Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Бозанбайскому сельскому округу Уланского района Восточно-Казахстанской области на 2026-2030 годы
Решение Уланского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 30 июня 2026 года № 311
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Уланский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Бозанбайскому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата Г. Калиева
Утвержден
решением Уланского
районного маслихата
от "30" июня 2026 года № 311
План по управлению пастбищами и их использованию по Бозанбайскому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Бозанбайскому сельскому округу Уланского района на 2025-2030 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34831).
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Бозанбайского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;

2026–2030 жылдарға арналған Бозанбай ауылдық округі, Ұлан ауданы, Шығыс Қазақстан облысы бойынша жайылымдарды басқару және пайдалану жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы мәслихатының 2026 жылғы 30 маусымдағы № 311 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 1-бабы 6-тармағының 15) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына сәйкес Улан аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026–2030 жылдарға арналған Ұлан ауданы Бозанбай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және пайдалану жоспарын бекіту.
2. Аталған шешім алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күн өткеннен кейін күшіне енеді.
Ұлан аудандық мәслихатының төрағасы Г. Калиева
Бекітілген
Ұлан аудандық мәслихатының
2026 жылғы "30" маусым
№ 311 шешімімен
2026–2030 жылдарға арналған Ұлан ауданы Бозанбай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және пайдалану жоспары
2026–2030 жылдарға арналған Ұлан ауданы Бозанбай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және пайдалану жоспары Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және жергілікті өзін-өзі басқару туралы" Заңы, "Жайылымдар туралы" Заңы, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығы "Жайылымдарды рационалды пайдалану ережелерін бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Реестрінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығы "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін шекті рұқсат етілетін жүктеме нормасын бекіту туралы" (Реестрде № 11064 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 бұйрығы "Жайылымдарды басқару және пайдалану бойынша типтік жоспарды бекіту туралы" (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 29 шілде 2024 жылы № 34831 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленген.
Жоспар мыналарды қамтиды:
1) Бозанбай ауылдық округі аумағындағы жер санаттары бөлінісінде жайылымдардың орналасу сызбасы (карта), жер учаскелерінің құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде олардың меншік иелері мен жер пайдаланушылары туралы мәліметтер;
2) жеке қосалқы шаруашылықтағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктеріне арналған, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды қоса алғанда, жайылымдардың сызбасы (картасы);

3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
8) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом данных земельного баланса и информационной системы государственного земельного кадастра, сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Бозанбайский сельский округ расположен в южной части Уланского района в горно-степной, сухостепнойзоне. Горно-степная зона подразделяется на горную лугово-степную, предгорную степную умеренно-влажную и степную умеренно засушливую подзоны. Климат умеренно-засушливый, умеренно жаркий, со среднегодовым количеством осадков 360-390 мм. Температура воздуха самая низкая –45, самая высокая +40. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность 68 %. Преобладают ветры юго-восточные и северо-западного направления, со среднегодовой скоростью 2,7 м/сек.
Почвы темно-каштановые, горные черноземы южные, черноземы обыкновенные, черноземы южные, горные черноземы выщелоченные и обыкновенные.
Растительный покров представляет собой: ковыльно-типчаково-полынные, ковыльно-типчаково-разнотравные, разнотравно-злаковые, мягкостебельные и кустарниково-дерновинно-злаковые с разнотравьем.
Устойчивый снежный покров устанавливается в середине ноября, сходит в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Гидрография представляет собой бассейн реки Иртыш. Наиболее крупные реки: Сибинка, Кызылсу, Улан, Алибеки множества других рек и ручьев.

3) жайылым айналымының ұсынылатын схемалары көрсетілген сызба (карта);
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өту сервитуттары, мал айдау трассалары және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) көрсетілген сызба (карта);
5) жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар көрсетілген сызба (карта);
6) жеке қосалқы шаруашылықтағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар көрсетілген сызба (карта);
7) су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, қазылған немесе суландыру арналары, құбырлы немесе шахталық құдықтар) қолжетімділік сызбасы, су тұтыну нормасына сәйкес әзірленген;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар.
Жоспар жер балансының деректері мен Мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесі мәліметтері, жайылымдардың геоботаникалық тексеру нәтижелері, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы ақпарат, жайылым пайдаланушылар – жеке және (немесе) заңды тұлғалар болып табылатын меншік иелері көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарларының саны жөніндегі деректер, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас ерекшелік топтары бойынша қалыптастырылған табындар, отарлар мен үйірлер саны туралы мәліметтер, маусымдық жайылымдарға мал басын қалыптастыру жөніндегі ақпарат, мәдени және аридті жайылымдарда мал жаю ерекшеліктері, мал айдау сервитуттары туралы деректер және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де мәліметтер негізінде әзірленді және қабылданды.
Бозанбай ауылдық округі Ұлан ауданының оңтүстік бөлігінде, тау-далалы, құрғақ далалы аймақта орналасқан. Тау-далалы зона тау шалғынды-дала, тау етегіндегі қалыпты ылғалды дала және қалыпты құрғақ дала деп аталатын кіші зоналарға бөлінеді. Климат қалыпты құрғақ, қалыпты ыстық, орташа жылдық жауын-шашын мөлшері 360–390 мм. Әуаның ең төменгі температурасы –45°С, ең жоғарғысы +40°С. Орташа жылдық температура +10°С. Салыстырмалы ылғалдылық 68 %. Басым желдер оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс бағытында, орташа жылдық жылдамдығы 2,7 м/с.
Топырақтары – қою қоңыр, тау оңтүстік қарашіріктері, қарашірік қарапайым, қарашірік оңтүстік, тау жойылған және қарапайым қарашіріктер. Өсімдік қаптауы мыналардан тұрады: қылқанды-типчак-шалғындық, қылқанды-типчак-әртүрлі шөптік, әртүрлі шөптік-тұқымдық, жұмсақ сабақты және бұталы-шөпті-тұқымдық әртүрлі шөптер. Тұрақты қар қаптамасы қараша айының ортасында қалыптасып, сәуірдің бірінші онкүндігінде ериді. Сәуірсіз кезеңнің ұзақтығы 130–150 күнді құрайды.
Гидрографиясы Ертіс өзенінің алабына жатады. Ең ірі өзендер: Сібе, Қызылсу, Ұлан, Әлібек және басқа да көптеген өзендер мен арықтар.

1420
8960
3460
Расчет потребности в пастбищах по округу проведен согласно нормам нагрузки установленных Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", исходя из природной зоны, в которой расположен округ и типа пастбищ, при норме нагрузки на голову КРС – 4,5 га/гол., МРС - 0,9 га/гол., лошадей – 5,4 га/гол., в соответствии с имеющимся поголовьем.

1420
8960
3460
Ауылдық округтегі жайылымдарға қажеттілік есептері Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы ауданындағы ең жоғарғы рұқсат етілген жүктемені бекіту туралы" Бұйрығымен белгіленген жүктеме нормаларына сәйкес жүргізілді. Есептеу округ орналасқан табиғи аймаққа және жайылым түріне негізделген, яғни: ірі қара малға – 4,5 га/бас, ұсақ малға – 0,9 га/бас, аттарға – 5,4 га/бас, бар мал санына сәйкес.

Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения Бозанбайского сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 1890 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 7913 га, дефицита пастбищ нет.
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для дойных коров.
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефи цит, (га)
1
Бозанбайский

Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес, Бозанбай ауылдық округінің жергілікті тұрғындарының аналық (сүтті) малды асырау қажеттілігін қамтамасыз ету үшін жайылымдарға қажеттілік 1890 га құрайды (6-кесте). Ауылдық елді мекендегі бар жайылымдық жерлер 7913 га болғандықтан, жайылым тапшылығы жоқ.
6-кесте. Сауын сиырлар үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу.
Ауылдық округ
Жайылымдар алаңы, (га)
Сауын сиырлардың саны (бас)
1 басқа арналған жайылым қажеттілік нормасы, (га)
жайылымдарға қажеттілік, (га)
Тапшылық, (га)
1
Бозанбай

7913
420
4,5
1890
нет
В структуре земель населенных пунктов сельскохозяйственные угодья занимают 8861 га, в том числе 7913 га пастбищ для нужд населения.
Поголовье скота местного населения Бозанбайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 973 голов, мелкого рогатого скота 988 голов, лошадей 488 голов (таблица 7).
Таблица 7. Расчет потребности пастбищ для личного подворного скота
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота у населения по округу дополнительно требуются пастбища, дефицит есть.
В составе земель сельскохозяйственного назначения округа числится 67378 га пастбищ, практически все земли сельскохозяйственного назначения находятся в пользовании и собственности физических лиц и негосударственных юридических лиц.
Поголовье в сельскохозяйственных формированиях округа - ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах составляет: крупного рогатого скота 2819 головы, мелкого рогатого скота 8960 голов, лошадей 3460 голов (таблица 8).
Таблица 8. Расчет потребности пастбищ для сельскохозяйственных формирований
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота в сельскохозяйственных формированиях по округу пастбищ дополнительно не требуется, дефицита нет.
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 47337 тысяча гектар. 973 голова КРС, 988 голова МРС и 488 голов лошадей выпасаются на общественных пастбищах, площадью 7,913 тысяч гектаров, 2819 голов КРС, 8960 голов МРС и 3460 голов лошадей выпасается на пастбищах предоставленных в землепользование, площадью 54,819 тысяч гектар.
Таблица 9. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
-
10
-
10
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Бозанбайскому сельскому
округу
Уланского района на 2026-2030
годы
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Дата, шифры по легенде и по Классификации природных кормовых угодий
Номера контуров и описаний (скобках)
Название типов (разностей, модификаций) природных кормовых угодий с приуроченностью их к рельефу, почвам. Название прочих угодий и земель
Вид угодья
Процент участия в контуре
Площадь, тысяч гектаров
Современное использование
Валовая урожайность, центнеров на гектар (год обследования)
1
2
3
4
5
6
7
8
15Г
Г-2б
14
Низкогорье. Склон горы
Овсецово-ковыльно-разнотравные на черноземах южных малоразвитых суглинистых почвах
пастбище
70

7913
420
4,5
1890
нет
Елді мекендердің жер қоры құрылымында ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер 8861 га-ны құрайды, оның ішінде жергілікті тұрғындардың қажеттілігіне арналған жайылымдар – 7913 га. Бозанбай ауылдық округінің жергілікті тұрғындарының малының саны: ірі қара мал – 973 бас, ұсақ мал – 988 бас, ат – 488 бас (7-кесте).
7-кесте. Жеке қосалқы шаруашылықтағы мал үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу.
Жергілікті тұрғындардың малын жайылымға шығару қажеттілігін есептеу бойынша қосымша жайылымдар қажет, тапшылық бар. Округтің ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерінде 67 378 га жайылым бар, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің дерлік барлығы жеке тұлғалар мен мемлекеттік емес заңды тұлғалардың меншігінде және пайдалануында. Округтегі ауыл шаруашылығы құрылымдарындағы – ЖШС, шаруашылық және фермерлік шаруашылықтардағы мал саны: ірі қара мал – 2819 бас, ұсақ мал – 8960 бас, ат – 3460 бас (8-кесте).
8-кесте. Ауыл шаруашылығы құрылымдары үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу.
Есептеу бойынша округтегі ауыл шаруашылығы құрылымдарындағы мал санын жайылымға шығаруға қосымша жайылымдар қажет емес, тапшылық жоқ.
Ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымға шығару үшін жалпы 47 337 гектар жер қажет. Оның ішінде 973 бас ірі қара, 988 бас ұсақ мал және 488 бас ат қоғамдық жайылымдарда, 7,913 мың гектар аумақта, ал 2 819 бас ірі қара, 8 960 бас ұсақ мал және 3 460 бас ат жер пайдалануға берілген жайылымдарда, 54,819 мың гектар аумақта жайылады.
9-кесте. Қажетті қосымша жайылымдар.
№ р/н
Босалқы жерлер есебінен талап етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
Жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
Халықтың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
-
10
-
10
2-қосымша
2026–2030 жылдарға арналған
Ұлан
ауданы Бозанбай ауылдық
округі
бойынша жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жоспарына
Жайылымдардың геоботаникалық зерттеу деректері
зерттеу күні, аңыз (легенда) бойынша және табиғи жем-шөптік алқаптар жіктемесіне сәйкес шифрлар
контурлар мен сипаттамалар нөмірлері (жақша ішінде)
жер бедері мен топырақ жағдайларына сәйкестігі көрсетілген табиғи жем-шөптік алқаптардың типтері (әртүрлілігі, модификациялары) атауы. Басқа алқаптар мен жерлердің атауы
Алқап түрі
контурдағы үлесі, пайызбен көрсетілген
алаңы, мың гектар
Қазіргі заманғы қолданыс
Жалпы өнімділік, гектарына центнер (зерттеу жылы)
1
2
3
4
5
6
7
8
15Г
Г-2б
14
төмен таулы жер бедері, тау беткейі. сұлыбас-бозды-әртүрлі шөпті өсімдіктер, оңтүстік қара топырақтарда, аз дамыған саздақ топырақтарда
жайылым
70

Разработанный План по управлению пастбищами и их использованию по Бозанбайскому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы позволит обеспечить рациональное использование пастбищ, улучшить их состояние, предотвратить процесс деградации.

Ұлан ауданы Бозанбай ауылдық округі бойынша 2026–2030 жылдарға арналған әзірленген Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары жайылымдарды ұтымды пайдалануды қамтамасыз етуге, олардың жағдайын жақсартуға және деградация процесінің алдын алуға мүмкіндік береді