Об определении размера и перечня категорий получателей жилищных сертификатов по Уланскому району
Решение Уланского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 27 февраля 2026 года № 284
В соответствии с пунктом 2 статьи 14-1 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", пунктом 2-9 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 187 "Об утверждении правил реализации мер государственной поддержки, направленных на улучшение жилищных условий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36186) Уланский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Определить размер жилищных сертификатов по Уланскому району в 1 500 000 (один миллион пятьсот тысяч) тенге для реализации права приобретения гражданами Республики Казахстан жилища в собственность с использованием ипотечного жилищного займа в рамках ипотечной программы, утвержденной Национальным Банком Республики Казахстан, или получения мер государственной поддержки, направленных на улучшение жилищных условий.
2. Определить перечень категорий получателей жилищных сертификатов по Уланскому району:
ветераны Великой Отечественной войны;
ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
ветераны боевых действий на территории других государств;
лица с инвалидностью первой и второй групп;
семьи, имеющие или воспитывающие детей с инвалидностью;
лица, страдающие тяжелыми формами некоторых хронических заболеваний, перечисленных в списке заболеваний, утверждаемом уполномоченным органом в области здравоохранения;
пенсионеры по возрасту;
дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, не достигшие двадцати девяти лет, потерявшие родителей до совершеннолетия. При призыве таких лиц на воинскую службу возраст продлевается на срок прохождения срочной воинской службы;
кандасы;
лица, лишившиеся жилища в результате экологических бедствий, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
многодетные матери, награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күмісалқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", а также награжденные орденами "Материнская слава" I и II степени, многодетные семьи;
семьи лиц, погибших (умерших) при исполнении государственных или общественных обязанностей, воинской службы, при подготовке или осуществлении полета в космическое пространство, при спасении человеческой жизни, при охране правопорядка;
неполные семьи;
вдовы (вдовцы), имеющие на иждивении несовершеннолетних детей и детей, обучающихся по общеобразовательным или профессиональным программам в организациях общего среднего, технического и профессионального, после среднего образования, высшего, послевузовского образования по очной форме обучения, но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста.

Ұлан ауданы бойынша тұрғын үй сертификаттарының мөлшерін және алушылар санатының тізбесін айқындау туралы
Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы мәслихатының 2026 жылғы 27 ақпандағы № 284 шешімі
Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 14-1-бабының 2 тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 2-9 тармағына, Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 187 "Тұрғын үй жағдайларын жақсартуға бағытталған мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36186 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес, Ұлан ауданының мәслихаты ШЕШІМҚАБЫЛДАДЫ:
1.  Қазақстан Республикасы азаматтарының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бекіткен ипотекалық бағдарлама шеңберінде ипотекалық тұрғын үй қарызын пайдалана отырып тұрғынжайды меншігіне сатып алу немесе тұрғын үй жағдайларын жақсартуға бағытталған мемлекеттік қолдау шараларын алу құқығын іске асыру үшін Ұлан ауданы бойынша тұрғын үй сертификаттарының мөлшері 1 500 000 (бір миллион бес жүз мың)теңгеде айқындалсын.
2. Ұлан ауданы бойынша тұрғын үй сертификаттарын алушылар санаттарының тізбесі айқындалсын:
Ұлы Отан соғысының ардагерлері;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер;
басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері;
бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдар;
мүгедектігі бар балалары бар немесе оларды тәрбиелеуші отбасылар;
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекiтетiн аурулар тiзiмiнде аталған кейбiр созылмалы аурулардың ауыр түрлерiмен ауыратын адамдар;
жасына қарай зейнет демалысына шыққан зейнеткерлер;
кәмелетке толғанға дейін ата-аналарынан айырылған жиырма тоғыз жасқа толмаған жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар жатады. Мұндай адамдардың жасы әскери қызметке шақырылған кезде мерзiмдi әскери қызметтен өту мерзiмiне ұзартылады;
қандастар;
экологиялық зiлзалалар, табиғи және техногендi сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан тұрғын үйiнен айырылған адамдар;
"Алтын алқа", "Күмісалқа" алқаларыменнаградталғаннемесебұрын "Батыр ана" атағыналған, сондай-ақ I және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көпбалалы аналар, көпбалалы отбасылар;
Мемлекеттiк немесе қоғамдық мiндеттерiн, әскери қызметiн орындау кезiнде, ғарыш кеңістігіне ұшуды дайындау немесе жүзеге асыру кезінде, адам өмiрiн құтқару кезiнде, құқық тәртiбiн қорғау кезiнде қазатапқан (қайтысболған) адамдардың отбасылары;
Толық емес отбасылар;
Асырауында кәмелетке толмағанбалалары және жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқуорнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жалпы білім беретін немесе кәсіптік бағдарламалар бойынша күндізгі оқунысаны бойынша білім алатын, бірақ жиырма үш жасқа толмаған балалары бар жесірәйелдер (тұл ер адамдар) жатады.

3. Признать утратившим силу решенияУланского районного маслихата согласно приложению к данному решению.
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата Г. Калиева
Приложение к решению
Уланского районного маслихата
от 27 февраля 2026 года
№ 284
Список утративших силу решений принятых Уланским районным маслихатом:
1. Решение Уланского районного маслихатаот 22 апреля 2020 года № 365"Об определении размера и перечня категорий получателей жилищных сертификатов по Уланскому району" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 7037, опубликовано в эталонном контрольном банке НПА РК в электронном виде06.05.2020года);
2. Решение Уланского районного маслихатаот 28 июня 2022 года № 163"О внесении изменения в решение Уланского районного маслихата от 22 апреля 2020 года № 365 "Об определении размера и перечня категорий получателей жилищных сертификатов по Уланскому району"" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 28722, опубликовано в эталонном контрольном банке НПА РК в электронном виде07.07.2022года);
3. Решение Уланского районного маслихатаот 12 октября 2022 года № 187"О внесении изменения в решение Уланского районного маслихата от 22 апреля 2020 года № 365 "Об определении размера и перечня категорий получателей жилищных сертификатов по Уланскому району"" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 30218, опубликовано в эталонном контрольном банке НПА РК в электронном виде28.10.2022года);
4. Решение Уланского районного маслихатаот 29 сентября 2023 года № 76"О внесении изменений в решение Уланского районного маслихата от 22 апреля 2020 года № 365 "Об определении размера и перечня категорий получателей жилищных сертификатов по Уланскому району"" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 8898-16, опубликовано в эталонном контрольном банке НПА РК в электронном виде11.10.2023года);
5. Решение Уланского районного маслихатаот 18 марта 2025 года № 216 "О внесении изменения в решение Уланского районного маслихата от 22 апреля 2020 года № 365 "Об определении размера и перечня категорий получателей жилищных сертификатов по Уланскому району"" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 9155-16, опубликовано в эталонном контрольном банке НПА РК в электронном виде20.03.2025года).

3. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Ұлан аудандық мәслихатымен қабылданған шешімдерінің күштері жойылсын.
4. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы Г. Калиева
Ұлан аудандық мәслихаттың
2026 жылғы 27 ақпандағы
№ 284 шешіміне
қосымша
Күштері жойылатын Ұлан аудандық мәслихатымен Қабылданған шешімдердің тізімі:
1. Ұланаудандықмәслихатының2020 жылғы 22 сәуірдегі № 365 "Ұлан ауданы бойынша тұрғын үй сертификаттарының мөлшерін және алушылар санатының тізбесін айқындау туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 7037 нөмірімен тіркелген, ҚР НҚА электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 06.05.2020 жылы жарияланды) шешімі;
2. Ұлан аудандық мәслихатының 2022 жылғы 28 маусымдағы № 163 "Ұлан аудандық мәслихатының 2020 жылғы 22 сәуірдегі № 365 "Ұлан ауданы бойынша тұрғын үй сертификаттарының мөлшерін және алушылар санатының тізбесін айқындау туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеуТізілімінде 28722 нөмірімен тіркелген, ҚР НҚА электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 07.07.2022жылы жарияланды) шешімі;
3. Ұлан аудандық мәслихатының 2022 жылғы 12 қазандағы № 187 "Ұлан аудандық мәслихатының 2020 жылғы 22 сәуірдегі № 365 "Ұлан ауданы бойынша тұрғын үй сертификаттарының мөлшерін және алушылар санатының тізбесін айқындау туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеуТізілімінде30218 нөмірімен тіркелген, ҚР НҚА электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде28.10.2022жылы жарияланды) шешімі;
4. Ұлан аудандық мәслихатының 2023 жылғы 29 қыркүйектегі № 76 "Ұлан аудандық мәслихатының 2020 жылғы 22 сәуірдегі № 365 "Ұлан ауданы бойынша тұрғын үй сертификаттарының мөлшерін және алушылар санатының тізбесін айқындау туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 8898-16 нөмірімен тіркелген, ҚР НҚА электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде11.10.2023жылы жарияланды) шешімі;
5. Ұлан аудандық мәслихатының2025 жылғы 18 наурыздағы № 216 "Ұлан аудандық мәслихатының "Ұлан ауданы бойынша тұрғын үй сертификаттарының мөлшерін және алушылар санатының тізбесін айқындау туралы" 2020 жылғы 22 сәуірдегі № 365 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеуТізілімінде 9155-16 нөмірімен тіркелген, ҚР НҚА электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 20.03.2025жылы жарияланды) шешімі.