О внесении изменений в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 23 мая 2018 года № 63 "Об утверждении Методики оценки качества официальной статистической информации"
Приказ и.о. руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 26 июня 2026 года № 15
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 23 мая 2018 года № 63 "Об утверждении Методики оценки качества официальной статистической информации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17011) следующие изменения:
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", подпунктом 38) пункта 15 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427, а также подпунктом 24) пункта 15 Положения Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ, ПРИКАЗЫВАЮ:
Методику оценки качества официальной статистической информации, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту контроля качества данных и развития коммуникаций Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) довести настоящий приказ до структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для руководства и использования в работе.

"Ресми статистикалық ақпараттың сапасын бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2018 жылғы 23 мамырдағы № 63 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы басшысының м.а. 2026 жылғы 26 маусымдағы № 15 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ресми статистикалық ақпараттың сапасын бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2018 жылғы 23 мамырдағы № 63 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17011 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 5) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 15-тармағының 38) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағының 24) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ресми статистикалық ақпараттың сапасын бағалау әдістемесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының Деректердің сапасын бақылау және коммуникацияларды дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. руководителя Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому планированию и реформам
Республики Казахстан
Ә. Шауенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной
Защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
Приложение к приказу
И.о. руководителя Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 26 июня 2026 года № 15
Методика оценки качества официальной статистической информации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика оценки качества официальной статистической информации (далее – Методика) относится к статистической методологии, формируемой в соответствии с международными стандартами и утверждаемой в соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон), подпунктом 38) пункта 15 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427, а также подпунктом 24) пункта 15 Положения Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ.
2. Настоящая Методика разработана с учетом основополагающих принципов официальной статистики, установленных Законом и международными стандартами качества официальной статистической информации.
3. Методика устанавливает порядок оценки качества официальной статистической информации и определяет критерии и индикаторы, применяемые органами государственной статистики при ее оценке.
4. В настоящей Методике используются следующие понятия и определения:
1) ассиметрия по зеркальной статистике потоков – разница или абсолютная разница входящих и исходящих потоков между странами;

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы басшысының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы басшының м.а.
Ә. Шауенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
Министрлігі
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің Ұлттық
статистика бюросы басшының
м.а. 2026 жылғы 26 маусымдағы
№ 15 бұйрығына қосымша
Ресми статистикалық ақпараттың сапасын бағалау әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ресми статистикалық ақпараттың сапасын бағалау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) халықаралық стандарттарға сәйкес қалыптастырылатын және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабының 5) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 15-тармағының 38) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағының 24) тармақшасына сәйкес бекітілетін статистикалық әдіснамаға жатады.
2. Осы Әдістеме Заңда және ресми статистикалық ақпарат сапасының халықаралық стандарттарында белгіленген ресми статистиканың негізгі қағидаттарын ескере отырып әзірленген.
3. Әдістеме ресми статистикалық ақпараттың сапасын бағалау тәртібін белгілейді және оны бағалау кезінде мемлекеттік статистика органдары қолданатын өлшемшарттар мен индикаторларды айқындайды.
4. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ағымдардың айналы статистика бойынша ассиметриясы – елдер арасында кіріс және шығыс ағымдардың айырмашылығы немесе абсолютті айырмашылығы;

2) данные – информация в формализованном виде, пригодная для обработки;
3) сбор данных – действия, направленные на получение данных;
4) импутация – процесс замены пропущенных, некорректных или несостоятельных значений другими значениями;
5) метаданные – данные, описывающие структуру и характеристики данных;
6) ясность официальной статистической информации – критерий качества, характеризующий степень понятности, интерпретируемости и использования пользователями официальной статистической информации;
7) уникальность официальной статистической информации – критерий качества, характеризующий степень исключения дублирования данных и обеспечивающий их неповторимость, и единообразие в пределах плана статистических работ;
8) точность официальной статистической информации – критерий качества, определяющий степень соответствия полученных данных действительным значениям измеряемых показателей, а также уровень их детализации, необходимый для достоверного отражения обследуемых явлений;
9) доступность официальной статистической информации – критерий качества, характеризующий степень обеспечения пользователей возможностью свободного и равного получения официальной статистической информации в удобном формате, через официальные каналы распространения;
10) взаимосвязанность официальной статистической информации – критерий качества, характеризующий степень согласованности и непротиворечивости данных, полученных из различных источников, по разным периодам времени и направлениям наблюдения, обеспечивающих целостное и логически взаимосвязанное отражение обследуемых явлений;
11) актуальность официальной статистической информации – критерий качества, характеризующий степень соответствия данных фактическому состоянию моделируемой области на определенный момент времени, а также их соответствие текущим и потенциальным потребностям пользователей, обеспечивая своевременность формирования информации для анализа и принятия решений;
12) критерии качества официальной статистической информации – общепринятые критерии качества данных, используемые для оценки и контроля качества официальной статистической информации, такие как точность, полнота, взаимосвязанность, сопоставимость, актуальность, уникальность, достоверность, своевременность, ясность, доступность;
13) сопоставимость официальной статистической информации – критерий качества, характеризующий степень, в которой данные сопоставимы между собой во времени, по регионам, видам деятельности и другим классификационным признакам, обеспечивая возможность их согласованного анализа и интерпретации;

2) деректер – өңдеуге жарамды, ресімделген түрдегі ақпарат;
3) деректерді жинау – деректерді қалыптастыруға бағытталған іс-әрекеттер;
4) импутация – қалып кеткен, қате немесе басқа мәндермен мәні келмейтіндерді ауыстыру процесі;
5) метадеректер – деректердің құрылымы мен сипаттамаларын сипаттайтын деректер;
6) ресми статистикалық ақпараттың айқындығы – ресми статистикалық ақпаратты түсініктілігін, дұрыс түсіндірілуін және пайдаланушылардың пайдалану дәрежесін сипаттайтын сапа өлшемшарты;
7) ресми статистикалық ақпараттың бірегейлігі – деректердің қайталануын болдырмау дәрежесін және статистикалық жұмыстар жоспарының шеңберінде олардың даралығын, және біркелкілігін қамтамасыз ететін сапа өлшемшарты;
8) ресми статистикалық ақпараттың дәлдігі – алынған деректердің өлшенетін көрсеткіштердің нақты мәндеріне сәйкестік дәрежесін, сондай-ақ зерттелетін құбылыстарды анық көрсету үшін қажетті олардың нақтылану деңгейін айқындайтын сапа өлшемшарты;
9) ресми статистикалық ақпараттың қолжетімділігі – ресми тарату арналары арқылы пайдаланушыларды ақпаратты еркін әрі тең дәрежеде, ыңғайлы форматта алу мүмкіндігімен қамтамасыз ету дәрежесін сипаттайтын сапа өлшемшарты;
10) ресми статистикалық ақпараттың өзара байланыстылығы – зерттелетін құбылыстардың тұтас және логикалық өзара байланысты көрінісін қамтамасыз ететін, байқаудың әртүрлі уақыт кезеңдері мен бағыттары бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған деректердің келісімділік және қайшылықсыздық дәрежесін сипаттайтын сапа өлшемшарты;
11) ресми статистикалық ақпараттың өзектілігі – деректердің белгілі бір уақыт сәтіндегі модельденетін саланың нақты жағдайына сәйкестігін, сондай-ақ олардың талдау мен шешім қабылдау үшін ақпаратты қалыптастырудың уақтылығын қамтамасыз ете отырып, пайдаланушылардың ағымдағы және әлеуетті қажеттіліктеріне сәйкестігін сипаттайтын сапа өлшемшарты;
12) ресми статистикалық ақпарат сапасының өлшемшарттары – ресми статистикалық ақпараттың сапасын бағалау және бақылау үшін пайдаланылатын деректер сапасының жалпы қабылданған өлшемшарттары, атап айтқанда дәлдік, толықтық, өзара байланыстылық, салыстырмалылық, өзектілік, бірегейлік, дәйектілік, уақтылылық, айқындылық және қолжетімділік;
13) ресми статистикалық ақпараттың салыстырмалылығы – деректердің уақыт бойынша, өңірлер, қызмет түрлері және басқа да жіктеу белгілері бойынша өзара салыстырмалылық дәрежесін сипаттайтын, оларды келісілген талдау мен түсіндіру мүмкіндігін қамтамасыз ететін сапа өлшемшарты;

14) достоверность официальной статистической информации – критерий качества, характеризующий степень надежности и корректности данных описывающих моделируемой области, отражающих реальные свойства и закономерности обследуемых явлений;
15) полнота официальной статистической информации – критерий качества, характеризующий степень охвата данных, предусмотренных планом статистических работ, включая все объекты наблюдения, показатели, временные периоды и территориальные разрезы, необходимые для всестороннего и достоверного отражения обследуемых явлений;
16) своевременность официальной статистической информации – критерий качества, характеризующий интервал времени между появлением (публикации) официальной статистической информацией и событием или явлением, которое она описывает, а также степень временной задержки со дня публикации официальной статистической информации до запланированного дня.
Глава 2. Порядок оценки качества официальной статистической информации
5. Оценка качества официальной статистической информации проводится в соответствии с планом-графиком оценки качества официальной статистической информации (далее – План-график), утверждаемым первым руководителем ведомства уполномоченного органа в области государственной статистики (далее – ведомство уполномоченного органа), либо заменяющим его уполномоченным лицом на три календарных года в соответствии с Планом статистических работ и Графиком распространения официальной статистической информации на соответствующий период.
6. План-график формируется с учетом предложений структурных подразделений ведомства уполномоченного органа и органов государственной статистики, формирующих официальную статистическую информацию.
7. Ведомство уполномоченного органа обеспечивает формирование Плана-графика до 10 декабря и размещение на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа не позднее 20 декабря года его утверждения согласно по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике.
8. Внесение изменений в План-график вносятся по предложению структурных подразделений ведомства уполномоченного органа, а также в случаях отмены общегосударственного или ведомственного статистического наблюдения, внесение изменений в методологию или процессы сбора, обработки или распространения данных.
9. Результаты оценки качества официальной статистической информации отражаются в Отчете по качеству, который содержит информацию о степени соответствия методологии формирования официальной статистической информации критериям оценки качества официальной статистической информации с целью представления их пользователям статистической информации. Структура по заполнению Отчета по качеству приведена в приложении 2 к настоящей Методике.

14) ресми статистикалық ақпараттың анықтығы – модельденетін саланы көрсететін деректердің сенімділігі мен дұрыстық дәрежесін сипаттайтын, зерттелетін құбылыстардың нақты қасиеттері мен заңдылығын көрсететін сапа өлшемшарты;
15) ресми статистикалық ақпараттың толықтығы – зерттелетін құбылыстарды жан-жақты және анық көрсету үшін қажетті барлық байқау объектілерін, көрсеткіштерді, уақыт кезеңдерін және аумақтық бөліністерді қоса алғанда, статистикалық жұмыстар жоспарында көзделген деректердің қамту дәрежесін сипаттайтын сапа өлшемшарты;
16) ресми статистикалық ақпараттың уақтылылығы – ресми статистикалық ақпараттың пайда болуы (жариялануы) мен ол сипаттайтын оқиға немесе құбылыс арасындағы уақыт аралығын, сондай-ақ ресми статистикалық ақпараттың жарияланған күнінен жоспарланған күніне дейінгі уақыттық кідіріс дәрежесін сипаттайтын сапа өлшемшарты.
2-тарау. Ресми статистикалық ақпараттың сапасын бағалау тәртібі
5. Ресми статистикалық ақпараттың сапасын бағалау Статистикалық жұмыстар жоспарына және ресми статистикалық ақпаратты тарату кестесіне сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган ведомствосының (бұдан әрі – уәкілетті орган ведомствосы) бірінші басшысы немесе оны алмастыратын уәкілетті адам үш күнтізбелік жылға бекітетін ресми статистикалық ақпараттың сапасын бағалау жөніндегі жоспар-кестеге (бұдан әрі – Жоспар-кесте) сәйкес жүргізіледі.
6. Жоспар-кесте уәкілетті орган ведомствосының құрылымдық бөлімшелерінің және ресми статистикалық ақпаратты қалыптастыратын мемлекеттік статистика органдарының ұсыныстарын ескере отырып қалыптастырылады.
7. Уәкілетті орган ведомствосы Жоспар-кестені 10 желтоқсанға дейін және оны осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бекітілген жылдың 20 желтоқсанынан кешіктірмей уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етеді.
8. Жоспар-графикке өзгерістер уәкілетті орган ведомствосының құрылымдық бөлімшелерінің ұсынысы бойынша, сондай-ақ жалпымемлекеттік немесе ведомстволық статистикалық байқаудың күші жойылған, деректерді жинау, өңдеу немесе тарату әдіснамасына не процестеріне өзгерістер енгізілген жағдайларда енгізіледі.
9. Ресми статистикалық ақпараттың сапасын бағалау нәтижелері статистикалық ақпаратты пайдаланушыларға ұсыну мақсатында ресми статистикалық ақпаратты қалыптастыру әдіснамасының сапаны бағалау өлшемшарттарына сәйкестігі дәрежесі туралы мәліметтерді қамтитын Сапа бойынша есепте көрсетіледі. Сапа бойынша есепті толтыру құрылымы осы Әдістемеге 2-қосымшада келтірілген.

10. Структурные подразделения ведомства уполномоченного органа формируют Отчет по качеству в компоненте "Метаданные" интегрированной цифровой системы "e-Статистика" и выгружают его в электронном формате для внутреннего согласования в ведомстве уполномоченного органа посредством электронного документооборота.
Отчеты по качеству утверждаются заместителем руководителя ведомства уполномоченного органа курирующим вопросы качества данных.
11. Органы государственной статистики, формирующие официальную статистическую информацию по итогам проведения ведомственных статистических наблюдений, формируют Отчеты по качеству в электронном формате и согласовывают их посредством электронного документа оборота с ведомством уполномоченного органа, в сроки, установленные в План-графике.
12. После утверждения Отчеты по качеству размещаются в соответствующих разделах отраслей статистики на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа в течение двух рабочих дней со дня утверждения.
Глава 3. Критерии оценки качества официальной статистической информации
13. Оценка качества официальной статистической информации разделяется на прямую и косвенную оценки.
При прямой оценке результаты имеют числовые значения и получаются ограниченному количеству критерии (точность, сопоставимость, достоверность и своевременность данных).
При косвенной оценке представляется информация, характеризующая официальную статистическую информацию с точки зрения ее соответствия критериям качества официальной статистической информации.
Параграф 1. Уникальность официальной статистической информации
14. Для оценки уникальности официальной статистической информации соблюдаются следующие действия:
1) оценка отсутствия дублирования данных.
Проводится анализ статистических показателей, форм и источников данных, используемых в рамках плана статистических работ, на предмет дублирования информации между ведомственными, общегосударственными статистическими наблюдениями и формируемыми административными, альтернативными данными.
Фиксируются случаи пересечения показателей, повторного сбора одинаковых данных от одних и тех же респондентов, а также параллельного существования идентичных наборов данных в различных системах.
Представляются меры, предпринимаемые для устранения дублирования – унификация форм общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений, согласование методологий, использование общих идентификаторов и элементов национальной справочной информации;
2) оценка единства источников данных.
Определяется обеспечение единообразия подходов к сбору и обработке данных между различными субъектами официальной статистики.
Описываются механизмы согласования и обмена данными между ведомствами (через интегрированные сервисы, реестры, общие элементы национальной справочной информации и стандарты метаданных).
Приводится информация о применении принципа "однократного сбора – многократного использования" данных.
Анализируется степень использования административных источников и национальных статистических регистров, позволяющих исключить многократный сбор одной и той же информации.

10. Уәкілетті орган ведомствосының құрылымдық бөлімшелері "e-Статистика" интеграцияланған цифрлық жүйесінің "Метадеректер" компонентінде Сапа бойынша есепті қалыптастырады және оны уәкілетті орган ведомствосында ішкі келісу үшін электрондық құжат айналымы арқылы электрондық форматта жүктейді.
Сапа бойынша есептерді уәкілетті орган ведомствосы басшысының деректер сапасы мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары бекітеді.
11. Ведомстволық статистикалық байқауларды жүргізу қорытындылары бойынша ресми статистикалық ақпаратты қалыптастыратын мемлекеттік статистика органдары Сапа бойынша есептерді электрондық форматта қалыптастырады және оларды Жоспар-графикте белгіленген мерзімдерде уәкілетті орган ведомствосымен электрондық құжат айналымы арқылы келіседі.
12. Бекітілгеннен кейін Сапа бойынша есептер бекітілген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсындағы тиісті статистика салалары бөлімдерінде орналастырылады.
3-тарау. Ресми статистикалық ақпараттың сапасын бағалау өлшемшарттары
13. Ресми статистикалық ақпараттың сапасын бағалау тікелей және жанама бағалау болып бөлінеді.
Тікелей бағалау кезінде нәтижелер сандық мәндерге ие болады және шектеулі өлшемшарттар бойынша жүргізіледі (деректердің дәлдігі, салыстырмалылығы, анықтығы және уақтылылығы).
Жанама бағалау кезінде ресми статистикалық ақпараттың сапа өлшемшарттарына ресми статистикалық ақпараттың сәйкестігі тұрғысынан оны сипаттайтын ақпарат ұсынылады.
1-параграф. Ресми статистикалық ақпараттың бірегейлігі
14. Ресми статистикалық ақпараттың бірегейлігін бағалау үшін мына іс-әрекеттер жүзеге асырылады:
1) деректердің қайталанбауын бағалау.
Статистикалық жұмыстар жоспары шеңберінде пайдаланылатын статистикалық көрсеткіштер, нысандар мен дереккөздері бойынша ведомстволық, жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар мен қалыптастырылатын әкімшілік және балама деректер арасындағы ақпараттың қайталануы мәніне талдау жүргізіледі.
Көрсеткіштердің қиылысуы жағдайлары, бірдей респонденттерден бірдей деректерді қайталап жинау, сондай-ақ әртүрлі жүйелерде бірдей деректер жиындарының параллельді түрде болуы тіркеледі.
Қайталауды жою үшін қабылданатын шаралар ұсынылады – жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқау нысандарын біріздендіру, әдіснамаларды келісу, жалпы идентификаторлар мен ұлттық анықтамалық ақпарат элементтерін пайдалану;
2) дереккөздерінің біртектілігін бағалау.
Ресми статистиканың түрлі субъектілері арасында деректерді жинау және өңдеудің біртекті тәсілдерін қамтамасыз ету анықталады.
Ведомстволар арасындағы деректерді келісу және алмасу тетіктері (интеграцияланған сервистер, тізілімдер, ұлттық анықтамалық ақпараттың жалпы элементтері және метадеректер стандарттары арқылы) сипатталады.
"Бір рет жинау – көп рет пайдалану" принципін қолдану туралы ақпарат келтіріледі.
Бірдей ақпаратты қайта-қайта жинауды болдырмайтын, әкімшілік дереккөздер мен ұлттық статистикалық тіркелімдерді пайдалану деңгейі талданады.

Параграф 2. Точность официальной статистической информации
15. Для оценки точности официальной статистической информации соблюдаются следующие действия:
1) общая оценка ошибок в данных.
Осуществляется анализ случайных и систематических ошибок, возникающих на различных этапах статистического процесса. Определяются основные источники ошибок и проводится их количественная и/или качественная оценка с указанием степени влияния на ключевые показатели. Документируются меры, предпринятые для снижения систематических и случайных ошибок;
2) оценка выборочных и не выборочных ошибок.
Производится оценка выборочных ошибок, включая анализ различий между параметрами генеральной совокупности и оценками, полученными по выборке. Указываются методы корректировки ошибок, связанных с неполным охватом, неправильной классификацией единиц наблюдения, а также ошибок, возникающих при обработке данных;
3) ошибки охвата.
Анализируется степень соответствия генеральной и выборочной совокупностей, выявляются случаи избыточного и неполного охвата. Описываются меры, предпринятые для минимизации степени неполного охвата и оценки возможных смещений, влияющих на объективность данных;
4) ошибки измерения.
Проводится анализ основных источников погрешностей, включая качество инструментария сбора данных, структуру и формулировки статистических форм, подготовку интервьюеров и процедуры тестирования. При необходимости осуществляется сравнение с внешними источниками данных или проведение повторных наблюдений для выявления и корректировки ошибок измерения;
5) ошибки неполучения ответов.
Проводится анализ масштабов и структуры отсутствующих ответов, определяется доля отказов и переменные, наиболее подверженные непредставлению данных. Документируются меры, направленные на повышение уровня отклика респондентов и минимизацию последствий неполучения ответов, включая использование методов импутации и статистической корректировки.
Параграф 3. Доступность и ясность официальной статистической информации
16. Для оценки доступности и ясности официальной статистической информации соблюдаются следующие действия:
1) оценка равного доступа пользователей к официальной информации.
Описывается периодичность представления официальной статистической информации.
Оценивается, насколько имеется равный доступ всех категорий пользователей к официальной статистической информации и оперативное информирование общественности;
2) оценка структуры и формы представления данных.
Анализируется, насколько представленные данные изложены в понятной, логичной и визуально воспринимаемой форме – наличие таблиц, диаграмм, инфографики, выделения ключевых показателей;

2-параграф. Ресми статистикалық ақпараттың дәлдігі
15. Ресми статистикалық ақпараттың дәлдігін бағалау үшін мына іс-әрекеттер жүзеге асырылады:
1) деректердегі қателерді жалпы бағалау.
Статистикалық процестің әртүрлі кезеңдерінде туындайтын кездейсоқ және жүйелі қателерге талдау жүргізіледі. Қателердің негізгі көздері айқындалып, олардың негізгі көрсеткіштерге әсер ету дәрежесін көрсете отырып, сандық және (немесе) сапалық бағалау жүргізіледі. Жүйелі және кездейсоқ қателерді азайту үшін қабылданған шаралар құжатталады;
2) іріктемелік және іріктемелік емес қателерді бағалау.
Бас жиынтық параметрлері мен іріктеме бойынша алынған бағалаулар арасындағы айырмашылықтарды талдауды қоса алғанда іріктемелік қателерге бағалау жүргізіледі, Толық қамтылмау, байқау бірліктерін дұрыс жіктемеу, сондай-ақ деректерді өңдеу барысында туындайтын қателерге байланысты түзету әдістері көрсетіледі;
3) қамту қателері.
Бас жиынтық пен іріктемелі жиынтықтардың сәйкестік дәрежесі талданады, артық және толық емес қамту жағдайлары анықталады. Толық емес қамтуды азайту және деректердің объективтілігіне әсер ететін ықтимал ауытқуларды бағалау бойынша қабылданған шаралар сипатталады;
4) өлшеу қателері.
Деректерді жинау құралдарының сапасы, статистикалық нысандардың құрылымы мен тұжырымдары, интервьюерлерді даярлау және тестілеу рәсімдерін қоса алғанда, негізгі қателік көздеріне талдау жүргізіледі. Қажет болған жағдайда өлшеу қателерін анықтау және түзету үшін сыртқы дереккөздермен салыстыру немесе қайталама байқаулар жүргізіледі;
5) жауаптарды алмау қателері.
Жоқ жауаптардың ауқымы мен құрылымына талдау жүргізіледі, бас тартулардың үлесі және деректерді ұсынбауға ең бейім айнымалылар айқындалады. Респонденттердің жауап беру деңгейін арттыру және жауаптарды алмау салдарын азайтуға бағытталған шаралар, оның ішінде импутация және статистикалық түзету әдістерін пайдалану құжатталады.
3-параграф. Ресми статистикалық ақпараттың қолжетімділігі және айқындылығы
16. Ресми статистикалық ақпараттың қолжетімділігі мен айқындылығын бағалау үшін мына іс-әрекеттер жүзеге асырылады:
1) пайдаланушылардың ресми ақпаратқа тең қол жеткізуін бағалау.
Ресми статистикалық ақпаратты ұсыну кезеңділігі сипатталады.
Барлық пайдаланушы санаттарының ресми статистикалық ақпаратқа теңдей қол жеткізуі мен жұртшылықты жедел ақпараттандыру бағаланады;
2) деректерді ұсыну құрылымы мен форматын бағалау.
Ұсынылған деректердің түсінікті, қисынды және визуалды қабылданатын нысанда берілгені талданады – кестелер, диаграммалар, инфографиканың болуы, негізгі көрсеткіштерді бөліп көрсету;

3) оценка форматов распространения официальной статистической информации.
Описываются используемые форматы файлов, в которых данные предоставляются пользователям, на предмет их удобства, открытости и возможности последующей обработки. Указывается перечень используемых форматов (например: XLSX, CSV, PDF, HTML, JSON, XML).
Оцениваются представляемые форматы, простота восприятия, выгрузки, анализа и интеграции данных.
Оценивается наличие машиночитаемых форматов, необходимых для автоматизированной обработки;
4) оценка интерпретируемости, представленной официальной статистической информации.
Оценивается, насколько пользователи могут правильно интерпретировать официальную статистическую информацию без специальной подготовки.
Анализируется наличие текстовых аналитических комментариев, пояснений к изменениям значений показателей, кратких описаний причин динамики;
5) оценка предоставления метаданных.
Описывается наличие и качество следующих компонентов метаданных:
описание показателей – наличие четкого определения каждого статистического индикатора, включая содержание и аналитическое значение;
единицы измерения – указание измерителей, применяемых в представленных данных;
охват данных – полнота указания: географического охвата (страна, регион, город, область, район, поселок, село, сельский округ); временного охвата (год, квартал, месяц, период наблюдения); демографического или отраслевого охвата, при необходимости;
методология расчета и используемая национальная справочная информация (далее – НСИ) – описание применяемых методов, алгоритмов, НСИ, стандартов и нормативных документов;
источники данных и способы сбора – указание статистических форм, административных или альтернативных данных, обследований или иных источников, использованных при формировании показателей, а также сбор данных на бумажном носителе и / или в электронном виде.
ограничения и возможные погрешности – информация о факторах, влияющих на точность, полноту и интерпретацию данных (неполные ответы, изменения в методологии, ошибки наблюдения);
частота обновления данных – корректное указание периодичности публикации (ежегодно, ежеквартально, ежемесячно, еженедельно, ежедневно);
ответственное структурное подразделение – наличие информации о подразделении, осуществляющем формирование и сопровождение данных;
дата публикации и версия данных – указание даты выпуска, а также версии набора данных (при наличии обновлений или пересмотра).
Параграф 4. Взаимосвязанность и сопоставимость официальной статистической информации

3) ресми статистикалық ақпаратты тарату форматтарын бағалау.
Пайдаланушыларға деректер ұсынылатын файл форматтары олардың қолайлылығы, ашықтығы және кейіннен өңдеуге мүмкіндік беруі тұрғысынан сипатталады. Қолданылатын форматтардың тізімі көрсетіледі (мысалы: XLSX, CSV, PDF, HTML, JSON, XML).
Ұсынылатын деректер форматтары, сондай-ақ олардың қабылдауға, жүктеп алуға, талдауға және ақпараттық жүйелерге интеграциялауға қолайлылығы бағаланады.
Автоматтандырылған өңдеу үшін қажетті, машина оқитын форматтардың болуы бағаланады;
4) ұсынылған ресми статистикалық ақпараттың түсіндірілуін бағалау.
Пайдаланушылар ресми статистикалық ақпаратты арнайы дайындықсыз қаншалықты дұрыс түсіне алатыны бағаланады.
Көрсеткіштер мәндеріндегі өзгерістерге мәтіндік талдамалық пікірлердің, түсіндірмелердің, динамика себептерінің қысқаша түсіндірмелерінің болуы талданады;
5) метадеректерді ұсынуды бағалау.
Метадеректердің мына компоненттерінің болуы мен сапасы сипатталады:
көрсеткіштерді сипаттау – мазмұны мен талдамалық мәнін қоса алғанда, әрбір статистикалық индикатордың нақты сипаттамасының болуы;
өлшем бірліктері – ұсынылған деректерде қолданылатын өлшегіштердің көрсетілуі;
деректерді қамту – толық көрсетілуі: географиялық қамту (ел, өңір, қала, облыс, аудан, кент, ауыл, ауылдық округ); уақыттық қамту (жыл, тоқсан, ай, байқау кезеңі); демографиялық немесе салалық қамту, қажет болған жағдайда;
есептеу әдіснамасы және пайдаланылатын ұлттық анықтамалық ақпарат (бұдан әрі – ҰАА) – қолданылатын әдістер, алгоритмдер, ҰАА, стандарттар және нормативтік құжаттар сипатталады;
дереккөздер мен жинау тәсілдері – көрсеткіштерді қалыптастыру кезінде пайдаланылған статистикалық нысандарды, әкімшілік, баламалы деректерді, зерттеулерді немесе өзге де дереккөздерді, сондай-ақ деректерді қағаз жеткізгіште және (немесе) электрондық түрде жинау тәсілдерін көрсету;
шектеулер және ықтимал қателіктер – деректердің нақтылығына, толықтығына және түсіндірілуіне әсер ететін факторлар туралы ақпарат (толық емес жауаптар, әдіснамадағы өзгерістер және байқау қателері);
деректерді жаңарту жиілігі – жариялау кезеңділігін дұрыс көрсету (жыл сайын, тоқсан сайын, ай сайын, апта сайын, күн сайын);
жауапты құрылымдық бөлімше – деректерді қалыптастыруды және сүйемелдеуді жүзеге асыратын бөлімше туралы ақпараттың болуы;
жариялау күні және деректер нұсқасы – шығарылған күнін, сондай-ақ деректер жиынтығының нұсқасын көрсету (жаңартулар немесе қайта қараулар болған жағдайда).
4-параграф. Ресми статистикалық ақпараттың өзара байланысы және салыстырмалылығы

17. Для оценки взаимосвязанности и сопоставимости официальной статистической информации соблюдаются следующие действия:
1) проверка внутренней взаимосвязанности данных.
Анализируется логическая непротиворечивость статистических показателей внутри одного набора данных. Проверяется соответствие между взаимосвязанными переменными (например, сумма частных значений должна соответствовать итогу, соблюдение балансовых соотношений, согласованность между показателями численности, структуры, объемов);
2) проверка между временной взаимосвязанности (динамической).
Оценивается взаимосвязанность официальной статистической информации между последовательными периодами наблюдения. Анализируются колебания и структурные изменения показателей, причины возможных разрывов во временных рядах (например, изменения методологии, НСИ или источников данных). При необходимости применяются методы ретроспективного пересчета для обеспечения сопоставимости динамики;
3) анализ взаимосвязанности между источниками данных.
Сравниваются результаты, полученные при формировании статистической информации. Оценивается степень их взаимосвязанности и идентичности концепций, определений и методов сбора. При выявлении расхождений фиксируются причины и предпринимаются корректирующие меры;
4) оценка методологической согласованности.
Представляется информация о степени соответствия применяемой методологии производства официальной статистической информации международным стандартам. Оценивается, в какой степени официальная статистическая информация согласована с данными, полученными из других официальных источников или статистических отраслей. Описываются различия между сравниваемыми статистическими материалами и иными данными, включая различия в понятиях, определениях, статистических единицах, НСИ, географической детализации, отчетных периодах и методах корректировки;
5) оценка временной согласованности.
Анализируется степень согласованности официальной статистической информации, производимой с разной периодичностью. Сравниваются расчеты за короткие периоды (месяц, квартал) с годовыми результатами. В случаях отсутствия согласованности между показателями разных периодов времени описываются причины расхождений (например, изменение источников данных, методологии, НСИ или корректировок сезонности);
6) оценка согласованности с национальными счетами.
Представляется информация о степени, в которой официальная статистическая информация является совместимой с национальными счетами.
Параграф 5. Актуальность официальной статистической информации

17. Ресми статистикалық ақпараттың өзара байланысы және салыстырмалылығын бағалау үшін мына іс-әрекеттер жүзеге асырылады:
1) деректердің ішкі өзара байланысын тексеру.
Бір деректер жиынтығы ішіндегі статистикалық көрсеткіштердің логикалық қайшылықсыздығы талданады. Өзара байланысты айнымалылардың сәйкестігі тексеріледі (мысалы, жеке мәндердің қосындысы қорытындыға сәйкес келуі тиіс, баланстық арақатынастардың сақталуы, сандық, құрылымдық, көлемдік көрсеткіштердің келісімділігі);
2) уақыт бойынша өзара байланыс (динамикалық) арасындағы тексеру.
Байқаудың тізбекті кезеңдері арасындағы ресми статистикалық ақпараттың өзара байланысы бағаланады. Көрсеткіштердің ауытқулары мен құрылымдық өзгерістері, уақыт қатарларындағы ықтимал үзілістердің себептері талданады (мысалы, әдіснама, жіктемелер, ҰАА немесе дереккөздердің өзгеруі). Қажет болған жағдайда динамиканың салыстырмалылығын қамтамасыз ету үшін ретроспективті қайта есептеу әдістері қолданылады;
3) деректер көздері арасындағы өзара байланысты талдау.
Статистикалық ақпаратты қалыптастыру кезінде алынған нәтижелер салыстырылады. Олардың өзара байланысы дәрежесі және тұжырымдамалар, анықтамалар мен жинау әдістерінің ұқсастығы бағаланады. Алшақтықтар анықталған жағдайда олардың себептері тіркеліп, түзету шаралары қабылданады;
4) әдіснамалық келісімділікті бағалау.
Ресми статистикалық ақпаратты түзуде қолданылатын әдіснаманың халықаралық стандарттарға сәйкестігі дәрежесі туралы ақпарат ұсынылады. Ресми статистикалық ақпараттың басқа ресми көздерден немесе статистикалық салалардан алынған деректермен қаншалықты келісімді екендігі бағаланады. Ұғымдар, анықтамалар, статистикалық бірліктер, ҰАА, географиялық бөлініс, есепті кезеңдер және түзету әдістеріндегі айырмашылықтарды қоса алғанда салыстырылатын статистикалық материалдар мен өзге деректер арасындағы айырмашылықтар сипатталады;
5) уақыттық келісімділікті бағалау.
Әртүрлі кезеңділікпен түзілетін ресми статистикалық ақпараттың келісімділік дәрежесі талданады. Қысқа кезеңдердегі (ай, тоқсан) есептеулер жылдық нәтижелермен салыстырылады. Әртүрлі уақыт кезеңдеріндегі көрсеткіштердің арасында келісімділік болмаған жағдайда алшақтықтардың себептері (мысалы, дереккөздердің, әдіснаманың, ҰАА немесе маусымдық түзетулердің өзгеруі) сипатталады;
6) ұлттық шоттармен келісімділігін бағалау.
Ресми статистикалық ақпараттың ұлттық шоттармен үйлесімділігі дәрежесі туралы ақпарат ұсынылады.
5-параграф. Ресми статистикалық ақпараттың өзектілігі

18. Для оценки актуальности официальной статистической информации соблюдаются следующие действия:
1) определение пользователей и их потребностей.
Представляется информация о пользователях официальной статистической информации, включая классификацию по типам (органы государственной власти, международные организации, исследовательские институты, бизнес, СМИ, общественность и др.). Оценивается степень соответствия статистической информации потребностям различных групп пользователей. Приводится описание неудовлетворенных или частично удовлетворенных потребностей пользователей, причин их возникновения (например, отсутствие необходимых показателей, территориальной или временной детализации, несоответствие форматов или сроков публикации) и планов по их удовлетворению в будущем;
2) меры, по оценке удовлетворенности пользователей.
Описываются методы и регулярность проведения мероприятий по определению степени удовлетворенности пользователей официальной статистикой информации, включая опросы, консультации, фокус-группы, онлайн-обратную связь и анализ обращений. Фиксируются основные результаты, выявленные проблемы и принимаемые меры по повышению актуальности и применимости статистической информации.
Параграф 6. Достоверность официальной статистической информации
19. Для оценки достоверности соблюдаются следующие действия:
1) оценка надежности источников данных.
Проводится анализ используемых источников данных (статистические наблюдения, административные данные, регистры, выборочные обследования) на предмет их надежности, целостности и репрезентативности.
Оценивается степень соответствия источников установленным требованиям статистической методологии, надежности регистрации данных и соблюдению процедур контроля.
Определяется, в какой степени источники данных отражают реальные характеристики моделируемой области, обеспечивая объективность и правдоподобие показателей;
2) оценка системы контроля качества.
Описываются меры, применяемые для обеспечения достоверности – автоматизированные и экспертные проверки, контрольные соотношения, процедуры валидации и верификации данных.
Указываются применяемые инструменты контроля ошибок, в том числе форматно-логические контроли и методы обнаружения или устранения аномалий;
3) оценка стабильности результатов.
Определяется, устойчивость данных при повторных измерениях и наблюдениях.
Проводится анализ различий между первичными и уточненными или пересмотренными данными.
Примечание: Наличие незначительных различий при повторных наблюдениях и стабильность результатов во времени свидетельствуют о высокой достоверности данных.

18. Ресми статистикалық ақпараттың өзектілігін бағалау үшін мына іс-әрекеттер жүзеге асырылады:
1) пайдаланушыларды және олардың қажеттіліктерін анықтау.
Типтері (мемлекеттік билік органдары, халықаралық ұйымдар, зерттеу институттары, бизнес, БАҚ, қоғамдық қауымдастық және т.б.) бойынша жіктеуді қоса алғанда, ресми статистикалық ақпаратты пайдаланушылар туралы ақпарат ұсынылады. Статистикалық ақпараттың әртүрлі пайдаланушы топтарының қажеттіліктеріне қаншалықты сәйкес келетіндігі бағаланады. Пайдаланушылардың қанағаттандырылмаған немесе ішінара қанағаттандырылған қажеттіліктері, олардың пайда болу себептері (мысалы, қажетті көрсеткіштердің болмауы, аумақтық немесе уақыт бойынша нақтылаудың жеткіліксіздігі, форматтар немесе жариялау мерзімдерінің сәйкес еместігі) және оларды болашақта қанағаттандыру жоспарлары сипатталады;
2) пайдаланушылардың қанағаттану деңгейін бағалау шаралары.
Сауалнамалар, консультациялар, фокус-топтар, онлайн кері байланыс және жолданымдарды талдауды қоса алғанда, ресми статистикалық ақпаратты пайдаланушылардың қанағаттану деңгейін анықтау бойынша іс-шараларды өткізу әдістері мен жиілігі сипатталады. Негізгі нәтижелер, анықталған мәселелер және статистикалық ақпараттың өзектілігі мен қолданылуын арттыруға арналған қабылданған шаралар тіркеледі.
6-параграф. Ресми статистикалық ақпараттың анықтығы
19. Ресми статистикалық ақпараттың анықтығын бағалау үшін мына іс-әрекеттер жүзеге асырылады:
1) дереккөздердің сенімділігін бағалау.
Пайдаланылатын дереккөздерге (статистикалық байқаулар, әкімшілік деректер, тіркелімдер, іріктемелі зерттеулер) сенімділігі, бүтіндігі және репрезентативности тұрғысынан талдау жүргізіледі.
Дереккөздердің статистикалық әдіснаманың белгіленген талаптарына сәйкестігі, деректерді тіркеудің сенімділігі және бақылау рәсімдерін сақтау дәрежесі бағаланады.
Дереккөздердің көрсеткіштердің объективтілігі мен шынайылығын қамтамасыз ете отырып, модельделіп отырған саланың нақты сипаттарын қаншалықты көрсететіні анықталады;
2) сапаны бақылау жүйесін бағалау.
Анықтықты қамтамасыз ету үшін қолданылатын шаралар сипатталады – автоматтандырылған және сараптамалық тексерулер, бақылау қатынастары, деректерді валидациялау және верификациялау рәсімдері.
Қателерді бақылау үшін қолданылатын құралдар көрсетіледі, соның ішінде форматтық-логикалық бақылаулар және шектен тыс мәндерді анықтау немесе жою әдістері;
3) нәтижелердің тұрақтылығын бағалау.
Қайталама өлшемдер мен байқаулар кезінде деректердің тұрақтылығы анықталады.
Бастапқы және нақтыланған немесе қайта қаралған деректер арасындағы айырмашылықтар талданады.
Ескертпе: Қайталама байқаулар кезінде айырмашылықтар аз және уақыттағы нәтижелердің тұрақты болуы деректердің сенімділігі жоғары екендігін көрсетеді.

Параграф 7. Полнота официальной статистической информации
20. Для оценки полноты официальной статистической информации соблюдаются следующие действия:
1) проверка соответствия данных плану статистических работ.
Оценивается полнота представления официальной статистической информации в соответствии с утвержденным планом статистических работ включая наличие всех предусмотренных показателей и разрезов данных;
2) анализ охвата объектов наблюдения.
Проверяется включение всех единиц, подлежащих статистическому наблюдению (предприятия, учреждения, домохозяйства, индивидуальные предприниматели и др.), включены в совокупность и представлены в данных;
3) анализ полноты временного охвата.
Проверяется наличие данных за все предусмотренные временные периоды, включая ретроспективные и текущие наблюдения. При необходимости указываются причины пропусков периодов;
4) проверка полноты территориального охвата.
Оценивается наличие данных по всем административно-территориальным единицам или другим пространственным разрезам, предусмотренным статистическим наблюдением;
5) проверка полноты метаданных.
Анализируется наличие и достаточность методологической информации, описаний показателей, источников данных, процедур сбора и обработки. Отсутствие или фрагментарность метаданных рассматривается как ограничение полноты и прозрачности статистической информации;
6) полнота в сравнении с запросами международных организаций.
Представляется информация о полноте данных в сравнении с запросами международных организаций.
Параграф 8. Своевременность официальной статистической информации
21. Для оценки своевременности официальной статистической информации соблюдаются следующие действия:
1) оценка производственного цикла официальной статистической информации.
Представляется информация о поступлении официальной статистической информации в сроки, соответствующие целям проводимого наблюдения. Указывается время, необходимое для производства и публикации официальной статистической информации, и предпринимаемые усилия для его сокращения;
2) оценка пунктуальности распространения официальной статистической информации.
Проводится сопоставление запланированных дат публикации официальной статистической информации с фактическими датами их выхода.
Фиксируются случаи опозданий, преждевременных публикаций или отклонений от утвержденного графика, а также рассчитываются показатели средней временной задержки (в днях или процентах от установленного срока).
22. По каждому критерию качества используется Перечень стандартных индикаторов качества, приведенный в приложении 3 к настоящей Методике.
Приложение 1
к Методике оценки
качества официальной
статистической информации
"___" _________ 20__ г
Наименование Отчета по качеству официальной статистической информации
Периодичность формирования официальной статистической информации
Ответственное структурное подразделение ответственное за формирование Отчета по качеству
Форма предоставления официальной статистической информации
Источники формирования официальной статистической информации
Период формирования Отчета по качеству
дата представления
дата представления
дата представления
1
2
3
4
5
6
7
8
Подпись руководителя государственного органа
______________________________________________________________
Приложение 2
к Методике оценки
качества официальной
статистической информации
Структура по заполнению Отчета по качеству официальной статистической информации
Струк-турный элемент
Раздела отчета
Код пункта
Описание разделов
Пояснения
S.1
Контактные данные
CONTACT
Контактные данные физического или юридического лица для получения информации или метаданных
(информация по данному пункту содержится в его подпунктах)

7-параграф. Ресми статистикалық ақпараттың толықтығы
20. Ресми статистикалық ақпараттың толықтығын бағалау үшін мына іс-әрекеттер жүзеге асырылады:
1) деректердің статистикалық жұмыстар жоспарына сәйкестігін тексеру.
Барлық көзделген көрсеткіштердің және деректер бөліністерінің болуын қоса алғанда, бекітілген статистикалық жұмыстар жоспарына сәйкес ресми статистикалық ақпаратты ұсынудың толықтығы бағаланады;
2) байқау объектілерін қамтуды талдау.
Статистикалық байқауға жататын барлық бірліктердің (кәсіпорындар, мекемелер, үй шаруашылықтары, жеке кәсіпкерлер және т.б.) жиынтыққа енгізілуі және деректерде көрсетілуі тексеріледі;
3) уақыттық қамтудың толықтығын талдау.
Ретроспективті және ағымдағы байқауларды қоса алғанда, барлық көзделген уақыт кезеңдері бойынша деректердің болуы тексеріледі. Қажет болған жағдайда кезеңдердің қалып кетуі себептері көрсетіледі;
4) аумақтық қамтудың толықтығын тексеру.
Статистикалық байқауда көзделген барлық әкімшілік-аумақтық бірліктер немесе өзге де кеңістіктік бөліністер бойынша деректердің болуы бағаланады;
5) метадеректердің толықтығын тексеру.
Әдіснамалық ақпараттың, көрсеткіштер сипаттамаларының, дереккөздердің, жинау және өңдеу рәсімдерінің болуы мен жеткіліктілігі талданады. Метадеректердің болмауы немесе үзінді түрде берілуі статистикалық ақпараттың толықтығы мен ашықтығын шектеу ретінде қарастырылады;
6) халықаралық ұйымдардың сұрауларымен салыстырғанда толық болуы.
Халықаралық ұйымдардың сұрауларымен салыстырғанда деректердің толық болуы туралы ақпарат ұсынылады.
8-параграф. Ресми статистикалық ақпараттың уақытылылығы
21. Ресми статистикалық ақпараттың уақытылылығын бағалау үшін мына іс-әрекеттер жүзеге асырылады:
1) ресми статистикалық ақпараттың өндіріс циклін бағалау.
Жүргізілетін байқау мақсаттарына сәйкес келетін ресми статистикалық ақпараттың түсуі туралы ақпарат ұсынылады. Ресми статистикалық ақпаратты түзу және жариялау үшін қажетті уақыт және оны қысқарту үшін қабылданатын шаралар көрсетіледі;
2) ресми статистикалық ақпаратты таратудың дәлдігін бағалау.
Ресми статистикалық ақпаратты жариялаудың жоспарланған күндері мен нақты шығу күндері салыстырылады.
Кешігу, уақытынан бұрын жариялау немесе бекітілген графиктен ауытқу жағдайлары тіркеледі, сондай-ақ орташа уақыт кешігу көрсеткіштері (күні бойынша немесе белгіленген мерзімнің пайызы ретінде) есептеледі.
22. Әрбір сапа өлшемшарты бойынша осы Әдістемеге 3-қосымшада келтірілген Сапаның стандартты индикаторларының тізбесі пайдаланылады.
Ресми статистикалық
ақпараттың сапасын бағалау
әдістемесіне 1-қосымша
"___" _________ 20__ г
Ресми статистикалық ақпараттың сапасы жөніндегі есептің атауы
Ресми статистикалық ақпаратты қалыптастыру кезеңділігі
Сапа жөніндегі есепті қалыптастыруға жауапты құрылымдық бөлімше
Ресми статистикалық ақпаратты ұсыну нысаны
Ресми статистикалық ақпаратты қалыптастыру дереккөздері
Сапа жөніндегі есепті қалыптастыру кезеңі
Ұсыну мерзімі
Ұсыну мерзімі
Ұсыну мерзімі
1
2
3
4
5
6
7
8
Мемлекеттік орган басшысының қолы
______________________________________________________________
Ресми статистикалық
ақпараттың сапасын бағалау
әдістемеcіне 2-қосымша
Ресми статистикалық ақпараттың Сапа бойынша есепті толтыру құрылымы
Құрылымдық элемент
Есеп бөлімі
Тармақ коды
Бөлімдердің сипаттамасы
Түсініктеме
S.1
Байланыс деректері
CONTACT
Ақпаратты немесе метадеректерді алу үшін жеке немесе заңды тұлғаның байланыс деректері
(осы тармаққа қатысты ақпарат оның тармақшаларында көрсетілген)

S.1.1
Организация
CONTACT_ORGANI_SATION
Наименование организации, в которой находятся контактные лица, ответственные за представление данных или метаданных, которые являются предметом Отчета по качеству
Укажите полное наименование организации, ответственного за процесс и результаты, которые являются предметом Отчета по качеству
S.1.2
Структурное подразделение
ORGANISATION_UNIT
Наименование структурного подразделения, в котором находятся контактные лица, ответственные за представление данных или метаданных, которые являются предметом Отчета по качеству
Укажите полное наименование структурного подразделения, ответственного за процесс и результаты, которые являются предметом Отчета по качеству
S.1.3
Имя контактного лица
CONTACT_NAME
Фамилия, имя, отчество (при наличии) ответственных лиц(-а) за представление данных или метаданных, которые являются предметом Отчета по качеству
Укажите фамилию, имя, отчество (при наличии) ответственных лиц(-а) за процессы и результаты, которые являются предметом Отчета по качеству.
Если автор отчета отличается от лиц(-а) ответственного за процессы и его результаты, укажите дополнительно фамилию, имя, отчество (при наличии) автора Отчета по качеству
S.1.4
Функции контактного лица
CONTACT_FUNCT
Область ответственности контактных лиц(-а), например, "формирование методологии", "управление данными", "управление качеством", "обработка данных", "распространение данных" и т.д.
Укажите должность (должности) и область(-и) ответственности лиц(-а), указанного(-ых) в качестве контактного(-ых) лиц(-а)
S.1.5
Почтовый адрес контактного лица
CONTACT_MAIL
Почтовый адрес организации ответственной за представление данных или метаданных, которые являются предметом Отчета по качеству
Укажите почтовый адрес организации ответственной за процессы и результаты, которые являются предметом Отчета по качеству
S.1.6
Адрес электронной почты контактного лица
CONTACT_EMAIL
Электронный адрес ответственных лиц(-а) за представление данных или метаданных, которые являются предметом Отчета по качеству
Укажите электронный адрес лиц(-а), ответственных за процесс и результаты, которые являются предметом Отчета по качеству
S.1.7
Номер телефона контактного лица
CONTACT_PHONE
Номер телефона ответственных лиц(-а) за представление данных или метаданных, которые являются предметом Отчета по качеству
Укажите номер телефона лиц(-а), ответственных за процесс и результаты, которые являются предметом Отчета по качеству
S.2
Дата последнего обновления метаданных
META_UPDATE
Дата, когда элемент метаданных был добавлен или изменен в базе данных
(информация по данному пункту содержится в его подпунктах)

S.1.1
Ұйым
CONTACT_ORGANI_SATION
Сапа бойынша есептің мәні болып табылатын деректерді немесе метадеректерді ұсынуға және байланысқа жауапты тұлғалар жұмыс істейтін ұйымның атауы
Сапа бойынша есептің мәні болып табылатын процеске және нәтижелерге жауапты ұйымның толық атауын көрсетіңіз.
S.1.2
Құрылымдақ бөлімше
ORGANISATION_UNIT
Сапа бойынша есептің мәні болып табылатын деректерді немесе метадеректерді ұсынуға, байланысқа жауапты тұлғалар жұмыс істейтін
құрылымдық бөлімшенің атауы
Сапа бойынша есептің мәні болып табылатын процеске және нәтижелерге жауапты
құрылымдық бөлімшенің толық атауын көрсетіңіз
S.1.3
Байланысқа жауапты адамның аты
CONTACT_NAME
Сапа бойынша есептің мәні болып табылатын деректерді немесе метадеректерді ұсынуға жауапты адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Сапа бойынша есептің мәні болып табылатын процестер мен оның нәтижелеріне жауапты адамның (адамдардың) тегін, атын, әкесінің атын (бар болған жағдайда) көрсетіңіз.
Егер есептің авторы процестер мен оның нәтижелеріне жауапты адамнан (адамдардан) өзгеше болса, Сапа бойынша есеп авторының тегін, атын, әкесінің атын (бар болған жағдайда) қосымша көрсетіңіз.
S.1.4
Байланысқа жауапты адамның функциялары
CONTACT_FUNCT
Байланысқа жауапты адамның (адамдарының) жауапкершілік саласы, мысалы, "әдіснаманы қалыптастыру", "деректерді басқару", "сапаны басқару", "деректерді өңдеу", "деректерді тарату" және т.б.
Байланысқа жауапты адам (адамдар) ретінде көрсетілген тұлғаның (тұлғалардың) лауазымын (лауазымдарын) және жауапкершілік саласын (салаларын) көрсетіңіз
S.1.5
Байланысқа жауапты адамның пошта мекенжайы
CONTACT_MAIL
Сапа бойынша есептің мәні болып табылатын деректерді немесе метадеректерді ұсынуға жауапты ұйымның пошталық мекенжайы
Сапа бойынша есептің мәні болып табылатын процестер мен оның нәтижелеріне жауапты ұйымның пошталық мекенжайын көрсетіңіз
S.1.6
Байланысқа жауапты адамның электрондық мекенжайы
CONTACT_EMAIL
Сапа бойынша есептің мәні болып табылатын деректерді немесе метадеректерді ұсынуға жауапты адамның (адамдардың) электрондық пошта мекенжайы
Сапа бойынша есептің мәні болып табылатын процестер мен оның нәтижелеріне жауапты адамның (адамдардың) электрондық пошта мекенжайын көрсетіңіз
S.1.7
Байланысқа жауапты адамның телефон нөмірі
CONTACT_PHONE
Сапа бойынша есептің мәні болып табылатын деректерді немесе метадеректерді ұсынуға жауапты адамның (адамдардың) телефон нөмірі
Сапа бойынша есептің мәні болып табылатын процестер мен оның нәтижелеріне жауапты адамның (адамдардың) телефон нөмірін көрсетіңіз
S.2
Метадеректердің соңғы жаңартылған күні
META_UPDATE
Деректер базасына метадеректер элементі енгізілген немесе өзгертілген күн
(осы тармаққа қатысты ақпарат оның тармақшаларында көрсетілген)

S.2.1
Последнее подтверждение обновленных метаданных
META_CERTIFIED
Дата последнего подтверждения администратором статистической области, что введенные метаданные соответствуют текущему положению дел, даже если информация не изменялась
Укажите дату последнего подтверждения, что такой файл метаданных соответствует текущему положению дел. Такое подтверждение также выполняется, если содержание файла метаданных не изменялось
S.2.2
Последнее размещение метаданных
META_POSTED
Дата последнего распространения метаданных
Укажите дату последнего распространения набора метаданных
S.2.3
Дата последнего обновления метаданных
META_LAST_UPDATE
Дата последнего обновления содержания метаданных
Укажите дату последнего обновления любых метаданных (вручную или автоматически системой метаданных)
S.3
Представление статистической информации
STAT_PRES
Описание распространяемых данных, которые предоставляются пользователям в форме таблиц, графиков или карт
(информация по данному пункту содержится в его подпунктах)
S.3.1
Описание данных
DATA_DESCR
Основные характеристики набора данных, относящиеся к распространяемым данным и показателям
Кратко опишите основные характеристики набора данных со ссылкой на основные распространенные данные и показатели. Более подробное описание переменных представьте в структурном элементе S.3.4
S.3.2
НСИ
CLASS_SYSTEM
Систематизация или распределение объектов по группам на основе их общих характеристик
Перечислите все используемые элементы НСИ, а также укажите ссылки на их электронные версии.
В случаях расхождения элементов НСИ с международными стандартами, объясните, причину расхождения
S.3.3
Секторальный охват
COVERAGE_SECTOR
Основные экономические или прочие секторы, охватываемые официальной статистической информацией
Укажите перечень экономических или прочих секторов, охватываемых создаваемыми наборами данных, и используемые параметры классов/групп (например, численность работников)
S.3.4
Статистические концепции и определения
STAT_CONC_DEF
Статистические характеристики статистических наблюдений, переменные
Опишите общие сведения об общегосударственном статистическом наблюдении, в том числе:
- индекс и наименование формы;
- тип наблюдения (выборочное, сплошное, комбинированное);
- круг респондентов и их охват в %
- по какому ОКЭД осуществлялся сбор первичных статистических данных;
- срок представления статистической формы и отчетный период;
- инструментарий сбора данных;
- последний пересмотр статистической формы. Укажите ссылку на скачивания формы общегосударственного статистического наблюдения.

S.2.1
Жаңартылған метадеректерді соңғы растау
META_CERTIFIED
Енгізілген метадеректердің егер ақпарат өзгертілмеген болса да ағымдағы жағдайға сәйкестігіне статистика саласы әкімшілігінің соңғы растау күні
Бұл метадеректер файлының ағымдағы жағдайға сәйкес келетінін соңғы растау күнін көрсетіңіз. Мұндай растау метадеректер файлы өзгермесе де орындалатын болады
S.2.2
Метадеректердің соңғы орналастырылуы
META_POSTED
Метадеректерді таратудың соңғы күні
Метадеректер жиынтығының соңғы тарату күнін көрсетіңіз
S.2.3
Метадеректердің соңғы жаңартылған күні
META_LAST_UPDATE
Метадеректер мазмұнын соңғы жаңартудың күні
Метадеректердің кез-келгенінің (қолмен немесе метадеректер жүйесімен автоматты түрде) соңғы жаңартылған күнін көрсетіңіз
S.3
Статистикалық ақпаратты ұсыну
STAT_PRES
Пайдаланушыларға кестелер, графиктер немесе карталар түрінде көрсетілуі мүмкін таратылатын деректердің сипаттамасы
(осы тармаққа қатысты ақпарат оның тармақшаларында көрсетілген)
S.3.1
Деректерді сипаттау
DATA_DESCR
Таратылатын деректер мен көрсеткіштерге жататын деректер жиынтығының негізгі сипаттамалары
Деректер жиынтығының негізгі сипаттамасын, оны жеңіл түсінетіндей, негізгі таратылатын деректер мен көрсеткіштерге сілтемемен қысқаша сипаттаңыз.
S. 3.4 құрылымдық элементінде ауыспалылардың толық сипаттамасын ұсыныңыз
S.3.2
ҰАА
CLASS_SYSTEM
Объектілерді жалпы сипаттамасы негізінде оларды топтарға жүйелеу немесе бөлу
Пайдаланылған барлық ҰАА элементтерін тізімдеңіз, сонымен қатар олардың электрондық нұсқаларына сілтемелерді көрсетіңіз. ҰАА элементтері халықаралық стандарттарға сәйкес келмеген жағдайда сәйкессіздіктің себебін түсіндіріңіз
S.3.3
Секторлық қамту
COVERAGE_SECTOR
Ресми статистикалық деректермен қамтылатын негізгі экономикалық немесе өзге де секторлар
Құралатын деректер жиынтығымен қамтылған экономикалық немесе басқа салалар тізілімі және қолданылатын класс/топтардың параметрлерін (мысалы, жұмысшылар саны) көрсетіңіз
S.3.4
Статистикалық тұжырымдамалар мен анықтамалар
STAT_CONC_DEF
Статистикалық бақылаулардың статистикалық сипаттамалары, ауыспалылар
Жалпымемлекеттік статистикалық бақылау туралы жалпы мәліметтерді сипаттаңыз, соның ішінде:
- нысанның индексі мен атауы;
-бақылау түрі (таңдамалы, жаппай, құрама);
-респонденттердің ауқымы және олардың қамтылуы (%);
-бастапқы статистикалық деректерді жинау қай ЭҚТЖ бойынша жүргізілді;
-статистикалық нысанды тапсыру мерзімі және есепті кезең;
- деректерді жинау құралдары;
- статистикалық нысанды соңғы қайта қарау;
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау нысанын жүктеуге арналған сілтемені көрсетіңіз

S.3.5
Статистический объект
STAT_UNIT
Объекты по которым собирается информация и на основе которой в конечном итоге формируются статистическая информация
Укажите перечень базовых объектов, по которой собираются первичные статистические данные, например предприятие, государственные учреждения, домашнее хозяйство, индивидуальные предприниматели, жилой объект, физическое лицо и т.д.
S.3.6
Генеральная совокупность
STAT_POP
Формирование генеральной совокупности обследования
Укажите источник формирования генеральной совокупности и критерии включения или исключения
S.3.7
Территориальный охват
REF_AREA
Страна или географическая область, к которой относится измеряемое статистическое явление
Укажите региональное покрытие (региональный разрез)
S.3.8
Временной охват
COVERAGE_TIME
Продолжительность времени, в течение которого имеются данные
Опишите временные периоды, охватываемые набором данных (то есть продолжительность времени, в течение которого данные распространяются, например, 1985-2006 годы, или 2000-… для определенных годовых данных)
S.3.9
Базовый период
BASE_PER
Период времени, который используется в качестве базы для ряда показателей, или к которому относится некоторый ряд констант
Опишите период времени, который используется в качестве базы для ряда показателей, или к которому относится некоторый временной ряд (например, базовый год 2000 для определенных годовых данных)
S.4
Единица измерения
UNIT_MEASURE
Единица, в которой измеряются значения данных
Перечислите единицы измерения, используемые для распространяемой официальной статистической информации (например, %, число, лиц). Также следует добавить точное определение размерности (например, тысячи, миллионы)
S.5
Отчетный период
REF_PERIOD
Период или момент времени, к которому измеряемое наблюдение относится
Значение переменной относится к определҰнному периоду времени (например, последняя неделя месяца, месяц, финансовый год, календарный год или несколько календарных лет) либо к конкретному моменту времени (например, конкретный день или последний день месяца).
Переменные в наборе данных могут относиться к нескольким отчетным периодам. Все отчетные периоды должны быть указаны
S.6
Правовая основа
INST_MANDATE
Закон, свод нормативных правил или иной формальный набор инструкций, возлагающий на организацию ответственность и предоставляющий ей полномочия в отношении сбора первичных и административных данных, обработки и распространения официальной статистической информации
(информация по данному пункту содержится в его подпунктах)
S.6.1
Нормативные правовые акты
INST_MAN_LA_OA
Нормативные правовые акты, которые закрепляют за организацией ответственность и полномочия по сбору первичных статистических данных, их обработку и распространение официальной статистической информации
Укажите законы Республики Казахстан, нормативные правовые акты и (или) формальные и неформальные соглашения о сборе, представление и обработке данных, а также распространению официальной статистической информации

S.3.5
Cтатистикалық обьект
STAT_UNIT
Ақпарат жиналатын және оның негізінде статистикалық ақпарат қалыптастырылатын объектілер
Бастапқы статистикалық деректер жиналатын базалық объектілердің тізбесін көрсетіңіз, мысалы кәсіпорын, мемлекеттік мекемелер, үй шаруашылығы, дара кәсіпкерлер, тұрғын үй объектісі, жеке тұлға және т.б.
S.3.6
Бас жиынтық
STAT_POP
Зерттеудің бас жиынтығын қалыптастыру
Бас жиынтықты қалыптастыру дереккөзін және қосу немесе шығару өлшемшарттарын көрсетіңіз.
S.3.7
Аумақтық қамту
REF_AREA
Өлшенетін статистикалық құбылыс жататын ел немесе географиялық аймақ
Өңірлік қамтуды (өңірлік бөліністі) көрсетіңіз
S.3.8
Қамту уақыты
COVERAGE_TIME
Деректер қолда болған уақыт ұзақтығы
Деректер жиынтығымен қамтылатын уақыт кезеңдерін сипаттаңыз (яғни, деректер таратылатын уақыт ұзақтығы, мысалы, 1985-2006 жылдар бойы немесе белгілі бір жылдық деректерге 2000-...)
S.3.9
Базалық кезең
BASE_PER
Көрсеткіштер қатары үшін база ретінде пайдаланылатын немесе кейбір константалар қатары жататын уақыт кезеңі
Көрсеткіштер қатары үшін база ретінде пайдаланылатын немесе кейбір уақыт қатары жататын уақыт кезеңін сипаттаңыз (мысалы, белгілі бір жылдық деректер үшін 2000 базалық жыл)
S.4
Өлшем бірлігі
UNIT_MEASURE
Деректер мәндері өлшенетін бірлік
Ресми статистикалық ақпаратты тарату үшін пайдаланылатын өлшем бірліктерін атап өтіңіз (мысалы, %, тұлға, саны). Сонымен қоса, өлшемнің нақты анықтамасын қосу керек (мысалы, мың, миллион)
S.5
Есепті кезең
REF_PERIOD
Өлшенетін байқау жатуы тиіс кезең немесе уақыт сәті
Ауыспалылар мәні белгілі бір уақыт кезеңіне (мысалы, айдың соңғы аптасы, ай, қаржылық жыл, күнтізбелік жыл немесе бірнеше күнтізбелік жыл) немесе нақты бір уақыт сәтіне (мысалы, нақты бір күн немесе айдың соңғы күні) қатысты болады.
Деректер жиынтығындағы ауыспалылар, бірнеше есепті кезеңге қатысты болуы мүмкін. Барлық есепті кезеңдер көрсетілуі тиіс.
S.6
Құқықтық негіз
INST_MANDATE
Ұйымға жауапкершілікті жүктейтін және оған бастапқы және әкімшілік деректерді жинау, өңдеу және ресми статистикалық ақпаратты таратуға құқық беретін заң, нормативтік қағидалар жиынтығы немесе өзге формалды нұсқаулықтар жиынтығы
(осы тармаққа қатысты ақпарат оның тармақшаларында көрсетілген)
S.6.1
Нормативтік құқықтық актілер
INST_MAN_LA_OA
Бастапқы статистикалық деректерді жинау, оларды өңдеу және ресми статистикалық ақпаратты тарату бойынша ұйымның жауапкершілігі мен өкілеттіктерін бекітетін нормативтік құқықтық актілер.
Деректерді жинау, ұсыну және өңдеу, сондай-ақ ресми статистикалық ақпаратты тарату туралы Қазақстан Республикасының заңдарын, нормативтік құқықтық актілерін және (немесе) формалды және формалды емес келісімдерін көрсетіңіз.

S.6.2
Обмен данными
Формальные и неформальные соглашения и (или) совместные акты о представлении административных и (или) альтернативных данных
Укажите формальные и (или) неформальные соглашения и (или) совместные акты о представлении административных и (или) альтернативных данных
S.7
Конфиденциальность
CONF
Свойство данных, определяющее, до какой степени их несанкционированное раскрытие может навредить интересам их источника или иным соответствующим лицам
(информация по данному пункту содержится в его подпунктах)
S.7.1
Политика конфиденциальности
CONF_POLICY
Законодательные меры или другие формальные процедуры, которые прямо или косвенно препятствуют несанкционированному раскрытию данных в отношении физического или юридического лица, экономического, социального субъект или объекта
Укажите все нормативные правовые акты, а также другие официальные требования, связанные с конфиденциальностью первичных статистических, административных и альтернативных данных.
Опешите определенную гарантию того, что к данным применены методы, необходимые для обеспечения их конфиденциальности
S.7.2
Конфиденциальность – обработка данных
CONF_DATA_TR
Нормативные правила, применяемые к обработке данных, обеспечивающие их конфиденциальность
Укажите: - нормативные правила, применяемые к обращению с микро- и макро-данными для обеспечения конфиденциальности первичных статистических данных, а также процедуры и условия обеспечения конфиденциальности и безопасности данных; - методы агрегирования данных при обработке (суммирование, взвешивание, основа для определения весов)
S.8
Политика распространения официальной статистической информации
REL_POLICY
Правила распространения официальной статистической информации между всеми пользователями
(информация по данному пункту содержится в его подпунктах)
S.8.1
График распространения официальной статистической информации
REL_CAL_POLICY
График распространения официальной статистической информации (далее – График)
Укажите пункт графика распространения официальной статистической информации рассматриваемого процесса
S.8.2
Доступ к Графику распространения официальной статистической информации
REL_CAL_ACCESS
Доступ к информации, содержащейся в Графике распространения официальной статистической информации
Укажите ссылку, по которой можно осуществить доступ к Графику Графику распространения официальной статистической информации
S.8.3
Доступ для пользователя
REL_POL_US_AC
Принципы публикации для пользователей, пределы распространения, способ оповещения пользователей о публикации официальной статистической информации
Опишитие условия доступа к официальной статистической информации для различных категорий пользователей, Укажите любые откланения от установленных сроков распространения официальной статистической информации
S.9
Периодичность распространения
FREQ_DISS
Временной интервал в некотором заданном временном периоде, через который осуществляется распространение официальной статистической информации
Укажите, с какой частотой распространяется официальная статистическая информация (например, ежемесячно, ежеквартально, ежегодно)
S.10
Доступность и ясность
ACCESSIBILITY_CLARITY
Условия и порядок, в рамках которых пользователи могут получать доступ к данным, использовать их и интерпретировать
(информация по данному пункту содержится в его подпунктах)

S.6.2
Деректермен алмасу
Әкімшілік және (немесе) балама деректерді ұсыну туралы формалды және формалды емес келісімдер және (немесе) бірлескен актілер
Әкімшілік және (немесе) балама деректерді ұсыну туралы формалды және (немесе) формалды емес келісімдерді және (немесе) бірлескен актілерді көрсетіңіз.
S.7
Құпиялылық
CONF
Рұқсатсыз жарияланғаннан кейін дереккөздің мүдделеріне немесе өзге де сәйкес тұлғаларға зақым келтіруі мүмкін дәрежені айқындайтын деректердің ерекшелігі
(осы тармаққа қатысты ақпарат оның тармақшаларында көрсетілген)
S.7.1
Құпиялылық саясаты
CONF_POLICY
Жеке немесе заңды тұлғаға, экономикалық, әлеуметтік субъектіге немесе объектіге қатысты деректердің рұқсатсыз жария етілуіне тікелей немесе жанама түрде кедергі болатын заңнамалық шаралар немесе басқа да ресми рәсімдер.
Бастапқы статистикалық, әкімшілік және баламалы деректердің құпиялылығына қатысты барлық нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ басқа да ресми талаптарды көрсетіңіз.
Деректердің құпиялылығын қамтамасыз ету үшін қажетті әдістердің қолданылғаны туралы нақты кепілдікті сипаттаңыз.
S.7.2
Құпиялылық -деректерді өңдеу
CONF_DATA_TR
Деректерді өңдеуге қолданылатын, олардың құпиялылығын қамтамасыз ететін, нормативтік қағидалар
Көрсету қажет:
-бастапқы статистикалық деректердің құпиялылығын қамтамасыз ету үшін микро және макродеректермен жұмыс істеуде қолданылатын нормативтік қағидалар, сонымен қоса деректердің құпиялылығы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету рәсімдері мен шарттарын;
- деректерді өңдеу кезінде агрегаттау әдістерін (жиынтықтау, өлшеу, салмақтарды анықтау үшін негіз)
S.8
Ресми статистикалық ақпаратты тарату саясаты
REL_POLICY
Ресми статистикалық ақпаратты барлық пайдаланушылар арасында тарату қағидалары
(осы тармаққа қатысты ақпарат оның тармақшаларында көрсетілген)
S.8.1
Ресми статистикалық ақпаратты тарату графигі
REL_CAL_POLICY
Ресми статистикалық ақпаратты тарату графигі (бұдан әрі – График )
Қарастырылып отырған процестің ресми статистикалық ақпаратты тарату графигінің тармағын көрсетіңіз.
S.8.2
Ресми статистикалық ақпаратты Тарату графигіне қолжетімділік
REL_CAL_ACCESS
Ресми статистикалық ақпаратты Тарату графигінде қамтылған ақпаратқа қолжетімділік
Ресми статистикалық ақпаратты Тарату графигіне қолжетімділікке болатын сілтемені көрсетіңіз.
S.8.3
Пайдаланушы үшін қолжетімділік
REL_POL_US_AC
Пайдаланушылар үшін жариялау қағидаттары, тарату шектері, ресми статистикалық ақпаратты жариялау туралы пайдаланушыларды хабарлау тәсілі
Әр түрлі санаттағы пайдаланушылар үшін ресми статистикалық ақпаратқа қолжетімділік шарттарын сипаттаңыз. Ресми статистикалық ақпаратты таратудың белгіленген мерзімдерінен кез келген ауытқуларды көрсетіңіз.
S.9
Тарату жиілілігі
FREQ_DISS
Ресми статистикалық ақпаратты тарату жүзеге асырылатын кейбір белгіленген уақыт кезеңіндегі уақытша интервал
Ресми статистикалық ақпарат қандай жиілікпен таратылатынын көрсетіңіз (мысалы, ай сайын, тоқсан сайын, жыл сайын)
S.10
Қолжетімділік пен айқындылық
ACCESSIBILITY_CLARITY
Пайдаланушылардың деректерге қолжетімділігі, оларды пайдаланатын және түсіндіретін шарттар мен тәртіп
(осы тармаққа қатысты ақпарат оның тармақшаларында көрсетілген)

S.10.1
Публикация новостей
NEWS_REL
Регулярные или специальные пресс-релизы, связанные с данными
Перечислите все регулярные или специальные пресс-релизы, связанные с данными, за прошедший год, которые являются предметом Отчета по качеству
S.10.2
Публикации
PUBLICATIONS
Регулярные или специальные публикации, посредством которых официальная статистическая информация делается доступными для общества
Перечислите все наименования публикаций, которые являются предметом Отчета по качеству, включая год и ссылки на онлайн-документы
S.10.3
Онлайн-база данных
ONLINE_DB
Информация об онлайн-базах данных, посредством которых осуществляется распространение официальной статистической информации
Укажите название доменов и ссылки на онлайн-базы данных, посредством которых осуществляется распространение официальной статистической информации, а также ссылку на последнюю публикацию данных, которые являются предметом Отчета по качеству
S.10.3.1
AC1. Количество обращений к официальной статистической информации
DATATABLE_CONSULT
Количество запросов и скачиваний опубликованной официальной статистической информации
Укажите количество просмотров и (или) скачиваний официальной статистической информации, которая является предметом Отчета по качеству
S.10.4
Доступ к данным в деиндефицированном виде
MICRO_DAT_ACC
Информация о возможности получения данных в деиндефицированном виде
Опишите условия и возможность получения доступа к набору данных в деиндефицированном виде. Укажите количество обращений на получение данных в деиндефицированном виде
S.10.5
Прочее
DISS_OTHER
Ссылки на прочую распространяемую важнейшую статистическую информацию
Опишите любые другие важные механизмы распространения данных, например, экспериментальная статистика и исследования, аналитические дашборды, политические документы, которые являются предметом Отчета по качеству.
Сведите к краткому изложению доступность и понятность данных, связанных с различными форматами распространения официальной статистической информации
S.10.5.1
AC2. Метаданные — предоставление консультаций
METADATA_CONSULT
Количество просмотров метаданных
Укажите количество просмотров метаданных, которые являются предметом Отчета по качеству (в месяц, квартал, год)
S.10.6
Методологическая документация
DOC_METHOD
Описательный текст и ссылки на имеющиеся методологические документы
Укажите ссылки на методологические материалы, размещенные в свободном доступе, которые являются предметом Отчета по качеству
S.10.7
Документация по качеству
QUALITY_DOC
Документация о процедурах, применимых к управлению качеством и оценке качества официальной статистической информации
Опишите наличие всех документов, относящихся к качеству
S.11
Управление качеством
QUALITY_MGMNT
Системы и структуры, имеющиеся в организации для управления качеством статистических продуктов и процессов
(информация по данному пункту содержится в его подпунктах)

S.10.1
Жаңалықтарды жариялау
NEWS_REL
Деректерге қатысты тұрақты немесе арнайы баспасөз хабарламалары
Сапа бойынша есептің мәні болып табылатын, өткен жылдағы деректерге қатысты барлық тұрақты немесе арнайы баспасөз хабарламаларын тізіп шығыңыз.
S.10.2
Жарияланымдар
PUBLICATIONS
Тұрақты немесе арнайы жарияланымдар, олар арқылы қоғам үшін ресми статистикалық ақпарат қолжетімді болып табылады
Сапа бойынша есептің мәні болып табылатын барлық жарияланымдардың атауын, соның ішінде жылын және онлайн-құжаттарға сілтемелерді тізіп шығыңыз.
S.10.3
Онлайндық деректер базасы
ONLINE_DB
Ресми статистикалық ақпаратты таратуды жүзеге асыруға болатын онлайн-деректер базасы туралы ақпарат
Ресми статистикалық ақпаратты таратуды жүзеге асыратын домендердің атауын және онлайн-деректер базасының сілтемелерін, сондай-ақ Сапа бойынша есептің мәні болып табылатын деректердің соңғы жарияланымына сілтемені көрсетіңіз.
S.10.3.1
AC1. Ресми статистикалық ақпаратқа жолданымдар саны
DATATABLE_CONSULT
Жарияланған ресми статистикалық ақпаратқа сұрау салулар мен жүктеп алулар саны
Сапа бойынша есептің мәні болып табылатын ресми статистикалық ақпаратты қараулар және (немесе) жүктеп алулар санын көрсетіңіз.
S.10.4
Деректерге сәйкестендірілмеген түрінде қолжетімділік
MICRO_DAT_ACC
Деректерді сәйкестендірілмеген түрінде алу мүмкіндігі туралы ақпарат.
Деректерге сәйкестендірілмеген түрде қолжетімділік шарттары мен мүмкіндігін сипаттаңыз. Сәйкестендірілмеген түрдегі деректерді алуға сұрау салулар санын көрсетіңіз.
S.10.5
Өзге де
DISS_OTHER
Өзге де таратылатын маңызды статистикалық ақпаратқа сілтемелер.
Деректерді таратудың кез келген өзге де маңызды тетіктерін, мысалы, Сапа бойынша есептің мәні болып табылатын эксперименттік статистика мен зерттеулерді, аналитикалық дашбордтарды, саяси құжаттарды сипаттаңыз. Ресми статистикалық ақпаратты таратудың әртүрлі форматтарына байланысты деректердің қолжетімділігі мен түсінігін қысқаша баяндаңыз.
S.10.5.1
AC2. Метадеректер —кеңестер беру
METADATA_CONSULT
Метадеректерді қарау саны
Сапа бойынша есептің мәні болып табылатын метадеректерді қарау санын көрсетіңіз (айына, тоқсанына, жылына).
S.10.6
Әдіснама бойынша құжаттама
DOC_METHOD
Қолда бар әдіснамалық құжаттарға сипаттамалық мәтін және сілтеме
Сапа бойынша есептің мәні болып табылатын, еркін қолжетімділікте орналастырылған әдіснамалық материалдарға сілтемелерді көрсетіңіз.
S.10.7
Сапа бойынша құжат
QUALITY_DOC
Сапаны басқару және сапаны бағалауда қолданылатын рәсімдер туралы құжаттама
Сапаға қатысты барлық құжаттардың бар болуын сипаттаңыз
S.11
Сапаны бақылау
QUALITY_MGMNT
Статистикалық өнімдер мен процестер сапасын басқару үшін ұйымдағы жүйелер мен құрылымдар.
(осы тармаққа қатысты ақпарат оның тармақшаларында көрсетілген)

S.11.1
Обеспечение качества
QUALITY_MGMNT
Вся организованная систематическая деятельность, которая демонстрирует и обеспечивает уверенность в том, что процессы отвечают требованиям к статистическим результатам
Опишите общее системы обеспечения качества, используемой в организации
S.11.2
Оценка качества официальной статистической информации
QUALITY_ASSMNT
Общая оценка качества официальной статистической информации на основе общепринятых критериев качества
Сведите к краткому изложению результаты последних оценок качества официальной статистической информации и приведите ссылки на разделы Отчета по качеству, где эти результаты представлены более подробно.
Следует отметить любые плюсы и минусы критерий качества, а также запланированные меры для повышения качества
S.12
Актуальность
RELEVANCE
Степень, до которой официальная статистическая информация отвечает текущим и потенциальным потребностям пользователей
(информация по данному пункту содержится в его подпунктах)
S.12.1
Потребности пользователей
USER_NEEDS
Описание пользователей и их соответствующих потребностей в отношении официальной статистической информации
Укажите:
- классификацию пользователей по важности;
- информацию о целях, для которых пользователи используют официальную статистическую информацию;
- оценку ключевых выходных показателей, востребованных различными категориями пользователей, и указание недостатков в выходных данных для важных пользователей;
- информацию о неудовлетворҰнных потребностях пользователей и планы по их удовлетворению в будущем;
- детали тех компонентов качества, которые не соответствуют требованиям пользователей.
S.12.2
Удовлетворенность пользователей
USER_SAT
Критерии для определения удовлетворенности пользователей
Опишите регулярность сбора сведений о потребностях и мнений пользователей (например, анкеты для выявления удовлетворенности пользователей, прочие консультации с пользователями), а также основные результаты анализа удовлетворенности пользователей (в форме некоторого показателя) и данные последнего анкетирования пользователей в отношении их удовлетворенности
S.12.3
Полнота/R1. Полнота данных – доля
COMPLETENESS/ COMPLETENESS_RATE
Отношение числа имеющихся ячеек данных к числу требуемых ячеек данных (данный индикатор применим только, если существует постановление или нормы/указания на уровне Европейской статистической системы)
Укажите сведения о полноте официальной статистической информации по сравнению с соответствующими нормативными требованиями/инструкциями
S.13
Точность
ACCURACY
Точность: близость расчетов или оценок к точным или истинным значениям, которые оцениваются с использованием официальной статистической информации. Надежность: близость исходно оцененного значения к значению, оцененному впоследствии
(информация по данному пункту содержится в его подпунктах)

S.11.1
Сапаны қамтамасыз ету
QUALITY_MGMNT
Статистикалық нәтижелерге қойылатын талаптарға процестер, көрсететін және оған сенімділікті қамтамасыз ететін барлық ұйымдасқан жүйелі қызмет
Ұйымда қолданылатын сапаны қамтамасыз етудің жалпы жүйесін сипаттаңыз.
S.11.2
Ресми статистикалық ақпараттың сапасын бағалау
QUALITY_ASSMNT
Жалпы қабылданған сапа өлшемшарттары негізінде деректер сапасын жалпы бағалау.
Соңғы сапа бағалауларының нәтижелерін қысқаша баяндап, бұл нәтижелердің толық сипатталған бөлімдеріне сілтемелер келтіріңіз.
Сапа өлшемшарттарының кез келген артықшылықтарын және кемшіліктерін, сондай-ақ сапаны арттыру үшін жоспарланған шараларды атап өту керек
S.12
Өзектілік
RELEVANCE
Пайдаланушылардың ағымдағы және әлеуетті қажеттіліктеріне жауап беретін ресми статистикалық ақпараттың дәрежесі
(осы тармаққа қатысты ақпарат оның тармақшаларында көрсетілген)
S.12.1
Пайдаланушылардың қажеттіліктері
USER_NEEDS
Пайдаланушыларды және олардың ресми статистикалық ақпаратқа қатысты тиісті қажеттіліктерін сипаттау
Көрсетіңіз:
-пайдаланушыларды маңыздығына қарай жіктеу;
-пайдаланушылардың ресми статистикалық ақпаратты пайдалану мақсаттары туралы ақпарат;
-әр түрлі санаттағы пайдаланушылар үшін сұранысқа ие негізгі шығару көрсеткіштерін бағалау және маңызды пайдаланушылар үшін шығару деректеріндегі кемшіліктерді көрсету;
-пайдаланушылардың қанағаттандырылмаған қажеттіліктері туралы ақпарат және оларды болашақта қанағаттандыру жоспары;
-пайдаланушылар талаптарына сәйкес келмейтін сапа компоненттерінің егжей-тегжейі.
S.12.2
Пайдаланушылардың қанағаттанушылығы
USER_SAT
Пайдаланушылардың қанағаттанушылығын анықтау үшін өлшемшарттар
Пайдаланушылардың қажеттіліктері мен пікірлері туралы мәліметтерді жинау жүйелілігін сипаттаңыз (мысалы, пайдаланушылардың қанағаттанушылығын анықтауға арналған сауалнамалар, пайдаланушылармен өткізілетін өзге де консультациялар), сондай-ақ пайдаланушылардың қанағаттанушылығын талдаудың негізгі нәтижелерін (кейбір көрсеткіштің нысанында) және пайдаланушылардың қанағаттанушылығына қатысты соңғы сауалнама деректерін көрсетіңіз.
S.12.3
Толықтық / R1.
Деректердің толықтығы - үлес
COMPLETENESS/ COMPLETENESS_RATE
Қолда бар деректер ұяшықтары санының талап етілетін деректер ұяшықтары санына арақатынасы (аталған индикатор Еуропалық статистикалық жүйе деңгейіндегі қаулы немесе нормалар/нұсқаулар болған жағдайда ғана қолданылады).
Тиісті нормативтік талаптармен/нұсқаулармен салыстырғандағы ресми статистикалық ақпараттың толықтығы туралы мәліметтерді көрсетіңіз
S.13
Дәлдік
ACCURACY
Дәлдік: Статистикалық деректерді пайдаланумен бағалануы тиіс есептеулердің немесе бағалардың дәл немесе шынайы мәндерге жуықтығы.
Сенімділік: бастапқы бағалаған мәннің кейін бағаланған мәнге жуықтығы
(осы тармақ бойынша ақпарат оның тармақшаларында қамтылған)

S.13.1
Общая точность
ACCURACY_OVERALL
Оценка точности официальной статистической информации, состоящая из нескольких компонентов, связанных с определенным набором данных или определенной областью
Необходимо проанализировать причины ошибок и указать последующие меры для их дальнейшего недопущения
S.13.2
A1. Ошибки выборки - индикаторы
SAMPLING_ERR/ SAMPLING_ERR_IND
Ошибка выборки (стандартная ошибка, доверительные интервалы, коэффициенты вариации)
Укажите ошибки выборки, стандартные ошибки, доверительные интервалы и коэффициенты вариации (при наличии)
S.13.3
Ошибки, не связанные с выборкой
NONSAMPLING_ERR
Ошибка в оценках, основанных на анкетах, не относящаяся к колебаниям выборки
Предоставьте ориентированную на пользователя сводную оценку ошибок, не связанных с выборкой, доли вопросов без ответа и связанные с ними риски погрешностей (ошибка охвата: чрезмерный/ недостаточный охват и разные списки; погрешность измерения: влияние инструмента опроса, респондентов и интервьюеров (в случае применения); погрешность из-за отсутствия ответов: уровень ответа (отсутствия ответа) респондента, включая причины отсутствия ответов и соответствующие оценки, уровень вопросов без ответа для основных переменных; погрешность обработки: ошибки редактирования, кодирования и подстановки данных (в случае применения); ошибка гипотезы о модели: специальные модели, используемые при оценке, и меры, принятые для уменьшения ошибок различных типов
S.13.3. 1
Ошибка охвата
COVERAGE_ERR/
Ошибка, возникшая вследствие недостаточности охвата всех компоненты изучаемой совокупности, которая приводит к разнице между целевой совокупностью и отобранной группой
Укажите ошибки охвата включающие в себя недостаточный охват и ошибки в классификации.
Не ответы единиц наблюдения, не ответы на отдельные вопросы, описание % не ответов за период (например, не ответы единиц наблюдения около 5% в год).
S.13.3. 1.1
A2. Превышение охвата – показатель
OVERCOVERAGE_RATE
Ошибка, возникшая вследствие превышения охвата
Укажите ошибки излишнего охвата
S.13.3. 1.2
A3. Общие единицы – доля
COMMON_UNIT_SHARE
Соотношение единиц охваченных обследованием, административными и альтернативными источниками в зависимости от общего числа единиц в обследовании
Укажите долю единиц, охваченных статистическим обследованием, административными и альтернативными источниками
S.13.3.2
Ошибка измерения
MEASUREMENT_ERR
Отклонения полученной статистической информации от фактических значений показателей, возникающих в процессе их сбора
Укажите ошибки отклонения полученной официальной статистической информации, являющейся предметом Отчета по качеству, от фактических показателей, возникающих в процессе их сбора

S.13.1
Жалпы дәлдік
ACCURACY_OVERALL
Белгілі бір деректер жиынтығымен немесе саламен байланысты бірнеше компоненттерден тұратын дәлдікті бағалау
Қателердің себептерін талдау қажет және оларға алдағы уақытта жол бермеу үшін кейінгі шараларды көрсету
S.13.2
A1. Іріктеме қатесі – индикаторлар
SAMPLING_ERR/ SAMPLING_ERR_IND
Іріктеме қатесі (стандартты қате, сенімділік интервалы, вариация коэффициенті)
Іріктеме қателіктерін, стандартты қателерді, сенімділік интервалдарын және вариация коэффициенттерін (бар болған жағдайда) көрсетіңіз.
S.13.3
Іріктемеге байланысты емес қателіктер
NONSAMPLING_ERR
Іріктеме ауытқуларына қатысы жоқ, сауалнамаға негізделген бағалаулардағы қате
Іріктемемен байланысты емес, пайдаланушыларға бағытталған жиынтық қателердің бағасын, жауапсыз қалған сұрақтар үлесін және онымен байланысты қателер тәуекелін (қамту қателері; артық/жеткіліксіз қамту және әр түрлі тізімдер; өлшеу қателері: респонденттер және интервьюерлер (қолданған жағдайда) сауал салу құралының әсері; жауаптарының жоқтығынан қателік; респонденттің жауап деңгейі (жауаптың жоқтығы), жауаптар жоқтығының себептерін және тиісті бағаларын қоса алғанда, негізгі ауыспалылар үшін жауапсыз сұрақтар деңгейі; өңдеу қателіктері: редакциялау, кодтау және деректерді қою қателерін, (қолданылатын жағдайда); модель туралы гипотезаның қателерін: бағалау кезінде пайдаланылатын арнайы модельдерін, және әр түрлі типтегі қателерді азайту үшін қабылданған шараларды ұсыныңыз
S.13.3. 1
Қамту қатесі
COVERAGE_ERR/
Мақсатты жиынтық және іріктелген топ арасындағы айырмаға әкеп соғатын зерделенетін жиынтықтың барлық компоненттерін қажетті деңгейде қамтудың мүмкін еместігі салдарынан туындаған қате
Қамту қателіктерін оларға жеткіліксіз қамту және жіктеудегі қателерді көрсетіңіз.
Байқау бірліктер жауаптарының жоқтығы, бөлек сұрақтарға жауаптарының жоқтығы, кезең бойынша жауаптар жоқтығының % сипаттау (мысалы, байқау бірліктерінің жауаптарының жоқтығы жылына 5% жуық)
S.13.3. 1.1
A2. Қамтуды арттыру – көрсеткіш
OVERCOVERAGE_RATE
Қамтуды арттыру салдарынан туындайтын қате
Артық қамту қателіктерін көрсетіңіз.
S.13.3. 1.2
A3. Жалпы бірліктер – үлес
COMMON_UNIT_SHARE
Зерттеудің жалпы бірлік санынан әкімшілік және баламалы дереккөздермен қамтылған, зерттеудің бірліктер арақатынасы
Статистикалық зерттеу, әкімшілік және баламалы көздермен қамтылған бірліктердің үлесін көрсетіңіз.
S.13.3.2
Өлшеу қателігі
MEASUREMENT_ERR
Алынған статистикалық ақпараттың оларды жинау процесінде туындайтын көрсеткіштердің нақты мәндерінен ауытқуы
Сапа бойынша есептің мәні болып табылатын алынған ресми статистикалық ақпараттың оларды жинау процесінде туындайтын нақты көрсеткіштерден ауытқу қателерін көрсетіңіз

S.13.3.3
Ошибка неполучения ответов
NONPESPONSE_ERR
Ошибки неполучения ответов возникающие, когда данные не представлены
Представьте распределение единиц, по причинам непредставления данных. Опишите меры, предпринимаемые для снижения уровня непредставления данных во время их сбора и последующего контроля
S.13.​3.​3.​1
A4. Единица отсутствия – доля
UNIT_NONRESPONSE_RATE
Не ответ респондента, пропорция числа единиц без информации или не используемой информации к общему числу охватываемых (подходящих) единиц
Опишите единиц отсутствия ответа
S.13.​3.​3.​2
A5. Пункт отсутствия ответа – доля
ITEM_NONRESPONSE_ RATE
Не ответ какого-либо вопроса
Описание вопросов, оставшихся без ответа
S.13.3.4
Ошибка обработки
PROCESSING_ERR
Ошибки обработки
Опишите основные проблемы, связанные с ошибками обработки данных, а также их наиболее значимые типы и влияние на официальную статистическую информацию (при наличии)
S.13.3.5
Ошибка модельных предположений
MODEL_ASSUMP_ERR
Отклонение оценочных значений показателя от фактических значений
Укажите ошибки модельных предложений (при наличии)
S.14
Своевременность
TIMELINESS_PUNCT
Своевременность – критерий качества, характеризующий интервал времени между появлением (публикации) официальной статистической информацией и событием или явлением, которое она описывает, а также степень временной задержки со дня публикации официальной статистической информации до запланированного дня
(информация по данному пункту содержится в его подпунктах)
S.14.1
Оперативность
TIMELINESS
Оперативность: продолжительность времени между моментом доступности данных и событием или явлением, которое описывают данные
Укажите время, затраченное на производство, измеряемое с момента окончания отчетного периода до даты публикаций первых результатов. Если информация теряет свою актуальность из-за времени потраченного на ее обработку, следует описать способы сокращения временного периода в будущем
S.14.1.1
Оперативность/
TP1. Временной период – предварительные результаты
TIMELAG_FIRST
Количество дней (недель или месяцев) от последнего дня отчетного периода до даты публикации предварительных результатов
Укажите время, затраченное на производство, измеряемое с момента окончания отчетного периода до даты публикаций предварительных результатов.
S.14.1.2
Оперативность/
TP2. Временной период – окончательные результаты
TIMELAG_FINAL
Количество дней (недель или месяцев) от последнего дня отчетного периода до даты публикации окончательных результатов
Укажите время, затраченное на производство, измеряемое с момента окончания отчетного периода до даты публикаций окончательных результатов.

S.13.3.3
Жауап алмау қателігі
NONPESPONSE_ERR
Деректер ұсынылмаған кезде туындайтын жауап алмау қателіктері
Деректерді ұсынбау себептері бойынша бірліктердің таралуын көрсетіңіз. Деректерді жинау кезінде және кейінгі бақылау барысында деректердің ұсынылмау деңгейін төмендету үшін қабылданатын шараларды сипаттаңыз.
S.13.3.3.1
A4. Жауап берілмеген бірлік – үлес
UNIT_NONRESPONSE_RATE
Респондент жауабының болмауы, ақпаратсыз қалған бірліктер санының пропорциясы немесе қамтылған (тиісті) бірліктерінің жалпы санына қолданылмайтын ақпарат
Жауап бермеген бірліктерді сипаттаңыз
S.13.3.3.2
A5. Жауап берілмеген сұрақ – үлес
ITEM_NONRESPONSE_ RATE
Белгілі бір сұраққа жауап бермеу
Жауапсыз қалған сұрақтарды сипаттау
S.13.3.4
Өңдеу қателігі
PROCESSING_ERR
Өңдеу қателігі
Деректерді өңдеудегі негізгі мәселелерді сипаттаңыз, сондай-ақ олардың ең маңызды түрлері мен ресми статистикалық ақпаратқа әсерін көрсетіңіз (қолданыста болса).
S.13.3.5
Модельдік болжам қатесі
MODEL_ASSUMP_ERR
Бағаланған көрсеткіш мәндерінің нақты мәндерден ауытқуы
Модельдік болжам қателіктерін көрсетіңіз (қолданылған жағдайда).
S.14
Уақтылылығы
TIMELINESS_PUNCT
Уақтылылығы -ресми статистикалық ақпараттың пайда болуы (жарияланымдар) мен ол сипаттайтын оқиға немесе құбылыс арасындағы уақыт аралығын, сондай-ақ ресми статистикалық ақпарат жарияланған күннен бастап жоспарланған күнге дейінгі уақыт кідірісінің дәрежесін сипаттайтын сапа өлшемшарттары
(Осы тармақ бойынша ақпарат оның ішкі тармақтарында көрсетілген)
S.14.1
Жеделдік
TIMELINESS
Жеделдік: деректерге қол жеткізу сәті мен деректер сипаттайтын оқиға немесе құбылыс арасындағы уақыт ұзақтығы
Есепті кезең аяқталған сәттен бастап алғашқы нәтижелер жарияланған күнге дейін өлшенетін өндіріске жұмсалған уақытты көрсетіңіз. Егер ақпарат оны өңдеуге жұмсалған уақытқа байланысты өзектілігін жоғалтса, болашақта уақыт кезеңін қысқарту жолдарын сипаттау керек
S.14.1.1
Жеделдік/
TP1. Уақытша кезең – алдын ала нәтижелер
TIMELAG_FIRST
Есептік кезеңнің соңғы күнінен бастап алдын ала нәтижелер жарияланған күнге дейінгі күндер (апталар немесе айлар) саны
Өндіріске кеткен уақытты көрсетіңіз - есептік кезең аяқталған сәттен бастап алдын ала нәтижелер жарияланған күнге дейінгі мерзім.
S.14.1.2
Жеделдік/
TP2. Уақытша кезең – соңғы нәтижелер
TIMELAG_FINAL
Есептік кезеңнің соңғы күнінен бастап соңғы нәтижелер жарияланған күнге дейінгі күндер (апталар немесе айлар) саны
Өндіріске кеткен уақытты көрсетіңіз - есептік кезең аяқталған сәттен бастап соңғы нәтижелер жарияланған күнге дейінгі мерзім.

S.14.2
Пунктуальность/
TP3. Соблюдение сроков предоставления и публикации официальной статистической информации
PUNCTUALITY/ PUNCTUALITY_RELEASE
Пунктуальность – критерий, обусловленный временем задержки со дня публикации официальной статистической информации до запланированного дня
Укажите период времени между фактической датой публикации официальной статистической информации и плановой датой, в соответствии с Графиком. Необходимо проанализировать причины несоответствий и указать последующие меры для их ликвидации
S.15
Взаимосвязанность и сопоставимость
COHER_COMPAR
Взаимосвязанность – критерий качества, характеризующий степень согласованности и непротиворечивости данных, полученных из различных источников, по разным периодам времени и направлениям наблюдения, обеспечивающих целостное и логически взаимосвязанное отражение обследуемых явлений.
Сопоставимость – критерий качества, характеризующий степень, в которой данные сопоставимы между собой во времени, по регионам, видам деятельности и другим классификационным признакам, обеспечивая возможность их согласованного анализа и интерпретации
(информация по данному пункту содержится в его подпунктах)
S.15.1
Географическая взаимосвязанность и сопоставимость
COMPAR_GEO
Взаимосвязанность и сопоставимость официальной статистической информации между географическими территориями
Опишите проблемы взаимосвязанности и сопоставимости между регионами, странами. Необходимо указать причины возникновения таких проблем
S.15.1.1
Ассиметрия по зеркальной статистике потоков – коэффициент/СС1
ASYMMETRY_COEFF
Разница или абсолютная разница входящих и исходящих потоков между парой стран, деленное на среднее значение этих двух значений (характерно для статистики торговли, миграции и платежного баланса)
Опишите разницу или абсолютную разницу входящих и исходящих потоков между парой стран, деленное на среднее значение этих двух значений (характерно для статистики торговли, миграции и платежного баланса)
S.15.2
Взаимосвязанность и сопоставимость во времени – СС2.
COMPAR_TIME/ COMPAR_LENGTH
Степень взаимосвязанности и сопоставимости официальной статистической информации во времени
Представьте информацию о возможных ограничениях в использовании данных для взаимосвязанности и сопоставимости во времени во времени. Разграничьте три основные ситуации:
1) изменения отсутствовали – в этом случае данный факт должен быть отражен в Отчете по качеству;
2) изменения имели место, но были недостаточны для признания разрыва временного ряда;
3) изменения были существенными и требуют признания разрыва временного ряда.

S.14.2
Ұқыптылық /
TP3. Ресми статистикалық ақпаратты ұсыну және жариялау мерзімдерін сақтау
PUNCTUALITY/ PUNCTUALITY_RELEASE
Ұқыптылық – ресми статистикалық ақпаратты жариялау күнінен бастап жоспарлы күнге дейінгі уақыт тежелісімен шартталған өлшемшарт
Графикке сәйкес ресми статистикалық ақпараттың нақты жарияланған күні мен жоспарланған күн арасындағы уақыт кезеңін көрсетіңіз. Сәйкессіздіктердің себептерін талдау және оларды жоюдың келесі шараларын көрсету қажет
S.15
Өзара байланыстылық және салыстырмалылық
COHER_COMPAR
Өзара байланыстылық – зерттелетін құбылыстардың тұтас және логикалық өзара байланысты көрінісін қамтамасыз ететін, байқаудың әртүрлі уақыт кезеңдері мен бағыттары бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған деректердің келісімділік және қайшылықсыздық дәрежесін сипаттайтын сапа өлшемшарты.
Салыстырмалылық- деректердің уақыт бойынша, өңірлер, қызмет түрлері және басқа да жіктеу белгілері бойынша өзара салыстырмалылық дәрежесін сипаттайтын, оларды келісілген талдау мен түсіндіру мүмкіндігін қамтамасыз ететін сапа өлшемшарты.
(Осы тармақ бойынша ақпарат оның ішкі тармақтарында көрсетілген)
S.15.1
Географиялық өзара байланыстылық және салыстырмалылық
COMPAR_GEO
Географиялық территориялар арасында ресми статистикалық ақпараттың өзара байланыстылығы салыстырмалығы
Өңірлер, елдер арасындағы өзара байланыстылық және салыстырмалық проблемаларын сипаттаңыз. Осындай проблемалардың пайда болу себептерін көрсету қажет.
S.15.1.1
Ағымдардың айналы статистика бойынша ассиметриясы – коэффициент/ СС1
ASYMMETRY_COEFF
Осы екі мәннің орташа мәніне бөлінген елдер арасында кіріс және шығыс ағымдардың айырмашылығы немесе абсолютті айырмашылығы
(сауда, көші-қон және төлем теңгерімі статистикасы үшін сипатты)
Осы екі мәннің орташа мәніне бөлінген елдер арасында кіріс және шығыс ағымдардың айырмашылығы немесе абсолютті айырмашылығын сипаттаңыз (сауда, көші-қон және төлем теңгерімі статистикасы үшін тән)
S.15.2
Уақыт бойынша өзара байланыстылық және салыстырмалылық- СС2.
COMPAR_TIME/ COMPAR_LENGTH
Ресми статистикалық ақпараттың уақыт бойынша өзара байланыстылық пен салыстырмалылық деңгейі
Уақыт бойынша өзара байланыстылық пен салыстырмалылық үшін деректерді пайдаланудағы мүмкін шектеулер туралы ақпаратты ұсыныңыз.
Үш негізгі жағдайды ажыратыңыз:
1) Өзгерістер болған жоқ – бұл жағдайда бұл факт Сапа бойынша есепте көрсетілуі керек;
2) Өзгерістер орын алды, бірақ уақыт қатарындағы алшақтықты мойындауға жеткіліксіз болды;
3) Өзгерістер айтарлықтай болды және уақыт қатарының алшақтықтығын мойындауды талап етеді.

S.15.3
Взаимосвязанность и сопоставимость между доменами
COHER_X_DOM
Степень взаимосвязанности и сопоставимости официальной статистической информации с данными, полученными из других источников
В случае несопостовимости официальной статистической информации с данными, полученными из других источников, представьте анализ расхождения данных
S.15.3.1
Взаимосвязанность и сопоставимость между периодами
COHER_FREQSTAT
Степень взаимосвязанности и сопоставимости официальной статистической информации между разными периодами
В случае несопостовимости официальной статистической информации между периодами, представьте анализ несоответствия данных
S.15.3.2
Взаимосвязанность и сопоставимость с национальными счетами
COHER_NATACCOUNTS
Степень взаимосвязанности и сопоставимости официальной статистической информации с национальными счетами
В случае несопостовимости официальной статистической информации с национальными счетами, представьте анализ несопоставимости данных
S.15.4
Взаимосвязанность внешняя
COHER_EXTERNA
Внешняя взаимосвязанность
Опишите соответствия методологии статистического процесса принятым международным стандартам
S.15.5
Взаимосвязанность внутренняя
COHER_INTERNA
Внутренняя взаимосвязанность
Опишите взаимосвязанность результатов, которые являются предметом Отчета по качеству с другой официальной статистической информацией
S.16
Нагрузка
COST_BURDEN
Нагрузка на респондентов
1. Представьте оценку нагрузки на респондентов, обусловленной данным процессом, который является предметом Отчета по качеству:
- степени автоматизации операций – сбор, кодировка, проверка, досчет, оформление и распространение (указать следующие степени: частично, полностью автоматизировано, не автоматизировано);
- количество респондентов представивших первичные статистические данные;
- количество разделов, таблиц формы статистического наблюдения;
- имеется ли взаимосвязь использовать бухгалтерских, кадровых или иных систем;
- среднее время, затраченное на заполнение формы статистического наблюдения;
- используются ли в производстве официальной статистической информации административные и (или) альтернативные данные, если да, укажите источник.
2. Опишите предпринимаемые меры по снижению или минимизации нагрузки на респондентов.
S.17
Пересмотр данных
DATA_REV
Изменение значений в ранее утвержденной и опубликованной официальной статистической информацию с указанием причин
(информация по данному пункту содержится в его подпунктах)
S.17.1
Пересмотр данных – политика
REV_POLICY
Политика пересмотра данных
Опишите политику пересмотра данных и соответствующие процедуры и как пользователи официальной статистической информации узнают о ее пересмотре

S.15.3
Домендер арасындағы өзара байланыстылық және салыстырмалылық
COHER_X_DOM
Ресми статистикалық ақпараттың басқа көздерден алынған деректермен өзара байланыстылық және салыстырмалылық деңгейі
Ресми статистикалық ақпарат басқа көздерден алынған деректермен сәйкес келмеген жағдайда, деректер арасындағы айырмашылықтардың талдауын ұсыныңыз.
S.15.3.1
Кезеңдер арасындағы өзара байланыстылық және салыстырмалылық
COHER_FREQSTAT
Ресми статистикалық ақпараттың әртүрлі кезеңдер арасындағы өзара байланыстылық және салыстырмалылық деңгейі
Кезеңдер арасындағы ресми статистикалық ақпарат сәйкес келмеген жағдайда, деректердің сәйкессіздігін талдауды ұсыныңыз
S.15.3.2
Ұлттық шоттармен өзара байланыстылық және салыстырмалылық
COHER_NATACCOUNTS
Ресми статистикалық ақпараттың ұлттық шоттармен өзара байланыстылық және салыстырмалылық
Ресми статистикалық ақпарат ұлттық шоттармен сәйкес келмеген жағдайда, деректердің сәйкессіздігін талдауды ұсыныңыз
S.15.4
Сыртқы өзара байланыстылық
COHER_EXTERNA
Сыртқы өзара байланыстылық
Статистикалық процесс әдіснамасының қабылданған халықаралық стандарттарға сәйкестігін сипаттаңыз
S.15.5
Ішкі өзара байланыстылық
COHER_INTERNA
Ішкі өзара байланыстылық
Сапа бойынша есептің мәні болып табылатын нәтижелердің басқа ресми статистикалық ақпаратпен өзара байланыстылығын сипаттаңыз.
S.16
Жүктеме
COST_BURDEN
Респонденттерге жүктеме
1. Сапа бойынша есептің мәні болып табылатын осы процеске байланысты респонденттерге жүктемені бағалауды ұсыныңыз:
- операцияларды автоматтандыру дәрежесін;
- жинау, кодтау, тексеру, есептеу, ресімдеу және тарату (келесі дәрежелерді көрсету: жартылай, толық автоматтандырылған, автоматтандырылмаған);
- бастапқы статистикалық деректерді ұсынған респонденттер саны;
- статистикалық байқау нысаны бөлімдерінің, кестелерінің саны;
- бухгалтерлік, кадрлық немесе өзге де жүйелерді пайдаланудың өзара байланыстылығы бар жоғы;
- статистикалық байқау нысанын толтыруға жұмсалатын орташа уақыт;
- ресми статистикалық ақпаратты өндіруде әкімшілік және/немесе баламалы деректер қолданылатынын, егер қолданылса, дереккөзін көрсету.
2. Респонденттерге жүктемені төмендету немесе азайту бойынша қабылданатын шараларды сипаттаңыз
S.17
Деректерді қайта қарау
DATA_REV
Бұрын бекітілген және жарияланған ресми статистикалық ақпараттың мәндерінің өзгеруі
(Осы тармақ бойынша ақпарат оның ішкі тармақтарында көрсетілген)
S.17.1
Деректерді қайта қарау -саясаты
REV_POLICY
Деректерді қайта қарау саясаты
Деректерді қайта қарау саясатын және тиісті процедураларды және ресми
статистикалық ақпаратты пайдаланушылар оны қайта қарау туралы қалай білетінін сипаттаңыз

S.17.2
A6. Пересмотр данных
REV_PRACTICE/ DATA_REV_AVGSIZE
"Пересмотр" – внесение любых изменений в ранее утвержденную и опубликованную официальную статистическую информацию (разница между поздним и ранним подсчетом ключевого показателя)
Укажите, были ли переотчеты или переопубликования официальной статистической информации после ее утверждения, если да, то также укажите основные причины пересмотра данных и их характер (наличие нового источника данных, новые методы, ошибки)
S.18
Обработка первичных статистических данных и (или) административных, и (или) альтернативных данных
STAT_PROCESS
Обработка данных – действия, направленные на накопление, хранение, изменение, дополнение, использование, распространение, обезличивание, блокирование, архивирование и уничтожение данных
(информация по данному пункту содержится в его подпунктах)
S.18.1
Исходные данные
SOURCE_TYPE
Характеристики и компоненты первичных статистических и (или) административных, и (или) альтернативных данных, используемых для формирования статистических агрегатов
Укажите, на чем основывается набор данных – первичных статистических и (или) административных, и (или) альтернативных данных, и (или) на комбинации нескольких источников данных.
Если используется выборка, также следует привести характеристики выборки:
- процедура формирования выборки (дизайн), описать выборку для выборочных обследований, например, одноэтапная кластерная выборка (случайная выборка);
- описать объем выборки, выборочную долю и выборочные единицы;
- распространение на генеральную совокупность (взвешивание, расчет весов);
- описание методов ротации выборки.
Опишите административные и (или) альтернативные источники (в случае применения)
S.18.2
Периодичность сбора данных
FREQ_COLL
Периодичность, с которой осуществляется сбор исходных данных
Укажите периодичность сбора данных (например, ежемесячно, ежеквартально, ежегодно или на постоянной основе)
S.18.3
Сбор данных
COLL_METHOD
Систематический процесс сбора данных для формирования официальной статистикой информации
Опишите метод(ы), используемые для сбора и (или) получения первичных статистических и (или) административных и (или) альтернативных данных от источника
S.18.4
V1. Достоверность данных
DATA_VALIDATION
Достоверность – критерий качества, характеризующий степень надежности и корректности данных описывающих моделируемой области, отражающих реальные свойства и закономерности обследуемых явлений.
Процесс мониторинга результатов формирования данных и обеспечения качества результатов
Опишите меры, применяемые для обеспечения достоверности: - автоматизированные и экспертные проверки;
- контрольные соотношения; - процедуры валидации;
- верификации данных;
- сверка данных с другими официальными источниками;
- проверка соответствия охвата генеральной совокупности и доли участвующих респондентов тому, что требуется;
- анализ несогласованности данных;
- редактирование микро- и макроданных.
Укажите применяемые инструменты контроля ошибок, в том числе форматно-логические контроли и методы обнаружения или устранения аномалий.
Укажите процедуры проведения государственного контроля в области государственной статистики в отношении респондентов и (или) административных источников, обеспечивающие достоверность данных

S.17.2
Деректерді қайта қарау/ A6
REV_PRACTICE/ DATA_REV_AVGSIZE
"Қайта қарау" – бұрын бекітіліп жарияланған ресми статистикалық ақпаратқа кез келген өзгерістерді енгізу (негізгі көрсеткіштің соңғы және бастапқы есептері арасындағы айырмашылығы)
Ресми статистикалық ақпарат бекітілгеннен кейін қайта есептелгенін немесе қайта жарияланғанын көрсетіңіз, егер болса, деректерді қайта қараудың негізгі себептерін және олардың сипатын көрсетіңіз (деректердің жаңа дереккөздердің болуы, жаңа әдістер, қателіктер)
S.18
Бастапқы статистикалық деректерді және (немесе) әкімшілік, және (немесе) балама деректерді өңдеу
STAT_PROCESS
Деректерді өңдеу – деректерді жинақтауға, сақтауға, өзгертуге, толықтыруға, пайдалануға, таратуға, иесіздендіруге, блоктағау, архивтеуге және жоюға бағытталған әрекеттер
(осы тармақ бойынша ақпарат оның ішкі тармақтарында көрсетілген)
S.18.1
Бастапқы деректер
SOURCE_TYPE
Статистикалық агрегаттарды қалыптастыру үшін пайдаланылатын бастапқы статистикалық және (немесе) әкімшілік, және (немесе) балама деректердің сипаттамалары мен компоненттері
Деректер жиынтығы неге негізделгенін көрсетіңіз – бастапқы статистикалық және (немесе) әкімшілік, және (немесе) балама деректер, және бірнеше деректер көздерінің комбинациясына.
Егер іріктеме пайдаланылса, онда іріктеме сипаттамасын келтіріңіз:
- іріктемені қалыптастыру рәсімі (әрлендіру), іріктемелі зерттеулер үшін іріктемені сипаттау, мысалы, бір сатылы кластерлік іріктеме (кездейсоқ іріктеме);
- іріктеме көлемін, іріктеме үлесін және іріктеме бірліктерін сипаттау;
- бас жиынтыққа тарату (өлшеу, салмақты есептеу);
- іріктемені ротациялау әдістерін сипаттау.
Егер әкімшілік дереккөздер пайдаланылса, сондай дереккөздерді сипаттау
Әкімшілік және (немесе) балама дереккөздерін (қолданылған жағдайда) сипаттаңыз
S.18.2
Деректерді жинау кезеңділігі
FREQ_COLL
Бастапқы деректерді жинау жүргізілетін кезеңділігі
Деректерді жинаудың жиілігін көрсетіңіз (мысалы, ай сайын, тоқсан сайын, жыл сайын немесе тұрақты негізде).
S.18.3
Деректерді жинау
COLL_METHOD
Ресми статистикалық ақпаратты қалыптастыру үшін деректерді жинаудың жүйелі процесі
Бастапқы статистикалық және (немесе) әкімшілік, және (немесе) балама деректерді дереккөзден жинау немесе алу үшін пайдаланылатын әдістерді сипаттаңыз.
S.18.4
V1. Деректердің анықтылығы
DATA_VALIDATION
Анықтылық-зерттелетін құбылыстардың нақты қасиеттері мен заңдылықтарын көрсететін модельденген саланы сипаттайтын деректердің сенімділігі мен дұрыстығын сипаттайтын сапа өлшемшарттары.
Деректерді қалыптастыру нәтижелерін мониторингтеу және нәтижелердің сапасын қамтамасыз ету процесі
Анықтылықты қамтамасыз ету үшін қолданылатын шараларды сипаттаңыз:
- автоматтандырылған және сараптамалық тексерулер;
- бақылау арақатынасы;
- валидация рәсімдері;
- деректерді верификациялау;
- деректерді басқа ресми көздермен салыстыру;
- жалпы жиынтықты қамтуды және қатысқан респонденттердің үлесін талапқа сәйкестігін тексеру;
- деректердің келіспеушілігін талдау;
- микро-және макродеректерді редакциялау.
Қолданылатын қателерді бақылау құралдарын, соның ішінде форматты-логикалық бақылауды және аномалияларды анықтау немесе жою әдістерін көрсетіңіз.
Респонденттерге және (немесе) деректердің анықтығын қамтамасыз ететін әкімшілік көздерге қатысты мемлекеттік статистика саласында мемлекеттік бақылау жүргізу рәсімдерін көрсетіңіз

S.18.5
U1. Уникальность данных
DATA_UNIQUENESS
Уникальность – критерий качества, характеризующий степень исключения дублирования данных и обеспечивающий их неповторимость, и единообразие в приделах плана статистических работ
Укажите, дублируется ли официальная статистическая информация, являющаяся предметом Отчета по качеству с другими обследованиями в пределах плана статистических работ.
Укажите случаи пересечения показателей, повторного сбора одинаковых данных от одних и тех же респондентов, а также параллельного существования идентичных наборов данных у других источников.
Опишите меры, предпринимаемые для устранения дублирования – унификация форм общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений, согласование методологий, использование общих идентификаторов и элементов национальной справочной информации.
Опишите степень использования административных источников и национальных статистических регистров, позволяющих исключить многократный сбор одних и тех же данных.
S.18.6
A7. Импутация
DATA_COMP/ IMPUTATION_RATE
Процесс замены пропущенных, некорректных или несостоятельных значений другими значениями, количество замен к общему числу значений
Опишите процедуры (метода) импутации
S.18.7
Корректировка
ADJUSTMENT
Набор процедур, используемых для изменения данных в целях их приведения в соответствие с национальными или международными стандартами или для устранения различий в качестве данных при компиляции определенных наборов данных
Опишите временные ряды, подлежащие корректировке, и статистические процедуры, используемые для корректировки временных рядов (например, методы поправки на сезонные колебания, декомпозиция временных рядов).
Укажите тип корректировки (например, поправка на сезонные колебания, календарная, тренд-цикл) и, если применимо, используемый календарь. В случае выявления "выбросов" и выполнения замены, указать какие "выбросы" выявлены (импульсные, временные изменения, сдвиги уровней). Опишите программное обеспечение и его версию, использованную для корректировки
S.18.7.1
Сезонная корректировка
SEASONAL_ADJ
Сглаживание ценовых и сезонных колебаний (в случае применения)
Описание процедуры сезонного сглаживания, укажите по какому показателю, наименование программного пакета, количество значений в динамическом ряду
S.19
Комментарий
COMMENT_DSET
Заключительная часть
Выводы, рекомендации, заключения, примечания
Приложение 3
к Методике оценки
качества официальной
статистической информации
Перечень общепринятых критерии качества данных
Критерий качества
Индикатор качества
Пояснение
1
Доступность и ясность
AC1. Количество обращений к официальной статистической информации – запросы
количество просмотров и (или) скачиваний официальной статистической информации внутри статистической отрасли на определенный период времени
AC2. Метаданные – обращения
количество обращений по метаданным в пределах статистической отрасли на данный период времени.
Под "количеством обращений" подразумевается, сколько раз файл метаданных просматривался
2
Актуальность
R1. Полнота данных – доля
отношение числа имеющихся ячеек данных к числу требуемых ячеек данных (данный индикатор применим только, если существует постановление или нормы/указания на уровне Европейской статистической системы)
3
Точность
A1. Ошибка выборки – индикаторы
относительная стандартная ошибка (погрешность), коэффициент вариации или доверительный интервал (за исключением статистических регистров)
A2. Превышение охвата – показатель
количество единиц, полученные из генеральной совокупности, но не принадлежащие к выборочной совокупности
A3. Общие единицы – доля
соотношение единиц, охваченных как обследованием и (или) административными и (или) альтернативными источниками
A4. Единица отсутствия – доля
отношение числа единиц, не имеющих информацию или имеющих не применимую информацию, к числу охватываемых (подходящих) единиц
A5. Пункт отсутствия ответа – доля
отношение охватываемых единиц, которые не ответили на конкретный пункт к общему числу охватываемых единиц
A6. Пересмотр данных – средний размер
внесение любых изменений в ранее утвержденную и опубликованную официальную статистическую информацию (разница между поздним и ранним подсчетом ключевого показателя)
A7. Импутация – доля
количество замененных значений к общему числу значений
4
Своевременность
TP1. Временной период – предварительные результаты
количество дней (недель или месяцев) с последнего дня отчетного периода до дня публикации первых результатов
TP2. Временной период – окончательные результаты
количество дней (недель или месяцев) с последнего дня отчетного периода до дня публикации полных и окончательных результатов
TP3. Соблюдение сроков предоставления и публикации официальной статистической информации
период времени между фактической датой публикации официальной статистической информации и плановой датой, в соответствии с Графиком распространения официальной статистической информации
5
Уникальность
U1. Дублирующий сбор
количество совпадений показателей выпускаемой официальной статистической информации с другими публикуемыми данными в рамках плана статистических работ за текущий период
6
Достовернорсть
V1. Достоверность данных
количество респондентов представивших недостоверные данные
7
Взаимосвязанность и сопоставимость
Ассиметрия по зеркальной статистике потоков – коэффициент/ CC1
разница или абсолютная разница входящих и исходящих потоков между парой стран, деленное на среднее значение этих двух значений (характерно для статистики торговли, миграции и платежного баланса)
Продолжительность сопоставимых временных рядов – CC2.
количество отчетных периодов, во временных рядах начиная с последнего перерыва

S.18.5
U1. Деректердің бірегейлігі
DATA_UNIQUENESS
Бірегейлік-деректердің қайталануын болдырмау дәрежесін сипаттайтын және олардың бірегейлігін және статистикалық жұмыстар жоспарының шегінде біркелкілігін қамтамасыз ететін сапа өлшемшарты
Сапа бойынша есептің мәні болып табылатын ресми статистикалық ақпарат статистикалық жұмыстар жоспары шегінде басқа зерттеулермен қайталанатынын көрсетіңіз.
Көрсеткіштердің қиылысу, бір респонденттерден бірдей деректерді қайта жинау, сондай-ақ басқа көздерде бірдей деректер жиынтығының қатар болуы жағдайларын көрсетіңіз.
Қайталануды жою үшін қабылданатын шараларды сипаттаңыз-жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқаулардың нысандарын біріздендіру, әдістемелерді үйлестіру, ұлттық анықтамалық ақпараттың ортақ идентификаторлары мен элементтерін пайдалану.
Бірдей деректерді бірнеше рет жинауды болдырмайтын әкімшілік дереккөздер мен ұлттық статистикалық регистрлерді пайдалану дәрежесін сипаттаңыз.
S.18.6
A7. Импутация
DATA_COMP/ IMPUTATION_RATE
Қалып қойған, дұрыс емес немесе тұрақты емес мәндерді басқа мәндермен ауыстыру процесі, мәндердің жалпы санына ауыстыру саны
Импутация рәсімдерін (әдісін) сипаттаңыз
S.18.7
Түзету
ADJUSTMENT
Деректерді ұлттық немесе халықаралық стандарттарға сәйкестендіру мақсатында өзгерту үшін немесе айқындалған деректер жиынтығын компиляциялау кезінде деректер сапасындағы айырмашылықты жою ушін пайдаланылатын рәсімдер жиынтығы
Түзетуге жататын уақытша қатарларды және уақытша қатарларды түзету үшін пайдаланылатын статистикалық рәсімдерді сипаттаңыз (мысалы, маусымдық ауытқуларға түзетулер, уақытша қатарларды декомпозициялау, немесе басқа ұқсас әдістер).
Түзету түрі (мысалы, маусымдық ауытқуларға түзету, күнтізбелік, тренд-цикл) және, егер қолданылған болса, пайдаланылатын күнтізбені көрсетіңіз.
"Шығарындылар" анықталған және ауыстыруды орындаған жағдайда, қандай "шығарындылар" анықталғанын (импульсті, уақытша өзгерістер, деңгейлердің жылжуын) көрсетіңіз.
Түзету үшін пайдаланылған бағдарламалық қамтамасыз етуді және оның нұсқасын сипаттаңыз.
S.18.7.1
Маусымдық түзету
SEASONAL_ADJ
Бағалық және маусымдық ауытқуларды деңгейлестіру (қолданылған жағдайда)
Маусымдық деңгейлестіру рәсімін сипаттау, қандай көрсеткіш бойынша, бағдарламалық пакет атауы, динамикалық қатардағы мәндер санын көрсетіңіз
S.19
Пікір
COMMENT_DSET
Қорытынды бөлім
Шешімдер, ұсынымдар, қорытындылар, ескертулер
Ресми статистикалық
ақпараттың сапасын бағалау
әдістемеcіне 3-қосымша
Деректер сапасының жалпы қабылданған өлшемшарттарының тізбесі
Сапа өлшемшарты
Өлшемшарт индикаторы
Түсіндірме
1
Қолжетімділік және айқындылық
AC1. Ресми статистикалық ақпаратқа жолданымдар саны – сұрау салу
белгілі бір уақыт кезеңіне статистикалық сала ішіндегі ресми статистикалық ақпаратты қарау және (немесе) жүктеп алу саны.
AC2. Метадеректер – жолданымдар
осы уақыт кезеңіне статистикалық сала шегінде метадеректер бойынша өтініштер саны.
"Жолданымдар саны" дегеніміз метадеректер файлы қанша рет қаралғанын білдіреді
2
Өзектілік
R1. Деректердің толықтығы – үлес
қолда бар деректер ұяшықтары санының қажетті деректер ұяшықтары санына қатынасы (бұл индикатор Еуропалық статистикалық жүйе деңгейінде қаулы немесе нормалар/нұсқаулар болған жағдайда ғана қолданылады)
3
Дәлдік
A1. Іріктеу қатесі – индикаторлар
салыстырмалы стандартты қате (қемшілігі), вариация коэффициенті немесе сенімділік аралығы (статистикалық тіркелімдерді қоспағанда)
A2. Қамтуды арттыру – көрсеткіш
бас жиынтықтан алынған, бірақ іріктемелі жиынтыққа жатпайтын бірліктер саны.
A3. Ортақ бірліктер – үлес
зерттеумен де және (немесе) әкімшілік және (немесе) баламалы дереккөздермен де қамтылған бірліктердің арақатынасы
A4. Жоқ бірліктер – үлес
ақпараты жоқ немесе қолданылмайтын ақпараты бар бірліктер санының қамтылатын (сәйкес келетін) бірліктер санына қатынасы
A5. Жауаптың болмау тармағы – үлес
нақты бір тармаққа жауап бермеген қамтылған бірліктердің жалпы санына қамтылған бірліктердің қатынасы
A6. Деректерді қайта қарау – орташа көлем
бұрын бекітілген және жарияланған ресми статистикалық ақпаратқа кез келген өзгерістер енгізу (негізгі көрсеткіштің кейінгі және ерте есептеу арасындағы айырмашылық)
A7. Импутация – үлес
мәндердің жалпы санына ауыстырылған мәндер саны
4
Уақтылылығы
TP1. Уақыт кезеңі – алдын ала нәтижелер
есепті кезеңнің соңғы күнінен бастап алғашқы нәтижелер жарияланған күнге дейінгі күндер (апталар немесе айлар) саны
TP2. Уақыт кезеңі – түпкілікті нәтижелер
есепті кезеңнің соңғы күнінен бастап толық және түпкілікті нәтижелер жарияланған күнге дейінгі күндер (апталар немесе айлар) саны
TP3. Ресми статистикалық ақпаратты ұсыну және жариялау мерзімдерін сақтау
ресми статистикалық ақпаратты Тарату графигіне сәйкес ресми статистикалық ақпараттың нақты жарияланған күні мен жоспарланған күн арасындағы уақыт кезеңі
5
Бірегейлік
U1. Қайталанатын жинау
ағымдағы кезеңдегі статистикалық жұмыстар жоспарының шеңберінде шығарылатын ресми статистикалық ақпарат көрсеткіштерінің басқа жарияланатын деректермен сәйкес келу саны
6
Анықтық
V1. Деректердің анықтығы
дұрыс емес деректерді ұсынған респонденттердің саны
7
Өзара байланыстылық және салыстырмалылық
Ағымдардың айналы статистика бойынша ассиметриясы – коэффициент CC1.
елдер арасында кіріс және шығыс ағымдардың айырмашылығы немесе абсолютті айырмашылығы, осы екі мәннің орташа мәніне бөлінеді (сауда, көші-қон және төлем балансының статистикасына тән)
Салыстырмалылық уақыт қатарларының ұзақтығы - CC2
соңғы үзілістен бастап уақыт қатарындағы есепті кезеңдердің саны