О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 мая 2024 года № 316 "Об утверждении правил формирования, согласования и утверждения единого перспективного плана развития инфраструктуры здравоохранения"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 июля 2026 года № 82
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 1 января 2027 года
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 мая 2024 года № 316 "Об утверждении правил формирования, согласования и утверждения единого перспективного плана развития инфраструктуры здравоохранения" следующее изменение:
правила формирования, согласования и утверждения единого перспективного плана развития инфраструктуры здравоохранения, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту инвестиционной политики Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течении пяти календарных дней со дня принятия настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) доведение настоящего приказа до сведения местных исполнительных органов столицы, областей и городов республиканского значения.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2027 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 24 июля 2026 года № 82
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 мая 2024 года № 316
Правила формирования, согласования и утверждения единого перспективного плана развития инфраструктуры здравоохранения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила формирования, согласования и утверждения единого перспективного плана развития инфраструктуры здравоохранения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 69) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок формирования, согласования и утверждения единого перспективного плана развития инфраструктуры здравоохранения.

"Денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың бірыңғай перспективалық жоспарын қалыптастыру, келісу және бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 16 мамырдағы № 316 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2026 жылғы 24 шiлдедегi № 82 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың бірыңғай перспективалық жоспарын қалыптастыру, келісу және бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 16 мамырдағы № 316 бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың бірыңғай перспективалық жоспарын қалыптастыру, келісу және бекіту қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Инвестициялық саясат департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық қабылданған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының назарына жеткізуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2026 жылғы 24 шілдедегі
№ 82 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2024 жылғы 16 мамырдағы
№ 316 бұйрығына қосымша
Денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың бірыңғай перспективалық жоспарын қалыптастыру, келісу және бекіту қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың бірыңғай перспективалық жоспарын қалыптастыру, келісу және бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабы 69) тармақшасына сәйкес әзірленді және денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың бірыңғай перспективалық жоспарын қалыптастыру, келісу және бекіту тәртібін айқындайды.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) единый перспективный план развития инфраструктуры здравоохранения (далее – единый перспективный план) – республиканский план, разработанный на основании региональных перспективных планов развития инфраструктуры здравоохранения, утверждаемый уполномоченным органом в области здравоохранения;
2) региональный перспективный план развития инфраструктуры здравоохранения (далее – региональный перспективный план) – долгосрочный план развития инфраструктуры региона, отражающий информацию по существующей сети организаций здравоохранения, планируемой реструктуризации (открытию, объединению, закрытию), а также информацию о потребности в новых объектах здравоохранения и планировании инвестиции;
3) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
4) национальный оператор в области здравоохранения (далее – Национальный оператор) – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения, в том числе по развитию инфраструктуры здравоохранения;
5) объекты здравоохранения – здания и сооружения, имущественные комплексы, используемые в рамках осуществления медицинской, фармацевтической и образовательной деятельности в области здравоохранения;
6) заявитель – физическое или юридическое лицо, в том числе организация здравоохранения, подведомственная уполномоченному органу, автономная организация, в том числе автономная организация образования, частная организация, включая организации здравоохранения, оказывающие либо планирующие оказание медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС), или организация, намеренная реализовать инвестиционный проект в области здравоохранения.
Глава 2. Порядок формирования единого перспективного плана развития инфраструктуры здравоохранения
3. Единый перспективный план формируется уполномоченным органом на основе региональных перспективных планов столицы, областей и городов республиканского значения, разработанных и утвержденных местными исполнительными органами (далее – МИО) в соответствии с подпунктом 29) пункта 2 статьи 12 Кодекса.

2. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың бірыңғай перспективалық жоспары (бұдан әрі – бірыңғай перспективалық жоспар) – денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекітетін денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың өңірлік перспективалық жоспарлары негізінде әзірленген республикалық жоспар;
2) денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың өңірлік перспективалық жоспары (бұдан әрі – өңірлік перспективалық жоспар) – денсаулық сақтау ұйымдарының бұрыннан бар желісі, жоспарланып отырған қайта құрылымдау (ашу, біріктіру, жабу, қайта бейіндеу) жөніндегі ақпаратты, сондай-ақ денсаулық сақтаудың жаңа объектілеріне қажеттілік және инвестицияларды жоспарлау туралы ақпаратты көрсететін өңірдің инфрақұрылымын дамытудың ұзақ мерзімді жоспары;
3) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) денсаулық сақтау саласындағы ұлттық оператор (бұдан әрі – Ұлттық оператор) – денсаулық сақтау саласындағы, оның ішінде денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамыту жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
5) денсаулық сақтау объектілері – денсаулық сақтау саласындағы медициналық, фармацевтикалық және білім беру қызметін жүзеге асыру шеңберінде пайдаланылатын ғимараттар мен құрылыстар, мүліктік кешендер;
6) өтініш беруші – жеке немесе заңды тұлға, оның ішінде уәкілетті органға ведомстволық бағынысты денсаулық сақтау ұйымы, дербес ұйым, соның ішінде дербес білім беру ұйымы, жеке ұйым, денсаулық сақтау ұйымдарын қоса алғанда, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі - ТМККК) шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі - МӘМС) жүйесінде медициналық қызметтер көрсететін немесе көрсетуді жоспарлап отырған ұйым, не денсаулық сақтау саласында инвестициялық жобаны іске асыруға ниетті ұйым.
2-тарау. Денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың бірыңғай перспективалық жоспарын қалыптастыру тәртібі
3. Бірыңғай перспективалық жоспарды уәкілетті орган Кодекстің 12-бабы 2-тармағының 29) тармақшасына сәйкес жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – ЖАО) әзірлеген және бекіткен астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың өңірлік перспективалық жоспарлары негізінде қалыптастырады.

МИО осуществляют развитие сети организаций здравоохранения и исполнение региональных перспективных планов в соответствии с подпунктом 37) пункта 2 статьи 12 Кодекса.
4. Региональный перспективный план разрабатывается МИО на десятилетний период по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с учетом требований пункта 3 статьи 65 Кодекса и данных, поступивших от заявителей.
При разработке регионального перспективного плана учитываются результаты анализа действующей инфраструктуры здравоохранения и результаты мониторинга выполнения предыдущих региональных перспективных планов (при их наличии).
5. Инвестиционное планирование и развитие сети организаций здравоохранения осуществляются в соответствии с региональными перспективными планами.
Не допускается реализация мероприятий по строительству, реконструкции, капитальному ремонту, открытию, объединению, закрытию, изменению вида медицинской помощи, передачи в доверительное управление, отчуждению и приватизации объектов здравоохранения не предусмотренных региональными перспективными планами.
МИО осуществляют формирование бюджетных заявок на строительство, капитальный ремонт и реконструкцию объектов здравоохранения на основании утвержденных региональных перспективных планов.
6. В целях обеспечения открытости и равного доступа к участию, а также учета инициатив заявителей при формировании регионального перспективного плана МИО обеспечивает прием и регистрацию заявок по рассмотрению вопроса включения организаций здравоохранения или инвестиционных проектов в области здравоохранения в региональный перспективный план.
Прием заявок осуществляется МИО один раз в год в период с января по апрель текущего года.
Информация о начале приема заявок размещается на официальном интернет-ресурсе МИО не позднее чем за 20 (двадцать) рабочих дней до даты начала приема. В объявлении указываются период приема заявок, а также контактные данные структурного подразделения, ответственного за организацию приема и консультирование заявителей.
7. Заявка подается по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и подлежит обязательной регистрации с присвоением регистрационного номера и фиксацией даты поступления.
8. МИО в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации заявки осуществляет проверку комплектности представленных документов, указанных в приложении 2 настоящих Правил. В случае выявления недостатков заявителю направляется письменное уведомление с указанием конкретных замечаний и сроком для их устранения. При этом срок устранения замечаний не более 5 (пяти) рабочих дней со дня получения заявителем письменного уведомления.
В случае если по результатам повторной проверки комплектности представленных материалов выявлено, что заявитель не устранил ранее указанные замечания или представил неполный пакет документов, МИО в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления материалов и документов направляет уведомление об отклонении с указанием причин.
При отклонении заявка не рассматривается в рамках текущего периода приема заявок. Следующая подача заявки допускается не ранее следующего календарного года при условии представления полного пакета документов согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

ЖАО Кодекстің 12-бабы 2-тармағының 37) тармақшасына сәйкес денсаулық сақтау ұйымдары желісін дамытуды және өңірлік перспективалық жоспарларды орындауды жүзеге асырады.
4. Өңірлік перспективалық жоспарды Кодекстің 65-бабы 3-тармағының талаптарын және өтініш берушілерден келіп түскен деректерді ескере отырып, осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ЖАО он жылдық кезеңге әзірлейді.
Өңірлік перспективалық жоспарды әзірлеу кезінде қолданыстағы денсаулық сақтау инфрақұрылымын талдау нәтижелері және алдыңғы өңірлік перспективалық жоспарлардың орындалуын мониторингтеу нәтижелері (бар болған жағдайда) ескеріледі.
5. Инвестициялық жоспарлау және денсаулық сақтау ұйымдары желісін дамыту өңірлік перспективалық жоспарларға сәйкес жүзеге асырылады.
Өнірлік перспективалық жоспарларда көзделмеген денсаулық сақтау объектілерін салу, реконструкциялау, күрлелі жөндеу жүргізу, ашу, біріктіру, жабу, медициналық көмектін түрін өзгерту, сенімгерлік басқаруға беру, иеліктен шығару және жекешелендіру іс-шараларын іске асыруға жол берілмейді.
ЖАО денсаулық сақтау объектілерін салуға, күрделі жөндеуге және реконструкциялауға бюджеттік өтінімдерді қалыптастыруды бекітілген өңірлік перспективалық жоспар негізінде жүзеге асырады.
6. Ашықтықты және қатысуға тең қолжетімділікті қамтамасыз ету, сондай-ақ өтініш берушілердің бастамаларын ескеру мақсатында өңірлік перспективалық жоспарды қалыптастыру кезінде ЖАО денсаулық сақтау ұйымдарын немесе денсаулық сақтау саласындағы инвестициялық жобаларды өңірлік перспективалық жоспарға енгізу мәселесін қарау жөніндегі өтінімдерді қабылдауды және тіркеуді қамтамасыз етеді.
Өтінімдерді қабылдауды жылына бір рет ағымдағы жылғы қаңтардан бастап сәуірге дейінгі аралықта ЖАО жүзеге асырады.
Өтінімдерді қабылдаудың басталуы туралы ақпарат өтінімдерді қабылдау басталған күнге дейін 20 (жиырма) жұмыс күннен кешіктірмей ЖАО-ның ресми интернет-ресурсында орналастырылады. Хабарландыруда өтінімдерді қабылдау кезеңі, сондай-ақ өтінімдерді қабылдауды ұйымдастыруға және өтініш берушілерге консультациялық қолдау көрсетуге жауапты құрылымдық бөлімшенің байланыс деректері көрсетіледі.
7. Өтінім осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі және тіркеу нөмірін беру және келіп түскен күнді белгілеу арқылы міндетті түрде тіркелуге жатады.
8. ЖАО өтінім тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 2-қосымшасында көрсетілген ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді. Кемшіліктер анықталған жағдайда өтініш берушіге нақты ескертулер мен оларды жою мерзімі көрсетілген жазбаша хабарлама жіберіледі. Бұл ретте ескертулерді жою мерзімі өтініш беруші жазбаша хабарламаны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Ұсынылған материалдардың толықтығына қайта тексеру жүргізу нәтижесінде өтініш берушінің бұрын көрсетілген ескертілерді жоймағаны немесе құжаттардың толық емес пакетін ұсынғаны анықталған жағдайда ЖАО материалдар мен құжаттар келіп түскен күннен бастап бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде себептерін көрсете отырып, өтінімді қабылдамау туралы хабарлама жібереді
Қабылданбаған жағдайда өтінім ағымдағы өтінімдерді қабылдау кезеңі шеңберінде қаралмайды. Өтінімді қайта беру тек келесі күнтізбелік жылдан бастап, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес құжаттардың толық пакеті ұсынылған жағдайда ғана жол беріледі.

9. После подтверждения комплектности материалов МИО осуществляет предварительный анализ организации здравоохранения или инвестиционного проекта, планирующего к включению в проект регионального перспективного плана, на предмет:
1) соответствия государственному нормативу сети организаций здравоохранения (за исключением субъектов частного предпринимательства), утвержденному приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2020 года № ҚР ДСМ - 133/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21452);
2) наличия либо отсутствия дефицита мощностей на территории (в зоне) обслуживания, а также достаточности инфраструктуры, определяемой исходя из потребности населения и мощности объектов здравоохранения согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
3) соответствия параметров демографическому прогнозу;
4) наличия либо отсутствия дублирования действующих и ранее включенных в региональный перспективный план мощностей.
10. По результатам предварительного анализа МИО в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня поступления заявки направляет заявителю письменное уведомление о принятом решении на предварительном этапе, содержащее один из следующих статусов:
1) признан соответствующим установленным требованиям и включен в проект регионального перспективного плана для последующей оценки и согласования согласно настоящим Правилам;
2) требует уточнения отдельных расчетов или представления дополнительных материалов;
3) признан несоответствующим для включения в проект регионального перспективного плана.
В случае принятия решения о включении организации здравоохранения или инвестиционного проекта в проект регионального перспективного плана МИО направляет соответствующее уведомление заявителю.
Проекты, признанные несоответствующими на предварительном этапе, подлежат мотивированному отказу с указанием оснований, предусмотренных настоящими Правилами.
Заявитель вправе представить повторную заявку в следующем периоде приема с учетом устранения замечаний либо обратиться с письменным обращением о пересмотре решения в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения уведомления об отказе.
11. МИО направляет разработанный проект регионального перспективного плана посредством электронного документооборота на рассмотрение Национальному оператору с приложением следующих материалов:
1) пояснительная записка к проекту регионального перспективного плана с детальным обоснованием по всем мероприятиям;
2) заявки о включении организации здравоохранения либо инвестиционного проекта в региональный перспективный план с приложением полного комплекта документов, а также результатов анализа согласно пункту 10 настоящих Правил и сведения о принятых по ним предварительных решений;

9. Материалдардың толықтығы расталғаннан кейін ЖАО өңірлік перспективалық жоспар жобасына енгізу жоспарланып отырған денсаулық сақтау ұйымына немесе инвестициялық жобаға мынадай мәселелер бойынша:
1) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 15 қазандағы № ҚР ДСМ - 133/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21452 болып тіркелген) бекітілген денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативіне сәйкестігіне;
2) қызмет көрсету аумағында (аймағында) қуаттардың тапшылығының бар немесе жоқ екендігі, сондай-ақ осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес халықтың қажеттілігі мен денсаулық сақтау объектілерінің қуаттылығы негізінде айқындалатын инфрақұрылымның жеткіліктілігіне;
3) параметрлердің демографиялық болжамға сәйкестігіне;
4) қолданыстағы және өңірлік перспективалық жоспарға бұрын енгізілген қуаттылықтардың қайталануының бар-жоғына алдын ала талдау жүргізеді.
10. Алдын ала талдау нәтижелері бойынша ЖАО өтінім түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге алдын ала кезеңде қабылданған шешім туралы мынадай мәртебелердің бірін қамтитын жазбаша хабарлама жібереді:
1) белгіленген талаптарға сәйкес деп танылды және осы Қағидаларға сәйкес кейінгі бағалау мен келісу үшін өңірлік перспективалық жоспар жобасына енгізілді;
2) жекелеген есептеулерді нақтылауды немесе қосымша материалдарды ұсынуды талап етеді;
3) өңірлік перспективалық жоспар жобасына енгізу үшін сәйкес емес деп танылды.
Денсаулық сақтау ұйымын немесе инвестициялық жобаны өңірлік перспективалық жоспар жобасына енгізу туралы шешім қабылданған жағдайда ЖАО өтініш берушіге тиісті хабарлама жібереді.
Алдын ала кезеңде сәйкес келмейді деп танылған жобалар осы Қағидаларда көзделген негіздемелер көрсетіле отырып, дәлелді бас тартуға жатады.
Өтініш беруші ескертулерді жойғаннан кейін, өтінімдерді қабылдаудың кезеңінде қайта өтінім беруге не бас тарту туралы хабарламаны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде шешімді қайта қарау туралы жазбаша өтінішпен жүгінуге құқылы.
11. ЖАО әзірлеген өңірлік перспективалық жоспардың жобасы электрондық құжат айналымы арқылы мынадай материалдар қоса бере отырып, Ұлттық оператордың қарауына:
1) барлық жоспарланған іс-шаралар бойынша егжей-тегжейлі негіздемесі бар өңірлік перспективалық жоспар жобасына түсіндірме жазбаны;
2) толық құжаттар топтамасын денсаулық сақтау ұйымын немесе инвестициялық жобаны өңірлік перспективалық жоспарға енгізу туралы өтінімдерде, оларға қоса берілген құжаттардың толық топтамасын, сондай-ақ осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес жүргізілген талдау нәтижелерін және олар бойынша қабылданған алдын ала шешімдер туралы мәліметтерді;

3) сведения о численности населения за последние 5 (пять) лет согласно приложению 3 к Инструкции по осуществлению мониторинга и анализа социально-экономического развития сельских населенных пунктов, утвержденной приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра регионального развития Республики Казахстан от 24 сентября 2013 года № 239/ОД (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8851);
4) отчет организации здравоохранения за последние 3 (три) года согласно приложению 19, а также отчет о сети и деятельности организаций здравоохранения за последние 3 (три) года согласно приложению 26 к приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21879);
5) документы и материалы по перспективам развития региона (план территориального развития; планы развития столицы, области, города республиканского значения др.);
6) отчет об исполнении плана финансирования по форме 4-20 согласно приложению 5 к Правилам составления и предоставления бюджетной отчетности, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 262.
МИО обеспечивает своевременность, достоверность, полноту и качество предоставленных документов в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами.
12. В случае представления МИО неполного пакета документов, указанных в пункте 11 настоящих Правил, Национальный оператор в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления документов направляет уведомление в произвольной форме о несоответствии критериям, установленным настоящими Правилами в рассмотрении проекта регионального перспективного плана с указанием информации о недостающем(их) документе(ах).
13. МИО в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения уведомления устраняет замечания и повторно вносит проект регионального перспективного плана с приложением документов, указанных в пункте 11 настоящих Правил.
14. При рассмотрении проекта регионального перспективного плана Национальный оператор:
1) осуществляет оценку полноты и качества представленной информации, а также заполнения информации в проекте регионального перспективного плана;
2) проводит анализ демографических показателей региона, включая прогноз численности и структуры населения на планируемый период;
3) анализирует показатели состояния здоровья населения;

3) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің 2013 жылғы 24 қыркүйектегі № 239/НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8851 болып тіркелген) бекітілген Ауылдық елді мекендердің әлеуметтік-экономикалық дамуының мониторингі мен талдауын жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес соңғы 5 (бес) жылдағы халық саны туралы мәліметтерді;
4) "Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №21879 болып тіркелген) 19-қосымшаға сәйкес денсаулық сақтау ұйымдарының соңғы 3 (үш) жылдағы есебі, сонымен қатар,26-қосымшаға сәйкес денсаулық сақтау ұйымдарының соңғы 3 (үш) жылдағы желісі мен қызметі туралы есебі;
5) өңірдің даму перспективалары жөніндегі құжаттары мен материалдары (аумақтық даму жоспары; облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарлары және т. б.);
6) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 262 бұйрығымен бекітілген Бюджеттiк есептiлiктi жасау және ұсыну қағидаларына 5-қосымшаға сәйкес 4-20 нысан бойынша қаржыландыру жоспарының орындалуы туралы есепті жібереді.
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына және осы Қағидаларға сәйкес ЖАО ұсынылған құжаттардың уақытылығын, дұрыстығын, толықтығын және сапасын қамтамасыз етеді.
12. ЖАО осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген құжаттар пакетін толық ұсынбаған жағдайда Ұлттық оператор құжаттар келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жетіспейтін құжат(тар) туралы ақпаратты көрсете отырып, өңірлік перспективалық жоспардың жобасын қарауда осы Қағидаларда белгіленген өлшемшарттарға сәйкес еместігі туралы еркін нысанда хабарлама жібереді.
13. ЖАО хабарламаны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ескертулерді жояды және осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өңірлік перспективалық жоспардың жобасын қайта енгізеді.
14. Ұлттық оператор өңірлік перспективалық жоспарлардың жобаларын қарау кезінде:
1) ұсынылған ақпараттың толықтығы мен сапасын, сондай-ақ өңірлік перспективалық жоспар жобасында ақпараттың толтырылуын бағалауды жүзеге асырады;
2) жоспарланған кезеңге халық саны мен құрылымының болжамын қоса алғанда өңірдің демографиялық көрсеткіштеріне талдау жүргізеді;
3) халық денсаулығының жай-күйінің көрсеткіштерін талдайды;

4) оценивает показатели основной деятельности организаций здравоохранения, включая уровень загрузки, коэффициенты использования мощностей и наличие резервов;
5) проводит анализ действующей и планируемой сети организаций здравоохранения на соответствие государственному нормативу сети организаций здравоохранения, утвержденному приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2020 года № ҚР ДСМ - 133/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21452);
6) проводит анализ состояния действующей инфраструктуры здравоохранения;
7) определяет наличие либо отсутствие долгосрочного дефицита мощностей по видам и профилям медицинской помощи;
8) оценивает прогнозную загрузку действующих и планируемых организаций здравоохранения, с учетом включенных ранее проектов;
9) осуществляет оценку планируемых мероприятий проекта регионального перспективного плана с учетом демографических показателей, показателей состояния здоровья населения, показателей деятельности организаций здравоохранения.
15. Срок рассмотрения проекта регионального перспективного плана составляет 20 (двадцать) рабочих дней со дня его поступления посредством электронного документооборота.
16. По результатам рассмотрения представленных документов Национальный оператор посредством электронного документооборота направляет в МИО информацию об оценке проекта регионального перспективного плана по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – Информация об оценке проекта).
17. МИО в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения замечаний осуществляет доработку проекта регионального перспективного плана и направляет на повторное рассмотрение Национальному оператору.
В случае выставления повторных замечаний к проекту регионального перспективного плана Национальный оператор информирует уполномоченный орган для принятия соответствующих мер в отношении должностных лиц МИО в соответствии с Трудовым Кодексом Республики Казахстан.
18. При отсутствии замечаний Национального оператора, МИО посредством электронного документооборота в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения от Национального оператора Информации об оценке проекта направляет для согласования в уполномоченный орган проект регионального перспективного плана с приложением Информации об оценке проекта.
19. Согласование проекта регионального перспективного плана осуществляется уполномоченным органом в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня его поступления посредством электронного документооборота.

4) жүктеме деңгейін, қуаттылықты пайдалану коэффициенттерін және резервтердің болуын қоса алғанда денсаулық сақтау ұйымдарының негізгі қызмет көрсеткіштерін бағалайды;
5) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 15 қазандағы № ҚР ДСМ - 133/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21452 болып тіркелген) бекітілген денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативіне сәйкестігі тұрғысынан қолданыстағы және жоспарланып отырған денсаулық сақтау ұйымдары желісіне талдау жүргізеді;
6) қолданыстағы денсаулық сақтау инфрақұрылымының жағдайына талдау жүргізеді;
7) медициналық көмектің түрлері мен бейіндері бойынша ұзақ мерзімді қуат тапшылығының болуы немесе болмауын айқындайды;
8) бұрын енгізілген жобаларды ескере отырып, қолданыстағы және жоспарланып отырған денсаулық сақтау ұйымдарының болжамды жүктемесін бағалайды;
9) халықтың демографиялық көрсеткіштерін, денсаулық жай-күйінің көрсеткіштерін, денсаулық сақтау ұйымдары қызметінің көрсеткіштерін ескере отырып, өңірлік перспективалық жоспар жобасының жоспарланып отырған іс-шараларын бағалауды жүзеге асырады.
15. Өңірлік перспективалық жоспардың жобасын қарау мерзімі электрондық құжат айналымы арқылы келіп түскен күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды.
16. Ұсынылған құжаттарды қарау нәтижелері бойынша Ұлттық оператор электрондық құжат айналымы арқылы ЖАО-ға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірлік перспективалық жоспардың жобасын бағалау туралы ақпаратты (бұдан әрі – Жобаны бағалау туралы ақпарат) жібереді.
17. ЖАО ескертулерді алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде өңірлік перспективалық жоспардың жобасын пысықтауды жүзеге асырады және Ұлттық операторға қайта қарауға жібереді.
Өңірлік перспективалық жоспардың жобасына қайталама ескертулер қойылған жағдайда Ұлттық оператор Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес ЖАО лауазымды тұлғаларына қатысты тиісті шаралар қабылдау үшін уәкілетті органды хабардар етеді.
18. Ұлттық операторда ескертулер болмаса ЖАО электрондық құжат айналымы арқылы Ұлттық оператордан Жобаны бағалау туралы ақпаратты алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Жобаны бағалау туралы ақпаратты қоса бере отырып, өңірлік перспективалық жоспардың жобасын уәкілетті органға келісу үшін жібереді.
19. Өңірлік перспективалық жоспардың жобасын келісуді уәкілетті орган ол электрондық құжат айналымы арқылы келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.

20. Проект регионального перспективного плана не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня согласования уполномоченным органом утверждается решением МИО и размещается на официальном интернет-ресурсе МИО.
21. Региональный перспективный план в течение 3 (трех) рабочих дней со дня утверждения направляется посредством электронного документооборота в уполномоченный орган и Национальному оператору.
22. МИО ежеквартально не позднее 5 (пятого) числа месяца, следующего за отчетным периодом, предоставляет Национальному оператору информацию о ходе исполнения регионального перспективного плана согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
23. Национальный оператор формирует Сводный отчет по мониторингу исполнения региональных перспективных планов по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Сводный отчет по мониторингу исполнения региональных перспективных планов направляется Национальным оператором в уполномоченный орган ежеквартально, не позднее 10 (десятого) числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом.
24. Пересмотр (актуализация) регионального перспективного плана осуществляется МИО не чаще одного раза в год в следующих случаях:
1) на основании заявок заявителей, поданных по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) по инициативе МИО, уполномоченного органа либо Национального оператора в одном из следующих случаев:
изменения сроков реализации мероприятий, предусмотренных региональным перспективным планом;
необходимость реструктуризации сети организаций здравоохранения (открытие, объединение, закрытие, изменение вида медицинской помощи, передача в доверительное управление, отчуждение, приватизация);
необходимость строительства, реконструкции либо капитального ремонта объектов здравоохранения;
изменение либо уточнение параметров реализации мероприятий, включая источники финансирования, объемы финансирования, планируемую стоимость и сроки реализации;
по результатам анализа действующей инфраструктуры здравоохранения и (или) мониторинга исполнения регионального перспективного плана;
изменение либо вступление в силу нормативных правовых актов и (или) нормативно-технических документов, влияющих на формирование сети организаций здравоохранения.
25. В случае отсутствия потребности в пересмотре (актуализации) регионального перспективного плана МИО не позднее 15 мая уведомляет (в произвольной форме) уполномоченный орган и Национального оператора об отсутствии необходимости пересмотра (актуализации) регионального перспективного плана.
26. Пересмотр (актуализация) регионального перспективного плана осуществляется в порядке, предусмотренном настоящей главой.

20. Өңірлік перспективалық жоспардың жобасы уәкілетті орган келіскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмей ЖАО шешімімен бекітіледі және ЖАО-ның ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
21. Өңірлік перспективалық жоспар бекітілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде электрондық құжат айналымы арқылы уәкілетті органға және Ұлттық операторға жіберіледі.
22. ЖАО тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 5 (бесінші) күнінен кешіктірмей Ұлттық операторға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес өңірлік перспективалық жоспарлардың орындалу барысы туралы ақпаратты ұсынады.
23. Ұлттық оператор осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірлік перспективалық жоспарлардың орындалуын мониторингтеу жөніндегі жиынтық есепті қалыптастырады.
Өңірлік перспективалық жоспарлардың орындалуын мониторингтеу жөніндегі жиынтық есепті Ұлттық оператор есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 10 (оныншы) күнінен кешіктірмей тоқсан сайын уәкілетті органға жібереді.
24. Өңірлік перспективалық жоспарды қайта қарауды (өзектілендіруді) ЖАО жылына бір реттен жиі емес, мынадай жағдайларда:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушілердің берген өтінімдері негізінде;
2) ЖАО, уәкілетті органның немесе Ұлттық оператордың бастамасы бойынша мынадай жағдайлардың бірінде:
өңірлік перспективалық жоспарға сәйкес көзделген іс-шараларды іске асыру мерзімдерін өзгерту;
денсаулық сақтау ұйымдары желісін қайта құрылымдау қажеттілігі (ашу, біріктіру, жабу, медициналық көмектің түрін өзгерту, сенімгерлік басқаруға беру, иеліктен шығару, жекешелендіру);
денсаулық сақтау объектілерін салу, қайта құру немесе күрделі жөндеу қажеттілігі;
іс-шараларды іске асыру параметрлерін, оның ішінде қаржыландыру көздері, қаржыландыру көлемдері, жоспарланған құны және іске асыру мерзімдерін өзгерту немесе нақтылау;
денсаулық сақтаудың қолданыстағы инфрақұрылымын талдау және (немесе) өңірлік перспективалық жоспардың орындалуын мониторингтеу нәтижелері бойынша;
денсаулық сақтау ұйымдары желісін қалыптастыруға әсер ететін жаңа нормативтік құқықтық актілердің және (немесе) нормативтік-техникалық құжаттардың өзгеруі немесе күшіне енуі кезде жүзеге асырылады.
25. Өңірлік перспективалық жоспарды қайта қарауға (өзектілендіруге) қажеттілік болмаған жағдайда ЖАО 15 мамырдан кешіктірмей уәкілетті органды және Ұлттық операторды өңірлік перспективалық жоспарды қайта қарау (өзектілендіру) қажеттілігінің жоқтығы туралы (еркін нысанда) хабардар етеді.
26. Өңірлік перспективалық жоспарды қайта қарау (өзектілендіру) осы тарауда көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.

Глава 3. Порядок согласования и утверждения единого перспективного плана
27. Уполномоченный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня предоставления МИО утвержденных региональных перспективных планов формирует единый перспективный план по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
28. Сформированный проект единого перспективного плана утверждается уполномоченным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 65 Кодекса.
29. Единый перспективный план размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня его утверждения.
30. Мониторинг реализации единого перспективного плана осуществляется ежеквартально уполномоченным органом.
31. Единый перспективный план подлежит пересмотру (актуализации) не более одного раза в год в течение второго полугодия.
32. Настоящие Правила не распространяются на правоотношения, возникшие до введения их в действие.
Приложение 1
к Правилам формирования,
согласования и утверждения
единого перспективного
плана развития инфраструктуры
здравоохранения
Форма
Утверждено
решением местного
исполнительного органа
____________________________
(наименование столицы,
области, города
республиканского значения)
от "___" __________ 20___ года
№_______
Региональный перспективный план развития инфраструктуры здравоохранения
____________________________________________________________________
(наименование столицы, области, города республиканского значения)

3-тарау. Бірыңғай перспективалық жоспарды келісу және бекіту тәртібі
27. ЖАО бекітілген өңірлік перспективалық жоспарларды ұсынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде уәкілетті орган осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бірыңғай перспективалық жоспарды қалыптастырады.
28. Кодекстің 65-бабының 3-тармағына сәйкес бірыңғай перспективалық жоспардың қалыптастырылған жобасын уәкілетті орган бекітеді.
29. Бірыңғай перспективалық жоспар бекітілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
30. Бірыңғай перспективалық жоспардың іске асырылуына мониторингті тоқсан сайын уәкілетті орган жүзеге асырады.
31. Бірыңғай перспективалық жоспар екінші жартыжылдық ішінде жылына бір реттен артық емес қайта қаралуға (өзектілендіруге) жатады.
32. Осы Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылмайды.
Денсаулық сақтау
инфрақұрылымын дамытудың
бірыңғай перспективалық
жоспарын қалыптастыру,
келісу және бекіту қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_________________________
(астананың, облыстың,
республикалық маңызы бар
қалалардың атауы) жергілікті
атқарушы органының
20___ жылғы "__" __________
№____ шешімімен бекітілген

Раздел 1. Сведения о заявителе
1. Полное юридическое наименование:
__________________________________________________________________
2. Организационно-правовая форма:
__________________________________________________________________
3. БИН/ИИН: ________________________________________________
4. Юридический адрес: ________________________________________
5. Фактический адрес: _________________________________________
6. Статус заявителя (нужное выделить):
1) действующая организация здравоохранения;
2) инвестор;
3) иное (указать) _________________________________________
7. Наличие лицензии на медицинскую деятельность и (или) иные разрешительные документы (при наличии перечислить с указанием номера, даты выдачи и срока действия): _____________________________________________________________________ _____________________________________________________________________ _____________________________________________________________________
Раздел 2. Тип обращения
☐ Включение новой организации здравоохранения или инвестиционного проекта в области здравоохранения
☐ Актуализация сведений об организации здравоохранения или проекте, ранее включенном в региональный перспективный план
Раздел 3. Основание обращения
8. Для действующей организации здравоохранения (ранее не включенной в региональный перспективный план):
1) оказываемые услуги (к настоящей заявке прилагается весь перечень оказываемых услуг согласно действующей(им) лицензии(ям) и (или) иным разрешительным документам (при наличии));
2) мощность организации здравоохранения:
а) посещений в смену ________________ (при наличии нескольких объектов инфраструктуры здравоохранения (поликлиника, центр первичной медико-санитарной помощи, врачебной амбулаторий и т.д.) мощность указывается в разрезе каждого объекта);
б) количество коек _________________ (указывается в разрезе каждого медицинского профиля);
в) другое __________________________________________________;
3) оказание услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ГОБМП и (или) система ОСМС):
планируемый объем в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС
_______________________________________________________________;
4) фактическая загрузка за последние 3 (три) года:
а) посещений в смену _____________________________________ (при наличии нескольких объектов инфраструктуры здравоохранения (поликлиника, центр первичной медико-санитарной помощи, врачебной амбулаторий и т.д.) фактическая загрузка указывается в разрезе каждого объекта);
б) работа койки _________________________ (указывается в разрезе каждого медицинского профиля);
в) другое __________________________________________________;

1-бөлім. Өтінім беруші туралы ақпарат
1. Толық заңды атауы:
______________________________________________________________
2. Ұйымдық-құқықтық нысаны:
______________________________________________________________
3. БСН/ЖСН: ________________________________________________
4. Заңды мекенжайы: ________________________________________
5. Нақты мекенжайы: _________________________________________
6. Өтініш берушінің мәртебесі (қажеттісін белгілеу):
1) жұмыс істеп тұрған денсаулық сақтау ұйымы;
2) инвестор; 3) басқа (көрсету қажет)
______________________________________.
7. Медициналық қызметпен айналысуға лицензияның және (немесе) өзге рұқсат беру құжаттарының болуы (бар болған жағдайда нөмірін, берілген күнін және қолданылу мерзімін көрсете отырып тізіп шығу):
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
2-бөлім. Өтініш түрі
☐ Денсаулық сақтау саласындағы жаңа ұйымды немесе инвестициялық жобаны өңірлік перспективалық жоспарға енгізу.
☐ Денсаулық сақтау ұйымы немесе өңірлік перспективалық жоспарға бұрын енгізілген жоба туралы мәліметтерді өзектендіру.
3-бөлім. Өтініштің негіздемесі
8. Жұмыс істеп тұрған өңірлік перспективалық жоспарға бұрын енгізілмеген
денсаулық сақтау ұйымы үшін:
1) көрсетілетін қызметтер (осы өтінімге қолданыстағы лицензия(лар)ға және (немесе)
өзге рұқсат беру құжаттарына (бар болған жағдайда) сәйкес көрсетілетін қызметтердің
толық тізімі қоса беріледі);
2) денсаулық сақтау ұйымының қуаттылығы:
а) бір ауысымдағы қабылдаулар саны ________________
(бірнеше денсаулық сақтау инфрақұрылымы объектілері болған жағдайда
(емхана, медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығы, дәрігерлік
амбулатория және т.б.) қуаттылық әрбір объект бойынша көрсетіледі);
б) төсек саны _________________ (әрбір медициналық бейін бойынша көрсетіледі);
в) басқа __________________________________________________;
3) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және (немесе) міндетті
әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі (бұдан әрі – ТМККК және (немесе)
МӘМС жүйесі) шеңберінде қызмет көрсету:
ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесі шеңберінде жоспарланған көлем
__________________________________________________;
4) соңғы 3 (үш) жылдағы нақты жүктеме:
а) бір ауысымдағы қабылдаулар саны ______________________________
(бірнеше денсаулық сақтау инфрақұрылымы объектілері болған жағдайда (емхана,
алғашқы медициналық-санитарлық көмек орталығы, дәрігерлік амбулатория және
т.б.) нақты жүктеме әрбір объект бойынша көрсетіледі);
б) төсек жұмысы _____________ (әрбір медициналық бейін бойынша көрсетіледі);
в) басқа __________________________________________________;

5) наличие свободных резервов мощностей
_____________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________;
6) основные параметры для включения в региональный перспективный план:
а) организация здравоохранения, оказывающая медицинскую помощь в амбулаторных условиях (к заявке прилагается заполненная таблица согласно Таблице 1 Приложения 1 к Правилам формирования, согласования и утверждения единого перспективного плана развития инфраструктуры);
б) организация здравоохранения, оказывающая медицинскую помощь в стационарных условиях (к заявке прилагается заполненная таблица согласно Таблице 2 Приложения 1 к Правилам формирования, согласования и утверждения единого перспективного плана развития инфраструктуры);
в) организация здравоохранения, не оказывающая медицинскую помощь в стационарных и амбулаторных условиях (к заявке прилагается заполненная таблица согласно Таблице 3 Приложения 1 к Правилам формирования, согласования и утверждения единого перспективного плана развития инфраструктуры).
9. Для нового инвестиционного проекта в области здравоохранения:
1) планируемый профиль деятельности
____________________________________________________________________;
2) проектная мощность ________________________________________;
3) планируемый срок реализации проекта (ввода в эксплуатацию)
____________________________________________________________________;
4) план участия в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________;
5) дополнительная информация
__________________________________________________________________
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________;
6) основные параметры проекта для включения в региональный перспективный план:
а) организация здравоохранения, оказывающая медицинскую помощь в амбулаторных условиях (к заявке прилагается заполненная таблица согласно Таблице 1 Приложения 1 к Правилам формирования, согласования и утверждения единого перспективного плана развития инфраструктуры);
б) организация здравоохранения, оказывающая медицинскую помощь в стационарных условиях (к заявке прилагается заполненная таблица согласно Таблице 2 Приложения 1 к Правилам формирования, согласования и утверждения единого перспективного плана развития инфраструктуры);

5) бос қуат резервтерінің болуы
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________;
6) өңірлік перспективалық жоспарға енгізу үшін негізгі параметрлер:
а) амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымы
(өтінімге инфрақұрылымды дамытуға арналған бірыңғай перспективалық жоспарды
қалыптастыру, келісу және бекіту қағидаларына 1-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес
толтырылған кесте қоса беріледі);
б) стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымы
(өтінімге инфрақұрылымды дамытуға арналған бірыңғай перспективалық жоспарды
қалыптастыру, келісу және бекіту қағидаларына 1-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес
толтырылған кесте қоса беріледі);
в) стационарлық және амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсетпейтін
денсаулық сақтау ұйымы (өтінімге инфрақұрылымды дамытуға арналған бірыңғай
перспективалық жоспарды қалыптастыру, келісу және бекіту қағидаларына 1-
қосымшаның 3-кестесіне сәйкес толтырылған кесте қоса беріледі).
9. Денсаулық сақтау саласындағы жаңа инвестициялық жоба үшін:
1) жоспарланған қызмет бейіні
____________________________________________________________________;
2) жобалық қуаттылығы ________________________________________;
3) жобаны іске асырудың (пайдалануға берудің) жоспарланған мерзімі
__________________________________________________________________;
4) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде қатысу жоспары
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
_________________________________________________________________;
5) қосымша ақпарат
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
________________________________________________________________;
6) Жобаны өңірлік перспективалық жоспарға енгізу үшін негізгі параметрлер:
а) амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымы
(өтінімге инфрақұрылымды дамытуға арналған бірыңғай перспективалық жоспарды
қалыптастыру, келісу және бекіту қағидаларына 1-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес
толтырылған кесте қоса беріледі);
б) стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымы
(өтінімге инфрақұрылымды дамытуға арналған бірыңғай перспективалық жоспарды
қалыптастыру, келісу және бекіту қағидаларына 1-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес
толтырылған кесте қоса беріледі);
в) стационарлық және амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсетпейтін
денсаулық сақтау ұйымы (өтінімге инфрақұрылымды дамытуға арналған бірыңғай
перспективалық жоспарды қалыптастыру, келісу және бекіту қағидаларына

в) организация здравоохранения, не оказывающая медицинскую помощь в стационарных и амбулаторных условиях (к заявке прилагается заполненная таблица согласно Таблице 3 Приложения 1 к Правилам формирования, согласования и утверждения единого перспективного плана развития инфраструктуры).
10. Для актуализации сведений об организации здравоохранения или проекте, ранее включенном в региональный перспективный план:
Параметр
Действующая редакция
Предлагаемая редакция
Обоснования вносимых изменений
Раздел 4. Обоснования включения в региональный перспективный план
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________.
(обоснования необходимости включения организации здравоохранения или
инвестиционного проекта в области здравоохранения в региональный перспективный план)
Раздел 5. Приложения
К заявке прилагаются следующие документы, являющиеся ее неотъемлемой частью:
1) пояснительная записка с детальным обоснованием на ___ листах;
2) аналитические таблицы расчетов на ____ листах;
3) демографический прогноз на ближайшие 5-10 лет на ___ листах;
4) отчет организации здравоохранения за последние 3 (три) года согласно (для действующих организаций здравоохранения):
а) приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21879) на ___ листах;
б) приказу Министра здравоохранения Республики, Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-212/2020 "Об утверждении методики формирования (расчета) показателей в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21698) на ___ листах;
5) форма 6 с портала электронного правительства Республики Казахстан "сведения об отсутствии (наличии) недвижимого имущества" по каждой медицинской организации на ___ листах (для действующих организаций здравоохранения и новых проектов (при наличии));

1-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес толтырылған кесте қоса беріледі).
10. Өңірлік перспективалық жоспарға бұрын енгізілген денсаулық сақтау ұйымы
немесе жоба туралы мәліметтерді өзектендіру үшін:
Параметр
Қолданыстағы редакция
Ұсынылған редакция
Енгізілетін өзгерістердің негіздемелері
4-бөлім. Өңірлік перспективалық жоспарға енгізудің негіздемелері
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________.
(денсаулық сақтау ұйымын немесе денсаулық сақтау саласындағы инвестициялық
жобаны өңірлік перспективалық жоспарға енгізудің қажеттілігінің негіздемелері)
5-бөлім. Қосымшалар
Өтінімге оның ажырамас бөлігі болып табылатын мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) егжей-тегжейлі негіздемесі бар түсіндірме жазба ___ парақта;
2) есептеулердің талдамалық кестелері ____ парақта;
3) алдағы 5-10 жылға арналған демографиялық болжам ___ парақта;
4) денсаулық сақтау ұйымының соңғы 3 (үш) жылдағы есебі (жұмыс істеп тұрған денсаулық сақтау ұйымдары үшін):
а) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21879 тіркелген) ___ парақта;
б) "Денсаулық сақтау саласындағы көрсеткіштерді қалыптастыру (есептеу) әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-212/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21698 тіркелген) ___ парақта;
5) Қазақстан Республикасының "Электрондық үкімет" порталынан алынған 6-нысан "жылжымайтын мүліктің жоқтығы (болуы) туралы мәліметтер" әрбір медициналық ұйым бойынша ___ парақта (жұмыс істеп тұрған денсаулық сақтау ұйымдары және жаңа жобалар үшін (болған жағдайда));

6) технический паспорт и (или) кадастровый паспорт объекта недвижимости в разрезе каждой медицинской организации на ___ листах (для действующих организаций здравоохранения и новых проектов (при наличии));
7) техническое заключение по результатам технического обследования и оценки технического состояния строительных конструкций объекта (при наличии);
8) правоустанавливающие документы на земельный участок на ___ листах (для новых проектов при наличии);
9) иные документы
__________________________________________________________
_________________________________________________________.
Настоящим гарантирую и подтверждаю достоверность, полноту и содержание предоставленной информации, документов и материалов.
Подтверждаю осведомленность о возможности отказа во включении в региональный перспективный план при отсутствии расчетной потребности либо наличии достаточной мощности действующих организаций здравоохранения или на иных основаниях, установленных Правилами.
Обязуюсь сообщать обо всех изменениях (тип объекта организации здравоохранения, назначение объекта, месторасположение объекта, численность обслуживаемого населения, текущая мощность объекта, общая площадь объекта, кв. м., планируемые мероприятия по объекту здравоохранения, период реализации по планируемому мероприятию, прогноз численности обслуживаемого населения и т.д.) в порядке и сроки, установленные Правилами.
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________________________________________
(должность фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
МП
Приложение 3
к Правилам формирования,
согласования и утверждения
единого перспективного
плана развития инфраструктуры
здравоохранения
Расчет проектной мощности и площади объектов первичной медико-санитарной помощи
Глава 1. Общее положение
1. Расчет проектной мощности и площади объектов первичной медико-санитарной помощи устанавливает единый порядок определения:
1) мощности объектов первичной медико-санитарной помощи (далее – объекты ПМСП), в том числе проектной мощности;
2) расчетной площади объектов ПМСП.
2. Расчет применяется при:
1) планировании сети организаций ПМСП;
2) формировании региональных перспективных планов;
3) разработке инвестиционных проектов;
4) разработке специализированной (медицинской) части предпроектной документации;
5) проектировании строительства и реконструкции объектов ПМСП.

6) әрбір медициналық ұйым бойынша жылжымайтын мүлік объектісінің техникалық паспорты және (немесе) кадастрлық паспорты __парақта (жұмыс істеп тұрған денсаулық сақтау ұйымдары және жаңа жобалар үшін (болған жағдайда));
7) объектінің құрылыс конструкцияларын техникалық тексеру және олардың техникалық жағдайын бағалау нәтижелері бойынша техникалық қорытынды (болған жағдайда);
8) жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттар ___ парақта (жаңа жобалар үшін болған жағдайда);
9) басқа құжаттар_____________________________________________________
____________________________________________________________________.
Осы арқылы ұсынылған ақпараттың, құжаттардың және материалдардың дұрыстығына, толықтығына және мазмұнына кепілдік беремін және растаймын.
Есептік қажеттіліктің болмауы немесе жұмыс істеп тұрған денсаулық сақтау ұйымдарының жеткілікті қуатының болуы немесе Қағидаларда белгіленген өзге де негіздер бойынша өңірлік перспективалық жоспарға енгізуден бас тарту мүмкіндігі туралы хабардар екенімді растаймын.
Барлық өзгерістер (денсаулық сақтау ұйымы объектісінің түрі, объектінің мақсаты, объектінің орналасқан жері, қызмет көрсетілетін халық саны, объектінің ағымдағы қуаттылығы, объектінің жалпы ауданы (шаршы метр), денсаулық сақтау объектісі бойынша жоспарланған іс-шаралар, жоспарланған іс-шараларды іске асыру кезеңі, қызмет көрсетілетін халық санының болжамы және т.б.) туралы Қағидаларда белгіленген тәртіппен және мерзімде хабарлауға міндеттенемін.
Денсаулық сақтау ұйымының басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
__________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы) МО
Денсаулық сақтау
инфрақұрылымын дамытудың
бірыңғай перспективалық
жоспарын қалыптастыру, келісу
және бекіту қағидаларына
3-қосымша
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек объекттерінің жобалық қуаттылығы мен ауданын есептеу
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек объекттерінің жобалық қуаттылығы мен және ауданын есептеу мынадай айқындаудың бірыңғай тәртібін белгілейді:
1) Медициналық-санитариялық алғашқы көмек объекттерінің (бұдан әрі — МСАК объектілері) қуатын, соның ішінде жобалық қуатын анықтау;
2) МСАК объектілерінің есептік ауданын анықтау.
2. Есептеу мынадай жағдайларда қолданылады:
1) МСАК ұйымдары желісін жоспарлау;
2) аймақтық перспективалық жоспарларды қалыптастыру;
3) инвестициялық жобаларды әзірлеу;
4) жоба алдындағы құжаттаманың арнайы (медициналық) бөлігін әзірлеу;
5) МСАК объектілерін салу және қайта құру жобалау кезінде.

3. Расчет осуществляется с учетом:
1) региональных особенностей организации медицинской помощи;
2) уровня урбанизации и плотности населения;
3) территориальной доступности медицинских организаций (объектов);
4) внедрения цифровых технологий и дистанционных форм оказания медицинской помощи (телемедицина);
5) перспективного развития системы здравоохранения.
4. Расчет применяется на следующие типы объектов ПМСП:
1) Поликлиники и их структурные подразделения;
2) центры первичной медико-санитарной помощи (далее – ЦПМСП);
3) врачебные амбулатории (далее – ВА).
5. Определение параметров объектов ПМСП осуществляется на основе:
1) прогнозной численности населения;
2) потребности населения в медицинской помощи;
3) расчетной мощности медицинской организации.
6. Расчет площади объектов ПМСП осуществляется с применением укрупненного (Глава 4) и детализированного подхода на основе потребности в кабинетах (Глава 5).
7. Независимо от применяемого подхода расчетная площадь объекта ПМСП формируется с учетом функционального зонирования и включает основные группы помещений в соответствии с требованиями Свода правил Республики Казахстан СП РК 3.02-113-2014 "Лечебно-профилактические учреждения", а также организационной структуры оказания первичной медико-санитарной помощи.
К основным группам помещений относятся:
1) лечебно-профилактические помещения;
2) помещения дневного стационара (при наличии);
3) общие помещения (зоны);
4) служебные и бытовые помещения.
Распределение общей площади по функциональным блокам осуществляется в следующих пределах:
1) лечебно-профилактические помещения – 60-75 %, включая:
амбулаторный прием – 35-40 %:
кабинеты врачей общей практики;
кабинеты профильных специалистов;
процедурные и прививочные;
кабинеты доврачебного приема;
диагностические подразделения – 15-20 %:
лабораторная диагностика;
функциональная диагностика;
лучевая диагностика (рентген, маммография – при наличии);
профилактика и скрининг – 10-15 %:
кабинеты профилактики;
прививочные кабинеты;
смотровые кабинеты;
кабинеты скрининговых программ;
2) помещения дневного стационара – 5-15 % (при наличии), включая:
лечебные помещения:
палаты дневного пребывания;
процедурные;
вспомогательные помещения:
помещения ожидания;
санитарные узлы;
3) общие помещения (зоны) – 10-15 %, включая:
входная группа:
вестибюль;
регистратура;
гардероб;
навигации и коммуникации:
коридоры;
холлы;
лифтовые зоны;
помещения организационного обеспечения:
помещения для вызовов (в том числе организация вызовов врача на дом, координация обращений);
помещение для оформления больничных листов;
кабинет юриста
санитарно-гигиенические помещения:
туалеты для посетителей;

3. Есептеуді қолдану ескеруді талап етеді:
1) медициналық көмекті ұйымдастырудың өңірлік ерекшеліктері;
2) қалаланудың деңгейі және халық тығыздығы;
3) медициналық ұйымдардың (объектілердің) аумақтық қолжетімділігі;
4) цифрлық технологияларды және қашықтан медициналық көмек көрсету формаларын (телемедицина) енгізу;
5) денсаулық сақтау жүйесінің перспективалық дамуы.
4. Есептеудің әрекеті мынадай типтегі МСАК объектілеріне таралады:
1) поликлиникалар және олардың құрылымдық бөлімшелері;
2) медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталықтары (бұдан әрі — МСАКО);
3) дәрігерлік амбулаториялар (бұдан әрі — ДА).
5. МСАК объектілерінің параметрлерін анықтау негізделеді:
1) халық санының болжамына;
2) халықтың медициналық көмекке қажеттілігіне;
3) медициналық ұйымның есептік қуатына.
6. Есептеуде МСАК объектілерінің ауданын есептеу ірілендірген тәсілді кабинеттерге қажеттілік негізінде (4-тарау) және кабинеттерге деген қажеттілік негізінде егжей-тегжейлі тәсілді (5-тарау) қолдану арқылы жүзеге асырылады.
7. Қолданылатын тәсілге қарамастан, МСАК объектісінің есептік алаңы функционалдық аймақтарға бөлу негізінде қалыптастырылады және Қазақстан Республикасының ҚН ЖП 3.02‑113‑2014 "Емдеу‑профилактикалық мекемелер" талаптарына, сондай‑ақ бастапқы медициналық‑санитариялық алғашқы көмекті ұйымдастыру құрылымына сәйкес үй‑жайлардың негізгі топтарын қамтиды.
Негізгі үй‑жайлар топтарына жатады:
1) емдеу‑профилактикалық үй‑жайлар;
2) күндізгі стационар үй‑жайлары (бар болған жағдайда);
3) жалпы үй‑жайлар (аймақтар);
4) қызметтік және тұрмыстық үй‑жайлар.
Функционалдық блоктар бойынша жалпы аумақты бөлу мынадай шектерде жүзеге асырылады:
1) емдеу-профилактикалық үй-жайлар-60-75 %, оның ішінде:
амбулаториялық қабылдау-35-40 %:
жалпы практика дәрігерлерінің кабинеттері;
бейінді мамандардың кабинеттері;
емшара және екпе;
дәрігерге дейінгі қабылдау кабинеттері;
диагностикалық бөлімшелер-15-20 %:
зертханалық диагностика;
функционалды диагностика;
сәулелік диагностика (рентген, маммография – бар болса);
алдын алу және скрининг – 10-15 %:
алдын алу кабинеттері;
екпе кабинеттері;
тексеру кабинеттері;
скринингтік бағдарламалар кабинеттері;
2) күндізгі стационардың үй – жайлары-5-15 % (бар болса), оның ішінде:
емдеу үй-жайлары:
күндізгі палаталар;
емшара;
көмекші үй-жайлар:
күту бөлмелері;
санитарлық тораптар;
3) жалпы үй – жайлар (аймақтар) - 10-15 %, оның ішінде:
кіру тобы:
вестюбиль;
тіркеу бөлімі;
киім ілетін орын;
навигация және коммуникация:
дәліздер;
холдар;
лифт аймақтары;
ұйымдастырушылық қамтамасыз ету үй-жайлары:
шақыруға арналған үй-жайлар (оның ішінде дәрігерді үйге шақыруды ұйымдастыру, өтініштерді үйлестіру);
еңбекке уақытша жарамсыздық парақтарын ресімдеуге арналған үй-жай;
заңгер кабинеті
санитарлық-гигиеналық үй-жайлар:
келушілерге арналған дәретханалар;

4) служебные и бытовые помещения – 10-15 %, включая:
административные помещения – до 10 %:
кабинеты руководства;
кабинеты административного персонала;
конференц-залы;
вспомогательные и хозяйственные помещения – 5-10 %:
стерилизационные;
складские помещения;
помещения для хранения лекарственных средств и медицинских изделий;
технические помещения
бытовые помещения персонала:
комнаты отдыха;
раздевалки;
санитарные узлы.
8. Состав помещений и их минимальные площади определяются в соответствии со Сводом правил Республики Казахстан СП РК 3.02-113-2014 "Лечебно-профилактические учреждения".
Структура кабинетов и отделений объектов ПМСП, а также их материально-техническое оснащение, учитываемые при определении расчетной площади, принимаются в соответствии с Приложениями 2 и 4 Стандарта организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан, утвержденному приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 49 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32160).
9. Основные понятия:
1) мощность – расчетное количество посещений пациентов в смену;
2) функциональная мощность – расчетное количество посещений пациентов в смену в разрезе функциональных направлений видов медицинской помощи;
3) посещение – обращение пациента в медицинскую организацию для получения медицинской помощи;
4) прикрепленное население – численность населения, закрепленное за объектом ПМСП;
5) прогнозная численность населения – численность обслуживаемого населения с учетом демографического прогноза.
Глава 2. Определение мощности
10. Мощность объекта ПМСП определяется на основе расчетной потребности прикрепленного населения в амбулаторно-поликлинической помощи.
11. Определение мощности осуществляется последовательно и включает:
1) расчет среднего числа посещений на одного жителя;
2) определение общего годового объема посещений;
3) перевод годового объема посещений в сменную мощность объекта ПМСП.
12. Расчет проектной мощности является базовым этапом при определении параметров объекта ПМСП и используется для последующего расчета площади.
13. Среднее число посещений в год на одного жителя определяется по формуле, установленной Методикой формирования (расчета) показателей в области здравоохранения, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-212/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21698) (далее – приказ ҚР ДСМ-212/2020).
Показатель среднего числа посещений в год на одного жителя представляет собой отношение суммы чисел посещений включая, профилактические, посещения на дому и число посещений стоматологов и зубных врачей к среднегодовой численности населения:
П = (ОЧП + ЧП (на дому) + ЧП (стом)) / СЧН, где:
П – среднее число посещений в год на одного жителя;
ОЧП – годовое количество посещений включая, профилактические;
ЧП (на дому) – число посещений на дому;
ЧП (стом) – число посещений стоматологов и зубных врачей;
СЧН – среднегодовая численность населения.
Расчет показателя П осуществляется на основании официальных статистических данных в области здравоохранения.
При планировании нового объекта ПМСП или отсутствии актуальных статистических данных допускается использование усредненных нормативных значений количества посещений на одного жителя в год за прошлые аналогичные периоды или усредненных значений региона (область, город, район, сельский округ, сельский населенный пункт).
Значение показателя П может корректироваться с учетом демографической структуры населения, уровня урбанизации, доступности медицинской помощи и эпидемиологической ситуации.

4) қызметтік және тұрмыстық үй-жайлар-10-15 %, оның ішінде:
әкімшілік үй-жайлар-10% дейін:
басшылық кабинеттері;
әкімшілік персонал кабинеттері;
конференц-залдар;
қосалқы және шаруашылық үй-жайлар-5-10 %:
стерилдеу;
қойма үй-жайлары;
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сақтауға арналған үй-жайлар;
техникалық үй-жайлар
персоналдың тұрмыстық үй-жайлары:
демалыс бөлмелері;
киім ауыстыратын бөлмелер;
санитарлық тораптар.
8. Үй‑жайлардың құрамы және олардың ең төменгі алаңы "Емдеу‑профилактикалық мекемелер" Қазақстан Республикасының ҚНжЕ ҚРЕЖ 3.02‑113‑2014 талаптарына сәйкес анықталады.
МСАК объектілеріндегі кабинеттер мен бөлімшелердің құрылымы, сондай‑ақ есептік алаңды анықтау кезінде ескерілетін материалдық‑техникалық жарақтандыру Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 30 наурыздағы № 49 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32160 болып тіркелген). Қазақстан Республикасында медициналық‑санитариялық алғашқы көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартының (бұдан әрі - Стандарт) 2 және 4 қосымшаларына сәйкес қабылданады.
9. Негізгі ұғымдар:
1) қуаттылық – ауысым ішінде пациенттердің есептік қабылдау саны;
2) функционалдық қуаттылық – медициналық көмектің функционалдық бағыттары бойынша ауысым ішінде пациенттердің есептік қабылдау саны;
3) қабылдау (бару) – пациенттің медициналық көмек алу үшін медициналық ұйымға жүгінуі;
4) бекітілген халық – МСАК объектісіне бекітілген халық саны;
5) болжамды халық саны – демографиялық болжамды ескере отырып, қызмет көрсетілетін халық саны.
2 тарау. Қуатты анықтау тәртібі
10. МСАК объектісінің қуаты бекітілген халықтың амбулаториялық-емханалық көмекке есептік қажеттілігі негізінде айқындалады.
11. Қуатты анықтау дәйекті түрде жүзеге асырылады және мыналарды:
1) бір тұрғынға келушілердің орташа санын есептеуді;
2) келулердің жалпы жылдық көлемін айқындауды;
3) барудың жылдық көлемін МСАК объектісінің ауысымдық қуатына ауыстыруды.
12. Жобалық қуатты есептеу МСАК объектісінің параметрлерін анықтаудағы базалық кезең болып табылады және кейіннен ауданды есептеу үшін қолданылады.
13. Бір тұрғынға шаққандағы жылына келушілердің орташа саны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-212/2020 бұйрығымен бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы көрсеткіштерді қалыптастыру (есептеу) әдістемесінде (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21698 болып тіркелген) белгіленген формула бойынша айқындалады.
Бір тұрғынға шаққандағы жылына келішулердің орташа келу санының көрсеткіші профилактикалық, үйге баруды және стоматологтар мен тіс дәрігерлеріне бару санын қоса алғанда, келу халықтың орташа жылдық санына қатынасын білдіреді:
К = (ЖКС + КС (үйде) + КС (стом)) / ОХС, мұндағы:
К – бір тұрғынға шаққандағы жылдық келушілердің орташа саны;
ЖКС – профилактикалық келуді қоса алғанда, келулердің жылдық саны;
КС (үйде) – үйде жасалған келулердің саны;
КС (стом) – стоматологтар мен тіс дәрігерлеріне бару саны;
ОХС – халықтың орташа жылдық саны.
К көрсеткішін есептеу денсаулық сақтау саласындағы ресми статистикалық деректер негізінде жүзеге асырылады.
Жаңа МСАК объектісін жоспарлау кезінде немесе өзекті статистикалық деректер болмаған жағдайда, өткен ұқсас кезеңдердегі бір тұрғынға шаққандағы жылдық орташа келушілер санының нормативтік мәндерін немесе өңірдің (облыс, қала, аудан, ауылдық округ, ауылдық елді мекен) орташа көрсеткіштерін қолдануға жол беріледі.
К - көрсеткішінің мәні халықтың демографиялық құрылымын, урбанизация деңгейін, медициналық көмектің қолжетімділігін және эпидемиологиялық жағдайды ескере отырып түзетілуі мүмкін.

14. Годовой объем общего количества посещений определяется путем умножения прогнозной численности обслуживаемого (или планируемого к обслуживанию) населения на среднее число посещений в смену на одного жителя по формуле:
ОЧП = ПЧН * П, где:
ОЧП – годовое количество посещений включая, профилактические;
ПЧН – прогнозная численность прикрепленного населения;
П – среднее число посещений в год на одного жителя.
Прогнозная численность населения определяется на долгосрочный (10 лет) период и принимается в соответствии со стратегией развития инфраструктуры здравоохранения (мастер-планом) области, города республиканского значения или столицы, разработанной Национальным оператором.
При отсутствии утвержденной стратегии развития инфраструктуры здравоохранения (мастер-плана) прогнозная численность населения определяется на основе официальных прогнозных данных Центра развития трудовых ресурсов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
15. Проектная мощность объекта ПМСП определяется путем приведения годового объема посещений к сменной нагрузке объекта или медицинской организации по формуле:
ПМ = ПЧН * П / С * Д, где:
ПМ – проектная мощность объекта ПМСП или медицинской организации;
ПЧН – прогнозная численность прикрепленного населения;
С – сменность работы объекта ПМСП или медицинской организации (коэффициент);
Д – число дней работы объекта ПМСП или медицинской организации в течение одного рабочего года.
Коэффициент сменности отражает режим работы объекта (медицинской организации) и определяется как среднее количество смен в сутки.
Количество рабочих дней определяется с учетом установленного режима работы объекта (медицинской организации).
При отсутствии утвержденных региональных параметров допускается применение следующих значений:
коэффициент сменности (С) – 1,5;
рабочие дни в году (Д) – 246.
Значения показателей С и Д могут корректироваться в зависимости от режима работы объекта ПМСП или медицинской организации, уровня нагрузки на систему здравоохранения, региональных особенностей организации медицинской помощи.
16. При определении проектной мощности необходимо учитывать:
1) возможный рост или снижение численности населения на расчетный период (10 лет);
2) изменение структуры заболеваемости;
3) развитие профилактических направлений медицинской помощи.
При реализации крупных инфраструктурных проектов в области здравоохранения по решению местных органов государственного управления здравоохранением столицы, областей и городов республиканского значения допускается применение повышающих коэффициентов к прогнозной численности населения.
Размер и обоснование применения повышающих коэффициентов определяются с учетом перспективной застройки, демографического роста и планируемой нагрузки на объекты ПМСП в следующем диапазоне:

14. Келушілердің жалпы санының жылдық көлемі қызмет көрсетілетін (немесе қызмет көрсетуге жоспарланатын) халықтың болжамды санын бір тұрғынға ауысымдағы келушілердің орташа санына көбейту жолымен формула бойынша айқындалады:
ЖКС = БХС * КС, мұнда:
ЖКС - профилактикалық келуді қоса алғанда, келушілердің жылдық саны;
БХС – бекітілген халықтың болжамды саны;
К – бір тұрғынға жылына келушілердің орташа саны.
Халықтың болжамды саны ұзақ мерзімді (10 жыл) кезеңге айқындалады және Ұлттық оператор әзірлеген облыстың, республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамыту стратегиясына (мастер-жоспарға) сәйкес қабылданады.
Денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың бекітілген стратегиясы (мастер-жоспар) болмаған кезде халықтың болжамды саны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек ресурстарын дамыту орталығының ресми болжамды деректері негізінде айқындалады.
15. МСАК объектісінің жобалық қуаты келушілердің жылдық көлемін объектінің немесе медициналық ұйымның ауысымдық жүктемесіне формула бойынша келтіру жолымен айқындалады:
ЖҚ = БХС * К / А * К, мұнда:
ЖҚ – МСАК объектісінің немесе медициналық ұйымның жобалық қуаты;
БХС – бекітілген халықтың болжамды саны;
А – МСАК объектісі немесе медициналық ұйым жұмысының ауысымдылығы (коэффициент);
К – МСАК объектісінің немесе медициналық ұйымның бір жұмыс жылы ішінде жұмыс істеген күндерінің саны.
Ауысым коэффициенті объектінің (медициналық ұйымның) жұмыс режимін көрсетеді және тәулігіне ауысымдардың орташа саны ретінде анықталады.
Жұмыс күндерінің саны объектінің (медициналық ұйымның) белгіленген жұмыс режимі ескеріле отырып айқындалады.
Бекітілген өңірлік параметрлер болмаған кезде мынадай мәндерді қолдануға жол беріледі:
ауысым коэффициенті (А) - 1,5;
жылдағы жұмыс күндері (К) – 246.
А және К көрсеткіштерінің мәндері МСАК объектісінің немесе медициналық ұйымның жұмыс режиміне, денсаулық сақтау жүйесіне жүктеме деңгейіне, медициналық көмекті ұйымдастырудың өңірлік ерекшеліктеріне байланысты түзетілуі мүмкін.
16. Жобалық қуатты анықтау кезінде мыналарды ескеру қажет:
1) есептік кезеңге (10 жыл) халық санының ықтимал өсуі немесе төмендеуі;
2) сырқаттанушылық құрылымының өзгеруі;
3) медициналық көмектің профилактикалық бағыттарын дамыту.
Денсаулық сақтау саласындағы ірі инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру кезінде астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының шешімі бойынша халықтың болжамды санына арттырушы коэффициенттерді қолдануға жол беріледі.
Жоғарлатушы коэффициенттерін қолдану мөлшері мен негіздемесі перспективалық құрылыс салуды, демографиялық өсуді және келесі диапазондағы МСАК объектілеріне жоспарланатын жүктемені ескере отырып айқындалады:

1) при умеренном росте численности населения – 1,05-1,10;
2) при активном развитии жилой застройки – 1,10-1,20;
3) при реализации крупных проектов комплексной застройки и формировании новых городских районов – 1,20-1,30.
17. При реконструкции действующих объектов ПМСП, а также при строительстве новых объектов в сложившейся застроенной территории, где не прогнозируется рост численности населения и отсутствует перспективная застройка, определение проектной мощности осуществляется на основании фактических данных о посещаемости.
Фактические данные о посещаемости используются с учетом корректировки на уровень загрузки объекта, включая недогруженность или перегруженность, а также с учетом доступности медицинской помощи и структуры обращаемости населения.
Глава 3. Определение функциональной структуры проектной мощности объектов ПМСП
18. В целях обеспечения обоснованного определения состава помещений и расчетной площади объектов ПМСП проектная мощность подлежит обязательной декомпозиции по функциональным направлениям видов медицинской помощи.
19. Проектная мощность распределяется по следующим видам медицинской помощи:
1) диагностика, включая раннее выявление заболеваний;
2) лечение на амбулаторном уровне, включая оказание медицинской помощи при острых и хронических заболеваниях;
3) стационарозамещающая помощь, включая дневной стационар и стационар на дому;
4) профилактические мероприятия, включая профилактические осмотры, скрининговые программы, иммунизацию, мероприятия по формированию здорового образа жизни;
5) экспертиза временной нетрудоспособности;
6) консультативно-образовательная помощь, включая консультирование пациентов, обучение навыкам самоконтроля и профилактики заболеваний.
20. В целях определения потребности в кабинетах и площади помещений виды медицинской помощи, указанные в пункте 19, подлежат организационной детализации по следующим функциональным направлениям:
1) прием врачей общей практики;
2) прием профильных специалистов;
3) диагностические услуги;
4) стоматологическая помощь;
5) оказание медицинской помощи на дому;
6) иные организационные формы оказания медицинской помощи.
21. Распределение проектной мощности осуществляется в два этапа:
1) распределение по видам медицинской помощи (в соответствии с пунктом 19);
2) организационная детализация по направлениям оказания медицинской помощи (в соответствии с пунктом 20).
22. Проектная мощность по видам медицинской помощи определяется по формуле:
ПМв = ПМ * Дв, где:
ПМв – проектная мощность по виду медицинской помощи (посещений в смену);
ПМ – общая проектная мощность объекта ПМСП (посещений в смену);
Дв – доля соответствующего вида медицинской помощи в общем объеме посещений.

1) халық санының орташа өсуі кезінде – 1,05-1,10;
2) тұрғын үй құрылысын белсенді дамыту кезінде –1,10-1,20;
3) кешенді құрылыс салудың ірі жобаларын іске асыру және жаңа қалалық аудандарды қалыптастыру кезінде – 1,20-1,30.
17. Жұмыс істеп тұрған МСАК объектілерін реконструкциялау кезінде, сондай-ақ халық санының өсуі болжанбайтын және перспективалық құрылыс салу көзделмеген қалыптасқан құрылыс аумағында жаңа объектілерді салу кезінде жобалық қуаттылық нақты келішулар саны туралы деректер негізінде айқындалады.
Нақты келушілер саны туралы деректер объектінің жүктемесі деңгейінде (жеткіліксіз жүктелуі немесе шамадан тыс жүктелуі), сондай-ақ медициналық көмектің қолжетімділігімен халықтың медициналық көмекке құрылымына түзету енгізіле отырып пайдаланылады.
3-тарау. МСАК объектілерінің жобалық қуатының функционалдық құрылымын айқындау тәртібі
18. МСАК объектілерінің үй-жайларының құрамын және есептік алаңын негізді айқындауды қамтамасыз ету мақсатында жобалау қуаты медициналық көмек түрлерінің функционалдық бағыттары бойынша міндетті декомпозицияға жатады.
19. Жобалық қуат медициналық көмектің келесі түрлеріне бөлінеді:
1) ауруларды ерте анықтауды қоса алғанда, диагностика;
2) жіті және созылмалы аурулар кезінде медициналық көмек көрсетуді қоса алғанда, амбулаториялық деңгейде емдеу;
3) күндізгі стационарды және үйдегі стационарды қоса алғанда, стационарды алмастыратын көмек;
4) профилактикалық тексерулерді, скринингтік бағдарламаларды, иммундауды, салауатты өмір салтын қалыптастыру жөніндегі іс-шараларды қоса алғанда, профилактикалық іс-шаралар;
5) еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасы;
6) пациенттерге консультация беруді, өзін-өзі бақылау және аурулардың профилактикасы дағдыларына оқытуды қоса алғанда, консультациялық-білім беру көмегі.
20. Кабинеттерге қажеттілікті және үй-жайлардың ауданын айқындау мақсатында 19-тармақта көрсетілген медициналық көмек түрлері мынадай функционалдық бағыттар бойынша ұйымдастырушылық егжей-тегжейлі болуға тиіс:
1) жалпы практика дәрігерлерін қабылдау;
2) бейінді мамандарды қабылдау;
3) диагностикалық қызметтер;
4) стоматологиялық көмек;
5) үйде медициналық көмек көрсету;
6) медициналық көмек көрсетудің өзге де ұйымдастырушылық нысандары.
21. Жобалық қуатты бөлу екі кезеңде жүзеге асырылады:
1) медициналық көмектің түрлері бойынша бөлу (19-тармағына сәйкес);
2) медициналық көмекті көрсету бағыттары бойынша ұйымдастырушылық детализация (20‑тармағына сәйкес).
22. Медициналық көмектің түрлері бойынша жобалық қуат формула бойынша айқындалады:
Ст = ПМ * Дв, мұнда:
Ст – медициналық көмек түрі бойынша жобалық қуаты (ауысымға бару);
ЖҚ – МСАК объектісінің жалпы жобалық қуаты (ауысымға бару);
Үт – келудің жалпы көлеміндегі медициналық көмектің тиісті түрінің үлесі.

23. Сумма долей всех видов медицинской помощи должна составлять 1 (100 процентов):
∑ Дв = 1.
24. На основании распределенной проектной мощности определяется потребность в медицинских работниках по каждому виду медицинской помощи по формуле:
Чв = ПМв / Нв, где:
Чв – потребность в медицинских работниках по i-му виду медицинской помощи;
ПМв – проектная мощность по виду медицинской помощи (посещений в смену);
Нв – норматив нагрузки на одного медицинского работника (посещений в смену).
25. Норматив нагрузки на одного медицинского работника определяется в соответствии с Методикой формирования (расчета) показателей в области здравоохранения, утвержденной приказом ҚР ДСМ-212/2020 от 30.11.2020 г.
26. Полученные значения функциональной мощности и потребности в медицинских работниках используются в качестве исходных данных для определения количества кабинетов, расчета площади лечебно-профилактических помещений и формирования функционально-планировочной структуры объекта ПМСП
27. Применение функциональной декомпозиции проектной мощности является необходимым условием при:
1) планировании сети организаций здравоохранения;
2) разработке инвестиционных проектов;
3) проектировании строительства и реконструкции объектов ПМСП;
4) проведении оценки профильной (медицинской) части проектных решений объекта инфраструктуры здравоохранения.
Глава 4. Определение расчетной площади объекта ПМСП (укрупненный метод)
28. Укрупненный подход основан на определении расчетной площади исходя из проектной мощности объекта ПМСП с применением норматива площади на одно посещение в смену и используется для:
1) стратегического планирования развития сети объектов ПМСП;
2) формирования региональных перспективных планов;
3) предварительной оценки потребности в инфраструктуре;
4) сравнительного анализа обеспеченности населения объектами ПМСП.
29. Расчетная площадь объекта ПМСП определяется на основе его проектной мощности с учетом функциональной структуры медицинской организации.
30. Определение расчетной площади осуществляется в целях:
1) обоснования параметров проектирования объектов ПМСП;
2) обеспечения доступности и качества медицинской помощи;
3) рационального использования бюджетных средств при реализации инвестиционных проектов.
31. При определении расчетной площади необходимо учитывать:
1) Демографический прогноз численности населения;
2) изменение количества обращаемости населения;

23. Медициналық көмектің барлық түрлерінің үлестерінің сомасы 1 (100 пайыз) болуы тиіс:
∑ Үт = 1.
24. Бөлінген жобалық қуаттың негізінде медициналық қызметкерлерге медициналық көмектің әрбір түрі бойынша формула бойынша қажеттілік айқындалады:
МҚт = ЖҚт / Жт, мұнда:
МҚт – медициналық көмектің i-ші түрі бойынша медицина қызметкерлеріне қажеттілік;
ЖҚт – медициналық көмектің түрі бойынша жобалық қуаттылық (бір ауысымдағы қабылдаулар саны)
Жт – Бір медициналық қызметкерге жүктеме нормативі (бір ауысымдағы қабылдаулар саны).
25. Бір медициналық қызметкерге жүктеме нормативі Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ‑212/2020 бұйрығымен бекітілген көрсеткіштерді қалыптастыру (есептеу) әдістемесіне сәйкес айқындалады.
26. Алынған функционалдық қуаттылық және медицина қызметкерлеріне деген қажеттілік көрсеткіштері кабинеттердің санын айқындау, емдеу‑профилактикалық үй‑жайлардың аудандарын есептеу олар кабинеттер санын анықтау және МСАК объектісінің функционалды‑жоспарлау құрылымын қалыптастыру үшін бастапқы деректер ретінде қолданылады.
27. Жобалық қуаттылықтың функционалдық декомпозициясын қолдану мынадай жағдайларды:
1) денсаулық сақтау ұйымдары желісін жоспарлау;
2) инвестициялық жобаларды әзірлеу;
3) МСАК объектілерін салу және реконструкциялау жобаларын әзірлеу;
4) денсаулық сақтау инфрақұрылымы объектісінің жобалық шешімдерінің бейіндік (медициналық) бөлігін бағалау кезінде міндетті шарт болып табылады.
4-тарау. МСАК объектісінің есептік ауданын айқындау тәртібі (ірілендірілген әдіс)
28. Ірілендірілген тәсіл МСАК объектісінің жобалық қуаттылығына сүйене отырып, бір ауысымдағы қабылдауға арналған аудан нормативін қолдану арқылы есептік ауданды анықтауға негізделеді мынадай жағдайларда:
1) МСАК объектілері желісін стратегиялық жоспарлау;
2) өңірлік перспективалық жоспарларды қалыптастыру;
3) инфрақұрылымға қажеттілікті алдын ала бағалау;
4) халықтың МСАК объектілерімен қамтамасыз етілуін салыстырмалы талдау жүргізу үшін пайдаланылады.
29. МСАК объектісінің есептік ауданы оның жобалық қуаттылығына және медициналық ұйымның функционалдық құрылымына сәйкес айқындалады.
30. Есептік ауданды айқындау кезінде мынадай мақсаттарда жүзеге асырылады:
1) МСАК объектілерін жобалау параметрлерін негіздеу;
2) медициналық көмектің қолжетімділігі мен сапасын қамтамасыз ету;
3) инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде бюджет қаражатын ұтымды пайдалану.
31. Есептік ауданды айқындау кезінде мыналарды:
1) халық санының демографиялық болжамын;
2) халықтың жүгіну санының өзгерісін;

3) изменение структуры оказываемой медицинской помощи;
4) внедрение новых медицинских технологий.
32. Расчетная площадь объекта ПМСП является укрупненным показателем и используется на этапах:
1) планирования сети организаций ПМСП;
2) формировании региональных перспективных планов;
3) разработки специализированной (профильной) части предпроектной документации;
4) разработки инвестиционных проектов.
33. Расчетная площадь объекта ПМСП определяется по формуле:
ПО = ПМ * Н, где:
ПО – расчетная площадь объекта ПМСП (м²);
ПМ – проектная мощность объекта (посещений в смену);
Н – норматив площади на одно посещение в смену (м²).
34. Норматив площади на одно посещение является укрупненным показателем, отражающим совокупность требований к размещению:
1) лечебно-профилактических помещений;
2) помещений дневного стационара (при наличии);
3) общих помещений (зон);
4) служебных и бытовых помещений.
35. Для определения расчетной площади применяются следующие нормативные значения:
1) поликлиника – 12-15 м²;
2) ЦПМСП – 10-12 м²;
3) ВА – 8-10 м².
36. Диапазон значений определяется составом медицинских подразделений, объемом профилактических и диагностических услуг, наличием профильных специалистов, уровнем технологической оснащенности.
37. При выборе значения норматива в пределах установленного диапазона учитываются:
1) тип населенного пункта (городской или сельский);
2) численность прикрепленного населения;
3) прогнозируемая нагрузка на объект;
4) организация оказания медицинской помощи, включая распределение потоков пациентов, формы оказания медицинской помощи (очная, дистанционная).
38. В целях учета особенностей структуры объекта ПМСП к расчетной площади могут применяться корректирующие коэффициенты.
39. Корректирующие коэффициенты применяются к расчетной площади, определенной по формуле, указанной в пункте 33.
Значения корректирующих коэффициентов:
1) наличие диагностических подразделений, использующих крупногабаритную технику – 1,10-1,15;
2) наличие стоматологического отделения – 1,05-1,10;
3) наличие дневного стационара – 1,10-1,20;
4) наличие лабораторно-диагностических подразделений (клинико-диагностическая лаборатория, бактериология и другие) – 1,05-1,10;
5) наличие отделений медицинской реабилитации (физиотерапия, массаж и другие) – 1,05-1,10;
6) наличие централизованных стерилизационных отделений – 1,03-1,05;
7) разделение потоков пациентов (взрослые, дети, инфекционные, неинфекционные) с организацией изолированных зон – 1,03-1,07;

3) көрсетілетін медициналық көмектің құрылымындағы өзгерістерді;
жаңа медициналық технологияларды енгізуді ескеру қажет.
32. МСАК объектісінің есептік ауданы ірілендірілген көрсеткіш болып табылады және мынадай кезеңдерде пайдаланылады:
1) МСАК ұйымдары желісін жоспарлау;
2) өңірлік перспективалық жоспарларды қалыптастыру;
3) алдын ала жобалық құжаттаманың мамандандырылған (бейіндік) бөлігін әзірлеу;
4) инвестициялық жобаларды әзірлеу.
33. МСАК объектісінің есептік ауданы осы формула бойынша айқындалады:
ОА = ЖҚ * Н, мұнда:
ОА – МСАК объектісінің есептік ауданы (м²);
ПМ – объектінің жобалық қуаттылығы (бір ауысымдағы қабылдаулар саны)
Н – бір ауысымдағы бір қабылдауға арналған аудан нормативі (м²).
34. Бір келушіге арналған аудан нормативі мынадай үй‑жайларды орналастыруға қойылатын талаптардың жиынтығын көрсететін ірілендірілген көрсеткіш болып табылады:
1) емдеу‑профилактикалық үй‑жайларды;
2) күндізгі стационар үй‑жайларын (бар болған жағдайда);
3) жалпы үй‑жайларды (аймақтарды);
4) қызметтік және тұрмыстық үй‑жайларды.
35. Есептік ауданды айқындау үшін мынадай:
1) емхана – 12–15 м²;
2) МСАКО – 10–12 м²;
3) ДА – 8–10 м² нормативтік мәндер қолданылады.
36. Диапазон мәндері медициналық бөлімшелердің құрамына, профилактикалық және диагностикалық қызметтердің көлеміне, бейіндік мамандардың болуына, технологиялық жарақтандырылу деңгейіне байланысты айқындалады.
37. Белгіленген диапазон шегінде нормативтік мәнді таңдауда мыналар:
1) елді мекеннің түрі (қалалық немесе ауылдық);
2) бекітілген халық саны;
3) объектіге түсетін болжамды жүктеме;
4) медициналық көмекті ұйымдастыру, оның ішінде пациенттер ағынын бөлу, медициналық көмекті көрсету нысандары (күндізгі, қашықтан) ескеріледі.
38. МСАК объектісінің құрылымдық ерекшеліктерін ескеру мақсатында есептік ауданға түзету коэффициенттері қолданылуы мүмкін.
39. Түзету коэффициенттері 33‑тармақта көрсетілген формула бойынша айқындалған есептік ауданға қолданылады.
Түзету коэффициенттерінің мәндері:
1) ірі габаритті техника қолданатын диагностикалық бөлімшелердің болуы – 1,10 –1,15;
2) стоматологиялық бөлімшенің болуы – 1,05–1,10;
3) күндізгі стационардың болуы – 1,10–1,20;
4) зертханалық диагностикалық бөлімшелердің (клиникалық‑ диагностикалық зертхана, бактериология және басқа) болуы – 1,05–1,10;
5) медициналық оңалту бөлімшелерінің (физиотерапия, массаж және басқа) болуы – 1,05–1,10;
6) орталықтандырылған стерилдеу бөлімшелердің болуы – 1,03–1,05;
7) пациенттер ағынын бөлу (ересектер, балалар, инфекциялық, инфекциялық емес) және оқшауланған аймақтарды ұйымдастыру – 1,03–1,07;

8) повышенные требования к доступности для маломобильных групп населения (расширенные зоны ожидания, лифты, санитарные узлы) – 1,02-1,05.
Дополнительно, для городских поликлиник с высокой плотностью прикрепленного населения (100 000 (сто тысяч) человек и более) применяется корректирующий коэффициент в диапазоне значений 1,05-1,10.
40. Расчетная площадь объекта ПМСП с учетом корректирующих коэффициентов определяется по формуле:
ПО = ПМ * Н * К1 * К2 (при наличии) * ..., где:
ПО – расчетная площадь объекта ПМСП (м²);
ПМ – проектная мощность объекта (посещений в смену);
Н – норматив площади на одно посещение в смену (м²);
Кх – корректирующий коэффициент, учитывающий особенности структуры и функционирования объекта ПМСП.
41. При одновременном наличии нескольких факторов допускается применение совокупного корректирующего коэффициента.
Применение корректирующих коэффициентов должно быть обосновано и подтверждено расчетными и аналитическими материалами, включающими описание функциональной структуры объекта, прогноз нагрузки на медицинскую организацию, расчет потребности в дополнительных помещениях и площадях.
42. При определении состава и площадей помещений объектов ПМСП необходимо учитывать требования действующих строительных норм Республики Казахстан, включая состав и площади помещений, предусмотренные Приложениями Б-Ж Свода правил Республики Казахстан СП РК 3.02-113-2014 "Лечебно-профилактические учреждения".
Окончательные размеры площади помещений определяются на стадии проектирования в соответствии со Сводом правил Республики Казахстан СП РК 3.02-113-2014 "Лечебно-профилактические учреждения".
Глава 5. Определение расчетной площади объекта ПМСП на основе потребности в кабинетах (детализированный метод)
43. В целях повышения точности определения расчетной площади объектов ПМСП применяется детализированный метод расчета, основанный на определении потребности в кабинетах и функциональных помещениях.
44. Детализированный подход основан на определении потребности в кабинетах и функциональных помещениях исходя из структуры медицинской помощи, нормативной нагрузки на медицинских работников и требований строительных норм.
45. Расчет расчетной площади на основе потребности в кабинетах осуществляется поэтапно и включает следующие последовательные шаги:
1) распределение проектной мощности по видам медицинской помощи определение потребности в медицинских работниках в соответствии с Главой 3;
2) расчет количества кабинетов;
3) определение площади кабинетов и функциональных помещений;

8) халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтары үшін қолжетімділікке қойылатын жоғары талаптар (кеңейтілген күту аймақтары, лифтілер, санитариялық тораптар) – 1,02–1,05.
Қосымша, бекітілген халықтың тығыздығы жоғары қалалық емханалар үшін (100 000 (жүз мың) және одан көп адам) 1,05–1,10 мәндер диапазонында түзету коэффициенті қолданылады.
40. Түзету коэффициенттерін ескере отырып, МСАК объектісінің есептік ауданы мынадай формула бойынша айқындалады:
ОА = МП * Н * К1 * К2 (болған жағдайда) * ..., мұнда:
ОА – МСАК объектісінің есептік ауданы (м²);
ЖҚ – объектінің жобалық қуаттылығы (ауысымдағы келушілер саны);
Н –ауысымдағы бір келушіге арналған аудан нормативі (м²);
Кх – МСАК объектісінің құрылымдық және функционалдық ерекшеліктерін ескеретін түзету коэффициенті.
41. Бірнеше факторлардың бір мезгілде болуы жағдайында жиынтық түзету коэффициентін қолдануға жол беріледі.
Түзету коэффициенттерін қолдану объектінің функционалдық құрылымының сипаттамасын, медициналық ұйымға болжанатын жүктеме, қосымша үй‑жайлар мен аудандарға қажеттілік есебін қамтитын есептік және талдамалық материалмен негізделуі және расталуы тиіс.
42. МСАК объектілерінің үй‑жайларының құрамы мен аудандарын айқындау кезінде Қазақстан Республикасының қолданыстағы құрылыс нормаларының талаптарын ескеру қажет, оның ішінде Қазақстан Республикасының ҚР ЖҚ 3.02‑113‑2014 "Емдеу‑профилактикалық мекемелер" жинағында Б–Ж қосымшаларында көзделген үй‑жайлардың құрамы мен аудандары.
Үй‑жайлардың түпкілікті аудандары жобалау сатысында Қазақстан Республикасының ҚР ЖҚ 3.02‑113‑2014 "Емдеу‑профилактикалық мекемелер" жинағына сәйкес айқындалады.
5-тарау. Кабинеттерге қажеттілік негізінде МСАК объектісінің есептік ауданын айқындау (егжей-тегжейлі әдіс)
43. МСАК объектілерінің есептік ауданын айқындау дәлдігін арттыру мақсатында кабинеттер мен функционалдық үй‑жайларға қажеттілікті айқындауға негізделген егжей-тегжейлі есептеу әдісі қолданылады.
44. Егжей-тегжейлі тәсіл медициналық көмектің құрылымына, медициналық қызметкерлерге түсетін нормативтік жүктемеге және құрылыс нормаларының талаптарына сәйкес кабинеттер мен функционалдық үй‑жайларға қажеттілікті айқындауға негізделеді.
45. Кабинеттерге қажеттілік негізінде есептік ауданды есептеу кезең‑кезеңімен жүргізіледі және мынадай ретпен орындалатын қадамдарды қамтиды:
1) жобалық қуаттылықты медициналық көмектің түрлері бойынша бөлу және 3‑тарауға сәйкес медициналық қызметкерлеріне қажеттілікті айқындау;
2) кабинеттер санын есептеу;
3) кабинеттер мен функционалдық үй‑жайлардың ауданын айқындау;

4) учет вспомогательных, административных и общих зон.
46. Перечень кабинетов определяется исходя из видов медицинской помощи и Приложениями Б-Ж Свода правил Республики Казахстан СП РК 3.02-113-2014 "Лечебно-профилактические учреждения".
47. Количество кабинетов определяется на основе потребности в медицинских работниках с учетом режима работы объекта ПМСП.
Расчет количества кабинетов осуществляется по формуле:
К = Чв / Ск, где:
К – количество кабинетов по виду медицинской помощи;
Чв – потребность в медицинских работниках;
Ск – коэффициент сменности использования кабинета.
48. Коэффициент сменности кабинета определяется исходя из режима работы медицинской организации и может принимать следующие значения:
1) односменный режим – 1,0;
2) полуторасменный режим – 1,2-1,5;
3) двухсменный режим – 1,5-2,0.
49. При расчете количества кабинетов учитываются:
1) коэффициент использования рабочего времени;
2) коэффициент совмещения функций;
3) возможность совместного использования кабинетов различными специалистами;
4) необходимость резервных мощностей для обеспечения доступности медицинской помощи.
50. Площадь кабинетов определяется на основании минимальных нормативов, установленных Приложениями Б-Ж Свода правил Республики Казахстан СП РК 3.02-113-2014 "Лечебно-профилактические учреждения".
51. Расчет площади кабинетов осуществляется по формуле:
Пк = S (Кк * Нк), где:
Пк – площадь кабинетов;
Кк – количество кабинетов соответствующего типа;
Нк – норматив площади одного кабинета.
52. В состав лечебно-профилактических помещений включаются:
1) кабинеты врачей общей практики;
2) кабинеты профильных специалистов;
3) процедурные и прививочные кабинеты;
4) смотровые кабинеты;
5) кабинеты диагностики;
6) иные специализированные кабинеты.
53. Площадь диагностических, вспомогательных и административных помещений определяется на основании нормативов Приложениями Б-Ж Свода правил Республики Казахстан СП РК 3.02-113-2014 "Лечебно-профилактические учреждения" либо в процентном соотношении к площади лечебно-профилактических помещений согласно пункту 7.
Глава 6. Сравнительная оценка расчетной площади, определенной укрупненным и детализированным методами
54. Расчетная площадь, определенная детализированным методом, подлежит обязательному сопоставлению с расчетной площадью, полученной укрупненным методом.
55. Отклонение определяется по формуле:
О = (ПОукр – ПОд) / ПОукр, где:
О – относительное отклонение (в долях единицы);
ПОукр – площадь по укрупненному методу;
ПОд – площадь по детализированному методу.

4) қосалқы, әкімшілік және жалпы аймақтарды ескеру.
46. Кабинеттердің тізбесі медициналық көмектің түрлеріне және Қазақстан Республикасының ҚР ЖҚ 3.02‑113‑2014 "Емдеу‑профилактикалық мекемелер" жинағының Б–Ж қосымшаларына сәйкес айқындалады.
47. Кабинеттер саны МСАК объектісінің жұмыс тәртібін ескере отырып, медицина қызметкерлерне деген қажеттілік негізінде айқындалады.
Кабинеттер санын есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
К = Ст / Аа, мұндағы:
К – медициналық көмектің түрлері бойынша кабинеттер саны;
Ст – медициналық қызметкерлерге деген қажеттілік;
Ак – кабинетті пайдалану ауысымдылығы коэффициенті.
48. Кабинеттің ауысымдылық коэффициенті медициналық ұйымның жұмыс тәртібіне сәйкес айқындалады және мынадай мәндерге ие болуы мүмкін:
1) бір ауысымды режим – 1,0;
2) бір жарым ауысымды режим – 1,2–1,5;
3) екі ауысымды режим – 1,5–2,0.
49. Кабинеттер санын есептеу кезінде мына факторлар ескеріледі:
1) жұмыс уақытын пайдалану коэффициенті;
2) функцияларды біріктіру коэффициенті;
3) әртүрлі мамандардың кабинеттерді бірлесіп пайдалану мүмкіндігі;
4) медициналық көмектің қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін резервтік қуаттылықтың қажеттілігі.
50. Кабинеттердің ауданы Қазақстан Республикасының ҚР ЖҚ 3.02‑113‑2014 "Емдеу‑профилактикалық мекемелер" жинағының Б–Ж қосымшаларында белгіленген ең төменгі нормативтер негізінде айқындалады.
51. Кабинеттердің ауданын есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Ак = S (Ск * Нк), мұндағы:
Ак – кабинеттердің ауданы;
Ск – Тиісті типтегі кабинеттер саны;
Нк – Бір кабинетке арналған нормативтік аудан.
52. Емдеу‑профилактикалық үй‑жайлардың құрамына мыналар:
1) жалпы практика дәрігерлерінің кабинеттері;
2) бейінді мамандардың кабинеттері;
3) емшара және егу кабинеттері;
4) қарап-тексеру кабинеттері;
5) диагностикалық кабинеттер;
6) өзге де мамандандырылған кабинеттер енгізіледі.
6- тарау. Ірілендірілген және егжей-тегжейлі әдістермен айқындалған есептік ауданды салыстырмалы бағалау
53. Диагностикалық, қосалқы және әкімшілік үй‑жайлардың ауданы Қазақстан Республикасының ҚР ЖҚ 3.02‑113‑2014 "Емдеу‑профилактикалық мекемелер" жинағының Б–Ж қосымшаларындағы нормативтер негізінде немесе 7‑тармаққа сәйкес емдеу‑профилактикалық үй‑жайлардың ауданына пайыздық қатынаста айқындалады.
54. Егжей-тегжейлі әдіспен айқындалған есептік аудан міндетті түрде ірілендірілген әдіспен алынған есептік ауданмен салыстырылуы тиіс.
55. Ауытқу мына формула бойынша:
А = (Аірі – Ае-т) / Аірі, мұндағы:
О – салыстырмалы ауытқу (бірлік үлесінде);
Аірі – ірілендірілген әдіспен анықталған аудан;
Ае-т – егжей-тегжейлі әдіспен анықталған аудан айқындалады.

Допустимое отклонение составляет не более 0,15 (15 процентов).
56. В случае превышения допустимого отклонения проводится анализ исходных данных, уточнение функциональной структуры и корректировка состава помещений.
Приложение 4 к Правилам
формирования, согласования
и утверждения единого
перспективного плана
развития инфраструктуры
здравоохранения
Форма
Информация об оценке проекта регионального перспективного плана развития инфраструктуры здравоохранения
_________________________________________________________________
(наименование столицы, области и города республиканского значения)
на 20__ – 20 __ годы
Дата проведения оценки ______________________________________________
Основание для проведения оценки ______________________________________
(№ и дата письма МИО)

Рұқсат етілген ауытқу – 0,15‑тен (15 пайыздан) аспауға тиіс.
56. Рұқсат етілген ауытқу шамасынан асып кеткен жағдайда, бастапқы деректерге талдау жүргізіледі, функционалдық құрылым нақтыланады және үй‑жайлар құрамына түзету енгізіледі.
Денсаулық сақтау
инфрақұрылымын дамытудың
бірыңғай перспективалық
жоспарын қалыптастыру, келісу
және бекіту қағидаларына
4-қосымша
Нысан
_________________________________________________________________
(астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалрдың атауы) денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың 20__ - 20 __ жылдарға арналған өңірлік перспективалық жоспары жобасын бағалау туралы ақпарат
Бағалауды жүргізу күні ___________________________________________
Бағалау үшін негіздеме ______________________________________________
(ЖАО хатының № және күні)

Раздел 1. Оценка исходных данных
Наименование показателя
Результаты оценки
Замечания
1.
Полнота представленных материалов
2.
Корректность статистических данных
3.
Соответствие демографическим прогнозам
4.
Соответствие стратегическим документам страны, отрасли или сферы
Раздел 2. Оценка действующей сети
Наименование показателя
Результаты оценки
Замечания
1.
Соответствие государственному нормативу сети организаций здравоохранения:
1.1.
организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в стационарных условиях
1.2.
организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях
1.3.
организации здравоохранения, не оказывающие медицинскую помощь в стационарных и амбулаторных условиях
2.
Территориальная доступность медицинской помощи
2.1.
организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях
1)
на районном уровне:
2)
на городском уровне:
2.2.
организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в стационарных условиях
1)
на районном уровне:
2)
на городском уровне:

1-бөлім. Бастапқы деректерді бағалау
Көрсеткіш атаулары
Бағалау нәтижелері
Ескертулер
1.
Ұсынылған материалдардың толықтығы
2.
Статистикалық деректердің дұрыстығы
3.
Демографиялық болжамдарға сәйкестігі
4.
Елдің, саланың немесе салааралық стратегиялық құжаттарына сәйкестігі
2-бөлім. Қолданыстағы желіні бағалау
Көрсеткіш атаулары
Бағалау нәтижелері
Ескертулер
1.
Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативке сәйкестігі:
1.1.
стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары
1.2.
амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары
1.3.
стационарлық және амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсетпейтін денсаулық сақтау ұйымдары
2.
Медициналық көмектің аумақтық қолжетімділігі
2.1.
амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары
1)
аудандық деңгейде
2)
қалалық деңгейде
2.2.
стационар жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары
1)
аудандық деңгейде
2)
қалалық деңгейде

Раздел 4. Состояние инфраструктуры
Наименование показателя
Результаты оценки
Замечания
1.
Общее количество объектов:
1.1.
организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях:
1)
основной вид деятельности
2)
вспомогательный вид деятельности
1.2.
организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в стационарных условиях:
1)
основной вид деятельности
2)
вспомогательный вид деятельности
1.3.
организации здравоохранения, не оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных и стационарных условиях:
1)
основной вид деятельности
2)
вспомогательный вид деятельности
2.
Количество объектов (помещений) здравоохранения, арендуемых медицинскими организациями:
2.1.
организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях
2.2.
организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в стационарных условиях
2.3.
организации здравоохранения, не оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных и стационарных условиях
3.
Средний износ объектов здравоохранения (здания, сооружения):
3.1.
организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях:
1)
основной вид деятельности
2)
вспомогательный вид деятельности
3.2.
организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в стационарных условиях:
1)
основной вид деятельности
2)
вспомогательный вид деятельности
3.3.
организации здравоохранения, не оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных и стационарных условиях:
1)
основной вид деятельности
2)
вспомогательный вид деятельности
4.
Количество аварийных объектов здравоохранения:
4.1.
организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях:
1)
основной вид деятельности
2)
вспомогательный вид деятельности
4.2.
организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в стационарных условиях:

4-бөлім. Инфрақұрылымның жағдайы
Көрсеткіш атаулары
Бағалау нәтижелері
Ескертулер
1.
Объектілердің жалпы саны:
1.1.
амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары:
1)
негізгі қызмет түрі
2)
қосалқы қызмет түрі
1.2.
стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары:
1)
негізгі қызмет түрі
2)
қосалқы қызмет түрі
1.3.
амбулаториялық және стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсетпейтін денсаулық сақтау ұйымдары:
1)
негізгі қызмет түрі
2)
қосалқы қызмет түрі
2.
Медициналық ұйымдар жалға алатын денсаулық сақтау объектілерінің (үй-жайлардың) саны:
2.1.
амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары
2.2.
стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары
2.3.
амбулаториялық және стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсетпейтін денсаулық сақтау ұйымдары
3.
Денсаулық сақтау объектілерінің (ғимараттар, құрылыстар) орташа тозуы:
3.1.
амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары:
1)
негізгі қызмет түрі
2)
қосалқы қызмет түрі
3.2.
стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары:
1)
негізгі қызмет түрі
2)
қосалқы қызмет түрі
3.3.
амбулаториялық және стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсетпейтін денсаулық сақтау ұйымдары:
1)
негізгі қызмет түрі
2)
қосалқы қызмет түрі
4.
Аппаттық жағдайдағы денсаулық сақтау объектілерінің саны:
4.1.
амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары:
1)
негізгі қызмет түрі
2)
қосалқы қызмет түрі
4.2.
стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары:

Раздел 6. Дополнительная информация
______________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________.
(дополнительная информация по результатам оценки)
Раздел 7. Общая оценка проекта
Наименование показателя
Результаты оценки
1.
Обоснованность развития сети организаций здравоохранения
2.
Целесообразность предлагаемых мероприятий
Итоговое решение Национального оператора по результатам оценки проекта
По результатам оценки представленного местным исполнительным органом проекта регионального перспективного плана принято одно из следующих решений:
☐ положительное;
☐ отрицательное, направляется на доработку.
Краткое обоснование решения:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_______________________________________________________________.
Руководитель или лицо, исполняющее обязанности руководителя структурного
подразделения Национального оператора
____________________________________________________________________
(должность фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 5 к Правилам
формирования, согласования
и утверждения единого
перспективного плана
развития инфраструктуры
здравоохранения
Форма
Информация за ___ квартал 20____ года о ходе исполнения регионального перспективного плана развития инфраструктуры здравоохранения
_________________________________________________________________
(наименование столицы, областей и городов республиканского значения)
на 20__ - 20 __ годы
Таблица 1. Общие сведения по исполнению регионального перспективного плана
Начало таблицы
Область
Район/город
Населенный пункт
Юридическое наименование медицинской организации
Объект
Общая площадь объекта
Планируемые мероприятия по объекту здравоохранения*
1
2
3
4
5
6
7
8
Продолжение таблицы
Тип документы (ПСД / экспертиза/ отсутствует)
Статус документации (ПСД на разработке/ разработан/ ПСД проходит экспертизу, / экспертиза получена / экспертиза на корректировке)
№ и дата ПСД / экспертизы
Стоимость СМР согласно госэкспертизе
Готовность СМР, %
Период реализации
Текущий статус исполнения мероприятия (исполнено / не исполнено / в работе/работы не начаты)
в РПП
согласно договору
9
10
11
13
14
15
16
17
Продолжение таблицы
Подробное описание хода реализации мероприятия РПП
Инвестиционный план
Всего потребность в инвестициях на период планирования (тыс. тенге)
Сумма согласно РПП
Сумма согласно заключенного договора
Сумма, предусмотренная в бюджете
Выполеннные обязательства
Отклонение
от суммы по РПП и договора
от бюджета и оплаченных обязательств
18
19
20
21
22
23
24
Окончание таблицы
Инвестиционный план
из них, сумма инвестиций в разрезе источников финансирования (тыс. тенге)
РБ
МБ
ТОХ
ГЧП
Собственные средства
Сумма согласно РПП
Сумма, предусмотренная в бюджете
Оплаченные обязательства
Сумма согласно РПП
Сумма, предусмотренная в бюджете
Оплаченные обязательства
Сумма согласно РПП
Сумма, предусмотренная в бюджете
Оплаченные обязательства
Сумма согласно РПП
Сумма, предусмотренная в бюджете
Оплаченные обязательства
Сумма согласно РПП
Сумма, предусмотренная в бюджете
Оплаченные обязательства
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
Примечание:
* Ремонтные работы (капитальный, сейсмоусиление), реконструкция, строительство (взамен, дополнительно или новое строительство), открытие (аренда, выкуп здания, закуп быстровозводимых модульных конструкций), объединение, закрытие, переименование, изменение вида медицинской помощи, передача в доверительное управление, отчуждение и приватизация.
** Согласно региональному перспективному плану.
МБ – местный бюджет;
ПСД – проектно-сметная документация;
ТОХ – трансферты общего характера;
СМР – строительно-монтажные работы;
ГЧП – государственно-частное партнерство;
РПП – региональный перспективный план;
РБ – республиканский бюджет.
Приложение 6 к Правилам
формирования, согласования
и утверждения единого
перспективного плана
развития инфраструктуры
здравоохранения
Форма
Единый перспективный план развития инфраструктуры здравоохранения на 20__ - 20 __ годы

6-бөлім. Қосымша ақпарат
______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________.
(бағалау нәтижелері бойынша қосымша ақпарат)
7-бөлім. Жобаның жалпы бағасы
Көрсеткіш атаулары
Бағалау нәтижелері
1.
Денсаулық сақтау ұйымдары желісін дамытудың негізділігі
2.
Ұсынылған іс-шаралардың мақсатқа сәйкестілігі
Жобаны бағалау нәтижелері бойынша Ұлттық оператордың түпкілікті шешімі
Жергілікті атқарушы орган ұсынған өңірлік перспективалық жоспар жобасын бағалау нәтижелері бойынша мынадай шешімдердің бірі қабылданады:
☐ Оң шешім;
☐ Теріс шешім, қайта қарауға жіберіледі.
Шешімнің қысқаша негіздемесі:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
Ұлттық оператордың құрылымдық бөлімшесінің басшысы немесе басшының міндетін
атқарушы адам ______________________________________________________
(лауазымы тегі, аты, әкесінің аты (ал болған жағдайда), қолы)
Денсаулық сақтау
инфрақұрылымын дамытудың
бірыңғай перспективалық
жоспарын қалыптастыру, келісу
және бекіту қағидаларына
5-қосымша
Нысан
__________________________________________________________
(астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қалалардың атауы) 20__ - 20 __ жылдарға арналған денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың өңірлік перспективалық жоспардың атқарылу барысы туралы 20____ жылғы___ тоқсан бойынша ақпарат
1-кесте. Денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың өңірлік жоспарының орындалуы бойынша жалпы мәліметтер
Кестенің басталуы
Облыс
Аудан/қала
Елді мекен
Медициналық ұйымның заңды атауы
Объект
Объектінің жалпы ауданы
Денсаулық сақтау объектісі бойынша жоспарланған іс-шаралар*
1
2
3
4
5
6
7
8
Кестенің жалғасы
Құжат түрі (ЖСҚ / сараптама / жоқ)
Құжаттаманың мәртебесі (ЖСҚ әзірленуде / әзірленген / ЖЖҚ сараптамадан өтуде / сараптама алынған / сараптама түзетілуде)
ЖСҚ / сараптаманың № және күні
Мемлекеттік сараптамаға сәйкес ҚМЖ құны
ҚМЖ дайындық деңгейі, %
Іске асыру кезеңі
Іс-шараны орындаудың ағымдағы мәртебесі (орындалды / орындалмады / жұмыста / жұмыстар басталмаған)
ӨПЖ-да
шартқа сәйкес
9
10
11
13
14
15
16
17
Кестенің жалғасы
ӨПЖ-дың іс-шарасын іске асыру барысының егжей-тегжейлі сипаттамасы
Инвестициялық жоспар
Жоспарлау кезеңіне қажетті жалпы инвестиция көлемі
(мың теңге)
ӨПЖ-ға сәйкес сома
Жасалған шартқа сәйкес сома
Бюджетте көзделген сома
Орындалған міндеттемелер
Ауытқу
ӨПЖ мен шарттағы сомадан
Бюджет пен орындалған міндеттемелерден
18
19
20
21
22
23
24
Кестенің аяқталуы
Инвестициялық жоспар
олардың ішінде, қаржыландыру көздері бойынша инвестициялар сомасы (мың теңге)
РБ
ЖБ
ЖСТ
МЖӘ
Меншікті қаражат
ӨПЖ-ға сәйкес сома
Бюджетте көзделген сома
Төленген міндеттемелер
ӨПЖ-ға сәйкес сома
Бюджетте көзделген сома
Төленген міндеттемелер
ӨПЖ-ға сәйкес сома
Бюджетте көзделген сома
Төленген міндеттемелер
ӨПЖ-ға сәйкес сома
Бюджетте көзделген сома
Төленген міндеттемелер
ӨПЖ-ға сәйкес сома
Бюджетте көзделген сома
Төленген міндеттемелер
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
Ескертпе:
* Жөндеу жұмыстары (күрделі, сейсмикалық күшейту), реконструкциялау, құрылыс (оның орнына, қосымша немесе жаңа құрылыс), ашу (ғимаратты жалға алу, сатып алу, тез құрастырылатын модульдік конструкциялар сатып алу), біріктіру, жабу, қайта атау, медициналық көмектің түрін өзгерту, сенімгерлік басқаруға беру, иеліктен шығару және жекешелендіру.
** Өңірлік перспективалық жоспарға сәйкес.
ЖБ – жергілікті бюджет;
ЖСҚ – жобалау-сметалық құжаттама;
ЖСТ – жалпы сипаттағы трансферт;
ҚМЖ – құрылыс-монтаждау жұмыстары;
МЖӘ – мемлекеттік-жекешелік әріптестік;
ӨПЖ – өңірлік перспективалық жоспар;
РБ – республикалық бюджет.
Денсаулық сақтау
инфрақұрылымын дамытудың
бірыңғай перспективалық
жоспарын қалыптастыру, келісу
және бекіту қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың 20__ - 20 __ жылдарға арналған бірыңғай перспективалық жоспары

Раздел 1. Сводный инфраструктурный профиль
Наименование показателей
Сводные данные
Факт на "__" _______ 20___ г.
План до "__" _______ 20___ г.
1.
Численность населения согласно данным официальной статистики*
1)
город
2)
село
2.
Сеть организаций здравоохранения, всего (всего юридических лиц):
1)
государственные
2)
ведомственные
3)
частные
3.
Количество организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь
1)
на районном уровне:
2)
на городском уровне:
4.
Количество организаций здравоохранения, оказывающих стационарную помощь
1)
на республиканском уровне
2)
на областном уровне
3)
на городском уровне
4)
на районном уровне
5.
Количество организаций здравоохранения, не оказывающие медицинскую помощь в стационарных и амбулаторных условиях
6.
Мощность государственных организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь
1)
на районном уровне:
2)
на городском уровне:
7.
Мощность государственных организаций здравоохранения, оказывающих стационарную помощь
1)
на республиканском уровне
2)
на областном уровне
3)
на городском уровне
4)
на районном уровне
8.
Средний уровень загрузки (в %)
8.1.
организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь
1)
на районном уровне:
2)
на городском уровне:
8.2.
организаций здравоохранения, оказывающих стационарную помощь
1)
на республиканском уровне
2)
на областном уровне
3)
на городском уровне
4)
на районном уровне
9.
Всего объектов здравоохранения (здания, сооружения)
9.1.
организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях
1)
основной вид деятельности
2)
вспомогательный вид деятельности
9.2.
организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в стационарных условиях
1)
основной вид деятельности
2)
вспомогательный вид деятельности
9.3.
организации здравоохранения, не оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных и стационарных условиях
1)
основной вид деятельности
2)
вспомогательный вид деятельности
10.
Количество объектов (помещений) здравоохранения, арендуемых медицинскими организациями
1)
организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях
2)
организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в стационарных условиях
3)
организации здравоохранения, не оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных и стационарных условиях
11.
Средний износ объектов здравоохранения (здания, сооружения)
11.1.
организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях
1)
основной вид деятельности
2)
вспомогательный вид деятельности
11.2.
организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в стационарных условиях

1-бөлім. Жиынтық инфрақұрылымдық профиль
Көрсеткіштердің атауы
Жиынтық деректер
20___ жылғы "__" _______ жағдай бойынша нақты дерек
20___ жылғы "__" _______ дейінгі жоспар
1.
Ресми статистика деректеріне сәйкес халық саны*
1)
қала
2)
ауыл
2.
Денсаулық сақтау ұйымдары желісі, барлығы (барлық заңды тұлғалар):
1)
мемлекеттік
2)
ведомстволық
3)
жеке
3.
Амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының саны
1)
Аудандық деңгейде
2)
Қалалық деңгейде
4.
Стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының саны
1)
республикалық деңгейде
2)
облыстық деңгейде
3)
қалалық деңгейде
4)
аудандық деңгейде
5.
Стационарлық және амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсетпейтін денсаулық сақтау ұйымдарының саны
6.
Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарының қуаттылығы
1)
аудандық деңгейде
2)
қалалық деңгейде
7.
Стационарлық көмек көрсететін мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарының қуаттылығы
1)
республикалық деңгейде
2)
облыстық деңгейде
3)
қалалық деңгейде
4)
аудандық деңгейде
8.
Орташа жүктеме деңгейі (%)
8.1.
амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдары
1)
аудандық деңгейде
2)
қалалық деңгейде
8.2.
стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары
1)
республикалық деңгейде
2)
облыстық деңгейде
3)
қалалық деңгейде
4)
аудандық деңгейде
9.
Денсаулық сақтау объектілерінің жалпы саны (ғимараттар, құрылыстар)
9.1.
амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдары
1)
негізгі қызмет түрі
2)
қосалқы қызмет түрі
9.2.
Стационарлық жағдайларда көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары
1)
негізгі қызмет түрі
2)
қосалқы қызмет түрі
9.3.
амбулаториялық және стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсетпейтін денсаулық сақтау ұйымдары
1)
негізгі қызмет түрі
2)
қосалқы қызмет түрі
10.
Медициналық ұйымдар жалға алатын денсаулық сақтау объектілерінің (үй-жайлардың) саны
1)
амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдары
2)
стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары
3)
амбулаториялық және стационарлық жағдайдаларда медициналық көмек көрсетпейтін денсаулық сақтау ұйымдары
11.
Денсаулық сақтау объектілерінің (ғимараттар, құрылыстар) орташа тозу деңгейі
11.1.
амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдары
1)
негізгі қызмет түрі
2)
қосалқы қызмет түрі
11.2.
стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары

1)
основной вид деятельности
2)
вспомогательный вид деятельности
11.3.
организации здравоохранения, не оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных и стационарных условиях
1)
основной вид деятельности
2)
вспомогательный вид деятельности
Примечание:
*Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (факт), Центр развития трудовых ресурсов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (план).

1)
негізгі қызмет түрі
2)
қосалқы қызмет түрі
11.3.
амбулаториялық және стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсетпейтін денсаулық сақтау ұйымдары
1)
негізгі қызмет түрі
2)
қосалқы қызмет түрі
Ескерту:
* Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы (факт), Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек ресурстарын дамыту орталығы (жоспар).