Об установлении ставок арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения Западно-Казахстанской области
Решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 28 января 2026 года № 23-3
В соответствии с подпунктом 4-6) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Западно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:

Батыс Қазақстан облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының мөлшерлемелерін белгілеу туралы
Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2026 жылғы 28 қаңтардағы № 23-3 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағы 4-6) тармақшасына сәйкес Батыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:

1. Установить ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения Западно-Казахстанской области согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
председателя маслихата
Е. Салыков
Приложение к решению
Западно-Казахстанского
областного маслихата
от 28 января 2026 года № 23-3
Ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения Западно-Казахстанской области
Категории городов и населенных пунктов
Ставки арендной платы в месячных расчетных показателях за 1 квадратный метр (в месяц))
Виды памятников истории и культуры
Памятники градостроительства и архитектуры
Памятники археологии, ансамбли и комплексы, сакральные объекты
Сооружения монументального искусства
1.
город Уральск
0,8
0,6
1,0
2.
город районного значения Аксай
0,6
0,4
0,8
3.
поселки*
0,4
0,4
0,6
4.
села*
0,2
0,2
0,4
Примечание:
Ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения, находящихся в коммунальной собственности вычисляются путем умножения ставки арендной платы на количество арендуемой площади в квадратных метрах.
Ставки арендной платы определяются с учетом категории городов и населенных пунктов согласно Закона Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан".
поселки*, к которым относятся населенные пункты с численностью населения не менее 3 тысяч человек.

1. Батыс Қазақстан облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының мөлшерлемелері осы шешімнің қосымшасына сәйкес белгіленсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасының міндетін атқарушы Е. Салықов
Батыс Қазақстан облыстық
мәслихатының 2026 жылғы
28 қаңтардағы № 23-3 шешіміне
қосымша
Батыс Қазақстан облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының мөлшерлемелері
№ р/н
Қалалар және елді мекендердің санаты
Жалға алу ақысының мөлшерлемелері 1 шаршы метрге айлық есептік көрсеткіштерінде (ай сайын)
Тарих және мәдениет ескерткіштерінің түрлері
Қала құрылысы және сәулет ескерткіштері
Археология ескерткіштері, ансамбльдер мен кешендер, киелі объектілер
Монументтік өнер құрылыстары
1.
Орал қаласы
0,8
0,6
1,0
2.
аудандық маңызы бар қала Ақсай
0,6
0,4
0,8
3.
кенттер*
0,4
0,4
0,6
4.
ауыл*
0,2
0,2
0,4
Ескерту:
Коммуналдық меншіктегі жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының мөлшерлемелері жалға алу ақысының мөлшерлемелерін жалға алынатын алаңның шаршы метрдегі көлеміне көбейту жолымен шығарылады.
Жалға алу ақысының мөлшерлемелері "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес қалалар мен елді мекендердің санаттарын ескере отырып анықталады.
кенттер*, оларға халқының саны кемінде 3 мың адам болатын елді мекендер жатады.

К поселкам также приравниваются населенные пункты, расположенные в местности, имеющей лечебное значение, с численностью населения не менее 2 тысяч человек, из которых число приезжающих ежегодно для лечения и отдыха составляет не менее половины. К ним относятся также дачные поселки, являющиеся местами летнего отдыха граждан, в которых не менее 25 процентов взрослого населения постоянно занимается сельским хозяйством;
села* - населенные пункты с численностью населения не менее 50 человек.

Халық саны кемінде 2 мың болатын, жыл сайын емделу және демалу үшін келетіндердің саны кемінде олардың жартысын құрайтын, емдік маңызы бар жерлерде орналасқан елді мекендер де кенттерге теңестіріледі. Оларға азаматтардың жазғы демалыс орындары болып табылатын, ересек халықтың кемінде 25 пайызы ауыл шаруашылығымен тұрақты түрде айналысатын саяжай кенттері де жатады;
ауылдар* - халқының саны кемінде 50 адам болатын елді мекендер.