Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Аблакетскому сельскому округу Уланского района Восточно-Казахстанской области на 2026-2030 годы
Решение Уланского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 30 июня 2026 года № 305
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Уланский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Аблакетскому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата Г. Калиева
Утвержден
решением Уланского
районного маслихата
от "30" июня 2026 года № 305
План по управлению пастбищами и их использованию по Аблакетскому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Аблакетскому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34831).
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Аблакетского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
8) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом данных земельного баланса и информационной системы государственного земельного кадастра, сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Аблакетский сельский округ расположен в центральной части Уланского района вдоль левого берега реки Иртыш, в горно-степной и сухостепной зонах.

Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы Аблакет ауылдық округі бойынша 2026–2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы мәслихатының 2026 жылғы 30 маусымдағы № 305 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 1-бабы 6-тармағының 15) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына сәйкес Улан аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Ұлан ауданы Аблакет ауылдық округі бойынша 2026–2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлан аудандық мәслихатының төрағасы Г. Калиева
Бекітілген
Ұлан аудандық
мәслихатының шешімімен
2026 жылғы "30" маусым № 305
Ұлан ауданы Аблакет ауылдық округі бойынша 2026–2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Ұлан ауданы Аблакет ауылдық округі бойынша 2026–2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" заңдарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін шекті жол берілетін жүктеме нормаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі №263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде №34831 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар мыналарды қамтиды:
Аблакет ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), сондай-ақ жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері мен жер пайдаланушылары туралы мәліметтер;
халықтың жеке қосалқы шаруашылықтағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктеріне арналған, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта);
жайылым айналымының ұсынылатын схемалары көрсетілген схема (карта);
ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдау трассалары және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) көрсетілген схема (карта);
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар көрсетілген схема (карта);
халықтың жеке қосалқы шаруашылықтағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында резервке жатқызылатын жайылымдар көрсетілген схема (карта);
су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, қазылған тоғандар, суару немесе суландыру арналары, құбырлы немесе шахталық құдықтар) қолжетімділік схемасы;
тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар.
Жоспар жер балансының деректері мен мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің мәліметтерін, жайылымдардың геоботаникалық зерттелу жағдайы туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының бас саны және олардың иелері – жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар туралы деректерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныс-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындар, отарлар, үйірлер саны туралы мәліметтерді, шалғай жайылымдарда жаю үшін мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридтік жайылымдарда мал жаю ерекшеліктерін, мал айдау үшін сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді ескере отырып әзірленді.
Аблакет ауылдық округі Ұлан ауданының орталық бөлігінде Ертіс өзенінің сол жағалауы бойында, таулы-далалық және құрғақ далалық аймақтарда орналасқан.

Горно-степная зона подразделяется на горную лугово-степную, предгорную степную умеренно-влажную и степную умеренно-засушливую подзоны. Климат умеренно-засушливый, умеренно жаркий, со среднегодовым количеством осадков 360-390 мм. Температура воздуха самая низкая –45, самая высокая +40. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность - 68 %. Преобладают ветры юго-восточные и северо-западного направления, со среднегодовой скоростью 2,7 м/сек.
Почвы темно-каштановые, горные черноземы южные, черноземы обыкновенные, черноземы южные, горные черноземы выщелоченные и обыкновенные.
Растительный покров представляет собой: ковыльно-типчаково-полынные, ковыльно-типчаково-разнотравные, разнотравно-злаковые, мягкостебельные и кустарниково-дерновинно-злаковые с разнотравьем.
Устойчивый снежный покров устанавливается в середине ноября, сходит в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Гидрография представляет собой бассейн реки Иртыш. Наиболее крупные реки: Уранхай, Сибинка и множества других ручьев.
Административный центр село Сагыр находится в 23,0 км к югу-востоку от районного центра поселка Касыма Кайсенова.
Аблакетский сельский округ занимает 82 898,9 гектар площади, в том числе: пашни – 5 352,2 гектар, пастбища – 51 395,3 гектар, сенокосы – 9 436,5 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 71 269,3 гектар;
земли населенных пунктов – 7029,9 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической  деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения– 8,7 гектар;
земли особо охраняемых природных территорий – 73,0 гектар;

Таулы-далалық аймақ таулы шалғынды-далалық, тау бөктеріндегі орташа ылғалды далалық және орташа қуаң далалық кіші аймақтарға бөлінеді. Климат орташа қуаң, орташа ыстық, жылдық жауын-шашын мөлшері 360–390 мм. Ауа температурасының ең төменгісі –45°С, ең жоғарғысы +40°С. Орташа жылдық температура +10°С. Ауаның салыстырмалы ылғалдылығы – 68 %. Басым желдер – оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс бағыттағы, орташа жылдық жылдамдығы 2,7 м/сек.
Топырақтары: қара-қоңыр, таулы оңтүстік қара топырақтар, кәдімгі қара топырақтар, оңтүстік қара топырақтар, шайылған таулы қара топырақтар және кәдімгі қара топырақтар.
Өсімдік жамылғысы: бетегелі-бозды-жусанды, бетегелі-бозды-әртүрлі шөпті, әртүрлі шөпті-дәнді, жұмсақ сабақты және бұталы-шымды-дәнді өсімдіктерден тұрады.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында қалыптасып, сәуір айының бірінші онкүндігінде ериді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130–150 күн.
Гидрографиясы Ертіс өзені бассейнімен сипатталады. Ең ірі өзендер: Уранхай, Сібиңка және көптеген ұсақ өзендер мен жылғалар.
Әкімшілік орталығы – Сағыр ауылы, Қасым Қайсенов кентіндегі аудан орталығынан оңтүстік-шығысқа қарай 23,0 км жерде орналасқан.
Аблакет ауылдық округінің жалпы аумағы 82 898,9 гектарды құрайды, оның ішінде:
егістік – 5 352,2 гектар,
жайылым – 51 395,3 гектар,
шабындық – 9 436,5 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 71 269,3 гектар;
елді мекен жерлері – 7 029,9 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және өзге де ауыл шаруашылығына жатпайтын мақсаттағы жерлер – 8,7 гектар;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар – 73,0 гектар;

2214
4834
3283
Расчет потребности в пастбищах по округу проведен согласно нормам нагрузки установленных Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", исходя из природной зоны, в которой расположен округ и типа пастбищ, при норме нагрузки на голову КРС – 4,5 га/гол., МРС - 0,9 га/гол., лошадей – 5.4 га/гол., в соответствии с имеющимся поголовьем.
Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения Аблакетского сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 4774.5 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 6289 га, дефицита пастбищ нет.
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для дойных коров.
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефи цит, (га)
1
Аблакетский
6289
1061
4,5
4774.5
нет
В структуре земель населенных пунктов сельскохозяйственные угодья занимают 7030 га, в том числе 5500 га пастбищ для нужд населения.

2214
4834
3283
Ауылдық округтегі жайылымдарға қажеттілік есептеуі Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жалпы жайылым ауданына ең көп рұқсат етілген жүктеме нормасын бекіту туралы" бұйрығы бойынша жүргізілген. Есептеу округ орналасқан табиғи зона мен жайылым түріне сәйкес, ірі қара малға – 4,5 га/бас, ұсақ малға – 0,9 га/бас, жылқыларға – 5,4 га/бас нормалары негізінде жасалған.
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес, Аблакет ауылдық округі жергілікті тұрғындарының аналық (сауылатын) мал басын қамтамасыз ету үшін қажетті жайылым ауданы 1652,5 га құрайды (6-кесте), ал елді мекендегі бар жайылым ауданы 4970 га болғандықтан, жайылым тапшылығы жоқ.
Кесте 6. Сиыр сүтті малға арналған жайылым қажеттілігін есептеу
Ауылдық округ
жайылым жерінің ауданы, (га)
сүтті сиыр саны (бас)
1 басқа арналған жайылым қажеттілігі нормасы (га)
жайылым қажеттілігі (га)
тапшылығы (га)
1
Аблакетка
4970
1061
2,5
1652,5
нет
Ауылдық елді мекендердің жер құрылымында ауыл шаруашылығы жерлері 7030 га жерді алып жатыр, оның ішінде халық қажеттіліктеріне арналған жайылымдар – 4970 га.

Поголовье скота местного населения Аблакетского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2211 голов, мелкого рогатого скота 2887 голов, лошадей 661 голов (таблица 7).
Таблица 7. Расчет потребности пастбищ для личного подворного скота
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота у населения по округу дополнительно требуются пастбища, дефицит есть.
В составе земель сельскохозяйственного назначения округа числится 51395,3 га пастбищ, практически все земли сельскохозяйственного назначения находятся в пользовании и собственности физических лиц и негосударственных юридических лиц.
Поголовье в сельскохозяйственных формированиях округа - ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах составляет: крупного рогатого скота 5714 головы, мелкого рогатого скота 4834 голов, лошадей 3283 голов (таблица 8).
Таблица 8. Расчет потребности пастбищ для сельскохозяйственных формирований
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота в сельскохозяйственных формированиях по округу пастбищ дополнительно не требуется, дефицита нет.
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 63.909 тысяча гектар. 2211 голова КРС, 2887 голова МРС и 661 голов лошадей выпасаются на общественных пастбищах, площадью 5.5 тысяч гектаров, 5714 голов КРС, 4834 голов МРС и 3283 голов лошадей выпасается на пастбищах предоставленных в землепользование, площадью 12,038 тысяч гектар.
Таблица 9. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
1
10.617
-
10.617
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Аблакетскому сельскому
округу Уланского района на

Аблакет ауылдық округіндегі жергілікті халықтың мал басы мынадай: ірі қара – 2211 басты, ұсақ мал – 2887 басты, жылқылар – 661 басты (кесте 7).
Кесте 7. Жеке қосалқы шаруашылық малдарына арналған жайылымдарға қажеттілікті есептеу
Аудан тұрғындарының жайылымдағы мал басына қажеттілік есептеуіне сәйкес, қосымша жайылымдар қажет, тапшылық бар.
Аудандағы ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер құрамында 51 395,3 га жайылымдар есепке алынған, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің көбі жеке тұлғалардың және мемлекеттік емес заңды тұлғалардың меншігі мен пайдалануында.
Аудандағы ауыл шаруашылығы құрылымдарында – ЖШС, шаруа және фермерлік шаруашылықтардағы мал басы: ірі қара – 5714 бас, ұсақ қара – 4834 бас, жылқы – 3283 бас (8-кесте).
8-кесте. Ауыл шаруашылығы құрылымдары үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу
Аудан бойынша ауылшаруашылық құрылымдардағы мал басын жайылымға қажеттілік есебіне сәйкес, қосымша жайылым жері қажет емес, дефицит жоқ.
Ауылшаруашылық жануарларын жайылымға шығару үшін жалпы қажеттілік – 35,505 мың гектар, 2211 бас ірі қара, 2887 бас ұсақ мал және 661 бас ат қоғамдық жайылымдарда, жалпы аумағы 4,970 мың гектар, 5714 бас ірі қара, 4834 бас ұсақ мал және 3283 бас ат жер пайдалану құқығымен берілген жайылымдарда, жалпы аумағы 12,038 мың гектар жайылады.
Кесте 9. Қосымша қажет болатын жайылымдар
№ р/н
Қосымша қажет болатын жайылымдар (қор жерлерінен), мың гектар
қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалану үшін берілетін жайылымдар, мың гектар
жеке қосалқы шаруашылық малын жайылымға шығару қажеттілігін қанағаттандыру мақсатында резервтелетін жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
1
3,984
-
3,984
2-қосымша

300
500
1565
86
600
96
300
Приложение 5
к Типовому плану
по управлению
пастбищами и их
использованию
Форма
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Заключение
Чтобы не допустить ухудшения кормового достоинства и снижения урожаев травостоя естественных и сеяных пастбищ при использовании сельскохозяйственных угодий необходимо соблюдать пастбищеобороты, что улучшит состояние кормовой базы.
Пастбищеоборотом называется такая система использования пастбищ и ухода за ними, при которой в определенном порядке (в течение сезона, через год или несколько лет) изменяются сроки и способы их использования. Для этого периодически чередуют выпас и сенокошение со сменой сроков пастьбы, предоставляют пастбищу отдых.
Исходя из природно-климатических условий и сбитости пастбищ (что особенно актуально применительно к пастбищам, используемым населением), используется сменно-сезонный пастбищеоборот, который предусматривает трех-загонную схему с последовательной сменой загонов в течение сезонов года. При такой схеме пастбищеоборота каждый участок необходимо делить на загоны очередного стравливания: для начала, середины и конца сезона.
Пастбищеоборот необходимо применять при организации пастбищ для выпаса скота, учитывая приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 3 к настоящему Плану.
Разработанный План по управлению пастбищами и их использованию по Аблакетскому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы позволит обеспечить рациональное использование пастбищ, улучшить их состояние, предотвратить процесс деградации.

300
500
1565
86
600
96
300
5-қосымша
Жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі
үлгілік жоспарға
нысан
Ұсынылатын жайылым айналымының сызбалары
Жылдар
Участоктардың номері
I
II
III
бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
екінші жыл
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
үшінші жыл
күзгі маусым
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалыс учаскесі
Қорытынды
Азықтық шөптесін алқаптардың табиғи және егілген жайылымдарының азықтық сапасының нашарлауына және өнімділігінің төмендеуіне жол бермеу үшін ауыл шаруашылығы жерлерін пайдалану кезінде жайылым айналымын сақтау қажет, бұл азықтық базаның жағдайын жақсартады.
Жайылым айналымы – бұл жайылымдарды пайдалану және оларға күтім жасау жүйесі, онда белгілі бір тәртіппен (маусым ішінде, жыл сайын немесе бірнеше жыл сайын) оларды пайдалану мерзімдері мен тәсілдері өзгертіліп отырады. Бұл үшін жайылымды кезектестіріп пайдалану, шабындыққа ору және жайылымнан демалдыру жұмыстары алмасып отырады.
Табиғи-климаттық жағдайлар мен жайылымдардың тапталу деңгейін (әсіресе халық пайдаланатын жайылымдарға қатысты) ескере отырып, маусымдық-кезектес жайылым айналымы қолданылады. Ол жыл мезгілдері бойынша кезектесіп пайдаланылатын үш алқапты (загонды) жүйені қарастырады. Мұндай жүйеде әрбір учаске жайылымды кезекпен пайдалану үшін бөлінеді: маусымның басы, ортасы және соңы үшін.
Мал жаюды ұйымдастыру кезінде жайылым айналымын қолдану қажет, бұл ретте осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес жайылым айналымының қолайлы сызбалары ескеріледі.
Аблакетка ауылдық округі (Ұлан ауданы) бойынша 2026–2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жоспары жайылымдарды ұтымды пайдалануды қамтамасыз етуге, олардың жағдайын жақсартуға және тозу (деградация) процесінің алдын алуға мүмкіндік береді.