполнен реквизит "Признак охраняемости сорта" (smsdo:PatentIndicator)
22
должен быть заполнен хотя бы один экземпляр реквизита "Характеристики сорта" (smcdo:VarietyCharacteristicsDetails)

24. "Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін сорттар туралы мәліметтер" (P.AS.01.MSG.001) хабарында берілетін "Сорттар туралы мәліметтер" (R.SM.AS.01.001) электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 13-кестеде келтірілген.
13-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін сорттар туралы мәліметтер" (P.AS.01.MSG.001) хабарында берілетін "Сорттар туралы мәліметтер" (R.SM.AS.01.001) электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымы
1
"Сорт" деректемесі (smcdo:PlantVarietyDetails) 1 мәнді қамтуға тиіс
2
"Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) деректемесі "Жалпы ресурс жазбаларының технологиялық сипаттамалары" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) күрделі деректемесінің құрамында толтырылуға тиіс
3
"Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемесі "Жалпы ресурс жазбаларының технологиялық сипаттамалары" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) күрделі деректемесінің құрамында толтырылмайды
4
Сорттардың бірыңғай тізілімі "Сорт" (smcdo:PlantVarietyDetails) күрделі деректемесінің құрамында "Ұлттық тізілімдегі сорттың тіркеу нөмірі" (smsdo:PlantVarietyId) және "Елдің коды" (csdo:UnifiedCountryCode) деректемелерінің дәл сол мәні бар сорт туралы мәліметті қамтымауы тиіс, олардағы "Жалпы ресурс жазбаларының технологиялық сипаттамалары" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Соңғы күні мен уақыты" деректемесі (csdo:EndDateTime) толтырылмаған
5
"Елдің коды" (csdo:UnifiedCountryCode) деректемесінің мәні ISO 3166-1-ге сәйкес әлем елдерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтитын әлем елдері сыныптауышындағы елдің кодына сәйкес келуге тиіс
6
егер "Елдің коды" (csdo:UnifiedCountryCode) деректемесі толтырылса, оның құрамындағы "Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" (атрибут codeListId) атрибутының мәні Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпараты тізілімінде қамтылуы тиіс және ISO 3166-1-ге сәйкес әлем елдерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтитын әлем елдері сыныптауышына сәйкес келуі тиіс
7
"Өсімдік сортының белгісі (қасиеті) туралы мәліметтер" (smcdo:VarietyAttributeDetails) деректемесі толтырылған кезде "Сорт белгісі (қасиеті) мәнінің коды" (smsdo:VarietyAttributeValueCode) деректемесі, Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпараты тізілімінде сорт белгілері мен қасиеттерінің сыныптауышы болмаған жағдайларды қоспағанда, оның құрамында міндетті түрде толтырылады.
Мұндай жағдайда "Сорт белгісінің (қасиетінің) атауы" (smsdo:VarietyAttributeName) және"Сорт белгісі (қасиеті) мәнінің атауы" (smsdo:VarietyAttributeValueName) деректемелері міндетті түрде толтырылады, "Сорт белгісі (қасиеті) мәнінің коды" (smsdo:VarietyAttributeValueCode) деректемесі толтырылмайды
8
егер "Сорт белгісі (қасиеті) мәнінің коды" (smsdo:VarietyAttributeValueCode) деректемесі толтырылса, оның мәні сорт белгілері мен қасиеттері сыныптауышының кодына сәйкес келуі тиіс
9
"Рұқсат берілген аймақтың немесе жарық түсу аймағының коды" (smsdo:AllowanceAreaCode) деректемесі Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпараты тізілімінде рұқсат берілген аймақтар және жарық түсу аймақтары анықтамалығы болмаған жағдайды қоспағанда, "Рұқсат берілген аймақ немесе жарық түсу аймағы туралы мәліметтер" (smcdo: Allowance Area Details) күрделі деректемесі құрамында міндетті түрде толтырылады, бұл жағдайда "Рұқсат берілген аймақтың немесе жарық түсу аймағының атауы" (smsdo: Allowance Area Name) деректемесі толтырылуға тиіс, "Рұқсат берілген аймақтың немесе жарық түсу аймағының коды" (smsdo:AllowanceAreaCode) деректемесі толтырылмайды
10
"Рұқсат берілген аймақтың немесе жарық түсу аймағының коды" (smsdo:AllowanceAreaCode) деректемесі толтырылған жағдайда, оның мәні рұқсат берілген аймақтардың және жарық түсу аймақтарының кодтары мен атауларының тізбесін қамтитын рұқсат берілген аймақтар және жарық түсу аймақтары анықтамалығының кодына сәйкес келуі тиіс
11
"Өсімдік тегі мен түрінің коды" (smsdo:PlantSpeciesCode) деректемесі Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпараты тізілімінде өсімдіктердің түрлері мен тектері сыныптауышы болмаған жағдайды қоспағанда, "Өсімдіктің тегі мен түрі" (smcdo: Plant Species Details) күрделі деректемесінің құрамында міндетті түрде толтырылады, бұл жағдайда мына деректемелер толтырылуы тиіс: "Өсімдік түрінің орыс тіліндегі атауы" (smsdo:PlantSpeciesName), "Өсімдік түрінің латынша атауы" (smsdo:PlantSpeciesLatinName), "Өсімдік тегінің орыс тіліндегі атауы" (smsdo:PlantGenusName), "Өсімдік тегінің латынша атауы" (smsdo:PlantGenusLatinName), "Өсімдік тегінің немесе түрінің коды" (smsdo:PlantSpeciesCode) деректемесі толтырылмайды
12
"Өсімдік тегі мен түрінің коды" (smsdo:PlantSpeciesCode) деректемесі толтырылған жағдайда, оның мәні өсімдіктердің тектерінің және түрлерінің кодтары мен атауларының тізбесін және өсімдіктің түрі мен тегін анықтайтын, оларға сәйкес келетін латын атауын қамтитын өсімдіктер тектері және түрлері сыныптауышының кодына сәйкес келуі тиіс
13
"Сорт оригинаторы" (smcdo:MaintainerDetails) және "Өтініш беруші" (smcdo:ApplicantDetails) деректемелерінде "Шаруашылық жүргізуші субъектінің атауы" (csdo:BusinessEntityName) деректемесі және тек бір ғана "Мекенжай" (ccdo:SubjectAddressDetails) деректемесі толтырылуы тиіс
14
"Мекенжай" (ccdo:SubjectAddressDetails) деректемесінде "Елдің коды" (csdo:UnifiedCountryCode) деректемесі толтырылуы тиіс, ал "Мекенжай түрінің коды" (csdo:AddressKindCode) деректемесі мына мәнді ғана қамтуы тиіс:
"1" – тіркеу мекенжайы
15
"Жаңартылу күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі "Жалпы ресурс жазбасының технологиялық сипаттамасы" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) деректемесінің құрамында толтырылмайды

26. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Сведения о сортах" (R.SM.AS.01.001), передаваемых в сообщении "Сведения о сортах для исключения из Единого реестра сортов" (P.AS.01.MSG.003), приведены в таблице 15.
Таблица 15
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Сведения о сортах" (R.SM.AS.01.001), передаваемых в сообщении "Сведения о сортах для исключения из Единого реестра сортов" (P.AS.01.MSG.003)
Код требования
Формулировка требования
1
в сообщении должен содержаться один экземпляр реквизита "Сорт" (smcdo:PlantVarietyDetails)
2
реквизит "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime) в составе сложного реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) должен быть заполнен
3
реквизит "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) в составе сложного реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) должен быть заполнен
4
значение реквизита "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) в составе сложного реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) должно быть больше значения реквизита "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime) в составе сложного реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo:ResourceItemStatusDetails)
5
в Едином реестре сортов уже должна содержаться запись с таким же значением реквизитов "Регистрационный номер сорта в национальном реестре" (smsdo:PlantVarietyId), "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) в составе сложного реквизита "Сорт" (smcdo:PlantVarietyDetails), "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime) в составе сложного реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo:ResourceItemStatusDetails), а также не заполненным реквизитом "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) в составе сложного реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo:ResourceItemStatusDetails)
6
реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) в составе реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) не заполняется

26. "Сорттардың бірыңғай тізілімінен алып тастау үшін сорттар туралы мәліметтер" (P.AS.01.MSG.003) хабарында берілетін "Сорттар туралы мәліметтер" (R.SM.AS.01.001) электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 15-кестеде келтірілген.
15-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізілімінен алып тастау үшін сорттар туралы мәліметтер" (P.AS.01.MSG.003) хабарында берілетін "Сорттар туралы мәліметтер" (R.SM.AS.01.001) электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымы
1
"Сорт" (smcdo:PlantVarietyDetails) деректемесі 1 мәнді қамтуға тиіс
2
"Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) деректемесі "Жалпы ресурс жазбаларының технологиялық сипаттамалары" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) күрделі деректемесінің құрамында толтырылуға тиіс
3
"Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемесі "Жалпы ресурс жазбаларының технологиялық сипаттамалары" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) күрделі деректемесінің құрамында толтырылуға тиіс
4
"Жалпы ресурс жазбаларының технологиялық сипаттамалары" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) күрделі деректемесінің құрамында "Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемесінің мәні "Жалпы ресурс жазбаларының технологиялық сипаттамалары" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) деректемесінің мәнінен көп болуы тиіс
5
Сорттардың бірыңғай тізілімінде "Сорт" (smcdo:PlantVarietyDetails) күрделі деректемесінің құрамында "Ұлттық тізілімдегі сорттың тіркеу нөмірі" (smsdo:PlantVarietyId), "Елдің коды" (csdo:UnifiedCountryCode) деректемес деректемесінің, "Жалпы ресурс жазбаларының технологиялық сипаттамалары" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) күрделі деректемесі құрамындағы "Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) деректемесінің дәл сол мәні бар жазбалары, сондай-ақ "Жалпы ресурс жазбаларының технологиялық сипаттамалары" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) күрделі деректемесі құрамындағы "Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) толтырылмаған деректемесінің жазбасы қамтылуға тиіс
6
"Жаңартылу күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі "Жалпы ресурс жазбасының технологиялық сипаттамасы" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) деректемесі құрамында толтырылмайды

27. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации Единого реестра сортов" (R.SM.AS.01.002), передаваемых в сообщении "Запрос сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.MSG.007), приведены в таблице 16.
Таблица 16
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации Единого реестра сортов" (R.SM.AS.01.002), передаваемых в сообщении "Запрос сведений из Единого реестра сортов" (P.AS.01.MSG.007)
Код требования
Формулировка требования
1
если реквизит "Количество запрашиваемых записей" (smsdo:RecordQuantity) заполнен, то его значение не должно превышать 5000 записей
2
реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) должен быть заполнен
3
реквизиты "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime) и "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) не заполняются
4
если реквизит "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) заполнен, то его значение должно соответствовать коду из классификатора стран мира, указанного в разделе VII Правил информационного взаимодействия, а значение атрибута "идентификатор справочника (классификатора)" (атрибут codeListId) в его составе должно соответствовать значению кода классификатора в реестре НСИ
28. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации Единого реестра сортов" (R.SM.AS.01.002), передаваемых в сообщении "Запрос измененных сведений в Едином реестре сортов" (P.AS.01.MSG.010), приведены в таблице 17.
Таблица 17

27. "Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерге сұрау салу" (P.AS.01.MSG.007) хабарында берілетін "Сорттардың бірыңғай тізілімін өзекті етудің жай-күйі" (R.SM.AS.01.002) электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 16-кестеде келтірілген.
16-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізілімінен мәліметтерге сұрау салу" (P.AS.01.MSG.007) хабарында берілетін "Сорттардың бірыңғай тізілімін өзекті етудің жай-күйі" (R.SM.AS.01.002) электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымы
1
"Сұрау салынған жазбалардың саны" (smsdo: Record Quantity) деректемесі толтырылса, онда оның мәні 5000 жазбадан аспауы тиіс
2
"Жаңартылу күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі толтырылуға тиіс
3
"Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) және "Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемелері толтырылмайды
28. "Сорттардың бірыңғай тізілімінде өзгертілген мәліметтерге сұрау салу" (P.AS.01.MSG.010) хабарында берілетін "Сорттардың бірыңғай тізілімін өзекті етудің жай-күйі" (R.SM.AS.01.002) электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 17-кестеде келтірілген.
17-кесте

Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации Единого реестра сортов" (R.SM.AS.01.002), передаваемых в сообщении "Запрос измененных сведений в Едином реестре сортов" (P.AS.01.MSG.010)
Код требования
Формулировка требования
1
если реквизит "Количество запрашиваемых записей" (smsdo:RecordQuantity) заполнен, то его значение не должно превышать 5000 записей
2
реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) не заполняется
3
если реквизит "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) заполнен, реквизит "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime) должен быть заполнен, и значение реквизита "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) должно быть больше значения реквизита "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime)
4
если реквизит "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) заполнен, то его значение должно соответствовать коду из классификатора стран мира, указанного в разделе VII Правил информационного взаимодействия, а значение атрибута "идентификатор справочника (классификатора)" (атрибут codeListId) в его составе должно соответствовать значению кода классификатора в реестре НСИ
29. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации Единого реестра сортов" (R.SM.AS.01.002), передаваемых в сообщении "Запрос сведений о количестве записей Единого реестра сортов" (P.AS.01.MSG.013), приведены в таблице 18.
Таблица 18

"Сорттардың бірыңғай тізілімінде өзгертілген мәліметтерге сұрау салу" (P.AS.01.MSG.010) хабарында берілетін "Сорттардың бірыңғай тізілімін өзекті етудің жай-күйі" (R.SM.AS.01.002) электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымы
1
"Сұрау салынған жазбалардың саны" (smsdo: Record Quantity) деректемесі толтырылса, онда оның мәні 5000 жазбадан аспауы тиіс
2
"Жаңартылу күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі толтырылмаған
3
егер "Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемесі толтырылса, "Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) деректемесі толтырылуға тиіс, және "Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемесінің мәні "Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) деректемесінің мәнінен көп болуы тиіс
29. "Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерге сұрау салу" (P.AS.01.MSG.013) хабарында берілетін "Сорттардың бірыңғай тізілімін өзекті етудің жай-күйі" (R.SM.AS.01.002) электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 18-кестеде келтірілген.
18-кесте

Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации Единого реестра сортов" (R.SM.AS.01.002), передаваемых в сообщении "Запрос сведений о количестве записей Единого реестра сортов" (P.AS.01.MSG.013)
Код требования
Формулировка требования
1
реквизиты "Количество запрашиваемых записей" (smsdo:RecordQuantity) и "Порядковый номер первой записи" (smsdo:RecordOrdinal) не заполняются
2
если реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) заполнен, то реквизиты "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) и "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime) не заполняются
3
если реквизит "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime) заполнен, то реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) не заполняется
4
если реквизит "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) заполнен, реквизит "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime) должен быть заполнен, и значение реквизита "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) должно быть больше значения реквизита "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime)
5
если реквизит "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) заполнен, то его значение должно соответствовать коду из классификатора стран мира, указанного в разделе VII Правил информационного взаимодействия, а значение атрибута "идентификатор справочника (классификатора)" (атрибут codeListId) в его составе должно соответствовать значению кода классификатора в реестре НСИ

"Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтерге сұрау салу" (P.AS.01.MSG.013) хабарында берілетін "Сорттардың бірыңғай тізілімін өзекті етудің жай-күйі" (R.SM.AS.01.002) электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымы
1
"Сұрау салынған жазбалардың саны" (smsdo: Record Quantity) және "Бірінші жазбаның реттік нөмірі" (smsdo: Record Ordinal) деректемелері толтырылмайды
2
егер "Жаңартылу күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі толтырылса, онда "Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) және "Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) деректемелері толтырылмайды
3
егер "Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) деректемесі толтырылса, онда "Жаңартылу күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі толтырылмайды
4
егер "Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемесі толтырылса, "Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) деректемесі толтырылуға тиіс, және "Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемесінің мәні "Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) деректемесінің мәнінен көп болуға тиіс

30. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации Единого реестра сортов" (R.SM.AS.01.002), передаваемых в сообщении "Сведения о количестве записей Единого реестра сортов" (P.AS.01.MSG.014), приведены в таблице 19.
Таблица 19
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации Единого реестра сортов" (R.SM.AS.01.002), передаваемых в сообщении "Сведения о количестве записей Единого реестра сортов" (P.AS.01.MSG.014)
Код требования
Формулировка требования
1
реквизит "Количество запрашиваемых записей" (smsdo:RecordQuantity) должен быть заполнен
УТВЕРЖДЕНО
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 22 мая 2018 г. № 85
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 10 марта 2026 г. № 29)
Описание
форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование единого реестра сортов сельскохозяйственных растений"
Сноска. Описание - в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10.03.2026 № 29 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
I. Общие положения
1. Настоящее Описание разработано в соответствии со следующими международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Соглашение об обращении семян сельскохозяйственных растений в рамках Евразийского экономического союза от 7 ноября 2017 года;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";

30. "Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтер" (P.AS.01.MSG.014) хабарында берілетін "Сорттардың бірыңғай тізілімін өзекті етудің жай-күйі" (R.SM.AS.01.002) электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 19-кестеде келтірілген.
19-кесте
"Сорттардың бірыңғай тізілімі жазбаларының саны туралы мәліметтер" (P.AS.01.MSG.014) хабарында берілетін "Сорттардың бірыңғай тізілімін өзекті етудің жай-күйі" (R.SM.AS.01.002) электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымы
1
"Сұрау салынған жазбалардың саны" (smsdo: Record Quantity) деректемесі толтырылуға тиіс
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2018 жылғы 22 мамырдағы
№ 85 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бірыңғай тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың
интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының
СИПАТТАМАСЫ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Сипаттама Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығына кіретін мынадай халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
2017 жылғы 7 қарашадағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының айналысы туралы келісім;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібі туралы" 2018 жылғы 13 ақпандағы № 26 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректермен электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестердің тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және оларды сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;

Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 г. № 125 "Об утверждении Положения об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств-членов Евразийского экономического союза между собой и с Евразийской экономической комиссией";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155 "О единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2016 г. № 169 "Об утверждении Порядка реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 26 декабря 2017 г. № 190 "Об утверждении Положения о модели данных Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 февраля 2018 г. № 26 "О Порядке формирования и ведения единого реестра сортов сельскохозяйственных растений".
II. Область применения
2. Настоящее Описание определяет требования к форматам и структурам электронных документов и сведений, используемых при информационном взаимодействии в рамках общего процесса "Формирование, ведение и использование единого реестра сортов сельскохозяйственных растений" (далее – общий процесс).
3. Настоящее Описание применяется при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем при реализации процедур общего процесса средствами интегрированной информационной системы Союза (далее – интегрированная система).
4. Описание форматов и структур электронных документов и сведений приводится в табличной форме с указанием полного реквизитного состава с учетом уровней иерархии вплоть до простых (атомарных) реквизитов.
5. В таблице описывается однозначное соответствие реквизитов электронных документов (сведений) (далее – реквизиты) и элементов модели данных.
6. В таблице формируются следующие поля (графы):
"иерархический номер" – порядковый номер реквизита;
"имя реквизита" – устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита;
"описание реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) реквизита;
"идентификатор" – идентификатор элемента данных в модели данных, соответствующего реквизиту;
"область значений" – словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." – множественность реквизитов: обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита.
7. Для указания множественности реквизитов используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – реквизит обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
III. Основные понятия

Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының бір-бірімен және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимылы кезінде электрондық құжаттармен алмасуы туралы Ережені бекіту туралы" 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 125 шешімі.
II. Қолданылу саласы
2. Осы Сипаттама "Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бірыңғай тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесінің (бұдан әрі – жалпы процесс) шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде пайдаланылатын электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарына қойылатын талаптарды айқындайды.
3. Осы Сипаттама жалпы процесс рәсімдерін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – интеграцияланған жүйе) құралдарымен іске асыру кезінде ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданылады.
4. Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы қарапайым (атомарлық) деректемелерге дейін иерархияның барлық деңгейлері ескеріліп, толық деректемелік құрамы көрсетіле отырып, кесте нысанында келтіріледі.
5. Кестеде электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелерінің (бұдан әрі – деректемелер) және деректер моделі элементтерінің нақты сәйкестігі сипатталады.
6. Кестеде мынадай жолдар (бағандар) құрылады:
"иерархиялық нөмір" – деректеменің реттік нөмірі;
"деректеменің аты" – деректеменің қалыптасқан немесе ресми сөзбен белгіленімі;
"деректеменің сипаттамасы" – деректеменің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"сәйкестендіргіш" – деректемеге сәйкес келетін деректер моделіндегі деректер элементінің сәйкестендіргіші;
"мәндер саласы" – деректеменің ықтимал мәндерінің сөзбен сипатталуы;
"көп." – деректемелердің көптігі: деректеменің ықтимал қайталану міндеттілігі (опционалдығы) және саны.
7. Деректемелердің көптігін көрсету үшін мынадай белгілемелер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталануға жол берілмейді;
n – деректеме міндетті, n рет қайталануға тиіс (n > 1);
1..* – деректеме міндетті, шектеусіз қайталануы мүмкін;
n..* – деректеме міндетті, кемінде n рет қайталануға тиіс (n > 1);
n..m – деректеме міндетті, кемінде n рет және m реттен аспай қайталануға тиіс (n > 1, m > n);
0..1 – деректеме опционды, қайталануға жол берілмейді;
0..* – деректеме опционды, шектеусіз қайталануы мүмкін;
0..m – деректеме опционды, m реттен аспай қайталануы мүмкін (m > 1).
III. Негізгі ұғымдар

8. Для целей настоящего Описания используются понятия, которые означают следующее:
"государство-член" – государство, являющееся членом Союза;
"реквизит" – единица данных электронного документа (сведений), которая в определенном контексте считается неразделимой.
Понятия "базисная модель данных", "модель данных", "модель данных предметной области", "предметная область" и "реестр структур электронных документов и сведений" используются в настоящем Описании в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.

8. Осы Сипаттың мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"мүше мемлекет" – Одаққа мүше болып табылатын мемлекет;
"деректеме" – белгілі бір контексте бөлінбейтін болып саналатын электрондық құжат (мәліметтер) деректерінің бірлігі.
Осы Сипаттамада пайдаланылатын "деректердің базистік моделі", "деректер моделі", "нысаналық сала деректерінің моделі", "нысаналық сала" және "электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізілімі" ұғымдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде Жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мағыналарда қолданылады.

Иные понятия, используемые в настоящем Описании, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование единого реестра сортов сельскохозяйственных растений", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 мая 2018 г. № 85.

Осы Сипаттамада пайдаланылатын өзге де ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 22 мамырдағы № 85 шешімімен бекітілген "Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бірыңғай тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының 4-тармағында айқындалған мағыналарда қолданылады.

В таблицах 4, 7, 10, 13 настоящего Описания под Регламентом информационного взаимодействия понимается Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование единого реестра сортов сельскохозяйственных растений", утвержденный Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 мая 2018 г. № 85.
IV. Структуры электронных документов и сведений

Осы Сипаттаманың 4, 7, 10, 13-кестелеріндегі Ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті деп Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 22 мамырдағы № 85 шешімімен бекітілген "Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бірыңғай тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті түсініледі.
IV. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрылымдары

R.SM.AS.01.001
сведения о сортах
urn:EEC:R:SM:AS:01:PlantVarietyRegisterDetails:v1.1.0
2.2
R.SM.AS.01.002
состояние актуализации Единого реестра сортов
urn:EEC:R:SM:AS:01:PlantVarietyRegisterStatusDetails:v1.1.0
Символы "Y.Y.Y" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии структуры электронного документа (сведений), определяемой в соответствии с номером версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур электронных документов и сведений.

R.SM.AS.01.001
сорттар туралы мәліметтер
urn:EEC:R:SM:AS:01: PlantVarietyRegisterDetails:v1.0.0
2.2
R.SM.AS.01.002
Сорттардың бірыңғай тізілімін өзекті етудің жай-күйі
urn:EEC:R:SM:AS:01: PlantVarietyRegisterStatusDetails:v1.0.0
Электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының аттар кеңістігіндегі "Y.Y.Y" деген символдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 22 мамырдағы № 85 шешімінің 2-тармағына сәйкес электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын әзірлеу кезінде пайдаланылған деректердің базистік моделі нұсқасының нөміріне сәйкес айқындалатын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымы нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.

1. Структуры электронных документов и сведений в базисной модели
10. Описание структуры электронного документа (сведений) "Уведомление о результате обработки" (R.006) приведено в таблице 2.
Таблица 2
Описание структуры электронного документа (сведений)
"Уведомление о результате обработки" (R.006)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Имя
уведомление о результате обработки
2
Идентификатор
R.006
3
Версия
Y.Y.Y
4
Определение
сведения о результате обработки запроса респондентом
5
Использование
6
Идентификатор пространства имен
urn:EEC:R:ProcessingResultDetails:vY.Y.Y
7
Корневой элемент XML-документа
ProcessingResultDetails
8
Имя файла XML-схемы
EEC_R_ProcessingResultDetails_vY.Y.Y.xsd
Символы "Y.Y.Y" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии структуры электронного документа (сведений), определяемой в соответствии с номером версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур электронных документов и сведений.

1. Базистік модельдегі электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрылымдары
10. "Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R.006) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы 2-кестеде берілген.
2-кесте
"Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R.006) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Аты
өңдеу нәтижесі туралы хабарлама
2
Сәйкестендіргіш
R.006
3
Нұсқа
Y.Y.Y
4
Анықтама
респонденттің сұрау салуды өңдеу нәтижесі туралы мәліметтер
5
Пайдалану
6
Аттар кеңістігінің сәйкестендіргіші
urn:EEC:R:ProcessingResultDetails:vY.Y.Y
7
XML-құжаттың түбір элементі
ProcessingResultDetails
8
XML-схемасы файлының аты
EEC_R_ProcessingResultDetails_vY.Y.Y.xsd
Электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының аттар кеңістігіндегі "Y.Y.Y" деген символдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 22 мамырдағы № 85 шешімінің 2-тармағына сәйкес электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын әзірлеу кезінде пайдаланылған деректердің базистік моделі нұсқасының нөміріне сәйкес айқындалатын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымы нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.

11. Импортируемые пространства имен приведены в таблице 3.
Таблица 3
Импортируемые пространства имен
№ п/п
Идентификатор пространства имен
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
2
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
Символы "X.X.X" в импортируемых пространствах имен соответствуют номеру версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур электронных документов и сведений.

11. Импортталатын аттар кеңістігі 3-кестеде берілген.
3-кесте
Импортталатын аттар кеңістігі
№ р/с
Аттар кеңістігінің сәйкестендіргіші
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
2
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
Импортталатын аттар кеңістіктеріндегі "X.X.X" деген символдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 22 мамырдағы № 85 шешімінің 2-тармағына сәйкес электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын әзірлеу кезінде пайдаланылған деректердің базистік моделі нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.

12. Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Уведомление о результате обработки" (R.006) приведен в таблице 4.
Таблица 4
Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений)
"Уведомление о результате обработки" (R.006)
Имя реквизита
Описание реквизита
Идентификатор
Тип данных
Мн.
1. Заголовок электронного документа (сведений)
(ccdo:‌EDoc‌Header)
совокупность технологических реквизитов электронного документа (сведений)
M.CDE.90001
ccdo:‌EDoc‌Header‌Type (M.CDT.90001)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
1.1. Код сообщения общего процесса
(csdo:‌Inf‌Envelope‌Code)
кодовое обозначение сообщения общего процесса
M.SDE.90010
csdo:‌Inf‌Envelope‌Code‌Type (M.SDT.90004)
Значение кода в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
Шаблон: P\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2}\.MSG\.[0-9]{3}
1
1.2. Код электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Code)
кодовое обозначение электронного документа (сведений) в соответствии с реестром структур электронных документов и сведений
M.SDE.90001
csdo:‌EDoc‌Code‌Type (M.SDT.90001)
Значение кода в соответствии с реестром структур электронных документов и сведений.
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
1
1.3. Идентификатор электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Id)
строка символов, однозначно идентифицирующая электронный документ (сведения)
M.SDE.90007
csdo:‌Universally‌Unique‌Id‌Type (M.SDT.90003)
Значение идентификатора в соответствии с ISO/IEC 9834-8.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
1
1.4. Идентификатор исходного электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Ref‌Id)
идентификатор электронного документа (сведений), в ответ на который был сформирован данный электронный документ (сведения)
M.SDE.90008
csdo:‌Universally‌Unique‌Id‌Type (M.SDT.90003)
Значение идентификатора в соответствии с ISO/IEC 9834-8.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
0..1
1.5. Дата и время электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Date‌Time)
дата и время создания электронного документа (сведений)
M.SDE.90002
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с серией стандартов ISO 8601
1
1.6. Код языка
(csdo:‌Language‌Code)
кодовое обозначение языка
M.SDE.00051
csdo:‌Language‌Code‌Type (M.SDT.00051)
Двухбуквенный код языка в соответствии с ISO 639-1.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2. Дата и время
(csdo:‌Event‌Date‌Time)
дата и время окончания обработки сведений
M.SDE.00132
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с серией стандартов ISO 8601
1

12. "Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R.006) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының деректемелік құрамы 4-кестеде берілген.
4-кесте
"Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R.006) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының деректемелік құрамы
Деректеменің аты
Деректеменің сипаттамасы
Сәйкестендіргіш
Деректер типі
Көп.
1. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) тақырыбы
(ccdo: EDoc Header)
электрондық құжаттың (мәліметтердің) технологиялық деректемелерінің жиынтығы
M.CDE.90001
ccdo: EDoc Header Type (M.CDT.90001)
Салынған элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
1
1.1. Жалпы процесс хабарының коды
(csdo: Inf Envelope Code)
жалпы процесс хабарының кодтық белгіленімі
M.SDE.90010
csdo: Inf Envelope Code Type (M.SDT.90004)
Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: P\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2}\.MSG\.[0-9]{3}
1
1.2. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) коды
(csdo: EDoc Code)
электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізіліміне сәйкес электрондық құжаттың (мәліметтердің) кодтық белгіленімі
M.SDE.90001
csdo: EDoc Code Type (M.SDT.90001)
Электрондық құжаттар және мәліметтер құрылымдарының тізіліміне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
1
1.3. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
(csdo: EDoc Id)
электрондық құжатты (мәліметтерді) бірмәнді сәйкестендіретін символдар жолы
M.SDE.90007
csdo: Universally Unique Id Type (M.SDT.90003)
ISO/IEC 9834-8 сәйкес сәйкестендіргіштің мәні.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
1
1.4. Бастапқы электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
(csdo: EDoc Ref Id)
электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші, оған жауап ретінде осы электрондық құжат (мәліметтер) қалыптастырылды
M.SDE.90008
csdo: Universally Unique Id Type (M.SDT.90003)
ISO/IEC 9834-8 сәйкес сәйкестендіргіштің мәні.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
0..1
1.5. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) күні мен уақыты
(csdo: EDoc Date Time)
электрондық құжаттың (мәліметтердің) жасалған күні мен уақыты
M.SDE.90002
bdt: Date Time Type (M.BDT.00006)
8601–2001 ИСО МЕМСТ сәйкес күн мен уақыттың белгіленімі
1
1.6. Тіл коды
(csdo: Language Code)
тілдің кодтық белгіленімі
M.SDE.00051
csdo: Language Code Type (M.SDT.00051)
ISO 639-1 сәйкес тілдің екі әріпті коды.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2. Күні мен уақыты
(csdo: Event Date Time)
мәліметтерді өңдеудің аяқталған күні мен уақыты
M.SDE.00132
bdt: Date Time Type (M.BDT.00006)
8601–2001ИСО МемСТ сәйкес күн мен уақыттың белгіленімі.
1

3. Код результата обработки
(csdo:‌Processing‌Result‌V2‌Code)
кодовое обозначение результата обработки полученного электронного документа (сведений) информационной системой участника общего процесса
M.SDE.90014
csdo:‌Processing‌Result‌Code‌V2‌Type (M.SDT.90006)
Значение кода в соответствии со справочником результатов обработки электронных документов и сведений.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
4. Описание
(csdo:‌Description‌Text)
описание результата обработки сведений в произвольной форме
M.SDE.00002

3. Өңдеу нәтижесінің коды
(csdo: Processing Result V2 Code)
жалпы процеске қатысушының ақпараттық жүйесі арқылы алынған электрондық құжатты (мәліметтерді) өңдеу нәтижесінің кодтық белгіленімі
M.SDE.90014
csdo: Processing Result Code V2 Type (M.SDT.90006)
Электрондық құжаттар мен мәліметтерді өңдеу нәтижелерінің сыныптауышына сәйкес кодтың мәні
1
4. Сипаттамасы
(csdo: Description Text)
мәліметтерді өңдеу нәтижесінің еркін нысандағы сипаттамасы
M.SDE.00002

csdo:‌Text4000‌Type (M.SDT.00088)
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
0..1
13. Описание структуры электронного документа (сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007) приведено в таблице 5.
Таблица 5
Описание структуры электронного документа (сведений)
"Состояние актуализации общего ресурса" (R.007)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Имя
состояние актуализации общего ресурса
2
Идентификатор
R.007
3
Версия
Y.Y.Y
4
Определение
сведения для актуализации общего ресурса
5
Использование
используется для запроса даты и времени обновления общего ресурса и ответа на этот запрос, а также для запроса актуальных или полных (измененных, обновленных) сведений из общего ресурса
6
Идентификатор пространства имен
urn:EEC:R:ResourceStatusDetails:vY.Y.Y
7
Корневой элемент XML-документа
ResourceStatusDetails
8
Имя файла XML-схемы
EEC_R_ResourceStatusDetails_vY.Y.Y.xsd
Символы "Y.Y.Y" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии структуры электронного документа (сведений), определяемой в соответствии с номером версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур электронных документов и сведений.

csdo: Text4000 Type (M.SDT.00088)
Символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 4000
0..1
13. "Жалпы ресурсты өзекті етудің жай-күйі" (R.007) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы 5-кестеде берілген.
5-кесте
"Жалпы ресурсты өзекті етудің жай-күйі" (R.007) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Аты
жалпы ресурсты өзекті етудің жай-күйі
2
Сәйкестендіргіш
R.007
3
Нұсқа
Y.Y.Y
4
Анықтама
жалпы ресурсты өзекті етуге арналған мәліметтер
5
Пайдалану
жалпы ресурстың жаңартылған күні мен уақытына сұрау салу және сол сұрау салуға жауап беру үшін, сондай-ақ жалпы ресурстан өзекті немесе толық (өзгертілген, жаңартылған) мәліметтерге сұрау салу үшін пайдаланылады
6
Аттар кеңістігінің сәйкестендіргіші
urn:EEC:R:ResourceStatusDetails:vY.Y.Y
7
XML-құжаттың түбір элементі
ResourceStatusDetails
8
XML-схемасы файлының аты
EEC_R_ResourceStatusDetails_vY.Y.Y.xsd
Электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының аттар кеңістігіндегі "Y.Y.Y" деген символдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 22 мамырдағы № 85 шешімінің 2-тармағына сәйкес электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын әзірлеу кезінде пайдаланылған деректердің базистік моделі нұсқасының нөміріне сәйкес айқындалатын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымы нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.

3. Код страны
(csdo:‌Unified‌Country‌Code)
кодовое обозначение страны, представившей сведения в общий ресурс (реестр, перечень, базу данных)
M.SDE.00162
csdo:‌Unified‌Country‌Code‌Type (M.SDT.00112)
Значение двухбуквенного кода страны в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Шаблон: [A-Z]{2}
0..*
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code‌List‌Id)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
csdo:‌Reference‌Data‌Id‌Type (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
4. Идентификатор информационного объекта общего процесса
(csdo:‌Information‌Resource‌Id)
строка символов, идентифицирующая общий ресурс (реестр, перечень, базу данных)
M.SDE.00326
csdo:‌Information‌Resource‌Id‌Type (M.SDT.00330)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
2. Структуры электронных документов и сведений в предметной области
16. Описание структуры электронного документа (сведений) "Сведения о сортах" (R.SM.AS.01.001) приведено в таблице 8.
Таблица 8
Описание структуры электронного документа (сведений)
"Сведения о сортах" (R.SM.AS.01.001)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Имя
сведения о сортах
2
Идентификатор
R.SM.AS.01.001
3
Версия
1.1.0
4
Определение
содержит сведения о сортах сельскохозяйственных растений
5
Использование
представление сведений о сортах сельскохозяйственных растений
6
Идентификатор пространства имен
urn:EEC:R:SM:AS:01: PlantVarietyRegisterDetails:v1.1.0
7
Корневой элемент XML-документа
PlantVarietyRegisterDetails
8
Имя файла XML-схемы
EEC_R_SM_AS_01_PlantVarietyRegisterDetails_v1.1.0.xsd
17. Импортируемые пространства имен приведены в таблице 9.
Таблица 9
Импортируемые пространства имен
№ п/п
Идентификатор пространства имен
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
2
urn:EEC:M:SM:ComplexDataObjects:vZ.Z.Z
smcdo
3
urn:EEC:M:SM:SimpleDataObjects:vZ.Z.Z
smsdo
4
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
Символы "X.X.X" и "Z.Z.Z" в импортируемых пространствах имен соответствуют номеру версии базисной модели данных и модели данных предметной области, использованных при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур электронных документов и сведений.
18. Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Сведения о сортах" (R.SM.AS.01.001) приведен в таблице 10.
Таблица 10
Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Сведения о сортах" (R.SM.AS.01.001)
Имя реквизита
Описание реквизита
Идентификатор
Тип данных
Мн.

3. Елдің коды
(csdo: Unified Country Code)
жалпы ресурсқа (тізілімге, тізбеге, дерекқорға) мәліметтер ұсынған елдің кодтық белгіленімі
M.SDE.00162
csdo: Unified Country Code Type (M.SDT.00112)
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутымен айқындалған әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес екі әріпті кодтың мәні.
Шаблон: [A-Z]{2}
0..*
а) Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(атрибут code List Id)
анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленімі, оған сәйкес код көрсетілген
csdo: Reference Data Id Type (M.SDT.00091)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
1
2. Нысаналық саладағы электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрылымдары
16. "Сорттар туралы мәліметтер" (R.SM.AS.01.001) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы 8-кестеде берілген.
8-кесте
"Сорттар туралы мәліметтер" (R.SM.AS.01.001) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Аты
сорттар туралы мәліметтер
2
Сәйкестендіргіш
R.SM.AS.01.001
3
Нұсқа
1.0.0
4
Анықтама
ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттары туралы мәліметтерді қамтиды
5
Пайдалану
ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттары туралы мәліметтерді ұсыну
6
Аттар кеңістігінің сәйкестендіргіші
urn:EEC:R:SM:AS:01: PlantVarietyRegisterDetails:v1.0.0
7
XML-құжаттың түбір элементі
PlantVarietyRegisterDetails
8
XML-схемасы файлының аты
EEC_R_SM_AS_01_PlantVarietyRegisterDetails_v1.0.0.xsd
17. Импортталатын аттар кеңістігі 9-кестеде берілген.
9-кесте
Импортталатын аттар кеңістігі
№ р/с
Аттар кеңістігінің сәйкестендіргіші
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
2
urn:EEC:M:SM:ComplexDataObjects:X.X.X
smcdo
3
urn:EEC:M:SM:SimpleDataObjects:vX.X.X
smsdo
4
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
Импортталатын аттар кеңістіктеріндегі "X.X.X" деген символдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 22 мамырдағы № 85 шешімінің 2-тармағына сәйкес электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын әзірлеу кезінде пайдаланылған деректердің базистік моделі нұсқасының нөміріне және нысаналық сала деректерінің моделіне сәйкес келеді.
18. "Сорттар туралы мәліметтер" (R.SM.AS.01.001) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының деректемелік құрамы 10-кестеде берілген.
10-кесте
"Сорттар туралы мәліметтер" (R.SM.AS.01.001) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының деректемелік құрамы
Деректеменің аты
Деректеменің сипаттамасы
Сәйкестендіргіш
Деректер типі
Көп.

2.2. Регистрационный номер сорта в национальном реестре
(smsdo:‌Plant‌Variety‌Id)
регистрационный номер сорта, присваиваемый уполномоченным органом государства-члена
M.SM.SDE.00033
csdo:‌Id40‌Type (M.SDT.00108)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 40
1
2.3. Наименование сорта
(smsdo:‌Plant‌Variety‌Name)
наименование сорта
M.SM.SDE.00040
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
1
2.4. Род и вид растения
(smcdo:‌Plant‌Species‌Details)
информация о роде и виде растения
M.SM.CDE.00120
smcdo:‌Plant‌Species‌Details‌Type (M.SM.CDT.00099)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..1
2.4.1. Код рода и вида растения
(smsdo:‌Plant‌Species‌Code)
кодовое обозначение рода и вида растения
M.SM.SDE.00959
smsdo:‌Plant‌Species‌Code‌Type (M.SM.SDT.00055)
Значение кода в соответствии с перечнем родов и видов растений.
Шаблон: \d{6}
0..1
2.4.2. Название рода растения на русском языке
(smsdo:‌Plant‌Genus‌Name)
название рода растения на русском языке
M.SM.SDE.00988
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
2.4.3. Латинское название рода растения
(smsdo:‌Plant‌Genus‌Latin‌Name)
латинское название рода растения
M.SM.SDE.00976
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
2.4.4. Название вида растения на русском языке
(smsdo:‌Plant‌Species‌Name)
название вида растения на русском языке
M.SM.SDE.00022
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
2.4.5. Латинское название вида растения
(smsdo:‌Plant‌Species‌Latin‌Name)
латинское название вида растения
M.SM.SDE.00986
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
2.5. Оригинатор сорта
(smcdo:‌Maintainer‌Details)
физическое или юридическое лицо государства-члена (хозяйствующий субъект), которое создало, вывело, выявило сорт и (или) обеспечивает его сохранение, и данные о котором внесены в национальный реестр
M.SM.CDE.00071
smcdo:‌National‌Register‌Business‌Entity‌Details‌Type (M.SM.CDT.00416)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*

2.2. Ұлттық тізілімдегі сорттың тіркеу нөмірі
(smsdo: Plant Variety Id)
мүше мемлекеттің уәкілетті органы беретін сорттың тіркеу нөмірі
M.SM.SDE.00033
csdo:Id40Type (M.SDT.00108)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 40
1
2.3. Сорттың атауы
(smsdo: Plant Variety Name)
сорттың атауы
M.SM.SDE.00040
csdo:Name120Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
1
2.4. Өсімдіктің тегі мен түрі
(smcdo: Plant Species Details)
өсімдіктің тегі мен түрі туралы ақпарат
M.SM.CDE.00120
smcdo: Plant Species Details Type (M.SM.CDT.00099)
Салынған элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
1
2.4.1. Өсімдіктің тегі мен түрінің коды
(smsdo: Plant Species Code)
өсімдіктің тегі мен түрінің кодтық белгіленімі
M.SM.SDE.00959
smsdo: Plant Species Code Type (M.SM.SDT.00055)
Өсімдіктер тектері мен түрлерінің сыныптауышына сәйкес кодтың мәні
0..1
2.4.2. Өсімдік тегінің орыс тіліндегі атауы
(smsdo: Plant Genus Name)
өсімдік тегінің орыс тіліндегі атауы
M.SM.SDE.00988
csdo:Name120Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
2.4.3. Өсімдік тегінің латын тіліндегі атауы
(smsdo: Plant Genus Latin Name)
өсімдік тегінің латын тіліндегі атауы
M.SM.SDE.00976
csdo:Name120Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
2.4.4. Өсімдік түрінің орыс тіліндегі атауы
(smsdo: Plant Species Name)
өсімдік түрінің орыс тіліндегі атауы
M.SM.SDE.00022
csdo:Name120Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
2.4.5. Өсімдік түрінің латын тіліндегі атауы
(smsdo: Plant Species Latin Name)
өсімдік түрінің латын тіліндегі атауы
M.SM.SDE.00986
csdo:Name120Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
2.5. Сорт оригинаторы
(smcdo: Maintainer Details)
сортты жасаған, шығарған, ашқан және (немесе) оның сақталуын қамтамасыз ететін мүше мемлекеттің жеке немесе заңды тұлғасы (шаруашылық жүргізуші субъектісі), және ол туралы деректер ұлттық тізілімге енгізілген
M.SM.CDE.00071
smcdo: National Register Business Entity Details Type (M.SM.CDT.00416)
Салынған элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
0..*

2.5.1. Код страны
(csdo:‌Unified‌Country‌Code)
кодовое обозначение страны регистрации хозяйствующего субъекта
M.SDE.00162
csdo:‌Unified‌Country‌Code‌Type (M.SDT.00112)
Значение двухбуквенного кода страны в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code‌List‌Id)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
csdo:‌Reference‌Data‌Id‌Type (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
2.5.2. Наименование хозяйствующего субъекта
(csdo:‌Business‌Entity‌Name)
полное наименование хозяйствующего субъекта или фамилия, имя и отчество физического лица, ведущего хозяйственную деятельность
M.SDE.00187
csdo:‌Name300‌Type (M.SDT.00056)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
0..1
2.5.3. Краткое наименование хозяйствующего субъекта
(csdo:‌Business‌Entity‌Brief‌Name)
сокращенное наименование хозяйствующего субъекта или фамилия, имя и отчество физического лица, ведущего хозяйственную деятельность
M.SDE.00188
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
2.5.4. Код организационно-правовой формы
(csdo:‌Business‌Entity‌Type‌Code)
кодовое обозначение организационно-правовой формы, в которой зарегистрирован хозяйствующий субъект
M.SDE.00023
csdo:‌Unified‌Code20‌Type (M.SDT.00140)
Значение кода в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code‌List‌Id)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
csdo:‌Reference‌Data‌Id‌Type (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
2.5.5. Наименование организационно-правовой формы
(csdo:‌Business‌Entity‌Type‌Name)
наименование организационно-правовой формы, в которой зарегистрирован хозяйствующий субъект
M.SDE.00090
csdo:‌Name300‌Type (M.SDT.00056)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
0..1
2.5.6. Идентификатор хозяйствующего субъекта
(csdo:‌Business‌Entity‌Id)
номер (код) записи по реестру (регистру), присвоенный при государственной регистрации
M.SDE.00189
csdo:‌Business‌Entity‌Id‌Type (M.SDT.00157)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
а) метод идентификации
(атрибут kind‌Id)
метод идентификации хозяйствующих субъектов
csdo:‌Business‌Entity‌Id‌Kind‌Id‌Type (M.SDT.00158)
Значение идентификатора из справочника методов идентификации хозяйствующих субъектов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1

2.5.1. Елдің коды
(csdo: Unified Country Code)
шаруашылық жүргізуші субъект тіркелген елдің кодтық белгіленімі
M.SDE.00162
csdo: Unified Country Code Type (M.SDT.00112)
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутымен айқындалған әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес екі әріпті кодтың мәні.
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
а) Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(атрибут code List Id)
анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленімі, оған сәйкес код көрсетілген
csdo: Reference Data Id Type (M.SDT.00091)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
1
2.5.2. Шаруашылық жүргізуші субъектінің атауы
(csdo: Business Entity Name)
шаруашылық жүргізуші субъектінің толық атауы немесе шаруашылық қызметті жүргізетін жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты
M.SDE.00187
csdo: Name300 Type (M.SDT.00056)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 300
0..1
2.5.3. Шаруашылық жүргізуші субъектінің қысқаша атауы
(csdo: Business Entity Brief Name)
шаруашылық жүргізуші субъектінің қысқаша атауы немесе шаруашылық қызметті жүргізетін жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты
M.SDE.00188
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
2.5.4. Ұйымдық-құқықтық нысанның коды
(csdo: Business Entity Type Code)
шаруашылық жүргізуші субъект тіркелген ұйымдық-құқықтық нысанның кодтық белгіленімі
M.SDE.00023
csdo: Unified Code20 Type (M.SDT.00140)
Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутында айқындалған анықтамалыққа (сыныптауышқа) сәйкес кодтың мәні.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
0..1
а) Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(атрибут code List Id)
анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленімі, оған сәйкес код көрсетілген
csdo: Reference Data Id Type (M.SDT.00091)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
1
2.5.5. Ұйымдық-құқықтық нысанның атауы
(csdo: Business Entity Type Name)
шаруашылық жүргізуші субъект тіркелген ұйымдық-құқықтық нысанның атауы
M.SDE.00090
csdo: Name300 Type (M.SDT.00056)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 300
0..1
2.5.6. Шаруашылық жүргізуші субъектінің сәйкестендіргіші
(csdo: Business Entity Id)
мемлекеттік тіркеу кезінде берілген тізілім (тіркелім) бойынша жазбаның нөмірі (коды)
M.SDE.00189
csdo: Business Entity Id Type (M.SDT.00157)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
0..1
а) Сәйкестендіру әдісі
(атрибут kind Id)
шаруашылық жүргізуші субъектілерді сәйкестендіру әдісі
csdo: Business Entity Id Kind Id Type (M.SDT.00158)
Шаруашылық жүргізуші субъектілерді сәйкестендіру әдістері анықтамалығынан сәйкестендіргіштің мәні.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
1

2.5.7. Уникальный идентификационный таможенный номер
(csdo:‌Unique‌Customs‌Number‌Id)
уникальный идентификационный номер хозяйствующего субъекта, предназначенный для целей таможенного контроля
M.SDE.00135
csdo:‌Unique‌Customs‌Number‌Id‌Type (M.SDT.00089)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 17
0..1
2.5.8. Идентификатор налогоплательщика
(csdo:‌Taxpayer‌Id)
идентификатор хозяйствующего субъекта в реестре налогоплательщиков страны регистрации налогоплательщика
M.SDE.00025
csdo:‌Taxpayer‌Id‌Type (M.SDT.00025)
Значение идентификатора в соответствии с правилами, принятыми в стране регистрации налогоплательщика.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
2.5.9. Код причины постановки на учет
(csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code)
код, идентифицирующий причину постановки хозяйствующего субъекта на налоговый учет в Российской Федерации
M.SDE.00030
csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code‌Type (M.SDT.00030)
Нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{9}
0..1
2.5.10. Адрес
(ccdo:‌Address‌V4‌Details)
сведения об адресе
M.CDE.00076
ccdo:‌Address‌Details‌V4‌Type (M.CDT.00079)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*
*.1. Код вида адреса
(csdo:‌Address‌Kind‌Code)
кодовое обозначение вида адреса
M.SDE.00192
csdo:‌Address‌Kind‌Code‌Type (M.SDT.00162)
Значение кода в соответствии со справочником видов адресов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
*.2. Код страны
(csdo:‌Unified‌Country‌Code)
кодовое обозначение страны
M.SDE.00162
csdo:‌Unified‌Country‌Code‌Type (M.SDT.00112)
Значение двухбуквенного кода страны в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code‌List‌Id)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
csdo:‌Reference‌Data‌Id‌Type (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
*.3. Код территории
(csdo:‌Territory‌Code)
код единицы административно-территориального деления
M.SDE.00031
csdo:‌Territory‌Code‌Type (M.SDT.00031)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 17
0..1
*.4. Регион
(csdo:‌Region‌Name)
наименование единицы административно-территориального деления первого уровня
M.SDE.00007
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
*.5. Район
(csdo:‌District‌Name)
наименование единицы административно-территориального деления второго уровня
M.SDE.00008
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
*.6. Город
(csdo:‌City‌Name)
наименование города
M.SDE.00009
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
*.7. Населенный пункт
(csdo:‌Settlement‌Name)
наименование населенного пункта
M.SDE.00057
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
*.8. Улица
(csdo:‌Street‌Name)
наименование элемента улично-дорожной сети городской инфраструктуры
M.SDE.00010
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
*.9. Номер дома
(csdo:‌Building‌Number‌Id)
обозначение дома, корпуса, строения
M.SDE.00011

2.5.7. Бірегей кедендік сәйкестендіру нөмірі
(csdo: Unique Customs Number Id)
кедендік бақылау мақсаттарына арналған шаруашылық субъектісінің бірегей сәйкестендіру нөмірі
M.SDE.00135
csdo: Unique Customs Number Id Type (M.SDT.00089)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 17
0..1
2.5.8. Салық төлеушінің сәйкестендіргіші
(csdo: Taxpayer Id)
салық төлеушіні тіркеген елдің салық төлеушілер тізіліміндегі шаруашылық жүргізуші субъектінің сәйкестендіргіші
M.SDE.00025
csdo: Taxpayer Id Type (M.SDT.00025)
Салық төлеушіні тіркеу елінде қабылданған қағидаларға сәйкес сәйкестендіргіштің мәні.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
0..1
2.5.9. Есепке қою себебінің коды
(csdo: Tax Registration Reason Code)
шаруашылық жүргізуші субъектіні Ресей Федерациясында салық есебіне қою себебін сәйкестендіретін код
M.SDE.00030
csdo: Tax Registration Reason Code Type (M.SDT.00030)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Шаблон: \d{9}
0..1
2.5.10. Мекенжай
(ccdo: Subject Address Details)
шаруашылық жүргізуші субъектінің мекенжайы
M.CDE.00058
ccdo: Subject Address Details Type (M.CDT.00064)
Салынған элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
0..*
*.1. Мекенжай түрінің коды
(csdo: Address Kind Code)
мекенжай түрінің кодтық белгіленімі
M.SDE.00192
csdo: Address Kind Code Type (M.SDT.00162)
Мекенжайлар түрлерінің сыныптауышына сәйкес кодтың мәні.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
0..1
*.2. Елдің коды
(csdo: Unified Country Code)
елдің кодтық белгіленімі
M.SDE.00162
csdo: Unified Country Code Type (M.SDT.00112)
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутымен айқындалған әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес екі әріпті кодтың мәні.
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
а) Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(атрибут code List Id)
анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленімі, оған сәйкес код көрсетілген
csdo: Reference Data Id Type (M.SDT.00091)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
1
*.3. Аумақтың коды
(csdo: Territory Code)
әкімшілік-аумақтық бөлініс бірлігінің коды
M.SDE.00031
csdo: Territory Code Type (M.SDT.00031)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 17
0..1
*.4. Өңір
(csdo: Region Name)
бірінші деңгейдегі әкімшілік-аумақтық бөлініс бірлігінің атауы
M.SDE.00007
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
*.5. Аудан
(csdo: District Name)
екінші деңгейдегі әкімшілік-аумақтық бөлініс бірлігінің атауы
M.SDE.00008
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
*.6. Қала
(csdo: City Name)
қала атауы
M.SDE.00009
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
*.7. Елді мекен
(csdo: Settlement Name)
елді мекеннің атауы
M.SDE.00057
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
*.8. Көше
(csdo: Street Name)
қала инфрақұрылымының көше-жол желісі элементінің атауы
M.SDE.00010
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
*.9. Үйдің нөмірі
(csdo: Building Number Id)
үйдің, корпустың, құрылыстың белгіленімі
M.SDE.00011

csdo:‌Id50‌Type (M.SDT.00093)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
0..1
*.10. Номер помещения
(csdo:‌Room‌Number‌Id)
обозначение офиса или квартиры
M.SDE.00012
csdo:‌Id20‌Type (M.SDT.00092)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
*.11. Почтовый индекс
(csdo:‌Post‌Code)
почтовый индекс предприятия почтовой связи
M.SDE.00006
csdo:‌Post‌Code‌Type (M.SDT.00006)
Нормализованная строка символов.
Шаблон: [A-Z0-9][A-Z0-9 -]{1,8}[A-Z0-9]
0..1
*.12. Номер абонентского ящика
(csdo:‌Post‌Office‌Box‌Id)
номер абонентского ящика на предприятии почтовой связи
M.SDE.00013
csdo:‌Id20‌Type (M.SDT.00092)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
*.13. Адрес в текстовой форме
(csdo:‌Address‌Text)
набор элементов адреса, представленных в свободной форме в виде текста
M.SDE.00005
csdo:‌Text1000‌Type (M.SDT.00071)
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
0..1
2.5.11. Контактный реквизит
(ccdo:‌Communication‌Details)
контактный реквизит хозяйствующего субъекта
M.CDE.00003
ccdo:‌Communication‌Details‌Type (M.CDT.00003)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*
*.1. Код вида связи
(csdo:‌Communication‌Channel‌Code)
кодовое обозначение вида средства (канала) связи (телефон, факс, электронная почта и др.)
M.SDE.00014
csdo:‌Communication‌Channel‌Code‌V2‌Type (M.SDT.00163)
Значение кода в соответствии с перечнем видов средств (каналов) связи.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
*.2. Наименование вида связи
(csdo:‌Communication‌Channel‌Name)
наименование вида средства (канала) связи (телефон, факс, электронная почта и др.)
M.SDE.00093
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
*.3. Идентификатор канала связи
(csdo:‌Communication‌Channel‌Id)
последовательность символов, идентифицирующая канал связи (указание номера телефона, факса, адреса электронной почты и др.)
M.SDE.00015
csdo:‌Communication‌Channel‌Id‌Type (M.SDT.00015)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
1..*
2.5.12. Регистрационный номер хозяйствующего субъекта в информационной системе уполномоченного органа
(smsdo:‌National‌Register‌Business‌Entity‌Id)
регистрационный номер хозяйствующего субъекта, присваиваемый уполномоченным органом государства-члена
M.SM.SDE.00431
csdo:‌Id20‌Type (M.SDT.00092)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
2.6. Заявитель
(smcdo:‌Applicant‌Details)
физическое или юридическое лицо (хозяйствующий субъект), подавшее заявку для включения сведений о сорте в национальный реестр
M.SM.CDE.00072
smcdo:‌National‌Register‌Business‌Entity‌Details‌Type (M.SM.CDT.00416)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*

csdo: Id50 Type (M.SDT.00093)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
0..1
*.10. Үй-жайдың нөмірі
(csdo: Room Number Id)
офистің немесе пәтердің белгіленімі
M.SDE.00012
csdo: Id20 Type (M.SDT.00092)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
0..1
*.11. Пошта индексі
(csdo: Post Code)
пошта байланысы кәсіпорнының пошта индексі
M.SDE.00006
csdo: Post Code Type (M.SDT.00006)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Шаблон: [A-Z0-9][A-Z0-9 -]{1,8}[A-Z0-9]
0..1
*.12. Абоненттік жәшіктің нөмірі
(csdo: Post Office Box Id)
пошта байланысы кәсіпорнының абоненттік жәшігінің нөмірі
M.SDE.00013
csdo: Id20 Type (M.SDT.00092)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
0..1
2.5.11. Байланыс деректемесі
(ccdo: Communication Details)
шаруашылық жүргізуші субъектісінің байланыс деректемесі
M.CDE.00003
ccdo: Communication Details Type (M.CDT.00003)
Салынған элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
0..*
*.1. Байланыс түрінің коды
(csdo: Communication Channel Code)
байланыс құралы (арнасы) түрінің (телефон, факс, электрондық пошта және басқа) кодтық белгіленімі
M.SDE.00014
csdo: Communication Channel Code V2 Type (M.SDT.00163)
Байланыс түрлерінің сыныптауышына сәйкес кодтың мәні.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
0..1
*.2. Байланыс түрінің атауы
(csdo: Communication Channel Name)
байланыс құралы (арнасы) түрінің (телефон, факс, электрондық пошта және басқалары) атауы
M.SDE.00093
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
*.3. Байланыс арнасының сәйкестендіргіші
(csdo: Communication Channel Id)
байланыс арнасын сәйкестендіретін символдардың реттілігі (телефон, факс нөмірін, электрондық поштаның мекенжайын және т.б. көрсету)
M.SDE.00015
csdo: Communication Channel Id Type (M.SDT.00015)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 1000
1..*
2.5.12. Ұлттық тізілімдегі шаруашылық жүргізуші субъектісінің тіркеу нөмірі
(smsdo: National Register Business Entity Id)
мүше мемлекеттің уәкілетті органы беретін шаруашылық жүргізуші субъектісінің тіркеу нөмірі
M.SM.SDE.00431
csdo:Id20Type (M.SDT.00092)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
0..1
2.6. Өтініш беруші
(smcdo: Applicant Details)
ұлттық тізілімге сорт туралы мәліметтерді енгізу үшін өтінім берген жеке немесе заңды тұлға (шаруашылық жүргізуші субъект)
M.SM.CDE.00072
smcdo: National Register Business Entity Details Type (M.SM.CDT.00416)
Салынған элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
0..*

2.7.1. Год
(csdo:‌Event‌Year)
год включения сорта в национальный реестр
M.SDE.00227
bdt:‌Year‌Type (M.BDT.00025)
Обозначение года в соответствии с серией стандартов ISO 8601
1
2.7.2. Сведения о зоне допуска или световой зоне
(smcdo:‌Allowance‌Area‌Details)
сведения о части территории государства-члена, на которой сорт допущен (разрешен, рекомендован) к использованию и которая указана в национальном реестре (далее – зона допуска), или о части территории государства-члена, характеризующейся определенной величиной притока естественной фотосинтетически активной радиации и указанной в национальном реестре (далее – световая зона)
M.SM.CDE.00158
smcdo:‌Allowance‌Area‌Details‌Type (M.SM.CDT.00133)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*
*.1. Код зоны допуска или световой зоны
(smsdo:‌Allowance‌Area‌Code)
кодовое обозначение зоны допуска или световой зоны
M.SM.SDE.00415
smsdo:‌Allowance‌Area‌Code‌Type (M.SM.SDT.00405)
Значение кода в соответствии со справочником зон допуска и световых зон.
Шаблон: (A|L)\.[A-Z]{2}\.\d{2}
0..1
*.2. Наименование зоны допуска или световой зоны
(smsdo:‌Allowance‌Area‌Name)
наименование зоны допуска или световой зоны
M.SM.SDE.00413
smsdo:‌Allowance‌Area‌Name‌Type (M.SM.SDT.00410)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
а) индикатор вида зоны
(атрибут light‌Area‌Name‌Indicator)
признак, определяющий вид зоны, чье название передается в реквизите: 1 – в реквизите передается имя световой зоны; 0 (значение по умолчанию) – в реквизите передается имя зоны допуска
bdt:‌Indicator‌Type (M.BDT.00013)
Одно из двух значений: "true" (истина) или "false" (ложь)
0..1
2.7.3. Сведения о признаке (свойстве) сорта растения
(smcdo:‌Variety‌Attribute‌Details)
сведения о признаке (свойстве) сорта
M.SM.CDE.00150
smcdo:‌Variety‌Attribute‌Details‌Type (M.SM.CDT.00125)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*
*.1. Код значения признака (свойства) сорта
(smsdo:‌Variety‌Attribute‌Value‌Code)
кодовое обозначение значения признака (свойства) сорта
M.SM.SDE.00419
smsdo:‌Variety‌Attribute‌Value‌Code‌Type (M.SM.SDT.00408)
Значение кода в соответствии со справочником признаков и свойств сортов сельскохозяйственных растений.
Шаблон: [A-Z][0-9]{2}
0..1
*.2. Наименование признака (свойства) сорта
(smsdo:‌Variety‌Attribute‌Name)
наименование признака (свойства) сорта
M.SM.SDE.00421
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
*.3. Наименование значения признака (свойства) сорта
(smsdo:‌Variety‌Attribute‌Value‌Name)
наименование значения признака (свойства) сорта
M.SM.SDE.00420
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
2.8. Признак содержания генно-инженерного материала
(smsdo:‌Genetically‌Engineered‌Material‌Indicator)
признак, определяющий содержание генно-инженерного материала в генетической программе сорта: 1 – генетическая программа сорта содержит генно-инженерный материал; 0 – генетическая программа сорта не содержит генно-инженерный материал
M.SM.SDE.00968
bdt:‌Indicator‌Type (M.BDT.00013)
Одно из двух значений: "true" (истина) или "false" (ложь)
0..1
2.9. Описание сорта
(smsdo:‌Variety‌Description‌Text)
описание хозяйственных и биологических свойств сорта (при наличии)
M.SM.SDE.00430
bdt:‌Text‌Type (M.BDT.00019)
Строка символов конечной длины
0..1

2.7.1. Рұқсат берілген аймақтың немесе жарық түсу аймағының коды
(smsdo: Allowance Area Code)
рұқсат берілген аймақтың немесе жарық түсу аймағының кодтық белгіленімі
M.SM.SDE.00415
smsdo: Allowance Area Code Type (M.SM.SDT.00405)
Рұқсат берілген аймақтар және жарық түсу аймақтары анықтамалығына сәйкес кодтың мәні
0..1
2.7.2. Рұқсат берілген аймақтың немесе жарық түсу аймағының атауы
(smsdo: Allowance Area Name)
рұқсат берілген аймақтың немесе жарық түсу аймағының атауы
M.SM.SDE.00413
smsdo: Allowance Area Name Type (M.SM.SDT.00410)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
а) Аймақ түрінің индикаторы
(атрибут light Area Name Indicator)
аймақтың түрін айқындайтын белгі, оның аты деректемеде беріледі: 1 – деректемеде жарық түсу аймағының аты беріледі; 0 (үнсіз келісім бойынша мән) – деректемеде аймақ атауы беріледі
bdt: Indicator Type (M.BDT.00013)
Екі мәннің біреуі: "true" (шындық) немесе "false" (жалған)
0..1
2.8. Өсімдік сортының белгісі (қасиеті) туралы мәліметтер
(smcdo: Variety Attribute Details)
сорттың белгісі (қасиеті) туралы мәліметтер
M.SM.CDE.00150
smcdo: Variety Attribute Details Type (M.SM.CDT.00125)
Салынған элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
0..*
2.8.1. Сорт белгісі (қасиеті) мәнінің коды
(smsdo: Variety Attribute Value Code)
сорт белгісі (қасиеті) мәнінің кодтық белгіленімі
M.SM.SDE.00419
smsdo: Variety Attribute Value Code Type (M.SM.SDT.00408)
Сорттың белгілері мен қасиеттерінің сыныптауышына сәйкес кодтың мәні
0..1
2.8.2. Сорттың белгісінің (қасиетінің) атауы
(smsdo: Variety Attribute Name)
сорттың белгісінің (қасиетінің) атауы
M.SM.SDE.00421
csdo:Name120Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
2.8.3. Сорттың белгісі (қасиеті) мәнінің атауы
(smsdo: Variety Attribute Value Name)
сорттың белгісі (қасиеті) мәнінің атауы
M.SM.SDE.00420
csdo:Name120Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
2.9. Гендік-инженерлік материалдың қамтылу белгісі
(smsdo: Genetically Engineered Material Indicator)
сорттың генетикалық бағдарламасында гендік-инженерлік материалдың барын анықтайтын белгі: 1 – сорттың генетикалық бағдарламасы гендік-инженерлік материалды қамтиды; 0 – сорттың генетикалық бағдарламасы гендік-инженерлік материалды қамтымайды
M.SM.SDE.00968
bdt:IndicatorType (M.BDT.00013)
Екі мәннің біреуі: "true" (шындық) немесе "false" (жалған)
0..1

2.10. Признак охраняемости сорта
(smsdo:‌Patent‌Indicator)
признак наличия правовой охраны в соответствии с законодательством государства-члена:
1 – сорт является объектом правовой охраны в соответствии с законодательством государства-члена;
0 – сорт не является объектом правовой охраны в соответствии с законодательством государства-члена
M.SM.SDE.00967
bdt:‌Indicator‌Type (M.BDT.00013)
Одно из двух значений: "true" (истина) или "false" (ложь)
0..1
2.11. Технологические характеристики записи общего ресурса
(ccdo:‌Resource‌Item‌Status‌Details)
совокупность технологических сведений о записи общего ресурса
M.CDE.00032
ccdo:‌Resource‌Item‌Status‌Details‌Type (M.CDT.00033)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
2.11.1. Период действия
(ccdo:‌Validity‌Period‌Details)
период действия записи общего ресурса (реестра, перечня, базы данных)
M.CDE.00033
ccdo:‌Period‌Details‌Type (M.CDT.00026)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..1
*.1. Начальная дата и время
(csdo:‌Start‌Date‌Time)
начальная дата и время
M.SDE.00133
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с серией стандартов ISO 8601
0..1
*.2. Конечная дата и время
(csdo:‌End‌Date‌Time)
конечная дата и время
M.SDE.00134
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с серией стандартов ISO 8601
0..1
2.11.2. Дата и время обновления
(csdo:‌Update‌Date‌Time)
дата и время обновления записи общего ресурса (реестра, перечня, базы данных)
M.SDE.00079
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с серией стандартов ISO 8601
0..1

2.10. Сорттың сипаттамасы
(smsdo: Variety Description Text)
сорттың шаруашылық және биологиялық қасиеттерінің сипаттамасы (болған жағдайда)
M.SM.SDE.00430
bdt:TextType (M.BDT.00019)
Негізгі ұзындығы символдарының жолы
0..1
2.11. Жыл
(csdo: Event Year)
сортты ұлттық тізілімге енгізу жолы
M.SDE.00227
bdt: Year Type (M.BDT.00025)
8601–2001 ИСО МЕМСТ сәйкес жылдың белгіленімі
1
2.12. Сорттың қорғалу белгісі
(smsdo: Patent Indicator)
мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес құқықтық қорғаудың бар болуының белгісі: 1 – сорт мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес құқықтық қорғау объектісі болып табылады; 0 – сорт мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес құқықтық қорғау объектісі болып табылмайды
M.SM.SDE.00967
bdt:IndicatorType (M.BDT.00013)
Екі мәннің біреуі: "true" (шындық) немесе "false" (жалған)
1
2.13. Жалпы ресурс жазбасының технологиялық сипаты
(ccdo: Resource Item Status Details)
жалпы ресурс жазбасы туралы технологиялық мәліметтердің жиынтығы
M.CDE.00032
ccdo: Resource Item Status Details Type (M.CDT.00033)
Салынған элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
1
2.13.1. Қолданылу кезеңі
(ccdo: Validity Period Details)
жалпы ресурс (тізілім, тізбе, деректер базасы) жазбасының қолданылу кезеңі
M.CDE.00033
ccdo: Period Details Type (M.CDT.00026)
Салынған элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
0..1
*.1. Бастапқы күні мен уақыты
(csdo: Start Date Time)
бастапқы күні мен уақыты
M.SDE.00133
bdt: Date Time Type (M.BDT.00006)
8601–2001 ИСО МЕМСТ сәйкес күн мен уақыттың белгіленімі
0..1
*.2. Соңғы күні мен уақыты
(csdo: End Date Time)
соңғы күні мен уақыты
M.SDE.00134
bdt: Date Time Type (M.BDT.00006)
8601–2001 ИСО МЕМСТ сәйкес күн мен уақыттың белгіленімі
0..1
2.13.2. Жаңарту күні мен уақыты
(csdo: Update Date Time)
жалпы ресурс жазбасын (тізілімді, тізбені, дерекқорды) жаңарту күні мен уақыты
M.SDE.00079
bdt: Date Time Type (M.BDT.00006)
8601–2001 ИСО МЕМСТ сәйкес күн мен уақыттың белгіленімі
0..1

3. Код страны
(csdo:‌Unified‌Country‌Code)
кодовое обозначение страны, представившей сведения в общий ресурс (реестр, перечень, базу данных)
M.SDE.00162
csdo:‌Unified‌Country‌Code‌Type (M.SDT.00112)
Значение двухбуквенного кода страны в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Шаблон: [A-Z]{2}
0..*
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code‌List‌Id)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
csdo:‌Reference‌Data‌Id‌Type (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
4. Начальная дата и время
(csdo:‌Start‌Date‌Time)
начальная дата и время изменения сведений в общем ресурсе (реестре, перечне, базе данных)
M.SDE.00133
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с серией стандартов ISO 8601
0..1
5. Конечная дата и время
(csdo:‌End‌Date‌Time)
конечная дата и время изменения сведений в общем ресурсе (реестре, перечне, базе данных)
M.SDE.00134
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с серией стандартов ISO 8601
0..1
6. Количество запрашиваемых записей
(smsdo:‌Record‌Quantity)
количество запрашиваемых записей
M.SM.SDE.00971
csdo:‌Quantity4‌Type (M.SDT.00097)
Целое неотрицательное число в десятичной системе счисления.
Макс.кол-во цифр: 4
0..1
7. Порядковый номер первой записи
(smsdo:‌Record‌Ordinal)
номер позиции в массиве запрашиваемых записей, отсчитываемый от 0, начиная с которой будет формироваться ответное сообщение
M.SM.SDE.00970
bdt:‌Ordinal‌Type (M.BDT.00022)
Целое положительное число в десятичной системе счисления
0..1
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 22 мая 2018 г. № 85
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 10 марта 2026 г. № 29)
Порядок
присоединения к общему процессу "Формирование, ведение и использование единого реестра сортов сельскохозяйственных растений"
Сноска. Порядок - в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10.03.2026 № 29 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок разработан в соответствии со следующими международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Соглашение об обращении семян сельскохозяйственных растений в рамках Евразийского экономического союза от 7 ноября 2017 года;

3. Елдің коды
(csdo: Unified Country Code)
жалпы ресурсқа (тізілімге, тізбеге, дерекқорға) мәліметтер ұсынған елдің кодтық белгіленімі
M.SDE.00162
csdo: Unified Country Code Type (M.SDT.00112)
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутымен айқындалған әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес екі әріпті кодтың мәні.
Шаблон: [A-Z]{2}
0..*
а) Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(атрибут code List Id)
анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленімі, оған сәйкес код көрсетілген
csdo: Reference Data Id Type (M.SDT.00091)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
1
4. Бастапқы күні мен уақыты
(csdo: Start Date Time)
жалпы ресурста мәліметтердің (тізілімнің, тізбенің, дерекқордың) өзгертілген бастапқы күні мен уақыты
M.SDE.00133
bdt: Date Time Type (M.BDT.00006)
8601–2001 ИСО МЕМСТ сәйкес күн мен уақыттың белгіленімі
0..1
5. Соңғы күні мен уақыты
(csdo: End Date Time)
жалпы ресурста мәліметтердің (тізілімнің, тізбенің, дерекқордың) өзгертілген соңғы күні мен уақыты
M.SDE.00134
bdt: Date Time Type (M.BDT.00006)
8601–2001 ИСО МЕМСТ сәйкес күн мен уақыттың белгіленімі
0..1
6. Сұрау салынған жазбалардың саны
(smsdo: Record Quantity)
сұрау салынған жазбалардың саны
M.SM.SDE.00971
csdo: Quantity4 Type (M.SDT.00097)
Ондық санау жүйесінде теріс емес бүтін сан.
Цифрлардың ең көп саны: 4
0..1
7. Бірінші жазбаның реттік нөмірі
(smsdo: Record Ordinal)
0-ден бастап есептелетін сұратылып отырған жазбалар ауқымында позицияның нөмірі, содан бастап жауап хабар қалыптастырылады
M.SM.SDE.00970
bdt: Ordinal Type (M.BDT.00022)
Ондық санау жүйесінде оң бүтін сан
0..1
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2018 жылғы 22 мамырдағы
№ 85 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бірыңғай тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесіне қосылу
ТӘРТІБІ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығына кіретін мынадай халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
2017 жылғы 7 қарашадағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының айналысы туралы келісім;

Решение Высшего Евразийского экономического совета от 29 мая 2013 г. № 35 "О Концепции согласованной (скоординированной) агропромышленной политики государств-членов Таможенного союза и Единого экономического пространства";
Решение Высшего Евразийского экономического совета от 21 ноября 2014 г. № 94 "О плане мероприятий по реализации Концепции согласованной (скоординированной) агропромышленной политики государств-членов Таможенного союза и Единого экономического пространства";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 февраля 2018 г. № 26 "О Порядке формирования и ведения единого реестра сортов сельскохозяйственных растений";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 г. № 125 "Об утверждении Положения об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств-членов Евразийского экономического союза между собой и с Евразийской экономической комиссией";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2016 г. № 169 "Об утверждении Порядка реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 12 октября 2015 г. № 137 "Об утверждении технического задания на создание интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза".
II. Область применения
2. Настоящий Порядок определяет требования к составу и содержанию процедур введения в действие общего процесса "Формирование, ведение и использование единого реестра сортов сельскохозяйственных растений" (P.AS.01) (далее – общий процесс) и присоединения нового участника к общему процессу, а также требования к осуществляемому при их выполнении информационному взаимодействию.
III. Основные понятия

Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің "Кеден одағына және Бірыңғай экономикалық кеңістікке мүше мемлекеттердің келісілген (үйлестірілген) агроөнеркәсіптік саясатының тұжырымдамасы туралы" 2013 жылғы 29 мамырдағы № 35 шешімі;
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің "Кеден одағына және Бірыңғай экономикалық кеңістікке мүше мемлекеттердің келісілген (үйлестірілген) агроөнеркәсіптік саясатының тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары туралы" 2014 жылғы 21 қарашадағы № 94 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібі туралы" 2018 жылғы 13 ақпандағы № 26 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы"
2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректермен электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестердің тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы
14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және оларды сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының бір-бірімен және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимылы кезінде электрондық құжаттармен алмасуы туралы Ережені бекіту туралы" 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 125 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін құруға арналған технологиялық тапсырманы бекіту туралы" 2015 жылғы 12 қазандағы № 137 шешімі.
II. Қолданылу саласы
2. Осы Тәртіп "Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бірыңғай тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" (P.AS.01) жалпы процесін (бұдан әрі – жалпы процесс) іске қосу рәсімдерінің құрамына және мазмұнына қойылатын талаптарды және жаңа қатысушыны жалпы процеске қосу талаптарын, сондай-ақ оларды орындау кезінде жүзеге асырылатын ақпараттық өзара іс-қимылға қойылатын талаптарды айқындайды.
III. Негізгі ұғымдар

3. Для целей настоящего Порядка используются понятия, которые означают следующее:
"документы, применяемые при обеспечении функционирования интегрированной системы" – технические, технологические, методические и организационные документы, предусмотренные пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года);
"технологические документы" – документы, включенные в типовой перечень технологических документов, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации общего процесса, предусмотренный пунктом 1 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200.
Иные понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных пунктом 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование единого реестра сортов сельскохозяйственных растений", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 мая 2018 г. № 85 (далее – Правила информационного взаимодействия).
IV. Участники взаимодействия
4. Роли участников взаимодействия при выполнении ими процедур, предусмотренных настоящим Порядком, приведены в таблице 1.
Таблица 1
Роли участников взаимодействия
№ п/п
Наименование роли
Описание роли
Участник,
выполняющий роль
1
Присоединяющийся участник общего процесса
выполняет процедуры, предусмотренные настоящим Порядком
уполномоченный орган государства-члена Союза
2
Администратор
координирует выполнение процедур, предусмотренных настоящим Порядком, и участвует в тестировании информационного взаимодействия с присоединяющимся участником общего процесса
Евразийская экономическая комиссия
V. Введение общего процесса в действие
5. С даты вступления в силу Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 мая 2018 г. № 85 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование единого реестра сортов сельскохозяйственных растений" государства-члены Союза (далее – государства-члены) при координации Евразийской экономической комиссии
(далее – Комиссия) приступают к выполнению процедуры введения в действие общего процесса.
6. Для введения в действие общего процесса государствами-членами должны быть выполнены необходимые мероприятия, определенные процедурой присоединения к общему процессу в соответствии с разделом VI настоящего Порядка.

3. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"интеграцияланған ақпараттық жүйенің жұмыс істеуін қамтамасыз ету кезінде қолданылатын құжаттар" – Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 30-тармағында көзделген техникалық, технологиялық, әдістемелік және ұйымдастырушылық құжаттар;
"технологиялық құжаттар" – Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімінің 1-тармағында көзделген, жалпы процесті іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттардың үлгілік тізбесіне енгізілген құжаттар.
Осы Тәртіпте пайдаланалытан өзге ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 22 мамырдағы № 85 шешімімен бекітілген "Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бірыңғай тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары) 4-тармағында айқындалған мәндерде қолданылады.
IV. Өзара іс-қимылға қатысушылар
4. Өзара іс-қимылға қатысушылардың осы Тәртіпте көзделген рәсімдерді орындаған кездегі рөлдері 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Өзара іс-қимылға қатысушылардың рөлдері
р/с
Рөлдің атауы
Рөлдің сипаты
Рөлді орындайтын қатысушы
1
Жалпы процеске қосылатын қатысушы
осы Тәртіпте көзделген рәсімдерді орындайды
Одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органы
2
Әкімші
осы Тәртіпте көзделген рәсімдердің орындалуын үйлестіреді және жалпы процеске қосылатын қатысушымен ақпараттық өзара іс-қимылды тестілеуге қатысады
Еуразиялық экономикалық комиссия
V. Жалпы процесті қолданысқа енгізу
5. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бірыңғай тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асырған кезде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2018 жылғы 22 мамырдағы № 85 шешімі күшіне енген күннен бастап Одаққа мүше мемлекеттер (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) Еуразиялық экономикалық комиссияның үйлестіруі кезінде (бұдан әрі – Комиссия) жалпы процесті қолданысқа енгізу рәсімін орындауға кіріседі.
6. Жалпы процесті қолданысқа енгізу үшін мүше мемлекеттер осы Тәртіптің VI бөліміне сәйкес жалпы процеске қосылу рәсімінде айқындалған қажетті іс-шараларды орындауға тиіс.