О внесении изменений в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 15 августа 2025 года № 328 "Об утверждении реестра должностей гражданских служащих органов гражданской защиты"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 3 июня 2026 года № 211
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 15 августа 2025 года № 328 "Об утверждении реестра должностей гражданских служащих органов гражданской защиты" следующие изменения:
в Реестре должностей гражданских служащих органов гражданской защиты, утвержденном вышеуказанным приказом:
в блоке А (управленческий персонал):
строки:
"
А1
1
Руководитель ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан;
Республиканского оперативно-спасательного отряда МЧС Республики Казахстан.
1-1
Заместитель руководителя ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан;
Республиканского оперативно-спасательного отряда МЧС Республики Казахстан.
"
изложить в следующей редакции:
"
А1
1
Руководитель ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан;
Республиканской службы спасения "Барыс" МЧС Республики Казахстан.
1-1
Заместитель руководителя ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан;
Республиканской службы спасения "Барыс" МЧС Республики Казахстан.
";
строки:
"
А2
1
Руководитель филиала ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан. Главный бухгалтер, начальник финансовой службы ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан;
Академии гражданской защиты имени Малика Габдуллина МЧС Республики Казахстан;
Республиканского оперативно-спасательного отряда МЧС Республики Казахстан.
1-1
Заместитель руководителя филиала ГУ республиканского значения: Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан. Заместитель главного бухгалтера, заместитель начальника финансовой службы, руководитель отдела, руководитель медицинской части (на правах отдела), секретариата (на правах отдела) ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан;
Академии гражданской защиты имени Малика Габдуллина МЧС Республики Казахстан;
Республиканского оперативно-спасательного отряда МЧС Республики Казахстан.
Руководитель (заведующий) отделения, лаборатории (основной вид деятельности в сфере здравоохранения) Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан.
2
Руководитель отдела (отряда) ДЧС областей, городов республиканского значения и столицы.
2-1
Руководитель (заведующий) отделения (основной вид деятельности в сфере здравоохранения) филиала Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан.
Руководитель (заведующий) отдела филиала ГУ республиканского значения:
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан;
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан.
Заместитель руководителя отдела (отряда), руководитель медицинской части (на правах отдела) ДЧС областей, городов республиканского значения и столицы.
"
изложить в следующей редакции:
"
А2
1
Руководитель филиала ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан.
Главный бухгалтер, начальник финансовой службы ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан;
Академии гражданской защиты имени Малика Габдуллина МЧС Республики Казахстан;
Республиканской службы спасения "Барыс" МЧС Республики Казахстан.
1-1
Заместитель руководителя филиала ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан.
Заместитель главного бухгалтера, заместитель начальника финансовой службы, руководитель отдела, руководитель медицинской части (на правах отдела), секретариата (на правах отдела) ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан; Академии гражданской защиты имени Малика Габдуллина МЧС Республики Казахстан;
Республиканской службы спасения "Барыс" МЧС Республики Казахстан.
Руководитель (заведующий) отделения, лаборатории (основной вид деятельности в сфере здравоохранения) Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан.
2
Руководитель отдела (отряда) ДЧС столицы, областей, городов республиканского значения.
2-1
Руководитель (заведующий) отделения (основной вид деятельности в сфере здравоохранения) филиала Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан.
Руководитель (заведующий) отдела филиала ГУ республиканского значения:
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан;
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан.
Заместитель руководителя отдела (отряда), руководитель медицинской части (на правах отдела) ДЧС столицы, областей, городов республиканского значения.
";
строку:
"
А3
1
Руководитель (заведующий) отделения либо лаборатории в составе отдела (основной вид деятельности в сфере здравоохранения) Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан.
Руководитель отделения, руководитель медицинской части (на правах отделения), секретариата (на правах отделения), заместитель руководителя отдела ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан; Академии гражданской защиты имени Малика Габдуллина МЧС Республики Казахстан;
Республиканского оперативно-спасательного отряда МЧС Республики Казахстан.
"
изложить в следующей редакции:
"
А3
1
Руководитель (заведующий) отделения либо лаборатории в составе отдела (основной вид деятельности в сфере здравоохранения) Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан.
Руководитель отделения, руководитель медицинской части (на правах отделения), секретариата (на правах отделения), заместитель руководителя отдела ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан; Академии гражданской защиты имени Малика Габдуллина МЧС Республики Казахстан;
Республиканской службы спасения "Барыс" МЧС Республики Казахстан.
"
строки:
"
А3
2
Руководитель (заведующий) отделения, лаборатории, руководитель медицинской части (на правах отделения) ДЧС областей, городов республиканского значения и столицы.
Заместитель руководителя отдела, руководитель (заведующий) отделения филиала ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан.
2-1
Заведующий аптекой филиала Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан.
Главный: гидролог, инженер, инспектор, механик, спасатель, экономист, энергетик:

"Азаматтық қорғау органдарының азаматтық қызметшілер лауазымдарының тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 15 тамыздағы № 328 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2026 жылғы 3 маусымдағы № 211 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық қорғау органдарының азаматтық қызметшілер лауазымдарының тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 15 тамыздағы № 328 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
жоғарыда көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғау органдарының азаматтық қызметшілер лауазымдарының тізіліміне:
А блогында (басқарушылық персонал):
мына:
"
А1
1
Республикалық маңызы бар ММ басшысы:
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Республикалық жедел-құтқару жасағының.
1-1
Республикалық маңызы бар ММ басшысының орынбасары:
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Республикалық жедел-құтқару жасағының.
"
деген жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
А1
1
Республикалық маңызы бар ММ басшысы:
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Республикалық құтқару қызметі "Барыс"-тың.
1-1
Республикалық маңызы бар ММ басшысының орынбасары: Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Республикалық құтқару қызметі "Барыс"-тың.
";
мына:
"
А2
1
Республикалық маңызы бар ММ филиалының басшысы:
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының.
Республикалық маңызы бар ММ бас бухгалтері, қаржы қызметінің бастығы:
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Мәлік Ғабдуллин атындағы Азаматтық қорғау академиясының;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Республикалық жедел-құтқару жасағының.
1-1
Республикалық маңызы бар ММ филиалы басшысының орынбасары:
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының.
Республикалық маңызы бар ММ бас бухгалтерінің орынбасары, қаржы қызметі бастығының орынбасары, бөлім басшысы, медициналық бөлігінің (бөлім құқығындағы), хатшылықтың (бөлім құқығындағы) басшысы:
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Мәлік Ғабдуллин атындағы Азаматтық қорғау академиясының;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Республикалық жедел-құтқару жасағының.
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығы бөлімшесінің, зертханасының (денсаулық сақтау саласында қызметтің негізгі түрі) басшысы (меңгерушісі).
2
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ТЖД бөлімінің (жасақтың) басшысы.
2-1
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығы филиалы бөлімшесінің (денсаулық сақтау саласында қызметтің негізгі түрі) басшысы (меңгерушісі).
Республикалық маңызы бар ММ филиалының бөлім басшысы (меңгерушісі):
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының; Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ТЖД бөлім (жасақ) бастығының орынбасары, медициналық бөлігінің (бөлім құқығындағы) басшысы.
"
деген жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
А2
1
Республикалық маңызы бар ММ филиалының басшысы:
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының.
Республикалық маңызы бар ММ бас бухгалтері, қаржы қызметінің бастығы:
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Мәлік Ғабдуллин атындағы Азаматтық қорғау академиясының;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Республикалық құтқару қызметі "Барыс"-тың.
1-1
Республикалық маңызы бар ММ филиалы басшысының орынбасары:
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының.
Республикалық маңызы бар ММ бас бухгалтерінің орынбасары, қаржы қызметі бастығының орынбасары, бөлім басшысы, медициналық бөлігінің (бөлім құқығындағы), хатшылықтың (бөлім құқығындағы) басшысы:
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Мәлік Ғабдуллин атындағы Азаматтық қорғау академиясының;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Республикалық құтқару қызметі "Барыс"-тың.
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығы бөлімшесінің, зертханасының (денсаулық сақтау саласында қызметтің негізгі түрі) басшысы (меңгерушісі).
2
Астана, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың ТЖД бөлімінің (жасақтың) басшысы.
2-1
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығы филиалы бөлімшесінің (денсаулық сақтау саласында қызметтің негізгі түрі) басшысы (меңгерушісі).
Республикалық маңызы бар ММ филиалының бөлім басшысы (меңгерушісі):
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау.
Астана, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың ТЖД бөлім (жасақ) бастығының орынбасары, медициналық бөлігінің (бөлім құқығындағы) басшысы.
";
мына:
"
А3
1
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының бөлім құрамындағы бөлімшесінің не зертхананың (денсаулық сақтау саласында қызметтің негізгі түрі) басшысы (меңгерушісі).
Республикалық маңызы бар ММ бөлімшесінің басшысы, медициналық бөлігінің (бөлімше құқығындағы), хатшылықтың (бөлімше құқығындағы) басшысы, бөлім басшысының орынбасары:
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының; Қазақстан Республикасы ТЖМ Мәлік Ғабдуллин атындағы Азаматтық қорғау академиясының;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Республикалық жедел-құтқару жасағының.
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
А3
1
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының бөлім құрамындағы бөлімшесінің не зертхананың (денсаулық сақтау саласында қызметтің негізгі түрі) басшысы (меңгерушісі).
Республикалық маңызы бар ММ бөлімшесінің басшысы, медициналық бөлігінің (бөлімше құқығындағы), хатшылықтың (бөлімше құқығындағы) басшысы, бөлім басшысының орынбасары:
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының; Қазақстан Республикасы ТЖМ Мәлік Ғабдуллин атындағы Азаматтық қорғау академиясының;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Республикалық құтқару қызметі "Барыс"-тың.
";
мына:
"
А3
2
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ТЖД бөлімшесінің, зертханасының басшысы (меңгерушісі), медициналық бөлігінің (бөлімше құқығындағы) басшысы.
Республикалық маңызы бар ММ филиалының бөлім басшысының орынбасары, бөлімше басшысы (меңгерушісі):
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының.
2-1
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығы филиалының дәріхана меңгерушісі.
Бас: гидрологы, инженері, инспекторы, механигі, құтқарушысы, экономисі, энергетигі:

1) филиала ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан;
2) Республиканского оперативно-спасательного отряда МЧС Республики Казахстан;
3) ДЧС областей, городов республиканского значения и столицы.
"
изложить в следующей редакции:
"
А3
2
Руководитель (заведующий) отделения, лаборатории, руководитель медицинской части (на правах отделения) ДЧС столицы, областей, городов республиканского значения.
Заместитель руководителя отдела, руководитель (заведующий) отделения филиала ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан.
2-1
Заведующий аптекой филиала Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан.
Главный: гидролог, инженер, инспектор, механик, спасатель, экономист, энергетик:
1) филиала ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан;
2) Республиканской службы спасения "Барыс" МЧС Республики Казахстан;
3) ДЧС столицы, областей, городов республиканского значения.
".
2. Департаменту кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Департамент кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
7. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан генерал-лейтенант
Ч. Аринов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан

1) Республикалық маңызы бар ММ филиалының:
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының;
2) Қазақстан Республикасы ТЖМ Республикалық жедел-құтқару жасағының;
3) Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ТЖД.
"
деген жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
А3
2
Астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар ТЖД бөлімшесінің, зертханасының басшысы (меңгерушісі), медициналық бөлігінің (бөлімше құқығындағы) басшысы. Республикалық маңызы бар ММ филиалының бөлім басшысының орынбасары, бөлімше басшысы (меңгерушісі):
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының.
2-1
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығы филиалының дәріхана меңгерушісі.
Бас: гидрологы, инженері, инспекторы, механигі, құтқарушысы, экономисі, энергетигі:
1) Республикалық маңызы бар ММ филиалының:
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының;
2) Қазақстан Республикасы ТЖМ Республикалық құтқару қызметі "Барыс"-тың;
3) Астана, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың ТЖД.
".
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Кадр және тәрбие жұмысы департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу және ресми жариялау үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Кадр және тәрбие жұмысы департаментіне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі генерал-лейтенант
Ш. Әрінов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі