Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Алмасайскому сельскому округу Уланского района Восточно-Казахстанской области на 2026-2030 годы
Решение Уланского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 30 июня 2026 года № 308
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Уланский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Алмасайскому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата Г. Калиева
Утвержден
решением Уланского
районного маслихата
от "30" июня 2026 года № 308
План по управлению пастбищами и их использованию по Алмасайскому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Алмасайскому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34831).
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Алмасайского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;

Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы Алмасай ауылдық округі бойынша 2026–2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы мәслихатының 2026 жылғы 30 маусымдағы № 308 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 1-бабы 6-тармағының 15) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына сәйкес Улан аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Ұлан ауданы Алмасай ауылдық округі бойынша 2026–2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлан аудандық мәслихатының төрағасы Г. Калиева
Бекітілген
Ұлан аудандық мәслихатының
2026 жылғы "30" маусым
№ 308 шешімімен
2026–2030 жылдарға арналған Ұлан ауданы Алмасай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
2026–2030 жылдарға Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына арналған Ұлан ауданы Алмасай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде № 34831 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар мыналарды қамтиды:
1) Алмасай ауылдық округі аумағындағы жер санаттары бөлінісінде жайылымдардың орналасу сызбасы (карта), жер учаскелерінің құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде олардың меншік иелері мен жер пайдаланушылары туралы мәліметтер;

2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
8) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом данных земельного баланса и информационной системы государственного земельного кадастра, сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Алмасайский сельский округ расположен в центральной части Уланского района в горно-степной, сухостепной зоне. Горно-степная зона подразделяется на горную лугово-степную, предгорную степную умеренно-влажную и степную умеренно засушливую подзоны. Климат умеренно-засушливый, умеренно жаркий, со среднегодовым количеством осадков 360-390 мм. Температура воздуха самая низкая –45, самая высокая +40. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность 68 %. Преобладают ветры юго-восточные и северо-западного направления, со среднегодовой скоростью 2,7 м/сек.
Почвы темно-каштановые, горные черноземы южные, черноземы обыкновенные, черноземы южные, горные черноземы выщелоченные и обыкновенные.
Растительный покров представляет собой: ковыльно-типчаково-полынные, ковыльно-типчаково-разнотравные, разнотравно-злаковые, мягкостебельные и кустарниково-дерновинно-злаковые с разнотравьем.

2) жеке қосалқы шаруашылықтағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктеріне арналған, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды қоса алғанда, жайылымдардың сызбасы (картасы);
3) жайылым айналымының ұсынылатын схемалары көрсетілген сызба (карта);
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өту сервитуттары, мал айдау трассалары және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) көрсетілген сызба (карта);
5) жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар көрсетілген сызба (карта);
6) жеке қосалқы шаруашылықтағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар көрсетілген сызба (карта);
7) су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, қазылған немесе суландыру арналары, құбырлы немесе шахталық құдықтар) қолжетімділік сызбасы, су тұтыну нормасына сәйкес әзірленген;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар.
Жоспар жер балансының деректері мен Мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесі мәліметтері, жайылымдардың геоботаникалық тексеру нәтижелері, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы ақпарат, жайылым пайдаланушылар – жеке және (немесе) заңды тұлғалар болып табылатын меншік иелері көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарларының саны жөніндегі деректер, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас ерекшелік топтары бойынша қалыптастырылған табындар, отарлар мен үйірлер саны туралы мәліметтер, маусымдық жайылымдарға мал басын қалыптастыру жөніндегі ақпарат, мәдени және аридті жайылымдарда мал жаю ерекшеліктері, мал айдау сервитуттары туралы деректер және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де мәліметтер негізінде әзірленді және қабылданды.
Алмасай ауылдық округі Ұлан ауданының орталық бөлігінде таулы-далалы және құрғақ дала аймағында орналасқан, мұнда таулы-далалы аймақ таулы шалғынды-далалы, тау бөктеріндегі орташа ылғалды далалы және орташа құрғақ далалы кіші аймақтарға бөлінеді. Климат жағдайы орташа құрғақ әрі орташа ыстық, жылдық орташа жауын-шашын мөлшері 360–390 мм, ауаның ең төменгі температурасы –45°С, ең жоғарысы +40°С, орташа жылдық температура +10°С, салыстырмалы ылғалдылық 68 %, ал желдің басым бағыты оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс бағыттары болып, орташа жылдық жылдамдығы 2,7 м/сек құрайды.
Топырақ жамылғысы қара қоңыр топырақтардан, таулы оңтүстік қара топырақтардан, кәдімгі қара топырақтардан, оңтүстік қара топырақтардан, сондай-ақ таулы шайылған қара топырақтар мен кәдімгі қара топырақтардан тұрады.
Өсімдік жамылғысы боз-бетегелі-жусанды, боз-бетегелі-әртүрлі шөпті, әртүрлі шөпті-дәнді, жұмсақ сабақты, сондай-ақ бұталы-бөртпелі-дәнді және әртүрлі шөптер аралас өсімдіктер қауымдастығымен сипатталады.

211
208
182
Расчет потребности в пастбищах по округу проведен согласно нормам нагрузки установленных Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", исходя из природной зоны, в которой расположен округ и типа пастбищ, при норме нагрузки на голову КРС – 4,5 га/гол., МРС - 0,9 га/гол., лошадей – 5,4 га/гол., в соответствии с имеющимся поголовьем.
Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения Алмасайского сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 1674 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 4832 га, дефицита пастбищ нет.
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для дойных коров.
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефи цит, (га)
1
Алмасайский

211
208
182
Округ бойынша жайылымдарға деген қажеттілік есебі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығымен белгіленген жүктеме нормаларына сәйкес, округтің орналасқан табиғи аймағы мен жайылым түрлері ескеріле отырып, қолда бар мал басына негізделіп жүргізілді. Жүктеме нормасы ірі қара малға – 4,5 га/бас, ұсақ мүйізді малға – 0,9 га/бас, жылқыға – 5,4 га/бас болып белгіленген.
"Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес, Алмасай ауылдық округі халқының ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын ұстау қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында жайылымдарға деген қажеттілік 1 674 гектарды құрайды (6-кесте). Елді мекен аумағында қолда бар жайылым алқабы 4 832 гектар болғандықтан, жайылым тапшылығы жоқ.
6-кесте. Сауын сиырлар үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу.
Ауылдық округ
Жайылымдар алаңы, (га)
Сауын сиырлардың саны (бас)
1 басқа арналған жайылым қажеттілік нормасы, (га)
жайылымдарға қажеттілік, (га)
Тапшылық, (га)
1
Алмасай

4832
372
4,5
1674
нет
В структуре земель населенных пунктов сельскохозяйственные угодья занимают 22818,7 га, в том числе 4832 га пастбищ для нужд населения.
Поголовье скота местного населения Алмасайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 871 голов, мелкого рогатого скота 1063 голов, лошадей 419 голов (таблица 7).
Таблица 7. Расчет потребности пастбищ для личного подворного скота
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота у населения по округу дополнительно требуются пастбища, дефицит есть.
В составе земель сельскохозяйственного назначения округа числится 22818,7 га пастбищ, практически все земли сельскохозяйственного назначения находятся в пользовании и собственности физических лиц и негосударственных юридических лиц.

4832
372
4,5
1674
жоқ
Елді мекендер жерлері құрылымында ауыл шаруашылығы алқаптары 22 818,7 гектарды құрайды, оның ішінде халықтың қажеттіліктері үшін арналған жайылымдар 4 832 гектарды құрайды.
Алмасай ауылдық округі жергілікті халқының мал басы: ірі қара мал – 871 бас, ұсақ мүйізді мал – 1 063 бас, жылқы – 419 бас (7-кесте).
7-кесте. Жеке қосалқы шаруашылықтағы мал үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу.
Округ бойынша халықтың жайылымда бағылатын мал басына арналған жайылымдарға деген қажеттілік есебіне сәйкес қосымша жайылымдар қажет, жайылым тапшылығы бар.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер құрамында округ бойынша 22 818,7 гектар жайылымдар есепте тұр, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің іс жүзінде барлығы жеке тұлғалардың және мемлекеттік емес заңды тұлғалардың пайдалануында және меншігінде.

Поголовье в сельскохозяйственных формированиях округа - ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах составляет: крупного рогатого скота 383 головы, мелкого рогатого скота 208 голов, лошадей 182 голов (таблица 8).
Таблица 8. Расчет потребности пастбищ для сельскохозяйственных формирований
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота в сельскохозяйственных формированиях по округу пастбищ дополнительно не требуется, дефицита нет.
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 10,034 тысяч гектар. 871 голов КРС, 1063 голов МРС и 419 голов лошадей выпасаются на общественных пастбищах, площадью 4,832 тысяч гектаров, 383 голов КРС, 208 голов МРС и 182 голов лошадей выпасается на пастбищах предоставленных в землепользование, площадью 22,819 тысяч гектар.
Таблица 9. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
1
2,308
-
2,308
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Алмасайскому сельскому округу
Уланского района на 2026-2030
годы
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Дата, шифры по легенде и по Классификации природных кормовых угодий
Номера контуров и описаний (скобках)
Название типов (разностей, модификаций) природных кормовых угодий с приуроченностью их к рельефу, почвам. Название прочих угодий и земель
Вид угодья
Процент участия в контуре
Площадь, тысяч гектаров
Современное использование
Валовая урожайность, центнеров на гектар (год обследования)
1
2
3
4
5
6
7
8
20Ба
Г-2а
1
Мелкосопочник склон сопки
Полынно-типчаковые на темно-каштановых солонцеватых суглинистых почвах
пастбища
50
158
выпас частного скота
1,6
32Б
Г-4а
2
Долина реки Сарыозек
Осоково-разнотравные на лугово-темно-каштановых карбонатных суглинистых почвах
пастбища
80
60
Выпас частного скота
Г-2б
6
Межсопочная равнина
Ковыльно-разнотравно-спирейные на темно-каштановых неполноразвитых среднесуглинистых почвах
пастбища
50
145
Выпас частного скота
20Ба
Г-2а
9
Межсопочная равнина
Полынно-типчаковые на темно-каштановых солонцеватых суглинистых почвах
пастбища
100
95
Выпас частного скота
Г-2б
54
Мелкосопочник. Склон сопки
Ковыльно-типчаково-разнотравные с полынью на черноземах южных неполноразвитых суглинистых почвах
пастбища
70

Округтегі ауыл шаруашылығы құрылымдарында – ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарында мал басы: ірі қара мал – 383 бас, ұсақ мүйізді мал – 208 бас, жылқы – 182 бас (8-кесте).
8-кесте. Ауыл шаруашылығы құрылымдары үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу.
Ауылдық округ бойынша ауыл шаруашылығы құрылымдарындағы жайылымға шығарылатын мал басына жүргізілген жайылым қажеттілігін есептеу нәтижесіне сәйкес қосымша жайылым жерлер талап етілмейді, тапшылық жоқ.
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жалпы 10,034 мың гектар жайылым қажет. Оның ішінде 871 бас ірі қара мал, 1 063 бас ұсақ мүйізді мал және 419 бас жылқы қоғамдық жайылымдарда (4,832 мың га) бағылуда. Ал 383 бас ірі қара мал, 208 бас ұсақ мүйізді мал және 182 бас жылқы жер пайдалануға берілген жайылымдарда (22,819 мың га) бағылуда.
9-кесте. Қажетті қосымша жайылымдар.
№ р/н
Босалқы жерлер есебінен талап етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
Жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
Халықтың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
1
2,308
-
2,308
2-қосымша
2026–2030 жылдарға арналған
Ұлан
ауданы Алмасай ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және
оларды пайдалану жоспарына
Жайылымдардың геоботаникалық зерттеу деректері
зерттеу күні, аңыз (легенда) бойынша және табиғи жем-шөптік алқаптар жіктемесіне сәйкес шифрлар
контурлар мен сипаттамалар нөмірлері (жақша ішінде)
жер бедері мен топырақ жағдайларына сәйкестігі көрсетілген табиғи жем-шөптік алқаптардың типтері (әртүрлілігі, модификациялары) атауы. Басқа алқаптар мен жерлердің атауы
Алқап түрі
контурдағы үлесі, пайызбен көрсетілген
алаңы, мың гектар
Қазіргі заманғы қолданыс
Жалпы өнімділік, гектарына центнер (зерттеу жылы)
1
2
3
4
5
6
7
8
20Ба
Г-2а
1
Ұсақ шоқылы жер бедері, шоқы беткейі. жусанды-бетегелі өсімдіктер, қара-қоңыр сортаңдау саздақ топырақтарда
жайылым
50
158
жеке малды жаю
1,6
32Б
Г-4а
2
Сарыөзек өзенінің аңғары. өлеңшөпті-әртүрлі шөпті өсімдіктер, шалғынды қара-қоңыр карбонатты саздақ топырақтарда
жайылым
80
60
жеке малды жаю
Г-2б
6
Шоқылараралық жазық. бозды-әртүрлі шөпті-спиреяли өсімдіктер, толық дамымаған қара-қоңыр орташа саздақ топырақтарда
жайылым
50
145
жеке малды жаю
20Ба
Г-2а
9
Шоқылараралық жазық. жусанды-бетегелі өсімдіктер, қара-қоңыр сортаңдау саздақ топырақтарда
жайылым
100
95
жеке малды жаю
Г-2б
54
Ұсақ шоқылы жер бедері, шоқы беткейі. бозды-бетегелі-әртүрлі шөпті, жусанды өсімдіктер, оңтүстік қара топырақтарда, толық дамымаған саздақ топырақтарда
жайылым
70

782
3633
-
1519
-
-
Приложение 5 к
Типовому плану
по управлению
пастбищами и их
использованию
Форма
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Заключение
Чтобы не допустить ухудшения кормового достоинства и снижения урожаев травостоя естественных и сеяных пастбищ при использовании сельскохозяйственных угодий необходимо соблюдать пастбищеобороты, что улучшит состояние кормовой базы.
Пастбищеоборотом называется такая система использования пастбищ и ухода за ними, при которой в определенном порядке (в течение сезона, через год или несколько лет) изменяются сроки и способы их использования. Для этого периодически чередуют выпас и сенокошение со сменой сроков пастьбы, предоставляют пастбищу отдых.
Исходя из природно-климатических условий и сбитости пастбищ (что особенно актуально применительно к пастбищам, используемым населением), используется сменно-сезонный пастбищеоборот, который предусматривает трех-загонную схему с последовательной сменой загонов в течение сезонов года. При такой схеме пастбищеоборота каждый участок необходимо делить на загоны очередного стравливания: для начала, середины и конца сезона.
Пастбищеоборот необходимо применять при организации пастбищ для выпаса скота, учитывая приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 3 к настоящему Плану.
Разработанный План по управлению пастбищами и их использованию по Алмасайскому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы позволит обеспечить рациональное использование пастбищ, улучшить их состояние, предотвратить процесс деградации.

782
-
3633
-
1519
-
-
5-қосымша
Жайылымдарды басқару
және пайдалану жөніндегі
Үлгілік жоспарға
Форма
Ұсынылатын жайылым айналымының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
Бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
Екінші жыл
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
Үшінші жыл
күзгі маусым
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
Төртінщші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалыс учаскесі
Қорытынды
Ауыл шаруашылығы алқаптарын пайдалану кезінде табиғи және егілген жайылымдардың шөптесін жамылғысының жемшөптік сапасының нашарлауын және өнімділігінің төмендеуін болдырмау үшін жайылым айналымын сақтау қажет, бұл жемшөп базасының жағдайын жақсартуға мүмкіндік береді.
Жайылым айналымы – жайылымдарды пайдалану және оларды күтіп-баптау жүйесі, онда белгілі бір тәртіппен (маусым ішінде, жыл сайын немесе бірнеше жыл аралығында) оларды пайдалану мерзімдері мен тәсілдері өзгеріп отырады. Ол үшін мал жаю мен шөп шабу кезеңдері кезектестіріліп, жайылымды пайдалану мерзімдері ауыстырылып, жайылымға демалыс беріледі.
Табиғи-климаттық жағдайларды және жайылымдардың тапталу деңгейін (әсіресе халық пайдаланатын жайылымдарға қатысты) ескере отырып, ауыспалы-маусымдық жайылым айналымы қолданылады. Бұл жүйе маусымдар бойы кезектесіп пайдаланылатын үш бөлімді (загонды) схемаға негізделеді. Мұндай жайылым айналымы кезінде әрбір учаске маусымның басы, ортасы және соңы үшін кезектесіп пайдаланылатын жайылым бөлімдеріне бөлінеді.
Мал жаюға арналған жайылымдарды ұйымдастыру кезінде жайылым айналымын қолдану қажет, бұл ретте осы Жоспарға қосымша 3-ке сәйкес жайылым айналымының қолайлы схемалары ескеріледі.
Алмасай ауылдық округі, Ұлан ауданы бойынша 2026–2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану әзірленген Жоспары жайылымдарды ұтымды пайдалануды қамтамасыз етуге, олардың жағдайын жақсартуға және деградация үдерістерінің алдын алуға мүмкіндік береді.