Об утверждении норматива по определению оптимального соотношения количества спортсменов, участвующих в комплексных спортивных мероприятиях, к количественному составу иных членов спортивной делегации Республики Казахстан
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 8 июля 2026 года № 117
В соответствии с подпунктом 110) пункта 15 Положения о Министерстве туризма и спорта Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 865, ПРИКАЗЫВАЮ:

Кешенді спорттық іс-шараларға қатысатын спортшылар санының Қазақстан Республикасы спорттық делегациясының өзге де мүшелерінің сандық құрамына оңтайлы арақатынасын айқындау жөніндегі нормативтерді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2026 жылғы 8 шiлдедегi № 117 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 865 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі туралы Ереженің 15-тармағы 110) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:

1. Утвердить норматив по определению оптимального соотношения количества спортсменов, участвующих в комплексных спортивных мероприятиях, к количественному составу иных членов спортивной делегации Республики Казахстан, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение десяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

1. Қосымшаға сәйкес кешенді спорттық іс-шараларға қатысатын спортшылар санының Қазақстан Республикасы спорттық делегациясының өзге де мүшелерінің сандық құрамына оңтайлы арақатынасын айқындау жөніндегі нормативі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрық бекітілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберу;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Е. Мырзабосынов
Приложение к приказу
Норматив по определению оптимального соотношения количества спортсменов, участвующих в комплексных спортивных мероприятиях, к количественному составу иных членов спортивной делегации Республики Казахстан
Перечень физкультурно-спортивных организаций и категорий представителей, включаемых в состав спортивной делегации
Олимпийские игры (летние)
Олимпийские игры (зимние)
Паралимпийские игры (летние)
Паралимпийские игры (зимние)
Сурдлимпийские игры (летние)
Сурдлимпийские игры (зимние)

2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Мырзабосынов
бұйрығына қосымша
Кешенді спорттық іс-шараларға қатысатын спортшылар санының Қазақстан Республикасы cпорттық делегациясының өзге де мүшелерінің сандық құрамына оңтайлы арақатынасын айқындау жөніндегі норматив
Спорттық делегацияның құрамына кіретін дене шынықтыру-спорттық ұйымдарының және өкілдер санаттарының тізбесі
Олимпиадалық ойындар (жазғы)
Олимпиадалық ойындар (қысқы)
Паралимпиадалық ойындар (жазғы)
Паралимпиадалық ойындар (қысқы)
Сурдлимпиадалық ойындар (жазғы)
Сурдлимпиадалық ойындар (қысқы)

1) Физкультурно-спортивные организации: центры олимпийской подготовки, организации, осуществляющие подготовку национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан;
2) Национальные аккредитованные спортивные федерации - при условии участия спортсмена, представляющего соответствующую федерацию;
3) Местные исполнтельные органы - при условии участия спортсмена, представляющего соответствующий регион (один представитель от региона);
4) государственные органы, не относящеся к субъектам физической культуры и спорта;
5) Единый оператор.
до 12%
до 20%
до 6%
до 12%
до 8%
до 15%
до 10%
5
Организации спортивной медицины (спортивные врачи, массажисты и др.)
до 28%
до 22%
до 23%
до 22%
до 9%
до 12%
до 12%
6
Представители средств массовой информации
до 6%
до 12%
до 6%
до 12%
до 3%
до 8%
до 5%
7
Тренерский штаб по видам спорта (главный тренер, старший тренер, личный тренер, тренер, тренер-сервисмен, тренер-консультант) формируется с учетом приоритетности вида спорта и вероятности завоевания призовых мест
до 86%
до 100%
до 100%
до 100%
до 29%
до 27%
до 50%
8
Сопровождающий спортсмена с инвалидностью первой группы
до 38%
до 38%
до 38%
В рамках настоящего Норматива применяется показатель "Доля представителей от общего числа спортсменов, %", отражаемый в таблице при формировании состава спортивной делегации Республики Казахстан;
Доля спортивной делегации Республики Казахстан осуществляется на основании утвержденного перечня спортсменов, включенных в состав делегации по соответствующему комплексному спортивному мероприятию;
В расчет принимаются только лица, прошедшие установленную процедуру аккредитации в соответствии с требованиями организаторов соревнований и нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
Показатель "Доля представителей от общего числа спортсменов, %" определяется путем деления количества представителей, включҰнных в состав спортивной делегации, на общее количество спортсменов, включҰнных в состав спортивной делегации, с последующим умножением полученного значения на 100.
Формула расчета:
Доля представителей (%) = (Количество представителей / Количество спортсменов) х 100

1) Дене шынықтыру-спорттық ұйымдар: олимпиадалық даярлау орталықтары, Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларын даярлауды жүзеге асыратын ұйымдар;
2) Аккредиттелген ұлттық спорт федерациялары – тиісті федерацияны өкілдік ететін спортшының қатысу жағдайда;
3) Жергілікті атқарушы органдар – тиісті өңірді өкілдік ететін спортшы қатысқан жағдайда (өңірден бір өкіл);
4) Дене шынықтыру және спорт субъектілеріне жатпайтын мемлекеттік органдар;
5) Бірыңғай оператор.
12% дейін
20% дейін
6% дейін
12% дейін
8% дейін
15% дейін
10% дейін
5
Спорттық медицина ұйымдары (спорттық дәрігерлер, массажисттер және т.б.)
28% дейін
22% дейін
23% дейін
22% дейін
9% дейін
12% дейін
12% дейін
6
Бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері
6% дейін
12% дейін
6% дейін
12% дейін
3% дейін
8% дейін
5% дейін
7
Спорт түрлері бойынша жаттықтырушылар штабы (бас жаттықтырушы, аға жаттықтырушы, жеке жаттықтырушы, жаттықтырушы, жаттықтырушы-сервисмен, жаттықтырушы-кеңесші) спорт түрінің басымдығы мен жүлделі орындарға ие болу ықтималдығын ескере отырып қалыптастырылады
86% дейін
100% дейін
100% дейін
100% дейін
29% дейін
27% дейін
50% дейін
8
Бірінші топтағы мүгедектігі бар спортшыны бірге алып жүретін адам
38% дейін
38% дейін
38% дейін
Осы норматив шеңберінде "Қазақстан Республикасы Спорт делегациясының құрамын қалыптастыру %" кезінде кестеде көрсетілетін спортшылардың жалпы санынан өкілдердің үлесі көрсеткіші қолданылады;
Қазақстан Республикасы Спорт делегациясының үлесі тиісті кешенді спорттық іс-шара бойынша делегация құрамына енгізілген спортшылардың бекітілген тізбесі негізінде жүзеге асырылады;
Есепке жарысты ұйымдастырушылардың талаптарына және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес белгіленген аккредиттеу рәсімінен өткен адамдар ғана қабылданады;
"Спортшылардың жалпы санынан өкілдердің үлесі, %" көрсеткіші спорт делегациясының құрамына енгізілген өкілдердің санын спорт делегациясының құрамына енгізілген спортшылардың жалпы санына бөлу жолымен айқындалады, кейінен алынған мәнді 100-ге көбейтіледі.
Есептеу формуласы:
Өкілдердің үлесі (%) = (Өкілдер саны / Спортшылар саны) х 100.