О внесении изменений в постановление акимата Шардаринского района от 14 октября 2024 года № 256 "Об утверждении положений государственных учреждений"
Постановление акимата Шардаринского района Туркестанской области от 9 февраля 2026 года № 70
В соответствии со статьей 37 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат Шардаринского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата Шардаринского района от 14 октября 2024 года №256 "Об утверждении положений государственных учреждений", следующие изменения:
утвердить Положение о государственном учреждении "Аппарат акима города Шардара Шардаринского района" утвержденное подпунктам 3 пункта 1 указанного постановления в новой редакции согласно приложенею 1 к настоящему постановлению;
утвердить Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Кауысбек Турусбеков Шардаринского района" утвержденное подпунктам 3 пункта 1 указанного постановления в новой редакции согласно приложенею 2 к настоящему постановлению;
утвердить Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Коссейт Шардаринского района" утвержденное подпунктам 4 пункта 1 указанного постановления в новой редакции согласно приложенею 3 к настоящему постановлению;
утвердить Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Коксу Шардаринского района" утвержденное подпунктам 5 пункта 1 указанного постановления в новой редакции согласно приложенею 4 к настоящему постановлению;
утвердить Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Узын ата Шардаринского района" утвержденное подпунктам 6 пункта 1 указанного постановления в новой редакции согласно приложенею 5 к настоящему постановлению;
утвердить Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Алатау батыр Шардаринского района" утвержденное подпунктам 7 пункта 1 указанного постановления в новой редакции согласно приложенею 6 к настоящему постановлению;
утвердить Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Кызылкум Шардаринского района" утвержденное подпунктам 8 пункта 1 указанного постановления в новой редакции согласно приложенею 7 к настоящему постановлению;
утвердить Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Суткент Шардаринского района" утвержденное подпунктам 9 пункта 1 указанного постановления в новой редакции согласно приложенею 8 к настоящему постановлению;
утвердить Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Акшенгелди Шардаринского района" утвержденное подпунктам 10 пункта 1 указанного постановления в новой редакции согласно приложенею 9 к настоящему постановлению;

Шардара ауданы әкімдігінің 2024 жылғы 14 қазандағы № 256 "Мемлекеттік мекемелердің ережелерін бекіту туралы" қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Түркістан облысы Шардара ауданы әкiмдiгiнiң 2026 жылғы 9 ақпандағы № 70 қаулысы
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 37-бабына сәйкес Шардара ауданы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Шардара ауданы әкімдігінің 2024 жылғы 14 қазандағы №256 "Мемлекеттік мекемелердің ережелерін бекіту туралы" қаулысына келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулының 1 тармағының 2 тармақшасымен бекітілген "Шардара ауданының Шардара қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының 1 қосымшасына жаңа редакцияда бекітілсін;
көрсетілген қаулының 1 тармағының 3 тармақшасымен бекітілген "Шардара ауданының Қауысбек Тұрысбеков ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының 2 қосымшасына жаңа редакцияда бекітілсін;
көрсетілген қаулының 1 тармағының 4 тармақшасымен бекітілген "Шардара ауданының Қоссейіт ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының 3 қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда бекітілсін;
көрсетілген қаулының 1 тармағының 5 тармақшасымен бекітілген "Шардара ауданының Көксу ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының 4 қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда бекітілсін;
көрсетілген қаулының 1 тармағының 6 тармақшасымен бекітілген "Шардара ауданының Ұзын ата ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының 5 қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда бекітілсін;
көрсетілген қаулының 1 тармағының 7 тармақшасымен бекітілген "Шардара ауданының Алатау батыр ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының 6 қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда бекітілсін;
көрсетілген қаулының 1 тармағының 8 тармақшасымен бекітілген "Шардара ауданының Қызылқұм ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының 7 қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда бекітілсін;
көрсетілген қаулының 1 тармағының 9 тармақшасымен бекітілген "Шардара ауданының Сүткент ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының 8 қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда бекітілсін;
көрсетілген қаулының 1 тармағының 10 тармақшасымен бекітілген "Шардара ауданының Ақшеңгелді ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының 9 қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда бекітілсін;

утвердить Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Достык Шардаринского района" утвержденное подпунктам 11 пункта 1 указанного постановления в новой редакции согласно приложенею 10 к настоящему постановлению;
утвердить Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Жаушыкум Шардаринского района" утвержденное подпунктам 12 пункта 1 указанного постановления в новой редакции согласно приложенею 11 к настоящему постановлению;
утвердить Положение о государственном учреждении "Отдела занятости и социальных программ Шардаринского района" акимата Шардаринского района утвержденное подпунктам 14 пункта 1 указанного постановления в новой редакции согласно приложенею 12 к настоящему постановлению;
утвердить Положение о государственном "Отдела сельского хозяйства Шардаринского района" акимата Шардаринского района утвержденное подпунктам 19 пункта 1 указанного постановления в новой редакции согласно приложенею 13 к настоящему постановлению;
утвердить Положение о государственном учреждении "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Шардаринского района" акимата Шардаринского района утвержденное подпунктам 21 пункта 1 указанного постановления в новой редакции согласно приложенею 14 к настоящему постановлению.
2. Государственные учреждения, указанные в пункте первом настоящего постановления, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан:
1) государственную регистрацию вышеуказанного Положения в органах юстиции в установленном законодательством порядке;
2) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Туркестанской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Шардаринского района после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима Шардаринского района.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким района А.Карсыбаев
Приложение - 1 к
постановлению
акимата Шардаринского района
от 9 февраля 2026 года № 70
Приложение - 2 к
постановлению
акимата Шардаринского района
от 14 октября 2024 года № 256
Положение о государственном учреждении "Аппарат акима города Шардара Шардаринского района" 1. Общие положения

көрсетілген қаулының 1 тармағының 11 тармақшасымен бекітілген "Шардара ауданының Достық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының 10 қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда бекітілсін;
көрсетілген қаулының 1 тармағының 12 тармақшасымен бекітілген "Шардара ауданының Жаушықұм ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының 11 қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда бекітілсін;
көрсетілген қаулының 1 тармағының 14 тармақшасымен бекітілген Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының 12 қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда бекітілсін;
көрсетілген қаулының 1 тармағының 19 тармақшасымен бекітілген Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының 13 қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда бекітілсін;
көрсетілген қаулының 1 тармағының 21 тармақшасымен бекітілген Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының 14 қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда бекітілсін.
2. Осы қаулының бірінші тармағында көрсетілген мемлекеттік мекемелер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) жоғарыда көрсетілген Ережелердің заңнамада белгіленген тәртіпте әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес жұмыс күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Түркістан облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
3) осы қаулының ресми жарияланғаннан кейін оның Шардара ауданы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Шардара ауданы әкімі аппаратының басшысына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі А.Карсыбаев
Шардара ауданы әкімдігінің
2026 жылғы 9 ақпандағы
№ 70 қаулысына 1-косымша
Шардара ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 14 қазандағы
№ 256 қаулысына 2-косымша
"Шардара ауданының Шардара қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже 1. Жалпы ережелер

1. Государственное учреждение "Аппарат акима города Шардара Шардаринского района" (далее - аппарат акима) является государственным учреждением, обеспечивающим деятельность акима города Шардара (далее -аким) и осуществляющим иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Аппарат акима осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением об аппарате акима.
3. Аппарат акима является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, в соответствии с законодательством Республики Казахстан имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства.
4. Аппарат акима вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Аппарат акима имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства в соответствии с законодательством.
6. Положение об аппарате акима города, его структура утверждаются акиматом района.
7. Полное наименование аппарата акима - государственное учреждение "Аппарат акима города Шардара Шардаринского района". Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, Шардаринский район, город Шардара улица С.Аширова №6, индекс 161400.
8. Аппарат акима города образуется, упраздняется и реорганизуется акиматом района.
9. Аппарат акима является государственным учреждением, содержащимся за счет местного бюджета.
10. Аппарату акима запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями аппарата акима.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности аппарата акима
11. Задачи:
Информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое обеспечение деятельности акима, а также решение вопросов местного значения.
12. Функции:
Аппарат акима города в рамках своей компетенции:
1) обеспечивает организацию проведения схода местного сообщества, раздельного схода местного сообщества жителей города, улицы, многоквартирного жилого дома, собрания местного сообщества;
2) оповещает о времени, месте созыва раздельного схода местного сообщества, схода и собрания местного сообщества и обсуждаемых вопросах не позднее чем за десять календарных дней до дня их проведения через средства массовой информации или иными способами;
3) обеспечивает исполнение решений, принятых на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества и одобренных акимам города;

1. "Шардара ауданының Шардара қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - әкімнің аппараты) Шардара қаласы әкімінің (бұдан әрі - әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. Әкімнің аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Әкімнің аппараты туралы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Әкімнің аппараты мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Әкімнің аппараты өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
5. Әкімнің аппараты заңнамаға сәйкес мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Әкімнің аппараты туралы ережені, оның құрылымын аудан әкімдігі бекітеді.
7. Әкім аппаратының толык атауы – "Шардара ауданының Шардара қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Шардара ауданы, Шардара қаласы, С.Әшіров көшесі №6 үй, индекс 161400.
8. Әкімнің аппаратын аудан әкімдігі құрады, қысқартады және қайта ұйымдастырады.
9. Әкімнің аппараты жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекеме болып табылады.
10. Әкімнің аппаратына әкім аппаратының функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге жол берілмейді.
2. Әкім аппаратының негізгі міндеттері, функциялары, кұкыктары мен міндеттері
11. Міндеттер:
Әкімнің қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сондай-ақ жергілікті маңызы бар мәселелерді шешу.
12. Функциялар:
Әкімнің аппараты өз кұзыреті шегінде:
1)жергілікті қоғамдастық жиынын, көше, көппәтерлі тұрғын үй тұрғындарының бөлек жергілікті қоғамдастық жиынын, жергілікті қоғамдастық жиналысын өткізуді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
2) бөлек жергілікті қоғамдастық жиынының, жергілікті коғамдастық жиынының және жиналысының шакырылу уақытын, орнын және талқыланатын мәселелер туралы бұқаралык ақпарат құралдары арқылы немесе өзге де тәсілдермен олар өткізілетін күнге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей хабардар етеді;
3) жергілікті коғамдастық жиынында немесе жергілікті коғамдастық жиналысында қабылданған және қала әкімі мақұлдаған шешімдердің орындалуын қамтамасыз етеді;

4) обеспечивает планирование и исполнение бюджета города;
5) представляет собранию местного сообщества и в маслихат района отчет об исполнении бюджета городаа;
6) принимает решение о реализации бюджета города;
7) разрабатывает и представляет на утверждение собрания местного сообщества программу развития местного сообщества;
8) выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов, относящихся к коммунальному имуществу города;
9) осуществляет контроль за целевым и эффективным использованием коммунального имущества местного самоуправления;
10) осуществляет права субъекта права коммунальной собственности по отношению к коммунальным юридическим лицам местного самоуправления;
11) устанавливает коммунальному государственному предприятию, имущество которого находится в коммунальной собственности города (коммунальной собственности местного самоуправления), срок содержания и обеспечения сохранности изъятого имущества до его передачи иному лицу с последующим списанием с баланса;
12) представляет интересы государства по вопросам коммунального имущества местного самоуправления, осуществляет защиту права собственности города (коммунальной собственности местного самоуправления);
13) осуществляет контроль за выполнением доверительным управляющим обязательств по договору доверительного управления коммунальным имуществом местного самоуправления;
14) осуществляет контроль и анализ выполнения планов развития коммунальных государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности города (коммунальной собственности местного самоуправления);
15) организует учет коммунального имущества местного самоуправления, обеспечивает его эффективное использование;
Аппарат акима города по согласованию с собранием местного сообщества:
1)разрабатывает проекты правовых актов в сфере управления коммунальным имуществом местного самоуправления в пределах своей компетенции;
2)управляет коммунальным имуществом местного самоуправления, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, осуществляет меры по его защите;
3)принимает решение и осуществляет приватизацию коммунального имущества местного самоуправления, в том числе обеспечивает его сохранность в процессе подготовки объекта к приватизации, привлекает посредника для организации процесса приватизации, обеспечивает оценку объекта приватизации, осуществляет подготовку и заключение договоров купли-продажи объекта приватизации и контроль за соблюдением условий договоров купли-продажи;

4) қаланың бюджетін жоспарлауды және атқаруды қамтамасыз етеді;
5) жергілікті қоғамдастықтың жиналысына және аудан мәслихатына қала бюджетінің аткарылуы туралы есепті ұсынады;
6) қаланың бюджетін іске асыру туралы шешім қабылдайды;
7) жергілікті қоғамдастықты дамыту бағдарламасын әзірлейді және оны жергілікті қоғамдастық жиналысының бекітуіне ұсынады;
8) қаланың коммуналдық мүлкіне жататын объектілерді салу, реконструкциялау және жөндеу бойынша тапсырыс беруші болады;
9) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің нысаналы және тиімді пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады;
10) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына қатысты коммуналдық меншік құкығы субъектісінің құқықтарын жүзеге асырады;
11) мүлкі қаланың коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынға алып қойылған мүлікті кейіннен баланстан шығара отырып, өзге тұлғаға бергенге дейін күтіп ұстау және оның сақталуын қамтамасыз ету мерзімін белгілейді;
12) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің мәселелері бойынша мемлекеттің мүдделерін білдіреді, қаланың меншік (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігі) құқығын қорғауды жүзеге асырады;
13) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін сенімгерлік басқару шарты бойынша міндеттемелерді сенімгерлік басқарушының орындауын бакылауды жүзеге асырады;
14) мүлкі каланың коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларының орындалуын бакылауды және талдауды жүзеге асырады;
15) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін есепке алуды ұйымдастырады, оның тиімді пайдалануын қамтамасыз етеді.
Қала әкімінің аппараты жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша:
1)өз құзыреті шегінде жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқару саласындағы құқықтық актілердің жобаларын әзірлейді;
2)егер Қазақстан Республикасының зандарында өзгеше көзделмесе, жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқарады, оны қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
3)шешім қабылдайды және жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жекешелендіруді жүзеге асырады, оның ішінде объектіні жекешелендіруге дайындау процесінде оның сақталуын қамтамасыз етеді, жекешелендіру процесін ұйымдастыру үшін делдалды тартады, жекешелендіру объектісін бағалауды қамтамасыз етеді, жекешелендіру объектісін сатып алу-сату шарттарын дайындау мен жасасуды және сатып алу-сату шарттары талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;

4)определяет предмет и цели деятельности коммунального государственного предприятия, имущество которого находится в коммунальной собственности города (коммунальной собственности местного самоуправления), а также вид коммунального государственного предприятия (на праве хозяйственного ведения или казенное предприятие), осуществляющего такую деятельность;
5)осуществляет изъятие или перераспределение имущества, переданного коммунальному юридическому лицу местного самоуправления или приобретенного им в результате собственной хозяйственной деятельности;
6)осуществляет изъятие излишнего, неиспользуемого либо используемого не по назначению имущества коммунальных юридических лиц местного самоуправления;
7)предоставляет коммунальное имущество местного самоуправления в имущественный наем (аренду), доверительное управление физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа либо с правом последующего выкупа;
8)принимает решение о создании, реорганизации, изменении наименования и ликвидации коммунальных юридических лиц местного самоуправления по согласованию с акимом района;
9)дает согласие коммунальному государственному предприятию на отчуждение или распоряжение иным способом, закрепленным за ним имуществом (за исключением продажи произведенной им продукции), создание филиалов и представительств, а также на передачу и списание дебиторской задолженности;
10)утверждает устав (положение) государственных юридических лиц местного самоуправления, внесение в него изменений и дополнений;
11)определяет приоритетные направления деятельности и обязательные объемы работ (услуг), финансируемых из бюджета, коммунальных государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности города (коммунальной собственности местного самоуправления);
12)рассматривает, согласовывает в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе", и утверждает планы развития государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности города (коммунальной собственности местного самоуправления), и отчеты по их исполнению;
13)принимает решения об использовании коммунального имущества местного самоуправления, в том числе о передаче его в залог, аренду, безвозмездное пользование и доверительное управление;
14)закрепляет коммунальное имущество местного самоуправления за коммунальными юридическими лицами местного самоуправления;
15)принимает решение об отчуждении коммунального имущества местного самоуправления;

4)мүлкі қаланың коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын қызметінің нысанасы мен мақсаттарын, сондай-ақ осындай қызметті жүзеге асыратын коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның түрін (шаруашылық жүргізу құқығындағы немесе казыналық кәсіпорын) айқындайды;
5)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғасына берілген немесе өзінің шаруашылык қызметінің нәтижесінде өзі сатып алған мүлікті алып қоюды немесе қайта бөлуді жүзеге асырады;
6)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларының артық, пайдаланылмайтын не мақсатқа сай пайдаланылмайтын мүлкін алып қоюды жүзеге асырады;
7)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес занды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз не кейіннен сатып алу құқығымен мүліктік жалдауға (жалға алуға), сенімгерлік басқаруға береді;
8) аудан әкімімен келісу бойынша жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық занды тұлғаларын құру, қайта ұйымдастыру, атауын өзгерту және тарату туралы шешім қабылдайды;
9) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынға өзіне бекітіп берілген мүлікті (ол өндірген өнімді сатуды қоспағанда) иеліктен шығаруға немесе оған өзгеше тәсілмен билік етуге, филиалдар мен өкілдіктер құруға, сондай-ақ дебиторлық берешекті беруге және есептен шығаруға келісім береді;
10) жергілікті өзін-өзі басқарудың мемлекеттік заңды тұлғаларының жарғысын (ережесін), оған енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды бекітеді;
11) мүлкі қаланың коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар қызметінің басым бағыттарын және бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің) міндетті көлемін айқындайды;
12) мүлкі қаланың коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын және олардың орындалуы жөніндегі есептерді "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда қарайды, келіседі және бекітеді;
13) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін пайдалану, оның ішінде оны кепілге, жалға алуға, өтеусіз пайдалануға және сенімгерлік басқаруға беру туралы шешімдер қабылдайды;
14) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына бекітіп береді;
15) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін иеліктен шығару туралы шешім қабылдайды.

16)осуществляет иные полномочия, предоставленные законодательством Республики Казахстан.
13. Аппарат акима имеет право, в пределах своей компетенции:
запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от должностных лиц государственных органов и других организаций;
приобретать и осуществлять имущественные и неимущественные права;
пользоваться информационными базами данных органов государственного управления, архивов, научных учреждений;
заключать договора, соглашения;
иметь иные права, предусмотренные в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
14. Обязанности аппарата акима, в пределах своей компетенции:
качественно оказывать государственные услуги населению в соответствии с действующим законодательством; качественно и своевременно исполнять акты и поручения Президента, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, акима и акимата области, района, акима села, сельского округа;
осуществлять иные обязанности, предусмотренные действующим законодательством.
3. Организация деятельности аппарата акима
15. Аппарат акима возглавляется акимом.
16. Полномочия акима:
1) является должностным лицом соответствующего районного акимата на территории соответствующей административно-территориальной единицы и без доверенности выступает от его имени во взаимоотношениях с государственными органами, организациями и гражданами;
2) рассматривает обращения, заявления, жалобы граждан, принимает меры по защите прав и свобод граждан;
3) содействует сбору налогов и других обязательных платежей в бюджет;
4) содействует исполнению гражданами и юридическими лицами норм Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов;
5) в пределах своей компетенции осуществляет регулирование земельных отношений;
6) обеспечивает сохранение коммунального жилищного фонда города, а также строительство, реконструкцию, ремонт и содержание автомобильных дорог в городе;
7) содействует организации крестьянских или фермерских хозяйств, развитию предпринимательской деятельности;
8) оказывает меры государственной поддержки социального предпринимательства в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
9) в пределах своей компетенции организует и обеспечивает исполнение законодательства Республики Казахстан по вопросам о воинской обязанности и воинской службы, мобилизационной подготовки и мобилизации, а также в сфере гражданской защиты;

16) Қазақстан Республикасының заңнамасында берілген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
13. Әкімнің аппараты өз құзыреті шегінде:
мемлекеттік органдар мен басқа ұйымдардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпаратты, кұжаттарды және өзге де материалдарды сұрауға және алуға;
мүліктік және мүліктік емес құқықтарды алуға және жүзеге асыруға;
мемлекеттік басқару органдарының, мұрағаттардың, ғылыми мекемелердің акпараттык деректер базаларын пайдалануға;
шарттар, келісімдер жасасуға;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көзделген өзге де құқықтарға ие болуға құқылы.
14. Әкім аппаратының өз құзыреті шегіндегі міндеттері:
қолданыстағы заңнамаға сәйкес халыққа сапалы мемлекеттік қызметтер көрсету;
Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, облыс, аудан әкімінің және әкімдігінің, қала әкімінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақтылы орындау;
қолданыстағы заңнамада көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
3. Әкім аппаратының қызметін ұйымдастыру
15. Әкімнің аппаратын әкім басқарады.
16. Әкімнің өкілеттіктері:
1) тиісті әкімшілік-аумақтық бөлініс аумағында тиісті аудандық әкімдіктің лауазымды адамы болып табылады және мемлекеттік органдармен, ұйымдармен және азаматтармен өзара қарым-қатынастарда оның атынан сенімхатсыз өкілдік етеді;
2) азаматтардың өтініштерін, арыздарын, шағымдарын қарайды, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау жөнінде шаралар қолданады;
3) салық және бюджетке теленетін басқа да міндетті төлемдерді жинауға жәрдемдеседі;
4) азаматтар мен занды тұлғалардың Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдарының, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметі актілерінің, орталық және жергілікті мемлекеттік органдар нормативтік құқықтық актілерінің нормаларын орындауына жәрдемдеседі;
5) өз кұзыреті шегінде жер қатынастарын реттеуді жүзеге асырады;
6) қаланың коммуналдық тұрғын үй қорының сақталуын, сондай-ақ қалада автомобиль жолдарының салынуын, қайта жаңартылуын, жөнделуін және күтіп ұсталуын қамтамасыз етеді;
7) шаруа немесе фермер қожалықтарын ұйымдастыруға, кәсіпкерлік қызметті дамытуға жәрдемдеседі;
8) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес әлеуметтік кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын көрсетеді;
9) өз кұзыреті шегінде әскери міндеттілік және әскери қызмет, жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелері жөніндегі, сондай-ақ азаматтық қорғау саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының орындалуын ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;

10) организует работу по сохранению исторического и культурного наследия;
11) выявляет малообеспеченных лиц, вносит в вышестоящие органы предложения по обеспечению лнятости, оказанию адресной социальной помощи, организует обслуживание одиноких престарелых и нетрудоспособных граждан на дому, координирует оказание им благотворительной помощи;
12) содействует трудоустройству лиц, освобожденных из учреждений уголовно-исполнительной системы, состоящих на учете службы пробации, а также оказывает им социально-правовую и иную помощь в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
13) организует помощь лицам с инвалидностью;
14) организует общественные работы, молодежную практику и социальные рабочие места;
15) организует совместно с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и общественными объединениями лиц с инвалидностью проведение оздоровительных и спортивных мероприятий среди лиц с инвалидностью;
16) организует совместно с общественными объединениями лиц с инвалидностью культурно-массовые и просветительские мероприятия;
17) координирует оказание благотворительной и социальной помощи лицам с инвалидностью;
18) координирует оказание социально уязвимым слоям населения благотворительной помощи;
19) содействует выделению жилья матерям, награжденным подвеской "Алтын алқа";
20) организует выполнение общественных работ лицами, осужденными к данному виду наказания, в порядке, определяемом уполномоченным органом в сфере уголовно-исполнительной деятельности;
23) организует выполнение общественных работ лицам, привлеченным к административным взысканиям, в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
21) содействует развитию местной социальной инфраструктуры;
22) организует движение общественного транспорта;
23) в случае необходимости оказания неотложной медицинской помощи организует доставку больных до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь;
27) в случае необходимости организует транспортировку лежачего больного из стационара организации здравоохранения до места жительства;
24) оказывает содействие государственным ветеринарным организациям, созданным местными исполнительными органами областей, при выполнении ими функций в области ветеринарии на соответствующей административно-территориальной единице;
25) в случае необходимости организует транспортировку лежачего больного из стационара организации здравоохранения до места жительства;
26) взаимодействует с органами местного самоуправления;

10) тарихи және мәдени мұраны сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
11) табысы аз адамдарды анықтайды, жоғары тұрған органдарға еңбекпен қамтуды қамтамасыз ету, атаулы әлеуметтік көмек көрсету жөнінде ұсыныс енгізеді, жалғызілікті қарттарға және еңбекке жарамсыз азаматтарға үйінде қызмет көрсетуді ұйымдастырады, оларға қайырымдылық көмек көрсетуді үйлестіреді;
12) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінен босатылған, пробация қызметінің есебінде тұрған адамдардың жұмыска орналасуына жәрдемдеседі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларға әлеуметтік-кұқықтық және өзге де көмек көрсетеді;
13) мүгедектігі бар адамдарға көмек көрсетуді ұйымдастырады;
14) қоғамдық жұмыстарды, жастар практикасын және әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастырады;
15) дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті органмен және мүгедектердің қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп, мүгедектер арасында сауықтыру және спорттық іс-шаралар өткізуді ұйымдастырады;
16) мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп, мәдени-бұкаралық және ағарту іс-шараларын ұйымдастырады;
17) мүгедектігі бар адамдарға қайырымдылық және әлеуметтік көмек көрсетуді үйлестіреді;
18) халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз топтарына қайырымдылық көмек көрсетуді үйлестіреді;
19) "Алтын алқа" алқасымен наградталған аналарға үй бөлуге жәрдемдеседі;
20) жазалаудың осы түріне сотталған адамдардың қылмыстық-атқару қызметі саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастырады;
21) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында айқындалған тәртіппен әкімшілік жазаға тартылған адамдардың қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастырады;
22) жергілікті әлеуметтік инфрақұрылымның дамуына жәрдемдеседі;
23) қоғамдық көлік қозғалысын ұйымдастырады;
24) шұғыл медициналық көмек көрсету кажет болған жағдайда ауруларды дәрігерлік көмек көрсететін таяу жердегі денсаулық сақтау ұйымына дейін жеткізіп салуды ұйымдастырады;
25) қажет болған жағдайда жатқан науқасты денсаулық сақтау ұйымының стационарынан тұрғылықты жеріне дейін тасымалдауды ұйымдастырады;
26) облыстардың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға олар тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте ветеринария саласындағы функцияларды орындаған кезде жәрдем көрсетеді;

27) принимает участие в работе сессий маслихата района при утверждении (уточнении) местного бюджета;
28) обеспечивает деятельность учреждений культуры;
29) организует в пределах своей компетенции водоснабжение населенных пунктов и регулирует вопросы водопользования;
30) организует работы по благоустройству, освещению, озеленению и санитарной очистке населенных пунктов;
31) организует погребение безродных и общественне работы по содержанию в надлежащем состоянии клабдищ и иных мест захоронения
32) ведет учет и регистрацию земельных участков, предназначенных под могилы, в соответствии с правилами погребения и организации дела по уходу за могилами;
33) ведет реестр общественных медиаторов;
34) создает инфраструктуру для занятий спортом физических лиц по месту жительства и в местах их массового отдыха;
35) содействует занятости осужденных, отбывающих наказание в учреждениях уголовноисполнительной системы, в том числе путем:
размещения заказов на товары, работы и услуги, производимые, выполняемые и оказываемые предприятиями и учреждениями уголовно-исполнительной системы;
привлечения субъектов предпринимательства к открытию, расширению и модернизации на территории учреждений уголовно-исполнительной системы производств, использующих трудосужденных.
36) предоставляют переданное в управление районное коммунальное имущество в имущественный наем (аренду) физическим лицам и негосударственным юридическим липам без права последующего выкупа;
37) определяют приоритетные направления деятельности и обязательные объемы работ (услуг), финансируемых из бюджета, переданных коммунальных государственных предприятий;
38) обеспечивают сохранность переданного коммунального имущества;
39) осуществляют управление переданными районными коммунальными юридическими лицами;
40) согласовывают годовую финансовую отчетность переданного в управление районного коммунального государственного предприятия, утверждаемую решением местного исполнительного органа;
41) устанавливают цены на товары (работы, услуги), производимые и реализуемые переданными в управление коммунальными казенными предприятиями;
42) утверждают индивидуальные планы финансирования переданных районных коммунальных государственных учреждений из местного бюджета;
43) принимают работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
44) составляют и утверждают сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;

27) қажет болған жағдайда жатқан науқасты денсаулық сақтау ұйымының стационарынан тұрғылықты жеріне дейін тасымалдауды ұйымдастырады;
28) жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен өзара іс-қимыл жасайды;
29) жергілікті бюджетті бекіту (нактылау) кезінде аудан мәслихаты сессияларының жұмысына қатысады;
30) мәдениет мекемелерінің қызметін қамтамасыз етеді;
31) өз құзыреті шегінде елді мекендерді сумен жабдықтауды ұйымдастырады және су пайдалану мәселелерін реттейді;
32) елді мекендерді абаттандыру, жарықтандыру, көгалдандыру және санитарлык тазарту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады;
33) туысы жоқ адамдарды жерлеуді және зираттар мен өзге де жерлеу орындарын тиісті қалпында күтіп-ұстау жөніндегі қоғамдық жұмыстарды ұйымдастырады;
34) жерлеу және қабірлерді қарап-күту жөніндегі істі ұйымдастыру қағидаларына сәйкес, қабірге арналған жер учаскелерін есепке алу мен тіркеуді жүргізеді;
35) қоғамдық медиаторлардың тізілімін жүргізеді;
36) жеке адамдардың тұрғылықты жері бойынша және олардың көпшілік демалатын орындарда спортпен шұғылдануы үшін инфракұрылым жасайды;
37) қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде жазасын өтеп жатқан сотталғандардың жұмыспен камтылуына, оның ішінде:
қылмыстық-атқару жүйесінің кәсіпорындары мен мекемелері өндіретін тауарларға, орындайтын жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге тапсырыстарды орналастыру;
қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің аумағында сотталғандардың еңбегін пайдаланатын өндірістер ашу, оларды кеңейту және жаңғырту үшін кәсіпкерлік субъектілерін тарту арқылы жәрдемдеседі.
38) басқаруына берілген аудандық коммуналдық мүлікті жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес занды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз мүліктік жалға (жалдауға) береді;
39) берілген коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар қызметінің басым бағыттарын және бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің) міндетті көлемдерін айқындайды;
40) берілген коммуналдық мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді;
41) берілген аудандық коммуналдық занды тұлғаларды басқаруды жүзеге асырады;
42) жергілікті атқарушы органның шешімімен бекітілетін, басқаруына берілген аудандық коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның жылдық қаржылық есептілігін келіседі;
43) басқаруына берілген коммуналдық казыналық кәсіпорындар өндіретін және өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын белгілейді;
44) берілген аудандық коммуналдық мемлекеттік мекемелердің жергілікті бюджеттен қаржыландырылуының жеке жоспарларын бекітеді;

45) проводят инвентаризацию жилищного фонда города;
46) организуют по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья города;
47) оказывают содействие микрокредитованию городского населения в рамках программных документов системы государственного планирования.
48) определение мест выпаса животных на землях населенного пункта;
49) организация санитарной очистки территории населенных пунктов;
50) принятие решений об установлении карантина или ограничительных мероприятий по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора в случае возникновения заразных болезней животных на соответствующей территории;
51) принятие решений о снятии ограничительных мероприятий или карантина по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора после проведения комплекса ветеринарных мероприятий по ликвидации очагов заразных болезней животных на соответствующей территории;
52) обеспечение ветеринарных пунктов служебными помещениями в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
53) обеспечивает соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и информационной безопасности, требований к управлению данными;
54) предоставление земельных участков в частную собственность и землепользование;
55) установление публичных сервитутов;
56) внесение предложений в районный акимат по вопросу изъятия земельных участков, в том числе для государственных нужд;
57) обеспечение реализации Плана по управлению пастбищами и их использованию и представление ежегодного отчета о ходе его реализации органу местного самоуправления (сходу местного сообщества);
58) опубликование в средствах массовой информации, распространяемых на соответствующих территориях, ежегодных отчетов о ходе реализации Плана по управлению пастбищами и их использованию;
59) реализация планов по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры;
60) реализация планов мероприятий по борьбе с деградацией и опустыниванием пастбищ;
61) реализация планов мероприятий по обводнению пастбищ;
62) утверждение перечня государственных органов и иных организаций по согласованию схемы отвода земельного участка в соответствии с типовым перечнем;
63) рассматривает дела об административных правонарушениях и налагает административные взыскания за административные правонарушения, предусмотренные в Кодексе Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", совершенные на территории города;

45) бюджет қаражаттарын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша қызметкерлер қабылдайды;
46) мемлекеттік мекемелердің өздерінің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
47) каланың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
48) аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша қаладағы авариялық жағдайдағы үйлерді бұзуды ұйымдастырады;
49) мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында қала халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
50) елді мекен жерлерінде мал жаятын орындарды айқындау;
51) елді мекендер аумақтарын санитариялық тазалауды ұйымдастыру;
52) қала аумағында жануарлардың жұқпалы аурулары пайда болған жағдайда, бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың ұсынуы бойынша карантинді немесе шектеу iс-шараларын белгілеу туралы шешімдер қабылдау;
53) қала аумағында жануарлардың жұқпалы ауруларының ошақтарын жою жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар кешені жүргізілгеннен кейін бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың ұсынуы бойынша шектеу іс-шараларын немесе карантинді тоқтату туралы шешімдер қабылдау;
54) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ветеринариялық пункттерді қызметтік үй-жайлармен қамтамасыз ету;
55) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
56) жер учаскелерiн жеке меншiкке және жер пайдалануға беру;
57) қауымдық сервитуттар белгілеу;
58) жер учаскелерін алып қою, соның ішінде мемлекет мұктажы үшін алып қою мәселелері жөнінде аудандық әкімдікке ұсыныстар енгізеді;
59) жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды іске асыруды қамтамасыз ету және жергілікті өзін-өзі басқару органына (жергілікті қоғамдастық жиынына) оның іске асырылу барысы туралы жыл сайынғы есепті ұсыну;
60) жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі жоспарларды іске асыру;
61) жайылымдардың тозуымен және шөлейттенуімен күрес жөніндегі іс-шаралар жоспарларын іске асыру;
62) жайылымдарды суландыру жөніндегі іс-шаралар жоспарларын іске асыру;
63) жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспардың іске асырылу барысы туралы жыл сайынғы есептерді тиісті аумақтарда таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау;

64) регулирует вопросы административно-территориального устройства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
65) аким города вносит предложения акимату области по организации предоставления услуг связи на соответствующей административно-территориальной единице для включения в планы развития области
66) для граждан, которые по состоянию здоровья в течение длительного времени не могут посещать организации среднего образования, организуется индивидуальное бесплатное обучение на дому или в организациях, оказывающих стационарную помощь, а также восстановительное лечение и медицинскую реабилитацию.
67) участие в проведении идентификации сельскохозяйственных животных в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
68) содействие функционированию государственных пунктов искусственного осеменения сельскохозяйственных животных, заготовки животноводческой продукции и сырья, убойных площадок (площадок по убою сельскохозяйственных животных), скотомогильников (биотермических ям), специальных хранилищ (могильников) пестицидов, ядохимикатов и тары из-под них;
69) участие в проведении сельскохозяйственной переписи;
70) к ведению акима города законодательством Республики Казахстан может быть отнесено решение иных вопросов.
17. Местные исполнительные органы сельского округа реализуют государственную политику в области управления коммунальными отходами посредством:
1) стимулирования раздельного сбора органических коммунальных отходов и их восстановления, в том числе путем компостирования;
2) организации регулярного вывоза коммунальных отходов;
3) обеспечения соблюдения экологических требований при управлении коммунальными отходами;
4) предотвращения и пресечения несанкционированного сжигания коммунальных отходов.
18. Аким города несет ответственность за реализацию возложенных на него функций перед вышестоящим акимом, районным маслихатом по вопросам, отнесенным к его компетенции.
19. Аким может иметь заместителя акима в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Аким:
1) определяет обязанности и полномочия заместителя акима в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
2) Аким обеспечивает соблюдение сотрудниками аппарата акима норм этики государственных служащих;

64) үлгілік тізбеге сәйкес жер учаскесін бөліп беру схемасын келісу бойынша мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың тізбесін бекіту;
65) Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылык туралы" кодексінде көзделген, қала аумағында жасалған әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды және әкімшілік құкық бұзушылықтар үшін әкімшілік жазалар қолданады;
66) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкімшілік-аумақтық кұрылысы мәселелерін реттейді.
67) қала әкімі облыс әкімдігіне облыстың даму жоспарына енгізу үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте байланыс қызметтерін көрсетуді ұйымдастыру жөнінде ұсыныс енгізеді.
68) денсаулық жағдайына қарай ұзақ уақыт бойы орта білім беру ұйымдарына бара алмайтын азаматтар үшін үйде немесе стационарлық көмек, сондай-ақ қалпына келтіру емін және медициналық оңалту көрсететін ұйымдарда тегін жеке оқыту ұйымдастыруды қамтамамасыз етеді.
69) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге қатысады;
70) ауыл шаруашылығы жануарларын қолдан ұрықтандыратын, мал шаруашылығы өнімі мен шикізатын дайындайтын мемлекеттік пункттердің, сою алаңдарының (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдарының), мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың), пестицидтерді, улы химикаттарды және олардың ыдыстарын арнайы сақтау орындарының (көмінділердің) жұмыс істеуіне жәрдемдеседі;
71) ауыл шаруашылығы санағын жүргізуге қатысады;
72) қала әкімінің құзырына Қазақстан Республикасының заңдарымен өзге де мәселелерді шешу жатқызылуы мүмкін.
17. Ауылдық округтің жергілікті атқарушы органдары коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы мемлекеттік саясатты:
1) комуналдық органикалық қалдықтарды бөлек жинауды және оларды қалпына келтіруді, оның ішінде компостерлеу арқылы ынталандыру;
2) коммуналдық қалдықтарды тұрақты әкетуді ұйымдастыру;
3) коммуналдық қалдықтарды басқару кезінде экологиялық талаптардың сақталуын қамтамасыз ету;
4) коммуналдық қалдықтарды санкциясыз жағуды болғызбау және олардың жолын кесу арқылы іске асырады.
18. Қала әкімі өзінің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша өзіне жүктелген міндеттердің іске асырылуы үшін жоғары тұрған әкімнің, аудандық мәслихаттың алдында жауап береді.
19. Әкімде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкімнің орынбасары болуы мүмкін.
20. Әкім:
1) Қазақстан Республикасының заңнамалык актілеріне сәйкес әкім орынбасарының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
2) Әкім аппараты қызметкерлерінің мемлекеттік қызметшілер этикасының нормаларын сақтауын әкім қамтамасыз етеді.

3) представляет на утверждение акимата района Положение о Аппарате акима;
4) назначает на должность и освобождает от должности сотрудников Аппарата акима;
5) определяет обязанности и полномочия работников Аппарата акима;
6) осуществляет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, поощрение работников Аппарата акима, оказание материальной помощи. наложение на них дисциплинарных взысканий;
7) издает распоряжения и дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию, обязательные для выполнения всеми работниками Аппарата акима:
8) противодействует коррупции и несет за это персональную ответственность;
4. Имущество аппарата акима
21. Аппарат акима может иметь на праве оперативного у правления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество аппарата акима формируется за счет имущества. переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Peony б.гини Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за аппаратом акима относится к коммунальной собственности города (местного самоуправления).
23. Аппарат акима по согласованию с собранием местного сообщества может отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение аппарата акима
24.Реорганизация и упразднение аппарата акима осуществляется в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан.
Приложение - 2 к
постановлению
акимата Шардаринского района
от 9 февраля 2026 года № 70
Приложение – 3 к
постановлению
акимата Шардаринского района
от 14 октября 2024 года № 256
Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Кауысбека Турысбекова Шардаринского района" 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Кауысбека Турысбекова Шардаринского района" (далее - аппарат акима) является государственным учреждением, обеспечивающим деятельность акима сельского округа Кауысбека Турысбекова (далее-аким) и осуществляющим иные функции, предусмотренные законодательсвом Республики Казахстан.
2. Аппарат акима осуществляет свою деятельность в соответсвии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением об аппарата акима.
3. Аппарат акима является юридическим лицом в организационно правовой форме государственного учреждения, в соответствии с законодательством Республики Казахстан имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства

3) Әкім аппараты туралы Ережені аудан әкімдігіне бекітуге ұсынады;
4) Әкім аппаратының қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметінен босатады;
5) Әкім аппараты қызметкерлерінің міндеттерін және өкілеттілігін белгілейді;
6) Әкім аппараты қызметкерлерін мадақтайды, Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген тәртіпте материалдық көмек көрсетуді, тәртіптік жазалар қолдануды жүзеге асырады;
7) өз құзыреті шегінде Әкім аппаратының барлық қызметкерлеріне міндетті өкім шығарады және нұсқаулар береді;
8) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-әрекет жасайды және дербес жауап береді.
4. Әкім аппаратынын мүлкі
21. Заңнамада көзделген жағдайларда әкім аппаратының жедел басқару кұқығында оқшауланған мүлкі болуы мумкін.
Әкім аппаратынын мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Әкімнің аппаратына бекітіліп берілген мүлік қаланың (жергілікті өзін-өзі басқарудың) коммуналдық меншігіне жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, әкімнің аппараты жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті иеліктен шығаруы немесе оған өзгеше тәсілмен билік етуі мүмкін.
5. Әкімнің аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату
24. Әкімнің аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен жүзеге асырылады.
Шардара ауданы әкімдігінің
2026 жылғы 9 ақпандағы
№ 70 қаулысына 2-қосымша
Шардара ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 14 қазандағы
№ 256 қаулысына 3-қосымша
"Шардара ауданының Қауысбек Тұрысбеков ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже 1. Жалпы ережелер
1. "Шардара ауданының Қауысбек Тұрысбеков ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі- әкімнің аппараты) Қауысбек Тұрысбеков ауылдық округі әкімінің (бұдан әрі- әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. Әкімнің аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Әкімнің аппараты туралы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Әкімнің аппараты мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, қазынашылық органдарында шоттары болады.

4. Аппарат акима вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Аппарат акима имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства в соответствии с законодательством.
6. Положение об аппарате акима села, сельского округа, его структура утверждаются акиматом района.
7. Полное наименование аппарата акима государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Кауысбека Турысбекова Шардаринского района". Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, Шардаринский район, сельский округ Кауысбека Турысбекова, село Шардара, улица Серикбай Карабеков №28, индекс 161414.
8. Аппарат акима села, сельского округа образуется, упраздняется и реорганизуется акиматом района.
9. Аппарат акима является государственным учреждением, содержащимся за счет местного бюджета.
10. Аппарату акима запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями аппарата акима.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности и аппарата акима
11. Задачи:
Информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое обеспечение деятельности акима, а также решение вопросов местного значени
12. Функции:
Аппарат акима села, сельского округа в рамках своей компетенции:
1) обеспечивает организацию проведения схода местного сообщества, раздельного схода местного сообщества жителей села, улицы, многоквартирного жилого дома, собрания местного сообщества;
2) оповещает о времени, месте созыва раздельного схода местного сообщества, схода и собрания местного сообщества и обсуждаемых вопросах не позднее чем за десять календарных дней до дня их проведения через средства массовой информации или иными способами;
3) обеспечивает исполнение решений, принятых на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества и одобренных акимами села, сельского округа;
4) обеспечивает планирование и исполнение бюджета села, сельского округа;
5) представляет собранию местного сообщества и в маслихат района отчет об исполнении бюджета села, сельского округа;
6) принимает решение о реализации бюджета села, сельского округа;
7) разрабатывает и представляет на утверждение собрания местного сообщества программу развития
8) выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов, относящихся к коммунальному имуществу села, сельского округа;
9) осуществляет контроль за целевым и эффективным использованием коммунального имущества местного самоуправления;;

4. Әкімнің аппараты өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
5. Әкімнің аппараты өз атынан заңнамаға сәйкес мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Әкімнің аппараты туралы ережені, оның құрылымын аудан әкімдігі бекітеді.
7. Әкім аппаратының толық атауы- "Шардара ауданының Қауысбек Тұрысбеков ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Шардара ауданы, Қауысбек Тұрысбеков ауылдық округі, Шардара ауылы, Серікбай Қарабеков көшесі №28 үй, индекс 161414.
8. Әкімнің аппаратын аудан әкімдігі құрады, қысқартады және қайта ұйымдастырады.
9. Әкімнің аппараты жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекеме болып табылады.
10. Әкімнің аппаратына әкім аппаратының функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге жол берілмейді.
2. Әкім аппаратының негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
11.Міндеттер:
Әкімнің қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сондай-ақ жергілікті маңызы бар мәселелерді шешу.
12.Функциялар:
Әкімнің аппараты өз құзыреті шегінде:
1)жергілікті қоғамдастық жиынын, ауыл, көше, көппәтерлі тұрғын үй тұрғындарының бөлек жергілікті қоғамдастық жиынын, жергілікті қоғамдастық жиналысын өткізуді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
2)бөлек жергілікті қоғамдастық жиынының, жергілікті қоғамдастық жиынының және жиналысының шақырылу уақытын, орнын және талқыланатын мәселелер туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы немесе өзге де тәсілдермен олар өткізілетін күнге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей хабардар етеді.
3)Жергілікті қоғамдастық жиынында немесе жергілікті қоғамдастық жиналысында қабылданған және ауыл, ауылдық округ әкімдері мақұлданған шешімдердің орындалуын қамтамасыз етеді;
4)ауылдың, ауылдық округтің бюджетін жоспарлауды және атқаруды қамтамасыз етеді;
5)жергілкті қоғамдастықтың жиналысына және аудан мәслихатына ауыл,ауылдық округ бюджетінің атқарылуы туралы есепті ұсынады;
6)ауылдың, ауылдық округтің бюджетін іске асыру туралы шешім қабылдайды;
7)жергілікті қоғамдастықты дамыту бағдарламасын әзірлейді және оны жергілікті қоғамдастық жиналысының бекітуіне ұсынады;
8)ауылдың, ауылдық округтің коммуналдық мүлкіне жататын объектілерді салу, реконструкциялау және жөндеу бойынша тапсырыс беруші болады;
9)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің нысаналы және тиімді пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады;

10) осуществляет права субъекта права коммунальной собственности по отношению к коммунальным юридическим лицам местного самоуправления;
11) устанавливает коммунальному государственному предприятию, имущество которого находится в коммунальной собственности села, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления срок содержания и обеспечения сохранности изъятого имущества до его передачи ином улицу с последующим списанием с баланса;
12) представляет интересы государства по вопросам коммунального имущества местного
самоуправления, осуществляет защиту права собственности села, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
13) осуществляет контроль за выполнением доверительным управляющим обязательств по договору доверительного управления коммунальным имуществом местного самоуправления;
14) осуществляет контроль и анализ выполнения планов развития коммунальных государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности села, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
15) организует учет коммунального имущества местного самоуправления, обеспечивает его эффективное использование;
Аппарат акима сельского округа по согласованию с собранием местного сообщества:
1) разрабатывает проекты правовых актов в сфере управления коммунальным имуществом местного самоуправления в пределах своей компетенции;
2) управляет коммунальным имуществом местного самоуправления, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, осуществляет меры по его защите;
3) принимает решение осуществляет приватизацию коммунального имущества местного самоуправления, в том числе обеспечивает его сохранность в процессе подготовки объекта к приватизации, привлекает посредника для организации процесса приватизации, обеспечивает оценку объекта приватизации, осуществляет подготовку и заключение договоров купли-продажи объекта приватизации и контроль за соблюдением условий договоров купли-продажи;
4) определяет предмет и цели деятельности коммунального государственного предприятия, имущество которого находится в коммунальной собственности села, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления), а также вид коммунального государственного предприятия (на праве хозяйственного ведения или казенное предприятие), осуществляющего такую деятельность;
5) осуществляет изъятие или перераспределение имущества, переданного коммунальному юридическому лицу местного самоуправления или приобретенного им в результате собственной хозяйственной деятельности;

10) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына қатысты коммуналдық меншік құқығы субъектісінің құқықтарын жүзеге асырады;
11) мүлкі ауылдың, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынға алып қойылған мүлікті кейіннен баланстан шығара отырып, өзге тұлғаға бергенге дейін ұстау және оның сақталуын қамтамасыз ету мерзімін белгілейді;
12) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің мәселелері бойынша мемлекеттің мүдделерін білдіреді, ауылдың округтің меншік (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігі) құқығын қорғауды жүзеге асырады;
13) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін сенімгерлік басқару шарты бойынша міндеттемелерді сенімгерлік басқарушының орындауын бақылауды жүзеге асырады;
14) мүлкі ауылдың, ауылдың округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларының орындалуынбақылауды және талдауды жүзеге асырады;
15) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық үлкін есепке алуды ұйымдастырады, оның тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
Ауылдық округ әкімінің аппараты жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша:
1)өз құзыреті шегінде жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқару саласындағы құқықтық актілердің жобаларын әзірлейді;
2)егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқарады, оны қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
3)шешім қабылдайды және жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жекешелендіруді жүзеге асырады, оның ішінде объектіні жекешелендіруге дайындау процесінде оның сақталуын қамтамасыз етеді, жекшелендіру процесін ұйымдастыру үшін делдалды тартады,жекешелендіру объектісін бағалауды қамтамасыз етеді, жекешелендіру объектісін сатып алу-сату шарттарын дайындау мен жасасуды және сатып алу-сату шарттары талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
4)мүлкі ауылдың, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын қызметінің нысанасы мен мақсаттарын,сондай-ақ осындай қызметті жүзеге асыратын коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның түрін (шаруашылық жүргізу құқығындағы немесе қазыналық кәсіпорын) айқындайды;
5)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғасына берілген немесе өзінің шарушылық қызметінің нәтижесінде өзі сатып алған мүлікті алып қоюды немесе қайта бөлуді жүзеге асырады;

6) осуществляет изъятие излишнего, неиспользуемого либо используемо мого не по наз азначению имущества коммунальных юридических лиц местного самоуправления;
7) предоставляет коммунальное имущество местного самоуправления в имущес цественный наем (аренду), доверительное управление физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа либо с правом последующего выкупа;
8)принимает решение о создании, реорганизации, изменении наименования и ликвидации коммунальных юридических лиц местного самоуправления по согласованию с акимом района;
9) дает согласие коммунальному государственному предприятию на отчуждение или распоряжение иным способом, закрепленным за ним имуществом (за исключением продажи произведенной им продукции), создание филиалов и представительств, а также на передачу и списание дебиторской задолженности;
10) утверждает устав (положение) государственных юридических лиц местного самоуправления, внесение в него изменений и дополнений;
11) определяет приоритетные направления деятельности и обязательные объемы работ (услуг), финансируемых из бюджета, коммунальных государственных предприятий, имущество которых находится в
коммунальной собственности села, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
12) рассматривает, согласовывает в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе", и утверждает планы развития государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности села, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления), и отчеты по их исполнению;
13) принимает решения об использовании коммунального имущества местного самоуправления, в том числе о передаче его в залог, аренду, безвозмездное пользование и доверительное управление;
14) закрепляет коммунальное имущество местного самоуправления за коммунальными юридическими
лицами местного самоуправления;
15) принимает решение об отчуждении коммунального имущества местного самоуправления;
16) осуществляет иные полномочия, предоставленные законодательством Республики Казахстан.
17) обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными.
13. Аппарат акима имеет право, в пределах своей компетенции:
запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от должностных лиц государственных органов и других организаций;
приобретать и осуществлять имущественные и неимущественные права;
пользоваться информационными базами данных органов государственного управления, архивов, научных учреждений;
заключать договора, соглашения;
иметь иные права, предусмотренные в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

6)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларының артық, пайдаланылмайтын не мақсатқа сай пайдаланылмайтын мүлкін алып қоюды жүзеге асырады;
7)жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз не кейіннен сатып алу құқығымен мүліктік жалдауға (жалға алуға), сенімгерлік басқаруға береді;
8)аудан әкімімен келісу бойынша жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларын құру, қайта ұйымдастыру, атауын өзгерту және тарату туралы шешім қабылдайды;
9)коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынға өзіне бекітіп берілген мүлікті (ол өндірген өнімді сатуды қоспағанда) иеліктен шығаруға немесе оған өзгеше тәсілмен билік етуге,филиалдар мен өкілдіктер құруға,сондай-ақ дебиторлық берешекті беруге және есептен шығаруға келісім береді;
10) жергілікті өзін-өзі басқарудың мемлекеттік заңды тұлғаларының жарғысын (ережесін), оған енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды бекітеді;
11) мүлкі ауылдың, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі)коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар қызметінің басым бағыттарын және бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің) міндетті көлемін айқындайды;
12) мүлкі ауылдың, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын және олардың орындалуы жөніндегі есептерді "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда қарайды, келіседі және бекітеді;
13) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін пайдалану, оның ішінде оны кепілге, жалға алуға, өтеусіз пайдалануға жіне сенімгерлік басқару беру туралы шешімдер қабылдайды;
14) жергілікті өзін-өзі басқаркудың коммуналдық мүлкін жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына бекітіп береді;
15) жергілікті өзін-өзі басқаркудың коммуналдық мүлкін иеліктен шығару туралы шешім қабылдайды;
16) Қазақстан Республикасының заңнамасында берілген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;
17) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
13. Әкімнің аппараты өз құзыреті шегінде:
мемлекеттік органдар мен басқа ұйымдардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрауға және алуға;
мүліктік және мүліктік емес құқықтарды алуға және жүзеге асыруға;
мемлекеттік басқару органдарының, мұрағаттардың,ғылыми мекемелердің ақпараттық деректер базаларын пайдалануға;
шарттар келісімдер жасасуға;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көзделген өзге де құқықтарға ие болуға құқылы;

14. Обязанности аппарата акима, в пределах своей компетенции:
качественно оказывать государственные услуги населению всоответсвии с действующим законодательством;
качественно и своевременно исполнять акты и поручения Президента, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, акима и акимата области, района, акима села, сельского округа;
осуществлять иные обязанности, предусмотренные действующим законодательством.
3. Организация деятельности аппарата акима
15. Аппарат акима возглавляется акимом.
16. Полномочия акима:
1) является должностным лицом соответствующего районного акимата соответствующей административно-территориальной единицы и без доверенности выступает от его имени во взаимоотношениях с государственными органами, организациями и гражданами;
2) рассматривает обращения, заявления, жалобы граждан, принимает меры по защите прав и свобод граждан;
3) содействует сбору налогов и других обязательных платежей в бюджет;
4) содействует исполнению гражданами и юридическими лицами норм Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов;
5) в пределах своей компетенции осуществляет регулирование земельных отношений;
6) обеспечивает сохранение коммунального жилищного фонда села, сельского округа, а также строительство, реконструкцию, ремонт и содержание автомобильных дорог в селах, сельских округах;
7) содействует организации крестьянских или фермерских хозяйств, развитию предпринимательской деятельности;
8) в пределах своей компетенции организует и обеспечивает исполнение законодательства Республики Казахстан по вопросам о воинской обязанности и воинской службы, мобилизационной подготовки и мобилизации, а также в сфере гражданской защиты;
9) ким села, сельского округа в местностях, где нет органов юстиции, организует совершение нотариальных действий, регистрацию актов законодательством Республики Казахстан; гражданского состояния B порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
10) аким села, сельского округа в местностях, где нет органов занятости, отмечает безработных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
11) организует работу по сохранению исторического и культурного наследия;
12) выявляет малообеспеченных лиц, вносит в вышестоящие органы предложения по обеспечению занятости, оказанию адресной социальной помощи, организует обслуживание одиноких престарелых и нетрудоспособных граждан на дому, координирует оказание им благотворительной помощи;

14. Әкім аппаратының өз құзыреті шегіндегі міндеттері:
қолданыстағы заңнамаға сәйкес халыққа сапалы мемлекеттік қызметтер көрсету:
Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, облыс аудан әкімінің және әкімдігінің, ауыл, ауылдық округ әкімінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақытылы орындау;
қолданыстағы заңнамада көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
3. Әкім аппаратының қызметін ұйымдастыру
15. Әкімінің аппаратын әкім басқарады.
16. Әкімнің өкілеттіктері:
1) тиісті әкімшілік –аумақтық бөлініс аумағындағы тиісті аудандық әкімдіктің лауазымды адамы болып табылады және мемлекеттік органдармен, ұйымдамен және азаматтармен өзара қарым-қатынастарда оның атынан сенімхатсыз өкілдік етеді;
2) азаматтардың өтініштерін ,арыздарын, шағымдарын қарайды, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау жөнінде шаралар қолданады;
3) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді жинауға жәрдемдеседі;
4) азаматтар мен заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының Конституциясының, заңдарының, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметі актілерінің, орталық және жергілікті мемлекеттік органдар нормативтік құқықтық актілерінің нормаларын орындауына жәрдемдеседі;
5) өз құзыреті шегінде жер қатынастарын реттеуді жүзеге асырады;
6) ауылдың, ауылдық округтің коммуналдық тұрғын үй қорының сақталуын, сондай-ақ ауылдарда, ауылдық округтерде автомобиль жолдарының салынуын, қайта жаңартылуын, жөнделуін және күтіп ұсталуын қамтамасыз етеді;
7) шаруа немесе фермер қожалықтарын ұйымдастыруға, кәсіпкерлік қызметті дамытуға жәрдемдеседі;
8) өз құзыреті шегінде әскери міндеттілік және әскери қызмет, жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелері жөніндегі, сондай-ақ азаматтық қорғау саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының орындалуын ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
9) әділет органдары жоқ жергілікті жерлердегі ауыл, ауылдық округтің әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен нотариаттық әрекеттер жасауды, азаматтық хал актілерін тіркеуді ұйымдастырады;
10) жұмыспен қамту органдары жоқ жерлердегі ауылдың, ауылдық округтің әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жұмыссыздарды белгілеп отырады;
11) табысы аз адамдарды анықтайды, жоғары тұрған органдарға еңбекпен қамтуды қамтамасыз ету, атаулы әлеуметтік көмек көрсету жөнінде ұсыныс енгізеді, жалғызілікті қарттарға және еңбекке жарамсыз азаматтарға үйінде қызмет көрсетуді ұйымдастырады,оларға қайырымдылық көмек көрсетудің үйлестіреді;

13) содействует трудоустройству лиц, освобожденных из учреждений уголовно-исполнительной системы, состоящих на учете службы пробации, а также оказывает им социально-правовую и иную помощь в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
14) организует помощь инвалидам;
15) организует общественные работы, молодежную практику и социальные рабочие места;
16) организует совместно с уполномоченным органом по физической культуре и спорту и общественными объединениями инвалидов проведение оздоровительных и спортивных мероприятий среди инвалидов;
17) организует совместно с общественными объединениями инвалидов культурно-массовые и просветительские мероприятия;
18) координирует оказание благотворительной и социальной помощи инвалидам;
19) координирует оказание социально уязвимым слоям населения благотворительной помощи;
20) содействует кадровому обеспечению сельских организаций здравоохранения;
21) содействует выделению жилья матерям, награжденным подвеской "Алтын алқа";
22) организует выполнение общественных работ лицами, осужденными к данному виду наказания, в порядке, определяемом уполномоченным органом в сфере уголовно-исполнительной деятельности;
23) организует выполнение общественных работ лицам, привлеченным к административным взысканиям, в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
24) содействует развитию местной социальной инфраструктуры;
25) организует движение общественного транспорта;
26) в случае необходимости оказания неотложной медицинской помощи организует доставку больных до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь;
27) в случае необходимости организует транспортировку лежачего больного из стационара организации здравоохранения до места жительства;
28) взаимодействует с органами местного самоуправления;
29) осуществляет похозяйственный учет:
30) принимает участие в работе сессий маслихата района при утверждении (уточнении) местного бюджета;
31) обеспечивает деятельность организаций дошкольного воспитания и обучения, учреждений культуры;
32) организует в пределах своей компетенции водоснабжение населенных пуктов и регулирует вопросы водопользования;
33) организует работы по благоустройству, освещению, озеленению и санитарной очистке населенных пунктов;
34) организует погребение безродных и общественне работы по содержанию в надлежащем состоянии клабдищ и иных мест захоронения
35) ведет учет и регистрацию земельных участков, предназначенных под могилы, в соответствии с правилами погребения и организации дела по уходу за могилами;

13) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінен босатылған, пробация қызметінің есебінде тұрған адамдардың жұмысқа орналасуына жәрдемдеседі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларға әлеуметтік-құқықтық және өзге де көмек көрсетеді;
14) мүгедектерге көмек көрсетуді ұйымдастырады;
15) қоғамдық жұмыстарды, жастар практикасын және әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастырады;
16) дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті органмен және мүгедектердің қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп, мүгедектер арасында сауықтыру және спорттық іс-шаралар өткізуді ұйымдастырады;
17) мүгедектердің қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп, мәдени-бұқаралық және ағарту іс-шараларын ұйымдастырады;
18) мүгедектерге қайырымдылық және әлеуметтік көмек көрсетудің үйлестіреді;
19) халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз топтарына қайырымдылық көмек көрсетуді үйлестіреді;
20) ауылдық денсаулық сақтау ұйымдарын кадрлармен қамтамсыз етуге жәрдемдеседі;
21) "Алтын алқа" алқасымен наградталған аналарға үй бөлуге жәрдемдеседі;
22) жазалаудың осы түріне сотталған адамдардың қылмыстық-атқару қызметі саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастырады;
23) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында айқындалған тәртіппен әкімшілік жазаға тартылған адамдардың қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастырады;
24) жергілікті әлкуметтік инфрақұрылымның дамуына жәрдемдеседі;
25) қоғамдық көлік қозғалысын ұйымдастырады;
26) шұғыл медициналық көмек көрсету қажет болған жағдайда ауруларды дәрігерлік көмек көрсететін таяу жердегі денсаулық сақтау ұйымына дейін жеткізіп салуды ұйымдастырады;
27) қажет болған жағдайда жатқан науқасты денсаулық сақтау ұйымының стационарынан тұрғылықты жеріне дейін тасымалдауды ұйымдастырады;
28) жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен өзара іс-қимыл жасайды;
29) шаруашылықтар бойынша есепке алуды жүзеге асырады ;
30)жергілікті бюджетті бекіту (нақтылау) кезінде аудан мәслихаты сессияларының жұмысына қатысады;
31) мектепке дейін тәрбие беретін және оқытатын ұйымдардың, мәдениет мекемелерінің қызметін қамтамасыз етеді;
32) өз құзыреті шегінде елді мекендерді сумен жабдықтауды ұйымдастырады және су пайдалану мәселелерін реттейді;
33) елді мекендерді абаттандыру, жарықтандыру, көгалдандыру және санитарлық тазарту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады;
34) туысы жоқ адамдарды жерлеуді және зираттар мен өзге де жерлеу орындарын тиісті қалпында күтіп-ұстау жөніндегі қоғамдық жұмыстарды ұйымдастырады;
35) жерлеу және қабірлерді қарап-күту жөніндегі істі ұйымдастыру қағидаларына сәйкес, қабірге арналған жер учаскелерін есепке алу мен тіркеуді жүргізеді;

36) ведет реестр непрофессиональных медиаторов;
37) создает инфраструктуру для занятий спортом физических лиц по месту жительства и в местах их массового отдыха;
38) содействует занятости осужденных, отбывающих наказание в учреждениях уголовно-исполнительной системы, в том числе путем: размещения заказов на товары, работы и услуги, производимые, выполняемые и оказываемые предприятиями и учреждениями уголовно-исполнительной системы; привлечения субъектов предпринимательства к открытию, расширению и модернизации на территории учреждений уголовно-исполнительной системы производств, использующих труд осужденных.
39) внесение в районный исполнительный орган предложений по организации транспортного сообщения с районным центром, а также организация бесплатного подвоза учащихся до школы и обратно в сельской местности;
40) предоставляют переданное в управление районное коммунальное имущество в имущественный наем (аренду) физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа;
41) определяют приоритетные направления деятельности и обязательные объемы работ (услуг), финансируемых из бюджета, переданных коммунальных государственных предприятий;
42) обеспечивают сохранность переданного коммунального имущества;
43) осуществляют управление переданными районными коммунальными юридическими лицами;
44) согласовывают годовую финансовую отчетность переданного в управление районного
коммунального государственного предприятия, утверждаемую решением местного исполнительного органа;
45) станавливают цены на товары (работы, услуги), производимые и реализуемые переданными в управление коммунальными казенными предприятиями;
46) утверждают индивидуальные планы финансирования переданных районных коммунальных государственных учреждений из местного бюджета;
47) принимают работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
48) составляют и утверждают сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
49) проводят инвентаризацию жилищного фонда села, сельского округа;
50) организуют по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села, сельского округа;
51) оказывают содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования.

36) кәсіпқой емес медиаторлардың тізлімін жүргізеді;
37) жеке адамдардың тұрғылықты жері бойынша және оларлың көпшілік демалатын орындарда спортпен шұғылдану үшін инфрақұрылым жасайды;
38) қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде жазасын өтеп жатқан сотталғандардың жұмыспен қамтылуына, оның ішінде: қылмыстық-атқару жүйесінің кәсіпорындары мен мекемелері өндіретін тауарларға, орындайтын жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге тапсырыстарды орналастыру; қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің аумағында сотталғандардың еңбегін пайдаланатын өндірістер ашу, оларды кеңейту және жаңғырту үшін кәсіпкерлік субъектілерін тарту арқылы жәрдемдеседі;
39) аудан орталығымен көлік қатынасын ұйымдастыру жөніндегі аудандық атқарушы органға ұсыныстар енгізу, сондай-ақ ауылдық жерде оқушыларды мектепке дейін және кейін қарай тегін жеткізіп салуды ұйымдастырады;
40) басқаруына берілген аудандық коммуналдық мүлікті жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз мүліктік жалға (жалдауға) береді;
41) берілген коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар қызметінің басым бағыттарын және бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің ) міндетті көлемдерін айқындайды;
42) берілген коммуналдық мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді;
43) берілген аудандық коммуналдық заңды тұлғаларды басқаруды жүзеге асырады;
44) жергілікті атқарушы органның шешімімен бекітілетін, басқаруына берілген аудандық коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның жылдық қаржылық есептілігін келіседі;
45) басқаруына берілген коммуналдық қазыналық кәсіорындар өндіретін және өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын белгілейді;
46) берілген аудандық коммуналдық мемлекеттік мекемелердің жергілікті бюджеттен қаржыландырылуының жеке жоспарларын бекітеді;
47) бюджеттен қаражаттарын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша қызметкерлер қабылдайды;
48) мемлекеттік мекемелердің өздерінің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды ,көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
49) ауылдың, ауылдық округтің тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
50) аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдың, ауылдық округтің авариялық жағдайды үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
51) мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;

52) рассматривает дела об административных правонарушениях и налагает административные взыскания за административные правонарушения, предусмотренные в Кодексе Республики Казахстан "Об административных соответствии правонарушениях", совершенные на территории сельского округа;
53) регулирует вопросы административно-территориального устройства в законодательством Республики Казахстан;
54) к ведению акима сельского округа законодательством Республики Казахстан может быть отнесено решение иных вопросов.
17. Местные исполнительные органы сельского округа реализуют государственную политику в области управления коммунальными отходами посредством:
1) стимулирования раздельного сбора органических коммунальных отходов и их восстановления, в том числе путем компостирования;
2) организации регулярного вывоза коммунальных отходов;
3) обеспечения соблюдения экологических требований при управлении коммунальными отходами;
4) предотвращения и пресечения несанкционированного сжигания коммунальных отходов.
18. Аким сельского округа несет ответственность за реализацию возложенных на него функций перед вышестоящим акимом, районным маслихатом по вопросам, отнесенным к его компетенции.
19. Аким может иметь заместителя акима в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Аким:
1) определяет обязанности и полномочия заместителя акима в соответствии с законодательными
актами Республики Казахстан;
2) Аким обеспечивает соблюдение сотрудниками аппарата акима норм этики государственных служащих;
3) представляет на утверждение акимата района Положение о Аппарате акима;
4) назначает на должность и освобождает от должности сотрудников Аппарата акима;
5) определяет обязанности и полномочия работников Аппарата акима;
6) осуществляет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, поощрение работников Аппарата акима, оказание материальной помощи, наложение на них дисциплинарных взысканий;
7) издает распоряжения и дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию, обязательные для выполнения всеми работниками Аппарат акима;
8) противодействует коррупции и несет за это персональную ответственность
4. Имущество аппарат акима
21. Аппарат акима может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество аппарата акима формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

52) Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексінде көзделген, ауылдық округтің аумағында жасалған әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды және әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жазалар қолданады;
53) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкімшілік-аумақтық құрылысы мәселелерін реттейді;
54) Ауылдық округ әкімінің құзырына Қазақстан Республикасының заңдарымен өзге де мәселелерді шешу жатқызылуы мүмкін.
17. Ауылдық округтің жергілікті атқарушы органдары коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы мемлекеттік саясатты:
1) комуналдық органикалық қалдықтарды бөлек жинауды және оларды қалпына келтіруді, оның ішінде компостерлеу арқылы ынталандыру;
2) коммуналдық қалдықтарды тұрақты әкетуді ұйымдастыру;
3) коммуналдық қалдықтарды басқару кезінде экологиялық талаптардың сақталуын қамтамасыз ету;
4) коммуналдық қалдықтарды санкциясыз жағуды болғызбау және олардың жолын кесу арқылы іске асырады.
18. Ауылдық округ әкімі өзінің құзіретіне жатқызылған мәселелер бойынша өзіне жүктелген міндеттердің іске асырылуы үшін жоғары тұрған әкімнің, аудандық мәслихаттың алдында жауап береді.
19. Әкімде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкімнің орынбасары болуы мүмкін.
20. Әкім:
1) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес әкім орынбасарларының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
2) Әкім аппараты қызметкерлерінің мемлекеттік қызметшілер этикасының нормаларын сақтауын әкім қамтамасыз етеді.
3) Әкім аппараты туралы Ережені аудан әкіміне бекітуге ұсынады;
4) Әкім аппараты қызметкерлерінің қызметке тағайындайды және қызметінен босатады;
5) Әкім аппараты қызметкерлерінің міндеттерін және өкілеттілігін белгілейді;
6) Әкім аппараты қызметкерлерін мадақтайды, Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген тәртіпте материалдық көмек көрсетуді, тәртіптік жазалар қолдануды жүзеге асырады;
7) өз құзыреті шегінде Әкім аппаратының барлық қызметкерлерге міндетті өкім шығарады және нұсқаулар береді;
8) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-әрекет етеді және дербес жауап береді.
4. Әкім аппаратының мүлкі
21. Заңнамада жағдайларда әкім аппаратының жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Әкім аппаратының мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

22. Имущество, закрепленное за аппаратом акима относится к коммунальной собственности села, сельского округа (местного самоуправления).
23. Аппарат акима по согласованию с собранием местного сообщества может отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упраздение аппарата акима
24. Реорганизация и упразднение аппарата акима осуществляется в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3 к постановлению
акимата Шардаринского района
от 9 февраля 2026 года № 70 __
Приложение 4 к постановлению
акимата Шардаринского района
от 14 октября 2024 года № 256
Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Коссейит Шардаринского района"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Коссейит Шардаринского района" (далее – аппарат акима) является государственным учреждением, обеспечивающим деятельность акима сельского округа Коссейит (далее – аким) и осуществляющим иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Аппарат акима осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением об аппарате акима.
3. Аппарат акима является юридическим лицом в организационно – правовой форме государственного учреждения, в соответствии с законодательством Республики Казахстан имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства.
4. Аппарат акима вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Аппарат акима имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства в соответствии с законодательством.
6. Положение об аппарате акима села, сельского округа, его структура утверждаются акиматом района.
7. Полное наименование аппарата акима - государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Коссейит Шардаринского района". Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, Шардаринский район, сельский округ Коссейит, село Коссейит, улица Д.Конаева №54, индекс 161407.
8. Аппарат акима села, сельского округа образуется, упраздняется и реорганизуется акиматом района.
9. Аппарат акима является государственным учреждением, содержащимся за счет местного бюджета.

22. Әкімнің аппаратына бекітіліп берілген мүлік ауылдың, ауылдық округтің (жергілікті өзін-өзі басқарудың) коммуналдық меншігіне жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, әкімнің аппараты жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша бекітіліп берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті иеліктен шығаруы немесе оған өзгеше тәсілмен билік етуі мүмкін.
5. Әкімнің аппаратына қайта ұйымдастыру және тарату
24. Әкімнің аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен жүзеге асырылады.
Шардара ауданы әкімдігінің
2026 жылғы 9 ақпандағы
№ 70 қаулысына 3-қосымша
Шардара ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 14 қазандағы
№ 256 қаулысына 4-қосымша
"Шардара ауданының Қоссейіт ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже 1. Жалпы ережелер
1. Шардара ауданының Қоссейіт ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – әкімнің аппараты) Қоссейіт ауылдық округ әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. Әкімнің аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Әкімнің аппараты туралы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Әкімнің аппараты мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Әкімнің аппараты өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
5. Әкімнің аппараты заңнамаға сәйкес мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Әкімнің аппараты туралы ережені, оның құрылымын аудан әкімдігі бекітеді.
7. Әкім аппаратының толық атауы – "Шардара ауданының Қоссейіт ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Шардара ауданы, Қоссейіт ауылдық округі, Қоссейіт ауылы, Д.Қонаев көшесі №54 үй, индекс 161407.
8. Әкімнің аппаратын аудан әкімдігі құрады, қысқартады және қайта ұйымдастырады.
9. Әкімнің аппараты жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекеме болып табылады.

10. Аппарату акима запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями аппарата акима.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности аппарата акима
11. Задачи:
Информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое обеспечение деятельности акима, а также решение вопросов местного значения.
12. Функции:
Аппарат акима села, сельского округа в рамках своей компетенции:
1) обеспечивает организацию проведения схода местного сообщества, раздельного схода местного сообщества жителей села, улицы, многоквартирного жилого дома, собрания местного сообщества;
2) оповещает о времени, месте созыва раздельного схода местного сообщества, схода и собрания местного сообщества и обсуждаемых вопросах не позднее чем за десять календарных дней до дня их проведения через средства массовой информации или иными способами;
3) обеспечивает исполнение решений, принятых на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества и одобренных акимами села, сельского округа;
4) обеспечивает планирование и исполнение бюджета села, сельского округа;
5) представляет собранию местного сообщества и в маслихат района отчет об исполнении бюджета села, сельского округа;
6) принимает решение о реализации бюджета села, сельского округа;
7) разрабатывает и представляет на утверждение собрания местного сообщества программу развития местного сообщества;
8) выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов, относящихся к коммунальному имуществу села, сельского округа;
9) осуществляет контроль за целевым и эффективным использованием коммунального имущества местного самоуправления;
10) осуществляет права субъекта права коммунальной собственности по отношению к коммунальным юридическим лицам местного самоуправления;
11) устанавливает коммунальному государственному предприятию, имущество которого находится в коммунальной собственности села, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления), срок содержания и обеспечения сохранности изъятого имущества до его передачи иному лицу с последующим списанием с баланса;
12) представляет интересы государства по вопросам коммунального имущества местного самоуправления, осуществляет защиту права собственности села, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
13) осуществляет контроль за выполнением доверительным управляющим обязательств по договору доверительного управления коммунальным имуществом местного самоуправления;

10. Әкімнің аппаратына әкім аппаратының функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан кәсiпкерлiк субъектiлерімен шарттық қатынастарға түсуге жол берілмейді.
2. Әкім аппаратының негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
11. Міндеттер:
Әкімнің қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сондай-ақ жергілікті маңызы бар мәселелерді шешу.
12. Функциялар:
Әкімнің аппараты өз құзыреті шегінде:
1) жергілікті қоғамдастық жиынын, ауыл, көше, көппәтерлі тұрғын үй тұрғындарының бөлек жергілікті қоғамдастық жиынын, жергілікті қоғамдастық жиналысын өткізуді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
2) бөлек жергілікті қоғамдастық жиынының, жергілікті қоғамдастық жиынының және жиналысының шақырылу уақытын, орнын және талқыланатын мәселелер туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы немесе өзге де тәсілдермен олар өткізілетін күнге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей хабардар етеді;
3) жергілікті қоғамдастық жиынында немесе жергілікті қоғамдастық жиналысында қабылданған және ауыл, ауылдық округ әкімдері мақұлдаған шешімдердің орындалуын қамтамасыз етеді;
4) ауылдың, ауылдық округтің бюджетін жоспарлауды және атқаруды қамтамасыз етеді;
5) жергілікті қоғамдастықтың жиналысына және аудан мәслихатына ауыл, ауылдық округ бюджетінің атқарылуы туралы есепті ұсынады;
6) ауылдың, ауылдық округтің бюджетін іске асыру туралы шешім қабылдайды;
7) жергілікті қоғамдастықты дамыту бағдарламасын әзірлейді және оны жергілікті қоғамдастық жиналысының бекітуіне ұсынады;
8) ауылдың, ауылдық округтің коммуналдық мүлкіне жататын объектілерді салу, реконструкциялау және жөндеу бойынша тапсырыс беруші болады;
9) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің нысаналы және тиімді пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады;
10) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына қатысты коммуналдық меншік құқығы субъектісінің құқықтарын жүзеге асырады;
11) мүлкі ауылдың, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынға алып қойылған мүлікті кейіннен баланстан шығара отырып, өзге тұлғаға бергенге дейін күтіп ұстау және оның сақталуын қамтамасыз ету мерзімін белгілейді;
12) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің мәселелері бойынша мемлекеттің мүдделерін білдіреді, ауылдың, ауылдық округтің меншік (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігі) құқығын қорғауды жүзеге асырады;
13) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін сенімгерлік басқару шарты бойынша міндеттемелерді сенімгерлік басқарушының орындауын бақылауды жүзеге асырады;

14) осуществляет контроль и анализ выполнения планов развития коммунальных государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности села, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
15) организует учет коммунального имущества местного самоуправления, обеспечивает его эффективное использование;
Аппарат акима сельского округа по согласованию с собранием местного сообщества:
1) разрабатывает проекты правовых актов в сфере управления коммунальным имуществом местного самоуправления в пределах своей компетенции;
2) управляет коммунальным имуществом местного самоуправления, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, осуществляет меры по его защите;
3) принимает решение и осуществляет приватизацию коммунального имущества местного самоуправления, в том числе обеспечивает его сохранность в процессе подготовки объекта к приватизации, привлекает посредника для организации процесса приватизации, обеспечивает оценку объекта приватизации, осуществляет подготовку и заключение договоров купли-продажи объекта приватизации и контроль за соблюдением условий договоров купли-продажи;
4) определяет предмет и цели деятельности коммунального государственного предприятия, имущество которого находится в коммунальной собственности села, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления), а также вид коммунального государственного предприятия (на праве хозяйственного ведения или казенное предприятие), осуществляющего такую деятельность;
5) осуществляет изъятие или перераспределение имущества, переданного коммунальному юридическому лицу местного самоуправления или приобретенного им в результате собственной хозяйственной деятельности;
6) осуществляет изъятие излишнего, неиспользуемого либо используемого не по назначению имущества коммунальных юридических лиц местного самоуправления;
7) предоставляет коммунальное имущество местного самоуправления в имущественный наем (аренду), доверительное управление физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа либо с правом последующего выкупа;
8) принимает решение о создании, реорганизации, изменении наименования и ликвидации коммунальных юридических лиц местного самоуправления по согласованию с акимом района;
9) дает согласие коммунальному государственному предприятию на отчуждение или распоряжение иным способом, закрепленным за ним имуществом (за исключением продажи произведенной им продукции), создание филиалов и представительств, а также на передачу и списание дебиторской задолженности;

14) мүлкі ауылдың, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларының орындалуын бақылауды және талдауды жүзеге асырады;
15) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін есепке алуды ұйымдастырады, оның тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
Ауыл, ауылдық округ әкімінің аппараты жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша:
1) өз құзыреті шегінде жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқару саласындағы құқықтық актілердің жобаларын әзірлейді;
2) егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқарады, оны қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
3) шешім қабылдайды және жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жекешелендіруді жүзеге асырады, оның ішінде объектіні жекешелендіруге дайындау процесінде оның сақталуын қамтамасыз етеді, жекешелендіру процесін ұйымдастыру үшін делдалды тартады, жекешелендіру объектісін бағалауды қамтамасыз етеді, жекешелендіру объектісін сатып алу-сату шарттарын дайындау мен жасасуды және сатып алу-сату шарттары талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
4) мүлкі ауылдың, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын қызметінің нысанасы мен мақсаттарын, сондай-ақ осындай қызметті жүзеге асыратын коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның түрін (шаруашылық жүргізу құқығындағы немесе қазыналық кәсіпорын) айқындайды;
5) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғасына берілген немесе өзінің шаруашылық қызметінің нәтижесінде өзі сатып алған мүлікті алып қоюды немесе қайта бөлуді жүзеге асырады;
6) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларының артық, пайдаланылмайтын не мақсатқа сай пайдаланылмайтын мүлкін алып қоюды жүзеге асырады;
7) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз не кейіннен сатып алу құқығымен мүліктік жалдауға (жалға алуға), сенімгерлік басқаруға береді;
8) аудан әкімімен келісу бойынша жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларын құру, қайта ұйымдастыру, атауын өзгерту және тарату туралы шешім қабылдайды;
9) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынға өзіне бекітіп берілген мүлікті (ол өндірген өнімді сатуды қоспағанда) иеліктен шығаруға немесе оған өзгеше тәсілмен билік етуге, филиалдар мен өкілдіктер құруға, сондай-ақ дебиторлық берешекті беруге және есептен шығаруға келісім береді;

22. Имущество, закрепленное за аппаратом акима относится к коммунальной собственности села, сельского округа (местного самоуправления).
23. Аппарат акима по согласованию с собранием местного сообщества может отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение аппарата акима
24. Реорганизация и упразднение аппарата акима осуществляется в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан.
Приложение -5 к постановлению
акимата Шардаринского района
от 9 февраля 2026 года № 70
Приложение -7 к постановлению
акимата Шардаринского района
от 14 октября 2024 года № 256
Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Алатау батыра Шардаринского района" 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Алатау батыра Шардаринского района" (далее – аппарат акима) является государственным учреждением, обеспечивающим деятельность акима сельского округа Алатау батыра (далее – аким) и осуществляющим иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Аппарат акима осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением об аппарате акима.
3. Аппарат акима является юридическим лицом в организационно – правовой форме государственного учреждения, в соответствии с законодательством Республики Казахстан имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства.
4. Аппарат акима вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Аппарат акима имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства в соответствии с законодательством.
6. Положение об аппарате акима села, сельского округа, его структура утверждаются акиматом района.
7. Полное наименование аппарата акима - государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Алатау батыра Шардаринского района". Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, Шардаринский район, сельский округ Алатау батыр, улица Кисабекова №6-А, индекс 161408.
8. Аппарат акима села, сельского округа образуется, упраздняется и реорганизуется акиматом района.
9. Аппарат акима является государственным учреждением, содержащимся за счет местного бюджета.

22. Әкімнің аппаратына бекітіліп берілген мүлік ауылдың, ауылдық округтің (жергілікті өзін-өзі басқарудың) коммуналдық меншігіне жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, әкімнің аппараты жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті иеліктен шығаруы немесе оған өзгеше тәсілмен билік етуі мүмкін.
5. Әкімнің аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату
24. Әкімнің аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен жүзеге асырылады.
Шардара ауданы әкімдігінің
2026 жылғы 9 ақпандағы
№ 70 қаулысына 6-қосымша
Шардара ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 14 қазандағы
№ 256 қаулысына 7-қосымша
"Шардара ауданының Алатау батыр ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже 1. Жалпы ережелер
1. "Шардара ауданының Алатау батыр ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – әкімнің аппараты) Алатау батыр ауылдық округ әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. Әкімнің аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Әкімнің аппараты туралы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Әкімнің аппараты мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Әкімнің аппараты өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
5. Әкімнің аппараты заңнамаға сәйкес мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Әкімнің аппараты туралы ережені, оның құрылымын аудан әкімдігі бекітеді.
7. Әкім аппаратының толық атауы – "Шардара ауданының Алатау батыр ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Шардара ауданы, Алатау батыр ауылдық округі, Кисабеков көшесі № 6-А үй, индекс 161408.
8. Әкімнің аппаратын аудан әкімдігі құрады, қысқартады және қайта ұйымдастырады.
9. Әкімнің аппараты жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекеме болып табылады.

22. Имущество, закрепленное за аппаратом акима относится к коммунальной собственности села, сельского округа (местного самоуправления).
23. Аппарат акима по согласованию с собранием местного сообщества может отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение аппарата акима
24. Реорганизация и упразднение аппарата акима осуществляется в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан.
Приложение – 9
постановлению
акимата Шардаринского района
от 9 февраля 2026 года № 70
Приложение – 10 к
постановлению
акимата Шардаринского района
от 14 октября 2024 года № 256
Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Акшенгелди Шардаринского района" 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Акшенгелди Шардаринского района" (далее-аппарат акима) является государственным учреждением, обеспечивающим деятельность акима сельского округа Акшенгелди (далее-аким) и осуществляющим иные функции, предусмотренные законодательсвом Республики Казахстан.
2. Аппарат акима осуществляет свою деятельность в соответсвии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением об аппарата акима
3. Аппарат акима является юридическим лицом в организационно правовой форме государственного учреждения, в соответствии с законодательством Республики Казахстан имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства
4. Аппарат акима вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Аппарат акима имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства в соответствии с законодательством.
6. Положение об аппарате акима села, сельского округа, его структура утверждаются акиматом района.
7. Полное наименование аппарата акима государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Акшенгелди Шардаринского района". Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, Шардаринский район, сельский округ Акшенгелди, село Акалтын, улица Орталык №7, индекс 161415.
8. Аппарат акима села, сельского округа образуется, упраздняется и реорганизуется акиматом района.
9. Аппарат акима является государственным учреждением, содержащимся за счет местного бюджета.
10. Аппарату акима запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями аппарата акима.

22. Әкімнің аппаратына бекітіліп берілген мүлік ауылдың, ауылдық округтің (жергілікті өзін-өзі басқарудың) коммуналдық меншігіне жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, әкімнің аппараты жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті иеліктен шығаруы немесе оған өзгеше тәсілмен билік етуі мүмкін.
5. Әкімнің аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату
24. Әкімнің аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен жүзеге асырылады.
Шардара ауданы әкімдігінің
2026 жылғы 9 ақпандағы
№ 70 қаулысына 9-қосымша
Шардара ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 14 қазандағы
№ 256 қаулысына 10-қосымша
"Шардара ауданының Ақшеңгелді ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже 1. Жалпы ережелер
1. "Шардара ауданының Ақшеңгелді ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі- әкімнің аппараты) Ақшеңгелді ауылдық округі әкімінің (бұдан әрі- әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. Әкімнің аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Әкімнің аппараты туралы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Әкімнің аппараты мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады,Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Әкімнің аппараты өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
5. Әкімнің аппараты өз атынан заңнамаға сәйкес мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Әкімнің аппараты туралы ережені, оның құрылымын аудан әкімдігі бекітеді.
7. Әкім аппаратының толық атауы- "Шардара ауданының Ақшеңгелді ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі.Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Шардара ауданы, Ақшеңгелді ауылдық округі, Ақалтын ауылы, Орталық көшесі, № 7, индекс 161415.
8. Әкімнің аппаратын аудан әкімдігі құрады, қысқартады және қайта ұйымдастырады.
9. Әкімнің аппараты жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекеме болып табылады.
10.Әкімнің аппаратына әкім аппаратының функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге жол берілмейді.

1. Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Шардаринского района" акимата Шардаринского района (далее - Отдел занятости и социальных программ Шардаринского района) является государственным органом Республики Казахстан осуществляющим руководство в сфере занятости, социальных программ, предоставления специальных социальных услуг, продления, отзыва, разрешения трудовому иммигранту.
2. Отдел занятости и социальных программ Шардаринского района имеет ведомства:
- Коммунальное государственное учреждение "Центр социального обслуживания "Касиет" отдела занятости и социальных программ Шардаринского района" акимата Шардаринского района.
- Коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки семьи "Қамқорлық" отдела занятости и социальных программ Шардаринского района" акимата Шардаринского района.
- Коммунальное государственное учреждение "Центр оказания социальных услуг "Мейрім" отдела занятости и социальных программ Шардаринского района" акимата Шардаринского района.
3. Отдел занятости и социальных программ Шардаринского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел занятости и социальных программ Шардаринского района является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображением Госсударственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Отдел занятости и социальных программ Шардаринского района вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел занятости и социальных программ Шардаринского района имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Отдел занятости и социальных программ Шардаринского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ Шардаринского района" акимата Шардаринского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

1. Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі-Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету, еңбекші көшіп келушілерге рұқсаттар беру, ұзарту және кері қайтарып алу салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің мынадай ведомствасы бар:
- Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Қасиет" әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
- Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Қамқорлық" отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
- Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Мейрім" әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
3. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (бар болса), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан жасайды.
6. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.

8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдела занятости и социальных программ Шардаринского района" акимата Шардаринского района утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица; Республика Казахстан, Туркестанская область, Шардаринский район, город Шардара, улица Казыбек би 2Г, индекс 161400.
10. Настоящее положение является учредительным документом отдела занятости и социальных программ Шардаринского района.
11.Финансирование деятельности отдела занятости и социальных программ Шардаринского района осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (смета расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законадательство Республики Казахстан.
12. Отделу занятости и социальных программ Шардаринского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями отдела занятости и социальных программ Шардаринского района если отдел занятости и социальных программ Шардаринского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13.Задачи:
- реализация государственной политики в сфере занятости населения, социальной защиты, предоставления специальных социальных услуг, продление, отзыв разрешения трудовому иммигранту.
- осуществление иных задач, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
14.Полномочия:
1) права:
- представлять интересы в государственных органах и организациях;
- в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов и других организаций;
- координация деятельности подведомственных учреждений;
- иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) обязанности:
- соблюдать нормы действующего законодательства Республики Казахстан;
- качественно и своевременно исполнять акты и поручения Президента,
Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, а также акима и акимата области;
- обеспечивать качественное и своевременное оказание государственных услуг;
- осуществлять в отношении учреждений, находящихся в ведении Учреждения, функции органа государственного управления;
- иные обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.

8. Шарадара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Мемлекеттік мекеменің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Шардара қаласы, Қазыбек би көшесі 2Г, индексі 161400.
10. Осы Ереже Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттен, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі кәсіпкерлік субъектілерімен Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі өкілеттігі болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі занамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
- Халықты жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау, еңбекші көшіп келушілерге рұқсаттар беру, ұзарту және кері қайтарып алу, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету және әлеуметтік бағдарламалар саласында мемлекеттік саясатты іске асыру;
- Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен қарастырылған өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
- мемлекеттік органдар мен ұйымдарда мекеме мүдделерін білдіру;
- өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және басқа да материалдарды сұрату және алу;
- Қарамағындағы мекемелердің қызметін үйлестіру;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтар;
2) Міндеттері:
- Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын сақтау;
- Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, сондай-ақ облыс әкімінің және әкімдігінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақытылы орындау;
- мемлекеттік қызметтерді сапалы және уақытылы көрсетуді қамтамасыз ету;
- мекемелерге қатысты мемлекеттік басқару органының функцияларын жүзеге асыру;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттер.

15. Функции:
1) анализа, прогнозирования спроса и предложения рабочей силы в районе и информирования местного исполнительного органа области;
2) внесения в местные исполнительные органы области предложений по мерам содействия занятости населения;
3) реализации региональной карты занятости и активных мер содействия занятости населения;
4) осуществления мониторинга создания рабочих мест в рамках национальных проектов, планов развития области региональной карты занятости;
5) поддержки создания рабочих мест района через развитие предпринимательской инициативы;
6) внесения в местные исполнительные органы области предложений по определению населенных пунктов для добровольного переселения лиц в целях повышения мобильности рабочей силы;
7) осуществления мониторинга организаций с рисками высвобождения и сокращения рабочих мест;
8) взаимодействия с центрами трудовой мобильности в целях обеспечения содействия занятости населения;
9) создания и деятельности субъектов, предоставляющих специальные социальные услуги, находящихся в их ведении;
10) предоставления субъектами, предоставляющими специальные социальные услуги, гарантированного объема специальных социальных услуг;
11) организации кадрового обеспечения субъектов, предоставляющих специальные социальные услуги, профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации социальных работников;
12) проведения анализа потребностей населения в специальных социальных услугах;
13) осуществления государственных закупок, а также размещения государственного социального заказа по предоставлению специальных социальных услуг и услуг по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах;
14) принятия мер по развитию системы предоставления специальных социальных услуг;
15) взаимодействия с физическими, юридическими лицами и государственными органами по вопросам предоставления специальных социальных услуг;
16) оказания социальной помощи и координации в оказании благотворительной помощи лицам с инвалидностью;
17) обеспечения санаторно-курортного лечения лиц с инвалидностью и детей с инвалидностью в соответствии с индивидуальной программой;
18) обеспечения лиц с инвалидностью техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами и (или) специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой;
19) обеспечения услугами индивидуального помощника для лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении, специалиста жестового языка для лиц с инвалидностью по слуху в соответствии с индивидуальной программой;

15. Функциялары:
1) аудандағы жұмыс күшіне деген сұраныс пен ұсынысты талдау, болжау және облыстың жергілікті атқарушы органына хабарлайды;
2) облыстың жергілікті атқарушы органына халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шаралары бойынша ұсыныстар енгізеді;
3) өңірлік жұмыспен қамту картасын және халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асырады;
4) ұлттық жобалар, облыстың даму жоспарлары, өңірлік жұмыспен қамту картасы шеңберінде жұмыс орындарының құрылуын мониторингтеуді жүзеге асырады;
5) кәсіпкерлік бастаманы дамыту арқылы ауданда жұмыс орындарын құруды қолдау;
6) облыстың жергілікті атқарушы органына жұмыс күшінің мобильділігін арттыру мақсатында адамдардың ерікті түрде қоныс аударуы үшін елді мекендерді айқындау бойынша ұсыныстар енгізеді;
7) жұмыс орындарының босау және қысқару тәуекелдері бар ұйымдарды мониторингтеуді жүзеге асырады;
8) халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесуді қамтамасыз ету мақсатында еңбек мобильділігі орталықтарымен өзара іс-қимыл жасайды;
9) өздерінің қарауындағы арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілерді құру және олардың қызметі;
10) арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынатын субъектілердің арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің кепілдік берілген көлемін ұсынады;
11) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілерді кадрмен қамтамасыз етуді, әлеуметтік жұмыскерлерді кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;
12) халықтың арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге деген қажеттіліктеріне талдау жүргізеді;
13) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну және арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге деген қажеттілікті бағалау мен айқындау жөніндегі көрсетілетін қызметтер бойынша мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру, сондай-ақ мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастырады;
14) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну жүйесін дамыту жөнінде шаралар қабылдайды;
15) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну мәселелері бойынша жеке, заңды тұлғалармен және мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасайды;
16) мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік көмек көрсету және қайырымдылық көмек көрсетуді үйлестіреді;
17) мүгедектігі бар адамдарды және мүгедектігі бар балаларды жеке бағдарламаға сәйкес санаторийлік-курорттық емдеуді қамтамасыз етеді;
18) мүгедектігі бар адамдарды жеке бағдарламаға сәйкес техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдармен және (немесе) арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етеді;
19) жеке бағдарламаға сәйкес жүріп-тұруы қиын, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін жеке көмекшінің, есту қабілеті бойынша мүгедектігі бар адамдар үшін ымдау тілі маманының көрсетілетін қызметтерімен қамтамасыз етеді;

20) предоставления дополнительных мер социальной помощи лицам с инвалидностью, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
21) координации работы по охвату лиц (семей), оказавшихся в трудной жизненной ситуации, всесторонней поддержкой в пределах компетенции государственных органов;
22) осуществления в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы района законодательством Республики Казахстан;
23) осуществляют выдачу, продление, отзыв разрешения трудовому иммигранту;
24) оказывает жилищную помощь за счет бюджетных средств;
25) осуществляют функции по опеке и попечительству в отношении совершеннолетних;
26) обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;
27) организации услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси через портал социальных услуг или в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа.
16. Руководство Отдела занятости и социальных программ Шардаринского района осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отдел занятости и социальных программ Шардаринского района задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель отдела занятости и социальных программ Шардаринского района назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель отдела занятости и социальных программ Шардаринского района имеет заместителя, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя отдела занятости и социальных программ Шардаринского района
1) Назначает на должность и освобождает от должности руководителей подведомственных учреждений, подведомственных отделу;
2) Назначает на должность и освобождает от должности работников учреждения и заместителей руководителей учреждений, подведомственных отделу;
3) в установленном законодательством порядке решает вопросы поощрения, оказания материальной помощи, наложения дисциплинарных взысканий;
4) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников Учреждения;

20) мүгедектігі бар адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қосымша әлеуметтік көмек шараларын ұсынады;
21) өмірде қиын жағдайға тап болған адамдарды (отбасыларды) мемлекеттік органдардың құзыреті шегінде жан-жақты қолдаумен қамту жөніндегі жұмысты үйлестіреді;
22) Қазақстан Республикасының заңнамасында ауданның жергілікті атқарушы органдарына жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде жүзеге асыру арқылы қамтамасыз етеді;
23) еңбекші көшіп келушіге рұқсат беру, ұзарту және кері қайтарып алу функцияларын жүзеге асырады;
24) бюджет қаражаты есебінен тұрғын үй көмегін көрсетеді;
25) кәмелетке толғандарға қатысты қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларын жүзеге асырады;
26) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
27) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұйымдастырады.
3. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімін басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
17. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымынан босатылады.
18. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасары болады.
19. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) бөлімінің қарамағындағы ведомстволық бағынысты мекемелердің басшыларын тағайындайды және қызметінен босатады.
2) Мекеме қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады, бөлімге бағынысты мекемелердің орынбасарларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
3) заңнамада белгіленген тәртіппен көтермелеу, материалдық көмек көрсету, тәртіптік жаза қолдану мәселелерін шешеді;
4) бұйрықтар шығарады және Мекеменің барлық қызметкерлері үшін міндетті нұсқаулар береді;

5) подписывает служебную документацию;
6) без доверенности действует от имени Учреждения;
7) утверждает в пределах установленной численности и фонда оплаты труда штатные расписания работников Учреждения;
8) утверждает планы финансирования администратора бюджетных программ и Учреждения по обязательствам и платежам;
9) распоряжается средствами и имуществом Учреждения в пределах своей компетенции;
10) несет персональную ответственность за непринятие мер по противодействию коррупции;
11) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Отдела занятости и социальных программ Шардаринского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителя в соответствии сдействующим законодательством.
4. Имущество государственного органа.
21.Отдел занятости и социальных программ Шардаринского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество отдела занятости и социальных программ Шардаринского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества(включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за отделом занятости и социальных программ Шардаринского района относится к коммунальной собственности.
23. Отдел занятости и социальных программ Шардаринского района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным заним имуществом и имуществом, приобретенным за счетсредств, выданных ему по плануфинансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение отдела занятости и социальных программ Шардаринского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении отдела занятости и социальных программ Шардаринского района и его ведомств:
- Коммунальное государственное учреждение "Центр социального обслуживания "Қасиет" отдела занятости и социальных программ Шардаринского района" акимата Шардаринского района.
- Коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки "Қамқорлық" отдела занятости и социальных программ Шардаринского района" акимата Шардаринского района.
- Коммунальное государственное учреждение "Центр оказания социальных услуг "Мейрім" отдела занятости и социальных программ Шардаринского района" акимата Шардаринского района.
Приложение 13 к
постановлению
акимата Шардаринского района
от 9 февраля 2026 года № 70
Приложение 19 к
постановлению
акимата Шардаринского района
от 14 октября 2024 года № 256
Положение о государственном учреждении "Отдел сельского хозяйства Шардаринского района" акимата Шардаринского района

5) қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) Мекеме атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
7) Мекеме қызметкерлерінің белгіленген саны және еңбекке ақы төлеу қоры шегінде штат кестелерін бекітеді;
8) бюджеттік бағдарламалар әкімшісін және мекеменің міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын бекітеді;
9) өз құзыреті шегінде Мекеменің қаражаты мен мүлкіне иелік етеді;
10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдамағаны үшін дербес жауапты болады;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өз орынбасарының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
24. Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің қарамағындағы ведомствалық ұйымның тізбесі:
- Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Қасиет" әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
- Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Қамқорлық" отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
- Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Мейрім" әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Шардара ауданы әкімдігінің
2026 жылғы 9 ақпандағы
№ 70 қаулысына 13 - қосымша
Шардара ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 14 қазандағы
№ 256 қаулысына 19 - қосымша
Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже

1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдела сельского хозяйства Шардаринского района" акимата Шардаринского района (далее – Отдел) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере сельского хозяйства на территории Шардаринского района;
2. Отдел не имеет ведомств.
3. Отдел осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законадательствам Республики Казахстан.
5. Отдел вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Отдел по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел сельского хозяйства Шардаринского района" акимата Шардаринского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдела сельского хозяйства Шардаринского района" акимата Шардаринского района утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, Шардаринский район, 161400, город Шардара, улица Казыбек би здание №2 Г.
10. Настоящее Положение является учредительным документом отдела.
- Учредителем государственного учреждения "Отдел сельского хозяйства Шардаринского района" акимата Шардаринского района акимат Шардаринского района.
11. Финансирование деятельности отдела осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законадательство Республики Казахстан. 12. Отдел запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями отдела.
Если отдел законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.

1. Жалпы ережелер
1. Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі –Бөлім) Шардара ауданында ауыл шаруашылығы салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Бөлімнің ведомстволары жоқ.
3. Бөлім өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Бөлім мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (бар болса), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Бөлім азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан түседі.
6. Бөлімге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Бөлім өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Шардара ауданы, 161400, Шардара қаласы, Қазыбек би көшесі, ғимарат №2Г.
10. Осы Ереже бөлімінің құрылтай құжаты болып табылады.
- Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтайшысы Шардара ауданы әкімдігі болып табылады.
11. Бөлімнің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. Бөлім кәсіпкерлік субъектілерімен бөлімнің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер бөлім заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.

2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
- реализация единой государственной политики в области сельского хозяйства;
14. Полномочия:
1) права:
- разработка планов, экономических социальных программ развития агропромышленного комплекса, предусмотренным законадательными актами Республики Казахстан;
- реализация государственной политики по развитию хлопковой отрасли;
- развитие племенного животноводства;
- проводит заседания по вопросам, входящим в компетенцию государственного органа;
- "выдача государственного номерного знака, государственная регистрация залога, проведение ежегодного государственного технического осмотра, предоставление информации об отсутствии (наличии) обременений и выдача удостоверений на право управления машинами для тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных дорожно-строительных машин, а также специальных повышенной проходимости";
- осуществляет иные полномочия в соответствии с законадательствам Республики Казахстан
- проводит заседания по вопросам, входящим в компетенцию государственного органа.
2) обязанности:
- организует порядок проведения совещании, участвует в заседаниях акимата района;
- обеспечивает освещение деятельности государственного учреждения "Отдел сельского хозяйства" акимата Шардаринского района в средствах массовой информации;
- обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологии и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;
- государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства Шардаринского района" акимата Шардаринского района осуществляет полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, настоящим Положением.
15. Функции:
- разработка программ развития агропромышленного комплекса и сельских территорий и обеспечение их реализации на территории района;
- осуществление государственной поддержки субъектов агропромышленного комплекса в соответствии с Законом, государственными, отраслевыми (секторальными), региональными программами и другими нормативными правовыми актами в данной сфере;
- проведение работы по разъяснению субъектам агропромышленного комплекса основных направлений и механизмов государственной агропродовольственной политики;
- проведение мониторинга развития сельских территорий и реализации программ в данной сфере;
- разработка правил содержания сельскохозяйственных животных в населенных пунктах;
- разработка правил выпаса сельскохозяйственных животных на основе типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных;
- проведение сбора оперативной информации в области агропромышленного комплекса и сельских территорий и предоставление ее местному исполнительному органу (акимату) области;
- осуществляет организацию выставок и ярмарок;
- осуществление государственного регулирования водного хозяйства на обслуживание сельскохозяйственных водопользователей;
- координация хода выполнения стратегий индустриально-инновационного развития, разроботка и реализация концепций, программ, основных направлений в сфере сельского хозяйства;
- организовывать получение субсидий по необходимым горюче-смазочными материалами и по уменьшению себестоимости товарно-материальных ценностей крестянам на весенные посевные и уборочные работы;
- организовывать получение крестянам субсидий для выращивание многолетных насаждении виноградов и фруктов;
- увеличить племенных хозяйств, развитие молочного и мясного живодноводства и организация работы пунктов искуственного осеменение;
- Осуществлять иные функции в соответствии законодательством Республики Казахстан.
- На оснований соответсвующих требований законодательства прозводить ежегодный технический осмотр сельскохозяйственных машин и выдавать акты осмотра.
- Регистрация, внесение изменении в регистрацию, снятие с регистраций, в соответствии законодательством ограничение на снятие тракторов, сельскохозяйственных машин и выдача владельцам машин номерные знаки и надлежащие документы.
- Временное регистрирование машин пришедших с других регионов Республики Казахстан.
- Регистрация лиц, управляющих тракторами и изготовленными на их базе самоходным шасси и механизами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожное – стротельными машинами повышенной проходимости по доверенности, а также выдавать удостоверений тракториста – машинистов и принимать квалификационные экзамены.
- Оказание государственной услуги "Государственная регистрация залога тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных, сельскохозяственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости".
- Оказание государственной услуги "Предоставление информации об отсутствии (наличии) обременний тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости".

2. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
- ауыл шаруашылығы саласындағы бірыңғай мемлекеттік саясатты жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
- агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытудың жоспарларын, экономикалық және әлеуметтік бағдарламаларын әзірлеу;
- агроөнеркәсіптік кешенді субсидиялаудың Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де бағыттары бойынша жүзеге асырылады;
- мақта саласын дамыту жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру;
- асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту;
- мемлекеттік органның құзырына кіретін мәселелер бойынша отырыстар өткізеді;
- аудандағы "Тракторлар және олардың базасындағы жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдер, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол құрылыс машиналары мен механизмдер, сондай-ақ өтімділігі жоғары арнайы машиналар үшін мемлекеттік нөмірлік белгі беру, кепілін мемлекеттік тіркеу, жыл сайынғы мемлекеттік техникалық байқаудан өткізу, ауыртпалықтың жоқ (бар) туралы ақпарат беру және машиналарды жүргізу құқығына куәліктер беру";
- Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес басқа да өкілеттерді жүзеге асырады;
- мемлекеттік органның құзырына кіретін мәселелер бойынша отырыстар өткізеді.
2) міндеттері:
- жиналыстарды өткізу тәртібін ұйымдастырады, аудан әкімдігінің отырыстарына қатысады;
- Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі қызметін бұқаралық ақпарат құралдарына жария етілуін қамтамасыз етеді;
- ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамыз етеді;
- Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, осы Ережеге сәйкес өкілеттіктерді жүзеге асырады.
15. Функциялары:
- аудан аумағында агроөнеркәсiптiк кешендi және ауылдық аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзiрлеу және оларды iске асыруды қамтамасыз ету;
- агроөнеркәсiптiк кешен субъектілерiн, Заңдарға, осы саладағы мемлекеттiк, салалық (секторлық), өңiрлiк бағдарламаларға және басқа да нормативтiк құқықтық актiлерге сәйкес мемлекеттiк қолдауды жүзеге асыру;
- агроөнеркәсіптiк кешен субъектілерiне мемлекеттік аграрлық азық-түлiк саясатының негізгі бағыттары мен тетiктерiн түсiндіру жөнiндегi жұмыстарды жүргізу;
- ауылдық аумақтарды дамытудың және осы саладағы бағдарламаларды iске асырудың мониторингін жүргізу;
- елді мекендерде ауыл шаруашылығы жануарларын асырау қағидаларын әзірлеу;
- ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидалары негізінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қағидаларын әзірлеу;
- агроөнеркәсіптiк кешен мен ауылдық аумақтар саласында жедел ақпарат жинауды жүргiзу және оны облыстың жергiлiктi атқарушы органына (әкiмдiгiне) беру;
- көрмелер мен жәрмеңкелер ұйымдастыруды жүзеге асыру;
- ауыл шаруашылығы су пайдаланушыларына қызмет көрсетуге арналған су шаруашылығын мемлекеттiк реттеуді жүзеге асыру;
- индустриалдық-инновациялық даму стратегиясының орындалу барысын үйлестіру, ауыл шаруашылығы саласында тұжырымдамалар, бағдарламалар, тиісті бағыттар әзірлеу;
- шаруалардың көктемгі егіс және егін жинауға қажетті жанар-жағармай материалдарымен, басқа да тауар материалдық құндылықтардың құнын арзандатуға бөлінген субсидияларды алуын ұйымдастыру;
- шаруалардың жеміс дақылдарымен жүзімнің көпжылдық екпелерін өсіруді қамтамасыз етуге арналған субсидияларды алуын ұйымдастыру;
- асыл тұқымды шаруашылықтарды арттыру, сүтті, етті, мал шаруашылығын дамыту және қолдан ұрықтандыру бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру.
- Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес басқа да функцияларды жүзеге асырады.
- заңнамада белгіленген талаптарға сәйкес машиналарға жыл сайынғы техникалық байқауды жүргізу және байқау актілерін беру.
- тракторлар мен ауыл шаруашылығы машиналарын тіркеу, тіркеуге өзгерістер енгізу, есептен шығару, заң аясында тіркеуден шығаруға шектеулер енгізу және тіркелген машина иелеріне тиісті құжаттар мен номерлік белгілер беру.
- Қазақстан Республикасының басқа аймақтарынан келген машиналарды уақытша тіркеуге алу.
- тракторларды және олардың базасында құрастырылған өзі жүретін шассилер мен механизмдерді, олардың тіркемелерін, арнайы құралдар орналастырылған тіркемелерді қоса алғанда, өзі жүретін ауыл шаруашылығы, мелоративтік және жол-құрылысы машиналары мен механизмдердін, жол талғамайтын арнайы машиналарды және көрсетілген техниканы пайдаланатын тұлғаларды сенімхат арқылы мемлекеттік тіркеуге алу, тракторист –машинист куәліктерін беру және біліктілік емтихандарын қабылдау.
- "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механимдерді, монтаждалған арнайы жабдығы бар тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелерінің, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдердің, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналардың кепілін мемлекет тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету.
- "Тракторларға және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерге, монтаждалған арнайы жабдығы бар тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелеріне, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдеріне, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарға ауыртпалықтың жоқ (бар) екендігі туралы ақпарат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету.

3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство отдела осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отдела задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель отдела назначается на должность и освобождается от должности акимом района.
18. Первый руководитель отдела имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя отдела:
1) утверждает планы работ государственного учреждения;
2) действует от имени государственного учреждения;
3) выдает доверенности;
4) в установленном законадательством порядке поощряет работников государственного учреждения и налагает на них дисци плинарные взыскания;
5) издает приказы, подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
6) утверждает внутренний трудовой распорядок государственного учреждения;
7) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в государственном учреждении;
8) осуществляет личный прием граждан;
9) несет персональную ответственность за исполнение законадательства по протводействию коррупции.
10) Исполнение полномочий первого руководителя отдела в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель отдела определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Режим работы в государственном органе
21. Режим работы государственного органа устанавливается правилами внутренного распорядка и не должен противоречить нормам трудового законодательства Республики Казахстан.
5. Имущество государственного органа
22. Отдел может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество отдела формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за отдела относится к районной коммунальной собственности.
24. Отдел не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
В связи с реорганизацией государственного учреждения "Отдел сельского хозяйства и земельных отношений Шардаринского района" акимата Шардаринского района, правопреемником всех имущественных прав и обязанностей является государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства Шардаринского района" акимата Шардаринского района и "Отдел земельных отношений Шардаринского района" акимата Шардаринского района.

3. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Бөлімді басқаруды бірінші басшысы жүзеге асырады, ол бөлімге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Бөлімнің бірінші басшысын аудан әкімі тағайындайды және қызметтен босатады.
18. Бөлімнің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Бөлімнің бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) мемлекеттік мекеменің жұмыс жоспарларын бекітеді;
2) мемлекеттік мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
5) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) мемлекеттік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) мемлекеттік мекемеде Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік қызметі туралы"
Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;
10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың орындалуына дербес жауапты болады.
11) Бөлімде бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4. Мемлекеттік органдағы жұмыс тәртібі
21. Мемлекеттік органның жұмыс тәртібі ішкі еңбек тәртібінің қағидаларымен белгіленеді және Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының нормаларына қайшы келмеуі тиіс.
5. Мемлекеттік органның мүлкі
22. Бөлімінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
- Бөлімнің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Бөлімге бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы және жер қатынастары бөлімі" Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі және Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі болып қайта құрылуына байланысты барлық мүліктік құқықтарымен міндеттерінің құқықтық мирасқоры болып табылады.

6. Реорганизация и упразднение государственного органа
25. Реорганизация и упразднение отдела осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение-14 к
постановлению
акимата Шардаринского района
от 9 февраля 2026 года № 70
Приложение-21 к
постановлению
акимата Шардаринского района
от 14 октября 2024 года № 256
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Шардаринского района" акимата Шардаринского района
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" (далее – Отдел) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района.
2. Подведомственные организации нет отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района.
3. Отдел осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия печати с изображением Государтсвенного Герба Республики Казазхстан и штампы со своим наименованием казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Отдел вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Отдел по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: Туркестанская область, Шардаринский район, 161400, город Шардара, улица У.Тугелбаева, дом №12Б.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района".

6. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Шардара ауданы әкімдігінің
2026 жылғы 9 ақпандағы
№ 70 қаулысына 14-қосымша
Шардара ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 14 қазандағы
№ 256 қаулысына 21- қосымша
Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Бөлім) мемлекеттік басқаруды заңнамада көзделген шекте мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында (ларында) басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Бөлімінің ведомстволары жоқ.
3. Бөлімі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Бөлім мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (бар болса), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Бөлім азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан жасайды.
6. Бөлімге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Бөлімі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Түркістан облысы, Шардара ауданы, 161400, Шардара қаласы, Ө.Түгелбаев көшесі, №12Б.
10. Осы Ереже құрылтай құжаты болып табылады.

11. Финансирование деятельности Отдела осуществляется из местного бюджета Республики Казахстан.
12. Отдел запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района".
Если, государственному учреждению "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в доход государственного бюджета.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1. Миссия Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района":
1) Реализация государственной политики направленные для качественного и доступного обслуживания в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта;
2) Реализовать государственную политику направленную для развития государственного и других языков;
3) Провести ономастическую работу для развития государственного языка и языков других этнических групп.
14. Полномочия:
1.Права:
1) запрашивает в установленном порядке от государственных органов и других организаций и граждан информацию, необходимую для выполнения своей деятельности, формирует временные рабочие группы для участия в разработке вопросов, относящихся к компетенции государственного органа, выработки соответствующих предложений;
2) вносит акиму района предложения по совершенствованию деятельности государственных органов в сферах культуры, развития языков, развития физической культуры и спорта, осуществляет анализ информации и другие материалы по вопросам, касающимся отдела;
3) дает рекомендации соответствующим государственным органам и должностным лицам по вопросам, касающимся сферы деятельности отдела, контролирует его исполнение, а также участвует в мероприятиях, проводимых местными исполнительными органам;.
4) осуществляет финансирование на реализацию государственных заказов по вопросам культуры, развития языков, физической культуры и спорта на районном уровне;
5) осуществляет иные полномочия, утвержденные настоящим положением и законами, областными и районными местными исполнительными органам;
6) получать сведения и соответствующие документы от учреждений, организаций, предприятий об исполнении нормативных правовых актов Президента и Правительства Республики Казахстан, акима области, района, касающихся сферы культуры, развития языков, физической культуры и спорта;

11. Бөлімнің қызметін каржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасына) жүзеге асырылады.
12. Бөлімнің кәсіпкерлік субъектілерімен бөлімнің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға жасауға тыйым салынады.
Егер бөлім заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе мемлекеттік бюджетке жіберіліеді.
2. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1.Шардара ауданы әкімдігінің "Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің миссиясы:
1) Мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында сапалы және қолжетімді қызмет көрсетуге бағытталған мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) Мемлекеттік және басқа тілдерді дамытуға бағытталған мемлекеттік саясатты іске асыру;
3) Мемлекеттік тілді және басқа этникалық топтардың тілдерін дамыту үшін ономастикалық жұмыс жүргізу.
14. Өкілеттіктері:
1.Құқықтары:
1) өзінің қызметін орындау үшін қажетті ақпараттарды мемлекеттік органдардан және лауазымы иелерінен басқа ұйымдар мен азаматтардан белгіленген тәртіппен сұратып алады, Мемлекеттік орган құзырына қатысты мәселелерді әзірлеуге қатысуға, тиісті ұсыныстар әзірлеу үшін уақытша жұмысшы топтарын құрады;
2) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спортты дамыту салаларында мемлекеттік органдардың қызметін жетілдіру жөніне аудан әкіміне ұсыныстар енгізеді, Бөлімге қатысты мәселелер бойынша ақпараттың талдау және басқа да материалдар әзірлеуді жүзеге асырады:
3) бөлімнің қызмет саласына қатысты мәселелер бойынша тиісті мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдарға ұсыныстар береді, оның орындалуын қадағалайды, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар өткізетін шараларға қатысады;
4) аудандық деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт мәселелеріне мемлекеттік тапсырыстарды іске асыруға қаржыландыруды жүзеге асырады;
5) осы ережемен және заңдылықтармен, облыстық және аудандық жергілікті атқарушы органдармен бекітілген өзге де уәкілеттіктерді жүзеге асырады.
6) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласына қатысты Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің, облыс, аудан Әкімінің нормативтік- құқықтық актілерінің орындалуы туралы мекеме, ұйым, кәсіпорындардан мәліметтер мен тиісті құжаттар алуға;

7) готовит проекты нормативных правовых актов по вопросам, относящимся к его компетенции;
8) осуществляет иные полномочия, установленные настоящим Положением и законодательством, областными и районными местными исполнительными органами;
9) определяет основные направления развития сферы физической культуры и спорта в реализации государственной политики, обрабатывает и реализует перспективные текущие, целевые программы по развитию физической культуры и спорта;
10) участвует в подготовке постановлений акимата района, формировании региональных программ и планов социально-экономического развития своей отрасли;
11) оказывает консультативную, юридическую помощь организациям физической культуры и спорта;
12) оказывает консультативную помощь подведомственным организациям и учреждениям по вопросам кадровой политики;
13) организует симпозиумы, конференции, семинары и другие формы обучения с целью обмена опытом работы по физической культуре и спорту;
14) координирует физкультурно-спортивные мероприятия, организуемые различными ведомствами и общественными организациями, утверждает перечень единых мероприятий и соревнований, руководит их проведением;
15) осуществляет методическое руководство организациями физической культуры и спорта:
16) утверждает размер ущерба по согласованию с заинтересованными организациями и ведомствами, обеспечивает маиериальное обеспечение участников физкультурно-спортивных мероприятий;
17) осуществляет качественную подготовку сборных команд района, обеспечивает участие спортсменов района в областных, республиканских и международных соревнованиях;
18) совместно с заинтересованными ведомствами и общественными организациями проводит работу по подготовке спортивного резерва, координирует развитие систем спортивных клубов и школ, независимо от ведомственной зависимости и отраслевых центров;
19) решает в установленном порядке вопросы присуждения ценных призов работникам организаций физической культуры и спорта, призерам и победителям мероприятий района, награждение их грамотами, дипломами, медалями;
20) составляет установленный законом периодический отчет и передает его по установленным адресам;
21) по согласованию и в порядке получает от органов статистики и соответствующих управлений и ведомств сведения, необходимые для осуществления возложенных на отдел функций;
22) организует производственно-хозяйственное и социально-бытовое обеспечение аппарата отдела для полного выполнения возложенных задач;
23) пользуется всеми правами юридических лиц в соответсвии с законодательством Республики Казахстан.

7) өз құзырына жататын мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілердің жобаларын дайындайды;
8) осы Ережемен және заңнамалармен, облыстық және аудандық жергілікті атқарушы органдармен бекітілген өзге де уәкілеттіктерді жүзеге асырады.
9) мемлекеттік саясатты жүзеге асырудағы дене шынықтыру және спорт саласын дамытудағы негізгі бағыттарды анықтайды, дене шынықтыру мен спортты дамыту жөніндегі перспективалық ағымдағы, мақсаттық бағдарламаларды өңдейді және жүзеге асырады;
10) аудан әкімдігінің қаулыларын дайындауға, өз саласының аймақтық бағдарламаларын және әлеуметтік-экономикалық дамыту жоспарларын калыптастыруға қатысады;
11) дене шынықтыру және спорт ұйымдарына кеңестік, заңды көмек көрсетеді;
12) кадр саясаты мәселелері бойынша қарамағындағы ұйымдар мен мекемелерге кеңестік көмек көрсетеді;
13) дене шынықтыру мен спорт жұмыстары бойынша тәжірибе алмасу мақсатында симпозиумдар, конференциялар, семинарлар және басқа да оқу нысандарын ұйымдастырады;
14) түрлі ведомстволар және қоғамдық ұйымдар ұйымдастыратын дене шынықтыру және спорттық шараларын үйлестіреді, бірыңғай іс-шаралар және жарыстар тізбесін бекітеді, оның өткізуіне басшылық етеді;
15) дене шынықтыру және спорт ұйымдарымен методикалық басшылықты жүзеге асырады;
16) мүдделі ұйымдар мен ведомстволардың келісімі бойынша шығын мөлшерін бекітеді, дене шынықтыру және спорт шараларына қатысушыларды материалдық қамтамасыз етеді;
17) ауданның құрама командаларын сапалы түрде дайындауды жүзеге асырады, аудан спортшыларын облыстық, республикалық және халықаралық жарыстарға қатысуын қамтамасыз етеді;
18) мүдделі ведомстволар және қоғамдық ұйымдармен бірлесе отырып, спорт резервін дайындау жөнінде жұмыс жүргізеді, ведомстволық тәуелділікке және салалық орталықтарына қарамай, спорт клубтары мен мектептер жүйелерін дамытуды үйлестіреді;
19) дене шынықтыру және спорт ұйымдары қызметкерлеріне, аудан шаралары жүлдегері мен жеңімпазына бағалы сыйлықтар беру, оларды грамоталармен, дипломдармен, медальдармен марапаттау мәселелерін белгіленген тәртіпте шешеді;
20) заңда белгіленген мерзімді есеп-қисаптық есеп жасап, оны белгіленген мекен жайларға тапсырады;
21) келісім мен тәртіп бойынша статистика органдарынан және тиісті басқармалар мен ведомстволардан бөлімге жүктелген қызметтерді жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтер алады;
22) жүктелген міндеттерін толық орындау үшін бөлім аппаратын өндірістік шаруашылық және әлеуметтік тұрмыстық тұрғыдан қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
23) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес заңды тұлғалардың барлық құқықтарын пайдаланады.

2. Обязанности:
1) организует и координирует работу организации, учреждения в области культуры, языковой политики, создание и укрепление материально-технической базы физической культуры и спорта, развитие их инфраструктуры;
2) разрабатывает план развития района в области культуры, языковой политики, физической культуры и спорта, проводит опытную работу, анализирует результаты проведенной работы;
3) контролирует исполнение законов, регулирующих сферу культуры, языковой политики, физической культуры и спорта, и реализацию государственной программы в данном направлении;
4) координирует и контролирует работу учреждений культуры, организует и руководит работой культурно-массовых, спортивных мероприятий для эффективного досуга населения района;
5) контролирует выполнение закона О языках, реализацию государственной языковой политики и осуществляет максимальное укрепление стабильности и согласия между странами;
6) направляет, организует, руководит работой учреждений культуры и оказывает поддержку работе общественных объединений;
7) организует культурно-массовую работу, направленную на эффективное использование отдыха населения;
8) реализация государственной политики в области культуры и развития языков, физической культуры и спорта на территории Шардаринского района;
9) выполняет другие задачи, возложенные на него законодательством Республики Казахстан;
10) представление интересов района в международных, межрегиональных спортивных организациях;
11) представление интересов отраслей физической культуры и спорта перед Республикой, областью и районом;
12) организация информационно-рекламной и издательской работы отрасли, пропаганда движения физической культуры и спорта;
13) анализ кадрового потенциала в области физической культуры и спорта, прогнозирование его потребности в специалистах, подготовка кадров, совершенствование профессии и разумное использование;
14) организация и проведение научных исследований в области физической культуры и спорта совместно с заинтересованными ведомствами;
15) координация деятельности районных ведомств, общественных организаций и предприятий по вопросам реализации государственной политики развития физической культуры и спорта, а также взаимодействие с поселковыми и сельскими администрациями по практическому решению актуальных проблем отрасли;
16) обеспечивает соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;
17) ведение протокола и дел об административных правонарушениях по административным правонарушениям, установленным пунктом 2-1 статьи 729 кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";

2. Міндеттері:
1) Мәдениет, тіл саясаты саласындағы ұйым, мекеме жұмысын ұйымдастырады және үйлестіреді, дене шынықтыру мен спорттық материалдық-техникалық базасын кұру және нығайту, олардың инфрақұрылымын дамыту;
2) Мәдениет, тіл саясаты, дене шынықтыру және спорт саласы бойынша ауданның даму жоспарын жасап, тәжірибе жұмыстарын жүргізеді, жүргізілген жұмыстарының нәтижесі бойынша талдау жасайды.
3) Мәдениет, тіл саясаты, дене шынықтыру және спорт саласын реттейтін заңдардың орындалуын және осы бағыттағы мемлекеттік бағдарламаның жүзеге асырылуын бақылайды.
4) Мәдени мекемелердің жұмысын үйлестіріп, бақылайды, аудан халқының бос уақытын тиімді өткізуге арналған мәдени-көпшілік, спорттық іс-шаралар жұмыстарын ұйымдастырып, басшылық жасайды.
5) Тіл туралы заңының орындалуын, мемлекеттік тіл саясатын жүзеге асыруды қадағалайды және ұлттар арасындағы тұрақтылық пен келісімді барынша нығайтуды жүзеге асырады.
6) Мәдени мекемелердің жұмыстарына бағыт бағдар береді, ұйымдастырады, басшылық жасайды және қоғамдық бірлестіктер жұмыстарына қолдау көрсетеді;
7) Тұрғындардың демалысын тиімді пайдалануға бағытталған мәдени-көпшілік жұмыстарын ұйымдастырады.
8) Шардара ауданының аумағында мәдениет және тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асыру;
9) Қазақстан Республикасының заңдылықтарымен жүктелген басқа да міндеттерді орындайды;
10) Халықаралық, аймақаралық спорт ұйымдарында, ауданның мүдделерін білдіру;
11) Дене шынықтыру және спорт салаларының мүдделерін республика, облыс және аудан алдында көрсету;
12) Саланың ақпараттық-жарнамалық және баспа жұмыстарын ұйымдастыру, дене шынықтыру және спорт қозғалысын насихаттау;
13) Дене шынықтыру және спорт салаларындағы кадрлар потенциалын талдау, оның мамандарға мұқтаждығын алдын-ала болжау, кадрларды дайындау, мамандығын жетілдіру және орынды пайдалану;
14) Мүдделі ведомстволармен бірлесіп дене шынықтыру мен спорт саласында ғылыми зерттеулер ұйымдастыру және жүргізу;
15) Мемлекеттік дене шынықтыру мен спортты дамыту саясатын жүзеге асыру мәселелері жөніндегі аудан ведомстволар мен қоғамдық ұйымдардың және кәсіпорындардың қызметін үйлестіру, сонымен қатар саланың өзекті проблемаларын практикалық шешу жөніндегі поселке және ауыл әкімшіліктерімен өзара іс-қимыл жасау;
16) Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
17) Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексінің 729-бабы 2-1 тармағында белгіленген әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтыру мен іс-қғаздарын жүргізеді;

18) Согласование или мотивированное предупреждение предложений о размещении вывесок в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) функции государственного учреждения:
координация деятельности культуры, развития языков, физической культуры и спорта на территории района в установленном законодательством порядке по реализации в сельских, поселковых населенных пунктах;
информирование населения о внесенных изменениях в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта;
принятие решений культуры, развития языков, физической культуры и спорта;
дает направление работе государственных учреждений по развитию государственного языка, физической культуры и спорта;
исследует истории культуры, памятников и языков на территории района;
осуществление в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
2) функции ведомств:
осуществляет информационную, культурную, физкультурно-спортивную функции.
- поддерживает и координирует деятельность государственных организаций культуры района в сфере театрального, музыкального искусства и киноискусства, библиотечного и музейного дела, культурно-досуговой деятельности;
- организует работу по учету, охране и использованию культурных ценностей;
- осуществляет проведение зрелищных культурно-массовых мероприятий района, а также смотров, конкурсов, фестивалей и конкурсов среди любительских творческих объединений;
- проводит аттестацию государственных организаций культуры района;
- в пределах своей компетенции осуществляет управление коммунальной собственностью вобласти культуры;
- выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов культурного назначения района;
- поддерживает и оказывает содействие в материально-техническом обеспечении государственных организаций культуры;
- присваивает одной из государственных библиотек района статус "Центральная";
- осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" задач и осуществление им своих полномочий.

18) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен маңдайшаларды орналастыру туралы ұсыныстарға келісу немесе уәжді ескерту береді.
15. Функциялары:
1) мемлекеттік мекеменің функциялары:
заңда белгіленген тәртіппен бекітілген аудан аумағының мәдениет, тіл саясаты, дене шынықтыру және спорт саласын ауылдық, поселкелік елді мекендердің іске асыру жөніндегі қызметін үйлестіру;
мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында енгізілген өзгерістер туралы халыққа хабарлап отыру;
мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бойынша шешімдер қабылдау;
мемлекеттік мекемелердің жұмыстарына мемлекеттік тілді және дене шынықтыруды дамыту бойынша бағыт бағдар береді;
аудан аумағындағы мәдениет, ескерткіштерін және тілдердің тарихын зерттейді ;
жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
2) ведомстволардың функциялары:
ақпараттық, мәдени, дене шынықтыру және спорт функцияларын жүзеге асырады.
- театр, музыка өнері және кино өнері, кітапхана және музей ісі, мәдени-демалыс қызметі саласында ауданның мемлекеттік мәдениет ұйымдарының қызметін қолдайды және үйлестіреді;
- мәдени құндылықтарды есепке алу, қорғау және пайдалану жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
- ауданның сауықтық мәдени-бұқаралық іс-шараларын, сондай-ақ әуесқой шығармашылық бірлестіктер арасында байқаулар, фестивальдер және конкурстар өткізуді жүзеге асырады;
- ауданның мемлекеттік мәдениет ұйымдарын аттестаттаудан өткізеді;
- өз құзыреті шегінде мәдениет саласындағы коммуналдық меншікті басқаруды жүзеге асырады;
- ауданның мәдени мақсаттағы объектілерінің құрылысы, реконструкциясы және жөнделуі бойынша тапсырысшы болады;
- мемлекеттік мәдениет ұйымдарын қолдайды және материалдық-техникалық қамтамасыз етуде жәрдем көрсетеді;
- ауданның мемлекеттік кітапханаларының біріне "Орталық" мәртебесін береді;
- жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік органның, бірінші басшының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі басшылықты "Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.

17. Первый руководитель Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" назначается на должность и освобождается от должности акимом района.
18. Первый руководитель Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района".
1) начальник отдела осуществляет общее руководство деятельностью отдела и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отдел задач и осуществление им своих функций;
2) начальник отдела действует на принципах единоначалия и самостоятельно решает вопросы деятельности государственного учреждения в соответствии с его компетенцией, определяемой законодательством Республики Казахстан и ностоящим Положением.
3) без доверенности действует от имени отдела;
4) представляет интересы государственного учреждения в государственных органах, иных организациях;
5) заключает договоры;
6) выдает доверенности;
7) утверждает порядок и планы отдела по командировкам, стажировкам, обучению сотрудников в казахстанских и зарубежных учебных центрах иным видам повышения квалификации сотрудников;
8) открывает банковские счета;
9) издает приказы и дает указания, обьязательные для всех работников;
10) принимает на работу и увольняет с работы сотрудников отдела;
11) принимает меры поощрения и налагает дициплинарные взыскание на сотрудников отдела в порядке установленном законадательством Республики Казахстан;
12) определяет обязанности и круг полномочий своего заместителья и иных сотрудников отдела;
13) осуществляет иные функции, возлозженные на него законадательством Республики Казахстан, настоящим Положением и местным исполнительным органом.
Исполнение полномочий первого руководителя Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
21. Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.

17. Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің бірінші басшысын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын қызметкерлері болады.
19. Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің бірінші басшысының өкілеттігі:
1) бөлім бастығы бөлім қызметіне жалпы басшылық жүргізеді және бөлімге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз функцияларының жүзеге асырылуына дербес жауапты болады;
2) бөлімнің басшысы дара басшылық қағидаты бойынша әрекет етеді және мемлекеттік мекеме қызметінің барлық мәселелерін Қазақстан Республикасының заңнамасында және мемлекеттік мекеменің Ережесінде айқындалатын өз құзіретінде сәйкес дербес шешеді.
3) бөлімнің атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
4) мемлекеттік органдарда, басқа да ұйымдарда Бөлімнің мүддесін білдіреді;
5) шарттар жасасады;
6) сенімхаттар береді;
7) бөлімнің іс сапарларға, тағлымдамаға, қызметкерлерді қазақстандық және шетелдік оқу орталықтарында оқытуға және қызметкерлердің біліктілігін жоғарлатудың басқа да түрлеріне байланысты тәртібі мен жоспарларын бекітеді;
8) банк шоттарын ашады;
9) барлық қызметкерлер үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
10) бөлімнің қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
11) бөлімнің қызметкерлеріне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көтермелеу шараларын қолданады және оларды жазалайды;
12) бөлімнің қызметкерлерінің міндеттер мен өкілеттік аясын айқындайды;
13) оған Қазақстан Республикасы заңнамасымен, осы Ережемен және жергілікті атқару органымен жүктелген басқа да функцияларды жүзеге асырады;
Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
20. Бірінші басшы өз қызметкерлерінің өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.

22. Имущество Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" относится к коммунальной собственности.
24. Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
25. Реорганизация и упразднение Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций и государственных учреждений находящихся в ведении Государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района" и его ведомств.
1) Государственное коммунальное казенное предприятие "Шардаринский районный дворец культуры" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района;
2) Коммунальное государственное учреждение "Центр обучению и развития языков" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района";
3) Коммунальное государственное учреждение "Шардаринская районная централизованная библиотечная система" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района;
4) Коммунальное государственное учреждение "Шардаринский районный спортивный клуб" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района;
5) Коммунальное государственное учреждение "Шардаринский районный национальный спортивный клуб" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта акимата Шардаринского района.
6) Коммунального государственного учреждения "Шардаринский районный центр искусств" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Шардаринского района

22. Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі және оның ведомстволарының қарамағындағы ұйымдар мен мемлекеттік мекемелердің тізбесі:
1) Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Шардара аудандық мәдениет сарайы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
2) Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Тілдерді оқыту және дамыту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3) Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Шардара аудандық орталықтандырылған кітапханалар жүйесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
4) Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Шардара аудандық спорт клубы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
5) Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Шардара аудандық ұлттық спорт клубы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
6) Шардара аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Шардара аудандық өнер орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.