О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 января 2024 года № 46 "Об утверждении профессиональных стандартов в области здравоохранения"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 июля 2026 года № 72
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12 июля 2026 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 января 2024 года № 46 "Об утверждении профессиональных стандартов в области здравоохранения" следующие изменения и дополнения:
в пункте 1:
подпункт 47) изложить в следующей редакции:
"47) профессиональный стандарт "Травматология и ортопедия (взрослая, детская)", согласно приложению 47 к настоящему приказу;";
дополнить подпунктами 57), 58), 59), 60) и 61) следующего содержания:
"57) профессиональный стандарт "Радиационная онкология", согласно приложению 57 к настоящему приказу;
58) профессиональный стандарт "Менеджмент в здравоохранении", согласно приложению 58 к настоящему приказу;
59) профессиональный стандарт "Технология фармацевтического производства", согласно приложению 59 к настоящему приказу;
60) профессиональный стандарт "Общественное здоровье/Общественное здравоохранение", согласно приложению 60 к настоящему приказу;
61) профессиональный стандарт "Деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения", согласно приложению 61 к настоящему приказу.";
дополнить приложениями 57, 58, 59, 60 и 61 согласно приложениям 1, 2, 3, 4 и 5 к настоящему приказу.
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней со дня принятия настоящего приказа
направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты
Республики Казахстан
Приложение 1к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 1 июля 2026 года № 72
Приложение 57 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 25 января 2024 года № 46
Профессиональный стандарт: "Радиационная онкология"
Глава 1. Общие положения

"Денсаулық сақтау саласындағы кәсіптік стандарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 25 қаңтардағы № 46 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2026 жылғы 1 шiлдедегi № 72 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 25 қаңтардағы № 46 "Денсаулық сақтау саласындағы кәсіптік стандарттарды бекіту туралы" бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақта:
47.тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"47) осы бұйрыққа 47-қосымшаға сәйкес "Травматология және ортопедия (ересектер, балалар)" кәсіптік стандарты;";
мынадай мазмұндағы 57), 58), 59), 60) және 61) тармақшалармен толықтырылсын:
"57) осы бұйрыққа 57-қосымшаға сәйкес "Радиациялық онкология" кәсіптік стандарты;
58.осы бұйрыққа 58-қосымшаға сәйкес "Денсаулық сақтаудағы менеджмент" кәсіптік стандарты;
59.осы бұйрыққа 59-қосымшаға сәйкес "Фармацевтикалық өндіріс технологиясы" кәсіптік стандарты;
60.осы бұйрыққа 60-қосымшаға сәйкес "Қоғамдық денсаулық/Қоғамдық денсаулық сақтау" кәсіптік стандарты;
61.осы бұйрыққа 61-қосымшаға сәйкес "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызмет" кәсіптік стандарты.";
осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес 57, 58, 59, 60 және 61-қосымшаларға сәйкес толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық қабылданған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік
Қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2026 жылғы 1 шілдедегі
№ 72 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2024 жылғы 25 қаңтардағы
№46 бұйрығына
57-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Радиациялық онкология" 1-ші тарау. Жалпы ережелер

1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт применяется в качестве основы для оценки, аттестации, сертификации и подтверждения квалификации, подготовки и специализации кадров здравоохранения и предназначен для использования широким кругом пользователей:
1) работниками – для понимания предъявляемых требований к профессии в отрасли, планирования повышения своей квалификации и карьерного продвижения;
2) работодателями – для разработки используемых требований, инструкций, обязанностей к работникам, формирования критериев при найме и аттестации персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров;
3) организациями (органами), осуществляющими деятельность по сертификации и присвоению квалификации – для разработки оценочных материалов при сертификации персонала и выработки критериев квалификации работников по уровню соответствия;
4) государственными органами – для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда;
5) медицинскими организациями образования – для использования в разработке образовательных программ резидентуры, магистратуры, курсов повышения квалификации.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по определенной специальности;
2) уполномоченный орган в области здравоохранения – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
3) клинический протокол – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
4) консилиум – исследование лица в целях установления диагноза, определения тактики лечения и прогноза заболевания с участием не менее 3-х (трех) врачей;
5) медицинский работник – физическое лицо, имеющее профессиональное медицинское образование и осуществляющее медицинскую деятельность;
6) качество медицинской помощи – уровень соответствия оказываемой медицинской помощи стандартам оказания медицинской помощи;
7) пациент – физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг независимо от наличия или отсутствия у него заболевания или состояния, требующего оказания медицинской помощи;

1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: Кәсіптік стандарт кадрларды аттестаттауды, сертификаттауды бағалау және біліктіліктілігін, дайындығын және мамандануын растау үшін негіз ретінде қолданылады және пайдаланушылардың кең ауқымы қолдануға арналған:
1) қызметкерлердің – сала бойынша мамандыққа қойылатын талаптарды түсінуі, өз біліктілігін арттыруды және мансаптық ілгерілеуді жоспарлауы үшін;
2) жұмыс берушілердің – қызметкерлерге қойылатын талаптарды, нұсқаулықтарды, міндеттерді әзірлеуі, қызметкерлерді жалдау және аттестаттау кезінде критерийлер құруы, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, жоғарылату және ротациялау бағдарламаларын жасауы үшін;
3) сертификаттау және біліктілік беру бойынша қызмет жасайтын ұйымдардың (органдар) – персоналды сертификаттау кезінде бағалау материалдарын әзірлеуі және қызметкерлердің сәйкестік деңгейі бойынша біліктілік критерийлерін әзірлеуі үшін;
4) мемлекеттік органдардың – еңбек нарығын мониторингілеу және болжау үшін критерийлер ретінде кәсіптік стандартты пайдалануы үшін;
5) медициналық білім беру ұйымдарының – резидентураның, магистратураның, біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын әзірлеуде пайдалануы үшін.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) бейінді маман – жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) клиникалық хаттама – пациенттің белгілі бір ауруы немесе жай-күйі кезіндегі профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек бойынша ғылыми дәлелденген ұсынымдар;
4) консилиум – кемінде үш дәрігердің қатысуымен диагноз қою, емдеу тактикасын айқындау және ауруды болжау мақсатында адамды зерттеу;
5) медицина қызметкері – кәсіптік медициналық білімі бар және медициналық қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға;
6) медициналық көмектің сапасы – көрсетілетін медициналық көмектің медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкестік деңгейі;
7) пациент – медициналық көмек көрсетуді қажет ететін ауруының немесе жай-күйінің болуына немесе болмауына қарамастан, медициналық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысы болып табылатын (болып табылған) жеке тұлға;

8) профилактика – комплекс медицинских и немедицинских мероприятий, направленных на предупреждение возникновения заболеваний, прогрессирования на ранних стадиях болезней и контролирование уже развившихся осложнений, повреждений органов и тканей;
9) резидентура – уровень послевузовского медицинского образования, целью которого является приобретение или изменение профессиональной квалификации врача по соответствующей специальности для допуска к самостоятельной клинической практике;
10) стажировка – форма неформального образования, направленная на формирование и закрепление на практике профессиональных знаний, умений и навыков, полученных в результате теоретической подготовки, а также изучение специфики работы, передового опыта для дальнейшей профессиональной деятельности;
11) наставник – медицинский работник со стажем не менее пяти лет, назначаемый руководителем медицинской организации или организации медицинского образования для оказания практической помощи в профессиональной адаптации обучающихся по программам медицинского образования и молодых специалистов, осуществляющий деятельность на основе триединства образования, науки и практики;
12) информированное согласие – процедура письменного добровольного подтверждения лицом своего согласия на получение медицинской помощи и (или) участие в конкретном исследовании после получения информации обо всех значимых для принятия им решения аспектах медицинской помощи и (или) исследования. Информированное письменное согласие оформляется по форме, утвержденной уполномоченным органом.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) МКБ-10 – международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра, единый документ для формирования системы учета заболеваемости и смертности;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Радиационная онкология.
5. Код профессионального стандарта: Q86101073.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения.
86. Деятельность в области здравоохранения.
86.1 Деятельность больничных организаций.

8) профилактика – аурулардың пайда болуының, аурулардың ерте сатыларда өршуінің алдын алуға және өршіп кеткен асқынуларды, ағзалар мен тіндердің зақымдануын бақылауға бағытталған медициналық және медициналық емес іс-шаралар кешені;
9) резидентура – мақсаты дербес клиникалық практикаға жіберу үшін тиісті мамандық бойынша дәрігердің кәсіптік біліктілігін алу немесе өзгерту болып табылатын жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру деңгейі;
10) тағылымдама – теориялық дайындық нәтижесінде алынған кәсіптік білімді, іскерлік пен дағдыны практикада қалыптастыруға және бекітуге, сондай-ақ одан әрі кәсіптік қызмет үшін жұмыстың өзіндік ерекшелігін, озық тәжірибені зерделеуге бағытталған бейресми білім беру нысаны;
11) тәлімгер – медициналық білім беру бағдарламалары бойынша білім алушыларға және жас мамандарға кәсіптік бейімделуде практикалық көмек көрсету үшін медициналық ұйымның немесе медициналық білім беру ұйымының басшысы тағайындайтын, кемінде бес жыл өтілі бар, қызметін білім берудің, ғылым мен практиканың үш тұғырлығы негізінде жүзеге асыратын медицина қызметкері;
12) хабардар етілген келісім – адамның медициналық көмек алуға және (немесе) оның шешім қабылдауы үшін маңызы бар медициналық көмектің және (немесе) зерттеудің барлық аспектісі туралы ақпаратты алғаннан кейін нақты зерттеуге қатысуға өз келісімін жазбаша ерікті түрде растау рәсімі. Хабардар етілген жазбаша келісім уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ресімделеді.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) АЖХ-10 – Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың 10-шы қайта қараудағы халықаралық статистикалық сыныптамасы;
2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Радиациялық онкология.
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101073.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер.
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет.
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі.

86.10 Деятельность больничных организаций.
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц.
7. Краткое описание профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Радиационная онкология" устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации, диагностике и лечению злокачественных и некоторых видах доброкачественных новообразований у детей и взрослых с использованием ионизирующего излучения, экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области радиационной онкологии. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-онколог радиационный – 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач-онколог радиационный – 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач-онколог радиационный – 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач-онколог радиационный – 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Врач-онколог радиационный":
Код группы:
2213-3
Код наименования занятия:
2213-3-001
Наименование профессии:
Врач-онколог радиационный
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856).
Врач (специалист профильный).
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020 "Об утверждении Правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21843).
Врач-онколог радиационный
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
150 ЗЕ повышение квалификации; 50 ЗЕ неформальное образование; 10 ЗЕ дополнительных компетенций.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Диагностика и лечение злокачественных и некоторых видов доброкачественных новообразований различных локализаций у детей и взрослых с использованием ионизирующего излучения под контролем и надзором наставника.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі.
86.10.1Кең бейінді және мамандандырылған ауруханалар қызметі.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Радиациялық онкология" кәсіптік стандарты иондаушы сәулеленуді пайдалана отырып, маманның балалар мен ересектердегі қатерлі ісіктер мен қатерсіз ісіктердің кейбір түрлерін ұйымдастыру, диагностикалау мен емдеу бойынша кәсіптік құзыреті саласындағы талаптарды, медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптауды, оның ішінде, дағдылары, машықтары мен білімін қоса алғанда, радиациялық онкология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын меңгеруі және сәйкес келуі тиіс. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуіне орай әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Радиациялық онколог-дәрігер – 7 СБШ-нің деңгейі;
2) 7.2 Радиациялық онколог-дәрігер – 7 СБШ-нің деңгейі;
3) 7.3 Радиациялық онколог-дәрігер – 7 СБШ-нің деңгейі;
4) 7.4 Радиациялық онколог-дәрігер – 7 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Радиациялық онколог-дәрігер" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2213-3
Қызмет атауының коды:
2213-3-001
Кәсіптің атауы:
Радиациялық онколог-дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелді).
Дәрігер (бейінді маман).
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 "Денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21843 болып тіркелді).
Радиациялық онколог-дәрігер.
Кәсіби білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
-150 СБ біліктілікті арттыру; - 50 СБ формалды емес білім; - 10 СБ қосымша құзыреттер.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен иондаушы сәулеленуді пайдалана отырып, балалар мен ересектердегі әртүрлі локализациядағы қатерлі және қатерсіз ісіктердің кейбір түрлерін диагностикалау және емдеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Оказание квалифицированной специализированной медицинской помощи пациентам злокачественными и некоторыми видами доброкачественных новообразований у детей и взрослых с использованием ионизирующего излучения под контролем и надзором наставника.
2. Проведение и контроль эффективности профилактических мероприятий по санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной специализированной медицинской помощи пациентам злокачественными и некоторыми видами доброкачественных новообразований у детей и взрослых с использованием ионизирующего излучения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Обследование пациентов со злокачественными новообразованиями и некоторыми видами доброкачественных новообразований у детей и взрослых.
Умения:
1. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза жизни и заболевания у пациентов или их законных представителей.
2. Интерпретировать и анализировать информацию, полученную от пациентов или их законных представителей.
3. Составлять план обследования пациента: планирование диагностики с разработкой дальнейшего плана обследования, включая выбор необходимых лабораторных и визуализирующих исследований.
4. Определять показания для направления пациента к врачам других специальностей по показаниям.
5. Участвовать в составе МДГ с целью установления клинического диагноза и выбора тактики лечения с эффективным взаимодействием с другими специалистами для обсуждения случаев и разработки комплексных планов лечения.
6. Интерпретировать данные лабораторных, морфологических, иммуногистохимических, молекулярно-генетических, инструментальных исследований (ультразвуковых, радиологических: рентгенологическое, компьютерная томография, магнитный резонанс и др.) и эндоскопических исследований пациентов с онкологическими заболеваниями и нарушениями здоровья.
7. Проводить визуальное и мануальное исследования органов визуальной локализации (кожа, периферические лимфатические узлы, молочные железы, щитовидная железа, полость рта, наружные половые органы, прямая кишка).
8. Проводить отбор и направление пациентов со злокачественными и некоторыми видами доброкачественных новообразований на госпитализацию в круглосуточный или дневной стационар.
Знания:

1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен иондаушы сәулеленуді пайдалана отырып, балалар мен ересектердегі қатерлі және қатерсіз ісіктердің кейбір түрлерімен ауыратын науқастарға білікті мамандандырылған медициналық көмек көрсету.
2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықты санитарлық-гигиеналық ағарту және салауатты өмір салтын қалыптастыру бойынша профилактикалық іс-шаралар жүргізу және тиімділігін бақылау.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың айналасындағы адамдармен және денсаулық сақтау жүйесіне қатысушылармен өзара байланыс.
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен медициналық есеп-қисап құжаттаманы жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен иондаушы сәулеленуді пайдалана отырып, балалар мен ересектердегі қатерлі және қатерсіз ісіктердің кейбір түрлерімен ауыратын науқастарға білікті мамандандырылған медициналық көмек көрсету.
Дағды 1:
Балалар мен ересектерде болатын қатерлі және қатерсіз ісіктердің кейбір түрлері бар пациенттерді тексеру.
Машықтар:
1. Пациенттерден немесе олардың заңды өкілдерінен шағымдарын, өмір және ауру анамнезін жинауды жүзеге асыру.
2. Пациенттерден немесе олардың заңды өкілдерінен алынған ақпаратты түсіндіру және талдау.
3. Пациентті тексеру жоспарын құрастыру: қажетті зертханалық және визуалды зерттеулерін таңдауды қоса алғанда, әрі қарайғы тексеру жоспарын әзірлей отырып, диагностиканы жоспарлау.
4. Пациентті көрсетілімдері бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлерге жіберу үшін көрсеткіштерді анықтау.
5. Клиникалық диагноз қою және ем тактикасын таңдау мақсатында басқа мамандармен тиімді өзара әрекеттесе отырып, клиникалық жағдайларды талқылау және кешенді емдеу жоспарларын әзірлеу үшін МДТ құрамына қатысу.
6. Онкологиялық аурулары және денсаулық бұзылыстары бар пациенттерге қатысты зертханалық, морфологиялық, иммуногистохимиялық, молекулалық-генетикалық, аспаптық (ультрадыбыстық, радиологиялық: рентгенологиялық, компьютерлік томография, магниттік-резонанстық және т.б.) және эндоскопиялық зерттеу деректерін интерпретациялау.
7. Көрнекі локализация ағзаларына (тері, шеткері лимфа түйіндері, сүт бездері, қалқанша без, ауыз қуысы, сыртқы жыныс мүшелері, тік ішек) визуалды және мануальды зерттеу жүргізу.
8. Қатерлі және қатерсіз ісіктердің кейбір түрлерімен ауыратын науқастарды тәуліктік немесе күндізгі стационарға жатқызу үшін іріктеу жасау және жолдама беру.
Білімдер:

1. Стандарт организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан.
2. Периодические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Анатомии и физиологии у взрослых и детей.
5. Этиопатогенез, патофизиология, патоморфология, основы генетических мутаций, клинических симптомов при онкологической патологии у взрослых и детей.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Установление диагноза злокачественных и некоторых видов доброкачественных новообразований.
Умения:
1. Устанавливать и обосновывать предварительный, этапный и заключительный клинические диагнозы онкологических заболеваний в соответствии с МКБ-10, МКБ-О и другими общепринятыми классификациями.
2. Проводить дифференциальный диагноз при постановке диагноза онкологического заболевания.
3. Оценивать тяжесть состояния онкологических больных по шкале Карновского и основному инструменту для оценки функционального статуса онкологических больных, определяющий их способность к самообслуживанию и физической активности ЕКОГ (ECOG), с учетом стадии заболевания согласно международным классификациям стадий злокачественных новообразований (ТНМ (TNM), ФИГО (FIGO).
Знания:
1. Стандарт организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан.
2. Периодические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Международные классификации онкологических заболеваний по
МКБ-10, МКБ-0.
5. Международная классификация: TNM классификация (8-е издание АЖКК(AJCC), 2018 год.)
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Применение лучевых методов лечения в самостоятельном, комбинированном или комплексном лечении онкологических заболеваний у взрослых и детей.
Умения:
1. Составлять и обосновывать план лучевого лечения пациента с учетом работы мультидисциплинарных групп
2. Получать информированное согласие у пациентов и их представителей на проведение лучевого лечения.
3. Проводить лучевое лечение пациентов с онкологическим заболеванием в условиях круглосуточного и дневного стационаров.
4. Назначать и проводить
лучевую терапия с учетом физического и радиобиологического действия ионизирующего излучения на организм при злокачественных и некоторых видах доброкачественных новообразований.
5. Назначать и проводить лучевое лечение с учетом стадии заболевания, гистологических, иммуногистохимических, молекулярно-генетических исследований, сопутствующих заболеваний, возраста пациента и других факторов.

1. Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қазақстан Республикасының қызмет бейіні бойынша диагностикалау мен емдеудің мерзімді хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсынымдар.
4. Ересектер мен балалар анатомиясы мен физиологиясы.
5. Ересектер мен балалардағы онкологиялық патология кезіндегі этиопатогенез, патофизиология, патоморфология, генетикалық мутациялар мен клиникалық симптомдар негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Қатерлі және кейбір қатерсіз ісіктердің диагнозын қою.
Машықтар:
1. АХЖ-10, АХЖ-O және басқа да жалпы қабылданған жіктеулерге сәйкес онкологиялық аурулардың алдын алу, кезеңдік және қорытынды клиникалық диагноздарын белгілеу және негіздеу.
2. Қатерлі ісік диагнозын қою кезінде дифференциалды диагноз жүргізу.
3. Онкологиялық науқастардың жағдайының ауырлығын Карновский шкаласы бойынша және онкологиялық науқастардық функциональдық жағдайын бағалаудың негізгі құралы болып табылатын, олардың өз-өзіне қызмет көрсету қабілеті мен физикалық белсенділігін анықтайтын ЕКОГ (ECOG) шкаласы бойынша, сондай-ақ ауру сататын қатерлі ісіктердің халықаралық ТНМ (TNM) және ФИГО (FIGO) жіктемелеріне сәйкес бағалау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қазақстан Республикасының қызмет бейіні бойынша диагностикалау мен емдеудің мерзімді хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсынымдар.
4. Онкологиялық аурулардың АХЖ-10, АХЖ-0 бойынша халықаралық жіктелімдері.
5. Халықаралық жіктелу: ТНМ (TNM) жіктелуі (АЖКК (AJCC) 8-басылымы, 2018 жыл.)
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
Ересектер мен балалардағы онкологиялық ауруларды дербес, аралас немесе кешенді емдеуде сәулелік емдеу әдістерін қолдану.
Машықтар:
1. Мультидисциплинарлық топтардың жұмысын ескере отырып, пациентті сәулелік емдеу жоспарын құрастыру және негіздеу.
2. Пациенттерден және олардың өкілдерінен сәулелік емдеуді жүргізуге ақпараттандырылған келісім алу.
3. Онкологиялық аурумен ауыратын науқастарға тәуліктік және күндізгі стационарлар жағдайында сәулелік емдеу жүргізу.
4. Иондаушы сәулеленудің организмге физикалық және радиобиологиялық әсерін ескере отырып, қатерлі және қатерсіз ісіктердің кейбір түрлеріне сәулелік терапия тағайындау және жүргізу.
5. Аурудың сатысын, гистологиялық, иммуногистохимиялық, молекулалық-генетикалық зерттеулер нәтижелерін, қатар жүретін ауруларды, пациенттің жасын және басқа да факторларды ескере отырып, сәулелік емдеуді тағайындау және жүргізу.

6. Назначать и выполнять предлучевую топометрическую подготовку на рентгеновских симуляторах и компьютерных томографах с функцией виртуальной симуляции при всех локализациях и планируемых методиках лучевой терапии.
7. Назначать и выполнять лучевое лечение пациентам со злокачественными и некоторыми видами доброкачественных новобразований в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения, с применением всех видов радиотерапевтических аппаратов.
8. Оказывать паллиативную и симптоматическую лучевую терапию онкологическим пациентам.
9. Оценивать эффективность лучевого лечения и корректировать его с учетом динамических изменений результатов клинических, лабораторных, инструментальны, морфологических и пр. методов исследований.
10. Оказывать медицинскую помощь при неотложных и жизнеугрожающих состояниях в радиационной онкологии.
Знания:
1. Стандарт организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан.
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Физические, радиобиологические и дозиметрические основы лучевой терапии.
5. Знание этиологии, патогенеза, клинической симптоматики, классификации и методов обследования онкологических пациентов различных локализаций.
6. Возможностей различных типов радиотерапевтических аппаратов для облучения и аппаратов для предлучевой топометрической подготовки.
7. Осведомленность о различных методах лучевой терапии, включая внешнюю и внутреннюю (брахитерапию), а также новые технологии (лучевая терапия с модулированной интенсивностью (IMRT), стереотаксическая лучевая терапия (SBRT), радиохирургия).
8. Показания и противопоказания к плановой госпитализации в круглосуточный и дневной стационары.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 4:
Планирование лучевой терапии на основе физических, радиобиологических и клинико-дозиметрических основ лучевой терапии.
Умения:
1. Проводить обрисовку (оконтурирование) объемов для лучевой терапии с контурингом объемов мишени макроскопический объем мишени (GTV), клинический объем мишени (CTV), планируемый объем мишени (PTV) и критических органов/тканей в соответствии с международными протоколами, атласами и руководствами.
2. Проводить компьютерную обработку лучевых изображений при 3-х мерной – 3-D реконструкции заинтересованного участка тела по данным серии компьютерных томографических-срезов, с пространственной ко-регистрацией изображений для совмещения цифровых данных компьютерной томографии, позитронно-эмиссионной томографии/компьютерной томографии и магнитно-резонансной томографии.

6. Барлық локализациялар мен жоспарланатын сәулелік терапия әдістемелері кезінде рентгендік симуляторларда және виртуалды симуляция функциясы бар компьютерлік томографтарда сәулеге дейінгі топометриялық дайындықты тағайындау және орындау.
7. Сәулелік терапия аппараттарының барлық түрлерін қолдана отырып, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес қатерлі ісіктермен және қатерсіз ісіктердің кейбір түрлерімен ауыратын науқастарға сәулелік емдеу тағайындау және жүргізу.
8. Онкологиялық пациенттерге паллиативтік және симптоматикалық сәулелік терапия жүргізу.
9. Сәулелік емдеудің тиімділігін бағалау және оны клиникалық, зертханалық, аспаптық, морфологиялық және т.б. зерттеу әдістерінің нәтижелеріндегі динамикалық өзгерістерді ескере отырып түзету.
10. Радиациялық онкологиядағы шұғыл және өмірге қауіп төндіретін жағдайлар барысында медициналық көмек көрсету.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қазақстан Республикасының қызмет бейіні бойынша диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсынымдар.
4. Сәулелік терапияның физикалық, радиобиологиялық және дозиметриялық негіздері.
5. Әртүрлі локализациядағы онкологиялық пациенттерге қатысты этиологияны, патогенезді, клиникалық симптоматиканы, жіктелуін және тексеру әдістерін білу.
6. Сәулеленуге арналған сәулелік терапиялық аппараттардың және сәулеге дейінгі топометриялық дайындыққа арналған аппараттардың әртүрлі типтерінің мүмкіндіктері.
7. Сәулелік терапияның әртүрлі әдістері, соның ішінде сыртқы және ішкі (брахитерапия), сондай-ақ жаңа технологиялар (қарқындылығы модуляцияланған сәулелік терапия (IMRT), стереотаксикалық терапия (SBRT), радиохирургия) туралы білу.
8. Тәуліктік және күндізгі стационарға жоспарлы емдеуге жатқызуға көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 4:
Сәулелік терапияның физикалық, радиобиологиялық және клиникалық-дозиметриялық негіздеріне сүйенген сәулелік терапияны жоспарлау.
Машықтар:
1. Халықаралық хаттамаларға, атластар мен нұсқаулықтарға сәйкес сәулелік терапия үшін көлемдерді контурлау (сызу), нысаналы көлемдерді (нысананың макроскопиялық көлемі (GTV), нысананың клиникалық көлемі (CTV), нысананың жоспарлы көлемі (PTV) және сындарлы ағзалар мен тіндерді контурлау жүргізу.
2. Компьютерлік томографиялық кескіндерінің сериясы деректері негізінде дененің қызығушылық тудыратын аймағын 3-өлшемді (3D) реконструкциялау кезінде сәулелік кескіндерге компьютерлік өңдеу жүргізу, сондай-ақ компьютерлік томография, позитрондық-эмиссиялық томография/компьютерлік томография және магниттік-резонанстық томография сандық деректерін біріктіру үшін кескіндердің кеңістіктік ко-тіркеуін орындау.

3. Определять предписанные дозы излучения в объемах мишени (макроскопический объем мишени (GTV), клинический объем мишени (CTV), планируемый объем мишени (PTV) и критических органах/тканей риска.
4. Проводить клинический анализ выбранного и альтернативных дозиметрических планов, на основе знаний клинических основ дозиметрического планирования лучевой терапии.
5. Назначать и проводить верификацию дозиметрического плана лучевой терапии, с целью уменьшения расхождения дозиметрических и геометрических параметров между реальным и спланированным лечением пациента до начала лучевой терапии.
6. Определить показания к проведению брахитерапии на основе знаний о физическом и радиобиологическом действии ионизирующего излучения при контактном облучении.
Знания:
1. Основы нормальной и топографической анатомии, рентгенологии, компьютерной и магнитно-резонансной-томографии, позитронно-эмиссионной томографии для планирования лучевой терапии.
2. Различные методики оконтурирования объемов облучения мишеней и критических органов на основе международных практических руководств по лучевой терапии.
3. Понимание методов и технологий планирования лучевой терапии, включая контурирование целевых объемов (планируемый объем мишени (PTV), клинический объем мишени (CTV)) и критических структур.
4. Принципы клинико-дозиметрического планирования на планирующих компьютерных системах дозиметрического планирования различного типа.
5. Знание принципов оценки соотношения рисков и выгод при планировании лучевой терапии, включая учет побочных эффектов и долгосрочных последствий лечения.
6. Клинические рекомендации и стандарты. Ознакомленность с актуальными клиническими рекомендациями и стандартами по лучевой терапии, разработанными профессиональными ассоциациями.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 5:
Выявление лучевых осложнений и повреждений, возникающих в процессе лучевого лечения.
Умения:
1 Оценивать эффективность лечебно-диагностических мероприятий, позволяющей своевременно выявлять осложнения основного заболевания при проведении радиотерапии.
2. Предупреждать возможные лучевые осложнения и повреждения при проведении лучевой терапии, включая медикаментозную терапию и другие подходы.
3. Уметь обучать пациентов и их семьи методам самоконтроля и профилактики лучевых осложнений, а также важности соблюдения рекомендаций врачей.
Знания:
1. Международные руководства, методические рекомендации, клинические протоколы по проведению лучевой терапии.

3. Мақсатты көлемде (нысананың макроскопиялық көлемі (GTV), нысананың клиникалық көлемі (CTV), нысананың жоспарлы көлемі (PTV) және тәуекел сыни органдарда/тіндерде сәулеленудің белгіленген дозаларын анықтау.
4. Сәулелік терапияны дозиметриялық жоспарлаудың клиникалық негіздерін білу негізінде таңдалған және баламалы дозиметриялық жоспарларға клиникалық талдау жүргізу.
5. Сәулелік терапияны бастамас бұрын пациенттің нақты және жоспарланған емі арасындағы дозиметриялық және геометриялық параметрлердің сәйкессіздігін азайту үшін сәулелік терапияның дозиметриялық жоспарын тағайындау және жүргізу.
6. Контактты сәулелендіру кезінде иондаушы сәулеленудің физикалық және радиобиологиялық әсері туралы білімге сүйене отырып, брахитерапия жүргізуге көрсетілімдерді анықтау.
Білімдер:
1. Сәулелік терапияны жоспарлау үшін қалыпты және топографиялық анатомияның, рентгенологияның, компьютерлік және магниттік-резонанстық томографияның, позитрондық-эмиссиялық томографияның негіздері.
2. Нысаналар мен критикалық ағзаларды сәулелендіру көлемдерін контурлаудың сәулелік терапия бойынша халықаралық практикалық нұсқаулықтарға негізделген түрлі тәсілдері.
3. Сәулелік терапияны, соның ішінде мақсатты көлемдерді (нысананың жоспарлы көлемі (PTV), нысананың клиникалық көлемі (CTV)) және сыни құрылымдарды контурлауды жоспарлау әдістері мен технологияларын түсіну.
4. Әртүрлі типтегі дозиметриялық жоспарлаудың жоспарлы компьютерлік жүйелеріндегі клиникалық-дозиметриялық жоспарлаудың принциптері.
5. Сәулелік терапияны жоспарлаудағы тәуекелдер мен пайданың арақатынасын бағалау принциптерін, соның ішінде емдеудің жанама әсерлері мен ұзақ мерзімді салдарын есепке алуды білу.
6. Клиникалық ұсынымдар мен стандарттар. Кәсіби қауымдастықтар әзірлеген сәулелік терапия бойынша өзекті клиникалық ұсыныстармен және стандарттармен танысу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 5:
Сәулелік емдеу процесінде пайда болатын сәулелік асқынулар мен зақымдарды анықтау.
Машықтар:
1. Радиотерапия жүргізу барысында негізгі аурудың асқынуларын уақтылы анықтауға мүмкіндік беретін емдік-диагностикалық шаралардың тиімділігін бағалау.
2. Дәрілік терапияны және басқа тәсілдерді қоса алғанда, сәулелік терапияны жүргізу кезінде ықтимал сәулелік асқынулар мен зақымданулардың алдын алу.
3. Пациенттер мен олардың отбасыларын сәулелік асқынулардың алдын алу және өзін-өзі бақылау әдістеріне, сондай-ақ дәрігерлердің ұсыныстарын орындаудың маңыздылығына үйрете білу.
Білімдер:
1. Сәулелік терапия жүргізуге арналған халықаралық нұсқаулықтар, әдістемелік нұсқамалар, клиникалық хаттамалар.

2. Этиология, патогенез, клиническая симптоматика болезней органов и систем на фоне лучевой терапии.
3. Знание факторов, способствующих развитию лучевых осложнений на основе патофизиологических изменений, происходящих в тканях в результате облучения и их последствий для здоровья пациента.
4. Возможные лучевые реакции, осложнения и повреждения при проведении лучевой терапии.
5. Классификация лучевых осложнений. Знание основных типов лучевых осложнений, включая острые и хронические реакции, а также их механизмы развития.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 6:
Назначение лечения, основанного на химико-биологическом воздействии на организм.
Умения:
1. Выбирать и назначать необходимые лекарственные вещества в зависимости от клиники заболевания и патогенетических признаков при проведении лучевой терапии.
2. Выбирать и назначать оптимальные дозы лекарственного препарата при проведении лучевой терапии.
3. Определять и анализировать эффективность применения лекарственного препарата при лечении данной нозологии методом лучевой терапии.
Знания:
1. Влияние химических лекарственных веществ на организм при проведении лучевой терапии.
2. Влияние различных видов лекарственных препаратов, усиливающих или снижающих эффективность лучевого лечения.
3. Способов введения, механизм действия на организм, пути выведения лекарственных препаратов, применяемых при проведении лучевой терапии.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 7:
Динамическое наблюдение за пациентами со злокачественными и некоторыми видами доброкачественных новообразований.
Умения:
1. Осуществлять непрерывный мониторинг за пациентами в процессе лучевой терапии.
2. Проводить динамическое наблюдение за онкологическими пациентами, прошедшими лучевое лечение.
3. Направлять пациентов, подлежащих паллиативному или симптоматическому лечению в Центры паллиативной помощи, хосписы.
4. Осуществлять преемственность наблюдения между стационарным и амбулаторным этапом оказания медицинской помощи.
Знания:
1. Клинические группы в радиационной онкологии, принцип перевода из одной группы в другую
2. Динамическое наблюдение пациентов со злокачественными новообразованиями (диспансеризация).
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 8:
Оказание неотложной медицинской помощи онкологическим пациентам, при состояниях, угрожающих жизни.
Умения:
1. Оказывать квалифицированную медицинскую помощь при неотложных состояниях в радиационной онкологии, угрожающих жизни
2. Владеть навыками проведения сердечно-легочной реанимации
3. Владеть навыками трахеостомии.
Знания:
1. Алгоритмы, стандарты, протоколы оказания медицинской помощи при неотложных состояниях (тройной прием Сафара, сердечно-легочная реанимация, очистка дыхательных путей).

2. Ағзалар мен жүйелер ауруларының сәулелік терапия аясындағы этиологиясы, патогенезі, клиникалық симптоматикасы.
3. Сәулелену нәтижесінде тіндерде орын алатын патофизиологиялық өзгерістер мен олардың пациент денсаулығына тигізетін салдарын ескере отырып, сәулелік асқынулардың дамуына ықпал ететін факторлар туралы білу.
4. Сәулелік терапия жүргізу кезіндегі ықтимал сәулелік реакциялар, асқынулар және зақымданулар.
5. Сәулелік асқынулардың жіктелуі. Сәулелік асқынулардың негізгі түрлерін, соның ішінде жедел және созылмалы реакцияларды, сондай-ақ олардың даму механизмдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 6:
Ағзаға химия-биологиялық әсерлерге негізделген ем тағайындау.
Машықтар:
1. Сәулелік терапия жүргізу кезінде аурудың клиникасына және патогенетикалық белгілеріне қарай қажетті дәрілік заттарды таңдап, тағайындау.
2. Сәулелік терапия жүргізу кезінде дәрілік препараттың оңтайлы дозаларын таңдау және тағайындау.
3. Осы нозологияны сәулелік терапия әдісімен емдеуде дәрілік заттың тиімділігін анықтау және талдау.
Білімдер:
1. Сәулелік терапия жүргізу кезіндегі химиялық дәрілік заттардың ағзаға әсері.
2. Сәулелік емдеудің тиімділігін арттыратын немесе төмендететін дәрілік заттардың түрлерінің әсері.
3. Сәулелік терапия жүргізу кезінде қолданылатын дәрілік препараттарды енгізу тәсілдері, ағзаға әсер ету механизмі, шығару жолдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 7:
Қатерлі және қатерсіз ісіктердің кейбір түрлерімен ауыратын пациенттерді динамикалық бақылау.
Машықтар:
1. Сәулелік терапия процесінде пациенттерге үздіксіз мониторинг жүргізу.
2. Сәулелік емдеуден өткен онкологиялық науқастарға динамикалық бақылау жүргізу.
3. Паллиативтік немесе симптоматикалық ем алатын пациенттерді Паллиативтік көмек көрсету орталықтарына, хоспистерге жіберу.
4. Медициналық көмек көрсетудің стационарлық және амбулаторлық кезеңдері арасындағы бақылаудың сабақтастығын жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Радиациялық онкологиядағы клиникалық топтар, бір топтан екінші топқа ауыстыру принципі.
2. Қатерлі ісіктері бар пациенттерді динамикалық бақылау (диспансерлеу).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 8:
Өміріне қауіп төндіретін жағдайларда онкологиялық науқастарға шұғыл медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Радиациялық онкологиядағы өмірге қауіп төндіретін шұғыл жағдайлар кезінде білікті медициналық көмек көрсету.
2. Жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу дағдыларын меңгеру
3. Трахеостомия дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Шұғыл жағдайларда медициналық көмек көрсетудің алгоритмдері, стандарттары, хаттамалары (Сафардың үш әдісі, жүрек-өкпе реанимациясы, тыныс алу жолдарын тазарту).

2. Виды нарушения сознания, их признаков (оглушение, сопор, кома).
3. Основные признаки клинической смерти
4. Этиология, патогенез, клиника, диагностика, алгоритм медицинской помощи при неотложных состояниях в радиационной онкологии:
острый коронарный синдром (нестабильная стенокардия, инфаркт миокарда);
компрессия спинного мозга;
отек головного мозга;
тромбоэмболия легочной артерии;
гиперкальциемия;
синдром распада опухоли;
синдром сдавления верхней полой вены;
легочное кровотечение;
острая обструкция дыхательных путей;
кардиогенный шок;
гиповолемический шок;
анафилактический шок;
инфекционно-токсический шок;
острое нарушение мозгового кровообращения;
кома (гипогликемическая, кетоацидотическая, гипотиреоидная).
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение и контроль эффективности профилактических мероприятий по санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение образовательных, воспитательных и агитационных мероприятий, направленных на профилактику заболеваний, формирование здорового образа жизни, сохранение и укрепление здоровья.
Умения:
1. Информировать о санитарных требованиях, правилах и рекомендациях для обеспечения безопасности и гигиены в различных сферах жизни: питание, вода, санитарные условия, жилищные условия, личная гигиена, а также о рисках, связанных с применением антибиотиков без должных показаний.
2. Обеспечивать пациентов и их законных представителей информацией о вакцинах, их значимости, преимуществах и возможных рисках в соответствии с национальными, международными протоколами и рекомендациями.
3. Информировать о регулярных медицинских обследованиях и скрининговых программах.
4. Обучать санитарно-гигиеническим навыкам с целью сохранения, укрепления здоровья, повышения санитарно-гигиенической культуры: поддержание гигиены и безопасности, включающее стандартные меры предосторожности (гигиена рук, этикет кашля, средства индивидуальной защиты, практика безопасных инъекций управление отходами, дезинфекция и стерилизация) безопасности пищи, профилактике инфекций.
5. Организовывать и проводить мероприятия по пропаганде здорового образа жизни, рационального и здорового питания, важности физической активности, отказа от вредных привычек, поддержания психологического благополучия.
Знания:
1. Ранние признаки заболеваний, а также воздействие вредных и (или) опасных производственных факторов, методы формирования групп риска развития профессиональных заболеваний.

2. Сананың бұзылу түрлері және олардың белгілері (естің тұмандануы, естен тану, кома).
3. Клиникалық өлімнің негізгі белгілері
4. Радиациялық онкологиядағы жедел жағдайлар кезіндегі медициналық көмек көрсету этиологиясы, патогенезі, клиникасы, диагностикасы және алгоритмі:
жіті коронарлық синдром (тұрақсыз стенокардия, миокард инфарктісі);
жұлынның қысылуы;
мидың ісінуі;
өкпе артериясының тромбоэмболиясы;
гиперкальциемия;
ісіктің ыдырау синдромы;
жоғарғы қуыс венаның қысылу синдромы;
өкпеден қан кету;
тыныс алу жолдарының жіті обструкциясы;
кардиогенді шок;
гиповолемиялық шок;
анафилактикалық шок;
инфекциялық-уытты шок;
ми қан айналымының жіті бұзылуы;
кома (гипогликемиялық, кетоацидоздық, гипотиреоздық).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықты санитарлық-гигиеналық ағарту және салауатты өмір салтын қалыптастыру бойынша профилактикалық іс-шаралардың тиімділігін жүргізу және бақылау.
Дағды 1:
Аурулардың алдын алуға, салауатты өмір салтын қалыптастыруға, денсаулықты сақтау мен нығайтуға бағытталған білім беру, тәрбие беру және насихаттық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
Машықтар:
1. Өмірдің әртүрлі салаларында қауіпсіздік пен гигиенаны қамтамасыз ету бойынша санитарлық талаптар, ережелер мен нұсқаулықтар туралы хабардар ету: тамақтану, су, санитарлық жағдай, тұрмыстық жағдай, жеке гигиена, сондай-ақ антибиотиктерді тиісті көрсеткіштерсіз қолдануға байланысты қауіптер.
2. Пациенттерді және олардың заңды өкілдерін ұлттық, халықаралық хаттамалар мен ұсыныстарға сәйкес вакциналар туралы, олардың маңыздылығы, пайдасы мен ықтимал қауіптері туралы ақпаратпен қамтамасыз ету.
3. Тұрақты медициналық тексерулер мен скринингтік бағдарламалар туралы хабардар ету.
4. Денсаулықты сақтау, нығайту, санитарлық-гигиеналық мәдениетті арттыру мақсатында санитарлық-гигиеналық дағдыларды үйрету: гигиена мен қауіпсіздікті қамтамасыз етуді, оның ішінде стандартты сақтық шараларын (қол гигиенасы, жөтел этикеті, жеке қорғаныс құралдары, қауіпсіз инъекция практикасы, қалдықтарды басқару, дезинфекциялау және зарарсыздандыру) тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін, инфекциялардың алдын-алуды.
5. Салауатты өмір салтын, рационалды және дұрыс тамақтануды, дене шынықтырудың маңыздылығын, зиянды әдеттерден бас тартуды, психологиялық жай-күйді сақтауды насихаттау бойынша іс-шаралар ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:
1. Аурулардың алғашқы белгілері, сондай-ақ зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсері, кәсіптік аурулардың даму қаупі бар топтарды қалыптастыру әдістері.

2. Санитарные стандарты и стандартные меры предосторожности, безопасности в быту и рабочей среде.
3. Методы профилактики инфекций и распространения инфекционных заболеваний.
4. Принципы личной гигиены, здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 3:
Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Взаимодействие с пациентом, его родственниками или законными представителями.
Умения:
1. Консультировать пациента или его законного представителя о течении, лечении и прогнозе заболевания, включая сообщение неприятных новостей.
2. Информировать пациента и (или) его законных представителей о рекомендуемом виде методе диагностики, лечения, возможных осложнениях с получением информированного согласия.
3. Вовлекать пациента или его законного представителя в процесс принятия решений, учитывая их предпочтения, ценности и уровень информированности.
4. Объяснять процедуры и технологии, обеспечивая понятность и доступность информации, чтобы пациент или его законный представитель мог принять осознанное решение.
5. Проявлять эмпатию и поддержку пациентам для повышения эффективности лечения и сотрудничества пациента с врачом.
Знания:
1. Принципы коммуникации с пациентом, его родственниками или законными представителями.
2. Этические, культурные, религиозные, правовые аспекты, связанные с информированием пациента о выборе методов лечения и средствах медицинского назначения.
3. Психосоциальные аспекты здоровья пациента.
4. Процесс оформления информированного согласия с соблюдением требований законодательства.
5. Принципы взаимодействия в конфликтных ситуациях.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Сотрудничество с другими специалистами и службами здравоохранения по вопросам диагностики, лечения, реабилитации, обеспечения комплексного подхода к профилактике распространения инфекций и формированию здорового образа жизни.
Умения:
1.Консультирование и участие в повышении квалификации врачей первичной медико-санитарной помощи (ПМСП) и смежных специальностей по вопросам онкологических заболеваний у взрослых.
2. Работать в командах с другими специалистами и службами здравоохранения для обеспечения полного спектра медицинской помощи пациентам.
3. Обмениваться информацией с другими специалистами и службами здравоохранения для обеспечения непрерывности медицинской помощи и своевременного вмешательства при необходимости.
4. Участвовать в работе мультидисциплинарных группах, консилиумах, клинических обходах.

2. Тұрмыстағы және жұмыс ортасындағы санитарлық стандарттар мен сақтық, қауіпсіздік стандарттық шаралары.
3. Инфекциялардың алдын алу және жұқпалы аурулардың таралу әдістері.
4. Жеке гигиена, салауатты өмір салты қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың айналасындағы адамдармен және денсаулық сақтау жүйесіне қатысушылармен өзара байланыс.
Дағды 1:
Пациентпен, оның туыстарымен немесе заңды өкілдерімен өзара байланыс.
Машықтар:
1. Пациентке немесе оның заңды өкіліне жағымсыз жаңалықтарды хабарлауды қоса алғанда, аурудың барысы, емі және болжамы туралы кеңес беру.
2. Пациентті және (немесе) оның заңды өкілдерін ұсынылатын диагностика мен емдеу әдістері, ықтимал асқынулар туралы хабардар етіп, ақпараттандырылған келісімін алу.
3. Пациентті немесе оның заңды өкілін олардың қалаулары, құндылықтары мен хабардарлық деңгейін ескере отырып, шешім қабылдау үдерісіне тарту.
4. Пациент немесе оның заңды өкілі саналы шешім қабылдауы үшін ақпараттың түсінікті және қолжетімді болуын қамтамасыз ете отырып, процедуралар мен технологияларды түсіндіру.
5. Емдеудің тиімділігін арттыру және пациенттің дәрігермен ынтымақтастығы үшін пациенттерге жанашырлық пен қолдау көрсету.
Білімдер:
1. Пациентпен, оның туыстарымен немесе заңды өкілдерімен қарым-қатынас қағидаттары.
2. Пациентті емдеу әдістерін және медициналық мақсаттағы бұйымдарды таңдау туралы ақпараттандыруға байланысты этикалық, мәдени, діни, құқықтық аспектілер.
3. Пациент денсаулығының психологиялық-әлеуметтік аспектілері.
4. Заңнама талаптарын сақтай отырып, ақпараттандырылған келісімді рәсімдеу процесі.
5. Жанжалды жағдайлардағы өзара әрекеттесу қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Диагностика, емдеу, оңалту, инфекциялардың таралуының алдын алу және салауатты өмір салтын қалыптастырудың кешенді тәсілін қамтамасыз ету мәселелері бойынша денсаулық сақтау саласының басқа мамандарымен және қызметтерімен ынтымақтастық.
Машықтар:
1. Ересектердегі онкологиялық аурулар мәселелері бойынша медициналық-санитариялық алғашқы көмек (МСАК) және аралас мамандықтар дәрігерлеріне кеңес беру және біліктілік арттыруға қатысу.
2. Пациенттерге медициналық көмектің толық спектрін көрсету үшін басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен топтық жұмыс.
3. Үздіксіз медициналық көмекті және қажет болған жағдайда уақтылы араласуды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау саласының басқа мамандарымен және қызметтерімен ақпарат алмасу.
4. Мультидисциплинарлық топтардың, консилиумдардың, клиникалық тексерулердің жұмысына қатысу.

5. Сотрудничать с общественными организациями и службами здравоохранения для предотвращения распространения инфекций, проведения вакцинации и реагирования на чрезвычайные ситуации.
6. Направлять пациентов к специалистам или в специализированные службы здравоохранения для дальнейшей диагностики и лечения.
Знания:
1. Роль и функции других специалистов и служб по вопросам диагностики, лечения, реабилитации.
2. Технологии и стандарты медицинской практики.
3. Принципы эффективной коммуникации со специалистами и службами здравоохранения.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 4:
Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Учет и документирование в медицинской практике.
Умения:
1. Оформлять медицинскую документацию по формам, видам, в объеме, порядке и сроки, установленные уполномоченным органом.
2. Организовать и хранить медицинскую документацию в соответствии с требованиями.
3. Обрабатывать медицинскую информацию конфиденциально, соблюдая нормы и правила, связанные с защитой персональных данных и обеспечения безопасности медицинской информации.
4. Использовать в профессиональной деятельности информационные системы в сфере здравоохранения.
Знания:
Знания:
1. Правила оформления медицинской учетной документации в медицинских организациях, оказывающих медицинскую помощь по профилю "Радиационная онкология", в том числе в форме электронного документа.
2. Правила оформления формы отчета о больных и заболеваниях злокачественными новообразованиями.
3. Правила оформления ведения первичной медицинской документации и представления отчетов.
4. Цифровые системы учета и документирования.
5. Конфиденциальность медицинской информации пациентов.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Участие в исследованиях и научных проектах.
Умения:
1. Формулировать исследовательские вопросы, разрабатывать гипотезы, собирать и анализировать данные, проводить статистический анализ и извлекать выводы из результатов исследования.
2. Соблюдать принципы справедливости, информированного согласия, конфиденциальности и защиты прав и благополучия пациентов, участвующих в исследованиях.
3. Проводить поиск и анализ литературы, критическую оценку исследовательских данных.
4. Владеть навыками проектирования исследований, включая план и дизайн исследования, выбор методологии, определение критериев включения и исключения, разработку протокола и схемы сбора данных.

5. Жұқпалы аурулардың таралуының алдын алу, вакцинация жүргізу және төтенше жағдайларға ден қою үшін қоғамдық ұйымдармен және денсаулық сақтау қызметтерімен ынтымақтастық жасау.
6. Пациенттерді одан әрі диагностикалау және емдеу үшін мамандарға немесе мамандандырылған денсаулық сақтау қызметтеріне жіберу.
Білімдер:
1. Басқа мамандар мен қызметтердің диагностика, емдеу, оңалту мәселелері бойынша рөлі мен функциялары.
2. Медициналық практиканың технологиялары мен стандарттары.
3. Денсаулық сақтау мамандарымен және қызметтерімен тиімді қарым-қатынас жасау қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен медициналық есеп-қисап құжаттамасын жүргізу
Дағды 1:
Медициналық практикадағы есеп және құжаттау
Машықтар:
1. Медициналық құжаттаманы уәкілетті орган белгілеген нысандар, түрлер, көлем, тәртіп және мерзімдер бойынша ресімдеу.
2. Медициналық құжаттаманы талаптарға сәйкес ұйымдастыру және сақтау.
3. Дербес деректерді қорғауға және медициналық ақпараттың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысты нормалар мен қағидаларды сақтай отырып, медициналық ақпаратты, құпия түрде өңдеу.
4. Кәсіби қызметте денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық жүйелерді пайдалану.
Білімдер:
1. "Радиациялық онкология" бейіні бойынша медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарда медициналық есеп құжаттамасын, оның ішінде электрондық құжат нысанында да, ресімдеу қағидалары.
2. Қатерлі ісіктері бар науқастар мен аурулар туралы есеп нысанын ресімдеу қағидалары.
3. Бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізуді ресімдеу және есеп тапсыру қағидалары.
4. Цифрлық есепке алу және құжаттау жүйелері.
5. Пациенттердің медициналық ақпаратының құпиялылығы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму.
Дағды 1:
Зерттеулер мен ғылыми жобаларға қатысу.
Машықтар:
1. Зерттеу сұрақтарын тұжырымдау, гипотезалар әзірлеу, деректер жинау және талдау, статистикалық талдаулар жүргізу және зерттеу нәтижелерінен қорытынды шығару.
2. Зерттеуге қатысатын пациенттерге қатысты әділдік, ақпараттандырылған келісім, құпиялылық және құқықтары мен әл-ауқатын қорғау қағидаттарын сақтау.
3. Әдебиеттерді іздеу және талдау жасау, зерттеу деректеріне сыни баға беру.
4. Зерттеудің жоспары мен дизайнын, әдістемені таңдауды, қосу және алып тастау критерийлерін анықтауды, хаттаманы және деректерді жинау схемасын әзірлеуді қоса алғанда, зерттеуді жобалау дағдыларын меңгеру.

5. Представлять результаты исследований в письменной форме и публиковать статьи в научных журналах.
6. Знать и соблюдать этические принципы, связанные с проведением исследований, включая получение информированного согласия и защиту прав участников.
7. Документация исследований. Уметь вести полную документацию исследований, включая протоколы, отчеты, формы согласия и результаты.
8. Участие в научных конференциях. Уметь представлять результаты исследований на научных конференциях и симпозиумах, включая подготовку презентаций и постеров.
9. Сотрудничество с научными коллективами. Уметь эффективно взаимодействовать с другими участниками научных проектов, включая исследователей, статистиков и клинических специалистов.
Знания:
1. Основы научного метода и научного исследования.
2. Этические принципы, регуляторные нормы и процедуры, связанных с исследованиями на людях.
3. Статистические методы, способы обработки данных и оценки статистической значимости результатов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Стремление к профессиональному совершенствованию.
Умения:
1. Участвовать в профессиональных обучающих мероприятиях: конференциях, семинарах, вебинарах.
2. Тренировать личностные навыки: лидерство, командная работа, эмпатия и адаптивность, инициативность и ответственность за достижение поставленных целей.
3. Развивать навыки управления временем и стрессом.
Знания:
1. Правила дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения и квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование.
2. Возможности сетевого взаимодействия и общения с коллегами из своей профессиональной области.
3. Знание доступных образовательных платформ, курсов и программ повышения квалификации в области радиационной онкологии и радиационной терапии.
4. Текущие тенденции, исследования и разработки в специализируемой области.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия.
Коммуникабельность.
Толерантность и уважение.
Сотрудничество и работа в команде.
Стрессоустойчивость.
Рефлексия и самоанализ.
Соблюдение профессиональной этики.
Открытость и готовность к обучению.
Активность и инициативность.
Стремление к профессиональному развитию.
Ответственность.
Адаптивность.
Критическое мышление.
Организованность и тайм-менеджмент.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

5. Зерттеу нәтижелерін жазбаша түрде ұсыну және ғылыми журналдарда мақалалар жариялау.
6. Қатысушылардың ақпараттандырылған келісімін алуды және құқықтарын қорғауды қоса алғанда, зерттеулерді жүргізуге қатысты этикалық қағидаттарды білу және сақтау.
7. Зерттеулер құжаттамасы. Хаттамаларды, есептерді, келісім нысандарын және нәтижелерді қоса алғанда, зерттеулердің толық құжаттамасын жүргізе білу.
8. Ғылыми конференцияларға қатысу. Ғылыми конференциялар мен симпозиумдарда, презентациялар мен постерлерді дайындауды қоса алғанда, зерттеу нәтижелерін ұсына білу.
9. Ғылыми ұжымдармен ынтымақтастық. Ғылыми жобалардың басқа қатысушыларымен, зерттеушілерді, статистерді және клиникалық мамандарды қоса алғанда, тиімді әрекеттесе білу.
Білімдер:
1. Ғылыми әдіс және ғылыми зерттеу негіздері.
2. Адамдарды зерттеулермен байланысты этикалық қағидаттар, реттеуші нормалар мен рәсімдер.
3. Статистикалық әдістер, деректерді өңдеу тәсілдері және нәтижелердің статистикалық маңыздылығын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Кәсіби жетілуге ұмтылу.
Машық:
1. Кәсіби оқыту іс-шараларына қатысу: конференциялар, семинарлар, вебинарлар.
2. Тұлғалық дағдыларды жаттықтыру: көшбасшылық, топтық жұмыс, эмпатия және бейімделу, бастамашылдық және алға қойған мақсаттарға жету жауапкершілігі.
3. Уақытты және стресті басқару дағдыларын дамыту.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және формальды емес білім беру және денсаулық сақтау саласындағы қосымша және формальды емес білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары қағидалары. Сондай-ақ, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың қосымша және формальды емес білім арқылы алған оқыту нәтижелерін тану қағидалары.
2. Желілік өзара байланыс және өз кәсіби саласындағы әріптестерімен қарым-қатынас жасау мүмкіндіктері.
3. Радиациялық онкология және радиациялық терапия саласындағы қолжетімді білім беру платформаларын, курстарын және біліктілікті көтеру бағдарламаларын білу.
4. Мамандандырылған саладағы ағымдағы үрдістер, зерттеулер мен әзірлемелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Тұлғалық құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия.
Коммуникабельділік.
Толеранттылық пен сыйластық.
Ынтымақтастық және командада жұмыс істеу.
Стреске төзімділік.
Рефлексия және өзіндік талдау.
Кәсіби этиканы сақтау.
Ашықтық және оқуға дайындық.
Белсенділік және бастамашылдық.
Кәсіби дамуға ұмтылу.
Жауапкершілік.
Бейімделу.
Сыни тұрғыдан ойлау.
Ұйымдастырушылық және тайм-менеджмент.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 ноября 2021 года № ҚР ДСМ-112 "Об утверждении стандарта организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25167).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач-резидент онколог радиационный
10. Карточка профессии "Врач-онколог радиационный":
Код группы:
2213-3
Код наименования занятия:
2213-3-001
Наименование профессии:
Врач-онколог радиационный
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856).
Врач (специалист профильный).
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020 "Об утверждении Правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21843).
Врач-онколог радиационный
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не требуется. Квалификация "Врач-онколог радиационный". Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
210 ЗЕ за 5 лет, либо участие в независимой экспертной комиссии не менее 3 раз за последние 3 года; -150 ЗЕ повышение квалификации; - 50 ЗЕ неформальное образование; - 10 ЗЕ дополнительных компетенций.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Диагностика и лечение злокачественных и некоторых видов доброкачественных новообразований различных локализаций у детей и взрослых с использованием ионизирующего излучения в области радиационной онкологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение лучевой терапии при злокачественных и некоторых видов доброкачественных новообразований у взрослых и детей в рамках медицинских услуг по специальности "Радиационная онкология".

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 12 қарашадағы № ҚР ДСМ-112 "Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" бұйрығы. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25167 болып тіркелді).
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Радиациялық онколог дәрігер-резидент
10. "Радиациялық онколог-дәрігер" мамандығының карточкасы:
Топтың коды:
2213-3
Қызмет атауының коды:
2213-3-001
Кәсіптің атауы:
Радиациялық онколог-дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелді).
Дәрігер (бейінді маман).
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 "Денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21843 болып тіркелді).
Радиациялық онколог-дәрігер.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді. "Радиациялық онколог-дәрігер" біліктілігі. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
5 жылда 210 СБ немесе тәуелсіз сараптама комиссиясына қатысу соңғы 3 жылда кемінде 3 рет; - 150 СБ - біліктілікті арттыру; - 50 СБ формалды емес білім беру; - 10 СБ қосымша құзыреттер.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Иондаушы сәулеленуді пайдалана отырып, балалар мен ересектердегі түрлі локализациядағы қатерлі ісіктер мен қатерсіз ісіктердің кейбір түрлерін диагностикалау мен емдеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Радиациялық онкология" мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету шеңберінде ересектер мен балалардағы қатерлі және қатерсіз ісіктердің кейбір түрлеріне сәулелік терапия жүргізу.

2. Прогнозирование течения онкологического заболевания и профилактика их осложнений при лучевой терапии у детей и взрослых в рамках медицинских услуг по специальности "Радиационная онкология".
3. Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме при проведении лучевой терапии.
4. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией.
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1: Проведение лучевой терапии при злокачественных и некоторых видов доброкачественных новообразований у взрослых и детей в рамках медицинских услуг по специальности "Радиационная онкология".
Навык 1:
Выбор оптимального метода лучевой терапии.
Умения:
1. Провести оценку онкологического заболевания пациента, включая его стадию, морфологический и иммуногистохимический тип, топографическое месторасположение и клинические характеристики опухоли.
2. Изучить медицинскую историю пациента, включая предыдущие лечения, операции, химиотерапию и другие аспекты, которые могут повлиять на выбор метода лучевой терапии.
3. Определить цель (радикальная, паллиативная, симптоматическая) , которую следует достичь с помощью запланированного метода лучевой терапии.
4. Определить область радиационного воздействия с максимальным охватом патологического очага и минимальным воздействием на окружающие здоровые ткани с применением ионизирующего излучения радиотерапевтического аппарата.
5. Оценивать потенциальные риски связанные с положительным и отрицательным воздействием радиации с учетом физических и радиобиологических аспектов ионизирующего излучения на организм пациентов (взрослых и детей).
6. Обсуждать с пациентом и/или его законным представителем выбор методики лучевой терапии, объяснять преимущества, риски и ожидаемые результаты, а также учесть его предпочтения.
Знания:
1. Медицинские показания и противопоказания к лучевой терапии злокачественных и некоторых видов доброкачественных новообразований у детей и взрослых.
2. Физические и радиобиологические основы лучевой терапии.
3.Знание типов радиотерапевтических аппаратов для выбора тактики лучевой терапии.
4. Этиология, патогенез, клиническая симптоматика, классификации заболеваний и состояний организма для проведения лучевой терапии.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Планирование лучевой терапии.
Умения:
1. Разрабатывать план лучевой терапии
как самостоятельный метод лечения, так и в комбинации/комплексе с другими противоопухолевыми методами лечения (операция, химиотерапия).
2. Рассчитывать оптимальные разовые и суммарные дозы облучения, режимы фракционирования с учетом физических, радиобиологических и клинико-дозиметрических основ радиационной онкологии.
3. Прогнозировать возможные побочные лучевые реакции, осложнения и повреждения с учетом потребностей и безопасности пациента.

2. "Радиациялық онкология" мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету шеңберінде балалар мен ересектердегі онкологиялық аурулардың ағымын болжау және олардың сәулелік терапия кезіндегі асқынуларының алдын алу.
3. Сәулелік терапия жүргізу кезінде шұғыл және жедел түрде медициналық көмек көрсету.
4. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
"Радиациялық онкология" мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету шеңберінде ересектер мен балалардағы қатерлі және қатерсіз ісіктердің кейбір түрлеріне сәулелік терапия жүргізу.
Дағды 1:
Сәулелік терапияның оңтайлы әдісін таңдау.
Машықтар:
1. Пациенттің онкологиялық ауруына, оның ішінде оның сатысына, морфологиялық және иммуногистохимиялық түріне, ісіктің топографиялық орналасуына және клиникалық сипаттамаларына бағалау жүргізу.
2. Пациенттің медициналық тарихын, оның ішінде алдыңғы емдеу әдістерін, операцияларды, химиотерапияны және сәулелік терапия әдісін таңдауға әсер етуі мүмкін басқа да аспектілерді зерттеу.
3. Жоспарланған сәулелік терапия әдісімен қол жеткізуге болатын мақсатты (радикалды, паллиативті, симптоматикалық) анықтау.
4. Радиотерапиялық аппараттың иондаушы сәулеленуін қолдана отырып, патологиялық ошақты барынша қамтитын және қоршаған сау тіндерге ең аз әсер ететін радиациялық әсер ету аймағын анықтау.
5. Иондаушы сәулеленудің пациенттердің (ересектер мен балалардың) ағзасына физикалық және радиобиологиялық аспектілерін ескере отырып, сәулеленудің оң және теріс әсеріне байланысты ықтимал қауіптерді бағалау.
6. Пациентпен және/немесе оның заңды өкілімен сәулелік терапия әдісін таңдауды талқылау, артықшылықтарын, тәуекелдерін және күтілетін нәтижелерін түсіндіру, сондай-ақ оның қалауын ескеру.
Білімдер:
1. Балалар мен ересектердегі қатерлі ісіктердің және қатерсіз ісіктердің кейбір түрлерінің сәулелік терапияға медициналық көрсеткіштері мен қарсы көрсетілімдері.
2. Сәулелік терапияның физикалық және радиобиологиялық негіздері.
3. Сәулелік терапия тактикасын таңдау үшін радиотерапиялық аппараттардың түрлерін білу.
4. Сәулелік терапия жүргізу үшін аурудың этиологиясы, патогенезі, клиникалық симптоматикасы және ағза жағдайының жіктелуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Сәулелік терапияны жоспарлау.
Машықтар:
1. Дербес емдеу әдісі ретінде, сондай-ақ ісікке қарсы емдеудің басқа да әдістерімен (операция, химиотерапия және т.б.) біріктірілімде/кешенде сәулелік терапия жоспарын әзірлеу.
2. Радиациялық онкологияның физикалық, радиобиологиялық және клиникалық-дозиметриялық негіздерін ескере отырып, сәулеленудің оңтайлы бір реттік және жалпы дозаларын, фракциялау режимдерін есептеу.
3. Пациенттің қажеттіліктері мен қауіпсіздігін ескере отырып, ықтимал жанама сәулелік реакцияларды, асқынуларды және зақымдануларды болжау.

4. Использовать информационно-планирующие системы радиотерапевтических аппаратов для составления плана лучевого лечения, контроля качества оказания услуги лучевая терапия, а также оценки эффективности проведенного лечения.
5. Назначать предписанную дозу в объемах мишени и критических органах и тканей риска с проведением сравнительного анализа разработанного и альтернативного дозиметрических планов.
6. Оценивать результаты верифицированных дозиметрических планов лучевой терапии, с коррекцией расхождения дозиметрических и геометрических параметров между реальным и спланированным лучевым лечением пациента.
7. Обосновывать схемы, план и тактику лучевого лечения больных, показания и противопоказания к контактной и/или сочетанной лучевой терапии.
Знания:
1. Стандарт организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан.
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Физические, радиобиологические и дозиметрические основы лучевой терапии.
5. Методики обрисовки (оконтурирования) объемов облучения мишеней и критических органов на основе международных практических руководств по лучевой терапии на различных компьютерно-дозиметрических системах планирования.
6. Возможности различных типов радиотерапевтических аппаратов для облучения и аппаратов для предлучевой топометрической подготовки.
7. Принципы дозиметрического планирования на компьютерных системах дозиметрического планирования различного типа.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Проведение лучевого лечения в соответствии с отечественными и международными клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи в рамках специальности "Радиационная онкология".
Умения:
1. Составлять и обосновывать план лучевого лечения пациента с учетом работы мультидисциплинарных групп, консилиума.
2. Проводить лучевое лечение пациентам со злокачественными и некоторыми типами доброкачественных новообразований у взрослых и детей в условиях круглосуточного и дневного стационара с учетом физического и радиобиологического действия ионизирующего излучения на организм.
3. Назначать и проводить лучевое лечение с учетом стадии заболевания, гистологических, иммуногистохимических, молекулярно-генетических исследований, сопутствующих заболеваний, возраста пациента и других факторов.
4. Проводить предлучевую топометрическую подготовку на рентгеновских симуляторах и компьютерных томографах с функцией виртуальной симуляции при всех локализациях и планируемых методиках лучевой терапии.

4. Сәулелік емдеу жоспарын құру, сәулелік терапия қызметтерін көрсету сапасын бақылау, сондай-ақ жүргізілген емнің тиімділігін бағалау үшін сәулелік терапия аппараттарының ақпараттық-жоспарлау жүйелерін пайдалану.
5. Әзірленген және баламалы дозиметриялық жоспарларға салыстырмалы талдау жүргізе отырып, тағайындалған дозаны мақсатты көлемде және қауіпті органдар мен тіндердің көлемінде тағайындау.
6. Пациентті нақты және жоспарланған сәулелік емдеу арасындағы дозиметриялық және геометриялық параметрлердің сәйкес келмеуін түзете отырып, сәулелік терапияның верификацияланған дозиметриялық жоспарларының нәтижелерін бағалау.
7. Науқастарды сәулелік емдеудің сызбаларын, жоспарын және тактикасын, жанасқан және/немесе ұштастырылған сәулелік терапияға көрсетілімдері мен қарсы көрсетілімдерін негіздеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қазақстан Республикасының қызмет бейіні бойынша диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсынымдар.
4. Сәулелік терапияның физикалық, радиобиологиялық және дозиметриялық негіздері.
5. Әртүрлі компьютерлік-дозиметриялық жоспарлау жүйелеріндегі сәулелік терапия бойынша халықаралық практикалық нұсқаулықтар негізінде нысандар мен критикалық органдардың сәулелену көлемін сипаттау (контурлау) әдістері.
6. Сәулеленуге арналған радиотерапиялық аппараттардың және сәулеге дейінгі топометриялық дайындыққа арналған аппараттардың әртүрлі типтерінің мүмкіндіктері.
7. Әртүрлі типтегі дозиметриялық жоспарлаудың компьютерлік жүйелеріндегі дозиметриялық жоспарлау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
"Радиациялық онкология" мамандығы бойынша медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша отандық және халықаралық клиникалық ұсыныстарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес сәулелік емдеу жүргізу.
Машықтар:
1. Мультидисциплинарлық топтардың, консилиумның жұмысын ескере отырып, пациентті сәулелік емдеу жоспарын құрастыру және негіздеу.
2. Иондаушы сәулеленудің ағзаға физикалық және радиобиологиялық әсерін ескере отырып, тәуліктік және күндізгі стационар жағдайында ересектер мен балалардағы қатерлі және қатерсіз ісіктердің кейбір түрлерімен ауыратын науқастарға сәулелік емдеу жүргізу.
3. Сәулелік емдеуді аурудың сатысын, гистологиялық, иммундық гистохимиялық, молекулалық-генетикалық зерттеулерді, қатар жүретін ауруларды, науқастың жасын және басқа факторларды ескере отырып, тағайындау және жүргізу.
4. Рентген симуляторларында және виртуалды симуляция функциясымен компьютерлік томографтарда сәулеге дейінгі топометриялық дайындықты барлық локализацияларда және сәулелік терапияның жоспарланған әдістерінде жүргізу.

5. Проводить дистанционную лучевую терапию онкологическим больным в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения РК, а также международных руководств с оптимальным использованием различных типов установок для облучения.
6. Проводить контактную лучевую терапию (брахитерапию) на аппаратах для брахитерапии. Владеть техникой укладки пациента и техникой введения аппликаторов в зависимости от вида контактного облучения и локализации опухолевого процесса.
7. Оказывать плановую, а в некоторых случаях экстренную паллиативную и симптоматическую лучевую терапию онкологическим пациентам.
8. Оказывать медицинскую помощь при неотложных и жизнеугрожающих состояниях в онкологии.
Знания:
1. Стандарт организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан.
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4.Медицинские показания для плановой госпитализации на лечение в круглосуточный и дневной стационары.
5. Медицинская документация в радиационной онкологии.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Прогнозирование течения онкологического заболевания и профилактика их осложнений при лучевой терапии у детей и взрослых в рамках медицинских услуг по специальности "Радиационная онкология".
Навык 1:
Определить непосредственную эффективность лучевого лечения на основе динамических изменений результатов клинических, лабораторных, инструментальных, морфологических методов исследований.
Умения:
1. Оценивать эффективность лучевой терапии с применением лучевых методов визуальной диагностики (компьютерная томография, магнитно-резонансная томография, ультра-звуковое исследование, позитронно-эмиссионная томография/компьютерная томография), а также традиционных методов клинического, инструментального, морфологического обследования.
2. Проводить сравнительный динамический анализ полученных в процессе, и, после окончания курса лучевой терапии результатов лечения с предшествующими, на основе существующих международных рекомендаций и протоколов.
3. Выявлять факторы снижающую эффективность проводимого лучевого лечения.
4. Выбирать оптимальную методику облучения с выбором наиболее подходящей для нее радиотерапевтической установки для повышения эффективности лучевого лечения.
5. Анализировать клинико-инструментальные, морфологические и другие методы диагностики с учетом полученной дозы ионизирующего излучения у онкологических больных для прогноза.
Знания:

5. ҚР диагностикасы мен емдеуінің клиникалық хаттамаларына, сондай-ақ халықаралық нұсқаулықтарға сәйкес сәулеленуге арналған қондырғылардың әртүрлі типтерін оңтайлы пайдалана отырып, онкологиялық науқастарға қашықтықтан сәулелік терапия жүргізу.
6. Брахитерапияға арналған аппараттарда жанаспалы сәулелік терапия (брахитерапия) жүргізу. Жанаспалы сәулелену түріне және ісік процесінің локализациясына байланысты пациентті жатқызу техникасын және аппликаторларды енгізу техникасын меңгеру.
7. Онкологиялық пациенттерге жоспарлы, ал кейбір жағдайларда шұғыл паллиативтік және симптоматикалық сәулелік терапия жасау.
8. Радиациялық онкологиядағы шұғыл және өмірге қауіп төндіретін жағдайларда медициналық көмек көрсету.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қазақстан Республикасының қызмет бейіні бойынша диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсынымдар.
4. Тәуліктік және күндізгі стационарларға жоспарлы емдеуге жатқызу үшін медициналық көрсетілімдер.
5. Радиациялық онкологиядағы медициналық құжаттама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
"Радиациялық онкология" мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету шеңберінде балалар мен ересектердегі онкологиялық аурулардың ағымын болжау және олардың сәулелік терапия кезіндегі асқынуларының алдын алу.
Дағды 1:
Клиникалық, зертханалық, аспаптық, морфологиялық зерттеу әдістерінің нәтижелеріндегі динамикалық өзгерістерге негізделген сәулелік емдеудің тікелей тиімділігін анықтау.
Машықтар:
1. Визуалды диагностиканың сәулелік әдістерін (компьютерлік томография, магниттік-резонанстық томография, ультра-дыбыстық зерттеу, позитрондық-эмиссиялық томография/компьютерлік томография), сондай-ақ клиникалық, аспаптық, морфологиялық зерттеудің дәстүрлі әдістерін қолдана отырып, сәулелік терапияның тиімділігін бағалау.
2. Курс барысында және сәулелік терапия курсы аяқталғаннан кейін алынған, қолданыстағы халықаралық ұсыныстар мен хаттамалар негізінде алдыңғы емдеу нәтижелеріне салыстырмалы динамикалық талдау жүргізу
3. Жүргізілген сәулелік емдеудің тиімділігін төмендететін факторларды анықтау.
4. Сәулелік емдеудің тиімділігін арттыру үшін ең қолайлы сәулелік терапия қондырғысын таңдай отырып, сәулеленудің оңтайлы әдісін таңдау.
5. Болжау үшін онкологиялық науқастардың алған иондаушы сәулелену дозасын ескере отырып, клиникалық-аспаптық, морфологиялық және басқа диагностикалық әдістерді талдау.
Білімдер:

1. Стандарт организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан.
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Основы нормальной и топографической анатомии.
5. Основы визуальной и лабораторной диагностики.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Определение степени риска и прогнозирование возникновения осложнений и повреждений, возникающих, в процессе лучевой терапии.
Умения:
1. Определять план оптимального обследования и лучевого лечения онкологических пациентов, для предупреждения осложнений в процессе лечения.
2. Выявлять факторы, определяющие возможность возникновения осложнений и повреждений в процессе лучевого лечения пациента.
3. Предупреждать возможные осложнения и повреждения путем применения комплекса специальных медицинских реабилитационных мероприятий в течение всего курса облучения и после его окончания.
4. Оценивать эффективность лечебно-диагностических и профилактических мероприятий, позволяющей своевременно выявлять и купировать лучевые осложнения и повреждения при проведении лучевого лечения.
Знания:
1. Стандарт организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан.
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Радиобиологические закономерности развития патологических процессов и течения болезни, этиологии, патогенеза, клинической симптоматики болезней органов и систем при проведении лучевой терапии.
5. Лучевые реакции, осложнения и повреждения при лечении с использованием ионизирующего излучения.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 3:
Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме при проведении лучевой терапии.
Навык 1:
Оказание экстренной и неотложной медицинской помощи онкологическим пациентам при острых состояниях, угрожающих жизни при проведении лучевой терапии.
Умения:
1. Распознавать состояния, требующие оказания экстренной и неотложной медицинской помощи, в том числе клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания.
2. Оказывать медицинскую помощь пациентам при состояниях, представляющих угрозу жизни пациентов, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания) в соответствии с клиническими протоколами и стандартами оказания медицинской помощи.
3. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании экстренной и неотложной медицинской помощи.
4. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации.

1. Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қазақстан Республикасының қызмет бейіні бойынша диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсынымдар.
4. Қалыпты және топографиялық анатомия негіздері.
5. Визуалды және зертханалық диагностика негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Сәулелік терапия барысында туындайтын асқынулар мен зақымданулардың пайда болу қаупінің дәрежесін анықтау және оны болжау.
Машықтар:
1. Онкологиялық пациенттерді тексерудің және сәулелік емдеудің асқынулардың алдын алуға бағытталған оңтайлы жоспарын анықтау.
2. Пациентті сәулемен емдеу үдерісінде асқынулар мен зақымданулардың туындау мүмкіндігін айқындайтын факторларды анықтау.
3. Сәулеленудің бүкіл курсы бойына және ол аяқталғаннан кейін арнайы медициналық оңалту іс-шараларының кешенін қолдану арқылы ықтимал асқынулар мен зақымданулардың алдын алу.
4. Сәулелік емдеу жүргізу кезінде сәулелік асқынулар мен зақымдануларды уақтылы анықтауға және тоқтатуға мүмкіндік беретін емдеу-диагностикалық және профилактикалық іс-шаралардың тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қазақстан Республикасының қызмет бейіні бойынша диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсынымдар.
4. Сәулелік терапия жүргізу кезінде ағзалар мен жүйелер ауруларының этиологиясы, патогенезі, клиникалық симптоматикасы және ауру ағымы мен патологиялық үдерістер дамуының радиобиологиялық заңдылықтары.
5. Иондаушы сәулеленуді қолдану арқылы емдеу кезіндегі сәулелік реакциялар, асқынулар және зақымданулар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Сәулелік терапия жүргізу кезінде шұғыл және жедел түрде медициналық көмек көрсету.
Дағды 1:
Сәулелік терапия жүргізу кезінде онкологиялық науқастарға өміріне қауіп төндіретін жіті жағдайларда шұғыл және жедел медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмекті қажет ететін жағдайларды, оның ішінде қан айналымының және (немесе) тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілерін анықтай алу.
2. Өмірге қауіп төндіретін жағдайларда, соның ішінде клиникалық өлім кезінде (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларының — қан айналымының және (немесе) тыныс алудың тоқтауы) пациенттерге клиникалық хаттамалар мен медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкес медициналық көмек көрсету.
3. Шұғыл және жедел медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
4. Базалық жүрек-өкпе реанимациясының шараларын орындау.

5. Оказывать квалифицированную медицинскую помощь при анафилактическом шоке.
Знания:
1. Порядок и правила оказания медицинской помощи на основе алгоритмов, стандартов, протоколов оказания медицинской помощи при неотложных состояниях (тройной прием Сафара, сердечно-легочная реанимация, очистка дыхательных путей).
2. Клинические признаки осложнений при токсическом воздействии ионизирующего излучения при прохождение процедур облучения.
3. Виды нарушения сознания, их признаков (оглушение, сопор, кома).
4. Основные признаки клинической смерти
5. Этиология, патогенез, клиника, диагностика, алгоритм медицинской помощи при неотложных состояниях в радиационной онкологии:
острый коронарный синдром (нестабильная стенокардия, инфаркт миокарда);
компрессия спинного мозга;
отек головного мозга;
тромбоэмболия легочной артерии;
гиперкальциемия;
синдром распада опухоли;
синдром сдавления верхней полой вены;
легочное кровотечение;
острая обструкция дыхательных путей;
кардиогенный шок;
гиповолемический шок;
анафилактический шок;
инфекционно-токсический шок;
острое нарушение мозгового кровообращения;
кома (гипогликемическая, кетоацидотическая, гипотиреоидная).
6. Профилактика побочных эффектов при применении лекарственных средств в радиационной онкологии.
7. Алгоритм оказания медицинской помощи при анафилактическом шоке
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 4:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией.
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области.
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.
2. Вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде и контролировать качество ее ведения.
3. Проводить анализ медико-статистических показателей работы профильного медицинского отделения.
4. Использовать в работе персональные данные пациентов и сведения, в соответствии с законодательством.
5. Использовать цифровые системы в соответствии с установленным порядком.
Знания:
1. Правила оформления медицинской учетной документации в медицинских организациях, оказывающих медицинскую помощь по профилю "Радиационная онкология", в том числе в форме электронного документа.
2. Правила оформления формы отчета о больных и заболеваниях злокачественными новообразованиями.
3. Правила оформления ведения первичной медицинской документации и представления отчетов.
4. Цифровые системы учета и документирования.
5. Конфиденциальность медицинской информации пациентов.

5. Анафилактикалық шок кезінде білікті медициналық көмек көрсету.
Білімдер:
1. Шұғыл жағдайларда медициналық көмек көрсету алгоритмдері, стандарттары, хаттамалары (Сафардың үш әдісі, жүрек-өкпе реанимациясы, тыныс алу жолдарын тазалау) негізіндегі медициналық көмек көрсету тәртібі мен ережелері.
2. Сәулелену процедураларынан өту кезінде иондаушы сәулеленудің уытты әсерінің асқынуларының клиникалық белгілері.
3. Сананың бұзылу түрлері және олардың белгілері (естің тұмандануы, естен тану, кома).
4. Клиникалық өлімнің негізгі белгілері.
5. Радиациялық онкологиядағы жедел жағдайлар кезіндегі медициналық көмек көрсету этиологиясы, патогенезі, клиникасы, диагностикасы және алгоритмі:
- жіті коронарлық синдром (тұрақсыз стенокардия, миокард инфарктісі);
жұлынның қысылуы;
мидың ісінуі;
өкпе артериясының тромбоэмболиясы;
гиперкальциемия;
ісіктің ыдырау синдромы;
жоғарғы қуыс венаның қысылу синдромы;
өкпеден қан кету;
тыныс алу жолдарының жіті обструкциясы;
кардиогенді шок;
гиповолемиялық шок;
анафилактикалық шок;
инфекциялық-уытты шок;
ми қан айналымының жіті бұзылуы;
кома (гипогликемиялық, кетоацидоздық, гипотиреоздық).
6. Радиациялық онкологияда дәрілік заттарды қолдану кезіндегі жағымсыз әсерлер профилактикасы.
7. Анафилактикалық шок кезінде медициналық көмек көрсету алгоритмі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу.
Дағды 1:
Медициналық құжаттаманы облыстағы нормативтік-құқықтық актілердің талаптарына сәйкес жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау.
Машықтар:
1. Жұмысты жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай отырып, есеп құрастыру.
2. Медициналық құжаттама жүргізу, оның ішінде электронды түрде де және оның жүргізілу сапасын бақылау.
3. Бейінді медициналық бөлімше жұмысының медициналық-статистикалық көрсеткіштеріне талдау жүргізу.
4. Пациенттердің дербес деректерін және мәліметтерін жұмыста заңнамаға сәйкес пайдалану.
5. Цифрлық жүйелерді белгіленген тәртіпке сәйкес пайдалану.
Білімдер:
1. "Радиациялық онкология" бейіні бойынша медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарда медициналық есепке алу құжаттамасын, оның ішінде электрондық құжат нысанында да ресімдеу қағидалары.
2. Қатерлі ісіктері бар науқастар мен аурулар туралы есеп нысанын ресімдеу ережесі.
3. Бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізуді ресімдеу және есептерді тапсыру қағидалары.
4. Цифрлық есепке алу және құжаттау жүйелері.
5. Пациенттердің медициналық ақпаратының құпиялылығы.

6. Основы медицинской статистики.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Непрерывное профессиональное развитие.
Навык 1:
Стремление к профессиональному совершенствованию.
Умения:
1. Участвовать в профессиональных обучающих мероприятиях: конференциях, семинарах, вебинарах, курсах повышения квалификации.
2. Участвовать в академической и научной деятельности.
3. Принимать участие в работе профессиональных ассоциаций, комитетов и рабочих групп по обсуждению вопросов здравоохранения, обмена опытом с коллегами.
Знания:
1. Правила дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения и квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения. А также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование.
2. Правила подтверждения результатов непрерывного профессионального развития работников здравоохранения.
3. Возможности сетевого взаимодействия и общения с коллегами из своей профессиональной области.
4. Текущие тенденции, исследования и разработки в специализируемой области.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия.
Коммуникабельность.
Толерантность и уважение.
Сотрудничество и работа в команде.
Стрессоустойчивость.
Рефлексия и самоанализ.
Соблюдение профессиональной этики.
Открытость и готовность к обучению.
Активность и инициативность.
Стремление к профессиональному развитию.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 ноября 2021 года № ҚР ДСМ-112 "Об утверждении стандарта организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25167).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач-резидент онколог радиационный
11. Карточка профессии "Врач-онколог радиационный":
Код группы:
2213-3
Код наименования занятия:
2213-3-001
Наименование профессии:
Врач-онколог радиационный
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856).
Врач (специалист профильный).

6. Медициналық статистика негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Үздіксіз кәсіби даму.
Дағды 1:
Кәсіби жетілуге ұмтылу.
Машықтар:
1. Кәсіби оқыту іс-шараларына қатысу: конференциялар, семинарлар, вебинарлар, біліктілікті арттыру курстары.
2. Академиялық және ғылыми жұмысқа қатысу.
3. Денсаулық сақтау мәселелерін талқылау, әріптестермен тәжірибе алмасу бойынша кәсіптік бірлестіктердің, комитеттердің және жұмыс топтарының жұмысына қатысу.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және бейресми білім беру қағидалары және денсаулық сақтау саласындағы қосымша және бейресми білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары. Сондай-ақ, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың қосымша және бейресми білім беру арқылы алған оқу нәтижелерін тану қағидалары.
2.Денсаулық сақтау қызметкерлерінің үздіксіз кәсіби даму нәтижелерін растау қағидалары.
3. Өз кәсібі саласындағы әріптестермен желілік өзара байланыс және қарым-қатынас мүмкіндіктері.
4. Мамандандырылған саладағы ағымдағы үрдістер, зерттеулер мен әзірлемелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Тұлғалық құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия.
Қарым-қатынас.
Толеранттылық пен сыйластық.
Ынтымақтастық және командада жұмыс істеу.
Стреске төзімділік.
Рефлексия және өзіндік талдау.
Кәсіби этиканы сақтау.
Ашықтық және оқуға дайындық.
Белсенділік және бастамашылдық.
Кәсіби дамуға ұмтылу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 12 қарашадағы № ҚР ДСМ-112 "Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" бұйрығы. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25167 болып тіркелді).
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Радиациялық онколог
дәрігер-резидент
11. "Радиациялық онколог-дәрігер" кәсіптің карточкасы
Топтың коды:
2213-3
Қызмет атауының коды:
2213-3-001
Кәсіптің атауы:
Радиациялық онколог-дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелді).
Дәрігер (бейінді маман).

Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020 "Об утверждении Правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21843).
Врач-онколог радиационный.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач-онколог радиационный". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК в объеме не менее 210 ЗЕ за последние 5 лет либо участие в независимой экспертной комиссии не менее 3 раз за последние 3 года; -120 ЗЕ - повышение квалификации; - 50 ЗЕ неформальное образование; - 40 ЗЕ дополнительных компетенций.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация, диагностика и лечение злокачественных и некоторых видов доброкачественных новообразований различных локализаций у детей и взрослых с использованием ионизирующего излучения в области радиационной онкологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей онкологов радиационных.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами-онкологами радиационными.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей-онкологов радиационных.
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей-онкологов радиационных.
Навык 1:
Организация деятельности и контроль врачей-онкологов радиационных.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами-онкологами радиационными с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей-онкологов радиационных с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области радиационной онкологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 "Денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21843 болып тіркелді).
Радиациялық онколог-дәрігер.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі "Радиациялық онколог дәрігер". СБШ бойынша 7.2 ішкі деңгейінде осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ 7.3 ішкі деңгейінің біліктілігін арттыру 5 жыл ішінде кемінде 210 сынақ бірлігі немесе тәуелсіз сараптама комиссиясына қатысу соңғы 3 жылда кемінде 3 рет; -120 СБ - біліктілікті арттыру; - 50 СБ формалды емес білім беру; - 40 СБ қосымша құзыреттер;
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Радиациялық онкология саласында иондаушы сәулеленуді қолдана отырып, балалар мен ересектердегі әртүрлі локализациядағы қатерлі және қатерсіз ісіктердің кейбір түрлерін ұйымдастыру, диагностикалау және емдеу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Онколог дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Онколог дәрігерлер көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Радиациялық онколог дәрігерлердің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды енгізу және дамыту.
Еңбек функциясы 1:
Онколог дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Онколог дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және жұмысты тиімді қамтамасыз ету мақсатында радиациялық онкологтер арасында жоспарларды әзірлеуге және міндеттерді бөлуге қатысу.
2. Радиациялық онколог дәрігерлердің келісілген және тиімді қызметін қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастыруға байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Радиациялық онкология саласында пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін және бағалауын ұйымдастыру.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігіне бағалау жүргізу.

5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области радиационной онкологии.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций.
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании медицинской помощи в области радиационной онкологии.
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей-резидентов, врачей-стажеров, врачей, впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам радиационным онкологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам в области радиационной онкологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Умения:

5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын бақылау шеңберінде медициналық көмектің асқынуы немесе сапасының жеткіліксіздігі жағдайларын анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттер нәтижелерін талдау.
7. Радиациялық онкология саласындағы деректерді талдау мен тәжірибе негізінде медициналық қызметтердің сапасын арттыру.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымдары бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтауды басқарудың принциптері, әдістері.
4. Құрылымдық бөлімшелердің қызметін ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде сапа мен пациенттердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Радиациялық онкология саласында медициналық көмек көрсету кезінде асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын-алу мәселелері бойынша тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Резидент-дәрігерлерге, тағылымдамадан өтуші дәрігерлерге, денсаулық сақтау ұйымына кәсіби қызметке алғаш кіріскен дәрігерлерге тәлімгерлік жасау.
2. Кәсіби тәжірибесі аз радиациялық онколог дәрігерлерге күрделі клиникалық жағдайларда консультациялық көмек беру.
3. Басқа мамандықтағы дәрігерлерге радиациялық онкология саласындағы мәселелер бойынша кеңес беру.
4. Өз тәжірибесі мен біліміне сүйене отырып, клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша ұсыныстар негізінде сараптамалық қорытындылар ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды орындағаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық персоналмен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігі мен түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Онколог дәрігерлер көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Радиационная онкология".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Радиационная онкология".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Радиационная онкология".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами-онкологами радиационными.
Знания:
1. Правила проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях.
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей-онкологов радиационных.
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий.
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов
2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:
1. Текущие тенденции и инновации, новых методы диагностики и лечения в специализируемой области.
2. Этические и правовые аспекты внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Организационные навыки.
Управление стрессом.
Самоорганизация и эффективное управление временем.
Профессиональная этика.
Стремление к качеству.
Коммуникабельность.
Эмпатия, эмоциональный интеллект.
Лидерство.
Наставничество.
Сотрудничество и работа в команде.
Системное и аналитическое мышление.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 ноября 2021 года № ҚР ДСМ-112 "Об утверждении стандарта организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25167).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач-резидент онколог радиационный

1. "Радиациялық онкология" мамандығы бойынша көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Радиациялық онкология" мамандығы бойынша медициналық көмектің көрсеткіштеріне мониторинг жасау дағдыларын меңгеру.
3. "Радиациялық онкология" мамандығы бойынша ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне медициналық көмектің сапасы мен медициналық құжаттарды жүргізу мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету.
4. Радиациялық онкологтер көрсететін медициналық қызметтердің тәуекел факторларын анықтау және сапа саласындағы жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидалары.
2. Денсаулық сақтаудағы сараптамалардың түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметтерінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістер, технологиялар, талдау, бағалау, мониторинг).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Радиациялық онколог дәрігерлердің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау
2. Диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін зерттеп, өз тәжірибесіне енгізу.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық тәжірибедегі жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Мамандану саласындағы ағымдық үрдістер мен инновациялар, диагностика мен емдеудің жаңа әдістері.
2. Жаңа әдістер мен технологияларды енгізудің этикалық және құқықтық аспектілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Тұлғалық құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұйымдастырушылық дағдылар.
Стресті басқару.
Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты тиімді басқару.
Кәсіби этика.
Сапаға ұмтылу.
Қарым-қатынас.
Эмпатия, эмоционалдық интеллект.
Көшбасшылық.
Тәлімгерлік.
Ынтымақтастық және командадағы жұмыс.
Жүйелік және аналитикалық ойлау.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 12 қарашадағы № ҚР ДСМ-112 "Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" бұйрығы. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25167 болып тіркелді).
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Радиациялық онколог
дәрігер-резидент

12. Карточка профессии "Врач-онколог радиационный":
Код группы:
2213-3
Код наименования занятия:
2213-3-001
Наименование профессии:
Врач-онколог радиационный
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856).
Врач (специалист профильный).
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020 "Об утверждении Правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21843).
Врач-онколог радиационный
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач-онколог радиационный". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 4 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
210 ЗЕ за 5 лет, либо участие в независимой экспертной комиссии не менее 3 раз за последние 3 года; - 60 ЗЕ повышение квалификации; - 60 ЗЕ неформальное образование; - 90 ЗЕ дополнительных компетенций.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация, диагностика и лечение злокачественных и некоторых видов доброкачественных новообразований различных локализаций у детей и взрослых с использованием ионизирующего излучения, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области радиационной онкологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Радиационная онкология".
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Радиационная онкология".

12. "Радиациялық онколог-дәрігер" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2213-3
Қызмет атауының коды:
2213-3-001
Кәсіптің атауы:
Радиациялық онколог-дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелді).
Дәрігер (бейінді маман).
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 "Денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21843 болып тіркелді).
Радиациялық онколог-дәрігер.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі "Радиациялық онколог дәрігер". СБШ бойынша 7.3 ішкі деңгейінде осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 4 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
5 жылда 210 СБ немесе тәуелсіз сараптама комиссиясына қатысу соңғы 3 жылда кемінде 3 рет; -60 СБ біліктілікті арттыру; - 60 СБ формалды емес білім беру; -90 СБ қосымша құзыреттер.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Иондаушы сәулеленуді пайдалана отырып, балалар мен ересектердегі қатерлі ісіктер мен қатерсіз ісіктердің кейбір түрлерін ұйымдастыру, диагностикалау мен емдеу бойынша, медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптауды, оның ішінде, дағдылары, машықтары мен білімін қоса алғанда, радиациялық онкология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын меңгеруі және сәйкес келуі тиіс.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Радиациялық онкология" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Радиациялық онкология" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.

2. Академическая деятельность в области здравоохранения.
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Радиационная онкология"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Радиационная онкология".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Радиационная онкология".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Радиационная онкология".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Радиационная онкология".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами онкологами радиационными.
Знания:
1. Правила проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях.
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения.
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам (взрослые, дети).
2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.
3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику радиационной онкологии.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области радиационной онкологии.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.

2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет.
Еңбек функциясы 1:
"Радиациялық онкология" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Дағды 1:
"Радиациялық онкология" мамандығы бойынша көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Радиациялық онкология" мамандығы бойынша көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Радиациялық онкология" мамандығы бойынша медициналық көмектің көрсеткіштеріне мониторинг жасау машықтарын меңгеру.
3. "Радиациялық онкология" мамандығы бойынша ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне медициналық көмектің сапасы мен медициналық құжаттарды жүргізу мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған дәрігерлік қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын-алу мүмкіндіктеріне талдау, ресми сипаттама жүргізу.
5. Тәуекел факторларын анықтау және радиациялық онкологтар көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидалары.
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Сапаны жақсарту және диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу бойынша іс-шараларды әзірлеу және жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Пациенттерге (ересектер, балалар) көрсетілетін медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мақсатында бейінді бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту.
2. Бейінді бөлімшелердің медицина қызметкерлеріне медициналық қызмет көрсету сапасы мәселелері бойынша әдістемелік қолдау көрсету.
3. Диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін зерттеп, өз тәжірибесіне енгізу.
4. Клиникалық сынақтарға, клиникалық тәжірибедегі жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалауға қатысу.
5. Радиациялық онкологияның медициналық тәжірибесіне жаңа технологиялардың табысты трансфертін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалаудың көрсеткіштері мен өлшемдері
2. Радиациялық онкология саласындағы өзекті технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологиялардың трансферті процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге енгізу.

4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Радиационная онкология".
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании медицинской помощи в области радиационной онкологии.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения онкологической помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации онкологической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании онкологической помощи населению.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.
3. Формировать экспертное заключение о качестве разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
4. Поддерживать процесс внедрения изменений в клиническую практику, обучая персонал и следя за их успешным выполнением.
Знания:
1. Правила и методы экспертизы/рецензирования стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Правила формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Академическая деятельность в области здравоохранения.
Навык 1:
Участие в преподавательской деятельности.
Умения:

4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды үйлестіру және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Радиациялық онкология" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Радиациялық онкология саласындағы стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, медициналық көмек көрсетудегі алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдемелерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде халыққа онкологиялық көмек көрсету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді жасау.
2. Республикалық және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде онкологиялық қызметті дамыту мен модернизациялау бойынша нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулықтар мен әдістемелік ұсынымдар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде диагностика мен емдеудің аудиті мен тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар мен пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, халыққа онкологиялық көмек көрсету барысындағы алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқаулықтарға сараптама/рецензия жасау.
2. Стандарттарды, хаттамаларды және нұсқаулықтарды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау, сондай-ақ оларға өзгертулер мен толықтырулар енгізу.
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы туралы сараптамалық қорытынды жасау.
4. Қызметкерлерді оқыту және олардың табысты орындалуын бақылау арқылы клиникалық тәжірибеге өзгерістер енгізу процесін қолдау.
Білімдер:
1. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды сараптау/рецензиялау ережелері мен әдістері.
2. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытындыны қалыптастыру ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет.
Дағды 1:
Оқытушылық қызметке қатысу.
Машықтар:

1. Повышать квалификацию медицинских работников.
2. Проводить мероприятия неформального медицинского образования (мастер-классы, семинары).
3. Участвовать в обучении студентов и резидентов.
4. Участвовать в разработке образовательных программ, материалов и стандартов медицинского образования.
Знания:
1. Принципы разработки и оценки образовательных программ.
2. Принципы формулирования результатов обучения и их оценки.
3. Потребности и уровень подготовки целевой аудитории.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Участие в исследовательской деятельности.
Умения:
1. Поддержка и проведение исследований в области радиационной онкологии с целью разработки новых методов профилактики и лечения.
2. Руководить исследовательскими проектами в области радиационной онкологии.
3. Участвовать в работе научных комитетов.
4. Проведение экспертных оценок и обзоров медицинской литературы, исследований и программ.
5. Публиковать научные статьи и доклады.
Знания:
1. Этический и научный стандарт планирования и проведения исследований с участием человека в качестве субъекта исследований, а также документального оформления и представления результатов исследований.
2. Финансирование и управление бюджетами исследовательских проектов.
3. Экспертное знание методов статистического анализа и интерпретации сложных данных.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Продвижение здоровья и общественного здравоохранения.
Умения:
1. Общественные выступления (интервью, публикации) в средствах массовой информации для распространения медицинских знаний и просвещения общественности по профилю специальности.
2. Участие в комиссиях и рабочих группах по вопросам здравоохранения на региональном или национальном уровне по профилю специальности.
3. Участие в общественных программных инициативах, направленных на улучшение здоровья пациентов и просвещение общества по профилю специальности.
4. Взаимодействие с общественными организациями, врачами, учеными, школами и другими институтами для совместных усилий в области радиационной онкологии.
Знания:
1. Принципы продвижения здоровья.
2. Основы общественного здравоохранения и роли врачей в этой области;
3. Социальные и экологические детерминантов здоровья.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность.
Эмпатия, эмоциональный интеллект.
Менторство и наставничество.
Адаптивное лидерство и командная работа.
Критическое мышление.
Профессиональная и социальная ответственность.
Самоорганизация и эффективное управление временем.
Управление стрессом.
Стремление к развитию преподавательских и исследовательских навыков.
Стремление к качеству и безопасности.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыру.
2. Бейресми медициналық білім беру іс-шараларын (мастер-кластар, семинарлар) өткізу.
3. Студенттер мен резиденттерді оқытуға қатысу.
4. Медициналық білім берудің білім беру бағдарламаларын, материалдары мен стандарттарын әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Білім беру бағдарламаларын әзірлеу және бағалау принциптері.
2. Оқыту нәтижелерін тұжырымдау және оларды бағалау принциптері.
3. Мақсатты аудиторияның қажеттіліктері мен дайындық деңгейі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Зерттеу жұмысына қатысу.
Машықтар:
1. Профилактика мен емдеудің жаңа әдістерін әзірлеу мақсатында радиациялық онкология саласындағы зерттеулерді қолдау және жүргізу.
2. Радиациялық онкология саласындағы ғылыми жобаларға жетекшілік жасау.
3. Ғылыми комитеттердің жұмысына қатысу.
4. Медициналық әдебиеттерге, зерттеулерге және бағдарламаларға сараптамалық бағалаулар мен шолулар жасау.
5. Ғылыми мақалалар мен баяндамалар жариялау.
Білімдер:
1. Зерттеу субъектісі ретінде адамның қатысуымен жүргізілетін зерттеулерді жоспарлау мен жүргізудің, сондай-ақ зерттеу нәтижелерін құжаттау мен ұсынудың этикалық және ғылыми стандарты.
2. Зерттеу жобаларын қаржыландыру және бюджетін басқару.
3. Күрделі деректерді статистикалық талдау және интерпретациялау әдістерін сараптамалай білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
Денсаулықты және қоғамдық денсаулық сақтауды нығайту.
Машықтар:
1. Жұртшылыққа мамандық бейіні бойынша медициналық білімді тарату және білім беру үшін бұқаралық ақпарат құралдарында көпшілік алдында сөз сөйлеу (сұхбаттар, жарияланымдар).
2. Мамандық бейіні бойынша өңірлік немесе ұлттық деңгейде денсаулық сақтау мәселелері жөніндегі комиссиялар мен жұмыс топтарына қатысу.
3. Пациенттердің денсаулығын жақсартуға және мамандық бейіні бойынша жұртшылыққа білім беруге бағытталған қоғамдық бағдарламалық бастамаларға қатысу.
4. Радиациялық онкология саласында бірлесіп күш салу үшін қоғамдық ұйымдармен, дәрігерлермен, ғалымдармен, мектептермен және басқа институттармен өзара байланыста болу.
Білімдер:
1. Денсаулықты нығайту принциптері.
2. Қоғамдық денсаулық сақтау негіздері және осы саладағы дәрігерлердің рөлі;
3. Денсаулықтың әлеуметтік және экологиялық детерминанттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Тұлғалық құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас.
Эмпатия, эмоционалдық интеллект.
Менторлық және тәлімгерлік.
Адаптивті көшбасшылық және топтық жұмыс.
Сыни ойлау.
Кәсіби және әлеуметтік жауапкершілік.
Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты тиімді басқару.
Стресті басқару.
Оқытушылық және зерттеушілік дағдыларды дамытуға ұмтылу.
Сапа мен қауіпсіздікке ұмтылу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізімі:

Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 ноября 2021 года № ҚР ДСМ-112 "Об утверждении стандарта организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25167).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач-резидент онколог радиационный
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
13. Наименование государственного органа:
Министерство здравоохранения Республики Казахстан.
Исполнитель: Ким Виктор Борисович, +7 (701) 744 62 80, kvb6565@mail.ru.
14. Организации (предприятия), участвующие в разработке:
АО "Казахский научно-исследовательский институт онкологии и радиологии".
Руководитель проекта: Кайдарова Диляра Радиковна.
E-mail: dilyara.kaidarova@gmail.com.
Номер телефона: +7 (701) 711 65 93.
Исполнители:
Ким Виктор Борисович, +7 (701) 744 62 80, kvb6565@mail.ru.
Налгиева Фатима Хамзатовна, +7 (701) 566 41 46, nfh-b@mail.ru.
Ишкинин Евгений Иванович, +7 (777) 233 29 63, ishkininy@gmail.com.
Раимбеков Рауан Бахтыбекович, +7 (707) 809 85 09, rauan69@bk.ru.
Закирова Раушан Турсынкановна, +7 (777) 585 81 02, raushan_top@mail.ru.
15. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям.
16. Национальный орган по профессиональным квалификациям. 23.01.2025 год.
17. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
18. Номер версии и год выпуска: версия Нұсқа 1, 2024 год.
19. Дата ориентировочного пересмотра: 05.12.2027 год.
Приложение 2 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 1 июля 2026 года № 72
Приложение 58 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 25 января 2024 года № 46
Профессиональный стандарт: "Менеджмент в здравоохранении"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт применяется в сфере управления общественным здравоохранением и охраны здоровья населения. Он используется для определения требований к профессиональной квалификации специалистов, занимающихся организацией здравоохранительных программ, управлением медицинскими учреждениями, а также внедрением современных подходов.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) менеджмент здравоохранения – это наука контроля и управления ресурсов (трудовых, финансовых, материальных) органами здравоохранения. Задачи менеджмента в здравоохранении – снижение количества заболевших в обществе, уменьшение процента смертности населения при имеющихся ресурсах;

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 12 қарашадағы № ҚР ДСМ-112 "Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" бұйрығы. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25167 болып тіркелді).
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Радиациялық онколог
дәрігер-резидент
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
13. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі.
Орындаушы:
Ким Виктор Борисович, +7 (701) 744 62 80, kvb6565@mail.ru.
14. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "Қазақ онкология және радиология ғылыми-зерттеу институты" АҚ.
Жоба жетекшісі: Кайдарова Диляра Радиковна.
E-mail: dilyara.kaidarova@gmail.com.
Телефон нөмірі: +7 (701) 711 65 93.
Орындаушылар:
Ким Виктор Борисович, +7 (701) 744 62 80, kvb6565@mail.ru.
Налгиева Фатима Хамзатовна, +7 (701) 566 41 46, nfh-b@mail.ru.
Ишкинин Евгений Иванович, +7 (777) 233 29 63, ishkininy@gmail.com.
Раимбеков Рауан Бахтыбекович, +7 (707) 809 85 09, rauan69@bk.ru.
Закирова Раушан Турсынкановна, +7 (777) 585 81 02, raushan_top@mail.ru.
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес.
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 23.01.2025 жыл.
17. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы.
18. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 жыл.
19. Болжамды қайта қарау күні: 05.12.2027 жыл.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2026 жылғы 1 шілдедегі
№ 72 Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2024 жылғы 25 қаңтардағы
№ 46 бұйрығына
58-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Денсаулық сақтау менеджменті" 1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: Кәсіптік стандарт қоғамдық денсаулық сақтауды басқару және халықтың денсаулығын сақтау саласында қолданылады. Ол денсаулық сақтау бағдарламаларын ұйымдастырумен, медициналық мекемелерді басқарумен, сондай-ақ заманауи тәсілдерді енгізумен айналысатын мамандардың кәсіби біліктілігіне қойылатын талаптарды анықтау үшін қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) денсаулық сақтау менеджменті – денсаулық сақтау органдарының ресурстарын (еңбек, қаржылық, материалдық) басқару және бақылау ғылымы. Денсаулық сақтау менеджментінің негізгі міндеттері – қоғамдағы ауырғандар санын азайту, қолда бар ресурстар жағдайында тұрғындардың өлім-жітім көрсеткішін азайту;

2) менеджмент в здравоохранении – это профессиональная и высококвалифицированная управленческая и научно-исследовательская деятельность, направленная на реализацию функций планирование, организацию, мотивацию и контроль ресурсов (трудовых, интеллектуальных, финансовых, информационных, материально-технических, цифровых) системы и органов здравоохранения с учетом текущего состояния внешней среды (экономика, геополитика, правовые вопросы) и внутренней среды (стратегические и организационные изменения);
3) менеджер здравоохранения – это специалист в сфере здравоохранения, связанные с планированием, руководством и координацией неклинической деятельности в рамках систем, организаций и сетей здравоохранения. Узконаправленная отрасль управления, которая требует специфических знаний об операциях и технологиях здравоохранения наряду с навыками, такими как способность мотивировать членов команды, сотрудничать с многочисленными заинтересованными сторонами и активно внедрять необходимые изменения. управления медицинским учреждением или процессами. Он решает правовые и организационные вопросы управления учреждением системы здравоохранения. Менеджеры здравоохранения обеспечивают бесперебойную работу больниц и врачебных кабинетов, обеспечивая поддержку и руководство, которые гарантируют пациентам получение наилучшего ухода, играющие ключевую роль в разработке новых медицинских продуктов и услуг, которые расширяют возможности поставщиков медицинских услуг, расширяют возможности лечения и служат местным сообществам. Менеджер в здравоохранении – это специально подготовленный профессиональный управляющий, деятельность которого направлена на успешное выполнение управленческих функций (планирование, организация, мотивация и контроль) в неклинических процессах системы, органов и организаций здравоохранения. К менеджеру в здравоохранении относятся первый руководитель и его заместители, обеспечивающие управление неклиническими процессами в государственной и/или негосударственной медицинской организации для реализации стратегии страны и системы здравоохранения;
4) менеджер в области здравоохранения – первый руководитель, осуществляющий управление государственной медицинской организацией;
5) отраслевая рамка квалификаций (ОРК) – отраслевая рамка квалификаций разрабатывается на основе Национального классификатора занятий Республики Казахстан, национальной рамки квалификаций и классифицирует требования к квалификации специалиста по уровням в зависимости от сложности выполняемых работ и характера используемых знаний, умений и компетенций в отрасли. Разработка и (или) актуализация отраслевых рамок квалификаций осуществляются отраслевыми государственными органами в порядке, определенном уполномоченным органом. Отраслевые рамки квалификаций утверждаются отраслевыми советами по профессиональным квалификациям;

2) денсаулық сақтаудағы менеджмент – денсаулық сақтау жүйесі мен органдарының ресурстарын (еңбек, зияткерлік, қаржылық, ақпараттық, материалдық-техникалық, цифрлық) жоспарлау, ұйымдастыру, ынталандыру және бақылау функцияларын іске асыруға бағытталған кәсіби әрі жоғары білікті басқарушылық және ғылыми-зерттеу қызметі. Бұл қызмет сыртқы ортаның (экономика, геосаясат, құқықтық мәселелер) және ішкі ортаның (стратегиялық және ұйымдастырушылық өзгерістер) ағымдағы жағдайын ескере отырып жүзеге асырылады;
3) денсаулық сақтау менеджері – денсаулық сақтау жүйелері, ұйымдары және желілері шеңберінде клиникалық емес қызметті жоспарлау, басқару және үйлестіруді жүзеге асыратын денсаулық сақтау саласындағы маман. Денсаулық сақтау менеджменті басқарудың тар бейінді саласы болып табылады және денсаулық сақтау саласындағы операциялар мен технологиялар туралы арнайы білімді, сондай-ақ команданы ынталандыру, мүдделі тараптармен өзара іс-қимыл жасау және қажетті өзгерістерді енгізу дағдыларын талап етеді. Денсаулық сақтау менеджері медициналық ұйымды немесе үдерістерді басқарудың құқықтық және ұйымдастырушылық мәселелерін шешеді. Ол медициналық ұйымдардың (ауруханалар мен дәрігерлік кабинеттердің) үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз етеді, пациенттерге сапалы медициналық көмек көрсетілуіне бағытталған басқарушылық қолдау мен басшылықты жүзеге асырады. Денсаулық сақтау менеджерлері медициналық қызметтер көрсетушілердің мүмкіндіктерін кеңейтетін, емдеу тәсілдерін жетілдіретін және жергілікті қоғамдастықтардың қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған жаңа медициналық өнімдер мен қызметтерді әзірлеуде маңызды рөл атқарады. Денсаулық сақтаудағы менеджер – басқару функцияларын (жоспарлау, ұйымдастыру, ынталандыру және бақылау) денсаулық сақтау жүйесінің, органдары мен ұйымдарының клиникалық емес үдерістерінде тиімді жүзеге асыруға бағытталған арнайы даярланған кәсіптік басқарушы. Денсаулық сақтаудағы менеджерлерге денсаулық сақтау жүйесінің және мемлекеттің стратегиясын іске асыру мақсатында мемлекеттік және (немесе) жекеменшік медициналық ұйымдарда клиникалық емес үдерістерді басқаруды қамтамасыз ететін бірінші басшы және оның орынбасарлары жатады;
4) денсаулық сақтау саласындағы менеджер – мемлекеттік медициналық ұйымның қызметін басқаруды жүзеге асыратын бірінші басшы;
5) салалық біліктілік шеңбері (СБШ) – Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышы және Ұлттық біліктілік шеңбері негізінде әзірленетін, саладағы жұмыстардың күрделілігіне, сондай-ақ қолданылатын білімдерге, дағдылар мен құзыреттерге қарай мамандардың біліктілігіне қойылатын талаптарды деңгейлер бойынша жіктейтін құжат. Салалық біліктілік шеңберлерін әзірлеу және (немесе) өзектендіру уәкілетті орган айқындаған тәртіппен тиісті салалық мемлекеттік органдармен жүзеге асырылады. Салалық біліктілік шеңберлері кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңестермен бекіледі;

6) сертификат менеджера в области здравоохранения – документ установленного образца на занятие деятельностью по управлению государственной медицинской организацией;
7) уполномоченный орган в области здравоохранения – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи).
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) СМИ – средства массовой информации
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) НПА – нормативный правовой акт;
4) НРК – национальная рамка квалификаций;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
6) ВУЗ – высшее учебное заведение;
7) ПМСП – первичная медико-санитарная помощь;
8) МЦС – медицинская цифровая система;
9) ИИ – искусственный интеллект;
10) ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование;
11) ИТ – информационные технологии;
12) МЗ РК – Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
13) ЭМК – электронная медицинская карта;
14) ИТ-отдел – отдел информационных технологий;
15) НМП – неотложная медицинская помощь;
16) КМП – клиническая медицинская помощь;
17) ЕГИСЗ – единая государственная информационная система здравоохранения;
18) ЦРБ – центральная районная больница;
19) ИМН – изделия медицинского назначения;
20) СанПиН – санитарные правила и нормы;
21) ЧС – чрезвычайная ситуация;
22) КЗГ – компонент законченного случая госпитализации (модель финансирования в стационарах);
23) СОП – стандартная операционная процедура;
24) НЦЭ – национальный центр экспертизы (при МЗ РК);
25) НИОКР – научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы;
26) ГОБМП – гарантированный объем бесплатной медицинской помощи.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Менеджмент в здравоохранении.
5. Код профессионального стандарта:
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения.
86 Деятельность в области здравоохранения.
86.1 Деятельность больничных организаций.
86.10 Деятельность больничных организаций.
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц.
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения.
86 Деятельность в области здравоохранения.
86.1 Деятельность больничных организаций.
86.10 Деятельность больничных организаций.

6) денсаулық сақтау саласындағы менеджер сертификаты – мемлекеттік медициналық ұйымды басқару қызметін жүзеге асыру құқығын растайтын белгіленген үлгідегі құжат;
7) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналымы, сондай-ақ медициналық қызметтердің (көмектің) сапасы салаларында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар пайдаланылады:
1) БАҚ – бұқаралық ақпарат құралдары;
2) БА – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
3) НҚА – нормативтік құқықтық акт;
4) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
6) ЖОО – жоғары оқу орны;
7) БМСК – бастапқы медициналық-санитариялық көмек;
8) МСЖ – медициналық сандық жүйе;
9) ЖИ – жасанды интеллект;
10) МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру;
11) АТ – ақпараттық технологиялар;
12) ҚР ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
13) ЭМК – электрондық медициналық карта;
14) АТБ – ақпараттық технологиялар бөлімі;
15) ЖМЖ – жедел медициналық жәрдем;
16) КМК – клиникалық медициналық көмек;
17) ДСБМСЖ – денсаулық сақтаудың бірыңғай мемлекеттік ақпараттық жүйесі;
18) АОА – аудандық орталық аурухана;
19) МБ – медициналық бұйымдар
20) СанЕжН – санитарлық ережелер мен нормалар;
21) ТЖ – төтенше жағдай;
22) АГЖК – аяқталған госпитализация жағдайының компоненті (стационарлық көмек көрсету кезінде қаржыландыру моделі);
23) СОР – стандартты операциялық рәсім;
24) ҰСО – ұлттық сараптама орталығы (ҚР ДСМ жанындағы);
25) ҒЗТКЖ – ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар.
26) ТМККК – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Денсаулық сақтаудағы менеджмент".
5. Кәсіптік стандарттың коды:
6. ЭҚЖЖ бойынша секция, бөлім, топ, сынып және ішкі сынып:
Q – Денсаулық сақтау және халыққа әлеуметтік қызмет көрсету.
86 – Денсаулық сақтау саласындағы қызмет.
86.1 – Ауруханалық ұйымдардың қызметі.
86.10 – Ауруханалық ұйымдардың қызметі.
86.10.1 – Кең бейінді және мамандандырылған ауруханалардың қызметі.

86.10.2 Деятельность родильных домов.
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения.
86 Деятельность в области здравоохранения.
86.1 Деятельность больничных организаций.
86.10 Деятельность больничных организаций.
86.10.9 Деятельность других лечебных учреждений, имеющих стационары.
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения.
86 Деятельность в области здравоохранения.
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии.
86.21 Общая врачебная практика.
86.21.0 Общая врачебная практика.
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения.
86 Деятельность в области здравоохранения.
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии.
86.22 Специальная врачебная практика.
86.22.0 Специальная врачебная практика.
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения.
86 Деятельность в области здравоохранения.
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии.
86.23 Стоматологическая деятельность.
86.23.0 Стоматологическая деятельность.
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения.
86 Деятельность в области здравоохранения.
86.9 Прочая деятельность в области здравоохранения.
86.90 Прочая деятельность в области здравоохранения.
86.90.0 Прочая деятельность в области здравоохранения.
7. Краткое описание профессионального стандарта:
Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Менеджмент в здравоохранении" применяется в сфере управления общественным здравоохранением и охраны здоровья населения. Он используется для определения требований к профессиональной квалификации специалистов, занимающихся организацией и управлением здравоохранением, разработкой и внедрением современных управленческих подходов, направленных на повышение эффективности системы здравоохранения. Профессиональный стандарт разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и предназначен для:
1) абитуриентов, осуществляющих выбор профессиональной деятельности, и студентов высших учебных заведений;
2) работников системы здравоохранения по специальности "Менеджмент в здравоохранении" — в качестве ориентира для профессионального развития и повышения квалификации;
3) организаций здравоохранения и Министерства здравоохранения Республики Казахстан — для формирования кадровой политики, планирования и развития системы здравоохранения, а также определения квалификационных требований к управленческим кадрам отрасли.
8. Перечень карточек профессий:
1) Менеджер здравоохранения – 5 уровень ОРК;
2) 6.1 Менеджер здравоохранения – 6 уровень ОРК;

86.10.2 – Перзентханалардың қызметі.
86.10.9 – Стационары бар өзге де медициналық ұйымдардың қызметі.
86.2 – Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет.
86.21 – Жалпы дәрігерлік практика.
86.21.0 – Жалпы дәрігерлік практика.
Q – Денсаулық сақтау және халыққа әлеуметтік қызмет көрсету.
86 – Денсаулық сақтау саласындағы қызмет.
86.2 – Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет.
86.22 – Арнайы дәрігерлік практика.
86.22.0 – Арнайы дәрігерлік практика.
Q – Денсаулық сақтау және халыққа әлеуметтік қызмет көрсету.
86 – Денсаулық сақтау саласындағы қызмет.
86.2 – Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет.
86.23 – Стоматологиялық қызмет.
86.23.0 – Стоматологиялық қызмет.
Q – Денсаулық сақтау және халыққа әлеуметтік қызмет көрсету.
86 – Денсаулық сақтау саласындағы қызмет.
86.9 – Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер.
86.90 – Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер.
86.90.0 – Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Денсаулық сақтаудағы менеджмент" кәсіптік стандарты қоғамдық денсаулық сақтауды басқару және халықтың денсаулығын қорғау саласында қолданылады. Осы кәсіптік стандарт денсаулық сақтау жүйесін ұйымдастыру және басқару, сондай-ақ оның тиімділігін арттыруға бағытталған заманауи басқарушылық тәсілдерді әзірлеу және енгізу саласындағы мамандардың кәсіптік біліктілігіне қойылатын талаптарды айқындайды. Кәсіптік стандарт Қазақстан Республикасының "Кәсіптік біліктіліктер туралы" Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді және:
1) кәсіптік қызметті таңдауды жүзеге асыратын талапкерлер мен жоғары оқу орындарының білім алушыларына;
2) "Денсаулық сақтаудағы менеджмент" бағыты бойынша денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлеріне – кәсіптік даму және біліктілігін арттыру үшін;
3) денсаулық сақтау ұйымдары мен уәкілетті органға – кадр саясатын қалыптастыру, саланы дамыту және басқарушы кадрларға қойылатын біліктілік талаптарын айқындау үшін арналған.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Денсаулық сақтау менеджері – СБШ-нің 5-деңгейі;
2) Денсаулық сақтау менеджері (6.1) – СБШ-нің 6-деңгейі;

3) 6.2 Менеджер здравоохранения – 6 уровень ОРК;
4) 7.1 Менеджер здравоохранения – 7 уровень ОРК;
5) 7.2 Менеджер здравоохранения – 7 уровень ОРК;
6) 7.3 Менеджер здравоохранения – 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Менеджер здравоохранения":
Код группы:
2269-1
Код наименования занятия:
2269-1-006
Наименование профессии:
Менеджер здравоохранения
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856).
Менеджер здравоохранения.
Менеджер здравоохранения.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Сестринское дело
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Стаж работы в медицинской организации с техническим и профессиональным образованием по специальности не менее 3 лет, наличие первой или высшей квалификационной категории, а также свидетельства о прохождении сертификационного курса по управленческой деятельности в сестринском деле. При наличии диплома прикладного бакалавриата – стаж работы в медицинской организации должен составлять не менее 1 года после окончания прикладного бакалавриата.
Связь с неформальным и информальным образованием:
да
Другие возможные наименования профессии:
3221-0-002 - Медицинская(ий) сестра/брат
3212-0-006 - Фельдшер
3222-0-001 - Акушер(ка)
2262-1-002 - Фармацевт (провизор)
Основная цель деятельности:
Установление единых требований к содержанию и качеству профессиональной и управленческой деятельности (5 уровень) для организации и ведения статистического учета необходимые для оценки состояния, укрепления здоровья населения и профилактики заболеваний, обеспечения безопасности пациента, качества медицинской деятельности, самостоятельного поиска информации, на основании теоретических и практических знаний необходимых для решения профессиональных задач в сестринской и доврачебной области деятельности.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение рациональной организации труда среднего и младшего персонала.
2. Оценка состояния здоровья населения, профилактика заболеваний и укрепление здоровья населения.
3. Обеспечение безопасности пациента и качества медицинской деятельности.
Дополнительные трудовые функции:
1. Управление медицинской информацией.
2. Базовые навыки статистического учета в медицинской организации.
Трудовая функция 1:
Обеспечение рациональной организации труда среднего и младшего персонала.
Навык 1:
Обеспечение безопасности рабочего места.
Умения:
1. Поддерживать безопасную рабочую среду.
2.Разрабатывать перспективные и текущие планы по совершенствованию качества медицинской помощи, улучшению организации труда сестринского персонала.
Знания:
1.СОПы по безопасности рабочего места.
2.Особенности организации труда среднего и младшего персонала.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Оценка и мониторинг безопасности рабочего места.
Умения:
1. Оценивать профессиональную деятельность медицинских сестер/братьев и акушерок.
2.Проводить мониторинг и анализ работы сестринского персонала.
Знания:
1.Функциональные обязанности и возможные риски при их исполнении.
2.Требования по охране труда.
3.Особенности профессиональных заболеваний медицинских работников.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оценка состояния здоровья населения, профилактика заболеваний и укрепление здоровья населения.
Навык 1:
Анализ факторов и рисков, влияющих на здоровье.
Умения:
1. Понимать взаимосвязь влияния глобализации миграции и изменение климата на состояние здоровья населения.
2. Анализировать факторы и ресурсы, которые формируют здоровье человека с целью дальнейшего планирования готовности к чрезвычайным ситуациям и реагирования на них на местном уровне.
3. Определять минимальные или базовые условий безопасности при оказании медицинской помощи для разработки программ по обеспечению устойчивости.
Знания:
1. Принципы обеспечения здорового образа жизни человека и безопасности пищевых продуктов.
2. Международные медико-санитарные правила для координации и развития стратегических партнерств и ресурсов в ключевых секторах и дисциплинах в целях обеспечения безопасности здравоохранения.
3. Принципы безопасности пищевых продуктов, необходимых для общественного здравоохранения.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Определение детерминант здоровья Анализ факторов и рисков, влияющих на здоровье.
Умения:
1. Проводить мониторинг рисков и угроз по всему спектру факторов, влияющих на здоровье и определяющих его, для выявления потребностей во вмешательстве.
2. Описывать детерминанты здоровья.
3. Понимать патогенез заболеваний, которые можно предотвратить с помощью вакцин.

3) Денсаулық сақтау менеджері (6.2) – СБШ-нің 6-деңгейі;
4) Денсаулық сақтау менеджері (7.1) – СБШ-нің 7-деңгейі;
5) Денсаулық сақтау менеджері (7.2) – СБШ-нің 7-деңгейі;
6) Денсаулық сақтау менеджері (7.3) – СБШ-нің 7-деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Денсаулық сақтау менеджері" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2269-1
Кәсіп атауының коды:
2269-1-006
Кәсіптің атауы:
Денсаулық сақтау менеджері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
БТБА, БА және басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелді). Денсаулық сақтау менеджері.
Денсаулық сақтау менеджері.
Кәсіби білім деңгейі:
Білім деңгейі: орта білімнен кейінгі білім (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық: Мейіргер ісі
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
ТжКОББ бойынша білім алғаннан кейін медициналық ұйымда кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі, бірінші немесе жоғарғы біліктілік санаты және мейіргер ісіндегі басқарушылық қызмет бойынша сертификаттау курсын өтуі қажет. Қолданбалы бакалавриат дипломы бар жағдайда – диплом алғаннан кейін кемінде 1 жыл жұмыс тәжірибесі болуы тиіс.
Формалды емес және информалы біліммен байланысы
иә
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3221-0-002 – Мейіргер.
3212-0-006 – Фельдшер.
3222-0-001 – Акушер.
2262-1-002 – Фармацевт (провизор).
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіби және басқарушылық қызметтің (5 деңгей) мазмұны мен сапасына қойылатын біртұтас талаптарды бекіту, статистикалық есеп жүргізу, халық денсаулығын бағалау, ауруларды алдын алу, пациент қауіпсіздігі мен медициналық қызмет сапасын қамтамасыз ету, ақпаратты дербес іздеу, мейіргерлік және дәрігерге кейінгі қызмет саласындағы кәсіби міндеттерді орындау үшін теориялық және практикалық білімдерді пайдалану.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Орта және кіші медициналық персоналдың еңбегін тиімді ұйымдастыру.
2. Тұрғындар денсаулығын бағалау, аурулардың алдын алу және тұрғындар денсаулығын нығайту.
3. Пациент қауіпсіздігі мен медициналық қызмет сапасын қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Медициналық ақпаратты басқару.
2. Медициналық ұйымдарда статистикалық есептің базалық дағдылары.
Еңбек функциясы 1: Орта және кіші медициналық персоналдың еңбегін тиімді ұйымдастыру.
Дағды 1:
Жұмыс орнындағы қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Қауіпсіз еңбек ортасын сақтау.
2. Медициналық көмек сапасын жетілдіру және мейіргер персоналдың еңбек ұйымдастырылуын жақсарту бойынша перспективалық және ағымдағы жоспарларды әзірлеу.
Білімдер:
1. Жұмыс орнындағы қауіпсіздік бойынша СОР.
2. Орта және кіші медициналық персоналдың еңбек ұйымдастырылу ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Жұмыс орнының қауіпсіздігін бағалау және мониторингілеу.
Машықтар:
1. Медициналық мейіргерлер мен акушерлердің кәсіби қызметін бағалау.
2. Мейіргерлік персоналдың жұмысын бақылау және талдау.
Білімдер:
1. Функционалдық міндеттер және оларды орындау кезінде ықтимал тәуекелдер.
2. Еңбекті қорғау талаптары.
3. Медициналық қызметкерлердің кәсіби ауруларының ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2: Халық денсаулығын бағалау, аурулардың алдын алу және денсаулықты нығайту.
Дағды 1:
Денсаулыққа әсер ететін факторлар мен тәуекелдерді талдау.
Машық:
1. Миграция мен климат өзгерісінің халық денсаулығына әсерін түсіну.
2. Төтенше жағдайларға дайындық пен оған жергілікті деңгейде төтеп беруді жоспарлау мақсатында адам денсаулығын қалыптастыратын факторлар мен ресурстарды талдау,
3. Медициналық көмек көрсету кезінде минималды немесе базалық қауіпсіздік шарттарын анықтау үшін тұрақтылықты қамтамасыз ету бағдарламаларын әзірлеу.
Білімдер:
1. Салауатты өмір салтын сақтау және тағам қауіпсіздігін қамтамасыз ету принциптері.
2. Халық денсаулығы қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін негізгі секторларда стратегиялық серіктестіктер мен ресурстарды үйлестіру жөніндегі халықаралық медициналық-санитарлық ережелер.
3. Қоғамдық денсаулық үшін қажет тағам қауіпсіздігі принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Денсаулық детерминанттарын анықтау. Денсаулыққа әсер ететін факторлар мен тәуекелдерді талдау.
Машықтар:
1. Денсаулыққа әсер ететін факторлар мен тәуекелдерді бақылау және талдау арқылы араласу қажеттілігін анықтау.
2. Денсаулық детерминанттарын сипаттау.
3. Вакцина арқылы алдын алуға болатын аурулардың патогенезін түсіну.

4. Консультировать по организационным аспектам мероприятий по вакцинации.
Знания:
1. Основные особенности процесса изменения климата, а также его последствия для общественного здравоохранения.
2. Основы ответственности общественного здравоохранения за окружающую среду.
3. Функции и обязанности по анализу влияния рисков здоровья.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 3:
Обеспечение безопасности пациента и качества медицинской деятельности.
Навык 1:
Управление качеством медицинской помощи.
Умения:
1.Документировать организационно-управленческую деятельность.
2. Идентифицировать пациентов
3. Передавать информацию о пациенте между медицинскими работниками.
4. Безопасно использовать лекарственные средства и средства медицинского назначения.
5. Предотвращать инфекции: соблюдать правила гигиены рук, стерилизации инструментов и оборудования, а также принимать меры по предотвращению распространения инфекций в медицинской организации.
6. Обеспечивать безопасную среду для пациентов.
7. Соблюдать этические принципы и принципы деонтологии.
8. Оценивать риск падения у пациентов.
9. Обучать пациентов и их близких основам ухода за собой, профилактике заболеваний, правилам приема лекарств и действиям в экстренных ситуациях.
10. Участвовать в обсуждении плана лечения и ухода за пациентом, вносить свой вклад в принятие решений. основанных на доказательной медицине,
11. Готовить документацию медицинской организации к контрольным мероприятиям надзорных ведомств.
Знания:
1. Основы стандартизации, аккредитации медицинской деятельности.
2. НПА, регламентирующие качество медицинских услуг.
3. Субъекты контроля качества медицинской помощи, их взаимодействие.
4. Правила хранения, дозировки, применения и побочных эффектов лекарственных препаратов, способы выявления и предотвращения ошибки в лекарственной терапии.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Организация и технология изучения удовлетворенности пациентов качеством медицинских оказанных услуг.
Умения:
1. Анализировать факторы, влияющие на качество медицинской помощи.
2. Подготовить документации медицинской организации к контрольным мероприятиям надзорных ведомств аккредитационных органов.
3. Проводить обратную связь путем социологического метода (анкетирование, интервьюрование).
4. Взаимодействовать в команде, а также с врачами, администрацией, пациентами.
5. Участвовать в разработке мероприятий по повышению удовлетворенности пациентов.
6. Работать с ИТ-средствами.
Знания:
1. НПА, положения международных и национальных стандартов по оказанию качества медицинских услуг.
2. Основы независимой оценки качества медицинской деятельности.
3. Основы медицинской этики и деонтологии.
4. Структура и стандарты оказания медицинской помощи.

4. Вакцинация іс-шараларын ұйымдастыру бойынша кеңес беру.
Білімдер:
1. Климат өзгерісі процесінің негізгі ерекшеліктері және оның қоғамдық денсаулыққа әсері.
2. Қоршаған орта үшін қоғамдық денсаулықтың жауапкершілігі негіздері.
3. Денсаулық тәуекелдерін талдауға қатысты міндеттер мен функциялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 3: Пациент қауіпсіздігі мен медициналық қызмет сапасын қамтамасыз ету.
Дағды 1: Медициналық көмек сапасын басқару.
Машықтар:
1. Ұйымдастырушылық және басқарушылық қызметті құжаттау.
2. Пациенттерді идентификациялау.
3. Пациент туралы ақпаратты медициналық қызметкерлер арасында беру.
4. Дәрі-дәрмектер мен медициналық тағайындауларды қауіпсіз қолдану.
5. Инфекциялардың алдын алу: қол гигиенасы, құрал-жабдық стерилизациясы, инфекциялардың таралуын болдырмау шаралары.
6. Пациенттер үшін қауіпсіз ортаны қамтамасыз ету.
7. Этикалық және деонтологиялық принциптерді сақтау.
8. Пациенттердің құлау қаупін бағалау.
9. Пациенттер мен жақындарын өз-өзіне күтім жасау, ауруларды алдын алу, дәрі қабылдау ережелері мен төтенше жағдайдағы әрекеттерге үйрету.
10. Емдеу және күтім жоспарын талқылауға қатысу, дәлелді медицина негізіндегі шешімдер қабылдауға үлес қосу.
11. Медициналық ұйымның құжаттарын бақылаушы органдардың тексерулеріне дайындау.
Білімдер:
1. Медициналық қызметті стандарттау және аккредиттеу негіздері.
2. Медициналық қызмет сапасын реттейтін нормативтік-құқықтық акт (НҚА).
3. Медициналық көмек сапасын бақылау субъектілері және олардың өзара әрекеттесуі.
4. Дәрі-дәрмектерді сақтау, дозалау, қолдану және жанама әсерлері, дәрі-дәрмек терапиясындағы қателерді анықтау және алдын алу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттердің көрсетілген медициналық қызметтердің сапасына қанағаттануын зерттеуді ұйымдастыру және оның технологиясы.
Машықтар:
1. Медициналық көмектің сапасына әсер ететін факторларды талдау.
2. Медициналық ұйымның құжаттамасын қадағалау органдары мен аккредиттеу органдарының бақылау іс-шараларына дайындау.
3. Әлеуметтанулық әдістер (сауалнама жүргізу, сұхбат алу) арқылы кері байланысты жүзеге асыру.
4. Команда құрамында, сонымен қатар дәрігерлермен, әкімшілікпен және пациенттермен өзара іс-әрекет жасау.
5. Пациенттердің қанағаттанушылығын арттыру бойынша іс-шараларды әзірлеуге қатысу.
6. Ақпараттық технологиялар құралдарымен жұмыс жасау.
Білімдер:
1. Медициналық қызметтердің сапасын қамтамасыз етуге қатысты нормативтік құқықтық актілер (НҚА), халықаралық және ұлттық стандарттардың ережелері.
2. Медициналық қызмет сапасын тәуелсіз бағалау негіздері.
3. Медициналық этика және деонтология негіздері.
4. Медициналық көмекті ұйымдастыру құрылымы және оны көрсету стандарттары.

5. Методология опросов и анкетирования
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Обеспечение контроля качества медицинской деятельности.
Умения:
1.Управлять качеством сестринской деятельности.
2.Распределять обязанности и ответственность.
3.Анализировать экспертные карты оценки работы медсестры в зависимости от функционала и должности.
Знания:
1.Основы качества и принципов менеджмента качества.
2.Клинические рекомендации, протоколы.
3.Критерии качества сестринских услуг.
4.Теоретические основы экспертизы медицинской помощи.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Управление медицинской информацией.
Навык 1:
Управление данными и оптимизация неклинических процессов.
Умения:
1. Работать с цифровыми системами.
2. Обеспечивать корректный документооборот.
3. Владеть навыками информационного анализа (отслеживать показатели данных по пациентам, составлять статистические и аналитические сводки по отделению).
4. Работать с данными в рамках полномочий.
5. Соблюдать нормы конфиденциальности и информационной безопасности.
Знания:
1. Функциональные возможности и специфика конкретной медицинской организации.
2. Формы и методы автоматизированного документооборота.
3. Основы по ведению МЦСов.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Осуществлять самостоятельное ведение учетной и отчетной документации.
Умения:
1. Оформлять медицинскую документацию.
2. Использовать в профессиональной деятельности информационные системы в сфере здравоохранения.
3. Собирать средства; анализировать и синтезировать статистические данные.
4. Обеспечивать точность и своевременность внесения данных в соответствии с действующими нормативами.
Знания:
1. Правила оформления медицинской документации.
2. Основные принципы и виды медицинского страхования.
3. Правила работы в информационных системах в сфере здравоохранения.
4. Основы статистической обработки медицинских данных.
5. Организация потока медицинской информации (взаимодействия между отделениями, врачами, лабораторией).
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Базовые навыки статистического учета в медицинской организации.
Навык 1:
Управление данными.
Умения:
1. Владеть базовыми навыками статистического учета в медицинской организации.
2. Работать на компьютере и в информационных платформах, системы здравоохранении, используя информационные технологий.
3. Управлять данными с помощью IT-технологий.
4. Владеть современными методами сбора, регистрации, хранения.
5. Владеть методами защиты медицинской информации.
Знания:
1. Основы статистического учета.
2. Методы управления медицинской информацией.
3. Основы и инструменты работы с информационными системами.
4. Основы компьютерной грамотности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность.
Трудолюбие.
Инициативность.
Целеустремленность.
Наблюдательность.
Уверенность в себе.
Самокритичность.
Умение планировать свою работу.
Стремление к непрерывному профессиональному совершенствованию.
Соблюдение правил этики, деонтологии и субординации.
Владение IT – технологиями.
Системное мышление.
Коммуникабельность.
Пациент-ориентированность.
Ответственность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Медицинская(ий) сестра/брат общей практики
4
Акушер(ка)
4
Фельдшер
5
Медицинская(ий) сестра/брат расширенной практики
6
Медицинская(ий) сестра/брат высшей квалификации
6
Врачи всех специальностей – Врач (специалист профильный)
6
Специалисты-профессионалы в области общественного здоровья

5. Сауалнама жүргізу және анкеталау әдіснамасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
Медициналық қызметтің сапасын бақылауды қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Мейіргерлік қызмет сапасын басқару.
2. Міндеттер мен жауапкершілікті бөлу.
3. Мейіргердің функционалдық міндеттері мен лауазымына сәйкес жұмысын бағалау жөніндегі сараптамалық карталарды талдау.
Білімдер:
1. Сапа негіздері және сапа менеджменті принциптері.
2. Клиникалық ұсыныстар, хаттамалар.
3. Мейіргерлік қызметтердің сапа критерийлері.
4. Медициналық көмекті сараптаудың теориялық негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Медициналық ақпаратты басқару.
Дағды 1:
Деректерді басқару және клиникалық емес процестерді оңтайландыру.
Машықтар:
1. Электрондық жүйелермен жұмыс істеу.
2. Дұрыс құжат айналымын қамтамасыз ету.
3. Ақпараттық талдау дағдыларын меңгеру (пациенттер бойынша деректер көрсеткіштерін қадағалау, бөлімше бойынша статистикалық және аналитикалық қорытындылар жасау).
4. Өкілеттіктер шеңберінде деректермен жұмыс істеу.
5. Құпиялылық және ақпараттық қауіпсіздік нормаларын сақтау.
Білімдер:
1. Белгілі бір медициналық ұйымның функционалдығы мен ерекшелігі.
2. Автоматтандырылған құжат айналымының нысандары мен әдістері.
3. МСЖ-дарды жүргізу негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Тіркеу және есеп беру құжаттамасын өз бетінше жүргізу.
Машықтар:
1. Медициналық құжаттаманы ресімдеу.
2. Кәсіби қызметте денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық жүйелерді пайдалану.
3. Деректерді жинау, статистикалық мәліметтерді талдау және синтездеу.
4. Қолданыстағы нормативтерге сәйкес деректерді енгізудің дәлдігі мен уақтылығын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Медициналық құжаттаманы ресімдеу ережелері.
2. Медициналық сақтандырудың негізгі қағидалары мен түрлері.
3. Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу ережелері.
4. Медициналық деректерді статистикалық өңдеу негіздері.
5. Медициналық ақпарат ағындарын ұйымдастыру (бөлімшелер, дәрігерлер, зертхана арасындағы өзара іс-әрекет).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
сынылады
Қосымша еңбек функциясы:
Медициналық ұйымда статистикалық есеп жүргізудің базалық дағдылары.
Машық 1:
Деректерді басқару.
Дағдылар:
1. Медициналық ұйымда статистикалық есеп жүргізудің базалық дағдыларын меңгеру.
2. Компьютерде және денсаулық сақтау жүйесінің ақпараттық платформаларында ақпараттық технологияларды қолдана отырып жұмыс істеу.
3. Ақпараттық технологиялар арқылы деректерді басқару.
4. Деректерді жинау, тіркеу және сақтау бойынша заманауи әдістерді меңгеру.
5. Медициналық ақпаратты қорғау әдістерін меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық есеп жүргізу негіздері.
2. Медициналық ақпаратты басқару әдістері.
3. Ақпараттық жүйелермен жұмыс істеудің негіздері мен құралдары.
4. Компьютерлік сауаттылық негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Тұлғалық құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік.
Еңбекқорлық.
Бастамашылдық.
Мақсаткерлік.
Бақылағыштық.
Өзіне деген сенімділік.
Өзін-өзі сыни тұрғыдан бағалау.
Өз жұмысын жоспарлай білу.
Үздіксіз кәсіби жетілуге ұмтылу.
Этика, деонтология және субординация қағидаларын сақтау.
Ақпараттық технологияларды (IT) меңгеру.
Жүйелі ойлау.
Қарым-қатынасқа бейімділік.
Пациентке бағдарлану.
Жауапкершілік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізбесі:
СБШ аясындағы басқа мамандықтармен байланысы:
СБШ деңгейі:
Мамандық атаулары:
4
Жалпы медицина мейіргері
4
Акушер
4
Фельдшер
5
Кеңейтілген тәжірибелі мейіргер
6
Жоғары білікті мейіргер
6
Барлық мамандықтардың дәрігерлері - дәрігер (профильдік маман)
6
Қоғамдық денсаулық сақтау мамандары

10. Карточка профессии "6.1 Менеджер здравоохранения":
Код группы:
2269-1
Код наименования занятия:
2269-1-006
Наименование профессии:
6.1 Менеджер здравоохранения.
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
6.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856).
Менеджер здравоохранения.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Наличие высшего медицинского образования. Стаж практической работы по основной медицинской специальности – не менее 3 лет. Опыт работы должности первого руководителя или заместителя руководителя медицинской организации районного уровня.
Связь с неформальным и информальным образованием:
да
Другие возможные наименования профессии:
1342-1-001 – Главная медицинская сестра (заместитель главного врача по сестринскому делу).
1342-1-006 – Директор по сестринскому делу.
2262-1-002 – Фармацевт (провизор).
2269-1-006 – Менеджер здравоохранения.
2421-0-017 – Специалист по системе менеджмента качества.
2631-0-005 – Консультант по менеджменту.
1342-1-007 – Заведующий (начальник) лаборатории.
1329-9-014 – Заведующий лабораторией.
1342-1-011 – Руководитель по услугам в области здравоохранения.
1342-1-008 – Заведующий отделением в больнице.
1233-0-005 – Заведующий виварием.
Основная цель деятельности:
Целью профессионального стандарта "Менеджмент в здравоохранении" для менеджеров уровня 6.1 является обеспечение эффективного функционирования медицинской организации районного уровня через планирование, организацию, координацию и контроль медицинской, профилактической и административно-хозяйственной деятельности, направленной на повышение доступности и качества медицинской помощи населению.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Планирование и стратегическое управление деятельностью организации.
2. Внутренний контроль качества и безопасности медицинской деятельности.
3. Управление кадровыми ресурсами и системой мотивации персонала.
4. Административно-хозяйственная деятельность и управление ресурсами организации здравоохранения.

10. "6.1 Денсаулық сақтау менеджері" кәсіптің карточкасы:
Топ коды:
2269-1
Кәсіп атауының коды:
2269-1-006
Кәсіп атауы:
6.1 Денсаулық сақтау менеджері
СБШ (салалық біліктілік шеңбері) бойынша біліктілік деңгейі:
6
СШБ бойынша кіші біліктілік деңгейі:
6.1
БТБА (бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы), БА (біліктілік анықтамалығы) және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелді).
Денсаулық сақтау менеджері.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Жоғары білім (бакалавриат, маман, ординатура)
Мамандығы:
Денсаулық сақтау
Біліктілігі:
-
Жұмыс тәжірибесіне талаптар:
Жоғары медициналық білімнің болуы. Негізгі медициналық мамандық бойынша практикалық жұмыс өтілі – кемінде 3 жыл. Аудандық деңгейдегі медициналық ұйымның бірінші басшысы немесе басшысының орынбасары лауазымында жұмыс тәжірибесінің болуы.
Формалды емес және информалы біліммен байланысы:
иә
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1342-1-001 – Бас мейіргер (мейіргер ісі жөніндегі бас дәрігердің орынбасары)
1342-1-006 – Мейіргер ісі жөніндегі директор
2262-1-002 – Фармацевт (провизор)
2269-1-006 – Денсаулық сақтау менеджері
2421-0-017 – Сапа менеджменті жүйесі жөніндегі маман
2631-0-005 – Менеджмент жөніндегі кеңесші
1342-1-007 – Зертхана меңгерушісі (басшысы)
1329-9-014 – Зертхана меңгерушісі
1342-1-011 – Денсаулық сақтау саласындағы қызметтер бойынша басшы
1342-1-008 – Аурухана бөлімшесінің меңгерушісі
1233-0-005 – Виварий меңгерушісі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Денсаулық сақтаудағы менеджмент" кәсіптік стандартының 6.1 деңгейіндегі менеджерлер үшін мақсаты – медициналық көмектің халық үшін қолжетімділігі мен сапасын арттыруға бағытталған медициналық, профилактикалық және әкімшілік-шаруашылық қызметті жоспарлау, ұйымдастыру, үйлестіру және бақылау арқылы аудандық деңгейдегі медициналық ұйымның тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйым қызметін жоспарлау және стратегиялық басқару.
2. Медициналық қызметтің сапасы мен қауіпсіздігін ішкі бақылау.
3. Кадрлық ресурстарды және персоналды ынталандыру жүйесін басқару.
4. Денсаулық сақтау ұйымының әкімшілік-шаруашылық қызметін және ресурстарын басқару.

5. Использование цифровых медицинских технологий, включая элементы искусственного интеллекта (ИИ), в рамках текущей организационной и управленческой деятельности учреждения здравоохранения.
Дополнительные трудовые функции:
1. Коммуникация, культура и пропаганда.
2. Организация и ведение статистического учета в медицинской организации.
Трудовая функция 1:
Планирование и стратегическое управление деятельностью организации.
Навык 1:
Разработка стратегии развития учреждения в соответствии с задачами системы здравоохранения региона.
Умения:
1. Разработывать стратегии развития медицинской организации.
2. Планировать краткосрочные и долгосрочные цели учреждения.
3. Анализировать внутреннюю и внешнюю среды (ресурсы, потребности населения, демография).
4. Прогнозировать показатели и планировать деятельность подразделений.
5. Устанавливать целевые индикаторы эффективности и качества медпомощи.
6. Разрабатывать планы финансово-экономического, кадрового и технического развития.
7. Координировать реализацию стратегических проектов.
Знания:
1. Принципы разработки стратегий и программ в области общественного здравоохранения.
2. Методы анализа и интерпретации научных данных для формирования рекомендаций.
3. Основы планирования и реализации
профилактических мероприятий, направленных на улучшение общественного здоровья.
4. Методы стратегического и оперативного планирования.
5. Основы системного и ситуационного анализа.
6. Методики SWOT-анализа, PEST-анализа, SMART, BSC.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Подготовка и контроль исполнения плана работы.
Умения:
1. Разрабатывать план работы учреждения в соответствии с нормативными требованиями.
2. Устанавливать приоритеты, сроки и ответственных лиц для выполнения задач.
3. Планировать объемы медицинской помощи (приемы, койко-дни, вакцинация).
4. Привязывать действия к доступным реурсам (штат, оборудование, финансы).|
5. Обеспечивать контрольные сроки и информировать исполнителей.
6. Применять цифровые инструменты для отслеживания выполнения задач (MIS, Excel, BI-панели).
7. Сравнивать плановые и фактические показатели.
8. Выявлять причины отклонений.
9. Готовить аналитические отчеты по выполнению плана и предложения по оптимизации. |
Знания:
1. Требования МЗ РК и региональных органов к планированию медицинской деятельности.
2. Порядок и стандарты оказания медицинской помощи.
3. Программа государственных гарантий бесплатного оказания медпомощи.
4. Структура плана работы медицинской организации (объемы помощи, финансы, кадры, хозяйственные вопросы).

5. Денсаулық сақтау мекемесінің ағымдағы ұйымдастырушылық және басқарушылық қызметі шеңберінде цифрлық медициналық технологияларды, оның ішінде ЖИ элементтерін пайдалану.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қарым-қатынас, мәдениет және насихат.
2. Медициналық ұйымда статистикалық есепке алуды ұйымдастыру және жүргізу.
Еңбек функциясы 1:
Ұйым қызметін жоспарлау және стратегиялық басқару
Дағды 1:
Өңірдің денсаулық сақтау жүйесінің міндеттеріне сәйкес мекеменің даму стратегиясын әзірлеу.
Машықтар:
1. Медициналық ұйымның даму стратегияларын әзірлеу.
2. Ұйымның қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді мақсаттарын жоспарлау.
3. Ішкі және сыртқы ортаны (ресурстар, халықтың қажеттіліктері, демографиялық жағдай) талдау.
4. Көрсеткіштерді болжау және бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық көмектің сапасы мен тиімділігінің мақсатты индикаторларын белгілеу.
6. Қаржылық-экономикалық, кадрлық және техникалық даму жоспарларын әзірлеу.
7. Стратегиялық жобаларды іске асыруды үйлестіру.
Білім:
1. Қоғамдық денсаулық сақтау саласында стратегиялар мен бағдарламаларды әзірлеу қағидаттары.
2. Ұсынымдар қалыптастыру үшін ғылыми деректерді талдау және интерпретациялау әдістері.
3. Қоғамдық денсаулықты жақсартуға бағытталған профилактикалық іс-шараларды жоспарлау және іске асыру негіздері.
4. Стратегиялық және жедел жоспарлау әдістері.
5. Жүйелік және ситуациялық талдау негіздері.
6. SWOT, PEST, SMART, BSC әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Жұмыс жоспарын даярлау және оның орындалуын қадағалау.
Машықтар:
1. Нормативтік талаптарға сәйкес мекеменің жұмыс жоспарын әзірлеу.
2. Міндеттерді орындау үшін басымдықтарды, мерзімдерді және жауапты тұлғаларды белгілеу.
3. Медициналық көмектің көлемдерін жоспарлау (қабылдаулар, төсек-күндер, вакцинация).
4. Іс-шараларды қолда бар ресурстармен (кадрлар, жабдықтар, қаржы) сәйкестендіру.
5. Бақылау мерзімдерін қамтамасыз ету және орындаушыларды хабардар ету.
6. Міндеттердің орындалуын бақылау үшін цифрлық құралдарды (МСЖ, Excel, BI-панельдер) қолдану.
7. Жоспарлы және нақты көрсеткіштерді салыстыру.
8. Ауытқулардың себептерін анықтау.
9. Жоспардың орындалуы бойынша талдамалық есептерді дайындау және оңтайландыру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің және өңірлік органдардың медициналық қызметті жоспарлауға қойылатын талаптары.
2. Медициналық көмекті көрсету тәртібі мен стандарттары.
3. Медициналық көмекті тегін көрсетудің мемлекеттік кепілдіктер бағдарламасы.
4. Медициналық ұйымның жұмыс жоспарының құрылымы (көмек көлемдері, қаржы, кадрлар, шаруашылық мәселелер).

5. Методика формирования плана с учетом мощностей учреждения и территориальных задач.
6. Основы бюджетного планирования в ОСМС и вне бюджета.
7. ИТ и аналитика.
8. Принципы работы с медицинскими информационными системами.
9. Методика контроля выполнения мероприятий (план-фактный анализ, KPI, контрольные точки).
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Внутренний контроль качества и безопасности медицинской деятельности.
Навык 1:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения в своей профессиональной области.
Умения:
1. Владеть навыками изучения мнений сотрудников и информирования персонала о мерах по улучшению качества и обеспечению безопасности пациентов при осуществлении специализированной медицинской помощи в рамках специальности.
2. Повышать потенциал организации, осуществляющей специализированную медицинскую помощь в рамках специальности по вопросам обеспечения качества медицинской помощи.
3. Оказывать методологическую поддержку медицинскому персоналу организации здравоохранения по вопросам качества услуг специализированной медицинской помощи.
4. Разрабатывать стандарты, клинические протокола, алгоритмы и инструкции, методические разработки по специализированной медицинской помощи в рамках специальности на основе систематического поиска доказательств, критического анализа полученной информации и результатов своей профессиональной деятельности.
5. Обеспечить трансферт новых технологий в практику.
Знания:
1. Методология прикладных исследований.
2. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования.
3. НПА по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специальности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Контроль и аудит медицинской деятельности.
Умения:
1. Проводить внутренние проверки соблюдения порядков, стандартов и клинических рекомендаций.
2. Осуществлять контроль за правильностью ведения медицинской документации (медицинские карты, истории болезни, формы отчетности).
3. Анализировать случаи дефектов медицинской помощи, летальные исходы, жалобы пациентов.
4. Организовывать экспертизу качества медицинской помощи (в том числе медико-экономическую экспертизу, экспертизу страховых случаев).
5. Координировать работу врачей-экспертов, сотрудников служб качества, ответственных по направлениям.
6. Работать с электронными медицинскими системами.
Знания:

5. Мекеменің қуаттылығын және аумақтық міндеттерді ескере отырып жоспар қалыптастыру әдістемесі.
6. МӘМС және бюджеттен тыс қаражаттар шеңберінде бюджеттік жоспарлау негіздері.
7. Ақпараттық технологиялар және талдау негіздері.
8. Медициналық ақпараттық жүйелермен жұмыс істеу қағидаттары.
9. Іс-шаралардың орындалуын бақылау әдістемесі (жоспарлы-нақты талдау, KPI, бақылау нүктелері).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек қызметі 2:
Медициналық қызметтің сапасы мен қауіпсіздігін ішкі бақылау.
Дағды 1:
Өзінің кәсіптік қызмет саласында сапаны жақсарту және диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу бойынша іс-шараларды әзірлеу және іске асыру.
Машықтар:
1. Мамандығы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде пациенттердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету және сапаны жақсарту шаралары бойынша қызметкерлердің пікірін зерделеу және персоналды ақпараттандыру дағдыларын меңгеру.
2. Мамандығы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмек көрсететін ұйымның медициналық көмек сапасын қамтамасыз ету мәселелері бойынша әлеуетін арттыру.
3. Денсаулық сақтау ұйымының медициналық персоналына мамандандырылған медициналық көмек сапасы мәселелері бойынша әдіснамалық қолдау көрсету.
4. Жүйелі түрде дәлелдерді іздеу, алынған ақпаратты сыни талдау және өзінің кәсіби қызметінің нәтижелері негізінде мамандығы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмек бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
5. Жаңа технологияларды практикаға енгізуді (трансфертін) қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Қолданбалы зерттеулер әдіснамасы.
2. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері.
3. Мамандығы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеуге қатысты нормативтік құқықтық актілер (НҚА).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Медициналық қызметті бақылау және аудит.
Машықтар:
1. Медициналық көмекті көрсету тәртібінің, стандарттардың және клиникалық ұсынымдардың сақталуына ішкі тексерулер жүргізу.
2. Медициналық құжаттаманы (медициналық карталар, ауру тарихы, есеп беру нысандары) жүргізудің дұрыстығын бақылауды жүзеге асыру.
3. Медициналық көмектегі ақаулар жағдайларын, өлім жағдайларын, пациенттердің шағымдарын талдау.
4. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізуді ұйымдастыру (оның ішінде медициналық-экономикалық сараптама, сақтандыру жағдайлары бойынша сараптама).
5. Дәрігер-сарапшылардың, сапа қызметі қызметкерлерінің, бағыттар бойынша жауапты тұлғалардың жұмысын үйлестіру.
6. Электрондық медициналық жүйелермен жұмыс істеу.
Білімдер:

1. Национальные клинические протоколы, порядки и стандарты оказания медпомощи.
2. Правила ведения и хранения медицинской документации.
3. Принципы и методики проведения внутреннего аудита качества.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Коммуникация и обучение персонала.
Умения:
1. Структурированно доносить управленческие решения, инструкции, цели до персонала.
2. Проводить рабочие совещания, брифинги, обучающие встречи с учетом уровня подготовки участников.
3. Использовать различные каналы коммуникации (устные, письменные, электронные) эффективно и с учетом специфики аудитории.
4. Слушать, выявлять скрытые конфликты или проблемы в подразделении.
5. Улучшения.
6. Проводить анализ потребностей в обучении (оценка дефицита компетенций).
7. Разрабатывать и реализовывать краткосрочные обучающие мероприятия: мини-лекции, тренинги, клинические разборы.
8. Настраивать систему наставничества, менторства и адаптации новых сотрудников.
9. Обеспечивать обратную связь, проводить оценочные беседы, корректировать поведение и деятельность без конфликта.
10. Выстраивать доверие и культуру открытого обсуждения проблем.
11. Управлять конфликтами в трудовом коллективе.
Знания:
1. Подходы к формированию системы непрерывного улучшения.
2. Основы деловой и управленческой коммуникации.
3. Методика обучения взрослых (андрагогика).
4. Принципы эффективного обучения персонала в здравоохранении.
5. Методы оценки эффективности обучения (метод Киркпатрика).
6. Требования к непрерывному медицинскому образованию (НМО).
7. Приказы МЗ РК по аттестации, аккредитации и повышению квалификации сотрудников.
8. Внутренние положения по наставничеству, аттестации, допуску к работе.
9. Инструменты и технологии ИТ-средств для обучения.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 3:
Управление кадровыми ресурсами и системой мотивации персонала.
Навык 1:
Кадровое планирование и управление персоналом.
Умения:
1. Оценивать потребности учреждения в кадрах с учетом штатных нормативов, объема помощи и финансирования.
2. Формировать штатное расписание, проводить его актуализацию.
3. Оценивать компетентность и соответствие сотрудников занимаемым должностям.
4. Организовывать подбор, прием, адаптацию и увольнение работников в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
5. Проводить ротацию, совмещение, перераспределение нагрузки.
6. Уметь выступать за здоровую государственную политику и услуги, способствующих укреплению и защите здоровья и благополучия отдельных лиц и сообществ.
Знания:
1. Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения" Республики Казахстан.

1. Медициналық көмекті көрсету бойынша ұлттық клиникалық хаттамалар, тәртіптер мен стандарттар.
2. Медициналық құжаттаманы жүргізу және сақтау қағидалары.
3. Сапаға ішкі аудит жүргізудің қағидаттары мен әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
Қарым-қатынас және қызметкерлерді оқыту
Машықтар:
1. Басқарушылық шешімдерді, нұсқаулықтарды және мақсаттарды персоналға құрылымдалған түрде жеткізу.
2. Қатысушылардың дайындық деңгейін ескере отырып, жұмыс кеңестерін, брифингтер мен оқыту кездесулерін өткізу.
3. Әртүрлі қарым-қатынас арналарын (ауызша, жазбаша, электрондық) аудиторияның ерекшеліктерін ескере отырып тиімді пайдалану.
4. Қызметкерлерді тыңдау, бөлімшедегі жасырын қақтығыстар мен мәселелерді анықтау.
5. Жақсарту.
6. Оқыту қажеттіліктерін талдау (құзыреттердің тапшылығын бағалау).
7. Қысқа мерзімді оқыту іс-шараларын әзірлеу және іске асыру: шағын дәрістер, тренингтер, клиникалық талдаулар.
8. Жаңа қызметкерлерді бейімдеу, тәлімгерлік және менторлық жүйесін құру.
9. Кері байланысты қамтамасыз ету, бағалау әңгімелерін жүргізу, мінез-құлық пен қызметті қақтығыссыз түзету.
10. Сенім мен мәселелерді ашық талқылау мәдениетін қалыптастыру.
11. Еңбек ұжымындағы қақтығыстарды басқару.
Білімдер:
1. Үздіксіз жетілдіру жүйесін қалыптастыру тәсілдері.
2. Іскерлік және басқарушылық коммуникация негіздері.
3. Ересектерді оқыту әдістемесі (андрагогика).
4. Денсаулық сақтау саласында персоналды тиімді оқыту қағидаттары.
5. Оқытудың тиімділігін бағалау әдістері (Киркпатрик моделі).
6. Үздіксіз медициналық білім беру (ҮМББ) талаптары.
7. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қызметкерлерді аттестаттау, аккредиттеу және біліктілікті арттыру жөніндегі бұйрықтары.
8. Тәлімгерлік, аттестаттау және жұмысқа жіберу бойынша ішкі ережелер.
9. Оқытуда қолданылатын ақпараттық технологиялар құралдары мен технологиялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Кадрлық ресурстарды және персоналды ынталандыру жүйесін басқару
Дағды 1:
Кадрлық жоспарлау және персоналды басқару
Машықтар:
1. Штаттық нормативтерді, медициналық көмектің көлемін және қаржыландыруды ескере отырып, мекеменің кадрларға қажеттілігін бағалау.
2. Штаттық кестені қалыптастыру және оны өзектендіру.
3. Қызметкерлердің құзыреттілігін және атқаратын лауазымына сәйкестігін бағалау.
4. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес қызметкерлерді іріктеу, қабылдау, бейімдеу және жұмыстан босатуды ұйымдастыру.
5. Ротация, лауазымдарды біріктіру және жүктемені қайта бөлу жұмыстарын жүргізу.
6. Жеке тұлғалар мен қауымдастықтардың денсаулығы мен әл-ауқатын нығайтуға және қорғауға бағытталған мемлекеттік саясат пен қызметтерді қолдау және ілгерілету қабілетін көрсету.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексі.

2. Трудовой кодекс Республика Казахстан, в том числе главы о медработниках.
3. Правила оформления, изменения и прекращения трудовых отношений.
4. Приказы МЗ РК по аттестации, аккредитации, ведению кадрового учета, штатным нормативам.
5. Нормативы по нагрузке и численности медперсонала.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Оценка эффективности, развитие и мотивация персонала.
Умения:
1. Разрабатывать и внедрять систему оценки эффективности труда (KPI, аттестации, наблюдение, тестирование).
2. Проводить управленческие собеседования, оценочные беседы, корректирующую обратную связь.
3. Определять потребности в обучении и повышении квалификации персонала.
4. Организовывать программы наставничества, адаптации и непрерывного развития сотрудников.
5. Формировать систему нематериальной мотивации: признание, участие в принятии решений, гибкость в графике.
6. Разрабатывать предложения по премированию, доплатам, дополнительному стимулированию.
7. Применять подходы к индивидуальной и командной мотивации (учет ценностей, фаз профессионального выгорания).
Знания:
1. Системное видение актуальных проблем в здравоохранении для анализа компетенций сотрудников.
2. Методы материальной и нематериальной мотивации в здравоохранении.
3. Основы поведенческой экономики и психологии труда.
4. Навыки делегирования и управления через доверие.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Управление конфликтами и климатом в коллективе.
Умения:
1. Своевременно выявлять и решать конфликтные ситуации.
2. Формировать благоприятный психологический климат.
3. Развивать культуру уважительного взаимодействия и "обратной связи вверх".
4. Проводить опросы удовлетворенности, вовлеченности персонала и на их основе - изменения в управлении.
5. Формировать благоприятный психологический климат.
Знания:
1. Основы HR-менеджмента: планирование, подбор, адаптация, оценка, удержание персонала.
2. Подходы к управлению компетенциями и профессиональными траекториями сотрудников.
3. Проведение опросов, анкет, оценки климата.
4. Работа с отчетами по кадрам, текучести, нагрузке.
5. Методы визуализации данных и аналитики по персоналу.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 4:
Административно-хозяйственная деятельность и управление ресурсами организации здравоохранения.
Навык 1:
Управление конфликтами.
Умения:
1. Действовать добросовестно в соответствии с этическими стандартами и нормами.

2. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, оның ішінде медициналық қызметкерлерге қатысты бөлімдер.
3. Еңбек қатынастарын ресімдеу, өзгерту және тоқтату қағидалары.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қызметкерлерді аттестаттау, аккредиттеу, кадрлық есеп жүргізу және штаттық нормативтер жөніндегі бұйрықтары.
5. Медициналық персоналдың жүктемесі мен санына қатысты нормативтер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Қызметкерлердің жұмысын бағалау, дамыту және ынталандыру
Машықтар:
1. Еңбек тиімділігін бағалау жүйесін (KPI, аттестаттау, бақылау, тестілеу) әзірлеу және енгізу.
2. Басқарушылық сұхбаттар, бағалау әңгімелері және түзетуші кері байланыс жүргізу.
3. Персоналды оқыту және біліктілікті арттыру қажеттіліктерін айқындау.
4. Қызметкерлерді бейімдеу, тәлімгерлік және үздіксіз дамыту бағдарламаларын ұйымдастыру.
5. Материалдық емес ынталандыру жүйесін қалыптастыру: мойындау, шешім қабылдауға қатысу, жұмыс кестесінің икемділігі.
6. Сыйақы беру, үстемақы және қосымша ынталандыру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
7. Жеке және командалық ынталандыру тәсілдерін қолдану (құндылықтарды, кәсіби күйіп кету кезеңдерін ескеру).
Білімдер:
1. Қызметкерлердің құзыреттерін талдау үшін денсаулық сақтау саласындағы өзекті мәселелерге жүйелік көзқарас.
2. Денсаулық сақтау саласындағы материалдық және материалдық емес ынталандыру әдістері.
3. Мінез-құлық экономикасы және еңбек психологиясының негіздері.
4. Өкілеттіктерді беру және сенім арқылы басқару дағдылары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
Қақтығыстарды және командалық климатты басқару.
Машықтар:
1. Қақтығысты жағдайларды уақтылы анықтау және шешу.
2. Қолайлы психологиялық ахуалды қалыптастыру.
3. Өзара құрметке негізделген өзара іс-қимыл мәдениетін және "жоғарыға кері байланыс" жүйесін дамыту.
4. Персоналдың қанағаттануы мен тартылу деңгейіне сауалнама жүргізу және оның нәтижелері негізінде басқарушылық өзгерістер енгізу.
Білімдер:
1. HR-менеджмент негіздері: персоналды жоспарлау, іріктеу, бейімдеу, бағалау және ұстап қалу.
2. Қызметкерлердің құзыреттері мен кәсіби даму траекторияларын басқару тәсілдері.
3. Сауалнамалар, анкеталар жүргізу және ұжымдық ахуалды бағалау.
4. Кадрлар, кадрлық тұрақсыздық (тұрақсыздық деңгейі), жүктеме бойынша есептермен жұмыс істеу.
5. Персонал бойынша деректерді визуализациялау және талдау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек қызметі 4:
Денсаулық сақтау ұйымының әкімшілік-шаруашылық қызметі және ресурстарын басқару.
Дағды 1:
Қақтығыстарды басқару.
Машықтар:
1. Этикалық стандарттар мен нормаларға сәйкес адал әрекет ету.

2. Владеть навыками критической саморефлексии.
3. Демонстрировать способность понимать ситуации конфликта интересов и управлять ими в соответствии с организационными положениями, политиками и процедурами.
4. Владеть навыками коммуникации с коллегами, с пациентами.
5. Анализировать и формально описывать выявленный медицинский инцидент, выявить его причинно-следственные связи, негативные последствия и возможность их предотвращения.
Знания:
1. Природа конфликтов и основы конфликтологии.
2. Основы организационного поведения.
3. Этический кодекс медицинского работника.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Просвещение в области общественного здравоохранения на протяжении всей жизни.
Умения:
1. Развивать навыки профессиональной и рефлексивной практики.
2. Соблюдать принципы этичного профессионального поведения.
3. Просвещать население в области общественного здравоохранения на протяжении всей жизни.
Знания:
1. Самооценка и удовлетворение потребностей в личностном развитии на основе карьерных целей и требуемых компетенций.
2. Профессиональные этические стандарты и нормы, способствующие профессиональной подотчетности, социальной ответственности и общественному благу.
3. Междисциплинарный подход и командная работа в контексте общественного здравоохранения.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 5:
Использование цифровых медицинских технологий, включая элементы ИИ, в рамках текущей организационной и управленческой деятельности учреждения здравоохранения.
Навык 1:
Владение базовыми МЦС, ЭМК.
Умения:
1. Активно пользоваться базовыми МЦС, ЭМК.
2. Обеспечивать корректную передачу информации между отделениями, врачами, ИТ-отделом и пациентами.
3. Мониторировать результаты, полученных с помощью ИИ-алгоритмов, с учетом клинического контекста.
4. Контролировать соблюдение требований по защите персональных данных при использовании ИТ-сервисов.
Знания:
1. Цифровизация в Республике Казахстан в полном объеме.
2. Общие понятия и возможности технологий искусственного интеллекта в медицине и здравоохранении.
3. Стандарты и регламенты применения цифровых решений в здравоохранении (включая НМП, КМП, Единую государственную информационную систему в сфере здравоохранения).
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение безопасности персональных данных при работе с цифровыми сервисами.
Умения:
1. Понимать принципы обработки медицинских данных и защиты персональной информации.
2. Применять этические принципы использования ИИ в клинической практике и здравоохранении, включая вопросы автономии и ответственности.
Знания:
1. Основы функционирования МЦС и ЭМК.

2. Сыни өзін-өзі рефлексиялау дағдыларын меңгеру.
3. Мүдделер қақтығысы жағдайларын түсіну және оларды ұйымдық ережелерге, саясаттар мен рәсімдерге сәйкес басқару қабілетін көрсету.
4. Әріптестермен және пациенттермен коммуникация дағдыларын меңгеру.
5. Анықталған медициналық инцидентті талдау және ресми сипаттау, оның себеп-салдарлық байланыстарын, теріс салдарын және олардың алдын алу мүмкіндігін анықтау.
Білімдер:
1. Қақтығыстардың табиғаты және конфликтология негіздері.
2. Ұйымдық мінез-құлық негіздері.
3. Медициналық қызметкердің этикалық кодексі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Өмір бойы қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы ағартушылық қызметті жүзеге асыру.
.
Машықтар:
1. Кәсіби және рефлексивті тәжірибе дағдыларын дамыту.
2. Этикалық кәсіби мінез-құлық қағидаларын сақтау.
3. Өмір бойы қоғамдық денсаулық сақтау саласында халықтың денсаулық сауаттылығын арттыру және ағартушылық қызметті жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Мансаптық мақсаттар мен қажетті құзыреттерге негізделген тұлғалық дамуға қажеттіліктерді өзін-өзі бағалау және қанағаттандыру.
2. Кәсіби есеп берушілікке, әлеуметтік жауапкершілікке және қоғамдық игілікке ықпал ететін кәсіби этикалық стандарттар мен нормалар.
3. Қоғамдық денсаулық сақтау контекстінде пәнаралық тәсіл және командалық жұмыс.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Денсаулық сақтау ұйымының ағымдағы ұйымдастырушылық және басқарушылық қызметі шеңберінде цифрлық медициналық технологияларды, оның ішінде жасанды интеллект (ЖИ) элементтерін пайдалану.
.
Дағды 1:
МСЖ, ЭМК базалық деңгейде меңгеру.
Машықтар:
1. МСЖ және ЭМК белсенді түрде пайдалану.
2. Бөлімшелер, дәрігерлер, ақпараттық технологиялар бөлімі және пациенттер арасында ақпараттың дұрыс берілуін қамтамасыз ету.
3. Жасанды интеллект алгоритмдері арқылы алынған нәтижелерді клиникалық контекстті ескере отырып мониторингілеу.
4. Ақпараттық технологиялық сервистерді қолдану кезінде дербес деректерді қорғау талаптарының сақталуын бақылау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасындағы цифрландыру (толық көлемде).
2. Медицина мен денсаулық сақтауда жасанды интеллект технологияларының жалпы түсініктері мен мүмкіндіктері.
3. Денсаулық сақтау саласында цифрлық шешімдерді қолданудың стандарттары мен регламенттері (оның ішінде НМП, КМП, БМДАЖ).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Цифрлық сервистермен жұмыс істеу кезінде дербес деректердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Медициналық деректерді өңдеу және дербес ақпаратты қорғау қағидаттарын түсіну.
2. Клиникалық практикада және денсаулық сақтау саласында жасанды интеллектті қолданудың этикалық қағидаттарын, соның ішінде автономия және жауапкершілік мәселелерін қолдану.
Білімдер:
1. Медициналық ақпараттық жүйелердің (МСЖ) және электрондық медициналық карталардың (ЭМК) жұмыс істеу негіздері.

2. Принципы обработки медицинских данных и защиты персональной информации.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Коммуникация, культура и пропаганда.
Навык 1:
Эффективный обмен информацией.
Умения:
1.Владеть навыками общения со СМИ, научного общения.
2. Уметь создавать презентации.
3. Определять целевую аудиторию.
4. Обмениваться информацией и ответственностью на различных организационных уровнях.
5. Распространять факты и фактические данные в контексте воплощения науки в практику и политику для различных участников системы и групп населения.
6. Доводить информацию о здоровье (включая риски для здоровья как письменно, так и устно) с помощью различных современных СМИ и социального маркетинга до широкой, профессиональной, академической и политической аудитории.
7. Понимать и применять принципы культурной осведомленности и деликатности в общении с различными группами населения.
8. Демонстрировать уважительное общение, представляя профессиональное мнение и поощрять других членов команды, включая членов сообщества, и пациентов.
9. Выражать свое мнение и вносить свой вклад в принятие решений.
Знания:
1. Государственная политика и услуги, которые способствуют укреплению и защите здоровья и благополучия отдельных лиц и сообществ.
2. Методы эффективного письменного и устного общения, включая общение со СМИ, научного общения, презентации, уважения разнообразия и инклюзивности.
3. Основы адвокации.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Организация и ведение статистического учета в медицинской организации.
Навык 1:
Управление данными.
Умения:
1. Владеть навыками ведения статистического учета в медицинской организации.
2. Использовать информационные технологии; управление данными.
3. Уметь осуществлять сбор средств, анализ и синтез статистических данных.
4. Применять методы (цифровых) технологий и передовую практику для управления, анализа и хранения данных и медицинской информации.
5. Использовать компьютер и информационные платформы, применяемые в здравоохранении.
6. Применять НПА в области информатизации, защиты персональных данных, отраслевые НПА в области информатизации здравоохранения
Знания:
1. Основы статистического учета и методов управления медицинской информацией.
2. Основы и инструменты работы с информационными системами.
3. Основы компьютерной грамотности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Организаторские способности.
Навыки объективной оценки.
Навыки независимой работы.
Принципиальность.
Умение определять системные проблемы и дефекты.
Умение планировать и прогнозировать.
Компьютерная грамотность (IT компетенции).
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Медицинская(ий) сестра/брат высшей квалификации
6
Врачи всех специальностей - Врач (специалист профильный)
6
Специалисты-профессионалы в области общественного здоровья

2. Медициналық деректерді өңдеу және дербес ақпаратты қорғау қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы1:
Қарым-қатынас, мәдениет және үгіт-насихат.
Дағды 1:
Ақпаратпен тиімді алмасу.
Машықтар:
1. Бұқаралық ақпарат құралдарымен және ғылыми ортада коммуникация жасау дағдыларын меңгеру.
2. Презентациялар дайындай білу.
3. Нысаналы аудиторияны анықтау.
4. Ұйымдастырушылық деңгейлерде ақпаратпен және жауапкершілікпен алмасу.
5. Ғылымды практика мен саясатқа енгізу контекстінде фактілер мен деректерді денсаулық сақтау жүйесінің әртүрлі қатысушылары мен халық топтарына тарату.
6. Денсаулық туралы ақпаратты (соның ішінде денсаулыққа қауіптерді) жазбаша және ауызша түрде заманауи бұқаралық ақпарат құралдары мен әлеуметтік маркетинг құралдарын пайдалана отырып, кең аудиторияға (кәсіби, академиялық және саяси) жеткізу.
7. Әртүрлі халық топтарымен қарым-қатынаста мәдени ерекшеліктерді түсіну және сезімталдық қағидаттарын қолдану.
8. Кәсіби пікірді құрметпен білдіру, команданың басқа мүшелерін, соның ішінде қауымдастық мүшелері мен пациенттерді ынталандыра отырып, құрметті қарым-қатынас орнату.
9. Өз пікірін білдіру және шешім қабылдауға үлес қосу.
Білімдер:
1. Жеке тұлғалар мен қоғамдастықтардың денсаулығы мен әл-ауқатын нығайтуға және қорғауға ықпал ететін мемлекеттік саясат пен қызметтер.
2. Тиімді жазбаша және ауызша коммуникация әдістері, соның ішінде бұқаралық ақпарат құралдарымен және ғылыми ортада қарым-қатынас жасау; презентациялар өткізу, әртүрлілік пен инклюзивтілікті құрметтеу.
3. Адвокация негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Медициналық ұйымда статистикалық есепке алуды ұйымдастыру және жүргізу.
Дағды 1:
Деректерді басқару
Машықтар:
1. Медициналық ұйымда статистикалық есеп жүргізу дағдыларын меңгеру.
2. Ақпараттық технологияларды пайдалану; деректерді басқару.
3. Қаражат жинауды жүзеге асыру, статистикалық деректерді талдау және синтездеу қабілеті.
4. Деректер мен медициналық ақпаратты басқару, талдау және сақтау үшін цифрлық технологиялар әдістері мен озық тәжірибелерді қолдану.
5. Денсаулық сақтау саласында қолданылатын компьютер мен ақпараттық платформаларды пайдалану.
6. Ақпараттандыру, дербес деректерді қорғау және денсаулық сақтау саласындағы ақпараттандыруға қатысты салалық нормативтік құқықтық актілерді қолдану.
Білімдер:
1. Статистикалық есеп жүргізу және медициналық ақпаратты басқару әдістерінің негіздері.
2. Ақпараттық жүйелермен жұмыс істеудің негіздері мен құралдары.
3. Компьютерлік сауаттылық негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Тұлғалық құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұйымдастырушылық қабілеттер.
Объективті бағалау дағдылары.
Тәуелсіз жұмыс істеу дағдылары.
Принципшілдік.
Жүйелік проблемалар мен ақауларды анықтай білу қабілеті.
Жоспарлау және болжау дағдылары.
Компьютерлік сауаттылық (IT құзыреттері).
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Жоғары білікті мейіргер
6
Барлық мамандықтағы дәрігерлер – дәрігер (салалық маман)
6
Қоғамдық денсаулық сақтау саласының кәсіби мамандары

11. Карточка профессии "6.2 Менеджер здравоохранения":
Код группы:
2269-1
Код наименования занятия:
2269-1-006
Наименование профессии:
6.2 Менеджер здравоохранения
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
6.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856).
Менеджер здравоохранения.
Менеджер здравоохранения.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Наличие высшего медицинского образования. Стаж практической работы не менее 5 лет по основной медицинской специальности. Опыт работы на руководящих должностях в системе здравоохранения. Опыт управления медицинской организацией или ее подразделениями на уровне ЦРБ, а также в должности заведующего отделением.
Связь с неформальным и информальным образованием:
да
Другие возможные наименования профессии:
1342-1 – Руководители (управляющие) специализированных подразделений в сфере здравоохранения.
1342-1-007 – Заведующий (начальник) лаборатории.
1342-1-008 – Заведующий отделением в больнице.
1342-1-011 – Руководитель по услугам в области здравоохранения.
Основная цель деятельности:
Установление единых требований к содержанию и качеству профессиональной и управленческой деятельности на уровне Заведующего структурным подразделением для организации эффективного и безопасного функционирования структурных подразделений медицинских организаций путем внедрения системного подхода к управлению персоналом, качеством медицинских услуг и стратегическому развитию, что способствует улучшению доступности и качества здравоохранения, повышению удовлетворенности пациентов и сотрудников, а также обеспечению устойчивого развития организации в условиях динамично меняющихся требований сферы здравоохранения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Административно-хозяйственная деятельность и управление ресурсами медицинской организации.
2. Менеджмент обеспечения качества и безопасности деятельности медицинской организации.

11. "6.2 Денсаулық сақтау менеджері" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2269-1
Қызмет атауының коды:
2269-1-006
Кәсіптің атауы:
6.2 Денсаулық сақтау менеджері
СБШ (салалық біліктілік шеңбері) бойынша біліктілік деңгейі:
6
СШБ бойынша кіші біліктілік деңгейі:
6.2
БТБА (бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы), БА және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелді).
Денсаулық сақтау менеджері.
Денсаулық сақтау менеджері.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Жоғары білім (бакалавриат,
маман,
ординатура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілігі:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жоғары медициналық білімнің болуы. Негізгі медициналық мамандық бойынша практикалық жұмыс өтілі – кемінде 5 жыл. Денсаулық сақтау жүйесінде басшылық лауазымдарда жұмыс тәжірибесінің болуы. Орталық аудандық аурухана (ОАА) деңгейінде медициналық ұйымды немесе оның құрылымдық бөлімшелерін басқару тәжірибесі, сондай-ақ бөлімше меңгерушісі лауазымында жұмыс тәжірибесі.
Формалды емес және информалы біліммен байланысы
иә
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1342-1 – Денсаулық сақтау саласындағы мамандандырылған бөлімшелердің басшылары (басқарушылары)
1342-1-007 – Зертхана меңгерушісі (басшысы)
1342-1-008 – Аурухана бөлімшесінің меңгерушісі
1342-1-011 – Денсаулық сақтау саласындағы қызметтер жөніндегі басшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Медициналық ұйымдардың құрылымдық бөлімшелерінің тиімді және қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін персоналды басқаруға, медициналық қызметтердің сапасына және стратегиялық дамуға жүйелі тәсілді енгізу арқылы құрылымдық бөлімше меңгерушісі деңгейінде кәсіби және басқарушылық қызметтің мазмұны мен сапасына бірыңғай талаптарды белгілеу. Бұл денсаулық сақтау қызметтерінің қолжетімділігі мен сапасын арттыруға, пациенттер мен қызметкерлердің қанағаттанушылығын жоғарылатуға, сондай-ақ денсаулық сақтау саласының динамикалық өзгеретін талаптары жағдайында ұйымның тұрақты дамуын қамтамасыз етуге ықпал етеді.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Медициналық ұйымның әкімшілік-шаруашылық қызметі және ресурстарын басқару.
2. Медициналық ұйым қызметінің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету менеджменті.

3. Профессиональное развитие и рефлексивная этическая практика.
4. Организационно-методическая деятельность, организация статистического учета и отчетности в медицинской организации.
5. Участие во внедрении и сопровождении цифровых решений (МЦС, ИИ-систем) в рамках текущей организационной и управленческой деятельности учреждения здравоохранения.
Дополнительные трудовые функции:
1. Управление персоналом медицинской организации.
2. Стратегическое планирование и прогнозирование деятельности структурного подразделения.
Трудовая функция 1:
Административно-хозяйственная деятельность и управление ресурсами медицинской организации.
Навык 1:
Управление ресурсами и обеспечением бесперебойной работы организации здравоохранения.
Умения:
1. Оценивать текущую обеспеченность учреждения ресурсами: помещения, оборудование, техника, ИМН, медикаменты.
2. Планировать потребности в материальных и технических ресурсах, исходя из объемов медпомощи.
3. Осуществлять контроль за закупками и поставками, участвовать в формировании технических заданий.
4. Анализировать эффективность использования ресурсов и принимать меры по оптимизации затрат.
5. Контролировать списание, учет и инвентаризацию имущества.
Знания:
1. Методика расчета потребности в оборудовании, медицинских изделиях, расходниках.
2. Стандарты оснащения и табели оборудования (приказы и до НПА).
3. Правила инвентаризации, составления дефектных ведомостей, актов списания.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Организация административно-хозяйственной деятельности.
Умения:
1. Обеспечивать санитарное состояние, противопожарную безопасность, температурный режим, водоснабжение, освещение.
2. Контролировать работу вспомогательных служб (прачечная, питание, транспорт, охрана, клининг).
3. Контролировать соблюдение санитарно-эпидемиологических правил, СанПин требований.
4. Внедрять современные энергосберегающие и хозяйственные решения.
5. Планировать бюджет на ресурсы.
6. Владеть документацией (договора, акты, служебные записки).
7. Принимать быстрые решения в аварийных и нестандартных ситуациях (ЧС, перебои, эпидемиологические угрозы).
Знания:
1. СанПиНы, нормы пожарной безопасности, электробезопасности.
2. Приказы МЗ РК по обеспечению медицинских организаций оборудованием расходными материалами, лекарствами.
3. Методика расчета потребности в оборудовании, медизделиях, расходниках.

3. Кәсіби даму және рефлексивті этикалық практика.
4. Медициналық ұйымда ұйымдастырушылық-әдістемелік қызмет, статистикалық есеп пен есептілікті ұйымдастыру.
5. Денсаулық сақтау мекемесінің ағымдағы ұйымдастырушылық және басқарушылық қызметі шеңберінде цифрлық шешімдерді (МСЖ, ЖИ жүйелері) енгізуге және сүйемелдеуге қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Медициналық ұйым персоналын басқару.
2. Құрылымдық бөлімшенің қызметін стратегиялық жоспарлау және болжау.
Еңбек қызметі 1:
Медициналық ұйымның әкімшілік-шаруашылық қызметі және ресурстарын басқару.
Дағды 1:
Денсаулық сақтау ұйымының ресурстарын басқару және оның үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Мекеменің ресурстармен қамтамасыз етілу деңгейін бағалау: үй-жайлар, жабдықтар, техника, медициналық мақсаттағы бұйымдар (ММБ), дәрілік заттар.
2. Медициналық көмектің көлеміне сүйене отырып, материалдық және техникалық ресурстарға қажеттілікті жоспарлау.
3. Сатып алу және жеткізілімдерді бақылауды жүзеге асыру, техникалық тапсырмаларды қалыптастыруға қатысу.
4. Ресурстарды пайдалану тиімділігін талдау және шығындарды оңтайландыру бойынша шаралар қабылдау.
5. Мүлікті есептен шығару, есепке алу және түгендеуді бақылау.
Білімдер:
1. Жабдықтарға, медициналық бұйымдарға және шығыс материалдарына қажеттілікті есептеу әдістемесі.
2. Жабдықтау стандарттары және жабдықтардың табельдері (бұйрықтар және өзге де нормативтік құқықтық актілер).
3. Түгендеу жүргізу, ақаулық ведомостерін және есептен шығару актілерін жасау қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Әкімшілік-шаруашылық қызметті ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Санитариялық жағдайды, өрт қауіпсіздігін, температуралық режимді, сумен жабдықтауды, жарықтандыруды және басқа да талаптарды қамтамасыз ету.
2. Қосалқы қызметтердің (кір жуу, тамақтандыру, көлік, күзет, клининг) жұмысын бақылау.
3. Санитариялық-эпидемиологиялық қағидалардың, СанЕжН талаптарының сақталуын бақылау.
4. Заманауи энергия үнемдеу және шаруашылық шешімдерді енгізу.
5. Ресурстарға арналған бюджетті жоспарлау.
6. Құжаттамамен жұмыс істеу (шарттар, актілер, қызметтік жазбалар).
7. Авариялық және стандартты емес жағдайларда (ТЖ, үзілістер, эпидемиологиялық қауіптер) жедел шешім қабылдау.
Білімдер:
1. Санитариялық қағидалар (СанЕжН), өрт қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі нормалары.
2. Медициналық ұйымдарды жабдықтармен, шығыс материалдарымен және дәрілік заттармен қамтамасыз ету бойынша Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің бұйрықтары.
3. Жабдықтарға, медициналық бұйымдарға және шығыс материалдарына қажеттілікті есептеу әдістемесі.

4. Стандарты оснащения и табели оборудования.
5. Правила инвентаризации, составления дефектных ведомостей, актов списания.
6. Работа с заявками на государственные закупки, обоснование потребностей.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Финансово-экономическая ответственность в сфере ресурсов.
Умения:
1. Формировать и обосновывать проект бюджета учреждения (ОСМС, субсидии, платные услуги).
2. Планировать и распределять финансовые ресурсы между подразделениями с учетом объемов медпомощи.
3. Разрабатывать сметы расходов по направлениям: медикаменты, ИМН, питание, коммунальные услуги, ремонт, заработная плата.
4. Согласовывать и утверждать финансовые документы согласно установленным регламентам.
5. Управлять финансовыми потоками.
6. Контролировать целевое использование бюджетных и внебюджетных средств.
7. Анализировать исполнение финансового плана (план-фактный анализ).
8. Оценивать экономическую эффективность закупок, инвестиций, ремонтных работ, внедрения технологий.
9. Подготавливать финансово-экономическую отчетность по ОСМС и прочим источникам.
10. Участвовать в аудиторских проверках, предоставлять достоверные данные контролирующим органам.
11. Разрабатывать предложения по оптимизации расходов и увеличению доходной части (платные услуги, сервисы, аренда).
12. Организовывать внутренний финансовый контроль, предупреждать нарушения.
13. Определять уровень квалификации сотрудников в вверенном структурном подразделении.
Знания:
1. Основы бухгалтерского и управленческого учета в медицинских организациях.
2. Методы планирования и составления смет в системе здравоохранения.
3. Расчет себестоимости медицинских услуг, ценообразование (в том числе по ОСМС и вне бюджета).
4. Механизмы тарифообразования и финансирования по подушевому нормативу, КЗГ и иным моделям.
5. Информационные инструменты.
6. Разработки ключевых показателей эффективности (KPI) в финансовой сфере.
7. Принципы экономической целесообразности при принятии управленческих решений.
8. Кадровая политика и стратегия организации.
9. Функциональные обязанности персонала в структурном подразделении, НПА.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 4:
Развитие персонала.
Умения:
1. Проводить анализ кадров.
2. Применять инструменты мотивации.
3. Формировать и вести базы данных о количественном и качественном составе кадров структурного подразделения.
4. Проводить оценку и аттестацию работников.

4. Жарақтандыру стандарттары және жабдықтар табелі.
5. Түгендеу жүргізу, ақау ведомостарын жасау және есептен шығару актілерін рәсімдеу қағидалары.
6. Мемлекеттік сатып алуларға өтінімдермен жұмыс істеу, қажеттіліктерді негіздеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
Ресурстар саласындағы қаржылық-экономикалық жауапкершілік.
Машықтар:
1. Мекеменің бюджет жобасын (МӘМС, субсидиялар, ақылы қызметтер) қалыптастыру және негіздеу.
2. Медициналық көмектің көлемін ескере отырып, қаржылық ресурстарды бөлімшелер арасында жоспарлау және бөлу.
3. Шығыстар сметаларын әзірлеу: дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар (ММБ), тамақтандыру, коммуналдық қызметтер, жөндеу, еңбекақы.
4. Белгіленген регламенттерге сәйкес қаржылық құжаттарды келісу және бекіту.
5. Қаржылық ағындарды басқару.
6. Бюджеттік және бюджеттен тыс қаражаттардың мақсатты пайдаланылуын бақылау.
7. Қаржылық жоспардың орындалуын талдау (жоспар-нақты талдау).
8. Сатып алулардың, инвестициялардың, жөндеу жұмыстардың және технологияларды енгізудің экономикалық тиімділігін бағалау.
9. МӘМС және басқа да қаржыландыру көздері бойынша қаржы-экономикалық есептілікті дайындау.
10. Аудиторлық тексерулерге қатысу, бақылаушы органдарға сенімді деректер ұсыну.
11. Шығындарды оңтайландыру және кіріс бөлігін арттыру бойынша ұсыныстар әзірлеу (ақылы қызметтер, сервистер, жалға беру).
12. Ішкі қаржылық бақылауды ұйымдастыру, бұзушылықтардың алдын алу.
13. Бағынысты құрылымдық бөлімшедегі қызметкерлердің біліктілік деңгейін айқындау.
Білімдер:
1. Медициналық ұйымдардағы бухгалтерлік және басқарушылық есеп негіздері.
2. Денсаулық сақтау жүйесінде сметаларды жоспарлау және жасау әдістері.
3. Медициналық қызметтердің өзіндік құнын есептеу, баға белгілеу (оның ішінде МӘМС және бюджеттен тыс қаражаттар бойынша).
4. Тарифтерді қалыптастыру және жан басына шаққандағы норматив, КТГ және басқа да модельдер бойынша қаржыландыру тетіктері.
5. Ақпараттық құралдар.
6. Қаржы саласында негізгі тиімділік көрсеткіштерін (KPI) әзірлеу.
7. Басқарушылық шешімдер қабылдауда экономикалық орындылық қағидаттары.
8. Ұйымның кадрлық саясаты және стратегиясы.
9. Құрылымдық бөлімшедегі персоналдың функционалдық міндеттері, нормативтік құқықтық актілер (НҚА).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 4:
Персоналды дамыту.
Машықтар:
1. Кадрлық құрамды талдау жүргізу.
2. Ынталандыру құралдарын қолдану.
3. Құрылымдық бөлімшенің кадрлық құрамының сандық және сапалық көрсеткіштері бойынша деректер базасын қалыптастыру және жүргізу.
4. Қызметкерлерді бағалау және аттестаттау жүргізу.

5. Определять кадровые потребности на основе целей и структуры учреждения.
6. Разрабатывать стратегию развития компетенций персонала в соответствии с приоритетами учреждения и региональной системы здравоохранения.
7. Формировать кадровый резерв и индивидуальные траектории роста для сотрудников.
8. Планировать участие сотрудников в НМО, переподготовке, сертификации и аккредитации.
9. Внедрять систему оценки компетенций (KPI, аттестация, результаты аудитов и экспертиз качества).
10. Анализировать кадровую статистику (текучесть, возрастной состав, нагрузка, дефицит).
11. Принимать управленческие решения по результатам оценки (ротация, обучение, повышение, увольнение).
12. Формировать профессиональную культуру и командное взаимодействие.
Знания:
1. Методы мотивации сотрудников.
2. Базовые вопросы психологии.
3. Базовые вопросы конфликтологии.
4. Подходы к формированию и реализации программ профессионального развития.
5. Методика оценки компетенций и квалификации (аттестация, профессиональные экзамены, портфолио).
6. Современная модель развития персонала (учебные траектории, наставничество, коучинг).
7. Инструменты планирования (матрица компетенций, планы НМО, индивидуальные планы развития).
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Менеджмент обеспечения качества и безопасности деятельности медицинской организации.
Навык 1:
Разработка и внедрение системы менеджмента качества в медицинской организации.
Умения:
1. Организовывать работу структурных подразделений всех уровней, оказывающих медицинскую помощь взрослому и детскому населению.
2. Координировать работу среднего медицинского персонала и врачей, обеспечивать преемственность при оказании медицинской помощи врачами.
3. Принимать меры планового и экстренного характера при возникновении конфликтных ситуаций.
4. Разрабатывать и утверждать локальные нормативные акты, регламентирующие процессы контроля и повышения качества.
5. Выстраивать процессы внутреннего аудита и самооценки по ключевым направлениям.
Знания:
1. Регламентирующие документы по организации деятельности врачей.
2. Статистический учет в медицинской организации.
3. Критерии качества, стандарты аккредитации медицинской организации.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Контроль деятельности врачей.
Умения:
1. Контролировать качество ведения медицинской информации и подготовки разных форм отчетности.
2. Своевременно предоставлять отчетности в уполномоченный орган в области здравоохранения по отчетным формам.
3. Планировать и прогнозировать деятельность структурных подразделений.

5. Мекеменің мақсаттары мен құрылымына сәйкес кадрлық қажеттіліктерді айқындау.
6. Мекеме басымдықтары мен өңірлік денсаулық сақтау жүйесіне сәйкес персонал құзыреттерін дамыту стратегиясын әзірлеу.
7. Кадрлық резервті және қызметкерлердің жеке кәсіби даму траекторияларын қалыптастыру.
8. Қызметкерлердің үздіксіз медициналық білім беру (ҮМБ), қайта даярлау, сертификаттау және аккредиттеуге қатысуын жоспарлау.
9. Құзыреттерді бағалау жүйесін (KPI, аттестаттау, аудит және сапа сараптамалары нәтижелері) енгізу.
10. Кадрлық статистиканы талдау (тұрақсыздық, жас құрамы, жүктеме, тапшылық).
11. Бағалау нәтижелері бойынша басқарушылық шешімдер қабылдау (ротация, оқыту, біліктілікті арттыру, жұмыстан босату).
12. Кәсіптік мәдениет пен командалық өзара іс-қимылды қалыптастыру.
Білімдер:
1. Қызметкерлерді ынталандыру әдістері.
2. Психологияның негізгі мәселелері.
3. Конфликтологияның негізгі мәселелері.
4. Кәсіптік даму бағдарламаларын қалыптастыру және іске асыру тәсілдері.
5. Құзыреттер мен біліктілікті бағалау әдістемесі (аттестаттау, кәсіби емтихандар, портфолио).
6. Персоналды дамытудың заманауи моделі (оқыту траекториялары, тәлімгерлік, коучинг).
7. Жоспарлау құралдары (құзыреттер матрицасы, ҮМБ жоспарлары, жеке даму жоспарлары).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Медициналық ұйым қызметінің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету менеджменті.
Дағды 1:
Медициналық ұйымда сапа менеджменті жүйесін әзірлеу және енгізу.
Машықтар:
1. Ересек және балалар халқына медициналық көмек көрсететін барлық деңгейдегі құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру.
2. Орта медициналық персонал мен дәрігерлердің жұмысын үйлестіру, дәрігерлер көрсететін медициналық көмектің сабақтастығын қамтамасыз ету.
3. Қақтығыстық жағдайлар туындаған кезде жоспарлы және шұғыл сипаттағы шараларды қабылдау.
4. Медициналық көмектің сапасын бақылау және арттыру үдерістерін регламенттейтін жергілікті нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту.
5. Негізгі бағыттар бойынша ішкі аудит және өзін-өзі бағалау үдерістерін ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Дәрігерлердің қызметін ұйымдастыруға қатысты регламенттеуші құжаттар.
2. Медициналық ұйымдағы статистикалық есеп.
3. Медициналық ұйымның сапа критерийлері мен аккредиттеу стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Дәрігерлер қызметін бақылау.
Машықтар:
1. Медициналық ақпаратты жүргізу сапасын және есептіліктің әртүрлі нысандарын дайындауды бақылау.
2. Есептік нысандар бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға есептілікті уақтылы ұсыну.
3. Құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау және болжау.

4. Взаимодействовать с руководством медицинской организации и структурными подразделениями медицинской организации.
5. Организовывать экспертизу качества медицинской помощи (внутреннюю и внешнюю).
6. Анализировать статистику дефектов, инцидентов, летальных исходов, жалоб, ошибок в документации.
7. Применять методы анализа причин: RCA (анализ корневых причин), FMEA, fishbone (диаграмма Исикавы).
8. Формировать корректирующие и предупреждающие действия.
Знания:
1. Регламентирующие документы.
2. Кадровая политика и стратегия организации по управлению ее персоналом, выявлению узких мест в кадровой работе, оценке кадрового потенциала.
3. Приказы по клинико-экспертной работе, отчетности, стандартам и порядкам.
4. Основы менеджмента качества (ISO 9001, Joint Commission International (JCI), Total Quality Management (TQM), Lean).
5. Методы мониторинга качества и KPI в медицинской организации.
6. Отчеты по качеству, разработка визуальных материалов для принятия управленческих решений.
7. Шаблоны аудита, чек-листов, риск-карт.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 3:
Профессиональное развитие и рефлексивная этическая практика.
Навык 1:
Просвещение в области общественного здравоохранения на протяжении всей жизни.
Умения:
1. Применять профессиональную и рефлексивную практику.
2. Демонстрировать этичное профессиональное поведение.
3. Продолжать просвещение в области общественного здравоохранения на протяжении всей жизни.
Знания:
1. Самооценка и удовлетворение потребностей в личностном развитии на основе карьерных целей и требуемых компетенций.
2. Этические стандарты и норм, способствующих профессиональной подотчетности, социальной ответственности и общественному благу.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Рефлексивное лидерство.
Умения:
1. Способность анализировать собственные управленческие действия и решения, признавать ошибки и извлекать из них уроки.
2. Умение видеть влияние своих решений на культуру, мотивацию и моральный климат коллектива.
3. Проводить критический самоанализ и профессиональную самокоррекцию.
4. Принимать решения в этически сложных или конфликтных ситуациях (например, при распределении ресурсов, жалобах пациентов, конфликтах интересов).
5. Формировать в учреждении этические ориентиры: уважение к личности пациента, соблюдение конфиденциальности, биоэтика.
Знания:
1. Основы медицинской этики и деонтологии.
2. Этические принципы биоэтики: автономия, благополучие, справедливость, "не навреди".
3. Этический кодекс врача, медицинской сестры, менеджера здравоохранения.

4. Медициналық ұйым басшылығымен және құрылымдық бөлімшелермен өзара іс-әрекет жасау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізуді ұйымдастыру (ішкі және сыртқы).
6. Ақаулар, оқиғалар, өлім жағдайлары, шағымдар, құжаттамадағы қателер бойынша статистиканы талдау.
7. Себептерді талдау әдістерін қолдану: RCA (түбірлік себептерді талдау), FMEA, Fishbone (Исикава диаграммасы).
8. Түзетуші және алдын алу шараларын қалыптастыру.
Білімдер:
1. Регламенттеуші құжаттар.
2. Персоналды басқару, кадрлық жұмыстағы тар жерлерді анықтау және кадрлық әлеуетті бағалау бойынша ұйымның кадрлық саясаты мен стратегиясы.
3. Клиникалық-сараптамалық жұмыс, есептілік, стандарттар мен тәртіптер жөніндегі бұйрықтар.
4. Сапа менеджменті негіздері (ISO 9001, JCI, TQM, Lean).
5. Медициналық ұйымда сапаны мониторингілеу және KPI әдістері.
6. Сапа бойынша есептер, басқарушылық шешімдер қабылдау үшін визуалды материалдарды әзірлеу.
7. Аудит, чек-парақтар және тәуекел карталарының үлгілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Кәсіптік даму және рефлексивті этикалық практика.
.
Дағды 1:
Қоғамдық денсаулық сақтау саласында ағартушылық қызметті өмір бойы жүзеге асыру7
Машықтар:
1. Кәсіптік және рефлексивті практиканы қолдану.
2. Этикалық кәсіптік мінез-құлықты көрсету.
3. Қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы ағартушылықты өмір бойы жалғастыру.
Білімдер:
1. Мансаптық мақсаттар мен талап етілетін құзыреттер негізінде тұлғалық дамуға қажеттіліктерді өзін-өзі бағалау және қанағаттандыру.
2. Кәсіптік есеп берушілікке, әлеуметтік жауапкершілікке және қоғамдық игілікке ықпал ететін этикалық стандарттар мен нормалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Рефлексивті көшбасшылық7
Машықтар:
1. Өзінің басқарушылық әрекеттері мен шешімдерін талдау, қателіктерді мойындау және олардан сабақ алу қабілеті.
2. Өз шешімдерінің ұжымның мәдениетіне, мотивациясына және моральдық-психологиялық ахуалына әсерін түсіну дағдысы.
3. Сыни өзін-өзі талдау және кәсіби өзін-өзі түзету жүргізу.
4. Этикалық тұрғыдан күрделі немесе қақтығыстық жағдайларда шешім қабылдау (ресурстарды бөлу, пациенттердің шағымдары, мүдделер қақтығысы жағдайлары).
5. Мекемеде этикалық бағдарларды қалыптастыру: пациент тұлғасына құрмет көрсету, құпиялылықты сақтау, биоэтика қағидаттарын ұстану.
Білімдер:
1. Медициналық этика және деонтология негіздері.
2. Биоэтиканың этикалық қағидаттары: автономия, игілік, әділеттілік, "зиян келтірмеу".
3. Дәрігердің, мейіргердің және денсаулық сақтау менеджерінің этикалық кодексі.

4. Законодательство РК в части защиты прав пациентов, врачебной тайны, информированного согласия.
5. Модели профессионального развития: компетентностный подход, модель "360°", PDP (personal development plan).
6. Методы оценки управленческого стиля и эмоционального интеллекта.
7. Основы психологии лидерства, стрессоустойчивости и саморегуляции.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 4:
Организационно-методическая деятельность, организация статистического учета и отчетности в медицинской организации.
Навык 1:
Организационно-методическая деятельность, организация статистического учета и отчетности в организации здравоохранении.
Умения:
1. Разрабатывать организационно-методические мероприятия по медицинскому обслуживанию населения.
2. Организовывать плановые мероприятия по повышению квалификации врачей, средних медицинских работников и другого персонала организаций здравоохранения всех уровней управления.
3. Анализировать показатели деятельности структурного подразделения.
4. Контролировать соблюдение единых методологических подходов к учету медицинской деятельности.
5. Планировать и контролировать выполнение методической поддержки структурных подразделений (врачей, старших медсестер, заведующих).
6. Контролировать внедрение стандартов, порядков, клинических рекомендаций и локальных протоколов.
7. Сопровождать подготовку к внутренним и внешним аудитам, аккредитации, лицензированию.
Знания:
1. Методические основы менеджмента в медицинской организации.
2. Принципы и функции менеджмента в медицинской организации.
3. Показатели деятельности структурного подразделения медицинской организации.
4. Основы медицинской статистики, структура отчетных форм.
5. Ключевые медико-демографические показатели: рождаемость, смертность, заболеваемость, инвалидность.
6. Принципы анализа динамики, структуры, корреляций.
7. Основы доказательной медицины и стандартизации.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Информационно-аналитическая деятельность.
Умения:
1. Участвовать в разработке моделей конечных результатов деятельности.
2. Использовать информацию для развития и улучшения качества медицинской деятельностью.
3. Взаимодействовать по вопросам охраны здоровья населения с другими системами народного хозяйства (образования, соцзащиты, промышленности, сельского хозяйства), с ведомственными службами здравоохранения.
4. Проводить комплексный анализ деятельности учреждения.
5. Использовать элементы аналитической обработки больших данных (в рамках регистров, цифровых платформ региона).

4. Пациенттердің құқықтарын қорғау, дәрігерлік құпия және ақпараттандырылған келісім мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасы.
5. Кәсіптік дамудың модельдері: құзыреттілік тәсіл, "360°" моделі, PDP (жеке даму жоспары).
6. Басқарушылық стиль мен эмоционалдық интеллектті бағалау әдістері.
7. Көшбасшылық психологиясының, стресске төзімділіктің және өзін-өзі реттеудің негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Денсаулық сақтау ұйымындағы ұйымдық-әдістемелік қызмет, статистикалық есеп пен есептілікті ұйымдастыру.
Дағды 1:
Денсаулық сақтау ұйымындағы ұйымдық-әдістемелік қызмет, статистикалық есеп пен есептілікті ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Халыққа медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастыру бойынша ұйымдастырушылық-әдістемелік іс-шараларды әзірлеу.
2. Басқарудың барлық деңгейіндегі денсаулық сақтау ұйымдарының дәрігерлерінің, орта медициналық қызметкерлерінің және басқа да персоналдың біліктілігін арттыру бойынша жоспарлы іс-шараларды ұйымдастыру.
3. Құрылымдық бөлімшенің қызмет көрсеткіштерін талдау.
4. Медициналық қызметті есепке алудың бірыңғай әдістемелік тәсілдерінің сақталуын бақылау.
5. Құрылымдық бөлімшелерге (дәрігерлер, аға мейіргерлер, бөлім меңгерушілері) әдістемелік қолдау көрсетуді жоспарлау және орындалуын бақылау.
6. Стандарттардың, тәртіптердің, клиникалық ұсынымдардың және жергілікті хаттамалардың енгізілуін бақылау.
7. Ішкі және сыртқы аудиттерге, аккредиттеуге және лицензиялауға дайындық жұмыстарын сүйемелдеу.
Білімдер:
1. Медициналық ұйымда менеджменттің әдістемелік негіздері.
2. Медициналық ұйымда менеджменттің қағидаттары мен функциялары.
3. Медициналық ұйымның құрылымдық бөлімшесінің қызмет көрсеткіштері.
4. Медициналық статистика негіздері, есеп беру нысандарының құрылымы.
5. Негізгі медико-демографиялық көрсеткіштер: туу, өлім-жітім, аурушаңдық, мүгедектік.
6. Динамиканы, құрылымды және корреляцияларды талдау қағидаттары.
7. Дәлелді медицина және стандарттау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Ақпараттық-аналитикалық қызмет.
Машықтар:
1. Қызмет нәтижелерінің түпкілікті модельдерін әзірлеуге қатысу.
2. Медициналық қызмет сапасын дамыту және жетілдіру үшін ақпаратты пайдалану.
3. Халық денсаулығын сақтау мәселелері бойынша экономиканың басқа салаларымен (білім беру, әлеуметтік қорғау, өнеркәсіп, ауыл шаруашылығы), сондай-ақ ведомстволық денсаулық сақтау қызметтерімен өзара іс-қимыл жасау.
4. Мекеменің қызметіне кешенді талдау жүргізу.
5. Ауқымды деректерді (реестрлер, өңірлік цифрлық платформалар шеңберінде) талдамалық өңдеу элементтерін пайдалану.

6. Адаптировать сложные аналитические данные для разных аудиторий (врачи, администрация, надзор).
Знания:
1. Основы и принципы статистического анализа.
2. Автоматизированные системы информационного обеспечения.
3. Методы описательной и сравнительной статистики.
4. Основы корреляционного и факторного анализа.
5. Методы расчета КПЭ: коэффициенты летальности, заболеваемости, обращаемости.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Предоставление наставнических и консультационных услуг.
Умения:
1. Оказывать организационно-методическую помощь коллегам.
2. Осуществлять консультативную помощь и наставничество врачам резидентам, по менеджменту в здравоохранении.
3. Принимать решения по спорным вопросам.
4. Выявлять потребности в профессиональном и личностном развитии сотрудников.
5. Оказывать методическую, организационную и эмоциональную поддержку молодым специалистам и управленцам.
6. Проводить наставнические встречи, кураторские беседы, case-разборы.
7. Консультировать руководителей подразделений, врачей и медсестер по вопросам: качества медицинской помощи, этики, стандартов лечения, управленческих решений.
8. Помогать в формировании профессиональной идентичности и управленческих компетенций.
9. Создавать условия и среду для обмена опытом между поколениями и уровнями сотрудников.
10. Поощрять участие опытных сотрудников в наставничестве и обучении коллег.
11. Стимулировать развитие горизонтальных связей в коллективе (peer-to-peer обучение).
12. Внедрять элементы корпоративного обучения в рабочие процессы.
Знания:
1. Документы, регламентирующие организационно-методическую помощь врачам.
2. Работа организационно -методического отдела.
3. Возрастные и профессиональные особенности адаптации медработников.
4. Психология мотивации и вовлеченности.
5. Модель наставничества: классическая, коучинговая, фасилитативная, экспертная.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 5:
Участие во внедрении и сопровождении цифровых решений (МЦС, ИИ-систем) в рамках текущей организационной и управленческой деятельности учреждения здравоохранения.
Навык 1:
Использование цифровых инструментов и работа медицинскими информационными системами (МЦС), включая ввод, поиск и корректировку информации в управленческой деятельности.
Умения:
1. Использовать цифровые инструменты в рамках своей должностной инструкции и регламентов учреждения.
2. Сопровождать внедрение цифрового решения: участвовать в тестировании, выявлении сбоев, обратной связи.

6. Күрделі талдамалық деректерді әртүрлі аудиторияға (дәрігерлер, әкімшілік, бақылаушы органдар) бейімдеу.
Білімдер:
1. Статистикалық талдаудың негіздері мен қағидаттары.
2. Ақпараттық қамтамасыз етудің автоматтандырылған жүйелері.
3. Сипаттамалық және салыстырмалы статистика әдістері.
4. Корреляциялық және факторлық талдау негіздері.
5. Негізгі тиімділік көрсеткіштерді (НТК) есептеу әдістері: өлім-жітім, аурушаңдық, медициналық көмекке жүгіну коэффициенттері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
Тәлімгерлік және кеңес беру қызметтерін көрсету.
Машықтар:
1. Әріптестерге ұйымдастырушылық-әдістемелік көмек көрсету.
2. Резидент-дәрігерлерге және денсаулық сақтау менеджменті бойынша консультативтік және тәлімгерлік қолдау көрсету.
3. Даулы мәселелер бойынша шешім қабылдау.
4. Қызметкерлердің кәсіптік және тұлғалық даму қажеттіліктерін анықтау.
5. Жас мамандар мен басқарушыларға әдістемелік, ұйымдастырушылық және эмоционалдық қолдау көрсету.
6. Тәлімгерлік кездесулер, кураторлық әңгімелер және кейс-талдаулар өткізу.
7. Бөлімше басшыларын, дәрігерлер мен мейіргерлерді медициналық көмектің сапасы, этика, емдеу стандарттары және басқарушылық шешімдер мәселелері бойынша консультативтік қолдау.
8. Кәсіби сәйкестендіру мен басқарушылық құзыреттерді қалыптастыруға жәрдемдесу.
9. Қызметкерлердің әртүрлі буындары мен деңгейлері арасында тәжірибе алмасу үшін жағдай жасау және орта қалыптастыру.
10. Тәжірибелі қызметкерлердің тәлімгерлік және әріптестерді оқытуға қатысуын ынталандыру.
11. Ұжымда көлденең байланыстарды (peer-to-peer оқыту) дамытуға ықпал ету.
12. Жұмыс процестеріне корпоративтік оқыту элементтерін енгізу.
Білімдер:
1. Дәрігерлерге ұйымдастырушылық-әдістемелік көмекті регламенттейтін құжаттар.
2. Ұйымдастырушылық-әдістемелік бөлімнің қызметі.
3. Медициналық қызметкерлердің бейімделуінің жас ерекшеліктері мен кәсіби ерекшеліктері.
4. Мотивация және тартылыс психологиясы.
5. Тәлімгерлік моделі: классикалық, коучингтік, фасилитативтік, сараптамалық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Денсаулық сақтау ұйымының ағымдағы ұйымдастырушылық және басқарушылық қызметі шеңберінде цифрлық шешімдерді (МСЖ, ЖИ-жүйелер) енгізуге және сүйемелдеуге қатысу.
Дағды 1:
Цифрлық құралдарды пайдалану және медициналық ақпараттық жүйелермен (МСЖ) жұмыс істеу, соның ішінде басқарушылық қызметте ақпаратты енгізу, іздеу және түзету.
Машықтар:
1. Лауазымдық нұсқаулық пен ұйым регламенттері шеңберінде цифрлық құралдарды пайдалану.
2. Цифрлық шешімдерді енгізуді сүйемелдеу: тестілеуге қатысу, ақауларды анықтау, кері байланыс беру.

3. Соблюдать регламенты кибербезопасности и защиты персональных данных при работе с системами.
Знания:
1. Цифровизация в Республике Казахстан в полном объеме Работа с медицинскими и управленческими информационными системами.
2. Назначение и базовая логика функционирования ИИ-систем, применяемых в здравоохранении (например, автоматизация записи, диспетчеризация, поддержка принятия решений).
3. Нормативно-правовые основы работы с цифровыми медицинскими сервисами по ИТ-безопасности.
4. Порядок организации внедрения новых ИТ-решений в организации здравоохранения: роли, этапы, тестирование, сопровождение.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Информационно-аналитическая деятельность.
Умения:
1. Способствовать обучению сотрудников базовому использованию новых цифровых решений в рамках своей компетенции.
2. Уметь оформлять отчетность на цифровых платформах.
Знания:
1. Базовые принципы защиты персональных данных и цифровой этики.
2. Работа с медицинскими и управленческими информационными системами.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Управление персоналом медицинской организации.
Навык 1:
Мотивация персонала.
Умения:
1. Совершенствовать систему оплаты труда и мотивации.
2. Предоставлять работникам возможности для повышения квалификации.
3. Применять экспертизу стратегической программы.
Знания:
1. Эффективные стратегии по управлению персоналом.
2. Методика управления персоналом через мотивацию сотрудников.
3. Законодательные нормы корпоративного управления в Республике Казахстан.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Формирование и претворение кадровой политики организации.
Умения:
1. Составлять кадровый резерв из сотрудников на руководящие должности.
2. Обеспечивать организацию квалифицированными кадрами.
3. Создавать необходимые условия для эффективного использования знаний опыта работников.
Знания:
1. Разработка и внедрение KPI сотрудников.
2. Методы разработки индикаторов по мотивации сотрудников, по улучшению качества и обеспечению безопасности пациентов.
3. Методика расчета укомплектованности персонала, количественного и качественного состава
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Стратегическое управление структурным подразделением медицинской организации.
Умения:
1. Управлять рисками, вызванными конфликтом между ключевыми участниками корпоративного управления.
2. Внедрять компоненты внутреннего контроля.
3. Внедрять корпоративную культуру в коллективе.
Знания:
1. Роль, цель и задачи корпоративного управления.
2. Три линии защиты в организации, компонентов внутреннего контроля.

3. Жүйелермен жұмыс істеу кезінде киберқауіпсіздік және дербес деректерді қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасындағы цифрландырудың толық көлемі: медициналық және басқарушылық ақпараттық жүйелермен жұмыс істеу.
2. Денсаулық сақтау саласында қолданылатын жасанды интеллект (ЖИ) жүйелерінің тағайындалуы және базалық жұмыс істеу логикасы (мысалы, жазылуды автоматтандыру, диспетчерлеу, шешім қабылдауды қолдау).
3. Ақпараттық қауіпсіздік бойынша цифрлық медициналық сервистермен жұмыс істеудің нормативтік-құқықтық негіздері.
4. Денсаулық сақтау ұйымында жаңа IT-шешімдерді енгізуді ұйымдастыру тәртібі: рөлдер, кезеңдер, тестілеу, сүйемелдеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Ақпараттық-аналитикалық қызмет.
Машықтар:
1. Құзыреті шеңберінде жаңа цифрлық шешімдерді базалық деңгейде қолдану бойынша қызметкерлерді оқытуға жәрдемдесу.
2. Цифрлық платформаларда есептілікті рәсімдей білу.
Білімдер:
1. Жеке деректерді қорғау және цифрлық этика негіздері.
2. Медициналық және басқарушылық ақпараттық жүйелермен жұмыс.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Медициналық ұйым персоналын басқару.
Дағды 1:
Персоналды ынталандыру.
Машықтар:
1. Еңбекақы төлеу және ынталандыру жүйесін жетілдіру.
2. Қызметкерлерге біліктілікті арттыру мүмкіндіктерін ұсыну.
3. Стратегиялық бағдарламаны сараптау әдістерін қолдану.
Білімдер:
1. Персоналды басқарудың тиімді стратегиялары.
2. Қызметкерлерді ынталандыру арқылы басқару әдістемесі.
3. ҚР корпоративтік басқару саласындағы заңнамалық нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Ұйымдағы кадрлық саясатты қалыптастыру және оны жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Басшылық лауазымдарға кадрлық резерв қалыптастыру.
2. Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету.
3. Қызметкерлердің білімін және тәжірибесін тиімді пайдалану үшін қажетті жағдайлар жасау.
Білімдер:
1. Қызметкерлердің KPI көрсеткіштерін әзірлеу және енгізу.
2. Қызметкерлерді ынталандыру, сапаны жақсарту және пациенттердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша индикаторларды әзірлеу әдістері.
3. Персоналдың сандық және сапалық құрамын, жинақталу деңгейін есептеу әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
Медициналық ұйымның құрылымдық бөлімшесін стратегиялық басқару.
Машықтар:
1. Корпоративтік басқарудың негізгі қатысушылары арасындағы қақтығыстардан туындайтын тәуекелдерді басқару.
2. Ішкі бақылау компоненттерін енгізу.
3. Ұжымда корпоративтік мәдениетті қалыптастыру және енгізу.
Білімдер:
1. Корпоративтік басқарудың рөлі, мақсаты және міндеттері.
2. Ұйымдағы үш қорғаныс сызығы, ішкі бақылау компоненттері.

3. Функции и задачи службы внутреннего аудита.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Стратегическое планирование и прогнозирование деятельности структурного подразделения.
Навык 1:
Разработка стратегического плана и прогнозирование.
Умения:
1. Выявлять понятия, цели и задачи стратегического планирования структурного подразделения.
2. Применять схемы и этапы разработки стратегической программы.
3. Выявлять экономическую эффективность структурного подразделения.
Знания:
1. Методы составления МЦСсии, цели, видения структурного подразделения.
2. Виды и методы планирования, разработки KPI.
3. Методы исследования и прогнозирования эффективности использования ресурсов структурного подразделения.
Возможность признания навыка:
Навык 2:
Мониторинг реализации стратегического плана.
Умения:
1. Проводить мониторинг реализации стратегического плана.
2. Разрабатывать и реализовывать контрольные процедуры.
3. Управлять внутренними перемещениями и карьерой сотрудников.
Знания:
1. Мониторинг реализации стратегического и операционного плана медицинской организации.
2. Методика разработки и реализации контрольных процедур.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Анализ и синтез информации.
Логическое и критическое мышление, убеждение и аргументация решений, правильное и логичное оформление своих мыслей в устной и письменной форме.
Систематизировать информацию и знания.
Чтения и понимания научной литературы на английском языке.
Принимать самостоятельные решения в профессиональной деятельности.
Проектировать свое дальнейшее профессиональное развитие.
Доброжелательность.
Высокий уровень ответственности.
Честность.
Порядочность
Гуманное отношение к пациентам, его родственникам.
Выдержка.
Организаторские способности.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Медицинская(ий) сестра/брат высшей квалификации
6
Врачи всех специальностей- Врач (специалист профильный
6
Специалисты-профессионалы в области общественного здоровья
12. Карточка профессии "7.1 Менеджер здравоохранения":
Код группы:
2269-1
Код наименования занятия:
2269-1-006
Наименование профессии:
7.1 Менеджер здравоохранения.
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856).
Менеджер здравоохранения.
Менеджер здравоохранения.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Для руководителя организации здравоохранения областного значения, городов республиканского значения (директора): высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение" и свидетельство о прохождении сертификационного курса (переподготовке) по специальности, "Менеджмент здравоохранения" ("Общественное здравоохранение") и (или) свидетельство о присвоении квалификации по соответствующей специальности или высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение" и (или) "Бизнес, управление и право" или послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение" и (или) "Бизнес и право", сертификат менеджера в области здравоохранения, стаж работы на руководящих должностях в области здравоохранения не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
да
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:

3. Ішкі аудит қызметінің функциялары мен міндеттері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Құрылымдық бөлімшенің қызметін стратегиялық жоспарлау және болжамдау.
Дағды 1:
Стратегиялық жоспар әзірлеу және болжам жасау.
Машықтар:
1. Құрылымдық бөлімшенің стратегиялық жоспарлауының ұғымдарын, мақсаттары мен міндеттерін айқындау.
2. Стратегиялық бағдарламаны әзірлеу кезеңдері мен сызбаларын қолдану.
3. Құрылымдық бөлімшенің экономикалық тиімділігін анықтау.
Білімдер:
1. Құрылымдық бөлімшенің миссиясын, мақсатын және көрінісін құру әдістері.
2. Жоспарлау және KPI әзірлеу әдістерінің түрлері мен тәсілдері.
3. Құрылымдық бөлімшенің ресурстарын пайдалану тиімділігін зерттеу және болжау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Стратегиялық жоспардың орындалуын мониторингілеу.
Машықтар:
1. Стратегиялық жоспардың орындалуын бақылау.
2. Бақылау процедураларын әзірлеу және іске асыру.
3. Қызметкерлердің ішкі ауысымдарын және мансабын басқару.
Білімдер:
1. Медицина ұйымының стратегиялық және операциялық жоспарларының орындалуын мониторингілеу.
2. Бақылау процедураларын әзірлеу және іске асыру әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке тұлғалық құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ақпаратты талдау және синтездеу қабілеті.
Логикалық және сыни ойлау, шешімдерді дәлелдеу және негіздеу, өз ойын ауызша және жазбаша түрде дұрыс әрі логикалық жеткізу.
Ақпарат пен білімді жүйелеу.
Ағылшын тіліндегі ғылыми әдебиеттерді оқу және түсіну.
Кәсіби қызметте дербес шешімдер қабылдау.
Өзінің әрі қарайғы кәсіби дамуын жоспарлау.
Ізгі ниеттілік.
Жауапкершіліктің жоғары деңгейі.
Адалдық.
Парасаттылық.
Пациенттерге және олардың туыстарына адамгершілікпен қарау.
Сабырлылық.
Ұйымдастырушылық қабілеттер.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс:
СБШ деңгейі:
Мамандық атаулары:
6
Жоғары білікті медициналық мейіргер
6
Барлық мамандықтардың дәрігерлері - дәрігер (саланың маманы)
6
Қоғамдық денсаулық сақтау саласының кәсіби мамандары
12. "7.1 Денсаулық сақтау менеджері" кәсіптің карточкасы:
Топ коды:
2269-1
Кәсіп атауының коды:
2269-1-006
Кәсіптің атауы:
7.1 Денсаулық сақтау менеджері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ-ның ішкі деңгейі бойынша біліктілік:
7.1
БТБА, КС және басқа типтік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелді). Денсаулық сақтау менеджері.
Денсаулық сақтау менеджері.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоо кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандығы: Денсаулық сақтау
Біліктілік: -
Білім деңгейі: жоо кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандығы: Бизнес және басқару
Біліктілік: -
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Облыстық деңгейдегі және республикалық маңызы бар қалалардағы денсаулық сақтау ұйымының басшысы (директор) үшін: "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім және "Денсаулық сақтау менеджменті" ("Қоғамдық денсаулық сақтау") мамандығы бойынша сертификаттау курсын (қайта даярлау) өткені туралы куәлік және (немесе) тиісті мамандық бойынша біліктілік берілгені туралы куәлік;
немесе "Денсаулық сақтау" және (немесе) "Бизнес, басқару және құқық" даярлау бағыттары бойынша жоғары білім немесе "Денсаулық сақтау" және (немесе) "Бизнес және құқық" бағыттары бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
Денсаулық сақтау саласындағы менеджер сертификаты;
Денсаулық сақтау саласындағы басшылық лауазымдарда жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланысы
иә
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:

Целью профессионального стандарта "Менеджмент в здравоохранении" уровня 7.1 является установление единых требований к содержанию и качеству профессиональной и управленческой деятельности на уровне руководителя/заместителя руководителя организации областного значения, городов республиканского значения для обеспечения высокоэффективного управления организацией здравоохранения, включая оптимизацию работы медицинских, финансовых и кадровых процессов, с целью повышения качества медицинских услуг, соблюдения стандартов безопасности и внедрения инновационных решений, принятия стратегических управленческих решений, поддержания корпоративной культуры, а также обеспечения устойчивого развития организации здравоохранения через эффективное взаимодействие с персоналом, пациентами и внешними партнерами, с фокусом на интеграцию новых технологий и на улучшение доступности медицинской помощи на всех уровнях.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление медицинской организацией.
2. Управление персоналом медицинской организации.
3. Управление финансово-экономической сферой медицинской организации.
4. Стратегическое планирование и прогнозирование деятельности медицинской организации.
5. Управление системой качества и безопасности медицинской деятельности
6. Формирование и реализация научно-инновационной политики
7. Организация эффективного использования цифровых технологий и ИИ-инструментов в управлении медицинской организацией.
Дополнительные трудовые функции:
1. Управление маркетингом в медицинской организации.
2. Контроль внедрения информатизации в сфере здравоохранения.
3. Управление коммуникациями, культурой и пропаганда.
4. Управление производительностью и достижениями.
Трудовая функция 1:
Управление медицинской организацией.
Навык 1:
Эффективное принятие решений.
Умения:
1. Анализировать информацию при разработке управленческих решений.
2. Выбирать оптимальные решения из множества альтернатив и их реализация.
3. Применять нестандартные решения в управлении и находить разумные варианты для типовых задач.
Знания:
1. Сущность, содержание и формы управленческих решений.
2. Роль, структура и технология процесса принятия решений в организациях здравоохранения.
3. Основные аспекты разработки, принятия и реализации решений в менеджменте здравоохранения.
4. Критерии обеспечения качества и эффективности управленческих решений.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Эффективное достижение цели медицинской организации.
Умения:
1. Разработка и принятие эффективных решений для достижения целей медицинской организации.

"Денсаулық сақтаудағы менеджмент" (7.1 деңгей) кәсіби стандартының мақсаты: облыстық деңгейдегі және республикалық маңызы бар қалалардағы денсаулық сақтау ұйымының басшысы/басшысының орынбасары деңгейінде кәсіби және басқарушылық қызметтің мазмұны мен сапасына бірыңғай талаптарды белгілеу, денсаулық сақтау ұйымын жоғары тиімді басқаруды қамтамасыз ету, оның ішінде медициналық, қаржылық және кадрлық процестерді оңтайландыру арқылы медициналық қызметтердің сапасын арттыру, қауіпсіздік стандарттарын сақтау және инновациялық шешімдерді енгізу, стратегиялық басқарушылық шешімдер қабылдау, корпоративтік мәдениетті қолдау, сондай-ақ персоналмен, пациенттермен және сыртқы серіктестермен тиімді өзара іс-қимыл жасау арқылы денсаулық сақтау ұйымының тұрақты дамуын қамтамасыз ету, жаңа технологияларды енгізуге және медициналық көмектің қолжетімділігін барлық деңгейде арттыруға бағытталу.
Еңбек функцияларының сипаты
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Медициналық ұйымды басқару.
2. Медициналық ұйым персоналын басқару.
3. Медициналық ұйымның қаржылық-экономикалық қызметін басқару.
4. Медициналық ұйым қызметін стратегиялық жоспарлау және болжау.
5. Медициналық қызмет сапасы мен қауіпсіздігі жүйесін басқару.
6. Ғылыми-инновациялық саясатты қалыптастыру және іске асыру.
7. Медициналық ұйымды басқаруда цифрлық технологиялар мен ЖИ-құралдарын тиімді пайдалануды ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Медициналық ұйымдағы маркетингті басқару.
2. Денсаулық сақтау саласындағы цифрландыруды енгізуді бақылау.
3. Қарым-қатынастарды, ұйымдық мәдениетті және ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын басқару.
4. Өнімділікті және нәтижелілікті басқару.
Еңбек функциясы 1:
Медициналық ұйымды басқару.
Дағды 1:
Тиімді шешім қабылдау.
Машықтар:
1. Басқарушылық шешімдерді әзірлеу барысында ақпаратты талдау.
2. Көптеген баламалардың ішінен оңтайлы шешімді таңдау және оны жүзеге асыру.
3. Басқаруда стандартты емес шешімдерді қолдану және типтік міндеттер үшін тиімді нұсқаларды табу.
Білімдер:
1. Басқарушылық шешімдердің мәні, мазмұны және түрлері.
2. Денсаулық сақтау ұйымдарында шешім қабылдау процесінің рөлі, құрылымы және технологиясы.
3. Денсаулық сақтау менеджментінде шешімдерді әзірлеу, қабылдау және жүзеге асырудың негізгі аспектілері.
4. Басқарушылық шешімдердің сапасы мен тиімділігін қамтамасыз ету критерийлері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Медициналық ұйымның мақсатына тиімді қол жеткізу.
Машықтар:
1. Медициналық ұйымның мақсаттарына қол жеткізу үшін тиімді басқарушылық шешімдерді әзірлеу және қабылдау.

2. Определение МЦСсии, видения и стратегии медицинской организации в контексте здравоохранения.
3. Управление рисками и оценка уровня риск-аппетита организации.
4. Применение принципов корпоративного управления и стратегического планирования в здравоохранении.
Знания:
1. Методология принятия решений и прикладных исследований в области менеджмента здравоохранения.
2. Стратегические подходы в управлении медицинскими организациями.
3. Принципы корпоративного управления в здравоохранении.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Эффективное управление данными.
Умения:
1. Владеть навыками тайм-менеджмента для эффективного управления временем в организации.
2. Проводить статистический анализ и прогнозирование для принятия решений.
3. Разрабатывать карты рисков и эффективное управление рисками.
4. Мониторировать результаты внедрения стратегических изменений и их корректировка.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования в здравоохранении.
2. Современные инструменты и технологии для управления данными в медицинских организациях.
3. Методы составления и анализа карт рисков в управлении медицинской организацией.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление персоналом медицинской организации.
Умения:
1. Формировать кадровый резерв для назначения на ключевые управленческие позиции.
2. Обеспечивать организацию квалифицированными кадрами, включая планирование и привлекать новых специалистов.
3. Создавать условия для эффективного использования профессиональных знаний и опыта работников.
Навык 1:
Формирование и претворение кадровой политики организации.
Знания:
1. Принципы разработки и внедрения системы KPI для оценки эффективности сотрудников.
2. Методы разработки индикаторов, направленных на мотивацию персонала, повышение качества и безопасности медицинской помощи.
3. Методика расчета укомплектованности персоналом, а также количественного и качественного состава кадров.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Мотивация персонала.
Умения:
1. Совершенствовать системы оплаты труда и мотивации;
2. Предоставлять работникам возможности для повышения квалификации.
3. Анализировать кадровую политику и стратегию организации, выявлять проблемы и разрабатывать меры по улучшению кадрового потенциала.
Знания:
1. Эффективные стратегии по управлению персоналом.
2. Методика управления персоналом через мотивацию сотрудников.
3. Законодательство в области корпоративного управления в Республике Казахстан.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Формирование корпоративной культуры и социальной среды в коллективе.
Умения:

2. Денсаулық сақтау саласының талаптары аясында медициналық ұйымның миссиясын, пайымын (көрінісін) және стратегиясын айқындау.
3. Тәуекелдерді басқару және ұйымның тәуекелге бейімділік деңгейін бағалау.
4. Денсаулық сақтау саласында корпоративтік басқару және стратегиялық жоспарлау қағидаттарын қолдану.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау менеджменті саласында шешім қабылдау және қолданбалы зерттеулер жүргізу әдіснамасы.
2. Медициналық ұйымдарды басқарудағы стратегиялық тәсілдер.
3. Денсаулық сақтау саласындағы корпоративтік басқару қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
Деректерді тиімді басқару.
Білімдер:
1. Ұйымда уақытты тиімді басқару үшін тайм-менеджмент дағдыларын меңгеру.
2. Шешім қабылдау үшін статистикалық талдау жүргізу және болжау жасау.
3. Тәуекел карталарын әзірлеу және тәуекелдерді тиімді басқару.
4. Стратегиялық өзгерістерді енгізу нәтижелерін мониторингтеу және оларды түзету.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау саласында статистикалық талдау және болжаудың сандық әдістері.
2. Медициналық ұйымдарда деректерді басқаруға арналған заманауи құралдар мен технологиялар.
3. Медициналық ұйымды басқаруда тәуекел карталарын құрастыру және талдау әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 1:
Медициналық ұйымның персоналын басқару.
Дағды 1:
Ұйымның кадр саясатын қалыптастыру және жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Негізгі басқарушылық лауазымдарға тағайындау үшін кадрлық резервті қалыптастыру.
2. Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, оның ішінде жоспарлау және жаңа мамандарды тарту.
3. Қызметкерлердің кәсіби білімі мен тәжірибесін тиімді пайдалану үшін жағдайлар жасау.
Білімдер:
1. Қызметкерлердің тиімділігін бағалау үшін KPI жүйесін әзірлеу және енгізу қағидаттары.
2. Қызметкерлерді ынталандыруға, медициналық көмектің сапасы мен қауіпсіздігін арттыруға бағытталған индикаторларды әзірлеу әдістері.
3. Қызметкерлермен қамтамасыз етілу деңгейін, сондай-ақ кадрлардың сандық және сапалық құрамын есептеу әдістемесі.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Қызметкерлерді ынталандыру.
Машықтар:
1. Еңбекақы төлеу және ынталандыру жүйелерін жетілдіру.
2. Қызметкерлерге біліктілігін арттыру мүмкіндіктерін ұсыну.
3. Ұйымның кадрлық саясаты мен стратегиясын талдау, проблемаларды айқындау және кадрлық әлеуетті жақсарту бойынша шаралар әзірлеу.
Білімдер:
1. Қызметкерлерді басқарудың тиімді стратегиялары.
2. Қызметкерлерді ынталандыру арқылы персоналды басқару әдістемесі.
3. Қазақстан Республикасындағы корпоративтік басқару саласындағы заңнама.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
Ұжымда корпоративтік мәдениет пен әлеуметтік ортаны қалыптастыру.
Машықтар:

1. Управлять рисками, возникающими в случае конфликтов между участниками корпоративного управления.
2. Внедрять элементы внутреннего контроля и поддерживать корпоративную культуру.
3. Создавать и развивать социальную среду в коллективе для повышения эффективности работы.
Знания:
1. Цели и задачи корпоративного управления в организации.
2. Три линии защиты в организации и компонентов внутреннего контроля.
3. Задачи службы внутреннего аудита.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 3:
Управление финансово-экономической сферой медицинской организации.
Навык 1:
Финансовый контроль.
Умения:
1. Выявлять резервы в использовании экономических ресурсов, находит пути их оптимизации.
2. Формировать стратегии ценообразования в медицинской организации.
3. Анализировать стоимость услуг и издержки с учетом конкуренции на рынке.
Знания:
1. Основные источники финансирования.
2. Основы бухгалтерского учета и аудита, средства и виды затрат в системе здравоохранения.
3. Методы ценообразования, расчета и оплаты труда в здравоохранении (ФСМС, КЗГ, стимулирующий компонент комплексного подушевого норматива).
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Эффективный экономический анализ.
Умения:
1. Выявлять потребности в медицинских услугах.
2. Оценивать эффективность использования ресурсов (трудовых, материальных, финансовых).
3. Готовить аналитическую информацию для выбора оптимальных управленческих решений.
4. Анализировать "сильные" и "слабые" стороны деятельности медицинской организации.
Знания:
1. Методика экономического анализа в здравоохранении.
2. Механизмы и методы формирования цен на медицинские услуги.
3. Методы оценки здоровья населения.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Эффективное управление доходами и расходами.
Умения:
1. Внедрять инновационные технологии в лечебный процесс с целью повышения эффективности.
2. Оценивать эффективности управленческих решений и качества медицинской помощи.
3. Разрабатывать и реализовывать пути повышения общей эффективности организации.
Знания:
1. Финансовые, материальные и трудовые ресурсы медицинской организации.
2. Методы статистического анализа, медико-экономического анализа и опросов населения для оценки эффективности работы.
3. Система управления рисками в медицинских организациях.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 4:
Стратегическое планирование и прогнозирование деятельности медицинской организации.
Навык 1:
Разработка стратегического плана и прогнозирование.
Умения:
1. Выявлять ключевые цели и задачи стратегического планирования в организации.

1. Корпоративтік басқаруға қатысушылар арасындағы қақтығыстар туындаған жағдайда пайда болатын тәуекелдерді басқару.
2. Ішкі бақылау элементтерін енгізу және корпоративтік мәдениетті қолдау.
3. Жұмыстың тиімділігін арттыру үшін ұжымда әлеуметтік ортаны қалыптастыру және дамыту.
Білімдер:
1. Ұйымдағы корпоративтік басқарудың мақсаттары мен міндеттері.
2. Ұйымдағы үш қорғау сызығы және ішкі бақылау компоненттері.
3. Ішкі аудит қызметінің міндеттері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Медициналық ұйымның қаржы-экономикалық саласын басқару.
Дағды 1:
Қаржылық бақылау.
Машықтар:
1. Экономикалық ресурстарды пайдалану саласындағы резервтерді анықтап, оларды оңтайландыру жолдарын табу.
2. Медициналық ұйымдағы баға белгілеу стратегияларын қалыптастыру.
3. Нарықтағы бәсекелестікті ескере отырып, қызметтердің құнын және шығындарын талдау.
Білімдер:
1. Қаржыландырудың негізгі көздері.
2. Бухгалтерлік есеп және аудит негіздері, денсаулық сақтау жүйесіндегі шығындар мен олардың түрлері.
3. Денсаулық сақтау саласындағы баға белгілеу әдістері, еңбекақыны есептеу және төлеу (ӘМСҚ, ГБК, СКПН).
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Тиімді экономикалық талдау.
Машықтар:
1. Медициналық қызметтерге қажеттілікті анықтау.
2. Ресурстарды (еңбек, материалдық, қаржылық) пайдаланудың тиімділігін бағалау.
3. Оптималды басқарушылық шешімдерді таңдау үшін аналитикалық ақпаратты дайындау.
4. Медициналық ұйымның қызметінің "мықты" және "осал" тұстарын талдау.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтаудағы экономикалық талдау әдістемесі.
2. Медициналық қызметтерге бағаны қалыптастыру тетіктері мен әдістері.
3. Халықтың денсаулығын бағалау әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
Кірістер мен шығыстарды тиімді басқару.
Машықтар:
1. Емдеу процесіне инновациялық технологияларды енгізу арқылы тиімділікті арттыру.
2. Басқарушылық шешімдердің тиімділігін және медициналық көмектің сапасын бағалау.
3. Ұйымның жалпы тиімділігін арттыру жолдарын әзірлеу және жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Медициналық ұйымның қаржылық, материалдық және еңбек ресурстары.
2. Жұмыс тиімділігін бағалау үшін статистикалық талдау, медициналық-экономикалық талдау және халық сауалнамаларын жүргізу әдістері.
3. Медициналық ұйымдардағы тәуекелдерді басқару жүйесі.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Медициналық ұйымның қызметін стратегиялық жоспарлау және болжау.
Дағды 1:
Стратегиялық жоспар құру және болжау.
Машықтар:
1. Ұйымда стратегиялық жоспарлау мақсаттары мен міндеттерін анықтау.

2. Применять этапы и схемы разработки стратегической программы для медицинской организации.
3. Выявлять и применять критерии для оценки стандартов в здравоохранении.
4. Оценивать экономическую эффективность стратегической программы.
Знания:
1. Методы составления МЦСсии, видения и целей организации здравоохранения.
2. Методы планирования и разработки ключевых показателей эффективности (KPI).
3. Методы прогнозирования и оценки использования ресурсов в организациях здравоохранения.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Мониторинг реализации стратегического плана.
Умения:
1. Осуществлять мониторинг реализации стратегического плана, включая промежуточные и итоговые оценки.
2. Разрабатывать и реализовывать контрольные процедуры для обеспечения выполнения плана.
3. Проводить экспертизу и корректировку стратегической программы по мере необходимости.
Знания:
1. Методика мониторинга реализации стратегического и операционного плана медицинской организации.
2. Методика разработки и реализации контрольных процедур.
3. Современные методы эффективного управления в здравоохранении.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 5:
Управление системой качества и безопасности медицинской деятельности.
Навык 1:
Управление командой качества.
Умения:
1. Руководить коМЦСсиями по качеству, клинико-экспертной работе, врачебно-консультативные коМЦСсии, СКК.
2. Назначать ответственных по качеству в отделениях, формировать междисциплинарные группы.
3. Обеспечивать обучение персонала стандартам качества, безопасности, клиническим рекомендациям.
4. Мотивировать сотрудников к участию в проектах улучшения процессов.
5. Внедрять культуру безопасности пациентов (открытость, отсутствие наказаний за ошибки, командность).
6. Навыки стратегического мышления и межуровневой коммуникации.
7. Умение управлять сопротивлением изменениям.
8. Владеть навыками фасилитации и мотивации персонала.
Знания:
1. Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения" (с изменениями и дополнениями) - статьи по качеству, безопасности, контролю, внутреннему аудиту.
2. Приказы МЗ РК, касающихся
порядка оказания медицинской помощи, внутреннего контроля и оценки качества;
медико-экономического мониторинга и экспертизы качества.
3. Национальные клинические протоколы, стандарты и индикаторы качества МЗ РК.
4. Правила лицензирования и аккредитации медицинских организаций (в том числе JCI-совместимые подходы).
5. Требования ФСМС по контролю качества.

2. Медициналық ұйым үшін стратегиялық бағдарламаны әзірлеу кезеңдері мен схемаларын қолдану.
3. Денсаулық сақтау саласындағы стандарттарды бағалау үшін критерийлерді анықтау және қолдану.
4. Стратегиялық бағдарламаның экономикалық тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау ұйымының миссиясын, көзқарасы мен мақсаттарын құру әдістері.
2. Негізгі тиімділік көрсеткіштерін (KPI)жоспарлау және әзірлеу әдістері.
3. Денсаулық сақтау ұйымдарында ресурстарды пайдалануды болжау және бағалау әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Ұсынылады
Дағды 2:
Стратегиялық жоспарды жүзеге асыруды мониторингтеу.
Дағдылары:
1. Стратегиялық жоспарды жүзеге асыруды мониторингтеу, аралық және қорытынды бағалауды қоса алғанда.
2. Жоспардың орындалуын қамтамасыз ету үшін бақылау процедураларын әзірлеу және жүзеге асыру.
3. Қажет болған жағдайда стратегиялық бағдарламаны сараптамадан өткізіп, түзету жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. Медициналық ұйымның стратегиялық және операциондық жоспарларын жүзеге асыруды мониторингтеу әдістемесі.
2. Бақылау процедураларын әзірлеу және жүзеге асыру әдістемесі.
3. Денсаулық сақтау саласында тиімді басқарудың заманауи әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Медициналық қызметтің сапасы мен қауіпсіздігі жүйесін басқару
Дағды 1:
Сапа тобын басқару
Машықтар:
1. Сапа, клиникалық-эксперттік жұмыс, ДКК, БКМ және басқа комиссияларды басқару.
2. Бөлімшелерде сапа бойынша жауаптыларды тағайындау, междисциплинарлық топтарды құру.
3. Персоналды сапа стандарттарына, қауіпсіздікке, клиникалық ұсынымдарға оқытуды қамтамасыз ету.
4. Қызметкерлерді процестерді жақсарту жобаларына қатысуға ынталандыру.
5. Пациенттер қауіпсіздігі мәдениетін енгізу (ашықтық, қателіктер үшін жазалау жоқ, командалық жұмыс).
6. Стратегиялық ойлау және деңгей аралық коммуникация дағдылары.
7. Өзгерістерге қарсылықты басқару қабілеті.
8. Персоналды фасилитациялау және мотивациялау дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодекс (өзгерістер мен толықтырулармен) сапа, қауіпсіздік, бақылау, ішкі аудит жөніндегі баптар.
2. ҚР ДСМ бұйрықтары:
- медициналық көмек көрсету тәртібі;
- ішкі бақылау және сапаны бағалау (мысалы, 2020 жылғы № ҚР ДСМ–ҚР ДСМ бұйрығы);
- медициналық-экономикалық мониторинг және сапа сараптамасы.
3. ҚР ДСМ Ұлттық клиникалық хаттамалары, стандарттары және сапа индикаторлары.
4. Медициналық ұйымдарды лицензиялау және аккредиттеу қағидалары (оның ішінде JCI-үйлесімді тәсілдер).
5. Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының (ӘМСҚ) сапаны бақылау жөніндегі талаптары.

6. Принципы делегирования и распределения обязанностей между членами команды качества.
7. Принципы планирования аудитов, регулярных совещаний, управление инцидентами.
8. Принципы построения междисциплинарной команды (врачи-эксперты, аудиторы, заведующие отделениями).
9. Обязанности и полномочия ответственных за качество в отделениях.
10. Планирование и координация работы коМЦСсии по качеству, ведение чек-листов, графиков аудита.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Стратегическое управление качеством.
Умения:
1. Разрабатывать и контролировать стратегию управления качеством и безопасностью на уровне всей организации.
2. Руководить внутренними коМЦСсиями, аудитами, аккредитацией и лицензированием.
3. Формировать цели в области качества и оценивать их достижение через KPI и индикаторы.
4. Обеспечивать системный подход к качеству: от уровня отделения до уровня всей организации.
Знания:
1. Стратегия управления качеством и безопасностью.
2. Принципы бережливого производства (Lean), цикла PDCA, Total Quality Management (TQM), ISO 9001, Joint Commission International (JCI).
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Контроль и анализ деятельности и улучшение процессов.
Умения:
1. Разрабатывать, внедрять и контролировать выполнение программы управления качеством и безопасностью медицинских услуг.
2. Разрабатывать локальные нормативные акты, регламенты, СОПы. Внедрять системы бережливого производства, ISO, JCI или национальные стандарты.
3. Организовывать экспертизу качества медицинской помощи (медико-экономическая, страховая, внутренняя).
4. Анализировать дефекты оказания помощи, осложнения, летальные исходы, жалобы, ошибки.
Знания:
1. Методы контроля качества с использованием МЦС, ЕНСЗ.
2. Методы по улучшению качества (диспансеризация, маршрутизация, инфекционная безопасность, эпидемиологический контроль).
3. Приказы и методические рекомендации по клиническим протоколам, порядкам оказания помощи.
4. Индикаторы качества и безопасности (KPI), стандартизированные формы и отчетность.
5. Виды контроля: предварительный, текущий, итоговый.
6. Организация и документирование аудитов, проверок, коМЦСсий.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 6:
Формирование и реализация научно-инновационной политики.
Навык 1:
Управление взаимодействием и трансфером технологий.
Умения:
1. Поддерживать разработки и внедрение новых технологий, методов диагностики, лечения, управления качеством.
2. Способствовать организации этической экспертизы, оформление документов в соответствии с требованиями НЦЭ и МЗ РК.

6. Сапа командасының мүшелері арасында міндеттерді беру және бөлу принциптері.
7. Аудитті жоспарлау, тұрақты жиналыстар, оқиғаларды басқару принциптері.
8. Пәнаралық топты құру принциптері (дәрігер-сарапшылар, аудиторлар, бөлім меңгерушілері).
9. Бөлімшелердегі сапа үшін жауаптылардың міндеттері мен өкілеттіктері.
10. Сапа жөніндегі комиссияның жұмысын жоспарлау және үйлестіру, чек-парақтарды, аудит кестелерін жүргізу.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Стратегиялық сапа менеджменті.
Машықтар:
1. Ұйым деңгейінде сапа мен қауіпсіздікті басқарудың стратегиясын әзірлеу және бақылау.
2. Ішкі комиссияларды, аудиттерді, аккредитацияны және лицензиялауды басқару.
3. Сапа саласындағы мақсаттарды қалыптастыру және олардың жетістігін KPI және индикаторлар арқылы бағалау.
4. Сапаға жүйелі көзқарасты қамтамасыз ету: бөлім деңгейінен ұйым деңгейіне дейін.
Білімдер:
1. Сапа мен қауіпсіздікті басқару стратегиясы.
2. Икемді өндіріс принциптері (Lean), цикл. PDCA, TQM, ISO 9001, JCI.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
Қызметтің бақылауы мен талдауы және процестерді жетілдіру.
Машықтар:
1. Медициналық қызметтердің сапасы мен қауіпсіздігін басқару бағдарламасын әзірлеу, енгізу және орындалуын бақылау.
2. Ішкі нормативтік актілерді, ережелерді, СОП-тарды әзірлеу. Икемді өндіріс жүйелерін, ISO, JCI немесе ұлттық стандарттарды енгізу.
3. Медициналық көмек сапасын сараптау (медико-экономикалық, сақтандыру, ішкі сараптама).
4. Медициналық көмек көрсету кезінде пайда болған ақауларды, асқынуларды, өлім жағдайларын, шағымдарды, қателіктерді талдау.
Білімдер:
1. МСЖ, БҰДСЖ жүйелерін пайдалана отырып сапаны бақылау әдістері.
2. Сапаны жақсарту әдістері (диспансерлік тексеру, маршруттау ИБ, эпидбақылау).
3. Клиникалық хаттамалар, көмек көрсету тәртіптері және басқа нормативтік құқықтық актілер бойынша бұйрықтар мен әдістемелік ұсыныстар.
4. Сапа мен қауіпсіздіктің индикаторлары (KPI), стандартизирленген нысандар мен есеп беру.
5. Бақылаудың түрлері: алдын ала, ағымдағы, қорытынды.
6. Аудиттерді, тексерулерді, комиссияларды ұйымдастыру және құжаттау.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 6:
Ғылыми-инновациялық саясатты қалыптастыру және іске асыру.
Дағды 1:
Технологиялардың өзара әрекеттесуі мен трансфертін басқару.
Машықтар:
1. Жаңа технологияларды, диагностикалау, емдеу және сапаны басқару әдістерін әзірлеу мен енгізуді қолдау.
2. Этикалық сараптаманы ұйымдастыруға ықпал ету, құжаттарды ҰСО және ҚР ДСМ
талаптарына сәйкес рәсімдеу.

3. Содействовать патентованию, публикациям и продвижению разработок учреждения.
4. Устанавливать контакты с высшими учебными заведениями, технопарками, международными организациями (Всемирная организация здравоохранения (WHO), Японское агентство международного сотрудничества (JICA), Турецкое агентство по сотрудничеству и координации TIKA), заключать договора о сотрудничестве в НИОКР и клинических апробациях.
6. Участвовать в грантовых конкурсах (Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан, МЗ РК, международные фонды).
Знания:
1. Виды и классификация инноваций (процессные, продуктовые, управленческие, цифровые).
2. Механизмы внедрения инноваций в клинику (тестирование, апробация, обучение, анализ результатов).
3. Примеры успешных моделей: телемедицина, электронные регистры, мобильные приложения, ИИ в диагностике.
4. Работа с технопарками, акселераторами, стартапами в сфере медицины.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Контроль, анализ и продвижение трансфера технологий.
Умения:
1. Формировать сети внутренних и внешних научных партнеров (высшие учебные заведения, научно-исследовательские институты, частные компании, иностранные партнеры).
2. Координировать деятельность структурных подразделений, участвующих в исследованиях и инновациях.
3. Привлекать сотрудников к научной работе, наставничеству, участию в конкурсах.
4. Использовать цифровые инструменты для управления научной деятельностью (регистры, платформы НЦЭ, eGov).
5. Оценивать научную и инновационную активность учреждения (количество публикаций, участие в конференциях, внедрение практик).
6. Организовывать внутреннюю отчетность, рейтингование, представление результатов в МЗ РК, некоммерческое акционерное общество "Национальный научный центр развития здравоохранения имени С.Каирбековой", ФСМС.
Знания:
1. Основы планирования, организации и проведения НИОКР.
2. Методология клинических и прикладных исследований (рандомизация, протокол, регистр).
3. Биоэтика, защита интеллектуальной собственности, лицензирование.
4. Стандарты GCP (Good Clinical Practice), международных принципов исследований.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Формирование и реализация научно-инновационной политики.
Умения:
1. Построить научную и инновационную стратегию больницы в рамках приоритетов здравоохранения Республики Казахстан.
2. Выделять направления для клинических исследований, технологических разработок и внедрения новых практик.
3. Формировать сети внутренних и внешних научных партнеров (высшие учебные заведения, научно-исследовательские институты, частные компании, иностранные партнеры).

3. Ұйымның әзірлемелерін патенттеу, жариялау және ілгерілетуге ықпал ету.
4. Жоғары оқу орындарымен, технопарктермен, халықаралық ұйымдармен (ДДҰ, JICA, TIKA және басқалар) байланыс орнату.
5. ҒЗЖ және клиникалық апробациялар бойынша ынтымақтастық келісімдерін жасау.
6. Гранттық байқауларға қатысу (ҚР Ғылым және жоғары білім министрлігі, ҚР ДСМ, халықаралық қорлар).
Білімдер:
1. Инновациялардың түрлері мен жіктелуі (процестік, өнімдік, басқарушылық, цифрлық).
2. Клиникаға инновацияларды енгізу тетіктері
(сынақтан өткізу, апробациялау, оқыту, нәтижелерді талдау).
3. Табысты модельдердің мысалдары: телемедицина, электрондық тіркелімдер, мобильді қосымшалар, диагностикадағы жасанды интеллект.
4. Медицина саласындағы технопарктермен, акселераторлармен және стартаптармен өзара іс-қимыл.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Технологиялар трансфертін бақылау, талдау және ілгерілету.
Дағдылары:
1. Ішкі және сыртқы ғылыми серіктестер желісін қалыптастыру
(жоғары оқу орындары, ғылыми-зерттеу институттары, жеке компаниялар, шетелдік серіктестер).
2. Зерттеулер мен инновацияларға қатысатын құрылымдық бөлімшелердің қызметін үйлестіру.
3. Қызметкерлерді ғылыми қызметке, тәлімгерлікке және конкурстарға қатысуға тарту.
4. Ғылыми қызметті басқару үшін цифрлық құралдарды пайдалану
(тіркелімдер, Ұлттық ғылыми орталықтардың платформалары, eGov).
5. Ұйымның ғылыми және инновациялық белсенділігін бағалау
(жарияланымдар саны, конференцияларға қатысу, практикаларды енгізу).
6. Ішкі есептілікті ұйымдастыру, рейтинг жүргізу, нәтижелерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне, "Республикалық денсаулық сақтауды дамыту орталығы" КЕАҚ-на, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына ұсыну.
Білімдер:
1. Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды (ҒЗТКЖ) жоспарлау, ұйымдастыру және жүргізу негіздері.
2. Клиникалық және қолданбалы зерттеулердің әдіснамасы
(рандомизация, хаттама, тіркелім).
3. Биоэтика, зияткерлік меншікті қорғау, лицензиялау.
4. GCP (Good Clinical Practice стандарттары және зерттеулердің халықаралық қағидаттары.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
Ғылыми-инновациялық саясатты қалыптастыру және іске асыру
Білімдер:
1. Қалалық аурухананың ғылыми және инновациялық стратегиясын Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы басымдықтарына сәйкес құру.
2. Клиникалық зерттеулер, технологиялық әзірлемелер және жаңа практикаларды енгізу бағыттарын айқындау.
3. Ішкі және сыртқы ғылыми серіктестер желісін қалыптастыру
(жоғары оқу орындары, ғылыми-зерттеу институттары, жеке компаниялар, шетелдік серіктестер).

4. Координировать деятельность структурных подразделений, участвующих в исследованиях и инновациях.
5. Инициировать и сопровождать клинические, организационно-методические, эпидемиологические исследования.
Знания:
1. Кодекс РК "О здоровье народа и системе здравоохранения" - статьи о науке и инновациях.
2. Закон РК "О науке".
3. Приказы МЗ РК, касающиеся
этической экспертизы, клинических исследований,
инновационных технологий в медицине.
4. Регламенты НЦЭ по регистрации, протоколам, биоэтике.
5. Условия участия в государственных программах, грантах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 7:
Организация эффективного использования цифровых технологий и ИИ-инструментов в управлении медицинской организацией.
Навык 1:
Формирование политики организации здравоохранения в использовании новых информационных технологий, в том числе использующих технологии искусственного интеллекта.
Умения:
1. Разрабатывать предложения по внедрению новых цифровых решений и ИИ-систем в рамках стратегии организации.
2. Оценивать потребности учреждения в цифровых технологиях и выбирать приоритетные направления автоматизации.
3. Формировать внутренние регламенты, инструкции и алгоритмы по применению цифровых технологий/искусственного интеллекта в управленческой и клинической деятельности.
4. Анализировать эффективность и риски использования искусственного интеллекта-технологий (в том числе юридические, этические, клинические).
5. Обеспечивать организационную и методическую поддержку при внедрении искусственного интеллекта-систем (включая пилотные проекты и обратную связь от пользователей).
Знания:
1. Основы стратегического и операционного управления в медицинской организации.
2. Основы оценки качества, эффективности и клинической значимости искусственного интеллекта-систем.
3. Методики внедрения изменений, управления персоналом в условиях цифровой трансформации.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Применение цифровых панелей мониторинга (дашборды) для анализа показателей деятельности учреждения
Умения:
1. Анализировать ключевые показатели (KPI) деятельности подразделений с использованием цифровых панелей (коечный фонд, кадровая укомплектованность, амбулаторный прием, обращения, пролеченные случаи).
2. Выявлять отклонения от плановых и нормативных значений.
3. Формировать управленческие решения на основе визуальных данных.
4. Составлять отчеты и аналитические записки для руководства.
5. Применять фильтры и настройки панелей мониторинга для уточненного анализа по отделениям, периодам, категориям пациентов.
Знания:

4. Зерттеулер мен инновацияларға қатысатын құрылымдық бөлімшелердің қызметін үйлестіру.
5. Клиникалық, ұйымдастыру-әдістемелік және эпидемиологиялық зерттеулерді бастау және қолдау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексі – ғылым және инновациялар туралы баптар.
2. Қазақстан Республикасының "Ғылым туралы" Заңы.
3. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің бұйрықтары, келесі мәселелер бойынша:
- этикалық сараптама;
- клиникалық зерттеулер;
- медицинадағы инновациялық технологиялар.
4. Ұлттық сараптама орталығының (ҰСО) тіркеу, хаттамалар, биоэтика бойынша ережелері.
5. Мемлекеттік бағдарламаларға (МИИДБ, "Цифрлық Қазақстан", ҚР БҒМ гранттары) қатысу шарттары.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 7:
Медициналық ұйымды басқаруда цифрлық технологиялар мен жасанды интеллект құралдарын тиімді пайдалануды ұйымдастыру.
Дағды1:
Жаңа ақпараттық технологияларды, оның ішінде жасанды интеллект технологияларын пайдалануда денсаулық сақтауды ұйымдастыру саясатын қалыптастыру.
Машықтар:
1. Ұйым стратегиясы шеңберінде жаңа цифрлық шешімдер мен ЖИ жүйелерін енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу.
2. Мекеменің цифрлық технологияларға деген қажеттіліктерін бағалау және автоматтандырудың басым бағыттарын айқындау.
3. Басқарушылық және клиникалық қызметте ақпараттық технологиялар мен жасанды интеллектті қолдану бойынша ішкі регламенттерді, нұсқаулықтарды және алгоритмдерді қалыптастыру.
4. ЖИ технологияларын пайдаланудың тиімділігі мен тәуекелдерін талдау
(оның ішінде құқықтық, этикалық, клиникалық аспектілер).
5. ЖИ жүйелерін енгізу кезінде ұйымдастырушылық және әдістемелік қолдау көрсету
(пилоттық жобаларды қоса алғанда және пайдаланушылардан кері байланыс жинау).
Білімдер:
1. Медициналық ұйымдағы стратегиялық және операциялық басқарудың негіздері.
2. Жасанды интеллект жүйелерінің сапасын, тиімділігін және клиникалық маңыздылығын бағалау негіздері.
3. Цифрлық трансформация жағдайында өзгерістерді енгізу және персоналды басқару әдістемелері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Ұйым қызметінің көрсеткіштерін талдау үшін цифрлық мониторинг панельдерін (дашбордтарды) қолдану.
Машықтар:
1. Цифрлық панельдерді пайдалана отырып, бөлімшелер қызметінің негізгі көрсеткіштерін (KPI) талдау
(төсек қоры, кадрмен қамтылу деңгейі, амбулаториялық қабылдау, өтініштер, емделген жағдайлар).
2. Жоспарлы және нормативтік мәндерден ауытқуларды анықтау.
3. Визуалды деректер негізінде басқарушылық шешімдер қабылдау.
4. Басшылық үшін есептер мен талдамалық жазбалар дайындау.
5. Бөлімшелер, уақыт кезеңдері және пациент санаттары бойынша нақтыланған талдау жүргізу үшін мониторинг панельдерінің сүзгілері мен баптауларын қолдану.
Білімдер:

1. Работа с дашбордами в BI-системах (Power BI, DataLens, QlikView, Tableau).
2. Структуры показателей и метрик в здравоохранении (летальность, средний койко-день, длительность госпитализации, эффективность койко-места и т.д.).
3. Цифровые аналитические системами МЗ РК, ЕНСЗ, региональными ИАС.
4. Базовые принципы визуализации данных и цифровой отчетности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Управление маркетингом в медицинской организации.
Навык 1:
Удовлетворить спрос населения на медицинские услуги.
Умения:
1. Определять спрос и предложения на рынке медицинских услуг.
2. Систематизировать потребности населения на медицинские услуги.
Знания:
1. Сегментация рынка медицинских услуг по группам пациентов и основным конкурентам.
2. Сегментация рынка по параметрам медицинских услуг, принципов функционирования рынка.
3. Методы анализа, прогнозирования, оптимизации и экономического обоснования решений.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Продвижение медицинских услуг.
Умения:
1. Анализировать рынок медицинских услуг.
2. Разрабатывать, продвигать и реализовывать медицинские услуги.
3. Управлять внутренними перемещениями и карьерным ростом сотрудников.
Знания:
1. Методы разработки, продвижения и реализации медицинских услуг.
2. Методы оценки качества медицинских услуг.
3. Методы контроля исполнения и оценки эффективности управленческих решений.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Контроль внедрения информатизации в сфере здравоохранения.
Навык 1:
Мониторинг внедрения информационной системы.
Умения:
1. Мониторировать медицинские информационные системы через автоматизацию процесса.
2. Управлять процессом внедрения новых технологий в практику медицинской организации.
3. Управлять коммуникациями организации с властью.
4. Уметь формировать политику организации здравоохранения в области информационной безопасности, защиты персональных данных, ответственном использовании новых информационных технологий, в том числе использующих технологии искусственного интеллекта.
Знания:
1. Законодательство в области цифровизации в Республике Казахстан.
2. Подходы к стандартизации электронного здравоохранения в РК.
3. Принципы принятия решений в рамках системы управления маркетингом здравоохранения.
4. Особенности цифровизации в здравоохранении Республики Казахстан в полном объеме.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 3:
Управление коммуникациями, культурой и пропаганда.
Навык 1:
Управление внешними коммуникациями.
Умения:

1. BI-жүйелердегі (Power BI, DataLens, QlikView, Tableau) дашбордтармен жұмыс істеу.
2. Денсаулық сақтау саласындағы көрсеткіштер мен метрикалардың құрылымы (өлім-жітім көрсеткіші, орташа төсек-күн саны, госпитализация ұзақтығы, төсек-орын тиімділігі).
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің цифрлық талдамалық жүйелері, Ұлттық электрондық денсаулық сақтау жүйесі (ҰЭДСЖ), өңірлік ақпараттық-талдамалық жүйелер.
4. Деректерді визуализациялау және цифрлық есептілік жасаудың негізгі қағидаттары.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Медициналық ұйымдағы маркетингті басқару.
Дағды 1:
Халықтың медициналық қызметтерге сұранысын қанағаттандыру.
Машықтар:
1. Медицина қызметтері нарығындағы сұраныс пен ұсынысты анықтау.
2. Халықтың медициналық қызметтерге деген қажеттіліктерін жүйелеу.
Білімдер:
1. Пациенттер топтары мен негізгі бәсекелестер бойынша медициналық қызметтер нарығын сегментациялау.
2. Медициналық қызметтер параметрлері және нарықтың жұмыс істеу қағидаттары бойынша нарықты сегментациялау.
3. Талдау, болжау, оңтайландыру және шешімдерді экономикалық негіздеу әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Медициналық қызметтерді ілгерілету.
Машықтар:
1. Медициналық қызметтер нарығын талдау.
2. Медициналық қызметтерді әзірлеу, ілгерілету және іске асыру.
3. Қызметкерлердің ішкі ауысымдары мен мансаптық өсуін басқару.
Білімдер:
1. Медициналық қызметтерді әзірлеу, ілгерілету және іске асыру әдістері.
2. Медициналық қызметтердің сапасын бағалау әдістері.
3. Басқарушылық шешімдердің орындалуын бақылау және тиімділігін бағалау әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттандыруды енгізуді бақылау.
Дағды 1:
Ақпараттық жүйенің енгізілуіне мониторинг жүргізу.
Машықтар:
1. МСЖ автоматтандыру арқылы мониторинг жасау.
2. Медициналық ұйымның тәжірибесіне жаңа технологияларды енгізу үдерісін басқару.
3. Ұйымның билік органдарымен байланысын басқару.
4. Ақпараттық қауіпсіздік, жеке деректерді қорғау, жасанды интеллект технологияларын қоса жаңа ақпараттық технологияларды жауапкершілікпен пайдалану саласындағы денсаулық сақтау ұйымының саясаттарын қалыптастыру дағдыларына ие болу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасындағы цифрландыру саласындағы заңнама.
2. Қазақстан Республикасында электрондық денсаулық сақтауды стандарттау тәсілдері.
3. Денсаулық сақтау маркетингін басқару жүйесі шеңберінде шешім қабылдау қағидаттары.
4. Қазақстан Республикасындағы денсаулық сақтауды цифрландырудың толық көлемдегі ерекшеліктері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 3:
Коммуникацияларды, мәдениетті басқару және насихаттау.
Дағды 1:
Сыртқы коммуникацияларды басқару.
Машықтар:

1. Достигать нужного позитивного отклика в информационном пространстве.
2. Создавать эффективную информационную среду для осуществления целей, МЦСсии организации, при минимуме информационных потерь.
3. Управлять коммуникациями с конечными потребителями на рынке, пациентами.
Знания:
1. Основные коммуникационные стратегии, контроль, оценка эффективности коммуникаций.
2. Методика популяризации организации здравоохранения.
3. Пути формирования доверия к организации, изменения общественного мнения, содействия принятию позитивного решения о сотрудничестве, заключению сделки.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Управление коммуникациями внутри организации.
Умения:
1. Поддерживать внутреннюю культуру в организации, способствующей эффективной работе команды.
2. Выбирать правильные коммуникационные системы, средства, каналы и уровни обмена информацией.
3. Использовать современные методы принятия решений в условиях неопределенности и риска.
Знания:
1. Критерии качественного коммуникационного менеджмента: профессионализм участников коммуникационного процесса, нравственность отношений, гуманитарность коммуникаций (понимание того, что человек, его здоровье, жизнь – основная ценность в коммуникативном процессе).
2. Компоненты корпоративной культуры", этики бизнеса, этических ценностей.
3. Оценка факторов сопоставимости альтернативных решений.
4. Законодательные нормы РК по защите персональных данных и информационной безопасности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 4:
Управление производительностью и достижениями.
Навык 1:
Получение максимальной прибыли при неизменных или минимальных затратах.
Умения:
1. Выявлять отклонение от вектора цели.
2. Приводить в соответствие стратегии и планы с реальными условиями деятельности и возможностями организации.
3. Решать проблемы и обосновывать критерии их целесообразности.
Знания:
1. Методология эффективного управления.
2. Система сбалансированных показателей.
3. Методика принятия решений в условиях неопределенности и риска в управлении здравоохранением.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Получение максимальной удовлетворенности пациентов, клиентов.
Умения:
1. Реагировать и принимать решения на основе системы управления рисками.
2. Регулировать конфликты.
3. Коммуницировать с пациентами, населением, клиентами.
Знания:
1. Методика эффективных медиаторных технологий.
2. Технология коммуникативных навыков.
3. Методы мониторинга эффективности системы управления рисками.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Организаторские способности.
Навыки объективной оценки.
Навыки независимой работы.
Принципиальность.
Навыки нематериальной мотивации развития творческого потенциала.
Умение определять системные проблемы и дефекты.
Умение планировать и прогнозировать.
Компьютерная грамотность (IT компетенции).
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врачи всех специальностей - Врач (специалист профильный
7
Специалисты-профессионалы в области общественного здоровья

1. Ақпараттық кеңістікте қажетті оң қоғамдық реакцияға қол жеткізу.
2. Ұйымның мақсаттары мен миссиясын іске асыру үшін ақпараттық шығындарды барынша азайта отырып, тиімді ақпараттық орта қалыптастыру.
3. Нарықтағы түпкі тұтынушылармен, яғни пациенттермен коммуникацияларды басқару.
Білімдер:
1. Негізгі коммуникациялық стратегиялар, коммуникацияларды бақылау және олардың тиімділігін бағалау.
2. Денсаулық сақтау ұйымын танымал ету әдістемесі.
3. Ұйымға деген сенімді қалыптастыру, қоғамдық пікірді өзгерту, ынтымақтастық туралы оң шешім қабылдауға және келісімшарт жасасуға ықпал ету жолдары.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Ұйым ішіндегі коммуникацияларды басқару.
Машықтар:
1. Ұйымдағы ішкі мәдениетті қолдау, команда жұмысын тиімділігін арттыруға ықпал ету.
2. Ақпарат алмасу үшін дұрыс коммуникациялық жүйелерді, құралдарды, арналарды және деңгейлерді таңдау.
3. Белгісіздік пен тәуекел жағдайында шешім қабылдаудың заманауи әдістерін қолдану.
Білімдер:
1. Сапалы коммуникациялық менеджменттің критерийлері
(коммуникациялық процеске қатысушылардың кәсібилігі, қарым-қатынастардың адамгершілігі, коммуникацияның гуманитарлық аспектілері — адам, оның денсаулығы, өмірі – коммуникативті процестің негізгі құндылығы ретінде қабылдануы).
2. Корпоративтік мәдениеттің, бизнестегі этиканың және этикалық құндылықтардың құрамдас бөліктері.
3. Альтернативті шешімдердің салыстырмалы мүмкіндіктерін бағалау факторлары.
4. Қазақстан Республикасындағы жеке деректерді қорғау және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамалық нормалар.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 4:
Өнімділікті және жетістіктерді басқару.
Машықтар:
Дағды 1:
Тұрақты немесе минималды шығындармен максималды пайда алу.
1. Мақсат векторынан ауытқуларды анықтау.
2. Стратегиялар мен жоспарларды ұйымның нақты жұмыс жағдайларына және мүмкіндіктеріне сәйкестендіру.
3. Мәселелерді шешу және олардың орындылығын дәлелдейтін критерийлерді негіздеу.
Білімдер:
1. Тиімді басқаруды қамтамасыз ету әдіснамасы.
2. Теңдестірілген көрсеткіштер жүйесі.
3. Денсаулық сақтауды басқаруда белгісіздік пен тәуекел жағдайында шешім қабылдау әдістемесі.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттердің, клиенттердің максималды қанағаттануын қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Тәуекелдерді басқару жүйесіне негізделген шешімдер қабылдап, әрекет ету.
2. Қақтығыстарды реттеу.
3. Пациенттермен, халықпен, клиенттермен коммуникация орнату.
Білімдер:
1. Тиімді медиаторлық технологияларды қолдану әдістемесі.
2. Коммуникациялық дағдылар технологиясы.
3. Тәуекелдерді басқару жүйесінің тиімділігін мониторингтеу әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Тұлғалық құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұйымдастырушылық қабілеттер.
Объективті бағалау дағдылары.
Тәуелсіз жұмыс істеу дағдылары.
Принципшілдік.
Шығармашылық потенциалды дамыту үшін материалдық емес мотивация дағдылары.
Жүйелік проблемалар мен ақауларды анықтау қабілеті.
Жоспарлау және болжау дағдылары.
Компьютерлік сауаттылық (IT құзыреттері).
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс:
СБШ деңгейі:
Мамандықтың атауы:
7
Барлық мамандықтағы дәрігерлер-дәрігер (бейінді маман)
7
Қоғамдық денсаулық мамандары

13. Карточка профессии "7.2 Менеджер здравоохранения":
Код группы:
2269-1
Код наименования занятия:
2269-1-006
Наименование профессии:
Менеджер здравоохранения
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856).
Менеджер здравоохранения.
Менеджер здравоохранения.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Для руководителя организации здравоохранения республиканского значения (генерального директора или директора): высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", свидетельство о прохождении сертификационного курса (переподготовке) по специальности, "Менеджмент здравоохранения" ("Общественное здравоохранение") и (или) свидетельство о присвоении квалификации по соответствующей специальности или высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение" и (или) "Бизнес, управление и право" или послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение" и (или) "Бизнес и право", стаж работы на руководящих должностях не менее 5 лет; Для руководителя организации республиканского значения (генеральный директор или директор) в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий: высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", свидетельство о прохождении сертификационного курса (переподготовке) по специальности "Менеджмент здравоохранения" ("Общественное здравоохранение") и (или) свидетельство о присвоении квалификации по соответствующей специальности или высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение" и (или) "Бизнес, управление и право" или послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение" и (или) "Бизнес и право", сертификат менеджера в области здравоохранения, стаж работы на руководящих должностях не менее 5 лет. Для руководителя организации республиканского значения (генерального директора или директора), осуществляющей информатизацию в области здравоохранения: высшее (и/или послевузовское) образование по направлению подготовки "Здравоохранение" и (или) "Информационно-коммуникационные технологии", стаж работы на руководящих должностях по профилю не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
да
Другие возможные наименования профессии:

13. "7.2 Денсаулық сақтау менеджері" кәсіптің карточкасы:
Топ коды:
2269-1
Қызмет атауының коды:
2269-1-006
Кәсіп атауы:
Денсаулық сақтау менеджері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша кіші біліктілік деңгейі:
7.2
БТБА, БА үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелді). Денсаулық сақтау менеджері.
Денсаулық сақтау менеджері.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Республикалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымының басшысы (бас директор немесе директор) үшін талаптар:
1. Жалпы денсаулық сақтау саласында:
"Денсаулық сақтау" бағыты бойынша жоғары білім;
"Денсаулық сақтау менеджменті" ("Қоғамдық денсаулық сақтау") мамандығы бойынша сертификатталған курс немесе қайта даярлау туралы куәлік;
Қажетті мамандық бойынша біліктілік тағайындау туралы куәлік немесе жоғары білім "Денсаулық сақтау" және (немесе) "Бизнес, басқару және құқық" бағыты бойынша;
"Денсаулық сақтау" және (немесе) "Бизнес және құқық" бағыттары бойынша аспирантуралық білім;
Басқарушы лауазымдарда кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
2. Дәрілік құралдар мен медициналық бұйымдар айналымы саласындағы республикалық маңызы бар ұйымның басшысы үшін:
"Денсаулық сақтау" бағыты бойынша жоғары білім;
"Денсаулық сақтау менеджменті" ("Қоғамдық денсаулық сақтау") мамандығы бойынша сертификатталған курс немесе қайта даярлау туралы куәлік;
Қажетті мамандық бойынша біліктілік тағайындау туралы куәлік немесе жоғары білім "Денсаулық сақтау" және (немесе) "Бизнес, басқару және құқық" бағыты бойынша;
"Денсаулық сақтау" және (немесе) "Бизнес және құқық" бағыттары бойынша аспирантуралық білім;
Денсаулық сақтау менеджері сертификаты;
Басқарушы лауазымдарда кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
3. Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттандыруды жүзеге асыратын республикалық маңызы бар ұйымның басшысы үшін:
"Денсаулық сақтау" және (немесе) "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" бағыты бойынша жоғары (немесе аспирантуралық) білім;
Профиль бойынша басқарушы лауазымдарда кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2269-1-006 – Менеджер здравоохранения.
2269-9-002 – Менеджер (фармацевтика).
2421-0-017 – Специалист по системе менеджмента качества.
Основная цель деятельности:
Целью профессионального стандарта должности "Руководитель медицинской организации" уровня 7.2 является эффективное управление медицинской организацией республиканского значения в условиях изменений и трансформаций системы здравоохранения, обеспечение доступности и качества медицинских услуг, достижение финансовой устойчивости, внедрение современных подходов к управлению, таких как цифровизация, стратегическое планирование и развитие человеческих ресурсов, эффективно адаптировать международные стандартов управления к локальным условиям здравоохранения, включая географическую специфику, социальное разнообразие, а также необходимость эффективного взаимодействия с государственными программами и фондами обязательного медицинского страхования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление финансово-экономической сферой медицинской организации.
2. Стратегическое планирование и прогнозирование деятельности медицинской организации.
3. Управление медицинской организацией.
4. Лидерство и системное мышление.
5. Организация эффективного использования цифровых технологий и ИИ-инструментов в управлении медицинской организацией.
Дополнительные трудовые функции:
1. Обеспечение единства науки и практики.
2. Охрана здоровья и обеспечение медицинской безопасности.
3. Сотрудничество и управление партнерскими отношениями.
Трудовая функция 1:
Управление финансово-экономической сферой медицинской организации.
Навык 1:
Понимать механизм финансирования в здравоохранении.
Умения:
1.Анализировать эффективность разных моделей финансирования организации.
2. Интерпретировать и анализировать доступ к медицинской помощи в зависимости от вида финансирования.
3. Составлять заявки на планируемые объемы услуг по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и ОСМС.
4. Оценивать эффективность управленческих решений и медицинской помощи.
5. Искать и вырабатывать пути повышения эффективности работы организации.
Знания:
1. Принципы организации и стандарты оказания медицинской помощи.
2. Порядок и методика формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и в системе ОСМС.
3. Методы статистического, медико-экономического анализа, экспертные оценки, опрос населения и комплексный метод.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Разбираться в особенностях финансирования медицинской организации в условиях внедрения обязательного социального медицинского страхования.
Умения:
1. Проводить оценку финансирования по клинико-затратным группам.

2269-1-006 – Денсаулық сақтау менеджері
2269-9-002 – Менеджер (фармацевт)
2421-0-017 – Сапа менджменті жүйесі жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
"Медициналық ұйым басшысы" кәсіби стандартының
7.2 деңгейінің мақсаты - денсаулық сақтау жүйесіндегі өзгерістер мен трансформациялар жағдайында республикалық маңызы бар медициналық ұйымды тиімді басқару. Бұл мақсатқа жету үшін келесі бағыттарда жұмыс жүргізіледі:
1. Медициналық қызметтердің қолжетімділігі мен сапасын қамтамасыз ету.
2. Қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету.
3. Цифрландыру, стратегиялық жоспарлау және адами ресурстарды дамыту сияқты заманауи басқару тәсілдерін енгізу.
4. Халықаралық басқару стандарттарын денсаулық сақтау саласындағы жергілікті жағдайларға тиімді бейімдеу, соның ішінде географиялық ерекшеліктер, әлеуметтік әртүрлілік және міндетті медициналық сақтандыру бағдарламалары мен мемлекеттік қорлармен тиімді өзара іс-қимыл жасау қажеттілігі.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Медициналық ұйымның қаржылық-экономикалық саласын басқару.
2. Медициналық ұйымның қызметін стратегиялық жоспарлау және болжау.
3. Медициналық ұйымды басқару.
4. Лидерлік және жүйелі ойлау.
5. Медициналық ұйымды басқаруда цифрлық технологиялар мен жасанды интеллект құралдарын тиімді қолдануды ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
1.Ғылым мен практиканың бірлігін қамтамасыз ету.
2.Денсаулықты қорғау және медициналық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
3.Ынтымақтастық пен серіктестік қатынастарын басқару.
Еңбек функциясы 1:
Медициналық ұйымның қаржы-экономикалық саласын басқару.
Дағды 1:
Денсаулық сақтаудағы қаржыландыру механизмін түсіну.
Машықтар:
1. Ұйымды қаржыландырудың әртүрлі модельдерінің тиімділігін талдау.
2. Қаржыландыру түріне байланысты медициналық көмекке қолжетімділікті түсіндіру және талдау.
3. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (ТМКБК) және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (МӘМС) шеңберінде медициналық көмекті көрсету бойынша жоспарланатын қызмет көлеміне өтінімдер дайындау.
4. Басқарушылық шешімдер мен медициналық көмектің тиімділігін бағалау.
5. Ұйым жұмысының тиімділігін арттыру жолдарын іздестіру және әзірлеу.
Білімдер:
1. Медициналық көмекті ұйымдастыру қағидаттары және оны көрсету стандарттары.
2. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (ТМКБК) және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (МӘМС) жүйесі шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру тәртібі мен әдістемесі.
3. Статистикалық және медициналық-экономикалық талдау әдістері, сараптамалық бағалау, халық арасында сауалнама жүргізу және кешенді әдіс.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесін енгізу жағдайында медициналық ұйымды қаржыландырудың ерекшеліктерін түсіну.
Машықтар:
1. Клиникалық-шығындық топтар (КШТ) бойынша қаржыландыруды бағалау.

2. Проводить оценку финансирования по стимулирующему компоненту подушевого норматива.
3. Анализировать и планировать деятельность медицинской организации, составлять бизнес-план и оценивать экономическую эффективность медицинских мероприятий.
4. Формировать заявки на объемы услуг и заключать договоры с ФСМС.
5. Организовывать учет и отчетность по ОСМС, обеспечивать выполнение условий контрактов.
Знания:
1. Нормативно-правовая база здравоохранения для реализации тарифной политики в системе ГОБМП и ОСМС.
2. Расчет стоимости мед.услуг для формирования счетов-реестров по возмещению затрат мед.организации.
3. Правила оплаты услуг субъектов здравоохранения в рамках ГОБМП и в системе ОСМС.
4. Модель финансирования в Республики Казахстан; различия между ГОБМП и ОСМС.
5. Система тарифообразования и порядка формирования договорных объемов с ФСМС.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Дифференцировать виды финансирования в здравоохранении, четко различать финансирование по ГОБМП.
Умения:
1. Использовать основы экономических и управленческих знаний в выборе объема финансирования по ГОБМП и ОСМС.
2. Использовать по целевому назначению средства финансового обеспечения системы здравоохранения.
3. Контролировать соблюдение Правил оказания ПМСП и Правил прикрепления к организациям ПМСП.
4. Выявить потребности в медицинских услугах.
5. Оценить эффективность использования ресурсов (трудовых, материальных, финансовых).
6. Подготовить аналитическую информацию для выбора оптимальных управленческих решений.
7. Анализировать "сильные" и "слабые" стороны деятельности медицинской организации.
Знания:
1. Экономические основы функционирования и порядка финансирования медицинской организации в условиях обязательного медицинского страхования.
2. Основы управления и маркетинга.
3. Правила закупа услуг у субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП
и в системе обязательного социального медицинского страхования.
4. Механизмы и методы формирования цен на медицинские услуги.

2. Тұлға басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы компоненті бойынша қаржыландыруды бағалау.
3. Медициналық ұйымның қызметін талдау және жоспарлау, бизнес-жоспар құру және медициналық іс-шаралардың экономикалық тиімділігін бағалау.
4. Қызмет көлеміне өтінімдер қалыптастыру және әлеуметтік медициналық сақтандыру қорымен шарттар жасасу.
5. Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (МӘМС) бойынша есепке алу мен есептілікті ұйымдастыру, шарт талаптарының орындалуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (ТМКБК) және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (МӘМС) жүйесінде тарифтік саясатты іске асыруға арналған денсаулық сақтау саласындағы нормативтік-құқықтық база.
2. Медициналық ұйымның шығындарын өтеу үшін шот-тізілімдерді қалыптастыру мақсатында медициналық қызметтердің құнын есептеу.
3. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (ТМКБК) және МӘМС жүйесі шеңберінде денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтерін төлеу қағидалары.
4. Қазақстан Республикасындағы қаржыландыру моделі; ТМКБК мен МӘМС арасындағы айырмашылықтар.
5. Тариф қалыптастыру жүйесі және әлеуметтік медициналық сақтандыру қорымен шарттық көлемдерді қалыптастыру тәртібі.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
Денсаулық сақтау саласындағы қаржыландыру түрлерін саралау, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (ТМКБК) шеңберіндегі қаржыландыруды нақты ажырата білу.
Машықтар:
Мәтініңіз ресми және академиялық стильде қазақ тіліне аударылды:
1. ТМКБК және МӘМС шеңберінде қаржыландыру көлемін таңдауда экономикалық және басқарушылық білім негіздерін қолдану.
2. Денсаулық сақтау жүйесін қаржыландыруға арналған қаражатты нысаналы мақсаты бойынша пайдалану.
3. Бастапқы медициналық-санитариялық көмекті көрсету қағидаларының және бастапқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарына тіркелу қағидаларының сақталуын бақылау.
4. Медициналық қызметтерге деген қажеттілікті анықтау.
5. Ресурстарды (еңбек, материалдық, қаржылық) пайдаланудың тиімділігін бағалау.
6. Оңтайлы басқарушылық шешімдерді таңдау үшін талдамалық ақпарат дайындау.
7. Медициналық ұйым қызметінің "мықты" және "осал" жақтарын талдау.
Білімдер :
1. Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жағдайында медициналық ұйымды қаржыландырудың экономикалық негіздері және қаржыландыру тәртібі.
2. Басқару және маркетинг негіздері.
3. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (ТМКБК) және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі шеңберінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінен қызметтерді сатып алу қағидалары.
4. Медициналық қызметтерге баға белгілеудің тетіктері мен әдістері

5. Нормативные документы, регламентирующих финансовое планирование в медицинских организациях.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Стратегическое планирование и прогнозирование деятельности медицинской организации.
Навык 1:
Разработка стратегического плана и прогнозирование.
Умения:
1. Выявлять понятия, цели и задачи стратегического планирования.
2. Применять схемы и этапы разработки стратегической программы.
3. Выявлять критерии определения стандартов в здравоохранении.
4. Выявлять экономическую эффективность стратегической программы.
5. Применять экспертизу стратегической программы.
Знания:
1. Методика составления МЦСсии, цели, видения организации здравоохранения.
2. Виды и методы планирования, разработки KPI.
3. Методы исследования и прогнозирования эффективности использования ресурсов организаций здравоохранения.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Безопасность пациентов и управление рисками.
Умения:
1. Организовать систему менеджмента качества и внутреннего аудита по определению безопасности пациентов и методов предотвращения вреда.
2. Создать систему инфекционного контроля, безопасного использования медикаментов.
3. Применять анализ корневых причин.
4. Использовать стандартизацию лечебно-диагностических и не медицинских процессов для улучшения качества и эффективности медицины.
5. Использовать внешние и внутренние индикаторы качества медицинской помощи для оценки безопасности пациентов.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан в области здравоохранения, регулирующее общественные отношения в области охраны здоровья населения, экспертизы объемов и качества медицинских услуг.
2. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
3. Стандартизация и аккредитация в здравоохранении.
4. Методы управления организацией здравоохранения.
5. Анализ корневых причин, культуры безопасности в медицинской организации и значения регистрации инцидентов.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Совершенствование внутреннего контроля качества и безопасности медицинской деятельности.
Умения:
1. Стандартизировать лечебно-диагностические и немедицинские процессы.
2. Формировать культуру безопасности.
3. Оценивать эффективность внедрения международных целей безопасности медицинской деятельности.
4. Анализировать текущую систему внутреннего контроля качества и выявлять зоны для улучшения.
5. Внедрять механизмы управления рисками и профилактики клинических ошибок.
Знания:
1. Международные и национальные требования стандартизации и аккредитации в здравоохранении.

5. Медициналық ұйымдарда қаржылық жоспарлауды реттейтін нормативтік құжаттар.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Медициналық ұйым қызметін стратегиялық жоспарлау және болжау.
Дағды 1:
Стратегиялық жоспар құру және болжау.
Машықтар:
1. Стратегиялық жоспарлаудың ұғымдарын, мақсаттары мен міндеттерін анықтау.
2. Стратегиялық бағдарламаны әзірлеудің сызбалары мен кезеңдерін қолдану.
3. Денсаулық сақтау саласындағы стандарттарды анықтау критерийлерін анықтау.
4. Стратегиялық бағдарламаның экономикалық тиімділігін анықтау.
5. Стратегиялық бағдарламаның сараптамасын қолдану.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау ұйымының миссиясын, мақсаттарын, көрінісін қалыптастыру әдістемесі.
2. Жоспарлау түрлері мен әдістері, KPI әзірлеу әдістері.
3. Денсаулық сақтау ұйымдарының ресурстарын пайдалану тиімділігін зерттеу және болжау әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттердің қауіпсіздігі және тәуекелдерді басқару.
Машықтар:
1. Пациенттердің қауіпсіздігін анықтау және зиянды болдырмау әдістері бойынша сапа менеджменті жүйесі мен ішкі аудитті ұйымдастыру.
2. Инфекциялық бақылау жүйесін және дәрі-дәрмектерді қауіпсіз пайдалану жүйесін құру.
3. Негізгі себептерді талдау әдісін қолдану.
4. Медицина сапасы мен тиімділігін арттыру үшін емдеу-диагностикалық және медициналық емес процестерді стандарттауды қолдану.
5. Пациенттердің қауіпсіздігін бағалау үшін медициналық көмек сапасының сыртқы және ішкі индикаторларын қолдану.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасындағы денсаулық сақтау саласындағы заңнамалар, халықтың денсаулығын қорғау, медициналық қызмет көлемі мен сапасына сараптама жүргізу жөніндегі қоғамдық қатынастарды реттейтін заңдар.
2. Медициналық қызметтердің сапасын бағалау және ішкі аудит қызметі.
3. Денсаулық сақтау саласындағы стандартизация және аккредиттеу.
4. Денсаулық сақтау ұйымын басқару әдістері.
5. Негізгі себептерді талдау, медициналық ұйымдағы қауіпсіздік мәдениеті және инциденттерді тіркеудің маңызы.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
Медициналық қызметтердің сапасы мен қауіпсіздігін ішкі бақылауды жетілдіру.
Машықтар:
1. Емдеу-диагностикалық және медициналық емес процестерді стандартизациялау.
2. Қауіпсіздік мәдениетін қалыптастыру.
3. Медициналық қызметтердің қауіпсіздігі бойынша халықаралық мақсаттардың енгізілу тиімділігін бағалау.
4. Ішкі сапа бақылау жүйесін талдау және жақсарту үшін қажетті аумақтарды анықтау.
5. Қауіптерді басқару және клиникалық қателіктердің алдын алу механизмдерін енгізу.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтаудағы халықаралық және ұлттық стандартизация және аккредиттеу талаптары.

2. Политика внедрения культуры безопасности в медицинских организациях.
3. Современные подходы к организации службы внутреннего аудита и поддержки пациентов.
4. Управление рисками и инцидентами.
5. Показатели и индикаторы качества и безопасности (структурные, процессуальные, результативные).
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 3:
Управление медицинской организацией.
Навык 1:
Управление процессами деятельности медицинской организации.
Умения:
1. Организовать деятельность медицинской организации.
2. Планировать деятельность медицинской организации.
3. Подготовить проекты приказов управленческих решений.
4. Проектировать и организовать процессы деятельности медицинской организации.
5. Разработать и внедрить систему менеджмента качества в медицинской организации.
6. Оценить эффективность управленческих решений с помощью статистических показателей.
7. Применять функции контроля в процессе разработки и внедрения управленческого решения.
8. Выбирать способы оптимизации процесса принятия управленческих решений.
Знания:
1. Кодекс "О здоровье народа" и НПА в Республике Казахстан в области здравоохранения.
2. Теоретические и практические основы современного менеджмента.
3. Технология принятия управленческого решения.
4. Стандарты СМК.
5. Основы цифровизации процессов и электронного документооборота.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Применение системы сбалансированных показателей в управлении медицинской организацией.
Умения:
1. Использовать сбалансированную систему показателей как инструмент стратегического управления эффективностью для медицинской организации.
2. Ставить цели и баланс финансовых и нефинансовых индикаторов, связывающих клиентов, медицинскую деятельность, обучение сотрудников с финансовыми показателями.
3. Применять систему сбалансированных показателей, как один из инструментов для лучшего контроля и управления организациями в сфере здравоохранения.
4. Применять ключевые показатели эффективности в построении системы мотивации.
5. Определять индикаторы достижения целей.
Знания:
1. Система KPI и ее взаимосвязь со стратегическим управлением.
2. Формирование причинно-следственных связей между ключевыми показателями.
3. Ключевые показатели эффективности по перспективам: финансы и клиенты.
4. Показатели эффективности (KPI) и результативности процессов.
5. Методы разработки и внедрения системы сбалансированных показателей, KPI и индикаторов результативности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 4:
Лидерство и системное мышление.
Навык 1:
Оперативное управление по направлению деятельности.
Умения:

2. Медициналық ұйымдарда қауіпсіздік мәдениетін енгізу саясаты.
3. Ішкі аудит қызметін ұйымдастыру және пациенттерді қолдау бойынша заманауи тәсілдер.
4. Қауіптерді және инциденттерді басқару.
5. Қауіпсіздік пен сапа көрсеткіштері мен индикаторлары (құрылымдық, процестік, нәтижелік).
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Медициналық ұйымды басқару.
Дағды 1:
Медициналық ұйымның процестерін басқару.
Машықтар:
1. Медициналық ұйымның қызметін ұйымдастыру.
2. Медициналық ұйымның қызметін жоспарлау.
3. Басқарушылық шешімдер бұйрықтарының жобаларын дайындау.
4. Медициналық ұйымның қызмет процестерін жобалау және ұйымдастыру.
5. Медициналық ұйымдағы сапа менеджменті жүйесін әзірлеу және енгізу.
6. Басқарушылық шешімдердің тиімділігін статистикалық көрсеткіштер арқылы бағалау.
7. Басқарушылық шешімдерді әзірлеу және енгізу үдерісінде бақылау функцияларын қолдану.
8. Басқарушылық шешімдер қабылдау процесін оңтайландыру әдістерін таңдау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасындағы денсаулық сақтау саласындағы денсаулық кодексі және нормативтік-құқықтық актілер.
2. Заманауи менеджменттің теориялық және практикалық негіздері.
3. Басқарушылық шешім қабылдау технологиясы.
4. Сапа менеджменті жүйесінің стандарттары.
5. Процестердің цифрландыру негіздері және электронды құжат айналымы.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Медициналық ұйымды басқаруда теңдестірілген көрсеткіштер жүйесін қолдану.
Машықтар:
1. Медициналық ұйымның тиімділігін стратегиялық басқару құралы ретінде теңдестірілген көрсеткіштер жүйесін қолдану.
2. Қаржылық және қаржылық емес индикаторлардың мақсаттарын қою, оларды клиенттер, медициналық қызметтер, қызметкерлерді оқыту және қаржылық көрсеткіштермен байланыстыру.
3. Денсаулық сақтау ұйымдарында бақылау және басқару үшін теңдестірілген көрсеткіштер жүйесін бір құрал ретінде қолдану.
4. Мотивация жүйесін құруда негізгі көрсеткіштерді қолдану.
5. Мақсаттарға жету көрсеткіштерін анықтау.
Білімдер:
1. KPI жүйесі және оның стратегиялық басқарумен өзара байланысы.
2. Негізгі көрсеткіштер арасындағы себеп-салдарлық байланыстарды қалыптастыру.
3. Перспективалар бойынша негізгі көрсеткіштер: қаржы және клиенттер.
4. Тиімділік көрсеткіштері (KPI) және процестердің нәтижелілігі.
5. Теңдестірілген көрсеткіштер жүйесін, KPI және нәтижелілік индикаторларын әзірлеу және енгізу әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Көшбасшылық және жүйелік ойлау.
Дағды1:
Қызмет бағыты бойынша жедел басқару.
Машықтар:

1. Брать на себя ответственность, предвидеть отдаленные последствия своих решений.
2. Управлять процессом мотивации персонала и вдохновлять для достижения групповых целей.
3. Стимулировать и поощрять творческие начинания своих последователей.
4. Обеспечивать у людей оптимизм по поводу решения поставленных задач, вселять в них уверенность.
5. Использовать принципы системного мышления и применять их в рамках, моделирования и совершенствования организаций и служб на различных стратегических уровнях.
6. Находить ресурсы для достижения целей.
7. Разрабатывать МЦСсию и стратегию организации.
Знания:
1. Ключевые качества и функции успешного лидера.
2. Основы успешного лидерства.
3. Стратегия влияния и стили руководства.
4. Особенности эмоционального интеллекта.
5. Методы мотивации и управления персоналом.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 5:
Организация эффективного использования цифровых технологий и ИИ-инструментов в управлении медицинской организацией.
Навык 1:
Формирование политики организации здравоохранения в использовании новых информационных технологий, в том числе использующих технологии искусственного интеллекта
Умения:
1. Разрабатывать предложения по внедрению новых цифровых решений и ИИ-систем в рамках стратегии организации.
2. Анализировать эффективность и риски использования ИИ-технологий (в том числе юридические, этические, клинические).
3. Организовывать взаимодействие с подрядчиками, разработчиками ИТ-решений, представителями Министерства здравоохранения, научно-исследовательских институтов и других заинтересованных сторон.
4. Обучать и мотивировать персонал к использованию информационных технологий и искусственного интеллекта в повседневной работе.
5. Контролировать соблюдение требований по защите данных и цифровой безопасности в рамках политики учреждения.
Знания:
1. Основы стратегического и операционного управления в медицинской организации.
2. Современные цифровые технологии и ИИ-сервисы, применяемые в здравоохранении (включая диагностику, логистику, управление ресурсами, телемедицину).
3. Методология формирования ИТ-стратегии учреждения и цифровой трансформации.
4. Принципы этичного и безопасного применения ИИ: интерпретируемость, обоснованность решений, контроль со стороны человека (human-in-the-loop).
5. Инструменты оценки цифровой зрелости учреждения.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Применение цифровых панелей мониторинга для анализа показателей деятельности учреждения.
Умения:
1. Уметь ставить задачи аналитикам и разработчикам для доработки панелей мониторинга.

1. Өз шешімдеріңіздің алыс мерзімді салдарын болжай отырып, жауапкершілікті өз мойныңа алу.
2. Персоналды ынталандыру процесін басқару және топтық мақсаттарға жету үшін шабыттандыру.
3. Өз ізбасарларының шығармашылық бастамаларын ынталандыру және қолдау көрсету.
4. Адамдарға қойылған міндеттерді шешуге оптимизм сыйлау, оларға сенім ұялату.
5. Жүйелі ойлау принциптерін пайдалану және оларды ұйымдар мен қызметтерді моделдеу және жетілдіру барысында түрлі стратегиялық деңгейлерде қолдану.
6. Мақсаттарға жету үшін ресурстарды табу.
7. Ұйымның миссиясы мен стратегиясын әзірлеу.
Білімдер:
1. Жақсы көшбасшының негізгі қасиеттері мен функциялары.
2. Сәтті көшбасшылықтың негіздері.
3. Әсер ету стратегиясы және басқару стильдері.
4. Эмоционалды интеллект ерекшеліктері.
5. Персоналды ынталандыру және басқару әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Медициналық ұйымды басқаруда цифрлық технологиялар мен АИ-құралдарын тиімді пайдалануды ұйымдастыру.
Дағды 1:
Жаңа ақпараттық технологияларды, соның ішінде жасанды интеллект технологияларын қолдануда денсаулық сақтау ұйымының саясатын қалыптастыру.
Машықтар:
1. Жаңа цифрлық шешімдер мен ЖИ жүйелерін енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу ұйым стратегиясы аясында.
2. ЖИ технологияларын қолданудың тиімділігі мен тәуекелдерін талдау (құқықтық, этикалық, клиникалық аспектілерді қоса алғанда)
3. Мердігерлермен, IТ шешімдерін әзірлеушілермен, Денсаулық сақтау министрлігі, ғылыми-зерттеу институттары және басқа мүдделі тараптармен өзара әрекеттесуді ұйымдастыру.
4. Персоналды күнделікті жұмыста IТ және ЖИ пайдалану үшін оқыту және ынталандыру.
5. Ұйымның саясатында деректерді қорғау және цифрлық қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылау.
Білімдер:
1. Медициналық ұйымдағы стратегиялық және операциялық басқарудың негіздері.
2. Денсаулық сақтауда қолданылатын заманауи цифрлық технологиялар мен ЖИ қызметтері (диагностика, логистика, ресурстарды басқару, телемедицина қоса алғанда).
3. Ұйымның IТ стратегиясын қалыптастыру және цифрлық трансформация әдіснамасы.
4. ЖИ қолданудың этикалық және қауіпсіз принциптері: интерпретациялануы, шешімдердің негізділігі, адамның бақылауы (human-in-the-loop).
5. Мекеменің цифрлық жетілуін бағалау құралдары.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Медициналық ұйымның қызмет көрсеткіштерін талдау үшін цифрлық мониторинг панельдерін қолдану.
Машықтар:
1. Аналитиктер мен әзірлеушілерге мониторинг панельдерін жетілдіру тапсырмаларын қою.

2. Понимать методологии разработки дашбордов и управления цифровыми метриками;
3. Демонстрировать навыки стратегического планирования на основе цифровой отчетности (тренды, сравнительный анализ, управление рисками).
4. Сопоставлять различные категории показателей (клинические, экономические, кадровые) в сквозном управленческом анализе.
5. Обосновывать предложения по изменению структуры, финансирования и цифровой политики учреждения на основе аналитики.
6. Руководить разработкой и внедрением новых панелей мониторинга с учетом потребностей управления.
Знания:
1. Методологии разработки дашбордов и управления цифровыми метриками;
2. Виды цифровой отчетности (тренды, сравнительный анализ, управление рисками).
3. Основы статистики и KPI-моделей здравоохранения (летальность, средний койко-день, посещаемость, укомплектованность и т.д.).
4. Виды цифровой отчетности для органов управления, страховых компаний, республиканских систем.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Обеспечение единства науки и практики.
Навык 1:
Анализ результативности процессов планирования и управление данными.
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей своей деятельности.
2. Собирать данные; анализировать статистические данные
3. Работать в компьютере, информационных платформах, применяемых в здравоохранении.
4. Применять цифровые технологии и передовую практику для управления, анализа и хранения данных и медицинской информации.
5. Проводить количественный и качественный анализ результативности.
Знания:
1. Основы медицинской статистики.
2. НПА, регламентирующие формы предоставления медико-статистической отчетности.
3. Показатели по макро- и микроэкономике.
4. Показатели результативности и эффективности при планировании (KPI, SMART-цели).
5. Подходы к анализу: SWOT, GAP-анализ, PDCA, KPI-оценка, бенчмаркинг.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Внедрение информационно-технологических инноваций.
Умения:
1. Использовать в профессиональной деятельности информационные системы в сфере здравоохранения.
2. Применять навыки трансфера инновационных технологий из других стран для обеспечения доступности научного и технологического развития широкому кругу населения.
3. Участвовать в совместных исследовательских проектах с ВУЗами.
4. Внедрять элементы информационной безопасности и управления рисками.
5. Определять ключевые процессы, подлежащие автоматизации, совместно с ИТ-службой и руководителями отделений, определять и разрабатывать план поэтапного внедрения, организовывать обучение персонала.
Знания:

2. Дашбордтарды әзірлеу әдістемесін және цифрлық метрикаларды басқаруды түсіну.
3. Цифрлық есептілік негізінде стратегиялық жоспарлау дағдыларын көрсету (трендтер, салыстырмалы талдау, тәуекелдерді басқару).
4. Әртүрлі көрсеткіштер категорияларын (клиникалық, экономикалық, кадрлық) кешенді басқарушылық талдауда салыстыру.
5. Аналитика негізінде ұйым құрылымы, қаржыландыру және цифрлық саясатты өзгерту туралы ұсыныстарды негіздеу.
6. Басқару қажеттіліктерін ескере отырып, жаңа мониторинг панельдерін әзірлеу және енгізуді басқару.
Білімдер:
1. Дашбордтарды әзірлеу әдістемесі және цифрлық метрикаларды басқару.
2. Цифрлық есептіліктің түрлері (трендтер, салыстырмалы талдау, тәуекелдерді басқару).
3. Денсаулық сақтау статистикасы мен KPI модельдерінің негіздері (өлім-жітім, орташа төсек-орын күні, келушілер саны, кадрлық қамтамасыз ету)
4. Басқару органдары, сақтандыру компаниялары, республикалық жүйелер үшін цифрлық есептіліктің түрлері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Қосымша еңбек функция 1:
Ғылым мен практиканың бірлігін қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Жоспарлау процестерінің тиімділігін талдау және деректерді басқару.
Машықтар:
1. Өз қызметінің көрсеткіштерін жоспарлау және талдау бойынша есеп дайындау.
2. Деректер жинау; статистикалық деректерді талдау.
3. Денсаулық сақтауда қолданылатын компьютерлер мен ақпараттық платформаларда жұмыс істеу.
4. Деректер мен медициналық ақпаратты басқару, талдау және сақтау үшін цифрлық технологиялар мен озық тәжірибені қолдану.
5. Нәтижелердің тиімділігін сандық және сапалық талдау жүргізу.
Білімдер :
1. Медициналық статистиканың негіздері.
2. Медико-статистикалық есептілікті ұсыну формаларын реттейтін нормативтік-құқықтық актілер.
3. Макро және микроэкономика көрсеткіштері.
4. Жоспарлау кезінде нәтижелілік пен тиімділік көрсеткіштері (KPI, SMART-мақсаттар).
5. Талдау тәсілдері: SWOT, GAP-талдау, PDCA, KPI бағалау, бенчмаркинг.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Ақпараттық-технологиялық инновацияларды енгізу.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық жүйелерді кәсіби қызметте қолдану.
2. Ғылыми және технологиялық дамуды кең аудиторияға қолжетімді ету үшін басқа елдерден инновациялық технологияларды трансферлеу дағдыларын қолдану.
3. Жоғары оқу орындарымен бірлескен ғылыми зерттеу жобаларына қатысу
4. Ақпараттық қауіпсіздік және тәуекелдерді басқару элементтерін енгізу.
5. IТ қызметімен және бөлім басшыларымен бірлесіп автоматтандыруға жататын негізгі процестерді анықтап, кезең-кезеңімен енгізу жоспарын әзірлеу, персоналды оқыту ұйымдастыру.
Білімдер:

1. Правила работы в информационных системах в сфере здравоохранения.
2. Инновационная деятельность в медицинских организациях.
3. Международные требования по этике при проведении клинических исследований.
4. Основы функционирования медицинских информационных систем и стандартов безопасности информационных систем.
5. Законодательные нормы Республики Казахстан по защите персональных данных и информационной безопасности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Охрана здоровья и обеспечение медицинской безопасности.
Навык 1:
Внедрение и обеспечение политики "Культура безопасности".
Умения:
1. Создавать безопасные для жизни и здоровья условия труда, внедрять процессы этических правил деятельности медицинских организаций и обслуживания пациентов.
2. Формировать благоприятную психологическую атмосферу в коллективе.
3. Внедрять и поддерживать "культуру безопасности", некарательную обстановку в выявлении инцидентов.
4. Организовать сбор информации о системных ошибках в деятельности медицинской организации.
5. Выявлять, анализировать и принимать меры по фактам нарушения этических норм.
Знания:
1. Требования и правила проведения аккредитации медицинских организаций.
2. Вопросы этики и деонтологии.
3. Основы формирования культуры безопасности.
4. Внедрение стандарта реагирования на ошибки.
5. Анализ и расследование инцидентов (RCA, FMEA).
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Совершенствование организации труда персонала и эффективности работы управления.
Умения:
1. Осуществлять организациию труда персонала в современных условиях.
2. Определять критерии справедливой оценки профессиональных качеств персонала для установления достойной оплаты труда в соответствии с отдачей конкретного работника.
3. Организовать эффективное использование рабочего времени, оптимизацию режимов труда и отдыха.
4. Осуществлять мониторинг результатов и внедрять меры стимулирования/корректировки.
5. Устанавливать KPI и другие показатели для оценки деятельности сотрудников.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан в области труда и здравоохранения: Трудовой кодекс, Правила внутреннего распорядка, НПА МЗ РК.
2. Организация подбора персонала и его развитие.
3. Требования нормирования труда.
4. Методы оптимизации рабочего времени и снижения потерь.
5. Основы административного управления: делегирования, контроля, командообразования.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 3:
Сотрудничество и управление партнерскими отношениями.
Навык 1:
Установление максимально доверительных отношений с пациентом и его родственниками/законными представителями.
Умения:

1. Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу ережелері.
2. Медициналық ұйымдардағы инновациялық қызмет.
3. Клиникалық зерттеулер жүргізуде этикаға қатысты халықаралық талаптар.
4. Медициналық ақпараттық жүйелердің жұмыс істеу негіздері және ақпараттық жүйелердің қауіпсіздік стандарттары.
5. Қазақстан Республикасындағы жеке деректерді қорғау және ақпараттық қауіпсіздік бойынша заңнамалық нормалар.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Денсаулық сақтау және медициналық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
Дағды 1:
"Қауіпсіздік мәдениеті" саясатын енгізу және қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Өмір мен денсаулыққа қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау, медициналық ұйымдар мен пациенттерді қызмет көрсету барысында этикалық ережелерді енгізу.
2. Ұжымда қолайлы психологиялық ахуалды қалыптастыру.
3. "Қауіпсіздік мәдениетін" енгізу және инциденттерді анықтауда жазалаушы емес жағдайды қолдау.
4. Медициналық ұйымның қызметіндегі жүйелі қателіктер туралы ақпарат жинауды ұйымдастыру.
5. Этикалық нормалардың бұзылуы фактілерін анықтау, талдау жасау және шаралар қабылдау.
Білімдер:
1. Медициналық ұйымдарды аккредиттеу талаптары мен ережелері.
2. Этика және деонтология мәселелері.
3. Қауіпсіздік мәдениетін қалыптастыру негіздері.
4. Қателіктерге жауап беру стандартының енгізілуі.
5. Инциденттерді талдау және тергеу (RCA, FMEA).
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Персоналдың еңбегін ұйымдастыруды және басқарма жұмысының тиімділігін жетілдіру.
Машықтар:
1. Қазіргі жағдайда персоналдың еңбек қызметін ұйымдастыру.
2. Қызметкерлердің кәсіби сапаларын әділ бағалау критерийлерін анықтап, нақты жұмысшының өнімділігіне сәйкес лайықты еңбек ақы тағайындау.
3. Жұмыс уақытын тиімді пайдалану, еңбек және демалыс режимдерін оңтайландыруды ұйымдастыру.
4. Нәтижелерді мониторинг жүргізіп, ынталандыру/түзету шараларын енгізу.
5. Қызметкерлердің жұмысын бағалау үшін KPI және басқа көрсеткіштерді орнату.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының еңбек және денсаулық сақтау саласындағы заңнамасы: Еңбек кодексі, Ішкі тәртіп ережелері, ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің нормативтік-құқықтық актілері.
2. Персоналды іріктеу және оның дамуын ұйымдастыру.
3. Еңбек нормалау талаптары.
4. Жұмыс уақытын оңтайландыру және шығындарды азайту әдістері.
5. Әкімшілік басқарудың негіздері: өкілеттіліктерді беру, бақылау, команда құру.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 3:
Ынтымақтастық және серіктестікті басқару.
Дағды 1:
Пациентпен және оның туыстарымен / заңды өкілдерімен барынша сенімді қарым-қатынас орнату.
Машықтар:

1. Информировать общественность о правилах оказания стационарной помощи, оказания первичной медико-санитарной помощи и правилах прикрепления граждан к организациям ПМСП.
2. Использовать комплекс ценностей при принятии решений и определении правил поведения сотрудников.
3. Организовать обучение сотрудников по вопросам этики и деонтологии.
4. Привлекать пациентов и их семьи для улучшения оказания помощи, включая разработку политик, принятие решений.
5. Собирать и анализировать обратную связь от пациентов и членов их семей.
Знания:
1. НПА в области здравоохранения в отношении прав пациента и его законных представителей.
2. Принципы коммуникации с пациентом или его законными представителями.
3. Основы медицинской этики и деонтологии.
4. Организация работы службы поддержки пациентов, жалоб и предложений.
5. Медиация и разбор жалоб.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Взаимодействовать с коллегами и другими работниками в области здравоохранения.
Умения:
1. Соблюдать деонтологические и этические принципы взаимоотношения с коллегами.
2. Участвовать в работе мультидисциплинарной команды, консилиумах, обходах.
3. Регулировать конфликтные ситуаций.
Знания:
1. Принципы коммуникации с коллегами и другими работниками в области здравоохранения.
2. Основы конфликтологии.
3. Принципы командной работы, тайм-менеджмент.
4. Принципы уважения, толерантности и соблюдения субординации.
5. Кодекс профессиональной этики в медицине.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Доброжелательность.
Высокий уровень ответственности.
Честность.
Порядочность.
Гуманное отношение к пациентам, его родственникам.
Выдержка.
Организаторские способности.
Членство в казахстанских общественных профессиональных объединениях.
Навыки анализа и синтеза информации.
Навыки чтения и понимания научной литературы на английском языке.
Умение принимать самостоятельные решения в профессиональной деятельности.
Умение проектировать свое дальнейшее профессиональное развитие.
Навыки логического и критического мышления, убеждения и аргументации решений, правильного и логичного оформления своих мыслей в устной и письменной форме.
Умение систематизировать информацию и знания.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врачи всех специальностей- Врач (специалист профильный
7
Специалисты-профессионалы в области общественного здоровья

1. Қоғамды стационарлық көмек көрсету ережелері, бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсету ережелері және азаматтарды ПМСП ұйымдарына тіркеу ережелері туралы ақпараттандыру.
2. Шешім қабылдау және қызметкерлердің мінез-құлқының ережелерін анықтау кезінде құндылықтардың кешенін қолдану.
3. Қызметкерлерді этика және деонтология мәселелері бойынша оқытуды ұйымдастыру.
4. Пациенттер мен олардың отбасыларын көмекті жақсарту үшін тарту, соның ішінде саясатты әзірлеу және шешім қабылдау процесіне қатыстыру.
5. Пациенттер мен олардың отбасыларынан кері байланысты жинау және талдау.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік-құқықтық актілер пациенттің және оның заңды өкілдерінің құқықтары туралы.
2. Пациентпен немесе оның заңды өкілдерімен байланыс орнатудың принциптері.
3. Медициналық этика және деонтология негіздері.
4. Пациенттерді қолдау қызметін, шағымдар мен ұсыныстарды ұйымдастыру.
5. Медиация және шағымдарды қарау.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Әріптестермен және денсаулық сақтау саласындағы басқа қызметкерлермен өзара әрекеттесу.
Машықтар:
1. Әріптестермен қарым-қатынаста деонтологиялық және этикалық принциптерді сақтау.
2. Мультидисциплинарлық команданың жұмысына, консилиумдар мен дәрігерлік қарап-тексерулерге қатысуды жүзеге асыру.
3. Конфликттік жағдайларды реттеу.
Білімдер:
1. Әріптестермен және денсаулық сақтау саласындағы басқа қызметкерлермен қарым-қатынас принциптері.
2. Қақтығыстану негіздері
3. Командалық жұмыс принциптері, уақытты басқару (тайм-менеджмент)
4. Құрмет, төзімділік және субординацияны сақтау принциптері
5. Медицинадағы кәсіби этика кодексі
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жақсы ниеттілік.
Жоғары жауапкершілік деңгейі.
Шыншылдық.
Парасаттылық.
Пациенттерге және олардың туыстарына гуманистік қарым-қатынас.
Төзімділік.
Ұйымдастырушылық қабілеттер.
Қазақстандық қоғамдық кәсіби бірлестіктердің мүшелігі.
Ақпаратты талдау және синтездеу дағдылары.
Ағылшын тіліндегі ғылыми әдебиетті оқу және түсіну дағдылары.
Кәсіби қызметте тәуелсіз шешім қабылдай білу.
Келешектегі кәсіби дамуды жобалау дағдылары.
Логикалық және сындарлы ойлау, шешімдер қабылдау мен дәлелдеу дағдылары, ойларын ауызша және жазбаша түрде дұрыс әрі логикалық жеткізу.
Ақпарат пен білімді жүйелеу дағдылары.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберінде басқа мамандықтармен байланыс
СБШ деңгейі:
Мамандық атауы:
7
Барлық мамандықтағы дәрігерлер — Дәрігер (профильдік маман)
7
Қоғамдық денсаулық саласындағы кәсіби мамандар — Қоғамдық денсаулық мамандары

14. Карточка профессии "7.3 Менеджер здравоохранения":
Код группы:
2269-1
Код наименования занятия:
2269-1
Наименование профессии:
7.3 Менеджер здравоохранения.
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856).
Менеджер здравоохранения.
Менеджер здравоохранения.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Уровень образования: Послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидат наук, доктор наук) по направлению подготовки "Здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения" ("Общественное здравоохранение") и "Бизнес. Управление. Право".
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
2421-0-017 – Специалист по системе менеджмента качества
2269-1-006 – Менеджер здравоохранения.
2269-9-002 – Менеджер (фармацевтика).
Основная цель деятельности:
Установление единых требований к содержанию и качеству профессиональной и управленческой деятельности менеджеров высшего звена здравоохранения (7 уровень) для методологического, ориентированного и эффективного менеджмента и принятия управленческих решений, направленных на обеспечение устойчивого развития системы здравоохранения, внедрения инновационных подходов и повышения качества медицинских услуг для достижения стратегических целей и повышения общественного мнения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организационно-методическая деятельность, организация статистического учета и отчетности в медицинской организации.
2. Менеджмент обеспечения качества и безопасности деятельности медицинской организации.
3. Управление медицинской организацией.
4. Экспертная деятельность в области здравоохранения.
5. Проведение научных исследований и управления проектами.

14. "7.3 Денсаулық сақтау менеджері" кәсіптің карточкасы:
Топ коды:
2269-1
Қызмет атауының коды:
2269-1
Кәсіп атауы:
7.3 Денсаулық сақтау менеджері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ-ның кіші деңгейі бойынша біліктілік:
7.3
БТБА, БА және басқа типтік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі.
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелді). Денсаулық сақтау менеджері.
Кәсіби білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Мамандық:
Біліктілік:
Білім деңгейі:
Жоғары білімнен кейінгі білім (докторантура PhD, PhD докторы ғылыми дәрежесі, профиль бойынша PhD докторы дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы).
Мамандық:
Қоғамдық денсаулық
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Білім деңгейі: Жоғары білімнен кейінгі білім (докторантура PhD, PhD докторы ғылыми дәрежесі, профиль бойынша PhD докторы дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы) "Денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті" ("Қоғамдық денсаулық сақтау") және "Бизнес. Басқару. Құқық" мамандығы бойынша дайындық бағыттары.
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің тереңдетілген мәселелеріне сәйкес біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа мүмкін болатын атаулары.
2421-0-017 – Сапа менеджменті жүйесінің маманы
2269-1-006 – Қоғамдық денсаулық менеджері
2269-9-002 – Менеджер (фармацевт)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіби және басқарушылық қызметтің мазмұны мен сапасына бірыңғай талаптарды белгілеу, денсаулық сақтау жүйесінің тұрақты дамуын қамтамасыз етуге, инновациялық тәсілдерді енгізуге және медициналық қызметтер сапасын арттыруға бағытталған стратегиялық мақсаттарға қол жеткізу үшін жоғары деңгейдегі денсаулық сақтау менеджерлерінің (7-ші деңгей) басқарушылық шешімдер қабылдаудағы әдістемелік, бағытталған және тиімді менеджментін қамтамасыз ету.
Еңбек функцияларын сипаттау.
Еңбек функцияларын сипаттау.
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйымдастырушылық-әдістемелік қызмет, медициналық ұйымдағы статистикалық есеп жүргізу және есептілік ұйымдастыру.
2. Медициналық ұйымның қызметінің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету менеджменті.
3. Медициналық ұйымды басқару.
4. Денсаулық сақтау саласындағы сараптамалық қызмет.
5. Ғылыми зерттеулер жүргізу және жобаларды басқару.

6. Организация эффективного использования цифровых технологий и ИИ-инструментов в управлении медицинской организацией.
Дополнительные трудовые функции:
1. Управление маркетингом в медицинской организации.
Трудовая функция 1:
Организационно-методическая деятельность, организация статистического учета и отчетности в медицинской организации.
Навык 1:
Ведение организационно-методической деятельности в медицинской организации.
Умения:
1. Оказывать организационно-методическую помощь врачам.
2. Осуществлять консультативную помощь и наставничество.
3. Принимать решения по спорным вопросам.
4. Разрабатывать годовые и квартальные планы, внутренние положения и регламенты.
5. Формировать аналитические материалы для руководства и внешних органов.
Знания:
1. Документы, регламентирующие организационно-методическую помощь врачам.
2. Методология ревизии маркетинга.
3. Механизмы стимулирования и мотивации.
4. Принципы организации взаимодействия подразделений, внешних структур, организаций образования и науки.
5. Методы контроля исполнения организационно-методических решений.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Менеджмент обеспечения качества и безопасности деятельности медицинской организации.
Навык 1:
Разработка и внедрение системы менеджмента качества в медицинской организации.
Умения:
1. Организовывать работу структурных подразделений всех уровней, оказывающих медицинскую помощь взрослому и детскому населению.
2. Координировать работу среднего медицинского персонала и врачей, обеспечивать преемственность при оказании медицинской помощи врачами.
3. Принимать меры планового и экстренного характера при возникновении конфликтных ситуациях.
4. Планировать и прогнозировать деятельность структурных подразделений.
5. Обеспечивать пересмотр процедур, регламентов и показателей по результатам анализа.
Знания:
1. Регламентирующие документы по организации деятельности врачей.
2. Статистический учет в медицинской организации.
3. Критерии качества, стандарты аккредитации медицинской организации.
4. Концепция непрерывного улучшения (PDCA), подходов процессного менеджмента.
5. Методы вовлечения персонала в процессы улучшения качества.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Контроль и оценка качества деятельности специалистов организации здравоохранения.
Умения:
1. Контролировать качество ведения медицинской информации и подготовки разных форм отчетности.
2. Предоставлять своевременно отчетность в уполномоченный орган в области здравоохранения по отчетным формам.
3. Взаимодействовать с руководством медицинской организации и структурными подразделениями медицинской организации.

6. Медициналық ұйымды басқаруда цифрлық технологиялар мен ЖИ құралдарын тиімді пайдалану ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциясы:
1. Медициналық ұйымдағы маркетингті басқару.
Еңбек функциясы 1
Ұйымдастырушылық-әдістемелік қызмет, медициналық ұйымдағы статистикалық есеп жүргізу және есептілік ұйымдастыру.
Машықтар:
Дағды1:
Медициналық ұйымда ұйымдастырушылық-әдістемелік қызметті жүргізу.
1. Дәрігерлерге ұйымдастырушылық-әдістемелік көмек көрсету
2. Консультативтік көмек көрсету және тәлімгерлік.
3. Қақтығыс тудыратын мәселелер бойынша шешім қабылдау.
4. Жылдық және тоқсандық жоспарларды, ішкі ережелер мен регламенттерді әзірлеу.
5. Басшылыққа және сыртқы органдарға аналитикалық материалдар дайындау.
Білімдер:
1. Дәрігерлерге ұйымдастырушылық-әдістемелік көмек көрсету жөніндегі құжаттар мен регламенттер.
2. Маркетингті ревизиялау әдістемесі.
3. Ынталандыру және уәждеу механизмдері.
4. Құрылымдық бөлімшелердің, сыртқы құрылымдардың, білім және ғылым ұйымдарының өзара әрекеттесуін ұйымдастыру принциптері.
5. Ұйымдастырушылық-әдістемелік шешімдердің орындалуын бақылау әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Медициналық ұйымның қызметінің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету менеджменті.
Дағды1:
Медициналық ұйымдағы сапа менеджменті жүйесін әзірлеу және енгізу.
Машықтар:
1. Барлық деңгейдегі құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру, ересектер мен балаларға медициналық көмек көрсету.
2. Орта медициналық персонал мен дәрігерлердің жұмысын үйлестіру, дәрігерлердің медициналық көмек көрсету кезінде сабақтастықты қамтамасыз ету.
3. Қақтығыс жағдайлар туындағанда жоспарлы және жедел шаралар қабылдау.
4. Құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау және болжау.
5. Процедуралар, ережелер және көрсеткіштерді талдау нәтижелері бойынша қайта қарауды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Дәрігерлердің қызметін ұйымдастыруға қатысты реттейтін құжаттар.
2. Медициналық ұйымдағы статистикалық есеп жүргізу
Сапа критерийлері, медициналық ұйымның аккредитация стандарттары.
3. Үздіксіз жетілдіру концепциясы (PDCA), процестік менеджмент әдістері.
4. Сапа жақсарту процестеріне персоналды тарту әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Денсаулық сақтау ұйымы мамандарының қызметінің сапасын бақылау және бағалау.
Машықтар:
1. Медициналық ақпаратты жүргізудің және әртүрлі есептік нысандарды дайындаудың сапасын бақылау.
2. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға есеп беру формалары бойынша уақытылы есептілік ұсыну.
3. Медициналық ұйымның басшылығымен және құрылымдық бөлімшелерімен өзара әрекеттесу.

4. Определять дефицит компетенций, планирует повышение квалификации.
5. Организовывать этические и клинико-экспертные разборы.
Знания:
1. Регламентирующие документы.
2. Методы управления организаций здравоохранения.
3. Понятие "медицинский инцидент".
4. Виды и порядок проведения экспертиз.
5. Методы внутреннего контроля: текущий, итоговый, выборочный, тематический.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 3:
Управление медицинской организацией.
Навык 1:
Совершенствование медицинской системы здравоохранения.
Умения:
1. Понимать обязанности, ответственность и делегирование, осознавать меру своей ответственности.
2. Управлять эффективной системой контроля.
3. Прогнозировать, планировать, стандартизировать, организовывать и координировать процессы эффективного управления в системе здравоохранения.
4. Проводить системный анализ и оценку текущего состояния.
5. Внедрять инновационные модели и подходы.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан в области здравоохранения, регулирующего общественные отношения в области охраны здоровья населения, экспертизы объемов и качества медицинских услуг.
2. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
3. Процедура стандартизации и аккредитации в здравоохранении.
4. Применение системного, ситуационного, сценарного и SWOT-анализа в реформировании.
5. Современные подходов к реформированию.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Рациональное и результативное управление в здравоохранении.
Умения:
1. Использовать эффективно материально-технические ресурсы.
2. Использовать эффективно финансовые и кадровые ресурсы.
3. Анализировать управленческие и клинико-организационные процессы.
4. Разрабатывать и внедрять управленческие инициативы.
Знания:
1. Основы стратегического и операционного управления в медицине.
2. Принципы эффективности, результативности и оптимизации ресурсов.
3. Вопросы регулирования профессиональной медицинской и фармацевтической деятельности.
4. Основы бюджетирования, управленческого учета и контроля исполнения бюджета.
5. Регламенты и стандарты организационно-функциональной структуры медицинской организации.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 4:
Экспертная деятельность в области здравоохранения.
Навык 1:
Методологическое обеспечение экспертно-аналитической оценки
Умения:
1. Осуществлять взаимодействие с медико-социальными экспертными коМЦСсиями/рабочими группами.
2. Уметь своевременно и качественно оформлять медицинскую документацию.
3. Владеть инструментами для улучшения деятельности организации.

4. Қабілеттілік тапшылығын анықтау, біліктілікті арттыруды жоспарлау.
5. Этикалық және клиникалық сараптамалық талдаулар ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Реттейтін құжаттар.
2. Денсаулық сақтау ұйымдарын басқару әдістері.
3. "Медициналық инцидент" ұғымы
4. Сараптамаларды өткізу түрлері және тәртібі.
5. Ішкі бақылау әдістері: ағымдағы, қорытынды, таңдамалы, тақырыптық
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Медициналық ұйымды басқару.
Дағды 1:
Денсаулық сақтаудың медициналық жүйесін жетілдіру.
Машықтар:
1. Міндеттерді, жауапкершілікті және делегирлеуді түсіну, өз жауапкершілігіңіздің мөлшерін сезіну.
2. Тиімді бақылау жүйесін басқару.
3. Денсаулық сақтау жүйесінде тиімді басқару процестерін болжау, жоспарлау, стандарттау, ұйымдастыру және үйлестіру.
4. Жүйелі талдау жүргізу және ағымдағы жағдайды бағалау.
5. Инновациялық модельдер мен тәсілдерді енгізу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасы, халықтың денсаулығын қорғау саласындағы қоғамдық қатынастарды, медициналық қызметтер көлемі мен сапасын сараптауды реттейтін заңдар.
2. Медициналық қызметтердің сапасын бағалау және ішкі аудит қызметі.
3. Денсаулық сақтауда стандарттау және аккредиттеу процедуралары.
4. Реформалауда жүйелі, жағдайлық, сценарийлік және SWOT-талдау әдістерін қолдану.
5. Реформалауға заманауи көзқарастар.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Денсаулық сақтауда тиімді және нәтижелі басқару.
Машықтар:
1. Материалдық-техникалық ресурстарды тиімді пайдалану.
2. Қаржылық және кадрлық ресурстарды тиімді пайдалану.
3. Басқарушылық және клиникалық-ұйымдастырушылық процестерді талдау.
4. Басқарушылық бастамаларды әзірлеу және енгізу.
Білімдер:
1. Медицинадағы стратегиялық және операциялық басқарудың негіздері
Тиімділік, нәтижелілік және ресурстарды оңтайландыру принциптері.
2. Медициналық және фармацевтикалық қызметті реттеу мәселелері.
3. Бюджеттеуді, басқарушылық есеп пен бюджетті орындауды бақылаудың негіздері.
4. Медициналық ұйымның ұйымдастырушылық-функционалдық құрылымына қатысты ережелер мен стандарттар.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Денсаулық сақтау саласындағы сараптамалық қызмет.
Дағды 1:
Сараптамалық-талдамалық бағалауды әдістемелік қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Медициналық-әлеуметтік сараптамалық комиссиялармен/жұмыс топтарымен өзара әрекеттесуді жүзеге асыру.
2. Медициналық құжаттаманы уақтылы және сапалы ресімдей білу.
3. Ұйымның қызметін жақсартуға арналған құралдарды меңгеру.

4. Оценивать риски, последствия и обоснованность внедрения новшеств или реформ.
5. Проводить анализ международного опыта, формировать методологическую базу, определять ключевые функции и индикаторы.
Знания:
1. Нормативно-правовая база экспертной деятельности.
2. Методы и инструменты эффективного менеджмента.
3. Методы анализа доказательств, критической оценки информации и источников.
4. Основы этических и правовых аспектов; конфиденциальность, конфликт интересов, соблюдение профессиональной беспристрастности.
5. Требования к оформлению экспертных заключений, актов, рекомендаций.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Экспертный анализ медицинских и управленческих решений
Умения:
1. Проводить экспертизу медицинской деятельности, а также внешней комплексной оценки медицинских организаций.
2. Применять методы и инструменты, необходимые при проведении экспертного заключения.
3. Проводить экспертизу объемов и качества, оказываемой медицинской помощи пациенту.
4. Изучать степень качества медицинских услуг, предоставленных пациенту.
5. Готовить заключения, справки, аналитические обзоры, доклады, прогнозные сценарии.
Знания:
1. Методология бережливого производства.
2. Критерии эффективного менеджмента.
3. Система менеджмента качества.
4. Этические и юридические аспекты аналитической работы.
5. Основы аналитики в сфере здравоохранения: демография, эпидемиология, структура заболеваемости, ресурсы.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 5:
Проведение научных исследований и управления проектами.
Навык 1:
Аналитико-организационное сопровождение проектной деятельности.
Умения:
1. Проводить поиск и анализ литературы, критическую оценку исследовательских данных.
2. Владеть навыками проектирования исследований, включая план и дизайн.
3. Владеть методологией моделирования исследования и разработок, программно-целевого планирования и управления.
4. Проводить оценку научной деятельности, оценку качества результатов.
5. Владеть принципами координационного управления научной деятельностью.
6. Уметь пользоваться имеющейся информацией для проведения научного исследования или проекта.
Знания:
1. Порядок формирования заявок и создания временных научных коллективов.
2. Методология организации научных исследований.
3. Методы коммерциализации научных результатов.
4. Нормативно-правовая и регламентная база НИР.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Формирование и реализация научно-публикационной деятельности.
Умения:
1. Демонстрировать навыки основ академического письма.
2. Проводить анализ и интерпретацию статистических данных.

4. Жаңашылдықтар немесе реформаларды енгізудің тәуекелдерін, салдарын және негізділігін бағалау.
5. Халықаралық тәжірибені талдау, әдістемелік базаны қалыптастыру, негізгі функциялар мен көрсеткіштерді анықтау.
Білімдер:
1. Сараптамалық қызметтің нормативті-құқықтық базасы.
2. Тиімді менеджменттің әдістері мен құралдары.
3. Дәлелдерді талдау әдістері, ақпарат пен көздерді сыни бағалау.
4. Этикалық және құқықтық аспектілердің негіздері; құпиялылық, мүдделер қақтығысы, кәсіби бейтараптықты сақтау.
5. Сараптамалық қорытындыларды, актілерді, ұсыныстарды рәсімдеуге қойылатын талаптар.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Медициналық және басқарушылық шешімдерді сараптамалық талдау.
Машықтар:
1. Медициналық қызметті сараптау және медициналық ұйымдардың сыртқы кешенді бағалауын жүргізу.
2. Сараптамалық қорытынды жасау үшін қажетті әдістер мен құралдарды қолдану.
3. Пациентке көрсетілген медициналық көмек көлемі мен сапасын сараптау.
4. Пациентке көрсетілген медициналық қызметтердің сапасын зерттеу.
5. Қорытындылар, анықтамалар, аналитикалық шолулар, баяндамалар, болжамдық сценарийлерді дайындау.
Білімдер:
1. Үнемді өндіріс әдістемесі.
2. Тиімді менеджменттің критерийлері.
3. Сапа менеджменті жүйесі.
4. Сараптамалық қызметтің этикалық және заңды аспектілері.
5. Денсаулық сақтау саласындағы аналитика негіздері: демография, эпидемиология, аурулар құрылымы, ресурстар.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Ғылыми зерттеулер жүргізу және жобаларды басқару.
Дағды 1:
Жобалық қызметті аналитикалық және ұйымдастырушылық қолдау.
Машықтар:
1. Әдебиетті іздеу және талдау, зерттеу деректерін сыни бағалау.
2. Зерттеулерді жобалау дағдыларын меңгеру, оның ішінде жоспар мен дизайн.
3. Зерттеу мен әзірлемелерді модельдеудің, бағдарламалық және мақсатты жоспарлаудың және басқарудың әдістемесін меңгеру.
4. Ғылыми қызметті бағалау, нәтижелер сапасын бағалау.
5. Ғылыми қызметті үйлестіру басқарудың принциптерін меңгеру.
6. Ғылыми зерттеу немесе жобаны жүргізу үшін қолдағы ақпаратты пайдалана білу.
Білімдер:
1. Өтініштерді қалыптастыру және уақытша ғылыми ұжымдарды құру тәртібі.
2. Ғылыми зерттеулерді ұйымдастыру әдістемесі.
3. Ғылыми нәтижелерді коммерцияландыру әдістері.
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізудің нормативті-құқықтық және регламенттік базасы.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Аударудың ғылыми-публицистикалық қызметін қалыптастыру және іске асыру
Машықтар:
1. Академиялық жазудың негізгі дағдыларын көрсету.
2. Статистикалық деректерді талдау және интерпретациялау.

3. Формулировать и структурировать научное исследование.
4. Разрабатывать и управлять исследовательским проектом.
5. Контролировать качество и достоверность информации.
6. Подготавливать отчеты, статьи, доклады, патенты, научные обзоры.
7. Представлять результаты на конференциях, грантовых платформах и перед органами управления.
Знания:
1. Основы работ в статистических программах.
2. Управление научными исследованиями и разработками.
3. Научная этика и академическая добросовестность.
4. Научная инфраструктура и ресурсы.
5. Механизмы финансирования, грантовая документация, отчетность по НИР.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 6:
Организация эффективного использования цифровых технологий и ИИ-инструментов в управлении медицинской организацией.
Навык 1:
Владение инструментами стратегического цифрового планирования и цифровой трансформации учреждения.
Умения:
1. Применять интегрированные цифровые платформы для управления клинико-организационными, экономическими и кадровыми показателями.
2. Взаимодействовать с государственными структурами, регуляторами, ИТ-компаниями и академическим сообществом.
3. Формировать и реализовывать цифровую стратегию учреждения с учетом национальной и региональной цифровой политики.
4. Оценивать риски, связанные с применением ИИ (в т.ч. клинико-этические, юридические, киберриски).
5. Организовывать внедрение ИИ-систем в административные и клинические процессы (включая triage, логистику, управление коечным фондом, телемедицину), а также в другие процессы в управлении организацией здравоохранения.
Знания:
1. Современные ИТ и ИИ-технологии в здравоохранении.
2. Возможности, ограничения и сферы применения ИТ и ИИ в здравоохранении.
3. Методы оценки цифровой зрелости организации здравоохранения.
4. Законодательные и этические нормы использования цифровых решений и ИИ в медицине и здравоохранении.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Использование прогнозной аналитики (predictive analytics), машинного обучения и ИИ-инструментов для принятия решений.
Умения:
1. Иметь навыки интерпретации и использования данных из комплексных BI-систем, дашбордов и ИИ-аналитики для управленческих решений.
2. Руководить пилотными и масштабными ИТ-проектами, включая сбор обратной связи, доработку и тиражирование решений.
3. Понимать методики управления цифровыми изменениями и цифровым лидерством (change management, agile-подходы, цифровая культура).
Знания:
1. Принципы и технологии управления большими данными, архитектуры данных.
2. Основы биостатистики, визуализации данных.

3. Ғылыми зерттеуді формулировкалау және құрылымдау
4. Зерттеу жобасын әзірлеу және басқару.
5. Ақпараттың сапасын және сенімділігін бақылау.
6. Есептер, мақалалар, баяндамалар, патенттер, ғылыми шолулар дайындау.
7. Нәтижелерді конференцияларда, гранттық платформаларда және басқарушы органдар алдында ұсыну.
Білімдер:
1. Статистикалық бағдарламалардағы жұмыс негіздері.
2. Ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді басқару.
3. Ғылыми этика және академиялық адалдық.
4. Ғылыми инфрақұрылым және ресурстар.
5. Қаржыландыру тетіктері, гранттық құжаттама, ҒЗЖ бойынша есептеу.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 6:
Медициналық ұйымды басқаруда цифрлық технологиялар мен ЖИ-құралдарын тиімді пайдалану ұйымын қалыптастыру.
Дағды 1:
Мекеменің стратегиялық цифрлық жоспарлау және цифрлық трансформация құралдарын меңгеру.
Машықтар:
1. Клиникалық-ұйымдастырушы, экономикалық және кадрлық көрсеткіштерді басқару үшін интеграцияланған цифрлық платформаларды қолдану.
2. Мемлекеттік құрылымдармен, реттеуші органдармен, IТ-компанияларымен және академиялық қауымдастықпен өзара әрекеттесу.
3. Ұлттық және өңірлік цифрлық саясатты ескере отырып, мекеменің цифрлық стратегиясын қалыптастыру және жүзеге асыру.
4. ЖИ қолданумен байланысты тәуекелдерді бағалау (оның ішінде клиникалық-этикалық, құқықтық, кибертәуекелдер).
5. Әкімшілік және клиникалық процестерге (оның ішінде триаж, логистика, төсек қорын басқару, телемедицина) жасанды интеллект жүйелерін енгізуді ұйымдастыру, сондай-ақ денсаулық сақтау ұйымын басқарудағы басқа процестерге енгізу.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау саласындағы заманауи IТ және ЖИ-технологиялар.
2. Денсаулық сақтау саласындағы IТ және ЖИ мүмкіндіктері, шектеулері және қолдану салалары.
3. Денсаулық сақтау ұйымының цифрлық жетілуін бағалау әдістері.
4. Денсаулық сақтау және медицинада цифрлық шешімдер мен ЖИ қолданудың заңды және этикалық нормалары.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Болжамды аналитиканы (predictive analytics), машиналық оқытуды және ЖИ-құралдарын шешім қабылдау үшін қолдану.
Машықтар
1. BI-жүйелерінен, дашбордтардан және ЖИ-аналитикасынан алынған деректерді басқарушылық шешімдер үшін интерпретациялау және қолдану дағдыларына ие болу
2. Пилоттық және ауқымды IТ-жобаларды басқару, оның ішінде кері байланыс жинау, шешімдерді қайта өңдеу және көбейту.
3. Цифрлық өзгерістерді басқару және цифрлық көшбасшылық әдістемелерін (change management, agile-әдістері, цифрлық мәдениет) түсіну
Білімдер:
1. Үлкен деректерді басқару принциптері мен технологиялары, деректер архитектурасы.
2. Биостатистика негіздері, деректерді визуализациялау.

3. Международные практики цифровизации здравоохранения (NHS, Estonian e-Health, WHO guidelines по digital health, EU AI Act).
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Оценка эффективности внедренных ИИ-систем по метрикам: ROI, качество, безопасность, удовлетворенность пользователей.
Умения:
1. Формировать внутреннюю нормативную и методическую базу по использованию цифровых технологий и ИИ.
2. Разрабатывать ТЗ на разработку или адаптацию ИИ-решений с учетом потребностей организации.
3. Управлять мультидисциплинарными командами (ИТ, аналитики, медики, юристы) в рамках цифровых проектов.
Знания:
1. Оценка эффективности проектов цифровой трансформации: методики расчета ROI, TCO, SMART-показатели.
2. Руководство процессом цифровой зрелости учреждения по российским и международным моделям (например, HIMSS).
3. Прогностическая аналитика и модели машинного обучения, применимые к медицине и здравоохранению (на уровне принятия решений и взаимодействия с ИТ-командой).
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Управление маркетингом в медицинской организации.
Навык 1:
Аналитическая обработка информации для оценки рынка, спроса и результативности маркетинговых стратегий в здравоохранении.
Умения:
1. Владеть практическими навыками использования инструментов управления маркетингом.
2. Владеть информацией в сфере товаров и услуг.
3. Разрабатывать стратегический план маркетинга.
Знания:
1. Основы организации и управления комплексом маркетинга.
2. Информационная система маркетинга и процесс управления.
3. Маркетинговая среда.
4.Источники аналитических данных.
5. Правовые и этические аспекты медицинского маркетинга.
6. Анализ рынка и потребительского поведения.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Создание привлекательного бренда и управление им.
Умения:
1. Разрабатывать брэнд.
2. Разрабатывать стандарты мерчендайзинга.
3. Продвигать технологии продаж.
4. Мониторить и корректировать восприятие бренда.
5. Организовывать PR-мероприятия, конференции, дни открытых дверей, интервью.
6. Корректировать бренд-стратегию на основе обратной связи и анализа эффективности.
Знания:
1. Организация отдела маркетинга.
2. Типы организационных структур.
3. Система маркетингового контроля.
4. Основы брендинга в здравоохранении.
5. Каналы управления брендом.
6. Законодательные ограничения на продвижение медицинских услуг.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Увеличение удовлетворенности потребителей и развитие лояльности.
Умения:
1.Координировать маркетинг- сервиса.
2. Проводить SWOT-анализ.

3. Денсаулық сақтауды цифрландырудың халықаралық тәжірибелері (NHS, Эстонияның
e-Health жүйесі, ДДҰ-ның цифрлық денсаулық сақтау бойынша нұсқаулықтары, Еуропалық Одақтың ЖИ туралы Заңы).
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
ЖИ жүйелерін енгізудің тиімділігін бағалау көрсеткіштері бойынша: ROI (инвестициялық қайтарым), сапа, қауіпсіздік, пайдаланушылардың қанағаттанушылығы.
Машықтар:
1. Цифрлық технологиялар мен ЖИ қолдану бойынша ішкі нормативтік және әдістемелік базаны қалыптастыру.
2. Ұйымның қажеттіліктерін ескере отырып, ЖИ-шешімдерді әзірлеу немесе бейімдеу үшін техникалық тапсырманы (ТТ) әзірлеу.
3. Цифрлық жобалар шеңберінде мультидисциплинарлық командаларды (IТ, аналитиктер, дәрігерлер, заңгерлер) басқару
Білімдер:
1. Цифрлық трансформация жобаларының тиімділігін бағалау: ROI, TCO есептеу әдістемелері, SMART-көрсеткіштері.
2.Ресейлік және халықаралық модельдер бойынша (мысалы, HIMSS) мекеменің цифрлық жетілу процесін басқару.
3. Медицина мен денсаулық сақтауда қолданылатын болжамды аналитика және машиналық оқыту модельдері (шешім қабылдау деңгейінде және ІТ-командаларымен өзара әрекеттесу)
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Медициналық ұйымдарда маркетингті басқару:
Машықтар:
Дағды 1:
Аналитикалық ақпаратты өңдеу нарықты, сұранысты және денсаулық сақтау саласындағы маркетингтік стратегиялардың нәтижелілігін бағалау
1. Маркетингті басқару құралдарын меңгеру
2. Тауарлар мен қызметтер саласындағы ақпаратқа ие болу.
3. Маркетинг стратегиясын әзірлеу
Білімдер:
1. Маркетинг кешенін ұйымдастыру және басқару негіздері.
2. Маркетинг ақпараттық жүйесі және басқару процесі.
3. Маркетингтік орта
4. Аналитикалық деректердің көздері
5. Медициналық маркетингтің құқықтық және этикалық аспектілері
6. Нарықты және тұтынушы мінез-құлқын талдау
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Тартымды бренд құру және басқару.
Машықтар:
1. Брендті дамыту.
2. Сауда стандарттарын әзірлеу.
3. Сату технологиясын насихаттау.
4. Брендті қабылдауды бақылау және реттеу.
5. PR-іс-шараларды, конференцияларды, ашық есік күндерін, сұхбаттарды ұйымдастыру.
6. Кері байланыс пен тиімділікті талдау негізінде бренд стратегиясын түзету.
Білімдер:
1. Маркетинг бөлімін ұйымдастыру.
2. Ұйымдық құрылымдардың түрлері.
3. Маркетингтік бақылау жүйесі.
4. Денсаулық сақтау саласындағы брендинг негіздері.
5. Брендті басқару арналары.
6.Медициналық қызметтерді ілгерілетуге заңнамалық шектеулер.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
Тұтынушылардың қанағаттануын арттыру және адалдықты дамыту.
Машықтар:
1. Маркетинг қызметін үйлестіру.
2. SWOT талдауын жүргізу.

3. Проводить ситуационный анализ.
4. Разрабатывать программы маркетинга.
5. Формировать лояльность пациентов.
Знания:
1. Подходы к оценке клиентоориентированности персонала организаций здравоохранения.
2. Конкурентные преимущества медицинской организации.
3. Методы и показатели оценки клиентоориентированности медицинского персонала.
4. Принципы построения программ лояльности: персонализация, постоянная коммуникация, ценность.
5. Этические и правовые аспекты.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 4:
Разработка и реализация маркетинговой стратегии, направленной на целевую аудиторию, услуги.
Умения:
1. Рассчитывать потребности в необходимых ресурсах.
2. Оценивать экономическую эффективность деятельности медицинских организаций.
3. Анализировать эффективность медицинских технологий.
4. Владеть инструментами оценки удовлетворенности пациентов.
5. Сегментировать целевую аудиторию и адаптировать коммуникации.
Знания:
1. Отраслевая статистика.
2. Рынок труда в здравоохранении.
3. Потребности пациентов.
4. Механизмы формирования и стимулирования спроса.
5. Методы анализа и прогнозирования спроса.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Осуществляет объективную оценку.
Владеет навыками независимой работы.
Умеет быть принципиальным.
Владеет навыками нематериальной мотивации развития творческого потенциала.
Определяет системные проблемы и дефекты.
Прогнозирует.
Владеет компьютерной грамотностью (IT компетенции).
Организаторские способности.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врачи всех специальностей - Врач (специалист профильный)
7
Специалисты-профессионалы в области общественного здоровья
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
15. Наименование государственного органа:
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Исполнитель:
Капанова Гульнара Жамбаевна, +7 (777) 221 00 90, g.kapanova777@gmail.com.
16. Организации (предприятия), участвующие в разработке:
Комитет "Менеджмента и здравоохранения" ГУП "УМО РУМС" МЗРК.
Руководитель проекта:
Капанова Гульнара Жамбаевна.
E-mail: g.kapanova777@gmail.com.
Номер телефона: +7 (777) 221 00 90.
Исполнители:
Камалиев Максут Адильханович, +7 (777) 383 03 53, mkamaliev@mail.ru.
Мусаханова Акмарал Калмаханбетовна, +7 (772) 452 20 0, makmaral1@mail.ru mussakhanova.a@amu.kz.
Самарова Умытжан Сапаргалиевна, +7 (777) 984 50 30, samarova58@mail.ru.
Танбаева Гульнур Зейнеловна, +7 (701) 732 33 33, g_tanbayeva@mail.ru.
Кошербаева Ляззат Кошербайқызы, +7 (747) 569 78 34, Kosherbaeva.l@kaznmu.kz.

3. Ситуациялық талдау жүргізу.
4. Маркетинг бағдарламаларын әзірлеу.
5. Пациенттердің адалдығын қалыптастыру.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау ұйымдары қызметкерлерінің клиентке бағдарлануын бағалау тәсілдері.
2. Медицина ұйымының бәсекеге қабілетті артықшылықтары.
3. Медициналық қызметкерлердің клиентке бағдарлануын бағалаудың әдістері мен көрсеткіштері.
4. Лояльділік бағдарламаларын құру принциптері: персонализация, тұрақты байланыс, құндылық.
5. Этикалық және құқықтық аспектілер.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 4:
Мақсатты аудитория мен қызметтерге бағытталған маркетинг стратегиясын әзірлеу және жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Қажетті ресурстарға деген қажеттіліктерді есептеу.
2. Медицина ұйымдарының қызметінің экономикалық тиімділігін бағалау.
3. Медициналық технологиялардың тиімділігін талдау.
4. Пациенттердің қанағаттанушылық деңгейін бағалау құралдарымен жұмыс істей білу
5. Мақсатты аудиторияны сегменттеу және коммуникацияларды бейімдеу.
Білімдер:
1. Сала статистикасы.
2. Денсаулық сақтау саласындағы еңбек нарығы.
3. Пациенттердің қажеттіліктері.
4. Сұранысты қалыптастыру және ынталандыру механизмдері.
5. Сұранысты талдау және болжау әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Тұлғалық компетенцияларға қойылатын талаптар
Объективті бағалауды жүзеге асырады.
Тәуелсіз жұмыс дағдыларын меңгерген.
Принципті болуды біледі.
Шығармашылық әлеуетті дамытуды материалдық емес ынталандыру дағдыларын меңгерген.
Жүйелік проблемалар мен ақауларды анықтайды.
Болжам жасайды.
Компьютерлік сауаттылықты (IT құзыреттілігін) меңгерген.
Ұйымдастырушылық қабілеттер.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Мамандық атауы:
7
Барлық мамандықтағы дәрігерлер-дәрігер (бейінді маман)
7
Қоғамдық денсаулық мамандары
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
15. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі.
Орындаушы:
Капанова Гульнара Жамбаевна, +7(777)22100 90, g.kapanova777@gmail.com.
16. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Аль-Фараби атындағы Қазақ Ұлттық университеті.
Жоба жетекшісі:
Капанова Гульнара Жамбаевна.
E-mail: g.kapanova777@gmail.com.
Телефон нөмірі: +7 (777) 221 00 90.
Орындаушылар:
Камалиев Максут Адильханович, +7 (777) 383 03 53, mkamaliev@mail.ru.
Мусаханова Акмарал Калмаханбетовна, +7(772)4520 0, makmaral1@mail.ru mussakhanova.a@amu.kz.
Самарова Умытжан Сапаргалиевна, +7 (777) 984 50 30, samarova58@mail.ru.
Танбаева Гульнур Зейнеловна, +7 (701) 732 33 33, g_tanbayeva@mail.ru.
Кошербаева Ляззат Кошербайқызы, +7(747)569734, Kosherbaeva.l@kaznmu.kz.

Antonio Sarría-Santamera, +7 (747) 666 38 62, antonio.sarria@nu.edu.kz.
Абдикадирова Индира Темирхановна, +7 (778) 774 08 86, a.indira.t@bk.ru.
Жангалов Бануржан Баянович, +7 (700) 754 70 05, banurghan@mail.ru.
Каюпова Гаухар Сериковна, +7 (705) 128 15 71, KayupovaG@qmu.kz.
Хаджиева Айман Бериккалиевна, +7 (777) 014 53 48, abkhadjiyeva@mail.ru.
17. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 5, 21.08.2025 год.
18. Национальный орган по профессиональным квалификациям.
19. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
20. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2025 год.
21. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 год.
Приложение 3 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 1 июля 2026 года № 72
Приложение 59 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 25 января 2024 года № 46
Профессиональный стандарт: "Технология фармацевтического производства"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения Профессионального стандарта "Технология фармацевтического производства": профессиональный стандарт предназначен для определения требований к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда и широким кругом пользователей:
1) работниками – для понимания предъявляемых требований к профессии в отрасли, планирования повышения своей квалификации и карьерного продвижения;
2) работодателями – для разработки используемых требований, инструкций, обязанностей к работникам, формирования критериев при найме и аттестации персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров;
3) организациями (органами), осуществляющими деятельность по сертификации и присвоению квалификации – для разработки оценочных материалов при сертификации персонала и выработки критериев квалификации работников по уровню соответствия;
4) государственными органами – для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда.
Настоящий профессиональный стандарт позволит систематически совершенствовать образовательные программы, в том числе для обучения персонала на предприятиях, для сертификации работников и выпускников образовательных учреждений, решить широкий круг задач в области управления персоналом.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) вид трудовой деятельности – выделенный завершенный этап технологического процесса, объединяющий занятия (профессии или должности) в профессиональный стандарт;

Antonio Sarría-Santamera, +7 (747) 666 38 62, antonio.sarria@nu.edu.kz.
Абдикадирова Индира Темирхановна, +7 (778) 774 08 86, a.indira.t@bk.ru.
Жангалов Бануржан Баянович, +7 (700) 754 70 05, banurghan@mail.ru.
Каюпова Гаухар Сериковна, +7 (705) 128 15 71, KayupovaG@qmu.kz.
Хаджиева Айман Бериккалиевна, +7 (777) 014 53 48, abkhadjiyeva@mail.ru.
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 5, 21.08.2025 жыл.
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган.
19. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы.
20. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2025 жыл.
21. Болжамды қайта қарау күні: 31.12.2028 жыл.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2026 жылғы 1 шілдедегі
№ 72 Бұйрыққа
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2024 жылғы 25 қаңтардағы
№46 бұйрығына
59-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Фармацевтикалық өндіріс технологиясы"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. "Фармацевтикалық өндіріс технологиясы" кәсіптік стандартты қолдану саласы: кәсіптік стандарт біліктілік пен құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайына қойылатын талаптарды айқындауға және пайдаланушылардың кең ауқымына арналған:
1) жұмыскерлерге – саладағы мамандыққа қойылатын талаптарды түсіну, өзінің біліктілігін арттыруды және мансаптық жоғарылатуды жоспарлау үшін;
2) жұмыс берушілерге – жұмыскерлерге қолданылатын талаптарды, нұсқаулықтарды, міндеттерді әзірлеу, персоналды жалдау және аттестаттау кезінде өлшемшарттарды қалыптастыру, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, жоғарылату және ротациялау бағдарламаларын жасау үшін;
3) сертификаттау және біліктілік беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға (органдарға) – персоналды сертификаттау кезінде бағалау материалдарын әзірлеу және сәйкестік деңгейі бойынша жұмыскерлердің біліктілік өлшемшарттарын әзірлеу үшін;
4) мемлекеттік органдарға – еңбек нарығын мониторингтеу және болжау үшін өлшемшарттар ретінде кәсіптік стандартты пайдалану үшін.
Осы кәсіптік стандарт білім беру бағдарламаларын жүйелі түрде жетілдіруге, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру мекемелерінің жұмыскерлері мен түлектерін сертификаттауға, персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге мүмкіндік береді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) еңбек қызметінің түрі – сабақтарды (кәсіптерді немесе лауазымдарды) кәсіптік стандартқа біріктіретін технологиялық процестің бөлінген аяқталған кезеңі;

2) Государственная фармакопея Республики Казахстан – свод требований к качеству и безопасности ЛС;
3) должность – определенная формальная позиция в институциональной иерархии организации, характеризующаяся нормативно закрепленной совокупностью определенных работ, задач, полномочий, степени ответственности, прав и обязанностей, требований к квалификации;
4) занятие – набор работ, осуществляемых на рабочем месте, приносящих заработок или доход, характеризующихся высокой степенью совпадения выполняемых основных задач и обязанностей;
5)знания – структурированные сведения предметной области, позволяющие человеку решать конкретные профессиональные задачи. Знание – результат усвоения информации посредством обучения и личного опыта, совокупность фактов, принципов, теории и практики, относящихся к сфере обучения или работы; компонент квалификации, который обязательно должен подвергаться оценке;
6) изделия медицинского назначения (медицинские изделия) – изделия и материалы, используемые для проведения профилактических, диагностических и лечебных мероприятий: медицинский инструментарий, стоматологические, расходные, перевязочные и шовные материалы, фиксирующие повязки и приспособления, изделия медицинской оптики;
7) карта профессиональных квалификаций – систематизированное отображение занятий (профессий или должностей) по уровням квалификации в отрасли (виде трудовой деятельности) с установленными между ними взаимосвязями, карта профессиональной квалификации является приложением к отраслевой рамке квалификаций;
8) квалификация – признание ценности освоенных знаний, умений и компетенций для рынка труда, и дальнейшего образования, и обучения, дающее право на осуществление трудовой деятельности – степень профессиональной подготовленности работника, наличие знаний, умений и навыков, необходимых для выполнения определенной степени сложности работы;
9) компетенция – способность человека, непосредственно проявляемая в профессиональной деятельности и позволяющая применять знания и умения для выполнения трудовых функций Компетенция – способность работника применять знания, умения и опыт в профессиональной и трудовой деятельности;
10) коммуникабельность – готовность и умение легко устанавливать, поддерживать и сохранять позитивные контакты в общении и взаимодействии с окружающими. Это умение находить общий язык с людьми различных взглядов, убеждений, национальностей;
11) лекарственное средство (ЛС) – средства, представляющие собой или содержащие фармакологически активные вещества, вступающие в контакт с организмом человека или проникающие в его органы и ткани, предназначенные для профилактики, диагностики и лечения заболеваний, а также изменения состояния и функций организма: лекарственная субстанция, лекарственное сырье, балк-продукты ЛС, лекарственные препараты;

2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясы – дәрілік заттардың сапасы мен қауіпсіздігіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) лауазым – белгілі бір жұмыстардың, міндеттердің, өкілеттіктердің, жауапкершілік дәрежесінің, құқықтар мен міндеттердің, біліктілікке қойылатын талаптардың нормативтік бекітілген жиынтығымен сипатталатын ұйымның институционалдық иерархиясындағы белгілі бір ресми ұстаным;
4) сабақ – жұмыс орнында жүзеге асырылатын, табыс немесе кіріс әкелетін, орындалатын негізгі міндеттер мен міндеттердің жоғары дәрежеде сәйкес келуімен сипатталатын жұмыстар жиынтығы;
5) білім – адамға нақты кәсіби міндеттерді шешуге мүмкіндік беретін пәндік саланың құрылымдалған мәліметтері. Білім - оқыту және жеке тәжірибе арқылы ақпаратты меңгеру нәтижесі, оқыту немесе жұмыс саласына қатысты фактілер, қағидаттар, теория және практика жиынтығы; міндетті түрде бағалануы тиіс біліктілік компоненті;
6) медициналық мақсаттағы бұйымдар (медициналық бұйымдар) – профилактикалық, диагностикалық және емдеу іс-шараларын жүргізу үшін пайдаланылатын бұйымдар мен материалдар: медициналық құралдар, стоматологиялық, бұйымдар, таңу және тігу материалдары, бекітетін таңғыштар мен құралдар, медициналық оптика бұйымдары;
7) кәсіптік біліктілік картасы – саладағы (еңбек қызметі түріндегі) біліктілік деңгейлері бойынша сабақтарды (мамандықтарды немесе лауазымдарды) олардың арасында белгіленген өзара байланыстармен жүйелі түрде көрсету, кәсіптік біліктілік картасы салалық біліктілік шеңберіне қосымша болып табылады;
8) біліктілік - еңбек қызметін жүзеге асыруға құқық беретін еңбек нарығы үшін игерілген білімнің, білік пен құзыреттіліктің және одан әрі білімнің және оқытудың құндылығын тану - жұмыскердің кәсіби даярлық дәрежесі, жұмыстың белгілі бір күрделілік дәрежесін орындау үшін қажетті білімнің, білік пен дағдының болуы;
9) құзыреттілік – адамның кәсіби қызметте тікелей көрініс табатын және еңбек функцияларын орындау үшін білім мен білігін қолдануға мүмкіндік беретін қабілеті, Құзырет - жұмыскердің кәсіптік және еңбек қызметінде білімін, білігі мен тәжірибесін қолдану қабілеті;
10) байланысқа бейімділік – қоршаған ортамен қарым-қатынаста және өзара іс-қимылда оңтайлы байланыс орнатуға, ұстауға және сақтауға дайындығы мен білігі. Бұл түрлі көзқарастағы, сенімдегі, ұлттағы адамдармен ортақ тіл таба білу;
11) дәрілік заттар (ДЗ) – аурулардың алдын алуға, диагностикалауға және емдеуге, сондай-ақ ағзаның жай-күйі мен функцияларының өзгеруіне арналған адам ағзасымен жанасатын немесе оның ағзалары мен тіндеріне енетін фармакологиялық белсенді заттарды білдіретін немесе қамтитын құралдар: дәрілік субстанция, дәрілік шикізат, ДЗ балк-өнімдері, дәрілік препараттар;

12) лекарственный (фармацевтический) препарат — это лекарственное средство в определенной дозе в виде определенной лекарственной формы, готовое к применению. Лекарственные препараты – это фармацевтические продукты, имеющие в своем составе вещество либо смесь лекарственных веществ, имеющих форму, пригодную для непосредственного применения в терапии;
13) лекарственный формуляр – перечень ЛС, наличие которых обязательно в достаточных количествах, сформированный для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи с учетом профиля организации здравоохранения, утвержденный руководителем организации;
14) медицинское изделие (изделие медицинского назначения) –материалы, изделия, растворы, реагенты, комплекты, наборы, используемые для оказания медицинской помощи. Они могут быть инвазивные и неинвазивные, для временного использования или для длительного/постоянного применения;
15) маркетинговые исследования – систематический сбор, документирование и анализ данных по разным аспектам маркетинговой деятельности;
16) медицинская помощь – комплекс медицинских услуг, включающих лекарственную помощь, направленных на сохранение и восстановление здоровья населения;
17) медицинская организация – организация здравоохранения, основной деятельностью которой является оказание медицинской помощи;
18) навык – способность выполнять конкретные задачи и обязанности в рамках конкретного занятия, имеющая два признака:
уровень навыков – определяет сложность и объем выполняемых задач и обязанностей;
специализация навыков – определяет характер и круг выполняемых задач и обязанностей, принимая во внимание область используемых знаний, используемые инструменты и оборудование, обрабатываемые или используемые материалы и виды производимых товаров и оказываемых услуг. Таким образом, навыки – это качество, развиваемое через обучение или проведение определенных исследований, работ и характеризует способность к выполнению определенных интеллектуальных или физических действий, как на рабочем месте, так и в обыденной жизни;
19) надлежащие фармацевтические практики в сфере обращения ЛС (GxP) (далее – надлежащие фармацевтические практики) – стандарты в области здравоохранения, распространяющиеся на все этапы жизненного цикла ЛС: надлежащая лабораторная практика (GLP), надлежащая клиническая практика (GCP), надлежащая производственная практика (GMP), надлежащая практика хранения (GSP), надлежащая дистрибьюторская практика (GDP), надлежащая аптечная практика (GPP), надлежащая практика фармаконадзора (GVP) и другие надлежащие фармацевтические практики;

12) дәрілік (фармацевтикалық) препарат — Дәрілік (фармацевтикалық) препарат - қолдануға дайын белгілі бір дәрілік нысан түріндегі белгілі бір мөлшердегі дәрілік зат. Дәрілік препараттар - құрамында терапияда тікелей қолдануға жарамды нысаны бар заты немесе дәрілік заттардың қоспасы бар фармацевтикалық өнімдер;
13) дәрілік формуляр - ұйымның басшысы бекіткен денсаулық сақтау ұйымының бейінін ескере отырып, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету үшін қалыптастырылған, болуы міндетті мөлшерде болатын ДЗ тізбесі;
14) медициналық бұйым (медициналық мақсаттағы бұйым) - медициналық көмек көрсету үшін пайдаланылатын материалдар, бұйымдар, ерітінділер, реагенттер, жинақтар, жиынтықтар. Олар инвазивті және инвазивті емес, уақытша пайдалану үшін немесе ұзақ/тұрақты қолдануға арналған болуы мүмкін;
15) маркетингтік зерттеулер – маркетингтік қызметтің түрлі аспектілері бойынша деректерді жүйелі түрде жинау, құжаттау және талдау;
16) медициналық көмек – халықтың денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған дәрілік көмекті қамтитын медициналық қызметтер кешені;
17) медициналық ұйым – негізгі қызметі медициналық көмек көрсету болып табылатын денсаулық сақтау ұйымы;
18) дағды – нақты сабақ шеңберінде екі белгісі бар нақты міндеттер мен міндеттерді орындау қабілеті:
дағдылар деңгейі – орындалатын тапсырмалар мен міндеттердің күрделілігі мен көлемін анықтайды;
дағдыларды мамандандыру – пайдаланылатын білім саласын, пайдаланылатын құралдар мен жабдықтарды, өңделетін немесе пайдаланылатын материалдарды және өндірілетін тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің түрлерін ескере отырып, орындалатын тапсырмалар мен міндеттердің сипаты мен шеңберін айқындайды. Осылайша, дағдылар - бұл белгілі бір зерттеулерді, жұмыстарды оқыту немесе жүргізу арқылы дамитын және жұмыс орнында да, күнделікті өмірде де белгілі бір зияткерлік немесе физикалық әрекеттерді орындау қабілетін сипаттайтын сапа;
19) ДЗ-дың айналысы саласындағы тиісті фармацевтикалық практика (GхP) (бұдан әрі – тиісті фармацевтикалық практика) – дәрілік заттардың өмірлік циклінің барлық кезеңіне қолданылатын денсаулық сақтау саласындағы стандарттар: Тиісті зертханалық практика (GLP), Тиісті клиникалық практика (GCP), Тиісті өндірістік практика (GMP), Тиісті сақтау практикасы (GSP), Тиісті дистрибьюторлық практика (GDP), Тиісті дәріхана практикасы (GPP), Тиісті фармакологиялық қадағалау практикасы (GVP) және басқа да тиісті фармацевтикалық практикалар;

20) Национальная система квалификаций – целостный комплекс правовых и институциональных регуляторов спроса и предложения квалификаций, обеспечивающих взаимосвязь отраслей экономики, рынка труда и системы профессионального образования и обучения;
21) Национальный классификатор занятий – систематизированный перечень занятий (профессий или должностей), который отражает наименования занятий (профессий или должностей), применяемых на территории Республики Казахстан, и классифицирует их по уровню и специализации навыков в соответствии с видом выполняемых работ;
22) нормативный документ по контролю за качеством и безопасностью ЛС, изделий медицинского назначения – документ, устанавливающий комплекс требований к качеству лекарственного средства, изделиям медицинского назначения, а также методикам его определения, обеспечивающих их одинаковые параметры безопасности и качества;
23) нормативно-правовой акт – письменный официальный документ установленной формы, принятый на референдуме либо уполномоченным органом или должностным лицом государства, устанавливающий правовые нормы, изменяющий, прекращающий или приостанавливающий их действие, а также документ в электронно-цифровой форме, идентичный письменному официальному документу и удостоверенный посредством электронной цифровой подписи;
24) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
25) объекты в сфере обращения ЛС и МИ – аптека, аптечный пункт в организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную, консультативно-диагностическую помощь, передвижной аптечный пункт для отдаленных сельских местностей, аптечный склад, склад временного хранения ЛС, МИ, магазин оптики, магазин медицинской техники и МИ, склад медицинской техники и МИ, организация по производству ЛС, МИ и медицинской техники, функционирующие в соответствии с типовыми положениями, утвержденными уполномоченным органом в области здравоохранения;
26) оптовая реализация ЛС и МИ – фармацевтическая деятельность, связанная с закупом, хранением, ввозом, вывозом, реализацией (за исключением реализации ЛС населению) без ограничения объемов, уничтожением, осуществляемая в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом;
27) опыт – сознательная деятельность, знания и навыки, которые могут быть приобретены и эффективно использованы в течение определенного промежутка времени;

20) ұлттық біліктілік жүйесі – экономика салаларының, еңбек нарығының және кәсіптік білім беру мен оқыту жүйесінің өзара байланысын қамтамасыз ететін сұраныс пен біліктілікті ұсынудың құқықтық және институционалдық реттеуіштерінің тұтас кешені;
21) ұлттық қызметтердің жіктеуіші – Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын сабақтардың (кәсіптер немесе лауазымдар) атауларын көрсететін және оларды орындалатын жұмыс түріне сәйкес деңгейі мен дағдыларының мамандануы бойынша жіктейтін сабақтардың (кәсіптер немесе лауазымдар) жүйеленген тізбесі;
22) ДЗ, медициналық мақсаттағы бұйымдардың сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжат - дәрілік заттың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың сапасына, сондай-ақ оларды айқындау әдістемесіне қойылатын, олардың қауіпсіздігі мен сапасының бірдей параметрлерін қамтамасыз ететін талаптар кешенін белгілейтін құжат;
23) нормативтік-құқықтық акт – референдумда не уәкiлеттi орган немесе мемлекеттiң лауазымды адамы қабылдаған, құқықтық нормаларды белгiлейтiн, олардың қолданылуын өзгертетiн, тоқтататын немесе тоқтата тұратын белгiленген нысандағы жазбаша ресми құжат, сондай-ақ жазбаша ресми құжатпен бірдей және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған электрондық-цифрлық нысандағы құжат;
24) кәсіптік қызмет саласы – жалпы интеграциялық негізі (мақсаты, объектілері, технологиялары, оның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және оларды орындау үшін енбек функцияларының және құзыреттіліктің ұқсас жиынтығын болжайтын еңбек қызметі саласы түрлерінің жиынтығы;
25) ДЗ және МБ айналысы саласындағы объектілер – дәріхана, алғашқы медициналық-санитариялық, консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы дәріхана пункті, шалғайдағы ауылдық жерлерге арналған жылжымалы дәріхана пункті, дәріхана қоймасы, ДЗ мен МБ уақытша сақтау қоймасы, оптика дүкені, медициналық техника мен МБ дүкені, медициналық техника мен МБ қоймасы, ДЗ, МИ және медициналық техниканың өндірісі бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен типтік ережелерге сәйкес жұмыс істейтін ұйым;
26) ДЗ мен МБ көтерме саудада өткізу – уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес жүзеге асырылатын, көлемін шектемей сатып алуға, сақтауға, әкелуге, әкетуге, өткізуге (халыққа ДЗ сатуды қоспағанда) байланысты фармацевтикалық қызмет;
27) тәжірибе – саналық қызмет, белгілі бір уақыт аралығында меңгеруге және тиімді пайдалануға болатын білім мен дағдылар;

28) организация здравоохранения – юридическое лицо, осуществляющие деятельность в области здравоохранения;
29) Отраслевая рамка квалификаций (далее – ОРК) – составная часть (подсистема) национальной системы квалификаций, представляющая собой рамочную структуру дифференцированных уровней квалификации, признаваемых в отрасли, отраслевая рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
30) отрасль – совокупность предприятий и организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
31) повышенный уровень квалификации – уровень квалификации, присваиваемый квалифицированным рабочим кадрам, владеющим сложными (смежными) профессиями и практическими навыками выполнения работ во всех отраслях экономики, связанными с высокими технологиями и профессиональной деятельностью (на базе основного среднего и (или) общего среднего образования в училищах, колледжах и высших колледжах (прикладной бакалавриат);
32) пользователь профессиональных стандартов – государственные органы, юридические лица, физические лица;
33) профессиональная группа – совокупность профессиональных подгрупп, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
34) профессиональная подгруппа (вид трудовой деятельности) – часть профессиональной группы, совокупность профессий, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
35) профессиональный навык (Навык) – элемент трудовой функции, позволяющий декомпозировать функцию для выполнения единичных действий;
36) профессиональный стандарт в области здравоохранения – стандарт, определяющий требования к уровню квалификации, содержанию, качеству и условиям труда специалистов в области здравоохранения;
37) профессия – степень профессиональной подготовленности работника, наличие знаний, умений и навыков, необходимых для выполнения определенной степени сложности работы;
38) разработчик – объединение работодателей и (или) организация, осуществляющая разработку профессиональных стандартов;
39) ремонт – комплекс операций по восстановлению исправности или работоспособности и полному или частичному восстановлению ресурса оборудования и его составных частей, обеспечивающий эксплуатацию с заданной надежностью и экономичностью в периоды между ремонтами и диагностическими контролями. По объему работ ремонт подразделяется на следующие виды: текущий, средний, капитальный;

28) денсаулық сақтау ұйымы – денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
29) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі – СБШ) – салада танылатын сараланған біліктілік деңгейлерінің шекті құрылымын білдіретін ұлттық біліктілік жүйесінің құрамдас бөлігі (кіші жүйесі), салалық біліктілік шеңбері - салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдалған сипаттамасы;
30) сала – шығарылатын өнімнің, өндіріс технологиясының, негізгі қорлардың және жұмыс істеушілердің кәсіби дағдыларының ортақтығы тән кәсіпорындар мен ұйымдардың жиынтығы;
31) біліктіліктің жоғары деңгейі – жоғары технологиялармен және кәсіптік қызметпен байланысты экономиканың барлық салаларында күрделі (сабақтас) кәсіптер мен жұмыстарды орындаудың практикалық дағдыларын меңгерген білікті жұмысшы кадрларға (училищелерде, колледждерде және жоғары колледждерде (қолданбалы бакалавриат) негізгі орта және (немесе) жалпы орта білім беру базасында) берілетін біліктілік деңгейі;
32) кәсіптік стандарттарды пайдаланушы – мемлекеттік органдар, заңды тұлғалар, жеке тұлғалар;
33) кәсіптік топ – жалпы интеграциялық негізі (мақсаты, объектілері, технологиялары, оның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және оларды орындау үшін еңбек функцияларының және құзыреттілігінің ұқсас жиынтығын болжайтын кәсіптік кіші топтың жиынтығы;
34) кәсіптік кіші топ (еңбек қызметінің түрі) – кәсіптік топтың бөлігі, еңбек функцияларының және оларды орындау үшін қажетті құзыреттіліктің тұтас жиынтығымен қалыптастырылған кәсіптер жиынтығы;
35) кәсіптік дағды (дағды) – бірлі-жарым іс-әрекеттерді орындау үшін функцияны декомпозиялауға мүмкіндік беретін еңбек функциясының элементі.
36) денсаулық сақтау саласындағы кәсіптік стандарт – денсаулық сақтау саласындағы мамандардың біліктілік деңгейіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды айқындайтын стандарт;
37) кәсіп – жұмыскердің кәсіптік даярлық дәрежесі, жұмыстың белгілі бір күрделілік дәрежесін орындау үшін қажетті білімнің, біліктің және дағдылардың болуы;
38) әзірлеуші – жұмыс берушілер бірлестігі және (немесе) кәсіптік стандарттарды әзірлеуді жүзеге асыратын ұйым;
39) жөндеу – жөндеулер мен диагностикалық бақылаулар арасындағы кезеңдерде берілген сенімділікпен және үнемділікпен пайдалануды қамтамасыз ететін жарамдылықты немесе жұмысқа қабілеттілікті қалпына келтіру және жабдық пен оның құрамдас бөліктерінің ресурсын толық немесе ішінара қалпына келтіру жөніндегі операциялар кешені. Жұмыс көлемі бойынша жөндеу мынадай түрлерге бөлінеді: ағымдағы, орташа, күрделі;

40) розничная реализация ЛС, изделий медицинского назначения и медицинской техники – фармацевтическая деятельность, связанная с приобретением (кроме ввода), хранением, распределением, реализаций (кроме вывоза) конечному потребителю, уничтожением, осуществляемая в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом в области здравоохранения;
41) система здравоохранения – совокупность государственных органов и субъектов здравоохранения, деятельность которых направлена на обеспечение прав граждан на охрану здоровья;
42) стандартные операционные процедуры – документально оформленные инструкции по выполнению рабочих процедур;
43) субъекты в сфере обращения ЛС, изделий медицинского назначения и медицинской техники – физические или юридические лица, осуществляющие фармацевтическую деятельность;
44) техническое обслуживание (ТО) – комплекс операций по поддержанию работоспособности оборудования при его эксплуатации, при ожидании (если оборудование в резерве), хранении и транспортировании;
45) техническое состояние – состояние оборудования и сооружений, которое характеризуется в определенный момент времени, при определенных условиях внешней среды, значениями его параметров, установленных технической документацией;
46) трудовая функция (функция) – типичная работа (круг работ) в рамках этапа технологического процесса, состоящая из одной или нескольких профессиональных задач. Трудовая функция – набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда;
47) умения – компоненты действия (действий) человека, основанные на знании и правильном его использовании для решения конкретных профессиональных задач. Умения – способность применять знания и проявить компетентность с целью осуществления деятельности и решения задач (применение логического, интуитивного, творческого и практического мышления);
48) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения ЛС и МИ, качества оказания медицинских услуг (помощи);
49) уровень квалификации – обобщенные требования к знаниям, умениям и широким компетенциям работников, дифференцируемые по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности. Уровень квалификации – совокупность требований к уровню подготовки и компетенции работника, дифференцируемой по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;

40) ДЗ, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы бөлшек саудада өткізу – денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес жүзеге асырылатын, түпкілікті тұтынушыға сатып алуға (әкелуден басқа), сақтауға, бөлуге, өткізуге (әкетуден басқа), жоюға байланысты фармацевтикалық қызмет;
41) денсаулық сақтау жүйесі – қызметі азаматтардың денсаулығын сақтау құқықтарын қамтамасыз етуге бағытталған мемлекеттік органдар мен денсаулық сақтау субъектілерінің жиынтығы;
42) стандартты операциялық процедура – жұмыс рәсімдерін орындау бойынша құжаттамалық ресімделген нұсқаулықтар;
43) ДЗ, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы субъектілер – фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалар;
44) техникалық қызмет көрсету (ТҚК) – жабдықты пайдалану, күту (егер жабдық резервте болса), сақтау және тасымалдау кезiнде оның жұмыс қабiлеттiлiгiн ұстап тұру жөнiндегi операциялар кешенi;
45) техникалық жай-күй – жабдық пен құрылыстың белгілі бір уақытта, сыртқы ортаның белгілі бір жағдайларында, техникалық құжаттамада белгіленген оның параметрлерінің мәндерімен сипатталатын жай-күйі;
46) еңбек функциясы (функция) – бір немесе бірнеше кәсіби міндеттерден тұратын технологиялық процесс кезеңі шеңберіндегі типтік жұмыс (жұмыс шеңбері). Еңбек функциясы – еңбек процесінің бір немесе бірнеше міндеттерін шешуге бағытталған өзара байланысты әрекеттер жиынтығы;
47) білік - адамның нақты кәсіптік міндеттерді шешу үшін білімге және оны дұрыс пайдалануға негізделген әрекеттерінің (іс-қимылдарының) құрамдас бөліктері. Білік - қызметті жүзеге асыру және міндеттерді шешу мақсатында білімді қолдану (логикалық, интуитивтік, шығармашылық және практикалық ойлауды қолдану) және құзыреттілікті көрсету қабілеті;
48) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, ДЗ және МБ айналымы, медициналық қызметтер (көмек) көрсету сапасы саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
49) біліктілік деңгейі – жұмыскерлердің біліміне, білігіне және кең құзыреттеріне қойылатын еңбек әрекеттерінің күрделілігі, стандартсыздығы, жауапкершілігі және дербестігі параметрлері бойынша сараланатын жалпыланған талаптар. Бiлiктiлiк деңгейi - күрделiлiк, еңбек iс-әрекеттерiнiң стандартты еместiгi, жауапкершiлiк және дербестiк параметрлерi бойынша сараланатын жұмыскердiң даярлығы мен құзыреттiлiгi деңгейiне қойылатын талаптардың жиынтығы;

50) фармаконадзор (pharmacovigilance) – совокупность мероприятий, связанных с научными исследованиями и деятельностью, направленными на выявление, оценку и понимание возможных негативных последствий медицинского применения лекарственных препаратов, предупреждение их возникновения и защиту пациентов. Таким образом, фармаконадзор ЛС представляет собой систему наблюдения, анализа и оценки информации о безопасности зарегистрированных ЛС;
51) фармацевтическая деятельность – деятельность, осуществляемая в области здравоохранения по производству, изготовлению (за исключением медицинской техники), оптовой и розничной реализации ЛС и МИ, связанная с закупом (приобретением), хранением, ввозом, вывозом, контролем качества, оформлением, распределением, использованием и уничтожением ЛС и МИ, а также обеспечением их безопасности, эффективности и качества;
52) финансовая отчетность – система данных о финансовом положении организации, финансовых результатах ее деятельности и изменениях в ее финансовом положении и составляется на основе данных бухгалтерского учета.
3. В настоящем Профессиональном стандарте используются следующие сокращения:
ГФ РК – Государственная фармакопея Республики Казахстан
ИМН/ИСН – изделия медицинского/санитарного назначения
ИЦ – Испытательные центры
КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан
ЛС – ЛС
МЗ РК – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИ – медицинские изделия
МО – медицинская организация
НК РК – Национальный классификатор Республики Казахстан
НПА – Нормативно-правовые акты
НРК – Национальная рамка квалификаций.
НТД – Научно-техническая документация
ОКЭД – Общий классификатор видов экономической деятельности
ОРК – отраслевая рамка квалификаций
РК – Республика Казахстан
СОП – Стандартная операционная процедура
ТО – техническое обслуживание
GLP (Good Laboratory Practice) – Надлежащая лабораторная практика
GMP (Good Manufacturing Practice) – Надлежащая производственная практика
GPP (Good Pharmacy Practice) – Надлежащая фармацевтическая практика
GCP (Good Clinical Practice) – Надлежащая клиническая практика
GVP (Good Pharmacovigilance Practices) – Надлежащая практика фармаконадзора
GDP (Good Distribution Practice) – Надлежащая дистрибьюторская практика
GSP (Good Safety Practice) – Надлежащая практика хранения
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: "Технология фармацевтического производства".

50) фармакологиялық қадағалау (pharmacovigilance) – дәрілік препараттарды медициналық қолданудың ықтимал теріс салдарын анықтауға, бағалауға және түсінуге, олардың пайда болуының алдын алуға және пациенттерді қорғауға бағытталған ғылыми зерттеулер мен қызметке байланысты іс-шаралар жиынтығы. Осылайша, ДЗ фармакологиялық қадағалау тіркелген ДЗ қауіпсіздігі туралы ақпаратты бақылау, талдау және бағалау жүйесі болып табылады;
51) фармацевтикалық қызмет – Фармацевтикалық қызмет - ДЗ мен МБ өндіру, дайындау (медициналық техниканы қоспағанда), көтерме және бөлшек саудада өткізу бойынша денсаулық сақтау саласында жүзеге асырылатын, ДЗ мен МБ сатып алумен (алумен), сақтаумен, әкелумен, әкетумен, сапасын бақылаумен, ресімдеумен, бөлумен, пайдаланумен және жоюмен, сондай-ақ олардың қауіпсіздігін, тиімділігін және сапасын қамтамасыз етумен байланысты қызмет;
52) қаржылық есептілік – ұйымның қаржылық жағдайы, оның қызметінің қаржылық нәтижелері және оның қаржылық жағдайындағы өзгерістер туралы деректер жүйесі және бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде жасалады.
3. Осы Кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
ҚР МФ – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясы
ММБ/СМБ – медициналық/санитариялық мақсаттағы бұйымдар
CО – Сынақ орталықтары
БА - Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабы 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
ДЗ – Дәрілік зат
ҚР ДСМ – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
МБ – медициналық бұйымдар
МҰ – медициналық ұйым
ҚР ҰЖ – Қазақстан Республикасының Ұлттық жіктеуіші
НҚА – Нормативтік-құқықтық актілер
ҰБК – Ұлттық біліктілік шеңбері
ҒТҚ – Ғылыми-техникалық құжаттама
ЭҚЖЖ - Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
СБШ – салалық біліктілік шеңбері
ҚР – Қазақстан Республикасы
СОП - Стандартты операциялық процедура
ТҚК – техникалық қызмет көрсету
GLP (Good Laboratory Practice) – Тиісті зертханалық практика
GMP (Good Manufacturing Practice) – Тиісті өндірістік практика
GPP (Good Pharmacy Practice) – Тиісті фармацевтикалық практика
GCP (Good Clinical Practice) – Тиісті клиникалық практика
GVP (Good Pharmacovigilance Practices) – Тиісті фармакологиялық қадағалау практикасы
GDP (Good Distribution Practice) – Тиісті дистрибьюторлық практика
GSP (Good Safety Practice) – Тиісті сақтау практикасы
2 - тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Фармацевтикалық өндіріс технологиясы".

5. Код профессионального стандарта: С "Обрабатывающая промышленность"
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
С 21 Производство основных фармацевтических продуктов
21.1 Производство основных фармацевтических продуктов
21.10 Производство основных фармацевтических продуктов
21.10.0 Производство основных фармацевтических продуктов
21.2 Производство фармацевтических препаратов и медицинских материалов
21.20 Производство фармацевтических препаратов и медицинских материалов
21.20.1 Производство фармацевтических препаратов
21.47 Управление техническим обслуживанием и ремонтом оборудования
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по производству основных фармацевтических продуктов, включая системное и структурированное описание трудовых функций, соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников согласно требованиям действующих нормативных правовых актов в области промышленного производства лекарственной продукции и медицинских изделий. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
7.1 Сфера профессиональной деятельности
Сферой профессиональной деятельности по специальности "Технология фармацевтического производства" выступают: фармацевтическая промышленность, парфюмерно-косметическая, химическая, пищевая промышленности, отдельные сферы здравоохранения, наука и образование.
7.2 Объектами профессиональной деятельности по специальности "Технология фармацевтического производства" являются: крупные и мелкосерийные химико-фармацевтические предприятия и фармацевтические производства; предприятия по производству медицинских препаратов и изделий медицинского назначения; производства экстракционных препаратов и биологически активных субстанций из сырья с клеточной структурой, парфюмерно-косметические производства; производства пищевых продуктов, в том числе масложиркомбинаты, хлебзаводы, ликеро-водочные производства; отделы технического контроля; центрально-заводские лаборатории; лаборатории по стандартизации и контролю качества лекарств; органы управления стандартизации, сертификации и лицензирования; медицинские учреждения с кабинетами функциональной диагностики, с кабинетами лечебно-реабилитационных мероприятий, научно-исследовательские институты; кафедры химического и специального инженерно-фармацевтического профиля.

5. Кәсіптік стандарт коды: С – "Өңдеу өнеркәсібі"
6. ЭҚТЖС сәйкес секцияны, бөлімді, топты, сыныпты және кіші сыныпты көрсету:
21. Негізгі фармацевтикалық өнімдер өндірісі
21.1 Негізгі фармацевтикалық өнімдер өндірісі
21.10 Негізгі фармацевтикалық өнімдер өндірісі
21.10.0 Негізгі фармацевтикалық өнімдер өндірісі
21.2 Фармацевтикалық препараттар мен медициналық материалдар өндірісі
21.20 Фармацевтикалық препараттар мен медициналық материалдар өндірісі
21.20.1 Фармацевтикалық препараттар өндірісі
21.47 Жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді басқару
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: кәсіптік стандарт дәрілік өнімдерді және медициналық бұйымдарды өнеркәсіптік өндіру саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес жұмыскерлердің біліміне, білігіне, дағдыларына және жеке құзыреттілігіне қойылатын талаптарға сәйкес еңбек функцияларының жүйелік және құрылымдық сипаттамасын қоса алғанда, негізгі фармацевтикалық өнімдерді өндіру бойынша маманның кәсіби құзыреттілігі саласындағы талаптарды белгілейді. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуіне байланысты әр келесі деңгей алдыңғы деңгейдегі функцияларды орындауды және оларды жаңа құзыреттілікке сәйкес кеңейтуді білдіреді.
7.1 Кәсіптік қызмет саласы
"Фармацевтикалық өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша кәсіптік қызмет саласы фармацевтикалық өнеркәсіп, парфюмерлік-косметикалық, химиялық, тамақ өнеркәсібі, денсаулық сақтаудың жекелеген салалары, ғылым және білім беру болып табылады.
7.2 "Фармацевтикалық өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша кәсіптік қызмет объектілері: ірі және ұсақ сериялы химиялық-фармацевтикалық кәсіпорындар мен фармацевтикалық өндірісі; медициналық препараттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды өндіретін кәсіпорындар; жасушалық құрылымы бар шикізаттан экстракциялық препараттар мен биологиялық белсенді субстанциялар өндірісі, парфюмерлік-косметикалық өндірісі; тамақ өнімдерін өндіру, оның ішінде май және май комбинаттары, нан зауыттары, ликер-арақ өндірісі; техникалық бақылау бөлімдері; орталық-зауыттық зертханалар; дәрілердің сапасын стандарттау және бақылау жөніндегі зертханалар; стандарттауды, сертификаттауды және лицензиялауды басқару органдары; функционалдық диагностика кабинеттері, емдеу-оңалту іс-шаралары кабинеттері бар медициналық мекемелер, ғылыми-зерттеу институттары; химиялық және арнайы инженерлік-фармацевтикалық бейіндегі кафедралар.

7.3 Объектами профессиональной деятельности бакалавра по специальности "Технология фармацевтического производства являются: ЛС, применяемые для лечения, диагностики, профилактики заболеваний; аппараты и оборудование химической и фармацевтической технологии,; машины и автоматы для фасовки и упаковки лекарственных форм; изделия медицинского назначения; парфюмерно-косметические средства, ветеринарные препараты, различные типы сырьевых и вспомогательных материалов и веществ (в том числе растительное и животное сырье, биомассы биотехнологического производства), химические реагенты и реактивы; аппараты и оборудование медицинской диагностики, лечения, реабилитации и профилактики; научно-исследовательские приборы и оборудование.
7.4 Виды профессиональной деятельности. Выпускники ОП "Технология фармацевтического производства" могут выполнять следующие виды профессиональной деятельности:
организационно-управленческая;
производственно-технологическая;
проектно-конструкторская;
экспериментально-исследовательская;
образовательная (педагогическая).
7.4.1. Организационно-управленческая деятельность включает:
организацию и обеспечение эффективной работы коллектива исполнителей и специалистов в условиях действующего производства;
поддержку необходимого уровня трудовой и производственной дисциплины;
организацию и обеспечение мероприятий по охране труда и технике безопасности;
организацию и осуществление обслуживания и ремонта фармацевтического и медицинского оборудования;
организацию и осуществление маркетинговых исследований фармацевтического предприятия;
организацию и осуществление логистических операций фармацевтической и медицинской продукции.
7.4.2. Производственно-технологическая деятельность включает:
изготовление готовых ЛС в соответствии с требованиями нормативных документов и стандартов GMP;
осуществление постадийного контроля качества фармацевтической продукции;
организацию технологического процесса производства готовых ЛС;
управление технологическим процессом производства фармацевтической продукции;
осуществление технического контроля производственного процесса;
осуществление мониторинга эксплуатации технологического оборудования фармацевтического производства;
осуществление мониторинга эксплуатации диагностического и лечебного оборудования медицинских организаций;
проведение технико-экономического анализа химико-фармацевтического производства;
контроль качества и стандартизация готовых ЛС;
организацию и обеспечение входного контроля исходного сырья и материалов в соответствии с требованиями нормативной документации.

7.3 "Фармацевтикалық өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша бакалаврдың кәсіптік қызметінің объектілері: ауруларды емдеу, диагностикалау, алдын алу үшін қолданылатын ДЗ; химиялық және фармацевтикалық технологияның аппараттары мен жабдықтары; дәрілік нысандарды өлшеп орауға және буып-түюге арналған машиналар мен автоматтар; медициналық мақсаттағы бұйымдар; парфюмерлік-косметикалық құралдар, ветеринарлық препараттар, шикізаттық және қосалқы материалдар мен заттардың әртүрлі түрлері (оның ішінде өсімдік және жануарлар шикізаты, биотехнологиялық өндірістің биомассалары), химиялық реагенттер мен реактивтер; медициналық диагностика, емдеу, оңалту және алдын алу аппараттары мен жабдықтары; ғылыми-зерттеу аспаптары мен жабдықтары.
7.4 Кәсіптік қызмет түрлері. "Фармацевтикалық өндіріс технологиясы" ББ түлектері кәсіптік қызметтің мынадай түрлерін орындай алады:
ұйымдастыру-басқару;
өндірістік-технологиялық;
жобалау-конструкторлық;
эксперименттік-зерттеу;
білім беру (педагогикалық).
7.4.1. Ұйымдастыру-басқару қызмет мыналарды қамтиды:
қолданыстағы өндіріс жағдайында орындаушылар ұжымы мен мамандардың тиімді жұмысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
еңбек және өндірістік тәртіптің қажетті деңгейін қолдау;
еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
фармацевтикалық және медициналық жабдықтарға қызмет көрсетуді және оларды жөндеуді ұйымдастыру және жүзеге асыру;
фармацевтикалық кәсіпорынның маркетингтік зерттеулерін ұйымдастыру және жүзеге асыру;
фармацевтикалық және медициналық өнімдердің логистикалық операцияларын ұйымдастыру және жүзеге асыру.
7.4.2. Өндірістік-технологиялық қызмет мыналарды қамтиды:
нормативтік құжаттар мен GMP стандарттарының талаптарына сәйкес дайын ДЗ дайындау;
фармацевтикалық өнімнің сапасына кезеңдік бақылауды жүзеге асыру;
дайын ДЗ өндірудің технологиялық процесін ұйымдастыру;
фармацевтикалық өнімді өндірудің технологиялық процесін басқару;
өндірістік процеске техникалық бақылауды жүзеге асыру;
фармацевтикалық өндірістің технологиялық жабдықтарын пайдалану мониторингін жүзеге асыру;
медициналық ұйымдардың диагностикалық және емдеу жабдықтарын пайдалану мониторингін жүзеге асыру;
химиялық-фармацевтикалық өндірісіне техникалық-экономикалық талдау жүргізу;
дайын ДЗ сапасын бақылау және стандарттау;
нормативтік құжаттама талаптарына сәйкес бастапқы шикізат пен материалдарды кіріс бақылауын ұйымдастыру және қамтамасыз ету.

7.4.3. Проектно-конструкторская деятельность включает:
разработку технических заданий на проектирование новых и модернизацию существующих технологий, технологических процессов, технологических линий или технологического оборудования;
разработку технологических регламентов на производство готовых ЛС (лабораторного, опытно-промышленного, промышленного, типового);
разработку проектно-сметной документации в производстве фармацевтической и медицинской продукции;
анализ и оценку альтернативных вариантов технологического процесса и отдельных стадий с использованием математических моделей;
обеспечение и участие в пуско-наладочных работах;
проектирование, обслуживание и ремонт фармацевтического и медицинского оборудования.
7.4.4. Экспериментально-исследовательская деятельность включает:
проведение экспериментальных исследований по разработке готовых ЛС, новых технологии, технологических процессов производства готовых ЛС;
участие в проведении пуско-наладочных работ;
организацию и проведение производственных мероприятий по освоению опытно-промышленных серии фармацевтической продукции.
7.4.5. Образовательная (педагогическая) деятельность включает:
преподавание специальных инженерно-фармацевтических и общеинженерных (общетехнических) дисциплин в средних и высших (после окончания магистратуры и/или докторантуры научно-педагогического направления) учебных заведениях;
участие в разработке учебно-методических комплексов по преподаваемым дисциплинам.
8. Профессиональная группа:
производство и изготовление ЛС и МИ в условиях промышленных предприятий и малых фармацевтических производств;
проектирование крупных и малых производств по изготовлению ЛС и МИ, в том числе для применения в ветеринарии;
разработка проектно-сметной документации в производстве фармацевтической и медицинской продукции;
организационно-управленческая деятельность в сфере промышленного производства фармацевтических препаратов, лекарственной продукции и медицинских изделий;
научно-исследовательская деятельность в области разработки новых составов и/или новых технологий приготовления лекарственной и медицинской продукции;
деятельность в области оптовой реализации ЛС и МИ и фармаконадзора;
деятельность в области организации и осуществления маркетинговых исследований фармацевтических предприятий.
Квалификация и должность выпускников по специальности 6В07201 – Технология фармацевтического производства определяется в соответствии с Приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих".

7.4.3. Жобалау-конструкторлық қызмет мыналарды қамтиды:
жаңа технологияларды, технологиялық процестерді, технологиялық желілерді немесе технологиялық жабдықтарды жобалауға және қолданыстағы жаңғыртуға арналған техникалық тапсырмаларды әзірлеу;
дайын ДЗ (зертханалық, тәжірибелік-өнеркәсіптік, өнеркәсіптік, типтік) өндіруге арналған технологиялық регламенттерді әзірлеу;
фармацевтикалық және медициналық өнімдер өндірісінде жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу;
математикалық модельдерді пайдалана отырып, технологиялық процестің және жекелеген сатылардың баламалы нұсқаларын талдау және бағалау;
іске қосу-реттеу жұмыстарын қамтамасыз ету және қатысу;
фармацевтикалық және медициналық жабдықтарды жобалау, қызмет көрсету және жөндеу.
7.4.4. Эксперименттік-зерттеу қызмет мыналарды қамтиды:
дайын ДЗ, жаңа технологиялар, дайын ДЗ өндірудің технологиялық процестерін әзірлеу бойынша эксперименттік зерттеулер жүргізу;
іске қосу-реттеу жұмыстарын жүргізуге қатысу;
фармацевтикалық өнімдердің тәжірибелік-өнеркәсіптік сериясын игеру бойынша өндірістік іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
7.4.5. Білім беру (педагогикалық) қызмет мыналарды қамтиды:
орта және жоғары оқу орындарында (магистратураны және/немесе ғылыми-педагогикалық бағыттағы докторантураны аяқтағаннан кейін) арнайы инженерлік-фармацевтикалық және жалпы инженерлік (жалпы техникалық) пәндерді оқыту;
оқытылатын пәндер бойынша оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеуге қатысу.
8. Кәсіптік топ:
өнеркәсіптік кәсіпорындар мен шағын фармацевтикалық өндірістер жағдайында ДЗ және МБ өндіру және дайындау;
ДЗ және МБ дайындау бойынша, оның ішінде ветеринарияда қолдану үшін ірі және шағын өндірістерді жобалау;
фармацевтикалық және медициналық өнімдер өндірісінде жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу;
фармацевтикалық препараттарды, дәрілік өнімдерді және медициналық бұйымдарды өнеркәсіптік өндіру саласындағы ұйымдастыру-басқару қызметі;
дәрілік және медициналық өнімдерді дайындаудың жаңа құрамдарын және/немесе жаңа технологияларын әзірлеу саласындағы ғылыми-зерттеу қызметі;
ДЗ және МИ көтерме саудада өткізу және фармакологиялық қадағалау саласындағы қызмет;
фармацевтикалық кәсіпорындардың маркетингтік зерттеулерін ұйымдастыру және жүзеге асыру саласындағы қызмет.
6В07201 - Фармацевтикалық өндіріс технологиясы мамандығы бойынша бітірушілердің біліктілігі мен лауазымы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығына сәйкес айқындалады.

Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "4.1 Аппаратчик химико-фармацевтического производства":
Код группы:
214
Код наименования занятия:
2145
Наименование профессии:
4.1 Аппаратчик химико-фармацевтического производства
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
4.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовым квалификационным характеристикам:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
ЕТКС – выпуск 29, Глава 6.
Аппаратчик
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Техническое и профессиональное
образование
и практический опыт
(4 уровень МСКО)
Специальность:
Технология фармацевтического производства
Квалификация:
Аппаратчик широкого профиля
Требования к опыту работы:
Квалификация "Специалисты-профессионалы в области техники, исключая инженеров-электротехников". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Ведение технологического процесса производства химико-фармацевтических, экстракционных препаратов и субстанций, лечебно-косметических и ветеринарных средств, ИМН/ИСН
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление технологическим оборудованием по производству химико-фармацевтических, экстракционных, препаратов и субстанций, косметических и ветеринарных средств, ИМН/ИСН
2. Контроль за работой технологического оборудования на установках по производству химико-фармацевтических препаратов, экстракционных препаратов, косметических и ветеринарных средств, ИМН/ИСН, включая контроль нормативных параметров технологического процесса.
Дополнительные трудовые функции:
1. Соблюдение требований охраны труда, ТБ, правил пожарной безопасности и порядок действий при чрезвычайных ситуациях.
2. Соблюдение санитарно-эпидемиоло-гических требований к эксплуатации помещений и условиям труда
Трудовая функция №1:
Управление технологическим оборудованием по производству химико-фармацевтических, экстракционных, препаратов и субстанций, косметических и ветеринарных средств, ИМН/ИСН
Навык №1:
Регулировка работы оборудования технологической установки (участка), учет сырья получаемых продуктов, реагентов, топлива, электроэнергии
Умения:
1. Регулирование подачи сырья, реагентов, топлива, пара, воды, воздуха, электроэнергии на технологической установке под руководством оператора
2. Проведение загрузки и выгрузки сырья, готовой продукции (загрузка и выгрузка из аппарата и оборудования)
3. Проведение очистки технологических аппаратов и оборудования (остановка и отключение аппаратов и оборудования, очистка внутренних поверхностей, контроль содержания)
4. Пользование производственно-технологической и нормативной документацией
5. Чтение и контроль показаний контрольно-измерительных приборов
1.Знания:
2.1. Устройство обслуживаемого оборудования, арматуры и коммуникаций
2. Правил пользования контрольно-измерительными приборами
3. Приемов отбора проб и методику проведения контрольных анализов
4. Физико-химических свойств сырья, полупродуктов, готовой продукции, предъявляемые к ним требования
5. Технологические процессы, схемы и карты обслуживаемых установок

3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "4.1 Химиялық-фармацевтикалық өндірістің аппаратшысы"
Топтың коды:
214
Қызмет атауының коды:
2145
Кәсіптің атауы:
4.1 Химиялық-фармацевтикалық өндірістің аппаратшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.1
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген). БТБА-29-шығарылым, 6-тарау.
Аппаратшы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Техникалық кәсіптік
білім
және практикалық тәжірибе
(БХСЖ 4 деңгейі)
Мамандық:
Фармацевтикалық өндіріс технологиясы
Біліктілік:
Кең бейінді аппаратшы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Инженер-электротехниктерді қоспағанда, техника саласындағы мамандар-кәсіпқойлар" біліктілігі. Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Химиялық-фармацевтикалық, экстракциялық препараттар мен субстанциялар, емдік-косметикалық және ветеринариялық құралдар, ММБ/СМБ өндірісінің технологиялық процесін жүргізу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары
1.Химиялық-фармацевтикалық, экстракциялық препараттар мен субстанцияларды, косметикалық және ветеринарлық құралдарды, ММБ/СМБ өндіру бойынша технологиялық жабдықтарды басқару.
2. Технологиялық процестің нормативтік параметрлерін бақылауды қоса алғанда, химиялық-фармацевтикалық препараттарды, экстракциялық препараттарды, косметикалық және ветеринарлық құралдарды, ММБ/СМБ өндірісі бойынша қондырғылардағы технологиялық жабдықтың жұмысын бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Еңбекті қорғау, ҚТ талаптарын, өрт қауіпсіздігі қағидаларын және төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимыл тәртібін сақтау.
2.Үй-жайларды пайдалануға және еңбек жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау.
Еңбек функциясы №1:
Химиялық-фармацевтикалық, экстракциялық, препараттар мен субстанцияларды, косметикалық және ветеринариялық құралдарды, ММБ/СМБ өндіру бойынша технологиялық жабдықты басқару
Дағды №1:
Технологиялық қондырғы жабдығының (учаскенің) жұмысын реттеу, алынатын өнімдердің, реагенттердің, отынның, электр энергиясының шикізатын есепке алу
Машықтар:
1.Оператордың басшылығымен технологиялық қондырғыда шикізат, реагенттер, отын, бу, су, ауа, электр энергиясын беруді реттеу.
2. Шикізатты, дайын өнімді тиеу және түсіру (аппарат пен жабдықты тиеу және түсіру).
3.Технологиялық аппараттар мен жабдықтарды тазалау (аппараттар мен жабдықтардың жұмысын тоқтату және ажырату, ішкі беттерін тазалау, күтіп ұстауды бақылау).
4. Өндірістік-технологиялық және нормативтік құжаттамаларды пайдалану.
5.Бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштерін оқу және бақылау.
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың, арматураның және
коммуникациялардың құрылғысын білу.
2. Бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану қағидаларын білу
3.Сынамаларды іріктеу тәсілдерін және бақылау талдауларын жүргізу әдістемесін білу.
4. Шикізаттың, жартылай өнімдердің, дайын өнімнің физикалық-химиялық қасиеттері, оларға қойылатын талаптарды білу.
5. Қызмет көрсетілетін қондырғылардың технологиялық процестерін, сызбаларын және карталарын білу.

6. Технологический регламент установки (участка)
7. Вредные и опасные факторы и способы защиты от них
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык №2:
Подготовка оборудования и коммуникаций установки к ремонту, чистка технологических аппаратов и оборудования
Умения:
1. Осуществлять остановку технологического оборудования, аппаратов и объекта в целом при работе в нормальном и аварийном режимах
2. Проводить отключения от действующих коммуникаций и подготовку к ремонту, в том числе освобождение от продуктов
3. Проводить очистку внутренних поверхностей аппаратов, резервуаров, емкостей, газоходов и т.д.
4. Выявлять неисправности или отклонения от нормы в работе оборудования
5. Проводить мелкий ремонт оборудования
6. Пользоваться средствами индивидуальной и коллективной защиты
7. Пользоваться производственно-технологической и нормативной документацией
Знания:
1. Физико-химических свойств сырья, реагентов, получаемых продуктов, применяемых материалов
2. Принципов работы, способы наладки, регулирования и обслуживания применяемого оборудования, контрольно-измерительных приборов и автоматики
3. Инструкций и правила по промышленной безопасности, безопасности и охране труда, пожарной и газовой безопасности
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция №2:
Контроль за работой технологического оборудования на установках по производству химико-фармацевтических препаратов, экстракционных препаратов, косметических и ветеринарных средств, ИМН/ИСН, включая контроль нормативных параметров технологического процесса
Навык № 1:
Безопасная эксплуатация и обслуживание трубопроводов и технологического оборудования
Умения:
1.1. Проводить наружный и внутренний осмотры технологических аппаратов
1.2 Выявлять неисправности или отклонения от нормы в работе оборудования, причины этих неисправностей
Знания:
1. Технологической схемы обслуживаемой установки (участка), технологический регламент, правила регулирования технологического процесса
2. Назначения, устройства, принципа действия и правил эксплуатации обслуживаемого оборудования, контрольно-измерительных приборов и автоматики
3. Физико-химических свойств сырья, реагентов, получаемых продуктов, применяемых материалов
4. Современных безопасных методов и приемов обслуживания и нормальной эксплуатации оборудования
5. Схемы обогрева аппаратов и трубопроводов, контрольно-измерительных приборов
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык № 2:
Ведение технологического режима в соответствии с нормами технологического регламента, по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов
Умения:
1.1. Осуществлять контроль качества, учет расхода сырья, реагентов и количества вырабатываемой продукции (учет сырья, реагентов, ресурсов и вспомогательных материалов)
2. Осуществлять контроль работы КИПиА и фиксировать показания
3. Осуществлять прием-сдачу смены в соответствии с инструкцией
Знания:
1.Технологической схемы обслуживаемой установки (участка), технологический регламент
2. Правил регулирования подачи сырья и реагентов
3. Назначения, устройства, принципа действия и правил эксплуатации обслуживаемого оборудования, контрольно-измерительных приборов и автоматики
4. Требований к качественным характеристикам сырья и реагентов
5. Современных безопасных методов и приемов обслуживания и нормальной эксплуатации оборудования
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительные трудовые функции
Навык №1. Соблюдение требований охраны труда, ТБ, правил пожарной безопасности и порядок действий при чрезвычайных ситуациях
Умение:

6. Қондырғының (учаскесінің) технологиялық регламентін білу.
7. Зиянды және қауіпті факторларды және олардан қорғану тәсілдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды №2:
Жабдықтар мен қондырғы коммуникацияларын жөндеуге дайындау, технологиялық аппараттар мен жабдықтарды тазалау
Машықтар:
1. Қалыпты және авариялық режимде жұмыс істеу кезінде технологиялық жабдықты, аппараттарды және жалпы объектіні тоқтатуды жүзеге асыруды білу.
2.Қолданыстағы коммуникациялардан ажыратуды және жөндеуге дайындықты, оның ішінде азық-түліктен босатуды жүргізуді білу.
3.Аппараттардың, резервуарлардың, ыдыстардың, газ жолдарының және т.б. ішкі беттерін тазалауды білу.
4.Жабдық жұмысындағы ақауларды немесе нормадан ауытқуларды анықтауды білу.
5. Жабдықты ұсақ жөндеуден өткізуді білу.
6. Жеке және ұжымдық қорғану құралдарын пайдалануды білу.
7. Өндірістік-технологиялық және нормативтік құжаттаманы пайдалануды білу.
Білімдер:
1.Шикізаттың, реагенттердің, алынатын өнімдердің, қолданылатын материалдардың физикалық-химиялық қасиеттерін білу.
2. Қолданылатын жабдықтың, бақылау-өлшеу құралдарының және автоматиканың жұмыс істеу қағидаттарын, баптау, реттеу және қызмет көрсету тәсілдерін білу.
3. Өнеркәсіптік қауіпсіздік, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт және газ қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулықтар мен қағидаларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Еңбек функциясы №2:
Технологиялық процестің нормативтік параметрлерін бақылауды қоса алғанда, химиялық-фармацевтикалық препараттарды, экстракциялық препараттарды, косметикалық және ветеринариялық құралдарды, ММБ/СМБ өндіру жөніндегі қондырғылардағы технологиялық жабдықтың жұмысын бақылау
Дағды №1:
Құбырларды және технологиялық жабдықтарды қауіпсіз пайдалану және қызмет көрсету
Машықтар:
1.1. Технологиялық аппараттардың сыртқы және ішкі тексерістерін жүргізу.
2.2. Жабдық жұмысындағы ақауларды немесе нормадан ауытқуларды, осы ақаулардың себептерін анықтау.
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін қондырғының (учаскенің) технологиялық сызбасын, технологиялық регламентті, технологиялық процесті реттеу қағидаларын білу.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың, бақылау-өлшеу құралдары мен автоматиканың мақсатын, құрылысын, жұмыс істеу қағидатын және пайдалану қағидаларын білу.
3.Шикізаттың, реагенттердің, алынатын өнімдердің, қолданылатын материалдардың физикалық-химиялық қасиеттерін білу.
4. Жабдыққа қызмет көрсетудің және оны қалыпты пайдаланудың қазіргі заманғы қауіпсіз әдістері мен тәсілдерін білу.
5. Аппараттар мен құбырларды, бақылау-өлшеу құралдарын жылыту сызбасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды №2:
Технологиялық регламент нормаларына сәйкес, бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша технологиялық режимді жүргізу
Машықтар:
1. Шикізаттың, реагенттердің және өндірілетін өнімнің (шикізаттың, реагенттердің, ресурстар мен қосалқы материалдардың есебі) сапасын бақылауды, шығынын есепке алуды жүзеге асыруды білу.
2. Бақылау-өлшеу құралдары мен автоматиканың жұмысын бақылау және көрсеткіштерін тіркеу.
3. ҚНК жұмысын бақылауды жүзеге асыруды және көрсеткіштерді тіркеуді білу.
3. Нұсқаулыққа сәйкес ауысымды қабылдау-тапсыруды жүзеге асыруды білу.
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін қондырғының (учаскенің) технологиялық сызбасын, технологиялық регламентті білу.
2. Шикізат пен реагенттерді беруді реттеу қағидаларын білу.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың, бақылау-өлшеу құралдары мен автоматиканың мақсаты, құрылысы, жұмыс істеу қағидатын және пайдалану қағидаларын білу.
4. Шикізат пен реагенттердің сапалық сипаттамаларына қойылатын талаптарды білу.
5. Жабдыққа қызмет көрсетудің және қалыпты пайдаланудың қазіргі заманғы қауіпсіз әдістері мен тәсілдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциялары:
Дағды № 1:
Еңбекті қорғау, ТҚ талаптарын, өрт қауіпсіздігі қағидаларын және төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимыл тәртібін сақтау
Машықтар:

1. Выполнение требований охраны труда, ТБ, правил пожарной безопасности
2. Соблюдение порядкам действий при чре.звычайных ситуациях
Знание:
1. Требований охраны труда, ТБ, правил пожарной безопасности
2. Последовательности (алгоритма) действий при чрезвычайных ситуациях
Навык №2. Соблюдение санитарно-эпидемиоло-гических требований к эксплуатации помещений и условиям труда
Умение:
1. Выполнение санитарно-эпидемиоло-гических требований к эксплуатации помещений и условиям труда
Знание:
1. Санитарно-эпидемиологических требований к эксплуатации помещений и условиям труда
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Аккуратность и внимательность; Дисциплинированность;
Стрессоустойчивость;
Коммуникабельность;
Ответственность;
Готовность к обучению и самообразованию
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 29) – Глава 6.
Общий классификатор видов экономической деятельности. (ОКЭД НК РК 03-2019)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4.1-4.3
Аппаратчик (всех наименований)
6.1
Операторы (всех наименований)
10. Карточка профессии "6.1 Операторы по производству фармацевтических и гигиенических продуктов, медицинских изделий":
Код группы:
8132
Код наименования занятия:
8132-1
8132-2
Наименование профессии:
Операторы по производству фармацевтических и гигиенических продуктов, медицинских изделий
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
6.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовым квалификационным характеристикам:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
ЕТКС – выпуск 29, Глава 6.
Аппаратчик
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Бакалавриат
(6 уровень МСКО)
Специальность: Технология фармацевтического производства:
Квалификация:
Бакалавр техники и технологии фармацевтического производства
Требования к опыту работы:
Квалификация:
Оператор химико-фармацевтических производств Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Оператор-аппаратчик
Операторы производственного оборудования
Операторы по переработке химического сырья, производству химической продукции
Основная цель деятельности:
Управление и контроль работы технологических установок, производственных линий, отдельных видов оборудования для переработки сырья, получения субстанций и производства готовых фармацевтических продуктов и МИ, обеспечение безопасности и эффективности технологических операций
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление технологическими процессами на различных этапах производства фармацевтических продуктов и МИ
2. Контроль и регулирование работы оборудования технологических линий производства фармацевтических продуктов и МИ
3. Контроль исполнения норм производства и обеспечение качества продукта на различных технологических этапах производства фармацевтических продуктов и МИ
профиля
Дополнительные трудовые функции:
1. Соблюдение экологических норм, контроль за утилизацией отходов и выбросами.
2. Соблюдение должностных инструкций, требований охраны труда, техники безопасности на фармацевтических производствах, правил пожарной безопасности и порядка действий при аварийных и чрезвычайных ситуациях
Трудовая функция № 1
Управление технологическими процессами на различных этапах производства фармацевтических продуктов и МИ
Навык № 1:
Организация работы технологических линий на фармацевтических производствах
Умения:
1.1.Наладка и приведение в рабочее состояние оснащения производственной линии, электронных, компьютерных систем управления
2.2. Настройка параметров работы технологической линии в соответствии с установленными нормами и стандартами
3.3. Использование производственно-технологической и нормативной документации
Знания:
1. Нормативных документов, технологического регламента производства
2. Структуры и технических характеристик производственных линий, технологического оборудования, систем управления технологическими процессами
3. Нормативной документации в области фармации, фармацевтической технологии и фармацевтического производства, правил надлежащей производственной практики GMP
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык №2
Приведение в действие панели управления, запуск и остановка технологической линии
1. Умения:
2. Приводить в действие и управление электронной или компьютерной панели управления в центре управления для контроля и оптимизации технологических процессов.
3. Контролировать работу автоматизированных систем управления химико-технологическими    процессами
4. Работать на контрольно-измерительных приборах, автоматических регуляторах, системах сигнализации и защиты
1. Знания:
2.1. Структуры, компонентов и технических характеристик автоматизированных систем управления
2.2. Инструкций по запуску и отключению панели управления технологическим процессом
3. Нормативных показателей технологического процесса, методов выявления отклонений от нормальных показателей для своевременного предотвращения аварийных ситуаций
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык №3.
Ведение технологического процесса, контроль соблюдения параметров технологического процесса, оптимизация физических и химических процессов, регулировка производительности
Умения:
1. Проводить настройку параметров технологического процесса и обеспечивать их контроль в соответствии с установленными стандартами и нормами производства
2. Управлять технологическими процессами, в том числе с помощью автоматизированных систем управления для оптимизации физических и химических процессов
3. Осуществлять оценку производительности технологической линии, выполнять регулировочные мероприятия для обеспечения оптимальной производительности технологических процессов
4. Использовать производственно-технологическую и нормативную документацию

1. Еңбекті қорғау, ҚТ, өрт қауіпсіздігі қағидаларының талаптарын орындау.
2. Төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимыл тәртібін сақтау.
Білімдер:
1. Еңбекті қорғау, ҚТ, өрт қауіпсіздігі қағидаларының талаптарын.
2. Төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимылдар реттілігін (алгоритмі).
Дағды № 2.
Үй-жайларды пайдалануға және еңбек жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау
Машықтар:
1. Үй-жайларды пайдалануға және еңбек жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды орындау.
Білімдер:
1. Үй-жайларды және еңбек жағдайларына пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Тұлғалық құзыреттерге қойылатын талаптар
-Ұқыптылық және мұқияттылық;
-Тәртіптілік;
-Стреске төзімділік;
-Қарым-қатынас;
-Жауапкершілік;
Оқуға және өздігінен білім алуға дайындығы.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (29 – шығарылым) - 6-тарау.
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы. (ҚР ҰК ЭҚТЖС 03-2019).
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4.1-4.3
Аппаратшы (барлық атаулар)
6.1
Операторлар (барлық атаулар)
10. Кәсіптің карточкасы "6.1 Фармацевтикалық және гигиеналық өнімдерді және медициналық бұйымдарды өндіру жөніндегі операторлар":
Топтың коды:
8132
Қызмет атауының коды:
8132-1
8132-2
Кәсіптің атауы:
Фармацевтикалық және гигиеналық өнімдерді және медициналық бұйымдарды өндіру жөніндегі операторлар
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
6.1
БТБА, БА және тағы басқа типтік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген). БТБА-29-шығарылым, 6-тарау.
Аппаратшы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: бакалавриат
(БХСЖ 6-деңгейі)
Мамандығы: Фармацевтикалық өндіріс технологиясы
Біліктілік: Фармацевтикалық өндіріс техникасы және технологиясы бакалавры
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілік:
Химиялық-фармацевтикалық өндірістің операторы Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Оператор-аппаратшы;
Өндірістік жабдық операторлары;
Химиялық шикізатты қайта өңдеу, химиялық өнім өндіру жөніндегі операторлар.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Технологиялық қондырғылардың, өндірістік желілердің, шикізатты қайта өңдеуге, субстанцияларды алуға және дайын фармацевтикалық өнімдер мен МБ өндіруге арналған жабдықтардың жекелеген түрлерінің жұмысын басқару және бақылау, технологиялық операциялардың қауіпсіздігі мен тиімділігін қамтамасыз ету.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Фармацевтикалық өнімдер мен МБ өндірісінің түрлі кезеңдерінде технологиялық процестерді басқару.
2. Фармацевтикалық өнімдер мен МБ өндірісінің технологиялық желілері жабдықтарының жұмысын бақылау және реттеу.
3. Фармацевтикалық өнімдер мен МБ өндірісінің түрлі технологиялық кезеңдерінде өндіріс нормаларының орындалуын бақылау және өнім сапасын қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Экологиялық нормаларды сақтау, қалдықтарды кәдеге жаратуды және шығарындыларды бақылау.
2. Фармацевтикалық өндірістерде лауазымдық нұсқаулықтарды, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы талаптарын, өрт қауіпсіздігі қағидаларын және авариялық және төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимыл тәртібін сақтау.
Еңбек функциясы №1 Фармацевтикалық өнімдер мен МБ өндірісінің түрлі кезеңдерінде технологиялық процестерді басқару
Дағды №1:
Фармацевтикалық өндірістерде технологиялық желілердің жұмысын ұйымдастыру
Машықтар:
1.Өндірістік желілерді, электрондық, компьютерлік басқару жүйелерін реттеу және жарақтандыру жұмыс күйіне келтіру.
2. Белгіленген нормалар мен стандарттарға сәйкес технологиялық желі жұмысының параметрлерін баптау.
3. Өндірістік-технологиялық және нормативтік құжаттаманы пайдалану.
Білімдер:
1. Нормативтік құжаттар, өндірістің технологиялық регламентін.
2. Өндірістік желілердің, технологиялық жабдықтардың, технологиялық процестерді басқару жүйелерінің құрылымдары мен техникалық сипаттамаларын білу.
3. Фармация, фармацевтикалық технология және фармацевтикалық өндіріс саласындағы нормативтік құжаттаманы, тиісті өндірістік практика (GMP) қағидаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды №2: Басқару панелін қолданысқа енгізу, технологиялық желіні іске қосу және тоқтату
Машықтар:
1. Электрондық немесе компьютерлік басқару панелін басқару және іске қосу, технологиялық процестерді бақылау және оңтайландыру үшін басқару орталығында қолдану.
2. Химиялық-технологиялық процестерд автоматтандырылған басқару жүйелерінің жұмысын бақылау.
1.3. Бақылау-өлшеу құралдарымен, автоматты реттегіштермен, дабыл және қорғау жүйелерімен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Автоматтандырылған басқару жүйелерінің құрылымын, құрамдас бөліктері мен техникалық сипаттамаларын.
2. Технологиялық
процестерді басқару панелін іске қосу және өшіру жөніндегі нұсқаулықтарды.
3. Технологиялық процестің нормативтік көрсеткіштерін, авариялық жағдайлардың уақтылы алдын алу үшін қалыпты көрсеткіштерден ауытқуларды анықтау әдістерін.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
№3 дағды: Технологиялық процесті жүргізу, технологиялық процес параметрлерінің сақталуын бақылау, физикалық және химиялық процестерді оңтайландыру, өнімділікті реттеу
Машықтар:
1. Технологиялық процестің параметрлерін баптауды жүргізу және белгіленген өндіріс стандарттары мен нормаларына сәйкес оларды бақылауды қамтамасыз етуді білу.
2. Технологиялық процестерді басқару, оның ішінде физикалық және химиялық процестерді оңтайландыру үшін автоматтандырылған басқару жүйелерін пайдалануды білу.
3. Технологиялық желінің өнімділігін бағалауды жүзеге асыру, технологиялық процестердің оңтайлы өнімділігін қамтамасыз ету үшін реттеу шараларын орындауды білу.
4. Өндірістік-технологиялық және нормативтік құжаттаманы пайдалануды білу.

5. Осуществлять контроль и регистрацию показателей технологического процесса, выявлять отклонений для своевременного предотвращения получения продукции несоответствующего качества и аварийных ситуаций
6. Выполнять правила работы с контрольно-измерительными приборами, оценки снимаемых показателей
Знания:
1. Технологических процессов подготовки и переработки сырья, получения и производства фармацевтических субстанций, готовых фармацевтических продуктов, МИ.
2. Параметров технологических процессов производства фармацевтических продуктов и МИ
3. Компонентов и технических характеристик автоматизированной системы управления, принципов работы, методов управления
4. Показателей производительности технологической линии и работы оборудования, регулировочных мероприятий для обеспечения оптимальной производительности технологических процессов
5. Производственно-технологической и нормативной документации
6. Системы обеспечения надлежащего качества фармацевтического продукта на всех этапах технологического процесса
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык № 4.
Обеспечение непрерывной и безопасной работы производственной линии, предупреждение и устранение отклонений
Умения:
1. Осуществлять систематический контроль за ходом технологического процесса
2. Оперативно выявлять отклонения хода технологического процесса от регламента
3. Проводить корректирующие мероприятия для восстановления процесса к заданным параметрам
4. Осуществлять наблюдение за работой каждого блока установки (линии) с целью предотвращения неисправностей и отклонений
5. Соблюдать параметры безопасной работы установки (технологической линии)
Знания:
1. Принципов и методов контроля технологического процесса
2. Параметров технологического процесса, методов их оценки и выявления отклонений
3. Корректирующих мероприятий по восстановлению заданных параметров технологического процесса
4. Правил и методов обеспечения безопасной работы установки (производственной линии)
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция № 2
Контроль и регулирование работы оборудования технологических линий производства фармацевтических продуктов и МИ
Навык №1:
Мониторинг состояния и работы оборудования технологических линий, наблюдение за работой производственных установок, детекторов и измерительных приборов для обеспечения непрерывности и безопасности производственных процессов.
Умения :
1. Осуществлять мониторинг состояния и работы оборудования производственных установок, технологических линий
2. Наблюдать за работой детекторов и измерительных приборов, выполнять регистрацию и оценку показателей
3.3. Регулировать и корректировать параметры технологические параметры оборудования для достижения заданных характеристик продукции
4.4. Осуществлять систематическую проверку и техническое обслуживание оборудования технологической линии

5. Технологиялық процестің көрсеткіштерін бақылау және тіркеуді жүзеге асыру, сәйкессіз сападағы өнімді және авариялық жағдайларды алудың алдын алу үшін ауытқуларды анықтауды білу.
6. Бақылау-өлшеу құралдарымен жұмыс істеу қағидаларын орындау, алынған көрсеткіштерді бағалау.
Білімдер:
1. Шикізатты дайындау және өңдеу, фармацевтикалық субстанцияларды, дайын фармацевтикалық өнімдер мен МБ алу және өндіру технологиялық процестерін.
2. Фармацевтикалық өнімдер мен МБ өндірісінің технологиялық процестерінің параметрлерін.
3. Автоматтандырылған басқару жүйесінің құрамдас бөліктері мен техникалық сипаттамаларын, жұмыс қағидаттарын, басқару әдістерін.
4. Технологиялық желінің және жабдық жұмыс жұмысының өнімділік көрсеткіштерін, технологиялық процестердің оңтайлы өнімділігін қамтамасыз ету үшін реттеу шараларын.
5. Өндірістік-технологиялық және нормативтік құжаттаманы.
6. Технологиялық процестің барлық кезеңдерінде фармацевтикалық өнімнің тиісті сапасын қамтамасыз ету жүйелерін.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды №4 : Өндірістік желінің үздіксіз және қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету, ауытқулардың алдын алу және жою
Машықтар:
1. Технологиялық процестің барысын жүйелі түрде бақылауды жүзеге асыруды білу.
2. Технологиялық процес барысын регламенттен ауытқуын жедел анықтауды білу.
3. Берілген параметрлерге процесті қалпына келтіру үшін түзету іс-шараларын жүргізуді білу.
4. Ақаулықтар мен ауытқуларды болдырмау мақсатында қондырғының (желінің) әрбір блогының жұмысын бақылауды жүзеге асыруды білу.
5. Қондырғының (технологиялық желінің) қауіпсіз жұмыс істеу параметрлерін сақтауды білу
Білімдер:
1.Технологиялық процесті бақылау қағидаттары мен әдістерін.
2.Технологиялық процестің параметрлерін, оларды бағалау және ауытқуларды анықтау әдістерін.
3.Технологиялық процестің берілген параметрлерін қалпына бойынша түзету іс-шараларын.
4.Қондырғының (өндірістік желінің) қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету қағидалары мен әдістерін.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Еңбек функциясы №2 Фармацевтикалық өнімдер мен МБ өндірісінің технологиялық желілері жабдықтарының жұмысын бақылау және реттеу
Дағды №1: Технологиялық желілер жабдықтарының жағдайын және жұмысын мониторингтеу, өндірістік процестердің үздіксіздігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін өндірістік қондырғылардың, детекторлар мен өлшеу аспаптарының жұмысын бақылау
Машықтар:
1.1. Өндірістік қондырғылардың, технологиялық желілердің жағдайын және жұмысын мониторингтеуді жүзеге асыруды білу.
2.2. Детекторлар мен өлшеу құралдарының жұмысын бақылау, көрсеткіштерді тіркеу және бағалауды орындай білу.
3. Өнімнің берілген сипаттамаларына қол жеткізу үшін жабдықтың технологиялық параметрлерін реттеуді және түзетуді білу.
4. Технологиялық желі жабдықтарын жүйелі тексеруді және оларға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.

5. Выполнять все предусмотренные мероприятия по предотвращению технологических сбоев и аварийных ситуаций
Знание:
1. Устройства и работы оборудования производственных установок, технологических линий
2. Принципов работы детекторов и измерительных приборов, правил регистрации и оценка показателей
3. Способов регулирования и корректировки параметров оборудования для достижения заданных характеристик продукции
4. Инструкций по техническому обслуживанию оборудования технологической линии
5. Мероприятий по предотвращению технологических сбоев и аварийных ситуаций
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык №2:
Ведение производственной документации по регистрации параметров работы оборудования производственных линий
Умения:
1. Осущестлять регистрацию параметров работы технологического оборудования и производственной линии
2. Правильно осуществляять ведение производственных журналов, оформление документации
Знания:
1. Правил регистрации парамеров работы технологического оборудования и производственной линии
2. Правил ведения производственной документации, требования к оформлению производственных журналов и иной документации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык №3:
Проведение приемочных испытаний по эксплуатации и организации технического обслуживания оборудования технологической линии, поиск неисправностей и мониторинг работы оборудования за пределами технологического процесса
Умения :
1. Осущестлять приемку и ввод в эксплуатацию производственного оборудования
2. Осуществлять поиск технических неисправностей работы оборудования за пределами технологического процесса
3. Выполнять мероприятия по техническому обслуживанию оборудования и безопасного проведения ремонтных работ
Знания:
1. Правил и инструкций по приемке и вводу в эксплуатацию производственного оборудования
2. Определение технических неисправностей работы оборудования в процессе работы, при аварийных ситуациях и за пределами технологического процесса
3. Мероприятия по техническому обслуживанию оборудования и безопасному проведению ремонтных работ
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция №3:
Контроль исполнения норм производства и обеспечение качества продукта на различных технологических этапах производства фармацевтических продуктов и МИ
1.Навык №1
Обеспечение санитарно-эпидемиологических требований, требований нормативной документации и стандарта GMP в процессе работы на производственном участке (линии),
Умения:
1. Выполнять требования должностных инструкций, СОПов, технических инструкций, технологических регламентов, нормативно-технической документации, правил GMP на производственном участке (технологической линии).
2. Выполнять санитарно-эпидемиологические требования на производственном участке (технологической линии)
Знания:
1. Требований технологических регламентов, внутренней нормативно-технической документации, правил GMP на производстве и др.
2. Санитарно-эпидемиологических требований к фармацевтическим производствам
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык №2:
Осуществление приемочного контроля исходного сырья и материалов, промежуточного контроля фармацевтического продукта
Умения:
1. Осуществлять приемочный контроль исходного сырья и материалов
2. Осуществлять подготовку образцов продукции для анализа и проведения испытаний
3. Осуществлять регистрацию данных и ведение записей в производственных журналах.
Знания:
1. Правил приемочного контроля исходного сырья и материалов, поступающих на производство
2. Характеристик исходного сырья и материалов и требований к их качеству
3. Принципов проведения оценки качества исходного сырья, промежуточных и готовых продуктов
4. Правил отбора проб, подготовки образцов для анализа и проведения испытаний
5.Правил ведения производственной документации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык №3
Мониторинг расхода исходного сырья, материалов и энергоресурсов для эффективного и экономичного процесса
Умения:
1.Осуществлять контроль за выходом продукции на каждом этапе производства.
2.Осуществлять мониторинг расхода сырья, реагентов и энергоресурсов для эффективного и экономичного процесса.
Знания:
1.1. Принципов обеспечения эффективного и экономичного технологического процесса
2. Принципов и правила контроля и регистрации расхода сырья, реагентов и энергоресурсов
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык № 4:
Соблюдение внутренних правил и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты;
Умения :
1. Соблюдать требования должностных инструкций, правил трудового (внутреннего) распорядка
2. Выполнять правила и нормы охраны труда, техники безопасности при работе на производстве
3. Выполнять санитарно-эпидемиологические требования к эксплуатации помещений и условиям труда на производственном участке
4. Соблюдать меры противопожарной безопасности

5. Технологиялық іркілістер мен авариялық жағдайлардың алдын алу үшін барлық көзделген шараларды орындауды білу.
Білімдер:
1. Өндірістік қондырғылар жабдықтарының, технологиялық желілердің құрылымы мен жұмысын.
2. Детекторлар мен өлшеу құралдарының жұмыс істеу қағидаттары, көрсеткіштерді тіркеу және бағалау қағидаларын.
3.Өнімнің берілген сипаттамаларына қол жеткізу үшін жабдықтың параметрлерін реттеу және түзету тәсілдерін.
4. Технологиялық желі жабдықтарына техникалық қызмет көрсету бойынша нұсқауларды.
5. Технологиялық іркілістер мен апаттық жағдайлардың алдын алу шараларды.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды №2: Өндірістік желілер жабдықтарының жұмыс параметрлерін тіркеу бойынша өндірістік құжаттаманы жүргізу
Машықтар:
1. Технологиялық жабдықтар мен өндірістік желілердің жұмыс параметрлерін тіркеуді жүзеге асыруды білу.
2. Өндірістік журналдарды дұрыс жүргізу, құжаттаманы ресімдеуді білу.
Білімдер:
1.1. Технологиялық жабдықтар мен өндірістік желілердің жұмыс параметрлерін тіркеу қағидаларын.
2. Өндірістік құжаттаманы жүргізу қағидаларын, өндірістік журналдар мен басқа құжаттаманы ресімдеуге қойылатын талаптарды.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды №3: Технологиялық желі жабдықтарын пайдалану және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру бойынша қабылдау сынақтарын жүргізу, ақауларды іздеу және технологиялық процестен тыс жабдықтардың жұмысын мониторингілеу
Машықтар:
1. Өндірістік жабдықтарды қабылдау және пайдалану беруді жүзеге асыруды білу.
2. Технологиялық процестен тыс жабдық жұмысының техникалық ақауларын іздеуді жүзеге асыруды білу.
3. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын қауіпсіз жүргізу шараларын орындауды білу.
Білімдер:
1.1. Өндірістік жабдықтарды қабылдау және пайдалануға енгізу бойынша қағидалар мен нұсқаулықтарды.
2.2. Жұмыс процесінде, авариялық жағдайларда және технологиялық процестен тыс жабдық жұмысының техникалық ақауларын анықтауды білу.
3. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын қауіпсіз жүргізу бойынша іс-шараларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Еңбек функциясы №3: Фармацевтикалық өнімдер мен МИ өндірісінің түрлі технологиялық кезеңдерінде өндіріс нормаларының орындалуын бақылау және өнім сапасын қамтамасыз ету
Дағды №1: Өндірістік учаскеде (желіде) жұмыс істеу барысында санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды, нормативтік құжаттаманың және GMP стандартының талаптарын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Өндірістік учаскеде (технологиялық желіде) лауазымдық нұсқаулықтардың, СОП, техникалық нұсқаулықтардың, технологиялық регламенттердің, нормативтік-техникалық құжаттаманың, GMP қағидаларын орындауды білу.
2. Өндірістік учаскеде (технологиялық желіде) санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды орындауды білу.
Білімдер:
1. Технологиялық регламенттердің, ішкі нормативтік-техникалық құжаттаманың, өндірістегі GMP қағидаларын және басқа да талаптарды білу.
2. Фармацевтикалық өндірістерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды №2:
Бастапқы шикізат пен материалдарды қабылдап бақылауды, фармацевтикалық өнімге аралық бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1.1. Бастапқы шикізат пен материалдарды қабылдап бақылауды жүзеге асыруды білу.
2.2. Талдау және сынақ жүргізу үшін өнім үлгілеріндайындауды жүзеге асыруды білу.
3.Деректерді тіркеуді және өндірістік журналдарда жазбалар жүргізуді жүзеге асыруды білу.
Білімдер:
1. Өндіріске келіп түсетін бастапқы шикізат пен материалдарды қабылдап бақылау қағидаларын білу.
2. Бастапқы шикізат пен материалдардың сипаттамалары және олардың сапасына қойылатын талаптарды білу.
3.Бастапқы шикізат, аралық және дайын өнімдердің сапасын бағалау қағидаттарын.
4.Сынамаларды іріктеу, талдау және сынақтар жүргізу үшін үлгілерді дайындау қағидаларын білу.
5.Өндірістік құжаттаманы жүргізу қағидаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды №3
Тиімді және үнемді процесс үшін бастапқы шикізат, материалдар мен энергия ресурстары шығысын мониторингілеу
Машықтар:
1.1. Өндірістің әр кезеңінде өнімнің шығуын бақылауды жүзеге асыруды білу.
2. Тиімді және үнемді процесс үшін шикізат, реагенттер және энергия ресурстары шығыстарын мониторингтеуді жүзеге асыруды білу.
Білімдер:
1. Тиімді және үнемді технологиялық процесті қамтамасыз ету қағидаттарын білу.
2. Шикізаттың, реагенттердің және энергия ресурстарының шығысын бақылау және тіркеу қағидаттары мен қағидаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды №4:
Ішкі қағидалар мен еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау нормаларын сақтау
Машықтар:
1. Лауазымдық нұсқаулықтардың, еңбек (ішкі) тәртіп қағидаларының талаптарын сақтауды білу.
2. Өндірісте жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы қағидалары мен нормаларын орындауды білу.
3. Өндірістік учаскеде үй-жайларды пайдалануға және еңбек жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды орындауды білу.
4. Өртке қарсы қауіпсіздік шараларын сақтауды білу.

5. Выполнять предусмотренные действия при аварийных и чрезвычайных ситуациях
Знания:
1. Должностных инструкций, правил трудового (внутреннего) распорядка на фармацевтическом производстве
2. Правил и норм охраны труда, техники безопасности при работе на фармацевтическом производстве
3. Санитарно-эпидемиологических требований к эксплуатации помещений и условиям труда на производственном участке, мер противопожарной безопасности, порядка действий при аварийных и чрезвычайных ситуациях
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительные трудовые функции:
Навык №1. Соблюдение экологических норм, контроль за утилизацией отходов и выбросами.
Умения:
1. Используя таблицы осуществляет экологических норм, контроль за утилизацией отходов и выбросами
Знания:
1. Таблицы экологических норм
2. Методы контроля за утилизацией отходов и выбросов
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Навык №2. Соблюдение должностных инструкций, требований охраны труда, техники безопасности на фармацевтических производствах, правил пожарной безопасности и порядка действий при аварийных и чрезвычайных ситуациях
Умения:
1. Соблюдает требования должностных инструкций.
2. Соблюдает требования охраны труда, техники безопасности на фармацевтических производствах, правил пожарной безопасности.
3. Соблюдает порядок действий при аварийных и чрезвычайных ситуациях
Знания:
1. Должностные инструкции
2. Требования охраны труда, техники безопасности на фармацевтических производствах, правил пожарной безопасности
3. Порядок действий при аварийных и чрезвычайных ситуациях
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
ответственность;
внимательность;
пунктуальность,
дисциплинированность;
обучаемость;
владение компьютерной техникой
коммуникабельность;
стрессоустойчивость;
умение работать в команде.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 29) – Глава 6.

5. Авариялық және төтенше жағдайлар кезінде көзделген әрекеттерді орындауды білу.
Білімдер:
1. Фармацевтикалық өндірісте лауазымдық нұсқаулықтар, еңбек (ішкі) тәртіп қағидаларын білу.
2. Фармацевтикалық өндірісте жұмыс істеу кезіндегі еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы қағидалары мен нормаларды білу.
3. Өндірістік учаскедегі үй-жайларды пайдалануға және еңбек жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды, өрт қарсы қауіпсіздік шараларын, авариялық және төтенше жағдайлар кезіндегі әрекет ету тәртібін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциялары:
Дағды № 1.
Экологиялық нормаларды сақтау, қалдықтарды кәдеге жарату және шығарындыларды бақылау.
Машықтар:
1. Кестелерді пайдалана отырып, экологиялық нормаларды, қалдықтарды кәдеге жаратуды және шығарындыларды бақылауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Экологиялық нормалар кестелерін білу.
2. Қалдықтар мен шығарындыларды басқаруды бақылау әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылмайды
Дағды №2. Фармацевтикалық өндірістерде лауазымдық нұсқаулықтарды, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы талаптарын, өрт қауіпсіздігі қағидаларын және авариялық және төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимыл тәртібін сақтау
Машықтар:
1. Лауазымдық нұсқаулықтардың талаптарын сақтайды.
2. Фармацевтикалық өндірістерде еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы талаптарын, өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтайды.
3. Авариялық және төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимыл тәртібін сақтайды.
Білімдер:
1.Лауазымдық нұсқаулықтарды білу.
2. Фармацевтикалық өндірістерде еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы талаптарын, өрт қауіпсіздігі қағидаларын білу.
3. Авариялық және төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимыл тәртібін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Жеке біліктілік талаптары:
-жауапкершілік;
-мұқияттылық;
-нақтылық;
-тәртіптілік;
-оқуға бейімділік;
-компьютерлік техниканы меңгеру;
-қарым-қатынас;
-стреске төзімділік;
командамен жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (29 – шығарылым) - 6-тарау.

Общий классификатор видов экономической деятельности. (ОКЭД НК РК 03-2019)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4.1-4.3
Аппаратчики (всех наименований)
6.1-6.3
Инженеры-технологи (всех наименований)
Специалисты (всех наименований
11. Карточка профессии "6.2 Инженер-технолог широкого профиля по производству фармацевтической продукции и медицинских изделий":
Код группы:
21
Код наименования занятия:

Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы. (ҚР ҰК ЭҚТЖС 03-2019)
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4.1-4.3
Аппаратшылар (барлық атаулар)
6.1-6.3
Инженерлер-технологтар (барлық атаулар)
Мамандар (барлық атаулар)
11. Кәсіптің карточкасы "6.2 Фармацевтикалық өнімдер мен медициналық бұйымдарды өндіру бойынша кең бейінді инженер-технолог":
Топтың коды:
21
Қызмет атауының коды:

21.1
21.10
21.2
21.20
21.20.1
2141
2145-9
Наименование профессии:
6.2 Инженер-технолог широкого профиля по производству фармацевтической продукции и медицинских изделий
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
6.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовым квалификационным характеристикам:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Производственные инженеры, в том числе по продукции
Инженер-технолог широкого профиля по производству фармацевтической продукции и медицинских изделий
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Бакалавриат
(6 уровень МСКО)
Специальность: Технология фармацевтического производства:
Квалификация:
Бакалавр техники и технологии фармацевтического производства
Требования к опыту работы:
Квалификация:
Инженер-технолог широкого профиля по производству фармацевтической продукции и медицинских изделий
Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Инженер-технолог фармацевтической промышленности
Инженер-технолог по производству готовых таблетированных лекарственных средств (ЛС)
Инженер-технолог по производству парентеральных ЛС
Инженер-технолог по производству экстракционных препаратов и субстанций из сырья с клеточной структурой (Инженер-технолог галенового/новогаленового производства)
Инженер-химик-технолог по производству синтетических субстанций
Инженер-технолог по валидации технологических процессов производства фармацевтической продукции и медицинских изделий
Инженер-технолог широкого профиля по проектированию производства и разработке технологических регламентов на изготовление и выпуск в различных масштабах фармацевтической продукции и медицинских изделий
Мастер-технолог
Начальник смены
Специалист-лаборант ЦНИЛ/ЦЗЛ (центральная научно-исследовательская лаборатория/центральная заводская лаборатория) по анализу лекарственных средств и медицинских изделий
Специалист по управлению качеством
Начальник отдела производства
Маркетолог фармацевтического производства
Менеджер фармацевтического производства
Начальник производственного участка
Начальник опытно-промышленного участка
Основная цель деятельности:
Проектирование, организация, управление и контроль за проведением технологических процессов производства фармацевтических, экстракционных, синтетических препаратов, лечебно-косметических и ветеринарных средств, ИМН/ИСН, пищевых продуктов и товаров народного потребления в промышленных условиях
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проектирование и разработка технологических процессов производства различных товаров и веществ, включая фармацевтическую и медицинскую продукцию (ИМН/ИСН), лечебно-косметические средства, ветеринарные препараты, продукты питания и напитки, синтетические материалы и другие товары народного потребления
2. Организация и управление технологическим процессом производства фармацевтических, экстракционных и синтетических субстанций и препаратов, косметических и ветеринарных средств, медицинских и санитарных изделий

21.1
21.10
21.2
21.20
21.20.1
2141
2145-9
Кәсіптің атауы:
6.2 Фармацевтикалық өнімдерді және медициналық бұйымдарды өндіру бойынша кең бейінді инженер-технолог.
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік кіші деңгейі:
6.2
БТБА, БА және тағы басқа типтік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген).
Өндірістік инженерлер, оның ішінде өнімдер бойынша өндірістік инженерлер
Фармацевтикалық өнімдер мен медициналық бұйымдарды өндіру бойынша кең бейінді инженер-технолог.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: Бакалавриат
(БХСЖ 6 деңгейі)
Мамандық: Фармацевтикалық өндірістің технологиясы
Біліктілік:
Фармацевтикалық өндірістің техникасы және технологиясы
бакалавры
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Фармацевтикалық өнімдерді және медициналық бұйымдарды өндіру бойынша кең бейінді инженер-технолог .
Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Фармацевтикалық өнеркәсіптің инженер-технологы
Дайын таблеткаланған дәрілік заттарды (ДЗ) өндіру жөніндегі инженер-технолог;
Парентеральді ДЗ өндіру жөніндегі инженер-технолог;
Жасушалық құрылымы бар шикізаттан экстракциялық препараттар мен субстанциялар өндіру жөніндегі инженер-технолог (Галендік/жаңа галендік өндірістің инженер-технологы);
Синтетикалық субстанцияларды өндіру жөніндегі инженер-химик-технолог;
Фармацевтикалық өнімдер мен медициналық бұйымдар өндірісінің технологиялық процестерін валидациялау жөніндегі инженер-технолог;
Әртүрлі мөлшерде фармацевтикалық өнімдер мен медициналық бұйымдарды өндіріп шығаруға арналған өндірісті жобалау және технологиялық регламентін әзірлеу жөнінде кең бейінді инженер-технолог;
Шебер-технолог;
Ауысым бастығы;
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды талдау жөніндегі ОҒЗЗ/ОЗЗ (Орталық ғылыми-зерттеу зертханасы/Орталық зауытішілік зертханасы) маман-зертханашысы;
Сапаны басқару жөніндегі маман;
Өндіріс бөлімінің бастығы;
Фармацевтикалық өндіріс маркетологы;
Фармацевтикалық өндіріс менеджері;
Өндірістік учаскенің бастығы;
Тәжірибелік-өнеркәсіптік учаскенің бастығы.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Фармацевтикалық, экстракциялық, синтетикалық препараттарды, емдік-косметикалық және ветеринариялық құралдарды, ММБ/СМБ, тамақ өнімдері мен халық тұтынатын тауарларды өндірудің технологиялық процестерін өнеркәсіптік жағдайларда жобалау, ұйымдастыру, басқару және жүргізуді бақылау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы:
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Фармацевтикалық және медициналық өнімдерді (ММБ/СМБ) емдік-косметикалық құралдарды, ветеринариялық препараттарды, тамақ өнімдері мен сусындарды, синтетикалық материалдар мен халық тұтынатын басқа да тауарларды қоса алғанда, әртүрлі тауарлар мен заттар өндірісінің технологиялық процестерін жобалау және әзірлеу.
2. Фармацевтикалық, экстракциялық және синтетикалық субстанциялар мен препараттар, косметикалық және ветеринариялық құралдар, медициналық және санитариялық бұйымдар өндірісінің технологиялық процесін ұйымдастыру және басқару.

3. Контроль за работой технологического оборудования на установках по производству химико-фармацевтических препаратов, экстракционных препаратов и субстанций, косметических и ветеринарных средств, медицинских и санитарных изделий, включая контроль за выполнением нормативных параметров технологического процесса
4. Планирование, организация и проведение лабораторных/экспериментальных исследований различных этапов производства новой продукции и проведение испытаний предлагаемых процессов в рамках мелкомасштабных
операций, например, при работе опытных установок
Дополнительные трудовые функции:
1. Организация и управление работой по соблюдению требований техники безопасности и охраны труда в промышленных условиях при производстве лекарственных средств и МИ, а также другой продукции народного потребления.
2. Контроль полноты и качества проведения ремонтных и ремонтно-профилактических работ
Трудовая функция №1:
Проектирование и разработка технологических процессов производства различных товаров и веществ, включая фармацевтическую и медицинскую продукцию (ИМН/ИСН), косметические средства, ветеринарные препараты, продукты питания и напитки, синтетические материалы и другие товары народного потребления.
Навык №1:
Разработка технологического регламента на производство конкретного продукта (на фармацевтический препарат, биологически активную субстанцию, медициское изделие, а также на косметические средства, ветеринарные препараты, продукты питания и напитки, синтетические материалы и другие товары народного потребления).
Умения:
1. Разрабатывать научно-обоснованную технологическую схему на производство конкретного продукта в соответствии с требованиями технологического регламента на основе национальных и международных стандартов (GМР и др.)
2. Проводить выбор оптимального современного оборудования и средств автоматизации в соответствии с технологической схемой производства с учетом рационального и последовательного их размещения в производственных помещениях
3. Разрабатывать регламентирующие и регистрирующие документы.
4. Разрабатывать научно-обоснованные проекты и бизнес-планы для усовершенствования технологических процессов и аргументированно (письменно и устно – доклады, презентации, статьи) отстаивать внедрение инновационных технологий в производство на основе анализа результатов маркетинговых изысканий
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих промышленное производство ЛС и МИ, косметические средства, ветеринарные препараты, продукты питания и напитки, синтетические материалы и другие товары народного потребления.
2. Физико-химических свойств, правил хранения, физической, физико-химической, химической и фармакологической совместимости фармацевтических субстанций, вспомогательных веществ и материалов, тароупаковочных средств.

3. Технологиялық процестің нормативтік параметрлерінің орындалуын бақылауды қоса алғанда, химиялық-фармацевтикалық препараттарды, экстракциялық препараттар мен субстанцияларды, косметикалық және ветеринариялық құралдарды, медициналық және санитариялық бұйымдарды өндіру жөніндегі қондырғылардағы технологиялық жабдықтың жұмысын бақылау.
4. Жаңа өнімдерді өндірудің әртүрлі кезеңдеріне зертханалық/эксперименттік зерттеулерді жоспарлау, ұйымдастыру және жүргізу және ұсынылған процестерді, мысалы, тәжірибелік қондырғылармен жұмыс жасау кезінде шағын көлемдегі операциялар шеңберінде сынақтар жүргізу.
Қосымша жұмыс функциялары:
1. Дәрілік заттар мен МБ, сондай-ақ халық тұтынатын басқа да бұйымдарды німдерді өндіру кезінде өнеркәсіптік жағдайларда қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарын сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру және басқару.
2. Жөндеу және жөндеу-алдын алу жұмыстарын жүргізудің толықтығы мен сапасын бақылау.
Еңбек функциясы №1:
Фармацевтикалық және медициналық өнімдерді ММБ/СМБ, косметикалық құралдарды, ветеринариялық препараттарды, тамақ өнімдері мен сусындарды, синтетикалық материалдар мен халық тұтынатын басқа да тауарларды қоса алғанда, әртүрлі тауарлар мен заттар өндірісінің технологиялық процестерін жобалау және әзірлеу.
Дағды №1:
Нақты өнімді (фармацевтикалық препаратқа, биологиялық белсенді субстанцияға, медициналық бұйымға, сондай-ақ косметикалық құралдарға, ветеринариялық препараттарға, тамақ өнімдері мен сусындарға, синтетикалық материалдарға және басқа да халық тұтынатын тауарларға) өндіруге технологиялық регламент әзірлеу.
Машықтар:
1. Ұлттық және халықаралық стандарттар (GMP және т.б.) негізінде технологиялық регламенттердің талаптарына сәйкес нақты өнімді өндірудің ғылыми негізделген технологиялық сызбасын әзірлеуді білу.
2. Өндірістің технологиялық сызбасына сәйкес оларды өндірістік үй-жайларда ұтымды және жүйелі орналастыруды ескере отырып, оңтайлы қазіргі заманғы жабдықтар мен автоматтандыру құралдарын таңдауды білу.
3. Регламенттеуші және тіркеуші құжаттарды әзірлеуді білу.
4. Технологиялық процестерді жетілдіру үшін ғылыми негізделген жобалар мен бизнес-жоспарларды әзірлеу және маркетингтік ізденістердің нәтижелерін талдау негізінде өндіріске инновациялық технологияларды енгізуді дәлелді түрде (жазбаша және ауызша-баяндамалар, презентациялар, мақалалар) қорғауды білу.
Білімдер:
1. ДЗ және МБ, косметиканың, ветеринариялық препараттардың, тамақ өнімдерінің және сусындарының, синтетикалық материалдардың және басқа да халық тұтынатын тауарлардың өнеркәсіптік өндірісін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді білу.
2. Фармацевтикалық субстанциялардың, қосалқы заттар мен материалдардың, ыдыс орау құралдарының физикалық-химиялық қасиеттері, сақтау ережелері, физикалық, физикалық-химиялық, химиялық және фармакологиялық үйлесімділігін білу.

3. Процессов и аппаратов современного химико-фармацевтического и химико-технологического производства фармацевтической и медицинской продукции, включая ИМН/ИСН, косметические средства, ветеринарные препараты, продукты питания и напитки, синтетические материалы и другие товары народного потребления
4. Правил хранения фармацевтических субстанций, вспомогательных веществ и материалов, тароупаковочных средств, полуфабрикатов и готовой продукции
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык №2
Разработка технических инструкций по эксплуатации технологического оборудования для производства конкретного конечного продукта (фармацевтический препарат, АРI, ИМН и др.)
Умения:
1. Разрабатывать технические инструкции, регламентирующие правильную эксплуатацию технологического оборудования для проведения конкретной операции – разрабатывать СОПы (стандартные операционные процедуры).
2. Обеспечивать необходимые методы и методики для проведения текущего контроля промежуточного продукта на конкретном месте
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих промышленное производство ЛС и МИ, лечебных косметических средств, ветеринарных препаратов, продуктов питания и напитков, синтетических материалов и других товаров народного потребления.
2. Процессов и аппаратов современного химико-фармацевтического и химико-технологического производства фармацевтической и медицинской продукции, включая ИМН/ИСН, косметические средства, ветеринарные препараты, продукты питания и напитки, синтетические материалы и другие товары народного потребления
3. Перечня и структуры сопроводительных документов на поставку фармацевтических субстанций, вспомогательных веществ и материалов, тароупаковочных средств и др.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция №2:
Организация и управление технологическим процессом производства химико-фармацевтических, экстракционных препаратов, косметических и ветеринарных средств, ИМН/ИСН
Навык №1:
Изготовление конкретного продукта (фармацевтический препарат, биологически активную субстанцию, ИМН, включая косметические средства, ветеринарные препараты, продукты питания и напитки, синтетические материалы и другие товары народного потребления) в промышленных условиях в соответствии с технологическим регламентом.
Умения:
1. Организовать подготовку производственного помещения и каждого рабочего места в соответствии с технологической схемой производства в соответствии с действующим законодательством РК в области промышленного изготовления лекарственной и медицинской продукции.
2. Управлять трудовыми ресурсами для реализации технологического процесса и решения производственных задач в соответствии со стратегией производства

3. ММБ/СМБ, косметикалық құралдарды, ветеринариялық препараттарды, тамақ өнімдері мен сусындарды, синтетикалық материалдарды және басқа да халық тұтынатын тауарларды қоса алғанда, фармацевтикалық және медициналық өнімдердің қазіргі заманғы химиялық-фармацевтикалық және химиялық-технологиялық өндірісінің процестері мен аппараттарын білу.
4. Фармацевтикалық субстанцияларды, қосалқы заттар мен материалдарды, ыдыс орау құралдарын, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімді сақтау қағидаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды №2
Нақты түпкілікті өнімді (фармацевтикалық препарат, API, ММБ бұйымдар және т.б.) өндіруге арналған технологиялық жабдықты пайдалану бойынша техникалық нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Нақты операцияны жүргізу үшін технологиялық жабдықты дұрыс пайдалануды регламенттейтін техникалық нұсқаулықтарды әзірлеу - СОП (стандартты операциялық процедуралар) әзірлеуді білу.
2. Нақты орында аралық өнімге ағымдағы бақылау жүргізу үшін қажетті әдістер мен әдістемелерді қамтамасыз етуді білу.
Білімдер:
1. ДЗ және МБ, емдік косметикалық құралдарды, ветеринариялық препараттарды, тамақ өнімдері мен сусындарды, синтетикалық материалдарды және басқа да халық тұтынатын тауарларды өнеркәсіптік өндіруді реттейтін нормативтік құқықтық актілерді білу.
2. ММБ/СМБ, косметикалық құралдарды, ветеринариялық препараттарды, тамақ өнімдері мен сусындарды, синтетикалық материалдарды және басқа да халық тұтынатын тауарларды қоса алғанда, фармацевтикалық және медициналық өнімдердің қазіргі заманғы химиялық-фармацевтикалық және химиялық-технологиялық өндірісінің процестері мен аппараттарын білу.
3. Фармацевтикалық субстанцияларды, қосалқы заттар мен материалдарды, буып - түю материалдарын және т.б. жеткізуге арналған ілеспе құжаттардың тізбесі мен құрылымын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Еңбек функциясы №2:
Химиялық-фармацевтикалық, экстракциялық препараттарды, косметикалық және ветеринариялық құралдарды, ММБ/СМБ өндірудің технологиялық процесін ұйымдастыру және басқару
Дағды №1:
Технологиялық регламентке сәйкес өнеркәсіптік жағдайларда нақты өнімді (фармацевтикалық препарат, биологиялық белсенді субстанция, косметикалық құралдарды, ветеринариялық препараттарды, тамақ өнімдері мен сусындарды, синтетикалық материалдар мен халық тұтынатын басқа да тауарларды қоса алғанда, ММБ) дайындау.
Машықтар:
1. Өндiрiстiк үй-жайды және әрбiр жұмыс орнын өндiрiстiң технологиялық сызбасына сәйкес дәрiлiк және медициналық өнiмдердi өнеркәсiптiк дайындау саласындағы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес дайындауды ұйымдастыруды білу.
2. Өндіріс стратегиясына сәйкес технологиялық процесті іске асыру және өндірістік міндеттерді шешу үшін еңбек ресурстарын басқаруды білу.

3. Организовывать правильное и последовательное выполнение всех технологических операций в соответствии с требованиями технологического регламента
4. Обеспечивать безопасные условия проведения технологического процесса производств для конкретной фармацевтической/медицинской продукции
5. Принимать профессиональные решения в сложных производственных ситуациях высокой неопределенности
Знания:
1. Законодательных и других нормативно-правовых актов, регулирующих производство ЛС и МИ, включая производство лечебных косметических средств, ветеринарных препаратов, продуктов питания и напитков, синтетических материалов и других товаров народного потребления в промышленных условиях
2. Последовательности работы в промышленных условиях: подготовка производственного помещения, рабочего места, технологического оборудования, воздуха, водоподготовка, подготовка и инструктаж персонала и др.
3. Требования к качеству исходных веществ и материалов, к качеству полупродуктов и полуфабрикатов, к качеству тароупаковочных средств, к качеству конечного продукта.
4. Правила эксплуатации оборудования, включая его подготовку к работе, отключение и мелкий ремонт (при необходимости).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция №3:
Контроль за работой технологического оборудования на установках по производству химико-фармацевтических препаратов, экстракционных препаратов и субстанций, косметических и ветеринарных средств, ИМН/ИСН, включая контроль нормативных параметров технологического процесса
Навык №1:
Контроль за работой технологического оборудования на установках, включая контроль нормативных параметров технологического процесса
Умения:
1. Организовать и обеспечить входной контроль исходного сырья, вспомогательных веществ и материалов, тароупаковочных и укупорочных средств, полиграфической продукции в соответствии с требованиями нормативной документации.
2. Участвовать в проведении технологического процесса по производству ЛС и МИ в условиях промышленного производства с осуществлением технического контроля производственного процесса
3. Обеспечивать безопасность технологических процессов, правильное обслуживание технологического оборудования и мониторинг рабочего состояния средств автоматизации и контрольно-измерительных приборов.
4. Следить за соблюдением документационных требований в условиях технологического процесса с обеспечением выполнения постадийного контроля качества промежуточной продукции, полуфабрикатов и конечного продукта.
5. Выявлять критические точки в конкретном производстве лекарственной и медицинской продукции, идентифицировать риски и управлять ими при реализации технологических процессов

3. Технологиялық регламент талаптарына сәйкес барлық технологиялық операциялардың дұрыс және дәйекті орындалуын ұйымдастыруды білу.
4. Нақты фармацевтикалық/медициналық өнімдер үшін өндірістің технологиялық процесін жүргізудің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етуді білу.
5. Жоғары белгісіздіктің күрделі өндірістік жағдайларында кәсіби шешімдер қабылдауды білу.
Білімдер:
1. Емдiк косметикалық құралдарды, ветеринариялық препараттарды, тамақ өнiмдерi мен сусындарды, синтетикалық материалдарды және өнеркәсiптiк жағдайларда халық тұтынатын басқа да тауарларды өндiрудi қоса алғанда, ДЗ және МБ өндiрудi реттейтiн заңнамалық және басқа да нормативтiк-құқықтық актiлерді білу.
2. Өндірістік жағдайлардағы жұмыстың реттілігі: үй-жайды, жұмыс орнын, технологиялық жабдықты, ауаны дайындау, су дайындау, персоналды даярлау және нұсқау беруді және т.б. білу.
3. Бастапқы заттар мен материалдардың сапасына, жартылай өнімдер мен жартылай фабрикаттардың сапасына, ыдыс орау құралдарының сапасына, түпкілікті өнімнің сапасына қойылатын талаптарды білу.
4. Жабдықты жұмысқа дайындауды, ажыратуды және ұсақ жөндеуді (қажет болған жағдайда) қоса алғанда, оны пайдалану қағидаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Еңбек функциясы №3:
Технологиялық процестің нормативтік параметрлерін бақылауды қоса алғанда, химиялық-фармацевтикалық препараттарды, экстракциялық препараттар мен субстанцияларды, косметикалық және ветеринариялық құралдарды, ММБ/СМБ өндіру жөніндегі қондырғылардағы технологиялық жабдықтың жұмысын бақылау
Дағды №1:
Технологиялық процестің нормативтік параметрлерін бақылауды қоса алғанда, қондырғылардағы технологиялық жабдықтың жұмысын бақылау
Машықтар:
1.Нормативтiк құжаттама талаптарына сәйкес бастапқы шикiзатты, қосалқы заттар мен материалдарды, ыдыс орау және тығындау құралдарын, полиграфиялық өнiмдердi кiрiс бақылауын ұйымдастыру және қамтамасыз етуді білу.
2.Өндірістік процесті техникалық бақылауды жүзеге асыра отырып, өнеркәсіптік өндіріс жағдайында ДЗ және МБ өндіру бойынша технологиялық процесті жүргізуге қатысуды білу.
3. Технологиялық процестердің қауіпсіздігін, технологиялық жабдыққа дұрыс қызмет көрсетуді және автоматтандыру құралдары мен бақылау-өлшеу құралдарының жұмыс жағдайының мониторингін қамтамасыз етуді білу.
4. Аралық өнімнің, жартылай фабрикаттардың және түпкілікті өнімнің сапасына сатылы бақылауды орындауды қамтамасыз ете отырып, технологиялық процесс жағдайында құжаттамалық талаптардың сақталуын қадағалауды білу.
5. Дәрілік және медициналық өнімдердің нақты өндірісінде сыни нүктелерді анықтау, тәуекелдерді сәйкестендіру және технологиялық процестерді іске асыру кезінде оларды басқаруды білу.

6. Выявлять причины возникновения несоответствий в производстве, брать на себя ответственность и предлагать в критических ситуациях неординарные пути решения на основе использования производственной информации.
7. Пользоваться приемами эффективных коммуникаций при взаимодействии с персоналом вспомогательных служб, лабораторий и администрации предприятия
8. Использовать информацию на основе IT-технологий в сфере профессиональной деятельности.
Знания:
1. Законодательных и других нормативных правовых актов, в том числе национальных и международных стандартов (GМР и др), регулирующих производство ЛС и МИ, включая производство косметических средств, ветеринарных препаратов, продуктов питания и напитков, синтетических материалов и других товаров народного потребления в промышленных условиях
2. Технологических процессов производства ЛС и МИ (подготовки исходных веществ, вспомогательных материалов, тароупаковочных средств, воздуха, воды и др., собственно производства, упаковки маркировки и хранения продукта) в промышленных условиях.
3. Принципов IT-технологий и основ искусственного интеллекта для применения в сфере профессиональной деятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция №4:
Планирование, организация и проведение лабораторных/экспериментальных исследований различных этапов производства новой продукции и проведение испытаний предлагаемых процессов в рамках мелкомасштабных
операций, например, при работе опытных установок
Навык №1:
Разработка плана и организация проведения лабораторных/экспериментальных исследований различных этапов производства новой продукции
Умения:
1. Проводить литературно-патентный обзор и составлять научно-обоснованную аналитическую справку по результатам маркетинговых и других исследований
2. Разрабатывать обоснованный план проведения научно-исследовательских/-экспериментальных работ с целью расширения и обновления номенклатуры выпускаемой в промышленных условиях продукции
3. Разрабатывать обоснованный план проведения опытно-конструкторских работ с целью совершенствования, расширения и модернизации действующего производства для обновления и расширения ассортимента выпускаемой продукции
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих промышленное производство ЛС и МИ, косметических средств, ветеринарных препаратов, продуктов питания и напитков, синтетических материалов и других товаров народного потребления.
2. Принципов и требований бизнес-планирования и разработки технических заданий на производство конкретной продукции
3. Технологических процессов производства конкретных ЛС, МИ и других товаров народного потребления в промышленных условиях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык № 2:
Проведение испытаний предлагаемых процессов в рамках мелкомасштабных операций (на опытно-промышленной площадке)
Умения:
1. Организовывать и координировать проведение научно-исследовательских/экспериментальных работ по созданию и внедрению в производство новых продуктов (и/или новых технологий известных продуктов) с использованием современных методов и методик исследования.
2. Проводить опытно-конструкторские работы по расширению и модернизации производства, по внедрению инновационных технологий, по совершенствованию оборудования, средств автоматизации и КИП-ов для мониторинга параметров технологического процесса с учетом требований техники безопасности, пожарной безопасности и производственной санитарии
3. Готовить научно-обоснованные публикации (тезисы, статьи, бизнес-проекты и бизнес-планы, аналитико-нормативную документацию и др.) по полученным результатам и аргументированно (письменно и устно – доклады, презентации, статьи) отстаивать внедрение инновационных технологий в производство.

6. Өндірісте сәйкессіздіктердің пайда болу себептерін анықтау, өзіне жауапкершілік алу және дағдарысты жағдайларда өндірістік ақпаратты пайдалану негізінде шешудің ерекше жолдарын ұсынуды білу.
7.Қосалқы қызметтердің, зертханалардың және кәсіпорын әкімшілігінің персоналымен өзара әрекеттесу кезінде тиімді коммуникация тәсілдерін пайдалануды білу
8. Кәсіби қызмет саласында IT-технологиялар негізінде ақпаратты пайдалануды білу.
Білімдер:
1. Косметикалық құралдарды, ветеринариялық препараттарды, тамақ өнімдері мен сусындарды, синтетикалық материалдарды және өнеркәсіптік жағдайларда халық тұтынатын басқа да тауарларды өндіруді қоса алғанда, ДЗ және МБ өндіруді реттейтін заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілерді, оның ішінде ұлттық және халықаралық стандарттарды (GMP және т.б) білу.
2. ДЗ және МБ өндірудің технологиялық процестерді (бастапқы заттарды, қосалқы материалдарды, ыдыс орау құралдарын, ауаны, суды және т.б. дайындау, өнімнің өзіндік өндірісі, таңбалануы және сақталуы) білу.
3. Кәсіптік қызмет саласында қолдануға арналған ІТ-технологиялар мен жасанды интеллект негіздерінің қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Еңбек функциясы №4
Жаңа өнімдерді өндірудің әртүрлі кезеңдеріне зертханалық/эксперименттік зерттеулерді жоспарлау, ұйымдастыру және жүргізу және ұсынылған процестерді, мысалы, тәжірибелік қондырғылармен жұмыс жасау кезінде шағын көлемдегі операциялар шеңберінде сынақтар жүргізу.
Дағды №1:
Жаңа өнім өндірудің әртүрлі кезеңдеріне зертханалық/эксперименттік зерттеулер жүргізу жоспарын әзірлеу және ұйымдастыру
Машықтар:
1. Маркетингтік және басқа да зерттеулердің нәтижелері бойынша әдеби-патенттік шолу жүргізу және ғылыми негізделген талдамалық анықтама жасауды білу.
2. Өнеркәсіптік жағдайларда шығарылатын өнімнің номенклатурасын кеңейту және жаңарту мақсатында ғылыми-зерттеу/эксперименттік жұмыстар жүргізудің негізделген жоспарын әзірлеуді білу.
3.Шығарылатын өнімнің ассортиментін жаңарту және кеңейту үшін қолданыстағы өндірісті жетілдіру, кеңейту және жаңғырту мақсатында тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізудің негізделген жоспарын әзірлеуді білу.
Білімдер:
1. ДЗ және МБ, косметикалық құралдардың, ветеринариялық препараттардың, тамақ өнімдері мен сусындардың, синтетикалық материалдардың және басқа да халық тұтынатын тауарлардың өнеркәсіптік өндірісін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді білу.
2. Бизнес-жоспарлау қағидаттары мен талаптары және нақты өнімді өндіруге арналған техникалық тапсырмаларды әзірлеу.
3. Өнеркәсіптік жағдайларда нақты ДЗ, МБ және басқа да халық тұтынатын тауарларды өндірудің технологиялық процестерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды №2:
Шағын көлемдегі операциялар шеңберінде ұсынылатын процестерге сынақтар жүргізу (тәжірибелік-өнеркәсіптік алаңда)
Машықтар:
1. Зерттеудің қазіргі заманғы әдістері мен әдістемелерін пайдалана отырып, жаңа өнімдерді (және/немесе белгілі өнімдердің жаңа технологияларын) жасау және өндіріске енгізу бойынша ғылыми-зерттеу/эксперименттік жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру және үйлестіруді білу.
2. Өндірісті кеңейту және жаңғырту бойынша, инновациялық технологияларды енгізу бойынша, қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі және өндірістік санитария талаптарын ескере отырып, технологиялық процесс параметрлеріне мониторинг жүргізу үшін жабдықтарды, автоматтандыру құралдарын және КИП жетілдіру бойынша тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізуді білу.
3. Алынған нәтижелер бойынша ғылыми негізделген жарияланымдар (тезистер, мақалалар, бизнес-жобалар және бизнес-жоспарлар, талдамалық-нормативтік құжаттама және т.б.) және дәлелді түрде (жазбаша және ауызша - баяндамалар, тұсаукесерлер, мақалалар) өндіріске инновациялық технологияларды енгізуді қорғауды білу.

4. Участвовать в пуско-наладочных работах
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих промышленное производство ЛС и МИ, косметических средств, ветеринарных препаратов, продуктов питания и напитков, синтетических материалов и других товаров народного потребления.
2. Технологических процессов производства конкретных ЛС, МИ и других товаров народного потребления в промышленных условиях.
3. Принципов IT-технологий и основ искусственного интеллекта для применения в сфере профессиональной деятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция №1:
Организация работы по технике безопасности и охране труда в промышленных условиях при производстве лекарственных и МИ, а также другой продукции народного потребления.
Навык №1:
Организация и управление работой по технике безопасности и охране труда в промышленных условиях на всех этапах технологического процесса при производстве лекарственной продукции, МИ и др.
Умения:
1. Разрабатывать внутренние стандартные операционные процедуры (СОП) по правильной эксплуатации технологического оборудования в соответствии с требованиями технологического регламента
2. Разрабатывать СОПы по охране труда и производственной санитарии, по ТБ, правилам пожарной безопасности и порядку действий при чрезвычайных ситуациях
3. Разрабатывать внутризаводские/внутрицеховые инструкции по соблюдению санитарно-эпидемиологических требований к эксплуатации помещений и к условиям труда
4. Проводить инструктаж персонала непосредственно на рабочих местах и обеспечивать соблюдение правил и требований по охране труда и производственной санитарии, по ТБ, по пожарной безопасности и порядку действий при чрезвычайных ситуациях
Знания:
1. Основ законодательства РК и международные нормативные документы в области охраны труда, промышленной и экологической безопасности при производстве лекарственных средств и медицинских изделий
2. Требований нормативных документов (ГОСТ, ISO, GMP, GDP и др.) по охране труда и технике безопасности на фармацевтических предприятиях
Навык №2:
Контроль полноты и качества проведения ремонтных работ
1. Проведение анализа выполнения работ по безопасной эксплуатации технологических установок
2. Проведение оценки качества своевременных ремонтных, монтажных, сварочных работ на действующих, ремонтируемых, реконструируемых и вновь сооружаемых объектах
3. Проведение диагностики технического состояния технологических установок.
4. Осуществление входного контроля качества оборудования и материалов, строительно-монтажных работ, работ с применением сварки
Знания:
1. Нормативно-правовых основ системы безопасности и охраны труда на производстве
2. Основные принципы обеспечения безопасности и охраны труда работников фармацевтических производств
3. Инструкции по безопасности и охране труда на производстве

4. Іске қосу-жөндеу жұмыстарына қатысуды білу.
Білімдер:
1. ДЗ және МБ, косметикалық құралдардың, ветеринариялық препараттардың, тамақ өнімдері мен сусындардың, синтетикалық материалдардың және басқа да халық тұтынатын тауарлардың өнеркәсіптік өндірісін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді білу.
2. Өнеркәсіптік жағдайларда нақты ДЗ, МБ және басқа да халық тұтынатын тауарларды өндірудің технологиялық процестерді білу.
3. Кәсіптік қызмет саласында қолдану үшін ІТ-технологиялар қағидаттары мен жасанды интеллект негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы №1:
Дәрілік және МБ, сондай-ақ халық тұтынатын басқа да өнімдерді өндіру кезінде өнеркәсіптік жағдайларда қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
Дағды №1:
Дәрілік өнімдерді өндіру кезінде технологиялық процестің барлық кезеңдерінде өнеркәсіптік жағдайларда қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру және басқару.
Машықтар:
1. Технологиялық регламент талаптарына сәйкес технологиялық жабдықты дұрыс пайдалану бойынша ішкі стандартты операциялық процедураларды (СОП) әзірлеуді білу.
2. Еңбекті қорғау және өндірістік санитария, ҚТ, өрт қауіпсіздігі қағидалары және төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимыл тәртібі бойынша СОП әзірлеуді білу.
3. Үй-жайларды пайдалануға және еңбек жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау бойынша зауыт ішіндегі/цехтан тыс нұсқаулықтар әзірлеуді білу.
4. Персоналға тікелей жұмыс орындарында нұсқаулық жүргізу және еңбекті қорғау және өндірістік санитария, ҚТ, өрт қауіпсіздігі және төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимыл тәртібі бойынша ережелер мен талаптардың сақталуын қамтамасыз етуді білу.
Білімдер:
1. ҚР заңнамасының негіздері және дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіру кезінде еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік саласындағы халықаралық нормативтік құжаттарды білу.
2. Фармацевтикалық кәсіпорындарда еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нормативтік құжаттардың (МЕМСТ, ISO, GMP, GDP және т.б.) талаптарын білу.
1.Технологиялық қондырғыларды қауіпсіз пайдалану бойынша жұмыстардың орындалуына талдау жүргізуді білу.
2. Іске қосылған, жөнделіп жатқан, қайта жаңғыртылатын және жаңадан салынатын нысандарда жөндеу, монтаждау және дәнекерлеу жұмыстарының уақтылы орындалу сапасына баға беруді білу.
3.Технологиялық қондырғылардың техникалық жай-күйіне диагностика жүргізуді білу.
4. Жабдықтар мен материалдардың, құрылыс-монтаждау жұмыстарының, дәнекерлеуді қолдана отырып, жұмыстардың сапасына кіріс бақылауын жүзеге асыруды білу.
Дағды №2:
Жөндеу жұмыстарының толықтығы мен сапасын бақылау
Білімдер:
1. Өндірістегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жүйесінің нормативтік – құқықтық негіздерді білу.
2.Фармацевтикалық өндіріс жұмыскерлерінің еңбек қауіпсіздігін және денсаулығын қамтамасыз етудің негізгі қағидаттарын білу.
3. Өндірістегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтарды білу.

4. Порядок разработки и утверждения технических инструкций и СОПов по безопасности и охране труда
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Компетентность;
Внимательность;
Точность;
Стрессоустойчивость;
Коммуникабельность;
Ответственность;
Готовность к обучению и самообразованию.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Национальный классификатор РК "Классификатор занятий" НК РК 01-2017, Астана, Комитет технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию РК

4. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техникалық нұсқаулықтар мен СОП әзірлеу және бекіту тәртібін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Тұлғалық құзыреттерге қойылатын талаптар
Құзыреттілік;
Мұқияттылық;
Дәлдік;
Стреске төзімділік;
Қарым-қатынас;
Жауапкершілік;
Оқуға және өздігінен білім алуға дайындығы
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
* ҚР СК "Кәсіптер жіктеуіші" Ұлттық жіктеуіші 01-2017, Астана, ҚР Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті;

Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 декабря 2019 года № 642 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 29)" (ЕТКС)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих"

* "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (29-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 3 желтоқсандағы № 642 бұйрығы (БТБА);
* "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы;

Справочник "Общий Классификатор видов экономической деятельности Казахстана - Коды ОКЭД РК на 2023-2024 годы" (последнее обновление от 11.04.2024 г.)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4.1-4.3
Аппаратчик (всех наименований)
6.1
Операторы (всех наименований)
6.2-6.3
Инженеры-технологи (всех наименований), в том числе
Специалист-лаборант ЦНИЛ/ЦЗЛ (центральная научно-исследовательская лаборатория / цент -ральная заводская лаборатория) по анализу лекарственных средств и медицинских изделий
Маркетолог фармацевтического производства
Менеджер фармацевтического производства
Специалист по управлению качеством
Начальник производственного участка
Начальник опытно-промышленного участка
7.1
Начальник цеха

* "Қазақстанның экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші - 2023-2024 жылдарға арналған ҚР ЭҚЖЖ кодтары" анықтамалығы (11.04.2024 жылғы соңғы жаңарту).
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4.1-4.3
Аппаратшы (барлық атаулар)
6.1
Операторлар (барлық атаулар)
6.2-6.3
Инженер-технологтар (барлық атаулар), оның ішінде:
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды талдау жөніндегі ОҒЗЗ/ОЗЗ (Орталық ғылыми-зерттеу зертханасы/Орталық зауытішілік зертханасы) маман-зертханашысы;
Фармацевтикалық өндіріс маркетологы;
Фармацевтикалық өндіріс менеджері;
Сапаны басқару жөніндегі маман;
Өндірістік учаскенің бастығы;
Тәжірибелік-өнеркәсіптік учаскенің бастығы.
7.1
Цех бастығы

12. Карточка профессии "6.2 Инженер-технолог по производству экстракционных субстанций из сырья с клеточной структурой (Инженер-технолог галенового/новогаленового производства)":
Код группы:
21
Код наименования занятия:
21.1
21.10
21.2
21.20
21.20.1
2141
2145-9
Наименование профессии:
6.2 Инженер-технолог по производству экстракционных субстанций из сырья с клеточной структурой
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
6.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовым квалификационным характеристикам:

12. Кәсіптің карточкасы "6.2 Жасушалық құрылымы бар шикізаттан экстракциялық препараттар мен субстанциялар өндіру жөніндегі инженер-технолог (Галендік/жаңа галендік өндірістің инженер-технологы)":
Топтың коды:
21
Қызмет атауының коды:
21.1
21.10
21.2
21.20
21.20.1
2141
2145-9
Кәсіптің атауы:
6.2 Жасушалық құрылымы бар шикізаттан экстракциялық препараттар мен субстанциялар өндіру жөніндегі инженер-технолог (Галендік/жаңа галендік өндірістің инженер-технологы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік кіші деңгейі:
6.2
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Производственные инженеры, в том числе по продукции
Инженер-технолог широкого профиля по производству фармацевтической продукции и медицинских изделий
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: Бакалавриат
(6 уровень МСКО)
Специальность: Технология фармацевтического производства:
Квалификация:
Бакалавр техники и технологии фармацевтического производства
Требования к опыту работы:
Квалификация:
Инженер-технолог широкого профиля по производству фармацевтической продукции и медицинских изделий
Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Инженер-технолог фармацевтической промышленности
Инженер-технолог по производству готовых таблетированных лекарственных средств (ЛС)
Инженер-технолог по производству парентеральных ЛС
Инженер-химик-технолог по производству синтетических субстанций
Инженер-технолог по валидации технологических процессов производства фармацевтической продукции и медицинских изделий
Инженер-технолог широкого профиля по проектированию производства и разработке технологических регламентов на изготовление и выпуск в различных масштабах фармацевтической продукции и медицинских изделий
Мастер-технолог
Начальник смены
Специалист-лаборант ЦНИЛ/ЦЗЛ (центральная научно-исследовательская лаборатория/центральная заводская лаборатория) по анализу лекарственных средств и медицинских изделий
Специалист по управлению качеством
Начальник отдела производства
Маркетолог фармацевтического производства;
Менеджер фармацевтического
производства;
Начальник производственного участка
Начальник опытно-промышленного участка
Основная цель деятельности:
Проектирование, организация, управление и контроль за проведением технологических процессов, связанных с извлечением активных веществ из клеточных структур растительного и животного происхождения, для применения их в производстве фармацевтических, экстракционных, синтетических препаратов, лечебно-косметических и ветеринарных средств, пищевых продуктов и товаров народного потребления в промышленных условиях
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген).
Өндірістік инженерлер, оның ішінде өнімдер бойынша өндірістік инженерлер
Фармацевтикалық өнімдер мен медициналық бұйымдарды өндіру бойынша кең бейінді инженер-технолог
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: Бакалавриат
(БСХСЖ 6 деңгейі)
Мамандық: Фармацевтикалық өндіріс технологиясы
Біліктілік:
Фармацевтикалық өндіріс техникасы және технологиясы бакалавры
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілік:
Фармацевтикалық өнімдер мен медициналық бұйымдарды өндіру бойынша кең бейінді инженер-технолог
Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Фармацевтикалық өнеркәсіптің инженер-технологы;
Дайын таблеткаланған дәрілік заттарды (ДЗ) өндіру жөніндегі инженер-технолог;
Парентеральді ДЗ өндіру жөніндегі инженер-технолог;
Синтетикалық субстанцияларды өндіру жөніндегі инженер-химик-технолог;
Фармацевтикалық өнімдер мен медициналық бұйымдар өндірісінің технологиялық процестерін валидациялау жөніндегі инженер-технолог;
Әртүрлі мөлшерде фармацевтикалық өнімдер мен медициналық бұйымдарды өндіріп шығаруға арналған өндірісті жобалау және технологиялық регламентін әзірлеу жөнінде кең бейінді инженер-технолог;
Шебер-технолог;
Ауысым бастығы;
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды талдау жөніндегі ОҒЗЗ/ОЗЗ (Орталық ғылыми-зерттеу зертханасы/Орталық зауытішілік зертханасы) маман-зертханашысы;
Сапаны басқару жөніндегі маман;
Өндіріс бөлімінің бастығы;
Фармацевтикалық өндіріс маркетологы;
Фармацевтикалық өндіріс менеджері;
Өндірістік учаскенің бастығы;
Тәжірибелік-өнеркәсіптік учаскенің бастығы.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өсімдіктерден және жануарлардан алынатын жасушалық құрылымдардан фармацевтикалық, экстракциялық, синтетикалық препараттарды, емдік-косметикалық және ветеринариялық құралдарды, тамақ өнімдері мен халық тұтынатын тауарларды өнеркәсіптік жағдайларда өндіру үшін оларды қолдануға байланысты технологиялық процестерді жобалау, ұйымдастыру, басқару және бақылау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы:
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Проектирование и разработка технологических процессов экстракции активных веществ из клеточной структуры сырья, включая оптимизацию методов экстракции и разработку технологических схем и параметров процесса, таких как выбор растворителей, температурные режимы и методы отделения экстрактов, для получения высококачественных субстанций.
2. Организация и управление технологическим процессом производства экстракционных субстанций, включая координацию всех этапов производственного процесса от подготовки сырья до получения готового продукта, а также обеспечение выполнения производственных планов и соблюдение стандартов качества.
3. Контроль за работой технологического оборудования и соблюдение нормативных параметров процесса экстракции, включая мониторинг и управление работой экстракционного оборудования для обеспечения стабильности процесса, а также контроль за параметрами процесса, такими как температура, давление, время экстракции и концентрация экстрагентов.
4. Планирование, организация и проведение лабораторных/экспериментальных исследований для оптимизации процесса экстракции, включая проведение исследований и испытаний на пилотных установках для проверки эффективности и безопасности новых методов экстракции, анализ результатов и внедрение наилучших практик в производственный процесс для повышения его эффективности и качества продукции.
Дополнительные трудовые функции
1. Организация работы по технике безопасности и охране труда в промышленных условиях при производстве экстракционных субстанций из сырья с клеточной структурой.
2. Контроль полноты и качества проведения ремонтных работ
Трудовая функция №1:
Проектирование и разработка технологических процессов экстракции активных веществ из клеточной структуры сырья, включая оптимизацию методов экстракции и разработку технологических схем и параметров процесса, таких как выбор растворителей, температурные режимы и методы отделения экстрактов, для получения высококачественных субстанций.
Навык №1:
Разработка технологического регламента на производство конкретной экстракционной субстанции из сырья с клеточной структурой, включая оптимизацию методов экстракции и разработку технологических схем и параметров процесса.
Умения:
1. Разрабатывать научно-обоснованную технологическую схему для производства экстракционных субстанций, учитывая специфику клеточной структуры сырья и требования к качеству продукции.
2. Проводить выбор оптимального оборудования и средств автоматизации, адаптированных для использования в процессах экстракции с учетом технологических схем производства.

1. Экстракция әдістерін оңтайландыруды және еріткіштерді таңдау, температуралық режимдер және жоғары сапалы субстанциялар алу үшін экстрактілерді бөлу әдістері сияқты технологиялық схемалар мен процесс параметрлерін әзірлеуді қоса алғанда, шикізаттың жасушалық құрылымынан белсенді заттарды экстракциялаудың технологиялық процестерін жобалау және әзірлеу.
2. Шикізатты дайындаудан бастап дайын өнімді алуға дейінгі өндірістік процестің барлық кезеңдерін үйлестіруді қоса алғанда, экстракциялық субстанциялар өндірісінің технологиялық процесін ұйымдастыру және басқару, сондай-ақ өндірістік жоспарларды орындауды және сапа стандарттарын сақтауды қамтамасыз ету.
3. Технологиялық жабдықтың жұмысын және экстракция процесінің нормативтік параметрлерінің сақталуын бақылау, оның ішінде технологиялық тұрақтылықты қамтамасыз ету үшін экстракциялық жабдықтың жұмысын бақылау және бақылау, сондай-ақ температура, қысым, экстракциялау уақыты және экстракциялардың концентрациясы сияқты технологиялық параметрлерді бақылау.
4. Экстракцияның жаңа әдістерінің тиімділігі мен қауіпсіздігін тексеру үшін пилоттық қондырғыларда зерттеулер мен сынақтар жүргізуді қоса алғанда, экстракция процесін оңтайландыру үшін зертханалық/эксперименттік зерттеулерді жоспарлау, ұйымдастыру және жүргізу, нәтижелерді талдау және оның тиімділігі мен өнім сапасын арттыру үшін өндірістік процеске үздік практикаларды енгізу.
Қосымша еңбек функциялары
1. Жасушалық құрылымы бар шикізаттан экстракциялық субстанциялар өндіру кезінде өнеркәсіптік жағдайларда қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
2. Жөндеу жұмыстарын жүргізудің толықтығы мен сапасын бақылау.
Еңбек функциясы №1:
Экстракция әдістерін оңтайландыруды және еріткіштерді таңдау, температуралық режимдер және жоғары сапалы субстанциялар алу үшін экстрактілерді бөлу әдістері сияқты технологиялық схемалар мен процесс параметрлерін әзірлеуді қоса алғанда, шикізаттың жасушалық құрылымынан белсенді заттарды экстракциялаудың технологиялық процестерін жобалау және әзірлеу.
Дағды №1:
Экстракция әдістерін оңтайландыруды және процестің технологиялық сызбалары мен параметрлерін әзірлеуді қоса алғанда, жасушалық құрылымы бар шикізаттан нақты экстракциялық субстанцияны өндіруге арналған технологиялық регламентті әзірлеу.
Машықтар:
1. Шикізаттың жасушалық құрылымының ерекшелігін және өнімнің сапасына қойылатын талаптарды ескере отырып, экстракциялық субстанцияларды өндіру үшін ғылыми негізделген технологиялық сызбасын әзірлеуді білу.
2. Өндірістің технологиялық схемаларын ескере отырып, экстракция процестерінде пайдалану үшін бейімделген оңтайлы жабдықтар мен автоматтандыру құралдарын таңдауды білу.

3. Разрабатывать регламентирующие и регистрирующие документы, необходимые для обеспечения соответствия производственных процессов нормативным требованиям.
4. Разрабатывать научно-обоснованные проекты и бизнес-планы для внедрения инновационных технологий в процесс производства экстракционных субстанций, представляя результаты через доклады, презентации и статьи.
Знания:
1. Знание физико-химических свойств сырья с клеточной структурой, необходимых для оптимального выбора методов экстракции и растворителей.
2. Понимание процессов и аппаратов, применяемых в химико-технологическом производстве, специфичных для экстракции субстанций из биомассы.
3. Знание нормативных правовых актов и стандартов, регулирующих производство экстракционных субстанций, включая требования к качеству и безопасности продукции.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция №2:
Организация и управление технологическим процессом производства экстракционных субстанций, включая координацию всех этапов производственного процесса от
подготовки сырья до получения готового продукта, а также обеспечение выполнения производственных планов и соблюдение стандартов качества.
Навык №1:
Обеспечение организации и управления технологическим процессом производства экстракционных субстанций, включая координацию всех этапов производственного процесса от подготовки сырья до получения готового продукта, а также обеспечение выполнения производственных планов и соблюдение стандартов качества.
Умения:
1. Осуществлять оптимизацию, производственных процессов: оптимизировать последовательность операций и ресурсное использование для повышения эффективности и снижения издержек в процессе производства экстракционных субстанций.
2. Участвовать в координации производственных этапов: участвовать в работе по эффективному планированию и координации различных этапов производства, включая подготовку сырья, проведение процессов экстракции, обработку и финальную очистку продукта.
3. Управлять качеством: использовать методы контроля качества для обеспечения соответствия продукции установленным стандартам и нормативам.
4. Управлять рисками и безопасностью: анализировать и управлять рисками, связанными с технологическими процессами производства экстракционных субстанций, а также соблюдать требования по технике безопасности и охране труда.
Знания:
1. Глубокое понимание технологических процессов экстракции субстанций из сырья с клеточной структурой, включая знание различных методов экстракции и их применение в зависимости от характеристик сырья.
2. Глубокое понимание и интерпретация нормативных требований и стандартов качества, регулирующих производство экстракционных субстанций, включая
требования к чистоте продукции, безопасности и эффективности процессов.

3. Өндірістік процестердің нормативтік талаптарға сәйкестігін қамтамасыз ету үшін қажетті регламенттеуші және тіркеуші құжаттарды әзірлеуді білу.
4. Экстракциялық субстанцияларды өндіру процесіне инновациялық технологияларды енгізу үшін ғылыми негізделген жобалар мен бизнес-жоспарларды әзірлеу, баяндамалар, тұсаукесерлер және мақалалар арқылы нәтижелерді ұсынуды білу.
Білімдер:
1. Еріткіштер мен экстракция әдістерін оңтайлы таңдау үшін қажетті жасушалық құрылымды шикізаттың физикалық-химиялық қасиеттерін білу.
2. Биомассадан субстанцияларды экстракциялауға тән химиялық-технологиялық өндірісте қолданылатын процестер мен аппараттарды түсіну.
3. Өнімнің сапасы мен қауіпсіздігіне қойылатын талаптарды қоса алғанда, экстракциялық субстанциялар өндірісін реттейтін нормативтік құқықтық актілер мен стандарттарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Еңбек функциясы №2:
Өндіріс процесінің барлық кезеңдерін үйлестіруді қоса алғанда, экстракциялық субстанциялар өндірісінің технологиялық процесін ұйымдастыру және басқару дайын өнімді алғанға дейін шикізатты дайындау, сондай-ақ өндірістік жоспарлардың орындалуын және сапа стандарттарының сақталуын қамтамасыз ету.
Дағды №1:
Шикізатты дайындаудан бастап дайын өнімді алуға дейінгі өндірістік процестің барлық кезеңдерін үйлестіруді қоса алғанда, экстракциялық субстанциялар өндірісінің технологиялық процесін ұйымдастыруды және басқаруды қамтамасыз ету, сондай-ақ өндірістік жоспарларды орындауды және сапа стандарттарын сақтауды қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Экстракциялық субстанцияларды өндiру процесiнде тиiмдiлiктi арттыру және шығындарды азайту үшiн операциялардың жүйелiлiгiн және ресурстық пайдалануды оңтайландыруды білу.
2. Өндірістік кезеңдерді үйлестіруге қатысу: шикізатты дайындауды, экстракция процестерін жүргізуді, өнімді өңдеуді және соңғы тазалауды қоса алғанда, өндірістің әртүрлі кезеңдерін тиімді жоспарлау және үйлестіру жөніндегі жұмысқа қатысуды білу.
3. Сапаны басқару: өнімнің белгіленген стандарттар мен нормативтерге сәйкестігін қамтамасыз ету үшін сапаны бақылау әдістерін пайдалануды білу.
4. Тәуекелдерді және қауіпсіздікті басқару: экстракциялық субстанциялар өндірісінің технологиялық процестеріне байланысты қауіптерді талдау және басқару, сондай-ақ қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау жөніндегі талаптарды сақтауды білу.
Білімдер:
1. Экстракцияның әртүрлі әдістерін білуді және шикізаттың сипаттамасына байланысты оларды қолдануды қоса алғанда, жасушалық құрылымы бар шикізаттан субстанцияларды экстракциялаудың технологиялық процестерін терең түсінуді білу.
2. Экстракциялық субстанциялар өндірісін реттейтін нормативтік талаптар мен сапа стандарттарын терең түсіну және түсіндіруді білу.

3. Принципы и методы управления производственными процессами, включая планирование, организацию и контроль за выполнением производственных планов и целей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция №3:
Контроль за работой технологического оборудования и соблюдение нормативных параметров процесса экстракции, включая мониторинг и управление работой экстракционного оборудования для обеспечения стабильности процесса, а также контроль за параметрами процесса, такими как температура, давление, время экстракции и концентрация экстрагентов.
Навык №1:
Обеспечение контроля за работой технологического оборудования на установках по производству экстракционных субстанций, включая мониторинг и управление работой экстракционного оборудования для обеспечения стабильности процесса, а также контроль за параметрами процесса экстракции.
Умения:
1. Осуществлять технический мониторинг и управление оборудованием: проводить технический мониторинг работы экстракционного оборудования, включая настройку, обслуживание и регулировку параметров оборудования для обеспечения стабильности технологического процесса.
2. Осуществлять контроль параметров процесса: проводить контроль основных параметров процесса экстракции (температура, давление, время экстракции, концентрация экстрагентов и др.), необходимых для достижения заданных характеристик продукта.
3. Работать с документацией и стандартами: соблюдать документационные требования, включая ведение журналов и отчетности о работе оборудования на основе стандартов качества и безопасности в области производства экстракционных субстанций.
4. Управлять рисками и на основе анализа рисков принимать обоснованные решения в критических ситуациях для предотвращения несоответствий и обеспечения непрерывности производственного процесса
Знания:
1. Технологические процессы экстракции: субстанций из сырья с клеточной структурой, включая различные методы экстракции и их применение в зависимости от характеристик сырья.
2. Нормативные требования и стандарты качества, регулирующие процесс производства экстракционных субстанций, а также стандарты качества и безопасности, такие как GMP (надлежащая производственная практика) и другие регуляторные требования.
3. Принципы и методики использования IT-технологий в сфере профессиональной деятельности, включая автоматизацию процессов управления производственным оборудованием и мониторинга технологических параметров.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция №4:
Планирование, организация и проведение лабораторных/экспериментальных исследований для оптимизации процесса экстракции, включая проведение исследований и испытаний на пилотных установках для проверки эффективности и безопасности новых методов экстракции, анализ результатов и внедрение наилучших практик в производственный процесс для повышения его эффективности и качества продукции.
Навык №1:
Разработка плана и организация проведения лабораторных/экспериментальных исследований различных этапов производства новой продукции
Умения:

3. Өндірістік жоспарлар мен мақсаттардың орындалуын жоспарлауды, ұйымдастыруды және бақылауды қоса алғанда, өндірістік процестерді басқару қағидаттары мен әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Еңбек
функциясы №3:
жабдықтың жұмысын және экстракциялау процесінің нормативтік параметрлерінің сақталуын бақылау, оның ішінде технологиялық тұрақтылықты қамтамасыз ету үшін экстракциялық жабдықтың жұмысын бақылау және бақылау, сондай-ақ температура, қысым, экстракция уақыты және экстрагенттердің концентрациясы сияқты технологиялық параметрлерді бақылау.
Дағды №1:
Экстракциялық заттарды өндіру қондырғыларындағы технологиялық жабдықтың жұмысын бақылауды қамтамасыз ету, оның ішінде процестің тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін экстракциялық жабдықтың жұмысын бақылау және бақылау, сондай-ақ экстракция процесінің параметрлерін бақылау.
Машықтар:
1. Техникалық бақылауды және жабдықты басқаруды жүзеге асыру: технологиялық процестің тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін конфигурациялауды, техникалық қызмет көрсетуді және жабдықтың параметрлерін реттеуді қоса алғанда, экстракциялық жабдықтың жұмысына техникалық бақылауды жүзеге асыруды білу.
2. Процесс параметрлерін бақылау: өнімнің көрсетілген сипаттамаларына қол жеткізу үшін қажетті экстракция процесінің негізгі параметрлерін (температура, қысым, экстракция уақыты, экстрагенттердің концентрациясы және т.б.) бақылауды білу.
3. Құжаттамамен және стандарттармен жұмыс: экстракциялық заттарды өндіруде сапа және қауіпсіздік стандарттары негізінде жабдықтың жұмысы туралы журналдар мен есептілікті жүргізуді қоса алғанда, құжаттама талаптарын сақтауды білу.
4. Тәуекелдерді басқару және тәуекелдерді талдау негізінде сәйкессіздіктерді болдырмау және өндірістік процестің үздіксіздігін қамтамасыз ету үшін сыни жағдайларда негізделген шешімдер қабылдауды білу.
Білімдер:
1. Экстракцияның технологиялық процестері: әртүрлі экстракция әдістерін қамтитын жасушалық құрылымы бар шикізаттан заттар және шикізаттың ерекшеліктеріне байланысты оларды қолдануды білу.
1.2. Экстракциялық заттарды өндіру процесін реттейтін нормативтік талаптар мен сапа стандарттары, сондай-ақ GMP (Good Manufacturing Practices) сияқты сапа және қауіпсіздік стандарттарын және басқа да нормативтік талаптарды.
3. Өндірістік жабдықты басқару және технологиялық параметрлерді бақылау процестерін автоматтандыруды қоса
алғанда, кәсіптік қызмет саласында АТ-технологияларды қолданудың принциптері мен әдістерін білуді.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Еңбек функциясы №4:
Экстракция процесін оңтайландыру үшін зертханалық/пилоттық зерттеулерді жоспарлаңыз, ұйымдастырыңыз және жүргізіңіз, соның ішінде жаңа экстракция әдістерінің тиімділігі мен қауіпсіздігін тексеру үшін зерттеу және тәжірибелік зауыт сынағы, нәтижелерді талдау және тиімділік пен өнім сапасын арттыру үшін өндіріс процесіне озық тәжірибелерді енгізу.
Дағды №1:
Жаңа өнімдерді шығарудың әртүрлі кезеңдерін зертханалық/эксперименттік зерттеулердің жоспарын құру және ұйымдастыру
Машықтар:

1. Планировать и осуществлять организацию исследований, разрабатывать детальные планы лабораторных и экспериментальных исследований, включая определение этапов исследования, распределение ресурсов и управление временем.
2. Применять современные методы лабораторных исследований, необходимых для оценки различных этапов процесса экстракции клеточных субстанций, например, осуществлять анализ физико-химических свойств экстрагентов и экстрагированных веществ.
3. Осуществлять планирование и анализ результатов с использованием статистических методов и разрабатывать рекомендации для оптимизации процессов экстракции.
Знания:
1. Глубокое понимание основных физико-химических процессов, лежащих в основе методов экстракции клеточных субстанций.
2. Знание и интерпретация требований и стандартов качества, регулирующих лабораторные исследования и эксперименты, а также соблюдение нормативных требований в процессе разработки новых технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция №1:
Организация работы по технике безопасности и охране труда в промышленных условиях при производстве экстракционных субстанций из сырья с клеточной структурой.
Навык №1:
Организация работы по технике безопасности и охране труда в промышленных условиях при производстве экстракционных субстанций из сырья с клеточной структурой
Навык №2:
Контроль полноты и качества проведения ремонтных работ
Умения:
1. Участвовать в разработке системы техники безопасности, разрабатывать и внедрять системы техники безопасности, соответствующие специфике производства экстракционных субстанций, в том числе в разработке инструкций по безопасности, процедур по обеспечению личной защиты, мероприятий по предотвращению несчастных случаев и профессиональных заболеваний.
2. Проводить обучение персонала, организовывать тренинги для сотрудников по вопросам техники безопасности и охраны труда, проводить разъяснение правил работы с оборудованием и веществами, осуществлять контроль за соблюдением требований техники безопасности.
3. Осуществлять мониторинг и аудит безопасности, проводить регулярные инспекции и аудиты по технике безопасности на производственных площадках, выявлять потенциальные опасности и риски, разрабатывать и внедрять меры по их устранению.
Знания
Законодательные и нормативные правовые акты РК и международные стандарты в области охраны труда и промышленной безопасности, применимые к производству экстракционных субстанций
Технологические процессы экстракции: стадии подготовки, измельчения, экстрагирования, фильтрации, концентрации, сушки и упаковки, а также соответствующие риски на каждом этапе
Умения:

1. Зерттеулерді жоспарлау және ұйымдастыру, зертханалық және эксперименттік зерттеулердің егжей-тегжейлі жоспарларын әзірлеу, оның ішінде зерттеу кезеңдерін анықтау, ресурстарды бөлу және уақытты басқаруды білу.
2. Жасушалық заттарды экстракциялау процесінің әртүрлі кезеңдерін бағалау үшін қажетті заманауи зертханалық зерттеу әдістерін қолдану, мысалы, экстрагенттердің және экстракцияланған заттардың физика-химиялық қасиеттерін талдауды білу.
3. Статистикалық әдістерді қолдана отырып нәтижелерді жоспарлау және талдау және экстракция процестерін оңтайландыру бойынша ұсыныстар әзірлеуді білу.
Білімдер:
1. Жасушалық заттарды алу әдістерінің негізінде жатқан негізгі физика-химиялық процестерді терең түсінуді білу.
2. Зертханалық зерттеулер мен эксперименттерді реттейтін талаптар мен сапа стандарттарын білу және түсіндіру, жаңа технологияларды әзірлеу кезіндегі нормативтік талаптарды сақтауды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы №1:
Құрылымы жасуша-лық шикізаттан экстракциялық заттарды өндіру кезінде өндірістік жағдайларда қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Дағды №1:
Құрылымы жасушалық шикізаттан экстракциялық заттарды өндіру кезінде өндірістік жағдайларда қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Қатысуқауіпсіздікті қамтамасыз ету жүйесін әзірлеу, экстракциялық заттарды өндіру ерекшеліктеріне сәйкес келетін қауіпсіздік жүйелерін әзірлеу және енгізу, оның ішінде қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтарды, жеке қорғанысты қамтама-сыз ету рәсімдерін, жазатайым оқиғалар мен кәсіптік аурулардың алдын алу шараларын әзірлеуді білу.
2. Персоналды оқытуды жүргізу, қауіпсіздік және еңбекті қорғау мәселелері бойынша қызметкерлерді оқытуды ұйымдастыру, жабдықтармен және заттармен жұмыс істеу ережелерін түсіндіру және қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылауды білу.
3. Қауіпсіздікті бақылау және тексеру, өндіріс орындарында тұрақты тексерулер мен қауіпсіздік аудитін жүргізу, ықтимал қауіптер мен тәуекелдерді анықтау, оларды жою шараларын әзірлеу және жүзеге асыруды білу.
Дағды №2:
Жөндеу жұмыстарының толықтығы мен сапасын бақылау
Машықтар:

1. Проведение анализа выполнения работ по безопасной эксплуатации технологических установок
2. Проведение оценки качества своевременных ремонтных, монтажных, сварочных работ на действующих, ремонтируемых, реконструируемых и вновь сооружаемых объектах
3. Проведение диагностики технического состояния технологических установок.
4. Осуществление входного контроля качества оборудования и материалов, строительно-монтажных работ, работ с применением сварки
Знания:
1. Законодательные нормы и стандарты в области техники безопасности и охраны труда, применимых к производству экстракционных субстанций.
2. Особенности химических процессов, используемых при экстракции субстанций из сырья с клеточной структурой, и связанных с ними потенциальных опасностей для здоровья и безопасности персонала.
3. Технические аспекты безопасности: Знание технических средств защиты и оборудования, необходимых для обеспечения безопасности при работе с химическими веществами и процессами экстракции.
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Компетентность;
Внимательность;
Точность;
Стрессоустойчивость;
Коммуникабельность;
Ответственность;
Готовность к обучению и самообразованию.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Технологиялық қондырғыларды қауіпсіз пайдалану бойынша жұмыстардың орындалуын талдау жүргізуді білу.
2. Іске қосылған, жөнделіп жатқан, қайта жаңғыртылатын және жаңадан салынатын нысандарда жөндеу, монтаждау және дәнекерлеу жұмыстарының уақтылы орындалу сапасына баға беруді білу.
3. Технологиялық қондырғылардың техникалық жай-күйін диагностикалау жүргізуді білу.
4. Жабдықтар мен материалдардың, құрылыс-монтаждау жұмыстарының және дәнекерлеу қолданылатын жұмыстардың сапасына кіріс бақылауын жүзеге асыруды білу.
Білімдер:
1. Экстракциялық заттарды өндіруге қолданылатын еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы заңнамалық нормалар мен стандарттарды білу.
2. Жасушалық құрылымы бар шикізаттан заттарды алу кезінде қолданылатын химиялық процестердің ерекшеліктері және осыған байланысты қызметкерлердің денсаулығы мен қауіпсіздігіне ықтимал қауіптерді білу.
3. Техникалық қауіпсіздік аспектілері: Химиялық заттармен және экстракция процестерімен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін қажетті техникалық қауіпсіздік ерекшеліктері мен жабдықтарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Тұлғалық құзыреттерге қойылатын талаптар
- құзыреттілік;
- жауапкершілік;
- тәртіп;
- зейінділік;
- қарым-қатынас;
- стреске төзімділік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

Национальный классификатор РК "Классификатор занятий" НК РК 01-2017, Астана, Комитет технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию РК
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 декабря 2019 года № 642 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 29)" (ЕТКС)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих"

* ҚР ұлттық жіктеуіші "сабақ жіктеуіші" ҚР ҰК 01-2017, Астана, ҚР Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті;
* "Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 3 желтоқсандағы № 642 бұйрығы (29-шығарылым) (БТБА);
* "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы;

3. Управление промышленным производством синтетических субстанций.
Дополнительные трудовые функции:
1. Организация работы по технике безопасности и охране труда в промышленных условиях при промышленном производстве синтетических субстанций.
2. Контроль полноты и качества проведения ремонтных работ
Трудовая функция №1:
Выполнение работ по внедрению технологических процессов при промышленном производстве синтетических субстанций.
Навык №1:
Разработка технологической документации при промышленном производстве синтетических субстанций.
Умения:
1. Выбирать типы и формы документов для описания технологических процессов при промышленном производстве синтетических субстанций на основе национальных и международных стандартов (GМР и др.).
2. Разрабатывать промышленный регламент, технологические инструкции при промышленном производстве синтетических субстанций.
3. Разрабатывать стандартные операционные процедуры (СОПы) для подготовительных операций (проверка материалов, предварительная обработка, загрузка сырья, оценка критических параметров процесса) производства синтетических субстанций.
4. Разрабатывать СОПы по подготовке производственного оборудования к технологической операции (очистка, монтаж, калибровка, стерилизация).
5. Разрабатывать СОПы по выполнению технологических операций при производстве синтетических субстанций.
6. Разрабатывать СОПы контроля процесса производства синтетических субстанций.
7. Организовывать своевременное и правильное заполнение технологической документации и обеспечивать ее сохранность.
8. Производить экспертизу и осуществлять своевременную актуализацию документов по производству синтетических субстанций.
9. Вести записи по работоспособности технологического оборудования и помещений, используемых в технологическом процессе.
10. Производить экспертизу докумен-тов, описывающих технологию производства и разработку процессов производства, для регистрационного досье на синтетическую субстанцию.
11. Выявлять и документировать причины отклонений от технологического процесса.
12. Осуществлять поиск и анализ регуляторной, научной и научно-технической информации для разработки технологической документации.
Знания:
1. Требования Соглашения о единых принципах и правилах обращения
синтетических субстанций в рамках ЕАЭС, правила надлежащей производственной практики, нормативные правовые акты и стандарты в области производства синтетических субстанций РК.
2. Фармацевтическая технология в части выполняемых технологических процессов.

3. Синтетикалық субстанциялардың өнеркәсіптік өндірісін басқару.
Қосымша жұмыс функциялары:
1. Синтетикалық субстанцияларды өнеркәсіптік өндіру кезінде өнеркәсіптік жағдайларда еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
Еңбек функциясы №1:
1. Синтетикалық субстанциялардың өнеркәсіптік өндірісінде технологиялық процестерді енгізу бойынша жұмыстарды жүргізу.
Дағды №1:
Синтетикалық субстанциялардың өнеркәсіптік өндірісінің технологиялық құжаттамасын әзірлеу.
Машықтар:
1. Ұлттық және халықаралық стандарттар (GMP және т.б.) негізінде синтетикалық заттардың өнеркәсіптік өндірісіндегі технологиялық процестерді сипаттайтын құжаттардың түрлері мен нысандарын таңдауды білу.
2. Синтетикалық субстанциялардың өнеркәсіптік өндірісінің өндірістік ережелері мен технологиялық нұсқауларын әзірлеуді білу.
3. Синтетикалық субстанциялар өндірісінің дайындық операциялары (материалдарды тексеру, алдын ала өңдеу, шикізатты тиеу, үдерістің критикалық параметрлерін бағалау) үшін стандартты операциялық процедураларды (СОП) әзірлеуді білу.
4. Өндірісті дайындауға арналған SOP бойынша технологиялық жабдықтарды дайындап барлық операциялар (тазалау, орнату, калибрлеу, зарарсыздандыру) тиісті жүргізуді білу.
5. Синтетикалық субстанциялардың өндірісіндегі технологиялық операцияларды орындау үшін СОП әзірлеуді білу.
6. Синтетикалық субстанцияларды химиялық синтезбен өндіру процесін бақылау үшін СОП-ларды әзірлеуді білу.
7. Технологиялық құжаттаманы уақытында және дұрыс толтыруды ұйымдастыру және оның сақталуын қамтамасыз етуді білу.
8. Синтетикалық субстанцияларды өндіру бойынша құжаттарды сараптамадан өткізу және уақтылы өзектендіруді жүзеге асыруды білу.
9. Технологиялық процесте пайдаланылатын технологиялық жабдықтардың және гимараттардың
жұмыс қабілеттілігі туралы жазбаларды жүргізуді білу.
10. Синтетикалық субстанциялар үшін тіркеу досьесіне арналған өндіріс технологиясын сипаттайтын және өндірістік процестерді әзірлеу құжаттарын сараптамадан өткізуді білу.
11. Технологиялық процестен ауытқулардың себептерін анықтау және құжаттауды жүзеге асыруды білу.
12. Технологиялық құжаттаманы әзірлеу үшін реттеуші, ғылыми және ғылыми-техникалық ақпараттарды іздеу және талдау жүргізуді білу.
Білімдер:
1. ЕАЭО шеңберінде синтетикалық субстанцияларды айналымға енгізудің бірыңғай принциптері мен ережелері туралы Келісімнің талаптары, тиісті өндірістік практика ережелері, синтетикалық субстанцияларды өндіру саласындағы РК-ң нормативтік құқықтық актілер мен стандарттарды білу.
2. Орындаған технологиялық процестер бөлігі бойынша фармацевтикалық технологияны білу.

3. Производственная документация на выполняемые операции и процессы
4. Характеристики основного технологического оборудования и вспомогательных систем, использующихся в выполняемом технологическом процессе.
5. Правила эксплуатации технологического оборудования и вспомогательных систем, используемых в выполняемом технологическом процессе.
6. Характеристики производственных помещений, использующихся в выполняемом технологическом процессе.
7. Требования к качеству исходных основных и вспомогательных материалов, промежуточных и готовых продуктов, получаемых и используемых в технологическом процессе.
8. Аналитические методики и визуальные тесты, используемые при внутрипроизводственном контроле технологического процесса.
10. Положения, инструкции по заполнению регистрирующей документации.
11. Требования санитарного режима, охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, порядок действий при чрезвычайных ситуациях
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык №2:
Ведение технологического процесса при промышленном производстве синтетических субстанций.
Умения:
1. Подготавливать рабочее место, помещения, оборудование и персонал к проведению технологических работ по производству выпускаемой серии синтетических субстанций.
2. Получать исходное сырье и упаковочные материалы со склада и ведение материального баланса для производства серии синтетических субстанций.
3. Проводить идентификацию используемых в ходе технологического процесса помещений, оборудования, промежуточных и готовых синтетических субстанций с целью предупреждения перекрестной контаминации.
4. Участвовать в выполнении технологических операций при производстве синтетических субстанций.
5. Осуществлять контроль, связанный с приемкой материалов, с технологическим процессом, упаковкой, переупаковкой, маркировкой, перемаркировкой.
6. Регистрировать все выполняемые операции и условия производственной среды при производстве синтетических субстанций.
7. Регистрировать все повреждения при упаковке синтетических субстанций и упаковочных материалов, передаваемых в производство.
8. Определять вероятности и причины возникновения отклонений от технологического процесса, возможности их обнаружения, а также оценивать значимость обнаруженных отклонений и несоответствий технологического процесса.
9. Интерпретировать показания автоматических датчиков состояния оборудования, производственной среды, результаты выполненных испытаний в аналитических листах.
10. Применять аналитические методики и визуальный контроль технологического процесса.
11. Вести и проверять регистрирующую документацию при производстве синтетических субстанций.

3. Орындаған операциялар мен процестер бойынша өндірістік құжаттаманы білу.
4. Орындаған технологиялық процесте қолданылатын негізгі технологиялық жабдықтар мен көмекші жүйелердің сипаттамаларын білу.
5. Орындаған технологиялық процесте қолданылатын технологиялық жабдықтар мен көмекші жүйелерді пайдалану ережелерін білу.
6. Орындаған технологиялық процесте қолданылатын өндірістік ғимараттардың сипаттамаларын білу.
7. Технологиялық процесте алынатын және қолданылатын бастапқы негізгі және қосалқы материалдардың, аралық және дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды білу.
8. Технологиялық процесті ішкі өндірістік бақылау кезінде қолданылатын аналитикалық әдістер мен визуалды сынақтарды білу.
9. Технологиялық процесті технологиялық бақылау үшін қолданылатын аналитикалық әдістер мен визуалды сынақтарды білу.
10. Тіркеу құжаттамасын толтыру бойынша ережелерді, нұсқаулықтарды білу.
11. Санитариялық режимге, еңбекті қорғауға, өрт қауіпсіздігіне қойылатын талаптар, қоршаған ортаны қорғау, төтенше жағдайларды жою тәртібін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды №2:
Синтетикалық субстанциялардың өнеркәсіптік өндірісінде технологиялық процесті жүргізу.
Машықтар:
1. Синтетикалық субстанциялардың шығарылатын сериясын өндіру үшін жұмыс орнын, ғимараттарды, жабдықтарды және персоналды технологиялық жұмыстарды жүргізуге дайындауды білу.
2. Шикізатты және қаптау материалдарын қоймадан алу және синтетикалық субстанциялардың сериясын өндіруге арналған материалдық балансты жүргізуді білу.
3. Айқаспалы контаминацияның алдын алу мақсатында технологиялық процесс барысында пайдаланылатын үй-жайларды, жабдықтарды, аралық және дайын синтетикалық субстанцияларды сәйкестендіруді жүргізуді білу.
4. Синтетикалық субстанцияларды өндіру кезінде технологиялық операцияларды орындауға қатысуды білу.
5. Материалдарды қабылдау, технологиялық процесті, қаптау, қайта қаптау, таңбалау, қайта таңбалау бойынша бақылауды жүзеге асыруды білу.
6. Синтетикалық субстанцияларды өндіру кезінде барлық орындалатын операцияларды және өндірістік орта жағдайларын тіркеуді білу.
7. Синтетикалық субстанцияларды және өндіріс үшін берілген қаптамаларды қаптау кезінде болған барлық зақымдарды тіркеуді білу.
8. Технологиялық процестен ауытқулардың ықтималдығы мен себептерін, оларды анықтау мүмкіндігін анықтау, сондай-ақ анықталған ауытқулардың маңыздылығын бағалау және процесс сәйкессіздіктерін анықтауды білу.
9. Жабдықтың жағдайы, өндірістік орта және талдау парақтарында орындалған сынақтардың нәтижелері бойынша автоматты датчиктердің көрсеткіштерін интерпретациялауды білу.
10. Технологиялық процесті аналитикалық әдістермен және визуалды бақылаумен жүзеге асыруды білу.
11. Синтетикалық субстанцияларды өндіру кезінде тіркеу құжаттамасын жүргізу және тексеруді білу.

12. Применять процедуры системы фармацевтического качества в отношении выполняемых технологических процессов.
Знания:
1. Требования Соглашения о единых принципах и правилах обращения синтетических субстанций в рамках ЕАЭС, правила надлежащей производственной практики, нормативные правовые акты и стандарты в области производства синтетических субстанций РК.
2. Характеристики технологического оборудования и вспомогательных систем, использующихся в выполняемом технологическом процессе.
3. Правила эксплуатации технологического оборудования и вспомогательных систем, используемых в выполняемом технологическом процессе.
4. Характеристики производственных помещений, использующихся в выполняемом технологическом процессе.
5. Требования к качеству исходных веществ и материалов, используемых в технологическом процессе.
7. Принципы фармацевтической микробиологии и асептики.
8. Требования к качеству получаемой промежуточной и готовой продукции.
9. Аналитические методики, используемые при внутрипроизводственном контроле
технологического процесса.
10. Особенности выполняемых технологических процессов, типичные причины возникновения отклонений, возможности их устранения.
11. Процедуры фармацевтической системы качества применительно к выполняемым
технологическим процессам.
12. Положения, инструкции по заполнению регистрирующей документации.
13.Требования санитарного режима, охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, порядок действий при чрезвычайных ситуациях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык №3:
Контроль технологического процесса при промышленном производстве синтетических субстанций
Умения:
1. Контролировать потребление исходных материалов, необходимых для производства готовой синтетической субстанции.
2. Контролировать работу операторов по выполнению технологического процесса.
3. Выполнять операции по внутрипроизводственному контролю в ходе технологического процесса и осуществлять их регистрацию.
4. Регистрировать все изменения и отклонений хода технологического процесса.
5. Контролировать все технологические параметры в процессе производства (внутрипроизводственный контроль, межоперационный контроль) с целью проверки соответствия промежуточной и готовой продукции заданным требованиям.
6. Оповещать уполномоченные лица о выявленных изменениях и отклонениях от технологического процесса.
7. Контролировать правильность эксплуатации производственных помещений, технологического и измерительного оборудования, средств измерений.
8. Контролировать соблюдения асептических операций (если применимо).
9. Разрабатывать и оценивать регламентирующую и регистрирующую документацию, касающуюся технологических процессов.
10. Контролировать работу подчиненного структурного подразделения, содержание помещений, эксплуатацию и техническое обслуживание оборудования.

12. Орындаған технологиялық процестерге қатысты фармацевтикалық сапа жүйесінің процедурасын қолдануды білу.
Білімдер:
1. ЕАЭҚ шеңберінде синтетикалық субстанцияларды қолданудың бірыңғай принциптері мен ережелері туралы келісім талаптары, тиісті өндірістік тәжірибе ережелері, синтетикалық субстанцияларды өндіру саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен стандарттарын білу.
2. Орындалатын технологиялық процесте қолданылатын технологиялық жабдықтар мен көмекші жүйелердің сипаттамасын білу.
3. Орындалатын технологиялық процесте қолданылатын технологиялық жабдықты және қосалқы жүйелерді пайдалану қағидаларын білу.
4. Орындалатын технологиялық процесте пайдаланылатын өндірістік үй-жайлардың сипаттамаларын білу.
5. Технологиялық процесте пайдаланылатын бастапқы заттар мен материалдардың сапасына қойылатын талаптарды білу.
6. Фармацевтикалық микробиология және асептика қағидаттарын білу.
7. Алынатын аралық және дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды білу.
8. Технологиялық процесті ішкі өндірістік бақылау үшін қолданылатын аналитикалық әдістерді білу.
9. Орындалатын технологиялық процестердің ерекшеліктері, ауытқулардың типтік себептері, оларды жою мүмкіндіктерін білу.
10. Орындаған технологиялық процестерге қатысты фармацевтикалық сапа жүйесінің процедураларын білу.
11. Тіркеу құжаттамасын толтыру бойынша нұсқаулықтарды білу.
12. Санитариялық жағдайға, еңбекті қорғауға, өрт қауіпсіздігіне, қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптар, төтенше жағдайларда әрекет ету тәртібін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды №3:
Синтетикалық субстанциялардың өнеркәсіптік өндірісі кезіндегі процесті бақылау
Машықтар:
1. Дайын синтетикалық субстанцияларды өндіруге қажетті шикізат шығынын бақылауды білу.
2. Технологиялық процесті жүргізуде операторлардың жұмысын қадағалауды білу.
3. Технологиялық процесс барысында ішкі-өндірістік бақылау бойынша операцияларды орындау және оларды тіркеуді жүзеге асыруды білу.
4. Технологиялық процестегі барлық өзгерістер мен ауытқуларды тіркеу.
5. Аралық және дайын өнімнің берілген талаптарға сәйкестігін тексеру мақсатында өндіріс процесіндегі барлық технологиялық параметрлерді (ішкі өндірістік бақылау, операцияаралық бақылау) бақылау.
6. Технологиялық процесте анықталған өзгерістер мен ауытқулар туралы уәкілетті тұлғаларға хабарлауды білу.
7. Өндірістік бөлмелердің, технологиялық және өлшеу құралдарының, бақылау-өлшеу құралдарының дұрыс жұмыс істеуін қадағалауды білу.
8. Асептикалық операциялардың сақталуын бақылаңыз (егер бар болса).
9. Технологиялық процестерге қатысты нормативтік және тіркеу құжаттамасын әзірлеу және бағалауды білу.
10. Бақылау ведомстволық бағынысты құрылымдық бөлімшенің жұмысы, өндірістік бөлмелерді күтіп ұстау, жабдықтарды пайдалану және техникалық қызмет көрсетуді білу.
11. Синтетикалық заттарды өндіру бойынша өндірістік бөлімшелердегі персоналды бағалау және аттестациялауды жүргізуді білу.

12. Осуществлять оценку и аттестацию персонала производственных подразделений производства синтетических субстанций.
13. Принимать решение о повторной обработке или повторном использовании серии, или части серии синтетических субстанций, не соответствующей заданным требованиям.
14. Контролировать и корректировать выполнение планов повышения эффективности производства, повышения производительности труда, рационального расходованию материалов, улучшения корректирующих и предупреждающих мероприятий.
15. Осуществлять поиск, отбор и анализ информации, полученной из различных источников, с целью совершенствования технологических процессов и оптимизации технологических циклов.
Знания:
1. Требования Соглашения о единых принципах и правилах обращения синтетических субстанций в рамках ЕАЭС, правила надлежащей производственной практики, нормативные правовые акты и стандарты в области производства синтетических субстанций РК.
2. Принципы фармацевтической микробиологии и асептики.
3. Фармацевтическая технология в части выполняемых технологических процессов.
4. Производственная документация на выполняемые операции и процессы.
5. Характеристики технологического оборудования и вспомогательных систем, использующихся в выполняемом технологическом процессе.
6. Правила эксплуатации технологического оборудования и вспомогательных систем, использующихся в выполняемом технологическом процессе.
7. Характеристики производственных помещений, использующихся в выполняемом технологическом процессе.
8. Требования к качеству исходных материалов, используемых в технологическом процессе.
9. Требования к качеству получаемой промежуточной/готовой синтетической субстанции.
10.Аналитические методики, используемые при внутрипроизводственном контроле
технологического процесса.
11. Положения, инструкции по заполнению регистрирующей документации.
12. Порядок действий при чрезвычайных ситуациях.
13. Порядок расследования несчастных случаев на производстве синтетических субстанций.
14. Положения, инструкции документы по разработке и оформлению технической и контрольной документации.
15. Формы и методы работы с применением автоматизированных средств управления и информационных систем.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция №2:
Разработка и сопровождение технологического процесса при промышленном производстве синтетических субстанций.
Навык №1:
Разработка и внедрение технологического процесса для промышленного производства синтетических субстанций.
Умения:
1. Разрабатывать программы внедрения новых технологических процессов при производстве синтетических субстанций.
2. Разрабатывать технические задания на проектирование и оснащение производственных помещений, производственных линий.

12. Белгіленген талаптарға сай келмейтін синтетикалық заттар партиясын немесе бір бөлігін қайта өңдеу немесе қайта пайдалану туралы шешім қабылдауды білу.
13. Өндіріс тиімділігін арттыру, еңбек өнімділігін арттыру, материалдарды ұтымды пайдалану, түзету және алдын алу шараларын жетілдіру бойынша жоспарлардың орындалуын бақылау және реттеуді білу.
15. Технологиялық процестерді жетілдіру және технологиялық циклдарды оңтайландыру мақсатында әртүрлі көздерден алынған ақпаратты іздеу, таңдау және талдауды білу.
Білімдер:
1. ЕАЭО шеңберінде синтетикалық субстанциялардың айналысының бірыңғай қағидаттарымен қағидалары туралы келісімнің талаптарын, Тиісті өндірістік практика қағидаларын, ҚР-ң синтетикалық субстанцияларын өндіру саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен стандарттарды білу.
2. Фармацевтикалық микробиология және асептика қағидаттарын білу.
3. Фармацевтикалық технологияда орындалатын технологиялық процестерді білу.
4. Орындалатын операциялар мен процестердің өндірістік құжаттамасын білу.
5. Орындалатын технологиялық процесте қолданылатын технология-лық жабдықтар мен көмекші жүйелердің сипаттамасын білу.
6. Орындалатын технологиялық процесте қолданылатын технология-лық жабдықты және қосалқы жүйелерді пайдалану қағидаларын білу.
7. Орындалатын технологиялық процесте пайдаланылатын өндірістік үй-жайлардың сипаттамаларын білу.
8. Технологиялық процесте қолданылатын шикізаттың сапасына қойылатын талаптарды білу.
9. Алынған аралық/дайын синтетикалық субстанциялардың сапасына қойылатын талаптарды білу.
10. Технологиялық процесті бақылау үшін қолданылатын аналитикалық әдістерді білу.
11. Тіркеу құжаттамасын толтыру бойынша нұсқаулықтарды білу.
12. Төтенше жағдайларды жою тәртібін білу.
13. Тапсырыс синтетикалық заттарды өндірудегі аварияларды тергеуді білу.
14. Техникалық және бақылау құжаттамасын әзірлеу және ресімдеу бойынша ережелер, нұсқаулықтар, құжаттарды білу.
15. Автоматтандырылған басқару құралдары мен ақпараттық жүйелерді қолданумен жұмыстың нысандары мен әдістерін білу.
16. Санитарлық жағдайға, еңбекті қорғауға, өрт қауіпсіздігіне, қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптар, төтенше жағдайларда әрекет ету тәртібін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
2 еңбек функциясы:
Синтетикалық субстанциялардың өнеркәсіптік өндірісі кезінде технологиялық процесті әзірлеу және сүйемелдеу.
№1 дағды:
Синтетикалық субстанциялардың өнеркәсіптік өндірісі үшін технологиялық процесті әзірлеу және енгізу.
Машықтар:
1. Синтетикалық субстанцияларды өндіру кезінде жаңа технологиялық процестерді енгізу бағдарламаларын әзірлеу.
2. Өндірістік үй-жайларды, өндірістік желілерді жобалауға және жарақтандыруға техникалық тапсырмалар әзірлеу.

3. Разрабатывать состав для новых синтетических субстанций с целью оптимизации технологического процесса.
4. Разрабатывать производственную документацию для опытно-промышленного и промышленного производства синтетических субстанций.
5. Согласовывать разработанные документы с соответствующими структурными подразделениями производства.
6. Разрабатывать планы масштабирования и переноса технологических процессов.
8. Проводить оценку технологических процессов для улучшения их качества
9. Внедрять процессно-аналитические технологии в производство синтетических субстанций.
10. Внедрять ресурсосберегающие технологии в производство синтетических субстанций.
11. Ввести учет производственной, отчетной документации, документации, касающейся оптимизации технологических процессов.
12. Разрабатывать и оценивать производственную и отчетную документацию, касающуюся технологических процессов.
13. Интерпретировать показания автоматических датчиков состояния
оборудования, производственной среды, результаты выполненных испытаний в аналитических листах.
14. Выбирать технологическое оборудование и производственные линии с учетом производственной мощности, загрузки оборудования и установленных требований.
15. Разрабатывать технико-экономическое обоснование создания производства синтетических субстанций.
16. Производить анализ рисков для качества синтетических субстанций.
17. Осуществлять поиск, отбор и анализ информации, полученной из различных источников, для разработки и оптимизации технологического процесса.
18. Определять трудоемкость технологического процесса, материальный баланс и технологическую себестоимость производства синтетических субстанций.
Знания:
1. Требования Соглашения об единых принципах и правилах обращения синтетических субстанций в рамках ЕАЭС, правила надлежащей производственной практики, требования нормативных правовых актов и стандартов в области производства синтетических субстанций РК.
2. Фармацевтическая технология в части выполняемых технологических процессов.
3. Принципы фармацевтической микробиологии, асептики и токсикологии.
4. Правила эксплуатации технологического оборудования и вспомогательных систем.
5. Принципы масштабирования и переноса технологических процессов.
6. Организация технологической и инженерной подготовки производства вспомогательных инженерных систем.
7. Методы и инструменты управления рисками для качества синтетических субстанций.
8. Принципы валидации технологических процессов, квалификации помещений и оборудования, инженерных систем.
9. Методы предупреждения перекрестной контаминации при производстве синтетических субстанций.
10. Этапы проектирования, квалификации и эксплуатаций зданий, помещений и инженерных систем производства и требования к ним.
11. Методы статистического управления качеством, применяемые при оценке результатов испытаний технологических процессов и валидации.

3. Технологиялық процесті оңтайландыру мақсатында жаңа синтетикалық субстанцияларға арналған құрамды әзірлеу.
4. Синтетикалық субстанциялардың тәжірибелік-өнеркәсіптік және өнеркәсіптік өндірісі үшін өндірістік құжаттаманы әзірлеу.
5. Әзірленген құжаттарды өндірістің тиісті құрылымдық бөлімшелерімен келісу.
6. Технологиялық процестерді масштабтау және көшіру жоспарларын әзірлеу.
8. Олардың сапасын жақсарту үшін технологиялық процестерді бағалау жүргізу
9. Синтетикалық субстанциялар өндірісіне процестік-талдау технологияларын енгізу.
10. Синтетикалық субстанциялар өндірісіне ресурс үнемдеуші технологияларды енгізу.
11. Технологиялық процестерді оңтайландыруға қатысты өндірістік, есептік құжаттаманы, құжаттаманы есепке алуды енгізу.
12. Технологиялық процестерге қатысты өндірістік және есептік құжаттарды әзірлеу және бағалау.
13. Жабдықтың, өндірістік ортаның жай-күйінің автоматты датчиктерінің көрсеткіштерін,
орындалған сынақтардың нәтижелерін талдау парақтарында түсіндіру.
14. Өндірістік қуатты, жабдықтың жүктемесін және белгіленген талаптарды ескере отырып, технологиялық жабдықты және өндірістік желілерді таңдау.
15. Синтетикалық субстанциялар өндірісін құрудың техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу.
16. Синтетикалық субстанциялардың сапасы үшін тәуекелдерге талдау жүргізу.
17. Технологиялық процесті әзірлеу және оңтайландыру үшін әртүрлі көздерден алынған ақпаратты іздеуді, іріктеуді және талдауды жүзеге асыру.
18. Технологиялық процестің еңбек сыйымдылығын, синтетикалық субстанциялар өндірісінің материалдық балансы мен технологиялық өзіндік құнын анықтау.
Білімдер:
1. ЕАЭО шеңберінде синтетикалық субстанциялар айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімнің талаптары, тиісті өндірістік практика қағидалары, ҚР синтетикалық субстанциялар өндірісі саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен стандарттардың талаптары.
2. Орындалатын технологиялық процестер бөлігіндегі фармацевтикалық технология.
3. Фармацевтикалық микробиология, асептика және токсикология принциптері.
4. Технологиялық жабдықтар мен қосалқы жүйелерді пайдалану қағидалары.
5. Технологиялық процестерді масштабтау және тасымалдау принциптері.
6. Қосалқы инженерлік жүйелер өндірісінің технологиялық және инженерлік дайындығын ұйымдастыру.
7. Синтетикалық субстанциялардың сапасы үшін тәуекелдерді басқару әдістері мен құралдары.
8. Технологиялық процестерді, үй-жайлар мен жабдықтарды, инженерлік жүйелерді валидациялау принциптері.
9. Синтетикалық субстанцияларды өндіру кезінде айқаспалы контаминацияның алдын алу әдістері.
10. Ғимараттарды, үй-жайларды және өндірістің инженерлік жүйелерін жобалау, біліктілік және пайдалану кезеңдері және оларға қойылатын талаптар.
11. Технологиялық процестерді сынау және валидация нәтижелерін бағалау кезінде қолданылатын сапаны статистикалық басқару әдістері.

12. Принципы разработки и постановки на производство новых синтетических субстанций (фармакологические, фармацевтические и технологические аспекты).
13. Требования санитарного режима, охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, порядок действий при чрезвычайных ситуациях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция №3:
Управление промышленным производством синтетических субстанций.
Навык №1:
Управления процессами производства синтетических субстанций.
Умения:
1. Рассматривать и утверждать производственную документацию по организации фармацевтического производства.
2. Организовывать производство и хранение готовой продукции в соответствии с утвержденной документацией для достижения необходимого качества.
3. Организовывать оценку и подписание производственных записей уполномоченным на это персоналом, перед их передачей в подразделение контроля качества.
4. Контролировать оснащение производственных помещений, эксплуатацию и техническое обслуживание оборудования.
5. Руководить валидацией технологических процессов с предварительной оценкой объема испытаний по валидации.
6. Организовывать расследование обнаруженных отклонений и несоответствий производства синтетических субстанций установленным требованиям, анализ рисков и управление рисками для качества выпускаемой продукции.
7. Проводить комплексный анализ деятельности подразделений.
8. Руководить работами по подготовке производственного подразделения к лицензированию, инспектированию государственными надзорными органами.
9. Внедрять контрольные мероприятия в отношении электронных документов.
10. Организовывать первичное и последующее обучение производственного персонала.
11. Осуществлять оценку соответствия производства синтетических субстанций требованиям, установленных законодательством РК.
12. Управлять комплексными научно-техническими проектами.
13. Управлять подготовкой обзоров качества выпущенных синтетических субстанций (на уровне подразделения).
14. Разрабатывать технико-экономическое обоснование реконструкции или расширения производства синтетических субстанций.
Знания:
1. Требования Соглашения о единых принципах и правилах обращения синтетических субстанций в рамках ЕАЭС, правила GМР, требования нормативных правовых актов и стандартов в области производства синтетических субстанций РК.
2. Характеристики основного технологического оборудования и вспомогательных систем, использующихся в выполняемом технологическом процессе.
3. Характеристики производственных помещений, использующихся в выполняемом технологическом процессе.

12. Жаңа синтетикалық субстанцияларды әзірлеу және өндіріске қою қағидаттары (фармакологиялық, фармацевтикалық және технологиялық аспектілер).
13. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары, төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимыл тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
3 еңбек функциясы:
Синтетикалық субстанциялардың өнеркәсіптік өндірісін басқару.
№1 дағды:
Синтетикалық субстанциялар өндірісі процестерін басқару.
Машықтар:
1. Фармацевтикалық өндірісті ұйымдастыру жөніндегі өндірістік құжаттаманы қарау және бекіту.
2. Қажетті сапаға қол жеткізу үшін бекітілген құжаттамаға сәйкес дайын өнімді өндіруді және сақтауды ұйымдастыру.
3. Өндірістік жазбаларды сапаны бақылау бөлімшесіне бермес бұрын, оларға уәкілетті персоналдың баға беруін және қол қоюын ұйымдастыру.
4. Өндірістік үй-жайларды жарақтандыруды, жабдықтарды пайдалану мен техникалық қызмет көрсетуді бақылау.
5. Валидация бойынша сынақтар көлемін алдын ала бағалаумен технологиялық процестерді валидациялауды басқару.
6. Синтетикалық субстанциялар өндірісінің анықталған ауытқулары мен сәйкессіздіктерін белгіленген талаптарға тексеруді, шығарылатын өнімнің сапасы үшін тәуекелдерді талдауды және тәуекелдерді басқаруды ұйымдастыру.
7. Бөлімшелердің қызметіне кешенді талдау жүргізу.
8. Өндірістік бөлімшені лицензиялауға, мемлекеттік қадағалау органдарымен инспекциялауға дайындау жөніндегі жұмыстарға басшылық ету.
9. Электрондық құжаттарға қатысты бақылау іс-шараларын енгізу.
10. Өндірістік персоналды бастапқы және кейінгі оқытуды ұйымдастыру.
11. Синтетикалық субстанциялар өндірісінің ҚР заңнамасымен белгіленген талаптарға сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру.
12. Кешенді ғылыми-техникалық жобаларды басқару.
13. Шығарылған синтетикалық субстанциялардың сапасына шолулар дайындауды басқару (бөлімше деңгейінде).
14. Синтетикалық субстанциялар өндірісін реконструкциялаудың немесе кеңейтудің техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу.
Білімдер:
1. ЕАЭО шеңберінде синтетикалық субстанциялар айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімнің талаптары, GMP қағидалары, ҚР синтетикалық субстанциялар өндірісі саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен стандарттардың талаптары.
2. Орындалатын технологиялық процесте пайдаланылатын негізгі технологиялық жабдықтар мен қосалқы жүйелердің сипаттамалары.
3. Орындалатын технологиялық процесте пайдаланылатын өндірістік үй-жайлардың сипаттамалары.

4. Опыт отечественных и международных производителей в области технологии производства синтетических субстанций.
5. Принципы фармацевтической микробиологии, асептики и токсикологии.
6. Фармацевтическая технология в части выполняемых технологических процессов.
7. Принципы стандартизации и контроля качества синтетических субстанций и деятельности по их производству.
8. Методы проведения научных исследований.
9. Методы оптимизации технологических процессов.
10. Методы промышленного менеджмента и логистики.
11. Методы и инструменты управления проектами.
12. Методы и инструменты управления рисками для качества синтетических субстанций.
13. Этапы проектирования, квалификации и эксплуатации зданий, помещений и инженерных систем фармацевтического производства и требования к ним.
14. Лицензионные требования при производстве синтетических субстанций.
15. Принципы валидации технологических процессов и аналитических методик, квалификаций помещений и оборудования, инженерных систем.
16. Методы статистического управления качеством, применяемые при оценке результатов испытаний технологических процессов и валидации.
17. Принципы делопроизводства и документооборота.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык №2:
Управление разработкой и оптимизацией технологического процесса производства синтетических субстанций.
Умения:
1. Организовывать ведение, рассмотрение и утверждение документации, связанной с производством синтетических субстанций.
2. Организовывать разработку и внедрение новых технологических решений.
3. Руководить работой по проектированию и созданию новых и подлежащих реконструкции производственных участков, техническому перевооружению производства.
4. Разрабатывать и утверждать мероприятия по улучшению качества выпускаемой продукции и снижению ее себестоимости.
5. Руководить разработкой планов повышения эффективности производства, устранению брака продукции.
6. Организовывать работы по изучению и внедрению научно-технических достижений, передового отечественного и зарубежного опыта производства синтетических субстанций.
7. Планировать и управлять комплексом работ по анализу технологических процессов производства и их совершенствованию в соответствии с установленными нормативными требованиями.
8. Организовывать исследовательские и экспериментальные работы по разработке и оптимизации технологических процессов.
9. Оценивать производственную и отчетную документацию, касающуюся технологических процессов.
10. Разрабатывать технико-экономическое обоснование создания, реконструкции или расширения производства синтетических субстанций.
11. Анализировать используемую технологию на соответствие установленным требованиям, организовывать разработку и внедрение в производство оптимизированных технологических процессов.

4. Синтетикалық субстанцияларды өндіру технологиясы саласындағы отандық және халықаралық өндірушілердің тәжірибесі.
5. Фармацевтикалық микробиология, асептика және токсикология принциптері.
6. Орындалатын технологиялық процестер бөлігіндегі фармацевтикалық технология.
7. Синтетикалық субстанциялардың сапасын және оларды өндіру жөніндегі қызметті стандарттау және бақылау қағидаттары.
8. Ғылыми зерттеулер жүргізу әдістері.
9. Технологиялық процестерді оңтайландыру әдістері.
10. Өнеркәсіптік менеджмент және логистика әдістері.
11. Жобаларды басқару әдістері мен құралдары.
12. Синтетикалық субстанциялардың сапасы үшін тәуекелдерді басқару әдістері мен құралдары.
13. Фармацевтикалық өндірістің ғимараттарын, үй-жайлары мен инженерлік жүйелерін жобалау, біліктілік және пайдалану кезеңдері және оларға қойылатын талаптар.
14. Синтетикалық субстанцияларды өндірудегі лицензиялық талаптар.
15. Технологиялық процестер мен талдамалық әдістемелерді валидациялау, үй-жайлар мен жабдықтардың, инженерлік жүйелердің біліктілігі қағидаттары.
16. Технологиялық процестерді сынау және валидация нәтижелерін бағалау кезінде қолданылатын сапаны статистикалық басқару әдістері.
17. Іс жүргізу және құжат айналымы принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
№2 дағды:
Синтетикалық субстанцияларды өндірудің технологиялық процесін әзірлеу мен оңтайландыруды басқару.
Машықтар:
1. Синтетикалық субстанцияларды өндіруге байланысты құжаттаманы жүргізуді, қарауды және бекітуді ұйымдастыру.
2. Жаңа технологиялық шешімдерді әзірлеуді және енгізуді ұйымдастыру.
3. Жаңа және қайта жаңартуға жататын өндiрiстiк учаскелердi жобалау және құру, өндiрiстi техникалық қайта жарақтандыру жөнiндегi жұмысқа басшылық жасау.
4. Шығарылатын өнімнің сапасын арттыру және оның өзіндік құнын төмендету жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және бекіту.
5. Өндірістің тиімділігін арттыру, өнімнің ақауын жою жоспарларын әзірлеуге басшылық жасау.
6. Ғылыми-техникалық жетістіктерді, синтетикалық субстанциялар өндірісінің озық отандық және шетелдік тәжірибесін зерделеу және енгізу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру.
7. Өндірістің технологиялық процестерін талдау және оларды белгіленген нормативтік талаптарға сәйкес жетілдіру жөніндегі жұмыстар кешенін жоспарлау және басқару.
8. Технологиялық процестерді әзірлеу және оңтайландыру бойынша зерттеу және эксперименттік жұмыстарды ұйымдастыру.
9. Технологиялық процестерге қатысты өндірістік және есептік құжаттаманы бағалау.
10. Синтетикалық субстанциялар өндірісін құрудың, реконструкциялаудың немесе кеңейтудің техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу.
11. Қолданылатын технологияның белгіленген талаптарға сәйкестігін талдау, оңтайландырылған технологиялық процестерді әзірлеуді және өндіріске енгізуді ұйымдастыру.

12. Осуществлять управление комплексными научно-техническами проектами.
13. Решать задачи по обеспепению физико-химической, структурно-механической, антимикробной стабилъности синтетических субстанций при их производстве.
14. Вести переговоры, делегировать полномочия.
Знания:
1. Требования Соглашения о единых принципах и правилах обращения синтетических субстанций в рамках ЕАЭС, правила надлежащей производственной практики, требования нормативных правовых актов и стандартов в области производства синтетических субстанций РК.
2. Лицензионные требования при производстве синтетических субстанций.
3. Принципы фармацевтической микробиологии, асептики и токсикологии.
4. Фармацевтическая технология в части выполняемых технологических процессов.
5. Этапы проектирования, квалификации и эксплуатации зданий, помещений и инженерных систем производства и требования к ним.
6. Принципы валидации технологических процессов и аналитических методик, квалификации помещений и оборудования, инженерных систем.
7. Методы статистического управления качеством, применяемые при оценке результатов испытаний технологических процессов и валидации.
8. Процедуры фармацевтической системы качества в отношении производства синтетических субстанций.
9. Принципы делопроизводства и документооборота.
10. Перспективы технического развития организации.
12. Принципы стандартизации и контроля качества синтетических субстанций и деятельности по их производству.
13. Методы проведения научных исследований.
14. Методы оптимизации технологического процесса.
15. Методы и инструменты управления рисками для качества синтетических субстанций.
16. Методы и инструменты управления проектами.
17. Требования к научной организации труда при проектировании технологических процессов.
18. Требования санитарного режима, охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, порядок действий при
чрезвычайных ситуациях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык №3:
Организация работы персонала производственного подразделения
Умения:
1. Планировать потребности в персонале производственного подразделения.
2. Организовывать обучение и оценку знаний персонала производственного подразделения.
3. Подбирать и адаптировать персонал производственного подразделения (в части своих полномочий).
4. Распределять задачи и функции между сотрудниками подразделения, контролировать их выполнение.
5. Организовывать регулярные медицинские профилактические осмотры сотрудников производственных структурных подразделений.
6. Проводить оценку условий труда (в части своих полномочий).

12. Кешенді ғылыми-техникалық жобаларды басқаруды жүзеге асыру.
13. Синтетикалық субстанцияларды өндіру кезінде олардың физика-химиялық, құрылымдық-механикалық, микробқа қарсы тұрақтылығын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді шешу.
14. Келіссөздер жүргізу, өкілеттік беру.
Білімдер:
1. ЕАЭО шеңберінде синтетикалық субстанциялар айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімнің талаптары, тиісті өндірістік практика қағидалары, ҚР синтетикалық субстанциялар өндірісі саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен стандарттардың талаптары.
2. Синтетикалық субстанцияларды өндірудегі лицензиялық талаптар.
3. Фармацевтикалық микробиология, асептика және токсикология принциптері.
4. Орындалатын технологиялық процестер бөлігіндегі фармацевтикалық технология.
5. Ғимараттарды, үй-жайларды және өндірістің инженерлік жүйелерін жобалау, біліктілік және пайдалану кезеңдері және оларға қойылатын талаптар.
6. Технологиялық процестер мен талдау әдістемелерін валидациялау, үй-жайлар мен жабдықтардың, инженерлік жүйелердің біліктілігі қағидаттары.
7. Технологиялық процестерді сынау және валидация нәтижелерін бағалау кезінде қолданылатын сапаны статистикалық басқару әдістері.
8. Синтетикалық субстанциялар өндірісіне қатысты фармацевтикалық сапа жүйесінің рәсімдері.
9. Іс жүргізу және құжат айналымы принциптері.
10. Ұйымның техникалық даму перспективалары.
12. Синтетикалық субстанциялардың сапасын және оларды өндіру жөніндегі қызметті стандарттау және бақылау қағидаттары.
13. Ғылыми зерттеулер жүргізу әдістері.
14. Технологиялық процесті оңтайландыру әдістері.
15. Синтетикалық заттардың сапасы үшін тәуекелдерді басқару әдістері мен құралдары.
16. Жобаларды басқару әдістері мен құралдары.
17. Технологиялық процестерді жобалау кезінде еңбекті ғылыми ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
18. Санитариялық режим, еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары, төтенше жағдайлардың
әрекет ету тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
№3 дағды:
Өндірістік бөлімше персоналының жұмысын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Өндірістік бөлімше пероналының қажеттіліктерін жоспарлау.
2. Өндірістік бөлімше персоналын оқытуды және олардың білімін бағалауды ұйымдастыру.
3. Өндірістік бөлімшенің персоналын іріктеу және бейімдеу (өз өкілеттігі бөлігінде).
4. Бөлімше қызметкерлері арасында міндеттер мен функцияларды бөлу, олардың орындалуын бақылау.
5. Өндірістік құрылымдық бөлімшелер қызметкерлерінің тұрақты медициналық профилактикалық тексерулерін ұйымдастыру.
6. Еңбек жағдайларын бағалауды жүргізу (өз өкілеттіктері бөлігінде).

7. Оценивать потребность производственного подразделения в персонале.
8. Оценивать профессионально-квалификационный уровень персонала производственного подразделения.
9. Разрабатывать мероприятия по адаптации персонала.
10. Согласовывать должностные инструкции персонала производственного подразделения.
11. Планировать и определять формы и методы обучения персонала.
12. Разрабатывать систему эффективной мотивации персонала производственного подразделения.
13. Предупреждать конфликтные ситуации.
14. Анализировать и оценивать деятельность персонала подразделения на конкретных участках работы.
15. Вести переговоры, делегировать полномочия, осуществлять взаимодействие с сотрудниками других подразделений.
16. Осуществлять контроль соблюдения персоналом санитарных правил, требований охраны труда, правил внутреннего трудового распорядка.
Знания:
1. Трудовое законодательство Республики Казахстан.
2. Локальные акты по направлениям деятельности.
3. Виды стимулирования персонала.
4. Кадровый менеджмент.
5. Нормы делового общения и культуры, профессиональной психологии, этики и деонтологии.
6. Санитарно-гигиенические требования к помещениям и персоналу.
7. Требования к отчетной документации, структуре и составу отчетной документации по кадрам.
8.Требования к персоналу в рамках надлежащей производственной практики, нормативных правовых актов и стандартов в области качества.
9. Требования санитарного режима, охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, порядок действий при чрезвычайных ситуациях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция №1:
Организация работы по технике безопасности и охране труда в промышленных условиях при производстве синтетических субстанций.
Навык №1:
Организация работы по технике безопасности и охране труда в промышленных условиях при производстве синтетических субстанций.
Навык №2:
Контроль полноты и качества проведения ремонтных работ
Умения:
1. Участвовать в разработке системы техники безопасности, разрабатывать и внедрять системы техники безопасности, соответствующие специфике производства экстракционных субстанций, в том числе в разработке инструкций по безопасности, процедур по обеспечению личной защиты, мероприятий по предотвращению несчастных случаев и профессиональных заболеваний.
2. Проводить обучение персонала, организовывать тренинги для сотрудников по вопросам техники безопасности и охраны труда, проводить разъяснение правил работы с оборудованием и веществами, осуществлять контроль за соблюдением требований техники безопасности.

7. Өндірістік бөлімшенің персоналға қажеттілігін бағалау.
8. Өндірістік бөлімше персоналының кәсіби-біліктілік деңгейін бағалау.
9. Персоналды бейімдеу бойынша іс-шараларды әзірлеу.
10. Өндірістік бөлімше персоналының лауазымдық нұсқаулықтарын келісу.
11. Персоналды оқыту нысандары мен әдістерін жоспарлау және анықтау.
12. Өндірістік бөлімше персоналын тиімді ынталандыру жүйесін әзірлеу.
13. Жанжалды жағдайлардың алдын алу.
14. Нақты жұмыс учаскелерінде бөлімше персоналының қызметін талдау және бағалау.
15, Басқа бөлімшелердің қызметкерлерімен келіссөздер жүргізу, өкілеттік беру, өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
16. Персоналдың санитариялық ережелерді, еңбекті қорғау талаптарын, ішкі еңбек тәртібі ережелерін сақтауын бақылауды жүзеге асырады.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы.
2. Қызмет бағыттары бойынша жергілікті актілер.
3. Персоналды ынталандыру түрлері.
4. Кадрлық менеджмент.
5. Іскерлік қарым-қатынас және мәдениет, кәсіби психология, этика және деонтология нормалары.
6. Үй-жайлар мен персоналға қойылатын санитариялық-гигиеналық талаптар.
7. Есептілік құжаттамасына, кадрлар жөніндегі есептілік құжаттамасының құрылымы мен құрамына қойылатын талаптар.
8. Тиісті өндірістік практика, нормативтік құқықтық актілер және сапа саласындағы стандарттар шеңберінде персоналға қойылатын талаптар.
9. Санитариялық режим, еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары, төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимыл тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
№1 қосымша еңбек функциясы:
Синтетикалық субстанцияларды өндіру кезінде өнеркәсіптік жағдайларда еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
№1 дағды:
Синтетикалық субстанцияларды өндіру кезінде өнеркәсіптік жағдайларда еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
№2 дағды:
Жөндеу жұмыстарын жүргізудің толықтығы мен сапасын бақылау
Машықтар:
1. Қауіпсіздік техникасы жүйесін әзірлеуге қатысу, экстракциялық субстанциялар өндірісінің ерекшелігіне сәйкес келетін қауіпсіздік техникасы жүйесін әзірлеу және енгізу, оның ішінде қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтарды, жеке қорғануды қамтамасыз ету жөніндегі рәсімдерді, жазатайым оқиғалар мен кәсіптік ауруларды болдырмау жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге қатысу.
2. Персоналды оқытуды жүргізу, қызметкерлерге қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау мәселелері бойынша тренингтер ұйымдастыру, жабдықтармен және заттармен жұмыс істеу ережелерін түсіндіру, қауіпсіздік техникасы талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асыру.

3. Осуществлять мониторинг и аудит безопасности, проводить регулярные инспекции и аудиты по технике безопасности на производственных площадках, выявлять потенциальные опасности и риски, разрабатывать и внедрять меры по их устранению.
Знания
Законодательные нормы и стандарты в области техники безопасности и охраны труда, применимых к производству экстракционных субстанций.
Умения:
1. Проведение анализа выполнения работ по безопасной эксплуатации технологических установок
2. Проведение оценки качества своевременных ремонтных, монтажных, сварочных работ на действующих, ремонтируемых, реконструируемых и вновь сооружаемых объектах
3. Проведение диагностики технического состояния технологических установок.
4. Осуществление входного контроля качества оборудования и материалов, строительно-монтажных работ, работ с применением сварки
Знания:
1. Особенности химических процессов, используемых при экстракции субстанций из сырья с клеточной структурой, и связанных с ними потенциальных опасностей для здоровья и безопасности персонала.
2. Технические аспекты безопасности: Знание технических средств защиты и оборудования, необходимых для обеспечения безопасности при работе с химическими веществами и процессами экстракции.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Компетентность;
Ответственность;
Внимательность;
Аккуратность;
Стрессоустойчивость;
Коммуникабельность;
Готовность к обучению и самообразованию.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

3. Қауіпсіздік мониторингі мен аудитін жүзеге асыру, өндірістік алаңдарда қауіпсіздік техникасы бойынша тұрақты инспекциялар мен аудиттер жүргізу, әлеуетті қауіптер мен тәуекелдерді анықтау, оларды жою жөніндегі шараларды әзірлеу және енгізу.
Білімдер:
Экстракциялық субстанциялар өндірісіне қолданылатын еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау техникасы саласындағы заңнамалық нормалар мен стандарттар.
Машықтар:
1. Технологиялық қондырғыларды қауіпсіз пайдалану бойынша жұмыстардың орындалуына талдау жүргізу.
2. Жұмыс істеп тұрған, жөнделетін, қайта жаңартылатын және жаңадан салынатын объектілерде уақтылы жөндеу, монтаждау, дәнекерлеу жұмыстарының сапасын бағалауды жүргізу.
3. Технологиялық қондырғылардың техникалық жай-күйіне диагностика жүргізу.
4. Жабдықтар мен материалдардың, құрылыс-монтаждау жұмыстарының, дәнекерлеуді қолдана отырып жұмыстардың сапасына кіріс бақылауын жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Жасушалық құрылымы бар шикізаттан субстанцияларды экстракциялау кезінде пайдаланылатын химиялық процестердің ерекшеліктері және олармен байланысты персоналдың денсаулығы мен қауіпсіздігі үшін ықтимал қауіптер.
2. Қауіпсіздіктің техникалық аспектілері: химиялық заттармен және экстракция процестерімен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін қажетті техникалық қорғаныс құралдары мен жабдықтарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Тұлғалық құзыреттіліктерге қойылатын талаптар
Құзыреттілік;
Жауапкершілік;
Ықыластылық;
Ұқыптылық;
Стресске төзімділік;
Қарым-қатынас;
Оқуға және өз бетінше білім алуға дайындығы.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

Национальный классификатор РК "Классификатор занятий" НК РК 01-2017, Астана, Комитет технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию РК
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 декабря 2019 года № 642 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 29)" (ЕТКС)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих"
Справочник "Общий Классификатор видов экономической деятельности Казахстана - Коды ОКЭД РК на 2023-2024 годы" (последнее обновление от 11.04.2024 г.)

* ҚР ҰС 01-2017 "Кәсіптер сыныптауышы" ҚР ұлттық сыныптауышы, Астана, ҚР Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті;
* "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (29-шығарылым) бекіту туралы" (БТБА) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 3 желтоқсандағы № 642 бұйрығы;
* "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы;
* "2023-2024 жылдарға арналған ҚР экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы - ҚР ЭҚЖС кодтары" анықтамалығы.

Связь с другими профессиями в рамках ОРК, а также в рамках НК РК 01-2017
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4.1-4.3
Аппаратчик (всех наименований)
6.1
Операторы (всех наименований)
6.2-6.3
Инженеры-технологи (всех наименований), в том числе
Специалист-лаборант ЦНИЛ/ЦЗЛ (центральная научно-исследовательская лаборатория / центральная заводская лаборатория) по анализу лекарственных средств и медицинских изделий
Маркетолог фармацевтического производства
Менеджер фармацевтического производства
Специалист по управлению качеством
Начальник производственного участка
Начальник опытно-промышленного участка
7.1
Начальник цеха

СБШ шеңберінде, сондай-ақ ҚР ҰС 01-2017 шеңберінде басқа кәсіптермен байланысы
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4.1-4.3
Аппаратшы (барлық атаулар)
6.1
Операторлар (барлық атаулар)
6.2-6.3
Инженер-технологтар (барлық атаулар), оның ішінде:
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды талдау жөніндегі ОҒЗЗ/ОЗЗ (орталық ғылыми-зерттеу зертханасы/орталық зауыттық зертхана) маман-зертханашысы;
Фармацевтикалық өндіріс маркетологы;
Фармацевтикалық өндіріс менеджері;
Сапаны басқару жөніндегі маман;
Өндірістік учаскенің бастығы;
Тәжірибелік-өнеркәсіптік учаскенің бастығы.
7.1
Цех бастығы

14. Карточка профессии: "6.2 Инженер-технолог по обслуживанию и ремонту технологического оборудования фармацевтического производства":
Код группы:
21
Код наименования занятия:
21.1
21.10
21.2
21.20
21.20.1
2145-2
Наименование профессии:
6.2 Инженер технолог по обслуживанию и ремонту технологического оборудования фармацевтического производства
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
6.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовым квалификационным характеристикам:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Производственные инженеры, в том числе по продукции
Инженер-технолог широкого профиля по производству фармацевтической продукции и медицинских изделий
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: Бакалавриат
(6 уровень МСКО)
Специальность: Технология фармацевтического производства
Квалификация: Бакалавр техники и технологии фармацевтического производства
Требования к опыту работы:
Квалификация:
Инженер-технолог широкого профиля по производству фармацевтической продукции и медицинских изделий
Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Инженер-технолог фармацевтической промышленности широкого профиля
Инженер-технолог по валидации технологических процессов производства фармацевтической продукции и медицинских изделий
Инженер-технолог широкого профиля по проектированию производства и разработке технологических регламентов на изготовление и выпуск в различных масштабах фармацевтической продукции и медицинских изделий
Мастер-технолог
Начальник смены
Инженер-технолог по обслуживанию и ремонту медицинского лечебно-диагностического и лечебно-профилактического оборудования медицинских организаций
Специалист-лаборант ЦНИЛ/ЦЗЛ (центральная научно-исследовательская лаборатория/центральная заводская лаборатория) по анализу лекарственных средств и медицинских изделий
Специалист по управлению качеством
Начальник отдела производства
Маркетолог фармацевтического производства;
Менеджер фармацевтического производства;
Начальник производственного участка
Начальник опытно-промышленного участка
Основная цель деятельности:
Комплексная организация, эффективное управление и тщательный контроль за обслуживанием технологического оборудования фармацевтических производств общего профиля и проведением своевременных ремонтных и профилактических работ технологических установок с соблюдением всех промышленных стандартов и нормативов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение надежной, бесперебойной и безаварийной работы технологического оборудования
2. Формирование планов проведения планово-предупредительных ремонтов установок, технического обслуживания и ремонта оборудования, программ модернизации и технического перевооружения
Дополнительные трудовые функции
1. Организация работы по технике безопасности и охране труда в промышленных условиях при производстве лекарственной продукции и медицинских изделий
2. Контроль полноты и качества проведения ремонтных работ
Трудовая функция №1:
Обеспечение надежной, бесперебойной и безаварийной работы технологического оборудования
Навык №1:
Рациональная эксплуатация технологического оборудования
Умения:
1. Выполнение работ по обслуживанию и своевременному ремонту технологических установок.
2. Осуществление контроля технического состояние установок, контроля качества монтажа, качества ремонтных работ технологических установок
3. Умение контролировать полноту и качество работ по техническому обслуживанию технологических установок
4. Ведение учета и анализа допущенных нарушений правил технической эксплуатации установок

14. Кәсіптің карточкасы: "6.2 Фармацевтикалық өндірістің технологиялық жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі инженер-технолог":
Топтың коды:
21
Қызмет атауының коды:
21.1
21.10
21.2
21.20
21.20.1
2145-2
Кәсіптің атауы:
6.2 Фармацевтикалық өндірістің технологиялық жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі инженер технолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
6.2
БТБА, БА және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді).
Өндірістік инженер, оның ішінде өнімдер бойынша инженер.
Фармацевтикалық өнімдер мен медициналық бұйымдарды өндіру бойынша кең бейінді инженер-технолог.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: Бакалавриат
(БХСЖ 6 деңгейі)
Мамандығы: Фармацевтикалық өндіріс технологиясы
Біліктілігі: Фармацевтикалық өндіріс техникасы және технологиясы бакалавры
Жұмыс тәжірибесіне кішіталаптар:
Біліктілік:
Фармацевтикалық өнімдер мен медициналық бұйымдарды өндіру бойынша кең бейінді инженер-технолог;
Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Кең бейінді фармацевтика өнеркәсібінің инженер-технологы;
Фармацевтикалық өнімдер мен медициналық бұйымдар өндірісінің технологиялық процестерін валидациялау жөніндегі инженер-технолог;
Өндірісті жобалау және фармацевтикалық өнімдер мен медициналық бұйымдарды әртүрлі масштабта дайындауға және шығаруға арналған технологиялық регламенттерді әзірлеу бойынша кең бейінді инженер-технолог;
Мастер-технолог;
Ауысым бастығы;
Медициналық ұйымдардың медициналық емдеу-диагностикалық және емдеу-профилактикалық жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі инженер-технолог;
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды талдау жөніндегі ОҒЗЗ/ОЗЗ (орталық ғылыми-зерттеу зертханасы/орталық зауыттық зертхана) маман-зертханашысы;
Сапаны басқару жөніндегі маман;
Өндіріс бөлімінің бастығы;
Фармацевтикалық өндіріс маркетологы;
Фармацевтикалық өндіріс менеджері;
Өндірістік учаскенің бастығы;
Тәжірибелік-өнеркәсіптік учаскенің бастығы.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жалпы бейіндегі фармацевтикалық өндірістердің технологиялық жабдықтарына қызмет көрсетуді және барлық өнеркәсіптік стандарттар мен нормативтерді сақтай отырып, технологиялық қондырғыларды уақтылы жөндеу және профилактикалық жұмыстарды жүргізуді кешенді ұйымдастыру, тиімді басқару және мұқият бақылау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Технологиялық жабдықтың сенімді, үздіксіз және апатсыз жұмысын қамтамасыз ету.
2. Қондырғыларға жоспарлы-алдын ала жөндеу жүргізу, жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу, жаңғырту және техникалық қайта жарақтандыру бағдарламаларын жүргізу жоспарларын қалыптастыру.
Қосымша еңбек функциялары
1. Дәрілік өнімдер мен медициналық бұйымдарды өндіру кезінде өнеркәсіптік жағдайларда еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
2. Жөндеу жұмыстарын жүргізудің толықтығы мен сапасын бақылау.
№ 1 еңбек функциясы:
Технологиялық жабдықтың сенімді, үздіксіз және апатсыз жұмысын қамтамасыз ету
№1 дағды:
Технологиялық жабдықты ұтымды пайдалану
Машықтар:
1.Технологиялық қондырғыларға қызмет көрсету және уақтылы жөндеу жұмыстарын орындау.
2.Қондырғылардың техникалық жай-күйін, монтаждау сапасын, технологиялық қондырғылардың жөндеу жұмыстарының сапасын бақылауды жүзеге асыру
3.Технологиялық қондырғыларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстардың толықтығы мен сапасын бақылай білу.
4.Қондырғыларды техникалық пайдалану қағидаларының жол берілген бұзушылықтарының есебін және талдауын жүргізу.

5. Обеспечение своевременного и качественного проведения предусмотренных правилами профилактических осмотров и испытаний, технического освидетельствования и ревизии установок
6. Проводить выбор оптимального оборудования и средств автоматизации, адаптированных для использования в процессах получения лекарственной продукции и/или медицинских изделий в соответствии с профилем фармацевтического производства.
7. Разрабатывать регламентирующие и регистрирующие документы, необходимые для обеспечения соответствия производственных процессов нормативным требованиям.
8. Разрабатывать научно-обоснованные проекты и бизнес-планы для внедрения инновационных технологий в технологический процесс производства лекарственной продукции и/или медицинских изделий, представляя результаты через доклады, презентации и статьи.
Знания:
1. Технологический регламент установок, планы локализации аварийных ситуаций, требования производственных инструкций по эксплуатации и техническому обслуживанию технологического оборудования на установке
2. Технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, режимы работы и правила эксплуатации технологического оборудования
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык № 2:
Мониторинг эксплуатации технологического оборудования
Умения:
1. Осуществление анализа причин отказов оборудования, ведение статистики отказов, разработка мероприятий по повышению надежности оборудования
2. Осуществление контроля за выполнением качества монтажа, качества ремонтных работ и обслуживания технологического оборудования
3. Ведение учета и проведение анализа нарушений правил технической эксплуатации оборудования
Знания:
1.Порядок составления паспортов на оборудование, инструкций по эксплуатации и техническому обслуживанию технологического оборудования
2.Организационно-распорядительные документы, нормативные и методические материалы, касающиеся производственно-хозяйственной деятельности установки, цеха и организации; перспективы технического развития организации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык №3: Организация работы и проведение проверки технического состояния, экспертизы промышленной безопасности и оценки эксплуатационной надежности технологического оборудования
Умение:
1.Составление графиков проверок технологического оборудования на технологических объектах
2. Умение предупреждать и устранять нарушения хода производственного процесса, связанных с эксплуатацией технологического оборудования
Знание:
1.1. Технологические регламенты установок
2.2. Технологические схемы установок
3. Основное оборудование процесса, принципы его работы и правила технической эксплуатации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция №2:
Формирование планов проведения планово-предупредительных ремонтов установок, технического обслуживания и ремонта оборудования, программ модернизации и технического перевооружения
Навык №1:
Составление годовых и месячных графиков ремонтов технологического оборудования организация, согласование их со службами и учет их выполнения
Умения:

5. Қағидаларда көзделген профилактикалық тексерулер мен сынақтарды, қондырғыларды техникалық куәландыру мен тексеруді уақтылы және сапалы жүргізуді қамтамасыз ету.
6. Фармацевтикалық өндіріс бейініне сәйкес дәрілік өнімді және/немесе медициналық бұйымдарды алу процестерінде пайдалануға бейімделген оңтайлы жабдықтар мен автоматтандыру құралдарын таңдауды жүргізу.
7. Өндірістік процестердің нормативтік талаптарға сәйкестігін қамтамасыз ету үшін қажетті регламенттеуші және тіркеуші құжаттарды әзірлеу.
8. Баяндамалар, презентациялар және мақалалар арқылы нәтижелерді ұсына отырып, дәрілік өнімдерді және/немесе медициналық бұйымдарды өндірудің технологиялық процесіне инновациялық технологияларды енгізу үшін ғылыми негізделген жобалар мен бизнес-жоспарлар әзірлеу.
Білімдер:
1. Қондырғылардың технологиялық регламенті, авариялық жағдайларды оқшаулау жоспарлары, қондырғыдағы технологиялық жабдықты пайдалану және техникалық қызмет көрсету жөніндегі өндірістік нұсқаулықтардың талаптары.
2. Технологиялық жабдықтың техникалық сипаттамалары, конструкциялық ерекшеліктері, мақсаты, жұмыс режимдері және пайдалану қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
№ 2 дағды:
Технологиялық жабдықты пайдалану мониторингі
Машықтар:
1.Жабдықтың істен шығу себептерін талдауды жүзеге асыру, істен шығу статистикасын жүргізу, жабдықтың сенімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.
2.Технологиялық жабдықты монтаждау, жөндеу жұмыстарының және қызмет көрсету сапасының орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
3.Жабдықты техникалық пайдалану қағидаларын бұзушылықтарды есепке алуды жүргізу және талдау жүргізу.
Білімдер:
1.Жабдыққа паспорттарды, технологиялық жабдықты пайдалану және техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықтарды жасау тәртібі.
2.Қондырғының, цехтың және ұйымның өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты ұйымдастыру-өкімдік құжаттар, нормативтік және әдістемелік материалдар; ұйымның техникалық даму перспективалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
№ 3 дағды: Технологиялық жабдықтың техникалық жай-күйін тексеруді, өнеркәсіптік қауіпсіздік сараптамасын және пайдалану сенімділігін бағалауды ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:
1.Технологиялық объектілерде технологиялық жабдықтарды тексеру кестесін жасау.
2. Технологиялық жабдықты пайдалануға байланысты өндірістік процесс барысының бұзылуының алдын алу және жоя білу.
Білімдер:
1. Қондырғылардың технологиялық регламенттері;
2. Қондырғылардың технологиялық схемалары;
3. Процестің негізгі жабдықтары, оның жұмыс принциптері және техникалық пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
№ 2 еңбек функциясы:
Қондырғыларға жоспарлы-алдын ала жөндеу жүргізу, жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу, жаңғырту және техникалық қайта жарақтандыру бағдарламаларын жүргізу жоспарларын қалыптастыру
№1 дағды:
Технологиялық жабдықты жөндеудің жылдық және айлық кестелерін жасау, оларды қызметтермен келісу және олардың орындалуын есепке алу
Машықтар:

1. Составление графиков работ по контролю технического состояния, техническому обслуживанию и ремонту технологических установок
2. Проведение расчета ремонтного фонда на планируемый год, представление их на согласование и утверждение руководству
3. Разработка программ модернизации и технического перевооружения
Знания:
Нормативные, методические и другие материалы по организации ремонта технологических установок, зданий и сооружений
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция №1:
Организация работы по технике безопасности и охране труда в промышленных условиях при производстве лекарственной продукции и медицинских изделий.
Навык №1:
Организация работы по технике безопасности и охране труда в промышленных условиях при производстве экстракционных субстанций из сырья с клеточной структурой
Навык №2:
Контроль полноты и качества проведения ремонтных работ
Умения:
1. Участвовать в разработке системы техники безопасности, разрабатывать и внедрять системы техники безопасности, соответствующие специфике производства лекарственной продукции и медицинских изделий, в том числе в разработке инструкций по безопасности, процедур по обеспечению личной защиты, мероприятий по предотвращению несчастных случаев и профессиональных заболеваний.
2. Проводить обучение персонала, организовывать тренинги для сотрудников по вопросам техники безопасности и охраны труда, проводить разъяснение правил работы с оборудованием и веществами, осуществлять контроль за соблюдением требований техники безопасности.
3. Осуществлять мониторинг и аудит безопасности, проводить регулярные инспекции и аудиты по технике безопасности на производственных площадках, выявлять потенциальные опасности и риски, разрабатывать и внедрять меры по их устранению.
Умения:
1. Проведение анализа выполнения работ по безопасной эксплуатации технологических установок
2. Проведение оценки качества своевременных ремонтных, монтажных, сварочных работ на действующих, ремонтируемых, реконструируемых и вновь сооружаемых объектах
3. Проведение диагностики технического состояния технологических установок.
4. Осуществление входного контроля качества оборудования и материалов, строительно-монтажных работ, работ с применением сварки
Знания:
1. Законодательные нормы и стандарты в области техники безопасности и охраны труда, применимых к производству лекарственной продукции и медицинских изделий
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
компетентность;
ответственность;
дисциплинированность;
аккуратность;
внимательность;
коммуникабельность;
стрессоустойчивость.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Технологиялық қондырғылардың техникалық жай-күйін бақылау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстардың кестесін жасау;
2. Жоспарланатын жылға арналған жөндеу қорының есебін жүргізу, оларды басшылыққа келісуге және бекітуге ұсыну;
3. Жаңғырту және техникалық қайта жарақтандыру бағдарламаларын әзірлеу.
Білімдер:
Технологиялық қондырғыларды, ғимараттар мен құрылыстарды жөндеуді ұйымдастыру жөніндегі нормативтік, әдістемелік және басқа да материалдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
№ 1 қосымша еңбек функциясы:
Дәрілік өнімдер мен медициналық бұйымдарды өндіру кезінде өнеркәсіптік жағдайларда еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
№1 дағды:
Жасушалық құрылымы бар шикізаттан экстракциялық субстанциялар өндіру кезінде өнеркәсіптік жағдайларда қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
№2 дағды:
Жөндеу жұмыстарын жүргізудің толықтығы мен сапасын бақылау
Машықтар:
1. Қауiпсiздiк техникасы жүйесiн әзiрлеуге қатысу, дәрiлiк өнiмдер мен медициналық бұйымдар өндiрiсiнiң ерекшелiгiне сәйкес қауiпсiздiк техникасы жүйесiн әзiрлеу және енгiзу, оның iшiнде қауiпсiздiк жөнiндегi нұсқаулықтарды, жеке қорғануды қамтамасыз ету жөнiндегi рәсiмдердi, жазатайым оқиғалар мен кәсiби ауруларды болдырмау жөнiндегi iс-шараларды әзiрлеу.
2. Персоналды оқытуды жүргізу, қызметкерлерге қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау мәселелері бойынша тренингтер ұйымдастыру, жабдықтармен және заттармен жұмыс істеу ережелерін түсіндіру, қауіпсіздік техникасы талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
3. Қауіпсіздік мониторингі мен аудитін жүзеге асыру, өндірістік алаңдарда қауіпсіздік техникасы бойынша тұрақты инспекциялар мен аудиттер жүргізу, әлеуетті қауіптер мен тәуекелдерді анықтау, оларды жою жөніндегі шараларды әзірлеу және енгізу.
Машықтар:
1. Технологиялық қондырғыларды қауіпсіз пайдалану бойынша жұмыстардың орындалуына талдау жүргізу;
2. Жұмыс істеп тұрған, жөнделетін, қайта жаңартылатын және жаңадан салынатын объектілерде уақтылы жөндеу, монтаждау, дәнекерлеу жұмыстарының сапасын бағалауды жүргізу;
3. Технологиялық қондырғылардың техникалық жай-күйіне диагностика жүргізу;
4. Жабдықтар мен материалдардың, құрылыс-монтаждау жұмыстарының, дәнекерлеуді қолдана отырып жұмыстардың сапасына кіріс бақылауын жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Дәрілік өнімдер мен медициналық бұйымдарды өндіруге қолданылатын еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау техникасы саласындағы заңнамалық нормалар мен стандарттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Тұлғалық құзыреттіліктерге қойылатын талаптар
құзыреттілік;
жауапкершілік;
тәртіптілік;
ұқыптылық;
мұқияттылық;
қарым-қатынас;
стресске төзімділік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

2. Формирование планов проведения планово-предупредительных ремонтов установок, технического обслуживания и ремонта оборудования, программ модернизации и технического перевооружения медицинской организации
Дополнительные трудовые функции
1. Организация работы по правилам техники безопасности и охраны труда на облучающем, электромедицинском и электротерапевтическом оборудовании подкласса 26.60.0
2. Контроль полноты и качества проведения ремонтных работ
Трудовая функция №1:
1. Обеспечение надежной, бесперебойной и безаварийной работы облучающего, электромедицинского и электро-терапевтического оборудования подкласса 26.60.0
Навык №1:
Рациональная эксплуатация облучающего, электромедицинского и электротерапевтического оборудования подкласса 26.60.0
Умения:
1. Выполнение работ по обслуживанию и своевременному ремонту облучающего, электромедицинского и электротерапевтического оборудования подкласса 26.60.0.
2. Осуществление контроля технического состояние облучающего, электромедицинского и электротерапевтического оборудования подкласса 26.60.0
3. Ведение учета и анализа допущенных нарушений правил технической эксплуатации облучающего, электро-медицинского и электротерапевтического оборудования подкласса 26.60.0
4. Обеспечение своевременного и качественного проведения предусмотренных правилами профилактических осмотров и испытаний, технического освидетельствования и ревизии облучающего, электромедицинского и электротерапевтического оборудования подкласса 26.60.0
Знания:
1. Технологический регламент установок, планы локализации аварийных ситуаций, требования производственных инструкций по эксплуатации и техническому обслуживанию технологического оборудования на установке
2. Технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, режимы работы и правила эксплуатации технологического оборудования
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык № 2:
Мониторинг эксплуатации облучающего, электромедицинского и электротерапевтического оборудования подкласса 26.60.0
Умения:
1. Осуществление анализа причин отказов оборудования, ведение статистики отказов, разработка мероприятий по повышению надежности медицинского оборудования
2. Осуществление контроля за выполнением качества монтажа, качества ремонтных работ и обслуживания медицинского оборудования
3. Ведение учета и проведение анализа нарушений правил технической эксплуатации медицинского оборудования
Знания:
1. Порядок составления паспортов на оборудование, инструкций по эксплуатации и техническому обслуживанию медицинского оборудования

2. Медициналық ұйымның қондырғыларына жоспарлы-алдын ала жөндеу, жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу, жаңғырту және техникалық қайта жарақтандыру бағдарламаларын жүргізу жоспарларын қалыптастыру.
Қосымша еңбек функциялары
1. 26.60.0 кіші класты сәулелендіру, электромедициналық және электротерапиялық жабдығында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау техникасы қағидалары бойынша жұмысты ұйымдастыру.
2. Жөндеу жұмыстарын жүргізудің толықтығы мен сапасын бақылау.
№1 еңбек функциясы:
1. 26.60.0 кіші класты сәулелендіру, электромедициналық және электро-терапиялық жабдықтарының сенімді, үздіксіз және апатсыз жұмысын қамтамасыз ету
№1 дағды:
26.60.0 кіші класты сәулелендіру, электромедициналық және электротерапиялық жабдықтарды ұтымды пайдалану
Машықтар:
1. 26.60.0 кіші класты сәулелендіру, электромедициналық және электротерапиялық жабдықтарға қызмет көрсету және уақтылы жөндеу бойынша жұмыстарды орындау.
2. 26.60.0 кіші класты сәулелендіру, электромедициналық және электротерапиялық жабдықтардың техникалық жай-күйін бақылауды жүзеге асыру.
3. 26.60.0 кіші класты сәулелендіру, электро-Медициналық және электротерапиялық жабдықтарын техникалық пайдалану қағидаларының жол берілген бұзушылықтарының есебін және талдауын жүргізу.
4. 26.60.0 кіші класты сәулелендіру, электромедициналық және электротерапиялық жабдықтарын профилактикалық қарап-тексеру және сынау, техникалық куәландыру және ревизиялау қағидаларында көзделген уақтылы және сапалы жүргізуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Қондырғылардың технологиялық регламенті, авариялық жағдайларды оқшаулау жоспарлары, қондырғыдағы технологиялық жабдықты пайдалану және техникалық қызмет көрсету жөніндегі өндірістік нұсқаулықтардың талаптары;
2. Технологиялық жабдықтың техникалық сипаттамалары, конструкциялық ерекшеліктері, мақсаты, жұмыс режимдері және пайдалану қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
№ 2 дағды:
26.60.0 кіші класты сәулелендіру, электромедициналық және электротерапиялық жабдықтарын пайдалану мониторингі
Машықтар:
1. Жабдықтың істен шығу себептерін талдауды жүзеге асыру, істен шығу статистикасын жүргізу, медициналық жабдықтың сенімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу;
2. Монтаждау сапасының, жөндеу жұмыстары мен медициналық жабдыққа қызмет көрсету сапасының орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
3. Медициналық жабдықтарды техникалық пайдалану ережелерінің бұзылуын есепке алу және талдау жүргізу.
Білімдер:
1. Жабдыққа паспорттар, медициналық жабдықты пайдалану және оған техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықтар жасау тәртібі;

2. Организационно-распорядительные документы, нормативные и методические материалы, касающиеся применения медицинского оборудования в ежедневной диагностической, лечебной и лечебно-профилактической деятельности медицинской организации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция №2: Формирование планов проведения планово-предупредительных ремонтов установок, технического обслуживания и ремонта оборудования, программ модернизации и технического перевооружения медицинской организации
Навык №1:
Составление годовых и месячных графиков ремонтов облучающего, электромедицинского и электротерапевтического оборудования подкласса 26.60.0, согласование их со службами и учет их выполнения
Умения:
1. Составление графиков работ по контролю технического состояния, техническому обслуживанию и ремонту облучающего, электромедицинского и электротерапевтического оборудования подкласса 26.60.0
2. Проведение расчета ремонтного фонда на планируемый год, представление их на согласование и утверждение руководству
3. Разработка программ модернизации и технического перевооружения медицинской организации
Знания:
Нормативные, методические и другие материалы по организации ремонта облучающего, электромедицинского и электротерапевтического оборудования подкласса 26.60.0
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция №1:
Организация работы по технике безопасности и охране труда в условиях применения облучающего, электромедицинского и электро-терапевтического оборудования подкласса 26.60.0.
Навык №1:
Организация работы по технике безопасности и охране труда в условиях использования облучающего, электромедицинского и электротерапевтического оборудования подкласса 26.60.0
Навык №2:
Контроль полноты и качества проведения ремонтных работ
Умения:
1. Участвовать в разработке системы техники безопасности, разрабатывать и внедрять системы техники безопасности, соответствующие специфике лечебной, диагностической, реабилитационной и лечебно-профилактической деятельности, в том числе в разработке инструкций по безопасности, процедур по обеспечению личной защиты, мероприятий по предотвращению несчастных случаев и профессиональных заболеваний.
2. Проводить обучение персонала, организовывать тренинги для сотрудников по вопросам техники безопасности и охраны труда, проводить разъяснение правил работы с оборудованием и веществами, осуществлять контроль за соблюдением требований техники безопасности.
3. Осуществлять мониторинг и аудит безопасности, проводить регулярные инспекции и аудиты по технике безопасности на производственных площадках, выявлять потенциальные опасности и риски, разрабатывать и внедрять меры по их устранению.
Умения:

2. Медициналық ұйымның күнделікті диагностикалық, емдеу және емдеу-профилактикалық қызметінде медициналық жабдықты қолдануға қатысты ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттар, нормативтік және әдістемелік материалдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
№ 2 еңбек функциясы: Қондырғыларға жоспарлы-алдын ала жөндеу жүргізу, жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жоспарларын, медициналық ұйымды жаңғырту және техникалық қайта жарақтандыру бағдарламаларын қалыптастыру
№ 1 дағды:
26.60.0 кіші класты сәулелендіруші, электромедициналық және электротерапевтік жабдықтарды жөндеудің жылдық және айлық кестелерін жасау, оларды қызметтермен келісу және олардың орындалуын есепке алу
Машықтар:
1. 26.60.0 кіші класты сәулелендіруші, электромедициналық және электротерапиялық жабдықтардың техникалық жай-күйін бақылау, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыс кестесін жасау;
2. Жоспарланатын жылға арналған жөндеу қорының есебін жүргізу, оларды басшылыққа келісуге және бекітуге ұсыну;
3. Медициналық ұйымды жаңғырту және техникалық қайта жарақтандыру бағдарламаларын әзірлеу.
Білімдер:
26.60.0 кіші класты сәулелендіруші, электромедициналық және электротерапиялық жабдықтарды жөндеуді ұйымдастыру жөніндегі нормативтік, әдістемелік және басқа материалдар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
№ 1 қосымша еңбек функциясы:
26.60.0 кіші класты сәулелендіруші, электромедициналық және электро-терапиялық жабдықтарды қолдану жағдайында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
№ 1 дағды:
26.60.0 кіші класты сәулелендіруші, электромедициналық және электротерапиялық жабдықтарды пайдалану жағдайында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау техникасы бойынша жұмысты ұйымдастыру
№2 дағды:
Жөндеу жұмыстарын жүргізудің толықтығы мен сапасын бақылау
Машықтар:
1. Қауіпсіздік техникасы жүйесін әзірлеуге қатысу, емдеу, диагностикалық, оңалту және емдеу-алдын алу қызметінің ерекшеліктеріне сәйкес келетін қауіпсіздік техникасы жүйесін әзірлеу және енгізу, оның ішінде қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтарды, жеке қорғануды қамтамасыз ету жөніндегі рәсімдерді, жазатайым оқиғалар мен кәсіптік ауруларды болдырмау жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге қатысу.
2. Персоналды оқытуды жүргізу, қызметкерлерге қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау мәселелері бойынша тренингтер ұйымдастыру, жабдықтармен және заттармен жұмыс істеу ережелерін түсіндіру, қауіпсіздік техникасы талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
3. Қауіпсіздік мониторингі мен аудитін жүзеге асыру, өндірістік алаңдарда қауіпсіздік техникасы бойынша тұрақты инспекциялар мен аудиттер жүргізу, әлеуетті қауіптер мен тәуекелдерді анықтау, оларды жою жөніндегі шараларды әзірлеу және енгізу.
Машықтар:

1. Проведение анализа выполнения работ по безопасной эксплуатации облучающего, электромедицинского и электротерапевтического оборудования подкласса 26.60.0
2. Проведение диагностики технического состояния облучающего, электромедицинского и электротерапевтического оборудования подкласса 26.60.0.
Знания:
1. Законодательные нормы и стандарты в области техники безопасности и охраны труда, применимых к лечебной, диагностической, реабилитационной и лечебно-профилактической деятельности медицинских организаций
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
компетентность;
ответственность;
дисциплинированность;
аккуратность;
внимательность;
коммуникабельность;
стрессоустойчивость.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. 26.60.0 кіші класты сәулелендіруші, электромедициналық және электротерапиялық жабдықтарды қауіпсіз пайдалану жөніндегі жұмыстардың орындалуына талдау жүргізу;
2. 26.60.0 кіші класты сәулелендіруші, электромедициналық және электротерапиялық жабдықтардың техникалық жай-күйіне диагностика жүргізу.
Білімдер:
1. Медициналық ұйымдардың емдеу, диагностикалық, оңалту және емдеу-профилактикалық қызметіне қолданылатын еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау техникасы саласындағы заңнамалық нормалар мен стандарттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Тұлғалық құзыреттіліктерге қойылатын талаптар
құзыреттілік;
жауапкершілік;
тәртіптілік;
ұқыптылық;
мұқияттылық;
қарым-қатынас;
стресске төзімділік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

Связь с другими профессиями в рамках ОРК, а также в рамках НК РК 01-2017
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6.1
Операторы (всех наименований)
6.2-6.3
Инженеры-технологи (всех наименований), в том числе
Специалист-лаборант ЦНИЛ/ЦЗЛ (центральная научно-исследовательская лаборатория / центральная заводская лаборатория) по анализу лекарственных средств и медицинских изделий
Менеджер фармацевтического производства
Специалист по управлению качеством
Начальник производственного участка
Начальник опытно-промышленного участка
7.1
Начальник подразделения функциональной диагностики медицинской организации
7.2
Врачи-специалисты по функциональной , лучевой диагногностике и лечению
16. Карточка профессии: "6.3 Инженер-технолог по валидации технологических процессов производства фармацевтической и медицинской продукции":
Код группы:
21
Код наименования занятия:
21.1
21.10

СБШ шеңберінде, сондай-ақ ҚР ҰС 01-2017 шеңберінде басқа кәсіптермен байланысы
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6.1
Операторлар (барлық атаулар)
6.2-6.3
Инженер-технологтар (барлық атаулар), оның ішінде:
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды талдау жөніндегі ОҒЗЗ/ОЗЗ (орталық ғылыми-зерттеу зертханасы/орталық зауыттық зертхана) маман-зертханашысы;
Фармацевтикалық өндіріс менеджері;
Сапаны басқару жөніндегі маман;
Өндірістік учаскенің бастығы;
Тәжірибелік-өнеркәсіптік учаскенің бастығы.
7.1
Медициналық ұйымның функционалдық диагностика бөлімшесінің бастығы
7.2
Функционалдық, сәулелік диагностика және емдеу жөніндегі дәрігер-мамандар
16. Кәсіптің карточкасы: "6.3 Фармацевтикалық және медициналық өнімдерді өндірудің технологиялық процестерін валидациялау жөніндегі инженер-технолог":
Топтың коды:
21
Қызмет атауының коды:
21.1
21.10

21.2
21.20
21.20.1
Наименование профессии:
6.3 Инженер-технолог по валидации технологических процессов / Инженер-технолог широкого профиля по производству фармацевтической продукции и медицинских изделий
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
6.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовым квалификационным характеристикам:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Производственные инженеры, в том числе по продукции
Инженер-технолог широкого профиля по производству фармацевтической продукции и медицинских изделий
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: Бакалавриат
(6 уровень МСКО)
Специальность: Технология фармацевтического производства
Квалификация:
Бакалавр техники и технологии фармацевтического производства
Требования к опыту работы:
Квалификация:
Инженер-технолог широкого профиля по производству фармацевтической продукции и медицинских изделий
Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Инженер-технолог по валидации технологических процессов производства фармацевтической продукции и медицинских изделий
Специалист по управлению качеством
Начальник отдела производства
Менеджер фармацевтического производства
Начальник производственного отдела
Начальник производственного участка
Начальник опытно-промышленного участка
Основная цель деятельности:
Организация, управление и контроль за проведением валидации технологических процессов производства химико-фармацевтических, экстракционных препаратов, лечебно-косметических и ветеринарных средств, ИМН/ИСН, пищевых продуктов и товаров народного потребления в промышленных условиях
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и управление валидационными мероприятиями технологического процесса производства химико-фармацевтических, экстракционных препаратов, косметических и ветеринарных средств, ИМН/ИСН
2. Контроль и мониторинг технологического процесса по производству экстракционных препаратов, химико-фармацевтических препаратов, косметических и ветеринарных средств, ИМН/ИСН, включая контроль нормативных параметров технологического процесса

21.2
21.20
21.20.1
Кәсіптің атауы:
6.3 Технологиялық процестерді валидациялау жөніндегі инженер-технолог/фармацевтикалық өнімдер мен медициналық бұйымдарды өндіру жөніндегі кең бейінді инженер-технолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
6.3
БТБА, БА және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді).
Өндірістік инженер, оның ішінде өнімдер бойынша инженер;
Фармацевтикалық өнімдер мен медициналық бұйымдарды өндіру бойынша кең бейінді инженер-технолог.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: Бакалавриат
(БХСЖ 6 деңгейі)
Мамандығы: Фармацевтикалық өндіріс технологиясы
Біліктілік:
Фармацевтикалық өндіріс техникасы және технологиясы бакалавры
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілік:
Фармацевтикалық өнімдер мен медициналық бұйымдарды өндіру бойынша кең бейінді инженер-технолог;
Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Фармацевтикалық өнімдер мен медициналық бұйымдар өндірісінің технологиялық процестерін валидациялау жөніндегі инженер-технолог;
Сапа басқару жөніндегі маман;
Өндіріс бөлімінің бастығы;
Фармацевтикалық өндіріс менеджері;
Өндірістік бөлімінің бастығы;
Өндірістік учаскенің бастығы;
Тәжірибелік-өнеркәсіптік учаскенің бастығы.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өнеркәсіптік жағдайларда химиялық-фармацевтикалық, экстракц иялық препараттарды, емдік-косметикалық және ветеринариялық құралдарды, ММБ/СМБ, тамақ өнімдері мен халық тұтынатын тауарларды өндірудің технологиялық процестеріне валидация жүргізуді ұйымдастыру, басқару және бақылау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Химиялық-фармацевтикалық, экстракциялық препараттарды, косметикалық және ветеринариялық құралдарды, ММБ/СМБ өндірудің технологиялық процесінің валидациялық іс-шараларын ұйымдастыру және басқару.
2. Технологиялық процестің нормативтік параметрлерін бақылауды қоса алғанда, экстракциялық препараттарды, химиялық-фармацевтикалық препараттарды, косметикалық және ветеринариялық құралдарды, ММБ/СМБ өндіру бойынша технологиялық процесті бақылау және мониторинг жүргізу.

3. Планирование, организация и проведение валидации технологического процесса
Дополнительные трудовые функции:
1. Организация и управление работой по соблюдению требований техники безопасности и охраны труда в промышленных условиях при производстве лекарственных и МИ, а также другой продукции народного потребления.
Трудовая функция №1:
Организация и управление валидационными мероприятиями технологического процесса производства химико-фармацевтических, экстракционных, препаратов, косметических и ветеринарных средств, ИМН/ИСН
Навык №1:
Организовать валидационные мероприятия (фармацевтический препарат, биологически активную субстанцию, ИМН, включая косметические средства, ветеринарные препараты, продукты питания и напитки, синтетические материалы и другие товары народного потребления) в промышленных условиях
в соответствии с действующим законодательством РК
Умения:
1. Организовать валидационные мероприятия в соответствии с действующим законодательством РК в области промышленного изготовления лекарственной и медицинской продукции.
2. Управлять валидацией технологического процесса в соответствии со стратегией производства
2. Организовывать правильное и последовательное выполнение всех валидационных мероприятии в соответствии с НД
3. Принимать профессиональные решения в сложных производственных ситуациях высокой неопределенности
Знания:
1. Законодательных и других нормативных правовых актов, регулирующих производство ЛС и МИ, включая производство косметических средств, ветеринарных препаратов, продуктов питания и напитков, синтетических субстанций и других товаров народного потребления в промышленных условиях
2. Последовательности работы в промышленных условиях: подготовка производственного помещения, рабочего места, технологического оборудования, воздуха, водоподготовка, подготовка и инструктаж персонала и др..
3. Требования к качеству исходных веществ и материалов, к качеству полупродуктов и полуфабрикатов, к качеству тароупаковочных средств, к качеству конечного продукта.
4. Правила эксплуатации оборудования, включая его подготовку к работе, отключение и мелкий ремонт (при необходимости).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция №2:
Контроль и мониторинг технологического процесса по производству химико-фармацевтических препаратов, экстракционных препаратов, косметических и ветеринарных средств, ИМН/ИСН, включая контроль нормативных параметров технологического процесса
Навык №1:
Контроль нормативных параметров технологического процесса
Умения:
1. Участвовать в проведении валидации технологического процесса по производству ЛС и МИ в условиях промышленного производства.

3. Технологиялық процестің валидациясын жоспарлау, ұйымдастыру және жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Дәрілік және МБ, сондай-ақ халық тұтынатын басқа да өнімдерді өндіру кезінде өнеркәсіптік жағдайларда еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау техникасының талаптарын сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру және басқару.
№1 еңбек функциясы:
Химиялық-фармацевтикалық, экстракциялық, препараттар, косметикалық және ветеринариялық құралдар, ММБ/СМБ өндірісінің технологиялық процесінің валидациялық іс-шараларын ұйымдастыру және басқару
№1 дағды:
ҚР қолданыстағы заңнамасына сәйкес
өнеркәсіптік жағдайларда валидациялық іс-шараларды (фармацевтикалық препарат, биологиялық белсенді субстанция, косметикалық құралдарды, ветеринариялық препараттарды, азық-түлік өнімдері мен сусындарды, синтетикалық материалдар мен халық тұтынатын басқа да тауарларды қоса алғанда, ММБ) ұйымдастыру
Білік:
1. Дәрілік және медициналық өнімдерді өнеркәсіптік дайындау саласындағы ҚР қолданыстағы заңнамасына сәйкес валидациялық іс-шараларды ұйымдастыру.
2. Өндіріс стратегиясына сәйкес технологиялық процестің валидациясын басқару.
2. НҚ сәйкес барлық валидациялық іс-шаралардың дұрыс және дәйекті орындалуын ұйымдастыру
3. Жоғары белгісіздіктің күрделі өндірістік жағдайларында кәсіби шешімдер қабылдау.
Білімдер:
1. Косметикалық құралдарды, ветеринариялық препараттарды, тамақ өнімдері мен сусындарды, синтетикалық субстанцияларды және өнеркәсіптік жағдайларда халық тұтынатын басқа да тауарларды өндіруді қоса алғанда, ДЗ және МБ өндіруді реттейтін заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілер;
2. Өндірістік жағдайдағы жұмыс реттілігі: өндірістік үй-жайды, жұмыс орнын, технологиялық жабдықты, ауаны дайындау, суды дайындау, персоналды дайындау және нұсқау беру және т.б.;
3. Бастапқы заттар мен материалдардың сапасына, жартылай өнімдер мен жартылай фабрикаттардың сапасына, ыдысты орау құралдарының сапасына, соңғы өнімнің сапасына қойылатын талаптар;
4. Жабдықты жұмысқа дайындау, ажырату және ұсақ жөндеуді (қажет болған жағдайда) қоса алғанда жабдықты пайдалану қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
№ 2 еңбек функциясы:
Технологиялық процестің нормативтік параметрлерін бақылауды қоса алғанда, химиялық-фармацевтикалық препараттарды, экстракциялық препараттарды, косметикалық және ветеринариялық құралдарды, ММБ/СМБ өндіру бойынша технологиялық процесті бақылау және мониторинг
№ 1 дағды:
Технологиялық процестің нормативтік параметрлерін бақылау
Машықтар:
1. Өнеркәсіптік өндіріс жағдайында ДЗ және МБ өндірісі бойынша технологиялық процесті валидациялауға қатысу;

2. Следить за выполнением валидации технологического процесса.
3. Определять риски и причины возникновения несоответствий в производстве, брать на себя ответственность и предлагать в критических ситуациях неординарные пути решения на основе использования производственной информации.
4. Проводить мониторинг всех технологических параметров и контроль качества всех этапов производства ЛС и ИМН/ИСН, включая анализ сырья, промежуточных и готовых продуктов, а также тароупаковочных средств готовых препаратов.
5. Использовать информацию на основе IT-технологий в сфере профессиональной деятельности.
Знания:
1. Законодательных и других нормативных правовых актов, в том числе национальных и международных стандартов (GМР и др), регулирующих производство ЛС и МИ, включая производство косметических средств, ветеринарных препаратов, продуктов питания и напитков, синтетических материалов и других товаров народного потребления в промышленных условиях
2. Технологических процессов производства ЛС и МИ (подготовки исходных веществ, вспомогательных материалов, тароупаковочных средств, воздуха, воды и др., собственно производства, упаковки маркировки и хранения продукта) в промышленных условиях.
3. IT-технологий в сфере профессиональной деятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция №3:
Планирование, организация и проведение валидации технологического процесса
Навык №1:
Разработка плана и организация проведения валидации технологического процесса
Умения:
1. Планировать и разработать план валидации технологического процесса в промышленных условиях продукции
2. Организовывать и координировать проведение валидации с использованием современных методов и методик исследования.
3. Проводить оценочные работы по проведению валидационных работ и оценке рисков при проведении валидации
Знания:
1. Законодательных и других нормативных правовых актов, в том числе национальных и международных стандартов (GМР и др.), регулирующих производство ЛС и МИ, включая производство косметических средств, ветеринарных препаратов, продуктов питания и напитков, синтетических материалов и других товаров народного потребления в промышленных условиях
2. Технологических процессов производства конкретных ЛС, МИ и других товаров народного потребления в промышленных условиях.
3. IT-технологий в сфере профессиональной деятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция №1: Организация и управление работой по соблюдению требований техники безопасности и охраны труда в промышленных условиях при производстве лекарственных и МИ, а также другой продукции народного потребления.
Навык №1:
Организация и управление работой по технике безопасности и охране труда в промышленных условиях на всех этапах технологического процесса при производстве лекарственной продукции, МИ и др.
Умения:

2. Технологиялық процестің валидациясының орындалуын бақылау;
3. Өндірістегі сәйкессіздіктердің тәуекелдері мен себептерін анықтау, жауапкершілікті өз мойнына алу және қиын жағдайларда өндірістік ақпаратты пайдалану негізінде шешудің ерекше жолдарын ұсыну;
4. Шикізатты, аралық және дайын өнімдерді, сондай-ақ дайын препараттардың ыдыс орау құралдарын талдауды қоса алғанда, ДЗ және ММБ/СМБ өндірісінің барлық технологиялық параметрлеріне мониторинг жүргізу және барлық кезеңдердің сапасын бақылау;
5. Кәсіби қызмет саласындағы IT-технологиялар негізінде ақпаратты пайдалану.
Білімдер:
1. Косметикалық құралдарды, ветеринариялық препараттарды, тамақ өнімдері мен сусындарды, синтетикалық материалдарды және өнеркәсіптік жағдайларда халық тұтынатын басқа да тауарларды өндіруді қоса алғанда, ДЗ және МБ өндіруді реттейтін заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілер, оның ішінде ұлттық және халықаралық стандарттар (GMP және т.б);
2. Өнеркәсіптік жағдайларда ДЗ және МБ өндірісінің технологиялық процестері (бастапқы заттарды, қосалқы материалдарды, ыдыс-орау құралдарын, ауаны, суды және т.б. дайындау, жеке өндіріс, өнімді қаптау, таңбалау және сақтау);
3. Кәсіби қызмет саласындағы IT-технологиялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
№ 3 еңбек функциясы:
Технологиялық процестің валидациясын жоспарлау, ұйымдастыру және жүргізу
№ 1 дағды:
Технологиялық процесті валидациялау жоспарын әзірлеу және жүргізуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Өнімнің өнеркәсіптік жағдайында технологиялық процесті валидациялау жоспарын жоспарлау және әзірлеу;
2. Зерттеудің заманауи әдістері мен әдістемелерін пайдалана отырып, валидация жүргізуді ұйымдастыру және үйлестіру;
3. Валидация жұмыстарын жүргізу және валидация жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау бойынша бағалау жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. Косметикалық құралдарды, ветеринариялық препараттарды, тамақ өнімдері мен сусындарды, синтетикалық материалдарды және өнеркәсіптік жағдайларда халық тұтынатын басқа да тауарларды өндіруді қоса алғанда, ДЗ және МБ өндіруді реттейтін заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілер, оның ішінде ұлттық және халықаралық стандарттар (GMP және т.б);
2. Өнеркәсіптік жағдайларда нақты ДЗ, МБ және басқа да халық тұтынатын тауарларды өндірудің технологиялық процестері;
3. Кәсіби қызмет саласындағы IT-технологиялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
№ 1 қосымша еңбек функциясы: Дәрілік және МБ, сондай-ақ халық тұтынатын басқа да өнімдерді өндіру кезінде өнеркәсіптік жағдайларда қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарын сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру және басқару.
№1 дағды:
Дәрілік өнімдерді өндіру кезінде технологиялық процестің барлық кезеңдерінде өнеркәсіптік жағдайларда қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру және басқару.
Машықтар:

1. Разрабатывать внутренние стандартные операционные процедуры (СОП) по правильной эксплуатации технологического оборудования в соответствии с требованиями технологического регламента
2. Разрабатывать СОПы по охране труда и производственной санитарии, по ТБ, правилам пожарной безопасности и порядку действий при чрезвычайных ситуациях
3. Разрабатывать внутризаводские/внутрицеховые инструкции по соблюдению санитарно-эпидемиологических требований к эксплуатации помещений и к условиям труда
4. Проводить инструктаж персонала непосредственно на рабочих местах и обеспечивать соблюдение правил и требований по ОТ и ПС, по ТБ, по пожарной безопасности и порядку действий при чрезвычайных ситуациях
Знания:
1. Нормативно-правовых основ системы безопасности и охраны труда на производстве
2. Основные принципы обеспечения безопасности и охраны труда работников фармацевтических производств
3. Инструкции по безопасности и охране труда на производстве
4. Порядок разработки и утверждения технических инструкций и СОПов по ОТ.
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
компетентность;
ответственность;
дисциплинированность;
аккуратность;
внимательность;
коммуникабельность;
стрессоустойчивость.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Технологиялық регламенттің талаптарына сәйкес технологиялық жабдықты дұрыс пайдалану бойынша ішкі стандартты операциялық процедураларды (СОП) әзірлеу;
2. Еңбекті қорғау және өндірістік санитария, ҚТ, өрт қауіпсіздігі қағидалары және төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимыл тәртібі жөніндегі СОП-ды әзірлеу;
3. Үй-жайларды пайдалануға және еңбек жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау бойынша зауытішілік/цех ішілік нұсқаулықтарды әзірлеу;
4. Персоналға тікелей жұмыс орындарында нұсқаулық жүргізу және ЕҚ және ӨС бойынша, ҚТ бойынша, өрт қауіпсіздігі және төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимыл тәртібі бойынша қағидалар мен талаптардың сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Өндірістегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жүйесінің нормативтік-құқықтық негіздерін білу;
2. фармацевтикалық өндіріс қызметкерлерінің еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды қамтамасыз етудің негізгі қағидаттарын білу;
3. Өндірістегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтарды білу;
4. ЕҚ бойынша техникалық нұсқаулықтар мен СОП әзірлеу және бекіту тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылмайды
Тұлғалық құзыреттіліктерге қойылатын талаптар
құзыреттілік;
жауапкершілік;
тәртіптілік;
ұқыптылық;
мұқияттылық;
қарым-қатынас;
стресске төзімділік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

21.2
21.20
21.20.1
Наименование профессии:
6.3 Специалист по управлению качеством
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
6.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовым квалификационным характеристикам:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Производственные инженеры, в том числе по продукции
Инженер-технолог широкого профиля по производству фармацевтической продукции и медицинских изделий
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: Бакалавриат
(6 уровень МСКО)
Специальность: Технология фармацевтического производства
Квалификация:
Бакалавр техники и технологии фармацевтического производства
Требования к опыту работы:
Квалификация:
Инженер-технолог широкого профиля по производству фармацевтической продукции и медицинских изделий
Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Уполномоченное лицо по качеству
Начальник производственного участка
Начальник опытно-промышленного участка
Начальник производственного отдела
Начальник отдела контроля качества
Основная цель деятельности:
Обеспечение, мониторинг и контроль постоянного улучшения и совершенствования фармацевтической системы качества на фармацевтическом производстве в соответствии с действующим законодательством РК и ЕАЭС в сфере обращения ЛС и МИ и Надлежащими фармацевтическими практиками GxP.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка политики в области планирования качества продукции в организации;
2. Организация функционирования процессов фармацевтической системы качества на предприятии;
3. Оценка досье на серийный выпуск и контроль качества производимой продукции, соответствующей требованиям технических регламентов и стандартов, с оформлением решения о разрешении на выпуск в обращение;
4. Организация работы персонала подразделений по обеспечению качества ЛС;
5. Контроль соблюдения установленных требований к производству, обеспечению и контролю качества ЛС на фармацевтическом производстве;
Дополнительные трудовые функции:
1. Организация мероприятий по разработке и внедрению рационализаторских предложений сотрудниками и службами организации

21.2
21.20
21.20.1
Кәсіптің атауы:
6.3 Сапаны басқару жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
6.3
БТБА, БА және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді).
Өндірістік инженер, оның ішінде өнімдер бойынша инженер;
Фармацевтикалық өнімдер мен медициналық бұйымдарды өндіру бойынша кең бейінді инженер-технолог.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: Бакалавриат
(БХСЖ 6 деңгейі)
Мамандығы: Фармацевтикалық өндіріс технологиясы
Біліктілік:
Фармацевтикалық өндіріс техникасы және технологиясы бакалавры
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілік:
Фармацевтикалық өнімдер мен медициналық бұйымдарды өндіру бойынша кең бейінді инженер-технолог;
Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Сапа жөніндегі уәкілетті тұлға;
Өндірістік учаскенің бастығы;
Тәжірибелік-өнеркәсіптік учаскенің бастығы;
Өндірістік бөлімінің бастығы;
Сапаны бақылау бөлімінің бастығы.
Қызметтің негізгі мақсаты:
ДЗ және МБ айналымы саласындағы ҚР және ЕАЭО қолданыстағы заңнамасына және GxP тиісті фармацевтикалық практикасына сәйкес фармацевтикалық өндірістегі фармацевтикалық сапа жүйесін ұдайы жақсарту мен жетілдіруді қамтамасыз ету, мониторингілеу және бақылау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйымдағы өнім сапасын жоспарлау саласындағы саясатты әзірлеу.
2. Кәсіпорында фармацевтикалық сапа жүйесінің процестерінің жұмыс істеуін ұйымдастыру.
3. Айналысқа шығаруға рұқсат беру туралы шешімді ресімдей отырып, техникалық регламенттер мен стандарттардың талаптарына сәйкес келетін өндірілетін өнімнің сериялық шығарылымына және сапасын бақылауға арналған құжаттаманы бағалау.
4. ДЗ сапасын қамтамасыз ету бойынша бөлімшелер персоналының жұмысын ұйымдастыру.
5. Фармацевтикалық өндірісте ДЗ өндірісіне, сапасын қамтамасыз етуге және бақылауға қойылатын белгіленген талаптардың сақталуын бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ұйым қызметкерлері мен қызметтерінің рационализаторлық ұсыныстарды әзірлеу және енгізу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру.

2. Формирование экспертных заключений по внесенным рационализаторским предложениям в области технологии производства ЛС и МИ.
Трудовая функция №1:
Разработка политики в области планирования качества продукции в организации
Навык №1:
Разработка плана мероприятий по выявлению параметров качества - создать программу для определения и документирования необходимых параметров качества проектируемой фармацевтической продукции.
Навык №2:
Анализ и внедрение надлежащих практик - провести анализ казахстанского и международного опыта в области планирования качества и внедрить эффективные практики в производственные процессы.
Навык №3: Контроль соблюдения стандартов качества - осуществлять мониторинг и контроль реализации мероприятий по соблюдению и повышению качества выпускаемой продукции, обеспечивая соответствие современным требованиям и стандартам.
Умения:
1. Внедрять и применять на практике стандарты в области систем управления качеством и метрологии, а также требования по безопасности
2. Использовать методы контроля за соблюдением национальных и международных стандартов и нормативных правовых актов в области управления качеством
3. Применять методы анализа рисков, их минимизации, и выявления интересов всех сторон, заинтересованных в результатах деятельности организации
4. Применять современную методологию совершенствования процессов, включая цифровизацию, электронный документооборот.
5. Использовать современные методы и средства метрологического обеспечения качества, а также проводить квалиметрический анализ продукции.
6. Применять современную методологию для обеспечения конкурентоспособности продукции на рынке.
7. Идентифицировать коррупционные риски и разрабатывать стратегии для их минимизации.
Знания:
1. принципов и методов менеджмента качества, включая основные термины и концепции.
2. национальных, межгосударственных и международных стандартов, надлежащей производственной практики, ICHQ10, а также нормативных правовых актов в области управления качеством и технического регулирования, стандартизации.
3. методов и документов, связанных с метрологическим обеспечением, а также методов квалиметрического анализа продукции.
4. современных методологий и подходов к управлению качеством, включая методы оптимизации производственных процессов.
5. основ трудового законодательства, требований охраны труда, пожарной и экологической безопасности, а также принципов этики делового общения
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция №2:
Организация функционирования процессов фармацевтической системы качества на предприятии
Навык №1:
Организация и контроль процессов фармацевтической системы качества ЛС, включая управление процессами документооборота и анализа рисков для качества ЛС.
Навык №2:
Организация и проведение аудитов качества (самоинспекций) на фармацевтическом производстве, контрактных производителей и поставщиках исходного сырья, аутсорсеров, а также управление процессами отзыва с рынка несоответствующей продукции.
Умения:

2. ДЗ және МБ өндіру технологиясы саласында енгізілген рационализаторлық ұсыныстар бойынша сараптамалық қорытындылар қалыптастыру.
№ 1 еңбек функциясы:
Ұйымдағы өнім сапасын жоспарлау саласындағы саясатты әзірлеу
№ 1 дағды:
Сапа параметрлерін анықтау бойынша іс - шаралар жоспарын әзірлеу - жобаланатын фармацевтикалық өнімнің қажетті сапа параметрлерін анықтау және құжаттау үшін бағдарлама құру.
№ 2 дағды:
Тиісті тәжірибелерді талдау және енгізу - сапаны жоспарлау саласындағы қазақстандық және халықаралық тәжірибеге талдау жүргізу және өндірістік процестерге тиімді тәжірибелерді енгізу.
№ 3 дағды: Сапа стандарттарының сақталуын бақылау - қазіргі заманғы талаптар мен стандарттарға сәйкестікті қамтамасыз ете отырып, шығарылатын өнімнің сапасын сақтау және арттыру жөніндегі іс-шаралардың іске асырылуына мониторинг пен бақылауды жүзеге асыру.
Білік:
1. Сапа менеджменті және метрология жүйелері саласындағы стандарттарды, сондай-ақ қауіпсіздік талаптарын енгізу және практикада қолдану;
2. Сапаны басқару саласындағы ұлттық және халықаралық стандарттар мен нормативтік құқықтық актілердің сақталуын бақылау әдістерін қолдану;
3. Тәуекелдерді талдау, оларды азайту және ұйым қызметінің нәтижелеріне мүдделі барлық тараптардың мүдделерін анықтау әдістерін қолдану;
4. Цифрландыруды, электрондық құжат айналымын қоса алғанда, процестерді жетілдірудің заманауи әдіснамасын қолдану;
5. Сапаны метрологиялық қамтамасыз етудің заманауи әдістері мен құралдарын пайдалану, сондай-ақ өнімге квалиметриялық талдау жүргізу;
6. Нарықта өнімнің бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету үшін қазіргі заманғы әдіснаманы қолдану;
7. Сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін сәйкестендіру және оларды азайту үшін стратегиялар әзірлеу.
Білімдер:
1. Негізгі терминдер мен тұжырымдамаларды қоса алғанда, сапа менеджментінің принциптері мен әдістерін білу;
2. Ұлттық, мемлекетаралық және халықаралық стандарттарды, тиісті өндірістік практиканы, ICHQ10, сондай-ақ сапаны басқару және техникалық реттеу, стандарттау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді білу;
3. Метрологиялық қамтамасыз етуге байланысты әдістер мен құжаттарды, сондай-ақ өнімді квалиметриялық талдау әдістерін білу;
3. Өндірістік процестерді оңтайландыру әдістерін қоса алғанда, сапаны басқарудың қазіргі заманғы әдіснамалары мен тәсілдерін білу;
4. Еңбек заңнамасының негіздерін, еңбекті қорғау, өрт және экологиялық қауіпсіздік талаптарын, сондай-ақ іскерлік қарым-қатынас этикасы қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
№2 еңбек функциясы:
Кәсіпорында фармацевтикалық сапа жүйесінің процестерінің жұмыс істеуін ұйымдастыру
№1 дағды:
ДЗ сапасының фармацевтикалық жүйесінің процестерін ұйымдастыру және бақылау, оның ішінде құжат айналымы процестерін басқару және ДЗ сапасына тәуекелді талдау.
№2 дағды:
Фармацевтикалық өндірісте, бастапқы шикізатты, аутсорсерлерді келісімшарттық өндірушілер мен жеткізушілерде сапа аудиттерін (өзін-өзі тексеруді) ұйымдастыру және жүргізу, сондай-ақ сәйкес келмейтін өнімді нарықтан кері қайтарып алу процестерін басқару.
Машықтар:

1. проводить аудит качества фармацевтического производства на соответствие требованиям GMP, контрактных производителей, поставщиков исходного сырья и упаковочных материалов, аутсорсинга.
2. анализировать текущее состояние фармацевтической системы качества на производстве и разрабатывать бизнес-процессы.
3. применять междисциплинарный подход при анализе рисков по качеству, проводить их минимизацию.
4. анализировать причины отклонений и несоответствий, составлять протоколы отклонений, разрабатывать, проводить мониторинг, контроль эффективности выполнения корректирующих и предупреждающих действий, оценивать и минимизировать риски для качества готовой продукции.
5. производить взаимодействие между подразделениями, вести переговоры, делегирование полномочий.
6. анализировать отчеты по качеству ЛС, разрабатывать предложения по улучшению деятельности, составлять план работ и их контроль.
7. участвовать в управлении документацией, а именно в разработке, хранении, распространении, актуализации, архивировании и уничтожении документации, стандартных операционных процедур, выдаче форм и шаблонов документов для заполнения, мониторинг и контроль ведения записей, управление целостности данных.
8. участвовать и разрабатывать изменения, проводить мониторинг эффективности их внедрения.
Знания:
1. требования Соглашения о единых принципах и правилах обращения ЛС в рамках Евразийского экономического союза, правила надлежащей производственной практики, а также нормативные акты и стандарты, касающиеся системы качества ЛС;
2. лицензионные требования при производстве ЛС и последствий их несоблюдения;
3. принципы стандартизации и методы контроля качества ЛС, стандарт системы менеджмента, используемый для оценки компетентности испытательных и калибровочных лабораторий, а также валидация технологического процесса;
4. методы и инструменты управления рисками, а также методы поиска причин несоответствий установленным требованиям;
5. положение разработки и управления регламентирующей и регистрирующей документацией, виды и формы документации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция №3: Оценка досье на серийный выпуск и контроль качества производимой продукции, соответствующей требованиям технических регламентов и стандартов, с оформлением решения о разрешении на выпуск в обращение
Навык №1:
Обеспечение полного и корректного заполнения документации на серию лекарственного средства, а также оценка соответствия производственного процесса установленным требованиям.
Навык №2:
Оценка состояния валидации технологических процессов и аналитических методик, а также проверка легитимности отклонений от стандартных методик контроля.
Навык №3:
Подтверждение выполнения всех необходимых процедур и испытаний для ЛС и исходного сырья, а также организация и контроль аудитов в соответствии с системой качества.
Умения:
1. анализировать документацию по производству серийной продукции на соответствие требованиям безопасности, эффективности и качества готовых лекарственных препаратов, включая препараты для клинических исследований;

1. фармацевтикалық өндіріс сапасының GMP, келісімшарттық өндірушілер, бастапқы шикізат пен буып-түю материалдарын жеткізушілер, аутсорсинг талаптарына сәйкестігіне аудит жүргізу;
2. өндірістегі фармацевтикалық сапа жүйесінің ағымдағы жағдайын талдау және бизнес-процестерді дамыту;
3. сапа бойынша тәуекелдерді талдау кезінде пәнаралық тәсілді қолдану, оларды барынша азайту;
4. ауытқулар мен сәйкессіздіктердің себептерін талдау, ауытқулар хаттамаларын жасау, түзету және алдын алу іс-әрекеттерінің тиімділігіне мониторинг жасау, бақылау жүргізу, дайын өнімнің сапасына тәуекелдерді бағалау және азайту;
5. бөлімшелер арасында өзара іс-қимыл жасау, келіссөздер жүргізу, өкілеттіктер беру;
6. ДЗ сапасы бойынша есептерді талдау, қызметті жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу, жұмыс жоспарын құру және оларды бақылау;
7. құжаттаманы басқаруға, атап айтқанда құжаттаманы әзірлеуге, сақтауға, таратуға, өзектендіруге, архивтеуге және жоюға, стандартты операциялық рпроцедураларға, толтыруға арналған құжаттардың нысандары мен шаблондарын беруге, жазбалардың жүргізілуін мониторингілеуге және бақылауға, деректердің тұтастығын басқаруға қатысу;
8. өзгерістерге қатысу және әзірлеу, оларды енгізу тиімділігіне мониторинг жүргізу.
Білім:
1. Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ДЗ айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімнің талаптары, тиісті өндірістік практика қағидалары, сондай-ақ ДЗ сапасының жүйесіне қатысты нормативтік актілер мен стандарттар;
2. ДЗ өндірісіндегі лицензиялық талаптар және оларды сақтамау салдары;
3. стандарттау қағидаттары және ДЗ сапасын бақылау әдістері, сынақ және калибрлеу зертханаларының құзыреттілігін бағалау үшін пайдаланылатын менеджмент жүйесінің стандарты, сондай-ақ технологиялық процесті валидациялау;
4. тәуекелдерді басқару әдістері мен құралдары, сондай-ақ белгіленген талаптарға сәйкес келмеу себептерін іздеу әдістері;
5. регламенттеуші және тіркеуші құжаттаманы әзірлеу және басқару ережесі, құжаттаманың түрлері мен нысандары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
№ 3 еңбек функциясы: Сериялық шығарылым деректерін бағалау және айналымға шығаруға рұқсат беру туралы шешімді ресімдей отырып, техникалық регламенттер мен стандарттардың талаптарына сәйкес келетін өндірілетін өнімнің сапасын бақылау
№ 1 дағды:
Дәрілік заттың сериясына құжаттаманы толық және дұрыс толтыруды қамтамасыз ету, сондай-ақ өндірістік процестің белгіленген талаптарға сәйкестігін бағалау.
№ 2 дағды:
Технологиялық процестер мен талдамалық әдістемелер валидациясының жай-күйін бағалау, сондай-ақ бақылаудың стандартты әдістемелерінен ауытқулардың заңдылығын тексеру.
№ 3 дағды:
ДЗ және бастапқы шикізат үшін барлық қажетті процедуралар мен сынақтардың орындалуын растау, сондай-ақ сапа жүйесіне сәйкес аудиттерді ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. клиникалық зерттеулерге арналған препараттарды қоса алғанда, дайын дәрілік препараттардың қауіпсіздік, тиімділік және сапа талаптарына сәйкестігіне сериялық өнім өндіру жөніндегі құжаттаманы талдау;

2. оформлять решения о выпуске продукции в обращение на основе проведенного анализа и оценки.
3. выявлять причины отклонений и несоответствий, а также проводить анализ рисков для качества готовой продукции;
4. проводить анализ отчетов и обзоров по качеству ЛС для выявления трендов и проблемных областей.
5. вести переговоры, делегировать полномочия и осуществлять взаимодействие с персоналом других подразделений для достижения целей в области качества.
Знания:
1. Соглашения о единых принципах обращения ЛС, правил надлежащей производственной практики и стандартов в области системы качества;
2. лицензионные требования для производства ЛС и последствий их несоблюдения;
3. методы статистического управления качеством, валидация технологических процессов, аналитических методик, вспомогательных процессов, квалификация оборудования, температурное картирование, а также принципы стандартизации;
4. методы управления рисками для обеспечения качества и причины несоответствий установленным требованиям;
5. виды и формы регламентирующей и регистрационной документации, делопроизводства в фармацевтической системе качества;
6. требования санитарного режима, охраны труда, пожарной безопасности и экологии, а также порядка действий в чрезвычайных ситуациях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция №4:
Организация работы персонала подразделений по обеспечению качества ЛС
Навык №1:
Планирование потребности в персонале подразделений по обеспечению качества, подбор, адаптация и обучение сотрудников, а также распределение задач и контроль их выполнения.
Навык №2:
Оценка условий труда и организация регулярных медицинских профилактических осмотров для обеспечения здоровья персонала подразделений по обеспечению качества.
Умения:
1. Оценивать потребность в персонале и профессионально-квалификационный уровень сотрудников подразделений по обеспечению качества;
2. разрабатывать мероприятия по адаптации персонала и согласовывать должностные инструкции;
3. Планировать формы и методы обучения, а также разрабатывать системы эффективной мотивации для сотрудников, вести документацию по обучению;
4. Разрабатывать мероприятия по санитарной гигиене, технике безопасности, пожарной безопасности проводить контроль за их соблюдением;
5. Предупреждать конфликтные ситуации, вести переговоры и осуществлять взаимодействие с другими подразделениями.
Знания:
1. Трудовое законодательство РК и законодательные акты, регулирующие деятельность организации;
2. Основы кадрового менеджмента, видов стимулирования и методов мотивации сотрудников;

2. жүргізілген талдау және бағалау негізінде өнімді айналымға шығару туралы шешімді ресімдеу.
3. ауытқулар мен сәйкессіздіктердің себептерін анықтау, сондай-ақ дайын өнімнің сапасы үшін тәуекелдерге талдау жүргізу;
4. трендтер мен проблемалық аймақтарды анықтау үшін ДЗ сапасы бойынша есептер мен шолуларға талдау жүргізу;
5. сапа саласындағы мақсаттарға қол жеткізу үшін келіссөздер жүргізу, өкілеттіктер беру және басқа бөлімшелердің персоналдарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. ДЗ айналысының бірыңғай қағидаттары, тиісті өндірістік практика қағидалары және сапа жүйесі саласындағы стандарттар туралы келісімдер;
2. ДЗ өндірісіне арналған лицензиялық талаптар және оларды сақтамау салдары;
3. сапаны статистикалық басқару әдістері, технологиялық процестерді, аналитикалық әдістерді, қосалқы процестерді валидациялау, жабдықтың біліктілігі, температуралық картаға түсіру, сондай-ақ стандарттау принциптері;
4. белгіленген талаптарға сәйкес келмеу сапасы мен себебін қамтамасыз ету үшін тәуекелдерді басқару әдістері;
5. фармацевтикалық сапа жүйесінде регламенттеу және тіркеу құжаттамасының, іс жүргізудің түрлері мен нысандары;
6. санитарлық режимнің, еңбекті қорғаудың, өрт қауіпсіздігі мен экологияның, сондай-ақ төтенше жағдайларда іс-қимыл тәртібінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
№ 4 еңбек функциясы:
ДЗ сапасын қамтамасыз ету бойынша бөлімшелер персоналының жұмысын ұйымдастыру
№ 1 дағды:
Сапаны қамтамасыз ету бөлімшелерінің персоналына қажеттілікті жоспарлау, қызметкерлерді іріктеу, бейімдеу және оқыту, міндеттерді бөлу және олардың орындалуын бақылау.
№ 2 дағды:
Сапаны қамтамасыз ету бөлімшелері персоналының денсаулығын қамтамасыз ету үшін еңбек жағдайларын бағалау және тұрақты медициналық профилактикалық тексерулерді ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Персоналға қажеттілікті және сапаны қамтамасыз ету бөлімшелері қызметкерлерінің кәсіби-біліктілік деңгейін бағалау;
2. персоналды бейімдеу бойынша іс-шараларды әзірлеу және лауазымдық нұсқаулықтарды келісу;
3. Оқыту нысандары мен әдістерін жоспарлау, сондай-ақ қызметкерлерді тиімді ынталандыру жүйелерін әзірлеу, оқыту құжаттамасын жүргізу;
4. Санитарлық гигиена, қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі жөніндегі іс-шараларды әзірлеу олардың сақталуына бақылау жүргізу;
5. Жанжалды жағдайлардың алдын алу, келіссөздер жүргізу және басқа бөлімшелермен өзара әрекеттесу.
Білімдер:
1. ҚР еңбек заңнамасы және ұйымның қызметін реттейтін заңнамалық актілер;
2. Кадр менеджментінің негіздері, қызметкерлерді ынталандыру түрлері мен ынталандыру әдістері;

3. Санитарно-гигиенические требования к помещениям и персоналу, а также правила и периодичность медицинских осмотров;
4. Требования GМР, стандартов системы качества и санитарного режима, охраны труда и пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция №5:
Контроль соблюдения установленных требований к производству и контролю качества ЛС на фармацевтическом производстве
Навык №1:
Осуществление контроля за регламентацией всех производственных процессов, оценка их стабильности и эффективности, а также контроль проведения работ по валидации
технологических процессов и аналитических методик.
Навык №2:
Контроль выполнения установленных требований к помещениям и оборудованию, условий хранения и транспортировки ЛС, а также испытаний ЛС, исходного сырья и объектов производственной среды.
Умения:
1. Разрабатывать планы по качеству и контролировать их выполнение, а также проводить оценку процессов производства и контроля качества ЛС;
2. Оценивать эффективность фармацевтической системы качества и анализировать состояние проверяемых процессов и документации на соответствие установленным требованиям;
3. Управлять групповым обсуждением при расследованиях отклонений и несоответствий, вести переговоры, делегировать полномочия для эффективного взаимодействия с персоналом других подразделений.
Знания:
1. Соглашения о единых принципах обращения ЛС, правил надлежащей производственной практики и стандартов в области системы качества;
2. Лицензионные требования для производства ЛС и последствий их несоблюдения;
3. Принципы стандартизации и контроля качества, а также методы статистического анализа управления качеством;
4. Требования к регистрации ЛС и принципы разработки R&D и управления регламентирующей документацией;
5. Принципы валидации технологических процессов, аналитических методик и основы фармацевтической микробиологии;
6. Требования санитарного режима, охраны труда и пожарной безопасности, правила действий при чрезвычайных ситуациях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция №1: Организация мероприятий по разработке и внедрению рационализаторских предложений сотрудниками и службами организации
Навык 1:
Оценить и сформировать экспертные заключения по рационализаторским предложениям в области технологии производства ЛС и МИ.
Умения:
1. проводить глубокий анализ предложений и оценивать их целесообразность;
2. видеть взаимосвязи между различными аспектами производства и качеством продукции;
3. готовить отчеты и оформлять заключения в соответствии с установленными стандартами;

3. Үй-жайлар мен персоналға қойылатын санитариялық-гигиеналық талаптар, сондай-ақ медициналық тексерулердің қағидалары мен кезеңділігі;
4. GMР талаптары, сапа жүйесі мен санитарлық режим стандарттары, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
№ 5 еңбек функциясы:
Фармацевтикалық өндірісте ДЗ өндірісіне және сапасын бақылауға қойылатын белгіленген талаптардың сақталуын бақылау
№ 1 дағды:
Барлық өндірістік процестердің регламенттелуін бақылауды жүзеге асыру, олардың тұрақтылығы мен тиімділігін бағалау, сондай-ақ технологиялық процестер мен талдау әдістемелерін
валидациялау бойынша жұмыстардың жүргізілуін бақылау.
№ 2 дағды:
Үй-жайлар мен жабдықтарға қойылатын белгіленген талаптардың орындалуын, ДЗ сақтау және тасымалдау шарттарын, сондай-ақ ДЗ, бастапқы шикізат пен өндірістік орта объектілерін сынауды бақылау.
Машықтар:
1. Сапа жоспарларын әзірлеу және олардың орындалуын бақылау, сондай-ақ өндіріс процестерін бағалау және ДЗ сапасын бақылау;
2. Фармацевтикалық сапа жүйесінің тиімділігін бағалау және тексерілетін процестер мен құжаттаманың белгіленген талаптарға сәйкестігін талдау;
3. Ауытқулар мен сәйкессіздіктерді тергеу кезінде топтық талқылауды басқару, келіссөздер жүргізу, басқа бөлімшелердің персоналымен тиімді қарым-қатынас жасау үшін өкілеттіктер беру.
Білімдер:
1. ДЗ айналысының бірыңғай қағидаттары, тиісті өндірістік практика қағидалары және сапа жүйесі саласындағы стандарттар туралы келісімдер;
2. ДЗ өндірісіне арналған лицензиялық талаптар және оларды сақтамау салдары;
3. Сапаны стандарттау және бақылау принциптері, сондай-ақ сапаны басқаруды статистикалық талдау әдістері;
4. ДЗ тіркеуге қойылатын талаптар және R&D әзірлеу және регламенттеуші құжаттаманы басқару қағидаттары;
5. Технологиялық процестерді валидациялау принциптері, аналитикалық әдістер және фармацевтикалық микробиология негіздері;
6. Санитарлық режим, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптары, төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимыл қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
№ 1 қосымша еңбек функциясы: ұйым қызметкерлері мен қызметтерінің рационализаторлық ұсыныстарды әзірлеу және енгізу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру
1-дағды:
ДЗ және МБ өндіру технологиясы саласындағы рационализаторлық ұсыныстар бойынша сараптамалық қорытындыларды бағалау және қалыптастыру.
Машықтар:
1. ұсыныстарға терең талдау жүргізу және олардың орындылығын бағалау;
2. өндірістің түрлі аспектілері мен өнім сапасы арасындағы өзара байланысты көру;
3. белгіленген стандарттарға сәйкес есептер дайындау және қорытындыларды ресімдеу;

4. отслеживать внедрение предложений и оценивать их влияние на производственные процессы.
5. анализировать и обрабатывать количественные и качественные данные;
6. владеть специализированными программами для обработки данных и документирования
Знания:
1.нормативно-правовых актов системы безопасности и охраны труда.
2. основные принципы обеспечения безопасности и охраны труда работников фармацевтических производств
3. методы и инструменты для оценки и управления профессиональными рисками
4. основы эргономики и их применение для создания безопасных условий труда.
5. процедуры и методов расследования несчастных случаев и инцидентов на рабочем месте.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
компетентность,
внимательность,
исполнительность,
дисциплинированность,
организованность,
ответственность,
решительность,
инициативность,
коммуникабельность,
принципиальность,
стрессоустойчивость.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Национальный классификатор РК "Классификатор занятий" НК РК 01-2017, Астана, Комитет технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию РК
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 декабря 2019 года № 642 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 29)" (ЕТКС)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих"
Справочник "Общий Классификатор видов экономической деятельности Казахстана - Коды ОКЭД РК на 2023-2024 годы" (последнее обновление от 11.04.2024 г.)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК, а также в рамках НК РК 01-2017
:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4.1-4.3
Аппаратчик (всех наименований)
6.1
Операторы (всех наименований)
6.2-6.3
Инженеры-технологи (всех наименований), в том числе
Специалист-лаборант ЦНИЛ/ЦЗЛ (центральная научно-исследовательская лаборатория / центральная заводская лаборатория) по анализу ЛС и МИ
Менеджер фармацевтического производства
Начальник производственного участка
7.1
Начальник цеха
18. Карточка профессии: "7.1 Заведующий научно-исследовательской лабораторией (Руководитель научно-исследовательского подразделения)":
Код группы:
123
Код наименования занятия:
1233
Наименование профессии:
Заведующий научно-исследовательской лабораторией
Уровень квалификации по ОРК:
7
Подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовым квалификационным характеристикам:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Производственные инженеры, в том числе по продукции
Инженер-технолог широкого профиля по производству фармацевтической продукции и медицинских изделий
Инженер-химик-технолог
Химик-аналитик
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Магистратура профильная и/или научно-педагогическая
(7 уровень МСКО)
Бакалавриат
(6 уровень МСКО)
Специальность: Технология фармацевтического производства
Химическая технология
Фармация
Квалификация:
Магистр техники и технологии фармацевтического производства
Бакалавр техники и технологии фармацевтического производства (со стажем работы на производстве не менее 5 лет)
Требования к опыту работы:
Квалификация:
Инженер-технолог широкого профиля по производству фармацевтической продукции и медицинских изделий (стаж работы на производстве не менее 5 лет)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Руководитель научно-исследовательского подразделения
Начальник опытно-промышленного участка
Основная цель деятельности:
Планирование, управление, координация проведения научных исследований и опытно-конструкторских работ на предприятии или в организации, или на тех предприятиях, которые предоставляют аналогичные услуги другим предприятиям и организациям.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

4. ұсыныстардың енгізілуін қадағалау және олардың өндірістік процестерге әсерін бағалау;
5. сандық және сапалық деректерді талдау және өңдеу;
6. деректерді өңдеу және құжаттау үшін арнайы бағдарламаларды меңгеру.
Білімдер:
1. еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жүйесінің нормативтік-құқықтық актілерін білу;
2. фармацевтикалық өндіріс қызметкерлерінің еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды қамтамасыз етудің негізгі қағидаттарын білу;
3. кәсіби тәуекелдерді бағалау және басқару әдістері мен құралдарын білу;
4. эргономика негіздері және оларды қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау үшін қолдану;
5. жұмыс орнындағы жазатайым оқиғалар мен инциденттерді тексеру рәсімдері мен әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Тұлғалық құзыреттіліктерге қойылатын талаптар
құзыреттілік,
мұқияттылық;
орындаушылық,
тәртіптілік,
жинақылық,
жауапкершілік,
тіуекелшілдік,
бастамашылық,
қарым-қатынас,
принциптілік,
стреске төзімділік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
* ҚР ҰС 01-2017 "Кәсіптер сыныптауышы" ҚР ұлттық сыныптауышы, Астана, ҚР Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті;
* "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (29-шығарылым) бекіту туралы" (БТБА) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 3 желтоқсандағы № 642 бұйрығы;
* "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы;
* "2023-2024 жылдарға арналған ҚР экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы - ҚР ЭҚЖС кодтары" анықтамалығы.
СБШ шеңберінде, сондай-ақ 01-2017 ҚР ҰС шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс
:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4.1-4.3
Аппаратшы (барлық атаулар)
6.1
Операторлар (барлық атаулар)
6.2-6.3
Инженер-технологтар (барлық атаулар), оның ішінде:
ДЗ және МБ талдауы бойынша ОҒЗЗ/ОЗЗ (Орталық ғылыми-зерттеу зертханасы / Орталық зауыттық зертхана) маман-зертханашысы;
Фармацевтикалық өндіріс менеджері;
Өндірістік учаскенің бастығы.
7.1
Цех бастығы
18. Кәсіптің карточкасы: "7.1 Ғылыми-зерттеу зертханасының меңгерушісі (ғылыми-зерттеу бөлімшесінің басшысы)":
Топтың коды:
123
Қызмет атауының коды:
1233
Кәсіптің атауы:
Ғылыми-зерттеу зертханасының меңгерушісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді).
Өндірістік инженер, оның ішінде өнімдер бойынша инженер;
Фармацевтикалық өнімдер мен медициналық бұйымдарды өндіру бойынша кең бейінді инженер-технолог;
Инженер-химик-технолог;
Химик-аналитик.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Бейінді және/немесе ғылыми-педагогикалық магистратура
(БХСЖ 7 деңгейі)
Бакалавриат
(БХСЖ 6 деңгейі)
Мамандығы: Фармацевтикалық өндіріс технологиясы
Химиялық технология
Фармация
Біліктілік:
Фармацевтикалық өндіріс техникасы және технологиясы магистрі
Фармацевтикалық өндіріс техникасы және технологиясы бакалавры (өндірісте кемінде 5 жыл жұмыс өтілі бар.)
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілік:
Фармацевтикалық өнімдер мен медициналық бұйымдарды өндіру бойынша кең бейінді инженер-технолог (өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 5 жыл)
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Ғылыми-зерттеу бөлімшесінің басшысы
Тәжірибелік-өнеркәсіптік учаскенің бастығы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіпорында немесе ұйымда немесе басқа кәсіпорындар мен ұйымдарға ұқсас қызметтер көрсететін кәсіпорындарда ғылыми зерттеулер мен тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізуді жоспарлау, басқару, үйлестіру.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Планирование, управление и координация научно-исследовательской деятельности и опытно-конструкторских работ своими силами или с привлечением внешних исследовательских организаций, направленных на разработку новых или усовершенствование действующих технологических процессов, продуктов, знаний или использования материалов.
2. Разработка и управление бюджетами, контроль расходов и обеспечение эффективного использования ресурсов для осуществления научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ с последующим внедрением в производство.
Дополнительные трудовые функции:
1. Обеспечение соблюдения организацией соответствующего законодательства и нормативных положений при проведении научно-исследовательской деятельности и внедрении инноваций в промышленное производство
2. Представительство от имени предприятия/организации на официальных мероприятиях, конференциях, съездах, семинарах, общественных слушаниях и форумах
Трудовая функция №1:
Планирование, управление и координация научно-исследовательской деятельности и опытно-конструкторских работ своими силами или с привлечением внешних исследовательских
организаций, направленных на разработку новых или усовершенствование
действующих технологических процессов, продуктов, знаний или использования
материалов.
Навык №1:
Определение основных направлений и научных исследований и опытно-конструкторских работ для обеспечения реализации программ развития
с указанием целей и бюджетных потребностей.
Умения:
1. Разрабатывать планы общих научных исследований и программ развития предприятия или организации с указанием целей и бюджетных потребностей на основе результатов маркетинговых исследований фармацевтического рынка РК и ближнего и дальнего зарубежья.
2. Проводить анализ научно-исследовательской работы и результатов деятельности научно-исследовательских подразделений.
3. Обеспечивать общее руководство научно-исследовательской деятельностью предприятия.
4. Обеспечивать безопасные условия проведения научно-исследовательских, экспериментальных и опытно-конструкторских работ на предприятии.
5. Готовить и публиковать научно-обоснованные статьи, отчеты, бизнес-проекты и бизнес-планы, аналитико-нормативную документацию и др. и аргументированно отстаивать внедрение инновационных технологий в промышленное производство фармацевтической и медицинской продукции, а также товаров народного потребления.
Знания:
1. Нормативных правовых и законодательных актов, регулирующих научно-исследовательскую деятельность, внедрение инноваций в промышленное производство ЛС и МИ, косметических средств, ветеринарных препаратов, продуктов питания и других товаров народного потребления.
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Трудовая функция №2:
Разработка и управление бюджетами, контроль расходов и обеспечение эффективного использования ресурсов для осуществления научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ с последующим внедрением в производство.
Навык №1:
Управление бюджетами, контроль расходов и обеспечение эффективного использования ресурсов для научно-исследовательской деятельности и опытно-конструкторских работ.
Умения:

1. Ғылыми-зерттеу қызметі мен тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды өз бетінше немесе жаңа технологиялық процестерді, өнімдерді, білімді немесе материалдарды пайдалануды әзірлеуге немесе жетілдіруге бағытталған сыртқы зерттеу ұйымдарын тарта отырып жоспарлау, басқару және үйлестіру.
2. Бюджеттерді әзірлеу және басқару, шығыстарды бақылау және кейіннен өндіріске енгізе отырып, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүзеге асыру үшін ресурстарды тиімді пайдалануды қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Кәсіпорынның жоспарланған бағдарламалық мақсаттарына қол жеткізу үшін
ұйымның тиісті заңнаманы және нормативтік ережелерді сақтауын қамтамасыз ету.
2. Ресми іс-шараларда, конференцияларда, съездерде, семинарларда, қоғамдық тыңдаулар мен форумдарда кәсіпорын/ұйым атынан өкілдік ету.
№ 1 еңбек функциясы:
Жаңа технологиялық процестерді, өнімдерді, білімді немесе материалдарды пайдалануды әзірлеуге
немесе қолданыстағы жетілдіруге бағытталған ғылыми-зерттеу қызметін және тәжірибелік-конструкторлық
жұмыстарды өз күшімен немесе сыртқы зерттеу ұйымдарын тарта отырып жоспарлау,
басқару және үйлестіру.
№ 1 дағды:
Мақсаттар мен бюджеттік қажеттіліктерді көрсете отырып, даму бағдарламаларын іске асыруды қамтамасыз ету үшін негізгі бағыттарды және ғылыми
зерттеулер мен тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды айқындау.
Білік:
1. ҚР және таяу және алыс шетелдердің фармацевтикалық нарығының маркетингтік зерттеулерінің нәтижелері негізінде мақсаттары мен бюджеттік қажеттіліктерін көрсете отырып, кәсіпорынды немесе ұйымды дамытудың жалпы ғылыми зерттеулері мен бағдарламаларының жоспарларын әзірлеу;
2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарына және ғылыми-зерттеу бөлімшелері қызметінің нәтижелеріне талдау жүргізу;
3. Кәсіпорынның ғылыми-зерттеу қызметіне жалпы басшылықты қамтамасыз ету;
4. Кәсіпорында ғылыми-зерттеу, эксперименттік және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізудің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету;
5. Ғылыми негізделген мақалаларды, есептерді, бизнес-жобаларды және бизнес-жоспарларды, талдамалық-нормативтік құжаттаманы және басқаларды дайындау және жариялау және фармацевтикалық және медициналық өнімдердің, сондай-ақ халық тұтынатын тауарлардың өнеркәсіптік өндірісіне инновациялық технологияларды енгізуді дәлелді түрде қорғау.
Білімдер:
1. Ғылыми-зерттеу қызметін реттейтін нормативтік құқықтық және заңнамалық актілер, ДЗ және МБ, косметикалық құралдар, ветеринариялық препараттар, тамақ өнімдері және басқа да халық тұтынатын тауарлар өнеркәсіптік өндірісіне инновациялар енгізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылмайды
№ 2 еңбек функциясы:
Бюджеттерді әзірлеу және басқару, шығыстарды бақылау және кейіннен өндіріске енгізе отырып, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүзеге асыру үшін ресурстарды тиімді пайдалануды қамтамасыз ету.
№ 1 дағды:
Бюджеттерді басқару, шығыстарды бақылау және ғылыми-зерттеу қызметі мен тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар үшін ресурстарды тиімді пайдалануды қамтамасыз ету.
Машықтар:

1. Управлять трудовыми ресурсами для реализации научно-исследовательской деятельности и опытно-конструкторских работ и решения производственных задач в соответствии со стратегией производства 2. Определять объемы материальных, человеческих и финансовых ресурсов для
реализации научно-исследовательской деятельности и опытно-конструкторских работ.
3. Составлять и утверждать финансовые отчеты по реализации научно-исследовательской деятельности и опытно-конструкторских работ.
Знания:
1. Нормативных правовых и законодательных актов, регулирующих научно-исследовательскую деятельность, внедрение инноваций в промышленное производство ЛС и МИ, косметические средства, ветеринарные препараты, продукты питания и напитки, синтетические материалы и другие товары народного потребления.
2. Использовать информацию на основе IT-технологий в сфере профессиональной деятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Дополнительная трудовая
функция №1:
1. Обеспечение соблюдения организацией соответствующего законодательства и
нормативных положений при проведении научно-исследовательской деятельности и внедрении инноваций в промышленное производство
Навык №1:
Организация и управление работой по технике безопасности и охране труда в промышленных условиях на всех этапах технологического процесса при производстве лекарственной продукции, МИ и других товаров народного потребления.
Умения:
1. Утверждать разработанные внутренние СОПы по проведению научно-исследовательской деятельности и внедрению инноваций в промышленное производство ЛС, МИ и других товаров народного потребления.
2. Обеспечивать проведение обязательного инструктаж персонала непосредственно на рабочих местах и обеспечивать соблюдение правил и требований по охране труда и производственной санитарии, по технике безопасности, по пожарной безопасности и порядку действий при чрезвычайных ситуациях
Знания:
1. Нормативно-правовых основ системы безопасности и охраны труда на производстве
2. Основных принципов обеспечения безопасности и охраны труда работников фармацевтических производств
3. Инструкции по безопасности и охране труда на производстве
4. Порядок разработки и утверждения технических инструкций и СОПов по безопасности и охране труда
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Дополнительная трудовая
функция №2:
1. Представительство от имени предприятия/организации на официальных мероприятиях, конференциях, съездах, семинарах, общественных слушаниях и форумах
Навык №1. Готовить научно-обоснованные публикации, отчеты, бизнес-проекты и бизнес-планы, аналитико-нормативную документацию и др. и утверждение в уполномоченных органах.

1. Ғылыми-зерттеу қызметін және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды іске асыру және өндіріс стратегиясына сәйкес өндірістік міндеттерді шешу үшін еңбек ресурстарын басқару;
2. Ғылыми-зерттеу қызметін және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды іске асыру үшін материалдық,
адами және қаржы ресурстарының көлемін анықтау;
3. Ғылыми-зерттеу қызметі мен тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды іске асыру бойынша қаржылық есептерді жасау және бекіту.
Білімдер:
1. Ғылыми-зерттеу қызметін реттейтін нормативтік құқықтық және заңнамалық актілерді білу, ДЗ және МБ, косметикалық құралдар, ветеринариялық препараттар, тамақ өнімдері мен сусындар, синтетикалық материалдар және басқа да халық тұтынатын тауарларды өнеркәсіптік өндіруге инновацияларды енгізу;
2. Кәсіби қызмет саласындағы IT-технологиялар негізінде ақпаратты пайдалану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылмайды
№ 1 қосымша
еңбек функциясы:
1. Кәсіпорынның жоспарланған бағдарламалық мақсаттарына қол жеткізу үшін
ұйымның тиісті заңнаманы және нормативтік ережелерді сақтауын қамтамасыз ету
№ 1 дағды:
Дәрілік өнімдерді, МБ және басқа да халық тұтынатын тауарларды өндіру кезінде технологиялық процестің барлық кезеңдерінде өнеркәсіптік жағдайларда қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру және басқару.
Машықтар:
1. Ғылыми-зерттеу қызметін жүргізу және ДЗ, МБ және халық тұтынатын басқа да тауарлардың өнеркәсіптік өндірісіне инновациялар енгізу бойынша әзірленген ішкі СОП бекіту;
2. Персоналға тікелей жұмыс орындарында міндетті нұсқау беруді қамтамасыз ету және еңбекті қорғау және өндірістік санитария, техника қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі және төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимыл тәртібі бойынша қағидалар мен талаптардың сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Өндірістегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жүйесінің нормативтік-құқықтық негіздерін білу;
2. Фармацевтикалық өндіріс қызметкерлерінің еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды қамтамасыз етудің негізгі қағидаттарын білу;
3. Өндірістегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтарды білу;
4. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техникалық нұсқаулықтар мен СОП-ды әзірлеу және бекіту тәртібін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылмайды
№ 1 қосымша
еңбек функциясы
1. Ресми іс-шараларда, конференцияларда, съездерде, семинарларда, қоғамдық тыңдауларда және форумдарда кәсіпорын/ұйым атынан өкілдік ету
№ 1 дағды. Ғылыми негізделген жарияланымдарды, есептерді, бизнес-жобаларды және бизнес-жоспарларды, талдамалық-нормативтік құжаттаманы және т.б. дайындау және уәкілетті органдарда бекіту.

1233
Наименование профессии:
Главный технолог (обрабатывающая промышленность)
Начальник цеха (обрабатывающая промышленность
Уровень квалификации по ОРК:
7
Подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовым квалификационным характеристикам:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Производственные инженеры, в том числе по продукции
Инженер-технолог широкого профиля по производству фармацевтической продукции и медицинских изделий
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Магистратура профильная и/или научно-педагогическая
(7 уровень МСКО)
Бакалавриат
(6 уровень МСКО)
Специальность: Технология фармацевтического производства
Химическая технология
Квалификация:
Магистр техники и технологии фармацевтического производства
Бакалавр техники и технологии фармацевтического производства (со стажем работы на производстве не менее 5 лет)
Требования к опыту работы:
Квалификация:
Магистр техники и технологии фармацевтического производства
Бакалавр техники и технологии фармацевтического производства (со стажем работы на производстве не менее 5 лет).
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Заместитель генерального директора
Главный технолог
Руководитель производственного подразделения
Основная цель деятельности:
Планирование, управление, координация производственной деятельности на предприятии или производственном подразделении в рамках утвержденных полномочий.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Планирование, управление и координация производственной деятельности с учетом качества и количества продукции, стоимости, рабочего времени и потребности в рабочей силе.
2. Управление работой производственного предприятия/цеха/участка и качеством технологических процессов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Обеспечение соблюдения организацией соответствующего законодательства и нормативных положений в производственной деятельности, внедрении инноваций в промышленное производство и решении профессиональных задач для достижения запланированных программных целей предприятия
Трудовая функция №1:
Планирование, управление и координация производственной деятельности с учетом качества и
количества продукции, стоимости, рабочего времени и потребности в рабочей силе.
Навык №1:
Определение производственных планов, управление и координация их осуществления, мониторинг их выполнения
.
Умения:
1. Осуществлять детальное планирование производственной деятельности в плане обеспечения качества и количества продукции, стоимости, рабочего времени и потребности в рабочей силе.

1233
Кәсіптің атауы:
Бас технолог (өңдеу өнеркәсібі)
Цех бастығы (өңдеу өнеркәсібі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді).
Өндірістік инженер, оның ішінде өнімдер бойынша инженер;
Фармацевтикалық өнімдер мен медициналық бұйымдарды өндіру бойынша кең бейінді инженер-технолог.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Бейінді және/немесе ғылыми-педагогикалық магистратура
(БХСЖ 7 деңгейі)
Бакалавриат
(БХСЖ 6 деңгейі)
Мамандығы: Фармацевтикалық өндіріс технологиясы
Химиялық технология
Біліктілік:
Фармацевтикалық өндіріс техникасы және технологиясы магистрі
Фармацевтикалық өндіріс техникасы және технологиясы бакалавры (өндірісте кемінде 5 жыл жұмыс өтілі бар)
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілік:
Фармацевтикалық өндіріс техникасы және технологиясы магистрі;
Фармацевтикалық өндіріс техникасы және технологиясы бакалавры (өндірісте кемінде 5 жыл жұмыс өтілі бар).
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Бас директордың орынбасары
Бас технолог
Өндірістік бөлімшенің басшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бекітілген өкілеттіктер шеңберінде кәсіпорындағы немесе өндірістік бөлімшедегі өндірістік қызметті жоспарлау, басқару, үйлестіру.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өнімнің сапасы мен санын, құнын, жұмыс уақытын және жұмыс күшіне қажеттілікті ескере отырып, өндірістік қызметті жоспарлау, басқару және үйлестіру.
2. Өндірістік кәсіпорынның/цехтың/учаскенің жұмысын және технологиялық процестердің сапасын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ұйымның өндірістік қызметте тиісті заңнама мен нормативтік ережелерді сақтауын, өнеркәсіптік өндіріске инновацияларды енгізуді және кәсіпорынның жоспарланған бағдарламалық мақсаттарына қол жеткізу үшін кәсіби міндеттерді шешуді қамтамасыз ету.
№ 1 еңбек функциясы:
Өнімнің сапасы мен санын, құнын, жұмыс уақытын және жұмыс күшіне қажеттілікті ескере отырып,
өндірістік қызметті жоспарлау, басқару және үйлестіру.
№ 1 дағды:
Өндірістік жоспарларды айқындау, оларды басқару және жүзеге асыруды үйлестіру, олардың орындалуына мониторинг жүргізу
.
Машықтар:
1. Өнімнің сапасы мен санын, құнын, жұмыс уақытын және жұмыс күшіне қажеттілікті қамтамасыз ету тұрғысынан өндірістік қызметті егжей-тегжейлі жоспарлауды жүзеге асыру.

2. Управлять работой производственного оборудования и качеством реализации технологических процессов с помощью планирования технического обслуживания, рабочего времени и поставки запасных частей и инструментов.
3. Разрабатывать и управлять бюджетами, мониторировать объемы производства и затрат, а также осуществлять регулировку технологических процессов и оптимизацию ресурсов в целях минимизации затрат.
4. Консультировать и информировать других руководителей о производственных вопросах.
5. Осуществлять надзор за приобретением, установкой и правильной эксплуатацией новых машин и оборудования.
6. Выявлять возможности для бизнеса и расширения ассортимента выпускаемой продукции с учетом спроса на основе результатов маркетинговых исследований.
7. Изучать нормативные материалы и требования законодательства,
касающиеся производства и охраны окружающей среды, разрабатывать и внедрять в производства инструкции и внутренние процедуры.
Знания:
1. Нормативных правовых и законодательных актов, регулирующих промышленное производство ЛС и МИ, косметических средств, ветеринарных препаратов, продуктов питания и других товаров народного потребления, в том числе внедрение инноваций в производственную деятельность.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция №2:
Управление работой производственного предприятия /цеха/участка и качеством технологических процессов
Навык №1:
Управление работой персонала, производственного оборудования и качеством технологических процессов с помощью планирования технического обслуживания, рабочего времени и
поставки запасных частей и инструментов.
Умения:
1. Осуществлять детальный мониторинг производственной деятельности в плане обеспечения качества и количества продукции, стоимости, рабочего времени и потребности в рабочей силе.
2. Управлять трудовыми ресурсами для реализации производственного плана по качеству и каоличеству выпускаемой продукции и решения производственных задач в соответствии со стратегией производства
2. Управлять работой производственного оборудования и качеством реализации технологических процессов путем реализации технического обслуживания, учета рабочего времени и своевременной поставки запасных частей и инструментов.
3. Мониторировать объемы производства и затрат, а также осуществлять регулировку технологических процессов и оптимизацию ресурсов в целях минимизации затрат.
4. Осуществлять надзор за приобретением, установкой и правильной эксплуатацией новых машин и оборудования.
5. Проводить регулярный контроль подготовки и пересмотра производственной документации и отчетов.

2. Техникалық қызмет көрсетуді жоспарлау, жұмыс уақыты және қосалқы бөлшектер мен құралдарды жеткізу арқылы өндірістік жабдықтардың жұмысын және технологиялық процестерді іске асыру сапасын басқару.
3. Бюджеттерді әзірлеу және басқару, өндіріс пен шығындар көлеміне мониторинг жүргізу, сондай-ақ шығындарды азайту мақсатында технологиялық процестерді реттеуді және ресурстарды оңтайландыруды жүзеге асыру.
4. Өндірістік мәселелер туралы басқа басшыларға кеңес беру және ақпараттандыру.
5. Жаңа машиналар мен жабдықтарды сатып алуды, орнатуды және дұрыс пайдалануды қадағалауды жүзеге асыру.
6. Маркетингтік зерттеулердің нәтижелері негізінде сұранысты ескере отырып, бизнес үшін мүмкіндіктерді анықтау және шығарылатын өнімдер ассортиментін кеңейту.
7. Өндiрiске және қоршаған ортаны қорғауға қатысты
нормативтiк материалдар мен заңнама талаптарын зерделеу, нұсқаулықтар мен iшкi рәсiмдердi әзiрлеу және өндiрiске енгiзу.
Білім:
ДЗ және МБ, косметикалық құралдар, ветеринариялық препараттар, тамақ өнімдері және басқа да халық тұтынатын тауарларды өнеркәсіптік өндіруді реттейтін нормативтік құқықтық және заңнамалық актілерді білу, оның ішінде өндірістік қызметке инновацияларды енгізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
№ 2 еңбек функциясы:
Өндірістік кәсіпорынның /цехтың/учаскенің жұмысын және технологиялық процестердің сапасын басқару
№ 1 дағды:
Техникалық қызмет көрсетуді, жұмыс уақытын және қосалқы бөлшектер мен құралдарды жеткізуді жоспарлау көмегімен персоналдың, өндірістік жабдықтың жұмысын және
технологиялық процестердің сапасын басқару.
Машықтар:
1. Өнімнің сапасы мен санын, құнын, жұмыс уақытын және жұмыс күшіне қажеттілікті қамтамасыз ету тұрғысынан өндірістік қызметке егжей-тегжейлі мониторинг жүргізу;
2. Өндірілетін өнімнің сапасы мен саны бойынша өндірістік жоспарды іске асыру және өндіріс стратегиясына сәйкес өндірістік міндеттерді шешу үшін еңбек ресурстарын басқару;
2. Техникалық қызмет көрсетуді, жұмыс уақытын есепке алуды және қосалқы бөлшектер мен құралдарды уақтылы жеткізуді іске асыру жолымен өндірістік жабдықтардың жұмысын және технологиялық процестерді іске асыру сапасын басқару;
3. Өндіріс пен шығындар көлеміне мониторинг жүргізу, сондай-ақ шығындарды азайту мақсатында технологиялық процестерді реттеуді және ресурстарды оңтайландыруды жүзеге асыру;
4. Жаңа машиналар мен жабдықтарды сатып алуды, орнатуды және дұрыс пайдалануды қадағалауды жүзеге асыру;
5. Өндірістік құжаттама мен есептерді дайындау мен қайта қарауға тұрақты бақылау жүргізу;

6. Осуществлять координацию соблюдения требований охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии.
7. Осуществлять контроль подбора, подготовки и использования/расстановки персонала в соответствии с квалификационными требованиями.
Знания:
1. Нормативных правовых и законодательных актов, регулирующих научно-исследовательскую деятельность, внедрение инноваций в промышленное производство ЛС и МИ, косметические средства, ветеринарные препараты, продукты питания и напитки, синтетические материалы и другие товары народного потребления.
2. Использовать информацию на основе IT-технологий в сфере профессиональной деятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция №1:
1. Обеспечение соблюдения организацией соответствующего законодательства и
нормативных положений в производственной деятельности, внедрении инноваций в промышленное производство и решении профессиональных задач для достижения запланированных программных целей предприятия
Навык №1:
Организация и управление производственной деятельностью предприятия (цеха или участка) на основе соблюдения соответствующего законодательства и
нормативных положений в производственной деятельности, внедрении инноваций в промышленное производство и решении профессиональных задач для достижения запланированных программных целей предприятия (цеха/участка)
Умения:
1. Утверждать разработанные внутренние СОПы по осуществлению производственной и внедрению инноваций в промышленное производство ЛС, МИ и других товаров народного потребления.
2. Обеспечивать проведение обязательного инструктаж персонала непосредственно на рабочих местах и обеспечивать соблюдение правил и требований по охране труда и производственной санитарии, по ТБ, по пожарной безопасности и порядку действий при чрезвычайных ситуациях
Знания:
1. Нормативно-правовых основ системы безопасности и охраны труда на производстве
2. Основных принципов обеспечения безопасности и охраны труда работников фармацевтических производств
3. Инструкции по безопасности и охране труда на производстве
4. Порядок разработки и утверждения технических инструкций и СОПов по безопасности и охране труда
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Компетентность;
Ответственность;
Внимательность;
Креативность;
Стрессоустойчивость;
Коммуникабельность;
Готовность к обучению и самообразованию.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Национальный классификатор РК "Классификатор занятий" НК РК 01-2017, Астана, Комитет технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию РК

6. Еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі және өндірістік санитария талаптарының сақталуын үйлестіруді жүзеге асыру;
7. Біліктілік талаптарына сәйкес персоналды іріктеуді, даярлауды және пайдалануды/орналастыруды бақылауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Ғылыми-зерттеу қызметін реттейтін нормативтік құқықтық және заңнамалық актілерді білу, ДЗ және МБ, косметикалық құралдар, ветеринариялық препараттар, тамақ өнімдері мен сусындар, синтетикалық материалдар және басқа да халық тұтынатын тауарларды өнеркәсіптік өндіруге инновацияларды енгізу;
2. Кәсіби қызмет саласындағы IT-технологиялар негізінде ақпаратты пайдалану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
№ 1 қосымша еңбек функциясы:
1. Кәсіпорынның жоспарланған бағдарламалық мақсаттарына қол жеткізу үшін
ұйымның өндірістік қызметте, өнеркәсіптік өндіріске инновацияларды енгізуде және кәсіби міндеттерді шешуде тиісті заңнаманы және нормативтік ережелерді сақтауын қамтамасыз ету
№ 1 дағды:
Өндірістік қызметте тиісті заңнама мен нормативтік ережелерді сақтау, өнеркәсіптік өндіріске инновацияларды енгізу және кәсіпорынның (цехтың/учаскенің)
жоспарланған бағдарламалық мақсаттарына қол жеткізу үшін кәсіби міндеттерді шешу негізінде кәсіпорынның (цехтың/учаскенің) өндірістік қызметін ұйымдастыру және басқару
Машықтар:
1. ДЗ, МБ және халық тұтынатын басқа да тауарлардың өндiрiстiк өндiрiсiн жүзеге асыру және инновацияларды енгiзу жөнiнде әзiрленген iшкi СОП-ды бекiту;
2. Персоналға тікелей жұмыс орындарында міндетті нұсқау беруді қамтамасыз ету және еңбекті қорғау және өндірістік санитария, ҚТ, өрт қауіпсіздігі және төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимыл тәртібі бойынша қағидалар мен талаптардың сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Өндірістегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жүйесінің нормативтік-құқықтық негіздерін білу;
2. Фармацевтикалық өндіріс қызметкерлерінің еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды қамтамасыз етудің негізгі қағидаттарын білу;
3. Өндірістегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтарды білу;
4. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техникалық нұсқаулықтар мен СОП-ды әзірлеу және бекіту тәртібін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Тұлғалық құзыреттіліктерге қойылатын талаптар
Құзыреттілік;
Жауапкершілік;
Ықыластылық;
Креативтілік;
Стресске төзімділік;
Қарым-қатынас;
Оқуға және өз бетінше білім алуға дайындығы.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
* ҚР ҰС 01-2017 "Кәсіптер сыныптауышы" ҚР ұлттық сыныптауышы, Астана, ҚР Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті;

1. Планирование, руководство и координация общего функционирования предприятия.
2. Разработка и управление бюджетами, контроль расходов и обеспечение эффективного использования ресурсов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Обеспечение соблюдения организацией соответствующего законодательства и
нормативных положений.
2. Представительство от имени предприятия/организации на официальных мероприятиях, переговорах, съездах, семинарах, общественных слушаниях и форумах
Трудовая функция №1:
Планирование, руководство и координация общего функционирования предприятия.
Навык №1:
Разработка целей, стратегий, политики и программ для развития предприятия/ организации
.
Умения:
1. Определять цели, стратегию, политику и программы развития предприятия или организации;
2. Проводить анализ работы и результатов деятельности предприятия/организации, а также отчетности, представляемой в Советы директоров и иные органы управления;
3. Обеспечивать общее руководство и управление предприятием/организацией.
4. Утверждать разработанные внутризаводские регламентирующие и регистрирующие документы.
5. Обеспечивать безопасные условия проведения технологического процесса производств для конкретной фармацевтической/медицинской продукции, а также товаров народного потребления
6. Проводить мониторинг и оценку деятельности предприятия/организации по достижению поставленных целей и реализации политики качества
Знания:
1. Государственных и международных нормативных правовых актов, регулирующих промышленное производство ЛС и МИ, косметических средств, ветеринарных препаратов, продуктов питания и напитков, синтетических материалов и других товаров народного потребления.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция №2:
Разработка и управление бюджетами, контроль расходов и обеспечение эффективного использования ресурсов.
Навык №1:
Управление бюджетами, контроль расходов и обеспечение эффективного использования ресурсов.
Умения:
1. Управлять трудовыми ресурсами для реализации технологического процесса и решения производственных задач в соответствии со стратегией производства 2. Санкционировать объемы материальных, человеческих и финансовых ресурсов для реализации политики и выполнения программ.
3. Мониторинг финансовую деятельность предприятия в рамках достижения поставленных целей и реализации производственных задач.
4. Принимать профессиональные решения в сложных производственных ситуациях высокой неопределенности
Знания:
1. Государственных законодательных и международных нормативных правовых актов, регулирующих промышленное производство ЛС и МИ, косметических средств, ветеринарных препаратов, продуктов питания и напитков, синтетических материалов и других товаров народного потребления.
2. Использовать информацию на основе IT-технологий в сфере профессиональной деятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая
функция №1:

1. Кәсіпорынның жалпы жұмысын жоспарлау, басқару және үйлестіру.
2. Бюджеттерді әзірлеу және басқару, шығындарды бақылау және ресурстарды тиімді пайдалануды қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Кәсіпорынның жоспарланған бағдарламалық мақсаттарына қол жеткізу үшін
сақтауын қамтамасыз ету.
2. Кәсіпорын/ұйым атынан ресми іс-шараларда, келіссөздерде, съездерде, семинарларда, қоғамдық тыңдауларда және форумдарда өкілдік ету.
№1 еңбек функциясы:
Кәсіпорынның жалпы жұмысын жоспарлау, басқару және үйлестіру.
№1 дағды:
Кәсіпорынды/ ұйымды дамыту үшін мақсаттарды, стратегияларды, саясатты және бағдарламаларды әзірлеу
.
Машықтар:
1. Кәсіпорынның немесе ұйымның мақсаттарын, стратегиясын, саясатын және даму бағдарламаларын анықтау;
2. Кәсіпорынның/ұйымның жұмысы мен қызметінің нәтижелеріне, сондай-ақ директорлар кеңестеріне және өзге де басқару органдарына ұсынылатын есептілікке талдау жүргізу;
3. Кәсіпорынға/ұйымға жалпы басшылық пен басқаруды қамтамасыз ету;
4. Әзірленген зауытішілік регламенттеуші және тіркеуші құжаттарды бекіту;
5. Нақты фармацевтикалық/медициналық өнімдер, сондай-ақ халық тұтынатын тауарлар үшін өндірістердің технологиялық процесін жүргізудің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету
6. Қойылған мақсаттарға қол жеткізу және сапа саясатын іске асыру бойынша кәсіпорынның/ұйымның қызметіне мониторинг және бағалау жүргізу.
Білімдер:
1. ДЗ және МБ, косметикалық заттардың, ветеринариялық препараттардың, тамақ өнімдері мен сусындардың, синтетикалық материалдардың және басқа да халық тұтынатын тауарлардың өнеркәсіптік өндірісін реттейтін мемлекеттік және халықаралық нормативтік құқықтық актілерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
№ 2 еңбек функциясы:
Бюджеттерді әзірлеу және басқару, шығындарды бақылау және ресурстарды тиімді пайдалануды қамтамасыз ету.
№ 1 дағды:
Бюджеттерді басқару, шығындарды бақылау және ресурстарды тиімді пайдалануды қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Технологиялық процесті іске асыру және өндіріс стратегиясына сәйкес өндірістік міндеттерді шешу үшін еңбек ресурстарын басқару;
2. Саясатты іске асыру және бағдарламаларды орындау үшін материалдық, адами және қаржылық ресурстардың көлеміне рұқсат беру;
3. Қойылған мақсаттарға қол жеткізу және өндірістік міндеттерді іске асыру шеңберіндегі кәсіпорынның қаржылық қызметіне мониторинг жүргізу;
4. Жоғары белгісіздіктің күрделі өндірістік жағдайларында кәсіби шешімдер қабылдау.
Білімдер:
1. ДЗ және МБ, косметикалық құралдарды, ветеринариялық препараттарды, тамақ өнімдері мен сусындарды, синтетикалық материалдарды және басқа да халық тұтынатын тауарларды өнеркәсіптік өндіруді реттейтін мемлекеттік заңнамалық және халықаралық нормативтік құқықтық актілерді білу;
2. Кәсіби қызмет саласындағы IT-технологиялар негізінде ақпаратты пайдалану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
№ 1 қосымша
еңбек функциясы:

1. Обеспечение соблюдения организацией соответствующего законодательства и
нормативных положений.
Навык №1:
Организация и управление работой по технике безопасности и охране труда в промышленных условиях на всех этапах технологического процесса при производстве лекарственной продукции, МИ и других товаров народного потребления.
Умения:
1. Утверждать разработанные внутренние СОПы по правильной эксплуатации технологического оборудования в соответствии с требованиями технологических регламентов
2. Разрабатывать и утверждать СОПы по охране труда и производственной санитарии, по ТБ, правилам пожарной безопасности и порядку действий при чрезвычайных ситуациях
3. Разрабатывать внутризаводские/внутрицеховые инструкции по соблюдению санитарно-эпидемиологических требований к эксплуатации помещений и к условиям труда
4. Обеспечивать проведение обязательного инструктаж персонала непосредственно на рабочих местах и обеспечивать соблюдение правил и требований по ТБ, по пожарной безопасности и порядку действий при чрезвычайных ситуациях.
5. Обеспечивать проведение обязательного периодического медицинского осмотра персонала и обеспечивать соблюдение правил и требований по охране труда и производственной санитарии.
Знания:
1. Нормативно-правовых основ системы безопасности и охраны труда на производстве
2. Основных принципов обеспечения безопасности и охраны труда работников фармацевтических производств
3. Инструкции по технике безопасности и охране труда на производстве
4. Порядок разработки и утверждения технических инструкций и СОПов по безопасности и охране труда
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция №2:
1. Представительство от имени предприятия/организации на официальных мероприятиях, переговорах, съездах, семинарах, общественных слушаниях и форумах
Навык №1. Готовить научно-обоснованные отчеты, бизнес-проекты и бизнес-планы, аналитико-нормативную документацию и др. и утверждение в уполномоченных органах
Умения:
1. Консультации с высшим руководством, пересмотр рекомендаций и подготовка докладов.
2. Аргументированная защита внедрения инновационных технологий в производство
3. Представительство от имени организации на официальных мероприятиях, переговорах, съездах, семинарах, общественных слушаниях и форумах;
4. Подбор или утверждение подбора старших должностных лиц и сотрудников
Знания:
1. Нормативно-правовых основ системы безопасности и охраны труда на производстве
2. Основных принципов обеспечения безопасности и охраны труда работников фармацевтических производств

1. Кәсіпорынның жоспарланған бағдарламалық мақсаттарына қол жеткізу үшін
сақтауын қамтамасыз ету.
№ 1 дағды:
Дәрілік өнімдерді, МБ және басқа да халық тұтынатын тауарларды өндіру кезінде технологиялық процестің барлық кезеңдерінде өнеркәсіптік жағдайларда қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру және басқару.
Машықтар:
1. Технологиялық регламенттердің талаптарына сәйкес технологиялық жабдықты дұрыс пайдалану бойынша әзірленген ішкі СОП-тарды бекіту;
2. Еңбекті қорғау және өндірістік санитария жөніндегі, ҚТ, өрт қауіпсіздігі қағидалары және төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимыл тәртібі жөніндегі СОП-ды әзірлеу және бекіту;
3. Үй-жайларды пайдалануға және еңбек жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау бойынша зауыт ішілік/цех ішілік нұсқаулықтарды әзірлеу;
4. Тікелей жұмыс орындарында персоналға міндетті нұсқау беруді қамтамасыз ету және ҚТ, өрт қауіпсіздігі және төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимылдар тәртібі бойынша қағидалар мен талаптардың сақталуын қамтамасыз ету;
5. Персоналды міндетті мерзімді медициналық тексеруден өткізуді қамтамасыз ету және еңбекті қорғау және өндірістік санитария бойынша ережелер мен талаптардың сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Өндірістегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жүйесінің нормативтік-құқықтық негіздерін білу;
2. Фармацевтикалық өндіріс қызметкерлерінің еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды қамтамасыз етудің негізгі қағидаттарын білу;
3. Өндірістегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулық;
4. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техникалық нұсқаулықтар мен СОП-ды әзірлеу және бекіту тәртібін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылмайды
№ 2 қосымша еңбек функциясы:
1. Кәсіпорын/ұйым атынан ресми іс-шараларда, келіссөздерде, съездерде, семинарларда, қоғамдық тыңдауларда және форумдарда өкілдік ету
№ 1 дағды. Ғылыми негізделген есептерді, бизнес-жобалар мен бизнес-жоспарларды, аналитикалық-нормативтік құжаттаманы және т. б. дайындау және уәкілетті органдарда бекіту
Машықтар:
1. Жоғары басшылықпен кеңесу, ұсыныстарды қайта қарау және баяндамалар дайындау;
2. Өндіріске инновациялық технологияларды енгізуді дәлелді қорғау;
3. Ұйым атынан ресми іс-шараларда, келіссөздерде, съездерде, семинарларда, қоғамдық тыңдауларда және форумдарда өкілдік ету;
4. Аға лауазымды тұлғалар мен қызметкерлерді іріктеу немесе іріктеуді бекіту.
Білімдер:
1. Өндірістегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жүйесінің нормативтік-құқықтық негіздерін білу;
2. Фармацевтикалық өндіріс қызметкерлерінің еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды қамтамасыз етудің негізгі қағидаттарын білу;

3. Инструкции по технике безопасности и охране труда на производстве
4. Порядок разработки и утверждения технических инструкций и СОПов по безопасности и охране труда
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Компетентность;
Стрессоустойчивость;
Коммуникабельность;
Ответственность;
Готовность к обучению и самообразованию.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Национальный классификатор РК "Классификатор занятий" НК РК 01-2017, Астана, Комитет технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию РК
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 декабря 2019 года № 642 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 29)" (ЕТКС)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих"
Справочник "Общий Классификатор видов экономической деятельности Казахстана - Коды ОКЭД РК на 2023-2024 годы" (последнее обновление от 11.04.2024 г.)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6.3
Инженер по валидации фармацевтической и медицинской продукции
Маркетолог фармацевтического производства;
Менеджер фармацевтического производства;
Специалист по управлению качеством
7.1
Начальник цеха
7.2
Главный технолог
Заведующий научно-исследовательской лабораторией (Руководитель научно-исследовательского подразделения)
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
3. Технические данные Профессионального стандарта
Раработано: Рабочая группа, утвержденная МЗ РК,
Исполнитель/руководитель проекта: Торланова Б.О., канд.фарм.наук, доцент, профессор кафедры "Технологии фармацевтического производства" АО "ЮКМА"
Контактные данные: botagoz58@mail.ru, тел.: 8 705 366 6615
Секретарь рабочей группы: Орымбетова Г.Э., канд.техн.наук, доцент, зав.кафедрой "Инженерных дисциплин" АО "ЮКМА"
Контактные данные: orim_77@mail.ru, с.т. 8-701-257-10-21
Экспертиза предоставлена: -
Номер версии и год выпуска: Версия 1, 2025 год
Дата ориентировочного пересмотра: 2030 год
Приложение 4 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 1 июля 2026 года № 72
Приложение 60 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 25 января 2024 года № 46
Профессиональный стандарт: "Общественное здоровье/ Общественное здравоохранение"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Общественное здравоохранение" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и предназначен для: абитуриентов, осуществляющих выбор своей профессиональной деятельности; студентов ВУЗов; работников системы здравоохранения по специальности "Общественное здравоохранение" в качестве ориентира дальнейшего профессионального развития; работников сферы медицинского образования, как ориентир для совершенствования образовательных программ; кадровых служб организаций здравоохранения; совершенствования управления человеческими ресурсами службы общественного здравоохранения, организаций здравоохранения и Министерства здравоохранения РК; осуществления рациональной кадровой политики и планирования развития человеческих ресурсов, как отдельных организаций, так и отрасли в целом.

3. Өндірістегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулық;
4. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техникалық нұсқаулықтар мен СОП-ды әзірлеу және бекіту тәртібін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Тұлғалық құзыреттіліктерге қойылатын талаптар
Құзыреттілік;
Стресске төзімділік;
Қарым-қатынас;
Жауапкершілік;
Оқуға және өз бетінше білім алуға дайындығы.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
* ҚР ҰС 01-2017 "Кәсіптер сыныптауышы" ҚР ұлттық сыныптауышы, Астана, ҚР Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті;
* "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (29-шығарылым) бекіту туралы" (БТБА) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 3 желтоқсандағы № 642 бұйрығы;
* "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы;
* "2023-2024 жылдарға арналған ҚР экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы - ҚР ЭҚЖС кодтары" анықтамалығы.
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6.3
Фармацевтикалық және медициналық өнімдерді валидациялау жөніндегі инженер
Фармацевтикалық өндіріс маркетологы;
Фармацевтикалық өндіріс менеджері;
Сапаны басқару жөніндегі маман
7.1
Цех бастығы
7.2
Бас технолог
Ғылыми-зерттеу зертханасының меңгерушісі (ғылыми-зерттеу бөлімшесінің басшысы)
3. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
Әзірленді:
ҚР ДСМ бекіткен жұмыс тобы,
Орындаушы/жоба жетекшісі: Торланова Б.О., "ОҚМА" АҚ "Фармацевтикалық өндіріс технологиясы" кафедрасының фарм.ғыл.канд., доценті, профессоры
Байланыс деректері: botagoz58@mail.ru, тел.: 8 705 366 6615
Жұмыс тобының хатшысы: Орымбетова Г.Э., "ОҚМА" АҚ фарм.ғыл.канд., доценті, "Инженерлік пәндер" кафедрасының меңгерушісі.
Байланыс деректері: orim_77@mail.ru, ұ.т. 8-701-257-10-21
Сараптама ұсынылды:
Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы:
1 нұсқа, 2025 жыл
Болжамды қайта қарау күні:
2030 жыл
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2026 жылғы 1 шілдедегі
№ 72 Бұйрыққа
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2024 жылғы 25 қаңтардағы
№46 бұйрығына
60-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Қоғамдық денсаулық/Қоғамдық денсаулық сақтау"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Қоғамдық денсаулық сақтау" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді және: өзінің кәсіптік қызметін таңдауды жүзеге асыратын талапкерлерге; ЖОО студенттеріне; "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша одан әрі кәсіптік дамытудың бағдары ретінде денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлеріне; білім беру бағдарламаларын жетілдіру үшін бағдар ретінде медициналық білім беру саласының қызметкерлеріне; денсаулық сақтау ұйымдарының кадр қызметтеріне; Қоғамдық денсаулық сақтау қызметінің, денсаулық сақтау ұйымдарының және ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің адам ресурстарын басқаруды жетілдіруге; жекелеген ұйымдардың да, тұтастай алғанда саланың да кадрлық саясатын және адам ресурстарын дамытуды жоспарлауды ұтымды жүзеге асыруға арналған.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) вид трудовой деятельности – выделенный завершенный этап технологического процесса, объединяющий занятия (профессии/должности) в профессиональный стандарт;
2) государственный орган в сфере оказания медицинских услуг (помощи) – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере оказания медицинских услуг (помощи), контроль за качеством медицинских услуг (помощи);
3) докторантура – послевузовское образование, образовательные программы которого направлены на подготовку кадров для научной, педагогической и (или) профессиональной деятельности, с присуждением степени доктора философии (PhD), доктора по профилю;
4) должность – определенная формальная позиция в институциональной иерархии организации, характеризующаяся нормативно закрепленной совокупностью определенных работ, задач, полномочий, степени ответственности, прав и обязанностей, требований к квалификации;
5) дополнительное образование специалистов (далее – дополнительное образование) – процесс обучения, осуществляемый с целью удовлетворения образовательных потребностей кадров здравоохранения для поддержания, расширения, углубления и совершенствования профессиональных знаний, умений и навыков, а также освоения новых (дополнительных) компетенций;
6) инновационные медицинские технологии – совокупность методов и средств научной и научно-технической деятельности, внедрение которых в области медицины (биомедицины), фармации и информатизации в области здравоохранения является экономически эффективным и (или) социально значимым;
7) занятие – набор работ, осуществляемых на рабочем месте, приносящих заработок или доход, характеризующихся высокой степенью совпадения выполняемых основных задач и обязанностей;
8) здоровье – состояние полного физического, духовного (психического) и социального благополучия, а не только отсутствие болезней и физических дефектов;
9) здравоохранение – система мер политического, экономического, правового, социального, культурного, медицинского характера, направленных на предупреждение и лечение болезней, поддержание общественной гигиены и санитарии, сохранение и укрепление физического и психического здоровья каждого человека, поддержание его активной долголетней жизни, предоставление ему медицинской помощи в случае утраты здоровья;
10) знания – структурированные сведения предметной области, позволяющие человеку решать конкретные профессиональные задачи;
11) карта профессиональных квалификаций – систематизированное отображение занятий (профессий/должностей) по уровням квалификации в отрасли (виде трудовой деятельности) с установленными между ними взаимосвязями, карта профессиональной квалификации является приложением к отраслевой рамке квалификаций;

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) еңбек қызметінің түрі – кәсіптерді (кәсіптерді/лауазымдарды) кәсіптік стандартқа біріктіретін технологиялық процестің бөлінген аяқталған кезеңі;
2) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік орган – медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында басшылықты, медициналық қызметтер (көмек) сапасын бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
3) докторантура – білім беру бағдарламалары философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін бере отырып, ғылыми, педагогикалық және (немесе) кәсіптік қызмет үшін кадрлар даярлауға бағытталған жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
4) лауазым – белгілі бір жұмыстардың, міндеттердің, өкілеттіктердің, жауапкершілік дәрежесінің, құқықтар мен міндеттердің, біліктілікке қойылатын талаптардың нормативтік бекітілген жиынтығымен сипатталатын ұйымның институционалдық иерархиясындағы белгілі бір ресми ұстаным;
5) мамандарға қосымша білім беру (бұдан әрі-қосымша білім беру) – кәсіптік білімді, іскерліктер мен дағдыларды қолдау, кеңейту, тереңдету және жетілдіру, сондай-ақ жаңа (қосымша) құзыреттерді игеру үшін денсаулық сақтау кадрларының білім беру қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында жүзеге асырылатын оқыту процесі;
6) инновациялық медициналық технологиялар – медицина (биомедицина), фармация және денсаулық сақтау саласындағы ақпараттандыру саласында енгізілуі экономикалық тиімді және (немесе) әлеуметтік маңызы бар болып табылатын ғылыми және ғылыми-техникалық қызметтің әдістері мен құралдарының жиынтығы;
7) сабақ – жұмыс орнында жүзеге асырылатын, табыс немесе табыс әкелетін, орындалатын негізгі міндеттер мен міндеттердің сәйкес келуінің жоғары дәрежесімен сипатталатын жұмыстар жиынтығы;
8) денсаулық – аурулар мен физикалық ақаулардың болмауы ғана емес, толық физикалық, рухани (психикалық) және әлеуметтік салауаттылық жағдайы;
9) денсаулық сақтау – аурулардың алдын алуға және емдеуге, қоғамдық гигиена мен санитарияны қолдауға, әрбір адамның дене және психикалық денсаулығын сақтауға және нығайтуға, оның белсенді ұзақ өмір сүруін қолдауға, денсаулығынан айырылған жағдайда оған медициналық көмек көрсетуге бағытталған саяси, экономикалық, құқықтық, әлеуметтік, мәдени, медициналық сипаттағы шаралар жүйесі;
10) білім – адамға нақты кәсіптік міндеттерді шешуге мүмкіндік беретін пәндік саланың құрылымдық мәліметтері;
11) кәсіптік біліктілік картасы – саладағы (еңбек қызметі түріндегі) біліктілік деңгейлері бойынша сабақтарды (кәсіптерді/лауазымдарды) олардың арасында белгіленген өзара байланыстармен жүйелі түрде көрсету, кәсіптік біліктілік картасы салалық біліктілік шеңберіне қосымша болып табылады;

12) квалификация – степень готовности работника к качественному выполнению конкретных трудовых функций;
13) квалификационная категория – уровень требований к квалификации специалиста, отражающий сложность выполняемых работ (услуг) в сфере профессионального обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
14) квалификационный уровень/ уровень квалификации – совокупность требований к уровню подготовки и компетенции работника дифференцируемой по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
15) магистратура – послевузовское образование, образовательные программы которого направлены на подготовку кадров с присуждением степени "магистр";
16) медицинская деятельность – профессиональная деятельность физических лиц, получивших техническое и профессиональное, послесреднее, высшее и (или) послевузовское медицинское образование, а также юридических лиц, направленная на охрану здоровья населения Республики Казахстан;
17) медицинское образование – система подготовки и повышения квалификации медицинских работников, а также совокупность знаний и навыков, необходимых для медицинского работника, полученных в ходе обучения по программам подготовки повышения квалификации по медицинским специальностям, подтвержденных официальным документом об окончании обучения;
18) медицинская помощь – комплекс медицинских услуг, включающих лекарственную помощь, направленных на сохранение и восстановление здоровья населения;
19) медицинский работник – физическое лицо, имеющее профессиональное медицинское образование и осуществляющее медицинскую деятельность;
20) медицинские услуги – действия субъектов здравоохранения, имеющие профилактическую, диагностическую, лечебную или реабилитационную направленность по отношению к конкретному человеку;
21) медицинская экспертиза в области здравоохранения (экспертиза в области здравоохранения) – совокупность организационных, аналитических и практических мероприятий, направленных на установление уровня и качества средств, методов, технологий, услуг в различных сферах деятельности здравоохранения;
22) международная классификация болезней 10 – это система группировки болезней и патологических состояний, отражающая современный этап развития медицинской науки, является основным нормативным документом 10-го пересмотра при изучении здоровья населения в странах – членах Всемирной организации здравоохранения;
23) навык – способность выполнять конкретные задачи и обязанности в рамках конкретного занятия, имеющая два признака;

12) медициналық көмектің сапасы – көрсетілетін медициналық көмектің уәкілетті орган бекіткен және медицина ғылымы мен технологиясын дамытудың қазіргі заманғы деңгейі негізінде белгіленген стандарттарға сәйкестік деңгейі;
13) біліктілік – қызметкердің нақты еңбек функцияларын сапалы орындауға дайындық дәрежесі;
14) біліктілік санаты – халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығын кәсіптік қамтамасыз ету саласында орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) күрделілігін көрсететін маманның біліктілігіне қойылатын талаптар деңгейі;
15) магистратура – білім беру бағдарламалары "магистр" дәрежесін бере отырып, кадрлар даярлауға бағытталған жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
16) медициналық қызмет – техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім алған жеке тұлғалардың, сондай-ақ заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасы халқының денсаулығын қорғауға бағытталған кәсіптік қызметі;
17) медициналық білім беру – медициналық қызметкерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жүйесі, сондай-ақ медициналық қызметкер үшін медициналық мамандықтар бойынша біліктілікті арттыруды даярлау бағдарламалары бойынша оқыту барысында алған, оқуды бітіргені туралы ресми құжатпен расталған білім мен дағдылардың жиынтығы;
18) медициналық көмек – халықтың денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған дәрілік көмекті қамтитын медициналық қызметтер кешені;
19) медицина қызметкері – кәсіптік медициналық білімі бар және медициналық қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға;
20) медициналық қызметтер – нақты адамға қатысты профилактикалық, диагностикалық, емдік немесе оңалту бағыты бар денсаулық сақтау субъектілерінің іс-әрекеттері;
21) денсаулық сақтау саласындағы медициналық сараптама (денсаулық сақтау саласындағы сараптама) – денсаулық сақтау қызметінің әртүрлі салаларындағы құралдардың, әдістердің, технологиялардың, көрсетілетін қызметтердің деңгейі мен сапасын белгілеуге бағытталған ұйымдастырушылық, талдамалық және практикалық іс-шаралар жиынтығы;
22) аурулардың халықаралық жіктелуі 10 – бұл дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымына мүше елдердегі халықтың денсаулығын зерделеу кезінде 10 – шы қайта қараудың негізгі нормативтік құжаты болып табылатын медицина ғылымының қазіргі даму кезеңін көрсететін аурулар мен патологиялық жай-күйлерді топтастыру жүйесі;
23) дағды – екі белгісі бар нақты сабақ шеңберінде нақты міндеттер мен міндеттерді орындау қабілеті;

24) уровень навыков – определяет сложность и объем выполняемых задач и обязанностей;
25) специализация навыков – определяет характер и круг выполняемых задач и обязанностей, принимая во внимание область используемых знаний, используемые инструменты и оборудование, обрабатываемые или используемые материалы и виды производимых товаров и оказываемых услуг;
26) наставник – медицинский работник со стажем не менее пяти лет, назначаемый руководителем медицинской организации или организации медицинского образования для оказания практической помощи в профессиональной адаптации обучающихся по программам медицинского образования и молодых специалистов, осуществляющий деятельность на основе триединства образования, науки и практики;
27) национальная рамка квалификаций (НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
28) национальная система квалификаций (НСК) – совокупность механизмов правового и институционального регулирования спроса и предложений на квалификации специалистов со стороны рынка труда;
29) независимый эксперт – физическое лицо, аккредитованное в установленном порядке для проведения независимой экспертизы деятельности субъектов здравоохранения;
30) нормативный правовой акт – письменный официальный документ установленной формы, принятый на референдуме либо уполномоченным органом или должностным лицом государства, устанавливающий правовые нормы, изменяющий, прекращающий или приостанавливающий их действие, а также документ в электронно-цифровой форме, идентичный письменному официальному документу и удостоверенный посредством электронной цифровой подписи;
31) общественное здоровье – комплексная характеристика психического, физического и социального благополучия населения, отражающая усилия общества по ведению гражданами Республики Казахстан здорового образа жизни, включая здоровое питание, по профилактике заболеваний и травм, а также по предотвращению влияния неблагоприятных факторов среды обитания;
32) общественное здравоохранение – это интегральная теоретико-прикладная наука, которая изучает закономерности влияния социальных и экономических факторов на здоровье населения и организацию медицинской помощи населению;
33) организация здравоохранения – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
34) организация образования в области здравоохранения – организация образования, реализующая образовательные программы по направлениям подготовки "Здравоохранение" и (или) "Междисциплинарные программы", связанные со здравоохранением и социальным обеспечением (медицина)";

24) шеберлік деңгейі – орындалатын міндеттер мен міндеттердің күрделілігі мен көлемін анықтайды;
25) дағдыларды мамандандыру – пайдаланылатын білім саласын, пайдаланылатын құралдар мен жабдықтарды, өңделетін немесе пайдаланылатын материалдарды және өндірілетін тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің түрлерін ескере отырып, орындалатын міндеттер мен міндеттердің сипаты мен шеңберін айқындайды;
26) тәлімгер – медициналық білім беру бағдарламалары бойынша білім алушыларды және жас мамандарды кәсіптік бейімдеуде практикалық көмек көрсету үшін медициналық ұйымның немесе медициналық білім беру ұйымының басшысы тағайындайтын, білім, ғылым және практиканың үштұғырлығы негізінде қызметті жүзеге асыратын, кемінде бес жыл өтілі бар медицина қызметкері;
27) ұлттық біліктілік шеңбері (ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
28) ұлттық біліктілік жүйесі (ҰБЖ) – еңбек нарығы тарапынан мамандардың біліктілігіне сұраныс пен ұсыныстарды құқықтық және институционалдық реттеу тетіктерінің жиынтығы;
29) тәуелсіз сарапшы – денсаулық сақтау субъектілерінің қызметіне тәуелсіз сараптама жүргізу үшін белгіленген тәртіппен аккредиттелген жеке тұлға;
30) нормативтік құқықтық акт – референдумда не мемлекеттің уәкілетті органы немесе лауазымды адамы қабылдаған, құқықтық нормаларды белгілейтін, олардың қолданылуын өзгертетін, тоқтататын немесе тоқтата тұратын белгіленген нысандағы жазбаша ресми құжат, сондай-ақ жазбаша ресми құжатқа ұқсас және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған электрондық-цифрлық нысандағы құжат;
31) қоғамдық денсаулық – қоғамның салауатты тамақтануды қоса алғанда, салауатты өмір салтын жүргізу жөніндегі, аурулар мен жарақаттардың профилактикасы жөніндегі, сондай-ақ мекендеу ортасының қолайсыз факторларының әсерін болғызбау жөніндегі күш-жігерін көрсететін халықтың психикалық, физикалық және әлеуметтік саламаттылығының кешенді сипаттамасы;
32) қоғамдық денсаулық сақтау – бұл халықтың денсаулығына әлеуметтік және экономикалық факторлардың әсер ету заңдылықтарын және халыққа медициналық көмекті ұйымдастыруды зерттейтін интегралды қолданбалы-теориялық ғылым;
33) денсаулық сақтау ұйымы – денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
34) денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымы – "Денсаулық сақтау" және (немесе) "Денсаулық сақтау мен әлеуметтік қамсыздандыруға байланысты пәнаралық бағдарламалар" (медицина) даярлау бағыттары бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымы";

35) отраслевая рамка квалификаций (ОРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
36) оценка технологий здравоохранения – комплексная оценка сравнительной доказанной клинической и клинико-экономической (фармакоэкономической) эффективности и безопасности технологий здравоохранения, а также экономических, социальных и этических последствий их применения, проводимая для принятия решений в области здравоохранения;
37) пациент – физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг;
38) повышенный уровень квалификации – уровень квалификации, присваиваемый квалифицированным рабочим кадрам, владеющим сложными (смежными) профессиями и практическими навыками выполнения работ во всех отраслях экономики, связанными с высокими технологиями и профессиональной деятельностью (на базе основного среднего и (или) общего среднего образования в училищах, колледжах и высших колледжах);
39) пользователь профессиональных стандартов – государственные органы, юридические лица, физические лица;
40) правила саморегулируемой организации – документ определяющий порядок организации деятельности саморегулируемой организации и ее членов (участников);
41) профессиональная группа – совокупность профессиональных подгрупп, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
42) профессиональная подгруппа – совокупность профессий, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
43) профессиональная задача (задача) – элемент трудовой функции, позволяющий декомпозировать функцию для выполнения единичных действий;
44) профессиональный стандарт (ПС) – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда;
45) профессия – основной род занятий трудовой деятельности человека, требующий определенных знаний, умений и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки и подтверждаемых соответствующими документами об образовании;
46) профилактика – комплекс медицинских и немедицинских мероприятий, направленных на предупреждение возникновения заболеваний, прогрессирования на ранних стадиях болезней и контролирование уже возникших осложнений, повреждений органов и тканей;
47) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по определенной специальности;

35) салалық біліктілік шеңбері (СБШ) – салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
36) денсаулық сақтау технологияларын бағалау – денсаулық сақтау саласындағы шешімдер қабылдау үшін жүргізілетін денсаулық сақтау технологияларының салыстырмалы дәлелденген клиникалық және клиникалық-экономикалық (фармакоэкономикалық) тиімділігі мен қауіпсіздігін, сондай-ақ оларды қолданудың экономикалық, әлеуметтік және этикалық салдарын кешенді бағалау;
37) пациент – медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы болып табылатын (болған) жеке тұлға;
38) біліктіліктің жоғары деңгейі – жоғары технологиялармен және кәсіптік қызметпен байланысты экономиканың барлық салаларында күрделі (сабақтас) кәсіптер мен жұмыстарды орындаудың практикалық дағдыларын меңгерген білікті жұмысшы кадрларға (училищелерде, колледждерде және жоғары колледждерде негізгі орта және (немесе) жалпы орта білім беру базасында) берілетін біліктілік деңгейі;
39) кәсіптік стандарттарды пайдаланушы – мемлекеттік органдар, заңды тұлғалар, жеке тұлғалар;
40) өзін – өзі реттейтін ұйымның қағидалары – өзін-өзі реттейтін ұйымның және оның мүшелерінің (қатысушыларының) қызметін ұйымдастыру тәртібін айқындайтын құжат;
41) кәсіптік топ – жалпы интеграциялық негізі бар (мақсаты, объектілері, технологиялары, оның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) және оларды орындау үшін еңбек функциялары мен құзыреттерінің ұқсас жиынтығын болжайтын кәсіптік кіші топтардың жиынтығы;
42) кәсіптік кіші топ – еңбек функцияларының тұтас жиынтығымен және оларды орындау үшін қажетті құзыреттермен қалыптастырылған кәсіптер жиынтығы;
43) кәсіптік міндет (міндет) – бірлік іс-әрекеттерді орындау үшін функцияны декомпозиялауға мүмкіндік беретін еңбек функциясының элементі;
44) кәсіптік стандарт (КС) – кәсіптік қызметтің нақты саласында біліктілік деңгейіне, құзыреттеріне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды айқындайтын стандарт;
45) кәсіп – арнайы даярлық нәтижесінде алынған және білім туралы тиісті құжаттармен расталатын белгілі бір білімді, іскерлікті және практикалық дағдыларды талап ететін адамның еңбек қызметі кәсібінің негізгі түрі;
46) профилактика – аурулардың пайда болуының, аурулардың ерте сатысында өршуінің алдын алуға және туындаған асқынуларды, органдар мен тіндердің зақымдануын бақылауға бағытталған медициналық және медициналық емес іс-шаралар кешені;
47) бейінді маман – белгілі бір мамандық бойынша сертификаты бар жоғары медициналық білімі бар медицина қызметкері;

48) разработчик – объединение работодателей и (или) организация, осуществляющая разработку профессиональных стандартов;
49) саморегулирование – комплекс мер, предусмотренных Законом РК "О саморегулировании" от 12 ноября 2015 года, направленное на самостоятельное регулирование физическими и юридическими лицами осуществляемой ими предпринимательской или профессиональной деятельности, основанной на утверждение правил и стандартов саморегулируемой организации, осуществлении контроля за их соблюдением, а также обеспечения имущественной ответственности субъектов саморегулирования;
50) саморегулируемая организация – некоммерческая организация в форме ассоциации (союза), общественного объединения или иной организационно-правовой форме, установленными законами Республики Казахстан, основанная на добровольном или обязательном членстве (участии) субъектов частного предпринимательства или субъектов профессиональной деятельности по принципу общности деятельности, отрасли, видов экономической деятельности, рынка произведенных товаров (работ, услуг);
51) свидетельство об аккредитации – официальный документ, подтверждающий аккредитацию заявителя в определенной области аккредитации;
52) система здравоохранения – совокупность государственных органов и субъектов здравоохранения, деятельность которых направлена на обеспечение прав граждан Республики Казахстан на охрану здоровья;
53) солидарная ответственность за здоровье – разделение ответственности между участниками общества: государством, работодателем и самим гражданином за сохранение и укрепление индивидуального и общественного здоровья, снижение рисков возникновения заболевания;
54) специалист – физическое лицо, имеющее медицинское образование, в том числе полученное за пределами Республики Казахстан;
55) специалист в области здравоохранения – физическое лицо, имеющее подготовку по программам технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования в области здравоохранения и осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
56) стандарт в области здравоохранения (стандарт) – нормативный правовой акт, устанавливающий правила, общие принципы и характеристики в сфере медицинской, фармацевтической деятельности, медицинского и фармацевтического образования;
57) стандартизация в области здравоохранения (далее – стандартизация) – деятельность, направленная на достижение оптимальной степени упорядочения характеристик процессов, технологий и услуг здравоохранения путем разработки, внедрения и обеспечения соблюдения стандартов, требований, норм, инструкций, правил;

48) әзірлеуші – жұмыс берушілер бірлестігі және (немесе) кәсіптік стандарттарды әзірлеуді жүзеге асыратын ұйым;
49) өзін – өзі реттеу – жеке және заңды тұлғалардың өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарын бекітуге, олардың сақталуын бақылауды жүзеге асыруға, сондай-ақ өзін-өзі реттеу субъектілерінің мүліктік жауапкершілігін қамтамасыз етуге негізделген өздері жүзеге асыратын кәсіпкерлік немесе кәсіптік қызметті дербес реттеуге бағытталған 2015 жылғы 12 қарашадағы "өзін-өзі реттеу туралы" ҚР Заңында көзделген шаралар кешені;
50) өзін – өзі реттейтін ұйым – жеке кәсіпкерлік субъектілерінің немесе кәсіптік қызмет субъектілерінің қызметтің, саланың, экономикалық қызмет түрлерінің, өндірілген тауарлар (жұмыстар) нарығының ортақтығы қағидаты бойынша ерікті немесе міндетті мүшелігіне (қатысуына) негізделген, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген қауымдастық (одақ), қоғамдық бірлестік немесе өзге де ұйымдық-құқықтық нысандағы коммерциялық емес ұйым қызмет көрсету);
51) аккредиттеу туралы куәлік – өтініш берушінің аккредиттеудің белгілі бір саласында аккредиттелгенін растайтын ресми құжат;
52) денсаулық сақтау жүйесі – қызметі Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулықты қорғауға құқықтарын қамтамасыз етуге бағытталған мемлекеттік органдар мен денсаулық сақтау субъектілерінің жиынтығы;
53) денсаулық үшін ортақ жауапкершілік – қоғамның қатысушылары: мемлекет, жұмыс беруші және азаматтың өзі арасында жеке және қоғамдық денсаулықты сақтау және нығайту, аурудың туындау тәуекелдерін азайту үшін жауапкершілікті бөлу;
54) маман – медициналық білімі бар, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде алған жеке тұлға;
55) денсаулық сақтау саласындағы маман – денсаулық сақтау саласындағы техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша даярлығы бар және денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға;
56) денсаулық сақтау саласындағы стандарт (стандарт) – медициналық, фармацевтикалық қызмет, медициналық және фармацевтикалық білім беру саласындағы қағидаларды, жалпы қағидаттар мен сипаттамаларды белгілейтін нормативтік құқықтық акт;
57) денсаулық сақтау саласындағы стандарттау (бұдан әрі – стандарттау) – стандарттарды, талаптарды, нормаларды, нұсқаулықтарды, қағидаларды әзірлеу, енгізу және олардың сақталуын қамтамасыз ету жолымен денсаулық сақтау процестерінің, технологиялары мен қызметтерінің сипаттамаларын ретке келтірудің оңтайлы дәрежесіне қол жеткізуге бағытталған қызмет;

58) стандарт саморегулируемой организации – документ, устанавливающий требования для многократного использования членами (участниками) саморегулируемой организации единых и обязательных принципов, характеристик к их товарам (работам, услугам) и виду деятельности
59) субъекты саморегулирования – саморегулируемые организации, члены (участники) саморегулируемых организаций;
60) технология здравоохранения – применение знаний и навыков, которые используются для укрепления здоровья, профилактики, диагностики, лечения болезни, реабилитации пациентов и оказания паллиативной медицинской помощи, включая вакцины, лекарственные препараты и медицинские изделия, процедуры, манипуляции, операции, скрининговые профилактические программы, в том числе цифровые системы;
61) трудовая функция – типичная работа (круг работ) в рамках этапа технологического процесса, состоящая из одной или нескольких профессиональных задач. При описании трудовых функций в карточках профессий профессиональных стандартов при необходимости могут быть указаны обязательные и дополнительные трудовые функции, исходя из понимания, что обязательные трудовые функции, в отличие от дополнительных, необходимо обязательно подтверждать при присвоении квалификации, а дополнительные трудовые функции могут быть описаны, как потенциальные трудовые функции, которые могут потребоваться для данной профессии в будущем;
62) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций, знаний, умений, навыков и профессиональных задач, выполняемых работником определенных профессий в рамках той или иной профессиональной группы или подгруппы;
63) умения – компоненты действия (действий) человека, основанные на знании и правильном его использовании для решения конкретных профессиональных задач;
64) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
65) уровень квалификации – обобщенные требования к знаниям, умениям и широким компетенциям работников, дифференцируемые по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
66) экспертиза в области здравоохранения – совокупность организационных, аналитических и практических мероприятий, направленных на определение эффективности и качества средств, методов, технологий, образовательных и научных программ, услуг в различных сферах деятельности здравоохранения, а также определение временной нетрудоспособности, профессиональной пригодности по состоянию здоровья в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

58) өзін – өзі реттейтін ұйымның стандарты – өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) өз тауарларына (жұмыстарына, қызметтеріне) және қызмет түріне бірыңғай және міндетті қағидаттарды, сипаттамаларды бірнеше рет пайдалануы үшін талаптарды белгілейтін құжат;
59) өзін-өзі реттеу субъектілері – өзін-өзі реттейтін ұйымдар, өзін-өзі реттейтін ұйымдардың мүшелері (қатысушылары);
60) денсаулық сақтау технологиясы – вакциналарды, дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды, рәсімдерді, манипуляцияларды, операцияларды, скринингтік профилактикалық бағдарламаларды, оның ішінде цифрлық жүйелерді қоса алғанда, денсаулықты нығайту, аурудың профилактикасы, диагностикасы, емдеу, пациенттерді оңалту және паллиативтік медициналық көмек көрсету үшін пайдаланылатын білім мен дағдыларды қолдану;
61) еңбек функциясы – бір немесе бірнеше кәсіптік міндеттерден тұратын технологиялық процесс кезеңіндегі типтік жұмыс (жұмыс шеңбері). Кәсіптік стандарттар кәсіптерінің карточкаларындағы еңбек функцияларын сипаттау кезінде қажет болған жағдайда міндетті және қосымша еңбек функциялары көрсетілуі мүмкін, міндетті еңбек функциялары, қосымша еңбек функцияларынан айырмашылығы, біліктілікті беру кезінде міндетті түрде расталуы керек, ал қосымша еңбек функциялары осы кәсіп үшін қажет болуы мүмкін әлеуетті еңбек функциялары ретінде сипатталуы мүмкін болашақта;
62) функционалдық карта – белгілі бір кәсіптік топ немесе кіші топ шеңберінде белгілі бір кәсіптердің қызметкері орындайтын еңбек функцияларының, білімінің, іскерлігінің, дағдылары мен кәсіптік міндеттерінің құрылымдық сипаттамасы;
63) іскерліктер – нақты кәсіптік міндеттерді шешу үшін адамның біліміне және оны дұрыс пайдалануға негізделген іс-әрекетінің (іс-қимылының) компоненттері;
64) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі-уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын қорғау, Медициналық және фармацевтикалық ғылым, Медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер көрсету (көмек) сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган);
65) біліктілік деңгейі – күрделілік, еңбек әрекеттерінің стандарттылығы, жауапкершілік және дербестік параметрлері бойынша сараланатын қызметкерлердің біліміне, іскерлігіне және кең құзыретіне қойылатын жалпыланған талаптар;
66) денсаулық сақтау саласындағы сараптама – денсаулық сақтау қызметінің әртүрлі салаларындағы құралдардың, әдістердің, технологиялардың, білім беру және ғылыми бағдарламалардың, көрсетілетін қызметтердің тиімділігі мен сапасын айқындауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес денсаулық жағдайы бойынша еңбекке уақытша жарамсыздықты, кәсіптік жарамдылықты айқындауға бағытталған ұйымдастырушылық, талдамалық және практикалық іс-шаралар жиынтығы;

67) эпидемиология – общемедицинская наука, определяющая закономерности возникновения и распространения заболеваний различной этиологии с целью разработки контроля и профилактических мероприятий. Изучает случаи заболеваемости на определенной территории в определенное время среди определенных групп населения;
68) эпидемиологический надзор за неинфекционными заболеваниями – деятельность государственных органов и организаций санитарно-эпидемиологической службы по мониторингу факторов риска от воздействия объектов окружающей среды, влияющих на здоровье населения, в том числе производственных факторов, профессиональных заболеваний с временной утратой трудоспособности, минимизации и контролю за внедрением программ управления хроническими неинфекционными заболеваниями;
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) МКБ – Международная классификация болезней
2) КС – Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих
3) СМИ – Средства массовой информации
4) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих
5) РПН – Регистр прикрепленного населения
6) ВУЗ – Высшее учебное заведение
7) КМЦС – Комплексная медицинская цифровая система
8) ПС – Профессиональный стандарт
9) БСК – Болезни системы кровообращения
10) НПА – Нормативный правовой акт
11) ЭРОБ – Электронный регистр онкологических больных
12) ОРК – Отраслевая рамка квалификаций
13) ХНИЗ – Хронические неинфекционные заболевания
14) ЗОЖ – Здоровый образ жизни
15) НКЗ – Национальный классификатор занятий Республики Казахстан
16) ОКЭД – Общий классификатор видов экономической деятельности
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Общественное здоровье/Общественное здравоохранение
5. Код профессионального стандарта: O84120034
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
O Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение
84 Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение
84.3 Деятельность в области обязательного социального страхования
84.30 Деятельность в области обязательного социального страхования
84.30.0 Деятельность в области обязательного социального страхования
O Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение
84 Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение
84.1 Государственное управление общего характера и управление социально-экономической политикой общества
84.12 Регулирование деятельности учреждений здравоохранения, образования, культуры и других социальных услуг, кроме социального обеспечения

67) эпидемиология – бақылау мен профилактикалық іс-шараларды әзірлеу мақсатында әртүрлі этиологиядағы аурулардың пайда болуы мен таралу заңдылықтарын айқындайтын жалпы медицина ғылымы. Халықтың белгілі бір топтары арасында белгілі бір уақытта белгілі бір аумақта сырқаттану жағдайларын зерттейді;
68) жұқпалы емес ауруларды эпидемиологиялық қадағалау – мемлекеттік органдар мен санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдарының халықтың денсаулығына әсер ететін қоршаған орта объектілерінің, оның ішінде өндірістік факторлардың, еңбекке қабілеттілігін уақытша жоғалтумен кәсіптік аурулардың әсер етуінен болатын қауіп факторларының мониторингі, созылмалы инфекциялық емес ауруларды басқару бағдарламаларының енгізілуін барынша азайту және бақылау жөніндегі қызметі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) АХЖ – Аурулардың халықаралық жіктелуі;
2) БА – Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
3) БАҚ – Бұқаралық ақпарат құралдары;
4) БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БХТ – Бекітілген халық тіркелімі;
6) ЖОО – Жоғары оқу орны;
7) КМЦЖ – Кешенді медициналық цифрлық жүйе
9) ҚЖА – Қан айналымы жүйесінің аурулары;
10) НҚА – Нормативтік құқықтық акт;
11) ОНЭТ – Онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі;
12) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
13) СЖЕА – Созылмалы жұқпалы емес аурулар;
14) СӨС – Салауатты өмір салты;
15) ҰСЖ – Қазақстан Республикасының Ұлттық сабақ жіктеуіші;
16) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Қоғамдық денсаулық/Қоғамдық денсаулық сақтау
5. Кәсіптік стандарттың коды: O84120034
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
O Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамтамасыз ету
84 Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамтамасыз ету
84.3 Міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы қызмет
84.30 Міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы қызмет
84.30.0 Міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы қызмет
O Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамтамасыз ету
84 Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамтамасыз ету
84.1 Жалпы сипаттағы мемлекеттік басқару және қоғамның әлеуметтік-экономикалық саясатын басқару
84.12 Әлеуметтік қамсыздандыруды қоспағанда, денсаулық сақтау, білім беру, мәдениет және басқа да әлеуметтік көрсетілетін қызметтер мекемелерінің қызметін реттеу

84.12.0 Регулирование деятельности учреждений здравоохранения, образования, культуры и других социальных услуг, кроме социального обеспечения
O Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение
84 Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение
84.2 Предоставление государством услуг обществу в целом
84.24 Деятельность по обеспечению общественного порядка и безопасности
84.24.0 Деятельность по обеспечению общественного порядка и безопасности
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.9 Прочая деятельность в области здравоохранения
86.90 Прочая деятельность в области здравоохранения
86.90.9 Прочая деятельность в области здравоохранения, не включенная в другие группировки
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Общественное здоровье/Общественное здравоохранение" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и предназначен для: абитуриентов, осуществляющих выбор своей профессиональной деятельности; студентов ВУЗов; работников системы здравоохранения по специальности "Общественное здравоохранение" в качестве ориентира дальнейшего профессионального развития; работников сферы медицинского образования, как ориентир для совершенствования образовательных программ; кадровых служб организаций здравоохранения; совершенствования управления человеческими ресурсами службы общественного здравоохранения, организаций здравоохранения и Министерства здравоохранения РК; осуществления рациональной кадровой политики и планирования развития человеческих ресурсов, как отдельных организаций, так и отрасли в целом.
8. Перечень карточек профессий:
9) 7.1 Врач общественного здравоохранения-эпидемиолог - 6 уровень ОРК
10) 7.2 Врач общественного здравоохранения - 7 уровень ОРК
11) 7.3 Врач общественного здравоохранения - 7 уровень ОРК
12) 7.4 Врач-валеолог - 6 уровень ОРК
22) 7.5 Врач общественного здравоохранения - 6 уровень ОРК
23) 7.6 Врач общественного здравоохранения - 7 уровень ОРК
24) 7.7 Врач-методолог - 6 уровень ОРК
25) 7.8 Врач-статистик - 6 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
17. Карточка профессии "Врач общественного здравоохранения-эпидемиолог":
Код группы:
2269-1
Код наименования занятия:
2269-1-002
Наименование профессии:
Врач общественного здравоохранения-эпидемиолог
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
6.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020 "Об утверждении Правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21843)
Врач (специалист) общественного здоровья/общественного здравоохранения – эпидемиолог.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующей общим вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Улучшение качества жизни при работе с пациентами с хроническими неинфекционными заболеваниями (ХНИЗ), предотвращении прогрессирования заболеваний и снижения их негативного воздействия на здоровье.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

84.12.0 Әлеуметтік қамсыздандыруды қоспағанда, денсаулық сақтау, білім беру, мәдениет және басқа да әлеуметтік көрсетілетін қызметтер мекемелерінің қызметін реттеу
O Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамтамасыз ету
84 Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамтамасыз ету
84.2 Мемлекеттің қоғамға қызметтерді тұтастай ұсынуы
84.24 Қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша қызмет
84.24.0 Қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша қызмет
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.9 Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызмет
86.90 Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызмет
86.90.9 Денсаулық сақтау саласындағы басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы:
"Қоғамдық денсаулық/Қоғамдық денсаулық сақтау" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді және: өзінің кәсіптік қызметін таңдауды жүзеге асыратын талапкерлерге; ЖОО студенттеріне; "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша одан әрі кәсіптік дамытудың бағдары ретінде денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлеріне; білім беру бағдарламаларын жетілдіру үшін бағдар ретінде медициналық білім беру саласының қызметкерлеріне; денсаулық сақтау ұйымдарының кадр қызметтеріне; Қоғамдық денсаулық сақтау қызметінің, денсаулық сақтау ұйымдарының және ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің адам ресурстарын басқаруды жетілдіруге; жекелеген ұйымдардың да, тұтастай алғанда саланың да кадрлық саясатын және адам ресурстарын дамытуды жоспарлауды ұтымды жүзеге асыруға арналған.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
9) Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері – эпидемиолог - 6 СБШ деңгейі;
10) Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері (маманы) - 7 СБШ деңгейі;
11) "Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері (маманы)" - 7 СБШ деңгейі;
12) Дәрігер – валеолог - 6 СБШ деңгейі;
22) Қоғамдық денсаулық/қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері (маманы) - 6 СБШ- деңгейі;
23) "Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері (маманы)" - 7 СБШ деңгейі;
24) Дәрігер – әдіскер - 6 СБШ деңгейі;
25) Дәрігер - статистик - 6 СБШ деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
17. "Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері – эпидемиолог" кәсібінің карточкасы
Топтың коды:
2269-1
Қызмет атауының коды:
2269-1-002
Кәсіптің атауы:
Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері – эпидемиолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
6.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21843 болып тіркелді).
Қоғамдық денсаулық/қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері (маманы) – эпидемиолог.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің жалпы мәселелеріне қатысты біліктілікті арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Созылмалы жұқпалы емес аурулары бар пациенттермен (СЖЕА) жұмыс істеу кезінде өмір сүру сапасын жақсарту, аурулардың дамуын болдырмау және олардың денсаулыққа теріс әсерін азайту
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Эпидемиологический надзор и анализ.
2. Проведение образовательных мероприятий для населения.
3. Организационно-методическая работа.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Эпидемиологический надзор и анализ.
Навык 1:
Проведение эпидемиологических исследований.
Умения:
1.Понимать принципы эпидемиологического мониторинга.
2. Иметь представление о методах анализа данных эпидемиологической статистики, включая методы оценки заболеваемости, смертности, факторов риска.
3. Понимать природы ХНИЗ, таких как сердечно-сосудистые заболевания, диабет, рак, заболевания дыхательных путей и их факторы риска.
4. Проводить исследования факторов риска.
5. Разрабатывать и оценивать программы по профилактике и контролю ХНИЗ.
Знания:
1. О методах профилактики ХНИЗ.
2. Об эффективности скрининга, ранней диагностики и вмешательства, направленных на уменьшения заболеваемости и смертности от хронических заболеваний.
3. Роли государственных и частных структур в решении проблемы ХНИЗ.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Трудовая функция 2:
Проведение образовательных мероприятий для населения.
Навык 1:
Освоение инструментов по повышению осведомленности населено профилактике ХНИЗ
Умения:
1. Взаимодействовать с врачами, медсестрами и другими специалистами для обеспечения комплексного подхода к профилактике ХНИЗ.
2. Оценивать воздействия факторов риска (курение, гиподинамия, неправильное питание, стресс) на развитие ХНИЗ.
3. Создавать и реализовывать программы по профилактике ХНИЗ.
Знания:
1. Программ по профилактике ХНИЗ.
2. Об эффективности школ здоровья.
3. Обучающихся курсов по самоменеджменту пациентов с ХНИЗ.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Трудовая функция 3:
Организационно-методическая работа.
Навык 1:
Подготовка рекомендаций по профилактике ХНИЗ.
Умения:
1. Проводить эпидемиологические исследования (когортные, поперечные и аналитические).
2. Использовать методы статистического анализа (регрессионный анализ, оценка риска, многофакторный анализ).
3. Работать с большими объемами данных, включая анализ баз данных медицинских учреждений и государственных реестров.
Знания:
1. Методов исследования (когортные, поперечные и аналитические).
2. Проведения регрессионного анализа, многофакторного анализа.
3. Оценки рисков.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Навык 2:
Коммуникации со всеми заинтересованными сторонами.
Умения:
1. Проводить обучающие мероприятия для населения, медицинских работников и представителей других отраслей.

1. Эпидемиологиялық қадағалау және талдау
2. Алдын алу шараларын жоспарлау және өткізу.
3. Ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
эпидемиологиялық қадағалау және талдау
Дағды 1:
эпидемиологиялық қадағалау жүргізу.
Машықтар:
1. Эпидемиологиялық мониторингтің принциптерін түсіну.
2. Эпидемиологиялық статистиканы талдау әдістері, оның ішінде аурушаңдық, өлім және қауіп факторларын бағалау әдістері туралы түсінік болуы.
3. Жүрек-қантамыр аурулары, қант диабеті, қатерлі ісік, тыныс алу органдарының аурулары сияқты жұқпалы емес аурулардың (ЖҚА) табиғатын және олардың қауіп факторларын түсіну.
4. Тәуекел факторына зерттеу жүргізу.
5. ЖҚА алдын алу және бақылау бағдарламаларын әзірлеу және бағалау.
Білімдер:
1. СЖЕА алдын алу әдістері туралы.
2. Созылмалы аурулардан болатын сырқаттанушылық пен өлімді азайтуға бағытталған скринингтің, ерте диагностиканың және араласудың тиімділігі туралы.
3. СЖЕА мәселесін шешудегі мемлекеттік және жеке құрылымдардың рөлі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Еңбек функциясы 2:
Халық үшін білім беру іс-шараларын өткізу.
Дағды 1:
СЖЕА алдын алу бойынша хабардарлықты арттыру құралдарын игеру
Машықтар:
1. Дәрігерлермен, медбикелермен және басқа мамандармен созылмалы жұқпалы емес аурулардың алдын-алудың кешенді тәсілін қамтамасыз ету үшін өзара әрекеттесу.
2. Тәуекел факторларының (темекі шегу, гиподинамия, дұрыс тамақтанбау, стресс) СЖЕА дамуына әсерін бағалау.
3. СЖЕА алдын алу бағдарламаларын құру және жүзеге асыру.
Білімдер:
1 СЖЕА алдын алу бағдарламалары.
2. Денсаулық мектептерінің тиімділігі туралы.
3. СЖЕА бар пациенттердің өзін-өзі басқару курстарының білім алушылары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Еңбек функциясы 3:
Ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс.
Дағды 1:
СЖЕА алдын алу бойынша ұсыныстар дайындау.
Машықтар:
1. Эпидемиологиялық зерттеулер (когорттық, көлденең және аналитикалық) жүргізу.
2. Статистикалық талдау (регрессиялық талдау, тәуекелді бағалау, көп факторлы талдау) әдістерін пайдалану.
3. Медициналық мекемелер мен мемлекеттік тізілімдердің мәліметтер базасын талдауды қоса, үлкен көлемдегі деректермен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. СЖЕА қауіп факторларын төмендетуге бағытталған алдын-алу стратегиялары (темекі шегу, дұрыс тамақтанбау, физикалық белсенділіктің төмендігі және т.б.).
2. Профилактикалық медицина саласындағы заманауи дәлелді ұсыныстар.
3. Тәуекелдерді бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Дағды 2:
Барлық мүдделі тараптармен байланыс.
Машықтар:
1. Білім алушылар үшін халыққа, медицина қызметкерлеріне және басқа салалардың өкілдеріне іс-шаралар өткізу.

2. Разрабатывать информационные материалы (брошюры, видеоролики, публикации).
3. Взаимодействовать со СМИ для освещения тем профилактики и здорового образа жизни.
4. Работать в команде с представителями других отраслей.
5. Лоббировать инициативы на уровне власти для внедрения профилактических мер.
Знания:
1. Программ общественного здравоохранения и профилактических мероприятий.
2. Разные уровни восприимчивости к информации у различных групп населения.
3. Влияния социальных детерминант здоровья на популяцию.
4. Ведения переговоров и медиативных процессов.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Требования к личностным компетенциям:
Системное мышление, усидчивость
Своевременное выполнение работы
Решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций
Самостоятельный поиск, анализ и оценка профессиональной информации
Организаторские способности
Коммуникабельность
Ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
В своей деятельности специалист руководствуется Техническими регламентами ТР ТС 1733-2007, ТР ТС 2025-2019, национальными стандартами СТ РК ISO 9001, СТ РК 1733-2007, СТ РК ISO 31000, а также санитарными нормами и правилами.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6.1
Врач (специалист) общественного здоровья/здравоохранения.
6.1
Врач (или специалист) санитарно- эпидемиологической службы.
7.1
Врач (или специалист) госпитальный эпидемиолог.
18. Карточка профессии "Врач общественного здравоохранения":
Код группы:
2269-1
Код наименования занятия:
2269-1-001
Наименование профессии:
Врач общественного здравоохранения
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020 "Об утверждении Правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21843)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", свидетельство о повышении квалификации по соответствующей специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение укрепления и сохранения здоровья населения путем анализа состояния здоровья, оценки факторов риска, разработки и реализации профилактических и оздоровительных мероприятий, направленных на снижение заболеваемости, улучшение физического развития и повышение качества жизни.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

2. Ақпараттық материалдарды (брошюралар, бейнероликтер, Жарияланымдар) әзірлеу.
3. Алдын алу және салауатты өмір салты тақырыптарын қамту үшін БАҚ-пен өзара әрекеттесу.
4. Командада басқа салалардың өкілдерімен жұмыс істеу.
5. Алдын алу шараларын енгізу үшін билік деңгейіндегі бастамаларды қолдау.
Білімдер:
1. Қоғамдық денсаулық сақтау бағдарламалары және алдын алу шаралары.
2. Халықтың әртүрлі топтарындағы ақпаратқа сезімталдықтың әртүрлі деңгейлері.
3. Денсаулықтың әлеуметтік детерминанттарының популяцияға әсері.
4. Келіссөздер мен медиативтік процестерді жүргізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жүйелік ойлау, табандылық
Жұмысты уақтылы орындау
Әр түрлі типтік практикалық мәселелерді шешу жұмыс жағдайларын өз бетінше талдау.
Кәсіптік ақпаратты өз бетінше іздеу, талдау және бағалау
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Қарым-қатынас
Жауапкершілік
Стресске төзімділік
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Маман өз қызметінде ТР КО 1733-2007, ТР КО 2025-2019 Техникалық регламентін, ҚР СТ ИСО 9001, ҚР СТ 1733-2007, ҚР СТ ИСО 31000 ұлттық стандарттарын, сондай-ақ санитарлық нормалар мен ережелерді басшылыққа алады.
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6.1
Қоғамдық денсаулық/денсаулық сақтау дәрігері (маманы).
6.1
Санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің дәрігері (немесе маманы).
7.1
Дәрігер (немесе маман) госпитальдық эпидемиолог.
18. "Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері" кәсібінің карточкасы:
Топтың коды:
2269-1
Қызмет атауының коды:
2269-1-001
Кәсіптің атауы:
Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21843 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім, тиісті мамандық бойынша біліктілікті арттыру туралы куәлік.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес біліктілікті арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Денсаулық жағдайын талдау, қауіп факторларын бағалау, сырқаттанушылықты төмендетуге, дене дамуын жақсартуға және өмір сүру сапасын арттыруға бағытталған профилактикалық және сауықтыру іс-шараларын әзірлеу және іске асыру арқылы халықтың денсаулығын нығайту мен сақтауды қамтамасыз ету.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Оценка здоровья населения и определение приоритетов профилактики
2. Ведение медицинской документации в соответствии с нормами.
3. Анализ демографических показателей и факторов риска заболеваний.
4. Разработка и реализация профилактических мероприятий, включая программы ЗОЖ.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение просветительских мероприятий по здоровью и профилактике.
Трудовая функция 1:
Оценка здоровья населения и определение приоритетов профилактики
Навык 1:
Умение проводить оценку состояния здоровья различных групп населения, включая детей и подростков, выявлять факторы, влияющие на здоровье, и определять приоритетные направления профилактики заболеваний.
Умения:
1. Анализировать данные о состоянии здоровья различных групп населения для выявления ключевых факторов риска.
2. Определять приоритетные направления профилактики заболеваний на основе полученных данных.
3. Оценивать эффективность профилактических мероприятий и вносить предложения по их улучшению.
Знания:
1. Основ возрастной физиологии и
особенностей состояния здоровья детей и подростков.
2. Методов оценки состояния здоровья
населения и факторов, влияющих на его
формирование.
3. Принципов мониторинга и анализа здоровья населения в динамике.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Трудовая функция 2:
Ведение медицинской документации в соответствии с нормами.
Навык 1:
Умение составлять, оформлять и организовывать хранение медицинской учетно-отчетной документации в соответствии с установленными нормативными требованиями
Умения:
1. Составлять и оформлять медицинскую
документацию в соответствии с установленными стандартами.
2. Организовывать хранение и доступ к
медицинским документам, соблюдая правила конфиденциальности и нормативные требования.
3. Использовать цифровые инструменты и программное обеспечение для ведения и хранения медицинской документации.
Знания:
1. Нормативных требований и стандартов ведения медицинской учетно-отчетной документации.
2. Правил хранения, защиты и конфиденциальности медицинских данных.
3. Основы цифровизации медицинской документации и использования электронных систем учета.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Трудовая функция 3:
Анализ демографических показателей и факторов риска заболеваний.
Навык 1:
Владение методами оценки факторов риска и причин возникновения неинфекционных заболеваний с использованием эпидемиологически х и статистических подходов.
Умения:
1. Проводить оценку факторов риска
неинфекционных заболеваний с использованием эпидемиологических методов.

1. Халықтың денсаулығын бағалау және алдын алу басымдықтарын анықтау.
2. Нормаларға сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу.
3. Демографиялық көрсеткіштер мен аурулардың қауіп факторларын талдау.
4. СӨС бағдарламаларын қоса алғанда, профилактикалық іс-шараларды әзірлеу және іске асыру.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Денсаулық және профилактика бойынша ағарту іс-шараларын өткізу.
Еңбек функциясы 1:
Халықтың денсаулығын бағалау және алдын алу басымдықтарын анықтау.
Дағды 1:
Балалар мен жасөспірімдерді қоса, халықтың әртүрлі топтарының денсаулық жағдайын бағалауды жүргізу дағдысы, денсаулыққа әсер ететін факторларды анықтау және аурулардың алдын алудың басым бағыттарын анықтау.
Машықтар:
1. Негізгі қауіп факторларын анықтау үшін әртүрлі топтарың денсаулық деректерін талдау.
2. Алынған мәліметтер негізінде аурулардың алдын алудың басым бағыттарын анықтау.
3. Алдын алу шараларының тиімділігін бағалау және оларды жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу.
Білімдер:
1. Жас физиологиясының негіздері және
балалар мен жасөспірімдердің денсаулық жағдайының ерекшеліктері.
2. Денсаулық жағдайын бағалау әдістері
халық және оған әсер ететін факторлар
қалыптастыру.
3. Динамикадағы халық денсаулығын мониторингілеу және талдау қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Еңбек функциясы 2:
Нормаларға сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу.
Дағды 1:
Белгіленген нормативтік талаптарға сәйкес медициналық есепке алу-есеп құжаттамасын жасау, ресімдеу және сақтауды ұйымдастыра білу
Машықтар:
1. Белгіленген стандарттарға сәйкес медициналық құжаттаманы жасау және рәсімдеу.
2. Құпиялылық ережелері мен нормативтік талаптарды сақтай отырып, медициналық құжаттарды сақтауды және оларға қол жеткізуді ұйымдастыру.
3.Медициналық құжаттаманы жүргізу және сақтау үшін цифрлық құралдар мен бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану.
Білімдер:
1. Медициналық есепке алу-есеп құжаттамасын жүргізудің нормативтік талаптары мен стандарттары.
2. Медициналық деректерді сақтау, қорғау және құпиялылық ережелері.
3. Медициналық құжаттаманы цифрландыру және электрондық есепке алу жүйелерін пайдалану негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Еңбек функциясы 3:
Демографиялық көрсеткіштер мен аурулардың қауіп факторларын талдау.
Дағды 1:
Эпидемиологиялық және статистикалық тәсілдерді пайдалана отырып, инфекциялық емес аурулардың пайда болу себептері мен қауіп факторларын бағалау әдістерін меңгеру.
Машықтар:
1. Эпидемиологиялық әдістерді қолдана отырып, жұқпалы емес аурулардың қауіп факторларын бағалау.

2. Анализировать эпидемиологические данные для выявления причин и условий возникновения заболеваний.
3. Применять статистические инструменты для моделирования и прогнозирования эпидемиологических тенденций.
Знания:
1. Принципов и методов эпидемиологии,
включая классификацию факторов риска и их влияние на здоровье населения.
2. Причинно-следственных связей между
факторами риска и возникновением неинфекционных заболеваний.
3. Статистических методов и подходов к
анализу эпидемиологических данных.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Навык 2:
Умение проводить расчеты демографических показателей и анализировать их влияние на состояние здоровья населения.
Умения:
1. Выполнять расчеты основных демографических показателей (рождаемость, смертность, заболеваемость и т.д.) с использованием стандартных методов и формул.
2. Анализировать взаимосвязь демографических показателей с уровнем и структурой здоровья населения.
3. Применять современные статистические методы для интерпретации данных и выявления тенденций в демографических изменениях.
Знания:
1. Основы эпидемиологии и методов анализа факторов риска для планирования профилактических мероприятий.
2. Современных подходов к организации и проведению профилактических мероприятий, включая использование информационных технологий.
3. Правовых и нормативных актов, регулирующих профилактическую деятельность в здравоохранении.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Трудовая функция 4:
Разработка и реализация профилактических мероприятий, включая программы ЗОЖ.
Навык 1:
Умение разрабатывать и проводить профилактические мероприятия, направленные на снижение рисков для здоровья населения.
Умения:
1. Планировать и реализовывать профилактические мероприятия с учетом характеристик целевых групп населения.
2. Оценивать эффективность проведенных мероприятий и вносить корректировки на основе анализа результатов.
3. Разрабатывать стратегии информирования и вовлечения населения в профилактические программы для повышения их эффективности.
Знания:
1. Основ эпидемиологии и методов анализа факторов риска для планирования профилактических мероприятий.
2. Современных подходов к организации и проведению профилактических мероприятий, включая использование информационных технологий.
3. Правовых и нормативных актов, регулирующих профилактическую деятельность в здравоохранении.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Навык 2:
Умение разрабатывать и проводить профилактические мероприятия, направленные на снижение рисков для здоровья населения.
Умения:
1. Разрабатывать программы профилактики и эпидемиологического контроля на основе анализа факторов риска.

2. Аурудың пайда болу себептері мен жағдайларын анықтау үшін эпидемиологиялық мәліметтерді талдау.
3. Эпидемиологиялық үрдістерді модельдеу және болжау үшін статистикалық құралдарды қолдану.
Білімдер:
1 Эпидемиологияның принциптері мен әдістері, соның ішінде қауіп факторларының жіктелуі және олардың халықтың денсаулығына әсері.
2. Қауіп факторлары мен жұқпалы емес аурулардың пайда болуы арасындағы себеп-салдарлық байланыстар.
3. Статистикалық әдістер мен тәсілдер
эпидемиологиялық деректерді талдау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Дағды 2:
Демографиялық көрсеткіштерді есептей білу және олардың халықтың денсаулық жағдайына әсерін талдау.
Машықтар:
1. Стандартты әдістер мен формулаларды қолдана отырып, негізгі демографиялық көрсеткіштерді (туу, өлім-жітім, сырқаттанушылық және т.б.) есептеуді орындау.
2. Демографиялық көрсеткіштердің халықтың денсаулық деңгейі мен құрылымымен байланысын талдау.
3. Деректерді түсіндіру және демографиялық өзгерістердің тенденцияларын анықтау үшін заманауи статистикалық әдістерді қолдану.
Білімдер:
1. Алдын алу шараларын жоспарлау үшін эпидемиология негіздері және қауіп факторларын талдау әдістері.
2. Ақпараттық технологияларды қолдануды қоса алғанда, профилактикалық іс-шараларды ұйымдастырудың және өткізудің заманауи тәсілдері.
3. Денсаулық сақтаудағы профилактикалық қызметті реттейтін құқықтық және нормативтік актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Еңбек функциясы 4:
СӨС бағдарламаларын қоса, профилактикалық іс-шараларды әзірлеу және іске асыру.
Дағды 1:
Халықтың денсаулығы үшін тәуекелдерді азайтуға бағытталған профилактикалық іс-шараларды әзірлеу және жүргізу мүмкіндігі.
Машықтар:
1. Халықтың нысаналы топтарының сипаттамаларын ескере отырып, профилактикалық іс-шараларды жоспарлау және іске асыру.
2. Өткізілген іс-шаралардың тиімділігін бағалау және нәтижелерді талдау негізінде түзетулер енгізу.
3. Олардың тиімділігін арттыру үшін халықты ақпараттандыру және профилактикалық бағдарламаларға тарту стратегияларын әзірлеу.
Білімдер:
1. Алдын алу шараларын жоспарлау үшін эпидемиология негіздері және қауіп факторларын талдау әдістері.
2. Ақпараттық технологияларды қолдануды қоса алғанда, профилактикалық іс-шараларды ұйымдастырудың және өткізудің заманауи тәсілдері.
3. Денсаулық сақтаудағы профилактикалық қызметті реттейтін құқықтық және нормативтік актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Дағды 2:
Халықтың денсаулығы үшін тәуекелдерді азайтуға бағытталған профилактикалық іс-шараларды әзірлеу және жүргізу мүмкіндігі.
Машықтар:
1. Қауіп факторларын талдау негізінде профилактика және эпидемиологиялық бақылау бағдарламаларын әзірлеу.

2. Организовывать и координировать выполнение профилактических мероприятий в соответствии с установленными стандартами.
3. Проводить обучающие и информационные кампании, направленные на формирование навыков здорового образа жизни и рационального питания.
Знания:
1. Принципов и подходов к организации
профилактических мероприятий.
2. Основных неинфекционных заболеваний, их факторов риска и методов предотвращения.
3. Современных стратегий и инструментов для пропаганды здорового образа жизни и повышения уровня знаний населения.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение просветительских мероприятий по здоровью и профилактике.
Навык 1:
Умение организовывать и проводить информационно- просветительские мероприятия, направленные на повышение уровня знаний населения о здоровье, профилактике заболеваний и укреплении здорового образа жизни.
Умения:
1. Разрабатывать материалы для просветительских мероприятий, включая
презентации, буклеты и информационные видеоролики.
2. Проводить образовательные мероприятия и кампании, адаптируя информацию под целевую аудиторию.
3. Оценивать эффективность просветительских мероприятий и корректировать их содержание для достижения лучших результатов.
Знания:
1. Основ коммуникации и педагогики для эффективной передачи информации различным группам населения.
2. Принципов и методов организации информационно-просветительских кампаний в области здравоохранения.
3. Методов анализа обратной связи от участников мероприятий для улучшения их качества и эффективности.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Требования к личностным компетенциям:
Умение работать с современными технологиями и инструментами в образовательном процессе на всех уровнях
Навыки логического и критического мышления, убеждения и аргументации решений
Умение систематизировать информацию и знания
Навыки анализа и синтеза информации
Список технических регламентов и национальных стандартов:
В своей работе специалист соблюдает Технический регламент ТР ТС 1733-2007, ТР ТС 2025-2019, национальный стандарт СТ РК ИСО 9001, СТ РК 1733-2007, СТ РК ИСО 31000, а также санитарные нормы.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.2
Врач (специалист) общественного здравоохранения
19. Карточка профессии "Врач общественного здравоохранения":
Код группы:
2269-1
Код наименования занятия:
2269-1-001
Наименование профессии:
Врач общественного здравоохранения
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020 "Об утверждении Правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21843)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение", свидетельство о повышении квалификации по соответствующей специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующей общим вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Подготовка специалистов в области общественного здравоохранения для проведения научных исследований, педагогической деятельности и разработки эффективных стратегий укрепления здоровья населения и профилактики заболеваний.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

2. Белгіленген стандарттарға сәйкес профилактикалық іс-шаралардың орындалуын ұйымдастыру және үйлестіру.
3. Салауатты өмір салты мен ұтымды тамақтану дағдыларын дамытуға бағытталған білім беру және ақпараттық науқандарды өткізу.
Білімдер:
1. Ұйымдастыру принциптері мен тәсілдері
алдын алу шаралары.
2. Негізгі жұқпалы емес аурулар, олардың қауіп факторлары және алдын алу әдістері.
3. Салауатты өмір салтын насихаттауға және халықтың білім деңгейін арттыруға арналған заманауи стратегиялар мен құралдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Қосымша еңбек функциясы 1:
Денсаулық және профилактика бойынша ағарту іс-шараларын өткізу.
Дағды 1:
Халықтың денсаулық туралы білім деңгейін, аурулардың алдын алу және салауатты өмір салтын нығайту мақсатында ақпараттық-ағартушылық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу қабілеті.
Машықтар:
1. Білім беру іс-шараларына арналған материалдарды әзірлеу, соның ішінде
презентациялар, буклеттер және ақпараттық бейнелер.
2. Ақпаратты мақсатты аудиторияға бейімдей отырып, білім беру іс-шаралары мен науқандарын өткізу.
3. Білім беру іс-шараларының тиімділігін бағалау және жақсы нәтижелерге қол жеткізу үшін олардың мазмұнын түзету.
Білімдер:
1. Халықтың әртүрлі топтарына ақпаратты тиімді беру үшін коммуникация және педагогика негіздері.
2. Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық-ағарту науқандарын ұйымдастырудың принциптері мен әдістері.
3. Олардың сапасы мен тиімділігін жақсарту үшін іс-шараларға қатысушылардың кері байланысын талдау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Барлық деңгейлерде білім беру процесінде заманауи технологиялармен және құралдармен жұмыс істей білу
Логикалық және сыни ойлау дағдылары, сендіру және шешімдерді дәлелдеу
Ақпарат пен білімді жүйелеу машығы
Ақпаратты талдау және синтездеу дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Маман өз қызметінде ТР КО 1733-2007, ТР КО 2025-2019 Техникалық регламентін, ҚР СТ ИСО 9001, ҚР СТ 1733-2007, ҚР СТ ИСО 31000 ұлттық стандарттарын, сондай-ақ санитарлық нормалар мен ережелерді басшылыққа алады.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.2
Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері
19. "Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері" кәсібінің карточкасы:
Топтың коды:
2269-1
Қызмет атауының коды:
2269-1-001
Кәсіптің атауы:
Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21843 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім, тиісті мамандық бойынша біліктілікті арттыру туралы куәлік.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес біліктілікті арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғылыми зерттеулер жүргізу, педагогикалық қызмет және халықтың денсаулығын нығайтудың және аурулардың алдын алудың тиімді стратегияларын әзірлеу үшін қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы мамандарды даярлау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Анализ здоровья населения и программ профилактики с разработкой рекомендаций.
2. Разработка и проведение образовательных программ по общественному здравоохранению.
3. Планирование и выполнение исследований для улучшения профилактики и управления в здравоохранении.
4. Разработка и публикация научных трудов и учебно-методических материалов в области общественного здравоохранения.
5. Участие в формировании рекомендаций и стратегий для совершенствования общественного здравоохранения на основе проведенных исследований.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Анализ здоровья населения и программ профилактики с разработкой рекомендаций.
Навык 1:
Умение проводить комплексный анализ состояния здоровья населения, факторов риска и оценивать эффективность программ профилактики и укрепления здоровья
Умения:
1.Собирать и анализировать данные о состоянии здоровья населения с использованием современных эпидемиологических и статистических методов.
2.Определять ключевые факторы риска и разрабатывать меры для их минимизации.
3.Оценивать эффективность существующих программ профилактики и укрепления здоровья на основе количественных и качественных показателей.
Знания:
1. Принципов эпидемиологии, методов
анализа состояния здоровья населения и
факторов риска.
2. Основ демографического анализа и
интерпретации статистических данных.
3. Методов оценки эффективности
профилактических программ и их влияния на общественное здоровье.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Навык 2:
Способность разрабатывать научно обоснованные рекомендации и стратегии для улучшения общественного здоровья на основе полученных данных.
Умения:
1. Разрабатывать научно обоснованные рекомендации на основе эпидемиологических и статистических данных.
2. Формировать стратегии по профилактике заболеваний и укреплению здоровья, учитывая демографические и социальные факторы.
3. Оценивать потенциал предложенных рекомендаций и стратегий с точки зрения их практической реализации и воздействия на здоровье населения.
Знания:
1. Принципов разработки стратегий и программ в области общественного здравоохранения.
2. Методов анализа и интерпретации научных данных для формирования рекомендаций.
3. Основ планирования и реализации
профилактических мероприятий, направленных на улучшение общественного здоровья.
Возможность признания навыка:
Признания навыка рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Разработка и проведение образовательных программ по общественному здравоохранению.
Навык 1:
Умение разрабатывать образовательные программы и курсы, адаптированные к потребностям студентов и специалистов в области общественного здравоохранения.
Умения:
1. Разрабатывать образовательные программы и курсы с учетом профессиональных стандартов и требований в области общественного здравоохранения.
2. Адаптировать содержание программ под разные целевые аудитории, включая студентов и практикующих специалистов.
3. Оценивать эффективность образовательных программ через обратную связь, тестирование знаний и анализ результатов обучения.
Знания:
1. Принципов проектирования образовательных программ, включая разработку целей, содержания и ожидаемых результатов обучения.
2. Основ педагогики и андрагогики для обучения взрослых специалистов.
3. Современных трендов и инновационных подходов в области образования и общественного здравоохранения.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Навык 2:
Способность обучать современным методам профилактики, мониторинга и управления в здравоохранении, используя интерактивные и инновационные подходы.
Умения:
1. Применять интерактивные и инновационные подходы в процессе обучения, включая использование современных технологий и инструментов.
2. Обучать специалистов современным методам анализа и мониторинга состояния здоровья населения.
3. Проводить практические занятия и тренинги, ориентированные на развитие навыков управления в здравоохранении.
Знания:
1. Современных методов профилактики, мониторинга и управления в здравоохранении, включая эпидемиологические и статистические подходы.
2. Интерактивных и инновационных образовательных технологий (геймификация, кейс-методы, симуляции и др.).
3. Основ педагогики, психологии обучения и коммуникации для эффективной передачи знаний.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Трудовая функция 3:
Планирование и выполнение исследований для улучшения профилактики и управления в здравоохранении.
Навык 1:
Умение разрабатывать и реализовывать научно-исследовательские проекты в области общественного здравоохранения, включая формулирование целей, выбор методов исследования и анализ полученных данных для разработки научно обоснованных решений.
Умения:
1.Формулировать исследовательские цели и задачи, определять гипотезы и разрабатывать дизайн исследования.
2.Выбирать и применять адекватные методы сбора, обработки и анализа данных для решения исследовательских задач.
3.Подготавливать отчеты, научные публикации и презентации на основе результатов исследования, ориентированные на внедрение решений в практику.
Знания:
1.Принципов и методов проведения научных исследований, включая количественные и качественные подходы.
2.Основ эпидемиологии, биостатистики и анализа данных, применимых к общественному здравоохранению.
3.Нормативных и этических аспектов проведения исследований в области здравоохранения.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Трудовая функция 4:
Разработка и публикация научных трудов и учебно-методических материалов в области общественного здравоохранения.
Навык 1:
Умение разрабатывать научные и методические материалы, готовить публикации по результатам исследований и представлять их в научных журналах и на профессиональных конференциях.
Умения:
1.Владеть методами научного анализа, интерпретации данных и подготовки публикаций в рецензируемых научных изданиях.
2.Разрабатывать учебно-методические материалы в соответствии с требованиями образовательных программ и профессиональных стандартов.
3.Представлять результаты исследований на научных конференциях и профессиональных мероприятиях.
Знания:
1.Требований к оформлению научных публикаций в рецензируемых изданиях и академических журналах.
2.Понимание основ методологии разработки учебно-методических материалов и образовательных программ.
3.Принципов подготовки и проведения научных презентаций для конференций и профессиональных мероприятий.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Трудовая функция 5:
Участие в формировании рекомендаций и стратегий для совершенствования общественного здравоохранения на основе проведенных исследований.
Навык 1:
Умение разрабатывать рекомендации и стратегии для улучшения общественного здравоохранения на основе анализа научных данных и результатов исследований.
Умения:
1.Анализировать результаты исследований и оценивать их применимость для разработки стратегий в области общественного здравоохранения.
2.Формулировать научно обоснованные рекомендации по совершенствованию системы здравоохранения.
3.Разрабатывать практические стратегии для внедрения предложений и рекомендаций в области общественного здравоохранения.
Знания:
1.Методов анализа данных и оценки эффективности мероприятий в области общественного здравоохранения.
2.Принципов разработки стратегий и рекомендаций для улучшения системы здравоохранения.
3.Подходов к интеграции научных исследований в практику общественного здравоохранения.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Требования к личностным компетенциям:
Навыки логического и критического мышления, убеждения и аргументации решений
Умение систематизировать информацию и знания
Навыки анализа и синтеза информации
Умение работать с современными технологиями и инструментами в образовательном процессе на всех уровнях
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020 "Об утверждении Правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21843)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач (специалист) общественного здравоохранения.

1. Ұсыныстар әзірлей отырып, халықтың денсаулығын сақтау және алдын алу бағдарламаларын талдау.
2. Қоғамдық денсаулық сақтау бойынша білім беру бағдарламаларын әзірлеу және өткізу.
3. Денсаулық сақтаудың алдын алу мен басқаруды жақсарту үшін зерттеулерді жоспарлау және орындау.
4. Қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы ғылыми еңбектер мен оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу және жариялау.
5. Жүргізілген зерттеулер негізінде қоғамдық денсаулық сақтауды жетілдіру үшін ұсынымдар мен стратегияларды қалыптастыруға қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұсыныстар әзірлей отырып, халықтың денсаулығын сақтау және алдын алу бағдарламаларын талдау.
Дағды 1:
Халықтың денсаулығының жағдайын, қауіп факторларын кешенді талдау және алдын алу мен денсаулықты нығайту бағдарламаларының тиімділігін бағалау қабілеті.
Машықтар:
1.Халықтың денсаулығы туралы деректерді қазіргі эпидемиологиялық және статистикалық әдістерді қолдана отырып жинау және талдау.
2.Негізгі қауіп факторларын анықтап, оларды азайту шараларын әзірлеу.
3.Барлық алдын алу және денсаулықты нығайту бағдарламаларының тиімділігін сандық және сапалық көрсеткіштер негізінде бағалау.
Білімдер:
1. Эпидемиологияның принциптері, әдістері
халықтың денсаулығы мен қауіп факторларын талдау.
2. Демографиялық талдаудың негіздері және
статистикалық мәліметтерді түсіндіру.
3. Тиімділікті бағалау әдістері алдын алу бағдарламалары және олардың халық денсаулығына әсері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Дағды 2:
Ғылыми даму қабілеті негізделген ұсыныстар мен стратегиялар негізінде қоғамдық денсаулықты жақсарту алынған мәліметтер.
Машықтар:
1. Эпидемиологиялық және статистикалық деректер негізінде ғылыми негізделген ұсынымдар әзірлеу.
2. Демографиялық және әлеуметтік факторларды ескере отырып, аурулардың алдын алу және денсаулықты нығайту стратегияларын қалыптастыру.
3. Ұсынылған ұсынымдар мен стратегиялардың әлеуетін оларды практикалық іске асыру және халықтың денсаулығына әсері тұрғысынан бағалау.
Білімдер:
1. Қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы стратегиялар мен бағдарламаларды әзірлеу принциптері.
2. Ұсыныстарды қалыптастыру үшін ғылыми деректерді талдау және түсіндіру әдістері.
3. Жоспарлау және іске асыру негіздерін
қоғамдық денсаулықты жақсартуға бағытталған профилактикалық іс-шаралар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Еңбек функциясы 2:
Қоғамдық денсаулық сақтау бойынша білім беру бағдарламаларын әзірлеу және өткізу.
Дағды 1:
Қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы студенттер мен мамандардың қажеттіліктеріне бейімделген білім беру бағдарламалары мен курстарын әзірлеу қабілеті.
Машықтар:
1. Қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы кәсіптік стандарттар мен талаптарды ескере отырып, білім беру бағдарламалары мен курстарын әзірлеу.
2. Бағдарламалардың мазмұнын әртүрлі мақсатты аудиторияларға, соның ішінде студенттер мен мамандарға бейімдеу.
3. Кері байланыс, білімді тестілеу және оқу нәтижелерін талдау арқылы білім беру бағдарламаларының тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Оқыту мақсаттарын, мазмұнын және күтілетін нәтижелерін әзірлеуді қоса алғанда, білім беру бағдарламаларын жобалау принциптері.
2. Ересек мамандарды оқытуға арналған педагогика және андрагогика негіздері.
3. Білім беру және қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы заманауи трендтер мен инновациялық тәсілдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Дағды 2:
Алдын алу, бақылау және бақылаудың заманауи әдістерін үйрету қабілеті Денсаулық сақтау саласындағы басқару интерактивті және инновациялық тәсілдер.
Машықтар:
1. Оқыту процесінде интерактивті және инновациялық тәсілдерді қолдану, соның ішінде заманауи технологиялар мен құралдарды пайдалану.
2. Мамандарды халықтың денсаулық жағдайын талдау мен мониторингтеудің заманауи әдістеріне үйрету.
3. Денсаулық сақтауды басқару дағдыларын дамытуға бағытталған практикалық сабақтар мен тренингтер өткізу.
Білімдер:
1. Эпидемиологиялық және статистикалық тәсілдерді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы профилактиканың, мониторингтің және басқарудың қазіргі заманғы әдістері.
2. Интерактивті және инновациялық білім беру технологиялары (геймификация, кейс-әдістер, модельдеу және т.б.).
3. Білімді тиімді беру үшін педагогика, оқыту психологиясы және коммуникация негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Еңбек функциясы 3:
Денсаулық сақтаудың алдын алу мен басқаруды жақсарту үшін зерттеулерді жоспарлау және орындау.
Дағды 1:
ғылыми негізделген шешімдерді әзірлеу үшін мақсаттарды тұжырымдауды, зерттеу әдістерін таңдауды және алынған деректерді талдауды қоса алғанда, қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы ғылыми-зерттеу жобаларын әзірлеу және іске асыру қабілеті.
Машықтар:
1. Зерттеу мақсаттары мен міндеттерін тұжырымдау, гипотезаларды анықтау және зерттеу дизайнын жасау.
2.Зерттеу мәселелерін шешу үшін деректерді жинау, өңдеу және талдаудың тиісті әдістерін таңдау және қолдану.
3.Шешімдерді практикаға енгізуге бағытталған зерттеу нәтижелері негізінде есептер, ғылыми жарияланымдар мен презентациялар дайындау.
Білімдер:
1. Сандық және сапалық тәсілдерді қоса алғанда, ғылыми зерттеулер жүргізудің принциптері мен әдістері.
2.Қоғамдық денсаулыққа қолданылатын эпидемиология, биостатистика және деректерді талдау негіздері.
3.Денсаулық сақтау саласында зерттеулер жүргізудің нормативтік және этикалық аспектілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Еңбек функциясы 4:
Қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы ғылыми еңбектер мен оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу және жариялау.
Дағды 1:
Әдістемелік материалдарды әзірлеу, зерттеу нәтижелері бойынша жарияланымдар дайындау және оларды ғылыми журналдарда және кәсіптік конференцияларда ұсыну.
Машықтар:
1. Рецензияланатын ғылыми басылымдарда ғылыми талдау, деректерді түсіндіру және жарияланымдарды дайындау әдістерін меңгеру.
2. Білім беру бағдарламалары мен кәсіптік стандарттардың талаптарына сәйкес оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу.
3. Ғылыми конференциялар мен кәсіптік іс-шараларда зерттеу нәтижелерін ұсыну.
Білімдер:
1. Рецензияланатын басылымдарда және академиялық журналдарда ғылыми жарияланымдарды ресімдеуге қойылатын талаптар.
2.Оқу-әдістемелік материалдар мен білім беру бағдарламаларын әзірлеу әдіснамасының негіздерін түсіну.
3.Конференциялар мен кәсіптік іс-шараларға арналған ғылыми презентацияларды дайындау және өткізу принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Еңбек функциясы 5:
Жүргізілген зерттеулер негізінде қоғамдық денсаулық сақтауды жетілдіру үшін ұсынымдар мен стратегияларды қалыптастыруға қатысу.
Дағды 1:
Ғылыми деректер мен зерттеу нәтижелерін талдау негізінде қоғамдық денсаулық сақтауды жақсарту үшін ұсыныстар мен стратегияларды әзірлеу мүмкіндігі.
Машықтар:
1. Зерттеу нәтижелерін талдау және олардың денсаулық сақтау стратегияларын әзірлеу үшін қолданылуын бағалау.
2.Денсаулық сақтау жүйесін жетілдіру бойынша ғылыми негізделген ұсыныстарды тұжырымдау.
3.Қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы ұсыныстар мен ұсыныстарды енгізу үшін практикалық стратегияларды әзірлеу.
Білімдер:
1. Деректерді талдау әдістері және денсаулық сақтау саласындағы іс-шаралардың тиімділігін бағалау.
2.Денсаулық сақтау жүйесін жақсарту үшін стратегиялар мен ұсыныстарды әзірлеу принциптері.
3.Қоғамдық денсаулық сақтау практикасына ғылыми зерттеулерді интеграциялау тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Логикалық және сыни ойлау дағдылары, сендіру және шешімдерді дәлелдеу.
Ақпарат пен білімді жүйелеу мүмкіндігі.
Ақпаратты талдау және синтездеу дағдылары.
Барлық деңгейлерде білім беру процесінде заманауи технологиялармен және құралдармен жұмыс істей білу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Маман өз қызметінде ТР КО 1733-2007, ТР КО 2025-2019 Техникалық регламентін, ҚР СТ ИСО 9001, ҚР СТ 1733-2007, ҚР СТ ИСО 31000 ұлттық стандарттарын, сондай-ақ санитарлық нормалар мен ережелерді басшылыққа алады.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері (маманы).

20. Карточка профессии "Врач-валеолог":
Код группы:
2269-1
Код наименования занятия:
2269-1-003
Наименование профессии:
Врач-валеолог
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
6.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020 "Об утверждении Правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21843)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующей общим вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Укрепление здоровья и профилактика заболеваний путем максимальной реализации унаследованных механизмов и резервов жизнедеятельности человека, поддержание на высоком уровне его адаптации к условиям внешней и внутренней среды.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и проведение профилактических мероприятий.
2. Оценивает состояние здоровья и физического развития детей и подростков.
3. Социальные аспекты здоровья.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация и проведение профилактических мероприятий.
Навык 1:
Проводить оздоровительные мероприятия по пропаганде ЗОЖ.
Умения:
1. Разрабатывать и внедрять программы по профилактике заболеваний.
2. Работать с людьми, проводить консультации и обучение по вопросам оздоровления.
3. Участвовать в разработке межведомственных программ по улучшению здоровья населения.
4. Оценивать эффективность проведенных мероприятий.
Знания:
1. О профилактике хронических неинфекционных заболеваний.
2. Саногенеза (механизмов выздоровления).
3. Психоэмоционального состояния
человека, влияющего на здоровье, основ нутрициологии, физической активности, гигиены и сна.
4. Законодательства в области здравоохранения: правовых аспектов, связанных с медицинской практикой и охраной здоровья.
5. Основы ЗОЖ.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Навык 2:
Консультирование населения и организаций.
Умения:
1. Проводить индивидуальные консультации по вопросам сохранения здоровья.
2. Сотрудничать с организациями для создания условий, способствующих укреплению здоровья (например, программы корпоративного здоровья).

20. "Дәрігер – валеолог" кәсібінің карточкасы:
Топтың коды:
2269-1
Қызмет атауының коды:
2269-1-003
Кәсіптің атауы:
Дәрігер – валеолог.
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
6.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21843 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Қажет емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің жалпы мәселелеріне қатысты біліктілікті арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Денсаулықты нығайту және адам өмірінің мұрагерлік тетіктері мен резервтерін барынша іске асыру жолымен аурулардың алдын алу, оның сыртқы және ішкі орта жағдайларына бейімделуін жоғары деңгейде ұстау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
2. Балалар мен жасөспірімдердің денсаулығы мен физикалық дамуын бағалайды.
3. Денсаулықтың әлеуметтік аспектілері.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
Дағды 1:
СӨС насихаттау бойынша сауықтыру іс-шараларын жүргізу.
Машықтар:
1. Аурулардың алдын алу бойынша бағдарламаларды әзірлеу және енгізу.
2. Адамдармен жұмыс істеу, сауықтыру мәселелері бойынша кеңес беру және оқыту.
3. Халықтың денсаулығын жақсарту жөніндегі ведомствоаралық бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
4. Өткізілген іс-шаралардың тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Созылмалы жұқпалы емес аурулардың алдын алу туралы.
2. Саногенез (қалпына келтіру механизмдері).
3. Психоэмоционалды жағдай
денсаулыққа әсер ететін адам, тамақтану негіздері, физикалық белсенділік, гигиена және ұйқы.
4. Денсаулық сақтау саласындағы заңнамалар: медициналық практика мен денсаулықты қорғауға байланысты құқықтық аспектілер.
5. СӨС негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Дағды 2:
Халыққа және ұйымдарға кеңес беру.
Машықтар:
1. Денсаулықты сақтау мәселелері бойынша жеке консультациялар өткізу.
2. Денсаулықты нығайтуға жағдай жасау үшін ұйымдармен ынтымақтасу (мысалы, корпоративтік денсаулық бағдарламалары).

3. Подготовить информационные и образовательные материалы по валеологии.
4. Координировать мероприятия с медицинскими учреждениями, образовательными организациями и органами власти.
Знания:
1. Основы анатомии и физиологии человека.
2. Принципы профилактической медицины.
3. Основ социальных детерминантов здоровья: экономические, культурные, экологические факторы.
4. Методы коммуникации с различными группами населения.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Трудовая функция 2:
Оценивает состояние здоровья и физического развития детей и подростков.
Навык 1:
Понимания норм физического развития детей и подростков.
Умения:
1. Проводить анализ и оценивать физическое и психоэмоциональное состояние детей и подростков.
2. Создавать индивидуальные и групповые программы по укреплению здоровья и профилактике заболеваний.
3. Адаптировать подходы и программы
для различных возрастных и социально-
экономических групп.
4. Разрабатывать полноценную стратегию
оздоровления с врачами семейной медицины.
5. Иметь обширный кругозор и междисциплинарные знания в области здоровья и благополучия.
Знания:
1. Основ анатомии и физиологии:
Понимание строения и функционирования детского организма.
2. Психоэмоционального состояния человека, влияющего на здоровье, основ нутрициологии, физической активности, гигиены и сна детей и подростков.
3. Законодательства в области здравоохранения: правовых аспектов, связанных с школьной медициной.
4. О факторах развития, влияющих на физическое развитие детей и подростков.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Трудовая функция 3:
Социальные аспекты здоровья.
Навык 1:
Определение влияния социальных факторов на здоровье человека.
Умения:
1. Определять детерминанты здоровья.
2. Владеть методами социальной профилактики заболеваний.
3. Оценивать социальные риски, влияющие на здоровье человека.
Знания:
1. Основ психологии здоровья.
2. Основы мотивационного консультирования.
3. Методов анализа социальных факторов.
4. Методов коммуникации с различными слоями населения.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Требования к личностным компетенциям:
Системное мышление, усидчивость
Своевременное выполнение работы
Решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций
Самостоятельный поиск, анализ и оценка профессиональной информации
Организаторские способности
Коммуникабельность
Ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
В своей деятельности специалист руководствуется Техническими регламентами ТР ТС 1733-2007, ТР ТС 2025-2019, национальными стандартами СТ РК ISO 9001, СТ РК 1733-2007, СТ РК ISO 31000, а также санитарными нормами и правилами.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6.1
Врач (специалист) общественного здоровья/здравоохранения
6.2
Врач (специалист) общественного здоровья/здравоохранения – эпидемиолог
6.4
Врач (специалист) общественного здоровья/здравоохранения – методист
6.5
Врач (специалист) общественного здоровья/здравоохранения – статистик

3. Валеология бойынша ақпараттық және білім беру материалдарын дайындау.
4. Медициналық мекемелермен, білім беру ұйымдарымен және билік органдарымен іс-шараларды үйлестіру.
Білімдер:
1. Адам анатомиясы мен физиологиясының негіздері.
2. Профилактикалық медицинаның принциптері.
3. Денсаулықтың әлеуметтік детерминанттарының негіздері: экономикалық, мәдени, экологиялық факторлар.
4. Халықтың әртүрлі топтарымен байланыс әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Еңбек функциясы 2:
Балалар мен жасөспірімдердің денсаулығы мен физикалық дамуын бағалайды.
Дағды 1:
Балалар мен жасөспірімдердің физикалық даму нормаларын түсіну.
Машықтар:
1. Балалар мен жасөспірімдердің физикалық және психоэмоционалды жағдайын талдау және бағалау.
2. Денсаулықты нығайту және аурулардың алдын алу бойынша жеке және топтық бағдарламалар жасау.
3. Тәсілдер мен бағдарламаларды бейімдеу
әр түрлі жастағы және әлеуметтік-
экономикалық топтар.
4. Толық стратегияны әзірлеу
отбасылық медицина дәрігерлерімен сауықтыру.
5. Денсаулық пен әл-ауқат туралы кең көкжиек пен пәнаралық білімге ие болу.
Білімдер:
1. Анатомия және физиология негіздері:
Бала ағзасының құрылымы мен қызметін түсіну.
2. Балалар мен жасөспірімдердің денсаулығына, тамақтану негіздеріне, физикалық белсенділігіне, гигиенасы мен ұйқысына әсер ететін адамның психоэмоционалды жағдайы.
3. Денсаулық сақтау саласындағы заңнамалар: мектеп медицинасына қатысты құқықтық аспектілер.
4. Балалар мен жасөспірімдердің физикалық дамуына әсер ететін даму факторлары туралы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Еңбек функциясы 3:
Денсаулықтың әлеуметтік аспектілері.
Дағды 1:
Әлеуметтік факторлардың адам денсаулығына әсерін анықтау.
Машықтар:
1. Денсаулықтың детерминанттарын анықтаңыз.
2. Аурулардың әлеуметтік алдын алу әдістерін меңгеру.
3. Адам денсаулығына әсер ететін әлеуметтік тәуекелдерді бағалау.
Білімдер:
1. Денсаулық психологиясының негіздері.
2. Мотивациялық кеңес беру негіздері.
3. Әлеуметтік факторларды талдау әдістері.
4. Халықтың әртүрлі топтарымен байланыс әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жүйелік ойлау, табандылық
Жұмысты уақтылы орындау
Әр түрлі типтік практикалық мәселелерді шешу жұмыс жағдайларын өз бетінше талдау.
Кәсіптік ақпаратты өз бетінше іздеу, талдау және бағалау
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Қарым-қатынас
Жауапкершілік
Стресске төзімділік
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Маман өз қызметінде ТР КО 1733-2007, ТР КО 2025-2019 Техникалық регламентін, ҚР СТ ИСО 9001, ҚР СТ 1733-2007, ҚР СТ ИСО 31000 ұлттық стандарттарын, сондай-ақ санитарлық нормалар мен ережелерді басшылыққа алады.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6.1
Қоғамдық денсаулық/денсаулық сақтау дәрігері (маманы).
6.2
Қоғамдық денсаулық/денсаулық сақтау дәрігері (маманы) – эпидемиолог.
6.4
Қоғамдық денсаулық/денсаулық сақтау дәрігері (маманы) – әдіскер.
6.5
Қоғамдық денсаулық/денсаулық сақтау дәрігері (маманы) – статистик.

30. Карточка профессии "Врач общественного здравоохранения":
Код группы:
2269-1
Код наименования занятия:
2269-1-001
Наименование профессии:
Врач общественного здравоохранения
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
6.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020 "Об утверждении Правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21843)
Врач (специалист) общественного здоровья/общественного здравоохранения
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Формирование знаний и навыков разработки и реализации комплексных программ и мероприятий по укреплению здоровья и профилактике заболеваний среди различных возрастных, социальных и гендерных групп населения, с целью снижения уровня заболеваемости, увеличения продолжительности здоровой жизни и формирования здорового образа жизни.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выявляет основные факторы, влияющие на состояние здоровья населения, определяет приоритетные направления по профилактике заболеваний, организует проведение профилактических мероприятий среди населения.
2. Проведение эпидемиологического анализа неинфекционной заболеваемости.
3. Организационно-управленческая деятельность.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выявляет основные факторы, влияющие на состояние здоровья населения, определяет приоритетные направления по профилактике заболеваний, организует проведение профилактических мероприятий среди населения.
Навык 1:
Оценивает причины и факторы риска возникновения и распространения среди населения хронических неинфекционных заболеваний.
Умения:
1. Собирать и анализировать и анализировать эпидемиологические данные о распространенности хронических неинфекционных заболеваний (ХНИЗ) среди различных групп населения.
2. Выявлять ключевые социально-демографические и медицинские детерминанты.

30. "Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері" кәсібінің карточкасы:
Топтың коды:
2269-1
Қызмет атауының коды:
2269-1-001
Кәсіптің атауы:
Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
6.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21843 болып тіркелді).
Қоғамдық денсаулық/қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері (маманы)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің жалпы мәселелеріне қатысты біліктілікті арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сырқаттану деңгейін төмендету, салауатты өмір сүру ұзақтығын ұлғайту және салауатты өмір салтын қалыптастыру мақсатында халықтың әртүрлі жас, әлеуметтік және гендерлік топтары арасында денсаулықты нығайту және аурулардың алдын алу жөніндегі кешенді бағдарламалар мен іс-шараларды әзірлеу және іске асыру білімі мен дағдыларын қалыптастыру.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Халықтың денсаулық жағдайына әсер ететін негізгі факторларды анықтайды, профилактика бойынша басым бағыттарды айқындайды халық арасында профилактикалық іс-шаралар өткізуді ұйымдастырады.
2. Инфекциялық емес аурушаңдыққа эпидемиологиялық талдау жүргізу.
3. Ұйымдастыру-басқару қызметі
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Халықтың денсаулық жағдайына әсер ететін негізгі факторларды анықтайды, профилактика бойынша басым бағыттарды айқындайды халық арасында профилактикалық іс-шаралар өткізуді ұйымдастырады.
Дағды 1:
Халық арасында созылмалы инфекциялық емес аурулардың пайда болуы мен таралуының себептері мен қауіп факторларын бағалайды.
Машықтар:
1. Халықтың әртүрлі топтары арасында созылмалы жұқпалы емес аурулардың (СЖЕА) таралуы туралы эпидемиологиялық деректерді жинау және талдау.
2. Негізгі әлеуметтік-демографиялық және медициналық детерминанттарды анықтау.

3. Определять и классифицировать факторы риска Биологические, поведенческие, социальные и экономические) ХНИЗ.
4. Проводить сравнительный анализ влияния различных факторов на возникновение и развитие ХНИЗ.
5. Использовать инструменты риск-менеджмента и прогнозирования.
6. Разрабатывать рекомендации для снижения воздействия факторов риска на уровне населения.
7. Осуществлять эффективное взаимодействие с различными профессиональными группами для комплексной оценки и минимизации факторов риска.
Знания:
1. Современных статистических и аналитических методов для оценки взаимосвязи между факторами риска и ХНИЗ.
2. Влияния экологических и производственных факторов на развитие ХНИЗ.
3. Баз данных и применение цифровых инструментов для мониторинга и анализа факторов риска ХНИЗ.
4. Статистики, критериев и показателей,
характеризующих состояние здоровья
населения.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Трудовая функция 2:
Проведение эпидемиологического анализа неинфекционной заболеваемости.
Навык 1:
Интерпретация эпидемиологических показателей.
Умения:
1. Иметь представление о заболеваемости, смертности, летальности, распространенности, инцидентности и уметь рассчитывать данные показатели.
2. Понимать влияние социальных, экологических, генетических факторов на здоровье.
3. Использовать инструменты для сбора и систематизации эпидемиологических данных.
4. Разрабатывать дизайн исследования, знать расчет размера выборки и анализировать полученные результаты.
Знания:
1. Методов статистического анализа для оценки заболеваемости и выявления тенденций.
2. Методов обработки данных, включая средние величины, процентные показатели, корреляцию, регрессию.
3. Эпидемиологического процесса (этапы, структуру, динамику развития).
4. Определения тенденций, закономерностей, выявления отклонений от нормы.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Трудовая функция 3:
Организационно-управленческая деятельность.
Навык 1:
Сбор, обработка и анализ данных для оценки состояния общественного здоровья и системы здравоохранения.
Умения:
1. Рассчитывать ключевые эпидемиологические показатели.
2. Применять статистические метода сбора данных.
3. Анализировать социально-демографические и экономические детерминанты здоровья.
4. Использовать стандарты ВОЗ и национальных методик при сборе данных.
Знания:
1. Работы с данными из медицинских регистров, систем электронного здравоохранения.
2. Выявлять тенденции и закономерности в данных.
3. Понимать принципы доказательной медицины.
4. Методов управления проектами в общественном здравоохранении.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Навык 2:
Основы управления качеством медицинской помощи.
Умения:

3. СЖЕА қауіп факторларын (биологиялық, мінез-құлық, әлеуметтік және экономикалық) анықтау және жіктеу.
4. СЖЕА пайда болуы мен дамуына әртүрлі факторлардың әсерін салыстырмалы талдау жүргізу.
5. Тәуекелдерді басқару және болжау құралдарын қолдану.
6. Халық деңгейінде қауіп факторларының әсерін азайту үшін ұсынымдар әзірлеу.
7. Тәуекел факторларын кешенді бағалау және азайту үшін әртүрлі кәсіптік топтармен тиімді өзара әрекеттесуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Тәуекел факторлары мен СЖЕА арасындағы байланысты бағалаудың заманауи статистикалық және аналитикалық әдістері.
2. СЖЕА дамуына экологиялық және өндірістік факторлардың әсері.
3. Деректер базасы және СЖЕА қауіп факторларын бақылау және талдау үшін сандық құралдарды қолдану.
4. Халықтың денсаулық жағдайын сипаттайтын статистика, критерийлер мен көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Еңбек функциясы 2:
Инфекциялық емес аурушаңдыққа эпидемиологиялық талдау жүргізу.
Дағды 1:
Эпидемиологиялық көрсеткіштерді түсіндіру.
Машықтар:
1. Аурушаңдық, өлім-жітім, өлім-жітім, таралу, инциденттік туралы түсінікке ие болу және осы көрсеткіштерді есептей білу.
2. Әлеуметтік, экологиялық, генетикалық факторлардың денсаулыққа әсерін түсіну.
3. Эпидемиологиялық деректерді жинау және жүйелеу үшін құралдарды пайдалану.
4. Зерттеу дизайнын жасау, үлгі өлшемін есептеуді білу және алынған нәтижелерді талдау.
Білімдер:
1. Ауруды бағалау және тенденцияларды анықтау үшін статистикалық талдау әдістері.
2. Деректерді өңдеу әдістері, оның ішінде орташа мәндер, пайыздық көрсеткіштер, корреляция, регрессия.
3. Эпидемиологиялық процесс (кезеңдері, құрылымы, даму динамикасы).
4. Тенденцияларды, заңдылықтарды анықтау, нормадан ауытқуларды анықтау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Еңбек функциясы 3:
Ұйымдастыру-басқару қызметі
Дағды 1:
Қоғамдық денсаулық пен денсаулық сақтау жүйесін бағалау үшін деректерді жинау, өңдеу және талдау.
Машықтар:
1. Негізгі эпидемиологиялық көрсеткіштерді есептеу.
2. Деректерді жинаудың статистикалық әдістерін қолдану.
3. Денсаулықтың әлеуметтік-демографиялық және экономикалық детерминанттарын талдау.
4. Деректерді жинау кезінде ДДҰ стандарттары мен ұлттық әдістерді қолдану.
Білімдер:
1. Медициналық тіркелімдерден, электрондық денсаулық сақтау жүйелерінен алынған мәліметтермен жұмыс.
2. Мәліметтердегі тенденциялар мен заңдылықтарды анықтау.
3. Дәлелді медицинаның принциптерін түсіну.
4. Қоғамдық денсаулық сақтаудағы жобаларды басқару әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Дағды 2:
Медициналық көмектің сапасын басқару негіздері.
Машықтар:

1. Коммуницировать в рамках профилактических мероприятий и общественных программ со всеми заинтересованными сторонами.
2. Участвовать в разработке и внедрении систем управления качеством медицинской помощи.
3. Оценивать показатели эффективности медицинских организаций.
4. Владеть навыками профессионального общения с коллегами, пациентами, населением.
Знания:
1. Мероприятий по улучшению доступности и качества медицинской помощи.
2. Основ законодательства в области здравоохранения.
3. Взаимодействия с другими структурными подразделениями и ведомствами для разработки программ общественного здоровья.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Требования к личностным компетенциям:
Системное мышление, усидчивость
Своевременное выполнение работы
Решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций
Самостоятельный поиск, анализ и оценка профессиональной информации
Организаторские способности.
Коммуникабельность.
Ответственность.
Стрессоустойчивость.
Умение работать в команде.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
В своей деятельности специалист руководствуется Техническими регламентами ТР ТС 1733-2007, ТР ТС 2025-2019, национальными стандартами СТ РК ISO 9001, СТ РК 1733-2007, СТ РК ISO 31000, а также санитарными нормами и правилами.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
31. Карточка профессии "Врач общественного здравоохранения":
Код группы:
2269-1
Код наименования занятия:
2269-1-001
Наименование профессии:
Врач общественного здравоохранения
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020 "Об утверждении Правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21843)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее образование по направлению "Общественное здравоохранение/Общественное здоровье" и удостоверение о повышении квалификации по соответствующей специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующей общим вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Разработка и внедрение научно обоснованных решений для улучшения системы общественного здравоохранения и здоровья населения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Профилактикалық іс-шаралар мен қоғамдық бағдарламалар шеңберінде барлық мүдделі тараптармен байланыс орнату.
2. Медициналық көмектің сапасын басқару жүйелерін әзірлеуге және енгізуге қатысу.
3. Медициналық ұйымдардың тиімділік көрсеткіштерін бағалау.
4. Әріптестермен, пациенттермен, тұрғындармен кәсіптік қарым-қатынас дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Медициналық көмектің қолжетімділігі мен сапасын жақсарту жөніндегі іс-шаралар.
2. Денсаулық сақтау саласындағы заңнаманың негіздері.
3. Қоғамдық денсаулық сақтау бағдарламаларын әзірлеу үшін басқа құрылымдық бөлімшелермен және ведомстволармен өзара іс-қимыл.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жүйелік ойлау, табандылық
Жұмысты уақтылы орындау
Әр түрлі типтік практикалық мәселелерді шешу жұмыс жағдайларын өз бетінше талдау
Кәсіптік ақпаратты өз бетінше іздеу, талдау және бағалау
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Қарым-қатынас
Жауапкершілік
Стресске төзімділік
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Маман өз қызметінде ТР КО 1733-2007, ТР КО 2025-2019 Техникалық регламентін, ҚР СТ ИСО 9001, ҚР СТ 1733-2007, ҚР СТ ИСО 31000 ұлттық стандарттарын, сондай-ақ санитарлық нормалар мен ережелерді басшылыққа алады.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
31. "Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері (маманы)" кәсібінің карточкасы
Топтың коды:
2269-1
Қызмет атауының коды:
2269-1-001
Кәсіптің атауы:
"Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері (маманы)"
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21843 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары білім, тиісті мамандық бойынша біліктілікті арттыру туралы куәлік.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес біліктілікті арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қоғамдық денсаулық сақтау және халық денсаулығын жақсарту үшін ғылыми негізделген шешімдерді әзірлеу және енгізу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Формирование рекомендаций и стратегий по совершенствованию системы здравоохранения.
2. Оценка эффективности профилактических и лечебных программ на основе научных данных.
3. Разработка образовательных материалов и программ для подготовки специалистов в области общественного здравоохранения.
4. Взаимодействие с организациями здравоохранения для внедрения инновационных решений и повышения качества медицинских услуг.
5. Проведение анализа состояния здоровья населения и факторов, влияющих на его улучшение.
6. Разработка и реализация научных исследований в области общественного здравоохранения.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Формирование рекомендаций и стратегий по совершенствованию системы здравоохранения.
Навык 1:
Умение разрабатывать научно обоснованные рекомендации и стратегии для оптимизации системы здравоохранения на основе анализа данных и современных подходов.
Умения:
1. Анализировать состояние системы здравоохранения и выявлять ключевые области для совершенствования.
2. Разрабатывать рекомендации и стратегии с учетом социально-экономических и эпидемиологических факторов.
3. Прогнозировать последствия внедрения предложенных стратегий и оценивать их эффективность.
Знания:
1. Методов анализа и оценки функционирования системы здравоохранения.
2. Современных подходов к разработке стратегий в области общественного здравоохранения.
3. Факторов, влияющих на доступность и качество медицинских услуг.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Трудовая функция 2:
Оценка эффективности профилактических и лечебных программ на основе научных данных.
Навык 1:
Умение проводить комплексную оценку эффективности профилактических программ на основе анализа научных данных и статистических методов.
Умения:
1. Анализировать показатели эффективности профилактических и лечебных программ с использованием научных данных.
2. Выявлять сильные и слабые стороны программ для их дальнейшего совершенствования.
3. Подготавливать аналитические отчеты и рекомендации на основе результатов оценки.
Знания:
1. Методов оценки эффективности профилактических и лечебных программ.
2. Принципов использования статистических данных для анализа программ здравоохранения.
3. Критериев и индикаторов для мониторинга и оценки программ в области здравоохранения.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Трудовая функция 3:
Разработка образовательных материалов и программ для подготовки специалистов в области общественного здравоохранения.
Навык 1:
Умение разрабатывать образовательные материалы и программы для подготовки специалистов в области общественного здравоохранения с учетом современных требований и стандартов.
Умения:

1. Денсаулық сақтау жүйесін жетілдіру бойынша ұсыныстар мен стратегияларды қалыптастыру.
2. Қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы ғылыми зерттеулерді әзірлеу және жүзеге асыру.
3. Қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы мамандарды даярлау үшін оқу материалдары мен бағдарламаларын әзірлеу.
4. Инновациялық шешімдерді енгізу және медициналық қызметтердің сапасын арттыру үшін денсаулық сақтау ұйымдарымен бірлесіп жұмыс жасау.
5. Халықтың денсаулық жағдайын және оны жақсартуға әсер ететін факторларды талдау жүргізу.
6. Қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы ғылыми зерттеулерді әзірлеу және енгізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Денсаулық сақтау жүйесін жетілдіру бойынша ұсыныстар мен стратегияларды қалыптастыру.
Дағды 1:
Деректерді талдау және заманауи тәсілдер негізінде денсаулық сақтау жүйесін оңтайландыру бойынша дәлелді ұсыныстар мен стратегияларды әзірлеу мүмкіндігі.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау жүйесінің жағдайын талдау және жақсартудың негізгі бағыттарын анықтау.
2. Әлеуметтік-экономикалық және эпидемиологиялық факторларды ескере отырып, ұсыныстар мен стратегияларды әзірлеу.
3. Ұсынылған стратегияларды іске асырудың әсерін болжау және олардың тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау жүйесінің қызметін талдау және бағалау әдістері.
2. Қоғамдық денсаулық сақтау стратегияларын әзірлеудегі заманауи тәсілдер.
3. Медициналық қызметтің қолжетімділігі мен сапасына әсер ететін факторлар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Еңбек функциясы 2:
Қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы ғылыми зерттеулерді әзірлеу және жүзеге асыру.
Дағды 1:
Ғылыми деректер мен статистикалық әдістерді талдау негізінде алдын алу бағдарламаларының тиімділігін кешенді бағалау қабілеті.
Машықтар:
1. Ғылыми деректерді пайдалана отырып, алдын алу және емдеу бағдарламаларының тиімділігін талдау.
2. Әрі қарай жетілдіру үшін бағдарламаның мықты және әлсіз жақтарын анықтау.
3. Бағалау нәтижелері бойынша аналитикалық есептер мен ұсыныстарды дайындау.
Білімдер:
1. Профилактикалық және емдеу бағдарламаларының тиімділігін бағалау әдістері.
2. Денсаулық сақтау бағдарламаларын талдау үшін статистикалық мәліметтерді пайдалану принциптері.
3. Денсаулық сақтау бағдарламаларының мониторингі мен бағалауының критерийлері мен көрсеткіштері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Еңбек функциясы 3:
Қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы мамандарды даярлау үшін оқу материалдары мен бағдарламаларын әзірлеу.
Дағды 1:
Деректерді талдау және заманауи тәсілдер негізінде денсаулық сақтау жүйесін оңтайландыру үшін ғылыми негізделген ұсыныстар мен стратегияларды әзірлеу мүмкіндігі.
Машықтар:

1. Разрабатывать учебно-методические материалы и программы, соответствующие профессиональным стандартам.
2. Адаптировать образовательные материалы под потребности целевых аудиторий.
3. Оценивать эффективность образовательных программ и вносить корректировки для их улучшения.
Знания:
1. Принципов и методов разработки образовательных программ и материалов.
2. Стандартов и требований к подготовке специалистов в области общественного здравоохранения.
3. Методов оценки эффективности образовательных программ и материалов.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Трудовая функция 4:
Взаимодействие с организациями здравоохранения для внедрения инновационных решений и повышения качества медицинских услуг.
Навык 1:
Умение эффективно взаимодействовать с организациями здравоохранения для внедрения инновационных решений и повышения качества медицинских услуг.
Умения:
1. Устанавливать и поддерживать профессиональные контакты с организациями здравоохранения.
2. Координировать внедрение инновационных решений в практическую деятельность медицинских учреждений.
3. Оценивать влияние внедренных решений на качество и доступность медицинских услуг.
Знания:
1. Знание принципов взаимодействия с организациями здравоохранения и управления проектами.
2. Знание инновационных технологий и подходов, применяемых в системе здравоохранения.
3. Знание методов оценки качества и эффективности медицинских услуг.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Трудовая функция 5:
Проведение анализа состояния здоровья населения и факторов, влияющих на его улучшение.
Навык 1:
Умение анализировать показатели здоровья населения и идентифицировать факторы, влияющие на его улучшение, с использованием статистических и аналитических методов.
Умения:
1. Анализировать показатели состояния здоровья населения с использованием современных аналитических методов.
2. Выявлять и оценивать влияние факторов риска на здоровье населения.
3. Разрабатывать выводы и рекомендации на основе анализа данных для улучшения здоровья населения.
Знания:
1. Методов статистического анализа данных о состоянии здоровья населения.
2. Факторов риска и защитных факторов, влияющих на здоровье различных групп населения.
3. Принципов и инструментов оценки эффективности мероприятий в области общественного здравоохранения.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Трудовая функция 6:
Разработка и реализация научных исследований в области общественного здравоохранения.
Навык 1:
Умение разрабатывать и проводить научные исследования в области общественного здравоохранения, применяя современные методологические подходы и анализируя полученные данные.
Умения:

1. Кәсіптік стандарттарға сәйкес келетін оқу-әдістемелік материалдар мен бағдарламаларды әзірлеу.
2. Оқу материалдарын мақсатты аудитория қажеттіліктеріне бейімдеу.
3. Білім беру бағдарламаларының тиімділігін бағалау және жақсарту үшін түзетулер енгізу.
Білімдер:
1. Оқу бағдарламалары мен материалдарын әзірлеудің принциптері мен әдістері.
2. Қоғамдық денсаулық сақтау мамандарын даярлаудың стандарттары мен талаптары.
3. Білім беру бағдарламалары мен материалдарының тиімділігін бағалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Еңбек функциясы 4:
Инновациялық шешімдерді енгізу және медициналық қызметтердің сапасын арттыру үшін денсаулық сақтау ұйымдарымен бірлесіп жұмыс жасау.
Дағды 1:
Инновациялық шешімдерді енгізу және медициналық қызметтердің сапасын арттыру үшін денсаулық сақтау ұйымдарымен тиімді өзара әрекеттесу мүмкіндігі.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымдарымен кәсіптік байланыс орнату және қолдау.
2. Медициналық мекемелердің практикалық қызметінде инновациялық шешімдерді енгізуді үйлестіру.
3. Медициналық қызметтердің сапасы мен қолжетімділігіне енгізілген шешімдердің әсерін бағалау.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау ұйымдарымен өзара әрекеттесу және жобаларды басқару принциптерін білу.
2. Денсаулық сақтау жүйесінде қолданылатын инновациялық технологиялар мен тәсілдерді білу.
3. Медициналық қызметтің сапасы мен тиімділігін бағалау әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Еңбек функциясы 5:
Халықтың денсаулық жағдайын және оны жақсартуға әсер ететін факторларды талдау жүргізу.
Дағды 1:
Статистикалық және аналитикалық әдістерді қолдана отырып, халық денсаулығының көрсеткіштерін талдау және оны жақсартуға әсер ететін факторларды анықтау мүмкіндігі.
Машықтар:
1. Қазіргі аналитикалық әдістерді қолдана отырып, халық денсаулығының көрсеткіштерін талдау.
2. Халық денсаулығына қауіп факторларының әсерін анықтау және бағалау.
3. Халық денсаулығын жақсарту үшін деректерді талдау негізінде қорытындылар мен ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
1. Халық денсаулығы туралы мәліметтерді статистикалық талдау әдістері.
2. Халықтың әртүрлі топтарының денсаулығына әсер ететін қауіп және қорғаныс факторлары.
3. Қоғамдық денсаулық сақтау шараларының тиімділігін бағалаудың принциптері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Еңбек функциясы 6:
Қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы ғылыми зерттеулерді әзірлеу және енгізу.
Дағды 1:
Қазіргі заманғы әдістемелік тәсілдерді қолдана отырып және алынған мәліметтерді талдай отырып, қоғамдық денсаулық сақтау саласында ғылыми зерттеулерді әзірлеу және жүргізу қабілеті.
Машықтар:

1. Разрабатывать дизайн научных исследований, включая определение целей, задач и методов исследования.
2. Организовывать и координировать проведение исследований с соблюдением этических норм.
3. Анализировать результаты исследований и формулировать выводы для дальнейшего применения в практике здравоохранения.
Знания:
1. Методов проведения научных исследований в области общественного здравоохранения.
2. Принципов и стандартов этики в научных исследованиях.
3. Методов статистического анализа и интерпретации данных.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Требования к личностным компетенциям:
Навыки логического и критического мышления, убеждения и аргументации решений.
Умение систематизировать информацию и знания.
Навыки анализа и синтеза информации.
Умение принимать самостоятельные решения в профессиональной деятельности.
Умение работать с современными технологиями и инструментами в образовательном процессе на всех уровнях.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
В своей деятельности специалист руководствуется Техническими регламентами ТР ТС 1733-2007, ТР ТС 2025-2019, национальными стандартами СТ РК ISO 9001, СТ РК 1733-2007, СТ РК ISO 31000, а также санитарными нормами и правилами.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач (специалист) общественного здравоохранения.
32. Карточка профессии "Врач-методолог":
Код группы:
2269-1
Код наименования занятия:
2269-1-004
Наименование профессии:
Врач-методолог
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
6.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020 "Об утверждении Правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21843)
Врач-методолог
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующей общим вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация методической деятельности медицинской организации – разработка методических материалов, внедрение стандартов и практик.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Зерттеу мақсаттарын, міндеттерін және әдістерін анықтауды қамтитын ғылыми зерттеулерді жобалау.
2. Этикалық нормаларды сақтай отырып, зерттеуді ұйымдастыру және үйлестіру.
3. Зерттеу нәтижелерін талдау және денсаулық сақтау тәжірибесінде одан әрі қолдану үшін қорытынды жасау.
Білімдер:
1. Қоғамдық денсаулық сақтауда ғылыми зерттеулер жүргізу әдістері.
2. Этикалық зерттеулердің принциптері мен стандарттары.
3. Статистикалық талдау және мәліметтерді интерпретациялау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Логикалық және сыни ойлау дағдылары, сендіру және шешімдерді дәлелдеу.
Ақпарат пен білімді жүйелеу мүмкіндігі.
Ақпаратты талдау және синтездеу дағдылары.
Өз бетінше шешім қабылдай білу кәсіптік қызмет
Барлық деңгейлерде білім беру процесінде заманауи технологиялармен және құралдармен жұмыс істей білу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Маман өз қызметінде ТР КО 1733-2007, ТР КО 2025-2019 Техникалық регламентін, ҚР СТ ИСО 9001, ҚР СТ 1733-2007, ҚР СТ ИСО 31000 ұлттық стандарттарын, сондай-ақ санитарлық нормалар мен ережелерді басшылыққа алады.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері (маманы).
32. "Дәрігер – әдіскер" кәсібінің карточкасы.
Топтың коды:
2269-1
Қызмет атауының коды:
2269-1-004
Кәсіптің атауы:
Дәрігер – әдіскер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
6.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21843 болып тіркелді).
Дәрігер – әдіскер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Қажет емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің жалпы мәселелеріне қатысты біліктілікті арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Медициналық ұйымның әдістемелік қызметін ұйымдастыру-әдістемелік материалдарды әзірлеу, стандарттар мен тәжірибелерді енгізу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Организация методической деятельности медицинской организации.
2. Аналитические способности.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация методической деятельности медицинской организации.
Навык 1:
Разработка и управление проектами, направленными на улучшение общественного здоровья.
Умения:
1. Оказывать организационно-
методическую помощь сотрудникам медицинской организации, подведомственным организациям и их работникам.
2. Составлять проект плана развития здравоохранения региона, района, медицинской организации для включения его в план социально-экономического
развития региона (района).
3. Анализировать на основе конкретной ситуации в регионе (районе) развитие различных видов медицинской помощи населению.
4. Проводить инструктаж работников медицинских организаций по вопросам организационно-методической работы.
5. Организовать занятия, семинары, совещания, конференции по обмену опытом.
Знания:
1. В области общественного здоровья и общественного здравоохранения.
2. Законодательных и нормативных актов в области здравоохранения, а также стандартов и правил, касающихся медицинской деятельности и общественного здравоохранения.
3. Работы с медицинскими цифровыми системами и базами данных для мониторинга состояния здоровья населения.
4. Проведения тренингов и обучающих программ.
5. Разработки и управления проектами.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Трудовая функция 2:
Аналитические способности.
Навык 1:
Критическое мышление.
Умения:
1. Понимать принципы эпидемиологических исследований, методов сбора и анализа данных.
2. Работать с данными, анализировать тенденции, проводить расчеты.
3. Оценивать критически информацию, например научные статьи, отчеты или рекомендации.
4. Интерпретировать данные и делать обоснованные выводы.
5. Работать с доказательной базой.
Знания:
1. Принципов эпидемиологических исследований, методов сбора и анализа данных.
2. Основ социологии, психологии, влияния социальных факторов на здоровье.
3. Норм и требований, регулирующих систему здравоохранения.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Навык 2:
Профессиональные навыки.
Умения:
1. Разбирать проблему на составляющие части и оценивать ее с разных сторон.
2. Оценивать надежность источников информации.
3. Разрабатывать предложения по улучшению процессов на основе данных.
4. Замечать логические ошибки, некорректные утверждения или предвзятость в материалах.
5. Обсуждать сложные вопросы и аргументированно доказывать свою точку зрения.
6. Учитывать мнение других и признавать альтернативные подходы.
Знания:

1. Медициналық ұйымның әдістемелік қызметін ұйымдастыру.
2. Аналитикалық қабілеттер.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Медициналық ұйымның әдістемелік қызметін ұйымдастыру.
Дағды 1:
Қоғамдық денсаулықты жақсартуға бағытталған жобаларды әзірлеу және басқару.
Машықтар:
1. Медициналық ұйымның қызметкерлеріне, ведомстволық бағынысты ұйымдарға және олардың қызметкерлеріне ұйымдастырушылық-әдістемелік көмек көрсету.
2. Әлеуметтік-экономикалық жоспарға енгізу үшін өңірдің, ауданның, медициналық ұйымның денсаулық сақтауды дамыту жоспарының жобасын жасау аймақты (ауданды) дамыту.
3. Өңірдегі (аудандағы) нақты жағдай негізінде халыққа медициналық көмектің әртүрлі түрлерінің дамуын талдау.
4. Ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс мәселелері бойынша медициналық ұйымдардың қызметкерлеріне нұсқама жүргізу.
5. Тәжірибе алмасу бойынша сабақтар, семинарлар, кеңестер, конференциялар ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Қоғамдық денсаулық және қоғамдық денсаулық сақтау саласында.
2. Денсаулық сақтау саласындағы заңнамалық және нормативтік актілерді, сондай-ақ медициналық қызметке және қоғамдық денсаулық сақтауға қатысты стандарттар мен ережелер.
3. Халықтың денсаулық жағдайын мониторингілеу үшін медициналық цифрлық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыс.
4. Тренингтер мен оқыту бағдарламаларын өткізу.
5. Жобаларды әзірлеу және басқару.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Еңбек функциясы 2:
Аналитикалық қабілеттер.
Дағды 1:
Сыни тұрғыдан ойлау.
Машықтар:
1. Эпидемиологиялық зерттеулердің принциптерін, деректерді жинау және талдау әдістерін түсіну.
2. Деректермен жұмыс істеу, тенденцияларды талдау, есептеулер жүргізу.
3. Сыни ақпаратты, мысалы, ғылыми мақалалар, есептер немесе ұсыныстарды бағалау.
4. Деректерді түсіндіру және негізделген қорытынды жасау.
5. Дәлелді базамен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Эпидемиологиялық зерттеу принциптері, деректерді жинау және талдау әдістері.
2. Әлеуметтану, психология негіздері, әлеуметтік факторлардың денсаулыққа әсері.
3. Денсаулық сақтау жүйесін реттейтін нормалар мен талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Дағды 2:
Кәсіптік дағдылар.
Машықтар:
1. Мәселені құрамдас бөліктерге бөліп, оны әр түрлі жағынан бағалау.
2. Ақпарат көздерінің сенімділігін бағалау.
3. Деректер негізінде процестерді жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу.
4. Материалдардағы логикалық қателіктерді, дұрыс емес мәлімдемелерді немесе біржақтылықты байқау.
5. Күрделі мәселелерді талқылау және өз көзқарасын дәлелді түрде дәлелдеу.
6. Басқалардың пікірін ескеру және балама тәсілдерді тану.
Білімдер:

1. Использования инструментов самооценки мышления (например, SWOT-анализа для собственных выводов.
2. Баз данных, систем аналитики и статистики.
3. Нормативных правовых актов.
4. Основ социологии и психологии.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Навык 3:
Иметь аналитические способности.
Умения:
1. Анализировать статистические данные о состоянии здоровья населения.
2. Владеть методами оценки эффективности профилактических мероприятий.
3. Работать с цифровыми системами здравоохранения.
4. Применять законодательство для разработки рекомендаций и контроля за их исполнением.
5. Составлять аналитические отчеты, презентации, рекомендации для органов управления здравоохранения.
Знания:
1. Нормативной базы здравоохранения.
2. Правил оформления медицинской документации.
3. Методов оценки эффективности профилактических мероприятий.
4. Решения в сложных ситуациях.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Требования к личностным компетенциям:
Системное мышление, усидчивость
Своевременное выполнение работы
Решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций
Самостоятельный поиск, анализ и оценка профессиональной информации
Организаторские способности
Коммуникабельность
Ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020 "Об утверждении Правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21843)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6.1
Врач (специалист) общественного здоровья/общественного здравоохранения
6.5
Врач (специалист) общественного здоровья/общественного здравоохранения – Статистик.
33. Карточка профессии "Врач-статистик":
Код группы:
2269-1
Код наименования занятия:
2269-1-005
Наименование профессии:
Врач-статистик
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
6.5
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020 "Об утверждении Правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21843)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующей общим вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Работа с порталами цифровых систем медицинской организации, отчет учетно-отчетной документации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Сбор и учет медицинской информации.

1. Өзін-өзі бағалау ойлау құралдарын қолдану (мысалы, өз қорытындылары үшін SWOT-талдау.
2. Деректер базасы, статистика жүйелері.
3. Нормативтік құқықтық актілер.
4. Әлеуметтану және психология негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Дағды 3:
Аналитикалық қабілеттерге ие болыңыз.
Машықтар:
1. Халықтың денсаулық жағдайы туралы статистикалық деректерді талдау.
2. Профилактикалық іс-шаралардың тиімділігін бағалау әдістерін меңгеру.
3. Денсаулық сақтаудың цифрлық жүйелерімен жұмыс істеу.
4. Ұсынымдарды әзірлеу және олардың орындалуын бақылау үшін заңнаманы қолдану.
5. Денсаулық сақтау басқармалары үшін талдамалық есептер, презентациялар, ұсынымдар жасау.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтаудың нормативтік базасы.
2. Медициналық құжаттаманы ресімдеу ережесі.
3. Алдын алу шараларының тиімділігін бағалау әдістері.
4. Қиын жағдайларда шешімдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жүйелік ойлау, табандылық
Жұмысты уақтылы орындау
Әр түрлі типтік практикалық мәселелерді шешу жұмыс жағдайларын өз бетінше талдау
Кәсіптік ақпаратты өз бетінше іздеу, талдау және бағалау
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Қарым-қатынас
Жауапкершілік
Стресске төзімділік
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Маман өз қызметінде ТР КО 1733-2007, ТР КО 2025-2019 Техникалық регламентін, ҚР СТ ИСО 9001, ҚР СТ 1733-2007, ҚР СТ ИСО 31000 ұлттық стандарттарын, сондай-ақ санитарлық нормалар мен ережелерді басшылыққа алады.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6.1
Қоғамдық денсаулық/қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері (маманы).
6.5
Қоғамдық денсаулық/қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері (маманы) – Статистик.
33. "Дәрігер - статистик" кәсібінің карточкасы:
Топтың коды:
2269-1
Қызмет атауының коды:
2269-1-005
Кәсіптің атауы:
Дәрігер - статистик
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
6.5
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21843 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Қажет емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің жалпы мәселелеріне қатысты біліктілікті арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Медициналық ұйымның цифрлық жүйелерінің порталдарымен, есеп құжаттамаларымен жұмыс жасау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Медициналық ақпаратты жинау және есепке алу.

2. Анализ статистической информации.
3. Работа с цифровыми системами.
4. Мониторинг и контроль качества медицинских услуг.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Сбор и учет медицинской информации.
Навык 1:
Организация сбора данных о деятельности медицинских организаций.
Умения:
1. Уметь структурировать и интерпретировать данные, выявлять закономерности тенденции.
2. Оценивать достоверность и релевантность информации.
3. Формировать отчеты для органов здравоохранения и статистических ведомств.
4. Оптимизировать процессы для минимизации ошибок с целью повышения эффективности.
5. Представлять результаты анализа для руководства и сотрудников.
Знания:
1. Постановки целей и задач для сбора данных.
2. Правил конфиденциальности и защиты персональных данных.
3. Составлять запросы.
4. Специализированных программ обеспечения для анализа данных.
5. Разработки и внедрения процедур сбора данных.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Навык 2:
Работа с базами данных, знания систем электронного здравоохранения.
Умения:
1. Понимать основы защиты персональных данных.
2. Понимать потребность медперсонала в работе с данными.
3. Сопровождать цифровые системы.
4. Выявлять закономерности и использовать их для принятия решения.
Знания:
1. Правил ведения и хранения учетно-отчетной документации.
2. Шифрования диагностических записей по МКБ и подготовку годовых отчетов.
3. Правовых аспектов работы с медицинскими данными.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Трудовая функция 2:
Анализ статистической информации.
Навык 1:
Проведение сравнительного анализа показателей.
Умения:
1. Использовать специализированные программы.
2. Применять основы организации здравоохранения.
3. Оценивать эффективность медицинских услуг.
4. Проводить сравнительный анализ статистических и аналитических показателей.
5. Выявлять причинно-следственные связи.
Знания:
1. Основ обработки и анализа данных.
2. Методов визуализации данных.
3. Структуры и функций национальных и международных систем здравоохранения.
4. Методов изучения заболеваемости и распространенности заболеваний.
5. Основ доказательной медицины.
6. Методов и подходов к сравнительному анализу систем здравоохранения и их показателей.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Навык 2:
Подготовить аналитический материал и отчеты.
Умения:
1. Выявлять ключевые тенденции и закономерности.
2. Иметь способность к критическому мышлению и оценке данных.
3. Выявлять причинно-следственные связи.

2. Статистикалық ақпаратты талдау.
3. Цифрлық жүйелермен жұмыс.
4. Медициналық қызметтердің сапасын мониторингілеу және бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Медициналық ақпаратты жинау және есепке алу.
Дағды 1:
деректерді жинауды және медициналық ақпаратты есепке алуды ұйымдастыру.
Машықтар:
1.Деректерді құрылымдау және түсіндіру, заңдылықтар мен үрдістерді анықтау.
2. Ақпараттың шынайылығы мен өзектілігін бағалау.
3. Денсаулық сақтау органдары мен статистикалық мекемелерге есептер дайындау.
4. Қателерді азайту және тиімділікті арттыру мақсатында үдерістерді оңтайландыру.
5. Талдау нәтижелерін басшылық пен қызметкерлерге ұсыну.
Білімдер:
1.Деректерді жинау мақсаттары мен міндеттерін қою.
2. Құпиялық ережелері мен дербес деректерді қорғау.
3. Сұраныстар жасау.
4. Деректерді талдауға арналған мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз ету.
5. Деректерді жинау рәсімдерін әзірлеу және енгізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Дағды 2:
Деректер базасымен жұмыс, электрондық денсаулық сақтау жүйелерін білу.
Машықтар:
1. Жеке деректерді қорғау негіздерін түсіну.
2. Медициналық қызметкерлердің деректермен жұмыс істеу қажеттілігін түсіну.
3. Цифрлық жүйелерді сүйемелдеу.
4. Заңдылықты анықтау және оларды шешім қабылдау үшін пайдалану.
Білімдер:
1. Есепке алу-есеп құжаттамасын жүргізу және сақтау қағидалары.
2. АХЖ бойынша диагностикалық жазбаларды шифрлау және жылдық есептерді дайындау.
3. Медициналық мәліметтермен жұмыс істеудің құқықтық аспектілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Еңбек функциясы 2:
Статистикалық ақпаратты талдау.
Дағды 1:
Көрсеткіштерге салыстырмалы талдау жүргізу.
Машықтар:
1. Мамандандырылған бағдарламаларды пайдалану.
2. Денсаулық сақтауды ұйымдастыру негіздерін қолдану.
3. Медициналық қызметтердің тиімділігін бағалау.
4. Статистикалық және аналитикалық көрсеткіштерге салыстырмалы талдау жүргізу.
5. Себеп-салдарлық байланыстарды анықтау.
Білімдер:
1. Деректерді өңдеу және талдау негіздері.
2. Деректерді визуализациялау әдістері.
3. Ұлттық және халықаралық денсаулық сақтау жүйелерінің құрылымдары мен функциялары.
4. Аурулардың жиілігі мен таралуын зерттеу әдістері.
5. Дәлелді медицина негіздері.
6. Денсаулық сақтау жүйелерін және олардың көрсеткіштерін салыстырмалы талдау әдістері мен тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Дағды 2:
Аналитикалық материалдар мен есептерді дайындау.
Машықтар:
1. Негізгі тенденциялар мен заңдылықтарды анықтау.
2. Сыни тұрғыдан ойлау және деректерді бағалау қабілетіне ие болу.
3. Себеп-салдарлық байланыстарды анықтау.

4. Владеть методами сбора, обработки и анализа данных.
5. Применять методы визуализации данных (графики, диаграммы, инфографика).
6. Анализировать данные в рамках правового регулирования.
Знания:
1. Инструментов анализа данных, как Excell, Power BI, SPSS и другие.
2. Основ статистики: средние значения, дисперсия, корреляция, регрессия.
3. Нормативной правовой базы, ключевых показателей.
4. Специальных программ для презентации.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Трудовая функция 3:
Работа с цифровыми системами.
Навык 1:
Ведение медицинской статистики с использованием автоматизированных систем.
Умения:
1. Обрабатывать, классифицировать и интерпретировать данные.
2. Работать с цифровыми системами (РПН, ЭРОБ, БСК, КМИС, Дамумед и другие).
3. Использовать статистические программы.
4. Проводить анализ выявления тенденций эпидемиологических данных, влияющих на качество оказания медицинских услуг.
Знания:
1. Базовых статистических методов (среднее, медиана, стандартное отклонение, корреляция, регрессия) для анализа медицинских данных.
2. В области информационных технологий (все виды медицинских порталов).
3. Медицинских стандартов, протоколов, классификаций (например, МКБ-10).
4. Юридических требований по хранению и обработке персональных данных.
5. Прогнозирования заболеваний, оценки риска и других аспектов здравоохранения.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Трудовая функция 4:
Мониторинг и контроль качества медицинских услуг.
Навык 1:
Обеспечение соблюдения стандартов заполнения медицинской документации.
Умения:
1. Точно интерпретировать медицинские данные, коды заболеваний, результаты лабораторных и инструментальных данных.
2. Владеть методами сбора, обработки и анализа медицинских данных, включая использование статистических программ.
3. Выявлять и корректировать ошибки или несоответствия в документации.
4. Использовать данные пациентов согласно законодательству о защите персональных данных.
5. Консультировать сотрудников относительно стандартов и правильного оформления медицинских документов.
Знания:
1. Официальных стандартов и правил, регулирующих ведение медицинской документации.
2. Знание клинических протоколов и стандартов оказания медицинской помощи.
3. Специфики заполнения различных форм медицинских документов, таких как амбулаторные карты, карты стационарных больных, эпикризы.
Возможность признания навыка:
Признания навыка требуется.
Требования к личностным компетенциям:
Системное мышление, усидчивость
Своевременное выполнение работы
Решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций
Самостоятельный поиск, анализ и оценка профессиональной информации
Организаторские способности
Коммуникабельность
Ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:

4. Деректерді жинау, өңдеу және талдау әдістерін меңгеру.
5. Деректерді (графиктер, диаграммалар, инфографика) визуализациялау әдістерін қолдану.
6. Құқықтық реттеу шеңберіндегі деректерді талдау.
Білімдер:
1. Excel, Power BI, SPSS және басқалары сияқты деректерді талдау құралдары.
2. Статистика негіздері: орташа мәндер, дисперсия, корреляция, регрессия.
3. Нормативтік-құқықтық база, негізгі көрсеткіштер.
4. Презентацияға арналған арнайы бағдарламалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Еңбек функциясы 3:
Цифрлық жүйелермен жұмыс.
Дағды 1:
Автоматтандырылған жүйелерді пайдалана отырып, медициналық статистиканы жүргізу.
Машықтар:
1. Деректерді өңдеу, жіктеу және түсіндіру.
2. Цифрлық жүйелермен жұмыс істеу (БХТ, ОНЭТ, ҚЖА, КМЦЖ, Дамумед және басқалар).
3. Статистикалық бағдарламаларды қолдану.
4. Медициналық қызмет көрсету сапасына әсер ететін эпидемиологиялық деректердің үрдістерін анықтауға талдау жүргізу.
Білімдер:
1. Медициналық деректерді талдауға арналған негізгі статистикалық әдістер (орташа, медиана, стандартты ауытқу, корреляция, регрессия).
2. Ақпараттық технологиялар саласында (медициналық порталдардың барлық түрлері).
3. Медициналық стандарттар, хаттамалар, жіктемелер (мысалы, АХЖ-10).
4. Дербес деректерді сақтау және өңдеу жөніндегі заңды талаптар.
5. Ауруларды болжау, қауіпті бағалау және денсаулық сақтаудың басқа аспектілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Еңбек функциясы 4:
медициналық қызметтердің сапасын бақылау және бақылау.
Дағды 1:
Медициналық құжаттаманы толтыру стандарттарының сақталуын қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Медициналық деректерді, ауру кодтарын, зертханалық және аспаптық деректердің нәтижелерін дәл түсіндіру.
2. Статистикалық бағдарламаларды пайдалануды қоса, медициналық деректерді жинау, өңдеу және талдау әдістерін меңгеру.
3. Құжаттамадағы қателерді немесе сәйкессіздіктерді анықтау және түзету.
4. Дербес деректерді қорғау туралы заңнамаға сәйкес пациенттердің деректерін пайдалану.
5. Қызметкерлерге медициналық құжаттардың стандарттары мен дұрыс рәсімделуіне қатысты кеңес беру.
Білімдер:
1. Медициналық құжаттаманы жүргізуді реттейтін ресми стандарттар мен ережелер.
2. Клиникалық хаттамалар мен медициналық көмек көрсету стандарттарын білу.
3. Амбулаториялық карталар, стационарлық науқастардың карталары, эпикриздер сияқты медициналық құжаттардың әртүрлі нысандарын толтыру ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану қажет.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жүйелік ойлау, табандылық
Жұмысты уақтылы орындау
Әр түрлі типтік практикалық мәселелерді шешу жұмыс жағдайларын өз бетінше талдау
Кәсіптік ақпаратты өз бетінше іздеу, талдау және бағалау
Ұйымдастырушылық қабілеттер
Қарым-қатынас
Жауапкершілік
Стресске төзімділік
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

В своей деятельности специалист руководствуется Техническими регламентами ТР ТС 1733-2007, ТР ТС 2025-2019, национальными стандартами СТ РК ISO 9001, СТ РК 1733-2007, СТ РК ISO 31000, а также санитарными нормами и правилами.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6.1
Врач (специалист) общественного здоровья/общественного здравоохранения.
6.4
Врач (специалист) общественного здоровья/общественного здравоохранения – методист.
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
34. Наименование государственного органа:
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Исполнитель:
Ержанова Фарида Нурмухамбетовна, +7 (701) 389 91 76,
35. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
НАО "Западно-Казахстанский медицинский университет имени Марата Оспанова"
Руководитель проекта:
Ермуханова Людмила Сергеевна
E-mail: aleka_2807@mail.ru
Номер телефона: +7 (702) 233 04 65
Исполнители:
Ермуханова Людмила Сергеевна, +7 (702) 233 04 65, aleka_2807@mail.ru;
Оракбай Л.Ж., +7 (777) 040 72 46, L.orakbai@medkrmu.kz;
Жагипарова Жанар Амангельдиновна, +7 (776) 737 46 65, zhagiparova70@mail.ru;
Тургамбаева Асия Кайрбаевна, +7 (701) 887 62 73, tak1973@mail.ru;
Сарсенбаева Гульзат Жанабаевна, +7 (701) 749 62 88, Gulzat1969@mail.ru;
Аимбетова Гульшара Ергазыевна, +7 (701) 356 11 28, agulshara@yandex.ru;
Рамазанова Маншук Анеровна, +7 (707) 822 85 90, ramazanova00@mail.ru;
Хисметова Зайтуна Абдулкасимовн, +7 (777) 258 26 81, Zaituna.khismietova@mail.ru;
Амреева Кымбат Ералиевна, +7 (705) 418 69 03, r.alma@bk,ru;
Кошкимбаева Сабира Абдыманаповна, +7 (777) 648 48 19, koshkimbayeva.s@gmail.com;
Болатова Жанерке Ерлановна, +7 (701) 555 68 22, bolatovazhanerke93@gmail.com;
Уалиева Алия Ержановна, +7 (707) 431 68 57, aualiyeva9@gmail.com.
36. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям:
37. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 24.09.2025 г.
38. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": -
39. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2025 г.
40. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 г.
Приложение 5 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 1 июля 2026 года № 72
Приложение 61 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 25 января 2024 года № 46
Профессиональный стандарт: "Деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и Национального классификатора Республики Казахстан. Классификатор занятий (НК РК 01-2017), устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучению персонала на предприятиях, признанию профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях. Осуществление деятельности в области санитарно-эпидемиологического контроля, в области эпидемиологического благополучия населения, санитарно-эпидемиологического аудита, аккредитация медицинских организаций здравоохранения, деятельность лабораторий и испытательных центров в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия, санитарно-эпидемиологическая экспертиза. Разработка профилактических и противоэпидемических мероприятий в том числе в условиях чрезвычайных ситуаций. Деятельность в области охраны окружающей среды, гигиены и эпидемиологии.

Маман өз қызметінде ТР КО 1733-2007, ТР КО 2025-2019 Техникалық регламентін, ҚР СТ ИСО 9001, ҚР СТ 1733-2007, ҚР СТ ИСО 31000 ұлттық стандарттарын, сондай-ақ санитарлық нормалар мен ережелерді басшылыққа алады.
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6.1
Қоғамдық денсаулық/Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері (маманы).
6.4
Қоғамдық денсаулық/Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері (маманы) – әдіскер.
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
34. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Орындаушы:
Ержанова Фарида Нурмухамбетовна, +7 (701) 389 91 76
35. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Марат Оспанов атындағы Батыс Қазақстан медицина университеті" КЕАҚ
Жоба жетекшісі:
Ермуханова Людмила Сергеевна
E-mail: aleka_2807@mail.ru
Телефон нөмірі: +7 (702) 233 04 65
Орындаушылар:
Ермуханова Людмила Сергеевна, +7 (702) 233 04 65, aleka_2807@mail.ru;
Оракбай Л.Ж., +7 (777) 040 72 46, L.orakbai@medkrmu.kz;
Жагипарова Жанар Амангельдиновна, +7 (776) 737 46 65, zhagiparova70@mail.ru;
Тургамбаева Асия Кайрбаевна, +7 (701) 887 62 73, tak1973@mail.ru;
Сарсенбаева Гульзат Жанабаевна, +7 (701) 749 62 88, Gulzat1969@mail.ru;
Аимбетова Гульшара Ергазыевна, +7 (701) 356 11 28, agulshara@yandex.ru;
Рамазанова Маншук Анеровна, +7 (707) 822 85 90, ramazanova00@mail.ru;
Хисметова Зайтуна Абдулкасимовн, +7 (777) 258 26 81, Zaituna.khismietova@mail.ru;
Амреева Кымбат Ералиевна, +7 (705) 418 69 03, r.alma@bk.ru;
Кошкимбаева Сабира Абдыманаповна, +7 (777) 648 48 19, koshkimbayeva.s@gmail.com;
Болатова Жанерке Ерлановна, +7 (701) 555 68 22, bolatovazhanerke93@gmail.com;
Уалиева Алия Ержановна, +7 (707) 431 68 57, aualiyeva9@gmail.com.
36. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес:
37. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 24.09.2025 ж.
38. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы.
39. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 1-нұсқа, 2025 ж.
40. Болжамды қайта қарау күні: 31.12.2028 ж.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2026 жылғы 1 шілдедегі
№ 72 бұйрыққа
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2024 жылғы 25 қаңтардағы
№ 46 бұйрығына
61-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызмет"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызмет" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктіліктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына және Қазақстан Республикасының Ұлттық жіктеуішіне сәйкес әзірленді. Қызметтер жіктеуіші (ҚР ҰЖ 01-2017), білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді. Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау, халықтың эпидемиологиялық салауаттылығы, санитариялық-эпидемиологиялық аудит саласындағы қызметті жүзеге асыру, медициналық денсаулық сақтау ұйымдарын аккредиттеу, санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылық саласындағы зертханалар мен сынақ орталықтарының қызметі, санитариялық-эпидемиологиялық сараптама. Профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шараларды, оның ішінде төтенше жағдайлар жағдайында әзірлеу. Қоршаған ортаны қорғау, гигиена және эпидемиология саласындағы қызмет.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) аккредитированный субъект – субъект, прошедший аккредитацию в области здравоохранения в порядке, установленном подпунктом 9 статьи 8 Кодекса Республики Казахстан;
2) свидетельство об аккредитации – официальный документ, подтверждающий аккредитацию заявителя в определенной области аккредитации;
3) информационная система – система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления информации с применением аппаратно-программного комплекса;
4) информационное взаимодействие – процесс межсетевого соединения для организации информационного обмена передачи сведений между информационными системами "электронного правительства";
5) профилактика – комплекс медицинских и немедицинских мероприятий, направленных на предупреждение возникновения заболеваний, прогрессирования на ранних стадиях болезней и контролирование уже развившихся осложнений, повреждений органов и тканей;
6) аудиторская проверка (от лат audit "слушает") – процедура независимой проверки и оценки деятельности организации, а также системы, процесса, проекта или продукта с выдачей аудиторского заключения объекту о соответствии (несоответствие) к действующим санитарно-эпидемиологическим требованиям;
7) разработчик – объединение работодателей и (или) организация, осуществляющая разработку профессиональных стандартов;
8) бакалавриат – высшее образование, образовательные программы которого направлены на подготовку кадров с присуждением степени "бакалавр" по соответствующей специальности;
9) санитарно-эпидемиологическая и гигиеническая оценка (экспертиза) подконтрольных товаров (далее – оценка) – деятельность уполномоченных органов по установлению соответствия (несоответствия) требованиям технических регламентов подконтрольных товаров Единым санитарно-эпидемиологическим и гигиеническим требованиям к товарам, подлежащим санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю) (далее – Единые санитарные требования);
10) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по определенной специальности;
11) установленная (окончательная) санитарно-защитная зона (далее - СЗЗ) – территория санитарно-защитной зоны, определяемая на основании результатов годичного цикла натурных исследований и измерений для подтверждения расчетной (предварительной) санитарно-защитной зоны;
12) квалификация – признание ценности освоенных знаний, умений и компетенций для рынка труда, и дальнейшего образования, и обучения, дающее право на осуществление трудовой деятельности;

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) аккредиттелген субъект – Қазақстан Республикасы Кодексінің 8-бабының 9-тармақшасында белгіленген тәртіппен денсаулық сақтау саласында аккредиттелген субъект;
2) аккредиттеу туралы куәлік – өтініш берушінің белгілі бір аккредиттеу саласында аккредиттелгенін растайтын ресми құжат;
3) цифрлық жүйе – аппараттық-бағдарламалық кешенді қолдана отырып ақпаратты сақтауға, өңдеуге, іздеуге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған жүйе;
4) ақпараттық өзара іс-қимыл – "цифрлық үкіметтің" цифрлық жүйелері арасында ақпарат алмасуды мәліметтерді беруді ұйымдастыру үшін желіаралық қосылу процесі;
5) профилактика – аурулардың пайда болуының, аурулардың ерте сатысында өршуінің алдын алуға және қазірдің өзінде дамып келе жатқан асқынуларды, органдар мен тіндердің зақымдануын бақылауға бағытталған медициналық және медициналық емес шаралар кешені;
6) аудиторлық тексеру (латын тілінен аударғанда audit - "тыңдайды") – объектіге қолданыстағы санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкестігі (сәйкессіздігі) туралы аудиторлық қорытынды бере отырып, ұйымның қызметін, жүйені, процесті, жобаны немесе өнімді тәуелсіз тексеру және бағалау рәсімі;
7) әзірлеуші – жұмыс берушілер бірлестігі және (немесе) кәсіптік стандарттарды әзірлеуді жүзеге асыратын ұйым;
8) бакалавриат – білім беру бағдарламалары тиісті мамандық бойынша "Бакалавр" дәрежесі берілетін кадрларды даярлауға бағытталған жоғары білім;
9) бақылаудағы тауарларды санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық бағалау (сараптау) (бұдан әрі – бағалау) – бақылаудағы тауарлардың техникалық регламенттерінің талаптарына санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарға сәйкестігін (сәйкессіздігін) анықтау жөніндегі уәкілетті органдардың қызметі (бұдан әрі – бірыңғай санитариялық талаптар);
10) бейінді маман – белгілі бір мамандық бойынша сертификаты бар жоғары медициналық білімі бар медицина қызметкері;
11) белгіленген (түпкілікті) санитариялық-қорғау аймағы (бұдан әрі - СҚА) – есептік (алдын ала) санитариялық-қорғау аймағын растау үшін заттай зерттеулер мен өлшеулердің жылдық циклінің нәтижелері негізінде айқындалатын санитариялық-қорғау аймағының аумағы;
12) біліктілік – еңбек нарығына және одан әрі білім алуға, біліктілікті арттыруға, еңбек ету құқығын беретін игерілген білімнің, дағдылар мен құзыреттердің құндылығын тану;

13) уровень квалификации – обобщенные требования к знаниям, умениям и широким компетенциям работников, дифференцируемые по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
14) квалификационная категория – уровень требований к квалификации специалиста, отражающий сложность выполняемых работ (услуг) в сфере профессионального обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
15) повышенный уровень квалификации – уровень квалификации, присваиваемый квалифицированным рабочим кадрам, владеющим сложными (смежными) профессиями и практическими навыками выполнения работ во всех отраслях экономики, связанными с высокими технологиями и профессиональной деятельностью (на базе основного среднего и (или) общего среднего образования в училищах, колледжах и высших колледжах);
16) знания – структурированные сведения предметной области, позволяющие человеку решать конкретные профессиональные задачи;
17) вакцины – лекарственные препараты для специфической профилактики инфекционных заболеваний, оказывающие профилактический эффект через иммунную систему;
18) гигиена - (от греч hygieinos "здоровый") – раздел медицины, изучающий влияние жизни и труда на здоровье человека и разрабатывающий меры (санитарные правила), направленные на предупреждение заболеваний, обеспечение оптимальных условий существования, укрепления здоровья и продление жизни, изучающая влияние факторов окружающей среды на здоровье человека, его работоспособность и продолжительность жизни, разрабатывающий нормативы, требования и санитарные мероприятия, направленные на оздоровление населенных мест, условий жизни и деятельности населения;
19) навык – способность выполнять конкретные задачи и обязанности в рамках конкретного занятия, имеющая два признака: 1) уровень навыков - определяет сложность и объем выполняемых задач и обязанностей; 2) специализация навыков - определяет характер и круг выполняемых задач и обязанностей, принимая во внимание область используемых знаний, используемые инструменты и оборудование, обрабатываемые или используемые материалы и виды производимых товаров и оказываемых услуг;
20) навыки – компоненты деятельности (действий) человека, основанные на знаниях и правильном их использовании для решения конкретных профессиональных задач;
21) дезинсекция – комплекс профилактических и истребительных мероприятий по уничтожению насекомых и членистоногих в целях защиты от них человека, животных, помещений и территории;
22) дезинфекция – комплекс специальных мероприятий, направленных на уничтожение возбудителей инфекционных и паразитарных заболеваний во внешней среде;

13) біліктілік деңгейі – күрделілік, еңбек әрекеттерінің стандарттылығы, жауапкершілік және дербестік параметрлері бойынша сараланатын қызметкерлердің біліміне, іскерлігіне және кең құзыретіне қойылатын жалпыланған талаптар;
14) біліктілік санаты – халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын кәсіби қамтамасыз ету саласында орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) күрделілігін көрсететін маманның біліктілігіне қойылатын талаптар деңгейі;
15) біліктіліктің жоғары деңгейі – жоғары технологиялармен және кәсіптік қызметпен байланысты экономиканың барлық салаларында (негізгі орта және (немесе) жалпы орта білім беру колледждерде және жоғары колледждерде) жұмыстарды орындауда күрделі (аралас) кәсіптері мен практикалық дағдылары бар білікті жұмысшыларға берілетін біліктілік деңгейі;
16) білім – адамға нақты кәсіби мәселелерді шешуге мүмкіндік беретін пәндік саланың құрылымдық ақпараты;
17) вакциналар – иммундық жүйе арқылы профилактикалық әсер ететін жұқпалы аурулардың нақты алдын алуға арналған дәрілік препараттар;
18) гигиена (грек тілінен аударғанда hygieinos "сау") – адам денсаулығына өмір мен еңбектің әсерін зерттейтін және аурулардың алдын алуға, өмір сүрудің оңтайлы жағдайын қамтамасыз етуге, денсаулықты нығайтуға және өмірді ұзартуға бағытталған шараларды (санитариялық ережелерді) әзірлейтін медицина саласы, қоршаған орта факторларының адам денсаулығына, оның еңбекке қабілеттілігі мен өмір сүру ұзақтығына әсерін зерттеу, елді мекендерді, халықтың өмір сүру жағдайлары мен қызметін жақсартуға бағытталған стандарттарды, талаптарды және санитариялық шараларды әзірлеу;
19) дағды – екі белгісі бар нақты сабақ шеңберінде нақты міндеттер мен міндеттерді орындау қабілеті: 1) дағды деңгейі - орындалатын міндеттер мен міндеттердің күрделілігі мен көлемін айқындайды; 2) дағдыларды мамандандыру-пайдаланылатын білім саласын, пайдаланылатын құралдар мен жабдықтарды назарға ала отырып, орындалатын міндеттер мен міндеттердің сипаты мен шеңберін айқындайды, өңделетін немесе өндірілетін тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің пайдаланылатын материалдары мен түрлері;
20) дағдылар – адамның іс-әрекетінің (іс-әрекеттерінің) нақты кәсіби міндеттерді шешу үшін білімге және оны дұрыс пайдалануға негізделген компоненттері;
21) дезинсекция – адамдарды, жануарларды, үй-жайлар мен аумақтарды олардан қорғау мақсатында жәндіктер мен буынаяқтыларды жоюға арналған алдын алу және жою іс-шараларының кешені;
22) дезинфекция – сыртқы ортада инфекциялық және паразиттік аурулардың қоздырғыштарын жоюға бағытталған арнайы іc-шаралар кешені;

23) аккредитация в области здравоохранения (далее аккредитация) – процедура официального подтверждения соответствия субъекта требованиям, установленным настоящими правилами;
24) аккредитация в области здравоохранения – процедура официального признания компетентности заявителя выполнять работы в определенной области оценки соответствия;
25) профессиональный стандарт (далее - ПС) в области здравоохранения – стандарт, определяющий требования к уровню квалификации, содержанию, качеству и условиям труда специалистов в области здравоохранения;
26) экспертиза в области здравоохранения – совокупность организационных, аналитических и практических мероприятий, направленных на определение эффективности и качества средств, методов, технологий, образовательных и научных программ, услуг в различных сферах деятельности здравоохранения, а также определение временной нетрудоспособности, профессиональной пригодности по состоянию здоровья в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
27) стандарт в области здравоохранения (далее - стандарт) – нормативный правовой акт, устанавливающий правила, общие принципы и характеристики для обеспечения стандартизации в области здравоохранения в сфере медицинской, фармацевтической деятельности, образовательной и научной деятельности в области здравоохранения, цифрового здравоохранения;
28) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
29) дератизация – комплекс профилактических и истребительных мероприятий, направленных на уничтожение или снижение числа грызунов;
30) вид трудовой деятельности – выделенный завершенный этап технологического процесса, объединяющий занятия (профессии/должности) в профессиональный стандарт;
31) трудовая функция (функция) – типичная работа (круг работ) в рамках этапа технологического процесса, состоящая из одной или нескольких профессиональных задач. При описании трудовых функций в карточках профессий профессиональных стандартов при необходимости могут быть указаны обязательные и дополнительные трудовые функции, исходя из понимания, что обязательные трудовые функции, в отличие от дополнительных, необходимо обязательно подтверждать при присвоении квалификации, а дополнительные трудовые функции могут быть описаны, как потенциальные трудовые функции, которые могут потребоваться для данной профессии в будущем;

23) денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу (бұдан әрі – аккредиттеу) – субъектінің осы қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін ресми растау рәсімі;
24) денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу – өтініш берушінің, сәйкестікті бағалаудың белгілі бір саласында жұмыстарды орындау құзыреттілігін ресми тану рәсімі;
25) денсаулық сақтау саласындағы кәсіптік стандарт (бұдан әрі – КС) – денсаулық сақтау саласындағы мамандардың біліктілік деңгейіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды айқындайтын стандарт;
26) денсаулық сақтау саласындағы сараптама – денсаулық сақтау қызметінің түрлі салаларындағы құралдардың, әдістердің, технологиялардың, білім беру және ғылыми бағдарламалардың, көрсетілетін қызметтердің тиімділігі мен сапасын айқындауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уақытша еңбекке жарамсыздықты, денсаулық жағдайы бойынша кәсіптік жарамдылықты айқындауға бағытталған ұйымдастырушылық, талдамалық және практикалық іс-шаралар жиынтығы;
27) денсаулық сақтау саласындағы Стандарт (бұдан әрі - стандарт) – денсаулық сақтау саласындағы медициналық, фармацевтикалық қызмет, денсаулық сақтау, цифрлық денсаулық сақтау саласындағы білім беру және ғылыми қызмет саласындағы стандарттауды қамтамасыз ету үшін қағидаларды, жалпы қағидаттар мен сипаттамаларды белгілейтін нормативтік құқықтық акт;
28) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын қорғау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсету сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
29) дератизация – кеміргіштерді жоюға немесе олардың санын азайтуға бағытталған алдын алу және жою іс-шаралары кешені;
30) еңбек қызметінің түрі – кәсіптерді (кәсіптерді/лауазымдарды) кәсіби стандартқа біріктіретін технологиялық процестің арнайы аяқталған кезеңі;
31) еңбек функциясы (функция) – бір немесе бірнеше кәсіби міндеттерден тұратын технологиялық процесс кезеңіндегі типтік жұмыс (жұмыс шеңбері). Кәсіптік стандарттар кәсіптерінің карточкаларындағы еңбек функцияларын сипаттау кезінде қажет болған жағдайда міндетті және қосымша еңбек функциялары көрсетілуі мүмкін, міндетті еңбек функциялары, қосымша еңбек функцияларынан айырмашылығы, біліктілікті беру кезінде міндетті түрде расталуы керек, ал қосымша еңбек функциялары осы кәсіп үшін болашақта әлеуетті еңбек функциялары ретінде сипатталуы қажет болуы мүмкін;

32) инфекционные и паразитарные заболевания – заболевания человека, возникновение и распространение которых обусловлены воздействием на него биологических факторов среды обитания и возможностью передачи болезни от заболевшего человека, животного к здоровому человеку;
33) эпидемиологический надзор за неинфекционными заболеваниями – деятельность государственных органов и организаций санитарно-эпидемиологической службы по мониторингу факторов риска от воздействия объектов окружающей среды, влияющих на здоровье населения, в том числе производственных факторов, профессиональных заболеваний с временной утратой трудоспособности, минимизации и контролю за внедрением программ управления хроническими неинфекционными заболеваниями;
34) профессиональная задача (задача) – элемент трудовой функции, позволяющий декомпозировать функцию для выполнения единичных действий.
35) пользователь профессиональных стандартов – государственные органы, юридические лица, физические лица;
36) профессия – социально признаваемая и/или юридически фиксированная область возможного выполнения соответствующих трудовых функций, требующая владение комплексом знаний и умений, приобретаемых в результате специальной подготовки, подтверждаемых соответствующими документами об образовании и/или опыта работы;
37) профессиональное заболевание – острое или хроническое заболевание, вызванное воздействием на работника вредных производственных факторов в связи с выполнением им своих трудовых (служебных) обязанностей;
38) карта профессиональных квалификаций – систематизированное отображение занятий (профессий/должностей) по уровням квалификации в отрасли (виде трудовой деятельности) с установленными между ними взаимосвязями, карта профессиональной квалификации является приложением к отраслевой рамке квалификаций;
39) оценка риска – обоснование вероятности проникновения и распространения возбудителей или переносчиков инфекционных и паразитарных заболеваний, а также негативного воздействия факторов среды обитания на состояние здоровья населения;
40) компетенция – способность человека, непосредственно проявляемая в профессиональной деятельности и позволяющая применять знания и умения для выполнения трудовых функций;
41) должность – определенная формальная позиция в институциональной иерархии организации, характеризующаяся нормативно закрепленной совокупностью определенных работ, задач, полномочий, степени ответственности, прав и обязанностей, требований к квалификации;
42) магистратура – послевузовское образование, образовательные программы которого направлены на подготовку кадров с присуждением степени "магистр" по соответствующей специальности;

32) инфекциялық және паразиттік аурулар – пайда болуы мен таралуы оған қоршаған ортаның биологиялық факторларының әсерінен және аурудың ауру адамнан, жануардан сау адамға жұғу мүмкіндігінен болатын адам аурулары;
33) инфекциялық емес ауруларды эпидемиологиялық қадағалау – мемлекеттік органдар мен санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдарының халықтың денсаулығына әсер ететін қоршаған орта объектілерінің, оның ішінде өндірістік факторлардың, еңбекке қабілеттілігін уақытша жоғалтумен кәсіптік аурулардың әсер етуінен болатын қауіп-қатер факторларының мониторингі, созылмалы инфекциялық емес ауруларды басқару бағдарламаларының енгізілуін барынша азайту және бақылау жөніндегі қызметі;
34) кәсіби міндет (міндет) – бірлік әрекеттерді орындау үшін функцияны ыдыратуға мүмкіндік беретін еңбек функциясының элементі;
35) кәсіптік стандарттарды пайдаланушы – мемлекеттік органдар, заңды тұлғалар, жеке тұлғалар;
36) кәсіп – тиісті еңбек функцияларын орындаудың әлеуметтік танылатын және/немесе заңды түрде бекітілген саласы, ол арнайы даярлық нәтижесінде алынған, білімі және/немесе жұмыс тәжірибесі туралы тиісті құжаттармен расталатын білім мен дағдылар кешенін меңгеруді талап етеді;
37) кәсіптік ауру – қызметкердің өзінің еңбек (қызметтік) міндеттерін орындауына байланысты зиянды өндірістік факторлардың әсерінен туындаған жедел немесе созылмалы ауру;
38) кәсіптік біліктілік картасы – саладағы (еңбек қызметі түріндегі) біліктілік деңгейлері бойынша сабақтарды (кәсіптерді/лауазымдарды) олардың арасында белгіленген өзара байланыстармен жүйелі түрде көрсету, кәсіптік біліктілік картасы салалық біліктілік шеңберіне қосымша болып табылады;
39) қауіп-қатерді бағалау – инфекциялық және паразиттік аурулардың қоздырғыштарының немесе тасымалдаушыларының ену және таралу ықтималдығын, сондай-ақ қоршаған орта факторларының халық денсаулығына теріс әсерін негіздеу;
40) құзыреттілік – адамның кәсіби қызметінде тікелей көрінетін және еңбек функцияларын орындау үшін білім мен дағдыларды қолдануға мүмкіндік беретін қабілеті;
41) лауазым – белгілі бір жұмыстардың, міндеттердің, өкілеттіктердің, жауапкершілік дәрежелерінің, құқықтар мен міндеттердің, біліктілік талаптарының нормативтік бекітілген жиынтығымен сипатталатын ұйымның институционалдық иерархиясындағы белгілі бір ресми ұстаным;
42) магистратура – білім беру бағдарламалары тиісті мамандық бойынша магистр дәрежесін бере отырып кадрларды даярлауға бағытталған жоғары оқу орнынан кейінгі білім;

43) занятие – набор работ, осуществляемых на рабочем месте, приносящих заработок или доход, характеризующихся высокой степенью совпадения выполняемых основных задач и обязанностей;
44) медицинский работник – физическое лицо, имеющее профессиональное медицинское образование и осуществляющее медицинскую деятельность;
45) продукция, подлежащая государственной регистрации – отдельные виды продукции, которые могут оказать вредное воздействие на жизнь и здоровье человека при их обращении и безопасность которых подтверждается фактом наличия государственной регистрации;
46) специалист среднего звена – квалификация, присуждаемая лицам, освоившим интегрированные образовательные программы технического и профессионального образования, предоставляющие возможность выполнения определенных обязанностей исполнителя, в которые входят также планирование и организация выполняемой работы (на базе основного среднего и (или) общего среднего образования в училищах, колледжах и высших колледжах);
47) очаговая дезинфекция – дезинфекция, проводимая в очагах в целях профилактики и (или) ликвидации инфекционных и паразитарных заболеваний.
48) саморегулируемая организация – некоммерческая организация в форме ассоциации (союза), общественного объединения или иной организационно-правовой форме, установленными законами Республики Казахстан, основанная на добровольном или обязательном членстве (участии) субъектов частного предпринимательства или субъектов профессиональной деятельности по принципу общности деятельности, отрасли, видов экономической деятельности, рынка произведенных товаров (работ, услуг);
49) правила саморегулируемой организации – документ определяющий порядок организации деятельности саморегулируемой организации и ее членов (участников);
50) стандарт саморегулируемой организации – документ, устанавливающий требования для многократного использования членами (участниками) саморегулируемой организации единых и обязательных принципов, характеристик к их товарам (работам, услугам) и виду деятельности;
51) саморегулирование – комплекс мер, предусмотренных Законом РК "О саморегулировании" от 12 ноября 2015 года, направленное на самостоятельное регулирование физическими и юридическими лицами осуществляемой ими предпринимательской или профессиональной деятельности, основанной на утверждение правил и стандартов саморегулируемой организации, осуществлении контроля за их соблюдением, а также обеспечения имущественной ответственности субъектов саморегулирования;
52) субъекты саморегулирования – саморегулируемые организации, члены (участники) саморегулируемых организаций;

43) қызмет – негізгі міндеттер және орындалатын міндеттер арасындағы сәйкестіктің жоғары дәрежесімен сипатталатын, табыс немесе кіріс әкелетін жұмыс орнында орындалатын жұмыстардың жиынтығы;
44) медицина қызметкері – кәсіби медициналық білімі бар және медициналық қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға;
45) мемлекеттік тіркеуге жататын өнім – олар жүгінген кезде адамның өмірі мен денсаулығына зиянды әсер етуі мүмкін және қауіпсіздігі мемлекеттік тіркеудің болу фактісімен расталатын өнімнің жекелеген түрлері;
46) орта буын маманы – орындалатын жұмысты жоспарлау мен ұйымдастыруды (колледждерде және жоғары колледждерде негізгі орта және (немесе) жалпы орта білім беру базасында) қамтитын орындаушының белгілі бір міндеттерін орындауға мүмкіндік беретін техникалық және кәсіптік білім берудің интеграцияланған білім беру бағдарламаларын меңгерген адамдарға берілетін біліктілік;
47) ошақтық дезинфекция – ошақтарда инфекциялық және паразиттік аурулардың алдын алу және (немесе) жою мақсатында жүргізілетін дезинфекция;
48) өзін - өзі реттейтін ұйым – жеке кәсіпкерлік субъектілерінің немесе кәсіптік қызмет субъектілерінің қызметтің, саланың, экономикалық қызмет түрлерінің, өндірілген тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) нарығының ортақтығы қағидаты бойынша ерікті немесе міндетті мүшелігіне (қатысуына) негізделген, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген қауымдастық (одақ), қоғамдық бірлестік немесе өзге де ұйымдық-құқықтық нысандағы коммерциялық емес ұйым;
49) өзін-өзі реттейтін ұйымның ережесі – өзін-өзі реттейтін ұйымның және оның мүшелерінің (қатысушыларының) қызметін ұйымдастыру тәртібін айқындайтын құжат;
50) өзін - өзі реттейтін ұйымның стандарты – өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) тауарларына (жұмыстарына, қызметтеріне) және қызмет түріне бірыңғай және міндетті қағидаттарды, сипаттамаларды бірнеше рет пайдалануына қойылатын талаптарды белгілейтін құжат;
51) өзін – өзі реттеу – бекітуге, олардың сақталуын бақылауды жүзеге асыруға, сондай-ақ өзін-өзі реттеу субъектілерінің мүліктік жауапкершілігін қамтамасыз етуге негізделген өздері жүзеге асыратын кәсіпкерлік немесе кәсіптік қызметті дербес реттеуге бағытталған 2015 жылғы 12 қарашадағы "өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген шаралар кешені;
52) өзін - өзі реттеу субъектілері – өзін-өзі реттейтін ұйымдар, өзін-өзі реттейтін ұйымдардың мүшелері (қатысушылары);

53) отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК) – составная часть (подсистема) национальной системы квалификаций, представляющая собой рамочную структуру дифференцированных уровней квалификации, признаваемых в отрасли;
54) санитария (от лат sanitas "здоровье") – система мероприятий, обеспечивающих охрану здоровья и профилактику различных заболеваний, а также комплекс мер по практическому применению разработанных гигиенической наукой нормативов, санитарных правил и рекомендации, обеспечивающих оптимизацию условий воспитания и обучения, быта, труда, отдыха, питания и опорожнения людей с целью укрепления, и сохранения их здоровья ("Если гигиена – наука о сохранении и улучшении здоровья, то санитария – практическая деятельность, при помощи которой это достигается (Г.В. Хлопин – 1921);
55) санитарно-карантинный контроль – вид государственного контроля и надзора в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в отношении лиц, транспортных средств и подконтрольной государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору продукции (товаров) в пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза, на межгосударственных передаточных железнодорожных станциях или стыковых станциях в целях предотвращения ввоза потенциально опасной для здоровья человека продукции (товаров), завоза, возникновения и распространения инфекционных и массовых неинфекционных заболеваний (отравлений);
56) санитарно-карантинный пункт (далее – СКП) – специально оборудованные и оснащенные служебные помещения и территория, предназначенные для осуществления государственного санитарно-эпидемиологического надзора (контроля) за лицами, транспортными средствами и подконтрольными товарами в пунктах пропуска через таможенную границу таможенного союза, межгосударственных передаточных железнодорожных станциях через таможенную границу таможенного союза (далее – пункты пропуска), и размещения должностных лиц, осуществляющих такой контроль (далее – должностные лица, осуществляющие санитарно-карантинный контроль), и соответствующие типовым требованиям по оборудованию и техническому оснащению зданий, помещений и сооружений, необходимых для организации санитарно-карантинного контроля;
57) санитарно-защитная зона – территория, отделяющая зоны специального назначения, а также промышленные организации и другие производственные, коммунальные и складские объекты в населенном пункте от близлежащих селитебных территорий, зданий и сооружений жилищно-гражданского назначения в целях ослабления воздействия на них неблагоприятных факторов;

53) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі – СБШ) – салада мойындалған біліктіліктердің сараланған деңгейлерінің құрылымдық құрылымы болып табылатын ұлттық біліктілік жүйесінің құрамдас бөлігі (кіші жүйесі);
54) санитария - (латынша sanitas "денсаулық") – денсаулықты қорғауды және түрлі аурулардың алдын алуды қамтамасыз ететін іс-шаралар жүйесі, сондай-ақ гигиеналық ғылыми әзірлеген нормативтерді, санитариялық ережелер мен ұсынымдарды тәжірибеде қолдану жөніндегі шаралар кешені, денсаулықты сақтау және нығайту мақсатында адамдарды тәрбиелеу мен оқыту, тұрмыс, еңбек, демалу, тамақтану және қызмет көрсету жағдайларын оңтайландыруды қамтамасыз етеді ("Егер гигиена – денсаулықты сақтау және жақсарту туралы ғылым болса, онда санитария - бұл гигиенаның көмегімен қол жеткізілетін практикалық қызмет" (Г.В. Хлопин – 1921);
55) санитариялық-карантиндік бақылау – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде, адам денсаулығы үшін ықтимал қауіпті өнімдерді әкелуді болғызбау мақсатында, мемлекетаралық беру теміржол станцияларында немесе түйісу станцияларында (жұқпалы және жаппай жұқпалы емес аурулардың (уланулардың) әкелінуі, пайда болуы және таралуы жөнінде адамдарға, көлік құралдарына қатысты халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы және мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау мен өнімнің (тауарлардың) бақылауындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау түрі;
56) санитариялық-карантиндік пункт (бұдан әрі – СКП) – Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде, кеден одағының кедендік шекарасы арқылы мемлекетаралық өткізу теміржол станцияларында (бұдан әрі-пункттер) адамдарды, көлік құралдарын және бақылаудағы тауарларды мемлекеттік санитариялық – эпидемиологиялық қадағалауды (бақылауды) жүзеге асыруға арналған және осындай бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғаларды орналастыру (бұдан әрі – санитариялық-карантиндік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар) және санитариялық-карантиндік бақылауды ұйымдастыру үшін қажетті, техникалық жарақтандыру жөніндегі үлгілік талаптарға сәйкес, арнайы жабдықталған және жарақтандырылған, қызметтік үй-жайлар мен аумақ ғимараттары;
57) санитариялық-қорғау аймағы – арнайы мақсаттағы аймақтарды, сондай-ақ елді мекендегі өнеркәсіптік ұйымдар мен басқа да өндірістік, коммуналдық және қойма объектілерін оларға қолайсыз факторлардың әсерін әлсірету мақсатында жақын маңдағы қоныстану аумақтарынан, тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстардан бөлетін аумақ;

58) санитарно-профилактические мероприятия – организационные, административные, инженерно-технические, медико-санитарные, профилактические и иные меры, направленные на оценку риска, вредного воздействия на человека факторов среды обитания, устранение или уменьшение такого риска, предотвращение возникновения и распространения инфекционных и массовых неинфекционных болезней (отравлений) и их ликвидацию;
59) санитарно-эпидемиологический аудит – альтернативная форма контроля эпидемических значимых объектов, подлежащих государственному контролю и надзору в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, на предмет выявления и оценки санитарно-эпидемиологических рисков и разработки рекомендации по приведению указанных объектов в соответствие с требованиями нормативных правовых актов в сфере профессионального обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
60) наставник – медицинский работник со стажем не менее пяти лет, назначаемый руководителем медицинской организации или организации медицинского образования для оказания практической помощи в профессиональной адаптации обучающихся по программам медицинского образования и молодых специалистов, осуществляющий деятельность на основе триединства образования, науки и практики;
61) национальная система квалификаций – целостный комплекс правовых и институциональных регуляторов спроса и предложения квалификаций, обеспечивающих взаимосвязь отраслей экономики, рынка труда и системы профессионального образования и обучения;
62) национальный классификатор занятий – систематизированный перечень занятий (профессий/должностей), который отражает наименования занятий (профессий/должностей), применяемых на территории Республики Казахстан, и классифицирует их по уровню и специализации навыков в соответствии с видом выполняемых работ;
63) декретированная группа населения – лица, работающие в сфере обслуживания населения и представляющие наибольшую опасность для заражения окружающих людей инфекционными и паразитарными заболеваниями;
64) санитарно-эпидемиологическое благополучие населения – состояние здоровья населения, среды обитания, при котором отсутствует вредное воздействие на человека факторов среды обитания и обеспечиваются благоприятные условия его жизнедеятельности;
65) аудитор в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения – физическое лицо, осуществляющее деятельность по проведению санитарно-эпидемиологического аудита;
66) аудиторская организация в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения – юридическое лицо (коммерческая организация), созданная для осуществления деятельности по проведению санитарно-эпидемиологического аудита;

58) санитариялық-профилактикалық іс-шаралар – тіршілік ету ортасы факторларының қауіп-қатерін, адамға зиянды әсерін бағалауға, мұндай қауіп-қатерді жоюға немесе азайтуға, инфекциялық және жаппай инфекциялық емес аурулардың (уланулардың) туындауы мен таралуының алдын алуға және оларды жоюға бағытталған ұйымдастырушылық, әкімшілік, инженерлік-техникалық, медициналық-санитариялық, профилактикалық және өзге де шаралар;
59) санитариялық-эпидемиологиялық аудит – халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылауға және қадағалауға жататын эпидемиялық маңызы бар объектілерді санитариялық-эпидемиологиялық қауіп-қатерді анықтау мен бағалау және аталған объектілерді халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын кәсіптік қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келтіру жөнінде ұсынымдар әзірлеу тұрғысынан бақылаудың баламалы нысаны;
60) тәлімгер – медициналық білім беру бағдарламалары бойынша білім алушылар мен жас мамандардың кәсіптік бейімделуіне практикалық көмек көрсету үшін медициналық ұйымның немесе медициналық білім беру ұйымының басшысы тағайындайтын, білім, ғылым және практиканың үштұғырлығы негізінде қызметін жүзеге асыратын, кемінде бес жыл өтілі бар медицина қызметкері;
61) ұлттық біліктілік жүйесі – экономика салаларының, еңбек нарығының және кәсіптік білім мен оқыту жүйесінің өзара байланысын қамтамасыз ететін біліктілікке сұраныс пен ұсынысты құқықтық және институционалдық реттеуіштердің ажырамас жиынтығы;
62) ұлттық кәсіптер классификаторы – Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын кәсіптердің (кәсіптердің/лауазымдардың) атауларын көрсететін кәсіптердің (кәсіптердің/лауазымдардың) жүйеленген тізімі және орындалған жұмыстардың түріне сәйкес олардың деңгейіне және біліктілігіне қарай жіктейді;
63) халықтың декретивтік тобы – халыққа қызмет көрсету саласында жұмыс істейтін және басқа адамдарға инфекциялық және паразиттік ауруларды жұқтыру үшін аса қауіпті тұлғалар;
64) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы – тіршілік ету ортасы факторларының адамға зиянды әсері болмайтын және оның тіршілік етуінің қолайлы жағдайлары қамтамасыз етілетін халықтың денсаулық жағдайы, тіршілік ету ортасы;
65) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы аудитор – санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға;
66) халықтың санитариялық - эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы аудиторлық ұйым – санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін құрылған заңды тұлға (коммерциялық ұйым);

67) государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения – государственный орган, реализующий государственную политику в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроль и надзор за соблюдением требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и иными законодательными актами Республики Казахстан;
68) потенциально опасные химические и биологические вещества – вещества, которые при определенных условиях и в определенных концентрациях могут оказать вредное влияние на здоровье человека или будущего поколения, применение и использование которых регламентируются нормативными правовыми актами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
69) эпидемиология (от греч. epi-страна; demos-население; logos – учение) – общая медицинская наука, определяющая закономерности возникновения и распространения заболеваний различной этиологии с целью разработки контрольных и профилактических мер. Изучает случаи заболеваемости на определенной территории в определенное время среди определенных групп населения;
70) эпидемия – массовое распространение инфекционного заболевания, существенно превышающее обычно регистрируемый уровень заболеваемости;
71) эпидемически значимые объекты – объекты, производимая продукция и (или) деятельность которых при нарушении требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения могут привести к возникновению пищевых отравлений и (или) инфекционных, паразитарных заболеваний среди населения и (или) нанести вред здоровью населения от физических факторов, промышленных и радиоактивных загрязнений;
72) эпидемический очаг – место пребывания источника инфекции с окружающими его людьми и на территории, в пределах которой возможна передача возбудителя инфекционной болезни.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ВИЧ – Вирус иммунодефицита человека
2) МКБ-10 – Международный классификатор болезней
3) МУ – Методические указания
4) КС – Квалификационный справочник
5) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник
6) МЗ – Министерство здравоохранения
7) СИЗ – Средства индивидуальной защиты
8) СЛР – Сердечно-легочная реанимация
9) ПС – Профессиональный стандарт
10) РК – Республика Казахстан
11) ИСМП – Инфекция, связанная с оказанием медицинской помощи
12) ГСЭН – Государственный санитарно-эпидемиологический надзор
13) НПА – Нормативно-правовой акт
14) ПБА – Патогенные биологические агенты

67) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік орган – халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік саясатты, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде белгіленген талаптардың сақталуын бақылауды және қадағалауды іске асыратын мемлекеттік орган;
68) ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық заттар – белгілі бір жағдайларда және концентрацияда адамның немесе болашақ ұрпақтың денсаулығына зиянды әсер ету мүмкіндігі, оларды қолдану және пайдалану халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілермен реттеледі;
69) эпидемиология (грек тілінен epi-ел іші; demos- халыққа; logos-ілім) – бақылау және алдын алу шараларын әзірлеу мақсатында әртүрлі этиологиядағы аурулардың пайда болуы мен таралу заңдылықтарын анықтайтын жалпы медицина ғылымы. Халықтың белгілі бір топтары арасында белгілі бір уақытта белгілі бір аумақта сырқаттану жағдайларын зерттейді;
70) эпидемия – жұқпалы аурудың жаппай таралуы, әдетте аурудың тіркелген деңгейінен едәуір асып түседі;
71) эпидемиялық маңызы бар объектілер – өндірілетін өнім және (немесе) қызметі халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптары бұзылған кезде халық арасында тамақтан уланудың және (немесе) инфекциялық, паразиттік аурулардың туындауына әкеп соғуы және (немесе) халықтың денсаулығына физикалық факторлардан, өнеркәсіптік және радиоактивті ластанудан зиян келтіруі мүмкін объектілер;
72) эпидемиялық ошақ – инфекция көзінің айналасындағы адамдармен және оның шегінде жұқпалы ауру қоздырғышының берілуі мүмкін аумақта болу орны.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АИТВ – Адамның иммун тапшылығы вирусы
2) АХЖ–10 – Аурулардың халықаралық жіктеуіші
3) ӘН – Әдістемелік нұсқаулық
4) БА – Біліктілік анықтамалығы
5) БТБА – Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы
6) ДСМ – Денсаулық сақтау министрлігі
7) ЖҚҚ – Жеке қорғану құралдары
8) ЖӨР – Жүрек-өкпе реанимациясы
9) КС – Кәсіптік стандарт
10) ҚР – Қазақстан Республикасы
11) МККБИ – Медициналық көмек көрсетуге байланысты инфекция
12) МСЭҚ – Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау
13) НҚА – Нормативтік-құқықтық акт
14) ПБА – Патогенді биологиялық агент

15) ОРК – Отраслевая рамка квалификаций
16) СКП – Санитарно-карантинный пункт
17) СЗЗ – Санитарно-защитная зона
18) СОП – Стандартные операционные процедуры
19) ЗОЖ – Здоровый образ жизни
20) ЧС – Чрезвычайная ситуация
21) ТБ – Техника безопасности
22) НКЗ – Национальный классификатор занятий
23) ОКЭД – Общий классификатор видов экономической деятельности
24) BSL-2 – Уровень биологической безопасности
25) ISO – Международная организация по стандартизации
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
5. Код профессионального стандарта:
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
P Образование
85 Образование
85.4 Высшее образование (5-й, 6-й, 7-й, 8-й уровни)
85.42 Высшее и послевузовское образование
85.42.1 Высшее образование
P Образование
85 Образование
85.4 Высшее образование (5-й, 6-й, 7-й, 8-й уровни)
85.42 Высшее и послевузовское образование
85.42.2 Послевузовское образование
M Профессиональная, научная и техническая деятельность
71 Деятельность в области архитектуры, инженерных изысканий, технических испытаний и анализа
71.2 Технические испытания и анализы
71.20 Технические испытания и анализы
71.20.9 Деятельность прочих учреждений, осуществляющих технические испытания и анализы
M Профессиональная, научная и техническая деятельность
72 Научные исследования и разработки
72.1 Научные исследования и экспериментальные разработки в области естественных и технических наук
72.19 Прочие научные исследования и экспериментальные разработки в области естественных и технических наук
72.19.9 Прочие исследования и разработки в области естественных и технических наук
7. Краткое описание профессионального стандарта: Включает профессии, реализующие государственную политику в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроль и надзор за соблюдением требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и иными законодательными актами Республики Казахстан. Включает проведение физических, химических и других поддающихся анализу испытаний всех видов материалов и продуктов включая: испытания в области гигиены питания, контроль за производством пищевых продуктов; исследования и измерения параметров окружающей среды, загрязнения воздуха, водных ресурсов и почвы, сертификацию продукции, включающей товары народного потребления; лабораторные анализы, тестирование всех типов материалов и продуктов, за исключением медицинских препаратов. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.

15) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері
16) СКП – Санитариялық-карантиндік пункт
17) СҚА – Санитариялық-қорғау аймағы
18) СОР – Стандартты операциялық рәсімдер
19) СӨС – Салауатты өмір салты
20) ТЖ – Төтенше жағдай
21) ТҚ – Техникалық қауіпсіздік
22) ҰКЖ – Ұлттық кәсіптер жіктеуіші
23) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
24) BSL-2 – Биологиялық қауіпсіздік деңгейі
25) ISO – Халықаралық стандарттау ұйымы
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызмет
5. Кәсіптік стандарттың коды:
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
P Білім беру
85 Білім беру
85.4 Жоғары білім беру (5-ші, 6-ші, 7-ші, 8-ші деңгейлер)
85.42 Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру
85.42.1 Жоғары білім беру
P Білім беру
85 Білім беру
85.4 Жоғары білім беру (5-ші, 6-ші, 7-ші, 8-ші деңгейлер)
85.42 Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру
85.42.2 Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру
M Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
71 Сәулет, инженерлік ізденістер, техникалық сынақтар мен талдау саласындағы қызмет
71.2 Техникалық сынақтар мен талдаулар
71.20 Техникалық сынақтар мен талдаулар
71.20.9 Техникалық сынақтар мен талдауды жүзеге асыратын басқа да мекемелер қызметі
M Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
72 Ғылыми зерттеулер және әзірлемелер
72.1 Жаратылыстану мен техникалық ғылымдар саласындағы ғылыми зерттеулер мен эксперименттік әзірлемелер
72.19 Жаратылыстану мен техникалық ғылымдар саласындағы өзге де ғылыми зерттеулер мен эксперименттік әзірлемелер
72.19.9 Жаратылыстану және техникалық ғылымдар саласындағы өзге де зерттеулер мен әзірлемелер
7.Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыратын кәсіптерді, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде белгіленген талаптардың сақталуын бақылауды және қадағалауды қамтиды. Материалдар мен өнімдердің барлық түрлеріне физикалық, химиялық және басқа да талдауға болатын сынақтар жүргізуді қамтиды: тағам гигиенасы саласындағы сынақтар, тағам өнімдерінің өндірісін бақылау; қоршаған ортаның параметрлерін, ауаның, су ресурстарының және топырақтың ластануын зерттеу және өлшеу, халық тұтынатын тауарларды қамтитын өнімді сертификаттау; зертханалық талдаулар, медициналық препараттарды қоспағанда, материалдар мен өнімдердің барлық түрлерін тестілеу. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.

8. Перечень карточек профессий:
1) 4.1 Помощник врача гигиениста-эпидемиолога - 4 уровень ОРК
2) 4.2. Помощник врача гигиениста-эпидемиолога - 4 уровень ОРК
3) 4.3 Помощник врача гигиениста-эпидемиолога - 4 уровень ОРК
4) 6.1 Врач (специалист) эпидемиолог - 6 уровень ОРК
5) 6.1 Врач (специалист) гигиенист - 6 уровень ОРК
6) 6.1 Врач (специалист) санитарно-эпидемиологической службы - 6 уровень ОРК
7) 6.2 Врач (специалист) гигиенист - 6 уровень ОРК
8) 6.2 Врач (специалист) санитарно-эпидемиологической службы - 6 уровень ОРК
9) 6.2 Врач (специалист) эпидемиолог - 6 уровень ОРК
10) 6.3 Врач (специалист) санитарно-эпидемиологической службы - 6 уровень ОРК
11) 6.3 Врач (специалист) эпидемиолог - 6 уровень ОРК
12) 6.3 Врач (специалист) гигиенист - 6 уровень ОРК
13) 7.1 Врач (специалист) бактериолог - 7 уровень ОРК
14) 7.1 Врач (специалист) паразитолог - 7 уровень ОРК
15) 7.1 Врач (специалист) эпидемиолог - 7 уровень ОРК
16) 7.1 Врач (специалист) гигиены труда - 7 уровень ОРК
17) 7.1 Врач (специалист) гигиены детей и подростков - 7 уровень ОРК
18) 7.1 Врач (специалист) радиационной гигиены - 7 уровень ОРК
19) 7.1 Врач (специалист) коммунальной гигиены - 7 уровень ОРК
20) 7.1 Врач (специалист) микробиолог - 7 уровень ОРК
21) 7.1 Врач (специалист) гигиены питания - 7 уровень ОРК
22) 7.1 Врач (специалист) вирусолог - 7 уровень ОРК
23) 7.2 Врач (специалист) гигиены труда - 7 уровень ОРК
24) 7.2 Врач (специалист) микробиолог - 7 уровень ОРК
25) 7.2 Врач (специалист) радиационной гигиены - 7 уровень ОРК
26) 7.2 Врач (специалист) вирусолог - 7 уровень ОРК
27) 7.2 Врач (специалист) гигиены питания - 7 уровень ОРК
28) 7.2 Врач (специалист) эпидемиолог - 7 уровень ОРК
29) 7.2 Врач (специалист) паразитолог - 7 уровень ОРК
30) 7.2 Врач (специалист) коммунальной гигиены - 7 уровень ОРК
31) 7.2 Врач (специалист) бактериолог - 7 уровень ОРК
32) 7.2 Врач (специалист) гигиены детей и подростков - 7 уровень ОРК
33) 7.3 Врач (специалист) гигиены труда - 7 уровень ОРК
34) 7.3 Врач (специалист) эпидемиолог - 7 уровень ОРК
35) 7.3 Врач (специалист) вирусолог - 7 уровень ОРК
36) 7.3 Врач (специалист) гигиены питания - 7 уровень ОРК
37) 7.3 Врач (специалист) бактериолог - 7 уровень ОРК
38) 7.3 Врач (специалист) коммунальной гигиены - 7 уровень ОРК
39) 7.3 Врач (специалист) микробиолог - 7 уровень ОРК
40) 7.3 Врач (специалист) паразитолог - 7 уровень ОРК
41) 7.3 Врач (специалист) гигиены детей и подростков - 7 уровень ОРК
42) 7.3 Врач (специалист) радиационной гигиены - 7 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "4.1 Помощник врача гигиениста-эпидемиолога":
Код группы:

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 4.1 Гигиенист-эпидемиолог дәрігердің көмекшісі - СБШ 4 деңгейі
2) 4.2 Гигиенист-эпидемиолог дәрігердің көмекшісі - СБШ 4 деңгейі
3) 4.3 Гигиенист -эпидемиолог дәрігердің көмекшісі - СБШ 4 деңгейі
4) 6.1 Дәрігер (маман) эпидемиолог - СБШ 6 деңгейі
5) 6.1 Дәрігер (маман) гигиенист - СБШ 6 деңгейі
6) 6.1 Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері (маманы) - СБШ 6 деңгейі
7) 6.2 Дәрігер (маман) гигиенист - СБШ 6 деңгейі
8) 6.2 Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері (маманы) - СБШ 6 деңгейі
9) 6.2 Дәрігер (маман) эпидемиолог - 6 СБШ деңгейі
10) 6.3 Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері (маманы) - СБШ 6 деңгейі
11) 6.3 Дәрігер (маман) эпидемиолог - СБШ 6 деңгейі
12) 6.3 Дәрігер (маман) гигиенист - СБШ 6 деңгейі
13) 7.1 Дәрігер (маман) бактериолог - СБШ 7 деңгейі
14) 7.1 Дәрігер (маман) паразитолог - СБШ 7 деңгейі
15) 7.1 Дәрігер (маман) эпидемиолог - СБШ 7 деңгейі
16) 7.1 Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы) - СБШ 7 деңгейі
17) 7.1 Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы) - СБШ 7 деңгейі
18) 7.1 Радиациялық гигиена дәрігері (маманы) - СБШ 7 деңгейі
19) 7.1 Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы) - СБШ 7 деңгейі
20) 7.1 Дәрігер (маман) микробиолог - СБШ 7 деңгейі
21) 7.1 Тағам гигиенасы дәрігері (маманы) - СБШ 7 деңгейі
22) 7.1 Дәрігер (маман) вирусолог - СБШ 7 деңгейі
23) 7.2 Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы) - СБШ 7 деңгейі
24) 7.2 Дәрігер (маман) микробиолог - СБШ 7 деңгейі
25) 7.2 Радиациялық гигиена дәрігері (маманы) - СБШ 7 деңгейі
26) 7.2 Дәрігер (маман) вирусолог - СБШ 7 деңгейі
27) 7.2 Тағам гигиенасы дәрігері (маманы) - СБШ 7 деңгейі
28) 7.2 Дәрігер (маман) эпидемиолог - СБШ 7 деңгейі
29) 7.2 Дәрігер (маман) паразитолог - СБШ 7 деңгейі
30) 7.2 Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы) - СБШ 7 деңгейі
31) 7.2 Дәрігер (маман) бактериолог - СБШ 7 деңгейі
32) 7.2 Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы) - СБШ 7 деңгейі
33) 7.3 Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы) - СБШ 7 деңгейі
34) 7.3 Дәрігер (маман) эпидемиолог - СБШ 7 деңгейі
35) 7.3 Дәрігер (маман) вирусолог - СБШ 7 деңгейі
36) 7.3 Тағам гигиенасы дәрігері (маманы) - СБШ 7 деңгейі
37) 7.3 Дәрігер (маман) бактериолог - СБШ 7 деңгейі
38) 7.3 Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы) - СБШ 7 деңгейі
39) 7.3 Дәрігер (маман) микробиолог - СБШ 7 деңгейі
40) 7.3 Дәрігер (маман) паразитолог - СБШ 7 деңгейі
41) 7.3 Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы) - СБШ 7 деңгейі
42) 7.3 Радиациялық гигиена дәрігері (маманы) - СБШ 7 деңгейі
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "4.1 Гигиенист-эпидемиолог дәрігердің көмекшісі":
Топтың коды:

2269-2
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
4.1 Помощник врача гигиениста-эпидемиолога
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
4.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Гигиена и эпидемиология
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
опыт работы не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
3212-0-001 - Лаборант санитарно-эпидемиологической службы
3259-0-002 - Инструктор-дезинфектор
3212-0-005 - Санитарный фельдшер
Основная цель деятельности:
Проведение санитарно-эпидемиологических (профилактических) мероприятий.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление деятельности в области эпидемиологического надзора.
2. Осуществление деятельности в области санитарно-гигиенического надзора.
Дополнительные трудовые функции:
1. Осуществление профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение инфекционных заболеваний.
2. Соблюдение требований охраны труда, техники безопасности и санитарных норм при выполнении профессиональных обязанностей.
Трудовая функция 1:
Осуществление деятельности в области эпидемиологического надзора.
Навык 1:
Проведение эпидемиологических (профилактических) мероприятий.
Умения:
1. Составлять и оформлять административно-организационные документы.
2. Осуществлять сбор, транспортировку, хранение и обработку материалов как для гигиенических, так и для бактериологических исследований.
3. Проводить информационно-образовательную работу среди населения.
4. Осуществлять сбор оперативной информации об эпидемиологической ситуации.
5. Проводить противоэпидемиологические мероприятия в очаге инфекции.
6. Владеть техникой иммунопрофилактики.
7. Проводить санитарно-эпидемиологические обследования объектов и эпидемиологических очагов с отбором проб для лабораторных исследований.
8. Выполнять требования по проведению дезинфекционных, дератизационных и дезинсекционных мероприятий.
9. Выполнять требования инфекционного контроля и инфекционной безопасности пациентов и медицинского персонала.
10. Решать практические задачи базовой категории сложности в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, требующих самостоятельного анализа рабочей ситуации и ее предсказуемых изменений.
11. Проводить текущий и итоговый контроль, оценивать и корректировать деятельность в области эпидемиологического благополучия населения.
Знания:

2269-2
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
4.1 Гигиенист-эпидемиолог дәрігердің көмекшісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
4.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Гигиена және эпидемиология
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жұмыс тәжірибесі қажет емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3212-0-001 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет зертханашысы
3259-0-002 - Инструктор-дезинфектор
3212-0-005 - Санитариялық фельдшер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Санитариялық-эпидемиологиялық (профилактикалық) іс-шараларды жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Эпидемиологиялық қадағалау саласындағы қызметті жүзеге асыру.
2. Санитариялық-гигиеналық қадағалау саласындағы қызметті жүзеге асыру.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Жұқпалы аурулардың алдын алуға бағытталған профилактикалық және эпидемияға қарсы шараларды жүзеге асыру.
2. Кәсіби міндеттерін орындау кезінде еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы мен санитариялық нормалар талаптарын сақтау.
Еңбек функциясы 1:
Эпидемиологиялық қадағалау саласындағы қызметті жүзеге асыру.
Дағды 1:
Эпидемиологиялық (профилактикалық) іс-шараларды жүргізу.
Машықтар:
1. Әкімшілік-ұйымдастыру құжаттарын жасау және рәсімдеу дағдыларын білу.
2. Гигиеналық және бактериологиялық зерттеулерге арналған материалдарды жинау, тасымалдау, сақтау және өңдеу дағдыларын білу.
3. Халық арасында ақпараттық-білім беру жұмыстарын жүргізу.
4. Эпидемиологиялық жағдай туралы жедел ақпарат жинау.
5. Инфекция ошағында эпидемияға қарсы шараларды жүргізу.
6. Иммунопрофилактика техникаларын білу.
7. Объектілер мен эпидемиялық ошақтарда зертханалық зерттеуге сынама алып санитариялық-эпидемиологиялық тексеру жүргізу.
8. Дезинфекциялық, дератизациялық және дезинсекциялық шараларды орындау.
9. Пациенттер мен медициналық персоналдың инфекциялық бақылау және инфекциялық қауіпсіздік талаптарын орындау дағдыларын орындау.
10. Жұмыс жағдайын және оның болжамды өзгерістерін дербес талдауды талап ететін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы күрделіліктің базалық санатындағы практикалық міндеттерді шешу дағдыларын жүргізу.
11. Халықтың әл-ауқатының эпид саласындағы қызметті бағалауды және түзетуді, ағымдағы және қорытынды бақылауды жүргізу дағдыларын орындау.
Білімдер:

1. Нормативные правовые акты в области здравоохранения и санитарно-эпидемиологического благополучия.
2. Методика работ по воспитанию населения по профилактике инфекционных заболеваний.
3. Влияния факторов окружающей среды на здоровье населения и разработка мероприятий по предупреждению заболеваний.
4. Методы отбора, транспортировки, хранения и обработки продуктов питания, товаров, изделий, токсических, радиоактивных и биологических веществ, питьевой воды, сточных вод, почв, дезинфицирующих средств.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Выполнение лабораторных исследований, испытаний, измерений, сопровождающие государственный санитарно-эпидемиологический надзор.
Умения:
1. Проводить лабораторные исследования, инструментальные замеры.
2. Использовать лабораторное оборудование, контрольно-измерительные приборы и автоматизированные системы анализа.
3. Выполнять санитарно-химические, микробиологические, токсикологические, радиологические и иные исследования.
4. Анализировать полученные данные, оценивать соответствие показателей установленным нормативам.
5. Документировать результаты исследований, оформлять протоколы и отчеты.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в области здравоохранения и санитарно-эпидемиологического благополучия.
2. Методика проведения лабораторных и инструментальных исследований.
3. Правила эксплуатации, калибровки и метрологического обеспечения лабораторного оборудования и измерительных приборов.
4. Требования к обеспечению качества и достоверности лабораторных исследований.
5. Порядок оформления результатов лабораторных испытаний и представления их в органы санитарно-эпидемиологического надзора.
6. Основы биологической и химической безопасности при работе в лаборатории.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Осуществление деятельности в области санитарно-гигиенического надзора.
Навык 1:
Проводить санитарно-гигиенический надзор за объектами окружающей среды, организациями, учреждениями и предприятиями с целью обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Умения:
1. Составлять и оформлять учетно-отчетную документацию.
2. Осуществлять сбор, транспортировку, хранение и обработку материалов для гигиенических исследований.
3. Проводить информационно-образовательную работу среди населения.
4. Проводить санитарно-гигиеническое обследования объектов с отбором проб для лабораторных исследований.
5. Проводить текущий и итоговый контроль, оценивать и корректировать деятельность в области эпидемиологического благополучия населения.
Знания:

1. Денсаулық сақтау және санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылық саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Халықты жұқпалы аурулардың алдын алу бойынша тәрбиелеу жөніндегі жұмыс әдістемесі.
3. Қоршаған орта факторларының халық денсаулығына әсері және аурулардың алдын алу жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.
4. Тамақ өнімдерін, тауарларды, бұйымдарды, уытты, радиоактивті және биологиялық заттарды, ауыз суды, сарқынды суларды, топырақты, дезинфекциялау құралдарын іріктеу, тасымалдау, сақтау және өңдеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асыратын зертханалық зерттеулерді, сынақтарды, өлшеулерді жүргізу.
Машықтар:
1. Зертханалық зерттеулер, аспаптық өлшеулер жүргізу.
2. Зертханалық жабдықтарды, бақылау-өлшеу аспаптарын және талдаудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану.
3. Санитариялық-химиялық, микробиологиялық, токсикологиялық, радиологиялық және өзге де зерттеулерді орындау.
4. Алынған деректерді талдау, көрсеткіштердің белгіленген нормативтерге сәйкестігін бағалау.
5. Зерттеу нәтижелерін құжаттандыру, хаттамалар мен есептерді рәсімдеу.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау және санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылық саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізу әдістемелері.
3. Зертханалық жабдықтар мен өлшеу аспаптарын пайдалану, калибрлеу және метрологиялық қамтамасыз ету ережесі.
4. Зертханалық зерттеулердің сапасы мен дұрыстығын қамтамасыз етуге қойылатын талаптар.
5. Зертханалық сынақтардың нәтижелерін ресімдеу және оларды санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органдарына ұсыну тәртібі.
6. Зертханада жұмыс істеу кезіндегі биологиялық және химиялық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Санитариялық-гигиеналық қадағалау саласындағы қызметті жүзеге асыру.
Дағды 1:
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету мақсатында қоршаған орта объектiлерiне, ұйымдарға, мекемелер мен кәсiпорындарға санитариялық-гигиеналық қадағалау жүргiзу.
Машықтар:
1. Есепке алу-есеп беру құжаттамасын жасайды және рәсімдейді.
2. Гигиеналық зерттеулерге арналған материалдарды жинауды, тасымалдауды, сақтауды және өңдеуді жүзеге асыру.
3. Халық арасында ақпараттық-білім беру жұмысын жүргізу.
4. Зертханалық зерттеулер үшін сынама алу арқылы объектілерге санитариялық-гигиеналық тексеру жүргізу.
5. Ағымдағы және қорытынды бақылауды жүргізу, халықтың эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті бағалау және түзету.
Білімдер:

1. Нормативные правовые акты в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Методика работ по гигиеническому воспитанию населения и принципам ЗОЖ.
3. Влияния на здоровье человека факторов окружающей среды, мероприятия по охране окружающей среды.
4. Методы отбора, транспортировки, хранения и обработки продуктов питания, товаров, изделий, токсических, радиоактивных и биологических веществ, питьевой воды, сточных вод, почвы.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Проводить санитарно-гигиенические обследования объектов различного назначения (производственные, коммунальные, образовательные и др.).
Умения:
1. Определять цель, объем и методы проведения санитарно-гигиенического обследования объекта.
2. Использовать утвержденные формы и методики обследований в соответствии с действующими нормативными документами (Санитарные нормы, МУ).
3. Проводить визуальный осмотр и оценку состояния помещений, оборудования, инженерных систем и прилегающей территории.
4. Оценивать соответствие условий труда, обучения, проживания санитарно-гигиеническим нормам и требованиям охраны здоровья.
5. Отбирать пробы воздуха, воды, почвы, поверхностей, пищевых продуктов для лабораторных исследований.
6. Проводить измерения параметров микроклимата, освещенности, шума, вибрации и других факторов среды.
7. Анализировать полученные данные и выявлять отклонения от установленных норм.
8. Формулировать заключения по результатам обследования и разрабатывать предложения по устранению нарушений.
Знания:
1. Санитарные нормы и правила (Санитарные нормы, Гигиенические нормативы, Методические указания), регулирующие обследования различных типов объектов.
2. Основы гигиены труда, коммунальной, школьной, пищевой и радиационной гигиены.
3. Методики отбора и транспортировки проб для лабораторных исследований.
4. Методы измерений факторов производственной и окружающей среды (шум, освещенность, микроклимат, запыленность, химические вещества и т. д.).
5. Основы санитарной статистики и оценки достоверности полученных данных.
6. Принципы оценки риска влияния факторов среды на здоровье человека.
7. Правила взаимодействия с администрацией обследуемых объектов и органами санитарного надзора.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Осуществление профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение инфекционных заболеваний.
Навык 1:
Участвовать в планировании и реализации профилактических и противоэпидемических мероприятий (дезинфекция, дезинсекция, дератизация, вакцинация).
Умения:

1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Халықты гигиеналық тәрбиелеу және СӨС қағидаттары жөніндегі жұмыс әдістемесі.
3. Қоршаған орта факторларының адам денсаулығына әсері, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар.
4. Тамақ өнімдерін, тауарларды, бұйымдарды, уытты, радиоактивті және биологиялық заттарды, ауыз суды, сарқынды суларды, топырақты іріктеу, тасымалдау, сақтау және өңдеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Әртүрлі мақсаттағы объектілерге (өндірістік, коммуналдық, білім беру және т.б.) санитариялық-гигиеналық тексеру жүргізу.
Машықтар:
1. Объектіге санитариялық-гигиеналық тексеру жүргізудің мақсатын, көлемін және әдістерін анықтау.
2. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға (Санитариялық нормалар, ӘН) сәйкес зерттеулердің бекітілген нысандары мен әдістемелерін пайдалану.
3. Бөлмелердің, жабдықтардың, инженерлік жүйелердің және іргелес аумақтардың жай-күйін көзбен шолып қарау және бағалау.
4. Еңбек, оқу, тұру жағдайларының санитарлық-гигиеналық нормалар мен денсаулық сақтау талаптарына сәйкестігін бағалау.
5. Зертханалық зерттеулер үшін ауадан, судан, топырақтан, үстіңгі қабаттан, тамақ өнімдерінен сынама алу.
6. Микроклимат параметрлерін, жарықтануды, шуды, дірілді және басқа да орта факторларын өлшеу.
7. Алынған деректерді талдау және белгіленген нормалардан ауытқуларды анықтау.
8. Зерттеу нәтижелері бойынша қорытындыларды тұжырымдау және бұзушылықтарды жою бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
1. Әртүрлі типтегі объектілерді тексеруді реттейтін санитариялық нормалар мен ережелер (Санитариялық нормалар, Гигиеналық нормативтер, Әдістемелік нұсқаулар).
2. Еңбек гигиенасының, коммуналдық, мектеп, тамақ және радиациялық гигиенаның негіздері.
3. Зертханалық зерттеулер үшін сынамаларды іріктеу және тасымалдау әдістемесі.
4. Өндірістік және қоршаған орта факторларын өлшеу әдістері (шу, жарықтандыру, микроклимат, шаңдану, химиялық заттар және т.б.).
5. Санитариялық статистика және алынған деректердің дұрыстығын бағалау негіздері.
6. Адам денсаулығына орта факторларының әсер ету қауіп-қатерін бағалау қағидаттары.
7. Тексерілетін объектілердің әкімшілігімен және санитариялық қадағалау органдарымен өзара іс-қимыл жасау қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Жұқпалы аурулардың алдын алуға бағытталған профилактикалық және эпидемияға қарсы шараларды жүзеге асыру.
Дағды 1:
Профилактикалық және эпидемияға қарсы шараларды (дезинфекция, дезинсекция, дератизация, вакцинация) жоспарлауға және іске асыруға қатысу.
Машықтар:

1. Разрабатывать и выполнять план профилактических и противоэпидемических мероприятий на закрепленной территории или объекте.
2. Подготавливать и использовать дезинфицирующие, инсектицидные и родентицидные средства в соответствии с нормативами и инструкциями.
3. Проводить контроль качества и эффективности дезинфекционных, дезинсекционных и дератизационных мероприятий.
4. Определять очаги возможного распространения инфекций и принимать меры по их локализации.
5. Участвовать в организации и контроле проведения вакцинации среди населения и персонала.
6. Вести документацию по учету, хранению и применению дезинфицирующих средств и вакцин.
7. Анализировать результаты проведенных мероприятий и готовить предложения по повышению их эффективности.
8. Инструктировать персонал по вопросам профилактики инфекционных заболеваний и безопасного проведения дезинфекционных работ.
9. Взаимодействовать с медицинскими, ветеринарными и надзорными службами при организации профилактических мероприятий.
Знания:
1. Основы эпидемиологии инфекционных и паразитарных заболеваний.
2. Классификацию и характеристику возбудителей инфекционных заболеваний, пути и механизмы их передачи.
3. Принципы организации и проведения профилактических, санитарно-гигиенических и противоэпидемических мероприятий.
4. Виды, методы и режимы дезинфекции, дезинсекции и дератизации.
5. Правила безопасного обращения с дезинфицирующими, инсектицидными и родентицидными средствами.
6. Санитарно-эпидемиологические требования к проведению профилактических прививок, порядок вакцинации и ревакцинации.
7. Действующие санитарные правила, методические указания и нормативно-правовые акты.
8. Методы оценки эффективности проведенных профилактических и дезинфекционных мероприятий.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Выполнение лабораторных исследований, испытаний, измерений, сопровождающие государственный эпидемиологический надзор, с сопоставлением с нормой и интерпретацией полученных результатов исследования.
Умения:
1. Наблюдать за исправным состоянием лабораторного оборудования.
2. Проводить лабораторные исследования, испытания, измерения, сопровождающие государственный эпидемиологический надзор, с сопоставлением с нормой и интерпретацией полученных результатов исследования.
3. Пользоваться современным лабораторным оборудованием и средствами измерений.
4. Проводить контроль качества лабораторных исследований и оценку точности результатов.
5. Сопоставлять полученные показатели с установленными нормативами санитарных правил и гигиенических нормативов.

1. Бекітілген аумақта немесе объектіде профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жоспарын әзірлеу және орындау.
2. Дезинфекциялық, инсектицидтік және родентицидтік құралдарды нормативтер мен нұсқаулықтарға сәйкес дайындау және пайдалану.
3. Дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық шаралардың сапасы мен тиімділігін бақылауды жүргізу.
4. Инфекциялардың ықтимал таралу ошақтарын анықтау және оларды оқшаулау бойынша шаралар қабылдау.
5. Халық пен персонал арасында вакцинация жүргізуді ұйымдастыруға және бақылауға қатысу.
6. Дезинфекциялық құралдар мен вакциналарды есепке алу, сақтау және қолдану бойынша құжаттаманы жүргізу.
7. Өткізілген іс-шаралардың нәтижелерін талдау және олардың тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстар дайындау.
8. Инфекциялық аурулардың алдын алу және дезинфекциялық жұмыстарды қауіпсіз жүргізу мәселелері бойынша персоналға нұсқау беру.
9. Профилактикалық шараларды ұйымдастыру кезінде медициналық, ветеринарлық және қадағалау қызметтерімен өзара іс-қимыл жасау.
Білімдер:
1. Инфекциялық және паразиттік аурулардың эпидемиологиялық негіздері.
2. Инфекциялық аурулар қоздырғыштарының жіктелуі мен сипаттамасы, олардың берілу жолдары мен тетіктері.
3. Профилактикалық, санитариялық-гигиеналық және эпидемияға қарсы шараларды ұйымдастыру және жүргізу қағидаттары.
4. Дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау түрлері, әдістері мен режимдері.
5. Дезинфекциялық, инсектицидтік және родентицидтік құралдармен қауіпсіз жұмыс істеу қағидалары.
6. Профилактикалық егулерді жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар, вакцинациялау және ревакцинациялау тәртібі.
7. Қолданыстағы санитариялық ережелер, әдістемелік нұсқаулар және нормативтік құқықтық актілер.
8. Жүргізілген профилактикалық және дезинфекциялық шаралардың тиімділігін бағалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Алынған зерттеу нәтижелерін нормамен салыстыра және түсіндіре отырып, мемлекеттік эпидемиологиялық қадағалауды сүйемелдейтін зертханалық зерттеулерді, сынақтарды, өлшемдерді орындау.
Машықтар:
1. Зертханалық жабдықтың жарамды күйін бақылау.
2. Алынған зерттеу нәтижелерін нормамен салыстыра және түсіндіре отырып, мемлекеттік эпидемиологиялық қадағалауды сүйемелдейтін зертханалық зерттеулер, сынақтар, өлшеулер жүргізу.
3. Қазіргі заманғы зертханалық жабдықтар мен өлшеу құралдарын пайдалану.
4. Зертханалық зерттеулердің сапасын бақылау және нәтижелердің дәлдігін бағалау.
5. Алынған көрсеткіштерді санитариялық ережелер мен гигиеналық нормативтердің белгіленген нормативтерімен салыстыру.

6. Интерпретировать результаты лабораторных исследований с учетом эпидемиологической ситуации и факторов риска.
7. Составлять протоколы и аналитические заключения по результатам лабораторных испытаний.
8. Участвовать в проведении лабораторного мониторинга объектов окружающей среды и производственной среды.
Знания:
1. Принципы работы лабораторного оборудования.
2. Методика по проведению лабораторных исследований, испытаний, измерений.
3. Правила использования, разрешенных к применению дезинфекционных, стерилизационных средств.
4. Основы санитарно-эпидемиологического законодательства и нормативно-методических документов, регулирующих проведение лабораторных исследований.
5. Принципы организации и проведения лабораторного контроля в рамках государственного эпидемиологического надзора.
6. Принципы интерпретации лабораторных данных для санитарно-эпидемиологической оценки объектов среды и выявления факторов риска.
7. Порядок оформления, передачи и хранения лабораторной документации и отчетности.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Соблюдение требований охраны труда, техники безопасности и санитарных норм при выполнении профессиональных обязанностей.
Навык 1:
Применять на практике правила охраны труда, производственной санитарии, личной гигиены и техники безопасности при работе с биологическими, химическими и физическими факторами.
Умения:
1. Определять потенциально опасные и вредные производственные факторы (биологические, химические, физические) в процессе профессиональной деятельности.
2. Применять меры профилактики воздействия вредных и опасных факторов на организм человека.
3. Соблюдать санитарно-гигиенические требования и правила техники безопасности при проведении лабораторных, дезинфекционных и иных работ.
4. Действовать в соответствии с инструкциями по охране труда при аварийных ситуациях, утечках, проливах или нарушении противоэпидемического режима.
5. Контролировать соблюдение санитарных норм и требований безопасности на рабочем месте и на объектах обследования.
Знания:
1. Законодательные и нормативно-правовые акты в области охраны труда и санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Основы производственной санитарии, охраны труда и техники безопасности при работе с биологическими и химическими агентами.
3. Классификацию вредных и опасных производственных факторов, их воздействие на организм человека.
4. Правила организации безопасных условий труда при проведении санитарно-гигиенических и лабораторных работ.
5. Виды, назначение и правила применения средств индивидуальной и коллективной защиты.

6. Зертханалық зерттеулердің нәтижелерін эпидемиологиялық жағдайды және қауіп-қатер факторларын ескере отырып түсіндіру.
7. Зертханалық сынақтардың нәтижелері бойынша хаттамалар мен талдамалық қорытындылар жасау.
8. Қоршаған орта және өндірістік орта объектілеріне зертханалық мониторинг жүргізуге қатысу.
Білімдер:
1. Зертханалық жабдықтың жұмыс істеу қағидаттары.
2. Зертханалық зерттеулер, сынақтар, өлшеулер жүргізу жөніндегі әдістеме.
3. Қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық, стерилдеу құралдарын пайдалану ережесі.
4. Зертханалық зерттеулер жүргізуді реттейтін санитариялық-эпидемиологиялық заңнаманың және нормативтік-әдістемелік құжаттардың негіздері.
5. Мемлекеттік эпидемиологиялық қадағалау шеңберінде зертханалық бақылауды ұйымдастыру және жүргізу қағидаттары.
6. Орта объектілерін санитариялық-эпидемиологиялық бағалау және қауіп-қатер факторларын анықтау үшін зертханалық деректерді түсіндіру қағидаттары.
7. Зертханалық құжаттама мен есептілікті ресімдеу, беру және сақтау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 2:
Кәсіби міндеттерін орындау кезінде еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы мен санитариялық нормалар талаптарын сақтау.
Дағды 1:
Биологиялық, химиялық және физикалық факторлармен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау, өндірістік санитария, жеке гигиена және қауіпсіздік техникасы ережелерін практикада қолдану.
Машықтар:
1. Кәсіби қызмет процесінде ықтимал қауіпті және зиянды өндірістік факторларды (биологиялық, химиялық, физикалық) анықтау.
2. Адам ағзасына зиянды және қауіп-қатер факторлардың әсерінің алдын алу шараларын қолдану.
3. Зертханалық, дезинфекциялық және басқа да жұмыстарды жүргізу кезінде санитариялық-гигиеналық талаптарды және қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
4. Авариялық жағдайлар, ағулар, төгілулер немесе эпидемияға қарсы режимнің бұзылуы кезінде еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтарға сәйкес әрекет ету.
5. Жұмыс орнында және тексеру объектілерінде санитариялық нормалар мен қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылау.
Білімдер:
1. Еңбекті қорғау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы заңнамалық және нормативтік-құқықтық актілер.
2. Биологиялық және химиялық агенттермен жұмыс істеу кезінде өндірістік санитария, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы негіздері.
3. Зиянды және қауіпті өндірістік факторларды жіктеу, олардың адам ағзасына әсері.
4. Санитариялық-гигиеналық және зертханалық жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіз еңбек жағдайларын ұйымдастыру қағидалары.
5. Жеке және ұжымдық қорғану құралдарының түрлері, мақсаты және қолдану қағидалары.

6. Требования к микроклимату, освещенности, вентиляции и санитарному содержанию рабочих помещений.
7. Порядок расследования и учета несчастных случаев и профессиональных заболеваний.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Использовать средства индивидуальной защиты (СИЗ) и соблюдать противоэпидемический режим при проведении санитарно-гигиенических и профилактических мероприятий.
Умения:
1. Подбирать и правильно надевать индивидуальные средства защиты в зависимости от вида работ и уровня биологической или химической опасности.
2. Соблюдать правила использования, хранения и утилизации СИЗ.
3. Контролировать соблюдение противоэпидемического режима на объектах обследования и при проведении профилактических мероприятий.
4. Организовывать работу с соблюдением правил санитарной обработки, дезинфекции и личной гигиены.
5. Оценивать эффективность применяемых СИЗ и мер противоэпидемической защиты.
6. Инструктировать персонал и участников мероприятий по правильному использованию средств защиты и соблюдению противоэпидемических правил.
Знания:
1. Классификацию и назначение средств индивидуальной защиты (перчатки, маски, халаты, очки, респираторы и др.).
2. Правила хранения, дезинфекции и утилизации СИЗ.
3. Санитарно-эпидемиологические требования и правила противоэпидемического режима.
4. Основы биологической, химической и инфекционной безопасности.
5. Методы оценки риска заражения и заражаемости при различных видах санитарно-гигиенических и профилактических мероприятий.
6. Нормативные документы и инструкции по охране труда и санитарно-эпидемиологической безопасности.
7. Правила работы с инфекционными материалами и дезинфицирующими средствами.
8. Методы контроля за соблюдением мер индивидуальной защиты и противоэпидемического режима.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4.2
Помощник врача гигиениста-эпидемиолога
4.3
Помощник врача гигиениста-эпидемиолога
10. Карточка профессии "4.2. Помощник врача гигиениста-эпидемиолога":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
4.2. Помощник врача гигиениста-эпидемиолога
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
4.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Гигиена и эпидемиология
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

6. Жұмыс бөлмелерінің микроклиматына, жарықтандырылуына, желдетілуіне және санитариялық күтіп-ұсталуына қойылатын талаптар.
7. Жазатайым оқиғалар мен кәсіптік ауруларды тексеру және есепке алу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Санитариялық-гигиеналық және профилактикалық шараларды жүргізу кезінде жеке қорғану құралдарын (ЖҚҚ) пайдалану және эпидемияға қарсы режимді сақтау.
Машықтар:
1. Жұмыс түріне және биологиялық немесе химиялық қауіптілік деңгейіне байланысты жеке қорғаныс құралдарын таңдау және дұрыс кию.
2. ЖҚҚ пайдалану, сақтау және жою ережелерін сақтау.
3. Тексеру объектілерінде және профилактикалық шаралар жүргізу кезінде эпидемияға қарсы режимнің сақталуын бақылау.
4. Жұмысты санитариялық өңдеу, дезинфекциялау және жеке гигиена ережелерін сақтай отырып ұйымдастыру.
5. Қолданылатын ЖҚҚ және эпидемияға қарсы қорғау шараларының тиімділігін бағалау.
6. Қорғаныс құралдарын дұрыс пайдалану және эпидемияға қарсы ережелерді сақтау бойынша персоналға және іс-шараларға қатысушыларға нұсқау беру.
Білімдер:
1. Жеке қорғану құралдарын (қолғаптар, маскалар, халаттар, көзілдіріктер, респираторлар және т.б.) жіктеу және тағайындау.
2. ЖҚҚ сақтау, дезинфекциялау және кәдеге жарату қағидалары.
3. Санитариялық-эпидемиологиялық талаптар және эпидемияға қарсы режим ережелері.
4. Биологиялық, химиялық және инфекциялық қауіпсіздік негіздері.
5. Әртүрлі санитариялық-гигиеналық және профилактикалық шаралар кезінде жұқтыру және жұқтыру қауіп-қатерін бағалау әдістері.
6. Еңбекті қорғау және санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздік жөніндегі нормативтік құжаттар мен нұсқаулықтар.
7. Инфекциялық материалдармен және дезинфекциялық құралдармен жұмыс істеу қағидалары.
8. Жеке қорғану шараларының және эпидемияға қарсы режимнің сақталуын бақылау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Оқу және өз бетімен үйрену қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4.2
Гигиенист-эпидемиолог ассистенті
4.3
Гигиенист-эпидемиолог ассистенті
10. Кәсіптің карточкасы "4.2 Гигиенист-эпидемиолог дәрігердің көмекшісі":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
4.2 Гигиенист-эпидемиолог дәрігердің көмекшісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
4.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Гигиена және эпидемиология
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

Опыт работы по данной квалификации на уровне 4.1 не менее 4 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
3212-0-001 - Лаборант санитарно-эпидемиологической службы
3259-0-002 - Инструктор-дезинфектор
3212-0-005 - Санитарный фельдшер
Основная цель деятельности:
Проведение санитарно-эпидемиологических (профилактических) мероприятий второй категории сложности.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление деятельности в области эпидемиологического благополучия населения второй категории сложности.
2. Участие в проведении санитарно-гигиенических и санитарно-эпидемиологических (профилактических) мероприятий.
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в организации и проведении санитарно-просветительных мероприятий, направленных на повышение санитарной культуры населения, формирование навыков здорового образа жизни.
Трудовая функция 1:
Осуществление деятельности в области эпидемиологического благополучия населения второй категории сложности.
Навык 1:
Проведение противоэпидемических (профилактических) мероприятий второй категории сложности.
Умения:
1. Решать практические задачи второй категории сложности в области эпидемиологического благополучия населения, требующих самостоятельного анализа рабочей ситуации и ее предсказуемых изменений.
2. Выбирать путь осуществления деятельности в области эпидемиологического благополучия населения второй категории сложности.
3. Проводить текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию деятельности в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения второй категории сложности.
4. Выполнять дезинфекционные, дератизационные и дезинсекционные мероприятия.
Знания:
1. Практические задачи второй категории сложности в области эпидемиологического благополучия населения.
2. Нормативно-правовые документы в области здравоохранения и санитарно-эпидемиологического благополучия.
3. Методы оценки и коррекции деятельности в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения второй категории сложности.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Выполнение лабораторных исследований, испытаний, измерений, сопровождающие государственный эпидемиологический надзор, с сопоставлением с нормой и интерпретацией полученных результатов исследования.
Умения:
1. Наблюдать за исправным состоянием лабораторного оборудования.
2. Проводить лабораторные исследования, испытания, измерения, сопровождающие государственный эпидемиологический надзор, с сопоставлением с нормой и интерпретацией полученных результатов исследования.

Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 4.1 деңгейінде кемінде 4 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3212-0-001 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет зертханашысы
3259-0-002 - Инструктор-дезинфектор
3212-0-005 - Санитариялық фельдшер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Екінші күрделілік санатындағы санитариялық-эпидемиологиялық (профилактикалық) іс-шараларды жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Екінші күрделілік санатындағы халықтың эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыру.
2. Санитариялық-гигиеналық және санитариялық-эпидемиологиялық (профилактикалық) шараларды жүргізуге қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Халықтың санитариялық мәдениетін арттыруға, салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыруға бағытталған санитариялық-ағарту іс-шараларын ұйымдастыруға және өткізуге қатысу.
Еңбек функциясы 1:
Екінші күрделілік санатындағы халықтың эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыру.
Дағды 1:
Екінші күрделілік санатындағы эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды жүргізу.
Машықтар:
1. Жұмыс жағдайын және оның ықтимал өзгерістерін дербес талдауды талап ететін халықтың эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы екінші күрделілік санатының практикалық міндеттерін шешу.
2. Екінші күрделілік санатындағы халықтың эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыру жолын таңдау.
3. Екінші күрделілік санатындағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті ағымдағы және қорытынды бақылауды, бағалауды және түзетуді жүргізу.
4. Дезинфекциялық, дератизациялық және дезинсекциялық іс-шараларды орындау.
Білімдер:
1. Халықтың эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы екінші күрделілік санатының практикалық міндеттері.
2. Денсаулық сақтау және санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылық саласындағы нормативтік-құқықтық құжаттар.
3. Екінші күрделілік санатындағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті бағалау және түзету әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Алынған зерттеу нәтижелерін нормамен салыстыра және түсіндіре отырып, мемлекеттік эпидемиологиялық қадағалауды сүйемелдейтін зертханалық зерттеулерді, сынақтарды, өлшемдерді орындау.
Машықтар:
1. Зертханалық жабдықтың жарамды күйін бақылау.
2. Алынған зерттеу нәтижелерін нормамен салыстыра және түсіндіре отырып, мемлекеттік эпидемиологиялық қадағалауды сүйемелдейтін зертханалық зерттеулер, сынақтар, өлшеулер жүргізу.

3. Пользоваться современным лабораторным оборудованием и средствами измерений.
4. Проводить контроль качества лабораторных исследований и оценку точности результатов.
5. Сопоставлять полученные показатели с установленными нормативами санитарных правил и гигиенических нормативов.
6. Интерпретировать результаты лабораторных исследований с учетом эпидемиологической ситуации и факторов риска.
7. Составлять протоколы и аналитические заключения по результатам лабораторных испытаний.
8. Участвовать в проведении лабораторного мониторинга объектов окружающей среды и производственной среды.
Знания:
1. Принципы работы лабораторного оборудования.
2. Методика по проведению лабораторных исследований, испытаний, измерений.
3. Правила использования, разрешенных к применению дезинфекционных, стерилизационных средств.
4. Основы санитарно-эпидемиологического законодательства и нормативно-методических документов, регулирующих проведение лабораторных исследований.
5. Принципы организации и проведения лабораторного контроля в рамках государственного эпидемиологического надзора.
6. Принципы интерпретации лабораторных данных для санитарно-эпидемиологической оценки объектов среды и выявления факторов риска.
7. Порядок оформления, передачи и хранения лабораторной документации и отчетности.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Участие в проведении санитарно-гигиенических и санитарно-эпидемиологических (профилактических) мероприятий.
Навык 1:
Проведение санитарно-гигиенических обследований объектов (организаций, учреждений, территорий) с фиксацией выявленных нарушений санитарных норм и правил.
Умения:
1. Проводить визуальную оценку санитарного состояния помещений, оборудования, территорий и объектов инфраструктуры.
2. Определять соответствие условий на объекте установленным санитарным нормам и правилам.
3. Фиксировать выявленные нарушения санитарных требований в установленной форме (акты обследования, журналы наблюдений и др.).
4. Пользоваться приборами и средствами измерений для оценки факторов окружающей среды (освещенность, температура, влажность, запыленность, шум и др.).
5. Проводить санитарно-эпидемиологические профилактические) мероприятия в очагах заболеваний.
6. Взаимодействовать с представителями организаций при проведении обследований и разъяснении требований санитарного законодательства.
Знания:
1.Основные положения законодательства в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Нормативы и методики проведения санитарно-гигиенических и санитарно-эпидемиологических обследований различных объектов (пищеблоков, образовательных и медицинских учреждений, производственных помещений, очагов инфекционных заболеваний и т.д.).

3. Қазіргі заманғы зертханалық жабдықтар мен өлшеу құралдарын пайдалану.
4. Зертханалық зерттеулердің сапасын бақылау және нәтижелердің дәлдігін бағалау.
5. Алынған көрсеткіштерді санитариялық ережелер мен гигиеналық нормативтердің белгіленген нормативтерімен салыстыру.
6. Зертханалық зерттеулердің нәтижелерін эпидемиологиялық жағдайды және қауіп-қатер факторларын ескере отырып түсіндіру.
7. Зертханалық сынақтардың нәтижелері бойынша хаттамалар мен талдамалық қорытындылар жасау.
8. Қоршаған орта және өндірістік орта объектілеріне зертханалық мониторинг жүргізуге қатысу.
Білімдер:
1. Зертханалық жабдықтың жұмыс істеу қағидаттары.
2. Зертханалық зерттеулер, сынақтар, өлшеулер жүргізу жөніндегі әдістемесі.
3. Қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық, стерилдеу құралдарын пайдалану ережесі.
4. Зертханалық зерттеулер жүргізуді реттейтін санитариялық-эпидемиологиялық заңнаманың және нормативтік-әдістемелік құжаттардың негіздері.
5. Мемлекеттік эпидемиологиялық қадағалау шеңберінде зертханалық бақылауды ұйымдастыру және жүргізу қағидаттары.
6. Орта объектілерін санитариялық-эпидемиологиялық бағалау және қауіп-қатер факторларын анықтау үшін зертханалық деректерді түсіндіру қағидаттары.
7. Зертханалық құжаттама мен есептілікті ресімдеу, беру және сақтау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Санитариялық-гигиеналық және санитариялық-эпидемиологиялық (профилактикалық) шараларды жүргізуге қатысу.
Дағды 1:
Анықталған санитариялық нормалар мен ережелерді бұзушылықтарды тіркей отырып, объектілерге (ұйымдарға, мекемелерге, аумақтарға) санитариялық-гигиеналық тексеру жүргізу.
Машықтар:
1. Бөлмелердің, жабдықтардың, аумақтар мен инфрақұрылым объектілерінің санитариялық жай-күйіне көзбен шолып бағалау жүргізу.
2. Объектідегі жағдайлардың белгіленген санитариялық нормалар мен ережелерге сәйкестігін анықтау.
3. Анықталған санитариялық талаптарды бұзушылықтарды белгіленген нысанда (тексеру актілері, бақылау журналдары және т.б.) тіркеу.
4. Қоршаған орта факторларын (жарықтандыру, температура, ылғалдылық, шаңдану, шу және т.б.) бағалау үшін өлшеу аспаптары мен құралдарын пайдалану.
5. Ауру ошақтарында санитариялық-эпидемиологиялық алдын алу іс-шараларын жүргізу.
6. Тексеру жүргізу және санитариялық заңнама талаптарын түсіндіру кезінде ұйым өкілдерімен өзара іс-қимыл жасау.
Білімдер:
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы заңнаманың негізгі ережелері.
2. Әртүрлі объектілерге (ас блоктарына, білім беру және медициналық мекемелерге, өндірістік бөлмелерге, жұқпалы аурулар ошақтарына және т.б.) санитариялық-гигиеналық және санитариялық-эпидемиологиялық тексеру жүргізу нормативтері мен әдістемелері.

3. Требования к оформлению актов санитарно-гигиенических обследований и другой отчетной документации.
4. Правила безопасного проведения измерений и работы на обследуемых объектах.
5. Основы эпидемиологии, гигиены труда, коммунальной гигиены и гигиены питания.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Оформление и ведение учетно-отчетной документации по результатам санитарно-эпидемиологических мероприятий в соответствии с установленными требованиями.
Умения:
1. Правильно заполнять учетно-отчетные формы по результатам санитарно-гигиенических и санитарно-эпидемиологических обследований и лабораторных исследований.
2. Систематизировать и хранить документы, журналы, акты и протоколы в соответствии с требованиями санитарно-эпидемиологических правил.
3. Проверять полноту и достоверность представленных данных перед передачей в вышестоящие органы или лаборатории.
4. Составлять сводные отчеты, справки и аналитические таблицы по результатам проведенных мероприятий.
Знания:
1. Установленные формы и порядок ведения учетно-отчетной документации в санитарно-эпидемиологических организациях (журналы, акты, протоколы, отчеты).
2. Требования нормативных документов к оформлению санитарно-эпидемиологических отчетов.
3. Правила хранения, учета и передачи служебной документации и материалов обследований.
4. Основы делопроизводства и информационной безопасности при работе с медицинской и санитарной документацией.
5. Принципы работы с электронными системами учета и отчетности в сфере санитарного надзора.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Участие в организации и проведении санитарно-просветительных мероприятий, направленных на повышение санитарной культуры населения, формирование навыков здорового образа жизни.
Навык 1:
Проведение санитарно-просветительных бесед и инструктажей по вопросам личной и общественной гигиены, профилактики заболеваний.
Умения:
1. Подготавливать материалы и план проведения санитарно-просветительных бесед и инструктажей с учетом особенностей целевой аудитории (дети, работники организаций, пациенты, население).
2. Доступно и грамотно излагать информацию о правилах личной гигиены, профилактике инфекционных и неинфекционных заболеваний, санитарных нормах и требованиях.
3. Использовать наглядные и мультимедийные средства (плакаты, буклеты, презентации) при проведении просветительных мероприятий.
4. Формировать у слушателей мотивацию к соблюдению санитарно-гигиенических правил и ведению здорового образа жизни.

3. Санитариялық-гигиеналық тексеру актілерін және басқа да есептік құжаттаманы ресімдеуге қойылатын талаптар.
4. Тексерілетін объектілерде өлшеулер мен жұмыстарды қауіпсіз жүргізу ережелері.
5. Эпидемиология, еңбек гигиенасы, коммуналдық гигиена және тамақтану гигиенасының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Белгіленген талаптарға сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық іс-шаралардың нәтижелері бойынша есепке алу-есеп беру құжаттамасын ресімдеу және жүргізу.
Машықтар:
1. Санитариялық-гигиеналық және санитариялық-эпидемиологиялық тексерулер мен зертханалық тексерулердің нәтижелері бойынша есепке алу-есеп беру формаларын дұрыс толтыру.
2. Санитариялық-эпидемиологиялық ереже талаптарына сәйкес құжаттарды, журналдарды, актілер мен хаттамаларды жүйелеу және сақтау.
3. Жоғары тұрған органдарға немесе зертханаларға беру алдында ұсынылған деректердің толықтығы мен дұрыстығын тексеру.
4. Жүргізілген іс-шаралардың нәтижелері бойынша жиынтық есептер, анықтамалар және талдау кестелерін құрастыру.
Білімдер:
1. Санитариялық-эпидемиологиялық ұйымдарда есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізудің белгіленген формалары мен тәртібі (журналдар, актілер, хаттамалар, есептер).
2. Санитариялық-эпидемиологиялық есептерді ресімдеуге нормативтік құжаттардың талаптары.
3. Қызметтік құжаттаманы және тексеру материалдарын сақтау, есепке алу және беру қағидалары.
4. Медициналық және санитариялық құжаттамамен жұмыс істеу кезіндегі іс жүргізу және ақпараттық қауіпсіздік негіздері.
5. Санитариялық қадағалау саласындағы электрондық есепке алу және есептілік жүйелерімен жұмыс істеу қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Халықтың санитариялық мәдениетін арттыруға, салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыруға бағытталған санитариялық-ағарту іс-шараларын ұйымдастыруға және өткізуге қатысу.
Дағды 1:
Жеке және қоғамдық гигиена, аурулардың алдын алу мәселелері бойынша санитариялық-ағартушылық әңгімелесулер мен нұсқамалар өткізу.
Машықтар:
1. Мақсатты аудиторияның (балалар, ұйым қызметкерлері, пациенттер, халық) ерекшеліктерін ескере отырып, санитариялық-ағартушылық әңгімелесулер мен нұсқаулар өткізу материалдары мен жоспарын дайындау.
2. Жеке гигиена ережелері, инфекциялық және инфекциялық емес аурулардың профилактикасы, санитариялық нормалар мен талаптар туралы ақпаратты қолжетімді және сауатты баяндау.
3. Ағарту іс-шараларын өткізу кезінде көрнекі және мультимедиялық құралдарды (плакаттар, буклеттер, тұсаукесерлер) пайдалану.
4. Тыңдаушылардың бойында санитариялық-гигиеналық ережелерді сақтауға және салауатты өмір салтын ұстануға мотивация қалыптастыру.

5. Использовать простые методики гигиенической оценки состояния здоровья групп населения (например, детей, работников организаций, учащихся).
6. Оценивать уровень усвоения информации и эффективность проведенного инструктажа.
Знания:
1. Основы санитарного просвещения и профилактической медицины.
2. Правила личной и общественной гигиены, принципы профилактики инфекционных и неинфекционных заболеваний.
3. Методы и приемы донесения информации до различных групп населения (дети, подростки, взрослые, пожилые).
4. Основные показатели здоровья человека и их нормы (температура тела, пульс, артериальное давление, дыхание, цвет кожи и слизистых).
5. Нормативно-правовые акты, регламентирующие санитарно-просветительную деятельность.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Подготовка и оформление санитарно-просветительных материалов в соответствии с целями профилактической работы и особенностями целевой аудитории.
Умения:
1. Подбирать и структурировать достоверную санитарно-гигиеническую и эпидемиологическую информацию в соответствии с тематикой профилактической работы.
2. Составлять тексты санитарно-просветительных материалов в доступной, понятной и грамотной форме для разных групп населения.
3. Оформлять буклеты, плакаты и презентации с использованием современных компьютерных программ и графических средств.
4. Адаптировать содержание и визуальное оформление материалов под возрастные, профессиональные и социальные особенности целевой аудитории.
5. Проверять материалы на соответствие действующим санитарным нормам, методическим рекомендациям и этическим требованиям.
Знания:
1. Основные направления санитарно-просветительной и профилактической работы в сфере гигиены и эпидемиологии.
2. Правила подготовки и утверждения санитарно-просветительных материалов в учреждениях здравоохранения.
3. Основы визуальной коммуникации, дизайна и восприятия информации различными аудиториями.
4. Законодательные и нормативные документы, регламентирующие санитарно-просветительную деятельность.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4.1
Помощник врача гигиениста-эпидемиолога
4.3
Помощник врача гигиениста-эпидемиолога
11. Карточка профессии "4.3 Помощник врача гигиениста-эпидемиолога":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
4.3 Помощник врача гигиениста-эпидемиолога
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
4.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Гигиена и эпидемиология
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

5. Халық топтарының (мысалы, балалардың, ұйым қызметкерлерінің, оқушылардың) денсаулық жағдайын гигиеналық бағалаудың қарапайым әдістемелерін пайдалану.
6. Ақпаратты меңгеру деңгейін және өткізілген нұсқаулықтың тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Санитариялық ағарту және профилактикалық медицина негіздері.
2. Жеке және қоғамдық гигиена қағидалары, жұқпалы және жұқпалы емес аурулардың алдын алу қағидаттары.
3. Халықтың әртүрлі топтарына (балалар, жасөспірімдер, ересектер, қарттар) ақпарат жеткізудің әдістері мен тәсілдері.
4. Адам денсаулығының негізгі көрсеткіштері және олардың нормалары (дене қызуы, тамыр соғуы, артериялық қысым, тыныс алу, тері мен шырышты қабаттың түсі).
5. Санитариялық-ағарту қызметін регламенттейтін нормативтік-құқықтық актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Профилактикалық жұмыстың мақсаттарына және нысаналы аудиторияның ерекшеліктеріне сәйкес санитариялық-ағарту материалдарын дайындау және рәсімдеу.
Машықтар:
1. Профилактикалық жұмыс тақырыбына сәйкес дұрыс санитариялық-гигиеналық және эпидемиологиялық ақпаратты таңдау және құрылымдау.
2. Халықтың әртүрлі топтары үшін қолжетімді, түсінікті және сауатты түрде санитариялық-ағарту материалдарының мәтіндерін құрастыру.
3. Қазіргі заманғы компьютерлік бағдарламалар мен графикалық құралдарды пайдалана отырып, буклеттер, плакаттар мен тұсаукесерлерді рәсімдеу.
4. Материалдардың мазмұнын және визуалды ресімделуін мақсатты аудиторияның жас, кәсіби және әлеуметтік ерекшеліктеріне бейімдеу.
5. Материалдардың қолданыстағы санитариялық нормаларға, әдістемелік ұсынымдарға және этикалық талаптарға сәйкестігін тексеру.
Білімдер:
1. Гигиена және эпидемиология саласындағы санитариялық-ағарту және алдын алу жұмыстарының негізгі бағыттары.
2. Денсаулық сақтау мекемелерінде санитариялық-ағарту материалдарын дайындау және бекіту ережесі.
3. Түрлі аудиториялардың визуалды коммуникация, дизайн және ақпаратты қабылдау негіздері.
4. Санитариялық-ағарту қызметін регламенттейтін заңнамалық және нормативтік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Оқу және өз бетімен үйрену қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4.1
Гигиенист-эпидемиолог ассистенті
4.3
Гигиенист-эпидемиолог ассистенті
11. Кәсіптің карточкасы "4.3 Гигиенист -эпидемиолог дәрігердің көмекшісі":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
4.3 Гигиенист -эпидемиолог дәрігердің көмекшісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
4.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Гигиена және эпидемиология
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

Опыт работы не менее 3 лет по квалификации 4.2
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
3212-0-001 - Лаборант санитарно-эпидемиологической службы
3259-0-002 - Инструктор-дезинфектор
3212-0-005 - Санитарный фельдшер
Основная цель деятельности:
Проведение санитарно-эпидемиологических (профилактических) мероприятий первой категории сложности.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление деятельности в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения первой категории сложности.
2. Осуществлять санитарно-эпидемиологический контроль и профилактическую работу на объектах, соблюдение санитарно-гигиенических норм и правил, проводить сбор и обработку эпидемиологической информации, участвовать в организации профилактических мероприятий и санитарно-просветительской работы под руководством врача-гигиениста.
Дополнительные трудовые функции:
1. Содействовать в проведении санитарно-гигиенических и лабораторных исследований проб воздуха, воды, пищевых продуктов и поверхностей, обеспечивать безопасное обращение с материалами и оборудованием, участвовать в обработке и оформлении результатов.
Трудовая функция 1:
Осуществление деятельности в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения первой категории сложности.
Навык 1:
Проведение санитарно-эпидемиологических (профилактических) мероприятий первой категории сложности.
Умения:
1. Решать практические задачи первой категории сложности в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, требующих самостоятельного анализа рабочей ситуации и ее предсказуемых изменений.
2. Проводить лабораторные исследования и инструментальные замеры.
3. Проводить дезинфекционные, дератизационные и дезинсекционные мероприятия.
Знания:
1. Нормативно-правовые документы в области здравоохранения и в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия Республики Казахстан.
2. Задачи первой категории сложности в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
3. Методы лабораторных исследований и инструментальных замеров.
4. Методика дезинфекционных, дератизационных и дезинсекционных мероприятий.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Планирование, организация и проведение санитарно-эпидемиологического контроля объектов и территорий с целью обеспечения безопасных условий жизнедеятельности населения, выявления и устранения факторов риска для здоровья.
Умения:

Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 4.2 деңгейінде кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3212-0-001 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет зертханашысы
3259-0-002 - Инструктор-дезинфектор
3212-0-005 - Санитариялық фельдшер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бірінші күрделілік санатындағы санитариялық-эпидемиологиялық (профилактикалық) іс-шараларды жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бірінші күрделілік санатындағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыру.
2. Объектілерде санитариялық-эпидемиологиялық бақылауды және профилактикалық жұмысты жүзеге асырады, санитариялық-гигиеналық нормалар мен ережелерді сақтайды, эпидемиологиялық ақпаратты жинайды және өңдейді, дәрігер-гигиенистің басшылығымен профилактикалық іс-шараларды және санитариялық-ағарту жұмыстарын ұйымдастыруға қатысады.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ауа, су, тамақ өнімдері және үстіңгі қабаттар сынамаларына санитариялық-гигиеналық және зертханалық зерттеулер жүргізуге жәрдемдесу, материалдар мен жабдықтардың қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету, нәтижелерді өңдеуге және рәсімдеуге қатысу.
Еңбек функциясы 1:
Бірінші күрделілік санатындағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыру.
Дағды 1:
Бірінші күрделілік санатындағы санитариялық-эпидемиологиялық (профилактикалық) іс-шараларды жүргізу.
Машықтар:
1. Жұмыс жағдайын және оның ықтимал өзгерістерін дербес талдауды талап ететін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы бірінші күрделілік санатының практикалық міндеттерін шешу.
2. Зертханалық зерттеулер мен аспаптық өлшеулер жүргізу.
3. Дезинфекциялық, дератизациялық және дезинсекциялық іс-шаралар жүргізу.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау саласындағы және Қазақстан Республикасының санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік-құқықтық құжаттар.
2. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы бірінші күрделілік санатының міндеттері.
3. Зертханалық зерттеу және аспаптық өлшеу әдістері.
4. Дезинфекциялық, дератизациялық және дезинсекциялық іс-шаралар әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Халықтың тыныс-тіршілігінің қауіпсіз жағдайларын, денсаулық үшін қауіп-қатер факторларын анықтау және жою мақсатында объектілер мен аумақтарды санитариялық-эпидемиологиялық бақылауды жоспарлау, ұйымдастыру және жүргізу.
Машықтар:

1. Проводить анализ санитарно-эпидемиологической ситуации на объектах и территориях.
2. Планировать и организовывать санитарно-эпидемиологический контроль с учетом нормативных требований и рисков для здоровья населения.
3. Выявлять факторы риска для здоровья и разрабатывать меры по их устранению или минимизации.
4. Вести документацию и отчетность по результатам санитарно-эпидемиологического контроля.
5. Оценивать эффективность проводимых профилактических и контрольных мероприятий.
6. Оценивать состояние здоровья человека с целью выявления факторов риска, отклонений и обеспечения профилактических мер.
Знания:
1. Нормативно-правовые акты в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Санитарно-гигиенические нормы, правила и стандарты по охране здоровья населения.
3. Основы эпидемиологии, микробиологии, общей гигиены.
4. Методы оценки рисков и санитарно-эпидемиологического мониторинга объектов.
5. Организация санитарного надзора и контроля на объектах различного типа.
6. Признаков оценки состояния здоровья человека.
7. Методы профилактики и предупреждения распространения инфекционных и неинфекционных заболеваний.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Осуществлять санитарно-эпидемиологический контроль и профилактическую работу на объектах, соблюдение санитарно-гигиенических норм и правил, проводить сбор и обработку эпидемиологической информации, участвовать в организации профилактических мероприятий и санитарно-просветительской работы под руководством врача-гигиениста.
Навык 1:
Проводить санитарно-эпидемиологический контроль объектов с целью выявления и минимизации факторов риска для здоровья населения.
Умения:
1. Осуществлять планирование и проведение санитарно-эпидемиологического контроля объектов и территорий.
2. Выявлять источники и факторы риска для здоровья населения.
3. Оценивать соответствие санитарно-гигиенического состояния объектов установленным нормам и требованиям.
4. Разрабатывать и предлагать меры по устранению или минимизации выявленных факторов риска.
5. Вести документацию и отчетность по результатам контроля.
6. Проводить взаимодействие с органами санитарно-эпидемиологического надзора и руководством объектов.
Знания:
1. Нормативно-правовые акты в области санитарно-эпидемиологического благополучия.
2. Санитарно-гигиенические нормы, правила и стандарты для различных объектов и процессов.

1. Объектілер мен аумақтардағы санитариялық-эпидемиологиялық жағдайға талдау жүргізу.
2. Халықтың денсаулығы үшін нормативтік талаптар мен қауіп-қатерлерді ескере отырып, санитариялық-эпидемиологиялық бақылауды жоспарлау және ұйымдастыру.
3. Денсаулық үшін қауіп-қатер факторларын анықтау және оларды жою немесе азайту бойынша шаралар әзірлеу.
4. Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау нәтижелері бойынша құжаттаманы және есептілікті жүргізу.
5. Жүргізілген профилактикалық және қорытынды шаралардың тиімділігін бағалау.
6. Қауіп-қатер факторларын, ауытқулар мен профилактикалық шараларды қамтамасыз ету мақсатында адам денсаулығының жағдайын бағалау.
Білімдер:
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік-құқықтық актілер.
2. Халықтың денсаулығын сақтау жөніндегі санитариялық-гигиеналық нормалар, ережелер мен стандарттар.
3. Эпидемиология, микробиология, жалпы гигиена негіздері.
4. Объектілердің қауіп-қатерін бағалау және санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг әдістері.
5. Әртүрлі үлгідегі объектілерде санитариялық қадағалау мен бақылауды ұйымдастыру.
6. Адам денсаулығының жай-күйін бағалау белгілері.
7. Жұқпалы және жұқпалы емес аурулардың таралуының алдын алу және алдын алу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Объектілерде санитариялық-эпидемиологиялық бақылауды және профилактикалық жұмысты жүзеге асырады, санитариялық-гигиеналық нормалар мен ережелерді сақтайды, эпидемиологиялық ақпаратты жинайды және өңдейді, дәрігер-гигиенистің басшылығымен профилактикалық іс-шараларды және санитариялық-ағарту жұмыстарын ұйымдастыруға қатысады.
Дағды 1:
Халықтың денсаулығы үшін қауіп-қатер факторларын анықтау және азайту мақсатында объектілерге санитариялық-эпидемиологиялық бақылау жүргізу.
Машықтар:
1. Объектілер мен аумақтарды санитариялық-эпидемиологиялық бақылауды жоспарлайды және жүргізу.
2. Халық денсаулығы үшін қауіп-қатер көздері мен факторларын анықтау.
3. Объектілердің санитариялық-гигиеналық жай-күйінің белгіленген нормалар мен талаптарға сәйкестігін бағалау.
4. Анықталған қауіп-қатер факторларын жою немесе азайту жөніндегі шараларды әзірлеу және ұсыну.
5. Бақылау нәтижелері бойынша құжаттаманы және есептілікті жүргізу.
6. Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органдарымен және объектілердің басшылығымен өзара іс-қимыл жасау.
Білімдер:
1. Санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылық саласындағы нормативтік-құқықтық актілер.
2. Әртүрлі объектілер мен процестерге арналған санитариялық-гигиеналық нормалар, ережелер мен стандарттар.

3. Основы эпидемиологии, микробиологии, общей гигиены.
4. Методы выявления факторов риска для здоровья населения и оценки их влияния.
5. Организация санитарно-эпидемиологического контроля и надзора.
6. Основы ведения документации и подготовки отчетных материалов по результатам контроля.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Собирать, обрабатывать и анализировать эпидемиологическую информацию, участвовать в организации профилактических мероприятий и санитарно-просветительской работы под руководством врача-гигиениста.
Умения:
1. Собирать и систематизировать эпидемиологические данные о состоянии здоровья населения и санитарно-эпидемиологической ситуации на объектах.
2. Проводить первичную обработку и анализ собранной информации для выявления тенденций и очагов заболеваний.
3. Участвовать в планировании и организации профилактических и противоэпидемических мероприятий.
4. Проводить санитарно-просветительскую работу среди населения и работников объектов по вопросам гигиены и профилактики заболеваний.
5. Вести соответствующую документацию и отчетность по результатам анализа и профилактической работы.
6. Работать под руководством врача-гигиениста, выполняя поставленные задачи с соблюдением методик и стандартов.
Знания:
1. Основы эпидемиологии, инфекционной и неинфекционной патологии, общей гигиены.
2. Методы сбора, обработки и анализа эпидемиологической информации.
3. Санитарно-гигиенические нормы и правила, методы профилактики заболеваний.
4. Принципы организации профилактических и противоэпидемических мероприятий.
5. Основы санитарно-просветительной работы, методики информирования и обучения населения.
6. Документационное оформление эпидемиологических данных и отчетность по профилактической работе.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Содействовать в проведении санитарно-гигиенических и лабораторных исследований проб воздуха, воды, пищевых продуктов и поверхностей, обеспечивать безопасное обращение с материалами и оборудованием, участвовать в обработке и оформлении результатов.
Навык 1:
Собирать и подготавливать пробы воздуха, воды, пищевых продуктов и поверхностей для санитарно-гигиенических и лабораторных исследований с соблюдением правил безопасного обращения.
Умения:
1. Правильно отбирать пробы воздуха, воды, пищевых продуктов и поверхностей для лабораторного исследования.
2. Подготавливать пробы к транспортировке и хранению с соблюдением санитарных и безопасных требований.
3. Соблюдать правила личной и лабораторной безопасности при работе с пробами и оборудованием.

3. Эпидемиология, микробиология, жалпы гигиена негіздері.
4. Халық денсаулығы үшін қауіп-қатер факторларын анықтау және олардың әсерін бағалау әдістері.
5. Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау мен қадағалауды ұйымдастыру.
6. Бақылау нәтижелері бойынша құжаттаманы жүргізу және есептік материалдарды дайындау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Эпидемиологиялық ақпаратты жинау, өңдеу және талдау, дәрігер-гигиенистің басшылығымен профилактикалық іс-шараларды және санитариялық-ағарту жұмысын ұйымдастыруға қатысу.
Машықтар:
1. Халық денсаулығының жай-күйі және объектілердегі санитариялық-эпидемиологиялық жағдай туралы эпидемиологиялық деректерді жинау және жүйелеу.
2. Аурудың үрдістері мен ошақтарын анықтау үшін жиналған ақпаратқа алғашқы өңдеу мен талдау жүргізу.
3. Профилактикалық және эпидемияға қарсы шараларды жоспарлауға және ұйымдастыруға қатысу.
4. Халықтың және объектілер қызметкерлерінің арасында гигиена және аурулардың алдын алу мәселелері бойынша санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізу.
5. Талдау және алдын алу жұмыстарының нәтижелері бойынша тиісті құжаттаманы және есептілікті жүргізу.
6. Әдістемелер мен стандарттарды сақтай отырып, қойылған міндеттерді орындай отырып, дәрігер-гигиенистің басшылығымен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Эпидемиология, инфекциялық және инфекциялық емес патология, жалпы гигиена негіздері.
2. Эпидемиологиялық ақпаратты жинау, өңдеу және талдау әдістері.
3. Санитариялық-гигиеналық нормалар мен ережелер, аурулардың алдын алу әдістері.
4. Профилактикалық және эпидемияға қарсы шараларды ұйымдастыру қағидаттары.
5. Санитариялық-ағарту жұмысының негіздері, халықты ақпараттандыру және оқыту әдістемесі.
6. Эпидемиологиялық деректерді құжаттамалық ресімдеу және профилактикалық жұмыс бойынша есептілік.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Ауа, су, тамақ өнімдері және үстіңгі қабаттар сынамаларына санитариялық-гигиеналық және зертханалық зерттеулер жүргізуге жәрдемдесу, материалдар мен жабдықтардың қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету, нәтижелерді өңдеуге және рәсімдеуге қатысу.
Дағды 1:
Қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін сақтай отырып, санитариялық-гигиеналық және зертханалық зерттеулер үшін ауаның, судың, тамақ өнімдерінің және үстіңгі қабаттың сынамаларын жинау және дайындау.
Машықтар:
1. Зертханалық зерттеу үшін ауадан, судан, тамақ өнімдерінен және үстіңгі беттерден сынама алу.
2. Санитариялық және қауіпсіз талаптарды сақтай отырып, сынамаларды тасымалдауға және сақтауға дайындау.
3. Сынамалармен және жабдықтармен жұмыс істеу кезінде жеке және зертханалық қауіпсіздік ережелерін сақтау.

4. Использовать лабораторное и контрольное оборудование согласно инструкциям и методикам.
5. Вести документацию по отбору, подготовке и передаче проб для исследований.
Знания:
1. Санитарные и гигиенические нормы, требования к качеству и безопасности проб воздуха, воды, пищевых продуктов и поверхностей.
2. Основы лабораторной техники и безопасного обращения с исследуемыми материалами.
3. Правила отбора, транспортировки и хранения проб для лабораторных исследований.
4. Основы эпидемиологии и гигиены, влияющие на качество отбора и подготовки проб.
5. Методики ведения документации и оформления результатов отбора проб.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Участвовать в обработке, анализе и оформлении результатов исследований, обеспечивая точность и полноту данных для оценки санитарно-эпидемиологической обстановки.
Умения:
1. Проводить первичную обработку данных лабораторных и санитарно-гигиенических исследований.
2. Анализировать результаты исследований для выявления отклонений от нормативов и потенциальных рисков для здоровья населения.
3. Вести документацию и отчетность по результатам исследований согласно установленным требованиям.
4. Использовать компьютерные и статистические инструменты для обработки и систематизации данных.
5. Обеспечивать точность и достоверность результатов при подготовке заключений и отчетов.
6. Работать под руководством врача-гигиениста, соблюдая методики и стандарты проведения анализа.
Знания:
1. Основы санитарии, гигиены и эпидемиологии, влияющие на интерпретацию результатов исследований.
2. Методы обработки и анализа лабораторных и санитарно-гигиенических данных.
3. Нормативные требования к оформлению результатов исследований и ведению отчетности.
4. Основы статистики и компьютерных программ для анализа данных.
5. Правила достоверного документирования и оформления заключений по результатам исследований.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4.1
Помощник врача гигиениста-эпидемиолога
4.2
Помощник врача гигиениста-эпидемиолога
12. Карточка профессии "6.1 Врач (специалист) эпидемиолог":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-013
Наименование профессии:
6.1 Врач (специалист) эпидемиолог
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
6.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
опыт работы не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:

4. Нұсқаулықтар мен әдістемелерге сәйкес зертханалық және бақылау жабдықтарын пайдалану.
5. Зерттеу үшін сынамаларды іріктеу, дайындау және беру бойынша құжаттаманы жүргізу.
Білімдер:
1. Санитариялық және гигиеналық нормалар, ауа, су, тамақ өнімдері мен беттер сынамаларының сапасы мен қауіпсіздігіне қойылатын талаптар.
2. Зертханалық техника және зерттелетін материалдармен қауіпсіз жұмыс істеу негіздері.
3. Зертханалық зерттеулер үшін сынамаларды іріктеу, тасымалдау және сақтау қағидалары.
4. Сынамаларды іріктеу және дайындау сапасына әсер ететін эпидемиология және гигиена негіздері.
5. Құжаттаманы жүргізу және сынама алу нәтижелерін ресімдеу әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды бағалау үшін деректердің дәлдігі мен толықтығын қамтамасыз ете отырып, зерттеу нәтижелерін өңдеуге, талдауға және ресімдеуге қатысады.
Машықтар:
1. Зертханалық және санитариялық-гигиеналық зерттеулердің деректерін алғашқы өңдеуді жүргізу.
2. Халықтың денсаулығы үшін нормативтерден ауытқуларды және ықтимал қауіп-қатерді анықтау үшін зерттеу нәтижелерін талдау.
3. Белгіленген талаптарға сәйкес зерттеу нәтижелері бойынша құжаттаманы және есептілікті жүргізу.
4. Деректерді өңдеу және жүйелеу үшін компьютерлік және статистикалық құралдарды пайдалану.
5. Қорытындылар мен есептерді дайындау кезінде нәтижелердің дәлдігі мен дұрыстығын қамтамасыз ету.
6. Талдау жүргізу әдістемесі мен стандарттарын сақтай отырып, дәрігер-гигиенистің басшылығымен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Зерттеу нәтижелерін түсіндіруге әсер ететін санитария, гигиена және эпидемиология негіздері.
2. Зертханалық және санитариялық-гигиеналық деректерді өңдеу және талдау әдістері.
3. Зерттеу нәтижелерін ресімдеуге және есептілікті жүргізуге қойылатын нормативтік талаптар.
4. Деректерді талдауға арналған статистика және компьютерлік бағдарламалар негіздері.
5. Шынайы құжаттандыру және зерттеу нәтижелері бойынша қорытындыларды ресімдеу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Оқу және өз бетімен үйрену қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4.1
Гигиенист-эпидемиолог ассистенті
4.2
Гигиенист-эпидемиолог дәрігердің көмекшісі
12. Кәсіптің карточкасы "6.1 Дәрігер (маман) эпидемиолог":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-013
Кәсіптің атауы:
6.1 Дәрігер (маман) эпидемиолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
6.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жұмыс тәжірибесі талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:

Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2269-1-002 - Врач общественного здравоохранения-эпидемиолог
2269-2 - Врачи и специалисты-профессионалы санитарно-эпидемиологической службы
2269-2-007 - Врач санитарно-эпидемиологической службы
2269-2-010 - Врач-гигиенист
2269-2-002 - Врач гигиены питания
2343-1-002 - Преподаватель гигиены и эпидемиологии, колледж
1342-1-003 - Главный врач организации госсанэпидслужбы (главный государственный санитарный врач)
2269-2-011 - Врач-микробиолог
2269-2-008 - Врач-бактериолог
2269-2-012 - Врач-паразитолог
Основная цель деятельности:
Планирование и проведение эпидемиологического мониторинга и надзора объектов (субъектов), осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Планирование проведения эпидемиологических мероприятий для обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Разработка и проведение профилактических и противоэпидемических мероприятий для предупреждения инфекционных заболеваний.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение профилактических мероприятий при неинфекционных заболеваниях по обеспечению санитарно- эпидемиологического благополучия населения.
2. Участие в разработке, реализации и оценке программ профилактики неинфекционных заболеваний.
Трудовая функция 1:
Планирование проведения эпидемиологических мероприятий для обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Навык 1:
Анализ эпидемиологической ситуации по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Умения:
1. Проводить текущий и ретроспективный анализ инфекционной заболеваемости, определять причинно-следственные связи.
2. Выявлять основные факторы, влияющие на состояние здоровья населения.
3. Определять приоритетные направления по профилактике заболеваний.
4. Вести учетно-отчетную документацию (в том числе электронную).
5. Регистрировать, вести учет случаев инфекционных, паразитарных, профессиональных заболеваний и отравлений.
6. Оценивать эффективность проведенных профилактических и противоэпидемических мероприятий.
7. Разрабатывать прогноз санитарно-эпидемиологической ситуации.
8. Оценивать состояния здоровья и физического развития детей и подростков.
Знания:
1. Законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения, технического регулирования, обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Нормативно-правовые акты и другие руководящие и методические материалы, регулирующие деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.

5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2269-1-002 - Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері - эпидемиолог
2269-2 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің дәрігерлері және кәсіби мамандар
2269-2-007 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері
2269-2-010 - Дәрігер-гигиенист
2269-2-002 - Тамақтану гигиенасы дәрігері
2343-1-002 - Гигиена және эпидемиология оқытушысы, колледж
1342-1-003 - Мемсанэпид қызмет ұйымының бас дәрігері (бас мемлекеттік санитариялық дәрігер)
2269-2-011 - Дәрігер-микробиолог
2269-2-008 - Дәрігер-бактериолог
2269-2-012 - Дәрігер-паразитолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын объектілерге (субъектілерге) эпидемиологиялық мониторинг пен қадағалауды жоспарлау және жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету ету үшін санитариялық-эпидемиологиялық шаралар өткізуді жоспарлау.
2. Жұқпалы аурулардың алдын алу үшін профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шараларды әзірлеу және жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Халықтың санитариялық - эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету бойынша инфекциялық емес аурулар кезінде профилактикалық іс-шаралар жүргізу.
2. Инфекциялық емес аурулардың алдын алу бағдарламаларын әзірлеуге, іске асыруға және бағалауға қатысу.
Еңбек функциясы 1:
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету ету үшін санитариялық-эпидемиологиялық шаралар өткізуді жоспарлау.
Дағды 1:
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету жөніндегі эпидемиологиялық жағдайды талдау.
Машықтар:
1. Инфекциялық аурушаңдыққа ағымдағы және ретроспективті талдау жүргізу, себеп-салдарлық байланыстарды анықтау.
2. Халықтың денсаулығына әсер ететін негізгі факторларды анықтау.
3. Аурулардың алдын алу бойынша басым бағыттарды айқындау.
4. Есепке алу-есеп беру құжаттамасын (оның ішінде электрондық) жүргізу.
5. Инфекциялық, паразиттік, кәсіптік аурулар мен улану жағдайларын тіркеу, есепке алу.
6. Жүргізілген профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шаралардың тиімділігін бағалау.
7. Санитариялық-эпидемиологиялық жағдайдың болжамын әзірлеу.
8. Балалар мен жасөспірімдердің денсаулығы мен физикалық дамуын бағалау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау, техникалық реттеу, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету саласындағы заңнамасы.
2. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті реттейтін нормативтік-құқықтық актілер және басқа да басшылық және әдістемелік материалдар.

3. Организация санитарно-эпидемиологической службы, деятельность структурных подразделений.
4. Электронные информационные ресурсы и информационные системы, информационно-коммуникационных сетей в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
5. Методы статистического анализа показателей здоровья населения, критерий и показатели здравоохранения.
6. Основы организации лечебно-профилактической, скорой медицинской помощи, лекарственного обеспечения населения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Планирование профилактических и противоэпидемических мероприятий по обеспечению эпидемиологического благополучия.
Умения:
1. Планировать профилактические и противоэпидемические мероприятия.
2. Выявлять и вести учет инфекционных, паразитарных заболеваний, проводить необходимые первичные противоэпидемические мероприятия.
3. Выявлять основные факторы, влияющие на состояние здоровья населения, определять приоритетные направления по профилактике заболеваний при планировании профилактических мероприятий среди населения.
4. Разрабатывать и проводить оздоровительные мероприятия, проводить пропаганду здорового образа жизни, рационального питания.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан в области здравоохранения, технического регулирования, обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Нормативно-правовые акты и другие руководящие и методические материалы, регулирующие деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
3. Электронные информационные ресурсы и информационные системы, информационно-коммуникационных сетей в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
4. Методы статистического анализа показателей здоровья населения, критерий и показатели здравоохранения.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Разработка и проведение профилактических и противоэпидемических мероприятий для предупреждения инфекционных заболеваний.
Навык 1:
Контролировать и оценивать эффективность проведенных профилактических и противоэпидемических мероприятий, вносить корректировки в планы мероприятий при необходимости.
Умения:
1. Собирать и анализировать данные о проведенных профилактических и противоэпидемических мероприятиях.
2. Оценивать эффективность мероприятий на основании показателей заболеваемости, санитарных условий и эпидемиологической ситуации.
3. Выявлять отклонения от плана мероприятий и причины их недостаточной эффективности.
4. Разрабатывать и внедрять корректирующие меры для повышения эффективности профилактических и противоэпидемических мероприятий.

3. Санитарлық-эпидемиологиялық қызметті ұйымдастыру, құрылымдық бөлімшелердің қызметі.
4. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы электрондық ақпараттық ресурстар мен цифрлық жүйелер, ақпараттық-коммуникациялық желілер.
5. Халықтың денсаулық көрсеткіштерін статистикалық талдау әдістері, денсаулық сақтау критерийі мен көрсеткіштері.
6. Халықты емдік-профилактикалық, жедел медициналық көмекті, дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Эпидемиологиялық салауаттылықты қамтамасыз ету бойынша профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шараларды жоспарлау.
Машықтар:
1. Профилактикалық және эпидемияға қарсы шараларды жоспарлау.
2. Инфекциялық, паразиттік ауруларды анықтау және есепке алу, қажетті алғашқы эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу.
3. Халық денсаулығының жай-күйіне әсер ететін негізгі факторларды анықтау, халық арасында профилактикалық іс-шараларды жоспарлау кезінде аурулардың алдын алу жөніндегі басым бағыттарды айқындау.
4. Сауықтыру іс-шараларын әзірлеу және өткізу, салауатты өмір салтын, ұтымды тамақтануды насихаттау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау, техникалық реттеу, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету саласындағы заңнамасы.
2. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті реттейтін нормативтік-құқықтық актілер және басқа да басшылық және әдістемелік материалдар.
3. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы электрондық цифрлық ресурстар мен ақпараттық жүйелер, ақпараттық-коммуникациялық желілер.
4. Халықтың денсаулық көрсеткіштерін статистикалық талдау әдістері, денсаулық сақтау критерийі мен көрсеткіштері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Жұқпалы аурулардың алдын алу үшін профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шараларды әзірлеу және жүргізу.
Дағды 1:
Жүргізілген профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шаралардың тиімділігін бақылау және бағалау, қажет болған жағдайда іс-шаралар жоспарларына түзетулер енгізу.
Машықтар:
1. Жүргізілген профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шаралар туралы деректерді жинау және талдау.
2. Ауру көрсеткіштері, санитариялық жағдайлар және эпидемиологиялық жағдай негізінде іс-шаралардың тиімділігін бағалау.
3. Іс-шаралар жоспарынан ауытқуларды және олардың тиімділігінің жеткіліксіздігінің себептерін анықтаңыз.
4. Профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шаралардың тиімділігін арттыру үшін түзету шараларын әзірлеу және енгізу.

5. Вести отчетность и предоставлять рекомендации руководству и органам здравоохранения по улучшению мероприятий.
6. Координировать действия специалистов и персонала при реализации корректирующих мер.
Знания:
1. Методы эпидемиологического анализа и оценки эффективности профилактических мероприятий.
2. Показатели заболеваемости и санитарного состояния, используемые для оценки эффективности.
3. Принципы планирования и корректировки профилактических и противоэпидемических мероприятий.
4. Нормативно-правовые акты.
5. Методы контроля соблюдения санитарно-противоэпидемического режима и стандартов профилактики.
6. Основы статистической обработки и интерпретации эпидемиологических данных.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Организовывать профилактические и противоэпидемические мероприятия с учетом эпидемиологической обстановки и санитарных норм.
Умения:
1. Оценивать эпидемиологическую обстановку на территории или в организации на основе анализа заболеваемости и факторов риска.
2. Разрабатывать планы профилактических и противоэпидемических мероприятий с учетом санитарных норм и требований.
3. Организовать работу специалистов и персонала по реализации противоэпидемических мероприятий.
4. Координировать действия при локализации очагов инфекционных заболеваний.
5. Оценивать эффективность проведенных мероприятий и вносить корректировки в план действий.
6. Вести документацию и отчетность по проведенным профилактическим и противоэпидемическим мероприятиям.
Знания:
1. Основы эпидемиологии инфекционных и паразитарных заболеваний.
2. Нормативно-правовые законодательство и санитарные правила.
3. Принципы организации профилактических и противоэпидемических мероприятий (дезинфекция, дезинсекция, дератизация, вакцинация, изоляция).
4. Методы оценки риска распространения инфекций и факторов передачи заболеваний.
5. Методы контроля за соблюдением санитарно-эпидемиологического режима и стандартов профилактических мероприятий.
6. Основы статистического анализа эпидемиологических данных.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение профилактических мероприятий при неинфекционных заболеваниях по обеспечению санитарно- эпидемиологического благополучия населения.
Навык 1:
Проведение мероприятий по обеспечению эпидемиологического благополучия при неинфекционных заболеваниях.
Умения:
1. Проводить и вести учет неинфекционных заболеваний.
2. Проводить оперативный эпидемиологический анализ неинфекционной заболеваемости, определять причинно- следственные связи, планировать соответствующие профилактические мероприятия.

5. Іс-шараларды жақсарту бойынша денсаулық сақтау басқармасы мен органдарына есеп беру және ұсыныстар беру.
6. Түзету шараларын іске асыру кезінде мамандар мен персоналдың іс-қимылын үйлестіру.
Білімдер:
1. Эпидемиологиялық талдау және профилактикалық іс-шаралардың тиімділігін бағалау әдістері.
2. Тиімділікті бағалау үшін қолданылатын сырқаттанушылық және санитариялық жағдай көрсеткіштері.
3. Профилактикалық және эпидемияға қарсы шараларды жоспарлау және түзету қағидаттары.
4. Нормативтік-құқықтық актілер.
5. Санитарлық-эпидемияға қарсы режим мен алдын алу стандарттарының сақталуын бақылау әдістері.
6. Эпидемиологиялық деректерді статистикалық өңдеу және түсіндіру негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Эпидемиологиялық жағдай мен санитариялық нормаларды ескере отырып, профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Аурушаңдық пен қауіп-қатер факторларын талдау негізінде аумақтағы немесе ұйымдағы эпидемиологиялық жағдайды бағалау.
2. Санитариялық нормалар мен талаптарды ескере отырып, профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шаралар жоспарларын әзірлеу.
3. Эпидемияға қарсы іс-шараларды іске асыру бойынша мамандар мен персоналдың жұмысын ұйымдастыру.
4. Жұқпалы аурулар ошақтарын оқшаулау кезіндегі іс-қимылдарды үйлестіру.
5. Өткізілген іс-шаралардың тиімділігін бағалау және іс-қимыл жоспарына түзетулер енгізу.
6. Жүргізілген профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шаралар бойынша құжаттама мен есептілікті жүргізу.
Білімдер:
1. Инфекциялық және паразиттік аурулардың эпидемиологиясының негіздері.
2. Нормативтік-құқықтық заңнама және санитариялық ережелер.
3. Профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыру қағидаттары (дезинфекция, дезинсекция, дератизация, вакцинация, оқшаулау).
4. Инфекциялардың таралу қаупін және аурудың таралу факторларын бағалау әдістері.
5. Санитариялық-эпидемиологиялық режимнің және профилактикалық іс-шаралар стандарттарының сақталуын бақылау әдістері.
6. Эпидемиологиялық деректерді статистикалық талдау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Халықтың санитариялық - эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету бойынша инфекциялық емес аурулар кезінде профилактикалық іс-шаралар жүргізу.
Дағды 1:
Инфекциялық емес аурулар кезінде эпидемиологиялық салауаттылықты қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізу.
Машықтар:
1. Инфекциялық емес аурулардың есебін жүргізу және жүргізу.
2. Инфекциялық емес ауруларға жедел эпидемиологиялық талдау жүргізу, себеп-салдарлық байланыстарды анықтау, тиісті профилактикалық іс-шараларды жоспарлау.

3. Выявлять нарушения санитарных правил и норм и приостанавливать объекты, создающие угрозу здоровью населения.
Знания:
1. Нормативно-правовые акты и другие руководящие и методические материалы, регулирующие деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Эпидемиология неинфекционных заболеваний.
3. Электронные информационные ресурсы и информационные системы, информационно-коммуникационных сетей в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
4. Методы статистического анализа показателей здоровья населения, критериев и показателей здравоохранения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Проведение профилактических мероприятий при неинфекционных заболеваниях.
Умения:
1. Проводить эпидемиологический анализ и выявлять факторы риска для разработки прогноза заболеваемости и нагрузки на систему здравоохранения.
2. Планировать и организовать профилактические мероприятия для разработки программ первичной и вторичной профилактики.
3. Координировать скрининговые кампании и диспансеризацию населения.
4. Интегрировать мероприятия с другими отделами и организациями здравоохранения.
5. Проводить целевые профилактических мероприятия, консультировать население и обучать специалистов методам раннего выявления и профилактики.
6. Сбор, обработка и интерпретация эпидемиологических данных.
Знания:
1. Нормативно-правовые документы, регулирующие санитарно-эпидемиологическое благополучие население.
2. Эпидемиологию основные неинфекционные заболевания (сердечно-сосудистые, онкологические, метаболические, дыхательной системы).
3. Статистику заболеваемости и смертности по регионам и группам населения.
4. Принципы профилактики неинфекционных заболеваний.
5. Методы эпидемиологического анализа неинфекционной заболеваемости.
6. Организацию и проведение профилактических мероприятий.
7. Мониторинг и оценка эффективности профилактических программ, методы анализа динамики заболеваемости и факторов риска и оценка экономической эффективности и рентабельности профилактики.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Участие в разработке, реализации и оценке программ профилактики неинфекционных заболеваний.
Навык 1:
Способность собирать, обрабатывать и интерпретировать данные о заболеваемости и факторах риска, выявлять группы населения с повышенным риском, разрабатывать на основе анализа целевые профилактические стратегии и мероприятия.
Умения:
1. Вести учет заболеваемости и факторов риска, проводить эпидемиологические обследования и опросы.

3. Санитарлық ережелер мен нормалардың бұзылуын анықтау және халықтың денсаулығына қауіп төндіретін объектілерді тоқтата тұру.
Білімдер:
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті реттейтін нормативтік-құқықтық актілер және басқа да басшылық және әдістемелік материалдар.
2. Жұқпалы емес аурулардың эпидемиологиясы.
3. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы электрондық ақпараттық ресурстар мен цифрлық жүйелер, ақпараттық-коммуникациялық желілер.
4. Халықтың денсаулық көрсеткіштерін, денсаулық сақтау критерийлері мен көрсеткіштерін статистикалық талдау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Инфекциялық емес аурулар кезінде алдын алу іс-шараларын жүргізу.
Машықтар:
1. Эпидемиологиялық талдау жүргізу және денсаулық сақтау жүйесіне сырқаттанушылық пен жүктеме болжамын әзірлеу үшін қауіп-қатер факторларын анықтау.
2. Бастапқы және қайталама алдын алу бағдарламаларын әзірлеу үшін алдын алу шараларын жоспарлау және ұйымдастыру.
3. Скринингтік науқандар мен халықты диспансерлеуді үйлестіру.
4. Басқа денсаулық сақтау бөлімдерімен және ұйымдарымен іс-шараларды біріктіру.
5. Мақсатты алдын алу шараларын жүргізу, халыққа кеңес беру және мамандарды ерте анықтау және алдын алу әдістеріне үйрету.
6. Эпидемиологиялық деректерді жинау, өңдеу және түсіндіру.
Білімдер:
1. Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық әл-ауқатын реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттар.
2. Эпидемиология негізгі инфекциялық емес аурулар (жүрек-қан тамырлары, онкологиялық, метаболикалық, тыныс алу жүйесі).
3. Өңірлер мен халық топтары бойынша сырқаттанушылық және өлім-жітім статистикасы.
4. Инфекциялық емес аурулардың алдын алу қағидаттары.
5. Инфекциялық емес ауруларды эпидемиологиялық талдау әдістері.
6. Профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
7. Профилактикалық бағдарламалардың тиімділігін мониторингтеу және бағалау, сырқаттанушылық динамикасы мен қауіп факторларын талдау әдістері және профилактиканың экономикалық тиімділігі мен рентабельділігін бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 2:
Инфекциялық емес аурулардың алдын алу бағдарламаларын әзірлеуге, іске асыруға және бағалауға қатысу.
Дағды 1:
Сырқаттанушылық және қауіп-қатер факторлары туралы деректерді жинау, өңдеу және түсіндіру, қауіп-қатері жоғары халық топтарын анықтау, талдау негізінде мақсатты алдын алу стратегиялары мен іс-шараларын әзірлеу қабілеті.
Машықтар:
1. Сырқататнушылық пен қауіп-қатер факторларының есебін жүргізу, эпидемиологиялық тексерулер мен сауалнамалар жүргізу.

2. Использовать регистры заболеваний и электронные базы данных.
3. Проводить статистическую обработку, рассчитывать показатели заболеваемости, распространенности, летальности и смертности и др.
4. Интерпретировать результаты для определения группы населения с повышенным риском заболевания.
5. Выявлять основные факторы риска для целевых групп и формулировать выводы и рекомендации на основе анализа данных.
6. Разрабатывать профилактические стратегии, методы и формы профилактики для разных групп населения и оценивать потенциальную эффективность предлагаемых мероприятий.
Знания:
1. Эпидемиология неинфекционных заболеваний, виды, их распространенность, основные факторы риска.
2. Особенности эпидемиологического процесса и группы риска, основные показатели заболеваемости и смертности (инцидентность, распространенность, летальность).
3. Методы сбора и анализа данных: регистрация заболеваний, ведение эпидемиологических регистров; методы опроса, анкетирования и наблюдения; статистические методы обработки данных (описательная статистика, корреляционный и регрессионный анализ).
4. Принципы разработки профилактических стратегий основанных на доказательной базе профилактических мероприятий.
5. Нормативная и методическая база по профилактике заболеваний.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Умение планировать, координировать и проводить скрининги, диспансеризацию и образовательные программы, а также анализировать результаты и вносить корректировки для повышения эффективности профилактических действий.
Умения:
1. Планировать мероприятия, разрабатывать программу скринингов и диспансеризации населения.
2. Определять цели, задачи и целевые группы для профилактических мероприятий, распределять ресурсы и обязанности среди специалистов.
3. Координировать и проводить скрининговые обследования и диспансеризацию населения.
4. Реализовывать образовательные программы для населения и медицинского персонала.
5. Анализировать результаты, выявлять эффективность отдельных методов и мероприятий и интерпретировать результаты для последующего улучшения программ.
6. Корректировать мероприятия, вносить изменения в программы на основе анализа эффективности, оптимизировать методы профилактики для различных групп населения и совершенствовать образовательные и скрининговые стратегии.
Знания:
1. Организацию профилактических мероприятий, цели и задачи скрининга и диспансеризации.
2. Методы массового обследования и мониторинга здоровья населения.
3. Особенности планирования и проведения образовательных программ по здоровому образу жизни.

2. Аурулар тізілімдерін және электрондық дерекқорларды пайдалану.
3. Статистикалық өңдеуді жүргізу, сырқаттанушылық, таралу, өлім-жітім және летальділік көрсеткіштерін есептеу және т. б.
4. Аурудың жоғары қауіп-қатері бар популяцияны анықтау үшін нәтижелерді түсіндіру.
5. Мақсатты топтар үшін негізгі қауіп-қатер факторларын анықтау және деректерді талдау негізінде қорытындылар мен ұсыныстарды тұжырымдау.
6. Халықтың әртүрлі топтары үшін профилактикалық стратегияларды, әдістер мен алдын алу нысандарын әзірлеу және ұсынылатын іс-шаралардың әлеуетті тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Жұқпалы емес аурулардың эпидемиологиясы, түрлері, олардың таралуы, негізгі қауіп-қатер факторлары.
2. Эпидемиологиялық процестің ерекшеліктері және қауіп-қатер топтары, сырқаттанушылық пен өлімнің негізгі көрсеткіштері (оқыс оқиға, таралуы, өлім-жітім).
3. Деректерді жинау және талдау әдістері: ауруларды тіркеу, эпидемиологиялық регистрлерді жүргізу; сұрау, сауалнама және бақылау әдістері; деректерді өңдеудің статистикалық әдістері (сипаттамалық статистика, корреляциялық және регрессиялық талдау).
4. Дәлелді базаға негізделген профилактикалық іс-шаралардың профилактикалық стратегияларын әзірлеу принциптері.
5. Аурулардың алдын алу бойынша нормативтік және әдістемелік база.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Скринингтерді, диспансерлеуді және білім беру бағдарламаларын жоспарлау, үйлестіру және жүргізу, сондай-ақ нәтижелерді талдау және профилактикалық іс-қимылдардың тиімділігін арттыру үшін түзетулер енгізу.
Машықтар:
1. Іс-шараларды жоспарлау, халықты скринингтер мен диспансерлеу бағдарламасын әзірлеу.
2. Профилактикалық іс-шараларға арналған мақсаттарды, міндеттерді және мақсатты топтарды анықтау, мамандар арасында ресурстар мен міндеттерді бөлу.
3. Халықты скринингтік тексерулер мен диспансерлеуді үйлестіру және жүргізу.
4. Халыққа және медициналық персоналға арналған білім беру бағдарламаларын іске асыру.
5. Нәтижелерді талдаңыз, жеке әдістер мен іс-шаралардың тиімділігін анықтаңыз және бағдарламаларды одан әрі жақсарту үшін нәтижелерді түсіндіру.
6. Іс-шараларды түзету, тиімділікті талдау негізінде бағдарламаларға өзгерістер енгізу, халықтың әртүрлі топтары үшін алдын алу әдістерін оңтайландыру және білім беру және скринингтік стратегияларды жетілдіру.
Білімдер:
1. Профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру, скрининг пен диспансерлеудің мақсаттары мен міндеттері.
2. Халықтың денсаулығын жаппай тексеру және мониторингілеу әдістері.
3. Салауатты өмір салты бойынша білім беру бағдарламаларын жоспарлау және өткізу ерекшеліктері.

3. Эпидемиологию заболеваний, группы риска и показатели заболеваемости.
4. Распространенность заболеваний в различных возрастных и социальных группах, факторы риска и пути их снижения.
5. Методы оценки эффективности профилактических мероприятий.
6. Нормативная и методическая база, протоколы диспансеризации и скрининга.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Способность к обучению и самообучению
Сотрудничество и взаимодействие
оперативность
управление деятельностью
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6.1
Врач санитарно-эпидемиологической службы, Врач (специалист)-гигиенист
6.2
Врач санитарно-эпидемиологической службы, Врач (специалист)-гигиенист
6.3
Врач санитарно-эпидемиологической службы, Врач (специалист)-гигиенист
13. Карточка профессии "6.1 Врач (специалист) гигиенист":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-010
Наименование профессии:
6.1 Врач (специалист) гигиенист
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
6.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
опыт работы не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2269-2-001 - Врач гигиены детей и подростков
2269-2-002 - Врач гигиены питания
2269-2-003 - Врач гигиены труда
2269-2-004 - Врач коммунальной гигиены
2269-2-005 - Врач общей гигиены
2269-2-006 - Врач радиационной гигиены
2269-2-013 - Врач-эпидемиолог
2269-2-012 - Врач-паразитолог
2269-2-008 - Врач-бактериолог
2269-2-009 - Врач-вирусолог
2269-2-011 - Врач-микробиолог
2269-2-014 - Специалист санитарно-эпидемиологической службы-биолог
2269-2-015 - Специалист санитарно-эпидемиологической службы-зоолог/эпизоотолог
Основная цель деятельности:
Участие в проведении государственного контроля и надзора в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Участие в проведении санитарно-гигиенических мероприятий для обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Применение современных методов анализа санитарно-гигиенических ситуации, выявление основных факторов, влияющие на состояние здоровья населения, определяет приоритетные направления по профилактике заболеваний.

3. Аурулардың эпидемиологиясы, қауіп-қатер топтары және сырқаттанушылық көрсеткіштері.
4. Әр түрлі жастағы және әлеуметтік топтардағы аурулардың таралуы, қауіп-қатер факторлары және оларды азайту жолдары.
5. Алдын алу шараларының тиімділігін бағалау әдістері.
6. Нормативтік және әдістемелік база, диспансерлеу және скрининг хаттамалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Оқу және өз бетімен үйрену қабілеті
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
тиімділік
қызметті басқару
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6.1
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) гигиенист
6.2
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) гигиенист
6.3
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) гигиенист
13. Кәсіптің карточкасы "6.1 Дәрігер (маман) гигиенист":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-010
Кәсіптің атауы:
6.1 Дәрігер (маман) гигиенист
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
6.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жұмыс тәжірибесі талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2269-2-001 - Балалар және жасөспірімдер гигиенасы дәрігері
2269-2-002 - Тамақтану гигиенасы дәрігері
2269-2-003 - Еңбек гигиенасы дәрігері
2269-2-004 - Коммуналдық гигиена дәрігері
2269-2-005 - Жалпы гигиена дәрігері
2269-2-006 - Радиациялық гигиена дәрігері
2269-2-013 - Дәрігер-эпидемиолог
2269-2-012 - Дәрігер-паразитолог
2269-2-008 - Дәрігер-бактериолог
2269-2-009 - Дәрігер-вирусолог
2269-2-011 - Дәрігер-микробиолог
2269-2-014 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет маманы-биолог
2269-2-015 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет маманы-зоолог/эпизоотолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында мемлекеттік бақылау және қадағалау жүргізуге қатысу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету үшін санитариялық-гигиеналық іс-шараларды өткізуге қатысу.
2. Санитариялық-гигиеналық жағдайларды талдаудың заманауи әдістерін қолдану, халықтың денсаулығына әсер ететін негізгі факторларды анықтау аурудың алдын алудың басым бағыттарын анықтайды.

3. Участие в проведении санитарно-эпидемиологических экспертиз, расследований, обследований, исследований, испытаний.
Дополнительные трудовые функции:
1. Организация и управление работой по соблюдению требований техники безопасности и охраны труда в медицинских организациях
Трудовая функция 1:
Участие в проведении санитарно-гигиенических мероприятий для обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Навык 1:
Осуществлять санитарный контроль за своевременным решением гигиенических вопросов.
Умения:
1. Осуществлять лабораторно-инструментальный контроль объектов среды обитания человека.
2. Осуществлять гигиеническое обучение декретированных групп населения.
3. Участвовать в организации и проведении санитарно-эпидемиологических и противоэпидемических (профилактических) мероприятий.
Знания:
1. Структуры санитарно-эпидемиологической службы Республики.
2. Роли и места санитарно-эпидемиологической службы в системе первичной и вторичной профилактики.
3. Методов исследования санитарного состояние окружающей среды (условии проживания, водоснабжения, системы удаления нечистот, санитарной охраны водоемов, воздуха).
4. Деятельности ГСЭН по предотвращению вредного влияния на здоровье населения факторов окружающей среды.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Выделять приоритетные факторы неблагоприятного воздействия на здоровье и принять действенные профилактические меры.
Умения:
1. Рассматривать и давать заключения по проектам стандартов на новые виды сырья промышленных изделий и пищевых предприятий, оборудования, стройматериалов, источников ионизирующих и неионизирующих излучений и химических веществ, биологических лекарственных средств, тары и упаковок, оборудования, посуды, медицинских и иммунологических препаратов.
2. Давать заключение по учебно-трудовой нагрузке и режиму занятий в детских и подростковых учреждениях.
3. Проводить обобщение, анализ и оценку влияния факторов окружающей среды на здоровье населения.
4. Проводить санитарную экспертизу проектов планировки и застройки населенных мест, новой продукции производства, предприятий, сырья и пищевых продуктов, стройматериалов, товаров народного потребления, условий транспортировки и захоронения радиоактивных, токсикологических и биологических веществ.
Знания:
1. Нормативно-методических материалов, регламентирующих качество атмосферного воздуха и воздуха рабочих помещений, питьевой воды, пищевых продуктов, воды, водных объектов и почвы, используемых для хозяйственно-питьевых и культурно-бытовых целей населения.

3. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптамалар, тергеулер, тексерулер, зерттеулер, сынақтар жүргізуге қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Медициналық ұйымдарда қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарын сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру және басқару.
Еңбек функциясы 1:
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету үшін санитариялық-гигиеналық іс-шараларды өткізуге қатысу.
Дағды 1:
Гигиеналық мәселелердің уақтылы шешілуіне санитариялық бақылауды жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Адамның тіршілік ету ортасы объектілерін зертханалық-аспаптық бақылауды жүзеге асыру.
2. Халықтың декретивтік топтарын гигиеналық оқытуды жүзеге асыру.
3. Санитариялық-эпидемиологиялық және эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу.
Білімдер:
1. Республиканың санитариялық-эпидемиологиялық қызметінің құрылымдары.
2. Бастапқы және екінші ретті профилактика жүйесіндегі санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің рөлі мен орны.
3. Қоршаған ортаның санитариялық жай-күйін зерттеу әдістері (тұрғылықты жері, сумен жабдықтау, іркінді суларды жою жүйесі, су қоймаларын, ауаны санитариялық қорғау).
4. Қоршаған орта факторларының халықтың денсаулығына зиянды әсерін болдырмау жөніндегі МСЭҚ қызметі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Денсаулыққа қолайсыз әсер етудің басым факторларын бөліп көрсету және кешенді алдын алу шараларын қабылдау.
Машықтар:
1. Өнеркәсіптік бұйымдар мен тағам кәсіпорындары шикізатының, жабдықтардың, құрылыс материалдарының, иондаушы және иондамайтын сәуле шығару көздері мен химиялық заттардың, биологиялық дәрілік заттардың, ыдыстар мен қаптамалардың, жабдықтардың, ыдыстардың, медициналық және иммунологиялық препараттардың жаңа түрлеріне арналған стандарттар жобалары бойынша қарау және қорытынды беру.
2. Балалар мен жасөспірімдер мекемелерінде оқу-еңбек жүктемесі және сабақ режимі бойынша қорытынды беру.
3. Қоршаған орта факторларының халықтың денсаулығына әсерін жалпылау, талдау және бағалау.
4. Елді мекендерді жоспарлау және салу жобаларына, өндірістің жаңа өнімдеріне, кәсіпорындарға, шикізат пен тағам өнімдеріне, құрылыс материалдарына, халық тұтынатын тауарларға, радиоактивті, токсикологиялық және биологиялық заттарды тасымалдау және көму жағдайларына санитариялық сараптама жүргізу.
Білімдер:
1. Халықтың шаруашылық-ауыз су және мәдени-тұрмыстық мақсаттары үшін пайдаланылатын су объектілері мен топырақтың, судың, тағам өнімдерінің, ауыз судың, атмосфералық ауа мен жұмыс орны ауасының сапасын реттейтін нормативтік-әдістемелік материалдар.

2. Особенностей гигиенических требований к отдельным видам зданий и учреждений жилищно-гражданского, производственного назначения, систем сбора, удаления и обезвреживания бытовых и промышленных отходов.
3. Гигиенических требований к пестицидам, применяемым в сельском хозяйстве и особенностей их токсического действия.
4. Схемы санитарного обследования объектов коммунального хозяйства, торговли, общественного питания, пищевой промышленности, промышленных объектов, детских дошкольных, школьных, подростковых учреждений с применением лабораторно-инструментальных методов исследования; решения директивных органов по социально-экономическому развитию и оздоровлению населенных мест.
5. Нормативно-методических документов по гигиене планировки населенных мест.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Применение современных методов анализа санитарно-гигиенических ситуации, выявление основных факторов, влияющие на состояние здоровья населения, определяет приоритетные направления по профилактике заболеваний.
Навык 1:
Применение методов и методик к условиям труда, учебы и быта и их влияние на здоровье
Умения:
1. Проводить профилактику факторов риска производственной среды и среды обитания.
2. Определять основные производственные факторы и школьной среды.
3. Применять контрольно-измерительные устройства для определения вредных факторов внешней среды.
4. Пользоваться средствами индивидуальной защиты, коллективной защиты.
5. Пользоваться производственно-технологической и нормативной документацией.
Знания:
1. Принципов работы, регулировки и эксплуатации контрольно-измерительных приборов.
2. Основ физиологии труда.
3. Характеристик основных производственных факторов, и мер профилактики вредного действия.
4. Требований к устройству, содержанию промышленных предприятий.
5. Требований к устройству, содержанию объектов здравоохранения и образования.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Использование методов санитарно-гигиенических исследований факторов окружающей и производственной среды
Умения:
1. Изучать среду обитания, условия жизнедеятельности населения и производственные факторы, влияющие на состояние здоровья населения.
2. Проводить санитарно-гигиенические лабораторные исследования, физико-химические исследования, токсикологические исследования, исследования физических факторов.
3. Применять современные и альтернативные средства и методы исследований.
Знания:
1. Нормативно-правовых документов в области здравоохранения и санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Государственного санитарно-эпидемиологического надзора в области коммунальной гигиены, гигиены питания, гигиены труда, гигиены детей и подростков, радиационной гигиены.

2. Тұрғын үй-азаматтық, өндірістік мақсаттағы ғимараттар мен мекемелердің жекелеген түрлеріне, тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтарды жинау, жою және зиянсыздандыру жүйелеріне қойылатын гигиеналық талаптардың ерекшеліктері.
3. Ауыл шаруашылығында қолданылатын пестицидтерге қойылатын гигиеналық талаптар және олардың уытты әсерінің ерекшеліктері.
4. Зертханалық-аспаптық зерттеу әдістерін қолдана отырып, коммуналдық шаруашылық, сауда, қоғамдық тамақтану, тамақ өнеркәсібі, өнеркәсіп объектілерін, мектепке дейінгі балалар, мектеп, жасөспірімдер мекемелерін санитариялық тексеру схемалары; елді мекендерді әлеуметтік-экономикалық дамыту және сауықтыру жөніндегі директивалық органдардың шешімдері.
5. Елді мекендерді жоспарлау гигиенасы бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Санитариялық-гигиеналық жағдайларды талдаудың заманауи әдістерін қолдану, халықтың денсаулығына әсер ететін негізгі факторларды анықтау аурудың алдын алудың басым бағыттарын анықтайды.
Дағды 1:
Еңбек, оқу және тұрмыс жағдайларына әдістер мен зерттеулерді қолдану және олардың денсаулыққа әсері
Машықтар:
1. Өндірістік орта мен тіршілік ету ортасының қауіп-қатер факторларының алдын алу.
2. Негізгі өндірістік факторларды және мектеп ортасын анықтау.
3. Сыртқы ортаның зиянды факторларын анықтау үшін бақылау-өлшеу құрылғыларын қолдану.
4. Жеке қорғаныс, ұжымдық қорғаныс құралдарын қолдану.
5. Өндірістік-технологиялық және нормативтік құжаттаманы пайдалану.
Білімдер:
1. Жұмыс қағидаттары, бақылау-өлшеу аспаптарын реттеу және пайдалану.
2. Еңбек физиологиясының негіздері.
3. Негізгі өндірістік факторлардың сипаттамалары және зиянды әсердің алдын алу шаралары.
4. Өнеркәсіптік кәсіпорындардың құрылысына, мазмұнына қойылатын талаптар.
5. Денсаулық сақтау және білім беру объектілерін орналастыруға, күтіп-ұстауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Қоршаған орта мен өндірістік орта факторларын санитариялық-гигиеналық зерттеу әдістерін қолдану
Машықтар:
1. Халықтың өмір сүру ортасын, өмір сүру жағдайларын және денсаулық жағдайына әсер ететін өндірістік факторларды зерттеу.
2. Санитариялық-гигиеналық зертханалық зерттеулер, физика-химиялық зерттеулер, токсикологиялық зерттеулер, физикалық факторларды зерттеу.
3. Зерттеудің заманауи және балама құралдары мен әдістерін қолдану.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік-құқықтық құжаттар.
2. Коммуналдық гигиена, тағам гигиенасы, еңбек гигиенасы, балалар мен жасөспірімдер гигиенасы, радиациялық гигиена саласындағы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау.

3. Правил использования контрольно-измерительных приборов в санитарно-гигиенических лабораториях.
4. Приемов и правил отбора проб измерений, методик проведения контрольных исследований.
5. Вредных и опасных факторов риска здоровью и способы профилактики.
6. Физико-химических свойств вредных веществ и предъявляемых требований к ним.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 3:
Участие в проведении санитарно-эпидемиологических экспертиз, расследований, обследований, исследований, испытаний.
Навык 1:
Осуществление социально-гигиенического мониторинга и оценка степени воздействия факторов среды обитания на здоровье человека.
Умения:
1. Проводить санитарно-эпидемиологическую экспертизу в соответствии с нормативными документами.
2. Составлять протокол оформление акта, измерений.
3. Оформлять санитарно-эпидемиологическое заключение.
4. Проводить отбор проб (образцов) продукции (пробы) для проведения исследований, санитарно-эпидемиологической экспертизы.
Знания:
1. Порядка проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы.
2. Современных лабораторно-инструментальных исследований.
3. Выявления рисков возникновения заболеваний населения.
4. Методов исследования пищевых продуктов, воды, упаковочного материала, парфюмерно-косметической продукции, алкогольной и безалкогольной продукции, табака и табачных изделий.
5. Методов исследований физических факторов, оказывающих неблагоприятное воздействие на здоровье человека (шум, вибрация, электромагнитные поля и др.).
6. Радиологических исследований и замеров, определение наличие радионуклидов в любой исследуемой продукции.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Проведение санитарно-эпидемиологических экспертиз, расследований, обследований, исследований, испытаний и иных видов оценок.
Умения:
1. Анализировать полноту представленных (имеющихся) материалов и документов, оценивать санитарно-эпидемиологическую ситуацию.
2. Определять методы и методики выполнения исследований (испытаний) и измерений, условий испытаний, алгоритмы выполнения операций по определению одной или нескольких взаимосвязанных характеристик свойств объекта, формы представления данных и оценивания точности, достоверности результатов.
3. Изучать представленные документы и материалы на предмет наличия факторов, представляющих потенциальную опасность.
4. Проводить лабораторные исследования и испытания, обследования и их оценивать.
5. Оформлять результаты санитарно-эпидемиологических экспертиз, обследований, исследований, испытаний и токсикологических, гигиенических и иных видов оценок в соответствии с техническими регламентами, государственными санитарно-эпидемиологическими правилами и нормативами.

3. Санитариялық-гигиеналық зертханаларда бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі.
4. Өлшеу сынамаларын іріктеу тәсілдері мен қағидалары, бақылау зерттеулерін жүргізу әдістемелері.
5. Денсаулыққа зиянды және қауіпті қауіп-қатер факторлары және алдын алу әдістері.
6. Зиянды заттардың физика-химиялық қасиеттері және оларға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 3:
Санитариялық-эпидемиологиялық сараптамалар, тергеулер, тексерулер, зерттеулер, сынақтар жүргізуге қатысу.
Дағды 1:
Әлеуметтік-гигиеналық мониторингті жүзеге асыру және тіршілік ету ортасы факторларының адам денсаулығына әсер ету дәрежесін бағалау.
Машықтар:
1. Нормативтік құжаттарға сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу.
2. Актіні, өлшемдерді ресімдеу хаттамасын жасау.
3. Санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыны ресімдеу.
4. Зерттеулер, санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін өнімнің (сынаманың) сынамаларын (үлгілерін) іріктеуді жүргізу.
Білімдер:
1. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу тәртібі.
2. Заманауи зертханалық-аспаптық зерттеулер.
3. Халықтың сырқаттанушылығының пайда болу қауіп-қатерін анықтау.
4. Тағам өнімдерін, суды, орау материалын, парфюмерлік-косметикалық өнімдерді, алкоголь және алкогольсіз өнімдерді, темекі мен темекі өнімдерін зерттеу әдістері.
5. Адам денсаулығына теріс әсер ететін физикалық факторларды зерттеу әдістері (шу, діріл, электромагниттік өрістер және т.б.).
6. Радиологиялық зерттеулер мен өлшеулер, кез келген зерттелетін өнімде радионуклидтердің болуын анықтау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Санитариялық-эпидемиологиялық сараптамалар, тергеулер, тексерулер, зерттеулер, сынақтар және бағалаудың өзге де түрлерін жүргізу.
Машықтар:
1. Ұсынылған (бар) материалдар мен құжаттардың толықтығын талдау, санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды бағалау.
2. Зерттеулерді (сынақтарды) және өлшемдерді орындау әдістері мен әдістемелерін, сынақ шарттарын, объект қасиеттерінің бір немесе бірнеше өзара байланысты сипаттамаларын, деректерді ұсыну нысанын және нәтижелердің дәлдігін, дұрыстығын бағалау бойынша операцияларды орындау алгоритмдерін айқындау.
3. Ұсынылған құжаттар мен материалдарды қауіп төндіруі ықтимал факторлардың болуы тұрғысынан зерделеу.
4. Зертханалық зерттеулер мен сынақтар, зерттеулер жүргізу және оларды бағалау.
5. Техникалық регламенттерге, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қағидалар мен нормативтерге сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық сараптамалардың, тексерулердің, зерттеулердің, сынақтардың және токсикологиялық, гигиеналық және өзге де бағалау түрлерінің нәтижелерін ресімдеу.

6. Составлять акт расследования или карту эпидемиологического обследования очага.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан в области здравоохранения, технического регулирования, обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Цели и методы государственного санитарно-эпидемиологического надзора на объектах жилищно-коммунального хозяйства и социально-бытовой среды, в медицинских организациях, на предприятиях пищевой промышленности, общественного питания и торговли, на производственных объектах, в учреждениях для детей и подростков.
3. Принципы организации профилактических мероприятий по предупреждению неблагоприятного влияния факторов окружающей среды на организм.
4. Методы гигиенических исследований объектов окружающей среды.
5. Действие ионизирующих излучений на здоровье человека, биологические механизмы и клиника радиационных поражений человека.
6. Виды эпидемиологических исследований и их предназначение.
7. Методы эпидемиологического обследования очага заболевания и методы эпидемиологического анализа.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Организация и управление работой по соблюдению требований техники безопасности и охраны труда в медицинских организациях
Навык 1:
Организация и управление работой по технике безопасности и охране труда при осуществлении профессиональной деятельности
Умения:
1. Разрабатывать внутренние стандартные операционные процедуры (СОП) в области санитарно-гигиенических исследований, по правилам эксплуатации оборудования санитарно-гигиенической лаборатории.
2. Разрабатывать СОП-ы по охране труда и производственной санитарии, по технике безопасности, правилам пожарной безопасности и порядку действий при чрезвычайных ситуациях.
3. Разрабатывать инструкции для работников по соблюдению санитарно-эпидемиологических требований к эксплуатации помещений и к условиям труда.
4. Проводить инструктаж персонала непосредственно на рабочих местах и обеспечивать соблюдение правил и требований по охране труда и производственной санитарии, по технике безопасности, по пожарной безопасности и порядку действий при чрезвычайных ситуациях.
Знания:
1. Нормативно-правовых основ системы безопасности и охраны труда на производстве.
2. Основные принципы обеспечения безопасности и охраны труда на производстве.
3. Инструкции по безопасности и охране труда .
4. Порядок разработки и утверждения технических инструкций и СОП-ов по безопасности и охране труда.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Клиентоориентированность
Способность к обучению и самообучению
Сотрудничество и взаимодействие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6.1
Врач санитарно-эпидемиологической службы, Врач (специалист)-эпидемиолог
6.2
Врач санитарно-эпидемиологической службы, Врач (специалист)-эпидемиолог
6.3
Врач санитарно-эпидемиологической службы, Врач (специалист)-эпидемиолог

6. Тексеру актісін немесе ошақты эпидемиологиялық тексеру картасын жасау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау, техникалық реттеу, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету саласындағы заңнамасы.
2. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және әлеуметтік-тұрмыстық орта объектілерінде, медициналық ұйымдарда, тағам өнеркәсібі, қоғамдық тамақтану және сауда кәсіпорындарында, өндірістік объектілерде, балалар мен жасөспірімдерге арналған мекемелерде мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалаудың мақсаттары мен әдістері.
3. Қоршаған орта факторларының ағзаға қолайсыз әсерін болдырмау үшін алдын алу шараларын ұйымдастыру қағидаттары.
4. Қоршаған орта объектілерін гигиеналық зерттеу әдістері.
5. Иондаушы сәуленің адам денсаулығына әсері, биологиялық механизмдер және адамның радиациялық зақымдану клиникасы.
6. Эпидемиологиялық зерттеулердің түрлері және олардың мақсаты.
7. Ауру ошағын эпидемиологиялық тексеру әдістері және эпидемиологиялық талдау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Медициналық ұйымдарда қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарын сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру және басқару.
Дағды 1:
Кәсіби қызметті жүзеге асыру кезінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау техникасы бойынша жұмысты ұйымдастыру және басқару
Машықтар:
1. Санитариялық-гигиеналық зерттеулер саласында, санитариялық-гигиеналық зертхана жабдықтарын пайдалану қағидалары бойынша ішкі стандартты операциялық рәсімдерді (СОР) әзірлеу.
2. Еңбекті қорғау және өндірістік санитария, қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі ережелері және төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимыл тәртібі бойынша СОР әзірлеу.
3. Қызметкерлерге үй-жайларды пайдалануға және еңбек жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау бойынша нұсқаулықтар әзірлеу.
4. Қызметкерлерге тікелей жұмыс орындарында нұсқама беру және еңбекті қорғау және өндірістік санитария, қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі және төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимыл тәртібі бойынша ережелер мен талаптардың сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Өндірістегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жүйесінің нормативтік-құқықтық негіздері.
2. Өндірістегі еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды қамтамасыз етудің негізгі қағидаттары.
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулық .
4. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техникалық нұсқаулықтар мен СОР әзірлеу және бекіту тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Клиентке бағдарлау
Оқу және өз бетімен үйрену қабілеті
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6.1
Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің дәрігері (маманы), Дәрігер (маман)-эпидемиолог
6.2
Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің дәрігері (маманы), Дәрігер (маман)-эпидемиолог
6.3
Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің дәрігері (маманы), Дәрігер (маман)-эпидемиолог

14. Карточка профессии "6.1 Врач (специалист) санитарно-эпидемиологической службы":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-007
Наименование профессии:
6.1 Врач (специалист) санитарно-эпидемиологической службы
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
6.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
опыт работы не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2269-2-001 - Врач гигиены детей и подростков
2269-2-002 - Врач гигиены питания
2269-2-003 - Врач гигиены труда
2269-2-004 - Врач коммунальной гигиены
2269-2-012 - Врач-паразитолог
2269-2-011 - Врач-микробиолог
2269-2-009 - Врач-вирусолог
2269-2-008 - Врач-бактериолог
2269-2-010 - Врач-гигиенист
2269-2-007 - Врач санитарно-эпидемиологической службы
2269-2-013 - Врач-эпидемиолог
Основная цель деятельности:
Участие в проведении государственного контроля и надзора объектов (субъектов), осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Участие в проведении санитарно-эпидемиологического надзора за инфекционной (паразитарной) и неинфекционной заболеваемостью среди населения и проведение мероприятий по обеспечению санитарно- эпидемиологического благополучия населения.
2. Участие в проведении государственного контроля и надзор в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в виде плановой (внеплановой) проверки
Дополнительные трудовые функции:
1. Организация первой медицинской помощи при отравлениях и неотложных ситуациях
Трудовая функция 1:
Участие в проведении санитарно-эпидемиологического надзора за инфекционной (паразитарной) и неинфекционной заболеваемостью среди населения и проведение мероприятий по обеспечению санитарно- эпидемиологического благополучия населения.
Навык 1:
Участие в проведении санитарно-эпидемиологического надзора за инфекционной (паразитарной) и неинфекционной заболеваемостью среди населения.
Умения:
1. Взаимодействовать с другими государственными органами и организациями по вопросам санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Расследовать случаи (вспышки) инфекционных заболеваний, выявлять причины.
3. Проводить профилактические и противоэпидемические мероприятия в эпидемиологическом очаге.

14. Кәсіптің карточкасы "6.1 Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері (маманы)":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-007
Кәсіптің атауы:
6.1 Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері (маманы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
6.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жұмыс тәжірибесі талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2269-2-001 - Балалар және жасөспірімдер гигиенасы дәрігері
2269-2-002 - Тамақтану гигиенасы дәрігері
2269-2-003 - Еңбек гигиенасы дәрігері
2269-2-004 - Коммуналдық гигиена дәрігері
2269-2-012 - Дәрігер-паразитолог
2269-2-011 - Дәрігер-микробиолог
2269-2-009 - Дәрігер-вирусолог
2269-2-008 - Дәрігер-бактериолог
2269-2-010 - Дәрігер-гигиенист
2269-2-007 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері
2269-2-013 - Дәрігер-эпидемиолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында қызметін жүзеге асыратын объектілерге (субъектілерге) мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүргізуге қатысу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Халық арасында инфекциялық (паразиттік) және инфекциялық емес сырқаттануды санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға қатысу және санитариялық-эпидемиологиялық слауаттылығын қамтамасыз ету бойынша шараларды жүргізу.
2. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында мемлекеттік бақылауға және қадағалауға жоспарлы (жоспардан тыс) тексеріс түріне қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Улану және шұғыл жағдайлар кезінде алғашқы медициналық көмекті ұйымдастыру
Еңбек функциясы 1:
Халық арасында инфекциялық (паразиттік) және инфекциялық емес сырқаттануды санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға қатысу және санитариялық-эпидемиологиялық слауаттылығын қамтамасыз ету бойынша шараларды жүргізу.
Дағды 1:
Халық арасында инфекциялық (паразиттік) және инфекциялық емес сырқаттанушылықты санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға қатысу
Машықтар:
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы мәселелері бойынша басқа мемлекеттік органдармен және ұйымдармен өзара қарым-қатынас жүргізу.
2. Жұқпалы аурулардың жағдайларын (эпидемиялық өршу) тексеру, себептерін анықтау.
3. Эпидемиологиялық ошақта профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізуге.

4. Участвовать в проведении республиканских и региональных семинаров, научно-практических конференций.
Знания:
1. Перечня инфекционных заболеваний, требующих проведения санитарно- эпидемиологического надзора на территории Республики Казахстан.
2. Методов дезинфекции, дезинсекции и дератизации, применяемых на объектах различных категорий.
3. Национального календаря профилактических прививок, сроков проведения профилактических прививок и категорий граждан, подлежащих обязательной вакцинации.
4. Основных критериев общественного здоровья и факторов риска социально значимых и наиболее распространенных заболеваний, методов и организационных форм их профилактики.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Участие в проведении санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий по обеспечению санитарно- эпидемиологического благополучия населения при социально-значимых заболеваниях (ВИЧ - инфекция, туберкулез).
Умения:
1. Проводить мероприятия по профилактике ВИЧ-инфекции, туберкулеза.
2. Проводить противоэпидемические мероприятия в очагах туберкулеза.
3. Проводить дезинфекцию в очагах туберкулеза.
4. Проводить доконтактную и постконтактную профилактику.
Знания:
1. Нормативно-правовых актов при ВИЧ - инфекции, туберкулезе.
2. Эпидемиологии и профилактики ВИЧ - инфекции, туберкулеза.
3. Организации эпидемиологического надзора за ВИЧ - инфекцией, туберкулезом в Республике Казахстан.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Участие в проведении государственного контроля и надзор в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в виде плановой (внеплановой) проверки
Навык 1:
Участие в осуществлении государственного санитарно-эпидемиологического надзора объектов.
Умения:
1. Проводить обследования объектов с использованием современных лабораторных и инструментальных методов контроля факторов окружающей среды, диагностики инфекционных, паразитарных заболеваний.
2. Обеспечивать регистрацию, учет и статистическую обработку данных инфекционной, неинфекционной и заболеваемости.
3. Проводить санитарное обследование объектов коммунального хозяйства, торговли, общественного питания, пищевой промышленности, промышленных объектов, детских дошкольных, школьных, подростковых учреждений.
4. Применять современные методы статистического анализа санитарно-эпидемиологической ситуации.
Знания:
1. Законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения и санитарно-эпидемиологического благополучия населения.

4. Республикалық және аймақтық семинарларды, ғылыми-тәжірибелік конференцияларды өткізуге қатысу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының аумағында санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды қажет ететін жұқпалы аурулардың тізбесі.
2. Әртүрлі санаттағы объектілерде қолданылатын дезинфекция, дезинсекция және дератизация әдістері.
3. Профилактикалық егулердің ұлттық күнтізбесі, профилактикалық егулерді жүргізу мерзімдері және міндетті вакцинациялануға жататын азаматтардың санаттары.
4. Халық денсаулығының негізгі критерийлері және әлеуметтік маңызды және жиі кездесетін аурулардың қауіп-қатер факторлары, олардың алдын алу әдістері мен ұйымдастырушылық нысандары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Әлеуметтік маңызы бар аурулар (АИТВ-инфекциясы, туберкулез) кезіндегі халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету бойынша санитариялық-профилактикалық және санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізуге қатысу.
Машықтар:
1. АИТВ-инфекциясын, туберкулезді алдын алу бойынша іс-шаралар жүргізу.
2. Туберкулез ошақтарында эпидемияға қарсы іс-шаралар жүргізу.
3. Туберкулез ошақтарында дезинфекция жүргізу.
4. Қарым қатынасқа дейінгі және қарым қатынастан кейінгі профилактиканы жүргізу.
Білімдер:
1. АИТВ-инфекциясы, туберкулез кезіндегі нормативтік-құқықтық актілер.
2. АИТВ-инфекциясы, туберкулезді эпидемиологиясы және алдын алу.
3. Қазақстан Республикасында АИТВ-инфекциясына, туберкулезге эпидемиологиялық қадағалауды ұйымдастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында мемлекеттік бақылауға және қадағалауға жоспарлы (жоспардан тыс) тексеріс түріне қатысу.
Дағды 1:
Объектілерді мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асыруға қатысу.
Машықтар:
1. Қоршаған орта факторларын бақылаудың, инфекциялық, паразиттік ауруларды диагностикалаудың заманауи зертханалық және аспаптық әдістерін пайдалана отырып объектілерге зерттеу жүргізу.
2. Инфекциялық, инфекциялық емес және сырқаттанушылық деректерін тіркеуді, есепке алуды және статистикалық өңдеуді қамтамасыз ету.
3. Коммуналдық шаруашылық, сауда, қоғамдық тамақтану, тағам өнеркәсібі объектілеріне, өнеркәсіптік объектілерге, мектепке дейінгі балалар, мектеп, жасөспірімдер мекемелеріне санитариялық тексеру жүргізу.
4. Санитариялық-эпидемиологиялық жағдайда статистикалық талдаудың заманауи әдістерін қолдану.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы заңнамасы.

2. Методов исследований и замеров физических факторов (микробиологических, паразитологических, санитарно-химических, токсикологических, радиологических).
3. Организации санитарного просвещения, гигиенического воспитания населения и пропаганды здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Проведение экспертиз и (или) расследований, направленных на установление причинно-следственной связи выявленного нарушения нормативных требований с фактами причинения вреда
Умения:
1. Обследовать территории, здания, строения, сооружения, помещения, оборудование, транспортные средства, подлежащие проверке.
2. Отбирать образцы (проб) продукции, объектов окружающей среды и производственной среды, проводить их исследование, испытания.
3. Оформлять протоколы отбора образцов (проб) продукции, объектов окружающей и производственной среды.
4. Проводить экспертизу и (или) расследования для установления причинно-следственной связи выявленных нарушений нормативных требований с фактами причинения вреда.
5. Составлять экспертное заключение по результатам экспертизы, направленной на установление причинно-следственной связи выявленного нарушения нормативных требований с фактом причинения вреда жизни, здоровью граждан.
6. Составлять акт расследования.
Знания:
1. Законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения.
2. Микробиологические, паразитологические, санитарно-химические, токсикологические, радиологические методы исследования.
3. Методологии экспертизы и расследования для установления причинно-следственной связи нарушений санитарно-эпидемиологических требований с фактом причинения вреда жизни, здоровью граждан.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Организация первой медицинской помощи при отравлениях и неотложных ситуациях
Навык 1:
Первая медицинская помощь при отравлениях
Умения:
1. Диагностировать случаи отравления различными веществами, принять меры по их предотвращению поступления в организм.
2. Проводить оперативное действие по оказанию помощи пострадавшему, при пищевом отравлении промыть желудок, давая пострадавшему выпить теплую воду и вызвать рвоту.
3. Вызвать врача и выяснить, какие вещества вызвали отравление и устранить и утилизировать их на месте.
4. Обеспечить пострадавшему физический и психологический комфорт, дождаться прибытия специалистов.
Знания:
1. Признаки, симптомы отравления различными веществами, дифференциальная диагностика с другими кишечными инфекциями.
2.Методика оказания первой медицинской помощи пострадавшему.
3.Тактику ведения пострадавшего при неотложных ситуациях.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Оказание первой медицинской помощи при неотложных состояниях.
Умения:

2. Физикалық факторларды зерттеу және өлшеу әдістері (микробиологиялық, паразитологиялық, санитариялық-химиялық, токсикологиялық, радиологиялық).
3. Санитариялық ағартуды, халықты гигиеналық тәрбиелеуді және салауатты өмір салтын насихаттауды ұйымдастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Анықталған нормативтік талаптардың бұзылуының зиян келтіру фактілерімен себеп-салдарлық байланысын белгілеуге бағытталған сараптамалар және (немесе) тергеулер жүргізу.
Машықтар:
1. Тексеруге жататын аумақтарды, ғимараттарды, құрылыстарды, құрылыстарды, үй-жайларды, жабдықтарды, көлік құралдарын тексеру.
2. Өнімнің, қоршаған орта және өндірістік орта объектілерінің үлгілерін (сынамаларын) іріктеп алу, оларды зерттеу, сынақ жүргізу.
3. Өнімнің, қоршаған орта және өндірістік орта объектілерінің үлгілерін (сынамаларын) алу хаттамаларын ресімдеу.
4. Аталған нормативтік талаптарды бұзушылықтардың зиян келтіру фактілерімен себеп-салдарлық байланысын анықтау үшін сараптама және (немесе) тергеу жүргізу.
5. Азаматтардың өміріне, денсаулығына зиян келтіру фактісімен нормативтік талаптардың анықталған бұзылуының себеп-салдарлық байланысын белгілеуге бағытталған сараптама нәтижелері бойынша сараптамалық қорытынды жасау.
6. Тергеу актісін жасау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасы.
2. Микробиологиялық, паразитологиялық, санитариялық-химиялық, токсикологиялық, радиологиялық зерттеу әдістері.
3. Азаматтардың өміріне, денсаулығына зиян келтіру фактісімен санитариялық-эпидемиологиялық талаптардың бұзылуының себеп-салдарлық байланысын анықтау үшін сараптама және тергеу әдіснамасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Улану және шұғыл жағдайлар кезінде алғашқы медициналық көмекті ұйымдастыру
Дағды 1:
Улану кезіндегі алғашқы медициналық көмек
Машықтар:
1. Әртүрлі заттармен улану жағдайларын диагностикалау, олардың ағзаға енуіне жол бермеу үшін шаралар қабылдау.
2. Жәбірленушіге көмек көрсету, тамақтан улану кезінде асқазанды шаю, жәбірленушіге жылы су ішіп, құсу үшін жедел әрекет ету.
3. Дәрігерге қоңырау шалу және улануды қандай заттар тудырғанын анықтау және оларды сол жерде жою және алып тастау.
4. Жәбірленушіге физикалық және психологиялық жайлылықты қамтамасыз ету, мамандардың келуін күту.
Білімдер:
1. Әртүрлі заттармен уланудың белгілері, симптомдары, басқа ішек инфекцияларымен дифференциалды диагностика.
2.Зардап шеккен адамға алғашқы медициналық көмек көрсету әдістемесі.
3.Төтенше жағдайларда зардап шеккен адамды басқару тактикасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Шұғыл жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсету.
Машықтар:

1. Обеспечить безопасность пострадавшему и окружающим.
2. Проверить наличие у пострадавшего признаков жизни (пульс, дыхание, реакция зрачков на свет) и сознания.
3. Оказать неотложную первую помощь в зависимости от ситуации (восстановление проходимости дыхательных путей, сердечно-легочная реанимация, остановка кровотечения) и другие мероприятия.
Знания:
1. Правила оказания неотложной медицинской помощи при различных ситуациях.
2. Принципы надлежащей практики по оказанию неотложной медицинской помощи.
3.Алгоритм действии по оказанию неотложной помощи пострадавшему при авариях.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Лидерство
Самостоятельность и ответственность
Способность к обучению и самообучению
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
навыки соблюдения правил этики, деонтологии и субординации
навыки соблюдения норм санитарно-гигиенического режима организации здравоохранения и эпидемиологической безопасности окружающей и среды
умение осуществлять документирование (в том числе электронного) процессов оказания медицинских услуг
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6.1
Врач (специалист)-гигиенист, Врач (специалист)-эпидемиолог
6.2.
Врач (специалист)-гигиенист, Врач (специалист)-эпидемиолог
6.3
Врач (специалист)-гигиенист, Врач (специалист)-эпидемиолог
15. Карточка профессии "6.2 Врач (специалист) гигиенист":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-010
Наименование профессии:
6.2 Врач (специалист) гигиенист
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
6.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 4 лет по квалификации 6.1
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2269-2-001 - Врач гигиены детей и подростков
2269-2-002 - Врач гигиены питания
2269-2-003 - Врач гигиены труда
2269-2-004 - Врач коммунальной гигиены
2269-2-005 - Врач общей гигиены
2269-2-006 - Врач радиационной гигиены
2343-1-002 - Преподаватель гигиены и эпидемиологии, колледж
2269-2-013 - Врач-эпидемиолог
2269-2-012 - Врач-паразитолог
2269-2-008 - Врач-бактериолог
2269-2-009 - Врач-вирусолог
2269-2-011 - Врач-микробиолог
2269-2-014 - Специалист санитарно-эпидемиологической службы-биолог

1. Жәбірленушіге және айналасындағыларға қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
2. Жәбірленушіде өмір сүру белгілерінің (импульс, тыныс алу, оқушылардың жарыққа реакциясы) және сананың болуын тексеру.
3. Жағдайға байланысты шұғыл алғашқы көмек көрсету (тыныс алу жолдарын қалпына келтіру, жүрек-өкпе реанимациясы, қан кетуді тоқтату) және басқа да шаралар.
Білімдер:
1. Әр түрлі жағдайларда шұғыл медициналық көмек көрсету ережелері.
2. Жедел медициналық көмек көрсету бойынша тиісті практика қағидаттары.
3. Апаттар кезінде зардап шеккен адамға жедел көмек көрсету бойынша іс-қимылдар алгоритмі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Көшбасшылық
Дербестік және жауапкершілік
Оқу және өз бетімен үйрену қабілеті
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
этика, деонтология және бағыну ережелерін сақтау дағдылары;
денсаулық сақтау ұйымының санитариялық-гигиеналық режимінің нормаларын және қоршаған орта мен қоршаған ортаның эпидемиологиялық қауіпсіздігін сақтау дағдылары;
медициналық қызметтер көрсету процесстерін құжаттау мүмкіндігі (соның ішінде электрондық);
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6.1
Дәрігер (маман) эпидемиолог, Дәрігер (маман)- гигиенист
6.2.
Дәрігер (маман) эпидемиолог, Дәрігер (маман)- гигиенист
6.3
Дәрігер (маман) эпидемиолог, Дәрігер (маман)- гигиенист
15. Кәсіптің карточкасы "6.2 Дәрігер (маман) гигиенист":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-010
Кәсіптің атауы:
6.2 Дәрігер (маман) гигиенист
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
6.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 6.1 деңгейінде кемінде 4 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2269-2-001 - Балалар және жасөспірімдер гигиенасы дәрігері
2269-2-002 - Тамақтану гигиенасы дәрігері
2269-2-003 - Еңбек гигиенасы дәрігері
2269-2-004 - Коммуналдық гигиена дәрігері
2269-2-005 - Жалпы гигиена дәрігері
2269-2-006 - Радиациялық гигиена дәрігері
2343-1-002 - Гигиена және эпидемиология оқытушысы, колледж
2269-2-013 - Дәрігер-эпидемиолог
2269-2-012 - Дәрігер-паразитолог
2269-2-008 - Дәрігер-бактериолог
2269-2-009 - Дәрігер-вирусолог
2269-2-011 - Дәрігер-микробиолог
2269-2-014 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет маманы-биолог

2269-2-015 - Специалист санитарно-эпидемиологической службы-зоолог/эпизоотолог
2269-2-016 - Специалист санитарно-эпидемиологической службы-энтомолог
Основная цель деятельности:
Участие в организации государственного контроля и надзора в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, в том числе нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, субъектами контроля и надзора.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Участие в организации санитарно-гигиенических мероприятий для обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Участие в деятельности по обеспечению безопасности среды обитания для здоровья человек.
3. Участие в организации санитарно-эпидемиологических экспертиз.
Дополнительные трудовые функции:
1. Оказание первой помощи при травмах и неотложных состояниях.
Трудовая функция 1:
Участие в организации санитарно-гигиенических мероприятий для обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Навык 1:
Организация профилактических мероприятий по предупреждению заболеваемости.
Умения:
1. Организовывать лабораторно-инструментальный контроль за объектами и окружающей средой.
2. Организовывать работу по гигиеническому воспитанию населения.
3. Организовывать планы и подготавливать отдельные материалы для рассмотрения в местных органах управления.
4. Применять современные методы анализа санитарно-эпидемиологической ситуации, выявлять основные факторы, влияющие на состояние здоровья населения, определять приоритетные направления по профилактике заболеваний.
Знания:
1. Роли и места санитарно-эпидемиологической службы в системе профилактики.
2. Методов исследования и оценки санитарного состояния окружающей среды.
3. Вредного влияния на здоровье населения факторов окружающей среды.
4. Критерий характеризующие состояние здоровья населения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Оценить санитарно-эпидемиологическую ситуацию, выделить приоритетные факторы неблагоприятного воздействия на здоровье и принять действенные профилактические меры.
Умения:
1. Давать заключения по проектам на новые виды сырья.
2. Проводить анализ и оценку влияния факторов окружающей среды на здоровье населения.
3. Проводить санитарную экспертизу проектов планировки и застройки населенных мест, новой продукции производства, сырья и пищевых продуктов, стройматериалов, товаров народного потребления, условий транспортировки и захоронения радиоактивных, токсикологических и биологических веществ.
Знания:

2269-2-015 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет маманы-зоолог/эпизоотолог
2269-2-016 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет маманы-энтомолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды, оның ішінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, бақылау және қадағалау субъектілерін ұйымдастыруға қатысу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету үшін санитариялық-гигиеналық іс-шараларды ұйымдастыруға қатысу.
2. Адам денсаулығы үшін тіршілік ету ортасының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметке қатысу
3. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптамаларды ұйымдастыруға қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Жарақаттар мен шұғыл жағдайлар кезінде алғашқы көмек көрсету
Еңбек функциясы 1:
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету үшін санитариялық-гигиеналық іс-шараларды ұйымдастыруға қатысу.
Дағды 1:
Сырқаттанушылықтың алдын алу бойынша профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Объектілер мен қоршаған ортаны зертханалық-аспаптық бақылауды ұйымдастыру.
2. Тұрғындарды гигиеналық тәрбиелеу бойынша жұмысты ұйымдастыру.
3. Жоспарлар жасау және жергілікті басқару органдарында қарау үшін жеке материалдар дайындау.
4. Санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды талдаудың заманауи әдістерін қолдану, халықтың денсаулығына әсер ететін негізгі факторларды, аурулардың алдын алудың басым бағыттарын анықтау.
Білімдер:
1. Профилактика жүйесіндегі санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің рөлі мен орны.
2. Қоршаған ортаның санитариялық жағдайын зерттеу және бағалау әдістері.
3. Қоршаған орта факторларының халықтың денсаулығына зиянды әсері.
4. Халықтың денсаулық жағдайын сипаттайтын өлшемдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды бағалау, денсаулыққа қолайсыз әсер етудің басым факторларын бөліп көрсету және басым алдын алу шараларын қабылдау.
Машықтар:
1. Жаңа шикізат түрлеріне қорытынды беру.
2. Қоршаған орта факторларының халықтың денсаулығына әсерін талдау және бағалау.
3. Елді мекендерді жоспарлау және салу жобаларына, өндірістің жаңа өнімдеріне, шикізат пен тағам өнімдеріне, құрылыс материалдарына, халық тұтынатын тауарларға, радиоактивті, токсикологиялық және биологиялық заттарды тасымалдау және көму жағдайларына санитариялық сараптама жүргізу.
Білімдер:

1. Нормативно-методических материалов, регламентирующих качество атмосферного воздуха и воздуха рабочих помещений, питьевой воды, пищевых продуктов, воды, водных объектов и почвы, используемых для хозяйственно-питьевых и культурно-бытовых целей населения.
2. Особенностей гигиенических требований к отдельным видам зданий и учреждений жилищно-гражданского, назначения, систем сбора, удаления и обезвреживания бытовых и промышленных отходов.
3. Нормативно-методических документов по гигиене планировки населенных мест.
4. Гигиенических требований к пестицидам, применяемым в сельском хозяйстве и особенности их токсического действия.
5. Санитарного обследования объектов коммунального хозяйства, торговли, общественного питания, пищевой промышленности, промышленных объектов, детских дошкольных, школьных, подростковых учреждений с применением лабораторно-инструментальных методов исследования.
6. Решений директивных органов по социально-экономическому развитию и оздоровлению населенных мест.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Участие в деятельности по обеспечению безопасности среды обитания для здоровья человек.
Навык 1:
Осуществление государственного санитарно-эпидемиологического надзора на объектах жилищно-коммунального хозяйства и социально-бытовой среды, в медицинских организациях, на предприятиях пищевой промышленности, общественного питания и торговли, на производственных объектах, в учреждениях для детей и подростков.
Умения:
1. Организовывать текущий и предупредительный санитарный надзор в области охраны окружающей среды, гигиены труда, гигиены питания, гигиены детей и подростков, радиационной безопасности.
2. Организовывать лабораторно-инструментальный контроль за объектами народного хозяйства и состоянием окружающей среды.
3. Организовывать планирование деятельности.
4. Организовывать работу по гигиеническому воспитанию населения декретированных групп.
Знания:
1. Целей и методов государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
2. Нормативно-правовой документации в области санитарно-эпидемиологического надзора.
3. Государственного санитарно-эпидемиологического надзора в области коммунальной гигиены, гигиены питания, гигиены труда, гигиены детей и подростков, радиационной гигиены.
4. Санитарной охраны атмосферного воздуха населенных мест; гигиены воды и водоснабжения населенных мест; санитарной охраны поверхностных и подземных вод; санитарной очистки населенных мест; санитарных требований к устройству и содержанию коммунальных объектов.

1. Халықтың шаруашылық-ауыз су және мәдени-тұрмыстық мақсаттары үшін пайдаланылатын атмосфералық ауа мен жұмыс орнындағы ауа, ауыз судың, тағам өнімдерінің, судың, су объектілері мен топырақтың сапасын реттейтін нормативтік-әдістемелік материалдар.
2. Тұрғын үй-азаматтық, мақсаттағы ғимараттар мен мекемелердің жекелеген түрлеріне, тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтарды жинау, жою және залалсыздандыру жүйелеріне қойылатын гигиеналық талаптардың ерекшеліктері.
3. Елді мекендерді жоспарлау гигиенасы бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттар.
4. Ауыл шаруашылығында қолданылатын пестицидтерге қойылатын гигиеналық талаптар және олардың уытты әсерінің ерекшеліктері.
5. Зертханалық-аспаптық зерттеу әдістерін қолдана отырып, коммуналдық шаруашылық, сауда, қоғамдық тамақтану, тағам өнеркәсібі, өнеркәсіп объектілерін, мектепке дейінгі балалар, мектеп, жасөспірімдер мекемелерін санитариялық тексеру.
6. Елді мекендерді әлеуметтік-экономикалық дамыту және сауықтыру жөніндегі директивалық органдардың шешімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Адам денсаулығы үшін тіршілік ету ортасының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметке қатысу
Дағды 1:
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және әлеуметтік-тұрмыстық орта объектілерінде, медициналық ұйымдарда, тамақ өнеркәсібі, қоғамдық тамақтану және сауда кәсіпорындарында, өндірістік объектілерде, балалар мен жасөспірімдерге арналған мекемелерде мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Қоршаған ортаны қорғау, еңбек гигиенасы, тағам гигиенасы, балалар мен жасөспірімдер гигиенасы, радиациялық қауіпсіздік саласында ағымдағы және профилактикалық санитариялық қадағалауды ұйымдастыру.
2. Халық шаруашылығы объектілерін және қоршаған ортаның жай-күйін зертханалық-аспаптық бақылауды ұйымдастыру.
3. Қызметті жоспарлауды ұйымдастыру.
4. Декретивтік топтардың тұрғындарын гигиеналық тәрбиелеу бойынша жұмысты ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалаудың мақсаттары мен әдістері.
2. Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау саласындағы нормативтік-құқықтық құжаттама.
3. Коммуналдық гигиена, тағам гигиенасы, еңбек гигиенасы, балалар мен жасөспірімдер гигиенасы, радиациялық гигиена саласындағы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау.
4. Елді мекендердің атмосфералық ауасын санитариялық қорғау; елді мекендерді сумен жабдықтау және су гигиенасы; жер үсті және жер асты суларын санитариялық қорғау; елді мекендерді санитариялық тазарту; коммуналдық объектілерді орнатуға және ұстауға қойылатын санитариялық талаптар.

5. Методов изучения показателей, характеризующих состояние здоровья детей и подростков.
6. Требований к устройству и содержанию детских дошкольных организаций и школ.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Участие в проведении социально-гигиенического мониторинга.
Умения:
1. Проводить анализ материалов официальной статистики о заболеваемости населения, демографических процессов, социально-экономической ситуации, санитарном состоянии объектов окружающей среды; анализ форм учетной и отчетной медицинской документации.
2. Выбирать ведущие показатели нарушения здоровья для слежения в системе социально-гигиенического мониторинга.
3. Устанавливать места измерений объектов для характеристики распространения фактора на территории и возможное влияние на человека; определять периодичность и кратность наблюдений и исследований.
Знания:
1. Основных физико-химических, математических естественно-научных понятий и методов сбора и медико-статистического анализа информации о состоянии санитарно-эпидемиологической обстановки.
2. Принципов государственного учета показателей состояния здоровья населения, демографических показателей.
3. Основ применения современных информационно-коммуникационных технологий, геоинформационных систем.
4. Принципов гигиенического изучения состояния здоровья и профилактики заболеваемости населения.
5. Методики оценки риска для здоровья населения.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 3:
Участие в организации санитарно-эпидемиологических экспертиз.
Навык 1:
Участие в организации гигиенических исследований объектов окружающей среды.
Умения:
1. Проводить оценку результатов в соответствии с нормативными документами.
2. Составлять протоколы, оформлять акты.
3. Проводить и оформлять санитарно-эпидемиологическое заключение.
4. Проводить отбор проб (образцов) продукции (пробы) для проведения исследований, санитарно-эпидемиологической экспертизы.
Знания:
1. Порядка проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы.
2. Современных лабораторно-инструментальных исследований.
3. Разработки профилактических и противоэпидемических мероприятий.
4. Методики проведения исследования физических факторов, оказывающих неблагоприятное воздействие на здоровье человека.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Проведение экспертиз и (или) расследований, направленных на установление причинно-следственной связи выявленного нарушения нормативных требований с фактами причинения вреда.
Умения:
1. Обследовать территории, здания, строения, сооружения, помещения, оборудование, транспортные средства, подлежащие проверке.

5. Балалар мен жасөспірімдердің денсаулық жағдайын сипаттайтын көрсеткіштерді зерттеу әдістері.
6. Мектепке дейінгі балалар ұйымдары мен мектептерді орналастыруға және ұстауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Әлеуметтік-гигиеналық мониторинг жүргізуге қатысу.
Машықтар:
1. Халықтың сырқаттануы, демографиялық процестер, әлеуметтік-экономикалық жағдай, қоршаған орта объектілерінің санитариялық жағдайы туралы ресми статистика материалдарына талдау жүргізу; есептік және есепті медициналық құжаттама нысандарын талдау.
2. Әлеуметтік-гигиеналық мониторинг жүйесінде қадағалау үшін денсаулықтың бұзылуының жетекші көрсеткіштерін таңдау.
3. Фактордың аумаққа таралуын және адамға ықтимал әсерін сипаттау үшін объектілерді өлшеу орындарын белгілеу; бақылаулар мен зерттеулердің жиілігі мен жиілігін анықтау.
Білімдер:
1. Негізгі физико-химиялық, математикалық жаратылыстану-ғылыми ұғымдар мен санитариялық-эпидемиологиялық жағдайдың жай-күйі туралы ақпаратты жинау және медициналық-статистикалық талдау әдістері.
2. Халықтың денсаулық жағдайының көрсеткіштерін, демографиялық көрсеткіштерді мемлекеттік есепке алу қағидаттары.
3. Заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, геоақпараттық жүйелерді қолдану негіздері.
4. Халықтың денсаулық жағдайын гигиеналық зерттеу және сырқаттанушылықтың алдын алу қағидаттары.
5. Халық денсаулығы үшін қауіп-қатерді бағалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 3:
Санитариялық-эпидемиологиялық сараптамаларды ұйымдастыруға қатысу.
Дағды 1:
Қоршаған орта объектілерін гигиеналық зерттеулерді ұйымдастыруға қатысу.
Машықтар:
1. Нормативтік құжаттарға сәйкес нәтижелерді бағалауды жүргізу.
2. Хаттамалар жасау, актілерді ресімдеу.
3. Санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды жүргізу және рәсімдеу.
4. Зерттеулер, санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін өнімнің (сынаманың) сынамаларын (үлгілерін)алуды жүргізу.
Білімдер:
1. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу тәртібі.
2. Заманауи зертханалық-аспаптық зерттеулер.
3. Профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шараларды әзірлеу.
4. Адам денсаулығына жағымсыз әсер ететін физикалық факторларды зерттеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Анықталған нормативтік талаптардың бұзылуының зиян келтіру фактілерімен себеп-салдарлық байланысын белгілеуге бағытталған сараптамалар және (немесе) тергеулер жүргізу.
Машықтар:
1. Тексеруге жататын аумақтарды, ғимараттарды, құрылыстарды, үй-жайларды, жабдықтарды, көлік құралдарын тексеру.

3. Принципы организации профилактических мероприятий по предупреждению неблагоприятного влияния факторов окружающей среды на организм.
4. Методы гигиенических исследований объектов окружающей среды.
7. Действие ионизирующих излучений на здоровье человека, биологические механизмы и клиника радиационных поражений человека.
8. Виды эпидемиологических исследований и их предназначение.
9. Методы эпидемиологического обследования очага заболевания и методы эпидемиологического анализа.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Оказание первой помощи при травмах и неотложных состояниях.
Навык 1:
Оказание первой помощи при травмах.
Умения:
1. Оказать первую помощь при травмах и чрезвычайных ситуациях.
2. Оценить безопасность, определение наличия признаков жизни (сознание, дыхание, пульс).
3. Восстановить проходимость дыхательных путей.
4. Провести сердечно-легочную реанимацию.
5. Остановить кровотечение до приезда врачей, обеспечить пострадавшему физический и психологический комфорт.
Знания:
1. Последовательность действий, признаков нарушения жизненно важных функций организма.
2. Основные методы оказания первой помощи при травмах, кровотечениях и других состояниях.
3. Меры безопасности на месте происшествия.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Клиентоориентированность
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6.1
Врач санитарно-эпидемиологической службы, Врач (специалист)-эпидемиолог
6.2
Врач санитарно-эпидемиологической службы, Врач (специалист)-эпидемиолог
6.3
Врач санитарно-эпидемиологической службы, Врач (специалист)-эпидемиолог
16. Карточка профессии "6.2 Врач (специалист) санитарно-эпидемиологической службы":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-007
Наименование профессии:
6.2 Врач (специалист) санитарно-эпидемиологической службы
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
6.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 4 лет по квалификации 6.1
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:

3. Қоршаған орта факторларының ағзаға қолайсыз әсерін болдырмау үшін алдын алу шараларын ұйымдастыру қағидаттары.
4. Қоршаған орта объектілерін гигиеналық зерттеу әдістері.
7. Иондаушы сәуленің адам денсаулығына әсері, биологиялық механизмдер және адамның радиациялық зақымдану клиникасы.
8. Эпидемиологиялық зерттеулердің түрлері және олардың мақсаты.
9. Ауру ошағын эпидемиологиялық тексеру әдістері және эпидемиологиялық талдау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Жарақаттар мен шұғыл жағдайлар кезінде алғашқы көмек көрсету
Дағды 1:
Жарақат кезінде алғашқы көмек көрсету
Машықтар:
1. Жарақаттар мен төтенше жағдайлар кезінде алғашқы көмек көрсету.
2. Қауіпсіздікті бағалау, өмір белгілерінің болуын анықтау (сана, тыныс алу, импульс).
3. Тыныс алу жолдарының өткізгіштігін қалпына келтіру.
4. Жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу.
5. Дәрігерлер келгенге дейін қан кетуді тоқтатыңыз, жәбірленушіге физикалық және психологиялық жайлылықты қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Іс-әрекеттердің реттілігі, ағзаның өмірлік маңызды функцияларының бұзылу белгілері туралы білімі.
2. Жарақаттар, қан кетулер және басқа жағдайлар үшін алғашқы медициналық көмек көрсетудің негізгі әдістері.
3. Оқиға орнындағы қауіпсіздік шаралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Клиентке бағдарлау
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Оқу және өз бетімен үйрену қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6.1
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері (маманы), Дәрігер (маман)-эпидемиолог
6.2
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері (маманы) ,Дәрігер (маман)-эпидемиолог
6.3
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері (маманы), Дәрігер (маман)-эпидемиолог
16. Кәсіптің карточкасы "6.2 Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері (маманы)":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-007
Кәсіптің атауы:
6.2 Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері (маманы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
6.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 6.1 деңгейінде кемінде 4 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2269-2-001 - Врач гигиены детей и подростков
2269-2-002 - Врач гигиены питания
2269-2-003 - Врач гигиены труда
2269-2-004 - Врач коммунальной гигиены
2269-2-012 - Врач-паразитолог
2269-2-011 - Врач-микробиолог
2269-2-008 - Врач-бактериолог
2269-2-009 - Врач-вирусолог
2269-2-013 - Врач-эпидемиолог
2269-2-007 - Врач санитарно-эпидемиологической службы
Основная цель деятельности:
Участие в планировании государственного контроля и надзора объектов (субъектов), осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение санитарно-эпидемиологического надзора за инфекционной (паразитарной) и неинфекционной заболеваемостью среди населения и проведение мероприятий по обеспечению санитарно- эпидемиологического благополучия населения.
2. Проведение государственного контроля и надзор в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
Дополнительные трудовые функции:
1. Деятельность по обеспечению безопасности среды обитания для здоровья человека.
Трудовая функция 1:
Проведение санитарно-эпидемиологического надзора за инфекционной (паразитарной) и неинфекционной заболеваемостью среди населения и проведение мероприятий по обеспечению санитарно- эпидемиологического благополучия населения.
Навык 1:
Проведение санитарно-эпидемиологического надзора за инфекционной (паразитарной) и неинфекционной заболеваемостью среди населения.
Умения:
1. Взаимодействовать с другими государственными органами и организациями по вопросам санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Расследовать случаи (вспышки) инфекционных заболеваний, выявлять причины.
3. Проводить профилактические и противоэпидемические мероприятия в эпидемиологическом очаге.
4. Участвовать в проведении республиканских и региональных семинаров, научно-практических конференций.
Знания:
1. Перечня инфекционных заболеваний, требующих проведения санитарно- эпидемиологического надзора на территории Республики Казахстан.
2. Методов дезинфекции, дезинсекции и дератизации, применяемых на объектах различных категорий.
3. Национального календаря профилактических прививок, сроков проведения профилактических прививок и категорий граждан, подлежащих обязательной вакцинации.
4. Основных критериев общественного здоровья и факторов риска социально значимых и наиболее распространенных заболеваний, методов и организационных форм их профилактики.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Проведение санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий по обеспечению санитарно- эпидемиологического благополучия населения при социально-значимых заболеваниях (ВИЧ-инфекция, туберкулез).
Умения:

2269-2-001 - Балалар және жасөспірімдер гигиенасы дәрігері
2269-2-002 - Тамақтану гигиенасы дәрігері
2269-2-003 - Еңбек гигиенасы дәрігері
2269-2-004 - Коммуналдық гигиена дәрігері
2269-2-012 - Дәрігер-паразитолог
2269-2-011 - Дәрігер-микробиолог
2269-2-008 - Дәрігер-бактериолог
2269-2-009 - Дәрігер-вирусолог
2269-2-013 - Дәрігер-эпидемиолог
2269-2-007 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын объектілерді (субъектілерді) мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жоспарлауға қатысу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Халық арасында инфекциялық (паразиттік) және инфекциялық емес сырқаттанушылыққа санитариялық - эпидемиологиялық қадағалау жүргізу және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізу.
2. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында мемлекеттік бақылау және қадағалау жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Адам денсаулығы үшін тіршілік ету ортасының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызмет.
Еңбек функциясы 1:
Халық арасында инфекциялық (паразиттік) және инфекциялық емес сырқаттанушылыққа санитариялық - эпидемиологиялық қадағалау жүргізу және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізу.
Дағды 1:
Халық арасында инфекциялық (паразиттік) және инфекциялық емес сырқаттанушылыққа санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау жүргізу.
Машықтар:
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы мәселелері бойынша басқа мемлекеттік органдармен және ұйымдармен өзара қарым-қатыныс жүргізу.
2. Жұқпалы аурулардың (эпидемиялық өршу) жағдайларын тергеу, себептерін анықтау.
3. Эпидемиологиялық ошақта профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шаралар жүргізу.
4. Республикалық және өңірлік семинарлар, ғылыми-практикалық конференциялар өткізуге қатысу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының аумағында санитариялық - эпидемиологиялық қадағалау жүргізуді талап ететін жұқпалы аурулардың тізбесі.
2. Әртүрлі санаттағы объектілерде қолданылатын дезинфекция, дезинсекция және дератизация әдістері.
3. Профилактикалық егулердің ұлттық күнтізбесі, профилактикалық егулерді жүргізу мерзімдері және міндетті вакцинациялауға жататын азаматтар санаттары.
4. Қоғамдық денсаулықтың негізгі критерийлері және әлеуметтік маңызды және кең таралған аурулардың қауіп-қатер факторлары, олардың алдын алудың әдістері мен ұйымдастырушылық формалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Әлеуметтік маңызы бар аурулар (АИТВ-инфекциясы, туберкулез) кезінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету жөніндегі санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық - профилактикалық іс-шараларды жүргізу.
Машықтар:

6. Виды эпидемиологических исследований и их предназначение.
7. Методы эпидемиологического обследования очага заболевания и методы эпидемиологического анализа.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Проведение социально-гигиенического мониторинга и оценки риска воздействия факторов среды обитания на здоровье человека
Умения:
1. Проводить анализ материалов официальной статистики о заболеваемости населения, демографических процессов, социально-экономической ситуации, санитарном состоянии объектов окружающей среды; анализ форм учетной и отчетной медицинской документации.
2. Выбирать ведущие показатели нарушения здоровья для слежения в системе социально-гигиенического мониторинга.
3. Устанавливать места измерений объектов для характеристики распространения фактора на территории и возможное влияние на человека; определять периодичность и кратность наблюдений и исследований.
Знания:
1. Основных физико-химических, математических естественно-научных понятий и методов сбора и медико-статистического анализа информации о состоянии санитарно-эпидемиологической обстановки.
2. Принципов государственного учета показателей состояния здоровья населения, демографических показателей.
3. Основ применения современных информационно-коммуникационных технологий, геоинформационных систем.
4. Принципов гигиенического изучения состояния здоровья и профилактики заболеваемости населения (популяции).
5. Методики оценки риска для здоровья населения.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Лидерство
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
умение осуществлять документирование (в том числе электронного) процессов оказания медицинских услуг;
навыки организации, самоконтроля и непрерывного совершенствования своей деятельности
навыки соблюдения правил этики, деонтологии и субординации
навыки соблюдения норм санитарно-гигиенического режима организации здравоохранения и эпидемиологической безопасности окружающей среды
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6.1
Врач (специалист)-гигиенист, Врач (специалист)-эпидемиолог
6.2
Врач (специалист)-гигиенист, Врач (специалист)-эпидемиолог
6.3
Врач (специалист)-гигиенист, Врач (специалист)-эпидемиолог
17. Карточка профессии "6.2 Врач (специалист) эпидемиолог":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-013
Наименование профессии:
6.2 Врач (специалист) эпидемиолог
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
6.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

6. Эпидемиологиялық зерттеулердің түрлері және олардың мақсаты.
7. Ауру ошағын эпидемиологиялық тексеру әдістері және эпидемиологиялық талдау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Әлеуметтік-гигиеналық мониторинг жүргізу және тіршілік ету ортасы факторларының адам денсаулығына әсер ету қауіп-қатерін бағалау.
Машықтар:
1. Халықтың сырқаттануы, демографиялық процестер, әлеуметтік-экономикалық жағдай, қоршаған орта объектілерінің санитариялық жағдайы туралы ресми статистика материалдарына талдау жүргізу; есепке алу және есеп беру медициналық құжаттама нысандарын талдау.
2. Әлеуметтік-гигиеналық мониторинг жүйесінде қадағалау үшін денсаулықтың нашарлауының жетекші көрсеткіштерін таңдау.
3. Фактордың аумаққа таралуын және адамға ықтимал әсерін сипаттау үшін объектілерді өлшеу орындарын белгілеу; бақылаулар мен зерттеулердің жиілігі мен кезеңділігін анықтау.
Білімдер:
1. Негізгі физико-химиялық, математикалық жаратылыстану- ғылыми ұғымдар мен санитариялық-эпидемиологиялық жағдайдың жай-күйі туралы ақпаратты жинау және медициналық-статистикалық талдау әдістері.
2. Халықтың денсаулық жағдайының көрсеткіштерін, демографиялық көрсеткіштерді мемлекеттік есепке алу қағидаттары.
3. Заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, геоақпараттық жүйелерді қолдану негіздері.
4. Халықтың (популяцияның) денсаулық жағдайын гигиеналық зерттеу және сырқаттанушылықтың алдын алу қағидаттары.
5. Халық денсаулығы үшін қауіп-қатерді бағалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Көшбасшылық
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
медициналық қызметтер көрсетудің (оның ішінде электрондық) процестерін құжаттауды жүзеге асыру мүмкіндігі;
өз қызметін ұйымдастыру, өзін-өзі бақылау және үздіксіз жетілдіру дағдылары;
Этика, деонтология және бағыну ережелерін сақтау дағдылары;
денсаулық сақтауды ұйымдастырудың санитариялық-гигиеналық режимінің және қоршаған ортаның эпидемиологиялық қауіпсіздігінің нормаларын сақтау дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6.1
Дәрігер (маман) гигиенист, Дәрігер (маман) эпидемиолог
6.2
Дәрігер (маман) гигиенист, Дәрігер (маман) эпидемиолог
6.3
Дәрігер (маман) гигиенист, Дәрігер (маман) эпидемиолог
17. Кәсіптің карточкасы "6.2 Дәрігер (маман) эпидемиолог":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-013
Кәсіптің атауы:
6.2 Дәрігер (маман) эпидемиолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
6.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

Опыт работы не менее 4 лет по квалификации 6.1
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2269-1-002 - Врач общественного здравоохранения-эпидемиолог
2269-2 - Врачи и специалисты-профессионалы санитарно-эпидемиологической службы
2269-2-007 - Врач санитарно-эпидемиологической службы
2269-2-014 - Специалист санитарно-эпидемиологической службы-биолог
2269-2-009 - Врач-вирусолог
2269-2-012 - Врач-паразитолог
2269-2-011 - Врач-микробиолог
2269-2-010 - Врач-гигиенист
2269-2-006 - Врач радиационной гигиены
2269-2-001 - Врач гигиены детей и подростков
2269-2-002 - Врач гигиены питания
2269-2-003 - Врач гигиены труда
2269-2-004 - Врач коммунальной гигиены
1342-1-003 - Главный врач организации госсанэпидслужбы (главный государственный санитарный врач)
2343-1-002 - Преподаватель гигиены и эпидемиологии, колледж
Основная цель деятельности:
Организация эпидемиологического мониторинга, государственного контроля и надзора объектов (субъектов), осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и координация их деятельности.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация профилактических и противоэпидемических мероприятий по обеспечению санитарно- эпидемиологического благополучия населения.
2. Осуществление эпидемиологического надзора, профилактики и контроля за распространением инфекционных и паразитарных заболеваний.
Дополнительные трудовые функции:
1. Организация и проведение санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий по предупреждению особо опасных инфекционных заболеваний и санитарной охраны территории страны от завоза и распространения особо опасных инфекции.
2. Проведение эпидемиологического расследования вспышек, анализ заболеваемости и факторов риска, разработка и внедрение мероприятий по предупреждению и ликвидации инфекционных заболеваний.
Трудовая функция 1:
Организация профилактических и противоэпидемических мероприятий по обеспечению санитарно- эпидемиологического благополучия населения.
Навык 1:
Организация мероприятий по обеспечению эпидемиологического благополучия населения.
Умения:
1. Планировать и координировать профилактические и противоэпидемические мероприятия по обеспечению санитарно- эпидемиологического благополучия населения.
2. Организовать и проводить санитарно-гигиенический надзор за объектами водоснабжения, общественного питания, образовательными учреждениями и другими эпидемиологически значимыми объектами.
3. Определять социально-профилактическую направленность по сохранению и укреплению здоровья населения (общества).
4. Организовать и проводить эпидемиологический надзор по обеспечению эпидемиологического благополучия населения.
5. Вести учетно-отчетную документацию.
Знания:
1. Знание вопросов эпидемиологии и гигиены, санитарии.
2. Законодательная и нормативная база.
3. Методы и средства профилактики и противоэпидемических мероприятий по обеспечению санитарно- эпидемиологического благополучия населения.
4. Коммуникации и взаимодействие с населением и учреждениями здравоохранения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Проведение профилактических и противоэпидемических мероприятий при инфекционных заболеваниях.
Умения:
1. Организовать и проводить профилактические и противоэпидемические мероприятия при инфекционных и паразитарных заболеваниях.
2. Контролировать соблюдение санитарно-гигиенического и противоэпидемического режима во всех подразделениях медицинской организации.
3. Участвовать в проведении эпидемиологических расследований и анализе полученных данных.
4. Оформлять и представлять отчетную документацию по результатам профилактических и противоэпидемических мероприятий.
Знания:
1. Нормативно-правовые акты и другие руководящие и методические материалы, регулирующие деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Эпидемиологическая диагностика инфекционных и паразитарных заболеваний.
3. Эпидемиологические принципы возникновения и распространения инфекций.
4. Методы эпидемиологического расследования и анализа очагов инфекционных заболеваний.
5. Методы оценки эффективности профилактических и противоэпидемических мероприятий.
6. Основы санитарного просвещения и информирования населения в период вспышек инфекций.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Осуществление эпидемиологического надзора, профилактики и контроля за распространением инфекционных и паразитарных заболеваний.
Навык 1:
Проведение эпидемиологического анализа - умение собирать, систематизировать и интерпретировать данные о заболеваемости, выявлять очаги инфекции и оценивать риски распространения заболеваний.
Умения:
1. Собирать, систематизировать и хранить эпидемиологические данные.
2. Проводить статистический и аналитический анализ показателей заболеваемости.
3. Выявлять очаги инфекций, оценивать их источник и пути распространения.
4. Прогнозировать динамику заболеваемости и потенциальные риски эпидемий.
5. Готовить аналитические отчеты и рекомендации для органов здравоохранения.
6. Взаимодействовать с лабораториями, медицинскими учреждениями и санитарными службами для уточнения данных.
7. Использовать информационные системы эпиднадзора для мониторинга и анализа.
Знания:
1. Современные методы эпидемиологического надзора и эпидемиологического расследования.
2. Принципы эпидемиологического анализа и интерпретации данных.
3. Классификация инфекционных и паразитарных заболеваний.
4. Показатели заболеваемости, летальности и распространенности;
5. Методы оценки рисков распространения инфекций.
6. Основы санитарной безопасности и профилактики инфекционных заболеваний.
7. Нормативные документы и методические рекомендации в области эпидемиологии.

Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 6.1 деңгейінде кемінде 4 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2269-1-002 - Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері - эпидемиолог
2269-2 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің дәрігерлері және кәсіби мамандар
2269-2-007 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері
2269-2-014 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет маманы-биолог
2269-2-009 - Дәрігер-вирусолог
2269-2-012 - Дәрігер-паразитолог
2269-2-011 - Дәрігер-микробиолог
2269-2-010 - Дәрігер-гигиенист
2269-2-006 - Радиациялық гигиена дәрігері
2269-2-001 - Балалар және жасөспірімдер гигиенасы дәрігері
2269-2-002 - Тамақтану гигиенасы дәрігері
2269-2-003 - Еңбек гигиенасы дәрігері
2269-2-004 - Коммуналдық гигиена дәрігері
1342-1-003 - Мемсанэпид қызмет ұйымының бас дәрігері (бас мемлекеттік санитариялық дәрігер)
2343-1-002 - Гигиена және эпидемиология оқытушысы, колледж
Қызметтің негізгі мақсаты:
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын объектілерге (субъектілерге) эпидемиологиялық мониторингті, мемлекеттік бақылауды және қадағалауды ұйымдастыру және олардың қызметін үйлестіру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету бойынша профилактикалық және эпидемияға қарсы шараларды ұйымдастыру.
2. Жұқпалы және паразиттік аурулардың таралуына эпидемиологиялық қадағалауды, алдын алуды және бақылауды жүзеге асыру.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Аса қауіпті жұқпалы аурулардың алдын алу және ел аумағын аса қауіпті жұқпалы аурулардың әкелінуі мен таралуынан санитариялық қорғау жөніндегі санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу.
2. Өршулерге эпидемиологиялық тексеру жүргізу, сырқаттанушылықты және қауіп-қатер факторларын талдау, инфекциялық аурулардың алдын алу және жою жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету бойынша профилактикалық және эпидемияға қарсы шараларды ұйымдастыру.
Дағды 1:
Халықтың эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету үшін алдын алу және эпидемияға қарсы шараларды жоспарлау және үйлестіру.
2. Су жабдықтау, қоғамдық тамақтану, білім беру мекемелері және басқа да эпидемиологиялық маңызды объектілерге санитариялық-гигиеналық бақылауды ұйымдастыру және өткізу.
3. Халықтың (қоғамның) денсаулығын сақтау және нығайтуға бағытталған әлеуметтік-профилактикалық бағытты анықтау.
4. Халықтың эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету үшін эпидемиологиялық бақылауды ұйымдастыру және жүргізу.
5. Есепке алу-есеп беру құжаттарын жүргізу.
Білімдер:
1. Эпидемиология, гигиена және санитария сұрақтарын білу.
2. Заңнамалық және нормативтік база.
3. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету үшін алдын алу және эпидемияға қарсы шаралардың әдістері мен құралдары.
4. Халықпен және денсаулық сақтау ұйымдарымен коммуникация және өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Инфекциялық ауруларға кезінде алдын алу және эпидемияға шараларды жүргізу.
Машықтар:
1. Инфекциялық және паразиттік ауруларға қарсы алдын алу және эпидемияға қарсы шараларды ұйымдастыру және жүргізу.
2. Медициналық ұйымның барлық бөлімшелерінде санитариялық-гигиеналық және эпидемияға қарсы режимнің сақталуын бақылау.
3. Эпидемиологиялық тексерулер жүргізуге және алынған деректерді талдауға қатысу.
4. Профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралардың нәтижелері бойынша есептік құжаттаманы рәсімдеу және ұсыну.
Білімдер:
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету саласындағы қызметті реттейтін нормативтік-құқықтық актілер мен басқа да басшылық және әдістемелік материалдар.
2. Инфекциялық және паразиттік ауруларды эпидемиологиялық диагностикасы.
3. Инфекциялардың пайда болуы мен таралуының эпидемиологиялық қағидаттары.
4. Жұқпалы аурулардың ошақтарын эпидемиологиялық тексеру және талдау әдістері.
5. Профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралардың тиімділігін бағалау әдістері.
6. Инфекциялардың таралу кезеңінде халықты санитариялық ағарту және хабардар ету негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Жұқпалы және паразиттік аурулардың таралуына эпидемиологиялық қадағалауды, алдын алуды және бақылауды жүзеге асыру.
Дағды 1:
Эпидемиологиялық талдау жүргізу - ауру туралы деректерді жинау, жүйелеу және түсіндіру, инфекция ошақтарын анықтау және аурудың таралу қауіп-қатерін бағалау біліктілігі.
Машықтар:
1. Эпидемиологиялық деректерді жинау, жүйелеу және сақтау.
2. Сырқаттанушылық көрсеткіштеріне статистикалық және талдамалық талдау жүргізу.
3. Инфекциялардың ошақтарын анықтау, инфекия көздері мен таралу жолдарын бағалау.
4. Аурудың динамикасын және эпидемияның ықтимал қауіп-қатерін болжау.
5. Денсаулық сақтау органдары үшін сараптамалық есептер мен ұсынымдар дайындау.
6. Деректерді нақтылау үшін зертханалармен, медициналық мекемелермен және санитариялық қызметтермен өзара іс-қимыл жасау.
7. Мониторинг және талдау үшін эпидқадағалаудың цифрлық жүйелерін пайдалану.
Білімдер:
1. Эпидемиологиялық қадағалау мен эпидемиологиялық тексерудің қазіргі заманғы әдістері.
2. Эпидемиологиялық талдау және деректерді түсіндіру қағидаттары.
3. Инфекциялық және паразиттік ауруларды жіктеу.
4. Сырқаттанушылық, өлім-жітім және таралу көрсеткіштері.
5. Инфекциялардың таралу қауіп-қатерін бағалау әдістері.
6. Санитариялық қауіпсіздік және инфекциялық аурулардың алдын алу негіздері.
7. Эпидемиология саласындағы нормативтік құжаттар мен әдістемелік ұсынымдар.

8. Принципы организации и функционирования систем эпидемиологического надзора.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Разработка и реализация профилактических мероприятий - умение планировать и внедрять меры по предупреждению и контролю инфекционных и паразитарных заболеваний в различных популяциях.
Умения:
1. Планировать профилактические программы для различных популяций с учетом эпидемиологической ситуации и особенностей среды.
2. Оценивать риски распространения инфекционных и паразитарных заболеваний.
3. Разрабатывать и внедрять мероприятия по профилактике и контролю заболеваний (вакцинация, санитарно-гигиенические меры, образовательные кампании).
4. Мониторить эффективность реализованных профилактических мероприятий и корректировать стратегии.
5. Организовывать междисциплинарное взаимодействие для комплексной профилактики заболеваний.
6. Собирать и анализировать эпидемиологические данные для прогнозирования вспышек заболеваний.
Знания:
1. Основы эпидемиологии инфекционных и паразитарных заболеваний.
2. Методы профилактики и контроля инфекций в популяциях различного типа (дети, взрослые, сельскохозяйственные животные, дикие животные и др.).
3. Правовые и нормативные требования к профилактическим мероприятиям и санитарным нормам.
4. Принципы организации вакцинации и иммунизации.
5. Методы мониторинга и оценки эффективности профилактических программ.
6. Социально-экономические и экологические факторы, влияющие на распространение заболеваний.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Организация и проведение санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий по предупреждению особо опасных инфекционных заболеваний и санитарной охраны территории страны от завоза и распространения особо опасных инфекции.
Навык 1:
Организация санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий по предупреждению особо опасных инфекционных заболеваний.
Умения:
1. Разрабатывать планы мероприятий по предупреждению особо опасных инфекционных заболеваний.
2. Организовать санитарно-противоэпидемические (профилактических) мероприятия по предупреждению особо опасных инфекционных заболеваний (чума, холера).
3. Вести ограничительные мероприятия, в том числе карантин в эпидемических очагах чумы и холеры и другие инфекции при их завозе на территорию страны.
4. Действовать при введении чрезвычайного положения в стране (на конкретной ограниченной территории).
Знания:
1. Эпидемиология и профилактика особо опасных инфекций.
2. Структуры и деятельности работы противочумных учреждений по предупреждению особо опасных инфекций.
3. нормативно-правовые акты и другие руководящие и методические материалы, регулирующие деятельность санитарно-эпидемиологической службы и распространения особо опасных инфекции.
4. Требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий по предупреждению особо опасных инфекционных заболеваний, введению ограничительных мероприятий, в том числе карантина в эпидемических очагах чумы и холеры и других особо опасных инфекций.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Организация санитарной охраны территории страны от завоза и распространения особо опасных инфекции.
Умения:
1. Разрабатывать планы мероприятий и оперативные планы санитарно-противоэпидемических мероприятий по санитарной охране территорий.
2. Проводить консультативно-методическою помощь территориальным медицинским организациям.
3. Вести ограничительные мероприятия, в том числе карантин в эпидемических очагах чумы и холеры и другие инфекции при их завозе на территорию страны.
4. Действовать при введении чрезвычайного положения в стране (на конкретной ограниченной территории.
Знания:
1. Санитарная охрана территории страны от завоза и распространения особо опасных инфекций.
2. Нормативно-правовые акты и другие руководящие и методические материалы, регулирующие деятельность санитарно-эпидемиологической службы по охране территории страны от завоза и распространения особо опасных инфекции.
3. Международные медико-санитарные правила.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Проведение эпидемиологического расследования вспышек, анализ заболеваемости и факторов риска, разработка и внедрение мероприятий по предупреждению и ликвидации инфекционных заболеваний.
Навык 1:
Эпидемиологический анализ и расследование вспышек заболеваний.
Умения:
1. Собирать, систематизировать и анализировать эпидемиологические данные о заболеваемости.
2. Проводить эпидемиологические расследования вспышек инфекционных заболеваний.
3. Выявлять источники инфекции, пути передачи и группы риска.
4. Определять факторы риска и условия, способствующие распространению заболеваний.
5. Применять статистические методы и эпидемиологические показатели для анализа заболеваемости.
6. Составлять отчеты и рекомендации по профилактике и контролю вспышек заболеваний.
7. Координировать работу команд при проведении эпидемиологических исследований.
Знания:
1. Основы эпидемиологии и инфекционных болезней.
2. Методы эпиднадзора и эпидемиологического расследования.
3. Статистические методы анализа заболеваемости и оценки факторов риска.
4. Принципы контроля и профилактики инфекционных заболеваний.
5. Нормативные и правовые основы эпидемиологического надзора и мероприятий по ликвидации вспышек заболеваний.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Разработка и реализация профилактических мероприятий по предупреждению и ликвидации инфекционных заболеваний.
Умения:
1. Проводить анализ эпидемиологической ситуации и прогнозирование рисков инфекционных заболеваний.
2. Разработать план профилактических мероприятий и санитарно-противоэпидемических программ.
3. Организовать и проводить вакцинации и других мероприятий иммунопрофилактики.
4. Проводить санитарно-гигиенические и дезинфекционные процедуры.
5. Вести эпидемиологический мониторинг и контроль за соблюдением санитарных норм.
6. Выявлять и локализовать очаги инфекционных заболеваний.
7. Координировать действий с органами здравоохранения, образовательными и социальными учреждениями.

8. Эпидемиологиялық қадағалау жүйелерін ұйымдастыру және олардың жұмыс істеу қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Профилактикалық шараларды әзiрлеу және iске асыру - әртүрлi таралымдардағы жұқпалы және паразиттiк аурулардың алдын алу және бақылау жөнiндегi шараларды жоспарлай және енгiзе бiлу.
Машықтар:
1. Эпидемиологиялық жағдайды және қоршаған ортаның ерекшеліктерін ескере отырып, әртүрлі популяцияларға арналған профилактикалық бағдарламаларды жоспарлау.
2. Жұқпалы және паразиттік аурулардың таралу қауіп-қатерін бағалау.
3. Аурулардың алдын алу және бақылау жөніндегі іс-шараларды (вакцинациялау, санитариялық-гигиеналық шаралар, білім беру науқандары) әзірлеу және енгізу.
4. Іске асырылған алдын алу іс-шараларының тиімділігін мониторингілеу және стратегияларды түзету.
5. Аурулардың кешенді алдын алу үшін пәнаралық өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
6. Аурулардың таралуын болжау үшін эпидемиологиялық деректерді жинау және талдау.
Білімдер:
1. Инфекциялық және паразиттік аурулар эпидемиологиясының негіздері.
2. Әртүрлі типтегі таралымдарда (балалар, ересектер, ауыл шаруашылығы жануарлары, жабайы жануарлар және т.б.) инфекциялардың алдын алу және бақылау әдістері.
3. Профилактикалық шаралар мен санитариялық нормаларға қойылатын құқықтық және нормативтік талаптар.
4. Вакцинациялау мен иммундауды ұйымдастыру қағидаттары.
5. Профилактикалық бағдарламалардың тиімділігін мониторингілеу және бағалау әдістері.
6. Аурулардың таралуына әсер ететін әлеуметтік-экономикалық және экологиялық факторлар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Аса қауіпті жұқпалы аурулардың алдын алу және ел аумағын аса қауіпті жұқпалы аурулардың әкелінуі мен таралуынан санитариялық қорғау жөніндегі санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу.
Дағды 1:
Аса қауіпті инфекциялық аурулардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Аса қауіпті инфекциялық аурулардың алдын алу жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
2. Аса қауіпті инфекциялық аурулардың (оба, тырысқақ) алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыру.
3. Шектеу іс-шараларын, оның ішінде обаның және тырысқақтың эпидемиялық ошақтарында және басқа да инфекциялар ел аумағына енген кезінде карантин жүргізу.
4. Елде (нақты шектеулі аумақта) төтенше жағдай енгізілген кезде әрекет ету.
Білімдер:
1. Аса қауіпті инфекциялардың эпидемиологиясы және профилактикасы.
2. Обаға қарсы күрес мекемелерiнiң аса қауiптi жұқпалы аурулардың алдын алу жөнiндегi құрылымдары мен қызметi.
3. Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің қызметін және аса қауіпті инфекциялардың таралуын реттейтін нормативтік-құқықтық актілер және басқа да басшылыққа алынатын және әдістемелік материалдар.
4. Аса қауіпті инфекциялық аурулардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге, шектеу іс-шараларын, оның ішінде оба мен тырысқақтың және басқа да аса қауіпті инфекциялардың эпидемиялық ошақтарында карантин енгізуге қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Аса қауiптi инфекциялардың әкелiнуiнен және таралуынан елдiң аумағын санитариялық қорғауды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Аумақтарды санитариялық қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын және санитариялық-эпидемияға қарсы шаралардың жедел жоспарларын әзірлеу.
2. Аумақтық медициналық ұйымдарға кеңестік-әдістемелік көмек көрсету.
3. Шектеу іс-шараларын, оның ішінде обаның және тырысқақтың эпидемиялық ошақтарында және басқа да инфекциялар ел аумағына енген кезінде карантин жүргізу.
4. Елде (нақты шектеулі аумақта) төтенше жағдай енгізілген кезде әрекет ету.
Білімдер:
1. Ел аумағын аса қауiптi жұқпалы аурулардың әкелiнуiнен және таралуынан санитариялық қорғау.
2. Ел аумағын аса қауiптi жұқпалы аурулардың әкелiнуiнен және таралуынан қорғау жөнiндегi санитариялық-эпидемиологиялық қызметтiң қызметiн реттейтiн нормативтiк-құқықтық актiлер мен басқа да басшылыққа алынатын және әдiстемелiк материалдар.
3. Халықаралық медициналық-санитариялық ережелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 2:
Өршулерге эпидемиологиялық тексеру жүргізу, сырқаттанушылықты және қауіп-қатер факторларын талдау, инфекциялық аурулардың алдын алу және жою жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және енгізу.
Дағды 1:
Жұқпалы аурулардың алдын алу және жою жөнiндегi алдын алу iс-шараларын әзiрлеу және iске асыру.
Машықтар:
1. Эпидемиологиялық жағдайды талдау және инфекциялық аурулардың қауіп-қатерін болжау.
2. Профилактикалық шаралар жоспарларын және санитариялық-эпидемияға қарсы бағдарламаларды әзірлеу.
3. Вакцинациялауды және иммундық профилактиканың басқа да іс-шараларын ұйымдастыру және жүргізу.
4. Санитариялық-гигиеналық және дезинфекциялық процедураларды жүргізу.
5. Эпидемиологиялық мониторинг жүргізу және санитариялық нормалардың сақталуын бақылау.
6. Жұқпалы аурулардың ошақтарын анықтау және жою.
7. Денсаулық сақтау органдарымен, білім беру және әлеуметтік мекемелермен іс-қимылды үйлестіру.

8. Обучать и информировать населения о методах профилактики инфекций.
9. Провести оценку эффективности проведенных профилактических мероприятий.
Знания:
1. Основы эпидемиологии и инфекционной патологии.
2. Пути передачи и факторы риска распространения инфекционных заболеваний.
3. Нормативно-правовые акты и санитарные правила по профилактике инфекций.
4. Методы диагностики, мониторинга и учета инфекционных заболеваний.
5. Принципы иммунопрофилактики и вакцинации.
6. Методы дезинфекции, стерилизации и санитарной обработки.
7. Организация санитарно-противоэпидемических мероприятий в учреждениях и населенных пунктах.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Сотрудничество и взаимодействие
Способность к обучению и самообучению
оперативность
управление деятельностью
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6.1
Врач (или специалист)-гигиенист, Врач (специалист) санитарно-эпидемиологической службы
6.2
Врач (или специалист)-гигиенист, Врач (специалист) санитарно-эпидемиологической службы
6.3
Врач (или специалист)-гигиенист, Врач (специалист) санитарно-эпидемиологической службы
18. Карточка профессии "6.3 Врач (специалист) санитарно-эпидемиологической службы":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-007
Наименование профессии:
6.3 Врач (специалист) санитарно-эпидемиологической службы
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
6.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 3 лет по квалификации 6.2
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Участие в организации санитарно-эпидемиологического мониторинга, государственного контроля и надзора объектов (субъектов), осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение санитарно-эпидемиологического надзора за инфекционной (паразитарной) и неинфекционной заболеваемостью среди населения и проведение мероприятий по обеспечению санитарно- эпидемиологического благополучия населения.
2. Участие в проведении государственного контроля и надзор в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Дополнительные трудовые функции:
1. Деятельность по обеспечению безопасности среды обитания для здоровья человека.
Трудовая функция 1:
Проведение санитарно-эпидемиологического надзора за инфекционной (паразитарной) и неинфекционной заболеваемостью среди населения и проведение мероприятий по обеспечению санитарно- эпидемиологического благополучия населения.
Навык 1:
Проведение санитарно-эпидемиологического надзора за инфекционной (паразитарной) и неинфекционной заболеваемостью среди населения.
Умения:
1. Взаимодействовать с другими государственными органами и организациями по вопросам санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Расследовать случаи (вспышки) инфекционных заболеваний, выявлять причины.

8. Халықты инфекциялардың алдын алу әдістері туралы оқыту және хабардар ету.
9. Жүргізілген алдын алу іс-шараларының тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Эпидемиология және инфекциялық патология негіздері.
2. Жұқпалы аурулардың жұғу жолдары және таралу қауіп-қатер факторлары.
3. Жұқпалы аурулардың алдын алу бойынша нормативтік-құқықтық актілер және санитариялық ережелер.
4. Инфекциялық ауруларды диагностикалау, мониторингілеу және есепке алу әдістері.
5. Иммундық алдын алу және вакцинациялау қағидаттары.
6. Дезинфекциялау, стерильдеу және санитариялық өңдеу әдістері.
7. Мекемелер мен елді мекендерде санитариялық-эпидемияға қарсы шараларды ұйымдастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Эпидемиологиялық талдау және аурулардың таралуын тексеру.
Машықтар:
1. Ауру туралы эпидемиологиялық деректерді жинау, жүйелеу және талдау.
2. Жұқпалы аурулардың таралуына эпидемиологиялық тексеру жүргізу.
3. Инфекция көздерін, жұғу жолдарын және қауіп-қатер топтарын анықтау.
4. Аурулардың таралуына ықпал ететін қауіп-қатер факторларын және жағдайларды анықтау.
5. Сырқаттанушылықты талдау үшін статистикалық әдістер мен эпидемиологиялық көрсеткіштерді қолдану.
6. Аурулардың алдын алу және бақылау бойынша есептер мен ұсынымдар жасау.
7. Эпидемиологиялық зерттеулер жүргізу кезінде командалардың жұмысын үйлестіру.
Білімдер:
1. Эпидемиология және жұқпалы аурулар негіздері.
2. Эпидемиологиялық қадағалау және тексеру әдістері.
3. Сырқаттанушылықты талдаудың және қауіп-қатер факторларын бағалаудың статистикалық әдістері.
4. Жұқпалы ауруларды бақылау және алдын алу қағидаттары.
5. Эпидемиологиялық қадағалау мен аурулардың таралуын жою жөніндегі іс-шаралардың нормативтік және құқықтық негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Оқу және өз бетімен үйрену қабілеті
тиімділік
қызметті басқару
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6.1
Дәрігер (маман)- гигиенист, Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің дәрігері (маманы)
6.2
Дәрігер (маман)- гигиенист, Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің дәрігері (маманы)
6.3
Дәрігер (маман)- гигиенист, Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің дәрігері (маманы)
18. Кәсіптің карточкасы "6.3 Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері (маманы)":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-007
Кәсіптің атауы:
6.3 Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері (маманы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
6.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 6.2 деңгейінде кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын объектілердің (субъектілердің) санитариялық-эпидемиологиялық мониторингін, мемлекеттік бақылау мен қадағалауды ұйымдастыруға қатысу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Халық арасында инфекциялық (паразиттік) және инфекциялық емес сырқаттанушылыққа санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау жүргізу және халықтың санитариялық - эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізу.
2. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында мемлекеттік бақылау және қадағалау жүргізуге қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Адам денсаулығы үшін тіршілік ету ортасының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызмет.
Еңбек функциясы 1:
Халық арасында инфекциялық (паразиттік) және инфекциялық емес сырқаттанушылыққа санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау жүргізу және халықтың санитариялық - эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізу.
Дағды 1:
Халық арасында инфекциялық (паразиттік) және инфекциялық емес сырқаттанушылыққа санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау жүргізу.
Машықтар:
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы мәселелері бойынша басқа мемлекеттік органдармен және ұйымдармен өзара қарым-қатынас жүргізу.
2. Жұқпалы аурулардың (эпидемиялық өршуия) жағдайларын тергеу, себептерін анықтау.

4. Принципов гигиенического изучения состояния здоровья и профилактики заболеваемости населения (популяции).
5. Методики оценки риска для здоровья населения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Проведение оценки риска воздействия факторов среды обитания на здоровье человека.
Умения:
1. Анализировать полноту представленных (имеющихся) материалов и документов, оценивать санитарно-эпидемиологическую ситуацию.
2. Определять методы и методики выполнения исследований (испытаний) и измерений, условий испытаний, алгоритмы выполнения операций по определению одной или нескольких взаимосвязанных характеристик свойств объекта, формы представления данных и оценивания точности, достоверности результатов.
3. Изучать представленные документы и материалы на предмет наличия факторов, представляющих потенциальную опасность.
4. Проводить лабораторные исследования и испытания, обследования и их оценивать.
5. Проводить экспертизу результатов лабораторных испытаний, применять, при необходимости, расчетные методы.
6. Разрабатывать защитные меры, направленные на обеспечение безопасности продукции и среды обитания.
7. Оформлять результаты санитарно-эпидемиологических экспертиз, обследований, исследований, испытаний и токсикологических, гигиенических и иных видов оценок в соответствии с техническими регламентами, государственными санитарно-эпидемиологическими правилами и нормативами.
8. Определять при проведении расследований временных и территориальных границ очага болезни, выявлять пораженные контингенты и распределение их по возрасту, полу, профессии, социальному положению, месту жительства, опрашивать заболевших и окружающих лиц, обследовать очаг; выявлять общие источники питания, нахождение в одном коллективе.
9. Устанавливать эпидемиологическую цепь в ходе обследования инфекционного очага, влияния факторов окружающей среды и текущих событий, проводить опрос заболевших и окружающих лиц.
10. Выявлять зависимости между регистрируемыми случаями заболеваний и общим фоном заболеваемости на территории, прилегающей к очагу, оценивать данные ретроспективного и оперативного анализа.
11. Составлять акт расследования или карту эпидемиологического обследования очага.
Знания:
1 законодательство Республики Казахстан в области здравоохранения, технического регулирования, обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Цели и методы государственного санитарно-эпидемиологического надзора на объектах жилищно-коммунального хозяйства и социально-бытовой среды, в медицинских организациях, на предприятиях пищевой промышленности, общественного питания и торговли, на производственных объектах, в учреждениях для детей и подростков.

4. Халықтың (популяцияның) денсаулық жағдайын гигиеналық зерттеу және сырқаттанушылықтың алдын алу қағидаттары.
5. Халық денсаулығы үшін қауіп-қатерді бағалау әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Тіршілік ету ортасы факторларының адам денсаулығына әсер ету қауіп-қатерін бағалау.
Машықтар:
1. Ұсынылған (бар) материалдар мен құжаттардың толықтығын талдау, санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды бағалау.
2. Зерттеулерді (сынақтарды) және өлшемдерді орындау әдістері мен әдістемелерін, сынақ шарттарын, объект қасиеттерінің бір немесе бірнеше өзара байланысты сипаттамаларын, деректерді ұсыну нысанын және нәтижелердің дәлдігін, дұрыстығын бағалау бойынша операцияларды орындау алгоритмдерін айқындау.
3. Ұсынылған құжаттар мен материалдарды қауіп төндіруі ықтимал факторлардың болуы тұрғысынан зерделеу.
4. Зертханалық зерттеулер мен сынақтар, зерттеулер жүргізу және оларды бағалау.
5. Зертханалық сынақтардың нәтижелеріне сараптама жүргізу, қажет болған жағдайда есептеу әдістерін қолдану.
6. Өнімдер мен тіршілік ету ортасының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған қорғаныс шараларын әзірлеу.
7. Техникалық регламенттерге, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қағидалар мен нормативтерге сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық сараптамалардың, тексерулердің, зерттеулердің, сынақтардың және токсикологиялық, гигиеналық және өзге де бағалау түрлерінің нәтижелерін ресімдеу.
8. Ауру ошағының уақытша және аумақтық шекараларына тергеу жүргізу кезінде анықтау, зардап шеккен контингенттерді және олардың жасына, жынысына, кәсібіне, әлеуметтік жағдайына, тұрғылықты жеріне қарай бөлінуін анықтау, науқастар мен айналадағы адамдардан сұрау, ошақты тексеру; жалпы тамақтану көздерін, бір ұжымда болуын анықтау.
9. Инфекциялық ошақты, қоршаған орта факторлары мен ағымдағы оқиғалардың әсерін тексеру барысында эпидемиологиялық тізбекті белгілеу, науқастар мен айналадағы адамдарға сауалнама жүргізу.
10. Тіркелген аурулар жағдайлары мен ошаққа іргелес аумақта сырқаттанушылықтың жалпы фоны арасындағы тәуелділікті анықтау, ретроспективті және жедел талдау деректерін бағалау.
11. Тексеру актісін немесе ошақты эпидемиологиялық тексеру картасын жасау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау, техникалық реттеу, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету саласындағы заңнамасы.
2. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және әлеуметтік-тұрмыстық орта объектілерінде, медициналық ұйымдарда, тамақ өнеркәсібі, қоғамдық тамақтану және сауда кәсіпорындарында, өндірістік объектілерде, балалар мен жасөспірімдерге арналған мекемелерде мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалаудың мақсаттары мен әдістері.

2. Организация и проведение инфекционного контроля в медицинских организациях.
Дополнительные трудовые функции:
1. Оценка эффективности проводимых профилактических мероприятий и корректировка стратегий.
2. Подготовка методических рекомендаций и протоколов по эпидемиологическому надзору и контролю инфекций.
Трудовая функция 1:
Организация и осуществление дезинфекционной деятельности.
Навык 1:
Контроль и методическое руководство по организации очаговой и профилактической дезинфекции, дезинсекции и дератизации.
Умения:
1. Организовать и проводить дезинфекционные мероприятия в очагах инфекционных и паразитарных заболеваний.
2. Проводить контроль качества и эффективность дезинфекционных мероприятий в очагах инфекционных и паразитарных заболеваний.
3. Разрабатывать и внедрять планы и программы профилактических мероприятий по предупреждению распространения инфекций.
4. Оценивать эффективность применяемых средств и методов дезинфекции, дезинсекции и дератизации.
5. Проводить анализ состояния санитарно-эпидемиологического благополучия объектов и разрабатывать рекомендации по его улучшению.
6. Составлять отчетно-аналитическую документацию и готовить предложения по совершенствованию дезинфекционных мероприятий.
7. Взаимодействовать с органами и учреждениями санитарно-эпидемиологической службы при проведении контроля и оценке результатов дезинфекционной работы.
Знания:
1. Организация дезинфекционного дела.
2. Методы контроля качества и эффективности дезинфекционных мероприятий.
3. Методы проведения текущей и заключительной дезинфекции в очагах инфекционных заболеваний.
4. Правила организации и контроля качества профилактических мероприятий по дезинфекции, дезинсекции и дератизации в учреждениях и на объектах различного назначения.
5. Требования санитарных норм и правил, нормативно-методическую документацию, регламентирующую проведение и контроль дезинфекционных мероприятий.
6. Порядок ведения отчетной и учетной документации по дезинфекционной деятельности.
7. Организация обучения и инструктажа персонала, участвующего в дезинфекционных мероприятиях.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Проведение дезинсекции и дератизации в очагах инфекционных и паразитарных заболеваний.
Умения:
1. Организовать и проводить дезинсекцию и дератизацию в очагах инфекционных и паразитарных заболеваний.
2. Проводить контроль качества и эффективности дезинсекции и дератизации в очагах инфекционных и паразитарных заболеваний.
3. Проводить расчет дозировок и концентраций препаратов с соблюдением мер безопасности.

2. Медициналық ұйымдарда инфекциялық бақылауды ұйымдастыру және жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Жүргізілетін профилактикалық шаралардың тиімділігін бағалау және стратегияларды түзету.
2. Инфекцияны эпидемиологиялық қадағалау және бақылау бойынша әдістемелік ұсынымдар мен хаттамалар дайындау.
Еңбек функциясы 1:
Дезинфекциялық қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру.
Дағды 1:
Ошақтық және профилактикалық дезинфекцияны, дезинсекцияны, дератизацияны ұйымдастыру бойынша бақылау және әдістемелік нұсқаулық.
Машықтар:
1. Инфекциялық және паразиттік ауру ошақтарында дезинфекциялық шараларды ұйымдастыру және өткізу.
2. Инфекциялық және паразиттік ауру ошақтарында дезинфекциялық шаралардың сапасы мен тиімділігін бақылау.
3. Инфекциялардың таралуының алдын алу жөніндегі алдын алу шараларының жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлеу және енгізу.
4. Қолданылатын құралдардың және дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау әдістерінің тиімділігін бағалау.
5. Объектілердің санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығының жай-күйіне талдау жүргізу және оны жақсарту жөнінде ұсынымдар әзірлеу.
6. Есеп беру-талдау құжаттамасын жасау және дезинфекциялық шараларды жетілдіру жөнінде ұсыныстар дайындау.
7. Дезинфекциялау жұмысының нәтижелерін бақылау және бағалау кезінде санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарымен және мекемелерімен өзара іс-әрекет жасау.
Білімдер:
1. Дезинфекциялық істердің ұйымдастырылуы.
2. Дезинфекциялық шаралардың сапасы мен тиімділігін бақылау әдістері.
3. Инфекциялық аурулар ошақтарында ағымдағы және қорытынды дезинфекция жүргізу әдістері.
4. Әртүрлі мақсаттағы мекемелер мен объектілерде дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау бойынша профилактикалық шараларды ұйымдастыру және олардың сапасын бақылау ережелері.
5. Дезинфекциялық шараларды жүргізу мен бақылауды регламенттейтін санитариялық нормалар мен ережелердің, нормативтік-әдістемелік құжаттаманың талаптары.
6. Дезинфекциялық қызмет бойынша есеп беру және есепке алу құжаттамасын жүргізу тәртібі.
7. Дезинфекциялық шараларға қатысатын қызметкерлерді оқытуды және нұсқаулықты ұйымдастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Инфекциялық және паразиттік аурулардың ошақтарында дезинсекция мен дератизацияны жүргізу.
Машықтар:
1. Инфекциялық және паразиттік ауру ошақтарында дезинсекциялық және дератизациялық жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу.
2. Инфекциялық және паразиттік ауру ошақтарында дезинсекция мен дератизацияның сапасы мен тиімділігін бақылау.
3. Қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, препараттардың мөлшерін және концентрациясын есептеуді жүргізу.

4. Осуществлять механическую, химическую и биологическую обработку очагов инфекций и мест обитания переносчиков.
5. Контролировать эффективность и повторять мероприятия при необходимости.
6. Вести учет, отчетность и анализ проведенных работ.
7. Инструктировать население и персонал по профилактике повторного заражения.
Знания:
1. Методы осуществления дезинфекции, дезинсекции и дератизации.
2. Методы контроля качества и эффективности дезинсекции и дератизации в очагах инфекционных и паразитарных заболеваний.
3. Нормативно-правовые акты и санитарные правила, регулирующие проведение дезинсекции и дератизации.
4. Биология и экология основных переносчиков инфекционных и паразитарных заболеваний (насекомых, грызунов).
5. Порядок организации и документирования дезинсекционных и дератизационных мероприятий в очагах заболеваний.
6. Принципы оценки эффективности проведенных мероприятий и контроля повторного заражения.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Организация и проведение инфекционного контроля в медицинских организациях.
Навык 1:
Организация инфекционного контроля в медицинских организациях.
Умения:
1. Проводить эпидемиологический анализ заболеваемости ИСМП.
2. Координировать взаимодействие специалистов, вовлеченных в работу по обеспечению инфекционного контроля в медицинской организации.
3. Участвовать в своевременном расследовании случаев ИСМП в медицинской организации и дальнейшем предотвращении инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи пациентов.
4. Проводить эпидемиологическое обследование очагов и эпидемиологическое расследование впервые выявленных случаев, выявлять пути передачи и оценивать факторы риска заражения в медицинских организациях.
5. Проводить микробиологический мониторинг за ИСМП.
6. Организовывать контроль за соблюдением санитарно- гигиенического и противоэпидемического режима во всех подразделениях медицинской организации.
7. Внедрять передовой международный опыт по инфекционному контролю.
8. Участвовать в организации деятельности в условиях чрезвычайных ситуаций.
9. Оценивать состояние пострадавшего и выявлять угрозу жизни.
Знания:
1. Правила проведения инфекционного контроля в медицинских организациях.
2. Типовые положения о комиссии инфекционного контроля в медицинских организациях.
3. Эпидемиология и профилактика ИСМП.
4. Алгоритмы оказания первой помощи пострадавшим и при несчастных случаях.
5. Нормативно-правовые акты и санитарные правила, регулирующие организацию и проведение профилактики инфекции, и инфекционный контроль.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Проведение инфекционного контроля в медицинских организациях.
Умения:

4. Жұқпалы аурулар ошақтарын және тасымалдаушылар мекендейтін жерлерді механикалық, химиялық және биологиялық өңдеуді жүзеге асыру.
5. Тиімділікті бақылау және қажет болған жағдайда шараларды қайталау.
6. Жүргізілген жұмыстардың есебін, есептілігін және талдауын жүргізу.
7. Қайта жұқтырудың алдын алу бойынша халыққа және қызметкерлерге нұсқау беру.
Білімдер:
1. Дезинфекция, дезинсекция және дератизацияны жүзеге асыру әдістері.
2. Инфекциялық және паразиттік ауру ошақтарында дезинсекция мен дератизацияның сапасы мен тиімділігін бақылау әдістері.
3. Дезинсекция мен дератизация жүргізуді реттейтін нормативтік-құқықтық актілер мен санитариялық ережелер.
4. Инфекциялық және паразиттік аурулардың негізгі тасымалдаушыларының (жәндіктер, кеміргіштер) биологиясы және экологиясы.
5. Жұқпалы ауру ошақтарында дезинсекциялық және дератизациялық шараларды ұйымдастыру және құжаттау тәртібі.
6. Жүргізілген шаралардың тиімділігін бағалау және қайта жұқтыруды бақылау қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Медициналық ұйымдарда инфекциялық бақылауды ұйымдастыру және жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық ұйымдарда инфекциялық бақылауды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. МККБИ (медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекциялар) сырқаттанушылығына эпидемиологиялық талдау жүргізу.
2. Медициналық ұйымда инфекциялық бақылауды қамтамасыз ету жөніндегі жұмысқа тартылған мамандардың өзара іс-әрекетін үйлестіру.
3. Медициналық ұйымдардағы МККБИ жағдайларын уақытылы тексеру және пациенттерге медициналық көмек көрсетуге байланысты инфекцияларды одан әрі алдын алуға қатысу.
4. Ошақтарды эпидемиологиялық тексеру және алғаш рет анықталған жағдайларды эпидемиологиялық тексеру, жұқтыру жолдарын анықтау және медициналық ұйымдарда жұқтыру қауіп-қатер факторларын бағалау.
5. МККБИ үшін микробиологиялық мониторинг жүргізу.
6. Медициналық ұйымның барлық бөлімшелерінде санитариялық-гигиеналық және эпидемияға қарсы режимнің сақталуын бақылауды ұйымдастыру дағдыларын меңгеру.
7. Инфекциялық бақылау бойынша озық халықаралық тәжірибені енгізу.
8. Төтенше жағдайлар кезіндегі қызметті ұйымдастыру.
9. Зардап шегушінің жағдайын бағалау және өміріне төнген қауіп-қатерді анықтау.
Білімдер:
1. Медициналық ұйымдардағы инфекциялық бақылауды жүргізу ережесі.
2. Медициналық ұйымдардағы инфекциялық бақылау комиссиясы туралы үлгілік ереже.
3. МККБИ эпидемиологиясы және алдын алу.
4. Зардап шеккендерге және жазатайым оқиғалар кезінде алғашқы көмек көрсету алгоритмдері.
5. Инфекцияның алдын алуды және инфекциялық бақылауды ұйымдастыру мен жүргізуді реттейтін нормативтік-құқықтық актілер мен санитариялық ережелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Медициналық ұйымдарда инфекциялық бақылау жүргізу.
Машықтар:

1. Оценивать эпидемиологическую значимость медицинских манипуляций, эффективность изоляционно-ограничительных мероприятий, методов стерилизации и дезинфекции.
2. Анализировать деятельность комиссии и эффективность проводимых мероприятий.
3. Готовить медицинские кадры по инфекционному контролю.
4. Разрабатывать целевые программы, рекомендации.
5. Оценивать конечные результаты деятельности организации здравоохранения.
Знания:
1. Инфекционный контроль при ИСМП.
2. Санитарно-дезинфекционный режим в медицинских организациях.
3. Этапы обработки, утилизации медицинского инструментария.
4. Основные термины и понятия; факторов, способствовавших выдвижению инфекционного контроля в качестве приоритетной сферы внимания национальных и местных органов здравоохранения.
5. Основные возбудители и путей передачи ИСМП.
6. Эпидемический процесс в госпитальных условиях.
7. Структуры ИСПМ в многопрофильных стационарах.
8. Организация программ инфекционного контроля.
9. Сбор, обеззараживания, хранения и утилизации медицинских отходов.
10. Нормативные и законодательные документы по профилактике ИСМП.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Оценка эффективности проводимых профилактических мероприятий и корректировка стратегий.
Навык 1:
Умение собирать, систематизировать и интерпретировать эпидемиологические данные, выявлять тенденции заболеваемости и оценивать эффективность профилактических мероприятий.
Умения:
1. Проводить сбор эпидемиологической информации из различных источников (медицинские учреждения, лаборатории, регистры заболеваний).
2. Систематизировать и обрабатывать данные с использованием статистических и информационных методов.
3. Выполнять анализ заболеваемости, включая выявление закономерностей, трендов и факторов риска.
4. Оценивать результативность профилактических и противоэпидемических мероприятий.
5. Формулировать выводы и рекомендации на основе анализа данных.
Знания:
1. Основные принципы эпидемиологии инфекционных и неинфекционных заболеваний.
2. Методы статистической обработки и визуализации эпидемиологических данных.
3. Методики оценки эффективности профилактических мероприятий.
4. Основы информатики и работы с медицинскими информационными системами.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Способность на основе анализа результатов мероприятий разрабатывать конкретные предложения по улучшению профилактических стратегий и внедрять их в практику.
Умения:
1. Анализировать результаты проведенных профилактических мероприятий и выявлять их сильные и слабые стороны.

1. Медициналық манипуляциялардың эпидемиологиялық маңыздылығын, оқшаулау-шектеу шараларының тиімділігін, стерилизациялау және дезинфекциялау әдістерін бағалау.
2. Комиссия қызметін талдау және өткізілетін шаралардың тиімділігін талдау.
3. Инфекциялық бақылау бойынша медициналық кадрларды даярлау.
4. Мақсатты бағдарламаларды, ұсынымдарды әзірлеу.
5. Денсаулық сақтау ұйымы қызметінің соңғы нәтижелерін бағалау.
Білімдер:
1. МККБИ кезінде инфекциялық бақылау.
2. Емдеу-профилактикалық ұйымдардың санитариялық-дезинфекциялық режимі.
3. Медициналық құралдарды өңдеу, қалдықтарды жою кезеңдері.
4. Негізгі терминдер мен ұғымдар; ұлттық және жергілікті денсаулық сақтау органдары назарының басым саласы ретінде инфекциялық бақылауды ұсынуға ықпал еткен факторлар.
5. Медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекциялардың негізгі қоздырғыштары мен берілу жолдары.
6. Аурухана жағдайындағы эпидемиялық процесс.
7. Көпсалалы стационарлардағы медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекциялардың құрылымы.
8. Инфекциялық бақылау бағдарламаларын ұйымдастыру.
9. Медициналық қалдықтарды жинау, зарарсыздандыру, сақтау және жою.
10. МККБИ профилактикасы бойынша нормативтік және заңнамалық құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Жүргізілетін профилактикалық шаралардың тиімділігін бағалау және стратегияларды түзету.
Дағды 1:
Эпидемиологиялық деректерді жинау, жүйелеу және түсіндіру, сырқаттанушылық үрдісін анықтау және профилактикалық іс-шаралардың тиімділігін бағалау біліктілігі.
Машықтар:
1. Әртүрлі дереккөздерден (медициналық мекемелер, зертханалар, аурулар тіркелімдері) эпидемиологиялық ақпарат жинауды жүргізу.
2. Статистикалық және ақпараттық әдістерді пайдалана отырып, деректерді жүйелеу және өңдеу.
3. Заңдылықтарды, трендтер мен қауіп-қатер факторларын анықтауды қоса алғанда, сырқаттанушылықты талдауды орындау.
4. Профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралардың нәтижелілігін бағалау.
5. Деректерді талдау негізінде тұжырымдар мен ұсынымдарды тұжырымдау.
Білімдер:
1. Жұқпалы және жұқпалы емес аурулар эпидемиологиясының негізгі қағидаттары.
2. Эпидемиологиялық деректерді статистикалық өңдеу және визуализациялау әдістері.
3. Профилактикалық шаралардың тиімділігін бағалау әдістемесі.
4. Информатика негіздері және медициналық цифрлық жүйелермен жұмыс істеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Іс-шаралар нәтижелерін талдау негізінде профилактикалық стратегияларды жақсарту бойынша нақты ұсыныстар әзірлеу және оларды практикаға енгізу қабілеті.
Машықтар:
1. Жүргізілген профилактикалық шаралардың нәтижелерін талдау және олардың күшті және әлсіз жақтарын анықтау.

2. Разрабатывать рекомендации и корректирующие меры для улучшения эпидемиологической ситуации.
3. Планировать внедрение изменений в профилактические программы с учетом ресурсов и организационных возможностей.
4. Координировать взаимодействие между медицинскими учреждениями и службами эпиднадзора при реализации корректирующих мер.
5. Оценивать эффективность внедренных изменений и вносить дальнейшие корректировки при необходимости.
Знания:
1. Методы оценки эффективности профилактических и противоэпидемических мероприятий.
2. Современные подходы к эпиднадзору и предупреждению инфекционных и неинфекционных заболеваний.
3. Нормативные документы и стандарты в области эпидемиологии и профилактики заболеваний.
4. Организационные и методические принципы внедрения изменений в медицинской практике.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Подготовка методических рекомендаций и протоколов по эпидемиологическому надзору и контролю инфекций.
Навык 1:
Способность создавать инструкции, протоколы и рекомендации по эпиднадзору и контролю инфекций с учетом актуальных нормативов и эпидемиологической ситуации.
Умения:
1. Собирать и систематизировать нормативные и научные материалы по эпидемиологии и инфекционному контролю.
2. Разрабатывать методические документы, инструкции и протоколы, соответствующие актуальным стандартам и требованиям.
3. Адаптировать рекомендации под конкретные условия медицинских учреждений или региональные эпидемиологические особенности.
4. Оценивать эффективность разработанных методических документов и при необходимости корректировать их.
5. Консультировать персонал по применению инструкций и протоколов на практике.
Знания:
1. Основы эпидемиологии инфекционных заболеваний и методов их профилактики.
2. Нормативно-правовые акты и стандарты в области эпиднадзора и инфекционного контроля.
3. Современные методики разработки и оформления протоколов и инструкций.
4. Принципы оценки эффективности эпидемиологических мероприятий и контроля инфекций.
5. Организационные и методические подходы к внедрению рекомендаций в медицинской практике.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Умение изучать международный и национальный опыт, оценивать его применимость и адаптировать методические подходы к конкретным условиям учреждения или региона.
Умения:
1. Проводить систематический анализ международной и национальной научной и практической литературы по эпидемиологии и инфекционному контролю.
2. Сравнивать различные методические подходы и оценивать их эффективность в разных условиях.

2. Эпидемиологиялық жағдайды жақсарту үшін ұсыныстар мен түзету шараларын әзірлеу.
3. Ресурстарды және ұйымдастыру мүмкіндіктерін ескере отырып, профилактикалық бағдарламаларға өзгерістер енгізуді жоспарлау.
4. Түзету шараларын іске асыру кезінде медициналық мекемелер мен эпидқадағалау қызметтері арасындағы өзара іс-қимылды үйлестіру.
5. Енгізілген өзгерістердің тиімділігін бағалау және қажет болған жағдайда одан әрі түзетулер енгізу.
Білімдер:
1. Профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралардың тиімділігін бағалау әдістері.
2. Жұқпалы және жұқпалы емес ауруларды эпидқадағалау мен алдын алудың қазіргі заманғы тәсілдері.
3. Эпидемиология және аурулардың алдын алу саласындағы нормативтік құжаттар мен стандарттар.
4. Медициналық практикадағы өзгерістерді енгізудің ұйымдастырушылық және әдістемелік қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 2:
Инфекцияны эпидемиологиялық қадағалау және бақылау бойынша әдістемелік ұсынымдар мен хаттамалар дайындау.
Дағды 1:
Өзекті нормативтер мен эпидемиологиялық жағдайды ескере отырып, індетті қадағалау және бақылау бойынша нұсқаулықтар, хаттамалар мен ұсынымдар жасау қабілеті.
Машықтар:
1. Эпидемиология және инфекциялық бақылау бойынша нормативтік және ғылыми материалдарды жинау және жүйелеу.
2. Өзекті стандарттар мен талаптарға сәйкес келетін әдістемелік құжаттарды, нұсқаулықтар мен хаттамаларды әзірлеу.
3. Ұсынымдарды медициналық мекемелердің нақты жағдайларына немесе өңірлік эпидемиологиялық ерекшеліктерге бейімдеу.
4. Әзірленген әдістемелік құжаттардың тиімділігін бағалау және қажет болған жағдайда оларды түзету.
5. Практикада нұсқаулықтар мен хаттамаларды қолдану бойынша персоналға кеңес беру.
Білімдер:
1. Жұқпалы аурулардың эпидемиологиялық негіздері және олардың алдын алу әдістері.
2. Эпидқадағалау және инфекциялық бақылау саласындағы нормативтік-құқықтық актілер мен стандарттар.
3. Хаттамалар мен нұсқаулықтарды әзірлеу мен рәсімдеудің қазіргі заманғы әдістемелері.
4. Эпидемиологиялық іс-шаралардың тиімділігін бағалау және инфекцияларды бақылау қағидаттары.
5. Медициналық практикаға ұсынымдарды енгізудің ұйымдастырушылық және әдістемелік тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Халықаралық және ұлттық тәжірибені зерделеу, оның қолданылуын бағалау және мекеменің немесе өңірдің нақты жағдайларына әдістемелік тәсілдерді бейімдеу біліктілігі.
Машықтар:
1. Эпидемиология және инфекциялық бақылау бойынша халықаралық және ұлттық ғылыми және практикалық әдебиеттерге жүйелі талдау жүргізу.
2. Түрлі әдістемелік тәсілдерді салыстыру және әртүрлі жағдайларда олардың тиімділігін бағалау.

3. Определять применимость передовых практик к специфике конкретного медицинского учреждения или региона.
4. Консультировать коллег и руководство по внедрению адаптированных методик на практике.
Знания:
1. Современные международные и национальные стандарты и рекомендации по эпидемиологическому надзору и инфекционному контролю.
2. Основные подходы к оценке эффективности профилактических и противоэпидемических мероприятий.
3. Методы адаптации и внедрения передового опыта в локальные условия.
4. Организационные и управленческие принципы работы медицинских учреждений и региональных служб здравоохранения.
5. Современные инструменты мониторинга, анализа и оценки эпидемиологической информации.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Способность к обучению и самообучению
оперативность
управление деятельностью.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6.1
Врач санитарно-эпидемиологической службы, Врач (специалист)-гигиенист
6.2
Врач санитарно-эпидемиологической службы, Врач (специалист)-гигиенист
6.3
Врач санитарно-эпидемиологической службы, Врач (специалист)-гигиенист
20. Карточка профессии "6.3 Врач (специалист) гигиенист":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-010
Наименование профессии:
6.3 Врач (специалист) гигиенист
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
6.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 3 лет по квалификации 6.2
Связь с неформальным и информальным образованием:
Прохождение циклов повышения квалификации не реже 1 раза в 5 лет.
Другие возможные наименования профессии:
2269-2-001 - Врач гигиены детей и подростков
2269-2-002 - Врач гигиены питания
2269-2-003 - Врач гигиены труда
2269-2-004 - Врач коммунальной гигиены
2269-2-005 - Врач общей гигиены
2269-2-006 - Врач радиационной гигиены
2343-1-002 - Преподаватель гигиены и эпидемиологии, колледж
2269-2-013 - Врач-эпидемиолог
2269-2-012 - Врач-паразитолог
2269-2-008 - Врач-бактериолог
2269-2-009 - Врач-вирусолог
2269-2-011 - Врач-микробиолог
2269-2-007 - Врач санитарно-эпидемиологической службы
2269-2-015 - Специалист санитарно-эпидемиологической службы-зоолог/эпизоотолог

3. Нақты медициналық мекеменің немесе өңірдің ерекшелігіне озық практикалардың қолданылуын анықтау.
4. Әріптестерге және тәжірибеде бейімделген әдістемелерді енгізу бойынша басшылыққа кеңес беру.
Білімдер:
1. Эпидемиологиялық қадағалау және инфекциялық бақылау бойынша қазіргі заманғы халықаралық және ұлттық стандарттар мен ұсынымдар.
2. Профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралардың тиімділігін бағалаудың негізгі тәсілдері.
3. Жергілікті жағдайларға бейімдеу және озық тәжірибені енгізу әдістері.
4. Медициналық мекемелер мен өңірлік денсаулық сақтау қызметтері жұмысының ұйымдастырушылық және басқарушылық қағидаттары.
5. Эпидемиологиялық ақпаратты мониторингтеудің, талдаудың және бағалаудың қазіргі заманғы құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Оқу және өз бетімен үйрену қабілеті
тиімділік
қызметті басқару
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6.1
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) гигиенист
6.2
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) гигиенист
6.3
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) гигиенист
20. Кәсіптің карточкасы "6.3 Дәрігер (маман) гигиенист":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-010
Кәсіптің атауы:
6.3 Дәрігер (маман) гигиенист
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
6.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 6.2 деңгейінде кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2269-2-001 - Балалар және жасөспірімдер гигиенасы дәрігері
2269-2-002 - Тамақтану гигиенасы дәрігері
2269-2-003 - Еңбек гигиенасы дәрігері
2269-2-004 - Коммуналдық гигиена дәрігері
2269-2-005 - Жалпы гигиена дәрігері
2269-2-006 - Радиациялық гигиена дәрігері
2343-1-002 - Гигиена және эпидемиология оқытушысы, колледж
2269-2-013 - Дәрігер-эпидемиолог
2269-2-012 - Дәрігер-паразитолог
2269-2-008 - Дәрігер-бактериолог
2269-2-009 - Дәрігер-вирусолог
2269-2-011 - Дәрігер-микробиолог
2269-2-007 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері
2269-2-015 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет маманы-зоолог/эпизоотолог

2269-2-016 - Специалист санитарно-эпидемиологической службы-энтомолог
Основная цель деятельности:
Участие в разработке мероприятий, направленных на предупреждение, выявление, пресечение и устранение нарушений законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения, в том числе нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, субъектами контроля и надзора.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Участие в организации санитарно-гигиенических мероприятий для обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Участие в деятельности по обеспечению безопасности среды обитания для здоровья человек
3. Участие в организации санитарно-эпидемиологических экспертиз.
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в разработке мероприятий, направленных на предупреждение, выявление, пресечение и устранение нарушений законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Участие в организации санитарно-гигиенических мероприятий для обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Навык 1:
Организация профилактических мероприятий по предупреждению заболеваемости.
Умения:
1. Организовывать лабораторно-инструментальный контроль за объектами и окружающей средой.
2. Организовывать работу по гигиеническому воспитанию населения.
3. Организовывать планы и подготавливать отдельные материалы для рассмотрения в местных органах управления.
4. Применять современные методы анализа санитарно-эпидемиологической ситуации, выявлять основные факторы, влияющие на состояние здоровья населения, определять приоритетные направления по профилактике заболеваний.
Знания:
1. Роли и места санитарно-эпидемиологической службы в системе профилактики.
2. Методов исследования и оценки санитарного состояния окружающей среды.
3. Вредное влияния на здоровье населения факторов окружающей среды.
4. Критерий характеризующие состояние здоровья населения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Оценить санитарно-эпидемиологическую ситуацию, выделить приоритетные факторы неблагоприятного воздействия на здоровье и принять
Умения:
1. Давать заключения на новые виды сырья.
2. Проводить анализ и оценку влияния факторов окружающей среды на здоровье населения.
3. Проводить санитарную экспертизу проектов планировки и застройки населенных мест, новой продукции производства, сырья и пищевых продуктов, стройматериалов, товаров народного потребления, условий транспортировки и захоронения радиоактивных, токсикологических и биологических веществ.
Знания:

2269-2-016 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет маманы-энтомолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бақылау және қадағалау субъектілерінің Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасын, оның ішінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бұзушылықтарының алдын алуға, анықтауға, жолын кесуге және жоюға бағытталған іс-шараларды әзірлеуге қатысу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету үшін санитариялық-гигиеналық іс-шараларды ұйымдастыруға қатысу.
2. Адам денсаулығы үшін тіршілік ету ортасының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметке қатысу
3. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптамаларды ұйымдастыруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасын бұзушылықтардың алдын алуға, анықтауға, жолын кесуге және жоюға бағытталған іс-шараларды әзірлеуге қатысу
Еңбек функциясы 1:
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету үшін санитариялық-гигиеналық іс-шараларды ұйымдастыруға қатысу.
Дағды 1:
Сырқаттанушылықтың алдын алу бойынша профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Объектілер мен қоршаған ортаны зертханалық-аспаптық бақылауды ұйымдастыру.
2. Тұрғындарды гигиеналық тәрбиелеу бойынша жұмысты ұйымдастыру.
3. Жоспарлар жасау және жергілікті басқару органдарында қарау үшін жеке материалдар дайындау.
4. Санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды талдаудың заманауи әдістерін қолдану, халықтың денсаулығына әсер ететін негізгі факторларды анықтау, аурулардың алдын алудың басым бағыттарын анықтау.
Білімдер:
1. Профилактика жүйесіндегі санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің рөлі мен орны.
2. Қоршаған ортаның санитариялық жағдайын зерттеу және бағалау әдістері.
3. Қоршаған орта факторларының халықтың денсаулығына зиянды әсері.
4. Халықтың денсаулық жағдайын сипаттайтын өлшемдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды бағалау, денсаулыққа қолайсыз әсер етудің басым факторларын анықтау және қабылдау
Машықтар:
1. Жаңа шикізат түрлеріне қорытынды беру.
2. Қоршаған орта факторларының халықтың денсаулығына әсерін талдау және бағалау.
3. Елді мекендерді жоспарлау және салу жобаларына, өндірістің жаңа өнімдеріне, шикізат пен тамақ өнімдеріне, құрылыс материалдарына, халық тұтынатын тауарларға, радиоактивті, токсикологиялық және биологиялық заттарды тасымалдау және көму жағдайларына санитариялық сараптама жүргізу.
Білімдер:

1. Нормативно-методических материалов, регламентирующих качество атмосферного воздуха и воздуха рабочих помещений, питьевой воды, пищевых продуктов, водных объектов и почвы, используемых для хозяйственно-питьевых и культурно-бытовых целей населения.
2. Особенностей гигиенических требований к отдельным видам зданий и учреждений жилищно-гражданского назначения, системам сбора, удаления и обезвреживания бытовых и промышленных отходов.
3. Нормативно-методических документов по гигиене планировки населенных мест.
4. Гигиенических требований к пестицидам, применяемым в сельском хозяйстве, и особенностей их токсического действия.
5. Санитарного обследования объектов коммунального хозяйства, торговли, общественного питания, пищевой промышленности, промышленных объектов, детских дошкольных, школьных и подростковых учреждений с применением лабораторно-инструментальных методов исследования.
6. Решений директивных органов по социально-экономическому развитию и оздоровлению населенных мест.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Участие в деятельности по обеспечению безопасности среды обитания для здоровья человек
Навык 1:
Осуществление государственного санитарно-эпидемиологического надзора на объектах жилищно-коммунального хозяйства и социально-бытовой среды, в медицинских организациях, на предприятиях пищевой промышленности, общественного питания и торговли, на производственных объектах, в учреждениях для детей и подростков
Умения:
1. Организовывать текущий и предупредительный санитарный надзор в области охраны окружающей среды, гигиены труда, гигиены питания, гигиены детей и подростков, радиационной безопасности.
2. Организовывать лабораторно-инструментальный контроль за объектами народного хозяйства и состоянием окружающей среды.
3. Организовывать планирование деятельности.
4. Организовывать работу по гигиеническому воспитанию населения декретированных групп.
Знания:
1. Целей и методов государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
2. Нормативно-правовой документации в области санитарно-эпидемиологического надзора.
3. Государственного санитарно-эпидемиологического надзора в области коммунальной гигиены, гигиены питания, гигиены труда, гигиены детей и подростков, радиационной гигиены.
4. Санитарной охраны атмосферного воздуха населенных мест; гигиены воды и водоснабжения населенных мест; санитарной охраны поверхностных и подземных вод; санитарной очистки населенных мест; санитарных требований к устройству и содержанию коммунальных объектов.

1. Халықтың шаруашылық-ауыз су және мәдени-тұрмыстық мақсаттары үшін пайдаланылатын атмосфералық ауа мен жұмыс үй-жайларының, ауыз судың, тағам өнімдерінің, су объектілері мен топырақтың сапасын реттейтін нормативтік-әдістемелік материалдар.
2. Тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы ғимараттар мен мекемелердің жекелеген түрлеріне, тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтарды жинау, жою және зиянсыздандыру жүйелеріне қойылатын гигиеналық талаптардың ерекшеліктері.
3. Елді мекендерді жоспарлау гигиенасы бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттар.
4. Ауыл шаруашылығында қолданылатын пестицидтерге қойылатын гигиеналық талаптар және олардың уытты әсерінің ерекшеліктері.
5. Зертханалық-аспаптық зерттеу әдістерін қолдана отырып, коммуналдық шаруашылық, сауда, қоғамдық тамақтану, тамақ өнеркәсібі объектілерін, өнеркәсіптік объектілерді, мектепке дейінгі балалар, мектеп және жасөспірімдер мекемелерін санитариялық тексеру.
6. Елді мекендерді әлеуметтік-экономикалық дамыту және сауықтыру жөніндегі директивалық органдардың шешімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Адам денсаулығы үшін тіршілік ету ортасының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметке қатысу
Дағды 1:
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және әлеуметтік-тұрмыстық орта объектілерінде, медициналық ұйымдарда, тағам өнеркәсібі, қоғамдық тамақтану және сауда кәсіпорындарында, өндірістік объектілерде, балалар мен жасөспірімдерге арналған мекемелерде мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Қоршаған ортаны қорғау, еңбек гигиенасы, тағам гигиенасы, балалар мен жасөспірімдер гигиенасы, радиациялық қауіпсіздік саласында ағымдағы және профилактикалық санитариялық қадағалауды ұйымдастыру.
2. Халық шаруашылығы объектілерін және қоршаған ортаның жай-күйін зертханалық-аспаптық бақылауды ұйымдастыру.
3. Қызметті жоспарлауды ұйымдастыру.
4. Декретивті топтардың тұрғындарын гигиеналық тәрбиелеу бойынша жұмысты ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалаудың мақсаттары мен әдістері.
2. Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау саласындағы нормативтік-құқықтық құжаттама.
3. Коммуналдық гигиена, тағам гигиенасы, еңбек гигиенасы, балалар мен жасөспірімдер гигиенасы, радиациялық гигиена саласындағы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау.
4. Елді мекендердің атмосфералық ауасын санитариялық қорғау; елді мекендерді сумен жабдықтау және су гигиенасы; жер үсті және жер асты суларын санитариялық қорғау; елді мекендерді санитариялық тазарту; коммуналдық объектілерді орнатуға және ұстауға қойылатын санитариялық талаптар.

5. Методов изучения показателей, характеризующих состояние здоровья детей и подростков.
6. Требований к устройству и содержанию детских дошкольных организаций и школ.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Участие в проведении социально-гигиенического мониторинга.
Умения:
1. Проводить анализ материалов официальной статистики о заболеваемости населения, демографических процессах, социально-экономической ситуации и санитарном состоянии объектов окружающей среды, а также анализ форм учетной и отчетной медицинской документации.
2. Выбирать ведущие показатели нарушения здоровья для слежения в системе социально-гигиенического мониторинга.
3. Устанавливать места измерений объектов для характеристики распространения фактора на территории и возможного влияния на человека, определять периодичность и кратность наблюдений и исследований.
Знания:
1. Основных физико-химических и математических естественно-научных понятий, методов сбора и медико-статистического анализа информации о состоянии санитарно-эпидемиологической обстановки.
2. Принципов государственного учета показателей состояния здоровья населения и демографических показателей.
3. Основ применения современных информационно-коммуникационных технологий и геоинформационных систем.
4. Принципов гигиенического изучения состояния здоровья и профилактики заболеваемости населения.
5. Методики оценки риска для здоровья населения.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 3:
Участие в организации санитарно-эпидемиологических экспертиз.
Навык 1:
Участие в организации гигиенических исследований объектов окружающей среды
Умения:
1. Проводить оценку результатов в соответствии с нормативными документами.
2. Составлять протоколы и оформлять акты.
3. Проводить и оформлять санитарно-эпидемиологическое заключение.
4. Проводить отбор проб (образцов) продукции для проведения исследований и санитарно-эпидемиологической экспертизы.
Знания:
1. Порядка проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы.
2. Современных лабораторно-инструментальных исследований.
3. Методов выявления рисков возникновения заболеваний населения.
4. Разработки профилактических и противоэпидемических мероприятий.
5. Методики проведения исследования физических факторов.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Проведение экспертиз и (или) расследований, направленных на установление причинно-следственной связи выявленного нарушения нормативных требований с фактами причинения вреда.
Умения:
1. Обследовать территории, здания, строения, сооружения, помещения, оборудование и транспортные средства, подлежащие проверке.

5. Балалар мен жасөспірімдердің денсаулық жағдайын сипаттайтын көрсеткіштерді зерттеу әдістері.
6. Мектепке дейінгі балалар ұйымдары мен мектептерді орналастыруға және ұстауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Әлеуметтік-гигиеналық мониторинг жүргізуге қатысу.
Машықтар:
1. Халықтың сырқаттануы, демографиялық процестер, әлеуметтік-экономикалық жағдай және қоршаған орта объектілерінің санитариялық жағдайы туралы ресми статистика материалдарына талдау жүргізу, сондай-ақ есептік және есептік медициналық құжаттама нысандарына талдау жүргізу.
2. Әлеуметтік-гигиеналық мониторинг жүйесінде қадағалау үшін денсаулықтың бұзылуының жетекші көрсеткіштерін таңдау.
3. Аумақта фактордың таралуын және адамға ықтимал әсерін сипаттау үшін объектілерді өлшеу орындарын белгілеу, бақылаулар мен зерттеулердің жиілігі мен жиілігін анықтау.
Білімдер:
1. Негізгі физика-химиялық және математикалық жаратылыстану-ғылыми ұғымдар, санитариялық-эпидемиологиялық жағдайдың жай-күйі туралы ақпаратты жинау және медициналық-статистикалық талдау әдістері.
2. Халықтың денсаулық жағдайы көрсеткіштерін және демографиялық көрсеткіштерді мемлекеттік есепке алу қағидаттары.
3. Заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологиялар мен геоақпараттық жүйелерді қолдану негіздері.
4. Халықтың денсаулық жағдайын гигиеналық зерттеу және сырқаттанушылықтың алдын алу қағидаттары.
5. Халық денсаулығы үшін қауіп-қатерді бағалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 3:
Санитариялық-эпидемиологиялық сараптамаларды ұйымдастыруға қатысу
Дағды 1:
Қоршаған орта объектілерінің гигиеналық зерттеулерін ұйымдастыруға қатысу
Машықтар:
1. Нормативтік құжаттарға сәйкес нәтижелерді бағалауды жүргізу.
2. Хаттамалар жасау және актілерді рәсімдеу.
3. Санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды жүргізу және ресімдеу.
4. Зерттеулер мен санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін өнімнің сынамаларын (үлгілерін) іріктеуді жүргізу.
Білімдер:
1. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу тәртібі.
2. Заманауи зертханалық-аспаптық зерттеулер.
3. Халықтың сырқаттанушылығының пайда болуының қауіп-қатерін анықтау әдістері.
4. Профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шараларды әзірлеу.
5. Адам денсаулығына жағымсыз әсер ететін физикалық факторларды зерттеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Анықталған нормативтік талаптардың бұзылуының зиян келтіру фактілерімен себеп-салдарлық байланысын белгілеуге бағытталған сараптамалар және (немесе) тергеулер жүргізу.
Машықтар:
1. Тексеруге жататын аумақтарды, ғимараттарды, құрылыстарды, құрылыстарды, үй-жайларды, жабдықтар мен көлік құралдарын тексеру.

2. Отбирать образцы (пробы) продукции, объектов окружающей и производственной среды и проводить их исследование и испытания.
3. Оформлять протоколы отбора образцов (проб) продукции, объектов окружающей и производственной среды.
4. Проводить экспертизу и (или) расследования для установления причинно-следственной связи выявленных нарушений нормативных требований с фактами причинения вреда.
5. Составлять экспертное заключение по результатам экспертизы, направленной на установление причинно-следственной связи выявленного нарушения нормативных требований с фактом причинения вреда жизни или здоровью граждан.
Знания:
1. Методов исследований и замеров физических факторов (микробиологических, паразитологических, санитарно-химических, токсикологических, радиологических).
2. Методологии экспертизы и расследования для установления причинно-следственной связи нарушений санитарно-эпидемиологических требований с фактом причинения вреда жизни и здоровью граждан.
3. Организации санитарного просвещения, гигиенического воспитания населения и пропаганды здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 3:
Проведение санитарно-эпидемиологических экспертиз, расследований, обследований, исследований, испытаний и иных видов оценок.
Умения:
1. Анализировать полноту представленных материалов и документов и оценивать санитарно-эпидемиологическую ситуацию.
2. Определять методы и методики выполнения исследований (испытаний) и измерений, условия испытаний, алгоритмы выполнения операций по определению одной или нескольких взаимосвязанных характеристик свойств объекта, формы представления данных и оценивать точность и достоверность результатов.
3. Изучать представленные документы и материалы на предмет наличия факторов, представляющих потенциальную опасность.
4. Проводить лабораторные исследования и испытания, обследования и оценивать их результаты.
5. Оформлять результаты санитарно-эпидемиологических экспертиз, обследований, исследований, испытаний, а также токсикологических, гигиенических и иных видов оценок в соответствии с техническими регламентами и государственными санитарно-эпидемиологическими правилами и нормативами.
6. Составлять акт расследования или карту эпидемиологического обследования очага.
Знания:
1. Законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения, технического регулирования и обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Целей и методов государственного санитарно-эпидемиологического надзора на объектах жилищно-коммунального хозяйства и социально-бытовой среды, в медицинских организациях, на предприятиях пищевой промышленности, общественного питания и торговли, на производственных объектах, в учреждениях для детей и подростков.

2. Өнімнің, қоршаған орта және өндірістік орта объектілерінің үлгілерін (сынамаларын) іріктеп алу және оларды зерттеу мен сынақтан өткізу.
3. Өнімнің, қоршаған орта және өндірістік орта объектілерінің үлгілерін (сынамаларын) іріктеу хаттамаларын ресімдеу.
4. Анықталған нормативтік талаптарды бұзушылықтардың зиян келтіру фактілерімен себеп-салдарлық байланысын анықтау үшін сараптама және (немесе) тергеу жүргізу.
5. Азаматтардың өміріне немесе денсаулығына зиян келтіру фактісімен нормативтік талаптардың анықталған бұзылуының себеп-салдарлық байланысын белгілеуге бағытталған сараптама нәтижелері бойынша сараптамалық қорытынды жасау.
Білімдер:
1. Физикалық факторларды зерттеу және өлшеу әдістері.
2. Азаматтардың өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісімен санитариялық-эпидемиологиялық талаптардың бұзылуының себеп-салдарлық байланысын анықтау үшін сараптама және тергеу әдіснамасы.
3. Санитариялық ағартуды, халықты гигиеналық тәрбиелеуді және салауатты өмір салтын насихаттауды ұйымдастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 3:
Санитариялық-эпидемиологиялық тергеулер мен сынақтар жүргізу.
Машықтар:
1. Ұсынылған материалдар мен құжаттардың толықтығын талдау және санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды бағалау.
2. Зерттеулерді (сынақтарды) және өлшемдерді орындау әдістері мен әдістемелерін, сынақ шарттарын, объект қасиеттерінің бір немесе бірнеше өзара байланысты сипаттамаларын, деректерді ұсыну нысандарын айқындау жөніндегі операцияларды орындау алгоритмдерін айқындау және нәтижелердің дәлдігі мен дұрыстығын бағалау.
3. Ұсынылған құжаттар мен материалдарды қауіп төндіруі ықтимал факторлардың болуы тұрғысынан зерделеу.
4. Зертханалық зерттеулер мен сынақтар, зерттеулер жүргізу және олардың нәтижелерін бағалау.
5. Техникалық регламенттерге және мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қағидалар мен нормативтерге сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық сараптамалардың, тексерулердің, зерттеулердің, сынақтардың, сондай-ақ токсикологиялық, гигиеналық және өзге де бағалау түрлерінің нәтижелерін ресімдеу.
6. Тексеру актісін немесе ошақты эпидемиологиялық тексеру картасын жасау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау, техникалық реттеу және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету саласындағы заңнамасы.
2. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және әлеуметтік-тұрмыстық орта объектілерінде, медициналық ұйымдарда, тағам өнеркәсібі, қоғамдық тамақтану және сауда кәсіпорындарында, өндірістік объектілерде, балалар мен жасөспірімдерге арналған мекемелерде мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалаудың мақсаттары мен әдістері.

3. Принципов организации профилактических мероприятий по предупреждению неблагоприятного влияния факторов окружающей среды на организм человека.
4. Методов гигиенических исследований объектов окружающей среды.
5. Действия ионизирующих излучений на здоровье человека, биологических механизмов и клиники радиационных поражений человека.
6. Видов эпидемиологических исследований и их предназначения.
7. Методов эпидемиологического обследования очага заболевания и методов эпидемиологического анализа.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Участие в разработке мероприятий, направленных на предупреждение, выявление, пресечение и устранение нарушений законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения
Навык 1:
Разработка санитарно-гигиенических мероприятий для обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения
Умения:
1. Проводить обобщение, анализ и оценку влияния факторов окружающей среды на здоровье населения.
2. Разрабатывать профилактические меры, оценивать санитарно-эпидемиологическую ситуацию и выделять приоритетные факторы неблагоприятного воздействия на здоровье.
3. Разрабатывать планы и подготавливать материалы для рассмотрения в местных органах управления.
4. Проводить обследования объектов с использованием современных лабораторных и инструментальных методов контроля факторов окружающей среды и диагностики инфекционных и паразитарных заболеваний.
Знания:
1. Нормативно-методических материалов, регламентирующих качество атмосферного воздуха и воздуха рабочих помещений, питьевой воды, пищевых продуктов, водных объектов и почвы, используемых для хозяйственно-питьевых и культурно-бытовых целей населения.
2. Гигиенических требований к отдельным видам зданий и учреждений жилищно-гражданского назначения, системам сбора, удаления и обезвреживания бытовых и промышленных отходов.
3. Нормативно-методических документов по гигиене планировки населенных мест.
4. Гигиенических требований к пестицидам, применяемым в сельском хозяйстве, и особенностей их токсического действия.
5. Критериев и показателей оценки состояния здоровья населения; социологических методов исследования. микробиологических, паразитологических, санитарно-химических, токсикологических и радиологических методов исследований и замеров физических факторов.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Анализировать результаты санитарных обследований, лабораторных исследований и дать квалифицированное заключение.
Умения:
1. Оценивать результаты санитарных обследований и лабораторных исследований.

3. Қоршаған орта факторларының адам ағзасына қолайсыз әсерін болдырмау үшін алдын алу шараларын ұйымдастыру қағидаттары.
4. Қоршаған орта объектілерін гигиеналық зерттеу әдістері.
5. Иондаушы сәуленің адам денсаулығына, биологиялық механизмдерге және адамның радиациялық зақымдану клиникасына әсері.
6. Эпидемиологиялық зерттеулердің түрлері және олардың мақсаты.
7. Ауру ошағын эпидемиологиялық тексеру әдістері және эпидемиологиялық талдау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасын бұзушылықтардың алдын алуға, анықтауға, жолын кесуге және жоюға бағытталған іс-шараларды әзірлеуге қатысу
Дағды 1:
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету үшін санитариялық-гигиеналық іс-шараларды әзірлеу
Машықтар:
1. Қоршаған орта факторларының халықтың денсаулығына әсерін жалпылау, талдау және бағалау.
2. Профилактикалық шараларды әзірлеу, санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды бағалау және денсаулыққа қолайсыз әсер етудің басым факторларын анықтау.
3. Жоспарларды әзірлеу және жергілікті басқару органдарында қарау үшін материалдар дайындау.
4. Қоршаған орта факторларын бақылаудың және инфекциялық және паразиттік ауруларды диагностикалаудың заманауи зертханалық және аспаптық әдістерін пайдалана отырып, объектілерге зерттеу жүргізу.
Білімдер:
1. Халықтың шаруашылық-ауыз су және мәдени-тұрмыстық мақсаттары үшін пайдаланылатын атмосфералық ауа мен жұмыс үй-жайларының, ауыз судың, тамақ өнімдерінің, су объектілері мен топырақтың сапасын реттейтін нормативтік-әдістемелік материалдар.
2. Тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы ғимараттар мен мекемелердің жекелеген түрлеріне, тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтарды жинау, жою және залалсыздандыру жүйелеріне қойылатын гигиеналық талаптар.
3. Елді мекендерді жоспарлау гигиенасы бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттар.
4. Ауыл шаруашылығында қолданылатын пестицидтерге қойылатын гигиеналық талаптар және олардың уытты әсерінің ерекшеліктері.
5. Халықтың денсаулық жағдайын бағалау критерийлері мен көрсеткіштері; зерттеудің социологиялық әдістері. физикалық факторларды зерттеу мен өлшеудің микробиологиялық, паразитологиялық, санитариялық-химиялық, токсикологиялық және радиологиялық әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Санитариялық зерттеулердің, зертханалық зерттеулердің нәтижелерін талдау және білікті қорытынды беру.
Машықтар:
1. Санитариялық зерттеулер мен зертханалық зерттеулердің нәтижелерін бағалау.

2. Давать квалифицированное заключение и рекомендации по результатам санитарных обследований и лабораторных исследований.
3. Оценивать гигиеническую и экономическую эффективность планируемых мероприятий.
4. Анализировать результаты расследования вспышек острых кишечных заболеваний и пищевых отравлений совместно с врачом-эпидемиологом.
Знания:
1. Нормативно-методических материалов, регламентирующих порядок проведения санитарно-эпидемиологических обследований и исследований.
2. Нормативно-правовых актов, регламентирующих санитарно-эпидемиологические требования к различным объектам среды обитания и производственной деятельности.
3. Гигиенических нормативов качества атмосферного воздуха, воды водоисточников и питьевой воды, почвы и пищевых продуктов.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Инициативность
Клиентоориентированность
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6.1
Врач санитарно-эпидемиологической службы, Врач (специалист)-эпидемиолог
6.2
Врач санитарно-эпидемиологической службы, Врач (специалист)-эпидемиолог
6.3
Врач санитарно-эпидемиологической службы, Врач (специалист)-эпидемиолог
21. Карточка профессии "7.1 Врач (специалист) бактериолог":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-008
Наименование профессии:
7.1 Врач (специалист) бактериолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 5 лет по квалификации 6.3 или получение магистерской степени
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2131-9-010 - Эпидемиолог
2269-2-010 - Врач-гигиенист
2269-2-011 - Врач-микробиолог
2131-9-002 - Биотехнолог
Основная цель деятельности:
Организация, проведение и оценка результатов клинико-диагностических бактериологических и санитарно-бактериологических исследований, мониторинга для обеспечения диагностики заболеваний бактериального генеза, а так же контроля и надзора объектов (субъектов), осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

2. Санитариялық тексерулер мен зертханалық зерттеулердің нәтижелері бойынша білікті қорытынды мен ұсыныстар беру.
3. Жоспарланған іс-шаралардың гигиеналық және экономикалық тиімділігін бағалау.
4. Эпидемиологпен бірге жедел ішек аурулары мен тамақтан уланудың өршуін тергеу нәтижелерін талдау.
Білімдер:
1. Санитариялық-эпидемиологиялық зерттеулер мен зерттеулер жүргізу тәртібін регламенттейтін нормативтік-әдістемелік материалдар.
2. Тіршілік ету ортасы мен өндірістік қызметтің әртүрлі объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды реттейтін нормативтік-құқықтық актілер.
3. Атмосфералық ауа, су көздері мен ауыз су, топырақ және тағам өнімдерінің гигиеналық сапа нормативтері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бастамашылық
Клиентке бағдарлау
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Оқу және өз бетімен үйрену қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6.1
Дәрігер (маман)-эпидемиолог, Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері (маманы)
6.2
Дәрігер (маман)-эпидемиолог, Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері (маманы)
6.3
Дәрігер (маман)-эпидемиолог, Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері (маманы)
21. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер (маман) бактериолог":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-008
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер (маман) бактериолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 6.3 деңгейінде кемінде 5 жыл немесе магистр дәрежесін алу
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті жоғарылату
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2131-9-010 - Эпидемиолог
2269-2-010 - Дәрігер-гигиенист
2269-2-011 - Дәрігер-микробиолог
2131-9-002 - Биотехнолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Клиникалық-диагностикалық бактериологиялық және санитариялық-бактериологиялық зерттеулердің, бактериялық генез ауруларының диагностикасын қамтамасыз ету үшін мониторингтің, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын объектілерді (субъектілерді) бақылау мен қадағалаудың нәтижелерін ұйымдастыру, жүргізу және бағалау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Осуществление мероприятий по диагностике заболеваний бактериального генеза.
2. Взаимодействие с другими подразделениями организаций санитарно-эпидемиологической службы и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника.
Дополнительные трудовые функции:
1. Оценка санитарно-эпидемиологической обстановки в зоне ЧС.
Трудовая функция 1:
Осуществление мероприятий по диагностике заболеваний бактериального генеза.
Навык 1:
Соблюдение правил и порядка диагностических услуг.
Умения:
1. Организовать рабочее место для проведения лабораторных исследований в соответствии с требованиями по охране труда, санитарно-эпидемическими требованиями и правилами по биобезопасности и биологической защите.
2. Организовать и проводить подготовку объекта диагностики.
3. Определять характер и объем материала, подлежащего исследованию, сроки его взятия и сроки отбора проб.
4. Организовать сбор, обращение, транспортировку, хранение и утилизацию биологических материалов человека и материалов исследования, полученных с объектов внешней среды (почвы, воды, воздуха, смывов с рук, предметов обихода, смывов на стерильность, продуктов питания и потребления согласно нормативно-правовых актов в области санитарного благополучия населения) для санитарно-бактериологических исследований.
5. Разрабатывать план лабораторного мониторинга исследований при наиболее распространенных заболеваниях, выбрав наиболее безопасные и эффективные методы лабораторной диагностики; оформлять учетно-отчетную медицинскую документацию; проводить забор материалов для бактериологических, лабораторных исследований, оценивать результаты.
Знания:
1. Национальных и международных нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность лабораторной и санитарно-эпидемиологической службы.
2. Управления системой менеджмента качества медицинской лаборатории.
3. Требований биобезопасности при работе с биоматериалами.
4. Основ общей, частной и санитарной бактериологии, эпидемиологии, профилактики и борьбы с бактериальными заболеваниями.
5. Современных баз данных микробиологических лабораторий.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Организация и проведение клинико-диагностических бактериологических и санитарно-бактериологических исследований под контролем и надзором наставника.
Умения:
1. Проводить клинико-диагностическое бактериологическое исследование биоматериала, выявить и идентифицировать до вида микроорганизмы, определить степень обсеменения, при необходимости определить чувствительность к антибактериальным препаратам.
2. Брать пробы окружающей среды (почвы, воды, воздуха, смывов с рук, предметов обихода, смывов на стерильность, продуктов питания и потребления согласно нормативно-правовых актов в области санитарного благополучия населения) для санитарно-бактериологических исследований.
3. Проводить санитарно-бактериологическое исследование объектов окружающей среды, регистрацию и ведение учета случаев инфекционных заболеваний.

1. Бактериялық генез ауруларын диагностикалау бойынша іс шараларды жүзеге асыру
2. Жетекшілердің бақылауымен және қадағалауымен санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдарының басқа бөлімшелерімен және денсаулық сақтау қатысушыларымен өзара бірігіп іс-әрекет жасау
Қосымша еңбек функциялары:
1. ТЖ аймағындағы санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды бағалау.
Еңбек функциясы 1:
Бактериялық генез ауруларын диагностикалау бойынша іс шараларды жүзеге асыру
Дағды 1:
Диагностикалық қызметтердің ережелері мен тәртібін сақтау
Машықтар:
1. Еңбекті қорғау жөніндегі талаптарға, санитариялық-эпидемиялық талаптарға және биоқауіпсіздік және биологиялық қорғау жөніндегі қағидаларға сәйкес зертханалық зерттеулер жүргізу үшін жұмыс орнын ұйымдастыру.
2. Диагностика объектісін дайындауды ұйымдастыру және жүргізу.
3. Зерттеуге жататын материалдың сипаты мен көлемін, оны алу мерзімдерін және сынамаларды алу мерзімдерін анықтау.
4. Санитариялық-бактериологиялық зерттеулер үшін адамның биологиялық материалдарын және сыртқы орта объектілерінен (топырақ, су, ауа, қол жуу, тұрмыстық заттар, стерильділікке жуу, тамақ және тұтыну нормативтік-құқықтық актілеріне сәйкес) алынған зерттеу материалдарын жинауды, айналысын, тасымалдауды, сақтауды және кәдеге жаратуды ұйымдастыру.
5. Зертханалық диагностиканың ең қауіпсіз және тиімді әдістерін таңдай отырып, ең көп таралған аурулар бойынша зерттеулердің зертханалық мониторингі жоспарын әзірлеу, есепке алу-есеп беру медициналық құжаттаманы ресімдеу, бактериологиялық, зертханалық зерттеулерге материалдар алу, нәтижелерін бағалау.
Білімдер:
1. Зертханалық және санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің қызметін реттейтін ұлттық және халықаралық нормативтік-құқықтық актілер.
2. Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесін басқару.
3. Биоматериалдармен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптары.
4. Жалпы, жеке және санитариялық бактериология, эпидемиология, бактериялық аурулардың алдын алу және бақылау негіздері.
5. Микробиологиялық зертханалардың заманауи мәліметтер базасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Жетекшілердің бақылауымен және қадағалауымен клиникалық-диагностикалық бактериологиялық және санитариялық-бактериологиялық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:
1. Биоматериалды клиникалық-диагностикалық бактериологиялық зерттеу жүргізу, микроорганизмдердің түрін анықтау және анықтау, себу дәрежесін анықтау, қажет болған жағдайда Бактерияға қарсы препараттарға сезімталдығын анықтау.
2. Санитариялық-бактериологиялық зерттеулер үшін қоршаған ортаның (топырақ, су, ауа, қолдан жуу, тұрмыстық заттар, стерильділікке арналған жуу, халықтың санитариялық салауаттылығы саласындағы нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес тамақ және тұтыну) сынамаларын алу.
3. Қоршаған орта объектілеріне санитариялық-бактериологиялық зерттеу жүргізу, инфекциялық аурулар жағдайларын тіркеу және есепке алуды жүргізу.

4. Интерпретировать и анализировать результаты клинико-диагностических бактериологических и санитарно-бактериологических исследований; работать с информационными системами (медицинскими, лабораторными) и интерне-ресурсами.
Знания:
1. Основы бактериологической диагностики инфекционных заболеваний.
2. Морфологии и физиологии микроорганизмов.
3. Лабораторной диагностики, эпидемиологии, профилактики и борьбы с важнейшими инфекционными заболеваниями.
4. Этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений, диагностики распространенных инфекционных заболеваний.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с другими подразделениями организаций санитарно-эпидемиологической службы и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Сотрудничество с другими специалистами и службами здравоохранения по вопросам диагностики, лечения, реабилитации, обеспечения комплексного подхода к профилактике распространения бактериальных инфекций и формированию здорового образа жизни.
Умения:
1. Консультировать врачей профильных отделений медицинской организации по вопросам лабораторной диагностики заболеваний бактериального и вирусного генеза.
2. Работать в командах с другими специалистами и службами здравоохранения для обеспечения полного спектра медицинской помощи пациентам.
3. Работать с информационными системами баз данных и библиотек и интернет-ресурсами.
Знания:
1. Роли и функций других специалистов и служб по вопросам диагностики, лечения, реабилитации.
2. Технологии и стандартов медицинской практики.
3. Принципов эффективной коммуникации со специалистами и службами здравоохранения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Сотрудничество с другими специалистами и службами здравоохранения по вопросам диагностики, лечения, реабилитации, обеспечения комплексного подхода к профилактике распространения бактериальных инфекций и формированию здорового образа жизни.
Умения:

4. Клиникалық-диагностикалық бактериологиялық және санитариялық-бактериологиялық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру және талдау; цифрлық жүйелермен (медициналық, зертханалық) және интернет-ресурстармен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Биоматериалды клиникалық-диагностикалық бактериологиялық зерттеу жүргізу, микроорганизмдердің түрін анықтау және анықтау, себу дәрежесін анықтау, қажет болған жағдайда Бактерияға қарсы препараттарға сезімталдығын анықтау.
2. Санитариялық-бактериологиялық зерттеулер үшін қоршаған ортаның (топырақ, су, ауа, қолдан жуу, тұрмыстық заттар, стерильділікке арналған жуу, халықтың санитариялық салауаттылығы саласындағы нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес тамақ және тұтыну) сынамаларын алу.
3. Қоршаған орта объектілеріне санитариялық-бактериологиялық зерттеу жүргізу, инфекциялық аурулар жағдайларын тіркеу және есепке алуды жүргізу.
4. Клиникалық-диагностикалық бактериологиялық және санитариялық-бактериологиялық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру және талдау; цифрлық жүйелермен (медициналық, зертханалық) және интернет-ресурстармен жұмыс істеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Жетекшілердің бақылауымен және қадағалауымен санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдарының басқа бөлімшелерімен және денсаулық сақтау қатысушыларымен өзара бірігіп іс-әрекет жасау
Дағды 1:
Диагностика, емдеу, оңалту, бактериялық инфекциялардың таралуының алдын алу және салауатты өмір салтын қалыптастырудың кешенді тәсілін қамтамасыз ету мәселелері бойынша басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен ынтымақтастық
Машықтар:
1. Медициналық ұйымның бейінді бөлімшелерінің дәрігерлеріне бактериялық және вирустық генез ауруларын зертханалық диагностикалау мәселелері бойынша кеңес беру.
2. Пациенттерге медициналық көмектің толық спектрін қамтамасыз ету үшін басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен командаларда жұмыс істеу.
3. Деректер базасы мен кітапханалардың цифрлық жүйелерімен және интернет-ресурстармен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Диагностика, емдеу, оңалту мәселелері бойынша басқа мамандар мен қызметтердің рөлі мен функциялары.
2. Медициналық практиканың технологиялары мен стандарттары.
3. Мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен тиімді қарым-қатынас қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Диагностика, емдеу, оңалту, вирустық инфекциялардың таралуының алдын алуға және салауатты өмiр салтын қалыптастыруға кешендi көзқарасты қамтамасыз ету мәселелерi бойынша басқа да мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерiмен ынтымақтастық
Машықтар:

1. Консультировать врачей профильных отделений медицинской организации по вопросам лабораторной диагностики заболеваний бактериального и вирусного генеза.
2. Работать в командах с другими специалистами и службами здравоохранения для обеспечения полного спектра медицинской помощи пациентам.
3.Стандартные типовые процедуры лабораторной практики.
Знания:
1. Роли и функций других специалистов и служб по вопросам диагностики, лечения, реабилитации.
2. Технологии и стандартов медицинской практики.
3. Принципов эффективной коммуникации со специалистами и службами здравоохранения.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Оценка санитарно-эпидемиологической обстановки в зоне ЧС.
Навык 1:
Провести оценку уровня медико-санитарных явлений ЧС
Умения:
1. Организовать водоснабжение временных жилищ и мест эвакуации населения при ЧС, провести дезинфекцию питьевой воды.
2. Оценить санитарно-гигиенические условия в местах эвакуации и временного проживания (общежития, палаточные городки).
3. Совместно с коммунальными службами, организация сбора, вывоза и обезвреживания твердых бытовых отходов, биологических отходов, трупов животных и людей для предотвращения вторичного загрязнения территории.
Знания:
1. Гигиенических и санитарно-эпидемиологических требовании к качеству питьевой воды, системы водоснабжения.
2. Санитарно-гигиенических требовании к временным жилищам, их содержанию и эксплуатации.
3. Методы обезвреживания и утилизации твердых бытовых отходов населенных мест.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Концентрация и управление вниманием
Ответственность
Самостоятельность и ответственность
Способность к обучению и самообучению
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Устные коммуникативные навыки
Целеустремленность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.2
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.3
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог

1. Медициналық ұйымның бейінді бөлімшелерінің дәрігерлеріне бактериялық және вирустық генез ауруларын зертханалық диагностикалау мәселелері бойынша кеңес беру.
2. Пациенттерге медициналық көмектің толық спектрін қамтамасыз ету үшін басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен командаларда жұмыс істеу.
3. Зертханалық тәжірибенің стандартты типтік процедуралары.
Білімдер:
1. Диагностика, емдеу, оңалту мәселелері бойынша басқа мамандар мен қызметтердің рөлі мен функциялары.
2. Медициналық практиканың технологиялары мен стандарттары.
3. Мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен тиімді қарым-қатынас қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
ТЖ аймағындағы санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды бағалау.
Дағды 1:
ТЖ медициналық-санитариялық құбылыстарының деңгейін бағалауды жүргізу
Машықтар:
1. Уақытша тұрғын үйлерді және ТЖ кезінде халықты эвакуациялау орындарын сумен жабдықтауды ұйымдастыру, ауыз суды дезинфекциялау.
2. Эвакуация және уақытша тұру орындарындағы (жатақханалар, шатырлы қалашықтар) санитариялық-гигиеналық жағдайларды бағалау.
3. Коммуналдық қызметтермен бірлесіп, аумақтың қайталама ластануын болдырмау үшін қатты тұрмыстық қалдықтарды, биологиялық қалдықтарды, жануарлар мен адамдардың мәйіттерін жинауды, әкетуді және залалсыздандыруды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Ауыз су сапасына, сумен жабдықтау жүйесіне қойылатын гигиеналық және санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.
2. Уақытша тұрғын үйлерге, оларды күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-гигиеналық талаптар.
3. Елді мекендердің қатты тұрмыстық қалдықтарын залалсыздандыру және кәдеге жарату әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Жауапкершілік
Дербестік және жауапкершілік
Оқу және өз бетімен үйрену қабілеті
Күйзеліске төзімділік
Командада жұмыс істей білу
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Мақсаткерлік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.2
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.3
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог

22. Карточка профессии "7.1 Врач (специалист) паразитолог":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-012
Наименование профессии:
7.1 Врач (специалист) паразитолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 5 лет по квалификации 6.3 или получение магистерской степени
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2131-9-010 - Эпидемиолог
2269-2-010 - Врач-гигиенист
2250-0 - Ветеринарные врачи
Основная цель деятельности:
Организация и проведения паразитологических и/или санитарно-паразитологических исследований под контролем и надзором наставника.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление мероприятий по диагностике гельминтозов.
2. Взаимодействие с другими подразделениями организаций санитарно-эпидемиологической службы и участниками здравоохранения.
Дополнительные трудовые функции:
1. Ведение учетно-отчетной медицинской документации.
Трудовая функция 1:
Осуществление мероприятий по диагностике гельминтозов.
Навык 1:
Соблюдение правил и порядка бактериологических и лабораторно-диагностических услуг.
Умения:
1. Организовать рабочее место для проведения лабораторных исследований в соответствии с требованиями по охране труда, санитарно-эпидемическими требованиями и правилами по биобезопасности и биологической защите.
2. Организовать и провести подготовку объекта диагностики, организовать сбор, обращение, транспортировку, хранение и утилизацию биологических материалов и подтверждающих материалов исследования.
3. Работать на лабораторном оборудовании в соответствии с правилами эксплуатации.
4. Разрабатывать план лабораторного мониторинга исследований при наиболее распространенных заболеваниях, выбрав наиболее безопасные и эффективные методы лабораторной диагностики.
Знания:
1. Национальных и международных нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность лабораторной службы.
2. Управления системой менеджмента качества медицинской лаборатории.
3. Требований биобезопасности при работе с биоматериалами.
4. Основ общей паразитологии, эпидемиологии, профилактики и борьбы с паразитарными болезнями.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Организация и проведение санитарно-паразитологического и/или паразитологического исследование на выявление возбудителей гельминтозов.
Умения:

22. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер (маман) паразитолог":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-012
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер (маман) паразитолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 6.3 деңгейінде кемінде 5 жыл немесе магистр дәрежесін алу
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2131-9-010 - Эпидемиолог
2269-2-010 - Дәрігер-гигиенист
2250-0 - Ветеринариялық дәрігерлер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жетекшінің бақылауымен және қадағалауымен паразитологиялық және/немесе санитариялық-паразитологиялық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Гельминтозды диагностикалау бойынша іс-шараларды жүзеге асыру
2. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдарының басқа бөлімшелерімен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара бірлесіп іс-әрекет жасау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Есепке алу-есеп беру медициналық құжаттаманы жүргізу.
Еңбек функциясы 1:
Гельминтозды диагностикалау бойынша іс-шараларды жүзеге асыру
Дағды 1:
Диагностикалық қызметтердің ережелері мен тәртібін сақтау
Машықтар:
1. Еңбекті қорғау жөніндегі талаптарға, санитариялық-эпидемиялық талаптарға және биоқауіпсіздік және биологиялық қорғау жөніндегі қағидаларға сәйкес зертханалық зерттеулер жүргізу үшін жұмыс орнын ұйымдастыру.
2. Диагностика объектісін дайындауды ұйымдастыру және жүргізу, биологиялық материалдар мен растайтын зерттеу материалдарын жинауды, айналымды, тасымалдауды, сақтауды және кәдеге жаратуды ұйымдастыру.
3. Пайдалану ережелеріне сәйкес зертханалық жабдықта жұмыс істеу.
4. Зертханалық диагностиканың ең қауіпсіз және тиімді әдістерін таңдай отырып, ең көп таралған аурулар бойынша Зерттеулерді зертханалық бақылау жоспарын әзірлеу.
Білімдер:
1. Зертханалық қызметтің қызметін реттейтін ұлттық және халықаралық нормативтік-құқықтық актілер.
2. Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесін басқару.
3. Биоматериалдармен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптары.
4. Жалпы паразитология, эпидемиология, паразиттік аурулардың алдын алу және бақылау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Гельминтоздың қоздырғыштарын анықтауға арналған санитариялық-паразитологиялық және/немесе паразитологиялық зерттеуді ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:

1. Проводить паразитологическое исследование биоматериалов и окружающей среды, выявить и идентифицировать простейшие кишечника, гельминты и их яйца.
2. Проводить отбор пробы почвы, воды, смывов с рук, предметов обихода, овощей, зелени для санитарно-паразитологических исследований.
3. Проводить санитарно-паразитологическое исследование объектов окружающей среды.
4. Регистрировать, вести учет случаев паразитарных заболеваний и правил ведения отчетности по ним.
5. Интерпретировать и анализировать результаты паразитологических и/или санитарно-паразитологических исследований.
Знания:
1. Требований биобезопасности при работе с биоматериалами.
2. Основ микроскопической и иммунологической диагностики паразитарных болезней.
3. Морфологии и биологии паразитов и переносчиков, лабораторной диагностики, эпидемиологии, профилактики и борьбы с важнейшими паразитарными и трансмиссивными непаразитарными болезнями.
4. Этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений, диагностики распространенных гельминтозов.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с другими подразделениями организаций санитарно-эпидемиологической службы и участниками здравоохранения.
Навык 1:
Сотрудничество с другими специалистами и службами здравоохранения по вопросам диагностики.
Умения:
1. Консультировать врачей профильных отделений медицинской организации по вопросам лабораторной диагностики.
2. Работать в командах с другими специалистами и службами здравоохранения для обеспечения полного спектра медицинской помощи пациентам.
3. Обмениваться информацией с другими специалистами и службами здравоохранения для обеспечения непрерывности медицинской помощи и своевременного вмешательства при необходимости; участвовать в работе мультидисциплинарных групп, консилиумах, клинических обходах.
Знания:
1. Роль и функции других специалистов и служб по вопросам обследования и лабораторной диагностики.
2. Нормативных документов, стандартов и методик лабораторных исследований.
3. Принципов эффективной коммуникации со специалистами и службами здравоохранения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Организация совместных рабочих совещаний, конференций, консультаций и обмена информацией.
Умения:
1. Планировать и готовить мероприятия с учетом целей, участников и необходимых ресурсов.
2. Формировать повестку дня, распределять роли и задачи среди участников.
3. Организовывать коммуникацию и координацию между различными подразделениями и участниками.

1. Нәжіске паразитологиялық зерттеу жүргізу, ішектің қарапайымдылықтарын, гельминттерді және олардың жұмыртқаларын анықтау және зерттеу;
2. Санитариялық-паразитологиялық зерттеулер үшін топырақ, су, қол шайындылары, тұрмыстық заттар, көкөністер, шөптер сынамасын алу.
3. Қоршаған орта объектілеріне санитариялық-паразитологиялық зерттеу жүргізу.
4. Паразиттік аурулар жағдайларын және олар бойынша есептілікті жүргізу қағидаларын тіркеу, есепке алуды жүргізу.
5. Паразитологиялық және/немесе санитариялық-паразитологиялық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру және талдау.
Білімдер:
1. Биоматериалдармен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптары.
2. Паразиттік аурулардың микроскопиялық және иммунологиялық диагностикасының негіздері.
3. Паразиттер мен векторлардың морфологиясы мен биологиясы, зертханалық диагностика, эпидемиология, аса маңызды паразиттік және векторлық паразиттік емес аурулардың алдын алу және олармен күресу.
4. Этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникалық көріністері, жалпы гельминтоздардың диагностикасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдарының басқа бөлімшелерімен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара бірлесіп іс-әрекет жасау
Дағды 1:
Диагностика мәселелері бойынша басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен ынтымақтастық
Машықтар:
1. Медициналық ұйымның бейінді бөлімшелерінің дәрігерлеріне зертханалық диагностика мәселелері бойынша кеңес беру.
2. Пациенттерге медициналық көмектің толық спектрін қамтамасыз ету үшін басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен командаларда жұмыс істеу.
3. Медициналық көмектің үздіксіздігін және қажет болған жағдайда уақтылы араласуды қамтамасыз ету үшін басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен ақпарат алмасу; көпсалалы топтардың, консилиумдардың, клиникалық аралаулардың жұмысына қатысу.
Білімдер:
1. Диагностика, емдеу, оңалту мәселелері бойынша басқа мамандар мен қызметтердің рөлі мен функциялары.
2. Медициналық практиканың технологиялары мен стандарттары.
3. Мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен тиімді қарым-қатынас қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Бірлескен жұмыс кеңестерін, конференцияларды, консультацияларды және ақпарат алмасуды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Мақсаттарды, қатысушыларды және қажетті ресурстарды ескере отырып, іс-шараларды жоспарлау және дайындау.
2. Күн тәртібін қалыптастыру, қатысушылар арасында рөлдер мен міндеттерді бөлу.
3. Әр түрлі бөлімшелер мен қатысушылар арасында байланыс пен үйлестіруді ұйымдастырыңыз.

4. Модерировать дискуссии, поддерживать конструктивный диалог и эффективный обмен мнениями.
5. Документировать результаты совещаний, консультирований и конференций; развивать навыки коммуникации и межличностного взаимодействия в рабочих группах.
Знания:
1. Основы планирования и проведения деловых мероприятий и встреч.
2. Правила эффективной коммуникации и межличностного взаимодействия.
3. Технологии и инструменты для организации онлайн и офлайн мероприятий (видеоконференции, платформы для совместной работы).
4. Нормативные и корпоративные требования к внутреннему и внешнему обмену информацией.
5. Основы делового этикета и профессионального общения.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Ведение учетно-отчетной медицинской документации.
Навык 1:
Разработка и внедрение стандартных операционных процедур (СОП) для всех этапов лабораторных исследований.
Умения:
1. Анализировать требования и особенности лабораторных процессов для создания эффективных и точных СОП.
2. Разрабатывать детализированные и понятные инструкции, описывающие последовательность действий на каждом этапе исследования.
3. Обеспечивать соответствие СОП нормативным требованиям и стандартам качества.
4. Внедрять СОП в лабораторную практику, организовывая обучение и контроль за соблюдением процедур.
5. Обновлять и корректировать СОП на основе результатов аудитов, изменений в технологиях и нормативных документах.
6. Координировать взаимодействие с различными подразделениями для согласования и утверждения СОП.
7. Оценивать эффективность внедренных процедур и вносить предложения по их оптимизации.
Знания:
1. Основы лабораторных методов и технологий, используемых на различных этапах исследований.
2. Принципы стандартизации и документирования рабочих процессов.
3. Методики составления и оформления стандартных операционных процедур.
4. Нормативные и регуляторные требования, применимые к лабораторной деятельности. Внутренние регламенты и инструкции организации, регулирующие работу лаборатории.
5. Основы контроля качества и аудита лабораторных процессов.
6. Процедуры обучения персонала и внедрения новых стандартов работы.
7. Методы оценки эффективности и корректировки внедренных процедур; принципы управления изменениями в лабораторных процессах.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Учет и документирование в медицинской практике.
Умения:
1. Оформлять медицинскую документацию по формам, видам, в объеме, порядке и сроки, установленные уполномоченным органом; организовать и хранить медицинскую документацию в соответствии с требованиями.

4. Пікірталастарды модерациялау, сындарлы диалогты қолдау және тиімді пікір алмасу.
5. Кеңестердің, консультациялардың және конференциялардың нәтижелерін құжаттау; жұмыс топтарында қарым-қатынас және тұлғааралық қарым-қатынас дағдыларын дамыту.
Білімдер:
1. Іскерлік іс-шаралар мен кездесулерді жоспарлау және өткізу негіздері.
2. Тиімді қарым-қатынас және тұлғааралық қарым-қатынас ережелері.
3. Онлайн және офлайн іс-шараларды ұйымдастыруға арналған технологиялар мен құралдар (бейнеконференциялар, бірлескен жұмыс платформалары);
4. Ішкі және сыртқы ақпарат алмасуға қойылатын нормативтік және корпоративтік талаптар.
5. Іскерлік этикет және кәсіби қарым-қатынас негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Есепке алу-есеп беру медициналық құжаттаманы жүргізу.
Дағды 1:
Зертханалық зерттеулердің барлық кезеңдері үшін стандартты операциялық рәсімдерді (СОР) әзірлеу және енгізу.
Машықтар:
1. Тиімді және дәл СОР жасау үшін зертханалық процестердің талаптары мен ерекшеліктерін талдаңыз.
2. Зерттеудің әр кезеңіндегі әрекеттер тізбегін сипаттайтын егжей-тегжейлі және түсінікті нұсқаулар жасаңыз.
3. СОР нормативтік талаптарға және сапа стандарттарына сәйкестігін қамтамасыз ету.
4. Оқу мен процедуралардың сақталуын бақылауды ұйымдастыра отырып, зертханалық тәжірибеге СOP енгізу.
5. Аудит нәтижелері, технологиялар мен нормативтік құжаттардағы өзгерістер негізінде СОР жаңарту және түзету.
6. СОР келісу және бекіту үшін әртүрлі бөлімшелермен өзара әрекеттесуді үйлестіру.
7. Енгізілген процедуралардың тиімділігін бағалау және оларды оңтайландыру бойынша ұсыныстар енгізу.
Білімдер:
1. Зерттеудің әртүрлі кезеңдерінде қолданылатын зертханалық әдістер мен технологиялардың негіздері.
2. Жұмыс процестерін стандарттау және құжаттау қағидаттары.
3. Стандартты операциялық процедураларды құрастыру және рәсімдеу әдістері.
4. Зертханалық қызметке қолданылатын нормативтік және реттеуші талаптар. Зертхананың жұмысын реттейтін ұйымның ішкі ережелері мен нұсқаулары.
5. Зертханалық процестердің сапасын бақылау және аудит негіздері.
6. Қызметкерлерді оқыту және жаңа жұмыс стандарттарын енгізу рәсімдері.
7. Енгізілген процедуралардың тиімділігін бағалау және түзету әдістері; Зертханалық процестердегі өзгерістерді басқару қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Медициналық практикада есепке алу және құжаттау.
Машықтар:
1. Медициналық құжаттаманы уәкілетті орган белгілеген нысандар, түрлер, көлем, тәртіп және мерзімдер бойынша ресімдеу; медициналық құжаттаманы талаптарға сәйкес ұйымдастыру және сақтау.

2. Обрабатывать медицинскую информацию конфиденциально, соблюдая нормы и правила, связанные с защитой персональных данных и обеспечения безопасности медицинской информации.
3. Использовать в профессиональной деятельности информационные системы в сфере здравоохранения.
Знания:
1. Приказов об утверждении форм учетной и отчетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению.
2. Приказа об утверждении правил ведения первичной медицинской документации и представление отчетов.
3. Информационных систем и баз в сфере здравоохранения.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Аккуратность
Дисциплинированность
Ответственность
Рефлексия
Самостоятельность и ответственность
Способность к обучению и самообучению
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Устные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.2
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.3
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
23. Карточка профессии "7.1 Врач (специалист) эпидемиолог":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-013
Наименование профессии:
7.1 Врач (специалист) эпидемиолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 5 лет по квалификации 6.3 или получение магистерской степени.
Связь с неформальным и информальным образованием:

2. Жеке деректерді қорғауға және медициналық ақпараттың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты нормалар мен ережелерді сақтай отырып, медициналық ақпаратты құпия түрде өңдеу.
3. Кәсіби қызметте денсаулық сақтау саласындағы цифрлық жүйелерді пайдалану.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау саласындағы есептік және есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы бұйрықтар, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтар.
2. Бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізу қағидаларын бекіту туралы бұйрық және есептерді ұсыну.
3. Денсаулық сақтау саласындағы цифрлық жүйелер мен базалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дәлдік
Тәртіптілік
Жауапкершілік
Шағылысу
Дербестік және жауапкершілік
Оқу және өз бетімен үйрену қабілеті
Күйзеліске төзімділік
Командада жұмыс істей білу
Ауызекі сөйлеу дағдылары
стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.2
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.3
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
23. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер (маман) эпидемиолог":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-013
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер (маман) эпидемиолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 6.3 деңгейінде кемінде 5 жыл немесе магистр дәрежесін алу.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:

Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2269-2-013 - Врач-эпидемиолог
2111-1-003 - Специалист по астрометрии
Основная цель деятельности:
Обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия населения, направленного на предупреждение, выявление, пресечение и устранение нарушений законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Деятельность по обеспечению эпидемиологического надзора за инфекционными (паразитарными) и неинфекционными заболеваниями.
2. Организация и проведение санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий в медицинских и иных организациях.
Дополнительные трудовые функции:
1. Деятельность по обеспечению эпидемиологического надзора за неинфекционными заболеваниями.
2. Проведение научно-исследовательской, аналитической и методической работы в области эпидемиологии и профилактики инфекционных заболеваний.
Трудовая функция 1:
Деятельность по обеспечению эпидемиологического надзора за инфекционными (паразитарными) и неинфекционными заболеваниями.
Навык 1:
Государственный санитарно-эпидемиологический надзор за инфекционными (паразитарными) заболеваниями.
Умения:
1. Формулировать цели и задачи деятельности эпидемиолога.
2. Участвовать в планировании профилактических и противоэпидемических мероприятий в очагах инфекционных (паразитарных) заболеваний.
3. Осуществлять контроль в проведением вакцинопрофилактики инфекционных заболеваний.
4. Участвовать в проведении дезинфекции, стерилизации, дезинсекции и дератизации.
5. Участвовать в проведении эпидемиологического обследования очагов инфекционных (паразитарных) заболеваний.
6. Участвовать в проведении расследования вспышек инфекционных заболеваний, пищевых отравлений.
7. Участвовать в расследовании случаев неблагоприятных проявлений после иммунизации.
8. Выявлять на основе данных эпидемиологического анализа особенности эпидемического процесса при отдельных нозологических формах инфекционных (паразитарных) заболеваний и определять конкретные меры по их профилактике.
9. Осуществлять контроль за обработкой и стерилизацией изделий медицинского назначения, утилизацией медицинских отходов и иммунобиологических препаратов.
10. Участвовать в разработке и осуществлении комплекса профилактических и противоэпидемических мероприятий при возникновении случаев инфекционных (паразитарных) заболеваний в стационарах, обеспечивать противоэпидемический и санитарно-гигиенический режимы во всех подразделениях стационара.

5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2269-2-013 - Дәрігер-эпидемиолог
2111-1-003 - Астрометрия маманы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасын бұзушылықтардың алдын алуға, анықтауға, жолын кесуге және жоюға бағытталған халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Инфекциялық (паразиттік) және инфекциялық емес ауруларға эпидемиологиялық қадағалауды қамтамасыз ету жөніндегі қызмет.
2. Медициналық және өзге де ұйымдарда санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) шараларды ұйымдастыру және жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Жұқпалы емес ауруларды эпидемиологиялық қадағалауды қамтамасыз ету жөніндегі қызмет.
2. Эпидемиология және инфекциялық ауруларды алдын алу саласында ғылыми-зерттеу, талдау және әдістемелік жұмыстар жүргізу.
Еңбек функциясы 1:
Инфекциялық (паразиттік) және инфекциялық емес ауруларға эпидемиологиялық қадағалауды қамтамасыз ету жөніндегі қызмет.
Дағды 1:
Инфекциялық (паразиттік) ауруларды мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау.
Машықтар:
1. Эпидемиологтың мақсаты мен міндеттерін тұжырымдау.
2. Инфекциялық (паразиттік) ауру ошақтарында профилактикалық және эпидемияға қарсы шараларды жоспарлауға қатысу.
3. Инфекциялық ауруларға қарсы вакцинацияның орындалуын қадағалау.
4. Дезинфекцияға, зарарсыздандыруға, дезинсекцияға және дератизацияға қатысу.
5. Инфекциялық (паразиттік) аурулар ошақтарын эпидемиологиялық тексеруге қатысу.
6. Инфекциялық аурулардың ошақтарын және тағамнан улануды тексеруге қатысу.
7. Иммундаудан кейінгі жағымсыз құбылыстырды тексеруге қатысу.
8. Эпидемиологиялық талдау деректері негізінде инфекциялық (паразиттік) аурулардың жекелеген нозологиялық нысандары бойынша эпидемиялық процестің сипаттамаларын анықтау және оларды алдын алу бойынша нақты шараларды белгілеу.
9. Медициналық бұйымдарды өңдеу мен зарарсыздандыруды, медициналық қалдықтар мен иммунобиологиялық препараттарды жоюды бақылау.
10. Стационарларда инфекциялық (паразиттік) аурулар туындаған кезде профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар кешенін әзірлеуге және жүзеге асыруға қатысу, аурухананың барлық бөлімшелерінде эпидемияға қарсы және санитариялық-гигиеналық режимдерді қамтамасыз ету.

11. Применять стандартные меры предосторожности в ходе выполнения медицинских процедур.
12. Вести корректную документацию по инфекционному контролю и сообщать о нарушениях безопасности.
Знания:
1. Законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения, технического регулирования, обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Задачи государственных органов санитарно-эпидемиологической службы по эпидемиологическому отделу.
3. Эпидемиология инфекционных и паразитарных заболеваний (этиология, источники инфекции, механизмы передачи возбудителя, проявление эпидемического процесса, стандартные определения случая, лабораторная диагностика, организация профилактических и противоэпидемических мероприятий).
4. Понимание принципов стандартных и дополнительных мер предосторожности.
5. Представление о структуре системы инфекционного контроля в медицинской организации.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Вести отчетно-учетную документацию при инфекционных (паразитарных) заболеваниях.
Умения:
1. Вести отчетно-учетную документацию эпидемиологического отдела.
2. Осуществлять сбор, обработку, систематизацию (цифровых, аналитических) и интерпретацию данных об эпидемиологической ситуации по инфекционной и паразитарной заболеваемости здоровья населения.
3. Проводить государственный санитарно-эпидемиологический надзор за инфекционными (паразитарными) заболеваниями населения.
4. Подготавливать статистические отчеты и представлять их в установленные сроки в контролирующие органы.
Знания:
1. Основные нормативно-правовые акты в области эпидемиологии инфекционных и паразитарных заболеваний.
2. Основы организации эпидемиологического надзора за инфекциями, связанными с оказанием медицинской помощи.
3. Организация деятельности в условиях чрезвычайных ситуаций.
4. Формы учетных и отчетных документов (журналы, карты, экстренные извещения, статистические формы).
5. Правила оформления и передачи данных в органы государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
6. Принципы систематизации, хранения и анализа отчетных данных.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Организация и проведение санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий в медицинских и иных организациях.
Навык 1:
Разработка, внедрение и обеспечение комплекса санитарно-гигиенических и противоэпидемических мероприятий в медицинских организациях, направленных на предупреждение инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи.
Умения:
1. Проводить эпидемиологический анализ санитарно-гигиенического состояния медицинской организации.

11. Медициналық процедураларды орындау барысында стандартты сақтық шараларын қолдану.
12. Инфекциялық бақылау бойынша дұрыс құжаттаманы жүргізу және қауіпсіздіктің бұзылуы туралы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау, техникалық реттеу және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету саласындағы заңнамасы.
2. Эпидемиологиялық бөлімнің құрамындағы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарының міндеттері.
3. Инфекциялық және паразиттік аурулардың эпидемиологиясы (этиологиясы, инфекция көздері, қоздырғыштың берілу механизмдері, эпидемиялық процестің көріністері, жағдайдың стандартты анықтамалары, зертханалық диагностика, алдын алу және эпидемияға қарсы шараларды ұйымдастыру).
4. Стандартты және қосымша сақтық шараларын түсіну.
5. Медициналық ұйымдағы инфекциялық бақылау жүйесінің құрылымы туралы түсінік.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Инфекциялық (паразиттік) аурулар кезінде есепке алу – есеп беру құжаттарын жүргізу.
Машықтар:
1. Эпидемиологиялық бөлім бойынша есепке алу және есеп беру құжаттамасын жүргізу.
2. Халықтың инфекциялық және паразиттік аурулары бойынша эпидемиологиялық жағдай туралы деректерді жинау, өңдеу, жүйелеу (цифрлық және аналитикалық) және түсіндіру.
3. Халық арасында инфекциялық (паразиттік) ауруларға мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау жүргізу.
4. Статистикалық есептерді дайындау және оларды белгіленген мерзімде бақылаушы органдарға ұсыну.
Білімдер:
1. Инфекциялық және паразиттік аурулар эпидемиологиясы саласындағы негізгі нормативтік құқықтық актілер.
2. Медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекцияларға эпидемиологиялық қадағалауды ұйымдастыру негіздері.
3. Төтенше жағдайлардағы шараларды ұйымдастыру.
4. Есепке алу және есеп беру құжаттарының формалары (журналдар, карталар, шұғыл хабарламалар, статистикалық формалар).
5. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органдарына деректерді рәсімдеу және беру қағидалары.
6. Есептік деректерді жүйелеу, сақтау және талдау қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Медициналық және өзге де ұйымдарда санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) шараларды ұйымдастыру және жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық ұйымдарда медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекцияларды алдын алуға бағытталған санитариялық-гигиеналық және эпидемияға қарсы шаралар кешенін әзірлеу, енгізу және қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Медициналық ұйымның санитариялық-гигиеналық жағдайына эпидемиологиялық талдау жүргізу.

2. Разрабатывать планы санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий в соответствии с действующими нормативными документами.
3. Организовывать и контролировать соблюдение санитарно-гигиенических норм и правил в медицинских организациях.
4. Определять оптимальные методы и средства дезинфекции, стерилизации и санитарной обработки.
5. Оценивать эффективность профилактических мероприятий и при необходимости вносить корректирующие действия.
6. Взаимодействовать с лабораторными и хозяйственными службами для обеспечения инфекционной безопасности.
7. Проводить инструктаж и обучение медицинского персонала по вопросам профилактики инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи.
8. Оформлять и анализировать документацию по контролю за санитарным состоянием помещений, оборудования и персонала.
9. Правильно применять СИЗ, алгоритмы гигиены рук и безопасных процедур.
10. Проводить расследование случаев ИСМП, оформлять документацию и участвовать в разработке корректирующих мероприятий;
11. Взаимодействовать с клиническим и административным персоналом при выявлении нарушений инфекционного контроля.
Знания:
1. Нормативно-правовые акты в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Основы эпидемиологии инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи и пути их передачи.
3. Современные методы и средства дезинфекции, стерилизации, асептики и антисептики.
4. Требования к санитарно-гигиеническому состоянию помещений, медицинского оборудования и инструментов.
5. Методы контроля стерильности и микробной обсемененности объектов внешней среды.
6. Основы микробиологии, вирусологии и иммунологии, применимые в эпидемиологической практике.
7. Порядок расследования случаев инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи и ведения соответствующей документации.
8. Основы организации инфекционной безопасности медицинских работников и пациентов.
9. Современные концепции профилактики ИСМП и инфекционного контроля, международные стандарты.
10. Принципы организации системы инфекционного контроля, функции комитета и службы инфекционного контроля.
11. Требования по организации безопасной среды для пациентов, включая профилактику осложнений, связанных с инвазивными вмешательствами.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Анализ заболеваемости, выявление причин и факторов риска инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи, оценивать эффективность профилактических мер и формировать рекомендации по их оптимизации.
Умения:

2. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) шаралар жоспарын әзірлеу.
3. Медициналық ұйымдарда санитариялық-гигиеналық нормалар мен ережелердің сақталуын ұйымдастыру және бақылау.
4. Дезинфекциялаудың, стерилдеудің және санитариялық өңдеудің оңтайлы әдістері мен құралдарын анықтау.
5. Профилактикалық шаралардың тиімділігін бағалау және қажет болған жағдайда түзету әрекеттерін енгізу.
6. Инфекциялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін зертханалық және шаруашылық қызметтермен өзара іс-қимыл жасау.
7. Медициналық қызметкерлерге медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекцияларды алдын алу мәселелері бойынша нұсқама және оқыту жүргізу.
8. Бөлмелердің, жабдықтар мен персоналдың санитариялық жағдайын бақылау бойынша құжаттаманы рәсімдеу және талдау.
9. Жеке қорғаныс құралдарын, қол гигиенасы мен қауіпсіз рәсімдер алгоритмдерін дұрыс қолдану.
10. МККБИ жағдайларын тексеру, құжаттаманы рәсімдеу және түзету іс-шараларын әзірлеуге қатысу.
11. Инфекциялық бақылаудың бұзылуы анықталған кезде клиникалық және әкімшілік персоналмен өзара іс-әрекет жасау.
Білімдер:
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік-құқықтық актілер.
2. Медициналық көмек көрсетумен байланысты жұқпалар эпидемиологиясының негіздері және олардың берілу жолдары.
3. Зарарсыздандырудың, стерилдеудің, асептика мен антисептиканың қазіргі заманғы әдістері мен құралдары.
4. Бөлмелердің, медициналық жабдықтар мен құралдардың санитариялық-гигиеналық жағдайына қойылатын талаптар.
5. Сыртқы орта объектілерінің зарарсыздығы мен микробтық тұқымдануын бақылау әдістері.
6. Эпидемиологиялық практикада қолданылатын микробиология, вирусология және иммунология негіздері.
7. Медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекция жағдайларын тексеру және тиісті құжаттаманы жүргізу тәртібі.
8. Медицина қызметкерлері мен пациенттердің инфекциялық қауіпсіздігін ұйымдастыру негіздері.
9. Инфекциялық бақылаудың және МККБИ профилактикасының заманауи концепциялары, халықаралық стандарттар.
10. Инфекциялық бақылау жүйесін ұйымдастыру қағидаттары, комитеттің және инфекциялық бақылау қызметінің функциялары.
11. Инвазиялық араласулармен байланысты асқынулардың алдын алуды қоса алғанда, пациенттер үшін қауіпсіз ортаны ұйымдастыру жөніндегі талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Сырқаттанушылықты талдау, медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекциялардың себептері мен қауіп-қатер факторларын анықтау, профилактикалық шаралардың тиімділігін бағалау және оларды оңтайландыру бойынша ұсынымдар қалыптастыру.
Машықтар:

1. Собирать, систематизировать и обрабатывать эпидемиологические данные по заболеваемости инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи.
2. Проводить статистический и эпидемиологический анализ показателей заболеваемости среди пациентов и персонала.
3. Выявлять причины, источники и механизмы передачи возбудителей инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи.
4. Определять и оценивать факторы риска возникновения и распространения инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи в различных подразделениях медицинской организации.
5. Использовать методы эпидемиологического расследования для установления причинно-следственных связей между случаями заболеваний.
6. Оценивать эффективность проводимых санитарно-противоэпидемических и профилактических мероприятий.
7. Разрабатывать предложения и рекомендации по оптимизации системы инфекционной безопасности.
8. Применять современные методы статистического анализа, цифровые инструменты и программные комплексы для мониторинга эпидемиологической ситуации.
9. Подготавливать аналитические отчеты и представлять результаты анализа руководству и контролирующим органам.
Знания:
1. Принципы и методы эпидемиологического анализа, включая расчет и интерпретацию эпидемиологических показателей.
2. Основы статистики, биостатистики и информационно-аналитических технологий в здравоохранении.
3. Механизмы и пути передачи возбудителей инфекционных заболеваний в условиях стационара.
4. Классификацию, этиологию и патогенез основных инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи.
5. Методы эпидемиологического расследования очагов инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи и правила оформления документации.
6. Систему организации эпидемиологического надзора и учета инфекционных заболеваний.
7. Оценка эффективности профилактических и противоэпидемических мероприятий.
8. Современные подходы к управлению инфекционной безопасностью и анализу профессиональных рисков.
9. Нормативно-правовые документы, регламентирующие профилактику и учет инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи.
10. Основы организации работы комиссий по профилактике инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи в медицинских организациях.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Деятельность по обеспечению эпидемиологического надзора за неинфекционными заболеваниями.
Навык 1:
Государственный санитарно-эпидемиологический надзор за неинфекционными заболеваниями.
Умения:
1. Формулировать цели и задачи деятельности эпидемиолога.
2. Вести отчетно-учетную документацию эпидемиологического отдела.

1. Медициналық көмек көрсетумен байланысты жұқпалы аурулар бойынша эпидемиологиялық деректерді жинау, жүйелеу және өңдеу.
2. Пациенттер мен қызметкерлер арасындағы сырқаттанушылық көрсеткіштеріне статистикалық және эпидемиологиялық талдау жүргізу.
3. Медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекция қоздырғыштарының себептерін, көздері мен берілу механизмдерін анықтау.
4. Медициналық ұйымның әртүрлі бөлімшелерінде медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекциялардың пайда болу және таралу қауіп-қатер факторларын анықтау және бағалау.
5. Ауру жағдайлары арасында себеп-салдарлық байланыстарды орнату үшін эпидемиологиялық тексеру әдістерін пайдалану.
6. Жүргізілетін санитариялық-эпидемияға қарсы және профилактикалық шаралардың тиімділігін бағалау.
7. Инфекциялық қауіпсіздік жүйесін оңтайландыру бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу.
8. Эпидемиологиялық жағдайды мониторингілеу үшін статистикалық талдаудың заманауи әдістерін, цифрлық құралдар мен бағдарламалық кешендерді қолдану.
9. Талдау есептерін дайындайды және талдау нәтижелерін басшылыққа және бақылаушы органдарға ұсыну.
Білімдер:
1. Эпидемиологиялық көрсеткіштерді есептеу мен түсіндіруді қоса алғанда, эпидемиологиялық талдаудың қағидаттары мен әдістері.
2. Денсаулық сақтаудағы статистика, биостатистика және ақпараттық-талдамалық технологиялар негіздері.
3. Стационар жағдайында жұқпалы аурулар қоздырғыштарының берілу механизмдері мен жолдары.
4. Медициналық көмек көрсетумен байланысты негізгі инфекциялардың жіктелуі, этиологиясы және патогенезі.
5. Медициналық көмек көрсетумен байланысты жұқпалар ошақтарын эпидемиологиялық тексеру әдістері және құжаттаманы рәсімдеу қағидалары.
6. Жұқпалы ауруларды эпидемиологиялық қадағалауды және есепке алуды ұйымдастыру жүйесі.
7. Профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шаралардың тиімділігін бағалау.
8. Инфекциялық қауіпсіздікті басқарудың және кәсіби қауіп-қатерді талдаудың қазіргі заманғы тәсілдері.
9. Медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекциялардың алдын алуды және есепке алуды регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттар.
10. Медициналық ұйымдарда медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекциялардың алдын алу жөніндегі комиссиялардың жұмысын ұйымдастыру негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Жұқпалы емес ауруларды эпидемиологиялық қадағалауды қамтамасыз ету жөніндегі қызмет.
Дағды 1:
Жұқпалы емес ауруларды мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау.
Машықтар:
1. Эпидемиолог қызметінің мақсаттары мен міндеттерін тұжырымдау.
2. Эпидемиологиялық бөлімнің есептік-есептік құжаттамасын жүргізу.

3. Осуществлять сбор, обработку, систематизацию данных (цифровых, аналитических) о состоянии здоровья населения и среды обитания человека, по результатам проведенных санитарно-эпидемиологических обследований объектов, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому надзору, проводить сбор и систематизацию информации.
4. Проводить отбор ведущих факторов риска нарушения здоровья населения, санитарно-эпидемиологических, профилактических и противоэпидемических мероприятий.
Знания:
1. Законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения, технического регулирования, основных нормативно-правовых актов обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Современные методы профилактики, диагностики, диспансерного наблюдения и реабилитации.
3. Основы организации лечебно-профилактической, скорой медицинской помощи, лекарственного обеспечения населения.
4. Основные принципы и задачи эпидемиологического надзора за неинфекционными заболеваниями.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Эпидемиологический контроль за неинфекционной заболеваемостью.
Умения:
1. Осуществлять эпидемиологический контроль за неинфекционными заболеваниями среди населения в целом и отдельных группах.
2. Анализировать материал с целью проведения действенных профилактических мероприятий для обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
3. Проводить информационно-образовательную работу среди населения по формированию навыков здорового образа жизни.
4. Составлять санитарно-эпидемиологические заключения, акты проверок, протоколы и предписания.
Знания:
1. Принципы профилактических мероприятий по предупреждению влияния факторов окружающей среды на состояние здоровья населения.
2. Эпидемиологические методы исследования для анализа состояния здоровья населения.
3. Основные принципы и задачи эпидемиологического надзора за неинфекционными заболеваниями.
4. Современные методы эпидемиологического анализа (описательный, аналитический, экспериментальный).
5. Нормативно-правовые акты и санитарно-эпидемиологические требования, регулирующие проведение эпидемиологического надзора за неинфекционными заболеваниями.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Проведение научно-исследовательской, аналитической и методической работы в области эпидемиологии и профилактики инфекционных заболеваний.
Навык 1:
Создавать научно обоснованные методические материалы, протоколы и алгоритмы действий, направленные на совершенствование системы инфекционного контроля и профилактики заболеваний в медицинских организациях.
Умения:

3. Мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын объектiлерге жүргiзiлген санитариялық-эпидемиологиялық тексерулердiң нәтижелерi бойынша халықтың денсаулығы мен адамның тiршiлiк ету ортасының жай-күйi туралы деректердi (сандық, талдамалық) жинауды, өңдеудi, жүйелеудi жүзеге асырады, ақпаратты жинауды және жүйелеудi жүргiзу.
4. Халықтың денсаулығының нашарлауы қауіп-қатерінің жетекші факторларын, санитариялық-эпидемиологиялық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шараларды іріктеуді жүргізу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау, техникалық реттеу саласындағы заңнамалары, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз етудің негізгі нормативтік-құқықтық актілері.
2. Профилактиканың, диагностиканың, диспансерлік бақылау мен оңалтудың қазіргі заманғы әдістері.
3. Емдеу-алдын алу, жедел медициналық көмек, халықты дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру негіздері.
4. Инфекциялық емес ауруларды эпидемиологиялық қадағалаудың негізгі қағидаттары мен міндеттері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Жұқпалы емес ауруларды эпидемиологиялық бақылау.
Машықтар:
1. Тұтастай алғанда және жекелеген топтарда халық арасында жұқпалы емес ауруларға эпидемиологиялық бақылауды жүзеге асыру.
2. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету үшiн пәрмендi алдын алу iс-шараларын жүргiзу мақсатында материалды талдау.
3. Халық арасында салауатты өмір салтын қалыптастыру бойынша ақпараттық-білім беру жұмысын жүргізу.
4. Санитариялық-эпидемиологиялық қорытындылар, тексеру актілері, хаттамалар мен ұйғарымдар жасау.
Білімдер:
1. Қоршаған орта факторларының халық денсаулығының жай-күйіне әсер етуінің алдын алу жөніндегі профилактикалық шаралар қағидаттары.
2. Халықтың денсаулық жағдайын талдау үшін зерттеудің эпидемиологиялық әдістері.
3. Инфекциялық емес ауруларды эпидемиологиялық қадағалаудың негізгі қағидаттары мен міндеттері.
4. Эпидемиологиялық талдаудың қазіргі заманғы әдістері (сипаттамалық, талдамалық, эксперименттік).
5. Инфекциялық емес ауруларды эпидемиологиялық қадағалау жүргізуді реттейтін нормативтік-құқықтық актілер және санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 2:
Эпидемиология және инфекциялық ауруларды алдын алу саласында ғылыми-зерттеу, талдау және әдістемелік жұмыстар жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық ұйымдарда инфекциялық бақылау және аурулардың алдын алу жүйесін жетілдіруге бағытталған ғылыми негізделген әдістемелік материалдарды, хаттамалар мен іс-қимыл алгоритмдерін жасау.
Машықтар:

1. Анализировать действующую систему инфекционного контроля и выявлять направления ее совершенствования.
2. Формулировать цели, задачи и приоритеты разработки методических материалов по профилактике инфекционных заболеваний.
3. Разрабатывать методические рекомендации, локальные протоколы и алгоритмы действий для медицинских работников на основе современных научных данных и нормативных документов.
4. Применять принципы доказательной медицины при обосновании предлагаемых мер профилактики и инфекционного контроля.
5. Разрабатывать критерии оценки эффективности и результативности внедряемых методических решений.
6. Внедрять разработанные материалы в практическую деятельность медицинских организаций и контролировать их применение.
7. Организовывать обучение и консультирование персонала по разработанным методикам и протоколам.
8. Оформлять и представлять методические документы в соответствии с установленными требованиями.
9. Проводить анализ результатов внедрения и вносить коррективы в методические материалы по итогам практического применения.
Знания:
1. Законодательные и нормативные документы, регламентирующие санитарно-эпидемиологическое благополучие и инфекционный.
2. Основы организации системы инфекционного контроля и профилактики инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи.
3. Структуру и принципы разработки локальных протоколов, стандартных операционных процедур и методических рекомендаций.
4. Методы анализа и оценки эффективности профилактических и противоэпидемических мероприятий.
5. Современные научные и технологические достижения в области дезинфекции, стерилизации, асептики и антисептики.
6. Порядок взаимодействия с контролирующими и экспертными органами при утверждении методических материалов.
7. Методы мониторинга и оценки соблюдения разработанных алгоритмов и протоколов.
8.Требования к оформлению и экспертной оценке методических документов в сфере здравоохранения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Формулировать научные задачи, собирать и обрабатывать эпидемиологическую информацию, применять методы статистического анализа и моделирования для выявления закономерностей распространения инфекционных заболеваний и оценки эффективности профилактических мероприятий.
Умения:
1. Определять цели, задачи и гипотезы научного исследования в области эпидемиологии.
2. Планировать и проводить сбор достоверных эпидемиологических данных с использованием статистических форм, анкет, баз данных и цифровых платформ.
3. Проводить обработку, систематизацию и верификацию полученной информации.

1. Қолданыстағы инфекциялық бақылау жүйесін талдау және оны жетілдіру бағыттарын анықтау.
2. Инфекциялық аурулардың алдын алу бойынша әдістемелік материалдарды әзірлеудің мақсаттарын, міндеттері мен басымдықтарын тұжырымдау.
3. Қазiргi заманғы ғылыми деректер мен нормативтiк құжаттар негiзiнде медицина қызметкерлерi үшiн әдiстемелiк ұсынымдар, жергiлiктi хаттамалар мен iс-қимыл алгоритмдерiн әзiрлеу.
4. Ұсынылатын профилактика және инфекциялық бақылау шараларын негіздеу кезінде дәлелді медицина қағидаттарын қолдану.
5. Енгізілетін әдістемелік шешімдердің тиімділігі мен нәтижелілігін бағалау критерийлерін әзірлеу.
6. Әзірленген материалдарды медициналық ұйымдардың практикалық қызметіне енгізу және олардың қолданылуын бақылау.
7. Әзірленген әдістемелер мен хаттамалар бойынша персоналды оқытуды және кеңес беруді ұйымдастыру.
8. Белгіленген талаптарға сәйкес әдістемелік құжаттарды рәсімдейді және ұсыну.
9. Іс жүзінде қолдану қорытындысы бойынша әдістемелік материалдарға түзетулер енгізу және енгізу нәтижелеріне талдау жасау.
Білімдер:
1. Санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылықты және жұқпалы ауруларды реттейтін заңнамалық және нормативтік құжаттар.
2. Медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекциялық бақылау және инфекциялардың алдын алу жүйесін ұйымдастыру негіздері.
3. Жергілікті хаттамаларды, стандартты операциялық рәсімдер мен әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу құрылымы мен қағидаттары.
4. Профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралардың тиімділігін талдау және бағалау әдістері.
5. Дезинфекция, стерильдеу, асептика және антисептика саласындағы қазіргі заманғы ғылыми және технологиялық жетістіктері.
6. Әдістемелік материалдарды бекіту кезінде бақылаушы және сарапшы органдармен өзара іс-қимыл тәртібі.
7. Әзірленген алгоритмдер мен хаттамалардың сақталуын мониторингілеу және бағалау әдістері.
8. Денсаулық сақтау саласындағы әдістемелік құжаттарды рәсімдеуге және сараптамалық бағалауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Ғылыми міндеттерді тұжырымдау, эпидемиологиялық ақпаратты жинау және өңдеу, инфекциялық аурулардың таралу заңдылықтарын анықтау және профилактикалық шаралардың тиімділігін бағалау үшін статистикалық талдау және модельдеу әдістерін қолдану.
Машықтар:
1. Эпидемиология саласындағы ғылыми зерттеулердің мақсаттарын, міндеттері мен болжамдарын анықтау.
2. Статистикалық нысандарды, сауалнамаларды, деректер базасын және цифрлық платформаларды пайдалана отырып, шынайы эпидемиологиялық деректерді жинауды жоспарлау және жүргізу.
3. Алынған ақпаратты өңдеу, жүйелеу және верификациялау.

4. Применять методы описательной и аналитической эпидемиологии для выявления закономерностей распространения заболеваний.
5. Использовать методы математического моделирования и прогнозирования эпидемиологических процессов.
6. Применять статистические программы и цифровые для анализа данных.
7. Интерпретировать результаты анализа с точки зрения эпидемиологических закономерностей и факторов риска.
8. Оценивать эффективность проводимых профилактических и противоэпидемических мероприятий на основании количественных показателей.
9. Оформлять результаты исследований в виде отчетов, научных публикаций и аналитических обзоров.
10. Представлять результаты научных исследований на профессиональных мероприятиях, семинарах и конференциях.
Знания:
1. Методология и этапы научного исследования в области медицины и эпидемиологии.
2. Основные источники и методы сбора эпидемиологической информации (регистры, мониторинг, статистическая отчетность, выборочные исследования).
3. Принципы построения и анализа эпидемиологических показателей (заболеваемость, распространенность, летальность, риск, относительный риск и др.).
4. Методы описательной, аналитической и экспериментальной эпидемиологии.
5. Основы биостатистики и эпидемиологического моделирования, включая корреляционный, регрессионный и многофакторный анализ.
6. Методы оценки эффективности и качества профилактических программ и противоэпидемических мероприятий.
7. Современные информационные технологии и программные средства обработки и визуализации данных.
8. Основы доказательной медицины и критического анализа научных публикаций.
9. Нормативно-правовые документы, регулирующие научную и аналитическую деятельность в здравоохранении
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Доброжелательность
Инициативность
Поиск и анализ информации
Рефлексия
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Устные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач (специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог
7.2
Врач (специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог
7.3
Врач (специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог

4. Аурулардың таралу заңдылықтарын анықтау үшін сипаттау және талдау эпидемиологиялық әдістерін қолдану.
5. Эпидемиологиялық процестерді математикалық модельдеу және болжау әдістерін пайдалану.
6. Деректерді талдау үшін статистикалық бағдарламалар мен сандық бағдарламаларды қолдану.
7. Талдау нәтижелерін эпидемиологиялық заңдылықтар мен қауіп-қатер факторлары тұрғысынан түсіндіру.
8. Сандық көрсеткіштер негізінде жүргізілетін профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралардың тиімділігін бағалау.
9. Зерттеу нәтижелерін есептер, ғылыми жарияланымдар және талдамалық шолулар түрінде рәсімдеу.
10. Кәсіби іс-шараларда, семинарлар мен конференцияларда ғылыми зерттеулердің нәтижелерін ұсыну.
Білімдер:
1. Медицина және эпидемиология саласындағы ғылыми зерттеулердің әдіснамасы мен кезеңдері.
2. Эпидемиологиялық ақпаратты жинаудың негізгі көздері мен әдістері (тіркелімдер, мониторинг, статистикалық есептілік, іріктемелі зерттеулер).
3. Эпидемиологиялық көрсеткіштерді құру және талдау қағидаттары (сырқаттану, таралу, өлім-жітім, қауіп-қатер, салыстырмалы қауіп-қатер және т.б.).
4. Сипаттау, талдау және эксперименттік эпидемиология әдістері.
5. Корреляциялық, регрессиялық және көп факторлы талдауды қоса алғанда, биостатистика және эпидемиологиялық модельдеу негіздері.
6. Профилактикалық бағдарламалар мен эпидемияға қарсы шаралардың тиімділігі мен сапасын бағалау әдістері.
7. Деректерді өңдеу мен визуализациялаудың қазіргі заманғы ақпараттық технологиялары мен бағдарламалық құралдары.
8. Дәлелді медицина және ғылыми жарияланымдарды сыни талдау негіздері.
9. Денсаулық сақтаудағы ғылыми және талдамалық қызметті реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Мейірімділік
Бастамашылық
Ақпаратты іздеу және талдау
Шағылысу
Күйзеліске төзімділік
Командада жұмыс істей білу
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Радиациялық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог
7.2
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Радиациялық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог
7.3
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Радиациялық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог

24. Карточка профессии "7.1 Врач (специалист) гигиены труда":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-003
Наименование профессии:
7.1 Врач (специалист) гигиены труда
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 5 лет по квалификации 6.3 или получение магистерской степени
Связь с неформальным и информальным образованием:
Прохождение циклов повышения квалификации не реже 1-го раза в 5 лет.
Другие возможные наименования профессии:
2269-2-002 - Врач гигиены питания
2269-2-001 - Врач гигиены детей и подростков
2269-2-003 - Врач гигиены труда
2269-2-004 - Врач коммунальной гигиены
2213-3-002 - Врач-радиолог
2133-1 - Экологи
2149-9-012 - Инженер-медицинский радиохимик
2216-3-005 - Врач-рентгенолог
Основная цель деятельности:
Организация и проведение государственного контроля в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия работающего населения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Деятельность по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия работающего населения.
2. Деятельность по осуществлению государственного санитарного надзора за промышленными объектами.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение оценки и управление рисками для здоровья работников
Трудовая функция 1:
Деятельность по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия работающего населения.
Навык 1:
Анализ условий труда по показателям вредности и опасности производственных факторов (факторов производственной (рабочей) среды и трудового процесса)
Умения:
1. Осуществлять оценку условий труда по классам в соответствии с критериями по показателям воздействия опасных и вредных производственных факторов (факторов производственной (рабочей) среды и трудового процесса) на работающих.
2. Проводить отбор проб, оформлять сопроводительные документы, предписания и постановления о проведении санитарно-эпидемиологической экспертизы; выполнять лабораторно-инструментальные исследования и замеры вредных производственных факторов на рабочих местах (параметров неионизирующего излучения, физических факторов — шума, вибрации, микроклимата, освещенности, а также объектов внешней среды: воды, почвы, воздуха).

24. Кәсіптің карточкасы "7.1 Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы)":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-003
Кәсіптің атауы:
7.1 Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 6.3 деңгейінде кемінде 5 жыл немесе магистр дәрежесін алу
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2269-2-002 - Тамақтану гигиенасы дәрігері
2269-2-001 - Балалар және жасөспірімдер гигиенасы дәрігері
2269-2-003 - Еңбек гигиенасы дәрігері
2269-2-004 - Коммуналдық гигиена дәрігері
2213-3-002 - Дәрігер-радиолог
2133-1 - Экологтар
2149-9-012 - Инженер-медициналық радиохимик
2216-3-005 - Дәрігер-рентгенолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жұмыс жасайтын халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру және жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жұмыс жасайтын халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету жөніндегі қызмет.
2. Өнеркәсіптік объектілерге мемлекеттік санитариялық қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі қызмет.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қызметкерлердің денсаулығына қауіп-қатерді бағалау және басқару
Еңбек функциясы 1:
Жұмыс жасайтын халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету жөніндегі қызмет.
Дағды 1:
Өндірістік факторлардың (өндірістік (жұмыс) ортаның және еңбек процесінің факторларының) зияндылығы мен қауіптілігі көрсеткіштері бойынша еңбек жағдайларын талдау
Машықтар:
1. Жұмысшыларға қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың (өндірістік (жұмыс) орта факторларының және еңбек процесінің факторларының) әсер ету көрсеткіштері бойынша өлшемдерге сәйкес сыныптар бойынша еңбек жағдайларын бағалауды жүзеге асыру.
2. Сынамаларды іріктеу, ілеспе құжаттарды, санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу туралы ұйғарымдар мен қаулыларды дайындау, жұмыс орындарында зиянды өндірістік факторларды: иондамайтын сәуле шығару параметрлерін, физикалық факторлар параметрлерін (шу, діріл, микроклимат, жарықтандыру), сыртқы орта объектілерін (су, топырақ, ауа) зертханалық-аспаптық зерттеулер мен өлшемдерді жүргізу дағдыларын меңгеру (атмосфералық ауа және жұмыс аймағының ауасы).

3. Проводить сбор, обработку и систематизацию данных (цифровых, аналитических) о состоянии здоровья населения и среды обитания человека по результатам проведенных санитарно-эпидемиологических обследований объектов, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому надзору.
4. Проводить санитарно-эпидемиологические, профилактические и противоэпидемические мероприятия.
Знания:
1. Гигиенических критериев оценки и классификации условий труда по показателям вредности и опасности факторов производственной среды, тяжести и напряженности трудового процесса.
2. Основных приборов и методов отбора проб и проведения измерений в области гигиены труда и производственной санитарии.
3. Учетно-отчетной документации, предусмотренной в государственных органах в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Государственный санитарно-эпидемиологический контроль и надзор в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в области гигиены труда и производственной санитарии
Умения:
1. Участвовать в проведении профилактического контроля, проверках и расследованиях с использованием нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в области гигиены труда и производственной санитарии.
2. Участвовать в оформлении уведомлений, актов о назначении проверки, актов проверки, предписаний об устранении выявленных нарушений в области гигиены труда и производственной санитарии и контроле их исполнения.
3. Участвовать в регистрации проверок в информационных системах уполномоченного органа по правовой статистике и специальным учетам, ведении учетно-отчетной документации, предусмотренной в государственных органах в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
4. Проводить обследования объектов с использованием современных лабораторных и инструментальных методов контроля факторов производственной среды.
Знания:
1. Основных опасных и вредных производственных факторов (факторов производственной (рабочей) среды и трудового процесса) и их источников на промышленных предприятиях и производственных объектах.
2. Основных нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в области гигиены труда и производственной санитарии.
3. Основных положений законодательства Республики Казахстан в области управления, здравоохранения, предпринимательства, трудового законодательства; разрешительных процедур и административного законодательства, и других законодательных актов.

3. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын объектілерді жүргізілген санитариялық-эпидемиологиялық зерттеп-қарау нәтижелері бойынша халық денсаулығы мен адамның мекендеу ортасының жай-күйі туралы деректерді (цифрлық, талдамалық) жинауды, өңдеуді, жүйелеуді жүргізу.
4. Санитариялық-эпидемиологиялық, профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу.
Білімдер:
1. Өндірістік орта факторларының зияндылығы мен қауіптілігі, еңбек процесінің ауырлығы мен шиеленісі көрсеткіштері бойынша еңбек жағдайларын бағалау мен жіктеудің гигиеналық критерийлері.
2. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария саласындағы өлшеулерді іріктеу мен жүргізудің негізгі аспаптары мен әдістері.
3. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органдарда көзделген есепке алу-есеп беру құжаттамасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария саласындағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау.
Машықтар:
1. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария саласындағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді пайдалана отырып, профилактикалық бақылау, тексерулер, тергеулер жүргізуге қатысу.
2. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария саласындағы анықталған бұзушылықтарды жою және олардың орындалуын бақылау туралы хабарламаларды, тексеруді тағайындау туралы актілерді, тексеру актілерін, нұсқамаларды рәсімдеуге қатысу.
3. Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органның цифрлық жүйелерінде тексерулерді тіркеуге, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органдарда көзделген есептік-есептік құжаттаманы жүргізуге қатысу.
4. Өндірістік орта факторларын бақылаудың заманауи зертханалық және аспаптық әдістерін пайдалана отырып, объектілерге зерттеу жүргізу.
Білімдер:
1. Негізгі қауіпті және зиянды өндірістік факторларды (өндірістік (жұмыс) ортаның және еңбек процесінің факторларын) және олардың өнеркәсіптік кәсіпорындар мен өндірістік объектілердегі көздерін.
2. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария саласындағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы негізгі нормативтік құқықтық актілер.
3. Қазақстан Республикасының басқару, денсаулық сақтау, кәсіпкерлік, еңбек заңнамасы саласындағы заңнамасының; рұқсат беру рәсімдері мен әкімшілік заңнаманың және басқа да заңнамалық актілердің негізгі ережелерін.

4. Учетно-отчетной документации, предусмотренной в государственных органах в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Деятельность по осуществлению государственного санитарного надзора за промышленными объектами.
Навык 1:
Оценка санитарно-эпидемиологического состояния промышленных объектов для определения степени эпидемической значимости (высокой, средней, незначительной)
Умения:
1. Проводить предварительный анализ санитарно-гигиенического, санитарно-эпидемиологического состояния промышленного объекта по полученным документациям (вид деятельности, характеристика технологического процесса, выпускаемой продукции и др.) и определение степени эпидемической значимости объекта.
2. Владеть методикой и приборами для измерения производственных факторов (метеофакторы, освещенность, электромагнитные поля, шум и вибрация, запыленность и загазованность воздуха рабочей зоны и др.).
3. Проводить квалифицированное санитарно-эпидемиологическое обследование объекта.
4. Оформлять протоколы измерений факторов производственной среды согласно требованиям нормативно-технической документации
5. Выдача обоснованного санитарно-эпидемиологического заключения промышленного предприятия.
Знания:
1. Классификация промышленных предприятий по степени опасности, виды вредных и опасных факторов производственной среды.
2. Основы гигиенического нормирования воздействия опасных и вредных производственных факторов (факторов производственной (рабочей) среды и трудового процесса) на работающих.
3. Основные нормативно-правовые акты по проведению государственного санитарно-эпидемиологического надзора за промышленными объектами.
4. Основные положения законодательства Республики Казахстан в области управления, здравоохранения, предпринимательства, трудового законодательства; разрешительных процедур и административного законодательства.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Проведение профилактического контроля за промышленными предприятиями без посещения объекта (субъекта) контроля.
Умения:
1. Составить перечень необходимых учетно-отчетных документов для анализа и оценки санитарно-эпидемиологического состояния промышленного объекта.
2. Востребовать и анализировать материалы характеризующие фактическое санитарно-гигиеническое, санитарно-эпидемиологическое состояние объекта (субъекта) контроля (результаты ранее проведенных лабораторно-инструментальных измерений в рамках текущего санитарного надзора, аттестации рабочих мест по условиям труда, производственного контроля, вид деятельности объекта (субъекта), характеристика технологического процесса, выпускаемой продукции и др.).

4. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органдарда көзделген есепке алу-есеп беру құжаттама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Өнеркәсіптік объектілерге мемлекеттік санитариялық қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі қызмет.
Дағды 1:
Эпидемиялық маңыздылық дәрежесін (жоғары, орташа, елеусіз) айқындау үшін өнеркәсіптік объектілердің санитариялық-эпидемиологиялық жай-күйін бағалау
Машықтар:
1. Алынған құжаттар бойынша өнеркәсіптік объектінің санитариялық-гигиеналық, санитариялық-эпидемиологиялық жағдайына алдын-ала талдау жүргізу (Қызмет түрі, технологиялық процестің сипаттамасы, шығарылатын өнім және т.б.) және объектінің эпидемиялық маңыздылық дәрежесін анықтау.
2. Өндірістік факторларды (метеофакторлар, жарықтандыру, электромагниттік өрістер, шу мен діріл, жұмыс аймағы ауасының шаңдануы мен газдануы және т.б.) өлшеуге арналған әдістеме мен аспаптарды меңгеру.
3. Объектіге білікті санитариялық-эпидемиологиялық тексеру жүргізу.
4. Нормативтік-техникалық құжаттама талаптарына сәйкес өндірістік орта факторларын өлшеу хаттамаларын рәсімдеу.
5. Өнеркәсіптік кәсіпорынның негізделген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысын беру.
Білімдер:
1. Өнеркәсіптік кәсіпорындардың қауіптілік дәрежесі, өндірістік ортаның зиянды және қауіпті факторларының түрлері бойынша жіктелуі.
2. Қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың (өндірістік (жұмыс) ортаның және еңбек процесінің факторларының) жұмысшыларға әсерін гигиеналық нормалау негіздері.
3. Өнеркәсіптік объектілерге мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау жүргізу жөніндегі негізгі нормативтік-құқықтық актілер.
4. Қазақстан Республикасының басқару, денсаулық сақтау, кәсіпкерлік, еңбек заңнамасы, рұқсат беру рәсімдері және әкімшілік заңнама саласындағы заңнамасының негізгі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Бақылау объектісіне (субъектісіне) бармай-ақ өнеркәсіптік кәсіпорындарға профилактикалық бақылау жүргізу.
Машықтар:
1. Өнеркәсіптік объектінің санитариялық-эпидемиологиялық жай-күйін талдау және бағалау үшін қажетті есепке алу-есеп беру құжаттарының тізбесін жасау.
2. Бақылау объектісінің (субъектісінің) нақты санитариялық-гигиеналық, санитариялық-эпидемиологиялық жай-күйін сипаттайтын материалдарды (ағымдағы санитариялық қадағалау, еңбек жағдайлары бойынша жұмыс орындарын аттестаттау, өндірістік бақылау шеңберінде бұрын жүргізілген зертханалық-аспаптық өлшеулердің нәтижелері, объектінің (субъектінің) қызмет түрі, технологиялық процестің, шығарылатын өнімнің сипаттамасы және т.б.) талап ету және талдау.

3. Оценить результаты проверки представленных материалов на соответствие требований действующих нормативно-правовых актов Республики Казахстан в области санитарно-эпидемиологического благополучия работающего населения.
4. Оформлять проверочные листы, протоколы, постановления, обоснованные санитарно-эпидемиологические заключения по объекту (субъекту) проверки.
Знания:
1. Основные нормативно-правовые акты по проведению государственного санитарно-эпидемиологического надзора за промышленными объектами.
2. Виды проверок промышленных предприятий (плановые, внеплановые, рейдовые), обоснования для осуществления профилактического контроля за производственными объектами.
3. Основные положения законодательства Республики Казахстан в области управления здравоохранения, предпринимательства, трудового законодательства; разрешительных процедур и административного законодательства.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение оценки и управление рисками для здоровья работников
Навык 1:
Выявление потенциальных опасностей и факторов профессионального риска для здоровья работников.
Умения:
1. Выявлять потенциальные опасности, включая физические (шум, вибрация), химические (вредные вещества), биологические (инфекции) и психологические (стресс, переутомление) факторы.
2. Анализировать данные о состоянии здоровья работников и условиях труда на рабочих местах, характеристиках рабочих процессов, используемом оборудовании и воздействии химических, физических и биологических факторов.
3. Анализировать данные медицинских осмотров, заболеваемости и травматизма, выявлять тенденции и оценивать степень профессионального риска для здоровья работников на основе этих данных.
Знания:
1. Основных опасных и вредных производственных факторов (факторов производственной (рабочей) среды и трудового процесса) и их источников на промышленных предприятиях и производственных объектах.
2. Основных нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в области гигиены труда и производственной санитарии.
3. Основных положений законодательства Республики Казахстан в области управления, здравоохранения, предпринимательства, трудового законодательства; разрешительных процедур и административного законодательства, и других законодательных актов.
4. Учетно-отчетной документации, предусмотренной в государственных органах в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Сбор и анализ данных, связанных с состояниями здоровья работников и условиями труда. Давать экспертную оценку на заключение специалистов клинического профиля по вопросу влияния производственных факторов на организм работающих
Умения:

3. Ұсынылған материалдардың жұмыс істейтін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік-құқықтық актілерінің талаптарына сәйкестігін тексеру нәтижелерін бағалау.
4. Тексеру объектісі (субъектісі) бойынша тексеру парақтарын, хаттамаларды, қаулыларды, негізделген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыларды рәсімдеу.
Білімдер:
1. Өнеркәсіптік объектілерге мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау жүргізу жөніндегі негізгі нормативтік-құқықтық актілер.
2. Өнеркәсіптік кәсіпорындарды тексеру түрлері (жоспарлы, жоспардан тыс, рейдтік), өндірістік объектілерге профилактикалық бақылауды жүзеге асыру үшін негіздемелер.
3. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау басқармасы, кәсіпкерлік, еңбек заңнамасы.
рұқсат беру рәсімдері және әкімшілік заңнама саласындағы заңнамасының негізгі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Қызметкерлердің денсаулығына қауіп-қатерді бағалау және басқару
Дағды 1:
Қызметкерлердің денсаулығына ықтимал қауіптер мен кәсіптік қауіп-қатер факторларын анықтау.
Машықтар:
1. Физикалық (шу, діріл), химиялық (зиянды заттар), биологиялық (инфекциялар) және психологиялық (стресс, шамадан тыс жұмыс) факторларды қоса алғанда, ықтимал қауіптерді анықтау.
2. Жұмысшылардың денсаулық жағдайы мен жұмыс орындарындағы еңбек жағдайлары, жұмыс процестерінің сипаттамалары, қолданылатын жабдықтар және химиялық, физикалық және биологиялық факторлардың әсері туралы деректерді талдау.
3. Медициналық тексерулердің, сырқаттанушылықтың және жарақаттанудың деректерін талдау, тенденцияларды анықтау және осы деректер негізінде жұмысшылардың денсаулығына кәсіби қауіп-қатер дәрежесін бағалау.
Білімдер:
1. Негізгі қауіпті және зиянды өндірістік факторлар (өндірістік (жұмыс) ортасы мен еңбек процесінің факторлары) және олардың өнеркәсіптік кәсіпорындар мен өндірістік объектілердегі көздері.
2. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария саласындағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы негізгі нормативтік құқықтық актілер.
3. Қазақстан Республикасының басқару, денсаулық сақтау, кәсіпкерлік, еңбек заңнамасы; рұқсат беру рәсімдері мен әкімшілік заңнама және басқа да заңнамалық актілер саласындағы заңнамасының негізгі ережелері.
4. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органдарда көзделген есептік-есептік құжаттама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Жұмысшылардың денсаулық жағдайлары мен еңбек жағдайларына байланысты деректерді жинау және талдау. Жұмысшылардың ағзасына өндірістік факторлардың әсері мәселесі бойынша клиникалық бейіндегі мамандардың қорытындысына сараптамалық баға беру
Машықтар:

1. Взаимодействовать с различными департаментами, включая руководство, медицинский персонал, производственные подразделения и работников, для сбора и анализа данных, связанных с состоянием здоровья работников и условиями труда, а также для совместной разработки планов и программ.
2. Изучать безопасное обращение с промышленными отходами и их влияние на здоровье сотрудников.
3. Идентифицировать потенциальные опасности на рабочем месте, анализировать их воздействие на здоровье работников и предлагать методы минимизации профессиональных рисков.
4. Владеть специализированными программами для обработки и интерпретации данных, связанных с состоянием здоровья работников и условиями труда.
5. Проводить опросы, анкетирование, интервью и анализировать данные медицинских осмотров и результаты лабораторных исследований.
6. Собирать данные о состоянии здоровья работников, условиях труда и профессиональных рисках, а также анализировать их для планирования профилактических мероприятий.
Знания:
1. Законодательных и нормативных документов по контролю и анализу состояния здоровья работающего населения.
2. Методов сбора данных и статистических инструментов для анализа показателей заболеваемости, травматизма и иных параметров здоровья работников.
3. Медицинских аспектов (физиология, патология, эпидемиология) и общих и специфических заболеваний, возникающих в период трудовой деятельности.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Вежливость
Дисциплинированность
Ответственность
Способность к обучению и самообучению
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.2
Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.3
Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
25. Карточка профессии "7.1 Врач (специалист) гигиены детей и подростков":
Код группы:

1. Қызметкерлердің денсаулық жағдайы мен еңбек жағдайларына қатысты деректерді жинау; талдау және жоспарлар мен бағдарламаларды бірлесіп әзірлеу үшін әртүрлі департаменттермен, соның ішінде басшылықпен, медициналық қызметкерлермен, өндірістік бөлімшелермен және қызметкерлермен өзара әрекеттесу.
2. Өнеркәсіптік қалдықтарды қауіпсіз басқаруды және олардың қызметкерлердің денсаулығына әсерін зерттеу.
3. Жұмыс орнындағы ықтимал қауіптерді анықтаңыз, олардың жұмысшылардың денсаулығына әсерін талдаңыз және кәсіби қауіп-қатерді азайту әдістерін ұсыныу.
4. Жұмысшылардың денсаулық жағдайы мен еңбек жағдайларына қатысты деректерді өңдеу және түсіндіру үшін арнайы бағдарламаларды меңгеру.
5. Сауалнамалар, сауалнамалар, сұхбаттар жүргізу және медициналық тексерулер мен зертханалық зерттеулердің нәтижелерін талдау.
6. Қызметкерлердің денсаулық жағдайы, еңбек жағдайлары және кәсіби қауіп-қатер туралы деректерді жинау, сондай-ақ алдын алу шараларын жоспарлау үшін оларды талдау.
Білімдер:
1. Жұмыс істейтін халықтың денсаулық жағдайын бақылау және талдау жөніндегі заңнамалық және нормативтік құжаттар.
2. Қызметкерлердің сырқаттанушылық, жарақаттану көрсеткіштерін және денсаулығының өзге де параметрлерін талдау үшін деректер мен статистикалық құралдарды жинау әдістері.
3. Медициналық аспектілері (физиология, патология, эпидемиология) және еңбек қызметі кезеңінде туындайтын жалпы және ерекше аурулар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Сыпайылық
Тәртіптілік
Жауапкершілік
Оқу және өз бетімен үйрену қабілеті
Күйзеліске төзімділік
Командада жұмыс істей білу
стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.2
Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.3
Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
25. Кәсіптің карточкасы "7.1 Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы)":
Топтың коды:

2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-001
Наименование профессии:
7.1 Врач (специалист) гигиены детей и подростков
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 5 лет по квалификации 6.3 или получение магистерской степени
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2269-2 - Врачи и специалисты-профессионалы санитарно-эпидемиологической службы
Основная цель деятельности:
Обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия населения Республики Казахстан
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Планирование санитарно-гигиенического контроля за детскими и подростковыми учреждениями
2. Деятельность по осуществлению государственного контроля (надзора) за объектами образования и воспитания и предоставлению государственных услуг.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение просветительной работы по вопросам организации здорового образа жизни детей и подростков.
Трудовая функция 1:
Планирование санитарно-гигиенического контроля за детскими и подростковыми учреждениями
Навык 1:
Организация и проведение лабораторных и инструментальных исследований состояния объектов образования и воспитания.
Умения:
1. Формулировать цели и задачи деятельности отдела надзора и контроля за объектами образования и дошкольного воспитания.
2. Разрабатывать ежегодный план проведения проверок, составлять план работы (годовой, квартальный).
3. Планировать частоту своевременного прохождения профилактических медицинских обследований сотрудниками детских и подростковых учреждений.
4. Давать предложения в комплексный план санитарно-оздоровительных мероприятий по улучшению санитарного состояния детских и подростковых учреждений.
Знания:
1. Директивных и законодательных документов, определяющих основные цели и задачи санитарно-эпидемиологического контроля, права и обязанности специалиста по гигиене детей и подростков.
2. Основных требований к проведению лабораторно-инструментальных исследований объектов образования и воспитания.
3. Нормативно-правовые акты по планированию и организации текущего санитарно-эпидемиологического надзора за объектами образования и воспитания.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Анализ и гигиеническая оценка полученных результатов по изучению качества объектов образования и воспитания
Умения:
1. Оценить результаты лабораторно-инструментальных исследований.
2. Оформить санитарно-эпидемиологические заключения по результатам исследования объектов образования и воспитания.
3. Проводить анализ причинно-следственных связей между заболеваемостью детского населения и качеством объектов образования и воспитания.
Знания:
1.Санитарно-гигиенические требования к условиям среды обитания детей и подростков.
2. Принципы организации профилактических мероприятий по предупреждению неблагоприятного влияния факторов окружающей среды обитания на организм детей и подростков.
3. Требований к оформлению необходимой учетно-отчетной документации.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Деятельность по осуществлению государственного контроля (надзора) за объектами образования и воспитания и предоставлению государственных услуг.
Навык 1:
Проведение социально-гигиенического мониторинга и оценки риска воздействия факторов среды обитания на здоровье детей и подростков.
Умения:
1.Собирать, обрабатывать, систематизировать и анализировать, данные о состоянии здоровья детского населения и среды обитания человека, по результатам проведенных санитарно-эпидемиологических обследований объектов, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору.
2.Оценивать физические, социальные, природно-климатические показатели и устанавливать критерии санитарно-эпидемиологического благополучия детского населения.
3.Выбирать ведущие показатели нарушения здоровья для социально-гигиенического мониторинга.
4.Разрабатывать оздоровительные мероприятия.
5.Составлять по результатам мониторинга сводки, доклады, рекомендации, научные прогнозы, диаграммы, таблицы, характеризующие динамику, направленность и интенсивность развития изменений.
6.Готовить информационно-аналитические материалы о результатах гигиенической диагностики влияния факторов среды обитания на здоровье детского населения.
7.Осуществлять методологическую и консультативную помощь по вопросам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Знания:
1. Основные физико-химические, математические естественно-научные понятия и методы сбора и медико-статистического анализа информации о состоянии условий образования и воспитания
2.Ведущие показатели нарушения здоровья для слежения в системе социально-гигиенического мониторинга;
3.Критерии санитарно-эпидемиологического благополучия детского населения.
4.Принципы изучения и оценки состояния здоровья детского населения (популяции) в связи с влиянием факторов среды обитания.
5.Принципы использования статистических методов для решения эпидемиологических задач и анализа эпидемиологических материалов.
6. Основы применения современных информационно-коммуникационных технологий, геоинформационных систем.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Планирование и проведение санитарно-эпидемиологического обследования территорий, зданий, строений, сооружений, помещений, оборудования объектов образования и воспитания.
Умения:
1. Осуществлять санитарно-эпидемиологический контроль и надзор в отношении субъектов (объектов) в соответствии с нормативно-правовыми актами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Осуществлять контроль за условиями организации режима занятий на объектах образования и воспитания.
3. Контролировать выполнение плана оздоровительных мероприятий на объекте.
4. Владеть навыками проведения физико-инструментальных замеров (уровней освещенности, параметров метеорологических факторов, электромагнитных и электростатических полей и замеров школьной мебели), отбора проб продуктов питания, смывов, воды, почвы и др. на микробиологические, санитарно-химические и паразитологические исследования.
5. Формулировать и выдавать предписания об устранении выявленных несоответствий и нарушений на объекте, прошедшем проверку.
6. Контролировать устранения выявленных нарушений при проверке.
7. Участвовать в разработке, организации и проведении санитарно-эпидемиологических, профилактических и противоэпидемических мероприятий на объектах образования и воспитания.

2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 6.3 деңгейінде кемінде 5 жыл немесе магистр дәрежесін алу
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2269-2 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің дәрігерлері және кәсіби мамандар
Қызметтің негізгі мақсаты:
ҚР халқының санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Балалар мен жасөспірімдер мекемелеріне санитариялық-гигиеналық бақылауды жоспарлау.
2. Білім беру және тәрбиелеу объектілеріне мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру және мемлекеттік қызметтер көрсету жөніндегі іс әрекет
Қосымша еңбек функциялары:
1. Балалар мен жасөспірімдердің салауатты өмір салтын ұйымдастыру мәселелері бойынша ағарту жұмыстарын жүргізу.
Еңбек функциясы 1:
Балалар мен жасөспірімдер мекемелеріне санитариялық-гигиеналық бақылауды жоспарлау.
Дағды 1:
Білім беру және тәрбиелеу объектілерінің жай-күйіне зертханалық және аспаптық зерттеулер ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:
1. Білім беру және мектепке дейінгі тәрбиелеу объектілерін қадағалау және бақылау бөлімі қызметінің мақсаттары мен міндеттерін тұжырымдау.
2. Тексерулер жүргізудің жыл сайынғы жоспарын әзірлеу, жұмыс жоспарын жасау (жылдық, тоқсандық).
3. Балалар мен жасөспірімдер мекемелерінің қызметкерлерінің профилактикалық медициналық тексеруден уақтылы өту жиілігін жоспарлау.
4. Балалар мен жасөспірімдер мекемелерінің санитариялық жағдайын жақсарту бойынша санитариялық-сауықтыру іс-шараларының кешенді жоспарына ұсыныстар беру.
Білімдер:
1. Санитариялық-эпидемиологиялық бақылаудың негізгі мақсаттары мен міндеттерін, балалар мен жасөспірімдер гигиенасы жөніндегі маманның құқықтары мен міндеттерін айқындайтын директивалық және заңнамалық құжаттар.
2. Білім беру және тәрбиелеу объектілеріне зертханалық-аспаптық зерттеулер жүргізуге қойылатын негізгі талаптар.
3. Білім беру және тәрбиелеу объектілеріне ағымдағы санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды жоспарлау және ұйымдастыру жөніндегі нормативтік-құқықтық актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Білім беру және тәрбиелеу объектілерінің сапасын зерделеу бойынша алынған нәтижелерді талдау және гигиеналық бағалау
Машықтар:
1. Зертханалық-аспаптық зерттеулердің нәтижелерін бағалау.
2. Білім беру және тәрбиелеу объектілерін зерттеу нәтижелері бойынша санитариялық-эпидемиологиялық қорытындылар жасау.
3. Балалар халқының аурушаңдығы мен білім беру және тәрбиелеу объектілерінің сапасы арасындағы себеп-салдарлық байланыстарға талдау жүргізу.
Білімдер:
1.Балалар мен жасөспірімдердің тіршілік ету ортасының жағдайына қойылатын санитариялық-гигиеналық талаптар.
2. Балалар мен жасөспірімдердің ағзасына қоршаған орта факторларының қолайсыз әсерін болдырмау үшін профилактикалық шараларды ұйымдастыру қағидаттары.
3. Қажетті есеп беру-есепке алу құжаттаманы дайындауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Білім беру және тәрбиелеу объектілеріне мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру және мемлекеттік қызметтер көрсету жөніндегі іс әрекет
Дағды 1:
Балалар мен жасөспірімдердің денсаулығына тіршілік ету ортасы факторларының әсер ету қауіп-қатерін бағалау және әлеуметтік-гигиеналық мониторинг жүргізу.
Машықтар:
1. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға және қадағалауға жататын объектілерді жүргізілген санитариялық-эпидемиологиялық зерттеп-қарау нәтижелері бойынша балалар халқының денсаулығы мен адамның мекендеу ортасы туралы деректерді жинау, өңдеу, жүйелеу және талдау.
2. Балалардың физикалық, әлеуметтік, табиғи-климаттық көрсеткіштерін бағалау және санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылық өлшемдерін белгілеу.
3. Әлеуметтік-гигиеналық мониторинг үшін денсаулықтың бұзылуының жетекші көрсеткіштерін таңдаңыз.
4. Сауықтыру шараларын әзірлеу.
5. Мониторинг нәтижелері бойынша өзгерістердің динамикасын, бағытын және қарқындылығын сипаттайтын қорытындылар, баяндамалар, ұсынымдар, ғылыми болжамдар, диаграммалар, кестелер жасау.
6. Тіршілік ету ортасы факторларының балалар денсаулығына әсерін гигиеналық диагностикалау нәтижелері туралы ақпараттық-талдамалық материалдар дайындау.
7. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мәселелер бойынша әдіснамалық және консультациялық көмекті жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Негізгі физика-химиялық, математикалық жаратылыстану-ғылыми ұғымдар мен білім беру және тәрбие жағдайларының жай-күйі туралы ақпаратты жинау және медициналық-статистикалық талдау әдістері.
2. Әлеуметтік-гигиеналық мониторинг жүйесінде қадағалау үшін денсаулықтың бұзылуының жетекші көрсеткіштері.
3. Балалардың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығының критерийі.
4. Тіршілік ету ортасы факторларының әсеріне байланысты балалар популяциясының (популяциясының) денсаулық жағдайын зерттеу және бағалау қағидаттары.
5. Эпидемиологиялық мәселелерді шешу және эпидемиологиялық материалдарды талдау үшін статистикалық әдістерді қолдану қағидаттары.
6. Заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, геоақпараттық жүйелерді қолдану негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Білім беру және тәрбиелеу объектілерінің аумақтарын, ғимараттарын, құрылыстарын, құрылыстарын, үй-жайларын, жабдықтарын санитариялық-эпидемиологиялық тексеруді жоспарлау және жүргізу
Машықтар:
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес субъектілерге (объектілерге) қатысты санитариялық-эпидемиологиялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру.
2. Білім беру және тәрбиелеу объектілерінде сабақ режимін ұйымдастыру жағдайларын бақылауды жүзеге асыру.
3. Нысандағы сауықтыру іс-шаралары жоспарының орындалуын бақылау.
4. Микробиологиялық, санитариялық-химиялық және паразитологиялық зерттеулерге физикалық-аспаптық өлшеулер (жарық деңгейлері, метеорологиялық факторлардың параметрлері, электромагниттік және электростатикалық өрістер және мектеп жиһазын өлшеу), тамақ өнімдерінің, шайындылардың, судың, топырақтың және т.б. сынамаларын алу дағдыларын меңгеру.
5. Тексеруден өткен объектіде анықталған сәйкессіздіктер мен бұзушылықтарды жою туралы ұйғарымдар тұжырымдау және беру.
6. Тексеру кезінде анықталған бұзушылықтарды жоюды бақылау.
7. Білім беру және тәрбиелеу объектілерінде санитариялық-эпидемиологиялық, профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шараларды әзірлеуге, ұйымдастыруға және өткізуге қатысу.

8. Устанавливать ограничительные мероприятия, в том числе карантин, на объектах образования и воспитания.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан в области здравоохранения, технического регулирования, обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2.Принципы гигиенического нормирования физических факторов среды обитания детей и подростков на объектах образования и воспитания.
3. Требований к приему в эксплуатацию объектов образования и воспитания.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение просветительной работы по вопросам организации здорового образа жизни детей и подростков.
Навык 1:
Планирование просветительной работы на объектах образования и воспитания.
Умения:
1. Формулировать цели и задачи деятельности отдела надзора и контроля за объектами образования и дошкольного воспитания.
2. Разрабатывать ежегодный план проведения просветительной работы по вопросам организации здорового образа жизни детей и подростков.
3. Давать предложения в комплексный план санитарно-оздоровительных мероприятий по улучшению санитарного состояния детских и подростковых учреждений.
Знания:
1. Директивных и законодательных документов, определяющих основные цели и задачи просветительной работы по вопросам организации здорового образа жизни детей и подростков.
2. Основных требований к проведению просветительной работы на объектах образования и воспитания.
3. Этапы и принципы реализации просветительной работы по вопросам здорового образа жизни детей и подростков.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Организация и проведение просветительной работы на объектах образования и воспитания.
Умения:
1. Оформить заключения по результатам проведения просветительной работы по вопросам организации здорового образа жизни детей и подростков.
2. Проводить анализ причинно-следственных связей между состоянием здоровья детского населения и качеством объектов образования и воспитания.
3. Осуществлять методологическую и консультативную помощь по вопросам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия детского населения.
Знания:
1. Основных методов сбора и статистического анализа информации о состоянии условий образования и воспитания
2.Ведущих показателей нарушения здоровья для слежения в системе социально-гигиенического мониторинга;
3. Критерий санитарно-эпидемиологического благополучия детского населения.
4. Основ применения современных информационно-коммуникационных технологий, геоинформационных систем.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Компьютерная грамотность
Многозадачность
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.2
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.3
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог

8. Білім беру және тәрбиелеу объектілерінде шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді белгілеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау, техникалық реттеу, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету саласындағы заңнамалары.
2. Білім беру және тәрбиелеу объектілеріндегі балалар мен жасөспірімдердің тіршілік ету ортасының физикалық факторларын гигиеналық нормалау қағидаттары.
3. Білім беру және тәрбиелеу объектілерін пайдалануға қабылдауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Балалар мен жасөспірімдердің салауатты өмір салтын ұйымдастыру мәселелері бойынша ағарту жұмыстарын жүргізу.
Дағды 1:
Білім беру және тәрбиелеу объектілерінде ағарту жұмыстарын жоспарлау.
Машықтар:
1. Білім беру және мектепке дейінгі тәрбиелеу объектілерін қадағалау және бақылау бөлімі қызметінің мақсаттары мен міндеттерін тұжырымдау.
2. Балалар мен жасөспірімдердің салауатты өмір салтын ұйымдастыру мәселелері бойынша ағарту жұмыстарын жүргізудің жыл сайынғы жоспарын әзірлеу.
3. Балалар мен жасөспірімдер мекемелерінің санитариялық жағдайын жақсарту бойынша санитариялық-сауықтыру іс-шараларының кешенді жоспарына ұсыныстар беру.
Білімдер:
1. Балалар мен жасөспірімдердің салауатты өмір салтын ұйымдастыру мәселелері бойынша ағарту жұмысының негізгі мақсаттары мен міндеттерін айқындайтын директивалық және заңнамалық құжаттар.
2. Білім беру және тәрбиелеу объектілерінде ағарту жұмыстарын жүргізуге қойылатын негізгі талаптар.
3. Балалар мен жасөспірімдердің салауатты өмір салты мәселелері бойынша ағарту жұмыстарын іске асыру кезеңдері мен қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Білім беру және тәрбиелеу объектілерінде ағарту жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу.
Машықтар:
1. Балалар мен жасөспірімдердің салауатты өмір салтын ұйымдастыру мәселелері бойынша ағарту жұмыстарын жүргізу нәтижелері бойынша қорытындылар рәсімдеу.
2. Балалар денсаулығының жай-күйі мен білім беру және тәрбиелеу объектілерінің сапасы арасындағы себеп-салдарлық байланыстарға талдау жүргізу.
3. Балалардың санитариялық-эпидемиологиялық сауаматтылығы саласындағы мәселелер бойынша әдіснамалық және консультациялық көмекті жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Білім беру және тәрбиелеу жағдайларының жай күйі туралы ақпаратты жинаудың және статистикалық талдаудың негізгі әдістері.
2. Әлеуметтік-гигиеналық мониторинг жүйесінде қадағалау үшін денсаулықтың бұзылуының жетекші көрсеткіштері.
3. Балалардың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығының критерийі.
4. Заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, геоақпараттық жүйелерді қолдану негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Компьютерлік сауаттылық
Көп мәселелік
Тәртіптілік
ізгі ниет
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.2
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.3
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог

26. Карточка профессии "7.1 Врач (специалист) радиационной гигиены":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-006
Наименование профессии:
7.1 Врач (специалист) радиационной гигиены
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 5 лет по квалификации 6.3 или получение магистерской степени
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2269-2-002 - Врач гигиены питания
2269-2-003 - Врач гигиены труда
2269-2-004 - Врач коммунальной гигиены
2269-2-005 - Врач общей гигиены
2269-2-007 - Врач санитарно-эпидемиологической службы
2213-3-002 - Врач-радиолог
2216-3-002 - Врач лучевой диагностики
2133-1 - Экологи
Основная цель деятельности:
Обеспечение радиационной безопасности персонала, населения и окружающей среды.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Деятельность по обеспечению радиационной безопасности персонала, населения и окружающей среды
2. Деятельность по оценке радиационных рисков и разработке мер по радиационной защите населения и персонала работающих с источниками ионизирующих излучений.
Дополнительные трудовые функции:
1. Деятельность по обеспечению радиационной безопасности среды обитания для здоровья человека
Трудовая функция 1:
Деятельность по обеспечению радиационной безопасности персонала, населения и окружающей среды
Навык 1:
Государственный санитарно-эпидемиологический контроль и надзор в области радиационной гигиены
Умения:
1. Участвовать в проведении санитарного обследования объектов с использованием основных нормативно-правовых актов в области радиационной безопасности населения и охраны окружающей среды от радиоактивного загрязнения.
2. Осуществлять контроль выполнения предложений и предписаний органов государственного санитарно-эпидемиологического надзора по обеспечению радиационной безопасности персонала, населения и окружающей среды.
3. Вести учетно-отчетную документацию, предусмотренную в организациях здравоохранения.
Знания:
1. Основных источников ионизирующего излучения.
2. Особенностей действия ионизирующего излучения при работе с закрытыми и открытыми источниками ионизирующего излучения.

26. Кәсіптің карточкасы "7.1 Радиациялық гигиена дәрігері (маманы)":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-006
Кәсіптің атауы:
7.1 Радиациялық гигиена дәрігері (маманы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 6.3 деңгейінде кемінде 5 жыл немесе магистр дәрежесін алу
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2269-2-002 - Тамақтану гигиенасы дәрігері
2269-2-003 - Еңбек гигиенасы дәрігері
2269-2-004 - Коммуналдық гигиена дәрігері
2269-2-005 - Жалпы гигиена дәрігері
2269-2-007 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері
2213-3-002 - Дәрігер-радиолог
2216-3-002 - Сәулелік диагностика дәрігері
2133-1 - Экологтар
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қызметкердің, халықтың және қоршаған ортаның радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қызметкердің, халықтың және қоршаған ортаның радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызмет
2. Радиациялық қауіп-қатерді бағалау және иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істейтін халық пен персоналды радиациялық қорғау жөніндегі шараларды әзірлеу жөніндегі қызмет.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Адам денсаулығы үшін тіршілік ету ортасының радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызмет
Еңбек функциясы 1:
Қызметкердің, халықтың және қоршаған ортаның радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызмет
Дағды 1:
Радиациялық гигиена саласындағы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау.
Машықтар:
1. Халықтың радиациялық қауіпсіздігі және қоршаған ортаны радиоактивті ластанудан қорғау саласындағы негізгі нормативтік-құқықтық актілерді пайдалана отырып, объектілерге санитариялық тексеру жүргізуге қатысу.
2. Қызметкердің, халықтың және қоршаған ортаның радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының ұсыныстары мен нұсқамаларының орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
3. Денсаулық сақтау ұйымдарында көзделген есепке алу-есеп беру құжаттаманы жүргізу.
Білімдер:
1. Иондаушы сәуленің негізгі көздері.
2 Иондаушы сәуленің жабық және ашық көздерімен жұмыс істеу кезіндегі иондаушы сәуленің әсер ету ерекшеліктері.

3. Принципов гигиенического нормирования воздействия ионизирующего излучения на население.
4. Основных нормативно-правовых актов в области радиационной безопасности населения и охраны окружающей среды от радиоактивного загрязнения.
5. Учетно-отчетной документации, предусмотренной в организациях здравоохранения.
6. Современных научных достижений зарубежной и отечественной медицины, организации санитарного просвещения, гигиенического воспитания населения и пропаганды здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Выдача санитарно-эпидемиологических заключений
Умения:
1. Принимать и регистрировать заявления и прилагаемые к ним документы.
2. Формировать и направлять межведомственные запросы в органы (организации), участвующие в предоставлении государственной услуги.
3. Проверять области аккредитации испытательной лаборатории (центра) и соответствие сведений в документах требованиям государственных санитарно-эпидемиологических правил и нормативов; проверять полноту проведенных исследований и испытаний и их соответствие утвержденным методикам.
4. Формировать уведомление об отказе либо заключение с предложением принять решение о выдаче санитарно-эпидемиологического заключения.
Знания:
1. Законодательства Республики Казахстан в сфере здравоохранения, технического регулирования и обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Санитарно-эпидемиологических требований к качеству и безопасности пищевых продуктов и пищевого сырья и принципов гигиенического нормирования факторов среды обитания человека в условиях населенных мест.
3. Принципов организации и содержания профилактических мероприятий по предупреждению или уменьшению степени неблагоприятного влияния факторов среды обитания на человека в условиях населенных мест.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Деятельность по оценке радиационных рисков и разработке мер по радиационной защите населения и персонала работающих с источниками ионизирующих излучений.
Навык 1:
Разработка мер по радиационной защите населения, персонала работающих в контакте с источниками ионизирующих излучений.
Умения:
1. Владеть навыками оценки рисков, выбора и применения средств индивидуальной и коллективной защиты (защита временем, количеством, расстоянием: экранирование, дистанцирование, химическая защита, специальные сооружения).
2. Применять меры согласно требованиям нормативно-правовых актов РК по радиационной защите населения и персонала.
3. Разрабатывать планы действий в аварийных ситуациях, включая эвакуацию и специальную санитарную обработку.
Знания:

3. Халыққа иондаушы сәуленің әсерін гигиеналық нормалау қағидаттары.
4. Халықтың радиациялық қауіпсіздігі және қоршаған ортаны радиоактивті ластанудан қорғау саласындағы негізгі нормативтік-құқықтық актілер.
5. Денсаулық сақтау ұйымдарында көзделген есепке алу-есеп беру құжаттама.
6. Шетелдік және отандық медицинаның, санитариялық ағартуды ұйымдастырудың, халықты гигиеналық тәрбиелеудің және салауатты өмір салтын насихаттаудың заманауи ғылыми жетістіктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беру
Машықтар:
1. Өтініштерді және оған қосымша берілетін құжаттарды қабылдау және тіркеу.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қатысатын органдарға (ұйымдарға) ведомствоаралық сұранысты қалыптастыру және жіберу.
3. Сынақтық зертханасының (орталығының) аккредиттеу салаларын және құжаттарда баяндалған ақпараттың мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қағидаттары мен нормативтердің талаптарына сәйкестігін тексеру, сондай-ақ жүргізілген зерттеулер мен сынақтардың толықтығын, олардың әдістемелерге сәйкестігін тексеру.
4. Бас тарту туралы хабарлама немесе санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беру туралы шешім қабылдау ұсынысымен қорытынды қалыптастыру.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау, техникалық реттеу және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету саласындағы заңнамасы.
2. Азық-түлік өнімдері мен тамақ шикізатының сапасы мен қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар және елді мекендер жағдайында адамның тіршілік ету ортасының факторларын гигиеналық нормалау қағидаттары.
3. Елді мекендер жағдайында тіршілік ету ортасы факторларының адамға қолайсыз әсер ету дәрежесінің алдын алу немесе азайту жөніндегі профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және мазмұны қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Радиациялық қауіп-қатерді бағалау және иондаушы сәуле көздерімен жұмыс істейтін халық пен персоналды радиациялық қорғау жөніндегі шараларды әзірлеу жөніндегі қызмет.
Дағды 1:
Иондаушы сәуле көздерімен байланыста жұмыс істейтін халықты, персоналды радиациялық қорғау жөніндегі шараларды әзірлеу.
Машықтар:
1. Қауіп-қатерді бағалау, жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын таңдау және қолдану дағдыларын меңгеру (уақытты, мөлшерді, қашықтықты қорғау: экрандау, қашықтықты сақтау, химиялық қорғау, арнайы құрылыстар).
2. ҚР нормативтік-құқықтық актілерінің халықты және персоналды радиациялық қорғау жөніндегі талаптарына сәйкес шаралар қолдану.
3. Эвакуация мен арнайы санитариялық өңдеуді қоса алғанда, авариялық жағдайларда іс-қимыл жоспарларын әзірлеу.
Білімдер:

1. Особенностей взаимодействия ионизирующего излучения с веществом и биологическими объектами.
2. Принципов защиты при работе с закрытыми и открытыми источниками ионизирующего излучения.
3. Законодательства и нормативных документов, регулирующих радиационную безопасность в Республике Казахстан.
4. Базовые знания в области анализа данных, умение пользоваться специализированным программным обеспечением, таким как SPSS, Statistica
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Оценка радиационных рисков на здоровье населения, персонала работающих в контакте с источниками ионизирующих излучений.
Умения:
1. Анализировать информации по радиационной обстановке в республике (область, город) из официальных источников (статистические отчетности о заболеваемости населения, медико-биологических данных, демографических процессах, социально-экономической ситуации и санитарном состоянии объектов окружающей среды для оценки влияния радиации на здоровье.
2. Использовать нормативно-правовые акты при проведении оценки рисков и разработке мер безопасности.
3. Рассчитывать дозы облучения, полученные как населением, так и персоналом в различных радиационных ситуациях.
4. Проводить количественную оценку риска стохастических эффектов (вероятностных эффектов) облучения.
5. Проводить оперативный контроль радиационной обстановки и применять установленные критерии вмешательства.
Знания:
1. Основных источников ионизирующего излучения.
2. Особенностей действия ионизирующего излучения при работе с закрытыми и открытыми источниками ионизирующего излучения.
3. Принципов гигиенического нормирования воздействия ионизирующего излучения на население.
4. Основных нормативно-правовых актов в области радиационной безопасности населения и охраны окружающей среды от радиоактивного загрязнения.
5. Учетно-отчетной документации, предусмотренной в организациях здравоохранения.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Деятельность по обеспечению радиационной безопасности среды обитания для здоровья человека
Навык 1:
Осуществление радиометрического и дозиметрического контроля
Умения:
1. Использовать методы обнаружения и регистрации ионизирующих излучений.
2. Владеть методами группового и индивидуального дозиметрического контроля.
3. Использовать методы измерения уровня радиационного загрязнения поверхностей и определения радиоактивности пищевых продуктов, воды и воздуха.
Знания:
1. Методов обнаружения и регистрации ионизирующих излучений.
2. Методов группового и индивидуального дозиметрического контроля.

1. Иондаушы сәуленің затпен және биологиялық объектілермен өзара әрекеттесу ерекшеліктері.
2. Иондаушы сәуленің жабық және ашық көздерімен жұмыс істеу кезінде қорғау қағидаттары.
3. Қазақстан Республикасындағы радиациялық қауіпсіздікті реттейтін заңнамалар мен нормативтік құжаттар.
4. Деректерді талдау саласындағы негізгі білім, SPSS, Statistica сияқты мамандандырылған бағдарламалық жасақтаманы қолдана білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Иондаушы сәуле көздерімен байланыста жұмыс істейтін халықтың, персоналдың денсаулығына радиациялық қауіп-қатерді бағалау.
Машықтар:
1. Радиацияның денсаулыққа әсерін бағалау үшін республикадағы (облыс, қала) радиациялық жағдай бойынша ақпаратты ресми көздерден (халықтың сырқаттануы, медициналық-биологиялық деректер, демографиялық процестер, әлеуметтік-экономикалық жағдай және қоршаған орта объектілерінің санитариялық жағдайы туралы статистикалық есептер) талдау.
2. Қауіп-қатерді бағалау және қауіпсіздік шараларын әзірлеу кезінде нормативтік-құқықтық актілерді қолданыңыз.
3. Әр түрлі радиациялық жағдайларда тұрғындар да, қызметкерлер де алған сәулелену дозаларын есептеңіз.
4. Сәулеленудің стохастикалық әсерлерінің (ықтималдық әсерлерінің) қауіп-қатерін сандық бағалау.
5. Радиациялық жағдайды жедел бақылауды жүргізу және араласудың белгіленген өлшемдерін қолдану.
Білімдер:
1. Иондаушы сәуленің негізгі көздері.
2. Иондаушы сәулеленудің жабық және ашық көздерімен жұмыс істеу кезіндегі иондаушы сәуленің әсер ету ерекшеліктері.
3. Иондаушы сәуленің халыққа әсерін гигиеналық нормалау қағидаттары.
4. Халықтың радиациялық қауіпсіздігі және қоршаған ортаны радиоактивті ластанудан қорғау саласындағы негізгі нормативтік-құқықтық актілер.
5. Денсаулық сақтау ұйымдарында көзделген есепке алу-есептік құжаттама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Адам денсаулығы үшін тіршілік ету ортасының радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызмет
Дағды 1:
Радиометриялық және дозиметриялық бақылауды жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Иондаушы сәулені анықтау және тіркеу әдістерін қолдану.
2. Топтық және жеке дозиметриялық бақылау әдістерін меңгеру.
3. Беткейлердің радиациялық ластану деңгейін өлшеу, тамақ, су және ауаның радиоактивтілігін анықтау әдістерін қолдану.
Білімдер:
1. Иондаушы сәулені анықтау және тіркеу әдістері.
2. Топтық және жеке дозиметриялық бақылау әдістері.

3. Методов измерения уровня радиационного загрязнения поверхностей и определения радиоактивности пищевых продуктов, воды и воздуха.
4. Законодательства и нормативно-правовых актов, регулирующих радиационную безопасность населения в Республике Казахстан.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Проведение социально-гигиенического мониторинга и оценки риска воздействия факторов среды обитания на здоровье человека.
Умения:
1. Проводить анализ материалов официальной статистики о заболеваемости населения, демографических процессах, социально-экономической ситуации и санитарном состоянии объектов окружающей среды; анализировать формы учетной и отчетной медицинской документации.
2. Выбирать ведущие показатели нарушения здоровья для слежения в системе социально-гигиенического мониторинга.
3. Устанавливать места измерений объектов для характеристики распространения фактора на территории и возможного влияния на человека; определять периодичность и кратность наблюдений и исследований.
Знания:
1. Основных физико-химических, математических и естественно-научных понятий и методов сбора и медико-статистического анализа информации о состоянии санитарно-эпидемиологической обстановки.
2. Принципов государственного учета показателей состояния здоровья населения и демографических показателей.
3. Основ применения современных информационно-коммуникационных технологий и геоинформационных систем.
4. Принципов гигиенического изучения состояния здоровья и профилактики заболеваемости населения (популяции).
5. Методики оценки риска для здоровья населения.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Аккуратность
Выносливость и усердие
Инициативность
Ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.2
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.3
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог

3. Беттердің радиациялық ластану деңгейін өлшеу және тамақ, су және ауаның радиоактивтілігін анықтау әдістері.
4. Қазақстан Республикасындағы халықтың радиациялық қауіпсіздігін реттейтін заңнамалар мен нормативтік-құқықтық актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Әлеуметтік-гигиеналық мониторинг жүргізу және тіршілік ету ортасы факторларының адам денсаулығына әсер ету қауіп-қатерін бағалау.
Машықтар:
1. Халықтың сырқаттануы, демографиялық процестер, әлеуметтік-экономикалық жағдай және қоршаған орта объектілерінің санитариялық жағдайы туралы ресми статистика материалдарына талдау жүргізу; есептік және есепті медициналық құжаттама нысандарын талдау.
2. Әлеуметтік-гигиеналық мониторинг жүйесінде қадағалау үшін денсаулықтың бұзылуының жетекші көрсеткіштерін таңдау.
3. Аумақта фактордың таралуын және адамға ықтимал әсерін сипаттау үшін объектілерді өлшеу орындарын белгілеу; бақылаулар мен зерттеулердің жиілігі мен жиілігін анықтау.
Білімдер:
1. Негізгі физика-химиялық, математикалық және жаратылыстану-ғылыми ұғымдар мен санитариялық-эпидемиологиялық жағдайдың жай-күйі туралы ақпаратты жинау және медициналық-статистикалық талдау әдістері.
2. Халықтың денсаулық жағдайы көрсеткіштерін және демографиялық көрсеткіштерді мемлекеттік есепке алу қағидаттары.
3. Заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологиялар мен геоақпараттық жүйелерді қолдану негіздері.
4. Халықтың (халықтың) денсаулық жағдайын гигиеналық зерттеу және сырқаттанушылықтың алдын алу қағидаттары.
5. Халық денсаулығы үшін қауіп-қатерді бағалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дәлдік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Бастамашылық
Жауапкершілік
Күйзеліске төзімділік
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.2
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.3
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог

27. Карточка профессии "7.1 Врач (специалист) коммунальной гигиены":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-004
Наименование профессии:
7.1 Врач (специалист) коммунальной гигиены
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 5 лет по квалификации 6.3 или получение магистерской степени
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2269-2-007 - Врач санитарно-эпидемиологической службы
2269-2 - Врачи и специалисты-профессионалы санитарно-эпидемиологической службы
2269-2-001 - Врач гигиены детей и подростков
2269-2-002 - Врач гигиены питания
2269-2-003 - Врач гигиены труда
2269-2-005 - Врач общей гигиены
2269-2-010 - Врач-гигиенист
Основная цель деятельности:
Обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия населения РК
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Деятельность по осуществлению государственного санитарно-эпидемиологического контроля (надзора) за коммунальными объектами и предоставлению государственных услуг.
2. Гигиенический мониторинг качества окружающей среды.
Дополнительные трудовые функции:
1. Анализ результатов гигиенического мониторинга, выявление причинно-следственных связей между состоянием здоровья населения и факторами окружающей среды.
Трудовая функция 1:
Деятельность по осуществлению государственного санитарно-эпидемиологического контроля (надзора) за коммунальными объектами и предоставлению государственных услуг.
Навык 1:
Планирование и проведение санитарно-эпидемиологического обследования территорий, зданий, строений, сооружений, помещений, оборудования коммунальных объектов.
Умения:
1. Разработать ежегодный план проведения проверок объектов в области коммунальной гигиены.
2. Согласовать с органом прокуратуры внеплановые выездные проверки на коммунальные объекты.
3. Проводить санитарное обследование территорий, зданий, строений, сооружений, оборудования и содержания коммунальных объектов.
Знания:
1. Законодательные документы Республики Казахстан в области здравоохранения, технического регулирования, обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Принципы гигиенического нормирования химических, физических и биологических факторов среды обитания человека в условиях населенных мест.

27. Кәсіптің карточкасы "7.1 Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы)":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-004
Кәсіптің атауы:
7.1 Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 6.3 деңгейінде кемінде 5 жыл немесе магистр дәрежесін алу
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2269-2-007 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері
2269-2 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің дәрігерлері және кәсіби мамандар
2269-2-001 - Балалар және жасөспірімдер гигиенасы дәрігері
2269-2-002 - Тамақтану гигиенасы дәрігері
2269-2-003 - Еңбек гигиенасы дәрігері
2269-2-005 - Жалпы гигиена дәрігері
2269-2-010 - Дәрігер-гигиенист
Қызметтің негізгі мақсаты:
ҚР халқының санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Коммуналдық объектілерге мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру және мемлекеттік қызметтер көрсету жөніндегі қызмет.
2. Қоршаған орта сапасының гигиеналық мониторингі.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Гигиеналық мониторинг нәтижелерін талдау, халықтың денсаулық жағдайы мен қоршаған орта факторлары арасындағы себеп-салдарлық байланыстарды анықтау.
Еңбек функциясы 1:
Коммуналдық объектілерге мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру және мемлекеттік қызметтер көрсету жөніндегі қызмет.
Дағды 1:
Коммуналдық объектілердің аумақтарын, ғимараттарын, құрылыстарын, үй-жайларын, жабдықтарын санитариялық-эпидемиологиялық тексеруді жоспарлау және жүргізу.
Машықтар:
1. Коммуналдық гигиена саласындағы объектілерді тексеруді жүргізудің жыл сайынғы жоспарын әзірлеу.
2. Коммуналдық объектілерге жоспардан тыс тексерулер жүргізуге прокуратура органымен келісу.
3. Коммуналдық объектілердің аумақтарына, ғимараттарына, құрылыстарына, құрылыстарына, жабдықтарына және күтіп-ұстауға санитариялық тексеру жүргізу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау, техникалық реттеу, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету саласындағы заңнамалық құжаттары.
2. Елді мекендер жағдайында адамның тіршілік ету ортасының химиялық, физикалық және биологиялық факторларын гигиеналық нормалау қағидаттары.

3. Санитарно-эпидемиологические требования к коммунальным объектам различного назначения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Гигиеническая оценка и анализ результатов лабораторных исследований.
Умения:
1. Осуществить контроль за соблюдением санитарных норм и правил на коммунальных объектах.
2. Выдавать санитарно-эпидемиологическое заключение на основании результатов профилактического контроля и (или) санитарно-эпидемиологической экспертизы (на объекты промышленного и гражданского назначения; проекты нормативной документации по предельно допустимым выбросам и предельно допустимым сбросам вредных веществ и физических факторов в окружающую среду, зонам санитарной охраны, проектам по установлению СЗЗ).
3. Формулировать и выдавать предписания об устранении выявленных несоответствий и нарушений на объекте, прошедшем проверку.
Знания:
1. Цели и методы государственного санитарно-эпидемиологического надзора на объектах жилищно-коммунального хозяйства и социально-бытовой среды.
2. Порядок применения мер по пресечению выявленных нарушений, требований санитарного законодательства, технических регламентов и (или) устранению последствий нарушений.
3. Правила регистрации, учета и обработки результатов исследований объектов окружающей среды.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Гигиенический мониторинг качества окружающей среды.
Навык 1:
Проведение мониторинга качества и безопасности основных компонентов среды обитания: воздуха, воды (питьевой и в водоемах), почвы.
Умения:
1. Определить приоритетные загрязнители объектов окружающей среды и контрольные точки проведения инструментальных исследований и отбора проб из различных сред.
2. Формировать сбор информации о состоянии различных факторов окружающей среды (качество воды, воздуха, земли, уровень шума, радиационный фон, условия труда, питание) и соответствующие показатели состояния здоровья населения (заболеваемость, смертность, инвалидность).
3. Проводить системный анализ и оценку полученных данных для выявления изменений в состоянии здоровья населения и окружающей среды.
Знания:
1. Директивные и законодательные документы, определяющие основные цели и задачи санитарно-эпидемиологического надзора, права и обязанности специалиста по коммунальной гигиене.
2. Основные физико-химические, математические, естественно-научные понятия и методы сбора и медико-статистический анализ информации о состоянии санитарно-эпидемиологической обстановки.

3. Әртүрлі мақсаттағы коммуналдық объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Зертханалық зерттеулердің нәтижелерін гигиеналық бағалау және талдау.
Машықтар:
1. Коммуналдық объектілерде санитариялық нормалар мен ережелердің сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
2. Профилактикалық бақылау және (немесе) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама нәтижелері негізінде санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беру (өнеркәсіптік және азаматтық мақсаттағы объектілерге; қоршаған ортаға зиянды заттар мен физикалық факторлардың шекті жол берілетін шығарындылары мен шекті жол берілетін төгінділері, санитариялық қорғау аймақтары, СҚА белгілеу жөніндегі жобалар бойынша нормативтік құжаттаманың жобалары).
3. Тексеруден өткен объектіде анықталған сәйкессіздіктер мен бұзушылықтарды жою туралы ұйғарымдар тұжырымдау және беру.
Білімдер:
1. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және әлеуметтік-тұрмыстық орта объектілеріндегі мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалаудың мақсаттары мен әдістері.
2. Анықталған бұзушылықтардың, санитариялық заңнама талаптарының, техникалық регламенттердің жолын кесу және (немесе) бұзушылықтардың салдарын жою жөніндегі шараларды қолдану тәртібін айқындайтын жағдайлар.
3. Қоршаған орта объектілерін зерттеу нәтижелерін тіркеу, есепке алу және өңдеу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Қоршаған орта сапасының гигиеналық мониторингі.
Дағды 1:
Тіршілік ету ортасының негізгі компоненттерінің сапасы мен қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу: ауа, су (ауыз су және су қоймаларында), топырақ.
Машықтар:
1. Қоршаған орта объектілерінің басым ластағыштарын және аспаптық зерттеулер жүргізудің және әртүрлі ортадан сынамалар алудың бақылау нүктелерін айқындау.
2. Қоршаған ортаның әртүрлі факторларының жай-күйі (судың, ауаның, жердің сапасы, шу деңгейі, радиациялық фон, еңбек жағдайлары, тамақтану) және халықтың денсаулық жағдайының тиісті көрсеткіштері (сырқаттанушылық, өлім-жітім, мүгедектік) туралы ақпарат жинауды жүргізу.
3. Халықтың денсаулығы мен қоршаған ортадағы өзгерістерді анықтау үшін алынған деректерге жүйелі талдау және бағалау жүргізу.
Білімдер:
1. Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалаудың негізгі мақсаттары мен міндеттерін, Коммуналдық гигиена жөніндегі маманның құқықтары мен міндеттерін айқындайтын директивалық және заңнамалық құжаттар.
2. Негізгі физика-химиялық, математикалық, жаратылыстану-ғылыми ұғымдар мен санитариялық-эпидемиологиялық жағдайдың жай-күйі туралы ақпаратты жинау және медициналық-статистикалық талдау әдістері.

3. Гигиенические нормативы и санитарно-эпидемиологические правила качества объектов окружающей среды.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Организация и проведение лабораторных и инструментальных исследований состояния окружающей среды.
Умения:
1. Организовать отбор проб объектов внешней среды (атмосферный воздух, вода, почва), забор материала для лабораторных исследований.
2. Определить ведущие загрязнители по факторам окружающей среды и территориям для оптимизации лабораторного контроля и выделения наиболее значимых для системы социально-гигиенического мониторинга.
3. Проводить инструментальные исследования различных факторов окружающей среды.
Знания:
1. Основные требования проведения лабораторно-инструментальных исследований объектов среды обитания человека.
2. Порядок и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности, трудовое законодательство.
3. Санитарно-гигиенические показатели состояния объектов окружающей среды и показатели степени опасности загрязнения атмосферного воздуха, питьевой воды, водных объектов хозяйственно-питьевого и рекреационного водопользования, почвы.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Анализ результатов гигиенического мониторинга, выявление причинно-следственных связей между состоянием здоровья населения и факторами окружающей среды.
Навык 1:
Подготовить аналитические отчеты, информационные данные и предложения по вопросам обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения на основе собранных данных результатов и лабораторных исследований.
Умения:
1. Контролировать устранения выявленных нарушений при проверке объектов коммунальной гигиены.
2. Участвовать в разработке, организации и проведении санитарно-эпидемиологических, профилактических и противоэпидемических мероприятий на коммунальных объектах.
3. Устанавливать ограничительные мероприятия, в том числе карантин, на обслуживаемой территории (на отдельных объектах).
Знания:
1. Принципы изучения и оценки состояния здоровья населения (популяции) в связи с влиянием факторов среды обитания.
2. Принципы использования статистических методов для решения эпидемиологических задач и анализа эпидемиологических материалов.
3. Основы применения современных информационно-коммуникационных технологий, геоинформационных систем.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Проведение анализа данных о заболеваемости населения, связанных с неблагоприятными факторами окружающей среды, для оценки санитарно-эпидемиологической ситуации на территории.
Умения:

3. Қоршаған орта объектілері сапасының гигиеналық нормативтері мен санитариялық-эпидемиологиялық қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Қоршаған ортаның жай-күйіне зертханалық және аспаптық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу.
Машықтар:
1. Сыртқы орта объектілерінің (атмосфералық ауа, су, топырақ) сынамаларын алуды, зертханалық зерттеулер үшін материал алуды ұйымдастыру.
2. Зертханалық бақылауды оңтайландыру және әлеуметтік-гигиеналық мониторинг жүйесі үшін ең маңыздыларын бөлу үшін қоршаған орта факторлары мен аумақтар бойынша жетекші ластаушы заттарды анықтау.
3. Қоршаған ортаның әртүрлі факторлары бойынша аспаптық зерттеулер жүргізу.
Білімдер:
1. Адамның тіршілік ету ортасы объектілеріне зертханалық-аспаптық зерттеулер жүргізудің негізгі талаптары.
2. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі тәртіп пен нормалар, еңбек заңнамасы.
3. Қоршаған орта объектілерінің жай-күйінің санитариялық-гигиеналық көрсеткіштері және атмосфералық ауаның, ауыз судың, шаруашылық-ауыз су және рекреациялық су пайдаланудың су объектілерінің, топырақтың ластану қаупінің көрсеткіштері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Гигиеналық мониторинг нәтижелерін талдау, халықтың денсаулық жағдайы мен қоршаған орта факторлары арасындағы себеп-салдарлық байланыстарды анықтау.
Дағды 1:
Жиналған нәтижелер мен зертханалық зерттеулер деректері негізінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету мәселелері бойынша талдамалық есептер, ақпараттық деректер мен ұсыныстар дайындау.
Машықтар:
1. Коммуналдық гигиена объектілерін тексеру кезінде анықталған бұзушылықтарды жоюды бақылау.
2. Коммуналдық объектілерде санитариялық-эпидемиологиялық, профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шараларды әзірлеуге, ұйымдастыруға және өткізуге қатысу.
3. Қызмет көрсетілетін аумақта (жекелеген объектілерде) шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді белгілеу.
Білімдер:
1. Тіршілік ету ортасы факторларының әсеріне байланысты халықтың (халықтың) денсаулық жағдайын зерттеу және бағалау қағидаттары.
2. Эпидемиологиялық мәселелерді шешу және эпидемиологиялық материалдарды талдау үшін статистикалық әдістерді қолдану қағидаттары.
3. Қазіргі заманғы ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, геоақпараттық жүйелерді қолдану негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Аумақтағы санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды бағалау үшін қоршаған ортаның қолайсыз факторларымен байланысты халықтың сырқаттануы туралы деректерге талдау жүргізу.
Машықтар:

1. Проводить анализ материалов официальной статистики о заболеваемости населения, демографических процессах, социально-экономической ситуации, санитарном состоянии объектов окружающей среды; анализа форм учетной и отчетной медицинской документации.
2. Проводить оценку биологических, химических, физических, социальных, природно-климатических показателей и установление критериев санитарно-эпидемиологического благополучия населения района и города.
3. Применить современные методы анализа санитарно-эпидемиологической ситуации, выявляет основные факторы, влияющие на состояние здоровья населения, определяет приоритетные направления по профилактике заболеваний.
Знания:
1. Критерий и показатели оценки состояния здоровья населения, социологические методы исследования; микробиологические, паразитологические, санитарно-химические, токсикологические, радиологические методы исследований и замеров физических факторов.
2. Санитарно-гигиенические показатели состояния объектов окружающей среды и показатели степени опасности загрязнения атмосферного воздуха, питьевой воды, водных объектов хозяйственно-питьевого и рекреационного водопользования, почвы;
3. Правила хранения, обработки и систематизации данных наблюдения за состоянием здоровья населения и среды обитания человека, ведение баз данных мониторинга окружающей среды.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Умение работать в команде
Выносливость и усердие
Сотрудничество и взаимодействие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.2
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.3
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог

1. Әлеуметтік зерттеу әдістері; микробиологиялық, паразитологиялық, санитариялық-химиялық, токсикологиялық, радиологиялық зерттеу әдістері және физикалық факторларды өлшеу негіздері.
2. Қоршаған орта объектілерінің жай-күйінің санитариялық-гигиеналық көрсеткіштері және атмосфералық ауаның, ауыз судың, шаруашылық-ауыз су және рекреациялық су пайдаланудың су объектілерінің, топырақтың ластану қаупінің көрсеткіштері.
3. Халықтың денсаулығы мен адамның тіршілік ету ортасының жай-күйін бақылау деректерін сақтау, өңдеу және жүйелеу, қоршаған орта мониторингінің дерекқорларын жүргізу қағидалары.
Білімдер:
1. Әлеуметтік зерттеу әдістері; микробиологиялық, паразитологиялық, санитариялық-химиялық, токсикологиялық, радиологиялық зерттеу әдістері және физикалық факторларды өлшеу негіздері.
2. Қоршаған орта объектілерінің жай-күйінің санитариялық-гигиеналық көрсеткіштері және атмосфералық ауаның, ауыз судың, шаруашылық-ауыз су және рекреациялық су пайдаланудың су объектілерінің, топырақтың ластану қаупінің көрсеткіштері.
3. Халықтың денсаулығы мен адамның тіршілік ету ортасының жай-күйін бақылау деректерін сақтау, өңдеу және жүйелеу, қоршаған орта мониторингінің дерекқорларын жүргізу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Командада жұмыс істей білу
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.2
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.3
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог

28. Карточка профессии "7.1 Врач (специалист) микробиолог":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-011
Наименование профессии:
7.1 Врач (специалист) микробиолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 5 лет по квалификации 6.3 или получение магистерской степени
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2131-9-010 - Эпидемиолог
2269-2-010 - Врач-гигиенист
2131-1-001 - Биолог
Основная цель деятельности:
Организация, проведение и оценка результатов микробиологических исследований для диагностики заболеваний, а также для обеспечения контроля и надзора объектов (субъектов), осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение микробиологических исследований.
2. Взаимодействие с другими подразделениями организаций санитарно-эпидемиологической службы и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника.
Дополнительные трудовые функции:
1. Ведение медицинской документации.
Трудовая функция 1:
Проведение микробиологических исследований.
Навык 1:
Организация работы микробиологической лаборатории.
Умения:
1. Организовывать и контролировать деятельность микробиологической лаборатории.
2. Управлять качеством проведения микробиологических исследований.
3. Управлять медико-биологическими рисками микробиологической лаборатории и организовывать обеспечение биологической безопасности.
4. Организовывать и проводить микробиологические исследования при чрезвычайных ситуациях, террористических актах и военных конфликтах.
Знания:
1. Перспективного развития материально-технического оснащения микробиологических лабораторий.
2. Методики разработки рекомендаций по объему микробиологических исследований.
3. Диагностики, профилактики и лечения инфекционных заболеваний.
4. Усовершенствования рутинных методик.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Проводит клиническую лабораторную диагностику бактериальных, вирусных, микологических и паразитологических инфекций.
Умения:
1. Выполнять микробиологические исследования бактериальных, вирусных, микологических и паразитологических инфекций.

28. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер (маман) микробиолог":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-011
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер (маман) микробиолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 6.3 деңгейінде кемінде 5 жыл немесе магистр дәрежесін алу
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті жоғарылату
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2131-9-010 - Эпидемиолог
2269-2-010 - Дәрігер-гигиенист
2131-1-001 - Биолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ауруларды диагностикалау үшін, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын объектілерді (субъектілерді) бақылау мен қадағалауды қамтамасыз ету үшін микробиологиялық зерттеулердің нәтижелерін ұйымдастыру, жүргізу және бағалау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Микробиологиялық зерттеулер жүргізу
2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдарының басқа бөлімшелерімен және денсаулық сақтау қатысушыларымен бірігіп өзара жұмыс жасау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Медициналық құжаттаманы жүргізу.
Еңбек функциясы 1:
Микробиологиялық зерттеулер жүргізу
Дағды 1:
Микробиологиялық зертхананың жұмысын ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Микробиологиялық зертхананың қызметін ұйымдастыру және бақылау.
2. Микробиологиялық зерттеулер жүргізу сапасын басқару.
3. Микробиологиялық зертхананың медициналық-биологиялық қауіп-қатерін басқару және биологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
4. Төтенше жағдайлар, террористік актілер және әскери қақтығыстар кезінде микробиологиялық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу.
қызметкерлерінің қарамағындағы қызметті ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Микробиологиялық зертханаларды материалдық-техникалық жарақтандыруды перспективалы дамыту.
2. Микробиологиялық зерттеулердің көлемі бойынша ұсынымдарды әзірлеу әдістемесі.
3. Жұқпалы ауруларды диагностикалау, алдын алу және емдеу.
4. Күнделікті әдістерді жетілдіру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Бактериялық, вирустық, микологиялық және паразитологиялық инфекцияларға клиникалық зертханалық диагностика жүргізеді
Машықтар:
1. Бактериялық, вирустық, микологиялық және паразитологиялық инфекцияларға микробиологиялық зерттеулер жүргізу.

2. Оказывать консультативную помощь медицинским работникам в планировании микробиологических исследований бактериальных, вирусных, микологических и паразитологических инфекций.
3. Организовывать деятельность находящихся в подчинении медицинских работников микробиологической лаборатории.
4. Вести документацию микробиологической лаборатории.
5. Обеспечивать биологическую безопасность в микробиологической лаборатории.
Знания:
1. Бактериологические, вирусологические, микологические и паразитологические инфекции.
2. Основы организации микробиологических исследований.
3. Требования биологической безопасности.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с другими подразделениями организаций санитарно-эпидемиологической службы и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Профилактика распространения бактериальных инфекций при диагностике, лечении, процессах реабилитации.
Умения:
1. Консультировать врачей профильных отделений медицинской организации по вопросам лабораторной диагностики заболеваний бактериального генеза.
2. Работать в командах с другими специалистами и службами здравоохранения для обеспечения полного спектра медицинской помощи пациентам с бактериальными инфекциями.
3. Обмениваться информацией с другими специалистами и службами здравоохранения для обеспечения непрерывности медицинской помощи и своевременного вмешательства при необходимости.
Знания:
1. Роли и функций других специалистов и служб по вопросам диагностики, лечения и реабилитации при бактериальных инфекциях, обеспечения комплексного подхода к профилактике распространения бактериальных инфекций и формированию здорового образа жизни.
2. Технологий и стандартов медицинской практики.
3. Принципов эффективной коммуникации со специалистами и службами здравоохранения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Сотрудничество с другими специалистами и службами здравоохранения по вопросам обеспечения комплексного подхода формирования здорового образа жизни.
Умения:
1. Работать в командах с другими специалистами и службами здравоохранения для обеспечения полного спектра медицинской помощи пациентам.
2. Обмениваться информацией с другими специалистами и службами здравоохранения по обеспечению здорового образа жизни.
3. Участвовать в работе мультидисциплинарных групп, консилиумах.
Знания:
1. Проблемы лабораторной диагностики больных с вирусной этиологией.
2. Виды медицинской помощи пациентам при вирусных инфекциях.
3. Виды обмена информацией с службами здравоохранения и другими специалистами.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Ведение медицинской документации.
Навык 1:
Регистрация и документирование в медицинской практике.
Умения:

2. Бактериялық, вирустық, микологиялық және паразитологиялық инфекцияларды микробиологиялық зерттеулерді жоспарлауда медицина қызметкерлеріне консультациялық көмек көрсету.
3. Микробиологиялық зертхананың медицина қызметкерлерінің қарамағындағы қызметті ұйымдастыру.
4. Микробиологиялық зертхананың құжаттамасын жүргізу.
5. Микробиологиялық зертханада биологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Бактериялық, вирустық, микологиялық және паразитологиялық инфекциялар.
2. Микробиологиялық зерттеулерді жоспарлау негіздері.
3. Биологиялық қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдарының басқа бөлімшелерімен және денсаулық сақтау қатысушыларымен бірігіп өзара жұмыс жасау
Дағды 1:
Диагностика, емдеу, оңалту үрдістерінде бактериялық инфекциялардың таралуының алдын алу.
Машықтар:
1. Медициналық ұйымның бейінді бөлімшелерінің дәрігерлеріне бактериялық генез ауруларын зертханалық диагностикалау мәселелері бойынша кеңес беру.
2. Бактериялық науқастарға медициналық көмектің толық спектрін қамтамасыз ету үшін басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен командаларда жұмыс істеу.
3. Медициналық көмектің үздіксіздігін және қажет болған жағдайда уақтылы араласуды қамтамасыз ету үшін басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен ақпарат алмасу.
Білімдер:
1. Бактериялық инфекцияларды диагностикалау, емдеу және оңалту, бактериялық инфекциялардың таралуын болдырмауға және салауатты өмір салтын қалыптастыруға кешенді тәсілді қамтамасыз ету мәселелері бойынша басқа мамандар мен қызметтердің рөлі мен функциялары.
2. Медициналық практиканың технологиялары мен стандарттары.
3. Мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен тиімді қарым-қатынас қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Салауатты өмір салтын қалыптастыруға кешенді көзқарасты қамтамасыз ету мәселелері бойынша басқа да мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен ынтымақтастық.
Машықтар:
1. Пациенттерге медициналық көмектің толық спектрін қамтамасыз ету үшін басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен командаларда жұмыс істеу.
2. Салауатты өмір салтын қамтамасыз ету бойынша басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен ақпарат алмасу.
3. Көпсалалы топтардың, консилиумдардың жұмысына қатысу.
Білімдер:
1. Вирустық этиологиясы бар ауруларды зертханалық диагностикалау мәселелері.
2. Вирустық инфекциялар кезінде пациенттерге медициналық көмек түрі.
3. Басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен ақпарат алмасу түрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Медициналық құжаттаманы жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық практикада тіркеу және құжаттау.
Машықтар:

1. Оформлять медицинскую документацию, организовать и хранить медицинскую документацию в соответствии с требованиями.
2. Обрабатывать медицинскую информацию соблюдая нормы и правила безопасности медицинской информации.
3. Использовать в профессиональной деятельности информационные системы в сфере здравоохранения.
Знания:
1. Приказы учетной и отчетной документации в области здравоохранения.
2. Приказы об утверждении правил ведения первичной медицинской документации и представление отчетов.
3. Информационных систем и баз в сфере здравоохранения.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Лидерство
Ответственность
Способность к обучению и самообучению
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Целеустремленность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.2
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.3
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
29. Карточка профессии "7.1 Врач (специалист) гигиены питания":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-002
Наименование профессии:
7.1 Врач (специалист) гигиены питания
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 5 лет по квалификации 6.3 или получение магистерской степени
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:

1. Медициналық құжаттаманы рәсімдеу, медициналық құжаттаманы талаптарға сәйкес ұйымдастыру және сақтау.
2. Медициналық ақпараттың қауіпсіздік нормалары мен ережелерін сақтай отырып, медициналық ақпаратты өңдеу.
3. Кәсіби қызметте денсаулық сақтау саласындағы цифрлық жүйелерді пайдалану.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу және есеп беру құжаттамасының бұйрықтары.
2. Бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізу қағидаларын бекіту және есептерді ұсыну туралы бұйрықтар.
3. Денсаулық сақтау саласындағы цифрлық жүйелер мен базалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Көшбасшылық
Жауапкершілік
Оқу және өз бетімен үйрену қабілеті
Күйзеліске төзімділік
Командада жұмыс істей білу
Мақсаткерлік
стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.2
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.3
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
29. Кәсіптің карточкасы "7.1 Тағам гигиенасы дәрігері (маманы)":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-002
Кәсіптің атауы:
7.1 Тағам гигиенасы дәрігері (маманы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 6.3 деңгейінде кемінде 5 жыл немесе магистр дәрежесін алу
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2269-2-001 - Врач гигиены детей и подростков
2269-2-002 - Врач гигиены питания
2269-2-003 - Врач гигиены труда
2269-2-004 - Врач коммунальной гигиены
2269-2-005 - Врач общей гигиены
2269-2-010 - Врач-гигиенист
2269-2-006 - Врач радиационной гигиены
2343-1-002 - Преподаватель гигиены и эпидемиологии, колледж
2269-2-007 - Врач санитарно-эпидемиологической службы
Основная цель деятельности:
Организация и проведение государственного контроля в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, направленные на предупреждение, выявление, пресечение и устранение нарушений законодательства Республики Казахстан в области обеспечения качества питания, в том числе нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, субъектами контроля и надзора.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение планирования работы отдела гигиены питания по обеспечению качества и безопасности пищевой продукции и профилактике алиментарно-зависимых заболеваний
2. Проведение анализа работы по обеспечению качества и безопасности пищевой продукции и профилактике алиментарно-зависимых заболеваний
Дополнительные трудовые функции:
1. Обеспечение соблюдения организацией соответствующего законодательства и нормативных положений в сфере надзора по разделу гигиена питания, внедрение инноваций в решение профессиональных задач для достижения запланированных целей
2. Представительство от имени организации на официальных мероприятиях, конференциях, съездах, семинарах, общественных слушаниях и форумах.
Трудовая функция 1:
Проведение планирования работы отдела гигиены питания по обеспечению качества и безопасности пищевой продукции и профилактике алиментарно-зависимых заболеваний
Навык 1:
Планирование работы отдела гигиены питания по обеспечению качества и безопасности пищевой продукции
Умения:
1. Планировать частоту своевременного прохождения профилактических медицинских обследований работниками пищевых объектов.
2. Планировать контроль за обеспечением производителями пищевой продукции производства и реализации безопасной пищевой продукции.
3. Давать предложения в комплексный план санитарно-оздоровительных мероприятий по улучшению санитарного состояния пищевых объектов.
4. Подготовить и обосновать предложения по проведению санитарно-противоэпидемических и санитарно-оздоровительных мероприятий на объектах питания.
Знания:
1. Директивных и законодательных документов республики по вопросам питания.

2269-2-001 - Балалар және жасөспірімдер гигиенасы дәрігері
2269-2-002 - Тамақтану гигиенасы дәрігері
2269-2-003 - Еңбек гигиенасы дәрігері
2269-2-004 - Коммуналдық гигиена дәрігері
2269-2-005 - Жалпы гигиена дәрігері
2269-2-010 - Дәрігер-гигиенист
2269-2-006 - Радиациялық гигиена дәрігері
2343-1-002 - Гигиена және эпидемиология оқытушысы, колледж
2269-2-007 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бақылау және қадағалау субъектілерінің Қазақстан Республикасының тамақтану сапасын қамтамасыз ету саласындағы заңнамасын, оның ішінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бұзушылықтарының алдын алуға, анықтауға, жолын кесуге және жоюға бағытталған халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру және жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тағам өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету және алименттік бағынышты аурулардың алдын алу бойынша тамақтану гигиенасы бөлімінің жұмысын жоспарлауды жүргізу
2. Тамақ өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету және алиментарлық-тәуелді аурулардың алдын алу бойынша жұмыстарға талдау жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ұйымның тамақтану гигиенасы бөлімі бойынша қадағалау саласындағы тиісті заңнаманы және нормативтік ережелерді сақтауын қамтамасыз ету, жоспарланған мақсаттарға қол жеткізу үшін кәсіби міндеттерді шешуге инновацияларды енгізу.
2. Ресми іс-шараларда, конференцияларда, съездерде, семинарларда, қоғамдық тыңдауларда және форумдарда ұйым атынан өкілдік ету
Еңбек функциясы 1:
Тағам өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету және алименттік бағынышты аурулардың алдын алу бойынша тамақтану гигиенасы бөлімінің жұмысын жоспарлауды жүргізу
Дағды 1:
Тағам өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша тамақтану гигиенасы бөлімінің жұмысын жоспарлау
Машықтар:
1. Тағам объектілері қызметкерлерінің профилактикалық медициналық тексерулерден уақтылы өту жиілігін жоспарлау.
2. Тағам өнімдерін өндірушілердің қауіпсіз тағам өнімдерін өндіруді және өткізуді қамтамасыз етуін бақылауды жоспарлау.
3. Азық-түлік объектілерінің санитариялық жай-күйін жақсарту жөніндегі санитариялық-сауықтыру іс-шараларының кешенді жоспарына ұсыныстар беру.
4. Тамақтану объектілерінде санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-сауықтыру іс-шараларын өткізу жөніндегі ұсыныстарды дайындау және негіздеу.
Білімдер:
1. Тамақтану мәселелері бойынша республиканың директивалық және заңнамалық құжаттары.

2. Инструктивно-методических документов по организации работы санитарного врача по гигиене питания.
3. Анализа санитарно-эпидемиологической ситуации на обслуживаемой территории.
4. Вопросов рационального и лечебно-профилактического питания.
5. Вопросов эпидемиологии и профилактики кишечных инфекций и пищевых отравлений.
6. Вопросов санитарно-гигиенического контроля за содержанием чужеродных веществ в пище.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Планирование работы отдела гигиены питания по профилактике алиментарно-зависимых заболеваний
Умения:
1. Планировать работу отдела гигиены питания по надзору за обеспечением производителями пищевой продукции производства и реализации безопасной пищевой продукции.
2. Выделить неблагополучные в санитарно-гигиеническом и санитарно-эпидемиологическом отношении объекты, установить кратность и объем их исследований.
3. Выделить объекты, неблагополучные по условиям труда и заболеваемости.
4. Планировать мероприятия по улучшению здоровья работников пищевых предприятий.
5. Планировать мероприятия по профилактике алиментарно-зависимых заболеваний среди населения
Знания:
1. Вопросов рационального и лечебно-профилактического питания.
2. Вопросов эпидемиологии и профилактики кишечных инфекций и пищевых отравлений.
3. Планирования работы по различным направлениям деятельности.
4. Вопросов санитарно-гигиенического контроля за содержанием чужеродных веществ в пище.
5. Принципов и методов гигиенического обучения населения, декретированного контингента.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Проведение анализа работы по обеспечению качества и безопасности пищевой продукции и профилактике алиментарно-зависимых заболеваний
Навык 1:
Анализ работы отдела гигиены питания по профилактике алиментарно-зависимых заболеваний
Умения:
1. Проводить анализ работы отдела гигиены питания по надзору за обеспечением производителями пищевой продукции производства и реализации безопасной пищевой продукции.
2. Проводить анализ эффективности работы на неблагополучных в санитарно-гигиеническом и санитарно-эпидемиологическом отношении объекты.
3. Проводить анализ эффективности профилактических мероприятий на объектах, неблагополучных по условиям труда и заболеваемости.
4. Проводить анализ эффективности профилактических мероприятий по улучшению здоровья работников пищевых предприятий.
5. Проводить анализ эффективности мероприятий по профилактике алиментарно-зависимых заболеваний среди населения.
Знания:

2. Тамақтану гигиенасы бойынша санитариялық дәрігердің жұмысын ұйымдастыру бойынша нұсқаулық-әдістемелік құжаттар.
3. Қызмет көрсетілетін аумақтағы санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды талдау.
4. Ұтымды және емдік-профилактикалық тамақтану мәселелері.
5. Эпидемиология және ішек инфекциялары мен тамақтан уланудың алдын алу мәселелері.
6. Тағамдағы бөгде заттардың құрамын санитариялық-гигиеналық бақылау мәселелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Алиментарлы-тәуелді аурулардың алдын алу бойынша тамақтану гигиенасы бөлімінің жұмысын жоспарлау.
Машықтар:
1. Азық-түлік гигиенасы бөлімінің тамақ өнімдерін өндірушілерді қауіпсіз тамақ өнімдерін өндірумен және сатумен қамтамасыз етуді қадағалау жөніндегі жұмысын жоспарлау.
2. Санитариялық-гигиеналық және санитариялық-эпидемиологиялық жағынан қолайсыз объектілерді бөліп көрсету, олардың зерттеулерінің жиілігі мен көлемін белгілеу.
3. Еңбек жағдайлары мен сырқаттанушылық бойынша қолайсыз объектілерді бөліп көрсету.
4. Азық-түлік кәсіпорындары қызметкерлерінің денсаулығын жақсарту бойынша іс-шараларды жоспарлау.
5. Халық арасында алиментарлы-тәуелді аурулардың алдын алу бойынша іс-шараларды жоспарлау.
Білімдер:
1. Ұтымды және емдік-профилактикалық тамақтану мәселелері.
2. Ішек инфекцияларының және тамақтан уланудың эпидемиологиясы мен алдын алу мәселелері.
3. Қызметтің әртүрлі бағыттары бойынша жұмысты жоспарлау.
4. Тағамдағы бөгде заттардың құрамын санитариялық-гигиеналық бақылау мәселелері.
5. Халықты, декретивті контингентті гигиеналық оқытудың қағидаттары мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Тамақ өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету және алиментарлық-тәуелді аурулардың алдын алу бойынша жұмыстарға талдау жүргізу.
Дағды 1:
Алиментарлы-тәуелді аурулардың алдын алу бойынша тамақтану гигиенасы бөлімінің жұмысын талдау
Машықтар:
1. Азық-түлік өнімдерін өндірушілердің қауіпсіз тамақ өнімдерін өндіруді және өткізуді қамтамасыз етуін қадағалау бойынша тамақтану гигиенасы бөлімінің жұмысына талдау жүргізу.
2. Санитариялық-гигиеналық және санитариялық-эпидемиологиялық жағынан қолайсыз объектілерде жұмыстың тиімділігіне талдау жүргізу.
3. Еңбек жағдайлары мен сырқаттанушылық бойынша қолайсыз объектілерде профилактикалық іс-шаралардың тиімділігіне талдау жүргізу.
4. Тамақ кәсіпорындары қызметкерлерінің денсаулығын жақсарту бойынша профилактикалық іс-шаралардың тиімділігіне талдау жүргізу.
5. Халық арасында алиментарлы-тәуелді аурулардың алдын алу жөніндегі іс-шаралардың тиімділігіне талдау жүргізу.
Білімдер:

1. Особенности питания различных групп населения.
2. Вопросы профилактики пищевых отравлений.
3. Планирования работы по различным направлениям деятельности.
4. Основы гигиенического обучения населения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Анализ работы отдела гигиены питания по надзору за объектами питания
Умения:
1. Проводить анализ своевременного прохождения профилактических медицинских обследований работниками пищевых объектов.
2. Проводить статистическую обработку полученного материала, уметь анализировать его и принимать правильное решение, выводы.
3. Давать предложения в комплексный план санитарно-оздоровительных мероприятий по улучшению санитарного состояния пищевых объектов.
4. Подготовить и обосновать предложения по проведению санитарно-противоэпидемических и санитарно-оздоровительных мероприятий на объектах питания.
Знания:
1. Директивных и законодательных документов республики по вопросам питания.
2. Инструктивно-методических документов по организации работы санитарного врача по гигиене питания.
3. Анализа санитарно-эпидемиологической ситуации на обслуживаемой территории.
4. Вопросов рационального и лечебно-профилактического питания.
5. Вопросов эпидемиологии и профилактики кишечных инфекций и пищевых отравлений.
6. Вопросов санитарно-гигиенического контроля за содержанием чужеродных веществ в пище.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Обеспечение соблюдения организацией соответствующего законодательства и нормативных положений в сфере надзора по разделу гигиена питания, внедрение инноваций в решение профессиональных задач для достижения запланированных целей
Навык 1:
Внедрение инноваций в решение профессиональных задач для достижения запланированных целей.
Умения:
1. Анализировать и утверждать внедряемые инновации, не противоречащие действующему санитарному законодательству для решения профессиональных задач в исполнение запланированных целей работы подразделения.
2. Осуществлять контроль за исполнением внедренных инноваций для решения профессиональных задач во исполнение запланированных целей работы подразделения.
3. Давать предложения в комплексный план санитарно-оздоровительных мероприятий по улучшению санитарного состояния пищевых объектов.
Знания:
1. Законодательных документов республики по вопросам питания.
2. Особенности организации работы санитарного врача по гигиене питания.
3. Вопросы по надзору за пищевыми объектами.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Представительство от имени организации на официальных мероприятиях, конференциях, съездах, семинарах, общественных слушаниях и форумах.
Навык 1:
Готовить научно-обоснованные публикации, отчеты, проекты и планы, аналитико-нормативную документацию и пр.
Умения:

1. Халықтың әртүрлі топтарының тамақтану ерекшеліктері.
2. Тамақтан уланудың алдын алу мәселелері.
3. Қызметтің әртүрлі бағыттары бойынша жұмысты жоспарлау.
5. Халықты ұтымды тамақтану бойынша гигиеналық оқыту негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Тамақтану объектілерін қадағалау бойынша тамақтану гигиенасы бөлімінің жұмысын талдау.
Машықтар:
1. Тамақ объектілері қызметкерлерінің профилактикалық медициналық тексерулерден уақтылы өтуіне талдау жүргізу.
2. Алынған материалды статистикалық өңдеуді жүргізу, оны талдай білу және дұрыс шешім, қорытынды жасай білу.
3. Азық-түлік объектілерінің санитариялық жағдайын жақсарту бойынша санитариялық-сауықтыру іс-шараларының кешенді жоспарына ұсыныстар беру.
4. Тамақтану объектілерінде санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-сауықтыру іс-шараларын өткізу жөніндегі ұсыныстарды дайындау және негіздеу.
Білімдер:
1. Тамақтану мәселелері бойынша республиканың директивалық және заңнамалық құжаттары.
2. Тамақтану гигиенасы бойынша санитариялық дәрігердің жұмысын ұйымдастыру бойынша нұсқаулық-әдістемелік құжаттар.
3. Қызмет көрсетілетін аумақтағы санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды талдау.
4. Ұтымды және емдік-профилактикалық тамақтану мәселелері.
5. Эпидемиология және ішек инфекциялары мен тамақтан уланудың алдын алу мәселелері.
6. Тағамдағы бөгде заттардың құрамын санитариялық-гигиеналық бақылау мәселелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Ұйымның тамақтану гигиенасы бөлімі бойынша қадағалау саласындағы тиісті заңнаманы және нормативтік ережелерді сақтауын қамтамасыз ету, жоспарланған мақсаттарға қол жеткізу үшін кәсіби міндеттерді шешуге инновацияларды енгізу.
Дағды 1:
Тиісті заңнаманы сақтау негізінде тамақтану гигиенасын қадағалау жөніндегі бөлімшенің қызметін ұйымдастыру және басқару және нормативтік ережелер.
Машықтар:
1. Бөлімшенің қызметін регламенттейтін қолданыстағы нормативтік құжаттардың негізінде тамақ объектілерін қадағалау жөніндегі бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру бойынша әзірленген ішкі СОР бекітілсін.
2. Бөлімшенің қызметін регламенттейтін қолданыстағы нормативтік құжаттардың негізінде тамақ объектілерін қадағалау жөніндегі бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру бойынша әзірленген ішкі СОР-тардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
3. Азық-түлік объектілерінің санитариялық жағдайын жақсарту бойынша санитариялық-сауықтыру іс-шараларының кешенді жоспарына ұсыныстар беру.
Білімдер:
1. Тамақтану мәселелері бойынша заңнамалық құжаттары.
2. Тағам гигиенасы бойынша санитариялық дәрігердің жұмысын ұйымдастыру ерекшеліктері.
3.Тағам объектілерін қадағалау сұрақтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 2:
Ресми іс-шараларда, конференцияларда, съездерде, семинарларда, қоғамдық тыңдауларда және форумдарда ұйым атынан өкілдік ету
Дағды 1:
Ғылыми негізделген жарияланымдар, есептер, жобалар мен жоспарлар, аналитикалық-нормативтік құжаттама және т. б. дайындау.
Машықтар:

1. Подготовка докладов, презентаций, публикаций и публичных выступлений с докладами.
2. Представительство от имени организации на официальных мероприятиях, конференциях,
съездах, семинарах, общественных слушаниях и форумах.
3. Проводить анализ эффективности мероприятий по профилактике алиментарно-зависимых заболеваний среди населения.
Знания:
1. Законодательные документы по безопасности пищевых продуктов.
2. Анализа санитарно-эпидемиологической ситуации на обслуживаемой территории и по республике в целом.
3 . Принципы организации плана работы подразделения по надзору за пищевыми объектами.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Логическое мышление
Многозадачность
Ответственность
Самостоятельность и ответственность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.2
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.3
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
30. Карточка профессии "7.1 Врач (специалист) вирусолог":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-009
Наименование профессии:
7.1 Врач (специалист) вирусолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 5 лет по квалификации 6.3 или получение магистерской степени
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:

1. Баяндамалар, презентациялар, жарияланымдар және баяндамалармен көпшілік алдында сөз сөйлеу дайындау.
2. Ресми іс-шараларда, конференцияларда ұйым атынан өкілдік ету,
съездер, семинарлар, қоғамдық тыңдаулар мен форумдар.
3. Халық арасында алиментарлы-тәуелді аурулардың алдын алу жөніндегі іс-шаралардың тиімділігіне талдау жүргізу.
Білімдер:
1. Тағамдық азық-түліктердің қауіпсіздігі туралы заңнамалық құжаттары.
2. Қызмет көрсетілетін аумақтағы және тұтастай республика бойынша санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды талдау.
3.Тағам объектілерін қадағалау бойынша жылдық жұмыс жоспарын құру қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
требуется
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Логикалық ойлау
Көп мәселелік
Жауапкершілік
Дербестік және жауапкершілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.2
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.3
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
30. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер (маман) вирусолог ":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-009
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер (маман) вирусолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 6.3 деңгейінде кемінде 5 жыл немесе магистр дәрежесін алу
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2131-9-010 - Эпидемиолог
2269-2-010 - Врач-гигиенист
2131-9-002 - Биотехнолог
Основная цель деятельности:
Организация, проведения вирусологических исследований для диагностики вирусных инфекций, а также для обеспечения контроля и надзора объектов (субъектов), осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация деятельности вирусологической лаборатории.
2. Проведение вирусологических исследований
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие.
Трудовая функция 1:
Организация деятельности вирусологической лаборатории.
Навык 1:
Организация работы вирусологической лаборатории и персонала.
Умения:
1. Определять объем информации, необходимой для проведения вирусологического обследования.
2. Организовать рабочее место для проведения лабораторных исследований в соответствии с требованиями по охране труда, санитарно-эпидемическими требованиями и правилами по биобезопасности и биологической защите в вирусологических лабораториях.
3. Организовать и проводить подготовку объекта диагностики.
4. Определять характер, объем и сроки доставки клинического материала для исследования.
5. Определять адекватный метод для каждого вида исследования.
6. Организовать сбор, обращение, транспортировку, хранение и утилизацию биологических материалов и подтверждающих материалов исследования в вирусологической лаборатории.
Знания:
1. Структуры и деятельности вирусологической лаборатории.
2. Правил работы с инфицированным материалом.
3. Природы происхождения вирусов, их структуры и основных свойств.
4. Планирования перспективного развития материально-технического оснащения вирусологической лабораторий.
5. Разработку рекомендаций по объему вирусологических исследований.
6. Диагностики, профилактики и лечения инфекционных заболеваний вирусной этиологии.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Ведение лабораторной документации, протоколов исследований и отчетов.
Умения:
1. Оформлять медицинскую документацию по формам, видам, в объеме, порядке и сроки, установленные уполномоченным органом; организовать и хранить медицинскую документацию в соответствии с требованиями.
2. Обрабатывать медицинскую информацию конфиденциально, соблюдая нормы и правила, связанные с защитой персональных данных и обеспечения безопасности медицинской информации.
3. Использовать в профессиональной деятельности информационные системы в сфере здравоохранения.
Знания:
1. Приказов об утверждении форм учетной и отчетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению.

2131-9-010 - Эпидемиолог
2269-2-010 - Дәрігер-гигиенист
2131-9-002 - Биотехнолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Вирустық инфекцияларды диагностикалау үшін, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын объектілерді (субъектілерді) бақылау мен қадағалауды қамтамасыз ету үшін вирусологиялық зерттеулер жүргізуді ұйымдастыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Вирусологиялық зертхананың қызметін ұйымдастыру
2. Вирусологиялық зерттеулер жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму.
Еңбек функциясы 1:
Вирусологиялық зертхананың қызметін ұйымдастыру
Дағды 1:
Вирусологиялық зертхана мен қызметкерлердің жұмысын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Вирусологиялық зерттеу жүргізу үшін қажетті ақпарат көлемін айқындау.
2. Вирусологиялық зертханаларда еңбекті қорғау жөніндегі талаптарға, санитариялық-эпидемиялогиялық талаптарға және биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау жөніндегі қағидаларға сәйкес зертханалық зерттеулер жүргізу үшін жұмыс орнын ұйымдастыру.
3. Диагностика объектісін дайындауды ұйымдастыруға және жүргізу.
4. Зерттеу үшін клиникалық материалдың сипатын, көлемін және жеткізу мерзімін айқындауға;
5. Зерттеудің әрбір түрі үшін барабар әдісті айқындау.
6. Вирусологиялық зертханада биологиялық материалдар мен растайтын зерттеу материалдарын міндетті түрде жинау, айналымын, тасымалдау, сақтау және жоюды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Вирусологиялық зертхананың құрылымы мен қызметі.
2. Жұқтырған материалмен жұмыс істеу ережесі.
3. Вирустардың шығу табиғаты, олардың құрылымы және негізгі қасиеттері.
4. Вирусологиялық зертханаларды материалдық-техникалық жарақтандыруды перспективалық дамытуды жоспарлау.
5. Вирусологиялық зерттеулердің көлемі бойынша ұсынымдар әзірлеу.
6. Вирустық этиологияның жұқпалы ауруларын диагностикалау, алдын алу және емдеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Зертханалық құжаттаманы, зерттеу хаттамалары мен есептерді жүргізу
Машықтар:
1. Уәкілетті орган белгілеген нысандар, түрлер, көлем, тәртіп және мерзімдер бойынша медициналық құжаттаманы ресімдеу; медициналық құжаттаманы талаптарға сәйкес ұйымдастыру және сақтау.
2. Жеке деректерді қорғауға және медициналық ақпараттың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты нормалар мен ережелерді сақтай отырып, медициналық ақпаратты құпия түрде өңдеу.
3. Кәсіби қызметте денсаулық сақтау саласындағы цифрлық жүйелерді пайдалану.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау саласындағы есептік және есептік құжаттама нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы бұйрықтар.

2. Приказов об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
3.Электронных баз данных и информационных библиотек.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Проведение вирусологических исследований
Навык 1:
Проводит лабораторную диагностику вирусологических исследований
Умения:
1. Выполнять вирусологические лабораторные исследования с первичной интерпретацией (сопоставление с референтными интервалами) полученных результатов, определять последовательность необходимых лабораторных процедур в вирусологических исследованиях.
2. Организовывать вирусологические лабораторные исследования с первичной интерпретацией (сопоставление с референтными интервалами) полученных результатов.
3. Разрабатывать, внедрять и поддерживать систему управления качеством в вирусологической лаборатории, оценивать правильность подготовленных СОП Заполнять отчетную медицинскую документацию, в том числе в электронном виде .
Знания:
1. Проводить интерпретацию результатов вирусологических исследований с учетом их клинической и санитарно-эпидемиологической значимости; валидацию результатов вирусологических исследований с учетом результатов контроля качества.
2. Общей и частной вирусологии.
3. Правил проведения вирусологических исследований,
внутрилабораторного и внешнего контроля качества вирусологических, использования его результатов в повседневной работе.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Ведение лабораторной документации, протоколов исследований и отчетов.
Умения:
1. Оформлять медицинскую документацию по формам, видам, в объеме, порядке и сроки, установленные уполномоченным органом.
2. Организовать и хранить медицинскую документацию в соответствии с требованиями.
3. Обрабатывать медицинскую информацию конфиденциально, соблюдая нормы и правила, связанные с защитой персональных данных и обеспечения безопасности медицинской информации.
Знания:
1. Приказов об утверждении форм учетной и отчетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению.
2. Инструкций по ведению учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
3. Информационных систем в сфере здравоохранения.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Непрерывное профессиональное развитие.
Навык 1:
Представлять результаты исследований в виде научных публикаций в научных журналах
Умения:
1. Сбор, анализ и интерпретация данных результатов научных исследований.
2. Проводить поиск и анализ литературы, критическую оценку исследовательских данных.
3. Владеть навыками проектирования исследований, включая план и дизайн исследования, выбора методологии, определения критериев включения и исключения, разработку протокола и схемы сбора данных.

2. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы есепке алу және есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы бұйрықтар.
3. Электрондық деректер базасы және ақпараттық кітапханалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Вирусологиялық зерттеулер жүргізу
Дағды 1:
Вирусологиялық зерттеулердің зертханалық диагностикасын жүргізеді.
Машықтар:
1. Алынған нәтижелерді бастапқы интерпретациямен (референттік интервалдармен салыстыру) вирусологиялық зертханалық зерттеулерді орындау, вирусологиялық зерттеулерде қажетті зертханалық процедуралардың реттілігін анықтау.
2. Алынған нәтижелерді бастапқы түсіндірумен (референттік интервалдармен салыстыру) вирусологиялық зертханалық зерттеулерді ұйымдастыру.
3. Вирусологиялық зертханада сапаны басқару жүйесін әзірлеу, енгізу және қолдау, дайындалған СОР дұрыстығын бағалау есепті медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық түрде толтыру.
Білімдер:
1. Олардың клиникалық және санитариялық-эпидемиологиялық маңыздылығын ескере отырып, вирусологиялық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіруді; сапаны бақылау нәтижелерін ескере отырып, вирусологиялық зерттеулердің нәтижелерін валидациялауды жүргізу.
2. Жалпы және жеке вирусология.
3. Вирусологиялық зерттеулер жүргізу қағидаларын,
вирусологиялық сапаны зертханаішілік және сыртқы бақылау, оның нәтижелерін күнделікті жұмыста пайдалану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Зертханалық құжаттаманы, зерттеу хаттамаларын және есептерді жүргізу.
Машықтар:
1. Уәкілетті орган белгілеген нысандар, түрлер, көлем, тәртіп және мерзімдер бойынша медициналық құжаттаманы рәсімдеу.
2. Медициналық құжаттаманы талаптарға сәйкес ұйымдастыру және сақтау.
3. Жеке деректерді қорғауға және медициналық ақпараттың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты нормалар мен ережелерді сақтай отырып, медициналық ақпаратты құпия түрде өңдеу.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау саласындағы есептік және есептік құжаттама нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы бұйрықтар.
2. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында есептік және есептік құжаттаманы жүргізу жөніндегі нұсқаулықтар.
3. Денсаулық сақтау саласындағы цифрлық жүйелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Үздіксіз кәсіби даму.
Дағды 1:
Зерттеу нәтижелерін ғылыми журналдарда ғылыми жарияланымдар түрінде ұсыну.
Машықтар:
1. Ғылыми зерттеулер нәтижелерінің деректерін жинау, талдау және түсіндіру.
2. Әдебиеттерді іздеу және талдау, зерттеу деректерін сыни бағалау.
3. Зерттеу жоспары мен дизайнын, әдіснаманы таңдауды, қосу және алып тастау критерийлерін анықтауды, хаттаманы және деректерді жинау схемасын әзірлеуді қоса алғанда, зерттеуді жобалау дағдыларын меңгеру.

4. Представлять результаты исследований в письменной форме и публиковать статьи в научных журналах.
Знания:
1. Этапы проведения научного исследования: планирование, сбор данных, анализ, интерпретация, выводы.
2. Методы визуализации и представления результатов, использование статистических программ;
3. Интерпретация полученных научных данных.
4. Анализ научной литературы и источников; подготовка научного заключения и публикации в виде научного отчета, статьи, тезисов, презентации.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Участие в исследованиях и научных проектах.
Умения:
1. Формулировать исследовательские вопросы, разрабатывать гипотезы, собирать и анализировать данные, проводить статистический анализ и извлекать выводы из результатов исследования.
2. Соблюдать принципы справедливости, информированного согласия, конфиденциальности и защиты прав и благополучия пациентов, участвующих в исследованиях.
3. Проводить поиск и анализ литературы, давая критическую оценку исследовательских данных; владеть навыками проектирования исследований, включая план и дизайн исследования, выбора методологии, определения критериев включения и исключения, разработки протокола и схемы сбора данных.
Знания:
1. Основ научного метода и научного исследования.
2. Этических принципов, регуляторных норм и процедур, связанных с исследованиями на людях.
3. Статистических методов, способов обработки данных и оценки статистической значимости результатов.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Добропорядочность
Ответственность
Поиск и анализ информации
Рефлексия
Стрессоустойчивость
Терпеливость
Устные коммуникативные навыки
Целеустремленность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.2
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.3
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог

4. Зерттеу нәтижелерін жазбаша түрде ұсыну және ғылыми журналдарда мақалалар жариялау.
Білімдер:
1. Ғылыми зерттеулерді жүргізу кезеңдері: жоспарлау, мәліметтер жинау, талдау, түсіндіру, қорытындылар.
2. Нәтижелерді визуализациялау және ұсыну әдістері, статистикалық бағдарламаларды қолдану;
3. Алынған ғылыми деректерді түсіндіру.
4. Ғылыми әдебиеттер мен дереккөздерді талдау; ғылыми қорытынды дайындау және ғылыми есеп, мақала, тезистер, презентация түрінде жариялау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Зерттеулер мен ғылыми жобаларға қатысу.
Машықтар:
1. Зерттеу сұрақтарын тұжырымдау, гипотезаларды әзірлеу, деректерді жинау және талдау, статистикалық талдау жүргізу және зерттеу нәтижелерінен қорытынды шығару.
2. Зерттеуге қатысатын пациенттердің әділдік, ақпараттандырылған келісім, құпиялылық және құқықтары мен әл-ауқатын қорғау қағидаттарын сақтау.
3. Зерттеу деректеріне сыни баға бере отырып, әдебиеттерді іздеу және талдау жүргізу; зерттеу жоспары мен дизайнын, әдіснаманы таңдауды, қосу және алып тастау критерийлерін анықтауды, хаттаманы және деректерді жинау схемасын әзірлеуді қоса алғанда, зерттеуді жобалау дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Ғылыми әдіс және ғылыми зерттеу негіздері.
2. Адам зерттеулерімен байланысты этикалық қағидалар, реттеуші нормалар мен рәсімдер.
3. Статистикалық әдістер, деректерді өңдеу әдістері және нәтижелердің статистикалық маңыздылығын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Парасаттылық
Жауапкершілік
Ақпаратты іздеу және талдау
Шағылысу
Күйзеліске төзімділік
Шыдамдылық
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Мақсаткерлік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.2
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.3
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог

31. Карточка профессии "7.2 Врач (специалист) гигиены труда":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-003
Наименование профессии:
7.2 Врач (специалист) гигиены труда
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 4 лет по квалификации 7.1
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2269-2-001 - Врач гигиены детей и подростков
2269-2-002 - Врач гигиены питания
2269-2-003 - Врач гигиены труда
2269-2-004 - Врач коммунальной гигиены
2269-2-005 - Врач общей гигиены
2213-3-002 - Врач-радиолог
2213-3-001 - Врач лучевой терапевт
2269-2-007 - Врач санитарно-эпидемиологической службы
2216-3-005 - Врач-рентгенолог
2216-3-003 - Врач радиоизотопной диагностики
Основная цель деятельности:
Организация и проведение государственного контроля в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия работающего населения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Деятельность по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия работающего населения.
2. Деятельность по осуществлению государственного санитарного надзора за промышленными объектами.
Дополнительные трудовые функции:
1. Деятельность по оказанию государственных услуг, организационно-методическому обеспечению подразделений санитарно-эпидемиологической службы
Трудовая функция 1:
Деятельность по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия работающего населения.
Навык 1:
Анализ условий труда по показателям вредности и опасности производственных факторов (факторов производственной (рабочей) среды и трудового процесса)
Умения:
1. Осуществлять оценку условий труда по классам в соответствии с критериями воздействия опасных и вредных производственных факторов (факторов производственной (рабочей) среды и трудового процесса) на работающих.
2. Владеть навыками отбора проб, подготовки сопроводительной документации, составления предписаний и постановлений о проведении санитарно-эпидемиологической экспертизы, проведения лабораторно-инструментальных исследований и замеров вредных производственных факторов на рабочих местах (параметров неионизирующего излучения, физических факторов — шума, вибрации, микроклимата, освещенности), а также параметров объектов внешней среды (вода, почва, атмосферный воздух и воздух рабочей зоны).

31. Кәсіптің карточкасы "7.2 Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы)":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-003
Кәсіптің атауы:
7.2 Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 7.1 деңгейінде кемінде 4 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2269-2-001 - Балалар және жасөспірімдер гигиенасы дәрігері
2269-2-002 - Тамақтану гигиенасы дәрігері
2269-2-003 - Еңбек гигиенасы дәрігері
2269-2-004 - Коммуналдық гигиена дәрігері
2269-2-005 - Жалпы гигиена дәрігері
2213-3-002 - Дәрігер-радиолог
2213-3-001 - Сәулелік терапия дәрігері
2269-2-007 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері
2216-3-005 - Дәрігер-рентгенолог
2216-3-003 - Радиоизотопты диагностика дәрігері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жұмыс жасайтын халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру және жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жұмыс жасайтын халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету жөніндегі қызмет.
2. Өнеркәсіптік объектілерге мемлекеттік санитариялық қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі қызмет.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Мемлекеттік қызметтер көрсету, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет бөлімшелерін ұйымдастыру-әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі қызмет.
Еңбек функциясы 1:
Жұмыс жасайтын халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету жөніндегі қызмет.
Дағды 1:
Өндірістік факторлардың (өндірістік (жұмыс) ортаның факторларының және еңбек процесінің) зияндылығы мен қауіптілігі көрсеткіштері бойынша еңбек жағдайларын талдау
Машықтар:
1. Қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың (өндірістік (жұмыс) ортаның және еңбек процесінің факторларының) жұмысшыларға әсер ету өлшемдеріне сәйкес сыныптар бойынша еңбек жағдайларын бағалауды жүзеге асыру.
2. Сынамаларды іріктеу, ілеспе құжаттаманы дайындау, санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу туралы нұсқамалар мен қаулылар жасау, жұмыс орындарында зиянды өндірістік факторларды (иондамайтын сәулелену параметрлері, физикалық факторлар-шу, діріл, микроклимат, жарық), сондай — ақ сыртқы орта объектілерінің параметрлерін (су, топырақ) зертханалық-аспаптық зерттеулер жүргізу және өлшеу дағдыларын меңгеру, атмосфералық ауа және жұмыс аймағының ауасы).

3. Владеть навыками сбора, обработки и анализа данных обязательных медицинских осмотров (предварительных и периодических), а также навыками составления санитарно-эпидемиологических характеристик условий труда работающих.
4. Владеть навыками составления рекомендаций в заключительном акте и разработки плана оздоровительных мероприятий на объекте по результатам предварительных и периодических медицинских осмотров работающих.
5. Применять современные методы анализа санитарно-эпидемиологической ситуации, выявлять основные факторы, влияющие на состояние здоровья населения, и определять приоритетные направления по профилактике заболеваний.
Знания:
1. Гигиенических критериев оценки и классификации условий труда по показателям вредности и опасности факторов производственной среды, тяжести и напряженности трудового процесса.
2. Основных нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в области гигиены труда и производственной санитарии.
3. Учетно-отчетной документации, предусмотренной в государственных органах в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Анализ рисков неблагоприятного воздействия условий труда по показателям вредных и опасных производственных факторов (факторов производственной (рабочей) среды и трудового процесса)
Умения:
1. Проводить анализ влияния основных опасных и вредных производственных факторов (факторов производственной (рабочей) среды и трудового процесса), их источников и риска развития профессиональной заболеваемости и временной утраты трудоспособности на состояние здоровья работающих.
2. Разрабатывать мероприятия по ликвидации последствий и предупреждению повторных оснований для расследований в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
3. Организовывать и проводить работу по санитарно-гигиеническому воспитанию декретированных групп, обучению и пропаганде гигиенических знаний и мер профилактики профессиональных рисков среди работающих.
4. Устанавливать причинно-следственные связи воздействия факторов среды обитания путем анализа представленной информации в целях подтверждения связи возникновения (или увеличения показателей) заболеваемости с загрязненностью объектов внешней среды (продукции, воды, воздуха, почвы).
5. Осуществлять формирование базы данных санитарно-эпидемиологического мониторинга.
Знания:
1. Основных принципов гигиенического нормирования воздействия опасных и вредных производственных факторов (факторов производственной (рабочей) среды и трудового процесса) на работающих и приемлемых уровней риска для работающих лиц.

3. Міндетті медициналық тексерулердің (алдын ала және мерзімді) деректерін жинау, өңдеу және талдау дағдыларын, сондай-ақ жұмысшылардың еңбек жағдайларының санитариялық-эпидемиологиялық сипаттамаларын жасау дағдыларын меңгеру.
4. Жұмысшылардың алдын ала және мерзімді медициналық тексерулерінің нәтижелері бойынша қорытынды актіде ұсынымдар жасау және объектіде сауықтыру іс-шараларының жоспарын әзірлеу дағдыларын меңгеру.
5. Санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды талдаудың заманауи әдістерін қолдану, халықтың денсаулығына әсер ететін негізгі факторларды анықтау және аурулардың алдын алудың басым бағыттарын анықтау.
Білімдер:
1. Өндірістік орта факторларының зияндылығы мен қауіптілігі, еңбек процесінің ауырлығы мен шиеленісі көрсеткіштері бойынша еңбек жағдайларын бағалау мен жіктеудің гигиеналық критерийлері.
2. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария саласындағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы негізгі нормативтік құқықтық актілер.
3. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органдарда көзделген есептік-есептік құжаттама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Өндірістік факторлардың (өндірістік (жұмыс) ортаның және еңбек процесінің факторларының) зияндылығы мен қауіптілігі көрсеткіштері бойынша еңбек жағдайларын талдау
Машықтар:
1. Негізгі қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың (өндірістік (жұмыс) ортасы мен еңбек процесінің факторлары), олардың көздерінің және кәсіптік сырқаттанушылықты дамыту және еңбекке қабілеттілігін уақытша жоғалту қаупінің жұмысшылардың денсаулық жағдайына әсерін талдауды жүргізу.
2. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы тергеулер үшін салдарларды жою және қайталама негіздердің алдын алу жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.
3. Декретивті топтарды санитариялық-гигиеналық тәрбиелеу, жұмысшылар арасында гигиеналық білім мен кәсіптік қауіп-қатерлердің алдын алу шараларын оқыту және насихаттау бойынша жұмысты ұйымдастыру және жүргізу.
4. Сырқаттанушылықтың сыртқы орта объектілерінің (өнімнің, судың, ауаның, топырақтың) ластануымен туындауын (немесе көрсеткіштерін ұлғайтуды) растау мақсатында ұсынылған ақпаратты талдау арқылы тіршілік ету ортасы факторларының әсерінің себеп-салдарлық байланыстарын белгілеу.
5. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторингтің дерекқорын қалыптастыруды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың (өндірістік (жұмыс) ортаның және еңбек процесінің факторларының) жұмыс істейтін және жұмыс істейтін адамдар үшін қолайлы тәуекел деңгейлеріне әсерін гигиеналық нормалаудың негізгі қағидаттары.

2. Методики расчета и оценки рисков опасных и вредных производственных факторов на здоровье работающего населения.
3. Частных вопросов санитарно-эпидемиологического контроля на промышленных и производственных объектах и технологических процессов основных отраслей экономики и производства.
4. Основных нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в области гигиены труда и производственной санитарии.
5. Учетно-отчетной документации, предусмотренной в государственных органах в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 3:
Государственный санитарно-эпидемиологический контроль и надзор в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в области гигиены труда и производственной санитарии
Умения:
1. Проводить профилактический контроль, проверки и расследования с использованием нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в области гигиены труда и производственной санитарии.
2. Формулировать и подготавливать уведомления, акты о назначении проверки, акты проверки и предписания об устранении выявленных нарушений в области гигиены труда и производственной санитарии, а также контролировать их исполнение.
3. Осуществлять сбор, обработку и анализ показателей профессиональной заболеваемости и заболеваемости с временной утратой трудоспособности.
4. Участвовать в регистрации проверок в информационных системах уполномоченного органа по правовой статистике и специальным учетам и вести учетно-отчетную документацию, предусмотренную в государственных органах в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
5. Применять административные меры и меры оперативного реагирования.
Знания:
1. Основных опасных и вредных производственных факторов (факторов производственной (рабочей) среды и трудового процесса) и их источников на промышленных предприятиях и производственных объектах.
2. Основных принципов гигиенического нормирования воздействия опасных и вредных производственных факторов (факторов производственной (рабочей) среды и трудового процесса) на работающих.
3. Основных нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в области гигиены труда и производственной санитарии.
4. Основных положений законодательства Республики Казахстан в области управления, здравоохранения, предпринимательства, трудового законодательства, разрешительных процедур, административного законодательства и других нормативных правовых актов.

2. Жұмыс істейтін халықтың денсаулығына қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың қауіп-қатерін есептеу және бағалау әдістемесі.
3. Өнеркәсіп және өндірістік объектілердегі санитариялық-эпидемиологиялық бақылаудың және экономика мен өндірістің негізгі салаларының технологиялық процестерінің жеке мәселелері.
4. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария саласындағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы негізгі нормативтік құқықтық актілер.
5. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органдарда көзделген есептік-есептік құжаттама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 3:
Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария саласындағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау
Машықтар:
1. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария саласындағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді пайдалана отырып, профилактикалық бақылау, тексерулер және тергеулер жүргізу.
2. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария саласындағы анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаларды, тексеруді тағайындау туралы актілерді, тексеру актілері мен нұсқамаларды тұжырымдау және дайындау, сондай-ақ олардың орындалуын бақылау.
3. Еңбекке қабілеттілігін уақытша жоғалтумен кәсіптік сырқаттанушылық және сырқаттанушылық көрсеткіштерін жинауды, өңдеуді және талдауды жүзеге асыру.
4. Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органның цифрлық жүйелерінде тексерулерді тіркеуге қатысу және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органдарда көзделген есептік-есептік құжаттаманы жүргізу.
5. Әкімшілік шаралар мен жедел ден қою шараларын қолдану.
Білімдер:
1. Негізгі қауіпті және зиянды өндірістік факторлар (өндірістік (жұмыс) ортасы мен еңбек процесінің факторлары) және олардың өнеркәсіптік кәсіпорындар мен өндірістік объектілердегі көздері.
2. Қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың (өндірістік (жұмыс) ортаның және еңбек процесінің факторларының) жұмысшыларға әсерін гигиеналық нормалаудың негізгі қағидаттары.
3. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария саласындағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы негізгі нормативтік құқықтық актілер.
4. Қазақстан Республикасының басқару, денсаулық сақтау, кәсіпкерлік, еңбек заңнамасы, рұқсат беру рәсімдері, әкімшілік заңнама және басқа да нормативтік құқықтық актілер саласындағы заңнамасының негізгі ережелері.

3. Оценить результаты проверки представленных материалов на соответствие требований действующих нормативно-правовых актов Республики Казахстан в области санитарно-эпидемиологического благополучия работающего населения
4. Оформлять проверочные листы, протоколы, постановления, обоснованные санитарно-эпидемиологические заключения по объекту (субъекту) проверки.
5. Оформить постановление о наложении штрафных санкции должностному лицу по установленным санитарно-эпидемиологическим нарушениям.
Знания:
1. Основные нормативно-правовые акты по проведению государственного санитарно-эпидемиологического надзора за промышленными объектами.
2. Виды проверок промышленных предприятий (плановые, внеплановые, рейдовые), обоснования для осуществления профилактического контроля за производственными объектами.
3. Основные положения законодательства Республики Казахстан в области управления здравоохранения, предпринимательства, трудового законодательства; разрешительных процедур и административного законодательства.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Деятельность по оказанию государственных услуг, организационно-методическому обеспечению подразделений санитарно-эпидемиологической службы
Навык 1:
Проведение государственного санитарно-эпидемиологического контроля (надзора) и предоставление государственных услуг.
Умения:
1. Разрабатывать ежегодный план проведения проверок юридических лиц и индивидуальных предпринимателей.
2. Оформлять распоряжение (приказ) о проведении проверки.
3. Согласовывать с органом прокуратуры проведение внеплановой выездной проверки юридических лиц и индивидуальных предпринимателей.
4. Уведомлять юридических лиц и индивидуальных предпринимателей о проведении проверки в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Обследовать территории, здания, сооружения, помещения, технологическое оборудование и транспортные средства, принадлежащие юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям и подлежащие проверке.
6. Проводить экспертизы и (или) расследования, направленные на установление причинно-следственной связи при профессиональных отравлениях и заболеваниях.
Знания:
1. Законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения, технического регулирования и обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Правовых основ в области гигиены и охраны труда работающего населения.
3. Принципов организации профилактических мероприятий по предупреждению неблагоприятного влияния факторов окружающей и производственной среды на организм человека.

3. Ұсынылған материалдардың жұмыс істейтін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік-құқықтық актілерінің талаптарына сәйкестігін тексеру нәтижелерін бағалау
4. Тексеру объектісі (субъектісі) бойынша тексеру парақтарын, хаттамаларды, қаулыларды, негізделген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыларды ресімдеу.
5. Белгіленген санитариялық-эпидемиологиялық бұзушылықтар бойынша лауазымды адамға айыппұл салу туралы қаулы ресімдеу.
Білімдер:
1. Өнеркәсіптік объектілерге мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау жүргізу жөніндегі негізгі нормативтік-құқықтық актілер.
2. Өнеркәсіптік кәсіпорындарды тексеру түрлері (жоспарлы, жоспардан тыс, рейдтік), өндірістік объектілерге профилактикалық бақылауды жүзеге асыру үшін негіздемелер.
3. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау басқармасы, кәсіпкерлік, еңбек заңнамасы; рұқсат беру рәсімдері және әкімшілік заңнама саласындағы заңнамасының негізгі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Мемлекеттік қызметтер көрсету, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет бөлімшелерін ұйымдастыру-әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі қызмет.
Дағды 1:
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет бөлімшелерінің қызметін жоспарлау және басқару.
Машықтар:
1. Заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлерге тексеру жүргізудің жыл сайынғы жоспарын әзірлеу.
2. Тексеру жүргізу туралы өкімді (бұйрықты) ресімдеу.
3. Прокуратура органымен заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлерге жоспардан тыс көшпелі тексеру жүргізуді келісу.
4. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тексеру жүргізу туралы заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлерді хабардар етуге міндетті.
5. Заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлерге тиесілі және тексеруге жататын аумақтарды, ғимараттарды, құрылыстарды, үй-жайларды, технологиялық жабдықтар мен көлік құралдарын тексеру.
6. Кәсіптік уланулар мен аурулар кезінде себеп-салдарлық байланыс орнатуға бағытталған сараптамалар және (немесе) тергеулер жүргізу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау, техникалық реттеу және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету саласындағы заңнамасы.
2. Жұмыс істейтін халықтың еңбегін қорғау және гигиена саласындағы құқықтық негіздер.
3. Қоршаған орта мен өндірістік орта факторларының адам ағзасына қолайсыз әсерінің алдын алу жөніндегі профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру қағидаттары.

4. Санитарно-эпидемиологических требований к качеству и безопасности товаров производства и промышленного сырья; принципов гигиенического нормирования химических, физических и биологических факторов среды обитания человека в производственных условиях.
5. Современных подходов к изучению и оценке состояния здоровья, общей и профессиональной заболеваемости работающих.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Планирование и руководство деятельности подразделений санитарно-эпидемиологической службы
Умения:
1. Планировать и организовывать деятельность подразделений санитарно-эпидемиологической службы, направленную на обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия работающего населения.
2. Руководить работой подчиненных специалистов (при их наличии) и содействовать выполнению ими своих должностных обязанностей.
3. Оказывать консультативную и методическую помощь специалистам других подразделений по вопросам своей компетенции.
4. Осуществлять SWOT-анализ, анализировать и выявлять причинно-следственные связи между состоянием здоровья и средой обитания человека, а также причины и условия изменения санитарно-эпидемиологического благополучия населения на основании результатов лабораторных и инструментальных исследований продукции и объектов санитарно-эпидемиологического надзора и контроля.
5. Участвовать в организации и проведении мероприятий по повышению уровня гигиенических знаний специалистов и населения в области гигиены труда и производственной санитарии.
6. Организовывать и проводить санитарно-эпидемиологические и противоэпидемические (профилактические) мероприятия, а также лабораторно-инструментальные исследования объектов среды обитания человека.
Знания:
1. Основных положений законодательства Республики Казахстан в области управления, здравоохранения, предпринимательства, трудового законодательства, разрешительных процедур, административного законодательства и других нормативных правовых актов.
2. Принципов, методологии, методов и форм управления.
3. Методов распространения и популяризации медицинских знаний и санитарных требований среди населения.
4. Основных нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в области гигиены труда и производственной санитарии.
5. Учетно-отчетной документации, предусмотренной в государственных органах в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Аналитическое мышление
Критическое мышление
Лидерство
Ответственность
Самостоятельность и ответственность
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач (или специалист) радиационной гигиены, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.2
Врач (или специалист) радиационной гигиены, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.3
Врач (или специалист) радиационной гигиены, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог

4. Өндіріс және өнеркәсіптік шикізат тауарларының сапасы мен қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар; өндірістік жағдайларда адамның тіршілік ету ортасының химиялық, физикалық және биологиялық факторларын гигиеналық нормалау қағидаттары.
5. Жұмысшылардың денсаулығын, жалпы және кәсіптік аурушаңдығын зерттеу мен бағалаудың заманауи тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет бөлімшелерінің қызметін жоспарлау және басқару
Машықтар:
1. Жұмыс істейтін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз етуге бағытталған санитариялық-эпидемиологиялық қызмет бөлімшелерінің қызметін жоспарлау және ұйымдастыру.
2. Бағынысты мамандардың жұмысына басшылық жасау (олар болған жағдайда) және олардың өз лауазымдық міндеттерін орындауына жәрдемдесу.
3. Өз құзыреті мәселелері бойынша басқа бөлімшелердің мамандарына консультациялық және әдістемелік көмек көрсету.
4. SWOT-талдауды жүзеге асыру, денсаулық жағдайы мен адамның тіршілік ету ортасы арасындағы себеп-салдарлық байланыстарды, сондай-ақ өнімнің және санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау мен бақылау объектілерінің зертханалық және аспаптық зерттеулерінің нәтижелері негізінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығының өзгеру себептері мен жағдайларын талдау және анықтау.
5. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария саласындағы мамандар мен халықтың гигиеналық білім деңгейін арттыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу.
6. Санитариялық-эпидемиологиялық және эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды, сондай-ақ адамның тіршілік ету ортасы объектілерін зертханалық-аспаптық зерттеуді ұйымдастыру және жүргізу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының басқару, денсаулық сақтау, кәсіпкерлік, еңбек заңнамасы, рұқсат беру рәсімдері, әкімшілік заңнама және басқа да нормативтік құқықтық актілер саласындағы заңнамасының негізгі ережелері.
2. Басқару қағидаттары, әдіснамасы, әдістері мен формалары.
3. Халық арасында медициналық білім мен санитариялық талаптарды тарату және насихаттау әдістері.
4. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария саласындағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы негізгі нормативтік құқықтық актілер.
5. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органдарда көзделген есептік-есептік құжаттама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Аналитикалық ойлау
Сыни ойлау
Көшбасшылық
Жауапкершілік
Дербестік және жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Радиациялық гигиена дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.2
Радиациялық гигиена дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.3
Радиациялық гигиена дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог

32. Карточка профессии "7.2 Врач (специалист) микробиолог":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-011
Наименование профессии:
7.2 Врач (специалист) микробиолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы по данной квалификации на уровне 7.1 не менее 4 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2131-9-010 - Эпидемиолог
2269-2-010 - Врач-гигиенист
2131-9-002 - Биотехнолог
Основная цель деятельности:
Организация, проведение и оценка результатов микробиологических исследований для диагностики заболеваний, а также для обеспечения контроля и надзора объектов (субъектов), осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение микробиологических исследований.
2. Ведение учетно-отчетной медицинской документации.
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие.
Трудовая функция 1:
Проведение микробиологических исследований.
Навык 1:
Проводит клиническую лабораторную диагностику бактериальных, вирусных, микологических и паразитологических инфекций.
Умения:
1. Выполнять микробиологические исследования бактериальных, вирусных, микологических и паразитологических инфекций.
2. Оказывать консультативную помощь медицинским работникам в планировании бактериальных, вирусных, микологических и паразитологических исследований.
3. Организовывать деятельность находящихся в подчинении медицинских работников микробиологической лаборатории.
4. Вести документацию бактериальных, вирусных, микологических и паразитологических исследований микробиологической лаборатории.
5. Обеспечивать биологическую безопасность в микробиологической лаборатории.
6. Проводить лабораторные исследования по выделению патогенных микроорганизмов из клинического материала и материала из объектов внешней среды.
7. Соблюдать требования асептики и антисептики при работе с биологическими материалами; оформлять сопроводительную документацию к образцам.
8. Проводить определение чувствительности бактерий к антибиотикам (антибиотикограмма).
9. Оценивать результаты вирусологического тестирования с учетом клинической картины.

32. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер (маман) микробиолог":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-011
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер (маман) микробиолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 7.1 деңгейінде кемінде 4 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті жоғарылату
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2131-9-010 - Эпидемиолог
2269-2-010 - Дәрігер-гигиенист
2131-9-002 - Биотехнолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ауруларды диагностикалау үшін, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын объектілерді (субъектілерді) бақылау мен қадағалауды қамтамасыз ету үшін микробиологиялық зерттеулердің нәтижелерін ұйымдастыру, жүргізу және бағалау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Микробиологиялық зерттеулер жүргізу
2. Есепке алу-есеп беру медициналық құжаттамасын жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Микробиологиялық зерттеулер жүргізу
Дағды 1:
Бактериялық, вирустық, микологиялық және паразитологиялық инфекцияларға клиникалық зертханалық диагностика жүргізеді
Машықтар:
1. Бактериялық, вирустық, микологиялық және паразитологиялық инфекцияларға микробиологиялық зерттеулер жүргізу.
2. Медицина қызметкерлеріне бактериялық, вирустық, микологиялық және паразитологиялық зерттеулерді жоспарлауда консультациялық көмек көрсету.
3. Микробиологиялық зертхананың медицина қызметкерлерінің қарамағындағы қызметті ұйымдастыру.
4. Бактериялық, вирустық, микологиялық және паразитологиялық құжаттаманы жүргізу
зертханалар.
5. Микробиологиялық зертханада биологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
6. Патогендік микроорганизмдерді клиникалық материалдан және сыртқы орта компоненттерінен оқшаулау бойынша зертханалық зерттеулер жүргізу (микробиологиялық зертханалар үшін).
7. Биологиялық материалдармен жұмыс істеу кезінде асептика және антисептика талаптарын сақтау, үлгілерге ілеспе құжаттаманы рәсімдеу.
8. Бактериялардың антибиотиктерге сезімталдығын анықтау (антибиотикограмма).
9. Клиникалық көріністі ескере отырып, вирусологиялық тестілеу нәтижелерін бағалау.

10. Проводить забор материала для выявления грибковой инфекции (соскобы кожи, ногтей, мазки и др.).
Знания:
1. Требований биологической безопасности и правил противоэпидемического режима при проведении работ с патогенными биологическими агентами I–IV групп патогенности (опасности).
2. Требований охраны труда при работе в микробиологической лаборатории; стандартов и порядка оказания медицинской помощи по профилю медицинской организации; стандартов в области качества микробиологических исследований (бактериологических, вирусологических, микологических и паразитологических); стандартов в области качества лекарственных средств, биомедицинских клеточных продуктов и медицинских изделий.
3. Методологии и методов микробиологических исследований (бактериологических, вирусологических, микологических и паразитологических) биологического материала человека и объектов окружающей среды, в том числе среды обитания человека, включая микроскопические, культуральные, биохимические, иммунологические (включая серологические), молекулярно-биологические и физико-химические (включая масс-спектрометрические) технологии.
4. Правил и способов получения, транспортировки и хранения биологического материала человека и объектов окружающей среды, в том числе среды обитания человека, особенностей подготовки проб для микробиологических исследований (бактериологических, вирусологических, микологических и паразитологических), включая микроскопические, культуральные, биохимические, иммунологические (включая серологические), молекулярно-биологические и физико-химические (включая масс-спектрометрические) технологии.
5. Характеристик современного лабораторного оборудования, принципов работы и правил эксплуатации медицинских изделий для диагностики in vitro.
6. Общей и частной медицинской микробиологии.
7. Лекарственных средств для лечения заболеваний микробной этиологии, механизмов их действия и развития резистентности к ним; определения чувствительности и механизмов резистентности микроорганизмов к антимикробным препаратам фенотипическими и молекулярно-биологическими методами.
8. Правил проведения микробиологических исследований (бактериологических, вирусологических, микологических и паразитологических) лекарственных средств, биомедицинских клеточных продуктов и медицинских изделий.
9. Правил проведения микробиологических исследований (бактериологических, вирусологических, микологических и паразитологических) объектов окружающей среды, в том числе среды обитания человека, пищевой продукции, санитарно-эпидемиологических исследований внутрибольничной среды.

10. Саңырауқұлақ инфекциясын анықтау үшін материал жинаңыз (терінің, тырнақтың, жағындылардың және т.б.).
Білімдер:
1. Патогенділіктің (қауіптіліктің) I-IV топтарының патогенді биологиялық агенттерімен жұмыс жүргізу кезіндегі биологиялық қауіпсіздік талаптары мен эпидемияға қарсы режим қағидалары.
2. Микробиологиялық зертханада жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау талаптарын; медициналық ұйымның бейіні бойынша медициналық көмек көрсету стандарттары мен тәртібін; микробиологиялық зерттеулер сапасы саласындағы стандарттарды (бактериологиялық, вирусологиялық, микологиялық және паразитологиялық); дәрілік заттардың, биомедициналық жасушалық өнімдер мен медициналық бұйымдардың сапасы саласындағы стандарттарды.
3. Микроскопиялық, қоректік орталық, биохимиялық, иммунологиялық (серологиялық қоса алғанда), молекулалық-биологиялық және физика-химиялық (масс-спектрометриялық) технологияларды қоса алғанда, адамның биологиялық материалын және қоршаған орта объектілерін, оның ішінде адамның мекендеу ортасын микробиологиялық зерттеудің (бактериологиялық, вирусологиялық, микологиялық және паразитологиялық) әдіснамалары мен әдістері.
4. Микроскопиялық, қоректік орталық, биохимиялық, иммунологиялық (серологиялық қоса алғанда), молекулалық-биологиялық және физика-химиялық зерттеулерді қоса алғанда, микробиологиялық зерттеулер (бактериологиялық, вирусологиялық, микологиялық және паразитологиялық) үшін сынамаларды дайындау ерекшеліктері (масс-спектрометриялық) технологияларды қоса алғанда.
5. Іn vitro диагностикалау үшін заманауи зертханалық жабдықтың сипаттамалары, жұмыс қағидаттары және медициналық бұйымдарды пайдалану ережелері.
6. Жалпы және жеке медициналық микробиология.
7. Микробтық этиология ауруларын емдеуге арналған дәрілік заттарды, олардың әсер ету және оларға төзімділікті дамыту тетіктерін; микроорганизмдердің микробқа қарсы препараттарға сезімталдығы мен төзімділік тетіктерін фенотиптік және молекулалық-биологиялық әдістермен айқындау.
8. Дәрілік заттарға, биомедициналық жасушалық өнімдерге және медициналық бұйымдарға микробиологиялық зерттеулер (бактериологиялық, вирусологиялық, микологиялық және паразитологиялық) жүргізу қағидалары.
9. Қоршаған ортаның микробиологиялық (бактериологиялық, вирусологиялық, микологиялық және паразитологиялық) объектілеріне, оның ішінде адамның тіршілік ету ортасына, тамақ өнімдеріне, ауруханаішілік ортаға санитариялық-эпидемиологиялық зерттеулер жүргізу қағидалары.

10. Основ дезинфекции объектов внутри- и внебольничной среды и деконтаминации объектов окружающей среды, в том числе среды обитания человека, обеззараживания и утилизации отходов, текущей и заключительной дезинфекции в микробиологической лаборатории; методов и принципов дезинфекции и стерилизации; эпидемиологических аспектов инфекционных и паразитарных заболеваний.
11. Проведения внутрилабораторного и внешнего контроля качества микробиологических исследований (бактериологических, вирусологических, микологических и паразитологических), использования его результатов в повседневной работе; интерпретации результатов микробиологических исследований (бактериологических, вирусологических, микологических и паразитологических) с учетом их клинической и санитарно-эпидемиологической значимости.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Организация работы микробиологической лаборатории.
Умения:
1. Планировать, организовывать и контролировать деятельность микробиологической лаборатории.
2. Управлять качеством проведения микробиологических исследований, медико-биологическими рисками микробиологической лаборатории и организацией обеспечения биологической безопасности.
3. Организовывать и проводить микробиологические исследования при чрезвычайных ситуациях, террористических актах и военных конфликтах.
Знания:
1. Планирования перспективного развития материально-технического оснащения микробиологических лабораторий и разработки рекомендаций по объему микробиологических исследований.
2. Диагностики, профилактики и лечения инфекционных заболеваний.
3. Организации и проведения микробиологических исследований.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Ведение учетно-отчетной медицинской документации.
Навык 1:
Учет и документирование в медицинской практике.
Умения:
1. Оформлять медицинскую документацию по формам, видам, в объеме, порядке и сроки, установленные уполномоченным органом.
2. Организовывать хранение медицинской документации в соответствии с установленными требованиями.
3. Использовать в рутинной практике современные результативные информационные базы.
Знания:
1. Законодательных документов Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Приказов и приложений о формах учетно-отчетной документации и отчетных документов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
3. Рациональных систем учета и документирования с учетом конфиденциальности медицинской информации о пациентах.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Анализ и интерпретация медицинских данных.
Умения:

10. Қоршаған орта объектілерін, оның ішінде адамның тіршілік ету ортасын дезинфекциялау және деконтаминациялау, қалдықтарды дезинфекциялау және кәдеге жарату, микробиологиялық зертханада ағымдағы және қорытынды дезинфекциялау негіздері; дезинфекциялау және зарарсыздандыру әдістері мен қағидаттары; инфекциялық және паразиттік аурулардың эпидемиологиялық аспектілері.
11. Микробиологиялық зерттеулердің (бактериологиялық, вирусологиялық, микологиялық және паразитологиялық) сапасына зертханаішілік және сыртқы бақылау жүргізу, оның нәтижелерін күнделікті жұмыста пайдалану; микробиологиялық зерттеулердің (бактериологиялық вирусологиялық, микологиялық және паразитологиялық) нәтижелерін олардың клиникалық және санитариялық-эпидемиологиялық маңыздылығын ескере отырып түсіндіру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Микробиологиялық зертхананың жұмысын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Микробиологиялық зертхананың қызметін жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау.
2. Микробиологиялық зерттеулер жүргізу сапасын, микробиологиялық зертхананың медициналық-биологиялық қауіп-қатерін және биологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді ұйымдастыруды басқару.
3. Төтенше жағдайлар, террористік актілер және әскери қақтығыстар кезінде микробиологиялық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу.
Білімдер:
1. Микробиологиялық зертханаларды материалдық-техникалық жарақтандырудың перспективалық дамуын жоспарлау, микробиологиялық зерттеулер көлемі бойынша ұсынымдар әзірлеу.
2. Жұқпалы ауруларды диагностикалау, алдын алу және емдеу.
3. Микробиологиялық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Есепке алу-есеп беру медициналық құжаттамасын жүргізу
Дағды 1:
Медициналық практикада есепке алу және құжаттау
Машықтар:
1. Уәкілетті орган белгілеген нысандар, түрлер, көлем, тәртіп және мерзімдер бойынша медициналық құжаттаманы рәсімдеу.
2. Медициналық құжаттаманы талаптарға сәйкес ұйымдастырыңыз және сақтау.
3. Күнделікті тәжірибеде заманауи нәтижелі ақпараттық базаларды қолдану.
Білімдер:
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамалық құжаттары.
2. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы есептік есеп құжаттамасының және есептік құжаттардың нысандары туралы бұйрықтар мен қосымшалар.
3. Есепке алу мен құжаттаудың ұтымды жүйелерін; медициналық ақпараттың құпиялылығын ескеру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Медициналық деректерді талдау және түсіндіру
Машықтар:

1. Обрабатывать медицинскую информацию конфиденциально, соблюдая нормы и правила, связанные с защитой персональных данных и обеспечением безопасности медицинской информации.
2. Использовать в профессиональной деятельности информационные системы в сфере общественного здравоохранения.
3. Анализировать и интерпретировать медицинские данные с использованием доступных программ.
Знания:
1. Электронных систем учета и документирования.
2. Современных методов рационального планирования и современных методов статистики.
3. Конфиденциальности медицинской информации пациентов.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Непрерывное профессиональное развитие.
Навык 1:
Участие в исследованиях и научных проектах.
Умения:
1. Формулировать исследовательские вопросы, анализировать данные, проводить статистический анализ
2. Собирать информированное согласие, конфиденциальности и защиты прав и благополучия пациентов, участвующих в исследованиях.
3. Проводить поиск и анализ литературы, давать критическую оценку исследовательских данных.
Знания:
1. Основ научного метода с применением современных статистических методов.
2. Основ научного исследования.
3. Этических принципов, регуляторных норм и процедур, связанных с исследованиями на людях.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Анализ, интерпретация результатов научных исследований.
Умения:
1. Владеть навыками проектирования исследований
2. Выбирать методики, определять критерии включения и исключения, разрабатывать протокол и схему сбора данных.
3. Представлять результаты исследований в письменной форме и публиковать статьи в научных журналах.
Знания:
1. Анализа научной литературы, написания обзоров и выдвижения научных гипотез.
2. Статистических методов, способов обработки данных и оценки статистической значимости результатов.
3. Анализа и интерпретации полученных результатов исследования.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Критическое мышление
Лидерство
Логическое мышление
Многозадачность
Ответственность
Письменные коммуникативные навыки
Стрессоустойчивость
Целеустремленность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.2
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.3
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.1
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог

1. Жеке деректерді қорғауға және медициналық ақпараттың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты нормалар мен ережелерді сақтай отырып, медициналық ақпаратты құпия түрде өңдеу.
2. Қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық жүйелерді кәсіби қызметте пайдалану.
3. Қол жетімді бағдарламаларды қолдана отырып, медициналық деректерді талдау және түсіндіру.
Білімдер:
1. Электрондық есепке алу және құжаттау жүйелері.
2. Ұтымды жоспарлаудың заманауи әдістері және статистиканың заманауи әдістері.
3. Пациенттердің медициналық ақпаратының құпиялылығы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Үздіксіз кәсіби даму
Дағды 1:
Зерттеулер мен ғылыми жобаларға қатысу
Машықтар:
1. Зерттеу сұрақтарын тұжырымдау, деректерді талдау, статистикалық талдау жүргізу.
2. Зерттеуге қатысатын пациенттердің ақпараттандырылған келісімін, құпиялылығын және құқықтары мен әл-ауқатын қорғауды жинау.
3. Әдебиеттерді іздеу және талдау, зерттеу деректеріне сыни баға беру.
Білімдер:
1. Қазіргі статистикалық әдістерді қолдана отырып, ғылыми әдістің негіздері.
2. Ғылыми зерттеу негіздері.
3. Адам зерттеулерімен байланысты этикалық қағидаттары, реттеуші нормалар мен процедуралар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Ғылыми зерттеулердің нәтижелерін талдау, түсіндіру
Машықтар:
1. Зерттеуді жобалау дағдыларын меңгеру.
2. Әдістерді таңдаңыз, қосу және алып тастау критерийлерін анықтау.
3. Зерттеу нәтижелерін жазбаша түрде ұсыну және ғылыми журналдарда мақалалар жариялау.
Білімдер:
1. Ғылыми әдебиеттерді талдау, шолулар жазу және ғылыми гипотезалар ұсыну.
2. Статистикалық әдістер, деректерді өңдеу әдістері және нәтижелердің статистикалық маңыздылығын бағалау.
3. Зерттеу нәтижелерін талдау және түсіндіру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Сыни ойлау
Көшбасшылық
Логикалық ойлау
Көп мәселелік
Жауапкершілік
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Күйзеліске төзімділік
Мақсаткерлік
стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.2
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.3
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.1
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог

33. Карточка профессии "7.2 Врач (специалист) радиационной гигиены":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-006
Наименование профессии:
7.2 Врач (специалист) радиационной гигиены
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 4 лет по квалификации 7.1
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2269-2-001 - Врач гигиены детей и подростков
2269-2-002 - Врач гигиены питания
2269-2-003 - Врач гигиены труда
2269-2-004 - Врач коммунальной гигиены
2269-2-005 - Врач общей гигиены
2269-2-006 - Врач радиационной гигиены
2269-2-010 - Врач-гигиенист
2343-1-002 - Преподаватель гигиены и эпидемиологии, колледж
2213-3-001 - Врач лучевой терапевт
2213-3-002 - Врач-радиолог
2216-3-002 - Врач лучевой диагностики
Основная цель деятельности:
Обеспечение радиационной безопасности персонала, населения и окружающей среды.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Деятельность по обеспечению радиационной безопасности персонала, населения и окружающей среды.
2. Деятельность по оценке радиационных рисков и разработке мер по радиационной защите населения и персонала работающих с источниками ионизирующих излучений.
Дополнительные трудовые функции:
1. Санитарно-гигиеническая экспертиза.
Трудовая функция 1:
Деятельность по обеспечению радиационной безопасности персонала, населения и окружающей среды.
Навык 1:
Государственный санитарно-эпидемиологический контроль и надзор в области радиационной гигиены.
Умения:
1. Проводить санитарное обследование объектов с использованием основных нормативно-правовых актов в области радиационной безопасности населения и охраны окружающей среды от радиоактивного загрязнения.
2. Формулировать предложения и предписания по ликвидации нарушений санитарного законодательства в области радиационной гигиены.
3. Осуществлять контроль выполнения предложений и предписаний по обеспечению радиационной безопасности персонала, населения и окружающей среды.
4. Владеть методами дезактивации объектов окружающей среды и спектрометрическими методами исследования.
5. Вести учетно-отчетную документацию, предусмотренную в организациях здравоохранения.

33. Кәсіптің карточкасы "7.2 Радиациялық гигиена дәрігері (маманы)":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-006
Кәсіптің атауы:
7.2 Радиациялық гигиена дәрігері (маманы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 7.1 деңгейінде кемінде 4 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2269-2-001 - Балалар және жасөспірімдер гигиенасы дәрігері
2269-2-002 - Тамақтану гигиенасы дәрігері
2269-2-003 - Еңбек гигиенасы дәрігері
2269-2-004 - Коммуналдық гигиена дәрігері
2269-2-005 - Жалпы гигиена дәрігері
2269-2-006 - Радиациялық гигиена дәрігері
2269-2-010 - Дәрігер-гигиенист
2343-1-002 - Гигиена және эпидемиология оқытушысы, колледж
2213-3-001 - Сәулелік терапия дәрігері
2213-3-002 - Дәрігер-радиолог
2216-3-002 - Сәулелік диагностика дәрігері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жұмысшының, халықтың және қоршаған ортаның радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жұмысшының, халықтың және қоршаған ортаның радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызмет.
2. Радиациялық қауіп-қатерді бағалау және иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істейтін халық пен персоналды радиациялық қорғау жөніндегі шараларды әзірлеу жөніндегі қызмет
Қосымша еңбек функциялары:
1. Санитариялық-гигиеналық сараптама.
Еңбек функциясы 1:
Жұмысшының, халықтың және қоршаған ортаның радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызмет.
Дағды 1:
Радиациялық гигиена саласындағы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау.
Машықтар:
1. Халықтың радиациялық қауіпсіздігі және қоршаған ортаны радиоактивті ластанудан қорғау саласындағы негізгі нормативтік-құқықтық актілерді пайдалана отырып, объектілерге өз бетінше санитариялық тексеру жүргізу.
2. Радиациялық гигиена саласындағы санитариялық заңнаманы бұзушылықтарды жою бойынша ұсыныстар мен нұсқамалар тұжырымдау.
3. Қызметкердің,, халықтың және қоршаған ортаның радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі ұсыныстар мен нұсқамалардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
4. Қоршаған орта объектілерін залалсыздандыру әдістерін, зерттеудің спектрометриялық әдістерін меңгеру.
5. Денсаулық сақтау ұйымдарында көзделген есепке алу-есеп беру құжаттаманы жүргізу.

6. Планировать и обеспечивать проведение мероприятий по санитарно-гигиеническому воспитанию населения.
Знания:
1. Основных источников ионизирующего излучения и их влияния на организм человека.
2. Особенностей действия ионизирующего излучения при работе с закрытыми и открытыми источниками ионизирующего излучения.
3. Принципов гигиенического нормирования воздействия ионизирующего излучения на население.
4. Основных нормативно-правовых актов в области радиационной безопасности населения и охраны окружающей среды от радиоактивного загрязнения.
5. Методов дезактивации объектов окружающей среды и спектрометрических методов исследования.
6. Учетно-отчетной документации, предусмотренной в организациях здравоохранения.
7. Современных научных достижений зарубежной и отечественной медицины, организации санитарного просвещения, гигиенического воспитания населения и пропаганды здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Осуществление радиационно-дозиметрического контроля.
Умения:
1. Использовать методы обнаружения и регистрации ионизирующих излучений.
2. Владеть методами группового и индивидуального дозиметрического контроля.
3. Использовать методы измерения уровня радиационного загрязнения поверхностей и определения радиоактивности пищевых продуктов, воды и воздуха.
Знания:
1. Методов обнаружения и регистрации ионизирующих излучений.
2. Методов группового и индивидуального дозиметрического контроля.
3. Методов измерения уровня радиационного загрязнения поверхностей и определения радиоактивности пищевых продуктов, воды и воздуха.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 3:
Анализ радиационной обстановки и оценка радиационного риска.
Умения:
1. Осуществлять анализ и оценку радиационной обстановки и степени радиационной безопасности персонала, населения и окружающей среды.
2. Оценивать радиационный риск населения от природных и техногенных источников ионизирующих излучений.
3. Проводить анализ состояния здоровья населения в связи с влиянием радиационного фактора.
4. Разрабатывать научно обоснованные рекомендации по обеспечению радиационной безопасности персонала, населения и охране окружающей среды и контролировать их реализацию.
5. Оценивать эффективность мероприятий по обеспечению радиационной безопасности персонала, населения и охране окружающей среды.
6. Участвовать в расследовании радиационных и ядерных аварий.
7. Предлагать мероприятия по ликвидации последствий радиационных и ядерных аварий.
8. Формировать отчеты, доклады и информационные сообщения по вопросам радиационной безопасности персонала, населения и окружающей среды.

6. Халықты санитариялық-гигиеналық тәрбиелеу бойынша іс-шараларды жоспарлауды және өткізуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Иондаушы сәулеленудің негізгі көздері және олардың адам ағзасына әсері.
2. Иондаушы сәулеленудің жабық және ашық көздерімен жұмыс істеу кезіндегі иондаушы сәулеленудің әсер ету ерекшеліктері.
3. Халыққа иондаушы сәулеленудің әсерін гигиеналық нормалау қағидаттары.
4. Халықтың радиациялық қауіпсіздігі және қоршаған ортаны радиоактивті ластанудан қорғау саласындағы негізгі нормативтік-құқықтық актілер.
7. Қоршаған орта объектілерін залалсыздандыру әдістері, зерттеудің спектрометриялық әдістері.
6. Денсаулық сақтау ұйымдарында карастырылған есепке алу-есеп беру құжаттамасы.
7. Шетелдік және отандық медицинаның, санитариялық ағартуды, халықты гигиеналық тәрбиелеуді ұйымдастырудың және салауатты өмір салтын насихаттаудың заманауи ғылыми жетістіктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Радиациялық-дозиметриялық бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Иондаушы сәулеленуді анықтау және тіркеу әдістерін қолдану.
2. Топтық және жеке дозиметриялық бақылау әдістерін меңгеру.
3. Радиациялық ластану беткейлерінің деңгейін өлшеу, тағам өнімдерінің, су мен ауаның радиоактивтілігін анықтау әдістерін қолдану.
Білімдер:
1. Иондаушы сәулеленуді анықтау және тіркеу әдістері.
2. Топтық және жеке дозиметриялық бақылау әдістері.
3. Радиациялық ластану беттерінің деңгейін өлшеу, тағам өнімдерінің, су мен ауаның радиоактивтілігін анықтау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 3:
Радиациялық жағдайды талдау және радиациялық қауіпті бағалау.
Машықтар:
1. Радиациялық жағдайды және жұмысшының, халықтың және қоршаған ортаның радиациялық қауіпсіздік дәрежесін талдауды және бағалауды жүзеге асыру.
2. Иондаушы сәулеленудің табиғи және техногендік көздерінен халықтың радиациялық қаупін бағалау.
3. Радиациялық фактордың әсеріне байланысты халықтың денсаулық жағдайына талдау жүргізу.
4. Жұмысшының, халықтың радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету және қоршаған ортаны қорғау жөнінде ғылыми негізделген ұсынымдар әзірлеу және олардың іске асырылуын бақылау.
5. Жұмысшының, халықтың радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бағалау.
6. Радиациялық және ядролық аварияларды тергеуге қатысу.
7. Радиациялық және ядролық авариялардың салдарын жою жөніндегі іс-шараларды ұсыну.
8. Жұмысшының, халықтың және қоршаған ортаның радиациялық қауіпсіздігі мәселелері бойынша есептер, баяндамалар, ақпараттық хабарламалар қалыптастыру.

9. Осуществлять анализ представленной информации для подтверждения связи заболеваемости населения с радиационной обстановкой.
10. Формировать базу данных санитарно-эпидемиологического мониторинга.
Знания:
1. Принципов санитарно-гигиенического нормирования в области радиационной гигиены и приемлемых уровней риска для категорий облучаемых лиц.
2. Медико-демографических показателей состояния здоровья населения.
3. Мероприятий по обеспечению радиационной безопасности персонала, населения и охране окружающей среды.
4. Методики расчета и оценки радиационных рисков для населения.
5. Классификации и причин радиационных и ядерных аварий, а также мероприятий по их ликвидации.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Деятельность по оценке радиационных рисков и разработке мер по радиационной защите населения и персонала работающих с источниками ионизирующих излучений.
Навык 1:
Оценка радиационных рисков на здоровье населения, персонала работающих в контакте с источниками ионизирующих излучений.
Умения:
1. Анализировать информации по радиационной обстановке в республике (область, город) из официальных источников (статистические отчетности о заболеваемости населения, медико-биологических данных, демографических процессах, социально-экономической ситуации и санитарном состоянии объектов окружающей среды для оценки влияния радиации на здоровье.
2. Использовать нормативно-правовые акты при проведении оценки рисков и разработке мер безопасности.
3. Рассчитывать дозы облучения, полученные как населением, так и персоналом в различных радиационных ситуациях.
4. Проводить количественную оценку риска стохастических эффектов (вероятностных эффектов) облучения.
5. Проводить оперативный контроль радиационной обстановки и применять установленные критерии вмешательства.
Знания:
1. Основных источников ионизирующего излучения.
2. Особенностей действия ионизирующего излучения при работе с закрытыми и открытыми источниками ионизирующего излучения.
3. Принципов гигиенического нормирования воздействия ионизирующего излучения на население.
4. Основных нормативно-правовых актов в области радиационной безопасности населения и охраны окружающей среды от радиоактивного загрязнения.
5. Учетно-отчетной документации, предусмотренной в организациях здравоохранения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Разработка мер по радиационной защите населения, персонала работающих в контакте с источниками ионизирующих излучений
Умения:
1. Владеть навыками оценки рисков, выбора и применения средств индивидуальной и коллективной защиты (защита временем, количеством, расстоянием: экранирование, дистанцирование, химическая защита, специальные сооружения).

9. Халықтың сырқаттанушылығының радиациялық жағдаймен байланысын растау үшін ұсынылған ақпаратқа талдау жүргізу.
10. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторингтің дерекқорын қалыптастыру.
Білімдер:
1. Радиациялық гигиена саласындағы санитариялық-гигиеналық нормалау қағидаттары және сәулеленетін адамдардың санаттары үшін қолайлы қауіп деңгейлері.
2. Халықтың денсаулық жағдайының медициналық-демографиялық көрсеткіштері.
3. Жұмысшының, халықтың радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар.
4. Халық үшін радиациялық қауіптерді есептеу және бағалау әдістемесі.
5. Радиациялық және ядролық авариялардың жіктелуі және себептері, оларды жою жөніндегі іс-шаралар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Радиациялық қауіп-қатерді бағалау және иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істейтін халық пен персоналды радиациялық қорғау жөніндегі шараларды әзірлеу жөніндегі қызмет
Дағды 1:
Иондаушы сәулелену көздерімен байланыста жұмыс істейтін халықтың, персоналдың денсаулығына радиациялық қауіп-қатерді бағалау.
Машықтар:
1. Радиацияның денсаулыққа әсерін бағалау үшін республикадағы (облыс, қала) радиациялық жағдай бойынша ақпаратты ресми көздерден (халықтың сырқаттануы, медициналық-биологиялық деректер, демографиялық процестер, әлеуметтік-экономикалық жағдай және қоршаған орта объектілерінің санитариялық жағдайы туралы статистикалық есептер) талдау.
2. Қауіп-қатерді бағалау және қауіпсіздік шараларын әзірлеу кезінде нормативтік-құқықтық актілерді қолданыңыз.
3. Әр түрлі радиациялық жағдайларда тұрғындар да, қызметкерлер де алған сәулелену дозаларын есептеңіз.
4. Сәулеленудің стохастикалық әсерлерінің (ықтималдық әсерлерінің)қаупін сандық бағалау.
5. Радиациялық жағдайды жедел бақылауды жүргізу және араласудың белгіленген өлшемдерін қолдану.
Білімдер:
1. Иондаушы сәулеленудің негізгі көздері.
2. Иондаушы сәулеленудің жабық және ашық көздерімен жұмыс істеу кезіндегі иондаушы сәулеленудің әсер ету ерекшеліктері.
3. Иондаушы сәулеленудің халыққа әсерін гигиеналық нормалау қағидаттары.
4. Халықтың радиациялық қауіпсіздігі және қоршаған ортаны радиоактивті ластанудан қорғау саласындағы негізгі нормативтік-құқықтық актілер.
5. Денсаулық сақтау ұйымдарында көзделген есепке алу-есептік құжаттама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Иондаушы сәуле көздерімен байланыста жұмыс істейтін халықты, персоналды радиациялық қорғау жөніндегі шараларды әзірлеу.
Машықтар:
1. Қауіп-қатерді бағалау, жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын таңдау және қолдану дағдыларын меңгеру (уақытты, мөлшерді, қашықтықты қорғау: экрандау, қашықтықты сақтау, химиялық қорғау, арнайы құрылыстар).

2. Применять меры согласно требованиям нормативно-правовых актов РК по радиационной защите населения и персонала.
3. Разрабатывать планы действий в аварийных ситуациях, включая эвакуацию и специальную санитарную обработку.
Знания:
1. Особенностей взаимодействия ионизирующего излучения с веществом и биологическими объектами.
2. Принципов защиты при работе с закрытыми и открытыми источниками ионизирующего излучения.
3. Законодательства и нормативных документов, регулирующих радиационную безопасность в Республике Казахстан.
4. Базовые знания в области анализа данных, умение пользоваться специализированным программным обеспечением, таким как SPSS, Statistica
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Санитарно-гигиеническая экспертиза.
Навык 1:
Осуществление лицензирования отдельных видов деятельности, представляющих потенциальную опасность
Умения:
1. Принимать и регистрировать заявления о выдаче лицензии (переоформлении лицензии) и устанавливать соответствие предмета заявления полномочиям органов государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
2. Формировать и направлять межведомственные запросы с целью получения сведений, необходимых для выдачи (переоформления) лицензии.
3. Проверять полноту и достоверность представленных сведений и осуществлять лицензионный контроль.
4. Готовить проект лицензии либо проект уведомления об отказе в выдаче лицензии (переоформлении лицензии).
5. Оформлять решения о выдаче лицензии (переоформлении лицензии) либо об отказе в выдаче лицензии (переоформлении лицензии) в виде приказа.
Знания:
1. Законодательства Республики Казахстан в сфере здравоохранения, технического регулирования и обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Особенностей лицензирования отдельных видов деятельности, представляющих потенциальную опасность для человека, и основ радиационной безопасности.
3. Необходимых документов и сведений для осуществления лицензионного контроля видов деятельности, представляющих потенциальную опасность.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Проведение экспертизы при проектировании новых источников излучения и радиационных объектов, при выдаче лицензий, утверждении нормативно-технической документации на использование источников излучения, а также при изменении условий их эксплуатации.
Умения:
1. Проводить экспертизу проектной документации радиационных объектов и технологических схем, включая обоснование выбора района и площадки для размещения радиационного объекта, уровня физической защиты источников излучения и зонирование территории вокруг и внутри объектов 1 и 2 категории.

2. ҚР нормативтік-құқықтық актілерінің халықты және персоналды радиациялық қорғау жөніндегі талаптарына сәйкес шаралар қолдану.
3. Эвакуация мен арнайы санитариялық өңдеуді қоса алғанда, авариялық жағдайларда іс-қимыл жоспарларын әзірлеу.
Білімдер:
1. Иондаушы сәуленің затпен және биологиялық объектілермен өзара әрекеттесу ерекшеліктері.
2. Иондаушы сәулеленудің жабық және ашық көздерімен жұмыс істеу кезінде қорғау қағидаттары.
3. Қазақстан Республикасындағы радиациялық қауіпсіздікті реттейтін заңнамалар мен нормативтік құжаттар.
4. Деректерді талдау саласындағы негізгі білім, SPSS, Statistica сияқты мамандандырылған бағдарламалық жасақтаманы қолдана білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Санитариялық-гигиеналық сараптама.
Дағды 1:
Қауіп төндіруі ықтимал қызметтің жекелеген түрлерін лицензиялауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Лицензия беру (лицензияны қайта рәсімдеу) туралы өтініштерді қабылдау және тіркеу және өтініш нысанасының мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының өкілеттіктеріне сәйкестігін белгілеу.
2. Лицензияны беру (қайта рәсімдеу) үшін қажетті мәліметтерді алу мақсатында ведомствоаралық сұрау салуларды қалыптастыру және жіберу.
3. Ұсынылған мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын тексеру және лицензиялық бақылауды жүзеге асыру.
4. Лицензия жобасын немесе лицензия беруден бас тарту (лицензияны қайта рәсімдеу) туралы хабарлама жобасын дайындау.
5. Бұйрық түрінде лицензия беру (лицензияны қайта рәсімдеу) немесе лицензия беруден бас тарту (лицензияны қайта ресімдеу) туралы шешімдерді рәсімдеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау, Техникалық реттеу және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығын қамтамасыз ету саласындағы заңнамасы.
2. Адамға қауіп төндіруі ықтимал жекелеген қызмет түрлерін лицензиялау ерекшеліктері және радиациялық қауіпсіздік негіздері.
3. Қауіп төндіруі ықтимал қызмет түрлеріне лицензиялық бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті құжаттар мен мәліметтер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Жаңа сәулелену көздері мен радиациялық объектілерді жобалау кезінде, лицензиялар беру кезінде, сәулелендіру көздерін пайдалануға арналған нормативтік-техникалық құжаттаманы бекіту кезінде, сондай-ақ оларды пайдалану шарттары өзгерген кезде сараптама жүргізу.
Машықтар:
1. Радиациялық объектіні орналастыру үшін аудан мен алаңды таңдау негіздемесін, сәулелену көздерін физикалық қорғау деңгейін және 1 және 2 санаттағы объектілердің айналасындағы және ішіндегі аумақты аймақтарға бөлуді қоса алғанда, радиациялық объектілердің жобалық құжаттамасына және технологиялық схемаларға сараптама жүргізу.

2. Проводить экспертизу материалов по установлению квот на облучение населения от отдельных техногенных источников излучения.
3. Давать экспертную оценку мероприятий по снижению доз облучения персонала и населения.
4. Проводить экспертизу защитных мероприятий, направленных на восстановление контроля над источниками излучения при радиационной аварии.
5. Подготавливать санитарно-эпидемиологическое заключение для лицензирования радиационных объектов.
6. Подготавливать экспертное заключение о возможности вывода из эксплуатации или продления срока эксплуатации радиационных объектов и источников излучения.
7. Подготавливать экспертное заключение о возможности использования материалов и изделий, загрязненных или содержащих радионуклиды.
8. Проводить экспертную оценку мероприятий по обращению с радиоактивными отходами.
Знания:
1. Нормативных документов по обеспечению радиационной безопасности персонала, населения и окружающей среды.
2. Методологии проведения санитарно-гигиенической экспертизы.
3. Материалов, необходимых для проведения санитарно-гигиенической экспертизы.
4. Форм учетно-отчетной документации по результатам проведения санитарно-гигиенической экспертизы.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Способность к обучению и самообучению
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Целеустремленность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.2
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.3
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог

2. Жекелеген техногендік сәулелену көздерінен халықты сәулелендіруге квоталар белгілеу жөніндегі материалдарға сараптама жүргізу.
3. Персонал мен халықтың сәулелену дозаларын төмендету жөніндегі іс-шараларға сараптамалық баға беру.
4. Радиациялық авария кезінде сәулелендіру көздерін бақылауды қалпына келтіруге бағытталған қорғау іс-шараларына сараптама жүргізу.
5. Радиациялық объектілерді лицензиялау үшін санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды дайындау.
6. Радиациялық объектілер мен сәулелендіру көздерін пайдаланудан шығару немесе пайдалану мерзімін ұзарту мүмкіндігі туралы сараптамалық қорытынды дайындау.
7. Ластанған немесе құрамында радионуклидтер бар материалдар мен бұйымдарды пайдалану мүмкіндігі туралы сараптамалық қорытынды дайындау.
8. Радиоактивті қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі іс-шараларға сараптамалық бағалау жүргізу.
Білімдер:
1. Персоналдың, халықтың және қоршаған ортаның радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік құжаттар.
2. Санитариялық-гигиеналық сараптама жүргізу әдіснамасы.
3. Санитариялық-гигиеналық сараптама жүргізу үшін қажетті материалдар.
4. Санитариялық-гигиеналық сараптама жүргізу нәтижелері бойынша есепке алу-есеп беру құжаттамасының нысандары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Оқу және өз бетімен үйрену қабілеті
Күйзеліске төзімділік
Командада жұмыс істей білу
Мақсаткерлік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.2
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.3
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог

34. Карточка профессии "7.2 Врач (специалист) вирусолог":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-009
Наименование профессии:
7.2 Врач (специалист) вирусолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы по данной квалификации на уровне 7.1 не менее 4 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2131-9-010 - Эпидемиолог
2269-2-010 - Врач-гигиенист
2131-9-002 - Биотехнолог
Основная цель деятельности:
Организация, проведения вирусологических исследований для диагностики вирусных инфекций, а также для обеспечения контроля и надзора объектов (субъектов), осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведения вирусологических исследований.
2. Ведение учетно-отчетной медицинской документации.
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие.
Трудовая функция 1:
Проведения вирусологических исследований.
Навык 1:
Проведения вирусологических исследований.
Умения:
1. Проводить экспресс-диагностику, культивирование вируса, серодиагностику.
2. Выявлять при проведении экспресс-диагностики вирусный антиген/антитела.
3. Проводить выделение вирусов, титрования вирусов.
4. Проводить постановку серологических реакции.
Знания:
1. Режима работы с различными группами вирусов, меры по ликвидации аварийной ситуации.
2. Природы происхождения вирусов, их структуры и основных свойств.
3. Современной классификации вирусов, их репродукции.
4. Вопросов патогенеза и противовирусного иммунитета, иммунного ответа макроорганизма при вирусных инфекциях; основных вопросов эпидемиологии и профилактики вирусных инфекций.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Организация и проведение санитарно-вирусологического исследования.
Умения:
1. Проводить вирусологическое исследование с биоматериалов, выявить и идентифицировать вирусы.
2. Брать пробы почвы, воды, смывов с рук, предметов обихода, овощей, зелени для санитарно-вирусологических исследований.
3. Проводить санитарно-вирусологическое исследование объектов окружающей среды.
4. Регистрировать, вести учет случаев вирусных инфекций и правил ведения отчетности по ним.

34. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер (маман) вирусолог":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-009
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер (маман) вирусолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 7.1 деңгейінде кемінде 4 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті жоғарылату
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2131-9-010 - Эпидемиолог
2269-2-010 - Дәрігер-гигиенист
2131-9-002 - Биотехнолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Вирустық инфекцияларды диагностикалау үшін, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын объектілерді (субъектілерді) бақылау мен қадағалауды қамтамасыз ету үшін вирусологиялық зерттеулер жүргізуді ұйымдастыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Вирусологиялық зерттеулер жүргізу
2. Есепке алу-есеп беру медициналық құжаттамасын жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Вирусологиялық зерттеулер жүргізу
Дағды 1:
Вирусологиялық зерттеулер жүргізу
Машықтар:
1. Жедел диагностика, вирусты өсіру, серодиагностика жүргізу.
2. Жедел диагностика жүргізу кезінде вирустық антигенді / антиденелерді анықтау.
3. Вирустарды оқшаулау, вирустарды титрлеу.
4. Серологиялық реакцияларды қою.
Білімдер:
1. Вирустардың әртүрлі топтарымен жұмыс істеу режимі, авариялық жағдайды жою жөніндегі шаралар.
2. Вирустардың шығу табиғаты, олардың құрылымы және негізгі қасиеттері.
3. Вирустардың қазіргі классификациясы, олардың көбеюі.
4. Патогенез және вирусқа қарсы иммунитет, вирустық инфекциялар кезіндегі макроорганизмнің иммундық реакциясы; вирустық инфекциялардың эпидемиологиясы мен алдын-алудың негізгі мәселелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Санитариялық-вирусологиялық зерттеуді ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:
1. Биоматериалдармен вирусологиялық зерттеу жүргізу, вирустарды анықтау және анықтау.
2. Санитариялық-вирусологиялық зерттеулер үшін топырақ, су, қол жуу, тұрмыстық заттар, көкөністер, шөптер сынамаларын алу.
3. Қоршаған орта объектілеріне санитариялық-вирусологиялық зерттеу жүргізу.
4. Вирустық инфекциялар жағдайларын және олар бойынша есептілікті жүргізу қағидаларын тіркеу, есепке алуды жүргізу.

5. Интерпретировать и анализировать результаты вирусологических и/или санитарно-вирусологических исследований.
Знания:
1. Национальных и международных нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность лабораторной и санитарно-эпидемиологической службы.
2. Управления системой менеджмента качества медицинской лаборатории.
3. Требований биобезопасности при работе с биоматериалами.
4. Основ микроскопической и иммунологической диагностики вирусных инфекций; морфологии и репродукции, биологических свойств, антигенов вирусов, лабораторной диагностики, эпидемиологии, профилактики и борьбы с важнейшими вирусными инфекциями.
5. Этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений, диагностики распространенных вирусных инфекций по степени патогенности.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Ведение учетно-отчетной медицинской документации.
Навык 1:
Учет и документирование в медицинской практике.
Умения:
1. Оформлять медицинскую документацию по формам, видам, в объеме, порядке и сроки, установленные уполномоченным органом; организовать и хранить медицинскую документацию в соответствии с требованиями.
2. Обрабатывать медицинскую информацию конфиденциально, соблюдая нормы и правила, связанные с защитой персональных данных и обеспечения безопасности медицинской информации в профессиональной деятельности информационные системы в сфере здравоохранения.
3. Использование информационных систем в области здравоохранения в профессиональной деятельности.
Знания:
1. Приказов об утверждении форм учетной и отчетной документации в области здравоохранения.
2. Инструкций по заполнению форм учетной и отчетной документации в области здравоохранения.
3. Приказов об утверждении правил ведения первичной медицинской документации и представление отчетов.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Разработка и внедрение стандартных операционных процедур (СОП) для всех этапов лабораторных исследований.
Умения:
1. Анализировать требования и особенности лабораторных процессов для создания эффективных и точных СОП.
2. Разрабатывать детализированные и понятные инструкции, описывающие последовательность действий на каждом этапе исследования.
3. Обеспечивать соответствие СОП нормативным требованиям и стандартам качества.
4. Внедрять СОП в лабораторную практику, организовывая обучение и контроль за соблюдением процедур.
5. Обновлять и корректировать СОП на основе результатов аудитов, изменений в технологиях и нормативных документах.
6. Координировать взаимодействие с различными подразделениями для согласования и утверждения СОП.

5. Вирусологиялық және/немесе санитариялық-вирусологиялық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру және талдау.
Білімдер:
1. Зертханалық және санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің қызметін реттейтін ұлттық және халықаралық нормативтік-құқықтық актілер.
2. Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесін басқару.
3. Биоматериалдармен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптары.
4. Вирустық инфекциялардың микроскопиялық және иммунологиялық диагностикасының негіздерін; вирустардың морфологиясы мен көбеюін, биологиялық қасиеттерін, антигендерін, зертханалық диагностикасын, эпидемиологиясын, профилактикасын және аса маңызды вирустық инфекциялармен күресін қамтиды.
5. Жалпы вирустық инфекциялардың этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникалық көріністері, диагностикасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Есепке алу-есеп беру медициналық құжаттамасын жүргізу
Дағды 1:
Медициналық практикада есепке алу және құжаттау
Машықтар:
1. Уәкілетті орган белгілеген нысандар, түрлер, көлем, тәртіп және мерзімдер бойынша медициналық құжаттаманы рәсімдеу; медициналық құжаттаманы талаптарға сәйкес ұйымдастыру және сақтау.
2. Жеке деректерді қорғауға және медициналық ақпараттың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты нормалар мен ережелерді сақтай отырып, медициналық ақпаратты құпия түрде өңдеу.
3. Кәсіби қызметте денсаулық сақтау саласындағы цифрлық жүйелерді пайдалану.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау саласындағы есептік және есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы бұйрықтар.
2. Денсаулық сақтау саласындағы есептік және есептік құжаттама нысандарын толтыру жөніндегі нұсқаулықтар.
3. Бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізу қағидаларын бекіту және есептерді ұсыну туралы бұйрықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Зертханалық зерттеулердің барлық кезеңдері үшін стандартты операциялық рәсімдерді (СОР) әзірлеу және енгізу
Машықтар:
1. Тиімді және дәл СOP жасау үшін зертханалық процестердің талаптары мен ерекшеліктерін талдау.
2. Зерттеудің әр кезеңіндегі әрекеттер тізбегін сипаттайтын егжей - тегжейлі және түсінікті нұсқауларды әзірлеу.
3. СOP нормативтік талаптарға және сапа стандарттарына сәйкестігін қамтамасыз ету.
4. Оқу мен процедуралардың сақталуын бақылауды ұйымдастыра отырып, зертханалық тәжірибеге СOP енгізу.
5. Аудит нәтижелері, технологиялар мен нормативтік құжаттардағы өзгерістер негізінде СОР жаңарту және түзету.
6. СOP келісу және бекіту үшін әртүрлі бөлімшелермен өзара әрекеттесуді үйлестіру.

7. Оценивать эффективность внедренных процедур и вносить предложения по их оптимизации.
Знания:
1. Основы лабораторных методов и технологий, используемых на различных этапах исследований.
2. Принципы стандартизации и документирования рабочих процессов; методики составления и оформления стандартных операционных процедур.
3. Нормативные и регуляторные требования, применимые к лабораторной деятельности.
4. Внутренние регламенты и инструкции организации, регулирующие работу лаборатории.
5. Основы контроля качества и аудита лабораторных процессов.
6. Процедуры обучения персонала и внедрения новых стандартов работы.
7. Методы оценки эффективности и корректировки внедренных процедур; принципы управления изменениями в лабораторных процессах.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Непрерывное профессиональное развитие.
Навык 1:
Участие в исследованиях и научных проектах.
Умения:
1. Формулировать исследовательские вопросы, разрабатывать гипотезы, собирать и анализировать данные, проводить статистический анализ и извлекать выводы из результатов исследования.
2. Соблюдать принципы справедливости, информированного согласия, конфиденциальности и защиты прав и благополучия пациентов, участвующих в исследованиях.
3. Проводить поиск и анализ литературы, критическую оценку исследовательских данных; владеть навыками проектирования исследований, включая план и дизайн исследования, выбор методологии, определение критериев включения и исключения, разработку протокола и схемы сбора данных.
Знания:
1. Основ научного метода и научного исследования.
2. Этических принципов, регуляторных норм и процедур, связанных с исследованиями на людях.
3. Статистических методов, способов обработки данных и оценки статистической значимости результатов.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Подготовка научных публикаций и отчетов для руководства и контролирующих органов.
Умения:
1. Собирать и систематизировать научные данные и результаты исследований.
2. Анализировать и интерпретировать полученные данные для объективного представления информации.
3. Структурировать материалы в соответствии с требованиями научного стиля и стандартов оформления.
4. Оформлять публикации и отчеты с использованием корректного научного языка и форматов.
5. Соблюдать этические нормы и требования к публикации научных результатов.
Знания:
1. Основы научного стиля изложения и требований к структуре научных публикаций и отчетов.
2. Методы сбора, анализа и интерпретации научных данных.
3. Правила цитирования и использования источников информации.

7. Енгізілген процедуралардың тиімділігін бағалау және оларды оңтайландыру бойынша ұсыныстар енгізу.
Білімдер:
1. Зерттеудің әртүрлі кезеңдерінде қолданылатын зертханалық әдістер мен технологиялардың негіздері.
2. Жұмыс процестерін стандарттау және құжаттау қағидаттары; стандартты операциялық рәсімдерді жасау және рәсімдеу әдістемелері.
3. Хертханалық қызметке қолданылатын нормативтік және реттеуші талаптар.
4. Зертхананың жұмысын реттейтін ұйымның ішкі регламенттері мен нұсқаулықтары.
5. Зертханалық процестердің сапасын бақылау және аудит негіздері.
6. Персоналды оқыту және жұмыстың жаңа стандарттарын енгізу рәсімдері.
7. Енгізілген процедуралардың тиімділігін бағалау және түзету әдістері; Зертханалық процестердегі өзгерістерді басқару қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Үздіксіз кәсіби даму
Дағды 1:
Зерттеулер мен ғылыми жобаларға қатысу
Машықтар:
1. Зерттеу сұрақтарын тұжырымдау, гипотезаларды әзірлеу, деректерді жинау және талдау, статистикалық талдау жүргізу және зерттеу нәтижелерінен қорытынды шығару.
2. Зерттеуге қатысатын пациенттердің әділдік, ақпараттандырылған келісім, құпиялылық және құқықтары мен әл-ауқатын қорғау қағидаттарын сақтау.
3. Әдебиеттерді іздеу және талдау, зерттеу деректерін сыни бағалау; зерттеу жоспары мен дизайнын, әдіснаманы таңдауды, қосу және алып тастау критерийлерін анықтауды, хаттаманы және деректерді жинау схемасын әзірлеуді қоса алғанда, зерттеуді жобалау дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Ғылыми әдіс және ғылыми зерттеу негіздері.
2. Адам зерттеулерімен байланысты этикалық қағидалар, реттеуші нормалар мен рәсімдер.
3. Статистикалық әдістер, деректерді өңдеу әдістері және нәтижелердің статистикалық маңыздылығын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Басшылық пен бақылаушы органдар үшін ғылыми жарияланымдар мен есептер дайындау.
Машықтар:
1. Ғылыми деректер мен зерттеу нәтижелерін жинау және жүйелеу.
2. Ақпаратты объективті ұсыну үшін алынған деректерді талдау және түсіндіру.
3. Материалдарды ғылыми стиль мен дизайн стандарттарының талаптарына сәйкес құрылымдау.
4. Дұрыс ғылыми тіл мен форматты пайдалана отырып жарияланымдар мен есептерді рәсімдеу.
5. Ғылыми нәтижелерді жариялауға қойылатын этикалық нормалар мен талаптарды сақтау.
Білімдер:
1. Ғылыми жарияланымдар мен есептердің құрылымына қойылатын талаптар мен ұсынудың ғылыми стилінің негіздері.
2. Ғылыми деректерді жинау, талдау және түсіндіру әдістері.
3. Ақпарат көздеріне сілтеме жасау және пайдалану ережелері.

1. Деятельность по обеспечению безопасности питания населения и пищевой продукции
2. Социально-гигиенический мониторинг качества пищевой продукции и изучение его связи с заболеваемостью населения
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в системе корпоративного взаимодействия подразделений органа государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
Трудовая функция 1:
Деятельность по обеспечению безопасности питания населения и пищевой продукции
Навык 1:
Мониторинг санитарно-эпидемиологической ситуации на подконтрольных объектах и в регионе
Умения:
1. Проводить мониторинг состояния пищевых объектов на предмет соответствия основным нормативно-правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения с отбором проб пищевых продуктов на лабораторные исследования.
2. Проводить мониторинг выполнения предписаний по устранению нарушений санитарного законодательства по разделу гигиены питания.
3. Контролировать выполнения предписаний по обеспечению пищевой безопасности различных групп населения.
4. Проводить мониторинг результатов анализа проб пищевых продуктов, сырья, смывов с объектов окружающей среды на подконтрольных объектах.
Знания:
1. Принципов санитарно-гигиенического нормирования в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по гигиене питания и приемлемые уровни риска для различных групп населения.
2. Мероприятий по обеспечению пищевой безопасности различных групп населения и охране окружающей среды.
3. Методики расчета и оценки рисков контаминации пищевых продуктов и сырья для населения.
4. Классификации и причин пищевых отравлений, мероприятий по их ликвидации.
5. Основных нормативно-правовых актов в области продовольственной безопасности населения и охраны пищевых продуктов и сырья от контаминантного загрязнения.
6. Учетно-отчетной документации, предусмотренной в организациях здравоохранения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Государственный санитарно-эпидемиологический надзор и контроль в гигиене питания.
Умения:
1. Проводить обследование пищевых объектов с использованием основных нормативно-правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения с отбором проб пищевых продуктов на лабораторные исследования.
2. Формулировать предписания по устранению нарушений санитарного законодательства по разделу гигиены питания.
3. Осуществлять контроль выполнения предписаний по обеспечению пищевой безопасности различных групп населения.

1. Халықтың тамақтануы мен тағам өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызмет.
2. Тағам өнімдерінің сапасына әлеуметтік-гигиеналық мониторинг жүргізу және оның халықтың аурушаңдығымен байланысын зерделеу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органы бөлімшелерінің корпоративтік өзара іс-қимыл жүйесіне қатысу.
Еңбек функциясы 1:
Халықтың тамақтануы мен тағам өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызмет.
Дағды 1:
Бақылаудағы объектілер мен өңірдегі санитариялық-эпидемиологиялық ахуалдың мониторингі
Машықтар:
1. Зертханалық зерттеулерге тамақ өнімдерінің сынамаларын ала отырып, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы негізгі нормативтік-құқықтық актілерге сәйкестігі тұрғысынан тамақ объектілерінің жай-күйіне мониторинг жүргізу.
2. Тамақтану гигиенасы бөлімі бойынша санитариялық заңнаманы бұзушылықтарды жою жөніндегі нұсқамалардың орындалуына мониторинг жүргізу.
3. Халықтың әртүрлі топтары үшін азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқамалардың орындалуын бақылау.
4. Бақылаудағы объектілердегі тамақ өнімдерінің, шикізаттың, қоршаған орта объектілерінен шайындылардың сынамаларын талдау нәтижелеріне мониторинг жүргізу.
Білімдер:
1. Тамақтану гигиенасы бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы санитариялық-гигиеналық нормалау қағидаттары және халықтың әртүрлі топтары үшін қолайлы тәуекел деңгейлері.
2. Халықтың әртүрлі топтарының азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар.
3. Халық үшін тамақ өнімдері мен шикізаттың ластану қауіп-қатерін есептеу және бағалау әдістемесі.
4. Тамақтан уланудың жіктелуі және себептері, оларды жою жөніндегі іс-шаралар.
5. Халықтың азық-түлік қауіпсіздігі және тамақ өнімдері мен шикізатты ластанудан қорғау саласындағы негізгі нормативтік-құқықтық актілер.
6. Денсаулық сақтау ұйымдарында көзделген есепке алу-есептік құжаттама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Тағам гигиенасындағы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау және бақылау.
Машықтар:
1. Зертханалық зерттеулерге тамақ өнімдерінің сынамаларын ала отырып, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы негізгі нормативтік-құқықтық актілерді пайдалана отырып, тамақ объектілеріне зерттеу жүргізу.
2. Тамақтану гигиенасы бөлімі бойынша санитариялық заңнаманы бұзушылықтарды жою жөніндегі нұсқамаларды тұжырымдау.
3. Халықтың түрлі топтары үшін азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқамалардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру.

4. Владеть методами отбора проб пищевых продуктов, сырья, смывов с объектов окружающей среды, инструментальными методами исследования.
Знания:
1. Основных источников контаминантного загрязнения пищевых продуктов и сырья, их влияния на организм человека.
2. Гигиенических показателей качества и безопасности пищевых продуктов.
3. Принципов гигиенического нормирования воздействия контаминантных загрязнителей пищевых продуктов и сырья на население.
4. Основных нормативно-правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по пищевой безопасности населения, охраны пищевых продуктов и сырья от контаминантного загрязнения.
5. Учетно-отчетной документации, предусмотренной в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
6. Основных видов пищевых отравлений, эпидемиологию, пищевые источники и клинические признаки.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Социально-гигиенический мониторинг качества пищевой продукции и изучение его связи с заболеваемостью населения
Навык 1:
Анализ гигиенической ситуации
Умения:
1. Осуществлять анализ и оценку гигиенической ситуации, и степень опасности контаминации продуктов питания и пищевого сырья.
2. Разрабатывать научно обоснованные рекомендации по обеспечению продовольственной безопасности различных групп населения и охране окружающей среды и контролировать их реализацию.
3. Оценивать эффективность мероприятий по обеспечению продовольственной безопасности различных групп населения и охране окружающей среды.
4. Участвовать в расследовании вспышек пищевых отравлений.
5. Проводить мероприятия по ликвидации и профилактике вспышек пищевых отравлений, выявлять источника пищевого отравления.
6. Осуществлять формирование базы данных санитарно-эпидемиологического мониторинга.
Знания:
1. Принципов санитарно-гигиенического нормирования в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по гигиене питания и приемлемые уровни риска для различных групп населения.
2. Мероприятий по обеспечению пищевой безопасности различных групп населения и охране окружающей среды.
3. Классификации и причин пищевых отравлений, мероприятий по их ликвидации.
4. Учетно-отчетной документации, предусмотренной в организациях здравоохранения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Оценка риска контаминации
Умения:
1. Оценивать риск контаминации пищевых продуктов и сырья от природных и техногенных источников загрязнения.
2. Проводить анализ состояния здоровья населения в отношении алиментарно-зависимых заболеваний.
3. Формировать донесения, отчеты, доклады, информационные сообщения по вопросам безопасности пищевых продуктов различных групп населения.

4. Тамақ өнімдерінің, шикізаттың, қоршаған орта объектілерінен шайындылардың сынамаларын алу әдістерін, зерттеудің аспаптық әдістерін меңгеру.
Білімдер:
1. Азық-түлік пен шикізаттың ластануының негізгі көздері, олардың адам ағзасына әсері.
2. Азық-түлік сапасы мен қауіпсіздігінің гигиеналық көрсеткіштері.
3. Тамақ өнімдері мен шикізаттың ластаушы заттарының халыққа әсерін гигиеналық нормалау қағидаттары.
4. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы халықтың тамақ қауіпсіздігі, тамақ өнімдері мен шикізатты ластанудан қорғау жөніндегі негізгі нормативтік-құқықтық актілер.
5. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында көзделген есепке алу-есеп беру құжаттама.
6. Тамақтан уланудың негізгі түрлері, эпидемиология, тамақ көздері және клиникалық белгілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Тағам өнімдерінің сапасына әлеуметтік-гигиеналық мониторинг жүргізу және оның халықтың аурушаңдығымен байланысын зерделеу.
Дағды 1:
Гигиеналық жағдайды талдау
Машықтар:
1. Гигиеналық жағдайды және тағам өнімдері мен тағам шикізатының ластануының қауіптілік дәрежесін талдауды және бағалауды жүзеге асыру.
2. Халықтың түрлі топтарының азық түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және қоршаған ортаны қорғау жөнінде ғылыми негізделген ұсынымдар әзірлеу және олардың іске асырылуын бақылау.
3. Халықтың түрлі топтарының азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бағалау.
4. Тамақтан уланудың өршуін тергеуге қатысу.
5. Тамақтан уланудың өршуін жою және алдын алу бойынша іс-шаралар жүргізу, тамақтан уланудың көзін анықтау.
6. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторингтің дерекқорын қалыптастыруды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Тағам гигиенасы бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы санитариялық-гигиеналық нормалау қағидаттары және халықтың әртүрлі топтары үшін қолайлы тәуекел деңгейлері.
2. Халықтың әртүрлі топтарының тамақ қауіпсіздігін қамтамасыз ету және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар.
3. Тамақтан уланудың жіктелуі және себептері, оларды жою жөніндегі іс-шаралар.
4. Денсаулық сақтау ұйымдарында көзделген есепке алу-есеп беру құжаттамасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Ластану қауіп-қатерін бағалау.
Машықтар:
1. Табиғи және техногендік ластану көздерінен тағам өнімдері мен шикізаттың ластану қаупін бағалау.
2. Алиментарлы бағынышты ауруларға қатысты халықтың денсаулық жағдайына талдау жүргізу.
3. Халықтың түрлі топтарының тағам өнімдерінің қауіпсіздігі мәселелері бойынша хабарламалар, есептер, баяндамалар, ақпараттық хабарламалар қалыптастыру.

4. Устанавливать причинно-следственные связи воздействия факторов среды обитания, путем проведения анализа представленной информации, в целях подтверждения связи возникновения (увеличения показателей) заболеваемости с загрязненностью объектов внешней среды (продукции, воды, воздуха, почвы).
5. Осуществлять формирование базы данных санитарно-эпидемиологического мониторинга.
Знания:
1. Принципов санитарно-гигиенического нормирования в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по гигиене питания и приемлемые уровни риска для различных групп населения.
2. Методики расчета и оценки рисков контаминации пищевых продуктов и сырья для населения.
3. Основных нормативно-правовых актов в области продовольственной безопасности населения и охраны пищевых продуктов и сырья от контаминантного загрязнения.
4. Учетно-отчетной документации, предусмотренной в организациях здравоохранения.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Участие в системе корпоративного взаимодействия подразделений органа государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
Навык 1:
Взаимодействие с другими организациями, осуществляющими контроль качества пищевой продукции (органы стандартизации и ветеринарного надзора).
Умения:
1.Формировать навыки эффективного участия в системе с другими организациями, осуществляющими контроль качества пищевой продукции (органы стандартизации и ветеринарного надзора).
2. Разработка конструктивных и эффективных методов решения проблем для повышения эффективности взаимодействия.
3. Формировать донесения, отчеты, доклады, информационные сообщения по вопросам безопасности пищевых продуктов различных групп населения.
Знания:
1. Структура и функции организаций осуществляющих контроль качества пищевой продукции (органы стандартизации и ветеринарного надзора).
2. Принципы взаимодействия.
3. Методы оценки эффективности взаимодействия.
4. Этика взаимодействия.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Понимание основ корпоративного взаимодействия внутри подразделения органа государственного санитарно-эпидемиологического надзора, включая регулирующее законодательство и структуру.
Умения:
1.Формировать навыки эффективного участия в системе корпоративного взаимодействия подразделения органа государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
2. Разработка конструктивных и эффективных методов решения проблем для повышения эффективности взаимодействия.
3. Осуществлять формирование базы данных санитарно-эпидемиологического мониторинга.
Знания:
1. Структура и функции подразделения органа государственного санитарно- эпидемиологического надзора

4. Сырқаттанушылықтың сыртқы орта (өнім, су, ауа, топырақ) объектілерінің ластануымен туындауын (көрсеткіштерін ұлғайту) байланысын растау мақсатында ұсынылған ақпаратқа талдау жүргізу арқылы тіршілік ету ортасы факторларының әсерінің себеп-салдарлық байланыстарын белгілеу.
5. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторингтің дерекқорын қалыптастыруды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Тағам гигиенасы бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы санитариялық-гигиеналық нормалау қағидаттары және халықтың әртүрлі топтары үшін қолайлы қауіп деңгейлері.
2. Халық үшін тағам өнімдері мен шикізаттың ластану қауіптерін есептеу және бағалау әдістемесі.
3. Халықтың азық-түлік қауіпсіздігі және тағам өнімдері мен шикізатты ластанудан қорғау саласындағы негізгі нормативтік-құқықтық актілер.
4. Денсаулық сақтау ұйымдарында көзделген есепке алу-есеп беру құжаттамасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органы бөлімшелерінің корпоративтік өзара іс-қимыл жүйесіне қатысу.
Дағды 1:
Тамақ өнімдерінің сапасын бақылауды жүзеге асыратын басқа ұйымдармен (стандарттау және ветеринариялық қадағалау органдары) өзара іс-қимыл жасау.
Машықтар:
1.Тамақ өнімдерінің сапасын бақылауды жүзеге асыратын басқа ұйымдармен (стандарттау және ветеринариялық қадағалау органдары) жүйеге тиімді қатысу дағдыларын қалыптастыру.
2. Өзара әрекеттесудің тиімділігін арттыру үшін мәселелерді шешудің сындарлы және тиімді әдістерін әзірлеу.
3. Халықтың түрлі топтарының азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Тамақ өнімдерінің сапасын бақылауды жүзеге асыратын ұйымдардың құрылымы мен функциялары (стандарттау және ветеринариялық қадағалау органдары).
2. Өзара әрекеттесу қағидалары.
3. Өзара әрекеттесу тиімділігін бағалау әдістері.
4. Өзара әрекеттесу этикасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Реттеуші заңнама мен құрылымды қоса алғанда, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органының бөлімшесі ішіндегі корпоративтік өзара іс-қимылдың негіздерін түсіну
Машықтар:
1.Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органы бөлімшесінің корпоративтік өзара іс-қимыл жүйесіне тиімді қатысу дағдыларын қалыптастыру.
2. Өзара әрекеттесудің тиімділігін арттыру үшін мәселелерді шешудің сындарлы және тиімді әдістерін әзірлеу.
3. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторингтің дерекқорын қалыптастыруды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органы бөлімшесінің құрылымы мен функциялары

2. Проведение эпидемиологических исследований и научно-аналитических мероприятий для оценки и управления рисками заболеваемости.
Дополнительные трудовые функции:
1. Деятельность по обеспечению эпидемиологического надзора за неинфекционными заболеваниями.
2. Оказание консультативной и методической поддержки медицинским организациям, органам здравоохранения и населению по вопросам эпидемиологической безопасности, профилактики инфекционных и паразитарных заболеваний, а также совершенствования противоэпидемических мероприятий.
Трудовая функция 1:
Деятельность по обеспечению эпидемиологического надзора за инфекционными (паразитарными) и неинфекционными заболеваниями.
Навык 1:
Государственный санитарно-эпидемиологический надзор за инфекционными и (паразитарными) заболеваниями.
Умения:
1. Осуществлять деятельность по обеспечению эпидемиологического надзора за инфекционными (паразитарными) заболеваниями.
2. Осуществлять мониторинг ежедневной информации о случаях инфекционных (паразитарных) заболеваний.
3. Осуществлять контроль по организации и планированию иммунопрофилактики среди детского и взрослого населения.
4. Проводить расследование необычных реакций на введение иммунобиологических препаратов, проводить расследования причин их возникновения и информирование руководства для принятия неотложных мер.
5. Осуществлять деятельность по оперативному и ретроспективному эпидемиологическому анализу заболеваемости среди населения в целом и в отдельных группах.
6. Выявлять особенности эпидемического процесса при отдельных нозологических формах инфекционных (паразитарных) заболеваниях и разработка мер по их профилактике.
7. Проводить контроль деятельности по проведению дезинфекции, дезинсекции и дератизации, в том числе при ЧС.
8. Контролировать деятельность по выявлению и регистрации ИСМП.
9. Выявлять особенности эпидемического процесса при отдельных нозологических формах и определения конкретных мер по профилактике ИСМП.
10. Контролировать обработку и стерилизацию медицинского инструментария, использование и утилизацию медицинских отходов и иммунобиологических препаратов, а также условия их доставки и хранения.
11. Проводить разбор каждого случая ИСМП со специалистами соответствующих подразделений.
12. Проводить контроль при планировании, организации и проведения обучение медицинского персонала (дифференцированно врачей, медицинских сестер, младшего персонала) по профилактике ИСМП и других инфекционных заболеваний.

2. Сырқаттанушылық қаупін бағалау және басқару үшін эпидемиологиялық зерттеулер мен ғылыми-талдау іс-шараларын жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Жұқпалы емес ауруларды эпидемиологиялық қадағалауды қамтамасыз ету жөніндегі қызмет.
2. Медициналық ұйымдарға, денсаулық сақтау органдарына және халыққа эпидемиологиялық қауiпсiздiк, жұқпалы және паразиттiк аурулардың алдын алу, сондай-ақ эпидемияға қарсы шараларды жетiлдiру мәселелерi бойынша кеңестік және әдiстемелiк қолдау көрсету.
Еңбек функциясы 1:
Инфекциялық (паразиттік) ауруларды эпидемиологиялық қадағалауды қамтамасыз ету жөніндегі қызмет.
Дағды 1:
Инфекциялық және (паразиттік) ауруларды мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау.
Машықтар:
1. Инфекциялық (паразиттік) аурулар бойынша эпидемиологиялық қадағалауды қамтамасыз ету жөніндегі қызметті жүзеге асыру.
2. Инфекциялық (паразиттік) аурулар жағдайлары бойынша күнделікті ақпаратты мониторингтеу.
3. Балалар мен ересектер арасында иммунопрофилактиканы ұйымдастыру және жоспарлау бойынша бақылауды жүзеге асыру.
4. Иммунобиологиялық препараттарды енгізуге байланысты ерекше реакцияларды мұқият тексеру, олардың туындау себептерін анықтау және жедел шаралар қабылдау үшін басшылықты ақпараттандыру.
5. Халық арасында жалпы және жекелеген топтарда сырқаттанушылықтың жедел және ретроспективті эпидемиологиялық талдауын жүргізу.
6. Инфекциялық (паразиттік) аурулардың жекелеген нозологиялық түрлеріндегі эпидемиялық процестің ерекшеліктерін анықтау және оларды алдын алу шараларын әзірлеу.
7. Дезинфекция, дезинсекция және дератизация жүргізу шараларын, соның ішінде төтенше жағдайлар кезінде де, бақылауды жүзеге асыру.
8. Медициналық ұйымдардағы медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекцияларды анықтау және тіркеу бойынша қызметті бақылау.
9. Жекелеген нозологиялық түрлердің эпидемиялық процестің ерекшеліктерін және медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекциялардың алдын алу бойынша нақты шараларды анықтау.
10. Медициналық құралдарды өңдеу және стерилизациялау, медициналық қалдықтар мен иммунобиологиялық препараттарды пайдалану және жою, сондай-ақ оларды тасымалдау мен сақтау жағдайларын бақылау.
11. Медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекциялардың әрбір жағдайын тиісті құрылымдық бөлімшелердің мамандарымен бірлесе отырып талдау жүргізу.
12. Медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекциялар мен басқа да инфекциялық ауруларды алдын алу бойынша медициналық қызметкерлерді (дәрігерлерді, медбикелерді, кіші медициналық қызметкерлерді) оқытуды жоспарлау, ұйымдастыру және өткізу кезінде бақылауды жүзеге асыру.

13. Осуществлять консультативную помощь при планировании, организации и подготовки заданий на проектирование и реконструкцию подразделений больницы.
14. Выявлять нарушения санитарно-противоэпидемического режима, результатов микробиологического мониторинга за циркуляцией возбудителей в окружающей среде, среди населения и результатов санитарно-бактериологических исследований.
15. Проводить определение прогностического уровня инфекционной (паразитарной) заболеваемости, а также при ЧС.
16. Осуществлять обеспечения мер по снижению и управлению биологическими рисками.
Знания:
1. Нормативно-паровые акты в области здравоохранения за инфекционными и паразитарными заболеваниями, для обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Задачи государственных органов санитарно-эпидемиологической службы по эпидемиологическому отделу.
3. Стандартные определения случаев в системе эпидемиологического надзора за инфекционной и паразитарной заболеваемостью.
4. Основы организации эпидемиологического надзора за инфекциями, связанными с оказанием медицинской помощи.
5. Организация деятельности эпидемиологов при чрезвычайных ситуациях.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Разработка мер борьбы и профилактики при инфекционных (паразитарных) заболеваниях.
Умения:
1. Проводить контроль за разработкой и осуществлением комплекса противоэпидемических и профилактических мероприятий при возникновении случаев инфекционных и паразитарных заболеваний.
2. Проводить контроль за разработкой и осуществлением комплекса противоэпидемических мероприятий при возникновении случаев инфекционных заболеваний, профилактических мероприятий в стационаре, обеспечивать противоэпидемический и санитарно-гигиенический режим во всех подразделениях стационара.
3. Осуществлять сбор ежедневной информации из всех функциональных подразделений стационара о случаях инфекционных заболеваний, нарушениях санитарно-противоэпидемического режима, результатах санитарно-бактериологических исследований и информирования руководства для принятия неотложных мер.
4. Проводить оперативный и ретроспективный эпидемиологический анализ на основе изучения медицинских карт стационарного больного, журнала регистрации инфекционных заболеваний, сведений о санитарно-бактериологических исследованиях, материалах вскрытий, отчетов аптеки, данных о состоянии санитарно-противоэпидемического режима, с учетом которых составляются планы профилактических мероприятий в целом по учреждению и по отдельным подразделениям.
5. Проводить контроль при планировании, организации и обеспечения систематической работы комиссии по профилактике ИСМП, разработки документов по санитарно-эпидемиологическим вопросам (приказы, решения медицинского совета, информационные бюллетени).
Знания:

13. Аурухана бөлімшелерін жобалау және қайта құруға арналған тапсырмаларды жоспарлау, ұйымдастыру және әзірлеу кезінде кеңестік көмек көрсету.
14. Санитариялық індетке қарсы режимнің бұзылуын, қоздырғыштардың қоршаған ортада, халық арасында айналымын микробиологиялық мониторингтеу нәтижелерін және санитариялық-бактериологиялық зерттеулердің нәтижелерін анықтау.
15. Инфекциялық (паразиттік) аурушаңдықтың болжамды деңгейін, сондай-ақ төтенше жағдайлар кезіндегі деңгейін анықтау.
16. Биологиялық қауіптерді басқару және азайту бойынша шараларды қамтамасыз етуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық жағдайын қамтамасыз ету мақсатында инфекциялық және паразиттік аурулар саласындағы денсаулық сақтау нормативтік-құқықтық актілері.
2. Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің эпидемиологиялық бөлімінің мемлекеттік органдарының міндеттері.
3. Инфекциялық және паразиттік сырқаттанушылыққа эпидемиологиялық қадағалау жүйесіндегі жағдайлардың стандартты анықтамалары.
4. Медициналық көмек көрсетуге байланысты инфекцияларға эпидемиологиялық бақылауды ұйымдастыру негіздері.
5. Төтенше жағдайларда эпидемиологтардың қызметін ұйымдастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Инфекциялық (паразиттік) аурулар кезіндегі күресу және алдын алу шараларын әзірлеу.
Машықтар:
1. Инфекциялық және паразиттік аурулар жағдайлары пайда болған кезде эпидемияға қарсы және профилактикалық шаралар кешенін әзірлеу мен жүзеге асыруды бақылау.
2. Инфекциялық аурулар жағдайлары туындағанда эпидемияға қарсы шаралар кешенін әзірлеу мен жүзеге асыруды, стационарда профилактикалық шараларды бақылау, сондай-ақ барлық стационар бөлімшелерінде эпидемияға қарсы және санитариялық-гигиеналық режимді қамтамасыз ету.
3. Стационардың барлық функционалдық бөлімшелерінен инфекциялық аурулар жағдайлары, санитариялық-эпидемияға қарсы режимнің бұзылуы, санитариялық-бактериологиялық зерттеулер нәтижелері туралы күнделікті ақпарат жинау және басшылықты жедел шаралар қабылдау үшін хабардар ету.
4. Стационар науқасының медициналық карталарын, жұқпалы ауруларды тіркеу журналы, санитариялық-бактериологиялық зерттеу деректері, мәйіттен алынған материалдар, дәріхана есептері, санитариялық-эпидемияға қарсы режим жағдайы туралы мәліметтер негізінде жедел және ретроспективті эпидемиологиялық талдау жүргізу, оның негізінде мекеме мен жеке бөлімшелер бойынша профилактикалық шаралар жоспарын әзірлеу.
5. Медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекцияларды алдын алу комиссиясының жүйелі жұмысын жоспарлау, ұйымдастыру және қамтамасыз ету барысында бақылау жүргізу, санитариялық-эпидемиологиялық мәселелер бойынша құжаттарды (бұйрықтар, медициналық кеңес шешімдері, ақпараттық бюллетеньдер) әзірлеуді қадағалау.
Білімдер:

1. Законодательные нормативно-правовые акты в Республике Казахстан, по обеспечению эпидемиологического надзора за инфекционными (паразитарными) заболеваниями.
2. Проведение эпидемиологической диагностики инфекционных и паразитарных заболеваний.
3. Организация эпидемиологического надзора за инфекционной и паразитарной заболеваемостью.
4. Современные методы эпидемиологического анализа и оценки эпидемиологической ситуации.
5. Принципы и этапы планирования, разработки и реализации профилактических и противоэпидемических мероприятий.
6. Методы лабораторной и инструментальной диагностики инфекционных и паразитарных заболеваний.
7. Анализ эффективности и результативности проведенных профилактических и противоэпидемических мер.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Проведение эпидемиологических исследований и научно-аналитических мероприятий для оценки и управления рисками заболеваемости.
Навык 1:
Сбор, систематизация и интерпретация статистические данные о заболеваемости, выявлять очаги и тенденции распространения инфекций, применять методы математического моделирования для прогнозирования эпидемиологической ситуации.
Умения:
1. Собирать и обрабатывать данные о заболеваемости населения из различных источников (медицинская документация, регистрационные системы, лабораторные отчеты).
2. Структурировать и систематизировать данные с использованием информационных систем и статистических программ.
3. Применять методы статистического анализа и биостатистики для выявления закономерностей и тенденций в заболеваемости.
4. Определять очаги инфекционных заболеваний и оценивать их масштаб и динамику.
5. Использовать методы математического моделирования для прогнозирования эпидемиологической ситуации и оценки потенциальных рисков.
6. Формулировать выводы и рекомендации на основе анализа данных для принятия управленческих и профилактических решений.
Знания:
1. Основы эпидемиологии инфекционных и массовых неинфекционных заболеваний.
2. Методы статистического анализа, биостатистики и интерпретации эпидемиологических данных.
3. Принципы организации эпидемиологического надзора и регистрационных систем.
4. Основы математического моделирования в эпидемиологии.
5. Нормативно-правовые акты в области санитарно-эпидемиологического надзора и защиты здоровья населения.
6. Информационные системы и программные продукты для анализа медицинских и эпидемиологических данных.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Планирование, координирование и контролирование профилактических и противоэпидемических мер на территории, в медицинских организациях и учреждениях, оценивать их эффективность и корректировать действия на основе эпидемиологического надзора.
Умения:

1. Қазақстан Республикасындағы инфекциялық (паразиттік) ауруларға эпидемиологиялық бақылауды қамтамасыз етуге арналған заңнамалық нормативтік-құқықтық актілер.
2. Инфекциялық және паразиттік аурулардың эпидемиологиялық диагностикасы.
3. Инфекциялық және паразиттік сырқаттанушылыққа эпидемиологиялық бақылауды ұйымдастыру.
4. Эпидемиологиялық жағдайды эпидемиологиялық талдау мен бағалаудың қазіргі заманғы әдістері.
5. Профилактикалық және эпидемияға қарсы шараларды жоспарлау, әзірлеу және іске асыру қағидаттары мен кезеңдері.
6. Инфекциялық және паразиттік ауруларды зертханалық және аспаптық диагностикалау әдістері.
7. Жүргізілген профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралардың тиімділігі мен нәтижелілігін талдау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Сырқаттанушылық қаупін бағалау және басқару үшін эпидемиологиялық зерттеулер мен ғылыми-талдау іс-шараларын жүргізу.
Дағды 1:
Сырқаттанушылық туралы статистикалық деректерді жинау, жүйелеу және түсіндіру, инфекциялардың таралу ошақтары мен үрдістерін анықтау, эпидемиологиялық жағдайды болжау үшін математикалық модельдеу әдістерін қолдану.
Машықтар:
1. Әртүрлі дереккөздерден (медициналық құжаттама, тіркеу жүйелері, зертханалық есептер) халықтың сырқаттанушылығы туралы деректерді жинау және өңдеу.
2. Деректерді цифрлық жүйелер мен статистикалық бағдарламаларды пайдалана отырып құрылымдау және жүйелеу.
3. Сырқаттанушылықтағы заңдылықтар мен үрдістерді анықтау үшін статистикалық талдау және биостатистика әдістерін қолдану.
4. Жұқпалы аурулардың ошақтарын анықтау және олардың ауқымы мен динамикасын бағалау.
5. Эпидемиологиялық жағдайды болжау және әлеуетті тәуекелдерді бағалау үшін математикалық модельдеу әдістерін пайдалану.
6. Басқарушылық және алдын алу шешімдерін қабылдау үшін деректерді талдау негізінде тұжырымдар мен ұсынымдарды тұжырымдау.
Білімдер:
1. Жұқпалы және жаппай жұқпалы емес аурулар эпидемиологиясының негіздері.
2. Статистикалық талдау, биостатистика және эпидемиологиялық деректерді түсіндіру әдістері.
3. Эпидемиологиялық қадағалауды және тіркеу жүйелерін ұйымдастыру қағидаттары.
4. Эпидемиологиядағы математикалық модельдеу негіздері.
5. Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау және халықтың денсаулығын қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
6. Медициналық және эпидемиологиялық деректерді талдауға арналған цифрлық жүйелер мен бағдарламалық өнімдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Аумақта, медициналық ұйымдар мен мекемелерде профилактикалық және эпидемияға қарсы шараларды жоспарлау, үйлестіру және бақылау, олардың тиімділігін бағалау және эпидемиологиялық қадағалау негізінде іс-қимылдарды түзету.
Машықтар:

1. Разрабатывать планы профилактических и противоэпидемических мероприятий с учетом эпидемиологической ситуации на территории.
2. Координировать работу медицинских организаций, лабораторий и других учреждений, участвующих в противоэпидемических мероприятиях.
3. Осуществлять контроль за соблюдением санитарно-эпидемиологических норм и правил в учреждениях и на объектах подведомственной территории.
4. Оценивать эффективность реализованных мероприятий на основе анализа эпидемиологических данных и показателей заболеваемости.
5. Вносить корректировки в противоэпидемические меры при изменении эпидемиологической ситуации или выявлении недостатков.
6. Организовывать обучение и инструктаж персонала по проведению профилактических мероприятий и соблюдению противоэпидемических правил.
7. Разрабатывать и внедрять комплексную стратегию инфекционного контроля на уровне медицинской организации или региона.
8. Координировать работу службы инфекционного контроля, управлять проектами, осуществлять междисциплинарное взаимодействие.
9. Руководить расследованием вспышек ИСМП, организовывать лабораторное подтверждение и корректирующие мероприятия.
10. Формировать культуру безопасности пациентов и сотрудников, управлять изменениями и поведением персонала.
Знания:
1. Основы эпидемиологии, инфекционных и паразитарных заболеваний.
2. Нормативно-правовые акты в области санитарно-эпидемиологического надзора и противоэпидемической деятельности.
3. Методы организации и проведения профилактических и противоэпидемических мероприятий.
4. Принципы оценки эффективности эпидемиологического надзора и противоэпидемических мероприятий.
5. Организация работы медицинских и лабораторных учреждений в эпидемиологическом контроле.
6. Основы управления рисками в здравоохранении и эпидемиологической безопасности населения.
7. Современные стратегические подходы к управлению инфекционной безопасностью на уровне медицинской организации и системы здравоохранения.
8. Методы риск-менеджмента, планирования, моделирования и оценки процессов инфекционного контроля.
9. Требования к разработке локальных протоколов, стандартов и клинических маршрутов по инфекционному контролю.
10. Принципы управления персоналом, образовательные стратегии, инструменты мотивации и аудита компетенций по инфекционному контролю.
11. Этические и правовые аспекты внедрения программ инфекционной безопасности, ответственность организации и работников.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Деятельность по обеспечению эпидемиологического надзора за неинфекционными заболеваниями.
Навык 1:
Государственный санитарно-эпидемиологический надзор за неинфекционными заболеваниями. Разработка мер борьбы и профилактики при неинфекционных заболеваниях.
Умения:

1. Аумақтағы эпидемиологиялық жағдайды ескере отырып, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жоспарын әзірлеу.
2. Эпидемияға қарсы шараларға қатысатын медициналық ұйымдардың, зертханалардың және басқа да мекемелердің жұмысын үйлестіру.
3. Ведомстволық бағынысты аумақтағы мекемелер мен объектілерде санитариялық-эпидемиологиялық нормалар мен ережелердің сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
4. Эпидемиологиялық деректер мен сырқаттану көрсеткіштерін талдау негізінде іске асырылған іс-шаралардың тиімділігін бағалау.
5. Эпидемиологиялық жағдай өзгерген немесе кемшіліктер анықталған кезде эпидемияға қарсы шараларға түзетулер енгізу.
6. Профилактикалық шараларды жүргізу және эпидемияға қарсы ережелерді сақтау бойынша персоналды оқытуды және нұсқаулықты ұйымдастыру.
7. Медициналық ұйым немесе өңір деңгейінде инфекциялық бақылаудың кешенді стратегиясын әзірлеу және енгізу.
8. Инфекциялық бақылау қызметінің жұмысын үйлестіру, жобаларды басқару, пәнаралық өзара іс-әрекетті жүзеге асыру.
9. МККБИ өршулерін тексеруді басқару, зертханалық растауды және түзету іс-шараларын ұйымдастыру.
10. Пациенттер мен қызметкерлердің қауіпсіздік мәдениетін қалыптастыру, қызметкерлердің мінез-құлқын және өзгерістерін басқару.
Білімдер:
1. Эпидемиология, инфекциялық және паразиттік аурулар негіздері.
2. Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау және эпидемияға қарсы қызмет саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
3. Профилактикалық және эпидемияға қарсы шараларды ұйымдастыру және жүргізу әдістері.
4. Эпидемиологиялық қадағалау мен эпидемияға қарсы шаралардың тиімділігін бағалау қағидаттары.
5. Эпидемиологиялық бақылаудағы медициналық және зертханалық мекемелердің жұмысын ұйымдастыру.
6. Денсаулық сақтау және халықтың эпидемиологиялық қауіпсіздігіндегі қауіптерді басқару негіздері.
7. Медициналық ұйым мен денсаулық сақтау жүйесі деңгейінде инфекциялық қауіпсіздікті басқарудың қазіргі заманғы стратегиялық тәсілдері.
8. Қауіп-менеджмент, инфекциялық бақылау процестерін жоспарлау, модельдеу және бағалау әдістері.
9. Инфекциялық бақылау бойынша жергілікті хаттамаларды, стандарттар мен клиникалық маршруттарды әзірлеуге қойылатын талаптар.
10. Персоналды басқару қағидаттары, білім беру стратегиялары, инфекциялық бақылау бойынша мотивациялау және құзыреттілік аудитінің құралдары.
11. Инфекциялық қауіпсіздік бағдарламаларын енгізудің этикалық және құқықтық аспектілері, ұйым мен қызметкерлердің жауапкершілігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Жұқпалы емес ауруларды эпидемиологиялық қадағалауды қамтамасыз ету жөніндегі қызмет.
Дағды 1:
Жұқпалы емес ауруларды мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау. Жұқпалы емес ауруларға қарсы күрес және алдын алу шараларын әзірлеу.
Машықтар:

1. Осуществлять деятельность по обеспечению эпидемиологического надзора за неинфекционными заболеваниями.
2. Осуществлять мониторинг ежедневной информации о случаях неинфекционных заболеваний среди населения.
3. Проводить эпидемиологический мониторинг при неинфекционных заболеваниях.
4. Проводить наблюдение и контроль за состоянием здоровья населения в связи с воздействием факторов внешней среды.
5. Анализировать распространенность неинфекционных заболеваний по данным медицинской статистики и эпидемиологических исследований.
6. Разрабатывать программы профилактики неинфекционных заболеваний населения и санитарно-просветительские программы по формированию здорового образа жизни.
7. Взаимодействовать с органами здравоохранения, образования, труда и экологии при реализации профилактических программ.
8. Принимать участие в междисциплинарных комиссиях и рабочих группах по вопросам здоровья и профилактики.
Знания:
1. Содержания и разделы клинической эпидемиологии, основанной на доказательной медицине.
2. Задачи, организации, структуры, штаты и оснащения санитарно-эпидемиологической службы.
3. Правила оформления учетно-отчетной документации.
4. Действующие нормативно-правовые и инструктивно-методические документы по специальности.
3. Метод прогнозирования неинфекционной заболеваемости.
4. Основы эпидемиологии и гигиены неинфекционных заболеваний.
5. Методы оценки факторов окружающей среды и их влияния на здоровье населения.
6. Методы эпидемиологического анализа и мониторинга за неинфекционной заболеваемостью.
7. Основы профилактики и формирования здорового образа жизни.
8. Организация и проведение санитарно-эпидемиологического надзора за неинфекционными заболеваниями.
9. Координация действий в реализации программ общественного здоровья и профилактики.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Эпидемиологический контроль за возникновением и распространением неинфекционной заболеваемости среди населения.
Умения:
1. Планировать, разрабатывать и осуществлять комплекс профилактических мероприятий при возникновении случаев неинфекционных заболеваний.
2. Проводить расследования вспышек неинфекционных заболеваний, пищевых отравлений.
3. Осуществлять меры профилактики неинфекционных заболеваний.
4. Осуществлять ретроспективный и оперативный эпидемиологический анализ неинфекционной заболеваемости.
5. Разрабатывать государственный комплекс профилактических программ при неинфекционных заболеваниях.
6. Определять прогностический уровень неинфекционной заболеваемости.
7. Устанавливать причинно-следственные связи воздействия факторов среды обитания, путем проведения анализа представленной информации, в целях подтверждения связи возникновения (увеличения показателей) заболеваемости с загрязненностью объектов внешней среды (продукции, воды, воздуха, почвы).

1. Жұқпалы емес ауруларды эпидемиологиялық қадағалауды қамтамасыз ету жөніндегі қызметті жүзеге асыру.
2. Халық арасында жұқпалы емес аурулар жағдайлары туралы күн сайынғы ақпаратқа мониторингті жүзеге асыру.
3. Жұқпалы емес аурулар кезінде эпидемиологиялық мониторинг жүргізу.
4. Сыртқы орта факторларының әсеріне байланысты халық денсаулығының жай-күйіне бақылау және бақылау жүргізу.
5. Медициналық статистика және эпидемиологиялық зерттеулер деректері бойынша жұқпалы емес аурулардың таралуын талдау.
6. Халықтың жұқпалы емес ауруларының алдын алу бағдарламаларын және салауатты өмiр салтын қалыптастыру жөнiндегi санитариялық-ағарту бағдарламаларын әзiрлеу.
7. Профилактикалық бағдарламаларды іске асыру кезінде денсаулық сақтау, білім беру, еңбек және экология органдарымен өзара іс-қимыл жасау.
8. Денсаулық және профилактика мәселелері бойынша пәнаралық комиссиялар мен жұмыс топтарына қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген клиникалық эпидемиологияның мазмұны мен бөлімдері.
2. Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің міндеттері, ұйымдары, құрылымдары, штаттары және жарақтары.
3. Есепке алу-есеп беру құжаттамасын рәсімдеу қағидалары.
4. Мамандық бойынша қолданыстағы нормативтік-құқықтық және нұсқаулық-әдістемелік құжаттар.
3. Жұқпалы емес ауруларды болжау әдісі.
4. Жұқпалы емес аурулардың эпидемиология және гигиена негіздері.
5. Қоршаған орта факторларын және олардың халық денсаулығына әсерін бағалау әдістері.
6. Жұқпалы емес ауруларға эпидемиологиялық талдау және мониторинг әдістері.
7. Салауатты өмір салтын қалыптастыру және алдын алу негіздері.
8. Инфекциялық емес ауруларға санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды ұйымдастыру және жүргізу.
9. Қоғамдық денсаулық және алдын алу бағдарламаларын іске асырудағы іс-қимылдарды үйлестіру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Халық арасында жұқпалы емес аурулардың пайда болуын және таралуын эпидемиологиялық бақылау.
Машықтар:
1. Жұқпалы емес аурулар пайда болған кезде алдын алу іс-шараларының кешенін жоспарлау, әзірлеу және жүзеге асыру.
2. Жұқпалы емес аурулардың, тамақтан уланудың таралуына тергеу жүргізу.
3. Жұқпалы емес аурулардың алдын алу шараларын жүзеге асыру.
4. Жұқпалы емес ауруларға ретроспективті және жедел эпидемиологиялық талдауды жүзеге асыру.
5. Жұқпалы емес аурулар кезiнде алдын алу бағдарламаларының мемлекеттiк кешенiн әзiрлеу.
6. Жұқпалы емес аурулардың болжамды деңгейін анықтау.
7. Сырқаттанушылықтың пайда болуының (көрсеткіштердің ұлғаюы) сыртқы орта объектілерінің (өнімнің, судың, ауаның, топырақтың) ластануымен байланысын растау мақсатында ұсынылған ақпаратқа талдау жүргізу жолымен тіршілік ету ортасы факторларының әсер етуінің себеп-салдарлық байланыстарын белгілеу.

8. Осуществлять формирование базы данных санитарно-эпидемиологического мониторинга.
Знания:
1. Современные методы профилактики, диагностики, диспансерного наблюдения и реабилитации заболеваний.
2. Содержания и разделы клинической эпидемиологии, основанной на доказательной медицине.
3. Действующие нормативно-правовые и инструктивно-методические документы по специальности.
4. Правила оформления учетно-отчетной документации.
5. Методы прогнозирования неинфекционной заболеваемости.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Оказание консультативной и методической поддержки медицинским организациям, органам здравоохранения и населению по вопросам эпидемиологической безопасности, профилактики инфекционных и паразитарных заболеваний, а также совершенствования противоэпидемических мероприятий.
Навык 1:
Систематизация и интерпретация данных о заболеваемости, выявление очагов инфекций и оценка эффективность противоэпидемических мер.
Умения:
1. Систематизировать данные о заболеваемости из медицинских учреждений и лабораторий.
2. Проводить статистический анализ и выявлять тенденций заболеваемости.
3. Интерпретировать данные и подготавливать отчеты.
4. Выявлять и локализовать очаги инфекций.
5. Прогнозировать динамику распространения заболеваний.
6. Мониторировать и оценивать эффективность профилактических и противоэпидемических мероприятий.
7. Корректировать противоэпидемические действий на основе анализа данных.
8. Подготавливать отчеты для специалистов и органов здравоохранения.
Знания:
1. Основы эпидемиологии, пути передачи инфекций, факторы риска.
2. Классификация заболеваний и показатели заболеваемости, смертности и распространенности.
3. Методы эпидемиологических исследований (наблюдение, анализ данных, контрольные исследования).
4. Методы статистической обработки и анализа медицинских данных.
5. Принципы оценки эффективности профилактических и противоэпидемических мероприятий.
6. Организация санитарно-противоэпидемических мероприятий и алгоритмы выявления очагов инфекции.
7. Нормативные акты и стандарты эпиднадзора.
8. Основы работы с медицинскими регистрами, базами данных и информационными системами.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Предоставлять экспертные рекомендации медицинским организациям, органам здравоохранения и населению по вопросам профилактики и контроля инфекционных и паразитарных заболеваний, а также разрабатывать методические материалы.
Умения:
1. Анализировать эпидемиологическую ситуацию и выявлять проблемы в профилактике заболеваний.

8. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг дерекқорын қалыптастыруды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Аурулардың алдын алудың, диагностикалаудың, диспансерлік бақылаудың және оңалтудың қазіргі заманғы әдістері.
2. Дәлелді медицинаға негізделген клиникалық эпидемиологияның мазмұны мен бөлімдері.
3. Мамандық бойынша қолданыстағы нормативтік-құқықтық және нұсқаулық-әдістемелік құжаттар.
4. Есепке алу-есеп беру құжаттамасын рәсімдеу қағидалары.
5. Жұқпалы емес ауруларды болжау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 2:
Медициналық ұйымдарға, денсаулық сақтау органдарына және халыққа эпидемиологиялық қауiпсiздiк, жұқпалы және паразиттiк аурулардың алдын алу, сондай-ақ эпидемияға қарсы шараларды жетiлдiру мәселелерi бойынша кеңестік және әдiстемелiк қолдау көрсету.
Дағды 1:
Ауру туралы деректерді жүйелеу және түсіндіру, инфекция ошақтарын анықтау және эпидемияға қарсы шаралардың тиімділігін бағалау.
Машықтар:
1. Медициналық мекемелер мен зертханалардан ауру туралы деректерді жүйелеу.
2. Статистикалық талдау жүргізу және ауру үрдісін анықтау.
3. Деректерді түсіндіру және есептерді дайындау.
4. Инфекция ошақтарын анықтау және оқшаулау.
5. Аурулардың таралу динамикасын болжау.
6. Профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралардың тиімділігін мониторингілеу және бағалау.
7. Деректерді талдау негізінде эпидемияға қарсы іс-қимылдарды түзету.
8. Мамандар мен денсаулық сақтау органдары үшін есептер дайындау.
Білімдер:
1. Эпидемиология негіздері, инфекцияның берілу жолдары, қауіп факторлары.
2. Ауруларды жіктеу және сырқаттанушылық, өлім-жітім және таралу көрсеткіштері.
3. Эпидемиологиялық зерттеулер әдістері (бақылау, деректерді талдау, бақылау зерттеулері).
4. Медициналық деректерді статистикалық өңдеу және талдау әдістері.
5. Профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралардың тиімділігін бағалау қағидаттары.
6. Санитариялық-эпидемияға қарсы шараларды ұйымдастыру және инфекция ошақтарын анықтау алгоритмдері.
7. Эпидқадағалаудың нормативтік актілері мен стандарттары.
8. Медициналық тіркелімдермен, дерекқорлармен және цифрлық жүйелермен жұмыс істеу негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Медициналық ұйымдарға, денсаулық сақтау органдарына және халыққа инфекциялық және паразиттік аурулардың алдын алу және бақылау мәселелері бойынша сараптамалық ұсынымдар беру, сондай-ақ әдістемелік материалдар әзірлеу.
Машықтар:
1. Эпидемиологиялық жағдайды талдау және аурулардың алдын алудағы мәселерді анықтау.

2. Разрабатывать экспертные рекомендации для медицинских организаций, органов здравоохранения и населения.
3. Составлять методические материалы, инструкции, алгоритмы и стандарты.
4. Консультировать специалистов и населения по вопросам профилактики инфекций.
5. Оценивать эффективность внедряемых профилактических и противоэпидемических мер.
6. Представлять информацию в доступной и наглядной форме для различных аудиторий.
7. Координировать действия между медицинскими организациями и органами здравоохранения для реализации рекомендаций.
Знания:
1. Эпидемиология инфекционных и паразитарных заболеваний.
2. Основы профилактики и диагностики инфекционных и паразитарных заболеваний.
3. Методы контроля и предупреждения распространения инфекций.
4. Принципы разработки санитарно-эпидемиологических рекомендаций и методических материалов.
5. Законодательство и нормативные акты в сфере здравоохранения и эпиднадзора.
6. Методы оценки эффективности профилактических и противоэпидемических мероприятий.
7. Современные информационные системы и базы данных для мониторинга заболеваемости.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Аналитическое мышление
Доброжелательность
Добропорядочность
Критическое мышление
Лидерство
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Целеустремленность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач (или специалист) гигиены труда Врач (или специалист) гигиены детей и подростков Врач (или специалист) гигиены питания Врач (или специалист) коммунальной гигиены Врач (или специалист) бактериолог Врач (или специалист) вирусолог Врач (или специалист) микробиолог
7.2
Врач (или специалист) гигиены труда Врач (или специалист) гигиены детей и подростков Врач (или специалист) гигиены питания Врач (или специалист) коммунальной гигиены Врач (или специалист) бактериолог Врач (или специалист) вирусолог Врач (или специалист) микробиолог
7.3
Врач (или специалист) гигиены труда Врач (или специалист) гигиены детей и подростков Врач (или специалист) гигиены питания Врач (или специалист) коммунальной гигиены Врач (или специалист) бактериолог Врач (или специалист) вирусолог Врач (или специалист) микробиолог
37. Карточка профессии "7.2 Врач (специалист) паразитолог":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-012
Наименование профессии:
7.2 Врач (специалист) паразитолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

2. Медициналық ұйымдар, денсаулық сақтау органдары және халық үшін сараптамалық ұсынымдар әзірлеу.
3. Әдістемелік материалдар, нұсқаулықтар, алгоритмдер мен стандарттар құрастыру.
4. Жұқпалы аурулардың алдын алу мәселелері бойынша мамандар мен халыққа кеңес беру.
5. Енгізілетін профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралардың тиімділігін бағалау.
6. Әртүрлі аудиториялар үшін ақпаратты қолжетімді және көрнекі түрде ұсыну.
7. Ұсынымдарды іске асыру үшін медициналық ұйымдар мен денсаулық сақтау органдары арасындағы іс-қимылды үйлестіру.
Білімдер:
1. Жұқпалы және паразиттік аурулардың эпидемиологиясы.
2. Инфекциялық және паразиттік аурулардың алдын алу және диагностикалау негіздері.
3. Инфекциялардың таралуын бақылау және алдын алу әдістері.
4. Санитариялық-эпидемиологиялық ұсынымдар мен әдістемелік материалдарды әзірлеу қағидаттары.
5. Денсаулық сақтау және эпидқадағалау саласындағы заңнама және нормативтік актілер.
6. Профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралардың тиімділігін бағалау әдістері.
7. Сырқаттанушылықты мониторингтеуге арналған қазіргі заманғы цифрлық жүйелер мен деректер базасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Аналитикалық ойлау
Мейірімділік
Парасаттылық
Сыни ойлау
Көшбасшылық
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске төзімділік
Командада жұмыс істей білу
Мақсаткерлік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог
7.2
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог
7.3
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог
37. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер (маман) паразитолог":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-012
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер (маман) паразитолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

Опыт работы по данной квалификации на уровне 7.1 не менее 4 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2131-9-010 - Эпидемиолог
2269-2-010 - Врач-гигиенист
2250 - Ветеринарные врачи
Основная цель деятельности:
Организация и проведения клинических паразитологических и/или санитарно-паразитологических исследований.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление мероприятий по диагностике гельминтозов.
2. Осуществление мероприятий по диагностике кровяных протозоозов и филяриидозов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие.
Трудовая функция 1:
Осуществление мероприятий по диагностике гельминтозов.
Навык 1:
Соблюдение правил и порядка диагностических услуг.
Умения:
1. Организовать рабочее место для проведения лабораторных исследований в соответствии с требованиями по охране труда, санитарно-эпидемическими требованиями и правилами по биобезопасности и биозащите.
2. Организовать и провести подготовку объекта диагностики.
3. Организовать сбор, обращение, транспортировку, хранение и утилизацию биологических материалов и подтверждающих материалов исследования; работать на лабораторном оборудовании в соответствии с правилами эксплуатации.
4. Разрабатывать план лабораторного мониторинга исследований при наиболее распространенных заболеваниях, выбрав наиболее безопасные и эффективные методы лабораторной диагностики.
Знания:
1. Национальных и международных нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность лабораторной санитарно-эпидемиологической службы.
2. Управления системой менеджмента качества медицинской лаборатории.
3. Требований биобезопасности при работе с биоматериалами.
4. Основ общей паразитологии, эпидемиологии, профилактики и борьбы с паразитарными болезнями.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Организация и проведение санитарно-паразитологического и/или паразитологического исследование на выявление возбудителей гельминтозов.
Умения:
1. Проводить паразитологическое исследование фекалий, выявить и идентифицировать простейшие кишечника, гельминты и их яйца; брать пробы почвы, воды, смывов с рук, предметов обихода, овощей, зелени для санитарно-паразитологических исследований.
2. Проводить санитарно-паразитологическое исследование объектов окружающей среды.
3. Регистрировать, вести учет случаев паразитарных заболеваний и правил ведения отчетности по ним; интерпретировать и анализировать результаты паразитологических и/или санитарно-паразитологических исследований.
Знания:

Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 7.1 деңгейінде кемінде 4 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2131-9-010 - Эпидемиолог
2269-2-010 - Дәрігер-гигиенист
2250 - Ветеринариялық дәрігерлер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Клиникалық паразитологиялық және/немесе санитариялық-паразитологиялық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Гельминтозды диагностикалау бойынша іс-шараларды жүзеге асыру
2. Қан протозооздары мен филяридоздарды диагностикалау бойынша іс-шараларды жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Гельминтозды диагностикалау бойынша іс-шараларды жүзеге асыру
Дағды 1:
Диагностикалық қызметтердің ережелері мен тәртібін сақтау
Машықтар:
1. Еңбекті қорғау жөніндегі талаптарға, санитариялық-эпидемиялық талаптарға және биоқауіпсіздік және биоқорғау жөніндегі қағидаларға сәйкес зертханалық зерттеулер жүргізу үшін жұмыс орнын ұйымдастыру.
2. Диагностика объектісін дайындауды ұйымдастыру және жүргізу.
3. Биологиялық материалдарды және зерттеудің растаушы материалдарын жинауды, айналымын, тасымалдауды, сақтауды және кәдеге жаратуды ұйымдастыру;пайдалану қағидаларына сәйкес зертханалық жабдықта жұмыс істеу.
4. Зертханалық диагностиканың ең қауіпсіз және тиімді әдістерін таңдай отырып, ең көп таралған аурулар бойынша зерттеулерді зертханалық бақылау жоспарын әзірлеу.
Білімдер:
1. Зертханалық санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің қызметін реттейтін ұлттық және халықаралық нормативтік-құқықтық актілер.
2. Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесі.
3. Биоматериалдармен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптары.
4. Жалпы паразитология, эпидемиология, паразиттік аурулардың алдын алу және бақылау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Гельминтоздың қоздырғыштарын анықтауға арналған санитариялық-паразитологиялық және/немесе паразитологиялық зерттеуді ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:
1. Нәжіске паразитологиялық зерттеу жүргізу, ішектің қарапайымдылықтарын, гельминттерді және олардың жұмыртқаларын анықтау және анықтау; санитариялық-паразитологиялық зерттеулер үшін топырақ, су, қол жуғыштар, тұрмыстық заттар, көкөністер, шөптер сынамаларын алу.
2. Қоршаған орта объектілеріне санитариялық-паразитологиялық зерттеу жүргізу.
3. Паразиттік аурулар жағдайларын және олар бойынша есеп жүргізу ережелерін тіркеуге, есепке алуға; паразитологиялық және/немесе санитариялық-паразитологиялық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіруге және талдауға.
Білімдер:

1. Основ микроскопической и иммунологической диагностики паразитарных болезней.
2. Морфологии и биологии паразитов и переносчиков, лабораторной диагностики, эпидемиологии, профилактики и борьбы с важнейшими паразитарными и трансмиссивными непаразитарными болезнями.
3. Этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений, диагностики распространенных гельминтозов.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Осуществление мероприятий по диагностике кровяных протозоозов и филяриидозов.
Навык 1:
Организация и проведение санитарно-паразитологического и/или паразитологического исследование на выявление кровяных протозоозов и филяриидозов.
Умения:
1. Проводить паразитологическое исследование крови, выявит и дифференцировать виды малярийных плазмодиев и других возбудителей кровяных протозоозов, выявить и дифференцировать микрофилярии.
2. Брать пробы почвы, воды, смывов с рук, предметов обихода, овощей, зелени для санитарно-паразитологических исследований; проводить санитарно-паразитологическое исследование объектов окружающей среды.
3. Регистрировать, вести учет случаев паразитарных заболеваний и правил ведения отчетности по ним; интерпретировать и анализировать результаты паразитологических и/или санитарно-паразитологических исследований.
Знания:
1. Основ микроскопической и иммунологической диагностики паразитарных болезней.
2. Морфологии и биологии паразитов и переносчиков, лабораторной диагностики, эпидемиологии, профилактики и борьбы с важнейшими паразитарными и трансмиссивными непаразитарными болезнями.
3. Этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений, диагностики распространенных гельминтозов.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Соблюдение правил и порядка диагностических услуг.
Умения:
1. Организовать рабочее место для проведения лабораторных исследований в соответствии с требованиями по охране труда, санитарно-эпидемическими требованиями и правилами по биобезопасности и биозащите.
2. Организовать и проводить подготовку объекта диагностики.
3. Организовать сбор, обращение, транспортировку, хранение и утилизацию биологических материалов и подтверждающих материалов исследования.
4. Разрабатывать план лабораторного мониторинга исследований при наиболее распространенных заболеваниях, выбрав наиболее безопасные и эффективные методы лабораторной диагностики.
Знания:
1. Нормативные и законодательные акты, регулирующие оказание диагностических услуг; стандарты качества и требования к проведению диагностических процедур; порядок оформления документации и отчетности по диагностическим исследованиям.

1. Паразиттік аурулардың микроскопиялық және иммунологиялық диагностикасының негіздері.
2. Паразиттер мен векторлардың морфологиясы мен биологиясы, зертханалық диагностика, эпидемиология, аса маңызды паразиттік және векторлық паразиттік емес аурулардың алдын алу және олармен күресу шаралары.
3. Этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникалық көріністері, жалпы гельминтоздардың диагностикасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Қан протозооздары мен филяридоздарды диагностикалау бойынша іс-шараларды жүзеге асыру
Дағды 1:
Қан протозооздары мен филяридоздарды анықтауға арналған санитариялық-паразитологиялық және/немесе паразитологиялық зерттеуді ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:
1. Қанға паразитологиялық зерттеу жүргізу, безгек плазмодияларының түрлерін және қан протозооздарының басқа қоздырғыштарын анықтау және саралау, микрофилярияларды анықтау және саралау.
2. Санитариялық-паразитологиялық зерттеулер үшін топырақ, су, қолдан жуылатын заттар, тұрмыстық заттар, көкөністер, шөптер сынамаларын алу; қоршаған орта объектілеріне санитариялық-паразитологиялық зерттеу жүргізу.
3. Паразиттік аурулар жағдайларын және олар бойынша есеп жүргізу ережелерін тіркеуге, есепке алу. паразитологиялық және/немесе санитариялық-паразитологиялық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру және талдау.
Білімдер:
1. Паразиттік аурулардың микроскопиялық және иммунологиялық диагностикасының негіздері.
2. Паразиттер мен векторлардың морфологиясы мен биологиясы, зертханалық диагностика, эпидемиология, аса маңызды паразиттік және векторлық паразиттік емес аурулардың алдын алу және олармен күресу шаралары.
3. Этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникалық көріністері, жалпы гельминтоздардың диагностикасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Диагностикалық қызметтердің ережелері мен тәртібін сақтау
Машықтар:
1. Еңбекті қорғау жөніндегі талаптарға, санитариялық-эпидемиялық талаптарға және биоқауіпсіздік және биоқорғау жөніндегі қағидаларға сәйкес зертханалық зерттеулер жүргізу үшін жұмыс орнын ұйымдастыру;
2. Диагностика объектісін дайындауды ұйымдастыру және жүргізу;
3. Биологиялық материалдарды және зерттеудің растаушы материалдарын жинауды, айналымын, тасымалдауды, сақтауды және кәдеге жаратуды ұйымдастыру;
4. Зертханалық диагностиканың ең қауіпсіз және тиімді әдістерін таңдай отырып, ең көп таралған аурулар бойынша зерттеулерді зертханалық бақылау жоспарын әзірлеу.
Білімдер:
1. Диагностикалық қызметтер көрсетуді реттейтін нормативтік және заңнамалық актілер; сапа стандарттары және диагностикалық рәсімдерді жүргізуге қойылатын талаптар; диагностикалық зерттеулер бойынша құжаттама мен есептілікті рәсімдеу тәртібі.

38. Карточка профессии "7.2 Врач (специалист) коммунальной гигиены":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-004
Наименование профессии:
7.2 Врач (специалист) коммунальной гигиены
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 4 лет по квалификации 7.1
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2269-2-007 - Врач санитарно-эпидемиологической службы
2269-2-001 - Врач гигиены детей и подростков
2269-2-002 - Врач гигиены питания
2269-2-003 - Врач гигиены труда
2269-2-005 - Врач общей гигиены
2269-2-010 - Врач-гигиенист
2269-2-013 - Врач-эпидемиолог
Основная цель деятельности:
Обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия населения Республики Казахстан
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация государственного санитарно-эпидемиологического надзора при планировке и строительстве населенных мест
2. Прогнозирование изменений состояния здоровья населения и окружающей среды на основе современных и научных данных.
Дополнительные трудовые функции:
1. Оперативная оценка санитарно-эпидемиологической обстановки в зоне чрезвычайного состояния (ЧС), выявление источников воздействия и определение объема необходимых санитарно-гигиенических, санитарно-эпидемиологических мероприятий.
Трудовая функция 1:
Организация государственного санитарно-эпидемиологического надзора при планировке и строительстве населенных мест
Навык 1:
Проводить надзор и определить принципы планировки населенных мест.
Умения:
1. Оценивать санитарно-эпидемиологическую ситуацию населенных мест.
2. Выделять приоритетные факторы неблагоприятного воздействия коммунальных объектов на здоровье населения.
3. Оценивать состояние окружающей среды населенных мест.
4. Анализировать полноту представленных материалов и документов для экспертизы.
5. Давать заключение по результатам санитарной экспертизы проектов.
6. Принимать управленческие решения нарушений в области обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения на территории Республики Казахстан.
Знания:
1. Климато-географические факторы населенных мест.
2. Методические указания и строительные нормы, проектные документации при планировке коммунальных объектов.

38. Кәсіптің карточкасы "7.2 Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы)":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-004
Кәсіптің атауы:
7.2 Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 7.1 деңгейінде кемінде 4 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2269-2-007 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері
2269-2-001 - Балалар және жасөспірімдер гигиенасы дәрігері
2269-2-002 - Тамақтану гигиенасы дәрігері
2269-2-003 - Еңбек гигиенасы дәрігері
2269-2-005 - Жалпы гигиена дәрігері
2269-2-010 - Дәрігер-гигиенист
2269-2-013 - Дәрігер-эпидемиолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазақстан Республикасының халқының санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Елді мекендерді жоспарлау және салу кезінде мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды ұйымдастыру
2. Қазіргі және ғылыми деректер негізінде халықтың денсаулығы мен қоршаған ортаның өзгеруін болжау.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Төтенше жағдай (ТЖ) аймағындағы санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды жедел бағалау, әсер ету көздерін анықтау және қажетті санитариялық-гигиеналық, санитариялық-эпидемиологиялық іс-шаралардың көлемін айқындау.
Еңбек функциясы 1:
Елді мекендерді жоспарлау және салу кезінде мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды ұйымдастыру
Дағды 1:
Елді мекендерді жоспарлау принциптерін анықтау және қадағалау жүргізу.
Машықтар:
1. Елді мекендердің санитариялық-эпидемиологиялық жағдайын бағалау.
2. Коммуналдық объектілердің халық денсаулығына жағымсыз әсер ететін басым факторларын бөліп көрсету.
3. Елді мекендердің қоршаған ортасының жай-күйін бағалау.
4. Сараптама үшін ұсынылған материалдар мен құжаттардың толықтығын талдау.
5. Жобаларды санитариялық сараптау нәтижелері бойынша қорытынды беру.
6. Қазақстан Республикасының аумағында халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету саласындағы бұзушылықтардың басқарушылық шешімдерін қабылдау.
Білімдер:
1. Елді мекендердің климаттық-географиялық факторлары.
2. Коммуналдық объектілерді жоспарлау кезіндегі әдістемелік нұсқаулар мен құрылыс нормалары, жобалау құжаттамалары.

3. Санитарно-эпидемиологические требования к коммунальным объектам различного назначения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Составление санитарно-эпидемиологического заключения по экспертизе проектов при планировке и строительстве населенных мест.
Умения:
1. Выдавать предписания и постановления на проведение санитарно-эпидемиологической экспертизы.
2. Формировать санитарно-эпидемиологическое заключение по выбору земельного участка для размещения объектов лечебно-профилактического и жилищно-гражданского назначения независимо от форм собственности.
3. Проводить санитарно-эпидемиологическую экспертизу и составлять заключение по предпроектной и проектно-сметной документации для объектов лечебно-профилактического и жилищно-гражданского назначения.
4. Составлять заключения по предлагаемым проектным решениям в области очистки населенных мест от твердых бытовых отходов.
5. Проводить санитарно-эпидемиологический аудит, составить аудиторское заключения о соответствии объекта санитарным правилам.
Знания:
1. Данные наблюдения за состоянием здоровья населения и причинно-следственную связь между факторами окружающей среды и заболеваемостью населения.
2. Правила и перечень документов необходимых для проведения гигиенической экспертизы.
3. Требования к коммунальным объектам различного назначения.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Прогнозирование изменений состояния здоровья населения и окружающей среды на основе современных и научных данных.
Навык 1:
Проведение ранжирования источников, определяющих вклад в загрязнение окружающей среды по приоритетным факторам, для подготовки предложений и принятия управленческих решений.
Умения:
1. Проводить ранжирование территорий по качественным показателям и степени загрязненности среды обитания для принятия управленческих решений.
2. Формировать информационно-аналитические материалы о результатах гигиенической диагностики влияния факторов среды обитания на здоровье населения.
3. Определить выбор ведущих показателей нарушения здоровья для слежения в системе социально-гигиенического мониторинга.
Знания:
1. Основы оценки состояния атмосферного воздуха, водоемов, почвы и степень их загрязненности.
2. Методики интегральной оценки качества атмосферного воздуха, водоисточников и состояние почвы населенных мест.
3. Правила регистрации и учета данных об инфекционной и неинфекционной заболеваемости населения, связанной с условиями проживания.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Разработка краткосрочных, среднесрочных и долгосрочных прогнозов изменений состояния здоровья различных групп населения и динамики загрязнения окружающей среды.
Умения:

3. Әртүрлі мақсаттағы коммуналдық объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Елді мекендерді жоспарлау және салу кезінде жобаларды сараптау бойынша санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды жасау.
Машықтар:
1. Саниатриялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізуге нұсқамалар мен қаулылар беру.
2. Меншік нысанына қарамастан емдеу-профилактикалық және тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы объектілерді орналастыру үшін жер учаскесін таңдау бойынша санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды қалыптастыру.
3. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу және емдеу-профилактикалық және тұрғын-үй азаматтық мақсаттағы объектілер үшін жобалау алдындағы және жобалау-сметалық құжаттама бойынша қорытынды жасау.
4. Елді мекендерді қатты тұрмыстық қалдықтардан тазарту саласында ұсынылатын жобалық шешімдер бойынша қорытынды жасау.
5. Санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу, объектінің санитариялық ережелерге сәйкестігі туралы аудиторлық қорытынды жасау.
Білімдер:
1. Халықтың денсаулығының жай-күйін және қоршаған орта факторлары мен халықтың сырқаттанушылығы арасындағы себеп-салдарлық байланысты бақылау деректері.
2. Гигиеналық сараптама жүргізу үшін қажетті құжаттардың қағидалары мен тізбесі.
3. Әртүрлі мақсаттағы коммуналдық объектілердің орналасуына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Қазіргі және ғылыми деректер негізінде халықтың денсаулығы мен қоршаған ортаның өзгеруін болжау.
Дағды 1:
Ұсыныстарды дайындау және басқару шешімдерін қабылдау үшін басым факторлар бойынша қоршаған ортаның ластануына үлесті айқындайтын көздерді саралау.
Машықтар:
1. Басқару шешімдерін қабылдау үшін аумақтарды сапалық көрсеткіштер мен тіршілік ету ортасының ластану дәрежесі бойынша саралау.
2. Тіршілік ету ортасы факторларының халықтың денсаулығына әсерін гигиеналық диагностикалау нәтижелері туралы ақпараттық-талдамалық материалдар дайындау.
3. Әлеуметтік-гигиеналық мониторинг жүйесінде қадағалау үшін денсаулықтың бұзылуының жетекші көрсеткіштерін таңдау.
Білімдер:
1. Атмосфералық ауаның, су айдындарының, топырақтың жай-күйін және олардың ластану дәрежесін бағалау негіздері.
2. Атмосфералық ауаның, су көздерінің сапасын және елді мекендердің топырақ жағдайын интегралды бағалау әдістері.
3. Тұрғылықты жеріне байланысты халықтың инфекциялық және инфекциялық емес сырқаттанушылығы туралы деректерді тіркеу және есепке алу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Халықтың әртүрлі топтарының денсаулық жағдайының өзгеруінің және қоршаған ортаның ластану динамикасының қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді болжамдарын әзірлеу.
Машықтар:

1. Подготовить аналитические заключения, обосновывающие необходимость принятия конкретных управленческих решений для ограничения или минимизации выявленных рисков и предотвращения заболеваний.
2. Информировать органы государственной власти, местного самоуправления, организаций и населения о прогнозах и рекомендациях по профилактическим мерам.
3. Оценить возможность возникновения осложнений или ухудшения состояния здоровья населения под воздействием существующих или прогнозируемых уровней загрязнения окружающей среды.
4. Осуществлять прогнозирование состояния заболеваемости. Определять неотложные и долгосрочные мероприятия по предупреждению и устранению воздействия вредных факторов на здоровье населения.
Знания:
1. Информация о состоянии объектов коммунального назначения, включая их техническое оснащение и эксплуатацию.
2. Правила работы с базами данных по формированию общей статистики по заболеваемости населения по республике.
3. Информационные данные по заболеваемости населения в Казахстане и мире, работа с базой данных и информационными бюллетенями Всемирной организации здравоохранения.
4. Основы применения методологии оценки рисков от загрязнения окружающей среды на состояние здоровья жителей.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Оперативная оценка санитарно-эпидемиологической обстановки в зоне чрезвычайного состояния (ЧС), выявление источников воздействия и определение объема необходимых санитарно-гигиенических, санитарно-эпидемиологических мероприятий.
Навык 1:
Координация действий с другими службами и ведомствами, участие ими в ликвидации последствий ЧС, для обеспечения комплексного реагирования на решение задач.
Умения:
1. Организовать работу по информационному обмену и взаимодействию с оперативными штабами.
2. Предоставить актуальную информацию о текущей санитарно-эпидемиологической работе, выявленных рисков, очагов воздействия и опасных лабораторного контроля.
3. Формировать базу информации от других служб (например, гидрометеорологической службы о погоде, спасателей о выполнении работ, органов власти о количестве эвакуированных) для прогнозирования развития ситуации.
4. Участвовать в общей разработке плана ликвидации ЧС и обеспечении учета санитарно-противоэпидемических мероприятий в этом плане.
5. Проводить контроль за использованием и наличие индивидуальных средств защиты (СИЗ) у спасателей, особенно при работе с биологическими или химическими загрязнениями, а также в случаях загрязнения атмосферного воздуха на пораженной территории.
Знания:

1. Анықталған қауіп-қатерді шектеу немесе азайту және аурулардың алдын алу үшін нақты басқару шешімдерін қабылдау қажеттілігін негіздейтін аналитикалық қорытындылар дайындау.
2. Алдын алу шаралары бойынша болжамдар мен ұсыныстар туралы Мемлекеттік органдарды, жергілікті өзін-өзі басқаруды, ұйымдарды және халықты хабардар ету.
3. Қоршаған ортаның ластануының қолданыстағы немесе болжамды деңгейлерінің әсерінен халықтың денсаулығының асқыну немесе нашарлау мүмкіндігін бағалау.
4. Сырқаттанушылықтың жай-күйін болжауды жүзеге асыру. Халықтың денсаулығына зиянды факторлардың әсерін болдырмау және жою жөніндегі шұғыл және ұзақ мерзімді іс-шараларды айқындау.
Білімдер:
1. Коммуналдық мақсаттағы объектілердің жай-күйі, олардың техникалық жарақтандырылуы мен пайдаланылуы туралы ақпарат.
2. Республика бойынша халықтың аурушаңдығы бойынша жалпы статистиканы қалыптастыру жөніндегі дерекқорлармен жұмыс істеу қағидалары.
3. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының деректер базасымен және ақпараттық бюллетеньдерімен жұмыс жасау тәртібі.
4. Тұрғындардың денсаулық жағдайына қоршаған ортаның ластануынан болатын қауіп-қатерді бағалау әдіснамасын қолдану негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Төтенше жағдай (ТЖ) аймағындағы санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды жедел бағалау, әсер ету көздерін анықтау және қажетті санитариялық-гигиеналық, санитариялық-эпидемиологиялық іс-шаралардың көлемін айқындау.
Дағды 1:
ТЖ медициналық-санитариялық құбылыстарының деңгейін бағалау және эпидемиологиялық жағдайдың даму болжамдарын әзірлеу.
Машықтар:
1. Жедел штабтармен ақпарат алмасу және өзара іс-қимыл жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
2. Ағымдағы санитариялық-эпидемиологиялық жұмыс, анықталған қауіп-қатерлер, әсер ету ошақтары және қауіпті зертханалық бақылау туралы өзекті ақпаратты ұсыну.
3. Жағдайдың дамуын болжау үшін басқа қызметтерден (мысалы, ауа-райы туралы гидрометеорологиялық қызметтен, құтқарушылардан жұмыстарды орындау туралы, билік органдарынан эвакуацияланғандардың саны туралы) ақпарат базасын қалыптастыру.
4. ТЖ жою жоспарын жалпы әзірлеуге және осы жоспардағы санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды есепке алуды қамтамасыз етуге қатысу.
5. Құтқарушыларда, әсіресе биологиялық немесе химиялық ластанулармен жұмыс істегенде, сондай-ақ зардап шеккен аумақта атмосфералық ауаның ластануы жағдайында жеке қорғаныс құралдарының (ЖҚҚ) пайдаланылуын және болуын бақылауды жүргізу.
Білімдер:

1. Нормы и правила этикета при сотрудничестве с медицинскими учреждениями и службами здравоохранения
2. Требования к координации противоэпидемических мероприятий, согласование действий по изоляции инфекционных больных, развертыванию госпиталей и пунктов первичной медицинской помощи.
3. Основы организации экстренной профилактики и вакцинации населения и спасателей против возможных инфекций при условиях ЧС.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Оценка уровня медико-санитарных явлений ЧС и разработка прогнозов развития эпидемиологической ситуации.
Умения:
1. Организовать медицинский контроль за состоянием здоровья больных и личного состава спасательных формирований, появлением инфекционных больных, их изоляция и госпитализация.
2. Организовать водоснабжение временных жилищ и мест эвакуации населения при ЧС, провести дезинфекцию питьевой воды.
3. Оценить санитарно-гигиенические условия в местах эвакуации и временного проживания (общежития, палаточные городки).
4. Планировать совместно с коммунальными службами, организацию сбора, вывоза и обезвреживания твердых бытовых отходов, биологических отходов, трупов животных и людей для предотвращения вторичного загрязнения территории.
Знания:
1. Правила учета и регистрации случаев, заполнение медицинской документации, формирование базы данных для отчетов и статистики.
2. Гигиенические и санитарно-эпидемиологические требования к качеству питьевой воды, системы водоснабжения.
3. Санитарно-гигиенические требования к временным жилищам, их содержанию и эксплуатации.
4. Методы обезвреживания и утилизации твердых бытовых отходов населенных мест.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Аккуратность
Выносливость и усердие
Дисциплинированность
Доброжелательность
Инициативность
Компьютерная грамотность
Многозадачность
Ответственность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.2
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.3
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог

1. Медициналық мекемелермен және денсаулық сақтау қызметтерімен ынтымақтастықтағы этикет нормалары мен ережелері
2. Эпидемияға қарсы іс-шараларды үйлестіруге қойылатын талаптар, инфекциялық науқастарды оқшаулау, госпитальдар мен алғашқы медициналық көмек пункттерін өрістету жөніндегі іс-қимылдарды келісу.
3. Төтенше жағдайлар кезінде ықтимал инфекцияларға қарсы халықты және құтқарушыларды шұғыл профилактика мен вакцинациялауды ұйымдастыру негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
ТЖ медициналық-санитариялық құбылыстарының деңгейін бағалау және эпидемиологиялық жағдайдың даму болжамдарын әзірлеу.
Машықтар:
1. Науқастардың және құтқару құрамаларының жеке құрамының денсаулық жағдайына, инфекциялық науқастардың пайда болуына, оларды оқшаулауға және ауруханаға жатқызуға медициналық бақылауды ұйымдастыру.
2. Уақытша тұрғын үйлерді және ТЖ кезінде халықты эвакуациялау орындарын сумен жабдықтауды ұйымдастыру, ауыз суды дезинфекциялау.
3. Эвакуация және уақытша тұру орындарындағы (жатақханалар, шатырлы қалашықтар) санитариялық-гигиеналық жағдайларды бағалау.
4. Коммуналдық қызметтермен бірлесіп, аумақтың қайталама ластануын болдырмау үшін қатты тұрмыстық қалдықтарды, биологиялық қалдықтарды, жануарлар мен адамдардың мәйіттерін жинауды, әкетуді және залалсыздандыруды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Жағдайларды есепке алу және тіркеу, медициналық құжаттаманы толтыру, есептер мен статистика үшін дерекқорды қалыптастыру қағидалары.
2. Ауыз су сапасына, сумен жабдықтау жүйесіне қойылатын гигиеналық және санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.
3. Уақытша тұрғын үйлерге, оларды күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-гигиеналық талаптар.
4. Елді мекендердің қатты тұрмыстық қалдықтарын залалсыздандыру және кәдеге жарату әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дәлдік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Тәртіптілік
Мейірімділік
Бастамашылық
Компьютерлік сауаттылық
Көп мәселелік
Жауапкершілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.2
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.3
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог

39. Карточка профессии "7.2 Врач (специалист) бактериолог":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-008
Наименование профессии:
7.2 Врач (специалист) бактериолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы по данной квалификации на уровне 7.1 не менее 4 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2131-9-010 - Эпидемиолог
2269-2-010 - Врач-гигиенист
2131-5-006 - Микробиолог
2131-9-002 - Биотехнолог
Основная цель деятельности:
Организация, проведение и оценка результатов клинико-диагностических бактериологических и санитарно-бактериологических исследований, мониторинга для обеспечения диагностики заболеваний бактериального генеза, а так же контроля и надзора объектов (субъектов), осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление мероприятий по диагностике заболеваний бактериального генеза.
2. Методы серологической идентификации микроорганизмов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Ведение учетно-отчетной медицинской документации.
2. Непрерывное профессиональное развитие.
Трудовая функция 1:
Осуществление мероприятий по диагностике заболеваний бактериального генеза.
Навык 1:
Соблюдение правил и порядка диагностических услуг.
Умения:
1. Организовать рабочее место для проведения лабораторных исследований в соответствии с требованиями по охране труда, санитарно-эпидемическими требованиями и правилами по биобезопасности и биозащите.
2. Организовать сбор, обращение, транспортировку, хранение и утилизацию биологических материалов человека и материалов исследования, для санитарно-бак исследований.
3. Разрабатывать план лабораторного мониторинга исследований, выбрав наиболее безопасные и эффективные методы лабораторной диагностики.
Знания:
1. Основ общей, частной и санитарной бактериологии, эпидемиологии, профилактики и борьбы с бактериальными заболеваниями.
2. Исследование образцов полученных с объектов внешней среды (почвы, воды, воздуха, смывов с рук, предметов обихода, смывов на стерильность, продуктов питания и потребления согласно НПА в области санитарного благополучия населения) для санитарно-бактериологических исследований.
3. Интерпретировать результаты исследований при наиболее распространенных заболеваниях.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Организация и проведение клинико-диагностических бактериологических и санитарно-бактериологических исследований.
Умения:
1. Проводить клинико-диагностическое бактериологическое исследование биоматериала, выявить и идентифицировать до вида микроорганизмы, определить степень обсеменения.
2. Проводить обследование на бактерионосительство работников декретированной группы населения, исследование материала при пищевых отравлениях.
3. Определять спектр чувствительности к антибактериальным препаратам качественным и количественным методами; определять устойчивость выделенных культур к рабочим растворам дезинфектантов.

39. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер (маман) бактериолог":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-008
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер (маман) бактериолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 7.1 деңгейінде кемінде 4 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті жоғарылату
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2131-9-010 - Эпидемиолог
2269-2-010 - Дәрігер-гигиенист
2131-5-006 - Микробиолог
2131-9-002 - Биотехнолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Клиникалық-диагностикалық бактериологиялық және санитариялық-бактериологиялық зерттеулердің, бактериялық генез ауруларының диагностикасын қамтамасыз ету үшін мониторингтің, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын объектілерді (субъектілерді) бақылау мен қадағалаудың нәтижелерін ұйымдастыру, жүргізу және бағалау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бактериялық генезді ауруларды диагностикалау бойынша іс-шараларды жүзеге асыру
2. Микроорганизмдерді серологиялық сәйкестендіру әдістері
Қосымша еңбек функциялары:
1. Есепке алу-есеп беру медициналық құжаттамасын жүргізу
2. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Бактериялық генезді ауруларды диагностикалау бойынша іс-шараларды жүзеге асыру
Дағды 1:
Диагностикалық қызметтердің ережелері мен тәртібін сақтау
Машықтар:
1. Еңбекті қорғау жөніндегі талаптарға, санитариялық-эпидемиялық талаптарға және биоқауіпсіздік және биоқорғау жөніндегі қағидаларға сәйкес зертханалық зерттеулер жүргізу үшін жұмыс орнын ұйымдастыру.
2. Адамның биологиялық материалдарын және зерттеу материалдарын жинауды, айналдыруды, тасымалдауды, сақтауды және кәдеге жаратуды ұйымдастыру.
3. Зертханалық диагностиканың ең қауіпсіз және тиімді әдістерін таңдай отырып, зерттеулердің зертханалық мониторингі жоспарын әзірлеу.
Білімдер:
1. Жалпы, жеке және санитариялық бактериология, эпидемиология, бактериялық аурулардың алдын алу және бақылау негіздері.
2. Санитариялық-бактериологиялық зерттеулер үшін сыртқы орта объектілерінен алынған үлгілерді (топырақ, су, ауа, қол жуу, тұрмыстық заттар, стерильділікке арналған жуу, халықтың санитариялық салауаттылығы саласындағы НҚА сәйкес тамақ және тұтыну өнімдері) зерттеу.
3. Ең көп таралған аурулардағы зерттеу нәтижелерін түсіндіру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Клиникалық-диагностикалық бактериологиялық және санитариялық-бактериологиялық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:
1. Биоматериалды клиникалық-диагностикалық бактериологиялық зерттеу жүргізу, микроорганизмдердің түрін анықтау және анықтау, тұқым себу дәрежесін анықтау.
2. Халықтың декретивті тобының қызметкерлеріне бактерия тасымалдауға тексеру, тамақтан улану кезіндегі материалды зерттеу жүргізу.
3. Бактерияға қарсы препараттарға сезімталдық спектрін сапалық және сандық әдістермен анықтау; бөлінген дақылдардың дезинфекциялаушы заттардың жұмыс ерітінділеріне төзімділігін анықтау.

4. Взять пробы окружающей среды для санитарно-бактериологических исследований.
5. Проводить санитарно-бактериологическое исследование объектов окружающей среды.
6. Определять вирулентность культур микроорганизмов.
7. Регистрировать, вести учет случаев инфекционных заболеваний; интерпретировать и анализировать результаты клинико-диагностических бактериологических и санитарно-бактериологических исследований.
Знания:
1. Принципов конструирования питательных сред (выделения, обогащения, идентификации).
2. Принципов выделения, идентификации, дифференциации культур.
3. Методик определения спектра чувствительности к антибактериальным препаратам качественным и количественным методами.
4. Экспериментальное определение патогенности и вирулентности выделенных культур микроорганизмов на экспериментальных животных.
5. Воспроизводить инфекционные процессы на животных.
6. Основ внутривидового типирования различных культур.
7. Принципов современной классификации бактерий.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Методы серологической идентификации микроорганизмов.
Навык 1:
Соблюдение правил и порядка диагностических услуг.
Умения:
1. Организовать рабочее место для проведения лабораторных исследований в соответствии с требованиями по охране труда, санитарно-эпидемическими требованиями и правилами по биобезопасности и биозащите.
2. Организовать и проводить подготовку объекта диагностики,
определять характер и объем материала, подлежащего исследованию, сроки его взятия и сроки отбора проб.
3. Организовать сбор, обращение, транспортировку, хранение и утилизацию биологических материалов человека и материалов исследования, полученных с объектов внешней среды для санитарно-бактериологических исследований.
4. Разрабатывать план лабораторного мониторинга исследований при наиболее распространенных заболеваниях, выбрав наиболее безопасные и эффективные методы лабораторной диагностики, обеззараживать инфекционный материал, оформлять учетно-отчетную медицинскую документацию.
Знания:
1. Национальных и международных нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность лабораторной и санитарно-эпидемиологической службы.
2. Управления системой менеджмента качества медицинской лаборатории.
3. Требований биобезопасности при работе с биоматериалами.
4. Методов серологической диагностики.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Организация и проведение серологических методов исследования для идентификации микроорганизмов.
Умения:
1. Проводить серологическую идентификацию выделенной культуры микроорганизма.
2. Проводить фаготипирование выделенных штаммов.
3. Выявлять специфические антитела в сыворотке больного.

4. Санитариялық-бактериологиялық зерттеулер үшін қоршаған орта сынамаларын алу.
5. Қоршаған орта объектілеріне санитариялық-бактериологиялық зерттеу жүргізу.
6. Микроорганизмдер дақылдарының вируленттілігін анықтау.
7. Жұқпалы аурулар жағдайларын тіркеу, есепке алу; клиникалық-диагностикалық бактериологиялық және санитариялық-бактериологиялық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру және талдау.
Білімдер:
1. Қоректік ортаны жобалау қағидаттары (оқшаулау, байыту, сәйкестендіру).
2. Қоректік орталарды бөлу, сәйкестендіру, саралау қағидаттары.
3. Бактерияға қарсы препараттарға сезімталдық спектрін сапалық және сандық әдістермен анықтау әдістері.
4. Эксперименттік жануарларда оқшауланған микроорганизмдер дақылдарының патогенділігі мен вируленттілігін эксперименттік анықтау.
5. Жануарлардағы жұқпалы процестерді көбейту.
6. Әртүрлі дақылдарды түрішілік типтеу негіздері.
7. Бактериялардың қазіргі классификациясының қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Микроорганизмдерді серологиялық сәйкестендіру әдістері
Дағды 1:
Диагностикалық қызметтердің ережелері мен тәртібін сақтау
Машықтар:
1. Еңбекті қорғау жөніндегі талаптарға, санитариялық-эпидемиялық талаптарға және биоқауіпсіздік және биоқорғау жөніндегі қағидаларға сәйкес зертханалық зерттеулер жүргізу үшін жұмыс орнын ұйымдастыру.
2. Диагностика объектісін дайындауды ұйымдастыру және жүргізу, зерттеуге жататын материалдың сипаты мен көлемін, оны алу мерзімдерін және сынама алу мерзімдерін анықтау.
3. Адамның биологиялық материалдарын және санитариялық-бактериологиялық зерттеулер үшін сыртқы орта объектілерінен алынған зерттеу материалдарын жинауды, айналдыруды, тасымалдауды, сақтауды және кәдеге жаратуды ұйымдастыру.
4. Зертханалық диагностиканың ең қауіпсіз және тиімді әдістерін таңдап, инфекциялық материалды дезинфекциялау, есепке алу-есеп беру медициналық құжаттамасын ресімдеу арқылы ең көп таралған аурулар кезіндегі зерттеулердің зертханалық мониторингінің жоспарын әзірлеу.
Білімдер:
1. Зертханалық және санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің қызметін реттейтін ұлттық және халықаралық нормативтік-құқықтық актілер.
2. Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесін басқару.
3. Биоматериалдармен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптары.
4. Серологиялық диагностика әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Микроорганизмдерді сәйкестендіру үшін серологиялық зерттеу әдістерін ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:
1. Бөлінген микроорганизм культурасын серологиялық сәйкестендіруді жүргізу.
2. Оқшауланған штамдарды фаготиптеуді жүргізу.
3. Науқастың сарысуындағы арнайы антиденелерді анықтаңыз.

4. Регистрировать, вести учет случаев инфекционных заболеваний.
5. Интерпретировать и анализировать результаты клинических бактериологических и санитарно-бактериологических исследований.
Знания:
1. Национальных и международных нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность лабораторной и санитарно-эпидемиологической службы.
2. Управления системой менеджмента качества медицинской лаборатории.
3. Требований биобезопасности при работе с биоматериалами.
4. Основ серологической идентификации возбудителей инфекционных заболеваний; методов серологической диагностики.
5. Знание этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений, диагностики распространенных инфекционных заболеваний; основ инфекционной и неинфекционной иммунологии.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Ведение учетно-отчетной медицинской документации.
Навык 1:
Учет и документирование в медицинской практике.
Умения:
1. Оформлять медицинскую документацию по формам, видам, в объеме, порядке и сроки, установленные уполномоченным органом.
2. Организовать и хранить медицинскую документацию в соответствии с требованиями.
3. Использовать в профессиональной деятельности информационные системы и базы данных для анализа данных .
Знания:
1. Приказов об утверждении форм учетной и отчетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению.
2. Нормативной документации и инструкций по их заполнению.
3. Современных информационных систем и программ, актуальных библиотек с базами данных для анализа.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Анализ и интерпретация медицинских данных.
Умения:
1. Обрабатывать медицинскую информацию конфиденциально, соблюдая нормы и правила, связанные с защитой персональных данных и обеспечения безопасности медицинской информации.
2. Использовать в профессиональной деятельности информационные системы в сфере здравоохранения.
3 Анализировать и интерпретировать данные полученные в результате исследований.
Знания:
1. Приказов об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Инструкций по заполнению форм и информационных баз.
3. Современных информационных систем и программ, актуальных библиотек для анализа с рекомендуемыми актуальными базами.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Непрерывное профессиональное развитие.
Навык 1:
Участие в исследованиях и научных проектах.
Умения:
1. Формулировать исследовательские вопросы, разрабатывать гипотезы, собирать и анализировать данные, проводить статистический анализ и извлекать выводы из результатов исследования.
2. Соблюдать принципы справедливости, информированного согласия, конфиденциальности и защиты прав и благополучия пациентов, участвующих в исследованиях.
3. Проводить анализ результатов с использованием статистических программ.
Знания:
1. Основ научного метода и научного исследования; планирование, сбор данных, анализ, интерпретация, выводы.
2. Сбор данных для этического комитета
с соблюдением этических принципов, регуляторных норм и процедур, связанных с исследованиями.
3. Подготовка публикации и научных отчетов.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Анализ, интерпретация результатов научных исследований.
Умения:
1. Проводить поиск, отбор и анализ литературы, критически оценивать данные исследований.
2. Владеть навыками проектирования исследований, включая план и дизайн исследования, выбор методологии, определение критериев включения и исключения, разработку протокола и схемы сбора данных.
3. Анализировать современные данные исследовательских центров в сравнении с локальными данными и полученные в лабораториях.
Знания:
1. Основ анализа полученных результатов научного исследования при сборе данных, описании собственных результатов исследования, критически интерпретировать и оценивать научную новизну
2. Актуальных статистических методов, способов обработки данных и оценки статистической значимости результатов.
3. Визуализации результатов современными методами.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Критическое мышление
Лидерство
Наставничество (менторинг, коучинг)
Самостоятельность и ответственность
Способность к обучению и самообучению
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Устные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.2
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.3
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог

4. Инфекциялық аурулар жағдайларын тіркеу, есепке алуды жүргізу.
5. Клиникалық бактериологиялық және санитариялық-бактериологиялық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру және талдау.
Білімдер:
1. Зертханалық және санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің қызметін реттейтін ұлттық және халықаралық нормативтік-құқықтық актілер.
2. Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесін басқару.
3. Биоматериалдармен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптары.
4. Жұқпалы аурулардың қоздырғыштарын серологиялық сәйкестендіру негіздерін;. серологиялық диагностика әдістері.
5. Жалпы жұқпалы аурулардың этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникалық көріністерін, диагностикасын; инфекциялық және инфекциялық емес иммунологияның негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Есепке алу-есеп беру медициналық құжаттамасын жүргізу
Дағды 1:
Медициналық практикада есепке алу және құжаттау
Машықтар:
1.Уәкілетті орган белгілеген нысандар, түрлер, көлем, тәртіп және мерзімдер бойынша медициналық құжаттаманы рәсімдеу.
2. Медициналық құжаттаманы талаптарға сәйкес ұйымдастырыңыз және сақтау.
3. Кәсіби қызметте деректерді талдау үшін цифрлық жүйелер мен мәліметтер базасын пайдалану.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау саласындағы есептік және есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы бұйрықтар, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтар.
2. Нормативтік құжаттама және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтар.
3. Қазіргі заманғы ақпараттық жүйелер мен бағдарламалар, талдауға арналған мәліметтер базасы бар өзекті кітапханалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Медициналық деректерді талдау және түсіндіру
Машықтар:
1. Жеке деректерді қорғауға және медициналық ақпараттың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты нормалар мен ережелерді сақтай отырып, медициналық ақпаратты құпия түрде өңдеу.
2. Кәсіби қызметте денсаулық сақтау саласындағы цифрлық жүйелерді пайдалану.
3. Зерттеу нәтижесінде алынған деректерді талдау және түсіндіру.
Білімдер:
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы есепке алу және есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы бұйрықтар.
2. Нысандар мен ақпараттық базаларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтар.
3. Заманауи цифрлық жүйелер мен бағдарламалар, ұсынылған өзекті базалармен талдауға арналған өзекті кітапханалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 2:
Үздіксіз кәсіби даму
Дағды 1:
Зерттеулер мен ғылыми жобаларға қатысу.
Машықтар:
1.Зерттеу сұрақтарын тұжырымдау, гипотезаларды әзірлеу, деректерді жинау және талдау, статистикалық талдау жүргізу және зерттеу нәтижелерінен қорытынды шығару.
2. Зерттеуге қатысатын пациенттердің әділдік, ақпараттандырылған келісім, құпиялылық және құқықтары мен әл-ауқатын қорғау қағидаттарын сақтау.
3. Нәтижелерді талдау, статистикалық бағдарламаларды пайдалану.
Білімдер:
1.Ғылыми әдістің және ғылыми зерттеудің негіздерін; жоспарлау, деректерді жинау, талдау, интерпретация, қорытындылар;
2.Этикалық комитет үшін мәліметтер жинау
этикалық қағидаларды, реттеуші нормаларды және зерттеулермен байланысты рәсімдерді сақтай отырып.
3. Жарияланымдар мен ғылыми есептерді дайындау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Ғылыми зерттеулердің нәтижелерін талдау, түсіндіру
Машықтар:
1. Әдебиеттерді іздеу, іріктеу және талдау жүргізу, зерттеу деректерін сыни тұрғыдан бағалау.
2. Зерттеу жоспары мен дизайнын, әдіснаманы таңдауды, қосу және алып тастау критерийлерін анықтауды, хаттаманы және деректерді жинау схемасын әзірлеуді қоса алғанда, зерттеуді жобалау дағдыларын меңгеру.
3. Жергілікті деректермен салыстырғанда және зертханаларда алынған зерттеу орталықтарының заманауи деректерін талдау.
Білімдер:
1.Зерттеу нәтижелерін талдау негіздері, зерттеу нәтижелерін сипаттау, ғылыми жаңалықты сыни тұрғыдан түсіндіру және бағалау.
2. Өзекті статистикалық әдістер, деректерді өңдеу әдістері және нәтижелердің статистикалық маңыздылығын бағалау.
3. Нәтижелерді заманауи әдістермен визуализациялау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Сыни ойлау
Көшбасшылық
Тәлімгерлік (тәлімгерлік, коучинг)
Дербестік және жауапкершілік
Оқу және өз бетімен үйрену қабілеті
Күйзеліске төзімділік
Командада жұмыс істей білу
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.2
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.3
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог

40. Карточка профессии "7.2 Врач (специалист) гигиены детей и подростков":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-001
Наименование профессии:
7.2 Врач (специалист) гигиены детей и подростков
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы по данной квалификации на уровне 7.1 не менее 4 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2269-2 - Врачи и специалисты-профессионалы санитарно-эпидемиологической службы
Основная цель деятельности:
Обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия детского населения Республики Казахстан
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация государственного санитарно-эпидемиологического надзора при планировке объектов
2. Проведение санитарно-эпидемиологической экспертизы материалов для изучения оценки влияния среды обитания на организм детей и подростков.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение лабораторных исследований санитарно-гигиенической оценке предметов детского обихода.
Трудовая функция 1:
Организация государственного санитарно-эпидемиологического надзора при планировке объектов
Навык 1:
Проводить надзор и определить принципы планировки объектов образования и воспитания
Умения:
1. Оценивать санитарно-эпидемиологическую ситуацию на объектах образования и воспитания.
2.Выделять приоритетные факторы неблагоприятного воздействия объектов образования и воспитания на здоровье населения.
3. Анализировать полноту представленных материалов и документов для экспертизы.
4. Принимать управленческие решения нарушений законодательства Республики Казахстан в области обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения на территории Республики Казахстан.
Знания:
1. Принципов проведения надзора за объектами образования и воспитания.
2. Методические указания и строительные нормы, проектные документации при планировке объектов образования и воспитания.
3. Перечень необходимых документов для проведения экспертизы объектов образования и воспитания.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Составление санитарно-эпидемиологического заключения по экспертизе проектов при планировке и строительстве объектов образования и воспитания.
Умения:

40. Кәсіптің карточкасы "7.2 Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы)":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-001
Кәсіптің атауы:
7.2 Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
7.1 деңгейінде осы біліктілік бойынша кемінде 4 жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2269-2 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің дәрігерлері және кәсіби мамандар
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазақстан Республикасы балалардың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Объектілерді жоспарлау кезінде мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды ұйымдастыру
2. Балалар мен жасөспірімдердің ағзасына тіршілік ету ортасының әсерін бағалауды зерделеу үшін материалдарға санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Балалардың керек жарақтарын санитариялық-гигиеналық бағалауға зертханалық зерттеулер жүргізу.
Еңбек функциясы 1:
Объектілерді жоспарлау кезінде мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды ұйымдастыру
Дағды 1:
Білім беру және тәрбиелеу объектілерін жоспарлау қағидаттарын қадағалау және анықтау.
Машықтар:
1. Білім беру және тәрбиелеу объектілеріндегі санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды бағалау.
2. Білім беру және тәрбиелеу объектілерінің халық денсаулығына қолайсыз әсер етуінің басым факторларын бөліп көрсету.
3. Сараптама үшін ұсынылған материалдар мен құжаттардың толықтығын талдау.
4. Қазақстан Республикасының аумағында халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтардың басқарушылық шешімдерін қабылдау.
Білімдер:
1. Білім беру және тәрбиелеу объектілеріне қадағалау жүргізудің қағидаттары.
2. Білім беру және тәрбиелеу объектілерін жоспарлау кезіндегі әдістемелік нұсқаулар мен құрылыс нормалары, жобалау құжаттамалары.
3. Білім беру және тәрбиелеу объектілеріне сараптама жүргізу үшін қажетті құжаттардың тізбесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Білім беру және тәрбиелеу объектілерін жоспарлау және салу кезінде жобаларды сараптау бойынша санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды жасау.
Машықтар:

1. Выдавать предписания и постановления на проведение санитарно-эпидемиологической экспертизы.
2. Давать санитарно-эпидемиологическое заключение по выбору земельного участка для размещения объектов образования и воспитания.
3. Проводить санитарно-эпидемиологическую экспертизу и составлять заключение по предпроектной и проектно-сметной документации для объектов образования и воспитания.
Знания:
1. Данные наблюдения за состоянием здоровья детского населения.
2. Проведение анализа здоровья детского населения.
3. Проведение экспертной оценки проектных материалов объектов образования и воспитания.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Проведение санитарно-эпидемиологической экспертизы материалов для изучения оценки влияния среды обитания на организм детей и подростков.
Навык 1:
Рассмотрение вопросов, касающихся санитарно-эпидемиологического благополучия детского населения на территории
Умения:
1. Участвовать в пределах своих полномочий в рассмотрении вопросов и принятии по ним решений, требовать их исполнения соответствующими органами и должностными лицами.
2. Рассматривать документы, поступающие из вышестоящих организаций, центральных и местных государственных органов, обращений физических и юридических лиц в пределах своей компетенции.
3. Участвовать в пределах своих полномочий в рассмотрении вопросов, касающихся санитарно-эпидемиологического благополучия на территории.
4. Вести учетно-отчетную документацию, предусмотренной в государственных органах в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Знания:
1. Принципов организации лабораторно-инструментального контроля за факторами среды обитания на объектах образования и воспитания.
2. Источников и видов загрязнения среды обитания детей и подростков, факторов неблагоприятного воздействия на нее.
3. Нормативно-методических материалов, регламентирующих работу объектов, представляющих возможную опасность загрязнения окружающей среды.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Осуществление текущего санитарного надзора. Контроль за выполнением основных организационных мероприятий и плановых проверок отдела гигиены детей и подростков.
Умения:
1. Проводить санитарно-эпидемиологический аудит, составление аудиторского заключения о соответствии объекта санитарным правилам.
2. Осуществлять прогнозирование состояния заболеваемости.
3. Определять неотложные и долгосрочные мероприятия по предупреждению и устранению воздействия вредных факторов на здоровье детского населения
Знания:
1. Нормативно-методической документации по гигиене детей и подростков.
2. Принципов проведения экспертизы проектной документации в области строительства объектов образования и воспитания.

1. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізуге нұсқамалар мен қаулылар беру.
2. Білім беру және тәрбиелеу объектілерін орналастыру үшін жер учаскесін таңдау бойынша санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беру.
3. Білім беру және тәрбиелеу объектілері үшін жобалау алдындағы және жобалау-сметалық құжаттама бойынша санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу және қорытынды жасау.
Білімдер:
1. Балалар денсаулығының жай-күйін бақылау деректері.
2. Балалар денсаулығына гигиеналық талдау жүргізу.
3. Білім беру және тәрбиелеу объектілерінің жобалау материалдарына сараптамалық бағалау жүргізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Балалар мен жасөспірімдердің ағзасына тіршілік ету ортасының әсерін бағалауды зерделеу үшін материалдарға санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу
Дағды 1:
Аумақтағы балалардың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығына қатысты мәселелерді қарау
Машықтар:
1. Өз өкілеттіктері шегінде мәселелерді қарауға және олар бойынша шешімдер қабылдауға қатысу, оларды тиісті органдар мен лауазымды адамдар орындауын талап ету.
2. Өз құзыреті шегінде жоғары тұрған ұйымдардан, орталық және жергілікті мемлекеттік органдардан келіп түсетін құжаттарды, жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау.
3. Аумақтағы санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылыққа қатысты мәселелерді қарауға өз өкілеттіктері шегінде қатысу.
4. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органдарда көзделген есепке алу-есеп беру құжаттаманы жүргізу.
Білімдер:
1. Білім беру және тәрбиелеу объектілерінде тіршілік ету ортасының факторларын зертханалық-аспаптық бақылауды ұйымдастыру қағидаттары.
2. Балалар мен жасөспірімдердің тіршілік ету ортасының ластану көздері мен түрлері, оған жағымсыз әсер ету факторлары.
3. Қоршаған ортаның ластану қаупін тудыратын объектілердің жұмысын реттейтін нормативтік-әдістемелік материалдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Ағымдағы санитариялық қадағалауды жүзеге асыру. Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы бөлімінің негізгі ұйымдастырушылық іс-шаралары мен жоспарлы тексерулерінің орындалуын бақылау
Машықтар:
1. Санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу, объектінің санитариялық қағидаларға сәйкестігі туралы аудиторлық қорытынды жасау.
2. Сырқаттанушылықтың жай-күйін болжауды жүзеге асыру.
3. Балалар денсаулығына зиянды факторлардың әсерін болдырмау және жою жөніндегі шұғыл және ұзақ мерзімді іс-шараларды айқындау.
Білімдер:
1. Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттама.
2. Білім беру және тәрбиелеу объектілерін салу саласындағы жобалау құжаттамасына сараптама жүргізу қағидаттары.

3. Требований санитарно-гигиенического контроля за организацией режима дня, питания, учебной нагрузки на объектах образования и воспитания.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение лабораторных исследований санитарно-гигиенической оценке предметов детского обихода.
Навык 1:
Планирование лабораторных исследований предметов детского обихода
Умения:
1. Участвовать в пределах своих полномочий в рассмотрении вопросов и принятии по ним решений, требовать их исполнения соответствующими органами и должностными лицами.
2. Проводить экспертизу новых образцов игрушек, детской одежды и обуви, мебели, учебников и детских книг.
3. Вести учетно-отчетную документацию.
Знания:
1. Принципов организации лабораторно-инструментального контроля за факторами среды обитания на объектах образования и воспитания.
2. Источников и видов загрязнения среды обитания детей и подростков, факторов неблагоприятного воздействия на нее.
3. Нормативно-методических материалов, регламентирующие требования к предметам детского обихода.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Организация и проведение лабораторных исследований предметов детского обихода
Умения:
1. Анализировать и выявлять причинно-следственные связи между состоянием здоровья и средой обитания детей и подростков, причины и условия изменения санитарно-эпидемиологического благополучия населения на основании результатов лабораторных и инструментальных исследований продукции и объектов санитарно-эпидемиологического надзора и контроля.
2. Оценить результаты лабораторно-инструментальных исследований предметов детского обихода.
3. Оформить санитарно-гигиеническое заключение по результатам лабораторных исследований.
Знания:
1. Принципов санитарно-гигиенического нормирования в области гигиены детей и подростков.
2. Методики расчета и гигиенической оценки качества предметов детского обихода.
3. Санитарно-эпидемиологических требований к качеству и безопасности предметов детского обихода и сырья для изготовления товаров для детей и подростков.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Концентрация и управление вниманием
Критическое мышление
Лидерство
Наставничество (менторинг, коучинг)
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.2
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.3
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог

3. Білім беру және оқу орындарында күн тәртібін, тамақтануды және оқу жүктемесін ұйымдастыруға санитариялық-гигиеналық бақылауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Балалардың керек жарақтарын санитариялық-гигиеналық бағалауға зертханалық зерттеулер жүргізу.
Дағды 1:
Балалар керек жарақтарын зертханалық зерттеуді жоспарлау
Машықтар:
1. Өз өкілеттіктері шегінде мәселелерді қарауға және олар бойынша шешімдер қабылдауға қатысу, оларды тиісті органдар мен лауазымды адамдар орындауын талап ету.
2. Ойыншықтардың, балалар киімдері мен аяқ киімдерінің, жиһаздардың, оқулықтар мен балалар кітаптарының жаңа үлгілеріне сараптама жүргізу.
3. Есепке алу-есеп беру құжаттаманы жүргізу.
Білімдер:
1. Білім беру және тәрбиелеу объектілерінде тіршілік ету ортасының факторларын зертханалық-аспаптық бақылауды ұйымдастыру қағидаттары.
2. Балалар мен жасөспірімдердің тіршілік ету ортасының ластану көздері мен түрлері, оған жағымсыз әсер ету факторлары.
3. Балалар керек жарақтарына қойылатын талаптарды реттейтін нормативтік-әдістемелік материалдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Балалардың керек жарақтарына зертханалық зерттеулер ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:
1. Балалар мен жасөспірімдердің денсаулық жағдайы мен тіршілік ету ортасы арасындағы себеп-салдарлық байланыстарды, өнімнің және санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау мен бақылау объектілерінің зертханалық және аспаптық зерттеулерінің нәтижелері негізінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығының өзгеру себептері мен жағдайларын талдау және анықтау.
2. Балалардың керек жарақтарын зертханалық-аспаптық зерттеу нәтижелерін бағалау.
3. Зертханалық зерттеулердің нәтижелері бойынша санитариялық-гигиеналық қорытынды ресімдеу.
Білімдер:
1. Балалар мен жасөспірімдердің гигиенасы саласындағы санитариялық-гигиеналық нормалау қағидаттары.
2. Балалар заттарының сапасын есептеу және гигиеналық бағалау әдістері.
3. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тауарларды дайындауға арналған балалар тұрмыстық заттары мен шикізаттың сапасы мен қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Сыни ойлау
Көшбасшылық
Тәлімгерлік (тәлімгерлік, коучинг)
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.2
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.3
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог

41. Карточка профессии "7.3 Врач (специалист) гигиены труда":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-003
Наименование профессии:
7.3 Врач (специалист) гигиены труда
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 3 лет по квалификации 7.2
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2269-2-003 - Врач гигиены труда
2269-2-007 - Врач санитарно-эпидемиологической службы
Основная цель деятельности:
Организация и проведение государственного контроля в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия работающего населения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Деятельность по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия работающего населения.
2. Деятельность по осуществлению государственного санитарного надзора за промышленными объектами
Дополнительные трудовые функции:
1. Организация деятельности подразделений санитарно-эпидемиологической службы, направленной на обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия работающего населения
Трудовая функция 1:
Деятельность по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия работающего населения.
Навык 1:
Осуществление оценки условий труда по показателям вредных и опасных производственных факторов (факторов производственной (рабочей) среды и трудового процесса)
Умения:
1. Оценивать санитарно-гигиеническое состояние подконтрольных объектов, в том числе с учетом состояния общей и профессиональной заболеваемости среди работающих.
2. Применять методики оценки вредных и опасных производственных факторов (факторов производственной (рабочей) среды и трудового процесса), проводить анализ причинно-следственных связей между условиями труда и состоянием здоровья работающего населения, а также риска возникновения профессиональной заболеваемости и заболеваемости с временной утратой трудоспособности среди работающего населения.
3. Проводить санитарно-эпидемиологическую экспертизу проектной документации и давать экспертную оценку условиям труда.
Знания:
1. Гигиенических критериев оценки и классификации условий труда по показателям вредности и опасности факторов производственной среды, тяжести и напряженности трудового процесса.

41. Кәсіптің карточкасы "7.3 Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы)":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-003
Кәсіптің атауы:
7.3 Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 7.2 деңгейінде кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2269-2-003 - Еңбек гигиенасы дәрігері
2269-2-007 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жұмыс жасайтын халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру және жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жұмыс жасайтын халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету жөніндегі қызмет.
2. Өнеркәсіптік объектілерге мемлекеттік санитариялық қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі қызмет.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Жұмыс жасайтын халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз етуге бағытталған санитариялық-эпидемиологиялық қызмет бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру
Еңбек функциясы 1:
Жұмыс жасайтын халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету жөніндегі қызмет.
Дағды 1:
Зиянды және қауіпті өндірістік факторлардың (өндірістік (жұмыс) ортаның және еңбек процесінің факторларының) көрсеткіштері бойынша еңбек жағдайларын бағалауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Бақылаудағы объектілердің санитариялық-гигиеналық жай-күйін, оның ішінде жұмысшылар арасындағы жалпы және кәсіптік сырқаттанушылықтың жай-күйін ескере отырып бағалау.
2. Зиянды және қауіпті өндірістік факторларды (өндірістік (жұмыс) ортаның және еңбек процесінің факторларын) бағалау әдістемелерін қолдану, еңбек жағдайлары мен жұмыс жасайтын халықтың денсаулық жағдайы арасындағы себеп-салдарлық байланыстарға, сондай-ақ жұмыс істейтін халық арасында кәсіптік сырқаттанушылықтың, еңбекке қабілеттілігін уақытша жоғалтумен сырқаттанушылықтың туындау қаупіне талдау жүргізу.
3. Жобалық құжаттамаға санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізеді, еңбек жағдайларына сараптамалық баға береді.
Білімдер:
1. Өндірістік орта факторларының зияндылығы мен қауіптілігі, еңбек процесінің ауырлығы мен шиеленісі көрсеткіштері бойынша еңбек жағдайларын бағалау мен жіктеудің гигиеналық критерийлері.

2. Организационной структуры службы экстренной медицинской помощи в чрезвычайных ситуациях и принципов взаимодействия в чрезвычайных ситуациях.
3. Организации санитарного просвещения, гигиенического воспитания населения и пропаганды здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Анализ рисков неблагоприятного воздействия условий труда по показателям вредных и опасных производственных факторов (факторов производственной (рабочей) среды и трудового процесса)
Умения:
1. Применять современные методы анализа для оценки рисков вредных и опасных производственных факторов (факторов производственной (рабочей) среды и трудового процесса).
2. Проводить анализ причинно-следственных связей между состоянием здоровья работающего населения и воздействием вредных и опасных производственных факторов (факторов производственной (рабочей) среды и трудового процесса).
3. Определять приоритетные направления по профилактике профессиональной заболеваемости и заболеваемости с временной утратой трудоспособности среди работающего населения.
4. Разрабатывать научно обоснованные рекомендации по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия работающего населения.
5. Участвовать в расследовании острых и хронических профессиональных отравлений и заболеваний.
6. Предлагать мероприятия по ликвидации последствий аварий на объектах, которые привели или могут привести к химическим, радиационным и биологическим рискам для населения и окружающей среды, создавая угрозу жизни и здоровью населения.
7. Формировать отчеты, доклады и информационные сообщения по вопросам гигиены труда и производственной санитарии.
8. Принимать управленческие решения по результатам выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан в области обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Знания:
1. Принципов санитарно-гигиенического нормирования в области гигиены труда и производственной санитарии.
2. Медико-демографических показателей состояния здоровья населения.
3. Мероприятий по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия работающего населения.
4. Методики расчета и оценки рисков опасных и вредных производственных факторов.
5. Методики расчета и оценки влияния промышленных факторов на здоровье работающего населения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 3:
Государственный санитарно-эпидемиологический контроль и надзор в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в области гигиены труда и производственной санитарии
Умения:

2. Төтенше жағдайларда шұғыл медициналық көмекті ұйымдастыру қызметінің ұйымдық құрылымы, төтенше жағдайларда өзара іс-әрекеттер принциптері.
3. Санитариялық ағартуды, халықты гигиеналық тәрбиелеуді және салауатты өмір салтын насихаттауды ұйымдастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Зиянды және қауіпті өндірістік факторлардың (өндірістік (жұмыс) ортаның және еңбек процесінің факторларының) көрсеткіштері бойынша еңбек жағдайларының жағымсыз әсерінің қауіп-қатерін талдау
Машықтар:
1. Зиянды және қауіпті өндірістік факторлардың (өндірістік (жұмыс) ортаның және еңбек процесінің факторларының) қауіп-қатерін бағалау үшін талдаудың заманауи әдістерін қолдану.
2. Жұмыс істейтін халықтың денсаулық жағдайы мен зиянды және қауіпті өндірістік факторлардың (өндірістік (жұмыс) орта факторлары мен еңбек процесінің) әсері арасындағы себеп-салдарлық байланыстарға талдау жүргізу.
3. Жұмыс істейтін халық арасында еңбекке қабілеттілігінен уақытша айырыла отырып, кәсіптік сырқаттанушылықтың және сырқаттанушылықтың алдын алу жөніндегі басым бағыттарды айқындау.
4. Жұмыс істейтін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету бойынша ғылыми негізделген ұсынымдар әзірлеу.
5. Жедел және созылмалы кәсіптік уланулар мен ауруларды тергеуге қатысу.
6. Халықтың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіре отырып, халық пен қоршаған орта үшін химиялық, радиациялық және биологиялық қауіп-қатерлерге әкеп соқтырған немесе әкелуі мүмкін объектілердегі авариялардың салдарын жою жөніндегі іс-шараларды ұсыну.
7. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария мәселелері бойынша есептер, баяндамалар және ақпараттық хабарламалар қалыптастыру.
8. Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету саласындағы заңнамасын анықталған бұзушылықтардың нәтижелері бойынша басқарушылық шешімдер қабылдау.
Білімдер:
1. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария саласындағы санитариялық-гигиеналық нормалау принциптері.
2. Халықтың денсаулық жағдайының медициналық-демографиялық көрсеткіштері.
3. Жұмыс жасайтын халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар.
4. Қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың қауіп-қатерін есептеу және бағалау әдістемесі.
5. Жұмыс жасайтын халықтың денсаулығына өнеркәсіптік факторлардың қауіп-қатерін есептеу және бағалау әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 3:
Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария саласындағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау;
Машықтар:

1. Проводить профилактический контроль, проверки и расследования с использованием нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в области гигиены труда и производственной санитарии.
2. Формулировать и подготавливать уведомления, акты о назначении проверки, акты проверки и предписания об устранении выявленных нарушений в области гигиены труда и производственной санитарии, а также контролировать их исполнение.
3. Осуществлять консультативную помощь аттестационной комиссии при проведении аттестации рабочих мест по условиям труда.
4. Применять административные меры и меры оперативного реагирования.
Знания:
1. Основных опасных и вредных производственных факторов (факторов производственной (рабочей) среды и трудового процесса) и их источников на промышленных предприятиях и производственных объектах, а также особенностей действия опасных и вредных производственных факторов на организм работающих.
2. Частных вопросов санитарно-эпидемиологического контроля на промышленных и производственных объектах, а также технологических процессов основных отраслей экономики и производства.
3. Основных положений законодательства Республики Казахстан в области управления, здравоохранения, предпринимательства, трудового законодательства, разрешительных процедур, административного законодательства и иных нормативных правовых актов.
4. Учетно-отчетной документации, предусмотренной в государственных органах в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Деятельность по осуществлению государственного санитарного надзора за промышленными объектами
Навык 1:
Оценка санитарно-эпидемиологического состояния промышленных объектов для определения степени эпидемической значимости (высокой, средней, незначительной)
Умения:
1. Проводить предварительный анализ санитарно-гигиенического, санитарно-эпидемиологического состояния промышленного объекта по полученным документациям (вид деятельности, характеристика технологического процесса, выпускаемой продукции и др.) и определение степени эпидемической значимости объекта.
2. Владеть приборами для измерения производственных факторов (метеофакторы, освещенность, электромагнитные поля, шум и вибрация, запыленность и загазованность воздуха рабочей зоны и др.).
3. Оформлять протоколы измерений факторов производственной среды согласно требованиям нормативно-технической документации.
4. Оформлять проверочные листы, предписания об устранении нарушений санитарно-эпидемиологических правил.

1. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария саласындағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді пайдалана отырып, профилактикалық бақылау, тексерулер, тергеулер жүргізу.
2. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария саласындағы анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаларды, тексеруді тағайындау туралы актілерді, тексеру актілерін, нұсқамаларды тұжырымдау, дайындау және олардың орындалуын бақылау.
3. Еңбек жағдайлары бойынша жұмыс орындарын аттестаттауды жүргізу барысында аттестаттау комиссиясына консультациялық көмекті жүзеге асыру.
4. Әкімшілік шаралар мен жедел ден қою шараларын қолдану.
Білімдер:
1. Негізгі қауіпті және зиянды өндірістік факторлар (өндірістік (жұмыс) ортасы мен еңбек процесінің факторлары) және олардың өнеркәсіптік кәсіпорындар мен өндірістік объектілердегі көздері, сондай-ақ қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың жұмысшылардың ағзасына әсер ету ерекшеліктері.
2. Өнеркәсіптік және өндірістік объектілердегі санитарлық-эпидемиологиялық бақылаудың жеке мәселелері, сондай-ақ экономика мен өндірістің негізгі салаларының технологиялық процестері.
3. Қазақстан Республикасының басқару, денсаулық сақтау, кәсіпкерлік, еңбек заңнамасы, рұқсат беру рәсімдері, әкімшілік заңнама және өзге де нормативтік құқықтық актілер саласындағы заңнамасының негізгі ережелері.
4. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органдарда көзделген есепке алу-есеп беру құжаттамасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Өнеркәсіптік объектілерге мемлекеттік санитариялық қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі қызмет.
Дағды 1:
Эпидемиялық маңыздылық дәрежесін (жоғары, орташа, елеусіз) айқындау үшін өнеркәсіптік объектілердің санитариялық-эпидемиологиялық жай-күйін бағалау
Машықтар:
1. Алынған құжаттар бойынша өнеркәсіптік объектінің санитариялық-гигиеналық, санитариялық-эпидемиологиялық жағдайына алдын-ала талдау жүргізу (қызмет түрі, технологиялық процестің сипаттамасы, Шығарылатын өнім және т.б.) және объектінің эпидемиялық маңыздылық дәрежесін анықтау.
2. Өндірістік факторларды (метеофакторлар, жарықтандыру, электромагниттік өрістер, Шу мен діріл, жұмыс аймағы ауасының шаңдануы мен газдануы және т.б.) өлшеуге арналған әдістеме мен аспаптарды меңгеру.
3. Объектіге білікті санитариялық-эпидемиологиялық тексеру жүргізу.
4. Нормативтік-техникалық құжаттама талаптарына сәйкес өндірістік орта факторларын өлшеу хаттамаларын ресімдеу

1. Планировать и организовывать деятельность подразделений санитарно-эпидемиологической службы, направленную на обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия работающего населения.
2. Руководить работой подчиненных специалистов (при их наличии) и содействовать выполнению ими своих должностных обязанностей.
3. Оказывать консультативную и методическую помощь специалистам других подразделений по вопросам своей компетенции.
4. Осуществлять анализ деятельности сотрудников и подразделений организации.
5. Обеспечивать своевременное и качественное оформление учетно-отчетной документации, предусмотренной в государственных органах в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, в соответствии с установленными правилами.
6. Осуществлять SWOT-анализ, анализировать и выявлять причинно-следственные связи между состоянием здоровья и средой обитания человека, а также причины и условия изменения санитарно-эпидемиологического благополучия населения на основании результатов лабораторных и инструментальных исследований продукции и объектов санитарно-эпидемиологического надзора и контроля.
7. Участвовать в организации и проведении мероприятий по повышению уровня гигиенических знаний специалистов и населения в области гигиены труда и производственной санитарии.
8. Организовывать и проводить санитарно-эпидемиологические и противоэпидемические (профилактические) мероприятия, а также лабораторно-инструментальные исследования объектов среды обитания человека.
Знания:
1. Основных положений законодательства Республики Казахстан в области управления, здравоохранения, предпринимательства, трудового законодательства, разрешительных процедур, административного законодательства и иных нормативных правовых актов.
2. Принципов, методологии, методов и форм управления.
3. Методов распространения и популяризации медицинских знаний и санитарных требований среди населения.
4. Основных нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в области гигиены труда и производственной санитарии.
5. Учетно-отчетной документации, предусмотренной в государственных органах в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Осуществление государственного санитарно-эпидемиологического контроля (надзора) и предоставление государственных услуг
Умения:
1. Разрабатывать ежегодный план проведения проверок юридических лиц и индивидуальных предпринимателей.
2. Оформлять распоряжение (приказ) о проведении проверки.
3. Согласовывать с органом прокуратуры внеплановую выездную проверку юридических лиц и индивидуальных предпринимателей.

1. Жұмыс істейтін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз етуге бағытталған санитариялық-эпидемиологиялық қызмет бөлімшелерінің қызметін жоспарлау, ұйымдастыру.
2. Бағынысты мамандардың жұмысына басшылық жасау (олар болған жағдайда), олардың өз лауазымдық міндеттерін орындауына жәрдемдесу.
3. Өз құзыреті мәселелері бойынша басқа бөлімшелердің мамандарына консультациялық және әдістемелік көмек көрсету.
4. Қызметкерлер мен бөлімшелердің, ұйымдардың қызметіне талдау жасау.
5. Белгіленген қағидаларға сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органдарда көзделген есепке алу-есеп беру құжаттамаларын уақтылы және сапалы ресімдеуді қамтамасыз ету.
6. Өнімнің және санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау мен бақылау объектілерінің зертханалық және аспаптық зерттеулерінің нәтижелері негізінде SWOT-талдауды, адамның денсаулық жағдайы мен тіршілік ету ортасы арасындағы себеп-салдарлық байланыстарды, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығының өзгеру себептері мен жағдайларын талдауды және анықтауды жүзеге асыру.
7. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария саласындағы мамандар мен халықтың гигиеналық білім деңгейін арттыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу.
8. Адамның тіршілік ету ортасы объектілерін санитариялық-эпидемиологиялық және эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды, зертханалық-аспаптық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу.
Білімдер:
1. ҚР басқару, денсаулық сақтау, кәсіпкерлік, еңбек заңнамасы, рұқсат беру рәсімдері мен әкімшілік заңнама және басқа да заңнамалық актілер саласындағы заңнамасының негізгі ережелері.
2. Басқару қағидаттары, әдіснамасы, әдістері мен формалары.
3. Халық арасында медициналық білім мен санитариялық талаптарды тарату және насихаттау әдістері.
4. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария саласындағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы негізгі нормативтік құқықтық актілер.
5. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органдарда көзделген есепке алу-есеп беру құжаттамасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру және мемлекеттік қызметтер көрсету
Машықтар:
1. Заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлерге тексеру жүргізудің жыл сайынғы жоспарын әзірлеу.
2. Тексеру жүргізу туралы үкімді (бұйрықты) рәсімдеу.
3. Заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлерді прокуратура органымен жоспардан тыс көшпелі тексеру келісімі.

42. Карточка профессии "7.3 Врач (специалист) эпидемиолог":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-013
Наименование профессии:
7.3 Врач (специалист) эпидемиолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы по данной квалификации на уровне 7.2 не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет.
Другие возможные наименования профессии:
2269-2-013 - Врач-эпидемиолог
Основная цель деятельности:
Обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия населения, направленного на предупреждение, выявление, пресечение и устранение нарушений законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Деятельность по предупреждению возникновения, распространения и ликвидации случаев инфекционных (паразитарных) заболеваний.
2. Организационно-методическую, аналитическую и профилактическую деятельность по выявлению, предупреждению и контролю инфекционных и социально значимых заболеваний.
Дополнительные трудовые функции:
1. Деятельность по возникновению и распространению неинфекционной заболеваемости среди населения. Разработка профилактических программ с целью предупреждения и борьбы с заболеваемостью.
2. Участвует в межведомственном взаимодействии и координации мероприятий по охране здоровья населения, включая реагирование на чрезвычайные эпидемиологические ситуации и угрозы распространения инфекционных заболеваний.
Трудовая функция 1:
Деятельность по предупреждению возникновения, распространения и ликвидации случаев инфекционных (паразитарных) заболеваний.
Навык 1:
Государственный санитарно-эпидемиологический надзор по предупреждению возникновения, распространения и ликвидации случаев инфекционных (паразитарных) заболеваний.
Умения:
1. Оценивать деятельность по организации контроля за выявлением и регистрацией инфекционных (паразитарных) заболеваний, в том числе при чрезвычайных ситуациях.
2. Оценивать эффективность мониторинга ежедневной информации о случаях инфекционных (паразитарных) заболеваний.
3. Оценивать нарушения санитарно-противоэпидемического режима, результатов микробиологического мониторинга за циркуляцией возбудителей в окружающей среде, среди населения и результатов санитарно-бактериологических исследований.

42. Кәсіптің карточкасы "7.3 Дәрігер (маман) эпидемиолог ":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-013
Кәсіптің атауы:
7.3 Дәрігер (маман) эпидемиолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 7.2 деңгейінде кемінде 3 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2269-2-013 - Дәрігер-эпидемиолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасын бұзушылықтардың алдын алуға, анықтауға, жолын кесуге және жоюға бағытталған халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Инфекциялық (паразиттік) аурулардың пайда болуын, таралуын алдын алу және оларды жою қызметі.
2. Инфекциялық және әлеуметтік маңызы бар ауруларды анықтау, алдын алу және бақылау бойынша ұйымдастыру-әдістемелік, талдамалық және профилактикалық қызмет.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Халық арасында жұқпалы емес аурулардың пайда болуы және таралуы жөніндегі қызмет. Аурудың алдын алу және онымен күресу мақсатында алдын алу бағдарламаларын әзірлеу.
2. Төтенше эпидемиологиялық жағдайларға және инфекциялық аурулардың таралу қаупіне ден қоюды қоса алғанда, ведомствоаралық өзара іс-қимылға және халықтың денсаулығын сақтау жөніндегі іс-шараларды үйлестіруге қатысады.
Еңбек функциясы 1:
Инфекциялық (паразиттік) аурулардың пайда болуын, таралуын алдын алу және оларды жою қызметі.
Дағды 1:
Инфекциялық (паразиттік) аурулардың пайда болуын, таралуын алдын алу және оларды жою жөніндегі мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау.
Машықтар:
1. Инфекциялық (паразиттік) ауруларды анықтау және тіркеу бойынша бақылау ұйымдастыру қызметін, соның ішінде төтенше жағдайларда бағалау.
2. Инфекциялық (паразиттік) аурулардың күнделікті мониторингінің тиімділігін бағалау.
3. Қоршаған ортада, халық арасында қоздырғыштардың айналымына микробиологиялық мониторингтің, санитариялық-эпидемиологиялық режимнің бұзылуын және санитариялық-бактериологиялық зерттеулер нәтижелерін бағалау.

4. Оценивать эффективность программ иммунопрофилактики детского и взрослого населения.
5. Оценивать результаты расследования неблагоприятных последствий иммунизации и принятие управленческих решений.
6. Оценивать деятельность по оперативному и ретроспективному эпидемиологическому анализу заболеваемости среди населения в целом и отдельных групп, и составления планов профилактических и противоэпидемических мероприятий с учетом полученных данных.
7. Оценивать особенности эпидемического процесса при отдельных нозологических формах инфекционных (паразитарных) заболеваниях и разрабатывать меры по их профилактике.
8. Оценивать деятельность по контролю за дезинфекцией, стерилизацией медицинского инструментария, дезинсекцией и дератизацией.
9. Оценивать деятельность по контролю за выявлением и регистрацией ИСМП.
10. Оценивать эффективность сбора ежедневной информации из всех функциональных подразделений стационара о случаях инфекционных заболеваний, нарушениях санитарно-противоэпидемического режима, результатах санитарно-бактериологических исследований.
11. Оценивать деятельность по оперативному и ретроспективному эпидемиологическому анализу на основе изучения медицинских карт стационарного больного, журнала регистрации инфекционных заболеваний, сведений о санитарно-бактериологических исследованиях, материалах вскрытий, отчетов аптеки, данных о состоянии санитарно-противоэпидемического режима, с учетом которого составляются планы профилактических мероприятий в целом по учреждению и отдельным подразделениям.
12. Оценивать эффективность проводимых мероприятий по выявлению особенностей эпидемического процесса при отдельных нозологических формах и определять конкретные меры по их профилактике.
13. Оценивать контроль за обработкой и стерилизацией медицинского инструментария, использованием и утилизацией медицинских отходов и иммунобиологических препаратов, а также условия их доставки и хранения.
14. Оценивать эффективность оказания консультативной помощи при подготовке заданий на проектирование и реконструкцию подразделений больницы.
15. Проводить контроль за сбором, обеззараживание, хранением и утилизацией медицинских отходов.
16 Определять прогностический уровень инфекционной (паразитарной) заболеваемости.
17. Контролировать меры по снижению и управлению биологическими рисками.
18. Проводить анализ и выявлять причинно-следственные связи между состоянием здоровья и средой обитания человека, причины и условий изменения санитарно-эпидемиологического благополучия населения, на основании результатов лабораторных и инструментальных исследований продукции и объектов санитарно-эпидемиологического надзора и контроля.

4. Балалар мен ересек халықтың иммунопрофилактика бағдарламаларының тиімділігін бағалау.
5. Екпеге байланысты жағымсыз әсерлерді тергеу нәтижелері мен басқару шешімдерін бағалау.
6. Халық арасында және жеке топтарда сырқаттанушылықты жедел және ретроспективті эпидемиологиялық талдауды бағалау, алынған деректер негізінде профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жоспарын құруды бағалау.
7. Инфекциялық (паразиттік) аурулардың белгілі нозологиялық формаларындағы эпидемиялық процестің ерекшеліктерін анықтап, алдын алу шараларын әзірлеуді бағалау.
8. Дезинфекция, медициналық құралдарды стерилизациялау, дезинсекция және дератизацияны бақылауды бағалау.
9. Медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекцияларды анықтау және тіркеу қызметін бағалау.
10. Инфекциялық аурулар жағдайлары, санитариялық-эпидемиологиялық режим бұзушылықтары, санитариялық-бактериологиялық зерттеулер нәтижелері туралы стационардың барлық бөлімшелерінен күнделікті ақпарат жинау тиімділігін бағалау.
11. Медициналық карталар, жұқпалы ауруларды тіркеу журналы, санитариялық-бактериологиялық зерттеулер деректері, мәйіт материалдары, дәріхана есептері және санитариялық-эпидемиологиялық режимнің жай-күйі негізінде жедел және ретроспективті эпидемиологиялық талдауды бағалау, оның негізінде мекеме мен бөлімшелер бойынша профилактикалық шаралар жоспарын құру.
12. Белгілі нозологиялық формалардағы эпидемиялық процестің ерекшеліктерін анықтау үшін жүргізілген шаралардың тиімділігін бағалап, алдын алу шараларын нақтылау.
13. Медициналық құралдарды өңдеу мен стерилизацияны, медициналық қалдықтарды және иммунобиологиялық препараттарды пайдалану мен жоюды, сондай-ақ олардың жеткізілу және сақтау шарттарын бақылауды бағалау.
14. Аурухана бөлімшелерін жобалау және қайта құруға арналған тапсырмаларды дайындау кезінде кеңес беру қызметінің тиімділігін бағалау.
15. Медициналық қалдықтарды жинау, залалсыздандыру, сақтау және жоюды бақылау.
16. Инфекциялық (паразиттік) сырқаттанушылықтың болжамды деңгейін анықтау.
17. Биологиялық қауіпті төмендету және басқару шараларын бақылау.
18. Халықтың денсаулығы мен өмір сүру ортасының жағдайы, санитариялық-эпидемиологиялық әл-ауқаттың өзгеру себептері мен жағдайлары арасындағы себеп-салдарлық байланысты зерттеу, санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және бақылау объектілері мен өнімдерінің зертханалық және аспаптық нәтижелері негізінде талдау жүргізу.

19. Осуществлять прогнозирование состояния заболеваемости; определять неотложные и долгосрочные мероприятия по предупреждению и устранению воздействия вредных факторов на здоровье населения.
20. Оценивать разработку оптимальных схем применения антибиотиков в стационаре.
Знания:
1. Этиология, патогенез, механизмы передачи возбудителей инфекционных и паразитарных заболеваний.
2. Особенности зоонозных, антропонозных и сапронозных инфекций.
3. Принципы и методы эпидемиологического надзора за инфекционными и паразитарными заболеваниями.
4. Организация лабораторной диагностики и контроль лабораторных исследований при эпидемиологическом расследовании вспышек инфекционных и паразитарных заболеваний.
5. Организация и проведение профилактических и противоэпидемических мероприятий.
6. Организация и проведение профилактических и противоэпидемических мероприятий, нормативно-правовые базы в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
7. Проведение проверок, эпидемиологических расследований, оформление санитарно-эпидемиологических заключений, актов, предписаний.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Разработка профилактических программ с целью предупреждения и борьбы с заболеваемостью.
Умения:
1. Оценивать эффективность проводимых противоэпидемических мероприятий при возникновении случаев инфекционных и паразитарных заболеваний, профилактических мероприятий в стационаре, обеспечивать противоэпидемический и санитарно-гигиенический режимы во всех подразделениях.
2. Оценивать работу комиссии по профилактике ИСМП, разработку документов по санитарно-эпидемиологическим вопросам (приказы, решения медицинского совета, информационные бюллетени).
3. Оценивать эффективность мероприятий по обучению медицинского персонала (дифференцированно врачей, медицинских сестер, младшего персонала) по профилактике ИСМП и других инфекционных заболеваний.
4. Оценивать разработку и обеспечение трансферта новых технологий по вопросам проведения противоэпидемических мероприятий.
5. Анализировать показатели заболеваемости по группам населения, территориям и нозологиям, выявлять приоритетные заболевания и группы риска, оценивать факторы риска и условия, способствующие развитию инфекционных заболеваний.
6. Разрабатывать комплексные профилактические программы и согласовывать их с заинтересованными ведомствами, учреждениями и общественными организациями.
Знания:
1. Закономерности возникновения и распространения инфекционных заболеваний.
2. Разработка профилактических и противоэпидемических мероприятий по локализации и ликвидации очагов инфекционных и паразитарных заболеваний.

19. Сырқаттанушылық жағдайын болжау жүргізу, халықтың денсаулығына зиянды әсер ететін факторларды алдын алу және жою бойынша шұғыл және ұзақ мерзімді шараларды анықтау.
20. Стационарда антибиотиктерді қолданудың оңтайлы схемаларын әзірлеуді бағалау.
Білімдер:
1. Инфекциялық және паразиттік аурулардың қоздырғыштарының этиологиясы, патогенезі, таралу механизмдері.
2. Зооноздық, антропоноздық және сапроноздық инфекциялардың ерекшеліктері.
3. Инфекциялық және паразиттік ауруларға эпидемиологиялық бақылаудың қағидаттары мен әдістері.
4. Инфекциялық және паразиттік аурулардың өршуін эпидемиологиялық тергеу кезінде зертханалық диагностика ұйымдастыру және зертханалық зерттеулерді бақылау.
5. Алдын алу және эпидемияға қарсы шараларды ұйымдастыру және өткізу.
6. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық әл-ауқаты саласындағы нормативтік-құқықтық база.
7. Тексерулер жүргізу, эпидемиологиялық тергеулер жүргізу, санитариялық-эпидемиологиялық қорытындылар, актілер, ұйғарымдарды рәсімдеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Аурушаңдықты алдын алу және күресу мақсатында профилактикалық бағдарламалар әзірлеу.
Машықтар:
1. Инфекциялық және паразиттік аурулардың пайда болған жағдайларында жүргізілген эпидемияға қарсы шаралардың тиімділігін, стационарда жүргізілген профилактикалық шараларды бағалап, барлық бөлімшелерде эпидемияға қарсы және санитариялық-гигиеналық режимді қамтамасыз ету.
2. Медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекцияларды алдын алу комиссиясының жұмысын, санитариялық-эпидемиологиялық мәселелер бойынша құжаттарды (бұйрықтар, медициналық кеңес шешімдері, ақпараттық бюллетеньдер) әзірлеуді бағалау.
3. Медициналық қызметкерді (дәрігерлер, медбикелер, кіші қызметкерлерді) медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекциялар мен басқа да инфекциялық ауруларды алдын алу бойынша оқыту шараларының тиімділігін бағалау.
4. Эпидемияға қарсы шараларды өткізу мәселелері бойынша жаңа технологияларды енгізу және олардың тасымалдануын бағалау.
5. Халықтың әр топтары, аумақтары және нозологиялары бойынша аурушаңдық көрсеткіштерін талдап, басым аурулар мен қауіпті топтарын анықтап, инфекциялық аурулардың даму себебі мен жағдайларын бағалау.
6. Кешенді алдын алу бағдарламаларын әзірлеп, оларды мүдделі ведомстволармен, мекемелермен және қоғамдық ұйымдармен келісу.
Білімдер:
1. Инфекциялық аурулардың пайда болу және таралу заңдылықтары.
2. Инфекциялық және паразиттік ауру ошақтарын анықтау және жою бойынша профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар.

3. Нормативно-правовые базы и законодательные документы Республики Казахстан.
4. Принципы организации и проведения эпидемиологического надзора за инфекционными и паразитарными заболеваниями.
5. Технологии информационно-просветительской работы с населением.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Организационно-методическую, аналитическую и профилактическую деятельность по выявлению, предупреждению и контролю инфекционных и социально значимых заболеваний.
Навык 1:
Эпидемиологического анализа и прогнозирования.
Умения:
1. Собира́ть и систематизировать эпидемиологические данные из различных источников (медицинские учреждения, лаборатории, органы здравоохранения).
2. Проводить статистический и географический анализ заболеваемости и распространения инфекций.
3. Выявлять очаги заболеваний, тенденции и факторы риска их распространения.
4. Разрабатывать прогнозы развития эпидемиологической ситуации на основе анализа данных.
5. Формулировать рекомендации для профилактики и локализации заболеваний на уровне территории или учреждения.
6. Готовить аналитические отчеты, карты распространения заболеваний и информативные справки для органов здравоохранения.
Знания:
1. Основные закономерности эпидемиологии и инфекционных процессов.
2. Методы сбора, обработки и анализа эпидемиологических данных.
3. Принципы статистического анализа, включая расчет показателей заболеваемости, распространенности и рисков.
4. Факторы передачи инфекций и механизмы возникновения очагов заболеваний.
5. Методики прогнозирования развития эпидемиологической ситуации и оценки эффективности профилактических мер.
6. Нормативные документы по санитарно-эпидемиологическому надзору.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Планировать и организовывать мероприятия по предупреждению инфекционных и социально значимых заболеваний.
Умения:
1. Разрабатывать планы профилактических и противоэпидемических мероприятий на территориальном или ведомственном уровне.
2. Организовывать проведение иммунизационных кампаний и санитарно-противоэпидемических мероприятий.
3. Контролировать соблюдение санитарно-гигиенических норм и профилактических мер в учреждениях и на территории.
4. Планировать и проводить образовательные и информационные программы для населения и медицинского персонала.
5. Оценивать эффективность профилактических мер и корректировать мероприятия при необходимости.
6. Координировать работу с органами здравоохранения, лабораториями и другими организациями, участвующими в профилактике заболеваний.
Знания:
1. Основы профилактики инфекционных и социально значимых заболеваний.

3. Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық базасы мен заңнамалық құжаттары.
4. Инфекциялық және паразиттік ауруларға эпидемиологиялық бақылауды ұйымдастыру және жүргізу қағидаттары.
5. Халықпен ақпараттық-ағартушылық жұмыс жүргізу технологиялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Инфекциялық және әлеуметтік маңызы бар ауруларды анықтау, алдын алу және бақылау бойынша ұйымдастыру-әдістемелік, талдамалық және профилактикалық қызмет.
Дағды 1:
Эпидемиологиялық талдау және болжау.
Машықтар:
1. Әртүрлі дереккөздерден (медициналық мекемелер, зертханалар, денсаулық сақтау органдары) эпидемиологиялық деректерді жинау және жүйелеу.
2. Жұқпалы ауруларға статистикалық және географиялық талдау жүргізу.
3. Аурулардың ошақтарын, олардың таралу үрдістері мен қауіп факторларын анықтау.
4. Деректерді талдау негізінде эпидемиологиялық жағдайдың даму болжамдарын әзірлеу.
5. Аумақ немесе мекеме деңгейінде аурулардың алдын алу және оқшаулау үшін ұсынымдар тұжырымдау.
6. Денсаулық сақтау органдары үшін талдау есептерін, аурулардың таралу карталарын және ақпараттық анықтамаларды дайындау.
Білімдер:
1. Эпидемиология мен инфекциялық процестердің негізгі заңдылықтары.
2. Эпидемиологиялық деректерді жинау, өңдеу және талдау әдістері.
3. Сырқаттанушылық, таралу және қауіп көрсеткіштерін есептеуді қоса алғанда, статистикалық талдау қағидаттары.
4. Инфекцияның берілу факторлары және ауру ошақтарының пайда болу механизмдері.
5. Эпидемиологиялық жағдайдың дамуын болжау және профилактикалық шаралардың тиімділігін бағалау әдістемелері.
6. Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау жөніндегі нормативтік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Инфекциялық және әлеуметтік маңызы бар аурулардың алдын алу жөніндегі іс-шараларды жоспарлау және ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Аумақтық немесе ведомстволық деңгейде профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жоспарларын әзірлеу.
2. Иммундау науқандарын және санитариялық-эпидемияға қарсы шараларды өткізуді ұйымдастыру.
3. Мекемелер мен аумақтарда санитариялық-гигиеналық нормалардың және алдын алу шараларының сақталуын бақылау.
4. Халық пен медициналық қызметкерлер үшін білім беру және ақпараттық бағдарламаларды жоспарлау және жүргізу.
5. Алдын алу шараларының тиімділігін бағалау және қажет болған жағдайда іс-шараларды түзету.
6. Денсаулық сақтау органдарымен, зертханалармен және аурулардың алдын алуға қатысатын басқа да ұйымдармен жұмысты үйлестіру.
Білімдер:
1. Жұқпалы және әлеуметтік маңызды аурулардың алдын алу негіздері.

2. Методики планирования и организации иммунизационных кампаний и санитарно-противоэпидемических мероприятий.
3. Национальные и международные нормы и рекомендации по эпидемиологическому надзору и профилактике.
4. Основы организации образовательной работы и информирования населения о мерах профилактики.
5. Методы оценки эффективности профилактических мероприятий и их коррекции.
6. Принципы межведомственного взаимодействия и координации в сфере охраны здоровья населения.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Деятельность по возникновению и распространению неинфекционной заболеваемости среди населения. Разработка профилактических программ с целью предупреждения и борьбы с заболеваемостью.
Навык 1:
Государственный санитарно-эпидемиологический надзор по предупреждению возникновения, распространения и ликвидации случаев неинфекционных заболеваний.
Умения:
1. Оценивать деятельность по организации контроля за выявлением и регистрацией неинфекционных заболеваний.
2. Оценивать эффективность мониторинга ежедневной информации о случаях неинфекционных заболеваний.
3. Оценивать эффективность мероприятий по обучению медицинского персонала (дифференцированно врачей, медицинских сестер, младшего персонала) по профилактике неинфекционных заболеваний.
5. Оценивать эффективность оказания консультативной помощи при подготовке заданий на проектирование и реконструкцию подразделений больницы.
6. Осуществлять прогнозирование состояния неинфекционной заболеваемости.
7. Определять неотложные и долгосрочные мероприятия по предупреждению и устранению воздействия вредных факторов на здоровье населения.
8. Разрабатывать комплексные профилактические программы неинфекционной заболеваемости и согласовывать их с заинтересованными ведомствами, учреждениями и общественными организациями.
Знания:
1. Основные группы неинфекционных заболеваний, эпидемиологические закономерности их распространения, механизмы формирования хронических заболеваний и факторов риска.
2. Сбор и анализ статистических данных по неинфекционной заболеваемости, выявление и оценка социальных, экологических, производственных и поведенческих факторов риска, использование индикаторов общественного здоровья для принятия решений.
3. Работа с общественными, некоммерческими и международными организациями по вопросам профилактики неинфекционных заболеваний.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Разработка профилактических программ с целью предупреждения и борьбы с заболеваемостью.
Умения:
1. Оценивать деятельность по организации контроля за выявлением и регистрацией неинфекционных заболеваний.

2. Иммундау науқандары мен санитариялық-эпидемияға қарсы шараларды жоспарлау және ұйымдастыру әдістемесі.
3. Эпидемиологиялық қадағалау және профилактика жөніндегі ұлттық және халықаралық нормалар мен ұсынымдар.
4. Білім беру жұмысын ұйымдастыру және халықты алдын алу шаралары туралы хабардар ету негіздері.
5. Профилактикалық шаралардың тиімділігін бағалау және оларды түзету әдістері.
6. Халықтың денсаулығын сақтау саласындағы ведомствоаралық өзара іс-қимыл және үйлестіру қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Халық арасында жұқпалы емес аурулардың пайда болуы және таралуы жөніндегі қызмет. Аурудың алдын алу және онымен күресу мақсатында алдын алу бағдарламаларын әзірлеу.
Дағды 1:
Жұқпалы емес аурулардың пайда болуының, таралуының алдын алу және жою жөнiндегi мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау.
Машықтар:
1. Инфекциялық емес ауруларды анықтау мен тіркеуді бақылауды ұйымдастыру жөніндегі қызметті бағалау.
2. Инфекциялық емес аурулар жағдайлары туралы күнделікті ақпарат мониторингінің тиімділігін бағалау.
3. Жұқпалы емес аурулардың алдын алу бойынша медициналық персоналды (дәрігерлерді, мейіргерлерді, кіші персоналды саралап) оқыту бойынша іс-шаралардың тиімділігін бағалау.
5. Аурухана бөлімшелерін жобалауға және қайта жаңартуға арналған тапсырмаларды дайындау кезінде консультациялық көмек көрсетудің тиімділігін бағалау.
6. Жұқпалы емес аурулардың жай-күйін болжауды жүзеге асыру.
7. Халықтың денсаулығына зиянды факторлардың әсерінің алдын алу және жою бойынша шұғыл және ұзақ мерзімді іс-шараларды айқындау.
8. Жұқпалы емес аурулардың кешенді алдын алу бағдарламаларын әзірлеу және оларды мүдделі ведомстволармен, мекемелермен және қоғамдық ұйымдармен келісу.
Білімдер:
1. Жұқпалы емес аурулардың негізгі топтары, олардың таралуының эпидемиологиялық заңдылықтары, созылмалы аурулар мен қауіп факторларының қалыптасу механизмдері.
2. Жұқпалы емес аурулар бойынша статистикалық деректерді жинау және талдау, әлеуметтік, экологиялық, өндірістік және мінез-құлық қауіп факторларын анықтау және бағалау, шешім қабылдау үшін қоғамдық денсаулық индикаторларын пайдалану.
3. Жұқпалы емес аурулардың алдын алу мәселелері бойынша қоғамдық, коммерциялық емес және халықаралық ұйымдармен жұмыс.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Аурудың алдын алу және онымен күресу мақсатында алдын алу бағдарламаларын әзірлеу.
Машықтар:
1. Инфекциялық емес ауруларды анықтау мен тіркеуді бақылауды ұйымдастыру жөніндегі қызметті бағалау.

2. Анализировать и выявить причинно-следственные связи между состоянием здоровья и средой обитания человека, причин и условий изменения санитарно-эпидемиологического благополучия населения, на основании результатов лабораторных и инструментальных исследований продукции и объектов санитарно-эпидемиологического надзора и контроля.
3. Осуществлять прогнозирование состояния неинфекционной заболеваемости.
4. Определять неотложные и долгосрочные мероприятия по предупреждению и устранению воздействия вредных факторов на здоровье населения.
5. Проводить оценку эффективности профилактических и оздоровительных мероприятий при неинфекционной заболеваемости.
6. Организовать и проводить санитарно-эпидемиологический надзор за неинфекционными заболеваниями.
Знания:
1. Нормативно-правовая база санитарно-эпидемиологического надзора за неинфекционными заболеваниями.
2. Методы гигиенической оценки факторов окружающей среды и условий труда, методики лабораторных и инструментальных исследований.
3. Методология прикладных эпидемиологических исследований, описательных и аналитических методов исследования, методов статистического анализа и прогнозирования заболеваемости.
4. Поведенческие и организационные меры профилактики (ЗОЖ, отказ от вредных привычек, рацион питания, физическая активность), разработка и реализация профилактических программ и стратегий.
5. Оценка соблюдения санитарных норм и обеспечение санитарно-гигиенического благополучия на объектах различного назначения с цель профилактики неинфекционных заболеваний.
6. Сотрудничество с органами здравоохранения, образования, труда, экологии и другими структурами, и организациями.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Участвует в межведомственном взаимодействии и координации мероприятий по охране здоровья населения, включая реагирование на чрезвычайные эпидемиологические ситуации и угрозы распространения инфекционных заболеваний.
Навык 1:
Навык реагирования на чрезвычайные эпидемиологические ситуации.
Умения:
1. Оценивать эпидемиологическую обстановку в регионе или организации в условиях чрезвычайной ситуации.
2. Выявлять очаги заболеваний и определять пути их распространения.
3. Принимать оперативные, обоснованные решения по локализации и ликвидации очагов инфекций.
4. Организовывать и контролировать проведение противоэпидемических мероприятий в условиях ЧС.
5. Координировать действия персонала и смежных структур для эффективного реагирования на эпидемиологические угрозы.
6. Готовить оперативные отчеты и рекомендации для руководства и органов здравоохранения.
Знания:

2. Өнiмдер мен санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау мен бақылау объектiлерiн зертханалық және аспаптық зерттеу нәтижелерi негiзiнде денсаулық жағдайы мен адамның тiршiлiк ету ортасы, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығының өзгеру себептерi мен жағдайлары арасындағы себеп-салдарлық байланыстарды талдау және анықтау.
3. Жұқпалы емес аурулардың жай-күйін болжауды жүзеге асыру.
4. Халықтың денсаулығына зиянды факторлардың әсерінің алдын алу және жою жөніндегі шұғыл және ұзақ мерзімді іс-шараларды айқындау.
5. Жұқпалы емес аурулар кезінде профилактикалық және сауықтыру іс-шараларының тиімділігін бағалауды жүргізу.
6. Жұқпалы емес ауруларға санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау ұйымдастыру және жүргізу.
Білімдер:
1. Инфекциялық емес ауруларды санитариялық-эпидемиологиялық қадағалаудың нормативтік-құқықтық базасы.
2. Қоршаған орта факторлары мен еңбек жағдайларын гигиеналық бағалау әдістері, зертханалық және аспаптық зерттеулер әдістемесі.
3. Қолданбалы эпидемиологиялық зерттеулердің, зерттеудің сипаттамалық және талдамалық әдістерінің, статистикалық талдау және ауруды болжау әдістерінің әдістемесі.
4. Профилактиканың мінез-құлық және ұйымдастырушылық шаралары (салауатты өмір салты, зиянды әдеттерден бас тарту, тамақтану рационы, дене белсенділігі), профилактикалық бағдарламалар мен стратегияларды әзірлеу және іске асыру.
5. Инфекциялық емес аурулардың алдын алу мақсатында әртүрлі мақсаттағы объектілерде санитариялық нормалардың сақталуын бағалау және санитариялық-гигиеналық салауаттылықты қамтамасыз ету.
6. Денсаулық сақтау, білім беру, еңбек, экология органдарымен және басқа да құрылымдармен және ұйымдармен ынтымақтастық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 2:
Төтенше эпидемиологиялық жағдайларға және инфекциялық аурулардың таралу қаупіне ден қоюды қоса алғанда, ведомствоаралық өзара іс-қимылға және халықтың денсаулығын сақтау жөніндегі іс-шараларды үйлестіруге қатысады.
Дағды 1:
Төтенше эпидемиологиялық жағдайларға ден қою дағдысы.
Машықтар:
1. Төтенше жағдайлар кезінде өңірдегі немесе ұйымдағы эпидемиологиялық жағдайды бағалау.
2. Ауру ошақтарын анықтау және олардың таралу жолдарын анықтау.
3. Инфекция ошақтарын оқшаулау және жою бойынша жедел, негізделген шешімдер қабылдау.
4. ТЖ жағдайында эпидемияға қарсы шаралардың жүргізілуін ұйымдастыру және бақылау.
5. Эпидемиологиялық қатерлерге тиімді ден қою үшін персонал мен аралас құрылымдардың іс-қимылын үйлестіру.
6. Басшылыққа және денсаулық сақтау органдарына жедел есептер мен ұсынымдар дайындау.
Білімдер:

1. Основы эпидемиологии инфекционных заболеваний.
2. Национальные и международные протоколы реагирования на чрезвычайные эпидемиологические ситуации.
3. Методики эпидемиологического расследования очагов инфекций.
4. Принципы организации противоэпидемических мероприятий, карантинных и санитарных мер.
5. Основы кризисного управления и межведомственного взаимодействия в условиях эпидемиологической угрозы.
6. Методы оценки эффективности принятых мер и анализа эпидемиологической ситуации.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Навык межведомственного взаимодействия и координации мероприятий.
Умения:
1. Организовывать и координировать совместную работу различных ведомств и учреждений по вопросам эпидемиологического надзора и профилактики заболеваний.
2. Планировать и проводить совместные мероприятия по предупреждению распространения инфекционных и социально значимых заболеваний.
3. Обеспечивать обмен информацией между организациями для оперативного реагирования на эпидемиологические риски.
4. Консультировать руководство и специалистов смежных структур по вопросам эпидемиологической безопасности.
5. Оценивать эффективность межведомственного взаимодействия и вносить предложения по его совершенствованию.
Знания:
1. Основы организации эпидемиологического надзора и профилактических мероприятий.
2. Принципы межведомственного взаимодействия и координации действий в сфере здравоохранения.
3. Нормативные документы и протоколы эпидемиологической безопасности и обмена информацией между учреждениями.
4. Методики оценки эффективности совместных мероприятий по контролю и профилактике заболеваний.
5. Основы управления проектами и организационной деятельности в эпидемиологии.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Аналитическое мышление
Критическое мышление
Лидерство
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Устные коммуникативные навыки
Целеустремленность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог
7.2
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог
7.3
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог

1. Жұқпалы аурулар эпидемиологиясының негіздері.
2. Төтенше эпидемиологиялық жағдайларға ден қоюдың ұлттық және халықаралық хаттамалары.
3. Инфекция ошақтарын эпидемиологиялық тексеру әдістемесі.
4. Эпидемияға қарсы шараларды, карантиндік және санитариялық шараларды ұйымдастыру қағидаттары.
5. Эпидемиологиялық қауіп жағдайындағы дағдарысты басқару және ведомствоаралық өзара іс-қимыл негіздері.
6. Қабылданған шаралардың тиімділігін бағалау және эпидемиологиялық жағдайды талдау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл және іс-шараларды үйлестіру дағдысы.
Машықтар:
1. Эпидемиологиялық қадағалау және аурулардың алдын алу мәселелері бойынша түрлі ведомстволар мен мекемелердің бірлескен жұмысын ұйымдастыру және үйлестіру.
2. Жұқпалы және әлеуметтiк мәнi бар аурулардың таралуының алдын алу жөнiндегi бiрлескен iс-шараларды жоспарлау және өткiзу.
3. Эпидемиологиялық қауіптерге жедел ден қою үшін ұйымдар арасында ақпарат алмасуды қамтамасыз ету.
4. Эпидемиологиялық қауіпсіздік мәселелері бойынша аралас құрылымдардың басшылығы мен мамандарына кеңес беру.
5. Ведомствоаралық өзара іс-қимылдың тиімділігін бағалайды және оны жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу.
Білімдер:
1. Эпидемиологиялық қадағалау және профилактикалық шараларды ұйымдастыру негіздері.
2. Денсаулық сақтау саласындағы ведомствоаралық өзара іс-қимыл және іс-қимылды үйлестіру қағидаттары.
3. Мекемелер арасындағы эпидемиологиялық қауіпсіздік және ақпарат алмасудың нормативтік құжаттары мен хаттамалары.
4. Ауруларды бақылау және алдын алу жөніндегі бірлескен іс-шаралардың тиімділігін бағалау әдістемесі.
5. Эпидемиологиядағы жобаларды басқару және ұйымдастыру қызметінің негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Аналитикалық ойлау
Сыни ойлау
Көшбасшылық
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске төзімділік
Командада жұмыс істей білу
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Мақсаткерлік
стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог
7.2
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог
7.3
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог

43. Карточка профессии "7.3 Врач (специалист) вирусолог":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-009
Наименование профессии:
7.3 Врач (специалист) вирусолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 3 лет по квалификации 7.2
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2131-9-010 - Эпидемиолог
2269-2-010 - Врач-гигиенист
2131-9-002 - Биотехнолог
Основная цель деятельности:
Организация, проведения вирусологических исследований для диагностики вирусных инфекций, а также для обеспечения контроля и надзора объектов (субъектов), осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оценка результатов вирусологических исследований.
2. Ведение учетно-отчетной медицинской документации.
Дополнительные трудовые функции:
1. Обеспечение и контроль качества лабораторных исследований.
2. Непрерывное профессиональное развитие.
Трудовая функция 1:
Оценка результатов вирусологических исследований.
Навык 1:
Оценка результатов вирусологических исследований.
Умения:
1.Оценить клинические, вирусологические и эпидемиологические данные вирусных инфекций.
2. Оценить методическое обеспечение вирусологических исследований.
3. Оформлять результаты санитарно-эпидемиологических экспертиз, обследований, вирусологических исследований, испытаний и токсикологических, гигиенических и иных видов оценок в соответствии с техническими регламентами, государственными санитарно-эпидемиологическими правилами и нормативами.
Знания:
1. Принципов лабораторной диагностики вирусных инфекций с помощью методов экспресс-диагностики, выделения и типирования вирусов, серодиагностики, молекулярно-генетических и биологических исследований.
2. Мер специфической и неспецифической профилактики.
3. Лабораторную диагностику, основы специфической подготовки противоэпидемических и лечебных мероприятий при вирусных заболеваниях.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Организация и проведение санитарно-вирусологического исследования.
Умения:
1. Проводить вирусологическое исследование с биоматериалов, выявлять и идентифицировать вирусы.

43. Кәсіптің карточкасы "7.3 Дәрігер (маман) вирусолог":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-009
Кәсіптің атауы:
7.3 Дәрігер (маман) вирусолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 7.2 деңгейінде кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті жоғарылату
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2131-9-010 - Эпидемиолог
2269-2-010 - Дәрігер-гигиенист
2131-9-002 - Биотехнолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Вирустық инфекцияларды диагностикалау үшін, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын объектілерді (субъектілерді) бақылау мен қадағалауды қамтамасыз ету үшін вирусологиялық зерттеулер жүргізуді ұйымдастыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Вирусологиялық зерттеулердің нәтижелерін бағалау
2. Есепке алу-есеп беру медициналық құжаттамасын жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Зертханалық зерттеулердің сапасын қамтамасыз ету және бақылау
2. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Вирусологиялық зерттеулердің нәтижелерін бағалау
Дағды 1:
Вирусологиялық зерттеулердің нәтижелерін бағалау
Машықтар:
1. Вирустық инфекциялардың клиникалық, вирусологиялық және эпидемиологиялық деректерін бағалау.
2. Вирусологиялық зерттеулердің әдістемелік қамтамасыз етілуін бағалау.
3. Техникалық регламенттерге, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қағидалар мен нормативтерге сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық сараптамалардың, тексерулердің, вирусологиялық зерттеулердің, сынақтардың және токсикологиялық, гигиеналық және бағалаудың өзге де түрлерінің нәтижелерін ресімдеу.
Білімдер:
1. Жедел диагностика, вирустарды оқшаулау және теру, серодиагностика, молекулалық-генетикалық және биологиялық зерттеулер әдістерін қолдана отырып, вирустық инфекцияларды зертханалық диагностикалау қағидаттары.
2. Спецификалық және спецификалық емес алдын алу шаралары.
3. Зертханалық диагностика, вирустық аурулар кезінде эпидемияға қарсы және емдеу шараларын нақты дайындау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Санитариялық-вирусологиялық зерттеуді ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:
1. Биоматериалдардан вирусологиялық зерттеу жүргізу, вирустарды анықтау және анықтау.

7. Оценивать эффективность внедренных процедур и вносить предложения по их оптимизации.
Знания:
1. Основы лабораторных методов и технологий, используемых на различных этапах исследований.
2. Принципы стандартизации и документирования рабочих процессов; методики составления и оформления стандартных операционных процедур.
3. Нормативные и регуляторные требования, применимые к лабораторной деятельности.
4. Внутренние регламенты и инструкции организации, регулирующие работу лаборатории.
5. Основы контроля качества и аудита лабораторных процессов.
6. Процедуры обучения персонала и внедрения новых стандартов работы.
7. Методы оценки эффективности и корректировки внедренных процедур; принципы управления изменениями в лабораторных процессах.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Обеспечение и контроль качества лабораторных исследований.
Навык 1:
Обеспечение и контроль качества лабораторных исследований.
Умения:
1. Оценивать аналитическую надежность методов исследования.
2. Организовать и проводить внутри лабораторный контроль качества; проводить валидацию и (или) верификацию аналитической системы.
3. Проводить калибровку аналитической системы и метрологической прослеживаемости измерений.
4. Проводить расчет неопределенность измерений.
5. Проводить оценку прецизионности и воспроизводимости результатов измерений.
Знания:
1. Национальных и международных нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность лабораторной и санитарно-эпидемиологической службы.
2. Требований биобезопасности при работе с биоматериалом.
3. Требований нормативно-правовых актов.
4 Методических рекомендаций и методических указаний, стандартов клинических протоколов (клинических руководств).
5. Управления системой менеджмента качества медицинской лаборатории.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Систематический анализ показателей качества и эффективности лабораторных процессов.
Умения:
1. Организовать, проводить и оценивать внешнюю оценку качества, в том числе межлабораторные сравнительные испытания клинических лабораторных исследований.
2. Организовать и проводить внутрилабораторный контроль качества.
3. Проводить валидацию и (или) верификацию аналитической системы.
4.Проводить корректирующие и предупреждающие мероприятия по устранению нарушений в контроле качества.
Знания:
1. Национальных и международных нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность лабораторной и санитарно-эпидемиологической службы.
2. Правил установления референтных интервалов и пределов.
3. Аналитических характеристик методов и анализ показателей качества и эффективности лабораторных процессов; алгоритма проведения контроля аналитического качества в лабораторной диагностике.
4. Управления системой менеджмента качества медицинской лаборатории; требований биобезопасности при работе с биоматериалом.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Непрерывное профессиональное развитие.
Навык 1:
Участие в исследованиях и научных проектах.
Умения:

7. Енгізілген процедуралардың тиімділігін бағалау және оларды оңтайландыру бойынша ұсыныстар енгізу.
Білімдер:
1. Зерттеудің әртүрлі кезеңдерінде қолданылатын зертханалық әдістер мен технологиялардың негіздері.
2. Жұмыс процестерін стандарттау және құжаттау қағидаттары; стандартты операциялық рәсімдерді жасау және ресімдеу әдістемелері.
3. Зертханалық қызметке қолданылатын нормативтік және реттеуші талаптар.
4. Зертхананың жұмысын реттейтін ұйымның ішкі регламенттері мен нұсқаулықтары.
5. Зертханалық процестердің сапасын бақылау және аудит негіздері.
6. Персоналды оқыту және жұмыстың жаңа стандарттарын енгізу рәсімдері.
7. Енгізілген процедуралардың тиімділігін бағалау және түзету әдістері.
8. Зертханалық процестердегі өзгерістерді басқару қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Зертханалық зерттеулердің сапасын қамтамасыз ету және бақылау
Дағды 1:
Зертханалық зерттеулердің сапасын қамтамасыз ету және бақылау
Машықтар:
1. Зерттеу әдістерінің аналитикалық сенімділігін бағалау.
2. Ішінде зертханалық сапаны бақылауды ұйымдастыру және жүргізу; талдамалық жүйені валидациялауды және (немесе) верификациялауды жүргізу.
3. Аналитикалық жүйені және өлшеулердің метрологиялық қадағалануын калибрлеуді жүргізу.
4. Өлшеу белгісіздігін есептеңіз.
5. Өлшеу нәтижелерінің дәлдігі мен қайталануын бағалауды жүргізу.
Білімдер:
1. Зертханалық және санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің қызметін реттейтін ұлттық және халықаралық нормативтік-құқықтық актілер.
2. Биоматериалмен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптары.
3. Нормативтік-құқықтық актілердің талаптары.
4 Әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқаулар, клиникалық хаттамалар стандарттары (клиникалық нұсқаулықтар).
5. Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесін басқару.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Зертханалық процестердің сапа және тиімділік көрсеткіштерін жүйелі талдау.
Машықтар:
1. Клиникалық зертханалық зерттеулердің зертханааралық салыстырмалы сынақтарын қоса алғанда, сапаны сыртқы бағалауды ұйымдастыру, жүргізу және бағалау.
2. Зертханаішілік сапаны бақылауды ұйымдастыру және жүргізу.
3. Талдамалық жүйені валидациялауды және (немесе) верификациялауды жүргізу.
4. Сапаны бақылаудағы бұзушылықтарды жою бойынша түзету және алдын алу іс-шараларын жүргізу.
Білімдер:
1. Зертханалық және санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің қызметін реттейтін ұлттық және халықаралық нормативтік-құқықтық актілер.
2. Анықтамалық интервалдар мен шектерді белгілеу қағидалары.
3. Әдістердің аналитикалық сипаттамаларын талдау және зертханалық процестердің сапасы мен тиімділігінің көрсеткіштерін талдау; зертханалық диагностикада аналитикалық сапаны бақылау алгоритмі.
4. Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесін басқару; биоматериалмен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 2:
Үздіксіз кәсіби даму
Дағды 1:
Зерттеулер мен ғылыми жобаларға қатысу
Машықтар:

44. Карточка профессии "7.3 Врач (специалист) гигиены питания":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-002
Наименование профессии:
7.3 Врач (специалист) гигиены питания
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 3 лет по квалификации 7.2
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасности питания населения, пищевой продукции и сырья.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Деятельность по обеспечению безопасности питания населения, пищевой продукции и сырья
2. Организация деятельности подразделений санитарно-эпидемиологической службы, направленной на обеспечение продовольственной безопасности различных групп населения.
Дополнительные трудовые функции:
1. Планирование, управление и координация деятельности отдела по надзору за пищевыми объектами с учетом перспектив развития и потребностями в профильных специалистах.
2. Обеспечение соблюдения сотрудниками подразделения по надзору за пищевыми объектами действующего санитарного законодательства и нормативных положений в ходе выполнения надзорной деятельности, внедрении инноваций и корпоративного взаимодействия для достижения запланированных программных целей.
Трудовая функция 1:
Деятельность по обеспечению безопасности питания населения, пищевой продукции и сырья
Навык 1:
Государственный санитарно-эпидемиологический надзор и контроль в гигиене питания
Умения:
1. Проводить санитарное обследование пищевых объектов с использованием нормативно-правовых актов, в том числе санитарных правил, регламентирующих требования к объектам, производящим и реализующим пищевые продукты.
2. Формулировать предписания по устранению нарушений санитарного законодательства по разделу гигиены питания.
3. Осуществлять контроль выполнения предписаний по обеспечению пищевой безопасности различных групп населения.
4. Владеть методами гигиенического обследования пищевых объектов, инструментальными методами исследования.
5. Осуществлять консультативную помощь в ходе предупредительного санитарного надзора пищевого объекта.
6. Участвовать в работе по аттестации рабочих мест сотрудников пищевых предприятий.

44. Кәсіптің карточкасы "7.3 Тағам гигиенасы дәрігері (маманы)":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-002
Кәсіптің атауы:
7.3 Тағам гигиенасы дәрігері (маманы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 7.2 деңгейінде кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Халықты тамақтандыру, тағам өнімдері мен шикізаттың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Халықты тамақтандыру, тағам өнімдері мен шикізаттың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызмет
2. Халықтың әртүрлі топтарының азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған санитариялық-эпидемиологиялық қызмет бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Даму перспективалары мен бейінді мамандардың қажеттіліктерін ескере отырып, тамақ объектілерін қадағалау жөніндегі бөлімнің қызметін жоспарлау, басқару және үйлестіру.
2. Азық-түлік объектілерін қадағалау бөлімшесі қызметкерлерінің қадағалау қызметін орындау, жоспарланған бағдарламалық мақсаттарға қол жеткізу үшін инновациялар мен корпоративтік өзара іс-қимылды енгізу барысында қолданыстағы санитариялық заңнаманы және нормативтік ережелерді сақтауын қамтамасыз ету
Еңбек функциясы 1:
Халықты тамақтандыру, тағам өнімдері мен шикізаттың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызмет
Дағды 1:
Тағам гигиенасындағы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау және бақылау.
Машықтар:
1. Нормативтік-құқықтық актілерді, оның ішінде тағам өнімдерін өндіретін және өткізетін объектілерге қойылатын талаптарды регламенттейтін санитаиярлық қағидаларды пайдалана отырып, тағам объектілеріне санитариялық тексеру жүргізу.
2. Тағам гигиенасы бөлімі бойынша санитариялық заңнаманы бұзушылықтарды жою жөніндегі нұсқамаларды тұжырымдау.
3. Халықтың түрлі топтарының тамақ қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқамалардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
4. Азық-түлік объектілерін гигиеналық тексеру әдістерін, аспаптық зерттеу әдістерін меңгеру.
5. Тағам объектісін алдын ала санитариялық қадағалау барысында кеңес беру көмегін жүзеге асыру.
6. Тағам кәсіпорындары қызметкерлерінің жұмыс орындарын аттестаттау жөніндегі жұмысқа қатысу.

7. Вести учетно-отчетную документацию, предусмотренную в организациях здравоохранения.
8. Проводить сбор, обработку, систематизацию данных (цифровых, аналитических) о состоянии здоровья населения и среды обитания человека, по результатам проведенных санитарно-эпидемиологических обследований объектов, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому надзору.
9. Проводить сбор и систематизацию информации.
10. Проводить отбор ведущих факторов риска нарушения здоровья населения.
11. Проводить санитарно-эпидемиологические и профилактическое и противоэпидемические мероприятия.
Знания:
1. Основных источников контаминантного загрязнения пищевых продуктов и сырья, их влияния на организм человека.
2. Гигиенических показателей качества и безопасности пищевых продуктов.
3. Принципов гигиенического нормирования воздействия контаминантных загрязнителей пищевых продуктов и сырья на население.
4. Основных нормативно-правовых актов в области пищевой безопасности населения и охраны пищевых продуктов и сырья от контаминантного загрязнения.
5. Гигиенических требований к условиям работы и правил содержания пищевых объектов.
6. Технологий профилактики, методик оценки прогнозирования рисков.
7. Учетно-отчетной документации, предусмотренной в организациях здравоохранения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Анализ гигиенической ситуации и оценка риска контаминации.
Умения:
1. Применять современные методы анализа и гигиенической оценки рациона питания для различных групп населения.
2. Оценивать риск контаминации пищевых продуктов и сырья от природных и техногенных источников загрязнения.
3. Проводить анализ состояния здоровья населения в отношении алиментарно-зависимых заболеваний.
4. Определять приоритетные направления по профилактике алиментарно-зависимых заболеваний среди населения.
5. Разрабатывать научно обоснованные рекомендации по обеспечению продовольственной безопасности различных групп населения и охране окружающей среды и контролировать их реализацию.
6. Оценивать эффективность мероприятий по обеспечению продовольственной безопасности различных групп населения и охране окружающей среды.
7. Участвовать в расследовании вспышек пищевых отравлений.
8. Контролировать выполнение мероприятий по ликвидации и профилактике вспышек пищевых отравлений.
9. Формировать отчеты, доклады, информационные сообщения по вопросам продовольственной безопасности различных групп населения.
10. Составлять по результатам санитарно-эпидемиологического мониторинга сводки, доклады, рекомендации, научные прогнозы, диаграммы, таблицы, характеризующие динамику, направленность и интенсивность развития изменений.

7. Денсаулық сақтау ұйымдарында көзделген есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізу.
8. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын объектілерді жүргізілген санитариялық-эпидемиологиялық зерттеп-қарау нәтижелері бойынша халық денсаулығы мен адамның мекендеу ортасының жай-күйі туралы деректерді (цифрлық, талдамалық) жинауды, өңдеуді, жүйелеуді жүргізу.
9. Ақпаратты жинау және жүйелеу.
10. Халықтың денсаулығының бұзылуының жетекші қауіп факторларын іріктеуді жүргізу.
11. Санитариялық-эпидемиологиялық және профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу.
Білімдер:
1. Тағам өнімдері мен шикізаттың ластануының негізгі көздері, олардың адам ағзасына әсері.
2. Тағам өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігінің гигиеналық көрсеткіштері.
3. Тағам өнімдері мен шикізаттың ластаушы заттарының халыққа әсерін гигиеналық нормалау қағидаттары.
4. Халықтың тағам қауіпсіздігі және тағам өнімдері мен шикізатты ластанудан қорғау саласындағы негізгі нормативтік-құқықтық актілер.
5. Жұмыс жағдайларына қойылатын гигиеналық талаптар және тағам объектілерін ұстау қағидалары.
6. Алдын алу технологиялары, қауіп-қатерді болжауды бағалау әдістемелері.
7. Денсаулық сақтау ұйымдарында көзделген есепке алу-есеп беру құжаттамасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Гигиеналық жағдайды талдау және ластану қаупін бағалау.
Машықтар:
1. Халықтың әртүрлі топтары үшін рационды талдау мен гигиеналық бағалаудың заманауи әдістерін қолдану.
2. Табиғи және техногендік ластану көздерінен тағам өнімдері мен шикізаттың ластану қаупін бағалау.
3. Алиментарлы бағынышты ауруларға қатысты халықтың денсаулық жағдайына талдау жүргізу.
4. Халық арасында алиментарлы бағынышты аурулардың алдын алу бойынша басым бағыттарды айқындау.
5. Халықтың түрлі топтарының азық түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және қоршаған ортаны қорғау жөнінде ғылыми негізделген ұсынымдар әзірлеу және олардың іске асырылуын бақылау.
6. Халықтың түрлі топтарының азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бағалау.
7. Тамақтан уланудың өршуін тергеуге қатысу.
8. Тамақтан уланудың өршуін жою және алдын алу жөніндегі іс-шаралардың орындалуын бақылау.
9. Халықтың түрлі топтарының азық-түлік қауіпсіздігі мәселелері бойынша есептер, баяндамалар, ақпараттық хабарламалар қалыптастыру.
10. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг нәтижелері бойынша өзгерістердің даму динамикасын, бағыты мен қарқындылығын сипаттайтын қорытындылар, баяндамалар, ұсынымдар, ғылыми болжамдар, диаграммалар, кестелер жасау.

11. Принимать управленческие решения при нарушениях законодательства Республики Казахстан в области обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения на территории Республики Казахстан.
Знания:
1. Принципов санитарно-гигиенического нормирования в области гигиены питания и приемлемые уровни риска для различных групп населения.
2. Медико-демографических показателей состояния здоровья населения.
3. Мероприятий по обеспечению пищевой безопасности различных групп населения и охране окружающей среды.
4. Методики расчета и оценки рисков контаминации пищевых продуктов и сырья для населения.
5. Классификации и причин пищевых отравлений, мероприятий по их ликвидации.
6. Основных нормативно-правовых актов в области продовольственной безопасности населения и охраны пищевых продуктов и сырья от контаминантного загрязнения.
7. Учетно-отчетной документации, предусмотренной в организациях здравоохранения.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Организация деятельности подразделений санитарно-эпидемиологической службы, направленной на обеспечение продовольственной безопасности различных групп населения.
Навык 1:
Организация деятельности по обеспечению продовольственной безопасности различных групп населения.
Умения:
1. Планировать, организовать деятельность подразделений санитарно-эпидемиологической службы, направленной на обеспечение продовольственной безопасности различных групп населения.
2. Руководить работой подразделения содействовать выполнению им своих должностных обязанностей.
3. Оказывать консультативную и методическую помощь специалистам других подразделений по вопросам своей специализации.
4. Осуществлять анализ деятельности сотрудников подразделений и организации.
5. Контролировать правильность эксплуатации холодильного и технологического оборудования, выполнение правил техники безопасности и охраны труда.
6. Участвовать в проведении занятий по повышению квалификации медицинского персонала по своей специальности.
7. Обеспечивать своевременное и качественное оформление медицинской и иной документации в соответствии с установленными правилами.
8. Контролировать выполнение функциональных обязанностей, приказов, распоряжений и поручений руководства учреждения, а также нормативно-правовых актов в сфере профессиональной деятельности.
9. Контролировать правильность ведения учетно-отчетной документации, предусмотренной в организациях здравоохранения.
10. Осуществлять SWOT-анализ, анализировать и выявлять причинно-следственные связи между состоянием здоровья и средой обитания человека, причины и условия изменения санитарно-эпидемиологического благополучия населения, на основании результатов лабораторных и инструментальных исследований продукции и объектов санитарно-эпидемиологического надзора и контроля.

11. Қазақстан Республикасының аумағында халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзған кезде басқарушылық шешімдер қабылдау.
Білімдер:
1. Тағам гигиенасы саласындағы санитариялық-гигиеналық нормалау қағидаттары және халықтың әртүрлі топтары үшін қолайлы қауіп деңгейлері.
2. Халықтың денсаулық жағдайының медициналық-демографиялық көрсеткіштері.
3. Халықтың әртүрлі топтарының тамақ қауіпсіздігін қамтамасыз ету және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар.
4. Халық үшін тағам өнімдері мен шикізаттың ластану қауіптерін есептеу және бағалау әдістемесі.
5. Тамақтан уланудың жіктелуі және себептері, оларды жою жөніндегі іс-шаралар.
6. Халықтың азық-түлік қауіпсіздігі және тағам өнімдері мен шикізатты ластанудан қорғау саласындағы негізгі нормативтік-құқықтық актілер.
7. Денсаулық сақтау ұйымдарында көзделген есепке алу-есеп беру құжаттамасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Халықтың әртүрлі топтарының азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған санитариялық-эпидемиологиялық қызмет бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру.
Дағды 1:
Халықтың әртүрлі топтарының азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметті ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Халықтың әртүрлі топтарының азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған санитариялық-эпидемиологиялық қызмет бөлімшелерінің қызметін жоспарлау, ұйымдастыру.
2. Бөлімшенің жұмысына басшылық жасау олардың лауазымдық міндеттерін орындауға жәрдемдесу.
3. Басқа бөлімшелердің мамандарына өз мамандығы бойынша кеңес беру және әдістемелік көмек көрсету.
4. Бөлімшелер мен ұйым қызметкерлерінің қызметіне талдау жасау.
5. Тоңазытқыш және технологиялық жабдықтардың дұрыс пайдаланылуын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау техникасы қағидаларының орындалуын бақылау.
6. Өз мамандығы бойынша медициналық персоналдың біліктілігін арттыру бойынша сабақтар өткізуге қатысу.
7. Белгіленген қағидаларға сәйкес медициналық және өзге де құжаттамалардың уақтылы және сапалы рәсімделуін қамтамасыз ету.
8. Мекеме басшылығының функционалдық міндеттерінің, бұйрықтарының, өкімдері мен тапсырмаларының, сондай-ақ кәсіби қызмет саласындағы нормативтік-құқықтық актілердің орындалуын бақылау.
9. Денсаулық сақтау ұйымдарында көзделген есепке алу-есеп беру құжаттамаларының дұрыс жүргізілуін бақылау.
10. Өнімнің және санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау мен бақылау объектілерінің зертханалық және аспаптық зерттеулерінің нәтижелері негізінде SWOT-талдауды жүзеге асыру, денсаулық жағдайы мен адамның тіршілік ету ортасы арасындағы себеп-салдарлық байланыстарды, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығының өзгеру себептері мен жағдайларын талдау және анықтау.

11. Осуществлять прогнозирование состояния заболеваемости.
12. Определять неотложные и долгосрочные мероприятия по предупреждению и устранению воздействия вредных факторов на здоровье населения.
13. Участвовать в организации и проведении мероприятий по повышению уровня гигиенических знаний медицинских работников и населения в области продовольственной безопасности и здорового питания.
14. Разрабатывать санитарно- просветительские мероприятия по пропаганде здорового образа жизни среди населения.
15. Соблюдать антикоррупционное законодательство и принимать меры по недопущению проявлений коррупции со своей стороны и подчиненных лиц.
16. Проводить санитарно-эпидемиологический аудит, составлять аудиторское заключение о соответствии объекта санитарным правилам.
Знания:
1. Основных нормативно-правовых актов в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, здравоохранения, предпринимательства, трудового законодательства.
2. Принципов, методологии, методов и форм управления.
3. Методов распространения и популяризации медицинских знаний и санитарных требований среди населения;
4. Основных нормативно-правовых актов в области продовольственной безопасности населения и охраны окружающей среды от радиоактивного загрязнения.
5. Учетно-отчетной документации, предусмотренной в организациях здравоохранения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Анализ деятельности по обеспечению продовольственной безопасности различных групп населения.
Умения:
1. Мониторинг деятельности подразделений санитарно-эпидемиологической службы, направленной на обеспечение продовольственной безопасности различных групп населения.
2. Анализ эффективности руководства работой подразделения содействовать выполнению им своих должностных обязанностей.
3. Анализ эффективности консультативной и методической помощи специалистам других подразделений по вопросам своей специализации.
4.Анализ деятельности сотрудников подразделений и организации.
5. Контроль выполнения функциональных обязанностей, приказов, распоряжений и поручений руководства учреждения, а также нормативно-правовых актов в сфере профессиональной деятельности.
6. Интерпретация результатов SWOT-анализа, по установлению причинно-следственных связей между состоянием здоровья и средой обитания человека, причины и условия изменения санитарно-эпидемиологического благополучия населения, на основании результатов лабораторных и инструментальных исследований продукции и объектов санитарно-эпидемиологического надзора и контроля.
7. Анализ эффективности неотложных и долгосрочных мероприятий по предупреждению и устранению воздействия вредных факторов на здоровье населения.

11. Сырқаттанушылықтың жай-күйін болжауды жүзеге асыру.
12. Халықтың денсаулығына зиянды факторлардың әсерін болдырмау және жою жөніндегі шұғыл және ұзақ мерзімді іс-шараларды айқындау.
13. Медицина қызметкерлері мен халықтың азық-түлік қауіпсіздігі және дұрыс тамақтану саласындағы гигиеналық білім деңгейін арттыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу.
14. Халық арасында салауатты өмір салтын насихаттау бойынша санитариялық-ағарту іс-шараларын әзірлеу.
15. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы сақтау және өз тарапынан және бағынысты тұлғалардан сыбайлас жемқорлық көріністеріне жол бермеу жөнінде шаралар қабылдау.
16. Санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу, объектінің санитариялық ережелерге сәйкестігі туралы аудиторлық қорытынды жасау.
Білімдер:
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, денсаулық сақтау, кәсіпкерлік, еңбек заңнамасы саласындағы негізгі нормативтік-құқықтық актілер.
2. Басқару қағидаттары, әдіснамасы, әдістері мен формалары.
3. Халық арасында медициналық білім мен санитариялық талаптарды тарату және насихаттау әдістері.
4. Халықтың азық-түлік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны радиоактивті ластанудан қорғау саласындағы негізгі нормативтік-құқықтық актілер.
5. Денсаулық сақтау ұйымдарында көзделген есепке алу-есеп беру құжаттамасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Халықтың әртүрлі топтарының азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметті талдау.
Машықтар:
1. Халықтың түрлі топтарының азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған санитариялық-эпидемиологиялық қызмет бөлімшелерінің қызметіне мониторинг жүргізу.
2. Бөлімшенің жұмысына басшылық етудің тиімділігін талдау оның лауазымдық міндеттерін орындауға жәрдемдесу.
3. Мамандану мәселелері бойынша басқа бөлімшелердің мамандарына кеңес беру және әдістемелік көмектің тиімділігін талдау.
4. Бөлімшелер мен ұйым қызметкерлерінің қызметін талдау.
5. Мекеме басшылығының функционалдық міндеттерінің, бұйрықтарының, өкімдері мен тапсырмаларының, сондай-ақ кәсіби қызмет саласындағы нормативтік-құқықтық актілердің орындалуын бақылау.
6. Өнімнің және санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау мен бақылау объектілерінің зертханалық және аспаптық зерттеулерінің нәтижелері негізінде SWOT-талдау нәтижелерін, адамның денсаулық жағдайы мен тіршілік ету ортасы арасындағы себеп-салдарлық байланыстарды, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығының өзгеру себептері мен шарттарын анықтау бойынша түсіндіру.
7. Халықтың денсаулығына зиянды факторлардың әсерін болдырмау және жою жөніндегі шұғыл және ұзақ мерзімді іс-шаралардың тиімділігін талдау.

8. Мониторинг эффективности санитарно- просветительских мероприятий по пропаганде здорового образа жизни среди населения.
Знания:
1. Основных нормативно-правовых актов в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, здравоохранения, предпринимательства, трудового законодательства.
2. Принципов, методологии, методов и форм управления.
3. Методов распространения и популяризации медицинских знаний и санитарных требований среди населения.
4. Основных нормативно-правовых актов в области продовольственной безопасности населения и охраны окружающей среды от радиоактивного загрязнения.
5. Учетно-отчетной документации, предусмотренной в организациях здравоохранения.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Планирование, управление и координация деятельности отдела по надзору за пищевыми объектами с учетом перспектив развития и потребностями в профильных специалистах.
Навык 1:
Определение производственных планов, управление и координация их осуществления, мониторинг их выполнения.
Умения:
1. Осуществлять детальное планирование деятельности в плане обеспечения качества проводимых надзорных мероприятий и потребности в специалистах.
2. Управлять работой подразделения по надзору за пищевыми объектами.
3.Мониторировать объемы выполняемых обследований и исследований на подконтрольных объектах.
4.Оптимизировать работу подразделения в случае непредвиденных ситуаций.
5. Консультировать и информировать руководителей других структурных подразделений при возникающих вопросах.
6. Изучать нормативные материалы и требования законодательства, касающиеся работы подразделения и соблюдения трудового законодательства.
7. Разрабатывать и внедрять в производства инструкции и внутренние процедуры.
Знания:
1. Нормативно-правовых и законодательных актов, регулирующих деятельность подразделения и всего органа государственного санитарно-эпидемиологического в целом.
2. Возможностей применения IT-технологий и искусственного интеллекта для оптимизации работы подразделения.
3. Санитарные-эпидемиологические требования, технические регламенты, гигиенические нормативы, приказы.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Управление работой персонала, подразделения, контроль качества выполненной работы, перспективное планирование работы подразделения с учетом потребности в новых кадрах и повышения квалификации сотрудников.
Умения:
1. Осуществлять детальное планирование производственной деятельности в плане обеспечения качества проводимых надзорных мероприятий и потребности в специалистах.
2.Оптимизировать работу подразделения в случае непредвиденных ситуаций.

8. Халық арасында салауатты өмір салтын насихаттау бойынша санитариялық - ағарту іс-шараларының тиімділігіне мониторинг жүргізу.
Білімдер:
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, денсаулық сақтау, кәсіпкерлік, еңбек заңнамасы саласындағы негізгі нормативтік-құқықтық актілер.
2. Басқару қағидаттары, әдіснамасы, әдістері мен формалары.
3. Халық арасында медициналық білім мен санитариялық талаптарды тарату және насихаттау әдістері.
4. Халықтың азық-түлік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны радиоактивті ластанудан қорғау саласындағы негізгі нормативтік-құқықтық актілер.
5. Денсаулық сақтау ұйымдарында көзделген есепке алу-есеп беру құжаттамасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Даму перспективалары мен бейінді мамандардың қажеттіліктерін ескере отырып, тамақ объектілерін қадағалау жөніндегі бөлімнің қызметін жоспарлау, басқару және үйлестіру.
Дағды 1:
Өндірістік жоспарларды анықтау, олардың орындалуын басқару және үйлестіру, олардың орындалуына мониторинг жүргізу.
Машықтар:
1. Жүргізілетін қадағалау іс-шараларының сапасын және мамандарға қажеттілікті қамтамасыз ету тұрғысынан қызметті егжей-тегжейлі жоспарлауды жүзеге асыру.
2. Азық-түлік объектілерін қадағалау бөлімшесінің жұмысын басқару.
3.Бақылаудағы объектілерде орындалатын зерттеулер мен зерттеулердің көлемін мониторингілеу.
4.Күтпеген жағдайлар туындаған жағдайда бөлімшенің жұмысын оңтайландыру.
5. Туындаған мәселелер бойынша басқа құрылымдық бөлімшелердің басшыларына кеңес беру және хабарлау.
6. Бөлімшенің жұмысына және еңбек заңнамасының сақталуына қатысты заңнаманың нормативтік материалдары мен талаптарын зерделеу.
7.Нұсқаулықтар мен ішкі рәсімдерді әзірлеу және өндіріске енгізу.
Білімдер:
1. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық тұтастай алғанда бөлімшенің және бүкіл органның қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық және заңнамалық актілер.
2. Бөлімшенің жұмысын оңтайландыру үшін IT-технологиялар мен жасанды интеллект қолдану мүмкіндіктері.
3. Санитариялық-эпидемиологиялық талаптар, техникалық регламенттер, гигиеналық нормативтер, бұйрықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Қызметкерлердің, бөлімшенің жұмысын басқару, орындалған жұмыстың сапасын бақылау, жаңа кадрларға қажеттілікті және қызметкерлердің біліктілігін арттыруды ескере отырып, бөлімшенің жұмысын перспективалық жоспарлау.
Машықтар:
1. Жүргізілетін қадағалау іс-шараларының сапасын және мамандарға қажеттілікті қамтамасыз ету тұрғысынан өндірістік қызметті егжей-тегжейлі жоспарлауды жүзеге асыру.
2.Күтпеген жағдайлар туындаған жағдайда бөлімшенің жұмысын оңтайландыру.

3. Консультировать и информировать руководителей других структурных подразделений при возникающих вопросах.
4. Изучать нормативные материалы и требования законодательства, касающиеся работы подразделения и соблюдения трудового законодательства.
5.Разрабатывать и внедрять в производства инструкции и внутренние процедуры.
6. Осуществлять контроль подбора, подготовки и использования/расстановки персонала в соответствии с квалификационными требованиями.
Знания:
1. Медико-демографических показателей состояния здоровья населения.
2. Мероприятий по обеспечению пищевой безопасности различных групп населения и охране окружающей среды.
3. Методики расчета и оценки рисков контаминации пищевых продуктов и сырья для населения.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Обеспечение соблюдения сотрудниками подразделения по надзору за пищевыми объектами действующего санитарного законодательства и нормативных положений в ходе выполнения надзорной деятельности, внедрении инноваций и корпоративного взаимодействия для достижения запланированных программных целей.
Навык 1:
Контроль за выполнением основных направлений плана работы подразделения по контролю за пищевыми объектами, обеспечение реализации программ развития с указанием целей и потребностей.
Умения:
1. Осуществлять контроль за выполнением плана деятельности подразделения в обеспечении качества проводимых надзорных мероприятий.
2.Контроль работы подразделения в случае нештатных ситуаций.
3.Осуществлять контроль за применением внедряемых в работу подразделения инструкций и внутренних процедур.
Знания:
1. Классификации и причин пищевых отравлений, мероприятий по их ликвидации.
2. Основных нормативно-правовых актов в области продовольственной безопасности населения и охраны пищевых продуктов и сырья от контаминантного загрязнения.
3. Учетно-отчетной документации, предусмотренной в организациях здравоохранения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Контроль за обеспечением соблюдения сотрудниками подразделения по надзору за пищевыми объектами действующего санитарного законодательства и нормативных положений в ходе выполнения надзорной деятельности, внедрении инноваций и корпоративного взаимодействия для достижения запланированных программных целей.
Умения:
1. Контроль знаний сотрудников подразделения нормативных материалов и требования законодательства, касающиеся работы подразделения и соблюдения трудового законодательства.
2.Контроль эффективности подбора, подготовки и использования/расстановки персонала в соответствии с квалификационными требованиями.

3. Туындаған мәселелер бойынша басқа құрылымдық бөлімшелердің басшыларына кеңес беру және хабарлау.
4. Бөлімшенің жұмысына және еңбек заңнамасының сақталуына қатысты заңнаманың нормативтік материалдары мен талаптарын зерделеу.
5. Нұсқаулықтар мен ішкі рәсімдерді әзірлеу және өндіріске енгізу.
6. Біліктілік талаптарына сәйкес персоналды іріктеуді, даярлауды және пайдалануды/орналастыруды бақылауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Халықтың денсаулық жағдайының медициналық-демографиялық көрсеткіштері.
2. Халықтың әртүрлі топтарының азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар.
3. Халық үшін тамақ өнімдері мен шикізаттың ластану қауіп-қатерін есептеу және бағалау әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 2:
Азық-түлік объектілерін қадағалау бөлімшесі қызметкерлерінің қадағалау қызметін орындау, жоспарланған бағдарламалық мақсаттарға қол жеткізу үшін инновациялар мен корпоративтік өзара іс-қимылды енгізу барысында қолданыстағы санитариялық заңнаманы және нормативтік ережелерді сақтауын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Тамақ объектілерін бақылау жөніндегі бөлімшенің жұмыс жоспарының негізгі бағыттарының орындалуын бақылау, даму бағдарламаларының іске асырылуын қамтамасыз ету мақсаттар мен қажеттіліктерді көрсете отырып.
Машықтар:
1. Жүргізілетін қадағалау іс-шараларының сапасын қамтамасыз етуде бөлімше қызметінің жоспарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
2. Штаттан тыс жағдайларда бөлімшенің жұмысын бақылау.
3.Бөлімше жұмысына енгізілетін нұсқаулықтар мен ішкі рәсімдердің қолданылуын бақылауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Тамақтан уланудың жіктелуі және себептері, оларды жою жөніндегі іс-шаралар.
2. Халықтың азық-түлік қауіпсіздігі және тамақ өнімдері мен шикізатты ластанудан қорғау саласындағы негізгі нормативтік-құқықтық актілер.
3. Денсаулық сақтау ұйымдарында көзделген есепке алу-есептік құжаттама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Азық-түлік объектілерін қадағалау бөлімшесі қызметкерлерінің қадағалау қызметін орындау, жоспарланған бағдарламалық мақсаттарға қол жеткізу үшін инновациялар мен корпоративтік өзара іс-қимылды енгізу барысында қолданыстағы санитариялық заңнама мен нормативтік ережелерді сақтауын қамтамасыз етуді бақылау.
Машықтар:
1. Бөлімше қызметкерлерінің нормативтік материалдарды білуін және бөлімшенің жұмысына және еңбек заңнамасының сақталуына қатысты заңнама талаптарын бақылау.
2. Біліктілік талаптарына сәйкес персоналды іріктеу, дайындау және пайдалану/орналастыру тиімділігін бақылау.

1. Осуществление мероприятий по диагностике диагностики заболеваний бактериального генеза.
2. Методы серологической идентификации микроорганизмов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Обеспечение и контроль качества лабораторных исследований.
2. Непрерывное профессиональное развитие.
Трудовая функция 1:
Осуществление мероприятий по диагностике диагностики заболеваний бактериального генеза.
Навык 1:
Соблюдение правил и порядка диагностических услуг.
Умения:
1. Организовать рабочее место для проведения лабораторных исследований в соответствии с требованиями по охране труда, санитарно-эпидемическими требованиями и правилами по биобезопасности и биозащите.
2. Организовать и проводить подготовку объектов диагностики; определять характер и объем материала, подлежащего исследованию, сроки его взятия и сроки отбора проб.
3. Организовать сбор, обращение, транспортировку, хранение и утилизацию биологических материалов человека и материалов исследования, полученных с объектов внешней среды (почвы, воды, воздуха, смывов с рук, предметов обихода, смывов на стерильность, продуктов питания и потребления согласно НПА в области санитарного благополучия населения) для санитарно-бактериологических исследований.
4. Работать на лабораторном оборудовании в соответствии с правилами эксплуатации; уметь планировать свою работу и работу персонала; разрабатывать план лабораторного мониторинга исследований при наиболее распространенных заболеваниях, выбрав наиболее безопасные и эффективные методы лабораторной диагностики в соответствии с МКБ-10.
5. Оформлять учетно-отчетную медицинскую документацию, забор материалов для бактериологических, санитарно-бактериологических исследований, оценивать результаты.
Знания:
1. Национальных и международных нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность лабораторной и санитарно-эпидемиологической службы.
2. Норм и стандартов (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, национальных стандартов аккредитации МЗ РК).
3. Управления системой менеджмента качества медицинской лаборатории.
4. Требований биобезопасности при работе с биоматериалами.
5. Основ общей, частной и санитарной бактериологии, эпидемиологии, профилактики и борьбы с бактериальными заболеваниями.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Организация и проведение клинико-диагностических бактериологических и санитарно-бактериологических исследований.
Умения:
1. Проводить клинико-диагностическое бактериологическое исследование биоматериала, выявлять и идентифицировать микроорганизмы, определять степень обсеменения; обследовать на бациллоносительство работников декретированной группы населения, исследования материала при пищевых отравлениях.

1. Бактериялық генезді ауруларды диагностикалау бойынша іс-шараларды жүзеге асыру
2. Микроорганизмдерді серологиялық анықтау әдістері
Қосымша еңбек функциялары:
1. Зертханалық зерттеулердің сапасын қамтамасыз ету және бақылау
2. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Бактериялық генезді ауруларды диагностикалау бойынша іс-шараларды жүзеге асыру
Дағды 1:
Диагностикалық қызметтердің ережелері мен тәртібін сақтау
Машықтар:
1. Еңбекті қорғау жөніндегі талаптарға, санитариялық-эпидемиялық талаптарға және биоқауіпсіздік және биоқорғау жөніндегі қағидаларға сәйкес зертханалық зерттеулер жүргізу үшін жұмыс орнын ұйымдастыру.
2. Диагностика объектілерін дайындауды ұйымдастыру және жүргізу; зерттеуге жататын материалдың сипаты мен көлемін, оны алу мерзімдері мен сынамаларды алу мерзімдерін айқындау.
3. Санитариялық-бактериологиялық зерттеулер үшін адамның биологиялық материалдарын және сыртқы орта объектілерінен алынған зерттеу материалдарын (топырақ, су, ауа, қол жуу, тұрмыстық заттар, стерильділікке жуу, тамақ және тұтыну өнімдері) жинауды, айналымын, тасымалдауды, сақтауды және кәдеге жаратуды ұйымдастыру.
4. Пайдалану ережелеріне сәйкес зертханалық жабдықта жұмыс істеу; өз жұмысын және персоналдың жұмысын жоспарлай білу; АХЖ-10 сәйкес зертханалық диагностиканың ең қауіпсіз және тиімді әдістерін таңдай отырып, ең көп таралған аурулар кезінде зерттеулердің зертханалық мониторингінің жоспарын әзірлеу.
5. Есепке алу-есеп беру медициналық құжаттамасын ресімдеу, бактериологиялық, санитариялық-бактериологиялық зерттеулер үшін материалдар алу, нәтижелерін бағалау.
Білімдер:
1. Зертханалық және санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің қызметін реттейтін ұлттық және халықаралық нормативтік-құқықтық актілер.
2. Нормалар мен стандарттар (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, ҚР ДСМ аккредиттеудің ұлттық стандарттары).
3. Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесін басқару.
4. Биоматериалдармен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптары.
5. Жалпы, жеке және санитариялық бактериология, эпидемиология, бактериялық аурулардың алдын алу және бақылау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Клиникалық-диагностикалық бактериологиялық және санитариялық-бактериологиялық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:
1. Биоматериалды клиникалық-диагностикалық бактериологиялық зерттеу жүргізу, микроорганизмдерді анықтау және анықтау, себу дәрежесін анықтау; халықтың декретивті тобының қызметкерлерін бацилл тасымалдауға, тамақтан улану кезіндегі материалды зерттеуге тексеру.

2. Определять спектр чувствительности к антибактериальным препаратам качественным и количественным методами.
3. Брать пробы окружающей среды (почвы, воды, воздуха, смывов с рук, предметов обихода, смывов на стерильность, продуктов питания и потребления согласно нормативно-правовых актов в области санитарного благополучия населения) для санитарно-бактериологических исследований; проводить санитарно-бактериологическое исследование объектов окружающей среды.
4. Определять устойчивость выделенных культур к рабочим растворам дезинфектантов; определять вирулентность культур микроорганизмов на экспериментальных животных; воспроизводить инфекционные процессы на животных; регистрировать и вести учет случаев инфекционных заболеваний и правил ведения отчетности по ним.
5. Интерпретировать и анализировать результаты клинико-диагностических бактериологических и санитарно-бактериологических исследований; работать с информационными системами (медицинскими, лабораторными) и интернет-ресурсами.
Знания:
1. Принципов конструирования питательных сред (выделения, обогащения, идентификации).
2. Принципов выделения, идентификации, дифференциации культур.
3. Основ внутривидового типирования различных культур.
4. Принципов современной классификации бактерий.
5. Информационных систем и баз данных.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 3:
Расшифровка эпидемиологии вспышки.
Умения:
1. Проводить микробный мониторинг циркуляции возбудителей в медицинских организациях.
2. Проводить сбор данных, анализ и интерпретацию полученных результатов бактериологического исследования.
3. Определять этиологическую структуру ИСМП в соответствии с перечнем нозологических форм, зарегистрированных в медицинских организациях.
4. Выделять "госпитальный" штамм с использованием известных методов внутривидового типирования для расшифровки "истинной" ИСМП.
5. Внедрять методы инфекционного контроля для профилактики ИСМП.
Знания:
1. Прикладных основ инфекционного процесса.
2. Современных закономерностей эпидемического процесса бактериальных инфекций с учетом социальных, демографических и экологических особенностей.
3. Микробиологических принципов клинической диагностики с учетом прикладного характера специальности микробиология.
4. Требований противоэпидемического режима работы с возбудителями 2-4 групп патогенности.
5. Требований к организации и размещению бактериологических лабораторий.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Методы серологической идентификации микроорганизмов.
Навык 1:
Соблюдение правил и порядка диагностических услуг
Умения:

2. Бактерияға қарсы препараттарға сезімталдық спектрін сапалық және сандық әдістермен анықтау.
3. Санитариялық-бактериологиялық зерттеулер үшін қоршаған ортаның (топырақтың, судың, ауаның, қолдан жуудың, тұрмыстық заттардың, стерильділікке жуудың, халықтың санитариялық салауаттылығы саласындағы нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес тамақ пен тұтыну өнімдерінің) сынамаларын алу; қоршаған орта объектілеріне санитариялық-бактериологиялық зерттеу жүргізу.
4. Бөлінген дақылдардың дезинфекциялау құралдарының жұмыс ерітінділеріне тұрақтылығын айқындау; эксперименттік жануарлардағы микроорганизмдер дақылдарының вируленттілігін анықтау; жануарлардағы инфекциялық процестерді жаңғырту; инфекциялық аурулар жағдайларын және олар бойынша есептілікті жүргізу қағидаларын тіркеу және есепке алу.
5. Клиникалық-диагностикалық бактериологиялық және санитариялық-бактериологиялық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру және талдау; цифрлық жүйелермен (медициналық, зертханалық) және интернет-ресурстармен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Қоректік ортаны жобалау қағидаттары (оқшаулау, байыту, сәйкестендіру).
2. Қоректік орталарды бөлу, сәйкестендіру, саралау қағидаттары.
3. Әртүрлі дақылдарды түрішілік типтеу негіздері.
4. Бактериялардың қазіргі классификациясының қағидаттары.
5. Цифрлық жүйелер мен мәліметтер базасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 3:
Өршудің эпидемиологиясын талдау
Машықтар:
1. Медициналық ұйымдарда қоздырғыштар айналымының микробтық мониторингін жүргізу.
2. Деректерді жинауды, алынған бактериологиялық зерттеу нәтижелерін талдау мен түсіндіруді жүргізу.
3. Медициналық ұйымдарда тіркелген нозологиялық нысандардың тізбесіне сәйкес МККБИ этиологиялық құрылымын айқындау.
4. "Шынайы" МККБИ мағынасын ашу үшін түр ішіндегі типтеудің белгілі әдістерін пайдалана отырып, "госпитальдық" штаммды бөліп алу.
5. МККБИ профилактикасы үшін инфекциялық бақылау әдістерін енгізу.
Білімдер:
1. Инфекциялық процестің қолданбалы негіздерін.
2. Әлеуметтік, демографиялық және экологиялық ерекшеліктерді ескере отырып, бактериялық инфекциялардың эпидемиялық процесінің қазіргі заманғы заңдылықтарын.
3. Микробиология мамандығының қолданбалы сипатын ескере отырып, клиникалық диагностиканың микробиологиялық қағидаттарын.
4. Патогендігі 2-4 топтағы қоздырғыштармен жұмыс істеудің эпидемияға қарсы режимінің талаптары.
5. Бактериологиялық зертханаларды ұйымдастыруға және орналастыруға қойылатын талаптарды.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Микроорганизмдерді серологиялық анықтау әдістері
Дағды 1:
Диагностикалық қызметтердің ережелері мен тәртібін сақтау
Машықтар:

1. Организовать рабочее место для проведения лабораторных исследований в соответствии с требованиями по охране труда, санитарно-эпидемическими требованиями и правилами по биобезопасности и биозащите.
2. Организовать и провести подготовку объекта диагностики.
3. Определять характер и объем материала, подлежащего исследованию, сроки его взятия и сроки отбора проб.
4. Организовать сбор, обращение, транспортировку, хранение и утилизацию биологических материалов человека и материалов исследования, полученных с объектов внешней среды для санитарно-бактериологических исследований.
5. Разрабатывать план лабораторного мониторинга исследований при наиболее распространенных заболеваниях.
6. Оформлять учетно-отчетную медицинскую документацию.
Знания:
1. Нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность лабораторной и санитарно-эпидемиологической службы.
2. Управления системой менеджмента качества медицинской лаборатории.
3. Требований биобезопасности при работе с биоматериалами.
4. Основ общей, частной и санитарной бактериологии, эпидемиологии, профилактики и борьбы с бактериальными заболеваниями.
5. Методов серологической диагностики.
6. Планирования перспективного развития материально-технического оснащения лабораторий, разработку рекомендаций по объему диагностических услуг.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Организация и проведение серологических методов исследования для идентификации микроорганизмов.
Умения:
1. Проводить серологическую идентификацию выделенной культуры микроорганизма.
2. Проводить фаготипирование выделенных штаммов.
3. Выявлять специфические антитела в сыворотке больного.
4. Регистрировать, вести учет случаев инфекционных заболеваний и правил ведения отчетности по ним.
5. Интерпретировать и анализировать результаты клинических бактериологических и санитарно-бактериологических исследований.
6. Работать с информационными системами (медицинскими, лабораторными) и интерне-ресурсами.
Знания:
1. Основ серологической идентификации возбудителей инфекционных заболеваний.
2. Основ общей, частной и санитарной бактериологии, эпидемиологии, профилактики и борьбы с бактериальными заболеваниями.
3. Этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений, диагностики распространенных инфекционных заболеваний.
4. Методов серологической диагностики.
5. Основ инфекционной и неинфекционной патологии.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Обеспечение и контроль качества лабораторных исследований.
Навык 1:
Обеспечение и контроль качества лабораторных исследований.
Умения:

1. Еңбекті қорғау жөніндегі талаптарға, санитариялық-эпидемиялық талаптарға және биоқауіпсіздік және биоқорғау жөніндегі қағидаларға сәйкес зертханалық зерттеулер жүргізу үшін жұмыс орнын ұйымдастыру.
2. Диагностика объектісін дайындауды ұйымдастыру және жүргізу.
3. Зерттеуге жататын материалдың сипаты мен көлемін, оны алу мерзімдерін және сынамаларды алу мерзімдерін анықтау.
4. Адамның биологиялық материалдарын және санитариялық-бактериологиялық зерттеулер үшін сыртқы орта объектілерінен алынған зерттеу материалдарын жинауды, айналымын, тасымалдауды, сақтауды және кәдеге жаратуды ұйымдастыру.
5. Ең көп таралған аурулар бойынша зерттеулердің зертханалық мониторингі жоспарын әзірлеу.
6. Есепке алу-есеп беру медициналық құжаттаманы ресімдеу.
Білімдер:
1. Зертханалық және санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық актілер.
2. Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесін басқару.
3. Биоматериалдармен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптары.
4. Жалпы, жеке және санитариялық бактериология, эпидемиология, бактериялық аурулардың алдын алу және бақылау негіздері.
5. Серологиялық диагностика әдістері.
6. Зертханаларды материалдық-техникалық жарақтандыруды перспективалық дамытуды жоспарлау, диагностикалық қызметтер көлемі бойынша ұсынымдар әзірлеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Микроорганизмдерді анықтау үшін серологиялық зерттеу әдістерін ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:
1. Микроорганизмнің бөлінген өсіріндісін серологиялық сәйкестендіруді жүргізу.
2. Бөлінген штаммдарды фаготиптеуді жүргізу.
3. Науқастың сарысуындағы ерекше антиденелерді анықтау.
4. Жұқпалы аурулар жағдайларын және олар бойынша есеп жүргізу ережелерін тіркеу, есепке алу.
5. Клиникалық бактериологиялық және санитариялық-бактериологиялық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіруге және талдау.
6. Цифрлық жүйелермен (медициналық, зертханалық) және интернет-ресурстармен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Инфекциялық аурулар қоздырғыштарын серологиялық сәйкестендіру негіздерін.
2. Жалпы, жеке және санитариялық бактериологияның, эпидемиологияның, бактериялық аурулардың алдын алу және оларға қарсы күрестің негіздерін.
3. Таралған инфекциялық аурулардың этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникалық көріністері, диагностикасы.
4. Серологиялық диагностика әдістерін.
5. Инфекциялық және инфекциялық емес патология негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Зертханалық зерттеулердің сапасын қамтамасыз ету және бақылау
Дағды 1:
Зертханалық зерттеулердің сапасын қамтамасыз ету және бақылау
Машықтар:

1. Оценивать аналитическую надежность методов исследования.
2. Организовать и проводить внутри лабораторный контроль качества; проводить валидацию и (или) верификацию аналитической системы.
3. Проводить калибровку аналитической системы и метрологической прослеживаемости измерений; проводить расчет неопределенность измерений.
4. Проводить оценку прецизионности и воспроизводимости результатов измерений; проводить и оценивать внешнюю оценку качества, в том числе межлабораторные сравнительные испытания клинических лабораторных исследований.
Знания:
1. Национальных и международных нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность лабораторной и санитарно-эпидемиологической службы.
2. Управления системой менеджмента качества медицинской лаборатории.
3. Алгоритма проведения контроля аналитического качества в лабораторной диагностике.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Проводить корректирующие и предупреждающие мероприятия по устранению нарушений в контроле качества.
Умения:
1. Анализировать выявленные нарушения и определять их коренные причины.
2. Разрабатывать и внедрять корректирующие меры для устранения выявленных дефектов и несоответствий.
3. Планировать и реализовывать предупреждающие действия с целью предотвращения повторного возникновения нарушений.
4. Оценивать эффективность принятых мероприятий и вносить необходимые корректировки.
5. Вести документацию по выявленным нарушениям, принятым мерам и результатам контроля.
6. Координировать взаимодействие с другими подразделениями для обеспечения комплексного подхода к улучшению качества.
7. Обучать и информировать сотрудников о выявленных проблемах и способах их предотвращения.
Знания:
1. Основы системы менеджмента качества и стандарты.
2. Методы и инструменты анализа причин несоответствий.
3. Процедуры выявления и документирования нарушений в процессе контроля качества.
4. Принципы разработки и внедрения корректирующих и предупреждающих действий.
5. Методы оценки эффективности принятых мероприятий и контроля их выполнения.
6. Правила ведения документации и отчетности по качеству.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Непрерывное профессиональное развитие.
Навык 1:
Участие в исследованиях и научных проектах.
Умения:
1. Формулировать исследовательские вопросы, разрабатывать гипотезы, собирать и анализировать данные, проводить статистический анализ и извлекать выводы из результатов исследования.
2. Соблюдать принципы справедливости, информированного согласия, конфиденциальности и защиты прав и благополучия пациентов, участвующих в исследованиях.

1. Зерттеу әдістерінің аналитикалық сенімділігін бағалау.
2. Ішінде зертханалық сапаны бақылауды ұйымдастыру және жүргізу; талдамалық жүйені валидациялауды және (немесе) верификациялауды жүргізу.
3. Өлшеулердің аналитикалық жүйесін және метрологиялық қадағалануын калибрлеуді жүргізу; өлшеулердің белгісіздігін есептеуді жүргізу.
4 Өлшеу нәтижелерінің дәлдігі мен қайталануын бағалауды жүргізу; сапаны сыртқы бағалауды, оның ішінде клиникалық зертханалық зерттеулердің зертханааралық салыстырмалы сынақтарын жүргізу және бағалау.
Білімдер:
1. Зертханалық және санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің қызметін реттейтін ұлттық және халықаралық нормативтік-құқықтық актілері.
2. Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесін басқару негіздері.
3. Зертханалық диагностикада аналитикалық сапаны бақылау алгоритмі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Сапаны бақылаудағы бұзушылықтарды жою бойынша түзету және алдын алу іс-шараларын жүргізу
Машықтар:
1. Анықталған бұзушылықтарды жою және олардың түпкілікті себептерін анықтау.
2. Анықталған ақаулар мен сәйкессіздіктерді жою үшін түзету шараларын әзірлеу және енгізу.
3. Бұзушылықтардың қайталануын болдырмау мақсатында алдын алу іс-қимылдарын жоспарлау және іске асыру.
4. Қабылданған іс-шаралардың тиімділігін бағалау және қажетті түзетулер енгізу.
5. Анықталған бұзушылықтар, қабылданған шаралар мен бақылау нәтижелері бойынша құжаттаманы жүргізу.
6. Сапаны жақсартуға кешенді көзқарасты қамтамасыз ету үшін басқа бөлімшелермен өзара әрекеттесуді үйлестіру.
7. Қызметкерлерді анықталған мәселелер және олардың алдын алу жолдары туралы оқыту және хабардар ету.
Білімдер:
1. Сапа менеджменті жүйесінің негіздері және стандарттары.
2. Сәйкессіздіктердің себептерін талдау әдістері мен құралдары.
3. Сапаны бақылау процесіндегі бұзушылықтарды анықтау және құжаттау рәсімдері.
4. Түзету және алдын алу ic-қимылдарын әзірлеу және енгізу қағидаттары.
5. Қабылданған іс-шаралардың тиімділігін бағалау және олардың орындалуын бақылау әдістері.
6. Сапа бойынша құжаттаманы және есептілікті жүргізу ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 2:
Үздіксіз кәсіби даму
Дағды 1:
Зерттеулер мен ғылыми жобаларға қатысу
Машықтар:
1. Зерттеу сұрақтарын тұжырымдау, гипотезаларды әзірлеу, деректерді жинау және талдау, статистикалық талдау жүргізу және зерттеу нәтижелерінен қорытынды шығару.
2. Зерттеуге қатысатын пациенттердің әділдік, ақпараттандырылған келісім, құпиялылық және құқықтары мен әл-ауқатын қорғау қағидаттарын сақтау.

3. Проводить поиск и анализ литературы, критическую оценку исследовательских данных; владеть навыками проектирования исследований, включая план и дизайн исследования, выбор методологии, определение критериев включения и исключения, разработку протокола и схемы сбора данных; представлять результаты исследований в письменной форме и публиковать статьи в научных журналах.
Знания:
1. Основ научного метода и научного исследования.
2. Этических принципов, регуляторных норм и процедур, связанных с исследованиями на людях.
3. Статистических методов, способов обработки данных и оценки статистической значимости результатов.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Представлять результаты исследований публикация статьей в научных журналах.
Умения:
1. Владеть навыками проектирования исследований, включая план и дизайн исследования, выбор методологии, определение критериев включения и исключения, разработку протокола и схемы сбора данных.
2. Осуществлять сбор, анализ и интерпретация данных результатов научных исследований.
3. Представлять результаты исследований в письменной форме и публиковать статьи в научных журналах.
Знания:
1. Этапы проведения научного исследования: планирование, сбор данных, анализ, интерпретация, выводы; методы визуализации и представления результатов, использование статистических программ.
2. Интерпретация полученных научных данных.
3. Анализ научной литературы и источников; подготовка научного заключения и публикации в виде научного отчета, статьи, тезисов, презентации.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Устные коммуникативные навыки
Наставничество (менторинг, коучинг)
Способность к обучению и самообучению
Критическое мышление
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.2
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.3
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог

3. Әдебиеттерді іздеу және талдау, зерттеу деректерін сыни бағалау; зерттеу жоспары мен дизайнын, әдіснаманы таңдауды, қосу және алып тастау критерийлерін анықтауды, деректерді жинау хаттамасы мен схемасын әзірлеуді қоса алғанда, зерттеуді жобалау дағдыларын меңгеру; зерттеу нәтижелерін жазбаша түрде ұсыну және ғылыми журналдарда мақалалар жариялау.
Білімдер:
1. Ғылыми әдіс және ғылыми зерттеу негіздері.
2. Адам зерттеулерімен байланысты этикалық қағидалар, реттеуші нормалар мен рәсімдері.
3. Статистикалық әдістер, деректерді өңдеу әдістері және нәтижелердің статистикалық маңыздылығын бағалау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Зерттеу нәтижелерін ғылыми журналдарда мақаламен жариялау
Машықтар:
1. Зерттеу жоспары мен дизайнын, әдіснаманы таңдауды, енгізу және шығару критерийлерін айқындауды, деректерді жинау хаттамасы мен схемасын әзірлеуді қоса алғанда, зерттеулерді жобалау дағдыларын меңгеру.
2. Ғылыми зерттеулер нәтижелерінің деректерін жинау, талдау және түсіндіру.
3. Зерттеу нәтижелерін жазбаша түрде ұсыну және ғылыми журналдарда мақалалар жариялау.
Білімдер:
1. Ғылыми зерттеуді жүргізу кезеңдері: жоспарлау, деректерді жинау, талдау, түсіндіру, қорытындылар,
нәтижелерді визуализациялау және ұсыну әдістері, статистикалық бағдарламаларды пайдалану негіздері.
2. Алынған ғылыми деректерді түсіндіру ережесі.
3. Ғылыми әдебиеттер мен дереккөздерді талдау; ғылыми қорытынды дайындау және ғылыми есеп, мақала, тезистер, презентация түрінде жариялау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске төзімділік
Тәртіптілік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Тәлімгерлік (тәлімгерлік, коучинг)
Оқу және өз бетімен үйрену қабілеті
Сыни ойлау
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.2
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.3
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог

46. Карточка профессии "7.3 Врач (специалист) коммунальной гигиены":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-004
Наименование профессии:
7.3 Врач (специалист) коммунальной гигиены
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 3 лет по квалификации 7.2
Связь с неформальным и информальным образованием:
повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2269-2 - Врачи и специалисты-профессионалы санитарно-эпидемиологической службы
Основная цель деятельности:
Обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия населения РК
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разрабатывает и реализует программы по укреплению здоровья населения
2. Планирует и проводит санитарно-гигиенические и санитарно-эпидемиологические профилактические мероприятия в области коммунальной гигиены.
Дополнительные трудовые функции:
1. Организация и проведение исследований, применения практического опыта в научных целях.
Трудовая функция 1:
Разрабатывает и реализует программы по укреплению здоровья населения
Навык 1:
Планирует и проводит мероприятия по формированию санитарно-гигиенической культуры населения
Умения:
1. Разрабатывает планы работы, составляет аналитические справки по вопросам коммунальной гигиены обслуживаемой территории.
2. Осуществляет информационно-разъяснительную работу, выступает в средствах массовой информации.
3. Проводит внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг.
4. Проводит санитарно-эпидемиологическую, гигиеническую и токсикологическую экспертизу по воздействию новых химических веществ на организм человека.
5. Осуществляет контроль по эксплуатации аппаратур и оборудований коммунальных объектов.
Знания:
1. Принципы профилактических мероприятий по снижению заболеваемости, укреплению здоровья населения.
2. Формы мероприятий по санитарно-гигиеническому просвещению населения и условия их проведения.
3. Основные негативные факторы окружающей среды и методы снижения их воздействия.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Планирует и проводит санитарно-просветительную работу о правилах гигиены и профилактики заболеваний
Умения:
1. Участвует в подготовке предложений по проектам программ социально-экономического развития территорий.

46. Кәсіптің карточкасы "7.3 Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы)":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-004
Кәсіптің атауы:
7.3 Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 7.2 деңгейінде кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2269-2 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің дәрігерлері және кәсіби мамандар
Қызметтің негізгі мақсаты:
ҚР халқының санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Халықтың денсаулығын нығайту жөніндегі бағдарламаларды әзірлейді және іске асырады
2. Коммуналдық гигиена саласындағы санитариялық-гигиеналық және санитариялық-эпидемиологиялық профилактикалық іс-шараларды жоспарлайды және жүргізеді.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу, ғылыми мақсаттарда практикалық тәжірибені қолдану.
Еңбек функциясы 1:
Халықтың денсаулығын нығайту жөніндегі бағдарламаларды әзірлейді және іске асырады
Дағды 1:
Халықтың санитариялық-гигиеналық мәдениетін қалыптастыру бойынша іс-шараларды жоспарлайды және жүргізеді
Машықтар:
1. Жұмыс жоспарларын әзірлеу, қызмет көрсетілетін аумақтың коммуналдық гигиенасы мәселелері бойынша талдамалық анықтамалар жасау.
2. Ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүзеге асыру, бұқаралық ақпарат құралдарында сөз сөйлеу.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету сапасына ішкі бақылау жүргізу.
4. Адам ағзасына жаңа химиялық заттардың әсері бойынша санитариялық-эпидемиологиялық, гигиеналық және токсикологиялық сараптама жүргізу.
5. Коммуналдық объектілердің аппаратуралары мен жабдықтарын пайдалану бойынша бақылауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Аурушаңдықты төмендету, халықтың денсаулығын нығайту жөніндегі алдын алу іс-шараларының қағидаттаы.
2. Халықты санитариялық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шаралардың нысандары және оларды өткізу шарттары.
3. Қоршаған ортаның негізгі жағымсыз факторлары және олардың әсерін азайту әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Гигиена және аурулардың алдын алу ережелері туралы санитариялық-ағарту жұмыстарын жоспарлайды және жүргізеді
Машықтар:
1. Аумақтарды әлеуметтік-экономикалық дамыту бағдарламаларының жобалары бойынша ұсыныстар дайындауға қатысу.

2. Осуществляет целевые программы по улучшению санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
3. Применяет современные методы анализа санитарно-эпидемиологической ситуации, выявлять основные факторы, влияющие на состояние здоровья населения, определять приоритетные направления по профилактике заболеваний.
4. Разрабатывает предложения, комплекс мероприятий по снижению вредного воздействия различных факторов окружающей среды.
5. Разрабатывает и обосновывает комплекс мероприятий по сохранению и укреплению здоровья населения.
Знания:
1. Методики организации профилактических и противоэпидемических мероприятий в чрезвычайных ситуациях.
2. Принципов профилактических мероприятий по снижению заболеваемости, укреплению здоровья населения.
3. Форм мероприятий по санитарно-гигиеническому просвещению населения и условия их проведения.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Планирует и проводит санитарно-гигиенические и санитарно-эпидемиологические профилактические мероприятия в области коммунальной гигиены.
Навык 1:
Проводит комплекс профилактических мер по улучшению санитарно-гигиенического состояния окружающей среды
Умения:
1. Устанавливает причинно-следственные связи воздействия факторов среды обитания, путем проведения анализа представленной информации, в целях подтверждения связи возникновения (увеличения показателей) заболеваемости с загрязненностью объектов внешней среды (продукции, воды, воздуха, почвы).
2. Разрабатывает меры профилактики по снижению неблагоприятного воздействия на организм факторов производственной и жилой среды.
3. Осуществляет консультативную помощь смежным областям по охране окружающей среды.
4. Участвует в разработке и пересмотрении нормативных требований в области коммунальной гигиены
5. Оценивает и анализирует санитарное благоустройство территорий, санитарное состояние коммунальных объектов.
Знания:
1. Факторов, оказывающие влияние на здоровье населения.
2. Основных закономерностей взаимодействия организма с факторами вредности и принципов гигиенического нормирования факторов среды в условиях населенных мест.
3. Группы мероприятии по санитарной охране атмосферного воздуха, воды водоисточников, почвы.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Организация и проведение санитарно-просветительной работы в области коммунальной гигиены
Умения:
1. Разрабатывает планы работы, составляет аналитические справки по вопросам коммунальной гигиены обслуживаемой территории, осуществляет информационно-разъяснительную работу, выступает в средствах массовой информации.

2. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын жақсарту жөніндегі нысаналы бағдарламаларды жүзеге асыру.
3. Санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды талдаудың заманауи әдістерін қолдану, халықтың денсаулығына әсер ететін негізгі факторларды анықтау, аурулардың алдын алудың басым бағыттарын анықтау.
4. Қоршаған ортаның әртүрлі факторларының зиянды әсерін азайту бойынша ұсыныстар, іс-шаралар кешенін әзірлеу.
5. Халықтың денсаулығын сақтау және нығайту жөніндегі іс-шаралар кешенін әзірлеу және негіздеу.
Білімдер:
1. Төтенше жағдайларда профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыру әдістемесі.
2. Аурушаңдықты төмендету, халықтың денсаулығын нығайту жөніндегі алдын алу іс-шараларының қағидаттары.
3. Халықты санитариялық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шаралардың нысандары және оларды өткізу шарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Коммуналдық гигиена саласындағы санитариялық-гигиеналық және санитариялық-эпидемиологиялық профилактикалық іс-шараларды жоспарлайды және жүргізеді.
Дағды 1:
Қоршаған ортаның санитариялық-гигиеналық жағдайын жақсарту бойынша алдын алу шараларының кешенін жүргізеді
Машықтар:
1. Сырқаттанушылықтың сыртқы орта (өнім, су, ауа, топырақ) объектілерінің ластануынан пайда болуы (көрсеткіштерін ұлғайту) байланысын растау мақсатында ұсынылған ақпаратқа талдау жүргізу арқылы тіршілік ету ортасы факторларының әсерінің себеп-салдарлық байланыстарын белгілеу.
2. Өндірістік және тұрғын үй ортасы факторларының ағзаға жағымсыз әсерін төмендету бойынша алдын алу шараларын әзірлеу.
3. Қоршаған ортаны қорғау бойынша сабақтас салаларға кеңес беру көмегін көрсету.
4. Коммуналдық гигиена саласындағы нормативтік талаптарды әзірлеуге және қайта қарауға қатысу.
5. Аумақтардың санитариялық абаттандырылуын, коммуналдық объектілердің санитариялық жағдайын бағалау және талдау.
Білімдер:
1. Халықтың денсаулығына әсер ететін факторлар.
2. Организмнің зияндылық факторларымен өзара әрекеттесуінің негізгі заңдылықтары және елді мекендердегі қоршаған орта факторларының гигиеналық нормалау қағидаттары.
3. Атмосфералық ауаны, су көздерінің суын, топырақты санитариялық қорғау жөніндегі іс-шаралар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Коммуналдық гигиена саласында санитариялық-ағарту жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:
1. Жұмыс жоспарларын әзірлеу, Қызмет көрсетілетін аумақтың коммуналдық гигиенасы мәселелері бойынша талдамалық анықтамалар жасау, ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүзеге асыру, бұқаралық ақпарат құралдарында сөз сөйлеу.

2. Формирует санитарно-эпидемиологическое заключение на основании результатов профилактического контроля и (или) санитарно-эпидемиологической экспертизы (на объекты промышленного и гражданского назначения. Проекты нормативной документации по предельно допустимым выбросам и предельно допустимым сбросам вредных веществ и физических факторов в окружающую среду, зонам санитарной охраны, проектам по установлению СЗЗ).
3. Выдает предписания и постановления на проведение санитарно-эпидемиологической экспертизы.
4. Проводит внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг.
5. Формирует базы данных санитарно-эпидемиологического мониторинга.
Знания:
1. Ограничительных мероприятия, в том числе карантин, на обслуживаемой территории (на отдельных объектах).
2. Методологической и консультативной помощи по вопросам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
3. Форм и методов санитарно-просветительной работы в области коммунальной гигиены.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Организация и проведение исследований, применения практического опыта в научных целях.
Навык 1:
Планирование этапов исследований и подготовка материалов для анализа и обработки данных.
Умения:
1. Применяет научные достижения отечественной и зарубежной медицины в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Анализирует последние исследования и влияние в области санитарной гигиены.
3. Определяет основные аспекты изучаемой проблемы, формирование целей и задач исследования.
Знания:
1. Принципов применения систематического обзора научной литературы, базы данных и материалов официальной статистики.
2.Методов и материалов необходимые для проведения исследования.
3.Основ формирования проблемы по исследуемой теме, пути их решения.
4. Правил написания научных докладов, статьи и тезисов.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Подготовка докладов, тезисов или краткого резюме для выступления на конференциях.
Умения:
1. Участвует в конференциях с устным докладом, обсуждение результатов исследований с коллегами.
2. Формирует краткое резюме (тезисов) доклада в соответствии с требованиями конференции.
3. Разрабатывает визуально привлекательные и информативные слайды, поддерживающих устный доклад.
4. Использует графики, таблицы, фотографий для иллюстрации ключевых моментов исследования.
Знания:
1. Требований предъявляемых к написанию докладов, тезисов и кратких резюме, результатов исследования.
2. Основ работы с компьютерными программами для формирования таблиц и схем необходимые к описанию результатов.

2. Профилактикалық бақылау және (немесе) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама нәтижелері негізінде (өнеркәсіптік және азаматтық мақсаттағы объектілерге) санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беруге. Қоршаған ортаға зиянды заттар мен физикалық факторлардың шекті жол берілетін шығарындылары мен шекті жол берілетін төгінділері, санитариялық қорғау аймақтары, СҚА белгілеу жөніндегі жобалар бойынша нормативтік құжаттаманың жобалары).
3. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізуге нұсқамалар мен қаулылар беру.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету сапасына ішкі бақылау жүргізу.
5. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторингтің дерекқорын қалыптастыру.
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін аумақта (жекелеген объектілерде) шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин.
2. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы сұрақтар бойынша әдіснамалық және кеңес беру көмегі.
3. Коммуналдық гигиена саласындағы санитариялық - ағарту жұмыстарының нысандары мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу, ғылыми мақсаттарда практикалық тәжірибені қолдану.
Дағды 1:
Зерттеу кезеңдерін жоспарлау және деректерді талдау және өңдеу үшін материалдарды дайындау.
Машықтар:
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында отандық және шетелдік медицинаның ғылыми жетістіктерін қолдану.
2. Санитариялық гигиена саласындағы соңғы зерттеулер мен әсерлерді талдау.
3. Зерттелетін мәселенің негізгі аспектілерін анықтау, зерттеудің мақсаттары мен міндеттерін қалыптастыру.
Білімдер:
1. Ғылыми әдебиеттерге, мәліметтер базасына және ресми статистика материалдарына жүйелі шолуды қолдану қағидаттары.
2.Зерттеу жүргізу үшін қажетті әдістер мен материалдар.
3.Зерттелетін тақырып бойынша проблеманы қалыптастыру негіздері, оларды шешу жолдары.
4. Ғылыми баяндамалар, мақалалар мен тезистер жазу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Конференцияларда сөйлеу үшін баяндамалар, тезистер немесе қысқаша түйіндемелер дайындау.
Машықтар:
1. Конференцияларға ауызша баяндамамен қатысу, әріптестермен зерттеу нәтижелерін талқылау.
2. Конференция талаптарына сәйкес баяндаманың қысқаша түйіндемесін (тезистерін) жазу.
3. Ауызша баяндаманы қолдайтын көрнекі және ақпараттық слайдтарды жасау.
4. Зерттеудің негізгі ойларын көрсету үшін графиктерді, кестелерді, фотосуреттерді пайдалану.
Білімдер:
1. Баяндамаларды, тезистерді және қысқаша түйіндемелерді, зерттеу нәтижелерін жазуға қойылатын талаптар.
2. Нәтижелерді сипаттауға қажетті кестелер мен схемаларды қалыптастыру үшін компьютерлік бағдарламалармен жұмыс істеу негіздері.

3. Правил публичного выступления, методов формального общения и формирования дикций.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Многозадачность
Критическое мышление
Дисциплинированность
Выносливость и усердие
Сотрудничество и взаимодействие
Поиск и анализ информации
Инициативность
Самостоятельность и ответственность
Ответственность
Контроль рабочих процессов
Концентрация и управление вниманием
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) радиационной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.2
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) радиационной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.3
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены детей и подростков, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) радиационной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
47. Карточка профессии "7.3 Врач (специалист) микробиолог":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-011
Наименование профессии:
7.3 Врач (специалист) микробиолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 3 лет по квалификации 7.2
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2131-9-010 - Эпидемиолог
2269-2-010 - Врач-гигиенист
2131-9-002 - Биотехнолог
Основная цель деятельности:
Организация, проведение и оценка результатов микробиологических исследований для диагностики заболеваний, а также для обеспечения контроля и надзора объектов (субъектов), осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

3. Көпшілік алдында сөйлеу ережелері, ресми қарым-қатынас әдістері және дикцияларды қалыптастыру негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Көп мәселелік
Сыни ойлау
Тәртіптілік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Ақпаратты іздеу және талдау
Бастамашылық
Дербестік және жауапкершілік
Жауапкершілік
Жұмыс процестерін бақылау
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Радиациялық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.2
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Радиациялық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.3
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Радиациялық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
47. Кәсіптің карточкасы "7.3 Дәрігер (маман) микробиолог":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-011
Кәсіптің атауы:
7.3 Дәрігер (маман) микробиолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 7.2 деңгейінде кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті жоғарылату
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2131-9-010 - Эпидемиолог
2269-2-010 - Дәрігер-гигиенист
2131-9-002 - Биотехнолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ауруларды диагностикалау үшін, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын объектілерді (субъектілерді) бақылау мен қадағалауды қамтамасыз ету үшін микробиологиялық зерттеулердің нәтижелерін ұйымдастыру, жүргізу және бағалау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Проведение микробиологических исследований.
2. Обеспечение и контроль качества лабораторных исследований.
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие.
Трудовая функция 1:
Проведение микробиологических исследований.
Навык 1:
Проводит клиническую лабораторную диагностику бактериальных, вирусных, микологических и паразитологических инфекций.
Умения:
1. Организовывать методическое обеспечение микробиологических исследований (бактериологических, вирусологических, микологических и паразитологических).
2. Выполнять микробиологические исследования (бактериологических, вирусологических, микологических и паразитологических).
3. Оказывать консультативную помощь медицинским работникам в планировании микробиологических исследований (бактериологических, вирусологических, микологических и паразитологических).
4. Организовывать деятельность находящихся в подчинении медицинских работников микробиологической лаборатории.
5. Вести документацию микробиологической лаборатории.
6. Обеспечивать биологическую безопасность в микробиологической лаборатории.
7. Соблюдать требования асептики и антисептики при работе с биологическими материалами, оформлять сопроводительную документацию к образцам.
8. Проводить определение чувствительности бактерий к антибиотикам (антибиотикограмма).
9. Оценивать результаты вирусологического тестирования с учетом клинической картины.
10. Проводить забор материала для выявления грибковой инфекции (соскобы кожи, ногтей, мазки и др.).
11. Соблюдать правила технической эксплуатации оборудования.
12. Оформлять протоколы лабораторных исследований и журналы учета, представлять результаты в медицинской документации с обоснованными заключениями.
13. Применять меры индивидуальной защиты при работе с патогенными биоматериалами, выполнять дезинфекцию и утилизацию отходов лабораторной деятельности, соблюдать правила 2–3 классов опасности по биологической безопасности.
Знания:
1. Требований биологической безопасности и правила противоэпидемического режима при проведении работ с ПБА I-IV групп патогенности (опасности).
2. Требований охраны труда при работе в микробиологической лаборатории.
3. Стандартов и порядка оказания медицинской помощи по профилю медицинской организации.
4. Стандартов в области качества микробиологических исследований (бактериологических, вирусологических, микологических и паразитологических).
5. Стандартов в области качества лекарственных средств, биомедицинских клеточных продуктов и медицинских изделий.
6. Методологии и методов микробиологических исследований (бактериологических, вирусологических, микологических и паразитологических) биологического материала человека и объектов окружающей среды, в том числе среды обитания человека, включая микроскопические, культуральные, биохимические, иммунологические (включая серологические), молекулярно-биологические и физико-химические (включая масс-спектрометрические) технологии.

1. Микробиологиялық зерттеулер жүргізу
2. Зертханалық зерттеулердің сапасын қамтамасыз ету және бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Микробиологиялық зерттеулер жүргізу
Дағды 1:
Бактериялық, вирустық, микологиялық және паразитологиялық инфекцияларға клиникалық зертханалық диагностика жүргізу
Машықтар:
1. Микробиологиялық зерттеулерді (бактериологиялық, вирусологиялық, микологиялық және паразитологиялық) әдістемелік қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
2. Микробиологиялық (бактериологиялық, вирусологиялық, микологиялық және паразитологиялық) зерттеулерді орындау.
3. Микробиологиялық зерттеулерді (бактериологиялық, вирусологиялық, микологиялық және паразитологиялық) жоспарлауда медицина қызметкерлеріне кеңес беру көмегін көрсету.
4. Микробиологиялық зертхананың қарамағындағы медицина қызметкерлерінің қызметін ұйымдастыру.
5. Микробиологиялық зертхананың құжаттамасын жүргізу.
6. Микробиологиялық зертханада биологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
7. Биологиялық материалдармен жұмыс істеу кезінде асептика және антисептика талаптарын сақтау, үлгілерге ілеспе құжаттаманы рәсімдеу.
8. Бактериялардың антибиотиктерге сезімталдығын анықтауды жүргізуге (антибиотикограмма).
9. Клиникалық көріністі ескере отырып, вирусологиялық тестілеу нәтижелерін бағалау.
10. Саңырауқұлақ инфекциясын анықтау үшін материал алуға (тері, тырнақ қырындылары, жағындылар және т.б.).
11. Жабдықты техникалық пайдалану ережелерін сақтау.
12. Зертханалық зерттеулер хаттамаларын және есепке алу журналдарын рәсімдеуге, нәтижелерді медициналық құжаттамада негізделген қорытындылармен ұсыну.
13. Патогенді биоматериалдармен жұмыс істеу кезінде жеке қорғаныш шараларын қолдану, зертханалық қызмет қалдықтарын дезинфекциялау және жою, биологиялық қауіпсіздік бойынша 2-3 сыныпты қауіптілік ережелерін сақтау.
Білімдер:
1. Патогендігі (қауіптілігі) I-IV топтарының патогенді бактерия агентімен (ПБА-мен) жұмыс жүргізу кезіндегі биологиялық қауіпсіздік талаптары мен эпидемияға қарсы режим қағидалары.
2. Микробиологиялық зертханада жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау талаптары.
3. Медициналық ұйымның бейіні бойынша медициналық көмек көрсету стандарттары мен тәртібі.
4. Микробиологиялық зерттеулердің (бактериологиялық, вирусологиялық, микологиялық және паразитологиялық) сапасы саласындағы стандарттары.
5. Дәрілік заттардың, биомедициналық жасушалық өнімдер мен медициналық бұйымдардың сапасы саласындағы стандарттары.
6. Адамның биологиялық материалы мен қоршаған орта объектілерін, оның ішінде микроскопиялық, мәдени, биохимиялық, иммунологиялық (серологиялық қоса алғанда), молекулярлық-биологиялық және физикалық-химиялық (масс-спектрометриялық қоса алғанда) технологияларды қоса алғанда, адамның тіршілік ету ортасын микробиологиялық (бактериологиялық, вирусологиялық, микологиялық және паразитологиялық) зерттеулердің әдіснамасы мен әдістері.

7. Правил и способов получения, транспортировки и хранения биологического материала человека и объектов окружающей среды, в том числе среды обитания человека, особенностей подготовки проб для микробиологических исследований (бактериологических, вирусологических, микологических и паразитологических), включая микроскопические, культуральные, биохимические, иммунологические (включая серологические), молекулярно-биологические и физико-химические (включая масс-спектрометрические) технологии.
8. Характеристик современного лабораторного оборудования, принципов работы и правил эксплуатации медицинских изделий для диагностики in vitro.
9. Общей частной медицинской микробиологии.
10. Лекарственных средств для лечения заболеваний микробной этиологии, механизмов их действия и развития резистентности к ним.
11. Определения чувствительности и механизмов резистентности микроорганизмов к антимикробным препаратам фенотипическими и молекулярно-биологическими методами.
12. Правил проведения микробиологических исследований (бактериологических, вирусологических, микологических и паразитологических) лекарственных средств, биомедицинских клеточных продуктов и медицинских изделий.
13. Правил проведения микробиологических исследований (бактериологических, вирусологических, микологических и паразитологических) объектов окружающей среды, в том числе среды обитания человека, пищевой продукции, санитарно-эпидемиологических исследований ИСМП.
14. Основ дезинфекции объектов внутри- и внебольничной среды и деконтаминации объектов окружающей среды, в том числе среды обитания человека, обеззараживания и утилизации отходов, текущей и заключительной дезинфекции в микробиологической лаборатории.
15. Методов и принципов дезинфекции и стерилизации.
16. Эпидемиологических аспектов инфекционных и паразитарных заболеваний.
17. Основных характеристик средств индивидуальной защиты, применяемых в микробиологической лаборатории.
18. Биологических рисков, связанных с ПБА I-IV групп патогенности (опасности).
19. Внутрилабораторного и внешнего контроля качества микробиологических исследований (бактериологических, вирусологических, микологических и паразитологических), использования его результатов в повседневной работе.
20. Интерпретации результатов микробиологических исследований (бактериологических, вирусологических, микологических и паразитологических) с учетом их клинической и санитарно-эпидемиологической значимости.
21. Нормативно-правовых актов по соблюдению санитарных правил и требований биобезопасности и охраны труда в лабораториях, классов опасности микроорганизмов и соответствующих уровней защиты.

7. Адамның биологиялық материалын және қоршаған орта объектілерін, оның ішінде адамның тіршілік ету ортасын алу, тасымалдау және сақтау қағидалары мен тәсілдерін, микроскопиялық, мәдени, биохимиялық, иммунологиялық (серологиялық қоса алғанда), молекулярлық-биологиялық және физикалық-химиялық (массаны қоса алғанда) қоса алғанда, микробиологиялық зерттеулер (бактериологиялық, вирусологиялық, микологиялық және паразитологиялық) үшін сынамалар дайындау ерекшеліктерін спектрометриялық) технологиялар.
8. Қазіргі заманғы зертханалық жабдықтардың сипаттамаларын, in vitro диагностикасына арналған медициналық бұйымдардың жұмыс істеу қағидаттары мен пайдалану ережелері.
9. Жалпы жеке медициналық микробиология.
10. Микробтық этиология ауруларын емдеуге арналған дәрілік заттарды, олардың әсер ету механизмдерін және оларға төзімділікті дамыту.
11. Микроорганизмдердің микробқа қарсы препараттарға сезімталдығы мен резистенттілік механизмдерін фенотиптік және молекулярлық-биологиялық әдістермен анықтау.
12. Дәрілік заттарға, биомедициналық жасушалық өнімдер мен медициналық бұйымдарға микробиологиялық (бактериологиялық, вирусологиялық, микологиялық және паразитологиялық) зерттеулер жүргізу қағидалары.
13. Қоршаған орта объектілеріне, оның ішінде адамның тіршілік ету ортасына, тамақ өнімдеріне микробиологиялық (бактериологиялық, вирусологиялық, микологиялық және паразитологиялық) зерттеулер, МККБИжағдайында санитариялық-эпидемиологиялық зерттеулер жүргізу қағидалары.
14. Ішкі және ауруханадан тыс орта объектілерін дезинфекциялау және қоршаған орта объектілерін, оның ішінде адамның тіршілік ету ортасын қауіпсіз ету, қалдықтарды залалсыздандыру және жою, микробиологиялық зертханада ағымдағы және қорытынды дезинфекциялау негіздерін, дезинфекциялау мен стерильдеудің 15 әдісі мен қағидаттары.
16. Инфекциялық және паразиттік аурулардың эпидемиологиялық аспектілері.
17. Микробиологиялық зертханада қолданылатын жеке қорғану құралдарының негізгі сипаттамалары.
18. Патогендігі (қауіптілігі) I-IV топтарының ПБА-мен байланысты биологиялық қауіптері.
19. Микробиологиялық зерттеулердің (бактериологиялық, вирусологиялық, микологиялық және паразитологиялық) сапасын зертханаішілік және сыртқы бақылау, оның нәтижелерін күнделікті жұмыста пайдалану ережелері.
20. Клиникалық және санитариялық-эпидемиологиялық маңыздылығын ескере отырып, микробиологиялық зерттеулердің (бактериологиялық, вирусологиялық, микологиялық және паразитологиялық) нәтижелеріне түсіндірме жүргізу талаптары.
21. Зертханалардағы санитариялық ережелер мен биологиялық қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарын сақтау жөніндегі нормативтік-құқықтық актілерді, микроорганизмдердің қауіптілік сыныптарын және тиісті қорғау деңгейлері.

22. Нормативно-правовых актов по порядку утилизации биологических отходов и правила работы с материалами, содержащими патогенные микроорганизмы (включая BSL-2/BSL-3).
23. Внутреннего и внешнего контроля качества лабораторных исследований, принципов валидации и верификации диагностических методик.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Организация работы микробиологической лаборатории.
Умения:
1. Планировать, организовывать и контролировать деятельность микробиологической лаборатории; управлять качеством проведения микробиологических исследований.
2. Управлять медико-биологическими рисками микробиологической лаборатории и организовывать обеспечение биологической безопасности.
3. Организовывать и проводить микробиологические исследования при чрезвычайных ситуациях, террористических актах и военных конфликтах.
Знания:
1. Планирования перспективного развития материально-технического оснащения микробиологических лабораторий.
2. Разработки рекомендаций по объему микробиологических исследований.
3. Диагностики, профилактики и лечения инфекционных заболеваний.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение и контроль качества лабораторных исследований.
Навык 1:
Обеспечение и контроль качества лабораторных исследований.
Умения:
1. Оценивать аналитическую надежность методов исследования.
2. Организовывать и проводить внутрилабораторный контроль качества.
3. Проводить валидацию и (или) верификацию аналитической системы; проводить калибровку аналитической системы и обеспечивать метрологическую прослеживаемость измерений.
4. Проводить расчет неопределенности измерений; проводить оценку прецизионности и воспроизводимости результатов измерений.
5. Организовывать, проводить и оценивать внешнюю оценку качества, включая межлабораторные сравнительные испытания клинических лабораторных исследований.
Знания:
1. Национальных и международных нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность лабораторной и санитарно-эпидемиологической службы.
2. Норм и стандартов (ISO 9001, ISO 15189, ISO 17025, ISO 17043, национальных стандартов аккредитации МЗ РК).
3. Управления системой менеджмента качества медицинской лаборатории.
4. Требований биобезопасности при работе с биоматериалом.
5. Требований нормативно-правовых актов, методических рекомендаций и методических указаний, стандартов клинических протоколов (клинических руководств).
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Проводит корректирующие и предупреждающие мероприятия по устранению нарушений в контроле качества лабораторных исследований.
Умения:

22. Биологиялық қалдықтарды жою тәртібі жөніндегі нормативтік-құқықтық актілер және құрамында патогенді микроорганизмдер (BSL-2/BSL-3 қоса алғанда) бар материалдармен жұмыс істеу қағидалары.
23. Зертханалық зерттеулер сапасын ішкі және сыртқы бақылау, диагностикалық әдістемелерді валидациялау және верификациялау қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Микробиологиялық зертхананың жұмысын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Микробиологиялық зертхананың қызметін жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау; микробиологиялық зерттеулер жүргізу сапасын басқару.
2. Микробиологиялық зертхананың медициналық-биологиялық қауіп-қатерін басқару және биологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
3. Төтенше жағдайлар, террористік актілер және әскери қақтығыстар кезінде микробиологиялық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу.
Білімдер:
1. Микробиологиялық зертханаларды материалдық-техникалық жарақтандырудың перспективалық дамуын жоспарлау.
2. Микробиологиялық зерттеулердің көлемі бойынша ұсынымдар әзірлеу.
3. Жұқпалы ауруларды диагностикалау, алдын алу және емдеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Зертханалық зерттеулердің сапасын қамтамасыз ету және бақылау
Дағды 1:
Зертханалық зерттеулердің сапасын қамтамасыз ету және бақылау
Машықтар:
1. Зерттеу әдістерінің аналитикалық сенімділігін бағалау.
2. Зертханаішілік сапаны бақылауды ұйымдастыру және жүргізу.
3. Талдау жүйесін валидациялауды және (немесе) верификациялауды жүргізу; аналитикалық жүйені калибрлеуді және өлшеулердің метрологиялық қадағалануын жүргізу.
4. Есептеуді жүргізу өлшеудің белгісіздігі; өлшеу нәтижелерінің дәлдігі мен қайталануын бағалауды жүргізу.
5. Клиникалық зертханалық зерттеулердің зертханааралық салыстырмалы сынақтарын қоса алғанда, сапаны сыртқы бағалауды ұйымдастыру, жүргізу және бағалау.
Білімдер:
1. Зертханалық және санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің қызметін реттейтін ұлттық және халықаралық нормативтік-құқықтық актілері.
2. Нормалар мен стандарттар (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, ҚР ДСМ аккредиттеудің ұлттық стандарттары).
3. Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесін басқару.
4. Биоматериалмен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптары.
5. НҚА талаптары, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқаулар, клиникалық хаттамалар стандарттары (клиникалық нұсқаулықтар).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Зертханалық зерттеулердің сапасын бақылаудағы бұзушылықтарды жою бойынша түзету және алдын алу шараларын жүргізеді
Машықтар:

1. Выявлять несоответствия и нарушения в системе качества лабораторных исследований; осуществлять предупреждающие действия для исключения повторных нарушений.
2. Проверять правильность регистрации, обработки и хранения результатов исследований; анализировать данные журналов контроля качества, оборудования и документации.
3. Использовать методы статистического анализа при оценке стабильности и точности результатов.
4. Разрабатывать и внедрять корректирующие мероприятия; формулировать конкретные действия по устранению причин выявленных несоответствий.
5. Вести полный цикл документации по корректирующим и предупреждающим действиям; контролировать сроки исполнения и полноту реализации запланированных мероприятий; оценивать эффективность принятых мер по устранению и предупреждению нарушений.
6. Консультировать сотрудников по вопросам качества и требованиям стандартов; обеспечивать готовность лаборатории к внутренним и внешним аудитам; представлять отчеты и объяснения по выявленным отклонениям контролирующим органам и руководству.
Знания:
1. Основ системы менеджмента качества в лаборатории.
2. Видов и уровней контроля качества лабораторных исследований.
3. Типов несоответствий (критические, значимые, незначительные) и причин нарушений (методические, технические, организационные, человеческий фактор).
4. Корректирующих и предупреждающих действий, алгоритма действий при обнаружении несоответствий - от фиксации до контроля выполнения мер.
5. Документационного сопровождения контроля качества.
6. Обучения сотрудников по устранению и предупреждению нарушений, проведения инструктажей, внутренних тренингов и тестирования знаний.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Непрерывное профессиональное развитие.
Навык 1:
Участие в исследованиях и научных проектах.
Умения:
1. Формулировать исследовательские вопросы, разрабатывать гипотезы, собирать и анализировать данные, проводить статистический анализ и извлекать выводы из результатов исследования.
2. Соблюдать принципы справедливости, информированного согласия, конфиденциальности и защиты прав и благополучия пациентов, участвующих в исследованиях.
3. Проводить поиск и анализ научной литературы, давать критическую оценку исследовательских данных; владеть навыками проектирования исследований, включая выбор плана и дизайна исследования, выбор методологии, определение критериев включения и исключения, разработку протокола и схемы сбора данных.
Знания:
1. Основ научного метода и научного исследования.
2. Этических принципов, регуляторных норм и процедур, связанных с исследованиями на людях.

1. Зертханалық зерттеулердің сапа жүйесіндегі сәйкессіздіктер мен бұзушылықтарды анықтау; қайталама бұзушылықтарды болдырмау үшін ескерту әрекеттерін жүзеге асыру.
2. Зерттеу нәтижелерін тіркеудің, өңдеудің және сақтаудың дұрыстығын тексеру, сапаны бақылау журналдарының, жабдықтар мен құжаттаманың деректерін талдау.
3. Нәтижелердің тұрақтылығы мен дәлдігін бағалау кезінде статистикалық талдау әдістерін қолдану.
4. Түзету шараларын әзірлеу және енгізу, анықталған сәйкессіздіктердің себептерін жою бойынша нақты әрекеттерді тұжырымдау.
5. Түзету және алдын алу іс-әрекеттері бойынша құжаттаманың толық циклін жүргізу, жоспарланған іс-шаралардың орындалу мерзімдері мен толықтығын бақылау, бұзушылықтарды жою және алдын алу бойынша қабылданған шаралардың тиімділігін бағалау.
6. Қызметкерлерге сапа мәселелері мен стандарттардың талаптары бойынша кеңес беру, зертхананың ішкі және сыртқы аудиттерге дайындығын қамтамасыз ету; бақылаушы органдар мен басшылыққа анықталған ауытқулар бойынша есептер мен түсініктемелер беру.
Білімдер:
1. Зертханадағы сапа менеджменті жүйесінің негіздері.
2. Зертханалық зерттеулердің сапасын бақылау түрлері мен деңгейлері.
3. Сәйкессіздіктердің түрлері: сыни, мағыналы, шамалы. Бұзушылықтардың себептері: әдістемелік, техникалық, ұйымдастырушылық, адами фактор.
4. Түзету және ескерту әрекеттері, сәйкессіздіктер анықталған кездегі әрекеттер алгоритмі: бекітуден бастап шаралардың орындалуын бақылауға дейін.
5. Сапаны бақылауды құжаттамалық сүйемелдеу.
6. Қызметкерлерді бұзушылықтарды жою және алдын алу бойынша оқыту, нұсқамалар, ішкі тренингтер, білімді тестілеу өткізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Үздіксіз кәсіби даму
Дағды 1:
Зерттеулер мен ғылыми жобаларға қатысу
Машықтар:
1. Зерттеу сұрақтарын тұжырымдау, гипотезаларды әзірлеу, деректерді жинау және талдау, статистикалық талдау жүргізу және зерттеу нәтижелерінен қорытынды шығару.
2. Зерттеуге қатысатын пациенттердің әділдік, ақпараттандырылған келісім, құпиялылық және құқықтары мен әл-ауқатын қорғау қағидаттарын сақтау.
3. Зерттеу деректеріне сыни баға бере отырып, әдебиеттерді іздеу және талдау жүргізу; зерттеу жоспары мен дизайнын, әдіснаманы таңдауды, қосу және алып тастау критерийлерін анықтауды, хаттаманы және деректерді жинау схемасын әзірлеуді қоса алғанда, зерттеуді жобалау дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Ғылыми әдіс және ғылыми зерттеу негіздері.
2. Адам зерттеулерімен байланысты этикалық қағидалар, реттеуші нормалар мен рәсімдері.

2. Брать пробы почвы, воды, смывов с рук, предметов обихода, овощей, зелени для санитарно-паразитологических исследований; проводить санитарно-паразитологическое исследование объектов окружающей среды.
3. Регистрировать и ведение учета случаев паразитарных заболеваний; интерпретировать и анализировать результаты паразитологических и/или санитарно-паразитологических исследований.
Знания:
1. Основ микроскопической и иммунологической диагностики паразитарных болезней.
2. Морфологии и биологии паразитов и переносчиков, лабораторной диагностики, эпидемиологии, профилактики и борьбы с важнейшими паразитарными и трансмиссивными непаразитарными болезнями.
3. Этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений, диагностики распространенных гельминтозов.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Осуществление мероприятий по диагностике кровяных протозоозов и филяриидозов.
Навык 1:
Организация и проведение санитарно-паразитологического и/или паразитологического исследование на выявление кровяных протозоозов и филяриидозов.
Умения:
1. Проводить паразитологическое исследование крови, выявлять и дифференцировать виды малярийных плазмодиев и других возбудителей кровяных протозоозов, выявлять и дифференцировать микрофилярии.
2. Взять пробы почвы, воды, смывов с рук, предметов обихода, овощей, зелени для санитарно-паразитологических исследований; проводить санитарно-паразитологическое исследование объектов окружающей среды; регистрировать, вести учет случаев паразитарных заболеваний.
3. Интерпретировать и анализировать результаты паразитологических и/или санитарно-паразитологических исследований; работать с информационными системами (медицинскими, лабораторными) и интерне-ресурсами.
Знания:
1. Основ микроскопической и иммунологической диагностики паразитарных болезней.
2. Морфологии и биологии паразитов и переносчиков, лабораторной диагностики, эпидемиологии, профилактики и борьбы с важнейшими паразитарными и трансмиссивными непаразитарными болезнями.
3. Этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений, диагностики распространенных гельминтозов.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Соблюдение правил и порядка диагностических услуг.
Умения:
1. Организовать рабочее место для проведения лабораторных исследований в соответствии с требованиями по охране труда, санитарно-эпидемическими требованиями и правилами по биобезопасности и биологической защите.
2. Организовать и провести подготовку объекта диагностики.
3. Организовать сбор, обращение, транспортировку, хранение и утилизацию биологических материалов и подтверждающих материалов исследования; работать на лабораторном оборудовании в соответствии с правилами эксплуатации.

2. Санитариялық-паразитологиялық зерттеулер үшін топырақ, су, қолдан жуылатын заттар, тұрмыстық заттар, көкөністер, шөптер сынамаларын алу; қоршаған орта объектілеріне санитариялық-паразитологиялық зерттеу жүргізу.
3. Паразиттік аурулар жағдайларын тіркеу, есепке алуды жүргізу; паразитологиялық және/немесе санитариялық-паразитологиялық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру және талдау.
Білімдер:
1. Паразиттік аурулардың микроскопиялық және иммунологиялық диагностикасының негіздері.
2. Паразиттер мен векторлардың морфологиясы мен биологиясы, зертханалық диагностика, эпидемиология, аса маңызды паразиттік және векторлық паразиттік емес аурулардың алдын алу және олармен күресу.
3. Этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникалық көріністері, жалпы гельминтоздардың диагностикасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Қан протозооздары мен филяридоздарды диагностикалау бойынша іс-шараларды жүзеге асыру
Дағды 1:
Қан протозооздары мен филяридоздарды анықтауға арналған санитариялық-паразитологиялық және/немесе паразитологиялық зерттеуді ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:
1. Қанға паразитологиялық зерттеу жүргізу, безгек плазмодияларының түрлерін және қан протозооздарының басқа қоздырғыштарын анықтау және саралау, микрофиларияларды анықтау және саралау.
2. Санитариялық-паразитологиялық зерттеулер үшін топырақ, су, қол жуу, тұрмыстық заттар, көкөністер, шөптер сынамаларын алу; қоршаған орта объектілеріне санитариялық-паразитологиялық зерттеу жүргізу; паразиттік аурулар жағдайларын тіркеу, есепке алуды жүргізу.
3. Паразитологиялық және/немесе санитариялық-паразитологиялық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру және талдау; цифрлық жүйелермен (медициналық, зертханалық) және интернет-ресурстармен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Паразиттік аурулардың микроскопиялық және иммунологиялық диагностикасының негіздері.
2. Паразиттер мен векторлардың морфологиясы мен биологиясы, зертханалық диагностика, эпидемиология, аса маңызды паразиттік және векторлық паразиттік емес аурулардың алдын алу және олармен күресу.
3. Этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникалық көріністері, жалпы гельминтоздардың диагностикасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Диагностикалық қызметтердің ережелері мен тәртібін сақтау
Машықтар:
1. Еңбекті қорғау жөніндегі талаптарға, санитариялық-эпидемиялық талаптарға және биоқауіпсіздік және биологиялық қорғау жөніндегі қағидаларға сәйкес зертханалық зерттеулер жүргізу үшін жұмыс орнын ұйымдастыру.
2. Диагностика объектісін дайындауды ұйымдастыру және жүргізу.
3. Биологиялық материалдарды және зерттеудің растаушы материалдарын жинауды, айналымын, тасымалдауды, сақтауды және кәдеге жаратуды ұйымдастыру; пайдалану қағидаларына сәйкес зертханалық жабдықта жұмыс істеу.

49. Карточка профессии "7.3 Врач (специалист) гигиены детей и подростков":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-001
Наименование профессии:
7.3 Врач (специалист) гигиены детей и подростков
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 3 лет по квалификации 7.2
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2269-2 - Врачи и специалисты-профессионалы санитарно-эпидемиологической службы
Основная цель деятельности:
Обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия населения РК
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разрабатывает и реализует программы по укреплению здоровья детского населения
2. Планирует и проводит санитарно-гигиенические и санитарно-эпидемиологические профилактические мероприятия в области гигиены детей и подростков
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие врачей (специалистов) гигиены детей и подростков
Трудовая функция 1:
Разрабатывает и реализует программы по укреплению здоровья детского населения
Навык 1:
Планирует и проводит мероприятия по формированию санитарно-гигиенической культуры детского населения
Умения:
1. Разрабатывать планы работы, составлять аналитические справки по вопросам гигиены детей и подростков обслуживаемой территории.
2.Осуществлять информационно-разъяснительную работу, выступать в средствах массовой информации.
3. Проводить внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг.
4. Проводить санитарно-эпидемиологическую, гигиеническую экспертизу новых химических материалов, используемых на объектах образования и воспитания.
5. Осуществляет контроль по эксплуатации аппаратуры и оборудования на объектах образования и воспитания.
Знания:
1. Условия проживания и обучения, систему водоснабжения, уровень благоустройства объектов интернатного типа.
2. Критерий оценки состояния среды обитания детей и подростков.
3. Принципов формирования здорового образа жизни детей и подростков.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Планирует и проводит санитарно-просветительную работу о правилах гигиены и профилактики заболеваний детей и подростков
Умения:

49. Кәсіптің карточкасы "7.3 Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы)":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-001
Кәсіптің атауы:
7.3 Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігері (маманы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 7.2 деңгейінде кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2269-2 - Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің дәрігерлері және кәсіби мамандар
Қызметтің негізгі мақсаты:
ҚР халқының санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Балалар денсаулығын нығайту жөніндегі бағдарламаларды әзірлейді және іске асырады.
2. Балалар мен жасөспірімдердің гигиенасы саласында санитариялық-гигиеналық және санитариялық-эпидемиологиялық профилактикалық іс-шараларды жоспарлайды және жүргізеді
Қосымша еңбек функциялары:
1. Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігерлерінің (мамандарының) үздіксіз кәсіби дамуы
Еңбек функциясы 1:
Балалар денсаулығын нығайту жөніндегі бағдарламаларды әзірлейді және іске асырады.
Дағды 1:
Балалар санитариялық-гигиеналық мәдениетін қалыптастыру бойынша іс-шараларды жоспарлайды және өткізеді
Машықтар:
1. Жұмыс жоспарларын әзірлеу, қызмет көрсетілетін аумақтағы балалар мен жасөспірімдердің гигиенасы мәселелері бойынша талдамалық анықтамалар жасау.
2. Ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүзеге асыру, бұқаралық ақпарат құралдарында сөз сөйлеу.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету сапасына ішкі бақылау жүргізу.
4. Білім беру және тәрбиелеу объектілерінде пайдаланылатын жаңа химиялық материалдарға санитариялық-эпидемиологиялық, гигиеналық сараптама жүргізу.
5. Білім беру және тәрбиелеу объектілерінде аппаратуралар мен жабдықтарды пайдалану бойынша бақылауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Өмір сүру және оқу жағдайлары, сумен жабдықтау жүйесі, интернат үлгісіндегі объектілерді абаттандыру деңгейі.
2. Балалар мен жасөспірімдердің тіршілік ету ортасының жай-күйін бағалау критерийі.
3. Балалар мен жасөспірімдердің салауатты өмір салтын қалыптастыру қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Балалар мен жасөспірімдер ауруларының гигиенасы мен алдын алу ережелері туралы санитариялық-ағарту жұмыстарын жоспарлайды және жүргізеді
Машықтар:

1. Участвовать в подготовке предложений по проектам программ социально-экономического развития территорий.
2.Осуществлять целевые программы по улучшению санитарно-эпидемиологического благополучия детского населения.
3. Применять современные методы анализа санитарно-эпидемиологической ситуации, выявлять основные факторы, влияющие на состояние здоровья детского населения, определять приоритетные направления по профилактике заболеваний.
4. Разработать предложения, комплекс мероприятий по снижению вредного воздействия различных факторов окружающей среды.
5.Разработать и обосновать комплекс мероприятий по сохранению и укреплению здоровья детского населения.
Знания:
1. Методику организации профилактических и противоэпидемических мероприятий в чрезвычайных ситуациях.
2. Принципы профилактических мероприятий по снижению заболеваемости, укреплению здоровья детского населения.
3. Основ анализа неинфекционных заболеваний на объектах образования и воспитания детей и подростков.
Возможность признания навыка:
требуется
Трудовая функция 2:
Планирует и проводит санитарно-гигиенические и санитарно-эпидемиологические профилактические мероприятия в области гигиены детей и подростков
Навык 1:
Проводит комплекс профилактических мер по улучшению санитарно-гигиенического состояния объектов образования и воспитания
Умения:
1. Устанавливать причинно-следственные связи воздействия факторов среды обитания, путем проведения анализа представленной информации, в целях подтверждения связи возникновения (увеличения показателей) заболеваемости с загрязненностью объектов внешней среды (продукции, воды, воздуха, почвы).
2.Разрабатывать меры профилактики по снижению неблагоприятного воздействия на организм факторов образовательной среды.
3.Осуществлять консультативную помощь смежным областям по охране среды обитания на объектах образования и воспитания.
4.Участвовать в разработке и пересмотрении нормативных требований в области гигиены детей и подростков.
5. Оценивать и анализировать санитарное благоустройство территорий, санитарное состояние объектов образования и воспитания.
Знания:
1. Факторов, оказывающих влияние на здоровье детского населения.
2. Основных закономерностей взаимодействия организма с факторами вредности и принципов гигиенического нормирования факторов среды объектах образования и воспитания.
3. Принципов проведения профессиональной ориентации и врачебно-профессиональной консультации подростков на объектах образования и воспитания.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Организация и проведение санитарно-просветительной работы в области гигиены детей и подростков
Умения:

1. Аумақтарды әлеуметтік-экономикалық дамыту бағдарламаларының жобалары бойынша ұсыныстар дайындауға қатысу.
2. Балалардың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын жақсарту жөніндегі мақсатты бағдарламаларды жүзеге асыру.
3. Санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды талдаудың заманауи әдістерін қолдану, балалар денсаулығының жай-күйіне әсер ететін негізгі факторларды анықтау, аурулардың алдын алу бойынша басым бағыттарды анықтау.
4. Қоршаған ортаның әртүрлі факторларының зиянды әсерін азайту бойынша ұсыныстар, іс-шаралар кешенін әзірлеу.
5.Балалар денсаулығын сақтау және нығайту жөніндегі іс-шаралар кешенін әзірлеу және негіздеу.
Білімдер:
1. Төтенше жағдайларда профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыру әдістемесі.
2. Сырқаттанушылықты төмендету, балалар денсаулығын нығайту жөніндегі алдын алу іс-шараларының қағидаттары.
3. Балалар мен жасөспірімдердің білім беру және тәрбиелеу объектілеріндегі жұқпалы емес ауруларды талдау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Еңбек функциясы 2:
Балалар мен жасөспірімдердің гигиенасы саласында санитариялық-гигиеналық және санитариялық-эпидемиологиялық профилактикалық іс-шараларды жоспарлайды және жүргізеді
Дағды 1:
Білім беру және тәрбиелеу объектілерінің санитариялық-гигиеналық жағдайын жақсарту бойынша алдын алу шараларының кешенін жүргізеді
Машықтар:
1. Сырқаттанушылықтың сыртқы орта (өнім, су, ауа, топырақ)объектілерінің ластануымен туындауын (көрсеткіштерін ұлғайту) байланысын растау мақсатында ұсынылған ақпаратқа талдау жүргізу арқылы тіршілік ету ортасы факторларының әсерінің себеп-салдарлық байланыстарын белгілеу.
2. Білім беру ортасы факторларының ағзаға жағымсыз әсерін төмендету бойынша алдын алу шараларын әзірлеу.
3. Білім беру және тәрбиелеу объектілерінде қоршаған ортасын қорғау бойынша сабақтас салаларға консультациялық көмек көрсетуді жүзеге асыру.
4. Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы саласындағы нормативтік талаптарды әзірлеуге және қайта қарауға қатысу.
5. Аумақтарды санитариялық абаттандыруды, білім беру және тәрбие объектілерінің санитариялық жай-күйін бағалау және талдау.
Білімдер:
1. Балалардың денсаулығына әсер ететін факторлар.
2. Организмнің зиянды факторлармен әрекеттесуінің негізгі заңдылықтары және білім беру және тәрбиелеу объектілеріндегі қоршаған орта факторларын гигиеналық реттеу қағидаттары.
3. Білім беру және тәрбиелеу объектілерінде жасөспірімдерге дәрігерлік-кәсіптік кеңес беру және кәсіптік бағдар беру қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Балалар мен жасөспірімдердің гигиенасы саласында санитариялық-ағарту жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:

1. Разрабатывать планы работы, составлять аналитические справки по вопросам гигиены детей и подростков обслуживаемой территории, осуществлять информационно-разъяснительную работу, выступать в средствах массовой информации.
2. Выдавать санитарно-эпидемиологическое заключение на основании результатов профилактического контроля и (или) санитарно-эпидемиологической экспертизы (на объекты образования и воспитания).
3. Выдавать предписания и постановления на проведение санитарно-эпидемиологической экспертизы.
4. Проводить внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг.
5. Формировать базы данных санитарно-эпидемиологического мониторинга.
Знания:
1. Ограничительных мероприятии, в том числе карантин, на обслуживаемой территории (на отдельных объектах).
2. Методологической и консультативной помощи по вопросам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия детского населения.
3. Основ проведения санитарно-просветительной работы на объектах образования и воспитания.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Непрерывное профессиональное развитие врачей (специалистов) гигиены детей и подростков
Навык 1:
Участие в исследованиях и научных проектах
Умения:
1. Формулировать исследовательские вопросы, разрабатывать гипотезы, собирать и анализировать данные, проводить статистический анализ и извлекать выводы из результатов исследования.
2. Соблюдать принципы справедливости, информированного согласия, конфиденциальности и защиты прав участвующих в исследованиях.
3. Проводить поиск и анализ литературы, критическую оценку данных
исследований.
4. Владеть навыками проектирования исследований, выбор методологии, определение критериев включения и исключения, разработку протокола и схемы сбора данных
Знания:
1. Основ научного метода и научного исследования.
2. Этических принципов регуляторных норм и процедур, связанных с исследованиями на людях.
3. Статистических методов, способов обработки данных и оценки статистической значимости результатов исследования
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Представление результатов исследований в виде научных публикаций, отчетов.
Умения:
1. Проводить сбор, анализ и интерпретацию данных исследования.
2. Проводить поиск и анализ литературы, критическую оценку данных.
3. Владеть навыками проектирования исследований, включая план и дизайн исследования.
Знания:
1. Этапов проведения научного исследования.
2. Принципов проведения научного исследования (планирование, сбор данных, анализ, интерпретация, выводы)
3. Методов визуализации и этапов представления результатов исследования, использование статистических программ.
Возможность признания навыка:
требуется
Требования к личностным компетенциям:
Гибкость мышления
Дисциплинированность
Компьютерная грамотность
Логическое мышление
Многозадачность
Самостоятельность и ответственность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.2
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог
7.3
Врач (или специалист) гигиены труда, Врач (или специалист) гигиены питания, Врач (или специалист) коммунальной гигиены, Врач (или специалист) бактериолог, Врач (или специалист) вирусолог, Врач (или специалист) микробиолог, Врач (или специалист) паразитолог, Врач (или специалист) эпидемиолог

1. Жұмыс жоспарларын әзірлеу, қызмет көрсетілетін аумақтағы балалар мен жасөспірімдердің гигиенасы мәселелері бойынша талдамалық анықтамалар жасау, ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүзеге асыру, бұқаралық ақпарат құралдарында сөз сөйлеу.
2. Профилактикалық бақылау және (немесе) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама нәтижелері негізінде (білім беру және тәрбиелеу объектілеріне) санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беру.
3. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізуге нұсқамалар мен қаулылар беру.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету сапасына ішкі бақылау жүргізу.
5. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторингтің мәліметтер қорын қалыптастыру.
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін аумақта (жекелеген объектілерде) шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин.
2. Балалардың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мәселелер бойынша әдіснамалық және консультациялық көмек көрсету.
3. Білім беру және тәрбиелеу объектілерінде санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізу негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы дәрігерлерінің (мамандарының) үздіксіз кәсіби дамуы
Дағды 1:
Зерттеулер мен ғылыми жобаларға қатысу
Машықтар:
1. Зерттеу сұрақтарын тұжырымдау, гипотезаларды әзірлеу, деректерді жинау және талдау, статистикалық талдау жүргізу және зерттеу нәтижелерінен қорытынды шығару.
2. Зерттеуге қатысушылардың әділдік, ақпараттандырылған келісім, құпиялылық және құқықтарын қорғау прициптерін сақтау.
3. Әдебиеттерді іздеу және талдау, зерттеу мәліметтерін сыни бағалау.
4. Зерттеуді жобалау дағдыларын меңгеру, әдістемені таңдау, қосу және алып тастау критерийлерін анықтау, деректерді жинау хаттамасы мен схемасын әзірлеу.
Білімдер:
1. Ғылыми әдіс және ғылыми зерттеу негіздері.
2. Адам зерттеулерімен байланысты реттеуші нормалар мен процедуралардың этикалық қағидаттары.
3. Статистикалық әдістер, деректерді өңдеу әдістері және зерттеу нәтижелерінің статистикалық маңыздылығын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Зерттеу нәтижелерін ғылыми жарияланымдар, есептер түрінде ұсыну.
Машықтар:
1. Зерттеу мәліметтерін жинау, талдау және түсіндіру.
2. Әдебиеттерді іздеу және талдау, мәліметтерді сыни бағалау.
3. Зерттеу жоспары мен дизайнын қоса алғанда, зерттеуді жобалау дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Ғылыми зерттеу жүргізу кезеңдері.
2. Ғылыми зерттеу жүргізу қағидаттары (жоспарлау, мәліметтерді жинау, талдау, интерпретация, қорытындылар)
3. Зерттеу нәтижелерін бейнелеу әдістері мен ұсыну кезеңдері, статистикалық бағдарламаларды қолдану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ойлау икемділігі
Тәртіптілік
Компьютерлік сауаттылық
Логикалық ойлау
Көп мәселелік
Дербестік және жауапкершілік
Оқу және өз бетімен үйрену қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.2
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог
7.3
Еңбек гигиенасы дәрігері (маманы), Тағам гигиенасы дәрігері (маманы), Коммуналдық гигиена дәрігері (маманы), Дәрігер (маман) бактериолог, Дәрігер (маман) вирусолог, Дәрігер (маман) микробиолог, Дәрігер (маман) паразитолог, Дәрігер (маман) эпидемиолог

50. Карточка профессии "7.3 Врач (специалист) радиационной гигиены":
Код группы:
2269-2
Код наименования занятия:
2269-2-006
Наименование профессии:
7.3 Врач (специалист) радиационной гигиены
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 3 лет по квалификации 7.2
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации не реже 1 раза в 5 лет
Другие возможные наименования профессии:
2213-3-002 - Врач-радиолог
2131-1-001 - Биолог
2113 - Химики
Основная цель деятельности:
Обеспечение радиационной безопасности персонала, населения и окружающей среды.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Деятельность по обеспечению радиационной безопасности персонала, населения и окружающей среды
2. Деятельность по оценке радиационных рисков и разработке мер по радиационной защите населения и персонала работающих с источниками ионизирующих излучений.
Дополнительные трудовые функции:
1. Организационно-методическое сопровождение деятельности подразделений санитарно-эпидемиологической службы.
Трудовая функция 1:
Деятельность по обеспечению радиационной безопасности персонала, населения и окружающей среды
Навык 1:
Государственный санитарно-эпидемиологический контроль и надзор в области радиационной гигиены.
Умения:
1. Проводить санитарное обследование объектов с использованием основных нормативно-правовых актов в области радиационной безопасности населения и охраны окружающей среды от радиоактивного загрязнения.
2. Формулировать предложения и предписания по ликвидации нарушений санитарного законодательства в области радиационной гигиены.
3. Осуществлять контроль выполнения предложений и предписаний по обеспечению радиационной безопасности персонала, населения и окружающей среды.
4. Осуществлять консультативную помощь при гигиенической экспертизе проектов объектов с источниками ионизирующих излучений.
5. Участвовать в работе по аттестации рабочих мест с использованием источников ионизирующих излучений.
6. Вести учетно-отчетную документацию, предусмотренную в организациях здравоохранения.
Знания:
1. Основных источников ионизирующего излучения.
2. Особенностей действия ионизирующего излучения при работе с закрытыми и открытыми источниками ионизирующего излучения, принципов гигиенического нормирования воздействия ионизирующего излучения на население.
3. Гигиенических требований к условиям работы с открытыми и закрытыми источниками ионизирующих излучений.

50. Кәсіптің карточкасы "7.3 Радиациялық гигиена дәрігері (маманы)":
Топтың коды:
2269-2
Қызмет атауының коды:
2269-2-006
Кәсіптің атауы:
7.3 Радиациялық гигиена дәрігері (маманы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі 7.2 деңгейінде кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
5 жылда кемінде 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2213-3-002 - Дәрігер-радиолог
2131-1-001 - Биолог
2113 - Химиктер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жұмысшылардың, халықтың және қоршаған ортаның радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жұмысшылардың, халықтың және қоршаған ортаның радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызмет.
2. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру-әдістемелік шараларды іске асыру.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру-әдістемелік сүйемелдеу.
Еңбек функциясы 1:
Жұмысшылардың, халықтың және қоршаған ортаның радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызмет.
Дағды 1:
Радиациялық гигиена саласындағы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау.
Машықтар:
1. Халықтың радиациялық қауіпсіздігі және қоршаған ортаны радиоактивті ластанудан қорғау саласындағы негізгі нормативтік-құқықтық актілерді пайдалана отырып, объектілерге санитариялық тексеру жүргізу.
2. Радиациялық гигиена саласындағы санитариялық заңнаманы бұзушылықтарды жою бойынша ұсыныстар мен нұсқамалар тұжырымдау.
3. Қызметкердің, халықтың және қоршаған ортаның радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі ұсыныстар мен нұсқамалардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
4. Иондаушы сәулелену көздері бар объектілердің жобаларын гигиеналық сараптау кезінде консультациялық көмекті жүзеге асыру.
5. Иондаушы сәулелену көздерін пайдалана отырып, жұмыс орындарын аттестаттау жөніндегі жұмысқа қатысу.
6. Денсаулық сақтау ұйымдарында көзделген есепке алу-есеп беру құжаттарын жүргізу.
Білімдер:
1. Иондаушы сәулеленудің негізгі көздері.
2. Иондаушы сәулеленудің жабық және ашық көздерімен жұмыс істеу кезіндегі иондаушы сәулеленудің әсер ету ерекшеліктері; халыққа иондаушы сәулеленудің әсерін гигиеналық нормалау қағидаттары.
3. Иондаушы сәулеленудің ашық және жабық көздерімен жұмыс істеу жағдайларына қойылатын гигиеналық талаптар.

4. Основных нормативно-правовых актов в области радиационной безопасности населения и охраны окружающей среды от радиоактивного загрязнения.
5. Учетно-отчетной документации, предусмотренной в организациях здравоохранения.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Осуществление радиационно-дозиметрического контроля
Умения:
1. Использовать методы обнаружения и регистрации ионизирующих излучений.
2. Владеть методами группового и индивидуального дозиметрического контроля.
3. Использовать методы измерения уровня радиационного загрязнения поверхностей и определения радиоактивности пищевых продуктов, воды и воздуха.
Знания:
1. Методов обнаружения и регистрации ионизирующих излучений.
2. Методов группового и индивидуального дозиметрического контроля.
3. Методов измерения уровня радиационного загрязнения поверхностей и определения радиоактивности пищевых продуктов, воды и воздуха.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 3:
Анализ радиационной обстановки и оценка радиационного риска.
Умения:
1. Применять современные методы анализа для оценки радиационной обстановки и степени радиационной безопасности персонала, населения и окружающей среды.
2. Оценивать радиационный риск населения от природных и техногенных источников ионизирующих излучений.
3. Проводить анализ состояния здоровья населения в связи с влиянием радиационного фактора.
4. Определять приоритетные направления по профилактике заболеваний среди населения.
5. Разрабатывать научно обоснованные рекомендации по обеспечению радиационной безопасности персонала, населения и охране окружающей среды, контролировать их реализацию.
6. Оценивать эффективность мероприятий по обеспечению радиационной безопасности персонала, населения и охране окружающей среды.
7. Участвовать в расследовании радиационных и ядерных аварий.
8. Предлагать мероприятия по ликвидации последствий радиационных и ядерных аварий.
9. Формировать отчеты, доклады и информационные сообщения по вопросам радиационной безопасности персонала, населения и окружающей среды.
10. Принимать управленческие решения по результатам санитарно-эпидемиологического мониторинга, в том числе в случае нарушений законодательства Республики Казахстан в области обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
11. Составлять сводки, доклады, рекомендации, научные прогнозы, диаграммы и таблицы, характеризующие динамику, направленность и интенсивность изменений санитарно-эпидемиологического состояния объектов и территорий.
Знания:
1. Принципов санитарно-гигиенического нормирования в области радиационной гигиены и приемлемых уровней риска для категорий облучаемых лиц.

4. Халықтың радиациялық қауіпсіздігі және қоршаған ортаны радиоактивті ластанудан қорғау саласындағы негізгі нормативтік-құқықтық актілер.
5. Денсаулық сақтау ұйымдарында көзделген есепке алу- есеп беру құжаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Радиациялық-дозиметриялық бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Иондаушы сәулеленуді анықтау және тіркеу әдістерін қолданыңыз.
2. Топтық және жеке дозиметриялық бақылау әдістерін меңгеру.
3. Беттердің радиациялық ластану деңгейін өлшеу және тамақ, су және ауаның радиоактивтілігін анықтау әдістерін қолданыңыз.
Білімдер:
1. Иондаушы сәулеленуді анықтау және тіркеу әдістері.
2. Топтық және жеке дозиметриялық бақылау әдістері.
3. Беткейлердің радиациялық ластану деңгейін өлшеу, тағам өнімдерінің, су мен ауаның радиоактивтілігін анықтау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 3:
Радиациялық жағдайды талдау және радиациялық қауіпті бағалау.
Машықтар:
1. Радиациялық жағдайды және персоналдың, халықтың және қоршаған ортаның радиациялық қауіпсіздік дәрежесін бағалау үшін талдаудың заманауи әдістерін қолдану.
2. Иондаушы сәулеленудің табиғи және техногендік көздерінен халықтың радиациялық қауіп-қатерін бағалау.
3. Радиациялық фактордың әсеріне байланысты халықтың денсаулық жағдайына талдау жүргізу.
4. Халық арасында аурулардың алдын алу бойынша басым бағыттарды айқындау.
5. Жұмысшылардың, халықтың радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету және қоршаған ортаны қорғау жөнінде ғылыми негізделген ұсынымдар әзірлеу, олардың іске асырылуын бақылау.
6. Жұмысшылардың, халықтың радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бағалау.
7. Радиациялық және ядролық аварияларды тергеуге қатысу.
8. Радиациялық және ядролық авариялардың салдарын жою жөніндегі іс-шараларды ұсыну.
9. Жұмысшылардың, халықтың және қоршаған ортаның радиациялық қауіпсіздігі мәселелері бойынша есептер, баяндамалар, ақпараттық хабарламалар қалыптастыру.
10. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг нәтижелері бойынша, оның ішінде Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету саласындағы заңнамасы бұзылған жағдайда басқарушылық шешімдер қабылдау.
11. Объектілер мен аумақтардың санитариялық-эпидемиологиялық жағдайының өзгерістерінің даму динамикасын, бағытын және қарқындылығын сипаттайтын қорытындылар, баяндамалар, ұсынымдар, ғылыми болжамдар, диаграммалар, кестелер жасау.
Білімдер:
1. Радиациялық гигиена саласындағы санитариялық-гигиеналық нормалау қағидаттары және сәулеленетін адамдардың санаттары үшін қолайлы қауіп деңгейлері.

4. Организовать и проводить санитарно-противоэпидемические мероприятия в очаге радиационных аварий.
5. Предлагать мероприятия по ликвидации последствий радиационных и ядерных аварий.
6. Формировать отчеты, доклады и информационные сообщения по вопросам радиационной безопасности персонала, населения и окружающей среды.
Знания:
1. Особенностей взаимодействия ионизирующего излучения с веществом и биологическими объектами.
2. Принципов защиты при работе с закрытыми и открытыми источниками ионизирующего излучения.
3. Законодательства и нормативных документов, регулирующих радиационную безопасность в Республике Казахстан.
4. Базовые знания в области анализа данных, умение пользоваться специализированным программным обеспечением, таким как SPSS, Statistica.
5. Классификации и причин радиационных и ядерных аварий, а также мероприятий по их ликвидации.
Возможность признания навыка:
требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Организационно-методическое сопровождение деятельности подразделений санитарно-эпидемиологической службы.
Навык 1:
Осуществление лицензирования отдельных видов деятельности, представляющих потенциальную опасность
Умения:
1. Принимать и регистрировать заявления о выдаче лицензии (переоформлении лицензии) и устанавливать соответствие предмета заявления полномочиям органов государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
2. Формировать и направлять межведомственные запросы для получения сведений, необходимых для выдачи (переоформления) лицензии.
3. Проверять полноту и достоверность представленных сведений и осуществлять лицензионный контроль.
4. Готовить проект лицензии либо проект уведомления об отказе в выдаче лицензии (переоформлении лицензии).
5. Оформлять решения о выдаче лицензии (переоформлении лицензии) либо об отказе в выдаче лицензии (переоформлении лицензии) в виде приказа.
Знания:
1. Законодательства Республики Казахстан в сфере здравоохранения, технического регулирования и обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Особенностей лицензирования отдельных видов деятельности, представляющих потенциальную опасность для человека.
3. Основ радиационной безопасности.
Возможность признания навыка:
требуется
Навык 2:
Организация деятельности по обеспечению радиационной безопасности персонала, населения и окружающей среды.
Умения:
1. Планировать и организовывать деятельность подразделений санитарно-эпидемиологической службы, направленную на обеспечение радиационной безопасности персонала, населения и окружающей среды.
2. Руководить работой подчиненного медицинского персонала (при его наличии) и содействовать выполнению им своих должностных обязанностей.
3. Оказывать консультативную и методическую помощь специалистам других подразделений по вопросам своей специализации.

4. Радиациялық авариялар ошағында санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу.
5. Радиациялық және ядролық авариялардың салдарын жою жөніндегі іс-шараларды ұсыну.
6. Персоналдың, халықтың және қоршаған ортаның радиациялық қауіпсіздігі мәселелері бойынша есептер, баяндамалар және ақпараттық хабарламалар қалыптастыру.
Білімдер:
1. Иондаушы сәулеленудің затпен және биологиялық объектілермен өзара әрекеттесу ерекшеліктері.
2. Иондаушы сәуленің жабық және ашық көздерімен жұмыс істеу кезінде қорғау қағидаттары.
3. Қазақстан Республикасындағы радиациялық қауіпсіздікті реттейтін заңнамалар мен нормативтік құжаттар.
4. Деректерді талдау саласындағы негізгі білім, SPSS, Statistica сияқты мамандандырылған бағдарламалық жасақтаманы қолдана білу.
5. Радиациялық және ядролық авариялардың жіктелуі мен себептері, сондай-ақ оларды жою жөніндегі іс-шаралар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Қосымша еңбек функциясы 1:
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру-әдістемелік сүйемелдеу.
Дағды 1:
Қауіп төндіруі ықтимал қызметтің жекелеген түрлерін лицензиялауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Лицензия беру (лицензияны қайта рәсімдеу) туралы өтініштерді қабылдау және тіркеу және өтініш нысанасының мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының өкілеттіктеріне сәйкестігін белгілеу.
2. Лицензияны беру (қайта рәсімдеу) үшін қажетті мәліметтерді алу үшін ведомствоаралық сұрау салуларды қалыптастыру және жіберу.
3. Ұсынылған мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын тексеру және лицензиялық бақылауды жүзеге асыру.
4. Лицензия жобасын немесе лицензия беруден бас тарту (лицензияны қайта рәсімдеу) туралы хабарлама жобасын дайындау.
5. Бұйрық түрінде лицензия беру (лицензияны қайта рәсімдеу) немесе лицензия беруден бас тарту (лицензияны қайта рәсімдеу) туралы шешімдерді рәсімдеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау, техникалық реттеу және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету саласындағы заңнамасы.
2. Адамға қауіп төндіруі ықтимал жекелеген қызмет түрлерін лицензиялау ерекшеліктері.
3. Радиациялық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етіледі
Дағды 2:
Персоналдың, халықтың және қоршаған ортаның радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметті ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Персоналдың, халықтың және қоршаған ортаның радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған санитариялық-эпидемиологиялық қызмет бөлімшелерінің қызметін жоспарлау және ұйымдастыру.
2. Бағынысты медициналық персоналдың жұмысына басшылық жасау (ол болған жағдайда) және олардың өз лауазымдық міндеттерін орындауына жәрдемдесу.
3. Мамандану мәселелері бойынша басқа бөлімшелердің мамандарына консультациялық және әдістемелік көмек көрсету.

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
1. Наименование государственного органа:
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
2. Исполнитель:
3. "Қарағанды медицина университеті" КеАҚ, +7 (702) 849 27 27, DauletkalievaZ@qmu.kz
4. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
НАО "Карагандинский медицинский университет"
5. Руководитель проекта:
6. Даулеткалиева Ж.А.
7. E-mail: DauletkalievaZ@qmu.kz
8. Номер телефона: +7 (702) 849 27 27
9. Исполнители:
10. Калишев М.Г., +7 (705) 300 00 97, Kalishev@qmu.kz
11. Шайзадина Ф.М. , +7 (775) 612 78 11, Shayzadina@qmu.kz
12. Галаева А.И., +7 (701) 650 19 20, Galaeva.A@qmu.kz
13. Плясовская С.В., +7 (701) 965 11 16, Plyasovskaya@qmu.kz
14. Токтибаева Г.Ж., +7 (775) 752 64 67, Toktibaeva@qmu.kz
15. Ахметова С.Б., +7 (776) 500 74 34, S.Ahmetova@qmu.kz
16. Абитаев Д.С., +7 (701) 749 66 81, AbitaevD@qmu.kz
17. Жарылқасын Ж.Ж., +7 (701) 676 77 49, Zharylkassyn@qmu.kz
18. Приз В.Н, +7 (775) 657 22 62, Priz@qmu.kz
19. Талиева Г.Н., +7 (701) 431 18 97, Talieva@qmu.kz
20. Амреева К.Е., +7 (705) 418 69 03, Amreeva@qmu.kz
21. НАО "Медицинский университет Астана"
22. Исполнители:
23. Мусина А.А., +7 (701) 776 35 57, mussina.a@amu.kz
24. Cулейменова Р.К., +7 (778) 357 94 57, suleimenova.r@amu.kz
25. Кашкинбаев Е.Т., +7 (701) 708 53 73, kashkinbaev@amu.kz
26. НАО "КазНМУ им. С.Асфендиярова"
27. Исполнители:
28. Рамазанова М.А., +7 (707) 822 85 90, m_ramazanova00@mail.ru
29. НАО "Западно-Казахстанский медицинский университет имени Марата Оспанова"
30. Исполнители:
31. Уразаева С.Т., +7 (701) 465 74 64, S.urasaeva@mail.ru
32. Казахстанский медицинский университет "ВШОЗ"
33. Исполнители:
34. Рыскулова А.Р., +7 (701) 526 28 69, r.alma@bk.ru
35. "КазНУ им. Аль-Фараби"
36. Исполнители:
37. Даниярова А.Б., +7 (701) 780 12 19,
38. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям:
39. Национальный орган по профессиональным квалификациям: -
40. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": -
41. Номер версии и год выпуска: версия, г.
42. Дата ориентировочного пересмотра: 30.11.2028 г.

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
1. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
2. Орындаушы:
3. "Қарағанды медицина университеті" КеАҚ, +7 (702) 849 27 27, DauletkalievaZ@qmu.kz
4. Әзірлеуге қатысқан ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қарағанды медицина университеті" КеАҚ
5. Жоба жетекшісі:
6. Даулеткалиева Ж.А.
7. E-mail: DauletkalievaZ@qmu.kz
8. Телефон нөмірі: +7 (702) 849 27 27
9. Орындаушылар:
10. Калишев М.Г., +7 (705) 300 00 97, Kalishev@qmu.kz
11. Шайзадина Ф.М., +7 (775) 612 78 11, Shayzadina@qmu.kz
12. Галаева А.И., +7 (701) 650 19 20, Galaeva.A@qmu.kz
13. Плясовская С.В., +7 (701) 965 11 16, Plyasovskaya@qmu.kz
14. Токтибаева Г.Ж., +7 (775) 752 64 67, Toktibaeva@qmu.kz
15. Ахметова С.Б., +7 (776) 500 74 34, S.Ahmetova@qmu.kz
16. Абитаев Д.С., +7 (701) 749 66 81, AbitaevD@qmu.kz
17. Жарылқасын Ж.Ж., +7 (701) 676 77 49, Zharylkassyn@qmu.kz
18. Приз В.Н, +7 (775) 657 22 62, Priz@qmu.kz
19. Талиева Г.Н., +7 (701) 431 18 97, Talieva@qmu.kz
20. Амреева К.Е., +7 (705) 418 69 03, Amreeva@qmu.kz
21. "Астана медицина университеті" КеАҚ
22. Орындаушылар:
23. Мусина А.А., +7 (701) 776 35 57, mussina.a@amu.kz
24. Cулейменова Р.К., +7 (778) 357 94 57, suleimenova.r@amu.kz
25. Кашкинбаев Е.Т., +7 (701) 708 53 73, kashkinbaev@amu.kz
26. "С.Ж. Асфендияров атындағы ҚазҰМУ" КЕАҚ
27. Орындаушылар:
28. Рамазанова М.А., +7 (707) 822 85 90, m_ramazanova00@mail.ru
29. "Марат Оспанов атындағы Батыс Қазақстан медицина университеті" КеАҚ
30. Орындаушылар:
31. Уразаева С.Т., +7 (701) 465 74 64, S.urasaeva@mail.ru
32."ҚДСЖМ" Қазақстандық медицина университеті
33. Орындаушылар:
34. Рыскулова А.Р., +7 (701) 526 28 69, r.alma@bk.ru
35. Әл-Фараби атындағы Қазақ Ұлттық Университеті
36. Орындаушылар:
37. Даниярова А.Б., +7 (701) 780 12 19,
38. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес:
39. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: -
40. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы.
41. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа, ж.
42. Болжамды қайта қарау күні: 30.11.2028 ж.