Об установлении ставок арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения Атырауской области
Решение Атырауского областного маслихата от 18 марта 2026 года № 225-VIII
В соответствии с подпунктом 4-6) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Атырауский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Установить ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения Атырауской области согласно приложению к настоящему решению.

Атырау облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемесін белгілеу туралы
Атырау облыстық мәслихатының 2026 жылғы 18 наурыздағы № 225-VIII шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 4-6) тармақшасына сәйкес Атырау облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Атырау облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемесі осы шешімнің қосымшасына сәйкес белгіленсін.

2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата М. Хайруллиев
Приложение
к решению Атырауского
областного маслихата от 18
марта 2026 года № 225- VIII
Ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения Атырауской области
1. Настоящие ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения Атырауской области (далее – ставки арендной платы) устанавливаются в соответствии с подпунктом 4-6) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и определяют ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения Атырауской области.

2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы М. Хайруллиев
Атырау облыстық
мәслихатының 2026 жылғы
18 наурыздағы № 225- VIII
шешіміне қосымша
Атырау облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемелері
1. Осы Атырау облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемелері (бұдан әрі – жалға алу ақысының мөлшерлемелері) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 4-6) тармақшасына сәйкес белгіленеді және Атырау облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының мөлшерлемелерін айқындайды.

2. Ставки арендной платы определяются с учетом категории городов и населенных пунктов и арендуемой площади памятника истории и культуры.
№ п/н
Категории городов и населенных пунктов
Ставки арендной платы в месячных расчетных показателях за 1 квадратный метр (в месяц)
Виды памятников истории и культуры
Памятники градостроительства и архитектуры
Памятники археологии, ансамбли и комплексы, сакральные объекты
Сооружения монументального искусства
1.
города областного значения
0,8
0,6
1,0
2.
города районного значения
0,6
0,4
0,8
3.
поселки
0,4
0,4
0,6
4.
село
0,2
0,2
0,4
Примечание:
Ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения Атырауской области вычисляются путем умножения ставки арендной платы на количество арендуемой площади в квадратных метрах.
Ставки арендной платы определяются с учетом категории городов и населенных пунктов согласно Закона Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан".
Города областного значения, к которым относятся населенные пункты, являющиеся крупными экономическими и культурными центрами, имеющие развитую производственную и социальную инфраструктуру и численность более 50 тысяч человек;
города районного значения, к которым относятся населенные пункты, на территории которых имеются промышленные предприятия, коммунальное хозяйство, государственный жилищный фонд, развитая сеть учебных и культурно-просветительных, лечебных и торговых объектов, с численностью населения не менее 10 тысяч человек, из которых рабочие, служащие и члены их семей составляют свыше двух третей общей численности населения;
поселки, к которым относятся населенные пункты при промышленных предприятиях, стройках, железнодорожных станциях и других экономически важных объектах с численностью не менее 3 тысяч человек, из которых рабочие, служащие и члены их семей составляют не менее двух третей;

2. Жалға алу ақысының мөлшерлемелері қалалар және елді мекендердің санатын және тарих және мәдениет ескерткішінің жалға алынған көлемін ескерумен айқындалады.
№ р/н
Қалалар және елді мекендердің санаты
Жалға алу ақысының мөлшерлемелері 1 шаршы метрге айлық есептік көрсеткіштерінде (ай сайын)
Тарих және мәдениет ескерткіштерінің түрлері
Қала құрылысы және сәулет ескерткіштері
Археология ескерткіштері, ансамбльдер мен кешендер, киелі объектілер
Монументтік өнер құрылыстары
1.
облыстық
маңызы бар қалалар
0,8
0,6
1,0
2.
аудандық
маңызы бар қалалар
0,6
0,4
0,8
3.
кенттер
0,4
0,4
0,6
4.
ауыл
0,2
0,2
0,4
Ескерту:
Атырау облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының мөлшерлемелері жалға алу ақысының мөлшерлемелерін жалға алынатын алаңның шаршы метрдегі көлеміне көбейту жолымен шығарылады.
Жалға алу ақысының мөлшерлемелері "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сай қалалар мен елді мекендердің санаттарын ескере отырып анықталады.
облыстық маңызы бар қалалар - iрi экономикалық және мәдени орталықтар болып табылатын, дамыған өндiрiстiк және әлеуметтiк инфрақұрылымы бар және халқының саны 50 мың адамнан асатын елдi мекендер;
аудандық маңызы бар қалалар - аумағында өнеркәсiптік кәсіпорындар, коммуналдық шаруашылық, мемлекеттiк тұрғын үй қоры, білім беру және денсаулық сақтау ұйымдарының, мәдени-ағарту және сауда объектілерінің дамыған желісi бар, халқының саны кемiнде 10 мың адам болатын елдi мекендер;
кенттер - халқының саны кемiнде 3 мың адам болатын елдi мекендер.